Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 81 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 желтоқсанда № 35561 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 223 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19701 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру брокері есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) осы қаулыға 25-1-қосымшаға сәйкес жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар бойынша есеп нысаны;";
43) тармақша алынып тасталсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын – осы қаулының 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген есептілікті есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
2) тоқсан сайын – осы қаулының 1-тармағының 4), 5), 6), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы қаулының 4-тармағында көзделген есептілікке қосымша осы қаулының 1-тармағы 8) тармақшасына сәйкес есептілікті есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.

О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2024 года № 35561
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 223 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой и исламской страховой (перестраховочной) организацией и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19701) следующие изменения:
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927) следующие изменения и дополнение:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 25-1) в следующей редакции:
"25-1) форму отчета по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию) согласно приложению 25-1 к настоящему постановлению;";
подпункт 43) исключить;
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая (перестраховочная) организация представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно – отчетность, предусмотренную подпунктом 9) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально – отчетность, предусмотренную подпунктами 4), 5), 6), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Исламская страховая (перестраховочная) организация дополнительно к отчетности, предусмотренной пунктом 4 настоящего постановления, представляет отчетность в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 настоящего постановления в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.

4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын – осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 12), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 22), 25) және 25-1) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
2) тоқсан сайын – осы қаулының 1-тармағының 26) тармақшасында көзделген есептілікті:
1-кестенің бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
2-кестенің бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
3) тоқсан сайын – осы қаулының 1-тармағы 23), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36) және 37) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
4) жыл сайын – осы қаулының 1-тармағы 13), 21), 38), 39) және 40) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
5) жыл сайын – осы қаулының 1-тармағы 41) тармақшасында көзделген есептілікті қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады.";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тоқсан сайын – осы қаулының 1-тармағының 12) және 42) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;";
1-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар бойынша есеп;";
42) тармақша алынып тасталсын;
4-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымша осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

4. Страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно – отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 12), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 22), 25) и 25-1) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально – отчетность, предусмотренную подпунктом 26) пункта 1 настоящего постановления:
в части таблицы 1 – не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
в части таблицы 2 – не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) ежеквартально – отчетность, предусмотренную подпунктами 23), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36) и 37) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) ежегодно – отчетность, предусмотренную подпунктами 13), 21), 38), 39) и 40) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом;
5) ежегодно – отчетность, предусмотренную подпунктом 41) пункта 1 настоящего постановления, в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартально – отчетность, предусмотренную подпунктами 12) и 42) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;";
в приложении 1:
дополнить подпунктом 24-1) в следующей редакции:
"24-1) отчет по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию);";
подпункт 42) исключить;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
приложение 18 изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
приложение 19 изложить в редакции согласно приложению 15 к настоящему постановлению;

20-қосымша осы қаулыға 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
21-қосымша осы қаулыға 17-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
23-қосымша осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
25-қосымша осы қаулыға 19-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
25-1-қосымша осы қаулыға 20-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
26-қосымша осы қаулыға 21-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
30-қосымша осы қаулыға 22-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
31-қосымша осы қаулыға 23-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
32-қосымша осы қаулыға 24-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
34-қосымша осы қаулыға 25-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
39-қосымша осы қаулыға 26-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
44-қосымша осы қаулыға 27-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 81 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 223 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2 – PN_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
Нормативтің атауы
Көрсеткіштің мәні
1
2
3
1

приложение 20 изложить в редакции согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
приложение 21 изложить в редакции согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
приложение 23 изложить в редакции согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
приложение 25 изложить в редакции согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 25-1 в редакции согласно приложению 20 к настоящему постановлению;
приложение 26 изложить в редакции согласно приложению 21 к настоящему постановлению;
приложение 30 изложить в редакции согласно приложению 22 к настоящему постановлению;
приложение 31 изложить в редакции согласно приложению 23 к настоящему постановлению;
приложение 32 изложить в редакции согласно приложению 24 к настоящему постановлению;
приложение 34 изложить в редакции согласно приложению 25 к настоящему постановлению;
приложение 39 изложить в редакции согласно приложению 26 к настоящему постановлению;
приложение 44 изложить в редакции согласно приложению 27 к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 81
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2 – PN_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1

Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1
Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төмен шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8
Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7) (мың теңгемен)
2
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің (бұдан әрі – Нормативтер) 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерге сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент еншілес банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банкі болып табылатын бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және оның үлестес тұлғаларындағы (активтерді әртараптандыру нормативі (бұдан әрі – ӘН) ӘН1-1) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 – 1.6 – 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги которых в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, Банке Развития Казахстана и его аффилированных лицах (норматив диверсификации активов (далее – НД) НД1-1), соответствующих требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) (далее – Нормативы):

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптар) сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 30 (отыз) пайыздан аспайды;

с 1 января 2023 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290) (далее – Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре);

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
3
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу Нормативтердің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың, Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы (ӘН1-2) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 15 (он бес) пайыздан аспайды.
4
Нормативтердің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы (ӘН1-3) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
5
Қазақстанның даму банкін қоспағанда, екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларына (ӘН2) бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны және ақша:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
6

с 1 января 2024 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка (НД1-2), соответствующих требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативов:
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка (НД1-3), соответствующих требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативов:
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, за исключением Банка развития Казахстана, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД2):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
6

"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысымен бекітілген ұлттық компаниялар тізбесіне кіретін және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларына (ӘН3) бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны және ақша – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
7
Аффинирленген бағалы металдар мен металл шоттарға жиынтық орналастыру (ӘН4) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
8
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (ӘН5) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
9
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері репо" операцияларды ескере отырып) (ӘН6) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны (ӘН6-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 5 (бес) пайыздан аспайды
11

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") и деньги в одном юридическом лице, входящем в перечень национальных компаний, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний" и имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "BBB-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД3) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
7
Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические счета (НД4) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
8
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" (НД5) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг не ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
10
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
11

Нормативтердің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына инвестициялардың ("кері репо" операцияларды ескере отырып) жиынтық баланстық құны (ӘН7) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
12
Нормативтердің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
13
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
14
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН9) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
15
Нормативтердің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН10) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
16
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
17
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру, қайта сақтандыру, бірлесіп сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша меншікті ұстап қалу мөлшерін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
2-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
(мың теңгемен)
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша қайта сақтандырушының рейтингтiк бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлетін (берiлген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, барлығы
(мың теңге)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлетін (берiлген) сақтандыру сыйлықақылары сомасынан пайыз
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының ең төмен мөлшерiнiң ұлғаю сомасы

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативов (НД7) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД8) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
13
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение (НД8-1) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
14
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
15
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД10) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
16
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет")
17
Информация о выполнении размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) ("да" или "нет")
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации
(в тысячах тенге)
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Сумма страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего (в тысячах тенге)
Процент от суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования

1100
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (Нормативтердің 12- тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес)
1210
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("1210" – "1120" – "1130")
1200
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақылар (егер "1100" ≥ "1200" болса, онда "1100"; егер "1100" < "1200" болса, онда "1200")
1010
А аралық қорытындысы:
(егер "1010" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" – 3 500 000) х 0,16); "1010" < 3 500 000 болса, онда "1010" х 0,18)
1020
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылынының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0,5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
Нормативтердің 16-1-тармағына сәйкес төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақы әдісімен")
1000*
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу
Жиынтық сақтандыру төлемдері
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген (Нормативтердің 13-тармағы 2) тармақшасының талаптарын ескере отырып) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген

1100
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (согласно подпунктам 1) и 2) пункта 12 Нормативов)
1210
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("1210" – "1120" – "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" ≥ "1200", тогда "1100"; если "1100" < "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
(если "1010" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" – 3 500 000) х 0,16); если "1010" < 3 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0,5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")
1000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") в соответствии с пунктом 16-1 Нормативов
1000*
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат"
Совокупные страховые выплаты
начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года (с учетом требований подпункта 2) пункта 13 Нормативов) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году

2113
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта) ұйымдары үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2121" +... + "2127"):
2120
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 3 (үш) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2124
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 4 (төрт) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 5 (бес) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 6 (алты) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" – "2310")
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" – "2320")
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
(егер "2030" > 2 500 000, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" – 2 500 000) х 0,23) х "1300"); егер "2030" < 2 500 000 болса, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Нормативтердің 16-1-тармағына сәйкес төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("төлем әдісімен")
2000*
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғарғы шама немесе "1000*" және "2000*" толтырылған болса, онда "1000*" және "2000*" ең жоғары шама)
3000
Нормативтердің 14-тармағында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасын ұлғайту сомасы
3010
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең төмен мөлшері ("3000" + "3010")

2113
начисленные за предыдущие 7 (семь) финансовых лет для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) ("2121" +... + "2127"):
2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2124
начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" – "2310")
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"), для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "2030" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" – 2 500 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" < 2 500 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат") в соответствии с пунктом 16-1 Нормативов
2000*
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина, либо если "1000*" и "2000*" заполнены, то "1000*" или "2000*", наибольшая величина)
3000
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности по договорам страхования (перестрахования), указанным в пункте 14 Нормативов
3010
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3000" + "3010")

3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4010
Алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (егер "4010" / "4020" ≥ 1, онда "4100", егер "4010" / "4020" < 1, онда "4100" х ("4010" / "4020")
4000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (егер "4000" ≤ "3100", онда "3100", егер "4000" > "3100", онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері ("6000" + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылықты акциялар
112
Өткен және ағымдағы жылғы бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтпеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда материалдық емес активтер
115
Алдыңғы жылдардың жабылмаған шығыны
116
Есепті кезеңнің жабылмаған шығыны
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлға болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш
201
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар

3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" ≥ 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х ("4010" / "4020")
4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ≤ "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("5000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход прошлых лет и текущего года
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицам, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции

203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама); егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211"
200
Төлем қабілеттілігінің нақты маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігін маржасының ең төмен мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі ("300" / "400")
500
4-кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Өмірді сақтандыру", "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру", "зейнетақы аннуитеттік сақтандыру", "және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін, сондай-ақ "қызметкерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныбы шеңберінде жасалған аннуитеттік сақтандыру және зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1113" – "1111")
1110
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Қайта сақтандырушының сақтандыру сомасындағы үлесі
1114
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1123" – "1121")
1120
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандырудың қалған шарттары бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1133" – "1131")
1130
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1133
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1110" + "1120" + "1130")

203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 4. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Для классов "страхование жизни", "страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы", "пенсионное аннуитетное страхование", "аннуитетное страхование", а также по договорам аннуитетного страхования и предпенсионного аннуитетного страхования, заключенным в рамках класса "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Договоры страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" – "1111")
1110
Сумма рассчитанных страховых резервов
1111
Доля перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1113
Доля перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" – "1121")
1120
Сумма рассчитанных страховых резервов
1121
Доля перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1123
Доля перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" – "1131")
1130
Сумма рассчитанных страховых резервов
1131
Доля перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1133
Доля перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")

1140
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының үлесі шегерілген тәуекелді капитал ("1140" + "1112" – "1114" + "1122" – "1124" + "1132" – "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" ≤ 0,5, онда 0,5)
1160
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160")
1170
Өмірді сақтандырудың басқа да шарттары
Зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Өзге сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1211
Есеп айырысу үшін есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы: ("1210" х Нормативтердің 21-тармағында белгіленген пайыздың тиісті мөлшері + "1211" х 0,04)
1220
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / ("1210" + "1211") > 0,85, онда "1230" / ("1210" + "1211"), егер "1230" / ("1210" + "1211") ≤ 0,85, онда 0,85)
1240
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1170" + "1200")
1000
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру", "туристті міндетті сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3110
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу шығыстар сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру сыйлықақыларына салық салу сомасы
3130
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" – "3120" – "3130")
3140
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылында түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" – "3120" – "3130")
3160
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" ≥ "3160", онда "3140"; егер "3140" < "3160", онда "3160")

1140
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли перестраховщика ("1140" + "1112" – "1114" + "1122" – "1124" + "1132" – "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" <= 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х"1160"))
1170
Прочие договоры страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по договорам пенсионного аннуитета
1210
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по иным договорам страхования
1211
Сумма рассчитанных страховых резервов для расчета: ("1210" х соответствующий размер процента, установленного пунктом 21 Нормативов + "1211" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / ("1210" + "1211") > 0,85, тогда "1230" / ("1210" + "1211"), если "1230" / ("1210 + "1211") <= 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
Для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3110
Сумма расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности за предыдущий финансовый год
3120
Сумма налогообложения страховых премий за предыдущий финансовый год
3130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" – "3120" – "3130")
3140
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" – "3120" – "3130")
3160
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования, или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" ≥ "3160", тогда "3140"; если "3140" < "3160", тогда "3160")

3100
А аралық жиынтығы:
(егер "3100" > 3 500 000, онда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" – 3 500 000) х 0,16); егер "3100" < 3 500 000, онда "3100" х 0,18)
3200
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3312
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3323
Түзету коэффициенті (егер "3310" / "3320" > 0,5 болса, онда "3310" / "3320"; егер "3310" / "3320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
3300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("3200" х "3300")
3400
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
3511
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың соңына есептелген
3512
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына есептелген
3513
Алдыңғы қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген резерв сомасы
3520
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасы
3530
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("3510" + "3520" – "3530")
3500
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
(егер "3500" > 2 500 000, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("3500" – 2 500 000) х 0,23) х "3300"); егер "3500" < 2 500 000, онда "3500" х 0,26 х "3300"
3600
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("3400" немесе "3600", ең жоғары шама)
3000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері

3100
Промежуточный итог А:
(если "3100" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); если "3100" < 3 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
3321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3323
Поправочный коэффициент (если "3310" / "3320" > 0,5, тогда "3310" / "3320"; если "3310" / "3320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
3300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("3200" х "3300")
3400
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
начисленные на конец предыдущего финансового года
3511
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3512
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3513
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
3520
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3530
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("3510" + "3520" – "3530")
3500
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "3500" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("3500" – 2 500 000) х 0,23) х "3300"); если "3500" < 2 500 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300"
3600
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3400" или "3600", наибольшая величина)
3000
Минимальный размер маржи платежеспособности

Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1000" + "3000")
4000
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері
5000
Сақтанушылардан инвестициялау мақсаттары үшін алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бөлігі есебінен құрылған (қалыптастырылған) активтердің және сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (залалдардың) ағымдағы құны х 0,01
4100
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төмен мөлшері (4000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + 4100)
6000
200 000 (екі жүз мың) айлық есептік көрсеткіш – "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бөлігі есебінен қалыптастырылған активтерді және сақтанушының инвестицияларға қатысу шартын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістерді (залалдарды) дербес басқаруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін;
100 000 (бір жүз мың) айлық есептік көрсеткіш – "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі есебінен қалыптастырылған активтерді және сақтанушының инвестицияларға, сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға қатысу шартын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістерді (залалдарды) беруді жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін.
5100
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + "5100")
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылық берілген акциялар
112
Өткен жылдардағы және ағымдағы жылғы бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағандағы материалдық емес активтер

Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("1000" + "3000")
4000
Минимальный размер гарантийного фонда
5000
Текущая стоимость активов, созданных (сформированных) за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях х 0,01
4100
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("4000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией + "4100")
6000
200 000 (двести тысяч) месячных расчетных показателей – для страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и осуществляющей самостоятельное управление активами, сформированными за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях;
100 000 (сто тысяч) месячных расчетных показателей – для страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и осуществляющей передачу активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
5100
Минимальный размер гарантийного фонда ("5000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией + "5100")
7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход прошлых лет и текущего года
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации

115
Алдыңғы жылдардағы орны толтырылмаған шығын
116
Есепті кезеңдегі орны толтырылмаған шығын
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлғалар болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі тіркелмеген реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар
203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
Егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама); егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("8000")
400
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
500
5-кесте. Сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлем
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша – барлығы, оның ішінде:
11110
Х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
11111
100%
1.2
жолдағы, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ақша
11112
100%
1.3
осы кестенің 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы

115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицами, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 5. Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги – всего, в том числе:
11110
Х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (одного) процента от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящей таблицы
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящей таблицы
11114
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
11115
100%
1.6
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан

11116
100%
2
Салымдар – барлығы, оның ішінде:
11120
Х
2.1
бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11121
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар: Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерi Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент еншiлес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11123
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар – (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының мәні болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) барлығы, оның ішінде:
11130
Х
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары

11116
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
11120
Х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "A-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "AA-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11125
100%
3
Долговые ценные бумаги (за исключением долговых ценных бумаг, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
11130
Х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан

11131
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алатын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік кодесіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" немесе "Балама" алаңының "Борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген және сомасы осы мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналды құнының кемінде 50 (елу) пайызын өтейтін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының кепілдігі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
11136
95%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
11135
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму" и (или) акционерного общества "Банк Развития Казахстана", сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных негосударственных долговых ценных бумаг
11136
95%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи

11137
60%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11138
100%
3.9
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В +"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11139
90%
3.10
Стандард энд Пурс агенттігінің (Standard & Poor's) "AA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық бағалы қағаздар
11140
100%
3.11
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11141
100%
3.12
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11142
90%
3.13
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11143
80%
3.14
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11137
60%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11138
100%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11139
90%
3.10
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "AA-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
11140
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
100%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
90%
3.13
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11143
80%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств

11144
100%
3.15
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11145
85%
3.16
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11146
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының мәні болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) – барлығы, оның ішінде:
11150
Х
4.1
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санаты талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары немесе осы кестенің 4.4-жолында көрсетілген акциялар және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "аймақтық акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің шағын бөліміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар

11144
100%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11145
85%
3.16
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11146
70%
4
Акции и депозитарные расписки (за исключением акций и депозитарных расписок, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
11150
Х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11152
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящей таблицы
11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции

11155
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
85%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
11160
Х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds) пайлары
11162
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes) пайлары
11163
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11164
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен бастап "kzA-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары

11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
85%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
11160
Х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан или функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана"
11161
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
11162
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11165
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
5.8
орталық контрагенттің қатысумен жасалған, "кері репо" операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар
11168
100%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
11170
Х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және и металл шоттары
11171
100%
6.2
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына негізгі борыш сомасынан 100% (жүз) пайыз көлемінде қарызы
11172
100%
6.3
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасынан 5 (бес) пайыз аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
11173
100%
6.4
Нормативтердің 34-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардан алынатын сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтері сомасынан 10 (он) пайыз аспайтын сомада қайта сақтандырушылардан алынатын сома, сақтанушылардан
(қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.5
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген
айналыс мерзімі аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген)
11176
100%
6.6
сақтанушы:
дауыс беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) 50 (елу) пайызынан астамы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлға, не;
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттіктің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "ВВ+" төмен емес рейтингі бар заңды тұлға, не;
мына өлшемшарттарға сәйкес келетін:

11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
5.8
ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента
11168
100%
6
Иные активы – всего, в том числе:
11170
Х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические счета
11171
100%
6.2
займы страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", в объеме 100 (ста) процентов от суммы основного долга
11172
100%
6.3
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11173
100%
6.4
суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации, за исключением страховых премий к получению от юридических лиц, указанных в подпункте 10) пункта 34 Нормативов
11175
100%
6.5
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
11176
100%
6.6
страховые премии к получению в сумме, не превышающей 15 (пятнадцати) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации, когда страхователем является:
юридическое лицо, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, либо;
юридическое лицо с рейтингом не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или других рейтинговых агентств, либо;
крупное системообразующее предприятие, соответствующее следующим критериям:

соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын өнімді өткізуден (қызметті көрсетуден) түсім кемінде 50 (елу) миллиард теңгені құрайтын;
салық аударымдары соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын кемінде 3 (үш) миллиард теңге болған ірі жүйе құраушы кәсіпорын сақтанушы болып табылғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтері сомасынан 15 (он бес) пайыз аспайтын сомада алынатын сақтандыру сыйлықақылары
11177
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтер жиынтығы – А – ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
Х
Х
8
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері – СР
13000
Х
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер
14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша сыныптауды ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" – "13000" – "14000")
15000
Х
Х
11
Қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
Х
12
Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес жалпы сақтандыру резервтерінің сомасы
17000
Х
Х
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банкінде Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банкі болып табылатын екінші деңгейдегі бір банктегі, Қазақстанның Даму Банкіндегі және оның Нормативтердің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-1):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резервтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы

выручка от реализации продукции (оказания услуг) составляет не менее 50 (пятидесяти) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года;
налоговые отчисления составляют не менее 3 (трех) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года
11177
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности – А – ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
Х
Х
8
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика – СР
13000
Х
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" – "13000" – "14000")
15000
Х
Х
11
Сумма активов за минусом активов перестрахования
16000
Х
12
Сумма общих страховых резервов в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
17000
Х
Х
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги которых в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, Банке Развития Казахстана и его аффилированных лицах, соответствующих требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативов (НД1-1):
с 1 января 2023 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня

1.1.1.
акциялары
1.1.2.
борыштық бағалы қағаздары
1.1.3.
банктегі салымдары
1.1.4.
банктегі ақшасы
1.1.5.
"кері репо" операциялары
2.
Банктің үлестес тұлғалары
2.1.
банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1.
акциялары
2.1.2
борыштық бағалы қағаздары
2.1.3.
салымдары
2.1.4.
ақшасы
2.1.5.
"кері репо" операциялары
n.
Барлығы (1-n жолдар қосындысы)
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің Нормативтердің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-2):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резевтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1
Екінші деңгейдегі банк
1.1
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1
акциялары
1.1.2
борыштық бағалы қағаздары
1.1.3
банктегі салымдары
1.1.4
банктегі ақшасы
1.1.5
"кері репо" операциялары
2
Банктің үлестес тұлғалары
2.1
банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1
акциялары
2.1.2
борыштық бағалы қағаздары
2.1.3
салымдары
2.1.4
ақшасы
2.1.5
"кері репо" операциялары
n.
Барлығы (1-n жолдар қосындысы)
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің Нормативтердің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-3):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резевтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1
Екінші деңгейдегі банк
1.1
екінші деңгейдегі банктің атауы

1.1.1.
акции
1.1.2.
долговые ценные бумаги
1.1.3.
вклады в банке
1.1.4.
деньги в банке
1.1.5.
операции "обратное репо"
2.
Аффилированные лица банка
2.1.
наименование аффилированного лица банка
2.1.1.
акции
2.1.2
долговые ценные бумаги
2.1.3.
вклады
2.1.4.
деньги
2.1.5.
операции "обратное репо"
n.
Всего (сумма строк 1-n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, соответствующих требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативов (НД1-2):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1
Банк второго уровня
1.1
наименование банка второго уровня
1.1.1
акции
1.1.2
долговые ценные бумаги
1.1.3
вклады в банке
1.1.4
деньги в банке
1.1.5
операции "обратное репо"
2
Аффилированные лица банка
2.1
наименование аффилированного лица банка
2.1.1
акции
2.1.2
долговые ценные бумаги
2.1.3
вклады
2.1.4
деньги
2.1.5
операции "обратное репо"
n.
Всего (сумма строк 1-n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, соответствующих требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативов (НД1-3):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1
Банк второго уровня
1.1
наименование банка второго уровня

Аффинирленген бағалы металдар мен металл шоттарына жиынтық орналастыру (ӘН4) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
2
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (ӘН5) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
3
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "A-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН6) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
4
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "A-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН6-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды
5
Нормативтердің 39-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН7) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды
6
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағының 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
7

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические счета (НД4) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
2
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" (НД5) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг не ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД 6-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативов (НД7) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
6
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД8) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
7

Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
8
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН9) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
9
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағының 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН10) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
6-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілік нормативін есептеу
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
1
Ақша – барлығы, оның ішінде:
Х
1.1
активтерін шегергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
осы кестенің 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100%
1.4
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
90%
1.5
бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар – барлығы, оның ішінде:
Х
2.1
осы банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылған жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінде Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан "kzBВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразия Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) – барлығы, оның ішінде:
Х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғанды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" не "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген және сомасы мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнының кемінде 50 (елу) пайызын өтейтін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының кепілдігі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
95%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
60%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитенттерінде бар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.9
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы (эмитенттерінде бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктерің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение (НД8-1) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД10) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги – всего, в том числе:
Х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (одного) процента от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
100%
1.2
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящей таблицы
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящей таблицы
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
Х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги (за исключением долговых ценных бумаг, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
Х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму" и (или) акционерного общества "Банк Развития Казахстана", сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных негосударственных долговых ценных бумаг
95%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%

3.10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразия Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық бағалы қағаздар
100%
3.11
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
100%
3.12
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
90%
3.13
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
80%
3.14
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитенттерінде бар) шет ел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.15
шетелдік эмитенттердің (эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.16
шетелдік эмитенттердің (эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар мен депозитарлық қолхаттар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын акциялар мен депозитарлық қолхаттарды қоспағанда) – барлығы, оның ішінде:
Х
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3

3.10
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.13
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.16
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки (за исключением акций и депозитарных расписок, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
Х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3

қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалардың акциялары немесе осы кестенің 4.4-жолында көрсетілген, базалық активі осы акциялар болып табылатын акциялар мен депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "Өңірлік акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің шағын бөліміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
85%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
Х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds) пайлары
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes) пайлары
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен "kzA-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.8
орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
100%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
Х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және металл шоттары
100%
6.2
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде көзделген бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
7
Өтімділігі жоғары активтердің жиынтығы – ӨЖА
8
Репо операциялары бойынша міндеттемелер
9
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері – СР
10
Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
пруденциялық нормативтерді
орындауы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп (индексі – 2 – PN_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящей таблицы
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
85%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
Х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан или функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана"
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
5.8
ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента
100%
6
Иные активы – всего, в том числе:
Х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические счета
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
7
Итого высоколиквидных активов – ВА
8
Обязательства по операциям репо
9
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика – СР
10
Норматив достаточности высоколиквидных активов
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении пруденциальных
нормативов страховой
(перестраховочной) организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
(индекс – 2 – PN_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабы 10-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейін екінші таңбаға дейін) белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру мақсатында "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 304 қаулы) сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа, басқа рейтингтік агенттіктердің рейтингтік бағалары ретінде Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) және Морнинстар (Morningstar) агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының бағалары танылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 10 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется страховой (перестраховочной) организацией ежемесячно и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Для целей заполнения Формы, помимо рейтинговых оценок рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), под рейтинговыми оценками других рейтинговых агентств признаются оценки агентств Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) и Морнинстар (Morningstar), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) (далее – Постановление № 304).

7. 1-кесте бойынша:
1) 1-жолда төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі;
2) 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 және 1.8-жолдарда төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеу мәндері көрсетіледі;
3) 16-жолда өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу туралы ақпарат көрсетіледі ("иә" немесе "жоқ"). Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі кемінде 1 (бір) болады. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ішінде өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда нормативтің мәніне "жоқ" деп қойылады.
8. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасына ұлғайтылған кезде 2-кестені толтырғанда №304 қаулыға сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investоrs Service), Фитч (Fitch) және Эй. ЭМ. Бэст (А.М. Best) рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағаларынан ең төменгі рейтингі пайдаланылады.
2-кестеде:
"Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – ЕАЭО туралы шарт) қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
Қазақстан Республикасының резиденттері-қайта сақтандырушылармен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
ЕАЭО туралы шартқа қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
әр түрлі мемлекеттерде (елдерде) тіркелген кемінде үш Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру ұйымы құрған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысу шеңберінде жасалған қайта сақтандыру шарттары;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы-қайта сақтандырушылармен жасалған қайта сақтандыру шарттары көрсетіледі.
9. 3-кесте бойынша:
1) 1000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің "сыйлықақылар әдісімен" есептелген мәні көрсетіледі;
2) 2110-жолда 2111, 2112 және 2113-жолдардың мәндеріне сәйкес алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі;
3) 2210, 2310 және 2320-жолдарда мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы көрсетіледі;

7. По Таблице 1:
1) в строке 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 и 1.8 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности;
3) в строке 16 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет"). Норматив достаточности высоколиквидных активов составляет не менее 1 (единицы). В случае несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности высоколиквидных активов, значение норматива ставится "нет".
8. При увеличении минимального размера маржи платежеспособности на сумму страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования при заполнении Таблицы 2 используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch) и Эй. Эм. Бэст (А.М. Best), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с Постановлением № 304.
В Таблице 2 указываются:
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-нерезидентами Республики Казахстан, за исключением перестраховщиков стран-участниц Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе" (далее – Договор о ЕАЭС);
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-резидентами Республики Казахстан;
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-стран-участниц Договора о ЕАЭС;
договоры перестрахования, заключенные в рамках участия в страховом (перестраховочном) пуле, образованном не менее, чем тремя страховыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными в разных государствах (странах);
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-участниками Международного финансового центра "Астана".
9. По Таблице 3:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий";
2) в строке 2110 указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113;
3) в строках 2210, 2310 и 2320 указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков;

4) 2000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының "төлемдер әдісімен" есептелген ең төменгі мәні көрсетіледі;
5) 3000-жолда 1000 және 2000-жолдарда көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі;
6) 9000-жолда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері көрсетіледі;
7) 500-жолда нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
10. 4-кесте бойынша:
1) 1000-жолда "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру сыныбын қоспағанда, өмірді сақтандыру" және "зейнетақы аннуитеттік сақтандыру сыныбын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
2) 3000-жолда сақтандырудың осы сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
3) 8000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері көрсетіледі;
4) 500-жолда нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
11. 5-кесте бойынша:
1) 5-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дербес белгілейді;
2) 4-бағанда есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі;
3) 12000-жолда Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып активтер сомасы көрсетіледі;
4) 13000-жолда қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
5) 15000-жолда Нормативтердің 33-тармағының талаптарына сәйкес келетін активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, есептелген нақты төлем қабілеттілігінің маржасы көрсетіледі.
12. 6-кесте бойынша:
1) 6-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дербес белгілейді;
2) 3-бағанда есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі;
3) 9-жолда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;

4) в строке 2000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат";
5) в строке 3000 указывается наибольшая величина из значений, указанных в строках 1000 и 2000;
6) в строке 9000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период;
7) в строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
10. По Таблице 4:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни, за исключением класса страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы" и "аннуитетное страхование, за исключением класса пенсионное аннуитетное страхование";
2) в строке 3000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности по данным классам страхования;
3) в строке 8000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности;
4) в строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/ строка 400).
11. По Таблице 5:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленным в Таблице 5, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 4 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 12000 указывается сумма активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанная в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
4) в строке 13000 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика;
5) в строке 15000 указывается фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, соответствующая требованиям пункта 33 Нормативов.
12. По Таблице 6:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Таблице 6, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 3 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 9 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика;

4) 10-жолда қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтеріне өтімділігі жоғары активтердің қатынасына тең өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі (репо операциялары бойынша міндеттемелерді шегергенде) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ ___ қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 223 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3 – RNR-Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақысының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері
Сақтандырушының сақтандыру шығынын реттеу бойынша шығысының сомасы
1
2
3
4
5
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде
1.8.1
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру
x
x
x
1.8.2
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру
x
x
x
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерікті жеке сақтандыру
2.1

