Арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастырудың ережесі мен әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 281 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32987 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12 бабының 5-тармақшасының отыз бірінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастыру ережелері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
2. Әлеуметтік көмек департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көэделген іс шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылы 1 қаңтарда қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономикалық министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 281 бұйрығына
1-қосымша
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер тарифтерін қалыптастыру ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 71 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер тарифін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының отыз бірінші абзацына сәйкес әзірленді және көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил и методики формирования тарифов на специальные социальные услуги
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32987.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с абзацем тридцать первым подпункта 5) статьи 12 Социального Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила формирования тарифов на специальные социальные услуги, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) методику формирования тарифов на специальные социальные услуги, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальных услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 281
Правила формирования тарифов на специальные социальные услуги
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 71 (порядок введение в действие см. п. 4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов на специальные социальные услуги (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем тридцать первым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования тарифов на специальные социальные услуги.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер – адамның тыныс-тіршілігін объективті бұзатын негіздерді еңсеру үшін адамға (отбасына) жағдай жасауды қамтамасыз ететін және қоғам өміріне басқа азаматтармен тең қатысу мүмкіндіктерін жасауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;
2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер – арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынуға лицензия негізінде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларда жұмыс істейтін жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
3) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі – уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға (отбасыларға) бюджет қаражаты есебінен берілетін арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің бірыңғай тізбесі;
4) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынатын ұйымдардың тіркелімі – жергілікті атқарушы органдармен арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер көрсету туралы шарт жасасқан ұйымдардың электрондық тізбесі;
5) Е-собес – еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында уәкілетті мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органдардың, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін және ведомствоаралық өзара іс-қимылын автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе.
6) тариф – Арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі арқылы есептелген арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің бірлігінің құны;
7) тарифтерді қалыптастыру – жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау және бекіту процесі.
3. Тарифтерді қалыптастыру процесі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтердің қолжетімділігі – тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ оларды жақсарту халыққа арнаулы әлеуметтік қызметтердің қолжетімділігінің нашарлауына алып келмейді;
2) ашықтық – таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қоспағанда, тарифтерді қалыптастыру нәтижелерін міндетті түрде жариялау;
3) нәтижелілік – Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттарына, бағыттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағдарланған тарифтерді қалыптастыру;
4) шынайылық – бюджеттің бекітілген (нақтыланған, түзетілген) көрсеткіштеріне тарифтер мөлшерінің сәйкестігі;
5) реттілік – тарифтерді қалыптастыру процесіне қатысатын барлық тұлғалардың қабылданған шешімдерді сақтауы;
6) негізділік – бекітілген жоспарға сәйкес жаңа тарифтерді әзірлеу және (немесе) қолданыстағыларды қайта қарау қажеттілігін айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің және өзге де құжаттардың негізінде тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражатының пайдаланылуы.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги – физические и (или) юридические лица, занятые в государственном и негосударственном секторах по предоставлению специальных социальных услуг на основании лицензии на предоставление специальных социальных услуг;
3) гарантированный объем специальных социальных услуг – единый перечень специальных социальных услуг, утверждаемый уполномоченным государственным органом, и предоставляющийся за счет бюджетных средств лицам (семьям), признанным нуждающимися в специальных социальных услугах;
4) регистр организаций, предоставляющих специальные социальные услуги – электронный перечень организаций, заключивших договор на оказание специальных социальных услуг с местными исполнительными органами;
5) Е-собес – информационная система, предназначенная для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
6) тариф – стоимость единицы гарантированного объема специальных социальных услуг, рассчитанная по Методике формирования тарифов на оказание специальных социальных услуг;
7) формирование тарифов – процесс разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов.
3. Процесс формирования тарифов основывается на принципах:
1) доступности специальных социальных услуг – формирование тарифов, а также их совершенствование не приводит к ухудшению доступности населения к оказанию специальных социальных услуг;
2) прозрачности – обязательное опубликование результатов формирования тарифов, за исключением служебной информации ограниченного распространения;
3) результативности – формирование тарифов ориентированных на достижение стратегических целей, направлений и задач развития системы социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) реалистичности – соответствие размеров тарифов с утвержденными (уточненными, скорректированными) показателями бюджета;
5) последовательности – соблюдение всеми лицами, принимающими участие в процессе формирования тарифов, принятых решений;
6) обоснованности – формирование тарифов на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость разработки новых и (или) пересмотр действующих тарифов в соответствии с утвержденным планом, а также использование бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер тарифтерін қалыптастырудың тәртібі
4. Алдағы қаржы жылына тарифтер "E-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және жергілікті атқарушы органдармен жыл сайын ағымдағы жылдың 25-желтоқсанына дейін бекітіледі.
5. Тарифтерді есептеу кезінде мынадай жалпы көрсеткіштер пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың жұмыскерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың жұмыскерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен бекітілген халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32941 болып тіркелген) (бұдан әрі – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттары);
3) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 230 бұйрығымен бекітілген Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар қызметінің қағидаларына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы персоналдың ең төмен штат нормативтері (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32875 болып тіркелген);
4) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес киімнің, аяқкиімнің, төсек жабдықтары мен ішкиімнің, жеке гигиена заттарының, қатты мүкәммалдың және мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының, сондай-ақ оларды кию және тозу мерзімдерінің ең төменгі нормалары;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 2 қарашадағы № 1118 қаулысымен бекітілген бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдар бойынша электр энергиясын, жылуды, ыстық және суық суды және басқа да коммуналдық қызмет көрсетулерді тұтынудың нормативтері;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 896 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12828 болып тіркелген) бекітілген медициналық-әлеуметтік мекемелерде, оңалту орталықтарында, мүгедектігі бар балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында, күндіз болу бөлімшелерінде, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормалары;

