Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32956 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 110-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі төрағасы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 272 Бұйрыққа
1-қосымша
Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 110-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32956.
В соответствии с пунктом 3 статьи 110 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 272
Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 110 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған ақпараттандыру объектісі;
3) бастапқы бизнес (стартап жоба) – микрокредит беру ұйымына немесе сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі бір жылдан аз уақытты құрайтын қатысушылардың бизнес-жобалары;
4) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
5) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), ата, әже, немерелер;
6) жұмыссыз – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
7) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – қатысушыларының ақшаларын шоғырландыру жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеке және/немесе заңды тұлғалар құрған заңды тұлға;
8) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада орындауды жүзеге асыратын филиалы;
9) микрокредит беру ұйымы – кредит беруге уәкілетті "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы;
10) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде жергілікті атқарушы органның атынан және оның есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды орындайтын тұлға;
11) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – объект информатизации, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа по вопросам занятости населения, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) стартовый бизнес (стартап-проект) – бизнес-проекты участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения в организацию микрокредитования или поверенному (агенту) за микрокредитом менее одного года;
4) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
5) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
6) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
7) кредитное товарищество (далее – КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
8) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
9) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на кредитование;
10) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет местного исполнительного органа и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
11) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;

12) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі
3. Мыналар:
1) жұмыссыздар;
2) Кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген қысқартылатын жұмыскерлер;
3) дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмей кіріс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар және (немесе) әрекетсіз дара кәсіпкерлер;
4) отбасылық кәсiпкерлiкте еңбекақы төленбейтін қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар;
5) жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз адамдар;
6) табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз өндірістік кооператив мүшелері;
7) ісін жаңадан бастаған және/немесе жұмыс істеп жүрген дара кәсіпкерлер болып табылатын адамдар кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өтеді.
4. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту үшін осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келетін адамдар business.enbek.kz порталында (бұдан әрі – Портал) тіркеледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келетін адамдардың санаттарға сәйкестігін тексеру Порталда автоматты режимде жүзеге асырылады, одан кейін skills.enbek.kz платформасында (бұдан әрі – платформа) "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту" онлайн курсына қолжетімділік беріледі.
5. Онлайн оқыту курсының ұзақтығы оқу курсы басталған сәттен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн.
6. Онлайн оқыту курсы өтеусіз негізде ұсынылады және оқу материалдарын өз бетінше игеру жолымен жеке тәртіппен өткізіледі.
7. Онлайн оқытудың әрбір модулін аяқтау қорытындысы бойынша қатысушының алған білімі мен дағдыларын меңгеруін анықтау үшін аралық тестілеу өткізіледі.
Келесі модульді оқуға көшу үшін аралық тестілеудегі сұрақтардың жалпы санының кемінде 70 (жетпіс) пайызына дұрыс жауап беру қажет.
Онлайн оқыту курсын өту кезеңінде аралық тестілеуді тапсыру әрекеттерінің саны шектелмеген.
Курс қорытындысы бойынша қорытынды тестілеу өткізіледі.
Сұрақтардың жалпы санының 70 (жетпіс) пайызынан көп дұрыс жауап алған адамға платформада бірегей нөмір беріле отырып, оқуды аяқтағаны туралы электрондық сертификат беріледі. Сертификат жеке кабинетте көрсетіледі.

12) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Глава 2. Порядок организации мер по содействию в предпринимательской инициативе
Параграф 1. Порядок обучения основам предпринимательства
3. Обучение основам предпринимательства проходят лица являющиеся:
1) безработными;
2) сокращаемыми работниками, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
3) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
4) самостоятельно осуществляющими неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
5) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
6) члены производственных кооперативов с доходами ниже величины прожиточного минимума;
7) начинающими и/или действующими индивидуальными предпринимателями.
4. Для обучения основам предпринимательства лица, соответствующие пункту 3 настоящих Правил, регистрируются на портале business.enbek.kz (далее – Портал).
Проверка на соответствие категориям лиц, соответствующих пункту 3 настоящих Правил, осуществляется на Портале в автоматическом режиме, после предоставляется доступ к онлайн курсу "Обучение основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" на платформе skills.enbek.kz (далее – платформа).
5. Продолжительность онлайн курса составляет не более 14 (четырнадцать) календарных дней с момента начала курса обучения.
6. Онлайн курс предоставляется на безвозмездной основе и проводится в индивидуальном порядке, путем самостоятельного освоения учебных материалов.
7. По итогам завершения каждого модуля онлайн обучения проводится промежуточное тестирование на определение усвоения полученных знаний и навыков участника.
Для перехода к изучению следующего модуля необходимо набрать не менее 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов на промежуточном тестировании.
Количество попыток сдачи промежуточного тестирования, в период прохождения курса онлайн обучения, не ограничено.
По итогам курса проводится итоговое тестирование.
Лицу, получившему более 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов, на платформе выдается электронный сертификат о завершении обучения с присвоением уникального номера. Сертификат отображается в личном кабинете.

8. Оқуды аяқтағаны туралы электрондық сертификат алған адам оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл өткен соң онлайн оқытудың курсына қайта жіберіледі.
Оқуды аяқтау туралы сертификат оны алған күннен бастап үш жыл бойы жарамды.
9. Сұрақтардың жалпы санының 70 (жетпіс) пайызынан кем дұрыс жауап алған адамға онлайн оқыту курсы ішінде қорытынды тестілеуден екі реттен артық емес қайта өту мүмкіндігі беріледі.
10. Оқуды тоқтатқан немесе қорытынды тестілеуден өтпеген адамға күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) реттен артық емес онлайн оқытуға қайта қатысу мүмкіндігі беріледі.
2-параграф. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар беру және олардың нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыру тәртібі
11. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған гранттар (бұдан әрі-гранттар) халықтың әлеуметтік осал топтары қатарындағы адамдарға конкурстық негізде 400 еселенген айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне дейін беріледі, оларға мыналар жатады:
1) атаулы әлеуметтік көмек алушылар;
2) төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға, оның ішінде жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысанында оқитын балаларға, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алушылар (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) және (немесе) оның жұбайы (зайыбы);
3) асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушылар;
4) қоныс аударушылар;
5) қандастар;
6) еңбекке қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектігі бар адамдар;
7) мүгедектігі бар бала (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған адамдар және (немесе) оның жұбайы (зайыбы).
Гранттар жұмыссыз немесе дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі үш жылдан аз дара кәсіпкер ретінде грант алуға өтініш бергенге дейін тіркелген жағдайда халықтың әлеуметтік осал топтарына беріледі.
Бұл ретте тиісті қаржы жылының республикалық бюджеті туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
12. Гранттар бір рет беріледі және нысаналы мақсаты бойынша қажетті еңбек құралдарын, мүкәммалды, технологиялық жабдықты, жануарларды, малды, құстарды, көшеттерді, бұталарды, тұқымдарды, көшеттерді сатып алу, коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілерінің, сондай-ақ сауда объектілерінің, оның ішінде жалға алу, пайдалану, сенімгерлік басқару құқығындағы сауда объектілерінің аумағында жаңа бизнес идеяларды іске асыруға арналған үй-жайларды жалдау ақысын төлеу үшін беріледі.
Бұл ретте жұбайынан (зайыбынан), жақын туыстарынан еңбек құралдары, мүкәммал, технологиялық жабдық, жануарлар, мал, құстар, көшеттер, бұталар, тұқымдар, көшеттер сатып алынбайды, сондай-ақ жаңа бизнес идеяларды іске асыруға үй-жайлар жалға алынбайды.
Гранттар тұтынушылық мақсаттарға, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдер өндіруге берілмейді.

8. Лицо, получившее электронный сертификат о завершении обучения, допускается к повторному курсу онлайн обучения по истечении трех лет после его завершения.
Сертификат о завершении обучения действует в течение трех лет со дня его получения.
9. Лицу, получившему менее 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов, предоставляется возможность повторного прохождения итогового тестирования не более двух раз в течение курса онлайн обучения.
10. Лицу, прекратившему обучение либо не прошедшему итоговое тестирование, предоставляется возможность повторного участия в онлайн обучении не более 2 (двух) раз в течение календарного года.
Параграф 2. Порядок предоставления грантов на реализацию новых бизнес-идей и осуществления мониторинга их целевого использования
11. Гранты на реализацию новых бизнес-идей (далее – гранты) предоставляются на конкурсной основе в размере до 400-кратного месячного расчетного показателя лицам из числа социально уязвимых групп населения, к которым относятся:
1) получатели адресной социальной помощи;
2) получатели ежемесячного государственного пособия многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) и (или) его (ее) супруг (супруга);
3) получатели социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) переселенцы;
5) кандасы;
6) лица с инвалидностью, не имеющие противопоказания к труду;
7) лица, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) и (или) его (ее) супруг (супруга).
Гранты предоставляются социально уязвимым группам населения при условии их регистрации до подачи заявления на выдачу гранта в качестве безработного или индивидуального предпринимателя, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет менее трех лет.
При этом, применяется размер месячного расчетного показателя, установленной законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.
12. Гранты предоставляются однократно и выдаются по целевому назначению для приобретения необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы, саженцев, кустарников, семян, рассады, оплаты аренды помещений на реализацию новых бизнес-идей на территории объектов коммерческой недвижимости, а также торговых объектов, в том числе находящихся на праве аренды, использования, доверительного управления.
При этом, инвентарь, орудия труда, технологическое оборудование, животные, скот, птицы, саженцы, кустарники, семена, рассада не приобретаются, а также помещения на реализацию новых бизнес-идей не арендуется у супруга (супруги), близких родственников.
Гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.

