Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 тамызда № 34998 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 5-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексерулер жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
Есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 69 Бұйрығына
қосымша
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексерулер жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабының 5-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:

Об утверждении Правил проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2024 года № 34998.
В соответствии с подпунктом 5-3) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 69
Правила проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации и проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:

1) жіті кәсіптік ауру (улану) – зиянды кәсіптік факторлардың бір реттік (бір ауысымнан артық емес) әсерінен кейін пайда болған ауру (жай-күй);
2) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер (бұдан әрі – ИКҚК) – иммундаудан кейін қадағалануы тиіс және вакциналарды қолданумен міндетті түрде себеп-салдарлық байланысы жоқ кез келген қолайсыз медициналық көріністер;
3) созылмалы кәсіптік ауру (улану) – зиянды өндірістік факторлардың бірнеше және ұзақ әсер етуінен кейін пайда болған ауру (жай-күй);
4) тергеп-тексеру мәні – тергеп-тексеруге жататын адамның өміріне және (немесе) денсаулығына және (немесе) оның мекендеу ортасына зиян келтірілген (келтірілуі мүмкін) фактілер, мән-жайлар, жағдайлар;
5) улану –адамға мекендеу ортасының химиялық, биологиялық және өзге де факторларының жіті (бір сәттік) немесе созылмалы (ұзақ мерзімді) әсері кезінде туындайтын ауру (жай-күй);
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы адамдардың кең (шектеусіз) тобы – алдын ала айқындауға болмайтын адамдар тобы, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына әсер еткен немесе әсер етуі мүмкін оның сандық құрамы;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) – инфекцияның көзін анықтауға және ошақты оқшаулауға, оның салдарынан адам денсаулығы және (немесе) оның мекендеу ортасы нашарлаған (туындауы мүмкін) мән-жайлар туралы мәліметтерді алуға не растауға, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуға, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындауға, адамның денсаулығының жай-күйінің және (немесе) оның мекендеу ортасының нашарлауы құқық бұзушылықты жасауға ықпал еткен жағдайлар, құқық бұзушылықтың оқиғасы мен құрамын, сондай-ақ оны жасауға кінәлі адамдарды айқындауға, адамның өміріне және (немесе) денсаулығына және (немесе) оның мекендеу ортасына зиян келтіруді одан әрі болдырмау жөнінде шаралар қабылдауға бағытталған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың іс-қимылдар кешені (бұдан әрі – бақылау және қадағалау органы).
3. Тергеп-тексеруді жүргізудің мақсаты болып табылады:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарының бұзылуына әкеп соқтырған мән-жайлар, себептер мен жағдайларды;
2) зардап шеккен адамдар мен байланыста болған адамдар тобын;
3) бұзушылықтарға жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін);

1) острое профессиональное заболевание (отравление) – заболевание (состояние), возникшее после однократного (в течение не более одной смены) воздействия вредных профессиональных факторов;
2) неблагоприятные проявления после иммунизации (далее – НППИ) – любые неблагоприятные медицинские проявления, которые следуют за иммунизацией и не обязательно имеет причинно-следственную связь с применением вакцин;
3) хроническое профессиональное заболевание (отравление) – заболевание (состояние), возникшее после многократного и длительного воздействия вредных производственных факторов;
4) предмет расследования – факты, обстоятельства, условия, в результате которых нанесен (может быть нанесен) вред жизни и (или) здоровью человека и (или) среды его обитания, подлежащие расследованию;
5) отравление – заболевание (состояние), возникающее при остром (одномоментном) или хроническом (длительном) воздействии на человека химических, биологических и иных факторов среды обитания;
6) широкий (неограниченный) круг лиц в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – круг лиц, который не может быть заранее определен, в том числе его количественный состав, которые повлияли или могут повлиять на санитарно-эпидемиологическое благополучие населения;
7) расследование в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – расследование) – комплекс действий государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – орган контроля и надзора), направленный на выявление источника инфекции и локализации очага, получение либо подтверждение сведений об обстоятельствах, вследствие которых наступило (может наступить) ухудшение состояния здоровья человека и (или) среды его обитания, нарушение требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, определение субъектов (объектов) контроля и надзора, выявление причин и условий, способствовавших совершению правонарушения, установление события и состава правонарушения, а также лиц, виновных в его совершении, принятие мер по дальнейшему недопущению нанесения вреда жизни и (или) здоровью человека и (или) среды его обитания.
3. Целью проведения расследования является установление:
1) обстоятельств, причин и условий, вследствие которых наступило нарушение требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) круга пострадавших и контактных лиц;
3) субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения;

4) бұзушылық жағдайлары мен құрамын, сондай-ақ оны жасаған кінәлі адамдарды;
5) адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына және (немесе) олардың мекендеу ортасына зиян келтірудің одан әрі алдын алу жөніндегі шараларды анықтау.
4. Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану жағдайларын тергеп-тексеру барысында эпидемиологиялық көрсеткіштер негізінде байланыста болған адамдар мен инфекцияның таралуына қатысы болуы мүмкін адамдарға зертханалық тексеруді ұйымдастырылады.
5. ИКҚК-ке тергеп-тексеру барысында оның тікелей болу және даму себебі вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттардың (бұдан әрі – вакциналар) нұсқаулығына сәйкес анықталады.
6. Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша жүргізілетін тергеп-тексеру барысында:
1) өнімді (тауарды) өткізуші, өнім беруші, импорттаушы және өндіруші ұсынылған қадағалау құжаттары және (немесе) сәйкестікті растау құжаттары негізінде айқындалады;
2) ұсынылған құжаттар зерделенеді және осы өнімді сәйкестендіру жүргізіледі;
3) өнімнің бактериялық ластануына немесе соған сәйкес өнім өндірілген құжаттарда көзделген көрсеткіштердің өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін себептер зерделенеді.
7. Тергеп-тексеруді Кодекстің 37-бабының 1-тармағында көзделген лауазымды адамдар жүргізеді.
8. Режимдік объектілердегі тергеп-тексеру шарттары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес осы объектілерде болу үшін қолжетімділік ерекшеліктері ескеріле отырып айқындалады.
9. Тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 1) - 4), 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген жағдайларда жүргізіледі.
2-тарау. Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі
1-параграф. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімнің мазмұны және рәсімдеу тәртібі
10. Тергеп-тексеруді бастау үшін бақылау және қадағалау органының басшысы немесе оны алмастыратын адам Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-84 бұйрық) бекітілген нысан бойынша оны жүргізуге уәкілетті адамдардың құрамын (бақылау және қадағалау органдарының лауазымды тұлғасын немесе комиссия) көрсете отырып, тергеп-тексеруді тағайындау туралы акт шығарады.
Тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар оны жүргізуге уәкілетті адамның құрамы өзгеруіне (немесе) толығуына байланысты енгізіледі.
2-параграф. Тергеп-тексеру жүргізудің мерзімі және ұзақтығы

4) событий и состава нарушения, а также лиц (а), виновные в его совершении;
5) меры по дальнейшему недопущению нанесения ущерба жизни и (или) здоровью человека и (или) среды его обитания.
4. В ходе расследования случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений на основании эпидемиологических показаний устанавливается источник инфекции и организуется лабораторное обследование контактных лиц и лиц, возможно причастных к распространению инфекции.
5. В ходе расследования НППИ устанавливается непосредственная причина их возникновения и развития в соответствии с инструкцией вакцин и других иммунобиологических препаратов (далее - вакцины).
6. В ходе расследования, проводимого по результатам исследования продукции (товара) по итогам контрольного закупа:
1) устанавливаются реализатор, поставщик, импортер и производитель продукции (товара) по представленным документам прослеживаемости и (или) документам об оценке соответствия;
2) изучаются представленные документы и проводится идентификация данной продукции;
3) изучаются причины, которые могли привести к бактериальному загрязнению продукции или изменению показателей, предусмотренных документами, в соответствии с которыми произведена продукция.
7. Расследования проводятся должностными лицами, предусмотренными пунктом 1 статьи 37 Кодекса.
8. Условия расследования на режимных объектах определяются с учетом особенностей доступа для нахождения на этих объектах в соответствии законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.
9. Расследования проводятся по основаниям, предусмотренным подпунктами 1)4), 6) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в случаях, предусмотренных приложением 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок проведения расследования
Параграф 1. Порядок оформления и содержание решения о проведении расследования
10. Для начала расследования руководителем органа контроля и надзора или лицом, его замещающим издается акт о назначении расследования по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) (далее – приказ № ҚР ДСМ-84), с указанием состава лиц, уполномоченных на его проведение (должностного лица органа контроля и надзора либо комиссии).
В акт о назначении расследования вносятся изменения и (или) дополнения в связи с изменением и (или) дополнением состава лиц, уполномоченных на его проведение.
Параграф 2. Сроки и продолжительность проведения расследования

11. Бақылау және қадағалау органының басшысы немесе оны алмастыратын адам адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің қауіптілігі мен ауырлығы көлеміне байланысты тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін айқындайды.
12. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімі тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетіледі және күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
13. Тергеп-тексерудің белгіленген мерзімдерде аяқталуына объективті кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде (сұрау салынатын ақпаратты, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде алмаған, тағайындалған сараптамалар мен сараптамалық қорытындылардың нәтижелерін, сондай-ақ басқа да қажетті ақпарат пен құжаттарды алмаған жағдайларда) тергеп-тексеру мерзімін бақылау және қадағалау органының басшысы немесе оны алмастыратын адам № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіні рәсімдей отырып, күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге тек бір рет ұзартады.
14. Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану жағдайлары бойынша тергеп-тексеру тағайындалады:
1) күнтізбелік 3 күн ішінде - шұғыл хабарлама және (немесе) өтінішті алған күннен бастап;
2) бір тәулік (24 сағат) ішінде:
өлім жағдайлары тіркелгенде - шұғыл хабарлама және (немесе) өтініш келіп түскен күннен бастап;
бір-бірімен байланысты және бір инкубациялық кезеңде тіркелген инфекциялық, паразиттік аурудың және (немесе) уланудың үш және одан да көп жағдайларын тіркелген кезде - үшінші шұғыл хабарлама және (немесе) өтініш келіп түскен күннен бастап тағайындалады.
3) 3 сағат ішінде – карантиндік және аса қауіпті аурулар тіркелгенде шұғыл хабарлама және (немесе) өтініш түскен сәттен бастап.
15. ИКҚК жағдайларын тергеп-тексеруді шұғыл хабарлама және (немесе) өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 3 күн ішінде тағайындалады.
16. Ауыр немесе адам өлімімен аяқталған жіті кәсіптік улану және топтық кәсіптік улану оқиғаларын қоспағанда, жіті кәсіптік аурулар және (немесе) улануды тергеп-тексеру хабарламаны алған кезден бастап 24 сағат ішінде тағайындалады.
Созылмалы кәсіптік аурулар және (немесе) улану оқиғалары немесе күдіктену жағдайлары хабарлама келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күн ішінде тағайындалады.
17. Өнімді бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша зерттеу жүргізу нәтижесінде жүргізілетін тергеп-тексеру сатып алу аяқталған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тағайындалады.
3-параграф. Бақылау мен қадағалау субъектісін, құқықтық статистика және арнаулы есепке алу саласындағы уәкілетті органды, мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы хабардар ету мерзімдері

