Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттарын және Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы бір ай қызметі бір жарым ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 21 ақпандағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 ақпанда № 34025 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларының 4-тармағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы бір ай қызметі бір жарым ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении условий для исчисления выслуги лет летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсионных выплат и перечня подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 февраля 2024 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2024 года № 34025
В соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 4 Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) условия для исчисления выслуги лет летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсионных выплат согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.

3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаментіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қаржымен қамтамасыз ету департаментіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 21 ақпандағы
№ 151 бұйрыққа
1-қосымша
Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы бір ай қызметі бір жарым ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесі
1. Арнайы мақсаттағы бөліністерде:
1) Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай лауазымдардағы қызметі:
бөлім (жасақ) командирі;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары - штаб бастығы;
бөлім (жасақ) командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (арнайы даярлық жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің техника және қару-жарақ жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техника және қару-жарақ жөніндегі);
офицер-байланысшы;
офицер (байланысшы);
қару-жарақ және жару ісі жөніндегі офицер;
офицер (қару-жарақ және жару ісі жөніндегі);
жауынгерлік машиналар мен автотехниканы пайдалану жөніндегі офицер;
офицер-барлаушы;
офицер (барлаушы);
офицер-шабуылшы;
офицер (шабуылшы);
офицер-пулеметші;
офицер (пулеметші);
офицер-граната атқыш;
офицер (граната атқыш);
офицер-мерген;
офицер (мерген);
офицер-сапер;
офицер (сапер);
қару-жарақ жөніндегі офицер;
старшина;
старшина-аға техник;
фельдшер;
маман (фельдшер);
арнайы мақсаттағы топтың командирі;
арнайы ерекше мақсаттағы топтың командирі;
топ командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
барлау бөлімінің бастығы;
жауынгерлік қамтамасыз ету бөлімінің бастығы;
арнайы ерекше мақсаттағы бөлімнің бастығы;
рота командирі;
рота командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
рота командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
взвод командирі;
взвод командирінің орынбасары – арнайы даярлық жөніндегі аға нұсқаушы;
арнайы даярлық жөніндегі аға нұсқаушы;
аға нұсқаушы-барлаушы-шабуылшы;
нұсқаушы-барлаушы-шабуылшы;
аға нұсқаушы-шабуылшы;
аға нұсқаушы-барлаушы;
аға нұсқаушы-граната атқыш;
нұсқаушы-граната атқыштың көмекшісі;
аға нұсқаушы-мерген;
аға нұсқаушы-жүргізуші;
аға нұсқаушы-броньды транспортер жүргізушісі;
броньды транспортер жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы;
жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы;
взвод нұсқаушысы;
іздестіру иттері қызметінің нұсқаушысы;
нұсқаушы-сапер;
нұсқаушы-пулемет дәлдеушісі;
аға техник-жүргізуші-барлау шолғынын қадағалау аспабының операторы;
аға барлаушы;
барлаушы-мерген;
барлаушы-атқыш;
барлаушы-броньды транспортер пулеметінің дәлдеушісі;
тау даярлығы жөніндегі аға нұсқаушы (жетекші маман);
барлаушы-граната атқыш;
барлаушы-оқтаушы;
бөлім (жасақ) командирінің техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техникалық және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (тыл жөніндегі);
топ командирінің орынбасары;
нұсқаушы;
топ командирі;
барлау тобының командирі;
бөлім бастығы;
офицер;
офицер-нұсқаушы;
офицер (нұсқаушы);
офицер-байланыс бастығы;
офицер (байланыс бастығы);
офицер-психолог;
офицер-сүңгуір;
офицер (сүңгуір);
офицер- броньды транспортер пулеметінің дәлдеушісі;
офицер (броньды транспортер пулеметінің дәлдеушісі);
офицер - дәрігер маман;
офицер (дәрігер маман);
офицер (дәрігер);
аға офицер;
бөлімнің аға офицері;
аға барлаушы-шабуылшы;
аға барлаушы-граната атқыш;
аға барлаушы-пулеметші;
аға барлаушы-фельдшер;
аға барлаушы-мерген;
аға барлаушы-сапер;
аға барлаушы-байланысшы;
аға барлаушы- сүңгуір;
аға техник-жүргізуші;
қайта қаруландыру және жару ісі жөніндегі офицер;
жауынгерлік машиналарды және автомобиль техникасын пайдалану жөніндегі офицер;
шабуыл бөлімінің бастығы;
аға нұсқаушы-аға мерген;
нұсқаушы-жүргізуші;
нұсқаушы-броньды транспортер жүргізушісі;
аға техник-жүргізуші-химик-дозиметрист;
аға техник-жүргізуші-байланысшы;
аға нұсқаушы-барлаушы-пулемет дәлдеушісі;
орталық бастығының орынбасары;
орталық бастығы;
бөлім бастығы – орталық бастығы;
орталықтың бөлім бастығы;
орталық бастығының техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары-аға офицер;
штаб бастығының орынбасары-барлау бастығы;
