Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 577-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 желтоқсанда № 35472 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 1-тармағына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 150 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22683 болып тіркелген);
2) "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 479-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33724 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережесінің 3-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы

Об утверждении Положения о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 декабря 2024 года № 577-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2024 года № 35472
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и подпунктом 10) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 150 "Об утверждении положения о Республиканской комиссии по вопросам формирования государственной информационной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22683);
2) приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 479-НҚ "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33724).
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 4) пункта 3 Положения о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики, который вводится в действие с 1 января 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждено приказом
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан

2024 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 577-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 1-тармағына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Масс-медиа саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – масс-медиа саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Комиссияның функциялары мен қызметі
3. Комиссияның негізгі функциялары мыналар:
1) республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарын бекіту;
2) уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарының тізбесін қарау және ұсыныстарды тұжырымдау;
3) республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларына сәйкес республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі, оның ішінде балаларға арналған контентті жасауға және өңірлік мерзімді баспасөз басылымдарын дамытуға бағытталған мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және ұсыныстарды тұжырымдау;
4) республикалық деңгейде мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттардың тақырыптық бағыттарын және олар бойынша қаржыландыру көлемдерін айқындау және бекіту;
5) "Гранттар беру мен олардың іске асырылуын мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 29 қазандағы № 499-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35317 болып тіркелген) (бұдан әрi – Грант қағидалары) бекітілген функцияларды жүзеге асыру;
6) "Республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 6 қарашадағы № 527-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35348 болып тіркелген) (бұдан әрi - Республикалық тапсырыс қағидалары) бекітілген функцияларды жүзеге асыру;

от 6 декабря 2024 года
№ 577-НҚ
Положение о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и подпунктом 10) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан".
2. Уполномоченный орган в области масс-медиа (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области масс-медиа.
Глава 2. Функции и деятельность Комиссии
3. Основными функциями комиссии являются:
1) утверждение тематических направлений государственной информационной политики на республиканском уровне;
2) рассмотрение перечня тематических направлений государственной информационной политики на региональном уровне и выработка предложений в соответствии с порядком, определяемым уполномоченным органом;
3) рассмотрение заявок претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях, в том числе направленного на производство контента для детей и развитие региональных периодических печатных изданий, и выработка предложений в соответствии с правилами размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
4) определение и утверждение тематических направлений грантов для негосударственных средств массовой информации на республиканском уровне и объемов финансирования по ним;
5) осуществление функций, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 октября 2024 года № 499-НҚ "Об утверждении Правил предоставления и мониторинга реализации грантов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35317) (далее – Правила грантов);
6) осуществление функций, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 527-НҚ "Об утверждении Правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35348) (далее – Правила республиканского заказа);

7) "Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 6 қарашадағы № 526-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35349 болып тіркелген) бекітілген функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
4. Комиссияның құрамы уәкілетті орган ведомствосының басшысы, бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, коммерциялық емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері қатарынан қалыптастырылады және уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
5. Комиссия төрағадан, Комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады.
Уәкілетті орган ведомствосының басшысы не оны алмастыратын адам Комиссия төрағасы болып табылады.
Уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесінің басшысы Комиссия хатшысы болып табылады.
Комиссия хатшысы Комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
6. Комиссия тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады және кемінде бес мүшеден тұрады.
7. Уәкілетті органның ведомствосы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
8. Комиссия отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды деп есептеледі.
9. Комиссия төрағасы Комиссияның жұмысына басшылықты жүзеге асырады, Комиссия отырыстарында төрағалық етеді, Комиссия отырысының күн тәртібін бекітеді, Комиссия отырыстарының хаттамаларына қол қояды, Комиссия шешімдерінің іске асырылуына бақылауды жүзеге асырады.
10. Комиссия мүшелері:
1) үміткерлер ұсынатын қызметтердің сәйкестігін растау үшін олар ұсынған құжаттарды толықтығы және тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды;
2) Грант қағидаларында көзделген талаптарға құжаттар тізбесімен бірге мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін грантты алуға үміткер ұсынған өтінімдердің сәйкестігі тұрғысынан қорытындылар береді;
3) Республикалық тапсырыс қағидаларында көзделген талаптарға құжаттар тізбесімен бірге республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға үміткер ұсынған өтінімдердің сәйкестігі тұрғысынан қорытындылар береді;
4) Республикалық тапсырыс қағидаларына сәйкес республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысқа балдық бағалау жүргізеді.
11. Комиссия хатшысы:
1) отырыстың күн тәртібін қалыптастырады, қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, Комиссия отырысын өткізуді ұйымдастырады, Комиссия төрағасы мен мүшелерін Комиссия отырысына дейін үш жұмыс күні бұрын өткізілетін орны, күні мен уақыты туралы хабардар етеді;

