Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 27 мамырдағы № 293 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 мамырда № 28261 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің үлгілік нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 293 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер (бұдан әрі – Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді айқындайды.

Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 293. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2022 года № 28261.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 293
Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и определяют порядок и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру арқылы ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құрал, оның ішінде техникалық жағынан күрделі тауар (бұйым).
2) ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру – ауыл шаруашылығы техникасын сериялы өндіру жүйесі.
3) конструкторлық құжаттама – жиынтығында немесе жеке-жеке бұйымның құрамы мен құрылымын айқындайтын, оны әзірлеу, дайындау, бақылау, пайдалану немесе жөндеу үшін деректер көзі ретінде қызмет ететін графикалық және мәтіндік құжаттарды ұсынатын толық жиынтық және/немесе негізгі конструкторлық құжаттама.
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (бұдан әрі – келісім) – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мен Қазақстан Республикасының көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарының өндірісін жүзеге асыратын заңды тұлғасы (бұдан әрі – өндіруші) арасында азаматтық заңнамаға, Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес жасалатын азаматтық-құқықтық шарт.
5) өндірістік активтер – ауыл шаруашылығы техникасын дайындау кезінде өндіріске тікелей қатысатын, өнеркәсіптік құрастыруды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын лизингтік активтерді қоса алғанда, кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансындағы негізгі қаражаттарға жататын ұзақ мерзімді активтер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.05.2023 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Келісім өндірушімен 15 жыл мерзімге ауыл шаруашылығы техникасының моделін ескере отырып, сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН ) әрбір коды бойынша жасалады.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің үлгілік нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген.
Келісім "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің 399-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және 451-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес өндірушіге салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу тәртібі мен шарттары

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственная техника – техническое средство, в том числе технически сложный товар (изделие), предназначенное для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации и автоматизации отдельных операций или технологических процессов;
2) промышленная сборка сельскохозяйственной техники – система серийного производства сельскохозяйственной техники;
3) конструкторская документация – полный комплект и/или основной конструкторской документации, представляющий графические и текстовые документы, которые, в совокупности или в отдельности, определяют состав и устройство изделия, служит источником данных для его разработки, изготовления, контроля, эксплуатации или ремонта.
4) соглашение о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) и юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство сельскохозяйственной техники (далее – производитель), в соответствии с гражданским законодательством, ратифицированными международными договорами Республики Казахстан и настоящими Правилами.
5) производственные активы – долгосрочные активы, относящиеся к основным средствам на балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы, используемые при осуществлении промышленной сборки, непосредственно участвующие в производстве при изготовлении сельскохозяйственной техники.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.05.2023 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Соглашение заключается с производителем по каждому коду товарной номенклатуры внешней экономической деятельности (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) с учетом модели сельскохозяйственной техники на срок 15 лет.
Типовая форма соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан приведена в приложении 2 к настоящему приказу.
Соглашение является основанием для предоставления производителю налоговых льгот в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 399 и подпунктом 4) пункта 2 статьи 451 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Глава 2. Порядок и условия заключения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан

4. Өндіруші мынадай шарттарды орындаған кезде онымен келісім жасалады:
1) келісімге қол қойылған күні кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансында, өнеркәсіптік жинауды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын лизингтік активтерді қоса алғанда, астық жинау комбайндары, сүрлем жинау комбайндары, ЕАЭО СЭҚ ТН тауар позицияларының тракторлары үшін айлық есептік көрсеткіштің 500000 еселенген (бес жүз мың еселенген) мөлшерінен кем емес сомаға өндірістік активтердің болуы 8433 51 000 9, 8433 59 қалған ауыл шаруашылығы техникасы үшін айлық есептік көрсеткіштің 110 9, 8701 және 100000 еселенген (жүз мың еселенген) мөлшерінде;
2) бекітілген ішкі құжатқа сәйкес белгіленген ауыл шаруашылығы техникасын өндіру жөніндегі технологиялық операцияларды (бұдан әрі – технологиялық операциялар) орындау.
5. Келісім жасасу үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда жазбаша келісім жасасу бойынша өтініш жібереді.
Өтінішке мынадай құжаттар:
1) технологиялық операциялар ескеріле отырып қалыптастырылатын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада іске асыру жоспар-кестесінің жобасы (бұдан әрі – жоспар-кесте);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпорын туралы мәліметтер;
3) өндірістік активтердің болуы туралы аудиттелген қаржылық есептілік;
4) Қазақстан Республикасының аумағында берілетін өндіріс құпияларын (ноу-хау) және техникалық құжаттаманы қолдана отырып, лицензия бойынша өнім өндіру технологиясын пайдалануға арналған лицензиялық келісім (шарт).
5) тракторлар мен комбайндарды өндіру кезінде арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметін жүзеге асыратын өндірушілерді қоспағанда, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған инвестициялық келісімшарт.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.05.2023 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.02.2024 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Уәкілетті орган он сегіз жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және комиссияның шығуын ұйымдастырады, оның қорытындысы бойынша келісім жасасу туралы немесе келісім жасасудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және бұл туралы өндірушіні жазбаша хабардар етеді.
Көшпелі комиссия (бұдан әрі – комиссия) өндіруші ұсынған құжаттардың сәйкестігін және дұрыстығын тексеру мақсатында, мұндай шығуға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын өндірушіні алдын ала хабардар ете отырып, мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып, уәкілетті мемлекеттік органның қызметкерлері қатарынан қалыптастырылады.
Көшпелі тексеру қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың сәйкестігі мен анықтығын тексеру мақсатында көшпелі комиссияның хаттамалық шешімін қабылдайды және оны шығу жүзеге асырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өндірушіге жібереді.
Көшпелі тексеруді ұйымдастыру мерзімдері уәкілетті органның осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес өндіруші ұсынған құжаттарды қарау мерзіміне енгізіледі.