11. Руководитель органа контроля и надзора или лицо его замещающее в зависимости от масштаба угрозы и тяжести причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, определяет сроки проведения расследования.
12. Срок проведения расследования указываются в акте о назначении расследования и не должен превышать 30 календарных дней.
13. При возникновении обстоятельств, объективно препятствующих завершению расследования в установленные сроки (в случаях не получения запрашиваемой информации, в том числе в рамках международных договоров Республики Казахстан, не получения результатов назначенных экспертиз и экспертных заключений, а также другой необходимой информации и документов), срок расследования продлевается руководителем органа контроля и надзора или лицом его замещающим только один раз на срок не более чем на 30 календарных дней с оформлением акта о продлении сроков расследования по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
14. Расследование случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений населения назначается в течение:
1) 3 календарных дней – со дня поступления экстренного извещения и (или) обращения;
2) суток (24 часов):
при регистрации летального случая – со дня поступления экстренного извещения и (или) обращения;
при регистрации 3 и более случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, связанных между собой и зарегистрированных в один инкубационный период – со дня поступления третьего экстренного извещения и (или) обращения;
3) 3 часов – с момента поступления экстренного извещения и (или) обращения при регистрации карантинных и особо опасных заболеваний.
15. Расследование случаев НППИ назначается в течение 3 календарных дней со дня поступления экстренного извещения и (или) обращения.
16. Расследование случаев острых профессиональных заболеваний и (или) отравлений, кроме случаев острых профессиональных отравлений с тяжелым или со смертельным исходом, групповых острых профессиональных отравлений, – назначается в течение 24 часов с момента получения извещения.
Расследование случаев подозрения или установления хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений назначается в течение 5 рабочих дней со дня поступления извещения.
17. Расследование, проводимое по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа, назначается в течение 3 календарных дней со дня завершения контрольного закупа.
Параграф 3. Сроки уведомления субъекта контроля и надзора, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов, заинтересованных государственных органов о начале проведения расследования

18. Бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тергеп-тексеруді жүргізудің басталғаны, тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту, оны жүргізуге уәкілетті адамдардың құрамы өзгеруі (немесе) толығуы туралы хабардар ету тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні, тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіні, оны жүргізуге уәкілетті адамның құрамы өзгеруі (немесе) толығуымен тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні жолдау жолымен ол басталғанға, ұзартылғанға, тергеп-тексеруді тағайындау туралы актісінде көзделмеген адамдардың тергеп-тексеруге қатысуына дейін бір жұмыс күн бұрын жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 14-тармағының 2) және 3) тармақшасында және 16-тармағының бірінші абзацында көзделген жағдайларда тергеп-тексеру бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) алдын ала хабардар етпестен жүргізіледі.
19. Тергеп-тексеруді тағайындау туралы акт, тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы акті, оны жүргізуге уәкілетті адамның құрамы өзгеруі (немесе) толығуы туралы хабардар ету тергеп-тексеруді тағайындау туралы акті табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжат арқылы, бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) электрондық мекен жайы бойынша немесе бақылау мен қадағалау субъектісінің(объектісінің) танысу фактісін тіркеуге мүмкіндік беретін өзге де қолжетімді тәсілмен жіберіледі.
20. Комиссияның құрамына енгізу үшін бақылау және қадағалау органы мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеру және комиссия құрамына енгізу үшін кандидатураны ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
21. Бақылау және қадағалау органының басшысымен немесе оны алмастыратын адам комиссия құрамына тергеп-тексеру нысанына қатысы жоқ мамандандырылған сарапшылар мен мамандар, оның ішінде педиатр (жалпы тәжірибелік дәрігер), иммунолог, эпидемиолог, невропатолог, аллерголог, фтизиатр, инфекционист, патологоанатомды енгізеді.
22. Бақылау және қадағалау органы тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіге қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесі арқылы тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы хабарлама жіберу жолымен хабардар етеді.
4-параграф. Тәуелсіз сарапшыларды және өзге де мүдделі тұлғаларды тарту тәртібі
23. Техникалық есептеулер, зертханалық зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу, тергеп-тексеру жүргізуге қажетті қорытындылар беру үшін комиссия мүшелері болып табылмайтын, тергеп-тексеру мәні бойынша арнайы білімі бар сарапшылар және мамандар тартылады.

18. Уведомление субъекта (объекта) контроля и надзора о начале проведения расследования, продлении сроков проведения расследования, об изменении и (или) дополнении состава лиц, уполномоченных на его проведение, осуществляется путем направления акта о назначении расследования, акта о продлении сроков расследования, акта о назначении расследования с измененным и (или) дополненным составом лиц, уполномоченных на его проведение, за один рабочий день до его начала, продления, до начала участия в расследовании лиц, не указанных в акте о назначении расследования.
В случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 14 и абзаце первом пункта 16 настоящих Правил, расследование проводится без предварительного уведомления субъекта (объекта) контроля и надзора на основании акта о назначении расследования.
19. Акт о назначении расследования, акт о продлении сроков расследования, акт о назначении расследования с измененным и (или) дополненным составом лиц, уполномоченных на его проведение, направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, по адресу электронной почты субъекта (объекта) контроля и надзора или иным доступным способом, позволяющим фиксировать факт ознакомления субъекта (объекта) контроля и надзора.
20. Для включения в состав комиссии орган контроля и надзора уведомляет заинтересованные государственные органы о проведении расследования и необходимости предоставления кандидатуры для включения в состав комиссии.
21. Руководителем органа контроля и надзора или лицом, его замещающим в зависимости от предмета расследования включаются в состав комиссии профильные эксперты и специалисты, не связанные с предметом расследования, в том числе педиатр (врач общей практики), иммунолог, эпидемиолог, невролог, аллерголог, фтизиатр, инфекционист, патологоанатом.
22. Орган контроля и надзора в течение двух рабочих дней со дня подписания акта о назначении расследования уведомляет о начале проведения расследования уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов путем направления уведомления о начале проведения расследования через информационную систему "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
Параграф 4. Порядок привлечения независимых экспертов и иных заинтересованных лиц
23. Для проведения расчетов, лабораторных исследований, испытаний, экспертиз, предоставления заключений, необходимых для проведения расследования привлекаются эксперты и специалисты, обладающие специальными знаниями по предмету расследования, которые не являются членами комиссии.

24. Сарапшылар мен мамандарды тарту туралы шешімді бақылау және қадағалау органының басшысы немесе оны алмастыратын адам осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығарады.
Сарапшылар мен мамандардың сараптама нәтижелерін және қорытындыларын ұсыну мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шешіммен айқындалады.
5-параграф. Тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамын қалыптастыру шарттары мен тәртібі
25 . Бақылау және қадағалау органы құрған комиссия (бұдан әрі – комиссия) тергеп-тексеруді мынадай жағдайларда:
1) кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар, оның ішінде кәсіптік ауруларға және (немесе) улануларға күдіктену анықталғанда;
2) ИКҚК;
3) аса қауіпті инфекциялық ауруларды жұқтыруға күдіктену;
4) Қазақстан Республикасы үшін эндемиялық емес жаңа инфекциялық және (немесе) паразиттік ауруларды немесе этиологиясы белгісіз ауруларды жұқтыруға күдіктену;
5) адамның инфекциялық, паразиттік аурулардан және (немесе) уланудан қайтыс болуы;
6) егер тергеп-тексеру 1 (бір) астам уәкілетті мемлекеттік органның құзыретін қозғаса;
7) Қазақстан Республикасының екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлігі (облыстардың) шегінде тергеп-тексеру жүргізу;
8) өзге жағдайларда, осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік орган басшысының шешімі (тапсырмасы) бойынша жүргізеді.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағында көзделмеген жағдайларда тергеп-тексеруді лауазымды тұлға комиссия құрмастан жүргізеді.
27. Комиссияның құрамына бақылау және қадағалау органының және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың қызметкерлері қатарынан (қажет болған жағдайда) комиссия төрағасы және мүшелері кіреді.
28. Комиссия төрағасы болып бақылау және қадағалау органының басшысы немесе басшысының орынбасары келесі жағдайларда, бірақ олармен шектелмей айқындалады:
1) инфекциялық, паразиттік аурулардан және (немесе) уланулардан, оның ішінде кәсіптік аурулардан бес және одан да көп адам қайтыс болған кезде;
2) бес және одан да көп адамда ИКҚК жағдайлары болғанда;
3) өлім-жітімі жоғары аса қауіпті инфекциялық ауруларды жұқтыруға күдік болған кезде.
Басқа жағдайларда комиссияның төрағасы болып бақылау және қадағалау органының құрылымдық бөлімінің басшысынан төмен емес лауазымды адам айқындалады.
29. Комиссияны комиссия төрағасы оның жұмысын ұйымдастырады, комиссия мүшелері арасында міндеттерді бөледі, комиссияның қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету үшін көлікке, қызметтік үй-жайларға, байланыс құралдарына, арнайы киімге және жеке қорғаныш құралдарына қажеттіліктерін айқындайды.

24. Решение о привлечении экспертов и специалистов выносит руководитель органа контроля и надзора или лицо его замещающее по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Срок предоставления результатов экспертиз и заключений экспертов и специалистов определяется решением, предусмотренным частью первой настоящего пункта.
Параграф 5. Условия и порядок образования состава комиссии по расследованию
25. Расследование проводится комиссией, создаваемой органом контроля и надзора (далее – комиссия) в случаях:
1) установления профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления;
2) НППИ;
3) подозрения на заражение особо опасными инфекционными заболеваниями;
4) подозрения на заражение новыми, не эндемичными для Республики Казахстан инфекционными и (или) паразитарными заболеваниями или заболеваниями не ясной этиологии;
5) наступления смерти человека от инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений;
6) если расследование затрагивает компетенцию более чем 1 (одного) уполномоченного государственного органа;
7) проведения расследований в пределах двух и более административно-территориальных единиц Республики Казахстан (областей);
8) в иных случаях, по решению (поручению) руководителя государственного органа, по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящих Правил.
26. В случаях, не предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил, расследование проводится должностным лицом без создания комиссии.
27. В состав комиссии входят председатель и члены комиссии из числа сотрудников органа контроля и надзора и других заинтересованных государственных органов (при необходимости).
28. Председателем комиссии определяется руководитель или заместитель руководителя органа контроля и надзора в следующих случаях, но не ограничиваясь:
1) наступления смерти пяти и более человек от инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе профессиональных;
2) наступления случаев НППИ у пяти и более человек;
3) подозрения на заражение особо опасными инфекционными заболеваниями с высоким летальным исходом.
В иных случаях председателем комиссии определяется должностное лицо не ниже руководителя структурного подразделения органа контроля и надзора.
29. Председатель комиссии организует ее работу, распределяет обязанности между членами комиссии, определяет потребности комиссии в транспорте, служебных помещениях, средствах связи, специальной одежде и средствах индивидуальной защиты для обеспечения безопасной работы комиссии.