7) осуществление функций, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 526-НҚ "Об утверждении Правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35349).
4. Состав Комиссии формируется и утверждается приказом уполномоченного органа из числа руководителя ведомства уполномоченного органа, представителей общественных объединений в области средств массовой информации, представителей некоммерческих организаций, средств массовой информации, заинтересованных государственных органов.
5. Комиссия состоит из председателя, членов Комиссии и секретаря.
Председателем Комиссии является руководитель ведомства уполномоченного органа либо лицо, его замещающее.
Секретарем Комиссии является руководитель структурного подразделения ведомства уполномоченного органа.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии, и не участвует в голосовании.
6. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из не менее пяти членов.
7. Рабочим органом Комиссии является ведомство уполномоченного органа.
8. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов Комиссии.
9. Председатель Комиссии осуществляет руководство работой Комиссии, председательствует на заседаниях Комиссии, утверждает повестку дня заседания Комиссии, подписывает протоколы заседаний Комиссии, осуществляет контроль за реализацией решений Комиссии.
10. Члены Комиссии:
1) рассматривают на предмет полноты и надлежащего оформления документы, представленные претендентами для подтверждения соответствия предлагаемых ими услуг;
2) дают заключения на предмет соответствия, предлагаемых претендентом на получение гранта для негосударственных средств массовой информации заявки с перечнем документов к требованиям, утвержденным Правилами грантов;
3) дают заключения на предмет соответствия, предлагаемых претендентом на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне заявки с перечнем документов к требованиям, утвержденным Правилами республиканского заказа;
4) проводят балльную оценку государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в соответствии с Правилами республиканского заказа.
11. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня для заседания, обеспечивает необходимыми документами, организует проведение заседания Комиссии, информирует председателя и членов комиссии о месте, дате и времени проведения за три рабочих дня до заседания Комиссии;

2) отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерін тіркейді, отырыстың күн тәртібін жария етеді, дауыстарды санауды жүргізеді және кворумның бар немесе жоқ екендігін хабарлайды;
3) Комиссия отырыстарының қарауына ұсынылған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
3) Комиссия мүшелерінде мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттарды беруге, республикалық және өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты өткізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігінің болуы туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді;
4) жыл сайын, 10 қарашаға дейін орталық мемлекеттік органдардан мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарының алдағы жылға арналған тізбесін қалыптастыру үшін ұсыныстарды сұратады.
12. Жұмыс органы құжаттарды Комиссия отырысына шығару үшін үміткерлердің гранттарды және республикалық және өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға арналған өтінімдерін Комиссия хатшысына ұсынады.
13. Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, Комиссия мүшелері өз пікірін жазбаша түрде баяндайды, ол Комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
14. Комиссия мүшесі отырыстарда болмаған жағдайда, Комиссия отырысының хаттамасында аталған фактіні растайтын құжатты қоса бере отырып, оның болмау себебі көрсетіледі.
15. Қабылданған шешімдер хаттамамен рәсімделеді, оған төраға, отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері мен хатшысы қол қояды.
16. Егер Комиссия мүшесінің мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттарды беруге, республикалық және өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты өткізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болса, Комиссия мүшесі үміткерлердің өтінімдерін қарауға қатыспайды.
Егер Комиссия мүшесінің мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттарды беруге, республикалық және өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты өткізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болған жағдайда, ол бұл туралы Комиссия төрағасын, мүшелерін және хатшысын хабардар етеді.

2) регистрирует присутствующих на заседании членов Комиссии, оглашает повестку заседания, проводит подсчет голосов и объявляет о наличии либо отсутствии кворума;
3) обеспечивает сохранность документов, представленных на рассмотрение заседаний Комиссии;
4) информирует членов Комиссии о наличии прямой или косвенной заинтересованности в участии по предоставлению гранта для негосударственных средств массовой и проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровне у членов Комиссии;
5) ежегодно, до 10 ноября запрашивает от центральных государственных органов предложения для формирования перечня тематических направлений государственной информационной политики на предстоящий год.
12. Рабочий орган представляет секретарю Комиссии заявки претендентов на получение гранта и государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровне для вынесения документов на заседании Комиссии.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
В случае несогласия с решением Комиссии члены Комиссии излагают свое мнение в письменном виде, которое прилагается к протоколу заседания Комиссии.
14. В случае отсутствия члена Комиссии на заседаниях в протоколе заседания Комиссии указывается причина его отсутствия с приложением документа, подтверждающего данный факт.
15. Принятые решения оформляются протоколом, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии, присутствующими на заседании.
16. Член Комиссии не участвует в рассмотрении заявок претендентов, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по предоставлению гранта для негосударственных средств массовой и проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровне.
В случае, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по предоставлению гранта для негосударственных средств массовой и проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровне, он информирует об этом председателя, членов и секретаря Комиссии.