Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 қаңтарда № 33897 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 37), 37-1) және 39) тармақшаларына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шарты;
2) осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты;
3) осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы банк арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім;
4) осы бірлескен бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім бекітілсін;
5) осы бірлескен бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен білім беру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім.
2. Осы бірлескен бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі мен Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.

О некоторых вопросах в сфере Государственной образовательной накопительной системы
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2024 года № 33897
В соответствии с подпунктами 37), 37-1) и 39) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) типовой договор об образовательном накопительном вкладе согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) типовой договор образовательного накопительного страхования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и банком-участником согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и страховой организацией-участником согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и организацией образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан и Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
3. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.

5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
__________Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
__________С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шарт
Астана қаласы
"___" ______ 20___ ж.
Бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын ___________________________________
(банктің атауы)
(бұдан әрі - "қатысушы банк") атынан_________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен
_________ негізінде әрекет етуші___________________________________________
деректемелері) (уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бір тараптан және азамат (азаматша)__________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
(бұдан әрі – "Салымшы") не оның заңды өкілі (бұдан әрі - Заңды өкіл)
________________ екінші тараптан "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы"
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы
Білім беру жинақтау салымы туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-тарау. Шартта пайдаланылатын ұғымдар
1. Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) банктік шот - клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
2) банктік шотты тікелей дебеттеу - банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақша жөнелтушіден ақшаны алып қоюы және ақша жөнелтушінің осындай алып қою туралы алдын ала рұқсатының негізінде оларды бенефициардың пайдасына беруі;
3) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі - салым) - салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, капиталдандырылған қатысушы банк сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;

5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
__________ Г. Бейсембаев
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
__________ С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовой договор об образовательном накопительном вкладе
город Астана
"__" ______20___ года
_______________________________________________________________,
в дальнейшем именуемое "банк-участник", в лице (наименование банка)
_______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании ___________________________________________________,
с одной стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
гражданин (гражданка) __________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый (-ая) в дальнейшем "вкладчик", либо его (ее) законный представитель
_______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "законный представитель", с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной
системе" (далее – Закон), заключили настоящий договор об образовательном
накопительном вкладе (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие понятия:
1) банковский счет – способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента;
2) прямое дебетование банковского счета – изъятие банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег у отправителя денег и передача их в пользу бенефициара на основании предварительного разрешения отправителя денег о таком изъятии;
3) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, капитализированные вознаграждение банка-участника и премию государства;

4) білім беру жинақтау салымы туралы шарт - салымшының қатысушы банкпен жасасқан білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
5) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі - бірыңғай тізілім) - оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
6) білім беру қызметтері - білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді көрсету жөніндегі қызметі;
7) білім беру саласындағы уәкілетті органдар - Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
8) білім беру ұйымы - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
9) қатысушы банк - Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
10) мемлекет сыйлықақысы - білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
11) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі - МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын тартуына және оларға сыйақылар мен мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақысын есептеуге негізделген білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
12) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) - білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
13) салымшы - салым шартының тарабы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы.

4) договор об образовательном накопительном вкладе – договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
5) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе (далее – единый реестр) – единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
6) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
7) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
8) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
9) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, отвечающий установленным Законом требованиям и заключивший соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
10) премия государства – деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
11) Государственная образовательная накопительная система (далее - ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;
12) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
13) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной Договора.

2-тарау. Шарттың мәні және жалпы шарттары
2. Шарттың мәні қатысушы банктің салымшы атына теңгеде білім беру жинақтау салымын ашуы, салымға қатысушы банктің сыйақысын есепке жазуы және бюджеттен алынған мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуы болып табылады.
3. Шарттың мерзімі ___________ ай (кемінде отыз алты ай).
4. Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық ___________ % -ды құрайды, Шарт бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі (дәйекті жылдық тиімді, салыстырмалы түрде есептелетін сыйақы мөлшерлемесі) ___________ %. Сыйақыны есептеу кезінде күндердің нақты саны ескеріледі (күнтізбе бойынша), бұл ретте жыл үш жүз алпыс бес күн ретінде алынады.
5. Қатысушы банктің сыйақысы Шарттың қолдану мерзімі ішінде ай сайын есепке жазылады және білім беру жинақтау салымының негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады).
6. Шартқа қол қоя отырып, салымшы/заңды өкіл операторға банктік құпияны ашуға келісімін береді.
7. Бір салымшының атынан және оның пайдасына бір ғана Шарт жасалады.
8. Салымшы/заңды өкіл салымды басқа қатысушы банкке аудару кезінде ағымдағы шоттан қаражат алуды жүзеге асырмауға міндеттенеді.
9. Салымға енгізілетін минималды бастапқы біржолғы жарна республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшерін құрайды.
10. Тараптар қол қойған салым шарты бірыңғай тізілімде тіркелуге жатады. Оператор салымшының салым шартының және Заң талаптарына сай келмеуіне байланысты оны білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізіліміне тіркеуден бас тартқан жағдайда салым шарты бұзылады, жинақ шоты жабылады, енгізілген бастапқы жарна сомасы сыйақыны есепке жазбай/төлемей және қатысушы банктің қандай да бір комиссияларын шегерместен, салымшының/заңды өкілдің бірінші талабы бойынша қайтарылады.
11. Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес салымшының банктік шотына үшінші тұлғалардан жарналар қабылданады.
12. Салым қаражатын нысаналы мақсатта алу жағдайларын (ақшаны білім беру ұйымына үлестермен аудару) қоспағанда, салымшының банктік шотынан ақшаны ішінара алуға жол берілмейді.
13. Білім беру ұйымына шарттық негізде түскен кезде қатысушы банк салым сомасын салымшының (18 жасқа толмаған салымшының заңды өкілінің) тапсырмасы негізінде үлестермен (әрбір академиялық кезеңге немесе оқу жылына) немесе толық көлемде бір рет (оқудың барлық мерзіміне) аударады.

Глава 2. Предмет и общие условия Договора
2. Предметом Договора является открытие банком-участником на имя вкладчика вклада в тенге, начисление на вклад вознаграждения банка-участника и зачисление полученной из бюджета премии государства.
3. Срок Договора _____________ месяцев (не менее тридцати шести месяцев).
4. Ставка вознаграждения по Договору вклада составляет _______________ % годовых, годовая эффективная ставка вознаграждения (ставка вознаграждения в достоверном годовом, эффективном, сопоставимом исчислении) по Договору составляет _______________ %. При расчете вознаграждения учитывается фактическое количество дней (по календарю), при этом год принимается за триста шестьдесят пять дней.
5. Вознаграждение банка-участника начисляется ежемесячно в течение срока действия Договора и присоединяется к основной сумме образовательного накопительного вклада (капитализируется).
6. Подписанием Договора вкладчик/законный представитель, дает согласие на раскрытие банковской тайны оператору.
7. От имени или в пользу одного вкладчика заключается только один Договор.
8. Вкладчик/законный представитель обязуется не осуществлять снятие средств при переводе вклада в другой банк-участник.
9. Первоначальный минимальный разовый взнос во вклад составляет трехкратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
10. Договор вклада, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре. В случае отказа в регистрации договора вклада оператором в едином реестре, в связи с несоответствием вкладчика требованиям договора вклада и Закона, договор вклада расторгается, сберегательный счет закрывается, внесенная сумма первоначального взноса выплачивается по первому требованию вкладчику/законному представителю, без начисления/выплаты вознаграждения и взимания каких-либо комиссий банка-участника.
11. На банковский счет вкладчика принимаются взносы от третьих лиц в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
12. Частичное изъятие денег с банковского счета вкладчика не допускается, за исключением случаев целевого изъятия средств вклада (перевод денег долями в организацию образования).
13. При поступлении в организацию образования на договорной основе сумма вклада переводится банком-участником на основании поручения вкладчика (законного представителя вкладчика, не достигшего 18 лет) долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).

3-тарау. Мемлекет сыйлықақысы
14. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген Шарт бойынша жиырма жылдан аспайтын мерзімге есепке жазылады.
15. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу кемінде бір жыл болған салымға жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша ондағы нақты жинақталған қалдық сомаға жүзеге асырылады. Мемлекет сыйлықақысы Шарттың қолданылу мерзімінде есепке жазылады.
16. Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес бір қатысушы банктен екіншісіне аударылған салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын есепке жазу бастапқы салым шартының жасалған күні ескеріле отырып жүргізіледі.
17. Мемлекет сыйлықақысы салымның негізгі сомасына қосылады (капиталға айналады).
18. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі.
19. Мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы:
1) Шарттың 14-тармағында белгіленген есепке жазу мерзімі аяқталған жағдайда;
2) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда;
3) салымшы қайтыс болған, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген не оны қайтыс болды деп жариялаған күннен бастап;
4) Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес салымдағы қаражат шетелдің білім беру ұйымына аударылған сәттен бастап тоқтатылады.
20. Мемлекеттің есептеген сыйлықақысын қатысушы банк оператордың мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы анықтама-үзіндісі бойынша оператордан көрсетілген анықтаманы алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мына жағдайларда:
1) салымшының бастамасы бойынша Шарт бұзылған немесе мерзімінің аяқталуына байланысты салым Шарты бойынша міндеттемесі нысаналы мақсатын сақтамай тоқтатылғанда;
2) егер күнтізбелік үш жыл ішінде салымшы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаса не басқа білім беру ұйымына оқуға түспесе, салымшы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткенде;
3) Заңда белгіленген мерзімге жетпей мемлекет сыйлықақысының төлену фактісі анықталғанда;
4) салымшы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқанда;
5) мемлекет сыйлықақысының артық есептелу фактісі анықталғанда бюджетке қайтаруы тиіс.
21.Үшінші тұлғалардың салымдарынан аудару кезінде салымға түскен мемлекет сыйлықақысы Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайларда бюджетке қайтаруға жатады.
22. Салымшы қаза болғанда, сот оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған не қайтыс болды деп жариялаған немесе денсаулық жағдайына байланысты оның оқуды жалғастыруға қабілеті болмаған жағдайда, білім беру жинақтау салымын:
1) салымшы/заңды өкіл немесе оның мұрагерлері кез келген үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) білім беру жинақтау салымына жібереді (қайта ресімдеу);

Глава 3. Премия государства
14. Премия государства начисляется по зарегистрированному Договору на срок не более двадцати лет.
15. Начисление премии государства осуществляется ежегодно на фактически накопленный остаток суммы вклада по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия Договора.
16. Начисление премии государства по вкладам, переведенным из одного банка-участника в другой в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, производится с учетом даты заключения первоначального договора вклада.
17. Премия государства присоединяется к основной сумме вклада (капитализируется).
18. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом.
19. Начисление премии государства прекращается:
1) в случае истечения срока начисления, установленного пунктом 14 Договора;
2) в случае истечения срока действия Договора;
3) со дня смерти, вступления в законную силу решения суда о признании вкладчика недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим;
4) с момента перечисления средств вклада в зарубежную организацию образования в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона.
20. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет банком-участником по справке-выписке оператора о размере суммы премии государства, в течение трех рабочих дней со дня получения указанной справки от оператора, в случаях:
1) расторжения по инициативе вкладчика Договора или прекращения обязательств по Договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления вкладчика из организации образования, если в течение этих трех лет вкладчик не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования;
3) обнаружения факта выплаты премии государства при сроке накоплений меньше срока, установленного Законом;
4) утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан;
5) обнаружения факта излишне начисленной премии государства.
21. Премия государства, поступившая на вклад при переводе с вкладов третьих лиц, подлежит возврату в бюджет в случаях, предусмотренных пунктом 20 Договора.
22. В случае смерти, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности продолжать обучение вследствие состояния здоровья вкладчика, образовательный накопительный вклад:
1) направляется вкладчиком/законным представителем или его наследниками на образовательный накопительный вклад, открытый (открываемый) в пользу любого третьего лица (переоформление);

2) мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып, салымшыға/заңды өкілге немесе оның мұрагерлеріне Шартты бұзу талаптары бойынша төленеді.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
23. Қатысушы банк:
1) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде республикалық бюджетке қайтарылуы тиіс мемлекет сыйлықақысының сомасын салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;
2) салымшыдан/заңды өкілінен Шарт шеңберінде қажетті құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) салымшының банктік шотына қате аударылған ақшалай соманы салымшының келісімінсіз алып қоюға;
4) ұсынылған енгізу кезеңділігін және салымға қосымша жарнаның мөлшерін есептеуге;
5) қатысушы банктің салымшының банктік шоты бойынша операциялар жасаған қызметі үшін комиссиялық сыйақыны қатысушы банктің шот бойынша операция жүргізген күні қолданыста болған тарифтеріне сәйкес, бұл ретте тікелей мемлекеттің сыйлықақы сомасынан ұстамай, өндіріп алуға құқылы.
24. Салымшы/заңды өкіл:
1) салымға ақша енгізуге, оның ішінде қатысушы банк ұсынған тәртіпте және мерзімдерде;
2) салымның жай-күйі туралы толық ақпарат алуға;
3) салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке толық көлемде бір жылда бір реттен асырмай аударуды жүзеге асыруға;
4) бірыңғай тізілімде тіркелген бір ғана салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысын алуға;
5) қатысушы банк Заңның талаптарына сай келмейді деп танылғанда және қатысушы банк пен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісім бұзылған жағдайда салымда жинақталған қаражат сомасын қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге кез келген басқа қатысушы банкке аударуға;
6) жинақталған қаражат сомасын қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы бірыңғай тізілімде тіркелген салымға аударуға;
7) шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысы мен қатысушы банктің сыйақысын есепке алғандағы жинақталған салым қаражатынан оқу ақысын төлеуді жүзеге асыруға;
8) салымшыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда:
қатысушы банктің сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын әрі қарай есептеумен салымда қаражат жинақтауды жалғастыруға;
салымдағы қаражатты Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға аударуға;
салымдағы қаражатты білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударуға;
салымның қаражатын қатысушы банктің капиталға айналған сыйақысымен және есептелген мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға;

2) выплачивается вкладчику/законному представителю или его наследникам по условиям расторжения Договора с сохранением премии государства.
Глава 4. Права и обязанности Сторон
23. Банк-участник вправе:
1) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора изъять подлежащую возврату в республиканский бюджет сумму премии государства с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета;
2) требовать от вкладчика/законного представителя предоставления необходимых документов в рамках Договора;
3) изымать ошибочно зачисленные на банковский счет вкладчика суммы денег, без согласия вкладчика;
4) рассчитывать рекомендуемую периодичность внесения и размер дополнительных взносов на вклад;
5) взимать комиссионное вознаграждение за услуги банка-участника по совершению операций по банковскому счету вкладчика, согласно тарифам банка-участника, действующим на день проведения операций по счету, при этом, не удерживая комиссию, непосредственно с суммы премии государства.
24. Вкладчик/законный представитель вправе:
1) вносить деньги на вклад, в том числе в порядке и сроках, рекомендованных банком-участником;
2) получить полную информацию о состоянии вклада;
3) осуществить перевод вклада из одного банка-участника в другой банк-участник в полном объеме не более одного раза в год;
4) получать премию государства только по одному договору вклада, зарегистрированному в едином реестре;
5) в случае признания банка-участника несоответствующим требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве банка-участника с оператором, перевести суммы накопленных средств вклада с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства в любой другой банк-участник;
6) перевести суммы накопленных средств с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре;
7) в случае поступления в зарубежную организацию образования произвести оплату за обучение из накопленных средств вклада, с учетом начисленной премии государства и вознаграждения банка-участника;
8) в случае присуждения вкладчику образовательного гранта:
продолжить накопление средств вклада, с дальнейшим начислением вознаграждения банка-участника и премии государства;
перевести средства вклада на вклад, открытый (открываемый) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан;
направить средства вклада на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
получить средства вклада с капитализированным вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства;

