"Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қаңтарда № 31806 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 17) тармақшасына сәйкес және мемлекеттік архивтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарына бірыңғай талаптарды бекіту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив істері және құжаттаманы басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Оралов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 27 қаңтардағы
№ 27 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 27 маусымдағы
№ 177 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2023 года № 31806
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13943) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан и в целях установления единых требований к должностям руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам архивов и управления документацией Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 января 2023 года № 27
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 июня 2016 года № 177
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) кадрларды дұрыс іріктеуге және орналастыруға, олардың біліктілігін арттыруға, қызметкерлерді аттестаттауға, басшылар, мамандар арасында еңбекті бөлуге, сондай-ақ қызметкерлердің осы санаттарының лауазымдық міндеттерін және оларға қойылатын еңбекақы төлеу санаттары бойынша біліктілік талаптарын айқындауда бірыңғайлықты қамтамасыз етуге ықпал етуге бағытталған.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі, аудармашы мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген) бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
Инженер, бас инженер, ақпаратты қорғау жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика, ғылыми-техникалық ақпарат, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, жабдықтарды жинақтау, жөндеу жөніндегі инженер-бағдарламашы (бағдарламашы), инженер-зертханашы, инженер-электрик, инженер-электроника, инженер-электроника жөніндегі инспектор лауазымдарының біліктілік сипаттамалары кадрларға, құжаттанушыға, аға ғылыми қызметкерге, мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджерге басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдық-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізбесін көрсете отырып, қызметкерлерді қажетті арнайы даярлауға қойылатын талаптар белгіленеді.
2-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Мемлекеттік архивтің басшысы (директоры)
4. Лауазымдық міндеттері:
мемлекеттік архивтің (бұдан әрі – архив) өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтерін басқарады;
архивтің жұмысына автоматтандырылған технологияларды енгізуді ұйымдастырады;
архив мүлкінің сақталуы мен тиімді пайдалануын қамтамасыз ету бойынша шешім қабылдайды;
архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетіктерін анықтайды;
барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылдарын ұйымдастырады, олардың қызметтерін мемлекет пен қоғамның мүдделері үшін Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану бойынша қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағыттайды;
архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану және дамыту, жұмыскерлердің біліктілігін жүйелі түрде арттыру, оңтайлы еңбек жағдайын жасау, еңбек заңнамасының талаптарын, еңбек тәртібін сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
жұмыскерлердің еңбекке ынтасын, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал етеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмысты ұйымдастырады;
барлық жұмыскерлер үшін міндетті өкімдер, бұйрықтар шығарады және тапсырмалар береді;
жоғары тұрған орган тағайындайтын жұмыскерлерден басқа жұмыскерлерді жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, жұмыскерлерге көтермелеу шаралары мен тәртіптік жазалар қолданады;
орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен жұмыскерлерінің міндеттерін бөледі;
архив жұмысының жоспарларын бекітеді, олардың орындалуын ұйымдастырады және бақылайды;
жоспарлы-есеп құжаттаманың дайындалуын және жоғары тұрған органға ұсынылуын ұйымдастырады;
шарттар жасайды, сенімхаттар береді;
сотта, мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда архивтің мүліктік және басқа мүдделерін ұсынады;
жұмыстың тиімді нысандары мен әдістерін тәжірибеге енгізу, архивтің материалды-техникалық базасын дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
архивті жұмылдыру дайындығын, ерекше кезеңде құжаттарды жасыру және эвакуациялау, төтенше жағдайларда құжаттарды құтқару жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және жүзеге асыруды ұйымдастырады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственных архивов Республики Казахстан (далее – квалификационные характеристики) призваны способствовать правильному подбору и расстановке кадров, повышению их квалификации, аттестации работников, разделению труда между руководителями, специалистами, а также обеспечению единства в определении должностных обязанностей данных категорий работников и предъявляемых к ним квалификационных требований по категориям оплаты труда.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей инженера, главного инженера, инженера по защите информации, контрольно-измерительных приборов и автоматики, по научно-технической информации, безопасности и охране труда, пожарной безопасности, комплектации оборудования, ремонту, инженера-программиста (программиста), инженера-лаборанта, инженера-электрика, инженера-электроника, инспектора по кадрам, документоведа, старшего научного сотрудника, менеджера по государственным закупкам определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
3. При разработке должностных инструкций устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников, с указанием перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Руководитель (директор) государственного архива
4. Должностные обязанности:
руководит производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива (далее – архив);
организует внедрение в работу архива автоматизированных технологий;
принимает решения, обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества архива;
определяет политику, стратегию деятельности архива и механизм ее реализации;
организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование деятельности по формированию, хранению, учету и использованию документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и других архивных документов в интересах государства и общества;
принимает меры по обеспечению архива квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, систематическому повышению квалификации работников, созданию оптимальных условий труда, соблюдению требований трудового законодательства, трудовой дисциплины;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников;
организует работу по противодействию коррупции;
издает распоряжения, приказы и дает поручения, обязательные для всех работников;
осуществляет прием и увольнение работников, кроме назначаемых вышестоящим органом, применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников;
распределяет обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений;
утверждает планы работы архива, организует и контролирует их выполнение;
организует подготовку и представление планово-отчетной документации в вышестоящий орган;
заключает договора, выдает доверенности;
представляет имущественные и иные интересы архива в суде, государственных органах и иных организациях;
принимает меры по внедрению в практику рациональных форм и методов работы, развитию материально-технической базы архива;
организует мобилизационную подготовку архива, разработку и осуществление мероприятий по укрытию и эвакуации документов в период мобилизации, военного положения и в военное время, спасению документов в чрезвычайных ситуациях;

еңбек тәртібі ережелерінің орындауын, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 15 маусымдағы № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14042 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік архивтердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының (бұдан әрі – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары), өрт қауіпсіздігі қағидаларының (бұдан әрі – өрт қауіпсіздігі қағидаларын) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) бекітілген "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – санитариялық қағидалары) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28525 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, архивті қорғау режимінің сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі – Конституция);
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін (бұдан әрі – Бюджет кодексі);
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (бұдан әрі-ӘРПК);
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысын (бұдан әрі – Үкіметтің № 1193 қаулысы);
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";

обеспечивает выполнение правил трудового распорядка, требований безопасности и охраны труда в государственных архивах (далее – требования безопасности и охраны труда), утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 июня 2016 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14042), правил пожарной безопасности (далее – правила пожарной безопасности), утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867), санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (далее – санитарные правила), утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28525), технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение режима охраны архива.
5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан (далее – Конституция);
Бюджетный кодекс Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс);
Трудовой кодекс Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан (далее – АППК);
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "О противодействии коррупции", "Об информатизации", "О государственных закупках";
постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – постановление Правительства № 1193);
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
основы организации труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
6. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";

2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғалар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде төрт жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның (бұдан әрі – жұмыс органы) "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес және кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив істері саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғадар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде үш жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілі не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғадар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі, не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғадар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде екі жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін.