4) в строке 10 указывается норматив достаточности высоколиквидных активов, равный отношению высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации (за вычетом обязательств по операциям репо) к страховым резервам за минусом доли перестраховщика.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3 – RNR-Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков
1
2
3
4
5
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:
1.8.1
аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
x
x
x
1.8.2
предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
x
x
x
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1

осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақысы
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығын резервінің өзгеруі
Күтілмеген тәуекелдер резерві
6
7
8
9
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
күтілмеген тәуекелдер
резервін есептеуі туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп (индексі – 3 – RNR-Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабы 10-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысанды толтыру кезінде қолданылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейінгі екінші таңбаға дейін) белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистые подписанные страховые премии
Изменение резерва незаработанных премий без учета доли перестраховщика
Изменение резервов убытков без учета доли перестраховщика
Резерв непредвиденных рисков
6
7
8
9
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков
страховой (перестраховочной)
организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией
(индекс – 3 – RNR-Q, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 10 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется страховой (перестраховочной) организацией ежеквартально. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан 1.8.1, 1.8.2, 2.1, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4-жолдардағы сақтандыру сыныптарын қоспағанда сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақысының жалпы көлеміндегі сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақысының үлесі көрсетіледі.
7. 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 "__" _______
№ __ қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 223 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4 – SR-Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Бірінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, шығындылық коэффициенті
Екінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, шығындылық коэффициенті
Үшінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, шығындылық коэффициенті
Төртінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, шығындылық коэффициенті
Бесінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу страхования, за исключением классов страхования в строках 1.8.1, 1.8.2, 2.1, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4.
6. В графе 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам страхования по классу страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам страхования на отчетную дату.
7. В графах 4, 5, 6, 7 и 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4 – SR-Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс страхования
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за первый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за второй финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за третий финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за четвертый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за пятый финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні
Қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа квадраттық ауытқуы
Соңғы қаржы жылындағы таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы
Алдыңғы қаржы жылындағы тұрақтандыру резерві
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа шамасын шегергенде, қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві
8
9
10
11
12
13
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
тұрақтандыру резервін есептеуі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп (индексі – 4 – SR-Y, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год
Стабилизационный резерв за предыдущий финансовый год
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика за вычетом средней величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Стабилизационный резерв на отчетную дату
8
9
10
11
12
13
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете
стабилизационного резерва
страховой (перестраховочной)
организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией
(индекс – 4 – SR-Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 10 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется страховой (перестраховочной) организацией ежегодно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда тұрақтандыру резерві "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 7-тарауы 2-параграфына сәйкес есептеледі.
6. Нысан барлық "ерікті жеке сақтандыру" сыныптарын және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру", "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақыға дейінгі аннуитеттік сақтандыру" шарттарын қоспағанда, сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _________
№ ___ қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 223 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7 – RNR-Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша сақтандырушы шығысының сомасы
1
2
3
4
5
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме стабилизационный резерв рассчитывается в соответствие с параграфом 2 главы 7 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794).
6. Форма заполняется по каждому классу страхования, за исключением всех классов "добровольное личное страхование" и договоров "аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", "предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7 – RNR-Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков
1
2
3
4
5
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.18
титулдық сақтандыру
3.19
сот шығысын сақтандыру
3.20
исламдық сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақылары
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін есепке алынбаған, шығын резервтерінің өзгеруі
Күтілмеген тәуекелдер резерві
6
7
8
9
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
күтілмеген тәуекелдер резервін
есептеуі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп (индексі – 7 – RNR-Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейінгі екінші таңбаға дейін) белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.18
титульное страхование
3.19
страхование судебных расходов
3.20
иные виды (классы) исламского страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистые подписанные страховые премии
Изменение резерва незаработанных премий без учета доли исламского перестраховщика
Изменение резервов убытков без учета доли исламского перестраховщика
Резерв непредвиденных рисков
6
7
8
9
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков
исламской страховой
(перестраховочной)
организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией
(индекс – 7 – RNR-Q, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежеквартально. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі исламдық сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі көрсетіледі.
7. 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _________
№ ___ қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 223 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 8 – SR-Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
Бірінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Екінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Үшінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Төртінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Бесінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования.
6. В графе 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования по классу исламского страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования на отчетную дату.
7. В графах 4, 5, 6, 7 и 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 8 – SR-Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за первый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за второй финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за третий финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за четвертый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за пятый финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3.20
исламдық сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа квадратты ауытқуы
Соңғы қаржы жылындағы таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы
Алдыңғы қаржы жылындағы тұрақтандыру резерві
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа шамасын шегергенде исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві
8
9
10
11
12
13
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
тұрақтандыру резервін есептеуі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп (индексі – 8 – SR-Y, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

3.20
иные виды (классы) исламского страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год
Стабилизационный резерв за предыдущий финансовый год
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за вычетом средней величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Стабилизационный резерв на отчетную дату
8
9
10
11
12
13
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о расчете
стабилизационного резерва
исламской страховой
(перестраховочной)
организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией
(индекс – 8 – SR-Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда тұрақтандыру резерві "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген) белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 7-тарауы 2-параграфына сәйкес есептеледі.
6. Нысан барлық "ерікті жеке сақтандыру" сыныптарын және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру", "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақыға дейінгі аннуитеттік сақтандыру" шарттарын қоспағанда, исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _________
№ ___ қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін (инвестициялық портфельді басқарушыны тартпастан) сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес инвестициялауды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Эмитенттің атауы
Эмитенттің елі
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Бағалы қағаздың номиналдық құны
Төлем валютасы
Бір бағалы қағаз үшін сатып алу бағасы
Кезең (бағалы қағаздар бойынша)
барлығы
оның ішінде, ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде, репоға берілген бағалы қағаздар
валютасы
бір бағалы қағаздың құны
есепке алу күні
өтеу күні
7
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздың сатып алу құны, мың теңгемен
Бағалы қағаздың баланстық құны, мың теңгемен
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар), мың теңгемен
Барлығы
оның ішінде, есептелген сыйақы
оның ішінде, ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде, репоға берілген бағалы қағаздар
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
Портфельдегі ағымдағы купондық мөлшерлеме
Есептік санаты
сатып алу күні эмитенттің
есепті күні эмитенттің
сатып алу күні бағалы қағаздың
есепті күні бағалы қағаздың
есепке алу күні
есепті күні
Санаты
Күні
22
23
24
25
26
27
28
29
30
2-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен кері репо операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Эмитенттің атауы
Эмитенттің елі
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
Бағалы қағаздардың саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздың номиналдық құнының валютасы
Мәміле валютасы
Бір бағалы қағаз үшін ашылу бағасы, мың теңгемен
Бір бағалы қағаз үшін жабылу бағасы, мың теңгемен
Кезеңі (бағалы қағаздар бойынша)
Барлығы
оның ішінде, шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде, шетел валютасында
Операцияның ашылу күні
Операцияның жабылу күні
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың баланстық құны, мың теңгемен
Операция бойынша кірістіліктің пайызбен мөлшерлемесі
Бағалы қағаздың рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
есепке алу күні
есепті күні
есепке алу күні
есепті күні
16
17
18
19
20
21
3-кесте. Екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Банктің атауы
Банктің рейтингі
Салым валютасы
Банктік салым шартын жасау күні және нөмірі
салымды орналастыру күні
есепті күні
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Салым мерзімі (күндермен)
Сыйақы төлеу кезеңі
Сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Салым бойынша негізгі борыштың сомасы, мың теңгемен
кезеңділігі
күні
номиналды
тиімді
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Баланстың құны, мың теңгемен
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар), мың теңгемен
Барлығы
оның ішінде, есептелген сыйақы
16
17
18
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талабын көздейтін сақтандыру
шарттары шеңберінде басқаруға
қабылданған активтердің
есебінен сатып алынған
инвестициялық портфельдің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп (индексі – 4 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3. Форма заполняется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежегодно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме стабилизационный резерв рассчитывается в соответствие с параграфом 2 главы 7 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293).
6. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования, за исключением всех классов "добровольное личное страхование" и договоров "аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", "предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Ценные бумаги, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Идентификационный номер ценной бумаги
1
2
3
4
5
6
Всего:
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость ценной бумаги
Валюта платежа
Цена покупки за одну ценную бумагу
Период (по ценным бумагам)
всего
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
валюта
стоимость одной ценной бумаги
дата постановки на учет
дата погашения
7
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Покупная стоимость ценной бумаги, в тысячах тенге
Балансовая стоимость ценных бумаг, в тысячах тенге
Справочно: сформированные резервы (провизии) в тысячах тенге
Всего
в том числе начисленное вознаграждение
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Рейтинг
Категория списка фондовой биржи
Текущая купонная ставка в портфеле
Учетная категория
эмитента на дату приобретения
эмитента на отчетную дату
ценной бумаги на дату приобретения
ценной бумаги на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
Категория
Дата
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Таблица 2. Ценные бумаги, приобретенные по операциям обратного репо за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Идентификационный номер ценной бумаги
Количество ценных бумаг (штук)
1
2
3
4
5
6
7
Всего:
продолжение таблицы:
Валюта номинальной стоимости ценной бумаги
Валюта сделки
Цена открытия за одну ценную бумагу, в тысячах тенге
Цена закрытия за одну ценную бумагу, в тысячах тенге
Период (по ценным бумагам)
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Дата открытия операции
Дата закрытия операции
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость ценных бумаг, в тысячах тенге
Ставка доходности по операции в процентах
Рейтинг ценной бумаги
Категория списка фондовой биржи
на дату постановки на учет
на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
16
17
18
19
20
21
Таблица 3. Вклады в банках второго уровня
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование банка
Рейтинг банка
Валюта вклада
Дата заключения и номер договора банковского вклада
на дату размещения вклада
на отчетную дату
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего:
продолжение таблицы:
Срок вклада (в днях)
Период выплаты вознаграждения
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
Сумма основного долга по вкладу, в тысячах тенге
периодичность
дата
номинальная
эффективная
Всего
из них в иностранной валюте
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость, в тысячах тенге
Справочно: сформированные резервы (провизии), в тысячах тенге
Всего
в том числе, начисленное вознаграждение
16
17
18
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре инвестиционного
портфеля, приобретенного
за счет активов, принятых
в управление в рамках
договоров страхования,
предусматривающих условие
участия страхователя
в инвестициях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
(индекс – 4 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес басқаруды (инвестициялық портфельді басқарушының қатысуынсыз) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан әрбір инвестициялық қор бойынша бөлінісінде және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиент бойынша толтырылады.
6. 1-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 4-бағанда елдің атауы "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
4) 5-бағанда типін көрсетумен сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
5) 7-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны данамен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздар шығарылым валютасында номиналды құны бойынша көрсетіледі;
6) 10 және 12-бағандарда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
7) 13-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, халықаралық банкаралық ақпарат беру және төлемдер жасау жүйесі (SWIFT) бойынша алынған растау) жазылған баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақыны ескере отырып, үтірден кейінгі төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен номиналды құнға қатысты пайызбен көрсетіледі. Бағалы қағазды (борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) сатып алу шетел валютасымен төленген жағдайда осы сома мәміле жасасқан күні қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем) по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.
6. По таблице 1:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 4 наименование страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений";
4) в графе 5 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа;
5) в графе 7 указывается количество приобретенных ценных бумаг в штуках. Долговые ценные бумаги указываются по номинальной стоимости в валюте выпуска;
6) в графах 10 и 12 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
7) в графе 13 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. В случае оплаты приобретения ценной бумаги (за исключением долговых ценных бумаг) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки;

8) 14-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күні көрсетіледі;
9) 15-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі;
10) 16-бағанда агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақылар мен комиссияларды, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аударым бойынша банк қызметтерін қоса алғанда, сатып алуға тікелей байланысты шығысты қоса алғанда, сатып алушы сатушыға төлеген пайыз шамасына азайтылған (мұндай бар болса) қаржы құралдарының сатып алу құны көрсетіледі;
11) 17-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
12) 21-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген, қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі;
13) 22, 23, 24 және 25-бағандарды толтыру кезінде "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 385 қаулы) сәйкес облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, рейтингтік агенттіктердің бірі берген мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша елдің рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 22, 23, 24 және 25-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Осы бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды;
14) 26 және 27-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 26 және 27-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 26-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі қор биржасы тізімінің санаты көрсетіледі;
15) 28-бағанда Нысанды ұсыну күніндегі борыштық қаржы құралдары бойынша купондық мөлшерлеме көрсетіледі;
16) 29 және 30-бағандарда бағалы қағаздың "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есептелетін", "пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін" немесе "амортизацияланған құны бойынша есептелетін" санаты және осы санатқа жатқызылу күні көрсетіледі;

8) в графе 14 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете;
9) в графе 15 указывается срок погашения долговых ценных бумаг;
10) в графе 16 указывается покупная стоимость финансовых инструментов, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу, уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового);
11) в графе 17 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете;
12) в графе 21 указывается сумма сформированных резервов (провизий), отраженная в бухгалтерском учете;
13) при заполнении граф 22, 23, 24 и 25 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8318) (далее – Постановление № 385). При отсутствии рейтинга в графах 22, 23, 24 и 25 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан;
14) в графах 26 и 27 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 26 и 27 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 26 отражается категория списка фондовой биржи на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
15) в графе 28 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы;
16) в графах 29 и 30 указывается категория ценной бумаги "учитываемая по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", "учитываемая по справедливой стоимости через прибыль или убыток" или "учитываемая по амортизированной стоимости" и дата отнесения к данной категории;

17) кестеде зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
7. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 4-бағанда елдің атауы "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
4) 5-бағанда типін көрсетумен "кері репо" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
5) 8 және 9-бағандарда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
6) 10 және 12-бағандарда "кері репо" операциясының жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта жазылған баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі;
7) 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі;
8) 18 және 19-бағандарды толтырған кезде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 18 және 19-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 18-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі рейтингі көрсетіледі;
9) 20 және 21-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 20 және 21-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 20-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі санаты көрсетіледі;
10) кестеде зейнетақы активтері есебінен "кері репо" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
8. 3-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі);
2) 3-бағанда банктің атауы көрсетіледі;
2) 4 және 5-бағандарды толтырған кезде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген екінші деңгейдегі банктің рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 4 және 5-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды;

17) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов.
7. По таблице 2:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 4 наименование страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений";
4) в графе 5 указывается вид ценной бумаги, приобретенной по операциям "обратное репо", с указанием ее типа;
5) в графах 8 и 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
6) в графах 10 и 12 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции "обратного репо";
7) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
8) при заполнении граф 18 и 19 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. При отсутствии рейтинга в графах 18 и 19 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 18 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
9) в графах 20 и 21 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 20 и 21 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 20 отражается категория на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
10) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного репо" за счет пенсионных активов.
8. По таблице 3:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование банка;
2) при заполнении граф 4 и 5 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. В случае отсутствия рейтинга, в графах 4 и 5 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан;

