"Аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбi туралы" Ереженi бекiту туралы"<*> ЕСКЕРТУ. Мәтiнiнде сөздер ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментiнiң 1997.08.04. N 386 қаулысымен.~V970386
Қаулы Қазақстан Республикасының жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 7 ақпан N 37 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 19 ақпанда N 153 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2000 жылғы 25 тамыздағы N 195 бұйрығымен.
&ltATTR name="zg" value=""Аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбi туралы" Ереженi бекiту туралы"
; ЕСКЕРТУ. Мәтiнiнде сөздер ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментiнiң 1997.08.04. N 386 қаулысымен.~V970386"/&gt
;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 ж. 23 желтоқсандағы "Жекешелендiру жөнiнде" Заң күшi бар Жарлығын орындау үшiн және аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбiн үйлестiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментi қаулы етедi:<*>
1. Ұсынылатын Аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбi туралы Ережесi бекiтiлсiн.
2. Аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату жоғарыда аталған Ережеге сәйкес жүзеге асыру керектiгi белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы комитетiнiң 1995 жылғы 9 тамыздағы N 60 жекешелендiру жөнiндегi қаулымен бекiтiлген, және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк комитетiнiң 1995 жылғы 10 қарашадағы N 148 "Жекешелендiру жөнiндегi" қаулысына 1995 ж. 25 тамызда енгiзiлген өзгертулер мен толықтырулар мен келiсiлген "Ашық аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбi жөнiндегi уақытша Ереже" күшiн жойған деп танылсын.
4. Мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату Басқармасы акционерлiк қоғамдарының бастығы К.С.Құттыбаеваға және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiн жекешелендiру Басқармасының бастығы Н.Ж.Махимовқа 1996 ж. 1 наурызға дейiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру жөнiндегi" заң күшi бар Жарлығына және "Аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбi жөнiндегi Ережеге" аукциондарда мемлекеттiк акциялар пакеттерiн сату тәртiбiн реттейтiн нормативтiк актiлер мен нұсқауларға сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныс енгiзiлсiн.

Об утверждении Положения "О порядке продажи государственных пакетов акций на аукционах"
Постановление Государственного Комитета Республики Казахстан по приватизации от 7 февраля 1996 г. N 37. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.01.1996 г. за N 153. Утратило силу - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 25 августа 2000 года N 195
Извлечение
из приказа Председателя
Комитета государственного
имущества и приватизации
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 25 августа 2000 года N 195
"Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года N 942 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты, регулирующие продажу объектов приватизации, согласно приложению...
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Комитета
государственного имущества и
приватизации Министерства
финансов Республики Казахстан
N 195 от 25.08.2000г.
Перечень утративших силу некоторых
нормативных правовых актов,
регулирующих продажу объектов на торгах
1. Постановление Государственного Комитета Республики Казахстан по приватизации от 7 февраля 1996 г. N 37 "Об утверждении Положения "О порядке продажи государственных пакетов акций на аукционах"...".
--------------------------------------------------------------------
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года  U952721_  и в целях унификации порядка продажи государственных пакетов акций на аукционах Государственный Комитет Республики Казахстан по приватизации постановляет:
1. Утвердить прилагаемое "Положение о порядке продажи государственных пакетов акций на аукционах".
2. Установить, что продажа государственных пакетов акций на аукционах должна осуществляться исключительно в соответствии с вышеназванным Положением.
3. Признать утратившим силу "Временное положение о порядке продажи государственных пакетов акций на открытых аукционах", утвержденное постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации от 9 августа 1995 года N 60, и согласованное с Государственным Комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом 25 июля 1995 года с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Государственного Комитета РК по приватизации от 10 ноября 1995 года N 148.
4. Начальникам Управления продажи государственных пакетов акций акционерных обществ Куттыбаевой К.С. и Управления приватизации объектов социальной инфраструктуры Махимову Н.Ж. в срок до 1 марта 1996 года подготовить и внести предложения по приведению в соответствие с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О приватизации" и "Положением о порядке продажи государственных пакетов акций на аукционах" нормативных актов и инструкций, регулирующих порядок продажи государственных пакетов акций на аукционах.

