"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 427 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 қарашада № 35381 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15 тармағының 229-30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 15 қарашадағы
№ 427 бұйрыққа
қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 229-30) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі адамдардың қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 427. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2024 года № 35381.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпункта 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила оказания государственной услуги "Установление опеки и попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2024 года № 427
Правила оказания государственной услуги
"Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон) и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и определяют порядок установления опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
5) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
7) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;
5) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
6) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
8) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) астананың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстық маңызы бар қаланың және ауданның әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамның тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын талаптар) көзделген құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) көрсетілетін қызметті беруші;
3) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы ұсынады.
Үшінші тұлғалардың өтініші Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес сенімхат бойынша беріледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің және көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптарды осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.
6. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері немесе көрсетілетін қызметті беруші, егер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушыдан келісім алады.
Көрсетілетін қызметті беруші мен Мемлекеттік корпорация қызметкері құжат иесінің порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен берілген келісімі болған кезде цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
4. Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет по месту жительства лица, нуждающегося в опеке или попечительстве заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Требования к оказанию государственной услуги), согласно приложению 3 к настоящим Правилам, через:
1) Государственную корпорацию;
2) услугодателя;
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
Заявление третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименования государственной услуги и услугодателя, способы предоставления, сроки, форму и результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также требования с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. Работник Государственной корпорации или услугодатель получает согласие у услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги.
Услугодатель и работник Государственной корпорации получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.

Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар туралы мәліметтер осы Қағидарларға 4-қосымшаға сәйкес сұрау салу арқылы "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ақпараттық жүйелерде көрсетілетін қызметті алушының мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке құжаттар қоса беріледі.
7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
8. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір күн бұрын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
9. Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын беру кезінде:
көрсетілетін қызметті берушіде – мемлекеттік қызметті тіркеу және алу күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі;
порталда – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызмет алуға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері құжатты қабылдаудан бас тартады және жоқ құжатты көрсетіп қолхат береді.
10. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды көрсетілетін қызметті алушының өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті алушы өзінің ЭЦҚ-мен электрондық өтінішті куәландырады.
Көрсетілетін қызметті алушы талап етілетін құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
11. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің маманы "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) жүгінген адамның өтінішінен деректерді енгізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүгінген кезде өтініштен алынған деректер автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі".

Сведения о документах, указанных в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам работник Государственной корпорации и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "Электронного правительства", посредством запроса согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах услугополучателем к заявлению прилагаются документы.
7. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугополучателю выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
8. При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию за день до окончания срока оказания государственной услуги.
9. При подаче полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучателю:
у услугодателя – выдается талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
на портале – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Работник Государственной корпорации при обращении за получением государственной услуги выдает электронную расписку о приеме соответствующих документов от заявителя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии), работника принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов, по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате.
10. При обращении услугополучателя за получением государственной услуги посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, осуществляется самим услугополучателем.
При получении подтверждающих сведений услугополучатель, осуществивший запрос посредством портала, электронное заявление удостоверяется ЭЦП.
При подаче услугополучателем требуемых документов в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
11. При соответствии пакета документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, специалист услугодателя вносит данные в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес").
При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию, портал данные из заявления автоматически передаются в АИС "Е-Собес".

12. Өтініш қабылдағаннан кейін және құжаттарды тексеру қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрғын үйге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуға ниет білдірген адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісін (бұдан әрі – акт) жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы мен қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж азамат бір елді мекен шегінде тұруы қажет.
Мұқтаж азамат арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында (бұдан әрі – АӘҚКО) тұрған жағдайда, актіні жасау талап етілмейді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші актіні алғаннан кейін және қажетті құжаттар өңделгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қорғаншылық немесе қамқоршылық тағайындау туралы бұйрық (бұдан әрі – бұйрық) шығарады.
14. Құжаттарды қараудың жалпы мерзімі және қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту 19 (он тоғыз) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орнын жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-тің 74-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға 2 (екі) жұмыс күні ішінде оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", жеке өзіне немесе Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
15. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" жіберіледі.
16. Дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе электрондық цифрлық құжаттама қызметінен электрондық құжаты, өкіл сондай-ақ өкілдің тиісті өкілеттілігі көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжатты көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оны одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

