Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қазанда № 33512 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 және 5 т. қараңыз
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулы мен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулы мен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен қаулы мен бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
5. 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Қағидалардың 4-тармағы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"4. Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер экспортының немесе импортының күні:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы өткізген кезде – тауарларға арналған декларацияда көрсетілген, тауардың экспорт немесе импорт ретінде сыртқы сауданың кедендік статистикасында есепке алынатын кеден рәсімі болып орналастырылғанын растайтын, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратта Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі көрсетілген тауарларды шығару күні;

Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан
Совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2023 года № 33512.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введение в действие см. п. 5.
В соответствии c пунктом 7 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ и Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан (далее – Правила).
2. Департаменту платежного баланса Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящих совместных постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных постановления и приказа на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановления и приказа представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящих совместных постановления и приказа возложить на курирующих заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан и Вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящие совместные постановление и приказ подлежат официальному опубликованию и вводятся в действие с 1 января 2024 года.
5. Приостановить с 1 января 2025 года до 1 января 2026 года действие:
1) пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. Датой экспорта или импорта товаров, работ, услуг является:
1) при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза – дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающая помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта, указанная в информации о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам;

2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағының ішінде өткізген кезде:
импорт үшін – тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген тауарды есепке қабылдаған күн;
экспорт үшін – шот-фактураның тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген күні;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайларда:
тауарларды уақытша әкелу (әкету) туралы хабарламада көрсетілген күн немесе алыс-беріс шикізатын есепке алу күні;
қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеменің орындалуы туралы есепте көрсетілген күн;
шет мемлекеттің тауарларына арналған декларацияда тауарлардың шығарылғанын, тауарлардың берілуін, жұмыстардың орындалуын, қызметтердің көрсетілуін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы нақты өткізбестен немесе Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына (аумағынан) өткізбестен жасалғанын растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактураның, инвойстың берілген күні немесе нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін электрондық шот-фактураны жазып берген күн;
жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактура, инвойс беруді көздемейтін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні болып табылады.";
2) Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақшаның қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендік статистикасында есепке алынатын кеден рәсімдерінің бірі болып орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратта Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі көрсетілген тауарлар болып табылады.";
3) Қағидалардың 24-тармағының екінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген сұратуды алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңа есептік тіркеу банкіне Ұлттық Банкте бар мынадай:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы;

2) при перемещении товаров внутри таможенной территории Евразийского экономического союза:
для импорта – дата принятия на учет товара, указанная в заявлении о ввозе товаров;
для экспорта – дата счета-фактуры, указанная в заявлении о ввозе товаров;
3) в случаях, не указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта:
дата, указанная в уведомлении о временном ввозе (вывозе) товаров, или дата принятия на учет давальческого сырья;
дата, указанная в отчете об исполнении обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки;
дата выпуска товаров в декларации на товары иностранного государства, подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ, оказание услуг, в том числе без фактического перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза или перемещения с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства-члена Евразийского экономического союза;
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы, оказанные услуги или дата выписки электронного счета-фактуры за фактически выполненные работы, оказанные услуги;
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями валютного договора по экспорту или импорту, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ, оказание услуг и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы, оказанные услуги.";
2) подпункта 2) пункта 5 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли Республики Казахстан в качестве экспорта или импорта, указанных в информации о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам.";
3) части второй пункта 24 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Национальный Банк в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения указанного в части первой настоящего пункта Правил запроса направляет новому банку учетной регистрации информацию, имеющуюся в Национальном Банке:
1) о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам;

2) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы;
3) Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініштер бойынша ақпарат жібереді.";
4) Қағидалардың 37, 38 және 39-тармақтары тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтардың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"37. Мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банкке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі бөлінісінде Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күніне дейінгі мерзімде ай сайын жібереді.
Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банктері болып табылатын уәкілетті банктерге және есептік тіркеу банктері болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына жібереді.
38. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан алынған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесі негізінде Ұлттық Банкке Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұратуды (бұдан әрі – электрондық сұрату) ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк валюталық шарттың есептік нөмірі бойынша мәліметтерді қоспағанда, ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік кірістер органына есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан алынған электрондық сұратуды қайта жібереді.
Мемлекеттік кірістер органы электрондық сұратуды алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке ақпараттық жүйе арқылы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат береді.
Ұлттық Банк ақпараттық жүйе арқылы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке немесе электрондық сұратуға бастамашылық жасаған есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша мемлекеттік кірістер органынан алынған ақпаратты осындай ақпаратты алған күні береді.

2) об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам;
3) по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам.";
4) пунктов 37, 38 и 39 Правил, установив, что в период приостановления данные пункты действуют в следующей редакции:
"37. Орган государственных доходов в срок до 5 (пятого) числа месяца, следующего за от четным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам ежемесячно в разрезе учетного номера валютного договора по экспорту или импорту.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации направляет ее уполномоченным банкам, являющимися банками учетной регистрации, и территориальным филиалам Национального Банка, являющимися банками учетной регистрации.
38. Уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, на основании копии заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученной от экспортера или импортера, направляет Национальному Банку посредством информационной системы электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – электронный запрос) по форме согласно приложению 17 к Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы перенаправляет органу государственных доходов полученный от уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, электронный запрос, за исключением сведений по учетному номеру валютного договора.
Орган государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня после получения электронного запроса представляет Национальному Банку посредством информационной системы информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы передает уполномоченному банку, являющемуся банком учетной регистрации, или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации, инициировавшему электронный запрос, полученную от органа государственных доходов информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам в день получения такой информации.

Мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты, Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер мен толықтырулар жүргізілген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты:
жаңасына ауыстыруға байланысты кері қайтарып алу кезінде импортталған тауарлардың бағасы ұлғайған жағдайда өзгертілген және алдыңғы құн арасындағы айырманы көрсете отырып ұсыну кезінде – Еуразиялық экономикалық одақтың салық органдары тауарларды әкелу туралы өтінішті қабылдау туралы ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
алып тастауға байланысты кері қайтарып алу кезінде – тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі өзгерген күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді.
Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайта жібереді.
39. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды адамы Қағидаларға сәйкес есептік нөмір беру талап етілетін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға декларацияны ресімдеу кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы тауарларға арналған декларацияда мәлімдеген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірін Қағидалардың 34-тармағына сәйкес есепке алу нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша алынған ақпаратпен салыстырып тексереді.
Экспорттаушы немесе импорттаушы нақты ақпаратпен сәйкес келмеген жағдайда Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларға арналған декларацияға тиісті түзетулер енгізеді.";
5) Қағидалардың 47-тармағының бірінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"47. Мемлекеттік кірістер органы мен Ұлттық Банктің ақпараттық жүйелеріндегі тауарларға арналған декларациялардан, тауарларды әкелу туралы өтініштерден алынған мәліметтерде алшақтықтардың болмау және (немесе) болу фактісі белгіленген кезде Қағидалардың 46-тармағында белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Ұлттық Банкке дәйекті деректерді жіберу қажеттілігі туралы мемлекеттік кірістер органын хабардар етеді.";

Орган государственных доходов посредством информационной системы направляет информацию об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 19 к Правилам, информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам, по которому произведены изменения и дополнения:
при отзыве в связи с заменой на новое, при представлении с отражением разницы между измененной и предыдущей стоимостью в случае увеличения цены импортированных товаров – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения информации о приеме заявления о ввозе товаров налоговыми органами Евразийского экономического союза;
при отзыве в связи с удалением – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня изменения статуса заявления о ввозе товаров.
Национальный Банк перенаправляет уполномоченному банку, являющемуся банком учетной регистрации, или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации, информацию об изменениях и (или) дополнениях по заявлениям о ввозе товаров в течение 1 (одного) рабочего дня после ее получения от органа государственных доходов.
39. Уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов при оформлении декларации на товары по валютному договору по экспорту или импорту, по которому требуется присвоение учетного номера в соответствии с Правилами, сверяет учетный номер валютного договора по экспорту или импорту, заявленный экспортером или импортером в декларации на товары, с полученной в соответствии с пунктом 34 Правил информацией по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
При несовпадении с фактической информацией экспортер или импортер вносит соответствующие корректировки в декларацию на товары в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.";
5) части первой пункта 47 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"47. При установлении факта отсутствия и (или) наличия расхождений в сведениях из деклараций на товары, заявлений о ввозе товаров в информационных системах органа государственных доходов и Национального Банка, территориальное подразделение органа государственных доходов в течение срока, установленного в пункте 46 Правил, извещает орган государственных доходов о необходимости направления в Национальный Банк достоверных данных.";

6) Қағидалардың 51-тармағы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"51. Мемлекеттік кірістер органы репатриациялау талабын бақылау үшін есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты ай сайын жібереді.";
7) Қағидалардың 53-тармағының екінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Мемлекеттік кірістер органы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.";
8) Қағидалардың 56-тармағының бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктердің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"56. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда есептік тіркеу банкінің ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпаратын алған сәттен бастап немесе мемлекеттік кірістер органында бар ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпарат негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.

6) пункта 51 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"51. Орган государственных доходов в срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о результатах валютного контроля по форме согласно приложению 13 к Правилам ежемесячно путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.";
7) части второй пункта 53 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.";
8) частей первой, второй, третьей и четвертой пункта 56 Правил, установив, что в период приостановления данные части действуют в следующей редакции:
"56. Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения информации банка учетной регистрации или на основании имеющейся в органе государственных доходов информации о движении денег, перемещении товаров, выполнении работ, оказании услуг снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.

Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда Ұлттық Банктен есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталуы туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т.М. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қаржы министрі
Е.К. Жамаубаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-
Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 1054 мен
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 78 Бірлескен қаулы
мен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 5-бабының 7-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Экспорттық-импорттық валюталық бақылау – бұл экспорттаушылардың немесе импорттаушылардың экспорт немесе импорт бойынша шетел және (немесе) ұлттық валютаны репатриациялау талабын (бұдан әрі – репатриациялау талабы) орындауын бақылау мақсатында:

Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации о возобновлении процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Сноска. Пункт 5 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т.М. Сулейменов
Заместитель Премьер-Министра
– Министр финансов
Республики Казахстан
Е.К. Жамаубаев
СОГЛАСОВАНЫ
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к совместным постановлению
и приказу Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 1054
и Председатель Национального
Банка Казахстана
от 29 сентября 2023 года № 78
Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
Экспортно-импортный валютный контроль – комплекс мер, осуществляемых в целях контроля выполнения экспортерами или импортерами требования репатриации иностранной и (или) национальной валюты по экспорту или импорту (далее – требование репатриации):

1) валюталық бақылау органдары:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық бөлімшелерін қоса алғанда, оның Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы);
құзыреті шегінде басқа мемлекеттік органдар (олардың аумақтық бөлімшелері), оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (оның аумақтық филиалдары);
2) валюталық бақылау агенттері ретінде уәкілетті банктердің филиалдарын қоса алғанда, уәкілетті банктер жүзеге асыратын шаралар кешені.
Қағидаларда:
экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірді алу тәртібі, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт болған кезде репатриациялау талабының орындалуы бақылануы тиіс экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт сомасының шекті мәнін қоса алғанда, оның шарттары мен өлшемшарттары;
экспорттаушының немесе импорттаушының бір уәкілетті банктен (оның филиалынан) екінші уәкілетті банкке (оның филиалына) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қызмет көрсетуге көшу тәртібі;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу тәртібі;
уәкілетті банк клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан кезде экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарын сақтауын бақылау ерекшеліктері;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысына және міндеттемелердің өзге де орындалуына мониторинг жүргізу және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру тәртібі;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау тәртібі;
мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есебін жүргізу тәртібі;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерін қайта бастау тәртібі;
жеке жағдайлар қамтылады.
2. Осы Қағидаларда қолданылған ұғымдар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңда көрсетілген мағыналарда пайдаланылады.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банктік бақылаудың жеке карточкасы – уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) аумақтық филиалының экспорттаушының немесе импорттаушының репатриациялау талабын, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір алуға берілген өтініш мерзімін, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлар туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсыну мерзімін бұзу белгісінің болуы туралы ақпараты;

1) органами валютного контроля:
Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, включая его территориальные подразделения (далее – орган государственных доходов);
в пределах компетенции другими государственными органами (их территориальными подразделениями), в том числе Национальным Банком Республики Казахстан (его территориальными филиалами);
2) уполномоченными банками, включая их филиалы, как агентами валютного контроля.
Правила включают:
порядок получения экспортером или импортером учетного номера по валютному договору по экспорту или импорту, условия и критерии, включая пороговое значение суммы валютного договора по экспорту или импорту, при наличии которых валютный договор по экспорту или импорту подлежит контролю выполнения требования репатриации;
порядок перехода экспортера или импортера на обслуживание по валютному договору по экспорту или импорту из одного уполномоченного банка (его филиала) в другой уполномоченный банк (его филиал);
порядок снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации;
особенности контроля за соблюдением экспортером или импортером требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту при прекращении уполномоченным банком деловых отношений с клиентом;
порядок мониторинга движения денег и иного исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту и передачи информации и (или) документов по валютному договору по экспорту или импорту;
порядок контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту;
порядок ведения отдельного учета валютного договора по экспорту или импорту в территориальном подразделении органа государственных доходов;
порядок возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту;
частные случаи.
2. Понятия, применяемые в Правилах, используются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и Законе о валютном регулировании и валютном контроле.
Для целей Правил используются также следующие понятия:
1) лицевая карточка банковского контроля – информация уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) о наличии признака нарушения экспортером или импортером требования репатриации, срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера, срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту;

2) есептік нөмір – экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа берілген және репатриациялау талабын бақылауға, валюталық операциялар бойынша есеп пен есептілікті қамтамасыз етуге арналған сәйкестендіру нөмірі;
3) есептік тіркеу – экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру, репатриациялау талабына бақылау жүргізу, осындай шарт шеңберінде міндеттемелердің орындалуы жөнінде есеп жүргізу және есептерді ұсыну;
4) есептік тіркеу банкі – экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалы;
5) репатриациялау мерзімі – экспорттаушы немесе импорттаушы Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 9-бабының 2-тармағына сәйкес репатриациялау талабын орындауды қамтамасыз ететін уақыт кезеңі.
Көрсетілген уақыт кезеңі (репатриация мерзімі) арасындағы уақыт кезеңі былай есептеледі:
экспорт күні мен экспортты төлеуге валюта келіп түскен күн;
импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен бейрезидент міндеттемелерін орындамаған және (немесе) толық орындамаған жағдайда импорт бойынша пайдаланылмаған аванстық төлем қайтарылған күн;
импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен импорт бойынша валюталық шартта пайдаланылмаған аванстық төлемді қайтару мерзімі болмаған жағдайда импорт күні арасындағы уақыт кезеңі.
Экспорттаушы немесе импорттаушы репатриациялау мерзімін валюталық шарт тараптарының экспорт немесе импорт бойынша міндеттемелерді орындау талаптарына сүйене отырып өз бетінше есептейді. Репатриациялау мерзімін есептеу тәртібі Қағидаларға 1-қосымшада көзделген;
6) тіркеу журналы – есептік нөмірлер берілген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарды тіркеу үшін есептік тіркеу банкі жүргізетін журнал;
7) экспорттаушы немесе импорттаушы – бейрезидентпен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт жасаған не экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша талап қоюдың өтуі нәтижесінде бейрезидентке талап қою құқығын қабылдаған немесе осындай шарт бойынша борышты аудару нәтижесінде бейрезидент алдындағы борышты қабылдаған Қазақстан Республикасының резиденті (заңды тұлға, оның филиалы, сондай-ақ дара кәсіпкер).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
3. Валюталық бақылау құжаттары экспорттаушы немесе импорттаушы, уәкілетті банк (оның филиалы), Ұлттық Банк (оның аумақтық филиалы), мемлекеттік кірістер органы (оның аумақтық бөлімшесі) немесе валюталық бақылаудың өзге де органдары ұсынатын, репатриациялау талабының орындауын бақылауды жүзеге асыру кезінде қағаз тасымалдағышпен немесе электрондық тәсілмен түскен валюталық шарт жөніндегі ақпарат және (немесе) құжаттар, оның ішінде орындалған жұмыстар актілері, көрсетілген қызметтер актілері, нақты өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактуралар, инвойстар, тауарларға арналған декларациялар, жанама салықтарды төлеу немесе қосылған құн салығынан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгенi туралы өтiнiштер (бұдан әрі – тауарларды әкелу туралы өтiнiш), жанама салықтардың төлену фактісін растау туралы хабарлама (босату не төлеудің өзге тәртібі), шетелдік банкте ашылған шот бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың талаптарына сәйкес салыстырып тексерулер актілері болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

2) учетный номер – идентификационный номер, присвоенный валютному договору по экспорту или импорту и предназначенный для контроля требования репатриации, обеспечения учета и отчетности по валютным операциям;
3) учетная регистрация – присвоение валютному договору по экспорту или импорту учетного номера, ведение контроля требования репатриации, учета и представление отчетов по исполнению обязательств в рамках такого договора;
4) банк учетной регистрации – уполномоченный банк (его филиал) или территориальный филиал Национального Банка, осуществляющий учетную регистрацию валютного договора по экспорту или импорту;
5) срок репатриации – период времени, в течение которого экспортер или импортер обеспечивает в соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона о валютном регулировании и валютном контроле выполнение требования репатриации.
Указанный период времени (срок репатриации) рассчитывается как период времени между:
датой экспорта и датой поступления валюты в оплату экспорта;
датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой возврата неиспользованного авансового платежа по импорту в случае неисполнения и (или) неполного исполнения обязательств нерезидентом;
датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой импорта в случае отсутствия в валютном договоре по импорту сроков возврата неиспользованного авансового платежа.
Срок репатриации рассчитывается экспортером или импортером самостоятельно, исходя из условий исполнения сторонами валютного договора обязательств по экспорту или импорту. Порядок расчета срока репатриации предусмотрен в приложении 1 к Правилам;
6) журнал регистрации – журнал, который ведется банком учетной регистрации для регистрации валютного договора по экспорту или импорту, которому присвоен учетный номер;
7) экспортер или импортер – резидент Республики Казахстан (юридическое лицо, его филиал, а также индивидуальный предприниматель), заключивший валютный договор по экспорту или импорту с нерезидентом, либо принявший право требования к нерезиденту в результате уступки требования или принявший долг перед нерезидентом в результате перевода долга по такому договору.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
3. Документами валютного контроля являются информация и (или) документы по валютному договору, представляемые экспортером или импортером, уполномоченным банком (его филиалом), Национальным Банком (его территориальным филиалом), органом государственных доходов (его территориальным подразделением) или иными органами валютного контроля, поступающие на бумажном носителе или электронным способом при осуществлении контроля выполнения требования репатриации, в том числе акты выполненных работ, акты оказанных услуг, счета-фактуры, инвойсы за фактически переданные товары, выполненные работы, оказанные услуги, декларации на товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, имеющие подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождении от уплаты налога на добавленную стоимость и (или) акцизов (далее – заявление о ввозе товаров), уведомления о подтверждении факта уплаты косвенных налогов (освобождения либо иного порядка уплаты), выписка о движении денег по счету, открытому в иностранном банке, акты сверок в соответствии с условиями валютного договора по экспорту или импорту.
Примечание ИЗПИ!

4-тармақ 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
4. Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер экспортының немесе импортының күні:
1) репатриациялауды бақылау мақсаттары үшін есепке алынатын кеден рәсімі болып тауар орналастырылған кезде – Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпаратта көрсетілген тауарларды шығару күні;
2) өзге жағдайларда:
импорт үшін – тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген тауарды есепке қабылдаған күн;
экспорт үшін – шот-фактураның тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген күні немесе тауарларды әкету күні;
импорт немесе экспорт үшін – тауарларды уақытша әкелу (әкету) туралы хабарламада көрсетілген күн немесе алыс-беріс шикізатын есепке алу күні;
импорт немесе экспорт үшін – қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеменің орындалуы туралы есепте көрсетілген күн;
импорт немесе экспорт үшін – шет мемлекеттің тауарларына арналған декларацияда тауарлардың шығарылғанын, тауарлардың берілуін, жұмыстардың орындалуын, қызметтердің көрсетілуін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы нақты өткізбестен немесе Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына (аумағынан) өткізбестен жасалғанын растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
импорт немесе экспорт үшін – нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактураның, инвойстың берілген күні немесе нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін электрондық шот-фактураны жазып берген күн;
импорт немесе экспорт үшін – жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактура, инвойс беруді көздемейтін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні болып табылады.
5. Тауарларды экспорт немесе импорт үшін Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу:
1) тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына (аумағынан);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.

Пункт 4 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
4. Датой экспорта или импорта товаров, работ, услуг является:
1) при помещении товара под таможенную процедуру, учитываемую для целей контроля за репатриацией – дата выпуска товаров, указанная в информации по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) в иных случаях:
для импорта – дата принятия на учет товара, указанная в заявлении о ввозе товаров или дата ввоза товаров;
для экспорта – дата счета-фактуры, указанная в заявлении о ввозе товаров или дата вывоза товаров;
для импорта или экспорта – дата, указанная в уведомлении о временном ввозе (вывозе) товаров или дата принятия на учет давальческого сырья;
для импорта или экспорта – дата, указанная в отчете об исполнении обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки;
для импорта или экспорта – дата выпуска товаров в декларации на товары иностранного государства, подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ, оказание услуг, в том числе без фактического перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза или перемещения с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства – члена Евразийского экономического союза;
для импорта или экспорта – дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы, оказанные услуги или дата выписки электронного счета-фактуры за фактически выполненные работы, оказанные услуги;
для импорта или экспорта – дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями валютного договора по экспорту или импорту, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ, оказание услуг и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы, оказанные услуги.
5. Перемещением товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта является перемещение:
1) товаров с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства-члена Евразийского экономического союза;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) пункта 5 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.

2) репатриациялауды бақылау мақсаттары үшін есепке алынатын және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпаратта көрсетілген кедендік рәсім болып орналастырылған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы өткізу болып табылады.
6. Ұлттық Банк (оның аумақтық филиалы), мемлекеттік кірістер органы (оның аумақтық бөлімшесі), уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидаларда көзделген ақпаратты берілетін деректердің жасырындылығын және теңтүпнұсқалығын қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдарымен ақпаратты кепілдік бере отырып жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалану арқылы және (немесе) электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық тәсілмен беруді жүзеге асырады.
Ұлттық Банк (оның филиалы) Қағидаларда көзделген ақпаратты ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесінен көшіріп алу жолымен ұсынуына жол беріледі.
Мемлекеттік кірістер органының Қағидаларда көзделген ақпаратты Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен ұсынуына жол беріледі.
Техникалық себептер бойынша ақпаратты электрондық тәсілмен беру мүмкін болмаған кезде уәкілетті банктің (оның филиалының) ақпаратты қағаз тасымалдағышта беруіне жол беріледі. Мұндай жағдайда бұрын қағаз тасымалдағышта ұсынылған ақпарат техникалық себептер жойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық тәсілмен жіберілуге тиіс.
Мемлекеттік кірістер органы Қағидаларға сәйкес алынған ақпараттың жасырындылығы мен сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
7. Экспорттаушы немесе импорттаушы Қағидаларда көзделген ақпаратты және (немесе) құжаттарды қағаз тасымалдағышпен және (немесе) электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін немесе "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 5-тармағына сәйкес қорғаныш қимылдарының басқа элементтерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
Экспорттаушы немесе импорттаушы өзге тәсілмен ұсынған Қағидаларда көзделген ақпарат және (немесе) құжаттар кейіннен Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігіне сәйкес жіберіледі. Экспорттаушы немесе импорттаушы ақпаратты және (немесе) құжаттарды әртүрлі тәсілмен ұсынған кезде күндердің ішіндегі ең ертесі ақпаратты ұсыну күні болып саналады.

2) через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, помещенных под таможенную процедуру, учитываемую для целей контроля за репатриацией и указанную в информации по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 2 к Правилам.
6. Предоставление Национальным Банком (его территориальным филиалом), органом государственных доходов (его территориальным подразделением), уполномоченным банком (его филиалом) информации, предусмотренной Правилами, осуществляется электронным способом посредством использования транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и аутентичность передаваемых данных, и (или) посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
Допускается предоставление Национальным Банком (его филиалом) информации, предусмотренной Правилами, путем выгрузки из информационной системы Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Допускается предоставление органом государственных доходов информации, предусмотренной Правилами, посредством использования информационной системы Национального Банка путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Допускается предоставление уполномоченным банком (его филиалом) информации на бумажном носителе при невозможности предоставления информации электронным способом по техническим причинам. В таком случае ранее представленная на бумажном носителе информация подлежит направлению электронным способом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты устранения технических причин.
Орган государственных доходов обеспечивает конфиденциальность и сохранность информации, полученной в соответствии с Правилами.
Сноска. Пункт 6 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
7. Передача экспортером или импортером информации и (или) документов, предусмотренных Правилами, осуществляется на бумажном носителе и (или) электронным способом посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью или других элементов защитных действий в соответствии с пунктом 5 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
Представленные экспортером или импортером иным способом информация и (или) документы, предусмотренные Правилами, в последующем направляются в соответствии с частью первой настоящего пункта Правил. При представлении экспортером или импортером информации и (или) документов разными способами датой представления информации считается более ранняя из дат.

8. Экспорттаушы немесе импорттаушы ұсынатын валюталық бақылау құжаттары (олардың көшірмелері) уәкілетті банктің (оның филиалының), Ұлттық Банктің аумақтық филиалының, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің талап етуі бойынша мөрмен (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) және экспорттаушының немесе импорттаушының қолымен куәландырылады.
Шет тілдегі валюталық бақылау құжаттары (олардың көшірмелері) уәкілетті банктің (оның филиалының), Ұлттық Банктің аумақтық филиалының, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің талап етуі бойынша мөрмен (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) және экспорттаушының немесе импорттаушының қолымен куәландырылып, қазақ тіліндегі немесе орыс тіліндегі аудармасы қоса ұсынылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы және құжаттар шығатын ұйымдардың мемлекеті қатысушылары болып табылатын халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, экспорттаушы немесе импорттаушы ұсынатын, шет мемлекеттің ұйымдарынан шығатын құжаттар консулдық заңдастыру болған кезде қарауға қабылданады.
Экспорттаушы немесе импорттаушы осындай құжаттар мәтінінің түсінікті болуын қамтамасыз ете отырып, валюталық бақылау құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
9. Егер Қағидаларда белгіленген мерзім жұмыс істемейтін күні аяқталса, онда одан кейінгі жұмыс күні ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсыну мерзімінің аяқталу күні болып саналады.
Ақпаратты және (немесе) құжаттарды адресат алған күн немесе оның пошта штемпеліндегі жөнелту күні ақпаратты және (немесе) құжаттарды қағаз тасымалдағышпен ұсыну күні болып саналады.
2-тарау. Экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт болған кезде репатриациялау талаптарының орындалуын бақылауы тиіс экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірді, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт сомасының шекті мәнін қоса алғанда, оның шарттары мен өлшемшарттарын алу тәртібі
10. Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың сомасы Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) 50 000 (елу мың) долларының баламасынан асатын болса, осындай шарт есептік тіркелуге жатады.
Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартта оны жасаған күні шарттың сомасы көрсетілмесе, онда осындай шарт есептік тіркеуге жататын шарт ретінде қаралады.
Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт АҚШ долларынан өзгеше валютамен көрсетілсе және осындай шартта АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамына нұсқау көрсетілмесе, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың АҚШ долларымен көрсетілген сомасының баламасын айқындау үшін қайта есептеу валюталар айырбастаудың осындай шартқа қол қойылған күнгі (ол болмаған жағдайда – шарт күшіне енгізілген күнгі) ресми бағамы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.

8. Представляемые экспортером или импортером документы валютного контроля на бумажном носителе (их копии) по требованию уполномоченного банка (его филиала), территориального филиала Национального Банка, территориального подразделения органа государственных доходов заверяются печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) и подписью экспортера или импортера.
Документы валютного контроля на иностранном языке (их копии) по требованию уполномоченного банка (его филиала), территориального филиала Национального Банка, территориального подразделения органа государственных доходов представляются с приложением перевода на казахский или русский язык, заверенного печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) и подписью экспортера или импортера.
Представляемые экспортером или импортером документы, исходящие от организаций иностранного государства, принимаются к рассмотрению при наличии консульской легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, участниками которого являются Республика Казахстан и государство, от организаций которого исходят документы.
Экспортер или импортер представляет копии документов валютного контроля с обеспечением разборчивости текста таких документов.
9. Если установленный Правилами срок истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления информации и (или) документов считается следующий за ним рабочий день.
Датой представления информации и (или) документов на бумажном носителе считается дата получения информации и (или) документов адресатом или дата ее отправления на почтовом штемпеле.
Глава 2. Порядок получения экспортером или импортером учетного номера по валютному договору по экспорту или импорту, условия и критерии, включая пороговое значение суммы валютного договора по экспорту или импорту, при наличии которых валютный договор по экспорту или импорту подлежит контролю выполнения требования репатриации
10. Валютный договор по экспорту или импорту подлежит учетной регистрации, если сумма такого договора превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте.
Если в валютном договоре по экспорту или импорту на дату его заключения не указана сумма договора, то такой договор рассматривается как договор, подлежащий учетной регистрации.
Если валютный договор по экспорту или импорту выражен в валюте, отличной от доллара США, и в таком договоре отсутствует указание на обменный курс по отношению к доллару США, для определения эквивалента суммы валютного договора по экспорту или импорту в долларах США пересчет осуществляется с использованием официального курса обмена валют на дату подписания такого договора (в случае ее отсутствия – на дату вступления договора в силу).

11. Экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт мына жағдайларда:
1) экспорттаушының немесе импорттаушының банктік шотына қызмет көрсететін уәкілетті банкте (оның филиалында) – егер барлық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары экспорттаушының немесе импорттаушының уәкілетті банктегі (оның филиалындағы) шотын пайдалана отырып жүзеге асырылса;
2) экспорттаушының немесе импорттаушының банктік шотына қызмет көрсететін уәкілетті банкте (оның филиалында) – егер төлемдер және (немесе) ақша аударымдары уәкілетті банкте (оның филиалында), сол сияқты шетелдік банкте ашылған шоттарды пайдалана отырып жүзеге асырылса;
3) экспорттаушының немесе импорттаушының тұрақты тұрғылықты немесе тұрған жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалында – егер барлық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 9-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шетелдік банктегі экспорттаушының немесе импорттаушының шотын пайдалана отырып жасалса, есептік тіркеу жүзеге асырылады.
12. Экспорттаушы немесе импорттаушы тараптардың кез келгені экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін есептік нөмірді алу үшін өтініш жасайды.
Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындауды оның бейрезидент қатысушысы бірінші болып бастаса және осындай орындау резидент экспорттаушының немесе импорттаушының пайдасына ақшаның түсуіне, тауарлардың берілуіне, жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетілуіне, зияткерлік меншік объектілеріне ішінара айрықша құқықтардың берілуіне, мүліктің жалға берілуіне байланысты болса, онда осындай резидент ақша түскенге, тауарлар алынғанға, жұмыстар орындалғанға, қызметтер көрсетілгенге, зияткерлік меншік объектілеріне ішінара айрықша құқықтар алынғанға, мүлікті өзінің иелігіне жалға алғанға дейін есептік тіркеу үшін өтініш береді.
Егер бейрезидент қатысушы шет мемлекеттің аумағында тараптардың бірі азаматтық әуе кемелерінің пайдаланушысы сертификаты бар резидент заңды тұлға болып табылатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) импорты жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындауды бірінші болып бастаса, онда резидент бейрезидент міндеттемелерін орындағаннан кейін күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде, бірақ резидент міндеттемелерді орындауды бастаған күннен кешіктірмей валюталық шартты есептік тіркеу үшін өтініш береді.
Талап қоюдың өтуі немесе борышты аудару нәтижесінде бейрезидентке талап қою құқығын қабылдаған не бейрезидент алдындағы борышты қабылдаған экспорттаушы немесе импорттаушы осындай талап ету құқығы немесе борыш қабылданған күннен кейін, бірақ тараптардың кез келгені өткізілген талап (аударылған борыш) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей есептік тіркеу үшін өтініш жасайды.

11. Учетная регистрация валютного договора по экспорту или импорту осуществляется:
1) в уполномоченном банке (его филиале), который обслуживает банковский счет экспортера или импортера – если все платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием счета экспортера или импортера в уполномоченном банке (его филиале);
2) в уполномоченном банке (его филиале), который обслуживает банковский счет экспортера или импортера – если платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием счетов, открытых как в уполномоченном банке (его филиале), так и в иностранном банке;
3) в территориальном филиале Национального Банка по месту постоянного проживания или нахождения экспортера или импортера – если все платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием счета экспортера или импортера в иностранном банке, указанного в подпункте 1) пункта 3 статьи 9 Закона о валютном регулировании и валютном контроле.
12. Экспортер или импортер обращается за получением учетного номера до начала исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту любой из его сторон.
Если первым исполнение обязательств по валютному договору по экспорту или импорту начинает его участник-нерезидент, и такое исполнение связано с поступлением денег, с передачей товаров, выполнением работ, оказанием услуг, передачей частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, передачей имущества в аренду в пользу резидента-экспортера или импортера, то такой резидент обращается за учетной регистрацией до поступления денег, получения товаров, выполнения работ, оказания услуг, получения частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, получения имущества в аренду в свое распоряжение.
Если участник-нерезидент первым начинает исполнение на территории иностранного государства обязательств по валютному договору по импорту работ (услуг), одной из сторон которого является юридическое лицо-резидент, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов, то резидент обращается за учетной регистрацией валютного договора в течение 90 (девяноста) календарных дней после исполнения обязательств нерезидентом, но не позднее даты начала исполнения обязательств резидентом.
Экспортер или импортер, принявший право требования к нерезиденту либо принявший долг перед нерезидентом в результате уступки требования или перевода долга, обращается за учетной регистрацией не позднее 30 (тридцати) календарных дней после дня принятия такого права требования или долга, но до начала исполнения обязательств по уступленному требованию (переведенному долгу) любой из его сторон.

13. Есептік нөмір алу үшін экспорттаушы немесе импорттаушы уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтінішті;
2) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың түпнұсқасын немесе көшірмесін ұсынады. Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт шет тілде жасалса, онда оның қазақ тіліндегі немесе орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есептік нөмір алған кезде экспорттаушы немесе импорттаушы қол қою үлгілері бар құжатты қосымша ұсынады.
14. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтініште Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес репатриациялау мерзімін есептеу тәртібіне сәйкес есептелген репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
Егер операция Ұлттық Банк Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы №40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында көзделген түрлер мен өлшемшарттарға жатса, уәкілетті банк (оның филиалы) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) талаптарына сәйкес әзірленген ішкі бақылау қағидаларына сәйкес, сондай-ақ экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды қоса алғанда, оның талаптарына талдау жасауды жүзеге асырады.
15. Уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының уәкілетті қызметкері экспорттаушы немесе импорттаушы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды берген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу журналында тіркейді.
Экспорт немесе импорт жөніндегі бір валюталық шартқа тек бір есептік нөмір беріледі.
Есептік нөмір, оны берген күн, уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының атауы, экспорттаушы немесе импорттаушы туралы мәлімет экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түпнұсқасының немесе көшірмесінің бірінші немесе соңғы парағында уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының уәкілетті қызметкерінің аты-жөні көрсетіліп, қойылған қолымен куәландырылады. Есептік нөмірдің берілгені туралы белгі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт көшірмесінің бір данасы уәкілетті банкте (оның филиалында) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалында қалады.

13. Для получения учетного номера экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк (его филиал) или территориальный филиал Национального Банка:
1) заявление о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) оригинал или копию валютного договора по экспорту или импорту. Если валютный договор по экспорту или импорту заключен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык.
При получении в территориальном филиале Национального Банка учетного номера экспортер или импортер дополнительно представляет документ с образцами подписей.
14. В заявлении о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам указывается срок репатриации, рассчитанный в соответствии с порядком расчета срока репатриации согласно приложению 1 к Правилам.
Уполномоченный банк (его филиал) осуществляет анализ условий валютного договора по экспорту или импорту, включая все изменения и (или) дополнения к нему, в соответствии с правилами внутреннего контроля, разработанными в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ), а также если операция подпадает под виды и критерии, предусмотренные Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка от 30 марта 2019 года №40 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512).
15. Уполномоченный работник уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка в течение 2 (двух) рабочих дней после дня подачи экспортером или импортером необходимых документов, указанных в пункте 13 Правил, регистрирует валютный договор по экспорту или импорту в журнале регистрации по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Одному валютному договору по экспорту или импорту присваивается только один учетный номер.
Учетный номер, дата его присвоения, наименование уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка, сведения об экспортере или импортере указываются на первом или последнем листе оригинала или копии валютного договора по экспорту или импорту, с заверением подписью и указанием фамилии и инициалов уполномоченного работника уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка. Один экземпляр копии валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении учетного номера остается в уполномоченном банке (его филиале) или территориальном филиале Национального Банка.

Электрондық құжат айналымы кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың электрондық көшірмесін ұсынады. Уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының уәкілетті қызметкері ішкі актіде белгіленген тәртіппен электрондық цифрлық қолтаңбамен немесе "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 5-тармағына сәйкес қорғаныш қимылдарының басқа элементтерімен куәландырылған есептік нөмір береді және экспорттаушыға немесе импорттаушыға экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілгені туралы еркін нысанда хабарлайды.
16. Уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалы мына жағдайларда:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды қоса алғанда, онда Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарына қайшы келетін талаптар болған;
2) экспорттаушының немесе импорттаушының Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтініштегі қойылған қолы қол қою үлгілері бар құжаттағы қол қою үлгісіне сәйкес келмеген;
3) КЖТҚҚ туралы заңында бабында көзделген негіздемелер бойынша есептік нөмір беруден бас тартады.
17. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлар туындаған кезде экспорттаушы немесе импорттаушы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ақпаратты және (немесе) растайтын құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
Ақпарат және (немесе) құжаттар бейрезиденттің экспорттаушы немесе импорттаушы алдында орындамаған міндеттемелерінің сомасы 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасынан асатын репатриациялау мерзімі аяқталған айдың соңғы күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
18. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы әрбір экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша есептік нөмірлер бөлінісінде олардың келіп түсуіне қарай валюталық бақылау ақпаратынан және (немесе) құжаттарынан қалыптастырылатын досье жүргізеді. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық досье жүргізуге жол беріледі.
19. Есептік нөмір беру мына жағдайларда:
1) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банк Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы қолма-қол ақша алып өткен кезде;

При электронном документообороте экспортер или импортер представляет электронную копию валютного договора по экспорту или импорту. Уполномоченный работник уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка в порядке, установленном внутренним актом, присваивает учетный номер с заверением электронной цифровой подписью или других элементов защитных действий в соответствии с пунктом 5 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", и извещает в произвольной форме экспортера или импортера о присвоении валютному договору по экспорту или импорту учетного номера.
16. Уполномоченный банк (его филиал) или территориальный филиал Национального Банка отказывает в получении учетного номера в следующих случаях:
1) наличие в валютном договоре по экспорту или импорту, включая все изменения и (или) дополнения к нему, условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан;
2) несоответствие подписи экспортера или импортера в заявлении о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам образцу подписи в документе с образцами подписей;
3) по основаниям, предусмотренным Законом о ПОДФТ.
17. При возникновении обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту, экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации информацию и (или) подтверждающие документы (их копии).
Информация и (или) документы представляются не позднее последнего числа месяца истечения срока репатриации, в котором сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
18. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, ведет досье по каждому экспортеру или импортеру в разрезе учетных номеров, формируемое из информации и (или) документов валютного контроля по мере их поступления. Допускается ведение электронного досье по валютному договору по экспорту или импорту.
19. Присвоение учетного номера не требуется:
1) при перемещении Национальным Банком или уполномоченным банком наличных денег через границу Республики Казахстан;

2) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банк шетел банктеріндегі металл шоттарына орналастыру үшін бағалы металдарды әкеткен кезде;
3) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банк Қазақстан Республикасының аумағына бағалы металдар әкелген кезде;
4) ақы төлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы қарыздары немесе Қазақстан Республикасының кепілдік беруімен қамтамасыз етілген сыртқы қарыздар есебінен жүргізілетін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар үшін;
5) Қазақстан Республикасының төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын мемлекеттік органдарының бөлімшелері (ведомстволары) арқылы жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерімен және мемлекеттік кәсіпорындарымен жасалған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар үшін;
6) уәкілетті банк және өзге де резидент қаржы ұйымдары бейрезиденттермен жасаған, қызмет көрсету көзделетін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар үшін талап етілмейді.
3-тарау. Экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қызмет көрсетуге бір уәкілетті банктен (оның филиалынан) басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) ауысу тәртібі
20. Есептік тіркеу банкі өзгерген кезде (экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысқан жағдайда не Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 9-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларда) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа жаңа есептік нөмір берілмейді.
Экспорттаушы немесе импорттаушы басқа есептік тіркеу банкіне қызмет көрсетуге ауысу мақсатында жаңа есептік тіркеу банкіне:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтінішті;
2) алдыңғы банктің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа берілген есептік нөмірдің есептік тіркелгені туралы белгісі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың түпнұсқасын немесе көшірмесін ұсынады.
Электрондық құжат айналымы кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың электрондық көшірмесін алдыңғы банктің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа берілген есептік нөмірді есептік тіркегені туралы белгімен ұсынады.
21. Жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) экспорттаушының немесе импорттаушының жазбаша келісімі негізінде Қағидалардың 20-тармағының 1) тармақшасында көзделген өтінішті алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде алдыңғы есептік тіркеу банкі болып табылған алдыңғы уәкілетті банкке (оның филиалына) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы еркін нысанда сұрату жібереді.

2) при вывозе Национальным Банком или уполномоченным банком драгоценных металлов для размещения на своих металлических счетах в иностранных банках;
3) при ввозе Национальным Банком или уполномоченным банком драгоценных металлов на территорию Республики Казахстан;
4) валютным договорам по экспорту или импорту, оплата по которым производится за счет государственных внешних займов Республики Казахстан или внешних займов, обеспеченных гарантией Республики Казахстан;
5) валютным договорам по экспорту или импорту, заключенным государственными учреждениями и государственными предприятиями Республики Казахстан, осуществляющими платежи и (или) переводы денег через подразделения (ведомства) государственных органов;
6) валютным договорам по экспорту или импорту, заключенным уполномоченным банком и иными финансовыми организациями-резидентами с нерезидентами, предусматривающими оказание услуг.
Глава 3. Порядок перехода экспортера или импортера на обслуживание по валютному договору по экспорту или импорту из одного уполномоченного банка (его филиала) в другой уполномоченный банк (его филиал)
20. При изменении банка учетной регистрации (в случае перехода экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал) либо в случаях, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 9 Закона о валютном регулировании и валютном контроле), валютному договору по экспорту или импорту новый учетный номер не присваивается.
Экспортер или импортер в целях перехода на обслуживание в другой банк учетной регистрации представляет в новый банк учетной регистрации:
1) заявление о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) оригинал или копию валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении предыдущим банком учетной регистрации учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
При электронном документообороте экспортер или импортер представляет электронную копию валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении предыдущим банком учетной регистрации учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
21. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся новым банком учетной регистрации на основании письменного согласия экспортера или импортера в течение 3 (трех) рабочих дней после получения заявления, предусмотренного подпунктом 1) пункта 20 Правил, направляет в предыдущий уполномоченный банк (его филиал), выступавший предыдущим банком учетной регистрации, запрос в произвольной форме о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту.

22. Алдыңғы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпарат беру туралы жаңа есептік тіркеу банкінің сұратуын алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алады;
2) жаңа есептік тіркеу банкіне экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы еркін нысандағы ақпаратты жібереді;
3) Ұлттық Банкке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік тіркеуден алынғаны туралы мәліметтерді көрсете отырып, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Алдыңғы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген сұратуды алғаннан кейін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырмайды.
23. Жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ақпаратты алдыңғы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен (оның филиалынан) алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде тіркеу журналына алдыңғы есептік тіркеу банкінің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа бұрын берілген есептік нөмірді енгізеді.
Жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу журналына осындай шартты валюталық бақылауға қабылдағаны туралы ақпаратты енгізгеннен кейін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырады.
24. Жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) алдыңғы есептік тіркеу банкінен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты алған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат алу үшін Ұлттық Банкке сұрату жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген сұратуды алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңа есептік тіркеу банкіне Ұлттық Банкте бар мынадай:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөнінде;

22. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся предыдущим банком учетной регистрации, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения запроса нового банка учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту:
1) снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации;
2) направляет в новый банк учетной регистрации информацию в произвольной форме об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту;
3) направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам с указанием сведений о снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся предыдущим банком учетной регистрации, после получения запроса, указанного в пункте 21 Правил, не осуществляет платежи и (или) переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту.
23. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся новым банком учетной регистрации, в течение 1 (одного) рабочего дня после получения указанной в подпункте 2) пункта 22 Правил информации от уполномоченного банка (его филиала), являющегося предыдущим банком учетной регистрации, вносит в журнал регистрации учетный номер, ранее присвоенный валютному договору по экспорту или импорту предыдущим банком учетной регистрации.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся новым банком учетной регистрации, осуществляет платежи и (или) переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту после внесения информации о принятии на валютный контроль такого договора в журнал регистрации по форме согласно приложению 4 к Правилам.
24. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся новым банком учетной регистрации, в течение 2 (двух) рабочих дней после дня получения от предыдущего банка учетной регистрации информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту направляет в Национальный Банк запрос на получение информации по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 24 приостановлена с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
Национальный Банк в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения указанного в части первой настоящего пункта Правил запроса направляет новому банку учетной регистрации информацию, имеющуюся в Национальном Банке:
1) по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 2 к Правилам;

2) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы;
3) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер бойынша;
4) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар жөнінде ақпарат жібереді.
4-тарау. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу тәртібі
25. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген негіздер болған кезде репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері аяқталғаннан кейін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алып тастайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу экспортердің немесе импортердің еркін нысанда берген өтініші негізінде жүзеге асырылады. Қағидалардың 26-тармағының 2), 3), 13) және 14) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу туралы өтініште экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың қолданылуын тоқтату туралы қосымша ақпаратты көрсетеді.
Қағидалардың 26-тармағының 5), 6), 7), 8), 15), 16), 17), 18), 19), 21) және 22) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша, есептік нөмір берілген күннен кейін күнтізбелік 1 (бір) жыл өткен соң міндеттемелері орындалмаған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа қатысты Қағидалардың 26-тармағының 20) тармақшасында көзделген негіз бойынша, сондай-ақ Қағидалардың 27-тармағында көзделген жағдайда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу экспорттаушының немесе импорттаушының тиісті өтінішін алмастан жүзеге асырылады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы экспорттаушының немесе импорттаушының есептік тіркеуден алу негіздерін растайтын құжаттармен бірге өтініші келіп түскен күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алуды жүзеге асырады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 22 және 31-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы экспорттаушыға немесе импорттаушыға еркін нысанда хабарлайды.
Есептік тіркеуден алынған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша досье есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкте (оның филиалында) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалында экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 5 (бес) жыл ішінде сақталады.

2) об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам;
3) по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 8 к Правилам;
4) по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Глава 4. Порядок снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации
25. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации после завершения процедур контроля выполнения требования репатриации при наличии оснований, указанных в пункте 26 Правил.
Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляется на основании заявления экспортера или импортера, поданного им в произвольной форме. В заявлении о снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 13) и 14) пункта 26 Правил, экспортер или импортер указывает дополнительно информацию о прекращении действия валютного договора по экспорту или импорту.
Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основаниям, предусмотренным подпунктами 5), 6), 7), 8), 15), 16), 17), 18), 19), 21) и 22) пункта 26 Правил, по основанию, предусмотренному подпунктом 20) пункта 26 Правил, в отношении валютного договора по экспорту или импорту, по которому отсутствует исполнение обязательств по истечении 1 (одного) календарного года после дня присвоения учетного номера, а также в случае, предусмотренном пунктом 27 Правил, осуществляется без соответствующего заявления экспортера или импортера.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня поступления заявления экспортера или импортера с документами, подтверждающими основания для снятия.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации в течение 3 (трех) рабочих дней после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации уведомляет об этом экспортера или импортера в произвольной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 22 и 31 Правил.
Досье по валютному договору по экспорту или импорту, снятому с учетной регистрации, хранится в уполномоченном банке (его филиале), являющимся банком учетной регистрации или территориальном филиале Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации в течение 5 (пяти) лет после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
26. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден шығару үшін мыналар:
1) Қағидалардың осы тармағының 23) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін толық көлемде орындауы, бас тартылған, мақұлданған, борышкер мен кредитор бір тұлға болған, мемлекеттік органның актісін орындау, шығару мүмкін болмаған жағдайларда, экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2) бейрезидентке бұрын алынған тауарларды, электрондық ақшаны қайтару, бейрезидентке зияткерлік меншік объектілеріне бұрын берілген ішінара айрықша құқықтарды қайтару, бейрезидентке бұрын жалға алу үшін берген мүлкін қайтару не бейрезиденттің міндеттемелерін орындамауына байланысты бейрезиденттің импорт жөніндегі валюталық шартты төлеуге алған пайдаланылмаған аванстық төлемді импорттаушыға қайтаруы;
3) бейрезидент тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда бұрын жөнелтілген тауарларды, электрондық ақшаны экспорттаушыға қайтаруы, экспорттаушыға зияткерлік меншік объектілеріне бұрын берілген ішінара айрықша құқықтарды қайтаруы, экспорттаушыға бұрын жалға беру үшін берілген мүлікті қайтаруы не экспорттаушы тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда экспорттаушы экспорт жөніндегі валюталық шартты төлеуге алған валютаны бейрезидентке қайтаруы;
4) экспорттаушы немесе импорттаушы бейрезидент алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған бейрезидент тарапынан шағым-талаптың жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5) дара кәсіпкерлікті жеке жүзеге асыратын экспорттаушының немесе импорттаушының Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6) тараптардың міндеттемелерді балама орындауы немесе бейрезиденттің не экспорттаушының немесе импорттаушының 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың болмауы;

Сноска. Пункт 25 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
26. Основаниями для снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации являются:
1) исполнение обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту в полном объеме, прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по валютному договору по экспорту или импорту и подтверждающих документов, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 23) настоящего пункта Правил;
2) возврат нерезиденту ранее полученных от него товаров, электронных денег, возврат нерезиденту переданных им ранее частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, возврат нерезиденту имущества, переданного им ранее для аренды, либо возврат нерезидентом импортеру неиспользованного авансового платежа, полученного в оплату валютного договора по импорту в связи с неисполнением нерезидентом обязательств;
3) возврат экспортеру ранее отгруженных товаров, электронных денег, возврат экспортеру переданных им ранее частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, возврат экспортеру имущества, переданного им ранее для аренды, в случае неисполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ, услуг, либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату валютного договора по экспорту, в случае неисполнения обязательств экспортером по поставке товаров, по выполнению работ, оказанию услуг;
4) представление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5) подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, осуществляющего личное индивидуальное предпринимательство, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6) отсутствие исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту в течение 1 (одного) календарного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо экспортера или импортера, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте;

7) бейрезидентті тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шет мемлекеттің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8) экспорттаушыны немесе импорттаушыны тарату және құқықтық мирасқордың болмауы;
9) Қағидалардың осы тармағының 21) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 9-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларда репатриациялау талаптарының толық орындалуы;
10) ақшалай талапты басқаға бере отырып (факторинг) қаржыландыруға арналған шарт шеңберінде экспорттаушының немесе импорттаушының банктік шотына ақшаның түсуі;
11) уәкілетті банкті барлық банктік операцияларды жүргізуге лицензиядан айыру;
12) уәкілетті банктің (оның филиалының) тараптар импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді толық көлемде орындаған не бейрезиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешегінің қалдығы болған кезде импорттаушы импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есеп айырысу үшін шығарған бейрезидент ұсынған вексельді есепке алуы;
13) Қағидалардың 64-тармағын ескере отырып, бейрезиденттің келісімін растайтын құжаттар негізінде экспорттаушының немесе импорттаушының басқа резидентке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент алдындағы өз борышын аударуы;
14) Қағидалардың 64-тармағын ескере отырып растайтын құжаттар болған кезде экспорттаушының немесе импорттаушының бейрезидентке талап ету құқығын басқа резидентке беруі;
15) дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспорттаушының немесе импорттаушының қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылуы туралы мемлекеттік орган немесе өзге уәкілетті орган құжатының болуы;
16) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке алуға жатқызған күннен бастап 3 (үш) жыл өтуі;
17) экспорттаушының немесе импорттаушының Қағидалардың 2124-тармақтарын ескере отырып, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік тіркеу банкін өзгертуі;
18) уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату;
19) Қағидалардың 65-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, сот органының немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің бейрезиденттен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша берешек сомасын өндіріп алуы және (немесе) оның өтеуі туралы шешімінің болуы;
20) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы;
21) бейрезидент пен экспорттаушы немесе импорттаушы арасындағы бастапқы міндеттемені осы тұлғалар арасындағы өзге нысандағы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстыра отырып бейрезиденттің шарт бойынша міндеттемелерін тоқтату;

7) наличие судебного решения, либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8) ликвидация экспортера или импортера и отсутствие правопреемника;
9) полное исполнение требования репатриации в случаях, указанных в пункте 3 статьи 9 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 21) настоящего пункта Правил;
10) поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11) лишение уполномоченного банка лицензии на проведение всех банковских операций;
12) учет уполномоченным банком (его филиалом) предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по валютному договору по импорту, при исполнении обязательств сторонами по валютному договору по импорту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте;
13) перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту другому резиденту на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, с учетом пункта 64 Правил;
14) уступка экспортером или импортером другому резиденту права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов с учетом пункта 64 Правил;
15) наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
16) истечение 3 (трех) лет после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет;
17) изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации по валютному договору по экспорту или импорту, с учетом пунктов 21 – 24 Правил;
18) принудительная ликвидация уполномоченного банка;
19) наличие решения судебного органа или иного государственного органа, арбитража о взыскании с нерезидента и (или) погашении нерезидентом суммы задолженности по валютному договору по экспорту или импорту, с учетом срока, указанного в пункте 65 Правил;
20) отсутствие исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту;
21) прекращение обязательств нерезидента по договору заменой первоначального обязательства, существовавшего между ним и экспортером или импортером, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающим иной предмет или способ исполнения;

22) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес іскерлік қатынастарды тоқтату;
23) экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін тоқтату туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттары (болған жағдайда) болған кезде бейрезиденттің не резиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешегі қалдығының болуы негіз болып табылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
5-тарау. Уәкілетті банк клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан кезде экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының сақталуын бақылау ерекшеліктері
27. Егер есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) жүргізген рәсімдердің қорытындылары бойынша ішкі бақылау қағидаларына сәйкес экспорттаушымен немесе импорттаушымен КЖТҚК туралы заңына сәйкес іскерлік қатынастарды тоқтату үшін негіздер болса, онда есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды қоса алғанда, оны есептік тіркеуден алып тастауы Қағидалардың 26-тармағы 22) тармақшасының негізінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша берешек сомасына қарамастан және егер Қағидалардың 26-тармағында көзделген есептік тіркеуден экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты алудың өзге негіздері болмаса жүзеге асырылады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) іскерлік қатынастарды тоқтату мақсатында экспорттаушының немесе импорттаушының атына өзінің ниеті мен банк клиентінің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге аудару шараларын қабылдау қажеттігін көрсете отырып, еркін нысанда хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
28. Экспорттаушы немесе импорттаушы Қағидалардың 27-тармағында көзделген хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қағидалардың 20-тармағын ескере отырып, жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) ауысуды қамтамасыз етеді.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауыстыру шараларын қамтамасыз ету мақсатында экспорттаушы немесе импорттаушы оң нәтиже алғанға дейін Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы жазбаша өтініш негізінде өзге уәкілетті банктерге (олардың филиалдарына) өтініш береді.

22) прекращение деловых отношений в соответствии с Законом о ПОДФТ;
23) наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по валютному договору по экспорту или импорту и подтверждающих документов (при наличии).
Сноска. Пункт 26 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Глава 5. Особенности контроля за соблюдением экспортером или импортером требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту при прекращении уполномоченным банком деловых отношений с клиентом
27. Если по итогам проведенных уполномоченным банком (его филиалом), являющимся банком учетной регистрации, процедур согласно правилам внутреннего контроля имеются основания для прекращения деловых отношений с экспортером или импортером в соответствии с Законом о ПОДФТ, то снятие уполномоченным банком (его филиалом), являющимся банком учетной регистрации валютного договора по экспорту или импорту, включая все изменения и (или) дополнения к нему, с учетной регистрации осуществляется на основании подпункта 22) пункта 26 Правил, независимо от суммы задолженности по валютному договору по экспорту или импорту, и если отсутствуют иные основания для снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации, предусмотренные пунктом 26 Правил.
В целях прекращения деловых отношений уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, направляет в адрес экспортера или импортера извещение в произвольной форме с указанием своего намерения и необходимости принятия клиентом банка мер по переводу валютного договора по экспорту или импорту на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал) (далее – извещение).
28. Экспортер или импортер в течение 30 (тридцати) календарных дней после дня получения извещения, предусмотренного пунктом 27 Правил, обеспечивает переход в другой уполномоченный банк (его филиал), выступающий новым банком учетной регистрации, с учетом пункта 20 Правил.
В целях обеспечения мер по переводу валютного договора по экспорту или импорту на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал), экспортер или импортер обращается в иные уполномоченные банки (их филиалы) на основании письменного заявления о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам до получения положительного ответа.

29. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысқан кезде Қағидалардың 22-тармағында көзделген мерзімдерде Қағидалардың 26-тармағының 17) тармақшасының негізінде экспорттау немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алады.
30. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) экспорттаушының немесе импорттаушының басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысуын қамтамасыз етпеген жағдайда, хабарлама жіберілген күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде іскерлік қатынастарды жалғастыру не экспорттаушымен немесе импорттаушымен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан алынған есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттар негізінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) экспорттаушымен немесе импорттаушымен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы негізделген шешім қабылдауы үшін есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) шешім қабылдауға әсер ететін барлық мән-жайларды ескереді.
31. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидалардың 26-тармағы 22) тармақшасының негізінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылаудан алады.
32. Қағидалардың 26-тармағы 22) тармақшасының негізінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкте (оның филиалында) есептік тіркеуден алынған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт Қағидалардың 52-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінде жеке есепке алынуға жатады.
6-тарау. Ақша қозғалысын және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді өзге де орындауды және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беруді мониторингтеу тәртібі
33. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты есептік нөмір берілген, есептік тіркеуден шығарылған, жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталғаны жөнінде ақпарат беру туралы сұратуын алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке жібереді.

29. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, при переходе экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал), снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации на основании подпункта 17) пункта 26 Правил в сроки, предусмотренные пунктом 22 Правил.
30. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, в случае необеспечения экспортером или импортером перехода на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал) принимает решение о продолжении деловых отношений либо о прекращении деловых отношений с экспортером или импортером в течение 30 (тридцати) календарных дней после дня направления извещения.
Для принятия уполномоченным банком (его филиалом), являющимся банком учетной регистрации обоснованного решения о прекращении деловых отношений с экспортером или импортером на основании полученных от экспортера или импортера документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером, уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации учитывает все обстоятельства, влияющие на принятие решение.
31. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, снимает с валютного контроля валютный договор по экспорту или импорту на основании подпункта 22) пункта 26 Правил в течение 3 (трех) рабочих дней после дня принятия решения, указанного в пункте 30 Правил.
32. Валютный договор по экспорту или импорту, снятый с учетной регистрации в уполномоченном банке (его филиале), являющимся банком учетной регистрации, на основании подпункта 22) пункта 26 Правил, подлежит отдельному учету в территориальном подразделении органа государственных доходов в соответствии с пунктом 52 Правил.
Глава 6. Порядок мониторинга движения денег и иного исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту и передачи информации и (или) документов по валютному договору по экспорту или импорту
33. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам в течение 3 (трех) рабочих дней после дня присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации, о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.

Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа бұрын жіберілген ақпаратты өзгертетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы құжаттарды қабылдаған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді, оларға сәйкес осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттарды қабылдайды және ақша қозғалысының мониторингін және осындай өзгерістерді ескере отырып, осындай шарт бойынша міндеттемелердің өзге де орындалуын жүзеге асыруды жалғастырады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
34. Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен (оның филиалынан) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
35. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты міндеттемелер орындалған жағдайда мынадай мерзімдерде:
1) төлем карточкаларын пайдаланбай экспорттаушының немесе импорттаушының уәкілетті банктегі (оның филиалындағы) банктік шоттары арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) төлем карточкаларын пайдалана отырып және (немесе) өзге тәсілмен төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру арқылы –экспорттаушы немесе импорттаушы не валюталық шартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банк растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсынған күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жібереді.

При внесении изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту, изменяющих ранее направленную информацию, уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам в течение 3 (трех) рабочих дней после дня принятия документов, которыми вносятся такие изменения и (или) дополнения.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, принимает документы, подтверждающие внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером, и продолжает осуществление мониторинга движения денег и иного исполнения обязательств по такому договору с учетом таких изменений.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
34. Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от уполномоченного банка (его филиала), являющегося банком учетной регистрации или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, указанной в пункте 33 Правил информации направляет в орган государственных доходов информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
35. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, направляет в Национальный Банк информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам в следующие сроки в случае исполнения обязательств:
1) путем осуществления платежей и (или) переводов денег через банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке (его филиале) без использования платежных карточек – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после даты осуществления платежей и (или) переводов денег;
2) путем осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) иным способом – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня представления подтверждающих информации и (или) документов экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной регистрации валютного договора.

Есеп айырысулардың вексельдік нысанын көздейтін есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша уәкілетті банк Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі ақпаратты Қағидалардың 68-тармағының бірінші бөлігіндегі 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда жібереді.
36. Ұлттық Банк уәкілетті банктен (оның филиалынан) Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақ 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
37. Мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банкке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі бөлінісінде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар бойынша;
2) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер бойынша;
3) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар жөніндегі ақпаратты күн сайын жібереді.
Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банктері болып табылатын уәкілетті банктерге (оның филиалына) немесе есептік тіркеу банктері болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақ 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
38. Мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банкке бұрын мемлекеттік кіріс органы жіберген ақпаратқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлар декларациялары бойынша ақпаратты – тауарлар декларациясының өзгергені туралы мәліметтер келіп түскен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде;

По валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером, предусматривающему вексельную форму расчетов, информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам направляется уполномоченным банком в случаях, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) части первой пункта 68 Правил.
36. Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от уполномоченного банка (его филиала) указанной в пункте 35 Правил информации направляет в орган государственных доходов информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 37 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
37. Орган государственных доходов ежедневно в разрезе учетного номера валютного договора по экспорту или импорту направляет в Национальный Банк информацию:
1) по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером согласно приложению 2 к Правилам;
2) по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 8 к Правилам;
3) по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации направляет ее уполномоченным банкам (его филиалом), являющимся банками учетной регистрации, или территориальным филиалам Национального Банка, являющимся банками учетной регистрации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 38 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
38. Орган государственных доходов направляет в Национальный Банк об изменениях и (или) дополнениях в ранее направленной органом государственных доходов информации:
1) по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 2 к Правилам – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления сведений об изменении деклараций на товары;

2) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлар әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштер бойынша ақпаратты – тауарлар әкелу туралы өтініштерге өзгерістер туралы мәліметтер түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
3) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар бойынша ақпаратты – электрондық шот-фактураларды өзгерту туралы мәліметтер түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік кірістер органынан ақпарат алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктерге немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын аумақтық филиалдарға жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-тармақ 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
39. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды адамы Қағидаларға сәйкес есептік нөмір беру талап етілетін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға декларацияны, тауарларды әкелу туралы өтінішті, электрондық шот-фактураны ресімдеу кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы тауарларға арналған декларацияда, тауарларды әкелу туралы өтініште, электрондық шот-фактурада мәлімдеген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірін Қағидалардың 34-тармағына сәйкес есепке алу нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша алынған ақпаратпен салыстырып тексереді.
Экспорттаушы немесе импорттаушы нақты ақпаратпен сәйкес келмеген жағдайда Қазақстан Республикасының кеден немесе салық заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларға арналған декларацияға, тауарларды әкелу туралы өтінішке, электрондық шот-фактураға тиісті түзетулер енгізеді.
40. Уәкілетті банк (оның филиалы) баламасы 10 (он мың) АҚШ долларынан бастап 50 000 (елу мың) АҚШ долларына дейін (қоса алғанда) сомаға жасалған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар шеңберінде жүзеге асырылатын төлемдер мен (немесе) ақша аударымдарының мониторингін жүзеге асырады.
Егер экспорт немесе импорт жөніндегі осындай валюталық шарттар бойынша экспорттаушы алған немесе импорттаушы жіберген ақшаның жалпы сомасы есепті айда 100 000 (бір жүз) мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, уәкілетті банк Ұлттық Банкке есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін (қоса алғанда) репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсатында мемлекеттік кірістер органына берілетін, Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 100 000 (бір жүз) мың Америка Құрама Штаттарының доллары баламасынан асатын сомаға экспорт немесе импорт бойынша жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты жібереді.

2) по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 8 к Правилам, – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления информации об изменениях в заявлениях о ввозе товаров;
3) по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 9 к Правилам – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления сведений об изменении электронных счетов-фактур.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации направляет ее уполномоченным банкам, являющимся банками учетной регистрации или территориальным филиалам, являющимся банком учетной регистрации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 39 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
39. Уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов при оформлении декларации на товары, заявления о ввозе товаров, электронной счет-фактуры по валютному договору по экспорту или импорту, по которому требуется присвоение учетного номера в соответствии с Правилами, сверяет учетный номер валютного договора по экспорту или импорту, заявленный экспортером или импортером в декларации на товары, в заявлении о ввозе товаров, в электронной счет-фактуре с полученной в соответствии с пунктом 34 Правил информацией по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
При несовпадении с фактической информацией экспортер или импортер вносит соответствующие корректировки в декларацию на товары, в заявление о ввозе товаров, в электронную счет-фактуру в порядке, установленном таможенным или налоговым законодательством Республики Казахстан.
40. Уполномоченный банк (его филиал) осуществляет мониторинг платежей и (или) переводов денег, осуществляемых в рамках валютных договоров по экспорту или импорту, заключенных на сумму от 10 000 (десяти тысяч) до 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США (включительно) в эквиваленте.
Если по таким валютным договорам по экспорту или импорту общая сумма денег, полученных экспортером или отправленных импортером, в отчетном месяце превысила 100 000 (сто тысяч) долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк до 15 (пятнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, направляет в Национальный Банк информацию об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте по форме согласно приложению 10 к Правилам, которая передается в орган государственных доходов в целях контроля выполнения требования репатриации.

Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
41. Экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын шетелдік банктегі банктік шот арқылы жүргізген кезде есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда) ай сайын есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына:
1) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік банктегі шот арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты;
2) шетелдік банктегі шот бойынша үзінді-көшірмені ұсынады.
42. Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған, Қағидалардың 41-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі айдың соңғы күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органына жібереді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
7-тарау. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау тәртібі
43. Есептік нөмір алу талабы қолданылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын экспорттаушы немесе импорттаушы есептік тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы) арқылы жүзеге асырады.
Осындай шарт бойынша басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) ақша түскен кезде соңғысы өзінің резидент клиентінің банктік шотына Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті банкке (оның филиалына) экспорттаушының немесе импорттаушының тиісті нұсқауы (төлем құжаты) негізінде түскен ақшаны келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аудара отырып есепке алады. Экспорттаушы немесе импорттаушы ақша аударуға арналған нұсқауға есептік нөмір беру туралы белгі қойылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт парағының көшірмесін не валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы еркін нысандағы хабарламаның көшірмесін қоса береді.

Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
41. Экспортер или импортер при проведении платежей и (или) переводов денег через счет в иностранном банке по валютному договору по экспорту или импорту представляет ежемесячно до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации:
1) информацию об исполнении обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту через счет в иностранном банке по форме согласно приложению 11 к Правилам;
2) выписки по счету в иностранном банке.
42. Национальный Банк в срок до последнего числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, полученную по форме согласно приложению 7 к Правилам от уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, информацию, указанную в подпункте 1) части второй пункта 41 Правил, направляет ее в орган государственных доходов по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Сноска. Пункт 42 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Глава 7. Порядок контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту
43. Платежи и (или) переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту, на который распространяется требование получения учетного номера, осуществляются экспортером или импортером через уполномоченный банк (его филиал), осуществляющий его учетную регистрацию.
При поступлении денег по такому договору в другой уполномоченный банк (его филиал), последний зачисляет деньги на банковский счет своего клиента-резидента с переводом поступивших денег не позднее следующего рабочего дня в уполномоченный банк (его филиал), указанный в части первой настоящего пункта Правил, на основании соответствующего указания экспортера или импортера (платежного документа). Экспортер или импортер прилагает к указанию на перевод денег копию листа валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении учетного номера либо копию извещения в произвольной форме о присвоении валютному договору учетного номера.

Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, экспорттаушыға немесе импорттаушыға экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын уәкілетті банк (оның филиалы) арқылы жүзеге асырмауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
44. Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт АҚШ долларынан өзгеше валютамен көрсетілсе, бейрезиденттің орындамаған міндеттемелерінің сомасы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасымен, оны кейіннен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күніндегі валюталар айырбастаудың ресми бағамын пайдалана отырып, АҚШ долларымен қайта есептей отырып, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасымен есептеледі.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден шығару мақсаты үшін орындалмаған міндеттемелердің сомаларын АҚШ долларына қайта есептеу осындай шартты есептік тіркеуден шығару күнгі валюталар айырбастаудың ресми бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт міндеттемелерді орындау валютасынан өзгеше валютамен көрсетілсе және осындай шарттың тараптары міндеттемелерді орындау валютасын шарттың валютасына қайта есептеу бағамын айқындамаса, орындалған міндеттемелердің сомаларын шарттың валютасына қайта есептеу міндеттемелерді орындау күнгі валюталар айырбастаудың ресми бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер төлемнің және (немесе) ақша аударымының валютасы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасымен сәйкес келмесе, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасымен түскен соманы есепке алу:
1) төлемнің және (немесе) ақша аударымының валютасын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасына қайта есептеудің осындай шарттың тараптары айқындаған бағамына сәйкес;
2) егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың тараптары төлемнің және (немесе) ақша аударымының валютасын осындай шарттың валютасына қайта есептеу бағамын айқындамаса, төлем және (немесе) ақша аударымы күнгі валюталар айырбастаудың ресми бағамына сәйкес жүзеге асырылады.
Бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша орындалмаған міндеттемелерінің шетел валютасымен көрсетілген сомасын ұлттық валютамен қайта есептеу репатриациялау мерзімі аяқталған күнгі валюталар айырбастаудың ресми бағамы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.

В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 11 Правил, допускается осуществление экспортером или импортером платежей и (или) переводов денег по валютному договору по экспорту или импорту не через уполномоченный банк (его филиал).
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
44. Если валютный договор по экспорту или импорту выражен в валюте, отличной от доллара США, сумма неисполненных обязательств нерезидента рассчитывается в валюте валютного договора по экспорту или импорту с последующим ее пересчетом в доллары США с использованием официального курса обмена валют на последнее число месяца истечения срока репатриации по валютному договору по экспорту или импорту.
Пересчет в доллары США суммы неисполненных обязательств для целей снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации осуществляется с использованием официального курса обмена валют на дату снятия такого договора с учетной регистрации.
Если валютный договор по экспорту или импорту выражен в валюте, отличной от валюты исполнения обязательств, и сторонами такого договора не определен курс пересчета валюты исполнения обязательств в валюту договора, пересчет сумм исполненных обязательств в валюту договора осуществляется с использованием официального курса обмена валют на дату исполнения обязательств.
Если валюта платежа и (или) перевода денег не совпадает с валютой валютного договора по экспорту или импорту учет поступившей суммы в валюте валютного договора по экспорту или импорту осуществляется:
1) в соответствии с курсом пересчета валюты платежа и (или) перевода денег в валюту валютного договора по экспорту или импорту, определенным сторонами такого договора;
2) в соответствии с официальным курсом обмена валют на дату платежа и (или) перевода денег, если сторонами валютного договора по экспорту или импорту не определен курс пересчета валюты платежа и (или) перевода денег в валюту такого договора.
Пересчет в национальную валюту суммы неисполненных обязательств нерезидента по валютному договору по экспорту или импорту, выраженной в иностранной валюте, осуществляется с использованием официального курса обмена валют на дату истечения срока репатриации.

45. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есепті айдан кейінгі айдың 15 күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай) Ұлттық Банкке Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын мынадай жағдайларда:
1) репатриациялау мерзімі аяқталса, ал экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент орындамаған міндеттемелер сомасы 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасынан асқан жағдайда;
2) экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мерзімін бұзған жағдайда;
3) экспорттаушы немесе импорттаушы Қағидалардың 17-тармағында көзделген тараптардың экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімін бұзған жағдайда жібереді.
Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен (оның филиалынан) немесе филиалынан есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген банктік бақылаудың жеке карточкасын алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы ақпаратты мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 46 – 50-тармақтарында көрсетілген іс-шараларды жүргізуі мақсатында мемлекеттік кірістер органына жібереді.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
46. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 45-тармағына және (немесе) Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшалары бойынша ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы мен Ұлттық Банктің ақпараттық жүйелеріндегі тауарларға арналған декларациялардан, тауарларды әкелу туралы өтініштерден, электрондық шот-фактуралардан алынған мәліметтерді салыстырып тексеруді жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
47-тармақтың бірінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
47. Мемлекеттік кірістер органы мен Ұлттық Банктің ақпараттық жүйелеріндегі тауарларға арналған декларациялардан, тауарларды әкелу туралы өтініштерден, электрондық шот-фактуралардан алынған мәліметтерде алшақтықтардың болмау және (немесе) болу фактісі белгіленген кезде Қағидалардың 46-тармағында белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Ұлттық Банкке дәйекті деректерді жіберу қажеттілігі туралы мемлекеттік кірістер органын хабардар етеді.

45. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации), направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме согласно приложению 12 к Правилам в следующих случаях:
1) срок репатриации истек, а сумма неисполненных нерезидентом обязательств по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером превысила 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
2) экспортер или импортер нарушил срок обращения за присвоением учетного номера валютному договору по экспорту или импорту;
3) экспортер или импортер нарушил предусмотренный пунктом 17 Правил срок предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от уполномоченного банка (его филиала), являющимся банком учетной регистрации или территориального филиала Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации, лицевой карточки банковского контроля, указанной в части первой настоящего пункта Правил, направляет данную информацию в орган государственных доходов в целях проведения территориальным подразделением органа государственных доходов мероприятий, указанных в пунктах 46 – 50 Правил.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
46. Территориальное подразделение органа государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения лицевой карточки банковского контроля в соответствии с пунктом 45 Правил и (или) дня получения информации по подпунктам 3) и 4) пункта 52 Правил проводит сверку сведений из деклараций на товары, заявлений о ввозе товаров, электронных счетов-фактур в информационных системах органа государственных доходов и Национального Банка.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 47 приостановлена с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
47. При установлении факта отсутствия и (или) наличия расхождений в сведениях из деклараций на товары, заявлений о ввозе товаров, электронных счетов-фактур в информационных системах органа государственных доходов и Национального Банка, территориальное подразделение органа государственных доходов в течение срока, предусмотренного пунктом 46 Правил, извещает орган государственных доходов о необходимости направления в Национальный Банк достоверных данных.

Мемлекеттік кірістер органы аумақтық бөлімшеден осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген дәйекті мәліметтерді алған күннен кейін оларды Қағидалардың 37 және 38-тармақтарында көзделген мерзімдерде Ұлттық Банкке жібереді.
48. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Ұлттық Банктен банктік бақылаудың жеке карточкасын және (немесе) Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшалары бойынша ақпаратты алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілігі көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы жол берген Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу белгілерінің бар-жоғына салыстырып тексеру жүргізгеннен және оны анықтағаннан кейін экспорттаушыға немесе импорттаушыға мыналарды:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын қамтамасыз етпеу, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге уақтылы өтініш жасамау, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындауын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды уақтылы ұсынбау себептері туралы жазбаша түсініктемелер;
2) бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындағанын растайтын құжаттарды ұсыну туралы сұрату жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі сұратқан ақпаратты және (немесе) құжаттарды (олардың көшірмелерін) экспорттаушы немесе импорттаушы жазбаша сұратуда белгіленген мерзімдерде, бірақ экспорттаушы немесе импорттаушы жазбаша сұратуды алған күннен кейінгі күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
49. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі қаралатын банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпаратты және (немесе) валюталық бақылау құжаттарын (олардың көшірмелерін) және (немесе) Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшалары бойынша ақпаратты нақтылау қажет болған кезде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) және есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының немесе таратылатын уәкілетті банктің тарату комиссиясының мекенжайына жазбаша сұрату жібереді.
50. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі репатриациялау талабын орындау бөлігінде, оның ішінде репатриациялау талабын орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін ақпаратты және (немесе) құжаттарды уақтылы ұсыну, сондай-ақ экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге уақтылы өтініш жасау бөлігінде Қағидалардың нормаларын бұзу фактісі белгіленген жағдайда жауапкершілігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілігі көзделген бұзушылықтар белгілерін экспорттаушының немесе импорттаушының іс-әрекеттерінде бар-жоғы (әрекетсіздігі) туралы мәселені қарайды және қажет болған жағдайда құзыреті бойынша валюталық бақылаудың басқа органдарына жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Орган государственных доходов после дня получения от территориального подразделения достоверных сведений, предусмотренных частью первой настоящего пункта, направляет их в Национальный Банк в сроки, предусмотренные пунктами 37 и 38 Правил.
48. Территориальное подразделение органа государственных доходов после проведения сверки и установления факта наличия признаков нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных экспортером или импортером, по которым предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней после дня получения от Национального Банка лицевой карточки банковского контроля и (или) информации по подпунктам 3) и 4) пункта 52 Правил направляет экспортеру или импортеру запрос о представлении:
1) письменных пояснений о причинах необеспечения выполнения требования репатриации, несвоевременного обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера, несвоевременного предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту;
2) документов, подтверждающих исполнение обязательств нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту.
Запрошенные территориальным подразделением органа государственных доходов информация и (или) документы (их копии) представляются экспортером или импортером в сроки, установленные в письменном запросе, но не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня, следующего за днем получения экспортером или импортером письменного запроса.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказом Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
49. Территориальное подразделение органа государственных доходов при необходимости уточнения информации и (или) документов валютного контроля (их копий) по рассматриваемой лицевой карточки банковского контроля и (или) информации по подпунктам 3) и 4) пункта 52 Правил направляет письменный запрос в адрес уполномоченного банка (его филиала), являющегося банком учетной регистрации, территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, или ликвидационной комиссии ликвидируемого уполномоченного банка.
50. Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае установления факта нарушения норм Правил в части выполнения требования репатриации, в том числе своевременного представления информации и (или) документов, влияющих на сроки и условия выполнения требования репатриации, а также своевременного обращения за присвоением учетного номера валютному договору по экспорту или импорту, рассматривает вопрос о наличии в действиях (бездействии) экспортера или импортера признаков нарушений, по которым предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и, при необходимости, направляет в другие органы валютного контроля по компетенции.
Примечание ИЗПИ!

51-тармақ 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
51. Мемлекеттік кірістер органы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
8-тарау. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есебін жүргізу тәртібі
52. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінде экспорттаушының немесе импорттаушының тұрақты тұратын немесе орналасқан жері бойынша:
1) репатриациялау талабын орындамағаны және оның үстіне бұдан әрі репатриациялық бақылауға жататын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысының, тауарларды өткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің болмағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу шеңберінде экспорттаушыға немесе импорттаушыға қатысты шығарылған сот шешімі болған кезде;
2) оның тұрақты тұратын немесе орналасқан жері бойынша экспорттаушы немесе импорттаушы болмаған кезде;
3) есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) қабылдаған экспорттаушымен немесе импорттаушымен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы шешім болған кезде;
4) есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату туралы заңды күшіне енген сот шешімі болған кезде жеке есепке алынуға тиіс.
53. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты мынадай мерзімдерде:
1) Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша – репатриациялау талабын орындамағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу шеңберінде экспорттаушыға немесе импорттаушыға қатысты шығарылған сот шешімін алған немесе тұрақты орналасқан жері бойынша экспорттаушының немесе импорттаушының жоқ екені анықталған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
2) Қағидалардың 52-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша – Қағидалардың 26-тармағының 22) тармақшасында көзделген негіз бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
3) Қағидалардың 52-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша – Қағидалардың 71-тармағының төртінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде жеке есепке жатқызады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 51 приостановлен с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
51. Орган государственных доходов в срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о результатах валютного контроля по форме согласно приложению 13 к Правилам.
Глава 8. Порядок ведения отдельного учета валютного договора по экспорту или импорту в территориальном подразделении органа государственных доходов
52. Валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером подлежит отдельному учету в территориальном подразделении органа государственных доходов по месту постоянного проживания или нахождения экспортера или импортера при:
1) наличии решения суда, вынесенного в отношении экспортера или импортера в рамках производства по делу об административном правонарушении за невыполнение требования репатриации и отсутствии при этом движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, подлежащих дальнейшему контролю репатриации;
2) отсутствии экспортера или импортера по месту его постоянного проживания или нахождения;
3) наличии решения о прекращении с экспортером или импортером деловых отношений, принятого уполномоченным банком (его филиалом), выступавшим банком учетной регистрации;
4) наличии решения суда, вступившего в законную силу о принудительной ликвидации уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации.
53. Территориальное подразделение органа государственных доходов относит валютный договор по экспорту или импорту на отдельный учет в следующие сроки:
1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил, – в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения решения суда, вынесенного в отношении экспортера или импортера в рамках производства по делу об административном правонарушении за невыполнение требования репатриации, или обнаружения отсутствия экспортера или импортера по месту его постоянного проживания или нахождения;
2) по основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 52 Правил, – течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения информации о снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основанию, предусмотренному подпунктом 22) пункта 26 Правил;
3) по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 52 Правил, – в течение срока, предусмотренного в части четвертой пункта 71 Правил.
Примечание ИЗПИ!

53-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
Мемлекеттік кірістер органы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
54. Жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан репатриациялау талабын орындау үшін қабылданған шаралар туралы ақпаратты жыл сайын сұратады.
Егер экспорттаушының немесе импорттаушының орналасқан жері белгіленбесе, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі өзге мемлекеттік органдармен бірлесіп олардың құзыретіне сәйкес экспорттаушының немесе импорттаушының орналасқан жерін белгілеу бойынша жұмыс жүргізеді.
55. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтауға арналған негіздер мыналар:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт жеке есепке жатқызылған күннен бастап 3 (үш) жыл өткеннен кейін;
2) Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын, тауарларды өткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді қайта бастау;
3) тараптардың экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындауы немесе Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезиденттің не резиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасынан аспайтын берешегі қалдығының болуы;

Часть вторая пункта 53 приостановлена с 01.01.2025 до 01.01.2026 действует в редакции, изложенной в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1) и 2) пункта 52 Правил, направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Сноска. Пункт 53 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
54. По отнесенному на отдельный учет валютному договору по экспорту или импорту территориальное подразделение органа государственных доходов ежегодно запрашивает у экспортера или импортера информацию о принятых мерах для выполнения требования репатриации.
Если местонахождение экспортера или импортера не установлено, территориальное подразделение органа государственных доходов совместно с иными государственными органами в соответствии с их компетенцией проводит работу по установлению местонахождения экспортера или импортера.
55. Основаниями для завершения процедур, связанных с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете, являются:
1) истечение 3 (трех) лет после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет;
2) возобновление движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил;
3) исполнение обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту в полном объеме или наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 4) пункта 52 Правил, в течение нахождения его на отдельном учете;

4) экспорттаушының немесе импорттаушының Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша жаңа есептік тіркеу банкіне ауысуы болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіздер болған кезде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен алып тастайды және Қағидалардың 56-тармағында көзделген тәртіппен оны бұрын осы шартты есептік тіркеуді жүзеге асырған уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе бұрын осы шартты есептік тіркеуді жүзеге асырған Ұлттық Банктің аумақтық филиалына валюталық бақылауға береді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіздер болған кезде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен алып тастайды және Қағидалардың 56-тармағында көзделген тәртіппен оны жаңа есептік тіркеу банкіне валюталық бақылауға береді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-тармақтың бірінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
56. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы есептік тіркеу банкінің ақпаратын алған сәттен бастап немесе мемлекеттік кірістер органында бар ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпарат негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-тармақтың үшінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.

4) переход экспортера или импортера в новый банк учетной регистрации по валютным договорам по экспорту или импорту, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 4) пункта 52 Правил.
Территориальное подразделение органа государственных доходов при наличии основания, предусмотренного подпунктом 2) пункта 55 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и передает его на валютный контроль в порядке, предусмотренном пунктом 56 Правил, в уполномоченный банк (его филиал), который ранее осуществлял учетную регистрацию этого договора или территориальный филиал Национального Банка, который ранее осуществлял учетную регистрацию этого договора.
Территориальное подразделение органа государственных доходов при наличии основания, предусмотренного подпунктом 4) пункта 55 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и передает его на валютный контроль в новый банк учетной регистрации в порядке, предусмотренном пунктом 56 Правил.
Сноска. Пункт 55 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!
Части первая, вторая, третья и четвертая пункта 56 приостановлены с 01.01.2025 до 01.01.2026 действуют в редакции, изложенные в п. 5 настоящего совместного постановления и приказа.
56. Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения информации банка учетной регистрации или на основании имеющейся в органе государственных доходов информации о движении денег, перемещении товаров, выполнении работ, оказании услуг снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.

Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-тармақтың төртінші бөлігі 01.01.2025 бастап 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатылған кезеңде қолданыста болатын редакцияны осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда Ұлттық Банктен есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталуы туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
Ұлттық Банк мемлекеттік кірістер органынан осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты, осы тармақтың екінші және төртінші бөліктерінде көрсетілген ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жібереді.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген, Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банктен алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қағидалардың 26-тармағы 16) тармақшасының негізінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алады және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.

Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации о возобновлении процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта информации по валютным договорам, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) или 2) пункта 52 Правил, в части второй и четвертой настоящего пункта информации, направляет ее уполномоченному банку (его филиалу), являющемуся банком учетной регистрации или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации, указанной в части пятой настоящего пункта, по валютным договорам, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) или 2) пункта 52 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации на основании подпункта 16) пункта 26 Правил и в течение 3 (трех) рабочих дней после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации направляет информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
57. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысы, тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету қайта басталған жағдайда Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты Қағидалардың 35-тармағында көзделген тәртіппен және мерзімдерде жібереді (Қағидаларда көзделген тәртіппен мемлекеттік кірістер органы жіберетін тауарлардың қозғалысы, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпаратты қоспағанда).
Ұлттық Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жібереді.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
9-тарау. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарын орындауды бақылау рәсімдерін қайта бастау тәртібі
58. Есептік тіркеу банкі экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа жаңа есептік нөмір бермей, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы берген өтініші негізінде бұрын есептік тіркеуден алынған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуді қайта бастайды.
59. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 5 (бес) жыл өткен соң есептік тіркеу қайта басталған жағдайда экспорттаушы немесе импорттаушы бұрын есептік тіркеу банкі болған уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтінішті;
2) банктің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа берілген есептік нөмірді есептік тіркеу туралы белгісі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың түпнұсқасын немесе көшірмесін және валюталық бақылаудың өзге де құжаттарын (бар болса) ұсынады.
Электрондық құжат айналымы кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың электрондық көшірмесін банктің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа берген есептік нөмірін есептік тіркегені туралы белгімен ұсынады.

Сноска. Пункт 56 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
57. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в случае возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил, направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам, в порядке и сроки, предусмотренном пунктом 35 Правил, (за исключением информации о движении товаров, выполнении работ, оказания услуг, направляемых органом государственных доходов в порядке, предусмотренном Правилами).
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения указанной в части первой настоящего пункта информации направляет в орган государственных доходов информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Сноска. Пункт 57 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Глава 9. Порядок возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту
58. Банк учетной регистрации возобновляет учетную регистрацию валютного договора по экспорту или импорту, ранее снятого с учетной регистрации, на основании поданного экспортером или импортером заявления о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам без присвоения валютному договору по экспорту или импорту нового учетного номера.
59. В случае возобновления учетной регистрации по истечении 5 (пяти) лет после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк (его филиал) или территориальный филиал Национального Банка, ранее выступавшие банком учетной регистрации:
1) заявление о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) оригинал или копию валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении банком учетной регистрации учетного номера валютному договору по экспорту или импорту и иные документы валютного контроля (при наличии).
При электронном документообороте экспортер или импортер представляет электронную копию валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении банком учетной регистрации учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.

60. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
10-тарау. Жеке жағдайлар
61. Резиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша мынадай:
1) резидент үшiншi тұлға бейрезидентке қарыз берген;
2) импорттаушы мен резидент үшінші тұлғаның арасында жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың не агенттік шарттың шеңберінде резидент үшінші тұлға импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған;
3) экспорттаушының бейрезидентке және бейрезиденттің резидент үшінші тұлғаға талаптары есепке алынған;
4) үшінші тұлғалар тауарларды сатып алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді және өзге де мәмілелерді қаржыландырған, сондай-ақ үшінші тұлғалар осындай қаржыландыруды ұсынған және (немесе) осы орындауды жүзеге асырған тұлғаға ақшаны және өзге де мүлікті сыйақымен немесе сыйақысыз қайтару бойынша, нәтижесінде міндеттемелері орындалған тұлғаның міндеті туындайтын кредитор алдындағы борышкер міндеттемелерін орындаған жағдайларда төлеуші үшінші тұлға ретінде қатысуына болады.
62. Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркелуге жататын болса, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша үшінші тұлға ретінде резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банк (оның филиалы) (бұдан әрі – үшінші тұлғаның банкі) төлем және (немесе) ақша аударымын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа қызмет көрсететін уәкілетті банк (оның филиалы) есептік нөмірді бергеннен кейін ғана жүзеге асырады.
Үшінші тұлғаның банкі резидент үшінші тұлғаның есептік тіркеу банкіне жүргізілген төлемдер туралы ақпарат беруге жазбаша келісімі болған кезде ғана экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асырады.
Үшінші тұлғаның банкі резидент үшінші тұлға төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) жібереді.
Экспорттаушының немесе импорттаушының банкі осындай шарт бойынша үшінші тұлғаның банкі жүзеге асырған төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын ескере отырып экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алған кезде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) 3 (үш) жұмыс күні ішінде үшінші тұлғаның банкіне осындай шарттың есептік тіркеуден алынғаны туралы еркін нысандағы хабарламаны жібереді.

60. Уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Глава 10. Частные случаи
61. Участие резидента в качестве третьего лица-плательщика по валютному договору по экспорту или импорту возможно в следующих случаях:
1) предоставления третьим лицом-резидентом займа нерезиденту;
2) осуществления платежей и (или) переводов денег по валютному договору по импорту третьим лицом-резидентом в рамках договора о совместной деятельности либо агентского договора, заключенных между импортером и третьим лицом-резидентом;
3) зачета требований экспортера к нерезиденту и нерезидента к третьему лицу-резиденту;
4) финансирования третьими лицами приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг и иных сделок, а также исполнение третьими лицами обязательств должника перед кредитором, в результате которых возникает обязанность лица, за которое исполнено обязательство, по возврату денег и иного имущества с вознаграждением или без такового лица, предоставившему такое финансирование и (или) осуществившему такое исполнение.
62. Если валютный договор по экспорту или импорту подлежит учетной регистрации, уполномоченный банк (его филиал), обслуживающий резидента, выступающего в качестве третьего лица по валютному договору по экспорту или импорту, (далее – банк третьего лица) осуществляет платеж и (или) перевод денег только после присвоения учетного номера уполномоченным банком (его филиалом), обслуживающим валютный договор по экспорту или импорту.
Банк третьего лица, осуществляет платежи и переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту только при наличии письменного согласия третьего лица-резидента на предоставление информации о проведенных платежах в банк учетной регистрации.
Банк третьего лица в течение 3 (трех) рабочих дней после дня осуществления третьим лицом-резидентом платежа и (или) перевода денег направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Банк экспортера или импортера осуществляет контроль выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетом платежей и (или) переводов денег, осуществленных банком третьего лица по такому договору.
При снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, в течение 3 (трех) рабочих дней направляет в банк третьего лица извещение в произвольной форме о снятии такого договора с учетной регистрации.

63. Жеке сот орындаушысының шотына қызмет көрсететін банк есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша атқарушылық құжаттар негізінде ақша аударымы жүзеге асырылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорттаушының немесе импорттаушының есептік тіркеу банкі туралы ақпарат қамтылған жеке сот орындаушысының жазбаша келісімі негізінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
64. Егер экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша талап ету құқығын басқа резидентке беру немесе борышын аудару нәтижесінде резиденттің бейрезидентке не бейрезиденттің резидентке талап ету сомасы баламасында 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асып кетсе, резидент Қағидалардың 2-тарауында белгіленген тәртіпте талап ету құқығын беру туралы шартқа немесе борышты аудару туралы шартқа есептік нөмір беру үшін уәкілетті банкке (оның филиалына) өтініш жасайды.
Талап ету құқығын беру туралы шартта немесе борышты аудару туралы шартта резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банктің (оның филиалының) осы шартты есептік нөмір беру арқылы не талап ету құқығын беру туралы шартқа немесе борышты аудару туралы шартқа есептік нөмір беру туралы хабарлама бар болған жағдайда, бақылауға қабылдау туралы белгі болған кезде экспорттаушыға немесе импорттаушыға қызмет көрсететін уәкілетті банк (оның филиалы):
1) егер талап ету құқығын беру немесе борышты аудару нәтижесінде экспорттаушының немесе импорттаушының бейрезидентке талап ету немесе бейрезидент алдындағы міндеттемелерінің сомасы баламасында 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асып түскен болса, талап ету құқығын беру туралы шартқа немесе борышты аудару туралы шартқа сәйкес берілген талап ету құқығының немесе аударылған борыш сомасына азайтылған экспорттаушының немесе импорттаушының талаптарының немесе міндеттемелерінің сомасына экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жалғастырады;
2) егер талап ету құқығын беру немесе борышты аудару нәтижесінде экспорттаушының немесе импорттаушының бейрезидентке талап ету немесе бейрезидент алдындағы міндеттемелерінің сомасы баламасында 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын болса, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдерін аяқтайды.
Экспорттаушыға немесе импорттаушыға қызмет көрсететін уәкілетті банктер (олардың филиалдары) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша және талап ету құқығын беру туралы шарт не борышты аудару туралы шарт бойынша талап ету құқығын беру сомасын не борыш сомасын Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы жөніндегі ақпаратта көрсетеді.
Егер талап ету құқығын беру туралы шартта не борышты аудару туралы шартта бейрезиденттің резидент алдындағы немесе резиденттің бейрезидент алдындағы міндеттемелерін орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банк (оның филиалы) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау мерзімін ескере отырып, талап ету құқығын беру туралы шарт не борышты аудару туралы шарт бойынша валюталық бақылауды жүзеге асырады.

63. Банк, обслуживающий счет частного судебного исполнителя, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня осуществления перевода денег на основании исполнительных документов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером на основании письменного согласия частного судебного исполнителя, содержащего информацию о банке учетной регистрации экспортера или импортера, направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Сноска. Пункт 63 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
64. Если сумма требований резидента к нерезиденту либо нерезидента к резиденту в результате уступки права требования или перевода долга экспортером или импортером другому резиденту по валютному договору по экспорту или импорту превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте, резидент в порядке, установленном главой 2 Правил, обращается в уполномоченный банк (его филиал) для присвоения учетного номера договору об уступке права требования или договору о переводе долга.
При наличии на договоре об уступке права требования или договоре о переводе долга отметки уполномоченного банка (его филиала), обслуживающего резидента, о принятии на контроль договора путем присвоения учетного номера либо при наличии извещения о присвоении договору об уступке права требования или договору о переводе долга учетного номера, уполномоченный банк (его филиал), обслуживающий экспортера или импортера:
1) продолжает осуществление контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту на сумму требований или обязательств экспортера или импортера, уменьшенную на сумму уступленного требования или переведенного долга в соответствии с договором об уступке права требования или договором о переводе долга, если в результате уступки права требования или перевода долга у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту или обязательств перед нерезидентом превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
2) завершает процедуры контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту, если в результате уступки права требования или перевода долга у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту или обязательств перед нерезидентом не превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
Уполномоченные банки (их филиалы), обслуживающие экспортера или импортера, отражают сумму уступки права требования или сумму долга по валютному договору по экспорту или импорту и по договору об уступке права требования либо договору о переводе долга в информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Уполномоченный банк (его филиал), обслуживающий резидента, осуществляет валютный контроль по договору об уступке права требования либо по договору о переводе долга с учетом срока репатриации по валютному договору по экспорту или импорту, если договором об уступке права требования либо договором о переводе долга не предусмотрен иной срок исполнения обязательств нерезидентом перед резидентом или резидентом перед нерезидентом.

65. Репатриациялау мерзімі экспорттаушының немесе импорттаушының еркін нысандағы өтінішінде жаңа репатриациялау мерзімін көрсету арқылы мынадай:
1) егер экспорттаушының немесе импорттаушының бұрын көрсеткен репатриациялау мерзімі экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың талаптарына сәйкес келмеген және (немесе) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес репатриациялау мерзімін есептеу тәртібі ескерілмей есептелген;
2) мынадай:
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдеріне және талаптарына әсер ететін жағдайлардың басталуын растайтын құжаттар;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар;
соттың немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімдері;
шет мемлекеттің уәкілетті органының бейрезиденттің таратылу кезеңінде тұрғанын немесе банкроттық рәсімінен өтіп жатқанын білдіретін құжаты болған;
3) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдерін және (немесе) талаптарын өзгертуге әсер ететін дүлей күш жағдайларының туындауы болған жағдайларда өзгертіледі.
Дүлей күш жағдайлары туындаған, сот немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезиденттің міндеттемелерін орындау мерзімдері болмаған не шет мемлекеттің уәкілетті органының құжатында бейрезидентті тарату немесе бейрезидентті банкрот деп тану процесінің аяқталу мерзімдері болмаған кезде репатриациялау мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
66. Уәкілетті банктің түрлі филиалдарында экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға, сондай-ақ уәкілетті банктің (оның филиалының) әр жерде орналасқан операциялық кассаларының есептік нөмірлерді беруіне мыналар:
1) мыналарды:
экспорттаушыға немесе импорттаушыға банктік шотты ашқаны және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпаратпен банктік шот ашылған немесе төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген операциялық күннен кешіктірмей уәкілетті банк пен оның филиалы арасында ақпарат алмасуға;
Қағидаларда белгіленген тәртіппен ұсынылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы және міндеттемелердің өзгеше орындалуы туралы ақпаратқа уәкілетті банктің (оның филиалының) аталған ақпаратты алған операциялық күнінен кешіктірмей қол жеткізуге;
уәкілетті банк (оның филиалдары) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берген операциялық күннен кешіктірмей есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша уәкілетті банк бойынша жиынтық ақпараттың болуына;
экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша жаңартылған электрондық досьеге қол жеткізуге мүмкіндік беретін интеграцияланған автоматтандырылған жүйенің болуына;

65. Срок репатриации изменяется путем указания в заявлении в произвольной форме экспортера или импортера нового срока репатриации в следующих случаях:
1) если ранее указанный экспортером или импортером срок репатриации не соответствует условиям валютного договора по экспорту или импорту и (или) рассчитан без учета порядка расчета срока репатриации согласно приложению 1 к Правилам;
2) наличия следующих документов, которыми подтверждается наступление обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту:
изменения и (или) дополнения в валютный договор по экспорту или импорту;
решения судебного или иного государственного органа, арбитража;
документа уполномоченного органа иностранного государства, свидетельствующего о том, что нерезидент находится на стадии ликвидации или проходит процедуру банкротства;
3) возникновения обстоятельств непреодолимой силы, влияющих на изменение сроков и (или) условий исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, отсутствии в решении судебного или иного государственного органа, арбитража сроков исполнения обязательств нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту либо отсутствии в документе уполномоченного органа иностранного государства сроков окончания процесса ликвидации нерезидента или признания нерезидента банкротом, срок репатриации продлевается на срок не более 3 (трех) лет.
66. Допускается осуществление платежей и (или) переводов денег по валютному договору по экспорту или импорту в различных филиалах уполномоченного банка, а также присвоение учетных номеров операционными кассами уполномоченного банка (его филиала), имеющими различное место нахождения, при наличии:
1) интегрированной автоматизированной информационной системы, позволяющей:
производить обмен между уполномоченным банком и его филиалом информацией об открытии банковского счета экспортеру или импортеру и проведенных платежах и (или) переводах денег по валютному договору по экспорту или импорту не позднее операционного дня открытия банковского счета или проведения платежа и (или) перевода денег;
иметь доступ к информации о движении товаров и ином исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, представленной в установленном Правилами порядке, не позднее операционного дня получения уполномоченным банком (его филиалом) указанной информации;
иметь сводную по уполномоченному банку информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером не позднее операционного дня присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту уполномоченным банком (его филиалами);
иметь доступ к актуальному электронному досье по валютному договору по экспорту или импорту;

2) мына:
экспорттаушының немесе импорттаушының тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізу;
уәкілетті банктің өз филиалдарына мемлекеттік кірістер органынан алынған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты және өзге ақпаратты жеткізу;
уәкілетті банктің тәуекелдерді басқару жүйесі шеңберінде уәкілетті банк филиалының валюталық бақылау агенттерінің функцияларын жүзеге асыруына және уәкілетті банктер филиалдарының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратқа қол жеткізуіне байланысты тәуекелдерді бағалауды, өлшеуді, бақылауды және мониторингтеуді жүзеге асыру рәсімдерін регламенттейтін ішкі ережелер;
3) уәкілетті банк (оның филиалы) бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлерді және электрондық досьені жүйелі түрде беруді қамтамасыз ететін тіркеу журналын жүргізу мүмкіндігі болған жағдайларда рұқсат етіледі.
67. Егер аккредитив немесе кепілдік беру есептік тіркеу банкінде ресімделмесе, аккредитивті немесе кепілдік беруді ресімдеген уәкілетті банк (оның филиалы) есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына):
1) егер орындаушы банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы күнінен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
2) егер орындаушы банк шетелдік банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мәліметтер алынған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде төлемнің және (немесе) ақша аударымының жүзеге асырылғанын растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.
Импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есеп айырысулардың аккредитивтік нысаны не банк кепілдігі орындалған жағдайда ақпарат бейрезиденттің пайдасына төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде көрсетіледі.
68. Уәкілетті банк (оның филиалы) есеп айырысудың вексельдік нысанын көздейтін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын және міндеттемелердің өзгеше орындалуын мониторингтеуді вексель ұстаушылар болып табылатын экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан мынадай құжаттарды:
1) төлеуші не вексель бойынша міндетті өзге тұлға оны өтеген кезде вексель бойынша төлемақы келіп түскен жағдайда – осы төлемді растайтын құжаттарды (акцептелген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);
2) экспорттаушы немесе импорттаушы есепке алу үшін есеп кеңсесіне вексель ұсынған жағдайда – вексельдің есепке алынғанын растайтын, яғни дисконтты шегере отырып немесе дисконтсыз экспорттаушыға немесе импорттаушыға вексель сомасын төлегенін растайтын құжаттарды (есеп кеңсесінің пайдасына индоссирленген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);

2) внутренних правил, регламентирующих процедуры:
проведения валютных операций по поручениям экспортера или импортера;
доведения уполномоченным банком до своих филиалов информации о движении товаров и иной информации по валютному договору по экспорту или импорту, полученной от органа государственных доходов;
осуществления уполномоченным банком в рамках системы управления рисками оценки, измерения, контроля и мониторинга рисков, связанных с осуществлением филиалом уполномоченного банка функций агентов валютного контроля и доступом филиалов уполномоченных банков к информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту;
3) возможности ведения журнала регистрации, обеспечивающего последовательное присвоение учетных номеров по уполномоченному банку (его филиалу), и электронного досье по валютному договору по экспорту или импорту.
67. Если аккредитив или гарантия оформлены не в банке учетной регистрации, уполномоченный банк (его филиал), оформивший аккредитив или гарантию, направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, копию платежного документа, подтверждающего осуществление платежа и (или) перевода денег в течение 3 (трех) рабочих дней после дня:
1) платежа и (или) перевода денег, если является исполняющим банком;
2) получения сведений о платеже и (или) переводе денег, если исполняющим банком является иностранный банк.
В случае аккредитивной формы расчетов либо исполнения банковской гарантии по валютному договору по импорту информация отражается при осуществлении платежа и (или) перевода денег в пользу нерезидента.
68. Уполномоченный банк (его филиал) осуществляет мониторинг движения денег и иного исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, предусматривающему вексельную форму расчетов, до получения от экспортера или импортера, являющимися векселедержателями, следующих документов (в зависимости от использования векселя экспортером или импортером) в случае:
1) поступления платежа по векселю при его погашении плательщиком либо иным лицом, обязанным по векселю, – документы, подтверждающие данный платеж (копию акцептованного векселя и платежный документ);
2) предъявления векселя экспортером или импортером учетной конторе для учета – документы, подтверждающие произведенный учет векселя, то есть выплату суммы векселя экспортеру или импортеру за вычетом дисконта или без него (копию индоссированного векселя в пользу учетной конторы и платежный документ);

3) вексельді төлем құралы ретінде пайдаланған жағдайда – вексель бойынша құқық берілген тұлғамен жасалған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты, тиісті өткізу жазбасы (индоссаменті) бар осы вексельдің көшірмесін, осы операцияның жүргізілгенін растайтын өзге де құжаттарды (есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты, тауарларға арналған декларацияны және басқаларын) алғанға дейін (вексельді экспорттаушының немесе импорттаушының пайдалануына қарай) жүзеге асырады. Вексель бойынша ақша басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) түскен кезде вексель ұстаушы болып табылатын экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) ақшаны есептік тіркеу банкіне аударуды тапсырады.
Егер вексель беруші импорттаушы болып табылса және импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлар вексель бойынша төлем мерзімі басталғанға дейін жеткізілген болса, онда мұндай шарт осы вексель ақы төлеуге ұсынылған күнге дейін бақылауға жатады. Бұл ретте вексель сомасы шарттың жалпы сомасынан аспауы керек. Егер есеп айырысудың вексель нысанындағы импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша вексель эмитенті үшінші тұлға болып табылса, онда шарт тауарлар импорттаушыға жеткізілген күнге дейін есептік тіркеуден алынбайды.
69. Уәкілетті банк қайта ұйымдастырылған жағдайда қайта ұйымдастырылатын банк құқықтық мирасқор болып табылатын банкке экспорт немесе импорт жөніндегі әрбір валюталық шарт бойынша досьені қоса берумен, есептік тіркеуден алынбаған, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарды ұсынады. Ақпаратты электрондық түрде беруге рұқсат етіледі.
70. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк барлық банктік операцияларды жүргізуге арналған лицензиядан айырылған жағдайда, уақытша әкімшілік (уақытша әкімші) мұндай банк лицензиядан айырылған күннен бастап "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 48-1-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, оның клиенттерінің және банктің өзінің банктік шоттары бойынша барлық операцияларын тоқтатады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) осындай банкке келіп түсетін барлық ақшаның, оның ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша келіп түсетін ақшаның есепке алынуын бақылайды.
Осындай банктің құжаттарына түгендеу жүргізу кезінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) банк операцияларының барлығын жүргізуге лицензиясынан айырылған уәкілетті банктің тіркеу журналында тіркелген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірлер бөлінісінде әрбір экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша досьені (электрондық және қағаз түрінде) түгендеуді, құжаттаманың сақталуын, сондай-ақ Қағидалардың 43 және 44-тармақтарына сәйкес валюталық бақылаудың жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілігі көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы жіберген валюталық заңнаманы бұзушылықтарды есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша (уақытша әкімшісі) анықтаған кезде, мұндай банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) Қағидалардың 45-тармағына сәйкес банктік бақылаудың жеке карточкасын Ұлттық Банкке жібереді.
Экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысқан кезде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) жаңа есептік тіркеу банкінің сұратуын алған күннен кейін Қағидалардың 22-тармағында көзделген іс-шараларды жүзеге асырады.

3) использования векселя в качестве средства платежа – валютный договор по экспорту или импорту с лицом, которому переданы права по векселю, копию данного векселя с соответствующей передаточной надписью (индоссаментом), иные документы, подтверждающие проведение данной операции. При поступлении денег по векселю в другой уполномоченный банк (его филиал) экспортер или импортер, являющийся векселедержателем, поручает другому уполномоченному банку (его филиалу) перечислить деньги в банк учетной регистрации.
Если векселедателем является импортер и товары по валютному договору по импорту поставлены до наступления срока платежа по векселю, то такой договор подлежит контролю до даты предъявления к оплате данного векселя. При этом сумма векселя не может превышать общую сумму договора. Если по валютному договору по импорту с вексельной формой расчетов эмитентом векселя является третье лицо, то договор не снимается с учетной регистрации до даты поставки товаров импортеру.
69. В случае реорганизации уполномоченного банка, реорганизуемый банк передает уполномоченному банку, являющемуся правопреемником, не снятые с учетной регистрации валютные договоры по экспорту или импорту с учетным номером, с приложением досье по каждому валютному договору по экспорту или импорту. Допускается передача информации в электронном виде.
70. В случае лишения уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации, лицензии на проведение всех банковских операций, временная администрация (временный администратор) с даты лишения такого банка лицензии прекращает все операции по банковским счетам его клиентов и самого банка, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 48-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Временная администрация (временный администратор) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации, контролирует зачисление всех поступающих в такой банк денег, в том числе денег, поступающих по валютным договорам по экспорту или импорту.
Временная администрация (временный администратор) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации при проведении инвентаризации документов такого банка, обеспечивает инвентаризацию досье по каждому экспортеру или импортеру в разрезе учетных номеров по валютному договору по экспорту или импорту, зарегистрированным в журнале регистрации уполномоченного банка, лишенного лицензии на проведение всех банковских операций (в электронном и бумажном виде), сохранность досье, а также осуществление валютного контроля в соответствии с пунктами 43 и 44 Правил.
При выявлении временной администрацией (временным администратором) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации нарушений валютного законодательства, допущенных экспортером или импортером, по которым предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, временная администрация (временный администратор) такого банка направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля в соответствии с пунктом 45 Правил.
При переходе экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал), временная администрация (временный администратор) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации, после дня получения запроса нового банка учетной регистрации осуществляет мероприятия, предусмотренные в пункте 22 Правил.

Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алуды Қағидалардың 26-тармағы 17) тармақшасының негізінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) жүзеге асырады.
Экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысуды қамтамасыз етпеген жағдайда, есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің тіркеу журналында тіркелген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірлер бөлінісінде әрбір экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша осы уәкілетті банктің тарату комиссиясына досьені береді.
71. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мұндай банктің тарату комиссиясы 10 (он) жұмыс күні ішінде экспорттаушыларды немесе импорттаушыларды басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қызмет көрсетуге ауысу рәсімін жүзеге асыру қажеттігі туралы уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату туралы ақпарат ресми баспа басылымдарында жарияланған күннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кем емес мерзімде хабардар етеді.
Экспорттаушының немесе импорттаушының басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысу рәсімін Қағидалардың 22-тармағына сәйкес таратылатын уәкілетті банктің тарату комиссиясы жүзеге асырады. Экспорттаушы немесе импорттаушы есептік тіркеу банкі болып табылатын басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысқан кезде таратылатын уәкілетті банктің тарату комиссиясы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алуды Қағидалардың 26-тармағы 17) тармақшасының негізінде жүзеге асырады.
Экспорттаушы немесе импорттаушы басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) қызмет көрсетуге ауысуды қамтамасыз етпеген, сондай-ақ экспорттаушының немесе импорттаушының орналасқан жерін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда таратылатын уәкілетті банктің тарату комиссиясы күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Қағидалардың 26-тармағы 18) тармақшасының негізі бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алып тастайды.
Тарату комиссиясы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде таратылатын уәкілетті банктің тіркеу журналында тіркелген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірлер бөлінісінде әрбір экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша досьені (электрондық және қағаз түрінде) мемлекеттік кіріс органының аумақтық бөлімшелеріне береді, ол бойынша экспорттаушының немесе импорттаушының басқа банкке қызмет көрсетуге ауысуына болмайды.

Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации осуществляется временной администрацией (временным администратором) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации на основании подпункта 17) пункта 26 Правил.
В случае необеспечения экспортером или импортером перехода на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал) временная администрация (временный администратор) уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации передает досье по каждому экспортеру или импортеру в разрезе учетных номеров по валютному договору по экспорту или импорту, зарегистрированным в журнале регистрации уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации ликвидационной комиссии этого уполномоченного банка.
71. С даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации, ликвидационная комиссия такого банка в течение 10 (десяти) рабочих дней уведомляет экспортеров или импортеров о необходимости осуществления процедуры перехода на обслуживание по валютному договору по экспорту или импорту в другой уполномоченный банк (его филиал), в срок не менее 60 (шестидесяти) календарных дней после дня опубликования в официальных печатных изданиях информации о принудительной ликвидации уполномоченного банка.
Процедура перехода экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал) осуществляется ликвидационной комиссией ликвидируемого уполномоченного банка в соответствии с пунктом 22 Правил. Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации при переходе экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал), который будет являться банком учетной регистрации, осуществляется ликвидационной комиссией ликвидируемого уполномоченного банка на основании подпункта 17) пункта 26 Правил.
В случае необеспечения экспортером или импортером перехода на обслуживание в другой уполномоченный банк (его филиал), а также невозможности установления местонахождения экспортера или импортера в течение 60 (шестидесяти) календарных дней, ликвидационная комиссия, ликвидируемого уполномоченного банка снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации по основанию подпункта 18) пункта 26 Правил.
Ликвидационная комиссия в течение 30 (тридцати) календарных дней после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации передает в территориальные подразделения органа государственных доходов досье по каждому экспортеру или импортеру в разрезе учетных номеров по валютному договору по экспорту или импорту, зарегистрированным в журнале регистрации ликвидируемого уполномоченного банка (в электронном и бумажном виде), по которым отсутствует переход экспортера или импортера на обслуживание в другой банк.

72. Егер келіп түскен ақша экспорттаушының немесе импорттаушының банктік шотына уәкілетті банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру себебінен есепке алынбаса, онда экспорттық түсімнің келіп түсуін бақылау не таратылатын уәкілетті банктің корреспонденттік немесе ағымдағы шотына импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бұрын аударылған ақшаны экспорттаушының немесе импорттаушының пайдасына қайтару мақсатында түсімді растайтын құжат ретінде таратылатын уәкілетті банктің есептік нөмірі бойынша сәйкестендірілген ақшаның таратылатын уәкілетті банктің корреспонденттік немесе ағымдағы шотына ақшаның түскені туралы таратылатын уәкілетті банктің тарату комиссиясының анықтамасын қабылдауға рұқсат беріледі.
11-тарау. Өтпелі ережелер
73. Егер экспорттаушыда немесе импорттаушыда 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы тауарларды өткізу көзделмеген, есептік нөмір берілмеген тауарлардың экспорты немесе импорты жөніндегі қолданыстағы және (немесе) баламасында 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын сомаға не шарт сомасын көрсетпей, электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарты болса:
1) уәкілетті банк (оның филиалы) мұндай шарт бойынша төлем жүргізуден және (немесе) ақша аударудан бас тартады;
2) экспорттаушы немесе импорттаушы уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмейтін мерзімде, бірақ мұндай шарт бойынша міндеттемелерді орындау басталғанға дейін есептік нөмірді алу үшін өтініш жасайды.
Осындай шартқа есептік нөмір берілгеннен кейін ол бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары әртүрлі уәкілетті банктер арқылы жүзеге асырылған жағдайда, экспорттаушы немесе импорттаушы есептік тіркеу банкіне мұндай шарт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілгенге дейін, бірақ 2024 жылғы 1 сәуірден кешіктірмей осы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратты және (немесе) құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
Есептік тіркеу банкі экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан мұндай шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы құжаттарды (олардың көшірмелерін) алғаннан кейін Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратты мұндай құжаттарды алған күннен кейін 3 (үш) ай ішінде жібереді.
74. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк репатриациялау мерзімі 2023 жылғы қарашада аяқталған және экспорттаушының немесе импорттаушының бейрезидент алдындағы орындалмаған міндеттемелерінің сомасы баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын болса, 2024 жылғы 1 (бірінші) қаңтардан 15 (он бесінші) қаңтарға дейінгі кезеңде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк банктік бақылаудың жеке карточкасын жібергенге дейін экспорттаушыға немесе импорттаушыға репатриациялау мерзімі аяқталған айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей:

72. Если поступившие деньги не зачислены на банковский счет экспортера или импортера по причине приостановления либо лишения уполномоченного банка лицензии на проведение банковских и иных операций, то для целей контроля поступления экспортной выручки либо возврата ранее переведенных денег по валютному договору по импорту на корреспондентский или текущий счет ликвидируемого уполномоченного банка, допускается принятие в качестве документа, подтверждающего поступление денег в пользу экспортера или импортера, справки ликвидационной комиссии ликвидируемого уполномоченного банка о поступлении на корреспондентский или текущий счет ликвидируемого уполномоченного банка денег, идентифицированных по учетному номеру.
Глава 11. Переходные положения
73. Если экспортер или импортер имеет действующий по состоянию на 1 января 2024 года валютный договор по экспорту или импорту товаров без присвоения учетного номера, условиями которых не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан и (или) валютный договор, предусматривающим приобретение или погашение электронных денег, на сумму, превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте либо без указания суммы договора:
1) уполномоченный банк (его филиал) отказывает в проведении платежа и (или) перевода денег по такому договору;
2) экспортер или импортер обращается за получением учетного номера в уполномоченный банк (его филиал) или территориальный филиал Национального Банка в срок не позднее 3 (трех) месяцев после дня введения в действие Правил, но до начала исполнения обязательств по такому договору.
После присвоения такому договору учетного номера в случае если платежи и (или) переводы денег по нему осуществлялись через разные уполномоченные банки, экспортер или импортер предоставляет в банк учетной регистрации информацию и (или) документы (их копии) об исполнении обязательств по данному договору до проведения платежа и (или) перевода денег по такому договору, но не позднее 1 апреля 2024 года.
Банк учетной регистрации после получения от экспортера или импортера документов (их копий) об исполнении обязательств по такому договору направляет информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам в течение 3 (трех) месяцев после дня получения таких документов.
74. Уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, в период с 1 (первого) января до 15 (пятнадцатого) января 2024 года (включительно) направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по валютному договору по экспорту или импорту, по которому срок репатриации истек в ноябре 2023 года и сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте, по форме согласно приложению 12 к Правилам.
До направления лицевой карточки банковского контроля, уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за месяцем истечения срока репатриации, направляет экспортеру или импортеру запрос в произвольной форме о представлении:

1) репатриациялау талаптарын орындауды қамтамасыз етпеу себептері туралы ақпаратты;
2) бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдаяттардың басталғандығын растайтын құжаттарды ұсыну туралы еркін нысандағы сұратуды жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк сұратқан ақпаратты және (немесе) құжаттарды (бар болса) экспорттаушы немесе импорттаушы сұрату алған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ұсынады.
75. Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелеріне 2023 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қабылдау-өткізу актілері негізінде:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі, оның ішінде олар жеке есепке алған валюталық шарттар бойынша;
2) уәкілетті банктер КЖТҚК туралы заңына сәйкес іскерлік қатынастарды тоқтату негізінде есептік тіркеуден алған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қарауындағы валюталық бақылау материалдарын береді.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Репатриациялау мерзімін есептеу тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Репатриациялау мерзімін есептеу мақсатында күнтізбелік күндер қолданылады, бұл ретте 30 (отыз) күндік мерзім 1 (бір) ай болып, 360 (үш жүз алпыс) күн 1 (бір) жыл болып алынады.
2. Репатриациялау мерзімі бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа сәйкес міндеттемелерін орындаудың ең ұзақ мерзімі ретінде есептеледі және нүктемен бөлінген екі бөліктен тұратын цифрлық код түрінде көрсетіледі:
бірінші бөлікте үш цифр, егер репатриациялау мерзімі 360 (үш жүз алпыс) күннен кем немесе одан асатын болса, толық емес жыл бойынша күндер санын көрсетеді;
екінші бөлікте екі цифр репатриациялау мерзімінің толық жыл санын көрсетеді.
3. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер валюталық шартта тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу көзделсе және экспорттаушының тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткеннен кейін беру болып табылса, экспорттаушы репатриациялау мерзімін бейрезиденттің валюталық шарт бойынша тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығарғаннан кейін оны беру орнына дейін жеткізу үшін қажетті, 1 (бір) жылдан аспауға тиіс мерзімді қосу арқылы есептейді;
егер шартта тауарларды Қазақстан Республикасы мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында өткізу көзделсе және экспорттаушының тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткеннен кейін беру болып табылса, экспорттаушы репатриациялау мерзімін бейрезиденттің валюталық шарт бойынша тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тауарды беру орнына дейін жеткізу үшін қажетті, 1 (бір) жылдан аспауға тиіс мерзімді қосу арқылы есептейді;
егер экспорттаушының тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткенге дейін беру болып табылса, экспорттаушы репатриациялау мерзімі ретінде валюталық шарт бойынша бейрезиденттің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындау мерзімін көрсетеді;
егер шартта бейрезиденттің тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының әртүрлі талаптары (экспорттаушының тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге ақыны тауарларды тиеп жөнелткенге, жұмыстарды орындағанға немесе қызметтерді көрсеткенге дейін төлеуі не экспорттаушының тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге ақыны тауарларды тиеп жөнелткеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін төлеуі) көзделсе, экспорттаушы репатриациялау мерзімін экспорттаушы бейрезиденттің тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының валюталық шартта белгіленген мерзімін ескере отырып, тауарларды тиеп жөнелткеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін есептейді;

1) информации о причинах необеспечения выполнения требования репатриации;
2) документов, подтверждающих наступление обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту.
Запрошенные уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации согласно части второй настоящего пункта, информация и (или) документы (при наличии) представляются экспортером или импортером в течение 10 (десяти) календарных дней после дня получения запроса.
75. Территориальные филиалы Национального Банка передают на основании актов приема-передачи в территориальные подразделения органа государственных доходов находящиеся на рассмотрении по состоянию на 31 декабря 2023 года материалы валютного контроля:
1) по валютным договорам по экспорту или импорту, в том числе отнесенным ими на отдельный учет,
2) по валютным договорам по экспорту или импорту, снятым уполномоченными банками с учетной регистрации на основании прекращения деловых отношений в соответствии с Законом о ПОДФТ.
Приложение 1
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Порядок расчета срока репатриации
Глава 1. Общие положения
1. Для целей расчета срока репатриации используются календарные дни, при этом срок в 30 (тридцать) дней принимается как 1 (один) месяц, 360 (триста шестьдесят) дней – 1 (один) год.
2. Срок репатриации рассчитывается как максимальный период времени исполнения обязательств нерезидентом согласно валютному договору по экспорту или импорту и указывается в виде цифрового кода, разделенного точкой на две части:
в первой части три цифры указывают количество дней для неполного года, если срок репатриации меньше или превышает 360 (триста шестьдесят) дней;
во второй части две цифры указывают количество полных лет срока репатриации.
3. Срок репатриации по экспорту рассчитывается в следующем порядке:
если валютным договором предусмотрено перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по валютному договору сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара после его выпуска территориальным подразделением органа государственных доходов до места передачи товара, который не должен превышать 1 (один) год;
если договором предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Евразийского экономического союза, и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по валютному договору сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара до места передачи товара, который не должен превышать 1 (один) год;
если обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан, экспортер в качестве срока репатриации указывает максимальный по валютному договору срок исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара;
если договор предусматривает различные условия исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ, услуг (оплата товаров, работ, услуг до отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг экспортером, либо оплата товаров, работ, услуг после отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг экспортером), срок репатриации рассчитывается экспортером с учетом определенных валютным договором сроков исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров работ, услуг после отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг экспортером;

егер валюталық шартта экспорт бойынша валюта түсімінің экспорт күні басталғанға дейін (бейрезиденттің алдын ала ақы төлеуі) не 180 (бір жүз сексен) күннен аспайтын мерзімде түсуі көзделсе мерзім 180 (бір жүз сексен) күн деп көрсетіледі;
егер валюталық шартта тауарларды Қазақстан Республикасы мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекет арасында алып өту көзделсе, экспорттаушы есептеген репатриациялау мерзіміне бейрезиденттен жанама салықтарды төлеу немесе қосымша құн салығын төлеуден және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтінішті (бұдан әрі – тауарларды әкелу туралы өтініш) алу үшін қажетті 180 (бір жүз сексен) күндік уақыт кезеңі қосылады.
4. Импорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізгеннен кейін беру болып табылса, импорттаушы репатриациялау мерзімін валюталық шарт бойынша бейрезидент міндеттемелерінің орындалуының ең ұзақ мерзіміне пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол валюталық шартта бар болса) қосу арқылы есептейді;
егер валюталық шарт бойынша тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы алып өту көзделсе және бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткенге дейін тауарды беру болып табылса, импорттаушы репатриациялау мерзімін бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемелерді орындауының валюталық шарт бойынша ең ұзақ мерзіміне тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу және мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару үшін қажетті мерзімін (күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспауы тиіс), пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол валюталық шартта бар болса) қосу арқылы есептейді;
егер валюталық шарт бойынша тауарды Қазақстан Республикасы мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында алып өту және бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізгенге дейін тауарды беру болып табылса, импорттаушы репатриациялау мерзімін бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемелерді орындауының валюталық шарт бойынша ең ұзақ мерзіміне тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізуге қажетті мерзімді, пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол валюталық шартта бар болса) қосу арқылы есептейді;
егер валюталық шартта бейрезиденттің тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерді орындаудың әртүрлі талаптары (тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге төлемді және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғанға дейін не тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге төлемді және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғаннан кейін) көзделсе, импорттаушы репатриациялау мерзімін валюталық шартта белгіленген бейрезиденттің тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерді орындау мерзімін ескере отырып, тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге төлем жүргізгеннен және (немесе) ақша аударғаннан кейін есептейді;

если валютный договор предусматривает поступление валютной выручки по экспорту до наступления даты экспорта (предварительная оплата нерезидентом) либо в срок, не превышающий 180 (ста восьмидесяти) дней, указывается срок в 180 (сто восемьдесят) дней;
если валютным договором предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Евразийского экономического союза для экспорта, к сроку репатриации, рассчитанному экспортером, добавляется период времени в 180 (сто восемьдесят) дней, необходимый для получения от нерезидента заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость и (или) акцизов (далее – заявление о ввозе товаров).
4. Срок репатриации по импорту рассчитывается в следующем порядке:
если обязательство по поставке нерезидентом товара заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по валютному договору сроку исполнения обязательств нерезидента по поставке товара срока возврата неиспользованного аванса (при наличии в договоре);
если по валютному договору предусмотрено перемещение товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, и обязательство по поставке нерезидентом товара заключается в передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по валютному договору сроку исполнения нерезидентом обязательств по поставке товара срока, необходимого для доставки товара до границы Республики Казахстан и выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов (не более 1 (одного) календарного года), срока возврата неиспользованного аванса (при наличии в договоре);
если по валютному договору предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Евразийского экономического союза, и обязательство по поставке нерезидентом товара заключается в передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по договору сроку исполнения нерезидентом обязательств по поставке товара срока, необходимого для доставки товара до границы Республики Казахстан, срока возврата неиспользованного аванса (при наличии в договоре);
если валютный договор предусматривает различные условия исполнения нерезидентом обязательств по поставке товаров, выполнению работ, оказанию услуг (поставка товаров, выполнение работ, оказание услуг до осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы, услуги, либо поставка товаров, выполнение работ, оказание услуг после осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы, услуги), срок репатриации рассчитывается импортером с учетом определенных валютным договором сроков исполнения нерезидентом обязательств по поставке товаров, выполнению работ, оказанию услуг после осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы, услуги;

егер валюталық шартта тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге төлем жүргізгенге дейін және (немесе) ақша аударғанға дейін (бейрезиденттің тауарларды алдын ала жеткізуі, жұмыстарды алдын ала орындауы немесе қызметтерді көрсетуі) не төлем жүргізген және (немесе) ақша аударған күннен кейін 180 (бір жүз сексен) күннен аспайтын мерзімде көзделсе, репатриациялау мерзімі 180 (бір жүз сексен) күнге тең деп көрсетіледі;
егер валюталық шарт тауарларды импорт үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізуді көздесе, импорттаушы есептеген репатриациялау мерзіміне тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті 180 (бір жүз сексен) күндік уақыт кезеңі қосылады.
2-тарау. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
5. Валюталық шартқа сәйкес экспорттаушының тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарға ақы төлеуі – ішінара, алдын-ала ақы төлеу арқылы, ішінара - экспорттаушы тауарды тиеп жөнелткеннен кейін ақы төлеу арқылы. Бейрезиденттің тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі – 210 (екі жүз он) күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі тауарды шығарған күн мен бейрезидентке тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада беру күні арасындағы экспорттаушы болжайтын мерзім – 30 (отыз) күн.
Есеп: 210 күн + 30 күн = 240 күн, яғни 240 күн, 00 жыл.
Экспорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 240.00 деп көрсетеді.
6. Валюталық шартқа сәйкес экспорттаушының тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарға ақы төлеуі – ішінара, алдын-ала ақы төлеу арқылы, ішінара – экспорттаушы тауарды тиеп жөнелткеннен кейін ақы төлеу арқылы. Бейрезиденттің тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі – 210 (екі жүз он) күн. Тауардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өту күні мен тауарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада бейрезидентке беру күні арасындағы экспорттаушы болжайтын мерзім – 10 (он) күн.
Бейрезиденттен тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті уақыт кезеңі – 180 (бір жүз сексен) күн.
Есеп: 210 күн + 10 күн + 180 күн = 400 күн, яғни 40 күн, 01 жыл.
Экспорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 040.01 деп көрсетеді.

если валютный договор предусматривает поставку товаров, выполнение работ или оказание услуг до осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы, услуги (предварительная поставка нерезидентом товаров или предварительное выполнение работ, оказание услуг) либо в срок, не превышающий 180 (ста восьмидесяти) дней после дня платежа и (или) перевода денег, срок репатриации принимается равным 180 (ста восьмидесяти) дням;
если валютный договор предусматривает перемещение товаров с территории другого государства-члена Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан для импорта, к сроку репатриации, рассчитанному импортером, добавляется период времени в 180 (сто восемьдесят) дней, необходимый для получения заявления о ввозе товаров.
Глава 2. Примеры расчета срока репатриации по экспорту
5. Согласно валютному договору, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза. Оплата товара нерезидентом – частично путем предварительной оплаты, частично – после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты нерезидентом товара – 210 (двести десять) дней. Предполагаемый экспортером срок между датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов и датой передачи товара нерезиденту в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза – 30 (тридцать) дней.
Расчет: 210 дней + 30 дней = 240 дней, то есть 240 дней, 00 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 240.00.
6. Согласно валютному договору, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза. Оплата нерезидентом товара – частично путем предварительной оплаты, частично – после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты нерезидентом товара – 210 (двести десять) дней. Предполагаемый экспортером срок между датой пересечения товара через границу Республики Казахстан и датой передачи товара нерезиденту в городе, расположенном на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза, – 10 (десять) дней.
Период времени, необходимый для получения от нерезидента заявления о ввозе товаров - 180 (сто восемьдесят) дней.
Расчет: 210 дней + 10 дней + 180 дней = 400 дней, то есть 40 дней, 01 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 040.01.;

7. Валюталық шартқа сәйкес экспорттаушының тауарды жеткізу жөніндегі міндеттемесі тауарды Алматы-1 теміржол станциясында бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарға ақы төлеуі – экспорттаушы тауарды тиеп жөнелткеннен кейін. Тауарға ақы төлеудің ең ұзақ мерзімі – 210 (екі жүз он) күн.
Экспорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 210.00 деп көрсетеді.
8. Валюталық шартқа сәйкес бейрезидент тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке алдын ала ақы төлеуді толық көлемде жүзеге асырады.
Экспорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
9. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі – 160 (бір жүз алпыс) күн.
Экспорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
3-тарау. Импорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
10. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тауарды бергеннен кейін орындалды деп есептеледі. Бейрезиденттің тауарды жеткізуі – ішінара, алдын ала жеткізу арқылы, ішінара – тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Бейрезиденттің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі – 800 (сегіз жүз) күн. Бейрезиденттің тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада беру күні мен мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күнінің арасындағы импорттаушы болжайтын мерзім – 70 (жетпіс) күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада беруді болжамдау күнінен кейін – 100 (бір жүз) күн.
Есеп: 800 күн + 70 күн + 100 күн = 970 күн, яғни 250 күн, 02 жыл.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 250.02 деп көрсетеді.
11. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарды жеткізуі екі тәсілмен жүзеге асырылады: алдын ала жеткізу арқылы және тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Бейрезиденттің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі – 800 (сегіз жүз) күн. Бейрезиденттің тауарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада беру күні мен тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу күнінің арасында импорттаушы болжайтын мерзім – 30 (отыз) күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі - тауарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада беруді болжамдау күнінен кейін – 100 (бір жүз) күн. Тауарларды әкелу туралы өтінішті ресімдеу мерзімі – 180 (бір жүз сексен) күн.

7. Согласно валютному договору, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара на железнодорожной станции Алматы-1. Оплата товара нерезидентом – после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты товара – 210 (двести десять) дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 210.00.
8. Согласно валютному договору, нерезидент осуществляет предварительную оплату товара, работ, услуг в полном объеме.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
9. Согласно валютному договору, максимальный срок оплаты нерезидентом товара, работ, услуг – 160 (сто шестьдесят) дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
Глава 3. Примеры расчета срока репатриации по импорту
10. Согласно валютному договору, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза. Поставка товара нерезидентом – частично путем предварительной поставки, частично – после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 800 (восемьсот) дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза, и датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов – 70 (семьдесят) дней. Срок возврата неиспользованного аванса – 100 (сто) дней после дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза.
Расчет: 800 дней + 70 дней +100 дней = 970 дней, то есть 250 дней, 02 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 250.02.;
11. Согласно валютному договору, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза. Поставка нерезидентом товара осуществляется двумя способами: путем предварительной поставки и после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 800 (восемьсот) дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза, и датой доставки товара до границы Республики Казахстан – 30 (тридцать) дней. Срок возврата неиспользованного аванса – 100 (сто) дней после дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза. Срок для оформления заявления о ввозе товаров – 180 (сто восемьдесят) дней.

Есеп: 800 күн + 30 күн + 100 күн + 180 күн = 1110 күн, яғни 030 күн, 03 жыл.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 030.03 деп көрсетеді.
12. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс орналасқан қалада бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарды жеткізуі – ішінара, алдын ала жеткізу арқылы, ішінара – тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Бейрезиденттің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі – 210 (екі жүз он) күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күні мен бейрезидент тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада өткізген күні арасындағы импорттаушы болжайтын мерзім – 70 (жетпіс) күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі валюталық шартта анықталмаған.
Есеп: 210 күн + 70 күн = 280 күн, яғни 280 күн, 00 жыл.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 280.00 деп көрсетеді;
13. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 теміржол станциясында бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарды жеткізуі – ішінара, алдын ала жеткізу арқылы, ішінара – тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Бейрезиденттің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі – 100 (бір жүз) күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі – 100 (бір жүз) күн.
Есеп: 100 күн + 100 күн = 200 күн, яғни 200 күн, 00 жыл.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 200.00 деп көрсетеді.
14. Валюталық шартқа сәйкес бейрезиденттің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 теміржол станциясында бергеннен кейін орындалды деп саналады. Бейрезиденттің тауарды жеткізуі – ішінара, алдын ала жеткізу арқылы, ішінара – тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Бейрезиденттің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі – 100 (бір жүз) күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі валюталық шартта айқындалмаған.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
15. Валюталық шартқа сәйкес бейрезидент тауарды алдын ала жеткізуді немесе жұмысты алдын ала орындауды, қызмет көрсетуді толық көлемде жүзеге асырады.
Импорттаушы "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпарат
Индексі: XMCO_1
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" __________ үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: күн сайын, тауарды репатриацияны бақылау мақсаттары үшін ескерілетін кедендік рәсіммен орналастырған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде
Нысан
Кесте. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпарат
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорт немесе импорт белгісі
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың деректемелері
Экспорт немесе импорт жөніндегі ақпарат
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Алушы
Тауарларға арналған декларацияның нөмірі
Тауарларға арналған декларациядағы тауардың нөмірі
Тауарларға арналған декларацияда көрсетілген кедендік рәсім
Алдыңғы кедендік рәсім
Шот бойынша тауардың сомасы
Тауардың шығарылған күні
Тауардың мәртебесі
Тауар мәртебесінің өзгерген күні
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Тауардың құны
Мәміле сипатының коды
Сыртқы экономикалық мәміле ерекшеліктерінің коды
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды
Статистикалық
Фактуралық
Жеткізу валютасы
Валюта бағамы
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Тауарларды декларациялау ерекшеліктерінің коды
Алдыңғы құжат
Анықтама нөмірі
Тауарды жөнелтуші ел
Тауардың шығарылған елі
Тауардың тағайындалған елі
25
26
27
28
29
30
кестенің жалғасы
Жөнелту/келу кезіндегі көлік құралын тіркеу елі
Белсенді көлік құралын шекарада тіркеу елі
Шекарадағы көлік түрі
Ел ішіндегі көлік түрі
Жеткізу шарттары
Мәлімет үшін және репатриация талаптарын бақылау үшін
31
32
33
34
35
36
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт бойынша
тауарларға арналған
декларациялар жөніндегі
ақпарат" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпарат (индексі – XMCO_1, кезеңділігі – күн сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Расчет: 800 дней + 30 дней + 100 дней + 180 дней = 1110 дней, то есть 030 дней, 03 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 030.03.;
12. Согласно валютному договору, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза. Поставка товара нерезидентом – частично путем предварительной поставки, частично – после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 210 (двести десять) дней. Предполагаемый импортером срок между датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов и датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Евразийского экономического союза – 70 (семьдесят) дней. Срок возврата неиспользованного аванса валютным договором не определен.
Расчет: 210 дней + 70 дней = 280 дней, то есть 280 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 280.00.;
13. Согласно валютному договору, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на железнодорожной станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом – частично путем предварительной поставки, частично – после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 100 (сто) дней. Срок возврата неиспользованного аванса – 100 (сто) дней.
Расчет: 100 дней +100 дней = 200 дней, то есть 200 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 200.00.;
14. Согласно валютному договору, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на железнодорожной станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом – частично путем предварительной поставки, частично – после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 100 (сто) дней. Срок возврата неиспользованного аванса валютным договором не определен.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.;
15. Согласно валютному договору, нерезидент осуществляет предварительную поставку товара или предварительное выполнение работы, оказание услуги в полном объеме.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.;
Приложение 2
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс: XMCO_1
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "___" __________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: ежедневно, в течение 1 (одного) рабочего дня после дня помещения товара под таможенную процедуру, учитываемую для целей контроля за репатриацией
Форма
Таблица. Информация по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Признак экспорта или импорта
Реквизиты валютного договора по экспорту или импорту
Информация по экспортеру или импортеру
Номер
Дата
Номер
Дата
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИНН)
Признак экспортера или импортера
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Получатель
Номер декларации на товары
Номер товара в декларации на товары
Таможенная процедура, указанная в декларации на товары
Предшествующая таможенная процедура
Сумма товара по счету
Дата выпуска товара
Статус товара
Дата изменения статуса товара
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Стоимость товара
Код характера сделки
Код особенностей внешнеэкономической сделки
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Статистическая
Фактурная
Валюта поставки
Курс валюты
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Код особенности декларирования товаров
Предшествующий документ
Справочный номер
Страна отправления товара
Страна происхождения товара
Страна назначения товара
25
26
27
28
29
30
продолжение таблицы
Страна регистрации транспортного средства при отправлении/прибытии
Страна регистрации активного транспортного средства на границе
Вид транспорта на границе
Вид транспорта внутри страны
Условия поставки
Для сведения и для контроля требования репатриации
31
32
33
34
35
36
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных, "Информация
по декларациям на товары
по валютному договору
по экспорту или импорту
с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – XMCO_1, периодичность – ежедневно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға арналған декларациялар жөніндегі ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы күн сайын, тауарды репатриацияны бақылау мақсаттары үшін ескерілетін кедендік рәсімге орналастырған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
5. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
6. 3-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
7. 4-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (бар болса) көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
8. 5-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
9. 6-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының БСН көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 9-бағаны).
10. 7-тарауда экспорттаушы немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 9-бағаны).
11. Егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, 8-бағанда "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 9-бағанда тауарларды тасымалдау аяқталған (аяқталатын) көлік (тасымалдау) құжаттарында тауарларды алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 8-бағаны).
13. 10-бағанда тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі (тауарларға арналған декларацияның әріптік бағаны) көрсетіледі.
14. 11-бағанда тауарларға арналған декларацияда тауардың реттік нөмірі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 32-бағаны).
15. 12-баған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсаттары үшін мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелері пайдаланатын сыныптауышқа сәйкес кедендік рәсімнің цифрлық белгісі көрсетіле отырып толтырылады (тауарларға арналған декларацияның 1-бағанының екінші кіші бөлімі).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по декларациям на товары по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется органом государственных доходов ежедневно, в течение 1 (одного) рабочего дня после дня помещения товара под таможенную процедуру, учитываемую для целей контроля за репатриацией.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
5. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
6. В графе 3 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
7. В графе 4 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
8. В графе 5 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
9. В графе 6 указывается БИН экспортера или импортера (графа 9 декларации на товары).
10. В главе 7 указывается ИИН экспортера или импортера (графа 9 декларации на товары).
11. В графе 8 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В графе 9 указываются сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в транспортных (перевозочных) документах, в соответствии с которыми завершена (завершается) перевозка товаров (графа 8 декларации на товары).
13. В графе 10 указывается регистрационный номер декларации на товары (буквенная графа декларации на товары).
14. В графе 11 указывается порядковый номер товара в декларации на товары (графа 32 декларации на товары).
15. Графа 12 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенной процедуры согласно классификатору, используемому территориальными подразделениями органа государственных доходов для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза (второй подраздел графы 1 декларации на товары).

16. 13-бағанда кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, егер декларацияланатын тауарлар бұрын өзге кедендік рәсімге орналастырылған болса, кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алдыңғы кедендік рәсімнің цифрлық белгісі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 37-бағаны).
17. 14-бағанда шот бойынша тауардың жалпы сомасы көрсетіледі (тауарларға декларацияның 22-бағаны).
18. 15-бағанда мемлекеттік кірістер органының тауарды шығару туралы (оның ішінде шартты шығару туралы) шешім қабылдаған күні көрсетіледі.
19. 16-бағанда тауардың мәртебесі көрсетіледі (шығарылды, кері қайтарылды, шығарудан бас тартылды, шартты түрде шығарылды, түзетілді).
20. 17-бағанда тауар мәртебесінің өзгерген күні көрсетіледі.
21. 18-бағанда тауардың статистикалық құны Америка Құрама Штаттары долларының бірлігімен көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 46-бағаны).
22. 19-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігімен көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 42-бағаны).
23. 20-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес жеткізу валютасының әріптік белгісі көрсетіледі.
24. 21-бағанда фактуралық құнға қайта есептеу үшін пайдаланылған және тауарларға арналған декларацияда көрсетілген валюта бағамы көрсетіледі.
25. 22-бағанда мәміле сипатының коды көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 24-бағаны).
26. 23-бағанда сыртқы экономикалық мәміле ерекшеліктерінің коды көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 24-бағаны).
27. 24-бағанда Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі.

16. В графе 13 указывается цифровое обозначение предшествующей таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур, если декларируемые товары ранее были помещены под иную таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита (графа 37 декларации на товары)
17. В графе 14 указывается общая сумма товара по счету (графа 22 декларации на товары).
18. В графе 15 указывается дата принятия органом государственных доходов решения о выпуске (в том числе об условном выпуске) товара.
19. В графе 16 указывается статус товара (выпущен, отозван, отказано в выпуске, условно выпущен, скорректирован).
20. В графе 17 указывается дата изменения статуса товара.
21. В графе 18 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов Соединенных Штатов Америки (графа 46 декларации на товары).
22. В графе 19 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки (графа 42 декларации на товары).
23. В графе 20 указывается буквенное обозначение валюты поставки согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
24. В графе 21 указывается курс валюты, использованный для пересчета в фактурную стоимость и указанный в декларации на товары.
25. В графе 22 указывается код характера сделки (графа 24 декларации на товары).
26. В графе 23 указывается код особенностей внешнеэкономической сделки (графа 24 декларации на товары).
27. В графе 24 указывается код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности согласно таможенному законодательству Республики Казахстан.

28. 25-бағанда тауарларды декларациялау ерекшеліктерінің коды көрсетіледі (тауарларға декларацияның 7-бағаны).
29. 26-бағанда алдыңғы құжат (тауарларға декларацияның 40-бағаны) көрсетіледі.
30. 27-бағанда анықтама нөмірі (тауарларға арналған декларацияның 7-бағаны) көрсетіледі.
31. 28-бағанда тауарды жөнелтуші ел көрсетіледі (тауарларға декларацияның 15-бағаны).
32. 29-бағанда тауарды шығарған ел көрсетіледі (тауарларға декларацияның 16-бағаны).

28. В графе 25 указывается код особенности декларирования товаров (графа 7 декларации на товары).
29. В графе 26 указывается предшествующий документ (графа 40 декларации на товары).
30. В графе 27 указывается справочный номер (графа 7 декларации на товары).
31. В графе 28 указывается страна отправления товара (графа 15 декларации на товары).
32. В графе 29 указывается страна происхождения товара (графа 16 декларации на товары).

33. 30-бағанда тауардың тағайындалған елі көрсетіледі (тауарларға декларацияның 17-бағаны).
34. 31-бағанда екінші кіші бөлімнен жөнелту/келу кезінде көлік құралын тіркеу елі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 18-бағаны).
35. 32-бағанда екінші кіші бөлімнен (тауарларға арналған декларацияның 21-бағаны) белсенді көлік құралын шекарада тіркеу елі көрсетіледі.
36. 33-бағанда шекарадағы көлік түрі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 25-бағаны).

33. В графе 30 указывается страна назначения товара (графа 17 декларации на товары).
34. В графе 31 указывается страна регистрации транспортного средства при отправлении/прибытии из второго подраздела (графа 18 декларации на товары).
35. В графе 32 указывается страна регистрации активного транспортного средства на границе из второго подраздела (графа 21 декларации на товары).
36. В графе 33 указывается вид транспорта на границе (графа 25 декларации на товары).

