Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 20 ақпандағы № 6 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 ақпанда № 35763 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2025 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3, 6 және 7-тармақтарын, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2025 жылғы 1 маусымнан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін Тізбенің 3-тармағы жиырма үшінші абзацының және 7-тармағының қырық бесінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 6 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 34 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13256 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда:
23-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 февраля 2025 года № 6. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2025 года № 35763
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3, 6 и 7 Перечня, которые вводятся в действие с 1 июня 2025 года, пункта 4 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Приостановить с 1 июня 2025 года до 1 января 2026 года действие абзаца двадцать третьего пункта 3 и абзаца сорок пятого пункта 7 Перечня.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 6
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 34 "Об утверждении Требований к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13256) следующие изменения и дополнение:
в Требованиях к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
часть четвертую пункта 23 изложить в следующей редакции:

"Банктің ақпараттық жүйесінің жұмысында клиенттердің қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы электрондық банктік қызметтерге және (немесе) банктің электрондық терминалдар желісіне қолжетімділігінің бір сағаттан аса уақытқа үзілуіне әкеп соққан іркіліс (бос тұрып қалу) туындаған жағдайда, банк электрондық хабар жіберу арқылы Ұлттық Банкке шұғыл хабарлайды. Іркіліс (бос тұрып қалу) жұмыс істемейтін уақытта туындаған жағдайда, банк Ұлттық Банкке іркіліс (бос тұрып қалу) туындаған күннен кейінгі жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 10.00-ден кешіктірмей хабарлайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және ұлттық пошта операторы Ұлттық Банкке Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген) бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларының 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан тыс бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтерді тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан кешіктірмей жібереді.".
2. "Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 200 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14289 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 20) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 20) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын төлем жүйелеріне (бұдан әрі – төлем жүйесі) қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды айқындайды.
Талаптар төлем жүйесін пайдаланушының жұмыс орнын орналастырудан, төлем жүйесін пайдаланушының және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Орталық) өзара іс қимылынан, төлем жүйесінің терминалынан, негізгі ақпараттан, төлем жүйесін пайдаланушының жұмыс орнына қойылатын талаптардан, қызмет көрсететін қызметкердің жұмысын ұйымдастырудан, операциялық тәуекелді басқаруға және қызметтің үздіксіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптардан тұрады.".

"При возникновении сбоя (простоя) в работе информационной системы банка, повлекшего прерывание доступа клиентов к электронным банковским услугам посредством систем удаленного доступа и (или) к сети электронных терминалов банка, продолжительностью более часа банк незамедлительно уведомляет Национальный Банк путем направления электронного сообщения. В случае возникновения сбоя (простоя) в нерабочее время, банк уведомляет Национальный Банк не позднее 10.00 часов времени города Астаны рабочего дня, следующего за днем возникновения сбоя (простоя).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и национальный оператор почты ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Национальный Банк сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы по форме согласно приложению 19 к Правилам представления сведений о платежных услугах, утвержденным постановлением Правления Национального Банка от 31 августа 2016 года № 213 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339).".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 200 "Об утверждении Требований к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14289) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 18) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, (далее - Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 20) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), подпунктом 18) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан, (далее – платежная система).
Требования включают размещение рабочего места пользователя платежной системы, взаимодействие пользователя платежной системы и акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр), терминал платежной системы, ключевую информацию, требования к рабочему месту пользователя платежной системы, организацию работ обслуживающего персонала, требования к управлению операционным риском и обеспечению непрерывности деятельности.".

3. "Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 202 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14298 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидалары, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарда:
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Электрондық ақша жүйелерінің операторлары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін басқаруға арналған электрондық ақша жүйелері операторларының жалпы басқару жүйесінің бір бөлігі болып табылатын ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Электрондық ақша жүйелерінің операторлары ақпараттық қауіпсіздікті басқару процесін, оның ішінде ақпараттық қауіпсіздік саясатын регламенттейтін ішкі құжаттарды бекітеді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ішкі құжаттарды қайта қарау тәртібі мен кезеңділігі электрондық ақша жүйелері операторларының ішкі құжаттарында айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 57-1-тармақпен толықтырылсын:
"57-1. Электрондық ақша жүйесінің операторы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің ақпараттық қауіпсіздігінің жай-күйін жылына бір реттен сиретпей тексереді. Тексеру нәтижелері бойынша тексеру материалдары қоса берілген есеп жасалады, ол электрондық ақша жүйесі операторының басшысына жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 58-1, 58-2 және 58-3-тармақтармен толықтырылсын:
"58-1. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесінің операторы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы жауапкершілік пен функциялардың аражігін ажырату мақсатында ақпараттандыру объектілерін құру, қызмет көрсету және дамыту мәселелерімен айналысатын басқа құрылымдық бөлімшелерден оқшауланған құрылымдық бөлімше болып табылатын ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесін құрады немесе ақпараттандыру объектілерін құру, қызмет көрсету және дамыту мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшелер штатында тұрмайтын, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамды айқындайды.
Ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адам ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жұмыстарын үйлестіреді және электрондық ақша жүйесі операторының ішкі құжаттарында айқындалған ақпараттық қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылайды.
Электрондық ақша жүйесінің операторы мыналарды өткізу арқылы ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі қызметкерлерінің немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамның біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді:

