Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2024 жылғы 17 қазандағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 қазанда № 35275 болып тіркелді
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 10-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
А. Жамауов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 17 қазандағы
№ 374 бұйрығымен
бекітілген
Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғыртуға кредиттеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2024 года № 35275
В соответствии с подпунктом 10-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
А. Жамауов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 октября 2024 года № 374
Правила кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", и определяют порядок кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік кредитті нысаналы пайдалануға мониторинг жүргізу және нәтижелерді бағалау бойынша ақпараттық жүйе – бюджеттік кредитті нысаналы пайдалануға мониторинг жүргізу және нәтижелерді бағалау бойынша ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) әлеуетті соңғы қарыз алушы – табиғи монополия субъектісі, қарыз алушыдан бюджеттік кредит алуға үміткер коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компания;
3) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі – электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган;
4) бюджеттік кредит – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарында тиісті бюджеттерден кредиторлар беретін ақша;
5) жұмыс тобы – сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қорытындысы негізінде коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жобаларына бюджеттік кредит беру бойынша ұсынымдарды әзірлеу жөніндегі консультациялық-кеңесші орган;
6) инвестициялық жоба – коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуға, реконструкциялауға және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
7) кредиттік өтінім – коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеуге бағытталған құжаттар жиынтығы;
8) кредиттік шарт –кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен қарыз алушы арасында жасалған бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу кезінде тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін шарт;
9) кредитор – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
10) қарыз алушы – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары;
11) мемлекеттің электр энергетика саласындағы әлеуметтік саясаты – электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жобаларын іске асыру есебінен халықтың тіршілігін қамтамасыз етуге және өмір сүру деңгейі мен сапасын жақсартуға бағытталған шаралар мен іс-шаралар жиынтығы;
12) өңірлік электр желілік компания – энергия өндіруші ұйыммен және (немесе) ұлттық электр желісімен тікелей технологиялық байланысы бар, кернеуі төрт сыныптан (220, 110, 35, 20, 10 (6), 0,4 киловольт) кем емес электр берудің кабельдік немесе әуе желілерін иеленетін, өңірлік деңгейдегі электр желілерін пайдаланатын және кемінде 10 000 қосылған тұтынушысы бар энергия беруші ұйым;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система по мониторингу целевого использования и оценки результатов бюджетного кредита – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач по мониторингу целевого использования и оценки результатов бюджетного кредита;
2) потенциальный конечный заемщик – субъект естественной монополии, региональная электросетевая компания, находящийся в коммунальной собственности, претендующий на получение бюджетного кредита от заемщика;
3) администратор бюджетной программы – уполномоченный орган в области электроэнергетики;
4) бюджетный кредит – деньги, предоставляемые кредиторами из соответствующих бюджетов на условиях срочности, платности, возвратности и обеспеченности;
5) рабочая группа – консультативно-совещательный орган по выработке рекомендаций по предоставлению бюджетного кредита для проектов строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, на основании заключения поверенного (агента);
6) инвестиционный проект – совокупность мероприятий, направленных на строительство, реконструкцию и модернизацию электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
7) кредитная заявка – совокупность документов, направленных на кредитование строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
8) кредитный договор – договор, заключенный между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком, устанавливающее правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашения бюджетного кредита;
9) кредитор – центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
10) заемщик – местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы;
11) социальная политика государства в отрасли электроэнергетики – совокупность мер и мероприятий, направленных на жизнеобеспечение населения и улучшение уровня и качества жизни за счет реализации проектов строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей;
12) региональная электросетевая компания – энергопередающая организация, имеющая непосредственную технологическую связь с энергопроизводящей организацией и (или) национальной электрической сетью, владеющая кабельными или воздушными линиями электропередачи не менее четырех классов напряжения (220, 110, 35, 20, 10 (6), 0,4 киловольт), эксплуатирующая электрические сети регионального уровня и имеющая не менее 10 000 присоединенных потребителей;

13) сенім білдірілген өкіл (агент) – конкурстық негізде айқындалған және әкімшімен немесе ол уәкілдік берген құрылымдық бөлімшемен шарт жасасқан жеке және (немесе) заңды тұлға;
14) соңғы қарыз алушы – табиғи монополия субъектісі, қарыз алушыдан бюджеттік кредит алатын коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компания;
15) электр желілері – электр энергиясын беруге арналған кіші станциялардың, тарату құрылғыларының және оларды жалғайтын электр беру желілерінің жиынтығы;
16) электр энергиясын беру – электр желілері бойынша электр энергиясын беруге және (немесе) таратуға бағытталған технологиялық байланысты әрекеттер.
3. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі кредиттік өтінімдерді іріктеу үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қоғамдық кеңесінің, аккредиттелген жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерін қоса алғанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің құрылымдық бөлімшелерінің, мүдделі мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың өкілдерінен тұратын, құрамында кемінде 7 (жеті) адам бар жұмыс тобын құрады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің басшысы жұмыс тобының төрағасы болып табылады.
Жұмыс тобының хатшысы бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметкерлері қатарынан айқындалады. Жұмыс тобының хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
Жұмыс тобының хатшысы жұмыс тобының отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісу бойынша отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын белгілейді, жұмыс тобының мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, жұмыс тобының мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.
Жұмыс тобының отырысы, егер оған оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Жұмыс тобының мүшесі, егер оның тікелей немесе жанама мүдделілігі болса, отырысқа қатыспайды және бас тартуға жатады (өздігінен бас тартады).
Жұмыс тобы мүшесінің өздігінен бас тартуы (бас тартуы) туралы шешімді жұмыс тобы оның отырыстарға қатысып отырған мүшелерінің көпшілік даусымен жазбаша нысанда қабылдайды және жұмыс тобының мүшелері қатысып отырғанда жария етеді.
2-тарау. Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу тәртібі
4. Бюджеттік кредиттеу кейін оны соңғы қарыз алушыға бере отырып, қарыз алушыға бюджеттік кредит беру жолымен жүзеге асырылады.
5. Бюджеттік кредиттеу процесінде:
1) кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен қарыз алушының;

13) поверенный (агент) – физическое и (или) юридическое лицо, определенное на конкурсной основе и заключившее договор поручения с администратором или уполномоченным им структурным подразделением;
14) конечный заемщик – субъект естественной монополии, региональная электросетевая компания, находящаяся в коммунальной собственности, получающий бюджетный кредит от заемщика;
15) электрические сети – совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередачи, предназначенных для передачи электрической энергии;
16) передача электрической энергии – технологически связанные действия, направленные на передачу и (или) распределение электрической энергии по электрическим сетям;
3. Для отбора кредитных заявок администратор бюджетной программы создает рабочую группу из представителей структурных подразделений администратора бюджетной программы, заинтересованных государственных органов и иных организаций, включая представителей общественного совета администратора бюджетной программы, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства в составе не менее 7 (семь) человек.
Председателем рабочей группы является руководитель администратора бюджетной программы.
Секретарь рабочей группы определяется из числа сотрудников администратора бюджетной программы. Секретарь рабочей группы не является ее членом.
Секретарь рабочей группы, осуществляет организацию заседания рабочей граппы, по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов рабочей группы о предстоящем заседании, предоставляет членам рабочей группы материалы, необходимые для проведения заседания.
Заседание рабочей группы считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа ее членов.
Член рабочей группы не участвует в заседании, если у него имеется прямая или косвенная заинтересованность и подлежит отводу (самоотводу).
Решение о самоотводе (отводе) члена рабочей группы принимается рабочей группой в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена рабочей группы.
Глава 2. Порядок кредитования строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности
4. Бюджетное кредитование осуществляется путем предоставления бюджетного кредита заемщику с последующим предоставлением его конечному заемщику.
5. В процессе бюджетного кредитования заключаются кредитные договоры между:
1) кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком;

2) қарыз алушы мен соңғы қарыз алушының арасында кредиттік шарттар жасалады.
6. Бюджеттік кредит қарыз алушыға онда бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің алдында берешектер болмаған кезде беріледі.
7. Қарыз алушы бюджеттік кредиттің қаражатын тек бюджеттік бағдарламада және кредиттік шартта көзделген мақсаттарға пайдаланады.
8. Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын жабуына, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің) көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге берілмейді.
9. Бюджеттік кредиттер мынадай критерийлер сақталған кезде беріледі:
1) іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
2) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
3) қарыз алушының кредиттік қабілеттілігі.
10. Қарыз алушы кредиттік шарттың бюджеттік кредит алатын тарапы болып табылады, оған кредиттік шартқа сәйкес негізгі қарызды өтеу және сыйақы, сондай-ақ бюджетке басқа да төлемдер төлеу жөніндегі міндеттеме жүктеледі.
11. Бюджеттік кредиттің негізгі шарттары кредитормен белгіленеді, және мынаны қамтиды:
1) берудің мақсаты (осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес);
2) жұмыс тобының оң шешімімен айқындалған мөлшері;
3) валютасы;
4) мерзімі.
Қарыз алушы бюджеттік кредит алатын, пайдаланатын, оған қызмет көрсететін және оны өтейтін уақыт кезеңі бюджеттік кредиттің мерзімі болып табылады. Бюджеттік кредиттің мерзімі бюджеттік кредиттің қаражатын кредитордың шотынан аударған күннен бастап есептеледі;
5) игеру кезеңі – бюджеттік кредиттің берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыру үшін қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалана алатын уақыт кезеңі;
6) сыйақы мөлшерлемесі.
Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін қарыз алушы жүзеге асыратын төлем сыйақы болып табылады. Жылдық пайыздар түрінде көрсетілетін сыйақы шамасы сыйақы мөлшерлемесі болып табылады.
12. Кредиттік шартқа мынадай қосымша талаптар енгізіледі:
1) бюджеттік кредит беру (қарыз алушының төлем құжаттарына ақы төлеу немесе бір мерзімде не аудару графигіне сәйкес бөліп-бөліп немесе қарыз алушының тиісті құжаттар беруіне қарай қарыз алушының банк шотына аудару) тәсілдері;
2) бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі төлемдердің мерзімдерін, кезеңділігін белгілейтін бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету графигі;
3) соңғы қарыз алушының инвестициялық жобаны іске асыруға, инвестициялық жобаны қаржыландыруға және соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізу үшін сенім білдірілген өкілге (агентке) уақтылы ақпарат ұсынуы;

2) заемщиком и конечным заемщиком.
6. Бюджетный кредит предоставляется заемщику при условии отсутствия у него просроченной задолженности перед вышестоящими бюджетами по ранее полученным бюджетным кредитам.
7. Заемщик использует средства бюджетного кредита на цели, предусмотренные бюджетной программой и кредитным договором.
8. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенному (агенту).
9. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении следующих критериев:
1) экономической и социальной эффективности реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
2) окупаемости мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
3) кредитоспособности заемщика.
10. Заемщиком является сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в бюджет в соответствии с кредитным договором.
11. Основные условия бюджетного кредита устанавливаются кредитором, и включают следующее:
1) цель предоставления (в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил);
2) размер, определенный положительным решением рабочей группы;
3) валюта;
4) срок.
Сроком бюджетного кредита является период времени, в течение которого заемщик получает, использует, обслуживает и погашает бюджетный кредит. Срок бюджетного кредита исчисляется со дня перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора;
5) период освоения – период времени, в течение которого заемщик использует бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита;
6) ставка вознаграждения.
Вознаграждением является плата, осуществляемая заемщиком за использование бюджетного кредита. Ставкой вознаграждения является величина вознаграждения, выражаемая в процентах годовых.
12. В кредитный договор включаются следующие дополнительные условия:
1) способ предоставления бюджетного кредита (оплата платежных документов заемщика или перечисление на счет заемщика единовременно либо по частям согласно графику перечисления);
2) график погашения и обслуживания бюджетного кредита, который устанавливает сроки, периодичность платежей по погашению и обслуживанию бюджетного кредита;
3) своевременное предоставление конечным заемщиком информации поверенному (агенту) для проведения мониторинга реализации инвестиционного проекта, финансирования иннвестиционного проекта и финансового состояния конечного заемщика;

4) әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер, оның ішінде жұмыс орындарын (уақытша және тұрақты) құруды, желілердегі тозуды, авариялықты, ысырапты азайтуды және тұтынушылардың дебиторлық берешегін қысқарту.
Кредиттік шартта кредит мерзімінің ұзақтығының үштен бірінен аспайтын жеңілдік кезеңін беру көзделеді.
Жеңілдік кезеңі – бюджеттік кредит мерзімінің құрамына кіретін уақыт кезеңі, бұл кезеңде қарыз алушы кредитті өтеуді жүзеге асырмайды;
3) осы Қағидалардың 24, 25, 26, 27 және 28-тармақтарына сәйкес бюджеттік кредит бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету тәсілін айқындайтын талаптар да енгізіледі.
137. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, кредитор мен қарыз алушының арасында кредиттік шарт жасалғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қарыз алушы мен соңғы қарыз алушының арасында кредиттік шарт жасалады.
148. Қарыз алушы оған кредитор айқындаған шарттармен беретін бюджеттік кредитті соңғы алушы соңғы қарыз алушы болып табылады.
15. Соңғы қарыз алушы бюджеттік кредиттің қаражатын коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуға, реконструкциялауға және жаңғыртуға пайдаланады.
16. Соңғы қарыз алушыға бюджеттік кредит беру соңғы қарыз алушыға кредит берудің мынадай негізгі шарттарына сәйкес жүзеге асырылады:
1) кредиттік өтінімдерді іріктеуді сенім білдірілген өкіл (агент) дайындаған қорытындының негізінде, сондай-ақ бюджеттік кредиттеу критерийлеріне сәйкес жұмыс тобы жүзеге асырады;
2) соңғы қарыз алушыны айқындау жұмыс тобының алдын ала шешімі негізінде жүзеге асырылады;
3) бюджеттік кредит осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген мақсаттарға беріледі;
4) бюджеттік кредит бойынша міндеттемелерді орындау қамтамасыз етіледі;
5) кредит беру мерзімі 20 (жиырма) жылға белгіленеді;
6) сыйақы мөлшерлемесі жылына 0,01% мөлшерінде белгіленеді;
7) бірыңғай техникалық саясатты қолданады, оның ішінде энергия тиімділігіне және энергия үнемдеуге бағдарланған жаңа қазіргі заманғы және инновациялық технологияларды енгізеді, сондай-ақ коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде жабдықтардың қызмет ету мерзімін ұзартатын технологияларды аспаптандырады және қолданады;
8) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде отандық тауар өндірушілерді тарту;
9) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде соңғы тұтынушылар үшін көрсетілетін қызметтердің, цифрлық экономика құралдарының сапасын жақсарту, басқарушы компаниялардың корпоративтік басқаруын жақсарту, мәдениетті дамыту және смарт құрылғыларды пайдалану ретінде бизнес-процестерді оңтайландыру және ашықтығы үшін энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеу және интеллектуалды жүйелерді енгізу жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;

