Тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметінің қағидалары және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төменгі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34656 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 2024 жылғы 23 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 270-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметінің қағидалары және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төменгі талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 23 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 40 бұйрығымен
бекітілген
Тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметінің қағидалары және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төменгі талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметінің қағидалары және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төмен талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 270-2-бабына сәйкес әзірленді және тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметінің тәртібін және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төменгі талаптарды айқындайды.

Об утверждении правил деятельности независимой экспертной комиссии и минимальных требований по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34656.
Примечание ИЗПИ. Вводится в действие с 23.10.2024 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии со статьей 270-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила деятельности независимой экспертной комиссии и минимальные требования по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 23 октября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 40
Правила деятельности независимой экспертной комиссии и минимальные требования по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила деятельности независимой экспертной комиссии и минимальные требования по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 270-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок деятельности независимой экспертной комиссии и минимальные требования по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
2) денсаулық сақтау технологиялары – вакциналарды, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды, емшараларды, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік, профилактикалық бағдарламаларды, оның ішінде ақпараттық жүйелерді қоса алғанда, денсаулықты нығайту, аурудың профилактикасы, диагностикасы, оны емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын білім мен дағдыны қолдану;
3) медициналық көрсетілетін қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
4) медициналық оқыс оқиға – Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес медициналық көмек көрсетумен және технологияларды, жабдықтар мен құралдарды пайдаланумен байланысты, организмнің қалыпты жұмыс істеуінің ауытқуынан туындайтын, пациенттің өмірі мен денсулығына зиян келтіруі, сондай-ақ пациенттің қайтыс болуына алып келуі мүмкін оқиға;
5) тәуелсіз сараптама комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) – медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау және растау үшін денсаулық сақтау субъектісі қалыптастыратын комиссия.
3. Комиссия медициналық көрсетілетін қызметтер тиімділігі мен қауіпсіздігі ғылыми және клиникалық деректер негізінде дәлелденген бейінді мамандардың сараптамалық пікірлерінен қалыптастырылған Комиссияның қорытындысымен расталған медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде дамыған ауру және (немесе) бар ауруының асқынуы және (немесе) мүгедектік және (немесе) өлімге әкелуі түріндегі пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау және растау мақсатында құрылады.
4. Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша қорытынды қалыптастырылады.
5. Комиссияның қорытындысы денсаулық сақтау субъектісінде медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы растайды және медициналық қызметкердің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру шеңберінде ғана қолданылады.
2-тарау. Тәуелсіз сараптама комиссиясын қалыптастыру тәртібі
6. Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінен медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өміріне мен денсаулығына зиян келтіру туралы пациенттің не оның жұбайының (зайыбының), жақын туысының немесе заңды өкілінінен жолданымы түскеннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бейінді мамандар мен бірыңғай сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушы сақтандыру ұйымының өкілдері арасынан денсаулық сақтау субъектісінің басшысының бұйрығымен Комиссия қалыптастырылады.
Бірыңғай сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы сақтандыру ұйымынан өкілді денсаулық сақтау субъектісінің сұранысы бойынша Комиссия құрамына жібереді.
Комиссияның қызметін денсаулық сақтау субъектісінің пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметі қызметкерлерінің арасынан тағайындалатын хатшы қамтамасыз етеді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
2) технология здравоохранения – применение знаний и навыков, которые используются для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи, включая вакцины, лекарственные препараты и медицинские изделия, процедуры, манипуляции, операции, скрининговые, профилактические программы, в том числе информационные системы;
3) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
4) медицинский инцидент – событие, связанное с оказанием медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи и с использованием технологий, оборудования и инструментов, обусловленное отклонением от нормального функционирования организма, которое может нанести вред жизни и здоровью пациента, а также привести к смерти пациента, за исключением случаев, предусмотренных административным и уголовным законодательством Республики Казахстан;
5) независимая экспертная комиссия (далее – Комиссия) – комиссия, формируемая субъектом здравоохранения для установления и подтверждения наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
3. Комиссия создается в целях установления и подтверждения наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, которое является состоянием, в виде развившегося заболевания и (или) осложнения, имеющегося заболевания и (или) инвалидизации и (или) летального исхода, подтвержденное заключением Комиссии, сформированного из экспертных мнений профильных специалистов на основе доказанных научных и клинических данных об эффективности и безопасности медицинской услуги.
4. По результатам работы Комиссии формируется заключение.
5. Заключение Комиссии подтверждает наличие (отсутствие) факта причинения вредa жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности в субъекте здравоохранения и применяется исключительно в рамках страхования профессиональной ответственности медицинского работника.
Глава 2. Порядок формирования независимой экспертной комиссии
6. Комиссия формируется приказом руководителя субъекта здравоохранения из числа профильных специалистов и представителя страховой организации – участницы единого страхового (перестраховочного) пула в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления от службы поддержки пациента и внутренней экспертизы обращения пациента либо его супруга (супруги), близких родственников или законного представителя о причинении вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
Единый страховой (перестраховочного) пула направляет представителя от страховой организации в состав Комиссии по запросу субъекта здравоохранения.
Деятельность Комиссии обеспечивается секретарем, назначаемым из числа работников службы поддержки пациента и внутренней экспертизы субъекта здравоохранения.

