Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 қаңтарда № 33897 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 37), 37-1) және 39) тармақшаларына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шарты;
2) осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты;
3) осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы банк арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім;
4) осы бірлескен бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім бекітілсін;
5) осы бірлескен бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен білім беру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім.
2. Осы бірлескен бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі мен Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.

О некоторых вопросах в сфере Государственной образовательной накопительной системы
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2024 года № 33897.
В соответствии с подпунктами 37), 37-1) и 39) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска В преамбулу внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовой договор об образовательном накопительном вкладе согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) типовой договор образовательного накопительного страхования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и банком-участником согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и страховой организацией-участником согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и организацией образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан и Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
3. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
__________Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
__________С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шарт
Астана қаласы
"___" ______ 20___ ж.
Бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын ___________________________________
(банктің атауы)
(бұдан әрі - "қатысушы банк") атынан_________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен
_________ негізінде әрекет етуші___________________________________________
деректемелері) (уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бір тараптан және азамат (азаматша)__________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
(бұдан әрі – "Салымшы") не оның заңды өкілі (бұдан әрі - Заңды өкіл)
________________ екінші тараптан "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы"
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы
Білім беру жинақтау салымы туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-тарау. Шартта пайдаланылатын ұғымдар
1. Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) банктік шот - клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
2) банктік шотты тікелей дебеттеу - банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақша жөнелтушіден ақшаны алып қоюы және ақша жөнелтушінің осындай алып қою туралы алдын ала рұқсатының негізінде оларды бенефициардың пайдасына беруі;
3) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі - салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері есебінен жарналарын, қатысушы банктің капиталдандырылған сыйақылары мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
__________ Г. Бейсембаев
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
__________ С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовой договор об образовательном накопительном вкладе
город Астана
"__" ______20___ года
_______________________________________________________________,
в дальнейшем именуемое "банк-участник", в лице (наименование банка)
_______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании ___________________________________________________,
с одной стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
гражданин (гражданка) __________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый (-ая) в дальнейшем "вкладчик", либо его (ее) законный представитель
_______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "законный представитель", с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной
системе" (далее – Закон), заключили настоящий договор об образовательном
накопительном вкладе (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие понятия:
1) банковский счет – способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента;
2) прямое дебетование банковского счета – изъятие банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег у отправителя денег и передача их в пользу бенефициара на основании предварительного разрешения отправителя денег о таком изъятии;
3) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, в том числе за счет выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования в соответствии с законами Республики Казахстан, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;

4) білім беру жинақтау салымы туралы шарт - салымшының қатысушы банкпен жасасқан білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
5) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі - бірыңғай тізілім) - оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
6) білім беру қызметтері - білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді көрсету жөніндегі қызметі;
7) білім беру саласындағы уәкілетті органдар - Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
8) білім беру ұйымы - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
9) қатысушы банк – осы Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, Ұлттық пошта операторы;
10) мемлекет сыйлықақысы - білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
11) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі - МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын тартуына және оларға сыйақылар мен мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақысын есептеуге негізделген білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
12) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) - білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
12-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;

4) договор об образовательном накопительном вкладе – договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
5) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе (далее – единый реестр) – единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
6) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
7) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
8) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
9) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, Национальный оператор почты, отвечающие установленным Законом требованиям и заключившие соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
10) премия государства – деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
11) Государственная образовательная накопительная система (далее - ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;
12) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
12-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

13) салымшы - салым шартының тарабы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы.
14) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
15) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Шарттың мәні және жалпы шарттары
2. Шарттың мәні қатысушы банктің салымшы атына теңгеде салым ашуы, салымға қатысушы банктің сыйақысын есепке жазуы және бюджеттен алынған мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуы, сондай-ақ нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жатқызуы болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-1. Шарт заң актілерінде, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтiк құқықтық актiлерінде белгіленген талаптарға сай жазбаша нысанда (қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда) жасалады.
Ескерту. 2-тарау 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Шарттың мерзімі ___________ ай (кемінде отыз алты ай).
4. Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық ___________ % -ды құрайды, Шарт бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі (дәйекті жылдық тиімді, салыстырмалы түрде есептелетін сыйақы мөлшерлемесі) ___________ %. Сыйақыны есептеу кезінде күндердің нақты саны ескеріледі (күнтізбе бойынша), бұл ретте жыл үш жүз алпыс бес күн ретінде алынады.

13) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной Договора.
14) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
15) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет и общие условия Договора
2. Предметом Договора является открытие банком-участником на имя вкладчика вклада в тенге, начисление на вклад вознаграждения банка-участника и зачисление полученной из бюджета премии государства, а также зачисление выплат целевых накоплений (при наличии).
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Договор заключается в письменной форме (на бумажном носителе или в электронной форме), отвечающей требованиям, установленным законодательными актами, нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Срок Договора _____________ месяцев (не менее тридцати шести месяцев).
4. Ставка вознаграждения по Договору вклада составляет _______________ % годовых, годовая эффективная ставка вознаграждения (ставка вознаграждения в достоверном годовом, эффективном, сопоставимом исчислении) по Договору составляет _______________ %. При расчете вознаграждения учитывается фактическое количество дней (по календарю), при этом год принимается за триста шестьдесят пять дней.

5. Қатысушы банктің сыйақысы Шарттың қолдану мерзімі ішінде ай сайын есепке жазылады және салымның негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Шартқа қол қоя отырып, салымшы/заңды өкіл операторға банктік құпияны және нысаналы жинақтар құпиясын (бар болса) ашуға келісімін береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7. Бір салымшының атынан және оның пайдасына бір ғана Шарт жасалады.
8. Салымшы/заңды өкіл салымды басқа қатысушы банкке аудару кезінде ағымдағы шоттан қаражат алуды жүзеге асырмауға міндеттенеді.
9. Салымға енгізілетін минималды бастапқы біржолғы жарна республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшерін құрайды.
10. Тараптар қол қойған Шарт бірыңғай тізілімде тіркелуге жатады. Оператор салымшының Шарттың және Заң талаптарына сай келмеуіне байланысты оны бірыңғай тізілімде тіркеуден бас тартқан жағдайда Шарт бұзылады, жинақ шоты жабылады, енгізілген бастапқы жарна сомасы сыйақыны есепке жазбай/төлемей және қатысушы банктің қандай да бір комиссияларын шегерместен, салымшының/заңды өкілдің бірінші талабы бойынша қайтарылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес салымшының банктік шотына үшінші тұлғалардан жарналар қабылданады.
12. Салым қаражатын нысаналы мақсатта алу жағдайларын (ақшаны білім беру ұйымына бөліктермен аудару) және нысаналы жинақ төлемдерді уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтаруды қоспағанда, салымшының банктік шотынан ақшаны ішінара алуға жол берілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

5. Вознаграждение банка-участника начисляется ежемесячно в течение срока действия Договора и присоединяется к основной сумме вклада (капитализируется).
Сноска. Пункт 5 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Подписанием Договора вкладчик/законный представитель, дает согласие на раскрытие банковской тайны и тайны целевых накоплений (при наличии) оператору.
Сноска. Пункт 6 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. От имени или в пользу одного вкладчика заключается только один Договор.
8. Вкладчик/законный представитель обязуется не осуществлять снятие средств при переводе вклада в другой банк-участник.
9. Первоначальный минимальный разовый взнос во вклад составляет трехкратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
10. Договор, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре. В случае отказа в регистрации Договора оператором в едином реестре, в связи с несоответствием вкладчика требованиям Договора и Закона, Договор расторгается, сберегательный счет закрывается, внесенная сумма первоначального взноса выплачивается по первому требованию вкладчику/законному представителю, без начисления/выплаты вознаграждения и взимания каких-либо комиссий банка-участника.
Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На банковский счет вкладчика принимаются взносы от третьих лиц в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
12. Частичное изъятие денег с банковского счета вкладчика не допускается, за исключением случаев целевого изъятия средств вклада (перевод денег долями в организацию образования) и возврата выплат целевых накоплений на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 12 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Білім беру ұйымына шарттық негізде түскен кезде қатысушы банк салым сомасын салымшының (18 жасқа толмаған салымшының заңды өкілінің) тапсырмасы негізінде үлестермен (әрбір академиялық кезеңге немесе оқу жылына) немесе толық көлемде бір рет (оқудың барлық мерзіміне) аударады.
3-тарау. Мемлекет сыйлықақысы
14. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген Шарт бойынша жиырма жылдан аспайтын мерзімге есепке жазылады.
15. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу кемінде бір жыл болған салымға жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша ондағы нақты жинақталған қалдық сомаға жүзеге асырылады. Мемлекет сыйлықақысы Шарттың қолданылу мерзімінде есепке жазылады.
16. Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аударылған салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын есепке жазу бастапқы білім беру жинақтау салымы туралы шартының жасалған күні ескеріле отырып жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Мемлекет сыйлықақысы салымның негізгі сомасына қосылады (капиталға айналады).
18. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі.
19. Мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы:
1) Шарттың 14-тармағында белгіленген есепке жазу мерзімі аяқталған жағдайда;
2) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда;
3) салымшы қайтыс болған, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген не оны қайтыс болды деп жариялаған күннен бастап;
4) Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес салымдағы қаражат шетелдің білім беру ұйымына аударылған сәттен бастап тоқтатылады.
20. Мемлекеттің есептеген сыйлықақысын қатысушы банк оператордың мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы анықтама-үзіндісі бойынша оператордан көрсетілген анықтаманы алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мына жағдайларда:
1) салымшының бастамасы бойынша Шарт бұзылған немесе мерзімінің аяқталуына байланысты салым Шарты бойынша міндеттемесі нысаналы мақсатын сақтамай тоқтатылғанда;
2) егер күнтізбелік үш жыл ішінде салымшы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаса не басқа білім беру ұйымына оқуға түспесе, салымшы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткенде;
3) Заңда белгіленген мерзімге жетпей мемлекет сыйлықақысының төлену фактісі анықталғанда;

13. При поступлении в организацию образования на договорной основе сумма вклада переводится банком-участником на основании поручения вкладчика (законного представителя вкладчика, не достигшего 18 лет) долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).
Глава 3. Премия государства
14. Премия государства начисляется по зарегистрированному Договору на срок не более двадцати лет.
15. Начисление премии государства осуществляется ежегодно на фактически накопленный остаток суммы вклада по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия Договора.
16. Начисление премии государства по вкладам, переведенным из одного банка-участника в другой в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, производится с учетом даты заключения первоначального договора об образовательном накопительном вкладе.
Сноска. Пункт 16 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Премия государства присоединяется к основной сумме вклада (капитализируется).
18. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом.
19. Начисление премии государства прекращается:
1) в случае истечения срока начисления, установленного пунктом 14 Договора;
2) в случае истечения срока действия Договора;
3) со дня смерти, вступления в законную силу решения суда о признании вкладчика недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим;
4) с момента перечисления средств вклада в зарубежную организацию образования в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона.
20. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет банком-участником по справке-выписке оператора о размере суммы премии государства, в течение трех рабочих дней со дня получения указанной справки от оператора, в случаях:
1) расторжения по инициативе вкладчика Договора или прекращения обязательств по Договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления вкладчика из организации образования, если в течение этих трех лет вкладчик не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования;
3) обнаружения факта выплаты премии государства при сроке накоплений меньше срока, установленного Законом;

4) салымшы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқанда;
5) мемлекет сыйлықақысының артық есептелу фактісі анықталғанда бюджетке қайтаруы тиіс.
21.Үшінші тұлғалардың салымдарынан аудару кезінде салымға түскен мемлекет сыйлықақысы Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайларда бюджетке қайтаруға жатады.
22. Салымшы қайтыс болғанда не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда, салым:
1) оның мұрагерлерімен кез келген үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға жіберіледі (қайта ресімдеу);
2) мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып, оның мұрагерлеріне Шартты бұзу талаптары бойынша төленеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22-1. Сот әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған немесе денсаулық жағдайына байланысты салымшының оқуды жалғастыруға қабілеті болмаған жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін қоспағанда, салым:
1) салымшымен/заңды өкілмен кез келген үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға жіберіледі (қайта ресімдеу);
2) мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып, салымшыға/заңды өкілге Шартты бұзу талаптары бойынша төленеді.
Бұл ретте, қатысушы банк есептелген нысаналы жинақ төлемдерін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиғалардың басталғанын растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады.
Ескерту. 3-тарау 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
23. Қатысушы банк:
1) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде бюджетке қайтарылуы тиіс мемлекет сыйлықақысының сомасын салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;
1-1) Шартты бұзған кезде, одан әрі уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аудару үшін, қайтарылуы тиіс нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса) салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;
2) салымшыдан/заңды өкілінен Шарт шеңберінде қажетті құжаттарды ұсынуын талап етуге;

4) утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан;
5) обнаружения факта излишне начисленной премии государства.
21. Премия государства, поступившая на вклад при переводе с вкладов третьих лиц, подлежит возврату в бюджет в случаях, предусмотренных пунктом 20 Договора.
22. В случае смерти либо вступления в законную силу решения суда об объявлении умершим вкладчика, вклад:
1) направляется его наследниками на вклад, открытый (открываемый) в пользу любого третьего лица (переоформление);
2) выплачивается его наследникам по условиям расторжения Договора с сохранением премии государства.
Сноска. Пункт 22 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. В случае признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим или неспособности продолжать обучение вследствие состояния здоровья вкладчика, вклад за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений:
1) направляется вкладчиком/законным представителем на вклад, открытый (открываемый) в пользу любого третьего лица (переоформление);
2) выплачивается вкладчику/законному представителю по условиям расторжения Договора с сохранением премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений переводится банком-участником на банковский счет Вкладчика, открытый у уполномоченного оператора в течение семи рабочих дней со дня поступления документов, подтверждающих наступление событий, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 22-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Права и обязанности Сторон
23. Банк-участник вправе:
1) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора изъять подлежащую возврату в бюджет сумму премии государства с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета;
1-1) при расторжении Договора, изъять подлежащую возврату сумму выплат целевых накоплений (при наличии) с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета, для дальнейшего перевода на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
2) требовать от вкладчика/законного представителя предоставления необходимых документов в рамках Договора;

3) салымшының банктік шотына қате аударылған ақшалай соманы салымшының келісімінсіз алып қоюға;
4) ұсынылған енгізу кезеңділігін және салымға қосымша жарнаның мөлшерін есептеуге;
5) қатысушы банктің салымшының банктік шоты бойынша операциялар жасаған қызметі үшін комиссиялық сыйақыны, айырбастауға байланысты шығыстарды, қатысушы банктің шот бойынша операция күні не жүргізген кездегі қолданыста болған тарифтеріне сәйкес, бұл ретте тікелей мемлекеттің сыйлықақы сомасынан және (немесе) нысаналы жинақ төлемдерінен ұстамай, өндіріп алуға құқылы.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
24. Салымшы/заңды өкіл:
1) салымға ақша енгізуге, оның ішінде қатысушы банк ұсынған тәртіпте және мерзімдерде;
2) салымның жай-күйі туралы толық ақпарат алуға;
3) салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке толық көлемде бір жылда бір реттен асырмай аударуды жүзеге асыруға;
4) Шарт бойынша мемлекет сыйлықақысын алуға;
5) қатысушы банк Заңның талаптарына сай келмейді деп танылғанда және қатысушы банк пен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісім бұзылған жағдайда салымда жинақталған қаражат сомасын қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен, сондай-ақ есептелген нысаналы жинақ төлемдерімен (бар болса) бірге кез келген басқа қатысушы банкке аударуға;
6) жинақталған қаражат сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы бірыңғай тізілімде тіркелген салымға аударуға;
7) шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысы мен қатысушы банктің сыйақысын, сондай-ақ есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке алғандағы жинақталған салым қаражатынан оқу ақысын төлеуді жүзеге асыруға;
8) салымшыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда:
қатысушы банктің сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын әрі қарай есептеумен салымда қаражат жинақтауды жалғастыруға;
салымдағы қаражатты, есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға аударуға;
нысаналы жинақ төлемдері есебінен қалыптастырылған салым қаражатын (бар болса) уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударуға;
салымдағы қаражатты, білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударуға;
салымның қаражатын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, қатысушы банктің капиталға айналған сыйақысымен және есептелген мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға;

3) изымать ошибочно зачисленные на банковский счет вкладчика суммы денег, без согласия вкладчика;
4) рассчитывать рекомендуемую периодичность внесения и размер дополнительных взносов на вклад;
5) взимать комиссионное вознаграждение за услуги банка-участника по совершению операций по банковскому счету вкладчика, расходы, связанные с конвертацией, согласно тарифам банка-участника, действующим на день либо на момент проведения операций по счету, при этом, не удерживая комиссию, непосредственно с суммы премии государства и (или) выплат целевых накоплений.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Вкладчик/законный представитель вправе:
1) вносить деньги на вклад, в том числе в порядке и сроках, рекомендованных банком-участником;
2) получить полную информацию о состоянии вклада;
3) осуществить перевод вклада из одного банка-участника в другой банк-участник в полном объеме не более одного раза в год;
4) получать премию государства по Договору;
5) в случае признания банка-участника несоответствующим требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве банка-участника с оператором, перевести суммы накопленных средств вклада с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства, а также зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в любой другой банк-участник;
6) перевести суммы накопленных средств с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
7) в случае поступления в зарубежную организацию образования произвести оплату за обучение из накопленных средств вклада, с учетом начисленной премии государства и вознаграждения банка-участника, а также зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
8) в случае присуждения вкладчику образовательного гранта:
продолжить накопление средств вклада, с дальнейшим начислением вознаграждения банка-участника и премии государства;
перевести средства вклада на вклад, открытый (открываемый) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
перевести по заявлению всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на Договор на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
направить средства вклада на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
получить средства вклада с капитализированным вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);

9) оқудың барлық кезеңдері үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленгеннен кейін салымда қаражат қалған жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, салымшы/заңды өкіл аталған соманы қатысушы банктің сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға құқылы.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
25. Қатысушы банк:
1) Шарт жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін, сондай-ақ салымшының атына оператор арқылы ашылған қолданыстағы білім беру жинақтау салымы туралы шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыруы шартының жоқтығын тексереді;
2) салымшының банк шотына ақша қабылдайды;
3) ай сайынғы капиталдандыруды есепке ала отырып, салымшыға ай сайын салым сомасына сыйақы есептейді;
4) мемлекет сыйлықақысы, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) түскен жағдайда екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес оларды салымшының банк шотына есепке жазады;
5) салымшы/заңды өкіл білім беру ұйымына не шетелдік білім беру ұйымына қабылдану туралы растау құжаттарын және ақша аудару туралы тиісті тапсырманы ұсынған жағдайда бір жұмыс күні ішінде салымшының тапсырмасына сәйкес мөлшерде салым қаражатын тиісті білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының банктік шотына аударады;
6) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде оператордан мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтаманы алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оператор арқылы мемлекет сыйлықақысын бюджетке аударады;
7) салымшының/заңды өкілдің бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты Шарт бойынша міндеттемелер тоқтатылған салымның негізгі сомасын және есептелген сыйақыны, есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) қоспағанда, салымшыға/заңды өкілге қатысушы банктің сыйақы мөлшерлемесінен төмен емес мөлшерде төлейді;
8) салымшының/заңды өкілдің бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты Шарт бойынша міндеттемелер тоқтатылған есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады;

