Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 27 мамырдағы № 301 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 мамырда № 28298 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 301 Бұйрығымен
бекітілген
Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
Қағидалар, жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды (бұдан әрі – келушілер), олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу тәртібі мен талаптарын айқындайды.

Об утверждении Правил и требований к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 301. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2022 года № 28298.
В соответствии с пунктом 1 статьи 24-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и требования к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 301
Правила и требования к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и требования к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 24-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Правила определяют порядок и требования проведения досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры (далее – посетители), вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жете тексеру - тексеру, оның ішінде көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді сәйкестендіру және табу мақсатында техникалық және (немесе) басқа да құралдарды қолдану жолымен тексеру;
2) жете тексеру пункті - жолаушыларды және келушілерді, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу үшін арнаулы жабдықталған орындар.
3. Жете тексеруді көлік қызметі субъектісінің қызметкерлері не күзет қызметтерін көрсету жөнінде шарт жасасқан кезде күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері жүргізеді.
4. Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді ұйымдастыру көлік қызметі субъектілеріне және (немесе) күзет қызметтерін көрсету жөнінде шарт жасасқан кезде күзет қызметі субъектілеріне жүктеледі.
5. Жолаушылар мен келушілер, олардың алып жүретін заттары, оның ішінде қол жүгі мен багажы Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығымен (бұдан әрі – Жарлық) бекітілген Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларында белгіленген қатер деңгейіне байланысты жете тексеруге жатады.
2-тарау. Жете тексеруді жүргізу тәртібі
6. Террористік қауіптілік қатері болмаған кезеде және (немесе) қауіптің бірқалыпты ("сары") деңгейі жарияланған жағдайда, жолаушыларды және келушілерді, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын ішінара жете тексеру жүргізіледі.
7. Қауіптің жоғары ("қызғылт сары") және шекті ("қызыл") деңгейі жарияланған кезде барлық жолаушылар мен келушілер, олардың алып жүретін заттары, оның ішінде қол жүгі мен багажы жете тексеруге жатады.
8. Мүмкіндігі шектеулі (мүгедектігі бар адамдар) жолаушылар мен келушілерді жете тексеру кезектен тыс жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Республикасы Көлік министрінің м.а. 06.12.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көлік қызметі субъектісі қызметкерлерінің не күзет қызметі субъектісі қызметкерлерінің (бұдан әрі – жете тексеру қызметкерлері) функциялары жете тексеру пунктінде мынадай тәртіппен бөлінеді:
1) № 1 жете тексеру қызметкері жолаушылар мен келушілердің жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты тексереді (қауіптің жоғары ("қызғылт сары") және шекті ("қызыл") деңгейі жарияланған кезде);
жолаушылар мен келушілерді олардың жете тексеру пунктінде жиналып қалуын болдырмайтын тәртіппен жете тексеруге жібереді;
тасымалдауға тыйым салынатын заттар мен нәрселерді көрсетуді ұсынады;
жолаушылар мен келушілерді стационарлық металл тапқыш (металл детектор) арқылы өту үшін жібереді;
өзінде бар металл нәрселерді, электрондық және электр құрылғыларын, фото-киноаппаратураны алып шығаруды ұсынады;
рентгендік-телевизиялық құрылғының конвейерінде алып жүретін қол жүгін, багажды және өзге де нәрселерді орналастыруды ұсынады, ондағы заттардың дұрыс орналасуын қарайды, конвейердің тиелуін реттейді, № 2 жете тексеру қызметкерін рентгендік-телевизиялық құрылғының конвейерін тоқтату қажеттілігі туралы хабардар етеді;
жолаушыларды жеке жете тексеруге қатысады;

2. В настоящих Правилах используется следующие понятия:
1) досмотр - обследование, в том числе путем применения технических и (или) других средств, в целях идентификации и обнаружения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры;
2) пункт досмотра - специально оборудованное место для проведения досмотра пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
3. Досмотр проводится работниками субъекта транспортной деятельности и (или) работниками субъекта охранной деятельности при заключении договора по оказанию охранных услуг.
4. Организация досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, возлагается на субъекты транспортной деятельности и (или) субъекты охранной деятельности при заключении договора по оказанию охранных услуг.