30. Егер лауазымды адам:
1) ауырған адамның немесе өтініш иесінің, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жауапты адамының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылса;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген адамға қызметтік немесе өзге де тәуелді болса;
3) әкiмшiлiк iстің нәтижесiне жеке-дара, тiкелей немесе жанама түрде мүдделi болса не оның объективтiлiгi мен әділдігі туралы күмән туғызатын өзге де мән-жайлар бар болса, ол комиссияның төрағасы, мүшелері бола алмайды.
Осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көзделген шарттары осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарына сәйкес тергеп-тексеруге тартылатын сарапшыларға және өзге де тұлғаларға (бұдан әрі – сарапшылар және мамандар) жатады.
31. Бақылау және қадағалау органының басшысының немесе оны алмастыратын адамның шешімі бойынша комиссия құрамына тергеп-тексеру мәніне байланысты мүдделі мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің өкілдері енгізіледі.
32. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарының бұзылу себептерін анықтау және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар бақылау мәні болып табылады.
6-параграф. тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу тәртібін
33. Тергеп-тексеру барысында бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы немесе Комиссия мүшелері мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бұзушылыққа жол беруге әкеп соқтырған және (немесе) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төнуіне немесе зиян келтіруге жол беру алдындағы мән-жайларды анықтайды;
2) тергеп-тексеру мәніне қатысуы мүмкін адамдардың және (немесе) субъектілердің тобын айқындайды, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағын толтыра отырып, оларға сауалнама жүргізеді, жазбаша және (немесе) ауызша түсініктемелер алады;
3) тергеп-тексеру жүргізу үшін негіз болған орындарға тексеру жүргізеді;
4) сарапшылар мен мамандардың қорытындыларын алады;
5) сынамаларды алуды және зертханалық зерттеулер мен аспаптық өлшеулер жүргізуді, адамдарды зерттеп-қарауды ұйымдастырады және нәтижелерін алады;
6) эксперименттерді ұйымдастырады және (немесе) эксперименттердің нәтижелерін алады;
7) зақымданудың ауырлығы, өлімнің себептері, алкогольдік, уытты масаю, улану белгілерінің болуы туралы медициналық қорытындылар, зертханалық деректердің нәтижелері бар денсаулық жағдайының динамикасы туралы ақпарат алады;

30. Председателем, членами комиссии не может являться должностное лицо, если он (она):
1) является близким родственником, супругом (супругой) или свойственником заболевшего либо заявителя, а также ответственного лица субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) находится в служебной или иной зависимости от лиц, указанных в подпункте 1 настоящего пункта;
3) лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе расследования либо имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его объективности и беспристрастности.
Условия, предусмотренные подпунктами 1) – 3) настоящего пункта, относятся к экспертам и иным лицам, привлекаемым к расследованию в соответствии с пунктами 23 и 24 настоящих Правил (далее – эксперты и специалисты).
31. По решению руководителя органа контроля и надзора или лица его замещающего в зависимости от предмета расследования в состав комиссии включаются представители заинтересованных государственных органов и их территориальных подразделений.
32. При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, предметом контроля являются требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Параграф 6. Порядок оформления материалов расследования
33. В ходе расследования должностное лицо органа контроля и надзора или члены комиссии осуществляют следующие функции:
1) выясняет обстоятельства, повлекшие допущение нарушения и (или) предшествовавшие допущению возникновения угрозы или причинению вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
2) определяет круг лиц и (или) субъектов (объектов), возможно причастных к предмету расследования, проводит их опрос с заполнением листа опроса по форме, согласно приложению 3 к настоящих Правил и получает письменные и (или) устные объяснения;
3) проводит обследование мест, послуживших основанием для проведения расследования;
4) получает заключения экспертов и специалистов;
5) организовывает отбор проб и проведение лабораторных исследований и инструментальных замеров, обследование лиц и получает результаты;
6) организовывает эксперименты и (или) получает результаты экспериментов;
7) получает медицинские заключения о тяжести повреждений, причинах смерти, наличии признаков алкогольного, токсического опьянения, отравления, информацию о динамике состояния здоровья с результатами лабораторных данных;

8) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарын бұзудың себептері мен сипатын анықтайды;
9) тергеп-тексеру орнының жай-күйін, қауіпті өндірістік факторлардың және оларды оқшаулау, бейтараптандыру жөніндегі шаралардың (есепке алу, талдау, іс-шараларды әзірлеу, олардың орындалуы) болуын сипаттайтын құжаттарды сұратады, алады және зерделейді;
10) тергеп-тексеру үшін қажетті құжаттардың, журналдардың, хаттамалардың және өзге де құжаттаманың көшірмелерін алады;
11) өндірістік бақылау нәтижелерін талдайды;
12) тергеп-тексеру мәніне қатысты орынды және (немесе) өнімді, өндіріс (қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау) процесін фото және (немесе) бейне тіркеуді жүзеге асырады, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеру хаттамасын толтырады;
13) тергеп-тексеру мәніне байланысты салдарларды жою және (немесе) болдырмау жөніндегі іс-шараларды айқындайды;
14) тергеп-тексеру нысанына қатысы болуы мүмкін адамдарды және (немесе) бақылау және қадағалау субъектілерін оларға қатысы бар бөлігінде тергеп-тексеру материалдарымен таныстырады.
34. Тергеп-тексеру барысында тергеп-тексеруге қатыстылығы анықталған жеке тұлғаларға қатысты бақылау және қадағалау органдарының лауазымды тұлғалары немесе комиссия мүшелері:
1) тергеп-тексеруге қатысы бар адамдардан мәліметтерді, түсіндірмелерді жазбаша және (немесе) ауызша нысанда алуға;
2) кедергісіз тексерулер, эксперименттер, өлшемдер жүргізу және сынамаларды (үлгілер) алуға құқылы.
35. Жіті және (немесе) созылмалы кәсіптік аурулар және (немесе) улану, оның ішінде кәсіптік аурулар және (немесе) улануға күдіктену жағдайларын тергеп-тексерукезінде жұмыс беруші қамтамасыз етеді:
1) оқиға орнының жағдайын (жіті кәсіптік аурулар және (немесе) улану кезінде) тергеп-тексеру басталғанға дейін, егер бұл басқа адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмесе, ал өндірістік процестің үздіксіздігінің бұзылуы апатқа әкеп соқпаса, оны сақтау;
2) (жіті кәсіптік аурулар және (немесе) улану кезінде) тергеп-тексеру басталғанға дейін оқиға орнын және бүлінген объектілерді суретке түсіру, жоспарлар, эскиздер, схемалар жасау;
3) техникалық есептеулерді, зертханалық зерттеулерді, сынақтарды, басқа да сараптама жұмыстарын орындауға және осы мақсаттар үшін тартылған сарапшы мамандарға рұқсатты;
4) бақылау және қадағалау органының бөлімшесінің комиссия мүшелерін және шақырылған сарапшылар мен көлік мамандарын, қызметтік үй-жайларды компьютерлік және ұйымдастырушылық техникамен, байланыс құралдарымен, арнайы киіммен және тергеп-тексеру үшін қажетті басқа да жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету;

8) устанавливает причины и характер нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9) запрашивает, получает и изучает документы, характеризующие состояние места расследования, наличие опасных производственных факторов и мер по их локализации, нейтрализации (учет, анализ, разработка мероприятий, их исполнение);
10) получает копии документов, журналов, протоколов и иной документации, необходимой для расследования;
11) анализирует результаты производственного контроля;
12) осуществляет фото и (или) видео фиксацию места и (или) продукции, относящегося к предмету расследования, процесса производства (оказания услуг, выполнения работ), а также составляет протокол осмотра по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
13) определяет мероприятия по ликвидации и (или) предотвращению последствий, связанных с предметом расследования;
14) ознакамливает лиц и (или) субъектов контроля и надзора, возможно причастных к предмету расследования, с материалами расследования в части имеющей отношение к ним.
34. Должностное лицо органа контроля и надзора или члены комиссии в отношении физических лиц, причастность которых к предмету расследования устанавливается в ходе расследования, вправе:
1) запросить сведения, объяснения в письменной и (или) устной форме, относящиеся к предмету расследования;
2) беспрепятственно провести обследования, эксперименты, замеры и отбор проб (образцов).
35. При расследовании случаев острых и (или) хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления работодатель обеспечивает:
1) сохранение до начала расследования обстановки места происшествия (при острых профессиональных заболеваниях и (или) отравлениях), при условии, что это не угрожает жизни и здоровью других лиц, а нарушение непрерывности производственного процесса не приведет к аварии;
2) фотографирование места происшествия и поврежденных объектов, составление планов, эскизов, схем до начала расследования (при острых профессиональных заболеваниях и (или) отравлениях);
3) доступ для выполнения технических расчетов, проведения лабораторных исследований, испытаний, других экспертных работ и для привлеченных в этих целях специалистов-экспертов;
4) предоставление членам комиссии подразделения органа контроля и надзора, привлеченным экспертам и специалистам транспорта, служебного помещения с компьютерной и организационной техникой, средств связи, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, необходимых для проведения расследования;

5) осы кәсіпорындағы немесе ұқсас жұмыс орнынан, учаскеден және цехтан келген қызметкердің барлық кәсіби бағыты үшінмынадай құжаттар мен материалдарды, оның ішінде мұрағаттық құжаттардың көшірмелерін ұсыну:
өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау және (немесе)кәсіптік тәуекелдерді басқаруматериалдары, жұмыс орнының жай-күйін, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың болуын сипаттайтын құжаттар;
зардап шеккен адамдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеру хаттамалары мен нұсқаулықтарды тіркеу журналдарынан үзінді көшірмелер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа қабылдау үшін міндетті болып табылатын оқуды аяқтағанын, сондай-ақ қызметкердің біліктілігін арттырғанын растайтын құжаттар;
зертханалық зерттеулер хаттамалары;
зардап шеккен адамның денсаулығына келтірілген зиянның сипаты мен ауырлық дәрежесі немесе оның қайтыс болу себебі туралы, алкогольдік, есірткілік немесе уытты мас болу белгілерінің болуы (болмауы) туралы медициналық қорытынды;
алдын ала және мерзімді медициналық тексеруден өткенін растайтын құжаттар;
зардап шеккен адамға арнайы киім мен жеке қорғаныш құралдарының берілгенін растайтын құжаттар;
лауазымдық нұсқаулықтар, жұмыс регламенттері;
тергеу нысанасына қатысы бар басқа да құжаттар.
36. Тергеп-тексеру барысында бақылау және қадағалау органы құпия ақпаратты қорғау қажеттілігін ескере отырып, тергеп-тексеруге қатысушыларға олардың жазбаша сұрау салуы бойынша тергеп-тексеруге қатысы бар мәліметтермен танысуға мүмкіндік береді. Мүдделі тұлғалардың сұрауы бойынша бақылау органы тергеп-тексеру мәні бойынша консультациялар жүргізеді.
37. Тергеп-тексеру барысында сәйкес келмейтін өнімнің өнім берушісі, импорттаушы, өндіруші немесе халықтың инфекциялық, паразиттік ауруларының және (немесе) улануының көзі басқа әкімшілік аумақтан анықталса, бақылау және қадағалау органының бөлімшесі тексеруді аяқтайды және тергеп-тексеру материалдарын тиісті әкімшілік аумақта тергеп-тексеру жүргізу үшін бақылау және қадағалау органының тиісті бөлімшесіне береді.
38. Тергеп-тексерулер:
инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар бойынша - осы Қағидалардың 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48 тармақтарын;
ИКҚК бойынша – осы Қағидалардың 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 және 61 тармақтарын;
жіті және (немесе) созылмалы кәсіптік аурулар және (немесе) улану жағдайлары, оның ішінде кәсіптік аурулар және (немесе) улануға күдіктенулер бойынша – осы Қағидалардың 62, 63, 64 және 65 тармақтарын;

5) предоставление копий следующих документов и материалов, в том числе архивных, за весь профессиональный маршрут на данном предприятии либо работника с аналогичного рабочего места, участка и цеха:
материалов аттестация производственных объектов по условиям труда и (или) управления профессиональными рисками, документов, характеризующих состояние рабочего места, наличие вредных и (или) опасных производственных факторов;
выписок из журналов регистрации инструктажей и протоколов проверки знаний пострадавших по безопасности и охране труда;
документов, подтверждающих прохождение обучения, требование которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан является обязательным для допуска к работе, а также повышение квалификации работника;
протоколов лабораторных исследований;
медицинского заключения о характере и степени тяжести причиненного здоровью вреда пострадавшему или причине его смерти, о наличии (отсутствии) признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения;
документы, подтверждающие прохождение предварительных и периодических медицинских осмотров;
документов, подтверждающих выдачу пострадавшему специальной одежды и средств индивидуальной защиты;
должностные инструкции, регламенты работы;
других документов, имеющих отношение к предмету расследования.
36. В ходе расследования орган контроля и надзора, с учетом необходимости защиты конфиденциальной информации, предоставляет участникам расследования, по их письменному запросу, возможность ознакомиться со сведениями, имеющими отношение к расследованию. По запросу заинтересованных лиц орган контроля и надзора проводит консультации по предмету расследования.
37. При установлении в ходе расследования поставщика, импортера, производителя несоответствующей продукции или источника инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений населения, находящихся на другой административной территории, подразделение органа контроля и надзора завершает расследование и передает материалы расследования в соответствующее подразделение органа контроля и надзора для проведения расследования на соответствующей административной территории.
38. Проведение расследований осуществляется с учетом:
пунктов 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 настоящих Правил – по инфекционным, паразитарным заболеваниям и (или) отравлениям;
пунктов 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 и 61 настоящих Правил – по НППИ;
пунктов 62, 63, 64 и 65 настоящих Правил – по случаям острых и (или) хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления;

бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша – осы Қағидалардың 66 және 67 тармақтарын ескере отырып жүргізіледі.
39. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыратын комиссия мүшесі эпидемиологиялық тергеп-тексеру барысында:
1) науқастың медициналық құжаттамасының деректерін талдайды;
2) науқасқа медициналық көмек көрсеткен медицина қызметкерлерімен әңгімелеседі;
3) науқастарға және байланыста болған адамдарға сауалнама жүргізеді;
4) қолда бар зертханалық деректерді талдайды;
5) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін ошақтан сынама алуды жүргізеді;
6) инфекция көзін анықтау мақсатында байланыста болған адамдардан зертханалық тексеру (бактериологиялық, вирусологиялық, серологиялық, молекулярлық-биологиялық, паразитологиялық, иммунологиялық) жүргізуді ұйымдастырады.
40. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы немесе комиссия мүшелерімен, оның ішінде сарапшылармен және мамандармен бірлесіп, зертханалық диагностиканың дұрыстығын мынадай өлшемшарттар бойынша бағалайды:
1) зертхананың техникалық жарақтандырылуы, өлшеу аспаптарының уақтылы тексерілуі;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы бекіткен және (немесе) мемлекеттік өлшем жүйесінің тізіліміне енгізілген зертханалық зерттеулер жүргізу әдістемелерінің сақталуына;
3) пайдаланылатын ортаның, агглютинациялайтын сарысулардың, диагностикумдардың, тест-жүйелердің сапасы (жарамдылық мерзімі, сақтау талаптарының сақталуы, өсу сапасы);
4) зертханаішілік бақылауды жүргізудің толықтығы мен сапасы;
5) зертхананың жұмыс істейтін қызметкерлерінің кәсіби деңгейі.
41. Диагноздың этиологиясын ашып жазу үшін науқастардың материалдары зерттеледі. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда зерттеулер халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосы ұйымдарының зертханасында жүргізіледі, сондай-ақ бөлінген патогенді өсірінділер сәйкестендіруге тиісті референс-зертханаға жіберіледі.
42. Эпидемиологиялық анамнездің және тергеп-тексеру барысында алынған науқастарды сұрау деректерінің, сондай-ақ науқастарды тексеру кезінде алынған клиникалық және зертханалық деректердің негізінде медициналық ұйым түпкілікті диагнозды қояды.
43. Науқастан және байланыста болған адамдардан сауалнама жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы немесе комиссия мүшелері мыналарды анықтайды:
1) инкубациялық кезеңде байланыста болған аурудың ұқсас симптомдары бар адамдар тобы;

пунктов 66 и 67 настоящих Правил – по итогам контрольного закупа.
39. В ходе эпидемиологического расследования должностное лицо органа контроля и надзора или члены комиссии, осуществляющий расследование:
1) анализирует данные медицинской документации больного;
2) беседует с медицинскими работниками, оказывавшими медицинскую помощь больному;
3) проводит опрос больных и контактных лиц;
4) анализирует имеющиеся лабораторные данные;
5) производит отбор проб с очага для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
6) организует лабораторное обследование контактных лиц с целью поиска источника инфекции (бактериологическое, вирусологическое, серологическое, молекулярно-биологическое, паразитологическое, иммунологическое).
40. Должностным лицом органа контроля и надзора или членами комиссии, осуществляющим расследование, в том числе совместно с экспертами и специалистами, оценивается достоверность лабораторной диагностики по следующим критериям:
1) технической оснащенности лаборатории, своевременности поверки измерительных приборов;
2) соблюдению методик проведения лабораторных исследований, утвержденных ведомством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) внесенных в реестр государственной системы измерений;
3) качеству используемых сред, агглютинирующих сывороток, диагностикумов, тест-систем (сроки годности, соблюдение требований хранения, ростовые качества);
4) полноты и качества проведения внутри лабораторного контроля;
5) профессионального уровня работающего персонала лабораторий.
41. Для этиологической расшифровки диагноза исследуется материал от больных.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, исследования проводятся в лаборатории организаций ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также выделенные патогенные культуры направляются на идентификацию в соответствующую референс-лабораторию.
42. На основании эпидемиологического анамнеза и данных опроса больных, полученных в ходе расследования, а также клинических и лабораторных данных, полученных при обследовании больных, медицинской организацией устанавливается окончательный диагноз.
43. При опросе больного и контактных лиц должностное лицо органа контроля и надзора или члены комиссии, осуществляющий расследование, выясняет следующее:
1) круг лиц со сходными симптомами заболевания, с которыми был контакт в течение инкубационного периода;

2) науқастың және байланыста болған адамдардың паспорттық деректері, туған күні, тұрғылықты жері, байланыс телефондары, жұмыс және (немесе) оқу орны;
3) аурудың басталған күні (қысқа инкубациялық кезеңдегі аурулар үшін - аурудың нақты басталған уақыты), ауруханаға жатқызылған күні, ауруханаға жатқызылған орны, аурудың негізгі белгілері;
4) инфекцияның болжамды көздері, факторлары және берілу жолдары туралы мәліметтер;
5) ұйымдасқан ұжымға соңғы барған күні, елді мекеннен, облыстан, елден тыс жерге шыққан күні;
6) алынған профилактикалық егулер туралы мәлімет.
44. Сырттан әкелінетін инфекциялық, паразиттік аурулардың және (немесе) уланудың жағдайы тіркелген кезде нақтыланады:
1) науқастың соңғы 3 жылдағы эндемиялық елге бару мерзімі;
2) науқастың эпидемиологиялық маусымда науқастың ауырған кезден бастап диагноз қойылғанға дейінгі кезеңде Қазақстан Республикасының және республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың, ауданның аумағы бойынша орнын ауыстыруы;
3) соңғы 3 жылда этиологиясы белгісіз қызба ауруларының болуы және соңғы 3 күнде дене қызуының болуы;
4) соңғы 3 айда қан құю фактілерінің болуы;
5) арасында паразиттік тасымалдаушылар немесе қоздырғыштардың көздері болуы мүмкін, зооноздық және карантиндік ауруларының жағдайларыхалықтың ауқымды топтарында (маусымдық жұмысшылар, көшіп-қонушылардың)тіркелген елді мекенге келу фактілерінің болуы.
45. Карантиндік инфекциялар, аса қауіпті аурулар, сондай-ақ топтық аурулар тіркелген кезде бақылау және қадағалау органы немесе комиссия мүшесі үйді-үйді аралауды ұйымдастырады.
46. Науқас инкубациялық және (немесе) ауру кезеңінде ұйымдасқан ұжымға немесе эпидемиялық мәні бар объектілерге (инфекцияның одан әрі таралуы мүмкін) барған болса бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы немесе комиссия мүшесі объектіні тексеруді жүзеге асырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру хаттамасын рәсімдей отырып, аурудың одан әрі таралуын болдырмау бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырады.
47. Улануға себеп болған басқа аймақтардан алынған инфекция көздерінен (күдікті өнім немесе шикізат) туындаған халықтың инфекциялық, паразиттік аурулары және (немесе) улану жағдайларын тергеп-тексеру кезіндежергiлiктi жерде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық iс-шараларды ұйымдастыру мақсатында денсаулық сақтау ұйымының бақылау және қадағалау органының тиiстi бөлiмшесiне ауру туралы хабарламаның уақтылы жолдануы тексерiледi.

2) паспортные данные больного и контактных лиц, дата рождения, место жительства, контактные телефоны, место работы и (или) учебы;
3) дата начала заболевания (для заболеваний с коротким инкубационным периодом - точное время начала заболевания), дата госпитализации, место госпитализации, основные признаки заболевания;
4) сведения о предполагаемых источниках, факторах и путях передачи инфекции;
5) дата последнего посещения организованного коллектива, выезда за пределы населенного пункта, области, страны;
6) сведения о полученных профилактических прививках.
44. При регистрации завозного случая инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений уточняют:
1) сроки посещения больным эндемичной страны за последние 3 года;
2) перемещения больного по территории Республики Казахстан и города республиканского значения, столицы, области, района в период с момента заболевания до установления диагноза в эпидемиологический сезон;
3) наличие лихорадочных заболеваний неясной этиологии за последние 3 года и наличие лихорадки в последние 3 дня;
4) наличие фактов переливания крови в последние 3 месяца;
5) наличие фактов прибытия в населенный пункт, где зарегистрированы случаи зоонозных и карантинных заболеваний больших групп населения (сезонные рабочие, переселенцы), среди которых могли быть паразитоносители или источники возбудителей.
45. При регистрации карантинных инфекций, особо опасных заболеваний, а также групповых заболеваний должностное лицо органа контроля и надзора или члены комиссии организовывают проведение подворных обходов.
46. При посещении больным организованного коллектива или эпидемиологически значимого объекта (где возможно дальнейшее распространение инфекции) в течение инкубационного периода и (или) заболевания, должностное лицо органа контроля и надзора или член комиссии, проводит обследование объекта и организовывает санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия по предупреждению дальнейшего распространения заболевания, с оформлением протокола осмотра по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
47. В ходе расследования случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений населения, вызванных источниками инфекций, поступивших из других регионов (подозреваемый продукт или сырье), послуживших причиной отравления, в целях организации на месте санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий проверяется своевременность направления организацией здравоохранения сообщения о заболевании в соответствующее подразделение органа контроля и надзора.

48. Тергеп-тексеру барысында анықталған деректер № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша инфекциялық және паразиттік ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру картасына енгізіледі.
49. ИКҚК-дің әр жағдайының себебі бөлек анықталады.
50. Тергеп-тексеруге жатпайтын мынадай күтілетін реакциялар ИКҚК-ге жатқызылмайды:
1) вакциналарды енгізу орнындағы реакциялар (қызару, ісіну, ауырсыну);
2) организмнің жүйелік реакциялары (белсенділігі жойылған вакциналармен иммундаудан кейін алғашқы 3 күнде, тірі вакцина енгізілгеннен кейін 5-6, 10-11-ші күні байқалатын фебрильді құрысулары болатын дене температурасының жоғарылауы);
3) қызылшаға қарсы вакцина енгізілгеннен кейін 12-25 күн аралығында байқалатын транзиторлық тромбоцитопения;
4) қызамыққа қарсы вакцина енгізілгеннен кейінгі 7-21 күн аралығында және бірнеше күннен 2 аптаға дейін созылатын, буындарда болатын симптомдар.
51. ИКҚК-ның вакцинациямен себеп-салдарлық байланысын бағалау мынадай факторларды ескере отырып, популяция және жеке науқас деңгейінде жүргізіледі:
1) уақытша байланыс орнату (вакцинация ИКҚК-ден бұрын болған):
вакцинациядан кейінгі ИКҚК симптомдарының дамуының уақытша реттілігі;
әртүрлі ИКҚК түрлерінің күтілетін көріністерінің мерзімдерін ескере отырып және вакцинаның нұсқауларына сәйкес вакцинаны енгізу мен клиникалық симптомдардың пайда болуы арасындағы аралық;
2) осы Қағидаларға сәйкес кездейсоқ сәйкестікті қоспағанда:
вакцинация нәтижесінде немесе басқа аурудың салдарынан клиникалық көріністердің даму ықтималдығы (қосалқы немесе бірінші рет анықталған);
3) байланыстың бар екендігін дәлелдеу (клиникалық немесе зертханалық растау):
жағдайлардың тұрақтылығы – барлық ИКҚК жағдайларының ұқсастығы;
4) осы вакцинаны алған басқа адамдардағы ИКҚК-ның ұқсас жағдайлары:
бір немесе бірнеше медициналық ұйымдардың (ауданның, қаланың, облыстың) шеңберінде басқа егілген адамдарда осы вакцинадан ИКҚК-ді тіркеуде ұқсас реакцияларының және жиілігінің болуы;
вакцина егілмеген адамдар (отбасы мүшелері, балабақша, мектеп, ұйым) арасында ұқсас клиникалық көріністерді тіркеу, тіркеу жиілігі, топтық реакциясы.
52. Популяция деңгейінде мынадай факторлар ескеріледі:
1) халық арасында ИКҚК жиілігінің күтілетін деңгейден асып кетуі;
2) ИКҚК дамуының биологиялық ықтималдығы.
53. Тергеп-тексеру мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) жағдайдың белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігін растау:
бір немесе бірнеше вакциналарды енгізгеннен кейін ИКҚК дамуы;
ИКҚК жағдайына диагноздың негіздемесі және сәйкестігі;
1) тергеп-тексерілетін жағдайды осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ИКҚК көріністерін тексеру тізімімен салыстыру;

