Мемлекеттік статистика саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 31 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 қыркүйекте № 29894 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік статистика саласындағы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Әдіснамалық дамыту және деректерді басқару саясаты департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
Ж. Шаймарданов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік статистика саласындағы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы в области государственной статистики
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 28 сентября 2022 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2022 года № 29894
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов в области государственной статистики, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту методологического развития и политики управления данными совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Ж. Шаймарданов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Перечень некоторых приказов в области государственной статистики, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 172 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6458 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспе бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 2) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Републикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 49) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу тәртібін айқындайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснама Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағы 24) тармақшасына сәйкес әзірленеді және бекітіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснаманы (бұдан әрі – ведомстволық әдіснама) уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлейді, қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік статистика органы-әзірлеуші (бұдан әрі – әзірлеуші) ведомстволық әдіснама жобасын ведомствоға қарау үшін жолдайды.
Ведомство ведомстволық әдіснама жобасын алған күнінен бастап, күнтізбелік отыз күн ішінде ведомстволық әдіснама жобасын ескертулерсіз келісетіндігі туралы жауап береді немесе негіздемелері бар ескертулер мен ұсыныстарды жолдайды.
Әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстарды алған күнінен бастап пысықталған ведомстволық әдіснама жобасын он жұмыс күні ішінде қайта келісу үшін ведомствоға жолдайды.
Ведомстволық әдіснама жобасына алынған ескертулермен және ұсыныстармен келіспеген жағдайда, әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстардың қабылданбауы туралы жазбаша негіздеме жолдайды.
Ведомство ұсынылған негіздемені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде талқылау және ведомстволық әдіснама жобасының түпкілікті редакциясын қабылдау үшін жұмыс кездесуін, соның ішінде бейнеконференцбайланыс өткізу арқылы ұйымдастырады.

1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 172 "Об утверждении Правил участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6458) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также с подпунктом 49) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Статистическая методология по проведению общегосударственных статистических наблюдений и формированию официальной статистической информации разрабатывается и утверждается в соответствии с подпунктом 24) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ (далее – Положение).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Статистическая методология по ведомственным статистическим наблюдениям и формированию официальной статистической информации (далее – ведомственная методология) разрабатывается, формируется и утверждается государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан, относящимися к органам государственной статистики, по согласованию с уполномоченным органом.
Орган государственной статистики-разработчик (далее – разработчик) направляет проект ведомственной методологии в ведомство для рассмотрения.
Ведомство в течение тридцати календарных дней со дня получения проекта ведомственной методологии представляет ответ о согласовании проекта ведомственной методологии без замечаний или направляет замечания и предложения с их обоснованиями.
Разработчик в течение десяти рабочих дней со дня получения замечаний и предложений направляет в ведомство доработанный проект ведомственной методологии для повторного согласования.
При несогласии с полученными замечаниями и предложениями к проекту ведомственной методологии, разработчик направляет письменное обоснование о непринятии замечаний и предложений.
Ведомство со дня получения представленного обоснования в течение пяти рабочих дней организовывает рабочее заседание, в том числе посредством видеоконференцсвязи, для обсуждения и принятия окончательной редакции проекта ведомственной методологии.

Қағидалардың осы тармағына сәйкес келісілген, мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ведомстволық әдіснамасы Заңның 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес бекітіледі.".
2. "Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6459 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 9) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарына алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын ұсыну күні:
1) қағаз жеткізгіште титулдық бетте мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) мөртабанымен бекітіледі;
2) электрондық түрде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Бюро) www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсындағы "Респондент кабинеті" арқылы жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі;
3) телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі;
4) интервьюердің қағаз жеткізгішті және (немесе) жеке есептеуіш құрылғысын пайдаланумен (планшет) респондентке жеке сауал салу жүргізу кезінде жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі.
Ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын ұсыну күні:
1) қағаз жеткізгіштерде ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк қызметкерлері бекітеді;

Ведомственная методология государственных органов, относящихся к органам государственной статистики, и Национального Банка Республики Казахстан, согласованная в соответствии с настоящим пунктом Правил, утверждается в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона.".
2. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 "Об утверждении Правил представления респондентами первичных статистических данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6459) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 23) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила представления респондентами первичных статистических данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок представления первичных статистических данных в органы государственной статистики.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Дата представления статистических форм общегосударственных статистических наблюдений:
1) на бумажных носителях фиксируется на титульных листах штампом территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – территориальные подразделения);
2) в электронном виде через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро) www.stat.gov.kz фиксируется системная дата автоматически;
3) посредством компьютеризированной системы телефонного опроса системная дата фиксируется автоматически;
4) при личном опросе интервьюером респондента с использованием бумажного носителя и (или) персонального вычислительного устройства (планшет) системная дата фиксируется автоматически.
Дата представления статистических форм ведомственных статистических наблюдений:
1) на бумажных носителях фиксируется сотрудниками государственных органов и Национального Банка Республики Казахстан, проводящих ведомственные статистические наблюдения;

2) электрондық түрде жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі.
Егер статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күнге келсе, статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып саналады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша респонденттер ұсынуға қажетті статистикалық нысандар тізбесін респонденттің сұрауы бойынша немесе өз бетінше Бюроның www.stat.gov.kz. ресми интернет-ресурсында орналасқан "Респондент кабинетінде" жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірін (БСН) енгізу арқылы статистикалық нысандар тізбесін алады.
Аумақтық бөлімшелерге ұсынуға қажетті алынған статистикалық нысандар тізбесіне сәйкес респонденттер іріктемелі зерттеуге қосу нәтижесін Бюроның www.stat.gov.kz. ресми интернет-ресурсындағы "Респондент кабинеті" арқылы немесе тұратын жері бойынша аумақтық бөлімшелерде өз бетінше нақтылайды.
Ұсынуға қажетті статистикалық нысандар тізбесі сәйкес жылға Заңда белгіленген тәртіппен бекітілетін статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес қалыптастырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Үй шаруашылықтары алғашқы статистикалық деректерді аумақтық бөлімшелердің интервьюерлеріне тапсырады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Есепті кезеңде (ай, тоқсан, жыл) қызметі болмаған кезде респондент Графикте көрсетілген аталған есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің соңғы аяқталу күнінен кешіктірмей, статистикалық нысандардың орнына Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтірілген нысанға сәйкес қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде тиісті мемлекеттік статистика органына ұсынады. Осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген Қызметінің болмағандығы туралы хабарлама таралмайтын статистикалық нысандар тізбесінде көрсетілген статистикалық нысандарды қоспағанда, Қызметінің болмағандығы туралы хабарламада қызметінің болмау себептері мен аталған қызмет жүзеге асырылмаған мерзім көрсетіле отырып, кезеңділікке сәйкес келетін барлық статистикалық нысандар көрсетіледі.
Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсында электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланумен "Респондент кабинеті" арқылы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша Қызметінің болмағандығы туралы хабарлама электронды түрде ұсынылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) в электронном виде фиксируется системная дата автоматически.
Если последний день срока представления статистических форм приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления статистических форм считается следующий за ним рабочий день.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. По общегосударственным статистическим наблюдениям респонденты получают перечень статистических форм, необходимых для представления, согласно запросу респондента или самостоятельно в "Кабинете респондента" размещенном на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz путем ввода индивидуального идентификационного номера (ИИН) физического лица или бизнес-идентификационного номера (БИН) юридического лица.
Респонденты согласно полученному перечню статистических форм, необходимых для представления в территориальные подразделения самостоятельно уточняют результат включения в выборочное обследование, через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz или в территориальных подразделениях по месту нахождения.
Перечень статистических форм, необходимых для представления, формируется в соответствии с планом статистических работ, утверждаемым в установленном Законом порядке на соответствующий год.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Домашние хозяйства предоставляют первичные статистические данные интервьюерам территориальных подразделений.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При отсутствии деятельности в отчетный период (месяц, квартал, год) респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в Графике, представляет в соответствующий орган государственной статистики вместо соответствующих статистических форм Уведомление об отсутствии деятельности согласно форме, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам, на бумажном носителе или в электронном виде. В Уведомлении об отсутствии деятельности отображаются все статистические формы соответствующей периодичности с указанием причин отсутствия деятельности и срока, в течение которого осуществление данной деятельности отсутствует, за исключением статистических форм, указанных в перечне статистических форм, на которые не распространяется Уведомление об отсутствии деятельности, приведенном в приложении 2 к настоящим Правилам.