5. Пассажиры и посетители, вещи находящиеся при них, в том числе ручная кладь и багаж, подлежат досмотру в зависимости от уровня угрозы, установленного Правилами организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611.
Глава 2. Порядок проведения досмотра
6. При отсутствии угроз террористической опасности и (или) объявлен умеренный ("желтый") уровень угрозы, производится выборочный досмотр пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
7. При объявлении высокого ("оранжевого") и (или) критического ("красного") уровня угрозы досмотру подлежат все пассажиры и посетители, вещи, находящиеся при них, в том числе ручная кладь и багаж.
8. Досмотр пассажиров посетителей с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) осуществляется вне очереди.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 06.12.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Функции работников субъекта транспортной деятельности и (или) работников субъекта охранной деятельности (далее – работники досмотра) в пункте досмотра распределяются в следующем порядке:
1) работник досмотра № 1 проверяет документы, удостоверяющие личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов пассажиров и посетителей (при объявлении высокого ("оранжевого") и критического ("красного") уровня угрозы);
направляет пассажиров и посетителей на досмотр в порядке, исключающем скопление их в пункте досмотра;
предлагает предъявить вещества и предметы, запрещенные к перевозке; направляет пассажиров и посетителей для прохождения через стационарный металлообнаружитель (металлодетектор);
предлагает выложить имеющиеся металлические предметы, электронные и электрические устройства, фото-, киноаппаратуру;
предлагает разместить ручную кладь, багаж и иные предметы на конвейер рентгено-телевизионной установки, следит за правильным расположением вещей на нем, регулирует загрузку конвейера, информирует работника досмотра № 2 о необходимости остановки конвейера рентгено-телевизионной установки;
участвует в личном досмотре пассажиров;

2) № 2 жете тексеру қызметкері рентгендік-телевизиялық құрылғының көлеңкелі суреті бойынша багаждың ішіндегісін анықтайды, қажет болған кезде қол жүгі мен багажды қолмен жете тексеру туралы шешім қабылдайды;
3) № 3 жете тексеру қызметкері № 2 жете тексеру қызметкерінің шешіміне сәйкес жолаушының не келушінің қатысуымен қол жүгі мен багажын қолмен жете тексеруді жүргізеді, оны жүргізген кезде жарылғыш заттарды, қаруды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне алып кіруге тыйым салынған басқа заттар мен нәрселерді алып өтуі үшін пайдаланылатын термостар, радио- және телеаппаратура, алып жүретін компьютерлер, радиотелефондар, көлемі үлкен ойыншықтар, қолшатырлар, жіңішке таяқтар, кітаптар, торттар, қалыпты нан және басқа да нәрселер мен заттарды, сондай-ақ мүгедектердің кресло-арбаларын жете тексеруді жүргізеді, жете тексерілген қол жүгіне, багажға және олардың жолаушыға не келушіге тапсырылуына бақылауды жүзеге асырады, қажет болған кезде жолаушылар мен келушілерді жеке жете тексеруге қатысады;
4) № 4 жете тексеру қызметкері стационарлық металл іздегішті (металл детекторды) жолаушылар мен келушілердің айналып өтіп кетуіне жол бермей, оның жұмыс істеп кетуін бақылайды;
портативті (қол) аспаппен жұмыс істейді, қажет болған кезде жолаушылар мен келушілерді жеке жете тексеруді жүргізеді;
жете тексеруден өтпеген жолаушылар мен келушілерді көлік инфрақұрылымы объектілеріне жібермейді.
Стационарлық металл іздегіштің (металл детектордың) сигналы пайда болған жағдайда № 4 жете тексеру қызметкері:
1) жолаушыға не келушіге оның киіміндегі және (немесе) денесіндегі металл заттарды үстелге қойып, стационарлық металл іздегіш (металл детектор) арқылы қайтадан өтуін ұсынады;
2) портативті (қол) аспаптың көмегімен жолаушыда не келушіде металл заттары бар жерлерді анықтайды;
3) егер жолаушыны не келушіні, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын қайталап жете тексеру кезінде көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселер табылмаса, жолаушыны не келушіні көлік инфрақұрылымы объектісіне өткізеді.