9) оқудың барлық кезеңдері үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленгеннен кейін салымда қаражат қалған жағдайда салымшы/заңды өкіл аталған соманы қатысушы банктің сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға құқылы.
25. Қатысушы банк:
1) Шарт жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін, сондай-ақ салымшының атына оператор арқылы ашылған қолданыстағы Шарттың жоқтығын тексереді;
2) салымшының банк шотына ақша қабылдайды;
3) ай сайынғы капиталдандыруды есепке ала отырып, салымшыға ай сайын салым сомасына сыйақы есептейді;
4) мемлекет сыйлықақысы түскен жағдайда Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес оны салымшының банк шотына есепке жазады;
5) салымшы/заңды өкіл білім беру ұйымына не шетелдік білім беру ұйымына қабылдану туралы растау құжаттарын және ақша аудару туралы тиісті тапсырманы ұсынған жағдайда бір жұмыс күні ішін салымшының тапсырмасына сәйкес мөлшерде салым қаражатын тиісті білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының банктік шотына аударады;
6) салымшының/заңды өкілдің бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда салымның негізгі сомасын және есептелген сыйақыны салымшыға/заңды өкілге қатысушы банктің сыйақы мөлшерлемесінен төмен емес мөлшерде төлейді;
7) салым қаражатын басқа қатысушы банкке немесе үшінші тұлғаның салымына аудару процесінде салымшыға/заңды өкілге ақшаны қолма-қол бермейді;
8) салымдар бойынша барлық шығыс операцияларын оператордан растама алғаннан кейін жүзеге асырады.
26. Салымшы/заңды өкіл:
1) ақшаны ұлттық валюта - теңгемен енгізеді;
2) салым қаражатынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың түпнұсқасын не көшірмесін ұсынады;
3) салым қаражатынан шетелдік білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке оқуға қабылдану туралы растау құжаттарын (білім беру қызметін көрсету туралы шарт, инвойс) нотариалды куәландырылған мемлекеттік не орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынады;
4) білім алу үшін салымшыға білім беру гранты тағайындалуына байланысты салым қаражаты алынатын жағдайда "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4991 болып енгізілді) бекітілген нысанға сәйкес білім беру грантының тағайындалуы туралы куәлікті ұсынады;

9) при остатке средств на вкладе после оплаты образовательных услуг за весь период обучения вкладчик/законный представитель вправе изъять данную сумму с вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства.
25. Банк-участник:
1) при заключении Договора проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего Договора, открытого на имя вкладчика через оператора;
2) принимает на банковский счет вкладчика деньги;
3) ежемесячно начисляет вкладчику вознаграждение на сумму вклада, с учетом ежемесячной капитализации;
4) при поступлении премии государства, зачисляет ее на банковский счет вкладчика, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;
5) при предоставлении вкладчиком/законным представителем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования либо в зарубежную организацию образования и соответствующего поручения о переводе денег, в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования/зарубежной организации образования в размере, согласно поручению вкладчика;
6) в случае досрочного расторжения Договора по инициативе вкладчика/законного представителя, выплачивает основную сумму вклада и начисленное вознаграждение не ниже ставки вознаграждения банка-участника вкладчику/законному представителю;
7) не выдает деньги наличными вкладчику/законному представителю в процессе перевода средств вклада в другой банк-участник или на вклад третьего лица;
8) производит все расходные операции по вкладам после получения подтверждения от оператора.
26. Вкладчик/законный представитель:
1) вносит деньги в национальной валюте - тенге;
2) предоставляет банку-участнику оригинал либо копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг из средств вклада в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) предоставляет банку-участнику подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный либо русский язык, при оплате образовательных услуг из средств вклада в зарубежные организации образования;
4) предоставляет свидетельство о присуждении образовательного гранта в соответствии с формой, утвержденной приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991), в случае получения средств вклада, в связи с присуждением вкладчику образовательного гранта для оплаты высшего образования;

5) салымшының қаза болуына, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тануы не қайтыс болды деп жариялауы немесе оның денсаулық жағдайы салдарынан оқуын жалғастыра алмауына байланысты салым қаражатын алу жағдайында растау құжаттарын ұсынады;
6) барлық оқу кезеңі үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленуіне байланысты салымда қалған қаражатты алу жағдайында білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растау құжатын ұсынады;
7) салымшының тұрғылықты орны, жеке басын куәландыратын құжатының деректемелері өзгерген жағдайда өзгеріс енгізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бұл туралы қатысушы банкке еркін нысанда хабарлайды;
8) мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудармайды;
9) салым қаражатын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атындағы салымға аудару кезінде салым қаражатын алмайды;
10) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар болғанда салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шоттарынан республикалық бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын қатысушы банктің алуына келісімін береді.
5-тарау. Шартты өзгерту шарттары және бұзу тәртібі
27. Салымшының/заңды өкілдің/енгізушінің ақшаны енгізуі Шартқа қосымша келісімге қол қою қажеттілігінсіз, кез келген уақытта жүзеге асырылады.
28. Салымшы Шарт бойынша міндеттемелерін бұзған жағдайда қатысушы банк Шарттың нақты бұзылу күніне дейін күнтізбелік он күн бұрын салымшыны бұл туралы жазбаша ескертіп, Шартты біржақты тәртіппен бұзады. Бұл жағдайда салым салымшыға/заңды өкілге оның бірінші талабы бойынша төленеді, мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 2-тармағына сәйкес оператордың анықтама-үзіндісі бойынша республикалық бюджетке оператор арқылы қайтарылады.
29. 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған салымшының заңды өкілдерінің бастамасы бойынша Шарттың мерзімінен бұрын бұзылуына қатысушы банкке кәмелетке толмаған салымшының атынан заңды өкілі болу құқығын куәландыратын құжат (қорғаншылық және қамқоршылық органдары берген құжат және басқалар) ұсынылған кезде жол беріледі.
30. Салым "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналасқан депозиттерді міндетті кепілдендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерді міндетті кепілдендірудің нысаны болып табылады.
Қатысушы банк _____ жылғы "___"_____ №_____ куәліктің негізінде депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылады.

5) предоставляет подтверждающий документ в случае получения средств вклада, в связи со смертью, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности вкладчика продолжать обучение вследствие состояния здоровья;
6) предоставляет подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании, в случае получения остатка средств вклада в связи с оплатой образовательных услуг за весь период обучения;
7) в случае изменения места жительства, реквизитов документа, удостоверяющего личность вкладчика, уведомляет об этом банк-участник в течение семи рабочих дней со дня изменений в произвольной форме;
8) не переводит вклад из одного банка-участника в другой в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года, в связи с начислением премии государства;
9) не осуществляет снятие средств вклада при переводе средств вклада из одного банка-участника в другой и переводе на вклад третьих лиц;
10) дает согласие на изъятие банком-участником суммы премии государства, подлежащей возврату в республиканский бюджет, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора.
Глава 5. Условия изменения и порядок расторжения Договора
27. Внесение вкладчиком/законным представителем/вносителем денег осуществляется в любое время, без необходимости подписания дополнительного соглашения к Договору.
28. В случае нарушения вкладчиком обязательств по Договору банк-участник расторгает Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив вкладчика об этом за десять календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, вклад выплачивается вкладчику/законному представителю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в республиканский бюджет через оператора, согласно пункту 2 статьи 14 Закона.
29. Досрочное расторжение Договора по инициативе законных представителей несовершеннолетнего вкладчика, не достигшего 18 лет, допускается при предоставлении в банк-участник документов, удостоверяющих право законного представительства от имени несовершеннолетнего вкладчика (документы, выданные органом опеки и попечительства, и прочее).
30. Вклад является объектом обязательного страхования депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан. Банк-участник является участником системы обязательного гарантирования депозитов на основании свидетельства № _____ от "___"_____года.

31. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгеруіне байланысты депозиттерді кепілдендіру шарттары өзгерген жағдайда Шартқа, Шартты ұзарту жағдайларын қоса алғанда, заңнамадағы өзгерістерді ескере отырып кепілдендіру шарттары қолданылады.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
32. Шарттың 25-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттемелерді орындау кезінде қатысушы банк салымшыға мерзімі өткен әр күн үшін орындалмаған міндеттемелер сомасының мөлшерінен 0,1% мөлшерінде тұрақсыздық айыппұлын және салымшының тұрақсыздық айыппұлымен өтелмеген шығынын өтейді.
33. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттерін орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда айыпты тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікке тартылады.
34. Салымшының білім беру кредиті бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін қатысушы банктің алдындағы жауапкершілігі қатысушы банк пен салымшы арасында жасалатын банктік қарыз шартында белгіленеді.
35. Тұрақсыздық айыппұлы (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
7-тарау. Құпиялылық
36. Тараптар Келісімнің шеңберінде алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайлардың қоспағанда екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
8-тарау. Форс-мажор
37. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда: осы Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және осы Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
38. Шарттың 37-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты байланысты осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші тарапқа хабарлау тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген мәселе уәкілетті мемлекеттік органдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
39. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл тарапты шарттың міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
9-тарау. Дауларды қарау тәртібі
41. Шартты жасасу және орындау процесінде туындайтын немесе оған қатысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар он күндік мерзімде бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.

31. В случае изменения условий гарантирования депозитов в связи с изменением действующего законодательства Республики Казахстан, к Договору, включая случаи пролонгации Договора, применяются условия гарантирования, с учетом изменений в законодательстве.
Глава 6. Ответственность Сторон
32. При неисполнении обязательств, предусмотренных подпунктом 4) пункта 25 Договора банк-участник уплачивает вкладчику неустойку в размере 0,1% от размера суммы неисполненного обязательства за каждый день просрочки и возместить вкладчику убытки в части, не покрытой неустойкой.
33. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств, принятых по Договору, виновная сторона несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
34. Ответственность вкладчика перед банком-участником за нарушение обязательств по образовательному кредиту устанавливается в заключаемом между банком-участником и вкладчиком договоре банковского займа.
35. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
Глава 7. Конфиденциальность
36. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Форс-мажор
37. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Договора и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Договору, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.
38. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 37 Договора, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Договору, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
39. Не уведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.
Глава 9. Порядок рассмотрения споров
40. Все разногласия и споры, возникающие в процессе заключения и исполнения Договора или связанные с ним, Стороны обязуются совместно рассмотреть в десятидневный срок. В случае не достижения согласия по возникшим спорным вопросам, спор рассматривается в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

10-тарау. Қорытынды ережелер
42. Шарт қатысушы банкке салымның бастапқы сомасы (минималды бір жолғы жарна) енгізілген сәттен бастап күшіне енеді.
43. Егер шарттың мерзімі аяқталған соң салым салымшының/заңды өкілдің тарапынан талап етілмесе және/немесе тараптардың бірде біреуі оның қолданысын тоқтатуға ниет білдірмесе, онда қатысушы банктің қарастыруы бойынша Шарт мерзімі салымды орналастыру мерзімін ұзарту күніне осы салым түріне қолданылатын сыйақы мөлшерлемесі бойынша сыйақыны есептеумен сол мерзімге және сол шарттарда ұзартылады.
44. Шартқа енгізілетін кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша жазбаша келісімдерді жасау және қол қою жолымен жүргізіледі.
45. Шартта көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті тарап басқа тарапты бұл өзгерістер туралы жеті жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
46. Шартпен реттелмейтін бөлікте тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
47. Шарт бірдей заңды күші бар төрт данада тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
48. Шартқа қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары
Қатысушы банк
___________________________
(банктің атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Салымшы/Заңды өкіл
___________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
___________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты
Серия № ______________
"___"________ 20___ж.
Бұдан әрі "Қатысушы-сақтандыру ұйымы" деп аталатын
"________________________________________________________________________"
(сақтандыру ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
атынан жарғының, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган 20__ ж. ________ __ берген № _____ лицензияның және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қатысушы-сақтандыру ұйымы бекіткен "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру" сыныбы бойынша Сақтандыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде әрекет етуші _____________________________________________________________________ бір тараптан
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және бұдан әрі "Сақтанушы, Сақтандырылушы" деп аталатын азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері)
жеке басты куәландыратын құжат____________________________________________,
(серия, нөмірі)
________________________________ берген екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп
(кіммен) (берілген күні)
"Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бұдан әрі "Пайда алушы" деп аталатын азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері,
резиденттік белгісі және экономика секторының коды)
пайдасына төмендегілер туралы осы білім беру жинақтау сақтандыруы шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 10. Заключительные положения
41. Договор вступает в силу с момента поступления в банк-участник первоначальной суммы вклада (минимального разового взноса).
42. В случае, если вклад не востребован вкладчиком/законным представителем по окончании срока его размещения и/или ни одна из сторон не выразит намерения прекратить его действие, то по усмотрению банка-участника, Договор пролонгируется на тот же срок и на тех же условиях, с начислением вознаграждения по ставке вознаграждения, действующей для данного вида вклада на день пролонгации срока размещения вклада.
43. Любые изменения и дополнения к Договору производятся путем составления и подписания дополнительных письменных соглашений.
44. В случае изменения информации, указанной в Договоре, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
45. В части, не урегулированной Договором, стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
46. Договор составлен в четырех экземплярах по два экземпляра для каждой из сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
47. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Юридические адреса Сторон
Банк-участник
___________________________
(наименование банка)
___________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, печать (при наличии))
Вкладчик/Законный представитель
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________
(индивидуальный идентификационный номер,
адрес)
______________________________
(подпись)
Приложение 2
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовой договор образовательного накопительного страхования
Серия № _______ "___" ________ 20___г.
_________________________________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации)
в дальнейшем именуемое "Страховая организация-участник",
в лице ___________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего (ей) на основании
_________________________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
устава, лицензии на право осуществления страховой деятельности по отрасли
"страхование жизни" по классу "страхование жизни в рамках государственной
образовательной накопительной системы" от "___"_______ 20___г. №___,
выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций, и Правил страхования по классу
"страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной
системы" (далее – Правила), утвержденных Страховой организацией-участником
в соответствии с подпунктом 18) статьи 3 Закона Республики Казахстан
"О страховой деятельности", с одной стороны, и гражданин (гражданка)
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер, место жительства)
документ, удостоверяющий личность
__________________________________________________________________,
(серия, номер)
выданный _________________________________________________________,
именуемый (-ая) в дальнейшем (кем выдан, дата выдачи)
"Страхователь, Застрахованный", с другой стороны, далее совместно именуемые
"Стороны", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной
образовательной накопительной системе" (далее – Закон), заключили настоящий
договор образовательного накопительного страхования (далее – Договор) в пользу
гражданина (гражданки)
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер, признак резидентства и код сектора экономики)
именуемого в дальнейшем "Выгодоприобретатель", о нижеследующем.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шарттың мәні Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу, ал Қатысушы сақтандыру ұйымының сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде пайда алушының пайдасына сақтандыру төлемін жүзеге асыру міндеттемесі болып табылады.
Сақтандыру объектісі Сақтанушының (Пайда алушының) сақтандыру арқылы қорғау мерзімі аяқталғанға дейін Сақтандырылушының өмір сүруімен, қайтыс болуымен немесе сақтандырылушыға сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңінде бірінші немесе екінші топтағы мүгедектіктің белгіленуімен байланысты мүліктік мүдделері болып табылады.
2. Шарт жазбаша нысанда жасалады.
Электрондық нысанда шарт жасасу кезінде Сақтанушы (Сақтандырылушы, Пайда алушы) мен Қатысушы-сақтандыру ұйымы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-2-бабына сәйкес айқындалады.
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу және Сақтанушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректері бар Сақтанушының өтініші шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
3. Жеке деректерді жинауға және өңдеуге, Қатысушы - сақтандыру ұйымының және оператордың сақтандыру құпиясын ашуға келісімді Сақтанушы/Заңды өкіл сақтандыру шартын жасасқанға дейін сақтандыруға өтінішті ресімдеу кезінде береді.
Қатысушы – сақтандыру ұйымы мен оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректердi таратуға, Сақтанушы мен Сақтандырылушының сақтандыру құпиясын ашуға жауапты болады.
4. Мемлекет сыйлықақысының мөлшері Заңмен белгіленеді.
2-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі, сақтандыру сомасының, сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері, Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртібі және мерзімі
5. Шарт Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген кезден бастап, ал оны бөліп - бөліп төлеген кезде – бірінші сақтандыру жарнасын төлеген кезден бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және қоса алғанда, _____жылғы "__" _______ дейін қолданылады.
6. Сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңі: _____жылғы "__" _______ бастап _____ жылғы "__" _______ дейін.
7. Шарт бойынша сақтандыру сомасы ______________ теңгені құрайды.
8. Сақтандыру аумағы: бүкіл әлем.
9. Қатысушы-сақтандыру ұйымына төлеу үшін сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері _______________________ теңгені құрайды. (сандармен және жазумен)
10. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу:
Бір рет – ____ жылғы "__" ________ дейінгі мерзімде;
Бөліп төлеу – ай сайын, тоқсан сайын немесе Шарт тараптарының келісімі бойынша өзге тәртіппен, бірақ жылына кемінде бір рет.
Сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу әрбір
_______________________________________________________________ "____" күнінен (айдың / тоқсанның / жылдың немесе басқа тәртіпті көрсету) кешіктірмей жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Предметом Договора является обязательство Страхователя уплатить страховую премию (страховые взносы), а Страховой организации-участника осуществить страховую выплату в пользу Выгодоприобретателя в результате возникновения страхового случая.
Объектом страхования является имущественные интересы Страхователя (Выгодоприобретателя), связанные с дожитием Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты, смертью или установлением Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты
2. Договор заключается в письменной форме.
При заключении договора в электронной форме порядок обмена электронными информационными ресурсами между Страхователем (Застрахованным, Выгодоприобретателем) и Страховой организацией-участником определяется статьей 15-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Основанием для заключения Договора является заявление Страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации Страхователя.
3. Согласие на сбор и обработку персональных данных, раскрытие тайны страхования Страховой организации - участнику и оператору предоставляется Страхователем/Законным представителем до заключения Договора страхования при оформлении заявления на страхование.
Страховая организация-участник и оператор несут ответственность за распространение персональных данных, раскрытие тайны страхования страхователя и застрахованного в соответствии с законодательством Республики Казахстана.
4. Размер премии государства устанавливается Законом.
Глава 2. Период действия Договора, размеры страховой суммы, страховой премии (страховых взносов), порядок и сроки уплаты страховой премии по Договору
5. Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты страхователем страховой премии, а при уплате ее в рассрочку – первого страхового взноса, и действует по "___" _________ ____года, включительно.
6. Период действия страховой защиты: с "___" _________ ____ года по "___" _________ ____ года.
7. Страховая сумма по договору составляет ____________________ тенге.
8. Территория страхования: весь мир.
9. Размер страховой премии (страховых взносов) для оплаты Страховой организации–участнику составляет ______________________________ тенге. (цифрами и прописью)
10. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется:
Единовременно – в срок до с "___" _________ ____ года;
В рассрочку – ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон Договора, но не менее одного раза в год.
Оплата страховой премии в рассрочку осуществляется не позднее "_____" числа каждого _______________________________________________________. (месяца/квартала/года указать другой порядок)