По общегосударственным статистическим наблюдениям Уведомление об отсутствии деятельности представляется в электронном виде, с использованием электронной цифровой подписи, через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Респондент бұрын ұсынған жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша қателерін өзі анықтаған кезде, респондент қателерді екі жұмыс күні ішінде түзетеді және осы Қағидалардың 21 және 21-1-тармақтарына сәйкес аумақтық бөлімшелерге статистикалық нысанның түзетілген нұсқасын ұсынады.";
21-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1. Аумақтық бөлімшеге жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының түзетілген нұсқасын электронды түрде ұсынған жағдайда, респондент Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсының "Он-лайн режимде деректерді жинау" бөлімінен "Респондент кабинеті" арқылы басып шығарылған статистикалық нысанның қағаз нұсқасын ұсынады. Статистикалық нысанның басып шығарылған қағаз нұсқасына өзгерістер енгізіледі және "түзетілгені дұрыс" деген сөздермен расталады, түзету күні көрсетіледі және орындаушы мен басшының (басшы болмаған жағдайда, міндетін атқарушы адам) және (немесе) алғашқы статистикалық деректерді ұсынуға және анықтығына жауапты адамдардың қолы қойылады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Респонденттер негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрін өзгерту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айлық мерзімде немесе қызметкерлер саны өзгерген жағдайда бұл туралы мемлекеттік статистика органдарын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша немесе "Респондент кабинеті" арқылы Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсында электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып хабардар етеді.
Аумақтық бөлімшелер түскен хабарламаларды қарайды және үш жұмыс күні ішінде экономикалық қызметтің негізгі, қосалқы түрлерінің, статистикалық тіркелімдердегі респонденттер бойынша қызметкерлер санының өзгеруі туралы шешім қабылдайды.
Хабарламаны қарау нәтижесі хабарламада көрсетілген электрондық мекенжайға (мекенжайларға) жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 24-тармақпен толықтырылсын:
"24. Егер статистикалық нысандарды тапсырудың соңғы күні ішінде бағдарламалық іркілістердің басталуы және (немесе) табиғи және техногендік себептерге байланысты ақпараттық жүйенің жұмысында пайда болатын іркілістің салдарынан ақпараттық жүйеде техникалық ақаулар туындаған кезде және оны "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ресми растауымен (Анықталған техникалық ақаулар бойынша акт) жұмыс уақытының соңына дейін жою мүмкін болмаса, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және мерзімін ауыстыру туралы хабарлама (бұдан әрі – Хабарлама) уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.

"19. При обнаружении ошибок самим респондентом по ранее представленным статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений, респондент в течение двух рабочих дней исправляет ошибки и представляет исправленный вариант статистической формы в территориальное подразделение согласно пунктам 21 и 21-1 настоящих Правил.";
пункт 21-1 изложить в следующей редакции:
"21-1. В случае представления в территориальное подразделение исправленного варианта статистической формы общегосударственного статистического наблюдения в электронном виде, респондент представляет бумажную версию статистической формы, распечатанную через "Кабинет респондента" из раздела "Сбор данных в он-лайн режиме" официального интернет-ресурса Бюро www.stat.gov.kz. В распечатанную бумажную версию статистической формы вносятся изменения и заверяются словами "исправленному верить", указывается дата исправления и подпись исполнителя и руководителя (в случае отсутствия руководителя, лица исполняющего его обязанности) и (или) лиц, ответственных за представление и достоверность первичных статистических данных.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Респонденты в месячный срок со дня принятия решения об изменении основного или вторичного вида экономической деятельности, или изменения численности работников уведомляют об этом органы государственной статистики по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам или через "Кабинет респондента" с использованием электронной цифровой подписи на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz.
Территориальные подразделения рассматривают поступившие уведомления и в течение трех рабочих дней принимают решение об изменении основного, вторичного видов экономической деятельности, численности работников по респондентам в статистических регистрах.
Результат рассмотрения уведомления направляется на электронный (е) адрес (а), указанный (е) в уведомлении.";
дополнить пунктом 24 следующего содержания:
"24. При возникновении в информационной системе технических неполадок, в следствии наступления программных сбоев и (или) сбоев возникающих в работе информационной системы, вызванные природными и техногенными причинами в течение последнего дня сдачи статистических форм и которые невозможно устранить до конца рабочего времени с официальным подтверждением Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (Акт по выявленным техническим неполадкам), размещается Уведомление о продлении срока и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных (далее – Уведомление), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.