13. Гранттар алуға өтініштерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру өтініштер қабылданғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын халықты жұмыспен қамту мәселелері уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Гранттар алу үшін өтініштерді қабылдау лектер бойынша жүзеге асырылады. Порталда өтініштерді қабылдау мерзімі әр лекте 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
14. Грант алуға үміткер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық өтініш береді.
Грант алуға өтініш берген кезде үміткер Порталда осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген халықтың әлеуметтік осал топтарының оған сәйкес санаттарының бірін таңдайды.
15. Портал автоматты түрде үміткердің осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген халықтың әлеуметтік осал топтарының біріне сәйкестігін және мерзімі жүгінген сәтте үш жылдан аспайтын "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздерін аяқтау туралы электрондық сертификаттың немесе бұрын қатысқаны туралы сертификаттың болуына тексеруді жүзеге асырады.
Тексеруден кейін үміткер Порталда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бизнес-жоба үлгісін жүктейді, оны толтырады және Порталда жеке кабинетіне тіркейді.
16. Портал грант алуға мынадай үміткерлердің:
1) қатысу мерзімі 12 айдан аспайтын ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларының қатысушылары болып табылатын;
2) соңғы 12 ай ішінде дәлелді себептерсіз жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуды тоқтатқан адамдардың өтініштерін қабылдамайды.
17. Грант алуға үміткерлердің өтініші мен бизнес-жобасын мансап орталығы жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттарды алуға үміткерлердің өтініштерін қарастыру бойынша комиссияның отырысына қарауға шығарады.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өңірлік кәсіпкерлер палатасының филиалдары, жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, бизнес, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, салалық сарапшылардың қатысуымен аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде комиссияны құрады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді.
Комиссия хатшысы мансап орталығының өкілі болып табылады. Комиссия хатшысы комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісім бойынша отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, комиссия мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, комиссия мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.

13. Объявление о начале приема заявлений на получение грантов публикуется за 10 (десять) календарных дней до приема заявлений на официальном интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа по вопросам занятости населения.
Принятие заявлений для получения грантов осуществляется по потокам. Срок приема заявлений на Портале составляет 10 (десять) рабочих дней в каждом потоке.
14. Претендентом на получение гранта подается электронное заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью.
При подаче заявления претендент выбирает на Портале одну из соответствующих к нему категорий социально-уязвимых групп населения, указанных в пункте 11 настоящих Правил.
15. Портал в автоматическом режиме осуществляет проверку претендента на предмет соответствия к одной из социально-уязвимых групп населения, указанных в пункте 11 настоящих Правил и на наличие электронного сертификата о завершении или ранее получении сертификата об участии в обучении основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", срок которого на момент обращения не превышает трех лет.
После проверки претендент скачивает на Портале шаблон бизнес-проекта согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заполняет его и прикрепляет в личном кабинете на Портале.
16. Порталом отклоняются заявления следующих претендентов на получение гранта:
1) являющихся участниками мер содействия занятости, за исключением лиц со сроком участия в добровольном переселении не более 12 месяцев;
2) прекративших, в течение последних 12 месяцев, участие в мерах содействия занятости без уважительной причины.
17. Заявление и бизнес-проект претендентов на получение гранта выносится на рассмотрение карьерным центром на заседание комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение грантов на реализацию новых бизнес-идей.
Местный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения создает комиссию на уровне районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы с участием представителей филиалов региональной палаты предпринимателей, местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, представителей бизнеса, региональных средств массовой информации, отраслевых экспертов.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
Секретарь комиссии не входит в ее состав и при принятии решения не голосует.
Секретарем комиссии является представитель карьерного центра. Секретарь комиссии, осуществляет организацию заседания комиссии, по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов комиссии о предстоящем заседании, представляет членам комиссии материалы, необходимые для проведения заседания.

18. Комиссия отырысы Порталда өтініштерді қабылдау аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Комиссия отырысының өтетін орны, күні және уақыты туралы хабарлама грант алуға үміткердің жеке кабинетінде көрсетіледі.
Комиссия отырысына оның мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, құқылы болып саналады.
Комиссияның шешімі, егер оған отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия төрағасы орнында болмағанда, шешуші дауыс құқығына төрағаның орынбасары ие.
Комиссия отырысы мансап орталықтарының әлеуметтік желілерінде тікелей эфирде трансляцияланады және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып түсіріледі. Комиссия отырысының жазбасы еңбек мобильділігі орталығында он екі ай бойы электрондық жеткізгіште сақталады. Үміткердің бизнес-жобаны онлайн қорғауына жол беріледі.
Комиссия отырысында грант алуға үміткер жаңа бизнес-идеялардың жобасын таныстырады.
Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бағалау парағында грант беру (бермеу) себептері бар шешімді көрсетеді.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес комиссия шешімінде бизнес-идеялардың ендірілуге дайын екені туралы ақпарат көрсетіледі.
Комиссияның шешімі бағалау парағына сәйкес грант алушылардың тізімі көрсетіле отырып, комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және оған қатысып отырған комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия отырысы аяқталғаннан кейін мансап орталығының қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссия шешімін отырыс хаттамасына және грант алушылардың қалыптастырылған тізіміне сәйкес "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
Комиссияның шешімі еңбек мобильділігі орталығының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
19. Комиссия отырысының шешімі "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізілгеннен кейін грант алуға үміткер Порталдағы "Жеке кабинет" арқылы грант беру/бермеу туралы тиісті хабарлама алады.
20. Комиссия грант беру туралы шешім қабылдаған кезде грант алуға үміткер тиісті хабарламаны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркейді және Порталдағы дара кәсіпкердің банк деректемелері бар банк шотын ұсынады, ол "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберіледі.
Көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркемеген және дара кәсіпкердің банк шотын ұсынбаған грант алуға үміткерге Комиссияның грант беру туралы бұрын алған шешіміне қарамастан грант берілмейді. Бұл ретте үміткер келесі лектерде грантқа қайта өтінім бере алады.

18. Заседание комиссии проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней после дня завершения приема заявлений на Портале.
Уведомление о месте, дате и времени проведения заседания комиссии отображается в личном кабинете претендента на получение гранта.
Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Решение комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов комиссии, присутствовавших на заседании.
При равенстве голосов решающим является голос председателя комиссии.
При отсутствии председателя Комиссии право решающего голоса имеет заместитель председателя.
Заседание комиссии транслируется в прямом эфире в социальных сетях карьерных центров и записывается с применением информационно-коммуникационных технологий. Запись заседания комиссии хранится на электронном носителе в центре трудовой мобильности в течение двенадцати месяцев. Допускается проведение онлайн защиты бизнес-проекта претендентом.
На заседании комиссии претендент на получение гранта презентует проект новых бизнес-идей.
Комиссия в оценочном листе согласно приложению 3 к настоящим Правилам, указывает решение с причинами предоставления (не предоставления) гранта.
В решении комиссии согласно приложению 4 к настоящим Правилам, указывается информация о готовности бизнес-идей к внедрению.
Решение комиссии оформляется протоколом заседания комиссии, с указанием списка получателей грантов в соответствии с оценочным листом и подписывается присутствующими членами комиссии.
По завершению заседания комиссии сотрудник карьерного центра в течение 2 (двух) рабочих дней вносит решение комиссии в АИС "Рынок труда" в соответствии с протоколом заседания и сформированного списка получателей грантов.
Решение комиссии размещается на интернет-ресурсе центра трудовой мобильности.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. После внесения решения заседания комиссии в АИС "Рынок труда" претендент на получение гранта получает соответствующее уведомление о предоставлении/не предоставлении гранта через "Личный кабинет" на Портале.
20. При принятии комиссией положительного решения о предоставлении гранта претендент на получение гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения соответствующего уведомления регистрирует свою деятельность в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и предоставляет банковский счет с реквизитами индивидуального предпринимателя на Портале, который направляется в АИС "Рынок труда".
Претенденту на получение гранта, не зарегистрировавшему свою деятельность в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и не предоставившему банковский счет индивидуального предпринимателя в указанные сроки, грант не выдается, несмотря на полученное ранее решение комиссии о выдаче гранта. При этом претендент имеет возможность повторно подать заявку на грант в следующих потоках.

21. Еңбек мобильділігі орталығы осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес грант алушыға тіркелген дара кәсіпкердің банк деректемелері бар банк шотын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жаңа бизнес идеяларды іске асыруға грант беру туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) қол қояды және грант алушының Порталдағы жеке кабинетіне жібереді.
22. Грант алушы осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес шартты алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Порталда, жеке кабинетте Шартқа электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды, ол "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберіледі.
Егер грант алушы белгіленген мерзімде Порталдағы жеке кабинетте Шартқа қол қоймаса, онда автоматты түрде грант алмайды, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылында грант алуға одан әрі өтініш бере алмайды.
23. Еңбек мобильділігі орталығы шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант алушға тіркелген дара кәсіпкердің ағымдағы банк шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады және грант алушының деректерін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың салық органына береді.
24. Грант қаражатын нысаналы пайдалануды грант алушы бизнес-жобаға сәйкес Порталда растайтын құжаттарды ұсыну арқылы грант алған күннен бастап үш ай ішінде растайды.
Грант алушы Порталда растайтын құжаттарды ұсына отырып, бизнес-жоспардың іске асырылу барысы туралы он екі ай ішінде тоқсан сайын есеп тапсырады.
Гранттардың нысаналы пайдаланылу мониторингін бақылауды еңбек мобильділігі орталығы мансап орталығы арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
25. Грант алушы грант алған күннен бастап 12 ай ішінде, бизнесті кеңейтуге бағытталған шараларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуға жіберілмейді.
26. Грант алушы гранттық қаражаттың нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылғанын немесе грант қаражатының пайдаланылмағанын растау болмаған кезде шарт жасалған күннен бастап 3 ай ішінде Портал арқылы қаражатты толық ерікті түрде қайтаруға өтінім береді.
27. Грант алушы:
1) грант қаражаты толық көлемде пайдаланылмаған жағдайда қаражатты толық қайтаруды жүзеге асырады;
2) ішінара пайдаланған жағдайда Порталдағы "Жеке кабинетте" тиісті өтініш беру арқылы қалған қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.