7. Денсаулық сақтау субъектілері бейінді мамандарды келесі көздерден тартады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қалыптастыратын бейінді мамандар тізілімі;
2) кәсіптік медициналық қауымдастықтар;
3) медицина қызметкерлерінің кәсіптік одақтары;
4) өзге де денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлері.
Комиссиясының құрамына бейінді мамандарды тарту мүмкін болмаған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы денсаулық сақтау субъектісінің жолданымы бойынша тиісті бейінді маманмен қамтамасыз етеді.
8. Комиссияға сарапшы ретінде тартылатын бейінді маман "Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35244 болып тіркелген) сәйкес талаптарға сай болуы тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.12.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Сарапшы ретінде бейінді мамандар тартыла алмайды:
1) мүдделер қақтығысы бар (үлестес);
2) ол сарапшы ретінде тартылғанға дейін бір жыл ішінде көрінеу жалған қорытынды бергені үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған жағдайларда;
3) Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар;
4) оған қатысты оны сарапшы ретінде тартқанға дейін үш жыл ішінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе оны сарапшы ретінде тартқанға дейін үш жыл ішінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12)-тармақтарының немесе 36-бабын негізінде босатылған.
10. Келесі жағдайлар мүдделер қақтығысы болып саналады:
1) бейінді маман соңғы 5 (бес) жыл ішінде денсаулық сақтау субъектісімен және (немесе) пациентпен еңбек немесе шарттық қатынастар бар немесе болған;
2) бейінді маманның денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерімен және (немесе) басшылығымен және (немесе) пациентпен жақын туыстық байланысы бар;

7. Субъекты здравоохранения привлекают профильных специалистов из следующих источников:
1) реестр профильных специалистов, формируемый местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
2) профессиональных медицинских ассоциаций;
3) профессиональных союзов медицинских работников;
4) медицинских работников иных субъектов здравоохранения.
При невозможности привлечения профильных специалистов в состав Комиссии местный орган государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы по обращению субъекта здравоохранения обеспечивает соответствующим профильным специалистом.
8. Профильный специалист, привлекаемый в качестве эксперта в Комиссию, должен соответствовать требованиям, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2024 года № 78 "Об утверждении требований к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35244).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.12.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В качестве эксперта, не могут привлекаться профильные специалисты:
1) имеющие конфликт интересов (аффилированность);
2) на которых в течение года до привлечения его в качестве эксперта налагалось в судебном порядке административное взыскание за дачу заведомо ложного заключения;
3) имеющие судимость, не погашенную или не снятую в порядке, установленном законом Республики Казахстан;
4) в отношении которых в течение трех лет до привлечения их в качестве эксперта вынесен обвинительный приговор суда за совершение уголовного правонарушения или которые в течение трех лет до привлечения его в качестве эксперта освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
10. Конфликтами интересов считаются следующие случаи:
1) профильный специалист находится или находился в течение последних 5 (пяти) лет в трудовых или договорных отношениях с субъектом здравоохранения и (или) пациентом;
2) профильный специалист имеет близкие родственные связи с сотрудниками и (или) с руководством субъекта здравоохранения и (или) пациентом;