қызмет бастығы (қаржы, заң, кадр, тыл және техникалық қызметтерді қоспағанда);
медициналық пункттің бастығы;
байланыс бастығы;
топ бастығы;
бөлім бастығы (машина командирі);
офицер (топ бастығы);
офицер (жауынгерлік жүзгіш);
офицер (кинолог);
бөлімше командирі;
аға маман (аға нұсқаушы);
маман (техник);
аға маман (нұсқаушы);
аға маман (аға барлаушы);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (санитарлық нұсқаушы);
бөлімше бастығы (топ бастығы);
топ командирі – барлау бастығы;
оқу ротасының командирі;
оқу взводының командирі;
барлау бастығы;
оқу ротасы командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
оқу ротасы командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
штаб бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
бөлімше офицері;
взвод командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
топ бастығының орынбасары;
жүргізу жөніндегі нұсқаушы;
жүргізу жөніндегі нұсқаушы - жүргізуші;
аға маман (қойма бастығы);
аға маман (аға техник);
аға маман (аға сүңгуір);
аға маман (аға парашютшы);
аға маман (аға парашют жинаушы);
аға маман (аға санитарлық нұсқаушы);
маман (сүңгуір);
маман (барлаушы);
маман (парашютші);
маман (парашют жинаушы);
аға нұсқаушы;
аға нұсқаушы – броньды транспортер пулеметінің дәлдеушісі;
батальон сержанты-жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
жасақ сержанты;
рота, батарея сержанты – жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
орталық сержанты – жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
топ сержанты - жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
байланыс торабының сержанты;
топ (парашюттік даярлық орталығы) бастығы;
бөлімше бастығы (барлау тобы командирінің орынбасары);
бөлімше бастығы (топ командирі);
барлаушы-пулеметші;
бөлімше бастығы (радиоторап бастығы);
бөлімше бастығы (шеберхана бастығы);
жасақ командирінің орынбасары;
офицер (жауынгерлік қамтамасыз ету қызметінің бастығы);
офицер (РХБ қорғау қызметінің бастығы);
офицер (инженерлік қызмет бастығы);
офицер (әскер қызметі және әскери қызметтің қауіпсіздігі бастығы);
офицер (жауынгерлік даярлау бөлімінің бастығы);
офицер (қару-жарақ қызметінің бастығы);
бөлімше бастығы (станция бастығы);
арнайы мақсаттағы бөлімнің аға маманы;
аға маман (аға жүргізуші) – автомобиль бөлімшесінің командирі;
арнайы мақсаттағы (барлау) бөлімінің аға маманы;

3. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан, Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департамент финансового обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Национальную гвардию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 февраля 2024 года № 151
Перечень подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца
1. В подразделениях специального назначения:
1) служба военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
командир части (отряда);
начальник штаба - заместитель командира части (отряда);
заместитель командира части (отряда) по воспитательной и социально-правовой работе;
заместитель командира части (отряда) (по воспитательной и социально-правовой работе);
заместитель командира части (отряда) по специальной подготовке;
заместитель командира части (отряда) (по специальной подготовке);
заместитель командира части (отряда) по технике и вооружению;
заместитель командира части (отряда) (по технике и вооружению);
офицер-связист;
офицер (связист);
офицер по вооружению и подрывному делу;
офицер (по вооружению и подрывному делу);
офицер по эксплуатации боевых машин и автотехники;
офицер-разведчик;
офицер (разведчик);
офицер-штурмовик;
офицер (штурмовик);
офицер-пулеметчик;
офицер (пулеметчик);
офицер-гранатометчик;
офицер (гранатометчик);
офицер-снайпер;
офицер (снайпер);
офицер-сапер;
офицер (сапер);
офицер по вооружению;
старшина;
старшина-старший техник;
фельдшер;
специалист (фельдшер);
командир группы специального назначения;
командир группы специального особого назначения;
заместитель командира группы по специальной подготовке;
начальник отдела специального назначения;
начальник отдела разведки;
начальник отдела боевого обеспечения;
начальник отдела специального особого назначения;
командир роты;
заместитель командира роты по специальной подготовке;
заместитель командира роты по воспитательной и социально-правовой работе;
командир взвода;
старший инструктор по специальной подготовке - заместитель командира взвода;
старший инструктор по специальной подготовке;
старший инструктор-разведчик - штурмовик;
инструктор-разведчик - штурмовик;
старший инструктор-штурмовик;
старший инструктор-разведчик;
старший инструктор-гранатометчик;
инструктор-помощник гранатометчика;
старший инструктор-снайпер;
старший инструктор-водитель;
старший инструктор-водитель бронетранспортера;
старший инструктор по вождению бронетранспортера;
старший инструктор по вождению;
инструктор взвода;
инструктор службы розыскных собак;
инструктор-сапер;
инструктор-наводчик пулемета;
старший техник-водитель - оператор прибора слежения разведывательного дозора;
старший разведчик;
разведчик-снайпер;
разведчик-стрелок;
разведчик-наводчик пулемета бронетранспортера;
старший инструктор по горной подготовке (ведущий специалист);