3) 6-бағанда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
4) 9-бағанда банктік салым шарты бойынша салым мерзімі көрсетіледі, салымды ұзартқан кезде ұзарту ескерілген мерзім жазылады;
5) 10 және 11-бағандарда жинақталған сыйақының кезеңділігі мен төлеу күні банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі;
6) 16-бағанда бухгалтерлік есепте жазылған құны көрсетіледі;
7) кесте жеке әрбір банк және әрбір салым валютасы бойынша салым сомасын көрсетумен толтырылады;
8) кестеде зейнетақы активтері есебінен орналастырылған салымдар көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _________
№ ___ қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін (инвестициялық портфельді басқарушыны тартпастан) сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес инвестициялауды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Мәміле жасау күні
Мәміле бойынша есеп айырысу күні
Брокердің және (немесе) дилердің атауы
Мәміле түрі
Нарық
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаз эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиыны
кестенің жалғасы:
Сәйкестендіру нөмірі
Номиналдық құн валютасы
Бір бағалы қағаздың номиналдық құны
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Төлем валютасы
Бір бағалы қағаз үшін сатып алу (сату) бағасы
Мәміле жасау күніне бір бағалы қағаз үшін теңгемен ең төмен бағасы
Мәміле жасау күніне бір бағалы қағаз үшін теңгемен ең жоғары бағасы
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Мәміле жасау күні бір бағалы қағаздың нарықтық бағасы
Бағалы қағаздар бойынша кірістілік (пайызбен)
Мәміленің көлемі, мың теңгемен
Контрәріптестің атауы
Контрәріптестің рейтингі
Мәміле жасау күні
Есепті күні
18
19
20
21
22
23
2-кесте. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Ақша аудару күні
Банктің атауы
Салым бойынша операциялар
Операция сомасы
1
2
3
4
5
6
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиыны
кестенің жалғасы:
Банктік салым шартын жасау күні және нөмірі
Салымның мерзімі (күндермен)
Сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Салым валютасы
Салым сомасы
7
8
9
10
11
3-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған аффинирленген бағалы металдар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Мәміле жасау күні
Контрагенттің атауы
Қызметті төлеу
Мәміле түрі
Аффинирленген бағалы металл түрі
Мәміленің көлемі (бірлік)
Төлем валютасы
Бір бірлік үшін сатып алу бағасы
Мәміле сомасы, мың теңгемен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиыны
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талабын көздейтін сақтандыру
шарттары шеңберінде басқаруға
қабылданған активтерді
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – 5 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3) в графе 6 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
4) в графе 9 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации;
5) в графах 10 и 11 периодичность и дата выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада;
6) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
7) таблица заполняется с указанием суммы вкладов отдельно по каждому банку и по каждой валюте вклада;
8) в таблице не указываются вклады, размещенные за счет пенсионных активов.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Ценные бумаги, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата заключения сделки
Дата расчетов по сделке
Наименование брокера и (или) дилера
Вид сделки
Рынок
Вид ценной бумаги
Наименование эмитента ценной бумаги
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
продолжение таблицы:
Идентификационный номер
Валюта номинальной стоимости
Номинальная стоимость одной ценной бумаги
Количество ценных бумаг (штук)
Валюта платежа
Цена покупки (продажи) за одну ценную бумагу
Минимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки в тенге
Максимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки в тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Рыночная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки
Доходность по ценным бумагам (в процентах)
Объем сделки, в тысячах тенге
Наименование контрпартнера
Рейтинг контрпартнера
На дату заключения сделки
На отчетную дату
18
19
20
21
22
23
Таблица 2. Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и в банках второго уровня
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата перевода денег
Наименование банка
Операции по вкладу
Сумма операции
1
2
3
4
5
6
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
продолжение таблицы:
Дата заключения и номер банковского вклада
Срок вклада (в днях)
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
Валюта вклада
Сумма вклада
7
8
9
10
11
Таблица 3. Аффинированные драгоценные металлы, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата совершения сделки
Наименование контрагента
Оплата ус луг
Вид сделки
Вид аффинированного драгоценного металла
Объем сделки (единиц)
Валюта платежа
Цена покупки за одну единицу
Сумма сделки, в тысячах тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о заключенных сделках
по инвестированию активов,
принятых в управление в рамках
договоров страхования,
предусматривающих условие
участия страхователя
в инвестициях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
(индекс – 5 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес басқаруды (инвестициялық портфельді басқарушының қатысуынсыз) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) 6-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату, өтеу, купонды өтеу, дивиденд төлеу, кері репо операциясы - ашу (жабу) және басқалар) көрсетіледі;
2) 7-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған сауда-саттықты ұйымдастырушы не мәміленің ұйымдастырылмаған нарықта жасалғаны көрсетіледі;
3) 8-бағанда эмитенттің атауы және бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі. Мәміле халықаралық нарықта жасалған жағдайда REUTER сыныптауышы бойынша сауда кодтары пайдаланылады;
4) 11 және 14-бағандарда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 15-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, халықаралық банкаралық ақпарат беру және төлемдер жасау жүйесі (SWIFT) бойынша алынған растау) көрсетілген теңгемен бағасы көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақыны ескере отырып, үтірден кейінгі төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен номиналды құнға қатысты пайызбен көрсетіледі. Мәміле (борыштық бағалы қағаздармен мәмілелерді қоспағанда) бойынша есеп айырысуды шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда, аталған сома мәміле бойынша есеп айырысу күніне қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем) по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По таблице 1:
1) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, погашение, погашение купона, выплата дивидендов, операция обратного репо - открытие (закрытие) и прочее);
2) в графе 7 указывается организатор торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка либо, что сделка совершена на неорганизованном рынке;
3) в графе 8 указываются наименование эмитента и вид ценных бумаг. В случае совершения сделки на международном рынке, используются торговые коды по классификации REUTER;
4) в графах 11 и 14 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графе 15 указывается цена в тенге, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. В случае осуществления расчетов по сделке (за исключением сделок с долговыми ценными бумагами) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату расчетов по сделке;

6) 16 және 17-бағандарда Bloomberg не REUTER ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша осы қаржы құралы айналыстағы халықаралық (шетелдік) қор биржаларында жасалған акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу (сату) мәмілелері бойынша теңгемен бағалары көрсетіледі;
7) 19-бағанда бағалы қағаздар бойынша кірістілік жылдық пайызбен көрсетіледі (облигациямен мәміле бойынша – иеліктен шығару не сатып алу нәтижесінде қалыптасқан кірістілік; репо және кері репо операциялары бойынша – репо мәмілесін жасау нәтижесінде қалыптасқан кірістілік);
8) 20-бағанда мәміле көлемі мәмілені орындауға байланысты шығысты шегергенде, үтірден кейінгі екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
9) 21, 22 және 23-бағандар халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша толтырылады.
6. 2-кесте бойынша:
1) 3-бағанда салым енгізілген жағдайда клиенттің банктік шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі немесе екінші деңгейдегі банктегі банктік шотқа ақша аудару күні не мерзімінен бұрын қайтару күні немесе шарт бұзылған жағдайда клиенттің банктік шотына ақшаны қайтару күні көрсетіледі;
2) 5-бағанда салым бойынша операциялар (салымға ақша енгізу, салым бойынша сыйақы төлеу, салымды мерзімінен бұрын қайтару немесе банктік салым шартының мерзімі аяқталғаннан кейін салымды қайтару) көрсетіледі;
3) 10-бағанда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
4) 11-бағанда сомасы салым бойынша операция қорытындысы бойынша есептелген сыйақыны ескере отырып, үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
7. 3-кесте бойынша:
1) 3-бағанда мәміле жасалған күн көрсетіледі (trade date);
2) 6-бағанда мәміле түрі (сатып алу, сату) көрсетіледі;
3) 7-бағанда металл шоттың түрін көрсете отырып аффинирленген бағалы металдар түрлерінің атауы көрсетіледі (аллокирленген металл шот немесе аллокирленбеген металл шот);
4) 9-бағанда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға (инвестициялық портфельді басқарушыны тартпай) қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес инвестициялауды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Мәміле жасалған күн
Брокердің және (немесе) дилердің атауы
Қаржы құралдарын есепке алу күні
Мәміле бойынша есеп айырысу күні
Туынды қаржы құралының түрі
Сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың барлық активтері
2.1.
кестенің жалғасы:
Нарық
Базалық актив
Контрагент
Мәміле талаптарының сипаттамасы
атауы
рейтингі
атауы
рейтингі
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны, дана
Мәміле бағасы теңгемен
Мәміле сомасы, мың теңгемен
Мәміле валютасы
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы:
Хеджирлеу объектісінің деректемелері
Инвестицияланған шешім
Мәміле жасалған күнгі вариациялық маржа, мың теңгемен
Мәміле жасалған күнгі бастапқы маржа, пайызбен
Сауда-саттық режимі
бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
Мәміле көлемі, дана
Мәміле сомасы, мың теңгемен
валюта
нөмірі
күні
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20_____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтанушының
инвестицияларға, туынды қаржы
құралдарына қатысу талабын
көздейтін сақтандыру шарттары
шеңберінде басқаруға
қабылданған активтерді
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – 6 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

6) в графах 16 и 17 указываются цены в тенге по сделкам по покупке (продаже) акций (депозитарных расписок), заключенным на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg либо REUTER;
7) в графе 19 указывается доходность по ценным бумагам в процентах годовых (по сделке с облигацией - доходность, сложившаяся в результате отчуждения либо приобретения; по операциям репо и обратного репо - доходность, сложившаяся в результате совершения сделки репо);
8) в графе 20 указывается объем сделки за минусом расходов, связанных с исполнением сделки, с точностью до двух знаков после запятой;
9) графы 21, 22 и 23 заполняются по сделкам, заключенным на международном (иностранном) рынке ценных бумаг.
6. По таблице 2:
1) в графе 3 в случае внесения вклада указывается дата перевода денег с банковского счета клиента на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня, либо дата досрочного возврата или в случае расторжения договора - дата возврата денег на банковский счет клиента;
2) в графе 5 указываются операции по вкладу (внесение во вклад денег, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада);
3) в графе 10 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
4) в графе 11 указывается сумма с учетом начисленного вознаграждения по итогам операции по вкладу с точностью до двух знаков после запятой.
7. По таблице 3:
1) в графе 3 указывается дата заключения сделки (trade date);
2) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа);
3) в графе 7 указывается наименование видов аффинированных драгоценных металлов с указанием вида металлического счета (аллокированный металлический счет или неаллокированный металлический счет);
4) в графе 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата заключения сделки
Наименование брокера и (или) дилера
Дата постановки финансовых инструментов на учет
Дата расчетов по сделке
Вид производного финансового инструмента
Идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего активы инвестиционных фондов
2.1.
продолжение таблицы:
Рынок
Базовый актив
Контрагент
Описание условий сделки
наименование
рейтинг
наименование
рейтинг
Вид сделки
Количество финансовых инструментов, штук
Цена сделки в тенге
Сумма сделки, в тысячах тенге
Валюта сделки
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы:
Реквизиты объекта хеджирования
Инвестиционное решение
Вариационная маржа на дату заключения сделки, в тысячах тенге
Начальная маржа на дату заключения сделки, в процентах
Режим торгов
идентификационный номер ценной бумаги
Объем сделки, штук
Сумма сделки, в тысячах тенге
валюта
номер
дата
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о совершенных сделках
по инвестированию активов,
принятых в управлени
в рамках договоров страхования,
предусматривающих условие
участия страхователя
в инвестициях,
в производные финансовые
инструменты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструмент
(индекс – 6 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес басқаруды (инвестициялық портфельді басқарушының қатысуынсыз) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 7-бағанда туынды қаржы құралының түрі (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа да туынды қаржы құралдары) көрсетіледі.
6. 8-бағанда егер туынды қаржы құралының базалық активі бағалы қағаз болып табылған жағдайда бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. 9-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы және "қор биржасының атауы" форматында оның резиденттік елі не мәміле "ұйымдастырылмаған нарық" форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетіледі.
8. 10, 11-бағандарда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздың және оның эмитентінің атауы, валюта, сыйақы мөлшерлемесі, тауар және өзге де базалық активтер) және "базалық актив (рейтинг) (рейтингтік агенттік)" форматында рейтингтік агенттік берген мәміле жасау күніне базалық активтің рейтингі көрсетіледі. Егер базалық активте рейтингтер болмаған жағдайда, онда базалық актив көрсетіледі және рейтинг жоқ екендігі көрсетіледі.
9. 12, 13-бағандарда, егер мәміле қор биржасында жасалмаған жағдайда, контрагент, оның резиденттік елі, сондай-ақ "контрагент/ел/рейтинг (рейтингтік агенттік)" форматында осы мәміле жасалған күнгі контрагентке берілген рейтинг көрсетіледі. Контрагентте рейтинг болмаған жағдайда, рейтинг жоқ екендігі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем) по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 7 указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
6. В графе 8 указывается идентификационный номер ценной бумаги в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
7. В графе 9 указывается наименование организатора торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка, и страна его резидентства в формате "наименование фондовой биржи" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".
8. В графах 10, 11 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива на дату заключения сделки, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив (рейтинг) (рейтинговое агентство)". В случае если у базового актива рейтинги отсутствуют, то указывается базовый актив и указание на то, что рейтинг отсутствует.
9. В графах 12, 13, в случае если сделка заключена не на фондовой бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг на дату заключения сделки, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае отсутствия рейтинга у контрагента, указывается информация, что рейтинг отсутствует.

10. 14-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату және басқалар) көрсетіледі.
11. 18-бағанда валюталардың кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
12. 19, 20, 21 және 22-бағандар бойынша хеджирлеу объектісінің деректемелері мәміле хеджирлеу мақсатында жасалған жағдайда толтырылады. Егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалмаған болса, онда бұл бағандар толтырылмайды.
13. 25-бағанда бар болса, вариациялық маржа - биржа есептейтін және мерзімдік келісімшарттың баға белгілеуінің өзгеруін ескеретін сауда-саттыққа қатысушының міндеттемелерін өзгертудің ақшалай көрінісі көрсетіледі.
14. 26-бағанда бастапқы маржа - клиент әрбір ашық позицияға енгізуі тиіс, биржа анықтайтын, базалық активтің жиынтық нарықтық құнының үлесі көрсетіледі.
15. 27-бағанда Т+0 немесе Т+n форматындағы сауда-саттық режимі көрсетіледі немесе биржа қағидаларында көзделген сауда-саттықтың басқа режимі сипатталады.
16. Тараптардың бір мезгілде екі операция (ашу және жабу) жасасуын болжайтын мәмілелерді жасаған кезде Нысанда әрбір операция бойынша ақпарат көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 10 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Сақтанушының (сақтандырылушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы, мың теңге
Сақтандыруды қорғауды қолдану кезеңі
Тәуекел бөлігі
Жинақтау бөлігі
Басталу күні
Аяқталу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Инвестициялық портфельді басқарушының атауы
Инвестициялық қордағы пайлардың жалпы саны немесе инвестициялық портфельдегі шартты бірліктердің жалпы саны
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтанушыға (сақтандырылушыға) тиесілі инвестициялық қордағы пайлардың жалпы саны немесе инвестициялық портфельдегі шартты бірліктердің жалпы саны
Инвестициялық қордағы бір пайдың немесе инвестициялық портфельдегі бір шартты бірліктің құны
12
13
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20_____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талабын көздейтін сақтандыру
шарттары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп (индексі – 10 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