3) бейінді маман денсаулық сақтау субъектісіне соңғы 5 (бес) жыл ішінде консультациялық және (немесе) білім беру қызметтерін көрсетті.
Мүдделер қақтығысының болмауы туралы өтініш осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
11. Комиссия құрамы Төраға мен мүшелерден, тақ саннан, бірақ әр бейіннен кемінде 3 (үш) бейінді маманнан тұрады.
12. Комиссия жұмысына медицина қызметкерлерінің кәсіптік одақтарының өкілдері және медиатор тартылуы мүмкін.
13. Оқиға болған денсаулық сақтау субъектісінің өкілдері Комиссия құрамына кірмейді.
3-тарау. Тәуелсіз сараптама комиссиясы қызметін ұйымдастыру тәртібі
14. Комиссияның бірінші отырысында бейінді мамандар арасынан ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен Төраға сайланады.
15. Комиссия отырыстары денсаулық сақтау субъектісінің базасында күндізгі және (немесе) қашықтықтағы форматта қашықтық технологияларының көмегімен өтеді.
16. Отырысқа Комиссияның барлық мүшелері қатысады.
17. Комиссия хатшысы Комиссияны материалдармен, медициналық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікпен, сондай-ақ Комиссия жұмысының жалпы ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді.
17-1. Комиссияға мынадай құжаттардың көшірмелері (қолма-қол қағаз нұсқада және (немесе) электрондық нұсқада) ұсынылады:
1) пациенттің не оның жұбайының (зайыбының), жақын туысының немесе заңды өкілінің өтініші;
2) пациенттің не оның жұбайының (зайыбының), жақын туысының немесе заңды өкілінің Кодекстің 58-бабының 2) тармақшасына және 60-бабының 3-тармағына сәйкес дербес медициналық деректерді жинауға және өңдеуге және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі;
3) оған қатысты сараптама жүргізілетін медицина қызметкерің клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты;
4) оған қатысты сараптама жүргізілетін Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттар;
5) пациенттің ауру тарихы;
6) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес медициналық есепке алу құжаттамасының нысаны бойынша медициналық құжаттама;
7) қайтыс болғаны туралы куәлік немесе анықтама (олар болған кезде);
8) қайтыс болу себебі және аурудың диагнозы туралы патологиялық-анатомиялық қорытынды (олар болған кезде);

3) профильный специалист оказывал консультационные и (или) образовательные услуги в течение последних 5 (пяти) лет субъекту здравоохранения.
Заявление об отсутствии конфликта интересов составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Комиссия состоит из Председателя и членов, нечетного количества, но не менее 3 (трех) профильных специалистов по каждому профилю.
12. К работе Комиссии могут привлекаться представители профессиональных союзов медицинских работников и медиатор.
13. Представители субъекта здравоохранения, в котором произошло событие, не входят в состав Комиссии.
Глава 3. Порядок организация деятельности независимой экспертной комиссии
14. На первом заседании Комиссии избирается Председатель из числа профильных специалистов, открытым голосованием большинством голосов.
15. Заседания Комиссии проходят в очном на базе субъекта здравоохранения и (или) удаленном формате с помощью дистанционных технологий.
16. Все члены Комиссии участвуют на заседании.
17. Секретарь Комиссии обеспечивает Комиссию материалами, доступом к медицинским информационным системам, а также общую организацию работы Комиссии.
17-1. В Комиссию предоставляются копии следующих документов (нарочно в бумажном варианте и (или) электронном варианте):
1) обращение пациента либо его супруга (супруги), близкого родственника или законного представителя;
2) согласие пациента либо его супруга (супруги), близкого родственника или законного представителя на сбор и обработку персональных медицинских данных в соответствии с подпунктом 2) статьи 58 и с пунктом 3 статьи 60 Кодекса и сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
3) сертификат специалиста для допуска к клинической практике медицинского работника, в отношении которого проводится экспертиза;
4) документы, подтверждающие трудовую деятельность работника в соответствии со статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан в отношении которого проводится экспертиза;
5) история болезни пациента;
6) медицинская документация по форме медицинской учетной документации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
7) свидетельство или справка о смерти (при их наличии);
8) патологоанатомическое заключение о причине смерти и диагнозе заболевания (при их наличии);

9) патологиялық-анатомиялық диагностика (макроскопиялық зерттеулер, микроскопиялық зерттеулер) зерттеулерінің нәтижелері (олар болған кезде);
10) мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу жөніндегі медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы (олар болған кезде);
11) аурумен байланысты пациенттің нақты шығыстарының төленгенін растайтын қаржылық құжат (олар болған кезде);
12) зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелері (олар болған кезде);
13) ақылы қызметтер көрсетуге арналған құжаттар (олар болған кезде).
Ескерту. 3-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.12.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Комиссия медициналық құжаттаманы медициналық есепке алу құжаттамалары нысандарына сәйкес, медициналық ақпараттық жүйелерден алынған ақпаратты зерделеу арқылы пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуына жолданымды қарауға кіріседі.
Материалдарды сараптау үшін материалдардың жеткіліксіз болған кезде Комиссия сараптама жүргізуге жолданым қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қосымша материалдарды ұсыну қажеттігі туралы өтініш хат жібереді. Бұл ретте жолданым қарау қосымша материалдарды ұсынылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Қосымша материалдарды ұсыну Комиссия өтініш хат жолдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.12.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің бар (жоқ) екенін растау туралы Комиссияның қорытындысы Комиссия құрылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шығарылады.
Қарау мерзімі Комиссияның дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге ұзартылады, бірақ медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты екі айдан аспайтын мерзімге, ол жөнінде пациентке не оның жұбайына (зайыбына) жақын туысы немесе заңды өкілі мерзімі ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
Комиссияның дәлелді шешімі жолданымды қарау мерзімін ұзарту үшін қажетті нақты шарттар мен мерзімдерді (сарапшының қажеттілігі, қосымша мерзім және қажетті растайтын құжаттар) қамтиды.

