Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32967 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 108-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.10.2023 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-
Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 266 бұйрығына
1-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32967.
В соответствии с пунктом 1 статьи 108 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.10.2023 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 266
Правила организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
Глава 1. Общие положения

1. Осы Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 108-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге септігін тигізуге бағытталған ұйымдастырушылық, экономикалық және құқықтық iс-шаралар кешенi;
4) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
5) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
6) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын жабдықтау (жарақтандыру) – мүгедектігі бар адамдарда организмнің бұзылған функцияларын және тіршілік-тынысының шектелуін толық немесе ішінара алмастыратын (орнын толтыратын) және олардың еңбек функцияларын орындау мүмкіндігін жасайтын негізгі технологиялық құрал-жабдықты, технологиялық жарақтандыруды, құралдарды, қосалқы жабдықты іріктеу, монтаждау және пайдалану процесі;
7) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған арнайы жұмыс орындары – мүгедектігі бар адамның жеке мүмкіндіктері ескеріле отырып жабдықталған жұмыс орындары (бұдан әрі – арнайы жұмыс орындары);
8) Электрондық еңбек биржасы (бұдан әрі - ЭЕБ) – Кодекске сәйкес жұмыс іздеуді жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуге жәрдемдесуді қамтамасыз ететін, ізденушілер мен жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық тұғырнамасын білдіретін ақпараттандыру объектісі.
2-тарау. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртібі
3. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілерді субсидиялау жолымен жүзеге асырылады.

1. Настоящие Правила организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 108 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
4) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
5) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
6) обустройство (оборудование) специального рабочего места для трудоустройства лиц с инвалидностью – процесс подбора, монтажа и эксплуатации основного технологического оборудования, технологической оснастки, инструментов, вспомогательного оборудования, которое полностью или частично заменяет (компенсирует) нарушенные функции организма и ограничения жизнедеятельности, имеющиеся у лиц с инвалидностью, и создает возможность выполнения ими трудовых функций;
7) специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью – рабочие места, оборудованные с учетом индивидуальных возможностей лица с инвалидностью (далее – специальные рабочие места);
8) Электронная биржа труда – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Кодексом.
Глава 2. Порядок организации специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
3. Организация специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью осуществляется путем субсидирования работодателей, создающих специальные рабочие места.

4. Арнайы жұмыс орындарын құруға байланысты жұмыс берушілерді субсидиялау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, мансап орталықтарымен жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
5. Мүгедектігі бар адамдарды арнайы жұмыс орындарына орналастыру мүмкіндігі туралы ақпараттандыруды:
еңбек мобильділігі орталығы тиісті өңірдің мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктеріне ақпарат жолдау арқылы ауданның, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы;
мүгедектігі бар адамның өзі жүгінген кезінде мансап орталығы жүргізеді.
6. Мансап орталығы:
1) арнайы жұмыс орындарын құруға байланысты субсидиялау жөніндегі жұмыс берушілерге конcультация береді;
2) жыл сайын 1 қазанға дейінгі мерзімде интернет-ресурстарға және/немесе бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат орналастыру арқылы арнайы жұмыс орындарын субсидиялауға ұйымға өтінімдер жинаудың басталғаны туралы жұмыс берушілерге ақпарат береді;
3) жыл сайын 1 қарашаға дейінгі мерзімде қаржыландыру лимитін негізге ала отырып, мансап орталығы арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілерден осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – Өтінім) немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы алдағы қаржы жылына өтінімдер жинауды жүзеге асырады;
4) қаржы жылы ішінде қаражат болған жағдайда арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілерден қосымша өтінімдер қабылдайды.
Жұмыс беруші мансап орталығына жүгінген кезде өтінімге қоса беріледі:
1) арнайы жұмыс орындарын жабдықтауға және мүгедектігі бар адамдардың жалақысына арналған шығыстар сметасы;
2) банкте шоттың болуы туралы анықтама.
7. Келесі жағдайда мансап орталығы:
1) ұсынылған Өтінімге сәйкестігі, ұсынылған құжаттардың жинақтылығы, өтінімде және құжаттарда көрсетілген мәліметтердің толықтығы – Өтінімді қабылдайды, өтінімді Электрондық еңбек биржасы арқылы алған кезде - Электрондық еңбек биржасында жұмыс берушінің жеке кабинетіне хабарлама жібереді;
2) ұсынылған Өтінімге сәйкес келмеген, ұсынылған құжаттар жиынтықталмаған және (немесе) өтінімде және құжаттарда көрсетілген мәліметтер толық болмаған кезде – Өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды жұмыс берушіге қайтарады, өтінімді Электрондық еңбек биржасы арқылы (электрондық түрде) алған кезде – жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы жеке кабинетіне хабарлама жібереді.
8. Мансап орталығы қарауға қабылдаған Өтінімдер 5 жұмыс күні ішінде бірыңғай тізбеге жинақталады және еңбек мобильділігі орталығына бекіту үшін жіберіледі.
9. Еңбек мобильділігі орталығы арнайы жұмыс орындарын құруға Өтінім мақұлданған жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін оны алғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес бекітеді.

