Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 67 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қазанда № 33507 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Н.Қ. Қосбаев) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармағының жиырмасыншы, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші және алпыс алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Тізбенің 3-тармағының он тоғызыншы, қырық төртінші және алпыс бесінші абзацтары 2023 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 67 қаулысына
қосымша
Қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Банктердің ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушылары, сақтандыру холдингтері, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 315 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14832 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
орыс тіліндегі тақырыбына түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 67. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2023 года № 33507
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Косбаев Н.К.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать, сорок пять, сорок шесть, сорок семь и шестьдесят шесть пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие с 1 декабря 2023 года.
Установить, что абзацы девятнадцать, сорок четыре и шестьдесят пять пункта 3 Перечня, действует до 1 декабря 2023 года.
Председатель
Национального Банка Казахстана
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 сентября 2023 года № 67
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 315 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности крупных участников банков, банковских холдингов, крупных участников страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, банков второго уровня и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14832) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақта:
7) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей;";
8) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей;";
2-қосымша осы Қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тiзбесiн, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 258 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19834 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тiзбесiн, нысандарын, мерзiмдерiн және оларды ұсыну қағидаларын белгілеу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в пункте 2:
абзац третий подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;";
в подпункте 8):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка (далее – Перечень);
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 258 "Об установлении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19834) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады;";
2-қосымша осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы Тізбеге 17-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы Тізбеге 18-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы Тізбеге 19-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есептің нысаны;

"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) ежегодно отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 настоящего постановления, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 16 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 17 к настоящему Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 18 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 19 к настоящему Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков второго уровня согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о внебиржевых операциях с иностранной валютой согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета по межбанковским активам и обязательствам согласно приложению 5 к настоящему постановлению;

6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есептің нысаны;
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есептің нысаны;
16) осы қаулыға 16-қосымшаға сәйкес зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есептің нысаны;
17) осы қаулыға 17-қосымшаға сәйкес банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есептің нысаны;
18) осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есептің нысаны;
19) осы қаулыға 19-қосымшаға сәйкес талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есептің нысаны;
20) осы қаулыға 20-қосымшаға сәйкес Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Екінші деңгейдегі банктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта мыналарды:
1) осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күннен кешіктірмей күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын жылдың соңғы жұмыс күні (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есеп (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) қосылмайды;

6) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета об инвестициях банка в капитал других юридических лиц согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета по счетам и вкладам клиентов-резидентов согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) форму отчета по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) форму отчета по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) форму отчета о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) форму отчета о доходах, выплаченных руководящим работникам банка, согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) форму отчета о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) форму отчета об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) Правила представления отчетности банками второго уровня согласно приложению 20 к настоящему постановлению.
2. Банки второго уровня представляют в электронном формате в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет, предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

2) осы қаулының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынады.
Жылдың соңғы жұмыс күні (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады;
3) осы қаулының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген есепті – есепті күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын;
4) осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7) және 19) тармақшаларында көзделген есептерді есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
5) осы қаулының 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген есепті:
өзге де сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын желтоқсан айы (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін өзге сыныпталатын активтер туралы қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
6) осы қаулының 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген есепті – есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
7) осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есепті:
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізілімі бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
8) осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын;
9) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
10) осы қаулының 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын;

2) отчет, предусмотренный подпунктом 3) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
3) отчет, предусмотренный подпунктом 4) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее рабочего дня, следующего за отчетным днем;
4) отчеты, предусмотренные подпунктами 5), 6), 7) и 19) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) отчет, предусмотренный подпунктом 8) пункта 1 настоящего постановления:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
6) отчет, предусмотренный подпунктом 9) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) отчет, предусмотренный подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления:
в части реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, и дополнительных сведений о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
8) отчет, предусмотренный подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
9) отчет, предусмотренный подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
10) отчет, предусмотренный подпунктом 13) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;

11) осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
12) осы қаулының 1-тармағының 15) тармақшасында көзделген есепті:
есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жеке тұлғалардың ұлттық валютада тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар тартылған салымдары бойынша ең жоғары мөлшерлемелер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдың күнтізбелік жиырмасыншы күнінен кейінгі екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
13) осы қаулының 1-тармағының 16) тармақшасында көзделген есепті –есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
14) осы қаулының 1-тармағының 17) тармақшасында көзделген есепті –қаржы жылының аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей, жыл сайын;
15) осы қаулының 1-тармағының 18) тармақшасында көзделген есепті – қаржы жылының аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірілмей, жыл сайын ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктер осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7), 9), 12) және 15) тармақшаларында көзделген желтоқсан айы (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есептерді (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.";
1-қосымша осы Тізбеге 20-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы Тізбеге 21-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 22-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы Тізбеге 23-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы Тізбеге 24-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы Тізбеге 25-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы Тізбеге 26-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы Тізбеге 27-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы Тізбеге 28-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы Тізбеге 29-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы Тізбеге 30-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы Тізбеге 31-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы Тізбеге 32-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы Тізбеге 33-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

11) отчет, предусмотренный подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
12) отчет, предусмотренный подпунктом 15) пункта 1 настоящего постановления:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о максимальных ставках по привлечҰнным вкладам физических лиц с фиксированной процентной ставкой в национальной валюте – ежемесячно, не позднее второго рабочего дня после двадцатого календарного дня отчетного месяца;
13) отчет, предусмотренный подпунктом 16) пункта 1 настоящего постановления, – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
14) отчет, предусмотренный подпунктом 17) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
15) отчет, предусмотренный подпунктом 18) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года;
Дополнительные отчеты за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), предусмотренные подпунктами 5), 6), 7), 9), 12) и 15) пункта 1 настоящего постановления, представляются банками второго уровня (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 20 к настоящему Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 21 к настоящему Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 22 к настоящему Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 23 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 24 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 25 к настоящему Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 26 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 27 к настоящему Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 28 к настоящему Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 29 к настоящему Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 30 к настоящему Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 31 к настоящему Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 32 к настоящему Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 33 к настоящему Перечню;

15-қосымша осы Тізбеге 34-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы Тізбеге 35-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
17-қосымша осы Тізбеге 36-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымша осы Тізбеге 37-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы Тізбеге 38-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы Тізбеге 39-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
орыс тіліндегі тақырыбына түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-қосымша осы Тізбеге 40-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 41-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы Тізбеге 42-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы Тізбеге 43-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы Тізбеге 44-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы Тізбеге 45-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы Тізбеге 46-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы Тізбеге 47-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы Тізбеге 48-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы Тізбеге 49-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы Тізбеге 50-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы Тізбеге 51-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы Тізбеге 52-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы Тізбеге 53-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептілік тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 23 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22321 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 34 к настоящему Перечню;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 35 к настоящему Перечню;
приложение 17 изложить в редакции согласно приложению 36 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 18 согласно приложению 37 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 19 согласно приложению 38 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 20 согласно приложению 39 к настоящему Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 40 к настоящему Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 41 к настоящему Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 42 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 43 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 44 к настоящему Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 45 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 46 к настоящему Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 47 к настоящему Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 48 к настоящему Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 49 к настоящему Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 50 к настоящему Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 51 к настоящему Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 52 к настоящему Перечню;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 53 к настоящему Перечню.
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 23 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22321) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан)";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-қосымша осы Тізбеге 54-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 55-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы Тізбеге 56-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы Тізбеге 57-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы Тізбеге 58-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы Тізбеге 59-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы Тізбеге 60-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы Тізбеге 61-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы Тізбеге 62-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы Тізбеге 63-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы Тізбеге 64-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы Тізбеге 65-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы Тізбеге 66-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы Тізбеге 67-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы Тізбеге 68-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
17-қосымша осы Тізбеге 69-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымша осы Тізбеге 70-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы Тізбеге 71-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы Тізбеге 72-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Тізбеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының кірістері мен мүлкі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЖТІҚ_Н2
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ бастап 20__жылғы "___"________ дейін 20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Алынған кірістер және өзге де ақша түсімдері
(мың теңгемен)
Кірістер түрінің және өзге де ақша түсімдерінің атауы
Сомасы
1
2
3
1.
Кірістер және өзге де ақша түсімдері, барлығы, оның ішінде:
1.1
жалақы және өзге де еңбек қызметіне сыйақы
1.2
екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы ие ұйымдардың жарғылық капиталында қатысу үлестерінен (акциялардан) дивидендтер және кіріс (талдамасымен)

"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 54 к настоящему Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 55 к настоящему Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 56 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 57 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 58 к настоящему Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 59 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 60 к настоящему Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 61 к настоящему Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 62 к настоящему Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 63 к настоящему Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 64 к настоящему Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 65 к настоящему Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 66 к настоящему Перечню;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 67 к настоящему Перечню;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 68 к настоящему Перечню;
приложение 17 изложить в редакции согласно приложению 69 к настоящему Перечню;
приложение 18 изложить в редакции согласно приложению 70 к настоящему Перечню;
приложение 19 изложить в редакции согласно приложению 71 к настоящему Перечню;
приложение 20 изложить в редакции согласно приложению 72 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом
Индекс формы административных данных: КУФЛ_Ф2
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20__ года
c "___" "________" 20___года по "___" "________" 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня,
страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем,
являющийся физическим лицом
Срок представления формы административных данных: ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати)
календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица 1. Полученные доходы и иные денежные поступления
(в тысячах тенге)
Наименование вида доходов и иных денежных поступлений
Сумма
1
2
3
1.
Доходы и иные денежные поступления, всего, в том числе:
1.1
заработная плата и иное вознаграждение трудовой деятельности
1.2
дивиденды и доход от долей участия в уставных капиталах (акций) организаций, которыми владеет крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (с расшифровкой)

1.2.1
1.2.n
1.3
салымдар бойынша төленген сыйақы
1.4
инвестициялық пай қорының басқаруындағы бағалы қағаздар, пайлар бойынша төленген сыйақы
1.5
мүлікті жалға беруден түскен кіріс
1.6
кәсіпкерлік қызметтен түскен өзге кірістер (талдамасымен)
1.6.1
1.6.n
1.7
мүлікті сату
1.8
қарыздар алу
1.9
қаржылық, материалдық және демеушілік көмек алу
1.10
мүлікті сыйға алу
1.11
өзгелер (талдамасымен)
1.11.1
1.11.n
2-кесте. Мүлік бойынша мәліметтер
Мүлік түрінің атауы
Мүліктің есепті кезең соңындағы құны (мың теңгемен)
Өтімділік дәрежесі
1
2
3
4
1.
Мүлік, барлығы, оның ішінде:
1.1
Ақшаның барлығы, оның ішінде:
1) қолма-қол ақша:
ұлттық валютада;
шетел валютасында;
2) екiншi деңгейдегi банктердегі банктік шоттарда:
ұлттық валютада;
шетел валютасында;
3) шетел банктеріндегі шетел валютасындағы банктік шоттарда;
4) өзге нысанда (талдамасымен)
1.1.4.1
1.1.4.n
1.2
аффинирленген бағалы металдар және олардан жасалған бұйымдар
1.3
жылжымайтын мүлік (талдамасымен)
1.3.1
1.3.n
1.4
екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы ие ұйымдардың жарғылық капиталында қатысу үлестері (акциялар)
1.4.1
оның ішінде сенімгерлік басқаруда
1.5
инвестициялық пай қорының басқаруындағы бағалы қағаздар, пайлар
1.6
өзге мүлік, оның ішінде:
1.6.1
шығармашылық зияткерлік қызметтің нысандалған нәтижелері
1.6.2
фирмалық атаулар, тауарлық белгілер және бұйымдарды даралаудың өзге құралдары
1.6.3
өзге мүліктік құқық
1.6.4
өзгесі
1.7
оған иелік ету, пайдалану және басқару шектелген мүлік (талдамасымен және шектеу негіздемесін көрсете отырып)
1.7.1
1.7.n
2
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда қаржы ұйымын үстеме капиталдандыру ретінде ұсынатын мүліктің ең жоғарғы құны
Х
2.1
2.n
3
Анықтама үшін: қысқамерзімді міндеттемелер
Х
3.1
Х
3.n
Х
3-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына тиесілі ұйымдардың жарғылық капиталында қатысу үлестері (акциялар) туралы, сондай-ақ оларды сатып алу үшін қаражат көздері туралы мәліметтер
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жарғылық капиталына қатысу үлестері немесе акциялары екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі ұйымның атауы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі жарғылық капиталға қатысу сомасы (акциялардың ағымдағы нарықтық құны) (мың теңгемен)
Акциялар саны
Жай
Артықшылықты
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Есепті кезеңдегі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі
ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алу үшін қаражат көздері
Алынған дивидендтер
Алдыңғы есепті кезеңдерде
Есепті кезеңнің алдындағы кезеңде
Сомасы (мың теңгемен)
Кезеңі (жылы)
Сомасы (мың теңгемен)
Кезеңі (жылы)
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: __________________________________________________
(мүлік құнының түрі)
_____________________________________________________ __________
(ірі қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)) (қолы)
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының
жеке тұлға болып табылатын
ірі қатысушысының кірістері
мен мүлкі туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының кірістері мен мүлкі туралы есеп (индексі – ЖТІҚ_Н2, кезеңділігі – жыл сайын)

1.2.1
1.2.n
1.3
выплаченное вознаграждение по вкладам
1.4
выплаченное вознаграждение по ценным бумагам, паям, находящимся в управлении паевого инвестиционного фонда
1.5
доход от сдачи в аренду имущества
1.6
иные доходы от предпринимательской деятельности (с расшифровкой)
1.6.1
1.6.n
1.7
продажа имущества
1.8
получение займов
1.9
получение финансовой, материальной и спонсорской помощи
1.10
получение имущества в дар
1.11
прочее (с расшифровкой)
1.11.1
1.11.n
Таблица 2. Сведения по имуществу
Наименование вида имущества
Стоимость имущества
(в тысячах тенге)
на конец отчетного периода
Степень ликвидности
1
2
3
4
1.
Имущество, всего, в том числе:
1.1
деньги всего, в том числе:
1) наличными:
в национальной валюте;
в иностранной валюте;
2) на банковских счетах в банках второго уровня:
в национальной валюте;
в иностранной валюте;
3) на банковских счетах в иностранных банках
в иностранной валюте;
4) в иной форме (с расшифровкой)
1.1.4.1
1.1.4.n
1.2
аффинированные драгоценные металлы и изделия из них
1.3
недвижимое имущество (с расшифровкой)
1.3.1
1.3.n
1.4
доли участия в уставных капиталах (акции) организаций, которыми владеет крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем
1.4.1
в т.ч. находящиеся в доверительном управлении
1.5
ценные бумаги, паи, находящиеся в управлении паевого инвестиционного фонда
1.6
прочее имущество, в том числе:
1.6.1
объектированные результаты творческой интеллектуальной деятельности
1.6.2
фирменные наименования, товарные знаки и иные средства индивидуализации изделий
1.6.3
прочие имущественные права
1.6.4
иное
1.7
имущество, право владения, пользования и распоряжения которым ограничено (с расшифровкой и указанием основания ограничения)
1.7.1
1.7.n
2
Максимальная стоимость имущества, предоставляемая крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, в качестве докапитализации финансовой организации, в случае ухудшения финансового положения финансовой организации
Х
2.1
2.n
3
Справочно: краткосрочные обязательства
Х
3.1
Х
3.n
Х
Таблица 3. Сведения о принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся физическим лицом, долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также об источниках средств для их приобретения
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации, доли участия в уставном капитале или акции которой принадлежат крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем
Сумма участия в уставном капитале (текущая рыночная стоимость акций), принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, (в тысячах тенге)
Количество акций
Простые
Привилегированные
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
Источники средств для приобретения принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, долей участия в устав ном капитале или акций организаций в отчет ном периоде
Полученные дивиденды
За предыдущие отчетные периоды
За период, предшествующий отчетному периоду
Сумма
(в тысячах тенге)
Период (год)
Сумма (в тысячах тенге)
Период (год)
7
8
9
10
11
12
Примечание:
________________________________________________________________
(вид стоимости имущества)
_____________________________________________________ ___________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) крупного участника) (подпись)
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах
и имуществе крупного участника
банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющегося физическим лицом
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом (индекс - КУФЛ_Ф2, периодичность - ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының кірістері мен мүлкі туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
4. Нысанға екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есепті кезең ретінде есепті жыл көрсетіледі. Егер есеп беруші тұлға есепті жыл ішінде алғаш рет ірі қатысушы мәртебесін иеленген болса, онда есепті кезең ретінде ірі қатысушы мәртебесін иелену кезінен бастап есепті жыл аяқталғанға дейінгі кезең көрсетіледі.
6. 1-кестенің 3-бағанында есепті кезеңде нақты алынған кірістер және өзге де ақша түсімдері (төлем көзінен ұсталған салықтарды және өзге де ұстап қалуларды есептегенде) көрсетіледі.
7. 1-кестенің 1.2-жолы бойынша 3-бағандағы деректер 3-кестенің 9 және 11-бағандарындағы деректер сомасына сәйкес келеді.
8. 2-кестенің 3-бағанында мүліктің тәуелсіз бағалаушы растаған нарықтық құны көрсетіледі, ол жоқ болған жағдайда қаржы ұйымының ірі қатысушысының бағалауы бойынша түрлі ақпарат ресурстарынан ұқсас мүліктің құны көрсетіледі. Ұқсас мүлік жоқ болған жағдайда мүліктің бастапқы немесе баланстық құны көрсетіледі.
Бұл ретте есеп беретін тұлға есептілікке ескертуде мүлік құнының түрін көрсетуі қажет.
9. 2-кестенің 4-бағанында ықтимал сатылу мерзіміне қарай екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының бағалауы бойынша әрбір мүлік өтімділігінің дәрежесі (1 - 3 балл) көрсетіледі: 1 - төмен (сатылу мерзімі - бір жылдан астам), 2 - орташа (сатылу мерзімі - 30 күннен 1 жылға дейін), 3 - жоғары (сатылу мерзімі - 30 күнге дейін).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом.
4. Форма подписывается крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В качестве отчетного периода указывается отчетный год. В случае, если отчитывающееся лицо первично приобрело статус крупного участника в течение отчетного года, то в качестве отчетного периода указывается период с момента приобретения статуса крупного участника до окончания отчетного года.
6. В графе 3 Таблицы 1 указываются фактически полученные в отчетном периоде доходы и иные денежные поступления (с учетом удержанных налогов и иных удержаний у источника выплат).
7. Данные в графе 3 по строке 1.2 Таблицы 1 соответствуют сумме данных в графах 9 и 11 Таблицы 3.
8. В графе 3 Таблицы 2 указывается рыночная стоимость имущества, подтвержденная независимым оценщиком, при ее отсутствии указывается стоимость аналогичного имущества из различных информационных ресурсов, по оценке крупного участника финансовой организации. При отсутствии аналогичного имущества указывается первоначальная или балансовая стоимость имущества.
При этом, в примечании к отчетности отчитывающимся лицом необходимо указать вид стоимости имущества.
9. В графе 4 Таблицы 2 указывается степень ликвидности каждого имущества по оценке крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (от 1 до 3 баллов), в зависимости от срока возможной его реализации: 1 - низкая (срок реализации - более года), 2 - средняя (срок реализации - от 30 дней до 1 года), 3 - высокая (срок реализации - до 30 дней).

10. 2-кестенің 1.1-жолында есепті күндегі ақша қалдығы көрсетіледі.
11. 2-кестенің 1.2-жолында аффинирленген бағалы металдар және олардан жасалған, құны тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің тоғыз жүз еселенген мөлшеріне балама сомадан асатын бұйымдар көрсетіледі.
12. 2-кестенің 1.4-жолындағы деректер 3-кестенің 4-бағанындағы деректер сомасына сәйкес келеді.
13. 2-кестенің 1.6.3-жолдарында 2-кестенің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6-жолдарында көрсетілмеген өзге мүліктік құқықтар, оның ішінде жер асты байлығын пайдалану құқығы көрсетіледі.
14. 2-кестенің 1.6.4-жолында 2-кестенің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6-жолдарында көрсетілмеген өзге мүлік, оның ішінде құны тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің тоғыз жүз еселенген мөлшеріне балама сомадан асатын өнер бұйымдары, "сән-салтанат бұйымдары" және т.с.с. көрсетіледі.
15. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы бірмезгілде бірнеше қаржы ұйымында қатысушы болса, онда 2-кестенің 2.1 және 2.n-жолдарында әрбір қаржы ұйымы бойынша деректер жеке-жеке көрсетіледі.
16. 2-кестенің 3-жолында 1 жылға дейінгі (өтеуге дейін қалған мерзімі бар) кезеңде төленуге жататын барлық міндеттемелер көрсетіледі.
17. "X" символымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
18. 3-кестедегі мәліметтер есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша көрсетіледі.
Тізбеге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЖТІҚ_Н3
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"_______ бастап 20__жылғы "___"________ дейін 20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Есеп беруші тұлға туралы мәліметтер
1.
Тұрғылықты жері (мекенжайы, телефоны, электрондық мекенжайы)
2.
Есеп беруші тұлғаның ірі қатысушы мәртебесі бар екiншi деңгейдегi банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушылардың атауы
3.
Жеке куәлігі (төлқұжат) (сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
4.
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
5.
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының екінші деңгейдегі банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге ықпалын жүзеге асыруы туралы мәліметтер:
басқа тұлғалармен бірлесіп, олардың арасында жасалған шарт күшімен
өзге тәсілмен
1
2
3
4
5.1
5.n.
2-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына тиесілі жарғылық капиталдарда қатысу үлестерін (акцияларын) көрсете отырып, оның ұйымдардағы лауазымдары туралы мәліметтер
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы
Атқаратын лауазымы
Акциялардың баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы және (немесе) оның жарғылық капиталда қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей
жанама
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
онымен бірлесіп акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
6
7
8
9
10
11
12
3-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының жақын туыстары, жұбайы және (немесе) жұбайының (зайыбының) жақын туыстары, сондай-ақ осы тұлғалар бақылайтын ұйымдар туралы мәліметтер
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының жақын туысының, жұбайының (зайыбының) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туыстық дәрежесі
Жақын туысы, жұбайы немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысы бақылайтын ұйымның атауы
Ұйымның атауы
Тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталында қатысу үлесі (пайызбен)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Ірі қатысушының жақын туысының, жұбайының (зайыбының) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысының екінші деңгейдегі банктегі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы, инвестициялық портфельді басқарушыдағы лауазымы
Акциялардың баланстық құны (Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акциясының қатысу сомасы (мың теңгемен)
Жақын туысына, жұбайына немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысына тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
жеке
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Жақын туысына, жұбайына немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысына тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
бірлесіп
тікелей
жанама
пайыз
онымен бірлесіп акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
12
13
14
15
__________________________________________________ __________
(ірі қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының жеке
тұлға болып табылатын ірі
қатысушысы туралы
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп (индексі – ЖТІҚ_Н3, кезеңділігі – жыл сайын)

10. В строке 1.1 Таблицы 2 указывается остаток денег на отчетную дату.
11. В строке 1.2 Таблицы 2 указываются аффинированные драгоценные металлы и изделия из них, стоимость которых превышает сумму, эквивалентную девятисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
12. Данные в строке 1.4 Таблицы 2 соответствуют сумме данных в графе 4 Таблицы 3.
13. В строках 1.6.3 Таблицы 2 указываются прочие имущественные права, которые не указаны в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6 Таблицы 2, в том числе права недропользования.
14. В строке 1.6.4 Таблицы 2 указывается иное имущество, которое не указано в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6 Таблицы 2, в том числе предметы искусства, предметы роскоши и тому подобное, стоимость которых превышает сумму, эквивалентную девятисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
15. В случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом, одновременно является участником нескольких финансовых организаций, то в строках 2.1 и 2.n Таблицы 2 указываются данные по каждой финансовой организации в отдельности.
16. В строке 3 Таблицы 2 указываются все имеющиеся обязательства, подлежащие к выплате в период (с оставшимся сроком погашения) до 1 года.
17. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются.
18. Сведения в Таблице 3 указываются по состоянию на конец отчетного периода.
Приложение 2 к Перечню
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом
Индекс формы административных данных: КУФЛ_Ф3
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
c "___" "________" 20___года по "___" "________" 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня,
страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем,
являющийся физическим лицом
Срок представления формы административных данных: ежегодно,
не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица 1. Сведения об отчитывающемся лице
1.
Место жительства (адрес, телефон, электронный адрес)
2.
Наименование банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющих инвестиционным портфелем в которых отчитывающееся лицо имеет статус крупного участника
3.
Удостоверение личности (паспорт) (серия, номер, кем и когда выдан)
4.
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
5.
Сведения об осуществлении крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом, влияния на принимаемые банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решения:
совместно с другими лицами в силу договора между ними
иным образом
1
2
3
5.1
5.n.
Таблица 2. Сведения о занимаемых крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом, должностях в организациях, с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций)
Бизнес идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации
Занимаемая должность
Балансовая стоимость акций
(сумма участия) (в тысячах тенге)
1
2
3
4
5
1
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся физическим лицом, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации и (или) доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
индивидуально
совместно
прямо
косвенно
прямо
косвенно
процент
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которой (-ым) осуществляется владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 3. Сведения о близких родственниках, супруг (супруга) и (или) близких родственниках супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом, а также организациях, контролируемых данными лицами
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Фамилия, имя и отчество, (при его наличии) близкого родственника, супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, или близкого родственника супруга (супруги)
Степень родства
Организации, контролируемые близким родственником, супругом (супругой) или близким родственником супруга (супруги)
Наименование организации
Соотношение количества принадлежащих акций к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Занимаемая близким родственником, супругом (супругой) крупного участника или близким родственником супруга (супруги) должность в банке второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющем инвестиционным портфелем
Балансовая стоимость акций (сумма участия банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем) (в тысячах тенге)
Соотношение количества акций, принадлежащих близкому родственнику, супругу (супруге) или близкому родственнику супруга (супруги), к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в процентах)
индивидуально
прямо
косвенно
процент
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих близкому родственнику, супругу (супруге) или близкому родственнику супруга (супруги), к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в процентах)
совместно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которой (-ым) осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
12
13
14
15
________________________________________________________ _________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) крупного участника) (подпись)
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение
к форме отчета о крупном
участнике банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющимся физическим лицом
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом
(индекс - КУФЛ_Ф3, периодичность - ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
4. Нысанға екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есепті кезең ретінде есепті жыл көрсетіледі. Егер есеп беруші тұлға есепті жыл ішінде алғаш рет ірі қатысушы мәртебесін иеленген жағдайда, онда есепті кезең ретінде ірі қатысушы мәртебесін иелену кезінен бастап есепті жыл аяқталғанға дейінгі кезең көрсетіледі.
6. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына дербес ықпал ететін болған жағдайда, 1-кестенің 5-жолы бойынша мәліметтер толтырылмайды.
7. Егер екiншi деңгейдегi екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына дербес ықпал етпейтін болған жағдайда:
1) 1-кестенің 5-жолының 1-бағанында есеп беруші тұлға ірі қатысушысы болып табылатын екiншi деңгейдегi банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушылардың атаулары көрсетіледі;
2) егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына басқа тұлғалармен бірлесе отырып, өздерінің арасындағы шарттың күшіне қарай ықпал ететін болса, онда 1-кестенің 5-жолының 2-бағанында осы тұлғалар көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом.
4. Форма подписывается крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В качестве отчетного периода указывается отчетный год. В случае, если отчитывающееся лицо первично приобрело статус крупного участника в течение отчетного года, то в качестве отчетного периода указывается период с момента приобретения статуса крупного участника до окончания отчетного года.
6. По строке 5 Таблицы 1 сведения не заполняются, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, самостоятельно оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений.
7. Если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, самостоятельно не оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений:
1) в графе 1 строки 5 Таблицы 1 указываются наименования банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющих инвестиционным портфелем, в которых отчитывающееся лицо является крупным участником;
2) в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, решений совместно с другими лицами в силу договора между ними, то в графе 2 строки 5 Таблицы 1 указываются данные лица;

3) егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына басқаша, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігі айқындалатын өкілеттіктер берумен ықпал ететін болса, онда 1-кестенің 5-жолының 3-бағанында тиісті мәліметтер көрсетіледі.
8. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысы қаржы ұйымында лауазым атқаратын және (немесе) оның жарғылық капиталында қатысу үлесі (акциялары) болған жағдайларда, 3-кестеде мәліметтер көрсетіледі.
9. 2 және 3-кестелерде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Тізбеге
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЗТ БСХ ІҚ _Н4
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын.
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі, банк холдингі, сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, екiншi деңгейдегi банктің Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын қоспағанда, қаржы жылы аяқталуы бойынша күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын.
Нысан
1-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы мәліметтер
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Лауазымды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Резидент, бейрезидент
1
2
3
4
кестенің жалғасы:
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі
Ұйымның атауы
Ұйымдағы атқаратын лауазымы
Лауазымына тағайындалу күні
Акциялардың баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Лауазымды тұлғаға тиесілі акциялар санының орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алынғанды шегергенде) акциялардың жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей
жанама
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
акцияларға иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
акцияларды жанама иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
10
11
12
13
14
15
16
2-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін (акцияларды) сатып алу үшін қарыздар алуы туралы мәліметтер
Қарыз берген ұйым, жеке тұлға
Акциялары (жарғылық капиталында қатысу үлестері) қарыз есебінен сатып алынған ұйым
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Қарыз сомасы (мың теңгемен
Акциялардың баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
Акциялар саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің сатып алған акциялар санының ұйымның орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарын шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен
6
7
8
9
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының заңды тұлға болып
табылатын ірі қатысушысының,
банк холдингінің, сақтандыру
холдингінің лауазымды
тұлғалары туралы есептің
нысаны қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп (индексі – ЗТ БСХ ІҚ _Н4, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

3) в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений иным образом, в том числе делегированием полномочий, определяющим возможность такого влияния, то в графе 3 строки 5 Таблицы 1 указывается соответствующие сведения.
8. В Таблице 3 указываются сведения в случаях, если близкий родственник, супруг (супруга) и (или) близкий родственник супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем занимает должность в финансовой организации и (или) имеет долю участия в ее уставном капитале (акции).
9. Сведения в Таблицах 2 и 3 указываются по состоянию на конец отчетного периода.
Приложение 3 к Перечню
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга
Индекс формы административных данных: КУ БСХ ЮЛ_Ф4
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, за исключением крупного участника банка второго уровня, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, банковского холдинга, страхового холдинга, являющихся резидентами Республики Казахстан
Форма
Таблица 1. Сведения о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица
Резидент, нерезидент
Бизнес - идентификационный номер
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Наименование организации
Занимаемая должность в организации
Дата назначения на должность
Балансовая стоимость акций (сумма участия) (в тысячах тенге)
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих должностному лицу, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций или доля участия в уставном капитале организации (в процентах)
индивидуально
совместно
прямо
косвенно
прямо
косвенно
процент
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется владение акциями
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которыми осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
10
11
12
13
14
15
16
Таблица 2. Сведения о получении крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковским холдингом, страховым холдингом займов для приобретения долей участия в уставных капиталах (акций) организаций
Организация, физическое лицо, предоставившее заем
Организация, акции (доли участия в уставном капитале) которой приобретены за счет займа
Бизнес - идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Сумма займа (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость акций (сумма участия) (в тысячах тенге)
Количество акций
Соотношение количества акций, приобретенных крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковским холдингом, страховым холдингом, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
6
7
8
9
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о должностных
лицах крупного участника
банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, являющегося
юридическим лицом, банковского
холдинга, страхового холдинга
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга
(индекс - КУ БСХ ЮЛ_Ф4, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
тоқсан сайын – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, екiншi деңгейдегi банктің Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резиденті- заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы;
жыл сайын – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғасы 1-кестенің 6-бағанында көрсетілген ұйымда қызмет атқармаса не оның акцияларын (қатысу үлестерін) иеленбесе, 1-кестенің 7 және 8-бағандары не 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандары толтырылмайды.
9-бағанда баланстық құнының сомасы көрсетіледі, ол бойынша құрылған провизияларды (резервтерді) шегергеннен кейін қаржы активі баланста танылады.
6. 1-кестеде банк холдингі, сақтандыру холдингі және қаржы ұйымдары үшін оның ішінде басшы қызметкерлері көрсетіледі.
7. 2-кестенің 8-бағаны екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған жағдайда толтырылады.
Тізбеге
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі және сақтандыру холдингі қатысушысы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЗТ БСХ ІҚ_Н5
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 __ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі және сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын, екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы.
Нысан
Кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі және сақтандыру холдингі қатысушысы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы мәліметтер
Бзнес - сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның атауы
Қызмет түрінің сипаты
Қатысу сомасы (иеленген акциялар құны) (мың теңгемен)
Номиналды (сатып алынған)
Баланстық (резервтерді шегергенде)
Анықтама үшін: резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Акциялар саны (дана)
Иеленген күні
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингі және сақтандыру холдингі қатысушысына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына ара қатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
жай
артықшылық берілген
жеке
тікелей (пайызбен)
жанама
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы,жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған акцияларының (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Есепті кезеңде алынған дивидендтер
(мың теңгемен)
бірлесіп
тікелей
жанама
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
14
15
16
17
18
19
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының
заңды тұлға болып табылатын
ірі қатысушысы, банк холдингі
және сақтандыру холдингі
қатысушысы (акционері)
болып табылатын ұйымдар
туралы есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі және сақтандыру холдингі қатысушысы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп (индексі – БСХ ЗТ ІҚ_Н5, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется:
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В случае если должностное лицо крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга в организации, указанной в графе 6 Таблицы 1, не занимает должность либо не владеет ее акциями (долями участия), графа 7 и 8 либо графы 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Таблицы 1 не заполняются.
В графе 9 указывается сумма балансовой стоимости, по которой финансовый актив признается в балансе после вычета сформированных по ним провизий (резервов)
6. В Таблице 1 для банковского холдинга, страхового холдинга и финансовых организаций указываются, в том числе, руководящие работники.
7. Графа 8 Таблицы 2 заполняется в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковский холдинг, страховой холдинг создан в организационно-правовой форме акционерного общества.
Приложение 4 к Перечню
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)
Индекс формы административных данных: КУ БСХ ЮЛ_Ф5
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг и страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
Форма
Таблица. Сведения об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица
Описание вида деятельности
Сумма участия (стоимость приобретенных акций) (в тысячах тенге)
Номинальная (покупная)
Балансовая (за вычетом резервов)
Справочно: резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Количество акций (штук)
Дата приобретения
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся юридическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
простые
привилегированные
индивидуально
Прямо (процент)
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся юридическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Дивиденды, полученные в отчетном периоде (тысячах тенге)
совместно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которым осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которое осуществляется косвенное владение акциями
14
15
16
17
18
19
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об организациях,
в которых крупный участник
банка второго уровня, страховой
(перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным
портфелем, являющийся юридическим
лицом, банковский холдинг,
страховой холдинг является
участником (акционером)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)
(индекс - КУ БСХ ЮЛ_Ф5, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі және сақтандыру холдингі қатысушысы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
тоқсан сайын – екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғалары болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі;
жыл сайын – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жасайды.
4. Нысанға басшы не есепке қол қоюға функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-баған капиталында екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк және (немесе) сақтандыру холдингі қатысатын 3-бағанда көрсетілген заңды тұлға қызметінің түрі бойынша толтырылады.
6. 7-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнінде және қосу белгісімен көрсетіледі.
7. Нысанда екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушылар (тікелей немесе жанама) болып табылатын барлық ұйымдар бойынша деректер көрсетіледі.
Тізбеге
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЗТ БСХ ІҚ_Н6
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденті, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын екiншi деңгейдегi банктің Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі;
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы.
Нысан
1-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы мәліметтер
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резидент, бейрезидент
Ірі қатысушының атауы/ тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Қызмет түрінің сипаты
Акциясының баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
Тиесілі акциялар саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысына (акционеріне) тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына
қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей
(пайыз)
жанама
тікелей
жанама
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
8
9
10
11
12
13
14
2-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізілімі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Тұлғаның атауы
Бақылау негізі
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылайтын тұлға дауыс беретін акцияларының 20 пайызынан астамын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иеленетін ұйымдар туралы мәліметтер
еншілес ұйымның атауы
өзге ұйымдардың атауы
1
2
3
4
5
6
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ___________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының
заңды тұлға болып табылатын
ірі қатысушысының, банк
холдингінің, сақтандыру
холдингінің ірі қатысушылары
(акционерлері) туралы есеп,
сондай-ақ екiншi деңгейдегi
банктің, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының,
инвестициялық портфельді
басқарушының заңды тұлға
болып табылатын ірі
қатысушысын, банк холдингін,
сақтандыру холдингін
бақылауды жүзеге асыратын
тұлғалар туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер (индексі – ЗТ БСХ ІҚ_Н6, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется:
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 4 заполняется по виду деятельности юридического лица, указанного в графе 3, в капитале которого участвует крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский и (или) страховой холдинг.
6. В графе 7 сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
7. В Форме отражаются данные по всем организациям, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг являются участниками (прямо или косвенно).
Приложение 5 к Перечню
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом
Индекс формы административных данных: КУ БСХ ЮЛ_Ф6
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию:
крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, в том числе нерезидент Республики Казахстан, страховой холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом-нерезидентом Республики Казахстан
ежеквартально не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, страховым холдингом, являющимся резидентом Республики Казахстан, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
Форма
Таблица 1. Сведения о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга и страхового холдинга
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Резидент, нерезидент
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
крупного участника
Описание вида деятельности
Балансовая стоимость акции (сумма участия) (в тысячах тенге)
Количество принадлежащих акций (штук)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику (акционеру) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, или доля участия в его уставном капитале (в процентах)
индивидуально
совместно
Прямо
(процент)
косвенно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которыми осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
8
9
10
11
12
13
14
Таблица 2. Реестр лиц, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование лица
Основания контроля
Сведения об организациях в которых лицо, контролирующее крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг владеет более 20 (двадцатью) процентами голосующих акций (долями участия в уставном капитале)
наименование дочерней организации
наименование иных организаций
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о крупных участниках
(акционерах) крупного участника
банка второго уровня, страховой
(перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным
портфелем, являющегося юридическим
лицом, банковского холдинга,
страхового холдинга, а также
сведений о лицах, осуществляющих
контроль над крупным участником
банка второго уровня, страховой
(перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющимся юридическим
лицом, банковским холдингом,
страховым холдингом
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом
(индекс - КУ БСХ ЮЛ_Ф6, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
тоқсан сайын – екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі;
жыл сайын – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жасайды.
4. Нысанға басшы не есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 4-бағанында екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің орналастырылған акцияларының (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) он немесе одан көп пайызына иеленетін тұлғалар көрсетіледі.
6. 1-кестенің 5-бағаны 4-бағанда көрсетілген тұлға қызметінің сипаты бойынша толтырылады.
7. 1-кестенің 7 және 8-бағандары екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған жағдайда толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется:
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом-нерезидентом Республики Казахстан;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 Таблицы 1 указываются лица, владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга.
6. Графа 5 Таблицы 1 заполняется по виду деятельности лица, указанного в графе 4.
7. Графы 7 и 8 Таблицы 1 заполняются в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковский холдинг, страховой холдинг создан в организационно-правовой форме акционерного общества.

8. 2-кестенің 4-бағанында "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-1-бабына сәйкес бақылау үшін негіздер көрсетіледі.
9. 2-кестені толтыру бойынша талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтеріне қолданылмайды.
Тізбеге
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы есеп туралы мәліметтер және байланысты тұлғалардың, оның ішінде үлестес тұлғалардың тізілімі
Әкімшілік деректер нысанның индексі: ЗТ БСХ ІҚ_Н7
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі және сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі
жыл сайын, қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушылары.
Нысан
1-кесте. Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Байланысты (үлестес) тұлға ұйымның атауы, тегі, аты (ол бар болса әкесінің аты)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резиденттік елі
1
2
3
4
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Тұлға ерекше қатынастармен байланысқан (үлестес) тұлғаға жатқызылған белгі
Мәміле түрі
Мәміле мақсаты
Шарттың күні
Шарт жасалған күн
Шарттың қолданысы аяқталған күн
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Уәкілетті орган шешімінің деректемелері
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Мәміле валютасы
Қамтамасыз етудің болуы туралы мәліметтер (иә/жоқ)
Сыйақы (жылдық пайызбен)
Есепті күнге мәміле түрі бойынша қалдық (мың теңгемен)
Ескерту (2-16-бағандарда көзделмеген өзге мәліметтер көрсетіледі)
шарттың талаптары бойынша
байланысты емес тұлғалар үшін ішкі талаптар бойынша
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиынтығы
2-кесте. Байланысты тұлғалардың, оның ішінде үлестес тұлғалардың тізілімі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Байланысты (үлестес) тұлғаның атауы
Резиденттік елі
Тұлға ерекше қатынастармен байланысқан/үлестес тұлғаға жатқызылған белгі
1
2
3
4
5
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Байланысты тұлғалармен, оның
ішінде үлестес тұлғалармен
есепті кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы
мәмілелер туралы есеп және
байланысты тұлғалардың, оның
ішінде үлестес тұлғалардың
тізілімі нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалардың, оның ішінде үлестес тұлғалардың тізілімі (индексі - БСХ ЗТ ІҚ_Н7, кезеңділігі - тоқсан сайын (жыл сайын)

8. В графе 4 Таблицы 2 указываются основания для контроля в соответствии со статьей 2 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 72-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
9. Требование по заполнению Таблицы 2 не распространяется на банковские холдинги-нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 6 к Перечню
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Индекс формы административных данных: КУ БСХ ЮЛ_Ф7
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
Форма
Таблица 1. Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами
Наименование организации или фамилия, имя и отчество (при его наличии) связанного (аффилированного) лица
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Страна резидентства
1
2
3
4
Итого
продолжение таблицы:
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
Вид сделки
Цель сделки
Номер договора
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Реквизиты решения уполномоченного органа
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Валюта сделки
Сведения о наличии обеспечения (да (нет))
Вознаграждение (в процентах годовых)
Остаток по виду сделки на отчетную дату (в тысячах тенге)
Примечание (указываются иные сведения, не предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16)
по условиям договора
по внутренним требованиям для несвязанных лиц
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого
Таблица 2. Реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер
(для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование связанного (аффилированного) лица
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
1
2
3
4
5
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о сделках
со связанными, в том числе
аффилированными лицами,
заключенных в течение
отчетного периода, а также
действующих по состоянию
на отчетную дату и реестр
связанных, в том числе
аффилированных лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
(индекс - КУ БСХ ЮЛ_Ф7, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалардың, оның ішінде үлестес тұлғалардың тізілімі" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
тоқсан сайын – екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі;
жыл сайын – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушылары мыналар жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Тұлға есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастармен байланысқан тұлғаға (үлестес тұлғаға) жатқызылған белгі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында анықталады.
6. 1 және 2-кестелерде:
1) банк холдингі, сақтандыру холдингі онымен ерекше қатынастармен байланысқан тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді;
2) екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному лицу) с отчитывающимся лицом, определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
6. В Таблицах 1 и 2:
1) банковский холдинг, страховой холдинг отражают сведения о лицах, связанных с ним особыми отношениями;
2) крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющиеся юридическими лицами, отражают сведения об аффилированных лицах.