9) результатах исследований патологоанатомической диагностики (макроскопических исследований, микроскопических исследований) (при их наличии);
10) заключение медико-социальной экспертизы по установлению инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности (при их наличии);
11) финансовый документ, подтверждающий оплату фактических расходов пациента, связанных с заболеванием (при их наличии);
12) результаты лабораторных и инструментальных исследовании (при их наличии);
13) документы на оказание платных услуг (при их наличии).
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 13.12.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Комиссия приступает к рассмотрению обращения на наличие факта вреда жизни и здоровью пациента путем изучения медицинской документации по формам медицинской учетной документации, информации из медицинских информационных систем.
При недостаточности материалов Комиссия ходатайствует о необходимости предоставления дополнительных материалов в течение трех рабочих дней, со дня принятия обращение к производству экспертизы. При этом, срок рассмотрения обращения приостанавливается до предоставления дополнительных материалов.
Предоставление дополнительных материалов осуществляется в течении 5 (пяти) рабочих дней со дня ходатайства Комиссии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.12.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Заключение Комиссии о подтверждении наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности выносится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты создания Комиссии.
Срок рассмотрения продлевается мотивированным решением Комиссии на разумный срок, но не более чем на два месяца, ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, о чем извещается пациент либо его супруг (супруга), близкий родственник или законный представитель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока.
Мотивированное решение Комиссии включает конкретные условия и сроки, необходимые для продления срока рассмотрения обращения (необходимость эксперта, дополнительного срока и необходимыми подтверждающими документами).

20. Оқиға туралы ақпаратты талдау кезінде Комиссия сарапшылары ұсынылған медициналық көрсетілетін қызметтер тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы ғылыми және клиникалық деректер негізінде тұжырымдардың негізділігі мен дұрыстығын тексеруге мүмкіндік беретін қағидаттарға сүйенеді.
21. Комиссия медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтаудың ең төменгі талаптарына сәйкес талдайтын бейінді мамандардың көпшілігінің жеке сараптамалық пікірлерін ескере отырып, жан-жақты бағалау жүргізеді.
22. Комиссияның бейінді мамандары медицина қызметкерінің медициналық қызмет көрсетуді жүзеге асыруы нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы шешім шығару үшін жеке сараптамалық пікір қалыптастырады, оған:
1) денсаулыққа және өмірге зиянның болуы (болмауы). Пациенттің денсаулығы мен өміріне зиян келген жағдайда – аурудың дамуын және (немесе) асқынуларын және (немесе) денсаулығының уақытша немесе тұрақты бұзылуына, пациенттің мүгедектігін немесе өлімін белгілеуге әкеп соққан пациенттің ағзалары мен тіндерінің анатомиялық тұтастығы мен физиологиялық функциясының бұзылуын егжей-тегжейлі сипаттау;
2) медициналық көрсетілетін қызметтер кезінде қандай іс-әрекеттер (оқиғалар) денсаулыққа зиян келтірілгенін және медициналық көрсетілетін қызметтер кезінде іс-әрекеттердің (оқиғалардың) жалпы қабылданған немесе денсаулық сақтаудың озық технологияларына сәйкес келуін көрсете отырып медициналық қызметкердің іс-әрекеті мен пайда болған зиян арасындағы себептік байланыс;
3) денсаулыққа және өмірге зиян келтіру фактісінің егжей-тегжейлі сипаттамасымен негіздемесі.
23. Комиссияның қорытындысы медициналық қызметкердің медициналық көсетілетін қызметті жүзеге асыру нәтижесінде науқастың денсаулығы мен өміріне келтірілген зиянның бар (жоқ) болуын және ескіруін (мерзімін) ескере отырып, органдардың және (немесе) жүйелердің функцияларының бұзылуын және (немесе) тіндердің және (немесе) органдардың бүтіндігінің зақымдануын және (немесе) ағзалардың айырылуын растайтын дәйекті дәлелдемелер негізінде шығарылады.
Қорытында анықталған нақты деректер (медициналық құжаттама және (немесе) пациенттің жай-күйі) мен мән-жайлардың (қорытынды беру үшін елеулі маңызы бар және сарапшылар бастапқы деректер ретінде қабылдаған істің мән-жайлары) нәтижелері, ғылыми және клиникалық негіздемесі баяндалады.
Комиссиясының қорытындысы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде 3 данада ресімделеді.
Сарапшының қорытындысын растайтын материалдар (медициналық құжаттама, фото-, бейнематериалдар, шарт, чектер және сараптамаға жататын басқа да материалдар) қорытындыға қоса беріледі және оның құрамдас бөлігі болып табылады. Барлық материалдарға комиссия қол қояды.
Бейінді маман басқа өңірден тартылған жағдайда, бейінді маман ақпараттық жүйе арқылы өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған қорытындысын жібереді.