4. Соглашение заключается с производителем при выполнении им следующих условий:
1) наличие на дату подписания соглашения производственных активов на балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы, используемые при осуществлении промышленной сборки, на сумму не менее 500000-кратного (пятисоттысячекратного) размера месячного расчетного показателя для комбайнов зерноуборочных, комбайнов силосоуборочных, тракторов товарных позиций ТН ВЭД ЕАЭС 8433 51 000 9, 8433 59 110 9, 8701 и 100000-кратного (стотысячекратного) размера месячного расчетного показателя для остальной сельскохозяйственной техники;
2) выполнение технологических операций по производству сельскохозяйственной техники, установленных согласно утвержденным внутренним документом (далее – технологические операции).
5. Для заключения соглашения производитель направляет в уполномоченный орган обращение по заключению соглашения в письменной произвольной форме.
К обращению прилагаются следующие документы:
1) проект плана-графика реализации соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – план-график), формируемый с учетом технологических операций;
2) сведения о предприятии по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) аудированная финансовая отчетность о наличии производственных активов;
4) лицензионное соглашения (договор) на использование на территории Республики Казахстан технологии производства продукции по лицензии с применением передаваемых секретов производства (ноу-хау) и технической документации и/или утвержденная производителем конструкторская документация.
5) при производстве тракторов и комбайнов инвестиционный контракт заключенный с уполномоченным органом по инвестициям, за исключением производителей, осуществляющих деятельность на территории специальной экономической зоны.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.05.2023 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.02.2024 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган после получения письменного обращения от производителя в восемнадцати рабочих дней рассматривает представленные документы и организовывает выезд комиссии.
Выездная комиссия формируется из числа работников уполномоченного государственного органа с привлечением представителей заинтересованных государственных органов, независимых экспертов (далее – комиссия) в целях проверки на соответствие и достоверность представленных производителем документов с предварительным уведомлением производителя не менее чем за три рабочих дня до такого выезда.
По итогам выездной проверки комиссия принимает протокольное решение выездной комиссии в целях проверки на соответствие и достоверность документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет его производителю в течение пяти рабочих дней после осуществления выезда.
Сроки организации выездной проверки включаются в срок рассмотрения уполномоченным органом документов, представленных производителем в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.05.2023 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Келісім жасасу туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган өндірушіге келісім мен жоспар-кестенің жобаларын екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде не келісім жасасудан дәлелді бас тарту туралы хабарлама жібереді.
8. Өндіруші келісім және жоспар-кесте жобаларын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға келісім және жоспар-кесте жобаларының өндірушінің қолымен расталған даналарын не келісім жасасудан дәлелді бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
9. Уәкілетті органға осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген мерзімде келісім мен жоспар-кесте жобаларының өндірушінің қолымен куәландырылған даналары ұсынылмаған жағдайда, өндіруші келісім жасасудан бас тартқан болып есептеледі.
10. Өндіруші қол қойған келісім және жоспар-кесте жобаларының даналарын алғаннан кейін уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде келісімге және жоспар-кестеге қол қояды, тіркейді және бір данасын өндірушіге жібереді.
Жасалған келісімдерді есепке алуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Өндірушіге келісім жасасудан мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда;
2) өндіруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайларда тоқтатылады;
3) жоспар-кесте жобасында мәлімделген ауыл шаруашылығы техникасының ұқсас модельдері бойынша жасалған келісімдердің болуы.
3-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді өзгерту және бұзу үшін негіздер
12. Келісімге мынадай негіздер бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі:
1) өндірушінің қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде;
2) Келісімнің қолданылу кезеңінде ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті кодының техника түрлерінің желісін кеңейту кезінде;
3) заңды тұлғаның атауы өзгерген жағдайда.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.05.2023 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу келісімге қосымша келісім жасасу арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.05.2023 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При принятии решения о заключении соглашения, уполномоченный орган направляет производителю проекты соглашения и плана-графика в двух экземплярах, на государственном и русском языках либо уведомление о мотивированном отказе в заключении Соглашения.
8. Производитель в течение десяти рабочих дней со дня получения проектов соглашения и плана-графика направляет в уполномоченный орган, заверенные подписью производителя экземпляры проектов соглашения и плана-графика либо уведомление о мотивированном отказе в заключении соглашения.
9. При непредставлении уполномоченному органу заверенных подписью производителя экземпляров проектов соглашения и плана-графика в срок, установленный пунктом 8 настоящих Правил, производитель считается отказавшимся в заключении соглашения.
10. После получения подписанных производителем экземпляров проектов соглашения и плана-графика уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней подписывает, регистрирует соглашение и план-график и направляет один экземпляр производителю.
Учет заключенных соглашений осуществляется уполномоченным органом.
11. Производителю отказывается в заключении соглашения в следующих случаях:
1) представления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил;
2) установления недостоверности документов, представленных производителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличия заключенных соглашений по аналогичным моделям сельскохозяйственной техники, заявленной в проекте плана-графика.
Глава 3. Основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан
12. В соглашение вносятся изменения и (или) дополнения по следующим основаниям:
1) при внесении изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан, касающихся деятельности производителя;
2) при расширении линейки видов техники соответствующего кода ТН ВЭД ЕАЭС в период действия соглашения;
3) при изменении наименования юридического лица;
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.05.2023 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Внесение изменений и (или) дополнений осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к соглашению.