Респонденттер уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және мерзімін ауыстыру туралы хабарламаның негізінде ақпараттық жүйеде статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің соңғы күні респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсынбауына әкеп соққан техникалық ақаулардың туындағанын растау болған кезде статистикалық нысандарды техникалық ақаулар жойылғаннан кейін келесі жұмыс күні осы Қағидалардың 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тәсілдердің бірімен ұсынуға міндетті.";
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
3. "Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 174 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6460 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың кіріспе бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына және 13-бабының 2-1-тармақшасына және Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына және 13-бабының 2-1 тармақшасына сәйкес әзірленді және алғашқы статистикалық деректерді алу немесе тіркеуге арналған, жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды (бұдан әрі – ведомстволық нысан) мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – МО және ҰБ) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, мемлекеттік тіркеуді келісу және олардың күшін жою қағидаларына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша қазақ және орыс тілдерінде әзірлейді және бекітеді.";
6-тармақ алынып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Респонденты обязаны на основании размещенного на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа уведомления о продлении срока и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных при наличии подтверждения возникновения в информационной системе в последний день срока представления статистических форм технических неполадок, повлекших непредставление респондентами первичных статистических данных, представлять статистические формы на следующий рабочий день после устранения технических неполадок одним из способов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 15 настоящих Правил.";
дополнить приложением 4 согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 174 "Об утверждении Правил утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6460) следующие изменения и дополнение:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12, подпунктом 2-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 22) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 и подпунктом 2-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок утверждения статистических форм для проведения общегосударственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению, предназначенных для получения или регистрации первичных статистических данных.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Статистические формы ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению (далее – ведомственная форма) разрабатываются и утверждаются государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан (далее – ГО и НБ) по согласованию с уполномоченным органом на казахском и русском языках в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и Правилами оформления, согласования государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568.";
пункт 6 исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды ведомство "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде бекітеді.";
1-қосымша алынып тасталсын;
2, 4 және 6-қосымшалар осы Тізбеге 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
4. "Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу туралы тізілімінде № 6394 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әкімшілік дереккөздер әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша бекітеді.".
5. "Мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты түзу процесін сипаттаудың үлгілік әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 53 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10893 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 11) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты түзу процесін сипаттаудың үлгілік әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты түзу үдерісін сипаттаудың үлгілік әдістемесі (бұдан әрі – Үлгілік әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі –Заң) 12-бабы 11) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Републикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 19) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Статистические формы общегосударственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, утверждаются ведомством на казахском и русском языках в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568.";
приложение 1 исключить;
приложения 2, 4 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 7 согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 "Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6394) следующее изменение:
в Правилах представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Административные источники утверждают по согласованию с ведомством уполномоченного органа формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей.".
5. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 53 "Об утверждении типовой методики описания процесса производства статистической информации государственными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10893) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также подпунктом 19) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовой методики описания процесса производства статистической информации государственными органами:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая типовая методика описания процесса производства статистической информации государственными органами (далее – Типовая методика) разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон), а также подпунктом 19) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Осы Үлгілік әдістемеде Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар және келесі ұғымдар қолданылады:
1) жіктелім – көптеген объектілерді қабылданған белгілеріне сәйкес ұқсастығы немесе айырмашылығы бойынша топтарға бөлу;
2) импутация – түсіп қалған, дұрыс емес немесе дәрменсіз мәндерді басқа мәндермен алмастыру үдерісі;
3) индекс салмағы – бұл әрбір дара элементтің олардың жалпы жиынтығындағы маңыздылығын көрсететін мөлшер;
4) өлшеу – жиынтық көрсеткіштер алу үшін индекстік есептеулерде қолданылатын және тікелей жинақтауға берілмейтін әртүрлі тауарлардың өлшемдестігін қамтамасыз ететін рәсім;
5) ресми статистикалық ақпарат - Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын статистикалық ақпарат;
6) статистикалық ақпарат - алғашқы статистикалық деректерді және (немесе) әкімшілік деректерді өңдеу үдерісінде алынып, біріктірілген деректер;
7) статистикалық көрсеткіш – бұл орынның және уақыттың нақты жағдайларында құбылыстың немесе үдерістің мәнін көрсететін, қоғамдағы әлеуметтік-экономикалық құбылыстар мен үдерістердің сапалық сипаттамасы;
8) іріктеме – статистикалық деректерді жинау және өңдеу кезінде қолданылатын, бекітілген жіктеуіштер, номенклатуралар және анықтамалықтардан алынған жеке айқындамалар, сондай-ақ келесі терминдер мен анықтамалар ҚР СТ ИСО 9000-2007 "Негізгі ережелер. Сөздік" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандартында анықталған мәндерде:
9) ақпарат – мәнді деректер;
10) валидация – объективті куәліктерді ұсыну арқылы нақты пайдалану немесе қолдануға арналған талаптардың орындалғанын растау;
11) жүйе – өзара байланысты және өзара іс-қимыл жасайтын элементтер жиынтығы;
12) нәтижелілік – қол жеткізілген нәтиже мен пайдаланылған ресурстар арасындағы байланыс;
13) өндірістік орта – жұмыс орындалатын жердегі жағдайлар жиынтығы;
14) өнім – үдеріс нәтижесі;
15) рәсім – қызметті немесе үдерісті жүзеге асырудың белгіленген тәсілі;
16) сапа – өзіндік сипаттамалар жиынтығының талаптарға сәйкестік дәрежесі;
17) сапаны басқару – сапаға қойылатын талаптарды орындауға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
18) сапаны қамтамасыз ету – сапаға қойылатын талаптардың орындалатынына сенімділік ұялатуға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
19) үдеріс – кірісті шығысқа айналдыратын, өзара байланысты және өзара іс-қимыл жасайтын қызмет түрлерінің жиынтығы;
20) талдау – белгіленген мақсаттарға жету үшін қарастырылып отырған объектінің жарамдылығын, барабарлығын, тиімділігін белгілеу үшін қолданылатын қызмет;

"4. В настоящей Типовой методике используются понятия в значениях, определенных в Законе и следующие понятия:
1) классификация – разделение множества объектов на группы по сходству или различию в соответствии с принятыми признаками;
2) импутация – процесс замены пропущенных, некорректных или несостоятельных значений другими значениями;
3) вес индекса – это величина, отражающая значимость каждого индивидуального элемента в их общей совокупности;
4) взвешивание - процедура, применяемая в индексных расчетах для получения сводных показателей и обеспечивающая соизмеримость разных товаров, непосредственно не поддающихся суммированию;
5) официальная статистическая информация - статистическая информация, формируемая органами государственной статистики в соответствии с Планом статистических работ;
6) статистическая информация - агрегированные данные, полученные в процессе обработки первичных статистических данных и (или) административных данных;
7) статистический показатель – это качественная характеристика социально-экономических явлений и процессов в обществе, отображающая сущность явления или процесса в конкретных условиях места и времен;
8) выборка - отдельные позиции из утвержденных классификаторов, номенклатур и справочников, используемые при сборе и обработке статистических данных, а также следующие термины и определения в значениях, определенных Государственным стандартом Республики Казахстан СТ РК ИСО 9000-2007 "Основные положения. Словарь";
9) информация – значащие данные;
10) валидация – подтверждение посредством представления объективных свидетельств того, что требования к конкретному предназначенному использованию или применению выполнены;
11) система – совокупность взаимосвязанных и взаимодействующих элементов;
12) результативность – связь между достигнутым результатом и использованными ресурсами;
13) производственная среда – совокупность условий, в которых выполняется работа;
14) продукция – результат процесса;
15) процедура – установленный способ осуществления деятельности или процесса;
16) качество - степень, в которой совокупность присущих характеристик соответствует требованиям;
17) управление качеством – часть менеджмента качеством, направленная на выполнение требований к качеству;
18) обеспечение качества – часть менеджмента качеством, направленная на создание уверенности в том, что требования к качеству будут выполнены;
19) процесс – совокупность взаимосвязанных и взаимодействующих видов деятельности, преобразующих входы в выходы;
20) анализ - деятельность, предпринимаемая для установления пригодности, адекватности, эффективности рассматриваемого объекта для достижения установленных целей;

21) тиімділік – жоспарланған қызметті іске асыру және жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу дәрежесі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ресми статистикалық ақпаратты түзу осы Үлгілік әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес оларға кіретін қосалқы үдерістерді ескерумен келесі үдерістерден (кезеңдерден) тұрады:
1) қажеттіліктерді зерделеу;
2) түзу үдерісін жобалау;
3) түзу үдерісін құру;
4) алғашқы статистикалық деректерді жинау;
5) деректерді өңдеу;
6) деректерді талдау;
7) ресми статистикалық ақпаратты тарату;
8) өндірістік циклді бағалау.