20. При анализе информации о событии Комиссия опирается на принципы, которые позволяют проверить обоснованность и достоверность выводов на основе научных и клинических данных об эффективности и безопасности предоставленных медицинских услуг.
21. Комиссия проводит всестороннюю оценку с учетом индивидуальных экспертных мнений большинства профильных специалистов, которые анализируют согласно минимальным требованиям установления наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
22. Профильные специалисты Комиссии формируют индивидуальное экспертное мнение для вынесения решения о наличии (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациенту, в результате осуществления медицинским работником оказания медицинской услуги, который излагает:
1) наличия (отсутствия) вреда здоровью и жизни. При наличии вреда здоровью и жизни пациента – детально описать развитие заболевания и (или) осложнения и (или) нарушение анатомической целостности и физиологической функции органов и тканей пациента, которые привели к временному или стойкому расстройству здоровья, установлению инвалидности или смерти пациента;
2) причинную связь между действиями медицинского работника и наступившим вредом с указанием в результате каких действий (событий) при оказании медицинских услуг был нанесен вред здоровью и соответствие действий (событий) при оказании медицинских услуг общепринятым или передовым технологиям здравоохранения;
3) обоснование факта наступления вреда здоровью и жизни с детальным описанием.
23. Заключение Комиссии выносится на основании достоверных доказательств, подтверждающих нарушение функций органов и (или) систем и (или) повреждение целостности тканей и (или) органов и (или) потерю органов с учетом установления давности (срока) и наличия (отсутствия) вреда здоровью и жизни пациента, причиненного медицинским работником в результате осуществления медицинской деятельности.
В заключении излагаются результаты, научное и клиническое обоснование установленным фактическим данным (медицинская документация и (или) состояние пациента) и обстоятельствам (обстоятельства дела, имеющие существенное значение для дачи заключения и принятые экспертами в качестве исходных данных).
Заключение Комиссии оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на казахском и русском языках в 3 экземплярах.
Материалы, подтверждающие заключение эксперта (медицинская документация, фото-, видеоматериалы, договор, чеки и другие материалы, относящие к экспертизе), прилагаются к заключению и являются его составной частью. Все материалы подписываются Комиссией.
При привлечении профильного специалиста из другого региона, профильный специалист направляет через информационную систему свое заключение, заверенное электронной цифровой подписью.

23-1. Комиссияның қорытындысын бейінді мамандар қалыптастырады. Сақтандыру ұйымының, медицина қызметкерлерінің кәсіптік одақтарының өкілдері және медиатор қорытындыны қалыптастыруға қатыспайды.
Ескерту. 3-тарау 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.12.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қорытынды шығарылғаннан кейін бір жағдай бойынша Комиссияға қайта сараптама жүргізуге жол берілмейді.
25. Комиссия хатшысы Комиссия қорытындысына қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күн ішінде оны денсаулық сақтау субъектісіне жібереді, ол туралы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның сараптамасы үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналына белгі қойылады.
26. Денсаулық сақтау субъектісі медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы туралы Комиссияның қорытындысын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны пациентке не оның жұбайына (зайыбына), жақын туысына немесе заңды өкіліне және бірыңғай сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушы сақтандыру ұйымына жібереді.
Денсаулық сақтау субъектісі медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің жоқтығы туралы Комиссияның қорытындысын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны пациентке не оның жұбайына (зайыбына), жақын туысына немесе заңды өкіліне және пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметіне жібереді.
4-тарау. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау жөніндегі ең төменгі талаптар
27. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау үшін Комиссия мынадай ең төменгі талаптарға сүйенеді:
1) медициналық көрсетілген қызметтердің уақтылығын, адекваттылығы мен тиімділігін айқындау: осы оқиғаға және тиісті емделуге әкеп соқтыруы мүмкін ауруларды немесе жағдайларды анықтау үшін жүргізілген диагностикалық іс-шараларда уақтылы және күтпеген ауытқуларды талдау; емдеу рәсімдерінің (дәрі-дәрмек, операциялық, инвазивті) олардың таңдалуы мен орындалуының адекваттылығына сәйкестігін, сондай-ақ пациентті жүргізу тактикасын, хирургиялық араласуды, процедураларды немесе манипуляцияларды орындау қателіктері; функционалдық мүмкіндіктерді қалпына келтіру және оқиғадан кейін пациенттің өмір сүру сапасын жақсарту мақсатында жүргізілген оңалту іс-шараларының тиімділігі мен адекваттылығын анықтау;