Глава 2. Порядок формирования тарифов на оказание специальных социальных услуг
4. Тарифы на предстоящий финансовый год формируются в автоматизированной информационной системе "Е-собес" и утверждаются местными исполнительными органами ежегодно до 25 декабря текущего года.
5. При расчете тарифов используются следующие общие показатели:
1) cистема оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193;
2) cтандарты оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения, утвержденные приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32941), (далее – стандарты оказания специальных социальных услуг);
3) минимальные штатные нормативы персонала в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги, в соответствии с Правилами деятельности организаций, оказывающих специальные социальные услуги, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32875);
4) минимальные нормы одежды, обуви, постельного и нижнего белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидность, по назначению врача, а также сроки их носки и использования, в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг;
5) нормативы потребления электроэнергии, тепла на отопление, горячей и холодной воды и других коммунальных услуг по организациям, финансируемым из средств бюджета, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1998 года № 1118;
6) нормы расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210;
7) натуральные нормы питания для лиц, обслуживающихся в медико-социальных учреждениях, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей с инвалидностью, территориальных центров социального обслуживания, отделениях дневного пребывания, центрах социальной адаптации, утвержденные приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 896 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12828);

8) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шілдедегі № ҚР ДСМ-68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28977 болып тіркелген) бекітілген "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жекелеген объектілерді зарарсыздандыру кезінде дезинфекциялық ерітінділердің шығынын жоспарлау нормалары жекелеген объектілерді зарарсыздандыру кезінде дезқұралдардың шығынын жоспарлау нормалары.
6. "Арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастырудың ережесі мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 281 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32987 болып тіркелген) бекітілген тарифті қалыптастыру әдістемесіне және (немесе) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген көрсеткіштерге тарифтерді есептеуге әсер ететін өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, қаржы жылы ішінде тарифтерді (тарифтер мөлшерін жоғарлату және төмендету) қайта қарауға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
- Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 281 бұйрығына
2-қосымша
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 71 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Кодекстің 12-бабының 5) тармақшасының отыз бірінші абзацына сәйкес әзірленген және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер – адамның тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын негіздерді еңсеру үшін адамға (отбасына) жағдай жасауды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне басқа азаматтармен тең қатысу мүмкіндіктерін жасауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;
2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер – арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынуға лицензия негізінде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларда жұмыс істейтін жеке және (немесе) заңды тұлғалар;

8) нормы планирования расхода дезинфекционных средств при обеззараживании отдельных объектов согласно Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28977).
6. В случае внесения изменений и дополнений, влияющих на расчет тарифов, в показатели, указанные в пункте 5 настоящих Правил и (или) в Методику формирования тарифов, утвержденную приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на специальные социальные услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32987), допускается пересмотр тарифов (повышение или снижение размеров тарифов) в течение финансового года.
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 281
Методика формирования тарифов на специальные социальные услуги
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 71 (порядок введение в действие см. п. 4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов на специальные социальные услуги (далее – Методика) разработаны в соответствии с абзацем тридцать первым подпункта 5) статьи 12 Кодекса и определяют методику формирования тарифов на специальные социальные услуги.
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги – физические и (или) юридические лица, занятые в государственном и негосударственном секторах по предоставлению специальных социальных услуг на основании лицензии на предоставление специальных социальных услуг;

3) айлық есептік көрсеткіш – республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1-қаңтарында қолданыста болатын көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
4) коммуналдық қызметтерді тұтыну – жылу, электр энергиясы, ыстық және суық су, канализация, байланыс қызметтеріне шығындар;
5) тариф – Әдістеме бойынша есептелген арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемі бірлігінің құны.
2-тарау. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
3. Тарифтер мынадай формула бойынша есептеледі:
T = Tнег + Tүст,
мұндағы:
T – тариф;
Tнег – негізгі компонент – айына көрсетілген арнаулы әлеуметтік қызметтердің құны;
Tүст – үстеме компонент – айына арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге жағдай жасау және ұсыну құны.
Негізгі компонент мынадай формула бойынша есептеледі:
Tнег = Qi *ku + Mi,
мұндағы:
Qi – айына i қызметін тікелей көрсететін мамандардың еңбегіне ақы төлеуге кеткен шығыстар сомасы;
ku – тыныс-тіршілігінің шектелу және бөгде адамның күтіміне мұқтаж дәрежесінің коэффициенті:
ku1 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы орташа және айқын дәрежедегі 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар адамдар, егде жастағы адамдар және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалар, психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балалар үшін 1,0;
ku2 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы ауыр дәрежедегі егде жастағы және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін 1,01;
ku3 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы абсолютті дәрежедегі егде жастағы және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін 1,02;
ku4 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы ауыр дәрежедегі 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар адамдар, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалар үшін 1,03;
ku5 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы ауыр дәрежедегі психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балалар үшін 1,04;
ku6 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы абсолютті дәрежедегі 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар адамдар, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалар үшін 1,05;
ku7 – тыныс-тіршілігінің шектеулігі және бөгде адамның күтіміне мұқтаждығы абсолютті дәрежедегі психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балалар үшін 1,06.
Уақытша болу ұйымдарының көрсетілетін қызметті алушылары үшін ku қолданылмайды.
Mi – i қызметін көрсету үшін қажетті тауарлар мен материалдарға жұмсалатын шығыстардың сомасы.