4) социально-экономические показатели, в том числе создание рабочих мест (временных и постоянных), снижение износа, аварийности на сетях, потерь и информация по дебиторской задолженности от потребителей.
В кредитном договоре предусматривается предоставление льготного периода продолжительностью, не превышающей одной трети продолжительности срока кредита.
Льготный период – период времени, входящий в состав срока бюджетного кредита, в течение которого заемщиком не осуществляется погашение кредита;
3) способ обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту, согласно пунктам 24, 25, 26, 27 и 28 настоящих Правил.
13. После заключения кредитного договора между администратором бюджетной программы, кредитором и заемщиком, в течение 30 (тридцати) календарных дней заключается кредитный договор между заемщиком и конечным заемщиком.
14. Конечным заемщиком является конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему заемщиком на условиях, определенных кредитором.
15. Конечный заемщик использует средства бюджетного кредита на строительство, реконструкцию и электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности.
16. Предоставление бюджетного кредита конечному заемщику осуществляется в соответствии со следующими основными условиями кредитования конечного заемщика:
1) отбор кредитных заявок осуществляется рабочей группой на основании заключения, подготовленного поверенным (агентом), а также в соответствии с критериями бюджетного кредитования;
2) определение конечного заемщика осуществляется на основе предварительного решения рабочей группы;
3) бюджетный кредит предоставляется на цели, предусмотренные в пункте 19 настоящих Правил;
4) обеспечение исполнения обязательств по бюджетному кредиту;
5) установление срока кредитования на 20 (двадцать) лет;
6) установление ставки вознаграждения в размере 0,01% годовых;
7) применение единой технической политики, в том числе, внедрение новых современных и инновационных технологий, ориентированных на энергоэффективность и энергосбережение, а также приборизация и применение технологии, продлевающие срок службы оборудования при строительстве, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
8) привлечение отечественных товаропроизводителей при строительстве, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности.
9) проведения мероприятий по энергоэффективности, ресурсосбережению и внедрению интеллектуальных систем для оптимизации и прозрачности бизнес-процессов в качестве улучшения качества предоставляемых услуг, инструментов цифровой экономики, улучшение корпоративного управления управляющих компаний, развития культуры и использования смарт устройств для конечных потребителей при строительстве, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;

10) кредиттік шарт теңгеде жасалады;
11) соңғы қарыз алушының қарыз алушы мен соңғы қарыз алушының арасында жасалған кредиттік шарттың талаптарын сақтауы;
12) құжаттарды осы Қағидалардың 35, 36, 37, 38 және 39-тармақтарында көзделген тәртіппен сенім білдірілген өкілмен (агентпен) келісу;
13) электрмен жабдықтау жүйелері есепке алу аспаптарымен қамтамасыз ету;
14) ескі желілерді реконструкциялауға басымдық беру;
15) автоматтандыруды, аспаптандыруды және жаңа технологияларды қолдану;
16) соңғы қарыз алушының кредит қабілеттілігі.
17. Бюджеттік кредиттер осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген критерийлер сақталған кезде беріледі.
18. Жұмыс тобы бюджеттік кредиттеудің орындылығын мыналардың негізінде айқындайды:
1) сенім білдірілген өкілдің (агенттің) инвестициялық жобаның жалпы құнына бюджеттік кредит беру мүмкіндігі туралы қорытындысы;
2) осы Қағидалардың 40 және 45-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
19. Сенім білдірілген өкіл (агент) осы Қағидалардың 40 және 45-тармақтарында көрсетілген құжаттарды осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген критерийлерге сәйкестігі тұрғысынан қарауды жүзеге асырады.
20. Бюджеттік кредиттеу арқылы іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі деп бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыруға жоспарланып отырған инвестициялық жобаның есептеулерімен расталған дәлелдемелерің, әлеуметтік-экономикалық тиімділігінің болуы түсініледі.
21. Бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы деп есептеулерімен расталған дәлелдемелерің болуы, бюджеттік кредиттің қайтарымдылығы (негізгі қарызды, сыйақыны, тұрақсыздық айыбын қоса алғанда) түсініледі.
22. Бюджеттік кредиттің қайтарымдылығын бағалау соңғы қарыз алушы ұсынатын инвестициялық жобаның қаржылық моделінің және осы Қағидалардың 40 45-тармақтарында көрсетілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
23. Соңғы қарыз алушының төлем қабілеттілігі (кредиттік қабілеттілігі) – соңғы қарыз алушының жоспарлы кезеңде де қаржылық жай-күйін талдауды ескере отырып, оның бюджеттік кредитті қайтару мүмкіндігі.
Қаржылық жай-күйін бағалау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қаржылық есептілікті, әлеуетті соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйін балдық бағалау және өзге де қолайлы ақпаратты талдау негізінде жүргізіледі.
Соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйін бағалаудың нәтижелері осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес құжаттар топтамасының құрамында жұмыс тобының қарауына енгізіледі.
24. Бюджеттік кредит жөніндегі міндеттемелердің орындалуы кепілмен, кепілдікпен, кепілгерлікпен немесе Қазақстан РеспубликасыАзаматтық кодексінің 292-бабымен немесе шартта көзделген басқа да тәсілдермен қамтамасыз етіледі.
Соңғы қарыз алушыменкепіл түріндегі қамтамасыз ету таңдалған кезде кепіл заты ретінде мыналар ұсынылады:

10) кредитный договор заключается в тенге;
11) соблюдение конечным заемщиком условий кредитного договора, заключенного между заемщиком и конечным заемщиком;
12) согласование с поверенным (агентом) документов в порядке, предусмотренном пунктами 35, 36, 37, 38 и 39 настоящих Правил;
13) обеспеченность приборами учета, в системах электроснабжения;
14) приоритетность реконструкции ветхих сетей;
15) применение автоматизации, приборизации и новых технологий;
16) кредитоспособности конечного заемщика
17. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении критериев, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
18. Целесообразность бюджетного кредитования определяется рабочей группой на основании:
1) заключения поверенного (агента) о возможности выдачи бюджетного кредита на общую стоимость инвестиционного проекта;
2) документов, указанных в пунктах 40 и 45 настоящих Правил.
19. Рассмотрение поверенным (агентом) пакета документов, перечисленных в пунктах 40 и 45 настоящих Правил, осуществляется на предмет соответствия их критериям, указанным в пункте 9 настоящих Правил.
20. Под экономической и социальной эффективностью реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования понимается наличие доказательств, подтвержденных расчетами, социально-экономической эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации посредством бюджетного кредитования.
21. Под окупаемостью мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита, понимается наличие доказательств, подтвержденных расчетами, возвратности бюджетного кредита (включая основной долг, вознаграждение, неустойки).
22. Оценка возвратности бюджетного кредита проводится на основании представляемых конечными заемщиками финансовой модели инвестиционного проекта и документов, перечисленных в пунктах 40 и 45 настоящих Правил.
23. Платежеспособность (кредитоспособность) конечного заемщика – возможность возврата конечным заемщиком бюджетного кредита с учетом анализа его финансового состояния, в том числе в плановом периоде.
Оценка финансового состояния проводится на основании анализа финансовой отчетности, бальной оценки финансового состояния потенциального конечного заемщика и иной приемлемой информации согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Результаты оценки финансового состояния конечного заемщика выносятся на рассмотрение рабочей группы в составе пакета документов согласно пункту 45 настоящих Правил.
24. Исполнение обязательств по бюджетному кредиту обеспечивается залогом, гарантией, поручительством или другими способами, предусмотренными статьей 292 Гражданского кодекса Республики Казахстан или договором.
При применении конечным заемщиком способа обеспечения в виде залога, в качестве предмета залога предоставляется следующее:

1) бюджеттік кредит коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін реконструкциялауға және жаңғыртуға берілген кезде – соңғы қарыз алушының реконструкцияланған және жаңғыртылған жылжымайтын мүлігі;
2) бюджеттік кредит коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуға берілген кезде – жаңа объект.
25. Соңғы қарыз алушының кепіл зат ретінде ұсынған реконструкцияланатын немесе жаңғыртылатын жылжымайтын мүлігі қандай да бір ауыртпалықтан бос болуға тиіс.
26. Кепіл затын ауыстыруға және (немесе) иеліктен шығаруға, бір кепіл затқа бірнеше қарызды ұсынуға рұқсат етілмейді.
Банкрот болған, қайта тіркелген және (немесе) қайта ұйымдастырылған кезде бюджеттік кредит алған ұйым сенім білдірілген өкілге (агентке) хабарлайды.
27. Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді соңғы қарыз алушы жүргізеді.
29. Кредиттік өтінім түскенге дейін:
1) қарыз алушы:
осы Қағидаларға сәйкес әлеуетті соңғы қарыз алушыға қойылатын талаптарды түсіндіреді;
кредиттік өтінім беру үшін қажет мерзімдер мен құжаттардың тізбесі туралы қарыз алушының ресми интернет-ресурсында ақпарат орналастырады;
өтінімдерді қарау тәртібін түсіндіреді,
бюджеттік кредиттеу шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған кезде соңғы қарыз алушының жауапкершілігі мен ықтимал тәуекелдері туралы түсіндірме береді;
ұсынылған ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етеді;
әлеуетті соңғы қарыз алушыда туындаған мәселелер бойынша консультация береді.
30. Инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қалыптастыру үшін, әлеуетті соңғы қарыз алушы іске асыру қажеттілігін және басымдылығын негіздей отырып, алдағы 3 (үш) жылға арналған инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қарыз алушыға жолдайды.
31. Алдын ала іріктеу жүргізу үшін, қарыз алушы инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесін қалыптастырады және сенім білдірілген өкілге (агентке) жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 (бірінші) наурызына дейінгі мерзімде жолдайды.
32. Сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушы ұсынған инвестициялық жобалардың тізбесіне 10 (он) жұмыс күні ішінде мынадай критерийлер бойынша алдын ала іріктеуді жүзеге асырады:
1) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерінің авариялығы;

1) реконструированное и модернизированное недвижимое имущество конечного заемщика, при направлении средств бюджетного кредита на реконструкцию и модернизацию электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
2) новый объект, при направлении средств бюджетного кредита на строительство электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности.
25. Реконструируемое или модернизируемое недвижимое имущество конечного заемщика, предоставляемое в качестве предмета залога, должно быть свободным от каких-либо обременений.
26. Не допускается замена и (или) отчуждение предмета залога, предоставление нескольких бюджетных кредитов под один предмет залога.
При банкротстве, перерегистрации и (или) реорганизации, организация, получившая бюджетный кредит, уведомляет поверенного (агента).
27. Оценка обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту осуществляется в соответствии со статьей 2 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
28. Оплата услуг по оценке обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту производится конечным заемщиком.
29. До поступления кредитных заявок:
1) заемщик:
разъясняет требования, предъявляемые к потенциальным конечным заемщикам, согласно настоящим Правилам;
размещает информацию о сроках и перечне документов, необходимых для предоставления бюджетной заявки на официальном интернет-ресурсе заемщика;
разъясняет порядок рассмотрения заявок;
дает разъяснения об ответственности и возможных рисках конечного заемщика при невыполнении его обязательств по договору бюджетного кредитования;
обеспечивает конфиденциальность предоставленной информации;
консультирует потенциального конечного заемщика по возникшим у него вопросам.
30. Для формирования предварительного перечня инвестиционных проектов, потенциальный конечный заемщик, предоставляет заемщику перечень инвестиционных проектов на предстоящие 3 (три) года с обоснованием необходимости реализации и приоритетности.
31. Для проведения предварительного отбора, заемщик формирует предварительный перечень инвестиционных проектов, и направляет поверенному (агенту) в срок до 1 (первого) марта года, предшествующего планируемому.
32. Поверенный (агент) в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет предварительный отбор перечня инвестиционных проектов, представленных заемщиком по следующим критериям:
1) аварийность электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;

2) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерінің оның жалпы санына пайыздық қатысы бойынша тозуы;
3) әлеуметтік-экономикалық маңыздылығы, оның ішінде электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызмет санын тұтынушылардың санына, жаңа электр желілерін салған кезде іске қосылатын объектілердің санына, құрылатын тұрақты жұмыс орындарының санына жақсарту;
4) көрсеткіштерді қашықтықтан беру функциясы бар электр желілерінде есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етілуі.
Сенім білдірілген өкіл (агент) инвестициялық жобаларды алдын ала іріктеудің нәтижелері туралы алдын ала іріктеу кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісін және қарыз алушыны жазбаша хабардар етедіды.
33. Қарыз алушы сенім білдірілген өкілден (агенттен) жазбаша хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде әлеуетті соңғы қарыз алушыға инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесі бойынша іріктеудің нәтижелері туралы хабардар етеді.
34. Іріктелген инвестициялық жобалардың алдын ала тізбесі бойынша әлеуетті соңғы қарыз алушы жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге техникалық ерекшеліктің жобасын әзірлейді.
35. Бюджеттік кредит есебінен қаржыландырылатын әрбір лот бойынша конкурстық рәсімдер бюджетінің жалпы құны елу миллион теңгеден асқан кезде әлеуетті соңғы қарыз алушы жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейтін жеткізушіні таңдаған кезде осы Қағидаларға сәйкес сенім білдірілген өкілмен (агентпен) конкурстық құжаттама шеңберінде әзірленетін техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келіседі.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейтін жеткізушіні таңдау бойынша конкурстық құжаттама шеңберінде техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуді сенім білдірілген өкіл (агент) техникалық ерекшелік (тапсырма) келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейтін жеткізушіні таңдау бойынша конкурстық құжаттама шеңберінде әлеуетті соңғы қарыз алушы әзірлеген техникалық ерекшелік (оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің талап етілетін функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамалары) елді мекеннің бекітілген бас жоспарына және әлеуметтік-экономикалық дамытудың кешенді жоспарына сәйкес әзірленуге тиіс.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейтін жеткізушіні таңдау бойынша конкурстық құжаттама шеңберінде әзірленген техникалық ерекшеліктің (тапсырманың) жобалау-сметалық құжаттамада қабылданған техникалық-технологиялық шешімдерге сәйкес келмеуі сенім білдірілген өкіл (агент) тарапынан келісуден бас тартуға негіз болып табылады.