Осы Үлгілік әдістемеде мемлекеттік статистика органдары жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды қалыптастыру кезінде олар өз қызметінде қолданатын үдерістер мен қосалқы үдерістерді ғана ұстанады.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті орган бекіткен, Ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық қызметке мемлекеттік статистика органдарының статистикалық қызметіне сәйкестігіне талдау жүргізу тәртібі.";
14. Уәкілетті орган бекіткен, мемлекеттік статистика органдарының статистикалық қызметінің ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық әдіснамаға сәйкестігін талдау (бұдан әрі – статистикалық қызметті талдау) жаңа байқаулар бойынша – міндетті түрде, қолданыстағы байқаулар бойынша – өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, қажеттілігіне қарай ресми статистикалық ақпараттың сапасын қамтамасыз ету үшін жүргізіледі.
15. Мемлекеттік органдардың статистикалық қызметіне талдау жүргізу үшін ақпараттық база (бұдан әрі – ақпараттық база) мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік органдардың ведомстволық әдіснамасы;
2) жалпымемлекеттік/ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары;
3) мемлекеттік органдардың интернет-ресурсындағы ресми статистикалық ақпарат;
4) осы Үлгілік әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес ұсынылатын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық бөлімшелерінің, мемлекеттік органдардың ақпараты;
5) ведомствоның сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдар ұсынатын өзге де ақпарат.
16. Бюро Заңның 1-бабы 18) тармақшасына, 5-бабына және 22-бабының 1-тармағына, сондай-ақ осы Үлгілік әдістеменің талаптарына сәйкес ақпараттық базаны зерделейді.
17. Ведомство мемлекеттік органдардың статистикалық қызметін талдау қорытындылары бойынша мемлекеттік статистика принциптерін және осы Үлгілік әдістеменің талаптарын сақтау бойынша талдамалық анықтама жасайды және мемлекеттік органдарға жібереді.

21) эффективность – степень реализации запланированной деятельности и достижения запланированных результатов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Производство официальной статистической информации состоит из следующих процессов (этапов) согласно Приложению 1 к настоящей Типовой методике с учетом входящих в них субпроцессов:
1) изучение потребностей;
2) проектирование процесса производства;
3) построение процесса производства;
4) сбор первичных статистических данных;
5) обработка данных;
6) анализ данных;
7) распространение официальной статистической информации;
8) оценка производственного цикла.
В настоящей Типовой методике органы государственной статистики придерживаются только тех процессов и субпроцессов, которые применительны ими в своей деятельности при формировании общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений.";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"3. Порядок проведения анализа статистической деятельности по ведомственным статистическим наблюдениям на соответствие статистической деятельности органов государственной статистики, утвержденный уполномоченным органом
14. Анализ соответствия статистической деятельности органов государственной статистики, утвержденной уполномоченным органом статистической методологии по ведомственным статистическим наблюдениям (далее – анализ статистической деятельности) проводится для обеспечения качества официальной статистической информации по новым наблюдениям – в обязательном порядке, по действующим наблюдениям – в случае внесения изменений и дополнений, по мере необходимости.
15. Информационной базой для проведения анализа статистической деятельности государственных органов (далее – информационная база) являются:
1) ведомственная методология государственных органов;
2) статистические формы общегосударственных/ведомственных статистических наблюдений;
3) официальная статистическая информация на интернет-ресурсе государственных органов;
4) информация структурных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, государственных органов, предоставляемая согласно приложению 2 к настоящей Типовой методике;
5) иная информация, представляемая государственными органами по запросу ведомства.
16. Бюро изучает информационную базу на соответствие подпункту 18) статьи 1, статьи 5 и пункту 1 статьи 22 Закона, а также требованиям настоящей Типовой методики.