21. Центр трудовой мобильности в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения банковского счета с реквизитами банка индивидуального предпринимателя зарегистрированного на получателя гранта согласно пункту 20 настоящих Правил, подписывает Договор о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей (далее – Договор) и направляет в личный кабинет получателя гранта на Портале.
22. Получатель гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения Договора согласно пункту 21 настоящих Правил, на Портале, в личном кабинете подписывает Договор электронной цифровой подписью, который направляется в АИС "Рынок труда".
В случае, если получатель гранта не подписывает Договор в личном кабинете на Портале в установленный срок, то автоматически не получает грант, а также в дальнейшем не претендует на получение гранта в текущем финансовом году.
23. Центр трудовой мобильности в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения Договора осуществляет перечисление денежных средств на текущий банковский счет индивидуального предпринимателя зарегистрированного на получателя гранта и передает данные получателя гранта, в налоговый орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы.
24. Целевое использование средств гранта подтверждается получателем гранта на Портале путем предоставления подтверждающих документов в течение трех месяцев со дня получения гранта в соответствии с бизнес-проектом.
Получатель гранта ежеквартально в течение двенадцати месяцев на Портале предоставляет отчет о ходе реализации бизнес-проекта с приложением подтверждающих документов.
Контроль за мониторингом целевого использования грантов осуществляется центром трудовой мобильности через карьерный центр.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Получатель гранта в течение 12 месяцев со дня получения гранта, не допускается к участию в мерах содействия занятости, за исключением мер, направленных на расширение бизнеса.
26. Получатель гранта при отсутствии подтверждения использования грантовых средств по целевому назначению или неиспользовании средств гранта подает заявку посредством Портала на полный добровольный возврат средств в течение 3 месяцев со дня заключения Договора.
27. Получатель гранта:
1) в случае неиспользования грантовых средств в полном объеме осуществляет полный возврат средств;
2) в случае частичного использования осуществляет возврат оставшихся средств путем подачи соответствующего заявления в "Личном кабинете" на Портале.

28. Бизнес-жобаны іске асыруды нысаналы пайдалануды растау мынадай жағдайларда талап етілмейді:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызметке шақыру;
2) жаза шартты түрде тағайындалған жағдайларды қоспағанда, жұмыссызды бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға соттау;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
4) грант алушының қайтыс болуы.
29. Гранттар нысанында қолдау шараларын қаржыландыру жергілікті бюджеттің қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.
3-тарау. Қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
30. Микрокредит беру ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы мақсат шарттарында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында микрокредит беру туралы шарт бойынша кредит беруге уәкілетті "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымдарының (бұдан әрі – микрокредит беру ұйымы)/ микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ)/КС/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қарыз қаражатын беруі арқылы жүзеге асырылады.
31. Микрокредиттер келесі адамдарға беріледі:
1) жұмыссыздар;
2) Кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген қысқартылатын жұмыскерлер;
3) дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмей кіріс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар және (немесе) әрекетсіз дара кәсіпкерлер;
4) отбасылық кәсiпкерлiкте еңбекақы төленбейтін қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар;
5) жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз адамдар;
6) табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз өндірістік кооператив мүшелері;
7) ісін жаңадан бастаған және/немесе жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер.
32. Қайтарымды негізде микрокредит беру:
1) микрокредит беру ұйымдары/МҚҰ/КС;
2) сенім білдірілген өкіл (агенттігі) арқылы беріледі.
33. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есептің 1, 2, 3, 4, 5-бағандарында көзделген ақпаратты ұсынады.

28. Подтверждение целевого использования реализации бизнес-проекта не требуется в случаях:
1) призыва на срочную воинскую службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан;
2) осуждения безработного к наказанию в виде лишения свободы, за исключением случаев, когда данное наказание назначено условно;
3) направление на принудительное лечение по вступившему в законную силу решению суда;
4) смерти получателя гранта.
29. Финансирование мер поддержки в форме грантов осуществляется за счет средств местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок микрокредитования на возвратной основе
30. Микрокредитование осуществляется путем выдачи заемных средств, дочерними организациями акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченную на кредитование (далее - организация микрокредитования)/ микрофинансовая организация (далее – МФО)/КТ/поверенным (агентом) по договору о предоставлении микрокредита в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения.
31. Микрокредиты предоставляются следующим лицам, являющимся:
1) безработными;
2) сокращаемыми работниками, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
3) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
4) самостоятельно осуществляющими неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
5) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
6) члены производственных кооперативов с доходами ниже величины прожиточного минимума;
7) начинающими и/или действующими индивидуальными предпринимателями.
32. Микрокредитование на возвратной основе предоставляется через:
1) организации микрокредитования /МФО/КТ;
2) поверенного (агента).
33. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения ежемесячно в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства информацию, предусмотренную графами 1, 2, 3, 4, 5 отчета по показателям результатов, выданных микрокредитов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

34. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-күніне дейінгі мерзімде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп береді.
1-параграф. Қайтарымды негізде жастарға микрокредит беру тәртібі
35. Жастарға микрокредит беру мақсатында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органға мынадай шарттармен бюджеттік кредит береді:
1) 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз жылдық сыйақы мөлшерлемесімен қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – бизнес жобаларды іске асыру үшін үміткерлерге микрокредит беру;
3) 28 (жиырма сегіз) айдан аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі ай) айды құрайды және ол бюджеттік кредитті халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға аударған сәттен бастап есептеледі.
36. Микрокредиттер сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
37. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредит қаражатын сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша азаматтық заңнамаға сәйкес береді.
38. Жастар қатарындағы үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып, мынадай шарттарда микрокредиттер беріледі:
1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – 5 (бес) миллион теңгеге дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) пайыздан аспайды;
4) кепілмен қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайды;
6) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі бес жылдан аз кәсіпкерлер;
7) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабына сәйкес салық органдарында тіркелу мерзімі үш жылдан астам мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін соңғы 2 (екі) жылда салық аударымдары бойынша оң динамикасының болуы;

34. Местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса отчет по показателям результатов, выданных микрокредитов по форме согласно приложению 5 настоящих Правил.
Параграф 1. Порядок микрокредитования молодежи на возвратной основе
35. В целях микрокредитования молодежи уполномоченный государственный орган по вопросам занятости населения предоставляет бюджетный кредит в местный исполнительный орган на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности, с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процента;
2) целевое назначение бюджетного кредита – микрокредитование претендентов для реализации бизнес проектов;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцать восемь) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу по вопросам социальной защиты и занятости населения.
36. Микрокредиты предоставляются через поверенного (агента).
37. Местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения предоставляется средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с гражданским законодательством.
38. Микрокредиты претендентам из числа молодежи предоставляются с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита – до 5 (пяти) миллионов тенге;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (два с половиной) процентов годовых;
4) наличие залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга и вознаграждения составляет не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока микрокредитования;
6) наличие регистрации в качестве индивидуального предпринимателя на момент обращения к поверенному (агенту) за микрокредитом составляет менее пяти лет в налоговых органах в соответствии со статьей 79 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
7) наличие положительной динамики по налоговым отчислениям за последние 2 (два) года для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 79 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет более трех лет;

8) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабына сәйкес салық органдарында тіркелу мерзімі үш жылдан астам мерзімді құрайтын дара кәсіпкерлер үшін микрокредит алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде кемінде 1 (бір) жаңа тұрақты жұмыс орнын құру.
Микрокредит беру үшін үміткердің жасы құжаттарды тапсыру сәтінде ескеріледі.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
39. Микрокредитті қамтамасыз етудің негізгі шарттары, тәсілдері Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 179-бабына сәйкес тапсырма шартында белгіленеді.
40. Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің микрокредит бойынша шарт міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.
41. Сенім білдірілген өкіл (агент) ағымдағы бюджеттік кредит бойынша қаражат толық игерілген кезде бұрын берілген микрокредиттер бойынша үміткерлер қайтарған қаражат есебінен осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес талаптарда сенім білдірілген өкіл (агент) мен халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган арасында жасалған тапсырма шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге үміткерлерге қайта микрокредит беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
42. Микрокредит алу үшін үміткерлер сенім білдірілген өкілге (агентке) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады.
43. Микрокредит алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерді сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тексеру мерзімі барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен олардағы мәліметтер микрокредиттеу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) қайтару себептерін көрсете отырып, микрокредит алуға арналған құжаттар топтамасын қайтарады.

8) создание не менее 1 (одного) нового постоянного рабочего места в течение 1 (одного) года со дня получения микрокредита для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 79 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс) составляет более трех лет.
Возраст претендента для микрокредитования учитывается на момент подачи документов.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Основные условия, способы обеспечения микрокредита устанавливаются договором поручения в соответствии со статьей 179 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
40. Поверенный (агент) не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по микрокредиту.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договоре поручения.
41. Поверенный (агент) за счет средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам, осуществляет повторное микрокредитование претендентов на условиях согласно пункту 38 настоящих Правил на срок не превышающий срок действия договора поручения, заключенного между поверенным (агентом) и местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения, при полном освоении средств по текущему бюджетному кредиту.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Для получения микрокредита претенденты предоставляют поверенному (агенту) документы согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
43. Срок проверки содержания и сведений, представленных претендентом документов на получение микрокредита поверенным (агентом) составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них условиям микрокредитования, поверенный (агент) возвращает пакет документов на получение микрокредита с указанием причин возврата.