2) износ электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, в процентном соотношении от общего количества;
3) социально-экономическую значимость, в том числе улучшение количества предоставляемой услуги по передаче электрической энергии на количество потребителей, количество подключаемых объектов при строительстве новых электрических сетей, количество создаваемых постоянных рабочих мест;
4) обеспеченность приборами учета, на электрических сетях с функцией дистанционной передачи показаний.
Поверенный (агент) в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляет администратора бюджетной программы и заемщика о результатах предварительного отбора инвестиционных проектов.
33. Заемщик после получения от поверенного (агента) письменного уведомления в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет потенциального конечного заемщика о результатах отбора по предварительному перечню инвестиционных проектов.
34. По отобранным инвестиционным проектам предварительного перечня потенциальный конечный заемщик разрабатывает проект технической спецификации на разработку проектно-сметной документации.
35. При превышении стоимости бюджета конкурсных процедур по каждому лоту, финансируемого за счет бюджетного кредита, пятидесяти миллионов тенге, потенциальный конечный заемщик при выборе поставщика разработки проектно-сметной документации, в соответствии с настоящими Правилами, согласовывает с поверенным (агентом) техническую спецификацию (задание), разрабатываемую в рамках конкурсной документации.
Согласование технической спецификации (задания) в рамках конкурсной документации по выбору поставщика на разработку проектно-сметной документации осуществляется поверенным (агентом) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления технической спецификации (задания).
Техническая спецификация (в том числе требуемые функциональные, технические и качественные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг), разработанная потенциальным конечным заемщиком в рамках конкурсной документации по выбору поставщика разработки проектно-сметной документации должна разрабатываться в соответствии с утвержденным генеральным планом населенного пункта и комплексным планом социально-экономического развития.
Несоответствие технической спецификации (задания), разработанной в рамках конкурсной документации по выбору поставщика разработки проектно-сметной документации, технико-технологическим решениям, принятым в проектно-сметной документации, является основанием для отказа в согласовании со стороны поверенного (агента).

36. Сенім білдірілген өкіл (агент) әлеуетті соңғы қарыз алушыға келісу немесе келісуден бас тарту туралы шешімнің бір данасын жіберу арқылы оған техникалық ерекшелікті (тапсырманы) қараудың нәтижелері туралы жазбаша хабарлайды.
37. Техникалық ерекшелік (тапсырма) техникалық-экономикалық негіздемеге (бұдан әрі – ТЭН) және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес келмегендіктен оны келісуден бас тартылған кезде әлеуетті соңғы қарыз алушы тиісті шешім алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық ерекшелікті (тапсырманы) пысықтайды және сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қарауына қайтадан енгізеді.
38. Осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісу рәсімін сақтамау бюджеттік кредит беруден бас тартуға негіз болып табылады.
39. Әлеуетті соңғы қарыз алушы немесе қарыз алушы мемлекеттік сараптаманың қорытындысын алғанға дейін сенім білдірілген өкілмен (агентпен) технологиялардың, материалдар мен жабдықтардың бірыңғай техникалық саясатқа, автоматтандыруға, цифрландыруға, көрсеткіштерді қашықтықтан беру функциясы бар электр желілерінде есепке алу аспаптарына және электр желілерінің қызмет ету мерзімін ұзартуға арналған қазіргі заманғы жабдыққа сәйкестігі тұрғысынан жобалау-сметалық құжаттаманы келіседі.
Жобалау-сметалық құжаттамадағы барлық өзгерістер мен ауытқуларды соңғы қарыз алушы немесе қарыз алушы сенім білдірілген өкілмен (агентпен) алдын ала келісу бойынша жүзеге асырады.
40. Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін әлеуетті соңғы қарыз алушы кредиттік өтінім қалыптастырады және қарыз алушыға қажетті құжаттар топтамасын береді. Кредиттік өтінім мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бюджеттік кредит алуға арналған құжаттарды қоса бере отырып, бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған титулдық бланкiдегі iлеспе хат;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобаның паспорты;
3) мемлекеттік сараптаманың қорытындысы және ресурстық смета;
4) электр желілерінің схемасы және (немесе) электр желілері бойынша инвестициялардың негіздемесі;
5) бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған әлеуетті соңғы қарыз алушының соңғы үш жылдағы қаржылық есептілігі, сондай-ақ қаржылық есептіліктің түсіндірме жазбалары.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – "Аудиторлық қызмет туралы" заң) сәйкес міндетті аудитке жататын соңғы қарыз алушы аудиттелген қаржылық есептілік ұсынылады. Қаржылық есептілік "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарда қаржылық қатысуы туралы ақпарат, баланс валютасында 10 % және одан да астам баланс баптарының егжей-тегжейлі таратып жазылуы қоса беріле отырып ұсынылады;

36. Поверенный (агент) письменно уведомляет потенциального конечного заемщика о результатах рассмотрения технической спецификации (задания) посредством направления ему одного экземпляра решения о согласовании или отказе в согласовании.
37. При отказе в согласовании технической спецификации (задания) по причине несоответствия ее технико-экономическому обоснованию (далее – ТЭО) и (или) проектно-сметной документации потенциальный конечный заемщик в течение 3 (трех) рабочих дней, с даты получения соответствующего решения дорабатывает техническую спецификацию (задание) и вносит ее на рассмотрение поверенного (агента) повторно.
38. Несоблюдение процедуры согласования технической спецификации (задания) в порядке, определенном настоящими Правилами, является основанием для отказа в предоставлении бюджетного кредита.
39. Потенциальный конечный заемщик или заемщик до получения заключения государственной экспертизы согласовывает с поверенным (агентом) проектно-сметную документацию на предмет соответствия технологий, материалов и оборудования единой технической политике, автоматизации, цифровизации, приборов учета на электрических сетях с функцией дистанционной передачи показаний и современного оборудование для продления срока службы электрических сетей.
Все изменения и отклонения в проектно-сметной документации конечный заемщик или заемщик осуществляет по предварительному согласию с поверенным (агентом).
40. Для осуществления мероприятий по строительству, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, потенциальный конечный заемщик формирует кредитную заявку и передает заемщику пакет необходимых документов. Кредитная заявка содержит следующие документы:
1) сопроводительное письмо на титульном бланке за подписью первого руководителя либо лица его замещающего с приложением документов на получение бюджетного кредита;
2) паспорт инвестиционного проекта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заключение государственной экспертизы и ресурсную смету;
4) схему электрических сетей и (или) обоснование инвестиций по электрическим сетям;
5) финансовую отчетность потенциального конечного заемщика за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, а также пояснительные записки финансовой отчетности.
Потенциальный конечный заемщик, подлежащий обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" (далее – Закон "Об аудиторской деятельности"), представляет аудированную финансовую отчетность. Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровки статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;

6) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы бірлескен бұйрығының көшірмесі;
7) "Бухгалтерлік балансты", "Кірістер мен шығындар туралы есепті", "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті (тікелей немесе жанама тәсілдер)" қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларының нысандары бойынша жасалған әлеуетті соңғы қарыз алушының қаржылық көрсеткіштерінің болжамы бар қаржылық модель;
8) бюджеттік кредитті пайдалану кезінде энергия тиімділік пен энергия үнемдеудің экономикалық және әлеуметтік тиімділігінің есептеулермен расталған негіздеме;
9) өтінім берген сәтте мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын субсидия алушының берешегі бар (жоқ) екендiгi туралы мәлiмет;
10) электр энергиясын беру бойынша көрсетілген қызметтер үшін тұтынушылардан төлемдердің түсуі туралы ақпарат;
11) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салған, реконструкциялаған және жаңғыртқан кезде отандық тауар өндірушілерді тарту туралы ақпарат;
12) инвестициялық бағдарламаның жобасын ол бекітілгенге дейін техникалық саясат бөлігінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) келісу;
13) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерінің қызмет ету мерзімін ұзарту үшін жаңа технологияларды қолдану туралы ақпарат;
14) электр желілерінде көрсеткіштерді қашықтықтан беру функциясы бар есепке алу аспаптарының болуы туралы ақпарат.
41. Қарыз алушы бюджеттік кредит алуға арналған өтінімнің құжаттарын толықтығы мен дұрыстығы тұрғысынан тексереді, тіркейді және бюджеттік бағдарлама әкімшісіне осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес құжаттардың толық топтамасын жібереді.
42. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 3 (үш) жұмыс күні ішінде сенім білдірілген өкілге (агентке) қарыз алушы ұсынған құжаттар топтамасын қоса бере отырып, бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді қараудың қажеттілігі туралы хат жібереді.
43. Құжаттар топтамасымен бірге бюджеттік кредит алуға арналған өтінім келіп түскеннен кейін сенім білдірілген өкіл (агент) өтінімді тіркейді.
Өтінімге тіркелген күні және тіркеу нөмірі қойылады.
44. Сенім білдірілген өкіл (агент) құжаттарды ұсынылған ақпараттың анықтығы, толықтығы және дұрыстығы тұрғысынан тексереді.

6) копия совместного приказа об утверждении инвестиционной программы субъекта естественной монополии;
7) финансовая модель с прогнозом финансовых показателей потенциального конечного заемщика, составленная по формам Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938), включая "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках", "Отчет о движении денежных средств (прямой либо косвенный метод)".
8) обоснование, подтвержденное расчетами экономической и социальной эффективности, энергоэффективности и ресурсосбережения при использовании бюджетного кредита;
9) сведения о наличии (отсутствии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, получателя субсидии на момент подачи заявки;
10) информацию о поступлении платежей потребителей за услуги по передаче электрической энергии;
11) информацию о привлечении отечественных товаропроизводителей при строительстве, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
12) согласование с поверенным (агентом) проекта инвестиционной программы в части единой технической политики до ее утверждения;
13) информацию о применении новых технологий для продления срока службы электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
14) информацию о наличии приборов учета на электрических сетях с функцией дистанционной передачи показаний.
41. Заемщик проверяет на полноту и правильность заполнения документов заявки на получение бюджетного кредита, регистрирует и направляет администратору бюджетной программы полный пакет документов в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил.
42. Администратор бюджетной программы в течение 3 (трех) рабочих дней направляет поверенному (агенту) письмо о необходимости рассмотрения заявки на получение бюджетного кредита с приложением пакета документов, представленного заемщиком.
43. После поступления заявки на получение бюджетного кредита с пакетом документов поверенный (агент) регистрирует заявку.
На заявке проставляется дата регистрации и регистрационный номер.
44. Поверенный (агент) проверяет документы на достоверность, полноту и правильность представления информации.

45. Құжаттардың және өзге де растайтын көздерден (ресми статистика, мемлекеттік органдардың интернет-сайттары, өңірлерді дамытудың бекітілген жоспарлары) алынған ақпараттың негізінде сенім білдірілген өкіл (агент) бірінші басшының не оны алмастыратын адамның қолы қойылған, мөрмен расталған бюджеттік кредит беру мүмкіндігі туралы қорытынды жасайды.
Бюджеттік кредит беру мүмкіндігі туралы қорытынды мыналарды қамтиды:
1) инвестициялық жобаның экономикалық және әлеуметтік маңызын бағалау, оны іске асыру үшін бекітілген критерийлер (100 км үшін авариялар санын және желілердің тозуын төмендету, есепке алудың жетілмегендігімен байланысты коммерциялық, электр энергиясының ысырыптарын қысқарту, уақытша және тұрақты жұмыс орындарын құру) бойынша бюджеттік кредит алуға арналған өтінім ұсынылады;
2) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуға, реконструкциялауға және жаңғыртуға арналған жобалау алдындағы (ТЭН) және жобалау-сметалық құжаттаманы, жобалауға арналған техникалық тапсырманы сенім білдірілген өкілмен (агентпен) келісу туралы ақпарат;
3) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салған, реконструкциялаған және жаңғыртқан кезде отандық тауар өндірушілерді тарту туралы ақпарат;
4) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салған, реконструкциялаған және жаңғыртқан кезде соңғы тұтынушылардың энергия тиімділігі бойынша іс-шаралар өткізу туралы ақпарат;
5) мыналарды қамтитын өтемділік (қайтарымдылық), қамтамасыз етілу, ақылылық және мерзімділік критерийлері бойынша бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді бағалау:
өтінімнің бюджеттік қаражатты пайдаланудың нысаналы мақсатына сәйкестігінің нәтижелері;
кредиттеу мерзімінің бюджеттік кредиттер берудің қолданыстағы шарттарына сәйкестігінің нәтижелері);
кредит сомасы мен ол бойынша ұсынылған қамтамасыз ету сәйкестігінің нәтижелері. Бюджеттік кредиттің сомасы кепілдің құнын ескере отырып айқындалады және кепілдің құнынан асып кетпеуге тиіс;
әлеуетті соңғы қарыз алушының қаржы-шаруашылық қызметінің қорытындылары бойынша ұсынылған қаржылық есептілікті және болжамды қаржылық модельді ескере отырып, бюджеттік кредиттің өтемділігін (қайтарымдылығын) және ақылылығын тексеру нәтижелері;
6) электр энергиясын беру бойынша көрсетілген қызметтер үшін тұтынушылардан төлемдердің түсуі туралы ақпарат;
7) инвестициялық бағдарламаның жобасын ол бекітілгенге дейін келісу.
46. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді қарау және оны жұмыс тобының қарауына енгізу мерзімі бюджеттік кредит алуға арналған өтінім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.