12. После принятия заявления и по итогам проверки документов услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней проводит обследование жилища, по результатам которого составляет акт обследования жилищно-бытовых условий лица, желающего принять под опеку или попечительство (далее– акт) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Услугополучатель и лицо, нуждающегося в опеке или попечительстве проживают в пределах одного населенного пункта.
При проживании лица, нуждающегося в центрах оказания специальных социальных услуг (далее - ЦОССУ) составление акта не требуется.
13. Услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения акта и после обработки необходимых документов выносит приказ об установлении опеки или попечительства услугодателя (далее - приказ) по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. Общий срок рассмотрения документов и установление опеки или попечительства либо отказ в оказании государственной услуги составляет 19 (девятнадцать) рабочих дней.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги, согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствие со статьей 74 АППК РК.
По результатам заслушивания услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в "личный кабинет" услугополучателя, лично либо в Государственную корпорацию согласно по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
15. При обращении через портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
16. Выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов, представитель также представляет документ, выданный в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передает его услугодателю для дальнейшего хранения. При обращении услугополучателя по истечении одного месяца по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.

17. Қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрық құжаттар немесе мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік мекеменің (ұйымның) ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтердің негізінде, атап айтқанда:
1) қамқорлыққа алынушыны әрекетке қабiлеттi деп тану немесе қорғаншының немесе қамқоршының не қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның өтініші бойынша оның әрекет қабiлетi шектелуiнiң күшiн жою туралы сот шешiм шығарған;
2) қамқоршының және/немесе әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адам қайтыс болған;
3) қорғаншының және/немесе әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адам Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен;
4) көрсетілетін қызметті алушы ұсынған мәліметтердің дұрыс еместігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Осы Қағидалардың 17 тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 9-қосымшадағы нысанға сәйкес қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы шешімді шығарады және көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
18. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған, АӘҚКО тұратын адамға қорғаншы ауысқан кезде "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы мәліметі бойынша бірінші басшы туралы мәліметтер негізінде көрсетілетін қызметті беруші "Е-Собес" ААЖ-да өзгерістер енгізеді.
19. Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығын, Мемлекеттік корпорацияны, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын және көрсетілетін қызметті берушілерді енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету сауалдары бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне және Заңға сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

17. Приказ об установлении опеки или попечительства прекращается на основании документов или сведений, в том числе поступивших из информационных систем государственных органов (организаций), в случаях:
1) вынесения судом решения о признании подопечного дееспособным или отмены ограничения его дееспособности по заявлению опекуна или попечителя либо органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству;
2) смерти опекуна и/или недееспособного или ограниченно дееспособным совершеннолетнего лица;
3) выезда опекуна и/или недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица на постоянное проживание за пределы Республики Казахстан;
4) выявления недостоверных сведений, представленных услугополучателем.
В случаях выявления фактов, указанных подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 17 настоящих Правил услугодателем вносится решение о прекращении опеки или попечительства по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и удостоверяется ЭЦП услугодателя.
18. При смене опекуна или попечителя над лицом, признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, проживающего в ЦОССУ, услугодателем производятся изменения в АИС "Е-Собес" на основании сведений о первом руководителе по данным Государственной базы данных "Юридические лица".
19. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Единый контакт-центр, Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателей о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
20. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с АППК РК и Законом.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

21. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
22. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
23. Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
24. Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
25. Мемлекеттік қызмет көрсетуге шағымдану нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қағидаға
1 қосымша
Нысан
Басшысына _________________
(органның атауы)
азаматтан(шадан) ____________
____________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты
(бар болса) және жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Мекен-жайы бойынша тұратын:
___________________________
Телефон ____________________
Өтініш
Сізден ______________________________ мекенжайы бойынша тұратын,
кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі (керегінің
астын сызу) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
қорғаншылық (немесе қамқоршылық) белгілеуді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге қарсы емеспін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық белгіленетін адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 129-бабының 3-тармағына сәйкес қорғаншы (қамқоршы) міндетін пайдақорлық мақсаттарды көздемей орындауға міндеттенемін!
"___" ____________ 20__жылы
__________________________________
азаматтың (шаның) қолы
Қағидаға
2 қосымша
Өтініш
Сізден _____________________________________ мекенжайы бойынша
тұратын, кәмелетке толған әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі
(керегінің астын сызу)
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
қорғаншылық (немесе қамқоршылық) белгілеуді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге қарсы емеспін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің және қорғаншылық белгіленетін адамның дербес деректерін жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 129-бабының 3-тармағына сәйкес қорғаншы (қамқоршы) міндетін пайдақорлық мақсаттарды көздемей орындауға міндеттенемін!
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ___________________ ұялы телефоны ____________________
Электрондық пошта _______________________________________________
ЭЦҚ ____________________________________________________________
ЭЦҚ ____________________________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты: ____.____________._______ жылы
____ сағаты ____ минуты ____секунды
Қағидаға
3-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі жергілікті атқарушы орган
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
23. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
24. При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
25. При несогласии с решением, принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
Форма
Руководителю
_______________________
(наименование органа)
от гражданина(ки)
_______________________
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
и индивидуальный
идентификационный номер)
Проживающий (ая) по адресу:
_________________________
Телефон _________________
Заявление
Прошу Вас установить опеку (или попечительство) над недееспособным
или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (нужное подчеркнуть):
______________________________________________________________________,
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающего по адресу: _______________________________________________
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение
и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Обязуюсь исполнять обязанности опекуна (попечителя) без преследования корыстных
целей в соответствии с пунктом 3 статьи 129 Кодекса Республики Казахстан
"О браке (супружестве) и семье".
"___" ____________ 20__года
__________________________________
подпись гражданина (ки)
Приложение 2 к Правилам
Заявление
Прошу Вас установить опеку (или попечительство) над недееспособным или
ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (нужное подчеркнуть):
_________________________________________________________________,
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающего по адресу: __________________________________________
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите",
хранение и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Обязуюсь исполнять обязанности опекуна (попечителя) без преследования
корыстных целей в соответствии с пунктом 3 статьи 129 Кодекса
Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний __________ мобильный __________ E-mail ___________
адрес проживания _________________________________________________.
ЭЦП _____________________________________________________________
ЭЦП _____________________________________________________________
Дата и время подписания заявления: ____.____________.________ года ____
часов ____ минут ____ секунд
Приложение 3 к Правилам
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Установление опеки или попечительства над недееспособными
или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами"
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган социальной защиты населения городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) Мемлекеттік корпорация;
2) көрсетілетін қызметті алушы
3) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы жүргізіледі.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 19 (он тоғыз) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананының, әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті органының қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы не мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліспен сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша немесе қамқоршылыққа мұқтаж кәмелетке толмаған адамның тіркелген жері бойынша жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "брондауға" болады.
3) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