4. Организация работ по субсидированию работодателей, связанных с созданием специальных рабочих мест осуществляется карьерными центрами за счет местного бюджета.
5. Информирование лиц с инвалидностью о возможности трудоустройства на специальные рабочие места проводит:
центр трудовой мобильности областей, городов республиканского значения, столицы посредством направления информации в общественные объединения лиц с инвалидностью соответствующего региона;
карьерный центр при личном обращении лиц с инвалидностью.
6. Карьерный центр:
1) консультирует работодателей по вопросам субсидирования, связанных с созданием специальных рабочих мест;
2) ежегодно в срок до 1 октября информирует работодателей о начале сбора заявок на организацию субсидируемых специальных рабочих мест посредством размещения информации в интернет-ресурсах и/или средствах массовой информации;
3) ежегодно в срок до 1 ноября, исходя из лимита финансирования, осуществляет сбор заявок на предстоящий финансовый год от работодателей, создающих специальные рабочие места, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявка), или через Электронную биржу труда;
4) при наличии финансовых средств в течение финансового года принимает дополнительные заявки от работодателей, создающих специальные рабочие места.
При обращении работодателя в карьерный центр к заявке прилагаются:
1) смета расходов на оборудование специальных рабочих мест и выплату заработной платы лицам с инвалидностью;
2) справка о наличии счета в банке.
7. Карьерный центр в случае:
1) соответствия представленной Заявки, комплектности представленных документов, полноты указанных в заявке и документах сведений – принимает заявку, при получении заявки посредством Электронной биржи труда – направляет уведомление в личный кабинет работодателя в Электронной бирже труда;
2) несоответствия представленной Заявки, некомплектности представленных документов и (или) неполноты, указанных в заявке и документах сведений – возвращает работодателю Заявку и приложенные к ней документы, при получении заявки посредством Электронной биржи труда (в электронном виде) – направляет уведомление в личный кабинет работодателя в Электронной бирже труда.
8. Принятые к рассмотрению Заявки карьерным центром в течение 5 рабочих дней сводятся в единый перечень и направляются в центр трудовой мобильности для утверждения.
9. Центр трудовой мобильности утверждает единый перечень работодателей, которым одобрена Заявка на создание специальных рабочих мест, в течение 5 рабочих дней после его получения в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.

Мансап орталығы Өтінім мақұлданған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жұмыс берушіге ұялы байланыстың/пошта байланысының/электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің абоненттік құрылғысы арқылы хабарлама жібереді.
Өтінімді электрондық еңбек биржасы арқылы алған жағдайда – Электрондық еңбек биржасындағы жұмыс берушінің жеке кабинетіне хабарлама жібереді.
10. Арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілерге субсидия беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мансап орталығы (еңбек мобильділігі орталығы) мен жұмыс берушінің арасында жасалған шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмыс берушінің Өтінімін Электрондық еңбек биржасы арқылы алған және мақұлдаған жағдайда, мансап орталығы (еңбек мобильділігі орталығы) 2 жұмыс күні ішінде бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған шартты жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы жеке кабинетіне жібереді.
Жұмыс беруші 3 жұмыс күні ішінде Электрондық еңбек биржасының жеке кабинетінде алынған шартқа электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және оны Электрондық еңбек биржасының жеке кабинеті арқылы мапсап орталығына (еңбек мобильділігі орталығына) жібереді.
11. Субсидиялар жұмыс берушілерге арнайы жұмыс орындарын жарақтандыруға арналған жабдықтарды сатып алуға, монтаждауға және орнатуға, мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге жұмсалған шығындарды өтеу мақсатында беріледі.
Жұмыс берушілерге субсидиялар уақытша жұмыс орындарын жарақтандыруға берілмейді.
12. Субсидиялар жұмыс берушілерге келесі жағдайларда беріледі:
1) құрылатын арнайы жұмыс орындарының мүгедектігі бар адамдардың жұмыс орнының стандарттарына сәйкес келуі;
2) мүгедектігі бар адамдарды тұрақты жұмыс орны құрылған сәттен бастап жұмысқа орналастыру және олардың жұмыспен қамтылуын сақтау;
3) жұмыс берушіде жалақы бойынша берешектің болмауы;
4) есептелген салықтар, алымдар және бюджетке өзге де міндетті төлемдер бойынша берешектің болмауы;
5) жұмыс берушінің құрылған арнайы жұмыс орындарында атқарып отырған лауазымына сәйкес мөлшерде жалақы төлеуін қамтамасыз етуі.
13. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын жайластыру (жабдықтау) жөніндегі жұмыстарды орындағаннан кейін жасалған шартқа және бұрын ұсынылған шығыстар сметасына сәйкес жұмыс беруші мансап орталығына (еңбек мобильділігі орталығына) атқарылған жұмыс туралы есепке (бұдан әрі – есеп) қол қоюға және субсидия алуға ұсынады не оны электрондық еңбек биржасының жеке кабинеті арқылы қол қойылған электрондық цифрлық қолтаңбамен жібереді.