7. 1-кестеде байланысқан тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғамен операциялардың әрбір түрі бойынша сомасы есепті күні есеп беретін тұлғаның меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асатын есеп беретін тұлға байланысқан тұлғалармен, оның ішінде есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастағы үлестес тұлғалармен жасасқан барлық мәмілелер туралы мәліметтерді көрсетеді.
8. Тұлғада есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастармен байланыстылығының, оның ішінде үлестестігінің бір немесе бірнеше белгісі бар болса 2-кестеде барлық белгілер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 11-бағаны ақпарат болмаған жағдайда толтыру міндетті емес.
10. Жылдың басында тоқсан сайынғы Нысанды жасаған кезде 1-кестеде төртінші тоқсан ішінде байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасалған, сондай-ақ есепті күндегі жағдай бойынша қолданыста болатын мәмілелер көрсетіледі.
Тізбеге
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанның индексі: ЖК БСХ ІҚ_Н8
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк, сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысаны ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты жасау бойынша жұмыс кестесі
Көрсеткіштер
1-қатысушы
N қатысушы
Сомасы
жою
Сомасы
жою
дебет
кредит
дебет
кредит
1
2

7. Таблица 1 раскрывает сведения обо всех сделках, отчитывающегося лица с лицами, связанными, в том числе аффилированными с отчитывающимся лицом особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций со связанным, в том числе аффилированными лицом превышает 0,01 (ноль целых одна сотая) процент в совокупности от размера собственного капитала отчитывающегося лица на отчетную дату.
8. Если лицо имеет один или несколько признаков связанности особыми отношениями, в том числе аффилированности с отчитывающимся лицом, в Таблице 2 указываются все признаки.
9. Графа 11 Таблицы 1 в случае отсутствия информации не заполняется.
10. При составлении ежеквартальной Формы на начало года в Таблице 1 отражаются сделки со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенные в течение четвертого квартала, а также действующие по состоянию на отчетную дату.
Приложение 7 к Перечню
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности
Индекс формы административных данных: КУ БСХ РТ_Ф8
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящие в состав банковского конгломерата, страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица 1. Рабочая таблица по составлению консолидированного бухгалтерского баланса
Показатели
Участник 1
Участник N
Сумма
элиминирование
Сумма
элиминирование
дебет
кредит
дебет
кредит
1
2

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын және жыл сайын банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингі, банк холдингі жоқ екiншi деңгейдегi банк, сақтандыру тобына кіретін сақтандыру холдингі жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) қаржылық жағдай туралы бухгалтерлік баланстың көрсеткіштері және олардың талдамасы көрсетіледі.
2-кестенің 2-бағанында құралдар бөлігінде кірістер мен шығыстар талдамасы көрсетіледі.
6. 2-кестедегі мәліметтер екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жүзеге асыратын қызметіне байланысты толтырылады.
7. 1 және 2-кестелерде қауымдасқан (тәуелді) ұйымдарды қоспағанда, банк конгломераты қатысушыларының шоғырландырылмаған қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштерге сәйкес келетін банк конгломератының барлық қатысушылары бойынша көрсеткіштер көрсетіледі.
Қауымдасқан (тәуелді) ұйымдар бойынша көрсеткіштер 1 және 2-кестелердің 4-бағандарында банк конгломератының, сақтандыру тобының әрбір қатысушысы бойынша көрсетіледі.
8. 1-кестенің 5-бағанында "Активтер" көрсеткіштері үшін тиісті жолда мыналар көрсетіледі:
3.1.3, 3.n.3 бағандар сомасын шегергенде 3.1.1, 3.1.2, 3.n.1, 3.n.2 бағандарының сомасы;
"Міндеттемелер", "Капитал" көрсеткіштері үшін тиісті жолда мыналар көрсетіледі:
3.1.2, 3.n.2 бағандар сомасын шегергенде 3.1.1, 3.1.3, 3.n.1, 3.n.3 бағандарының сомасы;
мұндағы n - банк конгломераты, сақтандыру тобы қатысушыларының саны немесе екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйымдары.
Банк конгломераты, сақтандыру тобы немесе екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйымдары қатысушыларының атауы – "N қатысушы" жолдарында көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально и ежегодно банковским холдингом, банком второго уровня, не имеющим банковского холдинга, входящими в состав банковского конгломерата, страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 Таблицы 1 отражаются показатели консолидированного (неконсолидированного) бухгалтерского баланса, отчета о финансовом положении и их расшифровка.
В графе 2 Таблицы 2 отражается расшифровка доходов и расходов в разрезе инструментов.
6. Сведения в Таблице 2 заполняются в зависимости от осуществляемой деятельности банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации.
7. В Таблицах 1 и 2 отражаются показатели по всем участникам банковского конгломерата, соответствующие показателям, содержащимся в неконсолидированной финансовой отчетности участников банковского конгломерата, за исключением ассоциированных (зависимых) организаций.
Показатели по ассоциированным (зависимым) организациям отражаются в графах 4 Таблиц 1 и 2 по каждому участнику банковского конгломерата, страховой группы.
8. В графе 5 Таблицы 1 для показателей "Активы" по соответствующей строке указывается:
сумма граф 3.1.1, 3.1.2, 3.n.1, 3.n.2 за вычетом суммы граф 3.1.3, 3.n.3;
для показателей "Обязательства", "Капитал" по соответствующей строке указывается:
сумма граф 3.1.1, 3.1.3, 3.n.1, 3.n.3 за вычетом суммы граф 3.1.2, 3.n.2;
символ n - количество участников банковского конгломерата, страховой группы или дочерние организации банка второго уровня.
Наименование участников банковского конгломерата, страховой группы или дочерние организации банка второго уровня указываются в графах "Участник N".

9. 1 және 2-кестелердің 8-бағаны бойынша қорытынды көрсеткіштер банк холдингінің, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштерге сәйкес келуге тиіс.
10. Банк холдингінің көрсеткіштері басқа банк холдингінің есептілігіне енгізілген жағдайда осы банк холдингінің Нысанды ұсыну талап етілмейді.
11. 1 және 2-кестелердегі деректер мың теңгемен толтырылады.
Тізбеге
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба
Әкімшілік деректер нысанның индексі: ҚЕ БСХ ІҚ_Н9
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушылары, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
шоғырландырылған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба үшін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік үшін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей;
шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланс, қаржылық жағдай туралы есеп
Көрсеткіштер
Есептік кезеңнің соңына
………..
………..
Активтер жиынтығы
………..
………..
Міндеттемелер жиынтығы
…………
………….
Капитал жиынтығы
Міндеттемелер мен капитал жиынтығы
2-кесте. Пайда мен шығын туралы шоғырландырылған және шоғырландырылмаған есеп, жиынтық кіріс туралы есеп
Көрсеткіштер
жыл басынан бастап есептік кезеңнің соңына дейінгі кезеңде
………..
………..
…………..
……..
………
Салық салынғанға дейінгі таза пайда (таза шығын)
………
Табыс салығы бойынша шығыстар
Табыс салығы төленгеннен кейінгі пайда (шығын)
Таза пайда (таза шығын)
……..
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Шоғырландырылған және
шоғырландырылмаған
қаржылық есептілік және оған
түсіндірме жазба нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба (индексі – ҚЕ БСХ ІҚ_Н9, кезеңділігі - тоқсан сайын, жыл сайын)

9. Итоговые показатели по графам 8 Таблиц 1 и 2 должны соответствовать показателям, содержащимся в консолидированной финансовой отчетности, банковского холдинга, банка второго уровня, не имеющего банковского холдинга, входящих в состав банковского конгломерата, страхового холдинга, входящего в состав страховой группы.
10. Представление Формы не требуется банковским холдингом в случае, если показатели данного банковского холдинга включены в отчетность другого банковского холдинга.
11. Данные в Таблицах 1 и 2 заполняются в тысячах тенге.
Приложение 8 к Перечню
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней
Индекс формы административных данных: КУ БСХ ФО_Ф9
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, для консолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, для неконсолидированной финансовой отчетности
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом для консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней
Форма
Таблица 1. Консолидированный и неконсолидированный бухгалтерский баланс, отчет о финансовом положении
Показатели
На конец отчетного периода
………..
………..
Итого активы
………..
………..
Итого обязательства
…………
………….
Итого капитал
Итого обязательства и капитал
Таблица 2. Консолидированный и неконсолидированный отчет о прибылях и убытках, отчет о совокупном доходе
Показатели
за период с начала года до конца отчетного периода
………..
………..
…………..
……..
………
Чистая прибыль (чистый убыток) до налогообложения
………
Расходы по подоходному налогу
Прибыль (убыток) после уплаты подоходного налога
Чистая прибыль (чистый убыток)
……..
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме консолидированной
и неконсолидированной
финансовой отчетности
и пояснительной
записке к ней
Пояснение по заполнению формы административных данных
Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней
(индекс - КУ БСХ ФО_Ф9, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банктер, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы мыналарды:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бөлігінде, заңды тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысын;
Нысанды тоқсан сайынғы негізде ұсынбау бөлігінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысын, Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушыны қоспағанда, Нысанды тоқсан сайын және жыл сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік мыналарды қамтиды: 1-кестеге сәйкес шоғырландырылған және шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланс, қаржылық жағдай туралы есеп, 2-кестеге сәйкес пайда мен шығын туралы шоғырландырылған және шоғырландырылмаған есеп, жиынтық кіріс туралы есеп, еркін нысандағы ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп және капиталдағы өзгерістер туралы есеп.
6. Деректер аудиторлық ұйым куәландырмаған не болған жағдайда, аудиторлық ұйым куәландырған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептіліктен толтырылады және мың теңгемен көрсетіледі. Еркін нысанда ұсынылатын есептер, сондай-ақ шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба миллион теңгемен берілуі мүмкін.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма представляется ежеквартально и ежегодно крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, банками второго уровня, не имеющими банковского холдинга, входящими в состав банковского конгломерата, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением:
крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, в части не представления консолидированной финансовой отчетности и пояснительная записка к ней;
крупного участника страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в части непредставления Формы на ежеквартальной основе.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность включает в себя: консолидированный (неконсолидированный) бухгалтерский баланс, отчет о финансовом положении в соответствии с Таблицей 1, консолидированный (неконсолидированный) отчет о прибылях и убытках, отчет о совокупном доходе в соответствии с Таблицей 2, отчет о движении денежных средств и отчет об изменениях в капитале в произвольной форме.
6. Данные заполняются из консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности, не заверенной аудиторской организацией, либо заверенной аудиторской организации при ее наличии и указываются в тысячах тенге. Отчеты, предоставляемые в произвольной форме, а также пояснительная записка к консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности могут предоставляться в миллионах тенге.

7. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба еркін нысанда ұсынылады және мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) негізгі мәліметтер, оның ішінде шоғырландырылған есептілік үшін - қаржылық есептілікке кіретін ұйымдардың тізбесі, қаржылық есептілікті жасау тәсілдерінің толық сипаттамасы, әрбір ұйым бойынша еншілес және қауымдастырылған (тәуелді) ұйымдарға инвестицияларды есепке алу тәсілдері;
2) қаржылық есептілікке талдамалар және түсіндірмелер;
3) есептік кезеңнен кейінгі маңызды оқиғалар (есептік күн мен қаржылық есептілік жасалған күн арасындағы кезеңде болатын және қаржылық жағдайына ықпал ететін және ықпал етуі мүмкін оқиғалар) туралы ақпарат.
8. Екiншi деңгейдегi банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резиденті заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы Шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бойынша нысанды екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы бойынша және онда екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын әрбір ұйым бойынша жасайды.
9. Екінші деңгейдегі банк болып табылатын банк конгломератының қатысушысын қоспағанда, банк конгломератының (сақтандыру тобының) құрамына кіретін банк холдингі (сақтандыру холдингі) шоғырландырылмаған қаржылық есептіліктің нысанын банк конгломератының (сақтандыру тобының), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын сақтандыру тобының әрбір мүшесі бойынша бөлек дайындалады.
10. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны ұсыну талабы банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банкке қолданылмайды.
Банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк Шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бойынша нысанды әрбір еншілес ұйым бойынша бөлек жасайды.
11. Бір банк конгломератының құрамына бірнеше банк холдингі кірген жағдайда, онда банк конгломератының әрбір қатысушысы бойынша Шоғырландырылмаған есептілік бойынша нысанды ұсыну тек бір ғана банк холдингінен (банк конгломератының жоғарғы деңгейі) талап етіледі.
12. Банк холдингі және банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есепті кезең үшін шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті ұсынған болса, онда оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну талап етілмейді.

7. Пояснительная записка к консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности предоставляется в произвольной форме и должна содержать следующую информацию:
1) основные сведения, в том числе для консолидированной отчетности - перечень организаций, данные которых включаются в финансовую отчетность, подробное описание методов составления финансовой отчетности, методы учета инвестиций в дочерние и ассоциированные (зависимые) организации в разрезе каждой организации;
2) расшифровки и пояснения к финансовой отчетности;
3) информацию о существенных событиях после отчетной даты (события, которые происходят в период между отчетной датой и датой составления финансовой отчетности и которые оказывают или могут оказывать влияние на финансовое состояние).
8. Крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, Форма по неконсолидированной отчетности составляется по крупному участнику банка второго уровня и каждой организации, в которой крупный участник банка второго уровня является крупным участником (крупным акционером), за исключением банков второго уровня.
9. Банковским холдингом (страховым холдингом), входящим в состав банковского конгломерата (страховой группы), Форма по неконсолидированной финансовой отчетности составляется по каждому участнику банковского конгломерата (страховой группы) в отдельности, за исключением участника банковского конгломерата, являющегося банком второго уровня, участника страховой группы, являющегося страховой (перестраховочной) организацией.
10. Требование по представлению консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней не распространяется на банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата.
Банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, представляет Форму по неконсолидированной финансовой отчетности по каждой дочерней организации в отдельности.
11. В случае если в состав одного банковского конгломерата входит несколько банковских холдингов, то представление Формы по неконсолидированной отчетности по каждому участнику банковского конгломерата требуется только для одного из банковских холдингов (верхний уровень банковского конгломерата).
12. В случае, если банковский холдинг и банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан неконсолидированную финансовую отчетность за отчетный период, то ее предоставление в Национальный Банк Республики Казахстан не требуется.

13. Егер шоғырландырылған және шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланстағы және банк конгломераты, сақтандыру тобы қатысушыларының пайдасы мен зияндары туралы есептегі мәліметтер осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есепте көрсетілсе, онда Нысанды банк конгломератының (сақтандыру тобының) әрбір қатысушысы бойынша бөлек ұсыну талап етілмейді.
Банк холдингі, сондай-ақ банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк шоғырландырылған және (немесе) шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және олар бойынша мәліметтер осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің толық жазылуы туралы есепте көрсетілген банк конгломератына қатысушылар бөлінісінде оған түсіндірме жазбаны электрондық форматта еркін нысанда бір файлмен автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы ұсынады.
Тізбеге
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылды
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЖЗТ ІҚ _Н10
Кезеңділігі: акциялардың саны және (немесе) пайыздық арақатынасы өзгерген жағдайда
Шешім қабылданған күні 20__ жылғы "___" "________________"
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде.
Нысан
1-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы мәліметтер
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
Ол арқылы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы
Пайыздық арақатынасы өзгергенге дейінгі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акцияларының саны (дана)
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялар санына пайыздық арақатынасы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған) акциялары санына пайыздық арақатынасы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы мәліметтер
Қарсы агент /мәміленің түрі
Шарттың № және күні
Акциялар саны (дана)
Брокердің атауы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бір акциясын иелену/сату бағасы, теңгемен
Акциялардың баланстық құны / екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұ йымының қатысу сомасы (мың теңгемен)
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Пайыздық арақатынасы өзгергеннен кейінгі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акцияларының саны (дана)
Тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялар санына пайыздық арақатынасы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғанды шегергенде) акциялары санына пайыздық арақатынасы
13
14
15
2-кесте. Акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу талаптары және тәртібі туралы мәліметтер
Құжаттарды қоса берумен екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасы
1
2
3
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ___________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының заңды немесе жеке
тұлғасы болып табылатын ірі
қатысушысына, банк
холдингіне, сақтандыру
холдингіне тиесілі екiншi
деңгейдегi банктің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
акциялары санының және
(немесе) пайыздық
арақатынасының өзгеруі,
сондай-ақ акцияларды сатып алу
үшін пайдаланылатын қаражат
көздері туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп (индексі – ЖЗТ ІҚ _Н10, кезеңділігі - акциялар саны және (немесе) пайыздық арақатынасы өзгерген жағдайда)

13. В случае если сведения из консолидированного и неконсолидированного бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках участников банковского конгломерата, страховой группы отражены в Отчете о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности, согласно приложению 8 к настоящему постановлению, то представление Формы по каждому участнику банковского конгломерата (страховой группы) в отдельности не требуется.
Банковский холдинг, а также банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, представляют консолидированную и (или) неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в разрезе участников банковского конгломерата, сведения по которым отражены в Отчете о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности, согласно приложению 8 к настоящему постановлению, в произвольной форме одним файлом в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Приложение 9 к Перечню
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций
Индекс формы административных данных: КУ ФЮЛ _Ф10
Периодичность: в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций
Дата принятия решения "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим или физическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг
Срок представления формы административных данных: в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу
Форма
Таблица 1. Сведения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу
Бизнес - идентификационный номер
Наименование банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Наименование организации через которую осуществляется косвенное владение акциями банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Количество принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации до изменения процентного соотношения
Количество принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации (штук)
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству голосующих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Сведения об изменении количества и процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Контрагент, вид сделки
№ и дата договора
Количество акций (штук)
Наименование брокера
Цена приобретения (реализации) одной акции банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации в тенге
Балансовая стоимость акции (сумма участия банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации) (в тысячах тенге)
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Количество принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации после изменения процентного соотношения
Количество принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации (штук)
Процентное соотношение количества принадлежащих акций к количеству голосующих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
13
14
15
Таблица 2. Источники средств, используемых для приобретения акций
Сведения об условиях и порядке приобретения крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим или физическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Описание источников и средств, используемых для приобретения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, с приложением подтверждающих документов
1
2
3
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об изменении количества
и (или) процентного соотношения
акций банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, принадлежащих
крупному участнику
банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, являющемуся
юридическим или физическим лицом,
банковскому холдингу,
страховому холдингу,
а также источников средств,
используемых для приобретения акций
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций
(индекс - КУ ФЮЛ _Ф10, периодичность - в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Есеп нысанын екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар саны және (немесе) пайыздық ара қатынасы өзгерген жағдайда екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды. Нысанды жеке тұлға ұсынған кезде Нысанға жеке тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Электрондық форматтағы есепке екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санын және (немесе) пайыздық арақатынасын өзгерту туралы шешім қабылдау фактісін растайтын құжаттар, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылған көздер мен қаражаттарды растайтын құжаттар еркін нысанда қоса беріледі.
Тізбеге
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылды
Сақтандыру тобына қатысушылардың сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын есепті күнгі жағдай бойынша жұмыс істейтін үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы барлық міндеттемелері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЗТ СТ_Н11
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ___ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Сақтандыру тобына қатысушылардың сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын есепті күнгі жағдай бойынша жұмыс істейтін үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы барлық міндеттемелері туралы мәліметтері
Контр агенттің атауы
Операция түрі
Валюта түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарттың жасалған күні (талаптарды орындаудың басталған күні)
Шарттың қолданылуының аяқталған күні (талаптарды орындаудың аяқталған күні)
1
2
3
4
5
6
7

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма отчета представляется крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим или физическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом, в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель. При представлении Формы физическим лицом Форма подписывается физическим лицом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В электронном формате к отчету прилагаются документы, подтверждающие факт принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций, а также документы, подтверждающие источники и средства, использованные для приобретения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в произвольной форме.
Приложение 10 к Перечню
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: СГ ЮЛ_Ф11
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за ___ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Сведения обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы
Наименование контрагента
Вид операции
Вид валюты
Сумма (в тысячах тенге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
1
2
3
4
5
6
7

1. (1 сақтандыру тобы қатысушының атауы)
1.1
1.2
1 қатысушысы міндеттемелерінің жиынтығы
n. (n сақтандыру тобы қатысушының атауы)
n.1
n.2
n қатысушысы міндеттемелерінің жиынтығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Сақтандыру тобына
қатысушылардың үшінші
тұлғалар (тұлғалар тобы)
алдындағы сақтандыру тобы
меншікті капиталының он
және одан көп пайызын
құрайтын, есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы барлық
міндеттемелері туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп (индексі – ЗТ СТ_Н11, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы не есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5-бағанда сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша барлық міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
6. n символы - сақтандыру тобындағы қатысушылар саны.
7. Сақтандыру тобына қатысушылардың атаулары "1. (1 сақтандыру тобына қатысушының атауы)" және "n. (n сақтандыру тобына қатысушының атауы)" жолдарында көрсетіледі.
Тізбеге
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топ ішіндегі мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЗТ СТ_Н12
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы ___ тоқсан үшін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топ ішіндегі мәмілелер туралы мәліметтер
Сақтандыру тобының қатысушысы (мәміле шарты бойынша 1 тарап)
Сақтандыру тобының қатысушысы (мәміле шарты бойынша 2 тарап)
Мәміле түрі
Атауы
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Атауы
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
1
2
3
4
5
6
1
2
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Есепті тоқсан ішінде жүргізілген айналымдар
есепті тоқсанның аяғындағы талаптардың қалдықтары
Негізгі борыш
есептелген сыйақы
дисконттар, сыйлықақылар
Оң (теріс) түзетулер
резервтер
7
8
9
10
11
12
Х
Х
Х
Х
Х
Х
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Шарт жасау күні
Шарттың қолданысы аяқталған күн (ұзартуды ескере отырып)
Ескерту
13
14
15
16
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Сақтандыру тобының есепті
кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы
топ ішіндегі мәмілелер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топ ішіндегі мәмілелер туралы есеп (индексі – ЗТ СТ_Н12, кезеңділігі – тоқсан сайын)

1. (Наименование участника страховой группы 1)
1.1
1.2
Итого обязательства участника 1
n. (Наименование участника страховой группы n)
n.1
n.2
Итого обязательства участника n
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета обо всех
обязательствах Участников
страховой группы перед
третьими лицами (группой лиц),
составляющих десять и более
процентов от собственного
капитала страховой группы,
действующих по состоянию
на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату
(индекс - СГ ЮЛ_Ф11, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 5 указывается сумма обязательств участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, на отчетную дату.
6. Символ n - количество участников в страховой группе.
7. Наименования участников страховой группы указываются в строках "1. (Наименование участника страховой группы 1)" и "n. (Наименование участника страховой группы n)".
Приложение 11 к Перечню
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: СГ ЮЛ_Ф12
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за ___ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Сведения о внутригрупповых сделках страховой группы
Участник страховой группы (сторона 1 по договору сделки)
Участник страховой группы (сторона 2 по договору сделки)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер
(при наличии)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
1
2
3
4
5
1
2
Итого
продолжение таблицы:
Вид сделки
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Обороты, проведенные в течение отчетного квартала
остатки требований на конец отчетного квартала
Основной долг
начисленное вознаграждение
дисконты, премии
Положительные (отрицательные) корректировки
резервы
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
Х
Х
Х
Х
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора (с учетом пролонгаций)
Примечание
13
14
15
16
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о внутригрупповых сделках
страховой группы, заключенных
в течение отчетного периода,
а также действующих
по состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату
(индекс - СГ ЮЛ_Ф12, периодичность - ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топ ішіндегі мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы ның Заңы 74-1-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысандағы мәміле бір рет көрсетіледі.
6. Егер мәміле сақтандыру тобының бірнеше қатысушысының қатысуын көздейтін болса, Нысанда ақша қозғалысы басталатын сақтандыру тобының қатысушысы - 1 тарап және сақтандыру тобының соңғы қатысушысы - мәміле бойынша пайда алушы - 2 тарап көрсетіледі. Бұл ретте 16-бағанда аралық қатысушыларды және олардың мәміледе қатысу мақсатын көрсету қажет.
7. "X" символымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
Тізбеге
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 қаулысына
13-қосымша
Екiншi деңгейдегi банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының, екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Екiншi деңгейдегi банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларының, екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және 54-1-бабының 1-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-1-бабының 1-тармағына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-4-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының, екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Сделка в Форме указывается один раз.
6. В случае, если сделка предусматривает участие нескольких участников страховой группы в Форме указывается сторона 1 - участник страховой группы, от которого начинается движение денег, и сторона 2 - конечный участник страховой группы - выгодоприобретатель по сделке. При этом в графе 16 необходимо указать промежуточных участников и цель их участия в сделке.
7. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются.
Приложение 12 к Перечню
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 315
Правила представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем, банками второго уровня
1. Настоящие Правила представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем, банками второго уровня, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 и пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 74-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 1 статьи 72-4 "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) отчетности крупными участниками банков, банковскими холдингами, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем, банками второго уровня.

2. Екінші деңгейдегі банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, екінші деңгейдегі банктің есептілігі Ұлттық Банкке автоматтандырылған ақпараттық қосалқы жүйе арқылы электрондық форматта беріледі.
Басшы немесе қол қою функциясы жүктелген адам, сондай-ақ электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы жеке тұлға қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының немесе заңды тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің, банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының немесе жеке тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының есептілігіндегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын жеке тұлға қамтамасыз етеді.
3. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, өзге екінші деңгейдегi банктің және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушы болып табылатын жеке тұлға Ұлттық Банкке оларда ірі қатысушы болып табылатын өзге екінші деңгейдегi банк және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушы бойынша мәліметтер ескеріле отырып жасалған есепті кезең үшін мәліметтерді және ақпаратты ұсынады.
4. Есеп саясаты қаржылық есептілікті Ұлттық Банкке алғаш ұсынған, сондай-ақ есеп саясатына өзгерістер енгізу кезінде екінші деңгейдегi банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушының қаржылық есептілігіне қоса беріледі.
5. Біз мезгілде банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) өзге де екінші деңгейдегі банктің және (немесе) өзге де сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлға Ұлттық Банкке осы қаулыда көзделген есептілікті ол ірі қатысушы болып табылатын өзге екінші деңгейдегі банк және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушы бойынша мәліметтер ескеріле отырып талап етілетін кезеңде жасалған есептілікті ұсынады.

2. Отчетность крупного участника банка второго уровня, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, управляющего инвестиционным портфелем, банка второго уровня представляется в Национальный Банк в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, а также физическим лицом посредством электронно-цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечиваются руководителем крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации или управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Полнота и достоверность данных в отчетности крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации или управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом, обеспечивается физическим лицом.
3. Крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - физическое лицо, являющийся одновременно крупным участником иного банка второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иного управляющего инвестиционным портфелем, представляет в Национальный Банк сведения и информацию за отчетный период, с учетом сведений по иному банку второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иному управляющему инвестиционным портфелем, в которых он является крупным участником.
4. Учетная политика прилагается в произвольной форме к финансовой отчетности крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, банка второго уровня в случае представления финансовой отчетности в Национальный Банк впервые, а также при внесении изменений в учетную политику.
5. Юридическое лицо, являющееся одновременно банковским холдингом и (или) страховым холдингом и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, и (или) крупным участником иного банка второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) управляющего инвестиционным портфелем, представляет в Национальный Банк отчетность, предусмотренную настоящим постановлением, за требуемый период, составленную с учетом сведений по иному банку второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иному управляющему инвестиционным портфелем, в которых оно является крупным участником и (или) банковским холдингом и (или) страховым холдингом и (или) крупным участником, управляющего инвестиционным портфелем.

6. Осы қаулының 1-тармағының 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсыну бойынша талаптар екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының немесе банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерге, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қолданылмайды.
7. Екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру холдингтері, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, екінші деңгейдегі банктер осы қаулының 1-тармағының 8) және 9) тармақшаларында көзделген жылдық есептілікті ұсынған кезде төртінші тоқсан үшін көрсетілген нысандарды ұсыну талап етілмейді.
8. Егер осы қаулының 2-тармағында белгіленген есептілікті ұсыну мерзімдеріне қарай есеп беретін тұлғаның екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушысы мәртебесі жойылған жағдайда, мәртебе жойылған күннің алдындағы соңғы есепті кезең үшін есептілік белгіленген мерзімде ұсынылады.
9. Осы қаулының 1-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген есептілік нысандары бойынша мәліметтер болмаған жағдайда, екінші деңгейдегі банктердің қатысушыларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары аталған нысандарды бос бағандармен ұсынады.
Тізбеге
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BK_Prud_norm
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__ "______" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Банк конгломератының жарғылық капиталын есептеу
Атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
1
Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:
2
жарғылық (төленген) капитал
3
сатып алынған акциялары (алынған капиталы)
2-кесте. Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициентін есептеу
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
1
Банк конгломератының 1-қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
X
банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:

6. Требования по предоставлению отчетности, предусмотренной подпунктами 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 1 настоящего постановления не распространяются на банки второго уровня, имеющие статус крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем или банковского холдинга, страхового холдинга, а также страховой (перестраховочной) организации, имеющей статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга.
7. При представлении годовой отчетности крупными участниками банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющего инвестиционным портфелем, банковскими холдингами, страховыми холдингами, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, банками второго уровня, предусмотренной подпунктами 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления, представление указанных форм за четвертый квартал не требуется.
8. В случае если, к срокам предоставления отчетности, установленным пунктом 2 настоящего постановления, отчитывающееся лицо утратило статус крупного участника банка второго уровня, банковского холдинга, крупного участника страховых (перестраховочных) организаций, страхового холдинга, крупного участника управляющих инвестиционным портфелем, отчетность за последний отчетный период, предшествующий дате утраты статуса представляется в установленные сроки.
9. В случае отсутствия сведений по формам отчетности, предусмотренной подпунктами 5), 6) и 7) пункта 1 настоящего постановления, крупные участники банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющего инвестиционным портфелем, указанные формы представляют с пустыми графами.
Приложение 13 к Перечню
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом
Индекс формы административных данных: 1-BK_Prud_norm
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица 1. Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Наименование
Сумма (в тысячах тенге)
1
2
3
1
Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:
2
уставный (оплаченный) капитал
3
выкупленные акции (изъятый капитал)
Таблица 2. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Наименование участника банковского конгломерата
Сумма (в тысячах тенге)
1
2
3
1
Фактический размер собственного капитала участника 1 банковского конгломерата
X
наименование участника 1 банковского конгломерата
1.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:

1.1.1
1-заңды тұлғаның атауы
1.1.n
n-заңды тұлғаның атауы
1.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
n
Банк конгломератының n-қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
Х
банк конгломератының n-қатысушысының атауы
n.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:
n.1.1
n-заңды тұлғаның атауы
n.1.n
n-заңды тұлғаның атауы
n.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
Банк конгломератының меншікті капиталының нақты мөлшері
Банк конгломераты қатысушыларының тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы
Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффиценті
3-кесте. Бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшерін есептеу
Коэффициенттің атауы
Тәуекелдің мөлшері (мың теңгемен)
Тәуекелдің банк конгломератының меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Қарыз алушы және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
Қарыз алушының атауы
Тәуекелдің түрі
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
2.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
3.
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Стандард энд Пурс (Standard&Poor's) халықаралық рейтингтік агенттігінің рейтингі немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch) халықаралық рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Стандард энд Пурс (Standard&Poor's) халықаралық рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch) халықаралық рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланкілік қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің міндеттемелері бойынша банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
4.
Әрқайсысының мөлшері банк конгломератының меншікті капиталының он пайызынан асатын банк конгломераты тәуекелдерінің сомасы
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк конгломератының
пруденциялық нормативтерді
орындауы туралы есепке
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк конгломератының пруденциалық нормативтерді орындауы туралы есеп (индексі – 1-BK_Prud_norm, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

1.1.1
наименование юридического лица 1
1.1.n
наименование юридического лица n
1.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
n
Фактический размер собственного капитала участника n банковского конгломерата
Х
наименование участника n банковского конгломерата
n.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:
n.1.1
наименование юридического лица n
n.1.n
наименование юридического лица n
n.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата
Сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Таблица 3. Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование коэффициента
Размер риска (в тысячах тенге)
Отношение риска к размеру собственного капитала банковского конгломерата
Сведения о заемщике и виде риска банковского конгломерата
Наименование заемщика
Вид риска
Сумма (в тысячах тенге)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, не связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
2.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
3.
Максимальный размер риска банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом международного рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтингом аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" международного рейтиногового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтингом аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch)
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
4.
Сумма рисков банковского конгломерата, размер каждого из которых превышает десять процентов собственного капитала банковского конгломерата
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
Наименование _______________________________________
Адрес_______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о выполнении
пруденциальных нормативов
банковским конгломератом
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом
(индекс - 1-BK_Prud_norm, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк толтырады, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынылады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. 1-кестенің 1-жолы 1-кестенің 3-жолын шегергендегі 1-кестенің 2-жолына тең.
Сатып алынған акциялар (алынған капитал) бойынша сома абсолютті мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
6. 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)" деген жолы 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жолын шегергендегі 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолына тең.
N белгісі-банк конгломератына қатысушылардың саны.
7. 2-кестенің 1.1-жолы 1.1.1, 1.1.n-жолдардың сомасына тең.
8. 1.1.1, …, 1.1.n-жолдар бойынша жарғылық капиталға инвестициялар сомасы, реттелген борыш және заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге де салымдар халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегеріле отырып көрсетіледі.
9. 2-кестенің "Банк конгломератының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолы 1.2, n.2-жолдарының сомасын білдіреді.
10. 2-кестенің "Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффиценті" деген жол және 3-кестенің 4-бағаны бойынша мәндер үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строка 1 Таблицы 1 равна строке 2 Таблицы 1 за вычетом строки 3 Таблицы 1.
Сумма по выкупленным акциям (изъятому капиталу) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
6. Строка "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)" Таблицы 2 равна строке "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата" Таблицы 2 за вычетом строки "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал" Таблицы 2.
Символ n - количество участников банковского конгломерата.
7. Строка 1.1 Таблицы 2 равна сумме строк 1.1.1, 1.1.n Таблицы 2.
8. Сумма инвестиций в уставный капитал, субординированный долг и иные вложения в собственный капитал юридических лиц по строкам 1.1.1, 1.1.n указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
9. Строка "Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата" Таблицы 2 представляет собой сумму строк 1.2, n.2.
10. По строке "Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата" Таблицы 2 и графы 4 Таблицы 3 указываются значения с тремя знаками после запятой.

150
...
I
Жиынтығы:
X
X
II
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер
X
III
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы
X
IV
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиынтығы
X
2-кесте. Нарықтық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
Тәуекелдің атауы
Банк конгломераты қатысушыларының атауы
Элиминирленген
Нарық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер сомасы
(мың теңгемен)
1 қатысушы
n қатысушы
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Нарықтық тәуекел
2.
Операциялық тәуекел
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк конгломераты
қатысушыларының салымдар
тәуекелінің дәрежесі бойынша
сараланған активтерінің, шартты
және ықтимал талаптары мен
міндеттемелерінің таратылып
жазылуы туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің таратылып жазылуы туралы есеп (индекс - 2-BK_RA, кезеңділігі - тоқсан сайын, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің таратылып жазылуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

150
...
I
Итого:
X
X
II
Сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска
X
III
Сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска
X
IV
Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений
X
Таблица 2. Активы, условные и возможные требования и обязательства, взвешенные с учетом рыночного и операционного рисков
Наименование риска
Наименование участников банковского конгломерата
Элиминирование
Сумма активов, условных и возможных требований и обязательств, взвешенных с учетом рыночного и операционного рисков (в тысячах тенге)
Участник 1
Участник N
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Рыночный риск
2.
Операционный риск
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расшифровке
активов, условных и возможных
требований и обязательств
участников банковского
конгломерата, взвешенных
по степени риска вложений
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений
(индекс - 2-BK_RA, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. 1-кестенің 4-бағаны және 2-кестенің 3-бағаны банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін шағын бағандарға бөлінеді, онда олардың атауы көрсетіледі.
Банк конгломераты қатысушыларының атауы "N қатысушы" деген бағандарда көрсетіледі.
6. Банк конгломератының меншікті капиталының есебінен шегерілетін инвестициялар 1-кестеде көрсетілмейді және кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланбайды.
7. 1-кестенің ІІ және ІІІ жолдары бойынша салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланатын активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер банк конгломераты қатысушыларының арасында әрбір қатысушы бойынша элиминирленеді, содан соң олар сараланады.
1-кестенің ІІ, ІІІ және IV жолдары бойынша 5 және 6-бағандарындағы сомалар анықтама үшін көрсетіледі.
8. Шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланады.
9. "X" белгісімен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
Тізбеге
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушы заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 3-BK_ IKDU
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
Кесте. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушы заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі мәліметтер
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салымды білдіретін инвестициялар
Сатып алынған акциялардың қатысу сомасы (құны) (мың теңгемен)
Количество акций (штук)
Банк конгломератының қатысушысына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
жай
Артықшылықты
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
n+1
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы
Барлығы
кестенің жалғасы:
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салуды білдіретін инвестициялар
Заңды тұлғаның реттелген борышына инвестициялар
Заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге салымдарға инвестициялар
Күні
Банк конгломераты қатысушысының есепті күнгі рейтингі
Баланстық құны (нетто)
Баланстық құны (нетто)
Сатып алу
өткізу
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
10
11
12
13
14
15
16
….
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Заңды тұлғалардың жарғылық
капиталына, заңды тұлғалардың
реттелген борышына салымдар
болып табылатын
инвестициялар, сондай-ақ банк
конгломератының қатысушы
заңды тұлғаларының меншікті
капиталына есепті кезеңде
жүзеге асырылған, сондай-ақ
есепті күнгі жағдай бойынша
қолданыстағы өзге салымдар
бойынша мәліметтер жинау
жөніндегі есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушы заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индекс – 3-BK_ IKDU, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 4 Таблицы 1 и графа 3 Таблицы 2 подразделяются на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, в которых указывается их наименование.
Наименование участников банковского конгломерата указывается в графах "Участник N".
6. Инвестиции, вычитаемые из расчета собственного капитала банковского конгломерата, не подлежат отражению и взвешиванию по степени кредитного риска в Таблице 1.
7. По строкам II и III Таблицы 1 осуществляется элиминирование активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений между участниками банковского конгломерата, по каждому участнику, а затем их взвешивание.
Суммы в графах 5 и 6 по строкам II, III и IV Таблицы 1 указываются справочно.
8. Условные и возможные обязательства, в том числе по производным финансовым инструментам, взвешиваются по степени кредитного риска вложений в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размером капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.
9. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются
Приложение 15 к Перечню
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: 3-BK_ IKDU
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. По сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Сумма участия (стоимость) приобретенных акций (в тысячах тенге)
Количество акций (штук)
Соотношение количества акций, принадлежащих участнику банковского конгломерата, к общему количеству размещенных
(за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Покупная стоимость (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах тенге
Простые
Привилегированные
Всего
в том числе резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
n+1
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Инвестиции в субординированный долг юридических лиц
Инвестиции в иные вложения в собственный капитал юридических лиц
Дата
Рейтинг участника банковского конгломерата на отчетную дату
Балансовая стоимость (нетто)
Балансовая стоимость (нетто)
приобретения
реализации
Всего
в том числе резервы (провизии)
Всего
в том числе резервы (провизии)
10
11
12
13
14
15
16
….
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений по инвестициям,
представляющим собой вложения
в уставный капитал юридических
лиц, субординированный долг
юридических лиц, а также
иным вложениям в собственный
капитал юридических лиц
участников банковского конгломерата,
осуществленным в течение отчетного
периода, а также действующим
по состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
(индекс - 3-BK_ IKDU, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушы заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғаның реттелген борышына салымды білдіретін инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының әрбір қатысушысының заңды тұлғаларының меншікті капиталына өзге салымдар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 4-бағанда акциялардың сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
7. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. "Барлығы" жолы "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы" және "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы" жолдарының қосындысына тең.
Мұнда n-банк конгломератына қатысушылардың саны.
9. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымды білдіретін инвестициялар туралы есепті кезеңдегі мәліметтерді берсе, онда Нысанда "Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысының атауы" деген жол және "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы" деген жол бойынша 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 және 16-бағандар толтырылуы тиіс.
Тізбеге
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4-BK_SSP
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
Кесте. Банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Эмитенттің атауы
Эмитент елінің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы
Барлығы
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Бағалы қағаздың номиналдық құны / сатып алу құны
Бағалы қағаздың валютасы
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
Барлығы
оның ішінде репо нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы:
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша баланстық құн (нетто), мың теңгемен
Сатып алу күні
Өтеу күні
Халықаралық қор биржасының атауы
Барлығы
оның ішінде репо нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы:
Қор биржасы тізімінің санаты
Рейтинг
сатып алу күніне
есепті күнге
Эмитенттің сатып алу күніне
Эмитенттің есепті күнге
30
31
32
33
кестенің жалғасы:
Рейтинг
Ескертпе
Бағалы қағаздың сатып алу күніндегі
Бағалы қағаздың сатып алу күніндегі
34
35
36
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы _____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Есепті күнгі жағдай бойынша
банк конгломераты
қатысушыларының бағалы
қағаздар портфелінің
құрылымы туралы
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индекс – 4-BK_SSP, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4 Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц каждого участника банковского конгломерата.
6. В графе 4 указывается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. Строка "Всего" равна сумме строк "Итого по участнику банковского конгломерата 1" и "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Символ n - количество участников банковского конгломерата.
9. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан сведения об инвестициях, представляющих собой вложения в уставный капитал юридических лиц за отчетный период, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1" или "Наименование участника банковского конгломерата n" и графы 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 и 16 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1" или "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Приложение 16 к Перечню
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: 4-BK_SSP
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. Сведение о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата
Наименование эмитента
Наименование страны эмитента
Наименование ценной бумаги
Международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN)
1
2
3
4
5
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость (покупная стоимость) ценной бумаги
Код валюты ценной бумаги
Всего
в том числе ценные бумаги с обременением
всего
в том числе ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Балансовая стоимость (нетто) в тысячах тенге
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная (отрицательная) корректировка
Размер резервов (провизий)
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах тенге
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная (отрицательная) корректировка
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах тенге
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Размер резервов (провизий)
20
21
22
23
24
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость (нетто) по ценным бумагам с обременением, в тысячах тенге
Дата приобретения
Дата погашения
Наименование международной фондовой биржи
Всего
в том числе ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
25
26
27
28
29
продолжение таблицы:
Категория списка фондовой биржи
Рейтинг эмитента
на дату приобретения
на отчетную дату
на дату приобретения
на отчетную дату
30
31
32
33
продолжение таблицы:
Рейтинг ценной бумаги
Примечание
на дату приобретения
на отчетную дату
34
35
36
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
участников банковского
конгломерата по состоянию
на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату
(индекс - 4-BK_SSP, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк толтырады, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі кестеде көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер қамтылған.
6. 4-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың атауы көрсетіледі.
7. 6-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың саны көрсетіледі.
8. 9-бағанда облигациялар бойынша облигацияның номиналдық /сатып алу құнының оны шығару кезінде айқындалған, купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілген сыйақы есептелетін ақшалай көрінісі, сондай-ақ облигацияны өтеу кезінде оның ұстаушысына төленетін сома көрсетіледі. Сомасы шығарылым валютасымен көрсетіледі. Құн көрсеткіші мың теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгедегі құнның баламасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата за исключением сведений, указанных в Таблице. По сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату, в соответствии с приложением 4 к настоящему постановлению.
6. В графе 4 указывается наименование приобретенной ценной бумаги.
7. В графе 6 указывается количество приобретенных ценных бумаг.
8. В графе 9 по облигациям указывается денежное выражение номинальной (покупной стоимости) облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Показатель стоимости указывается в тысячах тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).

