Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлерін әлеуметтік қолдау шараларының жүйесін, сондай-ақ оларға бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 24 қазандағы № 15-4 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 30 қазанда № 7440-07 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерлерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлерін әлеуметтік қолдау шараларының жүйесі, сондай-ақ оларға бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшері осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына (келісім бойынша) жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы М. Мукаев
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 15-4 шешіміне 1-қосымша
Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлерін әлеуметтік қолдау шараларының жүйесі, сондай-ақ оларға бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшері
1. Негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік қолдау төлеу жөніндегі уәкілетті орган "Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға.
3) медицина қызметкері - кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
4) фармацевтика қызметкері - фармацевтикалық білімі бар және фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2. Денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган:

Об определении системы мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселки, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области, а также порядка и размера оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 24 октября 2024 года № 15-4. Зарегистрирован в Департаменте юстиции Западно-Казахстанской области 30 октября 2024 года № 7440-07
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Определить систему мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселки, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области, а также порядка и размера оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Западно-Казахстанского областного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима области (по согласованию).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата М. Мукаев
приложение 1 к решению
Западно-Казахстанский
областной маслихат
от 24 октября 2024 года № 15-4
Система мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселки, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области, а также порядок и размер оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств
1. Основные понятия:
1) Уполномоченный орган по выплате социальной поддержки - государственное учреждение "Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области" (далее - уполномоченный орган);
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) медицинский работник - физические лица, имеющие профессиональное медицинское образование и осуществляющие медицинскую деятельность;
4) фармацевтический работник - физические лица, имеющие фармацевтическое образование и осуществляющие фармацевтическую деятельность.
2. Уполномоченный орган в целях кадрового обеспечения организаций здравоохранения:

1) жыл сайын облыстағы медициналық ұйымдардағы кадр тапшылығына талдау жүргізеді және ағымдағы жылға кадр тапшылығын бекітеді;
2) Батыс Қазақстан облысының медициналық ұйымдарының медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерінен сынақ мерзімі өткеннен кейін, медициналық ұйымдар басшысының сұрауымен әлеуметтік қолдауға өтініш қабылдайды.
3. Әлеуметтік қолдау мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын Батыс Қазақстан облысының медициналық ұйымдарына жұмысқа қабылданған және денсаулық сақтау ұйымдарымен (бұдан әрі – жұмыс беруші) еңбек шартын жасасқан тиісті маман сертификатымен жоғары медициналық білімі бар медицина және фармацевтика қызметкерлеріне сынақ мерзімі (3 ай) өткеннен кейін, ағымдағы жылға бекітілген кадр тапшылығын ескере отырып төленеді.
4. Әлеуметтік қолдау – облыстың ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына кемінде 5 (бес) жыл мерзімге жіберілетін медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерге бала үш жасқа толғанға дейін бала күтіміне байланысты демалысты есепке алмағанда біржолғы көмек ретінде еңбек шарты жасалғаннан кейін, медициналық және фармацевтикалық қызметкердің жеке шотына аудару арқылы төленеді.
Әлеуметтік қолдау шаралары осы әлеуметтік қолдау шараларының жүйесі шеңберінде бұрын алынған ақшалай қаражатты қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған және (немесе) осы әлеуметтік қолдау шараларының жүйесіне сәйкес әлеуметтік қолдауды төлеу үшін көзделген еңбек шартында белгіленген мерзім өткенге дейін еңбек қатынастары тоқтатылған медицина және фармацевтика қызметкерлеріне қолданылмайды.
5. Медициналық және фармацевтикалық қызметкер әлеуметтiк қолдау алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке куәлігінің көшірмесін;
2) білім туралы дипломының көшірмесін (нотариалдық куәландырылған);
3) еңбек кітапшасының көшірмесін (болған жағдайда);
4) мемлекеттік медицина ұйымына жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін;
5) мемлекеттік медицина ұйымымен жасақталған еңбек шарты;
6) 3х4 фото сурет (2 дана);
7) екінші деңгейдегі банктерден дербес шоттың болуы туралы анықтама.
6. Жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету мөлшері:
1) Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық маңызы бар қалаға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының бір жүз еселенген мөлшерінде;