3) месячный расчетный показатель – показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года (далее –МРП);
4) расход коммунальных услуг – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, канализационные стоки, услуги связи;
5) тариф – стоимость единицы гарантированного объема специальных социальных услуг, рассчитанная по Методике.
Глава 2. Методика формирования тарифов на специальные социальные услуги
3. Тарифы рассчитываются по следующей формуле:
T = Tосн + Tнакл,
где:
T – тариф;
Tосн – основной компонент – стоимость оказанных специальных социальных услуг в месяц;
Tнакл – накладной компонент – стоимость создания и предоставления условий для оказания специальных социальных услуг в месяц.
Основной компонент рассчитывается по формуле:
Tосн = Qi *ku+ Mi,
где:
Qi – сумма расходов на оплату труда специалистов, непосредственно оказывающих услугу i, в месяц;
ku – коэффициент степени ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе:
ku1 – 1,0 для лиц с психоневрологическими заболеваниями старше 18 лет, лиц преклонного возраста и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп, детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями с умеренной и выраженной степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku2 – 1,01 для лиц преклонного возраста и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп с тяжелой степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku3 – 1,02 для лиц преклонного возраста и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп с абсолютной степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku4 – 1,03 для лиц с психоневрологическими заболеваниями старше 18 лет, детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата с тяжелой степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku5 – 1,04 для детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями с тяжелой степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku6 – 1,05 для лиц с психоневрологическими заболеваниями старше 18 лет, детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата с абсолютной степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе;
ku7 – 1,06 для детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями с абсолютной степенью ограничений жизнедеятельности и нуждаемости в постороннем уходе.
ku для услугополучателей организаций временного пребывания не применяется.
Mi – сумма расходов на товары и материалы, необходимые для оказания услуги i.

Мамандардың еңбекақысына жұмсалатын шығындар айына әрбір маманның і қызметін көрсетуге жұмсаған уақытын ескере отырып, қалыпты жұмыс уақытының ұзақтығы шеңберінде (аптасына 40 сағаттан аспайтын) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың жұмыскерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың жұмыскерлерінің еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес орташа коэффициенттерді қолдану арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
Qi= (ЛА*ks*ke1 + R+ БЛА * (Доу1 + Доу2+ Доу3)+ ЛА*Доу4)* sno* mp + ЛА1(немесе ЛА2)/12,
мұндағы:
ЛА – айына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін жұмыскерлердің лауазымдық айлықақысы;
ks – ауылдық жерде жұмыс істегені үшін мамандарға қосымша ақы төлеу коэффициенті:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін қалалық ұйымдар үшін – 1,0;
ауылдық ұйымдар үшін – 1,25 құрайды;
ke1 – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Арал өңірі туралы заң) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың жұмыскерлеріне экологиялық қасірет аумағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
экологиялық апат аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 50%;
экологиялық дағдарыс аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 30%;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 20% құрайды.
Егер бұл қосымша ақы Арал өңірі туралы Заңда көзделмеген жағдайда, ke1 1,0-ге тең;
R – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы заң) сәйкес радиациялық тәуекел аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы:
R1 – төтенше радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 2,0 АЕК;
R2 – ең жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,75 АЕК;
R3 – жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,5 АЕК;
R4 – ең төмен радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,25 АЕК;
R5 – жеңілдікті әлеуметтік-экономикалық мәртебесі бар аймақта тұратын жұмыскерлер үшін 1,0 АЕК құрайды.
Егер бұл қосымша ақы ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, R 0-ге тең;
Доу1 – әкімшілік, көмекші персонал жұмыскерлерінен, жұмысшылардан басқа, стационарлық және жартылай стационарлық типтегі ұйымдарда, үйде қызмет көрсету ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін жұмыскерлерге ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы коэффициенттері:
қарттармен жұмыс істегені үшін БЛА-дан 30% ;
мүгедектігі бар адамдармен, оның ішінде тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалармен жұмыс істегені үшін БЛА-дан 40 %;
мүгедектігі бар балалармен және психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдармен БЛА-дан 50 % құрайды;
Доу2 – әкімшілік, көмекші персонал жұмыскерлерінен, жұмысшылардан басқа, уақытша болу ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін жұмыскерлерге ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы коэффициенттері:
белгілі бір тұрғылықты тұратын жері жоқ адамдармен (әлеуметтік бейімдеу орталықтарында), бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметінің есебінде тұрған адамдармен жұмыс істегені үшін БЛА-дан 60 %;
қатыгездікпен қарауға ұшыраған адамдармен жұмыс істегені үшін БЛА-дан 40% құрайды;
Доу3 – ауыр (аса ауыр) дене еңбегі жұмыстармен және еңбек жағдайлары зиянды (аса зиянды) және қауіпті (аса қауіпті) жұмыстармен айналысатын жұмыскерлерге қосымша ақы:
паллиативтік көмек бөлімшелерінде (палаталарында) жұмыс істегені үшін БЛА-дан 40 %;
туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған бөлімшелерде жұмыс істегені үшін БЛА-дан 60% құрайды;
Доу4 – стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі (паллиативтік көмек бөлімшелерін (палаталарын) қоспағанда) ұйымдардағы психоэмоционалдық және дене жүктемелері үшін қосымша ақы:
негізгі персонал жұмыскерлері үшін (әлеуметтік жұмыскерді қоспағанда) ЛА-дан 35%;
әлеуметтік жұмыскерлер үшін ЛА-дан 40%;
санитарлар үшін ЛА-дан 40%;
паллиативтік көмек бөлімшелеріндегі (палаталарындағы) барлық мамандықтағы тәрбиешілер, медбикелер, санитарлар үшін ЛА-дан 60%;
үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының әлеуметтік жұмыскерлеріне ЛА-дан 35% ;
үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының санитарларына ЛА-дан 20% құрайды;
ЛА1 – азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы бір ЛА (тарифтік мөлшерлеменің) мөлшерін құрайды;