44. Сенім білдірілген өкіл (агент) өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде барлық қажетті құжаттармен және олардың микрокредит беру талаптарына сәйкестігімен ұсынылған бизнес жобаға бағалау жүргізеді.
Бизнес-жобаны бағалаудан кейін сенім білдірілген өкіл (агент) 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды және бағалау нәтижелерін жастарға микрокредит беру жөніндегі конкурстық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ұсыну үшін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.
Бизнес-жобаларды іріктеу өлшемшарттары өзектілік, аргументтілік, экономикалық негізділік, қоғамдық маңыздылық, бұрын атқарылған жұмыстардың, іс-қимыл жоспарының болуы және бизнес-жобаның өміршеңдігі болып табылады.
Комиссия құрамында 7 (жеті) адам, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, өңірлік кәсіпкерлер палатасы филиалдарының, қоғамдық бірлестіктердің, бизнес, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерінен және мәслихат депутаттарынан тұратын облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімінің шешімімен құрылады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия төрағасы Комиссияның бірінші отырысында оның мүшелері арасынан ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен сайланады.
Комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді.
Комиссия хатшысы комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісу бойынша отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, комиссия мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, комиссия мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
45. Жастарға микрокредит беру жөніндегі конкурстық комиссияның отырысы кемінде айына бір рет өткізіледі.
Микрокредиттер беру мақсатында бизнес-жобаларды іріктеу үшін конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Комиссия отырысына оның мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, құқылы болып саналады.
Комиссия отырысы бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Үміткер өзінің бизнес-жобасын комиссия отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы таныстырады.
Комиссияның шешімі, егер оған отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия төрағасы орнында болмағанда, шешуші дауыс құқығына төрағаның орынбасары ие.
Жұмыстың ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін комиссия отырысына байқаушылар шақырылады.
Байқаушылар ретінде Комиссия отырысына бұқаралық ақпарат құралдары, қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық ұйымдар мен саяси партиялар өкілдерінің, барлық деңгейдегі мәслихаттар депутаттарының және басқа да мемлекеттік органдардың қатысуына жол беріледі.
Аудандағы бизнес-жобаның өзектілігін айқындау мақсатында комиссия отырысына аудандардың кәсіпкерлік және (немесе) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың өкілдері шақырылады.
Комиссия отырысы барысында байқаушылар үміткерлерге сұрақтар қоймайды, бұл ретте олар Комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, үміткерлердің дербес деректеріне қатысты мәліметтерді жария етуге жол бермейді.
Комиссия осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес бағалау парағында микрокредит беру (бермеу) себептерін көрсете отырып, шешімді көрсетеді.
Комиссияның шешімі негіздемелерге сәйкес микрокредит алушылардың тізімі көрсетіле отырып, комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және оған қатысып отырған комиссия мүшелері қол қояды.
Үміткерлер шешімге сот тәртібімен шағымдана алады.

44. Поверенный (агент) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами и их соответствия требованиям предоставления микрокредита проводит оценку представленного бизнес-проекта.
После оценки бизнес-проекта Поверенный (агент) в течение 3 (трех) рабочих дней направляет документы претендентов, получивших положительные заключения, с приложением результатов оценки, в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии по микрокредитованию молодежи (далее – Комиссия).
Критерием отбора бизнес-проектов является актуальность, аргументированность, экономический обоснованность, общественная значимость, плана действий и жизнеспособность бизнес-проекта.
Комиссия создается решением акима области, городов республиканского значения и столицы из представителей местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства, местных исполнительных органов по вопросам сельского хозяйства, филиалов региональной палаты предпринимателей, общественных объединений, бизнеса, региональных средств массовой информации и депутатов маслихата в составе 7 (семь) человек.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
Председатель Комиссии избирается на первом заседании Комиссии из числа ее членов открытым голосованием большинством голосов.
Секретарь Комиссии не входит в ее состав и при принятии решения не голосует.
Секретарь Комиссии, осуществляет организацию заседания комиссии, по согласованию с председателем, определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов Комиссии о предстоящем заседании, представляет членам Комиссии материалы, необходимые для проведения заседания.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Заседание Комиссии по микрокредитованию молодежи проводится не реже одного раза в месяц.
Объявление о проведении конкурса для отбора бизнес-проектов с целью предоставления микрокредитов публикуется за 5 (пять) календарных дней до проведения конкурса на официальном интернет-ресурсе местного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Заседание Комиссии фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
Претендент презентует свой бизнес-проект на заседании Комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
Решение Комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов Комиссии, присутствовавших на заседании.
При равенстве голосов решающим является голос председателя Комиссии.
При отсутствии председателя Комиссии право решающего голоса имеет заместитель председателя.
Для обеспечения прозрачности и объективности работы на заседание Комиссии приглашаются наблюдатели.
В качестве наблюдателей на заседании Комиссии допускается присутствие представителей средств массовой информации, общественных объединений, коммерческих организаций и политических партий, депутаты маслихатов всех уровней и других государственных органов.
В целях определения актуальности бизнес-проекта в районе на заседание комиссии приглашаются представители местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства и (или) сельского хозяйства районов.
В процессе заседания Комиссии наблюдатели не задают претендентам вопросы, при этом ими не допускаются совершение действий, препятствующих работе Комиссии, разглашение сведений, касающихся персональных данных претендентов.
Результаты оценки претендентов вносятся каждым членом Комиссии в лист оценки претендентов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с указанием причины предоставления (не предоставления) микрокредита.
Решение Комиссии оформляется протоколом заседания Комиссии, с указанием списка получателей микрокредитов в соответствии с обоснованием и подписывается присутствующими членами Комиссии.
Претенденты могут обжаловать решение в судебном порядке.

Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
46. Микрокредит беру жөніндегі үздік бизнес-жобасы бар іріктелген үміткер халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органмен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен) микрокредит беру туралы шартқа, кепіл шартына қол қояды, кепіл шартын уәкілетті органда тіркегеннен кейін сенім білдірілген өкіл (агент) бес жұмыс күні ішінде оның ағымдағы шотына микрокредит сомасын аударады.
47. Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес микрокредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп береді.
48. Микрокредиттің нысаналы пайдаланылу мониторингісін бақылауды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қол қойылған қарыз шартының талаптары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы жүзеге асырады.
48-1. Төтенше жағдайлар кезінде қарыз алушыларға төлемдерді кейінге қалдыру ұсынылады. Ағымдағы жылғы кесте бойынша барлық төлемдер шарттың қолданысын тиісті ұзарта отырып, біркелкі төлемдермен қаржыландыру мерзімі аяқталғанға дейін келесі жылдың төлемдеріне бөлінеді.
Ескерту. Қағидалар 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-2. Қарыз алушылардың кредиттері бойынша төтенше жағдайларға байланысты туындаған төлемдерді кешіктіргені үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар есептелмейді.
Ескерту. Қағидалар 48-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Микрокредит беру ұйымдары арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
49. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген адамдарға (бұдан әрі – қатысушылар) микрокредит беру мақсатында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға мынадай шарттарда бюджеттік кредит береді:
1) 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз жылдық сыйақы мөлшерлемесімен қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарымен 7 (жеті) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес жобаларға микрокредит беру;

Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Отобранный претендент с лучшим бизнес-проектом для предоставления микрокредита подписывает договор о предоставлении микрокредита, договор залога с местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и поверенным (агентом), после регистрации договора залога в уполномоченном органе, поверенный (агент) в течение пяти рабочих дней перечисляет сумму микрокредита на его текущий счет.
47. Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения отчет о целевом использовании микрокредитов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
48. Контроль за мониторингом целевого использования микрокредитного займа осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения через поверенного (агента) на условиях подписанного договора займа.
48-1. Заемщикам, при чрезвычайных ситуациях, предоставляется отсрочка платежей. Все платежи по графикам текущего года, распределяется на платежи последующего года до конца срока финансирования равномерными платежами с соответствующим продлением действия договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
48-2. По кредитам заемщиков не начисляются штрафы и пеня за просрочку платежей, возникших в связи с чрезвычайными ситуациями.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Параграф 2. Порядок микрокредитования на возвратной основе через организации микрокредитования
49. В целях микрокредитования лиц (далее – участники), указанных в пункте 31 настоящих Правил уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса, предоставляет бюджетный кредит в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства на следующих условиях:
1) на 7 (семь) лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процентов;
2) целевое назначение бюджетного кредита – микрокредитование бизнес проектов в сельских населенных пунктах и малых городах;

3) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең 28 (жиырма сегіз) айдан аспайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 (алты) айды құрайды және бюджеттік кредит ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға аударылған күннен кейін есептеледі.
Ақшалай қаражат олар микрокредит беру ұйымына аударылған күннен бастап игерілген болып есептеледі.
50. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредит қаражатын микрокредит беру ұйымының кредиттік шарты бойынша береді және азаматтық заңнамаға сәйкес мынадай талаптармен бюджеттік кредит шартын жасасады:
1) кредит беру мерзімі – 7 (жеті) жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз;
3) игеру кезеңі – 12 (он екі) ай және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредитті аударған күннен бастап есептеледі;
4) нысаналы мақсаты – ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес жобаларды іске асыру үшін қатысушыларға микрокредит беру және қатысушыларға микрокредит беру үшін МҚҰ/КС қорландыру.
Микрокредит беру ұйымдарына кредит беру мерзімінің ұзақтығы 28 (жиырма сегіз) айдан аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең беріледі.
51. Микрокредит беру ұйымы МҚҰ/КС қарыз береді, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес МҚҰ/КС-пен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) жеделділік, қайтарымдылық, ақылылық және нысаналы пайдалану қағидаттарына негізделеді. МҚҰ/КС үшін қарыз қаражаты қаржылық-тұрақты МҚҰ/КС-ты қоспағанда, қамтамасыз етуге беріледі;
2) кредит беру мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 (екі) пайыз;
4) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымы мен МҚҰ/КС арасында кредиттік келісім жасалған күннен бастап 12 (он екі) айға дейін;
5) нысаналы мақсаты – ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес жобаларды іске асыру үшін қатысушыларға микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымы негізгі борышты өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең береді.
Ақша қаражаты МҚҰ/КС аударылған күннен бастап игерілген болып есептеледі.
52. Микрокредиттерді микрокредит беру ұйымы/МҚҰ/КС қатысушыға қайтарымдылық, мерзімділік, ақылылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану қағидаттарында мынадай шарттарда береді:
1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;