2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом согласно Указу Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Рабочий орган), и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет стажа работы в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".

Параграф 2. Архив басшысының (директорының) орынбасары
7. Лауазымдық міндеттері:
міндеттердің бөлінуіне сәйкес директордың жалпы басшылығымен басқаруды жүзеге асырады және жұмысты ұйымдастырады;
жетекшілік ететін бағыт бойынша архивтің даму стратегиясын әзірлеуді және іске асыруды ұйымдастырады;
жоспарларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуы бойынша жұмысты бақылайды;
қажетті нақты есептілік беруді қамтамасыз етеді;
архив ісі, археография және құжаттану саласында ғылыми зерттеулер жүргізуді, әдістемелік құжаттар әзірлеуді қамтамасыз етеді;
архив директорының бұйрықтары мен шешімдерінің уақытылы орындалуын бақылайды;
берiлген өкiлеттiктерi шегiнде жарық беру, жылыту, вентиляциялау, кондиционерлеу және басқа да жабдықтар жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін шаруашылық және техникалық қызметтер жұмысына басшылықты жүзеге асырады;
құзыреті шегінде қаржылық, экономикалық, өндірістік-шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді;
архив мүлкінің сақталуын, оның тиімді және оңтайлы пайдалануын қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану бойынша қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағытталған жұмыскерлердің жұмысын ұйымдастыру нысандары мен әдістерінің жаңаларын енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді;
жұмыскерлерді аттестаттаудан өткізу және жұмыс орнын тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралардың әзірленуін қамтамасыз етеді;
архивтің құрылымдық бөлімшелері үшін кадрлар іріктеуді жүзеге асырады және оларды архив директорына ұсынады;
жұмыскерлердің біліктілігін арттырудың перспективалық жоспарын әзірлейді;
еңбек тәртібі қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарының, өрт қауіпсіздігі қағидаларының, санитариялық қағидалардың, аспаптарды, жабдықтар мен тетіктерді техникалық пайдаланудың орындалуын, архивті қорғау режимінің сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
Үкіметтің № 1193 қаулысын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.

Параграф 2. Заместитель руководителя (директора) архива
7. Должностные обязанности:
осуществляет руководство и организует работу под общим руководством директора в соответствии с распределением обязанностей;
организует разработку и реализацию стратегии развития архива по курируемому направлению;
обеспечивает внедрение в работу архива автоматизированных технологий;
принимает участие в разработке планов, контролирует работу по их выполнению;
обеспечивает представление необходимой достоверной отчетности;
обеспечивает проведение научных исследований, разработку методических документов в области архивного дела, археографии и документоведения;
контролирует своевременность исполнения приказов и решений директора архива;
в пределах предоставленных полномочий осуществляет руководство работой хозяйственной и технической служб, обеспечивающих функционирование систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования и другого оборудования;
в пределах компетенции решает вопросы финансовой, экономической, производственно-хозяйственной деятельности;
обеспечивает сохранность имущества архива, его эффективное и рациональное использование;
обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы работников, направленного на развитие и совершенствование деятельности по формированию, хранению, учету и использованию документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и других архивных документов;
обеспечивает разработку мероприятий по проведению аттестации работников и рационализации рабочих мест;
осуществляет подбор кадров для структурных подразделений архива и рекомендует их директору архива;
разрабатывает перспективный план повышения квалификации работников;
обеспечивает выполнение правил трудового распорядка, требований безопасности и охраны труда, правил пожарной безопасности, санитарных правил, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение режима охраны архива.
8. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "О противодействии коррупции", "Об информатизации", "О государственных закупках";
постановление Правительства № 1193;
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
основы организации труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.

9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғалар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде үш жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғадар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде екі жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив саласында кемінде екі жыл немесе басшылық лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғадар үшін кемінде бес жыл не архив саласында кемінде бір жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, жұмыс органы бекітетін, кадрлар даярлау бағыттары бойынша басым мамандықтар "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін.

9. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".

3-параграф. Бас қор сақтаушы
10. Лауазымдық міндеттері:
мемлекеттік сақталудағы Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттардың сақталуын және мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету бойынша архивтің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін басқарады, олардың жұмысының жай-күйін талдайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 576 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердың жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – мемлекеттік архивтер қағидалары) сәйкес құжаттардың сақталуын құжаттарды қабылдау және есепке ұйымдастыруды алуды қамтамасыз етеді;
жұмыс туралы жоспарлар мен есептер құрастырады;
архивтік қорларды сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды реставрациялау, консервациялау және сақтандыру көшірмелерін жасау бойынша шаралар кешенін жүргізуді жүзеге асырады;
архивтік құжаттарды құпиясыздандыру үшін материалдарды дайындауға, автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге қатысады;
құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
архивті жұмылдыру дайындығын ұйымдастыруға, жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайында және соғыс уақытында құжаттарды жасыру және эвакуациялау , төтенше жағдайларда құжаттарды құтқару жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
архив қоймаларынан істердің берілуін және олардың қайтарылуын, мемлекеттік архив қағидаларында, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарында және өрт қауіпсіздігі қағидаларында белгіленген нормалардың сақталуын бақылайды;
ғылыми баяндамалар жасайды, мақалалар жазады, шолулар дайындайды;
архив дирекциясының, сараптау-тексеру мен әдістемелік комиссияларының және өзге консультативті-кеңес органдарының жұмысына қатысады.
11. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.