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 202 "Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14298) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Операторы систем электронных денег обеспечивают создание и функционирование системы управления информационной безопасностью, являющейся частью общей системы управления операторов систем электронных денег, предназначенной для управления процессом обеспечения информационной безопасности.
Операторы систем электронных денег утверждают внутренние документы, регламентирующие процесс управления информационной безопасностью, в том числе политику информационной безопасности.
Порядок и периодичность пересмотра внутренних документов, указанных в части второй настоящего пункта, определяются внутренними документами операторов систем электронных денег.";
дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
"57-1. Оператор системы электронных денег осуществляет обследование состояния информационной безопасности периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры не реже одного раз в год. По результатам обследования составляется отчет с приложением материалов обследования, который доводится до сведения руководителя оператора системы электронных денег.";
дополнить пунктами 58-1, 58-2 и 58-3 следующего содержания:
"58-1. Оператор системы электронных денег, являющийся платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, в целях разграничения ответственности и функций в сфере обеспечения информационной безопасности создает подразделение информационной безопасности, являющееся структурным подразделением, обособленным от других структурных подразделений, занимающихся вопросами создания, сопровождения и развития объектов информатизации, или определяет лицо, ответственное за обеспечение информационной безопасности, не состоящее в штате структурных подразделений, занимающихся вопросами создания, сопровождения и развития объектов информатизации.
Подразделение информационной безопасности или лицо, ответственное за обеспечение информационной безопасности, осуществляет координацию работ по обеспечению информационной безопасности и контроль за исполнением требований информационной безопасности, определенных во внутренних документах оператора системы электронных денег.
Оператор системы электронных денег обеспечивает повышение квалификации работников подразделения информационной безопасности или лица, ответственного за обеспечение информационной безопасности, путем проведения:

1) ішкі іс-шаралар (лекциялар, семинарлар);
2) сыртқы оқыту (курстарға, семинарларға қатысу – әрбір қызметкер үшін екі жылда бір реттен сиретпей).
58-2. Жаңа қызметкерді жұмысқа қабылдау кезінде жұмысқа қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жаңа қызметкер ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі негізгі талаптармен (кіріспе нұсқау алу) қол қойып танысады. Танысу нәтижесі тиісті нұсқау алу журналында немесе нұсқау алынғанын растайтын өзге де құжатта тіркеледі.
Осы тармақтың талаптары Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары болып табылатын электрондық ақша жүйесінің операторларына қолданылады.
58-3. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесі операторының қызметкерімен жасалатын еңбек шартында қызметкердің ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жасырын ақпаратты жария етпеу жөніндегі талаптарды сақтау міндеті қамтылады.";
59-тармақ мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) ноутбуктер немесе өзге де құрылғылар Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесі операторының ақпараттық активтеріне электрондық ақша жүйесі операторының қорғау периметрінен тыс қосылған жағдайда осы құрылғыларда қорғалған қолжетімділікті ұйымдастыру үшін лицензиялық бағдарламалық қамтылым (байланыс арнасын шифрлау, екі факторлы аутентификацияны қамтамасыз ету) орнатылады.";
мынадай мазмұндағы 66, 67, 68, 69 және 70-тармақтармен толықтырылсын:
"66. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесінің операторы ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларымен және оқыс оқиғаларымен алмасу үшін Ұлттық Банктің платформасына қосылу үшін статикалық IP-мекенжайды пайдаланады және ол туралы ақпаратты Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынады.
Статикалық IP-мекенжай өзгерген жағдайда электрондық ақша жүйесінің операторы статикалық IP-мекенжай өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкті бұл туралы хабардар етеді.
67. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесінің операторы электрондық ақшаны пайдалана отырып, төлем қызметтерін көрсетеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылатын және пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып, төлем қызметтерін көрсету кезінде жасалатын төлемдерді өңдеуді қамтамасыз етеді.

1) внутренних мероприятий (лекции, семинары);
2) внешнего обучения (посещение курсов, семинаров – не реже одного раза в два года для каждого работника).
58-2. При приеме на работу нового работника, не позднее пяти рабочих дней с момента приема на работу, новый работник ознакомляется под подпись с основными требованиями по обеспечению информационной безопасности (вводный инструктаж). Результат ознакомления фиксируется в соответствующем журнале инструктажа или ином документе, подтверждающем прохождение инструктажа.
Требования настоящего пункта распространятся на операторов системы электронных денег, являющихся платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
58-3. Трудовой договор, заключаемый с работником оператора системы электронных денег, являющегося платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, содержит обязанность работника по соблюдению требований по обеспечению информационной безопасности и неразглашению конфиденциальной информации.";
пункт 59 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) в случае подключения ноутбуков или иных устройств к информационным активам оператора системы электронных денег, являющегося платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, из-за пределов периметра защиты оператора системы электронных денег на данных устройствах устанавливается лицензионное программное обеспечение для организации защищенного доступа (шифрование канала связи, обеспечение двухфакторной аутентификации).";
дополнить пунктами 66, 67, 68, 69 и 70 следующего содержания:
"66. Оператор системы электронных денег, являющийся платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, для обмена событиями и инцидентами информационной безопасности использует статический IP-адрес и предоставляет информацию о нем в течение десяти рабочих дней со дня прохождения учетной регистрации в Национальном Банке.
В случае изменения статического IP-адреса оператор системы электронных денег уведомляет об этом Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня изменения статического IP-адреса.
67. Оператор системы электронных денег, являющийся платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, оказывает платежные услуги с использованием электронных денег, а также обеспечивает обработку платежей, совершаемых при оказании платежных услуг, с использованием программно-технических средств, которые размещаются и эксплуатируются на территории Республики Казахстан.

68. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесі операторының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайы (деректерді өңдеу орталығы) мынадай жүйелермен жабдықталады:
1) қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі;
2) күзет сигнализациясы;
3) өрт сигнализациясы;
4) автоматты өрт сөндіру жүйесі;
5) бейнебақылау жүйесі.
Серверлік және коммуникациялық жабдық электр қуаты жүйесіне үздіксіз қуаттандыру көздері арқылы қосылады.
Электрондық ақша жүйесінің операторында серверлік үй-жай (деректерді өңдеу орталығы) болмаған жағдайда, осы тармақтың талаптары жалданатын үй-жайларға немесе электрондық ақша жүйесі операторының ақпараттандыру объектілері орналасқан үй-жайларға қолданылады.
69. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесі операторының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайына (деректерді өңдеу орталығына) кіру рұқсаты тізбесін электрондық ақша жүйесі операторының басшысы немесе оның орнындағы адам бекітетін адамдарға беріледі.
Электрондық ақша жүйесінің операторы серверлік үй-жайға (деректерді өңдеу орталығына) кіруді бақылау мен басқару жүйесінің журналын кемінде бір жыл жүргізуді және сақтауды қамтамасыз етеді.
70. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы болып табылатын электрондық ақша жүйесі операторының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайының (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесі серверлік үй-жайға (деректерді өңдеу орталығына) барлық өту жолдарын, кіреберістерді бақылауды қамтамасыз етеді. Серверлік үй-жайда (деректерді өңдеу орталығында) бейнекамераларды орналастырғанда серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) ішінде және оған кіреберісте бейнебақылаумен қамтылмаған аймақтар болмайды.
Серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесінде оқиғалар үздіксіз немесе қозғалыс детекторы пайдаланыла отырып жазылады.
Серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесіндегі жазбалар архиві кемінде үш ай сақталады.".
4. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда:

68. Серверное помещение (центр обработки данных) оператора системы электронных денег, являющегося платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, собственное или арендуемое, оснащается следующими системами:
1) системой контроля и управления доступом;
2) охранной сигнализацией;
3) пожарной сигнализацией;
4) системой автоматического пожаротушения;
5) системой видеонаблюдения.
Серверное и коммуникационное оборудование подключается к системе электропитания через источники бесперебойного питания.
В случае отсутствия у оператора системы электронных денег серверного помещения (центра обработки данных), требования настоящего пункта распространяются на арендуемые помещения или помещения, в которых размещены объекты информатизации оператора системы электронных денег.
69. Доступ в серверное помещение (центр обработки данных) оператора системы электронных денег, являющегося платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, собственное или арендуемое, предоставляется лицам, перечень которых утверждается руководителем оператора системы электронных денег или лицом, его замещающим.
Оператор системы электронных денег обеспечивает ведение и хранение журнала системы контроля и управления доступом в серверное помещение (центр обработки данных) не менее одного года.
70. Система видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) оператора системы электронных денег, являющегося платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, собственного или арендуемого, обеспечивает наблюдение за всеми проходами, входами в серверное помещение (центр обработки данных). В серверном помещении (центре обработки данных) расстановка видеокамер исключает наличие зон внутри серверного помещения (центра обработки данных) и перед его входом, не покрытых видеонаблюдением.
Запись событий системой видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) ведется непрерывно или с использованием детектора движения.
Архив записей системы видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) хранится не менее трех месяцев.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299) следующее изменение:
в Правилах выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

66-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банкоматтарда төлем карточкасын ұстаушының бет-әлпетін тіркеуге мүмкіндік беретін кемінде бір камера орнатылады. Камера тіркеген бейнелерді эквайер кемінде күнтізбелік бір жүз сексен күн сақтайды.
Эквайер банкоматын пайдалануға байланысты даулы жағдайлар туындаған кезде төлем карточкасын ұстаушы өтініш жасаған жағдайда, камера тіркеген бейнелерді сақтау мерзімі даулы жағдайлар шешілгенге дейін ұзартылады;".
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды орнату қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының резидент-банкі Ұлттық Банкте корреспонденттік шоттың ашылу күнінен бастап он жұмыс күні ішінде операторы Ұлттық Банк болып табылатын төлем жүйелерінің (бұдан әрі – төлем жүйелері) қатысушысы мәртебесін алу үшін Ұлттық Банкпен төлем жүйесіне қатысу туралы шарт (бұдан әрі – қатысу туралы шарт) және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – Орталық) төлемдік және ақпараттық хабарларды өңдеу және беру туралы шарт (бұдан әрі – жүйеде қызмет көрсету туралы шарт) жасайды.".
6. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мәліметтер Ұлттық Банкке электрондық тәсілмен Ұлттық Банк белгілеген ақпарат беру форматтарымен ұсынылады.";
13-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23, 24 және 25-тармақтармен толықтырылсын:

подпункт 2) пункта 66 изложить в следующей редакции:
"2) в банкоматах устанавливается не менее одной камеры, позволяющей зафиксировать лицо держателя платежной карточки. Зафиксированные камерой изображения хранятся эквайером не менее ста восьмидесяти календарных дней.
В случае обращения держателя платежной карточки при возникновении спорных ситуаций, связанных с использованием банкомата эквайера, срок хранения зафиксированных камерой изображений продлевается до разрешения спорной ситуации;".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336) следующее изменение:
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Банк-резидент Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня открытия корреспондентского счета в Национальном Банке на получение статуса участника платежных систем, оператором которых является Национальный Банк, (далее – платежные системы) заключает с Национальным Банком договор об участии в платежной системе (далее – договор об участии) и акционерным обществом "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр) договор по обработке и выдаче платежных и информационных сообщений (далее – договор об оказании услуг в системе).".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сведения представляются в Национальный Банк электронным способом в форматах передачи информации, установленных Национальным Банком.";
пункт 13 исключить;
дополнить пунктами 23, 24 и 25 следующего содержания:

"23. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде ұсынады.
24. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде ұсынады.
25. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде мына тұлғалар ұсынады:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары;
2) ұлттық пошта операторы.";
4-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша алып тасталсын;
Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 17-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 18-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда 19-қосымшамен толықтырылсын.
7. "Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтарды, іркілістерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы (бұдан әрі – ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы) – ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның немесе оның жекелеген объектілерінің жұмысында олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп төндіретін және (немесе) төлем ұйымының электрондық ақпараттық ресурстарын заңсыз алу, көшіріп алу, тарату, түрлендіру, жою немесе бұғаттау үшін жағдай жасайтын, жеке түрде немесе сериялы түрде туындайтын іркілістер;

