Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмектің тізбесі мен көлемін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 4 наурыздағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 5 наурызда № 35783 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 83-бабының 2-тармағы, 2-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмектің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмектің көлемі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 15 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмектің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және идентификацияланған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға кепілдендірілген тегін медициналық көмек бекітілген тізімге сәйкес көрсетіледі:

Об утверждении перечня и объема медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи для иностранцев и лиц без гражданства, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 марта 2025 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2025 года № 35783
В соответствии с частью 2 пункта 2 статьи 83 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи для иностранцев и лиц без гражданства, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) объем медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи для иностранцев и лиц без гражданства, выявленные и идентифицированные в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 15
Перечень медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи для иностранцев и лиц без гражданства, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан
1. Иностранцам и лицам без гражданства, выявленным и идентифицированным в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан гарантированный объем бесплатной медицинской помощи предоставляется по перечню:

1) жедел медициналық жәрдем;
2) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК), оның ішінде:
кезек күттірмейтін жағдайларда диагностикалау, емдеу;
репродуктивтік денсаулықты сақтау жөніндегі іс-шаралар (фертильді жастағы әйелдерді қарап-тексеру кабинетіне, акушер-гинекологқа қарап-тексеруге жіберу, отбасын жоспарлау және контрацепция мәселелері бойынша консультация беру, репродуктивтік жастағы әйелдерді контрацепциямен қамтамасыз ету);
жүкті әйелдерді байқау және босанғаннан кейінгі кезеңде босанған әйелдерді байқау;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар;
3) амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек:
АИТВ инфекциясының және туберкулездің профилактикасы мен диагностикасы;
жарақаттанған, уланған кезде немесе басқа да кезек күттірмейтін жағдайларда көрсетілетін қызметтер;
"Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 108 бұйрық) сәйкес әлеуметтік мәні бар аурулар кезіндегі диагностикалау және емдеу;
4) стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде емдеу кезінде стационарлық жағдайда мамандырылған медициналық көмек көрсетілетін инфекциялық, паразиттік аурулар және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-162/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21537 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 162 бұйрық) сәйкес айналадағыларға қауіп төндіретін инфекциялық немесе паразиттік аурумен ауыратын науқаспен байланыста болған адамдарды, сондай-ақ бактерия таратушыларды, вирус таратушыларды және айналадағыларға қауіп төндіретін инфекциялық немесе паразиттік ауруға күдікті адамдарды оқшаулау кезінде;
№ 162 бұйрыққа сәйкес инфекциялық, паразиттік ауруларды және айналадағыларға қауіп төндіретін ауруларды емдеу кезінде;
"Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар болып табылмайтын адамдар үшін шұғыл нысанда, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационардың қабылдау бөлімшесінде емдік-диагностикалық іс-шаралар жүргізу кезінде;

1) скорая медицинская помощь;
2) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП), в том числе:
диагностика, лечение при неотложных состояниях;
мероприятия по охране репродуктивного здоровья (направление на осмотр женщин фертильного возраста в смотровой кабинет, к акушер-гинекологу, консультирование по вопросам планирования семьи и о методах контрацепции; обеспечение охвата контрацепцией женщин репродуктивного возраста);
наблюдение за беременными и наблюдение за родильницами в послеродовом периоде;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;
3) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях:
профилактика и диагностика ВИЧ-инфекции и туберкулеза;
услуги при травмах, отравлениях или других неотложных состояниях;
диагностика и лечение при социально значимых заболеваниях согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21263) (далее – Приказ № 108).
4) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях, оказываемая:
при изоляции лиц, находившихся в контакте с больным инфекционным или паразитарным заболеванием, представляющим опасность для окружающих, а также бактерионосителей, вирусоносителей и лиц с подозрением на инфекционное или паразитарное заболевание, представляющее опасность для окружающих в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-162/2020 "Об утверждении перечня инфекционных, паразитарных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при лечении которых оказывается специализированная медицинская помощь в стационарных условиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21537) (далее – Приказ № 162);
при лечении инфекционных, паразитарных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих в соответствии с Приказом № 162;
в экстренной форме для лиц, не являющихся потребителями услуг в системе ОСМС, в том числе проведение лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении круглосуточного стационара в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218);

