Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 26 маусымдағы № 667 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 маусымда № 34594 болып тіркелді
1. "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Оқуға қабылдау әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) жасайтын, ҚР ҚМ бекіткен Қабылдау жоспарына сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына (бұдан әрі – әскери институт) даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдауды қоспағанда, 1 наурызға дейін жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Әскери институттарға даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша оқудың қысқартылған мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша қабылдау әскери институттарда өткен жылы қабылданған білім алушылармен жасақталмауын ескере отырып, құрылымдық бөлімше жасайтын, ҚР ҚМ бекіткен Қабылдау жоспарына сәйкес қабылдау жылының 1 маусымына дейін жүзеге асырылады.";
22, 23, 24, 25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жалпы орта білім беру базасында техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламасын іске асыратын ҚР ҚМ Әскери колледжіне (бұдан әрі – жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледж) Заңның 39-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келетін азаматтар (әскери қызметшілер) оқуға түсуге құқылы.
Негізгі орта білім беру базасында техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламасын іске асыратын ҚР ҚМ Әскери колледжіне (бұдан әрі – негізгі білім беру базасындағы Әскери колледж) Заңның 39-бабының 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетін азаматтар оқуға түсуге құқылы.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 667. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2024 года № 34594
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268) следующие изменения и дополнения:
в Правилах приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прием осуществляется в соответствии с утвержденным МО РК, Планом набора, составляемым структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования (далее – структурное подразделение) до 1 марта, за исключением приема по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки в военные учебные заведения, подведомственные МО РК, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – военные институты).";
дополнить пунктом 2-1 в следующей содержания:
"2-1. Прием по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки в военные институты, осуществляется в соответствии с утвержденным МО РК, Планом набора, составляемым структурным подразделением до 1 июня года приема, с учетом образовавшегося в военных институтах некомплекта обучаемых, зачисленных в предыдущем году.";
пункты 22, 23, 24, 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"22. В Военный колледж МО РК, реализующий образовательную программу технического и профессионального образования на базе общего среднего образования (далее – военный колледж на базе общего среднего образования) имеют право поступать граждане (военнослужащие), соответствующие требованиям предусмотренные в подпунктах 1), 2), 3) пункта 1 статьи 39 Закона.
В Военный колледж МО РК, реализующий образовательную программу технического и профессионального образования на базе основного среднего образования (далее – военный колледж на базе основного среднего образования) имеют право поступать граждане, соответствующие требованиям предусмотренные в пункте 2 статьи 39 Закона.

23. Оқуға түсуші әскери колледждің қабылдау комиссиясына осы Қағидаларға "Әскери колледжге және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі" деген 2-қосымшаға сәйкес құжат топтамасын ұсынады немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған не ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған әскери колледжге оқуға түсуге өтінім жібереді және осы Қағидаларға "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжат топтамасын қоса тіркейді.
Әскери оқу орнының қызметкері құжат топтамасын қабылдауды, оқуға түсуші келген күні оларды тіркеуді (қызмет беруші қызметкер портал арқылы алған күні) жүзеге асырады, қызмет алушы құжат топтамасын толық ұсынбаған жағдайда не олардың қолдану мерзімі өтіп кеткен болса, құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Қабылдау комиссиясына не портал арқылы құжаттың толық топтамасын ұсынбаған оқуға түсушіге құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
24. Қабылдау жылының 10 маусымына дейін жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге азаматтар қатарынан оқуға түсуші тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы өтініш жасайды.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ҚР ҰҚО туралы Заң) 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес жұмысты ұйымдастырады және арнайы тексеру жүргізу үшін оқуға түсушінің тиісті құжаттарын оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жібереді.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін арнайы тексеру бойынша тиісті құжаттарды ҚР ҰҚО туралы Заңның 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледж жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш жасаған жағдайда "жеке кабинетке" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, толық болмаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жетіспейтін құжат туралы хабарламаны порталдағы "жеке кабинетке" жібереді.
Егер 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжат ұсынылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан дәлелді түрде бас тартуды дайындайды, ол электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.

23. Поступающие, представляют в приемные комиссии военных колледжей пакет документов, согласно приложению 2 "Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования" к настоящим Правилам, или через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) направляют заявку на поступление в военный колледж подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя либо удостоверенным одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала и прикладывают пакет документов, согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги" к настоящим Правилам.
Сотрудник военного учебного заведения осуществляет прием пакета документов, их регистрацию в день прибытия поступающего (сотрудник услугодателя в день получения через портал), в случае предоставления услугополучателем неполного пакета, либо документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов.
Поступающим, не представившим в приемные комиссии, либо через портал полный пакет документов, отказывают в приеме документов.
24. Поступающий в военный колледж на базе общего среднего образования из числа граждан до 10 июня года приема обращается с заявлением в местный орган военного управления по месту жительства либо через портал с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон об ОНБ РК).
Для граждан, обратившимся через портал, соответствующие документы по проведению специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закон об ОНБ РК направляются военным колледжем на базе общего среднего образования.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты в течение 3 (трҰх) рабочих дней направляет уведомление услугополучателю о недостающем документе в "личный кабинет" на портале.
В случае непредставления в течение 5 (пяти) рабочих дней недостающий документ, то услугодатель готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомления о приеме документов для зачисления в списки кандидатов.

Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Арнайы тексеруден өткен, білімі туралы құжаты бар оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге қабылдау жылының 31 шілдесін қоса алғанда келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери колледжге келеді.
25. Әскери қызметшілер қатарынан жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге оқуға түсуші қабылдау жылының 10 мамырына дейін әскери бөлім командирінің атына тиісті баянатпен өтініш жасайды.
Әскери бөлім командирі жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшіге қатысты жұмысты ұйымдастырады және оқуға түсушінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, білімі туралы құжаты бар әскери қызметші қабылдау жылының 31 шілдесіне дейін жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес жалпы орта білім базасындағы әскери колледжге келеді.
26. Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітірушілер қатарынан оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін қабылдау жылының 10 мамырын қоса алғанда, оқуға түсуші оқып жатқан білім беру ұйымы басшысының атына өтініш жасайды.
Мектептің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің басшысы жұмысты ұйымдастырады және оқуға түсушінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды бітіруші Мектепте және "Арыстан" мамандандырылған лицейінде кәсіби-психологиялық тестілеуден өту және дене шынықтыру дайындығы нормативін тапсыру үшін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінде құрылған комиссияға жіберіледі.
Кәсіби-психологиялық іріктеуден өткен және дене шынықтыру дайындығы нормативін тапсырған және білімі туралы құжаты бар Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің бітірушісі қабылдау жылының 5 тамызына дейін түпкілікті медициналық куәландырудан өту және оқуға қабылдау үшін жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге келеді.";

Услугодатель отказывает, в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным пунктом 10 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Поступающие, прошедшие специальную проверку, имеющие документ об образовании, годные по состоянию здоровья к обучению, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 31 июля года приема включительно.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный колледж согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
25. Поступающий в военный колледж на базе общего среднего образования из числа военнослужащих до 10 мая года приема обращается с соответствующим рапортом на имя командира воинской части.
Командир воинской части, в отношении военнослужащего, изъявившего желание поступить в военный колледж на базе общего среднего образования, организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Поступающие, прошедшие специальную проверку, имеющие документ об образовании, годные по состоянию здоровья к обучению, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 31 июля года приема включительно.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования согласно полученному уведомлению, в "личном кабинете".
26. Поступающий из числа выпускников Школы и специализированного лицея "Арыстан" для поступления в Военный колледж на базе общего среднего образования до 10 мая года приема включительно, обращается с заявлением на имя руководителя организации образования, в котором поступающий обучается.
Руководители Школы и специализированного лицея "Арыстан" организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Выпускники, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению допускаются к комиссии, созданной в Министерстве обороны Республики Казахстан, для сдачи профессионально-психологического тестирования и норматив по физической подготовке в Школах и специализированном лицее "Арыстан".
Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие профессионально-психологический отбор и сдавшие нормативы по физической подготовке и имеющие документ об образовании, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 5 августа года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования и зачисления.";

26-1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсуші қабылдау жылын қоса алғанда, 1 – 5 тамыз кезеңінде негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге заңды өкілдерімен келеді және қабылдау туралы өтініш береді.
Мынадай талаптарға сәйкес келмейтін:";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қабылдау кезеңінде оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледждің аумағында орналастырылады және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормалары (бұдан әрі – жабдықтау нормалары) бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Оқуға түсушілердің дене шынықтыру дайындығын тексеру мынадай дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды:
1) жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге – "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 195 бұйрық) сәйкес;
2) негізгі білім беру базасындағы Әскери колледжге – осы Қағидаларға "Мектепке және негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер" деген 2-1-қосымшаға сәйкес норматив бойынша.
Барлық жаттығу үшін балдар жиынтығы бойынша 60 балдан төмен жинаған және екі норматив бойынша ең төмен балл жинамаған азаматтық жастар қатарынан оқуға түсуші кезеңнен өтпеген болып саналады.";
35-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға қабылданған оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледждің бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.
Негізгі білім беру базасындағы Әскери колледжде оқитын адам оқудың үшінші курсына ауысқан кезде негізгі білім беру базасындағы Әскери колледждің бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.";
36 және 36-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледждің кадрлар бөлімі оқуға қабылданғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органына және әскери бөлімге оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзінді жібереді.