10. В графе 14 указывается вид сделки (покупка, продажа и прочее).
11. В графе 18 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
12. Реквизиты объекта хеджирования по графам 19, 20, 21 и 22 заполняется в случае, если сделка заключена с целью хеджирования. Если сделка заключена не с целью хеджирования, то данные графы не заполняются.
13. В графе 25 при наличии указывается вариационная маржа - денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
14. В графе 26 при наличии указывается начальная маржа - доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.
15. В графе 27 указывается режим торгов в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.
16. При заключении сделок, предполагающих заключение сторонами сделки одновременно двух операций (открытие и закрытие), в Форме отражается информация по каждой операции.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется форма: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 10 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя (застрахованного)
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Страховая премия по договорам страхования, в тысячах тенге
Срок действия страховой защиты
Рисковая часть
Накопительная часть
Дата начала
Дата окончания
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование управляющего инвестиционным портфелем
Общее количество паев в инвестиционном фонде или общее количество условных единиц в инвестиционном портфеле
9
10
11
продолжение таблицы:
Количество паев в инвестиционном фонде или количество условных единиц в инвестиционном портфеле, принадлежащих страхователю (застрахованному)
Стоимость одного пая инвестиционного фонда или одной условной единицы инвестиционного портфеля
12
13
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о договорах страхования,
предусматривающих условие
участия страхователя
в инвестициях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
(индекс – 10 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес басқаруды (инвестициялық портфельді басқарушының қатысуынсыз) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру сыйлықақылары бөлігінің сомалары көрсетіледі.
7. 9-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
8. 10-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) инвестициялық портфель басқарушысының атауы көрсетіледі. Инвестициялық портфельді басқарушыны тартқан жағдайда, инвестициялық қордың немесе инвестициялық портфельдің атауымен қатар оның инвестициялық портфельді басқарушысының атауы көрсетіледі.
9. 13-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша пай ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың бір пайының немесе активтері қаржы құралдарына инвестицияланған сақтанушының инвестициялық портфелінің бір шартты бірлігінің құны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғам емес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға (инвестициялық портфельді басқарушыны тартпай) қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес инвестициялауды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Эмитенттің атауы
Сатып алу құны, мың теңге
Төлеу күні
1
2
3
4
5
...
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Баланстың құны, мың теңге
Эмитенттің жарғылық капиталындағы пайызбен үлесі
Меншік құқығын тіркеу күні
6
7
8
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20_____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғам емес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Инвестициялық қордың
(инвестициялық портфельдің)
акционерлік қоғам емес заңды
тұлғалардың капиталына
инвестициялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғам емес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі – 11 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем) по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.
6. В графах 5 и 6 указываются суммы частей страховых премии на момент заключения договора страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях.
7. В графе 9 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь.
8. В графе 10 указывается наименование управляющего инвестиционным портфелем инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь. В случае привлечения управляющего инвестиционным портфелем, рядом с наименованием инвестиционного фонда или инвестиционного портфеля указывается наименование его управляющего инвестиционным портфелем.
9. В графе 13 указывается стоимость одного пая инвестиционного фонда, держателем паев которого является страхователь, или одной условной единицы инвестиционного портфеля, в финансовые инструменты которого инвестированы активы страхователя, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование эмитента
Покупная стоимость, в тысячах тенге
Дата оплаты
1
2
3
4
5
...
Всего:
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость, в тысячах тенге
Доля в уставном капитале эмитента в процентах
Дата регистрации права собственности
6
7
8
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основ
"Отчет об инвестициях
инвестиционного фонда
(инвестиционного портфеля)
в капитал юридических лиц
не являющихся акционерными
обществами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами (индекс – 11 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғам емес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді дербес басқаруды (инвестициялық портфельді басқарушының қатысуынсыз) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
6. 4-бағанда акциялардың сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
7. 6-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген инвестициялардың құны көрсетіледі.
8. Нысан әр клиентке қатысты толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 13 – I(R)O_Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы ақпарат
Сатып алу құны
Баланстық құны
1
2
3
4
1
Инвестициялық мүлік
1.1
2
Жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
2.1
3
Өзге де негізгі құрал-жабдықтар
4
Барлығы
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20_____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Инвестициялық мүлік және
негізгі құрал-жабдықтар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп (индексі – 13 – I(R)O_Y, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" и самостоятельное инвестирование активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (без привлечения управляющего инвестиционным портфелем) по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля).
6. В графе 4 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. В графе 6 указывается стоимость инвестиций, отраженная в бухгалтерском учете.
8. Форма заполняется в разрезе каждого клиента.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 13 – I(R)O_Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Информация об инвестиционном имуществе и основных средствах
Покупная стоимость
Балансовая стоимость
1
2
3
4
1
Инвестиционное имущество
1.1
2
Основные средства в виде недвижимого имущества
2.1
3
Прочие основные средства
4
Всего
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестиционном
имуществе и основных
средствах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах (индекс – 13 – I(R)O_Y, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Жылжымайтын мүлік болып табылмайтын негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялардың жалпы сомасы "Басқа негізгі құрал-жабдықтар" 3-жолында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 15 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві, жалпы сома
Қайта сақтандырушының еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі үлесі
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы
1.1

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается информация об инвестиционном имуществе и основных средствах.
6. Общая сумма инвестиций в основные средства, не являющиеся недвижимым имуществом, указывается в строке 3 "Прочие основные средства".
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 15 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _______20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни", исламская страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
1
2
3
4
5
6
1
Всего
1.1

осы кестенің 1.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру, оның ішінде:
1.1.1
жинақтаушы
1.1.2
жинақтаушы емес
1.2
осы кестенің 1.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру
1.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
1.4
зейнетақылық аннуитеттік сақтандыру
1.5
туристі сақтандыру
1.6
жазатайым оқиғалардан сақтандыру
1.7
ауырған жағдайда сақтандыру, оның ішінде:
1.7.1
шетелге шығатындарды сақтандыру
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:
1.8.1
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру
1.8.2
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
кестенің жалғасы:
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервінің таза сомасы
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервінің таза сомасы
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінің таза сомасы
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының барлық үлесі
Барлық сақтандыру резервтері
17
18
19
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20_____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру
резервтерiн есептеу туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп (индексі - 15 – I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 1.3 настоящей таблицы, в том числе:
1.1.1
накопительное
1.1.2
ненакопительное
1.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 1.4 настоящей таблицы
1.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
1.4
пенсионное аннуитетное страхование
1.5
страхование туриста
1.6
страхование от несчастных случаев
1.7
страхование на случай болезни, в том числе:
1.7.1
выезжающие за рубеж
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:
1.8.1
аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.8.2
предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
продолжение таблицы:
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Всего доли перестраховщика в страховых резервах
Всего страховых резервов
17
18
19
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете страховых
резервов по отрасли
"страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни" (индекс – 15 – I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру сыныптары бөлігінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Сақтандыру резервтері, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептеледі.
7. 4-бағанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі цедентке, сақтандыру брокеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша комиссиялық сыйақы және сақтандыру делдалдарына және өзге тұлғаларға қайта сақтандырушыдан қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын өзге өтеулер, төлемдер шегеріле отырып көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 16 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
барлығы
оның ішінде
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
онлайн режимде
резиденттен
бейрезиденттен
резиденттен
бейрезиденттен
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290).
7. В графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о страховых премиях и премии государства
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 16 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Страховые премии, принятые по договорам страхования (перестрахования)
всего
в том числе
страховые премии, принятые по договорам страхования
страховые премии, принятые по договорам перестрахования
всего
в том числе
всего
в том числе
в онлайн режиме
от резидента
от нерезидента
от резидента
от нерезидента
физические лица
юридические лица
физические лица
юридические лица
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

1.8.1
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру
1.8.2
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру, оның ішінде
2.1.1
жинақтаушы
2.1.2
жинақтаушы емес
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитетін сақтандыру
2.5
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.6
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде
2.6.1
шетелге шығатындарды
2.7
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
3
Ерікті мүліктік сақтандыру
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
3.2
темір жол көлігін сақтандыру
3.3
әуе көлігін сақтандыру
3.4
су көлігін сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7
осы кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлiктi залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.9
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.10
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы кестенің 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру

1.8.1
аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.8.2
предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы, в том числе:
2.1.1
накопительное
2.1.2
ненакопительное
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.5
страхование от несчастных случаев
2.6
страхование на случай болезни, в том числе:
2.6.1
выезжающие за рубеж
2.7
иные виды (классы) страхования
3
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда 6, 7, 8 және 9-бағандардың жиынтық деректері көрсетіледі.
6. 13-бағанда мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру шарттары бойынша қабылданған мемлекеттің сыйлықақысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 18 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
Барлығы
оның ішінде
сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
жеке тұлғаларға
заңды тұлғаларға
резиденттерден
бейрезиденттерден
барлығы
оның ішінде мемлекеттің сыйлықақысы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о страховых премиях и премии государства" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указываются суммарные данные граф 6, 7, 8 и 9.
6. В графе 13 указывается премия государства, принятая по договорам страхования жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 18
постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о страховых выплатах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 18 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Расходы по осуществлению страховых выплат
Всего
в том числе
по договорам, принятым на страхование
по договорам, принятым на перестрахование
физическим лицам
юридическим лицам
от резидентов
от нерезидентов
всего
в том числе, премия государства
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

1.8.1
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру
1.8.2
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерікті жеке сақтандыру
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру, оның ішінде:
2.1.1
жинақтаушы
2.1.2
жинақтаушы емес
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда аннуитеттік сақтандыру
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.5
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.6
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде:
2.6.1
шетелге шығатындарды сақтандыру
2.7
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
3
Ерікті мүліктік сақтандыру
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
3.3
әуе көлігін сақтандыру
3.4
су көлігін сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7
осы кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.9
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.10
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы кестенің 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Мәлімделген наразылықтар саны
Сақтандыру төлемдерінің саны
Регрестік талап бойынша өтеу
Регрестік талап бойынша қайта сақтандырушыға берілген өтем
Барлығы
оның ішінде
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыруға берілген тәуекелдер бойынша шығысты өтеу
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша таза шығыс
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша шығыс
Барлығы
оның ішінде
резиденттерден
бейрезиденттерден
15
16
17
18
19
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы _________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ __________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру төлемдері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтандыру төлемдері туралы есеп (индексі – 18 – I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1.8.1
аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.8.2
предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы, в том числе:
2.1.1
накопительное
2.1.2
ненакопительное
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.5
страхование от несчастных случаев
2.6
страхование на случай болезни, в том числе:
2.6.1
выезжающие за рубеж
2.7
иные виды (классы) страхования
3
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Количество заявленных претензий
Количество страховых выплат
Возмещение по регрессному требованию
Возмещение, переданное перестраховщику по регрессному требованию
Всего
в том числе
физические лица
юридические лица
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Возмещение расходов по рискам, переданным на перестрахование
Чистые расходы по осуществлению страховых выплат
Расходы по урегулированию страховых убытков
Всего
в том числе
от резидентов
от нерезидентов
15
16
17
18
19
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о страховых выплатах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о страховых выплатах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о страховых выплатах (индекс – 18 – I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 6-бағанда мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру шарттары бойынша қабылданған мемлекеттің сыйлықақысы көрсетіледі.
6. 9-бағанда есепті жылдың басынан басталған кезеңдегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығыны бойынша есепте тіркелген мәлімделген наразылықтар саны (өсу жиынымен) көрсетіледі.
7. 10-бағанда есепті жылдың басынан басталған кезеңдегі сақтандыру төлемдерінің саны (өсу жиынымен) көрсетіледі. Бір сақтандыру жағдайы бойынша бір пайда алушыға аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша мерзімді төлемдер түрінде жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері бір сақтандыру төлемі ретінде көрсетіледі.
8. "Сақтандыру төлемдерінің саны" деген 11 және 12-бағандарда сақтандыру төлемін нақты алушы болып табылатын сақтанушы (пайда алушы) жөнінде ақпарат көрсетіледі.
9. 18-бағанда 13, 15-бағандардың мәндері шегеріле отырып және 14-бағанның мәнін қосу арқылы 3-бағанның мәні көрсетіледі.
10. 19-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты қызметтерді (бағалаушылардың қызметтерін және заң қызметтерін) сатып алу бойынша қосымша шығысының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31желтоқсандағы
№ _275 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Міндеттемелердің көлемі бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 19 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Сақтандыру сыныптарының атауы
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезең ішінде жасалған шарттар саны (өсу жиынымен) (дана)
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезең ішінде жасалған шарттар бойынша сақтандыру объектілерінің саны (дана)
Қолданыстағы шарттардың саны (дана)
Қолданыстағы шарттар бойынша сақтандыру объектілерінің саны (дана)
Барлығы
оның ішінде, онлайн режимде
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру:
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о страховых выплатах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 6 указывается премия государства, принятая по договорам страхования жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы.
6. В графе 9 указывается количество заявленных претензий, зарегистрированных в отчете по убыткам страховой (перестраховочной) организации за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом).
7. В графе 10 указывается количество страховых выплат за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом). Страховые выплаты, осуществленные в виде периодических платежей по договорам аннуитетного страхования одному и тому же выгодоприобретателю по одному страховому случаю, указываются как одна страховая выплата.
8. В графах 11 и 12 "количество страховых выплат" указывается информация по страхователю (выгодоприобретателю), являющемуся фактическим получателем страховой выплаты.
9. В графе 18 указывается значение графы 3 за минусом значений граф 13, 15 и прибавлением значения графы 14.
10. В графе 19 указывается сумма дополнительных расходов страховой (перестраховочной) организации по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объему обязательств
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 19 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование классов страхования
Количество заключенных договоров за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) (штук)
Количество объектов страхования по заключенным договорам за период с начала текущего года (штук)
Количество действующих договоров (штук)
Количество объектов страхования по действующим договорам (штук)
Всего
в том числе, в онлайн режиме
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование:
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств, в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің көлемі бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5 және 7-бағандарда сақтандыру сыйлықақысының мөлшері анықталатын сақтандыру объектілері бірліктерінің саны көрсетіледі.
6. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың ерікті және міндетті түрлері бойынша әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша 5 және 7-бағандарда бір сақтандыру объектісі көрсетіледі.
7. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбында 5 және 7-бағандарда көлік құралдарының саны көрсетіледі.
8. 8-бағанда қолданыстағы сақтандыру және кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелердің жалпы көлемі көрсетіледі.
9. 11-бағанда қолданыстағы сақтандыру және кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
10. Сақтандырудың бірнеше сыныбы шегінде ерікті сақтандыру шарты жасалған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат:
1) 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда осы шарт бойынша міндеттемелер көлемінде ең көп үлесі бар сақтандыру сыныбына сәйкес көрсетіледі;
2) 8, 9, 10 және 11-бағандарда сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Аннуитеттік сақтандыру сыныбында қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер көлемі көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31желтоқсандағы
№ _275 қаулысына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 20 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығын резервтеріндегі өзгерістер
Реттеуге арналған шығыс
Шығыс
Таза шығыс
Барлығы
Еңбек сіңірілген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Сақтандыру төлемдерінің таза сомасы
Барлығы
Шығын резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по объему обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 5 и 7 указывается количество единиц объектов страхования, исходя из которых, определяется размер страховой премии.
6. По добровольным и обязательным видам страхования гражданско-правовой ответственности, за исключением обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, по каждому договору страхования (перестрахования) в графах 5 и 7 указывается один объект страхования.
7. В классе обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в графах 5 и 7 указывается количество транспортных средств.
8. В графе 8 указывается общий объем обязательств по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
9. В графе 11 указывается сумма страховых премий по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
10. В случае заключения договора добровольного страхования в пределах нескольких классов страхования, информация по договору страхования (перестрахования):
1) в графах 3, 4, 5, 6 и 7 указывается в соответствии с классом страхования, имеющим наибольшую долю в объеме обязательств по данному договору;
2) в графах 8, 9, 10 и 11 указывается отдельно по каждому классу страхования.
11. В классе аннуитетное страхование объем обязательств по действующим договорам страхования (перестрахования) не указывается.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 20 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование
Расходы
Чистые расходы
Всего
Чистая сумма заработанных премий
Всего
Чистая сумма страховых выплат
Всего
Чистая сумма изменений в резервах убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторов и аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

1.8.1
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру
1.8.2
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2.
Ерікті жеке сақтандыру
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.1.1
жинақтаушы
2.1.2
жинақтаушы емес
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда аннуитеттік сақтандыру
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.5
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.6
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде:
2.6.1
шетелге шығатындарды сақтандыру
2.7
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
3.
Ерікті мүліктік сақтандыру
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
3.3
әуе көлігін сақтандыру
3.4
су көлігін сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7
осы кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.9
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.10
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы кестенің 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынған есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынған шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынған аралас коэффициент, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған аралас коэффициент, пайызбен
12
13
14
15
16
17
...
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ __________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының аралас
оэффициентін есептеутуралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі – 20 – I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1.8.1
аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.8.2
предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные классы (виды) страхования
2.
Добровольное личное страхование
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы
2.1.1
накопительное
2.1.2
ненакопительное
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.5
страхование от несчастных случаев
2.6
страхование на случай болезни, в том числе:
2.6.1
выезжающие за рубеж
2.7
иные виды (классы) страхования
3.
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4.
По всему страховому портфелю
продолжение таблицы:
Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат без учета доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика, в процентах
12
13
14
15
16
17
...
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете
комбинированного
коэффициента страховой
(перестраховочной) организации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации (индекс – 20 – I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді есептеу тәртібі айқындалады.
6. Нысан жинақтаушы сақтандыру сыныптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сыныбы (түрлері) бойынша толтырылады.
7. Есепті күннің алдындағы он екі айдағы барлық параметр қолданылады.
8. 3-бағанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығын коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 4-бағанда Қағидалардың 9-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
10. 5-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 6-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
12. 7-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы шығын резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 8-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған шығын резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. Все параметры используются за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
8. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 8 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056) (далее – Правила).
9. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 9 Правил.
10. В графе 5 указываются страховые выплаты за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
11. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
12. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
13. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.