Жете тексеру қызметкерлерінің және (немесе) жете тексеру пункттерінің саны жолаушылар ағынына не террористік қауіптіліктің жарияланған деңгейіне қарай көлік инфрақұрылымы объектілері басшыларының шешімі бойынша ұлғайтылады. Бұл жағдайда № 1, 2, 3 және 4 жете тексеру қызметкерлерінің функциялары жете тексеруді жүргізу үшін іс жүзінде тартылған қызметкерлер саны арасында бөлінеді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 21.04.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) работник досмотра № 2 определяет содержимое багажа по теневому изображению рентгено-телевизионной установки, принимает решение о досмотре ручной клади и багажа вручную;
3) работник досмотра № 3 в соответствии с решением работника досмотра № 2 проводит в присутствии пассажира и (или) посетителя досмотр ручной клади и багажа вручную, при проведении которого внимательно проверяет такие предметы, как термосы, радио и телеаппаратура, переносные компьютеры, радиотелефоны, игрушки большого размера, зонты, трости, книги, торты, формовой хлеб и другие предметы и вещи, которые используются для проноса взрывных устройств, оружия и других веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, а также досмотр инвалидных кресел-колясок, осуществляет контроль за досмотренной ручной кладью, багажом и их вручением пассажиру и (или) посетителю, участвует в личном досмотре пассажиров и посетителей;
4) работник досмотра № 4 наблюдает за срабатыванием стационарного металлообнаружителя (металлодетектора), не допуская его обхода пассажирами и посетителями;
работает с портативным (ручным) прибором, проводит личный досмотр пассажиров и посетителей;
не допускает пассажиров и посетителей, не прошедших досмотр, на объекты транспортной инфраструктуры.
При появлении сигнала стационарного металлообнаружителя (металлодетектора) работник по досмотру № 4:
1) предлагает пассажиру и (или) посетителю выложить на стол имеющиеся у него в одежде и (или) на теле металлические предметы и повторно пройти через стационарный металлообнаружитель (металлодетектор);
2) определяет места наличия металлических предметов у пассажира и (или) посетителя с помощью портативного (ручного) прибора;
3) если при повторном досмотре пассажира и (или) посетителя, вещей, находящихся при нем, в том числе ручной клади и багажа, не были обнаружены вещества и предметы, запрещенные к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, пропускает пассажира и (или) посетителя на объект транспортной инфраструктуры.
Количество работников досмотра и пунктов досмотра увеличивается по решению руководителей объектов транспортной инфраструктуры в зависимости от пассажиропотока и (или) объявленного уровня террористической опасности. При таких условиях функции работников досмотра № 1, 2, 3 и 4 распределяются между количеством работников, фактически задействованных для проведения досмотра.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 21.04.2025 № 127 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

10. Жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық жете тексеру құралдарымен көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің болу мүмкіндігінің контурлары және өзге де белгілері табылған кезде жолаушылар мен келушілерді, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді қоса алғанда, оларды жеке жете тексеру жүргізіледі.
11. Жеке жете тексеру көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді табу үшін қажетті шектерде жүзеге асырылады.
Жеке жете тексеруді жете тексерілетін адаммен жынысы бір адамдар санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормалардың талаптарына сәйкес келетін арнайы бөлінген үй-жайларда жүргізеді.
12. Жеке жете тексеруді жүргізген кезде жолаушыға және (немесе) келушіге:
1) өзіндегі көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді және металл заттарды көрсетуді;
2) жете тексеруді қолмен және (немесе) портативті (қол) аспаптың көмегімен жүргізу үшін аяқ киімін, сыртқы киімін, бас киімін, белбеулерін, белдіктерін және жолаушының не болмаса келушінің үстіндегі өзге де нәрселерін шешуді ұсынады.