23-1. Заключение Комиссии формируется профильными специалистами. Представители от страховой организации, профессиональных союзов медицинских работников и медиатор не участвуют в формировании заключения.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 13.12.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Не допускается проведение повторной экспертизы Комиссии по одному случаю после вынесения заключения.
25. Секретарь Комиссии в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания заключения Комиссии направляет его субъекту здравоохранения, о чем делается отметка в Журнале регистрации материалов, поступающих для экспертизы Комиссии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
26. Субъект здравоохранения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заключения Комиссии о наличии факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности направляет его пациенту либо его супругу (супруге), близкому родственнику или законному представителю и в страховую организацию – участнице единого страхового (перестраховочного) пула.
Субъект здравоохранения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заключения Комиссии об отсутствии факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности направляет его пациенту либо его супругу (супруге), близкому родственнику или законному представителю и службе поддержки пациента и внутренней экспертизы.
Глава 4. Минимальные требования по установлению наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
27. Комиссия для установления наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности опираются на следующие минимальные требования:
1) определение своевременности, адекватности и эффективности оказанных медицинских услуг: анализ своевременности и непредвиденных отклонений в проведенных диагностических мероприятиях для выявления заболеваний или состояний, которые могли привести к данному событию и неадекватному лечению; проверка соответствия лечебных процедур (медикаментозная, оперативная, инвазивная) адекватности их выбора и выполнения, а также тактики ведения пациента, ошибки при выполнении хирургических вмешательств, процедур или манипуляций; анализ эффективности и адекватности проведенных реабилитационных мероприятий с целью восстановления функциональных возможностей и улучшения качества жизни пациента после события;

2) медициналық көрсетілетін қызметтер кезінде қандай іс-әрекеттер (оқиғалар) (диагностикалық, емдік, операциялық, тактикалық) денсаулыққа зиян келтірілгенін, медициналық көрсетілетін қызметтер кезінде (диагностикалық, емдік, операциялық, тактикалық) іс-әрекеттердің (оқиғалардың) жалпы қабылданған немесе денсаулық сақтаудың озық технологияларына сәйкес келуін көрсете отырып медициналық қызметкердің іс-әрекеті мен пайда болған зиян арасындағы себептік байланысты анықтау;
3) денсаулық сақтау саласындағы белгіленген нормативтік құқықтық актілерден ауытқуды анықтау. Бұл объективті және субъективті себептерді қарастырады.
Тәуелсіз сараптама комиссиясы
қызметінің қағидалары және
медициналық қызметті жүзеге
асыру нәтижесінде пациенттің
өмірі мен денсаулығына
зиян келтіру фактісінің болуын
(болмауын) анықтау жөніндегі
ең төменгі талаптарына
1-қосымша
Мүдделер қақтығысының болмауы туралы өтініш
Мен ____________________________, ЖСН _______________, осымен сараптама жүргізу кезінде мүдделер қақтығысының туындауы үшін мән-жайлар туралы хабарлаймын менің қатысуым бар тәуелсіз сараптамалық комиссия шеңберінде жоқ, атап айтқанда:
соңғы 5 жыл ішінде тартылатын денсаулық сақтау субъектісімен және пациентпен еңбек немесе шарттық қатынастарда болу;
денсаулық сақтау субъектісіне және пациенттерге ақылы немесе өтеусіз негізде консультациялық немесе білім беру қызметтерін көрсету;
менімен туыстық қатынаста болған адамдардың мүдделерін қозғау;
денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерімен және (немесе) басшылығымен, пациентпен туыстық байланыстар.
Мен жүргізген сараптаманың объективтілігіне кедергі келтіруі мүмкін жеке жағдайлар туралы дереу хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Мүдделер қақтығысын қасақана жасыру арқылы мен 5 жыл бойы тәуелсіз сараптама комиссиясының жұмысына қатысуға құқылы емес екенімді хабарладым.
Мен "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
"____"________20____жыл
_____________
(қолы)
____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тәуелсіз сараптама комиссиясы
қызметінің қағидалары және
медициналық қызметті жүзеге
асыру нәтижесінде пациенттің
өмірі мен денсаулығына
зиян келтіру фактісінің болуын
(болмауын) анықтау жөніндегі
ең төменгі талаптарына
2-қосымша
Тәуелсіз сараптама комиссиясының қорытындысы №____
1. Сараптама жүргізу күні, уақыты және орны
________________________________________________________________
________________________________________________________________