14. 9-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы реттеуге арналған шығыс көрсетіледі.
15. 10, 11, 14, 15, 16 және 17-бағандар барлық сақтандыру портфелі бойынша толтырылады.
16. 12-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
17. 13-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
18. 14-бағанда 10-баған мәнінің 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
19. 15-бағанда 11-баған мәнінің 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
20. 16-бағанда 12 және 14-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
21. 17-бағанда 13 және 15-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31желтоқсандағы
№ _275 қаулысына
21-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 21 – I(R)O_Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығын резервтеріндегі өзгерістер
Реттеуге арналған шығыс
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Барлығы
Еңбек сіңірілген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Сақтандыру төлемдерінің таза сомасы
Барлығы
Шығын резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

14. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
15. Графы 10, 11, 14, 15, 16 и 17 заполняются по всему страховому портфелю.
16. В графе 12 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
17. В графе 13 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
18. В графе 14 указывается отношение значения графы 10 к соответствующему значению графы 3.
19. В графе 15 указывается отношение значения графы 11 к соответствующему значению графы 4.
20. В графе 16 указывается сумма соответствующих значений граф 12 и 14.
21. В графе 17 указывается сумма соответствующих значений граф 13 и 15.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 21 – I(R)O_Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование
Коэффициент убыточности по полисам с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности по полисам без учета доли перестраховщика, в процентах
Всего
Чистая сумма заработанных премий
Всего
Чистая сумма страховых выплат
Всего
Чистая сумма изменений в резервах убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторов и аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ___________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ __________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Полистер бойынша сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
шығындылық коэффициентін
есептеу туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі – 21 – I(R)O_Y, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные классы (виды) страхования
4.
По всему страховому портфелю
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете коэффициента
убыточности страховой
(перестраховочной)
организации по полисам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полиса
(индекс – 21 – I(R)O_Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу тәртібі айқындалады.
6. Нысан жинақтап сақтандырудың сыныптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сынаптары (түрлері) бойынша толтырылады.
7. 3-бағанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 16-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
8. 4-бағанда Қағидалардың 17-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) ай үшін сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандырушының есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айдағы үлесі есепке алынбаған сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айдағы шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айдағы қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айдағы реттеу шығысы көрсетіледі.
14. 10-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
15. 11-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№__ қаулысына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 23 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
Жасалған шарттар (бірліктер) саны
барлығы
оның ішінде мыналармен жасалған шарттар бойынша:
екінші деңгейдегі банктер
басқалары
барлығы
оның ішінде мыналармен жасалған шарттар бойынша:
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
Х
Х
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 16 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056) (далее – Правила).
8. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 17 Правил.
9. В графе 5 указываются страховые выплаты за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
10. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
11. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
12. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
13. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
14. В графе 10 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
15. В графе 11 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 23
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сделках и договорах страхования (перестрахования), заключенных с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 23 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Заключение договора страхования (перестрахования)
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Страховые премии, принятые по договорам страхования
Количество заключенных договоров (единиц)
всего
в том числе по договорам, заключенным:
с банками второго уровня
с прочими
всего
в том числе по договорам, заключенным:
физическими лицами
юридическими лицами
физическими лицами
юридическими лицами
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
Х
Х
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
өзге де қаржы шығындардан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері
Сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер көлемі
Ерекше қатынастар арқылы байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
барлығы
оның ішінде мыналармен жасалған шарттар бойынша:
екінші деңгейдегі банктер
басқалары
барлығы
оның ішінде мыналармен жасалған шарттар бойынша
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
10
11
12
13
14
15
16
17
Х
Х
Х
Х
кестенің жалғасы:
Ерекше қатынастар арқылы байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша міндеттемелер көлемі (жауапкершілік лимиті)
Ерекше қатынастар арқылы байланысты қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтандыру шарттары бойынша берілген сақтандыру сыйлықақылары
Ерекше қатынастар арқылы байланысты қайта сақтандыру ұйымдарынан қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған өтем
Қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер көлемі
18
19
20
21
22
2-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер
(мың теңгемен)
Тұлғаның атауы/аты-жөні (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін)
Тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
Операция түрі
Валюта түрі
Шарт бойынша мәміле сомасы, (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн (талаптарын орындай бастаған күн)
Шарттың қолданылуы аяқталған күн (талаптарын орындау аяқталған күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
кестенің жалғасы:
Шарт талаптары бойынша қамтамасыз ету
Төленетін сыйақы (жылдық пайызбен)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі не акционерлерінің жалпы жиналысы (директорлар кеңесі болмаған жағдайда) шешімінің деректемелері
түрі
құны, мың теңгемен
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пайдасына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаның пайдасына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
нөмірі
күні
10
11
12
13
14
15
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымымен,
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымымен ерекше
қатынастар арқылы байланысты
ұлғалармен жасалған мәмілелер
және сақтандыру (қайта
сақтандыру) шарттары туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп (индексі – 23 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Страховые выплаты, осуществленные по договорам страхования
Объем обязательств по договорам страхования
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования, заключенным со страховыми (перестраховочными) организациями, связанными особыми отношениями
всего
в том числе по договорам, заключенным:
с банками второго уровня
с прочими
всего
в том числе по договорам, заключенным
физическими лицами
юридическими лицами
физическими лицами
юридическими лицами
10
11
12
13
14
15
16
17
Х
Х
Х
Х
продолжение таблицы:
Страховые выплаты, осуществленные по договорам перестрахования, заключенным со страховыми (перестраховочными) организациями, связанными особыми отношениями
Объем обязательств (лимит ответственности) по договорам, принятым в перестрахование
Страховые премии, переданные по договорам перестрахования перестраховочным организациям, связанным особыми отношениями
Возмещение, полученное по договорам перестрахования от перестраховочных организаций, связанных особыми отношениями
Объем обязательств, переданных на перестрахование
18
19
20
21
22
Таблица 2. Сделки с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, за исключением договоров страхования (перестрахования)
(в тысячах тенге)
Наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (при наличии для физического лица)
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями
Вид операции
Вид валюты
Сумма сделки по договору, (в тысячах тенге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
продолжение таблицы:
Обеспечение по условиям договора
Выплачиваемое вознаграждение (в процентах годовых)
Реквизиты решения совета директоров страховой (перестраховочной) организации либо общего собрания акционеров (в случае отсутствия совета директоров)
вид
стоимость, в тысячах тенге
лицом, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями в пользу страховой (перестраховочной) организации
страховой (перестраховочной) организацией в пользу лица, связанного со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями
номер
дата
10
11
12
13
14
15
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сделках и договорах страхования (перестрахования), заключенных с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о сделках и договорах
страхования (перестрахования),
заключенных с лицами,
связанными со страховой
(перестраховочной) организацией,
исламской страховой
(перестраховочной)
организацией особыми
отношениями"
Пояснение по заполнению формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о сделках и договорах страхования (перестрахования), заключенных с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями
(индекс – 23 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) Нысанда ағымдағы жылдың басынан басталған кезеңдегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша ақпарат (өспелі жиынымен) көрсетіледі;
2) 3-бағанда есепті кезеңде сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар есепке алынған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған тікелей сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 10-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған тікелей сақтандыру шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі;
4) 17-бағанда есепті кезеңде сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар есепке алынған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 18-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
6. 2-кесте бойынша:
1) Нысанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндеріне және оларды есептеу әдістемелеріне сәйкес есептелетін нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшерінен жиынтығында 0,1 пайыздан асады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сделках и договорах страхования (перестрахования), заключенных с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По Таблице 1:
1) в Форме указывается информация по договорам страхования и перестрахования, заключенным с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями за период с начала текущего года (с нарастающим итогом);
2) в графе 3 указывается сумма страховых премий, принятых по договорам прямого страхования, заключенным с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования в отчетный период;
3) в графе 10 указывается сумма страховых выплат, осуществленных по договорам прямого страхования, заключенным с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями;
4) в графе 17 указывается сумма страховых премий, принятых по договорам входящего перестрахования, заключенным с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями с учетом расходов, связанных с расторжением договоров перестрахования в отчетный период;
5) в графе 18 указывается сумма страховых выплат, осуществленных по договорам входящего перестрахования, заключенным с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями.
6. По Таблице 2:
1) в Форме указываются сведения обо всех сделках страховой (перестраховочной) организации с лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций страховой (перестраховочной) организации с лицом, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями превышает 0,1 процент в совокупности от размера фактической маржи платежеспособности, рассчитываемой в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Әрбір актив (міндеттеме) үшін Нысанды толтырған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дебиторлардың міндеттемелерін орындауды талап ететін және кредиторлардың талаптарын орындайтын ең аз мерзім көзделеді.
6. Активтер күмәнді борыштар бойынша қалыптастырылған резервтерді шегере отырып енгізіледі.
7. "Басқа активтер" деген 7-жолда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нысанның 1, 2, 3, 4, 5 және 6-жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, дебиторлардан міндеттемелерін орындауды талап ететін мерзімі бар активтер көрсетіледі.
8. "Басқа міндеттемелер" деген 11-жолда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нысанның 9 және 10-жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, кредиторлардың талаптарды орындауды талап ететін мерзімі бар міндеттемелер көрсетіледі.
9. "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві", "өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві", "аннуитеттік шарттар бойынша орын алмаған шығындар резерві" жолдарын, сондай-ақ қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындар резервін толтырған кезде әрбір сақтандыру шарты бойынша сақтандыруды қорғау іс-қимылы аяқталғанға дейін қалған мерзім қолданылады.
Орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындардың резерві (қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындар резервін қоспағанда) және мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві 1 жылға дейін өту мерзімімен міндеттемелер санатында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№__ қаулысына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
25-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 25-1 – I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) түрі
Жасалған шарттар саны, дана
Сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, мың теңгемен
Қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, мың теңгемен
Жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерінің сомасы, мың теңгемен
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі, мың теңгемен
1
2
3
4
5
6
7
1
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерді медициналық сақтандыру
2
Адвокаттардың кәсіби жауапкершілігін сақтандыру
3
Заң кеңесшілерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру
4
Жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру
5
Бағалаушының және бағалаушылар палатасының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
6
Жеткізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
7
Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету ретінде сақтандыру
8
Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде сақтандыру
9
I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде сақтандыру
10
Жүктелген сақтандырудың өзге түрлері
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ___________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жүктелген сақтандыру (қайта
сақтандыру) бойынша жасалған
шарттар есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар бойынша есеп (индексі – 25-1 – I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы для каждого актива (обязательства) предусматривается наименьший срок, по истечении которого страховая (перестраховочная) организация требует исполнение обязательств дебиторов и исполняет требования кредиторов.
6. Активы включаются за вычетом сформированных резервов по сомнительным долгам.
7. По строке 7 "Прочие активы", отражаются активы, имеющие срок, по истечении которого страховая (перестраховочная) организация требует исполнение обязательств дебиторов, за исключением указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5 и 6 Формы.
8. По строке 11 "Прочие обязательства", отражаются обязательства, имеющие срок, по истечении которого страховая (перестраховочная) организация исполняет требования кредиторов, за исключением указанных в строках 9 и 10 Формы.
9. При заполнении строк "резерв незаработанной премии", "резерв не произошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни", "резерв не произошедших убытков по договорам аннуитета", а также резерв произошедших, но не полностью заявленных убытков по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей используется оставшийся срок до окончания действия страховой защиты по каждому договору страхования.
Резерв произошедших, но незаявленных убытков (за исключением резерва произошедших, но не полностью заявленных убытков по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей) и резерв заявленных, но неурегулированных убытков отражаются в категории обязательств со сроком истечения до 1 года.
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 25-1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 25-1 – I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Вид вмененного страхования (перестрахования)
Количество заключенных договоров, штук
Сумма страховых премий, в тысячах тенге
Сумма перестраховочных премий, в тысячах тенге
Сумма осуществленных страховых выплат, в тысячах тенге
Доля перестраховщика в страховых выплатах, в тысячах тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
Медицинское страхование иностранцев, временно пребывающих в Республике Казахстан
2
Страхование профессиональной ответственности адвокатов
3
Страхование профессиональной ответственности юридических консультантов
4
Страхование профессиональной ответственности частного судебного исполнителя
5
Страхование гражданско-правовой ответственности оценщика и палаты оценщиков
6
Страхование гражданско-правовой ответственности поставщика
7
Страхование в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов
8
Страхование в качестве обеспечения исполнения недропользователем обязательств по ликвидации последствий недропользования
9
Страхование в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
10
Иные виды вмененного страхования
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию)".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по заключенным
договорам по вмененному
страхованию (перестрахованию)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию)
(индекс – 25-1 – I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттар бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-тармағының 14) тармақшасына және 15-бабының 4-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда жүктелген сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша жасалған шарттардың және оларға жасалған барлық қосымша келісімдердің саны көрсетіледі.
6. 1-жолда "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жасалған Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетелдіктерді медициналық сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
7. 2-жолда "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған адвокаттардың кәсіби жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
8. 3-жолда "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған заң кеңесшілерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
9. 4-жолда "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
10. 5-жолда "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған бағалаушының және бағалаушылар палатасының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
11. 6-жолда "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған жеткізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
12. 7-жолда "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жасалған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды қамтамасыз ету ретінде сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по заключенным договорам по вмененному страхованию (перестрахованию)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 и пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается количество заключенных договоров по вмененному страхованию (перестрахованию) и всех заключенных дополнительных соглашений к ним.
6. В строке 1 указываются договоры по медицинскому страхованию иностранцев, временно пребывающих в Республику Казахстан, заключенные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
7. В строке 2 указываются договоры по страхованию профессиональной ответственности адвокатов, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
8. В строке 3 указываются договоры по страхованию профессиональной ответственности юридических консультантов, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
9. В строке 4 указываются договоры по страхованию профессиональной ответственности частного судебного исполнителя, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
10. В строке 5 указываются договоры по страхованию гражданско-правовой ответственности оценщика и палаты оценщиков, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
11. В строке 6 указываются договоры по страхованию гражданско-правовой ответственности поставщика, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
12. В строке 7 указываются договоры по страхованию в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, заключенные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".