3-тарау. Шарт бойынша сақтандыру жағдайы
11. Сақтандыру жағдайы дегеніміз:
1) Сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі;
2) Сақтандырылушы сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы;
3) сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы.
12. Егер 11-тармақтың 3) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы мыналар салдарынан орын алса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудан босатылады:
1) Шарт қолданысының алғашқы 2 (екі) жылында өзіне-өзі қол жұмсау;
2) ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивті ластанудың әсері;
3) әскери іс-қимылдар;
4) азаматтық соғыс, халық толқулары, кез келген тәртіпсіздіктер немесе ереуілдер;
5) медициналық мекеменің білікті дәрігері тағайындаған дәрілік заттарды қолдануды қоспағанда, сақтанушының есірткі немесе психотроптық заттарды қолдануы (медициналық куәландыру/сараптама жүргізген ұйымдардың қорытындысы болған жағдайда);
6) қажетті қорғаныс жағдайында және аса қажеттілік жағдайында жасалған әрекеттерді қоспағанда, Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған немесе оның басталуына ықпал ететін қасақана әрекеттері;
7) алкогольдік/есірткілік масаңдық, оның ішінде мас күйінде көлік жүргізу;
8) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы қасақана қылмыстар немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар болып танылған әрекеттерi;
9) Сақтандырылушының кәсіпқой спорт түрлерімен немесе қауіпті спорт түрлерімен айналысуы (қысқы, су асты, ат спорты, авто және мотоцикл жарыстары, авиация, күштемелі спорт түрлері, жартасқа өрмелеу, альпинизм, дельтапландар, парашютпен секіру, шығыс, жауынгерлік және спорттық жекпе-жек түрлері, мұз астында және үңгірде сүңгу, жабдықсыз сүңгу) немесе осы сияқты жаттығулар, сондай-ақ трюктерді орындау, физикалық зақымдану қаупінің жоғарылауымен, өмірге қауіп төндірумен байланысты кез келген жарыстарға қатысу) (Сақтанушы (Сақтандырылушы) сақтандыруға қабылданған кезде немесе сақтандырудың қолданылу мерзімі ішінде бұл ақпаратты Сақтандырушыдан жасырған және сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген жағдайда);
10) авиакомпанияның лицензиясы бар жолаушылар әуе кемесiнде (растайтын құжаттар болған кезде) жолаушы ретiнде ұшуды қоспағанда, ұшу аппараттарында ұшу;

Глава 3. Страховой случай по Договору
11. Страховым случаем является:
1) дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты;
2) установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты;
3) смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты.
12. Страховая организация-участник освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай, предусмотренный подпунктом 3) пункта 11, наступил вследствие:
1) суицида в первые 2 (два) года действия Договора;
2) воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения;
3) военных действий;
4) гражданской войны, народных волнений, массовых беспорядков или забастовок;
5) употребления Застрахованным наркотических средств или психотропных веществ, за исключением употребления лекарств, предписанных квалифицированным врачом медицинского учреждения (при наличии заключения организаций, проводивших медицинское освидетельствование / экспертизу);
6) умышленных действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
7) алкогольного/наркотического опьянения, в том числе управление транспортным средством в состоянии алкогольного/наркотического опьянения;
8) действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, признанных в установленном законодательными актами порядке умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
9) занятий Застрахованным профессиональным спортом или опасными видами спорта (зимние, подводные, конные, авто и мотогонки, авиационные, силовые виды спорта, скалолазание, альпинизм, дельтапланеризм, парашютный спорт, восточные, боевые и спортивные единоборства в контакте, подледный и пещерный дайвинг, погружения без оборудования) либо тренировок такого типа, а также выполнения трюков, участия в любых соревнованиях, связанных с повышенным риском получения физического ущерба, риском для жизни (в случае, если Страхователь (Застрахованный) скрыл данную информацию от Страховщика при приеме на страхование либо в период действия страхования и иное прямо не предусмотрено договором страхования);
10) полета на летательных аппаратах, за исключением полета в качестве пассажира на пассажирских воздушных судах лицензируемой авиакомпании (при наличии подтверждающих документов);

11) онкологиялық ауру немесе қатерлі ісіктің (онкологиялық ауру) пайда болуымен байланысты ауру, егер сақтандыру жағдайы сақтандыру шартының алғашқы екі жылы ішінде орын алса;
12) АИТВ-инфекциясы (ЖИТС) немесе АИТВ-инфекциясымен (ЖИТС) байланысты ауру.
13. Шарттың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына Шарттың 36-тармағында көзделген растайтын құжаттарды ұсына отырып, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген кезеңде сақтандыру жарналарын төлеуден босатылады.
Сақтанушыға берілген бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік жойылған (мүгедектікті оңалту) сәттен бастап Сақтанушы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеуді қайта бастауға міндетті. Бұл ретте Шарт бойынша сақтандыру сомасы өзгеріссіз қалады.
4 -тарау. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
14. Пайда алушы Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі – білім беру ұйымы) немесе Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі – шетелдік білім беру ұйымы) оқуға қабылданған жағдайда Сақтанушы/Пайда алушы мынадай құжаттарды Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға өтініш;
2) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымдарында білім беру қызметтеріне ақы төлеу кезінде білім беру қызметтерін көрсету шартының көшірмесі;
3) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi нотариалды куәландырылған аудармасы бар оқуға қабылданғаны туралы растайтын құжаттар (бiлiм беру қызметiн көрсету туралы шарт, инвойс);
4) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде клиент Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде пайда алушының атына ашатын, клиент айқындаған талаптар басталғанға немесе орындалғанға дейін осы тұлғаның банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасауға құқығын шектей отырып, ағымдағы немесе жинақ шотын (бұдан әрі – эскроу-шот) ашу үшін қажетті құжаттар, Қатысушы-сақтандыру ұйымының "эскроу-шот" ашуға өкілеттігі бар Пайда алушының сенімхаты.
Пайда алушыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы-сақтандыру компаниясына мынадай құжаттарды ұсынады:

11) онкологического заболевания или заболевания, связанного с возникновением злокачественного новообразования (онкологическим заболеванием), если страховой случай наступил в течение первых двух лет действия договора страхования;
12) заболеванием ВИЧ-инфекцией (СПИД) или заболеванием, связанным с ВИЧ-инфекцией (СПИД).
13. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора, Страхователь освобождается от уплаты страховых взносов на период установления ему инвалидности первой или второй группы, с предоставлением подтверждающих документов Страховой организации-участнику, предусмотренных пунктом 36 Договора.
С момента снятия установленной Страхователю инвалидности первой или второй группы (реабилитации инвалидности) Страхователь обязан возобновить уплату страховых взносов по Договору. При этом страховая сумма по Договору остается неизменной.
Глава 4. Порядок осуществления страховой выплаты
14. При поступлении Выгодоприобретателя на обучение в юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – организация образования) или юридическое лицо, созданное и действующее за пределами территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – зарубежная организация образования), Страхователь/Выгодоприобретатель предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты;
2) копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования;
4) документы необходимые для открытия текущего или сберегательного счета, открываемого клиентом на имя третьего лица с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету до наступления или выполнения им условий, определенных клиентом (далее – эскроу-счет), доверенность от Выгодоприобретателя с полномочиями Страховой организации-участника для открытия эскроу-счета, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования.
При присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь/Выгодоприобретатель предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:

1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға не Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және сақтандыру төлемін білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеу үшін жұмсауға не мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын аударуға, үшінші тұлғаның пайдасына Шартты төлеуге өтініш;
2) "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша білім беру грантын беру туралы куәлік (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып енгізілді).
15. Білім беру ұйымына шарт негізінде қабылданған кезде сақтандыру төлемін Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушының/Пайда алушының (18 жасқа толмаған пайда алушының заңды өкілі) өтініші негізінде үлестермен (әр академиялық кезең немесе оқу жылы үшін) немесе бір рет толық көлемде (барлық оқу кезеңі үшін) білім беру ұйымына жүзеге асырады.
16. Мерзімді түрде төлемдерді жүзеге асыру кезінде Сақтанушы Шарт бойынша мерзімді төлемдерді индексациялауға құқылы.
Мерзімді түрде жүргізілетін төлемдерді индекстеу мөлшерлемесі __________________ пайызды құрайды. (санмен және сөзбен)
17. Қатысушы-сақтандыру ұйымы білім беру ұйымының банктік шотына сақтандыру төлемін аударуды Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына сақтандыру төлемін жүзеге асыруға жазбаша өтінішті берген және Шартың 14-тармағында көзделген барлық қажетті құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
18. Пайда алушы шетел білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда сақтандыру төлемі Шарттың 17-тармағында белгіленген мерзімде "эскроу шот" режимінде банк шотына ақша сомасын аудару арқылы жүзеге асырылады.
19. "Эскроу шот" режимінде банк шотын ашуға арналған шығыстар Қатысушы-сақтандыру компаниясының қаражаты есебінен төленеді.
20. Сақтандыру төлемiнiң сомасы Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн оқудың бүкiл кезеңi үшiн бiлiм беру қызметiне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемi Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне төленуі тиіс.
21. Білім беру ұйымынан (шетелдік білім беру ұйымынан) шығарылған жағдайда Қатысушы- сақтандыру ұйымы Пайда алушыға/Сақтанушыға үш жылдан аспайтын мерзімге сақтандыру төлемдерін төлеу мерзімін кейінге қалдырады.
Қатысушы- сақтандыру ұйымы мына жағдайларда бюджетке қайтаруға жататын есепке жатқызылған мемлекет сыйлықақысын шегере отырып, сатып алу сомасын төлейді:

1) заявление на осуществление страховой выплаты либо продление срока действия Договора и направление страховой выплаты на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования, либо на перевод выкупной суммы по Договору, с учетом премии государства, на оплату Договора в пользу третьего лица;
2) свидетельство о присуждении образовательного гранта в соответствии с формой, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991).
15. При поступлении в организацию образования на договорной основе страховая выплата осуществляется Страховой организацией-участником в организацию образования на основании заявления Страхователя/Выгодоприобретателя (законного представителя выгодоприобретателя, не достигшего 18 лет) долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).
16. При осуществлении выплат на периодической основе, Страхователь имеет право на индексацию периодических выплат по Договору.
Размер ставки индексации выплат, осуществляемых на периодической основе, составляет __________________ процентов. (цифрами и прописью)
17. Страховая организация-участник осуществляет перевод страховой выплаты на банковский счет организации образования в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента предоставления Страхователем/Выгодоприобретателем Страховой организации-участнику письменного заявления на осуществление страховой выплаты и получения всех необходимых документов, предусмотренных пунктом 14 Договора.
18. При поступлении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования страховая выплата осуществляется путем перевода суммы денег на банковский счет в режиме эскроу-счета в срок, предусмотренный пунктом 17 Договора.
19. Расходы по открытию банковского счета в режиме эскроу-счета оплачиваются за счет средств Страховой организации-участника.
20. При превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю.
21. Страховая организация-участник предоставляет Выгодоприобретателю/Страхователю отсрочку оплаты страховых выплат на срок не более трех лет при отчислении из организации образования (зарубежной организации образования).
Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы, за вычетом начисленной премии государства, подлежащей возврату в бюджет в следующих случаях:

1) Пайда алушы шығарылған білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қалпына келтірілмегенде;
2) басқа білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданбағанда.
22. Пайда алушы қайтыс болған, сот оны әрекетке қабілетсіз немесе хабар-ошарсыз кеткен деп таныған не оны қайтыс болды деп жариялаған не Пайда алушы денсаулығына байланысты білім алуды жалғастыра алмаған жағдайда Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – оның мұрагерлері мыналарға құқылы:
1) Пайда алушы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға.
23. Шарттың 22-тармағында көзделген жағдай басталған кезде Сақтанушы, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – Пайда алушының қамқоршысы не Пайда алушы қайтыс болған жағдайда – Сақтанушының мұрагерлері Қатысушы- сақтандыру компаниясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, сатып алу сомасын алуға не Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен алмастыруға өтініш;
2) Пайда алушының қайтыс болу фактісін растайтын, соттың әрекетке қабілетсіз, хабар-ошарсыз кеткен деп тануы немесе қайтыс болды деп жариялауы не Пайда алушының денсаулық жағдайына байланысты оқуын жалғастыруға қабілетсіздігі туралы құжат.
24. Шарттың қолданылу кезеңі ішінде Сақтандырылушы қайтыс болғанда және бұл Шарт талаптарына сәйкес сақтандыру жағдайы болып табылмайтын жағдайда Шарт Сақтандырылушы қайтыс болған күннен бастап бұзылады, ал Сақтандырылушының мұрагерлері, сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, алуға құқылы.
6-тарау. Шарт бойынша төлем шарттары және сатып алу сомасының мөлшері
25. Сақтандырушы сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы өтініш беру арқылы немесе Қатысушы-сақтандыру ұйымының бастамасы бойынша Шарт бұзылған жағдайда алуға құқылы. Бұл ретте мемлекеттік сыйлықақы бюджетке қайтарылуға жатады.
26. Сатып алу сомасын алу үшін, егер бар болса, Сақтанушы мыналарды ұсынуы тиіс:
1) жазбаша өтініш;
2) Сақтанушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) егер ол қағаз жеткізгіште ресімделсе, Шарттың түпнұсқасы немесе телнұсқасы.
27. Сақтанушыға төленуге жататын сатып алу сомасының мөлшері Сақтанушының Шартты бұзу туралы өтініші келіп түскен күнгі жағдай бойынша есептеледі.
28. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын, егер бар болса, Шарттың 26-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде төлейді.

1) не восстановление Выгодоприобретателя в отчисленной организации образования (зарубежной организации образования);
2) не поступление на обучение в другую организацию образования (зарубежную организацию образования).
22. При смерти Выгодоприобретателя, признания его судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности Выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья, Страхователь, при смерти Страхователя – его наследники, вправе:
1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
23. При наступлении события, предусмотренного пунктом 22 Договора, Страхователь, при смерти Страхователя – опекун Выгодоприобретателя, либо при смерти Выгодоприобретателя – наследники Страхователя, предоставляют Страховой организации-участнику следующие документы:
1) заявление на получение выкупной суммы с сохранением премии государства либо на замену Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) документ, подтверждающий факт смерти Выгодоприобретателя, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности Выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья.
24. При смерти Застрахованного, наступившей в период действия Договора и не являющейся страховым случаем в соответствии с условиями Договора, действие Договора прекращается с даты смерти Застрахованного, и наследники Застрахованного имеют право получить выкупную сумму, при ее наличии.
Глава 5. Условия выплаты и размер выкупной суммы по Договору
25. Страхователь имеет право получить выкупную сумму, при наличии таковой, обратившись с заявлением о досрочном прекращении Договора или при прекращении Договора по инициативе Страховой организации- участника. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет.
26. Для получения выкупной суммы, при наличии таковой, Страхователь должен предоставить:
1) письменное заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность Страхователя;
3) оригинал или дубликат Договора, при его оформлении на бумажном носителе.
27. Размер выкупной суммы, подлежащий оплате Страхователю, рассчитывается на дату получения заявления от Страхователя о расторжении Договора.
28. Страховая организация - участник выплачивает выкупную сумму, при наличии таковой, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 26 Договора.

29. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын төлеу кезінде, егер бар болса, мерзімінен бұрын тоқтатылған күнге дейін мерзімі өткен сақтандыру жарналары бойынша Сақтанушының берешегі көлеміндегі ақша сомасын, Шартты бұзу күніне мемлекет сыйлықақысының пайдаланылған сомасын, сондай-ақ Сақтанушының Қатысушы-сақтандыру ұйымы алдындағы кез келген басқа берешекті ұстап қалуға құқылы.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
30. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Сақтанушыдан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) сақтандыру төлемінен бас тартуға:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша;
сақтандыру жағдайы болып табылмайтын себептер бойынша Сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда;
Сақтанушы Сақтандырылушы, оның денсаулық жағдайы, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған ақпарат берген жағдайда;
егер оқиға Сақтанушымен Шарт бойынша сақтандыру қорғауы қолданыста болмаған кезеңде орын алса;
Қатысушы-сақтандыру ұйымына Сақтанушының қайтыс болу себебін растайтын құжаттар ұсынылмаған және (немесе) Сақтандырылушының қайтыс болу себебі анықталмаған, оның ішінде жұбайының, жақын туыстарының немесе заңды өкiлдерiнiң жазбаша өтiнiшi немесе сол адам тірі кезінде берген жазбаша өсиетi негізінде патологоанатомиялық сараптаманы жүргізуден бас тартқан жағдайда.
Шарттың осы тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, сатып алу сомасын төлейді.
3) осы Шартта көрсетілген құжаттармен расталған мәліметті тексеру үшін мемлекеттік деректер қорынан алынған электрондық мәліметті/ақпаратты пайдалануға құқылы.
31. Сақтандырушы мыналарға құқылы:
1) Қатысушы-сақтандыру ұйымынан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Шарт бойынша толық ақпарат алуға;
3) сатып алу сомасын ала отырып және есептелген мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, Шартты бұзуға;
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда сатып алу сомасын есептелген мемлекеттік сыйлықақысымен қоса кез келген басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Пайда алушыға білім беру грантын тағайындаған жағдайда Сақтанушы (Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі) құқығы бар:
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекеттік сыйлықақыны ескере отырып есептелген Шарт бойынша сақтандыру төлемін алуға;
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және басқа білім деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеуге Шарт бойынша сақтандыру төлемін бағыттауға;
Шарт бойынша сатып алу сомасын инвестициялық кіріс пен мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына жасалатын (жасалған) сақтандыру шартын төлеуге аударуға;

29. Страховая организация - участник при выплате выкупной суммы, при наличии таковой, вправе удержать сумму денег в размере задолженности Страхователя по просроченным страховым взносам, причитающимся к уплате до наступления даты досрочного прекращения, использованную сумму премии государства на дату расторжения Договора, а также любую другую задолженность Страхователя перед Страховой организации - участником.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
30. Страховая организация-участник вправе:
1) требовать от Страхователя исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) отказать в страховой выплате:
по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами;
при смерти Застрахованного по причине, не являющейся страховым случаем;
при сообщении Страхователем заведомо ложных сведений о Застрахованном, его состоянии здоровья, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
если событие с Застрахованным произошло в период, когда страховая защита по Договору не действовала;
при не предоставлении Страховой организации-участнику документов, подтверждающих причину смерти Застрахованного, и (или) не установление причины смерти Застрахованного, в том числе отказ от проведения патологоанатомического вскрытия на основании письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни.
В случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта Договора, Страховая организация-участник осуществляет выплату в размере выкупной суммы с возвратом премии государства в бюджет;
3) для проверки сведений, подтверждаемых документами, указанными в настоящем Договоре использовать электронные сведения/информацию из государственных баз.
31. Страхователь вправе:
1) требовать от Страховой организации-участника исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) получить полную информацию по Договору;
3) расторгнуть Договор с получением выкупной суммы и возвратом начисленной премии государства в бюджет;
4) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, перевести выкупную сумму с учетом начисленной премии государства в любую другую страховую организацию-участник;
5) при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (при смерти Страхователя – Выгодоприобретатель либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель) вправе:
получить страховую выплату по Договору, рассчитанную с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства;
продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
перевести выкупную сумму по Договору с учетом инвестиционного дохода и премией государства на оплату договора страхования, заключенного (заключаемого) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан;

6) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін сақтандыру төлемінің сомасы оқудың бүкіл кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда, артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемі соңғы сақтандыру төлемін жүзеге асырғаннан кейін Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның Заңды өкіліне төленеді.
32. Қатысушы-сақтандыру ұйымы міндетті:
1) Пайда алушының Заңда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн, сондай-ақ Пайда алушының пайдасына жасалған қолданыстағы сақтандыру шартының немесе Пайда алушы мен салымшы бiр тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шарттың болмауын тексеруге;
2) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда бұл туралы Сақтанушыны 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге;
3) Шартта белгiленген мерзiмде сақтандыру жарнасын (бiрiншiсiн қоспағанда) алмаған жағдайда Сақтанушыға кезектi сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабарлауға мiндеттi. Сақтанушыға сақтандыру сыйлықақыларын төлеу қажеттігі туралы хабарлама хабарламаның жіберілгенін растауға мүмкіндік беретін тәсілмен жіберіледі.
4) Сақтанушының бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын төлеуге;
5) Сақтанушы басқа Қатысушы сақтандыру ұйымымен білім беру жинақтау сақтандыру шартын жасасқан жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысын есепке ала отырып, сатып алу сомасын басқа Қатысушы сақтандыру ұйымына аударуға;
6) білім беру ұйымына сақтандыру төлемін, сатып алу сомасын және есептелген мемлекет сыйлықақысын басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аудару барысында немесе үшінші тұлғаның пайдасына сақтандыру шартын жасасу кезінде Сақтанушыға/Пайда алушыға ақшаны қолма-қол ақша түрінде бермеуге.
33. Сақтанушы/Пайда алушы міндетті:
1) Шарт жасасуға өтініште сақтандыру жағдайының болу ықтималдығын анықтау үшiн айтарлықтай маңызы бар өзiне белгiлi барлық ақпаратты көрсетуге және ұсынылған мәлімет үшiн жауапты болуға;
2) сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақыларын) Шартта белгiленген мерзiмдерде және шарттарда қолма-қол немесе қолма-қол емес ақшалай нысанда төлеуге;
3) Шартта белгіленген жағдайларда және көлемде Қатысушы-сақтандыру компаниясына құжаттарды беруге;
4) сақтандыру төлемінің мөлшері оқудың барлық кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге толық сомадан асып кеткен жағдайда, Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін артылған сома мөлшерінде сақтандыру алуға білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растайтын құжатын ұсынады;

6) при превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его Законному представителю после осуществления последней страховой выплаты.
32. Страховая организация-участник обязана:
1) проверить соответствие Выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, заключенного в пользу Выгодоприобретателя или договора образовательного накопительного вклада, по которым Выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;
2) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, уведомить Страхователя в течение 3 (трех) рабочих дней;
3) при неполучении страхового взноса (за исключением первого) в установленный Договором срок, уведомить Страхователя о необходимости уплаты очередного страхового взноса. Уведомление о необходимости уплаты страховых взносов направляется Страхователю способом, позволяющим подтвердить отправку уведомления.
4) при досрочном расторжении Договора по инициативе Страхователя, выплатить выкупную сумму по Договору с возвратом премии государства в бюджет;
5) перевести выкупную сумму, с учетом начисленной премии государства, в другую Страховую организацию-участник, при заключении Страхователем договора образовательного накопительного страхования с другой страховой организацией-участником;
6) не выдавать деньги наличными Страхователю/Выгодоприобретателю в процессе перевода страховой выплаты в организацию образования, выкупной суммы и начисленной премии государства в другую страховую организацию-участник или при заключении договора страхования в пользу третьего лица.
33. Страхователь/Выгодоприобретатель обязан:
1) представить в заявлении на заключение Договора все известные ему сведения, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и нести ответственность за представленные сведения;
2) оплатить страховую премию (страховые взносы) деньгами наличными либо безналичными денежными средствами в сроки и на условиях, установленных Договором;
3) предоставить Страховой организации-участнику документы в случаях и объеме установленные Договором;
4) при превышении размера страховой выплаты полной суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора предоставить подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании для получения страховой выплаты в размере суммы превышения;

5) Пайда алушы білім беру ұйымына оқуға қабылданған, ауысқан, академиялық демалыс ресімдеген, қайта қабылданған, білім беру ұйымынан шығарылған, оның ішінде оқу бітіруіне байланысты шығарылған жағдайда оған қатысты растайтын құжаттарды 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынуға міндетті;
6) Шарт бұзылған күнге мемлекет сыйлықақысының пайдаланылған сомасын қайтаруды жүзеге асыру жоғарыда көрсетілген сома сатып алу сомасынан асып кеткен жағдайда.
34. Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымын сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етуге және Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – жағдай басталған күннін бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген жағдайда сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жағдайдың басталғанын растайтын құжаттарды қағаз немесе электрондық форматта ұсынуға міндетті.
35. Шарттың 11-тармағының 1) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы- сақтандыру ұйымына Шарттың 14-тармағында көзделген құжаттарды ұсынуға міндетті.
36. Шарттың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы мына құжаттарды Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бірінші немесе екінші топтағы мүгедектікті белгілеу туралы анықтамасының көшірмесі;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының көшірмесі (медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберілгенге дейін берілген);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан сақтанушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда – қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны немесе сот үкімін талап етуге құқылы.
37. Шарттың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген "сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде сақтанушының қайтыс болуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Пайда алушы/Заңды өкіл Қатысушы-сақтандыру компаниясына мына құжаттарды ұсынуға міндетті:

5) в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней представить Страховой организации-участнику копии подтверждающих документов в отношении Выгодоприобретателя при его зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском;
6) осуществить возврат использованной суммы премии государства на дату расторжения Договора, в случае превышения вышеуказанной суммы над выкупной суммой.
34. Страхователь (Выгодоприобретатель) обязан уведомить Страховую организацию-участник о наступлении страхового случая и представить документы, подтверждающие его наступление, в бумажном или электронном формате при смерти Страхователя в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты ее наступления, при наступлении инвалидности первой или второй группы в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления страхового случая.
35. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 11 Договора "дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику документы, предусмотренные пунктом 14 Договора.
36. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора "установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику следующие документы:
1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия справки территориального подразделения уполномоченного органа об установлении инвалидности первой или второй группы;
3) копия заключения врачебно-консультационной комиссии (выданную перед направлением на медико-социальную экспертизу);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) – постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда.
37. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 11 Договора "смерть застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных Договора" Выгодоприобретатель/Законный представитель обязан представить Страховой организации-участнику следующие документы:

1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі;
3) Сақтанушының қайтыс болуы туралы медициналық анықтаманың көшірмесі (қайтыс болу себебін көрсете отырып);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары Сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан Сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда – қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны немесе сот үкімін талап етуге құқылы;
6) осы құжатты берген заңды тұлғаның мөрімен және қолымен куәландырылған химиялық-токсикологиялық зерттеу нәтижелері бар сот-медициналық сараптама немесе өлімнің себептері мен жағдайлары туралы патоанатомиялық зерттеу қорытындысының көшірмесі (егер сараптама немесе зерделеу Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген).
Пайда алушы (Заңды өкіл) сақтандыру жағдайының басталғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Пайда алушыдан (Заңды өкілден) сақтандыру жағдайы туралы хабарламаны алған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру жағдайы басталған кезде Пайда алушыға (Заңды өкілге) құжаттардың жетіспейтіні туралы хабарлама жібереді.
7-тарау. Шартты өзгерту және бұзу шарттары
38. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар тараптардың келісімі бойынша Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен енгізіледі және жазбаша нысанда ресімделуі тиіс.
39. Сақтанушы мыналарға өтініш беру арқылы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге құқылы:
1) Пайда алушыны ауыстыруға;
2) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының дербес деректерін өзгертуге;
3) сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері мен төлеу мерзімдерін өзгертуге (сақтандыру жарналары – сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу кезінде);
4) Қатысушы-сақтандыру компаниясының келісімімен Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, өзге де өзгерістерге.
40. Сақтанушының Шартқа өзгерістер енгізу туралы өтініші оны Қатысушы сақтандыру компаниясы қабылдағаннан және ол барлық қажетті құжаттарды алғаннан кейін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
41. Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартқа қандай да бір өзгертулер енгізумен келіспеген жағдайда, ол Сақтанушының өтінішін және (немесе) қосымша құжаттарды, егер олар сұратылған болса, алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Сақтанушыға тиісті бас тартуды жібереді. Бұл ретте, сондай-ақ Қатысушы-сақтандыру ұйымына сұратылған құжаттардың қайсыбірі ұсынылмаған жағдайда, келісімге қол жеткізілді деп есептелмейді және Шартқа өзгерістер енгізілмейді. Келісім бұрынғы шарттарда қолданысын жалғастырады.

1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия свидетельства о смерти либо уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
3) копия медицинского свидетельства о смерти Застрахованного (с указанием причины смерти);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) - постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда;
6) копия заключения судебно-медицинской экспертизы или патологоанатомического исследования о причинах и обстоятельствах наступления смерти с результатами химико-токсикологического исследования, заверенную печатью и подписью юридического лица, выдавшего данный документ (если проведение экспертизы или исследования предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан).
При непредставлении Выгодоприобретателем (Законным представителем) документов, подтверждающих наступление страхового случая, Страховая организация-участник не позднее 35 (тридцати пяти) рабочих дней с даты получения уведомления от Выгодоприобретателя (Законного представителя) о наступлении страхового случая направляет в адрес Выгодоприобретателя (Законного представителя) уведомление о недостающих документах.
Глава 7. Условия изменения и порядок расторжения Договора
38. Все изменения и дополнения в Договор вносятся по соглашению сторон в порядке, предусмотренном Правилами и законодательством Республики Казахстан, и подлежат оформлению в письменной форме.
39. Страхователь вправе внести изменения или дополнения в Договор путем подачи заявления на:
1) замену Выгодоприобретателя;
2) изменение персональных данных Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя;
3) изменение размера и сроков уплаты страховой премий (страховых взносов – при уплате страховой премии в рассрочку);
4) другие изменения с согласия Страховой организации-участника с учетом ограничений, установленных Правилами и законодательством Республики Казахстан.
40. Заявление Страхователя о внесении изменений в Договор после принятия его Страховой организацией-участником и получения им всех необходимых документов становится неотъемлемой частью Договора.
41. Если Страховая организация-участник не согласна с каким-либо изменением Договора, она в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после получения заявления Страхователя и (или) дополнительных документов, если таковые запрашивались, отправляет Страхователю соответствующий отказ. В этом случае, а также, если Страховой организации-участнику не был предоставлен какой-либо из запрашиваемых им документов, соглашение не считается достигнутым и изменения Договора не осуществляются. Договор продолжает действовать на прежних условиях.

42. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру полисінің әрбір жылдығында сақтандыру сомасының мөлшерін, Шартқа қосымшаға сәйкес сатып алу сомаларын сақтандырудың өткен жылға нақты алынған сақтандыру жарналарын (аванстық төлемдерді қоса алғанда) негізге ала отырып, Қағидаларда белгіленген тәртіппен, Шартқа өзгертулер енгізу арқылы қайта есептейді.
43. Қатысушы сақтандыру ұйымы енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында және (немесе) Сақтанушының жеке кабинетінде орналастыра отырып, Қағидалардың шарттарын толықтыруға немесе өзгертуге құқылы.
Сақтанушы Қағидаларға енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен келіспеген жағдайда Қағидалар орналастырылған күннен бастап 30 күнтізбелік күннің ішінде Шартты бұзу туралы өтінішпен Қатысушы-сақтандыру ұйымына жүгінуге құқылы.
44. Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымын алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, Шартты кез келген уақытта бұзуға құқылы.
Сақтандыру сыйлықақысы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 842-бабына сәйкес қайтарылады.
45. Сақтанушы/Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен оның заңды өкілі Шарт бойынша міндеттемелерді бұзған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартты іс жүзінде бұзу күнінен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде Сақтанушыны хабардар ете отырып, біржақты тәртіппен Шартты бұзады. Бұл ретте Шарт бойынша сатып алу сомасы Сақтанушыға бірінші талап ету бойынша төленеді, оператордың өтініші бойынша мемлекет сыйлықақысы оператор арқылы республикалық бюджетке қайтарылады.
46. 14 жасқа толмаған кәмелетке толмаған пайда алушының заңды өкілінің бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзуға Қатысушы-сақтандыру ұйымына кәмелетке толмаған пайда алушының атынан заңды өкілдік ету құқығын куәландыратын құжаттарды (қорғаншылық және қамқоршылық органдарынан құжаттар және басқалар) ұсынған кезде жол беріледі.
47. Тараптар қол қойған Шарт білім беру сақтандыру шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелуге жатады. Сақтанушының/Пайда алушының Заңның және Шарттың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты оператор Шартты білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркеуден бас тартқан жағдайда Шарт оператордың тіркеуден бас тарту туралы хабарламасын алған күннен бастап бұзылады, Сақтанушы төлеген ақша сомасын Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бұзылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ешқандай комиссиялық алымдарсыз төлейді.