5. Осы қаулы орындалуын бақылау Төраға орынбасарлары Ю.Е.Дуберманға және Т.С.Сарабековаға жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Жекешелендiру жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
1996 жылғы 7 қаңтардағы
N 37 қаулысымен
бекiтiлген
Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн аукциондарда
сату тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 желтоқсандағы "Жекешелендiру жөнiндегi" заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрленген және акционерлiк қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн аукциондарда сату тәртiбiн реттейдi.
1.1. Негiзгi анықтамалар
Егер контексте өзге көзделмесе, ережеде мұнан былай анықталғандай, сөйлем мен сөздер мына мағыналарда болады:
1.1.1. "Сатушы" - Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi;
1.1.2. "Ұйымдастырушы" - Сатушы немесе акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сату аукционын дайындау мен өткiзiлуiн ұйымдастыратын заңды немесе жеке тұлға;
1.1.3. "Қатысушы" - аукционға қатысушы үшiн белгiленген тәртiпке тiркелген заңды немесе жеке тұлға;
<*>
1.1.4. "АҚ" - акционерлiк қоғам;
1.1.5. "Сауда" - лоттар сатудың аукциондық түрi;
1.1.6. "Сауданың ағылшынша тәсiлi" - алдын ала хабарланып, ең жоғарғы бағаны ұсынған жалғыз қатысушы қалған сәтке дейiнгi алғашқы бағаның жоғарылау сауда тәсiлi;
1.1.7. "Сауданың голланд тәсiлi" - бiр қатысушының лотты хабарланған бағамен сатып алуға келiскен сәтiне дейiнгi алғашқы бағаның хабарланған қадаммен төмендеу сауда тәсiлi;
1.1.8. "Лот" - саудаға шығарылатын нақты акционерлiк қоғамның
акцияларының бүтiндей саны;
1.1.9. "Лоттың ең төмен бағасы" - лот одан төмен бағаға сатылуға болмайтын баға;
1.1.10. "Лоттың алғашқы бағасы" - әр лот бойынша сауда басталатын баға;
1.1.11. "Сауда бағасы" - сауданың нәтижесiнде белгiленген лоттың соңғы бағасы;
1.1.12. "Жеңушi" - саудада лот үшiн ең жоғары баға ұсынған қатысушы;
1.1.13. "Сатып алушы" - сатушымен акцияларды сатып алу-сату шартын жасасқан жеңушi;
1.1.14. "Жеке тұлғалар" - Қазақстан Республикасының азаматтары, басқа мемлекеттердiң азаматтары, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар.
ЕСКЕРТУ. 1.1.4.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997.02.12. N 79 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 1.1-баптағы 1.1.4-тармағы алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi Департаментiнiң 1997.07.28. N 49 қаулысымен .
1.2. Сату объектiсi
1.2.1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментi сатуға берген, АҚ акцияларының мемлекеттiк пакеттерi сату объектiсi болып табылады.<*>
Сату объектiсiн аукционға шығару туралы шешiмдi Сатушы қабылдайды.
1.2.2. Акциялардың мемлекеттік пакеті аукционға тұтастай, бір лотомен шығарылады және сату сауданың ағылшындық әдісімен жүзеге асырылады. Бұл пакет екінші аукционға шығарылған кезде сату сауданың голландтық әдісі бойынша тұтастай бір лотомен жүзеге асырылады. Үшінші және одан кейінгі аукциондарға шығарылған кезде мемлекеттік акциялардың пакеті Сатушының шешімі бойынша АҚ жарғылық капиталының 10 %-інен аспайтын лотоларға бөлшектелуі мүмкін және оны сату сауданың голландтық әдісі бойынша жүзеге асырылады.<*>
ЕСКЕРТУ. 1.2.2.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаментінің 1998.03.30. N 154 қаулысымен .
1.2.3. Аукционға қолданылып жүрген заңдармен белгiленген тәртiпте акциялардың эмиссиясын тiркеген, АҚ акцияларының мемлекеттiк пакеттерi шығарылады.
1.2.4. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сатқан кезде қолданылып жүрген заңдар бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелерге қоятын барлық талаптарды сақтауға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 1.2.2.-тармақ күшiн жойды, 1.2.3.,1.2.4.-тиiсiнше 1.2.2. 1.2.3. болып саналды - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997.02.12. N 79 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 1.2-бап жаңа 1.2.2.-тармақпен толықтырылды, 1.2.2.,1.2.3.-тиiсiнше 1.2.3., 1.2.4.-тармақтары болып саналды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi Департаментiнiң 1997.07.28. N 49 қаулысымен.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Председателя - Дубермана Ю.Е. и Сарабекову Т.С.
Председатель
Утверждено
Постановлением Государственного
Комитета Республики Казахстан
по приватизации
от 7 февраля 1996 года N 37
Положение
"О порядке продажи
государственных пакетов акций на аукционах" <*>
Сноска. В текст Положения внесены следующие изменения согласно постановлению Департамента по приватизации Минфина РК от 4 августа 1997 г. N 386:
а) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации" заменить словами "Департамент по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан";
б) слова "далее - Комитет" заменить словами " далее - Департамент";
в) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" заменить словами "Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан";
г) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству" заменить словами "Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства";
д) слова "Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации" заменить словами "Директор Департамента по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан".
I. Общие положения
Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года  U952717_  , и регулирует порядок продажи государственных пакетов акций акционерных обществ на аукционах.
1.1. Основные определения
В Положении, как это в дальнейшем определено, слова и выражения будут иметь следующие значения, если только контекст не предусматривает иное:
1.1.1. "Продавец" - Департамент по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
1.1.2. "Организатор" - Продавец либо иное юридическое или физическое лицо, организующее подготовку и проведение аукциона по продаже государственных пакетов акций.
1.1.3. "Участник" - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе.
1.1.4. "АО" - акционерное общество.<*>
Сноска. Подпункт 1.1.4. - в новой редакции согласно постановлению ГК РК по приватизации от 12.02.97 г. N 79; пункт 1.1.4 - исключен согласно постановлению Департамента по приватизации Минфина РК от 28 июля 1997 N 381, пункты 1.1.5-1.1.15 считать соответственно пунктами 1.1.4-1.1.14.
1.1.5. "Торги" - аукционная форма продажи лотов.
1.1.6. "Английский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один Участник, предложивший наиболее высокую цену.
1.1.7. "Голландский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом до момента, когда один из Участников согласится купить лот по объявленной цене.
1.1.8. "Лот" - целое число акций конкретного АО, выставляемых на торги.
1.1.9. "Минимальная цена лота" - цена, ниже которой лот не может быть продан.
1.1.10. "Стартовая цена лота" - цена, с которой начинаются торги по каждому лоту.
1.1.11. "Цена продажи" - окончательная цена лота, установленная в результате торгов.
1.1.12. "Победитель" - Участник, предложивший наиболее высокую цену за лот на торгах.
1.1.13. "Покупатель" - Победитель, заключивший с Продавцом договор купли-продажи акций.
1.1.14. "Физические лица" - граждане Республики Казахстан, граждане других государств, а также лица без гражданства.
1.2. Объект продажи
1.2.1. Объектом продажи являются государственные пакеты акций АО, переданные на продажу Департаменту по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан Департаментом управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан.
Решение о выставлении объекта продажи на аукцион принимает Продавец.
1.2.2. Государственный пакет акций выставляется на аукцион целиком, одним лотом и его продажа осуществляется по английскому методу торгов. При выставлении этого пакета на второй аукцион продажа осуществляется целиком одним лотом по голландскому методу торгов. При выставлении на третий и последующие аукционы государственный пакет акций по решению Продавца может быть разделен на лоты, составляющие не более 10% от уставного капитала АО, и его продажа осуществляется по голландскому методу торгов.  <*>
Сноска. Подпункт 1.2.2 - исключен постановлением ГК РК по приватизации от 12.02.97 г. N 79, пункты 1.2.3 и 1.2.4 считать соответственно подпунктами 1.2.2. и 1.2.3; статья 1.2 - дополнена пунктом 1.2.2 согласно постановлению Департамента по приватизации Минфина РК от 28 июля 1997 N 381, пункты 1.2.2, 1.2.3 считать соответственно пунктами 1.2.3, 1.2.4; пункт 1.2.2 - в новой редакции согласно постановлению Департамента государственного имущества и приватизации Минфина РК от 30 марта 1998 г. N 154.  V980082_
1.2.3. На аукционы выставляются государственные пакеты акций АО, зарегистрировавших эмиссию акций в порядке, установленном действующим законодательством.
1.2.4. При продаже государственных пакетов акций должны соблюдаться все требования, предъявляемые действующим   законодательством к сделкам с ценными бумагами.