2) определение причинной связи между действиями медицинского работника и наступившим вредом с указанием в результате каких действий (событий) при оказании медицинских услуг (диагностическая, лечебная, оперативная, тактическая) нанесен вред здоровью и жизни, соответствие действий (событий) при оказании медицинских услуг (диагностическая, лечебная, оперативная, тактическая) общепринятым или передовым технологиям здравоохранения;
3) определение отступления от установленных нормативных правовых актов в области здравоохранения. При этом рассматривается объективные и субъективные причины.
Приложение 1
к Правилам деятельности независимой
экспертной комиссии и минимальных
требований по установлению наличия
(отсутствия) факта причинения вреда
жизни и здоровью пациента
в результате осуществления
медицинской деятельности
Заявление об отсутствии конфликта интересов
Я ____________________________, ИИН _______________, настоящим сообщаю, что обстоятельств для возникновения конфликта интересов при проведении экспертизы в рамках независимой экспертной комиссии с моим участием не имею, а именно:
нахождение в трудовых или договорных отношениях с привлекаемым субъектом здравоохранения в течении последних 5 лет и пациентом;
оказание консультационных и (или) образовательных услуг субъекту здравоохранения и пациентам на платной или безвозмездной основе;
затрагивание интересов лиц, состоящих со мной в родственных отношениях;
родственные связи с сотрудниками и (или) руководством субъекта здравоохранения, пациентом.
Я информирован о необходимости незамедлительного сообщения о личных обстоятельствах, которые могут воспрепятствовать объективности проводимой мной экспертизы.
Я информирован о том, что при умышленном сокрытии конфликта интересов я не буду иметь право участвовать в работе независимой экспертной комиссии в течение 5 лет.
Я даю согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
"____"________20____года
_____________
(подпись)
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 2
к Правилам деятельности
независимой экспертной комиссии
и минимальных требований
по установлению наличия (отсутствия)
факта причинения вреда жизни
и здоровью пациента в результате
осуществления медицинской деятельности
Заключение независимой экспертной комиссии №____
1. Дата, время и место проведения экспертизы____________________________________________________________ ______________________________________________________________________