3) льготный период по погашению основного долга составляет не более 28 (двадцати восьми) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 6 (шесть) месяцев и исчисляется после дня перечисления бюджетного кредита в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства.
Денежные средства считаются освоенными с даты их перечисления в организацию микрокредитования.
50. Местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства предоставляет средства бюджетного кредита по кредитному договору организации микрокредитования и заключает в соответствии с гражданским законодательством договор бюджетного кредита на следующих условиях:
1) срок кредитования – не более 7 (семи) лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01 (ноль целых одна сотая) процента годовых;
3) период освоения – 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется со дня перечисления бюджетного кредита местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства;
4) целевое назначение – микрокредитование участников для реализации бизнес проектов в сельских населенных пунктах и малых городах и фондирование МФО/КТ для микрокредитования участников.
Организации микрокредитования предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцати восьми) месяцев продолжительности срока кредитования.
51. Организация микрокредитования предоставляет заем МФО/КТ, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан заключает с МФО/КТ кредитные соглашения на следующих условиях:
1) срочности, возвратности, платности и целевого использования. Для МФО/КТ заемные средства выдаются под обеспечение, за исключением финансово-устойчивых МФО/КТ;
2) срок кредитования – до 7 (семи) лет;
3) номинальная ставка вознаграждения – 2 (два) процента годовых;
4) период освоения – до 12 (двенадцать) месяцев с даты заключения кредитного соглашения между организацией микрокредитования и МФО/КТ;
5) целевое назначение – микрокредитование участников для реализации бизнес проектов в сельских населенных пунктах и малых городах.
Организацией микрокредитования предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока кредитования.
Денежные средства считаются освоенными с даты их перечисления МФО/КТ.
52. Микрокредиты предоставляются организацией микрокредитования/МФО/КТ участнику на принципах возвратности, срочности, платности, обеспеченности и целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семи) лет;

2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда 2,5 (екі жарым) мың айлық есептік көрсеткішке дейін, ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамыту үшін – 8,0 (сегіз) мың айлық есептік көрсеткішке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 (алты) пайыздан аспайды;
4) микрокредит беру ұйымының/МҚҰ/КС шешімі бойынша қатысушыға негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайтын жеңілдікті кезең беріледі;
5) қатысушының Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелуінің болуы;
6) микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС және қатысушы арасындағы микрокредит беру туралы шарттарда микрокредит алуға өтініш берген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі үш жылдан аз болатын қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысушылар үшін жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарт міндетті түрде көрсетіледі.
Өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері, қоса қаржыландыру мөлшері, үміткерлердің санаттары жергілікті атқарушы органның (бұдан әрі – ЖАО) шешімімен белгіленеді және кредиттік шартта көрсетіледі.
53. Микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС қатысушының микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қатысушылардың микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері алдын ала ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органмен жазбаша келісіледі.
54. Бұрын берілген микрокредиттер бойынша қатысушылар қайтарған қаражат есебінен микрокредит беруді ұйымдастыру микрокредит беру ұйымы мен ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган арасында жасалған кредиттік шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес шарттарда қатысушыларға кейіннен микрокредит беру үшін қатысушыларға қайта микрокредит беруді/МҚҰ/КС қорландыруды жүзеге асырады.
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушылар бұрын берген микрокредиттер бойынша қайтарылған қаражат есебінен микрокредит беруді ұйымдастыру микрокредит беру ұйымы мен ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган арасында жасалған кредиттік шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге осы Қағидаларда көзделген талаптармен қатысушыларға қайта микрокредит беруді жүзеге асырады.

2) максимальная сумма микрокредита – в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и в малых городах до 2,5 (двух с половиной) тысяч месячных расчетных показателей, для развития сельскохозяйственных кооперативов – до 8,0 (восьми) тысяч месячных расчетных показателей;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6 (шести) процентов годовых;
4) по решению организации микрокредитования/МФО/КТ участнику предоставляется льготный период по погашению основного долга и вознаграждения не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока микрокредитования;
5) наличия регистрации участника в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
6) в договорах о предоставлении микрокредита между организацией микрокредитования, МФО/КТ и участником в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест для действующих предпринимателей и участников сельскохозяйственных кооперативов, за исключением участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за микрокредитом менее трех лет.
Способы приема заявок и обеспечения кредитов, размер софинансирования, категории претендентов устанавливаются решением местного исполнительного органа (далее - МИО) и указываются в кредитном договоре.
53. Организация микрокредитования, МФО/КТ не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом участников, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником обязательств договора по микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства.
54. Организация микрокредитования за счет средств, возвращенных участниками по ранее выданным микрокредитам, осуществляет повторное микрокредитование участников/фондирование МФО/КТ для последующего микрокредитования участников на условиях согласно пункту 52 настоящих Правил на срок, не превышающий срок действия кредитного договора заключенного между организацией микрокредитования и местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства.
Организация микрокредитования за счет средств, возвращенных по ранее выданным микрокредитам участниками Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек", осуществляет повторное микрокредитование участников на условиях предусмотренных настоящими Правилами на срок, не превышающий срок действия кредитного договора заключенного между организацией микрокредитования и местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства.

55. Қатысушыларға микрокредит беру туралы шешімді микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС дербес қабылдайды.
56. Микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органмен жасалатын бюджеттік кредит шарты сомасының кемінде 40 (қырық) пайызын бастапқы бизнесті (стартап – жобаны) қаржыландыруға жібереді.
57. Микрокредит алу үшін қатысушылар микрокредит беру ұйымына, МҚҰ/КС осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады.
58. Қатысушы микрокредит алуға ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерін микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС тарапынан тексеру мерзімі барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен ондағы мәліметтер микрокредит беру шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС қайтару себептерін көрсете отырып, микрокредит алуға арналған құжаттар топтамасын қайтарады.
59. Микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС барлық қажетті құжаттарды қоса және олар микрокредит беру талаптарына сәйкес келген жағдайда өтініш тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған бизнес-жобаға бағалау жүргізеді және микрокредит беруді мақұлдау не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Микрокредит беру мақұлданған жағдайда микрокредит беру ұйымы, МҚҰ/КС қатысушымен микрокредит беру туралы шартқа қол қояды, кейін микрокредитті оның ағымдағы шотына аударады.
60. МҚҰ/КС берілген микрокредиттер бойынша ақпаратты ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына ұсынады.
Микрокредит беру ұйымы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға берілген микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады.
61. МҚҰ/КС микрокредиттің нысаналы пайдаланылуын мониторингілеу нәтижелері бойынша ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микрокредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп береді.
Микрокредит беру ұйымы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микрокредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп береді.
3-параграф. Сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
Ескерту. 3-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________ ауданының (қаласының) мансап орталығының директорына__________ кімнен____________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________ тұрғылықты жері ________________________ (байланыс телефонының нөмірі қаланың (ауданның) кодын көрсете отырып, электрондық пошта мекенжайы)
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант алуға өтініш
Грантты мыналар үшін беруді сұраймын:

55. Решение о микрокредитовании участников организация микрокредитования, МФО/КТ принимают самостоятельно.
56. Организация микрокредитования, МФО/КТ не менее 40 (сорока) процентов от суммы договора бюджетного кредита, заключаемого с местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства, направляют на финансирование стартового бизнеса (стартап – проект).
57. Для получения микрокредита участники предоставляют в организацию микрокредитования, МФО/КТ документы согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
58. Срок проверки содержания и сведений, представленных участником документов на получение микрокредита организацией микрокредитования, МФО/КТ составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них условиям микрокредитования, организация микрокредитования, МФО/КТ возвращает пакет документов на получение микрокредита с указанием причин возврата.
59. Организация микрокредитования, МФО/КТ в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами и их соответствия требованиям предоставления микрокредита проводит оценку представленного бизнес-проекта и принимает решение об одобрении либо об отказе в предоставлении микрокредита.
В случае одобрении в предоставлении микрокредита организация микрокредитования, МФО/КТ подписывает договор о предоставлении микрокредита с участником, после чего перечисляет микрокредит на его текущий счет.
60. МФО/КТ ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в организацию микрокредитования информацию по выданным микрокредитам.
Организация микрокредитования ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства информацию по выданным микрокредитам.
61. По результатам мониторинга целевого использования микрокредита МФО/КТ ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют отчет о целевом использовании микрокредитов в организацию микрокредитования по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Организация микрокредитования ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства отчет о целевом использовании микрокредитов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента)
Сноска. Параграф 3 исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Директору карьерного центра
района (города)
от _______________________________
___________________________________
местожительство
___________________________________
(номер контактного телефона с
указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
Заявление на получение гранта на реализацию новых бизнес-идей
Прошу предоставить грант для:

1. Жобаның атауы ____________________
2. Жобаның болжамды құны _______ теңге.
3. Грант алу мақсаты ______________ (анықтамалықтан таңдалады).
4. Үміткердің жұмыспен қамтылу санаты (автоматты түрде қойылады).
5. Білім деңгейі (анықтамалықтан таңдалады).
6. Жұмыс орындарын құру бойынша жоспарлы көрсеткіш
7. Үміткердің әлеуметтік санаты (автоматты түрде қойылады).
Бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешектің жоқ екенін растаймын.
Әзірленген бизнес-жобаны қоса беремін.
Ескерту:
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының банктік құпияны қамтитын мәліметтерге қол жеткізуіне келісім беремін.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Облыстың/қаланың атауы
Елді мекеннің атауы
"Бизнес-жобаның атауы" бизнес-жоба
Жобаның бастамашысы: _________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1. Жобаның бастамашысы
Бастамашының аты-жөні (бар болса)
Бастамашының ЖСН
Байланыс телефондары
Тұратын мекенжайы
Бастамашының ұйымдық-құқықтық мәртебесі немесе жұмыспен қамтылу санаты
Дара кәсіпкер не тіркелген жұмыссыз
Заңды мекенжайы
Дара кәсіпкердің не жұмыссыздың тіркелген мекенжайы
Кәсіпкерлік қызмет тәжірибесі
Сіздің кәсіпкерлік тәжірибеңіз неше жыл (ресми немесе бейресми)
Отбасы жағдайы және еңбекке жарамсыз балалар саны
Отбасылық жағдайыңызды және кәмелетке толмаған балалар санын көрсетіңіз
2. Бизнес-жобаның мақсаты
Ескерту:
Бизнес жобаңыздың мақсатын бір сөйлеммен сипаттаңыз
3. Жоба туралы қысқаша ақпарат
Ескерту:
Бизнес идеяңызды қысқаша сипаттаңыз
4. Бизнес-жобаны іске асыру үшін қажетті тауарлардың/қызметтердің тізбесі
р/с
Атауы
Саны
Бағасы
Барлық сома
грант қаражаты (теңге)
жеке меншік қаражат (теңге)
1.
Жиыны
Ескерту:
Бизнес-жобаны іске асыру кезінде сатып алуды жоспарлаған тауарлар/қызметтер тізімін көрсетіңіз
5. Көрсетілетін қызметтердің / өткізілетін өнімнің бағасы
Қызмет / өнім
Бағасы (теңге)
1.
Ескерту:
Сіз өндіруді/көрсетуді жоспарлап отырған тауарлардың/қызметтердің тізімін көрсетіңіз
6. Жоғарыда көрсетілген бағаларды ескере отырып, айына кіріс
Қызмет/тауар түрлері
Бағасы
Айына көлемі
Айына табыс
Жиыны
Ескерту:
Ұсынылатын қызметтер/сатылатын өнімдердің бағасын ескере отырып, болжалды кірісті есептеңіз
7. Пайда болжамы
Көрсеткіш
Күнтізбелік жыл
Грант алған жылы
Келесі жылға
Келесі жылы
Кіріс
Барлық кіріс
Шығыс
Барлық шығыс
ТАБЫС
Ескерту:
Пайда "Жалпы кіріс – жалпы шығыс = пайда" формуласы бойынша есептеледі
Ескерту:
Болған жағдайда, шығыстар мен кірістер баптарына түсініктемелерді сипаттаңыз

1. Наименование проекта_________________________________________.
2. Предполагаемая стоимость проекта _________________________ тенге.
3. Цель получения гранта ________________ (выбирается из справочника).
4. Категория занятости претендента (проставляется автоматически).
5. Уровень образования (выбирается из справочника).
6. Плановый показатель по созданию рабочих мест.
7. Социальная категория претендента (проставляется автоматически).
Подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам).
Прилагаю разработанный бизнес-проект.
Примечание:
Даю согласие на предоставление доступа органам государственного аудита и финансового контроля к сведениям, содержащим банковскую тайну.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Наименование области/города
Наименование населенного
пункта
Бизнес-проект
"Наименование бизнес-проект"
Инициатор проекта: _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1. Инициатор проекта
ФИО (при его наличии) инициатора
ИИН инициатора
Контактный телефон
Адрес проживания
Организационно-правовой статус или категория занятости инициатора
Индивидуальный предприниматель, либо зарегистрированный безработный
Юридический адрес
Адрес регистрации индивидуального предпринимателя, либо безработного
Опыт предпринимательской деятельности
Сколько лет предпринимательского опыта Вы имеете (официального или неофициального)
Семейное положение и количество нетрудоспособных детей
Укажите свое семейное положение и количество несовершеннолетних детей
2. Цель бизнес-проекта
Примечание:
Опишите цель вашего бизнес-проекта одним предложением
3. Краткая информация о проекте
Примечание:
Опишите вкратце свою бизнес-идею
4. Перечень товаров/услуг необходимых для реализации бизнес-проекта
п/п
Наименование Количество Цена Всего, сумма Грантовые средства (тенге) Собственные средства (тенге)
1.
Итого
Примечание:
Укажите перечень товаров/услуг которые Вы планируете приобрести при реализации бизнес-проекта
5. Цены на оказываемые услуги / реализуемую продукцию
Услуга/продукция Цена (тенге)
1.
Примечание:
Укажите перечень товаров/услуг которые Вы планируете производить/оказывать
6. С учетом указанных выше цен, доход в месяц составит
Виды услуг/товаров Цена Объем в месяц Доход в месяц
Итого
Примечание:
Рассчитайте Ваш предполагаемый доход, с учетом цен на оказываемые услуги / реализуемую продукцию
7. Прогноз прибыли
Показатель Календарный год
В год получения гранта В следующий год В последующий год
Доход
Итого доход
Расход
Итого расход
ПРИБЫЛЬ
Примечание:
Прибыль рассчитывается по формуле "Итого доход – Итого расход = Прибыль"
Примечание:
В случае наличия, опишите комментарии к статьям расходов и доходов

8. Нарықтағы жағдай және бәсекелестер
Өнімнің/қызметтің атауы
Өнім/қызмет бағасы теңгемен (бірл. үшін)
Өнімдерді/қызметтерді кімге сатуды жоспарлап отырсыз?
Өнімді/қызметті сатуды жоспарлаған тұлғаның байланыс телефоны
Сіз өз өнімдеріңізді/қызметтеріңізді қай аймаққа, қалаға немесе ауданға сатқыңыз келеді
Сату үшін қандай техникалық талаптар қажет өнімдер / қызметтер
Қандай бәсекелестер ұқсас бар өнімдерімен/қызмет сіздің аймағыңызда
Ескерту:
мысалы, қорап, пакет, пленка
Ескерту:
бәсекелестер нарығын зерттеп, оларды сипаттаңыз
Сіздің аймағыңыздағы 1 әлеуетті клиенттің орташа айлық табысы
Сіздің есептеулеріңіз бойынша бір сатып алушы 1 жыл ішінде қанша тауар/қызмет сатып ала алады?
Сіздің әлеуетті клиентіңіздің орташа айлық табысы тауарды/қызметті сатып алу көлемінің есебі қандай деректер негізінде жүргізілді?
Қандай тауарлар / қызметтер сіздің өнімдеріңізге / қызметтеріңізге бәсекелес?
9. Әлеуетті тұтынушыларды талдау
Тауарды / қызметті сату нүктеңіздің орналасқан жері (облыс, аудан, ауыл)
Неліктен сіз өз бизнесіңіз үшін дәл осы орынды таңдадыңыз? (бірнеше себептерді көрсетіңіз)
Клиенттер сіздің өнімдеріңіз немесе қызметтеріңіз туралы қалай біледі? Олар сізбен қалай байланыса алады?
10. Әлеуетті клиенттермен өзара әрекеттесу арналары
Сіз шикізат пен материалдарды сатып алатын жабдықтаушыларыңыз бар ма? Сіз олармен бұрыннан жұмыс жасағансыз ба?
Сіздің бәсекелестік артықшылығыңыз қандай және сіздің клиенттеріңіз бұл туралы қалай біледі? Сіздің бизнесіңіздің бәсекелестік артықшылығын сипаттаңыз және ол туралы ақпаратты клиенттерге қалай жеткізесіз?
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант алуға үміткердің бағалау парағы
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): ____________
Бизнес-жобаның атауы: _________________
Облыстың, ауданның атауы: ________________
Өтінімді қарау күні: ____________________
Бағалау критерийінің атауы
Бағалау
1.
Бизнес-идеяның бәсекеге қабілеттілігі
1. Бизнес-жоба осы елді мекенде/ауданда/қалада сұранысқа ие ма?
2. Ол елді мекеннің / ауданның/қаланың экономикалық мамандануына сәйкес келе ме?
3. Кәсіпкерлік қызметтің осы түрімен айналысу үшін елді мекен/аудан/қала экономикасында бос орын бар ма?
Иә / Жоқ
2.
Өткізу нарықтарының пысықталуы:
1. Үміткер өз тауарларының, жұмыстарының немесе қызметтерінің әлеуетті тұтынушыларын біле ме?
2. Үміткер әлеуетті бәсекелестерді біле ме?
Иә / Жоқ
3.
Бизнес-жобаның қаржылық өміршеңдігі:
1. Бизнес-жобада көрсетілген бастапқы материалдардың/өндіріс құралдарының бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
2. Бизнес-жобада көрсетілген тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?