"23. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по трансграничным операциям (входящие)", согласно приложению 17 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
24. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по трансграничным операциям (исходящие)", согласно приложению 18 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
25. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы", согласно приложению 19 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) национальным оператором почты.";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
приложение 7 исключить;
дополнить приложением 17 в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
дополнить приложением 18 в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
дополнить приложением 19 в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации деятельности платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) инцидент информационной безопасности, включая нарушения, сбои в информационных системах (далее – инцидент информационной безопасности) – отдельно или серийно возникающие сбои в работе информационно-коммуникационной инфраструктуры или отдельных ее объектов, создающие угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, модификации, уничтожения или блокирования электронных информационных ресурсов платежной организации;

2) ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат – ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның немесе оның жекелеген объектілерінің жұмысында олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп төндіретін және (немесе) төлем ұйымының электрондық ақпараттық ресурстарын заңсыз алу, көшіріп алу, тарату, түрлендіру, жою немесе бұғаттау үшін жағдай жасайтын, жеке түрде немесе сериялы түрде туындайтын іркілістер туралы ақпарат;";
15-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-4. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес төлем ұйымының төлем қызметтерін көрсетуге рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өтуі туралы хабарламаның (бұдан әрі – хабарлама) жобасын не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Ұлттық Банк жауапты бөлімшенің басшысы арқылы екі жұмыс күні ішінде хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіседі және қол қояды.
Жауапты бөлімшенің басшысы хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіскеннен кейін және қол қойған соң жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданған күні төлем ұйымын төлем ұйымдарының тізіліміне енгізеді (хабарламаға қол қойылған кезде), төлем ұйымына есептік тіркеу бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесін жібереді.
"Электрондық үкімет" веб-порталында есептік тіркеу бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесі уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында төлем ұйымының жеке кабинетіне жіберіледі.
Төлем ұйымын есептік тіркеуден өткізуден және төлем ұйымдарының тізіліміне енгізуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банк жауапты бөлімшенің басшысы арқылы көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орын туралы хабардар ете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға төлем ұйымын есептік тіркеуден өткізуден және төлем ұйымдарының тізіліміне енгізуден бас тарту туралы алдын ала шешімді жібереді.
Алдын ала шешім өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімді алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қарсылық ұсынуға немесе білдіруге құқылы.";

2) информация об инцидентах информационной безопасности, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах – информация об отдельно или серийно возникающих сбоях в работе информационно-коммуникационной инфраструктуры или отдельных ее объектов, создающих угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, модификации, уничтожения или блокирования электронных информационных ресурсов платежной организации;";
пункт 15-4 изложить в следующей редакции:
"15-4. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение восьми рабочих дней со дня регистрации заявления рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект уведомления о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление платежной организацией платежных услуг (далее – уведомление) согласно приложению 3 к Правилам либо проект мотивированного отказа.
Национальный Банк в лице руководителя ответственного подразделения согласовывает и подписывает уведомление либо мотивированный отказ в течение двух рабочих дней.
После согласования и подписания руководителем ответственного подразделения уведомления либо мотивированного отказа, работник ответственного подразделения в день принятия решения осуществляет включение платежной организации в реестр платежных организаций (при подписании уведомления), направляет платежной организации результат оказания государственной услуги по учетной регистрации.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги по учетной регистрации направляется платежной организации в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
При выявлении оснований для отказа в прохождении учетной регистрации платежной организации и включении в реестр платежных организаций, Национальный Банк в лице руководителя ответственного подразделения направляет услугополучателю предварительное решение об отказе в прохождении учетной регистрации платежной организации и включении в реестр платежных организаций с уведомлением о времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Предварительное решение направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до истечения срока рассмотрения заявления.
Участник административной процедуры вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.";