1.3. Сатушы мен Ұйымдастырушы
1.3.1. Сатушы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сатуды қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереже белгiлеген тәртiпте жүзеге асырады.
1.3.2. Сатушының ерекше функциялары мыналар болып табылады:
- акциялардың мемлекеттiк пакеттерi аукционға шығарылатын АҚ-ның тiзiмiн белгiлеу;
- АҚ-ды бөлек аукциондар бойынша бөлу және оларды өткiзу мерзiмiн анықтау;
- лоттың алғашқы және ең төмен бағасын белгiлеу;
- кепiлдiк жарна қабылдау;
- аукциондарды ұйымдастыру мен өткiзуге Ұйымдастырушылармен шартқа отыру;
- аукциондардың ұйымдастырылу мен өткiзiлу барысын бақылауды жүзеге асыру;
- сауда Жеңушiсiмен сауда-саттық шартқа отыру және олардың орындалуын бақылау;
- екiншi және кейiнгi аукциондарға шығарған кезде акциялардың
пакеттерiн лоттарға бөлу;
- Қатысушылармен, Сатып алушылармен және Ұйымдастырушылармен есептесудi жүзеге асыру.
1.3.3. Сатушы аукционды өз бетiнше ұйымдастырады және өткiзедi немесе бағалы қағаздардың нарығында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына бiрiншi санаттағы лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалармен акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сату бойынша аукцион ұйымдастыруға және өткiзуге шарт жасасады (делдалдық және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру).
Сатушы осы Ереженiң 1.3.2. бабында көрсетiлген функцияларды шар бойынша беруге құқылы емес.
1.3.4. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сату туралы аукционды ұйымдастыру және жүргiзу шарты Сатушы мен Ұйымдастырушы арасында жазбаша түрде жасалады және мына мазмұнды қамту керек:
- Ұйымдастырушы лицензиясының күнi, нөмiрi және қолданылу мерзiмi;
- жеке аукциондар бойынша бөлiнген акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң тiзiмi;
- аукционды өткiзудiң соңғы мерзiмдерi;
- әрбiр АҚ бойынша акциялардың мемлекеттiк пакеттерi көлемi;
- лоттардың саны;
- әр лотты сатудағы сауда өткiзу әдiсi;
- әр лоттың алғашқы немесе ең төменгi бағасы;
- кепiлдiк жарнаның мөлшерi мен оны енгiзу тәртiбi;
- әрбiр АҚ бойынша Ұйымдастырушыға берiлетiн құжаттардың тiзiмi;
- аукционды дайындау мен өткiзу барысы туралы Ұйымдастырушы есебiнiң мезгiлдiлiгi мен түрi;
- Ұйымдастырушының сыйақы көлемi мен шарттары және Сатушымен өзара есептесу тәртiбi;
- өзара мiндеттемелiк пен жауапкершiлiк;
- шарттың қолданылу мерзiмi мен оны бұзу шарттары.
1.3.5. Ұйымдастырушының сыйақы көлемi осы Ереженiң 4.2. бабының тәртiптерiне сәйкес, Сатып алушы аванстық төлем жүргiзiлу, әр лоттың сатылу бағасынан кем дегенде 5 процентiн құрайды.
1.4. Аукционға қатысушы
1.4.1. Аукционға қатысуға жеке тұлғалар осы Ереженiң 2.5. бабымен белгiленген тәртiпте тiркеуден өткен мемлекеттiк емес заңды және шетелдiк заңды тұлғалар жiберiледi.

1.3. Продавец и Организатор
1.3.1. Продавец осуществляет продажу государственных пакетов   акций в порядке, определенном действующим законодательством и   настоящим Положением.
1.3.2. Исключительными функциями Продавца являются:
- определение перечня АО, государственный пакет акций которых выставляется на аукцион;
- распределение АО по отдельным аукционам и установление сроков их проведения;
- определение стартовой и минимальной цен лота;
- прием гарантийных взносов;
- заключение договоров на организацию и проведение аукционов сОрганизаторами;
- осуществление контроля за ходом организации и проведения   аукционов;
- заключение договоров купли-продажи с Победителями торгов и   контроль за их исполнением;
- разделение пакета акций на лоты при выставлении на второй и  последующие аукционы;
- осуществление расчетов с Участниками, Покупателями и   Организаторами.
1.3.3. Продавец организует и проводит аукцион самостоятельно, либо заключает договор на организацию и проведение аукциона по продаже государственных пакетов акций с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию первой категории на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (осуществление брокерской и дилерской деятельности).
Продавец не вправе передавать по договору функции, перечисленные в статье 1.3.2. настоящего Положения.
1.3.4. Договор на организацию и проведение аукциона по продаже государственных пакетов акций заключается в письменной форме между Продавцом и Организатором и должен содержать:
- дату, номер и срок действия лицензии Организатора;
- перечень госпакетов акций с разбивкой по отдельным аукционам;
- предельные сроки проведения аукциона;
- размер государственного пакета акций по каждому АО;
- количество лотов;
- метод проведения торгов при продаже каждого лота;
- стартовую и минимальную цены каждого лота;
- размер гарантийного взноса и порядок его внесения;
- перечень документов, передаваемых Организатору, по каждому АО;
- периодичность и форму отчетности Организатора о ходе подготовки и проведения аукциона;
- размер и условия получения вознаграждения Организатором и порядок взаиморасчетов с Продавцом;
- взаимные обязательства и имущественную ответственность;
- срок действия договора и условия его расторжения.
1.3.5. Размер вознаграждения Организатора составляет не более 5% от цены продажи каждого лота, по которому Покупатель произвел авансовый платеж в соответствии с правилами статьи 4.2. настоящего Положения.
1.4. Участник аукциона
1.4.1. К участию в аукционе допускаются физические лица, негосударственные юридические и иностранные юридические лица, прошедшие регистрацию в порядке, определенном статьей 2.5. настоящего Положения.