Карьерный центр со дня одобрения Заявки в течение 3 рабочих дней направляет уведомление работодателю посредством абонентского устройства сотовой связи/почтовой связи/электронных абонентских почтовых ящиков, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае получения Заявки посредством Электронной биржи труда – направляет уведомление в личный кабинет работодателя в Электронной бирже труда.
10. Предоставление субсидии работодателям, создающим специальные рабочие места, осуществляется в соответствии с договором, заключенным между карьерным центром (центром трудовой мобильности) и работодателем, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае получения и одобрения Заявки работодателя посредством Электронной биржи труда, карьерным центром (центром трудовой мобильности) в течение 2 рабочих дней направляется договор, подписанный электронной цифровой подписью первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности, в личный кабинет работодателя в Электронной бирже труда.
Работодатель в течение 3 рабочих дней в личном кабинете Электронной биржи труда подписывает электронной цифровой подписью, полученный договор и направляет его посредством личного кабинета Электронной биржи труда в карьерный центр (центр трудовой мобильности).
11. Субсидии предоставляются работодателям в целях возмещения затрат на приобретение, монтаж и установку оборудования для оснащения специальных рабочих мест, выплату заработной платы лицам с инвалидностью.
Субсидии не предоставляются работодателям на оснащение временных рабочих мест.
12. Субсидии предоставляются работодателям при:
1) соответствии создаваемых специальных рабочих мест стандартам рабочего места лиц с инвалидностью;
2) трудоустройстве лиц с инвалидностью и сохранении их занятости с момента создания постоянного рабочего места;
3) отсутствии у работодателя задолженности по выплате заработной платы;
4) отсутствии задолженности по начисленным налогам, сборам и иным обязательным платежам в бюджет;
5) обеспечении работодателем выплаты заработной платы на созданных специальных рабочих местах в размере в соответствии с занимаемой должностью.
13. После выполнения работ по обустройству (оборудованию) специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью работодатель предоставляет в карьерный центр (центр трудовой мобильности) отчет о проделанной работе (далее – отчет) согласно заключенному договору и представленной ранее смете расходов для подписания и получения субсидий либо направляет его подписанным электронной цифровой подписью посредством личного кабинета Электронной биржи труда.