1) Государственную корпорации;
2) услугодатель
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи документов в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 19 (девятнадцать) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 15 минут.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Приказ об установлении опеки или попечительства уполномоченного органа социальной защиты районов и городов областного значения, городов республиканского значения и столицы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренных пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя, или по месту регистрации несовершеннолетнего, нуждающегося в опеке, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала.
3) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында: www.edu.gov.kz;
2) www.egov.kz. порталда жарияланған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыда қажетті құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе "Электрондық үкімет" порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе қызметті алушының цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтың әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;
4) неке қию немесе бұзу туралы куәлік;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысын (қамқоршылық белгіленген жағдайда);
6) "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқ екені туралы анықтамалар;
7) 18 жастан асқан отбасы мүшелерінің әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге жазбаша келісім (егер қамқоршы қамқоршымен бірге тұрады деп болжанған жағдайда) (еркін түрде).
Көрсетілетін қызмет алушының әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп тану туралы, кәмелетке толған қамқоршылық тағайындалатын адамның әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген туралы, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының бірінші басшысы туралы туралы (Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының мамаманы өтініш білдірген жағдайда) және жоғарыда аталған 2, 3, 4, 5, 6 тармақшалардағы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. 18 жастан асқан әлеуетті қамқоршысымен бірге тұратын барлық адамдарға қамқоршылық белгілеуге келісім электрондық сұраным "электрондық үкімет" порталы арқылы жеке кабинетке жолданады.
Ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) жағдайда өтінішке тиісті құжаттар қоса ұсыналады.
Құжаттарды "электрондық үкімет" порталы арқылы жолдаған жағдайда құжаттар электорндық көшірме түрінде ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, необходимых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель при обращении для оказания государственной услуги предоставляет к услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал "Электронное правительство" следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) решение суда о признании гражданина недееспособным или ограниченно недееспособным;
4) свидетельство о заключении брака или расторжении брака
5) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденное приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (при установлении попечительства);
6) справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
7) письменное согласие на установление опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет (если предполагается, что подопечный будет жить вместе с опекуном) (в произвольной форме).
Сведения об отсутствии факта о недееспособности или ограниченно дееспособности услугополучателя, о наличии у совершеннолетнего лица, над которым устанавливается опека данных о недееспособным или ограниченно дееспособным, о первом руководителе центра оказания специальных социальных услуг (при обращении сотрудника центра оказания специальных социальных услуг) и вышеуказанных подпунктах 2, 3, 4, 5, 6 получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью уполномоченных должностных лиц из соответствующих государственных информационных систем. Электронный запрос на согласия по установлению опеки всех проживающих вместе с потенциальным опекуном членов семьи старше 18 лет направляется в личный кабинет через портал "электронного правительства".
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах к заявлению прилагаются соответствующие документы.
При подаче документов через портал "электронного правительства" документы предоставляются в виде электронных копий.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі белгілену;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 122-бабында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар
1. Мемлекетті көрсету орындарының мекенжайы мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктер – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жері бойынша жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Қағидаға
4-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салулар
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының ЖСН бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мынадай:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными статьей 122 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) наличие в отношении услугополучателя вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации об установлении опеки/попечительства в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 4 к Правилам
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций
Для оказания государственной услуги "Установление опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами" формируются запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:

1) ЖТ МДБ-дан жеке басын куәландыратын;
2) ЖТ МДБ-дан қорғаншылық немесе қамқоршылық белгіленетін тұлғаның жеке басын куәландыратын;
3) ЖТ МДБ-дан көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы;
4) ЖТ МДБ-дан көрсетілетін қызметті алушының қамқорлығы белгіленетін адамды тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы;
5) ЖТ МДБ-дан қорғаншылық немесе қамқоршылық белгіленетін кәмелетке толған адамның әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулігі туралы;
6) ЖМЖ МДБ - дан көрсетілетін қызметті алушының жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер;
7) АХАЖ АЖ-дан көрсетілетін қызметті алушының неке (ерлі-зайыптылық) жасасуын, бұзылуын тіркеу туралы;
8) ЖТ МДБ-дан көрсетілетін қызметті алушыны әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тануы фактісінің болмауы туралы;
9) ҚР ДСМ-нің АЖ-дан көрсетілетін қызметті алушының психикалық денсаулық орталығында есепте жай-күйі фактісінің болмауы туралы;
10) ҚР ДСМ-нің АЖ-дан көрсетілетін 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
11) ҚР ДСМ-нің АЖ-дан көрсетілетін "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы;
12) ЗТ МДБ-дан арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының басшысы туралы.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымның АЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЭЦҚ-мен, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің немесе көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуын жүзеге асырған ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖ – ақпараттық жүйе;
АЖ АХАЖ – "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі;
ДСМ АЖ – "Денсаулық сақтау министрлігі" ақпараттық жүйесі;
ЖМЖ МДБ – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасы
ЖТ МДБ – "Жеке тұлғалар" Мемлекеттік Деректер Базасы;
ЗТ МДБ – "Заңды тұлғалар" Мемлекеттік Деректер Базасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қағидаға
5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