1.4.2. Аукционға қатысушылар бола алмайтындар:
а) жарғылық қордағы мемлекеттiк меншiк үлестерi 20 проценттен астам шаруашылық серiктестiктер;
б) аукционды ұйымдастырушы;
в) акциялары саудаға шығарылатын АҚ;
г) сатып алу-сату шартын жасасу мен орындау бойынша тиiстi мiндеттерiн орындамаған алдыңғы саудаларды жеңушiлер.
1.4.3. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сатқан кезде Сатып алушы - акционерлiк қоғам акционерлiк қоғамның акцияларының 25 процентiнен артық сатып ала алмайды, егер соңғысы Сатып алушының акцияларына ие болса.
1.4.4. Аукционға кiру билетiн сатып алған барлық тiлек бiлдiрушiлер қатысуға құқылы. Бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыскерлерi кiру билеттерiне ақы төлеуден босатылады.
II. Аукционды өткiзуге дайындық
2.1. Аукционға дайындықтың тәртiбi
2.1.1. Аукционды өткiзуге дайындық мына тәртiпте жүзеге асырылады:
- лоттар қалыптастырылады;
- лоттардың алғашқы және ең төменгi бағалары белгiленедi;
- әр лотты сату әдiсi белгiленедi;
- лоттар жеке аукциондар бойынша бөлiнедi;
- кепiлдiк жарна енгiзу көлемi мен тәртiбi белгiленедi;
- аукциондарды өткiзу мерзiмдерi анықталады;
- қажет болса, акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сату бойынша аукционды ұйымдастыру мен өткiзуге шарт жасасу құқығына тендер өткiзiледi;
- сату проспектiлерi, ақпараттық бюллетеньдер, аукциондық карталар АҚ-ға бару графиктерi жасалады;
- аукцион өтетiндiгi туралы ақпараттық хабар жарияланады және басқа жарнамалық қызмет жүзеге асырылады;
- кепiлдiк жарналар қабылданады;
- қатысушыларды тiркеу жүргiзiледi.
2.2. Лоттардың алғашқы және ең төмен бағалары
2.2.1. Мемлекеттік акция пакеті мемлекеттік акциялар пакеттерінің бағасын реттейтін нормативтік-құқықтық акт қолданылып жүрген нормативтік-құқықтық актіге сәйкес белгіленген есептік бағадан 10% төмен емес деңгейде анықталатын ең төменгі бағадан егер сауда өткізуде бұл ең төменгі баға белгіленген болса, төмен сатылмайды. Голландық тәсіл бойынша ең төменгі баға белгіленбейді.<*>
ЕСКЕРТУ. 2.2.1.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитеті 1996.04.09. N 134 қаулысымен .
2.2.2. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн ағылшынша тәсiлмен сатқан кезде алғашқы баға акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң есеп айырысатын ең төмен бағасына тең.
2.2.3. Сауданың голландық тәсілі бойынша мемлекеттік акциялар пакеттерін сатуда ең алғашқы баға жоғарылайтын коэффициентке нормативтік-құқықтық актіге сәйкес анықталған есептік бағаны көбейту жолымен анықталады. Бұл коэффициент Сатушы арқылы белгіленеді, бірақ 10-төмен төмен болмайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 2.2.3.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитеті 1996.04.09. N 134 қаулысымен .

1.4.2. Участниками аукциона не могут быть:
а) хозяйственные товарищества, в уставном фонде которых доля государственной собственности составляет более 20%;
б) Организатор аукциона;
в) АО, акции которых выставляются на продажу;
г) Победители предыдущих торгов, не выполнившие соответствующих обязательств по заключению и исполнению договора купли-продажи.
1.4.3. При продаже государственного пакета акций Покупатель-акционерное общество не может приобрести более 25% акций акционерного общества, если последнее владеет акциями Покупателя.
1.4.4. На аукционе имеют право присутствовать все желающие, оплатившие входной билет. Работники средств массовой информации освобождаются от оплаты входных билетов.
II. Подготовка к проведению аукциона
2.1. Порядок подготовки аукциона
2.1.1. Подготовка к проведению аукциона осуществляется в следующем порядке:
- формируются лоты;
- определяются стартовые и минимальные цены лотов;
- определяется метод продажи каждого лота;
- лоты распределяются по отдельным аукционам;
- определяется размер и порядок внесения гарантийного взноса;
- устанавливаются сроки проведения аукционов;
- при необходимости проводится тендер за право заключения договора на организацию и проведение аукциона по продаже государственных пакетов акций;
- составляются проспекты продажи, информационные бюллетени, аукционные карты и графики посещения АО;
- публикуется информационное сообщение о проведении аукциона и осуществляется другая рекламная деятельность;
- принимаются гарантийные взносы;
- производится регистрация Участников.
2.2. Стартовые и минимальные цены лотов
2.2.1. Государственный пакет акций не может быть продан ниже минимальной цены, определяемой на уровне не ниже 10% от расчетной цены, установленной в соответствии с действующим нормативно-правовым актом, регулирующим оценку государственных пакетов акций, (далее - нормативно-правовой акт), если эта минимальная цена установлена. При проведении торгов по голландскому методу минимальная цена может не устанавливаться<*>.
Сноска. Пункт 2.2.1 - с изменениями, внесенными постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации от 9 апреля 1996 г. N 134.
2.2.2. При продаже государственного пакета акций по английскому методу торгов стартовая цена равна расчетной минимальной цене государственного пакета акций.
2.2.3. При продаже государственного пакета акций по голландскому методу торгов стартовая цена определяется путем умножения расчетной цены, определенной согласно нормативно-правового акта, на повышающий коэффициент. Этот коэффициент устанавливается Продавцом, но не может быть ниже 10.  <*>
Сноска. Пункт 2.2.3 - с изменениями, внесенными Постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации от 9 апреля 1996 г. N 134.