9. 10-бағанда валюталардың коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі. Облигациялар бойынша шығарылым валютасы, акциялар бойынша сатып алу валютасы көрсетіледі.
10. 25-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың құны көрсетіледі.
11. 26-бағанда репо шарттарымен ауыртпалық салынған, бухгалтерлік есепте көрсетілген бағалы қағаздардың құны көрсетіледі.
12. 29-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезиденттері заңды тұлғалардың акциялары бойынша халықаралық қор биржасының атауы көрсетіледі.
13. 30 және 31-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасы қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде осы бағандарда "листинг жоқ" деп көрсетіледі.
14. 32, 33, 34 және 35-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. 2 (екі) және одан да көп халықаралық рейтинг агенттіктерінен (Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) бірнеше рейтингтер немесе халықаралық рейтинг агенттіктерінің ұқсас деңгейі (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch)) болған кезде соңғы рейтинг берген халықаралық рейтингтік агенттіктің рейтингі көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағаз, бір эмитентке рейтингтің бір жаңартылған мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.
Рейтинг болмаған кезде 32, 33, 34 және 35-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.
15. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бұрын мәліметтерді ұсынса, онда Нысанда "Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысының атауы" деген жол және "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы" деген жол бойынша 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 және 26-бағандар толтырылуы тиіс.
N белгісі - банк конгломератының қатысушысы.
Тізбеге
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 5-BK_RIGT
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
Кесте. Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі мәліметтер
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 1-тарап)
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 2-тарап)
Мәміленің түрі
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
1
2
3
4
5
6
Активтер
1
n
Баланстан тыс шоттардағы талаптар
1
n
Шығыстар
1
n
кестенің жалғасы:
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Есепті тоқсан ішінде жүргізілген айналымдар
Есепті тоқсан соңындағы талаптардың қалдығы
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Дисконттар, сыйлықақылар
Оң/ теріс түзетулер
Резервтер (провизиялар)
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақының мөлшерлемесі (жылдық пайыздармен)
Шарт жасалған күн
Шартты қолдану аяқталған күн (ұзартуды ескере отырып)
Ескертпе
13
14
15
16

9. В графе 10 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов". По облигациям указывается валюта выпуска, по акциям – валюта приобретения.
10. В графе 25 указывается стоимость ценных бумаг с обремененением, отраженная в бухгалтерском учете.
11. В графе 26 указывается стоимость ценных бумаг, являющиеся предметом операций репо, отраженная в бухгалтерском учете.
12. В графе 29 указывается наименование международной фондовой биржи по акциям юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан.
13. В графах 30 и 31 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в данных графах указывается "нет листинга".
14. При заполнении граф 32, 33, 34 и 35 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При наличии нескольких рейтингов от 2 (двух) и более международных рейтинговых агентств (Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch)) указывается рейтинг международного рейтингового агентства, присвоившего рейтинг последним. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.
При отсутствии рейтинга в графах 32, 33, 34 и 35 указывается "нет рейтинга".
15. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан сведения, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1" или "Наименование участника банковского конгломерата n" и графы 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 и 26 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1" или "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Символ n - участник банковского конгломерата.
Приложение 17 к Перечню
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: 5-BK_RIGT
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "______" "_____________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. По сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата
Участник банковского конгломерата (сторона 1 по внутригрупповой сделке)
Участник банковского конгломерата (сторона 2 по внутригрупповой сделке)
Вид сделки
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
1
2
3
4
5
6
Активы
1
n
Требования на внебалансовых счетах
1
n
Расходы
1
n
продолжение таблицы:
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Обороты, проведенные в течение отчетного квартала
Остатки требований на конец отчетного квартала
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконты, премии
Положительные (отрицательные) корректировки
Резервы (провизии)
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору
(в процентах годовых)
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора
(с учетом пролонгаций)
Примечание
13
14
15
16

Туынды қаржы құралдарының жалпы сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен бекітілген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне 7-қосымшаға сәйкес Туынды қаржы құралдарына арналған кредит тәуекел коэффициенттерiнiң кестесiне сәйкес және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімімен анықталатын көрсетілген қаржы құралдарының номиналдық құнының кредиттік тәуекелдің коэффициентіне туындысы ретінде есептелетін жалпы сомасы 20___ жылғы "___" __________ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк конгломератының есепті
кезең ішінде жасасқан,
сондай-ақ есепті күнгі
жағдай бойынша қолданыстағы
топішілік мәмілелері бойынша
мәліметтер жинау жөніндегі
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индексі – 5-BK_RIGT, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

Общая сумма производных финансовых инструментов, учитываемых как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, в соответствии с Таблицей коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов согласно приложению 7 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размеру капитала банка, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886, и определяемых сроком погашения указанных финансовых инструментов по состоянию на "____"_________20___ года составляет _________________тысяч тенге.
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений по внутригрупповым
сделкам банковского конгломерата,
заключенным в течение отчетного
периода, а также действующим
по состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
(индекс - 5-BK_RIGT, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда осы қаулының 1 қосымшасымен бекітілген Тізбеге, нысандарға және банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну мерзімдеріне 3 және 4-қосымшаларда көрсетілген мәмілелерді (бұдан әрі – мәміле) қоспағанда, банк конгломератының барлық топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанда мәміле "Активтер" және "Баланстан тыс шоттардағы талаптар" көрсеткіші бойынша бір рет көрсетіледі.
7. Егер мәміледе банк конгломератының бірнеше қатысушысы көзделсе, Нысанда банк конгломератының ақша қозғалысы басталатын қатысушысы (мәміле бойынша 1-тарап) және банк конгломератының түпкілікті қатысушысы (мәміле бойынша 2-тарап) көрсетіледі.
Бұл ретте 16-бағанда банк конгломератының аралық қатысушыларын (бар болса) және олардың мәмілеге қатысу мақсатын көрсету қажет.
8. 6 және 7-бағандарды толтыру үшін операциялар мен көрсеткіштердің мынадай түрлері көрсетіледі:
1) активтер (көрсеткіш):
қарыздар (овердрафт, қаржы лизингін, вексельдерді есепке алу, факторинг, форфейтинг) беру;
реттелген қарыздар беру;
бағалы қағаздармен кері репо операциялары;
ағымдағы шотты ашу (болуы);
корреспонденттік шотты ашу (болуы);
салымды орналастыру;
жылжымалы (жылжымайтын) мүлікті сату;
активтерді (қарыздарды, дебиторлық берешекті) сату (секьюритилендіру);
талап ету құқығын басқаға беру;
күмәнді активтерді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мүлкі мен активтерін беру;
дивидендтер есептеу;
комиссиялық кіріс есептеу;
дебиторлық берешек;
туынды қаржы құралдары бойынша талаптар;
дилингтік операциялар бойынша талаптар;
сақтандыру активтері;
басқа да активтер (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);
2) баланстан тыс шоттардағы талаптар (көрсеткіш):
кепілдіктер беру;
аккредитив ашу;
кері қайтарылатын кредиттік желіні ашу;
кері қайтарылмайтын кредиттік желіні ашу;
туынды қаржы құралдары;
дилингтік операциялар;
қаржы шығындарын сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі). Операцияның осы түріне "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15), 15-1) және 16) тармақшаларында көзделген сақтандыру сыныптары кіреді;
активтерді сақтандырудың өзге түрлері (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
қызметкерлерді сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
мүлікті кепілге қабылдау;
баланстан тыс шоттар бойынша басқа да талаптар (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по всем внутригрупповым сделкам банковского конгломерата (далее – сделка), за исключением сделок, указанных в приложениях 4 и 5 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами, утвержденных приложением 1 настоящего постановления.
6. В Форме сделка отражается один раз по показателю "Активы" и "Требования на внебалансовых счетах".
7. Если сделка предусматривает участие нескольких участников банковского конгломерата, в Форме указывается участник банковского конгломерата (сторона 1 по сделке), от которого начинается движение денег и конечный участник банковского конгломерата (сторона 2 по сделке).
При этом в графе 16 указываются промежуточные участники банковского конгломерата (при наличии) и цель их участия в сделке.
8. Для заполнения граф 6 и 7 отражаются следующие виды операций и показателей:
1) активы (показатель):
предоставление займов (овердрафта, финансового лизинга, учет векселей, факторинг, форфейтинг);
предоставление субординированных займов;
операции "обратное репо" с ценными бумагами;
открытие (наличие) текущего счета;
открытие (наличие) корреспондентского счета;
размещение вклада;
продажа движимого (недвижимого имущества);
продажа (секьюритизация) активов (займов, дебиторской задолженности);
уступка прав требований;
передача имущества и активов организации, осуществляющей управление сомнительными активами;
начисление дивидендов;
начисление комиссионного дохода;
дебиторская задолженность;
требования по производным финансовым инструментам;
требования по дилинговым операциям;
страховые активы;
прочие активы (вид операции указывается в графе 16);
2) требования на внебалансовых счетах (показатель):
выдача гарантий;
открытие аккредитива;
открытие отзывной кредитной линии;
открытие безотзывной кредитной линии;
производные финансовые инструменты;
дилинговые операции;
страхование финансовых убытков (указывается страховая сумма по договору страхования). Данный вид операции включает классы страхования, предусмотренные подпунктами 13), 14), 15), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
иные виды страхования активов (указывается страховая сумма по договору страхования);
страхование сотрудников (указывается страховая сумма по договору страхования);
принятие в залог имущества;
прочие требования по внебалансовым счетам (вид операции указывается в графе 16);

3) шығыстар (көрсеткіш);
қызмет үшін комиссиялық сыйақы төлеу;
туынды қаржы құралдары бойынша таза шығыстар;
дилингтік операциялар бойынша шығыстар;
қайта бағалаудан таза шығыстар;
дивидендтер төлеу;
міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу;
мүлік үшін жалдау ақысын төлеу;
сақтандыру сыйлықақысын төлеу;
сақтандыру төлемдері;
айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбын және санкциялардың басқа түрлерін төлеу;
шығыстардың өзге түрлері (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі).
9. 7-бағанда есепті тоқсандағы мәміле бойынша айналымдар - жазбалардың қорытындысы (ұлғаюлар немесе азаюлар) бастапқы сальдосыз (қалдықсыз) көрсетіледі.
Тізбеге
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 6-BK_RL
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
Кесте. Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі ақпараттар
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Контрагенттің атауы
Операцияның түрі
Валютаның түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн (шарттың талаптарын орындау басталған күн)
Мерзімін ұзартуды ескере отырып шартты қолдау аяқталатын күн (талаптарды орындау аяқталатын күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
(Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы)
1
2
n
1-қатысушы міндеттемелерінің жиынтығы
(Банк конгломератының n-қатысушысының атауы)
1
2
n
n-қатысушы міндеттемелерінің жиынтығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк конгломераты
қатысушыларының үшінші
тұлғалар алдындағы, банк
конгломераты меншікті
капиталының 10 (он) және
одан көп пайызын құрайтын,
есепті күнгі жағдай бойынша
қолданыстағы міндеттемелері
туралы мәліметтер жинау
жөніндегі есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индексі – 6-BK_RL, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)

3) расходы (показатель):
оплата комиссионного вознаграждения за услуги;
чистые расходы по производным финансовым инструментам расходы по дилинговым операциям;
расходы по дилинговым операциям;
чистые расходы от переоценки;
выплата дивидендов;
выплата вознаграждения по обязательствам;
оплата арендной платы за имущество;
выплата страховой премии;
страховые выплаты;
выплата штрафов, пени, неустоек и другие виды санкций;
иные виды расходов (вид операции указывается в графе 16).
9. В графе 7 указываются обороты по сделке - итог записей (увеличений или уменьшений) за отчетный квартал без начального сальдо (остатка).
Приложение 18 к Перечню
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы административных данных: 6-BK_RL
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. По сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата
Бизнес-идентификационный номер
(для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование контрагента
Вид операции
Вид валюты
Сумма (в тысячах тенге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора c учетом пролонгации
1
2
3
4
5
6
7
8
(Наименование участника банковского конгломерата 1)
1
2
n
Итого обязательства участника 1
(Наименование участника банковского конгломерата n)
1
2
n
Итого обязательства участника n
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений об обязательствах
участников банковского
конгломерата перед
третьими лицами, составляющих
10 (десять) и более процентов
от собственного капитала
банковского конгломерата,
действующих по состоянию
на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату
(индекс - 6-BK_RL, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы, есепті күні банк конгломераты өз капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын міндеттемелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Нысанға банк конгломераты қатысушыларының қаражатын өздері дербес және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы алдындағы міндеттемелері енгізілмейді.
6. n символы - банк конгломераты қатысушыларының саны.
7. Банк конгломераты қатысушыларының атауы "1. (Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы)", "n. (Банк конгломератының n-қатысушысының атауы)" жолдарында көрсетіледі.
8. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне аталған мәліметтерді бұрын берсе, онда Нысанда "Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысының атауы" жолы және "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы" жолы бойынша 6-баған толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами (группой лиц), составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата на отчетную дату.
В Форму не включаются обязательства участников банковского конгломерата перед акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
6. Символ n - количество участников в банковском конгломерате.
7. Наименования участников банковского конгломерата указываются в строках "1. (Наименование участника банковского конгломерата 1)", "n. (Наименование участника банковского конгломерата n").
8. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан данные сведения, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1" или "Наименование участника банковского конгломерата n" и графа 6 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1" или "Итого по участнику банковского конгломерата n".

9. Нысанның 6-бағанында банк конгломераты қатысушыларының есепті күнгі Банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы міндеттемелерінің баланстық құны көрсетіледі.
Тізбеге
19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 258 қаулысына
8-қосымша
Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікке Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын банк конгломераты қатысушыларының олардың тұрған еліндегі оның қызметін реттейтін тиісті мемлекеттің уәкілетті органының нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген пруденциялық нормативтерінің нормативтік мәндері және есептеу әдістемесі туралы мәліметтер қоса беріледі.
3. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікке банк холдингінің немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды, электрондық форматта сақталады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын банк холдингінің немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
5. Банк конгломераттарының Ұлттық Банкке пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілігі банк холдингі мәртебесін жоғалтқанға не еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк қызметін тоқтатқанға дейін автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы электрондық форматта ұсынылады.
Егер осы қаулының 2-тармағында белгіленген есептілікті ұсыну мерзіміне есеп беруші тұлға банк холдингі мәртебесінен айырылған не еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банктің банк қызметін тоқтатқан жағдайда, банк конгломераттарының мәртебесін жоғалтқан күннің алдындағы соңғы есепті кезең үшін пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілік белгіленген мерзімдерде ұсынылады.
Тізбеге
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесі
Екінші деңгейдегі банктердің есептілігінде мыналар қамтылады:

9. В графе 6 Формы указывается балансовая стоимость обязательств участников банковского конгломерата перед третьими лицами (группой лиц), составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата на отчетную дату.
Приложение 19 к Перечню
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 258
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами
1. Настоящие Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
2. К отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами прилагаются сведения о нормативных значениях, методике расчета пруденциальных нормативов участников банковского конгломерата, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
3. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами по состоянию на отчетную дату, подписанная руководителем банковского холдинга или банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, посредством электронно-цифровой подписи хранится в электронном формате.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечиваются руководителем банковского холдинга или банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами в Национальный Банк представляется в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы до утраты статуса банковского холдинга либо прекращения деятельности банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга.
В случае если, к срокам предоставления отчетности, установленным пунктом 2 настоящего постановления, отчитывающееся лицо утратило статус банковского холдинга либо прекратило банковскую деятельность банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга, отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами за последний отчетный период, предшествующий дате утраты статуса, представляется в установленные сроки.
Приложение 20 к Перечню
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Перечень отчетности банков второго уровня
Отчетность банков второго уровня включает в себя:

1) баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
2) банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп;
3) шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп;
4) банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
5) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
6) банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
7) өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп;
8) берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп;
9) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
10) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп;
11) резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп;
12) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
13) жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп;
14) жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп;
15) зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп;
16) банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп;
17) банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп;
18) талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп.
Тізбеге
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: күнделікті
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ үшін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі - 700-N(D), кезеңділігі - күн сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах;
2) отчет об отдельных показателях деятельности банка;
3) отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой;
4) отчет по межбанковским активам и обязательствам;
5) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
6) отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц;
7) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах;
8) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним;
9) отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними;
10) отчет об операциях с наличными деньгами;
11) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов;
12) отчет об основных источниках привлеченных денег;
13) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц;
14) отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц;
15) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки;
16) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка;
17) отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
18) отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств.
Приложение 21 к Перечню
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы административных данных: 700-N(D)
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – 700-N(D), периодичность – ежедневная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан күн сайын жасалады, есепті күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Банктер шоттарының үлгі жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда екінші деңгейдегі банктің баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандумның шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Нысанда мерзімдер бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай сыныптамасы қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
10. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісіне, экономика секторына және валюталар тобына сәйкес келетін кодтар осы түсіндірменің 18, 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар үшін көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежедневно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов банков).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах банка второго уровня.
9. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
10. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строках 2, 3 и 4 коды, соответствующие признаку резидентства, сектору экономики и группе валют, указываются для счетов, по которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 18, 19, 20 и 21 настоящего пояснения.

12. 1-жолда Банктер шоттарының үлгі жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
13. 2-жолда мынадай кодтарға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды - Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды - Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
14. 3-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес экономика секторының коды көрсетіледі.
15. 4-жолда мынадай кодтарға сәйкес валюталар тобының коды көрсетіледі:
"1" коды – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (бұдан әрі – теңге);
"2" коды – еркін айырбасталатын валюта;
"3" коды – валюталардың басқа түрлері.
16. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі және кредитордың экономика секторының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары үшін резиденттік белгісі және вексель берушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттары үшін резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі Эмитент;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406 шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі және экономика секторының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – резиденттік белгісі және бағалы қағаздың номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) экономика секторының коды көрсетіледі.
17. 3-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе Ұлттық пошта операторында орналастырылған және 1250-топтың "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" шоттарында көрсетілген салымдар бойынша экономика секторының "5" коды көрсетіледі.
18. 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттары үшін:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталардан жасалған монеталар үшін "1" коды, бағалы металдардан жасалған монеталар мен Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің коллекциялық монеталары үшін – "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
19. 3-жолда көрсеткіш 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттар бойынша ұсынылмайды.

12. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов банков второго уровня.
13. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
14. В строке 3 указывается код сектора экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
15. В строке 4 указывается код группы валют в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – казахстанский тенге, национальная валюта Республики Казахстан (далее – тенге);
код "2" – свободно конвертируемая валюта;
код "3" – другие виды валют.
16. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
17. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или в Национальном операторе почты и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается код сектора экономики "5".
18. Для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
19. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.

20. 4-жолда көрсеткіш 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттар бойынша ұсынылмайды.
21. 2, 3 және 4-жолдарда көрсеткіштер 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 және 3599 шоттар, 4 (төртінші) шоттарға, Үлгілік Шоттар жоспарының 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптары бойынша ұсынылмайды.
22. 5-жолда теңгедегі сома үтірден кейін екі белгісі бар сан форматында көрсетіледі.
Тізбеге
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылған
Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ADD
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Банк қызметі көрсеткішінің коды
2
Сомасы
3
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк қызметінің
жекелеген көрсеткіштері
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп (индексі - ADD, кезеңділігі - ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

20. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
21. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.
22. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 22 к Перечню
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об отдельных показателях деятельности банка
Индекс формы административных данных: ADD
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет об отдельных показателях деятельности банка
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Код показателя деятельности банка
2
Сумма
3
Отчетная дата
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об отдельных
показателях деятельности банка
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об отдельных показателях деятельности банка
(индекс – ADD, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың әрбір жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасайды және ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қосымша есеп жыл сайын (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген екінші деңгейдегі банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-жолда мән "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде жасалған және орналастырылған анықтамалықтан таңдалады.
10. 8713 және 8714-кодтар бойынша деректерді "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген қызметті жүзеге асыратын ислам банктері ғана көрсетеді. 8713 және 8714-кодтар бойынша күн (кезең) соңындағы сома Үлгі шот жоспарының 1426 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар" және 1427 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек" баланстық шоттары бойынша қалдықтар сомасына сәйкес келеді.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об отдельных показателях деятельности банка" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня по состоянию на конец каждого рабочего дня отчетного месяца и представляется ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения по отдельным показателям деятельности банка второго уровня, не включенным в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
9. В строке 1 значение выбирается из справочника, созданного и размещенного в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Данные по кодам 8713 и 8714 указываются только исламскими банками, осуществляющими деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". Сумма на конец дня (периода) по кодам 8713 и 8714 соответствует сумме остатков по балансовым счетам 1426 "Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности" и 1427 "Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности" Типового плана счетов.

11. 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 және 8744-кодтар бойынша деректер есепті айдың соңғы жұмыс күні үшін ғана, басқа кодтар бойынша - есепті айдың әрбір жұмыс күні үшін көрсетіледі.
12. 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 және 8735-кодтар бойынша деректер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18186 болып тіркелген "Банктің және банк конгломератының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ертерек ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 317 қаулысымен бекітілген Банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесіне сәйкес қалыптастырылады.
13. 8715 және 8716-кодтарына Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, жергілікті атқарушы органдар және акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қамтиды.
14. 8717-код бойынша көрсетілген акционерлік қоғамдардың еншілес ұйымдары шығарған бағалы қағаздарды есепке алусыз, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған ауыртпалық салынбаған бағалы қағаздар көрсетіледі.
15. 8715, 8716 және 8717-кодтар бойынша екінші деңгейдегі банк кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берілген немесе өзге де түрде ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды шегергенде, бағалы қағаздардың баланстық құны (есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды есепке ала отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергендегі номиналды құны) көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
8716 және 8717-кодтар бойынша қалдықтар үлгі шот жоспарының 3562 шотында көрсетілген, әділ құны бойынша басқа жиынтық кіріс арқылы ескерілетін бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік залалдарға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алмағанда осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепте көрсетілген Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының ауыртпалық салынбаған мемлекеттік бағалы қағаздарының құнына, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздардың құнына сәйкес келеді.

11. Данные по кодам 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 и 8744 указываются только за последний рабочий день отчетного месяца, по другим кодам – за каждый рабочий день отчетного месяца.
12. Данные по кодам 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 и 8735 формируются в соответствии с Методикой определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 317 "Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка и банковского конгломерата, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18186.
13. Коды 8715 и 8716 включают государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, местными исполнительными органами и юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.
14. По коду 8717 указываются необремененные ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", без учета ценных бумаг, выпущенных дочерними организациями указанных акционерных обществ.
15. По кодам 8715, 8716 и 8717 отражается балансовая стоимость ценных бумаг (номинальная стоимость, за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий), за минусом ценных бумаг, проданных банком второго уровня на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом. При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Остатки по кодам 8716 и 8717 соответствуют стоимости необремененных государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами, стоимости ценных бумаг, выпущенных акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", отраженных в отчете о структуре портфеля ценных бумаг, без учета сумм резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, отраженных на счете 3562 Типового плана счетов.

16. 8718 және 8719-кодтар бойынша сомаларда: бір күндік своп бойынша - жасалған күнгі талаптар (міндеттемелер), екі күндік своп бойынша - жасалған күнгі және своп жасалған күннен кейінгі келесі күнгі талаптар (міндеттемелер) қамтылады.
17. 8721, 8722, 8723, 8726 және 8727-кодтар бойынша баланстық және баланстан тыс шоттарда ескерілетін сомалар көрсетіледі.
18. 8728 және 8731-кодтар бойынша есепті күнгі жағдай бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі.
19. 8729 және 8730-кодтар бойынша Банктердің үлгі шоттарының жоспарына сәйкес 1400 "Клиенттерге қойылатын талаптар" және 1700 "Сыйақы алуға байланысты есептелген кірістер" шоттарының топтары бойынша ескерілетін сомалар көрсетіледі.
20. 8732-код бойынша олар бойынша құрылған резервтерді шегергенде таза сыныпталған қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және "кері репо" операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Таза сыныпталған қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздардың баланстық құны (дисконттарды (сыйақыларды), оң (теріс) түзетулерді, есептелген сыйақыны және олар бойынша құрылған резервтерді ескере отырып, негізгі борыш) түсініледі.
21. 8733-код бойынша олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, сыныпталған қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және кері репо операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Сыныпталған қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздар бойынша негізгі борыш сомасы түсініледі.
22. 8735-код бойынша ол бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, сыныпталған дебиторлық берешек бойынша сома көрсетіледі.
Сыныпталған дебиторлық берешек деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған дебиторлық берешек түсініледі. Сыныпталған дебиторлық берешектің есебіне негізгі борыштың сомасы қосылады.
23. 8736-код бойынша толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған қызметкерлердің саны көрсетіледі (ішінара жұмыспен қамтылған екі қызметкер толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған бір қызметкер ретінде есептеледі).

16. Суммы по кодам 8718 и 8719 включают: по однодневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения, по двухдневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения и на следующий день после даты заключения свопа.
17. По кодам 8721, 8722, 8723, 8726 и 8727 указываются суммы, учитываемые как на балансовых, так и внебалансовых счетах.
18. По кодам 8728 и 8731 указывается сумма резервов (провизий), сформированных по состоянию на отчетную дату.
19. По кодам 8729 и 8730 указываются суммы, учитываемые по группам счетов 1400 "Требования к клиентам" и 1700 "Начисленные доходы, связанные с получением вознаграждения" в соответствии с Типовым планом счетов.
20. По коду 8732 указывается сумма по чистым классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), за вычетом созданных по ним резервов.
Под чистыми классифицированными займами понимается балансовая стоимость займов (основной долг с учетом дисконтов (премий), положительных (отрицательных) корректировок, начисленного вознаграждения и созданных по ним резервов), по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.
21. По коду 8733 указывается сумма по классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), без учета сформированных резервов по ним.
Под классифицированными займами понимается сумма основного долга по займам, по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.
22. По коду 8735 указывается сумма по классифицированной дебиторской задолженности без учета сформированных резервов по ней.
Под классифицированной дебиторской задолженностью понимается дебиторская задолженность, по которой согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов. В расчет классифицированной дебиторской задолженности включается сумма основного долга.
23. По коду 8736 указывается количество работников, занятых полный рабочий день (два работника с частичной занятостью считаются как один работник, занятый полный рабочий день).

24. 8741 және 8742-кодтар бойынша "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес тиісінше сатып алынған немесе құрылған кредиттік-құнсызданған қаржы активтері бойынша (бастапқы тану кезінде кредиттік құнсыздану болған сатып алынған немесе құрылған қаржы активтері бойынша) негізгі борыштың және (немесе) есептелген сыйақының сомасы көрсетіледі.
25. 8743-код бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын 1 (бір) жылға дейінгі қоса алғанда өтеуге дейінгі мерзімі бар активтердің сомасы мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
банктерге қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар;
бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
кері репо операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
реттелген борыш (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
өзге қаржы активтері.
Өзге қаржы активтеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сомалар жатады:
1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кіріс";
1855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша дебиторлар";
1860 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар";
1864 "Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар";
1877 "Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";
1879 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)";
1890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар" шоттар тобы.
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын активтердің барлығы өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзім бойынша бөлінеді (өзге қаржы активтерін қосқанда).
Активтердің сомасы есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенде көрсетіледі.
26. 8744-код бойынша 1 (бір) жылға дейінгі өтелгенге дейінгі мерзімі бар міндеттемелер мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
клиенттердің салымдары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-клиенттерінің салымдары;
банктер алдындағы міндеттемелер;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алдындағы міндеттемелер;
айналысқа шығарылған бағалы қағаздар;
халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар;
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған қарыздар;
репо операциялары;
реттелген борыш;
арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары;
өзге қаржы міндеттемелері.
Өзге қаржы міндеттемелеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сомалар жатады:
2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары";
2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар";
2757 "Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар";
2855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар";
2860 "Банк қызметі бойынша басқа да кредиторлар";
2864 "Акцептер бойынша міндеттемелер";
2890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша міндеттемелер" шоттар тобы.
Барлық міндеттемелер өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзім бойынша бөлінеді (өзге қаржы міндеттемелерін қосқанда).
Міндеттемелер сомасы есептелген шығыстар, оң (теріс) түзетулер, дисконттар мен сыйлықақылар ескеріле отырып көрсетіледі.

24. По кодам 8741 и 8742 указываются сумма основного долга и (или) начисленного вознаграждения соответственно по приобретенным или созданным кредитно-обесцененным финансовым активам (по приобретенным или созданным финансовым активам, по которым имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания) в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
25. По коду 8743 указывается сумма активов со сроком до погашения до 1 (одного) года включительно, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, включая:
займы, предоставленные юридическим и физическим лицам (за вычетом резервов (провизий);
требования к банкам (за вычетом резервов (провизий);
требования к Национальному Банку Республики Казахстан;
ценные бумаги (за вычетом резервов (провизий);
операции "обратное репо" (за вычетом резервов (провизий);
субординированный долг (за вычетом резервов (провизий);
прочие финансовые активы.
К прочим финансовым активам относятся суммы, отраженные на счетах Типового плана счетов:
1753 "Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
1855 "Дебиторы по документарным расчетам";
1860 "Прочие дебиторы по банковской деятельности";
1861 "Дебиторы по гарантиям";
1864 "Требования к клиенту за акцептованные векселя";
1877 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью";
1879 "Начисленная неустойка (штраф, пеня);
группа счетов 1890 "Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все активы, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые активы).
Сумма активов указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
26. По коду 8744 указываются обязательства со сроком до погашения до 1 (одного) года, включая:
вклады клиентов;
вклады клиентов-нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед банками;
обязательства перед Национальным Банком Республики Казахстан;
выпущенные в обращение ценные бумаги;
займы, полученные от международных финансовых организаций;
займы, полученные от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан;
операции репо;
субординированный долг;
вклады дочерних организаций специального назначения;
прочие финансовые обязательства.
К прочим финансовым обязательствам относятся суммы, отраженные на следующих счетах Типового плана счетов:
2451 "Бессрочные финансовые инструменты";
2727 "Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
2757 "Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам";
2855 "Кредиторы по документарным расчетам";
2860 "Прочие кредиторы по банковской деятельности";
2864 "Обязательства по акцептам";
группа счетов 2890 "Обязательства по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все обязательства распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые обязательства).
Сумма обязательств указывается с учетом начисленных расходов, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.

27. 8743 және 8744-кодтар бойынша тиісінше Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері бойынша активтер мен міндеттемелердің теңгедегі және шетел валютасындағы сомасы көрсетіледі.
8743 және 8744-кодтар бойынша сомалар талап етілгенге дейінгі активтер мен міндеттемелерді қамтиды.
28. Деректер болмаған кезде тиісті жолдардың көрсеткіштері ұсынылмайды.
Тізбеге
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: OTC
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ үшін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: күн сайын, есепті күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
Атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіру нөмірі
1.4
резиденттік белгісі
2
Мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміле түрі
2.2
есептеу нысаны
2.3
мәміле мақсаты
2.4
мәмілені жасау күні мен уақыты
2.5
мәмілені валюталау күні
3
Сатып алу:
3.1.
валюта коды
3.2.
мәміле сомасы
4
Сату:
4.1
валюта коды
4.2
мәміле сомасы
5
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Шетел валютасымен
биржадан тыс операциялар
туралы есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп (индексі – OTC, кезеңділігі – күн сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

27. По кодам 8743 и 8744 указываются суммы активов и обязательств соответственно по резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, в тенге и иностранной валюте.
Суммы по кодам 8743 и 8744 включают активы и обязательства до востребования.
28. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 23 к Перечню
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой
Индекс формы административных данных: OTC
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежедневно, не позднее рабочего дня, следующего за отчетным днем
Форма
Таблица. Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
Наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификационный номер
1.4
признак резидентства
2
Сведения о сделке:
2.1
тип сделки
2.2
форма расчета
2.3
цель сделки
2.4
дата и время заключения сделки
2.5
дата валютирования сделки
3
Покупка:
3.1.
код валюты
3.2.
сумма сделки
4
Продажа:
4.1
код валюты
4.2
сумма сделки
5
Отчетная дата
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о внебиржевых операциях
с иностранной валютой
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой
(индекс – OTC, периодичность – ежедневная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысанды шетел валютасын сатып алу (сату) бойынша биржадан тыс мәмілелерді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк күн сайын жасайды. Нысандағы деректер мәміле валютасының бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда есеп беретін банк мәміле жасаған сәттен бастап T (мәміле жасалған күні) немесе Т+n (мәміле жасалғаннан кейін, мұндағы n-мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы күндер саны) есеп айырысу күні бар қолма-қол және қолма-қол емес нысандағы биржадан тыс мәмілелер бойынша, ұлттық валютамен немесе басқа шетел валютасымен валюталық жұптар бойынша деректер көрсетіледі.
Биржадан тыс мәмілелер бойынша деректер Қазақстан Республикасының басқа резидент банктерімен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерімен және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарымен жасалған шетел валютасын сатып алу немесе сату жөніндегі мәмілелерді қамтиды. Деректерге валютаның бір түрі бойынша қолма-қол ақшасыз өтімділікті қолма-қол өтімділікке айырбастау жөніндегі мәмілелер кірмейді.
8. 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 және 4.1-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Бір шетел валютасын басқа шетел валютасына немесе ұлттық валютаға сатып алу немесе сату бойынша операция Нысанда бірыңғай операция ретінде көрсетіледі.
Своп операциялары бойынша мәміленің екі бөлігі бойынша деректер жеке көрсетіледі.
10. 1.1-жолда банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк беретін балама сәйкестендіру нөмірі.

3. Форма составляется банком второго уровня, осуществляющим внебиржевые сделки по покупке (продаже) иностранной валюты, ежедневно. Данные в Форме заполняются в единицах валюты сделки.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются данные по внебиржевым сделкам в наличной и безналичной форме, по валютным парам с национальной валютой или другой иностранной валютой, с датой расчетов T (в день заключения сделки) или Т+n (после заключения сделки, где n – количество дней между датой заключения сделки и датой расчетов) с момента заключения сделки отчитывающимся банком.
Данные по внебиржевым сделкам включают сделки по покупке или продаже иностранной валюты, заключенные с другими банками-резидентами Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, банками-нерезидентами Республики Казахстан и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан. Данные не включают сделки по обмену безналичной ликвидности на наличную ликвидность по одному и тому же виду валюты.
8. В строках 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 и 4.1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Операция по покупке или продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту или за национальную валюту в Форме отражается как единая операция.
По операциям своп данные по двум частям сделки указываются отдельно.
10. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, присваиваемый банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1.4-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 2.1-жолда мәміле түрі көрсетіледі, 2.2-жолда мәміле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру нысаны: қолма-қол нысанда, қолма-қол ақшасыз нысанда, базалық активті жеткізумен немесе жеткізбестен, 2.3-жолда – мәміле мақсаты көрсетіледі.
2.5-жолда мәмілені валюталау күні (есептеу күні) көрсетіледі. Сплит мәмілесі бойынша осы жолда мәмілені валюталандырудың соңғы күні көрсетіледі.
12. 3.1 және 4.1-жолдарда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес сатып алу немесе сату валюталарының кодтары көрсетіледі.
3.2 және 4.2-жолдарда валютаны сатып алу немесе сату бойынша мәміленің сомасы үтірден кейін екі белгімен сатып алу немесе сату валютасының бірлігінде көрсетіледі.
13. 5-жол банктің шетел валютасымен биржадан тыс операциялары туралы мәліметтер берілетін күнді көрсетуге арналған.
Тізбеге
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INTERBNK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіргіш
1.4
экономика секторының коды
1.5
резиденттік белгісі
1.6
тіркелген елі
2
Мәміленің референсі (коды)
3
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
4
Валюта коды
5
Мәміле жасалған күн
6
Талаптарды, міндеттемелерді орындау күні
7
Салымдар және тартылған қарыздар бойынша айналымдар:
7.1
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, валюта бірлігінде
7.2
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, теңгедегі баламасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі
9
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері:
9.1
құндық көрсеткіштің түрі
9.2
шот нөмірі
9.3
сомасы
10
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банкаралық активтер
мен міндеттемелер
бойынша есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп (индексі – INTERBNK, кезеңділігі – ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

В строке 1.4 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 2.1 указывается тип сделки, в строке 2.2 указывается форма осуществления расчета по сделке: в наличной форме, в безналичной форме, с поставкой или без поставки базового актива, в строке 2.3 – цель сделки.
В строке 2.5 указывается дата валютирования (дата расчетов) сделки. По сделке сплит в данной строке указывается последняя дата валютирования сделки.
12. В строках 3.1 и 4.1 указываются коды валют покупки или продажи в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В строках 3.2 и 4.2 указывается сумма сделки по покупке или продаже валюты в единицах валюты покупки или продажи с двумя знаками после запятой.
13. Строка 5 предназначена для отражения даты, за которую представляются сведения о внебиржевых операциях банка с иностранной валютой.
Приложение 24 к Перечню
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Индекс формы административных данных: INTERBNK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификатор
1.4
код сектора экономики
1.5
признак резидентства
1.6
страна регистрации
2
Референс (код) сделки
3
Вид актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств
4
Код валюты
5
Дата заключения сделки
6
Дата исполнения требований, обязательств
7
Обороты по вкладам и привлеченным займам:
7.1
привлечено (размещено) средств за отчетный период, в единицах валюты
7.2
привлечено (размещено) средств за отчетный период, эквивалент в тенге
8
Ставка вознаграждения
9
Стоимостные показатели актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств:
9.1
вид стоимостного показателя
9.2
номер счета
9.3
Сумма
10
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по межбанковским
активам и обязательствам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
(индекс – INTERBNK, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық активтер банктің резидент қаржы ұйымдарына және бейрезидент қаржы ұйымдарына қатысты активтері, шартты және ықтимал талаптарын қамтиды.
Олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелер болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, банктің резидент-қаржы ұйымдары және бейрезидент-қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері, шартты және ықтимал міндеттемелерін қамтиды.
4. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша есепті айдағы сомада жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналым үшін көрсеткіштер тиісті валюта бірліктерімен және ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін теңгемен өлшенеді. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Нысан мен осы түсініктемедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы, условные и возможные требования банка по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства, условные и возможные обязательства банка перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
4. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и в сумме за отчетный месяц по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является тенге. Показатели для оборота за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

8. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
9. Нысанда мынадай контрагенттер бойынша банкаралық активтер және банкаралық міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және Қазақстанның Даму Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары.
10. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Нысан бойынша мәліметтер есепті күнге талаптары және (немесе) міндеттемелері бар және (немесе) есепті кезең ішінде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын банктің контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1259, 1264 және 1267 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
12. 1.1-жолда екінші деңгейдегі банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды.
13. 1.4-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес контрагенттің экономика секторының коды – "3", "4" немесе "5" көрсетіледі
1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.

8. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
9. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и Банк Развития Казахстана;
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
10. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту, по которому на отчетную дату имеются требования и (или) обязательства, и (или) с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам банка, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264 и 1267 в соответствии с Типовым планом счетов.
12. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков".
13. В строке 1.4 указывается код сектора экономики контрагента – "3", "4" или "5" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".

1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды көрсетіледі.
14. 2-жолда екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
15. 4-жолда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валюталарының кодтары көрсетіледі.
16. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
17. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздар мен 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге орналастырылған (тартылған) салымдардың сомасы ұлттық және шетел валютасымен көрсетіледі. 7.2-жолда теңгемен қайта есептегендегі осы соманың баламасы көрсетіледі.
Қарыз сомасы алынған немесе бұрын Нысанда көрсетілген салымдар сомасы орналастырылған (тартылған) шарттар ұзартылған кезде, ұзартылған шарттар бойынша сома келесі есепті күндерге Нысанда көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдардың мақсаттары үшін бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдардың мақсаттары үшін ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сома, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер ескерілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар, орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша сыйақы мөлшерлемесі (шарт бойынша) көрсетіледі.
Көрсеткіш бойынша үтірден кейін екі таңбамен пайыздық мәндегі мән көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 9.2. және 9.3-жолдарда Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомасы ескерілетін барлық шоттар үшін оларға сәйкес құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 10-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша активтер, міндеттемелер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер жатқызылған (кредиттік) тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
10-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PORTF
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Референс транзакциялар
3
Операция түрі
4
Бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкестік белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздардың саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздың құндық көрсеткіштері:
4.1
құндық көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Репо операциясының мәні болып табылатын ауыртпалықтағы бағалы қағаздар және бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Эмитенттің есепті күнгі рейтингі
8
Есепті күнге бағалы қағаздың рейтингі
9
Кредиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – PORTF, кезеңділігі – ай сайын)

В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента.
14. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка второго уровня.
15. В строке 4 указываются коды валют расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
17. В строке 7.1 отражаются суммы полученных в течение отчетного периода займов и размещенных (привлеченных) в течение отчетного периода вкладов сроком до 1 (одного) года (включительно), в национальной и иностранной валюте. В строке 7.2 указывается эквивалент данных сумм в пересчете в тенге.
При пролонгации договоров, по которым были получены суммы займов или размещены (привлечены) суммы вкладов, ранее отраженные в Форме, то суммы по пролонгированным договорам на последующие отчетные даты в Форме не указываются.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитывается сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитываются суммы размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах, условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных в строках 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
18. В строке 8 указывается ставка вознаграждения (по договору) по займам полученным, вкладам размещенным (привлеченным) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
По показателю указывается значение в процентном выражении с двумя знаками после запятой.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
19. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются.
20. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 25 к Перечню
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы административных данных: PORTF
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
Сумма
5
Ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – PORTF, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсініктемедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, банктің борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі, олар бойынша мәліметтер осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп нысанында көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 3, 4 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында банк портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о вложениях банка второго уровня в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях банка в капитал других юридических лиц.
9. В строках 1, 3, 4 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле банка на конец отчетного месяца.

11. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) - орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) екінші деңгейдегі банктер ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
12. 1-кестенің 2-жолында есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық Банк жүргізетін сәйкес операциялардың түрлері көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 3-жолында "01" коды көрсетілсе және 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында бағалы қағаздардың есептілікті ұсынатын банктің меншігіне өту күні көрсетіледі.
15. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі белгімен ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге жол беріледі.
16. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша – сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін құнының баламасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі).
17. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктердің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңартылған рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір жаңартылған мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

11. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) - буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых банками второго уровня.
12. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося банка второго уровня.
13. В строке 3 Таблицы 1 указываются виды операций, в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком.
14. В строке 4 Таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка второго уровня, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 3 Таблицы 1 указан код "01" и в строке 4 Таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 Таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность банка второго уровня, представляющего отчетность.
15. В строке 6 Таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
17. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

Рейтингтердің мәндері 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
18. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
19. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндер көрсетіледі.
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша Банктер шоттарының үлгі жоспарына сәйкес 3-сыныпты шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) де көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтер (провизиялар), оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), дисконт (сыйлықақы), есептелген сыйақы құнын қоса алғанда, есепті күнге бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер, оның ішінде 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін қамтиды.
21. 2-кестенің 9-жолында 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сөйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
22. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер ұсынылатын күн көрсетіледі.
Тізбеге
26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INVEST
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәміле референсі
2
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
2.1
Атауы
2.2.
идентификатор түрі
2.3
Идентификатор
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның түрі
3
Сатып алу күніне инвестициялар:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлға капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнге инвестициялар:
4.1
құндық көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
Сомасы
4.4
акциялар саны (дана)
4.5
заңды тұлға капиталындағы үлес салмағы, %
5
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банктің басқа заңды
тұлғалардың капиталына
инвестициялары туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі - INVEST, кезеңділігі - ай сайын)

Значения рейтингов в строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.
18. В строке 2 Таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
19. В строках 4.2 и 4.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строках 5.2 и 6.2 Таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 Таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 Таблицы 2.
21. В строке 9 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка второго уровня.
22. По строке 10 Таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 26 к Перечню
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц
Индекс формы административных данных: INVEST
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
Наименование
2.2.
вид идентификатора
2.3
Идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес_______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об инвестициях банка
в капитал других
юридических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц
(индекс – INVEST, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, оның ішінде ислам банктері ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, және басқа да заңды тұлғалардың капиталына банктің, оның ішінде ислам банкінің инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда есеп беруші банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
11. 2.1-жолда есеп беретін банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына банк қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о размере инвестиций банка, в том числе исламского банка, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося банка.
11. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует банк в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающимся банком.
Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп беретін банк қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі көрсетіледі.
12. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
13. 3.3 және 4.5-жолдарда банкке тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
14. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына банктің, оның ішінде ислам банкінің инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
15. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.
16. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша есеп беретін банк инвестицияларды жатқызған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: DEBTORS
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі:
өзге сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айындағы өзге сыныпталатын активтер туралы қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Нысан
1-кесте. Өзге сыныпталатын активтер туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің аяғындағы құны (активтер тобы бойынша сома):
2.1
құндық көрсеткіштің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
(Кредиттік) тәуекел сатысы
2-кесте. Ірі дебиторлар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
Референс
2
Дебитор туралы мәліметтер:
2.1
атауы
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
резиденттік белгісі
2.5
контрагенттің тіркелген елі
3
Дебиторлық берешектің түрі
4
Валюталық белгі
5
Шарт бойынша орындау мерзімі
6
Есепті күнгі көрсеткіштер:
6.1
құндық көрсеткіштің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
7
(Кредиттік) тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Өзге сыныпталатын активтер
мен ірі дебиторлар туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп (индексі – DEBTORS, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся банк.
12. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
13. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих банку, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
14. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций банка, в том числе исламского банка, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
15. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающимся банком по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 27 к Перечню
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
Индекс формы административных данных: DEBTORS
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. Сведения о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Таблица 2. Сведения о крупных дебиторах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о дебиторе:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
признак резидентства
2.5
страна регистрации контрагента
3
Вид дебиторской задолженности
4
Валютный признак
5
Срок исполнения по договору
6
Показатели на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма остатка на конец отчетного периода
7
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес_______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о прочих
классифицируемых активах
и крупных дебиторах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
(индекс – DEBTORS, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды ай сайын (өзге сыныпталатын активтер туралы есеп көрсеткіштері), тоқсан сайын (ірі дебиторлар туралы есеп көрсеткіштері) есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда ірі дебиторлар туралы мәліметтер және осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша жіктелуге жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында өзге сыныпталатын активтердің сомалары есепке алынатын Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно (показатели отчета о прочих классифицируемых активах), ежеквартально (показатели отчета о крупных дебиторах) по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящих пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
9. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.