23-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23-1. Төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге келісім беру төлем ұйымы Ұлттық Банкке "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімді берген кезде жүзеге асырылады.
Процестің сипаттамалары, қызмет көрсету нысаны, мазмұны мен нәтижесі қамтылатын ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген.
Шешімге Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 20-бабы 2-тармағының 2), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріледі.";
23-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23-4. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше құжаттар тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге келісім беру туралы хабарламаның (бұдан әрі – хабарлама) не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Ұлттық Банк жауапты бөлімшенің басшысы арқылы екі жұмыс күні ішінде хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіседі және қол қояды.
Жауапты бөлімшенің басшысы хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіскеннен кейін және қол қойған соң жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданған күні төлем ұйымына ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесін жібереді.
"Электрондық үкімет" веб-порталында ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесі уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында төлем ұйымының жеке кабинетіне жіберіледі.
Ерікті түрде қайта ұйымдастыруға келісім беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банк жауапты бөлімшенің басшысы арқылы көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орын туралы хабардар ете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға ерікті түрде қайта ұйымдастыруға келісім беруден бас тарту туралы алдын ала шешімді жібереді.
Алдын ала шешім өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Әкімшілік рәсімге қатысушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімді алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қарсылық ұсынуға немесе білдіруге құқылы.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 23-1 изложить в следующей редакции:
"23-1. Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации платежной организации осуществляется при предоставлении платежной организацией в Национальный Банк через веб-портал "электронного правительства" решения о добровольной реорганизации.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по добровольной реорганизации, включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги по добровольной реорганизации установлен в приложении 5 к Правилам.
К решению прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 2), 4), 5) и 7) пункта 2 статьи 20 Закона о платежах и платежных системах.";
пункт 23-4 изложить в следующей редакции:
"23-4. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект уведомления о выдаче согласия на проведение добровольной реорганизации (далее – уведомление) либо мотивированного отказа.
Национальный Банк в лице руководителя ответственного подразделения согласовывает и подписывает уведомление либо мотивированный отказ в течение двух рабочих дней.
После согласования и подписания руководителем ответственного подразделения уведомления либо мотивированного отказа, работник ответственного подразделения в день принятия решения направляет платежной организации результат оказания государственной услуги по добровольной реорганизации.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги по добровольной реорганизации направляется платежной организации в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
При выявлении оснований для отказа в выдаче согласия на добровольную реорганизацию, Национальный Банк в лице руководителя ответственного подразделения направляет услугополучателю предварительное решение об отказе в выдаче согласия на добровольную реорганизацию с уведомлением о времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Предварительное решение направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до истечения срока рассмотрения заявления.
Участник административной процедуры вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Төлем ұйымдары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін басқаруға арналған төлем ұйымының жалпы басқару жүйесінің бөлігі болып табылатын ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Төлем ұйымы ақпараттық қауіпсіздікті басқару процесін, оның ішінде ақпараттық қауіпсіздік саясатын регламенттейтін ішкі құжаттарды бекітеді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ішкі құжаттарды қайта қарау тәртібі мен кезеңділігі төлем ұйымының ішкі құжаттарында айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. Ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адам ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйін жылына бір реттен сиретпей тексереді. Тексеру нәтижелері бойынша ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адам тексеру материалдарын қоса бере отырып, есеп жасайды, ол төлем ұйымының басшысына жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 37-1, 37-2 және 37-3-тармақтармен толықтырылсын:
"37-1. Төлем ұйымында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы жауапкершілік пен функциялардың аражігін ажырату мақсатында ақпараттандыру объектілерін құру, қызмет көрсету және дамыту мәселелерімен айналысатын басқа құрылымдық бөлімшелерден оқшауланған құрылымдық бөлімше болып табылатын ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі құрылады немесе ақпараттандыру объектілерін құру, қызмет көрсету және дамыту мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшелер штатында тұрмайтын, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адам айқындалады.
Ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адам ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жұмыстарын үйлестіреді және төлем ұйымының ішкі құжаттарында айқындалған ақпараттық қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылайды.
Төлем ұйымы мыналарды өткізу арқылы ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі қызметкерлерінің немесе ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамның біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді:
1) ішкі іс-шаралар (лекциялар, семинарлар);
2) сыртқы оқыту (курстарға, семинарларға қатысу – әрбір қызметкер үшін екі жылда бір реттен сиретпей).
37-2. Жаңа қызметкерді жұмысқа қабылдау кезінде жұмысқа қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жаңа қызметкер ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі негізгі талаптармен (кіріспе нұсқау алу) қол қойып танысады. Танысу нәтижесі тиісті нұсқау алу журналында немесе нұсқау алынғанын растайтын өзге де құжатта тіркеледі.

"35. Платежные организации обеспечивают создание и функционирование системы управления информационной безопасностью, являющейся частью общей системы управления платежной организации, предназначенной для управления процессом обеспечения информационной безопасности.
Платежная организация утверждает внутренние документы, регламентирующие процесс управления информационной безопасностью, в том числе политику информационной безопасности.
Порядок и периодичность пересмотра внутренних документов, указанных в части второй настоящего пункта, определяются внутренними документами платежной организации.";
дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. Подразделение информационной безопасности или лицо, ответственное за обеспечение информационной безопасности, осуществляют обследования состояния информационной безопасности не реже одного раз в год. По результатам обследования подразделением информационной безопасности или лицом, ответственным за обеспечение информационной безопасности, составляется отчет с приложением материалов обследования, который доводится до сведения руководителя платежной организации.";
дополнить пунктами 37-1, 37-2 и 37-3 следующего содержания:
"37-1. В платежной организации в целях разграничения ответственности и функций в сфере обеспечения информационной безопасности создается подразделение информационной безопасности, являющееся структурным подразделением, обособленным от других структурных подразделений, занимающихся вопросами создания, сопровождения и развития объектов информатизации, или определяется лицо, ответственное за обеспечение информационной безопасности, не состоящее в штате структурных подразделений, занимающихся вопросами создания, сопровождения и развития объектов информатизации.
Подразделение информационной безопасности или лицо, ответственное за обеспечение информационной безопасности, осуществляет координацию работ по обеспечению информационной безопасности и контроль за исполнением требований информационной безопасности, определенных во внутренних документах платежной организации.
Платежная организация обеспечивает повышение квалификации работников подразделения информационной безопасности или лица, ответственного за обеспечение информационной безопасности путем проведения:
1) внутренних мероприятий (лекции, семинары);
2) внешнего обучения (посещение курсов, семинаров – не реже одного раза в два года для каждого работника).
37-2. При приеме на работу нового работника, не позднее пяти рабочих дней с момента приема на работу, новый работник ознакомляется под подпись с основными требованиями по обеспечению информационной безопасности (вводный инструктаж). Результат ознакомления фиксируется в соответствующем журнале инструктажа или ином документе, подтверждающем прохождение инструктажа.