13. 8-жолда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жасалған жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
14. 9-жолда "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жасалған I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде сақтандыру жөніндегі шарттар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№__ қаулысына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
26-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 26 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
1-кесте бойынша – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
2-кесте бойынша – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Баланстық шоттар бойынша қалдықтар
(мың теңгемен)
Баланстық шот нөмірі
Резиденттік белгісі
Экономика секторының коды
Валюталар тобының коды
Сомасы
1
2
3
4
5
Активтер
….
Міндеттемелер
….
Капитал
….
2-кесте. Баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар
(мың теңгемен)
Баланстан тыс шоттың нөмірі
Баланстан тыс шоттың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Ағымдағы жылдың басында
1
2
3
4
5
1
Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
2
Меморандум шоттары
3
Анықтама үшін: Толық жұмыс күні жұмыс істейтін қызметкерлер саны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – 26 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

13. В строке 8 указываются договоры по страхованию в качестве обеспечения исполнения недропользователем обязательств по ликвидации последствий недропользования, заключенные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
14. В строке 9 указываются договоры по страхованию в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, заключенные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Экологический кодекс Республики Казахстан".
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 26
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 26 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части таблицы 1 – ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
в части таблицы 2 – ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Остатки по балансовым счетам
(в тысячах тенге)
Номер балансового счета
Признак резидентства
Код сектора экономики
Код группы валют
Сумма
1
2
3
4
5
Активы
….
Обязательства
….
Капитал
….
Таблица 2. Остатки по внебалансовым счетам
(в тысячах тенге)
Номер внебалансового счета
Наименование внебалансового счета
На конец отчетного периода
На начало текущего года
1
2
3
4
5
1
Условные и возможные требования и обязательства
2
Счета меморандума
3
Справочно: Количество работников занятых полный рабочий день
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых
и внебалансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – 26 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) 1-бағанда "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 2-тарауының 1, 2, 3, 4 және 5-параграфтарында көзделген баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі.
2) 2 және 3-бағандарда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес резиденттік белгісі және экономика секторының коды мынадай түрде көрсетіледі:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По Таблице 1:
1) в графе 1 указывается номер балансового счета, предусмотренный параграфами 1, 2, 3, 4 и 5 главы 2 Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390) (далее – План счетов);
2) в графах 2 и 3 указываются признак резидентства и код сектора экономики в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), следующим образом:

1280 08 шоты үшін вексель берушінің резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі;
1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1290 23, 2020, 2030, 2170 01 және 2170 03 шоттары үшін эмитенттің резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі;
4030 07, 4030 10, 5010, 5020, 5030, 5310 және 5320 шоттары үшін бағалы қағазды (салымды, пайды) ұстаушының резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі, бағалы қағаздың (салымның, пайдың) ұстаушысын нақты анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағаздың (салымның, пайдың) номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі.
1150 01, 1270 02, 3050 03 және 3380 02 шоттары үшін контрагенттің резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі, контрагентті анықтау мүмкіндігі болмаған кезде алаңында операция жасалған ұйымның резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі.
1370, 1380, 1400, 1500, 1620, 2800, 2920, 3100, 3200, 3520, 3530, 3540, 4310, 4420, 4430 және 4440 шоттары үшін "0" коды көрсетіледі.
активтердің қалған шоттары үшін дебитордың резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі;
қалған міндеттемелер шоттары үшін кредитордың резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі;
3) 2-бағанда бейрезиденттерге қатысты активтер мен міндеттемелер шоттары үшін экономика секторының "0" коды көрсетіледі;
4) 3-бағанда Ұлттық пошта операторына қатысты активтер мен міндеттемелер шоттары үшін экономика секторының "5" коды көрсетіледі;
5) 4-бағанда валюталар тобының коды былайша көрсетіледі:
"1" – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы, теңге;
"2" – шетел валютасы, аффинирленген бағалы металдар;
6) 2, 3 және 4-бағандарда 1300, 2300, 2400, 2600, 2700, 2930, 5200, 5400, 5520 және 5610 шоттары үшін "0" коды көрсетіледі;
7) 5-бағанда баланстық шот бойынша есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
6. 2-кесте бойынша:
1) 2 және 3-бағандарда Шоттар жоспарының 2-тарауының 8 және 9-параграфтарында көзделген баланстан тыс шоттың нөмірі мен атауы көрсетіледі;
2) 4-бағанда баланстан тыс шот бойынша есепті кезеңнің соңындағы жиынтық сома көрсетіледі;
3) 5-бағанда баланстан тыс шот бойынша ағымдағы жылдың басындағы жиынтық сома көрсетіледі;
4) 3-жолда анықтамалық түрде толық жұмыс күні жұмыс істейтін қызметкерлердің саны және баламасы (жарты жұмыс күні жұмыс істейтін екі қызметкер толық жұмыс күні жұмыс істейтін бір қызметкер ретінде есептеледі) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
30-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 30 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
Сақтандырылушылар саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының (полисінің) нөмірі
Сақтандырылушының туған күні
Сақтандырылушының жынысы
Сақтандыру шартын және (немесе) қосымша келісімді жасау күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы аяқталған күні
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың басталған күні
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың аяқталған күні
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә, жоқ)
Сақтандыру сомасының мөлшері
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру жарналарын төлеу басталған күні
14
15
16
17
18
20
21
кестенің жалғасы:
Сақтандыру жарналарын төлеу аяқталған күні
Сақтандыру сомасының мөлшері
Сақтандыру төлемдерінің кезеңділігі
Сақтандыру төлемдері басталған күні
Сақтандыру төлемдері аяқталған күні
Резервтік базис кірістілігінің мөлшерлемесі пайызбен
Резервтік базистің сақтандыру сыйлықақысы шығысының мөлшері пайызбен
Резервтік базистің сақтандыру төлемдерінің шығыс мөлшері пайызбен
22
23
24
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы:
Делдалдың атауы (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссиялық сыйақының мөлшері
Мемлекет сыйлықақысы
Орын алмаған шығындар резерві
Қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
Қайта сақтандырушы Қазақстан Республикасы резидентіне сақтандыру сомасы
Қайта сақтандырушы Қазақстан Республикасы бейрезидентіне сақтандыру сомасы
30
31
32
33
34
35
36
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасының резидентіне шарт бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы
Қазақстан Республикасының бейрезидентіне шарт бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы
Қайта сақтандыру шарты жасалған күн
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
37
38
39
40
41
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың басталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың аяқталған күні
Қайта сақтандыру түрі (факультативті және (немесе) облигаторлы), қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді және (немесе) үйлесімді емес)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы
42
43
44
45
46
кестенің жалғасы:
Рейтинг агенттігі
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының орын алмаған шығындар резерві
пайызбен
сомасы
брокердің атауы
47
48
49
50
51
52
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша қолданыстағы
сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттары бойынша есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп (индексі – 30 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

для счета 1280 08 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1290 23, 2020, 2030, 2170 01 и 2170 03 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 4030 07, 4030 10, 5010, 5020, 5030, 5310 и 5320 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги (вклада, пая), при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги (вклада, пая) – указывается признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги (вклада, пая);
для счетов 1150 01, 1270 02, 3050 03 и 3380 02 указывается признак резидентства и код сектора экономики контрагента, при отсутствии возможности определить контрагента указывается признак резидентства и код сектора экономики организации, на площадке которой совершена операция;
для счетов 1370, 1380, 1400, 1500, 1620, 2800, 2920, 3100, 3200, 3520, 3530, 3540, 4310, 4420, 4430 и 4440 указывается код "0";
для остальных счетов активов указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора;
для остальных счетов обязательств указывается признак резидентства и код сектора экономики кредитора;
3) в графе 2 для счетов активов и обязательств по отношению к нерезидентам указывается код сектора экономики "0";
4) в графе 3 для счетов активов и обязательств по отношению к Национальному оператору почты указывается код сектора экономики "5";
5) в графе 4 указывается код группы валют следующим образом:
"1" – национальная валюта Республики Казахстан, тенге;
"2" – иностранная валюта, аффинированные драгоценные металлы;
6) в графах 2, 3 и 4 для счетов 1300, 2300, 2400, 2600, 2700, 2930, 5200, 5400, 5520 и 5610, указывается код "0";
7) в графе 5 указывается итоговая сумма по состоянию на конец отчетного периода по балансовому счету.
6. По Таблице 2:
1) в графах 2 и 3 указываются номер и наименование внебалансового счета, предусмотренного параграфами 8 и 9 главы 2 Плана счетов;
2) в графе 4 указывается итоговая сумма на конец отчетного периода по внебалансовому счету;
3) в графе 5 указывается итоговая сумма на начало текущего года по внебалансовому счету;
4) в строке 3 справочно указывается количество работников, занятых полный рабочий день, и эквиваленты (двое сотрудников, работающих на полставки, считаются как один работник, занятый полный рабочий день).
Приложение 22
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 30
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 30 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация, осуществляющие деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тенге)
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
Количество застрахованных
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Номер договора (полиса) страхования
Дата рождения застрахованного
Пол застрахованного
Дата заключения договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата окончания действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Дата начала действия страховой защиты по договору страхования
Дата окончания действия страховой защиты по договору страхования
Наличие дополнительного соглашения по договору страхования (да, нет)
Размер страховой суммы
Размер страховой премии по договору страхования
Периодичность страховой премии
Дата начала оплаты страховых взносов
14
15
16
17
18
20
21
продолжение таблицы:
Дата окончания оплаты страховых взносов
Размер страховой выплаты
Периодичность страховых выплат
Дата начала страховых выплат
Дата окончания страховых выплат
Ставка доходности резервного базиса, в процентах
Размер расходов от страховой премии резервного базиса, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты резервного базиса, в процентах
22
23
24
25
26
27
28
29
продолжение таблицы:
Наименование посредника (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения
Премия государства
Резерв непроизошедших убытков
Номер договора перестрахования (полиса перестрахования)
Страховая сумма перестраховщика- резидента Республики Казахстан
Страховая сумма перестраховщика-нерезидента Республики Казахстан
30
31
32
33
34
35
36
продолжение таблицы:
Перестраховочная премия резиденту Республики Казахстан по договору
Перестраховочная премия нерезиденту Республики Казахстан по договору
Дата заключения договора перестрахования
Дата начала действия договора перестрахования
Дата окончания действия договора перестрахования
37
38
39
40
41
продолжение таблицы:
Дата начала действия страховой защиты по договору перестрахования
Дата окончания действия страховой защиты по договору перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Наименование перестраховщика
Рейтинговая оценка перестраховщика
42
43
44
45
46
продолжение таблицы:
Рейтинговое агентство
Размер комиссии от перестраховщика
Комиссионное вознаграждение страхового брокера по договору перестрахования
Резерв непроизошедших убытков перестраховщика
в процентах
сумма
наименование брокера
47
48
49
50
51
52
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по действующим договорам
страхования (перестрахования)
по отрасли "страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни"
(индекс – 30 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және оларға жасалған барлық қосымша келісімдер көрсетіледі, бірнеше қосымша келісім болған жағдайда әрбір қосымша келісім бойынша ақпарат жеке жолда ұсынылады.
6. Егер өмірді сақтандыру шарты бойынша сақтандырылғандардың саны бір цифрынан асып кетсе, әрбір сақтандырылушы бойынша мәндер жеке көрсетіледі.
7. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауына және міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес толық көрсетіледі.
8. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, ақпарат әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша жеке жолмен көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.
9. 32-бағанда есепті күнге мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
31-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 31 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(теңгемен)
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандырылғандар саны
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандырылған адамның туған күні
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Сақтандырылған адамның жынысы
Сақтандыру шарты жасалған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру арқылы қорғаудың басталған күні
Сақтандыру арқылы қорғаудың аяқталған күні
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә, жоқ)
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, теңгемен
Аннуитет шарты бойынша біржолғы төлемнің мөлшері
Есеп беру күніне аннуитеттік төлемнің мөлшері, теңгемен
Сақтандыру төлемдерінің кезеңділігі
Кепілдік кезеңі
Делдалдың атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Комиссиялық сыйақының мөлшері теңгемен
Резервтік базистің сақтандыру сыйлықақысы шығысының мөлшері пайызбен
Резервтік базистің сақтандыру төлемдерінің шығыс мөлшері пайызбен
Резервтік базис кірістілігінің мөлшерлемесі пайызбен
Резервтік базис индексациясының мөлшерлемесі пайызбен
ОАШР
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандырушының жауапкершілігі, теңгемен
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қайта сақтандырушының жауапкершілігі, теңгемен
Шарт бойынша Қазақстан Республикасының резидентіне қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
Шарт бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидентіне қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шарты жасалған күн
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың басталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру арқылы қорғаудың аяқталған күні
32
33
34
35
36
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру түрі (факультативті және (немесе) облигаторлы), Қайта сақтандыру нысаны (пропорционалды және (немесе) пропорционалды емес)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы
Рейтинг агенттігі
Қайта сақтандырушыдан алынатын комиссия мөлшері
37
38
39
40
41
кестенің жалғасы:
Сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру шарты бойынша комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының ОАШР
пайызбен
Сомасы теңгемен
брокердің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
42
43
44
45
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қолданыстағы зейнетақы
аннуитеті шарттары және
аннуитеттік сақтандырудың өзге
де түрлері бойынша есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп (индексі – 31 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни"" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются действующие договоры страхования (перестрахования) и все заключенные дополнительные соглашения к ним, при наличии нескольких дополнительных соглашений, информация по каждому дополнительному соглашению предоставляется в отдельной строке.
6. Если по договору страхования жизни количество застрахованных превышает цифру один, указываются значения по каждому застрахованному отдельно.
7. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
8. Если договор страхования (перестрахования) перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15, подлежит отражению в каждой строке.
9. В графе 32 указывается сумма премии государства по договору страхования жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы на отчетную дату.
Приложение 23
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 31
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 31 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация, осуществляющие деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тенге)
Вид страхования
Страхователь
Индивидуальный идентификационный номер страхователя
Количество застрахованных
Номер договора (полиса страхования)
Дата рождения застрахованного
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Пол застрахованного
Дата заключения договора страхования
Дата начала действия договора страхования
Дата окончания действия договора страхования
Дата начала действия страховой защиты
Дата окончания действия страховой защиты
Наличие дополнительного соглашения по договору страхования (да, нет)
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Размер страховой премии по договору страхования, в тенге
Размер единовременной выплаты по договору аннуитета
Размер аннуитетной выплаты на дату отчета, в тенге
Периодичность страховых выплат
Гарантированный период
Наименование посредника (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Размер комиссионного вознаграждения, в тенге
Размер расходов от страховой премии резервного базиса, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты резервного базиса, в процентах
Ставка доходности резервного базиса, в процентах
Ставка индексации резервного базиса, в процентах
РНУ
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы:
Номер договора перестрахования (полиса перестрахования)
Ответственность перестраховщика-резидента Республики Казахстан, в тенге
Ответственность перестраховщика-нерезидента Республики Казахстан, в тенге
Перестраховочная премия резиденту Республики Казахстан по договору, в тенге
Перестраховочная премия нерезиденту Республики Казахстан по договору, в тенге
27
28
29
30
31
продолжение таблицы:
Дата заключения договора перестрахования
Дата начала действия договора перестрахования
Дата окончания действия договора перестрахования
Дата начала действия страховой защиты по договору перестрахования
Дата окончания действия страховой защиты по договору перестрахования
32
33
34
35
36
продолжение таблицы:
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорционально)
Наименование перестраховщика
Рейтинговая оценка перестраховщика
Рейтинговое агентство
Размер комиссии от перестраховщика
37
38
39
40
41
продолжение таблицы:
Комиссионное вознаграждение страхового брокера по договору перестрахования
РНУ перестраховщика
в процентах
Сумма, в тенге
наименование брокера (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
42
43
44
45
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по действующим
договорам пенсионного
аннуитета и иных видов
аннуитетного страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования (индекс – 31 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қосымша келісім болған жағдайда Нысанда қосымша келісімнің талаптарына сәйкес түзету енгізілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. Егер аннуитет шарттары бойынша аннуитенттер саны бір цифрынан артық болса, әрбір сақтандырылушы бойынша мәндері жеке көрсетіледі.
7. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
8. 2-бағанда қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру түрі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
32-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 32 – I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(теңгемен)
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
Сақтандырылған адам саны
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Аннуитент (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Аннуитенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Аннуитенттің туған күні
Аннуитенттің жынысы
Сақтандыру жағдайының күні
Шарт жасалған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру төлемдерінің басталған күні
Сақтандыру төлемдерінің аяқталу күні
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә, жоқ)
Аннуитет бойынша сыйлықақы теңгемен
Есеп беру күніндегі аннуитеттік төлемнің мөлшері теңгемен
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Аннуитеттік төлем басталған күнгі аннуитеттік төлемнің мөлшері, теңгемен
Аннуитеттік төлемдердің кезеңділігі
Резервтік базистің сақтандыру сыйлықақысынан шығыстар мөлшері, пайызбен
Резервтік базистің сақтандыру төлемінен шығыстардың мөлшері, пайызбен
Резервтік базистің кірістілік мөлшерлемесі, пайызбен
Резервтік базистің индекстеу мөлшерлемесі, пайызбен
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы:
Еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
Мүгедектік дәрежесі
Делдалдың атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссиялық сыйақы мөлшері, теңгемен
ОАШР
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
Қайта сақтандыру түрі (факультативтік және (немесе) облигаторлы) Қайта сақтандыру нысаны (пропорционалды және (немесе) пропорционалды емес)
Қайта сақтандырушының атауы
Аннуитет бойынша сыйлықақыдағы қайта сақтандырушының үлесі, теңге
32
33
34
35
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметкер еңбек (қызметтік)
міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті
сақтандыру шеңберінде
жасалған қолданыстағы
аннуитет шарттары бойынша
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп (индексі – 32 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В случае наличия дополнительного соглашения к договору страхования (перестрахования) в Форме указывается информация по договору страхования (перестрахования), откорректированная в соответствии с условиями дополнительного соглашения.
6. Если по договорам аннуитета количество аннуитентов превышает цифру один, указываются значения по каждому застрахованному отдельно.
7. Если договор страхования (перестрахования) перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой.
8. В графе 2 указывается вид страхования по классу аннуитетного страхования, за исключением аннуитетного страхования, осуществляемого в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Приложение 24
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 32
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 32 – I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация, осуществляющие деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тенге)
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) Индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
Количество застрахованных
Номер договора (полиса страхования)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Аннуитент (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер аннуитента
Дата рождения аннуитента
Пол аннуитента
Дата страхового случая
Дата заключения договора
Дата начала действия договора страхования
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Дата окончания действия договора страхования
Дата начала страховых выплат
Дата окончания страховых выплат
Наличие дополнительного соглашения по договору страхования (да, нет)
Премия по аннуитету, в тенге
Размер аннуитетной выплаты на дату отчета, в тенге
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Размер аннуитетной выплаты на дату начала аннуитетной выплаты, в тенге
Периодичность аннуитетных выплат
Размер расходов от страховой премии резервного базиса, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты резервного базиса, в процентах
Ставка доходности резервного базиса, в процентах
Ставка индексации резервного базиса, в процентах
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы:
Степень утраты трудоспособности, в процентах
Степень инвалидности
Наименование посредника (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения, в тенге
РНУ
27
28
29
30
31
продолжение таблицы:
Номер договора перестрахования (полиса перестрахования)
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Наименование перестраховщика
Доля перестраховщика в премии по аннуитету, тенге
32
33
34
35
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по действующим
договорам аннуитета,
заключенным в рамках
обязательного страхования
работника от несчастных
случаев при исполнении и
трудовых (служебных)
обязанностей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
(индекс - 32 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қосымша келісім болған жағдайда Нысанда қосымша келісімнің талаптарына сәйкес түзету енгізілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. Егер аннуитет шарттары бойынша аннуитенттер саны бір цифрынан артық болса, әрбір сақтандырылушы бойынша мәндері жеке көрсетіледі.
7. 2-бағанда сақтандыру түрі көрсетіледі: қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалатын аннуитеттік сақтандыру немесе қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру.
8. 19-бағанда ағымдағы жылға арналған индекстеуді ескере отырып, аннуитет шартымен есептелген мерзімді аннуитеттік төлемнің мөлшері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
34-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Болжамды төлемдер құны бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 34 – I (R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандырылған адамның туған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Сақтандырылған адамның жынысы
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру жағдайының күні
Сақтандыру жағдайы (еңбек жарақаты және (немесе) кәсіптік сырқат)
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Бастапқы белгіленген кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
Есеп айырысу күніне кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
Есеп беру күніне ұзартулар саны
Аннуитеттік төлемдердің басталуы болжанған күні
Аннуитеттік төлемдердің аяқталуы болжанған күні
Аннуитеттік төлемдердің кезеңділігі
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Жазатайым оқиға күнгі орташа айлық жалақы (табыс) мөлшері, теңгемен
Тиімді жылдық мөлшерлеме, пайызбен
Индекстеу мөлшерлемесі, пайызбен
Сақтандыру сыйлықақысы шығыстарының мөлшері, пайызбен
Сақтандыру төлемдері шығыстарының мөлшері, пайызбен
Аннуитеттік төлемнің есепті күнгі күтілетін мөлшері, теңгемен
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы:
Аннуитет шартының соңғы мерзімін ұзарту күнгі әлеуметтік төлемінің мөлшері, теңгемен
Өрескел абайсыздық кезіндегі жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі
Орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындар резерві (ОТМШР), теңгемен
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандырушының ОТМШР-дағы үлесі, теңгемен
28
29
30
31
32
33
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Болжамды төлемдер құны бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Болжамды төлемдер құны
бойынша есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Болжамды төлемдер құны бойынша есеп (индексі – 34 – I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В случае наличия дополнительного соглашения к договору страхования (перестрахования) в Форме указывается информация по договору страхования (перестрахования), откорректированная в соответствии с условиями дополнительного соглашения.
6. Если по договорам аннуитета количество аннуитентов превышает цифру один, указываются значения по каждому застрахованному отдельно.
7. В графе 2 указывается вид страхования: аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей или предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
8. В графе 19 указывается размер периодичной аннуитетной выплаты, рассчитанной договором аннуитета с учетом индексации на текущий год.
Приложение 25
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 34
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по стоимости прогнозируемых выплат
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 34 – I (R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация, осуществляющие деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тенге)
Класс страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Дата рождения застрахованного
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Пол застрахованного
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Дата начало договора страхования
Дата окончания договора страхования
Дата страхового случая
Страховой случай (трудовое увечье и (или) профессиональное заболевание)
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Степень утраты профессиональной трудоспособности, установленная первоначально, в процентах
Степень утраты профессиональной трудоспособности на дату расчета, в процентах
Количество пролонгаций на дату отчета
Прогнозная дата начала аннуитетных выплат
Прогнозная дата окончания аннуитетных выплат
Периодичность аннуитетных выплат
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Размер среднего месячного заработка (дохода) на дату несчастного случая, в тенге
Эффективная годовая ставка, в процентах
Ставка индексации, в процентах
Размер расходов от страховой премии, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты, в процентах
Ожидаемый размер аннуитетной выплаты на дату отчета, в тенге
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы:
Размер социальной выплаты на дату последней пролонгации договора аннуитета, в тенге
Степень вины работодателя при грубой неосторожности
Резерв произошедших, но не полностью заявленных убытков (РПНЗУ), в тенге
Наименование перестраховщика
Номер договора перестрахования
Доля перестраховщика в РПНЗУ, в тенге
28
29
30
31
32
33
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по стоимости прогнозируемых выплат".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по стоимости
прогнозируемых выплат"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по стоимости прогнозируемых выплат
(индекс – 34 – I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Болжамды төлемдер құны бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 14-тармақтарына сәйкес актуарий есептеген қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша және Талаптардың 16-тармағына сәйкес актуарий есептеген жазатайым оқиға нәтижесінде өміріне және денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүддесі сақтандыру объектісі болып табылатын ерікті сақтандыру шарттары бойынша пайда алушының кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесінің қайта ұзартылуына (қайта куәландырылуына) байланысты болжамды төлемдердің құнының сомалары бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. 5-баған егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушы ретінде әрекет еткен жағдайда ғана толтырылуы тиіс.
7. 29-бағанда егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы зиянның басталуына немесе ұлғаюына себеп болған болса, жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі көрсетіледі.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандырушы бойынша ақпарат 31, 32 және 33-бағандарда жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарда көрсетілген ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по стоимости прогнозируемых выплат" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по суммам стоимости прогнозируемых выплат, связанных с повторным продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности выгодоприобретателя по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 14 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290) (далее – Требования) и по договорам добровольного страхования, объектом страхования которых является имущественный интерес работника, жизни и здоровью которого причинен вред в результате несчастного случая, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 16 Требований.
6. Графа 5 подлежит заполнению исключительно в случае если страховая (перестраховочная) организация выступает в качестве перестраховщика.
7. В графе 29 указывается степень вины работодателя, если грубая неосторожность самого потерпевшего содействовала возникновению или увеличению вреда.
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому перестраховщику указывается в графах 31, 32 и 33 отдельной строкой, при этом информация, указанная в графах 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13, подлежит отражению в каждой строке.