2.3. Кепiлдiк жарна
2.3.1. Кепiлдiк жарна Қатысушының мына мiндеттерiнiң қамтамасыз етiлуi болып табылады:
- саудада жеңген жағдайда сауда нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
- сауда нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттық шарт жасасу;
- сауда-саттық шарт бойынша мiндеттердi тиiстi түрде орындау.
2.3.2. Аукционға қатысу үшiн кепiлдiк жарна аукционға шығарылатын акциялардың (лоттардың), барлық мемлекеттiк пакеттерi үшiн бiрдей көлемде белгiленедi және мына әдiстемемен есептелiнедi:
а) әрбір лот бойынша:
- лоттың алғашқы бағасынан - сауданың ағылшын тәсiлi бойынша;
- қолданылып жүрген нормативтік-құқықтық актіге сәйкес анықталған лоттың есептік бағасынан - сауданың голландық тәсілі бойынша - 5-15% дейін (сатушы бойынша) анықталады;<*>
б) осы баптың "а" тармағындағы алынған орта арифметикалық көлемi белгiленедi;
в) аукционға шығарылатын лоттардың санынан аз ең алғашқы немесе төмен бағасы белгiленедi;
г) кепiлдiк жарнаның көлемi осы баптың "б" және "в" тармақтарындағы алынған мөлшерлердiң ең азына тең қабылданады.
ЕСКЕРТУ. 2.3.2.-тармақ өзгертілді - ҚР жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитеті 1996.04.09. N 134 қаулысымен .
2.3.3. Қатысушылар кепiлдiк жарналардың кез келген санын енгiзуге құқылы, мұнда бiр кепiлдiк жарна бiр лот сатып алу құқығын бередi.
2.3.4. Кепiлдiк жарна ақпараттық хабарда белгiленген және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес түрде және тәртiпте енгiзiледi. Кепiлдiк жарнаның көлемi ақпараттық хабар жарияланғаннан кейiн өзгеруi мүмкiн емес. Кепiлдiк жарна Қатысушының атынан кез келген басқа жеке немесе заңды тұлғамен енгiзiлуi мүмкiн. Кепiлдiк жарнаның алушысы Сатушы болып табылады.
2.3.5. Саудада жеңген және сауда-саттық шартты жасаған Қатысушының кепiлдiк жарнасы сауда-саттық шарты бойынша тиесiлi төлемдердiң есебiне жатады.
2.3.6. Кепiлдiк жарна Сатушыға мына жағдайларда қайтарылмайды:
- оның өткiзiлуiне кем дегенде үш күн қалғанда аукционға қатысудан бас тартса;
- Жеңушi сауда нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдан не сауда-саттық шартты жасасудан бас тартса;
- сауда-саттық шарт бойынша мiндеттемелердi орындамаса немесе тиiстi емес орындаса;
- Қатысушының осы Ережемен және Қазақстан Республикасының заңдары мен оған қойылатын талаптарға байқалған сәйкессiздiгiнде.
Барлық қалған жағдайларда кепiлдiк жарналар аукцион аяқталған күннен бастап 5 банктiк күннен асырмай, ал егер ақша аукционнан кейiн Сатушының есебiне түссе, онда олардың түскен күнiнен бастап 5 банктiк күн аралығында қайтарылады.

2.3. Гарантийный взнос
2.3.1. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств Участника:
- подписать протокол о результатах торгов в случае победы на торгах;
- заключить договор купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;
- надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.
2.3.2. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех государственных пакетов акций (лотов), выставляемых на аукцион, и рассчитывается по следующей методике:
а) по каждому лоту определяются от 5 до 15% (по усмотрению Продавца):
- от стартовой цены лота - при английском методе торгов;
- от расчетной цены лота, определенной в соответствии с действующим нормативно-правовым актом - при голландском методе торгов<*>;
б) определяется среднеарифметическая величин, полученных в пункте "а" настоящей статьи;
в) определяется наименьшая стартовая или минимальная цена лота из числа лотов, выставляемых на аукцион;
г) размер гарантийного взноса принимается равным наименьшей из величин, полученных в пунктах "б" и "в" настоящей статьи.
Сноска. Пункт 2.3.2 - с изменениями, внесенными постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации от 9 апреля 1996 г. N 134.
2.3.3. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного лота.
2.3.4. Гарантийный взнос вносится в форме и порядке, установленном в информационном сообщении, и в соответствии с действующим законодательством. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени Участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Продавец.
2.3.5. Гарантийный взнос Участника, победившего в торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
2.3.6. Гарантийный взнос не возвращается Продавцом в случаях:
- отказа от участия в аукционе менее чем за три дня до его проведения;
- отказа Победителя от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
- неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи;
- обнаружившегося несоответствия Участника требованиям, предъявляемым к нему настоящим Положением и законодательством Республики Казахстан.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более 5 банковских дней со дня окончания аукциона, а если деньги поступили на счет Продавца после аукциона, то в течение 5 банковских дней со дня их поступления.

2.4. Ақпараттық хабар және басқа жарнамалық материалдар
2.4.1. Аукционды өткiзу туралы ақпараттық хабар аукционның өткiзiлуiне дейiн кемiнде 30 күн қалғанда жариялануға тиiс:
а) барлық жағдайларда республикалық ресми баспасөзде қазақ және орыс тiлдерiнде;
б) облыстық баспада, соның iшiнде, егер АҚ осы облыста орналасқан болса (соның iшiнде Алматы облысында) және немесе оның аумағында өткiзiлсе.
2.4.2. Ақпараттық хабар кемiнде 200 кв.см. көлемiнде болуға тиiс.
2.4.3. Ақпараттық хабарда мыналар болуға тиiс:
- аукционның өткiзiлу күнi, жерi мен уақыты;
- акциялары саудаға шығарылатын АҚ-ның атауы, қызметiнiң негiзгi профилi мен мекен-жайы;
- әр АҚ бойынша шығарылатын лоттардың көлемi (жарғылық қордың процентiмен);
- әр лот бойынша сауда өткiзу тәсiлi;
- саудаға шығарылатын лоттардың алғашқы және ең төмен бағасы;
- кепiлдiк жарнаның көлемi мен алушының есеп айырысатын шоты;
- өтiнiштер қабылдайтын жер мен мерзiмi;
- сату проспектiлерi, ақпараттық бюллетеньдер, аукционды өткiзу тәртiбi мен өзге ақпарат алуға болатын жердiң телефондары мен мекен-жайлары;
- Сатушының шешiмiмен басқа қосымша ақпарат.
2.4.4. Әр ақпараттық хабар жарияланатынынан бұрын мыналарды дайындау керек:
а) АҚ-ның қаржы-экономикалық жағдайын бағалау және оның бағалы қағаздарына капитал салу нәтижелiлiгi туралы шешiм қабылдау үшiн қажеттi АҚ туралы ақпарат бар және мына көшiрмелерден тұратын сату проспектiсi:
- акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнен Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне қабылдау-беру актiсi;
- құрылтайшы құжаттар;
- акциялардың эмиссиясы проспектiсi мен эмиссияны тiркеу туралы куәлiк;
- осы АҚ акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн аукционға шығару туралы Сатушымен шешiм қабылдаған күнге дейiн соңғы есеп беру мерзiмiнiң қосымшаларымен бухгалтерлiк баланстары.
а) сату проспектiсiнде, сондай-ақ басқа қосымша мәлiметтер (инвесторға қауiп туғызатын факторлардың талдауы кәсiпорында техникалық қайта жабдықтаудың болуы мүмкiн варианттар туралы мағлұматтар, осындай қайта жабдықтаудан кейiнгi оның пайдалылығының есептерi, өндiру үшiн қажеттi инвестициялардың көлемiн бағалау, өндiрiлген өнiмнiң дүниежүзiлiк немесе iшкi және тағы басқа рыноктарындағы болашақты бағалау және т.с.с.) болуы мүмкiн.
б) ақпараттық бюллетень ақпараттық хабарландыруда болатын барлық негiзгi мәлiметтердi және АҚ туралы басқа да қосымша ақпаратты (өнiм шығару көлемiн, шикiзат пен өтiм рыноктарын, негiзгi қорлардың сипаттамасын және басқа да) қамтиды.
Бюллетень Сатушы белгiлеген мiндеттi түрде жiберу тiзiмiне сәйкес ақпараттық хабарландыру жарияланғанға дейiн жiберiледi.
в) әрбiр қатысушыға тiркеу сәтiнде берiлетiн детальды сипатталғандардың тiзiмiн қамтитын, аукционға шығарылатын аукциондық карта.
г) АҚ бару графигi.