48. Данные, установленные в ходе расследования, заносятся в Карту эпидемиологического обследования очага инфекционного и паразитарного заболевания, по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
49. Причина возникновения каждого случая НППИ определяется отдельно.
50. К НППИ не относятся следующие ожидаемые реакции, не подлежащие расследованию:
1) реакции на месте введения вакцин (покраснение, отек, боль);
2) системные реакции организма (повышение температуры тела с фебрильными судорогами после иммунизации инактивированными вакцинами, проявляющиеся в первые 3 дня после прививки, после живых вакцин - на 5-6, 10-11 дни после прививки);
3) транзиторная тромбоцитопения, развивающаяся после введения вакцины против кори в периоде с 12 по 25 день;
4) симптомы со стороны суставов после введения вакцины против краснухи в период с 7 по 21 день после введения вакцины и продолжающиеся от нескольких дней до 2-х недель.
51. Оценка причинно-следственной связи НППИ с вакцинацией проводится на популяционном уровне и на уровне отдельного больного с учетом следующих факторов:
1) установление временной связи (вакцинация предшествовала НППИ):
временная последовательность развития симптомов НППИ после прививки;
интервал между введением вакцины и появлением клинических симптомов с учетом сроков ожидаемых проявлений различных видов НППИ и согласно инструкции к вакцине;
2) исключение случайного совпадения в соответствии с настоящими Правилами:
вероятность развития клинических проявлений в результате вакцинации или по причине другого заболевания (сопутствующее или впервые выявленное);
3) доказательство наличия связи (клиническое или лабораторное подтверждение):
постоянство случаев – сходство всех случаев НППИ;
4) аналогичные случаи НППИ у других лиц, получивших данную вакцину:
наличие аналогичных реакций и частоты регистрации НППИ от данной вакцины у других привитых лиц в рамках одной или нескольких медицинских организаций (района, города, области);
регистрация аналогичных клинических проявлений среди невакцинированных лиц (членов семей, детского сада, школы, организации), частота регистрации, групповая реакция.
52. Отдельно на популяционном уровне учитываются следующие факторы:
1) превышение частоты НППИ ожидаемого уровня среди населения;
2) биологическая вероятность развития НППИ.
53. Расследование включает следующие этапы:
1) подтверждение соответствия случая установленным критериям:
развитие НППИ после введения одной или более вакцин;
обоснование и соответствие диагноза случаю НППИ;
2) оформление проверочного списка определения причинно-следственной связи НППИ в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам;

3) себеп-салдарлық байланысты айқындау үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес алгоритмді пайдалану;
4) осы Қағидаларға сәйкес ИКҚК жіктелуі.
54. Себеп-салдарлық байланысты анықтау үшін:
1) анамнестикалық деректерді талдау: егілген адамның денсаулық жағдайы және аллергостатусы (дәрілік заттарға, тағамға, бұрынғы вакциналарға реакциялары);
2) ИКҚК даму серпіні (ИКҚК түрі, көріну мерзімі, ұзақтығы, ағымы және алғашқы симптомдардың сипаты);
3) егілген адамға шұғыл және дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету жөніндегі іс-шаралар;
4) тергеп-тексергенге дейін ИКҚК жағдайы бойынша жүргізілетін диагностикалық және емдеу іс-шаралары;
5) ИКҚК даму нәтижесі;
6) вакцинация мен ИКҚК дамуы арасындағы себеп-салдарлық байланысты белгілеу;
7) вакцинаны сақтау және тасымалдау шарттарын бағалау;
8) бағдарламалық қатені анықтау мақсатында (вакцинаны қате дайындау және енгізу) егу кабинетінің медицина қызметкерлерінің біліктілігін бағалау;
9) халыққа профилактикалық егулер жүргізу жөніндегі егу пунктінің санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігін бағалау;
10) ИКҚК зертханалық және аспаптық зерттеулер негізінде интеркуррентті және басқа да аурулармен дифференциалды диагностикасы.
Неврологиялық аурулардың (энцефалит, миелит, полирадикулоневрит, менингит) дамуында интеркуррентті ауруларды болдырмау мақсатында тұмау, парагрипп, Коксаки, эховирустар, кене энцефалиті, аденовирустарға антиденелердің титрін анықтау үшін жұпталған сарысуларға (біріншісі – аурудың ерте кезеңінде, екіншісі – 14-21 күннен кейін) серологиялық зерттеулер жүргізіледі;
11) вакцинациядан кейінгі кезеңде қайтыс болған жағдайды талдау:
науқастың медициналық картасын талдау;
патологиялық сараптама нәтижелерін зерттеу;
12) ИКҚК және пайдаланылған вакцинаның сапасымен байланыс орнату, сондай-ақ қажет болған жағдайда вакцина үлгілерін қайталама сараптамаға немесе тәуелсіз сараптамаға жіберу.
55. Құтырмаға қарсы вакцинациядан кейін ИКҚК-ның дамуы кезінде комиссия тергеп-тексеруді және вакцинацияны жалғастыру мәселесін шешу кезеңінде антирабиялық вакцинаны енгізуді уақытша тоқтата тұрады.
56. Бағдарламалық қатенің немесе инъекцияға (жаншу) реакцияның салдарынан ИКҚК-ның дамуы расталған кезде вакцина сапасыз деп тергеп-тексеруге жатпайды.
57. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша ИКҚК жағдайы 4 түрге жіктеледі:
Вакцинациямен себеп-салдарлық байланыстың болу жағдайы:
1) вакцинаның әсеріне немесе вакцинаны егудегі организмнің ерекшеліктеріне байланысты жағдай;

3) использование алгоритма для определения причинно-следственной связи в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам;
4) классификация НППИ в соответствии с настоящим Правилам.
54. Для определения причинно-следственной связи проводится:
1) анализ анамнестических данных: состояние здоровья и аллергостатус привитого лица (реакции на лекарственные средства, продукты питания, предыдущие вакцины);
2) оценка динамики развития НППИ (вид НППИ, сроки проявления, продолжительность, течение и характер первых симптомов);
3) мероприятия по оказанию неотложной и доврачебной медицинской помощи привитому лицу;
4) диагностические и лечебные мероприятия, проводимые по случаю НППИ до расследования;
5) установление исхода развития НППИ;
6) установление причинно-следственной связи между вакцинацией и развитием НППИ;
7) оценка условий хранения и транспортировки вакцины;
8) оценка квалификации медицинских работников прививочного кабинета с целью выявления программной ошибки (неправильная подготовка и введение вакцины);
9) оценка соответствия прививочного пункта по проведению профилактических прививок населению санитарно–эпидемиологическим требованиям;
10) дифференциальная диагностика НППИ с интеркуррентными и другими заболеваниями на основе лабораторных и инструментальных исследований.
При развитии неврологических заболеваний (энцефалит, миелит, полирадикулоневрит, менингит) с целью исключения интеркуррентных заболеваний проводятся серологические исследования парных сывороток (первая – в ранние сроки заболевания, вторая – через 14-21 день) для определения титров антител к вирусам гриппа, парагриппа, Коксаки, эховирусы, клещевого энцефалита, аденовирусам;
11) анализ данных в случае летального исхода в поствакцинальном периоде:
анализ медицинской карты больного;
изучение результатов патологоанатомической экспертизы;
12) установление связи НППИ с качеством использованной вакцины, а также при необходимости отправка образцов вакцины на повторную или независимую экспертизу.
55. При развитии НППИ после прививки против бешенства, введение антирабической вакцины временно приостанавливается комиссией на период расследования и решения вопроса продолжения вакцинации.
56. При подтверждении развития НППИ вследствие программной ошибки или реакции на инъекцию (укол) вакцина не подлежит расследованию, как некачественная.
57. По результатам расследования НППИ классифицируются на 4 вида случаев:
Случай с наличием причинно-следственной связи с вакцинацией:
1) случай связан с действием вакцины или с особенностями организма на введение вакцины;

2) вакцина сапасының бұзылуына байланысты жағдай;
3) вакцинацияны ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі бағдарламалық қатеге байланысты жағдай;
Анықталмаған жағдай:
1) уақытша байланыстың тұрақты дәлелі бар, бірақ ИКҚИ-нің себебі вакцина екендігі туралы жеткілікті деректер жоқ;
2) анықталған факторлар иммундаумен себеп-салдар байланысының тұрақтылығына қатысты қарама-қайшы бағыттарды көрсетеді.
Иммундаумен себеп-салдарлық байланыстың болмауы (кездейсоқ сәйкестік) жағдайы:
1) вакцинациядан кейінгі кезеңдегі интеркуррентті ауру немесе вакцинаны енгізумен жанама байланысты, сондай-ақ вакцина тудырған жағдайлар;
2) паротитке қарсы вакцинаны қоспағанда, белсенділігі жойылған вакциналарды, анатоксиндерді және тірі вакциналарды енгізгеннен кейінгі асқынуларға тән емес менингиальды құбылыстар;
3) паротитке және полиомиелитке қарсы вакциналар мен анатоксиндерді енгізу реакцияларына тән емес энцефалопатия;
4) жалпы церебральды симптомдары бар ауруларды – орталық жүйке жүйесінің ісік түзілімдерін, тұмауды, пневмонияны, менингококк инфекциясын алып тастауды талап ететін вакцинациядан кейінгі энцефалит диагнозы;
5) асқынуларға және қатар жүретін аурулардың белгілеріне тән емес, ішек, бүйрек симптомдары, жүрек және тыныс алу жеткіліксіздігі;
6) тірі вакцинамен егілгеннен кейін 4-ші күнтізбелік күннен ерте және 12-14 күнтізбелік күннен кейін пайда болатын жіті респираторлық аурудың катаральды синдромы;
7) вакцинамен байланысты паралитикалық полиомиелитті қоспағанда, неврологиялық патология нәтижесінде дамыған және вакцина енгізумен байланысты емес паралич;
8) инъекцияға (егу) байланысты ауырсынудан қорқудан туындаған егілген адамның психоэмоционалды жағдайымен байланысты вакцина егуге реакциясы;
9) туберкулезге қарсы вакцинаны енгізумен сәйкес келетін басқа көріністерге инфекциялар, тері реакциялары, бөртпе, эритема, ауырсыну, қызба, кешіктірілген емделу, тәбеттің төмендеуі, гипотониялық гипореспониялық эпизод, ашуланшақтық, Кавасаки ауруы, герпетикалық менингоэнцефалит және остеомиелит жатады;
10) вакцинадан басқа факторлардың әсерінен туындаған фондық немесе жаңа жағдай немесе жай-күй;
11) қызылшаға қарсы вакцинацияның ішектің созылмалы қабыну ауруларының немесе аутизмнің пайда болуына қатысы жоқ екендігі туралы нақты деректер бар.
Себеп-салдар байланысын анықтау үшін қосымша ақпарат талап етілетін вакцинацияға қатысты халықтың алаңдаушылығын қоса алғанда ИКҚК-ң жіктелмеген жағдайлары.