9. 14-бағандағы ақпарат қызметкер қайтыс болған немесе еңбекте мертігу нәтижесінде кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе қызметкерге кәсіптік ауруды анықтау нәтижесінде кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы қорытындысының күніне сәйкес көрсетіледі.
10. 18-бағанда есепті күнгі кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылудың мерзімі ұзартылғандар саны көрсетіледі (ондай ақпарат болған жағдайда).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
39-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 39 – I(R)O_Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Қазақстан Республикасының өңірі
Барлығы
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар
1
2
3
4
5
6
1
Міндетті сақтандыру:
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

9. Информация в графе 14 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
10. В графе 18 указывается количество пролонгаций утраты профессиональной трудоспособности на дату отчета (при наличии такой информации).
Приложение 26
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 39
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 39 – I(R)O_Y
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Регион Республики Казахстан
Всего
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
1
2
3
4
5
6
1
Обязательное страхование:
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығындарынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17 -жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарынан сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасының
өңірлері бойынша сақтандыру
шарттары бойынша қабылданған
және жүзеге асырылған
сақтандыру сыйлықақылары мен
сақтандыру төлемдері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп (индексі – 39 – I(R)O_Y, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о страховых премиях
и страховых выплатах,
принятых и осуществленных
по договорам страхования
по регионам
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан
(индекс – 39 – I(R)O_Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды шегергенде сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, сондай-ақ 3 және 4-бағандарға сәйкес (облыс немесе республикалық маңызы бар қала көрсетіледі) Қазақстан Республикасының әрбір өңірі бойынша қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының және тиісінше Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағандағы сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы осы қаулының 16-қосымшасындағы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекеттің сыйлықақысы кестесінің 20-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды шегергенде, осы қаулының 16-қосымшасындағы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекеттің сыйлықақысы кестесінің 4-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына сәйкес келеді.
8. Нысанда сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша сыныптау сақтандыру объектісінің (тәуекелдің) орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады. Сақтандыру объектісі ретінде сақтандыру шартында көрсетілген сақтандыру жағдайына тікелей байланысты мүлік немесе адам түсініледі. Сондай-ақ сақтандыру объектісі бойынша тіркеу құжаттардың болуы немесе болмауы ескеріледі.
9. Сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін мыналар ескеріледі:
1) жеке сақтандыру бойынша:
сақтандыру сыйлықақылары бөлігінде – сақтанушының тұрақты тұру (тіркелу) орны, заңды мекенжайы;
сақтандыру төлемдері бөлігінде – сақтандырылушының тұрақты тұру (тіркелу) орны, заңды мекенжайы;
2) сақтандырудың мүліктік түрі бойынша – мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
3) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру сыныбы бойынша – мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
4) сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін кәсіби жауапкершілікті сақтандыру деп арнайы рұқсаттың негізінде жүргізілетін және арнайы білім, тәжірибе және біліктілікті талап ететін қызметтің барысында немесе нәтижесінде басқа адамдарға зиян келтіруге байланысты адамның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға байланысты сақтандыру түрлері түсініледі, оның ішінде осы адамның қызметкерлерінде де бар болған жағдайда.
Тіркелмейтін мүлікті сақтандырған жағдайда, сақтандыру сыйлықақысы мен төлемі сақтанушының тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сумма страховых премий, принятых по договорам страхования, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, а также сумма страховых выплат за вычетом страховых выплат, осуществленных по договорам, принятым на перестрахование, в разрезе каждого региона Республики Казахстан, в соответствии с графами 3 и 4 (указывается область или город республиканского значения).
6. В графах 5 и 6 указываются итоговые суммы страховых премий, принятых по договорам страхования и расходов по осуществлению страховых выплат по договорам страхования, соответственно, по всем регионам Республики Казахстан.
7. Итоговая сумма страховых премий в графе 5 соответствует сумме страховых премий, принятых по договорам страхования, указанной в графе 4 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, указанных в графе 20 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления.
8. Классификация страховых премий и выплат по территориальному признаку в Форме осуществляется по местонахождению объекта страхования (риска). Под объектом страхования понимается имущество или лицо, которое непосредственно связано со страховым случаем, указанным в договоре страхования. Также учитывается наличие или отсутствие регистрационных документов по объекту страхования.
9. Для отнесения по территориальному признаку страховых премий и выплат учитывается следующее:
1) по личному страхованию:
в части страховых премий - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес страхователя;
в части страховых выплат - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес застрахованного;
2) по имущественным видам страхования - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
3) по классам страхования гражданско-правовой ответственности - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
4) для отнесения страховых премий и выплат по территориальному признаку под страхованием профессиональной ответственности понимаются виды страхования, связанные со страхованием гражданско-правовой ответственности лица, в связи с причинением вреда другим лицам в процессе или в результате деятельности, проводимой им на основании специального разрешения и требующей специальных знаний, опыта и квалификации, в том числе, при наличии, и у работников данного лица.
В случае страхования имущества, не подлежащего регистрации, страховая премия и выплата указывается согласно месту регистрации страхователя.

10. Қазақстан Республикасының түрлі өңірлеріндегі мүлікті сақтандырғанда, Нысанда сақтандыру сыйақылары мүлікті (егер мүлік тіркелуі тиіс болса) немесе сақтанушыны (егер мүлік тіркелмейтін болса) тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.
11. Егер көлік құралдары басқа мемлекеттерде тіркелген және Қазақстан Республикасының аумағына уақытша енгізілген жағдайда, сыйлықақылар және (немесе) төлемдер сомасы көлік құралдарын Қазақстан Республикасында уақытша тіркеу орны бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы "__" _______
№ __ қаулысына
27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
44-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің есептілікті беру қағидалары
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің есептілікті беру қағидалары "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің (бұдан әрі – ұйымдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Ұйымдар ұсынатын есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
3. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
4. Ұйымдар есептілікті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – веб-портал) арқылы электрондық форматта ұсынады.
5. Ұйым басшысының немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адамның және орындаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
6. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адам қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру брокерін қоспағанда ұйымдар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен (қоса алғанда) кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес актуарий жасаған сақтандыру резервтерін есептеу жөніндегі негіздеменің электрондық нысанын Ұлттық Банкке веб-портал арқылы ұсынады.

10. При страховании имущества, находящегося в разных регионах Республики Казахстан, страховые премии в Форме указываются согласно месту регистрации имущества (в случае если имущество подлежит регистрации) или страхователя (в случае если имущество не подлежит регистрации).
11. В случае если транспортные средства зарегистрированы в других государствах и временно ввезены на территорию Республики Казахстан, то сумма премий и (или) выплат указывается по месту временной регистрации транспортного средства в Республике Казахстан.
Приложение 27
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _______ 2024 года № __
Приложение 44
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Правила представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером
1. Настоящие Правила представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером разработаны в соответствии c пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и определяют порядок представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером (далее – организации) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Данные в представляемой организациями отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
3. В целях формирования отчетности активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
4. Отчетность представляется организациями в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – веб-портал).
5. Отчетность, удостоверенная электронной цифровой подписью руководителя организации или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителя, хранится в электронном формате.
6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
7. Организации, за исключением страхового брокера, в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Национальный Банк посредством веб-портала электронную форму обоснования по расчету страховых резервов, составленную актуарием, в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290).