1) удостоверяющих личность услугополучателя из ГБД ФЛ;
2) удостоверяющих личность лица, над которым устанавливается опека или попечительства из ГБД ФЛ;
3) о регистрации по постоянному месту жительства услугополучателя из ГБД ФЛ;
4) о регистрации по постоянному месту жительства лица, над которым устанавливается опека услугополучателя из ГБД ФЛ;
5) о недееспособности или ограниченно дееспособности совершеннолетнего лица, над которым устанавливается опека или попечительства из ГБД ФЛ;
6) сведения о недвижимости у услугополучателя из ГБД РН;
7) о регистрации заключения, расторжения брака (супружества) услугополучателя из ИС ЗАГС;
8) об отсутствии факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным услугополучателя из ГБД ФЛ;
9) об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья услугополучателя из ИС Министерства здравоохранения РК;
10) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у утвержденное приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) из ИС Министерства здравоохранения РК;
11) о состоянии учета в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665) из ИС Министерства здравоохранения РК;
12) о первом руководителе центра оказания специальных социальных услуг из ГБД ЮЛ.
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ИС государственных органов и (или) организации, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также ЭЦП осуществившего запрос Государственной корпорации, услугодателя или услугополучателя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИС – информационная система;
ИС ЗАГС – информационная система "Регистрационный пункт ЗАГС";
ИС МЗ – информационная система "Министерство здравоохранения";
ГБД РН - Государственная база данных "Регистр недвижимости";
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
ГБД ЮЛ - Государственная база данных "Юридические лица";
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение к 5 Правилам
Расписка об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен /дәйексіз құжаттарды, атап айтқанда:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынуыңызға/көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәлеметтердің сәйкес келмеуіне (керегін сызу) байланысты ___________________ мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
______________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: __________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон: _____________________________________________________
Алды: _______________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
20__ жылғы "___" _________
Бұйрығына
6 қосымша
Нысан
Бекітемін
Басшы
____________________________
(ұйымның атауы)
____________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты
(бар болса)
"____" _____________ 20___жылы
күні, қолы, мөр орны
Қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуға ниет білдірген адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру АКТІСІ
Тексеру жүргізілген күн _______________________________________________
Тексеру жүргізілді ____________________________________________________
(өткізген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
тексеру _____________________________________________________________
Әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті органының мекенжайы мен телефоны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Өмір сүру жағдайларына зерттеу жүргізілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы) __________________________
____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат ______________________________________
____________________________________________________________________
Тұрғылықты жері (тіркелген жері бойынша) ______________________________
Білім _______________________________________________________________
Жұмыс орны _________________________________________________________

Руководствуясь статьями 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", местный исполнительный орган социальной защиты
населения городов республиканского значения, столицы, районов и городов
областного значения, отдел №__ филиала Некоммерческого акционерного общества
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
___________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов и
(или) документов с истекшим сроком действия /недостоверности документов /
несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов,
данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги
(нужное подчеркнуть), а именно:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
работника Государственной корпорации
Исполнитель: _______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон: ___________________________________________________
Получил: ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года
Приложение 6 к Правилам
Форма
Утверждаю
Руководитель
_________________________
(наименование организации)
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"___" __________ 20___ года
дата, подпись, место печати
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий лиц,
желающих принять под опеку или попечительство
Дата проведения обследования _________________________________________
Обследование проведено ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
проводившего обследование ___________________________________________
Адрес и телефон уполномоченного органа социальной защиты:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Проводилось обследование условий жизни
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения) __________________
____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность ___________________________________
____________________________________________________________________
Место жительства (по месту регистрации) ________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы _______________________________________________________