17. По итогам анализа статистической деятельности государственных органов, ведомство составляет аналитическую справку по соблюдению принципов государственной статистики и требований настоящей Типовой методики и направляет государственным органам.

18. Мемлекеттік статистика принциптерін және осы Үлгілік әдістеменің талаптарын сақтау мемлекеттік органдар жүргізуге жоспарлап отырған ведомстволық статистикалық байқауларды жыл сайынғы Статистикалық жұмыстар жоспарына енгізу үшін шарт болып табылады.";
Мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты түзу процесін сипаттаудың Үлгілік әдістемесіне Қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органдардың
статистикалық ақпаратты түзу
процесін сипаттаудың
үлгілік әдістемесіне
1-қосымша";
осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
1-қосымша
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және кейінге қалдыру туралы хабарлама
Құрметті респонденттер!
________________________ статистикалық нысандары бойынша есептілікті тапсыру мерзімі 20 ____ жылдың __________ дейін ұзартылды.
Уақытша қолайсыздықтар үшін кешірім өтінеміз!
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
2-қосымша
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының 20___ жылғы "___"_____ № __ бұйрығына ___ - қосымша
Приложение __ к приказу
приказу руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы
Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
3-қосымша
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
4-қосымша
Ақпаратты алушы органдар құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами получателями информации
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылады
Представляется государственным органам и Национальному Банку Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
(Мемлекеттік орган, лауазымы)
20__ жылғы "__" __________
№ ___ бұйрығына __-қосымша
Приложение __ к приказу
(Государственный орган, должность)
Республики Казахстан
от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы
Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
4-қосымша
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросы басшысының
20__ жылғы "__"__________
№ ___ бұйрығына __
-қосымша
"Статистикалық нысанның атауы" (статистикалық нысанның индексі, статистикалық байқауды өткізу кезеңділігі) жалпымемлекеттік статистикалық байқауының статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Статистикалық нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
Әдіснамалық түсіндірмелер
Арифметикалық-логикалық бақылау
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
5-қосымша
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
7-қосымша
(Мемлекеттік орган, лауазымы)
20__ жылғы "__"__________
№ ___ бұйрығына__
- қосымша
"Статистикалық нысанның атауы" (статистикалық нысанның индексі, статистикалық байқауды өткізу кезеңділігі) ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Статистикалық нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
Әдіснамалық түсіндірмелер
Арифметикалық-логикалық бақылау
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 31 Тізбеге
6-қосымша
Мемлекеттік органдардың
статистикалық ақпартты
түзу процесін сипаттаудың
үлгілік әдістемесіне
2-қосымша
Мемлекеттік орган__________________________________________

18. Соблюдение принципов государственной статистики и требований настоящей Типовой методики, является условием для включения ведомственных статистических наблюдений, планируемых к проведению государственными органами, в ежегодный План статистических работ.";
текст в правом верхнем углу Приложения к Типовой методике описания процесса производства статистической информации государственными органами изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Типовой методике описания
процесса производства
статистической информации
государственными органами";
дополнить приложением 2 согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 4
к Правилам представления
респондентами первичных
статистических данных
Уведомление о продлении и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных
Уважаемые респонденты!
По статистическим формам ________________________срок сдачи отчетности продлен до _____ 20____ года включительно.
Приносим свои извинения за временные неудобства!