Параграф 3. Главный хранитель фондов
10. Должностные обязанности:
руководит деятельностью структурных подразделений архива по обеспечению сохранности и государственному учету документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и других архивных документов, находящихся на государственном хранении, анализирует состояние их работы;
обеспечивает сохранность документов, организует прием и учет документов в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 576 (далее – Правила государственных архивов);
составляет планы и отчеты о работе;
осуществляет проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации, консервации и страховому копированию документов;
участвует в подготовке материалов для рассекречивания архивных документов, во внедрении автоматизированных архивных технологий;
организует работу по приему документов на государственное хранение;
участвует в организации мобилизационной подготовки архива, разработке и осуществлению мероприятий по укрытию и эвакуации документов в период мобилизации, военного положения и в военное время, спасению документов в чрезвычайных ситуациях;
контролирует выдачу дел из архивохранилищ и их возврат, соблюдение норм, установленных Правилами государственных архивов, требованиями безопасности и охраны труда и правилами пожарной безопасности;
выступает с научными докладами, статьями, обзорами;
участвует в работе дирекции, экспертно-проверочной и методической комиссий и других консультативно-совещательных органов архива.
11. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.

12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) архив ісі саласындағы жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
4-параграф. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) басшысы
13. Лауазымдық міндеттері:
архив қызметінің тиісті бағыттары бойынша басшылықты жүзеге асырады;
құрылымдық бөлімше (қызмет, бөлім) туралы ережеде айқындалған міндеттері мен функцияларының тиісті орындалуын бақылайды;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының жай-күйін талдайды және құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының бағыты бойынша архивтің даму бағдарламаларының және жұмыс жоспарларының жобаларына ұсыныстар дайындайды;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлейді және оның орындалуына қатысады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмыскерлеріне жоспарлық тапсырмалар белгілейді, олардың орындалуын бақылайды;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысы туралы есептердің уақытылы құрастырылуын және архив басшылығына ұсынылуын ұйымдастырады;
архивтің өзге құрылымдық бөлімшелерімен құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) өзара қарым-қатынасын ұйымдастырады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының бағыты бойынша ғылыми-зерттеу тақырыптар мен әдістемелік құжаттарды әзірлеуге, автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге, архивтің сараптау-тексеру, әдістемелік комиссияларының, дирекцияның және өзге консультативті-кеңес органдарының жұмысына қатысады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмыскерлерін лауазымға тағайындау, ауыстыру, босату, көтермелеу және оларға тәртіптік жаза қолдану, олардың біліктілігін арттыру бойынша ұсыныстар дайындайды;
жұмыстарға рецензия беруді және құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысына қатысты мәселелер бойынша кеңес беруді жүзеге асырады;
ғылыми баяндамалар жасайды, мақалалар жазады, дәрістер және мәлімдемелер оқиды;
еңбек тәртібі қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарының, өрт қауіпсіздігі қағидаларының, санитариялық қағидалардың, аспаптарды, жабдықтар мен тетіктерді техникалық пайдаланудың орындалуын, архивті қорғау режимінің сақталуын қамтамасыз етеді, архивтің жұмылдыру дайындығын ұйымдастыруға қатысады.
14. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.

12. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы в сфере архивного дела не менее пяти лет.
Параграф 4. Руководитель структурного подразделения (службы, отдела)
13. Должностные обязанности:
осуществляет руководство по соответствующим направлениям деятельности архива;
контролирует надлежащее выполнение задач и функций, определенных положением о структурном подразделении (службе, отделе);
анализирует состояние работы структурного подразделения (службы, отдела) и готовит предложения к проектам программ развития и планов работы архива по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела);
разрабатывает и участвует в выполнении перспективных и текущих планов работы структурного подразделения (службы, отдела);
устанавливает плановые задания работникам структурного подразделения (службы, отдела), контролирует их выполнение;
организует своевременное составление и представление отчетов о работе структурного подразделения (службы, отдела) руководству архива;
организует взаимодействие структурного подразделения (службы, отдела) с другими структурными подразделениями архива;
участвует в разработке научно-исследовательских тем и методических документов по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела), во внедрении автоматизированных архивных технологий, в работе экспертно-проверочной, методической комиссий, дирекции и других консультативно-совещательных органов архива;
готовит представление по назначению, перемещению, освобождению от должности работников структурного подразделения (службы, отдела), поощрению и наложению на них взысканий, повышению их квалификации;
осуществляет рецензирование работ и консультирует по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела);
выступает с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями;
обеспечивает выполнение правил трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарных правил, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение режима охраны архива, участвует в организации мобилизационной подготовки архива.
14. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.

15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында кемінде төрт жыл немесе басшы лауазымдарда не архив саласында кемінде үш жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда не архив саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін.
5-параграф. Құрылымдық бөлімше (қызметтің, бөлімнің) басшысының орынбасары
16. Лауазымдық міндеттері:
архив қызметінің тиісті бағыттары бойынша басшылықты жүзеге асырады;
құрылымдық бөлімше (қызмет, бөлім) туралы ережеде айқындалған міндеттері мен функцияларының тиісті орындалуын бақылайды;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының перспективалық және ағымдағы жоспарларының орындалуына қатысады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысы туралы есептердің уақытылы құрастырылуын және ұсынылуын ұйымдастырады;
архивтің өзге құрылымдық бөлімшелерімен құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) өзара қарым-қатынасын ұйымдастырады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысының бағыты бойынша ғылыми-зерттеу тақырыптары мен әдістемелік құжаттарды әзірлеуге, автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге, архивтің сараптау-тексеру, әдістемелік комиссияларының, дирекцияның және өзге консультативті-кеңес органдарының жұмысына қатысады;
жұмыстарға рецензия беруді және құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысына қатысты мәселелер бойынша кеңес беруді жүзеге асырады;
құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
ғылыми баяндамалар жасайды, мақалалар жазады, дәрістер және мәлімдемелер оқиды;
еңбек тәртібі қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарының, өрт қауіпсіздігі қағидаларының, санитариялық қағидалардың, аспаптарды, жабдықтар мен тетіктерді техникалық пайдаланудың орындалуын, архивті қорғау режимінің сақталуын қамтамасыз етеді, архивтің жұмылдыру дайындығын ұйымдастыруға қатысады.

15. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Параграф 5. Заместитель руководителя структурного подразделения (службы, отдела)
16. Должностные обязанности:
осуществляет руководство по соответствующим направлениям деятельности архива;
контролирует надлежащее выполнение задач и функций, определенных положением о структурном подразделении (службе, отделе);
участвует в выполнении перспективных и текущих планов работы структурного подразделения (службы, отдела);
организует своевременное составление и представление отчетов о работе структурного подразделения (службы, отдела);
организует взаимодействие структурного подразделения (службы, отдела) с другими структурными подразделениями архива;
участвует в разработке научно-исследовательских тем и методических документов по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела), во внедрении автоматизированных архивных технологий, в работе экспертно-проверочной, методической комиссий, дирекции и других консультативно-совещательных органов архива;
осуществляет рецензирование работ и консультирует по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела);
организует работу по повышению квалификации работников структурного подразделения (службы, отдела);
выступает с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями;
обеспечивает выполнение правил трудового распорядка, требований безопасности и охраны труда, правил пожарной безопасности, санитарных правил, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение режима охраны архива, участвует в организации мобилизационной подготовки архива.

17. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда не архив саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында кемінде екі жыл немесе басшы лауазымдарда не архив саласында кемінде бір жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін.
6-параграф. Архив қоймасының меңгерушісі

17. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
18. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Параграф 6. Заведующий архивохранилищем

19. Лауазымдық міндеттері:
архив қоймасының жұмысына басшылық жасайды;
мемлекеттік сақтауға архивтік қорлар мен құжаттарды қабылдауды жүргізеді;
архив қоймаларында сақтаудағы Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
архив қоймасының жұмысы туралы есептердің уақытылы ұсынылуын ұйымдастырады;
архив қоймасында архивтік қорлар мен құжаттардың тиімді орналасуын, есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етеді;
архивтік қорлардың физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды реставрациялау, консервациялау және сақтандыру көшірмелерін жасау бойынша шаралар кешенінің жүргізілуіне қатысады;
архивтік құжаттарды құпиясыздандыруға қатысады;
құжаттардың бар болуын, олардың жай-күйін тексеру, құндылықтарына ғылыми сараптау және топографиялау бойынша жұмыстар жүргізеді;
істерді шаңсыздандыруды, шифрлеуді және қайта шифрлеуді, парақтарды нөмірлеуді, жапсырмалардың, істердің мұқабасын ресімдеуді, сақтандыру қоры немесе пайдалану қоры жасалған құжаттары бар қораптарды, сондай-ақ бар болуы және жай-күйі тексерілген, аз пайдаланылатын құжаттардың қораптарын картондауды, мөрлеуді жүргізеді;
архив қоймаларынан оқу залына уақытша пайдалану үшін, мекемелер мен ұйымдарға істерді беруді жүзеге асырады, олардың архив қоймаларына қайтарылуын бақылайды;
мемлекеттік архив қағидаларында белгіленген архив құжаттарын сақтау режимдері мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
табылмаған істерді есепке алу және іздеу жұмыстарын жүргізеді, сол жұмыстардың нәтижесін рәсімдейді;
архив қоймасының температуралық-ылғалдық режимін қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізеді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жатқызу мақсатында құжаттарды айқындайды;
архив қоймасында өрт қауіпсіздігі мен қорғау режимі ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
архивті жұмылдыру дайындығын, жұмылдыру, соғыс жағдайы және соғыс уақытында құжаттарды жасыру және эвакуациялау, төтенше жағдайларда құжаттарды құтқару жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және жүзеге асыруды ұйымдастырады;
архив қоймасының жұмысы бойынша ғылыми-зерттеу тақырыптары мен әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
архив қоймасында автоматтандырылған технологияларды енгізуге қатысады;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.
20. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.

19. Должностные обязанности:
руководит работой архивохранилища;
проводит прием архивных фондов и документов на государственное хранение;
обеспечивает сохранность документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и других архивных документов, хранящихся в архивохранилищах;
организует своевременное представление отчетов о работе архивохранилища;
обеспечивает рациональное размещение, учет и сохранность архивных фондов и документов в архивохранилище;
участвует в проведении комплекса мер по улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации, консервации и страховому копированию документов;
участвует в рассекречивания архивных документов;
проводит работу по проверке наличия документов, их физического состояния, экспертизе научной ценности и топографированию;
проводит обеспыливание, шифровку и перешифровку дел, нумерацию листов, оформление ярлыков, обложек дел, картонирование, опечатывание коробок с документами, на которые создан страховой фонд или фонд пользования, а также коробок с малоиспользуемыми документами, прошедшими проверку наличия и состояния;
осуществляет выдачу дел из архивохранилищ в читальный зал, учреждениям и организациям – во временное пользование, контролирует их возврат в архивохранилище;
обеспечивает соблюдение режимов и норм хранения архивных документов, установленные Правилами государственных архивов;
ведет работу по учету и розыску необнаруженных дел, оформляет результаты этих работ;
проводит работу по обеспечению температурно-влажностного режима архивохранилища;
выявляет документы с целью отнесения их к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценным документам;
обеспечивает соблюдение правил пожарной безопасности и режима охраны в архивохранилище;
участвует в организации мобилизационной подготовки архива, разработке и осуществлению мероприятий по укрытию и эвакуации документов в период мобилизации, военного положения и в военное время, спасению документов в чрезвычайных ситуациях;
участвует в разработке научно-исследовательских тем и методических документов по работе архивохранилища;
участвует во внедрении в архивохранилище автоматизированных технологий;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.
20. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.

21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында кемінде үш жыл немесе Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғадар үшін және "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін.
2-тарау. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
7-параграф. Бас сарапшы
22. Лауазымдық міндеттері:
архив ісі, археография және құжаттану салалары бойынша сараптамалық зерттеулерді жүргізуге басшылық жасайды, оларды жұмыс тәжірибесіне енгізуге ықпал етеді;
архив ісі, археография және құжаттану мәселелері бойынша нормативті құқықтық актілердің, ғылыми, әдістемелік құралдардың жобаларын дайындайды, оларды талқылауға қатысады;
архив ісі және басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету саласында республиканың архивтерімен орындалған жұмыстарға сараптамалық қорытындыны дайындайды;
архив ісі және басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді одан әрі жетілдіру бойынша архивтің сараптау-тексеру, әдістемелік комиссияларының және басқа консультативті-кеңестік органдардың қарауына ұсыныстар енгізеді;
республиканың архивтерімен ұсынылған проспектердің, құжаттар жиынтықтарының, анықтамалықтардың, каталогтардың, жол сілтелердің, архивтік көрсеткіштер мен шолулардың жобаларын қарайды және олар бойынша сараптамалық қорытындылар береді;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады және олардың отырыстарында қаралатын мәселелер бойынша сараптамалық қорытындылар дайындайды;
Ұлттық архив қорының құжаттарын Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жатқызу туралы ұсыныстар енгізеді және ұсынылған құжаттарға сараптамалық қорытындылар береді;
жеке тектік құжаттардың құндылығын сараптауға қатысады және олармен Ұлттық архив қорын толықтыруға ықпал етеді;

21. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или не менее одного года для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или без предъявления требований к стажу работы к лицам, завершившим обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей специалистов
Параграф 7. Главный эксперт
22. Должностные обязанности:
руководит проведением экспертных исследований в области архивного дела, археографии и документоведения, способствует их внедрению в практику работы;
готовит проекты нормативных правовых актов, научных, методических пособий по вопросам архивного дела, археографии и документоведения, участвует в их обсуждении;
готовит экспертное заключение на работы, выполненные архивами республики в области архивного дела и документационного обеспечения управленческой деятельности;
вносит на рассмотрение экспертно-проверочной, методической комиссий и других консультативно-совещательных органов архива предложение по совершенствованию архивного дела и документационного обеспечения управленческой деятельности;
рассматривает проекты проспектов, сборников документов, справочников, каталогов, путеводителей, архивных указателей и обзоров, представленных архивами республики и дает экспертные заключения по ним;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий и готовит экспертные заключения по вопросам, рассматриваемым на их заседаниях;
вносит предложения об отнесении документов Национального архивного фонда к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценным документам и дает экспертные заключения на представленные документы;
участвует в экспертизе ценности документов личного происхождения и способствует пополнению ими Национального архивного фонда Республики Казахстан;

қолданыстағы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен бекітілген Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе), (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 тіркелген) қарастырылмаған құжаттардың сақтау мерзімін анықтау, сонымен қатар құжаттардың белгіленген сақтау мерзімін өзгерту мәселелері бойынша ұсыныстар дайындайды;
құжаттардың құндылығын сараптау, сақтау, пайдалану және жариялаудың даулы мәселелері бойынша сараптамалық қорытынды береді;
архивтің жинақтау көздері болып табылатын ұйымдардың түрлері мен әртүрлілігін анықтауға қатысады;
жинақтау көздері болып табылатын ұйымдармен дайындалған нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік құралдарды, анықтамалықтарды, сақтау мерзімі көрсетілген құжаттар тізбелерін қарайды және олар бойынша сараптамалық қорытындылар әзірлейді;
архивтің жұмысына автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге қатысады.
23. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл болуы қажет.

готовит предложения по определению сроков хранения документов, не предусмотренных действующим Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997), а также по вопросам изменения установленных сроков хранения документов;
дает экспертные заключения по спорным вопросам экспертизы ценности документов, хранения, использования и публикации;
участвует в определении видов и разновидностей организаций – источников комплектования архива;
рассматривает нормативные правовые акты, методические пособия, справочники, перечни документов с указанием сроков хранения, подготовленные организациями-источниками комплектования, и готовит по ним экспертные заключения;
участвует во внедрении в работу архива автоматизированных архивных технологий.
23. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
24. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".

27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті өзін-өзі басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтілі:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде бір жыл болуы қажет.
9-параграф. Аға сарапшы
28. Лауазымдық міндеттері:
архив ісі, археография және құжаттану салалары бойынша сараптамалық зерттеулерді жүргізуге қатысады, оларды жұмыс тәжірибесіне енгізуге ықпал етеді;
архив ісі, археография және құжаттану мәселелері бойынша нормативті құқықтық актілердің, ғылыми, әдістемелік құралдардың жобаларын дайындайды, оларды талқылауға қатысады;
архив ісі және басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету саласында республиканың архивтерімен орындалған жұмыстарға сараптамалық қорытындыны дайындайды;
архив ісі және басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді жетілдіру бойынша архивтің сараптау-тексеру, әдістемелік комиссияларының және басқа консультативті-кеңестік органдардың қарауына ұсыныстар енгізеді;
республиканың архивтерімен ұсынылған проспектердің, құжаттар жиынтықтарының, анықтамалықтардың, каталогтардың, жол көрсеткiштердің, архивтік көрсеткіштер мен шолулардың жобаларын қарайды және олар бойынша сараптамалық қорытындылар береді;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады және олардың отырыстарында қаралатын мәселелер бойынша сараптамалық қорытындылар дайындайды;
Ұлттық архив қорының құжаттарын Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жатқызу туралы ұсыныстар енгізеді және ұсынылған құжаттарға сараптамалық қорытындылар береді;
жеке тектік құжаттардың құндылығын сараптауға қатысады және олармен Ұлттық архив қорын толықтыруға ықпал етеді;
қолданыстағы Тізбеде қарастырылмаған құжаттардың сақтау мерзімін анықтау, сонымен қатар құжаттардың белгіленген сақтау мерзімін өзгерту мәселелері бойынша ұсыныстар дайындайды;
құжаттардың құндылығын сараптау, сақтау, пайдалану және жариялаудың даулы мәселелері бойынша сараптамалық қорытынды береді;
архивтің жинақтау көздері болып табылатын ұйымдардың түрлері мен әртүрлілігін анықтауға қатысады;
жинақтау көздері болып табылатын ұйымдармен дайындалған нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік құралдарды, анықтамалықтарды, сақтау мерзімі көрсетілген құжаттар тізбелерін қарайды және олар бойынша сараптамалық қорытындылар әзірлейді;
архивтің жұмысына автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге қатысады.

27. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное самоуправление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы:
для республиканских государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее одного года в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Параграф 9. Старший эксперт
28. Должностные обязанности:
принимает участие в проведении экспертных исследований в области архивного дела, археографии и документоведения, способствует их внедрению в практику работы;
готовит проекты нормативных правовых актов, научных, методических пособий по вопросам архивного дела, археографии и документоведения, участвует в их обсуждении;
готовит экспертное заключение на работы, выполненные архивами республики в области архивного дела и документационного обеспечения управленческой деятельности;
вносит на рассмотрение экспертно-проверочной, методической комиссий и других консультативно-совещательных органов архива предложение по совершенствованию архивного дела и документационного обеспечения управленческой деятельности;
рассматривает проекты проспектов, сборников документов, справочников, каталогов, путеводителей, архивных указателей и обзоров, представленных архивами республики и дает экспертные заключения по ним;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий и готовит экспертные заключения по вопросам, рассматриваемым на их заседаниях;
вносит предложения об отнесении документов Национального архивного фонда к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценным документам и дает экспертные заключения на представленные документы;
участвует в экспертизе ценности документов личного происхождения и способствует пополнению ими Национального архивного фонда;
готовит предложения по определению сроков хранения документов, не предусмотренных действующим Перечнем, а также по вопросам изменения установленных сроков хранения документов;
дает экспертные заключения по спорным вопросам экспертизы ценности документов, хранения, использования и публикации;
участвует в определении видов и разновидностей организаций – источников комплектования архива;
рассматривает нормативные правовые акты, методические пособия, справочники, перечни документов с указанием сроков хранения, подготовленные организациями-источниками комплектования, и готовит по ним экспертные заключения;
участвует во внедрении в работу архива автоматизированных архивных технологий.

32. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) жұмыс өтіліне талаптар қойылмай.
11-параграф. Кеңесші
34. Лауазымдық міндеттер:
архив директорының ғылыми-өндірістік және әкімшілік-басқарушылық қызметіне ақпараттық және ұйымдастыру-техникалық қолдауды қамтамасыз етеді;
архив директорының шешімін дайындау және қабылдау барысында ақпаратты жинайды, өңдейді және ұсынады;
директордың тапсырмасы бойынша архив қызметінің перспективалық және жедел мәселелері бойынша ақпарат, анықтамалар және баяндамалар дайындайды және осы мақсатта тиісті құрылымдық бөлімшелерді тартады;
директордың бұйрықтары мен тапсырмаларының уақытылы орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
директорға келісуге ұсынылмас бұрын, архивте әзірленетін құжаттар жобаларының жоғары тұрған органның, басқа да нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін тексереді;
құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен жауапты орындаушылардан анықтамаларды және материалдарды, сондай-ақ директордың бұйрықтары мен тапсырмаларының орындалуы туралы ақпаратты сұрастырады;
басшылықпен шақырылатын кеңестерді дайындауға және өткізуге қатысады және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
делегацияларды қабылдауды, ресми сапарлар мен кездесулерді ұйымдастырады;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.
35. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.

32. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О Государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
33. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 11. Советник
34. Должностные обязанности:
обеспечивает информационную и организационно-техническую поддержку научно-производственной и административно-распорядительной деятельности директора архива;
собирает, обрабатывает и представляет информацию при подготовке и принятии решений директору архива;
по поручению директора подготавливает информации, справки и доклады по перспективным и оперативным вопросам деятельности архива и привлекает для этих целей соответствующие структурные подразделения;
осуществляет контроль за своевременным исполнением приказов и поручений директора;
перед согласованием с директором проверяет соответствие подготавливаемых в архиве проектов документов требованиям вышестоящих органов, иным нормативным правовым актам;
запрашивает от руководителей структурных подразделений и ответственных исполнителей справки и материалы, а также информации об исполнении приказов и поручений директора;
принимает участие в подготовке и проведении созываемых руководством совещаний и организует их обслуживание;
организует прием делегаций, деловых визитов и встреч;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.
35. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.

36. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
2) архив саласындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл болуы қажет.
12-параграф. Архивист
37. Лауазымдық міндеттер:
басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығын сараптау, Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа архивтік құжаттарды сақтау мәселелері бойынша ұйымдарға әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
жеке тектік құжаттардың құндылығын сараптауға қатысады және олармен Ұлттық архив қорын толықтыруды қамтамасыз етеді;
архивтік қорлар мен құжаттарды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырады;
архивтік қорлар мен құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдайды;
құжаттардың физикалық жай-күйін тексеру, олардың құндылығын сараптау бойынша жұмыстарды жүргізеді;
архив қоймасынан оқу залына істерді уақытша пайдалану үшін, ұйымдарға беруді жүзеге асырады;
архивті жинақтау көзі болып табылатын ұйымдардың мемлекеттік архивтер қағидаларында белгіленген нормаларды сақтауын бақылайды;
жеке және заңды тұлғалардың сұрау салуларын орындайды, оларға құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажетті архивтік анықтамаларды және архивтік құжаттардың көшірмелерін береді;
архивтік құжаттарды құпиясыздандыру үшін материалдар дайындауға қатысады;
белгілі бір тақырып бойынша архивте бар құжаттар туралы мәліметімен ақпараттық хаттарды дайындауға қатысады;
құжаттарды топографиялау бойынша жұмыстарды жүргізеді;
архивтің құрылымдық бөлімшесінің жұмыс жоспарының жобаларына ұсыныстар дайындауға және оларды іске асыруға қатысады;
автоматтандырылған архивтік технологияларды енгізуге, құжаттардың көрмесін ұйымдастыруға, мерзімді басылымдар мен бұқаралық ақпарат құралдары үшін материалдарды дайындауға қатысады;
деректі жарияланымдар үшін құжаттарды айқындау және іріктеу бойынша жұмысқа, құжаттарды археографиялық ресімдеуге, оларға түсініктемелер беруге, деректі жарияланымдарға ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыруға қатысады;
ұйымдар архивтерінің бақылау істерін жүргізуге қатысады;
каталогтар мен мәліметтер базасын жүргізу, архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы анықтамалық-ақпараттық басылымдарды дайындау жұмыстарын орындайды;
істерді шаңсыздандыруды, шифрлеуді және қайта шифрлеуді, парақтарды нөмірлеуді, жапсырмалардың, істердің мұқабасын ресімдеуді, сақтандыру қоры немесе пайдалану қоры жасалған құжаттары бар қораптарды, сондай-ақ бар болуы және жай-күйі тексерілген, аз пайдаланылатын құжаттардың қораптарын картондауды, мөрлеуді жүргізеді;
әдістемелік құжаттарды әзірлеуге және оларды енгізуге қатысады;
жұмыстарға рецензия беруді жүзеге асырады және оларды талқылауға қатысады;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.