Сот әрекетке қабілеті шектеулі, әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдар, кәмелетке толмаған балалар, сондай-ақ организмнің функционалдық бұзылуы және (немесе) жас шектеулері салдарынан жеке жете тексеруді жүргізу кезінде қажетті іс-әрекеттерді орындай алмайтын мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдар) олардың заңды өкілдерінің және (немесе) бірге еріп жүретін адамдардың қатысуымен жете тексеріледі. Жете тексеру жұмыскерлері сот әрекет қабілеті шектеулі, әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарды, сондай-ақ заңды өкілдерінің және (немесе) бірге еріп жүретін адамдарысыз қозғалатын мүмкіндіктері шектеулі адамдарды (мүгедектігі бар адамдарды) жете тексеру кезінде көмек көрсетеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Республикасы Көлік министрінің м.а. 06.12.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жеке жете тексеру кезінде багаж бен қол жүгін оларды жете тексеруге берген жолаушы не келуші ашады. Қол жүгі мен багаж бос болғанға дейін ішіндегісі бір қабатынан соң бір қабаты шығарылып, басып көріледі, содан соң бос қол жүгі мен багажды қолмен көтеріп және оның салмағының тең болуы тексеріледі. Қол жүгі мен багаждың салмағы бірқалыпты бөлінбеген және (немесе) бос қол жүгі мен багаж үшін тым үлкен деген күдік туындаған кезде, қол жүгі мен багаждың өзін тыйым салынған заттардың жасырылуы тұрғысында жете тексеруге тартылады және ол рентгендік-телевизиялық құрылғының көмегімен жете тексеруге. Астарына, ішкі әрлеуіне, тігістеріне, шеттерінің үлкен қалпақты жалғағыш шпилькалармен жабылуына, қапсырмалардың бекітпелеріне ерекше назар аударылады.

10. При обнаружении техническими средствами, применяемыми при досмотре, контуров и иных признаков возможного нахождения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, производится личный досмотр пассажиров и посетителей, включая досмотр вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
11. Личный досмотр осуществляется в пределах, необходимых для обнаружения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры.
Личный досмотр производится лицами одного пола с каждым досматриваемым лицом отдельно в специально выделенных помещениях, отвечающих требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
12. При производстве личного досмотра пассажиру и (или) посетителю предлагается:
1) предъявить имеющиеся у него вещества и предметы, запрещенные к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, и металлические предметы;
2) снять обувь, верхнюю одежду, головные уборы, ремни, пояса и иные предметы, находящиеся при пассажире и (или) посетителе, для проведения их досмотра вручную и (или) при помощи портативного (ручного) прибора.
Лиц, признанных судом ограниченно дееспособными, недееспособными, несовершеннолетних детей, а также лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью), которые вследствие функциональных нарушений организма и (или) возрастных ограничений не в состоянии выполнить необходимые действия при производстве личного досмотра, досматривают в присутствии их законных представителей и (или) сопровождающих лиц. Работники досмотра оказывают помощь при досмотре лиц, признанных судом ограниченно дееспособными, недееспособными, а также лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью), передвигающих без сопровождения законных представителей и (или) сопровождающих лиц.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 06.12.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При личном досмотре багаж и ручная кладь открываются пассажиром и (или) посетителем, предъявившим их для досмотра. Содержимое ручной клади и багажа извлекается и прощупывается слой за слоем до тех пор, пока предмет досмотра не окажется пустым, затем пустая ручная кладь и багаж поднимается рукой и проверяется равномерность распределения ее веса. При возникновении подозрения, что вес ручной клади и багажа распределен неравномерно и (или) слишком велик для пустой ручной клади и багажа, саму ручную кладь и багаж подвергают досмотру на предмет сокрытия запрещенных предметов и производят их досмотр с помощью рентгено-телевизионной установки. Особое внимание обращается на подкладку, внутреннюю отделку, швы, заделку краев соединительной шпилькой с большими шляпками, креплений молний.

14. Жеке жете тексеру нәтижелері актімен ресімделеді. Актіде оның жасалған күні мен орны, актіні жасаған жете тексеру қызметкерінің тегі мен аты-жөні, жеке тексеріп қаралған жолаушы не келуші туралы мәліметтер, жеке жете тексеру кезінде анықталған көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің түрі, саны, өзге де сәйкестендіру белгілері туралы мәліметтер не олардың болмағандығы туралы белгі көрсетіледі. Жеке жете тексеру актісіне оны жасаған жете тексеру қызметкері, жеке тексеріп қаралған жолаушы не келуші және жеке жете тексеруді жүргізу кезінде қатысқан жете тексеру қызметкерлері қол қояды. Жеке тексеріп қаралған жолаушы не келуші актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, онда тиісті жазба жасалады. Жеке жете тексеру актісінің көшірмесі жеке тексеріп қаралған жолаушыға не келушіге тапсырылады.