37. 34-бағанда ел ішіндегі көлік түрі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 26-бағаны).
38. 35-бағанда жеткізу шарттары көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 20-бағаны).
39. 36-бағанда мәлімет үшін немесе репатриация талаптарын бақылау үшін ақпарат көрсетіледі.
40. 3, 6, 13 және 15-бағандар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
41. КД-ның 11 және 12-бағандарын беру кезінде алдыңғы және кейінгі кедендік рәсімдердің мына комбинациялары ескеріледі:
Р/с №
Рәсімнің атауы
Рәсім коды
Алдыңғы рәсім
1
Экспорт
10

37. В графе 34 указывается вид транспорта внутри страны (графа 26 декларации на товары).
38. В графе 35 указываются условия поставки (графа 20 декларации на товары).
39. В графе 36 указываются информация для сведения или для контроля требования репатриации.
40. Графы 3, 6, 13 и 15 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
41. При передаче граф 11 и 12 ДТ учитываются следующие комбинации предшествующих и последующих таможенных процедур:
№ п/п
Наименование процедуры
Код процедуры
Предшествующая процедура
1
Экспорт
10

51, 53, 70, 77, 78, 91, 96
14
Бажсыз сауда
96
00, 51, 53, 70, 77, 78, 91, 96
Егер КД-ның "Анықтамалық нөмірі" 7-бағанында тауарды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің мына коды көрсетілсе, декларациялау ерекшеліктері бар тауарларды декларациялау кезінде КД беріледі:
"ПТД" (алдын ала кедендік декларациялау);
"ПДТ" (мерзімдік кеден);
"ВТД" (Уақытша (уақытша мерзімді) кедендік декларациялау (тауарларға уақытша декларация);
"ПВД" (уақытша (уақытша мерзімді) кедендік декларациялау (тауарларға арналған толық декларация);
"ОКТ" (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері (компонентке қатысты тауарларға арналған декларация));
"ЗПК" (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері (соңғы компонентке қатысты тауарларға арналған декларация);
"ВДТ" (кедендік декларация берілгенге дейін оларды шығару кезінде тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері);
"НТД" (Толық емес кедендік декларациялау);
"НВТ" (Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына заңсыз әкелінген тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері).
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
Форма
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтініш
____________________________
(уәкілетті банктің
(оның филиалының) немесе
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының атауы)
1-бөлім.
1. Есептік нөмірді алу
Экспортты немесе импортты көздейтін (керегінің асты сызылады) _____ жылғы "__" __________ №___________________ (бар болса) валюталық шартқа есептік нөмір беруді сұраймын.
2. _____ жылғы "__" __________ №__/____/___/_______ есептік нөмірі бар _____ жылғы "__" __________ №___________________ (бар болса) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдауды сұраймын.
Кімнен _________________________________________________
Экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша ақпарат: атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
______________________________________________________________
мекенжайы __________________________________
телефоны ________________________________
электрондық поштасы _______________________

51, 53, 70, 77, 78, 91, 96
14
Беспошлинная торговля
96
00, 51, 53, 70, 77, 78, 91, 96
При декларировании товаров с особенностями декларирования передаются ДТ, если в графе 7 "Справочный номер" ДТ указан следующий код особенности таможенного декларирования товара:
"ПТД" (предварительное таможенное декларирование);
"ПДТ" (периодическое таможенное);
"ВТД" (Временное (временное периодическое) таможенное декларирование (временная декларация на товары));
"ПВД" (временное (временное периодическое) таможенное декларирование (полная декларация на товары));
"ОКТ" (Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (декларация на товары в отношении компонента));
"ЗПК" (Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (декларация на товары в отношении последнего компонента);
"ВДТ" (особенности таможенного декларирования товаров при их выпуске до подачи таможенной декларации);
"НТД" (Неполное таможенное декларирование);
"НВТ" (Особенности таможенного декларирования товаров, незаконно ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза).
Приложение 3
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Заявление о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль
__________________________
(наименование
уполномоченного банка
(его филиала)
или территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан)
Раздел 1.
1. Получение учетного номера
Прошу присвоить учетный номер валютному договору № ___________________
(при наличии) от "__" __________ _____ года, предусматривающему экспорт или
импорт (нужное подчеркнуть).
2. Принятие валютного договора с учетным номером на валютный контроль
Прошу принять на валютный контроль валютный договор по экспорту или импорту
№ ________________ (при наличии) от "__" _______ _____года с учетным номером
№ __/____/___/_______ от "__" ___________ _____ года.
От _______________________________________________________________
Информация по экспортеру или импортеру: наименование или фамилия, имя,
отчество (при наличии)
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
__________________________________________________________________
адрес _____________________________________________________________
телефон ___________________________________________________________
электронная почта __________________________________________________

2-бөлім.
1. Шетелдік сатып алушы (экспорт бойынша) немесе жеткізуші бойынша
(импорт бойынша) ақпарат: атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________
2. Елі______________________________________________________
3. Валюталық шарттың жалпы құны (болжамды құн) ______________
(шарт валютасын көрсете отырып).
4. Репатриациялау мерзімі _________________________________________
5. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түрінің коды. ___________________
Мен:
1) ұлттық және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабын орындамағаны үшін әкімшілік жауапкершіліктің бар екендігі туралы;
2) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмір алу тәртібін бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылықтың болуы туралы;
3) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат, құжаттар мен есептерді ұсыну тәртібін бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылықтың болуы туралы;
4) валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасынан заңсыз әкеткені, жөнелткені және аударғаны үшін қылмыстық жауаптылықтың болуы туралы хабардармын.
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша және ол бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратты басқа уәкілетті банкке (оның филиалына), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына, сұратуы бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік кірістер органына (басқа уәкілетті банктен (оның филиалынан), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалынан, мемлекеттік кірістер органынан) беруге және (немесе) алуға келісемін.
Осымен валюталық шарт бойынша есептік нөмірді алу үшін өтініш жасағанға дейін валюталық шарт бойынша міндеттемелердің болуын/болмауын (керегінің асты сызылады) растаймын.
Осымен уәкілетті банктің (оның филиалының), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атына ұсынылған ақпараттың және (немесе) құжаттардың дәйектігін, толықтығын және дұрыстығын растаймын.
Уәкілетті банк (оның филиалы), Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 16-тармағында көзделген негіздер бойынша есептік нөмірді алудан бас тартатындығымен таныстым.
Экспорттаушы (импорттаушы) басшысының қолы ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Мөр орны
(жеке кәсіпкерлік
субъектілерін қоспағанда)
Өтініштің қабылданған күні ______________________
Уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының белгілері__________________________
"Экспорт немесе импорт
жөніндегі валюталық
шартты валюталық бақылауға
қабылдау туралы
өтініш" нысанына
қосымша
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау туралы өтініш
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Раздел 2.
1. Информация по иностранному покупателю (по экспорту) или поставщику (по импорту):
наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
_______________________________________________________________
2. Страна ______________________________________________________
3. Общая стоимость валютного договора (ориентировочная стоимость)
_______________________________________________________________
(с указанием валюты договора).
4. Срок репатриации _____________________________________________
5. Код вида валютного договора по экспорту или импорту_____________.
Я уведомлен (уведомлена) о:
1) наличии административной ответственности за невыполнение требования
репатриации национальной и (или) иностранной валюты;
2) наличии административной ответственности за нарушение порядка получения
учетного номера по валютному договору по экспорту или импорту;
3) наличии административной ответственности за нарушение порядка представления
информации, документов и отчетов по валютному договору по экспорту или импорту
с учетным номером;
4) наличии уголовной ответственности за незаконный вывоз, пересылку и перевод
из Республики Казахстан валютных ценностей.
Согласен на передачу и (или) получение информации по валютному договору
по экспорту или импорту с учетным номером и об исполнении обязательств по нему
в другой уполномоченный банк (его филиал), территориальный филиал
Национального Банка Республики Казахстан, в орган государственных доходов
(из другого уполномоченного банка (его филиала), территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан, органа государственных доходов)
по его запросу либо согласно законодательству Республики Казахстан.
Настоящим подтверждаю наличие/отсутствие (нужное подчеркнуть) обязательств
по валютному договору до обращения за получением учетного номера валютному договору.
Настоящим подтверждаю достоверность, полноту и корректность информации и (или)
документов, предоставленных в адрес уполномоченного банка (его филиала),
территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан.
Ознакомлен с тем, что уполномоченный банк (его филиал), территориальный филиал
Национального Банка отказывает в получении учетного номера по основаниям,
предусмотренным в пункте 16 Правил.
Подпись руководителя экспортера (импортера) ____________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________
Место печати
(за исключением субъектов
частного предпринимательства)
Дата принятия заявления ______________________
Отметки уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан __________________________
Приложение к форме
"Заявление о принятии
валютного договора по экспорту
или импорту на валютный контроль"
Пояснение по заполнению формы
Заявление о принятии валютного договора по экспорту или импорту на валютный контроль

1. "Уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы" жолы мыналар ескеріліп:
1) егер есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банк іс-әрекет жасайтын болса, уәкілетті банктің толық атауы көрсетеді;
2) егер есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банктің филиалы немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы іс-әрекет жасайтын болса, филиалдың толық атауы көрсетіліп толтырылады.
2. "1. Есептік нөмірді алу" жолы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік нөмірді алған кезде толтырылады.
3. "2. Есептік нөмірі бар валюталық шартты валюталық бақылауға қабылдау" жолы экспорттаушы немесе импорттаушы басқа есептік тіркеу банкіне ауысқан кезде толтырылады.
4. "Есептік тіркеу банкінің белгілері" жолы есептік тіркеу банкінің қызметтік ақпаратына арналған.
5. "Елі" жолында ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ұлттық сыныптауышына сәйкес шетелдік сатып алушының немесе жеткізушінің орналасқан елінің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі.
6. "Репатриациялау мерзімі" жолы нүктемен ажыратылған екі бөліктен тұрады:
бірінші бөлікте репатриациялау мерзімі күндерінің саны көрсетіледі;
екінші бөлікте репатриациялау мерзімінің толық жылдар саны көрсетіледі.
7. "Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түрінің коды" бағанында мыналар көрсетіледі:
"1" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"2" – талаптарында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"3" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу, сондай-ақ жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"4" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделмеген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"5" – электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарт.
8. Егер экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартта оны жасасу күніне валюталық шарттың сомасы көрсетілмесе, онда мұндай шарт бойынша сома 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттары доллары және 1 (бір) цент баламасы түрінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тіркеу журналы
Есептік тіркеу банкінің атауы ______________
_______ жылы басталды
_______ жылы аяқталды
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорттаушының немесе импорттаушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың деректемелері
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түрінің коды
Ескертпе
Күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
"Тіркеу журналы"
нысанына қосымша
Тіркеу журналы
нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Строка "Наименование уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан" заполняется с учетом следующего:
1) если в качестве банка учетной регистрации выступает уполномоченный банк, указывается полное наименование уполномоченного банка;
2) если в качестве банка учетной регистрации выступает филиал уполномоченного банка или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан, указывается полное наименование филиала.
2. Строка "1. Получение учетного номера" заполняется при получении учетного номера по валютному договору по экспорту или импорту.
3. Строка "2. Принятие на валютный контроль валютного договора с учетным номером" заполняется при переходе экспортером или импортером в другой банк учетной регистрации.
4. Строка "Отметки банка учетной регистрации" предназначена для служебной информации банка учетной регистрации.
5. В строке "Страна" указывается двухбуквенный код страны нахождения иностранного покупателя или поставщика согласно национальному классификатору НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
6. Строка "Срок репатриации" состоит из двух частей, разделенных точкой:
в первой части указываются количество дней срока репатриации;
во второй части указываются количество полных лет срока репатриации.
7. В графе "Код вида валютного договора по экспорту или импорту" указывается:
"1" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"2" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено выполнение работ, оказание услуг;
"3" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено как перемещение товаров через границу Республики Казахстан, так и выполнение работ, оказание услуг;
"4" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"5" – валютный договор, предусматривающий приобретение или погашение электронных денег.
8. Если в валютном договоре по экспорту или импорту на дату его заключения не указана сумма валютного договора, то сумма по такому договору указывается как 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки и 1 (один) цент в эквиваленте.
Приложение 4
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Журнал регистрации
Наименование банка учетной регистрации ______________
начат в _______ году
окончен в _____ году
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) экспортера или импортера
Реквизиты валютного договора по экспорту или импорту
Код вида валютного договора по экспорту или импорту
Примечание
Дата
Номер
Дата
Номер
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение к форме
"Журнал регистрации"
Пояснение по заполнению формы
Журнал регистрации

1. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көлбеу сызықпен - _/___/____/_______ бөлінген мына төрт бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлігінде мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса;
2) екінші бөлікте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 болып тіркелген, "Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысымен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулыққа сәйкес, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) беретін уәкілетті банктің үш мәнді коды көрсетіледі;
3) үшінші бөлігінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының (бұдан әрі – Ұлттық Банктің аумақтық филиалы) уәкілетті банктің және Ұлттық Банктің ішкі анықтамалығына сәйкес төрт цифрдан тұратын коды көрсетіледі;
4) төртінші бөлігінде тіркеу журналына сәйкес экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Тіркеу журналын есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалы экспорт және импорт жөніндегі жеке-жеке жылдан жылға жүйелі түрде жүргізеді.
Егер тіркеу журналы қағаз тасымалдауышта жүргізілсе, журнал аяқталысымен оған есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы не тиісті өкілеттіктері бар өзге адам қол қояды және есептік тіркеу банкінің архивінде сақталады.
Егер тіркеу журналы электрондық нысанда жүргізілген болса, журналға күнтізбелік жыл аяқталысымен есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысының не тиісті өкілеттіктері бар өзге адамның электрондық цифрлық қолы қойылады.

1. Учетный номер валютного договора по экспорту или импорту состоит из четырех частей, разделенных наклонной чертой – _/___/____/_______:
1) в первой части указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту;
2) во второй части указывается трехзначный код уполномоченного банка, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в соответствии с Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593;
3) в третьей части указывается код уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан (далее – территориальный филиал Национального Банка), являющегося банком учетной регистрации, согласно внутреннему справочнику уполномоченного банка и Национального Банка, состоящему из четырех цифр;
4) в четвертой части указывается порядковый номер валютного договора по экспорту или импорту согласно журналу регистрации.
2. Журнал регистрации ведется уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации, последовательно из года в год отдельно по экспорту или импорту.
Если журнал регистрации ведется на бумажном носителе, то журнал по окончании подписывается руководителем уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, либо иным лицом, имеющим соответствующие полномочия, и хранится в архиве банка учетной регистрации.
Если журнал регистрации ведется в электронном виде, то журнал по окончании календарного года подписывается электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, либо иного лица, имеющего соответствующие полномочия.

3. 7-бағанда мыналар көрсетіледі:
"1" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"2" – талаптарында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"3" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу, сондай-ақ жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"4" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделмеген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"5" – электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарт.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: XMCO_2
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20 ___ жылғы "____" ___________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) есептік нөмір берген, есептік тіркеуден шығарған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру туралы есептік тіркеудің жаңа банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) сұратуын алған, жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын жаңғыртқан, тауарларды өткізген, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған күннен кейін;
2) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
____________________________
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түрінің коды
Экспорттаушы немесе импорттаушы жөніндегі ақпарат
Нөмірі
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Облыс коды
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат
Экспорт немесе импорт белгісі
Нөмірі
Күні
Сомасы мың бірлікпен
Валютасы
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Бейрезидент жөніндегі ақпарат
Репатриациялау мерзімі
Валюта
лық шартты есептік тіркеуден алу
Валюталық шартты жеке есепке жатқызу
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімнің аяқталғаны туралы хабарлама
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Елдің коды
Күні
Негіздеме
Күні
Негіздеме
14
15
16
17
18
19
20
21
Атауы _________________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы _________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт
бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат (индексі – XMCO_2, кезеңділігі – күн сайын)

3. В графе 7 указывается:
"1" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"2" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено выполнение работ, оказание услуг;
"3" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено как перемещение товаров через границу Республики Казахстан, так и выполнение работ, оказание услуг;
"4" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"5" – валютный договор, предусматривающий приобретение или погашение электронных денег.
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 5 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: XMCO_2
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "____" ___________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в течение 3 (трех) рабочих дней:
1) после дня присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером;
2) после дня принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком
учетной регистрации,
территориального филиала
Национального Банка,
являющегося банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Код вида валютного договора по экспорту или импорту
Информация по экспортеру или импортеру
Номер
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Код области
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Информация по валютному договору по экспорту или импорту
Признак экспорта или импорта
Номер
Дата
Сумма в тысячах единиц
Валюта
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Информация по нерезиденту
Срок репатриации
Снятие валютного договора с учетной регистрации
Отнесение валютного договора на отдельный учет
Уведомление о завершении процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
Код страны
Дата
Основание
Дата
Основание
14
15
16
17
18
19
20
21
Наименование _____________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Информация по валютному
договору по экспорту или
импорту с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – XMCO_2, периодичность – ежедневно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Нысанды толтырған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
5. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. Нысан Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 22-тармағының 3) тармақшасына, 33, 34, 55, 56 және 60-тармақтарына сәйкес ұсынылады және мына жағдайлар болған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша жіберіледі:
1) есептік нөмір берген, есептік тіркеуден шығарған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру туралы есептік тіркеудің жаңа банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) сұратуын алған, жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын жаңғыртқан, тауарларды өткізген, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған;
2) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттарды қабылдаған.
7. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
8. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірін беру күні көрсетіледі.
9. 3-бағанда мыналар көрсетіледі:
"1" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"2" – талаптарында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"3" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу, сондай-ақ жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"4" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделмеген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"5" – электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарт.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации, используются имеющиеся данные по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. Форма представляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 22, пунктами 33, 34, 55, 56 и 60 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и направляется по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером при наличии случаев:
1) присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером;
2) принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером.
7. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
8. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
9. В графе 3 указывается:
"1" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"2" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено выполнение работ, оказание услуг;
"3" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено как перемещение товаров через границу Республики Казахстан, так и выполнение работ, оказание услуг;
"4" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"5" – валютный договор, предусматривающий приобретение или погашение электронных денег.

10. 4-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
11. 5-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
12. 6-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
13. 7-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі және егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
14. 8-бағанда ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес экспорттаушы немесе импорттаушының заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
15. 9-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
16. 10-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі.
17. 11-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі.
18. 12-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
19. 13-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
20. 14-бағанда шетелдік сатып алушының немесе жеткізушінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
21. 15-бағанда ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ұлттық сыныптауышына сәйкес шетелдік сатып алушы немесе жеткізуші елінің екі әріптік коды көрсетіледі.
22. 16-бағанда репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
23. 17-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік тіркеуден алынған күні көрсетіледі.
24. 18-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 26-тармағына сәйкес экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу негізіне сәйкес келетін цифрлық код көрсетіледі.
25. 19-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 53-тармағына сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызу күні көрсетіледі.
26. 20-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 52-тармағына сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызу негізіне сәйкес келетін цифрлық код көрсетіледі:
"1" – экспорттаушыға немесе импорттаушыға қатысты репатриациялау талабын орындамағаны және бұл ретте репатриацияның одан әрі бақылауына жататын экспорт немесе импорт жөніндегі валюта шарты бойынша ақша қозғалысының, тауарларды өткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудің болмағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу шеңберінде шығарылған сот шешімінің болуы;
"2" – экспорттаушының немесе импорттаушының оның тұрақты тұратын немесе тұрған жері бойынша болмауы;
"3" – есептік тіркеу банкі болған уәкілетті банк (оның филиалы) қабылдаған экспорттаушымен немесе импорттаушымен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы шешімнің болуы;
"4" – есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.

10. В графе 4 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) экспортера или импортера.
11. В графе 5 указывается БИН экспортера или импортера.
12. В графе 6 указывается ИИН экспортера или импортера.
13. В графе 7 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), и признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
14. В графе 8 указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
15. В графе 9 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
16. В графе 10 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту.
17. В графе 11 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту.
18. В графе 12 указывается сумма валютного договора по экспорту или импорту в тысячах единиц валюты договора.
19. В графе 13 указывается буквенное обозначение валюты согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
20. В графе 14 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) иностранного покупателя или поставщика.
21. В графе 15 указывается двухбуквенный код страны иностранного покупателя или поставщика согласно национальному классификатору НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
22. В графе 16 указывается срок репатриации.
23. В графе 17 указывается дата снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации.
24. В графе 18 указывается цифровой код, соответствующего основанию снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации согласно пункту 26 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
25. В графе 19 указывается дата отнесения валютного договора по экспорту или импорту с учетным номером на отдельный учет в соответствии с пунктом 53 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
26. В графе 20 указывается цифровой код, соответствующего основанию отнесения валютного договора по экспорту или импорту с учетным номером на отдельный учет согласно пункту 52 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан:
"1" – наличие решения суда, вынесенного в отношении экспортера или импортера в рамках производства по делу об административном правонарушении за невыполнение требования репатриации и отсутствии при этом движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, подлежащих дальнейшему контролю репатриации;
"2" – отсутствие экспортера или импортера по месту его постоянного проживания или нахождения;
"3" – наличие решения о прекращении с экспортером или импортером деловых отношений, принятого уполномоченным банком (его филиалом), выступавшим банком учетной регистрации;
"4" – наличие решения суда, вступившего в законную силу о принудительной ликвидации уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации.

27. 22-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 56-тармағына сәйкес экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімнің аяқталу күні көрсетіледі.
28. 2, 11 және 17-бағандар сегіз цифрды мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
29. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ақпаратты алуға арналған сұрату
Сұратуды ұсынатын адамдар тобы: жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Жаңа есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
жаңа есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
_________________________
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша ақпарат
Нөмірі
Күні
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
1
2
3
4
5
"Ақпаратты алуға арналған
сұрату" нысанына
қосымша
Ақпаратты алуға арналған сұрату
нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру күні сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
3. 3-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
4. 4-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
5. 5-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат
Индексі: XMCO_3
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "__" __________ үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк
Міндеттемелерді орындау жағдайындағы ұсыну мерзімдері:

27. В графе 21 указывается дата завершения процедуры, связанной с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете согласно пункту 56 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
28. Графы 2, 11 и 17 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
29. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 6
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Запрос на получение информации
Круг лиц, представляющих запрос: уполномоченный банк, являющийся новым банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся новым банком учетной регистрации
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банк,
являющегося новым банком
учетной регистрации,
территориальный филиал
Национального Банка,
являющийся новым банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Информация по экспортеру или импортеру
Номер
Дата
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
1
2
3
4
5
Приложение к форме
"Запрос на получение
информации"
Пояснение по заполнению формы
Запрос на получение информации
1. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
2. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
3. В графе 3 указывается БИН экспортера или импортера.
4. В графе 4 указывается ИИН экспортера или импортера.
5. В графе 5 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
Приложение 7
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс: XMCO_3
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "__" __________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации
Сроки представления в случае исполнения обязательств:

1) төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын уәкілетті банктегі (оның филиалындағы) экспорттаушы немесе импорттаушының банк шоттары арқылы төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асыру арқылы – төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкасын пайдалана отырып және (немесе) өзге тәсілмен жүзеге асыру арқылы – экспорттаушы немесе импорттаушы не валюталық шартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банк растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсынған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Нысан
Кесте. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат
Есептік тіркеу банкі
болып табылатын уәкілетті
банктің бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі – БСН)
____________________________
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Жөнелтуші
Нөмірі
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушының немесе импорттау шының белгісі
Елдің коды
Облыстың коды
Резиденттік коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН
ЖСН
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Елдің коды
Облыстың коды
Резиденттік коды
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Төлем және (немесе) ақша аударымы немесе міндеттемелерді орындау туралы ақпарат
Күні
Сомасы мың бірлікпен
Есеп айырысу валютасы
Есеп айырысу тәсілінің коды
Шығыс, кіріс белгісі
Төлем белгілеу коды (бұдан әрі – ТБК)
Міндеттемелерді орындау нөмірі
17
18
19
20
21
22
23
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт бойынша
міндеттемелерді орындау
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат (индексі – XMCO_3, кезеңділігі – күн сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) путем осуществления платежей и (или) переводов денег через банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке (его филиале) без использования платежных карточек – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после даты осуществления платежей и (или) переводов денег;
2) путем осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) иным способом – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня представления подтверждающих информации и (или) документов экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной регистрации валютного договора.
Форма
Таблица. Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Отправитель
Номер
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Код
страны
Код области
Код резидентства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Получатель
Наименование или фамилия, имя, отчество
(при наличии)
БИН
ИИН
Признак экспортера или импортера
Код страны
Код области
Код резидентства
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Информация о платеже и (или) переводе денег или исполнении обязательств
Дата
Сумма в тысячах единиц
Валюта расчетов
Код способа расчетов
Признак - исходящий, входящий
Код назначения платежа (далее – КНП)
Номер исполнения обязательств
17
18
19
20
21
22
23
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных,
"Информация об исполнении
обязательств по валютному
договору по экспорту или
импорту с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – XMCO_3, периодичность – ежедневно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк Нысанды толтырған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, міндеттемелерді орындаудың өзге де тәсілдері бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
5. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
8. 3 және 10-бағандарда жөнелтушінің немесе алушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
9. 4 және 11-бағандарда жөнелтушінің немесе алушының БСН көрсетіледі.
10. 4, 5, 11 және 12-бағандар, егер жөнелтуші немесе алушы резидент болып табылса, толтырылады.
11. 5 және 12-бағандарда жөнелтушінің немесе алушының ЖСН көрсетіледі.
12. 6 және 13-бағандарда егер жөнелтуші немесе алушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер жөнелтуші немесе алушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
13. 7 және 14-бағандарда ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ұлттық сыныптауышын пайдалана отырып толтырады.
14. 8 және 15-бағандарда (егер жөнелтуші немесе алушы резидент болса) ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жөнелтушінің немесе алушының заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
15. 9 және 16-бағандар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, используются имеющиеся данные по платежам и (или) переводам денег, иным способам исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
7. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
8. В графах 3 и 10 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) отправителя или получателя.
9. В графах 4 и 11 указывается БИН отправителя или получателя.
10. Графы 4, 5, 11 и 12 заполняются, если отправитель или получатель являются резидентами.
11. В графах 5 и 12 указывается ИИН отправителя или получателя.
12. В графах 6 и 13 указывается признак "1", если отправитель или получатель является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если отправитель или получатель является индивидуальный предприниматель.
13. Графы 7 и 14 заполняются с использованием национального классификатора НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
14. В графах 8 и 15 (если отправителем или получателем выступает резидент) указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу отправителя или получателя согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
15. Графы 9 и 16 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365 (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей).

16. 17-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы немесе міндеттемелерді орындау күні көрсетіледі.
17. 18-бағанда міндеттемелердің орындалу сомасы мың бірлікпен көрсетіледі.
18. 19-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
19. 20-баған мына сыныптауышты ескере отырып толтырылады:
11 – аккредитив шеңберінде төлем және (немесе) ақша аударымы;
12 – банк кепілдігі шеңберінде төлем және (немесе) ақша аударымы;
13 – экспорт бойынша алдын ала төлем (импорт бойынша алдын ала жеткізу);
14 – тауар жөнелтілгеннен кейін экспорт бойынша ақы төлеу (импорт бойынша тауарды төлегеннен кейін жеткізу);
15 – бейрезидентке талап ету құқығын басқа резидентке есепке алу, беру, резиденттің борышын басқа тұлғаға аудару;
16 – бейрезиденттің міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемін алу;
17 – вексельді беру;
18 – бағалы қағаздарды беру;
19 – жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету;
20 – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы ішінде тауарларды өткізу;
27 – тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу;
28 – электрондық ақшаны сатып алу немесе өтеу;
29 – міндеттемелерді өзгеше орындау.
20. 21-баған мына белгілерді ескере отырып толтырылады:
"1" – шығыс (бейрезиденттің пайдасына міндеттемелерді орындау);
"2" – кіріс (экспорттаушының немесе импорттаушының пайдасына міндеттемелерді орындау).
21. 22-баған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде толтырылады. Қалған жағдайларда 22-баған толтырылмайды.
22. 23-бағанда міндеттемелердің орындалу нөмірі көрсетіледі.
23. 2 және 17-бағандар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
24. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштер бойынша ақпарат
Индексі: XMCO_4
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "__" __________ үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: күн сайын, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш келіп түскен күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
Нысан
Кесте. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштер бойынша ақпарат
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің деректемелері (бұдан әрі – тауарларды әкелу туралы өтініш)
Экспорт немесе импорт белгісі
Шот-фактура
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды
Тауардың құны
Валюта коды
Тауарды есепке алу күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
Мәртебесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
1-бөлімнен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың деректемелері
1-бөлімнен экспорттаушының немесе импорттаушының деректемелері
Салық органының жанама салықтарды төлеу не қосылған құн салығынан және (немесе) акциздерден босату туралы белгі қою күні
1-бөлімнен бейрезиденттің деректемелері
Атауы
Сәйкестендіру коды (нөмірі)
Елдің коды
Нөмірі
Күні
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
1-бөлімнен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың деректемелері
3-бөлімнен сатып алушының, комиссионердің, сенім білдірілген өкілдің, агенттің деректемелері
3-бөлімнен сатушының, комитенттің, сенім білдірушінің, қағидаттың деректемелері
Кері қайтарып алынған немесе импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты ұсынылған тауарларды әкелу туралы жаңа өтініштің деректемелері
Тауардың нөмірі рет-ретімен
Нөмірі
Күні
Атауы
Сәйкестендіру коды (нөмірі)
Елдің коды
Атауы
Сәйкестендіру коды (нөмірі)
Елдің коды
Нөмірі
Күні
Мәртебесі
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт бойынша
тауарларды әкелу және
жанама салықтар төлеу
туралы өтініштер бойынша
ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштер бойынша ақпарат (индексі – XMCO_4, кезеңділігі – күн сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

16. В графе 17 указывается дата платежа и (или) перевода денег или исполнения обязательств.
17. В графе 18 указывается сумма исполнения обязательств в тысячах единиц.
18. В графе 19 указывается буквенное обозначение валюты согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
19. Графа 20 заполняется с учетом следующего классификатора:
11 – платеж и (или) перевод денег в рамках аккредитива;
12 – платеж и (или) перевод денег в рамках банковской гарантии;
13 – предварительная оплата по экспорту (предварительная поставка по импорту);
14 – оплата после отгрузки товара по экспорту (поставка после оплаты товара по импорту);
15 – зачет, уступка права требования к нерезиденту другому резиденту, перевод долга резидента другому лицу;
16 – получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
17 – передача векселя;
18 – передача ценных бумаг;
19 – выполнение работ, оказание услуг;
20 – перемещение товаров внутри таможенной территории Евразийского экономического союза;
27 – перемещение товаров вне территории Республики Казахстан;
28 – приобретение или погашение электронных денег;
29 – иное исполнение обязательств.
20. Графа 21 заполняется с учетом следующих признаков:
"1" – исходящий (исполнение обязательств в пользу нерезидента);
"2" – входящий (исполнение обязательств в пользу экспортера или импортера).
21. Графа 22 заполняется при осуществлении платежа и (или) перевода денег в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей. В остальных случаях графа 22 не заполняется.
22. В графе 23 указывается номер исполнения обязательств.
23. Графы 2 и 17 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
24. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 8
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс: XMCO_4
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "__" __________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: ежедневно, в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
Форма
Таблица. Информация по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Реквизиты заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - заявление о ввозе товаров)
Признак - экспорт или импорт
Счет-фактура
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Стоимость товара
Код валюты
Дата принятия на учет товара
Номер
Дата
Номер
Дата
Номер
Дата
Статус
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Реквизиты валютного договора по экспорту или импорту из раздела 1
Реквизиты экспортера или импортера из раздела 1
Дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от налога на добавленную стоимость и (или) акцизов
Реквизиты нерезидента из раздела 1
Наименование
Идентификационный код (номер)
Код страны
Номер
Дата
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Реквизиты валютного договора по экспорту или импорту из раздела 3
Реквизиты покупателя, комиссионера, поверенного, агента из раздела 3
Реквизиты продавца, комитента, доверителя, принципала из раздела 3
Реквизиты нового заявления о ввозе товаров, представленного взамен отозванного или в связи с изменением цены импортированных товаров
Номер товара по порядку
Номер
Дата
Наименование
Идентификационный код (номер)
Код страны
Наименование
Идентификационный код (номер)
Код страны
Номер
Дата
статус
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Наименование ______________________
Адрес _______________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных,
"Информация по заявлениям
о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов
по валютному договору
по экспорту или импорту
с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – XMCO_4, периодичность – ежедневно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштер бойынша ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
4. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
5. 3-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
6. 4-бағанда тауарларды әкелу туралы өтінішке тіркеу нөмірі берілген күн көрсетіледі.
7. 5-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі көрсетіледі.
8. 6-бағанда тауардың бағыты көрсетіледі:
"1" – экспорт;
"2" – импорт.
9. 7-бағанда шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
10. 8-бағанда шот-фактураның күні көрсетіледі.
11. 9-бағанда Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі.
12. 10-бағанда шот-фактурадан немесе көлік (тауарға ілеспе) құжаттарынан не тауарды сатып алуды немесе сатуды растайтын өзге құжаттан алынған мәліметтер негізінде тауардың құны көрсетіледі.
13. 11-бағанда 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 бекітілген "Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланатын сыныптауыштар туралы" Кеден одағы Комиссиясының шешіміне (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) 23-қосымшада көзделген валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы сандық коды көрсетіледі.
14. 12-бағанда импорттаушының немесе бейрезиденттің тауарды есепке қабылдаған күні көрсетіледі.
15. 13-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің 1-бөлімінен шарттың (келісімшарттың) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі.
16. 14-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің 1-бөлімінен шарттың (келісімшарттың) күні көрсетіледі.
17. 15-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің 1-бөлімінен экспорттаушының немесе импорттаушының деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
18. 16-бағанда салық органының жанама салықтардың төленгені не қосылған құн салығын және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгі қойылған күні көрсетіледі.
19. 17, 18 және 19-бағандарда тиісінше, тауарларды әкелу туралы өтініштің 1-бөліміндегі бейрезиденттің атауы, сәйкестендіру коды (нөмірі), КОК-тың №378 шешіміне 22-қосымшада көзделген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес бейрезидент елінің әріптік коды көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
4. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
5. В графе 3 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров.
6. В графе 4 указывается дата присвоения регистрационного номера заявлению о ввозе товаров.
7. В графе 5 указывается статус заявления о ввозе товаров.
8. В графе 6 указывается направление товара:
"1" – экспорт;
"2" – импорт.
9. В графе 7 указывается номер счета-фактуры.
10. В графе 8 указываются дата счета-фактуры.
11. В графе 9 указывается код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности согласно таможенному законодательству Республики Казахстан.
12. В графе 10 указывается стоимость товара на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо из иного документа, подтверждающего приобретение или продажу товара.
13. В графе 11 указывается трехзначный числовой код валюты согласно классификатору валют, предусмотренному Приложением 23 к Решению Комиссии Таможенного союза "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов", утвержденному 20 сентября 2010 года № 378 (далее – Решение КТС № 378).
14. В графе 12 указывается дата принятия товара на учет импортером или нерезидентом.
15. В графе 13 указывается номер (при наличии) договора (контракта) из раздела 1 заявления о ввозе товаров.
16. В графе 14 указывается дата договора (контракта) из раздела 1 заявления о ввозе товаров.
17. В графе 15 указываются реквизиты экспортера или импортера (бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер) из раздела 1 заявления о ввозе товаров.
18. В графе 16 указывается дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от уплаты налога на добавленную стоимость и (или) акцизов.
19. В графах 17, 18 и 19 указываются, соответственно, наименование, идентификационный код (номер) нерезидента из раздела 1 заявления о ввозе товаров, буквенный код страны нерезидента согласно классификатору стран мира, предусмотренному Приложением 22 к Решению КТС № 378.