37-3. Төлем ұйымының қызметкерімен жасалатын еңбек шартында қызметкердің ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жасырын ақпаратты жария етпеу жөніндегі талаптарды сақтау міндеті қамтылады.";
38-тармақ мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) ноутбуктер немесе өзге де құрылғылар төлем ұйымының ақпараттық активтеріне төлем ұйымының қорғау периметрінен тыс қосылған жағдайда осы құрылғыларда қорғалған қолжетімділікті ұйымдастыру үшін лицензиялық бағдарламалық қамтылым (байланыс арнасын шифрлау, екі факторлы аутентификацияны қамтамасыз ету) орнатылады.";
мынадай мазмұндағы 45, 46, 47, 48 және 49-тармақтармен толықтырылсын:
"45. Төлем ұйымы ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларымен және оқыс оқиғаларымен алмасу үшін Ұлттық Банктің платформасына қосылу үшін статикалық IP-мекенжайды пайдаланады және ол туралы ақпаратты Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынады.
Статикалық IP-мекенжай өзгерген жағдайда төлем ұйымы статикалық IP-мекенжай өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкті бұл туралы хабардар етеді.
46. Төлем ұйымдары Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылатын және пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып, төлем қызметтерін көрсетеді, сондай-ақ төлем қызметтерін көрсету кезінде жасалатын төлемдерді өңдеуді қамтамасыз етеді.
47. Төлем ұйымының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайы (деректерді өңдеу орталығы) мынадай жүйелермен жабдықталады:
1) қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі;
2) күзет сигнализациясы;
3) өрт сигнализациясы;
4) автоматты өрт сөндіру жүйесі;
5) бейнебақылау жүйесі.
Серверлік және коммуникациялық жабдық электр қуаты жүйесіне үздіксіз қуаттандыру көздері арқылы қосылады.
Төлем ұйымында серверлік үй-жай (деректерді өңдеу орталығы) болмаған жағдайда, осы тармақтың талаптары жалданатын үй-жайларға немесе төлем ұйымының ақпараттандыру объектілері орналасқан үй-жайларға қолданылады.
48. Төлем ұйымының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайына (деректерді өңдеу орталығына) кіру рұқсаты тізбесін төлем ұйымының басшысы немесе оның орнындағы адам бекітетін адамдарға беріледі.
Төлем ұйымы серверлік үй-жайға (деректерді өңдеу орталығына) кіруді бақылау мен басқару жүйесінің журналын кемінде бір жыл жүргізуді және сақтауды қамтамасыз етеді.
49. Төлем ұйымының меншікті немесе жалға алынған серверлік үй-жайының (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесі серверлік үй-жайға (деректерді өңдеу орталығына) барлық өту жолдарын, кіреберістерді бақылауды қамтамасыз етеді. Серверлік үй-жайда (деректерді өңдеу орталығында) бейнекамераларды орналастырғанда серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) ішінде және оған кіреберісте бейнебақылаумен қамтылмаған аймақтар болмайды.
Серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесінде оқиғалар үздіксіз немесе қозғалыс детекторы пайдаланыла отырып жазылады.
Серверлік үй-жайдың (деректерді өңдеу орталығының) бейнебақылау жүйесіндегі жазбалар архиві кемінде үш ай сақталады.";

37-3. Трудовой договор, заключаемый с работником платежной организации, содержит обязанность работника по соблюдению требований по обеспечению информационной безопасности и неразглашению конфиденциальной информации.";
пункт 38 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) в случае подключения ноутбуков или иных устройств к информационным активам платежной организации из-за пределов периметра защиты платежной организации на данных устройствах устанавливается лицензионное программное обеспечение для организации защищенного доступа (шифрование канала связи, обеспечение двухфакторной аутентификации).";
дополнить пунктами 45, 46, 47, 48 и 49 следующего содержания:
"45. Платежная организация для подключения к платформе Национального Банка для обмена событиями и инцидентами информационной безопасности использует статический IP-адрес и предоставляет информацию о нем в течение десяти рабочих дней со дня прохождения учетной регистрации в Национальном Банке.
В случае изменения статического IP-адреса платежная организация уведомляет об этом Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня изменения статического IP-адреса.
46. Платежные организации оказывают платежные услуги, а также обеспечивают обработку платежей, совершаемых при оказании платежных услуг, с использованием программно-технических средств, которые размещаются и эксплуатируются на территории Республики Казахстан.
47. Серверное помещение (центр обработки данных) платежной организации, собственное или арендуемое, оснащается следующими системами:
1) системой контроля и управления доступом;
2) охранной сигнализацией;
3) пожарной сигнализацией;
4) системой автоматического пожаротушения;
5) системой видеонаблюдения.
Серверное и коммуникационное оборудование подключается к системе электропитания через источники бесперебойного питания.
В случае отсутствия в платежной организации серверного помещения (центра обработки данных), требования настоящего пункта распространяются на арендуемые помещения или помещения, в которых размещены объекты информатизации платежной организации.
48. Доступ в серверное помещение (центр обработки данных) платежной организации, собственное или арендуемое, предоставляется лицам, перечень которых утверждается руководителем платежной организации или лицом, его замещающим.
Платежная организация обеспечивает ведение и хранение журнала системы контроля и управления доступом в серверное помещение (центр обработки данных) не менее одного года.
49. Система видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) платежной организации, собственного или арендуемого, обеспечивает наблюдение за всеми проходами, входами в серверное помещение (центр обработки данных). В серверном помещении (центре обработки данных) расстановка видеокамер исключает наличие зон внутри серверного помещения (центра обработки данных) и перед его входом, не покрытых видеонаблюдением.
Запись событий системой видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) ведется непрерывно или с использованием детектора движения.
Архив записей системы видеонаблюдения серверного помещения (центра обработки данных) хранится не менее трех месяцев.".

8. "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 216 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14292 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің операциялық орталығы (бұдан әрі – операциялық орталық) – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы;".
9. "Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 217 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14306 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жүйенің операциялық орталығы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы;".
10. "Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 218 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14307 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 18) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 18) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) немесе оның еншілес ұйымы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) операторы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";

8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 216 "Об утверждении Правил осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14292) следующее изменение:
в Правилах осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) операционный центр межбанковской системы платежных карточек (далее – операционный центр) – акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан";".
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 217 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы платежных карточек" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14306) следующее изменение:
в Правилах функционирования межбанковской системы платежных карточек, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) операционный центр системы – акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан";".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 218 "Об утверждении Правил функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14307) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) или его дочерняя организация в лице акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр).";

4-тармақтың 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "овердрафт" күндізгі қарызы (бұдан әрі – "овердрафт" қарызы) – Ұлттық Банк "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы операторы не есептеу агенті болып табылатын Қазақстан Республикасының төлем жүйелерінің қатысушылары болып табылатын банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі – Орталықтың төлем жүйелері) Орталықтың тиісті төлем жүйесінде жүргізілген клиринг нәтижесі бойынша ақша аударымын жүзеге асыру үшін олардың Ұлттық Банктегі корреспонденттік шоттарында теңгемен ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда беретін қысқа мерзімді қарыз;".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 6
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Операция түрі
Операцияны жүргізу ортасы
Төлем карточкасын ұстаушы белгісі
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Операциялар саны (бірлік)
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы __________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымшаға берілген
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" (индексі: 4-PK; кезеңділігі: ай сайын)