11. 1-кестенің 3-жолында "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
12. 2-кестенің 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарында мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
13. 2-кестеде банктің мынадай талаптарға сәйкес келетін ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент анықталған;
контрагент банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай операциялардың біреуін немесе бірнешеуін жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, қайта беру;
қарызды дебиторлық берешекке қайта жіктеу;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
Үлгі шот жоспарына сәйкес 1740, 1741 және 1400 топтарының шоттарында есепті күні көрсетілген сомаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің қарыз алушысымен өзге де операциялар;
екінші деңгейдегі банктің шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.
Жеке басы есепті күнге белгіленбеген үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 14-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес келген кезде нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешектің түрі ретінде "Өзгелері" мәні көрсетіледі.
14. 2-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер екінші деңгейдегі банкте талаптардың ең көп сомасы бар екінші деңгейдегі банктің 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын ашады.
15. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды екінші деңгейдегі банктер жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты екінші деңгейдегі банктер қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
16. 2-кестенің 2.1-жолында екінші деңгейдегі банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.

11. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
12. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
13. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах банка, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с банком особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком банка второго уровня, за исключением сумм, отраженных на отчетную дату на счетах 1740, 1741 и группы 1400 в соответствии с Типовым планом счетов;
исполнения банком второго уровня обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 14 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается банк либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
14. При заполнении Таблицы 2 банки второго уровня раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов банка второго уровня, к которым у банка второго уровня имеется наибольшая сумма требований.
15. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся банками второго уровня, соответствующая информация в справочниках обновляется банками второго уровня самостоятельно по мере необходимости.
16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.

17. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4-жолында шетел валютамен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарында дебиторлық берешек сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 7-жолында "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: LOANS
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" _____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Кредиттеу субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюталық белгі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредиттеу мақсаты
10
Қамтамасыз етудің болу белгісі
11
Жұмыс істемейтін қарыздың белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

17. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
18. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 28 к Перечню
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы административных данных: LOANS
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак неработающего займа
12
Показатели за отчетный период:

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
13
Есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құндық көрсеткіштің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
14
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Берілген қарыздар және
олар бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп (индексі – LOANS, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды).
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды. Ислам банкі үшін есепке сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары енгізіледі.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о выданных займах и ставках
вознаграждения по ним
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
(индекс – LOANS, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Для исламского банка в отчет включаются исламские финансовые инструменты, относящиеся к сделкам торгового финансирования.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Ислам банкі үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын "кері репо" операциялары кірмейді.
9. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
13. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
14. Төлем карталар бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
15. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
16. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
17. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
18. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rср - Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі;
Rn - n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn - есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о выданных банком займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для исламского банка сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
13. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
14. Займы, выданные по платежным картам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
15. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
16. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
17. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
18. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср – средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn– объем n-го займа, выданного в отчетном периоде

Ислам банктері үшін 12.2-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа сараланған көрсеткіші көрсетіледі.
19. 13.2 және 13.3-жолдарда банк, оның ішінде ислам банкі берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомалары және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14 -жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 14-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің, ұлттық даму институтының мәртебесіне ие тұрғын үй құрылыс жинақ банкінің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AFFIL
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер бөлігінде -есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлға идентификаторы
1.1.
Идентификатор түрі
1.2.
Сәйкестендіру нөмірі
2
Қосымша тұлға идентификаторы:
2.1.
идентификатор түрі
2.2.
сәйкестендіру нөмірі
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлға банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
7
Тұлға банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне енгізілген күн
8
Банкпен ерекше қатынастар арсқылы байланысты тұлғалар тізілімінен тұлға алып тасталған күн
2-кесте. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлға идентификаторы
1.1.
Идентификатор түрі
1.2.
Сәйкестендіру нөмірі
2
Идентификатор
2.1
мәміленің анықтамасы (коды)
2.2
шарт нөмірі
2.3
шарт жасалған күн (мәміле талаптарын орындауды бастау)
2.4
шарттың қолданылу мерзімі (мәміле талаптарын орындау)
2.5
операция түрі
2.6
мәміленің мақсаты
2.7
валюта коды
2.8
мәміле сомасы
2.9
сыйақы мөлшерлемесі
3
Уәкілетті органның (адамның) шешімінің деректемелері:
3.1
номірі
3.2
күні
4
Үлгілік шарттарға сәйкес мәміле жасасу белгісі
5
Есепті күнге мәміле құнының көрсеткіштері:
5.1
құн көрсеткішінің түрі
5.2
шот нөмірі
5.3
Сомасы
6
Ескерту
3-кесте. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банкпен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған
мәмілелер туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – AFFIL, кезеңділігі – ай сайын)

Для исламских банков в строке 12.2 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
19. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданного (осуществленного) банком, в том числе исламским банком, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
20. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, жилищного строительного сберегательного банка, обладающего статусом национального института развития.
Приложение 29 к Перечню
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет–ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы административных данных: AFFIL
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
в части реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
в части сведений о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, и дополнительных сведений к отчету о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с банком особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
Номер
3.2
Дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
Сумма
6
Примечание
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о лицах,
связанных с банком особыми
отношениями, и сделках с ними
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – AFFIL, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен үтірден кейін екі таңбамен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанында:
1-кестеде – банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банктің осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде - банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалатын мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 және 6.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Тұлғаның екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысуының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках банка с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними.
9. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Признак связанности лица с банком второго уровня особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".

11. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты және есепті кезең ішінде банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1 және 2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
Екінші деңгейдегі банкпен байланысты тұлғаларда ерекше қатынастармен бірнеше сәйкестендіргіштер болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында банк жүргізетін банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банкпен ерекше қатынастармен байланысуының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтын, бірақ Халықаралық қаржылық есептілік стандартында (International Accounting Standards – IAS) көзделген негіздер бойынша банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар деп танитын тұлғалар бойынша 24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу", 1-кестенің 6-жолында "190" (жеке тұлғалар бойынша) және "290" (заңды тұлғалар бойынша) көрсетіледі.
14. 1-кестенің 7-жолында тұлғаның банкпен ерекше қатынастармен байланысы белгісінің (белгілерінің) бар екендігі туралы банкке белгілі болған күн көрсетіледі.

11. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с банком особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с банком особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с банком второго уровня, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с банком второго уровня, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с банком особыми отношениями, который ведется банком второго уровня.
12. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с банком особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
13. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
По лицам, не являющимся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но признаваемым лицами, связанными с банком особыми отношениями по основаниям, предусмотренным Международным стандартом финансовой отчетности (International Accounting Standards – IAS) 24 "Раскрытие информации о связанных сторонах", в строке 6 Таблицы 1 указывается значение "190" (по физическим лицам) и "290" (по юридическим лицам).
14. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой банку стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с банком особыми отношениями.

Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімінен тұлғаларды қосу немесе алып тастау фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша, банктің реттеуші меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асады.
Егер банктің меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы банк активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-кестеде Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен банктің Директорлар кеңесінің шешімі бойынша жасалған шарт шеңберінде банк банктік шот бойынша жүргізетін шетел валютасын (қолма-қол және қолма-қол ақшасыз) айырбастау жөніндегі операциялар, сондай-ақ банкпен ерекше қатынастармен байланысты бір тұлғаның меншікті шоттары арасындағы аударым операциялары жөніндегі мәліметтер көрсетілмейді.
16. 2-кестенің 2.1-жолында банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. 2-кестенің "банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың банкке төлеген дивидендтері" 2.5-жолындағы операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 2.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 6.3-жолында "есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
18. Шарттың қолданылуы ұзартылса, 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "Негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша - ұзартылған мәміле шартының қолданылуы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.6-жолында банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.

В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями.
15. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера регуляторного собственного капитала банка.
Если собственный капитал банка имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячных) процента в совокупности от размера активов банка.
В Таблице 2 не указываются операции по конвертации иностранной валюты (наличной и безналичной), проводимые банком по банковскому счету в рамках договора, заключенного по решению Совета директоров банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями, а также сведения по переводным операциям между собственными счетами одного лица, связанного с банком особыми отношениями.
16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка.
17. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с банком особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с банком особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.
В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
18. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется банком.
20. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".

21. 2-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
22. 2.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасасуы (жасасуы) туралы шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасау кезінде тұлғада банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
24. 2-кестенің 4-жолында банктің Директорлар кеңесі бекіткен және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
25. 5.2 және 5.3-жолдарда банктің ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 5.1, 5.2 және 5.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
26. "Кірістер, шығыстар" деген 2-кестенің 5.1-жолындағы құндық көрсеткіштің түрі бойынша 5.3-жолда банктердің Үлгі шот жоспарына сәйкес 4 және 5-сыныптардың тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістердің, шығыстардың сомасы көрсетіледі.
Тізбеге
30-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CASH
Кезеңділігі: ай сайын

21. В строке 2.8 Таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) банком сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с банком особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
24. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с банком особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров банка и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с банком особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".
25. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок банка с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
26. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
Приложение 30 к Перечню
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы административных данных: CASH
Периодичность: ежемесячная

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды ай сайын жасайды.
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанның мақсаты үшін мына ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер екінші деңгейдегі банктің кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде есеп жолының идентификаторы ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын екінші деңгейдегі банк үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады.
11. 1-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған екінші деңгейдегі банктің есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы банка второго уровня юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для банка второго уровня, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение банка второго уровня, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.

12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі көрсетіледі.
14. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"Тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
заңды тұлғалардан, барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақша түсімдері;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден екінші деңгейдегі банктің кассаларына түсетін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсуі" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсуі көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақша түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.

12. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
14. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы банка второго уровня от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен меншіктің барлық нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, іссапар, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға қолма-қол ақша беру;
"Шоттардан беру" бабында екінші деңгейдегі банктің жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелден біржолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны өзге де беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег банком второго уровня с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

15. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісі баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның меншікті айырбастау пункттерінен, екінші деңгейдегі банктен түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында екінші деңгейдегі банктің операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына (екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша қолма-қол ақшаның орын ауыстыруы: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан касса);
басқа екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің меншікті айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуына қолма-қол ақша беру" бабында шетел валютасын сатып алуға меншікті айырбастау пункттеріне қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында қолма-қол ақша беру көрсетіледі:
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша өткізу: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан касса);
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына.

15. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами банка второго уровня" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, банка второго уровня;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс банка второго уровня;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу банка второго уровня от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
в операционную кассу банка второго уровня из операционных касс других банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе банка второго уровня на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты банком второго уровня собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы банка второго уровня в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы банка второго уровня его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
из операционной кассы банка второго уровня в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Тізбеге
31-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RESDEP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Банктің салымшылары және өңірі туралы мәліметтер:
2.1
контрагент санаты
2.2
Өңір
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
орташа алынған жылдық сыйақы мөлшерлемесі, %
3.5
есепті кезеңдегі түсімдер
3.6
есепті кезеңнің шығуы
3.7
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Резидент-клиенттердің
шоттары мен салымдары
бойынша есеп
нысанына қосымша
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі - RESDEP, кезеңділігі - ай сайын)

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 31 к Перечню
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Индекс формы административных данных: RESDEP
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о вкладчиках и регионе банка:
2.1
категория контрагента
2.2
Регион
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
средневзвешенная годовая ставка вознаграждения, %
3.5
поступление за отчетный период
3.6
выбытие за отчетный период
3.7
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по счетам
и вкладам клиентов-резидентов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
(индекс – RESDEP, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Нысанды толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес "6", "7", "8" немесе "9" экономика секторларына жататын Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерінің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді ашады.
9. 2.1-жолда егер контрагент (салымшы) заңды тұлға болса "1" коды, егер жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) контрагент (салымшы) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
10. 2.2-жолда шотқа қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банк филиалының өңірі көрсетіледі.
11. Шоттың 3.3-жолында салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді.
Шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпейтін мерзімді және жинақ салымдары үшін 3.3-жолда "6" салым мерзімінің коды көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекетсіз салық төлеуші болып табылса немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі болса, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (инкассалық өкімдер, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар) болады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
8. При заполнении Формы банки второго уровня раскрывают сведения о счетах и вкладах клиентов-резидентов Республики Казахстан, отнесенных к секторам экономики "6", "7", "8" или "9" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
9. В строке 2.1 указывается код "1", если контрагентом (вкладчиком) является юридическое лицо, код "2", если контрагентом (вкладчиком) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
10. В строке 2.2 указывается регион филиала банка второго уровня, обслуживающего счет.
11. В строке 3.3 счета, вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами.
Для срочных и сберегательных вкладов, по которым истек срок договора, но вклад не востребован клиентом, в строке 3.3 указывается код срока вклада "6", при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;

2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақша алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымды "талап етуге дейінгі салым" шарттарымен ұзартады.
Шартты салымдар бойынша 3.3-жолда салым мерзімінің коды "06" көрсетіледі.
12. 3.4-жолда есепті кезеңдегі шоттарға, резидент-клиенттердің салымдарына нақты тартылған ақша сомалары бойынша орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі. Есептеу үшін тиісті шарттарда көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
13. 3.5 және 3.6-жолдарда толықтыру, ішінара алу және өтеу операциялары бойынша шот, есепті кезеңдегі салым бойынша түсу және шығу сомалары көрсетіледі.
14. 3.7-жолда есептелген сыйақыны есепке алмағанда, есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша банк міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
15. Шетел валютасындағы шоттар мен салымдар бойынша сомалар нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағына сәйкес валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі:
3.5 және 3.6 – жолдар бойынша-шетел валютасымен операция жүргізу күніне;
3.7 – жол бойынша-есепті күнге.
Тізбеге
32-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FUND
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын.
Нысан
Кесте. Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына жататындар
3
Қорландыру түрі
4
Валюталық белгі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт (минус белгісімен)
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі – FUND, кезеңділігі – ай сайын)

2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
По условным вкладам в строке 3.3 указывается код срока вклада "06".
12. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по фактически привлеченным суммам денег на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах.
13. В строках 3.5 и 3.6 указываются суммы поступления и выбытия по счету, вкладу за отчетный период по операциям пополнения, частичного снятия и погашения.
14. В строке 3.7 указывается сумма обязательств банка по счетам, вкладам на конец отчетного периода, без учета начисленного вознаграждения.
15. По счетам и вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют в соответствии с пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378:
по строкам 3.5 и 3.6 – на дату проведения операции с иностранной валютой;
по строке 3.7 – на отчетную дату.
Приложение 32 к Перечню
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы административных данных: FUND
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об основных источниках привлеченных денег
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об основных
источниках привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – FUND, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Банктердің үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда банктің ең ірі депозиторлары (кредиторлары) - жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы банк міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы банктің депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда банктің ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы банк міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы банктің депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтығында міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) банка - физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) банка перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) банка, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) банка является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) банка рассматривается совокупная сумма обязательств банка перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) банка являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
10. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 3, 5.2 және 5.4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Егер банктің ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
12. Осы түсіндірменің 8 және 11-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін банк әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
13. Банктің ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кірмейді.
14. 2.1-жолда есеп беретін банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш жеке тұлға-клиенттердің шартты белгілеуімен ауыстырылуы мүмкін, мысалы, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.б.
Банктің ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.

9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных банком денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
10. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
12. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 8 и 11 настоящего пояснения обновляются банком по состоянию на начало каждого календарного месяца.
13. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
14. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся банком. По физическим лицам показатель в строке 2.1 может быть заменен условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2 и так далее.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) банка в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.

15. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
16. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банктің клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 14-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банктің клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда банк-заңды тұлға депозиторының (кредиторының) атауы қайталанады.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол банктің клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер банк-заңды тұлға депозиторының (кредиторының) екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда банктің алдында міндеттемелері бар (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) заңды тұлға көрсетіледі.
Егер банктің заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7-жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде – есепті күндегі жағдай бойынша алдындағы міндеттемелерінің сомасы көп болатын ірі қатысушы көрсетіледі.
18. 4-жолда міндеттемелер бойынша ұлттық валютада "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
20. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
21. Ислам банктері 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шотындағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.
22. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Тізбеге
33-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INDDEP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша есеп
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
3 (үш) айға дейін қоса алғанда

15. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
16. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом банка, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 14 настоящего пояснения) физического лица соответственно.
Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом банка, в строке 2.7 повторяется наименование депозитора (кредитора) банка-юридического лица.
По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом банка.
Если у депозитора (кредитора) банка-юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у банка имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у банка имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств банка перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
18. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных банком денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
20. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
21. Исламскими банками строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.
22. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 33 к Перечню
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: INDDEP
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 3 (трех) месяцев включительно

3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда
1
2
3
4
5
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
Қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ұлттық валютадағы шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін

От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
1
2
3
4
5
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.10
условные вклады лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.2.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.10
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.2.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно

1. Осы түсіндірме "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Құн көрсеткіштері үтірден кейін екі таңбасы бар сандарда көрсетіледі.
4. Салымдар (депозиттер) клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар (депозиттер) мерзімі бойынша:
3 (үш) айға дейінгі, қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейінгі, қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейінгі;
12 (он екі) ай;
12 (он екі) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар) салымдарға (депозиттерге) жіктеледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар салымдары (депозиттері) туралы мәліметтерді ашады.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.
8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 10-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөле отырып көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Вклады (депозиты) распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады (депозиты) классифицируются на вклады (депозиты):
до 3 (трех) месяцев включительно;
от 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев;
12 (двенадцать) месяцев;
свыше 12 (двенадцати) месяцев;
без установленного срока (текущие счета, вклады до востребования, условные вклады).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня раскрывают сведения о вкладах (депозитах) физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.
8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 10 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.
10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).

11. 1-кестенің 9 және 16-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі
14. "Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері)" жолдары 1-кестенің тиісті 11.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізіліп қойған.
Тұлғаның банкпен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында жеке тұлғалар есепті айда ашқан депозиттердің сомасы және шоттарының саны мерзімі бойынша бөліне отырып көрсетіледі.
18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері депозиттерді ұзарту шеңберінде өзгертілген депозиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген шоттардың саны және депозиттер сомасы көрсетіледі.

11. В графах 9 и 16 Таблицы 1, кроме текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) или предусмотрены премии государства.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о депозитах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Данные в строках по вкладам (депозитам) лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по вкладам (депозитам) физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку.
18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце.
19. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации). При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента банка второго уровня, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.

20. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы (капиталдандыруды қоспағанда) көрсетіледі. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында екінші деңгейдегі банк клиентінің шоттарына бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған ақшаны қайтару көрсетілмейді.
21. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында есепті айда, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес жасалған шарттар негізінде банк клиентінің, оның сенім білдірілген адамының тапсырмасы бойынша, үшінші тұлғалардың талап етуі бойынша ақша ішінара алынған алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
22. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын есептемегенде, екінші деңгейдегі банктің жеке тұлғаларының барлық салымдары (депозиттері) бойынша Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры (бұдан әрі – Қор) төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында банктің депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банк клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде банктің тиісті филиалдарына сәйкес (банк филиалдарының орналасқан жеріне қатысты) жеке тұлғалардың облыстар бойынша бөлінген салымдары (депозиттері) бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар және республикалық маңызы бар қалаларда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
29. Есептің 5-кестесі есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне (қоса алғанда) дейінгі аралықтағы кезеңдегі екінші деңгейдегі банктердің белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) және ағымдағы шоттары бойынша толтырылады.

20. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В строках 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем вкладам (депозитам) физических лиц банка второго уровня, подлежащая выплате Казахстанским фондом гарантирования депозитов (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
23. В строке 1 таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем вкладам (депозитам) физических лиц банка второго уровня, подлежащая выплате Фондом, без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка имеются несколько счетов в банке и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по вкладам (депозитам) физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
29. Таблица 5 отчета заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.

30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. Банктік салым (шот) шартының мерзімін ұзарту кезінде екінші деңгейдегі банк мәліметтерде ұзартылған банктік салым (шот) шарты бойынша ең жоғары сыйақы мөлшерлемесін көрсетеді.
32. 5-кестенің 3-бағанында бесепті айда ұзартылған депозиттер мен есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттерді қосқанда, белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған екінші деңгейдегі банк депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
34. 5-кестенің 4-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
35. 5-кестенің 5-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты бойынша, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа алынған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. мөлш. – депозиттің белгілі бір санаты бойынша орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – депозиттің белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған депозиттердің сомасы (барлық түсімдер).
Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің сомасын есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық түсімдер есепке алынады.
36. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.

30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. При пролонгации договора банковского вклада (счета) банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по продленному договору банковского вклада (счета).
32. В графе 3 Таблицы 5 указывается объем депозитов банка второго уровня, привлеченных за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
34. В графе 4 Таблицы 5 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано).
35. В графе 5 Таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВср.вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
Vi – сумма вновь привлеченных депозитов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
36. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.

37. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша толтырылады.
38. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – теңге ОверНайт индексі Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – теңге Вик индексі Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.
39. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған банк депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
40. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша екінші деңгейдегі банк дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спрэд мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
41. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
42. Бір немесе бірнеше санат бойынша депозиттер болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
43. 7-кестенің 2-бағанында жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
44. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 2-бағанында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 3, 4, 5 және 6-бағандары толтырылмайды.
45. 7-кестенің 3-бағанында екінші деңгейдегі банкке жарнама қызметін (оның ішінде телевидениені, радионы, әлеуметтік желілерді және жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) көрсететін тұлғаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банкпен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес және екінші деңгейдегі банк қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну бойынша екінші деңгейдегі банкке қызмет көрсететін делдал-жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.

37. Таблица 6 заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой банков второго уровня, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
38. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
39. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем депозитов банка, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
40. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается банком второго уровня самостоятельно по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой.
41. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца.
42. При отсутствии депозитов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
43. В графе 2 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения вкладов (депозитов) физических лиц (да или нет).
44. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в графе 2 Таблицы 7), графы 3, 4, 5 и 6 Таблицы 7 не заполняются.
45. В графе 3 Таблицы 7 указывается количество посредников-физических лиц, которые оказывают банку второго уровня услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с банком второго уровня договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих банку второго уровня услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников банка второго уровня в соответствии с трудовым договором.

46. 7-кестенің 4-бағанында екінші деңгейдегі банкке жарнама қызметін (оның ішінде телевидениені, радионы, әлеуметтік желілерді және жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) көрсететін тұлғаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банкпен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес және екінші деңгейдегі банк қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін ақылы тарту немесе қарсы ұсыну бойынша екінші деңгейдегі банкке қызмет көрсететін делдал-заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
47. 7-кестенің 5-бағанында екінші деңгейдегі банктің агент қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
48. 7-кестенің 6-бағанында тұрғын үй құрылыс жинақ банкі және (немесе) Ұлттық пошта операторы арқылы (тізімнен таңдалады) жеке тұлғалардың депозиттерін тарту көрсетіледі.
Тізбеге
34-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INDDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кейінгі он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
ұлттық валютада тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша ең жоғары мөлшерлемелер туралы мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдың күнтізбелік жиырмасыншы күнінен кейінгі екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша есеп
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 1 (бір) айға дейін

46. В графе 4 Таблицы 7 указывается количество посредников-юридических лиц, которые оказывают банку второго уровня услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с банком второго уровня договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих банку второго уровня услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников банка второго уровня в соответствии с трудовым договором.
47. В графе 5 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством услуг посредника (да или нет).
48. В графе 6 Таблицы 7 указывается привлечение депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (выбирается из списка).
Приложение 34 к Перечню
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: INDDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о максимальных ставках по привлечҰнным вкладам физических лиц с фиксированной процентной ставкой в национальной валюте – ежемесячно, не позднее второго рабочего дня после двадцатого календарного дня отчетного месяца;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды, ол есепті айдың жиырмасыншы күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады, егер жиырмасыншы күн жұмыс істемейтін күнге келетін болса, онда 8-кесте бойынша нысан алдыңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады. Құн көрсеткіштері үтірден кейін екі таңбасы бар сандарда көрсетіледі.
4. Салымдар (депозиттер) клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар (депозиттер) мерзімі бойынша:
1 (бір) айға дейінгі, қоса алғанда;
1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейінгі, қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейінгі, қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейінгі;
12 (он екі) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейінгі;
24 (жиырма төрт) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар) салымдарға (депозиттерге) жіктеледі.
Мерзімі бойынша ағымдағы шоттар белгіленген мерзімсіз депозиттер ретінде жіктеледі.
Мерзімдері күндермен есептелетін салымдар күнтізбелік 30 (отыз) күнге тең айлық мәнге келтіріледі (жылына күнтізбелік күндер саны 360 (үш жүз алпыс) күнге сәйкес келеді).
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар салымдары (депозиттері) туралы мәліметтерді ашады.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца за исключением формы по Таблице 8, которая составляется по состоянию на конец двадцатого числа отчетного месяца, если двадцатое число приходится на нерабочий день, то форма по Таблице 8 составляется по состоянию на конец предыдущего рабочего дня.
Данные в Форме заполняются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады классифицируются на вклады:
до 1 (одного) месяца включительно;
от 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно;
от 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно;
от 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно;
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев;
без установленного срока (вклады до востребования, условные вклады).
Текущие счета по срокам классифицируются как депозиты без установленного срока.
Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению, равному 30 (тридцати) календарных дней (количество календарных дней в году соответствует 360 (триста шестидесяти) дням).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня раскрывают сведения о депозитах физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.

8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 10-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөле отырып көрсетіледі.
11. 1-кестенің 10 және 18-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі
14. "Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері)" жолдары 1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1және 4.2-жолдарына енгізіліп қойған.
Тұлғаның Банкпен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.

8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 11 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.
10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).
11. В графах 10 и 18 Таблицы 1, помимо текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Данные в строках по депозитам лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по депозитам физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.

17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында депозиттердің сомасы және есепті айда жеке тұлғалар ашқан шоттардың саны мерзім бойынша бөліністе көрсетіледі. 2-кестенің 4-бағанында депозит ашылған сәтте оның сомасын одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай көрсету қажет, оның ішінде бұл ашылған кезде ақша қаражатын енгізбей ашылған депозиттерге де қатысты.
Жаңа банктік шот ашуға әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 3 және 4-бағандарында көрсетіледі.
18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі. 2-кестенің 6-бағанында депозитті одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай, оны ұзарту сәтіндегі депозит сомасын көрсету қажет.
19. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда толықтырған шоттар саны және депозиттер сомасы (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетіледі.
Жинақ салымдары мен мерзімділік шарттарына сәйкес келетін салымдар бойынша 2-кестенің 7 және 8-бағандарын толықтыру құқығынсыз салым бойынша бастапқы жарна кейінге қалдырылған жағдайларда ғана толтырылады. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында бұрын акцептісіз тәртіппен есептен шығарылған екінші деңгейдегі банк клиентінің шоттарына ақшаны қайтару көрсетілмейді.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылыс жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды біріктіру жөніндегі операциялар 2-кестенің 7 және 8-бағандарында көрсетіледі.
20. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес жасалған шарттар негізінде банк клиентінің, оның сенім білдірілген адамының тапсырмасы бойынша, үшінші тұлғалардың талап етуі бойынша ақша ішінара алынған алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
22. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру, біріктіру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 13 және 14-бағандарында көрсетіледі.

17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку. В графе 4 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент его открытия, без учета сумм его дальнейшего пополнения, в том числе, это относится и к депозитам, открытым без внесения денежных средств на момент открытия.
Операции по уступке и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие открытие нового банковского счета, отражаются в графах 3 и 4 Таблицы 2.
18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце. В графе 6 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент пролонгации, без учета сумм его дальнейшего пополнения.
19. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
По сберегательным вкладам и вкладам, соответствующим условиям срочности, без права пополнения графы 7 и 8 Таблицы 2 заполняются только в случаях отложенного первоначального взноса по вкладу. При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента банка второго уровня, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
Операции по объединению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета отражается в графах 7 и 8 Таблицы 2.
20. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
Операции по уступке, объединению и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета, отражаются в графах 13 и 14 Таблицы 2.

23. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын ескермей, "Қазақстан депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) төлеуге жататын екінші деңгейдегі банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында банктің депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банк клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтар толтырылмайды.
29. Есептің 5-кестесі есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы (қоса алғанда) күніне дейінгі кезеңде екінші деңгейдегі банктердің тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жаңадан тартылған депозиттері және ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
Жаңадан тартылған депозит – депозит:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік шот және (немесе) банктік салым шарты бойынша қабылдаған;
есепті ай ішінде ұзартылған банктік салым шарты бойынша;
есепті ай ішінде өзгертілген сыйақы мөлшерлемесі.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. 5-кесте басқа бағандардағы сомалардың қайталануынсыз есепті кезең үшін депозит тарту жөніндегі операциялар қорытындысының кезектілігі тәртібімен толтырылады. Депозит бойынша операцияның түпнұсқалығын негізге ала отырып, оны 5-кестенің тиісті бағандарына жатқызу тәртібі айқындалады.
31. 5-кестенің 3, 4 және 5-бағандарында тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті ай үшін жаңадан ашылған шоттарда қабылданған екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшенген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде депозит ашылған сәттегі оның сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі. Бұл ретте, егер депозит ақша қаражатын енгізбей ашылса және есепті ай ішінде толықтырылмаса, онда 5-кестенің 3-бағанында көлем көрсетілмейді, бірақ бұл ретте жаңадан ашылған депозит бойынша ең жоғары мөлшерлемені көрсете отырып, 5-кестенің 4-бағанын толтыру қажет.
Ағымдарда есепті кезең ішінде жасалған депозит бойынша барлық толықтыруды көрсету қажет.

23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка второго уровня, подлежащая выплате Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка имеются несколько счетов в банке и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по депозитам физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
29. Таблица 5 заполняется по вновь привлеченным депозитам физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
Вновь привлеченный депозит – депозит:
принятый банком-участником по договору банковского счета и (или) банковского вклада в течение отчетного месяца;
по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
ставка вознаграждения, по которому была изменена в течение отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. Таблица 5 заполняется в порядке очередности заключения операций по привлечению депозита за отчетный период без дублирования сумм в других графах. Исходя из первоначальности операции по депозиту определяется порядок ее отнесения к соответствующим графам Таблицы 5.
32. В графах 3, 4 и 5 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, принятых на вновь открывшихся счетах, за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент его открытия и все притоки по нему за отчетный месяц. При этом в случае, если депозит открывается без внесения денежных средств и не пополняется в течение отчетного месяца, то в графе 3 Таблицы 5 объем не указывается, но при этом необходимо заполнить графу 4 Таблицы 5 с указанием максимальной ставки по вновь открытому депозиту.
В притоках необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены в течение отчетного периода.

Егер жаңадан ашылған шотта қабылданған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген жағдайда, онда 5-кестенің 4-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөшерлемелердің ішіндегі ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте, есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда жаңадан тартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
34. 5-кестенің 6, 7 және 8-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен есепті айда ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттерінің сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшенген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Егер ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде қайта өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 7-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозит ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген есепті айда ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттер көлемін есептеу кезінде пролонгация сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен ұзартылған депозит сомасы және ол бойынша пролонгация күнінен бастап есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертпей есепті айда ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттерінің сыйақы мөлшерлемесінің тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшенген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
5-кестенің 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандары осы түсіндірменің 31-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес толтырылуға тиіс. Яғни, егер бастапқыда сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып ұзарту болса, содан кейін есепті ай ішінде осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруі орын алса, онда мәліметтер 5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында көрсетіледі.
Егер есепті ай ішінде ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 10-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозит ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттердің көлемін есептеу кезінде ұзартылған депозиттің сомасы ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесін өзгертпестен және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар, осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруінен кейін болған ағындарды қоса алғанда, ұзарту күнінен бастап ескеріледі.

В случае, если по депозиту, принятому на вновь открывшемся счете, в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 4 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца с учетом ее изменения. При этом вновь привлеченные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце также была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
34. В графах 6, 7 и 8 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц с изменением ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была повторно изменена ставка вознаграждения, то в графе 7 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце повторно была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита с изменением ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации.
В графах 9, 10 и 11 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц без изменения ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой.
Графы 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Таблицы 5 должны заполняться в соответствии с требованиями, указанным в пункте 31 настоящих пояснений. То есть, если первоначально была пролонгация с сохранением ставки вознаграждения, а потом произошло общее изменение ставки вознаграждения по таким депозитам в течение отчетного месяца, то сведения отражаются в графах 9, 10 и 11 Таблицы 5.
В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 10 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита без изменения ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации, включая те притоки, которые произошли после общего изменения ставки вознаграждения по таким депозитам.

Есепті айда 1 реттен артық ұзартылатын депозиттер (1 (бір) айды қоса алғандағы мерзімге дейінгі депозиттер) бастапқыда ұзартылатын көлем бойынша пролонгацияның бірінші рет қана көрсетіледі, бұл ретте осы депозитті ұзарту кезінде есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Есепті айда ұзартылған депозиттер бойынша қалдық бастапқы ұзарту күніне айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар бастапқы ұзарту күнінен бастап енгізіледі.
35. 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген Екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшенген жылдық тиімді мөлшерлемелері, ұзартылған депозиттерді және мөлшерлемелері өзгертілген жаңадан тартылған депозиттерді қоспағанда, тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша тиісінше көлемі көрсетіледі есепті ай ішіндегі сыйақылар. Депозиттер көлемін есептеу кезінде сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәттегі депозит сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
Есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер бойынша қалдық сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күнге айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен бастап енгізіледі.
36. Әрбір жаңадан тартылған депозит 29-тармақта көрсетілген жаңадан тартылған депозиттер түрлерінің біріне ғана жатқызылуы тиіс.
5-кестенің 3, 6, 9 және 12-бағандарының сомасы есепті айда олар бойынша барлық ағындарды ескере отырып, есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлеміне тең болуға тиіс.
37. 5-кестенің 5-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты бойынша, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа алынған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. мөлш. – депозиттің белгілі бір санаты бойынша орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – депозиттің белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған депозиттердің сомасы (барлық түсімдер).
Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің сомасын есептеу кезінде осы түсіндірменің 29-тармағында көрсетілген есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағындар ескеріледі

Депозиты, пролонгируемые более 1 раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), указываются только в первый раз пролонгации по первоначально пролонгируемому объему, при этом указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца при пролонгациях данного депозита. Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, определяется на дату первоначальной пролонгации. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты первоначальной пролонгации.
35. В графах 12, 13 и 14 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, ставки вознаграждения по которым были изменены за отчетный месяц, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, за исключением пролонгированных депозитов и вновь привлеченных депозитов, по которым были изменены ставки вознаграждения в течение отчетного месяца. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент изменения ставки вознаграждения и все притоки по нему за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты изменения ставки вознаграждения.
36. Каждый вновь привлеченный депозит должен быть отнесен только к одному из видов вновь привлеченных депозитов, указанных в пункте 29.
Сумма граф 3, 6, 9 и 12 Таблицы 5 должна быть равна объему вновь привлеченных депозитов в отчетном месяце с учетом всех притоков по ним за отчетный месяц.
37. Средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается отдельно по каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВ ср.вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
Vi – сумма вновь привлеченных вкладов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории вклада с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц, указанные в пункте 29 настоящего пояснения.