1) ежегодно проводит анализ дефицита кадров медицинских организаций области и утверждает дефицит кадров на текущий год;
2) принимает заявление на социальную поддержку от медицинских и фармацевтических работников медицинских организаций Западно-Казахстанской области, после истечения испытательного срока с ходатайством руководителя медицинской организации.
3. Социальная поддержка выплачивается медицинским и фармацевтическим работникам с высшим медицинским образованием, имеющим соответствующий сертификат специалиста, принятых на работу в медицинские организации Западно-Казахстанской области финансируемые из государственного бюджета и заключившим трудовой договор с организациями здравоохранения (далее - работодатель), после истечения испытательного срока (3 месяца), с учетом утвержденного дефицита кадров на текущий год.
4. Социальная поддержка является единовременной помощью медицинским и фармацевтическим работникам, направленным на срок не менее 5 (пяти) лет без учета нахождения в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения области и выплачивается после заключения трудового договора, путем перечисления на лицевой счет медицинским и фармацевтическим работникам.
Меры социальной поддержки не распространяются на медицинских и фармацевтических работников, не исполнивших обязательства по возврату ранее полученных денежных средств в рамках настоящей системы мер социальной поддержки, и (или) с которым прекращены трудовые отношения до истечения установленного трудовым договором срока, предусмотренного для выплат социальной поддержки в соответствии с настоящей системой мер социальной поддержки.
5. Медицинский и фармацевтический работник для получения социальной поддержки предоставляет в Уполномоченный орган следующие документы:
1) копию удостоверения личности;
2) копию диплома об образовании (нотариально заверенная);
3) копию трудовой книжки (при наличии);
4) копию приказа о принятии на работу в государственную медицинскую организацию;
5) трудовой договор с государственной медицинской организацией;
6) фото 3х4 (2 штуки):
7) справка с банков второго уровня о наличии лицевого счета.
6. Размер оказания социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников за счет бюджетных средств, направленных для работы:
1) в сельскую местность и поселки, города районного значения Западно-Казахстанской области в стократном размере минимальной заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете и действующем на 1 января соответствующего финансового года;

2) Батыс Қазақстан облысының облыстық маңызы бар қалаға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының алпыс еселенген мөлшерінде.
7. Жұмыскердің не жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шарты (5 жылға дейін) мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, жұмыс беруші Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бір ай ішінде талап арыз беру арқылы бұрын аударылған бюджет қаражатын бюджет кірісіне қайтару жөнінде шаралар қабылдайды. Еңбек қатынастары мерзімінен бұрын бұзылған кезде бұрын төленген ақшалай қаражатты қайтару еңбек шартында көзделеді.
8. Жұмыс беруші қызметкер әлеуметтік қолдау алу құқығынан айырылған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей (еңбек шарты бұзылған жағдайда), бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 15-4 шешіміне 2-қосымша
1. "Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтiк қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау қағидасын бекіту туралы" Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2020 жылғы 23 желтоқсандағы №40-11 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6597 болып тіркелген);
2. "Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 40-11 "Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтiк қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 31 мамырдағы №3-5 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7182-07 болып тіркелген);
3. "Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "Батыс Қазақстан облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтiк қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау қағидасын бекіту туралы" 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 40-11 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 16 ақпандағы №10-15 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7329-07 болып тіркелген).

2) в городе областного значения Западно-Казахстанской области в шестидесятикратном размере минимальной заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете и действующем на 1 января соответствующего финансового года;
7. В случае досрочного расторжения трудового договора (до 5 лет) по инициативе работника либо работодателя, работодатель принимает меры по возврату в доход бюджета ранее перечисленных бюджетных средств в течении одного месяца путем подачи искового заявления в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан. Возврат ранее выплаченных денежных средств при досрочном расторжении трудовых отношений, предусматривается в трудовом договоре.
8. Работодатель не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента утраты работником права на получение социальной поддержки (в случае расторжения трудового договора) извещает об этом уполномоченный орган.
приложение 2 к решению
Западно-Казахстанский областной маслихат
от 24 октября 2024 года № 15-4
1. Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 23 декабря 2020 года №40-11 "Об утверждении Правил определения порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность и поселок, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №6597);
2. Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 31 мая 2023 года №3-5 "О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 23 декабря 2020 года № 40-11 "Об утверждении Правил определения порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность и поселок, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №7182-07);
3. Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 16 февраля 2024 года № 10-15 "О внесении изменения в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 23 декабря 2020 года № 40-11 "Об утверждении Правил определения порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность и поселок, города районного и областного значения Западно-Казахстанской области за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7329-07).