Расходы на оплату труда специалистов в месяц с учетом времени, затрачиваемого каждым из специалистов на оказание услуги i, и в рамках нормальной продолжительности рабочего времени (не более 40 часов в неделю), рассчитываются в соответствии с системой оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 по формуле с применением средних значений коэффициентов:
Qi= (ДО *ks* ke1 + R+ БДО * (Доу1 + Доу2+ Доу3)+ ДО*Доу4)* sno* mp +ДО1 (или ДО2)/12,
где:
ДО – должностной оклад работников, предоставляющих специальные социальные услуги в месяц;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских организаций, предоставляющих специальные социальные услуги – 1,0;
для сельских – 1,25;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (далее – Закон о Приаралье) работникам организаций, предоставляющим специальные социальные услуги, составляет:
50 % для работников, проживающих в зоне экологической катастрофы;
30 % для работников, проживающих в зоне экологического кризиса;
20 % для работников, проживающих в зоне экологического предкризисного состояния.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о Приаралье, ke1= 1,0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне" (далее – Закон о защите пострадавших на ядерном полигоне) составляет:
R1 – 2,0 МРП для работников, проживающих в зоне чрезвычайного радиационного риска;
R2 – 1,75 МРП для работников, проживающих в зоне максимального радиационного риска;
R3 – 1,5 МРП для работников, проживающих в зоне повышенного радиационного риска;
R4 – 1,25 МРП для работников, проживающих в зоне минимального радиационного риска;
R5 – 1,0 МРП для работников, проживающих в зоне с льготным социально-экономическим статусом.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R = 0;
Доу1 – коэффициенты надбавок за особые условия труда работникам, предоставляющим специальные социальные услуги в организациях стационарного и полустационарного типов, организациях надомного обслуживания, кроме работников административного, вспомогательного персонала, рабочих, составляют:
30 % от БДО за работу с престарелыми;
40 % от БДО за работу с лицами с инвалидностью, в том числе детьми с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата;
50 % от БДО с детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями;
Доу2 – коэффициенты надбавок за особые условия труда работникам, предоставляющим специальные социальные услуги в организациях временного пребывания, кроме работников административного, вспомогательного персонала, рабочих, составляют:
60 % от БДО за работу с лицами, не имеющими определенного места жительства (в центрах социальной адаптации), лицами, освобожденными из мест лишения свободы и находящимися на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции;
40 % от БДО, лицами, подвергшимися жестокому обращению;
Доу3 – доплата работникам, занятым на тяжелых (особо тяжелых) физических работах и работах с вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда составляет:
40 % от БДО за работу в отделениях (палатах) паллиативной помощи;
60 % от БДО за работу в отделениях для больных туберкулезом;
Доу4 – доплата за психоэмоциональные и физические нагрузки в организациях стационарного и полустационарного типов (за исключением отделений (палат) паллиативной помощи) составляет:
35 % от ДО для работников основного персонала (за исключением социального работника);
40 % от ДО для социальных работников;
40 % от ДО для санитаров;
60 % от ДО для воспитателей, медицинских сестер всех специальностей, санитаров в отделениях (палатах) паллиативной помощи, санитарам;
35 % от ДО социальным работникам организаций надомного обслуживания, временного пребывания;
20 % от ДО санитарам организаций надомного обслуживания, временного пребывания;
ДО1 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим составляет размер одного ДО (тарифной ставки);

ЛА2 – Арал өңірі туралы заңға сәйкес экологиялық апат аймағында тұратын азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы ЛА1×2 құрайды;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
2025 жылға – 1,082;
mp – міндетті зейнетақы жарналары мен жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының коэффициенті:
2025 жылға – 1,05.
ЛА мынадай формула бойынша есептеледі:
ЛА = БЛА*ki*kp,
мұндағы:
БЛА – базалық лауазымдық айлықақы, БЛА = 17 697 теңге;
ki – функционалдық блоктар бойынша азаматтық қызметшілердің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің (жұмысшыларды қоспағанда) лауазымдық айлықақыларын есептеуге арналған коэффициенттер;
kp – ЛА мөлшеріне белгіленген түзету коэффициенті:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының басқарушы, негізгі персоналының жұмыскерлері үшін 2,0 мөлшерінде;
2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап медицина және фармацевтика жұмыскерлері – біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар үшін 3,42 мөлшерінде (А блогының басқарушы персоналы, В1, В2 блоктарының негізгі персоналы);
2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап медицина және фармацевтика жұмыскерлері – біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі мамандар үшін 2,34 мөлшерінде (В3, В4 блоктарының негізгі персоналы).
Әлеуметтік – тұрмыстық; – медициналық; – психологиялық; – педагогикалық; – еңбек; – мәдени; – заңды; – экономикалық қызметтер көрсететін негізгі персонал үшін ki және kp коэффициенттерінің орташа мәндері мына формула бойынша есептеледі:
ki*kp = ∑ЛА/ g/БЛА,
мұндағы:
∑ЛА – арнаулы әлеуметтік қызметтерді тікелей көрсететін мамандар мен жұмыскерлердің лауазымдық айлықақыларының сомасы;
g – жергілікті атқарушы органмен қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымның есептік қуаты.
Денсаулық сақтау ұйымдарымен шарт бойынша тікелей қызмет көрсететін мамандардың еңбекақысына кеткен шығыстар тарифке енгізілмейді.
Mi – мынаны қамтиды:
М1 – әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету кезінде қажетті азық-түлік өнімдеріне арналған шығыстар тәулігіне өңірдегі неғұрлым өзекті ресми орташа статистикалық бағаларды ескере оырып, тамақтанудың заттай нормаларына сәйкес есептеледі және айына тамақ беру күндерінің санына көбейтіледі:
К – көрсетілетін қызметті алушының бір ай ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымында болу (бару) күндерінің саны:

ДО2 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим, проживающим в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о Приаралье, составляет ДО1×2;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
на 2025 год – 1,082;
mp – коэффициент обязательных пенсионных взносов и отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2025 год – 1,05.
ДО исчисляется по формуле:
ДО = БДО*ki*kp,
где:
БДО – базовый должностной оклад. БДО = 17 697 тенге;
ki – коэффициенты для исчисления должностных окладов гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий (за исключением рабочих) по функциональным блокам;
kp – поправочный коэффициент к установленным размерам ДО:
с 1 января 2023 года в размере 2,0 для работников управленческого, основного персоналов организаций, предоставляющих специальные социальные услуги стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания;
с 1 сентября 2023 года в размере 3,42 для медицинских и фармацевтических работников – специалистов высшего уровня квалификации (управленческий персонал блока А, основной персонал блоков В1, В2);
с 1 сентября 2023 года в размере 2,34 для медицинских и фармацевтических работников – специалисты высшего и среднего уровня квалификации (основной персонал блоков В3, В4).
Средние значения коэффициентов ki и kp для основного персонала, оказывающего социальные – бытовые; – медицинские; – психологические; –педагогические; – трудовые; – культурные; – правовые; – экономические услуги рассчитываются по формуле:
ki*kp = ∑ДО/ g/БДО,
где:
∑ДО – сумма должностных окладов специалистов и работников, непосредственно оказывающих специальные социальные услуги;
g – расчетная мощность организации, предоставляющей специальные социальные услуги, согласно договору, об оказании услуг с местным исполнительным органом.
Расходы на оплату труда специалистов, непосредственно оказывающих услугу по договору с организациями здравоохранения, не включаются в тариф.
Mi –включают:
М1 – расходы на продукты питания, необходимые при оказании социально-бытовых услуг, рассчитываются согласно натуральным нормам питания с учетом наиболее актуальных официальных среднестатистических цен в регионе в день и умножаются на количество дней предоставления питания в месяц;
K – количество дней пребывания (посещения) получателя услуг в организации, предоставляющей специальные социальные услуги, в течение месяца составляет:

стационар жағдайында – 365 күн (кібісе жылдарда – 366 күн);
жартылай стационар жағдайында – жұмыс күндері;
уақытша болу жағдайында - бір жылдан аспайды.
Стационар жағдайында тамақтану жыл бойы күн сайын мына мөлшерлерде беріледі:
егде жасына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін 0,8 АЕК;
психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар үшін 0,9 АЕК;
үш жастан он жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,7 АЕК;
психоневрологиялық патологиясы бар он жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған он жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,9 АЕК.
Жартылай стационар жағдайында тамақтану күн сайын айдың жұмыс күндері мына мөлшерде беріледі:
психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар, егде жасына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін 0,7 АЕК;
үш жастан он жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,4 АЕК;
психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған он жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,5 АЕК.
Уақытша болу жағдайында тамақтану күн сайын, бірақ ұзақтығы 1 жылдан аспайтын 0,5 АЕК мөлшерінде беріледі.
М2 – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға арналған шығыстар айына бір қызмет алушыға есептегенде 0,1 АЕК құрайды;
М3 – әлеуметтік-педагогикалық қызметтерге байланысты шығыстар айына бір қызмет алушыға есептегенде 0,3 АЕК құрайды;
М4 – айына әлеуметтік-еңбек қызметтерін көрсету кезінде қажетті тауарлар мен материалдарға арналған шығыстар 0,1 АЕК құрайды.
4. Үстеме компонент мынадай формула бойынша есептеледі:
Tүст = FӘБП+ FШҚКП + Sқ + H + Z + W + Sж,
мұндағы:
FӘБП – әкімшілік-басқару персоналының бекітілген ең төмен штат нормативтеріне сәйкес еңбекақы төлеу қоры;
FШҚКП – шаруашылық-қызмет көрсетуші персоналының бекітілген ең төмен штат нормативтеріне сәйкес еңбекақы төлеу қоры;
Sқ – өңірдегі неғұрлым өзекті ресми орташа статистикалық бағаларды ескере отырып, қатты мүкәммалға арналған шығыстар бір қызмет алушыға айына 0,4 АЕК құрайды;
Н – бір ұйымға дезинфекциялау құралдарын тұтыну нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдарға арналған шығыстар.
Бір қызмет алушыға кеткен шығыс ұйымға шаққандағы дезинфекциялау құралдарының нормасының g қатынасымен есептеледі.
Дезинфекциялық заттардың шығыс нормасы:
стационарлық үлгідегі ұйымдар үшін айына 5 АЕК;
жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар үшін айына 4 АЕК құрайды;
Z – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу бойынша шығыстар. Шығыстар ұымдағы штаттық нормативтерде көзделген жұмыскерлер санына негізделе отырып, есептік жазбаларды енгізу қажеттілігіне сәйкес есептеледі. Бір қызмет алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуге жұмсалған жалпы шығындардың g қатынасымен есептеледі.

в условиях стационара – 365 дней (в високосных годах – 366 дней);
в условиях полустационара – рабочие дни;
в условиях временного пребывания – не более года.
Питание в условиях стационара предоставляется ежедневно в течение года в размерах:
для лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп 0,8 МРП;
для лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями 0,9 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до десяти лет и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до десяти лет 0,7 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от десяти до восемнадцати лет и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от десяти до восемнадцати лет 0,9 МРП.
Питание в условиях полустационара предоставляется ежедневно рабочие дни месяца в размерах:
для лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями, лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп 0,7 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до десяти лет и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до десяти лет 0,4 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от десяти до восемнадцати лет 0,5 МРП.
Питание в условиях временного пребывания предоставляется ежедневно, но продолжительностью не более 1 года в размере 0,5 МРП;
М2 – расходы на лекарственные средства и медицинские изделия в расчете на одного получателя услуг в месяц составляют 0,1 МРП;
М3 – расходы, связанные с социально-педагогическими услугами, в расчете на одного получателя услуг в месяц составляют 0,3 МРП;
М4 – расходы на товары и материалы, необходимые при оказании социально-трудовых услуг в месяц, составляют 0,1 МРП.
4. Накладной компонент рассчитывается по формуле:
Tнакл = FАУП+ FХОП + Sтв + H + Z+W+ Sм,
где:
FАУП – фонд оплаты труда административно-управленческого персонала согласно утвержденным минимальным штатным нормативам;
FХОП – фонд оплаты труда хозяйственно-обслуживающего персонала согласно утвержденным минимальным штатным нормативам;
Sтв – расходы на твердый инвентарь с учетом наиболее актуальных официальных среднестатистических цен в регионе и составляют 0,4 МРП в месяц на одного получателя услуг;
H – расходы на дезинфицирующие средства, согласно нормам расхода дезинфицирующих средств, на одну организацию.
Расход на одного получателя услуг рассчитывается соотношением нормы дезинфицирующих средств на организацию на g.
Норма расхода дезинфицирующих средств составляет:
5 МРП в месяц на организацию стационарного типа;
4 МРП в месяц на организацию полустационарного типа;
Z – расходы по сопровождению информационных систем, обеспечивающих автоматизацию процессов оказания специальных социальных услуг. Расходы рассчитываются на основе предусмотренного штатными нормативами количества работников организации, для которых требуется ведение учетных записей, и составляют 0,67 МРП в месяц на каждого работника. На одного получателя услуг рассчитывается соотношением общей суммы затрат на сопровождение информационных систем, обеспечивающих автоматизацию процессов оказания специальных социальных услуг на g;