45. На основе полученных документов и информации из иных подтвержденных источников (официальная статистика, интернет-сайты государственных органов, утвержденные планы развития регионов), поверенный (агент) составляет Заключение о возможности выдачи бюджетного кредита за подписью первого руководителя или лица, его замещающего, заверенной печатью.
Заключение о возможности выдачи бюджетного кредита содержит:
1) оценку экономической эффективности и социальной значимости инвестиционного проекта, на реализацию которого представлена заявка на получение бюджетного кредита, по утвержденным критериям (снижение количества аварий на 100 км и износа сетей, сокращение потерь электрической энергии, коммерческих потерь, связанных с несовершенством учета, создание временных и постоянных рабочих мест)
2) информацию о согласовании с поверенным (агентом) предпроектной документации (ТЭО) и проектно-сметной документации с заключением комплексной вневедомственной экспертизы, технического задания на проектирование строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
3) информацию о привлечении отечественных товаропроизводителей при строительстве, реконструкции и модернизации систем электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
4) информацию о проведении мероприятий:
по энергоэффективности конечных потребителей при строительстве, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности;
5) оценку заявки на получение бюджетного кредита по критериям окупаемости (возвратности) обеспеченности, платности и срочности, которые включают:
результаты соответствия заявки целевому назначению использования бюджетных средств;
результаты соответствия срока кредитования действующим условия выдачи бюджетных кредитов;
результаты соответствия суммы кредита и предлагаемого обеспечения по нему. Сумма бюджетного кредита определяется с учетом стоимости залога и не должна превышать стоимость залога;
результаты проверки окупаемости (возвратности) и платности бюджетного кредита по итогам финансово-хозяйственной деятельности потенциального конечного заемщика с учетом представленной финансовой отчетности и прогнозных финансовых моделей;
6) информацию о поступлении платежей потребителей за услуги по передаче электрической энергии;
7) согласование проекта инвестиционной программы до ее утверждения.
46. Срок рассмотрения заявки поверенным (агентом) на получение бюджетного кредита и вынесения ее на рассмотрение рабочей группы составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня регистрации заявки на получение бюджетного кредита.

47. Бюджеттік кредит алуға арналған өтінімді қарау мерзімі сенім білдірілген өкіл (агент) тиісті құжаттарды және ақпараттарды (түзетілген ескертулерді есепке алғанда) алған күнінен бастап қайта басталады, алған күні құжатқа жазылады.
48. Кепіл затының жай-күйіне, қайтарымдылығына немесе қажетті құжаттарға қатысты елеулі күмәнді жою үшін қарыз алушы 5 (бес) жұмыс күні ішінде қосымша ақпарат ұсынбаған кезде, сенім білдірілген өкіл (агент) келесі жұмыс күні қарыз алушыға құжаттардың топтамасын қайтарады.
49. Қарыз алушының және (немесе) әлеуетті соңғы қарыз алушының анықталған сәйкессіздіктерді жоюын ескере отырып, бюджеттік кредит алуға арналған өтінімнің қолданылу мерзімі ол берілген жылдың 15 (он бесінші) сәуірінде аяқталады.
50. Сенім білдірілген өкіл (агент) бюджеттік кредит алуға арналған өтінім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні өткеннен кейін келесі жұмыс күнінде жұмыс тобының хатшысына жұмыс тобының алдағы отырысының күн тәртібіне енгізу үшін инвестициялық жобаның жалпы құнына бюджеттік кредит беру мүмкіндігі (беруден бас тарту) туралы қорытынды ұсынады.
51. Жұмыс тобының алдын ала шешімін қабылдау және ресімдеу тәртібі осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады. Жұмыс тобы отырысының қорытындысы бойынша жұмыс тобы отырысының хаттамасы ресімделеді, оған жұмыс тобының барлық мүшелері қол қояды. Бұл ретте, жұмыс тобы отырысының хаттамасынан үзінді-көшірме жұмыс тобының төрағасы мен мүшелері хаттамаға қол қойған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей қалыптастырылады және оны жұмыс тобының хатшысы сенім білдірілген өкілге (агентке) береді.
52. Жұмыс тобы бюджеттік кредит беру туралы алдын ала шешім қабылдаған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушыға қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлайды.
Бюджеттік кредит беру туралы алдын ала шешім болғанда жұмыс тобының хаттамасында бюджеттік кредит берудің шарттарын (бюджеттік кредиттің сомасы, беру мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдік кезеңі, негізгі қарызды өтеу шарттары және сыйақы төлемдері, қамтамасыз ету түрі) көрсете отырып, оны беру туралы ұсыным көрсетіледі.
53. Қарыз алушы сенім білдірілген өкілден (агенттен) жұмыс тобының алдын ала бюджеттік кредитінің шешімі туралы хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде әлеуетті соңғы қарыз алушыға жұмыс тобының бюджеттік кредит беру мүмкіндігі туралы алдын ала шешімі туралы хабарламасын қоса бере отырып, жазбаша хабарлайды.
54. Жұмыс тобы бюджеттік кредит беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде сенім білдірілген өкіл (агент):

47. Срок рассмотрения заявки на получение бюджетного кредита возобновляется с даты получения поверенным (агентом) соответствующих документов и информации (с учетом устраненных замечаний), дата получения проставляется на документе.
48. При не предоставлении дополнительной информации заемщиком для устранения существенных сомнений касательно состояния предмета залога, возвратности или необходимых документов в течение 5 (пяти) рабочих дней, поверенный (агент) на следующий рабочий день возвращает пакет документов заемщику.
49. Срок действия заявки на получение бюджетного кредита с учетом устранения заемщиком и (или) потенциальным конечным заемщиком выявленных несоответствий заканчивается 15 (пятнадцатого) апреля года ее подачи.
50. Поверенный (агент), на следующий рабочий день по истечению 20 (двадцати) рабочих дней со дня регистрации заявки на получение бюджетного кредита предоставляет секретарю рабочей группы заключение о возможности (отказе) выдачи бюджетного кредита на общую стоимость инвестиционного проекта, для включения в повестку предстоящего заседания рабочей группы.
51. Порядок принятия и оформления предварительного решения рабочей группы осуществляются в соответствии с настоящими Правилами. По итогам заседания рабочей группы оформляется протокол заседания рабочей группы, который подписывается председателем, секретарем и всеми членами рабочей группы. При этом выписки из протокола заседания рабочей группы формируются не позднее следующего рабочего дня после подписания протокола председателем и членами рабочей группы и передаются Секретарем рабочей группы поверенному (агенту).
52. При принятии рабочей группой предварительного решения о предоставлении бюджетного кредита поверенный (агент) в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляет заемщика о принятом решении.
При предварительном решении о предоставлении бюджетного кредита в протоколе рабочей группы отражается рекомендация о выдаче бюджетного кредита с указанием условий его предоставления (сумма бюджетного кредита, срок предоставления, ставка вознаграждения, льготный период, условия погашения основного долга и выплаты вознаграждения, вид обеспечения).
53. Заемщик после получения уведомления от поверенного (агента) о предварительном решении предоставления бюджетного кредита рабочей группы в течение 3 (трех) рабочих дней письменно извещает потенциального конечного заемщика с приложением уведомления о предварительном решении рабочей группы.
54. При принятии рабочей группой решения об отказе в предоставлении бюджетного кредита поверенный (агент):

1) жұмыс тобы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушыға жұмыс тобы отырысының хаттамасының үзінді-көшірмесімен қоса бюджеттік кредит беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жібереді;
2) қарыз алушының жазбаша талабы бойынша бюджеттік кредит алуға арналған өтінішті қоспағанда, олар ұсынған құжаттарды қайтарады. Бұл ретте, сенім білдірілген өкіл (агент) ресімдеген материалдар (есептер, сауалдарға жауаптар) қарыз алушыға берілмейді. Қайтарылатын құжаттардан көшірмелер жасалып, бюджеттік кредит алуға арналған өтінім жөніндегі құжаттар дерекнамасына қосып тігіледі.
55. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жұмыс тобының алдын ала шешімін ескере отырып, қарыз алушыға бюджеттік кредит беруге арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясы шешім қабылдауы үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
56. Әлеуетті соңғы қарыз алушы осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес қарыз алушы болады және қарыз алушымен кредиттік шарттың көшірмесін сенім білдірілген өкілге (агентке) жібереді.
Толық көлемде қаржыландырылмаған инвестициялық жобалар бойынша бюджеттік кредитті одан әрі бөлу сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бұрын жобаның жалпы құнына берген қорытындысы бойынша жүзеге асырылатын болады.
57. Соңғы қарыз алушы конкурстық құжаттама бекітілгенге дейін техникалық қадағалауды жүзеге асыратын ұйымды іріктеу жөніндегі техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуді қамтамасыз етеді.
58. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын ұйымды іріктеу жөніндегі конкурстық құжаттамалардың шеңберінде техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуді сенім білдірілген өкіл (агент) техникалық ерекшелік (тапсырма) келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
59. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуі немесе келісуден бас тартуы техникалық ерекшелікті (тапсырманы) қараудың нәтижесі болып табылады, ол екі данада ресімделеді.
60. Сенім білдірілген өкіл (агент) соңғы қарыз алушыға келісу немесе келісуден бас тарту туралы шешімнің бір данасын жіберу арқылы оған техникалық ерекшелікті (тапсырманы) қараудың нәтижесі туралы жазбаша хабарлама береді.
61. Техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісуден бас тартылған кезде соңғы қарыз алушы тиісті шешім алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ескертулеріне сәйкес техникалық ерекшелікті (тапсырманы) пысықтайды және оны сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қарауына қайта енгізеді.
Соңғы қарыз алушы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде пысықталған техникалық ерекшелікті (тапсырманы) қайта қарауға енгізбеген кезде, сенім білдірілген өкіл (агент) бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне қарыз алушымен пысықтау және кейін жұмыс тобында қарау үшін осы соңғы қарыз алушының кредитті мерзімінен бұрын өтеуі туралы ұсыныс енгізеді.

1) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения рабочей группы направляет письменное уведомление заемщику об отказе в выдаче бюджетного кредита с выпиской из протокола заседания рабочей группы;
2) по письменному требованию заемщика возвращает представленные им документы, за исключением заявления на получение бюджетного кредита. При этом материалы, оформленные поверенным (агентом) (расчеты, ответы на запросы), заемщику не передаются. С возвращаемых документов должны быть сделаны копии и приложены в досье по заявке на получение бюджетного кредита.
55. Администратор бюджетной программы с учетом предварительного решения рабочей группы формирует бюджетную заявку на предоставление бюджетного кредита заемщику и направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для принятия решения республиканской бюджетной комиссией.
56. Потенциальный конечный заемщик становится конечным заемщиком в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил и направляет поверенному (агенту) копию кредитного договора с заемщиком.
По инвестиционным проектам, профинансированным не в полном объеме, дальнейшее выделение бюджетного кредита будет осуществляться по ранее выданному заключению поверенного (агента) на общую стоимость проекта.
57. Конечный заемщик обеспечивает согласование технической спецификации (задания) по выбору организации, осуществляющей технический надзор, до утверждения конкурсной документации
58. Согласование технической спецификации (задания) в рамках конкурсной документации по выбору организации, осуществляющей технический надзор, осуществляется поверенным (агентом) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления технической спецификации (задания).
59. Результатом рассмотрения технической спецификации (задания) является согласование или отказ в согласовании технической спецификации (задания) поверенным (агентом), которое оформляется в двух экземплярах.
60. Поверенный (агент) письменно извещает конечного заемщика о результатах рассмотрения технической спецификации (задания) посредством направления ему одного экземпляра решения о согласовании или отказе в согласовании.
61. При отказе в согласовании технической спецификации (задания) конечный заемщик в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения соответствующего решения перерабатывает техническую спецификацию (задание) в соответствии с замечаниями поверенного (агента) и вносит ее на рассмотрение поверенному (агенту) повторно.
При невнесении на повторное рассмотрение переработанной технической спецификации (задания) в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, конечный заемщик, поверенный (агент) вносит администратору бюджетной программы для проработки с заемщиком и последующего рассмотрения рабочей группой предложение о досрочном погашении кредита конечным заемщиком в полном объеме.

62. Осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен техникалық ерекшелікті (тапсырманы) келісу рәсімін сақтамау бюджеттік кредит беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
63. Сенім білдірген өкіл (агент) бюджеттік кредиттің нысаналы пайдалануға мониторинг жүргізу және нәтижелерді бағалау үшін, соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйінің, инвестициялық жобаны іске асырудың және қаржыландырудың мониторингін қамтитын бюджеттік кредитті нысаналы пайдалануға мониторинг жүргізу және нәтижелерді бағалау бойынша ақпараттық жүйенің (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) болуын қамтамасыз етеді.
Сенім білдірген өкіл (агент) кредиторға, бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне, қарыз алушыға және соңғы қарыз алушыға ақпараттық жүйеге қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
64. Бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын мониторингілеу және нәтижелерін бағалау мақсатында бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, соңғы қарыз алушы және сенім білдірілген өкіл (агент) ақпараттық жүйені пайдаланады.
65. Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды бюджеттік кредиттеу кезінде инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторингті сенім білдірілген өкіл (агент) мамандандырылған инжинирингтік компанияны немесе аттестатталған сарапшыны тарта отырып, тапсырма шартының шеңберінде жүргізеді.
66. Осы Қағидаларға сәйкес соңғы қарыз алушының инвестициялық жобаларын іске асыруы мониторингке жатады.
67. Тапсырма шарты сенім білдірілген өкіл (агент) мен бюджеттік бағдарлама әкімшісінің немесе оның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің арасында жасалады.
68. Тапсырма шартында бюджеттік кредит беру талаптарына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және оның есебінен жүзеге асыратын өкілеттіктер айқындалады.
Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеген кезде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсететін қызметіне ақы төлеу осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсететін қызметі құнының есебіне сәйкес жүзеге асырылады.
69. Соңғы қарыз алушы инвестициялық жобаларды іске асырудың барысына мониторинг жүргізу үшін сенім білдірілген өкілге (агентке) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат ұсынады.
Жобаны іске асыру кезінде барлық өзгерістер мен ауытқуларды, сондай-ақ материалдар мен жабдықтарды ауыстыруды соңғы қарыз алушы сенім білдірілген өкілмен (агентпен) келісу нәтижелері бойынша жүзеге асырады.
Соңғы қарыз алушы тоқсанына кемінде бір рет сенім білдірілген өкілге (агентке) жаңа технологияларды қолдану, аспаптандыру және автоматтандыру жөнінде ақпаратты ұсынып тұрады.