13-1. Өнеркәсіптік құрастыру туралы бұрын жасалған келісімдерге қосымша келісімдер жасалған кезде осы Қағидалардың 5-тармағының 5) тармақшасын қоспағанда, осы Қағидалардың 5 - 11 тармақтарының талаптары қолданылады.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.05.2023 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.02.2024 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14. Келісім мынадай жағдайларда бұзылады:
1) тараптардың келісімі бойынша;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес уәкілетті органның бастамасы бойынша хабарлама біржақты тәртіппен жіберілген кезден бастап үш ай мерзімде анықталған бұзушылықтар жойылмаған кезде;
3) уәкілетті органды алдын ала хабардар ете отырып, өндірушінің бастамасы бойынша;
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша келісімді бұзған кезде бастамашыл тарап келісімді бұзудың болжамды күніне дейін отыз жұмыс күні бұрын Келісімде көзделген тәртіппен екінші Тарапты хабардар етеді.
16. Осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша келісім бұзылған кезде өндіруші келісім жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына және келісімге сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша берілген жеңілдіктерді өтейді.
17. Келісімдерде белгіленген шарттар мен талаптардың сақталуын бақылау мақсатында комиссия Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының келісімдер жасасу талаптарына сәйкестігін және осындай келісімдер шеңберінде өзі қабылдаған міндеттемелердің орындалуын көшпелі тексеруді жүзеге асырады.
18. Көшпелі тексеру уәкілетті органның хабарламасы негізінде жүзеге асырылады.
19. Уәкілетті орган кемінде үш жұмыс күні бұрын өндірушіге хабарлама жібере отырып, өндіріс орнында көшпелі тексеру жүргізілгені туралы ресми хабарлайды.
20. Тексеруді жүзеге асыру алдында комиссия тексерілетін кәсіпорынның басшысына немесе оны алмастыратын адамға тексеру жүргізуге оның өкілеттігін растайтын хабарламаны ұсынады.
21. Комиссия технологиялық процестерге сәйкес өнімді дайындау үшін қажетті жабдық пен технологиялық жарақтың болуын және жұмыс қабілеттілігін тексереді, сондай-ақ өндірушіге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде технологиялық операциялардың орындалғанын растауды (бұдан әрі –растау-хат) жібереді.

13-1. При заключении дополнительных соглашений к ранее заключенным соглашениям о промышленной сборке распространяются требования пунктов 5-11 настоящих Правил, за исключением подпункта 5) пункта 5 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.05.2023 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.02.2024 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Соглашение расторгается в следующих случаях:
1) по соглашению сторон;
2) при неустранении выявленных нарушений в трехмесячный срок с момента направления уведомления в одностороннем порядке по инициативе уполномоченного органа в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) по инициативе производителя с предварительным уведомлением уполномоченного органа;
15. При расторжении соглашения по основанию, предусмотренному в подпункте 3) пункта 14 настоящих Правил, инициативная сторона уведомляет другую сторону в порядке, предусмотренном в соглашении, за тридцать рабочих дней до предполагаемой даты расторжения соглашения.
16. При расторжении соглашения по основанию, предусмотренному в подпункте 2) пункта 14 настоящих Правил, производителем возмещаются предоставленные с даты заключения соглашения льготы по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС в соответствии с законодательством Республики Казахстан и соглашением.
17. В целях контроля соблюдения условий и требований, установленными соглашениями, комиссия осуществляет выездные проверки соответствия юридического лица Республики Казахстан условиям заключения соглашений и исполнения принятых им обязательств в рамках таких соглашений.
18. Выездная проверка осуществляется на основании уведомления уполномоченного органа.
19. Уполномоченный орган не менее чем за три рабочих дня официально уведомляет производителя о проведении выездной проверки на месте производства с направлением уведомления.
20. Перед осуществлением проверки комиссия представляет руководителю проверяемого предприятия или лицу его замещающего и уведомление, подтверждающее ее полномочия на проведение проверки.
21. Комиссия проверяет наличие и работоспособность оборудования и технологической оснастки, необходимых для изготовления продукции, согласно технологическим процессам, а также направляет производителю подтверждение выполнения технологических операций в письменном виде по форме согласно приложению 5 (далее – письмо-подтверждение).