разведчик-гранатометчик;
разведчик-заряжающий;
заместитель командира части (отряда) по технике, вооружению и материальному обеспечению;
заместитель командира части (отряда) (по технике, вооружению и материальному обеспечению);
заместитель командира части (отряда) (по техническому и материальному обеспечению);
заместитель командира части (отряда) (по тылу);
заместитель командира группы;
инструктор;
командир группы;
командир разведывательной группы;
начальник отдела;
офицер;
офицер-инструктор;
офицер (инструктор);
офицер-начальник связи;
офицер (начальник связи);
офицер-психолог;
офицер-водолаз;
офицер (водолаз);
офицер-наводчик пулемета бронетранспортера;
офицер (наводчик пулемета бронетранспортера);
офицер-врач специалист;
офицер (врач специалист);
офицер (врач);
старший офицер;
старший офицер отдела;
старший разведчик-штурмовик;
старший разведчик-гранатометчик;
старший разведчик-пулеметчик;
старший разведчик-фельдшер;
старший разведчик-снайпер;
старший разведчик-сапер;
старший разведчик-связист;
старший разведчик-водолаз;
старший техник-водитель;
офицер по перевооружению и подрывному делу;
офицер по эксплуатации боевых машин и автомобильной техники;
начальник штурмового отдела;
старший инструктор-старший снайпер;
инструктор-водитель;
инструктор-водитель бронетранспортера;
старший техник-водитель-химик-дозиметрист;
старший техник-водитель-связист;
старший инструктор-разведчик-наводчик пулемета;
заместитель начальника центра;
начальник центра;
начальник отдела - начальник центра;
начальник отдела центра;
старший офицер - заместитель начальника центра по технике, вооружению и материальному обеспечению;
заместитель начальника штаба - начальник разведки;
начальник службы (за исключением финансовой, юридической, кадровой, тыловой и технической службы);
начальник медицинского пункта;
начальник связи;
начальник группы;
начальник отдела (командир машины);
офицер (начальник группы);
офицер (боевой пловец);
офицер (кинолог);
командир отделения;
старший специалист (старший инструктор);
специалист (техник);
старший специалист (инструктор);
старший специалист (старший разведчик);
старший специалист (старший водитель);
специалист (санитарный инструктор);
начальник подразделения (начальник группы);
командир группы - начальник разведки;
командир учебной роты;
командир учебного взвода;
начальник разведки;
заместитель командира учебной роты по воспитательной и социально-правовой работе;
заместитель командира учебной роты по специальной подготовке;
заместитель начальника штаба;
начальник отделения;
офицер отделения;
заместитель командира взвода по специальной подготовке;
заместитель начальника группы;
инструктор по вождению;
инструктор по вождению - водитель;
старший специалист (начальник склада);
старший специалист (старший техник);
старший специалист (старший водолаз);
старший специалист (старший парашютист);
старший специалист (старший укладчик парашютов);
старший специалист (старший санитарный инструктор);
специалист (водолаз);
специалист (разведчик);
специалист (парашютист);
специалист (укладчик парашютов);
старший инструктор;
старший разведчик-наводчик пулемета бронетранспортера;
сержант батальона - инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант отряда;
сержант роты, батареи - инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант центра - инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант группы - инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант узла связи;
начальник группы (центра парашютной подготовки);
начальник подразделения (заместитель командира разведывательной группы);
начальник подразделения (командир группы);
разведчик-пулеметчик;
начальник подразделения (начальник радиоузла);
начальник подразделения (начальник мастерской);
заместитель командира отряда;
офицер (начальник службы боевого обеспечения);
офицер (начальник службы РХБ защиты);
офицер (начальник инженерной службы);
офицер (начальник службы войск и безопасности военной службы);
офицер (начальник отдела боевой подготовки);
офицер (начальник службы вооружения);
начальник подразделения (начальник станции);
старший специалист отдела специального назначения;
старший специалист (старший водитель) – командир автомобильного отделения;
старший специалист отдела специального назначения (разведывательного);

2) Ішкі әскерлердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының орталығы әскери қызметшілерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мына лауазымдардағы қызметі:
Ішкі әскерлер арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының бастығы;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерді жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығы бастығының орынбасары- бөлім бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығы бастығының орынбасары;
бөлім бастығы – "Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығы бастығының орынбасары;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының бөлім бастығы;
Ішкі әскерлердің арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының аға офицері;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерді жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының аға офицері;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының аға офицері;