42. Страховая организация-участник на каждую годовщину действия Договора вправе осуществлять перерасчет размера страховой суммы, выкупных сумм согласно приложению Договора, исходя из фактически поступивших страховых взносов (включая авансовые платежи) за предыдущий год страхования, в порядке, установленном Правилами.
43. Страховая организация-участник имеет право дополнять или изменять условия Правил, разместив информацию об изменениях на собственном интернет-ресурсе и (или) в личном кабинете Страхователя.
Если Страхователь не согласен с внесенными изменениями и дополнениями в Правила, он вправе в течение 30 календарных дней с даты размещения Правил обратиться к Страховой организации-участнику с заявлением о прекращении Договора.
44. Страхователь вправе расторгнуть Договор в любое время, предварительно письменно уведомив Страховую организацию-участника.
Возврат страховой премии осуществляется согласно статье 842 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
45. При нарушении Страхователем/Выгодоприобретателем или в порядке и случае, предусмотренные Гражданским Кодексом Республики Казахстан, его законным представителем обязательств по Договору, Страховая организация-участник имеет право расторгнуть Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив Страхователя об этом за 10 (десять) календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, выкупная сумма по Договору выплачивается Страхователю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в республиканский бюджет через оператора.
46. При необходимости досрочного расторжения Договора по инициативе законного представителя несовершеннолетнего выгодоприобретателя, не достигшего 14 лет, в Страховую организацию-участнику предоставляются документы, удостоверяющие право законного представительства от имени несовершеннолетнего выгодоприобретателя (документы, выданные органом опеки и попечительства, и прочее).
47. Договор, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования. При отказе оператором в регистрации Договора в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, в связи с несоответствием Страхователя/Выгодоприобретателя требованиям Закона и Договора, Договор расторгается с даты получения уведомления оператора об отказе в регистрации, сумма денег, оплаченная Страхователем, выплачивается Страховой организацией-участником без взимания каких-либо комиссий в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты расторжения Договора.

8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
48. Сақтандыру төлемі Шартта белгіленген мерзімде жүзеге асырылмаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушыға/Пайда алушыға мерзімі өткен әрбір күнге сақтандыру төлемінің сомасынан 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде өсімпұл төлейді.
49. Сақтанушы сақтандыру жарнасын (біріншісін қоспағанда) хабарламада көрсетілген мерзімде төлемеген жағдайда, Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бойынша кірістілік мөлшерлемесінің, төленбеген сақтандыру жарнасы мен 365-ке (үш жүз алпыс бес) мерзімі өткен күндер санының көбейтіндісіне қатынасы ретінде есептелген тұрақсыздық айыбын талап етуге құқылы не Шарт азайтылған сақтандыру сомасы шегінде өз қолданысын жалғастырады.
50. Тараптар Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікте болады.
51. Тұрақсыздық айыбының (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
9-тарау. Дауларды шешу тәртібі
52. Шартты жасау және орындау үдерісінде туындайтын немесе оған байланысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар келіссөздер арқылы бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
53. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте, жағдайларда және нысанда енгізіледі.
54. Шартта көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, тиісті тарап басқа тарапты жеті жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
55. Шартпен реттелмеген бөлігінде Тараптар Қағидаларды және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
56. Шарт бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған.
57. Шарттың барлық қосымшалары оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Сақтандыру агенті
Сақтандыру агенті
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)/атауы):
БСН/ЖСН:
______________________________
________________________________
Орналасқан жері (заңды тұлға үшін)
________________________________
Комиссиялық сыйақы:
________________________________
Телефон (ұялы):
______________________________
______________________________
12-тарау. Тараптардың мекенжайлары және деректемелері
Қатысушы-сақтандыру ұйымы
Сақтанушы
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Қолы__________________________
_______________________________
_____________________________
_____________________________
Қолы________________________
Білім беру жинақтау
сақтандыруының
үлгілік шартына
қосымша
Сатып алу сомаларының кестесі *
Сақтандыру жылы
Сатып алу сомасы, теңге
* Сатып алу сомасының мөлшері көрсетілген күндерге дейін барлық сақтандыру жарналарының (сақтандыру сыйлықақысының) толық төленгені ескеріле отырып, әрбір сақтандыру жылының аяқталу күніне қалыптасқан жағдай бойынша осы Қосымшада көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы банк арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім
Астана қаласы
"___" ____20___ ж.
Бұдан әрі "оператор" деп аталатын ______________________________________атынан
(оператордың атауы)
_______________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
______________________________________________________ бір тараптан, бұдан әрі
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"қатысушы банк" деп аталатын _______________________________________________
(банктің атауы)
атынан __________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
негізінде әрекет етуші ______________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.

Глава 8. Ответственность Сторон
48. При неосуществлении страховой выплаты в срок, определенный Договором, Страховая организация-участник уплачивает Страхователю/Выгодоприобретателю неустойку в размере 0,1 (ноль целых одной сотой) процента от суммы страховой выплаты за каждый день просрочки.
49. При неуплате Страхователем страхового взноса (за исключением первого) в течение периода, установленного в уведомлении, Страховая организация-участник вправе требовать оплату неустойки, рассчитанную как отношение произведения ставки доходности по Договору, неоплаченного страхового взноса и количества дней просрочки к 365 (триста шестьдесят пять), либо Договор продолжает свое действие в пределах уменьшенной страховой суммы.
50. При невыполнении либо ненадлежащем выполнении сторонами своих обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
51. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
Глава 9. Порядок рассмотрения споров
52. Все разногласия и споры, возникающие в процессе заключения и исполнения Договора или связанные с ним, Стороны обязуются совместно рассмотреть путем переговоров. При недостижении согласия по возникшим спорным вопросам, спор рассматривается в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные положения
53. Любые изменения и дополнения к Договору производятся в порядке, случаях и в форме, установленных Правилами и законодательными актами Республики Казахстан.
54. При изменении информации, указанной в Договоре, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
55. В части, не урегулированной Договором, Стороны руководствуются Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
56. Договор оформляется на государственном и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
57. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Страховой агент
Страховой агент
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
/наименование:
_____________________________
_____________________________
БИН/ИИН:
_____________________________
Место нахождения (для юр. лица):
_____________________________
_____________________________
Телефон (мобильный):
_____________________________
_____________________________
Комиссионное вознаграждение:
_____________________________
_____________________________
Глава 12. Местонахождения и реквизиты Сторон
Страховая организация-участник
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись _____________________
_____________________________
Страхователь
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись_____________________
_____________________________
Приложение
к Типовому договору
образовательного
накопительного страхования
Таблица выкупных сумм*
Год страхования
Размер выкупной суммы, тенге
*Размеры выкупной суммы указываются в настоящем приложении по состоянию на дату окончания каждого года страхования с учетом того, что все страховые взносы (страховая премия) до указанных дат уплачены полностью.
Приложение 3
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и банком-участником
город Астана "___" ___ 20_ года
___________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "оператор", в (наименование оператора)
лице ______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании _______________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
с одной стороны,
и _________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "банк-участник", в лице (наименование банка)
__________________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании ______________________________________________________,
с другой стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе"
(далее – Закон), заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной накопительной системы (далее – Соглашение)
о нижеследующем.

1-тарау. Келісімде пайдаланылатын ұғымдар
1. Келісімде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) банктік шот – клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
2) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі – салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, қатысушы банктің капиталдандырылған сыйақылары мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;
3) білім беру жинақтау салымы туралы шарт (бұдан әрі – салым шарты) – салымшы қатысушы банкпен жасасқан, білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
4) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
5) білім беру қызметтері – білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметі;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдар – Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
7) білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
8) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
9) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
10) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетіспеген сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
11) қатысушы банк – Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;

Глава 1. Понятия, используемые в Соглашении
1. В Соглашении используются следующие понятия:
1) банковский счет - способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента;
2) образовательный накопительный вклад (далее - вклад) - деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;
3) договор об образовательном накопительном вкладе (далее - договор вклада) - договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
4) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе - единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
5) образовательные услуги - деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
6) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
7) организация образования - юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
8) кредитор - банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
9) кредитная линия - предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
10) заемщик - вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
11) банк-участник - банк второго уровня Республики Казахстан, отвечающий установленным Законом требованиям и заключивший соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;

12) мемлекет сыйлықақысы - білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
13) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген, білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
14) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор) – білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
15) салымшы – салым шартының тарапы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы;
16) салымшылардың басым санаты – Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес көтермеленген мемлекет сыйлыақысы есептелетін азаматтар санаты.
2-тарау. Келісімнің мәні
2. Қатысушы банк салымшылардан немесе енгізушілерден жарналарды қабылдайды, салымшылардың банктік шоттарына сыйақыны есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын есептеп аударады, ал оператор білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымдарға есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы банкке ұсынады.
3-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Салым шарты кемінде үш жылға жасалады, ол мерзім аяқталғаннан кейін салым шартының қолданылу мерзімі ұзартылады не қалған ақша аударыла отырып, салымшының таңдауы бойынша басқа қатысушы банкпен жасалады. Салымдар теңгеде ашылады.
4. Бір салымшының атынан немесе оның пайдасына бір ғана салым шарты жасалады.
5. Салымшының салым шартының және Заңның талаптарына сай келмеуіне байланысты оператор салым шартын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізіліміне тіркеуден бас тартқан жағдайда салым шарты бұзылады, жинақ шоты жабылады, енгізілген бастапқы жарна сомасы сыйақыны есепке жазбай және төлемей, салым шарты мерзімінен бұрын бұзылғаны үшін комиссия ұстамай, салымшыға және (немесе) заңды өкілге бірінші талабы бойынша төленеді.

12) премия государства - деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
13) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) - система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;
14) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
15) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной договора вклада;
16) приоритетная категория вкладчиков – категория граждан, которым начисляется повышенная премия государства, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона.
Глава 2. Предмет Соглашения
2. Банк-участник принимает вклады от вкладчиков или вносителей, начисляет вознаграждение и зачисляет премию государства на банковские счета вкладчиков, а оператор осуществляет расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на вклады, зарегистрированные в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, и представляет его банку-участнику.
Глава 3. Условия и порядок сотрудничества
3. Договор вклада заключается на срок не менее трех лет, по истечении которого действие договора вклада продлевается, либо заключается с другим банком-участником по выбору вкладчика с переводом остатка денег. Вклады открываются в тенге.
4. От имени или в пользу одного вкладчика заключается только один договор вклада.
5. В случае отказа в регистрации договора вклада оператором в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, в связи с несоответствием вкладчика требованиям договора вклада и Закона, договор вклада расторгается, сберегательный счет закрывается, внесенная сумма первоначального взноса подлежит выплате по первому требованию вкладчику и (или) законному представителю, без начисления и выплаты вознаграждения и удержания комиссий за досрочное расторжение договора вклада.

6. Оператор жасалған әрбір салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, қатысушы банкке мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуды жыл сайынғы негізде жүзеге асырады. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салым шартына жүргізіледі.
7. Мемлекет сыйлықақысын алғаннан кейін қатысушы банк екі жұмыс күні ішінде сыйлықақыны салымшылардың банктік шоттарына есепке жазады. Салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы салымның негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады). Мемлекет сыйлықақысын уақтылы есепке жатқызбаған жағдайда қатысушы банк салымшыға мерзімі өткен әрбір күн үшін орындалмаған міндеттемелер сомасының мөлшерінен 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
8. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген салым шарты бойынша салым сомасының нақты жинақталған қалдығына, жинақтаудың ең қысқа мерзімі бір жыл болған кезде 1 қаңтардағы жағдай бойынша есепке жазылады. Мемлекет сыйлықақысы салым шартының қолданылу мерзіміне, бірақ мемлекет сыйлықақысы есептелген бірінші жылдан бастап жиырма жылға дейін ғана есепке жазылады.
9. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі. Заңдағы мемлекет сыйлықақысының мөлшері өзгерген жағдайда оператор қатысушы банктерді жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Салымшылардың басым санатына арналған мемлекет сыйлықақысы тиісті жылы салымшының басым санатқа жататыны расталатын айлар үшін есепке жазылады.
11. Есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы:
1) нысаналы мақсаты сақталмай, салым шарты салымшының бастамасы бойынша бұзылған немесе мерзімінің өтуіне байланысты салым шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған;
2) салымшы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткен, егер осы үш жыл ішінде салымшы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаған не басқа білім беру ұйымына оқуға түспеген;
3) жинақтау мерзімі Заңда белгіленген мерзімге жетпей тұрып салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының төлену фактісі анықталған жағдайларда бюджетке қайтарылуға жатады.
12. Салымшы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан жағдайда есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы "Мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 374 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 243 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33245 болып енгізілді) бекітілген мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес бюджетке қайтаруға жатады.

6. Оператор на ежегодной основе осуществляет зачисление премий государства в банк-участник, с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору вклада. Начисление премии государства производится на договор вклада, зарегистрированный в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе.
7. После получения премий государства банк-участник в течение двух рабочих дней зачисляет премию на банковские счета вкладчиков. Премия государства по договору вклада добавляется к основной сумме вклада (капитализируется). В случае несвоевременного зачисления премии государства за каждый день просрочки банк-участник обязан заплатить вкладчику пеню в размере 0,1% от размера суммы неисполненного обязательства за каждый день просрочки.
8. Премия государства начисляется по зарегистрированному договору вклада на фактически накопленный остаток суммы по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия договора вклада, но не более двадцати лет с года первого начисления премии государства.
9. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом. Оператор уведомляет в письменном виде банки-участники, в случае изменения размеров премии государства в Законе.
10. Премия государства для приоритетных категорий вкладчиков начисляется в соответствующем году за месяцы, в которых подтверждается отнесение вкладчика к приоритетной категории.
11. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет в полном объеме в случаях:
1) расторжения по инициативе вкладчика договора вклада или прекращения обязательств по договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления вкладчика из организации образования; если в течение этих трех лет вкладчик не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования;
3) обнаружения факта выплаты премии государства по договору вклада при сроке накоплений меньше срока, установленного Законом.
12. В случае утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан, начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет, в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 374 и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 243 "Об утверждении методики расчетов премии государства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33245).

13. Мемлекеттің сыйлықақыны артық есептеу фактісі анықталған жағдайда мемлекет сыйлықақысының артық есептелген сомасы бюджетке қайтаруға жатады.
14. Келісімнің 11-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 12, 13-тармақтарында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда оператор үш жұмыс күні ішінде олар туралы қатысушы банкке хабарлайды.
15. Салым қаражаты барлық оқу кезеңі үшін оқу ақысын төлеуге жеткіліксіз болған жағдайда салымшы жинақтау мерзімі аяқталған кезде "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 189 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32398 болып тіркелген) және "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33581 болып тіркелген) бекітілген қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларына сәйкес білім беру кредиттерін алу үшін қатысушы банкке жүгінуге құқылы.
Білім беру кредиті салымшыға жинақталған соманың мөлшері оқу ақысын толық көлемде төлеу үшін қажетті соманың кемінде елу пайызын құраған жағдайда мемлекет уәкілеттік берген ұйымның жүз пайыз кепілдігімен беріледі.
4-тарау. Білім беру жинақтау салымын аудару шарттары
16. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі салымның ақшасын бір қатысушы банктен екінші қатысушы банкке толық көлемде жылына бір рет қана аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке салымшы тарапынан қатысушы банк пен салымшы арасындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттың талаптарын бұзу болып есептелмейді. Бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бастапқы салым шартының жасалу күні ескеріле отырып есепке жазылады.
17. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі жинақталған қаражат сомасын есепке жазылған мемлекет сыйлықақысымен бірге Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымға аударуға құқылы. Үшінші тұлғалардың салымдарынан аудару кезінде түскен мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда қайтаруға жатады.

13. В случае обнаружения факта излишне начисленной премии государства сумма излишне начисленной премии государства подлежит возврату в бюджет.
14. В случаях, обнаружения фактов, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 11, пунктах 12 и 13 Соглашения, оператор уведомляет о них в течение трех рабочих дней банк-участник.
15. В случае недостаточности средств вклада на оплату за весь период обучения, по окончании срока накопления вкладчик вправе обратиться в банк-участник для получения образовательных кредитов, в соответствии с правилами гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 189 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32398) и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 320 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33581).
Образовательный кредит представляется вкладчику под стопроцентную гарантию уполномоченной государством организации при размере накопленной суммы не менее пятидесяти процентов от суммы, необходимой для оплаты обучения в полном объеме.
Глава 4. Условия перевода образовательного накопительного вклада
16. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе осуществить перевод денег вклада из одного банка-участника в другой банк-участник в полном объеме не более одного раза в год.
Перевод средств из одного банка-участника в другой банк-участник не является нарушением со стороны вкладчика условий договора об образовательном накопительном вкладе между банком-участником и вкладчиком, при этом начисление премии государства производится с учетом даты заключения первоначального договора вклада.
17. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе перевести сумму накопленных средств с начисленной премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе. Премия государства, поступившая вкладчику при переводе с вкладов третьих лиц, подлежит возврату в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 14 Закона.