части первую и вторую пункта 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Поступающий в военный колледж на базе основного среднего образования, в период с 1 по 5 августа включительно года приема, прибывает в Военный колледж на базе основного среднего образования с законными представителями и обращается с заявлением о приеме.
Отказывается в зачислении в Военный колледж на базе основного среднего образования поступающему, не соответствующему следующим требованиям:";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В период приема поступающие на базе общего среднего образования размещаются на территории военного колледжа и обеспечиваются питанием по нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844) (далее – нормы снабжения).";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Проверка физической подготовленности поступающих включает прием нормативов по физической подготовке:
1) в военный колледж на базе общего среднего образования – в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) (далее – Приказ № 195);
2) в военный колледж на базе основного образования – по нормативам, согласно приложению 2-1 "Нормативы по физической подготовке для поступления в Школы и Военный колледж на базе основного среднего образования", к настоящим Правилам.
Поступающие из числа гражданской молодежи набравшие менее 60 баллов по сумме баллов за все упражнения и не набравшие минимальные баллы по двум нормативам считаются не прошедшими этап.";
части первую и вторую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"35. Поступающий, зачисленный на обучение в военный колледж на базе общего среднего образования, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником военного колледжа на базе общего среднего образования.
Обучающийся в военном колледже на базе основного образования при переводе на третий курс обучения заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником Военного колледжа на базе основного образования.";
пункты 36 и 36-1 изложить в следующей редакции:
"36. Отдел кадров военного колледжа на базе общего среднего образования в течение 5 (пять) рабочих дней после зачисления направляет в местные органы военного управления и воинские части выписки из приказа о зачислении.

36-1. Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға қабылданған оқуға түсуші оқу үшін қабылдау жылының 29 тамызына дейін келеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Әскери институттарға Заңның 39-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес азаматтар, сондай-ақ әскери колледж бітірушісі даярлықтың ұқсас бағыттары бойынша қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламасы бойынша оқуға түседі.";
38-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Әскери институтқа оқуға түсу үшін оқуға түсуші осы Қағидаларға "Әскери колледжге және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі" деген 2-қосымшаға сәйкес құжат топтамасын қабылдау комиссиясына ұсынады не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы өтініш жасай алады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Азаматтар әскери институтқа оқуға түсу үшін қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімді қоса алғанда, тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органы басшысының атына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы ЖОО басшысының атына өтініш жасайды.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін арнайы тексеру бойынша тиісті құжаттарды ҚР ҰҚО туралы Заңның 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес ЖОО жібереді және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Портал арқылы өтініш жасаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші олар келіп түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, толық болмаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жетіспейтін құжат туралы хабарламаны порталдағы "жеке кабинетке" жібереді.
Егер 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжат ұсынылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол электрондық құжат нысанында өтініш берушіге порталдағы "жеке кабинетке" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.

36-1. Поступающий, зачисленный на обучение в военный колледж на базе основного среднего образования прибывает для обучения до 29 августа года приема.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. В военные институты поступают граждане в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 39 Закона, а также выпускники военного колледжа, на обучение по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки.";
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Поступающие, представляют в приемную комиссию пакет документов для поступления в военные институты, согласно приложению 2 "Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования" к настоящим Правилам, либо через портал с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Граждане для поступления в военный институт в срок до 10 июня года приема включительно обращаются с заявлением на имя руководителя местного органа военного управления по месту жительства, либо через портал на имя рукводителя ВУЗа с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Для граждан обратившимся через портал соответствующие документы по проведению специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закон об ОНБ РК направляются ВУЗом и результат приходит в ВУЗ.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты в течение 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление услугополучателю о недостающем документе в "личный кабинет" на портале.
В случае непредставления в течение 5 (пяти) рабочих дней недостающий документ, то услугодатель готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю направляется уведомления в "личный кабинет" о приеме документов для зачисления в списки кандидатов.

Көрсетілетін қызметті беруші 2-2-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған азаматтар қабылдау жылы 15 – 31 шілде кезеңін қоса алғанда, құжаттарды тапсыру үшін әскери институтқа келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.";
41, 41-1, 42, 42-1 және 42-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Әскери институтқа оқуға түсу үшін әскери қызметшілер қатарынан оқуға түсуші қабылдау жылының 10 мамырына дейін әскери бөлім командирінің атына тиісті баянатпен өтініш жасайды.
Әскери бөлім командирі әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшіге қатысты ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады және әскери қызметшіні қызмет орны бойынша ҰБТ қабылдау пункттеріне жібереді. Арнайы тексеруден өткен, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған әскери қызметшіге әскери институтқа келу күнін қабылдау жылының 31 шілдесінен кешіктірмей көрсетіп, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 135-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) оқу демалысы беріледі.
Портал арқылы өтініш жасаған әскери қызметшілер үшін арнайы тексеруді ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес ЖОО ұйымдастырады және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.
Оқуға түсу үшін келген әскери қызметші әскери институтта орналастырылады және жабдықтау нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
41-1. Мерзімді әскери қызмет өткеретін (өткерген), әскери оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар қатарынан оқуға түсетін адам мерзімді қызмет аяқталған сәттен бастап бір жылдан кешіктірмей не әскери қызмет өткеру кезеңінде және олар оқуға түскен жылы 24 (жиырма төрт) жасқа толмаса (Заңның 39-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес), қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімді қоса алғанда, тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органы басшысының, бөлім командирінің атына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы өтініш жасайды.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеруді ЖОО ұйымдастырады және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды азамат қабылдау жылының 31 шілдесіне дейін құжаттарды тапсыру үшін және қорытынды медициналық куәландырудан өту үшін әскери оқу орнына келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімінде жүргізілетін конкурстық іріктеу нәтижесі бойынша жүзеге асырылады.

Услугодатель отказывает, в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным пунктом 10 приложения 2-2.
Граждане, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, набравшие не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов) прибывают в военный институт для сдачи документов в период с 15 по 31 июля включительно года приема.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".";
пункты 41, 41-1, 42, 42-1 и 42-2 изложить в следующей редакции:
"41. Поступающий из числа военнослужащих для поступления в военный институт до 10 мая года приема обращается с соответствующим рапортом на имя командира воинской части.
Командир воинской части, в отношении военнослужащего, который изъявил желание поступить в военный институт, организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК и направляет военнослужащего в пункты приема ЕНТ по месту службы. Военнослужащий, прошедший специальную проверку, набравший не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), направляется в учебный отпуск в соответствии с пунктом 135 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) с указанием даты прибытия в военный институт не позднее 31 июля года приема.
Для военнослужащих обратившимся через портал специальная проверка организуется ВУЗом в соответствии с Законом об ОНБ РК и результат приходит в ВУЗ.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
Военнослужащие, прибывшие для поступления, размещаются в военном институте и обеспечиваются питанием по нормам снабжения.
41-1. Лица, поступающие из числа граждан, прошедшие (проходящие) срочную воинскую службу изъявившие желание поступить в военные учебные заведения, не позднее одного года с момента окончания срочной службы либо в период прохождения воинской службы и не достигшие ими в год поступления возраста 24 (двадцати четырех) лет (в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 39 Закона), в срок до 10 июня года приема включительно, обращаются с заявлением на имя руководителя местного органа военного управления по месту жительства, командира части, либо через портал с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления, командир части организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Для граждан обратившимся через портал специальная проверка организуется ВУЗом в соответствии с Законом об ОНБ РК и результат приходит в ВУЗ.
Граждане, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению до 31 июля года приема прибывают в военное учебное заведение для сдачи документов и прохождения окончательного медицинского освидетельствования.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
Зачисление в ВУЗы Министерства обороны Республики Казахстан осуществляется по результатам конкурсного отбора в воинских частях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.

42. Әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітіруші қабылдау жылының 10 мамырына дейін өздері оқитын білім беру ұйымы басшысының атына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы тиісті өтініш жасайды.
Мектептің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің басшысы:
1) арнайы тексеру;
2) кәсіби-психологиялық тестілеуді тапсыру;
3) дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыру;
4) ҰБТ тапсыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Бұл ретте кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыруды Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейі жанынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінде құрылған комиссия жүзеге асырады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсырған, ҰБТ нәтижесі бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітіруші қабылдау жылының 31 шілдесінде түпкілікті медициналық куәландырудан өту үшін әскери институтқа келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.".
42-1. Әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген әскери колледж бітірушісі (бұдан әрі – әскери колледж бітірушісі) мемлекеттік емтихандарды тапсырғаннан кейін келесі күні сағат 18.00-ге дейін әскери колледж бастығының атына тиісті баянатпен өтініш жасайды, одан кейін әскери колледж бастығының бұйрығымен құрылған комиссияның конкурстық іріктеуіне жіберіледі. Конкурстық іріктеуді өткізу жөніндегі комиссияның жұмысы бітіруші баянат бергеннен кейін келесі күні аяқталады.
Конкурстық іріктеу қорытынды аттестаттауды тапсыру нәтижесі және барлық оқу пәні бойынша үлгерімнің орташа балы негізінде ең жоғары деңгейден ең төменгі рейтингілік балға дейін әскери колледж бітірушісінің рейтингісін жасауды қамтиды.
Әскери институтқа оқуға түсу үшін рейтингте бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орын санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұратын әскери колледж бітірушісі іріктеледі.
Рейтинг әскери колледж бітірушісін конкурстық іріктеу нәтижесі бойынша конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді және оны әскери колледж бастығы бекітеді. Конкурстық іріктеу нәтижесі келесі күні сағат 10.00-ге дейін, комиссия жұмысы аяқталғаннан кейін әскери колледждің интернет-ресурсында орналастырылады және әскери институтқа жіберіледі.

42. Выпускники Школы и специализированного лицея "Арыстан", изъявившие желание поступить в военные институты, до 10 мая года приема обращаются с соответствующим заявлением на имя руководителя организации образования, в котором обучается, либо через портал с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель Школы и специализированного лицея "Арыстан" организуют работу по:
1) специальной проверке;
2) сдаче профессионально-психологического тестирования;
3) сдаче нормативов по физической подготовке;
4) сдаче ЕНТ.
При этом сдача профессионально-психологического тестирования и сдача нормативов по физической подготовке осуществляется при Школах и специализированном лицее "Арыстан" комиссией, созданной в Министерстве обороны Республики Казахстан.
Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, сдавшие профессионально-психологическое тестирование и нормативы по физической подготовке, набравшие не менее 50 баллов по результатам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), прибывают в военные институты 31 июля года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
42-1. Выпускники военных колледжей, изъявившие желание поступить в военные институты (далее – выпускники военного колледжа), после сдачи государственного экзаменов до 18.00 часов следующего дня обращаются с соответствующим рапортом на имя начальника военного колледжа, после чего допускаются к конкурсному отбору комиссии созданной приказом начальника военного колледжа. Работа комиссии по проведению конкурсного отбора завершается на следующий день, после подачи выпускниками рапортов.
Конкурсный отбор включает составление рейтинга выпускников военного колледжа от максимального до минимального рейтингового балла, на основании результатов сдачи итоговой аттестации и среднего балла успеваемости по всем дисциплинам обучения.
Для поступления в военные институты отбираются выпускники военного колледжа, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора.
Рейтинг оформляется протоколом конкурсной комиссии по результатам конкурсного отбора выпускников военного колледжа и утверждается начальником военного колледжа. Результаты конкурсного отбора до 10.00 часов следующего дня, после окончания работы комиссии, размещаются на интернет ресурсе военного колледжа и направляются в военные институты.

42-2. Мемлекеттік емтихандарды тапсырған және конкурстық іріктеуден табысты өткен әскери колледж бітірушісіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 93-тармағына сәйкес әскери институт бастығының қарамағына қабылдаумен "кіші сержант" әскери атағы беріледі.";
43-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Азаматтар мен әскери қызметшілерді әскери институтқа қабылдау 1 – 20 тамызда мынадай кезең бойынша жүзеге асырылады:";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 20 тамызында жүргізеді және ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін балдар рейтингісін жасауды қамтиды. Рейтинг әскери институт қабылдау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау жылының 21 тамызында сағат 10.00-ге дейін жарияланады және әскери институттың интернет-ресурсына орналастырылады, апелляцияға өтініш 22 тамызда сағат 10.00-ге дейін қабылданады.
Қабылдау комиссиясының қабылдау туралы шешімі әскери институт бастығының бұйрығымен қабылдау жылының 23 тамызында бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 51-1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Әскери колледж бітірушісі әскери институтқа келгеннен кейін әскери институт бастығының бұйрығымен әскери колледж бітірушілерін конкурстық іріктеу хаттамасы негізінде әскери институтқа қабылданады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Әскери интернатураға оқуға қабылдау
53-1. Әскери интернатураға оқуға қабылдау 2021 жылға дейінгіні қоса алғанда оқуға түскен, "Жалпы медицина", "Стоматология" мамандықтары бойынша бакалавр дипломы бар, әскери кафедра жанындағы әскери даярлық курсынан өткен медициналық ЖОО бітірушісі (бұдан әрі – медициналық ЖОО бітірушісі) қатарынан жүзеге асырылады.
53-2. Құрылымдық бөлімше жыл сайын медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастықтарына әскери интерндерді даярлау үшін бөлінетін квота санын жеткізеді.
53-3. Медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастықтары медициналық ЖОО бітірушілері арасында әскери интернатураға оқуға түсу үшін заңнама нормаларын жеткізу бойынша үгіт-насихаттау-түсіндіру жұмысын жүргізеді.
Әскери интернатураға оқуға түсуге ниет білдірген медициналық ЖОО бітірушісі медициналық ЖОО әскери кафедрасы бастығының атына баянат (еркін нысанда) береді.
Медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастығы № 195 Бұйрыққа сәйкес айқындалған нормативтер бойынша әскери интернатураға оқуға түсуге ниет білдірген медициналық ЖОО бітірушісінің дене шынықтыру дайындығын тексеруді ұйымдастырады.

42-2. Выпускникам военных колледжей, сдавшим государственные экзамены и успешно прошедшим конкурсный отбор, в соответствии с пунктом 93 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года №124 присваивается воинское звание "младший сержант" с зачислением в распоряжение начальника военного института.";
часть первую пункта 43 изложить в следующей редакции:
"43. Прием граждан и военнослужащих в военные институты осуществляются с 1 по 20 августа по следующим этапам:";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Конкурсный отбор проводится приемной комиссией 20 августа года приема и включает в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального. Рейтинг оформляется в протоколе приемной комиссии военного института.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Решение приемной комиссии объявляется до 10.00 часов 21 августа года приема и размещается на интернет ресурсе военного института, заявления на апелляцию принимаются до 10.00 часов 22 августа.
Решение приемной комиссии о зачислении утверждается 23 августа года приема приказом начальника военного института.";
дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. Выпускники военного колледжа зачисляются в военный институт на основании протокола конкурсного отбора выпускников военного колледжа приказом начальника военного института по их прибытию в военный институт.";
дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Прием на обучение в военной интернатуре
53-1. Прием в военную интернатуру осуществляется из числа выпускников медицинских ВУЗов, поступивших на обучение до 2021 года включительно, имеющих диплом бакалавра по специальностям "Общая медицина", "Стоматология", прошедших курс военной подготовки при военной кафедре (далее – выпускники медицинских ВУЗов).
53-2. Ежегодно структурное подразделение доводит до начальников военных кафедр медицинских ВУЗов количество квоты, выделяемой для подготовки военных интернов.
53-3. Начальниками военных кафедр медицинских ВУЗов проводится агитационно-разъяснительная работа среди выпускников медицинских ВУЗов по доведению норм законодательства для поступления в военную интернатуру.
Выпускник медицинского ВУЗа, изъявившее желание поступить в военную интернатуру, подает рапорт (в произвольной форме) на имя начальника военной кафедры медицинского ВУЗа.
Начальник военной кафедры медицинского ВУЗа организовывает проверку физической подготовленности выпускника медицинского ВУЗа, изъявившего желание поступить в военную интернатуру, по нормативам, определенным в соответствии с Приказом № 195.