14. Мансап орталығының есепті тексеру мерзімі оны ұсынған күннен бастап 5 жұмыс күнін құрайды.
Есепте қамтылған мәліметтер арнаулы жұмыс орындарын ұйымдастыруға арналған өтінімге сәйкес келмеген жағдайда мансап орталығы есепті қайтару себептерін көрсете отырып, пысықтауға қайтарады.
15. Жұмыс берушіге субсидиялар есеп қабылданғаннан және орындалған жұмыстар актісіне қол қойылғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде аударылады.
16. Мансап орталығы мүгедектігі бар адамдарға осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшін жолдама береді.
17. Еңбек мобильділігі орталықтары Кодекстің 111-бабының 10-тармағында айқындалатын тәртіпке сәйкес, мүгедектігі бар адамдардың жалақысын кемінде 3 (үш) жыл мерзімге жасалған еңбек шарты негізінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялайды.
Еңбек мобильділігі орталығы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілер ұсынған арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдар туралы мәліметтер негізінде ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне жұмыс берушінің есеп шотына жалақыға субсидиялар аударады.
Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың жалақысына ай сайынғы субсидиялар мөлшері:
1) жұмысқа орналастырудың алғашқы 12 айында – жалақының 70%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайды;
2) жұмысқа орналастырудың 13-24 айы аралығын қоса алғанда – жалақының 65%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 АЕК-тен аспайды;
3) жұмысқа орналастырудың 25-36 айы аралығын қоса алғанда – жалақының 60%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 АЕК-тен аспайды.
18. Еңбек шарты тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылған жағдайда, жұмыс беруші мансап орталығы арқылы денсаулық жағдайы құрылған арнайы жұмыс орнына жұмыс істеуге мүмкіндік беретін мүгедектігі бар адам болып табылатын басқа жұмыскерді жұмысқа қабылдайды.
19. Мансап орталығы:
1) жұмысқа орналастырылған мүгедектігі бар адамдардың міндетті зейнетақы төлемдерінің болуына мониторинг жүргізеді;
2) жұмыс берушілердің міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін жұмыс берушіден қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады.
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________
ауданының (қаласының) мансап
орталығының директорына
_________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) және
жеке сейкестендіру нөмірі (ЖСН), байланыс жасайтын адамдар және телефондары)
мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындары ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесіне қосуды сұрайды.
Мәселе оң шешiлген жағдайда мүгедектігі бар адамдар қатарындағы азаматтарға тiзбеге сәйкес мынадай арнайы жұмыс орындары ұсынылатын болады:
Р/с
Жұмысқа кім ретінде қабылдау жоспарланып отыр
Жұмыс орындарының жоспарланған саны
Еңбек шартын жасаудың жоспарлы мерзімі
Айлық жалақы мөлшерi, теңге
Мансап орталығының арнайы жұмыс орнын жабдықтауға жоспарланатын субсидия мөлшері, теңге
Мансап орталығының мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге арналған субсидиялардың жоспарланатын мөлшері, теңге
Қатысудың бірінші жылында ___ теңге;
Қатысқан екінші жылы ___ теңге;
Қатысудың үшінші жылында ___ теңге.
Қосымша:

14. Срок проверки отчета карьерным центром составляет 5 рабочих дней со дня его представления.
В случае несоответствия сведений, содержащихся в отчете, заявке на организацию специальных рабочих мест карьерный центр возвращает отчет на доработку с указанием причин возврата.
15. Субсидии работодателю перечисляются в течение 3 рабочих дней после принятия отчета и подписания акта выполненных работ.
16. Карьерный центр выдает направление лицам с инвалидностью для трудоустройства на специальные рабочие места, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Центры трудовой мобильности субсидируют оплату труда лиц с инвалидностью за счет средств местного бюджета на основании трудового договора, заключенного на срок не менее 3 (трех) лет, в порядке, определяемом пунктом 10 статьи 111 Кодекса.
Центр трудовой мобильности ежемесячно к 25 числу месяца, следующего за отчетным, на основании сведений о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места, представленных работодателями по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, перечисляет на расчетный счет работодателя субсидии на заработную плату.
Ежемесячный размер субсидий на заработную плату лицам, трудоустроенным на специальные рабочие места, составляет:
1) первые 12 месяцев трудоустройства – 70 % от размера зарплаты, но не более 30 месячных расчетных показателей (далее – МРП), установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) с 13 по 24 месяц трудоустройства включительно – 65 % от размера зарплаты, но не более 30 МРП, установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) с 25 по 36 месяц трудоустройства включительно – 60 % от размера зарплаты, но не более 30 МРП, установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
18. В случае расторжения трудового договора по инициативе одной из сторон, работодатель принимает через карьерный центр на работу другого работника, являющегося лицом с инвалидностью, состояние здоровья которого позволяет работать на созданном специальном рабочем месте.
19. Карьерный центр:
1) ведет мониторинг наличия обязательных пенсионных отчислений у трудоустроенных лиц с инвалидностью;
2) запрашивает от работодателей информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств работодателями.
Приложение 1
к Правилам организации
специальных рабочих мест
для трудоустройства
лиц с инвалидностью
Форма
Директору Карьерного центра
______________________
района (города)
__________________________________________________________________
(полное наименование организации, адрес, бизнес-идентификационный номер
(БИН) и индивидуальный идентификационный номер (ИИН), контактные лица
и телефоны)
просит включить в перечень работодателей, где будут организованы специальные
рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью.
В случае положительного решения вопроса, гражданам из числа лиц с инвалидностью
будут предоставлены специальные рабочие места в соответствии с перечнем:
№ п/п
В качестве кого планируется принять на работу
Планируемое количество рабочих мест
Планируемый срок заключения трудового договора
Размер месячной заработной платы, тенге
Планируемый размер субсидий карьерным центром на оборудование специального рабочего места, тенге
Планируемый размер субсидий на выплату заработной платы лицам с инвалидностью карьерным центром, тенге
В первый год участия ___ тенге.
Во второй год участия ___ тенге.
В третий год участия ___ тенге.
Приложение:

1. Арнайы жұмыс орындарын жабдықтауға және және мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге арналған шығыстар сметасы;
2. Банкте шоттың бар-жоғы туралы анықтама.
Басшы _____________ _________ "Мөрдің орны (бар болса)" қолы күні
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Арнайы жұмыс орындарын құруға өтінімді мақұлдау туралы хабарлама
__________________________________________________ басшысына
Ұйымның атауы _______________________________________ Сіздің арнайы жұмыс
Мансап орталығының атауы
орындарын құруға өтініміңіз мақұлданғаны туралы хабарлайды.
Берілген күні: "___"__________20___ жыл.
Мансап орталығының директоры ________________________________
_____________________________________________________________.
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыруға № _______ шарт
Жасау орны __________________________
Күні _________________________________
Ауданның (қаланың), облыстың _______________________________________мансап
орталығы (еңбек мобильділігі орталығы) бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(директордың Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________ және жұмыс беруші
_____________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы) бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын тұлғада
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________ негізінде әрекет етеді, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексіне, "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығына сәйкес арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыруға осы Шартты жасасты (бұдан әрі – Келісім-шарт) және төмендегілер туралы келісімге келді:
1-тарау. Шарттың мәні
1.1. Арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілерді субсидиялау жолымен мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру.

1. Смета расходов на оборудование специальных рабочих мест и выплату заработной платы лицам с инвалидностью;
2. Справка о наличии счета в банке.
Руководитель ________________ _________
подпись
дата
"место печати" (при наличии).
Приложение 2
к Правилам организации
специальных рабочих мест
для трудоустройства
лиц с инвалидностью
Форма
Уведомление об одобрении заявки на создание специальных рабочих мест
Руководителю __________________________________________________
Наименование организации _______________________________________
уведомляет Вас о том, что Наименование карьерного центра Ваша заявка
на создание специальных рабочих мест одобрена.
Дата выдачи: "___"__________20___ года.
Директор карьерного центра ___________________________________
____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам организации
специальных рабочих мест
для трудоустройства
лиц с инвалидностью
Форма
Договор № _______
на организацию специальных рабочих мест
____________________
Место заключения
____________________
Дата
Карьерный центр (центр трудовой мобильности) __________________________
____________________________________________________________________
района (города), области
именуемый в дальнейшем "Заказчик",
в лице ______________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании ___________________________________________
и работодатель ______________________________________________________
____________________________________________________________________,
(наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Исполнитель",
в лице ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании ____________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Социальным кодексом
Республики Казахстан, приказом Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан "Об утверждении Правил организации специальных рабочих
мест для трудоустройства лиц с инвалидностью" заключили настоящий договор
на организацию специальных рабочих мест (далее – Договор) и пришли к соглашению
о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Договора
1.1. Организация специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью путем субсидирования работодателей, создающих специальные рабочие места.