Ішкі әскерлердің арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының офицері;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерді жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының офицері;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының офицері;
3) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай лауазымдардағы қызметі:
жасақ командирі;
командирдің жедел жұмыс жөніндегі бірінші орынбасары;
командирдің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
жасақ командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлім бастығының орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бөлімше бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің бастығы;
арнайы мақсаттағы жауынгерлік даярлық бөлімінің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлімшенің бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімі бастығының орынбасары;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің бөлімше бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің аға нұсқаушысы;
автоброньдытанк қызметінің аға технигі;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің нұсқаушысы;
мерген;
шабуылшы;
шабуылшы-мерген;
шабуылшы-атқыш;
шабуылшы-жарғыш;
мерген-шабуылшы;
атқыш-шабуылшы;
жарғыш-шабуылшы;
аға инспектор-жарғыш;
инспектор-жарғыш;
жару технигі;
полицей-жүргізуші;
жүргізуші-қызметкер.
4) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 2000 жылғы 28 наурыздан 2006 жылғы 1 маусым аралығында мынадай лауазымдардағы қызметі:
штаб бастығы;
атыс даярлығы және қару-жарақ жөніндегі, дене шынықтыру жөніндегі, байланыс құралдары және арнайы техника жөніндегі, штабтың аға инспекторы;
байланыс құралдары және арнайы техника жөніндегі, атыс даярлығы және қару-жарақ жөніндегі инспектор;
автоброньдытанк қызметінің бастығы;
арттехқару-жарақ бастығы, медициналық қызметтің бастығы.

2) служба военнослужащих Центра внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
начальник Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
начальник Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
начальник Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
заместитель начальника Центра подразделений специального назначения "Бүркіт" - начальник отдела;
заместитель начальника Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
начальник отдела – заместитель начальника Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
начальник отдела Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
старший офицер Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
старший офицер Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
старший офицер Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
офицер Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
офицер Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
офицер Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
3) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
командир отряда;
первый заместитель командира по оперативной работе;
заместитель командира по специальной подготовке;
заместитель командира отряда;
начальник отдела специального назначения;
заместитель начальника отдела специального назначения;
начальник отделения отдела специального назначения;
начальник отдела боевой и специальной подготовки;
начальник отдела боевой подготовки специального назначения;
начальник отделения специального назначения;
заместитель начальника отдела боевой и специальной подготовки;
начальник отделения отдела боевой и специальной подготовки;
старший инструктор отдела боевой и специальной подготовки;
старший техник автобронетанковой службы;
инструктор отдела боевой и специальной подготовки;
снайпер;
штурмовик;
штурмовик-снайпер;
штурмовик-стрелок;
штурмовик-подрывник;
снайпер-штурмовик;
стрелок-штурмовик;
подрывник штурмовик;
старший инспектор подрывник;
инспектор подрывник;
взрывотехник;
полицейский-водитель;
водитель-сотрудник;
4) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 28 марта 2000 года по 1 июня 2006 года на должностях:
начальник штаба;
старший инспектор: по огневой подготовке и вооружению, по физической подготовке, по средствам связи и специальной техники, штаба;
инспектор: по средствам связи и специальной технике, по огневой подготовке и вооружению;
начальник автобронетанковой службы;
начальник арттехвооружения, начальник медицинской службы;

5) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 2006 жылғы 1 маусымнан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығында мынадай лауазымдардағы қызметі:
жедел басқару бөлімінің бастығы;
жедел басқару бөлімі бастығының орынбасары;
жедел басқару бөлімінің аға инспекторы;
аға инспектор - кезекші;
кезекшінің көмекшісі;
тылдық қамтамасыз ету бөлімінің бастығы;
тылдық қамтамасыз ету бөлімі бастығының орынбасары, әрі арттехқару-жарақ және киім-кешекпен қамтамасыз ету бастығы;
арттехқару-жарақ қоймасының меңгерушісі;
автоброньдытанк қызметінің бастығы;
автоброньдытанк қызметінің аға инспекторы;
медициналық қызметтің бастығы.
6) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің қызметі - 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап, штабтардың, кадр (жауынгерлік, арнайы және кәсіби даярлықтан басқа), құқықтық, қаржы, тылдық (автокөліктік және қару-жарақ жөніндегі бөліністерден басқа), медициналық, құжаттамалық қамтамасыз ету, мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда;
7) арнайы мақсаттағы ("Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағын қоспағанда), жедел ден қою, ерекше мақсаттағы бөліністер (милиция, полиция жасағы), "Арлан" арнайы мақсаттағы бөліністері, жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар (мамандандырылған күзет қызметі бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда) қызметкерлерінің қызметі - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап, штабтардың, кадр (жауынгерлік, арнайы және кәсіби даярлықтан басқа), құқықтық, қаржы, тылдық (автокөліктік және қару-жарақ жөніндегі бөліністерден басқа), медициналық, құжаттамалық қамтамасыз ету, мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүруді жүзеге асыратын бөліністерінде - 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) атқыштар батальонында (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
2) атқыштар ротасында (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
рота командирі;
рота командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
взвод командирі;
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
взвод сержанты –жауынгерлік даярлық жөніндегі нұсқаушы;
бөлімше командирі;
аға сарбаз (аға атқыш);
сарбаз (атқыш);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (жүргізуші);
бөлініс бастығы (топ бастығы);
аға маман (аға нұсқаушы);
аға маман (нұсқаушы);

5) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 июня 2006 года по 31 декабря 2012 года на должностях:
начальник отдела оперативного управления;
заместитель начальника отдела оперативного управления;
старший инспектор отдела оперативного управления;
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного;
начальник отдела тылового обеспечения;
заместитель начальника отдела тылового обеспечения, он же начальник арттехвооружения и вещевого обеспечения;
заведующий складом арттехвооружения;
начальник автобронетанковой службы;
старший инспектор автобронетанковой службы;
начальник медицинской службы;
6) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 января 2013 года, за исключением должностей штабов, подразделений кадрового (кроме боевой, специальной и профессиональной подготовки), правового, финансового, тылового (кроме автотранспортного и по вооружению), медицинского, документационного обеспечения, государственного языка и информации;
7) Служба сотрудников подразделений (отряда милиции, полиции) специального назначения (за исключением отряда специального назначения "Сункар"), оперативного реагирования (за исключением должностей подразделений специализированной службы охраны), особого назначения, подразделений специального назначения "Арлан", специальных отрядов быстрого реагирования – с 1 января 1991 года, за исключением должностей штабов, подразделений кадрового (кроме боевой, специальной и профессиональной подготовки), правового, финансового, тылового (кроме автотранспортного и по вооружению), медицинского, документационного обеспечения, государственного языка и информации.