18. Салымды аударуды жүзеге асыру үшін салымшы аударудың тараптары болып табылатын қатысушы банктерге жүгінеді. Қатысушы банктер оператормен келіскеннен кейін салымды аударуды жүзеге асырады.
19. Бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудару және үшінші тұлғаның атына аудару кезінде салымшыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне қаражат берілмейді.
20. Мемлекет сыйлықақысының есептелуіне байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атына аударуға жол берілмейді.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
21. Қатысушы банк:
1) оператордан әрбір жасалған салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақыларының мөлшері туралы мәліметтерді ұсынумен мемлекет сыйлықақысының уақтылы есепке жатқызылуын талап етуге;
2) оператордан Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан білім беру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберіндегі өзге де ақпаратты талап етуге;
3) салымшылар, банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;
4) салым шартын жасасу кезінде салым шартының талаптарын, қатысушы банк сыйақысының мөлшері және мемлекет сыйлықақысының төлену және қайтарылу тәртібін түсіндіреді.
22. Оператор:
1) қатысушы банктен салым шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;
2) жасалған салым шарттарын тіркеуді және олардың есебін жүргізуді жүзеге асыруға;
3) қатысушы банктің немесе білім беру ұйымының мемлекет сыйлықақылары сомасының бюджетке толық және уақтылы қайтарылуын қамтамасыз етуге;
4) қатысушы банк Заңның 15-бабының 2-тармағында қойылған талаптарды орындамаған жағдайда Келісімді орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға, сондай-ақ салымшылардың ақшасын салымшының таңдауы бойынша басқа қатысушы банкке аударуды талап етуге құқылы.
23. Қатысушы банк:
1) қатысушы банк Заңның 15-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, салым шарттарын жасасады;
3) оператор салым шартын тіркеуі үшін салым шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден (Астана қаласының уақытымен) кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
салым шартының нөмірі;
салым шартының жасалу күні;
салым шарты бойынша жинақ шотының нөмірі;
салым шарты бойынша бастапқы жарнаның сомасы;
өңір және банктің бөлімшесі;

18. Для осуществления перевода вклада вкладчик обращается в банки-участники, являющиеся сторонами перевода. Банки-участники осуществляют перевод вклада после согласования с оператором.
19. Выдача средств вкладчику либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю, во время перевода из одного банка-участника другому банку-участнику и переводе на третьих лиц не допускается.
20. В связи с начислением премии государства, переводы из одного банка-участника другому банку-участнику и на третьих лиц в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года не допускаются.
Глава 5. Права и обязанности Сторон
21. Банк-участник вправе:
1) требовать от оператора своевременное зачисление премии государства, с представлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору вклада;
2) требовать от оператора письменный список организаций образования, заключивших Соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о вкладчиках, состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков, начислении и сумме премии государства, интегрировать с оператором информационную систему;
4) при заключении договора вклада разъяснять условия договора вклада, размер вознаграждения банка-участника и порядок выплаты и возврата государственной премии.
22. Оператор вправе:
1) запрашивать у банка-участника необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора вклада, начисления премии государства, стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;
2) осуществлять регистрацию и вести учет заключенных договоров вклада;
3) обеспечить полноту и своевременность возврата банком-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет;
4) отказаться от исполнения Соглашения в одностороннем порядке в случае невыполнения банком-участником требований, предъявляемых пунктом 2 статьи 15 Закона, а также требовать перевода денег вкладчиков в другой банк-участник по выбору вкладчика.
23. Банк-участник:
1) банк-участник подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 15;
2) заключает договоры вклада с учетом условий, указанных в Законе;
3) в целях регистрации договора вклада оператором направляет не позднее 17:00 часов (времени города Астаны) рабочего дня, следующего после заключения договора вклада, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) вкладчика:
номер договора вклада;
дата заключения договора вклада;
номер сберегательного счета по договору вклада;
сумма первоначального взноса по договору вклада;
регион и отделение банка.

4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта ұсынуға:
салымшының жеке куәлігі;
салым шарты;
салымшының оқитындығын растау;
салым қаражатын білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесі;
мемлекет сыйлықақысының төленуімен салымдарды алуға негіздеме;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға салымшылар (банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы), мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы туралы мәліметтерді ұсынады;
6) салымдар бойынша сыйақыны уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) салым шартын жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы салымшының атына ашылған қолданыстағы басқа салым шартының жоқтығын тексереді;
8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап үш күн ішінде, операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды салымдарға есепке жатқызады;
10) салымшы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға бір жұмыс күні ішінде салымнан қаражатты тиісті білім беру ұйымының (шетелдік білім беру ұйымының) банктік шотына аударады;
11) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
12) салым бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан комиссия ұстамайды;
13) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір салымшының салымындағы нақты жинақталған қалдық сомасы туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпарат мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда Оператор мұндай мәліметтерді/ақпаратты өз бетінше алуға құқылы.
24. Оператор:
1) қатысушы банк ұсынған Заң талаптарына сәйкес келетін салым шарттарын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркейді және оларға тіркеу нөмірін береді;
2) қатысушы банкке бір жұмыс күні ішінде салымшының атында тіркелген салым шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;
3) қатысушы банктен салымның жабылуы туралы құжаттарды не салымшының шетелдік білім беру ұйымына қабылдануы туралы растау құжаттарын алғаннан кейін салым шартын білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінен шығарады;

4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность вкладчика;
договор вклада;
подтверждение обучения вкладчика;
основания перевода средств вклада на банковский счет организаций образования;
основания снятия вкладов с выплатой премии государства;
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о вкладчиках (состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков), начислении и сумме премии государства;
6) своевременно и в полном объеме начисляет вознаграждение по вкладам;
7) при заключении договора вклада проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора вклада, открытого на имя вкладчика через оператора;
8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение трех банковских дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) в течение двух рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на вклады;
10) при предоставлении вкладчиком подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования (зарубежной организации образования);
11) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования с уведомлением оператора;
12) не удерживает комиссии за осуществления операций по вкладу непосредственно с премии государства;
13) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных остатках сумм вклада по каждому вкладчику по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, Оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.
24. Оператор:
1) регистрирует и присваивает регистрационный номер в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе на представленные банком-участником договоры вклада, соответствующие требованиям Закона;
2) представляет в банк-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у вкладчика зарегистрированного договора вклада;
3) исключает договор вклада из единого реестра договоров об образовательном накопительном вкладе, после получения от банка-участника документов о закрытии вклада либо подтверждающих документов о зачислении вкладчика в зарубежную организацию образования;

4) салымға есепке жатқызуға жататын мемлекет сыйлықақыларының сомаларын есептеуді жүзеге асырады және оны тиісінше қатысушы банкке ұсынады;
5) қатысушы банктің мемлекет сыйлықақыларының сомасын салымдарға есепке жазу мерзімдерін сақтауын мониторингілеуді жүзеге асырады;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдардан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әрбір жасалған салым шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, мемлекет сыйлықақысын қатысушы банкке есептеуді жүргізеді;
7) бір жылда екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында қатысушы банктің Заңмен МБЖЖ-ға қатысу үшін қойылатын талаптарды орындауы туралы мәліметті жариялайды;
8) Заңмен және (немесе) ынтымақтастық туралы келісіммен оларға қойылатын талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен салымшыны, қатысушы банкті, білім беру ұйымын жауапкершілікке тарту үшін шаралар қолданады;
9) салымшыға, қатысушы банкке бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтама-көшірмені береді;
10) Заңда белгіленген жағдайларда қатысушы банктің немесе білім беру ұйымының бюджетке мемлекет сыйлықақыларының сомасын толық және уақытылы қайтаруын қамтамасыз етеді;
11) салымшының Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу фактісі анықталған жағдайда салымшымен салым шартын бұзу қажеттілігі туралы қатысушы банкті хабардар етеді.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
25. Тараптар Келісім бойынша қабылдаған міндеттерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауапкершілікті тартады.
26. Өзара тиімді шешімге қол жеткізу мақсатында тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі.
27. Егер тараптар келіссөздер арқылы өзара қолайлы келісімге келе алмаса, бұл тараптардың Келісімге байланысты және қатысты туындайтын дауларды (келіспеушіліктерді) Қазақстан Республикасының соттарында қарау туралы келісімге келгенін білдіреді.
7-тарау. Құпиялылық
28. Тараптар Келісімнің шеңберінде алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайлардың қоспағанда екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
8-тарау. Форс-мажор
29. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда: осы Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және осы Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.

4) осуществляет расчет суммы премий государства, подлежащей зачислению на вклад, и представляет его соответственно банку-участнику;
5) осуществляет мониторинг за соблюдением банком-участником сроков зачисления сумм премий государства на вклады;
6) в течение пяти рабочих дней со дня получения от уполномоченных органов в области образования общей суммы премий государства производит зачисление премий государства в банк-участник с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору о вкладе;
7) два раза в год публикует в средствах массовой информации сведения о выполнении банком-участником требований, предъявляемых Законом, для участия в ГОНС;
8) принимает меры для привлечения к ответственности вкладчика, банка-участника, организации образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и (или) соглашением о сотрудничестве, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
9) выдает справку-выписку о размере суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, вкладчику, банку-участнику;
10) обеспечивает полноту и своевременность возврата банком-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет в случаях, установленных Законом;
11) уведомляет банк-участник о необходимости расторжения договора вклада с вкладчиком в случае обнаружения факта утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан.
Глава 6. Ответственность Сторон
25. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения сторонами своих обязательств, принятых по Соглашению, виновная сторона несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
26. Все споры, возникающие между сторонами, разрешаются путем переговоров в целях достижения взаимоприемлемого решения.
27. Если стороны не придут путем переговоров к взаимоприемлемому решению, это означает, что стороны пришли к соглашению рассматривать все споры (разногласия), возникающие в связи и по поводу Соглашения, в судах Республики Казахстан.
Глава 7. Конфиденциальность
28. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Форс-мажор
29. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Договора и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Договору, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.

30. Шарттың 29-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты байланысты осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші тарапқа хабарлау тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген мәселе уәкілетті мемлекеттік органдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
31. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл тарапты шарттың міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
9-тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі және бұзылу тәртібі
32. Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
33. Келісім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және Келісімде көзделген шарттарда бұзылуы мүмкін.
34. Келісімді мерзімінен бұрын бұзуға тараптардың Келісімі бойынша не Келісімде және Заңда көзделген шарттарды сақтай отырып, тараптардың бірінің бастамасы бойынша жол беріледі.
35. Тараптар кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын басқа тарапты жазбаша түрде хабардар ете отырып, бір жақты соттан тыс тәртіппен Келісімді бұзу рәсіміне бастамашылық етуге құқылы.
10-тарау. Қорытынды ережелер
36. Тараптар хат-хабарды жөнелту бойынша шығыстарды дербес жүргізеді. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтаған жағдайда тараптар құжат айналымын электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланумен жүзеге асыра алады.
37. Келісім жасалған жағдайда тараптар екі жақты келісім бойынша нақтылау сипатында, осы қатысушы банк пен оператор арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанына қайшы келмейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
38. Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша жазбаша келісімдерді жасау және оларға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
39. Келісімде көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті тарап ақпарат өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде басқа тарапты мұндай өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
40. Келісіммен реттелмеген бөлікте тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
41. Келісім бірдей заңды күші бар төрт данада тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
42. Келісімге барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Оператор
___________________________
(оператордың атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Қатысушы банк
__________________________
(банктің атауы)
__________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
__________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім
Астана қаласы
"___" ____20___ ж.
Бұдан әрі "оператор" деп аталатын _____________________________________ атынан
(оператордың атауы)
_______________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
_____________________________________________________ бір тараптан, бұдан әрі
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"қатысушы-сақтандыру ұйымы" деп аталатын __________________________________
(сақтандыру ұйымының атауы)
атынан ___________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттігін белгілейтін құжаттың атауы мен деректемелері)
негізінде әрекет етуші ______________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес төмендегілер туралы осы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.

30. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 29 Договора, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Договору, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
31. Не уведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.
Глава 9. Срок действия и порядок расторжения Соглашения
32. Соглашение вступает в силу с даты его подписания.
33. Соглашение может быть расторгнуто в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных Соглашением.
34. Досрочное расторжение Соглашения допускается по Соглашению сторон либо по инициативе одной из сторон с соблюдением условий, предусмотренных Соглашением и Законом.
35. Стороны вправе в одностороннем внесудебном порядке инициировать процедуру расторжения Соглашения, письменно уведомив об этом другую сторону не менее чем за тридцать календарных дней.
Глава 10. Заключительные положения
36. Стороны самостоятельно несут расходы по пересылке корреспонденции. При соблюдении норм законодательства Республики Казахстан стороны могут осуществлять документооборот с использованием электронной цифровой подписи.
37. При заключении соглашения стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения уточняющего характера, не противоречащие данной форме типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между банком-участником и оператором.
38. Любые изменения и дополнения к Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных письменных соглашений.
39. В случае изменения информации, указанной в Соглашении, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение пяти рабочих дней с даты изменения информации.
40. В части, не урегулированной Соглашением, стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
41. Соглашение составлено в четырех экземплярах, по два экземпляра для каждой из сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
42. Все приложения к Соглашению являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Оператор
__________________________
(наименование оператора)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
__________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись, печать
(при наличии))
Банк-участник
__________________________
(наименование банка)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, печать (при наличии))
Приложение 4
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Типовое соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и страховой организацией-участником
город Астана "___" ___ 20_ года
__________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "оператор", в (наименование оператора)
лице ______________________________________________________________,
действующего (ей) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
на основании _______________________________________________________,
с одной стороны, (наименование и реквизиты документа устанавливающего
полномочия лица)
и __________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "страховая (наименование страховой организации)
организация-участник", в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование и реквизиты документа устанавливающего полномочия лица)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе"
(далее – Закон), заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной накопительной системы (далее – Соглашение)
о нижеследующем.

1-тарау. Келісімде пайдаланылатын ұғымдар
1. Келісімде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру жинақтау сақтандыруы – сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде, оның ішінде білім беру жинақтау сақтандыруы шартында белгіленген кезең өткеннен кейін, қайсысы бірінші басталатынына қарай, сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін, білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтау мақсатында жүзеге асырылатын өмірді жинақтау сақтандыруы;
2) білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
3) білім беру жинақтау сақтандыруы шарты (бұдан әрі – сақтандыру шарты) – өмірді жинақтау сақтандыруы шарты, оған сәйкес бір тарап (сақтанушы) сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал екінші тарап (қатысушы-сақтандыру ұйымы) сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде сақтандыру төлемін, оның ішінде есепке жазылған инвестициялық табысты негізге ала отырып есептелген сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттенеді;
4) білім беру қызметтері – білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметі;
5) білім беру саласындағы уәкілетті органдар – Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
6) білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
7) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
8) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
9) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетіспеген сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
10) қатысушы-сақтандыру ұйымы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді жасасқан заңды тұлға;

Глава 1. Понятия, используемые в Соглашении
1. В Соглашении используются следующие понятия:
1) образовательное накопительное страхование – накопительное страхование жизни, осуществляемое с целью накопления средств для оплаты образовательных услуг, предусматривающее осуществление страховой выплаты в результате возникновения страхового случая, в том числе по истечении установленного договором образовательного накопительного страхования периода, в зависимости от того, какое из них наступит первым;
2) единый реестр договоров образовательного накопительного страхования – единая база регистрации договоров образовательного накопительного страхования, по которым оператор начисляет премию государства;
3) договор образовательного накопительного страхования (далее - договор страхования) – договор накопительного страхования жизни, согласно которому одна сторона (страхователь) обязуется уплатить страховую премию, а другая сторона (страховая организация-участник) обязуется в результате возникновения страхового случая осуществить страховую выплату, рассчитанную, в том числе, исходя из начисленного инвестиционного дохода;
4) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
5) уполномоченные органы в области образования – центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
6) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
7) кредитор – банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
8) кредитная линия – предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
9) заемщик – вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
10) страховая организация-участник – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и заключившее соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;

11) мемлекет сыйлықақысы – білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына және сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
12) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарды) тартуына және оларға тиісінше сыйақыларды, инвестициялық табысты және мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген, білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
13) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) – білім беру саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
14) пайда алушы – сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
15) пайда алушылардың басым санаты – Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес көтермеленген мемлекет сыйлыақысы есептелетін азаматтар санаты;
16) сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасы – сақтандыру шарты бойынша сыйлықақыны (жарналарды), инвестициялық табысты, өткен кезеңдердегі есепке жазылған мемлекет сыйлықақыларын ескере отырып, сақтандыру шарты бойынша қалыптасқан сақтандыру резервін негізге ала отырып айқындалатын және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есептелетін мемлекет сыйақысын есептеу үшін қабылданатын сома;
17) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемі (бұдан әрі – сақтандыру төлемі) – сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде не сақтандыру шартында айқындалған мерзім басталған кезде, пайдасына сақтандыру шарты жасалған адамның білім алу қызметтеріне (пайда алушыға) ақы төлеу үшін сақтандыру шартында көзделген, оның ішінде сақтандыру сыйлықақысын (жарналарын), инвестициялық табысты, мемлекет сыйлықақысын қамтитын және қатысушы-сақтандыру ұйымы төлейтін ақша сомасы;
18) сақтанушы – пайда алушының ата-анасы, қамқоршысы, заңды өкілі болып табылатын және қатысушы-сақтандыру ұйымымен сақтандыру шартын жасасқан адам (Заңға сәйкес сақтанушы сақтандырылушы болып табылады);
19) сатып алу сомасы – сақтанушының сақтандыру шартының қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде алуға құқығы бар, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалатын ақша сомасы.