36. Требования к квалификации:
1) высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) стаж работы в сфере архивного дела не менее трех лет.
Параграф 12. Архивист
37. Должностные обязанности:
оказывает методическую и практическую помощь организациям по вопросам документационного обеспечения управления, экспертизы научной и практической ценности документов, хранения документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов;
проводит экспертизу ценности документов личного происхождения и обеспечивает пополнение ими Национального архивного фонда Республики Казахстан;
осуществляет государственный учет архивных фондов и документов;
принимает архивные фонды и документы на государственное хранение;
проводит работу по проверке физического состояния документов, экспертизе их ценности;
осуществляет выдачу дел из архивохранилищ в читальный зал, организациям – во временное пользование;
контролирует соблюдение организациями – источниками комплектования архива норм, установленные Правилами государственных архивов;
исполняет запросы физических и юридических лиц, выдает архивные справки и копии архивных документов, необходимых им для защиты прав и законных интересов;
участвует в подготовке материалов для рассекречивания архивных документов;
принимает участие в подготовке информационных писем, содержащих сведения об имеющихся в архиве документах по определенной тематике;
ведет работу по топографированию документов;
участвует в подготовке предложений к проектам планов работы структурного подразделения архива и их реализации;
участвует во внедрении автоматизированных архивных технологий, в организации выставок документов, подготовке материалов для периодических изданий и средств массовой информации;
участвует в работе по выявлению и отбору документов для документальных публикаций, в археографическом оформлении, комментировании документов, составлении научно-справочного аппарата к документальным публикациям;
участвует в ведении наблюдательных дел архивов организаций;
выполняет работы по ведению каталогов и баз данных, подготовке справочно-информационных изданий о составе и содержании документов архива;
проводит обеспыливание, шифровку и перешифровку дел, нумерацию листов, оформление ярлыков, обложек дел, картонирование, опечатывание коробок с документами, на которые создан страховой фонд или фонд пользования, а также коробок с малоиспользуемыми документами, прошедшими проверку наличия и состояния;
участвует в разработке методических документов и их внедрении;
осуществляет рецензирование работ и принимает участие в их обсуждении;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.

38. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
жұмыс өтілі:
республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл,
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін - архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл;
2) бірінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті өзін-өзі басқару", "Филология", "Құқықтану";
жұмыс өтілі:
республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін - архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде бір жыл;

38. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О государственных секретах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
39. Требования к квалификации:
специалисты высшего уровня квалификации:
1) высшей категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
стаж работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
2) первой категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное самоуправление", "Филология", "Юриспруденция";
стаж работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее одного года в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";

3) екінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
жұмыс өтілі:
республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде бір жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін-жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
4) санаты жоқ:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті өзін-өзі басқару", "Филология", "Құқықтану";
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай;
біліктілігі орта деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
тиісті мамандық (біліктілік)бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім;
архившы немесе іс жүргізуші лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
2) бірінші санатты:
тиісті мамандық (біліктілік)бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім;
архившы немесе іс жүргізуші лауазымдарындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) екінші санатты:
тиісті мамандық (біліктілік)бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім;
архившы немесе іс жүргізуші лауазымдарындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
4) санаты жоқ:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
13-параграф. Археограф
40. Лауазымдық міндеттері:
Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды ғылыми тұрғыда пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүргізеді;
архив құжаттарының құрамы және мазмұны туралы деректі жариялымдар мен архивтік анықтамалықтар (жол сілтелерді, каталогтарды, шолуларды, көрсеткіштерді) дайындайды;
құжаттарды айқындайды, олардың ғылыми құндылығын және өзектілігін анықтайды, құжаттарға археографиялық ресімдеуді және түсініктеме жазуды жүзеге асырады;
жинақтарға тарихи, археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат жасайды;
архив жұмыскерлеріне археография туралы теориялық және әдістемелік кеңес береді;
зерттеулер және әдістемелік құралдар әзірлеуді жүргізеді, тәжірибеге зерттеулердің нәтижелерін, әдістемелік құралдарды ендіреді;
баяндамалар, хабарламалар, мақалалар дайындайды;
деректі жарияланымдарға рецензия береді және оларды талқылауға қатысады;
жұмыс жоспарларын жасайды және атқарылған жұмыс туралы есеп береді;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.

3) второй категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
стаж работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее одного года в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – без предъявления требований к стажу работы;
4) без категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное самоуправление", "Филология", "Юриспруденция";
без предъявления требований к стажу работы;
специалисты среднего уровня квалификации:
1) высшей категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации);
стаж работы на должностях архивариуса или делопроизводителя не менее трех лет;
2) первой категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации);
стаж работы на должностях архивариуса или делопроизводителя не менее двух лет;
3) второй категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации);
стаж работы на должностях архивариуса или делопроизводителя не менее одного года;
4) без категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 13. Археограф
40. Должностные обязанности:
осуществляет работу по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов;
подготавливает документальные публикации и архивные справочники (путеводители, каталоги, обзоры, указатели) о составе и содержании документов архива;
проводит выявление документов, определяет их научную ценность и актуальность, осуществляет археографическое оформление и комментирование документов;
составляет исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам;
консультирует работников архива по теории и методике археографии;
ведет исследования и разработку методических пособий, внедряет результаты исследований, методические пособия в практику;
подготавливает доклады, сообщения, статьи;
осуществляет рецензирование документальных публикаций и принимает участие в их обсуждении;
составляет планы работы и отчеты о проделанной работе;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.

41. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
42. Біліктілігіне қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде үш жыл еңбек өтілі;
2) бірінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде екі жыл еңбек өтілі;
3) екінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
4) санаты жоқ:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
еңбек өтілі болуы міндетті емес.
14-параграф. Палеограф
43. Лауазымдық міндеттері:
деректі жарияланымдар, оқу құралдары, ақпараттық сипаттағы материалдар үшін ертедегі тарихи дәуірдің құжаттарын айқындауды, оқуды, уақытын қоюды, сипаттама жасауды жүзеге асырады;
құжаттардың төлнұсқалығын, палеографиялық, тілдік және өзге де ерекшеліктерін белгілейді;
ертедегі тарихи дәуірдің құжаттарымен жұмыс жүргізу бойынша архив жұмыскерлеріне кеңес береді;
құжаттардағы мөрлерді зерттейді және жүйелейді;
құжаттарды Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектiлерiне және аса құнды құжаттарына жатқызу мақсатында айқындайды;
палеография саласында зерттеулер мен әдістемелік құралдарды әзірлеу жұмысын жүргізеді, зерттеу нәтижелерін, әдістемелік құралдарды тәжірибеге енгізеді;
архив құжаттары бойынша баяндамалар, хабарламалар, мақалалар дайындайды;
архивтің құрылымдық бөлімшесі жоспарларының жобаларына ұсыныстар дайындауға және оларды жүзеге асыруға қатысады;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.

41. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
42. Требования к квалификации:
специалисты высшего уровня квалификации:
1) высшей категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в сфере архивного дела не менее трех лет;
2) первой категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в сфере архивного дела не менее
двух лет;
3) второй категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в сфере архивного дела не менее одного года;
4) без категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 14. Палеограф
43. Должностные обязанности:
осуществляет выявление, чтение, датировку, описание документов ранних исторических эпох для документальных публикаций, учебных пособий, материалов информационного характера;
устанавливает подлинность, палеографические, языковые и иные особенности документов;
консультирует работников архива по работе с документами ранних исторических эпох;
изучает и систематизирует печати, имеющиеся на документах;
выявляет документы с целью отнесения их к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценным документам;
ведет исследования и разработку методических пособий в области палеографии, внедряет результаты исследований, методические пособия в практику;
подготавливает доклады, сообщения, статьи по документам архива;
участвует в подготовке предложений к проектам планов структурного подразделения архива и их реализации;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.

44. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерді;
архив ісі саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
45. Біліктілігіне қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде үш жыл еңбек өтілі;
2) бірінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде екі жыл еңбек өтілі;
3) екінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
архив ісі саласында кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
4) санаты жоқ:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Тарих", "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету";
еңбек өтілі болуы міндетті емес.
15-параграф. Архив құжаттарының суретші-реставраторы
46. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды реставрациялау және консервациялау бойынша, оның ішінде аса күрделі, барынша және орташа күрделі жұмыстарды атқарады;
реставрацияланатын объектінің жай-күйін байқайды және сипаттайды, оның бастапқы түрін айқындайды, өзгеру тарихын анықтайды;
химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулер негізінде реставрацияланатын объектінің бұзылу себептері мен сипатын белгілейді;
реставрациялау жұмыстарын өткізу әдістемесін әзірлейді, оларды жүргізу үшін материалдар таңдайды;
реставрациялау жұмыстарының жүру барысын құжаттауды жүзеге асырады;
жұмыстың басталуына дейін, реставрациялау процесі барысында және аяқталғасын фотоға түсіруді жүзеге асырады;
реставрациялық жұмыстардың жекелеген процестерін деректік фотофиксациялау бойынша фотографтарға нұсқау береді;
кескіндеме және график туындыларын реставрациялау кезінде негізін, түбін және бояу қабатын нығайтуды, сондай-ақ авторлық жұмысты жасыратын немесе бұрмалайтын ең соңғы қабаттарын жоюды жүзеге асырады;
архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеулер жүргізеді;
оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңес береді;
сараптау-тексеру, әдістемелік комиссиялардың жұмысына қатысады.

44. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в сфере архивного дела;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
45. Требования к квалификации:
специалисты высшего уровня квалификации:
1) высшей категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в сфере архивного дела не менее трех лет;
2) первой категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в сфере архивного дела не менее двух лет;
3) второй категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
стаж работы в области архивного дела не менее одного года;
4) без категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение";
без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 15. Художник-реставратор архивных документов
46. Должностные обязанности:
выполняет работы, в том числе особо сложные, наиболее сложные, средней сложности по реставрации и консервации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов;
производит осмотр и описание состояния реставрируемого объекта, выясняет его первоначальный вид, определяет историю изменения;
устанавливает причины и характер разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований;
разрабатывает методику проведения реставрационных работ, подбирает материалы для их ведения;
осуществляет документирование хода реставрационных работ;
проводит фотографирование до начала работ, в процессе и после окончания реставрации;
инструктирует фотографов по документальной фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ;
при реставрации произведений живописи и графики осуществляет укрепление основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу;
проводит обследование физического и технического состояния архивных документов;
ведет консультации по вопросам, входящим в его компетенцию;
участвует в работе экспертно-проверочной, методической комиссий.

47. Білуге тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
ӘРПК;
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының
архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді;
архивтік құжаттарды реставрациялаудың техникасын, технологиясын, негізгі әдістерді және оларды қолдану амалдарын;
деректік ескерткіштердің стилистикалық ерекшеліктерін;
архивтік құжаттардың ерекшеліктерін есепке ала отырып реставрациялық жұмыстарды жүргізу үшін материалдар түрлерін және оларды қолданудың амалдарын;
уақытын қою және атрибуцияның принциптерін;
құжаттардың бұзылуына әкелетін себептерді;
архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибелерді, заманауи ақпараттық технологияларды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдістерін;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, санитариялық қағидаларды.
48. Біліктілігіне қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме";
I санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
2) бірінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме";
II санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
3) екінші санатты:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме" ;
санаты жоқ архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
4) санаты жоқ:
кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Архивтану, құжаттар жүргізу және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме";
еңбек өтілі болуы міндетті емес.
біліктілігі орта деңгейдегі мамандар:
1) жоғары санатты:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білімі;
I санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;
2) бірінші санатты:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білімі;
II санатты архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында кем дегенде бір жыл еңбек өтілі;

47. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
АППК;
законы Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О государственных услугах", "Об информатизации";
подзаконные нормативные правовые акты в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления;
технику, технологию, основные методы реставрации архивных документов и способы их применения;
стилистические особенности документальных памятников;
виды материалов и способы их применения для ведения реставрационных работ с учетом особенностей архивных документов;
принципы датировки и атрибуции;
причины, вызывающие разрушение документов;
отечественный и зарубежный опыт, современные информационные технологии в области реставрации архивных документов;
методы проведения научно-исследовательских работ;
порядок внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, правила пожарной безопасности, санитарные правила.
48. Требования к квалификации:
специалисты высшего уровня квалификации:
1) высшей категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись";
стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее одного года;
2) первой категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись";
стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов II категории не менее одного года;
3) второй категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись";
стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов без категории не менее одного года;
4) без категории:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись";
без предъявления требований к стажу работы.
специалисты среднего уровня квалификации:
1) высшей категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации);
стаж работы в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее одного года;
2) первой категории:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации);
стаж работы в должности художника-реставратора архивных документов II категории не менее одного года;