20. 20-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің 3-бөлімінен шарттың (келісімшарттың) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі.
21. 21-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің 3-бөлімінен шарттың (келісімшарттың) күні көрсетіледі.
22. 22, 23 және 24-бағандарда тиісінше тауарларды әкелу туралы өтініштің 3-бөлімінен сатып алушы, комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент елінің атауы, сәйкестендіру коды (нөмірі), әріптік коды көрсетіледі.
23. 25, 26 және 27-бағандарда тиісінше тауарларды әкелу туралы өтініштің 3-бөлімінен сатушы, комитент, сенім білдіруші, принципал елінің атауы, сәйкестендіру коды (нөмірі), әріптік коды көрсетіледі.
24. 28, 29 және 30-бағандарда кері қайтарып алынған немесе импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты ұсынылған тауарларды әкелу туралы жаңа өтініштің нөмірі, күні және мәртебесі көрсетіледі.
25. 31-бағанда тауардың нөмірі рет-ретімен көрсетіледі.
26. 2, 4, 8, 12, 14, 16, 21 және 29-бағандар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар бойынша ақпарат
Индексі: XMCO_5
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "__" __________ үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: күн сайын, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар келіп түскен күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде
Нысан
Кесте. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар бойынша ақпарат
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Электрондық шот-фактураның деректемелері
Электрондық шот-фактураның мәртебесі

20. В графе 20 указывается номер (при наличии) договора (контракта) из раздела 3 заявления о ввозе товаров.
21. В графе 21 указывается дата договора (контракта) из раздела 3 заявления о ввозе товаров.
22. В графах 22, 23 и 24 указываются, соответственно, наименование идентификационный код (номер), буквенный код страны покупателя, комиссионера, поверенного, агента из раздела 3 заявления о ввозе товаров.
23. В графах 25, 26 и 27 указываются, соответственно, наименование идентификационный код (номер), буквенный код страны продавца, комитента, доверителя, принципала из раздела 3 заявления о ввозе товаров.
24. В графах 28, 29 и 30 указываются номер, дата и статус нового заявления о ввозе товаров, представленного взамен отозванного или в связи с изменением цены импортированных товаров.
25. В графе 31 указывается номер товара по порядку.
26. Графы 2, 4, 8, 12, 14, 16, 21 и 29 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение 9
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс: XMCO_5
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "__" __________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: ежедневно, в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления электронных счет-фактур по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Форма
Таблица. Информация по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Реквизиты электронного счета-фактуры
Статус электронного счета-фактуры

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша электрондық шот-фактуралар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
4. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
5. 3-бағанда электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) тіркеу нөмірі, ЭШФ тіркеу және оны алушыға жіберу күні көрсетіледі.
6. 4-баған түзетілген ЭШФ жазылғанда белгіленуі тиіс. Бұл ретте осы жолды белгілеу "Қосымша" 5-баған белгіленбеген жағдайда жүргізіледі.
7. 6-бағанды белгілеген кезде жойылатын (түзетілетін) ЭШФ тіркеу нөмірі мен күні көрсетілетін 5.1 және 5.2-жолдар міндетті түрде толтырылуы тиіс.
8. 6-баған қосымша ЭШФ жазылған кезде белгіленуі тиіс. Бұл ретте осы жолды белгілеу 5-бағанда "Түзетілген" деген белгі болмаған жағдайда жүргізіледі.
9. Түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазылған жағдайда, 5.1 және 5.2-бағандарда қосымша ЭШФ жазылатын түзетілген ЭШФ жазып беру күні мен тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. 6-бағанда ЭШФ мәртебесі көрсетіледі:
1) "Қаралмаған" – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 412-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жазылған, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған, берілген бірегей тіркеу нөмірі бар, бірақ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы қарамаған ЭШФ;
2) "Жеткізілді" – Салық кодексінің 412-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жазылған, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған, берілген бірегей тіркеу нөмірі бар, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы қараған ЭШФ;
3) "Күші жойылған" – түзетілген ЭШФ міндетті жазылған, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуші күшін жойған ЭШФ;
4) "Кері қайтарылған" – тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуші кері қайтарған ЭШФ;
5) "Жобажазба" – ішінара толтырылған, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушыға жіберілмеген, редакцияланатын құжат;
6) "Импортталған" – Салық кодексінің 412-бабының талаптарына сәйкес келуіне тексеру жүргізілген, салық төлеушінің есептік жүйелерінен ЭШФ ақпараттық жүйесіне енгізілген, алайда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по электронным счетам-фактурам по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
4. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
5. В графе 3 указывается регистрационный номер электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ), дата регистрации и отправки ЭСФ получателю.
6. Графа 4 подлежит отметке при выписке исправленного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае, если не отмечена графа 5 "Дополнительный".
7. При отметке графы 6 обязательному заполнению подлежат строки 5.1 и 5.2, где указываются регистрационный номер и дата аннулируемого (исправляемого) ЭСФ.
8. Графа 6 подлежит отметке при выписке дополнительного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае отсутствия отметки в графе 5 "Исправленный".
9. В случае выписки дополнительного ЭСФ к исправленному ЭСФ в графах 5.1 и 5.2 указываются дата выписки и регистрационный номер исправленного ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
10. В графе 6 указывается статус ЭСФ:
1) "Не просмотрен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее –Налоговый кодекс), заверенный электронной цифровой подписью, с присвоенным уникальным регистрационным номером, но не просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 412 Налогового кодекса, заверенный электронной цифровой подписью, с присвоенным уникальным регистрационным номером, просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
3) "Аннулирован" – ЭСФ, аннулированный поставщиком товаров, работ, услуг, с обязательной выпиской исправленного ЭСФ;
4) "Отозван" – ЭСФ, отозванный поставщиком товаров, работ, услуг;
5) "Черновик" – частично заполненный, редактируемый документ, не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
6) "Импортированный" – ЭСФ, загруженный в информационную систему ЭСФ из учетных систем налогоплательщика, по которому проведена проверка на соответствие требованиям статьи 412 Налогового кодекса, но не отправленный получателю товаров, работ, услуг;

7) "Қате жасалған" – Қағидалардың талаптарына сәйкес келуіне тексеруден өтпеген және тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
8) "Бас тартылған" – тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы бас тартқан ЭШФ.
11. 7-бағанда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің ЖСН немесе БСН көрсетіледі.
12. 8-бағанда тауарларды, жеткізушілерді, қызметтерді жеткізуші заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің БСН көрсетіледі.
13. 9-бағанда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазылған кезде қосу, біріктіру, бөлу арқылы қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі.
14. 10-бағанда ЭШФ жазатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің атауы көрсетіледі:
1) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушілер болып табылатын дара кәсіпкерлерге немесе жеке практикамен айналысатын тұлғаларға қатысты – қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) атауы;
2) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушілер болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада) көрсетілген атауы. Бұл ретте ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігінде қысқартылған сөздерді тәртіпке, оның ішінде іскерлік тәртіпке сәйкес пайдалануға болады.
15. 11-бағанда бірлескен қызметке қатысу үлесі пайызбен көрсетіледі. Осы жол "Жеткізушінің санаты" 12-бағанында "Ғ" деген белгі қойылған жағдайда толтырылады.
16. 12-бағанда жеткізушінің санаты көрсетіледі:
"Е" – өнімді бөлу туралы келісімнің қатысушысы болып табылады;
"F" – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылады;
"G" – тауарлар экспортының кедендік рәсімінде тауарды шығаруды жүзеге асырады, тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына шығарады;
"Н" – халықаралық тасымалдау бойынша қызмет көрсететін салық төлеуші болып табылады;
"I" – сенім білдіруші болып табылады.
17. 13 және 14-бағандарда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушының ЖСН немесе БСН не тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің БСН көрсетіледі (жол толтырылуы тиіс). Егер "Алушының санаты" 19-жолда "F" белгісі қойылған жағдайда, осы жолды толтыру міндетті емес.
18. 15-бағанда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазылған кезде қосу, біріктіру, бөлу арқылы қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі.

7) "Ошибочный" – ЭСФ, не прошедший проверку на соответствие требованиям Правил и не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
8) "Отклоненный" – ЭСФ, отклоненный получателем товаров, работ, услуг.
11. В графе 7 указываются ИИН или БИН поставщика товаров, работ, услуг.
12. В графе 8 указывается БИН структурного подразделения юридического лица поставщика товаров, работ, услуг.
13. В графе 9 при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния, разделения.
14. В графе 10 указывается наименование поставщика товаров, работ, услуг, выписывающего ЭСФ:
1) в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) наименование налогоплательщика, указанные в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость;
2) в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (справке об учетной регистрации (перерегистрации) структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота.
15. В графе 11 отражается доля участия в совместной деятельности в процентном выражении. Данная строка заполняется в случае проставления отметки "F" в графе 12 "Категория поставщика".
16. В графе 12 указывается категория поставщика:
"Е" – является участником соглашения о разделе продукции;
"F" – участником договора о совместной деятельности;
"G" – осуществляет вывоз товара в таможенной процедуре экспорта товаров, осуществляет вывоз товара с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена Евразийского экономического союза;
"Н" – является налогоплательщиком, оказывающим услуги по международным перевозкам;
"I" – является доверителем.
17. В графах 13 и 14 указываются ИИН или БИН получателя товаров, работ, услуг, либо БИН структурного подразделения юридического лица получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению). Если указана отметка "F" в строке 19 "Категория получателя", данная строка является не обязательной для заполнения.
18. В графе 15 при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния, разделения.

19. 16-бағанда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушының атауы көрсетіледі.
20. 17-бағанда бірлескен қызметке қатысу үлесі пайызбен көрсетіледі. Бұл жол "Алушының санаты" 19-жолда "D" белгісі қойылған жағдайда толтырылады.
21. 18-бағанда 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 бекітілген "Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланатын сыныптауыштар туралы" Кеден одағы Комиссиясының шешіміне (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) 22-қосымшада көзделген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі.
Осы жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс бір заңды тұлғаның шегінде беруге (ауыстыруға) байланысты толтырылады, өзге жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.
22. 19-бағанда алушының санаты:
"D" – егер алушы бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылса;
"F" – егер алушы Қазақстан Республикасында салықтық есепте тұрмаған бейрезидент немесе оның атына бір заңды тұлға шегінде тауарды беруге байланысты тауарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына шығару жүзеге асырылатын жеткізушінің құрылымдық бөлімшесі болып табылса;
"G" – егер алушы өнімді бөлу туралы келісімге қатысушы; өнімді бөлу туралы келісімнің қатысушысы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге арналған шарт бойынша жеткізуші болып табылса;
"H" – егер алушы сенім білдіруші болып табылса;
"I" – егер алушы тауар бақылау-кассалық машина чегін міндетті түрде ұсына отырып немесе төлем карточкаларын пайдаланып төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) қолдана отырып өткізілген жеке тұлға болып табылса;
"J" – егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы жеке тұлға болып табылса көрсетіледі.
23. 22 және 23-бағандарда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге арналған шарттың нөмірі және оны жасау күні көрсетіледі.
Егер 21-баған толтырылса, онда 22 және 23-бағандар толтырылмайды.
24. 24-бағанда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге арналған шартқа сәйкес ақы төлеу талаптары көрсетіледі.
25. 25-бағанда тәртіпке, оның ішінде іскерлік айналым тәртібіне (Инкотермс) сәйкес халықаралық операциялар үшін КОК № 378 шешіміне 13-қосымшада көзделген жеткізу талаптарының сыныптауышына сәйкес бас әріппен, латын қарпімен үш мәнді әріптік код көрсетіледі.
26. 26 және 27-бағандарда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
27. 28-бағанда КОК № 378 шешіміне 23-қосымшада көзделген валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның коды көрсетіледі.

19. В графе 16 указывается наименование получателя товаров, работ, услуг.
20. В графе 17 отражается доля участия в совместной деятельности в процентном выражении. Данная строка заполняется в случае проставления отметки "D" в графе 19 "Категория получателя".
21. В графе 18 указывается буквенный код страны согласно классификатору стран мира, предусмотренному Приложением 22 к Решению Комиссии Таможенного союза "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов", утвержденному 20 сентября 2010 года № 378 (далее – Решение КТС № 378).
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".
22. В графе 19 указывается категория получателя:
"D" – если получатель является участником договора о совместной деятельности;
"F" – если получатель является нерезидентом, не состоящим на налоговом учете в Республике Казахстан, или структурным подразделением поставщика, в адрес которого осуществляется вывоз товара на территорию государства-члена Евразийского экономического союза в связи с его передачей в пределах одного юридического лица;
"G" – если получатель является участником соглашения о разделе продукции; поставщиком по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения о разделе продукции;
"H" – если получатель является доверителем;
"I" – если получателем является физическое лицо, которому реализован товар с обязательным предоставлением чека контрольно-кассовой машины или с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
"J" – если получателем товаров, работ, услуг является физическое лицо.
23. В графах 22 и 23 указывается номер договора на поставку товаров, работ, услуг и его дата заключения.
Если графа 21 заполнена, то графы 22 и 23 не подлежат заполнению.
24. В графе 24 указываются условия оплаты согласно договору на поставку товаров, работ, услуг.
25. В графе 25 указывается трехзначный буквенный код заглавными буквами, латинским шрифтом в соответствии с классификатором условий поставки, предусмотренному Приложением 13 к Решению КТС №378, для международных операций в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота (Инкотермс).
26. В графах 26 и 27 указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг.
27. В графе 28 указывается код валюты в соответствии с классификатором валют, предусмотренному приложением 23 к Решению КТС № 378.

28. 29-бағанда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасау күнінің алдындағы соңғы жұмыс күні белгіленген валютаның ресми бағамы көрсетіледі.
29. 30-баған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің пайда болуының мына белгілері ескеріліп:
"1" – Тізбеге енгізілген тауарды, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасының (бұдан әрі – Одақтың СЭҚ ТН) коды мен атауы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген Тізбеге енгізілген тауарды өткізген жағдайда;
"2" – Тізбеге енгізілмеген тауарды, сондай-ақ Одақтың СЭҚ ТН коды мен атауы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген Тізбеге енгізілмеген тауарды өткізген жағдайда;
"3" – Одақтың СЭҚ ТН коды мен атауы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген Тізбеге енгізілген тауарды өткізген жағдайда;
"4" – Одақтың СЭҚ ТН коды мен атауы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген Тізбеге енгізілмеген тауарды өткізген жағдайда;
"5" – "1", "2", "3", "4" белгілеріне жатпайтын тауарды өткізген жағдайда;
"6" – жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен жағдайда толтырылады.
30-бағанын толтыру үшін:
1) Тізбеге енгізілген тауарлар деп Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан әкелінген, баж салығының, сондай-ақ осындай мөлшерлемелер мөлшерінің төмендетілген мөлшерлемелері қолданылуы мүмкін тауарлар түсініледі;
2) Одақтың СЭҚ ТН коды мен атауы Тізбеге енгізілген тауарлар деп Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарлар, сондай-ақ Одақ СЭҚ ТН коды мен атауы Тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар түсініледі.
30. 31-бағанда салық төлеуші өзінің есептік жүйелерінде пайдаланатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің атауына сәйкес келетін өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы көрсетіледі.
Осы жол "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің пайда болу белгісі" деген 30-бағанда "3", "4", "5", "6" белгілеріне жататын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша толтырылады.
31. 32-бағанда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импорттаған кезде тауар декларациясының негізгі (қосымша) парағының 30-бағанда немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импорттаған кезде тауарлар әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштің 2-бағанында жазылған тауардың атауы көрсетіледі.

28. В графе 29 указывается официальный курс валюты, установленный на последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг.
29. Графа 30 заполняется с учетом следующих признаков происхождения товара, работ, услуг:
"1" – в случае реализации товара, включенного в Перечень, а также товара, код Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД Союза) и наименование которого включены в Перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза;
"2" – в случае реализации товара, не включенного в Перечень, а также товара, код ТН ВЭД Союза и наименование которого не включены в Перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов Евразийского экономического союза;
"3" – в случае реализации товара, код ТН ВЭД Союза и наименование которого включены в Перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"4" – в случае реализации товара, код ТН ВЭД Союза и наименование которого не включены в Перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"5" – в случае реализации товара, не относящегося к признакам "1", "2", "3", "4";
"6" – в случае выполнения работ, оказания услуг.
Для заполнения графы 30 под:
1) товарами, включенными в Перечень, понимаются товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;
2) товарами, код ТН ВЭД Союза и наименование которых включены в Перечень, понимаются товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий государств-членов Евразийского экономического союза, а также товары, произведенные на территории Республики Казахстан, код ТН ВЭД Союза и наименование которых включены в Перечень.
30. В графе 31 указывается наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг, соответствующее наименованию товаров, работ, услуг, используемому налогоплательщиком в своих учетных системах.
Данная строка подлежит заполнению по товарам, работам, услугам, относящимся к признакам "3", "4", "5", "6" в графе 30 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
31. В графе 32 указывается наименование товара, отраженное в графе 30 основного (добавочного) листа декларации на товары при импорте с территории государств, не являющихся государствами-членами Евразийского экономического союза, или в графе 2 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена Евразийского экономического союза.

Осы жол "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің пайда болу белгісі" деген 30-бағанда "1", "2" белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтырылуы тиіс.
32. 33-бағанда ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) және акцизді қоспай көрсетіледі.
33. 34-бағанда ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны ҚҚС және акцизді қоса алғанда көрсетіледі.
34. 35, 36, 37, 38, 39, 40 және 41-бағандар бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімнің әрбір қатысушысы және (немесе) бірлескен қызмет туралы шартта және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімде және (немесе) өнімді бөлу туралы келісім қатысушысы болып табылатын салық төлеушіге тауарлар жеткізу шартында айқындалған қатысушының қатысу үлесіне байланысты өнімді бөлу туралы келісім қатысушысы болып табылатын салық төлеушіге тауарлар жеткізу шарты бойынша әрбір қатысушы бойынша 30, 31, 32, 32 және 34-бағандарға сәйкес толтырылады.
35. 42 және 43-бағандарда тапсыру шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеткізушінің сенім білдірілген тұлғасы (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН мен атауы көрсетіледі.
36. 44 және 45-бағандарда тапсыру шартының, өнімді бөлу туралы келісімнің, БСН 42-жолда көрсетілген сенім білдірілген тұлғаны (операторды) айқындайтын өзге құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Осы бөлім Салық кодексінің 426-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша толтырылмайды.
37. 46 және 47-бағандарда тапсыру шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша сенім білдірілген (оператор) тұлға болып табылатын заңды тұлғаның БСН мен атауы көрсетіледі.
38. 48 және 49-бағандарда тапсыру шартының, өнімді бөлу туралы келісімнің, БСН 46-жолда көрсетілген сенім білдірілген тұлғаны (операторды) айқындайтын өзге құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі
Осы бөлім Салық кодексінің 426-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Баламасы 100 000 (бір жүз мың) Америка Құрама Штаттары долларынан асатын сомада экспорт немесе импорт жөніндегі жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат
Индексі: XMCO_6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы ____ ай үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: уәкілетті банк
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесіне) дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Нысан
Кесте. Баламасы 100 000 (бір жүз мың) Америка Құрама Штаттары долларынан асатын сомада экспорт немесе импорт жөніндегі жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат
Уәкілетті банктің
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
____________________________
Экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Мекенжайы
Облыс коды
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат
Экспорт немесе импорт белгісі
Шығыс, кіріс белгілері
Сомасы
Ескертпе
7
8
9
10
Атауы _____________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Баламасы 100 000
(бір жүз мың)
Америка Құрама Штаттары
долларынан асатын сомада
экспорт немесе импорт
бойынша жүзеге асырылған
төлемдер және (немесе)
ақша аударымдары туралы
ақпарат" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Баламасы 100 000 (бір жүз мың) Америка Құрама Штаттары долларынан асатын сомада экспорт немесе импорт жөніндегі жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат (индексі – XMCO_6, кезеңділігі – ай сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Данная строка подлежит заполнению по товарам, относящимся к признакам "1", "2" в графе 30 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
32. В графе 33 указывается стоимость всего количества (объема) отгруженных (поставляемых) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС) и акциза.
33. В графе 34 указывается стоимость всего количества отгруженных (поставленных) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг с учетом НДС и акциза.
34. Графы 35, 36, 37, 38, 39, 40 и 41 заполняются в соответствии с графами 30, 31, 32, 32 и 34 по каждому участнику договора о совместной деятельности, и (или) участнику соглашения о разделе продукции, и (или) поставщику по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения о разделе продукции, в зависимости от их доли участия, определенной в договоре о совместной деятельности, и (или) в соглашении о разделе продукции, и (или) в договоре на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения о разделе продукции.
35. В графах 42 и 43 указываются БИН и наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения о разделе продукции.
36. В графах 44 и 45 указываются номер и дата договора поручения, соглашения о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в графе 42.
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 426 Налогового кодекса.
37. В графах 46 и 47 указываются БИН и наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) покупателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения о разделе продукции.
38. В графах 48 и 49 указываются номер и дата договора поручения, соглашения о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в графе 46.
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 426 Налогового кодекса.
Приложение 10
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Индекс: XMCO_6
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за _____ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк
Срок представления: в срок до 15 (пятнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Таблица. Информация об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка
_________________________
Информация по экспортеру или импортеру
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Адрес
Код области
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Информация о платежах и (или) переводах денег
Признак экспорта или импорта
Признак – исходящий, входящий
Сумма
Примечание
7
8
9
10
Наименование _____________________
Адрес________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных, "Информация
об осуществленных платежах
и (или) переводах денег
по экспорту или импорту
на сумму, превышающую
100 000 (сто тысяч) долларов
Соединенных Штатов Америки
в эквиваленте"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
(индекс – XMCO_6, периодичность – ежемесячно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баламасы 100 000 (бір жүз мың) Америка Құрама Штаттары (бұдан әрі – АҚШ) долларынан асатын сомада экспорт немесе импорт жөніндегі жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтырған кезде баламасы 10 000 (он мыңнан) бастап 50 000 (елу мың) АҚШ доллары (қоса алғанда) сомасында жасалған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша қолда бар ақпараттарды пайдаланады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
5. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейінгі 2 (екі) айдың ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
7. 2-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
8. 3-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
9. 4-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
10. 5-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
11. 6-бағанда ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес экспорттаушының немесе импорттаушының заңды мекенжайы бойынша облыстар кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
12. 7-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
13. 8-баған мына белгілерді ескере отырып толтырылады:
"1" – шығыс төлемі (бейрезиденттің пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін;
"2" – кіріс төлемі (экспорттаушының немесе импорттаушының пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін.
14. 9-бағанда жүзеге асырылған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының жалпы сомасы АҚШ долларымен баламада көрсетіледі.
15. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Шетел банкіндегі шот арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау туралы ақпарат
Индексі: XMCO_7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы ____ ай үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: шетел банкінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүзеге асырылатын шоты бар экспорттаушы немесе импорттаушы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасына ) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Шетел банкіндегі шот арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау туралы ақпарат
Экспорттаушы немесе импорттаушының деректемелері
Шетел банкіндегі шот бойынша ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Атауы
Елдің коды
Нөмірі
Валютасы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың деректемелері
Экспорттаушы немесе импорттаушының міндеттемелерді бейрезиденттің пайдасына орындауы
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
Күні
Міндеттемелерді орындау тәсілінің коды
Мың бірлікпен сомасы
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Бейрезиденттің міндеттемелерді экспорттаушы немесе импорттаушының пайдасына орындауы
Ескертпе
Күні
Міндеттемелерді орындау тәсілінің коды
Мың бірлікпен сомасы
16
17
18
19
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
Мөр орны
(жеке кәсіпкерлік
субъектілерін қоспағанда)
"Шетел банкіндегі шот
арқылы экспорт немесе
импорт жөніндегі валюталық
шарттар бойынша
міндеттемелерді
орындау туралы ақпарат"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Шетел банкіндегі шот арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау туралы ақпарат (индексі – XMCO_7, кезеңділігі – ай сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используется имеющаяся информация по платежам и (или) переводам денег по валютному договору по экспорту или импорту, заключенному на сумму от 10 000 (десяти тысяч) до 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США (включительно) в эквиваленте.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. В графе 1 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) экспортера или импортера.
7. Графа 2 указывается БИН экспортера или импортера.
8. Графа 3 указывается ИИН экспортера или импортера.
9. В графе 4 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
10. В графе 5 указывается юридический адрес экспортера или импортера.
11. В графе 6 указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
12. В графе 7 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
13. Графа 8 заполняется с учетом следующих признаков:
"1" – для исходящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу нерезидента);
"2" – для входящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу экспортера или импортера).
14. В графе 9 указывается общая сумма осуществленных платежей и (или) переводов денег в долларах США в эквиваленте.
15. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 11
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан, являющийся банком учетной регистрации
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация об исполнении обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту через счет в иностранном банке
Индекс: XMCO_7
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за __________месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: экспортер или импортер, имеющий счет в иностранном банке, через который осуществляются платежи и (или) переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту
Срок представления: до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Таблица. Информация об исполнении обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту через счет в иностранном банке
Реквизиты экспортера или импортера
Информация по счету в иностранном банке
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Наименование
Код страны
Номер
Валюта
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Реквизиты валютного договора по экспорту или импорту
Исполнение обязательств экспортером или импортером в пользу нерезидента
Номер
Дата
Номер
Дата
Дата
Код способа исполнения обязательств
Сумма в тысячах единиц
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Исполнение обязательств нерезидентом в пользу экспортера или импортера
Примечание
Дата
Код способа исполнения обязательств
Сумма в тысячах единиц
16
17
18
19
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Место печати (за исключением субъектов частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Информация
об исполнении обязательств
по валютным договорам
по экспорту или импорту через
счет в иностранном банке"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация об исполнении обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту через счет в иностранном банке
(индекс – XMCO_7, периодичность – ежемесячно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел банкіндегі шот арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүзеге асырылатын шетел банкінде шоты бар экспорттаушы немесе импорттаушы ұсынады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
5. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейінгі 2 (екі) айдың ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
7. 2-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
8. 3-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
9. 4-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
10. 5-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушы шот ашқан шетелдік банктің атауы көрсетіледі.
11. 6-бағанда ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ұлттық сыныптауышына сәйкес шот ашылған шетел банкінің орналасқан елінің екі әріптік коды көрсетіледі.
12. 7-бағанда шетелдік банктегі шоттың нөмірі көрсетіледі.
13. 8-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес шетелдік банкте ашылған шот валютасының әріптік белгісі көрсетіледі.
14. 9-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
15. 10-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
16. 11-бағанда экспорт және импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
17. 12-бағанда экспорт және импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі.
18. 13 және 16-бағандарда міндеттемелерді орындау күні көрсетіледі.
19. 14 және 17-бағандарда міндеттемелерді орындау тәсілінің кодтары көрсетіледі:
11 – аккредитив шеңберіндегі төлем және (немесе) ақша аударымы;
12 – банк кепілдігі шеңберіндегі төлем және (немесе) ақша аударымы;
13 – экспорт бойынша алдын ала ақы (импорт бойынша алдын ала жеткізу);
14 – экспорт бойынша тауарды тиегеннен кейін ақы төлеу (импорт бойынша тауарға ақы төлегеннен кейін жеткізу);
15 – бейрезидентке талап ету құқығын басқа резидентке есепке алу, беру, резиденттің борышын басқа тұлғаға аудару;
16 – бейрезиденттің міндеттемелерді орындамауы тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемін алу;
17 – вексельді беру;
18 – бағалы қағаздарды беру;
19 – жұмыстарды орындау, қызмет көрсету;
20 – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы ішінде тауарларды өткізу;
27 – тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу;
28 – электрондық ақшаны сатып алу немесе өтеу;
29 – міндеттемелерді өзге де орындау.
20. 15 және 18-бағандарда сома шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об исполнении обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту через счет в иностранном банке" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется экспортером или импортером, имеющим счет в иностранном банке, через который осуществляются платежи и (или) переводы денег по валютному договору по экспорту или импорту.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. В графе 1 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) экспортера или импортера.
7. В графе 2 указывается БИН экспортера или импортера.
8. В графе 3 указывается ИИН экспортера или импортера.
9. В графе 4 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
10. В графе 5 указывается наименование иностранного банка, в котором экспортером или импортером открыт счет.
11. В графе 6 указывается двухбуквенный код страны местонахождения иностранного банка, в котором открыт счет, согласно национальному классификатору НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
12. В графе 7 указывается номер счета в иностранном банке.
13. В графе 8 указывается буквенное обозначение валюты счета, открытого в иностранном банке, согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
14. В графе 9 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
15. В графе 10 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
16. В графе 11 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту и импорту.
17. В графе 12 указывается дата валютного договора по экспорту и импорту.
19. В графах 13 и 16 указываются дата исполнения обязательств.
20. В графах 14 и 17 указываются коды способа исполнения обязательств:
11 – платеж и (или) перевод денег в рамках аккредитива;
12 – платеж и (или) перевод денег в рамках банковской гарантии;
13 – предварительная оплата по экспорту (предварительная поставка по импорту);
14 – оплата после отгрузки товара по экспорту (поставка после оплаты товара по импорту);
15 – зачет, уступка права требования к нерезиденту другому резиденту, перевод долга резидента другому лицу;
16 – получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
17 – передача векселя;
18 – передача ценных бумаг;
19 – выполнение работ, оказание услуг;
20 – перемещение товаров внутри таможенной территории Евразийского экономического союза;
27 – перемещение товаров вне территории Республики Казахстан;
28 – приобретение или погашение электронных денег;
29 – иное исполнение обязательств.
19. В графах 15 и 18 указываются сумма в тысячах единиц валюты договора.