22. Комиссия мүшелері тексеру жүргізу кезінде мыналарды жүзеге асырады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірісті тексеру актісіне (бұдан әрі – акт) материалдарды қоса беру үшін Келісім шеңберінде өндірушіге жүктелген өндірістің негізгі процесін және технологиялық және өзге де операцияларды орындауды фото-бейне тіркеуді жүргізеді;
2) өндіріс процесіне байланысты құжаттаманы сұратады және тексереді;
3) тексеру барысында туындайтын мәселелер бойынша басшылардан және басқа да қызметкерлерден жазбаша түсініктемелер сұратады және алады.
Қоса берілген фото-бейне материалдар, сұратылған құжаттама және жазбаша түсініктемелер үшінші тұлғаларға таратуға жатпайды және комиссияның уәкілетті органында қатаң сақталады.
23. Келісімнің қолданылу кезеңінде технологиялық операциялардың орындалуын айқындау үшін уәкілетті орган өндіруші ұсынған есептік құжаттама негізінде не көшпелі тексеру қорытындылары бойынша акт жасайды және оны өндірушіге бес жұмыс күні ішінде жібереді.
Өндіруші анықталған бұзушылықтарды өндірісті тексеру актісінде көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, Келісім осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұзылады.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру туралы
келісімді жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу
үшін негіздеріне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жүзеге асырудың жоспар-кестесі
ЕАЭО СЭҚ ТН* коды
Ауыл шаруашылығы техникасының атауы (моделі)
Ауыл шаруашылығы техникасын өндіру бойынша технологиялық операциялар
Орындау мерзімдері
1
2
3
4
5
Ескертпе:
*ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы.
Уәкілетті орган
______________________
Өндіруші
_________________________
______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Күні 20__ жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру туралы
келісімді жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу
үшін негіздеріне
2-қосымша
Нысан
Кәсіпорын туралы мәліметтер
1. Ауыл шаруашылығы техникасын (атауы) жылына шығару бойынша өндірістік қуаты __________________.
2. Көрсетілген мемлекеттік қолдау шараларының тізбесі:
Технологиялық жабдықтың атауы
Саны, дана
1
2
3
3. Өндірілетін ауыл шаруашылығы техникасының ағымдағы оқшауландыру деңгейі, % шығу тегі туралы сертификатты ұсыну.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру туралы
келісімді жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу
үшін негіздеріне
3-қосымша
Нысан
Өндіруші ұсынған құжаттардың сәйкестігін және дұрыстығын тексеру мақсатында көшпелі комиссияның хаттамалық шешімі
__________________________________________________________________________,
(өндірушінің атауы)
мекенжайы бойынша орналасқан ______________________________________________.
Біз, төменде қол қойған комиссия мүшелері, ___ сыртқы экономикалық қызметтің тауар
номенклатурасының коды бойынша көлік құралдарының өндірісін тексеруді жүзеге асырдық.
Тексеру шеңберінде мыналар анықталды:
1.____________
2.____________
3.____________
Көшпелі тексеру қорытындысы бойынша комиссия шешім қабылдады:
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
_______________ (қолы)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
_______________ (қолы)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
_______________ (қолы)
Қорытындының күні мен нөмірі:
20__ жылғы "__" _______ №____
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру туралы
келісімді жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу
үшін негіздемелеріне
4-қосымша
Нысан
Өндірісті тексеру туралы қорытынды
Тексеру актісі негізінде ___________________ №__________ өндіріс
_________________________________ кәсіпорын ___________________________________
(өнім түрін көрсету) (өндірушінің атауы)
(бұдан әрі - Кәсіпорын) көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамдастарын, ауыл
шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамдастарын өнеркәсіптік құрастыру
туралы Келісім шеңберінде кәсіпорынның өз міндеттемелерін орындауын растаймыз
(растамаймыз).
Осы қорытындымен мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық және Қазақстан
Республикасының заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария
етпеуге кепілдік береміз және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген
жағдайларда мемлекеттік органдарды қоспағанда, мәліметтерді жеке мақсаттарда
пайдаланбауға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға бермеуге міндеттенеміз.
Комиссия мүшелері:
_______________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
(қолы)
Комиссия төрағасы
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру туралы
келісімді жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу
үшін негіздеріне
5-қосымша
Нысан
Өндірісті тексеру актісі
Күні 20__ жылғы "__" _______ №____
Біз, төменде қол қойған комиссия мүшелері, көлік құралдарының және (немесе) олардың
құрамдастарының, ауыл шаруашылығы техникасының және (немесе) олардың
құрамдастарының өндірісін тексеруді жүзеге асырдық (қажетінің асты сызылсын):
_______________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы) (қолы)
кәсіпорынды тексерудің осы актісін жасадық:
__________________________________________________________________,
(өндірушінің атауы)
мекенжайы бойынша орналасқан _______________________________________.
Тексеру актісіне кәсіпорындағы өндірістік процестің фото-бейне материалдары қоса
беріледі.
Өтініш берушінің өз міндеттемелерін орындауы (орындамауы) туралы белгі (сипаттамасы):
____________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 293 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісіміне үлгілік нысан
Нұр-Сұлтан қ. _________________
(күні, айы, жылы)
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын
өнеркәсіптік құрастыру туралы осы Келісім бұдан әрі Тараптар деп аталатын
_______________________ негізінде әрекет ететін ___________________________ атынан
(өкілеттігін растайтын құжат) (уәкілетті органның атауы)
_______________________________________________________(бұдан әрі – уәкілетті орган)
(басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
және ___________________________________________негізінде әрекет ететін
(өкілеттігін растайтын құжат)
_________________________________ атынан ___________________________
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының атауы
____________________________________________________________________
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
(бұдан әрі – өндіруші) арасында жасалып, мыналар:

22. Члены комиссии при проведении проверки осуществляют следующее:
1) ведут фото-видео фиксацию основного процесса производства и выполнения технологических и иных операций, возложенных на производителя в рамках Соглашения, для прикрепления материалов к акту проверки производства по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - акт);
2) запрашивают и проверяют документацию, связанную с процессом производства;
3) запрашивают и получают от руководителей и других работников письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе проверки.
Приложенные фото-видео материалы, запрашиваемые документация и письменные объяснения, не подлежат распространению третьим лицам и строго хранятся в уполномоченном органе комиссии.
23. Для определения выполнения технологических операций в период действия Соглашения уполномоченный орган на основании представленной производителем отчетной документации либо по итогам выездной проверки составляет акт и направляет его производителю течение пяти рабочих дней.
При не устранении производителем выявленных нарушений в срок, указанный в акте проверки производства, Соглашение расторгается в соответствии с подпунктом 2) пункта 14 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
План-график реализации соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Наименование сельскохозяйственной техники (модель)
Технологические операции по производству сельскохозяйственной техники
Сроки выполнения
1
2
3
4
5
Примечание:
*ТН ВЭД ЕАЭС – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Уполномоченный орган
_____________________________
Производитель
______________________________
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии))
______________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии))
Дата "__" ___________ 20__ год
Приложение 2
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Сведения о предприятии
1. Перечень используемого технологического оборудования в производстве:
Наименование технологического оборудования
Количество, единиц
Вид производимой операции
1
2
3
4
2. Представление копии сертификата и акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения.
Приложение 3
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Протокольное решение выездной комиссии в целях проверки на соответствие и достоверность документов, представленных производителем
______________________________________________________________________,
(наименование производителя)
расположенного по адресу _______________________________________________.
Мы, нижеподписавшиеся члены Комиссии, осуществили проверку производства
транспортных средств по коду товарной номенклатуры внешнеэкономической
деятельности _____.
В рамках проверки установлено следующее:
1.____________
2.____________
3.____________
По итогам выездной проверки Комиссия решила:
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)
_______________ (подпись)
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)
_______________ (подпись)
_________________________________________________
( фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)
_______________ (подпись)
Дата и номер заключения:
"__" _______20__ года №____
Приложение 4
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Заключение о проверке производства
На основании акта проверки от ____________________ №________ производства
_________________________________________________________ предприятием
______________________________________________________________________
(указать вид продукции) (наименование производителя)
(далее - Предприятие) подтверждаем (не подтверждаем) выполнение своих
обязательств Предприятием в рамках Соглашения о промышленной сборке
транспортных средств и (или) их компонентов, сельскохозяйственной техники и (или)
их компонентов.
Настоящим Заключением гарантируем неразглашение сведений, составляющих
государственную, служебную, коммерческую и иную охраняемую законодательством
Республики Казахстан тайну и обязуемся не использовать сведения в личных целях,
а также не передавать третьим лицам, за исключением государственных органов
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Члены Комиссии:
____________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность, должность) (подпись)
Председатель Комиссии
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность
Приложение 5
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Акт проверки производства
Дата "__" _______20__ года №____
Мы, нижеподписавшиеся, члены Комиссии, осуществили проверку производства
транспортных средств и (или) их компонентов, сельскохозяйственной техники и (или)
их компонентов (нужное подчеркнуть):
_____________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность) (подпись)
составили настоящий Акт проверки предприятия:
______________________________________________________________________,
(наименование производителя)
расположенного по адресу _______________________________________________.
К акту проверки прилагаются фото-видео материалы производственного процесса
на предприятии.
Отметка о выполнении (не выполнении) своих обязательств заявителя (описание):
______________________________________________________________________
Председатель Комиссии
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 293
Типовая форма соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан
Соглашение о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан
(Код ТН ВЭД ЕАЭС_____________. __________________________________________
(указывается наименование сельскохозяйственной техники)
г.Нур-Султан _________________ (число, месяц, год)
Настоящее соглашение о промышленной сборке сельскохозяйственной техники
с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – соглашение) заключено
между ___________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
в лице ___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя или лица, исполняющего его
обязанности) действующего на основании
_________________________________________________________________________
(документ подтверждающий полномочия) (далее – уполномоченный орган) и
_________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица Республики Казахстан)
в лице ___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя или
_________________________________________________________________________
действующего на основании иного уполномоченного лица)
_________________________________________________________________________
(документ подтверждающий полномочия)
(далее – производитель), именуемые в дальнейшем Стороны принимая во внимание, что:

1) Уәкілетті органға осы Келісімді жасасуға және оның орындалуын бақылауға тікелей
байланысты құқықтар берілгенін назарға ала отырып;
2) Тараптар Келісімнің шарттарын іске асыру кезінде оның өзара құқықтары мен міндеттерін
реттейтіні туралы уағдаласты және төмендегілер туралы осы Келісімді жасасты.
1-тарау. Келісімнің мәні
1. Осы Келісімнің мәні тараптардың ауыл шаруашылығы техникасының өндірістерін дамытуға бағытталған ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік жинау кезінде өзара міндеттемелерді белгілеу және іске асыру жөніндегі өзара іс-қимылы болып табылады.
Ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру деп ауыл шаруашылығы техникасын сериялы өндіру жүйесі түсініледі.
2. Келісім келісімді іске асыру жоспар-кестесінде (бұдан әрі – жоспар-кесте) көрсетілген ауыл шаруашылығы техникасына қолданылады.
2-тарау. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
3. Өндіруші:
1) жоспар-кестеге сәйкес келісімді іске асыруды жүзеге асыруға;
2) Уәкілетті органның сұрауы бойынша ол қабылдаған міндеттемелерді орындау жөніндегі барлық қажетті құжаттарды ұсынуға, сондай-ақ комиссияның көшпелі тексеруі кезінде өндірістік қуаттарды және (немесе) жүзеге асырылатын технологиялық операцияларды көрсетуге;
3) анықталған бұзушылықтар жойылған кезде Уәкілетті органға бір ай мерзім ішінде растайтын құжаттарды ұсына отырып, оларды жою туралы хабарлама жіберуге;
4) есепті айдан кейінгі әр айдың 10-күніне дейін уәкілетті органға атауы мен құнын көрсете отырып, шығарылған Ауыл шаруашылығы техникасының саны туралы есеппен шығару көлемі туралы мәліметтер (кәсіпорынның паспорты) ұсынуға;
5) есепті жылдан кейінгі әрбір күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті орган ішкі құжатпен бекітілген мынадай құжаттарды ұсынуға:
келісім кезеңдерін іске асырудың жоспар-кестесінің орындалуы туралы мәліметтер,
модельдердің саны мен атауын көрсете отырып, шығарылған Ауыл шаруашылығы техникасының саны туралы есебі бар шығару көлемі туралы мәліметтер (кәсіпорынның паспорты),
сертификаттың және тауардың ішкі айналымға шығарылуын сараптау актісінің көшірмелері.
6) есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін әрбір 3 жыл сайын уәкілетті органға кесте Жоспарына сәйкес СЭҚ ТН тиісті коды бойынша ауыл шаруашылығы техникасын өндірушінің өндіргенін растайтын техникалық және қаржылық аудиттер ұсынуға міндеттенеді.
4. Уәкілетті орган:
1) келісімнің іске асырылуын бақылауға;
2) Уәкілетті орган тексеру жүргізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде өндірушіге келісім шеңберінде қабылданған міндеттемелерді өндірушінің орындауы, орындамауы немесе тиісінше орындамауы туралы хаттамалық шешім ұсынуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндеттенеді.

1) Уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными
с заключением и контролем за исполнением настоящего Соглашения;
2) Стороны договорились о том, что Соглашение будет регулировать их взаимные
права и обязанности при реализации его условий, и заключили настоящее Соглашение
о нижеследующем.
Глава 1. Предмет соглашения
1. Предметом настоящего соглашения является взаимодействие сторон по установлению и реализации взаимных обязательств при промышленной сборке сельскохозяйственной техники, направленное на развитие производств сельскохозяйственной техники.
Под промышленной сборкой сельскохозяйственной техники понимается система серийного производства сельскохозяйственной техники.
2. Соглашение распространяется на сельскохозяйственную технику, указанную в плане-графике реализации соглашения (далее – план-график).
Глава 2. Обязанности и права сторон
3. Производитель обязуется:
1) осуществлять реализацию соглашения в соответствии с планом-графиком;
2) предоставить по запросу Уполномоченного органа все необходимые документы по исполнению принятых им обязательств, а также продемонстрировать производственные мощности и (или) осуществляемые технологические операции при выездной проверке комиссии;
3) при устранении выявленных нарушений направить в Уполномоченный орган уведомление об их устранении с предоставлением подтверждающих документов в течение трехмесячного срока;
4) до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным месяцем, представлять уполномоченному органу сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных сельскохозяйственной техники с указанием наименования и стоимости (паспорт предприятия);
5) до 1 апреля каждого календарного года, следующего за отчетным годом, представлять уполномоченному органу следующие документы, утвержденные внутренним документом:
сведения о выполнении план – графика реализации этапов соглашения,
сведения об объҰмах выпуска с отчетом о количестве выпущенных сельскохозяйственной техники с указанием количества и наименования моделей (паспорт предприятия),
копии сертификата и акта экспертизы происхождении товара для внутреннего обращения.
6) каждые 3 года до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, представлять уполномоченному органу технический и финансовый аудиты, подтверждающий производство производителем сельскохозяйственной техники по соответствующему коду ТН ВЭД согласно плану графика.
4. Уполномоченный орган обязуется:
1) осуществлять контроль за реализацией соглашения;
2) предоставить производителю в течение трех рабочих дней после проведения уполномоченным органом проверки протокольное решение об исполнении, не исполнении или ненадлежащем исполнении производителем обязательств, принятых в рамках соглашения;