62. Не соблюдение процедуры согласования технической спецификации (задания) в порядке, определенном настоящими Правилами, является основанием для отказа в предоставлении бюджетного кредита.
63. Поверенный (агент) для проведения мониторинга целевого использования и оценки результатов бюджетного кредита обеспечивает наличие информационной системы по мониторингу целевого использования и оценки результатов бюджетного кредита (далее – информационная система), включающей в себя мониторинг финансового состояния конечного заемщика, реализации и финансирования инвестиционного проекта.
Поверенный (агент) обеспечивает доступ к информационной системе кредитору, администратору бюджетной программы, заемщику и конечному заемщику.
64. В целях мониторинга целевого использования и оценки результатов бюджетного кредита администратор бюджетной программы, заемщик, конечный заемщик и поверенный (агент) используют информационную систему.
65. При бюджетном кредитовании строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, мониторинг реализации инвестиционных проектов осуществляется поверенным (агентом) в рамках договора поручения с привлечением специализированной инжиниринговой компании или аттестованного эксперта.
66. В соответствии с настоящими Правилами мониторингу реализации инвестиционного проекта подлежат конечные заемщики.
67. Договор поручения заключается между поверенным (агентом) и администратором бюджетной программы или уполномоченным им структурным подразделением.
68. В договоре поручения определяются полномочия поверенного (агента), осуществляемые от имени и за счет администратора бюджетной программы в соответствии с условиями предоставления бюджетного кредита.
Оплата услуг поверенному (агенту) осуществляется в соответствии с расчетом стоимости услуг поверенного (агента) при кредитовании строительства, реконструкции и модернизации с электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
69. Конечный заемщик для проведения мониторинга хода реализации инвестиционных проектов предоставляет информацию поверенному (агенту) по форме, согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
Все изменения и отклонения, а также замена материалов и оборудования при реализации проекта конечный заемщик осуществляет по итогам согласования с поверенным (агентом).
Не реже одного раза в квартал конечный заемщик предоставляет информацию поверенному (агенту) по применению новых технологий, приборизации и автоматизации.

70. Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салудың, реконструкциялаудың және жаңғыртудың барысы туралы ақпаратты техникалық қадағалауды жүзеге асыратын ұйым ай сайын қалыптастырады және инвестициялық жобаны іске асырудың барысы туралы есеп түрінде сенім білдірілген өкілге (агентке) ұсынып тұрады.
71. Инвестициялық жобаны іске асырудың барысы туралы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 6 (алты) күнінен кешіктірмей ұсынылады.
72. Есеп әрбір кезеңде инвестициялық жобаны іске асыру графигіне сәйкес фото және бейнематериалдардан, сондай-ақ инвестициялық жобаны іске асырудың барысы туралы жазбаша ақпараттан тұрады.
73. Сенім білдірілген өкілге (агентке) есеп ұсынбаған немесе уақытында ұсынбаған кезінде, соңғысы бюджеттік бағдарламаның әкімшісін осы туралы хабардар етеді.
74. Инвестициялық жобаны іске асырудың барысы туралы ақпаратты соңғы қарыз алушы ай сайын және жылдың қорытындысы бойынша электрондық форматта және қағаз жеткізгіште мынадай мерзімдерде ұсынады:
есепті ай үшін – есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей;
есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 (оныншы) ақпанынан кешіктірмей.
75. Сенім білдірілген өкіл (агент) соңғы қарыз алушы ұсынған инвестициялық жобаны іске асырудың барысы туралы ақпаратты жинауды, өңдеуді, жинақтауды және талдауды жүзеге асырады. Жүргізілген талдаудың қорытындылары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы жиынтық есеп қалыптастырады және оны мынадай мерзімдерде бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне ұсынады:
есепті тоқсан үшін – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей;
есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмей.
76. Сенім білдірілген өкіл (агент) техникалық қадағалауды жүзеге асыратын ұйымнан инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты сұратады.
77. Инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторинг жүргізу барысында сенім білдірілген өкіл (агент) инвестициялық жобаларды іске асырғанда жол берілген бұзушылықтар және (немесе) ауытқулар, инвестициялық жобалардың объектілеріне қол жеткізуге кедергі келтіру фактілерін анықтаған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) жиынтық есепті және бұзушылықтар және (немесе) ауытқулар, инвестициялық жобалардың объектілеріне қол жеткізуге кедергі келтіру фактілері туралы ақпаратты және оларды жою мен шешу жөніндегі сенім білдірілген өкіл (агент) ұсынған ұсынымдар мен шаралар қамтитын хабарламаны жасайды және бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жолдайды.

70. Информация о ходе строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, формируется организацией, осуществляющей технический надзор, ежемесячно и предоставляется в виде отчета о ходе реализации инвестиционного проекта поверенному (агенту).
71. Отчет о ходе реализации инвестиционного проекта представляется не позднее 6 (шестого) числа месяца, следующего за отчетным.
72. Отчет состоит из фото и видео материалов, а также письменной информации о ходе реализации инвестиционного проекта на каждом этапе согласно графику реализации инвестиционного проекта.
73. При непредставлении или несвоевременном представлении отчета поверенному (агенту), последний информирует об этом администратора бюджетной программы.
74. Информация о ходе реализации инвестиционного проекта предоставляется конечным заемщиком ежемесячно, и по итогам за год, в электронном формате и на бумажном носителе в следующие сроки:
за отчетный месяц – не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
75. Поверенный (агент) осуществляет сбор, обработку, свод и анализ предоставленной конечным заемщиком информации о ходе реализации инвестиционного проекта. По итогам проведенного анализа поверенный (агент) формирует сводный отчет о ходе реализации инвестиционного проекта и направляет его администратору бюджетной программы в следующие сроки:
за отчетный квартал – не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
за отчетный год – не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
76. Поверенный (агент) запрашивает у организации, осуществляющей технический надзор информацию о ходе реализации инвестиционных проектов.
77. При выявлении поверенным (агентом) в ходе проведения мониторинга реализации инвестиционных проектов фактов нарушений и (или) отклонений, препятствования в доступе к объектам инвестиционных проектов допущенные при реализации инвестиционных проектов, поверенный (агент) составляет и направляет администратору бюджетной программы сводный отчет и уведомление, которое содержит информацию о выявленных фактах нарушений и (или) отклонений, препятствования в доступе к объекту инвестиционного проекта и предлагаемые поверенным (агентом) рекомендации и меры по их устранению и решению.

78. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) жиынтық есебі бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне электрондық форматта және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қағаз жеткізгіште ұсынылған жиынтық есебіне сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды және ол ұйымның мөрімен расталады.
79. Сенім білдірілген өкіл (агент) объектілерді көзбен зерттеп-қарау және инвестициялық жобалардың нақты іске асырылу барысын мониторингілеу мақсатында жартыжылда бір реттен сиретпей объектілерге шығуды жүзеге асырады.
80. Объектілерге көзбен зерттеп-қарау және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын мониторингілеу міндетті түрде фото және бейнетүсірілім құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Инвестициялық жобалардың объектілеріне жоспарлы және жоспардан тыс бару кезінде соңғы қарыз алушы, техникалық қадағалауды жүзеге асырушы ұйым сенім білдірілген өкілге (агентке) ол сұратқан құжаттаманы береді.
Объектілерге көзбен зерттеп-қарау және инвестициялық жобалардың нақты іске асырылуын мониторингілеу барысында бұзушылықтар анықталған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) бұл туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына хабарлайды.
81. Инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторингтің қорытындылары бойынша орындаушы ұйымның өз міндеттемелерін орындамағанын және (немесе) тиісінше орындамағанын болжауға негіз болатын фактілер анықталған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) объектілерге көзбен зерттеп-қарау және инвестициялық жобалардың нақты іске асырылу барысын мониторингілеу мақсатында объектіге жоспардан тыс баруды жүзеге асырады.
82. Объектілерді көзбен зерттеп-қараудың және инвестициялық жобалардың нақты іске асырылу барысын мониторингілеу қорытындылары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күні ішінде растайтын фото және бейнематериалдарды қоса бере отырып, объектіні нақты зерттеп-қарау (қарап тексеру) туралы есеп жасайды және бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жібереді.
83. Инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру үшін сенім білдірілген өкіл (агент) ақпараттық жүйе арқылы мониторингтіжоспарлауды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламаның әкімшісін жүргізілетін мониторингтің нәтижелері туралы хабардар етуді:
бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын мониторингілеу графиктерін әзірлеу;
мониторинг жүргізуге жауапты тұлғаларды тағайындау;
қашықтықтан мониторинг жүргізу;
талдамалық құралдарды қолдана отырып, мониторинг пен анықталған ауытқулар мен бұзушылықтардың нәтижелерін тіркеу және талдау;
рәсім тәуекелдерінің бейінін енгізу;
осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес мониторинг қорытындылары бойынша есептерді ресімдеу арқылы жүзеге асырады.

78. Сводный отчет поверенного (агента) предоставляется администратору бюджетной программы в электронном формате и на бумажном носителе. Сводный отчет поверенного (агента), предоставляемый на бумажном носителе, подписывается первым руководителем поверенного (агента) или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью организации.
79. Не реже одного раза в полгода поверенный (агент) осуществляет выезд на объекты с целью проведения визуального обследования объектов и мониторинг фактического хода реализации инвестиционных проектов.
80. Визуальное обследования объектов и мониторинг фактического хода реализации инвестиционных проектов осуществляется с обязательным использованием средств фото- и видеофиксации.
При плановом и внеплановом выезде на объекты инвестиционных проектов, конечный заемщик, организация, осуществляющая технический надзор, предоставляет поверенному (агенту) запрашиваемую им документацию.
При обнаружении нарушений в ходе визуального обследования объектов и мониторинг фактического хода реализации инвестиционных проектов поверенный (агент) информирует об этом орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора.
81. Внеплановый выезд поверенного (агента) на объекты с целью проведения визуального обследования объектов и мониторинг фактического хода реализации инвестиционных проектов осуществляется при выявлении по итогам мониторинга реализации инвестиционных проектов фактов, дающих основание предполагать ненадлежащее исполнение и (или) неисполнение своих обязательств организацией-исполнителем.
82. По итогам визуального обследования объектов и мониторинг фактического хода реализации инвестиционных проектов поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней составляет и направляет администратору бюджетной программы отчет о фактическом обследовании (осмотре) объекта с приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов.
83. Для осуществления мониторинга реализации инвестиционных проектов поверенный (агент) через информационную систему осуществляет планирование мониторинга, а также информирование администратора бюджетной программы о результатах проводимых мониторинга путем:
разработки графика мониторинга целевого использования бюджетного кредита;
назначения ответственных лиц за проведение мониторинга;
проведения дистанционного мониторинга;
фиксации и анализа результатов мониторинга и выявленных отклонений, и нарушений, с использованием аналитических инструментов;
внедрения профиля рисков процедур;
оформление отчетов по итогам мониторинга согласно пункта 78 настоящих Правил.

84. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторинг соңғы қарыз алушының инвестициялық жобаларын қарыз алушының қаржыландыру барысы туралы ақпаратты ұдайы жинау, жүйеге келтіру, талдау және қорытындылауды білдіреді.
85. Мониторинг инвестициялық жобаларды қаржыландырудың барысы туралы жиынтық есеп қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады.
86. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторингті сенім білдірілген өкіл (агент) жүргізеді.
87. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторингті жүзеге асыру мақсатында сенім білдірілген өкіл (агент) соңғы қарыз алушылардан мониторинг жүргізуге қажетті ақпаратты, мәліметті және құжаттаманы сұрайды және алады.
Соңғы қарыз алушылар инвестициялық жобаларды қаржыландыруға дұрыс және объективті мониторинг жүргізуге қажетті барлық ақпаратты осы Қағидаларда, сондай-ақ қарыз алушы мен соңғы қарыз алушының арасында жасалатын кредиттік шарттың талаптарында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде сенім білдірілген өкілге (агентке) ұсынады.
88. Соңғы қарыз алушының мониторинг жүргізуге қажетті ақпаратты сенім білдірілген өкілге (агентке) ұсынуы жөніндегі міндеті қарыз алушы мен соңғы қарыз алушының арасында жасалатын кредиттік шартта міндетті түрде көзделеді.
89. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторинг мынадай іс-шараларды ұдайы жүргізуді қамтиды:
1) бюджеттік кредит қаражатының қарыз алушыдан соңғы қарыз алушыға түсу графиктерінің сақталуына мониторинг;
2) бюджеттік кредиттің қаражатын соңғы қарыз алушының игеруіне мониторинг;
3) бюджеттік кредитті өтеу және қызмет көрсету графиктерін соңғы қарыз алушының сақтауына мониторинг.
90. Инвестициялық жобаларды қаржыландыруға мониторингті жүзеге асыру үшін соңғы қарыз алушы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпаратты сенім білдірілген өкілге (агентке) жібереді.
91. Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпаратты соңғы қарыз алушы ай сайын және жылдың қорытындысы бойынша электрондық форматта және қағаз жеткізгіште мынадай мерзімдерде ұсынып тұрады:
есепті ай үшін – есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей;
есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 (оныншы) ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
92. Соңғы қарыз алушы сенім білдірілген өкілге (агентке) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген мерзімдерде бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат ұсынбаған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) есепте тиісті ақпарат көрсету арқылы бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне хабарлайды.