2. В подразделениях Национальной гвардии Республики Казахстан, осуществляющих конвоирование осужденных и лиц, содержащихся под стражей - с 1 января 2018 года:
1) в стрелковом батальоне (по конвоированию) на должностях:
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
2) в стрелковой роте (по конвоированию) на должностях:
командир роты;
заместитель командира роты по воспитательной и социально-правовой работе;
командир взвода;
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
сержант взвода-инструктор по боевой подготовке;
командир отделения;
старший солдат (старший стрелок);
солдат (стрелок);
старший специалист (старший водитель);
специалист (водитель);
начальник подразделения (начальник группы);
старший специалист (старший инструктор);
старший специалист (инструктор);

3) атқыштар взводында (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
взвод командирі;
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
взвод сержанты –жауынгерлік даярлық жөніндегі нұсқаушы;
бөлімше командирі;
аға сарбаз (аға атқыш);
сарбаз (атқыш);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (жүргізуші);
бөлініс бастығы (топ бастығы);
аға маман (аға нұсқаушы);
аға маман (нұсқаушы);
4) атқыштар бөлімшесінде (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
бөлімше командирі;
аға сарбаз (аға атқыш);
сарбаз (атқыш);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (жүргізуші);
бөлініс бастығы (топ бастығы);
аға маман (аға нұсқаушы);
аға маман (нұсқаушы).
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 21 ақпандағы
№ 151 бұйрыққа
2-қосымша
Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттары
1. Осы Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттары (бұдан әрі - Шарттар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларының 4-тармағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттарын айқындайды.

3) в стрелковом взводе (по конвоированию) на должностях:
командир взвода;
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
сержант взвода-инструктор по боевой подготовке;
командир отделения;
старший солдат (старший стрелок);
солдат (стрелок);
старший специалист (старший водитель);
специалист (водитель);
начальник подразделения (начальник группы);
старший специалист (старший инструктор);
старший специалист (инструктор);
4) в стрелковом отделении (по конвоированию) на должностях:
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
командир отделения;
старший солдат (старший стрелок);
солдат (стрелок);
старший специалист (старший водитель);
специалист (водитель);
начальник подразделения (начальник группы);
старший специалист (старший инструктор);
старший специалист (инструктор).
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 февраля 2024 года № 151
Условия для исчисления выслуги лет летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсионных выплат
1. Настоящие условия для исчисления выслуги лет летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсионных выплат (далее - Условия) разработаны в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 4 Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733 и определяет условия для исчисления выслуги лет на льготных условиях при назначении пенсионных выплат летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан.

2. Ұшқыштардың әскери-есептік мамандықтарына сәйкес келетін лауазымдарда реактивті және турбовинттік авиацияда әскери қызмет өткеретін және ұшуда экипаж құрамында міндеттер орындайтын Ішкі әскерлердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ұшқыштар құрамына бір ай қызметі екі ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін ұшу уақытының мынадай ең аз жылдық нормасы белгіленеді:
авиациялық бөлімдердің ұшқыштар құрамы үшін – 40 сағат;
авиацияны басқару органының ұшқыштар құрамы үшін – 30 сағат.
3. Ішкі әскерлердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының авиацияда ұшу жұмыстарында әскери қызмет өткеретін ұшқыштар құрамына жеңілдік жағдайларындағы еңбек сіңірген жылдарының бір ай қызметін бір жарым айға есептеу:
поршеньді қозғалтқыштары бар ұшақтарда және тікұшақтарда ұшуды орындау;
осы Шарттардың 2-тармағында көзделген ұшу уақытының ең аз жылдық нормасын орындамау;
пилотсыз әуе кемелері ұшқыштарының (пилоттардың, операторлардың) ұшу уақытының ең аз жылдық нормасы 40 сағатты орындауы кезінде жүзеге асырылады.
4. Еңбек сіңірген жылдарын жеңілдік жағдайларындағы есептеу әскери қызметшінің жеке ісінде сақталатын осы Шарттарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу жұмысын есепке алу парағының негізінде жүзеге асырылады.
5. Ұшу құрамының лауазымдарында толық емес күнтізбелік жыл болған кезде ұшу сағатының нормасы ұшу лауазымында нақты болған уақытына пропорционалды айқындалады.