8. Ситуация на рынке и конкуренты
Наименование продукции/услуги Цена продукции/услуги в тенге (за ед.) Кому планируете продавать продукцию/услуги Контактный телефон лица, которому планируете продавать продукцию/услуги В какой регион, город или район собираетесь продавать свою продукцию/услуги Какие технические требования необходимы для продажи продукции/услуги Какие конкуренты есть с похожей продукцией/услугой в вашем регионе
1
Примечание: например, коробка, пакеты, пленка
Примечание: Изучите рынок конкурентов и опишите их
Среднемесячный доход 1 потенциального клиента в вашем регионе
По вашим расчетам, какое количество товара/услуг может приобрести ваш один покупатель за 1 год?
На основании каких данных проведен расчет объема закупа товара/услуг и среднемесячный доход вашего потенциального клиента?
Какие товары/услуги являются конкурентами вашей продукции/услуги?
9. Анализ потенциальных потребителей
Месторасположение вашей точки продаж товара / услуг (область, район, село)
Почему вы выбрали именно это месторасположение для своего бизнеса? (укажите несколько причин)
Как клиенты узнают о вашей продукции или услугах? Как они могут с вами связаться?
10. Каналы взаимодействия с потенциальными клиентами
Есть ли у вас поставщики, у которых вы закупаете сырье и материалы? Как давно вы работаете с ними?
Какое у вас конкурентное преимущество и как ваши клиенты узнают о нем? Опишите конкурентное преимущество вашего бизнеса и как вы доносите информацию о нем своим клиентам?
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Оценочный лист
претендента на получение гранта на реализацию новых бизнес-идей
ФИО (при его наличии) претендента: ______________________________
Наименование бизнес-проекта: ___________________________________
Наименование области, района: ___________________________________
Дата рассмотрения заявки: _______________________________________
Наименование требований оценки Оценка
1
Конкурентоспособность бизнес-идеи:
1. Востребован ли бизнес-проект в данном населенном пункте/районе/городе?
2. Соответствует ли он экономической специализации населенного пункта/района/города?
3. Существует ли свободная ниша в экономике населенного пункта/района/города для занятия данным видом предпринимательской деятельности?
Да / Нет
2
Проработанность рынков сбыта:
1. Знает ли претендент потенциальных потребителей его товаров, работ или услуг?
2 Знает ли претендент потенциальных конкурентов?
Да / Нет
3
Финансовая жизнеспособность бизнес-проекта:
1. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на исходные материалы/средства производства?
2. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на производимые товары, работы или услуги?

3. Бизнес-жоба (қысқа немесе орта мерзімді кезеңде) тиімді ме?
Иә / Жоқ
4.
Кәсіпкерлік дағдылардың деңгейі:
1. Үміткердің бизнес-жобаның мазмұны бар ма?
2. Үміткер бизнес-жобаны таныстыра ала ма?
Иә / Жоқ
5.
Жаңа жұмыс орындарын құру:
осы жоба аясында қосымша жұмыс орындарын құру қарастырылған ба (үміткердің өзін қоспағанда)?
Иә / Жоқ
Комиссия мүшесінің шешімі (грант беру / грант беруден бас тарту)
____________________
Комиссия мүшесінің қолы: ______________
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның шешімі
Грант алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия):
1. Комиссия төрағасы _____________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған грантты алуға үміткер
_________________________________________________ өтінішін және ұсынған,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
құжаттарын қарап:
Комиссия мынадай шешім қабылдады: ______________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия негіздемесі (бастапқы бизнестің енгізуге әзірлігі туралы, жаңа жұмыс
орындарын құру туралы) _______ парақта.
Комиссия төрағасы                                           Комиссия хатшысы
_______________________                               _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_______________ қолы                               _______________ қолы
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
"Берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Индекс: 1-МК
Жиілігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ ай.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы, облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы.
Қайда ұсынылады: облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне.
Ұсыну мерзімі: облыстардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 - күніне дейінгі мерзімде;
облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейінгі мерзімде.
Кесте. Берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп.
№ р/п
Облыстардың атауы
Аудандардың атауы
Микрокредит алушылар қатарынан тіркелген жұмыссыздар саны, адам
Микрокредит алушылар қатарынан атаулы әлеуметтік көмек алушылар саны, адам
Өткен жылға қарай мал шаруашылығы бойынша өндіріс көлемінің ұлғаюы, НКИ %
Өткен жылға қарай Өсімдік шаруашылығы бойынша өндіріс көлемінің ұлғаюы, НКИ %
Азық-түлік өнімдерін өндіру көлемінің ұлғаюы, НКИ в %
1
2
3
4
5
6
7
8
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанның қосымшасында келтірілген.
Атауы ____________________________________________
Мекен-жайы ____________________________________________
Телефон ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________
Орындаушы:_____________________________ _________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға:
_______________________________________       ______________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))             (қолы)
Күні: "____" ___________ 20__ жыл
Мөрдің орны
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Берілген микрокредиттер
нәтижелерінің көрсеткіштері
бойынша есеп" нысанына
қосымша
"Берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме

3. Рентабелен ли бизнес-проект (в кратко- или среднесрочном периоде)?
Да / Нет
4
Уровень предпринимательских навыков:
1. Владеет ли претендент содержанием бизнес-проекта?
2. Умеет ли претендент презентовать бизнес-проект?
Да / Нет
5
Создание новых рабочих мест:
Предусмотрено ли в рамках данного проекта создание дополнительных рабочих мест (не включая самого претендента)?
Да / Нет
Решение члена комиссии (в предоставлении (не предоставлении) гранта)
_____________________________________________________________
Подпись члена комиссии: ______________
Приложение 4
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
РЕШЕНИЕ
комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение гранта на реализацию новых бизнес-идей
Комиссия по рассмотрению заявлений претендентов на получение гранта (далее –
Комиссия) в составе:
1. председатель Комиссии _______________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
4. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
5. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Рассмотрев заявку и предоставленные документы претендента __________
______________________________________ на получение гранта, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Комиссия приняла решение:______________________________________
____________________________________________________________________обоснование
комиссии (о готовности новых бизнес-идей к внедрению, о создании новых рабочих мест) на
____ листах.
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
__________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________ подпись
___________________ подпись
Приложение 5
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет по показателям результатов выданных микрокредитов"
Индекс: 1-МК
Периодичность: ежемесячно.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения областей, местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей.
Куда представляется: в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Срок представления: местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения областей в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей ежемесячно, в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Таблица. Отчет по показателям результатов выданных микрокредитов.
№ п/п
Наименование областей
Наименование районов
Количество зарегистрированных безработных из числа получателей микрокредитов, человек
Количество получателей адресной социальной помощи из числа получателей микрокредитов, человек
Увеличение объемов производства по животноводству к предыдущему году, ИФО %
Увеличение объемов производства по растениеводству к предыдущему году, ИФО в %
Увеличение объемов производства продуктов питания, ИФО в %
1
2
3
4
5
6
7
8
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель: ____________________________________      ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________                   ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет по показателям результатов
выданных микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по показателям результатов выданных микрокредитов"

1. Осы түсіндірме "берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға оның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Нысан келесідей толтырылады:
нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
нысанның 2-бағанында облыстардың атауы көрсетіледі;
нысанның 3-бағанында аудандардың атауы көрсетіледі;
нысанның 4-бағанында микрокредит алушылар қатарынан тіркелген жұмыссыздардың саны көрсетіледі;
нысанның 5-бағанында микрокредит алушылар қатарынан атаулы әлеуметтік көмек алушылардың саны көрсетіледі;
нысанның 6-бағанында өткен жылға мал шаруашылығы бойынша өндіріс көлемінің ұлғаюы көрсетіледі, НКИ %;
нысанның 7-бағанында өткен жылға өсімдік шаруашылығы бойынша өндіріс көлемінің ұлғаюы көрсетіледі, НКИ %;
нысанның 8-бағанында тамақ өнімдерін өндіру көлемінің ұлғаюы, НКИ % көрсетіледі.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша
Микрокредит алу үшін құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттың/мәліметтердің түрі
Ескерту
1
Микрокредит беру ұйымының/МҚҰ/КС/сенім білдірілген өкілдің (агенттің)ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес микрокредит алуға сауалнама – өтініш
түпнұсқа
электрондық құжат
кредитордың қатысуымен толтырылады
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
2
Жеке басты куәландыратын құжат
көшірмесі
құжаттың электрондық көшірмесі
мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
құжаттардың көшірмелері түпнұсқамен салыстырылады
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
3
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа
электрондық құжат
кредитордың қатысуымен толтырылады
4
Субъектінің мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына берілген микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы /орындалмауы туралы барлық мәліметтерді беруге және алуға келісімі
түпнұсқа
электрондық құжат
кредитордың қатысуымен толтырылады
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
5
Бизнес-жоспар
(Қағидилардың 66 және 69 тармақтарына сәйкес берілетін микрокредиттерді қоспағанда)
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа
электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
6
Қарыз алушының уәкілетті органының микрокредит алу, мүлікті кепілге беру жөніндегі мәмілені мақұлдау туралы шешімі
түпнұсқа
(микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
7
Қазақстан Республикасының заңнамасына және микрокредит беру ұйымының/МҚҰ/КС/сенім білдірілген өкілдің (агенттің)ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі кепіл берушілердің келісімі
түпнұсқа
(микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
8
Қызмет көрсететін банктен шоттың бар екендігі туралы және несиелік берешектің, оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен берешектің болуы туралы анықтамалар (кредиттер болған кезде)
түпнұсқа
(микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
электрондық құжат
түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімге уәкілетті тұлғаның түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмесіне жол беріледі)/ кредиттік бюролардан электрондық форматтағы мәліметтер
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
9
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа
электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
10
Кепіл беруші және кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
көшірмесі
мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық мәліметтер
құжаттардың көшірмелері түпнұсқамен салыстырылады
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
7-қосымша
Жастарға арналған микрокредитті алуға үміткердің бағалау парағы
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): ____________
Бизнес-жобаның атауы: _________________
Облыстың, ауданның атауы: ________________
Өтінімді қарау күні: ____________________
Бағалау критерийінің атауы
Бағалау
1.
Бизнес-идеяның бәсекеге қабілеттілігі

