Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 2 қазандағы № 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 қазанда № 33526 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 2 қазандағы
№ 353 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10799 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленген және энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігінің тәртібін айқындайды.";
212, 213-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"212. Жеке тұрған дизельді электр станциялары барлық периметрлері бойынша қоршалады, сондай-ақ өрт техникасына арналған жолдармен қамтамасыз етіледі.

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 октября 2023 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2023 года № 33526
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 2 октября 2023 года № 353
Перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 "Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10799):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 29) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее - Закон) и определяют порядок пожарной безопасности для энергетических предприятий.";
в пункт 212 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 213 изложить в новой редакции:

213. Жылжымалы дизельді электр станцияларын орнату кезінде "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес бекітілетін техникалық регламент талаптарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстарға дейін өртке қарсы қашықтық сақталады.
Энергия өндіруші ұйымдар тұрақты телефонмен немесе байланыстың басқа да түрлерімен қамтамасыз етіледі.";
405-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"405. Бастапқы өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерін белгілеу үшін "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес бекітілетін техникалық регламентке сәйкес үй-жайлардың ішіндегі және сыртындағы көрінетін жерлерге арнайы белгілер орнатылады.".
2. "Атом энергиясын пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 37 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13466 болып тіркелген):
бұйрықтың атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 20-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптары "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 20-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын айқындайды.".
3. "Радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмудi ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 39 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13537 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Радиоактивті қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмуді ұйымдастыру қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"213. При установке передвижных дизельных электростанций соблюдаются противопожарные разрывы до зданий и сооружений в соответствии с требованиями технического регламента, утверждаемого в соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
Энергопроизводящие организации обеспечиваются постоянной телефонной или другими видами связи.";
пункт 405 изложить в новой редакции:
"405. Для обозначения мест расположения первичных средств пожаротушения устанавливаются специальные знаки на видных местах внутри и вне помещений в соответствии с техническим регламентом, утверждаемым согласно подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".".
2. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 37 "Об утверждении Квалификационных требований к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13466):
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" и пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Квалификационных требованиях к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Квалификационные требования к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии, разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" и пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" и определяют квалификационные требования к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии.".
3. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 39 "Об утверждении Правил организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13537):
в Правилах организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в новой редакции:

"9. РАҚ жинау, сақтау және көму мынадай құжатталады:
"1) жинау кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 25 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29292 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларға (бұдан әрі – Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидалар) 33-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қатты РАҚ-ты есепке алу журналы және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сұйық РАҚ-ты есепке алу журналы жүргізіледі;
2) сақтау және көму кезінде Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қатты РАҚ-ты есепке алу журналы және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сұйық РАҚ-ты есепке алу журналы жүргізіледі және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеуге, кондициялауға, сақтауға, көмуге берілетін РАҚ партиясына паспорт толтырылады.";
10-2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10-2. РАҚ-ты контейнерлерде жинау жүзеге асырылады. Қатты РАҚ-ты бастапқы жинау үшін пластикат немесе қағаз қаптар пайдаланылады, олар кейін контейнерлерге тиеледі. Полимерлі пленкадан жасалған қаптар механикалық берік, төмен температураға барынша төзімді болады және қаптың жоғарғы жағын толтырғаннан кейін тығыз қатайтуға арналған сымы бар. Қалдықтарды қаптарға орналастырған кезде олардың өткір, тесетін және кесетін заттармен механикалық зақымдану мүмкіндігін болдырмайтын шаралар қолданылады. РАҚ контейнерлерін толтыру олардың шашырау және төгілу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда радиациялық бақылау арқылы жүргізіледі.
Құрамында жартылай ыдырау кезеңі 15 (он бес) тәуліктен кем радионуклидтер бар РАҚ басқа РАҚ-тан бөлек жиналады және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық нормативтерде (бұдан әрі – Гигиеналық нормативтер) келтірілген деңгейлерден аспайтын белсенділікке дейін төмендету үшін уақытша сақтау орындарында ұсталады.
Осылай ұсталғаннан кейін қатты тұрмыстық қалдықтар өнеркәсіптік қалдықтар ретінде шығарылады, ал сұйық қалдықтарды ұйым айналымдық шаруашылық-техникалық сумен жабдықтау жүйесінде пайдаланады немесе шаруашылық-тұрмыстық кәріз жүйесіне төгеді.";
28-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"9. Сбор, хранение и захоронение РАО документируются:
1) при сборе ведется журнал учета твердых РАО по форме 1 согласно приложению 33 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № ҚР ДСМ-90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29292) (далее – Санитарные правила к радиационно-опасным объектам) и журнал учета жидких РАО по форме 2 согласно приложению 33 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам;
2) при хранении и захоронении ведется журнал учета твердых РАО по форме 1 согласно приложению 33 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам и журнал учета жидких РАО по форме 2 согласно приложению 33 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам и заполняется паспорт на партию РАО, передаваемых на переработку, кондиционирование, хранение, захоронение по форме согласно приложению 31 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам.";
пункт 10-2 изложить в новой редакции:
"10-2. Сбор РАО осуществляется в контейнерах. Для первичного сбора твердых РАО используются пластикатовые или бумажные мешки, которые затем загружаются в контейнеры. Мешки из полимерной пленки механически прочные, максимально устойчивые к воздействию низких температур и имеют шнур для плотного затягивания верха мешка после его заполнения. При размещении отходов в мешках принимаются меры, предотвращающие возможность их механических повреждений острыми, колющими и режущими предметами. Заполнение контейнеров РАО производится под радиационным контролем в условиях, исключающих возможность их рассыпания и разлива.
РАО, содержащие радионуклиды с периодом полураспада менее 15 (пятнадцати) суток, собираются отдельно от других РАО и выдерживаются в местах временного хранения для снижения активности до уровней не превышающих уровней, приведенных в гигиенических нормативах к обеспечению радиационной безопасности, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29012) (далее – Гигиенические нормативы).
После такой выдержки твердые отходы удаляются, как промышленные отходы, а жидкие отходы используются организацией в системе оборотного хозяйственно-технического водоснабжения или сливаются в хозяйственно-бытовую канализацию.";
пункт 28 изложить в новой редакции:

"28. Жағуға жіберілетін ҚРҚ кірерде бақылаудан өтеді. Құрамында жарылыс қауіпті заттар бар ҚРҚ жағуға болмайды. Жағылатын ҚРҚ-да жағу нәтижесінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29011 болып тіркелген) "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" (бұдан әрі – Атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтері) белгіленген шектерден асатын мөлшерде агрессивті және уытты заттар пайда болатын материалдардың мөлшері шектеледі.".
4. "Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 49 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13542 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету қалыпты пайдалану және авария кезінде радиациялық әсердің персоналға, халыққа және қоршаған ортаға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" гигиеналық нормативтерінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) белгіленген шектерден артық жол бермеу мақсатында көздерді техникалық жағынан ақаусыз жағдайда ұстау және жобалау және (немесе) өзге де техникалық құжаттамаға сәйкес пайдалану арқылы жүзеге асырылады.".
5. "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" техникалық регламентінде:
27-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ЯРЭҚ-ты қалыпты пайдалану жағдайларында персонал мен халықтың техногендік сәулеленуінің жеке өмір бойғы радиациялық қатерінің шегі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық нормативтермен белгіленген мәндерден жыл ішінде аспайды.".

"28. Направляемые на сжигание ТРО проходят входной контроль. Не подлежат сжиганию ТРО, содержащие взрывоопасные вещества. В сжигаемых ТРО ограничивается содержание материалов, в результате сжигания которых образуются агрессивные и токсичные вещества в количестве, превышающем пределы, установленные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29011) (далее - Гигиенические нормативы к атмосферному воздуху).".
4. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 49 "Об утверждении Правил безопасности при обращении с радионуклидными источниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13542):
в Правилах безопасности при обращении с радионуклидными источниками, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Обеспечение безопасности при обращении с радионуклидными источниками, как при нормальной эксплуатации, так и при авариях осуществляется в целях недопущения радиационного воздействия на персонал, население и окружающую среду выше допустимых уровней, установленных гигиеническими нормативами к обеспечению радиационной безопасности, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29012) посредством поддержания источников в технически исправном состоянии и эксплуатации в соответствии с проектной и (или) иной технической документацией.".
5. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 "Об утверждении Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Техническом регламенте "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденном указанным приказом:
подпункт 5) пункта 27 изложить в новой редакции:
"5) предел индивидуального пожизненного радиационного риска техногенного облучения персонала и населения в условиях нормальной эксплуатации ЯРЭУ в течение года не превышает значений, установленных гигиеническими нормативами к обеспечению радиационной безопасности, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29012).".

6. "Ядролық зерттеу қондырғыларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 59 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15006 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ядролық зерттеу қондырғыларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ядролық зерттеу қондырғыларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламенті (бұдан әрі – Техникалық регламент) "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ядролық зерттеу реакторлары (бұдан әрі – ЗР), сындарлы құрастырмалары (бұдан әрі – СҚ) және сындарлы алды құрастырмалары (бұдан әрі – САҚ) бар ядролық зерттеу қондырғыларының тіршілік циклінің барлық кезеңіндегі ядролық және радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді.".
7. "Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 60 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15007 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламенті (бұдан әрі – Техникалық регламент) "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және атом станцияларының (бұдан әрі – AC) ядролық және радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді.".
8. "Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 130 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16951 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

6. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 59 "Об утверждении Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность исследовательских ядерных установок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15006):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Техническом регламенте "Ядерная и радиационная безопасность исследовательских ядерных установок", утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящий технический регламент "Ядерная и радиационная безопасность исследовательских ядерных установок" (далее – Технический регламент) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" и устанавливает требования к обеспечению ядерной и радиационной безопасности исследовательских ядерных установок с исследовательскими ядерными реакторами (далее – ИР), критическими сборками (далее – КС) и подкритическими сборками (далее – ПКС) на всех этапах их жизненного цикла.".
7. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 60 "Об утверждении Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15007):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Техническом регламенте "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций", утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий технический регламент "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" и устанавливает требования к обеспечению ядерной и радиационной безопасности атомных станций (далее - АС).".
8. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 130 "Об утверждении Минимальных нормативов и требований к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16951):
преамбулу изложить в новой редакции:

"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 156-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптар (бұдан әрі – Ең төменгі нормативтер мен талаптар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 156-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
Теңізде, су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін қажетті ресурстарға қойылатын ең төменгі нормативтер мен талаптарға қосымшада:
"Теңіз порттары. Мұнай төгілуінің бірінші деңгейі" деген 1-тарауда:
"
1)
диспергенттер
0,4 м3
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 17-бабының 24-2) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне сәйкес диспергент түрін анықтау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларына сәйкес диспергенттерді қолдануға келісім;
ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05*** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу;
диспергент: мұнай арақатынасы 1:25
" деген жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
1)
диспергенттер
0,4 м3
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 398-бабының 10- тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде және ішкі су айдындарына мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне сәйкес диспергент түрін анықтау;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларына сәйкес диспергенттердің қолданылуын келісу;
ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05*** халықаралық стандарттарының ұсынымдарына сәйкес іріктеу;
диспергент: мұнай арақатынасы 1:25
";
"Теңіз объектілері. Мұнай төгілуінің бірінші деңгейі" деген 2-тарауда:
"

"В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 156 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Минимальных нормативах и требованиях к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Минимальные нормативы и требования к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и предохранительной зоне (далее – Минимальные нормативы и требования), разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 156 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).";
в Приложении к Минимальным нормативам и требованиям к ресурсам, необходимым для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и предохранительной зоне:
в главе 1 "Морские порты. Первый уровень разлива нефти" строку
"
1)
диспергенты
0,4 м3
определение вида диспергента согласно перечню диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с подпунктом 24-2) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года;
согласование на применение диспергентов согласно Правилам определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утверждаемым уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05***;
соотношение диспергент: нефть 1:25
" изложить в новой редакции:
"
1)
диспергенты
0,4 м3
определение вида диспергента согласно перечню диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан;
согласование на применение диспергентов согласно Правилам определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утверждаемым уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
подбор в соответствии с рекомендациями международных стандартов ASTM F1413-07, ASTM F1737-2015, ASTM F2465-05***;
соотношение диспергент: нефть 1:25
"
в главе 2 "Морские объекты. Первый уровень разлива нефти" строку
"

9. "Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2018 жылғы 4 мамырдағы № 159 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16966 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 62-бабының 3-2) тармақшасына және 63-бабының 3-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 62-бабының 3-2) тармақшасына және 63-бабының 3-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін осы тізілімге (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.".
10. "Ядролық қару сынақтары жүргiзiлген жер учаскелерiн кешендi экологиялық зерттеп-қарау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 126 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27680 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ядролық қару сынақтары жүргiзiлген жер учаскелерiн кешендi экологиялық зерттеп-қарау әдістемесінде:
48-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"48. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен (Норматитвтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) бекітілген Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық нормативтердің (бұдан әрі – Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар) 3-параграфында белгіленген аршылған жыныстардағы, қалдықтардағы (шламдардағы) радионуклидтердің меншікті белсенділігінің рұқсат етілген деңгейлерінен асып кеткен кезде, жер қойнауын игеру салдарынан пайда болған радиоактивті ластануды жою жөніндегі іс-шаралар орындалады.".

9. В приказе и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 159 "Об утверждении Правил формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16966):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 3-2) статьи 62 и подпунктом 3-2) статьи 63 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-2) статьи 62 и подпунктом 3-2) статьи 63 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр (далее – Реестр).".
10. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 126 "Об утверждении Методики по проведению комплексного экологического обследования земельных участков, на которых проводились испытания ядерного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27680):
в Методике по проведению комплексного экологического обследования земельных участков, на которых проводились испытания ядерного оружия, утвержденной указанным приказом:
пункт 48 изложить в новой редакции:
"48. При превышении допустимых уровней удельных активностей радионуклидов во вскрышных породах, отходах (шламах), установленных в параграфе 3 Гигиенических нормативов к обеспечению радиационной безопасности, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29012) (далее – Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности), выполняются мероприятия по ликвидации радиоактивного загрязнения, образованного вследствие разработки недр.".