подпункт 3-1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3-1) дневной заем "овердрафт" (далее – заем "овердрафт") – краткосрочный заем, предоставляемый Национальным Банком банкам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, являющимся участниками платежных систем Республики Казахстан, оператором либо расчетным агентом которых является акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – платежные системы Центра) в случае отсутствия или недостаточности денег на их корреспондентских счетах в тенге в Национальном Банке для осуществления перевода денег по результатам клиринга, проведенного в соответствующей платежной системе Центра;".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 6
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет - ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
Вид операции
Среда проведения операции
Признак держателя платежной карточки
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Количество операций (единиц)
Сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование __________________ Телефон _______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение
к приложению 4 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
(индекс: 4-PK; периодичность: ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз операциялар және қолма-қол ақшаны алу операциялары бойынша мәліметтер қамтылады;
7. 1-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес операцияның түрі (тауарлар, көрсетілетін қызметтер ақысын төлеу және операциялардың өзге де түрлері) көрсетіледі;
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы – мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі;
9. 3-бағанда төлем карточкасын ұстаушының азаматтық құқық субъектісінің типіне байланысты мәліметтер берілетін төлем карточкасын ұстаушы белгісі (жеке тұлғаның төлем карточкасы, корпоративтік төлем карточкасы немесе басқа банктің карточкасы) көрсетіледі;
10. 4-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес мәліметтер берілетін төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі;
11. 5-бағанда ол бойынша төмендегідей мәліметтер берілетін операцияға (банктік шоттан ақшаны есептен шығару сәтінде) сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами, и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным операциям и операциям по снятию наличных, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов;
7. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций), согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
9. В графе 3 указывается признак держателя платежной карточки, по которой представляются сведения, в зависимости типа субъекта гражданского права ее держателя (платежная карточка физического лица, корпоративная платежная карточка или карточка другого банка);
10. В графе 4 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
11. В графе 5 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;

12. 6-баған осы түсіндірменің 11-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 6-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) Банкаралық төлем карточкалары жүйесін қоспағанда, бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесі және Банкаралық төлем карточкалары жүйесі қатыспай әр түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы әр түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі;
4) Банкаралық төлем карточкалары жүйесінің пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "БТКЖ" байланыс арнасы көрсетіледі;
13. 7 және 8-бағандарда осы Түсіндірменің 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 6
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-PO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Операция түрі
Ақша жіберуші (ҚР бейрезиденті)
Ақша жіберуші елі
Ақша алушы
Ақша алушы елі
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Операциялар саны (бірлік)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Есеп айырысу валютасындағы сомасы
Операциялар валютасының коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы __________________ Мекенжайы _______________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына 17-қосымшасына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" (индексі: 3-PО; кезеңділігі: тоқсан сайын)

12. Графа 6 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 11 настоящего пояснения. В графе 6 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра, за исключением Межбанковской системы платежных карточек, указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы и Межбанковской системы платежных карточек указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему указывается наименование данной системы;
4) в случае проведения операции между пользователями Межбанковской системы платежных карточек указывается канал связи "МСПК";
13. В графах 7 и 8 указывается количество и сумма проведенных операций с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов в соответствии с условиями, установленными пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящего Пояснения.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 6
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 17
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет - ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Сведения по трансграничным операциям (входящие)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-PO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по трансграничным операциям (входящие)
Вид платежной услуги
Вид операции
Отправитель денег
(нерезидент РК)
Страна отправителя денег
Получатель денег
Страна получателя денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаром и услуг (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Сумма в валюте расчета
Код валюты операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование __________________ Телефон ______________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение
к приложению 17
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по трансграничным операциям (входящие)
(индекс: 3-PО; периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдар Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда төлем ұйымдары жүзеге асыратын кіріс трансшекаралық операциялар (транзиттік операцияларды қоса алғанда) бойынша мәліметтер қамтылады;
6. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7. 2-бағанда анықтамалыққа сәйкес операция түрі көрсетіледі;
8. 3-бағанда ақша жіберуші көрсетіледі;
9. 4-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша жіберуші елі көрсетіледі;
10. 5-бағанда ақша алушы көрсетіледі;
11. 6-бағанда ұйым транзиттік операцияға қатысушы болған жағдайда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша алушы елі көрсетіледі;
12. 7 және 8-бағандар төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
13. 9 және 10-бағандар төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады;
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
14. 11 және 12-бағандарда қабылданған төлемдердің саны және мың теңгемен сомасы көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по трансграничным операциям (входящие)", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель., и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по входящим трансграничным операциям (включая транзитные операции), осуществляемым платежными организациями;
6. В графе 1 указывается вид платежной услуги;
7. В графе 2 указывается вид операции согласно справочнику;
8. В Графе 3 указывается отправитель денег;
9. В Графе 4 указывается страна отправителя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
10. В Графе 5 указывается получатель денег,
11. В графе 6 указывается страна получателя денег соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
12. Графы 7 и 8 заполняются в случае наличия посредника– поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и отправителем денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
13. Графы 9 и 10 заполняются в случае наличия посредника - поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
14. В графах 11 и 12 указываются количество и сумма принятых платежей в тыс. тенге;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдар Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда төлем ұйымдары жүзеге асыратын шығыс трансшекаралық операциялар (транзиттік операцияларды қоса алғанда) бойынша мәліметтер қамтылады;
6. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7. 2-бағанда анықтамалыққа сәйкес операция түрі көрсетіледі;
8. 3-бағанда ақша жіберуші көрсетіледі;
9. 4-бағанда ұйым транзиттік операцияға қатысушы болған жағдайда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша жіберуші елі көрсетіледі;
10. 5-бағанда ақша алушы көрсетіледі;
11. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша алушы елі көрсетіледі;
12. 7 және 8-бағандар төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
13. 9 және 10-бағандар төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
14. 11 және 12-бағандарда қабылданған төлемдердің саны және мың теңгемен сомасы көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по трансграничным операциям (исходящие)", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по исходящим трансграничным операциям (включая транзитные операции), осуществляемым платежными организациями;
6. В графе 1 указывается вид платежной услуги;
7. В графе 2 указывается вид операции согласно справочнику;
8. В Графе 3 указывается отправитель денег;
9. В Графе 4 указывается страна отправителя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
10. В Графе 5 указывается получатель денег;
11. . В графе 6 указывается страна получателя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
12. Графы 7 и 8 заполняются в случае наличия посредника– поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и отправителем денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
13. Графы 9 и 10 заполняются в случае наличия посредника - поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
14. В графах 11 и 12 указываются количество и сумма принятых платежей в тыс. тенге;