11) премия государства – деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
12) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;
13) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая совместным решением уполномоченных органов в области образования, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
14) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с договором страхования является получателем страховой выплаты;
15) приоритетная категория выгодоприобретателей – категория граждан, которым начисляется повышенная премия государства, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона;
16) расчетная сумма по договору страхования – сумма, принимаемая для расчета премии государства, определяемая исходя из сформированного страхового резерва по договору страхования с учетом премии (взносов) по договору страхования, инвестиционного дохода, начисленных премий государства прошлых периодов и рассчитываемая в порядке, определенном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
17) страховая выплата по договору страхования (далее - страховая выплата) – сумма денег, предусмотренная договором страхования, включающая, в том числе, страховую премию (взносы), инвестиционный доход, премии государства, и выплачиваемая страховой организацией-участником для оплаты образовательных услуг лица, в пользу которого заключен договор страхования (выгодоприобретателю), в результате возникновения страхового случая либо при наступлении срока, определенного в договоре страхования;
18) страхователь – лицо, являющееся родителем, опекуном, законным представителем выгодоприобретателя и заключившее договор страхования со страховой организацией-участником (в соответствии с Законом страхователь является застрахованным);
19) выкупная сумма – сумма денег, которую страхователь имеет право получить при досрочном прекращении действия договора страхования, определяемая в порядке, определенном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

2-тарау. Келісімнің мәні
2. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтанушылардан сақтандыру сыйақысын (бөліп төлеу арқылы сақтандыру сыйақысын төлеу кезінде сақтандыру жарналарын) қабылдайды, сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына инвестициялық табысты есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын есептеп аударады, ал оператор білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелген сақтандыру шарттарына есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын толық есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады.
3-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Сақтандыру шарты кемінде үш жылға жасалады. Сақтандыру шартының валютасы теңге болып табылады.
4. Бір пайда алушының атынан немесе оның пайдасына бір ғана сақтандыру шарты жасалады.
5. Пайда алушының сақтандыру шартының және Заңның талаптарына сай келмеуіне байланысты оператор сақтандыру шартын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізіліміне тіркеуден бас тартқан жағдайда сақтандыру шарты бұзылады, сақтандыру жарнасы немесе сақтандыру сыйлықақысының сомасы сыйақыны есепке жазбай және төлемей, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылғаны үшін комиссия ұстамай, сақтанушыға сақтандыру шартында белгіленген мерзімде қайтарылуға жатады.
6. Оператор жасалған әрбір сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, қатысушы-сақтандыру ұйымына мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуды жыл сайынғы негізде жүзеге асырады. Мемлекет сыйлықақысын есепке жазу білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелген сақтандыру шартына жүргізіледі.
7. Мемлекет сыйлықақысын алғаннан кейін қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде мемлекет сыйлықақысын сақтандыру шарттарына есепке жазады. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына қосылады. Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекет сыйлықақысын уақтылы есепке жатқызбаған жағдайда қатысушы-сақтандыру ұйымы пайда алушыға мерзімі өткен әрбір күн үшін сақтандыру шарты бойынша уақтылы есепке алынбаған мемлекет сыйлықақысының сомасынан 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
8. Мемлекет сыйлықақысы тіркелген сақтандыру шарты бойынша есеп сомасына, жинақтаудың ең қысқа мерзімі бір жыл болған кезде 1 қаңтардағы жағдай бойынша есепке жазылады. Мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шартының қолданылу мерзіміне, бірақ мемлекет сыйлықақысы есептелген бірінші жылдан бастап жиырма жылға дейін ғана есепке жазылады.
9. Мемлекет сыйлықақысы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі. Заңдағы мемлекет сыйлықақысының мөлшері өзгерген жағдайда оператор қатысушы-сақтандыру ұйымдарын жазбаша түрде хабардар етеді.

Глава 2. Предмет Соглашения
2. Страховая организация-участник принимает страховую премию (страховые взносы при оплате страховой премии в рассрочку) от страхователей, начисляет инвестиционный доход и зачисляет премию государства на расчетную сумму по договору страхования, а оператор осуществляет полный расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на договоры страхования, зарегистрированные в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, и представляет его страховой организации-участнику.
Глава 3. Условия и порядок сотрудничества
3. Договор страхования заключается на срок не менее трех лет. Валютой договора страхования является тенге.
4. От имени или в пользу одного выгодоприобретателя заключается только один договор страхования.
5. В случае отказа в регистрации договора страхования оператором в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, в связи с несоответствием выгодоприобретателя требованиям договора страхования и Закона, договор страхования расторгается, внесенная сумма первоначального страхового взноса или страховой премии подлежит возврату в срок установленный договором страхования, без начисления и выплаты вознаграждения и удержания комиссий за досрочное расторжение договора страхования.
6. Оператор на ежегодной основе осуществляет зачисление премий государства в страховую организацию-участника, с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования. Начисление премии государства производится на договор страхования, зарегистрированный в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования.
7. После получения премий государства страховая организация-участник в течение пяти рабочих дней зачисляет премию государства на договоры страхования. Премия государства по договору страхования присоединяется к расчетной сумме по договору страхования. В случае несвоевременного зачисления премии государства страховой организацией-участником за каждый день просрочки страховая организация-участник обязан заплатить выгодоприобретателю пеню в размере 0,1% от суммы несвоевременно зачисленной премии государства по договору страхования за каждый день просрочки.
8. Премия государства начисляется по зарегистрированному договору страхования на расчетную сумму по состоянию на 1 января при минимальном сроке накоплений один год. Премия государства начисляется на срок действия договора страхования, но не более двадцати лет с года первого начисления премии государства.
9. Премия государства начисляется в размере предусмотренном статей 13 Законом. Оператор уведомляет в письменном виде страховые организации-участники, в случае изменения размеров премии государства в Законе.

10. Пайда алушылардың басым санатына арналған мемлекет сыйлықақысы тиісті жылы пайда алушының басым санатқа жататыны расталатын айлар үшін есепке жазылады.
11. Есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы:
1) инвестициялық кіріс және есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы ескерілген сатып алу сомасының басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударылуына байланысты шарт бұзылған жағдайды қоспағанда, сақтандыру шарты сақтанушының бастамасы бойынша бұзылған немесе нысаналы мақсаты сақталмай мерзімінің өтуіне байланысты сақтандыру шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған;
2) пайда алушы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткен, егер осы үш жыл ішінде пайда алушы оқудан шығарылған білім беру ұйымына қайта қабылданбаған не басқа білім беру ұйымына оқуға түспеген.
12. Пайда алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан жағдайда есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы "Мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 374 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 243 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33245 болып енгізілді) бекітілген мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес бюджетке қайтаруға жатады.
13. Мемлекеттің сыйлықақыны артық есептеу фактісі анықталған жағдайда мемлекет сыйлықақысының артық есептелген сомасы бюджетке қайтаруға жатады.
14. Келісімнің 11-тармағының 2) тармақшасында, 12 және 13-тармақтарында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда оператор үш жұмыс күні ішінде олар туралы қатысушы-сақтандыру ұйымына хабарлайды.
15. Сақтандыру төлемі барлық оқу кезеңі үшін оқу ақысын төлеуге жеткіліксіз болған жағдайда пайда алушы жинақтау мерзімі аяқталған кезде "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 189 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32398 болып тіркелген) және "Қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33581 болып тіркелген) бекітілген қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік мөлшерін айқындау қағидаларына сәйкес білім беру кредиттерін алу үшін қатысушы банкке жүгінуге құқылы.
Білім беру кредиті пайда алушыға жинақталған соманың мөлшері оқу ақысын толық көлемде төлеу үшін қажетті соманың кемінде елу пайызын құраған жағдайда мемлекет уәкілеттік берген ұйымның жүз пайыз кепілдігімен беріледі.

10. Премия государства для приоритетных категорий выгодоприобретателей начисляется в соответствующем году за месяцы, в которых подтверждается отнесение выгодоприобретателя к приоритетной категории.
11. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет в полном объеме в случаях:
1) расторжения по инициативе страхователя договора страхования, за исключением случая расторжения договора страхования в связи с переводом выкупной суммы с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства в другую страховую организацию-участнику, или прекращения обязательств по договору страхования в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления выгодоприобретателя из организации образования; если в течение этих трех лет выгодоприобретатель не был восстановлен в отчисленной организации образования либо не поступил на обучение в другую организацию образования.
12. В случае утраты выгодоприобретателем гражданства Республики Казахстан, начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет, в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 374 и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 243 "Об утверждении методики расчетов премии государства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33245).
13. В случае обнаружения факта излишне начисленной премии государства сумма излишне начисленной премии государства подлежит возврату в бюджет.
14. В случаях, обнаружения фактов, указанных в подпункте 2) пункта 11, пунктах 12 и 13 Соглашения, оператор уведомляет о них в течение трех рабочих дней страховую организацию-участника.
15. В случае недостаточности средств страховой выплаты на оплату за весь период обучения, по окончании срока накопления выгодоприобретатель вправе обратиться в банк-участник для получения образовательных кредитов, в соответствии с правилами гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 189 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32398) и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 320 "Об утверждении Правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33581).
Образовательный кредит представляется выгодоприобретателю под стопроцентную гарантию уполномоченной государством организации при размере накопленной суммы не менее пятидесяти процентов от суммы, необходимой для оплаты обучения в полном объеме.

4-тарау. Сатып алу сомасын аудару шарттары
16. Сақтанушы сатып алу сомасын сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табыс пен есепке жазылған мемлекет сыйлықақысын есепке ала отырып, бірақ сақтандыру шарты жасалған күннен бастап екі жылдан ерте емес, бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан екінші қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аудару сақтанушы тарапынан қатысушы-сақтандыру ұйымы мен сақтанушы арасындағы сақтандыру шартының талаптарын бұзу болып есептелмейді, бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бастапқы сақтандыру шартының жасалу күндері ескеріле отырып есепке жазылады.
17. Сатып алу сомасын аударуды жүзеге асыру үшін сақтанушы аударудың тараптары болып табылатын қатысушы-сақтандыру ұйымдарына жүгінеді. Қатысушы-сақтандыру ұйымдары оператормен келіскеннен кейін сатып алу сомасын аударуды жүзеге асырады.
18. Бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушыға аудару және үшінші тұлғаның атына аудару кезінде сақтанушыға қаражат берілмейді.
19. Мемлекет сыйлықақысының есептелуіне байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушыға және үшінші тұлғаның атына аударуға жол берілмейді.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
20. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) оператордан әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақыларының мөлшері туралы мәліметтерді ұсынумен мемлекет сыйлықақысының уақтылы есепке жатқызылуын талап етуге;
2) оператордан Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан білім беру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберіндегі өзге де ақпаратты талап етуге;
3) сақтанушылар және (немесе) пайда алушылар туралы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;
4) сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру шартының талаптарын, инвестициялық табыстың мөлшері және мемлекет сыйлықақысының төлену және қайтарылу тәртібін түсіндіруге құқылы.
21. Оператор:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымынан сақтандыру шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;
2) жасалған сақтандыру шарттарын тіркеуді және олардың есебін жүргізуді жүзеге асыруға;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымының немесе білім беру ұйымының мемлекет сыйлықақылары сомасының бюджетке толық және уақтылы қайтарылуын қамтамасыз етуге;

Глава 4. Условия перевода выкупной суммы
16. Страхователь вправе осуществить перевод выкупной суммы с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства по договору страхования из одной страховой организации-участника в другую страховую организацию-участнику, но не ранее двух лет с даты заключения договора страхования.
Перевод средств из одной страховой организации-участника в другой страховую организацию-участник не является нарушением со стороны страхователя условий договора страхования между страховой организацией-участником и страхователем, при этом начисление премии государства производится с учетом даты заключения первоначального договора страхования.
17. Для осуществления перевода выкупной суммы страхователь обращается в страховые организации-участники, являющиеся сторонами перевода. Страховые организации-участники осуществляют перевод выкупной суммы после согласования с оператором.
18. Выдача средств страхователю, во время перевода из одной страховой организации-участника другому участнику и переводе в пользу третьих лиц не допускается.
19. В связи с начислением премии государства, переводы из одной страховой-организации участника другому участнику и в пользу третьих лиц в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года не допускаются.
Глава 5. Права и обязанности Сторон
20. Страховая организация-участник вправе:
1) требовать от оператора своевременное зачисление премии государства, с представлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования;
2) требовать от оператора письменный список организаций образования, заключивших Соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о страхователях и (или) выгодоприобретателях, о начислении и сумме премии государства, интегрировать с оператором информационную систему;
4) при заключении договора страхования разъяснять условия договора страхования, размер инвестиционного дохода и порядок выплаты и возврата государственной премии.
21. Оператор вправе:
1) запрашивать у страховой организации-участника, необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора страхования, начисления премии государства, стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;
2) осуществлять регистрацию и вести учет заключенных договоров страхования;
3) обеспечить полноту и своевременность возврата страховой организацией-участником или организацией образования суммы премий государства в бюджет;

4) қатысушы-сақтандыру ұйымы Заңның 18-1-бабының 2-тармағында қойылған талаптарды орындамаған жағдайда Келісімді орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға, сондай-ақ сақтанушылардың сатып алу сомаларын сақтанушының таңдауы бойынша басқа басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуды талап етуге құқылы.
22. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымы Заңның 18-1-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, сақтандыру шарттарын жасасады;
3) оператор сақтандыру шартын тіркеуі үшін сақтаyдыру шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден (Астана қаласының уақытымен) кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
сақтанушының, пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
сақтандыру шартының нөмірі;
сақтандыру шартының жасалу күні;
сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жарнасының немесе сақтандыру сыйлықақысының сомасы;
4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта ұсынуға:
сақтанушының, пайда алушының жеке куәлігі;
сақтандыру шарты;
пайда алушының оқитындығын растау;
сақтандыру төлемін білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесі;
мемлекет сыйлықақысының төленуімен сақтандыру төлемін алуға негіздеме;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға сақтанушылар, пайда алушылар, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы туралы мәліметтерді ұсынады;
6) сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табысты уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) сақтандыру шартын жасасу кезінде пайда алушының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы пайда алушының атына ашылған қолданыстағы басқа сақтандыру шартының жоқтығын тексереді;
8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде оларды сақтандыру шарттарына есепке жатқызады;
10) сақтанушы немесе пайда алушы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемін тиісті білім беру ұйымының банктік шотына, ал шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда пайда алушының атына ашылған "эскроу шотқа" аударады;

4) отказаться от исполнения Соглашения в одностороннем порядке в случае невыполнения страховой организацией-участником требований, предъявляемых пунктом 2 статьи 18-1 Закона, а также требовать перевода денег выкупных сумм страхователей в другую страховую организацию-участник по выбору страхователя.
22. Страховая организация-участник:
1) подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 18-1 Закона;
2) заключает договоры страхования с учетом условий, указанных в Законе;
3) в целях регистрации оператором договора страхования направляет не позднее 17:00 часов (времени города Астаны) рабочего дня, следующего после заключения договора страхования, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) страхователя, выгодоприобретателя:
номер договора страхования;
дата заключения договора страхования;
сумма первоначального страхового взноса или страховой премии по договору страхования;
4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность страхователя, выгодоприобретателя;
договор страхования;
подтверждение обучения выгодоприобретателя;
основания перевода средств страховой выплаты на банковский счет организаций образования;
основания получения страховой выплаты с выплатой премии государства;
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о страхователях, выгодоприобретателях, начислении и сумме премии государства;
6) своевременно и в полном объеме начисляет инвестиционный доход по договору страхования;
7) при заключении договора страхования проверяет соответствие выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, открытого на имя выгодоприобретателя через оператора;
8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение пяти рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) в течение пяти рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на договоры страхования;
10) при предоставлении страхователем или выгодоприобретателем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение пяти рабочих дней перечисляет страховую выплату на банковский счет соответствующей организации образования, а в случае поступления в зарубежную организацию образования на "эскроу счет", открытый на имя выгодоприобретателя;

11) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына пайда алушның атындағы "эскроу-шот" режиміндегі банктік шотқа қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
12) сақтандыру төлемі бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан комиссия ұстамайды;
13) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір пайда алушының сақтандыру шарты бойынша есеп сомасының мөлшерлері туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпарат мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда Оператор мұндай мәліметтерді/ақпаратты өз бетінше алуға құқылы.
23. Оператор:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымы ұсынған Заң талаптарына сәйкес келетін сақтандыру шарттарын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркейді және оларға тіркеу нөмірін береді;
2) қатысушы-сақтандыру ұйымына бір жұмыс күні ішінде пайда алушының атында тіркелген сақтандыру шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымынан сақтандыру шартының жабылуы туралы құжаттарды не пайда алушының шетелдік білім беру ұйымына қабылдануы туралы растау құжаттарын алғаннан кейін сақтандыру шартын білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінен шығарады;
4) сақтандыру шартына есепке жатқызуға жататын мемлекет сыйлықақыларының сомаларын есептеуді жүзеге асырады және оны тиісінше қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады;
5) қатысушы-сақтандыру ұйымының мемлекет сыйлықақыларының сомасын сақтандыру шарттарына есепке жазу мерзімдерін сақтауын мониторингілеуді жүзеге асырады;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органдардан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы мәліметтерді ұсына отырып, мемлекет сыйлықақысын қатысушы-сақтандыру ұйымына есептеуді жүргізеді;
7) бір жылда екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында қатысушы-сақтандыру ұйымының Заңмен МБЖЖ-ға қатысу үшін қойылатын талаптарды орындауы туралы мәліметті жариялайды;
8) Заңмен және (немесе) ынтымақтастық туралы келісіммен оларға қойылатын талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен сақтанушыны, қатысушы-сақтандыру ұйымын, білім беру ұйымын жауапкершілікке тарту үшін шаралар қолданады;

11) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования на банковский счет в режиме "эскроу-счета" на имя выгодоприобретателя с уведомлением оператора;
12) не удерживает комиссии за осуществления операций по страховой выплате непосредственно с премии государства;
13) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных размерах расчетной суммы по договору страхования по каждому выгодоприобретателю по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, Оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.
23. Оператор:
1) регистрирует и присваивает регистрационный номер в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования на представленные страховой организацией-участником договоры страхования, соответствующие требованиям Закона;
2) представляет в страховую организацию-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у выгодоприобретателя зарегистрированного договора страхования;
3) исключает договор страхования из единого реестра договоров образовательного накопительного страхования, после получения от страховой организации участника документов о договора страхования либо подтверждающих документов о зачислении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования;
4) осуществляет расчет суммы премий государства, подлежащей зачислению на договор страхования, и представляет его соответственно страховой организации-участнику;
5) осуществляет мониторинг за соблюдением страховой организацией-участником сроков зачисления сумм премий государства на договоры страхования;
6) в течение пяти рабочих дней со дня получения от уполномоченных органов в области образования общей суммы премий государства производит зачисление премий государства в страховой организации-участник с предоставлением сведений о размере премий государства по каждому заключенному договору страхования;
7) два раза в год публикует в средствах массовой информации сведения о выполнении страховой организацией-участником требований, предъявляемых Законом, для участия в ГОНС;
8) принимает меры для привлечения к ответственности страхователя, страховую организацию-участника, организации образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и (или) соглашением о сотрудничестве, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;

1-тарау. Осы келісімнің мәні
1. Білім беру ұйымы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) шеңберінде пайдасына білім беру жинақтау салымы туралы шарттар немесе білім беру жинақтау сақтандыруы туралы шарттар жасалған салымшылар немесе пайда алушылар үшін Заңмен көзделген білім беру бағдарламалары бойынша қызметтерді көрсетеді, ал оператор МБЖЖ қатысушыларының жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады және оның МБЖЖ бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
2. Білім беру ұйымы білім беру жинақтау салымындағы немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері қаражатының өз мақсатында пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Ынтымақтастықтың шарттары және тәртібі
3. Салымшының не оның заңды өкілінің, сақтанушының немесе пайда алушының не оның заңды өкілінің өтініші бойынша білім беру қызметтері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда үлеспен (әр академиялық кезең немесе оқу жылы үшін) немесе толық көлемде бір рет (барлық оқу мерзімі үшін) әр академиялық кезең немесе оқу жылы басталғанға дейін төленеді.
4. Білім беру ұйымы:
1) білім беру жинақтау салымдары немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері есебінен оқитындардың есебін жүргізетін және сол бойынша операторға мәліметтер беретін жауапты тұлғаны белгілейді;
2) салымдары немесе сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері есебінен оқитындардың жеке есебін жүргізеді;
3) салымшының немесе пайда алушының оқуға қабылдануы, ауыстырылуы, академиялық демалысты ресімдеуі, академиялық демалыстан оралуы, білім беру ұйымына қайта қабылдануы, одан шығарылуы, оның ішінде оқуды бітіруіне байланысты шығарылуы туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін жіберу арқылы олар қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қатысушы банкті немесе қатысушы-сақтандыру ұйымын және операторды хабардар етеді;
4) салымшының немесе пайда алушының, сақтанушының немесе қатысушы банктің, қатысушы-сақтандыру ұйымының сұрауы бойынша анықтама берілетін күнгі қажетті академиялық кезеңге немесе оқудың толық құны жөнінде анықтама береді;
5) салымшы немесе пайда алушы басқа білім беру ұйымына ауысқан жағдайда оны қабылдаушы білім беру ұйымының шотына білім беру қызметтеріне төленген ақы қалдығын аударады, әрі үш жұмыс күні ішінде бұл жөнінде операторға хабарлайды.
3-тарау. Тараптардың құқықтары және жауапкершілігі
5. Білім беру ұйымының құқықтары:
1) оператордан Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан қатысушы банктердің немесе қатысушы-сақтандыру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберінде басқа да ақпаратты талап ету;

Глава 1. Предмет Соглашения
1. Организация образования предоставляет услуги по образовательным программам предусмотренным Законом для вкладчиков или выгодоприобретателей, в пользу которых заключены договоры об образовательном накопительном вкладе или договоры образовательного накопительного страхования в рамках Государственной образовательной накопительной системы (далее – ГОНС), а оператор осуществляет координацию деятельности участников ГОНС и обеспечивает ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан по ГОНС.
2. Организация образования обеспечивает целевое использование средств образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору страхования.
Глава 2. Условия и порядок сотрудничества
3. Образовательные услуги по заявлению вкладчика либо его законного представителя, страхователя или выгодоприобретателя либо его законного представителя в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, оплачиваются долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения) до начала каждого академического периода или учебного года.
4. Организация образования:
1) назначает ответственное лицо по учету обучающихся за счет образовательных накопительных вкладов или страховых выплат по договору страхования и предоставляет по нему сведения оператору;
2) ведет отдельный учет по обучающимся за счет образовательных накопительных вкладов или страховых выплат по договору страхования;
3) уведомляет банк-участник или страховую организацию-участника и оператора о зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском, вкладчика или выгодоприобретателя путем направления копий соответствующих документов в срок не позднее трех рабочих дней со дня их принятия;
4) по запросу вкладчика, выгодоприобретателя, страхователя или банка-участника, страховой организации-участника выдает справку о стоимости обучения на требуемый академический период или полной стоимости обучения на дату выдачи справки;
5) при переводе вкладчика или выгодоприобретателя в другую организацию образования перечисляет на счет принимающей организации образования остаток произведенной оплаты образовательных услуг, о чем уведомляет оператора в течение трех рабочих дней.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
5. Организация образования вправе:
1) требовать от Оператора письменный список банков-участников или страховых организаций-участников, заключивших соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;

2) техникалық мүмкіндіктер бар болған жағдайда меншікті ақпараттық жүйені оператордың ақпараттық жүйесімен интеграциялауды қамтамасыз ету.
6. Оператордың құқықтары:
1) Заңда және (немесе) ынтымақтастық туралы келісімде білім беру ұйымына қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда білім беру ұйымын жауапқа тарту үшін шара қолдану;
2) білім беру ұйымынан білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың жасалуына, қолданысына, білім беру қызметтерінің құны мен төлеміне, білім алушының үлгеріміне қатысты қажетті мәліметтерді сұрату.
7. Білім беру ұйымының міндеттері:
1) оператордың сұратуы бойынша семестрлік негізде білім беру ұйымында оқитын салымшы немесе пайда алушы туралы қажетті мәліметтерді ұсыну;
2) салымшы немесе пайда алушы білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда оның шығарылуы туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салымшының білім беру жинақтау салымына немесе бес жұмыс күні ішінде қатысушы-сақтандыру ұйымының банктік шотына білім беру қызметтеріне төленген ақының қалдығын аудару;
3) білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударылған қаражатты тікелей салымшыға немесе пайда алушыға (сақтанушыға) бермеу.
8. Оператордың міндеті:
1) білім беру ұйымының сұрауы бойынша сол білім беру ұйымында білім алушының атында тіркелген білім беру жинақтау салымы туралы шарттың немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша шарттардың болуы не болмауы жөнінде мәлімет беру.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
9. Тараптардың әрқайсысы осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты.
10. Осы Келісімнен немесе оған байланысты туындауы мүмкін кез келген даулар, не келіспеушіліктер екі жаққа да қолайлы шешімге келу мақсатында келіссөздер өткізу арқылы шешіледі.
11. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес сот тәртібінде шешіледі.
5-тарау. Құпиялылық
12. Тараптар осы Келісімнің аясында алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайлардың қоспағанда екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
6-тарау. Форс – мажор
13. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда: осы Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және осы Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.

2) в случае наличия технических возможностей обеспечить интеграцию собственных информационных систем с информационными системами оператора.
6. Оператор вправе:
1) принимать меры для привлечения к ответственности организацию образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и (или) соглашением о сотрудничестве;
2) запрашивать у организации образования необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора об оказании образовательных услуг, стоимости и оплаты образовательных услуг, успеваемости обучающегося.
7. Организация образования обязана:
1) по запросу оператора на семестровой основе предоставлять необходимые сведения о вкладчике или выгодоприобретателе, обучающемся в организации образовании;
2) при отчислении вкладчика или выгодоприобретателя из организации образования перечислить на образовательный накопительный вклад вкладчика в течение трех рабочих дней или на банковский счет страховой организации-участника в течение пяти рабочих дней остаток произведенной оплаты образовательных услуг со дня издания приказа об отчислении;
3) не выдать средства, перечисленные на оплату образовательных услуг, непосредственно вкладчику или выгодоприобретателю (страхователю) либо его законному представителю.
8. Оператор обязан по запросу организации образования представлять сведения о наличии либо отсутствии у обучающихся в данной организации образования зарегистрированных договоров об образовательном накопительном вкладе или договоров образовательного накопительного страхования.
Глава 4. Ответственность Сторон
9. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
10. Любые споры или разногласия, которые могут возникнуть из настоящего Соглашения или связанные с ним, будут разрешаться путем проведения переговоров в целях достижения взаимоприемлемого решения.
11. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Конфиденциальность
12. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Форс-мажор
13. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно: военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания настоящего Соглашения и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.

14. Жоғарыда аталған жағдайларға байланысты осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші тарапқа хабарлау тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген мәселе уәкілетті мемлекеттік органдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
15. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл тарапты шарттың міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
7-тарау. Осы Келісімнің қолданылу мерзімі және бұзылу тәртібі
16. Келісім қол қойылған күннен бастап күшіне енеді және ондағы міндеттемелер толық орындалғанша қолданылады.
17. Осы Келісім Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес және Келісімде қарастырылған талаптар бойынша бұзылуы мүмкін.
18. Келісімнің мерзімінен бұрын бұзылуына тараптардың Келісімі негізінде, немесе Келісімде қарастырылған талаптар сақталып, тараптардың бірінің бастамасы бойынша рұқсат беріледі.
19. Тараптар екінші тарапқа кем дегенде 50 (елу) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде хабарлау арқылы бір жақты соттан тыс тәртіпте Келісімнің бұзылу рәсімін бастауға құқылы.
20. Білім беру ұйымы Заңының талаптарын үнемі бұзған жағдайда Оператор 10 (он) күн бұрын мүдделі тараптарға алдын ала хабарлама жолдап, бір жақты соттан тыс тәртіпте Келісімді бұзуға құқылы.
8-тарау. Қорытынды ережелер
21. Тараптар хат-хабар жіберу бойынша шығындарды өздері өтейді. Электронды құжаттар айналымы саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары сақталған жағдайда тараптар құжат айналымын электрондық сандық қолтаңба арқылы жүзеге асыра алады.
22. Осы Келісімді жасалған жағдайда тараптар екі жақты келісім бойынша нақтылау сипатында, осы қатысушы банк пен оператор арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанына қайшы келмейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
23. Осы Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісім жасалып, қол қою арқылы енгізіледі.
24. Осы Келісімде көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті тарап мұндай өзгерістер туралы екінші тарапқа 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.

14. Сторона, для которой в силу вышеуказанных обстоятельств создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, обязана не позднее 7 (семи) календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными государственными органами.
15. Неуведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.
Глава 7. Срок действия и порядок расторжения Соглашения
16. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания и действует до полного исполнения обязательств по нему.
17. Настоящее Соглашение может быть расторгнуто в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных настоящим Соглашением.
18. Досрочное расторжение настоящего Соглашения допускается по соглашению сторон либо по инициативе одной из сторон с соблюдением условий, предусмотренных настоящим Соглашением.
19. Стороны вправе в одностороннем внесудебном порядке инициировать процедуру расторжения настоящего Соглашения, письменно уведомив об этом другую сторону не менее чем за 50 (пятьдесят) календарных дней.
20. Оператор вправе в одностороннем внесудебном порядке расторгнуть настоящее Соглашение в случае систематического нарушения организацией образования требований Закона, предварительно направив уведомление заинтересованным сторонам за 10 (десять) дней до расторжения договора.
Глава 8. Заключительные положения
21. Стороны самостоятельно несут расходы по пересылке корреспонденции. При соблюдении норм законодательства Республики Казахстан в сфере обращения электронных документов стороны могут осуществлять документооборот с использованием электронной цифровой подписи.
22. При заключении настоящего Соглашения стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения уточняющего характера, не противоречащие данной форме типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором и организацией образования.
23. Любые изменения и дополнения к настоящему Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных соглашений.
24. В случае изменения информации, указанной в соглашении, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течении 5 (пяти) рабочих дней.

25. Осы Келісімде реттелмеген бөлімде тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
26. Осы Келісім әр тарапқа бір данадан, бірдей заңды күші бар екі данада қазақ және орыс тілдерінде жазылған. Осы Келісімнің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында әртүрлі мәнде оқылу мүмкіндігі туындаған жағдайда Келісімнің мемлекеттік тілде жазылған нұсқасы басым мәнге ие болады.
27. Осы Келісімге қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
9-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары және деректемелері
Оператор
___________________________
(оператордың атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Білім беру ұйымы
__________________________
(Білім беру ұйымының атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы)
___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы, мөрі (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 8 қаңтардағы
№ 7 Бірлескен бұйрыққа
6-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Білім беру ұйымымен мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 56 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8386 болып тіркелген);
2. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10610 болып тіркелген);
3. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 11 қыркүйектегі № 452 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15847 болып тіркелген);

25. В части, не урегулированной настоящим Соглашением, стороны руководствуются действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
26. Настоящее Соглашение составлено в двух экземплярах на казахском и русском языках, для каждого из сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Соглашения на государственном и русском языках, преимущественное значение будет иметь версия Соглашения на государственном языке.
27. Все приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемыми частями.
Глава 9. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Оператор
__________________________
(наименование оператора)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
__________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать (при наличии))
Организация образования
__________________________
(наименование организации образования)
__________________________
(бизнес-идентификационный номер, адрес)
___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись,
печать (при наличии))
Приложение 6
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 9 января 2024 года № 4
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 января 2024 года № 7
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 56 "Об утверждении формы типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с организацией образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8386);
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10610);
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2017 года № 452 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15847);

4. "Білім беру ұйымымен ынтымақтастық туралы үлгілік келісімнің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 56 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 198 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31272 болып тіркелген);
5. Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 20 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31739 болып тіркелген);
6. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 31 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31834 болып тіркелген).

4. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 декабря 2022 года № 198 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 56 "Об утверждении формы типового соглашения о сотрудничестве с организацией образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31272);
5. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 20 "Об утверждении типового договора образовательного накопительного страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31739);
6. Приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 31 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31834).