Дене шынықтыру дайындығын тексеру нәтижесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларына сәйкес ведомоспен ресімделеді.
53-4. Әскери кафедра бастығы дене шынықтыру дайындығын тексеруден табысты өткен медициналық ЖОО бітірушісіне осы Қағидаларға "Жеке іс құжаттарының тізбесі" деген 3-1-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесін қоса беріп, жеке іс ресімдейді.
Жеке іске Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін қажетті құжаттар қосымша қоса беріледі.
Медициналық ЖОО бітірушісінің қалыптастырылған жеке ісі әскери-медициналық қамтамасыз етуге жауапты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – БӘМБ) жіберіледі.
53-5. Медициналық ЖОО бітірушілерін әскери интернатураға конкурстық іріктеуді жүзеге асыру үшін БӘМБ-да мүшелер мен хатшыдан тұратын тақ санда комиссия (бұдан әрі – БӘМБ комиссиясы) құрылады.
БӘМБ комиссиясы жұмысты ұйымдастырып, медициналық ЖОО бітірушісінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін жібереді.
53-6. Арнайы тексеру нәтижесін алғаннан кейін медициналық ЖОО бітірушілерін әскери интернатураға іріктеуді БӘМБ комиссиясы барлық оқу кезеңіндегі үлгерімнің (өндірістік практика үшін бағаны ескеріп) орташа баллына және дене шынықтыру дайындығын тексеру нәтижесіне сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырады.
Конкурстық іріктеу БӘМБ комиссиясының хаттамасында ресімделетін бітірушілердің ең жоғары балдан ең төменгі балға дейінгі балдық рейтингін жасап, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды: "әскери интернатураға іріктелді", "бас тартылды".
Әскери интернатураға түсу үшін рейтингтегі бірінші нөмірден квота саны бойынша бөлінген орын санына сәйкес келетін нөмір бойынша медициналық ЖОО бітірушілері іріктеледі. Квотаның жалпы санынан 10%-ға дейін арттыруға жол беріледі.
Әскери институттарға қабылдау конкурсын өткізу кезінде көрсеткіштер бірдей болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы болады.
БӘМБ комиссиясының хатшысы олардың шешімін әскери интернатураға түсу үшін құжаттар тапсырған медициналық ЖОО-ның әрбір бітірушісіне электрондық хабарлама арқылы жеткізеді, БӘМБ комиссиясының хаттамасы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылады.

Результаты проверки физической подготовленности оформляются в ведомости согласно к Правилам физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15729).
53-4. Начальник военной кафедры на выпускников медицинского ВУЗа, успешно прошедшим проверку физической подготовленности, оформляет личное дело, с приложением перечня документов, согласно приложению 3-1 "Перечень документов личного дела", к настоящим Правилам.
К личному делу дополнительно прикладываются необходимые документы для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса", в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
Сформированное личное дело выпускника медицинского ВУЗа направляется в структурное подразделение Вооруженных Сил Республики Казахстан, ответственное за военно-медицинское обеспечение (далее – ГВМУ).
53-5. Для осуществления конкурсного отбора выпускников медицинского ВУЗа в военную интернатуру в ГВМУ создается комиссия из нечетного количества членов и секретаря (далее – комиссия ГВМУ).
Комиссия ГВМУ организовывает работу и направляет соответствующие документы выпускника медицинского ВУЗа для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
53-6. После получения результатов специальной проверки отбор выпускников медицинских ВУЗов в военную интернатуру осуществляется комиссией ГВМУ на конкурсной основе, в соответствии со средними баллами успеваемости за весь период обучения (с учетом оценок за производственную практику) и результатами проверки физической подготовленности.
Конкурсный отбор включает в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального, которая оформляется в протоколе комиссии ГВМУ с принятием одного из следующих решений: "отобрано в военную интернатуру", "отказано".
Для поступления в военную интернатуру отбираются выпускники медицинских ВУЗов, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по количеству квоты. Допускается превышение квоты до 10% от общего количества.
В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в военные институты преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.
Секретарем комиссии ГВМУ их решение доводится до каждого выпускника медицинского ВУЗа, подавшего документы для поступления в военную интернатуру, посредством электронного сообщения, протокол комиссии ГВМУ размещается на интернет ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.

53-7. БӘМБ комиссиясының хаттамасы және әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істері Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін кадр жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
Конкурстық іріктеуден өтпеген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істері қайтадан әскери кафедраларға жіберіледі.
53-8. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру туралы бұйрығы шығарылғаннан кейін кадр жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі бұйрықтан үзіндіні және әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушісінің жеке ісін әскери институтқа жібереді.
53-9. Әскери институт әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істерін алғаннан кейін оларды қабылдау үшін қабылдау жылының 29 шілдесіне қарай әскери институтқа келу қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Әскери институтқа оқуға қабылданған медициналық ЖОО бітірушісі әскери институт бастығымен әскери интернатурада оқу мерзіміне және ол аяқталғаннан кейін әскери қызметтің он жылына әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.
Әскери институттың кадр бөлімі (персоналмен жұмыс істеу бөлімшесі) әскери институтқа қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде медициналық ЖОО бітірушісі әскери есепте тұрған жергілікті әскери басқару органына қабылдау туралы бұйрықтан үзіндіні жібереді.".
55-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери істегі талдау жұмысы" мамандығы бойынша ҰҚУ "Әскери дипломатиялық академия" факультетіне алдын ала іріктеуді және қабылдауды 14776 әскери бөлімі жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 58-1-тармақпен толықтырылсын:
"58-1. Резидентура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілерге қойылатын талаптар:
1) "дәрігер" біліктілігін көрсететін құжаттың болуы;
2) қызмет өткеру уақыты кемінде 1 жыл.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. ҰҚУ-ға қабылдау оқуға түсу емтихандары негізінде жүзеге асырылады:
1) магистратураға:
бейіні бойынша;
дене шынықтыру дайындығы бойынша;
2) докторантураға:
бейіні бойынша;
шет тілі бойынша;
3) резидентура бағдарламасы бойынша оқу үшін – резидентура мамандығының бейіні бойынша.
Резидентура бағдарламасы бойынша оқу үшін оқуға түсу емтихандарын қабылдау үшін тапсырыс беруші денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, резидентура базасы ретінде аккредиттелген университеттік аурухананың, сондай-ақ ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтың, ғылыми-зерттеу институтының өкілдерін тартуға құқылы.";
68-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кемінде үш адамнан тұратын емтихан комиссиясының құрамы қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен бекітіледі және:

53-7. Протокол комиссии ГВМУ и личные дела выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, направляются в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса", в соответствии Правилами прохождения воинской службы.
Личные дела выпускников медицинских ВУЗов, не прошедших конкурсный отбор, направляются обратно в военные кафедры.
53-8. После издания приказа Министра обороны Республики Казахстан о присвоении первого воинского звания офицерского состава, структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы выписку из приказа и личные дела выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, направляют в военный институт.
53-9. Военный институт после получения личных дел выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, оповещают их о необходимости прибытия в военный институт к 29 июля года приема для зачисления.
Выпускник медицинского ВУЗа зачисленный на обучение в военный институт, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником военного института на срок обучения в военной интернатуре и на десять лет воинской службы после его окончания.
Отдел кадров (подразделение по работе с персоналом) военного института в течение 7 (семи) рабочих дней после зачисления в военный институт направляет выписки из приказа о зачислении в местные органы военного управления, где выпускник медицинского ВУЗа состоит на воинском учете.";
часть третью пункта 55 изложить в следующей редакции:
"Предварительный отбор и прием на факультет "Военной дипломатической академии" НУО по специальности "Аналитическая работа в военном деле" осуществляет войсковая часть 14776.";
дополнить пунктом 58-1 следующего содержания:
"58-1. Требования к поступающим для обучения по программам резидентуры:
1) наличие документа, указывающего квалификацию "врача";
2) не менее 1 года прохождения службы.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Прием в НУО осуществляется на основании вступительных экзаменов:
1) в магистратуру:
по профилю;
по физической подготовке;
2) в докторантуру:
по профилю;
по иностранному языку;
3) для обучения по программам резидентуры - по профилю специальности резидентуры.
Для приема вступительных экзаменов для обучения по программам резидентуру заказчик вправе привлекать представителей организации высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения, университетских больниц, а также в национальных и (или) научных центров, научно-исследовательских институтов, аккредитованных в качестве баз резидентуры.";
часть четвертую пункта 68 изложить в следующей редакции:
"Составы экзаменационных комиссий утверждаются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК в срок до 10 июня года приема, состоящие из не менее трех человек, и формируются:

1) магистратураға, резидентураға – тапсырыс беруші өкілдерінен;
2) докторантураға – жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар әскери қызметшілерден (қызметшілерден) қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 69-1-тармақпен толықтырылсын:
"69-1. Резидентураға оқуға түсушілерді конкурстық іріктеу интернатурада білім алу (GPA), интернатураның қорытынды мемлекеттік аттестаттауы (ҚМА) және мамандық бойынша оқуға түсу емтиханының нәтижесін жиынтық бағалау арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 73-1-тармақпен толықтырылсын:
"73-1. ҰҚУ-ға оқуға қабылданған әскери қызметші ҰҚУ бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды:
1) магистратураға, докторантураға, адъюнктураға – оқу мерзіміне және әскери оқу орнын бітіргеннен кейін әскери қызметтің бес жылына не әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін;
2) резидентураға (клиникалық ординатураға) – әскери оқу орнын бітіргеннен кейін әскери қызметтің он жылына не әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін.";
мынадай мазмұндағы 75, 76 және 77-тармақтармен толықтырылсын:
"75. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актінің әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Әскери оқу орнынан теріс жауап алған кезде "жұмылдыру ресурсының интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ИШ) Денсаулық сақтау министрлігіне азаматтың нарко, псих- және туберкулезге қарсы диспансерлік есепте болуы, сондай-ақ оның соңғы 3 (үш) жылдағы денсаулық жағдайы туралы сұрау салуды жібереді.
76. Тізбенің 10-тармағында көрсетілген бас тарту үшін негіз анықталған кезде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала хабарлайды.

1) в магистратуру, резидентуру – из числа представителей заказчиков;
2) в докторантуру – из числа военнослужащих (служащих), имеющих послевузовское образование.";
дополнить пунктом 69-1 следующего содержания:
"69-1. Конкурсный отбор поступающих в резидентуру осуществляется путем суммативного оценивания результатов обучения в интернатуре (GPA), итоговой государственной аттестации (ИГА) интернатуры и вступительного экзамена по специальности.";
дополнить пунктом 73-1 следующего содержания:
"73-1. Военнослужащий, зачисленный на обучение в НУО заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником НУО:
1) в магистратуру, докторантуру, адъюнктуру – на срок обучения и на пять лет воинской службы после окончания военного учебного заведения либо до достижения предельного возраста состояния на воинской службе;
2) в резидентуру (клиническую ординатуру) - на десять лет воинской службы после окончания военного учебного заведения либо до достижения предельного возраста состояния на воинской службе.";
дополнить пунктами 75, 76 и 77 следующего содержания:
"75. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555) услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования, направляет информацию оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр и услугодателя о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
При получении отрицательного ответа от военного учебного заведения, информационная система "интеграционный шлюз мобилизационных ресурсов" (далее - ИШ) направляет запрос в Министерство здравоохранения о состоянии гражданина в нарко-, психо-, и противотуберкулезном диспансерном учете, а также состоянии его здоровья за последние 3 (три) года.
76. При выявлении оснований для отказа указанных в пункте 10 Перечня, сотрудник услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
В случае отказа услугодатель предварительно уведомляет услугополучателя об отказе в оказании услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позиции по предварительному решению.

77. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Тыңдау нәтижесі бойынша көрсетілетін қызметті беруші әскери оқу орнына қайта қабылдау мүмкіндігі немесе қайта қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта өтініш жасайды.";
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-1-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке және Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 2-2-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13239 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.

77. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления. По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о возможности в восстановлении, либо отказе в восстановлении в военное учебное заведение. В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель обратиться повторно для получения государственной услуги.";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
заголовок приложения 2-1 изложить в следующей редакции:
"Нормативы по физической подготовке для поступления в Школы и Военный колледж на базе основного среднего образования";
дополнить приложением 2-2 в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 в редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 37 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13239) следующее изменение:
Правила перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 6 настоящему приказу.
3. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.

6. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он сегізінші, жиырма екінші, отыз сегізінші, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, елуінші, елу бірінші, елу үшінші, елу бесінші, елу жетінші, елу тоғызыншы, алпыс үшінші, жүз үшінші, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз жетінші және жүз сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 667 Бұйрыққа
1 қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
2-қосымша
Әскери колледжге және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
1. Еркін нысандағы оқуға қабылдау туралы өтініш немесе оқуға түсушінің тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген баянат.
2. Жеке куәлік көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа). Оқуға түсуші 16 (он алты) жасқа толғанға дейін туу туралы куәлік көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) ұсынылады.
3. Әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа).
4. Білімі туралы құжаттар, ал негізгі орта білім базасындағы Әскери колледж үшін – негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме).
5. ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген (өткеретін) адамдарды қоспағанда), ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтижесі кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл).
6. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у - нысанындағы медициналық анықтамасы (бұдан әрі – 075/у нысаны) және ӘОО-ға келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі:
жалпы қан талдауы;
мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
жалпы зәр талдауы;
мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы;
12 (он екі) бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша);
кеуде қуысы ағзасын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кешіктірілмей жүргізіледі;
бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар);
амбулаториялық пациенттің медициналық картасы;
профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшқыш мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, восемнадцатого, двадцать второго, тридцать восьмого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят третьего, пятьдесят пятого, пятьдесят седьмого, пятьдесят девятого, шестьдесят третьего, сто третьего, сто четвертого, сто пятого, сто шестого, сто седьмого и сто восьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 667
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования
1. Заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные их законных представителей.
2. Копия удостоверения личности (подлинник для сверки). До достижения, поступающего 16 (шестнадцатилетнего) возраста предоставляется копия свидетельства о рождении (подлинник для сверки).
3. Копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник).
4. Документы об образовании, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия).
5. Сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, прошедших (проходящих) срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не 3 баллов по каждому из остальных предметов).
6. Медицинская справка, выданная по форме 075/у утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – форма 75/у) и результаты фмедицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в ВУЗ:
общий анализ крови;
реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
общий анализ мочи;
рентгенография придаточных пазух носа;
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях в покое (посленагрузки – по показаниям);
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органовгрудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве);
медицинскую карту амбулаторного пациента;
карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца, мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.

7. Соттылығының болмауы туралы анықтама, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмауы туралы қосымша анықтама.
8. Спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (бар болса).
9. Өлшемі 3х4 фотосурет – 4 дана.
10. Ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі.
11. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады.
12.Арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда).
13. Мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша:
әскери қызмет өткергені туралы анықтама;
ұсыным (конкурстық іріктеуден өткені туралы комиссия қорытындысын) береді.
2-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына

7. Справка об отсутствии судимости, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно справка с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел.
8. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
9. Фотографии размером 3х4 - 4 штук.
10. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
12. Справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования).
13. Лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию:
справку о прохождении воинской службы;
рекомендацию (заключение комиссии о прохождении конкурсного отбора).
Приложение 2 к приказу

2-2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
"ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау"
2.
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілі
1. Жергілікті әскери басқару органы мен әскери оқу орны.
2. "Электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
күнтізбелік 200 күннен аспайды (1 қаңтар – 20 шілде)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушыны ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсуге кандидат ретінде қабылдау туралы хабардар ету не осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген жағдайда және негіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндірілетін төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда өндіріп алу тәсілі
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі

Приложение 2-2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1.
Наименование государственной услуги
"Зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК"
2.
Наименование услугодателя
Министерство обороны Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги
1. Местные органы военного управления и военные учебные заведения.
2. Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
4.
Срок оказания государственной услуги
Не более 200 календарных дней (с 1 января по 20 июля)
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление услугополучателя о зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1. Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күнін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін.
2. Порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күні өтініш жасаған кезде баянатты қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
9.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті толтыру;
2) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеменің электрондық көшірмесі;
3) әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Азамат психоневрологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы және тері-венерологиялық бейіндегі медициналық ұйымда есепте тұрған, сондай-ақ соңғы он екі ай ішінде созылмалы ауыруы бойынша және инфекциялық және паразитарлық ауыруға шалдығуы бойынша диспансерлік есепте тұрған жағдайда ӘОО-ға оқуға түсуге жарамсыз деп саналады.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүректің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қант деңгейіне және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.

1. Услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
2. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием рапортов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении через портал:
1) заполнение заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия характеристики с последнего места службы (работы или учебы);
3) карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок;
В случае нахождения гражданина на учете в медицинских организациях психоневрологического, наркологического, противотуберкулезного и кожно-венерологического профиля, а также состояния на диспансерном учете по хроническим заболеваниям и перенесенным в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний гражданин считается не годным к поступлению в ВУЗ.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.

