Маңғыстау облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеу үшін жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 5/46 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2023 жылғы 3 қазанда № 4604-12 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Маңғыстау облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеу үшін жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшері айқындалсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасыЖ. Матаев
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2023 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 5/46 шешіміне қосымша/
Маңғыстау облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеу үшін жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшері
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 30.01.2025 № 18/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1 – тарау. Жалпы ережелер
1.Осы Маңғыстау облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеу үшін жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшері (бұдан әрі – Тәртіп) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізінде әзірленді және Маңғыстау облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеу үшін жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындайды.
2.Негізгі ұғымдар:
1)әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі уәкілетті орган – "Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);

Об определении порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельские местности и поселки, города районного и областного значения Мангистауской области
Решение Мангистауского областного маслихата от 27 сентября 2023 года № 5/46. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 3 октября 2023 года № 4604-12.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Определить порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельские местности и поселки, города районного и областного значения Мангистауской области, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж. Матаев
Приложение к решению
Мангистауского областного маслихата
от 27 сентября 2023 года № 5/46
Порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельские местности и поселки, города районного и областного значения Мангистауской области
Сноска. Приложение - в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 30.01.2025 № 18/201 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1.Настоящий порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельские местности и поселки, города районного и областного значения Мангистауской области (далее – Порядок), разработан на основании Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельские местности и поселки, города районного и областного значения Мангистауской области.
2.Основные понятия:
1)уполномоченный орган по оказанию социальной поддержки – государственное учреждение "Управление здравоохранения Мангистауской области" (далее – уполномоченный орган);

2)жұмыс беруші – тиісті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы;
3)медицина немесе фармацевтика қызметкері (бұдан әрі – қызметкерлер) – жоғары медициналық кәсіптік білімі бар және медициналық немесе фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға.
3.Әлеуметтік қолдау (бұдан әрі – әлеуметтік қолдау) ауылдық жерлерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға кемінде бес жыл мерзімге жіберілетін мамандарға әлеуметтік кепілдік ретінде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын біржолғы көмек болып табылады.
Бес жылдық кезеңге қызметкердің жалақысы сақталмайтын демалыста, бала күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған уақыты, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақпен куәландырылған екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі енгізілмейді.
2 – тарау. Медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің мөлшері
4.Қызметкерлерге әлеуметтік қолдау көрсету облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5.Әлеуметтік қолдау біржолғы төлемнен тұрады:
1)Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалған аса тапшы медициналық мамандықтар бойынша кемінде бес жыл мерзімге ауылдық жерлерге жұмыс істеуге келген қызметкерлерге – республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының бір жүз еселенген мөлшерінде;
2)кемінде бес жыл мерзімге Жаңаөзен қаласына жұмыс істеуге келген қызметкерлерге – 5 000 000 (бес миллион) теңге мөлшерінде;
3)кемінде бес жыл мерзімге Ақтау қаласына жұмыс істеуге келген қызметкерлерге – 3 000 000 (үш миллион) теңге мөлшерінде.
3 – тарау. Әлеуметтік қолдау алуға үміткер медицина және фармацевтика қызметкерлеріне қойылатын талаптар
6.Маңғыстау облысының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі қызметкері (толық ставкада жұмыс жасайтын) болып табылатын медицина немесе фармацевтика қызметкері (жұмыс өтіліне талап қойылмайтын) әлеуметтік қолдау алуға құқылы.
7.Әлеуметтік қолдау төменде көрсетілген тұлғаларға көрсетілмейді:
1)бұрын Маңғыстау облысының жергілікті бюджеті қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау алған қызметкерлерге, оның ішінде осы әлеуметтік қолдау шаралары жүйесі аясында бұрын ақшалай қаражаттарды қайтару бойынша міндеттемелерін орындамағандар;
2)Маңғыстау облысының жергілікті бюджеті қаражаты есебінен резидентура бағдарламасы бойынша оқуын аяқтаған және жергілікті атқарушы орган мен резидент арасындағы шартта көзделген Маңғыстау облысының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында мерзімін өтемеген қызметкерлерге.
4 – тарау. Медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі
8.Уәкілетті орган ауылдық жерлерге және кенттерге, сондай-ақ аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жіберілген әлеуметтік қолдау алуға үміткер тұлғалар үшін конкурс өткізеді.
9.Үміткерлер әлеуметтік қолдау алу конкурсына қатысу үшін уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:

2)работодатель – государственная организация здравоохранения, финансируемая из соответствующего бюджета;
3)медицинский или фармацевтический работник (далее – работники) - физическое лицо, имеющее высшее медицинское профессиональное образование и осуществляющее медицинскую или фармацевтическую деятельность.
3.Социальная поддержка (далее – социальная поддержка) является единовременной помощью, осуществляемой за счет бюджетных средств, в качестве социальной гарантии специалистам, направляемым на срок не менее пяти лет в сельские местности и поселки, города районного и областного значения.
В пятилетний период не включается время нахождения работника в отпуске без сохранения заработной платы, в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, а также срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, удостоверенный листом о временной нетрудоспособности.
Глава 2. Размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам
4.Оказание социальной поддержки работникам осуществляется за счет средств областного бюджета.
5.Социальная поддержка состоит из единовременной выплаты:
1)работникам, прибывшим на работу в сельские местности на срок не менее 5 (пяти) лет по остродефицитным медицинским специальностям, определенных постановлением акимата Мангистауской области – в стократном размере минимальной заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете и действующем на 1 января соответствующего финансового года;
2)работникам, прибывшим на работу в город Жанаозен на срок не менее 5 (пяти) лет – в размере 5 000 000 (пять миллионов) тенге;
3)работникам, прибывшим на работу в город Актау на срок не менее 5 (пяти) лет – в размере 3 000 000 (три миллиона) тенге.
Глава 3. Требования, предъявляемые медицинским и фармацевтическим работникам, претендующие на получение социальной поддержки
6.Правом на получение социальной поддержки обладает медицинский или фармацевтический работник (без предъявления к стажу работы), являющимся основным (работающим на полной ставке) работником государственных организации здравоохранения Мангистауской области.
7.Социальная поддержка не оказывается нижеуказанным лицам:
1)работникам ранее получивших социальную поддержку за счет средств местного бюджета Мангистауской области, в том числе не исполнивших обязательств по возврату ранее полученных денежных средств в рамках настоящей системы мер социальной поддержки;
2)работникам, закончившие обучения по программе резидентуры за счет средств местного бюджета Мангистауской области и не отработавший срок в государственных организациях здравоохранения Мангистауской области, предусмотренный договором между местным исполнительным органом и резидентом.
Глава 4. Порядок оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам
8.Уполномоченный орган проводит конкурс для лиц, направленных в сельские местности и поселки, а также в города районного и областного значения, претендующие на получение социальной поддержки.
9.Претенденты для участия в конкурсе на получение социальной поддержки предоставляют в уполномоченный орган следующие документы:

1)жеке куәлігінің көшірмесі;
2)жоғары кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
3)еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін (Қазақтан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес);
4)Маңғыстау облысының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін.
10.Әлеуметтік қолдау көрсету туралы құжаттарды қарау уәкілетті органмен құрылған комиссиямен жүзеге асырылады.
Комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрауы тиіс.
Комиссия төрағасы уәкілетті орган басшысының орынбасарынан төмен емес тұлға болып табылады.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
11.Комиссия келесі функцияларды жүзеге асырады:
1)үміткерлердің ұсынылған құжаттарын қарайды;
2)әлеуметтік қолдау көрсету немесе көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
12.Комиссия үміткерлердің ұсынған құжаттарын қарайды және он бес жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды.
13.Біржолғы төлем өтініш, комиссия шешімі және жұмыс берушінің қызметкермен жасақталған еңбек шарты негізінде екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы қызметкерлердің жеке шоттарына аудару жолымен комиссиямен шешім қабылданған сәттен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде комиссияның қабылдаған шешімі жөнінде қызметкерлерді және жұмыс берушілерді хабарландырады.
14.Жұмыс беруші әлеуметтік қолдау көрсету туралы комиссия шешімі қабылданған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде әлеуметтік қолдау көрсету туралы комиссияның оң шешімін алған қызметкермен жұмыс берушіде әлеуметтік қолдауды жұмыспен өтеу талабымен еңбек шартын (еңбек шартына қосымша келісімді) жасасады.
15.Қызметкерлермен еңбек шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, жұмыс беруші уәкілетті органды еңбек шарты бұзылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
16.Жұмыс берушімен еңбек шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, қызметкер еңбек шарты бұзылған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде төленген әлеуметтік қолдау сомасын ерікті түрде қайтарады.
Бұл ретте қайтару сомасы әлеуметтік қолдауды жұмыс берушіде жұмыспен өтеу уақытына тепе-тең есептеледі.
17.Төленген әлеуметтік қолдау сомасын қызметкермен осы Тәртіпте көзделген мерзімдерде ерікті түрде қайтарудан бас тартылған жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа талап қою арқылы бұрын аударылған бюджет қаражаттарын облыстық бюджеттің кірісіне қайтару бойынша шаралар қабылдайды.
18.Қызметкер әлеуметтік қолдауды алу кезінде жұмыс жасаған медициналық ұйымында әлеуметтік қолдауды жұмыспен өтеуі қажет.
Бұл ретте уәкілетті органмен өндірістік қажеттілікке байланысты қызметкерді Маңғыстау облысы шегінде ауылдық жерлерде және кенттерде, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан бір медициналық ұйымнан басқасына ауыстыру туралы шешім қабылдаған жағдайда қызметкерге көрсетілген әлеуметтік қолдау сақталады.
Мұндай жағдайда басқа елді мекенде орналасқан медициналық ұйымға ауысқаны үшін әлеуметтік қолдау қайтадан көрсетілмейді.

1)копию удостоверения личности;
2)копию диплома о высшем профессиональном образовании;
3)копию документа, подтверждающего трудовую деятельность (в соответствии со статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан);
4)копию приказа о принятии на работу в государственную организацию здравоохранения Мангистауской области.
10.Рассмотрение документов об оказании социальной поддержки осуществляется комиссией, созданным уполномоченным органом.
Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
Председателем комиссии является лицо не ниже заместителя руководителя уполномоченного органа.
Секретарь комиссии не является членом комиссии.
11.Комиссия осуществляет следующие функции:
1)рассматривает предоставленные документы претендентов;
2)принимает решение об оказании или отказе в оказании социальной поддержки.
12.Комиссия рассматривает предоставленные документы претендентов и принимает решение в течение пятнадцати рабочих дней.
13.Единовременная выплата осуществляется на основании заявления, решения комиссии и заключенного трудового договора работодателя с работником путем перечисления на лицевые счета работников, через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций в течение тридцати календарных дней с момента принятия решения комиссией.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней уведомляет работников и работодателей о принятом комиссией решении.
14.Работодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента принятия решения комиссией об оказании социальной поддержки, заключает трудовой договор (дополнительное соглашение к трудовому договору) с работником, получившим положительное решение комиссии об оказании социальной поддержки, с условием отработки социальной поддержки у работодателя.
15.В случае досрочного расторжения трудового договора с работниками работодатель уведомляет уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней с момента расторжения трудового договора.
16.В случае досрочного расторжения трудового договора с работодателем работник добровольно возвращает суммы выплаченной социальной поддержки в течение тридцати календарных дней с момента расторжения трудового договора.
При этом сумма возврата рассчитывается пропорционально отработанному времени социальной поддержки.
17.В случае отказа работником от добровольного возврата выплаченной сумм социальной поддержки в сроках, предусмотренным настоящим Порядком, уполномоченный орган принимает меры по возврату в доход областного бюджета ранее перечисленных бюджетных средств путем подачи иска в суд в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
18.Работник должен отработать социальную поддержку в той медицинской организаций, в которой работал при получении социальной поддержки.
При этом в случае принятия уполномоченным органом решения о переводе работника, в связи с производственной необходимостью, из одной медицинской организации в другую, расположенную в сельских местностях и поселках, городах районного и областного значения в пределах Мангистауской области, оказанная социальная поддержка за работником сохраняется.
В таком случае за перевод в медицинскую организацию, расположенной в другом населенном пункте социальная поддержка заново не оказывается.