9) при остатке средств на вкладе после оплаты образовательных услуг за весь период обучения вкладчик/законный представитель вправе изъять данную сумму с вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии).
Сноска. Пункт 24 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Банк-участник:
1) при заключении Договора проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора об образовательном накопительном вкладе, открытого на имя вкладчика или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом через оператора;
2) принимает на банковский счет вкладчика деньги;
3) ежемесячно начисляет вкладчику вознаграждение на сумму вклада, с учетом ежемесячной капитализации;
4) при поступлении премии государства, выплат целевых накоплений (при наличии), в течение двух рабочих дней зачисляет их на банковский счет вкладчика, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;
5) при предоставлении вкладчиком/законным представителем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования либо в зарубежную организацию образования и соответствующего поручения о переводе денег, в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования/зарубежной организации образования в размере, согласно поручению вкладчика;
6) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора, в течение трех рабочих дней со дня получения справки о размере суммы премии государства от оператора перечисляет премию государства в бюджет через оператора;
7) в случае досрочного расторжения Договора по инициативе вкладчика/законного представителя или прекращения обязательств по Договору в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения, выплачивает основную сумму вклада и начисленное вознаграждение не ниже ставки вознаграждения банка-участника вкладчику/законному представителю, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений;
8) при досрочном расторжении Договора по инициативе вкладчика/законного представителя или прекращения обязательств по Договору в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;

9) салым қаражатын басқа қатысушы банкке немесе үшінші тұлғаның салымына аудару процесінде салымшыға/заңды өкілге қолма-қол ақшаны бермейді;
10) салымдар бойынша барлық шығыс операцияларын оператордан растама алғаннан кейін жүзеге асырады;
11) салым қаражатын басқа қатысушы банкке аудару кезінде төлем тапсырмасында есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын көрсетеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Салымшы/заңды өкіл:
1) ақшаны ұлттық валюта - теңгемен енгізеді;
2) салым қаражатынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың түпнұсқасын не көшірмесін ұсынады;
3) салым қаражатынан шетелдік білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке оқуға қабылдану туралы растау құжаттарын (білім беру қызметін көрсету туралы шарт, инвойс) нотариалды куәландырылған қазақ не орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынады;
4) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімге ақы төлеу үшін салымшыға білім беру гранты тағайындалуына байланысты салым қаражаты алынатын жағдайда "Жоғары және (немесе) жоғары оқуынан кейн білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4991 болып тіркелген) бекітілген нысандарға сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім беру грантын беру туралы куәлікті немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім грантын беру туралы куәлікті ұсынады;
5) салымшының қаза болуына, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тануы не қайтыс болды деп жариялауы немесе оның денсаулық жағдайы салдарынан оқуын жалғастыра алмауына байланысты салым қаражатын алу жағдайында растау құжаттарын ұсынады;
6) барлық оқу кезеңі үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленуіне байланысты салымда қалған қаражатты алу жағдайында білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растау құжатын ұсынады;
7) салымшының тұрғылықты орны, жеке басын куәландыратын құжатының деректемелері өзгерген жағдайда өзгеріс енгізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бұл туралы қатысушы банкке еркін нысанда хабарлайды;

9) не выдает вкладчику/законному представителю наличными деньгами в процессе перевода средств вклада в другой банк-участник или на вклад третьего лица;
10) производит все расходные операции по вкладам после получения подтверждения от оператора;
11) при переводе средств вклада в другой банк-участник в платежном поручении указывает сумму зачисленных выплат целевых накоплений.
Сноска. Пункт 25 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Вкладчик/законный представитель:
1) вносит деньги в национальной валюте – тенге;
2) предоставляет оригинал либо копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг из средств вклада в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) предоставляет подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг из средств вклада в зарубежные организации образования;
4) предоставляет свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ высшего образования или свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ послевузовского образования в соответствии с формами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в образовательной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991), в случае получения средств вклада, в связи с присуждением вкладчику образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования;
5) предоставляет подтверждающий документ в случае получения средств вклада, в связи со смертью, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности вкладчика продолжать обучение вследствие состояния здоровья;
6) предоставляет подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании, в случае получения остатка средств вклада в связи с оплатой образовательных услуг за весь период обучения;
7) в случае изменения места жительства, реквизитов документа, удостоверяющего личность вкладчика, уведомляет в течение семи рабочих дней со дня изменений в произвольной форме;

8) мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудармайды;
9) салым қаражатын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атындағы салымға аудару кезінде салым қаражатын алмайды;
10) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар болғанда салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шоттарынан бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын алуына келісімін береді;
11) Шартты бұзған кезде салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтарылуға жататын тиіс нысаналы жинақ төлемдерінің есептелген сомасын алуға келісім береді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5-тарау. Шартты өзгерту шарттары және бұзу тәртібі
27. Салымшының/заңды өкілдің/енгізушінің ақшаны енгізуі Шартқа қосымша келісімге қол қою қажеттілігінсіз, кез келген уақытта жүзеге асырылады.
28. Салымшы Шарт бойынша міндеттемелерін бұзған жағдайда қатысушы банк Шарттың нақты бұзылу күніне дейін күнтізбелік он күн бұрын салымшыны бұл туралы жазбаша ескертіп, Шартты біржақты тәртіппен бұзады. Бұл жағдайда салым салымшыға/заңды өкілге оның бірінші талабы бойынша төленеді, мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 2-тармағына сәйкес оператордың анықтама-үзіндісі бойынша бюджетке оператор арқылы қайтарылады, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтарылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған салымшының заңды өкілдерінің бастамасы бойынша Шарттың мерзімінен бұрын бұзылуына қатысушы банкке кәмелетке толмаған салымшының атынан заңды өкілі болу құқығын куәландыратын құжат (қорғаншылық және қамқоршылық органдары берген құжат және басқалар) ұсынылған кезде жол беріледі.
30. Салым "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналасқан депозиттерді міндетті кепілдендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерді міндетті кепілдендірудің нысаны болып табылады.
Қатысушы банк _____ жылғы "___"_____ №_____ куәліктің негізінде депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылады.
Егер қатысушы банк Ұлттық пошта операторы болып табылған жағдайда, салымның сақталуы "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны мемлекеттiк бағалы қағаздарға және өзге де өтiмдi қаржы құралдарына орналастыру арқылы қамтамасыз етіледі.

8) не переводит вклад из одного банка-участника в другой в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года, в связи с начислением премии государства;
9) не осуществляет снятие средств вклада при переводе средств вклада из одного банка-участника в другой и переводе на вклад третьих лиц;
10) дает согласие на изъятие суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора;
11) дает согласие на изъятие суммы зачисленной выплаты целевых накоплений, подлежащей возврату на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при расторжении Договора.
Сноска. Пункт 26 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Условия изменения и порядок расторжения Договора
27. Внесение вкладчиком/законным представителем/вносителем денег осуществляется в любое время, без необходимости подписания дополнительного соглашения к Договору.
28. В случае нарушения вкладчиком обязательств по Договору банк-участник расторгает Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив вкладчика об этом за десять календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, вклад выплачивается вкладчику/законному представителю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в бюджет через оператора, согласно пункту 2 статьи 14 Закона, выплаты целевых накоплений (при наличии) возвращаются на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 28 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Досрочное расторжение Договора по инициативе законных представителей несовершеннолетнего вкладчика, не достигшего 18 лет, допускается при предоставлении в банк-участник документов, удостоверяющих право законного представительства от имени несовершеннолетнего вкладчика (документы, выданные органом опеки и попечительства, и прочее).
30. Вклад является объектом обязательного страхования депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан". Банк-участник является участником системы обязательного гарантирования депозитов на основании свидетельства № _____ от "___" _____ года.
В случае если Банком-участником является Национальный оператор почты, сохранность вклада обеспечивается путем размещения его в государственные ценные бумаги и иные ликвидные финансовые инструменты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О почте".

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
31. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгеруіне байланысты депозиттерді кепілдендіру шарттары өзгерген жағдайда Шартқа, Шартты ұзарту жағдайларын қоса алғанда, заңнамадағы өзгерістерді ескере отырып кепілдендіру шарттары қолданылады.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
32. Шарттың 25-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттемелерді орындау кезінде қатысушы банк салымшыға мерзімі өткен әр күн үшін орындалмаған міндеттемелер сомасының мөлшерінен 0,1% мөлшерінде тұрақсыздық айыппұлын және салымшының тұрақсыздық айыппұлымен өтелмеген шығынын өтейді.
33. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттерін орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда айыпты Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
34. Салымшының білім беру кредиті бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін қатысушы банктің алдындағы жауапкершілігі қатысушы банк пен салымшы арасында жасалатын банктік қарыз шартында белгіленеді.
35. Тұрақсыздық айыппұлы (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7-тарау. Құпиялылық
36. Тараптар Шарттың шеңберінде алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайларды қоспағанда екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8-тарау. Форс-мажор
37. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда Шартқа қол қойылғаннан кейін басталған және Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.

Сноска. Пункт 30 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В случае изменения условий гарантирования депозитов в связи с изменением действующего законодательства Республики Казахстан, к Договору, включая случаи пролонгации Договора, применяются условия гарантирования, с учетом изменений в законодательстве.
Глава 6. Ответственность Сторон
32. При неисполнении обязательств, предусмотренных подпунктом 4) пункта 25 Договора банк-участник уплачивает вкладчику неустойку в размере 0,1% от размера суммы неисполненного обязательства за каждый день просрочки и возместить вкладчику убытки в части, не покрытой неустойкой.
33. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств, принятых по Договору, виновная Сторона несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 33 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Ответственность вкладчика перед банком-участником за нарушение обязательств по образовательному кредиту устанавливается в заключаемом между банком-участником и вкладчиком договоре банковского займа.
35. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
Сноска. Пункт 35 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Конфиденциальность
36. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках Договора без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Форс-мажор
37. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Договора и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Договору, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
38. Шарттың 37-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған Тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші Тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
39. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл Тарапты шарттық міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9-тарау. Дауларды қарау тәртібі
40. Шартты жасасу және орындау процесінде туындайтын немесе оған қатысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар он күндік мерзімде бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10-тарау. Қорытынды ережелер
41. Шарт қатысушы банкке салымның бастапқы сомасы (минималды бір жолғы жарна) енгізілген сәттен бастап күшіне енеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. В пункт 37 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 37 Договора, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Договору, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую Сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
Сноска. Пункт 38 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Не уведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую Сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.
Сноска. Пункт 39 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Порядок рассмотрения споров
40. Все разногласия и споры, возникающие в процессе заключения и исполнения Договора или связанные с ним, Стороны обязуются совместно рассмотреть в десятидневный срок. В случае не достижения согласия по возникшим спорным вопросам, спор рассматривается в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 40 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Заключительные положения
41. Договор вступает в силу с момента поступления в банк-участник первоначальной суммы вклада (минимального разового взноса).
Сноска. В пункт 41 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

42. Егер салым салымшымен/заңды өкілмен оны орналастыру мерзімі аяқталғаннан кейін талап етілмесе және/немесе Тараптардың бірде біреуі оның қолданысын тоқтатуға ниет білдірмесе, онда қатысушы банктің қарастыруы бойынша Шарт мерзімі салымды орналастыру мерзімін ұзарту күніне осы салым түріне қолданылатын сыйақы мөлшерлемесі бойынша сыйақыны есептеумен оның қолданылу мерзіміне автоматты түрде және сол шарттарда ұзартылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
43. Шартқа енгізілетін кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша жазбаша келісімдерді жасау және қол қою жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
44. Шартта көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты бұл өзгерістер туралы жеті жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
45. Шартпен реттелмейтін бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
46. Шарт бірдей заңды күші бар төрт данада Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
47. Шартқа қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

42. В случае, если вклад не востребован вкладчиком/законным представителем по окончании срока его размещения и/или ни одна из Сторон не выразит намерения прекратить его действие, то по усмотрению банка-участника, Договор продлевается автоматически на тот же срок и на тех же условиях, с начислением вознаграждения по ставке вознаграждения, действующей для данного вида вклада на день продления срока размещения вклада.
Сноска. Пункт 42 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Любые изменения и дополнения к Договору производятся путем составления и подписания дополнительных письменных соглашений.
Сноска. В пункт 43 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В случае изменения информации, указанной в Договоре, соответствующая Сторона обязана уведомить другую Сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
Сноска. Пункт 44 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В части, не урегулированной Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 45 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Договор составлен в четырех экземплярах по два экземпляра для каждой из Сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
Сноска. Пункт 46 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями.
Сноска. В пункт 47 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қатысушы банк
___________________________
(банктің атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Салымшы/Заңды өкіл
___________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
___________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты
Серия № ______________
"___"________ 20___ж.
Бұдан әрі "Қатысушы-сақтандыру ұйымы" деп аталатын
"________________________________________________________________________"
(сақтандыру ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
атынан жарғының, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган 20__ ж. ________ __ берген № _____ лицензияның және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қатысушы-сақтандыру ұйымы бекіткен "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру" сыныбы бойынша Сақтандыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде әрекет етуші _____________________________________________________________________ бір тараптан
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және бұдан әрі "Сақтанушы, Сақтандырылушы" деп аталатын азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері)
жеке басты куәландыратын құжат____________________________________________,
(серия, нөмірі)
________________________________ берген екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп
(кіммен) (берілген күні)
"Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бұдан әрі "Пайда алушы" деп аталатын азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері,
резиденттік белгісі және экономика секторының коды)
пайдасына төмендегілер туралы осы білім беру жинақтау сақтандыруы шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 11. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Банк-участник
___________________________
(наименование банка)
___________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, печать (при наличии))
Вкладчик/Законный представитель
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________
(индивидуальный идентификационный номер,
адрес)
______________________________
(подпись)
Приложение 2
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовой договор образовательного накопительного страхования
Серия № _______ "___" ________ 20___г.
_________________________________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации)
в дальнейшем именуемое "Страховая организация-участник",
в лице ___________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего (ей) на основании
_________________________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
устава, лицензии на право осуществления страховой деятельности по отрасли
"страхование жизни" по классу "страхование жизни в рамках государственной
образовательной накопительной системы" от "___"_______ 20___г. №___,
выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций, и Правил страхования по классу
"страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной
системы" (далее – Правила), утвержденных Страховой организацией-участником
в соответствии с подпунктом 18) статьи 3 Закона Республики Казахстан
"О страховой деятельности", с одной стороны, и гражданин (гражданка)
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер, место жительства)
документ, удостоверяющий личность
__________________________________________________________________,
(серия, номер)
выданный _________________________________________________________,
именуемый (-ая) в дальнейшем (кем выдан, дата выдачи)
"Страхователь, Застрахованный", с другой стороны, далее совместно именуемые
"Стороны", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной
образовательной накопительной системе" (далее – Закон), заключили настоящий
договор образовательного накопительного страхования (далее – Договор) в пользу
гражданина (гражданки)
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер, признак резидентства и код сектора экономики)
именуемого в дальнейшем "Выгодоприобретатель", о нижеследующем.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шарттың мәні Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу, ал Қатысушы сақтандыру ұйымының сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде пайда алушының пайдасына сақтандыру төлемін жүзеге асыру міндеттемесі болып табылады.
Сақтандыру объектісі Сақтанушының (Пайда алушының) сақтандыру арқылы қорғау мерзімі аяқталғанға дейін Сақтандырылушының өмір сүруімен, қайтыс болуымен немесе сақтандырылушыға сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңінде бірінші немесе екінші топтағы мүгедектіктің белгіленуімен байланысты мүліктік мүдделері болып табылады.
2. Шарт жазбаша нысанда жасалады.
Электрондық нысанда шарт жасасу кезінде Сақтанушы (Сақтандырылушы, Пайда алушы) мен Қатысушы-сақтандыру ұйымы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-2-бабына сәйкес айқындалады.
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу және Сақтанушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректері бар Сақтанушының өтініші шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
3. Жеке деректерді жинауға және өңдеуге, Қатысушы - сақтандыру ұйымының және оператордың сақтандыру, нысаналы жинақтар (бар болса) құпиясын ашуға келісімді Сақтанушы (Заңды өкіл) Шарт жасасқанға дейін сақтандыруға өтінішті ресімдеу кезінде береді.
Қатысушы - сақтандыру ұйымы мен оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректердi таратуға, Сақтанушы мен Сақтандырылушының сақтандыру, нысаналы жинақтар (бар болса) құпиясын ашуға жауапты болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Мемлекет сыйлықақысының мөлшері Заңмен белгіленеді.
4-1. Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;
2) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;

Глава 1. Общие положения
1. Предметом Договора является обязательство Страхователя уплатить страховую премию (страховые взносы), а Страховой организации-участника осуществить страховую выплату в пользу Выгодоприобретателя в результате возникновения страхового случая.
Объектом страхования является имущественные интересы Страхователя (Выгодоприобретателя), связанные с дожитием Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты, смертью или установлением Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты
2. Договор заключается в письменной форме.
При заключении договора в электронной форме порядок обмена электронными информационными ресурсами между Страхователем (Застрахованным, Выгодоприобретателем) и Страховой организацией-участником определяется статьей 15-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Основанием для заключения Договора является заявление Страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации Страхователя.
3. Согласие на сбор и обработку персональных данных, раскрытие тайны страхования, целевых накоплений (при наличии) Страховой организации-участнику и оператору предоставляется Страхователем (Законным представителем) до заключения Договора при оформлении заявления на страхование.
Страховая организация-участник и оператор несут ответственность за распространение персональных данных, раскрытие тайны страхования, целевых накоплений (при наличии) Страхователя и Застрахованного в соответствии с законодательством Республики Казахстана.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер премии государства устанавливается Законом.
4-1. В Договоре используются следующие понятия:
1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;

3) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.
Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі, сақтандыру сомасының, сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері, Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу тәртібі және мерзімі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Шарт Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген кезден бастап, ал оны бөліп - бөліп төлеген кезде – бірінші сақтандыру жарнасын төлеген кезден бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және қоса алғанда, _____жылғы "__" _______ дейін қолданылады.
6. Сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңі: _____жылғы "__" _______ бастап _____ жылғы "__" _______ дейін.
7. Шарт бойынша сақтандыру сомасы ______________ теңгені құрайды.
8. Сақтандыру аумағы: бүкіл әлем.
9. Қатысушы-сақтандыру ұйымына төлеу үшін сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері _______________________ теңгені құрайды. (сандармен және жазумен)
9-1. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу Сақтанушының өз қаражаты есебінен және Пайда алушының нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу:
бір рет (сақтандыру сыйлықақысы) - ____ жылғы "__" ________ дейінгі мерзімде;
бөліп төлеу (сақтандыру жарналары) - ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда бір рет немесе жылына бір рет.
Сақтандыру жарналарын төлеу "__" ________ кешіктірілмей жүзеге асырылады.

3) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.
Иные понятия, используемые в Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Период действия Договора, размеры страховой суммы, страховой премии (страховых взносов), порядок и сроки уплаты страховой премии (страховых взносов) по Договору
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты страхователем страховой премии, а при уплате ее в рассрочку – первого страхового взноса, и действует по "___" _________ ____года, включительно.
6. Период действия страховой защиты: с "___" _________ ____ года по "___" _________ ____ года.
7. Страховая сумма по договору составляет ____________________ тенге.
8. Территория страхования: весь мир.
9. Размер страховой премии (страховых взносов) для оплаты Страховой организации–участнику составляет ______________________________ тенге. (цифрами и прописью)
9-1. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется за счет собственных средств Страхователя и за счет выплат целевых накоплений Выгодоприобретателя (при наличии).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется:
единовременно (страховая премия) - в срок до "___" _________ ____ года;
в рассрочку (страховые взносы) – ежемесячно, ежеквартально, один раз в полгода или один раз в год.
Оплата страховых взносов осуществляется не позднее "_____" _____________.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Шарт бойынша сақтандыру жағдайы
11. Сақтандыру жағдайы дегеніміз:
1) Сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі;
2) Сақтандырылушы сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы;
3) Шарттың 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Егер 11-тармақтың 3) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы мыналар салдарынан орын алса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудан босатылады:
1) Шарт қолданысының алғашқы 2 (екі) жылында өзіне-өзі қол жұмсау;
2) ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивті ластанудың әсері;
3) әскери іс-қимылдар;
4) азаматтық соғыс, халық толқулары, кез келген тәртіпсіздіктер немесе ереуілдер;
5) медициналық мекеменің білікті дәрігері тағайындаған дәрілік заттарды қолдануды қоспағанда, сақтанушының есірткі немесе психотроптық заттарды қолдануы (медициналық куәландыру/сараптама жүргізген ұйымдардың қорытындысы болған жағдайда);
6) қажетті қорғаныс жағдайында және аса қажеттілік жағдайында жасалған әрекеттерді қоспағанда, Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған немесе оның басталуына ықпал ететін қасақана әрекеттері;
7) алкогольдік (есірткілік) масаңдық, оның ішінде алкогольдік (есірткілік) масаңдық күйінде көлік жүргізу;
8) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы қасақана қылмыстар немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар болып танылған әрекеттерi;
9) Сақтандырылушының кәсіпқой спорт түрлерімен немесе қауіпті спорт түрлерімен айналысуы (қысқы, су асты, ат спорты, авто және мотоцикл жарыстары, авиация, күштемелі спорт түрлері, жартасқа өрмелеу, альпинизм, дельтапландар, парашютпен секіру, шығыс, жауынгерлік және спорттық жекпе-жек түрлері, мұз астында және үңгірде сүңгу, жабдықсыз сүңгу) немесе осы сияқты жаттығулар, сондай-ақ трюктерді орындау, физикалық зақымдану қаупінің жоғарылауымен, өмірге қауіп төндірумен байланысты кез келген жарыстарға қатысу) (Сақтанушы (Сақтандырылушы) сақтандыруға қабылданған кезде немесе сақтандырудың қолданылу мерзімі ішінде бұл ақпаратты Сақтандырушыдан жасырған және сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген жағдайда);

Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Страховой случай по Договору
11. Страховым случаем является:
1) дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты;
2) установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты;
3) смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 Договора.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Страховая организация-участник освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай, предусмотренный подпунктом 3) пункта 11, наступил вследствие:
1) суицида в первые 2 (два) года действия Договора;
2) воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения;
3) военных действий;
4) гражданской войны, народных волнений, массовых беспорядков или забастовок;
5) употребления Застрахованным наркотических средств или психотропных веществ, за исключением употребления лекарств, предписанных квалифицированным врачом медицинского учреждения (при наличии заключения организаций, проводивших медицинское освидетельствование / экспертизу);
6) умышленных действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
7) алкогольного (наркотического) опьянения, в том числе управление транспортным средством в состоянии алкогольного (наркотического) опьянения;
8) действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, признанных в установленном законодательными актами порядке умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
9) занятий Застрахованным профессиональным спортом или опасными видами спорта (зимние, подводные, конные, авто и мотогонки, авиационные, силовые виды спорта, скалолазание, альпинизм, дельтапланеризм, парашютный спорт, восточные, боевые и спортивные единоборства в контакте, подледный и пещерный дайвинг, погружения без оборудования) либо тренировок такого типа, а также выполнения трюков, участия в любых соревнованиях, связанных с повышенным риском получения физического ущерба, риском для жизни (в случае, если Страхователь (Застрахованный) скрыл данную информацию от Страховщика при приеме на страхование либо в период действия страхования и иное прямо не предусмотрено договором страхования);

10) авиакомпанияның лицензиясы бар жолаушылар әуе кемесiнде (растайтын құжаттар болған кезде) жолаушы ретiнде ұшуды қоспағанда, ұшу аппараттарында ұшу;
11) онкологиялық ауру немесе қатерлі ісіктің (онкологиялық ауру) пайда болуымен байланысты ауру, егер сақтандыру жағдайы сақтандыру шартының алғашқы екі жылы ішінде орын алса;
12) АИТВ-инфекциясы (ЖИТС) немесе АИТВ-инфекциясымен (ЖИТС) байланысты ауру.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Шарттың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына Шарттың 36-тармағында көзделген растайтын құжаттарды ұсына отырып, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген кезеңде сақтандыру жарналарын төлеуден босатылады.
Сақтанушыға берілген бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік жойылған (мүгедектікті оңалту) сәттен бастап Сақтанушы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеуді қайта бастауға міндетті. Бұл ретте Шарт бойынша сақтандыру сомасы өзгеріссіз қалады.
4 -тарау. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
14. Пайда алушы Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі - білім беру ұйымы) немесе Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі - шетелдік білім беру ұйымы) оқуға қабылданған жағдайда Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға өтініш;
2) білім беру ұйымдарында білім беру қызметтеріне ақы төлеу кезінде білім беру қызметтерін көрсету шартының көшірмесі;
3) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде қазақ не орыс тiлiндегi нотариалды куәландырылған аудармасы бар оқуға қабылданғаны туралы растайтын құжаттар (бiлiм беру қызметiн көрсету туралы шарт, инвойс);
4) Пайда алушының банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасау құқығын шектей отырып, шетелдік білім беру ұйымына білім беру қызметіне ақы төлеу мақсатында ғана осы тұлғаның атына "эскроу-шот" режиміндегі банктік шот ашу және сақтандыру төлемі сомасын осы шотқа аудару үшін қажетті құжаттар.
Пайда алушыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мынадай құжаттарды ұсынады:

10) полета на летательных аппаратах, за исключением полета в качестве пассажира на пассажирских воздушных судах лицензируемой авиакомпании (при наличии подтверждающих документов);
11) онкологического заболевания или заболевания, связанного с возникновением злокачественного новообразования (онкологическим заболеванием), если страховой случай наступил в течение первых двух лет действия договора страхования;
12) заболеванием ВИЧ-инфекцией (СПИД) или заболеванием, связанным с ВИЧ-инфекцией (СПИД).
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора, Страхователь освобождается от уплаты страховых взносов на период установления ему инвалидности первой или второй группы, с предоставлением подтверждающих документов Страховой организации-участнику, предусмотренных пунктом 36 Договора.
С момента снятия установленной Страхователю инвалидности первой или второй группы (реабилитации инвалидности) Страхователь обязан возобновить уплату страховых взносов по Договору. При этом страховая сумма по Договору остается неизменной.
Глава 4. Порядок осуществления страховой выплаты
14. При поступлении Выгодоприобретателя на обучение в юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – организация образования) или юридическое лицо, созданное и действующее за пределами территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – зарубежная организация образования), Страхователь (Выгодоприобретатель) предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты;
2) копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг в организации образования;
3) подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования;
4) документы необходимые для открытия банковского счета в режиме "эскроу-счета" на имя Выгодоприобретателя с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету исключительно в целях оплаты услуг образования в зарубежную организацию образования и перевода суммы страховой выплаты на этот счет.
При присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (Выгодоприобретатель) предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:

1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға не Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және сақтандыру төлемін білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеу үшін жұмсауға не мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын аударуға, үшінші тұлғаның пайдасына Шартты төлеуге өтініш;
2) есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуды жүзеге асыруға өтініш;
3) "Жоғары және (немесе) жоғары оқуынан кейн білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4991 болып тіркелген) бекітілген нысандарға сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім беру грантын беру туралы куәлік немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім грантын беру туралы куәлік.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-1. Шарт бойынша есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса), Пайда алушыға білім гранты тағайындалған жағдайда, Сақтанушы, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - пайда алушы не оның заңды өкілі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда:
1) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында пайдалану үшін уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуға немесе аудару кезіндегі валюталар бағамы бойынша АҚШ долларында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында ашылған Пайда алушының нысаналы жинақтау шотына қайтаруға;
2) білім берудің басқа деңгейлерін алу мақсатында Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және Шарт бойынша сақтандыру төлемін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге жұмсауға құқылы.
Ескерту. 4-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Білім беру ұйымына шарт негізінде қабылданған кезде сақтандыру төлемін Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушының/Пайда алушының (18 жасқа толмаған пайда алушының заңды өкілі) өтініші негізінде үлестермен (әр академиялық кезең немесе оқу жылы үшін) немесе бір рет толық көлемде (барлық оқу кезеңі үшін) білім беру ұйымына жүзеге асырады.

1) заявление на осуществление страховой выплаты либо продление срока действия Договора и направление страховой выплаты на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования, либо на перевод выкупной суммы по Договору, с учетом премии государства, на оплату Договора в пользу третьего лица;
2) заявление на осуществление перевода зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии) на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
3) свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ высшего образования или свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ послевузовского образования в соответствии с формами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991).
Сноска. Пункт 14 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Сумму выплат целевых накоплений (при наличии), зачисленную по Договору, при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь, в случае смерти Страхователя - Выгодоприобретатель либо его законный представитель, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, вправе:
1) перевести на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора, для использования в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования либо возврата в долларах США по курсу валют на момент перевода на целевой накопительный счет Выгодоприобретателя, открытый в едином накопительном пенсионном фонде;
2) продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При поступлении в организацию образования на договорной основе страховая выплата осуществляется Страховой организацией-участником в организацию образования на основании заявления Страхователя/Выгодоприобретателя (законного представителя выгодоприобретателя, не достигшего 18 лет) долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).

16. Мерзімді түрде төлемдерді жүзеге асыру кезінде Сақтанушы Шарт бойынша мерзімді төлемдерді индексациялауға құқылы.
Мерзімді түрде жүргізілетін төлемдерді индекстеу мөлшерлемесі __________________ пайызды құрайды. (санмен және сөзбен)
17. Қатысушы-сақтандыру ұйымы білім беру ұйымының банктік шотына сақтандыру төлемін аударуды Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына сақтандыру төлемін жүзеге асыруға жазбаша өтінішті берген және Шартың 14-тармағында көзделген барлық қажетті құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
18. Пайда алушы шетел білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда сақтандыру төлемі Шарттың 17-тармағында белгіленген мерзімде "эскроу шот" режимінде банк шотына ақша сомасын аудару арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
19. "Эскроу шот" режимінде банк шотын ашуға арналған шығыстар Қатысушы-сақтандыру ұйымының қаражаты есебінен төленеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. Сақтандыру төлемiнiң сомасы Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн оқудың бүкiл кезеңi үшiн бiлiм беру қызметiне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемi, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне төленуі тиіс.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
21. Білім беру ұйымынан немесе шетелдік білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда Қатысушы - сақтандыру ұйымы Сақтанушыға (Пайда алушыға) үш жылдан аспайтын мерзімге сақтандыру төлемдерін төлеу мерзімін кейінге қалдырады.
Қатысушы - сақтандыру ұйымы мына жағдайларда бюджетке қайтаруға жататын есепке жатқызылған мемлекет сыйлықақысын және уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жататын есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) шегере отырып, сатып алу сомасын:

16. При осуществлении выплат на периодической основе, Страхователь имеет право на индексацию периодических выплат по Договору.
Размер ставки индексации выплат, осуществляемых на периодической основе, составляет __________________ процентов. (цифрами и прописью)
17. Страховая организация-участник осуществляет перевод страховой выплаты на банковский счет организации образования в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента предоставления Страхователем/Выгодоприобретателем Страховой организации-участнику письменного заявления на осуществление страховой выплаты и получения всех необходимых документов, предусмотренных пунктом 14 Договора.
18. При поступлении Выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования страховая выплата осуществляется путем перевода суммы денег на банковский счет в режиме "эскроу-счета" в срок, предусмотренный пунктом 17 Договора.
Сноска. Пункт 18 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Расходы по открытию банковского счета в режиме "эскроу-счета" оплачиваются за счет средств Страховой организации-участника.
Сноска. Пункт 19 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю.
Сноска. Пункт 20 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Страховая организация-участник предоставляет Страхователю (Выгодоприобретателю) отсрочку оплаты страховых выплат на срок не более трех лет при отчислении из организации образования или зарубежной организации образования.
Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы, за вычетом начисленной премии государства, подлежащей возврату в бюджет, и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежащей возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора в следующих случаях:

1) Пайда алушы шығарылған білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қалпына келтірілмегенде;
2) басқа білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қабылданбағанда төлейді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22. Пайда алушы қайтыс болғанда не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - оның мұрагерлері:
1) Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға құқылы.
Бұл ретте есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мұраға қалдырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22-1. Сот әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған немесе денсаулық жағдайына байланысты Пайда алушының оқуды жалғастыруға қабілеті болмаған жағдайда, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - оның мұрагерлері:
1) Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға құқылы.
Бұл ретте, Қатысушы - сақтандыру ұйымы есептелген нысаналы жинақ төлемдерін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиғалардың басталғанын растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған Пайда алушынының банктік шотына аударады.
Ескерту. 4-тарау 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Шарттың 22-тармағында көзделген жағдай басталған кезде Сақтанушы, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – Пайда алушының қамқоршысы не Пайда алушы қайтыс болған жағдайда – Сақтанушының мұрагерлері Қатысушы- сақтандыру компаниясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, сатып алу сомасын алуға не Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен алмастыруға өтініш;

1) не восстановление Выгодоприобретателя в отчисленной организации образования или зарубежной организации образования;
2) не поступление на обучение в другую организацию образования или зарубежную организацию образования.
Сноска. Пункт 21 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При смерти Выгодоприобретателя либо вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим, Страхователь, при смерти Страхователя - его наследники, вправе:
1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений наследуется в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. В случае признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим или неспособности продолжать обучение вследствие состояния здоровья Выгодоприобретателя, Страхователь, при смерти Страхователя - его наследники, вправе:
1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений переводится Страховой организацией-участником на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора в течение семи рабочих дней со дня поступления документов, подтверждающих наступление событий, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 22-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. При наступлении события, предусмотренного пунктом 22 Договора, Страхователь, при смерти Страхователя – опекун Выгодоприобретателя, либо при смерти Выгодоприобретателя – наследники Страхователя, предоставляют Страховой организации-участнику следующие документы:
1) заявление на получение выкупной суммы с сохранением премии государства либо на замену Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;

2) Пайда алушының қайтыс болу фактісін растайтын, соттың әрекетке қабілетсіз, хабар-ошарсыз кеткен деп тануы немесе қайтыс болды деп жариялауы не Пайда алушының денсаулық жағдайына байланысты оқуын жалғастыруға қабілетсіздігі туралы құжат.
24. Шарттың қолданылу кезеңі ішінде Сақтандырылушы қайтыс болғанда және бұл Шарт талаптарына сәйкес сақтандыру жағдайы болып табылмайтын жағдайда Шарт Сақтандырылушы қайтыс болған күннен бастап бұзылады, ал Сақтандырылушының мұрагерлері, сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, алуға құқылы. Бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бюджетке қайтарылуға жатады, нысаналы жинақ төлемдер сомасы (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жатады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5-тарау. Шарт бойынша төлем шарттары және сатып алу сомасының мөлшері
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
25. Сақтандырушы сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы өтініш беру арқылы немесе Қатысушы-сақтандыру ұйымының бастамасы бойынша Шарт бұзылған жағдайда алуға құқылы. Бұл ретте мемлекет сыйлықақысы бюджетке қайтарылуға жатады, нысаналы жинақ төлемдер сомасы (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жатады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Сатып алу сомасын алу үшін, егер бар болса, Сақтанушы мыналарды ұсынуы тиіс:
1) жазбаша өтініш;
2) Сақтанушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) егер ол қағаз жеткізгіште ресімделсе, Шарттың түпнұсқасы немесе телнұсқасы.
27. Сақтанушыға төленуге жататын сатып алу сомасының мөлшері Сақтанушының Шартты бұзу туралы өтініші келіп түскен күнгі жағдай бойынша есептеледі.
28. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын, егер бар болса, Шарттың 26-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде төлейді.

2) документ, подтверждающий факт смерти Выгодоприобретателя, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности Выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья.
24. При смерти Застрахованного, наступившей в период действия Договора и не являющейся страховым случаем в соответствии с условиями Договора, действие Договора прекращается с даты смерти Застрахованного, и наследники Застрахованного имеют право получить выкупную сумму, при ее наличии. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет, сумма выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежит возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 24 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Условия выплаты и размер выкупной суммы по Договору
Сноска. В заголовок главы 5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Страхователь имеет право получить выкупную сумму, при наличии таковой, обратившись с заявлением о досрочном прекращении Договора или при прекращении Договора по инициативе Страховой организации - участника. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет, выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежат возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 25 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Для получения выкупной суммы, при наличии таковой, Страхователь должен предоставить:
1) письменное заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность Страхователя;
3) оригинал или дубликат Договора, при его оформлении на бумажном носителе.
27. Размер выкупной суммы, подлежащий оплате Страхователю, рассчитывается на дату получения заявления от Страхователя о расторжении Договора.
28. Страховая организация - участник выплачивает выкупную сумму, при наличии таковой, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 26 Договора.

29. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын төлеу кезінде, егер бар болса, мерзімінен бұрын тоқтатылған күнге дейін мерзімі өткен сақтандыру жарналары бойынша Сақтанушының берешегі көлеміндегі ақша сомасын, Шартты бұзу күніне мемлекет сыйлықақысының есептелген сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса), сондай-ақ Сақтанушының Қатысушы-сақтандыру ұйымы алдындағы кез келген басқа берешекті, оның ішінде айырбастауға байланысты шығыстарды ұстап қалуға құқылы.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
30. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Сақтанушыдан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) сақтандыру төлемінен бас тартуға:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша;
сақтандыру жағдайы болып табылмайтын себептер бойынша Сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда;
Сақтанушы денсаулық жағдайы, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған ақпарат берген жағдайда;
егер оқиға Сақтанушымен Шарт бойынша сақтандыру қорғауы қолданыста болмаған кезеңде орын алса;
Қатысушы-сақтандыру ұйымына Сақтанушының қайтыс болу себебін растайтын құжаттар ұсынылмаған және (немесе) Сақтандырылушының қайтыс болу себебі анықталмаған, оның ішінде жұбайының, жақын туыстарының немесе заңды өкiлдерiнiң жазбаша өтiнiшi немесе сол адам тірі кезінде берген жазбаша өсиетi негізінде патологоанатомиялық сараптаманы жүргізуден бас тартқан жағдайда.
Шарттың осы тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке және есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтара отырып, сатып алу сомасын төлейді.
3) осы Шартта көрсетілген құжаттармен расталған мәліметті тексеру үшін мемлекеттік деректер қорынан алынған электрондық мәліметті/ақпаратты пайдалануға құқылы.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
31. Сақтандырушы:

29. Страховая организация - участник при выплате выкупной суммы, при наличии таковой, вправе удержать сумму денег в размере задолженности Страхователя по просроченным страховым взносам, причитающимся к уплате до наступления даты досрочного прекращения, начисленную сумму премии государства, зачисленную выплату целевых накоплений (при наличии) на дату расторжения Договора, а также любую другую задолженность Страхователя перед Страховой организации-участником, в том числе расходы, связанные с конвертацией.
Сноска. Пункт 29 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Права и обязанности Сторон
30. Страховая организация-участник вправе:
1) требовать от Страхователя исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) отказать в страховой выплате:
по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами;
при смерти Застрахованного по причине, не являющейся страховым случаем;
при сообщении Страхователем заведомо ложных сведений о состоянии здоровья, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
если событие с Застрахованным произошло в период, когда страховая защита по Договору не действовала;
при не предоставлении Страховой организации-участнику документов, подтверждающих причину смерти Застрахованного, и (или) не установление причины смерти Застрахованного, в том числе отказ от проведения патологоанатомического вскрытия на основании письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни.
В случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта Договора, Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы с возвратом премии государства в бюджет и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
3) для проверки сведений, подтверждаемых документами, указанными в настоящем Договоре использовать электронные сведения/информацию из государственных баз.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Страхователь вправе:

1) Қатысушы-сақтандыру ұйымынан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Шарт бойынша толық ақпарат алуға;
3) есептелген мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, сатып алу сомасын ала отырып Шартты бұзуға;
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда сатып алу сомасын есептелген мемлекет сыйлықақысымен және есептелген нысаналы жинақ төлемдерімен (бар болса) қоса кез келген басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Пайда алушыға білім беру грантын тағайындаған жағдайда Сақтанушы (Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі):
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, есептелген Шарт бойынша сақтандыру төлемін, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, алуға;
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және басқа білім деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеуге Шарт бойынша сақтандыру төлемін бағыттауға;
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына жасалатын (жасалған) сақтандыру шартына төлеуге аударуға құқылы;
6) өтініш бойынша бұрын Шартқа есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуға құқылы.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
32. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Пайда алушының Заңда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн, сондай-ақ Пайда алушының пайдасына жасалған қолданыстағы сақтандыру шартының немесе Пайда алушы мен салымшы бiр тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шарттың болмауын тексереді;
2) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда бұл туралы Сақтанушыны 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;

1) требовать от Страховой организации-участника исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) получить полную информацию по Договору;
3) расторгнуть Договор с получением выкупной суммы, за исключением начисленной премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
4) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, перевести выкупную сумму с учетом начисленной премии государства и зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в любую другую страховую организацию-участник;
5) при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (при смерти Страхователя - Выгодоприобретатель либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель) вправе:
получить страховую выплату по Договору, рассчитанную с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
перевести выкупную сумму по Договору с учетом инвестиционного дохода и премией государства на оплату договора страхования, заключенного (заключаемого) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
перевести по заявлению всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на Договор, на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 31 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Страховая организация-участник:
1) проверяет соответствие Выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, заключенного в пользу Выгодоприобретателя или договора образовательного накопительного вклада, по которым Выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;
2) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, уведомляет Страхователя в течение 3 (трех) рабочих дней;

3) Шартта белгiленген мерзiмде сақтандыру жарнасын (бiрiншiсiн қоспағанда) алмаған жағдайда Сақтанушыға кезектi сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабарлайды. Сақтанушыға сақтандыру сыйлықақыларын төлеу қажеттігі туралы хабарлама хабарламаның жіберілгенін растауға мүмкіндік беретін тәсілмен жіберіледі;
4) Сақтанушының бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, бюджетке қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысын және уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жататын есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Шарт бойынша сатып алу сомасын төлейді;
5) Сақтанушы басқа Қатысушы- сақтандыру ұйымымен білім беру жинақтау сақтандыру шартын жасасқан жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысын және есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке ала отырып, сатып алу сомасын басқа Қатысушы-сақтандыру ұйымына аударады;
6) білім беру ұйымына сақтандыру төлемін, сатып алу сомасын және есептелген мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аудару барысында немесе үшінші тұлғаның пайдасына сақтандыру шартын жасасу кезінде Сақтанушыға (Пайда алушыға) ақшаны қолма-қол ақша түрінде бермейді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
33. Сақтанушы (Пайда алушы):
1) Шарт жасасуға өтініште сақтандыру жағдайының болу ықтималдығын айқындау үшiн айтарлықтай маңызы бар өзiне белгiлi барлық ақпаратты көрсетеді және ұсынылған мәлімет үшiн жауапты болады;
2) сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) Шартта белгiленген мерзiмдерде және шарттарда қолма-қол немесе қолма-қол емес ақшалай нысанда төлейді;
3) Шартта белгіленген жағдайларда және көлемде Қатысушы-сақтандыру ұйымына құжаттарды береді;
4) сақтандыру төлемінің мөлшері оқудың барлық кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге толық сомадан асып кеткен жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін артылған сома мөлшерінде сақтандыру төлемін алуға білім беру ұйымының немесе шетелдік білім беру ұйымының растайтын құжатын ұсынады;
5) Пайда алушы оқуға қабылданған, ауысқан, академиялық демалыс ресімдеген, қайта қабылданған, білім беру ұйымынан немесе шетелдік білім беру ұйымынан шығарылған, оның ішінде оқу бітіруіне байланысты шығарылған жағдайда оған қатысты растайтын құжаттарды 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады;

3) при неполучении страхового взноса (за исключением первого) в установленный Договором срок, уведомляет Страхователя о необходимости уплаты очередного страхового взноса. Уведомление о необходимости уплаты страховых взносов направляется Страхователю способом, позволяющим подтвердить отправку уведомления;
4) при досрочном расторжении Договора по инициативе Страхователя, выплачивает выкупную сумму по Договору, за исключением премии государства, подлежащей возврату в бюджет и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежащей возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
5) переводит выкупную сумму, с учетом начисленной премии государства и зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в другую Страховую организацию-участник, при заключении Страхователем договора образовательного накопительного страхования с другой страховой организацией-участником;
6) не выдает Страхователю (Выгодоприобретателю) наличными деньгами в процессе перевода страховой выплаты в организацию образования, выкупной суммы, начисленной премии государства, зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в другую страховую организацию-участник или при заключении договора страхования в пользу третьего лица.
Сноска. Пункт 32 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Страхователь (Выгодоприобретатель):
1) представляет в заявлении на заключение Договора все известные ему сведения, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и несет ответственность за представленные сведения;
2) оплачивает страховую премию (страховые взносы) наличными деньгами либо безналичными денежными средствами в сроки и на условиях, установленных Договором;
3) предоставляет Страховой организации-участнику документы в случаях и объеме установленные Договором;
4) при превышении размера страховой выплаты полной суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора предоставляет подтверждающий документ организации образования или зарубежной организации образовании для получения страховой выплаты в размере суммы превышения, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
5) в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней представляет Страховой организации-участнику копии подтверждающих документов в отношении Выгодоприобретателя при его зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования или зарубежной организации образования, в том числе в связи с выпуском;

6) Шарт бұзылған күнге мемлекет сыйлықақысының пайдаланылған сомасын, нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса) жоғарыда көрсетілген сома сатып алу сомасынан асып кеткен жағдайда қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
34. Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымын сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етуге және Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – жағдай басталған күннін бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген жағдайда сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жағдайдың басталғанын растайтын құжаттарды қағаз немесе электрондық форматта ұсынуға міндетті.
35. Шарттың 11-тармағының 1) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы- сақтандыру ұйымына Шарттың 14-тармағында көзделген құжаттарды ұсынуға міндетті.
36. Шарттың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы мына құжаттарды Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бірінші немесе екінші топтағы мүгедектікті белгілеу туралы анықтамасының көшірмесі;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының көшірмесі (медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберілгенге дейін берілген);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан сақтанушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда – қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны немесе сот үкімін талап етуге құқылы.
37. Шарттың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген "Шарттың 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Пайда алушы (Заңды өкіл) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мына құжаттарды ұсынады:

6) осуществляет возврат использованной суммы премии государства, сумму выплаты целевых накоплений (при наличии) на дату расторжения Договора, в случае превышения вышеуказанной суммы над выкупной суммой.
Сноска. Пункт 33 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Страхователь (Выгодоприобретатель) обязан уведомить Страховую организацию-участник о наступлении страхового случая и представить документы, подтверждающие его наступление, в бумажном или электронном формате при смерти Страхователя в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты ее наступления, при наступлении инвалидности первой или второй группы в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления страхового случая.
35. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 11 Договора "дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику документы, предусмотренные пунктом 14 Договора.
36. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора "установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику следующие документы:
1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия справки территориального подразделения уполномоченного органа об установлении инвалидности первой или второй группы;
3) копия заключения врачебно-консультационной комиссии (выданную перед направлением на медико-социальную экспертизу);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) – постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда.
37. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 11 Договора "смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 Договора" Выгодоприобретатель (Законный представитель) предоставляет Страховой организации-участнику следующие документы:

1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама;
3) Сақтанушының қайтыс болуы туралы медициналық анықтаманың көшірмесі (қайтыс болу себебін көрсете отырып);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары Сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан Сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда - қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны не сот үкімін талап етуге құқылы;
6) осы құжатты берген заңды тұлғаның мөрімен және қолымен куәландырылған химиялық-токсикологиялық зерттеу нәтижелері бар сот-медициналық сараптама немесе өлімнің себептері мен жағдайлары туралы патоанатомиялық зерттеу қорытындысының көшірмесі (егер сараптама немесе зерделеу Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделсе).
Пайда алушы (Заңды өкіл) сақтандыру жағдайының басталғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Пайда алушыдан (Заңды өкілден) сақтандыру жағдайы туралы хабарламаны алған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру жағдайы басталған кезде Пайда алушыға (Заңды өкілге) құжаттардың жетіспейтіні туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7-тарау. Шартты өзгерту және бұзу шарттары
38. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар тараптардың келісімі бойынша Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен енгізіледі және жазбаша нысанда ресімделуі тиіс.
39. Сақтанушы:
1) Пайда алушыны ауыстырған;
2) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының дербес деректерін өзгерткен;
3) сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері мен төлеу мерзімдерін өзгерткен (сақтандыру жарналары - сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу кезінде);
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымының келісімімен Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, өзге де өзгерістер болған жағдайларда Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш жіберуге құқылы.

1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия свидетельства о смерти либо уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
3) копия медицинского свидетельства о смерти Застрахованного (с указанием причины смерти);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) - постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда;
6) копия заключения судебно-медицинской экспертизы или патологоанатомического исследования о причинах и обстоятельствах наступления смерти с результатами химико-токсикологического исследования, заверенную печатью и подписью юридического лица, выдавшего данный документ (если проведение экспертизы или исследования предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан).
При непредставлении Выгодоприобретателем (Законным представителем) документов, подтверждающих наступление страхового случая, Страховая организация-участник не позднее 35 (тридцати пяти) рабочих дней с даты получения уведомления от Выгодоприобретателя (Законного представителя) о наступлении страхового случая направляет в адрес Выгодоприобретателя (Законного представителя) уведомление о недостающих документах.
Сноска. Пункт 37 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Условия изменения и порядок расторжения Договора
38. Все изменения и дополнения в Договор вносятся по соглашению сторон в порядке, предусмотренном Правилами и законодательством Республики Казахстан, и подлежат оформлению в письменной форме.
39. Страхователь вправе направить заявление о внесении изменений и дополнений в Договор в случаях:
1) замены Выгодоприобретателя;
2) изменения персональных данных Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя;
3) изменения размера и сроков уплаты страховой премий (страховых взносов - при уплате страховой премии в рассрочку);
4) другие изменения с согласия Страховой организации-участника с учетом ограничений, установленных Правилами и законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
40. Сақтанушының Шартқа өзгерістер енгізу туралы өтініші оны Қатысушы- сақтандыру ұйымы қабылдағаннан және ол барлық қажетті құжаттарды алғаннан кейін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
41. Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартқа қандай да бір өзгертулер енгізумен келіспеген жағдайда, ол Сақтанушының өтінішін және (немесе) қосымша құжаттарды, егер олар сұратылған болса, алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Сақтанушыға тиісті бас тартуды жібереді. Бұл ретте, сондай-ақ Қатысушы-сақтандыру ұйымына сұратылған құжаттардың қайсыбірі ұсынылмаған жағдайда, келісімге қол жеткізілді деп есептелмейді және Шартқа өзгерістер енгізілмейді. Келісім бұрынғы шарттарда қолданысын жалғастырады.
42. Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарттың қолданылуының әрбір жылдығында сақтандыру сомасының мөлшерін, Шартқа қосымшаға сәйкес сатып алу сомаларын сақтандырудың өткен жылға нақты алынған сақтандыру жарналарын (аванстық төлемдерді қоса алғанда) негізге ала отырып, Қағидаларда белгіленген тәртіппен, қайта есептеуді жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
43. Қатысушы сақтандыру ұйымы енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында және (немесе) Сақтанушының жеке кабинетінде орналастыра отырып, Қағидалардың шарттарын толықтыруға немесе өзгертуге құқылы.
Сақтанушы Қағидаларға енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен келіспеген жағдайда Қағидалар орналастырылған күннен бастап 30 күнтізбелік күннің ішінде Шартты бұзу туралы өтінішпен Қатысушы-сақтандыру ұйымына жүгінуге құқылы.
44. Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымын алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, Шартты кез келген уақытта бұзуға құқылы.
Сақтандыру сыйлықақысы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 842-бабына сәйкес қайтарылады.

Сноска. Пункт 39 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Заявление Страхователя о внесении изменений в Договор после принятия его Страховой организацией-участником и получения им всех необходимых документов становится неотъемлемой частью Договора.
Сноска. В пункт 40 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Если Страховая организация-участник не согласна с каким-либо изменением Договора, она в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после получения заявления Страхователя и (или) дополнительных документов, если таковые запрашивались, отправляет Страхователю соответствующий отказ. В этом случае, а также, если Страховой организации-участнику не был предоставлен какой-либо из запрашиваемых им документов, соглашение не считается достигнутым и изменения Договора не осуществляются. Договор продолжает действовать на прежних условиях.
42. Страховая организация-участник на каждую годовщину действия Договора вправе осуществлять перерасчет размера страховой суммы, выкупных сумм согласно приложению Договора, исходя из фактически поступивших страховых взносов (включая авансовые платежи) за предыдущий год страхования, в порядке, установленном Правилами.
Сноска. В пункт 42 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Страховая организация-участник имеет право дополнять или изменять условия Правил, разместив информацию об изменениях на собственном интернет-ресурсе и (или) в личном кабинете Страхователя.
Если Страхователь не согласен с внесенными изменениями и дополнениями в Правила, он вправе в течение 30 календарных дней с даты размещения Правил обратиться к Страховой организации-участнику с заявлением о прекращении Договора.
44. Страхователь вправе расторгнуть Договор в любое время, предварительно письменно уведомив Страховую организацию-участника.
Возврат страховой премии осуществляется согласно статье 842 Гражданского кодекса Республики Казахстан.

45. Сақтанушы (Пайда алушы) немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен оның заңды өкілі Шарт бойынша міндеттемелерді бұзған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартты іс жүзінде бұзу күнінен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде Сақтанушыны хабардар ете отырып, біржақты тәртіппен Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Шарт бойынша сатып алу сомасы Сақтанушыға бірінші талап ету бойынша төленеді, оператордың өтініші бойынша мемлекет сыйлықақысы оператор арқылы бюджетке қайтарылады, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
46. 18 жасқа толмаған кәмелетке толмаған Пайда алушының заңды өкілінің бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзуға Қатысушы-сақтандыру ұйымына кәмелетке толмаған Пайда алушының атынан заңды өкілдік ету құқығын куәландыратын құжаттарды (қорғаншылық және қамқоршылық органдарынан құжаттар) ұсынған кезде жол беріледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
47. Тараптар қол қойған Шарт білім беру сақтандыру шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелуге жатады. Сақтанушының/Пайда алушының Заңның және Шарттың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты оператор Шартты білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркеуден бас тартқан жағдайда Шарт оператордың тіркеуден бас тарту туралы хабарламасын алған күннен бастап бұзылады, Сақтанушы төлеген ақша сомасын Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бұзылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ешқандай комиссиялық алымдарсыз төлейді.
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
48. Сақтандыру төлемі Шартта белгіленген мерзімде жүзеге асырылмаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушыға/Пайда алушыға мерзімі өткен әрбір күнге сақтандыру төлемінің сомасынан 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде өсімпұл төлейді.
49. Сақтанушы сақтандыру жарнасын (біріншісін қоспағанда) хабарламада көрсетілген мерзімде төлемеген жағдайда, Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бойынша кірістілік мөлшерлемесінің, төленбеген сақтандыру жарнасы мен 365-ке (үш жүз алпыс бес) мерзімі өткен күндер санының көбейтіндісіне қатынасы ретінде есептелген тұрақсыздық айыбын талап етуге құқылы не Шарт азайтылған сақтандыру сомасы шегінде өз қолданысын жалғастырады.