1.2. Шарттың жалпы сомасы ________________________теңге. (жазбаша)
1.3. Жұмыс орындарының жалпы саны_______________ бірліктер. (жазбаша)
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Тапсырыс беруші құқылы:
орындаушыдан Шарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап ету.
2.2. Орындаушы құқылы:
осы Шарттың талаптары бойынша Тапсырыс берушіден ақпаратты уақтылы және толық көлемде сұрату және алу.
2.3. Тапсырыс беруші міндеттенеді:
1) Орындаушыға есепті қабылдағаннан және орындалған жұмыстар актісіне қол қойылғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде субсидиялар аударылсын;
2) Шартты орындау бойынша сәйкессіздіктер анықталған кезде Орындаушыны ұялы байланыстың/пошта байланысының/электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің абоненттік құрылғысы арқылы не электрондық еңбек биржасында жұмыс берушінің Жеке кабинетіне жіберу арқылы жазбаша түрде дереу хабардар етуге міндетті;
3) Орындаушының сұрау салуы бойынша шарттың талаптарын түсіндіруге міндетті;
4) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелердің толық және тиісінше орындалуын қамтамасыз етуге міндетті;
5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болуға міндетті.
2.4. Орындаушы міндеттенеді:
1) мүгедектігі бар адамдардың жұмыс орнының стандарттарына сәйкес арнайы жұмыс орындарын құруға;
2) мүгедектігі бар адамдарды тұрақты жұмыс орны құрылған сәттен бастап жұмысқа орналастыруға және олардың жұмыспен қамтылуын сақтауға міндетті;
3) жалақы төлеу бойынша берешегі жоқ;
4) есептелген салықтар, алымдар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша берешегінің болмауы;
5) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын жайластыру (жабдықтау) бойынша атқарылған жұмыстар туралы есеп беруге;
6) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелердің толық және тиісінше орындалуын қамтамасыз етуге міндетті;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болуға міндетті.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Орындаушының шарт бойынша өз міндеттемелерін толық немесе ішінара біреуге беруіне жол берілмейді.
3.2. Орындаушы арнаулы жұмыс орындарын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, шарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға жатады.
Шарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте ол бұл туралы екінші Тарапқа кемінде бір ай мерзімде ескертуге міндетті.
3.3. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім өткенге дейін орын алған оны бұзғаны үшін жауаптылықтан босатпайды.

1.2. Общая сумма Договора составляет ________________________тенге. (прописью)
1.3. Общее количество рабочих мест составляет _______________ единиц. (прописью)
Глава 2. Права и обязанности Сторон
2.1. Заказчик вправе:
требовать от Исполнителя своевременного и надлежащего исполнения Договора.
2.2. Исполнитель вправе:
запрашивать и получать своевременно и в полном объеме информацию от Заказчика по условиям настоящего Договора.
2.3. Заказчик обязуется:
1) перечислять субсидии Исполнителю в течение 3 рабочих дней после принятия отчета и подписания акта выполненных работ;
2) при выявлении несоответствий по исполнению Договора незамедлительно уведомить Исполнителя в письменном виде посредством абонентского устройства сотовой связи/почтовой связи/электронных абонентских почтовых ящиков либо путем направления в личный кабинет работодателя в Электронной бирже труда;
3) разъяснять условия Договора по запросу Исполнителя;
4) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
5) нести ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств по Договору в соответствии с действующим законодательством.
2.4. Исполнитель обязуется:
1) создать специальные рабочие места в соответствии со стандартами рабочего места лиц с инвалидностью;
2) трудоустроить лиц с инвалидностью и сохранять их занятость с момента создания постоянного рабочего места;
3) не иметь задолженности по выплате заработной платы;
4) не иметь задолженности по начисленным налогам, сборам и иным обязательным платежам в бюджет;
5) предоставить отчет о проделанной работе по обустройству (оборудованию) специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;
6) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
7) нести ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств по Договору в соответствии с действующим законодательством.
Глава 3. Ответственность Сторон
3.1. Не допускается передача Исполнителем ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Договору.
3.2. В случае нарушения Исполнителем установленного порядка организации специальных рабочих мест, Договор подлежит расторжению в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Договор может быть расторгнут по инициативе одной из Сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
3.3. Окончание срока действия Договора не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.