48. 7-кестенің 4-бағанында екінші деңгейдегі банкке жарнама қызметін (оның ішінде телевидениені, радионы, басқа да жарнамалық қызметтерді және өзге де жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) көрсететін тұлғаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банкпен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну бойынша екінші деңгейдегі банкке қызмет көрсететін делдал-заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
49. 7-кестенің 5-бағанында екінші деңгейдегі банктің агент қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
50. 7-кестенің 6-бағанында тұрғын үй құрылыс жинақ банкі және (немесе) Ұлттық пошта операторы арқылы (тізімнен таңдалады) жеке тұлғалардың депозиттерін тарту көрсетіледі.
51. 8-кесте есепті айдың бірінші-жиырмасыншы (қоса алғанда) күнтізбелік күні аралығындағы кезеңде екінші деңгейдегі банктердің ұлттық валютасында тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жинақ салымдарын қоса алғанда, мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін жаңадан тартылған салымдар және мерзімділік шарттарына сәйкес салымдар бойынша толтырылады.
Есепті айда ұлттық валютада жаңадан тартылған салымдар болмаған кезде 8-кесте толтырылмайды.
52. 8-кестенің 3-бағанында есепті айдың жиырмасыншы (қоса алғанда) күнтізбелік күні бойынша жаңадан тартылған салымның әрбір санаты ішінде, оның ішінде мынадай салымдар бойынша салымның (ол көрсетілген жерде) мерзіміне байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік салым шарты бойынша қабылдаған салым;
есепті ай ішінде ұзартылған банктік салым шарты бойынша салым;
сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген салым.
53. 8-кестенің 1-жолында мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін барлық салымдар арасында сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
54. 8-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 және 2.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығы бар жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
55. 8-кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 және 3.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
Тізбеге
35-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RISK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын - есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Зиянға ұшыратуға әкелген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (зияндардың себептері)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Банк қызметкерлеріне соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жоюға кеткен шығындар
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Резервтермен өтелмеген өзге зиян
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жоюға арналған шығындар
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Зиян келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы
есеп нысанына
қосымша
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – RISK, кезеңділігі – тоқсан сайын)

48. В графе 4 Таблицы 7 указывается количество посредников-юридических лиц, которые оказывают банку второго уровня услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с банком второго уровня договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих банку второго уровня услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников банка второго уровня в соответствии с трудовым договором.
49. В графе 5 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством услуг посредника (да или нет).
50. В графе 6 Таблицы 7 указывается привлечение депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (выбирается из списка).
51. Таблица 8 заполняется по вновь привлеченным вкладам, не соответствующим условиям срочности, и вкладам, соответствующим условиям срочности, включая сберегательные вклады физических лиц с фиксированной процентной ставкой в национальной валюте банков второго уровня, за период с первого по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца.
При отсутствии вновь привлеченных вкладов в национальной валюте в отчетном месяце Таблица 8 не заполняется.
52. В графе 3 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, вновь привлеченного по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующим вкладам:
вклад, принятый банком-участником по договору банковского вклада в течение отчетного месяца;
вклад по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
вклад, ставка вознаграждения по которому была изменена в течение отчетного месяца.
53. В строке 1 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения среди всех вкладов, не соответствующих условиям срочности.
54. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 и 2.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов с правом пополнения.
55. В строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 и 3.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов без права пополнения.
Приложение 35 к Перечню
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
Индекс формы административных данных: RISK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежеквартально - не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам банка
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные (указать какие)
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о мониторинге
событий операционного риска,
повлекших убытки
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс -RISK, периодичность - ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде зиян келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (зиян себептері) ашылады.
Зиян сомасы өтем ескеріле отырып көрсетіледі.
6. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап банк шеккен өтемді ескере отырып, барлық зиянның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі зиян көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Тізбеге
36-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RExe
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде, жыл сайын
Нысан
Кесте. Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
(мың теңгемен)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін
Банктің басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Жиынтығы
Х
Х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банктің басшы қызметкерлеріне
төленген кіріс туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп (индексі – RExe, кезеңділігі – жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы административных данных "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
6. В Таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных банком с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 36 к Перечню
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
Индекс формы административных данных: RExe
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
(в тысячах тенге)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника банка
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
Х
Х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да(нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год n-1
год n-2
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах,
выплаченных руководящим
работникам банка
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
(индекс - RExe, периодичность - ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында қаржы жылы ішінде банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
7. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
8. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұндағы "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11 және 12-бағандарда (мұндағы "n-1 жыл", "N – 2 жыл" - "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомалары көрсетіледі. 12-бағаннан басталатын қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатылған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
9. Есепте банктің басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Тізбеге
37-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML_CFT
Кезеңділігі: жыл сайын

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам банка в течение финансового года.
6. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
7. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
8. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11 и 12 (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 12, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
9. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам банка, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
Приложение 37 к Перечню
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Индекс формы административных данных: AML_CFT
Периодичность: ежегодная

Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей ішінде, жыл сайын
Нысан
Кесте. Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1 бөлім. Екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі - банк) бойынша жалпы ақпарат
1.1
Активтер мөлшері
1.2
Банк қамтитын облыстар мен Республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ еншілес банктер мен филиалдар арқылы банк ұсынылған шет елдердің саны
1.3
Клиенттер саны
1.4
Дебеттік айналымдардың шамасы
1.5
Шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың жалпы сомасы
1.6
Қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы
2 бөлім. Банк клиенттері
2.1
Кірістерді жылыстату және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін басқару бағдарламасына сәйкес банктер мойындаған жоғары тәуекелді клиенттердің саны
2.2
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде тұрған клиенттер саны
2.3
Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесінің тізіміндегі клиенттер саны
2.4
Шетелдік жария лауазымды тұлғалар болып табылатын жеке тұлғалар – клиенттер саны
2.5
Бенефициарлық меншік иесі шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын заңды тұлғалар – клиенттердің саны
2.6
Басқа банктерде есеп беретін Банк ашқан шоттар бойынша корреспондент-банктердің саны (НОСТРО)
2.7
Есеп беретін банкте шоттары бар корреспондент-банктердің саны (ЛОРО)
2.8
Резидент емес клиенттер саны
2.9
Бенефициарлық меншік иелері заңды тұлға клиентінің бірінші басшылары болып табылатын заңды тұлғалар – клиенттердің саны
2.10
Сыбайлас жемқорлықты қабылдау Индексі елдерінің тізбесіне сәйкес сыбайлас жемқорлық деңгейі жоғары елдерден клиенттер саны
2.11
Financial Action Task Force on Money Laundering тізіміне енгізілген елдердің клиенттерінің саны
2.12
Коммерциялық емес ұйымдардың клиенттер саны
3 бөлім. Банктің өнімдері мен қызметтері
3.1
Шығарылған алдын ала төленген карталар саны
3.2
Қызмет көрсету артықшылықтарын пайдаланатын тұрақты клиенттер саны (VIP)
3.3
Кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны
3.4
Электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны
3.5
Шетелдік қаржы ұйымдарының саны
3.6
Жеке тұлғалардың айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу жөніндегі операциялары
3.7
Жеке тұлғалардың айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сату жөніндегі операциялары
3.8
Банктік шотты пайдаланбай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
3.9
Іскерлік қатынастарды бастапқы қашықтықтан орнату (клиенттер саны)
4 бөлім. Қолма-қол ақша операциялары
4.1
Жеке тұлғалардың қолма-қол ақша алуы (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда)
4.2
Жеке тұлғаларға шетелден біржолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы беру (шот ашпай)
4.3
Заңды тұлғаларға тауарларды, көрсетілетін қызметтерді және орындалған жұмыстарды төлеуге беру
4.4
Заңды тұлғаларға өзге шығыстарға беру

Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: банк второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежегодно не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Наименование показателей
Значения
1
2
3
Раздел 1. Общая информация по банку второго уровня (далее - банк)
1.1
Размер активов
1.2
Количество областей и городов республиканского значения, охватываемых банком, а также зарубежных стран, в которых представлен банк через дочерние банки и филиалы
1.3
Количество клиентов
1.4
Величина дебетовых оборотов
1.5
Общая сумма исходящих безналичных операций
1.6
Общая сумма снятия наличных денег
Раздел 2. Клиенты банка
2.1
Количество высокорисковых клиентов, признанных банками в соответствии с программой управления рисками отмывания доходов и финансирования терроризма
2.2
Количество клиентов, состоящих в Перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и (или) экстремизма, Комитета финансового мониторинга Министерства финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган)
2.3
Количество клиентов, состоящих в списке Совета Безопасности Организации Объединенных Наций
2.4
Количество клиентов – физических лиц, которые являются иностранными публичными должностными лицами
2.5
Количество клиентов – юридических лиц, бенефициарный собственник которого является иностранное публичное должностное лицо
2.6
Количество банков-корреспондентов по счетам, открытым отчитывающимся банком в других банках (НОСТРО)
2.7
Количество банков-корреспондентов, имеющих счета в отчитывающемся банке (ЛОРО)
2.8
Количество клиентов - нерезидентов
2.9
Количество клиентов – юридических лиц, бенефициарные собственники которых являются первыми руководителями клиента юридического лица
2.10
Количество клиентов из стран с высоким уровнем коррупции в соответствии с перечнем стран Индекса восприятия коррупции
2.11
Количество клиентов из стран, включенных в черный, серый списки Financial Action Task Force on Money Laundering
2.12
Количество клиентов - некоммерческих организаций
Раздел 3. Продукты и услуги банка
3.1
Количество выпущенных предоплаченных карт
3.2
Количество постоянных клиентов, пользующихся привилегиями при обслуживании (VIP)
3.3
Количество клиентов банка использующих услуги кастодиального обслуживания
3.4
Количество идентицифированных владельцев (клиентов) электронных денег
3.5
Количество иностранных финансовых организаций
3.6
Операции физических лиц по покупке наличной иностранной валюты через обменные пункты
3.7
Операции физических лиц по продаже наличной иностранной валюты через обменные пункты
3.8
Платежи и (или) переводы денег без использования банковского счета
3.9
Первичное дистанционное установление деловых отношений (количество клиентов)
Раздел 4. Наличные операции
4.1
Снятие наличных денег физическими лицами
(за исключением пенсий и пособий)
4.2
Выдачи физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)
4.3
Выдача юридическим лицам на оплату товаров, услуг и выполненных работ
4.4
Выдача юридическим лицам на прочие расходы

5-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (ел ішінде)
5.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
5.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
5.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін ел ішіндегі аударымдар
5.4
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
6 бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (шетелге)
6.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
6.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
6.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
6.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
6.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
7-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (оффшорлық аймақтарға)
7.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
7.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
7.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
7.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
7.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
8 бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттерді қоспағанда, клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
8.1
Репатриациялау мерзімі бұзылған және уәкілетті банк банктік бақылаудың дербес карточкаларын жіберген келісімшарттар
8.2
Дебиторлық берешегі 180 (жүз сексен) күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
8.3
Шетелдік қаржылық емес компаниялардың филиалдарын (өкілдіктерін) (бұдан әрі – ШҚеКФ) қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
8.4
Репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
8.5
Үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9 бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
9.1
Репатриациялау мерзімі бұзылған және уәкілетті банк банктік бақылаудың дербес карточкаларын жіберген келісімшарттар
9.2
Дебиторлық берешегі 180 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
9.3
ШҚеКФ қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9.4
Репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9.5
Үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
10 бөлім. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған шаралар бойынша ақпарат

Раздел 5. Исходящие безналичные переводы денег (внутри страны)
5.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
5.2
Услуги хранения, перевозок
5.3
Переводы внутри страны за строительно-монтажные работы
5.4
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 6. Исходящие безналичные переводы денег (за рубеж)
6.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
6.2
Услуги хранения, перевозок
6.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
6.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
6.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 7. Исходящие безналичные переводы денег (в оффшорные зоны)
7.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
7.2
Услуги хранения, перевозок
7.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
7.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
7.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 8. Внешнеэкономические контракты клиентов, за исключением клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
8.1
Контракты, по которым нарушен срок репатриации и по которым уполномоченным банком направлялись лицевые карточки банковского контроля
8.2
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 (сто восемьдесят) дней
8.3
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней, за исключением филиалов (представительств) иностранных нефинансовых компаний (далее - ФИНО)
8.4
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка с учетным номером, имеющим срок репатриации свыше 360 дней
8.5
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц
Раздел 9. Внешнеэкономические контракты клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
9.1
Контракты, по которым нарушен срок репатриации и по которым уполномоченным банком направлялись лицевые карточки банковского контроля
9.2
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 дней
9.3
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней за исключением ФИНО
9.4
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка с учетным номером, имеющих срок репатриации свыше 360 дней
9.5
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц
Раздел 10. Информация по мерам, принятым в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма"

10.1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастары тоқтатылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді
10.2
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастар орнатудан бас тартылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді

10.1
Количество клиентов, с которыми прекращены деловые отношения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма", информация по которым отправлена в уполномоченный орган
10.2
Количество клиентов, которым отказано в установлении деловых отношений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма", информация по которым отправлена в уполномоченный орган

10.3
Уәкілетті органға жіберілген, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілген қаржылық мониторингке жататын шекті операциялардың саны
10.4
Уәкілетті органға жіберілген күдікті операциялардың саны
10.5
Уәкілетті органға жіберілген тоқтатылған күдікті операциялардың саны
10.6
Уәкілетті органға жіберілген ақшамен немесе өзге де мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту саны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Банк, банк клиенттері, банктің
өнімдері мен көрсететін
қызметтері, қолма-қол және
қолма-қол ақшасыз
операциялар, банк клиенттерінің
сыртқы экономикалық
келісімшарттары және
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл жөніндегі шаралар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп (индексі – AML_CFT, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

10.3
Количество пороговых операций, подлежащих финансовому мониторингу, отправленных в уполномоченный орган, информация по которым отправлена в уполномоченный орган
10.4
Количество подозрительных операций отправленных в уполномоченный орган
10.5
Количество приостановленных подозрительных операций, отправленных в уполномоченный орган
10.6
Количество отказов в проведении операций с деньгами или иным имуществом отправленных в уполномоченный орган
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о банке второго
уровня, клиентах банка второго
уровня, продуктах и услугах
банка второго уровня, наличных
и безналичных операциях,
внешнеэкономических
контрактах клиентов банка
второго уровня и мерах
по противодействию
легализации (отмыванию)
доходов, полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
(индекс – AML_CFT, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Шетел валютасындағы операциялар бойынша сомалар операцияны жүргізудің соңғы күніне не есепті кезеңнің соңғы күніне Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі, олар бойынша қайта есептеу бұзылған келісімшарттарды қоспағанда есепті айдың соңғы күніне жүргізіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі мәліметтер көрсетіледі
6. 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 3.2, 3.3, 3.4 және 3.5-жолдардағы мәндер есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша толтырылады. Нысанның өзге жолдарындағы мәндер есепті жыл үшін толтырылады.
7. 1.1, 1.4, 1.5, 1.6, 3.6, 3.7, 3.8-жолдар мен 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бөлімдердегі мәндер мың теңгемен көрсетіледі. 1.2, 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.9 жолдар мен 2 және 10-бөлімдердегі сандық деректер бірліктерде көрсетіледі.
8. 1.1-жолда осы қаулының 2-қосымшасының баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп кестесіне сәйкес ұсынылатын активтердің мөлшері туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 1.3-жолда банктік шот ашумен де, банктік шот ашпай да банкте қызмет көрсететін клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 1.4-жолда есепті жылдағы 1, 2, 3, 4 және 5-сыныптар (баланстық айналымдар) бойынша айналым сальдосы бойынша ақпарат көрсетіледі.

3. Форма составляется ежегодно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода либо за отчетный год.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге с двумя знаками после запятой. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
Суммы по операциям в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на последнюю дату проведения операции либо на последнюю дату отчетного периода, за исключением контрактов, по которым нарушен срок репатриации, по которым пересчет производится на последнюю дату отчетного месяца.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о банке, клиентах банка, продуктах и услугах банка, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка, и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, принятых в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма".
6. Значения в строках 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 3.2, 3.3, 3.4 и 3.5 заполняются по состоянию на конец отчетного финансового года. Значения в иных строках Формы заполняются за отчетный год.
7. Значения в строках 1.1, 1.4, 1.5, 1.6, 3.6, 3.7, 3.8 и разделах 4, 5, 6, 7, 8 и 9 указываются в тысячах тенге. Количественные данные в строках 1.2, 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.9, разделах 2 и 10 указываются в единицах.
8. В строке 1.1 указывается информация о размере активов, предоставляемая в соответствии с Таблицей Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах приложения 2 настоящего постановления.
9. В строке 1.3 указывается информация о количестве клиентов, обслуживающихся в банке, как с открытием банковского счета, так и без открытия банковского счета.
10. В строке 1.4 указывается информация по оборотной сальдовой ведомости по классам 1, 2, 3, 4 и 5 (балансовые обороты) за отчетный год.

11. 1.5-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысының (бұдан әрі – № 213 қағидалар) 13-қосымшасына сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың (клиенттік операциялар) жалпы сомасы, оның ішінде халықаралық ақша аударымдары және Қазақстан Республикасының аумағында жасалған аударымдар көрсетіледі.
12. 1.6-жолда осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есептің нысанына және № 213 қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын банк клиенттері жасаған қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы көрсетіледі.
13. 2.1-жолда банк белгілеген критерийлерге сәйкес есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша жоғары тәуекелді клиенттердің саны көрсетіледі. Бұл ретте осы тармақ 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12-жолдар бойынша ақпаратты қамтымайды.
14. 2.5-жолда шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын бенефициарлық меншік иелері (бенефициарлық меншік иесі) заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
15. 2.9-жолда жеке-дара атқарушы орган, алқалы атқарушы органның басшысы бенефициарлық меншік иелері болып танылған заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
16. 2.10-жолда Transparency International халықаралық үкіметтік емес ұйымы жариялаған сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексінде (Corruption perception Index) Қазақстан Республикасынан төмен бағаланған елдерде тіркелген клиенттер саны туралы ақпарат көрсетіледі
17. 2.11-жолда ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) тізіміне енгізілген елдерден клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі:
1) ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтаспайтын;
2) ақшаны жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс қимыл жөніндегі ұлттық жүйелерде стратегиялық кемшіліктері бар.
18. 3.1-жолда № 213 қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын шығарылған алдын ала төленген карталардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.

11. В строке 1.5 указывается общая сумма исходящих безналичных операций (клиентские операции), в том числе международные переводы денег и переводы, совершенные на территории Республики Казахстан, предоставляемая в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339 (далее – Правила № 213).
12. В строке 1.6 указывается общая сумма снятия наличных денег, совершенного клиентами банка, предоставляемая в соответствии с формой отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 11 к настоящему постановлению и формой административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" согласно приложению 3 к Правилам № 213.
13. В строке 2.1 указывается количество высокорисковых клиентов по состоянию на конец отчетного финансового года в соответствии с критериями, установленными банком. При этом данный пункт не включает информацию по строкам 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12.
14. В строке 2.5 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефицарные собственники (бенефициарный собственник) которых является иностранное публичное должностное лицо.
15. В строке 2.9 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефициарными собственниками которых признаны единоличный исполнительный орган, руководитель коллегиального исполнительного органа.
16. В строке 2.10 указывается информация о количестве клиентов, зарегистрированных в странах с оценкой ниже Республики Казахстан в последнем опубликованном Международной неправительственной организацией Transparency International Индексе восприятия коррупции (Corruption Perception Index).
17. В строке 2.11 указывается информация о количестве клиентов из стран, включенных в списки Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ):
1) не сотрудничающих с Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
2) имеющих стратегические недостатки в национальных системах по противодействию отмыванию денег и финансированию терроризма.
18. В строке 3.1 указывается информация о количестве выпущенных предоплаченных карт, предоставляемых в соответствии с формой административных данных "Сведения по платежным карточкам" согласно приложению 2 к Правилам № 213.

19. 3.3-жолда кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
20. 3.4-жолда № 213 қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес берілетін электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны туралы ақпарат көрсетіледі.
21. 3.5 – жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес резиденттік белгісіне – 2 және экономика секторының кодына-5 сәйкес келетін шетелдік қаржы ұйымдары клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі
22. 3.6 және 3.7-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына 12-қосымшаға сәйкес айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп нысанына сәйкес ұсынылатын айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату жөніндегі клиенттердің операцияларының жалпы сомасы көрсетіледі.
23. 3.8-жолда № 213 қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес коммуналдық төлемдер мен бюджетке төленетін төлемдерді қоспағанда, банктік шотты пайдаланбай операциялар, сондай-ақ оффшорлық аймақтарға операциялар бойынша жалпы сома көрсетіледі
24. 4.1-жолда зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда, жеке тұлғалардың қолма-қол ақшаны алуының жалпы сомасы, оның ішінде банкоматтар, POS-терминалдар (төлем карточкаларын және екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесімен қосылуды пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы) арқылы көрсетіледі.
25. 4.3 және 4.4-жолдарда заңды тұлғалардың тауарларды төлеуге, қызметтерді төлеуге және өзге де шығыстарға қолма-қол ақша алуы туралы ақпарат көрсетіледі.
26. 5.1, 6.1 және 7.1-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес-858 және 859 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем тағайындауларымен ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізу қажет: "консалт", "маркетинг", "зерттеу", "consult", "marketing", "research"

19. В строке 3.3 указывается информация о количестве клиентов банка, использующих услуги кастодиального обслуживания.
20. В строке 3.4 указывается информация о количестве идентифицированных владельцев (клиентов) электронных денег, предоставляемых в соответствии с формой административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" согласно приложению 9 к Правилам № 213.
21. В строке 3.5 указывается информация о количестве клиентов иностранных финансовых организаций, соответствующих признаку резидентства – 2 и коду сектора экономики – 5 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365 (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей).
22. В строках 3.6 и 3.7 указывается общая сумма операций клиентов по покупке, продаже наличной иностранной валюты через обменные пункты, предоставляемая в соответствии с формой отчета об обменных операциях, проведенных через обменные пункты согласно приложению 12 к Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
23. В строке 3.8 указывается общая сумма по операциям без использования банковского счета, включая операции по системам быстрых денежных переводов, а также операции в оффшорные зоны, за исключением коммунальных платежей и платежей в бюджет, в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Правилам № 213.
24. В строке 4.1 указывается общая сумма снятия наличных денег физическими лицами, за исключением пенсий и пособий, в том числе через банкоматы, POS-терминалы (электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, осуществляется выдача наличных денег).
25. В строках 4.3 и 4.4 отражается информация о снятии наличных денег юридическими лицами на оплату товаров, оплату услуг и на прочие расходы.
26. В строках 5.1, 6.1 и 7.1 указывается информация по безналичным переводам денег за консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги, осуществляемые по кодам назначения платежа – 858 и 859 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборку переводов денег с указанными назначениями платежей необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "консалт", "маркетинг", "исследоват", "consult", "marketing", "research".

27. 5.2, 6.2 және 7.2-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 811, 812, 814 және 816 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын сақтау, тасымалдау қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
28. 5.4-жолда өтеусіз аударымдар, оның ішінде Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 111, 112 және 119 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын жылдам ақша аударымдары жүйелері бойынша аударымдар бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем (аударым) мақсаты бар ақша аударымдарын іріктеу мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізіледі: "материалдық", "көмек", "демеушілік", "support", "aid", "қайырымдылық", "қайырымдылық", "gifts", "сыйлықтар", "залалды өтеу", "компенсация".
29. 5.3, 6.3 және 7.3-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 821 төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын құрылыс-монтаждау жұмыстары үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
30. 6.4 және 7.4-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес-119 төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын клиенттердің сыртқы экономикалық шарттары бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдерін төлеу жөніндегі ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте төлемнің (аударымның) көрсетілген мақсаты бар ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен "айыппұл", "өсімпұл", "fine", "penalty" сөздерінің фрагменттері бойынша жүргізу қажет.
31. 7 және 9-бөлімдерде тізбесі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысымен бекітілген оффшорлық аймақтарға жасалатын операциялар бойынша ақпарат толтырылады. Мемлекеттің бір бөлігі болып табылатын оффшорлық аймақтар бойынша ақпарат мұндай ақпарат банкке белгілі болған жағдайларда ұсынылады.
32. 8.1 және 9.1-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18539 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысына 13-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер нысанна сәйкес есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк ұсынатын, есепті кезеңде валютаны репатриациялау мерзімі бұзылған келісімшарттар бойынша бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі.

27. В строках 5.2, 6.2 и 7.2 отражается информация по безналичным переводам денег за услуги хранения, перевозок осуществляемые по кодам назначения платежа – 811, 812, 814 и 816 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
28. В строке 5.4 отражается информация по безвозмездным переводам, в том числе переводам по системам быстрых денежных переводов, осуществляемые по кодам назначения платежа – 111, 112 и 119 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборка переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) проводится по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "материальн", "помощь", "спонсорск", "support", "aid", "благотворитель", "charity", "gifts", "дары", "возмещение ущерба", "compensation".
29. В строках 5.3, 6.3 и 7.3 указывается информация по безналичным переводам денег за строительно-монтажные работы, осуществляемые по коду назначения платежа – 821 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
30. В строках 6.4 и 7.4 отражается информация по выплате неустоек (штрафы, пени), компенсационных выплат по внешнеэкономическим договорам клиентов, осуществляемые по коду назначения платежа – 119 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборку переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "штраф", "пеня", "fine", "penalty".
31. В разделах 7 и 9 заполняется информация по операциям, совершаемым в оффшорные зоны, перечень которых утвержден постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095. Информация по оффшорным зонам, являющимся частью государства, представляется в тех случаях, когда такая информация известна банку.
32. В строках 8.1 и 9.1 указывается общая сумма нарушений по контрактам, по которым нарушен срок репатриации валюты в отчетном периоде, предоставляемая уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, в соответствии с формой административных данных согласно приложению 13 к постановлению Правления Национального Банка от 30 марта 2019 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18539.

33. 8.2 және 9.2-жолдарда есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша берешек сомасы (жеткізу және төлеу күні арасындағы айырма) көрсетіледі, олар бойынша есепті күндегі жағдай бойынша экспорт (экспорттық түсім) және импорт (аванстық төлемдер) бойынша валюталық шарттар бойынша 180 (бір жүз сексен) күннен астам дебиторлық берешек болады.
34. 8.3, 8.4, 9.3 және 9.4-жолдарда есепті күнге репатриациялау мерзімі күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күннен асатын сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
35. 8.5 және 9.5-жолдарда үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша жалпы сома көрсетіледі.
36. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Тізбеге
38-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: GAP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп
(мың теңгемен)
Активтер
Орындау мерзімі белгіленбеген активтер (міндеттемелер)
ұлттық валютада
шетел валютасында
1
2
Активтер
х
х
1
Ақша қаражаты (касса, жолдағы күн, банкоматтар және басқалар)
2
Басқа банктерде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда)
3
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар
4
Бағалы қағаздар, оның ішінде:
4.1.
әділ құны бойынша
4.2.
амортизацияланған құн бойынша
5
Банкаралық қарыздар
6
Клиенттерге қарыздар, оның ішінде:
6.1
заңды тұлғаларға

33. В строках 8.2 и 9.2 указывается сумма задолженности (разница между датой поставки и оплаты) по контрактам с учетным номером, по которым по состоянию на отчетную дату имеется дебиторская задолженность свыше 180 (сто восемьдесят) дней по валютным договорам по экспорту (экспортная выручка) и импорту (авансовые платежи).
34. В строках 8.3, 8.4, 9.3 и 9.4 указывается информация по платежам и переводам денег по внешнеэкономическим контрактам, по которым на отчетную дату срок репатриации превышает 360 (триста шестьдесят) календарных дней.
35. В строках 8.5 и 9.5 указывается общая сумма по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающим оплату в пользу третьих лиц.
36. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 38 к Перечню
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
Индекс формы административных данных: GAP
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о притоках и оттоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств в предстоящем периоде
(в тысячах тенге)
Активы
Активы (обязательства), по которым не установлен срок исполнения
в национальной валюте
в иностранной валюте
1
2
Активы
х
х
1
Денежные средства (касса, день в пути, банкоматы и прочее)
2
Корреспондентские счета и вклады (за исключением Национального Банка Республики Казахстан), размещенные в других банках
3
Корреспондентские счета и вклады, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан
4
Ценные бумаги, в том числе:
4.1.
по справедливой стоимости
4.2.
по амортизированной стоимости
5
Межбанковские займы
6
Займы клиентам, в том числе:
6.1
юридическим лицам

181 (бір жүз сексен бір) күннен 365 (үш жүз алпыс бес) күнге дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдан астам
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
9
10
11
12
13
14
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Талаптар мен міндеттемелерді
орындау кестелеріне сәйкес
кету және әкелу туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп (индексі – GAP, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Алдағы ағын бойынша деректер абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі, алдағы ағындар бойынша деректер абсолюттік мәнде теріс сан ретінде көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент бойынша түсімдер мен кетулер туралы мәліметтер көрсетіледі. Ақшалай қаражаттың түсуі мен шығуы негізгі борыш бойынша да, сыйақы бойынша да көрсетіледі

от 181 (ста восьмидесяти одного) до 365 (трехсот шестидесяти пяти) дней
от 1 до 5 лет
более 5 лет
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
9
10
11
12
13
14
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об оттоках
и притоках в соответствии
с графиками исполнения
требований и обязательств
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
(индекс – GAP, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге с двумя знаками после запятой. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. Данные по предстоящим притокам указывается в абсолютном значении как положительное число, данные по предстоящим оттокам указывается в абсолютном значении как отрицательное число.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о притоках и оттоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств, в том числе по нерезидентам Республики Казахстан. Притоки и оттоки денежных средств указываются как по основному долгу, так и по вознаграждению.

7. Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын барлық активтер алдағы кезеңде талаптарды орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
8. Барлық міндеттемелер мен баланстан тыс құралдар орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
9. Орындау кестесі белгіленбеген активтер, міндеттемелер және баланстан тыс құралдар бойынша мәліметтер кестенің 1 және 2-бағандарында көрсетіледі.
10. 4-жолда әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар 1 және 2-бағандарда көрсетіледі. Амортизацияланған құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар орындау кестелеріне сәйкес көрсетіледі.
11. 6, 13, 16 және 17-жолдарда ақшалай қаражаттың түсуі мен кетуі негізгі борыш пен сыйақыға бөлініп көрсетіледі.
12. 10-жолда өзге активтер алдыңғы жолдарда көрсетілмеген активтер бойынша ақша қаражатының түсімдері туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 18, 21 және 22-жолдарда мәліметтер банктің директорлар кеңесінің, акционерлердің жалпы жиналысының және банктің өзге де уәкілетті органдарының тиісті шешімі болған кезде көрсетіледі.
14. 20-жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген өзге міндеттемелер бойынша ақша қаражатының кетуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
15. Баланстан тыс құралдар бойынша ақша қаражаттарының түсуі мен шығуы арасындағы айырма көрсетіледі.
16. Деректер болмаған жағдайда тиісті жолдардағы көрсеткіштер ұсынылмайды.
Тізбеге
39-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
20-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2 тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Банк Ұлттық Банкке өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті ұсынады.
3. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады

7. Все активы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не более 30 (тридцати) календарных дней, распределяются в соответствии с графиком исполнения требований в предстоящем периоде.
8. Все обязательства и внебалансовые инструменты распределяются в соответствии с графиком исполнения.
9. Сведения по активам, обязательствам и внебалансовым инструментам, по которым не установлен график исполнения, указываются в графах 1 и 2 Таблицы.
10. В строке 4 ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости, указываются в графах 1 и 2. Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости, указываются в соответствии с графиками исполнения.
11. В строках 6, 13, 16 и 17 притоки и оттоки денежных средств указываются с разделением на основной долг и вознаграждение.
12. В строке 10 прочие активы указываются сведения о притоках денежных средств по активам, не отраженным в предыдущих строках.
13. В строках 18, 21 и 22 сведения указываются при наличии соответствующего решения совета директоров банка, общего собрания акционеров и иных уполномоченных органов банка.
14. В строке 20 указываются сведения об оттоках денежных средств по прочим обязательствам, не отраженным в предыдущих строках.
15. По внебалансовым инструментам указывается разница между притоками и оттоками денежных средств.
16. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 39 к Перечню
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Правила представления отчетности банками второго уровня
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности банками второго уровня (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности банками второго уровня (далее – Банк) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Банк представляет в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.

4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда ақпарат ақпараттық жүйемен қабылданбайды.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысанішілік бақылаудан өткен осы есепті кезеңдегі ақпараттың соңғы жүктелуінің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынудың аяқталу күні болып табылады.
6. Есептілікке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшының немесе адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
7. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қамтамасыз етеді.
8. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға және орындаушы электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
9. Баламалы сәйкестендіру нөмірі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-контрагенттері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде қызмет етеді, есептілікті ұсынатын банк үшін бірегей және банктің осы тұлғамен өзара қарым-қатынас жасау кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
10. Банк клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
11. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің өрісі мәтіндік деректер форматына ие және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба - "ЖЖЖЖААКК" форматындағы есепті күн, мұнда "ЖЖЖЖ" - жыл, "АА" - ай, "КК" - күн;
бір таңба - белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба - реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Есеп беретін банктің жүйесінде мәміле (транзакция) референсі (коды) болмаса банк осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалана алады.
12. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.

4. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
5. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за этот отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
6. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
7. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
8. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
9. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов банков, является уникальным для банка, представляющего отчетность и неизменным в течение периода взаимоотношений банка с данным лицом.
10. Резидентство клиента и (или) контрагента банка определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
11. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося банка. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в системе отчитывающегося банка референса (кода) сделки (транзакции) банком может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта
12. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.

13. Осы қаулыда көзделген есептер нысандарының кез келген кестелері бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы екінші деңгейдегі банктер осы кесте бойынша мәліметтерді ұсыну мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін жазбаша түрде хабардар етеді.
Тізбеге
40-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулыға
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_700-N(D)
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ үшін
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – FBN_700-N(D), кезеңділігі – күн сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

13. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных настоящим постановлением, сведения по ней не представляются, о чем банки второго уровня информируют Национальный Банк Республики Казахстан в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данной таблице.
Приложение 40 к Перечню
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы административных данных: FBN_700-N(D)
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем
Форма
Таблица. Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – FBN_700-N(D), периодичность – ежедневная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысан күн сайын жасалады, есепті күннің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын нысан бойынша жасалады (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде), банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда екінші деңгейдегі банктердің баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Нысанда мерзімдер бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай сыныптамасы қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
10. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісіне, экономика секторының және валюталар тобына сәйкес келетін кодтар осы түсіндірменің 18, 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескер отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар үшін көрсетіледі.
12. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
13. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
14. 3-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес экономика секторының коды көрсетіледі.

3. Форма составляется ежедневно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов банков).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах банка второго уровня.
9. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
10. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строках 2, 3 и 4 коды, соответствующие признаку резидентства, сектору экономики и группе валют, указываются для счетов, по которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 18, 19, 20 и 21 настоящего пояснения.
12. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
13. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
14. В строке 3 указывается код сектора экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.

15. 4 жолда мынадай кодификацияға сәйкес валюталар тобының коды көрсетіледі:
"1" коды – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (бұдан әрі – теңге);
"2" коды – еркін айырбасталатын валюта;
"3" коды – валюталардың басқа түрлері.
16. 2 және 3-жолдарда:
Активтер бойынша резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі және кредитордың экономика секторының коды көрсетіледі.
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 2406 шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дұрыс анықтауға мүмкіндік болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі.
17. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе ұлттық пошта операторында орналастырылған және "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" 1250 тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша 3-жолда экономика секторының "5" коды көрсетіледі.
18. 2-жолда 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттар үшін:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің бағалы металдардан жасалған монеталары және коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
19. 3 жолда көрсеткіштер 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттар бойынша ұсынылмайды.
20. 4 жолда көрсеткіштер 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттар бойынша ұсынылмайды.
21. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 3599 шоттары, 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныпты шоттар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.

15. В строке 4 указывается код группы валют в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – казахстанский тенге, национальная валюта Республики Казахстан (далее – тенге);
код "2" – свободно конвертируемая валюта;
код "3" – другие виды валют.
16. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
17. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций или в Национальном операторе почты и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается код сектора экономики "5".
18. Для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
19. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
20. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
21. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша берілетін банкаралық активтерде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі-филиалының резидент қаржы ұйымдарына және бейрезидент қаржы ұйымдарына қатысты активтері мен шартты (ықтимал) талаптары қамтылады.
Болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелерде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент қаржы ұйымдары және бейрезидент қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері мен шартты (ықтимал) міндеттемелері қамтылады.
4. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер үшін – есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша – есепті ай үшін жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер жөніндегі мәліметтер теңгемен жасалады. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналымдар туралы мәліметтер ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін тиісті валюта бірліктерімен және теңгемен өлшенеді. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Нысан мен осы түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы и условные и возможные требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства и условные и возможные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
4. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца – для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и за отчетный месяц – по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является тенге. Показатели об оборотах за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

8. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
9. Нысанда мына контрагенттер:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және Қазақстанның Даму Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары бойынша банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Нысан бойынша мәліметтер есепті күні талаптары және (немесе) міндеттемелері бар және (немесе) есепті кезеңде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1259, 1264 және 1267 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
12. 1.1-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жүргізілетін конрагенттер анықтамалығына сәйкес конрагенттің атауы көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылады және жаңартылады.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда идентификаторлардың мына түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
13. 1.4-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына сәйкес контрагенттің экономика секторының коды – "3", "4" немесе "5" көрсетіледі.

8. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
9. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и Банк Развития Казахстана;
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
10. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту, по которому на отчетную дату имеются права требования и (или) обязательства, и (или) с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264 и 1267 в соответствии с Типовым планом счетов.
12. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков".
13. В строке 1.4 указывается код сектора экономики контрагента – "3", "4" или "5" согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.

1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды көрсетіледі.
14. 2-жолда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
15. 4-жолда "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валюталарының кодтары көрсетіледі.
16. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
17. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздар мен есепті кезең ішінде 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар орналастырылған (тартылған) салымдардың сомасы ұлттық және шетел валютасымен көрсетіледі. 7.2-жолда теңгемен қайта есептегенде осы сомалардың баламасы көрсетіледі.
Қарыз сомалары алынған немесе бұрын Нысанда көрсетілген салымдар сомасы орналастырылған (тартылған) шарттардың мерзімін ұзарту кезінде ұзартылған шарттар бойынша сомалар келесі есепті күндерге Нысанда көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдарда ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сомалар, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар, орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша сыйақы мөлшерлемесі (шарт бойынша) көрсетіледі.
Көрсеткіш бойынша үтірден кейін екі таңбамен пайызбен көрсетудегі мән көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 9.2. және 9.3-жолдарда Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомалары есепке алынатын барлық шоттар үшін оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі. Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 10-жолда "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша активтер, шартты міндеттемелер жатқызылған несиелік тәуекел сатысы көрсетіледі.

В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента.
14. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
15. В строке 4 указываются коды валют расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
17. В строке 7.1 отражаются суммы полученных в течение отчетного периода займов и размещенных (привлеченных) в течение отчетного периода вкладов сроком до 1 (одного) года (включительно), в национальной и иностранной валюте. В строке 7.2 указывается эквивалент данных сумм в пересчете в тенге.
При пролонгации договоров, по которым были получены суммы займов или размещены (привлечены) суммы вкладов, ранее отраженные в Форме, то суммы по пролонгированным договорам на последующие отчетные даты в Форме не указываются.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитывается сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитываются суммы размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах, условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
18. В строке 8 указывается ставка вознаграждения (по договору) по займам полученным, вкладам размещенным (привлеченным) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
По показателю указывается значение в процентном выражении с двумя знаками после запятой.
При отсутствии сведений по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
19. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются.
20. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".

10-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
42-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулыға
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_PORTF_04
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі
(ISIN коды) - орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код (бұдан әрі-ISIN коды)
2
Транзакция референсі
3
Операция түрі
4
Бұдан бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкес келу белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
ISIN коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфель түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздарды құны бойынша көрсеткіштері:
4.1
құны бойынша көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Репо операциясының мәні болып табылатын ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күні эмитенттің рейтингі
8
Есепті күні бағалы қағаздың рейтингі
9
Кердиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – FBN_PORTF_04, кезеңділігі – ай сайын)

Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 42 к Перечню
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы административных данных: FBN_PORTF_04
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN) - буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета (далее – код ISIN)
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Код ISIN
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
5
Ценные бумаги в обременении и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – FBN_PORTF_04, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) салымдарды және олар бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп нысанында көрсетілетін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 3 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о вложениях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц.
9. В строках 1, 3 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного месяца.

11. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың ISIN коды көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
12. 1-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалының ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей идентификаторы болатын транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық Банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес операциялардың түрлері көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 3-жолында "01" коды көрсетілсе және 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында есептілікті ұсынатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі-филиалының меншігіне бағалы қағаздардың ауысу күні көрсетіледі.
15. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі таңбамен ондық түрінде көрсетілетін бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
16. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша – сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгемен құнның баламасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
17. 1-кестені 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктердің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңа рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің кемінде бір жаңа мәні сәйкес келеді.

11. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается код ISIN. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
12. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
13. В строке 3 Таблицы 1 указываются виды операций, в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком.
14. В строке 4 Таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 3 Таблицы 1 указан код "01" и в строке 4 Таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 Таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность.
15. В строке 6 Таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
17. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинга. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
18. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
19. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сомалар есепке алынатын Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күні оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі.
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес 3-сыныпты шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) қоса алғанда, есепті күнгі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер, оның ішінде 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін қамтиды.
21. 2-кестенің 9-жолында "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
22. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер жағдайы бойынша ұсынылатын күн көрсетіледі.
Тізбеге
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулыға
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INVEST_05
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәмілелер референсі
2
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
2.1
атауы
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның тип
3
Санып алу күніндегі инвестициялары:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнгі инвестициялар:
4.1
құны бойынша көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
4.4
акциялар саны (данасы)
4.5
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
5
Несиелік тәуекел кезеңі
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі – FBN_INVEST_05, кезеңділігі – ай сайын)

Значения рейтингов в строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами.
18. В строке 2 Таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
19. В строках 4.2 и 4.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строках 5.2 и 6.2 Таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 Таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 Таблицы 2.
21. В строке 9 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
22. По строке 10 Таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 43 к Перечню
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
Индекс формы административных данных: FBN_INVEST_05
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
наименование
2.2.
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об инвестициях филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан
в капитал других
юридических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
(индекс – FBN_INVEST_05, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2 Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, оның ішінде бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда есеп беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
11. 2.1-жолда есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о размере инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со справочником контрагентов, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.

Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, бнктердің сәйкестендіру кодтары мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.
2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі көрсетіледі.
12. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
13. 3.3 және 4.5-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
14. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
15. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.

Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
13. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
14. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
15. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4. допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.

16. 5-жолда "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы инвестицияларды жатқызған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
44-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулыға
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_LOANS_06
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" _____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңірдің коды
3
Кредиттеу субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюталық белгі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредиттеу мақсаты
10
Қамтамасыз етудің болу белгісі
11
Жұмыс істемейтін қарыздың белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

16. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 44 к Перечню
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы административных данных: FBN_LOANS_06
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Код региона
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак неработающего займа
12
Показатели за отчетный период:

7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын кері репо операциялары кірмейді.
9. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.
10. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютамен берілген қарыздар бойынша "0" көрсетіледі.
13. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
14. Төлем карталары бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
15. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
16. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
17. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
18. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rорт – орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемесі;
Rn–n-ші қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn–есепті кезеңде берілген n-ші қарыздың көлемі.

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о выданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи и погашения таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Справочник кодов регионов соответствует классификатору административно-территориальных объектов.
10. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", по займам, выданным в национальной валюте, указывается "0".
13. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
14. Займы, выданные по платежным карточкам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
15. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
16. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
17. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
18. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср – средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn – объем n-го займа, выданного в отчетном периоде.

Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін 12.2-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа сараланған көрсеткіші көрсетіледі.
19. 13.2 және 13.3-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомалары және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 14-жолда "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
Тізбеге
45-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулыға
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_ASSETS_07
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Нысан
Кесте. Сыныпталатын активтер туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің аяғындағы құны (активтер тобы бойынша сома):
2.1
құндық көрсеткіштің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Өзге сыныпталатын активтер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп (индексі – FBN_ASSETS_07, кезеңділігі – ай сайын)

Для филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в строке 12.2 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
19. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданных (осуществленного) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
20. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 45 к Перечню
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о прочих классифицируемых активах
Индекс формы административных данных: FBN_ASSETS_07
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о прочих
классифицируемых активах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о прочих классифицируемых активах
(индекс – FBN_ASSETS_07, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Нысанды ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасының веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күндер мынадай форматта.
6. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп, бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп және берілген қарыздар мен олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп нысандарына енгізілмеген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталуға жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.1, 2.2 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасының Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных, "Отчет о прочих классифицируемых активах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не включенных в формы отчета по межбанковским активам и обязательствам, отчета о структуре портфеля ценных бумаг, отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц и отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним.
9. В строках 2.1, 2.2 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

10. 2.2 және 2.3-жолдарда өзге сыныпталатын активтердің сомалары есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 2.1, 2.2 және 2.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
11. 3-жолда "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
Тізбеге
46-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INDDEP_08
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктердің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша есеп
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 3 (үш) айға дейін

10. В строках 2.2 и 2.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 не представляются.
11. В строке 3 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 46 к Перечню
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: FBN_INDDEP_08
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 3 (трех) месяцев включительно

Қоса алғанда 3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін
1
2
3
4
5
6
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.2.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.2.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
1.1.3.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.3.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен жинақ салымдары
1.1.3.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.3.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары
1.1.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
1.1.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары

От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
От 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев
1
2
3
4
5
6
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.3
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.1.3
вклады, соответствующие условиям срочности, с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3
Сберегательные вклады, в том числе:
1.1.3.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.3.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.1.3
сберегательные вклады с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.3.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.2.3
сберегательные вклады без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.4
Текущие счета, в том числе:
1.1.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями

1.1.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
1.1.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2
Шетел валютасындағы депозиттер, оның ішінде:
2.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
2.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
2.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
2.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
2.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың жинақ салымдары
2.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
2.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
2.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
2.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
3
Сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған), оның ішінде:
3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдары (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жиазахстан особыми отношениями
4
Өзгермелі пайыздық мөлшерлемесімен ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
4.1
Мерзімді салымдар, оның ішінде:

1.1.5
Вклады до востребования, в том числе:
1.1.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2
Депозиты в иностранной валюте, в том числе:
2.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.1.1
Условные вклады, в том числе:
2.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.1.2
Срочные вклады, в том числе:
2.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.2.3
срочные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.3
Сберегательные вклады, в том числе:
2.3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.3.3
сберегательные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.4
Текущие счета, в том числе:
2.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.5
Вклады до востребования, в том числе:
2.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
3
Вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы, в том числе:
3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
3.3
вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4
Вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой, в том числе:
4.1
Срочные вклады, в том числе:

10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөле отырып көрсетіледі.
11. 1-кестенің 9 және 16-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. "Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері)" жолдары 1-кестенің тиісті 11.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізіліп қойған.
Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында жеке тұлғалар есепті айда ашқан депозиттердің сомасы және шоттарының саны мерзімі бойынша бөліне отырып көрсетіледі.

10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по срокам.
11. В графах 9 и 16 Таблицы 1, кроме текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) или предусмотрены премии государства.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о депозитах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Показатели в строках по вкладам (депозиты) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по вкладам (депозитам) физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку.

18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
18-1. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері депозиттерді ұзарту шеңберінде өзгертілген депозиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген шоттардың саны және депозиттер сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толықтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі (капиталдандыруды қоспағанда). Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы клиентінің шоттарына ақшаны қайтару көрсетілмейді.
20. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында есепті айда ақша ішінара алынған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы клиентінің, оның сенім білдірілген тұлғасының тапсырмасы бойынша, жасалған шарттар негізінде үшінші тұлғалардың талабы бойынша, Мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес көрсетіледі.
21. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында шарт мерзімінің өтуіне байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар көрсетіледі.
22. 2-кестенің 15 және 16-жолдарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарын есептемегенде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық салымдары (депозиттері) бойынша "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиентінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.

18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце.
18-1. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, ставки вознаграждения по которым были изменены в отчетном месяце, за исключением депозитов, ставки вознаграждения по которым были изменены в рамках пролонгации депозитов.
19. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации). При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
20. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В строках 15 и 16 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем вкладам (депозитам) физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате акционерным обществом "Казахстанским фондом гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются несколько счетов в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.

27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың салымдары (депозиттері) бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар (республикалық маңызы бар қалалар) (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес толтырады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
29. Есептің 5-кестесі Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) және есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы (қоса алғанда) күніне дейінгі кезеңде ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. Банктік салым (шот) шартының мерзімін ұзарту кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде ұзартылған банктік салым (шот) шарты бойынша ең жоғары сыйақы мөлшерлемесін көрсетеді.
32. 5-кестенің 3-бағанында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда ұзартылған депозиттер мен есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттерді қосқанда, есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
Ағымдарда есепті кезең ішінде жасалған депозит бойынша барлық толықтыруды көрсету қажет.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
34. 5-кестенің 4-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.

27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по вкладам (депозитам) физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области (города республиканского значения) заполняются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
29. Таблица 5 отчета заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц с фиксированной процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. При пролонгации договора банковского вклада (счета) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по продленному договору банковского вклада (счета).
32. В графе 3 Таблицы 5 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченных за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, включая депозиты, пролонгированные за отчетный месяц, и депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, и депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату пролонгации или дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты пролонгации или изменения ставки вознаграждения.
В притоках необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены в течение отчетного периода.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
34. В графе 4 Таблицы 5 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано).