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың жалпы сипаттамасы
Тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат _________________________
____________________________________________________________________
тұрғын үй иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________
____________________________________________________________________
Жалпы ауданы ___________ (шаршы метр) тұрғын үй алаңы ____________
(шаршы метр)
Қонақ бөлмелерінің саны _________ тіркелген ______( тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйді абаттандыру ______________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара ыңғайлы)
___________________________________________________________________
(жалға берілетін тұрғын үй, мемлекеттік / жекешелендірілген тұрғын үй, жеке үй, пәтер)
Санитариялық-гигиеналық жағдайы
____________________________________________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер (қамқоршыға арналған жеке бөлменің болуы, т.б)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Бірге тұратын басқа отбасы мүшелері:
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туған күні
Оқу, жұмыс орны,
лауазымы
Туыстық
қатынас
ескертпе
4. Қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу себептері) _____________
____________________________________________________________________
5. Қорытынды (қорғаншылықты белгілеу үшін шарттардың болуы немесе
қамқоршылық) _______________________________________________________
____________________________________________________________________
________________ ____________________________________ (қолы) (аты-жөні, тегі)
_______________( күні)
Таныстым:___________________________________________________________
(қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуға ниет білдірген адамдардың тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған кезде), күні, қолы)
Қағидаға
7-қосымша
Қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрық ________________________________________________ (органның атауы)
№ ____________
20__ жылғы "___" _______
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 119 және 121-баптарына сәйкес, "Мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысын басшылыққа ала отырып,
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "___"______өтініші және ұсынылған құжаттар негізінде
БҰЙЫРАМЫН:

2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем __________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника жилья______________
____________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (квадратный метр) жилая площадь ____________
(квадратный метр)
Количество жилых комнат _________ прописаны _____ (постоянно, временно)
Благоустроенность жилья _____________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
____________________________________________________________________
(арендное жилье, государственное/приватизированное жилье,
индивидуальный дом, квартира)
Санитарно-гигиеническое состояние
____________________________________________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье
(наличие отдельной комнаты для опекаемого, другое)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Место учебы,
работы, должность
Родственное
отношение
примечание
4. Причины для установления опеки (попечительства) ______________________
_____________________________________________________________________
5. Заключение (наличие условий для установления опеки или попечительства)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________ ____________________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия) _______________ (дата)
Ознакомлены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, подпись лиц,
желающих принять под опеку или попечительство)
Приложение к 7 Правилам
Приказ об установлении опеки или попечительства
________________________________________________
(наименование органа)
№ ____________
от "___" _______20__ года
В соответствии со статьями 119 и 121 Кодекса Республики Казахстан
"О браке (супружестве) и семье", руководствуясь постановлением Правительства
Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении правил
осуществления функций государства по опеке и попечительству",
на основании заявления
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "______" 20___ года и представленных документов
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленсін:
р/с №
Қорғаншы (қамқоршы)
Қамқоршы
Қорғаншылық пен қамқоршылықты ресімдеудің негізі
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы
Басшы ______________________________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Мөр орны
Қағидаға
8-қосымша
Нысан
____________________________
көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Дәлелді бас тарту
________________________________________________________________________
(республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі жергілікті атқарушы орган),
сіздің ________ жылғы № __________ өтінішіңізді қарап, "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартқаны туралы хабарлайды.
_________________________________________________________________________
(Бас тартудың негіздемесі).
Басшы ____________________________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Мөр орны
Қағидаға
8-қосымша
Шешім № ____ 20 ____ жылғы "_____" ________ ___________________________________________ (органның атауы)
Қорғаншылықты немесе қамқоршылықты тоқтату туралы
Азамат(ша) _____________________________________________________
Жынысы________ туған күні _____ жылғы "_____" ________
Негіздеме______________________________________________________
(себебін көрсету)
20 ___ жылғы "_____"___________________ бастап қорғаншылық немесе
қамқоршылық тоқтатылсын.
Басшы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

1. Установить опеку (попечительство) над недееспособными или ограниченно
дееспособными совершеннолетними лицами:
№ п/п
Опекун (попечитель)
Опекаемый
Основание оформления опеки и попечительства
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения
Руководитель ________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________ __________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение к 8 Правилам
Форма
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя
Мотивированный отказ
____________________________________________________________________
(местный исполнительный орган социальной защиты населения городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения,),
рассмотрев Ваше обращение от ________ года № __________, сообщает об отказе
в оказании государственной услуги "Установление опеки или попечительства
над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами".
___________________________________________________________________
(Основание отказа).
Руководитель _______________________________________________________
(наименование организации)
___________________________________________ ________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение к 9 Правилам
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
___________________________________________
(наименование органа)
О прекращении опеки или попечительства
Гражданин(ка) ________________________________________________
Пол ________ дата рождения "_____" ________ _____ года
Прекратить опеку или попечительства с "__"__________20___года
Основание ____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)