"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 155 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 18 мамырдағы № 75 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 мамырда № 32540 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрықтарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17896 болып тіркелген) 1-қосымшасына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
4) болмашы бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тіркелген және тіркеу нөмірлерімен белгіленген жүзу құралдарының болмауы бөлігінде бұзылуы, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
5) елеулі бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың аншлагтардың болмауы, қаражатты, материалдық-техникалық жарақтандыруды, өсімін молайтуды және ғылымды жоспарлау бойынша шарттардың орындалмауы, аңшылық және балық шаруашылығы субъектілері мен жергілікті атқарушы органдар беретін мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы, расталған шағымдар мен арыздардың болуы бөлігінде бұзылуы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18 мая 2023 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2023 года № 32540
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в приложение 1 к совместному приказу Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17896) следующие изменения и дополнения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) субъекты (объекты) контроля и надзора – субъекты (объекты), осуществляющие деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) незначительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия зарегистрированных и обозначенных регистрационными номерами плавучих средств в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", а также нарушении не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
5) значительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия аншлагов, неисполнение договоров по планированию средств, материально-технического оснащения, воспроизводства и науки, наличие неполной и недостоверной информации в сведениях предоставляемых субъектами охотничьего и рыбного хозяйств и местными исполнительными органами, наличия подтвержденных жалоб и обращений;

6) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – ӘҚБтК) көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкелетін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, зоологиялық коллекциялар жасау тәртібінің сақталмауы, жануарлар дүниесін пайдалануға белгiленген шектеулер мен тыйым салулар мерзімдерінің сақталмауы, балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптардың сақталмауы, бағандардың, қалқыма тану белгілерiнің жойылуына немесе бүлінуіне жол берілуі, қолайсыз оқиғалардың орын алуы, браконьерлік фактісінің болуы, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының болмауы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізетін мемлекеттік инспекторлар актілерінің орындалмауы;
7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау – бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау және жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау органы өткізетін іс-шаралар кешені;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары - бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін факторларға байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі;
12) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;

6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП), несоблюдение порядка создания зоологических коллекций, несоблюдение установленных сроков ограничений и запретов на пользование животным миром, не соблюдение требований к рыбозащитным устройствам, допущение уничтожения или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков, возникновение неблагоприятных происшествий, наличие браконьерства, отсутствие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных, неисполнение актов государственных инспекторов осуществляющие государственный контроль и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) оценка степени риска – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
10) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
12) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;

13) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
14) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау).";
7, 8 және 9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Субъективті өлшемшарттар мынадай көздерден алынған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) алдыңғы тексерулер мен оларға бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың орын алу жағдайларының болуы. Қолайсыз оқиғаларға жануарлар дүниесі объектілерінің жаппай қырылуы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы жатады;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным);
6) мемлекеттік органдармен ұсынылатын меліметтерді талдау нәтижесінің қорытындысы.
8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы өлшемшарттарға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес айқындалады:
1) Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі;
2) балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі;
3) су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттарға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді:

13) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
14) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Управление рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Субъективные критерии определяются на основании результатов анализа информации из следующих источников:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля и надзора;
3) наличие зарегистрированных случаев возникновения неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля. К неблагоприятным происшествиям относится массовая гибель объектов животного мира и ухудшение среды их обитания;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация);
5) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами.
8. Степень нарушений требований определяются согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Критериям:
1) степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства;
2) степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства;
3) степень нарушений требований в отношении водохозяйственных организации и субъектов водопользования.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Критериям:

1) аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі;
2) балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі.
9. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша (SC) айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.

1) перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении субъектов охотничьего хозяйства;
2) перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении субъектов рыбного хозяйства.
9. По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений, данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.

Осы өлшемшарттардың 7-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.";
14-1-тармақпен мынадай редакцияда толықтырылсын:
14-1. Осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.";
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 1-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 2-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.";
пункт 14 дополнить пунктом 14-1. в следующей редакции:
"14-1. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 7 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 7 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев.";
приложение 1 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;

Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 3-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 4-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 5-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
__________Т. Жаксылыков
Қазақстан РеспубликасыЭкология және табиғи ресурстарминистрі__________З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 75 мен
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 155 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Орнатылған аншлагтардың болуы
Елеулі
2
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу
Өрескел
3
Аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесіне елеулі залал келтіріп, заңсыз аң аулау фактісінің болмауы
Өрескел
4
Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің санын есепке алу мәліметтерінде толық және дұрыс ақпарат
Елеулі
5
Браконьерлікпен күрес туралы мәліметтерде толық және дұрыс ақпарат
Елеулі
6
Жануарлар дүниесі объектілері санының қысқаруы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы, қызметі салдарынан жануарлар дүниесіне зиян келтіру, экологиялық жағдайдың нашарлауы және аңшылық алқаптарда биологиялық тепе-теңдіктің бұзылуы түрінде байқалған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың болмауы
Өрескел
7
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымдарын орындау
Өрескел
8
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жануарлар дүниесiн пайдалану талаптарын және аң аулау қағидаларын бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 382-бабы)
Елеулі
9
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 385-бабы)
Елеулі
10
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, олардың бөліктерін немесе дериваттарын заңсыз иемденуді, өткізуді, алып өтуді, әкелуді, әкетуді, сақтауды (ұстауды) болдырмау (ӘҚБтК 389-бабы)
Елеулі
11
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру және берілген рұқсаттарды пайдалану тәртібін бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 390-бабы)
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 75 мен
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 155 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналы) болуы
Өрескел
2
Орнатылған аншлагтардың болуы
Елеулі
3
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға бермеу
Елеулі
4
Жануарлар дүниесін пайдалануға қойылатын шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын қамтамасыз ету
Өрескел
5
Тіркелген және тіркеу нөмірлерімен белгіленген жүзу құралдарының болуы
Болмашы
6
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманың болуы
Елеулі
7
Балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердiң, балық шаруашылығы учаскелерiнiң және балық аулауға тыйым салынған жерлердiң шекараларын белгiлейтiн бағандардың, қалқыма тану белгілерiнің жойылуына немесе бүлінуіне жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
8
Балық шаруашылығы су айдындарында (учаскелерінде) заңсыз балық аулау фактілеріне жол бермеу
Өрескел
9
Балық өсірудің жыл сайынғы көлеміне қол жеткізуді қамтамасыз ету
Елеулі
10
Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеру туралы мәліметтерінің толық және дұрыс болуы
Елеулі
11
Пайдаланушылардың ағымдағы жылы балық шаруашылығын дамытуға жоспарланған қаржы көлемінің орындалуы туралы мәліметтерінің толық және дұрыс болуы
Елеулі
12
Балық шаруашылығы саласымен айналысатын субъектілер бойынша мәліметтерінің толық және дұрыс болуы
Елеулі
13
Балық өңдеумен айналысатын кәсіпорындардың мәліметтерінің толық және дұрыс болуы
Елеулі
14
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымдарын орындау
Өрескел
15
Заңсыз балық аулау фактілеріне жол бермеу (ӘҚБтК 383-бабы)
Елеулі
16
Балық және балық өнімдерін заңсыз сатып алу, өткізу, тасымалдау, әкелу, әкету, сақтау (ұстау) фактілеріне жол бермеу (ӘҚБтК 389-бабы)
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 75 мен
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 155 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Су жинау және су ағызу құрылыстарында балық қорғау құрылғыларының болуы
Өрескел
2
Жобалық құжаттамаға балық қорғау құрылғыларының аулар мен торлар ұяшықтарының сәйкестігі
Өрескел
3
Балық қорғау құрылғылары ретінде аулар мен торларды екі бьефте де су тораптары мен балықтарға арналған бағыттағыштардың балық өткізу құрылыстарының кіреберіс тесіктерінде болуы
Өрескел
4
Қылқымаларда немесе қадалар тіректерінде ілінген мырышталған сымнан немесе нейлоннан жасалған тордың болуы
Өрескел
5
Металл шыбық торы үшін балық пен басқа су жануарларының мөлшеріне байланысты шыбықтар арасындағы саңылаулардың болуы
Өрескел
6
Балық қорғау құрылғыларында электр қоршауларындағы электродтар арасындағы қашықтық және электр өрісінің кернеулігінің тиісті шамасына сәйкестігі
Өрескел
7
Балық шаруашылығы су айдындарында (учаскелерінде) балық және басқа да су жануарларының қырылу фактісінің болуы
Өрескел
8
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымын орындау
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 75 мен
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 155 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша

приложение 3 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
приложение 4 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, дополнить согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
приложение 5 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, дополнить согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
__________ З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 75
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 155
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Наличие установленных аншлагов
Значительное
2
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
Грубое
3
Недопущение факта незаконной охоты с причинением значительного ущерба животному миру в охотничьих хозяйствах
Грубое
4
Полная и достоверная информация в сведениях учета численности видов животных, являющихся объектами охоты
Значительное
5
Полная и достоверная информация в сведениях о борьбе с браконьерством
Значительное
6
Недопущение наличия зарегистрированных неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля, выраженные в виде сокращения численности объектов животного мира и ухудшения среды их обитания, причинения вреда в результате деятельности животному миру, ухудшения экологической обстановки и нарушения биологического равновесия в охотничьих угодьях
Грубое
7
Исполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
8
Недопущение нарушении требований пользования животным миром и правил охоты субъектами охотничьего хозяйства
(статья 382 КоАП)
Значительное
9
Недопущение нарушении правил ведения охотничьего хозяйства субъектами охотничьего хозяйства
(статья 385 КоАП)
Значительное
10
Недопущение незаконного приобретения, сбыта, провоза, ввоза, вывоза, хранения (содержания) видов диких животных и растений, их частей или дериватов субъектами охотничьего хозяйства
(статья 389 КоАП)
Значительное
11
Недопущение нарушении порядка выдачи и использования выданных разрешений на пользование животным миром субъектами охотничьего хозяйства (статья 390 КоАП)
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 75
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 155
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Наличие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)
Грубое
2
Наличие установленных аншлагов
Значительное
3
Недопущение добычи рыбных ресурсов и других водных животных в зонах покоя
Грубое
4
Обеспечение соблюдения установленных ограничений и запретов на пользование животным миром
Грубое
5
Наличие плавучих средств, зарегистрированных и обозначенных регистрационными номерами
Незначительное
6
Наличие справки о происхождении вылова рыбы
Значительное
7
Соблюдение требований по недопущению уничтожения или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков и аншлагов, обозначающих границы зимовальных ям, нерестилищ, рыбохозяйственных участков и мест, запретных для рыболовства
Грубое
8
Недопущение факта незаконного рыболовства на рыбохозяйственных водоемах (участках)
Грубое
9
Обеспечение достижения ежегодных объемов выращивания рыбы
Значительное
10
Полная и достоверная информация в сведениях об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями
Значительное
11
Полная и достоверная информация в сведениях о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства
Значительное
12
Полная и достоверная информация в сведениях по субъектам, занятым в сфере рыбного хозяйства
Значительное
13
Полная и достоверная информация в сведениях предприятий, занимающихся переработкой рыб
Значительное
14
Исполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
15
Недопущение факта незаконного рыболовства (статья 383 КоАП)
Значительное
16
Недопущение факта незаконного приобретения, сбыта, провоза, ввоза, вывоза, хранения (содержания) рыбы и рыбной продукции (статья 389 КоАП)
Значительное
Приложение 3
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 75
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 155
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении деятельности водохозяйственных организации и субъектов водопользования
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Наличие рыбозащитных устройств на водозаборных и сбросных сооружениях
Грубое
2
Соответствие ячеек сетей и решеток рыбозащитных устройств проектной документации
Грубое
3
Наличие рыбозащитных устройств из сетей и решеток в обоих бьефах гидроузлов и в направляющих для рыб к входным отверстиям рыбопропускных сооружений
Грубое
4
Наличие сетей из оцинкованной проволоки или капрона, подвешенной на поплавках или на свайных опорах
Грубое
5
Наличие просветов между стержнями в решетке из металлических прутьев в зависимости от назначения решетки и размеров рыбных ресурсов и других водных животных
Грубое
6
Соответствие размерам рыбных ресурсов и других водных животных расстояния между электродами и эффективной величины напряженности электрического поля в электрозаградителях рыбозащитных устройств
Грубое
7
Наличие факта гибели рыбы и других водных животных на рыбохозяйственных водоемах (участках)
Грубое
8
Исполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
Приложение 4
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 75
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 155
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира

ҚР ӘҚБтК-нің 382, 385, 389, 390-баптары (2-бөлім) бойынша әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің саны
Бақылау және қадағалау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы.
60
0
1-5
6+
0
50
100
3
Бақылау нәтижелері бойынша келусіз анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдардың белгіленген мерзімде орындалмағаны туралы мәліметтердің болуы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
және қадағалау)
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 75 мен
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 155 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша

Количество фактов привлечения к административной ответственности по статьям 382, 385, 389, 390 (часть 2) КоАП РК
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора.
60
0
1-5
6+
0
50
100
3
Наличие сведении о неисполнении в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля без посещения
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
и надзора)
Включения в полугодовой список проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
0
1
0
100
Приложение 5
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 75
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 155
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира

Балық шаруашылығы субъектілерінің қызметіне қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабының 22) тармақшасына сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесі
№ п/п
Субъективті критерий көрсеткіші
Субъективті критерий көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),
wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
1-шарты / мәні
1-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
7
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Есептілікті уақтылы және (немесе) сапасыз ұсыну
Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар Министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік инспекцияларына ұсынатын есептілік мониторингінің нәтижелері
40
0
1
0
100
2
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды орындамау
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыныс)
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу
3
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзу туралы мәліметтердің болуы
(ӘҚБтК-нің 383 және 389-баптары)
Мемлекеттік органдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
60
0
1
0
100

Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в соответствии подпунктом 22) статьи 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности субъектов рыбного хозяйства
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
6
7
Для профилактического контроля с посещением
1
Несвоевременное и (или) некачественное предоставление отчетности
Результаты мониторинга отчетности, представляемой субъектами (объектами) контроля и надзора, в межобластные бассейновые инспекции Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
40
0
1
0
100
2
Неисполнение рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация)
включения в полугодовой список проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
3
Наличие сведений о нарушениях законодательства в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира
(статьи 383 и 389 КоАП)
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами
60
0
1
0
100