2.4. Информационное сообщение и другие рекламные материалы
2.4.1. Информационное сообщение о проведении аукциона должно быть опубликовано не менее чем за 30 дней до проведения аукциона:
а) в республиканской официальной печати на казахском и русском языках во всех случаях;
б) в областной прессе в том случае, если АО расположено в данной области (в том числе Алматинской) и/или аукцион проводится на ее территории.
2.4.2. Информационное сообщение должно быть размером не менее 200 квадратных сантиметров.
2.4.3. Информационное сообщение должно содержать:
- дату, место и время проведения аукциона;
- наименование, основной профиль деятельности и адрес АО, акции которого выставляются на продажу;
- размеры выставляемых лотов (в процентах от уставного фонда) по каждому АО;
- метод проведения торгов по каждому лоту;
- стартовые и минимальные цены лотов, выставляемых на продажу;
- размер гарантийного взноса и расчетный счет получателя;
- место и сроки приема заявок;
- телефоны и адреса, где можно получить проспекты продажи, информационный бюллетень, правила проведения аукциона и иную информацию;
- другую дополнительную информацию по решению Продавца.
2.4.4. До публикации информационного сообщения по каждому АО должны быть подготовлены:
а) проспект продажи, содержащий информацию об АО, необходимую будущему инвестору для оценки финансово-экономического состояния АО и принятия решения об эффективности вложений капитала в его ценные бумаги, и состоящий из копий:
- акта приема-передачи государственного пакета акций из Департамента управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в Департамент по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан;
- учредительных документов;
- проспекта эмиссии акций и свидетельства о регистрации эмиссии;
- бухгалтерского баланса с приложениями за последний отчетный период до дня принятия решения Продавцом о выставлении государственного пакета акций данного АО на аукцион.
В Проспект продажи также могут быть включены другие дополнительные сведения (анализ факторов риска инвестора, данные о возможных вариантах технического перевооружения предприятия, расчеты его прибыльности после этого перевооружения, оценки объема необходимых для производства инвестиций, оценка перспективности производимой продукции на мировом или внутреннем рынках и т.д.);
б) информационный бюллетень включает все основные данные, содержащиеся в информационном сообщении, и другую дополнительную информацию об АО (объем выпуска продукции, рынка сырья и сбыта, характеристику основных фондов и пр.). Бюллетень рассылается до публикации информационного сообщения в соответствии со списком обязательной рассылки, установленным Продавцом;
в) аукционная карта, содержащая список детально описанных лотов, выставляемых на аукцион, которая выдается каждому Участнику в момент регистрации;
г) График посещения АО.

2.4.5. Ақпараттық хабар жарияланғаннан кейiн Ұйымдастырушы АҚ ақпаратқа, сату объектiсi мен аукционды өткiзу ережелерi туралы ақпаратқа барлық тiлек бiлдiрушiлерге еркiн кiруiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
2.4.6. Жарнаманың басқа түрлерi еркiн түрде жүзеге асырылады, әрi ең көп Қатысушыларды шақыруға бағытталуға тиiс.
2.5. Қатысушыларды тiркеу
2.5.1. Аукционға қатысушыларды тiркеу ақпараттық хабар жарияланған күннен бастап жүзеге асырылады және аукционға бiр сағат қалғанда аяқталады.
2.5.2. Аукционға Қатысушы ретiнде тiркелу үшiн:
- аукционға қатысуға арыз;
- төлқұжат немесе адамды куәландыратын өзге құжат;
- кепiлдiк жарна қосқанын растайтын төлеу құжаттың түпнұсқасы және көшiрмесiн;
- өкiлдiң өкiлдiгiн куәландыратын құжатты тапсыру керек.
Заңды тұлғалар:
- заңды тұлғаны тiркеу туралы жарғы мен куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн қосымша ұсынады.
АҚ олардың акцияларына (ақпараттық хабарды жариялау сәтiне дейiн) ие, жарғылық қордағы мемлекет үлесi туралы және АҚ туралы ақпаратты қамтитын акционерлер тiзiмiне көшiрменi қосымша ұсынады.
2.5.3. Сатушы мен Ұйымдастырушының:
- Қатысушыдан оның аукционға шығарылғандар санынан сол және басқа лоттарды алу ойлары туралы ақпаратты талап етуге;
- сауданы дайындау және өткiзудiң бүкiл кезеңi iшiнде сауда қатысушыларына қатысты ақпаратты жаймауға;
- осы Ереженiң 2.5.2. тармақтарында көрсетiлгендерден басқа қатысушы ретiнде тiркеу үшiн қосымша құжаттарды ұсынуды талап етуге құқтары жоқ.
2.5.4. Тiркеуден өткен адам аукцион күнi аукциондық нөмiрге айырбасталатын қатысушы билетiн алады, сауда кезiнде басқа адамның аукциондық нөмiрдi пайдалануына тыйым салынады.
III. Аукционды өткiзу
3.1. Аукционды Аукционшы жүргiзедi. Аукцион оны өткiзу ережелерiн хабарландырудан басталады. Қатысушылар мен қатысатын адамдар аукцион барысына әсер етуге немесе оны жүргiзу ережелерiн бұзуға құқықтары жоқ, олай болмаған күнде олар аукцион жүргiзiлетiн залдан кетулерi керек.
Саудаға лоттарды шығару жүйелiлiгi туралы шешiмдi Аукционшы қабылдайды. Бұл тәртiп аукциондық картада белгiленген тәртiпке сәйкес келмеуi мүмкiн.
3.2. Әрбiр лот бойынша сауда Аукционшының сату объектiсiн, оның қысқаша сипаттамасын, сауда жүргiзу әдiсiнен, алғашқы бағасынан және бағаны өзгерту қадамын хабарландырудан басталады. Аукционшы бұл жөнiнде хабарлай отырып, сауда процесiнде қадамын өзгертуге құқылы. Өзгеру қадамы лоттың ағымдағы бағасының 5-тен 10% дейiнгi көлемiнде белгiленедi. <*><*>
ЕСКЕРТУ. 3.2.-тармақ толықтырылды - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997.02.12. N 79 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 3.2.-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi Департаментiнiң 1997.07.28. N 49 қаулысымен.