84. Мониторинг финансирования инвестиционных проектов представляет собой регулярный сбор, систематизацию, анализ и обобщение информации, о ходе финансирования заемщиком инвестиционных проектов конечного заемщика.
85. Мониторинг осуществляется путем формирования Сводного отчета о ходе финансирования инвестиционных проектов.
86. Мониторинг финансирования инвестиционных проектов осуществляется поверенным (агентом).
87. В целях осуществления мониторинга финансирования инвестиционных проектов поверенный (агент) запрашивает и получает от конечных заемщиков, необходимые для проведения мониторинга информацию, сведения и документацию.
Конечные заемщики представляют поверенному (агенту) необходимую информацию для проведения достоверного и объективного мониторинга финансирования инвестиционных проектов в порядке и в сроки, указанные в настоящих Правилах, а также в условиях кредитного договора, заключаемого между заемщиком и конечным заемщиком.
88. Обязанность конечного заемщика по предоставлению поверенному (агенту) необходимой для проведения мониторинга информации в обязательном порядке предусматривается кредитным договором, заключаемым между заемщиком и конечным заемщиком.
89. Мониторинг финансирования инвестиционных проектов включает регулярное проведение следующих мероприятий:
1) мониторинг соблюдения графиков поступления средств бюджетного кредита от заемщика конечному заемщику;
2) мониторинг освоения конечными заемщиками средств бюджетного кредита;
3) мониторинг соблюдения конечными заемщиками графиков погашения и обслуживания бюджетного кредита.
90. Для осуществления мониторинга финансирования инвестиционных проектов конечные заемщики направляют поверенному (агенту) информацию о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
91. Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита предоставляется конечным заемщиком ежемесячно и по итогам за год в электронном формате и на бумажном носителе в следующие сроки:
за отчетный месяц – не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
92. При не предоставлении конечным заемщиком поверенному (агенту) в установленные сроки информацию по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита, поверенный (агент) информирует администратора бюджетной программы посредством указания соответствующей информации в отчете.

93. Сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушы ұсынған бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпаратты жинауды, жинақтауды және талдауды жүзеге асырады. Жүргізілген талдаудың қорытындылары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) жиынтық есеп қалыптастырады және оны бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мынадай мерзімдерде ұсынады:
есепті тоқсан үшін – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей;
есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмей.
94. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) жиынтық есебі бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне электрондық форматта және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қағаз жеткізгіште ұсынылған жиынтық есебіне сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды және ұйымның мөрімен расталады.
95. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру мониторингін жүзеге асыру үшін сенім білдірілген өкіл (агент) ақпараттық жүйе арқылы бюджеттік кредиттің түсу, игеру және өтеу барысын бақылауды:
қаражатты нысаналы пайдалану мониторингі бойынша тұрақты есептілікті қалыптастыру;
кредитор, бюджеттік бағдарлама әкімшісі үшін талдамалық есептерді дайындау;
инвестициялық жобаны қаржыландыру барысы туралы ақпаратты жүйелі түрде жинау, жүйелеу, талдау және жинақтау арқылы жүзеге асырады.
96. Осы Қағидаларға сәйкес кредиттік шартта белгіленген кредит беру мерзімі ішінде инвестициялық жобаларды іске асыру үшін бюджеттік кредит алған соңғы қарыз алушылардың қаржылық жай-күйі мониторингке жатады.
97. Соңғы қарыз алушылардың қаржылық жай-күйіне мониторинг базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызметінің, саласының түрлері, бәсекелестері мен нарықтары, нормативтік құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты талдаудан (қаржылық есептілікті талдау) тұратын соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйін талдауды қамтиды.
98. Соңғы қарыз алушылардың қаржылық жай-күйіне мониторинг соңғы қарыз алушының қаржылық есептілігін деңгейлес және сатылай талдау арқылы жүзеге асырылады, оның қорытындысы бойынша соңғы қарыз алушының қаржы-экономикалық қызметінің жай-күйі туралы тұжырым жасалады.
99. Соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізу үшін сенім білдірілген өкілге (агентке) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген өткен екі жыл үшін аудиттелген жылдық қаржылық eceптіліктің (жеке және шоғырландырылған) және есепті жыл үшін жедел қаржылық есептіліктің мынадай түпнұсқасы ұсынылады:

93. Поверенный (агент) осуществляет сбор, свод и анализ предоставленной конечным заемщиком информации о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита. По итогам проведенного анализа поверенный (агент) формирует сводный отчет и направляет его администратору бюджетной программы в следующие сроки:
за отчетный месяц – не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
94. Сводный отчет поверенного (агента) предоставляется администратору бюджетной программы в электронном формате и на бумажном носителе. Сводный отчет поверенного (агента), предоставляемый на бумажном носителе, подписывается первым руководителем поверенного (агента) или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью.
95. Для осуществления мониторинга финансирования инвестиционных проектов поверенный (агент) через информационную систему осуществляет контроль за ходом поступления, освоения и погашения бюджетного кредита путем:
формирования регулярной отчетности по мониторингу целевого использования средств;
подготовка аналитических отчетов для кредитора, администратора бюджетной программы;
регулярный сбор, систематизация, анализ и обобщение информации, о ходе финансирования инвестиционного проекта.
96. В соответствии с настоящими Правилами мониторингу финансового состояния подлежат конечные заемщики, получившие бюджетный кредит на реализацию инвестиционных проектов, в течение установленного кредитным договором срока кредитования.
97. Мониторинг финансового состояния конечных заемщиков включает в себя анализ финансового состояния конечных заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовой отчетности).
98. Мониторинг финансового состояния конечных заемщиков осуществляется посредством проведения вертикального и горизонтального анализа финансовой отчетности конечного заемщика, по результатам которого делается вывод о состоянии финансово-хозяйственной деятельности конечного заемщика.
99. Для проведения мониторинга финансового состояния конечные заемщики предоставляют поверенному (агенту) оригиналы аудированной годовой финансовой отчетности (отдельную и консолидированную) за предыдущие два года и оперативную финансовую отчетность за отчетный год, утвержденные в установленном Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" порядке:

1) бухгалтерлiк баланс;
2) кірістер мен шығыстар туралы есеп;
3) ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
4) капиталдағы өзгерiстер туралы есеп;
5) қаржылық есептілікке түсiндiрме жазба;
6) дебиторлық және кредиторлық берешекті толық ашып көрсету (дебитордың, кредитордың атауын, соманы, мақсатын, төлем мерзімдерін көрсете отырып);
7) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді толық жазып көрсету (негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді топтар бойынша бөліп көрсете отырып);
8) тауар-материалдық қорларды толық ашып көрсету (сатыларға бөле отырып: жылдық өнім, шикізат және материалдар, атауын, бағасын және ағымдағы жай-күйін көрсете отырып, аяқталмаған даму);
қызмет түрлері, тұтынушылар топтары және осы тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің көлемі бойынша бөліп көрсете отырып, тарифтердің барлық түрлерін қамтитын операциялық көрсеткіштер;
9) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті аудит жүргізуге жататын соңғы қарыз алушылар үшін, өткен есептік кезеңдер үшін соңғы қарыз алушының аудиторлық есебі және аудиттелген жылдық қаржылық есептілігі е.
100. Есепті жыл үшін жедел жылдық қаржылық есептілікке тұтынушылардан электр энергиясын беру қызметтері үшін төлемдердің түсуі туралы ақпарат қосымша ұсынылады.
101. Соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйіне мониторинг соңғы қарыз алушының қаржылық коэффициенттерін осындай кредиттер алған басқа соңғы қарыз алушының осындай көрсеткіштерімен және жалпы салалар бойынша деректермен салыстырып-тексеру жолымен жүргізіледі.
102. Қаржылық коэффициенттер соңғы қарыз алушының қаржылық есептілігі көрсеткіштерінің арақатынасын қамтиды.
103. Қаржылық коэффициенттерді соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйінің көрсеткіштерін негізге ала отырып, сенім білдірілген өкіл (агент) жылына бір рет есептейді. Соңғы қарыз алушылардың қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізген кезде сенім білдірілген өкіл (агент) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қаржылық коэффициенттерді қолданады.
104. Соңғы қарыз алушлардың төлем қабілетін талдау ұсынылған көрсеткіштердің негізінде анықталған қаржылық коэффициенттерді осы субъектілердің алдыңғы кезеңдердегі, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін берілетін бюджеттік кредиттер бойынша басқа соңғы қарыз алушылардың ұқсас коэффициенттерімен, сондай-ақ осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы жүргізіледі.
105. Сенім білдірілген өкіл (агент) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) маусымынан кешіктірмей соңғы қарыз алушылардың қаржылық жай-күйі мониторингінің нәтижелерін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне және кредиторға ұсынады.
"Аудиторлық қызмет туралы" Заңға сәйкес міндетті аудитке жататын соңғы қарыз алушы аудиттелген қаржылық жай-күйі мониторингінің нәтижелерін ұсынады.

1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о доходах и расходах;
3) отчет о движении денег;
4) отчет об изменении в собственном капитале;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности;
6) расшифровка дебиторской задолженности и кредиторской задолженности (с указанием наименования дебитора, кредитора, суммы, цели, сроков уплаты);
7) расшифровка основных средств и нематериальных активов (в разбивке по группам основных средств и нематериальных активов);
8) расшифровка товароматериальных запасов (с разделением на статьи: готовая продукция, сырье и материалы, незавершенное развитие с указанием наименований, стоимости, текущего состояния);
операционные показатели включающие в себя все виды тарифов в разбивке по видам деятельности, группам потребителей и объемам оказанных услуг по этим тарифам;
9) аудиторский отчет и аудированная годовая финансовая отчетность конечного заемщика за предыдущие отчетные периоды - для конечных заемщиков, подлежащих обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
100. Дополнительно к оперативной годовой финансовой отчетности за отчетный год предоставляется информация о поступлении платежей потребителей за услуги по передаче электрической энергии.
101. Мониторинг финансового состояния конечных заемщиков проводится путем сопоставления финансовых коэффициентов конечных заемщиков с аналогичными показателями по другим конечным заемщикам, получившим аналогичные кредиты и данными в целом по отрасли.
102. Финансовые коэффициенты представляют собой соотношение показателей финансовой отчетности конечных заемщиков.
103. Финансовые коэффициенты рассчитываются поверенным (агентом) один раз в год, исходя из показателей финансового состояния конечных заемщиков. При проведении мониторинга финансового состояния конечных заемщиков поверенным (агентом) применяются финансовые коэффициенты согласно приложению 1 настоящих Правил.
104. Анализ платежеспособности конечных заемщиков проводится путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании представленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих субъектов за предыдущие периоды, других конечных заемщиков по бюджетным кредитам, выдаваемым для реализации инвестиционных проектов, а также в сравнении с общепринятыми нормами данных коэффициентов.
105. Поверенный (агент) один раз в год, не позднее 30 (тридцатого) июня года, следующего за отчетным, предоставляет результаты мониторинга финансового состояния конечных заемщиков администратору бюджетной программы и кредитору.
Конечный заемщик, подлежащий обязательному аудиту в соответствии с Законом "Об аудиторской деятельности", представляет результаты мониторинга аудированного финансового состояния.

106. Әлеуетті төлем қабілеті жоқ соңғы қарыз қалушы анықталған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) бұл туралы бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне және кредиторға хабарлайды және бюджеттік кредитті қайтармау жағдайының алдын алу үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
107. Сенім білдірілген өкіл (агент) кредитордың (сенім білдірушінің) тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тізілімiнде № 9934 болып тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес берешекті өндіріп алуды орындайды.
108. Соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйіне мониторингті жүзеге асыру үшін сенім білдірілген өкіл (агент) ақпараттық жүйе арқылы бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуына:
осы Қағидалардың 97, 98, 99, 100-тармақтарында көрсетілген кредиттің мәлімделген мақсаттарының және соңғы қарыз алушы ұсынған құжаттардың сәйкес келуін тексеру;
қаржылық ақпаратты және соңғы қарыз алушының есептерін талдау;
нақты деректерді соңғы қарыз алушының жоспарлы көрсеткіштерімен салыстыру;
соңғы қарыз алушы ұсынған құжаттар мен мәліметтер негізінде нысаналы пайдаланбау тәуекелдерін анықтау арқылы талдау жасайды.
Коммуналдық меншіктегі
өңірлік электр желілік
компаниялардың электр
желілерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Әлеуетті соңғы қарыз алушының қаржылық есептілігін, қаржылық жай-күйін балдық бағалауды және өзге де қолайлы ақпаратты талдау
1. Қаржылық есептілікті деңгейлес және сатылай талдаудың мақсаты бухгалтерлік баланстың негізгі баптарында, кірістер мен шығыстар есебінде, ақша қаражаттың қозғалысы туралы есепте болған өзгерістерді ұсынуға негізделген.
Деңгейлес (уақытша) талдау Компанияның соңғы үш есептік кезеңдегі деректерін салыстырма және абсолютті түрде салыстыруға және есептіліктің жекелеген баптарының немесе олардың топтарының өзгеру үрдістерін анықтауға негізделген. Деңгейлес талдау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (бұдан әрі – Қаржы министрінің бұйрығы) бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тізілімiнде № 15384 болып тіркелген) қаржылық есептіліктің мынадай нысандары: "Бухгалтерлік баланс", "Пайда мен шығындар туралы есеп" және "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп" бойынша жүргізіледі.
Сатылай (құрылымдық) талдау жалпы қорытынды көрсеткіште есептіліктің жекелеген баптарының үлестік салмағын анықтауға және алынған деректерді өткен кезеңдегі деректермен салыстыруға негізделген. Сатылай талдау Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген қаржылық есептіліктің мынадай нысандары: "Бухгалтерлік баланс" және "Пайда мен шығындар туралы есеп" бойынша жүргізіледі.