45. При нарушении Страхователем (Выгодоприобретателем) или в порядке и случае, предусмотренные Гражданским Кодексом Республики Казахстан, его законным представителем обязательств по Договору, Страховая организация-участник имеет право расторгнуть Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив Страхователя об этом за 10 (десять) календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, выкупная сумма по Договору выплачивается Страхователю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в бюджет через оператора, выплаты целевых накоплений (при наличии) возвращаются на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Пункт 45 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При необходимости досрочного расторжения Договора по инициативе законного представителя несовершеннолетнего Выгодоприобретателя, не достигшего 18 лет, в Страховую организацию-участнику предоставляются документы, удостоверяющие право законного представительства от имени несовершеннолетнего Выгодоприобретателя (документы, выданные органом опеки и попечительства).
Сноска. Пункт 46 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Договор, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования. При отказе оператором в регистрации Договора в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, в связи с несоответствием Страхователя/Выгодоприобретателя требованиям Закона и Договора, Договор расторгается с даты получения уведомления оператора об отказе в регистрации, сумма денег, оплаченная Страхователем, выплачивается Страховой организацией-участником без взимания каких-либо комиссий в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты расторжения Договора.
Глава 8. Ответственность Сторон
48. При неосуществлении страховой выплаты в срок, определенный Договором, Страховая организация-участник уплачивает Страхователю/Выгодоприобретателю неустойку в размере 0,1 (ноль целых одной сотой) процента от суммы страховой выплаты за каждый день просрочки.
49. При неуплате Страхователем страхового взноса (за исключением первого) в течение периода, установленного в уведомлении, Страховая организация-участник вправе требовать оплату неустойки, рассчитанную как отношение произведения ставки доходности по Договору, неоплаченного страхового взноса и количества дней просрочки к 365 (триста шестьдесят пять), либо Договор продолжает свое действие в пределах уменьшенной страховой суммы.

50. Тараптар Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікте болады.
51. Тұрақсыздық айыбының (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
9-тарау. Дауларды шешу тәртібі
52. Шартты жасау және орындау үдерісінде туындайтын немесе оған байланысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар келіссөздер арқылы бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
53. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте, жағдайларда және нысанда енгізіледі.
54. Шартта көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, тиісті тарап басқа тарапты жеті жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
54-1. Тараптардың келісімі бойынша Шарт Сақтанушының жағдайын жақсартатын және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін талаптармен толықтырылуы мүмкін.
Ескерту. 10-тарау 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
55. Шартпен реттелмеген бөлігінде Тараптар Қағидаларды және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
56. Шарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде жасалған.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
57. Шарттың барлық қосымшалары оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Сақтандыру агенті
Сақтандыру агенті
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)/атауы):
БСН/ЖСН:
______________________________
________________________________
Орналасқан жері (заңды тұлға үшін)
________________________________
Комиссиялық сыйақы:
________________________________
Телефон (ұялы):
______________________________
______________________________
12-тарау. Тараптардың мекенжайлары және деректемелері
Қатысушы-сақтандыру ұйымы
Сақтанушы
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Қолы__________________________
_______________________________
_____________________________
_____________________________
Қолы________________________
Білім беру жинақтау
сақтандыруының
үлгілік шартына
қосымша
Сатып алу сомаларының кестесі *

50. При невыполнении либо ненадлежащем выполнении сторонами своих обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
51. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
Глава 9. Порядок рассмотрения споров
52. Все разногласия и споры, возникающие в процессе заключения и исполнения Договора или связанные с ним, Стороны обязуются совместно рассмотреть путем переговоров. При недостижении согласия по возникшим спорным вопросам, спор рассматривается в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные положения
53. Любые изменения и дополнения к Договору производятся в порядке, случаях и в форме, установленных Правилами и законодательными актами Республики Казахстан.
54. При изменении информации, указанной в Договоре, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
54-1. По соглашению сторон Договор может быть дополнен условиями, улучшающие положение Страхователя и не противоречащие требованиям законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 54-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В части, не урегулированной Договором, Стороны руководствуются Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
56. Договор оформляется на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
Сноска. Пункт 56 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Страховой агент
Страховой агент
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
/наименование:
_____________________________
_____________________________
БИН/ИИН:
_____________________________
Место нахождения (для юр. лица):
_____________________________
_____________________________
Телефон (мобильный):
_____________________________
_____________________________
Комиссионное вознаграждение:
_____________________________
_____________________________
Глава 12. Местонахождения и реквизиты Сторон
Страховая организация-участник
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись _____________________
_____________________________
Страхователь
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись_____________________
_____________________________
Приложение
к Типовому договору
образовательного
накопительного страхования
Таблица выкупных сумм*

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сақтандыру жылы
Сатып алу сомасының мөлшері, теңге
* Сатып алу сомасының мөлшері көрсетілген күндерге дейін барлық сақтандыру жарналарының толық төленгені ескеріле отырып, әрбір сақтандыру жылының аяқталу күніне қалыптасқан жағдай бойынша осы қосымшада көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы банк арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім
Астана қаласы
"___" ____20___ ж.
Бұдан әрі "оператор" деп аталатын ______________________________________атынан
(оператордың атауы)
_______________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
______________________________________________________ бір тараптан, бұдан әрі
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"қатысушы банк" деп аталатын _______________________________________________
(банктің атауы)
атынан __________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
негізінде әрекет етуші ______________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.
1-тарау. Келісімде пайдаланылатын ұғымдар
1. Келісімде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) банктік шот – клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
2) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі - салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері есебінен жарналарын, қатысушы банктің капиталдандырылған сыйақылары мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;

Сноска. Приложение - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Год страхования
Размер выкупной суммы, тенге
*Размеры выкупной суммы указываются в настоящем приложении по состоянию на дату окончания каждого года страхования с учетом того, что страховые взносы до указанных дат уплачены полностью.
Приложение 3
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и банком-участником
город Астана "___" ___ 20_ года
___________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "оператор", в (наименование оператора)
лице ______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании _______________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
с одной стороны,
и _________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "банк-участник", в лице (наименование банка)
__________________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании ______________________________________________________,
с другой стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе"
(далее – Закон), заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной накопительной системы (далее – Соглашение)
о нижеследующем.
Глава 1. Понятия, используемые в Соглашении
1. В Соглашении используются следующие понятия:
1) банковский счет - способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента;
2) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, в том числе за счет выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования в соответствии с законами Республики Казахстан, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;

3) білім беру жинақтау салымы туралы шарт (бұдан әрі – салым шарты) – салымшы қатысушы банкпен жасасқан, білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
4) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
5) білім беру қызметтері – білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметі;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдар – Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
7) білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
8) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
9) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
10) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетіспеген сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
11) қатысушы банк – осы Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, Ұлттық пошта операторы;
12) мемлекет сыйлықақысы - білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
13) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген, білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;

3) договор об образовательном накопительном вкладе (далее - договор вклада) - договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
4) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе - единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
5) образовательные услуги - деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
6) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
7) организация образования - юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
8) кредитор - банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
9) кредитная линия - предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
10) заемщик - вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
11) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, Национальный оператор почты, отвечающие установленным Законом требованиям и заключившие соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
12) премия государства - деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
13) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) - система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;

14) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор) – білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
14-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;
15) салымшы – салым шартының тарапы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы;
16) салымшылардың басым санаты – Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес көтермеленген мемлекет сыйлыақысы есептелетін азаматтар санаты;
17) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
18) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Келісімнің мәні
2. Қатысушы банк салымшылардан немесе енгізушілерден салымдарды қабылдайды, салымшылардың банктік шоттарына сыйақыны есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын, нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жазады, ал оператор білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымдарға есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы банкке ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

14) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
14-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной договора вклада;
16) приоритетная категория вкладчиков – категория граждан, которым начисляется повышенная премия государства, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона.
17) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
18) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет Соглашения
2. Банк-участник принимает вклады от вкладчиков или вносителей, начисляет вознаграждение и зачисляет премию государства, выплаты целевых накоплений (при наличии) на банковские счета вкладчиков, а оператор осуществляет расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на вклады, зарегистрированные в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, и представляет его банку-участнику.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Салым шарты кемінде үш жылға жасалады, ол аяқталғаннан кейін салым шартының қолданылу мерзімі автоматты түрде сол мерзімге немесе тараптардың келісімімен өзге мерзімге ұзартылады не қалған ақша аударыла отырып, салымшының таңдауы бойынша басқа қатысушы банкпен жасалады. Салымдар теңгемен ашылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Бір салымшының атынан немесе оның пайдасына бір ғана салым шарты жасалады.
5. Салымшының салым шартының және Заңның талаптарына сай келмеуіне байланысты оператор салым шартын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізіліміне тіркеуден бас тартқан жағдайда салым шарты бұзылады, жинақ шоты жабылады, енгізілген бастапқы жарна сомасы сыйақыны есепке жазбай және төлемей, салым шарты мерзімінен бұрын бұзылғаны үшін комиссия ұстамай, салымшыға және (немесе) заңды өкілге бірінші талабы бойынша төленеді.
6. Оператор жасалған әрбір салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, қатысушы банкке мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуды жыл сайынғы негізде жүзеге асырады. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салым шартына жүргізіледі.
7. Мемлекет сыйлықақысын алғаннан кейін қатысушы банк екі жұмыс күні ішінде сыйлықақыны салымшылардың банктік шоттарына есепке жазады. Салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы салымның негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады). Мемлекет сыйлықақысын уақтылы есепке жатқызбаған жағдайда қатысушы банк салымшыға мерзімі өткен әрбір күн үшін орындалмаған міндеттемелер сомасының мөлшерінен 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
8. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген салым шарты бойынша салым сомасының нақты жинақталған қалдығына, жинақтаудың ең қысқа мерзімі бір жыл болған кезде 1 қаңтардағы жағдай бойынша есепке жазылады. Мемлекет сыйлықақысы салым шартының қолданылу мерзіміне, бірақ мемлекет сыйлықақысы есептелген бірінші жылдан бастап жиырма жылға дейін ғана есепке жазылады.
9. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі. Заңдағы мемлекет сыйлықақысының мөлшері өзгерген жағдайда оператор қатысушы банктерді жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Салымшылардың басым санатына арналған мемлекет сыйлықақысы тиісті жылы салымшының басым санатқа жататыны расталатын айлар үшін есепке жазылады.

Глава 3. Условия и порядок сотрудничества
3. Договор вклада заключается на срок не менее трех лет, по истечении которого действие договора вклада продлевается автоматически на тот же срок или на иной срок по соглашению сторон, либо заключается с другим банком-участником по выбору вкладчика с переводом остатка денег. Вклады открываются в тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. От имени или в пользу одного вкладчика заключается только один договор вклада.
5. В случае отказа в регистрации договора вклада оператором в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, в связи с несоответствием вкладчика требованиям договора вклада и Закона, договор вклада расторгается, сберегательный счет закрывается, внесенная сумма первоначального взноса подлежит выплате по первому требованию вкладчику и (или) законному представителю, без начисления и выплаты вознаграждения и удержания комиссий за досрочное расторжение договора вклада.
6. Оператор на ежегодной основе осуществляет зачисление премий государства в банк-участник, с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору вклада. Начисление премии государства производится на договор вклада, зарегистрированный в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе.
7. После получения премий государства банк-участник в течение двух рабочих дней зачисляет премию на банковские счета вкладчиков. Премия государства по договору вклада добавляется к основной сумме вклада (капитализируется). В случае несвоевременного зачисления премии государства за каждый день просрочки банк-участник обязан заплатить вкладчику пеню в размере 0,1% от размера суммы неисполненного обязательства за каждый день просрочки.
8. Премия государства начисляется по зарегистрированному договору вклада на фактически накопленный остаток суммы по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия договора вклада, но не более двадцати лет с года первого начисления премии государства.
9. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом. Оператор уведомляет в письменном виде банки-участники, в случае изменения размеров премии государства в Законе.
10. Премия государства для приоритетных категорий вкладчиков начисляется в соответствующем году за месяцы, в которых подтверждается отнесение вкладчика к приоритетной категории.

11. Есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы:
1) нысаналы мақсаты сақталмай, салым шарты салымшының бастамасы бойынша бұзылған немесе мерзімінің өтуіне байланысты салым шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған;
2) салымшы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткен, егер осы үш жыл ішінде салымшы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаған не басқа білім беру ұйымына оқуға түспеген;
3) жинақтау мерзімі Заңда белгіленген мерзімге жетпей тұрып салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының төлену фактісі анықталған жағдайларда бюджетке қайтарылуға жатады.
12. Салымшы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан жағдайда есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы "Мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 374 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 243 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33245 болып енгізілді) бекітілген мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес бюджетке қайтаруға жатады.
13. Мемлекеттің сыйлықақыны артық есептеу фактісі анықталған жағдайда мемлекет сыйлықақысының артық есептелген сомасы бюджетке қайтаруға жатады.
14. Келісімнің 11-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 12, 13-тармақтарында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда оператор үш жұмыс күні ішінде олар туралы қатысушы банкке хабарлайды.
15. Салым қаражаты барлық оқу кезеңі үшін оқу ақысын төлеуге жеткіліксіз болған жағдайда салымшы жинақтау мерзімі аяқталған кезде "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 189 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32398 болып тіркелген) және "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33581 болып тіркелген) бекітілген қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларына сәйкес білім беру кредиттерін алу үшін қатысушы банкке жүгінуге құқылы.
Білім беру кредиті салымшыға жинақталған соманың мөлшері оқу ақысын толық көлемде төлеу үшін қажетті соманың кемінде елу пайызын құраған жағдайда мемлекет уәкілеттік берген ұйымның жүз пайыз кепілдігімен беріледі.

11. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет в полном объеме в случаях:
1) расторжения по инициативе вкладчика договора вклада или прекращения обязательств по договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления вкладчика из организации образования; если в течение этих трех лет вкладчик не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования;
3) обнаружения факта выплаты премии государства по договору вклада при сроке накоплений меньше срока, установленного Законом.
12. В случае утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан, начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет, в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 374 и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 243 "Об утверждении методики расчетов премии государства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33245).
13. В случае обнаружения факта излишне начисленной премии государства сумма излишне начисленной премии государства подлежит возврату в бюджет.
14. В случаях, обнаружения фактов, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 11, пунктах 12 и 13 Соглашения, оператор уведомляет о них в течение трех рабочих дней банк-участник.
15. В случае недостаточности средств вклада на оплату за весь период обучения, по окончании срока накопления вкладчик вправе обратиться в банк-участник для получения образовательных кредитов, в соответствии с правилами гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 189 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32398) и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 320 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33581).
Образовательный кредит представляется вкладчику под стопроцентную гарантию уполномоченной государством организации при размере накопленной суммы не менее пятидесяти процентов от суммы, необходимой для оплаты обучения в полном объеме.

4-тарау. Білім беру жинақтау салымын аудару шарттары
16. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі салымның ақшасын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке толық көлемде жылына бір рет қана аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке салымшы тарапынан қатысушы банк пен салымшы арасындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттың талаптарын бұзу болып есептелмейді, бұл ретте мемлекет сыйлықақысы бастапқы салым шартының жасалу күні ескеріле отырып есепке жазылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі жинақталған қаражат сомасын есепке жазылған мемлекет сыйлықақысымен бірге, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымға аударуға құқылы. Үшінші тұлғалардың салымдарынан аудару кезінде түскен мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда қайтаруға жатады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17-1. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударуға құқылы.
Ескерту. 4-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Салымды аударуды жүзеге асыру үшін салымшы аударудың тараптары болып табылатын қатысушы банктерге жүгінеді. Қатысушы банктер оператормен келіскеннен кейін салымды аударуды жүзеге асырады.

Глава 4. Условия перевода образовательного накопительного вклада
16. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе осуществить перевод денег вклада из одного банка-участника в другой банк-участник в полном объеме не более одного раза в год.
Перевод средств из одного банка-участника в другой банк-участник не является нарушением со стороны вкладчика условий договора об образовательном накопительном вкладе между банком-участником и вкладчиком, при этом начисление премии государства производится с учетом даты заключения первоначального договора вклада.
Сноска. В пункт 16 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе перевести сумму накопленных средств с начисленной премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии). Премия государства, поступившая вкладчику при переводе с вкладов третьих лиц, подлежит возврату в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 14 Закона.
Сноска. Пункт 17 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе перевести всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений, ранее зачисленной на вклад, на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 17-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для осуществления перевода вклада вкладчик обращается в банки-участники, являющиеся сторонами перевода. Банки-участники осуществляют перевод вклада после согласования с оператором.

19. Бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудару және үшінші тұлғаның атына аудару кезінде салымшыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне қаражат берілмейді.
20. Мемлекет сыйлықақысының есептелуіне байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атына аударуға жол берілмейді.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
21. Қатысушы банк:
1) оператордан әрбір жасалған салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақыларының мөлшері туралы мәліметтерді ұсынумен мемлекет сыйлықақысының уақтылы есепке жатқызылуын талап етуге;
2) оператордан Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан білім беру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберіндегі өзге де ақпаратты талап етуге;
3) салымшылар, банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы, есептелген нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;
4) салым шартын жасасу кезінде салым шартының талаптарын, қатысушы банк сыйақысының мөлшері және мемлекет сыйлықақысының төлену және қайтарылу тәртібін түсіндіруге құқылы.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22. Оператор:
1) қатысушы банктен салым шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, есептелген нысаналы жинақ төлемдеріне (бар болса), білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;
2) жасалған салым шарттарын тіркеуді және олардың есебін жүргізуді жүзеге асыруға;
3) қатысушы банктің немесе білім беру ұйымының мемлекет сыйлықақылары сомасының бюджетке толық және уақтылы қайтарылуын қамтамасыз етуге;
4) қатысушы банк Заңның 15-бабының 2-тармағында қойылған талаптарды орындамаған жағдайда Келісімді орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға, сондай-ақ салымшылардың ақшасын салымшының таңдауы бойынша басқа қатысушы банкке аударуды талап етуге құқылы.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

19. Выдача средств вкладчику либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю, во время перевода из одного банка-участника другому банку-участнику и переводе на третьих лиц не допускается.
20. В связи с начислением премии государства, переводы из одного банка-участника другому банку-участнику и на третьих лиц в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года не допускаются.
Глава 5. Права и обязанности Сторон
21. Банк-участник вправе:
1) требовать от оператора своевременное зачисление премии государства, с представлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору вклада;
2) требовать от оператора письменный список организаций образования, заключивших Соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о вкладчиках, состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков, начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений (при наличии) интегрировать с оператором информационную систему;
4) при заключении договора вклада разъяснять условия договора вклада, размер вознаграждения банка-участника и порядок выплаты и возврата государственной премии.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Оператор вправе:
1) запрашивать у банка-участника необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора вклада, начисления премии государства, зачисления выплат целевых накоплений (при наличии), стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;
2) осуществлять регистрацию и вести учет заключенных договоров вклада;
3) обеспечить полноту и своевременность возврата банком-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет;
4) отказаться от исполнения Соглашения в одностороннем порядке в случае невыполнения банком-участником требований, предъявляемых пунктом 2 статьи 15 Закона, а также требовать перевода денег вкладчиков в другой банк-участник по выбору вкладчика.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Қатысушы банк:
1) Ұлттық пошта операторын қоспағанда, Заңның 15-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды.
Заңның 15 - бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларының талаптары Ұлттық пошта операторына қолданылмайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, салым шарттарын жасасады;
3) оператор салым шартын тіркеуі үшін салым шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
салымшының жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН);
салым шартының нөмірін;
салым шартының жасалу күнін;
салым шарты бойынша жинақ шотының нөмірін;
салым шарты бойынша бастапқы жарнаның сомасын;
өңір және банктің бөлімшесін;
4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта:
салымшының жеке куәлігін;
салым шартын;
салымшының оқуын растауды;
салым қаражатын білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесін;
бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аудару негіздемесін;
мемлекет сыйлықақысының, есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) төленуімен салымдарды алуға негіздемені ұсынады;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға салымшылар (банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы), мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы, есептелген нысаналы жинақтау төлемдері және нысаналы пайдалануы (бар болса) туралы мәліметтерді Келісімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
6) салымдар бойынша сыйақыны уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) салым шартын жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы салымшының атына ашылған қолданыстағы басқа салым шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыру шартының жоқтығын тексереді;
8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) салымшының не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілінің бастамасымен салым шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты салым шарты бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына байланысты есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады;

23. Банк-участник:
1) подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 15 Закона.
Требования подпунктов 1) и 2) пункта 2 статьи 15 Закона не распространяются на Национального оператора почты;
2) заключает договоры вклада с учетом условий, указанных в Законе;
3) в целях регистрации договора вклада оператором направляет не позднее 17:00 часов рабочего дня, следующего после заключения договора вклада, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) вкладчика:
номер договора вклада;
дата заключения договора вклада;
номер сберегательного счета по договору вклада;
сумма первоначального взноса по договору вклада;
регион и отделение банка;
4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность вкладчика;
договор вклада;
подтверждение обучения вкладчика;
основания перевода средств вклада на банковский счет организации образования;
основания перевода всей суммы или части суммы выплаты целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на вклад, на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
основания снятия вкладов с выплатой премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о вкладчиках (состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков), начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений и целевом использовании (при наличии) по формам, согласно приложениям 1, 2 и 3 к Соглашению;
6) своевременно и в полном объеме начисляет вознаграждение по вкладам;
7) при заключении договора вклада проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора вклада, открытого на имя вкладчика или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом через оператора;
8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение трех рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) при досрочном расторжении договора вклада по инициативе вкладчика либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законного представителя или прекращения обязательств по договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;

10) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды салымдарға есепке жатқызады;
11) уәкілетті оператордан нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды салымдарға есепке жатқызады;
12) салымшы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға бір жұмыс күні ішінде салымнан қаражатты тиісті білім беру ұйымының (шетелдік білім беру ұйымының) банктік шотына аударады;
13) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
14) салым бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан және нысаналы жинақ төлемдерінен (бар болса) комиссия ұстамайды;
15) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір салымшының салымындағы нақты жинақталған қалдық сомасы туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпараттар мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда оператор мұндай мәліметтерді/ақпараттарды өз бетінше алуға құқылы.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
24. Оператор:
1) қатысушы банк ұсынған Заң талаптарына сәйкес келетін салым шарттарын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркейді және оларға тіркеу нөмірін береді;
2) қатысушы банкке бір жұмыс күні ішінде салымшының атында тіркелген салым шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыру шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;
3) қатысушы банктен салымның жабылуы туралы құжаттарды не салымшының шетелдік білім беру ұйымына қабылдануы туралы растау құжаттарын алғаннан кейін салым шартын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінен шығарады;
4) салымға есепке жатқызуға жататын мемлекет сыйлықақыларының сомаларын есептеуді жүзеге асырады және оны тиісінше қатысушы банкке ұсынады;
5) қатысушы банктің мемлекет сыйлықақыларының сомасын салымдарға есепке жазу мерзімдерін сақтауын мониторингілеуді жүзеге асырады;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдардан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әрбір жасалған салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, мемлекет сыйлықақысын қатысушы банкке есептеуді жүргізеді;

10) в течение двух рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на вклады;
11) в течение двух рабочих дней со дня получения от уполномоченного оператора выплату целевых накоплений (при наличии) зачисляет их на вклады;
12) при предоставлении вкладчиком подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования (зарубежной организации образования);
13) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования с уведомлением оператора;
14) не удерживает комиссии за осуществления операций по вкладу непосредственно с премии государства и выплаты целевых накоплений (при наличии);
15) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных остатках сумм вклада по каждому вкладчику по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.
Сноска. Пункт 23 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Оператор:
1) регистрирует и присваивает регистрационный номер в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе на представленные банком-участником договоры вклада, соответствующие требованиям Закона;
2) представляет в банк-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у вкладчика зарегистрированного договора вклада или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом;
3) исключает договор вклада из единого реестра договоров об образовательном накопительном вкладе, после получения от банка-участника документов о закрытии вклада либо подтверждающих документов о зачислении вкладчика в зарубежную организацию образования;
4) осуществляет расчет суммы премий государства, подлежащей зачислению на вклад, и представляет его соответственно банку-участнику;
5) осуществляет мониторинг за соблюдением банком-участником сроков зачисления сумм премий государства на вклады;
6) в течение пяти рабочих дней со дня получения от уполномоченных органов в области образования общей суммы премий государства производит зачисление премий государства в банк-участник с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору о вкладе;

7) бір жылда екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында қатысушы банктің Заңмен МБЖЖ-ға қатысу үшін қойылатын талаптарды орындауы туралы мәліметті жариялайды;
8) Заңмен және (немесе) ынтымақтастық туралы келісіммен оларға қойылатын талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен салымшыны, қатысушы банкті, білім беру ұйымын жауапкершілікке тарту үшін шаралар қолданады;
9) салымшыға, қатысушы банкке бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтама-көшірмені береді;
10) Заңда белгіленген жағдайларда қатысушы банктің немесе білім беру ұйымының бюджетке мемлекет сыйлықақыларының сомасын толық және уақытылы қайтаруын қамтамасыз етеді;
11) салымшының Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу фактісі анықталған жағдайда салымшымен салым шартын бұзу қажеттілігі туралы қатысушы банкті хабардар етеді.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
25. Тараптар Келісім бойынша қабылдаған міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауапкершілікті тартады.
26. Өзара тиімді шешімге қол жеткізу мақсатында тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі.
27. Егер тараптар келіссөздер арқылы өзара қолайлы келісімге келе алмаса, бұл тараптардың Келісімге байланысты және қатысты туындайтын дауларды (келіспеушіліктерді) Қазақстан Республикасының соттарында қарау туралы келісімге келгенін білдіреді.
7-тарау. Құпиялылық
28. Тараптар Келісімнің шеңберінде алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайлардың қоспағанда екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
8-тарау. Форс-мажор
29. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе ішінара орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

7) два раза в год публикует в средствах массовой информации сведения о выполнении банком-участником требований, предъявляемых Законом, для участия в ГОНС;
8) принимает меры для привлечения к ответственности вкладчика, банка-участника, организации образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и (или) соглашением о сотрудничестве, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
9) выдает справку-выписку о размере суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, вкладчику, банку-участнику;
10) обеспечивает полноту и своевременность возврата банком-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет в случаях, установленных Законом;
11) уведомляет банк-участник о необходимости расторжения договора вклада с вкладчиком в случае обнаружения факта утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Ответственность Сторон
25. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения сторонами своих обязательств, принятых по Соглашению, виновная сторона несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
26. Все споры, возникающие между сторонами, разрешаются путем переговоров в целях достижения взаимоприемлемого решения.
27. Если стороны не придут путем переговоров к взаимоприемлемому решению, это означает, что стороны пришли к соглашению рассматривать все споры (разногласия), возникающие в связи и по поводу Соглашения, в судах Республики Казахстан.
Глава 7. Конфиденциальность
28. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Форс-мажор
29. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Соглашения и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Соглашению, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.
Сноска. Пункт 29 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Келісімнің 29-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты байланысты Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл туралы екінші тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
31. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл тарапты шарттың міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
9-тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі және бұзылу тәртібі
32. Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
33. Келісім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және Келісімде көзделген шарттарда бұзылуы мүмкін.
34. Келісімді мерзімінен бұрын бұзуға тараптардың Келісімі бойынша не Келісімде және Заңда көзделген шарттарды сақтай отырып, тараптардың бірінің бастамасы бойынша жол беріледі.
35. Тараптар кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын басқа тарапты жазбаша түрде хабардар ете отырып, бір жақты соттан тыс тәртіппен Келісімді бұзу рәсіміне бастамашылық етуге құқылы.
10-тарау. Қорытынды ережелер
36. Тараптар хат-хабарды жөнелту бойынша шығыстарды дербес жүргізеді. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтаған жағдайда тараптар құжат айналымын электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланумен жүзеге асыра алады.
37. Келісім жасалған жағдайда тараптар екі жақты келісім бойынша нақтылау сипатында, осы қатысушы банк пен оператор арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанына қайшы келмейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
38. Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша жазбаша келісімдерді жасау және оларға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
39. Келісімде көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті тарап ақпарат өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде басқа тарапты мұндай өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
40. Келісіммен реттелмеген бөлікте тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
41. Келісім бірдей заңды күші бар төрт данада тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.

30. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 29 Соглашения, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Соглашению, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
Сноска. Пункт 30 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Не уведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.
Глава 9. Срок действия и порядок расторжения Соглашения
32. Соглашение вступает в силу с даты его подписания.
33. Соглашение может быть расторгнуто в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных Соглашением.
34. Досрочное расторжение Соглашения допускается по Соглашению сторон либо по инициативе одной из сторон с соблюдением условий, предусмотренных Соглашением и Законом.
35. Стороны вправе в одностороннем внесудебном порядке инициировать процедуру расторжения Соглашения, письменно уведомив об этом другую сторону не менее чем за тридцать календарных дней.
Глава 10. Заключительные положения
36. Стороны самостоятельно несут расходы по пересылке корреспонденции. При соблюдении норм законодательства Республики Казахстан стороны могут осуществлять документооборот с использованием электронной цифровой подписи.
37. При заключении соглашения стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения уточняющего характера, не противоречащие данной форме типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между банком-участником и оператором.
38. Любые изменения и дополнения к Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных письменных соглашений.
39. В случае изменения информации, указанной в Соглашении, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение пяти рабочих дней с даты изменения информации.
40. В части, не урегулированной Соглашением, стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
41. Соглашение составлено в четырех экземплярах, по два экземпляра для каждой из сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.

42. Келісімге барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Оператор
___________________________
(оператордың атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Қатысушы банк
__________________________
(банктің атауы)
__________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
__________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
1 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымдары бойынша қатысушы банк _____________________________ (қатысушы банктің атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері

42. Все приложения к Соглашению являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Оператор
__________________________
(наименование оператора)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
__________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись, печать
(при наличии))
Банк-участник
__________________________
(наименование банка)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, печать (при наличии))
Приложение 1
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника __________________________________
(наименование банка-участника)
по образовательным накопительным вкладам по состоянию
на "___" _______ 20___ года

Ескерту. Үлгілік келісімді 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Салым шартының№
Салымның ашылу күні
Салымды орналастыру мерзімі, ай
% салым бойынша мөлшерлеме
Нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) мөлшері, теңге
Салымның жалпы сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
___________________ _________________ ________________________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
2 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымдарын білім беру ұйымдарына аудару бойынша қатысушы банк ________________________ 20__ жылғы (қатысушы банктің атауы) "___" ___________ жағдай бойынша мәліметтері
Ескерту. Үлгілік келісімді 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Білім беру ұйымының атауы
Салымдар аударылатын білім беру ұйымының шотының №
Салымшының оқу курсы
Оқудың толық құны, теңге
Аударылған салым сомасы, теңге
Аударылған күні
барлығы
оның ішінде нысаналы жинақ төлемдері (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
___________________       ___________________       __________________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
3 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бұзылуы бойынша қатысушы банк _____________________________ (қатысушы банктің атауы) 20__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша мәліметтері

Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
№ договора вклада
Дата открытия вклада
Срок размещения вклада, месяц
% ставка по вкладу
Размер выплат целевых накоплений (при наличии), тенге
Общая сумма вклада, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
_______________________ ___________________ __________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной
образовательной накопительной
системы и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника _____________________________ по перечислению
(наименование банка-участника)
образовательных накопительных вкладов в организации образования
по состоянию на "___" _______ 20___ года
Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 2 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
Наименование организации образования
№ счета организации образования, на который перечисляются вклады
Курс обучения вкладчика
Полная стоимость обучения, тенге
Перечисленная сумма вклада, тенге
Дата перечисления
всего
в том числе выплаты целевых накоплений (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
_____________________ ___________________ ____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника _____________________________
о расторжении договоров (наименование банка-участника)
образовательных накопительных вкладов по состоянию на "___" _______ 20___ года

Ескерту. Үлгілік келісімді 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Салым шартын бұзу күні
Салым шартын бұзу негіздері
Қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
1
____________________       ______________             ____________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім
Астана қаласы
"___" ____20___ ж.
Бұдан әрі "оператор" деп аталатын _____________________________________ атынан
(оператордың атауы)
_______________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
_____________________________________________________ бір тараптан, бұдан әрі
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"қатысушы-сақтандыру ұйымы" деп аталатын __________________________________
(сақтандыру ұйымының атауы)
атынан ___________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
негізінде әрекет етуші ______________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.
1-тарау. Келісімде пайдаланылатын ұғымдар
1. Келісімде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру жинақтау сақтандыруы – сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде, оның ішінде білім беру жинақтау сақтандыруы шартында белгіленген кезең өткеннен кейін, қайсысы бірінші басталатынына қарай, сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін, білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтау мақсатында жүзеге асырылатын өмірді жинақтау сақтандыруы;

Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 3 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
Дата расторжения договора вклада
Основания расторжения договора вклада
Сумма премии государства, подлежащая возврату, тенге
1
2
3
4
5
6
1
______________________ ___________________ ___________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и страховой организацией-участником
город Астана "___" ___ 20_ года
__________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "оператор", в (наименование оператора)
лице ______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании _______________________________________________________,
с одной стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
и __________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "страховая (наименование страховой организации)
организация-участник", в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе"
(далее – Закон), заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной накопительной системы (далее – Соглашение)
о нижеследующем.
Глава 1. Понятия, используемые в Соглашении
1. В Соглашении используются следующие понятия:
1) образовательное накопительное страхование – накопительное страхование жизни, осуществляемое с целью накопления средств для оплаты образовательных услуг, предусматривающее осуществление страховой выплаты в результате возникновения страхового случая, в том числе по истечении установленного договором образовательного накопительного страхования периода, в зависимости от того, какое из них наступит первым;

2) білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
3) білім беру жинақтау сақтандыруы шарты (бұдан әрі – сақтандыру шарты) – өмірді жинақтау сақтандыруы шарты, оған сәйкес бір тарап (сақтанушы) сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал екінші тарап (қатысушы-сақтандыру ұйымы) сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде сақтандыру төлемін, оның ішінде есепке жазылған инвестициялық табысты негізге ала отырып есептелген сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттенеді;
4) білім беру қызметтері – білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметі;
5) білім беру саласындағы уәкілетті органдар – Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
6) білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
7) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
8) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
9) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетіспеген сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
10) қатысушы-сақтандыру ұйымы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді жасасқан заңды тұлға;
11) мемлекет сыйлықақысы – білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;

2) единый реестр договоров образовательного накопительного страхования – единая база регистрации договоров образовательного накопительного страхования, по которым оператор начисляет премию государства;
3) договор образовательного накопительного страхования (далее - договор страхования) – договор накопительного страхования жизни, согласно которому одна сторона (страхователь) обязуется уплатить страховую премию, а другая сторона (страховая организация-участник) обязуется в результате возникновения страхового случая осуществить страховую выплату, рассчитанную, в том числе, исходя из начисленного инвестиционного дохода;
4) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
5) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
6) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
7) кредитор – банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
8) кредитная линия – предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
9) заемщик – вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
10) страховая организация-участник – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и заключившее соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
11) премия государства – деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;

12) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген, білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
13) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) – білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
13-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;
14) пайда алушы – сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
15) пайда алушылардың басым санаты – Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес көтермеленген мемлекет сыйлыақысы есептелетін азаматтар санаты;
16) сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасы – сақтандыру шарты бойынша сыйлықақыны (жарналарды), инвестициялық табысты, өткен кезеңдердегі есепке жазылған мемлекет сыйлықақыларын ескере отырып, сақтандыру шарты бойынша қалыптасқан сақтандыру резервін негізге ала отырып айқындалатын және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есептелетін мемлекет сыйақысын есептеу үшін қабылданатын сома;
17) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемі (бұдан әрі – сақтандыру төлемі) – сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде не сақтандыру шартында айқындалған мерзім басталған кезде, пайдасына сақтандыру шарты жасалған адамның білім алу қызметтеріне (пайда алушыға) ақы төлеу үшін сақтандыру шартында көзделген, оның ішінде сақтандыру сыйлықақысын (жарналарын), инвестициялық табысты, мемлекет сыйлықақысын қамтитын және қатысушы-сақтандыру ұйымы төлейтін ақша сомасы;
18) сақтанушы – пайда алушының ата-анасы, қамқоршысы, заңды өкілі болып табылатын және қатысушы-сақтандыру ұйымымен сақтандыру шартын жасасқан адам (Заңға сәйкес сақтанушы сақтандырылушы болып табылады);
19) сатып алу сомасы – сақтанушының сақтандыру шартының қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде алуға құқығы бар, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалатын ақша сомасы;

12) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;
13) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
13-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с договором страхования является получателем страховой выплаты;
15) приоритетная категория выгодоприобретателей – категория граждан, которым начисляется повышенная премия государства, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона;
16) расчетная сумма по договору страхования – сумма, принимаемая для расчета премии государства, определяемая исходя из сформированного страхового резерва по договору страхования с учетом премии (взносов) по договору страхования, инвестиционного дохода, начисленных премий государства прошлых периодов и рассчитываемая в порядке, определенном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
17) страховая выплата по договору страхования (далее - страховая выплата) – сумма денег, предусмотренная договором страхования, включающая, в том числе, страховую премию (взносы), инвестиционный доход, премии государства, и выплачиваемая страховой организацией-участником для оплаты образовательных услуг лица, в пользу которого заключен договор страхования (выгодоприобретателю), в результате возникновения страхового случая либо при наступлении срока, определенного в договоре страхования;
18) страхователь – лицо, являющееся родителем, опекуном, законным представителем выгодоприобретателя и заключившее договор страхования со страховой организацией-участником (в соответствии с Законом страхователь является застрахованным);
19) выкупная сумма – сумма денег, которую страхователь имеет право получить при досрочном прекращении действия договора страхования, определяемая в порядке, определенном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

20) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі – нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
21) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Келісімнің мәні
2. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтанушылардан сақтандыру сыйақысын (бөліп төлеу арқылы сақтандыру сыйақысын төлеу кезінде сақтандыру жарналарын) қабылдайды, сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына инвестициялық табысты есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын, нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жазады, ал оператор білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелген сақтандыру шарттарына есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын толық есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Сақтандыру шарты кемінде үш жылға жасалады. Сақтандыру шартының валютасы теңге болып табылады.
4. Бір пайда алушының атынан немесе оның пайдасына бір ғана сақтандыру шарты жасалады.
5. Пайда алушының сақтандыру шартының және Заңның талаптарына сай келмеуіне байланысты оператор сақтандыру шартын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізіліміне тіркеуден бас тартқан жағдайда сақтандыру шарты бұзылады, сақтандыру жарнасы немесе сақтандыру сыйлықақысының сомасы сыйақыны есепке жазбай және төлемей, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылғаны үшін комиссия ұстамай, сақтанушыға сақтандыру шартында белгіленген мерзімде қайтарылуға жатады.

20) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
21) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет Соглашения
2. Страховая организация-участник принимает страховую премию (страховые взносы при оплате страховой премии в рассрочку) от страхователей, начисляет инвестиционный доход и зачисляет премию государства, выплаты целевых накоплений (при наличии) на расчетную сумму по договору страхования, а оператор осуществляет полный расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на договоры страхования, зарегистрированные в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, и представляет его страховой организации-участнику.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия и порядок сотрудничества
3. Договор страхования заключается на срок не менее трех лет. Валютой договора страхования является тенге.
4. От имени или в пользу одного выгодоприобретателя заключается только один договор страхования.
5. В случае отказа в регистрации договора страхования оператором в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, в связи с несоответствием выгодоприобретателя требованиям договора страхования и Закона, договор страхования расторгается, внесенная сумма первоначального страхового взноса или страховой премии подлежит возврату в срок установленный договором страхования, без начисления и выплаты вознаграждения и удержания комиссий за досрочное расторжение договора страхования.

6. Оператор жасалған әрбір сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, қатысушы-сақтандыру ұйымына мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуды жыл сайынғы негізде жүзеге асырады. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелген сақтандыру шартына жүргізіледі.
7. Мемлекет сыйлықақысын алғаннан кейін қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде мемлекет сыйлықақысын сақтандыру шарттарына есепке жазады. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына қосылады. Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекет сыйлықақысын уақтылы есепке жатқызбаған жағдайда қатысушы-сақтандыру ұйымы пайда алушыға мерзімі өткен әрбір күн үшін сақтандыру шарты бойынша уақтылы есепке алынбаған мемлекет сыйлықақысының сомасынан 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
8. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына, жинақтаудың ең қысқа мерзімі бір жыл болған кезде 1 қаңтардағы жағдай бойынша есепке жазылады. Мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шартының қолданылу мерзіміне, бірақ мемлекет сыйлықақысы есептелген бірінші жылдан бастап жиырма жылға дейін ғана есепке жазылады.
9. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі. Заңдағы мемлекет сыйлықақысының мөлшері өзгерген жағдайда оператор қатысушы-сақтандыру ұйымдарын жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Пайда алушылардың басым санатына арналған мемлекет сыйлықақысы тиісті жылы пайда алушының басым санатқа жататыны расталатын айлар үшін есепке жазылады.
11. Есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы:
1) инвестициялық кіріс және есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы ескерілген сатып алу сомасының басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударылуына байланысты шарт бұзылған жағдайды қоспағанда, сақтандыру шарты сақтанушының бастамасы бойынша бұзылған немесе нысаналы мақсаты сақталмай мерзімінің өтуіне байланысты сақтандыру шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған;
2) пайда алушы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткен, егер осы үш жыл ішінде пайда алушы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаған не басқа білім беру ұйымына оқуға түспеген.
12. Пайда алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан жағдайда есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы "Мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 374 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 243 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33245 болып енгізілді) бекітілген мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес бюджетке қайтаруға жатады.

6. Оператор на ежегодной основе осуществляет зачисление премий государства в страховую организацию-участника, с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования. Начисление премии государства производится на договор страхования, зарегистрированный в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования.
7. После получения премий государства страховая организация-участник в течение пяти рабочих дней зачисляет премию государства на договоры страхования. Премия государства по договору страхования присоединяется к расчетной сумме по договору страхования. В случае несвоевременного зачисления премии государства страховой организацией-участником за каждый день просрочки страховая организация-участник обязан заплатить выгодоприобретателю пеню в размере 0,1% от суммы несвоевременно зачисленной премии государства по договору страхования за каждый день просрочки.
8. Премия государства начисляется по зарегистрированному договору страхования на расчетную сумму по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия договора страхования, но не более двадцати лет с года первого начисления премии государства.
9. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом. Оператор уведомляет в письменном виде страховые организации-участники, в случае изменения размеров премии государства в Законе.
10. Премия государства для приоритетных категорий выгодоприобретателей начисляется в соответствующем году за месяцы, в которых подтверждается отнесение выгодоприобретателя к приоритетной категории.
11. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет в полном объеме в случаях:
1) расторжения по инициативе страхователя договора страхования, за исключением случая расторжения договора страхования в связи с переводом выкупной суммы с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства в другую страховую организацию-участнику, или прекращения обязательств по договору страхования в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления выгодоприобретателя из организации образования; если в течение этих трех лет выгодоприобретатель не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования.
12. В случае утраты выгодоприобретателем гражданства Республики Казахстан, начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет, в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 374 и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 243 "Об утверждении методики расчетов премии государства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33245).

13. Мемлекеттің сыйлықақыны артық есептеу фактісі анықталған жағдайда мемлекет сыйлықақысының артық есептелген сомасы бюджетке қайтаруға жатады.
14. Келісімнің 11-тармағының 2) тармақшасында, 12 және 13-тармақтарында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда оператор үш жұмыс күні ішінде олар туралы қатысушы-сақтандыру ұйымына хабарлайды.
15. Сақтандыру төлемі барлық оқу кезеңі үшін оқу ақысын төлеуге жеткіліксіз болған жағдайда пайда алушы жинақтау мерзімі аяқталған кезде "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 189 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32398 болып тіркелген) және "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33581 болып тіркелген) бекітілген қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларына сәйкес білім беру кредиттерін алу үшін қатысушы банкке жүгінуге құқылы.
Білім беру кредиті пайда алушыға жинақталған соманың мөлшері оқу ақысын толық көлемде төлеу үшін қажетті соманың кемінде елу пайызын құраған жағдайда мемлекет уәкілеттік берген ұйымның жүз пайыз кепілдігімен беріледі.
4-тарау. Сатып алу сомасын аудару шарттары
16. Сақтанушы сатып алу сомасын сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табысын, есепке жазылған мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке ала отырып, бірақ сақтандыру шарты жасалған күннен бастап екі жылдан ерте емес, бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аудару сақтанушы тарапынан қатысушы-сақтандыру ұйымы мен сақтанушы арасындағы сақтандыру шартының талаптарын бұзу болып есептелмейді, бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бастапқы сақтандыру шартының жасалу күндері ескеріле отырып есепке жазылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

13. В случае обнаружения факта излишне начисленной премии государства сумма излишне начисленной премии государства подлежит возврату в бюджет.
14. В случаях, обнаружения фактов, указанных в подпункте 2) пункта 11, пунктах 12 и 13 Соглашения, оператор уведомляет о них в течение трех рабочих дней страховую организацию-участника.
15. В случае недостаточности средств страховой выплаты на оплату за весь период обучения, по окончании срока накопления выгодоприобретатель вправе обратиться в банк-участник для получения образовательных кредитов, в соответствии с правилами гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 189 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32398) и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 320 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33581).
Образовательный кредит представляется выгодоприобретателю под стопроцентную гарантию уполномоченной государством организации при размере накопленной суммы не менее пятидесяти процентов от суммы, необходимой для оплаты обучения в полном объеме.
Глава 4. Условия перевода выкупной суммы
16. Страхователь вправе осуществить перевод выкупной суммы с учетом инвестиционного дохода, начисленной премии государства по договору страхования, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии) из одной страховой организации-участника в другую страховую организацию-участнику, но не ранее двух лет с даты заключения договора страхования.
Перевод средств из одной страховой организации-участника в другой страховую организацию-участник не является нарушением со стороны страхователя условий договора страхования между страховой организацией-участником и страхователем, при этом начисление премии государства производится с учетом даты заключения первоначального договора страхования.
Сноска. Пункт 16 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Сатып алу сомасын аударуды жүзеге асыру үшін сақтанушы аударудың тараптары болып табылатын қатысушы-сақтандыру ұйымдарына жүгінеді. Қатысушы-сақтандыру ұйымдары оператормен келіскеннен кейін сатып алу сомасын аударуды жүзеге асырады.
18. Бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушыға аудару және үшінші тұлғаның атына аудару кезінде сақтанушыға қаражат берілмейді.
19. Мемлекет сыйлықақысының есептелуіне байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушыға және үшінші тұлғаның атына аударуға жол берілмейді.
19-1. Сақтанушы (пайда алушы) бұрын сақтандыру шартына есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аударуға құқылы.
Ескерту. 4-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
20. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) оператордан әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақыларының мөлшері туралы мәліметтерді ұсынумен мемлекет сыйлықақысының уақтылы есепке жатқызылуын талап етуге;
2) оператордан Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан білім беру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберіндегі өзге де ақпаратты талап етуге;
3) сақтанушылар және (немесе) пайда алушылар туралы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы, есептелген нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;
4) сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру шартының талаптарын, инвестициялық табыстың мөлшері және мемлекет сыйлықақысының төлену және қайтарылу тәртібін түсіндіруге құқылы.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
21. Оператор:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымынан сақтандыру шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, есептелген нысаналы жинақ төлемдеріне (бар болса), білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;

17. Для осуществления перевода выкупной суммы страхователь обращается в страховые организации-участники, являющиеся сторонами перевода. Страховые организации-участники осуществляют перевод выкупной суммы после согласования с оператором.
18. Выдача средств страхователю, во время перевода из одной страховой организации-участника другому участнику и переводе в пользу третьих лиц не допускается.
19. В связи с начислением премии государства, переводы из одной страховой-организации участника другому участнику и в пользу третьих лиц в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года не допускаются.
19-1. Страхователь (выгодоприобретатель) вправе перевести всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на договор страхования, на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 19-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Права и обязанности Сторон
20. Страховая организация-участник вправе:
1) требовать от оператора своевременное зачисление премии государства, с представлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования;
2) требовать от оператора письменный список организаций образования, заключивших Соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о страхователях и (или) выгодоприобретателях, о начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений (при наличии) интегрировать с оператором информационную систему;
4) при заключении договора страхования разъяснять условия договора страхования, размер инвестиционного дохода и порядок выплаты и возврата государственной премии.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Оператор вправе:
1) запрашивать у страховой организации-участника, необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора страхования, начисления премии государства, зачисления выплат целевых накоплений (при наличии), стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;

2) жасалған сақтандыру шарттарын тіркеуді және олардың есебін жүргізуді жүзеге асыруға;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымының немесе білім беру ұйымының мемлекет сыйлықақылары сомасының бюджетке толық және уақтылы қайтарылуын қамтамасыз етуге;
4) қатысушы-сақтандыру ұйымы Заңның 18-1-бабының 2-тармағында қойылған талаптарды орындамаған жағдайда Келісімді орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға, сондай-ақ сақтанушылардың сатып алу сомаларын сақтанушының таңдауы бойынша басқа басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуды талап етуге құқылы.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Заңның 18-1-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, сақтандыру шарттарын жасасады;
3) оператор сақтандыру шартын тіркеуі үшін сақтаyдыру шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
сақтанушының, пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН);
сақтандыру шартының нөмірін;
сақтандыру шартының жасалу күнін;
сақтандыру шарты бойынша бастапқы сақтандыру жарнасының немесе сақтандыру сыйлықақысының сомасын;
4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта:
сақтанушының, пайда алушының жеке куәлігін;
сақтандыру шартын;
пайда алушының оқуын растауды;
сақтандыру төлемін білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесін;
бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аудару негіздемесін;
мемлекет сыйлықақысының, есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) төленуімен сақтандыру төлемін алуға негіздемесін ұсынады;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға сақтанушылар, пайда алушылар, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы, есептелген нысаналы жинақтау төлемдері және нысаналы пайдалануы (бар болса) туралы мәліметтерді Келісімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
6) сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табысты уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) сақтандыру шартын жасасу кезінде пайда алушының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы пайда алушының атына ашылған қолданыстағы басқа сақтандыру шартының немесе пайда алушы мен салымшы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шартының жоқтығын тексереді;

2) осуществлять регистрацию и вести учет заключенных договоров страхования;
3) обеспечить полноту и своевременность возврата страховой организацией-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет;
4) отказаться от исполнения Соглашения в одностороннем порядке в случае невыполнения страховой организацией-участником требований, предъявляемых пунктом 2 статьи 18-1 Закона, а также требовать перевода денег выкупных сумм страхователей в другую страховую организацию-участник по выбору страхователя.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Страховая организация-участник:
1) подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 18-1 Закона;
2) заключает договоры страхования с учетом условий, указанных в Законе;
3) в целях регистрации оператором договора страхования направляет не позднее 17:00 часов рабочего дня, следующего после заключения договора страхования, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) страхователя, выгодоприобретателя:
номер договора страхования;
дата заключения договора страхования;
сумма первоначального страхового взноса или страховой премии по договору страхования;
4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность страхователя, выгодоприобретателя;
договор страхования;
подтверждение обучения выгодоприобретателя;
основания перевода средств страховой выплаты на банковский счет организации образования;
основания перевода всей суммы или части суммы выплаты целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на договор страхования, на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
основания получения страховой выплаты с выплатой премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о страхователях, выгодоприобретателях, начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений и целевом использовании (при наличии) по формам, согласно приложениям 1, 2, 3 к Соглашению;
6) своевременно и в полном объеме начисляет инвестиционный доход по договору страхования;
7) при заключении договора страхования проверяет соответствие выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, открытого на имя выгодоприобретателя или договора об образовательном накопительном вкладе, по которым выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом через оператора;

8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) сақтанушының (пайда алушының) бастамасымен сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аударады;
10) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды сақтандыру шарттарына есепке жатқызады;
11) уәкілетті оператордан нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды сақтандыру шартына есепке жатқызады;
12) сақтанушы немесе пайда алушы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға бес жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемін тиісті білім беру ұйымының банктік шотына, ал шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда пайда алушының атына ашылған "эскроу шотқа" аударады;
13) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына пайда алушның атындағы "эскроу-шот" режиміндегі банктік шотқа қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
14) сақтандыру төлемі бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан және нысаналы жинақ төлемдерінен (бар болса) комиссия ұстамайды;
15) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір пайда алушының сақтандыру шарты бойынша есеп сомасының мөлшерлері туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпараттар мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда оператор мұндай мәліметтерді/ақпараттарды өз бетінше алуға құқылы.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Оператор:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымы ұсынған Заң талаптарына сәйкес келетін сақтандыру шарттарын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркейді және оларға тіркеу нөмірін береді;
2) қатысушы-сақтандыру ұйымына бір жұмыс күні ішінде пайда алушының атында тіркелген сақтандыру шартының немесе пайда алушы мен салымшы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;

8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение пяти рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) при досрочном расторжении договора страхования по инициативе страхователя (выгодоприобретателя) зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
10) в течение пяти рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на договоры страхования;
11) в течение двух рабочих дней со дня получения от уполномоченного оператора выплаты целевых накоплений (при наличии) зачисляет их на договор страхования;
12) при предоставлении страхователем или выгодоприобретателем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение пяти рабочих дней перечисляет страховую выплату на банковский счет соответствующей организации образования, а в случае поступления в зарубежную организацию образования на "эскроу счет", открытый на имя выгодоприобретателя;
13) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования на банковский счет в режиме "эскроу-счета" на имя выгодоприобретателя с уведомлением оператора;
14) не удерживает комиссии за осуществления операций по страховой выплате непосредственно с премии государства и выплаты целевых накоплений (при наличии);
15) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных размерах расчетной суммы по договору страхования по каждому выгодоприобретателю по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.
Сноска. Пункт 22 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Оператор:
1) регистрирует и присваивает регистрационный номер в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования на представленные страховой организацией-участником договоры страхования, соответствующие требованиям Закона;
2) представляет в страховую организацию-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у выгодоприобретателя зарегистрированного договора страхования или договора об образовательном накопительном вкладе, по которым выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;

3) қатысушы-сақтандыру ұйымынан сақтандыру шартының жабылуы туралы құжаттарды не пайда алушының шетелдік білім беру ұйымына қабылдануы туралы растау құжаттарын алғаннан кейін сақтандыру шартын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінен шығарады;
4) сақтандыру шартына есепке жатқызуға жататын мемлекет сыйлықақыларының сомаларын есептеуді жүзеге асырады және оны тиісінше қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады;
5) қатысушы-сақтандыру ұйымының мемлекет сыйлықақыларының сомасын сақтандыру шарттарына есепке жазу мерзімдерін сақтауын мониторингілеуді жүзеге асырады;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдардан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, мемлекет сыйлықақысын қатысушы-сақтандыру ұйымына есептеуді жүргізеді;
7) бір жылда екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында қатысушы-сақтандыру ұйымының Заңмен МБЖЖ-ға қатысу үшін қойылатын талаптарды орындауы туралы мәліметті жариялайды;
8) Заңмен және (немесе) ынтымақтастық туралы келісіммен оларға қойылатын талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен сақтанушыны, қатысушы-сақтандыру ұйымын, білім беру ұйымын жауапкершілікке тарту үшін шаралар қолданады;
9) сақтанушыға, пайда алушыға, қатысушы-сақтандыру ұйымына бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтама-көшірмені береді;
10) Заңда белгіленген жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымының немесе білім беру ұйымының бюджетке мемлекет сыйлықақыларының сомасын толық және уақытылы қайтаруын қамтамасыз етеді;
11) пайда алушының Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу фактісі анықталған жағдайда сақтанушымен сақтандыру шартын бұзу қажеттілігі туралы қатысушы-сақтандыру ұйымын хабардар етеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
24. Тараптар Келісім бойынша қабылдаған міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауапкершілікті тартады.
25. Өзара тиімді шешімге қол жеткізу мақсатында тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі.