2) случай, обусловленный нарушением качества вакцины;
3) случай, обусловленный программной ошибкой при организации и проведении вакцинации.
Неопределенный случай:
1) имеется устойчивое доказательство временной связи, однако недостаточно убедительных данных о том, что причиной НППИ является вакцина;
2) выявленные факторы свидетельствуют о противоречивых направлениях относительно устойчивости причинно-следственной связи с иммунизацией.
Случай с отсутствием причинно-следственной связи с иммунизацией (случайное совпадение):
1) интеркуррентное заболевание в поствакцинальном периоде или состояния, косвенно связанные с введением вакцины, а также спровоцированные вакциной;
2) менингеальные явления, не характерные для осложнений после введения инактивированных вакцин, анатоксинов и живых вакцин, за исключением паротитной вакцины;
3) энцефалопатия, не характерная для реакций на введение паротитной и полиомиелитной вакцин и анатоксинов;
4) диагноз поствакцинального энцефалита, требующий исключения заболеваний с общемозговой симптоматикой – опухолевых образований центральной нервной системы, гриппа, пневмонии, менингококковой инфекции;
5) кишечные, почечные симптомы, сердечная и дыхательная недостаточности, не характерные для осложнений и являющиеся признаками сопутствующих заболеваний;
6) катаральный синдром острого респираторного заболевания, возникающий ранее 4-го календарного дня и позже 14 календарного дня после прививки живой вакциной;
7) параличи, развившиеся в результате неврологической патологии и не связанные с введением вакцины, кроме вакциноассоциированного паралитического полиомиелита;
8) реакция на инъекцию вакцины, связанная с психоэмоциональным состоянием прививаемого, вызванная испугом на болевой синдром по поводу проведения инъекции (боязнь укола);
9) другие проявления, регистрируемые, как совпадающие (не связанные с вакциной против туберкулеза или оцениваемые для выяснения причинно-следственной связи) с введением вакцины против туберкулеза, включают инфекции, кожные реакции, сыпь, эритему, боль, лихорадку, замедленное излечение, пониженный аппетит, гипотонический гипореспонсивный эпизод, раздражительность, болезнь Кавасаки, герпетический менингоэнцефалит и остеомиелит;
10) фоновое или новое состояние, или состояние, вызванные воздействием не вакцины, а других факторов;
11) имеются неопровержимые данные относительно того, что вакцинация против кори не имеет отношения к возникновению хронических воспалительных заболеваний кишечника или аутизму.
Неклассифицированные случаи НППИ, включая вызывающие беспокойство населения относительно вакцинации, при которых для установления причинно-следственной связи требуется дополнительная информация.

58. ИКҚК тергеп-тексеруді жүргізу туралы ақпарат осы Қағидалардың 51, 52, 53, 54 және 57-тармақтарында көзделген іс-қимылдардың нәтижелері бойынша мәліметтерді қамтиды.
59. Комиссия ИКҚК-ны тергеп-тексеру барысында деректерді талдайды, қорытынды диагнозды белгілейді және № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша ИКҚК жағдайын тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні толтыра отырып, ИКҚК дамуының ықтимал себептері туралы қорытынды жасайды.
60. Бақылау және қадағалау органының бөлімшесі ИКҚК тергеп-тексеру қорытындылары бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні және ИКҚК тергеп-тексеру жүргізу туралы ақпаратты жоғарғы бақылау және қадағалау органына жібереді.
ИКҚК дамуының анықталған себептері бар тергеп-тексеру қорытындылары денсаулық сақтау ұйымдарына және профилактикалық егу жүргізуді ұйымдастыратын және жүзеге асыратын медицина қызметкерлерінің назарына жеткізіледі.
61. ИКҚК туралы мәліметтер жаңа туған баланың даму тарихы картасына, баланың даму тарихы картасына, профилактикалық екпелердің картасына, баланың медициналық картасына, амбулаториялық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
62. Жіті және (немесе) созылмалы кәсіптік аурулар және (немесе) улану, оның ішінде кәсіптік аурулар және (немесе) улануға күдіктену жағдайларын тергеп-тексеру кәсіптік патология және сараптама саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымның немесе медициналық ұйымдардың "Денсаулық сақтау субъектілерінің кәсіптік аурулардың және (немесе) уланудың, оның ішінде жұмыскердің өз еңбек (қызметтік) міндеттерін не жұмыс берушінің мүддесі үшін өз бастамасы бойынша өзге де әрекеттерді орындауына байланысты жұмыскерге зиянды өндірістік факторлардың әсер етуіне байланысты кәсіптік ауруларға және (немесе) улануға күдіктенудің барлық оқиғаларын олардың анықталған жері бойынша тіркеу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-284/2020 бұйрығымен бекітілген тәртіппен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21841 болып тіркелген) ұсынатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс беруші ұсынатын хабарламалар негізінде жүзеге асырылады.
63. Созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) мән-жайлары мен себептерін тергеп-тексеру жұмысшының соңғы жұмыс орыны бойынша жүргізіледі.
64. Кәсіптік ауруды тудырған зиянды және қауіпті өндірістік фактормен байланыста болмаған адамдарда, оның ішінде жұмыс істемейтін адамдарда созылмалы кәсіптік аурудың мән-жайлары мен себептерін тергеп-тексеру зиянды және қауіпті өндірістік фактормен байланысты бұрынғы жұмыс орнында жүргізіледі.

58. Информация о проведении расследования НППИ включает сведения по результатам действий, предусмотренных пунктами 51, 52, 53, 54 и 57 настоящих Правил.
59. В ходе расследования НППИ комиссией анализируются данные, устанавливается заключительный диагноз и делается вывод о возможных причинах развития НППИ с заполнением акта о результатах расследования случая НППИ по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
60. Подразделение органа контроля и надзора по итогам расследования направляет акт о результатах расследования случая НППИ и информацию о проведении расследования НППИ в вышестоящий орган контроля и надзора.
Итоги расследования с выявленными причинами развития НППИ доводится до сведения организаций здравоохранения и медицинских работников, организующих и осуществляющих проведение профилактических прививок.
61. Сведения о НППИ заносятся в историю развития новорожденного, историю развития ребенка, медицинскую карту ребенка, медицинскую карту амбулаторного пациента.
62. Расследование случаев острых и (или) хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления, осуществляется на основании извещений, предоставляемых медицинскими организациями или организацией, оказывающей специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы, в порядке утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-284/2020 "Об утверждении порядка регистрации субъектами здравоохранения по месту их выявления всех случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления, обусловленные воздействием на работника вредных производственных факторов в связи с выполнением работником своих трудовых (служебных) обязанностей, либо иных действий, по собственной инициативе в интересах работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21841), также сообщений, предоставляемых работодателем в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
63. Расследование обстоятельств и причин возникновения хронического профессионального заболевания (отравления) работника проводится по последнему месту его работы.
64. Расследование обстоятельств и причин возникновения хронического профессионального заболевания у лиц, не имеющих на момент расследования контакта с вредным и опасным производственным фактором, вызвавшим это профессиональное заболевание, в том числе у неработающих, проводится по месту прежней работы в контакте с вредным и опасным производственным фактором.

65. Жұмыс берушінің кәсіпорны таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда комиссия құқықтық мирасқордың кәсіпорнында тергеп-тексеру жүргізеді, ол болмаған жағдайда сұрау салуды мұрағатқа жібереді, деректер болмаған кезде тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті белгі қойылады.
Егер кәсіптік аурудың және (немесе) уланудың туындауы әртүрлі объектідегі жұмысқа негізделген болса, онда тергеп-тексеру жұмысшыныңжұмыс маршруты бойынша барлық объектілерде жүргізіліп, соңғы жұмыс орнында тергеп-тексеру жүргізген комиссияға беріледі.
66. Бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру нәтижесінде сәйкес келмейтін өнім анықталған жағдайда, оны өндіруді, сәйкестікті бағалауды, әкелуді, тасымалдауды, сақтауды, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуді жүзеге асырған барлық субъектіге қатысты тергеп-тексеру жүргізіледі.
67. Бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша тергеп-тексеру барысында техникалық регламентердің және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес емес деп танылған өнімге қатысты осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізілмейді.
68. Тергеп-тексеру нәтижелері № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт түрінде рәсімделеді.
69. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт тергеп-тексеру материалдарының негізінде, оның ішінде Комиссия мүшелерінің көпшілігінің пікірін ескере отырып, екі данада ресімделеді.
70. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге бақылау және қадағалау органының тергеп-тексеруді жүргізген лауазымды адамы немесе тергеп-тексеру (комиссиямен) жүргізген комиссияның барлық мүшелері қол қояды, оның бір данасы бақылау және қадағалау субъектісіне беріледі, екінші данасы бақылау және қадағалау органында қалады.
71. Егер комиссия мүшелерінің бірі комиссия мүшелерінің көпшілігінің қорытындыларымен келіспеген жағдайда, ол комиссия жұмысының корытындысында және тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге тіркеу үшін өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде ұсынады, бұл ретте тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге "ерекше пікірді ескере отырып" деген ескертпемен қол қойылады.
72. Тергеп-тексеру материалдары:
1) тергеп-тексерудітағайындаутуралы актіні, тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіні;
2) тергеп-тексеру нәтижелері туралы актініқамтиды, оған мыналар қоса беріледі:
тексеру хаттамасы, жоспарлар, схемалар,эскиздер, фотосуреттер және (немесе) бейне материалдар;
тергеп-тексеру нысанасы бойынша арнайы білімі бар сарапшылар мен мамандарды және (немесе) тексеру нысанасына байланысты комиссия төрағасының өзге де шешімдерін тергеп-тексеруге тарту туралы бақылау және қадағалау органы басшысының немесе басшысының орынбасарының немесе Комиссия төрағасының шешімі;
мамандар мен сарапшылардың қорытындылары;
зертханалық зерттеулердің, аспаптық өлшеулердің, эксперименттердің, талдаулардың нәтижелері;
мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, өзге де субъектілердің материалдары мен ақпараты;
куәгерлерден, зардап шегушілерден, тергеп-тексеруге қатысқан адамдардан, сондай-ақ белгіленген қауіпсіздік шараларын сақтауға жауапты лауазымды адамдардыңсұрау салу және түсіндіру хаттамалары;
зардап шеккен адамдардың денсаулығының зақымдану сипаты мен ауырлығы (өлім себебі) туралы медициналық қорытындылар;
бұзушылықтың мән-жайлары мен себептерін сипаттайтын анықтамалар мен үзінді көшірмелер;
тергеп-тексеру жүргізуге қатысы бар және бақылау және қадағалау органы басшысының немесе басшысының орынбасарының немесе комиссия төрағасының шешімі бойынша материалға қоса тіркелген өзге де материалдар.

65. В случае ликвидации или реорганизации предприятия работодателя, комиссия проводит расследование на предприятии правопреемника, в случае отсутствия таковых, направляет запрос в архив, при отсутствии данных делается соответствующая отметка в акте о результатах расследования.
Если возникновение профессионального заболевания и (или) отравления обусловлено работой на разных объектах, то расследование проводится на всех объектах по маршруту работы работника с последующей передачей материалов расследования комиссии, проводившей расследование по последнему месту работы.
66. В случае выявления несоответствующей продукции по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа проводится расследование в отношении всех субъектов, осуществивших производство, оценку соответствия, ввоз, транспортировку, хранение, оптовую и (или) розничную реализацию.
67. В рамках расследования, проводимого по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа, повторная санитарно-эпидемиологическая экспертиза в отношении продукции, признанной не соответствующей требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза, не требуется, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
68. Результаты расследования оформляются в виде акта о результатах расследования по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
69. Акт о результатах расследования оформляется в двух экземплярах на основании материалов расследования, в том числе с учетом мнения большинства членов комиссии.
70. Акт о результатах расследования подписывается должностным лицом органа контроля и надзора, проводившим расследование или всеми членами комиссии, проводившими расследование (комиссионно), один экземпляр которого предоставляется субъекту (объекту) контроля и надзора, второй экземпляр остается у органа контроля и надзора.
71. В случае, если один из членов комиссии не согласен с выводами большинства членов комиссии, он представляет в письменном виде свое особое мнение для включения его к материалам работы комиссии и приобщения к акту о результатах расследования, при этом, акт о результатах расследования подписывается с оговоркой "с учетом особого мнения".
72. Материалы расследования содержат:
1) акт о назначении расследования, акт о продлении сроков проведения расследования;
2) акт о результатах расследования, к которому прилагаются:
протокол осмотра, планы, схемы, эскизы, фото и (или) видео материалы;
решение руководителя или заместителя руководителя органа контроля и надзора или председателя комиссии о привлечении к расследованию экспертов и специалистов, обладающих специальными знаниями по предмету расследования и (или) иные решения председателя комиссии, связанные с предметом расследования;
заключения специалистов и экспертов;
результаты лабораторных исследований, инструментальных замеров, экспериментов, анализов;
материалы и сведения заинтересованных государственных органов и организаций, иных субъектов;
протоколы опроса и объяснения свидетелей, пострадавших, лиц, причастных к расследованию, а также должностных лиц, ответственных за соблюдение установленных мер безопасности;
медицинские заключения о характере и тяжести повреждения здоровья (причине смерти) пострадавших;
справки и выписки, характеризующие обстоятельства и причины нарушения;
иные материалы, имеющие отношение к расследованию и приобщенные к материалу по решению руководителя или заместителя руководителя органа контроля и надзора или председателя комиссии.

73. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде анықталған бұзушылықтар, бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамалар, бұзушылықтарды жою мерзімдері көрсетіледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт тапсырылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кем емес мерзімде айқындалады.
Анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі оған тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні тапсырған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органына жүгінуге құқылы.
Өтініште бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шараларды және оларды жою мерзімдерін ұзартудың объективті себептерін жазады.
Тергеп-тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органы анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтініште жазылған дәлелдерді ескере отырып өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту немесе ұзартудан дәлелді негіздемесі бар бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіде көзделген мерзім өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынады.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат берілген жағдайда, сондай-ақ ол тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзімдерде ұсынылмаған жағдайда жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
74. Тергеп-тексеру туралы мәліметтер № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша бақылау және қадағалау органы тергеп-тексерулерін есепке алу журналына енгізіледі.
75. Тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары бойынша тергеп-тексеруді жүргізген бақылау және қадағалау органы тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін 10 жұмыс күні ішінде, мемлекеттік құпияларды Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты өзінің интернет-ресурста орналастырады.
76. Бақылау және қадағалау органы тергеп-тексеру қорытындысы туралы Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығымен Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 30 желтоқсанда № 21964 болып тіркелген) бекітілген Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеудің, оларды тіркеуден бас тартудың және күшін жоюдың, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, мерзімдерін ұзарту туралы хабарламалардың, қатысушылар құрамын өзгертудің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну қағидаларында көзделген тәртіпте өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабарландырады.
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
1-қосымша

73. В акте о результатах расследования в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, сроки для устранения выявленных нарушений.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.
В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект (объект) контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования вправе обратиться в орган контроля и надзора, проводивший расследование, с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений.
В заявлении субъект контроля и надзора излагает меры, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, и объективные причины продления сроков их устранения.
Орган контроля и надзора, проводивший расследование, в течение трех рабочих дней со дня получения заявления с учетом изложенных в заявлении о продлении сроков устранения выявленных нарушений доводов принимает решение о продлении сроков устранения выявленных нарушений или отказе в продлении с мотивированным обоснованием.
До истечения сроков, предусмотренных в акте о результатах расследования, субъект (объект) контроля и надзора представляет информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, а также в случае ее не предоставления в сроки, установленные в акте о результатах расследования, проводится внеплановая проверка.
74. Сведения о расследованиях вносятся в журнал учета расследований органа контроля и надзора по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
75. По итогам проведения расследования, орган контроля и надзора, проводивший расследование, в течение 10 рабочих дней после дня окончания расследования размещает на своем интернет-ресурсе информацию по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.
76. Орган контроля и надзора уведомляет об итогах расследования уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в порядке, предусмотренном Правилами регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах, утвержденном приказом исполняющим обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21964).
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения

1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізілетін жағдайлардың тізбесі
1. Тергеп-тексеру адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, мұндай факт тұлғалардың кең тобына қатысты болған және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) анықтау талап етілетін жағдайларда, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жолданымдары негізінде келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) сумен жабдықтау және суды бұру жүйелерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі;
2) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі талаптардың сақтамалмауы;
3) медициналық ұйымдарда және объектілерде медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сақтау, залалсыздандыру, пайдалану және кәдеге жарату қағидаларының сақталмауы;
4) ұйымдасқан ұжымдарда тамақтандыруды ұйымдастыруға және, тұру жағдайларына қойылатын талаптардың сақталмауы;
5) жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары (автомобиль, теміржол, су, әуе) мен ұйымдарына қойылатын талаптардың сақталмауы;
6) жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға, зарарсыздандыруды, стерилизациялау, дезинфекциялау, дезинсекциялауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптардың сақталмауы;
7) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалауға жататын объектілерде иондамайтын сәулелену параметрлерінің және физикалық факторлардың гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкес келмеуі;
8) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде қайтыс болу;
9) инфекциялық, паразиттік ауруларды және (немесе) уланулар, оның ішінде 1-кестеге сәйкес олардан қайтыс болу;
2. Тергеп-тексеру мемлекеттік органдар немесе денсаулық сақтау объектілері беретін ақпарат және шұғыл хабарлама бойынша мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде олардан қайтыс болу:
ауыр ИКҚК – өмірге қауіпті немесе өлімге, емдеуге жатқызуға, айтарлықтай еңбек ету қабiлетiнен айырылуға немесе туа біткен аномалияға әкелген көріністер;
топтық ИКҚК – егілген вакцина бойынша және (немесе) уақыты бойынша және (немесе) вакцинаны егу орыны бойынша байланысы бар ИКҚК-ға ұқсас 2 және одан көп жағдайлар;
күтілетін жиіліктен жоғары немесе ерекше ауыр ИКҚК жағдайының тіркелуі;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы сараптама ұйымының ұсынысы бойынша немесе орталық бақылау және қадағалау органының шешімі бойынша басқа ИКҚК (иммундаудың болжамды қатесі, ата-аналарға немесе жұртшылыққа айтарлықтай алаңдаушылық тудыратын жағдайлар);

1. Перечень случаев, по которым проводятся расследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. Расследования проводятся по обращениям физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения, в следующих случаях:
1) несоответствии систем водоснабжения и водоотведения требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) несоблюдения требований по радиационной безопасности;
3) несоблюдении правил обращения с медицинскими отходами в медицинских организациях и на объектах, оказывающих услуги по их сбору, транспортировке, хранению, обезвреживанию, использованию и утилизации;
4) несоблюдение требований к организации питания, условиям проживания в организованных коллективах;
5) несоблюдение требований к организациям и транспортным средствам (автомобильные, железнодорожные, водные, воздушные), осуществляющим перевозку пассажиров и грузов;
6) несоблюдении требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, организации и проведению стерилизации, дезинфекции, дезинсекции и дератизации;
7) несоответствие требованиям гигиенических нормативов параметров неионизирующего излучения и физических факторов на объектах, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору;
8) неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них;
9) инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1.
2. Расследования проводятся по информации и (или) экстренному извещению, подаваемой государственными органами или объектами здравоохранения, в случаях:
1) неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них:
серьезные НППИ - проявления, опасные для жизни или приведшие к смерти, госпитализации, значительной утрате трудоспособности или врожденной аномалии;
групповые НППИ – 2 и более случаев идентичных НППИ, связанных по введенной вакцине и (или) по времени и (или) месту введения вакцины;
случаи регистрации НППИ выше ожидаемой частоты или необычайно тяжелых случаев;
прочие НППИ по предложению экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий или решению центрального органа контроля и надзора (предполагаемая ошибка иммунизации, случаи, которые вызывают значительную обеспокоенность родителей или общественности);

2) инфекциялық, паразиттік ауруларды және (немесе) уланулар, оның ішінде 1-кестеге сәйкес олардан қайтыс болу;
3) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды (оның ішінде уытты, радиоактивті, биологиялық және химиялық заттар, улар мен улы заттар, биологиялық және микробиологиялық организмдер мен олардың токсиндері, биологиялық құралдар мен материалдар) қолдану және пайдалану кезіндегі уланулар;
4) кәсіптік қызметпен байланысты емес жіті сәулелік ауру, оның ішінде олардан қайтыс болу;
5) жітінемесе созылмалы кәсіптік ауруларжәне (немесе) уланулар тіркелуі (күдігі), оның ішінде олардан қайтыс болу.
3. Тергеп-тексерулер өнімді бақылау мақсатында сатып алу кезінде өнімді зерттеу нәтижелері бойынша келесі жағдайларда жүргізіледі:

2) инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1;
3) отравлений при применении и использовании потенциально опасных химических и биологических веществ (в том числе токсичных, радиоактивных, биологических и химических веществ, ядов и ядовитых веществ, биологических и микробиологических организмов и их токсинов, биологических средств и материалов);
4) острой лучевой болезни, не связанный с профессиональной деятельностью, в том числе смерти от них;
5) установления (подозрения) острых или хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них.
3. Расследования проводятся по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа в случае:

1) нормалау құжаттарына, стандарттау жөніндегі құжаттарға және (немесе) дайындаушының техникалық құжаттамасына сәйкес өнімнің (тауарлардың) жарамдылық мерзімі немесе өндірілген күні белгісіз өнімдердің анықталуы;
2) осы өнімнің атауы, қолданылу мақсаты, құрамы, сақтау және қолдану шарттары бөлігінде мемлекеттік және орыс тілдерінде өнімді таңбалаудың болмауы;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормалау құжаттарында көзделген қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша өнімді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкес келмеуі;

1) выявления продукции с неустановленным сроком годности продукции (товаров) или датой изготовления, в соответствии с документами нормирования, документами по стандартизации и (или) технической документацией изготовителя;
2) отсутствия маркировки продукции на государственном и русском языках в части наименования, назначения, состава, условий хранения и применения данной продукции;
3) несоответствие результатов лабораторных исследований продукции (товаров) по показателям безопасности, предусмотренным в документах нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

4) таңбалауда өндіруші көрсеткен ақпаратқа сәйкес келмеуі;
5) дайын тамақ өнімдерімен жанасуға арналмаған қаптамада тамақ өнімдерінің анықталуы.
1-кесте
1. Инфекциялық аурулар:
1.
тырысқақ (A00)
аурудың әрбір жағдайы тіркелген кезде
2.
іш сүзегі (A01. 0)
3.
А, В, С, нақтыланбаған қылау
(А01.1-А01.4)
4.
басқа да сальмонеллез инфекциялары (А02)
1) қоғамдық тамақтану және тамақ саудасы, сумен жабдықтау, мектепке дейінгі ұйымдар қызметкерлерінің, сондай-ақ тамақ өнімдерін өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жіті ішек инфекциялары, сальмонеллезі кезінде;

4) ее несоответствия информации, указанной производителем на маркировке;
5) выявления пищевой продукции в упаковке, не предназначенной для контакта с готовой пищевой продукцией.
Таблица 1
1. Инфекционные заболевания:
1.
холера (А00)
при регистрации каждого случая заболевания
2.
брюшной тиф (А01.0)
3.
паратифы А, В, С, неуточненные (А01.1-А01.4)
4.
другие сальмонеллезные инфекции (А02)
1) при заболевании острыми кишечными инфекциями, сальмонеллезом работников объектов общественного питания и продовольственной торговли, водоснабжения, дошкольных организаций, а также лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, связанной с производством, хранением, транспортировкой и реализацией пищевых продуктов;

2) мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға, мектеп-интернаттарға, балалар үйлеріне және медициналық-әлеуметтік мекемелерге баратын балалар ауырған жағдайда;
3) психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың, балалар үйлерінің, медициналық-әлеуметтік мекемелердің қызметкерлері ауырған жағдайда;

2) при заболевании детей, посещающих дошкольные организации, организации среднего образования, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, школы-интернаты, дома-ребенка и медико-социальные учреждения;
3) при заболевании работников организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, домов ребенка, медико-социальных учреждений;