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по показателям результатов выданных микрокредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
4. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 Формы указывается порядковый номер;
в графе 2 Формы указывается наименование областей;
в графе 3 Формы указывается наименование районов;
в графе 4 Формы указывается количество зарегистрированных безработных из числа получателей микрокредитов;
в графе 5 Формы указывается количество получателей адресной социальной помощи из числа получателей микрокредитов;
в графе 6 Формы указывается увеличение объемов производства по животноводству к предыдущему году, ИФО %;
в графе 7 Формы указывается увеличение объемов производства по растениеводству к предыдущему году, ИФО в %;
в графе 8 Формы указывается увеличение объемов производства продуктов питания, ИФО в %.
Приложение 6
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Перечень документов для получения микрокредита
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1
Анкета - заявление на получение микрокредита согласно внутренним нормативным документам организации микрокредитования/МФО/КТ/поверенного (агента)
оригинал
электронный документ
заполняется в присутствии кредитора
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
2
Документ, удостоверяющий личность
копия
электронная копия документа
сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
3
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал
электронный документ
заполняется в присутствии кредитора
4
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, средства массовой информации
оригинал
электронный документ
заполняется в присутствии кредитора
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
5
Бизнес-план
(за исключением микрокредитов выдаваемых согласно пунктам 66 и 69 Правил)
оригинал, подписанный участником/претендентом
электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
6
Решение уполномоченного органа участника/претендента об одобрении сделки по получению микрокредита, передаче в залог имущества
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
7
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами организации микрокредитования/МФО/КТ/поверенного (агента)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
8
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
электронный документ
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитных бюро
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
9
Отчет об оценке
Оригинал
электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
10
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия
электронные сведения из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом
Приложение 7
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Оценочный лист претендента на получение микрокредита для молодежи
ФИО (при его наличии) претендента: ____________________________________
Наименование бизнес-проекта: _________________________________________
Наименование области, района: _________________________________________
Дата рассмотрения заявки: _____________________________________________
Наименование требований оценки Оценка
1
Актуальность бизнес-идеи:

1. Бизнес-жоба осы елді мекенде/ауданда/қалада сұранысқа ие ма?
2. Кәсіпкерлік қызметтің осы түрімен айналысу үшін елді мекен/аудан/қала экономикасында бос орын бар ма?
3. Осы бизнес-идея бойынша сұраныс бар ма?
Иә / Жоқ
2.
Бизнес-жобаның нақтылығы:
1.Осы бизнес-жобаның қандай артықшылықт ары бар?
2.Бұл бизнес жоба қарсыластарынан несімен жақсы?
Иә / Жоқ
3.
Экономикалық негізділігі:
1. Бизнес-жобада көрсетілген бастапқы материалдардың/өндіріс құралдарының бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
2. Бизнес-жобада көрсетілген тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
3. Бизнес-жоба (қысқа немесе орта мерзімді кезеңде) тиімді ме?
Иә / Жоқ
4.
Жалпы маңыздылығы
Иә / Жоқ
5.
Бұрын атқарылған жұмыстардың болуы
Иә / Жоқ
6.
Іс-қимыл жоспары:
1.Бизнес-идеяны дамыту бойынша іс-қимыл алгоритмінің болуы?
2.Тұтынушыларды қалай тартуды жоспарлап отырсыз?
Иә / Жоқ
7.
Бизнес-жобаның өміршеңдігі:
1. Үміткер өз тауарларының, жұмыстарының немесе қызметтерінің әлеуетті тұтынушыларын біле ме?
2. Үміткер әлеуетті бәсекелестерді біле ме?
Иә / Жоқ
8.
Жаңа жұмыс орындарын құру:
осы жоба аясында қосымша жұмыс орындарын құру қарастырылған ба (үміткердің өзін қоспағанда)?
Иә / Жоқ
Комиссия мүшесінің шешімі (микрокредит беру / беруден бас тарту)
____________________
Комиссия мүшесінің қолы: ______________
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
"Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан
Индекс: 2-МК
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, микрокредит беру ұйымы, сенім білдірілген өкіл (агент).
Қайда ұсынылады: микрокредит беру ұйымдарына, облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына;
микрокредит беру ұйымдары ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына;
сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде облыстардың ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына;
сенім білдірілген өкіл (агент) есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 күніне дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органына ұсынады.
Кесте. Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп.
Р/с№
Кредитордың атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының атауы жеке сәйкестендіру нөмірі/ қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаның атауы
Микрокредит беру күні
Микрокредит беру мерзімі, айлар
Микроедит сомасы (теңге)
Микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Қаражатты нақты нысаналы пайдалану(қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Іске асыру орны (аудан)
ЭҚЖЖ коды көрсетілген экономика саласы
Бастапқы бизнес (стартап жобалар), теңге
Ісін жаңа бастаған, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер (теңге)
Құрылған жұмыс орындарының саны
12
13
14
15
16
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қоса беріледі.
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:___________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
___________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)       (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны
"Микрокредитті нысаналы
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Востребован ли бизнес-проект в данном населенном пункте/районе/городе?
2. Существует ли свободная ниша в экономике населенного пункта/района/города для занятия данным видом предпринимательской деятельности?
3. Есть ли спрос по данной бизнес-идеи?
Да / Нет
2
Аргументированность бизнес-идеи:
1.Какие преимущества есть у данной бизнес-идеи?
2.Чем лучше данная бизнес-идея от конкурентов?
Да / Нет
3
Экономическая обоснованность:
1. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на исходные материалы/средства производства?
2. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на производимые товары, работы или услуги?
3. Рентабелен ли бизнес-проект (в кратко- или среднесрочном периоде)?
Да / Нет
4
Общественная значимость.
Да / Нет
5
Наличие ранее выполненных работ.
Да / Нет
6
План действий:
1.Наличие алгоритма действий по развитию бизнес-идеи?
2.Как планируется привлечение клиентов?
Да / Нет
7
Жизнеспособность бизнес-проектов:
1. Знает ли претендент потенциальных потребителей его товаров, работ или услуг?
2 Знает ли претендент потенциальных конкурентов?
Да / Нет
8
Создание новых рабочих мест:
Предусмотрено ли в рамках данного проекта создание дополнительных рабочих мест (не включая самого претендента)?
Да / Нет
Решение члена комиссии (в предоставлении (не предоставлении) микрокредита)
______________________________________________________
Подпись члена комиссии: ____________________
Приложение 8
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов"
Индекс: 2-МК
Периодичность: ежемесячно.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, организация микрокредитования, поверенный (агент).
Куда представляется: в организации микрокредитования, местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей, местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения областей, городов республиканского значения и столицы.
Срок представления:
микрофинансовая организация, кредитное товарищество представляет в организацию микрокредитования в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
организация микрокредитования в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
поверенный (агент) в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства областей ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
поверенный (агент) в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения областей, городов республиканского значения и столицы ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Таблица. Отчет о целевом использовании микрокредитов.
№п/п
Наименование кредитора
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование проекта
Дата выдачи микрокредита
Срок микрокредитования, месяцы
Сумма микроедита (тенге)
Ставка вознаграждения по микрокредиту
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Фактическое целевое использование средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Место реализации (район)
Отрасль экономики с указание кода ОКЭД
Стартовый бизнес (стартап проекты) (тенге)
Начинающие, действующие предприниматели (тенге)
Количество созданных рабочих мест
12
13
14
15
16
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель:
_______________________________________            _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________            _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о целевом использовании
микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов"

1. Осы түсіндірме "Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы не оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Нысан төмендегідей толтырылады:
Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
Нысанның 2-бағанында кредитордың атауы көрсетіледі;
Нысанның 3-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі;
Нысанның 4-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Нысанның 5-бағанында қарыз алушының бизнес-жобасының атауы көрсетіледі;
Нысанның 6-бағанында қарыз алушыға микрокредит берілген күн көрсетіледі;
Нысанның 7-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі;
Нысанның 8-бағанында микрокредиттің сомасы көрсетіледі;
Нысанның 9-бағанында микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
Нысанның 10-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып, қарыз қаражатының нысаналы мақсаты көрсетіледі;
Нысанның 11-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауын және сомасын көрсете отырып, қаражатты мақсатқа сай пайдалану фактісі көрсетіледі;
Нысанның 12-бағанында бизнес-жобаның іске асырылатын орны көрсетіледі;
Нысанның 13-бағанында ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып, қарыз алушының бизнес-жобасы экономиканың қай саласына жататыны көрсетіледі;
Нысанның 14-бағанында бастапқы бизнеске (стартап жобаларға) берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 15-бағанында ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлерге берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 16-бағанында қарыз алушылар құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 272 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26747 болып тіркелген).
2. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 шiлдедегi № 263 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28818 болып тіркелген).

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
4. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 Формы указывается порядковый номер;
в графе 2 Формы указывается наименование кредитора;
в графе 3 Формы указывается наименование заемщика;
в графе 4 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер заемщика;
в графе 5 Формы указывается наименование бизнес-проекта заемщика;
в графе 6 Формы указывается дата выдачи микрокредита заемщику;
в графе 7 Формы указывается срок микрокредитования;
в графе 8 Формы указывается сумма микрокредита;
в графе 9 Формы указывается ставка вознаграждения по микрокредиту;
в графе 10 Формы указывается целевое назначение заемных средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 11 Формы указывается фактическое целевое использование средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 12 Формы указывается место реализации бизнес-проекта заемщика;
в графе 13 Формы указывается отрасль экономики к которому относится бизнес-проект заемщика, с указание кода ОКЭД;
в графе 14 Формы указывается сумма выданных микрокредитов стартовому бизнесу (стартап проектам) (тенге);
в графе 15 Формы указывается сумма выданных микрокредитов начинающим и действующим предпринимателям (тенге);
в графе 16 Формы указывается количество созданных рабочих мест заемщиками.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 272
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26747).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июля 2022 года № 263 О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28818).

3. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 536 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31492 болып тіркелген).

3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 536 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31492).