35. 5-кестенің 5-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты бойынша жеке есептелетін орташа алынған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМорт.мөлш. – депозиттің белгілі бір санаты бойынша орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – депозиттің белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған депозиттердің сомасы (барлық түсімдер).
Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің сомасын есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық түсімдер есепке алынады.
36. 5-кестенің 6-бағанында есепті айда жаңадан ашылған шоттарда қабылданған Қазақстан Республикасының резиденті емес банкі филиалының депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан ашылған шоттарда қабылданған депозиттердің көлеміне есепті айда ұзартылған Депозиттер және есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер енгізілмейді.
37. 5-кестенің 7-бағанында есепті ай ішінде жаңадан ашылған шотта қабылданған депозиттің әрбір санаты бойынша, оның ішінде депозит мерзіміне байланысты (35-тармақта көрсетілген формула бойынша ұқсас) жеке есептелетін орташа өлшенген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
38. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
39. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) бойынша толтырылады.
40. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average) және ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.

35. В графе 5 Таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
Vi – сумма вновь привлеченных депозитов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
36. В графе 6 Таблицы 5 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых на вновь открывшихся счетах за отчетный месяц. В объем принятых депозитов на вновь открывшихся счетах за отчетный месяц не включаются депозиты, пролонгированные за отчетный месяц, и депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц.
37. В графе 7 Таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, принятого на вновь открывшемся счете в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (аналогично по формуле, указанной в пункте 35).
38. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
39. Таблица 6 заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
40. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".

41. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
42. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спрэд мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
43. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
44. Бір немесе бірнеше санат бойынша депозиттер болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
45. 7-кестенің 2-бағанында жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
46. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 2-бағанында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 3, 4, 5 және 6-бағандары толтырылмайды.
47. 7-кестенің 3-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент Банкінің филиалына жарнама қызметін көрсететін (соның ішінде телевидениені, радионы және өзге де жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес жеке тұлғалардың және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну жөнінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қызметтер көрсететін делдал-жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
48. 7-кестенің 4-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент Банкінің филиалына жарнама қызметін көрсететін (соның ішінде телевидениені, радионы және өзге де жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес жеке тұлғалардың және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну жөнінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қызметтер көрсететін делдал-заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
49. 7-кестенің 5-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының агенттік қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.

41. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
42. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой.
43. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца.
44. При отсутствии депозитов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
45. В графе 2 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения вкладов (депозитов) физических лиц (да или нет).
46. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в графе 2 Таблицы 7), графы 3, 4, 5 и 6 Таблицы 7 не заполняются.
47. В графе 3 Таблицы 7 указывается количество посредников-физических лиц, которые оказывают филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым договором.
48. В графе 4 Таблицы 7 указывается количество посредников-юридических лиц, которые оказывают филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым договором.
49. В графе 5 Таблицы 7 указываются сведения о наличии или отсутствии фактов привлечения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан депозитов физических лиц посредством услуг посредника (да или нет).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуға міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторлары (кредиторлары) – жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан рассматривается совокупная сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
10. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
11. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
12. Осы Түсіндірменің 8 және 11-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
13. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кірмейді.
14. 2.1-жолда есеп беретін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы жеке тұлға клиенттердің шартты белгілеуімен, мысалы, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.б. ауыстырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.

9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
10. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
12. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 8 и 11 настоящего пояснения обновляются филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на начало каждого календарного месяца.
13. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
14. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан. По физическим лицам показатель в строке 2.1 может быть заменен условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2 и так далее.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.

15. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
16. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда заңды тұлға-банк депозиторының (кредиторының) атауы қайталанады.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторы (кредиторы)-заңды тұлғаның екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының алдында міндеттемелері (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) бар заңды тұлға көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7 – жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде-есепті күндегі жағдай бойынша алдында көп болатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелерінің сомасы ірі қатысушы көрсетіледі.
18. 4-жолда шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша "0" көрсетіледі.
19. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
20. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
21. Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шотындағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.
22. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Тізбеге
49-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_AFFIL_11
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде, – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
7
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне енгізілген күн
8
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен тұлға алып тасталған күн
2-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
3.1
мәміленің референсі (коды)
3.2
шарттың нөмірі
3.3
шарт жасалған (мәміле талаптарын орындауды бастаған) күн
3.4
шарттың қолданысы (мәміле талаптарының орындалуы) аяқталған күн
3.5
операция түрі
3.6
мәміле мақсаты
3.7
валюта коды
3.8
мәміле сомасы
3.9
сыйақы мөлшерлемесі
4
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
4.1
нөмірі
4.2
күні
5
Үлгі шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
6
Есепті күндегі мәміле құнының көрсеткіштері:
6.1
құндық көрсеткіштің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
сомасы
3-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалымен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған
мәмілелер туралы есептің
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – FBN_AFFIL_11, кезеңділігі – ай сайын)

15. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
16. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, представляющее верхний уровень группы и является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В строке 2.7 повторяется наименование депозитора (кредитора) банка-юридического лица, если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Если у депозитора (кредитора) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан-юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
18. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", по обязательствам в национальной валюте указывается "0".
19. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
20. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
21. Филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.
22. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 49 к Перечню
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы административных данных: FBN_AFFIL_11
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
в части реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце
в части сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
номер
3.2
дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
сумма
Таблица 3. Дополнительные сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о лицах, связанных
с филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан
особыми отношениями,
и сделках с ними
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – FBN_AFFIL_11, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен үтірден кейін екі таңбамен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмеде шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда:
1-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыстағы барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 және 6.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тенге с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
9. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

10. Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
11. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты және есепті кезең ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысудың бірнеше белгілері болса, 1- кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.

10. Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
11. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, являющемуся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
13. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтын, бірақ Халықаралық қаржылық есептілік стандартында (International Accounting Standards – IAS) көзделген негіздер бойынша Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар деп танитын тұлғалар бойынша 24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу", 1-кестенің 6-жолында "190" (жеке тұлғалар бойынша) және "290" (заңды тұлғалар бойынша) көрсетіледі.
14. 1-кестенің 7-жолында тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланыстылық белгісінің (белгілерінің) болуы туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына белгілі болған күн көрсетіледі.
Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастарға байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастарға байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша жиынтығында қабылданатын активтер мөлшерінен 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асады Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент емес ислам банктері филиалдарының) активтерін қалыптастыру тәртібін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтер мен өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеудің нормативтік мәндері мен әдістемесіне сәйкес есептелетін нормативтер) резерв ретінде қабылданады және олардың ең аз мөлшері, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысымен (бұдан әрі – нормативтік мәндер) белгіленген.
2-кестеде ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының Директорлар кеңесінің шешімі бойынша жасалған шарт шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы банк шоты бойынша жүргізетін шетел валютасын (қолма-қол және қолма-қол ақшасыз) айырбастау жөніндегі операциялар, сондай-ақ бір тұлғаның меншікті шоттары арасындағы аударым операциялары жөніндегі мәліметтер көрсетілмейді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты.

По лицам, не являющимся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но признаваемым лицами, связанными с банком особыми отношениями по основаниям, предусмотренным Международным стандартом финансовой отчетности (International Accounting Standards – IAS) 24 "Раскрытие информации о связанных сторонах", в строке 6 Таблицы 1 указывается значение "190" (по физическим лицам) и "290" (по юридическим лицам).
14. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
15. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Нормативы № 23).
В Таблице 2 не указываются операции по конвертации иностранной валюты (наличной и безналичной), проводимые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по банковскому счету в рамках договора, заключенного по решению совета директоров филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным особыми отношениями, а также сведения по переводным операциям между собственными счетами одного лица, связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.

16. 2-кестенің 2.1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. 2-кестенің "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар төлеген дивидендтер" деген 2.5-жолында операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 2.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні және алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 6.3-жолында "есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
18. Шарттың қолданылуы ұзартылса, 2-кестенің 4.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 2.3-жолында "негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданылуы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.6-жолында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
21. 2-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы шарт жасалған күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
22. 2-кестенің 2.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәміле жасағаны (жасауы) туралы уәкілетті органның (тұлғаның) шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2- кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.

16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
17. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.
В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
18. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
20. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
21. В строке 2.8 Таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".

Егер мәміле жасау кезінде тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
24. 2-кестенің 4-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының директорлар кеңесі бекіткен және үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
25. 2-кестенің 5.2 және 6.3-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 5.1, 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
26. 2-кестенің "кірістер, шығыстар" 5.1-жолындағы құндық көрсеткіштің түрі бойынша 2-кестенің 5.3-жолында Үлгі шот жоспарына сәйкес 4 және 5-сыныптардың тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістердің, шығыстардың сомасы көрсетіледі.
27. 3-кестеде субъектілер мен мәмілелер бойынша жарияламастан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер жалпы сомада көрсетіледі.
3-кестенің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің жалпы сомасы, оның сомасы екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы есепті күнгі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан аспайды;
есепті күнгі жағдай бойынша екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған екінші деңгейдегі банк клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Тізбеге
50-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RISK_12
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын – есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (зиян себебі)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлеріне соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жою шығындары
Резервтермен өтелмеген өзге зиян
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
1
2
3
1
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Зиян келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп (индексі – FBN_RISK_12, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
24. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными советом директоров филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".
25. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
26. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 указывается показатель "доходы, расходы", в строке 5.3 Таблицы 2 указывается сумма процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
27. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
Строка 1 Таблицы 3 заполняется в соответствии со справочником, размещенным в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
общая сумма сделок банка второго уровня с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка второго уровня с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера собственного капитала банка второго уровня, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов банка второго уровня, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком второго уровня, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 50 к Перечню
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
Индекс формы административных данных: FBN_RISK_12
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежеквартально – не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные
(указать какие)
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
1
2
3
1
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о мониторинге
событий операционного риска,
повлекших убытки
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс – FBN_RISK_12, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде зиян келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (зиян себептері) ашылады.
Зиян сомасы өтем ескеріле отырып көрсетіледі.
6. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы шеккен өтемді ескере отырып, барлық зиянның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі зиян көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Тізбеге
51-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RExe_13
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы (мың теңгемен)
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы (мың теңгемен)
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
13
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі
филиалының басшы
қызметкерлеріне төленген
кіріс туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп (индексі – FBN_RExe_13, кезеңділігі – жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы административных данных "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 Таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
6. В Таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 51 к Перечню
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: FBN_RExe_13
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да(нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год n-1
год n-2
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах,
выплаченных руководящим
работникам филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(индекс – FBN_RExe_13, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
7. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
8. Есепте Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі
9. "Х" таңбасымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды. 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарда мәндер тек "Жиынтығы" деген жол бойынша толтырылады.
10. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұнда "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11, 12 және 13-бағандарда және одан әрі қарай (мұнда "n-1 жыл", "n-2 жыл" – "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомасы көрсетіледі. 13-бағаннан бастап қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатыла тұрған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
Тізбеге
52-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_CASH_14
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңірдің коды
3
Есеп айырысу-касса бөлімшесі
4
Операциялар санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары
7
Клиенттің экономикалық қызметі түрінің коды
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңірдің коды
3
Операциялар санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп (индексі – FBN_CASH_14, кезеңділігі - ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение финансового года.
6. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
7. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
8. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
9. Ячейки, отмеченные символом "х", не заполняются. В графах 7, 8, 9, 10, 11 и 12 заполняются значения только по строке "Итого".
10. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11 и 12 (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 12, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
Приложение 52 к Перечню
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы административных данных: FBN_CASH_14
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Код региона
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операций
5
Тип клиента
6
Категории субъектов предпринимательства
7
Код вида экономической деятельности клиента
8
Вид операций
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Код региона
3
Категория операций
4
Вид операций
5
Сумма
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об операциях
с наличными деньгами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях с наличными деньгами
индекс – FBN_CASH_14, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын жасайды
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанда мына ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есеп жолының идентификаторы ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

11. 1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
14. 1-кестенің 8-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
заңды тұлғалардан, барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақша түсімдері;
"шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассаларына түсетін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсуі" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсуі көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақша түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.";

11. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, где была осуществлена приходная-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
12. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
14. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен меншіктің барлық нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, іссапар, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға қолма-қол ақша беру;
"Шоттардан беру" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелден біржолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны өзге де беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

15. 2-кестенің 4-жолында таңдалған операцияның санатына (қолма-қол ақша кірісі немесе шығысы) қарай 2-кестенің 4-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі
1) қолма-қол ақша кірісі баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында қолма-қол ақша беру көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына.

15. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Тізбеге
53-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
15-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Ұлттық Банкке өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті ұсынады.
3. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда ақпарат ақпараттық жүйемен қабылданбайды.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысанішілік бақылаудан өткен осы есепті кезеңдегі ақпараттың соңғы жүктелуінің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынудың аяқталу күні болып табылады.
6. Есептілікке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшының немесе адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 53 к Перечню
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
4. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
5. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за этот отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
6. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.

7. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қамтамасыз етеді.
8. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға және орындаушы электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
9. Баламалы сәйкестендіру нөмірі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-контрагенттері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде қызмет етеді, есептілікті ұсынатын банк үшін бірегей және банктің осы тұлғамен өзара қарым-қатынас жасау кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
10. Банк клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
11. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің өрісі мәтіндік деректер форматына ие және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба – "ЖЖЖЖККАА" форматындағы есептік күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "КК" – күн, "АА" – ай;
бір таңба – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба – реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаған кезде осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалана алады.
12. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіпте айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.

7. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
8. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
9. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность и неизменным в течение периода взаимоотношений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с данным лицом.
10. Резидентство клиента и (или) контрагента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
11. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан референса (кода) сделки (транзакции) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.
12. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.

13. Есеп нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары осы кесте бойынша мәліметтерді Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.
Тізбеге
54-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қайта ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_Prud_norm
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы "____" __________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтер
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшері
2
Резерв ретінде сома ретінде қабылданатын активтер:
3
Бас офистің шоттары
4
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) өткен жылдардағы қызметінің нәтижелері (таза кіріс)
5
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы жылғы қызметінің нәтижелері (таза кіріс)
6
Қайта бағалау резервтері:
7
негізгі құралдарды қайта бағалау резервтері және өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері
8
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін қарыздар құнын қайта бағалау резервтері
9
Мыналарды шегергенде резерв ретінде қабылданатын активтер:
9.1
гудвилді қосқанда, материалдық емес активтер
9.2
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) өткен жылдардағы қызмет нәтижелері (таза шығысы)
9.3
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы жылғы қызмет нәтижелері (таза шығысы)
9.4
кейінге қалдырылған салық активі (шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігін қоспағанда)
9.5
басқа қайта бағалау бойынша резервтер
9.6
осындай міндеттеме бойынша кредиттік тәуекелдің өзгеруіне байланысты қаржылық міндеттеменің әділ құнының өзгеруінен кіріс немесе шығын
9.7

13. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, сведения по ней не представляются, о чем филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан информируют Национальный Банк в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данной таблице.
Приложение 54 к Перечню
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Индекс формы административных данных: 1-BVU_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва
2
Активы, принимаемые в качестве резерва как сумма:
3
Счета головного офиса
4
Результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет (чистые доходы)
5
Результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) текущего года (чистые доходы)
6
Резервов переоценки:
7
резервов переоценки основных средств и резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
8
резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
9
Активы, принимаемые в качестве резерва за минусом:
9.1
нематериальных активов, включая гудвилл
9.2
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет (чистые расходы)
9.3
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) текущего года (чистые расходы)
9.4
отложенных налоговых активов (за исключением части отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц)
9.5
резервов по прочей переоценке
9.6
доходов или убытков от изменения справедливой стоимости финансового обязательства, в связи с изменением кредитного риска по такому обязательству
9.7

егер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалы) орналастырылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде 10 (он) пайызын иемденетін қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 және 9.6 жолдарында көрсетілген реттеуіш түзетулерді қолданудан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) резерві ретінде қабылданатын активтерінен жиынтығында 10 (он) пайыз асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кеткен сома
9.8
егер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалы) орналастырылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызын және одан астамын иемденетін қаржы ұйымдарының жай акцияларына Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 және 9.7 жолдарында көрсетілген реттеуіш түзетулерді қолданудан кейін резерві ретінде қабылданатын активтерден жиынтығында 10 (он) пайыз асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кеткен сома
9.9
егер кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активінің бір бөлігі осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 және 9.7 жолдарында көрсетілген реттеуіш түзетулерді қолдағаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтерден 10 (он) пайыз асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кеткен сома
9.10
егер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы орналастырылған акциялардан (жарғылық капиталда қатысу үлестерінен) 10 (он) пайыз және одан көп пайыз иемденетін қаржы ұйымының жай акцияларына Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалдарының инвестициялары және тепе-тең негізде кейінгі қалдырылған сылық міндеттемелері сомасына (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) төмендетілген, шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінгі қалдырылған салық активтерінің бөлігі осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 және 9.6 жолдарында көрсетілген реттеуіш түзетулерді қолдағаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтердің айырмасынан және осы кестенің 9.7, 9.8, және 9.9 жолдарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын сомаға төмендетілген, осы кестенің 9.7, 9.8 және 9.9 жолдарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын сомадан 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайыз асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кеткен сома

сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет менее 10 (десяти) процентов размещенных акций (долей участия в уставном капитале) в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 и 9.6 настоящей таблицы
9.8
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале)) в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 и 9.7 настоящей таблицы
9.9
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 и 9.7 настоящей таблицы
9.10
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале) и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) в совокупности превышают 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 и 9.6 настоящей таблицы, и суммы, подлежащей вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанных в строках 9.7, 9.8 и 9.9 настоящей таблицы, сниженная на суммы, подлежащие вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанных в строках 9.7, 9.8, и 9.9 настоящей таблицы

9.11
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалы) шығарылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызын иемденетін қаржы ұйымдарының мерзімсіз қаржы құралдарына Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жатады
9.12
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалы) шығарылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызын иемденетін қаржы ұйымдарының реттелген борышына Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жатады
10
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің 6-параграфқа сәйкес оң айырма
11
Резерв ретінде қабылданатын активтер жеткіліктілігінің коэффициенті (kl)
12
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкіне кірісті бақыттау бойынша шектеулер қойылатын бейрезидент-банк филиалының қызмет нәтижелері
13
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтер жиынтығы
14
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер жиынтығы
15
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдарының жиынтығы
16
Айрықша пайыздық тәуекел
17
Жалпы пайыздық тәуекел
18
Сыйақы мөлшерлемесі өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
19
Айрықша тәуекел
20
Жалпы тәуекел
21
Базалық активі акциялар немесе акциялардың индексі болып табылатын акциялардың нарықтық құны және туынды қаржы құралдарының нарықтық құны өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
22
Шетел валюталарының айырбастау бағамы (бағалы металдардың нарықтық құны) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
23
Акциялардың нарықтық құны өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы (сату мақсатында сатып алынған исламдық бағалы қағаздарды қоса алғанда)
24
Нарықтық құны өзгеруіне байланысты тауарлы-материалдық қорлар бойынша тәуекел жиынтығы
25
Нарықтық құны өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ және қысқа позициялар сомасы
26
Нарықтық құны өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ және қысқа позициялар сомасының айырмасы
27
Ашық валюталық позициялар сомасы
28
Нарықтық тәуекел ескеріле отырып есептелген активтер және шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
29
Жалпы жылдық кірістің орташа шамасы
30
Операциялық тәуекел
31
Бір қарыз алушының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты емес өзара байланысты қарыз алушылар тобының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
32
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті - (k3)
33
Бір қарыз алушының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты өзара байланысты қарыз алушылар тобының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
34

9.11
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в бессрочные финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), подлежат вычету из активов, принимаемых в качестве резерва
9.12
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в субординированный долг финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, подлежащие вычету из активов, принимаемых в качестве резерва
10
Положительная разница в соответствии с параграфом 6 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее - Методика), учитываемая при расчете регуляторного буфера
11
Коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва (kl)
12
Результаты деятельности филиала банка-нерезидента, на который накладывается ограничение в части направления доходов банку-нерезиденту Республики Казахстан
13
Итого активы, взвешенные с учетом кредитного риска
14
Итого условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
15
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
16
Специфический процентный риск
17
Общий процентный риск
18
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
19
Специфический риск
20
Общий риск
21
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции
22
Итого рыночный риск, связанный с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов)
23
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций (включая исламские ценные бумаги, приобретенные с целью продажи)
24
Итого риск по товарно-материальным запасам, связанный с изменением рыночной стоимости
25
Сумма длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
26
Разница сумм длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
27
Сумма открытых валютных позиций
28
Активы и условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
29
Средняя величина годового валового дохода
30
Операционный риск
31
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
32
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика, не связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями - (k3)
33
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
34

Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті - (k3.1)
35
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасы
36
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатыстар арқылы байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті (Ро)
37
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша екi ай және кейінгі екі ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін, үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін бланктік қарыздың, қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелердің, сондай-ақ Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң рейтингiсі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттiктер) Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнен бiр тармақ төмен болмайтын осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiсі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А" рейтингiсінен төмен емес рейтингi немесе одан басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезиденттерді қоспағанда, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А" рейтингісінен төмен емес немесе одан басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мiндеттемелерiнің бір қарыз алушыға немесе өзара байланысты қарыз алушыларға қатысты ең жоғары сомасы
38
Бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті (Бк)
39
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасы, оның әрқайсысының мөлшері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының резервтік активінен 10 (он) пайыз асады
40
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті, олардың әрқайсысының мөлшері резервтік активтен 10 (он) пайыз асады (Рк)
41
"Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына берілген секьюритилендірілген кредиттердің жиынтық сомасы
42
"Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына берілген секьюритилендірілген кредиттердің жиынтық сомасының коэффициенті
43
"Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының тәуекел сомасы
44
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті (Рбрк)
45
Жоғары өтімді активтер
46
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
47
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (k4)
48
Өтеуге дейін күнтізбелік жеті күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
49

Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков), связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями - (k3.1)
35
Сумма рисков по всем заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
36
Коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями (Ро)
37
Максимальная сумма бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и нерезидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за исключением нерезидентов с рейтингом не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, в отношении одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков
38
Коэффициент максимального размера бланкового кредита (Бк)
39
Совокупная сумма рисков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
40
Коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов-от активов, принимаемых в качестве резерва (Рк)
41
Совокупная сумма секьюритизированных кредитов, переданных специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов"
42
Коэффициент совокупной суммы секьюритизированных кредитов, переданных специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов"
43
Сумма риска филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по обязательствам акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
44
Коэффициент размера риска по обязательствам акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (Рбрк)
45
Высоколиквидные активы
46
Обязательства до востребования
47
Коэффициент текущей ликвидности (k4)
48
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно
49

Өтімділік коэффициенті (k4-1)
50
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, бір айға дейін қоса алғанда өтелгенге дейінгі қалған мерзімімен өтімді активтер
51
Бір айға дейін қоса алғанда өтелгенге дейінгі қалған мерзімімен мерзімді міндеттемелер
52
Өтімділік коэффициенті (k4-2)
53
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, үш айға дейін қоса алғанда өтелгенге дейінгі қалған мерзімімен өтімді активтер
54
Үш айға дейін қоса алғанда өтелгенге дейінгі қалған мерзімімен мерзімді міндеттемелер
55
Өтімділік коэффициенті (k4-3)
56
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
56.1
Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
56.2
Standard&Poor's агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингісі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
56.3
(валюта түрі көрсетіледі)
56.4
(валюта түрі көрсетіледі)
57
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған міндеттемелер
57.1
Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
57.2
Standard&Poor's агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингісі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
57.3
(валюта түрі көрсетіледі)
57.4
(валюта түрі көрсетіледі)
58
Мерзімді валюталық өтімділік коэффициенті (k4-4):
58.1
Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
58.2
Standard&Poor's агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингісі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
58.3
(валюта түрі көрсетіледі)
58.4
(валюта түрі көрсетіледі)
59
k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:

Коэффициент ликвидности (k4-1)
50
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, включая высоколиквидные активы
51
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно
52
Коэффициент ликвидности (k4-2)
53
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
54
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
55
Коэффициент ликвидности (k4-3)
56
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4:
56.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
56.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
56.3
(указывается вид валют)
56.4
(указывается вид валют)
57
Обязательства для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4
57.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
57.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
57.3
(указывается вид валют)
57.4
(указывается вид валют)
58
Коэффициент срочной валютной ликвидности (k4-4):
58.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
58.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
58.3
(указывается вид валют)
58.4
(указывается вид валют)
59
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-5:

64.3
(валюта түрі көрсетіледі)
64.4
(валюта түрі көрсетіледі)
65
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелерінің болуы (иә/жоқ)
66
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында уәкілетті орган мақұлдаған іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының уақтылы орындамау фактісі болуы (иә/жоқ)
67
Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
68
Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті (k7)
69
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған қаражат есебінен қаржыландырылатын активтер
70
Қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Пруденциялық нормативтерді
орындау туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есеп (индексі - 1-BVU_Prud_norm, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың бірінші күнігі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 (бұдан әрі – № 23 қаулы) қаулысына сәйкес толтырылады.

64.3
(указывается вид валют)
64.4
(указывается вид валют)
65
Наличие у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (да или нет)
66
Наличие у филиала банка нерезидента Республики Казахстан факта несвоевременного исполнения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан плана мероприятий, одобренного уполномоченным органом (да или нет)
67
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан
68
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан (k7)
69
Активы, финансируемые за счет средств, привлеченных по договору об инвестиционном депозите
70
Коэффициент размещения части средств во внутренние активы
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о выполнении
пруденциальных нормативов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
(индекс - 1-BVU_Prud_norm, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью четвертой пункта 6 статьи 42 и частью второй пункта 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).

6. 1-жол № 23 қаулыда белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) 2-тарауына сәйкес толтырылады.
7. 13-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
8. 14-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
9. 15-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
10. 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44 -жолдар бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы (қарыз алушылар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
11. 45, 46 және 47-жолдар k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
12. 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 және 55- жолдар k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
13. 56, 56.1, 56.2, 56.3, 56.4, 57, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 58, 58.1, 58.2, 58.3, 58.4, 59, 59.1, 59.2, 59.3, 59.4, 60, 60.1, 60.2, 60.3, 60.4, 61, 61.1, 61.2, 61.3, 61.4, 62, 62.1, 62.2, 62.3, 62.4, 63, 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3, 64.4-жолдар k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
14. 67, 68-жолдар Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
15. 23, 24 және 69-жолдарды бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ғана толтырады.
16. 70-жол ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
17. Коэффициенттер үтірден кейін үш таңбалы мәндер көрсетіледі.
18. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
55-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылған
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-BVU_RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) рейтингтік агенттіктердің (бұдан әрі - рейтингтік агенттіктер) басқа бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдің қолма-қол шетел валютасы
0
3
Аффинирленген бағалы металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген қарыздар
0
5
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтеріне берілген қарыздар
0
6
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне берілген қарыздар
0
7
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
0
8
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
0
9
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына берілген қарыздар
0
10
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өзге де талаптар
0
11
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
0
12
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
0
13
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
0
14
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарының салықтар мен бюджетке төленетін басқа төлемдер бойынша дебиторлық берешегі
0
15
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
16
Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
17
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген бағалы қағаздар
0
18
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар
0
19
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
20
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
0
21
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктерге талаптар
0
22
І тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
23
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің қолма-қол шетел валютасы
20
24
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкіметтеріне берілген қарыздар
20
25
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
20
26
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
20
27
Қазақстан Республикасының жергілікті орындаушы органдарына берілген қарыздар
20
28
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті орындаушы органдарына берілген қарыздар
20
29
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
20
30
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
20
31
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
20
32
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
20
33
І тәуекел тобына жатқызылған дебиторлық берешекті қоспағанда, Қазақстан Республикасының жергілікті орындаушы органдарының дебиторлық берешегі
20
34
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
20
35
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
20
36
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
20
37
Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
38
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
39
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
20
40
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін кредит рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzААА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
41
Тәуекелдің II тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
42
Аффинирленбеген бағалы металдар
50
43
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтеріне берілген қарыздар
50
44
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
50
45
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
50
46
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдарына берілген қарыздар
50
47
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
50
48
Мына талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарыз сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 50 (елу) пайызынан қоса алғанда аспайды
35
49
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға белгілеген сатып алуға талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары, сондай-ақ олар бойынша сыйақылар
35
50
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлғаға қайта берілген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талаптар
35
51

6. Строка 1 заполняется в соответствии с главой 2 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23 (далее – Методика).
7. Строка 13 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска.
8. Строка 14 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска.
9. Строка 15 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска.
10. Строки 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков).
11. Строки 45, 46 и 47 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4.
12. Строки 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 и 55 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3.
13. Строки 56, 56.1, 56.2, 56.3, 56.4, 57, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 58, 58.1, 58.2, 58.3, 58.4, 59, 59.1, 59.2, 59.3, 59.4, 60, 60.1, 60.2, 60.3, 60.4, 61, 61.1, 61.2, 61.3, 61.4, 62, 62.1, 62.2, 62.3, 62.4, 63, 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3 и 64.4 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6.
14. Строки 67 и 68 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента капитализации филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан.
15. Строки 23, 24 и 69 заполняются только филиалами исламских банков-нерезидентов.
16. Строка 70 заполняется в соответствии с данными отчета о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы.
17. Коэффициенты указывается с тремя знаками после запятой.
18. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 55 к Перечню
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы административных данных: 2-BVU_RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства)
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Займы, предоставленные Правительству Республики Казахстан
0
5
Займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6
Займы, предоставленные Национальному Банку Республики Казахстан
0
7
Займы, предоставленные центральным банкам стран, с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
8
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
9
Займы, предоставленные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
0
10
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и иные требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
11
Вклады в центральных банках стран, с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
12
Вклады в международных финансовых организациях, с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
0
13
Дебиторская задолженность Правительства Республики Казахстан
0
14
Дебиторская задолженность местных исполнительных органов Республики Казахстан по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
0
15
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
16
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами городов Астана и Алматы
0
17
Ценные бумаги, выпущенные Банком Развития Казахстана в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов", а также ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
0
18
Ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
0
19
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
20
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
21
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
22
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в I группу риска
0
II группа
23
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
24
Займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
25
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
26
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
27
Займы, предоставленные местным исполнительным органам Республики Казахстан
20
28
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
29
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
30
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
31
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
32
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
33
Дебиторская задолженность местных исполнительных органов Республики Казахстан, за исключением дебиторской задолженности, отнесенной к І группе риска
20
34
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
35
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
36
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
37
Государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, за исключением государственных ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами городов Астана и Алматы
20
38
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
39
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
40
Позиции секьюритизации, отражаемые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
41
Начисленное вознаграждение по активам, включенным во II группу риска
20
III группа
42
Неаффинированные драгоценные металлы
50
43
Займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
44
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
45
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
46
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
47
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
48
Займы, предоставленные физическим лицам в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта (далее - ипотечные жилищные займы), соответствующие следующему условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 50 (пятидесяти) процентов включительно от стоимости залога
35
49
Ипотечные жилищные займы, а также вознаграждения по ним, соответствующие условиям для выкупа, установленным юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
35
50
Требования по ипотечным жилищным займам, переуступленным юридическому лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
35
51

Мына талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарыз сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 51 (елу бірден) 85 (сексен беске) дейінгі пайызды қоса алғандағы шекте болады
50
52
Басқа ипотекалық тұрғын үй қарыздары
100
53
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар, Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген (жеке тұлғаларға берілген кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда), қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен 35 (отыз бес) пайыздан аз провизиялар (резервтер) қалыптастырылған қарыздар
100
54
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар, Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген (жеке тұлғаларға берілген кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда), қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен 35 (отыз бес) пайыздан көп және 50 (елу) пайыздан аз провизиялар (резервтер) қалыптастырылған қарыздар
75
55
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар, Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген (жеке тұлғаларға берілген кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда), қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен 50 (елу) пайыздан көп провизиялар (резервтер) қалыптастырылған қарыздар
50
56
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 24 бабына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілерге берілген, мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қарыздар: 1) резерв ретінде қабылданатын активтерден 0,02 (нөл бүтін жүзден екі) пайыз аспайды; 2) қарыз валютасы - теңге
75
57
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
50
58
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
50
59
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
50
60
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
50
61
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
50
62
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50
63
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
50
64
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
50
65
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейін кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шкала бойынша "kzА+"-тен "kzА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
66
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "ВВ-"-ке дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "ВВ-"-ке дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банкке талаптар
50
67
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамына талаптар
50
68
ІІІ тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы (осы кестенің 43 және 44-жолдарыда көрсетілген активтер бойынша есептелген сыйақыларды қоспағанда)
50
IV топ
69
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің үкіметтеріне берілген қарыздар
100
70
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
100
71
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
100
72
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдарына берілген қарыздар
100
73
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент-ұйымдарға, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент-ұйымдарға және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдарға берілген қарыздар
100
74

Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога находится в пределах от 51 (пятидесяти одного) процента до 85 (восьмидесяти пяти) процентов включительно от стоимости залога
50
52
Прочие ипотечные жилищные займы
100
53
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам) по которым сформировано менее 35 (тридцати пяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
100
54
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам), по которым сформировано более 35 (тридцати пяти) процентов и менее 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
75
55
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам), по которым сформировано более 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
50
56
Займы, предоставленные субъектам, отнесенным к малому или среднему предпринимательству, согласно статье 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, соответствующие следующим критериям:
1) сумма займа не превышает 0,02 (ноль целых две сотых) процента от активов, принимаемых в качестве резерва;
2) валюта займа - тенге
75
57
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
58
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
59
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
60
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
61
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
62
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
63
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
64
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
65
Позиции секьюритизации отражаемые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
66
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
67
Требования к акционерному обществу "Казахстанская фондовая биржа"
50
68
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в III группу риска (за исключением начисленных вознаграждений по активам, указанных в строках 49 и 50 настоящей таблицы)
50
IV группа
69
Займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
70
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
71
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международным финансовым организациям, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
100
72
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
73
Займы, предоставленные организациям-резидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациям-резидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки, и организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
74

Жеке тұлғаларға берілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерінің және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысында белгіленген әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) 3-қосымшаға сәйкес "Ресми растауы бар кіріс негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын коэффициенттердің мәндері" 1-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:

Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 1 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее - Методика):

1) қарыз алушы берешегінің мөлшері 120 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрің - АЕК) аспайды;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр
100
75
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 120 АЕК аспайды;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
100
76
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы бар кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 1-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 120 АЕК бастап 200 АЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 ((отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
110
77
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы бар кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 1-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 120 АЕК аспайды;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 30 (отыз) пайыздан асады.
110
78
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 120 АЕК-тен бастап 200 АЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
110
79
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:

1) размер задолженности заемщика не превышает 120 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
100
75
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика не превышает 120 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
100
76
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 1 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 120 МРП до 200 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
110
77
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 1 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика не превышает 120 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении превышает 30 (тридцать) процентов.
110
78
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 120 МРП до 200 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
110
79
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:

1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 400 АЕК-тен бастап 800 АЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 30 (отыз) пайыздан асады.
140
90
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 800 АЕК-тен бастап 2000 АЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
150
91
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 400 АЕК- тен бастап 800 ЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 30 (отыз) пайыздан асады.
150
92
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы бар кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 1-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 2000 АЕК асады;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
150
93
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы бар кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 1-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 800 АЕК-тен бастап 2000 АЕК-ке дейінгі шекте тұр;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 30 (отыз) пайыздан асады.
150
94
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріндегі салымдар
100
95
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
96
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдардағы салымдар
100
97
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдардың дебиторлық берешегі
100
98
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі
100
99
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
100
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
100

1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 400 МРП до 800 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении превышает 30 (тридцать) процентов.
140
90
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 800 МРП до 2000 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
150
91
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 400 МРП до 800 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении превышает 30 (тридцать) процентов.
150
92
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 1 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика превышает 2000 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
150
93
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 1 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика находится в пределах от 800 МРП до 2000 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении превышает 30 (тридцать) процентов.
150
94
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
95
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международных финансовых организациях, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
96
Вклады в организациях-резидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациях-резидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
97
Дебиторская задолженность организаций-резидентов, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организаций-резидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организаций-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
98
Дебиторская задолженность физических лиц
100
99
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
100
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100

101
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
100
102
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдар және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар бейрезидент ұйымдардың немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
100
103
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы активтер мен міндеттемелер туралы еспете көрсететін және Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейін кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шкласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
104
"Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар
100
105
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банкке талаптар
100
106
IV тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
107
Төлемдер бойынша есептер
100
108
Негізгі құрал-жабдықтар
100
109
Материалдық қорлар
100
110
Сыйақының және шығыстар сомасының алдын ала төлемі
100
V топ
111
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің халықаралық қаржылық есептілікке сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық есептілігін жасау кезінде қаржылық есептілігі шоғырландырылатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлестеріне), мерзімсіз қаржылық құралдарына, реттелген борышына инвестициялары
100
112
Қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық есептілігін жасау кезінде шоғырланбайтын, әрқайсысы заңды тұлғаның шығарылған акцияларының (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан аз болатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының барлық инвестицияларының резерв ретінде қабылданатын активтерінен 10 (он) пайыз аспайтын сомасы

101
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
102
Ценные бумаги, выпущенные организациями-резидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациями-резидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
103
Позиции секьюритизации, отражаемые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в отчете об активах и обязательствах, и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
104
Ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов"
100
105
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
106
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в IV группу риска
100
107
Расчеты по платежам
100
108
Основные средства
100
109
Материальные запасы
100
110
Предоплата суммы вознаграждения и расходов
100
V группа
111
Инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в акции (доли участия в уставном капитале), бессрочные финансовые инструменты, субординированный долг юридических лиц, финансовая отчетность которых консолидируется при составлении финансовой отчетности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
100
112
Сумма всех инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, каждая из которых составляет менее 10 (десяти) процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, финансовая отчетность которого не консолидируется при составлении финансовой отчетности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не превышающая 10 (десяти) процентов активов, принимаемых в качестве резерва

100
113
Банк шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбін иемденетін қаржы ұйымының жай акцияларына инвестицияларының сомасы және Әдістеменің 5-тармағында көрсетілген реттеуші түзетулер қолданылғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтер айырмасынан жиынтығында 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайыз аспайтын шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігі, және Әдістеменің 4-тармағының бірінші бөлігінің екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген резервтер ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын сомалар
250
114
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкіметтеріне берілген қарыздар
150
115
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
150
116
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
150
117
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдарына берілген қарыздар
150
118
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдарға және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдарға берілген қарыздар
150
119
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 2000 АЕК асады;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 0 (нөлден) бастап 30 (отыз) пайызға дейінгі шекте тұр.
250
120
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:

100
113
Сумма инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, в совокупности не превышающая 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 Методики, и суммы, подлежащей вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанной в абзацах втором, третьем и четвертом части первой пункта 5 Методики
250
114
Займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
115
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
116
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
117
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
118
Займы, предоставленные организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациям-нерезидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
150
119
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика превышает 2000 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении находится в пределах от 0 (нуля) до 30 (тридцати) процентов.
250
120
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:

200
122
Жеке тұлғаларға берілген, Әдістемеге 3-қосымшаның "Ресми растамасы жоқ кірістің негізінде борыштық жүктеменің коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша саралау коэффициенттерінің мәндері" 2-кестесінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін кепілсіз тұтынушылық қарыздар:
1) қарыз алушының берешегінің мөлшері 2000 АЕК асады;
2) артық төлеу мөлшері пайыздық жылдық көрсеткіш бойынша 30 (отыз) пайыздан асады.
300
123
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
124
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
125
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі бар бейрезидент ұйымдардағы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардағы салымдар
150
126
Ескертпеде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-ұйымдардағы салымдар
150
127
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдардың және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардың дебиторлық берешегі
150
128
Ескертпеде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-ұйымдардың дебиторлық берешегі
150
129
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкіметтері шығарған бағалы қағаздар

200
122
Беззалоговые потребительские займы, выданные физическим лицам, соответствующие критериям, установленным в Таблице 2 "Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официальное подтверждение" приложения 3 к Методике:
1) размер задолженности заемщика превышает 2000 МРП;
2) размер переплаты в процентном годовом выражении превышает 30 (тридцать) процентов.
300
123
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
124
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
125
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
126
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств, указанных в примечании
150
127
Дебиторская задолженность организаций-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организаций-нерезидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
128
Дебиторская задолженность организаций-нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств, указанных в примечании
150
129
Ценные бумаги, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

150
130
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
131
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "В-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар

150
130
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
131
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

150
132
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
150
133
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент-ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
1) Андорра Княздігі;

150
132
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
133
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств
1) Княжество Андорра;

2) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
3) Багам аралдарының Достастығы;
4) Барбадос мемлекеті;
5) Бахрейн мемлекеті;
6) Белиз мемлекеті;
7) Бруней Даруссалам мемлекеті;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада мемлекеті;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминикан Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Комор Аралдары Республикасы;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздігі;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздігі;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiктерi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi
(мынадай аумақтар бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга корольдігі;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
150
134
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы актвитер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
135
V тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы

2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
150
134
Позиции секьюритизации, отражаемые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
150
135
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в V группу риска

150
136
Тәуекелді активтер жиынтығы:
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып сараланған активтердің
талдамасы туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп (индексі - 2-BVU_RA, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Нысанды ай сайын әр айдың біріндегі жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын активтер сомасы көрсетіледі.
6. 4-бағанда активтердің әрбір тобы үшін пайыздармен тәуекел дәрежесі көрсетіледі.
7. 5-бағанда 3-бағанда көрсетілген, пайыздармен тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтер сомасы (4-баған) көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда есепті кезеңде Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
56-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-BVU_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Пайыздармен конверсия коэффициенті
Пайыздармен кредиттік тәуекел коэффициенті
Есепке алу сомасы
1
2
3
4
5
6
I топ
1.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының (бұдан әрі - бейрезидент банк филиалы) иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
0
0
1.2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
0
20
1.3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
0
50
1.4
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
0

150
136
Итого рисковые активы:
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расшифровке
активов, взвешенных
с учетом кредитного риска
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс - 2-BVU_RA, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью четвертой пункта 6 статьи 42, частью второй пункта 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца ежемесячно.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
6. В графе 4 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов.
7. В графе 5 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
8. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 56 к Перечню
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы административных данных: 2-BVU_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
I группа
1.1
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее - филиал банка-нерезидента), обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства);
деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard& Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
0
1.2
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
20
1.3
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
50
1.4
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0

100
1.5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
0
150
1.6
Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердің үкіметтері және орталық банктері шығарған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін) пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысымен белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібіне және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін) пруденциалдық нормативтер және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттер, олардың нормативтік мәндері және есептеу әдістемесінің (бұдан әрі - Әдістеме) 12-тармағында көзделген бағалы қағаздарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін қарсы әріптестермен жасалған басқа да өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
0
1.7
Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердің үкіметтері және орталық банктері шығарған, Әдістеменің 12-тармағында көзделген бағалы қағаздарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін басқа да өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
20
1.8
Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердің үкіметтері және орталық банктері шығарған, Әдістеменің 12-тармағында көзделген бағалы қағаздарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін басқа да өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
50
1.9
Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердің үкіметтері және орталық банктері шығарған, Әдістеменің 12-тармағында көзделген бағалы қағаздарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін басқа да өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0

100
1.5
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
150
1.6
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", Акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" или ценных бумаг, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг, предусмотренных пунктом 12 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских
банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее - Методика), входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
0
1.7
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" или ценных бумаг, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг, предусмотренных пунктом 12 Методики, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
20
1.8
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" или ценных бумаг, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг, предусмотренных пунктом 12 Методики, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
50
1.9
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" или ценных бумаг, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг предусмотренных пунктом 12 Методики, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0

100
1.10
Қазақстан Республикасы Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердің үкіметтері және орталық банктері шығарған, Әдістеменің 12-тармағында көзделген бағалы қағаздарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін қарсы әріптестермен жасалған басқа да өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
150
1.11
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; мыналар бойынша: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен міндеттемелері қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
0
0
1.12
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; мыналар бойынша: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен міндеттемелері қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
0
20