W – өңірдегі неғұрлым өзекті ресми орташа статистикалық бағаларды ескере отырып, жанар-жағармай материалдарын тұтыну нормативтері бойынша жанар-жағармай материалдарына және 1 көлік құралына шығыстар 42 АЕК-тен аспайды. Бір қызмет алушы үшін тұтыну 1 көлік құралына жанар-жағармайдың жалпы құнының g қатынасымен есептеледі;
Sж – бір қызмет алушыға өңірдегі неғұрлым өзекті ресми орташа статистикалық бағаларды ескере отырып, жұмсақ мүкәммал шығыстары мыналарды құрайды:
стационарлық үлгідегі ұйымдарда:
егде жасына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар, психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар үшін 0,7 АЕК;
үш жастан он сегіз жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,7 АЕК;
жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда:
егде жасына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар және 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар, психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар үшін 0,3 АЕК;
үш жастан он сегіз жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балалар және тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін 0,3 АЕК;
уақытша болу ұйымдарына 1,2 АЕК.
FӘБП – мынадай формула бойынша есептеледі:
FӘБП = (ЛА * ks * ke1 + R+ ЛА * Доу1 + ЛА*Доу2)* sno* mp + ЛА1 (немесе ЛА2)/12,
мұндағы:
ЛА – айына әкімшілік-басқару персоналының лауазымдық айлықақысы;
ks – ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін мамандарға қосымша ақы төлеу коэффициенті:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін қалалық ұйымдар үшін – 1,0;
ауыл ұйымдар үшін – 1,25 құрайды;
ke1 – Арал өңірі туралы заңға сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың жұмыскерлеріне экологиялық қасірет аумағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
экологиялық апат аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 50%;
экологиялық дағдарыс аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 30%;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 20% құрайды.
Егер бұл қосымша ақы Арал өңірі туралы заңда көзделмеген жағдайда, ke1 1-ге тең;
R – Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық тәуекел аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы:
R1 – төтенше радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 2,0 АЕК;
R2 – ең жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,75 АЕК;

W – расходы на горюче-смазочные материалы согласно нормам расходов горюче-смазочных материалов с учетом наиболее актуальных официальных среднестатистических цен в регионе и составляют не более 42 МРП на 1 автотранспортное средство. На одного получателя услуг расход рассчитывается соотношением общей суммы затрат на горюче-смазочные материалы 1 автотранспортного средства на g;
Sм – расходы на мягкий инвентарь на одного получателя услуг с учетом наиболее актуальных официальных среднестатистических цен в регионе и составляют:
в организациях стационарного типа:
для лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп, лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями 0,7 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до восемнадцати лет и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до восемнадцати лет 0,7 МРП;
в организациях полустационарного типа:
для лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом и лиц с инвалидностью 1 и 2 групп, лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями 0,3 МРП;
для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до восемнадцати лет и детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до восемнадцати лет 0,3 МРП;
в организациях временного пребывания 1,2 МРП.
FАУП рассчитывается по формуле:
FАУП = (ДО * ks * ke1+ R+ ДО * Доу1 + ДО*Доу2)* sno* mp + ДО1 (или ДО2)/12,
где:
ДО – должностной оклад административно-управленческого персонала в месяц;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских организаций, предоставляющих специальные социальные услуги – 1,0;
для сельских – 1,25;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о Приаралье работникам организаций, предоставляющим специальные социальные услуги, составляет:
50 % для работников, проживающих в зоне экологической катастрофы;
30 % для работников, проживающих в зоне экологического кризиса;
20 % для работников, проживающих в зоне экологического предкризисного состояния.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о Приаралье, ke1= 1;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне составляет:
R1 – 2,0 МРП для работников, проживающих в зоне чрезвычайного радиационного риска;
R2 – 1,75 МРП для работников, проживающих в зоне максимального радиационного риска;

R3 – жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,5 АЕК;
R4 – ең төмен радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,25 АЕК;
R5 – жеңілдікті әлеуметтік-экономикалық мәртебесі бар аймақта тұратын жұмыскерлер үшін 1,0 АЕК құрайды.
Егер аталған қосымша ақы Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмесе, R 0-ге тең;
Доу1 – стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы, үйде қызмет көрсететін, уақытша болатын ұйымдардағы әкімшілік-басқару персоналының жұмыскерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы коэффициенттері ЛА-дан 40%-ды құрайды;
Доу2 – стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі (паллиативтік көмек бөлімшелерін (палаталарын) қоспағанда) ұйымдардағы психоэмоционалдық және дене жүктемелері үшін қосымша ақы:
басқарушы персонал үшін ЛА-дан 30%;
үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымының басқарушы персоналына ЛА-дан 15%-ды құрайды;
ЛА1 – азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы бір ЛА (тарифтік мөлшерлеменің) мөлшерін құрайды;
ЛА2 - Арал өңірі туралы заңға сәйкес экологиялық апат аймағында тұратын азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы ЛА1×2 құрайды;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
2025 жылға – 1,082;
mp – міндетті зейнетақы жарналары мен жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының коэффициенті:
2025 жылға – 1,05.
ЛА – мынадай формула бойынша есептеледі:
ЛА = БЛА*ki*kp,
мұндағы:
БЛА – базалық лауазымдық айлықақы. БЛА = 17 697 теңге;
ki – жұмысшылардың лауазымдық айлықақыларын (тарифтік мөлшерлемелерді) есептеу коэффициенттері;
kp – белгіленген ЛА мөлшеріне түзету коэффициенті:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының жұмыскерлері үшін 2,0 мөлшерінде.
Әкімшілік-басқару персоналы үшін ki және kp коэффициенттерінің орташа мәндері мына формула бойынша есептеледі:
ki*kp = ∑ЛА/ g/БЛА,
мұндағы:
∑ЛА – әкімшілік-басқару персоналының лауазымдық айлықақылар сомасы;
g – жергілікті атқарушы органымен қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымның есептік қуаты.
FШҚКП – мынадай формула бойынша есептеледі:
FШҚКП = (ЛА*ke1+R+ЛА*(Доу1+Доу3) + БЛА*Доу2)*sno*mp +ЛА1 (немесе ЛА2)/12,
мұндағы:
ЛА – айына шаруашылық-қызмет көрсетуші персоналы жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақысы;
ke1 – Арал өңірі туралы заңға сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың жұмыскерлеріне экологиялық қасірет аумағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
экологиялық апат аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 50%;
экологиялық дағдарыс аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 30%;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 20% құрайды.