106. При определении потенциально неплатежеспособного конечного заемщика поверенный (агент) уведомляет об этом администратора бюджетной программы и кредитора и вносит предложение о принятии мер для предотвращения случая невозвращения бюджетного кредита.
107. Поверенный (агент) по поручению кредитора (доверителя) выполняет взыскание задолженности в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).
108. Для осуществления мониторинга финансового состояния конечного заемщика поверенный (агент) через информационную систему осуществляет анализ целевого использования бюджетного кредита путем:
проверки соответствия заявленных целей кредита и предоставленных конечным заемщиком документов, указанных в пунктах 97, 98, 99, 100 настоящих Правил;
анализа финансовой информации и отчетов конченого заемщика;
сравнения фактических данных с плановыми показателями конечного заемщика;
выявления рисков нецелового использования на основании предоставленных конечным заемщиком документов и сведений.
Приложение 1
к Правилам кредитования
строительства, реконструкции
и модернизации электрических
сетей региональных
электросетевых компаний,
находящихся в коммунальной
собственности
Анализ финансовой отчетности, бальной оценки финансового состояния потенциального конечного заемщика и иной приемлемой информации
1. Цель горизонтального и вертикального анализа финансовой отчетности состоит в представлении изменений, произошедших в основных статьях бухгалтерского баланса, отчета о доходах и расходах, отчета о движении денежных средств.
Горизонтальный (временной) анализ заключается в сопоставлении данных Компании за три последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп. Горизонтальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384) (далее – приказ Министра финансов): "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках" и "Отчет о движении денежных средств".
Вертикальный (структурный) анализ заключается в определении удельного веса отдельных статей отчетности в общем итоговом показателе и сравнении полученного результата с данными предыдущего периода. Вертикальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов: "Бухгалтерский баланс" и "Отчет о прибылях и убытках".

2. Коэффициенттік талдау Компанияның қаржылық есептілігін осындай коэффициенттің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) тұрғысынан қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттерді) жинақтаудың көмегімен зерделеуге және олардың серпінінің өзгеруіне негізделген.
Коэффициенттік талдау жүргізу үшін Компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан деректер алынады.
3. Өтімділік коэффициенттері – Компанияның қолда бар ағымдағы (айналымдағы) активтердің есебінен ағымдағы берешектерін өтеу қабілеттігін айқындау үшін есептелетін қаржылық көрсеткіштер. Бұл ретте Компанияның ағымдағы берешектерінің және осы берешектерді өтеуді қамтамасыз етуі тиіс оның айналымдағы қаражатының мөлшерін салыстыру жүргізіледі.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (Сurrent ratio, CR) Компанияның қолда бар айналымдағы қаражаты есебінен қысқа мерзімді міндеттемелерін ағымдағы орындау қабілеттігін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
CA – ағымдағы активтер;
CL – ағымдағы міндеттемелер.
CR мәні: Жоғары> 0,25. Мәні< 0,25 болса, төлем қабілеттілігін жоғалтуы мүмкін екендігін куәландырады.
4. Қаржылық тәуелсіздік қабілеті (Equity to total assets, EtTA) авансталған қаражаттың жалпы сомасындағы меншікті капиталдың үлесін сипаттайды. Коэффициенттің мәні артық болған сайын кәсіпорын – қаржылық жағынан неғұрлым тұрақты және сыртқы кредиторлардан тәуелсіз. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EC – меншікті капитал;
TA – активтер сомасы.
Осы көрсеткіштің мәні 0,5 кем емес.
5. Дебиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (Receivablescollectionperiod) – қарызды жинау үшін талап етілген күннің ішінде орташа есеппен дебиторлық берешектің айналымдылығын көрсетеді.
мұндағы:
RCP – дебиторлық берешекті жинау кезеңі;
Осы көрсеткіштің мәні 60 күннен аспауға тиіс.
6. Кредиторлық берешектің айналымдылық кезеңі (Payablescollectionperiod) – компания өзінің қарызын төлейтін күннің ішінде орташа есеппен кредиторлық берешектің айналымдылығын көрсетеді.
мұндағы:
PCP – кредиторлық берешекті жинау кезеңі;
Осы көрсеткіштің мәні 180 күннен аспауға тиіс.

2. Коэффициентный анализ заключается в изучении финансовой отчетности Компании при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике.
Для проведения коэффициентного анализа принимаются данные из всех форм финансовой отчетности Компании.
3. Коэффициенты ликвидности – финансовые показатели, рассчитываемые для определения способности Компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся текущих (оборотных) активов. При этом проводится сравнение величины текущих задолженностей Компании и ее оборотных средств, которые должны обеспечить погашение этих задолженностей.
Коэффициент текущей ликвидности (CurrentRatio, CR) характеризует текущую способность Компании выполнить краткосрочные обязательства за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
CA – текущие активы;
CL – текущие обязательства.
Значение CR: Выше > 0,25. Значение < 0,25 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности.
4. Коэффициент финансовой независимости (EquitytoTotalAssets, EtTA) характеризует долю собственного капитала в общей сумме авансированных средств. Чем выше значение коэффициента, тем финансово более устойчиво и независимо от внешних кредиторов предприятие. Рассчитывается по формуле:
где:
EC – собственный капитал;
TA – сумма активов.
Значение данного показателя не менее 0,5.
5. Период оборачиваемости дебиторской задолженности (Receivablescollectionperiod) – выражает оборачиваемость дебиторской задолженности как среднее число дней, требуемое для сбора долгов.
где:
RCP – период сбора дебиторской задолженности;
Значение данного показателя не должно превышать 60 дней.
6. Период оборачиваемости кредиторской задолженности (Payablescollectionperiod) -выражает оборачиваемость кредиторской задолженности как среднее число дней, в течение которых компания оплачивает свои долги.
где:
PCP – период сбора дебиторской задолженности;
Значение данного показателя не должно превышать 180 дней.

0≤80%
10
0≤70%
5
0≤60%
0
Әлеуметтік-экономикалық негіздеме
Әлеуметтік маңызы және экономикалық тиімділігі көрсетілген негіздеме
10
Көп пәтерлік және жеке тұрғын үйлердің, әкімшілік ғимараттардың, тұтынушылардың болуы.
10
Ақшалай мәндегі экономикалық тиімділік.
5
Нақты мәндегі экономикалық тиімділік (м3, Гкал, кВт/сағ).
ЕДБ бойынша кредиттік тарихы
Берешектің болмауы туралы банктен анықтама
20
Нұрлы жол бойынша кредиттік тарихы
Мерзімі өтуінің және берешектің болмауы
20
Ескертпе: әлеуетті соңғы қарыз алушының қаржылық жай-күйін бағалау бойынша жүргізілген жұмыс қорытындылары бойынша балдық бағалау қаралатын болады, оның негізінде бюджеттік кредитті беру (бас тарту) мүмкіндігі туралы қорытынды беріледі.
Өту балы – кемінде 70.
Коммуналдық меншіктегі
өңірлік электр желілік
компаниялардың электр
желілерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Инвестициялық жоба паспорты
Жобаның атауы
Бюджеттік кредитке арналған өтінім бойынша ілеспе хаттың деректемелері (тіркелген күні және тіркеу нөмірі, өтінімге қол қойған қарыз алушының уәкілетті тұлғасының Т.А.Ә.)
Бюджеттік кредиттің сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама
Қарыз алушы
Нөмірі
Атауы
Шығыстардың жалпы сомасы, мың теңге
Соңғы қарыз алушы (табиғи монополиялар субъектісінің атауы)
Жоба бойынша ақпарат
№ р/с
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы, мың теңге
оның ішінде іске асыру жылдары бойынша
20ХХ
20ХХ+1
...
20ХХ+n
1
...
Бюджеттік кредиттің мерзімі
Бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Бюджеттік кредит бойынша қамтамасыз ету
Объектіні салу және/немесе реуконструкциялау және/немесе жаңғырту орны
Жоба бойынша қосымша ақпарат, оның ішінде инвестициялық жобаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік-экономикалық тиімділік
Қарыз алушының өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған кезде)
Қарыз алушының құрылымдық бөлімшесінің атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
Ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электрондық пошта
Соңғы қарыз алушының (табиғи монополиялар субъектісінің) өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған кезде)
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электрондық пошта
Қосымша ақпарат
Коммуналдық меншіктегі
өңірлік электр желілік
компаниялардың электр
желілерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеген кезде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құнын есептеу
1. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құны тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымның бекітілген тиісті жылға арналған даму жоспарының негізінде жыл сайын қайта қаралады.

0≤80 %
10
0≤70 %
5
0≤60 %
0
Социально-экономическое обоснование
Обоснование с указанием социальной значимости и экономической эффективности
10
Наличие потребителей, многоквартирных и частных жилых домов, административных зданий.
10
Экономический эффект в денежном выражении.
5
Экономический эффект в физическом выражении (кВт/ч).
Кредитная история по БВУ
Справка с банка об отсутствии задолженности
20
Кредитная история по Нурлы Жол
Отсутствие просрочки и задолженности
20
Примечание: по итогам проведенной работы по оценки финансового состояния потенциального конечного заемщика будет рассмотрена бальная оценка, на основании которой предоставляется заключение о возможности (отказе) выдачи бюджетного кредита.
Проходной балл – не менее 70.
Приложение 2
к Правилам кредитования
строительства, реконструкции
и модернизации электрических
сетей региональных
электросетевых компаний,
находящихся в коммунальной
собственности
Форма
Паспорт инвестиционного проекта
Наименование проекта
Реквизиты сопроводительного письма по заявке на бюджетный кредит (дата и номер регистрации, ФИО уполномоченного лица заемщика, подписавшего заявку)
Сумма бюджетного кредита, тыс. тенге
Бюджетная программа
Заемщика
Номер
Название
Общая сумма расходов, тыс. тенге
Конечный заемщик (наименование субъекта естественных монополий)
Информация по проекту
№ п/п
Наименование мероприятия
Стоимость, всего, тыс. тенге
в том числе по годам реализации:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
Срок бюджетного кредита
Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту
Обеспечение по бюджетному кредиту
Место строительства и (или) реконструкции и (или) модернизации объекта
Дополнительная информация по проекту, в том числе ожидаемый социально-экономический эффект от реализации инвестиционного проекта
Представитель заемщика
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название структурного подразделения заемщика
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Представитель конечного заемщика (субъекта естественных монополий)
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Дополнительная информация
Приложение 3
к Правилам кредитования
строительства, реконструкции
и модернизации электрических
сетей региональных
электросетевых компаний,
находящихся в коммунальной
собственности
Расчет стоимости услуг поверенного (агента) при кредитовании строительства, реконструкции и модернизации электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности
1. Стоимость услуг поверенного (агента) пересматривается ежегодно на основе утвержденного Плана развития организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства на соответствующий год.

2. Көрсетілетін қызмет құнын айқындау тәртібі:
сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қызметінің құны:
1) жоспарлы шығындарға негізделген бір адам-сағатқа алғандағы құны;
2) көрсетілетін қызмет құнының есебі үшін айқындалған пайда нормалары;
3) еңбек шығынының нормалары;
4) сенім білдірілген өкіл (агент) ретінде тікелей қызмет көрсететін жұмыскерлердің саны негізінде айқындалады.
3. Бір адам-күннің жоспарлы құны мына формуланың негізінде есептеледі:
мұнда:
ЖҚбір –бір адам-күннің жоспарлы құны, адам-күнге мың теңге;
ЖШ – қызмет көрсетуге байланысты жоспарлы шығын, мың теңге;
саны –сенім білдірілген өкілдің (агенттің) өндірістік және әкімшілік персоналының жиынтық штат саны, адам;
КК – жоспарланған кезеңдегі жыл ішіндегі күнтізбелік күндер саны, күндермен алғанда (жұмыс уақыты балансына сәйкес 40 сағаттық апта кезінде);
ПН – пайда нормасы, пайызбен алғанда.
4. Тиісті кезеңдегі сенім білдірілген өкілдің (агенттің) жоспарлы пайда нормасы.
5. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құнын айқындау:
сенім білдірілген өкілдің (агенттің) көрсетілетін қызметінің құны төменде келтірілген формулаға сәйкес айқындалады:
ҚҚ = ЖҚбір х С х УН
мұнда:
ҚҚ – көрсетілетін қызмет құны, мың теңге;
ЖҚбір – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
С – осы қызметті көрсетуге қатысатын қызметкерлердің саны;
УН – уақыт нормасы, адам-сағатпен алғанда.
Коммуналдық меншіктегі
өңірлік электр желілік
компаниялардың электр
желілерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік бағдарлама әкімшісіне
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат
Индексі: 1-ИЖІ
Есептік кезең 20___ жыл ____________
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар тобы: қарыз алушы, соңғы қарыз алушы, сенім білдірілген өкіл (агент)
Тапсыру мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей
Соңғы қарыз алушының атауы: _____________________________________
Соңғы қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Соңғы қарыз алушының әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды ____________
Жобаның атауы
ЖСҚ бойынша жобаның жалпы құны, мың теңге
Жобаны іске асыру кезеңі
ТЭН немесе ЖСҚ сәйкес нақты алғанда жұмыстың көлемі (іс-шаралар, құрауыштар)
жұмысты бастау мерзімі
жұмысты аяқтау мерзімі
Орындалған жұмыстардың қысқаша сипаттамасы, жұмыстардың орындалмау себептері
іс-шараның атауы
ЖСҚ бойынша құрауыштың атауы
Өсу қорытын дысымен нақты орындау
ҚМЖ графигіне сәйкес жоспар
факт
ҚМЖ графигіне сәйкес жоспар
факт
1
Атауы: _______________________       Мекенжайы: ___________________________
Телефоны: _____________________       Электрондық пошта мекенжайы: __________
Орындаушы: ________________________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) байланыс телефоны             (қолы)
Басшы: ______________________________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) байланыс телефоны             (қолы)
Мөр орны
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
"Инвестициялық жобаларды
іске асыру барысы туралы
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

