Қарағанды облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2024 жылғы 14 наурыздағы № 161 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 15 наурызда № 6570-09 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қарағанды облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары бекітілсін.
2. Қарағанды облыстық мәслихатының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі Х сессиясының № 221 "Қарағанды облысының аумағында жануарларды асырау қағидаларын бекіту туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4384 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы Н. Кобжанов
Қарағанды облыстық мәслихатының
2024 жылғы 14 наурыздағы
№ 161
шешімге қосымша
Қарағанды облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қарағанды облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленді және Қарағанды облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау тәртібін жүзеге асырауды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар жануарлардың барлық түрлері;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәлiметтердi енгiзе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмiр берудi қамтитын, жануарларды есепке алу рәсiмi;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көпдеңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бір бөлігі;

Об утверждении Правил содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Карагандинской области
Решение Карагандинского областного маслихата от 14 марта 2024 года № 161. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Карагандинской области 15 марта 2024 года № 6570-09
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеринарии", Карагандинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Карагандинской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Х сессии Карагандинского областного маслихата от 29 сентября 2017 года № 221 "Об утверждении Правил содержания животных на территории Карагандинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4384).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Н. Кобжанов
Приложение к решению
Карагандинского областного маслихата
от 14 марта 2024 года
№ 161
Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Карагандинской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Карагандинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" и определяют порядок содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Карагандинской области.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
2) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
3) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом;

4) ветеринариялық паспорт – электрондық құжат түрінде берілетін, уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда: жануарларды есепке алу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы (тyған күні), жеке нөмірі көрсетіледі;
5) дезинфекция – инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жою жөніндегі шаралар кешені;
6) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
7) жануарлар – омыртқалы жануарлар;
8) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;
9) жануарлардың аса қауіпті аурулары – уәкілетті орган айқындайтын, жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, тез немесе кең таралатын, жануарлардың ауруға шалдыққыштығына немесе өлуіне, үлкен әлеуметтік-экономикалық залалға әкеп соғатын жануарлар аурулары.
2 тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын асырау тәртібі
3. Ауыл шаруашылығы жануарлары уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жануарлар ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі ветеринариялық дауалаудың жүзеге асырылуын бақылау және қадағалау мақсатында әрбір жануарға қадағалау жүргізуге мүмкіндік беретін міндетті сәйкестендіруге жатады.
4. Агроөнеркәсіптік ұйымдардың ауыл шаруашылығы жануарлары қолданыстағы зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық нормаларға сәйкес және экологиялық қауіпсіздікті ескере отырып, тұрғын үй ғимараттарынан, мектептерден, медициналық және мектепке дейінгі мекемелерден, саябақтардан, хайуанаттар бақтарынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру, сауда және азық-түлік өнеркәсібі мекемелерінен, демалыс орындарынан, балалардың сауықтыру ұйымдары мен шипажайлардан, жасанды су айдындарынан, артезиан құдықтарынан, су көздерінен қашықта орналасқан арнайы жабдықталған панажайларда ұсталады.
5. Жеке аулаларда ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтаған жағдайда қолданыстағы зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық нормаларға сәйкес және экологиялық қауіпсіздікті ескере отырып, арнайы жабдықталған орындарда ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға рұқсат етіледі.
6. Тұрғын үй қорының пәтерлерінде (көп қабатты тұрғын үйлер) ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға жол берілмейді.
7. Ауыл шаруашылығы жануарларын қоғамдық шомылатын орындарда, тоғандарда, су бұрқақтарда, су қоймаларында және су бөгеттерінде суаруға жол берілмейді.
Су объектiлерiн мал суару үшiн пайдалануға санитарлық қорғау аймақтарынан тыс жерде және суат алаңдары мен су объектiлерiнiң ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын басқа да құрылғылар болған жағдайда ортақ су пайдалану тәртiбiмен жол берiледi.

4) ветеринарный паспорт – документ установленной уполномоченным органом формы, выдаваемый в виде электронного документа, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст (дата рождения), индивидуальный номер животного;
5) дезинфекция – комплекс мер по уничтожению возбудителей заразных и незаразных заболеваний;
6) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
7) животные – позвоночные животные;
8) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
9) особо опасные болезни животных – болезни животных, сопровождающиеся быстрым или широким распространением, высокой заболеваемостью или летальностью животных, большим социально- экономическим ущербом, включая болезни, общие для животных и человека, определяемые уполномоченным органом.
Глава 2. Порядок содержания сельскохозяйственных животных
3. Сельскохозяйственные животные подлежат обязательной идентификации, позволяющей вести наблюдение за каждым животным с целью контроля и надзора за осуществлением ветеринарных обработок по профилактике и диагностике болезней животных, в порядке, установленном уполномоченным органом.
4. Сельскохозяйственные животные агропромышленных организации содержатся в специально оборудованных помещениях в соответствии с действующими зоогигиеническими и ветеринарно-санитарными нормами и с учетом экологической безопасности помещениях, вдали от жилых зданий, школ, медицинских и дошкольных учреждений, парков, зоопарков, стадионов, учреждений общественного питания, торговли и пищевой промышленности, мест отдыха, детских оздоровительных организаций и санаторий, искусственных водоемов, артезианских колодцев, источников воды.
5. В частных подворьях при соблюдении ветеринарно-санитарных правил разрешается содержание сельскохозяйственных животных в специально оборудованных в соответствии с действующими зоогигиеническими и ветеринарно-санитарными нормами и с учетом экологической безопасности помещениях.
6. В квартирах жилищного фонда (многоквартирные жилые дома) не допускается содержание сельскохозяйственных животных.
7. Не допускается водопой сельскохозяйственных животных в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
Использование водных объектов для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов в порядке общего водопользования.

8. Ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын материалдар, заттар, малдан, өсімдіктерден және минералдардан қалған қалдықтар (жануарлардың өлекселері, абортталған және өлі туған төлдер, ветеринариялық конфискаттар, жемшөп қалдықтары) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" № 16-07/307 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11003 болып тіркелген) жойылуға жатады.
9. Тұрғын үй, өнеркәсіптік массивтер аумағында, темір жол, автомобиль магистральдарына маңында адамдардың сүйемелдеуінсіз жүрген ауыл шаруашылығы жануарлары қараусыз жануарлар болып есептеледі және иесі анықталғанға дейін уақытша ұстау үшін қоражайларға қамауға жатады.
Қамалған қараусыз жануарларды ұстау, иелеріне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалады.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларына қарау тәртібі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" № 16-02/701 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10183 болып тіркелген) белгіленген.
11. Жеке және заңды тұлғалар жануарлар ауруларының, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардың алдын алуға мiндеттi. Ауыл шаруашылығы жануарларын асыраудың міндетті шарты болып аса қауіпті ауруларға қарсы вакцинациялау, паразитарлық ауруларға қарсы өңдеу, тұрғылықты мекен-жайға қарасты ветеринариялық ұйымдарда диагностикалық зерттеуден өткізуі болып табылады.
12. Ауыл шаруашылығы жануарлар иелері, жануалар науқастанған немесе ауруға күдікті туындаған барлық жағдайда ветеринарлық мекемеге хабарласып, тексеру нәтижелері бойынша маманның нұсқауын мүлтіксіз сақтауы қажет.
13. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелері қора-жайдың белгілі бір микроклиматын (жануарлардың әртүрлі топтары үшін әртүрлі) құруды, жануарларға төсеніш материалдарын салуды, қора-жайларды жүйелі түрде тазалауды (оның ішінде көңді шығаруды, сақтауды) жүргізуді қамтитын зоогигиеналық жағдайларды сақтауы тиіс. Буаз жануарлар мен төлдерді ұстау гигиенасын қамтамасыз етуге ерекше назар аударылады.

8. Материалы, вещества, остатки животного, растительного и минерального происхождения (трупы животных, абортированные и мертворожденные плоды, ветеринарные конфискаты, кормовые отходы), образующиеся в результате гибели сельскохозяйственных животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами), а также возникающие в процессе деятельности объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок подлежат уничтожению в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11003).
9. Сельскохозяйственные животные, передвигающиеся по территории жилых, промышленных массивов, в близи железнодорожных, автомобильных магистралей без сопровождающих лиц, считаются безнадзорными и подлежат загону в места для временного содержания до выявления владельца.
Порядок содержания, возврата задержанных безнадзорных сельскохозяйственных животных владельцам, а также ответственность владельцев определяется в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
10. Порядок обращения с сельскохозяйственными животными определен приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 "Об утверждении Правил обращения с животными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10183).
11. Физические и юридические лица обязаны соблюдать требования по предупреждению болезней животных, включая болезни, общие для животных и человека. Обязательным условием содержания сельскохозяйственных животных является вакцинация против особо опасных болезней, обработка против паразитарных заболеваний, диагностические исследования в ветеринарных организациях по месту жительства.
12. Владельцам сельскохозяйственных животных во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание животных необходимо обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.
13. Владельцы сельскохозяйственных животных должны соблюдать зоогигиенические условия, включающие создание определенного микроклимата помещения (различного для разных групп животных), предоставление животным подстилочных материалов, проведение регулярной уборки помещений (в том числе удаление, хранение навоза). Особое внимание уделяется обеспечению гигиены содержания беременных животных и молодняка.

14. Союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргiзбей және сойғаннан кейiн ұшалары мен мүшелерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай, ауыл шаруашылығы жануарларды өткiзу үшiн союға жол берілмейді.
15. Ауыл шаруашылығы жануарларын сату, әкелу және әкету ветеринариялық құжатты рәсімдеген жағдайда ғана рұқсат етіледі (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама).
16. Диагностикалық зерттеулер және ветеринариялық өңдеулер жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын ауыл шаруашылығы жануарларына Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы "Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы" № 7-1/700 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10223 болып тіркелген) карантиндеу жүргізу қажет.
17. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігінен тыс жерге орнын ауыстыру (тасымалдау) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы "Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" № 7-1/496 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11845 болып тіркелген) жүргізіледі, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" № 7-1/453 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11898 болып тіркелген), ветеринариялық құжаттар арқылы сүйемелденеді.
18. Осы Қағидаларды бұзу Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жауапкершілікке әкеп соғады.

14. Не допускается убой сельскохозяйственных животных для реализации без предубойного ветеринарного осмотра и послеубойного осмотра, и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов.
15. Продажа, ввоз и вывоз сельскохозяйственных животных разрешается, только при оформлении ветеринарного документа (ветеринарного сертификата, ветеринарной справки).
16. Проводить карантинирование сельскохозяйственных животных вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700 "Об утверждении Правил карантинирования животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10223).
17. Транспортировка (перемещение) перемещаемых (перевозимых) животных за пределы соответствующей административной территориальной единицы осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года №7-1/496 "Об утверждении Правил осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11845), а также сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11898).
18. Нарушение настоящих Правил влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.