1. Сараптама жүргізуді және (немесе) сараптамалық қорытынды беруді тағайындау:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(кімге екенін көрсету)
2. Сарапшылардың алдында шешімге мынадай сұрақтарды қою керек:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Сарапшылар жұмысының нәтижелері сараптамалық қорытынды түрінде
"__" __________ 20__ жыл дейін ұсынылсын.
________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы, қолы)
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттығы саласындағы
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сауалнама парағы
Тегі ____________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты(ол болған жағдайда)__________________________________
Туылған жылы___________________________________________________
Жеке басын куаландыратын құжаты________________________________
Тұрғылықты мекен жайы__________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Сұрақ: _____________________________________________________
Жауап: _____________________________________________________
____________________________________________________________
Сұрақ: _____________________________________________________
_____________________________________________________________
Жауап: _____________________________________________________
____________________________________________________________
Сұрақ: _____________________________________________________
_____________________________________________________________
Жауап: _____________________________________________________
____________________________________________________________
Сұрақ: _____________________________________________________
_____________________________________________________________
Жауап: _____________________________________________________
____________________________________________________________
Сауалнамаға қатысқан адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
Лауазымды тұлғаның немесе комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және қолы
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттығы саласындағы
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тексеру хаттамасы
"__" ________ 20__ жылғы бұйрықпен тағайындалған лауазымды адам немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның 20___ "___"_____№ _, Комиссия құрамы:
Лауазымды адам немесе
Комиссия төрағасы:
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)лауазымы)
Комиссия мүшелері _______________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
_______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)лауазымы)
Тартылған сарапшылар: __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)лауазымы)
Тергеп-тексеру мәніне орында тексеру жүргізілді
___________________________________________________________________
Тергеп-тексеру комиссиясы анықтады: ____________________________
______________________________________________________________
Тергеп-тексеру кезінде зертханалық-аспаптық зерттеулер мен өлшеулер жүргізілді:
______________________________________________________________
Жүргізілген зертханалық-аспаптық зерттеулер мен өлшеулердің нәтижелері
қоса тіркеледі.
Лауазымды адам немесе
Комиссия төрағасы: __________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
.(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
Халықтың санитариялық
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
тергеп-тексеру қағидаларына
5-қосымша
Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді (ИКҚК) тексеру тізімі
Тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда)
ИККК-ді дейінгі енгізілген бір немесе одан да көп вакциналардың атауы
Қандай негізделген диагноз?
(ИКҚК жағдайының диагнозы)
Диагноз жағдайдың анықтамасына сәйкес келе ме?
Көріністерді тексеру тізіміне сәйкес барлық ақпаратты белгілеңіз
I.Басқа себептердің дәлелдері бар ма?
Иә Жоқ Бз Қм*
Косымша
Клиникалық тексеру немесе зертханалық тестілеу нәтижелері науқастың басқа себебін растай ма?
II. Вакцинамен немесе вакцинациямен белгілі себеп-салдарлық байланыс бар ма?
Вакцина(вакциналар)
Әдебиеттерде бұл вакцина (вакциналар) дұрыс енгізілсе де тіркелген ИҚҚК тудыруы мүмкін екендігі туралы деректер бар ма?
Арнайы тестілеу вакцинаның немесе оның құрамдас бөлігінің себеп-салдарлық рөлін көрсетті ме?
Иммундау кезіндегі қате
Вакцинаны тағайындау кезінде немесе оны қолдану жөніндегі ұсыныстарды сақтамау нәтижесінде қате жіберілді ме (мысалы, жарамдылық мерзімі аяқталғаннан кейін вакцинация, сәйкес келмейтін тұлға)?
Вакцина (немесе оның құрамдас бөліктерінің кез келгені) стерильділік шарттарын бұза отырып енгізілді ме?
Вакцинаны енгізген кезде оның физикалық жағдайы (түсі, бұлттылығы, бөгде заттардың болуы және т. б.) нормаға сәйкес келмеді?
Вакцинатор вакцинаны сұйылту / дайындау кезінде қателік жіберді ме (вакцина немесе еріткіш емес, араластыру процедурасын бұзу, шприцті толтыру және т. б.)?
Вакцинамен жұмыс істеу кезінде қате жіберілді ме (тасымалдау, сақтау және/немесе иммундау кезінде суық тізбектің бұзылуы және т. б.)?
Вакцинаны енгізу кезінде қате жіберілді ме (дұрыс таңдалмаған доза немесе енгізу жолы; иненің өлшемі дұрыс емес және т. б.)?
Вакцинациядан қорқу
Вакцинацияданқорқу ИКҚКтудыруымүмкін бе? (вагус тамырларының реакциясы, гипервентиляция синдромы немесе стресске байланысты бұзылыс)
II (уақыт). II бөлімнің кез-келген сұрағына "Иә" деп жауап бергенде, жанама көрініс жоғары тәуекел кезеңімен сәйкес келді ме?
Бұл ИКҚКвакцинаны енгізгеннен кейін тиісті уақыт аралығында болды ма?
Себеп-салдарлық байланыстың жоқтығына нақты дәлелдер бар ма?
IV. Жіктеуге мүмкіндік беретін басқа факторлар
Бұл ИКҚКвакцинацияға қарамастан (аурудың негізгі деңгейі) болуы мүмкін бе?
Бұл ИКҚК басқа патологияның көрінісі болуы мүмкін бе?
Ұқсас вакцинаның алдыңғы дозасын енгізгеннен кейінұқсас ИКҚК болды ма?
ИКҚК дейін ықтимал қауіп факторы немесе уыт н әсер етті ме?
Бұл ИКҚКкез келген жіті аурудан бұрын болды ма?
Бұрын мұндай жағдай вакцинацияға қарамастан болған ба?
Науқас вакцинациядан бұрын қандай да бір дәрі қабылдаған ба?
ИКҚК берілген вакцинадан туындауы мүмкін биологиялық мүмкіндік бар ма?
И= Ия Ж = жоқ Бз3=белгілісіз , Қм = Қолданылмайды
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Себеп-салдар байланысын анықтау алгоритмі
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттығы саласындағы
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Тергеп-тексеру жүргізу нәтижелері туралы ақпарат

1. Назначить проведение экспертизы и (или) предоставление экспертного заключения:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать кому)
2. Перед экспертами поставить на разрешение следующие вопросы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Результаты работы экспертов предоставить в виде экспертного заключения
до "__" __________ 20__ года.
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность, подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Форма
Лист опроса
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________
Год рождения _________________________________________________
Документы, удостоверяющие личность ___________________________
Место жительства _____________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Вопрос: ______________________________________________________
_____________________________________________________________
Ответ: _______________________________________________________
_____________________________________________________________
Вопрос: ______________________________________________________
_____________________________________________________________
Ответ: _______________________________________________________
_____________________________________________________________
Вопрос: ______________________________________________________
_____________________________________________________________
Ответ: _______________________________________________________
_____________________________________________________________
Вопрос: ______________________________________________________
_____________________________________________________________
Ответ: _______________________________________________________
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись опрашиваемого лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и подпись должностного лица или членов комиссии
Приложение 4
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Форма
Протокол осмотра
"__" ________ 20__ года
должностным лицом или комиссией по расследованию в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
назначенным (ой) приказом ______________________________
№____ от "___" ___________20___ года, в составе:
Должностное лицо или
Председатель комиссии:
______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
Члены комиссии:
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
Привлеченные эксперты:
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
произведен осмотр места предмета расследования
_______________________________________________________
При осмотре комиссией установлено:
_______________________________________________________
В ходе осмотра проведены лабораторно-инструментальные
исследования и замеры:
_______________________________________________________
Результаты проведенных лабораторно-инструментальных
исследований и замеров прилагаются.
Должностное лицо или
Председатель комиссии:
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность. подпись)
Члены комиссии
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность. подпись)
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность. подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Проверочный список определения причинно-следственной связи НППИ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) больного
Название одной или более вакцин, введенных до данного ПППИ
Каков обоснованный диагноз?
(диагноз случая ПППИ)
Соответствует ли диагноз определению случая?
Проверочный список проявлений отметьте (✓) всю относящуюся к случаю информацию
I. Имеются ли веские доказательства наличия других причин? Д Н НИ НП* Примечания
Подтверждают ли результаты клинического обследования или лабораторного тестирования больного наличие другой причины?
II. Имеется ли известная причинно-следственная связь с вакциной или вакцинацией?
Вакцина (вакцины)
Имеются ли в литературе данные о том, что данная вакцина (вакцины) может вызвать зарегистрированное ПППИ даже при правильном введении?
Показало ли специальное тестирование причинно-следственную роль вакцины или какого- либо ее компонента?
Ошибка при иммунизации
Была ли допущена ошибка при назначении вакцины или в результате несоблюдения рекомендаций по ее использованию (например, вакцинация после истечения срока годности, несоответствующее подлежащее лицо)?
Была ли вакцина (или какой-либо из ее компонентов) введена с нарушением условий стерильности?
При введении вакцины ее физическое состояние (цвет, помутнение, присутствие чужеродных веществ и др.) не соответствовало норме?
Допустил ли вакцинатор ошибку при разведении / приготовлении вакцины (не та вакцина или растворитель, нарушение процедуры смешивания, наполнения шприца и др.)?
Была ли допущена ошибка при обращении с вакциной (нарушение холодовой цепи при транспортировке, хранении и/или проведении иммунизации и др.)?
Была ли допущена ошибка при введении вакцины (неправильно выбранная доза или путь введения; неверный размер иглы и др.)?
Страх перед прививками
Мог ли страх перед прививками вызвать данное ПППИ (вагусная сосудистая реакция, гипервентиляционный синдром или расстройство, связанное со стрессом)?
II (время). При ответе "да" на какой-либо вопрос раздела II укажите, совпало ли побочное проявление с периодом повышенного риска?
Произошло ли данное ПППИ в соответствующий промежуток времени после введения вакцины?
Имеются ли веские доказательства отсутствия причинно-следственной связи?
IV. Другие факторы, позволяющие провести классификацию
Могло ли данное ПППИ произойти независимо от вакцинации (базовый уровень заболеваемости)?
Могло ли данное ПППИ быть проявлением иной патологии?
Имело ли место подобное ПППИ после введения предыдущей дозы аналогичной вакцины?
Имело ли место воздействие потенциального фактора риска или токсина до ПППИ?
Предшествовало ли данному ПППИ какое-либо острое заболевание?
Случалось ли подобное состояние в прошлом независимо от вакцинации?
Принимал ли больной какое-либо лекарственное средство перед вакцинацией?
Существует ли биологическая вероятность того, что ПППИ могло быть вызвано данной вакциной?
* Д = Да Н = Нет НИ = Неизвестно НП = Неприменим
Приложение 6
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Алгоритм для определения причинно-следственной связи
Приложение 7
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Информация о результатах проведения расследования

1. Тергеп-тексеру жүргізудің негізі ________________________________
2. Тергеп-тексеру жүргізетін бақылау және қадағалау органы__________
3. Тартылған сарапшылар (деректерді пайдалануға келісім)____________
4. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімі__________________________________
5. Тергеп-тексеру жүргізілген жеке және (немесе) заңды тұлғалар_______
6. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
нормативтік құқықтық актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарының
себептері мен сипаты _______________________________
7. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы .
нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуға жол берген жеке және (немесе)
.заңды тұлғалар______________________________________
8. Қабылданған шаралар__________________________________________

1. Основание проведения расследования ____________________________
2. Орган контроля и надзора, проводивший расследование_____________
3. Привлеченные эксперты (согласие на использование данных)
_______________________________________________________________
4. Сроки проведения расследования________________________________
5. Физические и (или) юридические лица, в отношении которых проводилось
расследование __________________________________________________
6. Причины и характер выявленных нарушений требований нормативных
правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
_______________________________________________________________
7. Физические и (или) юридические лица, допустившие нарушение требований
нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения __________________________________________
8. Принятые меры _______________________________________________