3) исключает договор страхования из единого реестра договоров образовательного накопительного страхования, после получения от страховой организации участника документов о договора страхования либо подтверждающих документов о зачислении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования;
4) осуществляет расчет суммы премий государства, подлежащей зачислению на договор страхования, и представляет его соответственно страховой организации-участнику;
5) осуществляет мониторинг за соблюдением страховой организацией-участником сроков зачисления сумм премий государства на договоры страхования;
6) в течение пяти рабочих дней со дня получения от уполномоченных органов в области образования общей суммы премий государства производит зачисление премий государства в страховой организации-участник с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования;
7) два раза в год публикует в средствах массовой информации сведения о выполнении страховой организацией-участником требований, предъявляемых Законом, для участия в ГОНС;
8) принимает меры для привлечения к ответственности страхователя, страховую организацию-участника, организации образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и (или) соглашением о сотрудничестве, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
9) выдает справку-выписку о размере суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, страхователю, выгодоприобретателю, страховой организации-участнику;
10) обеспечивает полноту и своевременность возврата страховой организацией-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет в случаях, установленных Законом;
11) уведомляет страховую организацию-участника о необходимости расторжения договора страхования со страхователем в случае обнаружения факта утраты выгодоприобретателем гражданства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Ответственность Сторон
24. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения сторонами своих обязательств, принятых по Соглашению, виновная сторона несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
25. Все споры, возникающие между сторонами, разрешаются путем переговоров в целях достижения взаимоприемлемого решения.

Ескерту. Үлгілік келісімді 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру шартының №
Сақтандыру шартының жасалған күні
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы, теңге
Сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) өлшемі, теңге
Нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) мөлшері, теңге
Сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
_______________       _______________                  _________________________
(лауазымы)             (қолы)                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы-
сақтандыру ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
2 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау сақтандыруы шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін білім беру ұйымдарына аудару бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы _____________________________ (қатысушы-сақтандыру ұйымының атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері
Ескерту. Үлгілік келісімді 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Білім беру ұйымының атауы
Сақтандыру төлемдері аударылатын білім беру ұйымының шотының №
Пайда алушының оқу курсы
Оқудың толық құны, теңге
Аударылған сақтандыру төлемдерінің сомасы, теңге
Аударылған күні
барлығы
оның ішінде нысаналы жинақ төлемдері (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
_______________ ___________________ _____________________________
(лауазымы)             (қолы)             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы-
сақтандыру ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
3 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау сақтандыруы шарттардың бұзылуы бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы ______________________________ (қатысушы-сақтандыру ұйымының атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері

Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) страхователя
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
№ договора страхования
Дата заключения договора страхования
Страховая сумма по договору страхования, тенге
Размер страховой премии (страховых взносов), тенге
Размер выплат целевых накоплений (при наличии), тенге
Расчетная сумма по договору страхования, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
___________________________ ____________ ____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и страховой
организацией-участником
Форма
Сведения страховой организации-участника
_______________________________________________
(наименование страховой организации-участника)
по перечислению страховых выплат по договорам образовательного
накопительного страхования в организации образования по состоянию на "__" ____ 20___ года
Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 2 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) страхователя
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Наименование организации образования
№ счета организации образования, на который перечисляются страховые выплаты
Курс обучения выгодоприобретателя
Полная стоимость обучения, тенге
Перечисленная сумма страховых выплат, тенге
Дата перечисления
всего
в том числе выплаты целевых накоплений (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
___________________________ __________ _______________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы между
оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и страховой
организацией-участником
Форма
Сведения страховой организации-участника
________________________________________________
(наименование страховой организации-участника)
о расторжении договоров образовательного накопительного страхования
по состоянию на "___" _______ 20___ года

Ескерту. Үлгілік келісімді 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру шартын бұзу күні
Сақтандыру шартын бұзу негіздері
Қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
1
_______________ ________________ __________________________
(лауазымы)             (қолы)             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
5-қосымша
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен білім беру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Астана қаласы
20__жылғы "____"____
Бұдан әрі "оператор" деп аталатын ______________________________________атынан
(оператордың атауы)
______________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
______________________________________________________ бір тараптан, бұдан әрі
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"Білім беру ұйымы" деп аталатын ____________________________________________
(білім бері ұйымының атауы)
атынан ___________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
негізінде әрекет етуші _______________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.

Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением 3 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Дата расторжения договора страхования
Основания расторжения договора страхования
Сумма премии государства, подлежащая возврату, тенге
1
2
3
4
5
6
1
____________________________ ___________ _____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и организацией образования
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город Астана
"___" _______20___ года
____________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "оператор", в (наименование оператора)
лице ________________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании _________________________________________________________,
с одной стороны, и (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
_____________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "организация образования", (наименование организации
образования)
в лице ________________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании __________________________________________________________,
с другой стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее –
Закон), заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной
образовательной накопительной системы (далее – Соглашение) о нижеследующем.

1-тарау. Осы Келісімнің мәні
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Білім беру ұйымы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) шеңберінде пайдасына білім беру жинақтау салымы туралы шарттар немесе білім беру жинақтау сақтандыруы туралы шарттар жасалған салымшылар немесе пайда алушылар үшін Заңмен көзделген білім беру бағдарламалары бойынша қызметтерді көрсетеді, ал оператор МБЖЖ қатысушыларының жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады және оның МБЖЖ бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
2. Білім беру ұйымы білім беру жинақтау салымындағы немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері қаражатының өз мақсатында пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Салымшының не оның заңды өкілінің, сақтанушының немесе пайда алушының не оның заңды өкілінің өтініші бойынша білім беру қызметтері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда үлеспен (әр академиялық кезең немесе оқу жылы үшін) немесе толық көлемде бір рет (барлық оқу мерзімі үшін) әр академиялық кезең немесе оқу жылы басталғанға дейін төленеді.
4. Білім беру ұйымы:
1) білім беру жинақтау салымдары немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері есебінен оқитындардың есебін жүргізетін және сол бойынша операторға мәліметтер беретін жауапты тұлғаны белгілейді;
2) салымдары немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері есебінен оқитындардың жеке есебін жүргізеді;
3) салымшының немесе пайда алушының оқуға қабылдануы, ауыстырылуы, академиялық демалысты ресімдеуі, академиялық демалыстан оралуы, білім беру ұйымына қайта қабылдануы, одан шығарылуы, оның ішінде оқуды бітіруіне байланысты шығарылуы туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін жіберу арқылы олар қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қатысушы банкті немесе қатысушы-сақтандыру ұйымын және операторды хабардар етеді;
4) салымшының немесе пайда алушының, сақтанушының немесе қатысушы банктің, қатысушы-сақтандыру ұйымының сұрауы бойынша анықтама берілетін күнгі қажетті академиялық кезеңге немесе оқудың толық құны жөнінде анықтама береді;
5) салымшы немесе пайда алушы басқа білім беру ұйымына ауысқан жағдайда оны қабылдаушы білім беру ұйымының шотына білім беру қызметтеріне төленген ақы қалдығын аударады, әрі үш жұмыс күні ішінде бұл жөнінде операторға хабарлайды.

Глава 1. Предмет настоящего Соглашения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Организация образования предоставляет услуги по образовательным программам предусмотренным Законом для вкладчиков или выгодоприобретателей, в пользу которых заключены договоры об образовательном накопительном вкладе или договоры образовательного накопительного страхования в рамках Государственной образовательной накопительной системы (далее – ГОНС), а оператор осуществляет координацию деятельности участников ГОНС и обеспечивает ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан по ГОНС.
2. Организация образования обеспечивает целевое использование средств образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору страхования.
Глава 2. Условия и порядок сотрудничества
3. Образовательные услуги по заявлению вкладчика либо его законного представителя, страхователя или выгодоприобретателя либо его законного представителя в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, оплачиваются долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения) до начала каждого академического периода или учебного года.
4. Организация образования:
1) назначает ответственное лицо по учету обучающихся за счет образовательных накопительных вкладов или страховых выплат по договору страхования и предоставляет по нему сведения оператору;
2) ведет отдельный учет по обучающимся за счет образовательных накопительных вкладов или страховых выплат по договору страхования;
3) уведомляет банк-участник или страховую организацию-участника и оператора о зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском, вкладчика или выгодоприобретателя путем направления копий соответствующих документов в срок не позднее трех рабочих дней со дня их принятия;
4) по запросу вкладчика, выгодоприобретателя, страхователя или банка-участника, страховой организации-участника выдает справку о стоимости обучения на требуемый академический период или полной стоимости обучения на дату выдачи справки;
5) при переводе вкладчика или выгодоприобретателя в другую организацию образования перечисляет на счет принимающей организации образования остаток произведенной оплаты образовательных услуг, о чем уведомляет оператора в течение трех рабочих дней.

3-тарау. Тараптардың құқықтары және жауапкершілігі
5. Білім беру ұйымы:
1) оператордан ынтымақтастық туралы келісім жасасқан қатысушы банктердің немесе қатысушы-сақтандыру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберінде басқа да ақпаратты талап етуге;
2) техникалық мүмкіндіктер бар болған жағдайда меншікті ақпараттық жүйелерін оператордың ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды қамтамасыз етуге құқылы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Оператор:
1) Заңда және осы Келісімде білім беру ұйымына қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда білім беру ұйымын жауапқа тарту үшін шара қолдануға;
2) білім беру ұйымынан білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың жасалуына, қолданысына, білім беру қызметтерінің құны мен төлеміне, білім алушының үлгеріміне қатысты қажетті мәліметтерді сұрауға құқылы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7. Білім беру ұйымы:
1) оператордың сұратуы бойынша семестрлік негізде білім беру ұйымында оқитын салымшы немесе пайда алушы туралы қажетті мәліметтерді Келісімнің қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады;
2) салымшы немесе пайда алушы білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда оның шығарылуы туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салымшының білім беру жинақтау салымына немесе бес жұмыс күні ішінде қатысушы-сақтандыру ұйымының банктік шотына білім беру қызметтеріне төленген ақының қалдығын аударады;
3) білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударылған қаражатты тікелей салымшыға немесе пайда алушыға (сақтанушыға) не оның заңды өкіліне бермейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Оператор білім беру ұйымының сұрауы бойынша сол білім беру ұйымында білім алушының атында тіркелген білім беру жинақтау салымы туралы шарттың немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша шарттардың болуы не болмауы туралы мәлімет береді.

Глава 3. Права и обязанности Сторон
5. Организация образования вправе:
1) требовать от оператора письменный список банков-участников или страховых организаций-участников, заключивших соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
2) в случае наличия технических возможностей обеспечить интеграцию собственных информационных систем с информационными системами оператора.
Сноска. Пункт 5 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Оператор вправе:
1) принимать меры для привлечения к ответственности организацию образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и настоящим Соглашением;
2) запрашивать у организации образования необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора об оказании образовательных услуг, стоимости и оплаты образовательных услуг, успеваемости обучающегося.
Сноска. Пункт 6 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Организация образования:
1) по запросу оператора на семестровой основе предоставляет необходимые сведения о вкладчике или выгодоприобретателе, обучающемся в организации образовании по форме, согласно приложению к Соглашению;
2) при отчислении вкладчика или выгодоприобретателя из организации образования перечисляет на образовательный накопительный вклад вкладчика в течение трех рабочих дней или на банковский счет страховой организации-участника в течение пяти рабочих дней остаток произведенной оплаты образовательных услуг со дня издания приказа об отчислении;
3) не выдает средства, перечисленные на оплату образовательных услуг, непосредственно вкладчику или выгодоприобретателю (страхователю) либо его законному представителю.
Сноска. Пункт 7 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оператор по запросу организации образования представляет сведения о наличии либо отсутствии у обучающихся в данной организации образования зарегистрированных договоров об образовательном накопительном вкладе или договоров образовательного накопительного страхования.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
9. Тараптардың әрқайсысы осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты.
10. Осы Келісімнен немесе оған байланысты туындауы мүмкін кез келген даулар, не келіспеушіліктер екі жаққа да қолайлы шешімге келу мақсатында келіссөздер өткізу арқылы шешіледі.
11. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес сот тәртібінде шешіледі.
5-тарау. Құпиялылық
12. Тараптар осы Келісімнің аясында алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайлардың қоспағанда екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
6-тарау. Форс – мажор
13. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда: осы Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және осы Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
14. Жоғарыда аталған жағдайларға байланысты осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл туралы екінші тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл тарапты шарттың міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Ответственность Сторон
9. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
10. Любые споры или разногласия, которые могут возникнуть из настоящего Соглашения или связанные с ним, будут разрешаться путем проведения переговоров в целях достижения взаимоприемлемого решения.
11. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Конфиденциальность
12. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Форс-мажор
13. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно: военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания настоящего Соглашения и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.
14. Сторона, для которой в силу вышеуказанных обстоятельств создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, обязана не позднее 7 (семи) календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
Сноска. Пункт 14 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Неуведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.

7-тарау. Осы Келісімнің қолданылу мерзімі және бұзылу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Келісім қол қойылған күннен бастап күшіне енеді және ондағы міндеттемелер толық орындалғанша қолданылады.
17. Осы Келісім Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес және Келісімде қарастырылған талаптар бойынша бұзылуы мүмкін.
18. Келісімнің мерзімінен бұрын бұзылуына тараптардың Келісімі негізінде, немесе Келісімде қарастырылған талаптар сақталып, тараптардың бірінің бастамасы бойынша рұқсат беріледі.
19. Тараптар екінші тарапқа кем дегенде 50 (елу) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде хабарлау арқылы бір жақты соттан тыс тәртіпте Келісімнің бұзылу рәсімін бастауға құқылы.
20. Білім беру ұйымы Заңының талаптарын үнемі бұзған жағдайда Оператор 10 (он) күн бұрын мүдделі тараптарға алдын ала хабарлама жолдап, бір жақты соттан тыс тәртіпте Келісімді бұзуға құқылы.
8-тарау. Қорытынды ережелер
21. Тараптар хат-хабар жіберу бойынша шығындарды өздері өтейді. Электронды құжаттар айналымы саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары сақталған жағдайда тараптар құжат айналымын электрондық сандық қолтаңба арқылы жүзеге асыра алады.
22. Осы Келісімді жасалған жағдайда тараптар екі жақты келісім бойынша нақтылау сипатында, осы қатысушы банк пен оператор арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанына қайшы келмейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
23. Осы Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісім жасалып, қол қою арқылы енгізіледі.
24. Осы Келісімде көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті тарап мұндай өзгерістер туралы екінші тарапқа 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
25. Осы Келісімде реттелмеген бөлімде тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
26. Осы Келісім бірдей заңды күші бар төрт данада тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 7. Срок действия и порядок расторжения настоящего Соглашения
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания и действует до полного исполнения обязательств по нему.
17. Настоящее Соглашение может быть расторгнуто в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных настоящим Соглашением.
18. Досрочное расторжение настоящего Соглашения допускается по соглашению сторон либо по инициативе одной из сторон с соблюдением условий, предусмотренных настоящим Соглашением.
19. Стороны вправе в одностороннем внесудебном порядке инициировать процедуру расторжения настоящего Соглашения, письменно уведомив об этом другую сторону не менее чем за 50 (пятьдесят) календарных дней.
20. Оператор вправе в одностороннем внесудебном порядке расторгнуть настоящее Соглашение в случае систематического нарушения организацией образования требований Закона, предварительно направив уведомление заинтересованным сторонам за 10 (десять) дней до расторжения договора.
Глава 8. Заключительные положения
21. Стороны самостоятельно несут расходы по пересылке корреспонденции. При соблюдении норм законодательства Республики Казахстан в сфере обращения электронных документов стороны могут осуществлять документооборот с использованием электронной цифровой подписи.
22. При заключении настоящего Соглашения стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения уточняющего характера, не противоречащие данной форме типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором и организацией образования.
23. Любые изменения и дополнения к настоящему Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных соглашений.
24. В случае изменения информации, указанной в соглашении, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течении 5 (пяти) рабочих дней.
25. В части, не урегулированной настоящим Соглашением, стороны руководствуются действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
26. Настоящее Соглашение составлено в четырех экземплярах, по два экземпляра для каждой из сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
Пункт 26 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Осы Келісімге қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
9-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары және деректемелері
Оператор
___________________________
(оператордың атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Білім беру ұйымы
__________________________
(Білім беру ұйымының атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен білім беру
ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
қосымша
Нысан
Білім беру ұйымында ______________________________________ (білім беру ұйымының атауы) оқитын салымшы немесе пайда алушы туралы 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтер

27. Все приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемыми частями.
Глава 9. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Оператор
__________________________
(наименование оператора)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
__________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать (при наличии))
Организация образования
__________________________
(наименование организации образования)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать (при наличии))
Приложение
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и организацией образования
Форма
Сведения о вкладчике или выгодоприобретателе,
обучающемся в организации образования
________________________________________________
(наименование организации образования)
по состоянию на "___" _______ 20___ года

Ескерту. Үлгілік келісім қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.11.2024 № 530 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.11.2024 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Салымшының немесе пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының немесе пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Қабылдау күні
Оқу нысаны (грант, ақылы)
Шығарылған күні
Академиялық демалыс кезеңі
Оқуды аяқтау күні
Бір академиялық кезең немесе оқу жылы үшін оқу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
_______________       _________________             ________________________
(лауазымы)             (қолы)                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
6-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

Сноска. Типовое соглашение дополнено приложением в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.11.2024 № 530 и Министра просвещения РК от 27.11.2024 № 340 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика или выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика или выгодоприобретателя
Дата зачисления
Форма обучения (грант, платная)
Дата отчисления
Период академического отпуска
Дата окончания обучения
Стоимость обучения за один академический период или учебный год, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
__________________ ___________________ _______________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. "Білім беру ұйымымен мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 56 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8386 болып тіркелген);
2. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10610 болып тіркелген);
3. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 11 қыркүйектегі № 452 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15847 болып тіркелген);
4. "Білім беру ұйымымен ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 56 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 198 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31272 болып тіркелген);
5. Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 20 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31739 болып тіркелген);
6. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 31 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31834 болып тіркелген).

1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 56 "Об утверждении формы типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с организацией образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8386);
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10610);
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2017 года № 452 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15847);
4. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 декабря 2022 года № 198 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 56 "Об утверждении формы типового соглашения о сотрудничестве с организацией образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31272);
5. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 20 "Об утверждении типового договора образовательного накопительного страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31739);
6. Приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 31 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31834).