15. Қол жүгінде және багажда қарудың, жарғыш құрылғының және жарылғыш заттардың бір бірлігі табылған кезде қарудың және (немесе) жарылғыш заттың, жарғыш құрылғының қосымша бірліктерін табу үшін жете тексеру жалғастырылады.
Жете тексеру пунктінің қызметкерлеріне көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған, табылған заттар мен нәрселерге қатысты қандай да бір іс-қимылдарды дербес орындауға рұқсат етілмейді.
16. Жете тексеру барысында көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған, жоғары қауіптілікті білдіретін (қару, оқ-дәрілер, жарғыш құрылғылар) заттар мен нәрселер табылған кезде жете тексеруді жүзеге асыратын қызметкерлер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген, көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді сақтауға және ұстауға тиісті рұқсаты болған жағдайларды қоспағанда, оларды алу және тиісті рәсімдерді жүргізу, сондай-ақ олар табылған жолаушыға не келушіге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешім қабылдау үшін арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін шақырады.
17. Жолаушыны және оның алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде және жеке жете тексеру кезінде көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселер табылмаса, осындай жете тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектісінің әкімшілігі жолаушының билеті бар қатынаспен және (немесе) кезекті осындай қатынаспен жөнелтілуін қамтамасыз ететін қажетті шаралар қолдануға, ал жолаушы тасымалдаудан бас тартқан жағдайда, билетті және (немесе) оның пайдаланылмаған бөлігінің құнын Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 542 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11930 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 219 бұйрығымен бекітілген Ішкі су көлігінде жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13551 болып тіркелген), Алматы қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 4/444 қаулысымен бекітілген Алматы қаласының қалалық рельсті көлігімен жолаушыларды тасымалдау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1423 болып тіркелген) көзделген тәртіппен өтеуге міндетті.

14. Результаты личного досмотра оформляются актом. В акте указываются дата и место его составления, фамилия и инициалы работника досмотра, составившего акт, сведения о пассажире и (или) посетителе, подвергнутого личному досмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, обнаруженных в ходе проведения личного досмотра, и (или) отметка об их отсутствии. Акт личного досмотра подписывается работником досмотра, его составившим, пассажиром и (или) посетителем, подвергнутым личному досмотру, и работниками досмотра, принимавшими участие при проведении личного досмотра. Отказ пассажира и (или) посетителя, подвергнутого личному досмотру, от подписания акта, в нем производится соответствующая запись. Копия акта о личном досмотре вручается пассажиру и (или) посетителю, подвергнутому личному досмотру.
15. При обнаружении в ручной клади и багаже одной единицы оружия, взрывного устройства и (или) взрывчатого вещества досмотр продолжается на предмет выявления дополнительных единиц оружия и (или) взрывчатого вещества, взрывного устройства.
Работникам пункта досмотра не допускается самостоятельно совершать действия относительно обнаруженных веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры.
16. При обнаружении в ходе досмотра веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, представляющих повышенную опасность, (оружие, боеприпасы, взрывные устройства) работники, осуществляющие досмотр, вызывают сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов для их изъятия и производства соответствующих процедур, а также принятия решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в отношении пассажира и (или) посетителя, у которого они обнаружены, за исключением наличия соответствующего разрешения на хранение и ношение веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
17. При отсутствии веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры в момент досмотра и (или) личном досмотре пассажира и вещей, находящихся при нем, в том числе ручной клади и багажа, администрация объекта транспортной инфраструктуры, на котором производится такой досмотр, принимает необходимые меры, обеспечивающие отправку пассажира тем сообщением, на который у него имеется билет, и (или) очередным таким сообщением, а при отказе пассажира от перевозки возместить стоимость билета и (или) его неиспользованной части в порядке, предусмотренными Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550), Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 542 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11930), Правилами перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714), Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузов на внутреннем водном транспорте, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 219 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13551), Правилами перевозок пассажиров городским рельсовым транспортом города Алматы, утвержденными постановлением акимата города Алматы от 30 октября 2017 года № 4/444 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1423).