5. Өндіруші:
1) өзіне алған міндеттемелерді іске асыру үшін Келісімнің шарттарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-қимыл жасауға;
2) Уәкілетті органға келісім жасасқан өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізуге қатысты ұсыныстар жіберуге;
3) аутсорсинг шеңберінде басқа заңды тұлғаларды тарта отырып, уәкілетті органның осындай операцияларды орындау жөніндегі бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі болған жағдайда, ауыл шаруашылығы техникасын өндіру жөніндегі технологиялық операциялардың кейбірін орындауға. Аутсорсинг деп өндірушінің Қазақстан Республикасының басқа резиденті болып табылатын басқа заңды тұлғаға жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді беруі және оларды шарттың негізінде Қазақстан Республикасының аумағында осы басқа заңды тұлғаның орындауына беру түсініледі;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғауға және оған:
мемлекеттік билік органдарының заңнамалық актісіне сәйкес келмейтін жариялау, сондай-ақ аталған органдардың лауазымдық адамдарының жасалған әрекеті (әрекетсіздігі) нәтижесінде;
осы келісім бойынша Уәкілетті органның міндеттемелерін бұзу нәтижесінде келтірілген шығындарды толық өтеуге.
6. Уәкілетті орган:
1) келісімнің шарттарын орындау бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
2 осы Келісімде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мақсатында жылына екі реттен асырмай көшпелі тексерулерді жүзеге асыруға;
3) келісім жасасқан өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізуге қатысты ұсыныстар әзірлеуге және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынуға;
4) келісімді іске асыру жоспар-кестесіне өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. Келісімді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар осы Келісімге және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
8. Келісім орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Уәкілетті орган өндірушіге анықталған бұзушылықтарды көрсете отырып, бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Бұзушылықтарды жоюды өндіруші хабарламаны алған күннен бастап бір ай мерзімде жүзеге асырады.
9. Тараптар осы Келісімді:
1) Тараптардың келісімі бойынша;
2) өндіруші осы Келісімнің 8-тармағына сәйкес анықталған бұзушылықтарды хабарламада көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда бір жақты тәртіппен Уәкілетті органның бастамасы бойынша;

5. Производитель имеет право:
1) предпринимать любые действия, не противоречащие условиям соглашения и действующему законодательству Республики Казахстан, для реализации взятых на себя обязательств;
2) направлять уполномоченному органу предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;
3) выполнять некоторые из технологических операций по производству сельскохозяйственной техники с привлечением других юридических лиц в рамках аутсорсинга, при условии возможности осуществления уполномоченным органом контроля по выполнению таких операций. Под аутсорсингом понимается передача производителем другому юридическому лицу – резиденту Республики Казахстан работ или услуг и выполнение их к выполнению этим другим юридическим лицом на территории Республики Казахстан на основании договора;
3) на защиту своих прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан и полного возмещения причиненных ему убытков:
в результате издания не соответствующего законодательству акта органов государственной власти, а также причиненных действиями (бездействием) должностных лиц данных органов;
в результате нарушения Уполномоченным органом обязательств по настоящему Соглашению.
6. Уполномоченный орган имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию по исполнению соглашения;
2) осуществлять выездные проверки не более двух раз в год в целях контроля соблюдения требований, установленных настоящим соглашением;
3) разрабатывать и представлять на утверждение Правительству Республики Казахстан предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;
4) вносить изменения в план-график реализации соглашения.
Глава 3. Ответственность сторон
7. За неисполнение или ненадлежащее исполнение соглашения стороны несут ответственность в соответствии с настоящим соглашением и действующим законодательством Республики Казахстан.
8. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения соглашения, Уполномоченный орган направляет Производителю в письменной форме уведомление о необходимости устранения нарушений с указанием выявленных нарушений.
Устранение нарушений осуществляется Производителем в трехмесячный срок со дня получения уведомления.
9. Стороны вправе досрочно расторгнуть настоящее соглашение:
1) по соглашению сторон;
2) при неустранении производителем выявленных нарушений в соответствии с пунктом 8 настоящего соглашения в срок, указанный в уведомлении в одностороннем порядке по инициативе Уполномоченного органа;