100
1.10
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" или ценных бумаг, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг, предусмотренных пунктом 12 Методики, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
150
1.11
Аккредитивы филиала банка-нерезидента: без финансовых обязательств банка, обязательства по которым обеспечены:
гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в 1 группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
0
1.12
Аккредитивы филиала банка-нерезидента:
без финансовых обязательств банка, обязательства по которым обеспечены: гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
20

1.13
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; мыналар бойынша: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен міндеттемелері қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
0
50
1.14
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; мыналар бойынша: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен міндеттемелері қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
0

1.13
Аккредитивы филиала банка-нерезидента:
без финансовых обязательств банка, обязательства по которым обеспечены:
гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
50
1.14
Аккредитивы филиала банка-нерезидента:
без финансовых обязательств банка, обязательства по которым обеспечены:
гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0

100
1.15
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; мыналар бойынша: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; бейрезидент банк филиалының иелігіне берілген ақшамен немесе аффинирленген бағалы металдармен міндеттемелері қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
0
150
1.16
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының талабы бойынша кез келген сәтте күші жойылуға тиіс, бейрезидент банк филиалының болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0
0
1.17
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының талабы бойынша кез келген сәтте күші жойылуға тиіс, бейрезидент банк филиалының болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0
20
1.18
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының талабы бойынша кез келген сәтте күші жойылуға тиіс, бейрезидент банк филиалының болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0
50
1.19
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының талабы бойынша кез келген сәтте күші жойылуға тиіс, бейрезидент банк филиалының болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0
100
1.20
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының бейрезидент банк филиалының талабы бойынша кез келген сәтте күші жойылуға тиіс, бейрезидент банк филиалының болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0

100
1.15
Аккредитивы филиала банка-нерезидента:
без финансовых обязательств банка, обязательства по которым обеспечены:
гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
150
1.16
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию филиала банка-нерезидента, заключенные с лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
0
1.17
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию филиала банка-нерезидента, заключенные с лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
20
1.18
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию филиала банка-нерезидента, заключенные с лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
50
1.19
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию филиала банка-нерезидента, заключенные с лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
100
1.20
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию филиала банка-нерезидента, заключенные с лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0

150
1.21
Бейрезидент банк филиалы берілген қарызды қамтамасыз етуге қабылдаған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің I тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған кепілдіктер
0
0
1.22
Бейрезидент банк филиалы берілген қарызды қамтамасыз етуге қабылдаған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІI тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған кепілдіктер
0
20
1.23
Бейрезидент банк филиалы берілген қарызды қамтамасыз етуге қабылдаған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған кепілдіктер
0
50
1.24
Бейрезидент банк филиалы берілген қарызды қамтамасыз етуге қабылдаған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған кепілдіктер
0
100
1.25
Бейрезидент банк филиалы берілген қарызды қамтамасыз етуге қабылдаған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған кепілдіктер
0
150
1.26
Бейрезидент банк филиалы арнайы қаржы компаниясына ұсынған өтімділік құралдары
0
-
II топ
2.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
0
2.2
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
20
2.3
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
50
2.4
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
100
2.5
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
150
2.6
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
20
0
2.7
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
20
20
2.8
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
20
50
2.9
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
20

150
1.21
Гарантии, принятые филиалом банка-нерезидента в обеспечение выданного займа, заключенные с лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
0
1.22
Гарантии, принятые филиалом банка-нерезидента в обеспечение выданного займа, заключенные с лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
20
1.23
Гарантии, принятые филиалом банка-нерезидента в обеспечение выданного займа, заключенные с лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
50
1.24
Гарантии, принятые филиалом банка-нерезидента в обеспечение выданного займа, заключенные с лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
100
1.25
Гарантии, принятые филиалом банка-нерезидента в обеспечение выданного займа, заключенные с лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
0
150
1.26
Инструменты ликвидности, предоставленные филиалом банка-нерезидента специальной финансовой компании
0
-
II группа
2.1
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года, заключенные с лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
0
2.2
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года, заключенные с лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
20
2.3
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года, заключенные с лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
50
2.4
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года, заключенные с лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
100
2.5
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года, заключенные с лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
150
2.6
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в лиц заемщиков, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
0
2.7
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
20
2.8
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
50
2.9
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20

100
2.10
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-"-тен "АА-" дейін тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен міндеттемелері толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
20
150
2.11
Міндеттемелері мыналар бойынша: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor`s агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін және одан жоғары деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
20
0
2.12
Міндеттемелері мыналар бойынша: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін және одан жоғары деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
20
20

100
2.10
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
150
2.11
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым обеспечены: гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
0
2.12
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства, которые обеспечены: гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
20

2.13
Міндеттемелері мыналар бойынша: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін және одан жоғары деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
20
50
2.14
Міндеттемелері мыналар бойынша: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін және одан жоғары деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
20
100
2.15
Міндеттемелері мыналар бойынша: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін және одан жоғары деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor`s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
20

2.13
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства, которые обеспечены: гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
50
2.14
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым обеспечены: гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
100
2.15
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства, которые обеспечены: гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20

150
2.16
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің II тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ААА"-тен "АА-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-тен "kzАА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
20
2.17
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IIІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ААА"-тен "АА-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Рооr's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-тен "kzАА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
50
2.18
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ААА"-тен "АА-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-тен "kzАА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
100
2.19
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің "ААА"-тен "АА-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Рооr's) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-тен "kzАА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
150
2.20
Бейрезидент банк филиалы арнайы қаржы компаниясына ұсынған бір жылға дейін қоса алғанда бастапқы өтеу мерзімі бар өтімділік құралдары
20
-
III топ
3.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
0
3.2
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
20
3.3
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
50
3.4
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50

150
2.16
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" пo национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
20
2.17
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
50
2.18
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
100
2.19
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
20
150
2.20
Инструменты ликвидности, предоставленные филиалом банка-нерезидента специальной финансовой компании с первоначальным сроком погашения до одного года включительно
20
-
III группа
3.1
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 года, заключенные с лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
0
3.2
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 года, заключенные с лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
20
3.3
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 года, заключенные с лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
50
3.4
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 года, заключенные с лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50

100
3.5
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған, бейрезидент банк филиалының болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан аз қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
150
3.6
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толығымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
50
0
3.7
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толығымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
50
20
3.8
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толығымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
50
50
3.9
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толығымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
50

100
3.5
Возможные (условные) обязательства по размещению филиалом банка-нерезидента в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 года, заключенные с лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
150
3.6
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
0
3.7
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
20
3.8
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
50
3.9
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50

100
3.10
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толығымен қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының кепілдіктері және кепілдемелері
50
150
3.11
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-" -ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
50
0

100
3.10
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выданные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
150
3.11
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
0

3.12
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-" -ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
50
20
3.13
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-" -ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
50
50

3.12
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
20
3.13
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
50

3.14
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
50
100
3.15
Міндеттемелері мыналармен: Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-тен "АА-"-ке дейін борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттер үкіметтерінің және орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейінде борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен толық қамтамасыз етілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент банк филиалының аккредитивтері
50

3.14
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
100
3.15
Аккредитивы филиала банка-нерезидента, обязательства по которым полностью обеспечены; встречными гарантиями (поручительствами) правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, выставленные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50

150
3.16
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамынан ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талап ету құқықтарын кері сатып алу бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
100
3.17
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің II тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
20
3.18
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IIІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
50
3.19
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
100
3.20
Бейрезидент банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің IV тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50

150
3.16
Возможные (условные) обязательства по обратному выкупу у акционерного общества "Казахстанская жилищная компания" прав требований по ипотечным жилищным займам
50
100
3.17
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
20
3.18
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
50
3.19
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50
100
3.20
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до
"А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
50

150
3.21
Бейрезидент банк филиалы арнайы қаржы компаниясына ұсынған бір жылдан астам бастапқы өтеу мерзімі бар өтімділік құралдары
50
-
IV топ
4.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған қаржы құралдарын бейрезидент банк филиалына сату туралы және бейрезидент банк филиалының кері сатып алу міндеттемесі бар келісім
100
0
4.2
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған қаржы құралдарын бейрезидент банк филиалына сату туралы және бейрезидент банк филиалының кері сатып алу міндеттемесі бар келісім
100
20
4.3
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған қаржы құралдарын бейрезидент банк филиалына сату туралы және бейрезидент банк филиалының кері сатып алу міндеттемесі бар келісім
100
50
4.4
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған қаржы құралдарын бейрезидент банк филиалына сату туралы және бейрезидент банк филиалының кері сатып алу міндеттемесі бар келісім
100
100
4.5
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалармен жасалған қаржы құралдарын бейрезидент банк филиалына сату туралы және бейрезидент банк филиалының кері сатып алу міндеттемесі бар келісім
100
150
4.6
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының өзге кепілдіктері (кепілдемелері)
100
0
4.7
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының өзге кепілдіктері (кепілдемелері)
100
20
4.8
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент банк филиалының өзге кепілдіктері (кепілдемелері)
100
50
4.9
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент-банк филиалының өзге кепілдіктері (кепілдемелері)
100
100
4.10
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына берілген бейрезидент-банк филиалының өзге кепілдіктері (кепілдемелері)
100
150
4.11
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент-банк филиалының өзге аккредитивтері
100
0
4.12
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент-банк филиалының өзге аккредитивтері

150
3.21
Инструменты ликвидности, предоставленные филиалом банка-нерезидента специальной финансовой компании с первоначальным сроком погашения свыше одного года
50
-
IV группа
4.1
Соглашение о продаже филиалу банка-нерезидента и с обязательством обратного выкупа филиалом банка-нерезидента финансовых инструментов, заключенное с лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
0
4.2
Соглашение о продаже филиалу банка-нерезидента и с обязательством обратного выкупа филиалом банка-нерезидента финансовых инструментов, заключенное с лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
20
4.3
Соглашение о продаже филиалу банка-нерезидента и с обязательством обратного выкупа филиалом банка-нерезидента финансовых инструментов, заключенное с лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
50
4.4
Соглашение о продаже филиалу банка-нерезидента и с обязательством обратного выкупа филиалом банка-нерезидента финансовых инструментов, заключенное с лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
100
4.5
Соглашение о продаже филиалу банка-нерезидента и с обязательством обратного выкупа филиалом банка-нерезидента финансовых инструментов, заключенное с лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
150
4.6
Иные гарантии (поручительства) филиала банка-нерезидента, выданные в пользу лиц, входящих в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
0
4.7
Иные гарантии (поручительства) филиала банка-нерезидента, выданные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
20
4.8
Иные гарантии (поручительства) филиала банка-нерезидента, выданные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
50
4.9
Иные гарантии (поручительства) филиала банка-нерезидента, выданные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
100
4.10
Иные гарантии (поручительства) филиала банка-нерезидента, выданные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
150
4.11
Иные аккредитивы филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в І группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
0
4.12
Иные аккредитивы филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

100
20
4.13
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент-банк филиалының өзге аккредитивтері
100
50
4.14
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент-банк филиалының өзге аккредитивтері
100
100
4.15
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың пайдасына ұсынылған бейрезидент-банк филиалының өзге аккредитивтері
100
150
4.16
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
20
4.17
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
50
4.18
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
100
4.19
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

100
20
4.13
Иные аккредитивы филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
50
4.14
Иные аккредитивы филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
100
4.15
Иные аккредитивы филиала банка-нерезидента, выставленные в пользу лиц, входящих в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
150
4.16
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" пo национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
20
4.17
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" пo национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
50
4.18
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
100
4.19
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

100
150
4.20
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің І тобына енгізілетін тұлғалардың алдындағы бейрезидент-банк филиалының өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
0
4.21
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғалардың алдындағы бейрезидент-банк филиалының өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
20
4.22
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғалардың алдындағы бейрезидент-банк филиалының өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
50
4.23
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғалардың алдындағы бейрезидент-банк филиалының өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
100
4.24
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғалардың алдындағы бейрезидент-банк филиалының өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
150
4.25
Бейрезидент-банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
20
4.26
Бейрезидент-банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІІІ тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
50

100
150
4.20
Иные условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента, перед лицами, входящими в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
0
4.21
Иные условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента, перед лицами, входящими в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
20
4.22
Иные условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента, перед лицами, входящими в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
50
4.23
Иные условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента, перед лицами, входящими в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
100
4.24
Иные условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента, перед лицами, входящими в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
100
150
4.25
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в II группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
350
20
4.26
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в III группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
350
50

4.27
Бейрезидент-банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің ІV тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

4.27
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

350
100
4.28
Бейрезидент-банк филиалы шартты міндеттемелер шоттарында ұстап тұрған және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің V тобына енгізілетін тұлғаларға қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін кредит рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

350
100
4.28
Позиции секьюритизации, удерживаемые филиалом банка-нерезидента на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящим в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

350
150
5
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелер жиынтығы:
X
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып сараланған шартты
және ықтимал міндеттемелердің
талдамасы туралы есеп
ысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_ RUIVO, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына сәйкес толтырылады.

350
150
5
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска:
X
X
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке условных
и возможных обязательств,
взвешенных с учетом
кредитного риска
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс - 1-BVU_ RUIVO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3 және 6-бағандарда туынды қаржы құралдарының номиналдық және нарықтық құны көрсетіледі.
6. 5-бағанда туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдары бойынша номиналдық құны көрсетіледі.
7. 8-бағанда туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел ескерілген туынды қаржы құралдарының номиналды құны мен туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының контрагент үшін кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген сомасы көрсетіледі.
Тізбеге
58-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_RSPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті пайыздармен
Есепке алынатын сомасы
1
2
3
4
5
1
Тәуелсіз рейтингі Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "АА-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингінен төмен емес шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, олар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдемесі бар бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы
0
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, дербес рейтингі Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингінен төмен емес шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушыларының және халықаралық қор биржалары таныған сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар түріндегі, 6 айдан кем өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 3 и 6 указываются номинальная и рыночная стоимость производных финансовых инструментов.
6. В графе 5 указывается номинальная стоимость по производным финансовым инструментам, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для производных финансовых инструментов.
7. В графе 8 указывается сумма номинальной стоимости производных финансовых инструментов с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для контрагента.
Приложение 58 к Перечню
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют)
Индекс формы административных данных: 1-BVU_RSPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка расчета специфичного процентного риска
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент специфичного риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, ценных бумаг, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства)
0
2
Сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения со сроком погашения менее 6 месяцев в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, ценных бумаг, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями, ценных бумаг, включенных в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами

0,25
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, олар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдемесі бар бағалы қағаздар, дербес рейтингі Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингінен төмен емес шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушыларының және халықаралық қор биржалары таныған сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар түріндегі 6 айдан 24 айға дейін өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы
1
4
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, олар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдемесі бар бағалы қағаздар, дербес рейтингі Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингінен төмен емес шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушыларының және халықаралық қор биржалары таныған сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар түріндегі 24 айдан асатын өтеу мерзімімен сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы
1,6
5
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы
8
Айрықша тәуекел жиынтығы
0
X
0
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Айрықша пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар
бөлігінде) талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_RSPR, кезеңділігі - ай сайын)

0,25
3
Сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения со сроком погашения от 6 месяцев до 24 месяцев в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, ценных бумаг, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями, ценных бумаг, включенных в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами
1
4
Сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения со сроком погашения более 24 месяцев в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, ценных бумаг, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями, ценных бумаг, включенных в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами
1,6
5
Сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки
8
Итого специфический риск
0
X
0
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расшифровке
расчета специфичного
процентного риска
(в разрезе валют)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют)
(индекс - 1-BVU_RSPR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына сәйкес толтырылады.
6. 3-бағанда біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағанда Айрықша тәуекелдің пайызбен берілген коэффициенті ескеріле отырып, біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
8. 2, 3 және 4-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен бекітілген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне 8-қосымшаға сәйкес халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тiзiмiнде айқындалған халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).
6. В графе 3 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам.
7. В графе 5 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с учетом коэффициента специфического риска в процентах.
8. В строках 2, 3 и 4 указывается организатор торгов, признаваемый международными фондовыми биржами, определенный в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению 8 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размеру капитала банка, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 15886.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3 және 4-бағандарда ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
6. 6 және 7-бағандарда саралау коэффициенті ескеріле отырып сараланған ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
7. 8-бағанда сараланған жабық позициялар сомасы көрсетіледі.
8. 9 және 10-бағандарда жиынтық сараланған ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
Тізбеге
60-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жалпы пайыздық тәуекелді (валюталар бөлігінде) есептеудің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_ ROPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы
(мың теңгемен)
Позициялар атауы
Сомасы
1
2
3
1
Аймақтар бойынша өтемақы жасалған сараланған позициялар есебі
2
1-аймақ
3
Уақыт аралықтары бойынша сараланған жабық позиция бойынша жиынтығы
4
Сараланған ашық позиция (ұзын)
5
Сараланған ашық позиция (қысқа)
6
Жиынтық ашық позиция бойынша сараланған жабық позиция
7
Сараланған ашық позиция
8
2-аймақ
9
Уақыт аралықтары бойынша сараланған жабық позиция бойынша жиынтығы
10
Сараланған ашық позиция (ұзын)
11
Сараланған ашық позиция (қысқа)
12
Жиынтық ашық позиция бойынша сараланған жабық позиция
13
Сараланған ашық позиция
14
3-аймақ
15
Уақыт аралықтары бойынша сараланған жабық позиция бойынша жиынтығы
16
Сараланған ашық позиция (ұзын)
17
Сараланған ашық позиция (қысқа)
18
Жиынтық ашық позиция бойынша сараланған жабық позиция
19
Сараланған ашық позиция
20

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 3 и 4 указывается сумма открытых позиций.
6. В графах 6 и 7 указывается сумма открытых взвешенных позиций с учетом коэффициента взвешивания.
7. В графе 8 указывается сумма закрытых взвешенных позиций.
8. В графах 9 и 10 указывается сумма итоговых открытых взвешенных позиций.
Приложение 60 к Перечню
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ ROPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка расчета общего процентного риска (в разрезе валют)
(в тысячах тенге)
Наименование позиций
Сумма
1
2
3
1
Расчет взвешенных позиций, компенсированных по зонам
2
Зона 1
3
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
4
Взвешенная открытая позиция (длинная)
5
Взвешенная открытая позиция (короткая)
6
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
7
Взвешенная открытая позиция
8
Зона 2
9
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
10
Взвешенная открытая позиция (длинная)
11
Взвешенная открытая позиция (короткая)
12
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
13
Взвешенная открытая позиция
14
Зона 3
15
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
16
Взвешенная открытая позиция (длинная)
17
Взвешенная открытая позиция (короткая)
18
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
19
Взвешенная открытая позиция
20

1-аймақтың сараланған жабық позициясының 40 пайызы
32
2-аймақтың сараланған жабық позициясының 30 пайызы
33
3-аймақтың сараланған жабық позициясының 30 пайызы
34
1 және 2 аймақ арасындағы сараланған жабық позицияның 40 пайызы
35
2 және 3 аймақ арасындағы сараланған жабық позицияның 40 пайызы
36
1 және 3 аймақ арасындағы сараланған жабық позицияның 100 пайызы
37
Қалған сараланған ашық позицияның 100 пайызы
38
Жалпы пайыздық тәуекел жиынтығы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Жалпы пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар
бөлігінде) талдамасы туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Жалпы пайыздық тәуекелді (валюталар бөлігінде) есептеудің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_ ROPR, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда аймақтардың әрқайсысының уақыт аралықтары бойынша сараланған және қалдық ашық немесе жабық позициялар бойынша сома көрсетіледі.
6. 3-бағанда 38-жол бойынша жалпы пайыздық тәуекел жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Тізбеге
61-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_ R_MRZ_R
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалымен) (бұдан әрі - бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастармен байланысты емес бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының бейрезидент-банк филиалы алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегінің талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Жиынтығы
X
X
X
X
X
X
2-кесте. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалымен) (бұдан әрі - бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастармен байланысты бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының бейрезидент-банк филиалы алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегінің талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Бейрезидент-банк филиалымен айрықша қатынастармен байланысты белгісі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
баланстық шот
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
...
Жиынтығы
X
X
X
X
X
X
X
3-кесте. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалымен) (бұдан әрі - бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастармен байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Бейрезидент-банк филиалымен айрықша қатынастармен байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Жиынтығы
X
X
X
X
X
X
4-кесте. Тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша банктік қарыздың, қарыз алушы алдындағы не Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердің ең жоғарғы сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Өзара байланысты қарыз алушылардың белгісі
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Жиынтығы
X
X
X

40 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 1
32
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 2
33
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 3
34
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2
35
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3
36
100 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3
37
100 процентов оставшейся открытой взвешенной позиции
38
Итого общий процентный риск
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке расчета
общего процентного риска
(в разрезе валют)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)
(индекс - 1-BVU_ ROPR, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 указываются суммы по взвешенным и остаточным открытым или закрытым и позициям по временным интервалам каждой из зон.
6. В строке 38 указываются сведения по общему процентному риску.
Приложение 61 к Перечню
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика
(в разрезе заемщиков)
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ R_MRZ_R
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Отчет о расшифровке совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее - филиал банка-нерезидента) особыми отношениями по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
Итого
X
X
X
X
X
X
Таблица 2. Отчет о расшифровке совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее – филиал банка-нерезидента) особыми отношениями по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак связанности с филиалом банка-нерезидента особыми отношениями
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
5
1
2
Итого
X
X
X
продолжение таблицы:
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
6
7
8
9
10
X
X
X
X
Таблица 3. Отчет о расшифровке суммы рисков по всем заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее - филиал банка-нерезидента) особыми отношениями
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак связанности с филиалом банка-нерезидента особыми отношениями
1
2
3
4
1
2
Итого
X
X
продолжение таблицы:
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Таблица 4. Отчет о расшифровке максимальной суммы бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
1
Итого
X
X
X

5-кесте. Резервтік ретінде қабылданатын, әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 пайызынан асатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2
...
Жиынтығы
X
X
X
X
X
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Бір қарыз алушыға
тәуекелдің (қарыз алушылар
бөлігінде) ең жоғары
мөлшерінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_ R_MRZ_R, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына (бұдан әрі - № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.

Таблица 5. Отчет о расшифровке совокупной суммы рисков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 процентов от размера активов, принимаемых в качестве резерва
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
4
1
Итого
X
продолжение таблицы:
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расшифровке
максимального размера
риска на одного заемщика
(в разрезе заемщиков)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика
(в разрезе заемщиков)
(индекс - 1-BVU_ R_MRZ_R, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).

6. Нысанды толтыру кезінде № 23 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің 3-тарауына сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.
7. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген кестелер толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
62-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
K4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп

6. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с главой 3 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23.
7. При отсутствии сведений в отчетном периоде указанные таблицы не заполняются и не представляются.
Приложение 62 к Перечню
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4

Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_R_K4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"_________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық шамасының талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Айдың күнтізбелік күні
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Кассадағы қолма-қол ақша
2
Жолдағы банкноттар және монеталар
3
Айырбастау пункттеріндегі қолма-қол ақша
4
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
5
Жолдағы жол чектеріндегі ақша
6
Кассадағы қымбат металдардан дайындалған монеталар
7
Жол чектеріндегі ақша
8
Кассадағы арзан металдардан дайындалған коллекциялық монеталар
9
Тазартылған қымбат металдар
10
Жолдағы тазартылған қымбат металдар
11
Метал шоттарындағы орналастырылған тазартылған қымбат металдар
12
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттар
13
Орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
14
Клиринг ұйымының (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларына жарналар, маржалық жарналар, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету болып табылатын банктің ақшасы
15
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
16
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етуге дейінгі салымдар
17
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Самұрық-Қазына "ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек "Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар, акцияларының жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар
18
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар бағалы қағаздар
19
Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердегі талап етуге дейінгі салымдар
20
Стэндард энд Пурс (Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) рейтингтік агенттіктің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес банктеріне берілген "овернайт" қарыздары
21
Қазақстан Республикасының банктерінде, сондай-ақ Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктерде бір түнге орналастырылған салымдар
22

Индекс формы административных данных: 1-BVU_R_K4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___" _________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Отчет о расшифровке среднемесячной величины высоколиквидных активов
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наличность в кассе
2
Банкноты и монеты в пути
3
Наличность в обменных пунктах
4
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
5
Деньги в дорожных чеках в пути
6
Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе
7
Деньги в дорожных чеках
8
Коллекционные монеты, изготовленные из недрагоценных металлов, в кассе
9
Аффинированные драгоценные металлы
10
Аффинированные драгоценные металлы в пути
11
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
12
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
13
Деньги на счетах в центральном депозитарии
14
Деньги банка, являющиеся взносами в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента
15
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь)
16
Вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан
17
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку
18
Ценные бумаги, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан
19
Вклады до востребования в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства)
20
Займы "овернайт", предоставленные банкам Республики Казахстан и банкам-нерезидентам Республики Казахстан, имеющим долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
21
Вклады, размещенные на одну ночь в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
22

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16149 болып тіркелген, "Облигациялары банктер мен банк холдингтері меншікке сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін және банктер мен банк холдингтері меншікке сатып алатын облигацияларға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 234 қаулысымен белгіленген деңгейден төмен емес тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
23
"ВВВ-"-тен төмен емес (Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) және (немесе) Фитч (Fitch) рейтингтік агенттiктерiнiң жіктеуі бойынша) немесе "ВааЗ"-тен төмен емес (Moody's Investors Service рейтингтік агенттiгiнiң жіктеуі бойынша) рейтингi бар шетел эмитенттерінің облигациялары
24
Ұлттық Банкте 7 күнге дейінгі өтеу мерзімі бар мерзімді депозиттер
25
Ұлттық холдинг, ұлттық басқарушы холдинг, дауыс беруші акцияларының 100 пайызы (қатысу үлесі) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар - оригинаторлар құрған исламдық арнайы қаржы компаниясы шығарған ислам бағалы қағаздары
26
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен төмен емес шетел валютасында тәуелсіз ұзақ мерзiмдi рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң ислам бағалы қағаздары
27
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шетел эмитенттерінің ислам бағалы қағаздары
28
Жоғары өтімді активтерді есептеуге енгізілетін есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықтар, әділ құнды оң(теріс) түзетудің шоттары
29
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың өтімділігі жоғары бағалы қағаздардың баланстық құны
30
Осы мәмілелер бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының баланстық шотында есепке алынатын және мерзімді өтімділік коэффициенттерінің есебіне кіргізілген жағдайда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының валюталық своп операциялары бойынша талаптар
Жиынтығы:
2-кесте. Талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасының талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Айдың күнтізбелік күні
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттар
2
Шетелдік орталық банктердегі корреспонденттік шоттар
3
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
4
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттар
5
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
6
Шетелдік орталық банктердегі талап етілгенге дейінгі салымдар
7
Басқа банктердегі талап етілгенге дейінгі салымдар
8
Басқа банктер талап еткенге дейінгі салымдар бойынша мерзімі ұзартылған берешек
9
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт қарыздары
10
Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт қарыздары
11
Басқа банктерден алынған овернайт қарыздары
12
Бір түнге басқа банктерден тартылған салымдар
13
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
14
Клиенттердің ағымдағы шоттары
15
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығымен мерзімді міндеттемелер, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін, тазартылған қымбат металдарын қоспағандағы банктердің мерзімді және шартты депозиттері
16
Клиенттердің талап етуге дейін салымдары
17
Талап еткенге дейінгі басқа міндеттемелер, оның ішінде ағымдағы өтімділік коэффициенті есебіне енгізілетін есептеуді жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
18
Есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, талап етілгенге дейінгі міндеттемелер бойынша әділ құнның оң(теріс) түзетулер шоты,
19

Государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже уровня, установленного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 234 "Об установлении перечня международных финансовых организаций, облигации которых банки и банковские холдинги приобретают в собственность, и требований к облигациям, которые банки и банковские холдинги приобретают в собственность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16149
23
Облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинг не ниже "ВВВ-" (по классификации рейтинговых агентств Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) и (или) Фитч (Fitch) или не ниже "ВааЗ" (по классификации рейтингового агентстваМудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service)
24
Срочные депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан со сроком погашения до 7 (семи) календарных дней
25
Исламские ценные бумаги, выпущенные исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором - национальным холдингом, национальным управляющим холдингом, юридическими лицами, 100 (ста) процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
26
Исламские ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
27
Исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
28
Начисленное вознаграждение, дисконты, премии, счета положительных (отрицательных) корректировок справедливой стоимости, включаемые в расчет высоколиквидных активов
29
Балансовая стоимость государственных ценных бумаг и прочих высоколиквидных ценных бумаг, проданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на условиях их обратного выкупа или переданных в залог
30
Требования по операциям валютный своп, учитываемые на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности
31
Количество рабочих дней
Итого:
Таблица 2. Отчет о расшифровке среднемесячной величины обязательств до востребования
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная
величина
1
2
3
4
1
Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан
2
Корреспондентские счета иностранных центральных банков
3
Корреспондентские счета других банков
4
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5
Вклады до востребования Национального Банка Республики Казахстан
6
Вклады до востребования иностранных центральных банков
7
Вклады до востребования других банков
8
Просроченная задолженность по вкладам до востребования других банков
9
Займы овернайт, полученные от Национального Банка Республики Казахстан
10
Займы овернайт, полученные от иностранных центральных банков
11
Займы овернайт, полученные от других банков
12
Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь
13
Деньги государственного бюджета
14
Текущие счета клиентов
15
Срочные обязательства с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств, в том числе срочные и условные депозиты других банков, за исключением срочных и условных депозитов физических и юридических лиц, аффинированных драгоценных металлов
16
Вклады до востребования клиентов
17
Прочие обязательства до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчета, включаемые в расчет коэффициента текущей ликвидности
18
Начисленное вознаграждение, дисконты, премии, счета положительных (отрицательных) корректировок справедливой стоимости по обязательствам до востребования
19

Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен үлестес заңды тұлғаларының сыртқы қарыздарды тарту кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі 3 (үш) үш жылдан кем, 50 (елу) пайызға тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне k4 нормативінің есебіне енгізілетін қарыздарды тарту кезінде берілген k1 резерві ретінде қабылданатын, активтердің жеткіліктілік коэффициентінің ең төменгі мәніне көбейтілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
20

Необеспеченные гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, выданные при привлечении внешних займов аффилиированными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими лицами, а также в рамках сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по секьюритизации, с правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств должника по этим займам, со сроком до погашения менее 3 (трех) лет, умноженные на коэффициент конверсии равный 50 (пятидесяти) процентам и минимальное значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, выданных при привлечении займов, включаемых в расчет норматива k4
20

Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен үлестес заңды тұлғаларының сыртқы қарыздарды тарту кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі 3 (үш) үш жылға дейін және одан артық, 100 (жүз) пайызға тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне k4 нормативінің есебіне енгізілетін қарыздарды тарту кезінде берілген k1 резерві ретінде қабылданатын, активтердің жеткіліктілік коэффициентінің ең төменгі мәніне көбейтілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
Жиынтығы:
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
K4 ағымдағы өтімділік
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме K4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_R_K4, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "K4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Необеспеченные гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, выданные при привлечении внешних займов аффилиированными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими лицами, а также в рамках сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по секьюритизации, с правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств должника по этим займам, со сроком до погашения 3 (три) года и более, умноженные на коэффициент конверсии равный 100 (ста) процентам и минимальное значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, выданных при привлечении займов, включаемых в расчет норматива k4
Итого:
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке коэффициента
текущей ликвидности k4
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4
(индекс - 1-BVU_R_K4, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" 2021 жылғы № 23 қаулысына (бұдан әрі – № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.
6. "Өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық шамасының талдамасы туралы есеп" кестесін толтыру кезінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің 52 және 53-тармақтарына сәйкес өтімділігі жоғары активтер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-кестесінің 25, 26 және 27-жолдарын тек Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ғана толтырады.
8. Нысанды толтыру кезінде "Орташа айлық шама" бағанасында өтімділігі жоғары талап еткенге дейінгі активтер (міндеттемелердің) жиынтықты сомасының есепті кезеңнің әрбір жұмыс күніне есепті кезеңдегі жұмыс күнінің санына арақатысы көрсетіледі.
9. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
10. Егер аталған мәмілелер бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының баланстық шоттарында есепке алынатын және өтімділік коэффициенттерінің есебіне кіргізілген жағдайда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының баланстық шоттарында есепке алынатын валюталық своп операциялары бойынша талаптар өтімділігі жоғары активтердің есебіне кіреді.
11. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
63-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
K4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_ R_K4-1, k4-2, k4-3
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан

5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).
6. При заполнении Таблицы 1 "Отчет о расшифровке среднемесячной величины высоколиквидных активов" указываются сведения по высоколиквидным активам в соответствии с пунктами 52 и 53 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23.
7. Строки 25, 26 и 27 Таблицы 1 заполняются только филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан.
8. При заполнении в графы 4 Таблиц 1 и 2 указывается отношение совокупной суммы высоколиквидных активов (обязательств) до востребования за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
9. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
10. Требования по операциям валютный своп, учитываемым на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включаются в расчет высоколиквидные активы, если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности.
11. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 63 к Перечню
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ R_K4-1, k4-2, k4-3
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма

1-кесте. K4-1 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтер
Өтеуге дейінгі қалған мерзімі күнтізбелік жеті күнге дейінгі қоса мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
Активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
Міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
2-кесте. K4-2 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса, өтеуге дейін қалған мерзімі бір айға дейінгі өтімді активтер
Өтеуге дейінгі қалған мерзімі қоса алғанда бір айға дейінгі мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
Активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
Міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
3-кесте. K4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейінгі өтімді активтер
Өтеуге дейінгі қалған мерзімі қоса алғанда үш айға дейінгі мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
Активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
Міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
K4-1, k4-2, k4-3 мерзімді
өтімділік коэффициентінің
талдамасы туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме K4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "K4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.

Таблица 1. Отчет о расшифровке коэффициента срочной ликвидности k4-1
(в тысячах тенге)
Дата
Высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно
1
2
3
1
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Таблица 2. Отчет о расшифровке коэффициента срочной ликвидности k4-2
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно
1
2
3
1
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Таблица 3. Отчет о расшифровке коэффициента срочной ликвидности k4-3
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
1
2
3
1
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке коэффициентов
срочной ликвидности
k4-1, k4-2, k4-3
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3
(индекс - 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.

4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" 2021 жылғы № 23 қаулысына (бұдан әрі – № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.
6. k4-1 мерзімді өтімділік коэффициентін есептеу бойынша нысанын толтыру кезінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес өтеуге дейін күнтізбелік жеті күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімділігі жоғары активтердің және мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. k4-2 мен k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу нысанын толтыру кезінде Әдістеменің 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген бір айға дейін қалған өтімділігі жоғары активтер мен мерзімді міндеттемелерін қоса, өтеу мерзімі бір айға дейін қалған мерзімімен өтімді активтер орташа айлық шамасы көрсетіледі.
8. k4-1, k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу бойынша нысанын толтыру кезінде "Жиынтығы: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиынтығы: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке өтімді активтердің/міндеттемелердің жиынтықты сомасына есепті кезеңдегі жұмыс күнінің санына қатысты арақатысы көрсетіледі.
9. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
10. Есептік кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген кестелер толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
64-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).
6. При заполнении формы по расчету коэффициента срочной ликвидности k4-1 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23 (далее - Методика).
7. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-2 и k4-3 указывается среднемесячная величина ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 64, 65 и 66 Методики.
8. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3 в строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
9. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
10. При отсутствии сведений в отчетном периоде Формы не заполняются и не представляются.
Приложение 64 к Перечню
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz

K4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтер
Өтеуге дейін күнтізбелік жеті күнге дейін қоса қалған мерзімімен мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
2-кесте. k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса, өтеуге дейін бір айға дейін қалған мерзімімен өтімді активтер
90 (тоқсан) пайызға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген өтеуге дейін бір айға дейін қоса қалған мерзімімен мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
3-кесте. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса, өтеуге дейін үш айға дейін қалған мерзімімен өтімді активтер
80 (сексен) пайызға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген өтеуге дейін үш айға дейін қоса қалған мерзімімен мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы:
активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы:
міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді
валюталық өтімділік
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индекс - 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, кезеңділігі - ай сайын)

Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Отчет о расшифровке коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4
(в тысячах тенге)
Дата
Высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно
1
2
3
1
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Таблица 2. Отчет о расшифровке коэффициента срочной валютной ликвидности k4-5
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, умноженные на коэффициент конверсии равный 90 (девяноста) процентам
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Таблица 3. Отчет о расшифровке коэффициента срочной валютной ликвидности k4-6
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, умноженные на коэффициент конверсии равный 80 (восьмидесяти) процентам
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого:
среднемесячная величина активов
X
Итого:
среднемесячная величина обязательств
X
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке коэффициентов
срочной валютной ликвидности
k4-4, k4-5, k4-6
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6
(индекс - 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, периодичность - ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әр жұмыс күні үшін толтырылады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" 2021 жылғы № 23 қаулысына (бұдан әрі – № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.
6. k4-4 мерзімді өтімділік коэффициентін есептеу бойынша нысанын толтыру кезінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі - Әдістеме) 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес өтеуге дейін күнтізбелік жеті күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімділігі жоғары активтердің және мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерін есептеу нысанын толтыру кезінде Әдістеменің 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтеуге дейін бір айға дейін қалған мерзімімен өтімділігі жоғары активтерді және мерзімді міндеттемелерді қоса, өтеуге дейін бір айға дейін қалған мерзімімен шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және сол шетел валютасындағы өтімді активтердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).
6. При заполнении Формы по расчету коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов в иностранной валюте и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23 (далее – Методика).
7. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-5 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики.

8. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерін есептеу нысанын толтыру кезінде Әдістеменің 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтеуге дейін үш айға дейін қалған мерзімімен өтімділігі жоғары активтерді және мерзімді міндеттемелерді қоса, өтеуге дейін үш айға дейін қалған мерзімімен шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және сол шетел валютасындағы өтімді активтердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
9. k4-4, k4-5 және k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерін есептеу нысанды толтыру кезінде Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас рейтингі бар елдердің жиынтықты шетел валюталары және жоғарыда аталған агенттігінің "А" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша "Еуро" валютасы бөлігінде мәліметтері көрсетіледі.
10. Нысанды толтыру кезінде "Жиынтығы: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиынтығы: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке өтімді активтердің/міндеттемелердің жиынтықты сомасына есепті кезеңдегі жұмыс күнінің санына қатысты арақатысы көрсетіледі.
11. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
12. Есептік кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген кестелер толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
65-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_DVP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
апта сайын есепті аптадан кейінгі аптаның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Есеп аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде аяқталатын күнтізбелік айға жататын есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және ағымдағы күнтізбелік айға жататын есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін жеке-жеке аяқталатын айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Нысан
Кесте. Әрбір шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позиция
(мың теңгемен)
Резерв ретінде қабылданатын актив

8. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-6 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики.
9. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6 сведения указываются в совокупности по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service), и валюте "Евро" и в разрезе по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" вышеуказанных рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
10. В строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
11. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
12. При отсутствии сведений в отчетном периоде указанные таблицы не заполняются и не представляются.
Приложение 65 к Перечню
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
Индекс формы административных данных: 1-BVU_DVP
Периодичность: еженедельная, ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
еженедельно, не позднее пятого рабочего дня недели, следующего за отчетной неделей
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
При истечении календарного месяца в отчетную неделю отчет представляется не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за истекшим календарным месяцем, раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к истекшему календарному месяцу, и за календарные дни отчетной недели, относящиеся к текущему календарному месяцу
Форма
Таблица. Валютная позиция по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
(в тысячах тенге)
Активы, принимаемые в качестве резерва

Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" шетел валютасы, сондай-ақ тазартылған қымбат металдар бойынша резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 12,5 пайызынан аспайтын мөлшердегі ашық валюталық позицияның лимиті (ұзын немесе қысқа)
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің шетел валюталары бойынша ашық валюталық позицияның лимиті (ұзын немесе қысқа) - резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 5 пайызы
Валюталық нетто-позиция лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтердің 25 пайызы
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары бойынша ашық ұзын және (немесе) қысқа позициясының лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтердің 50 пайызы
Валюта атауы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
1
2
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндет-темелер
Позиция
Талаптар
Міндет-темелер
Позиция
1
2
3
4
5
6
7
1. Қолма-қол шетел валютасы
...

Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро", а также аффинированным драгоценным металлам в размере, не превышающем 12,5 процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - 5 процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит валютной нетто-позиции - 25 процентов от активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит открытой длинной и (или) короткой позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств - 50 процентов от активов, принимаемых в качестве резерва
Наименование валюты
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
1
2
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
1
2
3
4
5
6
7
1. Наличная иностранная валюта
...

2. Орналастырылған (тартылған) салымдар
...
3. Берілген (алынған) қарыздар
...
4. Алу (төлеу) үшін есептелген сыйақы
...
5. Борыштық және үлестік бағалы қағаздар
...
6. Дебиторлық (кредиторлық) берешек
7. Туынды қаржы құралдары
….
8. Баланстық шоттар бойынша жиынтық
...
9. Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары
10. Баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
11. Баланстық және баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
….

2. Вклады, размещенные(привлеченные)
...
3. Займы, выданные (полученные)
...
4. Начисленное вознаграждение к получению (выплате)
...
5. Долговые и долевые ценные бумаги
...
6. Дебиторская (кредиторская) задолженность
7. Производные финансовые инструменты
….
8. Итого по балансовым счетам
...
9. Производные финансовые инструменты в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств
10. Итого по внебалансовым счетам
11. Итого по балансовым и внебалансовым счетам
….

12. Нетто-позиция жиынтығы
кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
3
4
5
(күні)
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндет-темелер
Позиция
Талаптар
Міндет-темелер
Позиция
Талаптар
Міндет-темелер
Позиция
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Аптаның (айдың) әрбір жұмыс
күні үшін әрбір шетел валютасы
бойынша валюталық позициялар
және валюталық нетто-позиция
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп (индексі - 1-BVU_DVP, кезеңділігі - апта сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан апта сайын, ай сайын жасалады және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Есепті аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде нысан аяқталатын айға тиісті есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және аяқталатын айдан кейінгі айдың есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін бөлек жасалады
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде баланстық шоттарда ескерілетін, шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 10-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін хеджирленетін мәмілелердің, оның ішінде жеткізілмейтін мәмілелердің сомаларын ескере отырып, шетел валютасындағы шартты талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.

12. Итого валютная нетто-позиция
продолжение таблицы:
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
3
4
5
(дата)
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о валютных позициях
по каждой иностранной валюте
и валютной нетто-позиции
за каждый рабочий день недели
(месяца)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
(индекс - 1-BVU_DVP, периодичность - еженедельная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется еженедельно, ежемесячно и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
При завершении календарного месяца в отчетную неделю, форма составляется раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к завершаемому месяцу и за календарные дни отчетной недели месяца, следующего за завершаемым месяцем.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по требованиям и обязательствам в иностранной валюте, учитываемых на балансовых счетах, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. В строке 10 указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм, проводимых филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан хеджируемых сделок, в том числе беспоставочных сделок, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.