Ішкі әскерлер,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының және
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
ұшқыштар құрамына зейнетақы
төлемдерін тағайындау кезінде
жеңілдік жағдайларында еңбек
сіңірген жылдарын есептеу
шарттарына
қосымша
Нысан
Ұшу жұмысын есепке алу парағы
______________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), жеке нөмірі)
Жылдар
Ұшу сағатының бір жылға белгіленген нормасы
Іс жүзінде жылдық ұшқан сағат
Ұшу сағатын растау туралы кімнің бұйрығы, оның нөмірі мен күні
реактивті және турбовинтті қозғалтқышы бар ұшақта және тікұшақта
поршеньді қозғалтқышы бар ұшақта және тікұшақта
реактивті және турбовинтті қозғалтқышы бар ұшақта және тікұшақта
поршеньді қозғалтқышы бар ұшақта және тікұшақта
1
2
3
4
5
6
Ұшу жұмысындағы үзіліс, жаңа авиациялық техниканы қайта оқу, авиацияның басқа түріне көшу, әскери бөлімнің (мекеменің) таратылуына байланысты ұшуды тоқтату туралы мәліметтер
Р/с
Міндетті түрде күнін көрсетумен ұшу жұмысын (кезеңін) тоқтату немесе ұшу жұмысынан шеттету, ұшақтың басқа типіне көшу, әскери бөлімнің (мекеменің) таратылуына байланысты ұшуды тоқтату жазбасының қысқаша мазмұны
Оның негізінде жазба жүргізілген құжат атауы, нөмірі мен күні
1
2
3
Ескертпе: әскери бөлімдердің (мекемелердің) тек шартты атауы бойынша жүргізіледі.
Лауазымы ТАӘ (болға кезде)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 21 ақпандағы
№ 151 бұйрыққа
3-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

2. Для исчисления выслуги на льготных условиях один месяц службы за два месяца летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан, проходящих воинскую службу в реактивной и турбовинтовой авиации на должностях соответствующим летным военно-учетным специальностям и выполняющим обязанности в полете в составе экипажа устанавливается следующая минимальная годовая норма налета для:
летного состава авиационных частей - 40 часов;
летного состава органа управления авиацией - 30 часов.
3. Исчисление выслуги на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца летному составу внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан, проходящих воинскую службу на летной работе в авиации, осуществляется при:
выполнении полетов на самолетах и вертолетах с поршневыми двигателями;
не выполнении минимальных годовых норм налета, предусмотренных пунктом 2 настоящих Условий;
выполнении летчиками (пилотами, операторами) беспилотных воздушных судов минимальной годовой нормы налета 40 часов.
4. Исчисление выслуги лет на льготных условиях осуществляется на основании листа учета летной работы по форме согласно приложению к настоящим Условиям, которые хранятся в личном деле военнослужащего.
5. В случаях нахождения на должностях летного состава неполный календарный год, норма налета часов определяется пропорционально времени фактического нахождения на летной должности.
Приложение
к Условиям для исчисления
выслуги лет летному составу
внутренних войск,
Национальной гвардии
Республики Казахстан
и органов внутренних дел
Республики Казахстан
на льготных условиях
при назначении пенсионных выплат
Форма
ЛИСТ УЧЕТА ЛЕТНОЙ РАБОТЫ
на ______________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), личный номер)
Годы
Установленная норма налета часов на год
Фактический годовой налет часов
Чей приказ о подтверждении налета часов, его номер и дата
на самолетах и вертолетах с реактивными или турбовинтовыми двигателями
на самолетах и вертолетах с поршневыми двигателями
на самолетах и вертолетах с реактивными или турбовинтовыми двигателями
на самолетах и вертолетах с поршневыми двигателями
1
2
3
4
5
6
Сведения о перерывах в летной работе, переучивании на новую авиационную технику,
переходе на другой вид авиации, прекращении полетов в связи с расформированием воинской части (учреждения)
№ п/п
Краткое содержание записи с обязательным указанием даты (периода) прекращения летной работы или отстранения от летной работы, перехода на другой тип самолета или вертолета, прекращении полетов в связи с расформированием воинской части (учреждения)
Наименование документа, на основании которого произведена запись, его номер и дата
1
2
3
Примечание: ведется только по условным наименованиям воинских частей (учреждений).
Должность ФИО (при его наличии)
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 февраля 2024 года № 151
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. "Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12432 болып тіркелген).
2. "Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 75 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14859 болып тіркелген).
3. "Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 203 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16728 болып тіркелген).
4. "Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің еңбек сіңірген жылдарын жеңілдік жағдайларында есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 546 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18852 болып тіркелген).

1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет для назначения пенсий на льготных условиях военнослужащим внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудникам органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12432).
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 75 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет для назначения пенсий на льготных условиях военнослужащим внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудникам органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14859).
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 203 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет для назначения пенсий на льготных условиях военнослужащим внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудникам органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16728).
4. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 546 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет службы военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях для назначения пенсионных выплат за выслугу лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18852).