15. 13 және 14-бағандарда есеп айырысу валютасындағы операция сомасы және шетел валютасының коды көрсетіледі.
Төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
16. Операция ақша аударымдарына және жеке тұлғалардың төлем карточкаларын толықтыруға байланысты болған жағдайда мәліметтер 3 және 5-бағандарда "Жеке тұлға" деп көрсете отырып біріктірілген түрде беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 6
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-FPS
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:

15. В Графах 13 и 14 указывается сумма операции в валюте расчета и код иностранной валюты;
Код валюты платежа указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
16. В случае, если операция связана с переводами денег и пополнением платежных карточек физических лиц, сведения предоставляются в агрегированном виде с указанием "Физическое лицо" в графах 3 и 5.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 6
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 19
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-FPS
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары;
2) ұлттық пошта операторы.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер
Бос тұрып қалу басталған күні мен уақыты (кк/аа/жжжж сс:мм)
Бос тұрып қалу аяқталған күні мен уақыты (кк/аа/жжжж сс:мм)
Бос тұрып қалу (жоспарлы/ жоспардан тыс)
Қолжетімділігі үзілген қызмет түрі
Іркіліс себебі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақпараттық жүйенің атауы
Минуттармен бос тұрып қалудың (іркілістің) жалпы уақыты
Жасалған іс-әрекет
Жою нәтижесі
Ескертпе
7
8
9
10
11
Атауы __________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
19-қосымшасына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" (индексі: 1-FPS; кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 85) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Банктер және ұлттық пошта операторы Нысанды тоқсан сайын жасайды және онда есепті тоқсанда банктің электрондық банк қызметтерін көрсетуге арналған ақпараттық жүйесінің жұмысында орын алған бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер қамтылады.
Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында бос тұрып қалу (іркіліс) болмаған жағдайда нысанның бағандары толтырылмай ұсынылады.

1) банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) национальный оператор почты.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
Дата и время начала простоя (дд/мм/гггг чч:мм)
Дата и время окончания простоя (дд/мм/гггг чч:мм)
Простой (плановый/ внеплановый)
Вид услуги, у которой прерывался доступ
Причина сбоя
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Наименование информационной системы
Общее время простоя (сбоя) в минутах
Предпринятые действия
Результат по устранению
Примечание
7
8
9
10
11
Наименование __________________ Телефон ______________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение к приложению
к Требованиям к безопасности
и беспрерывности работы
информационных систем
банков, филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и организаций, осуществляющих
отдельные виды
банковских операций
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
(индекс: 1-FPS; периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 85) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально банками и национальным оператором почты и включает в себя сведения о простоях (сбоях) в работе информационной системы банка, предназначенной для оказания электронных банковских услуг, произошедших за отчетный квартал.
В случае отсутствия за отчетный период простоев (сбоев) в работе информационной системы форма представляется с незаполненными графами.

4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
6. 2-бағанда бос тұрып қалу басталған күні мен уақыты көрсетіледі;
7. 3-бағанда бос тұрып қалу аяқталған күні мен уақыты көрсетіледі;
8. 4-бағанда бос тұрып қалу түрі көрсетіледі: жоспарлы немесе жоспардан тыс;
9. 5-бағанда туындаған іркіліске немесе бос тұрып қалуға байланысты қолжетімділігі үзілген қызмет түрі көрсетіледі;
10. 6-бағанда туындаған іркілістің немесе бос тұрып қалудың себебі көрсетіледі;
11. 7-бағанда іркіліс немесе бос тұрып қалу туындаған ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі;
12. 8-бағанда минуттармен бос тұрып қалудың (іркілістің) жалпы уақыты көрсетіледі;
13. 9-бағанда іркілісті немесе бос тұрып қалуды жою үшін жасалған іс-әрекет көрсетіледі;
14. 10-бағанда іркілісті немесе бос тұрып қалуды жою үшін жасалған іс-әрекет нәтижесі көрсетіледі;
15. 11-бағанда қажет болғанда ескертпе көрсетіледі.

4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер;
6. В графе 2 указывается дата и время начала простоя;
7. В графе 3 указывается дата и время окончания простоя;
8. В графе 4 указывается вид простоя: плановый или внеплановый;
9. В графе 5 указывается вид услуги, у которой прерывался доступ в связи с возникшими сбоями или простоями;
10. В графе 6 указывается причина возникшего сбоя или простоя;
11. В графе 7 указывается наименование информационной системы, в которой возник сбой или простой;
12. В графе 8 указывается общее время простоя (сбоя) в минутах;
13. В графе 9 указываются предпринятые действия для устранения сбоя или простоя;
14. В графе 10 указывается результат предпринятых действий для устранения сбоя или простоя;
15. В графе 11 при необходимости указывается примечание.