2. Сараптама тағайындаған ұйым және лауазымды тұлға
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Сараптама жүргізілген жолданымның күні мен нөмірі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4.Тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамы туралы деректер (комиссияның әрбір мүшесінің аты-жөні, лауазымы (бар болса), жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесінің болуы, біліктілік деңгейі)__________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Денсаулық сақтау субъектісінің атауы
____________________________________________________________________
6. Іс-әрекеттеріне жолданым түскен медицина қызметкерінің деректері (Т. А. Ә. (бар болса), мамандығы, лауазымы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Сараптама нәтижелері туралы мәліметтер
Сипаттама
1
Денсаулыққа зиян
Пациенттің денсаулығы мен өміріне зиянның болуы (болмауы).
Пациенттің денсаулығы мен өміріне зиян келген жағдайда - аурудың дамуын және (немесе) асқынуларды және (немесе) пациенттің ағзалары мен тіндерінің анатомиялық тұтастығы мен физиологиялық функциясының бұзылуын егжей-тегжейлі сипаттау, бұл денсаулықтың уақытша немесе тұрақты бұзылуына, пациенттің мүгедектігін немесе өлімін белгілеуге әкелді.
2
Медицина қызметкерінің іс-әрекеті мен келтірілген зиян арасындағы себептік байланыс
1) Медициналық көрсетілетін қызметтер кезінде қандай іс-әрекеттер (оқиғалар) нәтижесінде денсаулыққа зиян келтірілгенін көрсету.
2) Медициналық көрсетілетін қызметтер кезіндегі іс-әрекеттердің (оқиғалардың) жалпы қабылданған немесе озық денсаулық сақтау технологияларға сәйкестігі.
3
Денсаулық пен өмірге зиян келтіру фактісін негіздеу
Денсаулық пен өмірге зиян келтіру фактісін танудың негіздерін сипаттау
8. Қорытынды:
Сарапшы 1 _______________________ Т. А. Ә. (бар болса), қолы
Зиянның болуы ______________
Зиянның болмауы __________________
Сарапшы 2 _______________________ Т. А. Ә. (бар болса), қолы
Зиянның болуы ______________
Зиянның болмауы __________________
Сарапшы 3 _______________________ Т. А. Ә. (бар болса), қолы
Зиянның болуы ______________
Зиянның болмауы __________________
9. Қорытынды:
Зиянның болуы ______________
Зиянның болмауы __________________
10. Тәуелсіз сараптама комиссиясы мүшелерінің қолы
Тәуелсіз сараптама комиссиясы
қызметінің қағидалары және
медициналық қызметті жүзеге
асыру нәтижесінде пациенттің
өмірі мен денсаулығына
зиян келтіру фактісінің болуын
(болмауын) анықтау жөніндегі
ең төменгі талаптарына
3-қосымша
Тәуелсіз сараптама комиссиясының сараптамасы үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналы
Сараптама нөмірі
Тәуелсіз сараптама комиссиясынан материалдардың келіп түскен күні
Пациенттің немесе қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Келіп түскен құжаттардың, сараптама объектілерінің және салыстырмалы үлгілердің тізбесі
Істің қысқаша мән-жайлары
Тәуелсіз сараптама комиссиясы сарапшыларының тегі, аты, әкесінің аты( бар болса), алынғаны туралы белгі, қолы
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Өтініш хаттар туралы белгі (шығарылған күні, қанағаттандырылған күні, тоқтата тұру мерзімі)
Сараптама жүргізу мерзімдері
Сараптама қорытындысын алғаны туралы белгі, алушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), алған күні, қызметтік куәліктің нөмірі, қолы
басталуы
аяқталуы

2. Организация и должностное лицо, назначившее экспертизу_____________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Дата и номер обращения, на основании которого проведена экспертиза_____________________________________________________________
______________________________________________________________________
4. Данные о составе независимой экспертной комиссии (ФИО (при его наличии), должность, стаж работы, наличие ученой степени, уровень квалификации каждого члена комиссии) ______________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Наименование субъекта здравоохранения ____________________________
6. Данные медицинского работника, на действия которого поступило обращение (Ф.И.О. (при его наличии), специальность, должность) __________________________
__________________________________________________________________________
7. Сведения о результатах экспертизы
Описание
1
Вред здоровью
Наличие (отсутствие) вреда здоровью и жизни пациента.
При наличии вреда здоровью и жизни пациента - детально описать развитие заболевания и (или) осложнения и (или) нарушение анатомической целостности и физиологической функции органов и тканей пациента, которые привели к временному или стойкому расстройству здоровья, установлению инвалидности или смерти пациента.
2
Причинная связь между действиями медицинского работника и наступившим вредом
1)Указать в результате каких действий (событий) при оказании медицинских услуг был нанесен вред здоровью.
2)Соответствие действий (событий) при оказании медицинских услуг общепринятым или передовым технологиям здравоохранения.
3
Обоснование факта наступления вреда здоровью и жизни
Описать основания для признания факта наступления вреда здоровью и жизни.
8. Вывод:
Эксперт 1 _______________________ Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Наличие вреда ___________________
Отсутствие вреда _________________
Эксперт 2 _______________________ Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Наличие вреда ___________________
Отсутствие вреда _________________
Эксперт 3 _______________________ Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Наличие вреда ___________________
Отсутствие вреда _________________
9. Итоги:
Наличие вреда ____________________
Отсутствие вреда __________________
10. Подпись членов независимой экспертной комиссии
Приложение 3
к Правилам деятельности
независимой экспертной комиссии
и минимальных требований
по установлению наличия (отсутствия)
факта причинения вреда жизни
4и здоровью пациента в результате
осуществления медицинской деятельности
Журнал регистрации материалов, поступающих для экспертизы независимой экспертной комиссией
Номер экспертизы
Дата поступления материалов в независимую экспертную комиссию
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента или умершего
Перечень поступивших документов, объектов экспертизы и сравнительных образцов
Краткие обстоятельства дела
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) экспертов независимой экспертной комиссии, отметка о получении, подпись
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Отметка о ходатайствах (дата вынесения, дата удовлетворения, срок приостановки)
Сроки производства экспертизы
Отметка о получении заключения экспертизы, фамилия, имя, отчество (при его наличии) получающего лица, дата получения, номер служебного удостоверения, подпись
начало
окончание