5) "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелген) сәйкес стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде қан, оның компоненттері және қан препараттары номенклатурасына сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде қан препараттарымен және оның компоненттерімен қамтамасыз ету кезінде;
6) дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, арнайы емдік өнімдермен, иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз ету:
денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларына сәйкес стационарлық жағдайларда жедел жәрдем, сондай-ақ мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен бекітілген "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" оларға қарсы профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулар тізбесіне сәйкес МСАК көрсету кезінде;
№ 108 бұйрықпен бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесіне сәйкес МСАК көрсету кезінде.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 15 Бұйрығына
2-қосымша/
Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға медициналық көмектің көлемі
Р/с №
Медициналық көрсетілетін қызметтердің коды
Медициналық көрсетілетін қызметтердің атауы
Медициналық көмектің көлемі
Консультациялық қабылдау
1
A02.001.000
Терапевт
Жылына 2 рет
2
A02.002.000
Педиатр
Жылына 2 рет
4
A02.013.000
Хирург
Жылына 1 рет
5
A02.020.000
Инфекционист
Жылына 2 рет
6
A02.023.000
Офтальмолог
Жылына 1 рет
7
A02.012.000
Гастроэнтеролог
Жылына 1 рет
8
A02.014.000
Оториноларинголог
Жылына 2 рет
9
A02.016.000
Пульмонолог
Жылына 2 рет
10
A02.046.000
Психиатр
Жылына 1 рет
11
A02.074.000
Рентгенолог (2 рентгенограмманы оқу)
Жылына 1 рет
12
A02.032.000
Травматолог-ортопед
Жылына 2 рет
13
A02.044.000
Фтизиатр
Жылына 1 рет
14
A02.004.000
Акушер-гинеколог
Жылына 2 рет
Зертханалық диагностика
15
B03.335.003
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Жылына 2 рет
16
B02.111.002
Жасушаның 3 классқа жіктелуімен талдауыштағы жалпы қан талдауы
Жылына 2 рет
17

5) обеспечение препаратами крови и ее компонентами при наличии медицинских показаний при оказании специализированной медицинской помощи в стационарных условиях в соответствии с номенклатурой крови, ее компонентов и препаратов крови в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478);
6) обеспечение лекарственными средствами, медицинскими изделиями, специализированными лечебными продуктами, иммунобиологическими лекарственными препаратами при оказании:
скорой помощи, а также специализированной помощи в стационарных условиях в соответствии с лекарственными формулярами организаций здравоохранения;
ПМСП в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам";
ПМСП в соответствии с перечнем социально значимых заболеваний утвержденным Приказом № 108.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 15
Объем медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи иностранцам и лицам без гражданства, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан
п/п №
Код медицинских уcлуг
Наименование медицинских услуг
Объем медицинской помощи
Консультативный прием
1
A02.001.000
Терапевт
2 раза в год
2
A02.002.000
Педиатр
2 раза в год
4
A02.013.000
Хирург
1 раз в год
5
A02.020.000
Инфекционист
2 раза в год
6
A02.023.000
Офтальмолог
1 раз в год
7
A02.012.000
Гастроэнтеролог
1 раз в год
8
A02.014.000
Оториноларинголог
2 раза в год
9
A02.016.000
Пульмонолог
2 раза в год
10
A02.046.000
Психиатр
1 раз в год
11
A02.074.000
Рентгенолог (2 читка рентгенограммы)
1 раз в год
12
A02.032.000
Травматолог-ортопед
2 раза в год
13
A02.044.000
Физиатр
1 раз в год
14
A02.004.000
Акушер-гинеколог
2 раза в год
Лабораторная диагностика
15
B03.335.003
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
2 раза в год
16
B02.111.002
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
2 раза в год
17

B01.077.001
Несепті қол әдісімен жалпы клиникалық зерттеу (жалпы несеп талдауы)
Жылына 2 рет
18
B01.054.001
КБ-ға қол әдісімен жиналатын қақырық бактериоскопиясы
Жылына 1 рет
19
B06.855.005
ИФТ-әдісімен қан сарысуындағы АИТВ 1,2-ге және p24 антигеніне жинақталған антиденені анықтау
Жылына 1 рет
20
B09.858.020
ПТР әдісімен қан плазмасындағы АИТВ 1-ге РНҚ-ны сандық анықтау
Жылына 1 рет
Ультрадыбыстық және рентгенологиялық диагностика
21
C03.008.004
Кешенді ультрадыбыстық диагностика (бауыр, өт жолдары, ұйқы безі, көк бауыр, бауыр)
Жылына 1 рет
22
C03.019.005
Кеуде қуысы ағзаларының шолу рентгенографиясы (1-проекциясы)
Жылына 1 рет
23
C02.020.000
Электроэнцефалография
Жылына 1 рет
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
КБ – Кох бацилласы
ИФТ – иммундық-ферменттік талдау
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
РНК – рибонуклеин қышқылы

B01.077.001
Исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) ручным методом
2 раза в год
18
B01.054.001
Бактериоскопия мокроты на БК ручным методом
1 раз в год
19
B06.855.005
Определение суммарных антител к ВИЧ 1,2 и антигена р24 в сыворотке крови ИФА методом
1 раз в год
20
B09.858.020
Количественное определение РНК ВИЧ 1 в плазме крови методом ПЦР
1 раз в год
Ультразвуковая и рентгенологическая диагностика
21
C03.008.004
Ультразвуковая диагностика комплексная (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, почек)
1 раз в год
22
C03.019.005
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в год
23
C02.020.000
Электроэнцефалография
1 раз в год
Расшифровка аббревиатур:
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
БК – бацилла Коха
ИФА – иммуноферментный анализ
ПЦР – полимеразная цепная реакция
РНК – рибонуклеиновая кислота