18. Жете тексеруден, жеке жете тексеруден жалтаратын жолаушылар не келушілер көлік инфрақұрылымы объектісіне жіберілмейді, бұл туралы тиісті акт жасалады.
3-тарау. Жете тексеруді жүргізуге қойылатын талаптар
19. Көлік қызметінің субъектілері қамтамасыз етуге тиіс жете тексеруді жүргізген кезде көлік инфрақұрылымы объектілеріне қойылатын талаптар:
1) жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келуші адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру пункттерінің (бұдан әрі – жете тексеру пункттері) болуы;
2) санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормалардың талаптарына жауап беретін жеке жете тексеруді жүргізуге арналған үй-жайдың (бөлменің) болуы;
3) ақпарат күнтізбелік 15 (он бес) күн бойы сақталатын бейнебақылау және бейнежазу жүйесінің болуы.
19-1. Жүрек қызметінің стимуляциясына арналған электрондық құрылғылары бар жолаушылар техникалық құралдарды пайдаланбай жеке (қолмен) жете тексеруге жатады.
Ескерту. Қағидалар 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Республикасы Көлік министрінің м.а. 06.12.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жете тексеру пункттері:
1) Заңның 24-1-бабының 3-тармағымен бекітілген жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарға сәйкес келетін техникалық құралдармен;
2) бейнебақылау жүйелерімен;
3) қол жүгі мен багажды жете тексеруді жүргізуге арналған үстелдермен;
4) рентгендік-телевизиялық қондырғылармен жете тексеру мақсатында жете тексерілетін адамдардың заттары мен нәрселерін орналастыруға арналған пластикалық, көзбен көруге болатын сыйымдылықтармен;
5) жете тексеруден өткен жолаушылар мен келушілердің жете тексеруден өтпеген жолаушылармен және келушілермен байланысын болдырмау үшін қоршаулармен;
6) көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің тізбесі туралы ақпараты бар стенділермен жабдықталады.
21. Көлiк қызметi субъектiлерi және (немесе) күзет қызметтерін көрсету жөнінде шарт жасасқан кезде күзет қызметi субъектiлерi көлiк инфрақұрылымы объектiлерiнің жете тексеру бөлiмшелері туралы ереженi, олардың ұйымдық құрылымының схемасын, жете тексеру пункттері мен жеке жете тексеруді жүргізуге арналған үй-жайлар (бөлмелер) көрсетілген көлік инфрақұрылымы объектісінің аумағы жоспарының схемасын әзірлейді және бекітеді.

18. Пассажиры и (или) посетители, уклоняющиеся от досмотра, личного досмотра, не допускаются на объект транспортной инфраструктуры, о чем составляется соответствующий акт.
Глава 3. Требования к проведению досмотра
19. К объектам транспортной инфраструктуры при производстве досмотра, субъектами транспортной деятельности обеспечиваются:
1) наличием пунктов досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа (далее – пункты досмотра);
2) наличием помещений (комнаты) для проведения личного досмотра, отвечающих требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм;
3) наличием системы видеонаблюдения и видеозаписи, информация на которых сохраняется в течение 15 (пятнадцати) календарных дней.
19-1. Пассажиры, имеющие электронные устройства для стимуляции сердечной деятельности, подлежат личному (ручному) досмотру без использования технических средств.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 06.12.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Пункты досмотра оборудуются:
1) техническими средствами, соответствующими требованиям к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, утвержденным в соответствии с пунктом 3 статьи 24-1 Закона;
2) системами видеонаблюдения;
3) столами для производства досмотра ручной клади и багажа;
4) пластиковыми, визуально просматриваемыми емкостями для размещения вещей и предметов досматриваемых лиц в целях досмотра рентгено-телевизионными установками;
5) ограждениями для исключения контактов пассажиров и посетителей, прошедших досмотр, с пассажирами и посетителями, не прошедшими досмотр;
6) стендами с информацией о перечне веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры.
21. Субъекты транспортной деятельности и (или) субъекты охранной деятельности при заключении договора по оказанию охранных услуг разрабатывают и утверждают положение о подразделении досмотра объектов транспортной инфраструктуры, схему их организационной структуры, схему плана территории объекта транспортной инфраструктуры с указанием пунктов досмотра и помещений (комнат) для проведения личного досмотра.