7. "Позиция" 4, 7, 10, 13 және 16-бағандар бойынша 12-жолда есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін барлық шетел валюталары бойынша нетто-позиция көрсетіледі.
Тізбеге
66-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1- BVU_KVA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Ішкі активтердің орташа айлық шамасын есептеу туралы есеп
(мың теңгемен)
Активтер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі активтер
Орташа айлық шама
1
2
3
31
1
Ақша және салымдар
2
Берілген қарыздар
3
Үлестік және борыштық бағалы қағаздар
4
Дебиторлық берешек
5
Жарғылық капиталға қатысу
6
Аффинирленген бағалы металдар
7
Жылжитын мүлік
8
Жылжымайтын мүлік
9
Материалдық емес активтер
10
Есептелген сыйақы, дисконттар, сыйақылар, әділ құнды оң (теріс) түзету, ішкі активтерге қалыптастырылған провизиялар (резервтер)
11
Ішкі активтер бойынша мерзімі өткен берешек
12
Ішкі активтер шамасының жиынтығы
13
Ішкі активтердің шамасы 0,95-ке көбейтілген алдыңғы есепті айдағы ішкі міндеттемелердің, резервтік активтің орташа айлық шамасынан үлкен немесе оған тең (Иә (Жоқ)
2-кесте. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының ішкі және өзге міндеттемелерінің орташа айлық шамасын, қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп
(мың теңгемен)
Міндеттемелер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі және өзге міндеттемелер
Орташа айлық шама
1
2
3
31
1
Салымдар
2
Алынған қарыздар
3
Кредиторлық берешек
4
Ішкі міндеттемелер шамасының жиынтығы
5
Резерв ретінде қабылданған активтердің ең аз мөлшері
6

7. В строке 12 по графам 4, 7, 10, 13 и 16 "позиция" указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день отчетного периода.
Приложение 66 к Перечню
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ KVA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов
(в тысячах тенге)
Активы
Внутренние активы по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Деньги и вклады
2
Займы выданные
3
Долевые и долговые ценные бумаги
4
Дебиторская задолженность
5
Участие в уставном капитале
6
Аффинированные драгоценные металлы
7
Движимое имущество
8
Недвижимое имущество
9
Нематериальные активы
10
Начисленное вознаграждение, дисконты, премии, положительные (отрицательные) корректировки справедливой стоимости, провизии (резервы), сформированные на внутренние активы
11
Просроченная задолженность по внутренним активам
12
Итого величина внутренних активов
13
Величина внутренних активов больше или равна среднемесячной величине внутренних обязательств, резервного актива за предыдущий отчетный месяц, умноженной на 0,95 (Да (Нет)
Таблица 2. Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан во внутренние активы
(в тысячах тенге)
Обязательства
Внутренние и иные обязательства по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Вклады
2
Займы полученные
3
Кредиторская задолженность
4
Итого величина внутренних обязательств
5
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва
6

Резерв ретінде қабылданған, 0,75-ке көбейтілген активтер
7
Есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, әділ құнды оң (теріс) түзету
8
Ішкі және өзге міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
9
Резерв немесе активтердің ең төменгі мөлшері ретінде қабылданатын ішкі міндеттемелер мен активтер шамасының жиынтығы
10
Ішкі міндеттемелер шамасының жиынтығы
11
Жұмыс күндерінің саны
12
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
13
Резерв ретінде қабылданатын ішкі міндеттемелердің, активтердің орташа айлық шамасы және өткен есепті ай үшін резерв ретінде қабылданатын активтердің ең төменгі мөлшері
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Ішкі активтердің, ішкі және
өзге міндеттемелердің орташа
айлық шамасын, қаражат
бөлігін ішкі активтерге
орналастыру коэффициентін
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі - 1-BVU_KVA, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.

Активы, принимаемые в качестве резерва, умноженные на 0,75
7
Начисленное вознаграждение, дисконты, премии, положительные (отрицательные) корректировки справедливой стоимости
8
Просроченная задолженность по внутренним и иным обязательствам
9
Итого величина внутренних обязательств и активов, принимаемых в качестве резерва или минимального размера активов
10
Итого величина внутренних обязательств
11
Количество рабочих дней
12
Коэффициент размещения части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан во внутренние активы
13
Среднемесячная величина внутренних обязательств, активов, принимаемых в качестве резерва и минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва за предыдущий отчетный месяц
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расчете среднемесячной
величины внутренних активов,
внутренних и иных обязательств,
коэффициента размещения
части средств во внутренние активы
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы
(индекс - 1-BVU_KVA, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.

4. Нысанға бірінші басшы не есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" 2021 жылғы № 23 қаулысына сәйкес толтырылады.
6. 2-кестенің 6-жолында активтер мен міндеттемелер туралы есептің деректеріне сәйкес 0,75-ке көбейтілген резервтік актив көрсетіледі.
7. 2-кестені толтыру кезінде әрбір жұмыс күні үшін 9-жолға 6-жолда көрсетілген деректер енгізіледі.
8. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
67-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213.
6. В строке 6 Таблицы 2 указывается резервный актив согласно данным отчета об активах и обязательствах, умноженный на 0,75.
7. При заполнении Таблицы 2 за каждый рабочий день в строку 9 включаются сведения, указанные в строке 6.
8. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 67 к Перечню
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан

Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1- BVU_K7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы ақпарат
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы талап етілгенге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
2
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы қоса алғанда бір жылға дейінгі бастапқы өтеу мерзімімен мерзімді міндеттемелер
3
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге сөзсіз құқығы бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы мерзімді міндеттемелер, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) мерзімді және шартты депозиттері
4
Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғаларының ағымдағы шоттары
5

Индекс формы административных данных: 1-BVU_K7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ___________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов
2
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с первоначальным сроком погашения до одного года включительно
3
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств, в том числе срочные и условные депозиты филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), за исключением срочных и условных депозитов физических и юридических лиц
4
Текущие счета юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан
5

Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын, экономиканың "басқа қаржы ұйымдары - коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар - коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар - коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар - коды 8" секторларына кіретін шетелдік компаниялардың филиалдары өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
6
Халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
7
Халықаралық есеп айырысу жүйелері (ClearstreamBanking S.A. және EuroclearBankSA/NV) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
8
Резерв ретінде қабылданатын активтер
9
k7 коэффициентінің есебіне енгізілетін, бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
10
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең төменгі лимиті, (k7)
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттері алдындағы
міндеттемелерге
капиталдандыру
коэффициенттерінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_K7, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.

Краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8
6
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями
7
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными расчетными системами (ClearstreamBanking S.A. и EuroclearBankSA(NV)
8
Активы, принимаемы в качестве резерва
9
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k7
10
Максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами (k7)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке коэффициента
капитализации к обязательствам
перед нерезидентами
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
(индекс - 1-BVU_K7, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.

4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" 2021 жылғы № 23 қаулысына (бұдан әрі - № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.
6. 5-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын, экономиканың "басқа қаржы ұйымдары - коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар - коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар - коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар - коды 8" секторларына кіретін шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері алдындағы міндеттемелер, қысқа мерзімді міндеттемелер, көрсетіледі.
7. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарын (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарын) k7 капиталдандыру коэффициенті үтірден кейін үш белгімен көрсетіледі.
8. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
68-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтерінің талдамасы туралы есебі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 жылғы "___"___________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Бейрезидент-ислам банкі филиалының ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптар атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесi пайызбен
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң қолма-қол шетел валютасы
0
3
Аффинирленген бағалы металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Үкiметiне қойылатын талаптар
0
5
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне қойылатын талаптар
0
6
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
0
7
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
0
8
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
0
9
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарына салықтар және бюджетке төленетін басқа төлемдер бойынша қойылатын талаптар
0
10
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына қойылатын талаптар
0
11
Қазақстан Республикасының ұлттық холдингі, ұлттық басқарушы холдингі - оригинатор құрған, ислам арнайы қаржы компаниясы шығарған ислам бағалы қағаздары
0
12
Тәуелсіз рейтингi Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттiк мәртебесi бар ислам бағалы қағаздары
0
13
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары
0
14
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған бағалы қағаздар
0
15
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктерге ашылған корреспонденттік шоттар бойынша қойылатын талаптар
0
II топ
16
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң қолма-қол шетел валютасы
20
17
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкіметтерiне қойылатын талаптар
20
18
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
20
19
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейінгі рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
20
20
Қазақстан Республикасының жергiлiктi билiк органдарына қойылатын талаптар
20
21
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің жергiлiктi билiк органдарына қойылатын талаптар
20
22
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға қойылатын талаптар
20
23
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар ислам бағалы қағаздары
20
24
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары
20
25
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) 100 (жүз) пайызы ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі заңды тұлға-оригинатор құрған, ислам арнайы қаржы компаниясы шығарған Қазақстан Республикасының ислам бағалы қағаздары
20
26
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi билiк органдары шығарған ислам бағалы қағаздары
20
27
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған ислам бағалы қағаздары
20
III топ
28
Аффинирленбеген бағалы металдар
50
29
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне қойылатын талаптар
50
30
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
50
31
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
50
32
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiн төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдарына қойылатын талаптар
50
33
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға қойылатын талаптар
50
34
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен "ВВ-"-ке дейiн (қоса алғанда) борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен "ВВ+"-ке дейiн (қоса алғанда) борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезидент-банкке ашылған корреспонденттік шоттар бойынша қойылатын талаптар
50
35
Берілген ипотекалық тұрғын үй қарыз сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнынан 50 (елу) пайызды қоса алғанда аспайтын талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары
35
36

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213.
6. В строке 5 указываются краткосрочные обязательства, обязательства перед филиалами и представительствами иностранных юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
7. Коэффициент капитализации филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k7 указывается с тремя знаками после запятой.
8. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 66 к Перечню
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы административных данных: 1-BVU_ RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ___________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемая филиалами исламских банков-нерезидентов
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства)
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Требования к Правительству Республики Казахстан
0
5
Требования к правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
7
Требования к центральным банкам стран, с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
8
Требования к международным финансовым организациям, с рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
9
Требования к местным органам власти Республики Казахстан по налогам и другим платежам в бюджет
0
10
Требования к акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
0
11
Исламские ценные бумаги, выпущенные исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором - национальным холдингом, национальным управляющим холдингом Республики Казахстан
0
12
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
13
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
14
Ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов"
0
15
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
II группа
16
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
17
Требования к правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
18
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
19
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
20
Требования к местным органам власти Республики Казахстан
20
21
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
22
Требования к организациям, имеющим рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
23
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
24
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
25
Исламские ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором - юридическим лицом, 100 (сто) процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
20
26
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
27
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
28
Неаффинированные драгоценные металлы
50
29
Требования к правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
30
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
31
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
32
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
33
Требования к организациям, имеющим рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
34
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor's), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
35
Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 50 (пятидесяти) процентов включительно от стоимости залога
35
36

Берілген ипотекалық тұрғын үй қарыз сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнынан 51 (елу бірден) қоса алғанда 85 (сексен беске) дейінгі пайыз шегіндегі талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары
50
37
Халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен провизиялардың (резервтердің) кемінде 35 (отыз бес) пайызы қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйықы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
100
38
Халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен провизиялардың (резервтердің) 35 (отыз бес) пайыздан астамы және 50 (елу) пайыздан кемі қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйықы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
75
39
Халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес қарыздардың өтелмеген бөлігінен провизиялардың (резервтердің) 50 (елу) пайыздан астамы қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйықы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
50
40
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 24 бабына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілерге берілген, мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қарыздар:
1) қарыз сомасы меншікті капиталдың 0,02 (нөл бүтін жүзден екі) пайызынан аспайды;
2) қарыз валютасы - теңге
75
41
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттiк мәртебесi бар ислам бағалы қағаздары
50
42
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары
50
43
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен төмен емес "А-"-ке дейiнгі тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған ислам бағалы қағаздары
50
44
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған ислам бағалы қағаздары
50
45
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамына қойылатын талаптар
50
IV топ
46
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтеріне қойлатын талаптар
100
47
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріне қойлатын талаптар
100
48
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына қойлатын талаптар
100
49
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдарына қойлатын талаптар
100
50
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А-" төмен рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар резидент ұйымдарға, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдарға және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент ұйымдарға қойлатын талаптар
100
51
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне ашылған корреспонденттік шоттар бойынша қойылатын талаптар
200
52
Басқа да ипотекалық тұрғын үй қарыздары
100
53
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар ислам бағалы қағаздар
200
54
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар ислам бағалы қағаздары
100
55
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi рейтингi бар немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары
100
56
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А -"-тен төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент-ұйымдар, тиісті рейтингітік бағасы жоқ резидент-ұйымдар және Standard & Poor ' s агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдар шығарған ислам бағалы қағаздары
150
57
Төлемдер бойынша есеп айырысулар
150
58
Негізгі құрал-жабдықтар
100
59
Материалдық қорлар
100
V топ
60
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының инвестицияларын қоспағанда, акциялар (жарғылық капиталға қатысу үлестерi) бөлігінде, әдiл құны бойынша есептелетін инвестициялар
100
61

Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога находится в пределах от 51 (пятидесяти одного) процента до 85 (восьмидесяти пяти) процентов включительно от стоимости залога
50
37
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов) по которым сформировано менее 35 (тридцати пяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
100
38
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов) по которым сформировано более 35 (тридцати пяти) процентов и менее 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
75
39
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов) по которым сформировано более 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
50
40
Займы, предоставленные субъектам, отнесенным к малому или среднему предпринимательству, согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, соответствующие следующим критериям:
1) сумма займа не превышает 0,02 (ноль целых две сотых) процента от активов, принимаемых в качестве резерва;
2) валюта займа - тенге
75
41
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
42
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
43
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
44
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
45
Требования к акционерному обществу "Казахстанская фондовая биржа"
50
IV группа
46
Требования к правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
47
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
48
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международным финансовым организациям, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
100
49
Требования к местным органам власти стран, имеющих рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
50
Требования к организациям-резидентам, имеющим рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациям- резидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки, и организациям- нерезидентам, имеющим рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
51
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
52
Прочие ипотечные жилищные займы
100
53
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
54
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
55
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
56
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями резидентами, имеющими рейтинг ниже "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациями- резидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами, имеющими рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
57
Расчеты по платежам
100
58
Основные средства
100
59
Материальные запасы
100
V группа
60
Инвестиции, учитываемые по справедливой стоимости, в части акций (долей участия в уставном капитале), за исключением инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
100
61

Әрқайсысы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қаржылық есептілігін жасау кезінде қаржылық есептілігі шоғырландырылмайтын заңды тұлғаның шығарылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан кем болатын, негізгі капиталдың 10 (он) пайызынан аспайтын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының барлық инвестицияларының сомасы
100
62
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысында белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі - Әдістеме) 4-тармағында көрсетілген реттеушілік түзетулерді қолданғаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының шығарылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан да көп пайызына ие қаржы ұйымының жай акцияларына инвестицияларының сомасы және жиынтығында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтер айырмасының 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан аспайтын шегерілетін уақытша айырмаларға қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бір бөлігі және Әдістеменің 4-тармағының бірінші бөлігінің екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтерден шегерілетін сома
250
63
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "В-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң үкiметтерiне қойылатын талаптар
150
64
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "В-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
150
65
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "В-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
150
66
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң жергілікті билік органдарына қойылатын талаптар
150
67
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар бейрезидент-ұйымдарға және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдарға қойылатын талаптар
150
68
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "В-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң үкіметтері шығарған ислам бағалы қағаздары
200
69
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң жергілікті билік органдары шығарған ислам бағалы қағаздары
150
70
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "В-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң халықаралық қаржы ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары
150
71
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "ВВ-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар бейрезидент-ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдар шығарған ислам бағалы қағаздары
150
72
Келесі шетел мемлекеттерінің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент-ұйымдары шығарған ислам бағалы қағаздары:

Сумма всех инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, каждая из которых составляет менее 10 (десяти) процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, финансовая отчетность которого не консолидируется при составлении финансовой отчетности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не превышающая 10 (десяти) процентов основного капитала
100
62
Сумма инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, в совокупности не превышающая 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее - Методика), и суммы, подлежащей вычету из активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, указанной в абзацах втором, третьем и четвертом части первой пункта 5 Методики
250
63
Требования к правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
64
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
65
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Требования к организациям-нерезидентам, имеющим рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard&Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациям-нерезидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Исламские ценные бумаги, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
69
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
70
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг ниже "В-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
71
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими рейтинг ниже "ВВ-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
72
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген, "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына сәйкес толтырылады.
6. 3-бағанда кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланатын шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома көрсетіледі.
7. 6-бағанда конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген пайызбен (4-баған) шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома (3-баған) және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні пайызбен (5-баған) көрсетіледі.
Тізбеге
70-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_LCR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктердің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптар атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
1
Қолма-қол ақша
100
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі депозиттер
100
3
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, акцияларының жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлғаға, шет мемлекеттердің орталық үкiметтерiне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне, халықаралық қаржы ұйымдарына 0 (нөл) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын талаптар:
100
3.1
Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кепілдік берген бағалы қағаздар
100
3.2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен шет мемлекеттердің орталық банктері кепілдік берген бағалы қағаздар
100
3.3
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары кепілдік берген бағалы қағаздар
100
3.4
Қазақстан Республикасының Үкiметiне берілген қарыздар
100
3.5
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне берілген қарыздар
100
3.6
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкiметтерiне берілген қарыздар
100
3.7
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
100
3.8
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар
100
3.9
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
100

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213.
6. В графе 3 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска.
7. В графе 6 указывается сумма по условным и возможным обязательствам (графа 3), умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4) и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
Приложение 70 к Перечню
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности
Индекс формы административных данных: 1-BVU_LCR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" _________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка коэффициента покрытия ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
Высококачественные ликвидные активы первого уровня
1
Наличные деньги
100
2
Депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан
100
3
Требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, юридическому лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку, правительствам иностранных государств, центральным банкам иностранных государств и международным финансовым организациям, взвешиваемые по степени кредитного риска 0 (ноль) процентов:
100
3.1
ценные бумаги, гарантированные Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан
100
3.2
ценные бумаги, гарантированные правительствами иностранных государств и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее - другие рейтинговые агентства)
100
3.3
ценные бумаги, гарантированные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.4
займы, предоставленные Правительству Республики Казахстан
100
3.5
займы, предоставленные Национальному Банку Республики Казахстан
100
3.6
займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.7
займы, предоставленные центральным банкам стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.8
займы, предоставленные международным финансовым организациям с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.9
вклады в центральных банках стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100

3.10
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
3.11
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
100
3.12
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100
3.13
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
3.14
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
100
4
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша 0 (нөл) пайыздан жоғары сараланған жағдайда, тиісті елдердің валютасында номинирленген шет мемлекеттердің үкіметтеріне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне қойылатын талаптар
100
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
5
20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қойылатын талаптар
85
5.1
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына берілген қарыздар
85
5.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының дебиторлық берешегі
85
5.3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
85
6
20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын шет мемлекеттердің үкіметтеріне, шет мемлекеттердің орталық банктеріне, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдарына, халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар, оның ішінде:
85
6.1
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің үкіметтері мен шет мемлекеттердің орталық банктері кепілдік берген бағалы қағаздар
85
6.2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің жергілікті билік органдары кепілдік берген бағалы қағаздар
85
6.3
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары кепілдік берген бағалы қағаздар
85
6.4
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің үкіметтеріне берілген қарыздар
85
6.5
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
85
6.6
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тан "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
85
6.7
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергiлiктi билік органдарына берілген қарыздар
85
6.8
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
85
6.9
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
85

3.10
вклады в международных финансовых организациях с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.11
дебиторская задолженность Правительства Республики Казахстан
100
3.12
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100
3.13
ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.14
ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
4
Требования к правительствам иностранных государств и центральным банкам иностранных государств, номинированные в валюте соответствующих стран, при взвешивании по степени кредитного риска выше 0 (нуля) процентов
100
Высококачественные ликвидные активы второго уровня
5
Требования к местным исполнительным органам Республики Казахстан, взвешиваемые по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов
85
5.1
займы, предоставленные местным исполнительным органам Республики Казахстан
85
5.2
дебиторская задолженность местных исполнительных органов Республики Казахстан
85
5.3
ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан
85
6
Требования к правительствам иностранных государств, центральным банкам иностранных государств, местным органам власти иностранных государств, международным финансовым организациям, взвешиваемые по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов, в том числе:
85
6.1
ценные бумаги, гарантированные правительствами иностранных государств и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.2
ценные бумаги, гарантированные местными органами власти иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.3
ценные бумаги, гарантированные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.4
займы, предоставленные правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.5
займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.6
займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.7
займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.8
вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.9
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85

6.10
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттік мәртебесi бар бағалы қағаздар
85
6.11
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
ценные бумаги, выпущенные
85
6.12
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергiлiктi билік органдары шығарған бағалы қағаздар
85
Жеке тұлғалардың міндеттемелері бойынша ақшаның әкетілуі
7
Тұрақты депозиттер
5
8
Аз тұрақты депозиттер
10
9
Осы кестенің 7 және 8 жолдарына енгізілмеген жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелер бойынша өзге де ақшаның әкетілуі
100
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілмеген заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері алдындағы міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
10
Толық көлемі баламасында Америка Құрама Штаттарының 1 (бір) миллион долларынан аспайтын, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын қаржылық емес ұйымдар орналастырған салымдар
10
11
Клирингтік, өтімділікті басқару жөніндегі қызметпен байланысты салымдар
25
12
Қаржылық емес ұйымдардың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының, халықаралық қаржы ұйымдарының, шет мемлекеттердің үкіметтерінің, шет мемлекеттердің орталық банктерінің, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдарының депозиттері
20
13
Қаржылық емес ұйымдардың (қаржылық емес ұйымдардың тобы, бір заңды тұлға басқа заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылған жағдайда, бұл ретте заңды тұлғалардың әрқайсысының міндеттемелер мөлшері банктің негізгі капиталының 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайызынан асады) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының міндеттемелері сомасының 5 (бес) пайызынан асатын мөлшердегі депозиттері.
60
14
Өзге заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелер
100
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілген заңды тұлғалар алдындағы міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
15
Бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтермен қамтамасыз етілген міндеттемелер
0
16
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алдындағы міндеттемелер
0
17
Екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтермен қамтамасыз етілген міндеттемелер
15
18
20 (жиырма) пайыздан жоғары кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын, бірінші және екінші деңгейлердегі жоғары сапалы өтімді активтер болып табылмайтын активтермен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары, халықаралық қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелер
25
19
Өзге қамтамасыз етілген міндеттемелер
100
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі
20

6.10
ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.11
ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
6.12
ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
Денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами
7
Стабильные депозиты
5
8
Менее стабильные депозиты
10
9
Иные денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами, не включенные в строки 7 и 8 настоящей таблицы
100
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, необеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
10
Вклады, размещенные нефинансовыми организациями, являющимися субъектами малого предпринимательства, полный объем которых не превышает в эквиваленте 1 (один) миллион долларов Соединенных Штатов Америки
10
11
Вклады, связанные с клиринговой, с деятельностью по управлению ликвидностью
25
12
Депозиты нефинансовых организаций, Правительства Республики Казахстан, Национального Банка, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций, правительств иностранных государств, центральных банков иностранных государств, местных органов власти иностранных государств
20
13
Депозиты нефинансовых организаций (группы нефинансовых организаций, когда одно юридическое лицо является крупным участником другого юридического лица, при этом размер обязательств каждого из юридических лиц превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента активов, принятых в качестве резерва), в сумме, превышающей 5 (пять) процентов суммы обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
60
14
Обязательства перед иными юридическими лицами
100
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
15
Обязательства, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня
0
16
Обязательства перед Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
17
Обязательства, обеспеченные высококачественными ликвидными активами второго уровня
15
18
Обязательства перед местными исполнительными органами Республики Казахстан, международными финансовыми организациями, взвешиваемые по степени кредитного риска не выше 20 (двадцати) процентов, обеспеченные активами, не являющимися высококачественными ликвидными активами первого и второго уровней
25
19
Иные обеспеченные обязательства
100
Дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам
20

Банктің рейтингі банктің ағымдағы рейтингінен 1 (бір), 2 (екі) не 3 (үш) сатыға төмендеген кезде шартты міндеттемелер, туынды қаржы құралдарымен мәмілелер және толық мөлшерде өзге операциялар бойынша өтімділікке қосымша қажеттілік
100
21
Туынды қаржы құралдары немесе өзге де операциялар бойынша позициялардың нарықтық бағасы өзгерген кезде қосымша өтімділікке қажеттілік
Алдыңғы 24 (жиырма төрт) айдағы ең көп 30 (отыз) күндік ақшаның нетто әкетілуі
22
Туынды қаржы құралдары және өзге де операциялар бойынша қамтамасыз етуді (бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтерді қоспағанда) қайта бағалау кезінде қосымша өтімділікке қажеттілік
20
23
Кез келген уақытта кері қайтарып алу көзделген туынды қаржы құралдары бойынша позицияны қолдауға байланысты Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ұстап қалатын қамтамасыз етудің асып кету мөлшері
100
24
Егер қамтамасыз ету ұсынылмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының шарт талаптарына сәйкес контрагенттің талап етуі бойынша қамтамасыз етуді ұсынуын көздейтін операциялар бойынша қосымша өтімділікке қажеттілік
100
25
Жоғары сапалы өтімді активтер болып табылмайтын активтерге қамтамасыз етуді ауыстыру мүмкіндігімен байланысты қосымша өтімділікке қажеттілік
100
26
Жеке тұлғаларға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
5
27
Қаржылық емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына, халықаралық қаржы ұйымдарына берілген кредиттік желілердің пайдаланылмаған бөлігі
10
28
Қаржылық емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына, халықаралық қаржы ұйымдарына берілген өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
30
29
Басқа банктерге берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
40
30
Банк болып табылмайтын қаржы ұйымдарына берілген кредиттік желілердің пайдаланылмаған бөлігі
40
31
Банк болып табылмайтын өзге қаржы ұйымдарына берілген өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
100
32
Өзге заңды тұлғаларға берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
100
33
Тауарлар мен қызметтердің экспортын және импортын қаржыландыруға байланысты міндеттемелер (факторинг және форфейтинг операцияларын жүргізуге байланысты кепілдіктер мен кепілдемелер, аккредитивтер бойынша)
5
34
Тауарлар мен қызметтердің экспортын және импортын қаржыландыруға байланысты емес кепілдіктер мен кепілдемелер, аккредитивтер бойынша міндеттемелер
10
35
Осы кестенің 12-38-жолдарына енгізілмеген міндеттемелер бойынша өзге де ақшаның әкетілуі
100
Ақшалай әкеліну
36
Бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
0
37
Екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
15
38
Жоғары сапалы өтімді активтерге жатпайтын активтерді қамтамасыз етуге бағалы қағаздарды сатып алу-сату үшін берілген қарыздар (маржиналдық мәмілелер)
50
39
Өзге активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
100
40
Басқа банктер берген кредиттік желілер, өтімділік желілері
0
41
Клирингтік, басқа қаржы ұйымдарында клиенттің өтімділігін басқару жөніндегі қызметпен байланысты салымдар
0
42
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды қоспағанда, оның ішінде мыналарға берілген кредиттер бойынша ақша ағыны:

Дополнительная потребность в ликвидности по условным обязательствам, сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям в полном размере при снижении рейтинга банка на 1 (одну), 2 (две) либо 3 (три) ступени от текущего рейтинга банка
100
21
Необходимость в дополнительной ликвидности при изменении рыночной оценки позиций по производным финансовым инструментам или иным операциям
Наибольший
30 (тридцатидневный) нетто отток за предыдущие 24 (двадцать четыре) месяца
22
Необходимость в дополнительной ликвидности при переоценке обеспечения (за исключением высококачественных ликвидных активов первого уровня) по производным финансовым инструментам и иным операциям
20
23
Размер превышения обеспечения, удерживаемого филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в связи с поддержанием позиции по производным финансовым инструментам, по которому предусмотрен отзыв в любое время
100
24
Необходимость в дополнительной ликвидности по операциям, предусматривающим предоставление филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечения, по требованию контрагента в соответствии с условиями договора если обеспечение не предоставлено
100
25
Необходимость в дополнительной ликвидности, связанная с возможностью замены обеспечения на активы, не являющиеся высококачественными ликвидными активами
100
26
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных физическим лицам и субъектам малого предпринимательства
5
27
Неиспользованная часть кредитных линий, предоставленных нефинансовым организациям, Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, местным исполнительным органам Республики Казахстан и международным финансовым организациям
10
28
Неиспользованная часть линий ликвидности, предоставленных нефинансовым организациям, Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, местным исполнительным органам Республики Казахстан и международным финансовым организациям
30
29
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных другим банкам
40
30
Неиспользованная часть кредитных линий, предоставленных финансовым организациям, не являющимся банками
40
31
Неиспользованная часть линий ликвидности, предоставленных иным финансовым организациям, не являющимся банками
100
32
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных иным юридическим лицам
100
33
Обязательства, связанные с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг (по гарантиям и поручительствам, аккредитивам, связанным с проведением факторинговых и форфейтинговых операций)
5
34
Обязательства по гарантиям и поручительствам, аккредитивам, не связанным с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг
10
35
Иные денежные оттоки по обязательствам, не включенные в строки 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 настоящей таблицы
100
Денежные притоки
36
Заемные операции, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня
0
37
Заемные операции, обеспеченные высококачественными ликвидными активами второго уровня
15
38
Займы, предоставленные для совершения купли-продажи ценных бумаг под обеспечение активов, не относящихся к высококачественным ликвидным активам (маржинальные сделки)
50
39
Заемные операции, обеспеченные иными активами
100
40
Кредитные линии, линии ликвидности, предоставленные другими банками
0
41
Вклады, связанные с клиринговой, с деятельностью по управлению ликвидностью клиента в других финансовых организациях
0
42
Притоки по кредитам, за исключением займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе выданным:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына (бұдан әрі – № 23 қаулы) сәйкес толтырылады.
6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының жоғары сапалы өтімді активтері № 23 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) 81-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып және Әдістемеге 13-қосымшада белгіленген есепке алу коэффициенттерін қолдана отырып есептеледі.
7. Ақшаның әкетілуі (әкелінуі) Әдістемеге 9-қосымшада белгіленген әкетілу (әкеліну) коэффициенттері қолданыла отырып, есепті күннен кейінгі күнтізбелік ай ішіндегі ақшаның әкетілу (әкеліну) сомасы ретінде есептеледі.
8. Нысанды толтыру кезінде 45-жолдың 5-бағанында Әдістеменің 71-тармағы 2-бөлігінің талаптарын есепке ала отырып, бірінші және екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер туралы деректер жинақталады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Постановление № 23).
6. Высококачественные ликвидные активы филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан рассчитываются с учетом требований, установленных пунктом 81 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 23 (далее - Методика) и с применением коэффициентов учета, установленных в приложении 13 к Методике.
7. Денежный отток (приток) рассчитывается, как сумма денежных оттоков (притоков) в течение последующего календарного месяца после отчетной даты, с применением коэффициентов оттока (притока), установленных в приложении 9 к Методике.
8. При заполнении Формы в графе 5 строки 45 суммируются данные по высококачественным активам первого и второго уровней с учетом требований части 2 пункта 71 Методики.

9. 46-жолда 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-жолдар бойынша деректер жинақталады.
10. 47-жолда 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 және 35-жолдар бойынша деректер жинақталады.
11. Нысанды толтыру кезінде 48-жолдың 5-бағанында есептеу Әдістеменің 84-тармағын ескере отырып жүргізіледі.
12. Нысанды толтыру кезінде 49-жолда жоғары сапалы өтімді активтердің кейінгі күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуіне қатынасы үтірден кейін үш таңбалы мәнмен көрсетіледі.
13. 5-бағанда 4-бағанда белгіленген пайызбен есептеу коэффициенттеріне көбейтілген 3-бағандағы сома көрсетіледі.
14. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
71-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-BVU_NFSR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктердің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптар атауы
Сома
Пайызбен есепке алу коэффициент
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
1
Қол жетімді тұрақты қорландыру
1.1
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысында белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері мен есептеу әдістемелерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерінің (бұдан әрі - Әдістеме) 8-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтер
100
1.2
1 (бір) жыл және одан көп өтеу мерзімі бар өзге де міндеттемелер
100
1.3
тұрақты депозиттер
95
1.4
аз тұрақты депозиттер
90
1.5
қаржылық емес ұйымдар ұсынған, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем міндеттемелер
50
1.6
клирингтік, клиенттің өтімділігін басқару жөніндегі қызметпен байланысты салымдар
50
1.7
шет мемлекеттердің үкіметтері, шет мемлекеттердің жергілікті басқару органдары және халықаралық қаржы ұйымдары ұсынған, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем міндеттемелер
50
1.8

9. В строке 46 суммируются данные по строкам, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44.
10. В строке 47 суммируются данные по строкам 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 и 35.
11. При заполнении Формы в графе 5 строки 48 расчет производится с учетом пункта 72 Методики.
12. При заполнении Формы в строке 49 указывается отношение высококачественных ликвидных активов к нетто оттоку денежных средств по операциям филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан в течение последующего календарного месяца с тремя знаками после запятой.
13. В графе 5 указываются суммы по графе 3, умноженные на коэффициенты учета в процентах, установленные в графе 4.
14. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 71 к Перечню
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования
Индекс формы административных данных: 1-BVU_NFSR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расшифровка коэффициента нетто стабильного фондирования
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Доступное стабильное фондирование
1.1
Активы, принимаемые в качестве резерва, указанные в пункте 8 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее - Методика), включается до вычетов, установленных частью третьей пункта 8 Методики
100
1.2
иные обязательства с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более
100
1.3
стабильные депозиты
95
1.4
менее стабильные депозиты
90
1.5
обязательства с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, предоставленные нефинансовыми организациями
50
1.6
вклады, связанные с клиринговой, с деятельностью по управлению ликвидностью клиента
50
1.7
обязательства с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, предоставленные правительствами иностранных государств, местными органами власти иностранных государств и международными финансовыми организациями
50
1.8

қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан астам және 1 (бір) жылдан кем заңды тұлғалардың салымдарын қоса алғанда, міндеттемелердің басқа түрлері
50
1.9
қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан астам заңды тұлғалардың салымдары
0
1.10
Шартсыз мерзімінен бұрын алу мүмкіндігі бар заңды тұлғалардың салымдары
0
1.11
басқа міндеттемелер, оның ішінде мерзімсіз міндеттемелер (кейінге қалдырылған салық міндеттемелері үшін арнайы режим белгілеумен)
0
1.12
міндеттемелердің мөлшері туынды қаржы құралдары бойынша активтердің мөлшерінен асып кеткен жағдайда, туынды қаржы құралдары бойынша активтерді қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелердің нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
0
1.13
сатып алу күні қаржы құралдарын, шетел валютасын сатып алудан туындайтын төлемдер
0
2
Тұрақты қорландырудың талап етілетін активтері
2.1
қолма-қол ақша
0
2.2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
0
2.3
қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан кем шетел мемлекеттерінің орталық банктеріне қойылатын талаптар
0
2.4
қаржы құралдарын, шетел валютасын сату күні сатудан туындайтын түсім
0
2.5
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ақшалай қаражатты және резервтерді қоспағанда, ауыртпалық салынбаған бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер
5
2.6
қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан кем, бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтермен қамтамасыз етілген, олар бойынша қайта кепіл болуы мүмкін қаржы ұйымдарына берілген ауыртпалық салынбаған қарыздар
10
2.7
қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан кем, қаржы ұйымдарына берілген өзге ауыртпалық салынбаған қарыздар
15
2.8
екінші деңгейдегі ауыртпалық салынбаған жоғары сапалы өтімді активтер
15
2.9
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына берілген қарыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем қарыздар
25
2.10
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына берілген қарыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан көп қарыздар
30
2.11
6 (алты) айдан астам және 1 (бір) жылдан кем уақыт кезеңіне ауыртпалық салынған жоғары сапалы өтімді активтер
50
2.12
қалған өтеу мерзімі 6 (алты) айдан астам және 1 (бір) жылдан кем қаржы ұйымдарына, шетел мемлекеттерінің орталық банктеріне берілген қарыздар
50

иные виды обязательств, включая вклады юридических лиц, с оставшимся сроком погашения более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50
1.9
вклады юридических лиц с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
0
1.10
Вклады юридических лиц с возможностью безусловного досрочного изъятия
0
1.11
иные обязательства, в том числе бессрочные обязательства (с установлением особого режима для отсроченных налоговых обязательств)
0
1.12
коэффициент нетто стабильного фондирования по обязательствам по производным финансовым инструментам за вычетом активов по производным финансовым инструментам, если размер обязательств превышает размер активов по производным финансовым инструментам
0
1.13
платежи, возникающие от покупки финансовых инструментов, иностранной валюты в день покупки
0
2
Требуемые активы стабильного фондирования
2.1
наличные деньги
0
2.2
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
2.3
требования к центральным банкам иностранных государств с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
0
2.4
приток, возникающий от продажи финансовых инструментов, иностранной валюты в день продажи
0
2.5
необремененные высококачественные ликвидные активы первого уровня, за исключением денежных средств и резервов в Национальном Банке Республики Казахстан
5
2.6
необремененные займы, предоставленные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня, по которым возможен перезалог
10
2.7
иные необремененные займы, предоставленные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
15
2.8
необремененные высококачественные ликвидные активы второго уровня
15
2.9
Займы, выданные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", займы, гарантированные Правительством Республики Казахстан, с оставшимся сроком до погашения менее 1 (одного) года
25
2.10
Займы, выданные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", займы, гарантированные Правительством Республики Казахстан, с оставшимся сроком до погашения 1 (один) год и более
30
2.11
высококачественные ликвидные активы, обремененные на период более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50
2.12
займы, предоставленные финансовым организациям, центральным банкам иностранных государств с оставшимся сроком погашения более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50

2.13
клирингтік, клиенттің басқа банктердегі өтімділігін басқару жөніндегі қызметпен байланысты салымдар
50
2.14
қаржылық емес ұйымдарға берілген қарыздарды, тұтынушылық қарыздарды, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды қоса алғанда, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем жоғары сапалы өтімді активтер болып табылмайтын өзге активтер
50
2.15
қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан көп, 35 (отыз бес) пайыздан аспайтын кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын ауыртпалық салынбаған ипотекалық кредиттер
65
2.16
қаржы ұйымдарына берілген қарыздарды қоспағанда, қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан жоғары, 35 (отыз бес) пайыздан аспайтын кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын өзге ауыртпалық салынбаған қарыздар
65
2.17
туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша бастапқы маржа ретінде қамтамасыз ету болып табылатын ақша, бағалы қағаздар және өзге активтер, орталық контрагентке міндетті төлем ретінде берілген ақша немесе өзге активтер.
85
2.18
қаржы ұйымдарына берілген қарыздарды қоспағанда, 35 (отыз бес) пайыздан аспайтын кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын және қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан жоғары, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек бар қарыздарды қоспағанда, ауыртпалық салынбаған кредиттер
85
2.19
қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан жоғары, жоғары сапалы өтімді активтер болып табылмайтын және қор биржаларында айналымда болатын, ауыртпалық салынбаған бағалы қағаздар (акциялар)
85
2.20
аффинирленген алтынды қоса алғанда, қор биржаларында айналымда болатын тауарлар
85
2.21
1 (бір) жыл және одан астам кезеңге ауыртпалық салынған активтер
100
2.21
қалған өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан жоғары жұмыс істемейтін кредиттерді, қаржы ұйымдарына берілген қарыздарды қоса алғанда, өзге активтер
100
2.22
активтердің мөлшері туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелердің мөлшерінен асып кеткен жағдайда, туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелерді шегергенде, туынды қаржы құралдары бойынша активтердің нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
100

2.13
вклады, связанные с клиринговой, с деятельностью по управлению ликвидностью клиента в других банках
50
2.14
иные активы, не являющиеся высококачественными ликвидными активами, с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, включая займы нефинансовым организациям, потребительские займы, займы субъектам малого предпринимательства
50
2.15
необремененные ипотечные кредиты с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более взвешиваемые по степени кредитного риска не более 35 (тридцати пяти) процентов
65
2.16
иные необремененные займы, за исключением займов, предоставленных финансовым организациям с оставшимся сроком до погашения 1 (один) год и более, взвешиваемые по степени кредитного риска не более 35 (тридцати пяти) процентов
65
2.17
Деньги, ценные бумаги и иные активы, являющиеся обеспечением в качестве начальной маржи по сделкам с производными финансовыми инструментами, деньги или иные активы, предоставленные в качестве обязательного платежа центральному контрагенту
85
2.18
необремененные кредиты, за исключением займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, взвешиваемые по степени кредитного риска более 35 (тридцати пяти) процентов и с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более, за исключением займов, предоставленных финансовым организациям
85
2.19
Необремененные ценные бумаги (акции) с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более, не являющиеся высококачественными ликвидными активами и обращающиеся на фондовых биржах
85
2.20
товары, обращающиеся на фондовых биржах, включая аффинированное золото
85
2.21
активы, обремененные на период от 1 (одного) года и более
100
2.21
иные активы, включая неработающие кредиты, займы, выданные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более
100
2.22
Коэффициент нетто стабильного фондирования по активам по производным финансовым инструментам за вычетом обязательств по производным финансовым инструментам, если размер активов превышает размер обязательств по производным финансовым инструментам
100

2.23
қор биржаларында айналыста болмайтын акциялар, материалдық активтер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтерден шегерілген баптар, жинақталған сыйақы, сақтандыру активтері, мерзімі өткен борыш бойынша пайыздық мөлшерлеме
100
3
Тұрақты қорландырудың талап етілетін шартты және ықтимал міндеттемелері
3.1
кез келген клиенттерге берілген қайтарып алынбайтын және шартты-қайтарып алынатын кредит желілері мен өтімділік желілері (пайдаланылмаған көлемнің үлесі)
5
3.2
өзге де міндеттемелер, оның ішінде мына құралдар: сөзсіз қайтарып алынатын кредит желілері және өтімділік желілері; саудалық қаржыландыру бойынша міндеттемелер (оның ішінде кепілдіктер мен кепілдемелер); тауарлар мен қызметтерді экспорттау мен импорттауды қаржыландырумен байланысты емес кепілдіктер мен кепілдемелер; Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдарын қоса алғанда) шығарған немесе құрылымдалған өнімдермен байланысты борышты сатып алуға ықтимал талаптарды қоса алғанда, келісімшарттық емес міндеттемелер
5
4
Тұрақты қорландырудың нетто коэффициенті
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Нетто тұрақты қорландыру
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_NFSR, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2.23
Акции, не обращающиеся на фондовых биржах, материальные активы, статьи, вычтенные из активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, накопленное вознаграждение, страховые активы, процентная ставка по просроченному долгу
100
3
Требуемые условные и возможные обязательства стабильного фондирования
3.1
безотзывные и условно-отзывные кредитные линии и линии ликвидности, предоставленные любым клиентам (доля от неиспользованного объема)
5
3.2
иные обязательства, включая следующие инструменты: безусловно отзывные кредитные линии и линии ликвидности; обязательства по торговому финансированию (включая гарантии и поручительства); гарантии и поручительства, не связанные с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг; не контрактные обязательства, включая, возможные требования к выкупу долга, выпущенного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (включая филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), или связанного с структурированными продуктами
5
4
Коэффициент нетто стабильного фондирования
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о расшифровке коэффициента
нетто стабильного фондирования
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования
(индекс - 1-BVU_NFSR, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктердің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген, "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысына сәйкес толтырылады.
6. Есепті кезеңде мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмайды және ұсынылмайды.
Тізбеге
72-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 23 қаулысына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептілік "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық форматта ұсынылады.
3. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.

3. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213.
6. При отсутствии сведений в отчетном периоде Форма не заполняется и не представляется.
Приложение 72 к Перечню
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 23
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан)
1. Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) в Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Отчетность представляется в электронном формате посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
3. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.

4. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ерікті түрде таратылған жағдайда есептілік Ұлттық Банкке Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ерікті түрде таратуға уәкілетті органның рұқсаты берілген күнге дейін ұсынылады.
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын мәжбүрлеп тарату кезінде есептілік Ұлттық Банкке уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күнге дейін ұсынылады.

4. При добровольной ликвидации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк Республики Казахстан до даты выдачи разрешения Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган) на добровольную ликвидацию филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
5. При принудительной ликвидации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк Республики Казахстан до даты принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.