Приложение 2 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 2
к Правилам утверждения
статистических форм
для проведения общегосударственных
и ведомственных статистических
наблюдений, инструкций
по их заполнению
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Приложение __ к приказу руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года № __
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі Ұлттық
статистика бюросы басшысының
20__ жылғы "__" __________
№ ___ бұйрығына __-қосымша
Статистикалық нысанның атауы
Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Приложение 3 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 4
к Правилам утверждения
статистических форм
для проведения общегосударственных
и ведомственных статистических
наблюдений, инструкций
по их заполнению
Ақппаратты алушы органдар құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами получателями информации
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылады
Представляется государственным органам и Национальному Банку Республики Казахстан
Приложение __ к приказу (Государственный орган, должность) Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года
№ __
(Мемлекеттік орган, лауазымы) 20__ жылғы "__" __________ № ___ бұйрығына __-қосымша
Статистикалық нысанның атауы
Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Приложение 4 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 6
к Правилам утверждения
статистических форм
для проведения общегосударственных
и ведомственных статистических
наблюдений, инструкций
по их заполнению
Приложение __ к приказу
руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № ___
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Наименование статистической формы"
(индекс статистической формы, периодичность проведения статистического наблюдения)
Термины и определения, используемые в статистической форме
Методологические пояснения
Арифметико-логический контроль
Приложение 5 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 7
к Правилам утверждения
статистических форм
для проведения ведомственных
статистических наблюдений,
инструкций по их заполнению
Приложение __ к приказу
(Государственный орган, должность)
от "__" ______ 20__ года № ___
Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения
"Наименование статистической формы"
(код, индекс статистической формы, периодичность проведения статистического наблюдения)
Термины и определения, используемые в статистической форме
Методологические пояснения
Арифметико-логический контроль
Приложение 6 к Перечню
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 сентября 2022 года № 31
Приложение 2
к Типовой методике описания
процесса производства
статистической информации
государственными органами
Государственный орган __________________________________________

1. Жалпымемлекеттік/ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанының атауы, индексі және байқауды жүргізу кезеңділігі.
2. Алғашқы статистикалық деректерді жинау үшін негіздеме (тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса берумен).
3. Алғашқы статистикалық деректерді жинау әдісі (қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық түрде).
4. Респонденттер тобының сипаттамасы. Статистикалық нысан бойынша есеп беруге тиіс респонденттердің саны және нақты есеп берген респонденттердің саны.
5. Статистикалық ақпаратты түзу процесінің сипаттамасы.
6. Алғашқы статистикалық деректерді жинау кезінде құпиялылықты қамтамасыз ету (қағаз жеткізгіштерді сақтау шарттары, қорғалған көлік ортасының болуы, әзірленген және бекітілген қауіпсіздік саясаты).
7. Ресми статистикалық ақпаратты (шығыс ақпаратты) жинау және қалыптастыру үшін статистикалық әдіснаманың болуы, оны бекіту туралы құжаттың күні мен нөмірі.
8. Ресми статистикалық ақпараттың (шығыс ақпараттың) атауы, жариялау кезеңділігі мен мерзімі, орналастыру (жариялау) орны, Интернет-ресурстың мекенжайын, бөлімді көрсетумен.
9. Деректерді жинау және өңдеу, статистикалық ақпаратты қалыптастыру (электрондық орта) үшін бағдарламалық қамтылымның (ақпараттық жүйенің) болуы, сондай-ақ "е-Статистика" ақпараттық жүйесімен интеграцияланудың болуы.
10. Ішкі ведомстволық бақылауға байланысты деректерді тексеру және валидациялау рәсімдерінің сипаттамасы (олардың ведомстволық әдіснамада сипаттамасы болмаған жағдайда).
11. Пайдаланылатын жіктемелер мен анықтамалықтардың тізбесі.
12. Бизнес-тіркелімді пайдалану.

1. Наименование статистической формы общегосударственного/ведомственного статистического наблюдения, индекс и периодичность проведения наблюдения.
2. Основание для сбора первичных статистических данных (с приложением копий соответствующих документов).
3. Метод сбора первичных статистических данных (на бумажном носителе и (или) в электронном виде).
4. Описание круга респондентов. Количество респондентов, которые должны отчитываться по статистической форме и количество фактически отчитавшихся респондентов.
5. Описание процесса производства статистической информации.
6. Обеспечение конфиденциальности при сборе первичных статистических данных (условия хранения бумажных носителей, наличие защищенной транспортной среды, разработанная и утвержденная политика безопасности).
7. Наличие статистической методологии для сбора и формирования официальной статистической информации (выходной информации), дата и номер документа об ее утверждении.
8. Наименование, периодичность и срок публикации, место размещения (опубликования) официальной статистической информации (выходной информации) с указанием адреса интернет-ресурса, раздела.
9. Наличие программного обеспечения (информационной системы) для сбора и обработки данных, формирования статистической информации (электронная среда), также наличие интеграции с информационной системой "е-Статистика".
10. Описание процедур проверки и валидации данных, связанных с внутриведомственным контролем (в случае отсутствия их описания в ведомственной методологии).
11. Перечень используемых классификаций и справочников.
12. Использование бизнес-регистра.