21. Қажет болған жағдайда есепке өзге қосымша ақпаратпен және түсіндірмелермен анықтама қоса беріледі.
22. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 83 және ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 886 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Банктік бақылаудың жеке карточкасы № ______ /______/______
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: XMCO_8
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы ________ ай үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, Ұлттық Банктің есептік тіркеу банкі болып табылатын аумақтық филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейінгі мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
____________________________
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпараттың атауы
Жолдың коды
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпарат
1.
Банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберуге негіз:
10
2.
Экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша ақпарат:
20
3.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
21
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
22
5.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
23
6.
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
24
7.
Мекенжайы
25
8.
Облыс коды
26
9.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері:
30
10.
Нөмірі
31
11.
Күні
32
12.
Уәкілетті банктің БСН:
40
13.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат:
50
14.
Экспорттың немесе импорттың белгісі
51
15.
Нөмірі
52
16.
Күні
53
17.
Сомасы мың бірлікпен
54
18.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасы
55
19.
Бейрезидент бойынша ақпарат:
60
20.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
61
21.
Елі
62
22.
Репатриациялау мерзімі:
70
23.
Бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы репатриациялау мерзімдерінде орындамаған міндеттемелерінің сомасы туралы ақпарат:
80
24.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт валютасымен
81
25.
Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен
82
26.
Ескертпе:
90
Атауы _____________________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________________
Орындаушысы _________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
____________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік бақылаудың жеке карточкасы" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктік бақылаудың
жеке карточкасы"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банктік бақылаудың жеке карточкасы (индексі – XMCO_8, кезеңділігі – ай сайын)

21. При необходимости к отчету прикладывается справка с иной дополнительной информацией и разъяснениями.
22. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 12
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 12 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 83 и приказа Министра финансов РК от 27.12.2024 № 886 (вводятся в действие с 01.01.2025).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Лицевая карточка банковского контроля № ______ /______/______
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: XMCO_8
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за ________ месяц _____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации)
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком учетной
регистрации, территориального
филиала Национального Банка,
являющегося банком
учетной регистрации
___________________________
Наименование информации по лицевой карточке банковского контроля
Код строки
Информация по лицевой карточке банковского контроля
1.
Основание направления лицевой карточки банковского контроля:
10
2.
Информация по экспортеру или импортеру:
20
3.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
21
4.
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
22
5.
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
23
6.
Признак экспортера или импортера
24
7.
Адрес
25
8.
Код области
26
9.
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту:
30
10.
Номер
31
11.
Дата
32
12.
БИН уполномоченного банка:
40
13.
Информация по валютному договору по экспорту или импорту:
50
14.
Признак экспорта или импорта
51
15.
Номер
52
16.
Дата
53
17.
Сумма в тысячах единиц
54
18.
Валюта валютного договора по экспорту или импорту
55
19.
Информация по нерезиденту:
60
20.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
61
21.
Страна
62
22.
Срок репатриации:
70
23.
Информация о сумме неисполненных обязательств нерезидента по валютному договору по экспорту или импорту в сроки репатриации перед экспортером или импортером:
80
24.
В валюте валютного договора по экспорту или импорту
81
25.
В долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США)
82
26.
Примечание:
90
Наименование _____________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Лицевая карточка банковского контроля".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Лицевая карточка
банковского контроля"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Лицевая карточка банковского контроля
(индекс – XMCO_8, периодичность – ежемесячно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктік бақылаудың жеке карточкасы" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейінгі мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай) жібереді.
4. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Нысанды толтырған кезде қолда бар ақпаратты пайдаланады:
1) есепті айдың (репатриациялау мерзімі біткен айдың) соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент орындамаған міндеттемелер;
2) экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін өтініш мерзімін бұзуы;
"3" – Қағидалардың 17-тармағында көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы тараптардың экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімінің бұзуы.
5. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
6. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Банктік бақылаудың жеке карточкасының нөмірі көлбеу сызықпен бөлінген екі бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлігінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің БСН көрсетіледі;
2) екінші бөлікте уәкілетті банк үшін (оның филиалдарын ескере отырып) банктік бақылаудың жеке карточкасының бірегей нөмірі көрсетіледі.
8. 10-коды бар жолда мыналар көрсетіледі:
"1" – бейрезиденттің есепті айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындамауы;
"2" – экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін өтініш мерзімін бұзуы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Лицевая карточка банковского контроля" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации).
4. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, используется имеющаяся информация о наличии:
1) неисполненных нерезидентом обязательствах по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
2) нарушения экспортером или импортером срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера;
3) нарушения экспортером или импортером предусмотренного пунктом 17 Правил срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
5. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
6. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Номер лицевой карточки банковского контроля состоит из двух частей, разделенных наклонной чертой:
1) в первой части указывается БИН уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации;
2) во второй части указывается уникальный для уполномоченного банка (с учетом его филиалов) номер лицевой карточки банковского контроля.
8. В строке с кодом 10 указывается:
"1" – неисполнение нерезидентом обязательств по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
"2" – нарушение экспортером или импортером срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера.

"3" – Қағидалардың 17-тармағында көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы тараптардың экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімінің бұзуы.
9. 22-коды бар жолда экспорттаушының немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
10. 23-коды бар жолда экспорттаушының немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
11. 24-коды бар жолда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 26-коды бар жолда ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілерінің сыныптауышы" Қазақстан Республикасы ұлттық сыныптауышына сәйкес экспорттаушының немесе импорттаушының заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
13. 31-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
14. 32-жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
15. 40-коды бар жолда есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының БСН көрсетіледі.
16. 51-коды бар жолда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
17. 52-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
18. 53-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі.
19. 55-коды бар жолда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
20. 62-коды бар жол ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдердің коды" ұлттық сыныптауышын пайдалана отырып толтырылады.
21. 70-коды бар жолда репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
22. 81 және 82-жолдар валютаның мың бірлігімен толтырылады.
23. 90-коды бар жолда уәкілетті банк, Ұлттық Банктің аумақтық филиалы кез келген өзге қосымша ақпаратты көрсетеді.
24. Банктік бақылаудың жеке карточкасы алдыңғы есепті кезеңдерде Ұлттық Банкке жіберілген болса және есепті кезеңде оны жіберу үшін негіз бар болса, уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалы алғашқы рет банктік бақылаудың жеке карточкасы жіберілген нөмірді көрсете отырып, 20-70 кодтары бар жолдардағы ақпарат өзгерген жағдайларды қоспағанда, осы жолдарды толтырмай, банктік бақылаудың жеке карточкасын жібереді.

"3" – нарушения экспортером или импортером предусмотренного пунктом 17 Правил срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
9. Строка с кодом 22 указывается БИН экспортера или импортера.
10. Строка с кодом 23 указывается ИИН экспортера или импортера.
11. В строке с кодом 24 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В строке с кодом 26 указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
13. В строке с кодом 31 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
14. В сроке 32 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
15. В строке с кодом 40 указывается БИН уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации.
16. В строке с кодом 51 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
17. В строке с кодом 52 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту.
18. В строке с кодом 53 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту.
19. В строке с кодом 55 указывается буквенное обозначение валюты согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
20. Строка с кодом 62 заполняется с использованием национального классификатора НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
21. В строке с кодом 70 указывается срок репатриации.
22. Строки 81 и 82 заполняются в тысячах единиц валюты.
23. В строке с кодом 90 уполномоченным банком, территориальным филиалом Национального Банка указывается любая иная дополнительная информация.
24. Если лицевая карточка банковского контроля направлялась в Национальный Банк в предыдущие отчетные периоды, и в отчетном периоде также имеется основание для ее направления, уполномоченный банк или территориальный филиал Национального Банка направляет лицевую карточку банковского контроля с указанием номера, под которым лицевая карточка банковского контроля направлялась в первый раз без заполнения строк с кодами 20-70, кроме случаев, когда информация в указанных строках была изменена.

25. 32, 53-кодтары бар жолдар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
26. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпарат
Индексі: XMCO_9
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы __________ай үшін
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Нысан
Кесте. Валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпарат
Ақпараттың атауы
Жолдың коды
Ақпарат
1
Валюталық бақылау рәсімдерін жүргізу үшін негіздеме
10
1.1.
Банктік бақылаудың жеке карточкасының түсуі
11
1.2.
Репатриация талаптарының бұзылуын дербес анықтау
12
2
Валюталық бақылау рәсімдерін жүргізу нәтижесі:
20
2.1.
Іс қозғалған жоқ
21
2.2.
Іс Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 251-бабы бойынша қозғалып, сотқа жіберілді
22
2.2.1
Сот шешімі
221
2.3.

25. Строки с кодами 32, 53 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
26. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 13
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация о результатах валютного контроля
Индекс: XMCO_9
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за __________месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: ежемесячно, в срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Таблица. Информация о результатах валютного контроля
Наименование информации
Код строки
Информация
1
Основание для проведения процедур валютного контроля
10
1.1.
Поступление лицевой карточки банковского контроля
11
1.2.
Самостоятельное выявление нарушения требования репатриации
12
2
Результат проведения процедур валютного контроля:
20
2.1.
Дело не возбуждено
21
2.2.
Дело возбуждено по статье 251 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП) и направлено в суд
22
2.2.1
Решение суда
221
2.3.

ӘҚБтК-нің 244-бабы (1 немесе 2-бөліктері) бойынша іс қозғалды
23
Мемлекеттік кірістер органының шешімі
231
2.4.
ӘҚБтК-нің 244-бабы (3 немесе 4-бөліктері) бойынша іс қозғалды
24
Мемлекеттік кірістер органының шешімі
241
3
Ескертпе:
30
Атауы _____________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Валюталық бақылау
нәтижелері туралы ақпарат"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпарат (индексі – XMCO_9, кезеңділігі – ай сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде жібереді.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. 1-бөлімде валюталық бақылауды жүргізу үшін негіздеме көрсетіледі (1.1. немесе 1.2.). Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі банктік бақылаудың жеке карточкасын қараған жағдайда карточканың деректемелері көрсетіледі. Бұзушылық, репатриация талаптары өз бетінше анықталған жағдайда бұзушылық анықталған мән-жайлар көрсетіледі.
6. 2-бөлімнің жолдарында мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің банктік бақылаудың жеке карточкасын қарау нәтижелері туралы ақпарат толтырылады.
7. 3-бөлімде кез келген өзге қосымша ақпарат көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат
Индексі: EICC_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20 ___ жылғы "___" __________ үшін
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі:
3 (үш) жұмыс күні ішінде:

Дело возбуждено по статье 244 КоАП (части 1 или 2)
23
Решение органа государственных доходов
231
2.4.
Дело возбуждено по статье 244 КоАП (части 3 или 4)
24
Решение органа государственных доходов
241
3
Примечание:
30
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных, "Информация
о результатах валютного
контроля"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация о результатах валютного контроля
(индекс – XMCO_9, периодичность – ежемесячно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Информация о результатах валютного контроля" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно органом государственных доходов, в срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В разделе 1 указывается основание для проведения валютного контроля (1.1. либо 1.2.). В случае рассмотрения территориальным подразделением органа государственных доходов лицевой карточки банковского контроля указываются реквизиты карточки. В случае самостоятельного выявления нарушения, требования репатриации указывается обстоятельства, при которых выявлено нарушение.
6. В строках раздела 2 заполняется информация о результатах рассмотрения территориальным подразделением органа государственных доходов лицевой карточки банковского контроля.
7. В разделе 3 указывается любая иная дополнительная информация.
Приложение 14
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс: EICC_1
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "___" __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Сроки представления:
в течение 3 (трех) рабочих дней:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Есепті тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Нысанды толтырған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қолда бар деректер пайдаланылады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
5. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. Нысан Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 22-тармағының 3) тармақшасына, 33, 34, 55, 56, 57 және 60-тармақтарына сәйкес ұсынылады және жағдайлар болған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша жіберіледі:
1) есептік нөмірін берген, есептік тіркеуден шығарған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру туралы есепті тіркеудің жаңа банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) сұратуын алған, жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын жаңғыртқан, тауарларды өткізген, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған;
2) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттар қабылдаған.
7. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
8. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
9. 3-бағанда көрсетіледі:
"1" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"2" – талаптарында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"3" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу, сондай-ақ жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"4" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделмеген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"5" – электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарт.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации, используются имеющиеся данные по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. Форма представляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 22, пунктами 33, 34, 55, 56, 57 и 60 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и направляется по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером при наличии случаев:
1) присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером;
2) принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером.
7. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
8. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
9. В графе 3 указывается:
"1" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"2" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено выполнение работ, оказание услуг;
"3" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено как перемещение товаров через границу Республики Казахстан, так и выполнение работ, оказание услуг;
"4" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"5" – валютный договор, предусматривающий приобретение или погашение электронных денег.

1) экспорттаушының немесе импорттаушының уәкілетті банктегі (оның филиалындағы) банк шоттары арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асыру арқылы есепті айда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде;
2) төлем карточкасын пайдалана отырып және (немесе) өзге де тәсілмен төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда – экспорттаушы немесе импорттаушы не валюталық шартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банк растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсынған айдан кейінгі айдың 15 (он бесіне) дейінгі мерзімде (қоса алғанда).
Нысан
Кесте. Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат
Есептік тіркеу банкі
болып табылатын уәкілетті
банктің бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі – БСН)
____________________________
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Жөнелтуші
Нөмірі
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Елдің коды
Облыстың коды
Резиденттік коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН
ЖСН
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Төлем және (немесе) ақша аударымы немесе міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат
Күні
Сомасы мың бірлікпен
Есеп айырысу валютасы
Есеп айырысу әдісінің коды
Шығыс, кіріс белгісі
Төлем тағайындау коды (бұдан әрі – ТТК)
Міндеттемелерді орындау нөмірі
17
18
19
20
21
22
23
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт бойынша
міндеттемелердің орындалуы
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат (индексі – EICC_2, кезеңділігі – ай сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) в случае исполнения обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту в отчетном месяце путем осуществления платежей и (или) переводов денег через банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке (его филиале) без использования платежных карточек – в срок до 15 (пятнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом;
2) в случае исполнения обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту путем осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) иным способом – в срок до 15 (пятнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за месяцем представления подтверждающих информации и (или) документов экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной регистрации валютного договора.
Форма
Таблица. Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Отправитель
Номер
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Код страны
Код области
Код резидентства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Получатель
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
ИИН
Признак экспортера или импортера
Страна
Код области
Код резидентства
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Информация о платеже и (или) переводе денег или исполнении обязательств
Дата
Сумма в тысячах единиц
Валюта расчетов
Код способа расчетов
Признак - исходящий, входящий
Код назначения платежа (далее – КНП)
Номер исполнения обязательств
17
18
19
20
21
22
23
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных,
"Информация об исполнении
обязательств по валютному
договору по экспорту или
импорту с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – EICC_2, периодичность – ежемесячно)

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы есепті айда есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарттар бойынша ресімделген тауарларға арналған декларациялар туралы және есепті айда есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарттар бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы бұрын жіберілген ақпарат бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда тауарларға арналған декларацияда тауардың реттік нөмірі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 32-бағаны).
6. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
7. 3-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
8. 4-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
9. 5-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (бар болса) көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
10. 6-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 44-бағаны).
11. 7-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының БСН көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 9-бағаны).
12. 8-тарауда экспорттаушының немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 9-бағаны).
13. 9-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
14. 10-бағанда тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі (тауарларға арналған декларацияның әріптік бағаны) көрсетіледі.
15. 11-баған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсаттары үшін мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелері пайдаланатын сыныптауышқа сәйкес кедендік рәсімнің цифрлық белгісін көрсете отырып толтырылады (тауарларға арналған декларацияның 1-бағанының екінші кіші бөлімі).

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Информация о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютным договорам по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно органом государственных доходов в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные об оформленных в отчетном месяце декларациях на товары по валютным договорам по экспорту или импорту с учетным номером и об изменениях и (или) дополнениях по ранее направленной информации о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютным договорам по экспорту или импорту с учетным номером за отчетный месяц.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер товара в декларации на товары (графа 32 декларации на товары).
6. В графе 2 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
7. В графе 3 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
8. В графе 4 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
9. В графе 5 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
10. В графе 6 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту (графа 44 декларации на товары).
11. В графе 7 указывается БИН экспортера или импортера (графа 9 декларации на товары).
12. В главе 8 указывается ИИН экспортера или импортера (графа 9 декларации на товары).
13. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
14. В графе 10 указывается регистрационный номер декларации на товары (буквенная графа декларации на товары).
15. Графа 11 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенной процедуры согласно классификатору, используемому территориальными подразделениями органа государственных доходов для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза (второй подраздел графы 1 декларации на товары).

16. 12-бағанда шот бойынша тауардың жалпы сомасы көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 22-бағаны).
17. 13-бағанда мемлекеттік кірістер органының тауарды шығару (оның ішінде шартты шығару) туралы шешім қабылдаған күні көрсетіледі.
18. 14-бағанда тауардың мәртебесі көрсетіледі (шығарылды, кері қайтарылды, шығарудан бас тартылды, шартты түрде шығарылды, түзетілді).
19. 15-бағанда тауар мәртебесінің өзгерген күні көрсетіледі.
20. 16-бағанда тауардың статистикалық құны Америка Құрама Штаттары долларының бірлігімен көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 46-бағаны).
21. 17-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігімен көрсетіледі (тауарларға арналған декларацияның 42-бағаны).
22. 18-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес жеткізу валютасының әріптік белгісі көрсетіледі.
23. 19-бағанда фактуралық құнға қайта есептеу үшін пайдаланылған және тауарларға арналған декларацияда көрсетілген валюта бағамы көрсетіледі.
24. 3, 6, 13, 15-бағандар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрату
Электрондық сұрату нысанын ұсынатын адамдар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
_________________________
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорт немесе импорт белгісі
Резиденттің деректемелері
Бейрезиденттің деректемелері
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
5
"Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы өтініш
бойынша ақпарат алуға
электрондық сұрату" нысанына
қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрату
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
3. 3-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" - егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" - егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.

16. В графе 12 указывается общая сумма товара по счету (графа 22 декларации на товары).
17. В графе 13 указывается дата принятия органом государственных доходов решения о выпуске (в том числе об условном выпуске) товара.
18. В графе 14 указывается статус товара (выпущен, отозван, отказано в выпуске, условно выпущен, скорректирован).
19. В графе 15 указывается дата изменения статуса товара.
20. В графе 16 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов Соединенных Штатов Америки (графа 46 декларации на товары).
21. В графе 17 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки (графа 42 декларации на товары).
22. В графе 18 указывается буквенное обозначение валюты поставки согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
23. В графе 19 указывается курс валюты, использованный для пересчета в фактурную стоимость и указанный в декларации на товары.
24. Графы 3, 6, 13, 15 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение 17
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма
Электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Круг лиц, представляющих форму электронного запроса: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком учетной
регистрации, территориального
филиала Национального Банка,
являющегося банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера контракта
Признак экспорта или импорта
Реквизиты резидента
Реквизиты нерезидента
Номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Номер
Дата
1
2
3
4
5
5
Приложение
к форме "Электронный запрос
на получение информации
по заявлению о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов"
Пояснение по заполнению формы
Электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
1. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
2. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
3. В графе 3 указывается следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.

4. 4-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының БСН немесе ЖСН көрсетіледі.
5. 5-бағанда валюталық бақылау құжатында көрсетілген бейрезиденттің сәйкестендіргіші (бар болса) көрсетіледі.
6. 6-бағанда импорт кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің тіркеу нөмірі не экспорт кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың салық органында тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің тіркелгені туралы белгі нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат
Индексі: EICC_4
Кезеңділігі: сұрату бойынша
Есепті кезеңі: күн сайын
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: электрондық сұрату келіп түскен күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде
Нысан
Кесте. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат
Тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелері
Экспорт немесе импорт белгісі
Шот-фактура
Тауардың құны
Валюта коды
Тауарды есепке алу күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Келісімшарттың деректемелері
Экспорттаушының немесе импорттаушының деректемелері
Салық органының жанама салықтарды төлеу не қосылған құн салығын және (немесе) акциздерді салық салудан босату туралы белгі қою күні
Бейрезиденттің деректемелері
Атауы
Сәйкестендіру нөмірі
Елдің коды
Нөмірі
Күні
9
10
11
12
13
14
15
Атауы _____________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Тауарларды әкелу және
жанама салықтарды
төлеу туралы сұратылған
өтініш бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат (индексі – EICC_4, кезеңділігі – күн сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.

4. В графе 4 указывается БИН или ИИН экспортера или импортера.
5. В графе 5 указывается идентификатор нерезидента, указанный в документе валютного контроля (при наличии).
6. В графе 6 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте либо номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговом органе Евразийского экономического союза при экспорте.
Приложение 18
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Индекс: EICC_4
Периодичность: по запросу
Отчетный период: ежедневно
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления электронного запроса
Форма
Таблица. Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Реквизиты заявления о ввозе товаров
Признак - экспорт или импорт
Счет-фактура
Стоимость товара
Код валюты
Дата принятия на учет товара
Номер
Дата
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Реквизиты контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от налогообложения налога на добавленную стоимость и (или) акцизов
Реквизиты нерезидента
Наименование
Идентификационный номер
Код страны
Номер
Дата
9
10
11
12
13
14
15
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель __________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных,
"Информация по запрошенному
заявлению о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
(индекс – EICC_4, периодичность – ежедневно)
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (далее – Форма).

2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туа3-ралы Ұлттық Банктің өтініші бойынша ақпаратты алуға электрондық сұратуды алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы кейіннен Ұлттық Банктің электрондық сұратуға бастамашы болған уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына беруі үшін жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Еуразиялық экономикалық одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша ресімделген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштер бойынша деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
6. 2-бағанда тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің тіркеу нөмірі берілген күн көрсетіледі.
7. 3-бағанда тауардың бағыты көрсетіледі:
"1" - экспорт;
"2" - импорт.
8. 4-бағанда шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
9. 5-бағанда шот-фактураның күні көрсетіледі.
10. 6-бағанда шот-фактурадан немесе көлік (тауарға ілеспе) құжаттарынан не тауарды сатып алуды немесе сатуды растайтын өзге құжаттан алынған мәліметтер негізінде тауардың құны көрсетіледі.
11. 7-бағанда 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 бекітілген "Кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланатын сыныптауыштар туралы" Кеден одағы Комиссиясының шешіміне (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) 23-қосымшада көзделген валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы сандық коды көрсетіледі.
12. 8-бағанда импорттаушының немесе бейрезиденттің тауарды есепке қабылдаған күні көрсетіледі.
13. 9-бағанда шарттың (келісімшарттың) нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
14. 10-бағанда шарттың (келісімшарттың) күні көрсетіледі.
15. 11-бағанда экспорттаушының немесе импорттаушының деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
16. 12-бағанда салық органының жанама салықтардың төленгені не қосылған құн салығын және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгі қойылған күні көрсетіледі.
17. 13, 14 және 15-бағандарда тиісінше, бейрезиденттің атауы, сәйкестендіру коды (нөмірі), КОК-тың №378 шешіміне 22-қосымшада көзделген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес бейрезидент елінің әріптік коды көрсетіледі.
18. 2, 5, 8, 10 және 12-бағандар сегіз цифрлі мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
Индексі: EICC_5
Кезеңділігі: бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштегі мәліметтердің өзгеруіне қарай
Есепті кезеңі: өзгеруіне қарай
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік кірістер органы
Ұсыну мерзімі: бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш өзгерген күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде
Нысан
Кесте. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
Бұрын Ұлттық Банктің электрондық сұратуы негізінде мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің деректемелері
Импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты қайтарып алынған немесе ұсынылған тауарлардың орнына ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы жаңа өтініштің деректемелері
Нөмірі
Күні
Мәртебесі
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
Атауы _____________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
"Тауарларды әкелу және
жанама салықтарды төлеу
жөніндегі өтініш туралы
бұрын мемлекеттік кірістер
органы жіберген ақпарат
бойынша мәліметтердің
өзгеруі туралы ақпарат"
әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу жөніндегі өтініш туралы бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
(индексі – EICC_5, кезеңділігі – бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің өзгеруіне қарай)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2. Форма разработана в соответствии в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы в течение 1 (одного) рабочего дня после получения электронного запроса на получение информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов Национального Банка для последующей передачи Национальным Банком уполномоченному банку или территориальному филиалу Национального Банка, инициировавшему электронный запрос.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, принятых налоговыми органами Евразийского экономического союза и оформленных по валютным договорам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
6. В графе 2 указывается дата присвоения регистрационного номера заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
7. В графе 3 указывается направление товара:
"1" – экспорт;
"2" – импорт.
8. В графе 4 указывается номер счета-фактуры.
9. В графе 5 указываются дата счета-фактуры.
10. В графе 6 указывается стоимость товара на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо из иного документа, подтверждающего приобретение или продажу товара.
11. В графе 7 указывается трехзначный числовой код валюты согласно классификатору валют, предусмотренному Приложением 23 к Решению Комиссии Таможенного союза "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов", утвержденному 20 сентября 2010 года № 378 (далее - Решение КТС № 378).
12. В графе 8 указывается дата принятия товара на учет импортером или нерезидентом.
13. В графе 9 указывается номер (при наличии) договора (контракта).
14. В графе 10 указывается дата договора (контракта).
15. В графе 11 указываются реквизиты экспортера или импортера (бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер).
16. В графе 12 указывается дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от уплаты налога на добавленную стоимость и (или) акцизов.
17. В графах 13, 14 и 15 указываются, соответственно, наименование, идентификационный код (номер) нерезидента, буквенный код страны нерезидента согласно классификатору стран мира, предусмотренному Приложением 22 к Решению КТС № 378.
18. Графы 2, 5, 8, 10 и 12 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение 19
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Индекс: EICC_5
Периодичность: по мере изменения сведений в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов
Отчетный период: по мере изменения
Круг лиц, представляющих информацию: орган государственных доходов
Срок представления: в течение 1 (одного) рабочего дня после дня изменения заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов
Форма
Таблица. Информация об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Реквизиты заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка
Реквизиты нового заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленного взамен отозванного или представленного в связи с изменением цены импортированных товаров
Номер
Дата
Статус
Номер
Дата
1
2
3
4
5
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных, "Информация
об изменении сведений
по ранее направленной
органом государственных
доходов информации
о заявлении о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации о заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
(индекс – EICC_5, периодичность – по мере изменения заявления о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов)

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу жөніндегі өтініш туралы бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы бұрын мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрату негізінде жіберген тауарды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш бойынша мәліметтер өзгерген кезде ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Еуразиялық экономикалық одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша ресімделген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштер бойынша мәліметтерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда ақпаратты бұрын мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрату негізінде жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің нөмірі көрсетіледі.
6. 2-бағанда ақпаратты бұрын мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрату негізінде жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің күні көрсетіледі.
7. 3-бағанда ақпаратты бұрын Ұлттық Банктің электрондық сұратуы негізінде мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің мәртебесі көрсетіледі:
"1" - жоюға байланысты кері қайтарылды;
"2" - жаңасына ауыстыруға байланысты қайтарып алынды;
"3" - бағаның өзгеруіне байланысты толықтырылды.
8. 4-бағанда қайтарып алынған немесе импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы жаңа өтініштің нөмірі көрсетіледі.
9. 5-бағанда қайтарып алынған немесе импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы жаңа өтініштің күні көрсетіледі.
10. 2 және 5-бағандар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных, "Информация об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации о заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы при изменении сведений по заявлению о ввозе товара и уплате косвенных налогов, направленных ранее органом государственных доходов на основании электронного запроса.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются сведения по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, принятых налоговыми органами Евразийского экономического союза и оформленных по валютным договорам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация по которому ранее направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса.
6. В графе 2 указывается дата заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация по которому ранее направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса.
7. В графе 3 указывается статус заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, информация по которому ранее направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка:
"1" – отозвано в связи с удалением;
"2" – отозвано в связи с заменой на новое;
"3" – дополнено в связи с изменением цены.
8. В графе 4 указывается номер нового заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленного взамен отозванного или в связи с изменением цены импортированных товаров.
9. В графе 5 указывается дата нового заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленного взамен отозванного или в связи с изменением цены импортированных товаров.
10. Графы 2 и 5 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.