4-тарау. Форс-мажор
4.1. Тараптар Шарт талаптарын орындамағаны үшін, егер ол форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болса, жауапты болмайды.
4.2. Шарттың мақсаттары үшін" форс-мажор " Тараптардың бақылауына бағынбайтын және күтпеген сипаттағы оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғаларға өрт, жер сілкінісі, су тасқыны, табиғи құбылыстар және соғыс қимылдары кіруі мүмкін.
4.3. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде Орындаушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге осындай мән-жайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Тапсырыс берушіден өзге жазбаша нұсқаулар түспесе, Орындаушы Шарт бойынша өз міндеттемелерін қаншалықты орынды болса, орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға байланысты емес шартты орындаудың баламалы тәсілдерін іздестіреді.
4.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар күнтізбелік 30 (отыз) күннен артық жалғасатын болса, онда Тараптардың әрқайсысы шарт бойынша одан әрі міндеттемелерді орындаудан бас тартуға құқылы, бұл жағдайда Тараптардың ешқайсысы екінші тараптан ықтимал залалдарды өтеуді талап етуге құқылы емес.
5-тарау. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тапсырыс беруші мен орындаушы тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күшін салуы тиіс.
5.2. Егер осындай келіссөздерден кейін Тапсырыс беруші мен Орындаушы Шарт бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуді талап ете алады.
6-тарау. Басқа шарттар
6.1. Шарт қазақ тілінде екі данада және бірдей заңды күші бар орыс тілінде екі данада жасалды, бір данасы Тапсырыс берушіде, екіншісі Орындаушыда болады.
6.2. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар шарт жасасу сияқты нысанда қосымша келісіммен ресімделеді.
6.3 осы Шартқа сәйкес екінші Тарапқа жіберілетін Тараптардың хабарламалары кейіннен түпнұсқаларын ұсына отырып, пошта байланысы және/немесе жалпыға қолжетімді электрондық ақпараттық жүйелер арқылы жіберіледі.
6.4. Осы Шарттың сомасы бюджеттен қаржыландыру көлемі өзгерген жағдайда қаржы жылы ішінде өзгеруге жатады.
7-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
7.1. Осы Шарттың қолданылу мерзімі "__" _____ 20__ жыл бұрын "__" ________ 20___ жыл.
7.2. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
8-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс беруші
Мансап орталығы (еңбек мобильділігі орталығы)
____________________ аудан (қала)
заңды мекен-жайы: __________
_____________________________.
ЖСК _________________________
БИК _________________________
БСН (ЖСН) ___________________
Код __________________________
_____________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты болған жағдайда)
_____________________________
(қолы)
Орындаушы
__________________
___________________________
(жұмыс берушінің атауы)
заңды мекен-жайы: __________________________
ЖСК ______________________
БИК ______________________
БСН (ЖСН) ________________
Код _______________________
___________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты болған жағдайда)
__________________________
(қолы)
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін құрылатын арнайы жұмыс орындарына № ______ жолдама
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
________________ бастап _________________ дейін __________ ай мерзімге
__________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
__________________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін
құрылатын арнайы жұмыс орнына жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
_________________________________                   _______________________
Мансап орталығының директоры                         қолдың таратылып жазылуы
Берілген күні Мөрдің орны (бар болса)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жұмысқа орналасу үшін жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мансап
орталығына қайтарылады
№ ______ жолдамаға хабарлама
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
20__ жылғы __ ________ № ______ жасалған еңбек шартына (20__ жылғы ____ № ___
бұйрық) сәйкес мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін құрылатын
арнайы жұмыс орнына 20__ жылғы ____________________
__________________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
ретінде қабылданды.
Жұмысқа орналасу мерзімі: ______ ай 20___ жылғы "___" _________ бастап
20___ жылғы "___" ________ дейін.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
Жұмыс берушінің жауапты өкілі
_____________________________             _______________            _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             лауазымы                   қолы
Мөрдің орны (бар болса)
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша

Глава 4. Форс-мажор
4.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
4.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика не поступает иных письменных инструкций, Исполнитель продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
4.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
Глава 5. Порядок разрешения споров
5.1. Заказчик и Исполнитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
5.2. Если после таких переговоров Заказчик и Исполнитель не могут разрешить спор по Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Прочие условия
6.1. Договор составлен в двух экземплярах на казахском и двух экземплярах на русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика, другой у Исполнителя.
6.2. Изменения и/или дополнения в Договор оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Договора.
6.3 Уведомления Сторон, направляемые другой Стороне в соответствии с настоящим Договором, высылаются посредством почтовой связи и/или общедоступных электронных информационных систем с последующим представлением оригиналов.
6.4. Сумма настоящего Договора подлежит изменению в течение финансового года в случае изменения объема финансирования из бюджета.
Глава 7. Срок действия Договора
7.1. Срок действия настоящего договора с "__" _____ 20__ года до "__" ________ 20___ года.
7.2. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания.
Глава 8. Юридические адреса Сторон:
Заказчик
Карьерный центр
(центр трудовой мобильности)
____________________ района (города)
юридический адрес: ________________
__________________________________
ИИК _____________________________
БИК _____________________________
БИН (ИИН) _______________________
Код ______________________________
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
__________________________________
(подпись)
Исполнитель
___________________________
___________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес:
____________________________
ИИК _______________________
БИК _______________________
БИН (ИИН) _________________
Код ________________________
____________________________
(Фамилия, имя, отчество
при его наличии)
__________________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам организации
специальных рабочих мест
для трудоустройства
лиц с инвалидностью
Форма
Направление № _____ на специальные рабочие места,
создаваемые для трудоустройства лиц с инвалидностью
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер) направляется в
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
для трудоустройства на специальное рабочее место, создаваемые
для трудоустройства лиц с инвалидностью по специальности (профессии)
__________________________________________________________________
(наименование профессии/специальности)
сроком на __________ месяцев с ________________ по ___________________.
Директор Карьерного центра расшифровка подписи
Дата выдачи место печати (при наличии)
--------------------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Возвращается в карьерный центр в течение пяти рабочих дней со дня направления
для трудоустройства
Уведомление к направлению № ______
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование работодателя)
__ _________ 20__ года в соответствии с заключенным трудовым договором
от ___ ________ 20____ года № ______ (приказ № ___ от ___________ 20__ года)
принят на специальное рабочее место, создаваемые для трудоустройства лиц
с инвалидностью в качестве
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование профессии/должности)
Со сроком трудоустройства на ___ месяцев с __ ____ 20__ года по __ _____ 20__ года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя
______________________________ ____________ __________
Фамилия имя отчество, (при наличии) должность подпись
Место печати (при наличии)
Приложение 5
к Правилам организации
специальных рабочих
мест для трудоустройства
лиц с инвалидностью