2.4.5. После публикации информационного сообщения Организатор обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к   информации об АО, объекте продажи и правилах проведения аукциона.
2.4.6. Другие виды рекламы осуществляются в произвольной форме и должны быть направлены на максимально широкое привлечение   Участников.
2.5. Регистрация Участников
2.5.1. Регистрация Участников аукциона производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за час до начала аукциона.
2.5.2. Для регистрации в качестве Участника аукциона необходимо представить:
- заявку на участие в аукционе;
- паспорт или иной удостоверяющий личность документ;
- подлинник и копию платежного документа, подтверждающего внесения гарантийного взноса;
- документ, удостоверяющий полномочия представителя;
Юридические лица дополнительно представляют:
- нотариально заверенные копии устава и свидетельства о регистрации юридического лица.
АО дополнительно представляют выписку из реестра акционеров, содержащую информацию о доле государства в уставном фонде и об АО, которые владеют их акциями (на момент опубликования информационного сообщения).
2.5.3. Продавец и Организатор не вправе:
- требовать от Участника информации о его намерениях приобрести тот или иной лот, из числа выставленных на аукцион;
- разглашать информацию, имеющую отношение к Участникам торгов в течение всего периода подготовки торгов и их проведения;
- требовать представления дополнительных документов для регистрации в качестве Участника, кроме перечисленных в пункте
2.5.2. настоящего Положения.
2.5.4. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет Участника, который обменивается на аукционный номер в день аукциона. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
III. Проведение аукциона
3.1. Аукцион проводит Аукционист. Аукцион начинается с объявления правил его проведения. Участники и присутствующие лица не имеют права влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае они могут быть удалены из зала проведения аукциона.
Решение о последовательности выставления лотов на торги принимает Аукционист. Этот порядок может не соответствовать порядку, установленному в аукционной карте.
3.2. Торги по каждому лоту начинаются с объявления Аукционистом объекта продажи, краткой его характеристики, метода проведения торгов, стартовой цены и шага изменения цены. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5 до 10% текущей цены лота.  <*>
Сноска. Пункт 3.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением ГК РК по приватизации от 12.02.97 г. N 79; постановлен ием Департамента по приватизации Минфина РК от 28 июля 1997 N 381.

3.3. Сауда төменде көрсетiлген әдiстердiң бiреуi бойынша жүргiзiледi:
3.3.1. Сауданың ағылшынша тәсiлi:
- Аукционшы лоттың алғашқы бағасы мен бағаның өсу қадамын жариялайды. Саудаға қатысушылар нөмiрдi көтере алғашқы бағаны көтередi, бiрақ хабарланған қадамнан кем емес. Аукционшы лоттар бойынша саудаға қатысушылардың аукциондық нөмiрлерiн хабарлайды, бағаны бекiтедi және оны көтерудi ұсынады. Лоттар бойынша сауда ең жоғарғы ұсынылған бағаға дейiн барады. Лот үшiн ең жоғарғы бағаны ұсынған Қатысушы Аукционшы болып хабарланады. Аукционшы лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды және басқа нөмiрлер көтерiлмесе балғаның соққысымен осы лоттың сатылғандығы туралы хабарлайды.<*>
Егер кемi екi қатысушы лоттың бастапқы бағасын бағаны екi қадамнан кем емес арттырған жағдайда ғана лот бойынша сауда жасалған болып саналады.<*>
ЕСКЕРТУ. 3.3.1.-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997.02.12. N 79 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 3.3.1.-тармақ екiншi абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi Департаментiнiң 1997.07.28. N 49 қаулысымен.
3.3.2. Сауданың голландтық тәсiлi:
- Аукционшы лоттың алғашқы бағасын хабарлайды және жаңа баға жариялай отырып, оны жарияланған қадаммен төмендетедi. Аукционшы жарияланған баға бойынша аукциондық нөмiрiн бiрiншi көтерген Қатысушы нөмiрiн атайды және балға соққысымен осы лот бойынша оны Жеңушi деп жариялайды. Егер Аукционшымен лоттың ең төмен бағасын хабарлағанда Қатысушылардың бiреуi де осы лотты алуға тiлек бiлдiрмесе, онда лот саудадан алынады.
Егер оның өткiзiлу сәтiне дейiн пайдаланылмаған кепiлдiк жарнасы бар тек бiр ғана тiркелген қатысушы қалса, лот тек жалғыз қатысушыға сатылуы мүмкiн үшiншi және одан кейiнгi саудалардан басқа жағдайларда лот бойынша сауда жасалмаған болып саналады.<*>
Егер бiр уақытта бiр немесе одан да көп нөмiрлер көтерiлген жағдайда кiм нөмiрiн бiрiншi көтерiлгендiгi жайлы шешiмдi Аукционшы қабылдайды және Қатысушылар онымен таласуға құқы жоқ. Ерекше жағдайларда Аукционшы жеребе процедурасына келуге құқылы.
Сауданың осы тәсiлi электронды жүйенi пайдаланумен жүзеге асырылуы мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 3.3.2.-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi Департаментiнiң 1997.07.28. N 49 қаулысымен.
3.4. Әрбiр сатылған лот бойынша сауда қорытындылары Ұйымдастырушы, Аукционшы және Жеңушi қол қоятын сауда қорытындылары туралы хаттамамен әрбiр лот бойынша сауда аяқталған соң дайындалады. Аукционшы хаттамаға қол қою үшiн үзiлiс жариялауға құқылы. Хаттама үш данада жасалады, Сатушыға, Сатып алушыға және Ұйымдастырушыға бiр-бiрден. Ұйымдастырушы Сатушыға сауда нәтижелерi туралы хаттаманың бiр данасын аукционды өткiзуден бiр күн кешiктiрмей беруге мiндеттi.