R3 – 1,5 МРП для работников, проживающих в зоне повышенного радиационного риска;
R4 – 1,25 МРП для работников, проживающих в зоне минимального радиационного риска;
R5 – 1,0 МРП для работников, проживающих в зоне с льготным социально-экономическим статусом.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R = 0;
Доу1 – коэффициенты надбавок за особые условия труда работникам административно-управленческого персонала в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги стационарного и полустационарного типов, организациях надомного обслуживания, временного пребывания составляют 40 % от ДО;
Доу2 – доплата за психоэмоциональные и физические нагрузки в организациях стационарного и полустационарного типов (за исключением отделений (палат) паллиативной помощи) составляет:
30 % от ДО для управленческого персонала;
15 % от ДО управленческому персоналу организаций надомного обслуживания, временного пребывания;
ДО1 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим составляет размер одного ДО (тарифной ставки);
ДО2 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим, проживающим в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о Приаралье, составляет ДО1×2;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
на 2025 год– 1,082;
mp – коэффициент обязательных пенсионных взносов и отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2025 год - 1,05.
ДО исчисляется по формуле:
ДО = БДО*ki*kp,
где:
БДО – базовый должностной оклад. БДО = 17 697 тенге;
ki – коэффициенты для исчисления должностных окладов (тарифных ставок) рабочих;
kp – поправочный коэффициент к установленным размерам ДО:
с 1 января 2023 года в размере 2,0 для работников организаций, предоставляющих специальные социальные услуги стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания.
Средние значения коэффициентов ki и kp для административно-управленческого персонала рассчитываются по формуле:
ki*kp = ∑ДО/ g/БДО,
где:
∑ДО – сумма должностных окладов административно-управленческого персонала;
g – расчетная мощность организации, предоставляющей специальные социальные услуги, согласно договору, об оказании услуг с местным исполнительным органом.
FХОП исчисляется по формуле:
FХОП = (ДО * ke1 + R+ ДО * (Доу1+Доу3) + БДО*Доу2)*sno*mp +ДО1 (или ДО2)/12,
где:
ДО – должностной оклад работников хозяйственно-обслуживающего персонала в месяц;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о Приаралье работникам организаций, предоставляющим специальные социальные услуги, составляет:
50% для работников, проживающих в зоне экологической катастрофы;
30% для работников, проживающих в зоне экологического кризиса;
20% для работников, проживающих в зоне экологического предкризисного состояния.

Егер бұл қосымша ақы Арал өңірі туралы заңда көзделмеген жағдайда, ke1 1-ге тең;
R – Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық тәуекел аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы:
R1 – төтенше радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 2,0 АЕК;
R2 – ең жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,75 АЕК;
R3 – жоғары радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,5 АЕК;
R4 – ең төмен радиациялық тәуекел аймағында тұратын жұмыскерлер үшін 1,25 АЕК;
R5 – жеңілдікті әлеуметтік-экономикалық мәртебесі бар аймақта тұратын жұмыскерлер үшін 1,0 АЕК құрайды.
Егер аталған қосымша ақы Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмесе, R 0-ге тең;
Доу1 – стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдарда, үйде қызмет көрсететін, уақытша болатын ұйымдарда ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы коэффициенті әкімшілік, көмекші персонал жұмыскерлеріне, жұмысшыларға ЛА-дан 40%-ды құрайды;
Доу2 – ауыр (аса ауыр) дене еңбегі жұмыстарда және еңбек жағдайлары зиянды (аса зиянды) және қауіпті (аса қауіпті) жұмыстарда істейтін жұмыскерлерге қосымша ақы төлеу арнайы техникамен және бұйымдармен жұмыс істегені үшін БЛА-дан 25% -ды құрайды;
Доу3 – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар жұмыскерлерінің ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы ЛА-дан 10%-ды құрайды;
ЛА1 – азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы бір ЛА (тарифтік мөлшерлеменің) мөлшерін құрайды.
ЛА2 - Арал өңірі туралы заңға сәйкес экологиялық апат аймағында тұратын азаматтық қызметшілердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақысы ЛА1×2 құрайды.
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
2025 жылға – 1,082;
mp – міндетті зейнетақы жарналары мен жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының коэффициенті:
2025 жылға – 1,05.
ЛА – мынадай формула бойынша есептеледі:
ЛА = БЛА*ki*kp,
мұндағы:
БЛА – базалық лауазымдық айлықақы. БЛА = 17 697 теңге;
ki – жұмысшылардың лауазымдық айлықақыларын (тарифтік мөлшерлемелерді) есептеу коэффициенттері;
kp – ЛА мөлшемдеріне белгіленген түзету коэффициенті:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының жұмыскерлері үшін 2,0 мөлшерінде;
Шаруашылық-қызмет көрсететін персонал үшін ki және kp коэффициенттерінің орташа мәндері мына формула бойынша есептеледі:
ki*kp = ∑ЛА/ g/БЛА,
мұндағы:
∑ЛА – шаруашылық-қызмет көрсететін персоналы жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақылар сомасы;
g – жергілікті атқарушы органымен қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымның есептік қуаты.
Мемлекеттік емес сектор субъектілері үшін тарифтерді есептеу өңірдегі неғұрлым өзекті ресми орташа статистикалық бағаларды ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарымен және коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерімен айқындалатын көлемдер мен шектерде ғимаратты (үй-жайды) және коммуналдық қызметтерді жалға алуға арналған шығыстарды да қамтиды.
Жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша құрылатын субъектiлер үшiн тарифке енгiзiлмеген ғимаратты және жабдықты ұстауға, коммуналдық қызметтерге, қосымша штаттарға арналған шығыстар жергiлiктi бюджеттен қаржыландыруға жатады.
Коммуналдық қызметтер шығыстары:
стационар, уақытша болу жағдайында:

В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о Приаралье, ke1= 1;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне составляет:
R1 – 2,0 МРП для работников, проживающих в зоне чрезвычайного радиационного риска;
R2 – 1,75 МРП для работников, проживающих в зоне максимального радиационного риска;
R3 – 1,5 МРП для работников, проживающих в зоне повышенного радиационного риска;
R4 – 1,25 МРП для работников, проживающих в зоне минимального радиационного риска;
R5 – 1,0 МРП для работников, проживающих в зоне с льготным социально-экономическим статусом.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R = 0;
Доу1 – коэффициент надбавок за особые условия труда в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги стационарного и полустационарного типов, организациях надомного обслуживания, временного пребывания составляет 40% от ДО для работников административного, вспомогательного персоналов, рабочим;
Доу2 – доплата работникам, занятым на тяжелых (особо тяжелых) физических работах и работах с вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда составляет 25 % от БДО за работу со специальной техникой и изделиями;
Доу3 – надбавка за особые условия труда работников организаций, предоставляющих специальные социальные услуги, составляет 10 % от ДО;
ДО1 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим составляет размер одного ДО (тарифной ставки);
ДО2 – пособие на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим, проживающим в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о Приаралье, составляет ДО1×2;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
на 2025 год – 1,082;
mp – коэффициент обязательных пенсионных взносов и отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2025 год - 1,05.
ДО исчисляется по формуле:
ДО = БДО*ki*kp,
где:
БДО – базовый должностной оклад. БДО = 17 697 тенге;
ki – коэффициенты для исчисления должностных окладов (тарифных ставок) рабочих;
kp – поправочный коэффициент к установленным размерам ДО:
с 1 января 2023 года в размере 2,0 для работников организаций, предоставляющих специальные социальные услуги стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания.
Средние значения коэффициентов ki и kp для хозяйственно-обслуживающего персонала рассчитываются по формуле:
ki*kp = ∑ДО/ g/БДО,
где:
∑ДО – сумма должностных окладов работников хозяйственно-обслуживающего персонала;
g – расчетная мощность организации, предоставляющей специальные социальные услуги, согласно договору, об оказании услуг с местным исполнительным органом.
Расчет тарифов для субъектов негосударственного сектора также включает расходы на аренду здания (помещения) и коммунальные услуги в объемах и пределах, определяемых стандартами оказания специальных социальных услуг и нормативами потребления коммунальных услуг, с учетом наиболее актуальных официальных среднестатистических цен в регионе.
Расходы по содержанию здания и оборудования, коммунальным услугам, дополнительным штатам, не включенным в тариф для субъектов, созданных по решению местных исполнительных органов, подлежат финансированию за счет средств местного бюджета.
Расходы на коммунальные услуги составляют:
в условиях стационара, временного пребывания:

Ақмола, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Абай облыстары және Астана қаласы үшін 3,6 АЕК;
Алматы, Жетісу, Қызылорда, Жамбыл, Түркістан облыстары, Алматы және Шымкент қалалары үшін 3,1 АЕК
Маңғыстау, Ақтөбе, Атырау, Ұлытау, Батыс Қазақстан облыстары үшін 3,4 АЕК
жартылай стационар, үйде қызмет көрсету бөлімшелері жағдайында:
Ақмола, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Абай облыстары және Астана қаласы үшін 0,67 АЕК;
Алматы, Жетісу, Қызылорда, Жамбыл, Түркістан облыстары, Алматы және Шымкент қалалары үшін 0,6 АЕК
Маңғыстау, Ақтөбе, Атырау, Ұлытау, Батыс Қазақстан облыстары үшін 0,6 АЕК құрайды.
Ғимаратты (үй-жайды) жалға алу шығыстары мыналарды құрайды:
республикалық маңызы бар қалалар үшін шаршы метріне 1,2 АЕК-тен кем емес;
облыстық маңызы бар қалалар үшін шаршы метріне 0,7 АЕК;
аудан орталықтары үшін шаршы метріне 0,6 АЕК.

для областей Акмолинской, Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Абай и города Астана 3,6 МРП;
для областей Алматинская, Жетісу, Кызылординская, Жамбылская, Туркестанская, городов Алматы и Шымкент 3,1 МРП;
для областей Мангыстауская, Актюбинская, Атырауская, Ұлытау, Западно-Казахстанская 3,4 МРП;
в условиях полустационара, отделений обслуживания на дому:
для областей Акмолинской, Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Абай и города Астана 0,67 МРП;
для областей Алматинская, Жетісу, Кызылординская, Жамбылская, Туркестанская, городов Алматы и Шымкент 0,6 МРП;
для областей Мангыстауская, Актюбинская, Атырауская, Ұлытау, Западно-Казахстанская 0,6 МРП.
Расходы на аренду здания (помещения) составляют:
для городов республиканского значения не менее 1,2 МРП за квадратный метр;
для городов областного значения 0,7 МРП за квадратный метр;
для районных центров 0,6 МРП за квадратный метр.