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.10.2023 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына.
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz.
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер.
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ЖОС-1.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жұмыс берушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25-і күніне қарай.
Кесте. Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер
Жұмыс берушінің атауы
БСН/ЖСН
Субсидия сомасын аудару үшін жұмыс берушінің есеп айырысу шотының нөмірі
Қызмет көрсететін банктің атауы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (толығымен)
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Аударылған жалақының сомасы, теңге
Зейнетақы жарналарының сомасы
Бюджеттен өтемақы төленуге тиісті сома, теңге
7
8
9
10
11
12
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы: __________________________________ __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___" ____________________.
Мөрдің орны
"Арнайы жұмыс орындарына
жұмысқа орналасқан адамдар
туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер толтырады және мансап орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға білім беру ұйымының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.10.2023 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.enbek.kz.
Наименование формы административных данных: Сведения о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места.
Индекс формы административных данных: СРМ-1.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: работодатели.
Срок представления формы административных данных: к 25 числу отчетного месяца.
Таблица. Сведения о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места
Наименование работодателя
БИН/ИИН
Номер расчетного счета работодателя для перечисления суммы субсидий
Наименование банка обслуживания
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (полностью)
Размер заработной платы по трудовому договору
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Временная нетрудоспособность, дни
Сумма начисленной заработной платы, тенге
Сумма пенсионных взносов, тенге
Подлежит компенсации из бюджета, тенге
7
8
9
10
11
12
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель: ____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение к форме,
административных данных
"Сведения о лицах,
трудоустроенных
на специальные рабочие места"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Сведения о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места" (далее - Форма).
2. Форма заполняется работодателями и предоставляется в карьерные центры.
3. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 25 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН) көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында субсидия сомасын аудару үшін жұмыс берушінің есеп айырысу шотының нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (толығымен) көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында айдағы жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында нақты жұмыс істеген күндердің саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында уақытша жұмысқа жарамсыздық күндердің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында теңгемен аударылған жалақының сомасы көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында теңгемен зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында теңгемен бюджеттен өтемақы төленуге тиісті сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-
Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 266 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 15858 болып тіркелді).
2. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 6 маусымдағы № 226 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17197 болып тіркелді).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 12 мамырдағы № 162 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 28058 болып тіркелді).

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование работодателя.
7. В графе 2 Формы указывается бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН) работодателя.
8. В графе 3 Формы указывается номер расчетного счета работодателя для перечисления суммы субсидий.
9. В графе 4 Формы указывается наименование банка обслуживания.
10. В графе 5 Формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) (полностью) лица с инвалидностью, трудоустроенного на специальное рабочее место.
11. В графе 6 Формы указывается размер заработной платы по трудовому договору.
12. В графе 7 Формы указывается количество рабочих дней в месяце.
13. В графе 8 Формы указывается количество фактически отработанных дней.
14. В графе 9 Формы указывается количество дней временной нетрудоспособности.
15. В графе 10 Формы указывается сумма начисленной заработной платы в тенге.
16. В графе 11 Формы указывается сумма пенсионных взносов в тенге.
17. В графе 12 Формы указывается сумма, подлежащая компенсации из бюджета в тенге.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 266
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурных элементов некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
2. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2018 года № 226 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17197).
3. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 мая 2022 года № 162 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28058).

4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 367 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 6-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 29707 болып тіркелді).
5. "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 537 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 31497 болып тіркелді).

4. Пункт 6 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 сентября 2022 года № 367 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29707).
5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 537 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31497).