3) еңсерілмейтін күш жағдайларының болуы;
4) Келісімде және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген өзге жағдайларла мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
10. Уәкілетті орган өндірушіні келісімді бұзудың болжамды күніне дейін 30 (отыз) жұмыс күні бұрын жазбаша ескерте отырып, осы Келісімді біржақты тәртіппен мынадай:
1) өндіруші Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
2) өндірушінің келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан туындаған бұзушылықтар Уәкілетті органның осындай бұзушылықтар туралы хабарламасында көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайларда бұзуға құқылы.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш
11. Тараптардың ешқайсысы, егер орындау кезінде мұндай орындамау немесе кідіріс еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған болса, Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапты болмайды.
12. Еңсерілмейтін күшке осы жағдайлар кезiнде төтенше және алдын алуға мүмкін емес мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери қақтығыстар, төтенше жағдай және тағы басқалар) жатады.
13. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған келісім бойынша жұмыстарды толық немесе ішінара тоқтата тұру кезінде еңсерілмейтін күштің қолданылу мерзіміне іске асыру мерзімдерін ұзарта отырып, келісім кезеңдерін іске асыру жоспар-кестесіне өзгерістер енгізіледі.
14. Еңсерілмейтін күш жағдайлар туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен тарап олар туындаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші Тарапқа оқиғаның басталу күнін және еңсерілмейтін күштің мән-жайларын сипаттай отырып, жазбаша хабарлама тапсыру арқылы хабарлайды.
15. Еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайды шешу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және осындай жағдайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
5-тарау. Құпиялылық
16. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Келісімді іске асыру жөніндегі жұмысқа қатысты барлық құжаттар, ақпараттар мен есептер бойынша оның қолданылу мерзімі ішінде құпиялылық шарттарын сақтайды.
17. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың жазбаша келісімін алмай, келісімнің мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия деп есептелетін және мынадай:
1) ақпарат сот талқылауы барысында пайдаланылатын;
2) ақпарат келісім бойынша Тараптардың бірінің қызмет көрсететін үшінші тұлғаларға берілген жағдайда, мұндай үшінші тұлға осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау және оны тараптар белгілеген мақсаттарда және тараптар белгілеген мерзімде ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған;

3) наличие обстоятельств непреодолимой силы;
10. Уполномоченный орган вправе расторгнуть настоящее соглашение в одностороннем порядке, письменно предупредив производителя за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемой даты расторжения соглашения в случаях:
1) неисполнения или ненадлежащего исполнения производителем своих обязательств по соглашению;
2) неустранения нарушений, вызванных неисполнением или ненадлежащим исполнением производителем своих обязательств по соглашению в срок, указанный в уведомлении Уполномоченного органа о таких нарушениях.
Глава 4. Непреодолимая сила
11. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по Соглашению, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
12. К непреодолимой силе относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и тому подобное).
13. При полной или частичной приостановке работ по соглашению, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, вносятся изменения в план-график реализации этапов соглашения с продлением сроков реализации на срок действия обстоятельств непреодолимой силы.
14. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, в течение пятнадцати рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую сторону путем вручения письменного извещения с указанием даты начала события и описанием обстоятельств непреодолимой силы.
15. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
Глава 5. Конфиденциальность
16. Стороны, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соблюдают условия конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего Соглашения в течение срока его действия.
17. Ни одна из сторон, без получения письменного согласия другой стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания соглашения, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений настоящего соглашения, кроме случаев:
1) когда информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги одной из сторон по соглашению, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации и использования ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;

3) ақпарат банкке немесе келісім бойынша тарап қаржы қаражатын алатын өзге қаржы ұйымына берілсе, мұндай банк немесе қаржы ұйымы осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау міндеттемесін өзіне алған;
4) ақпарат Өндірушінің кез келген банктік шоттарына қатысты, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктерде ашылған кез келген ақпаратқа, оның ішінде банктік құпия болып табылатын ақпаратқа рұқсаты бар Қазақстан Республикасының салық немесе өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарына берілген жағдайлардан басқа осы Келісімнің ережелерін іске асыруға байланысты өзге де ақпаратты ашуға құқылы емес.
6-тарау. Дауларды реттеу
18. Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы кез келген дау консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
19. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Қорытынды ережелер, келісімнің күшіне енуі және қолданысын тоқтатуы
20. Осы Келісім 15 жылға жасалды және______жылғы "___"____ дейін қолданылады.
21. Нұр-Сұлтан қаласында ______жылғы "___"____ әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар екі данада, тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан жасалды. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер болған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган
______________________
Өндіруші
_________________________
______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 293 бұйрығына
№ 3 қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 213 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16774 болып тіркелген).
2. "Ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу және бұзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 213 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 115 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18372 болып тіркелген).

3) когда информация предоставляется банку или иной финансовой организации, у которой сторона по соглашению получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;
4) когда информация предоставляется налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Производителя, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан.
Глава 6. Урегулирование споров
18. Любой спор между сторонами относительно толкования или применения настоящего соглашения разрешается путем консультаций и переговоров.
19. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительные положения, вступление в силу и прекращение действия соглашения
20. Настоящее соглашение действует заключено на 15 лет и действует до "____" _____ _________ года.
21. Совершено в городе Нур-Султан "___" ____________ ______ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из сторон. В случае наличия разногласий в толковании положений настоящего соглашения, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган
_____________________________
Производитель
_____________________________
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при его наличии))
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при его наличии))
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 293
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 213 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16774).
2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 115 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 213 "Об утверждении Правил заключения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18372).

3. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді және оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 213 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 506 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21341 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді және оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 213 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 9 тамыздағы № 633 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19252 болып тіркелген).

3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 506 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 213 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21341).
4. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 августа 2019 года № 633 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 213 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19252).