4) сауалнама және өмірбаян (ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын арнайы тексеруден өту үшін электрондық түрде толтырылады);
5) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;
6)әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
7) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
Жеке басын растайтын құжаттар туралы мәліметтер, әскери оқу орнына түсетін азаматтың 075/у-нысаны (ДСМ АЖ базасында болған жағдайда, болмаған кезде электрондық көшірме қоса беріледі), білімі туралы құжаттар, ҰБТ-ны тапсыру нәтижесі (әскери институтқа оқуға түсетіндер үшін), Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есебі бойынша адам қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны не жасамағаны туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына) (арнайы тексеруден өту үшін), әскери қызмет өткеру туралы мәліметтер, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін қосымша кәмелетке толмағандар ісі бойынша бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмағаны туралы мәліметтер, арнайы тексеруден өткені туралы анықтама, әскери билет көшірмесі (болса), соттылығының болмауы туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына), ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлік, ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі, ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, қайтыс болған деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі және графикалық файл түрінде өлшемі 30x40 миллиметр цифрлық фотосурет, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

4) анкета и автобиография (заполняется в электронном виде для прохождения специальной проверки осуществляемая в соответствии с Законом об ОНБ РК);
5) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
6) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
7) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
Сведения о документах удостоверяющих личность, карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у (в случае наличия в базе ИС МЗ, при отсутствие прикладывается электронная копия), документов об образовании, результаты сдачи ЕНТ (для поступающих в военные институты), справки о наличии либо отсутствии сведений по учетом Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения (на себя и близких родственников) (для прохождения специальной проверки), сведения о прохождении воинской службы, а для военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно сведения с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел, справка о прохождение специальной проверки, копия военного билета (при наличие), справка об отсутствие судимости (на себя и близких родственников), свидетельство о смерти родителей, решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей, решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными) и цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

2. Көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш жасаған жағдайда:
1) еркін нысанда жазылған оқуға түсетін адамның тегі, аты мен әкесінің аты (болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, ата-анасының немесе заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген қабылдау туралы өтініш немесе баянат;
2) көрсетілетін қызметті алушы жеке басын растайтын құжат, оқуға түсуші он алты жасқа толмаса, туу туралы куәлік көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) беріледі;
3) әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа);
4) білімі туралы құжаттар, ал негізгі орта білім базасындағы Әскери колледж үшін негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме);
5) ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда), ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтиже – кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл және қалған әрбір пән бойынша – кемінде 3 балл).
6) Әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
7) соттылығының болмауы туралы анықтама, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмауы туралы қосымша анықтама;

2. В случае обращения через услугодателя:
1) заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные родителей или их законных представителей;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя, до достижения поступающего шестнадцатилетнего возраста предоставляется свидетельства о рождении и (или) электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
3) копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник);
4) документы об образовании, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия);
5) сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов);
6) карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия; электроэнцефалография.
7) справка об отсутствии судимости, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно справка с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел;

8) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
9) өлшемі 3х4 фотосурет – 4 дана;
10) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;
11) әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
12) арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда);
13) мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша:
әскери қызмет өткергені туралы анықтама;
ұсыным (конкурстық іріктеуден өткені туралы комиссия қорытындысын) береді.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіз
1. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау.
2. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
3. Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы бұйрықпен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.

8) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
9) фотографии размером 30х40 миллиметров - 4 штук;
10) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
12) справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования);
13) лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию:
справку о прохождении воинской службы;
рекомендацию (заключение комиссии о прохождении конкурсного отбора).
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2. Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
3. Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом.

4. Уәкілетті мемлекеттік органның арнайы тексеруден "өтпегені" туралы теріс жауапбы
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшелігін ескеріп, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызмет берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған телефон арқылы алуға болады.
3-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
3-1-қосымша
Жеке іс құжаттарының тізбесі
1. Оқуға түсушінің тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, өзінің және заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген еркін нысандағы қабылдау туралы өтініш.
2. Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің көшірмесі 2 данада.
3. Өмірбаяны (өз қолымен жазылған және терілген) 2 данада.
4. Үлгерім деңгейі туралы құжат (барлық оқу кезеңіндегі үлгерімнің орташа балы (GPA) (өндірістік практика үшін бағаны ескеріп).
5. № 195 бұйрыққа сәйкес дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосынан үзінді.
6. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес оқу-жаттығу жиыны басталғанға дейін жүргізілген медициналық куәландыру нәтижесі.
7. Арнайы тексеру үшін қажетті құжаттар (сауалнама, өлшемі 3,5*4,5 фотосурет, жеке куәлік (өзінің және жақын туыстарының) көшірмесі, мемлекеттік құпиялармен жұмыс істеуге қарсы көрсеткіштің болмауы туралы медициналық тексеру нәтижесі (психоневрологиялық және наркологиялық диспансерден).
8. Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін қажетті құжаттар.
9. Спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, орындаушылар конкурсында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша Президенттік не республикалық олимпиадада жүлделі орынды растайтын құжат (бар болса).

4. Отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о "не прохождении" специальной проверки.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя 8(717)-256-53-60, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону, размещенному на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Приложение 3 к приказу
Приложение 3-1
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов личного дела
1. Заявление о приеме в произвольной форме с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), дата рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные свои и законных представителей.
2. Копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в 2-х экземплярах.
3. Автобиография в 2-х экземплярах (написанная собственноручно и напечатанная).
4. Документ, об уровне успеваемости (средний балл успеваемости (GPA) за весь период обучения (с учетом оценок за производственную практику));
5. Выписка из ведомости сдачи нормативов по физической подготовке в соответствии с Приказом № 195.
6. Результаты медицинского освидетельствования, проведенного до начала учебных сборов в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
7. Документы, необходимые для проведения специальной проверки (анкета, фото с размером 3,5*4,5, копия удостоверения личности (своего и близких родственников), результаты медицинского обследования (из психоневрологического и наркологического диспансеров) об отсутствии противопоказании для работы с государственными секретами).
8. Документы, необходимые для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса" в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
9. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место в республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года.

10. Ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі.
Әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама ұсынады.
4-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
4-қосымша
ҰҚУ-ға оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
2. Офицер жеке куәлігінің көшірмесі (бар болса) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
3. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес ресімделген оқуға жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бар медициналық куәландыру туралы анықтама.
4. Н-45 нысанындағы анықтама (әскери оқу орнына оқуға түсетіндер үшін анықтама "Қызмет бабында пайдалану үшін" шектеу белгісінсіз жасалады және артқы бетінде бөлім командирінің қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрмен расталады, құпия емес іс жүргізуде тіркеледі және тіркеу журналына қолын қойғызып беріледі).
5. Жоғарғы бастық (командир) куәландырған кәсіби-психологиялық іріктеуден өткенін растайтын құжат.
6. Жоғары медициналық білімінің болуы туралы құжат (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
7. Интернатураны аяқтағаны туралы куәлік және интернатура бойынша GPA көрсетіп, бір тілде (қазақша/орысша) жазылған транскрипт көшірмесі (транскрипте GPA көрсетілген болмаса, талапкер білім алған ұйымның қолтаңбасы мен мөрі қойылған интернатура бойынша есептелген GPA қоса беріледі) және интернатураның қорытынды мемлекеттік аттестаттауы (ҚМА) нәтижесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).

10. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения:
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства.
Приложение 4 к приказу
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов для поступления в НУО
1. Копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан (подлинник для сверки).
2. Копия удостоверения личности офицера (при его наличии) (подлинник для сверки).
3. Справка о медицинском освидетельствовании с заключением военно-врачебной комиссии о годности к обучению, оформленная в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
4. Справка формы Ф-45 (справка для поступающих в военные учебные заведения составляется без ограничительной пометки "Для служебного пользования" и с оборотной стороны заверяется подписью командира части и гербовой печатью, регистрируется в несекретном делопроизводстве и выдается под роспись в журнале регистрации).
5. Документ, подтверждающий прохождение профессионально-психологического отбора, заверенный вышестоящим начальником (командиром).
6. Документ о высшем медицинском образовании (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
7. Копия свидетельства об окончании интернатуры и транскрипта на одном языке (на казахском/русском) с указанием GPA за интернатуру (в случае отсутствия GPA в транскрипте, претендент прикладывает подсчитанный GPA за интернатуру с подписью и печатью организации в которой обучался) и результата итоговой государственной аттестации (ИГА) интернатуры (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).

8. Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының көшірмесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
5-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
6-қосымша
Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін бейінді пәндер тізбесі
Р/с №
ӘОО атауы
Бейінді пән атауы
1
Құрлық әскерлерінің Әскери институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе география
Математика, география, биология
2
Әуе қорғанысы күштерінің әскери институты
Математика және/ немесе физика
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
3
Радиоэлектроника және байланыс әскери-инженерлік институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе информатика
4
Шетел ӘОО-ы
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
шығармашылық емтихан (музыкалық мамандық үшін)
шет тілі (аударма ісі үшін)
6-қосымша
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнына (бұдан әрі – ӘОО) ауыстыру және қайта қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Білім алушыны бір оқу орнынан басқасына ауыстыру немесе қайта қабылдау мәселелерін қабылдаушы ӘОО әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше бастығының өкімі бойынша жазғы немесе қысқы каникулдық демалыс кезеңінде жеке баянат (өтініш) негізінде қарайды.
Білім алушыны ӘОО ішінде бір мамандықтан басқасына ауыстыру білім алушының баянаты негізінде, егер пәндердегі айырмашылық 15 кредиттен аспаса, ғылыми кеңестің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ұшқыш мамандығынан басқа мамандыққа ауыстырылған білім алушыны ауыстыру ғылыми кеңестің шешімі бойынша жүзеге асырылады. Егер пәндердегі айырмашылық 15 кредиттен аспаса, онда білім алушы бір курсқа төмен ауыстырылады.
3. Білім алушыны ӘОО-ға ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде транскриптте немесе білім алуды аяқтамаған адамға берілетін академиялық анықтамада (бұдан әрі – академиялық анықтама немесе транскрипт) көрсетілген пәндер және қабылдаушы ӘОО-ның жұмыс оқу жоспары арасындағы академиялық айырмашылық айқындалады.

8. Копия сертификата специалиста в области здравоохранения (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
Приложение 5 к приказу
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень профильных предметов для поступающих в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы высшего образования
№ п/п
Наименование ВУЗа
Наименование профильных предметов
1.
Военный институт
Сухопутных войск
Математика и/или физика и/или география
2.
Военный институт Сил воздушной обороны
Математика и/или физика
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
3.
Военно-инженерный институт радиоэлектроники и связи
Математика и/или физика и/или информатика
4.
Зарубежные вузы
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
творческий экзамен (на музыкальные специальности)
иностранный язык (на переводческое дело)
Приложение 6 к приказу
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 37
Правила перевода и восстановления в военные, в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила перевода и восстановления в военные, в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (далее - ВУЗ).
2. Вопросы перевода из одного учебного заведения в другое или восстановления обучающихся рассматриваются принимающим ВУЗом по распоряжению начальника структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования в период летнего или зимнего каникулярного отпуска на основании личных рапортов (заявлений).
Перевод обучающегося с одной специальности на другую внутри ВУЗа осуществляется на основании рапорта обучающегося по решению ученого совета если разница в дисциплинах составляет не более 15 кредитов.
Перевод обучающих, переведенных с летного обучения на другие специальности осуществляется по решению ученого совета. Если разница в дисциплинах составляет более 15 кредитов, то обучающий переводится на курс ниже.
3. При переводе или восстановлении обучающихся в ВУЗы, определяется академическая разница между дисциплинами, отраженными в транскрипте, или академической справке (далее – академическая справка или транскрипт), выдаваемой лицам, не завершившим образование, и рабочим учебным планом принимающего ВУЗа.

4. Пәндер мазмұны мен көлеміне сәйкес келген жағдайда оқу пәнінің пререквизиті ретінде айқындалған басқа оқу пәнімен немесе оқу пәнінің мазмұны бойынша аралас блокпен қайта сынақ тапсыруға жол беріледі.
5. Меңгерілген кредит (сағат) бойынша қайта сынақ тапсыру, сондай-ақ оқу курсы білім беру бағдарламаларын салыстыру, меңгерілген пәндер тізбесінің мазмұны, олардың көлемі, алған білімі, дағдысы, машығы мен құзыреттілігі, сондай-ақ оқу нәтижесі негізінде белгіленеді.
Оқу пәні бойынша меңгерілген сағаттан қайта сынақ тапсыру кезінде қорытынды бақылау нысанындағы және оқу технологиясындағы айырмашылық ескерілмейді.
6. Жұмыс оқу жоспарының пәндеріндегі академиялық айырмашылықты болдырмау үшін білім алушы ағымдағы академиялық кезең ішінде жеке график бойынша пәндерді дербес оқиды, аралық бақылаудың барлық түрін тапсырады, қорытынды бақылауға рұқсатнама алады.
7. Академиялық айырмашылық академиялық берешек болып саналады және аралық аттестаттаудың келесі кезеңі басталғанға дейін тапсырылады. Академиялық берешекті тапсырмаған білім алушы үлгермеушілігіне байланысты оқудан шығарылады.
Академиялық айырмашылықты тапсыру кезінде пәннен қанағаттанарлықсыз баға алған кезде қайта тапсыруға жол берілмейді, ал білім алушы академиялық үлгермеушілігіне байланысты ӘОО-дан оқудан шығарылуға тиіс.
8. Білім алушыны шетел білім беру ұйымынан ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде академиялық анықтама немесе транскрипт беріледі.
Шетелде жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік білім алған білім алушы шетел білім беру ұйымынан ауыстырылған немесе қайта қабылданған кезде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығымен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білімін аяқтағаны туралы құжат беріледі.
2-тарау. ӘОО-ға ауыстыру тәртібі
9. Білім алушыны ӘОО-ға сол ӘОО ішінде бір мамандықтан басқасына, бір ӘОО-дан басқасына, басқа білім беру ұйымынан (бұдан әрі – оқу орны) ауыстыру жүзеге асырылады.
10. Білім алушыны бір оқу орнынан басқасына ауыстыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) білім алушы оқып жатқан оқу орны немесе ӘОО басшысының атына ауысу себебі түсіндірілген құжаттарды қоса беріп, ауысу туралы баянат (өтініш) береді;

4. Допускается перезачет, определенный в качестве пререквизита учебной дисциплины другой учебной дисциплиной или блоком смежных по содержанию учебных дисциплин, при условии их соответствия содержанию и объему дисциплин.
5. Перезачет освоенных кредитов (часов), а также курс обучения устанавливается на основе сравнения образовательных программ, содержания перечня освоенных дисциплин, их объемов, приобретенных знаний, умений, навыков и компетенций, а также результатов обучения.
При перезачете освоенных часов по учебным дисциплинам различие в формах итогового контроля и в технологиях обучения не учитывается.
6. Для ликвидации академической разницы в дисциплинах рабочих учебных планов обучающийся самостоятельно изучает дисциплины по индивидуальному графику в течение текущего академического периода, сдает все виды текущего контроля, получает допуск к итоговому контролю.
7. Академическая разница считается академической задолженностью и ликвидируется до начала следующего периода промежуточной аттестации. Обучающийся, не ликвидировавший академическую задолженность, отчисляется от обучения по неуспеваемости.
При получении неудовлетворительной оценки при ликвидации академической разницы по дисциплине, повторная сдача не допускается, а обучающиеся подлежат отчислению за академическую неуспеваемость из ВУЗа.
8. При переводе или восстановлении, обучающегося из зарубежной организации образования представляется академическая справка или транскрипт.
При переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования, получившего общее среднее или техническое и профессиональное образование за рубежом, предоставляется документ о завершении образования, который прошел процедуру признания или нострификации в Республике Казахстан в порядке, установленными Правилами признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219).
Глава 2. Порядок перевода в ВУЗы
9. Перевод обучающихся в ВУЗы осуществляется с одной специальности на другую внутри того же ВУЗа, из одного ВУЗа в другой, из другой организации образования (далее – учебное заведение).
10. Перевод обучающегося из одного учебного заведения в другое осуществляется в следующем порядке:
1) обучающийся подает рапорт (заявление) о переводе на имя руководителя учебного заведения или ВУЗа, где он обучается, с приложением поясняющих причину перевода документов;

2) оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысынан ауысуға жазбаша келісім алған кезде баянат академиялық анықтамамен немесе транскриптпен және мінездемемен бірге әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеге жіберіледі;
3) әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде білім алушыны ӘОО-ға ауыстыру немесе ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде құжаттар 3 (үш) жұмыс күні ішінде білім алушы ауысатын ӘОО-ға жіберіледі;
4) бұрын білім алушы оқыған оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысы әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден оң шешім алғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде "ауысуына байланысты оқудан шығарылды" деген тұжырым бар білім алушыны оқудан шығару туралы бұйрық шығарады және оқудан шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде білім алушыны нұсқамамен жібереді, білім алушының жеке ісін қабылдайтын ӘОО-ға жібереді;
5) қабылдайтын ӘОО-ның басшысы білім алушы келісімен оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарады.
3-тарау. ӘОО-ға қайта қабылдау тәртібі
11. Білім алушыны ӘОО-ға қайта қабылдау, егер ол бұрын кемінде бір семестрді табысты аяқтаса, тиісті білім беру деңгейі бойынша жүзеге асырылады.
12. Азаматты оқуға қайта қабылдау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) азамат әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысының атына немесе "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталына (бұдан әрі – портал) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған өзі таңдаған ӘОО-ға қайта қабылдау туралы еркін нысанда өтініш береді. Қайта қабылдау туралы өтінішке транскрипт қоса беріледі;
2) әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде жоғары әскери оқу орнына қайта қабылдау немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде азамат таңдаған құжаттарды әскери жоғары оқу орнына жібереді.
3) көрсетілетін қызметті берушінің құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі көрсетілетін қызметті алушының өтінішін ол өтініш жасаған күні тіркейді. Тіркегеннен кейін өтініштің көшірмесін мөртаңба қойып, кіріс нөмірі мен тіркелген күнін көрсетіп көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Портал арқылы өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы ақпарат жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжат топтамасын толық ұсынбаған және/немесе қолдану мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні оның өтінішін қабылдаудан бас тартады, ал портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" бас тарту туралы ақпарат жіберіледі;

2) при получении письменного согласия на перевод от руководителя учебного заведения или ВУЗа, рапорт вместе с академической справкой или транскриптом и характеристикой направляется в структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования;
3) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении 10 (десяти) рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о переводе обучающегося в ВУЗ или отказе в переводе, при положительном решении в течении 3 (трех) рабочих дней направляет документы в ВУЗ, в который переводится обучающийся;
4) руководитель учебного заведения или ВУЗа, где ранее обучался обучающийся, при получении от структурного подразделения, курирующее вопросы военного образования положительного решения, в течении 7 (семи) рабочих дней издает приказ об отчислении обучающегося с формулировкой "отчислен в связи с переводом" и в течение 3 (трех) рабочих дней со дня издания приказа об отчислении направляет обучающегося с предписанием, пересылает личное дело обучающегося по адресу принимающего ВУЗа;
5) руководитель принимающего ВУЗа по прибытию обучающегося издает приказ о зачислении.
Глава 3. Порядок восстановления в ВУЗы
11. Восстановление обучающихся в ВУЗ осуществляется по соответствующему уровню образования, если ими ранее было успешно завершено не менее одного семестра.
12. Восстановление на обучение граждан осуществляется в следующем порядке:
1) гражданин подает заявление произвольной форме, на имя руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования о восстановлении в выбранный им ВУЗ, или на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) подписанным электронной цифровой подписью услугополучателя либо удостоверенным одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала. К заявлению о восстановлении прилагается транскрипт;
2) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении 10 (десяти) рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о восстановлении в военное высшее учебное заведение или отказе, при положительном решении в течении 3 (трех) рабочих дней направляет документы в выбранный гражданином ВУЗ;
3) отделение документационного обеспечения услугодателя принимает и регистрирует заявление услугополучателя в день его обращения. После регистрации копия заявления передается услугополучателю с проставлением штампа, входящего номера и даты регистрации.
При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает услугополучателю в день его обращения в приеме заявления, а при обращении услугополучателя через портал в "личный кабинет" направляется статус об отказе.

4) көрсетілетін қызметті берушінің құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесі көрсетілетін қызметті алушының өтінішін тіркеген күні қоса берілген құжаттарымен бірге уәкілетті органның басшысына береді;
5) ӘОО әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден шешімді алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде академиялық айырмашылықты, мамандықты және оқу курсын айқындайды, әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшені академиялық айырмашылықтың болуы туралы хабардар етеді;
6) уәкілетті органның басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті жауапты орындаушыға орындауға жібереді;
7) орындаушы өтінішті қабылдағаннан кейін әскери оқу орнына қалпына келтіру үшін академиялық айырмашылықтың, мамандық пен оқу курсының мақсатқа сәйкестігі және оларды айқындау туралы сұрау салуды жібереді;
8) әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше 10 (он) жұмыс күні ішінде әскери жоғары оқу орнын және азаматты қайта қабылдау мүмкіндігі туралы хабардар етеді, азамат жеке куәлігінің, академиялық анықтама немесе транскрипт түпнұсқасымен бірге әскери жоғары оқу орнына оған белгіленген мерзімде келеді.
9) ӘОО басшысы құжаттардың түпнұсқасын тексергеннен кейін оқуға қайта қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз түрінде көрсетілетін қызметті берушінің құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесі арқылы беріледі, ал электрондық түрде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
ӘОО-дан теріс жауап алған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" қайта қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала хабарлайды.
13. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Тыңдау нәтижесі бойынша көрсетілетін қызметті беруші әскери оқу орнына қайта қабылдау мүмкіндігі немесе қайта қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта өтініш жасайды.

4) отделение документационного обеспечения услугодателя передает руководителю уполномоченного органа заявление услугополучателя с приложенными документами в день его регистрации;
5) ВУЗ в течении 3 (трех) рабочих дней после получения решения от структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования, определяет академическую разницу, специальность и курс обучения и информирует структурное подразделение, курирующего вопросы военного образования о наличии академической разницы;
6) руководитель уполномоченного органа в течении 1 (одного) рабочего дня направляет заявление на исполнение ответственному исполнителю;
7) исполнитель, после приема заявления, направляет запрос в военное учебное заведение о целесообразности и определении академической разницы, специальности и курса обучения для восстановления;
8) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течение 10 (десяти) рабочих дней, извещает военное высшее учебное заведение и гражданина о возможности восстановления, гражданин прибывает в военное высшее учебное заведение в определенный ему срок с подлинниками удостоверения личности, академической справки или транскрипта;
9) руководитель ВУЗа после проверки подлинников документов издает приказ о восстановлении на обучение.
Результат оказания государственной услуги в бумажном виде выдается через отделение документационного обеспечения услугодателя, а в электронном виде направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
При получении отрицательного ответа от ВУЗа, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление об отказе в восстановлении.
В случае отказа услугодатель предварительно уведомляет услугополучателя об отказе в оказании услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позиции по предварительному решению.
13. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления. По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о возможности в восстановлении, либо отказе в восстановлении в военное учебное заведение. В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель обратиться повторно для получения государственной услуги.

14. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшелігін ескеріп, мәліметтер (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада айқындалған.
15. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі Тізбенің 8-тармағында айқындалған.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі Тізбенің 5-тармағында айқындалған.
17. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына және "Мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органында мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, көрсетілетін қызметті берушінің Бірыңғай байланыс орталығына осындай өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
ауыстыру және қайта қабылдау
қағидаларына қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орнына қайта қабылдау"
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілі
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті.
2. "Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) /қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні
6.
Мемлекеттік қызмет көрсетунәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушыны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнына оқуға қайта қабылдау туралы хабардар ету не осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген жағдайда және негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күнін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін.
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күні өтініш жасаған кезде баянатты қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
9.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтініш толтыру;
2) транскрипттің электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, соттылығының болмауы туралы анықтама (ал әскери колледж үшін кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмауы туралы қосымша мәліметтер) көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
2. Көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш жасаған кезде:
1) цифрлық құжаттар сервисінен жеке куәлік (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) академиялық анықтама немесе транскрипт;

14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги (далее – Перечень) определены в приложение 1 к Правилам.
15. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя, определен в пункте 8 Перечня.
16. Результат оказания государственной услуги определен в пункте 5 Перечня.
17. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555) услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования, направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр услугодателя о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Приложение
к Правилам перевода и
восстановления в военные, в
военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1.
Наименование государственной услуги
"Восстановление в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан"
2.
Наименование услугодателя
Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги
1. Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее-портал).
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней
6.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление услугополучателя о восстановлении на обучение в военные учебные заведения подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1. Услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
2. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием рапортов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении через портал:
1) заполнение заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия транскрипта.
Сведения о документах удостоверяющих личность, справка об отсутствии судимости, (а для военного колледжа дополнительно сведения с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел) услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
2. При обращении через услугодателя:
1) удостоверение личности из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) академическая справка или транскрипт;

3) соттылығының болмауы туралы анықтама
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіз
1.Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау.
2. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
3.Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, объектінің, дерек пен мәліметтің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшелігін ескеріп, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған телефон арқылы алуға болады.

3) справка об отсутствии судимости.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2. Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
3. Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя 8 (717)256-53-60, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону, размещенному на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.