2. Порядок определения стоимости услуг:
Стоимость услуг поверенного (агента) определяется на основании:
1) стоимости одного человеко-часа, основанного на плановых затратах;
2) нормы прибыли, определенной для расчетов стоимости услуг;
3) норм трудозатрат;
4) количества работников, непосредственно оказывающие услуги в качестве поверенного (агента).
3. Плановая стоимость одного человеко-дня рассчитывается на основе следующей формулы:
где:
ПСод – плановая стоимость одного человеко-дня, в тысячах тенге на человеко-час;
ПЗ – плановые затраты, связанные с оказанием услуг, в тысячах тенге;
ЧСЛ – совокупная штатная численность производственного и административного персоналаповеренного (агента), человек;
КД – количество календарных дней в году на планируемый период, в днях (при 40-часовой неделе, согласно Балансу рабочего времени);
НП – норма прибыли, в процентах.
4. Плановая норма прибыли у поверенного (агента) на соответствующий период.
5. Определение стоимости услуг поверенного (агента):
Стоимость услуг поверенного (агента) определяется согласно ниже приведенной формуле:
Су = ПСод х К х НВ,
где:
Су – стоимость услуг, в тысячах тенге;
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
К – количество сотрудников, участвующих в оказании данных услуг;
НВ – норма времени, в человеко-часах.
Приложение 4
к Правилам кредитования
строительства, реконструкции
и модернизации электрических
сетей региональных
электросетевых компаний,
находящихся в коммунальной
собственности
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: администратору бюджетной программы
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Информация о ходе реализации инвестиционных проектов
Индекс: 1-РИП
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: 20___ год ____________
Круг лиц представляющих: заемщик, конечный заемщик, поверенный (агент)
Срок представления: не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным
Наименование конечного заемщика: ___________________________________
Бизнес-идентификационный номер конечного заемщика:
___________________________________________________________________
Код классификатора административно-территориальных объектов конечного
заемщика: __________________________________________________________
Наименование проекта
Общая стоимость проекта по ПСД, тыс. тенге
Период реализации проекта
Объем работ в натуральном выражении (мероприятия, компоненты) согласно ТЭО или ПСД
Срок начала работ
Срок завершения работ
Краткое описание выполненных работ, причины невыполнения работ
Наименование мероприятия
Наименование компонента по ПСД
Фактическое исполнение с нарастающим итогом
план согласно графику СМР
факт
план согласно графику СМР
факт
1
Наименование: ______________________ Адрес: ____________________________
Телефон: ___________________________ Адрес электронной почты: ___________
Исполнитель: __________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон (подпись)
Руководитель: __________________________________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон (подпись)
Место для печати
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о ходе реализации
инвестиционных проектов"
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация о ходе реализации инвестиционных проектов"

1. "Инвестициялық жобаларды іске асыру барысы туралы ақпарат" нысаны (бұдан әрі - Нысан) коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың электр желілерін салуға, реконструкциялауға және жаңғыртуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингі аясында әкімшілік деректерді жинауға арналған.
2. Нысан мынадай үлгіде толтырылады:
"№" 1-бағанында нөмір тәртіппен көрсетіледі. Келесі ақпарат ретімен нөмірленуі керек;
"Жобаның атауы" 2-бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомствадан тыс сараптамаға сәйкес жобаның атауы көрсетіледі;
"ЖСҚ бойынша жобаның жалпы құны, мың теңге" 3-бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомствадан тыс сараптамаға сәйкес жобаның жалпы құны (жобалық-іздестіру жұмыстарын ескере отырып) көрсетіледі;
"Жобаны іске асыру кезеңі" 4 бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомстводан тыс сараптамаға сәйкес құрылыс басталғаннан бастап аяқталғанға дейін құрылыс-монтаждау жұмыстарының кезеңі жылдар бойынша көрсетіледі;
"Іс-шараның атауы" 5-бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомстводан тыс сараптамаға сәйкес жоба бойынша жұмыстардың атауы (реконструкция/салу) көрсетіледі;
"ЖСҚ бойынша құрауыштың атауы" 6-бағанында инвестициялық жоба бойынша жоспарланған жұмыстар, атап айтқанда: электр желілерінің ұзындығы, бағаналар саны көрсетіледі;
"Өсу қорытындысымен нақты орындау" 7-бағанында 6-бағанда көрсетілген іс жүзінде орындалған жұмыстар көрсетіледі;
"Жұмысты бастау мерзімі", "ҚМЖ графигіне сәйкес жоспар", "факт" 8-бағанында жұмысты бастаудың жоспарланған мерзімі көрсетіледі;
"Жұмысты аяқтау мерзімі", "ҚМЖ графигіне сәйкес жоспар", "факт" 9-бағанында жұмыстың іс жүзінде аяқтаудың мерзімі көрсетіледі;
"Орындалған жұмыстардың қысқаша сипаттамасы, жұмыстарды орындамау себептері" 10-бағанында есепті айда орындалған жұмыстың көлемі, сондай-ақ сот талқылауы, мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсты қайтадан жариялау, құрылыс-монтаждау жұмыстарының графигінен артта қалу сияқты проблемалық мәселелер (бар кезде) көрсетіледі.
Коммуналдық меншіктегі
өңірлік электр желілік
компаниялардың электр
желілерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды кредиттеу
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік бағдарлама әкімшісіне
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат
Индексі: 1-БКТИ
Кезеңділігі: ай сайын
Есептік кезең 20___ жыл ____________
Ұсынатын тұлғалар тобы: қарыз алушы, соңғы қарыз алушы, сенім білдірілген өкіл (агент)
Тапсыру мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей
Соңғы қарыз алушының атауы: _____________________________________
Соңғы қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Соңғы қарыз алушының әкімшілік-аумақтық объектілері сыныптауышының коды ______________
Жобаның атауы
Ұлттық қордан қаржыландырудың жоспарланып отырған сомасы
Бюджеттік кредит қаражатының нақты түсімі
Бюджеттік кредит қаражатының нақты игерілгені
Бюджеттік кредит қаражатын өтеу
өсу қорытындысымен
есепті ай үшін
өсу қорытындысымен
есепті ай үшін
Өтелуі тиіс
мерзімі
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
мерзімі
сома
(мың теңге)
1
Облыстардың атауы
-
-
-
-
1
Өңірлік электр желілік компаниялардың атауы
-
-
-
-
1 - жоба
Кестенің жалғасы
Бюджеттік кредит қаражатын өтеу
Қарыздың қалғаны
Негізгі қарыз бойынша мерзімі өткен берешек
% игерілгені (өсу қорытындысымен)
Орындалмаған сомасы (мың. теңге) (өсу қорытындысымен)
Мемлекеттік сатып алудың қорытындысы бойынша үнемдеу
Ескертпе
Нақты өтелгені
Есептік кезеңнің басталуы
Есептік кезеңнің аяқталуы
мерзімі
сома
(мың теңге)
сома (мың тенге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
сома
(мың теңге)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Атауы: _______________________       Мекенжайы: ___________________________
Телефоны: _____________________       Электрондық пошта мекенжайы: __________
Орындаушы: ________________________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) байланыс телефоны             (қолы)
Басшы: ______________________________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) байланыс телефоны             (қолы)
Мөр орны
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
"Бюджеттік кредиттің түсуі,
игерілуі және өтелуі туралы
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бюджеттік кредиттің түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Форма, предназначена для сбора административных данных "Информация о ходе реализации инвестиционных проектов" (далее – Форма) в рамках мониторинга реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство, реконструкцию и модернизацию электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности.
2. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование проекта" указывается наименование проекта, согласно комплексной вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 3 "Общая стоимость проекта по ПСД, тыс. тенге" указывается общая стоимость проекта согласно комлексной вневедомственной экспертизе по проектно-сметной документации (с учетом проектно-изыскательных работ);
в графе 4 "Период реализации проекта" указывается период строительно-монтажных работ от начала строительства до завершения в годах согласно комлексной вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 5 "Наименование мероприятия" указывается наименование работ по проекту согласно комлексной вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 6 "Наименование компонента по ПСД", указывается планируемые работы по инвестиционному проекту, а именно протяженность электрических сетей, количество опор.
в графе 7 "Фактическое исполнение с нарастающим итогом" указывается фактически выполненные работы, указанные в графе 6;
в графе 8 "Срок начала работ", "план согласно графику СМР", "факт" указывается планируемый срок начала работ;
в графе 9 "Срок завершения работ", "план согласно графику СМР", "факт" указывается фактический срок завершения работ;
в графе 10 "Краткое описание выполненных работ, причины невыполнения работ" указывается объем выполненных работ за отчетный месяц, а также проблемные вопросы (при наличии) такие как судебные разбирательства, повторное объявление конкурса по государственным закупкам, отставание от графика строительно-монтажных работ.
Приложение 5
к Правилам кредитования
строительства, реконструкции
и модернизации электрических
сетей региональных
электросетевых компаний,
находящихся в коммунальной
собственности
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: администратору бюджетной программы
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита
Индекс: 2-ОПБК
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период 20___ год ___________
Круг лиц представляющих: заемщик, конечный заемщик, поверенный (агент)
Срок представления: не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным
Наименование конечного заемщика: __________________________________
Бизнес-идентификационный номер конечного заемщика:
__________________________________________________________________
Код классификатора административно-территориальных объектов конечного
заемщика: _________________________________________________________
Наименование проекта
Планируемая сумма финансирования из Национального фонда
Фактическое поступление средств бюджетного кредита
Фактическое освоение средств бюджетного кредита
Погашение средств бюджетного кредита
с нарастающим итогом
за отчетный месяц
с нарастающим итогом
за отчетный месяц
Подлежит погашению
срок
сумма (тыс. тенге)
сумма
(тыс. тенге)
сумма
(тыс. тенге)
сумма
(тыс. тенге)
сумма
(тыс. тенге)
срок
сумма
(тыс. тенге)
Наименование области
-
-
-
-
Наименование региональной электросетевой компании
-
-
-
-
Проект 1
Продолжение таблицы
Погашение средств бюджетного кредита
Остаток задолженности
Просроченная задолженность по основному долгу
% освоения (с нарастающим итогом)
Сумма неисполнения (тыс. тенге) (с нарастающим итогом)
экономия по результатам гос. закупок
Примечание
Фактическое погашение
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
срок
Сумма
(тыс. тенге)
Сумма
(тыс. тенге)
сумма (тыс. тенге)
Сумма
(тыс. тенге)
сумма (тыс. тенге)
Сумма
(тыс. тенге)
Сумма
(тыс. тенге)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Наименование: _________________________ Адрес: ___________________________
Телефон: ______________________________ Адрес электронной почты: __________
Исполнитель: _______________________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон (подпись)
Руководитель: __________________________________________ _________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактный телефон (подпись)
Место для печати
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о поступлении,
освоении и погашении
бюджетного кредита"
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита"

1. "Бюджеттік кредиттердің келіп түсуі, игерілуі және өтелуі туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі - нысан) "Нұрлы жол" Инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында инвестициялық жобаларды іске асыру туралы сапалы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ету үшін әзірленген.
2. Нысан мынадай ретпен толтырылады:
"№" 1-бағанында нөмір ретпен көрсетіледі. Келесі ақпарат тәртіп бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек;
"Жобаның атауы" 2-бағанында жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомствадан тыс сараптамаға сәйкес жобаның атауы көрсетіледі;
"Ұлттық қордан қаржыландырудың жоспарланып отырған сомасы" 3-бағанында республикалық бюджеттен бөлінген жобаның сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатының нақты түсімі" 4-бағанында жобаны іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген, түскен сома көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатының нақты игерілгені" 5-бағанында жобаны іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген игерілген ақша сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кредит қаражатын өтеу" 6-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес өтелуі тиіс кредит сомасы көрсетіледі;
"Қарыздың қалғаны" 7-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес кредит бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
"Негізгі қарыз бойынша мерзімі өткен берешек" 8-бағанында кредиттік шарттың талаптарына сәйкес кредит бойынша мерзімі өткен борыштың сомасы көрсетіледі;
"% игерілгені (өсу қорытындысымен)" 9-бағанында республикалық бюджеттен бөлінген игеру пайызы көрсетіледі;
"Орындалмаған сомасы (мың.теңге) (өсу қорытындысымен)" 10-бағанында республикалық бюджеттен бөлінген кредит бойынша пайдаланылмаған ақшаның сомасы көрсетіледі;
"Мемлекеттік сатып алудың қорытындысы бойынша үнемдеу" 11-бағанында құрылыс-монтаждау жұмыстары мен материалдар сатып алуға жүргізілген конкурстық рәсімдердің қорытындысы бойынша үнемдеу сомасы көрсетіледі;
"Ескертпе" 12-бағанында жоба бойынша қосымша ақпаратпен ескертпе көрсетіледі.

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о поступлении, освоении и погашении бюджетного кредита" (далее – Форма) разработана в целях качественного предоставления информации 2. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование проекта" указывается наименование проекта, согласно комплексной вневедомственной экспертизе на проектно-сметную документацию;
в графе 3 "Планируемая сумма финансирования из Национального фонда" указывается сумма проекта выделенная из республиканского бюджета;
в графе 4 "Фактическое поступление средств бюджетного кредита" указывается поступившая сумма выделенная из республиканского бюджета на реализацию проекта;
в графе 5 "Фактическое освоение средств бюджетного кредита" указывается освоенная сумма денег выделенная из республиканского бюджета на реализацию проекта;
в графе 6 "Погашение средств бюджетного кредита" указывается сумма кредита подлежащая погашению согласно условиям кредитного договора;
в графе 7 "Остаток задолженности" указывается сумма задолженности по кредиту согласно условиям кредитного договора;
в графе 8 "Просроченная задолженность по основному долгу" указывается сумма просроченной задолженности по кредиту согласно условиям кредитного договора;
в графе 9 "% освоения (с нарастающим итогом)" указывается освоение денег выделенных из республиканского бюджета в процентах;
в графе 10 "Сумма неисполнения (тыс. тенге) (с нарастающим итогом)" указывается сумма не использованных денег по кредиту выделенных из республиканского бюджета;
в графе 11 "экономия по результатам гос. закупок" указывается сумма экономии по результатам проведенных конкурсных процедур на строительно-монтажные работы и приобретение материалов;
в графе 12 "Примечание" указывается примечания с дополнительной информацией по проекту.