3.3. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
3.3.1. Английский метод торгов:
- Аукционист объявляет стартовую цену лота и шаг увеличения цены. Поднятием номера Участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Аукционист объявляет аукционные номера участвующих в торгах по лоту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по лоту идут до максимально предложенной цены. Участник, предложивший наиболее высокую цену за лот, объявляется Аукционистом. Аукционист трижды повторяет последнюю цену лота и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка объявляет о продаже данного лота.
Торг по лоту считается состоявшимся только в том случае, если хотя бы два участника повысили стартовую цену лота не менее чем на два шага увеличения цены".  <*>
Сноска. Подпункт 3.3.1. - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением ГК РК по приватизации от 12.02.97 г. N 79; постановлением Департамента по приватизации Минфина РК от 28 июля 1997 N 381.
3.3.2. Голландский метод торгов:
- Аукционист объявляет стартовую цену лота и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер Участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Победителем по данному лоту. Если при объявлении Аукционистом минимальной цены лота не один из Участников не изъявил желание приобрести данный лот, то лот снимается с торгов.
В случае, если одновременно поднимаются два или более номера, решение о том, кто поднял номер первым, принимает Аукционист, и Участники не имеют права его оспаривать. В исключительных случаях Аукционист вправе прибегнуть к процедуре жеребьевки.
Торг по лоту считается несостоявшимся в случае, если на момент его проведения остался только один зарегистрированный участник, имеющий неиспользованный гарантийный взнос, за исключением третьих и последующих торгов, на которых лот может быть продан единственному участнику.
Данный метод торгов может быть реализован с использованием электронных систем.  <*>
Сноска. пункт 3.3.2 - с дополнениями, внесенными постановлением Департамента по приватизации Минфина РК от 28 июля 1997 N 381.
3.4. Результаты торгов по каждому проданному лоту оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается Организатором, Аукционистом и Победителем по окончании торга по каждому лоту. Аукционист вправе объявить перерыв для подписания протокола. Протокол составляется в трех экземплярах, по одному для Продавца, Покупателя и Организатора. Организатор обязан передать Продавцу один экземпляр протокола о результатах торгов не позднее дня, следующего за днем проведения аукциона.

3.5. Сауда қорытындылары туралы хаттама сауда нәтижелерi мен Жеңушi және Сатушының сату бағасы бойынша мемлекет акциялар пакетiн сатып алу-сату шартын жасау мiндеттемелерiн белгiлейтiн құжат болып табылады. Жеңушi хаттамаға қол қойған күннен бастап он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей, сатып алу-сату шартын жасауға құқылы, мерзiмi өтiп кетсе бұл құқық жойылады.
3.6. Лот аукционда сатылмай қалған жағдайда осы Ереженiң 1.2.2. баптарында жазылған процедураларға сәйкес келесi аукциондарға қайта шығарылады.
IV. Сатып алушылармен есептеу тәртiбi және
меншiк құқығын ресiмдеу
4.1. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн сатып алу-сату шартын Сатушы мен Сатып алушы арасында жазбаша түрде жасалады және онда шарт жасасу негiзi ретiнде сауда қорытындылары туралы хаттамаға сiлтеме болуы керек.
4.2. Сатып алу-сату шарты бойынша есептесулер Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалады, мұндайда Сатып алушы мынадай тәртiпте есептесу жүргiзедi:
а) аванс төлемi акцияларды сату бағасынан кемiнде 15 процентi көлемiнде сатып алу-сату шартына қол қойған күннен бастап 5 банктiк күннен кешiктiрмей енгiзiледi. Кепiлдiк жарна аванс төлемiне тиiстi есепке кiредi;
б) қалған сома сатып алу-сату шартына қол қойған күннен бастап 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей енгiзiлу керек.
4.3. Соңғы төлемдi 5 банктiк күнге ұзартқан жағдайда, Сатушы бiржақты тәртiппен шартты бұзуға және Сатып алушыдан кепiлдiк жарнамен табылмаған бөлiкте нақты залалдарды өтеудi талап етуге құқылы.
4.4. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн толық төлеп болғаннан кейiн сатып алу-сату процедурасы, акциялар меншiк иесiнiң өзгеру туралы тiзбеде сәйкес жүргiзiлуiн АҚ бағалы қағаздар ұстаушыға тiркеушi-тiзбе жетекшісiне тапсыратын акцияларды қабылдау-беру актiсiне қол қоюмен аяқталады.
4.5. Сатып алушының сатып алу-сату шарты бойынша акцияларға меншiк құқы Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" заң күшi бар Жарлығымен көзделген тәртiпте ымыраласуларды тiркеу сәтiнен басталады.
V. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн сатудан түскен
қаражаттар
5.1. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн сатудан түскен қаражаттар Қазақстан Республикасы Үкiметiмен анықталатын аукционды ұйымдастыру және өткiзу шығындарынан басқа мемлекеттiк бюджет пайдасына жiберiледi.
5.2. Ұйымдастырушыға берiлетiн сыйақы Сатушының аукционды дайындау мен өткiзу шығындарына енгiзiледi.

3.5. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Победителя и Продавца заключить договор купли-продажи государственного пакета акций по цене продажи. Победитель имеет право заключить договор купли-продажи в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола, по истечении которого это право утрачивается.
3.6. В случае, если лот не был продан на аукционе, он повторно выставляется на последующие аукционы в соответствии с процедурой, описанной в статье 1.2.2. настоящего Положения.
IV. Порядок расчета с покупателями
и оформление права собственности
4.1. Договор купли-продажи государственного пакета акций заключается в письменной форме между Продавцом и Покупателем и должен содержать ссылку на протокол о результатах торгов, как основание заключения договора.
4.2. Расчеты по договору купли-продажи производятся между Продавцом и Покупателем, при этом Покупатель производит расчеты в следующем порядке:
а) авансовый платеж вносится в размере не менее 15% от цены продажи государственного пакета акций в срок не позднее 5 банковских дней со дня подписания договора купли-продажи. Гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа;
б) оставшаяся сумма должна быть внесена не позднее 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
4.3. В случае просрочки окончательного платежа более чем на 5 банковских дней, Продавец вправе расторгнуть договор в одностороннем порядке и потребовать от Покупателя возмещения реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
4.4. После полной оплаты государственного пакета акций процедура купли-продажи завершается подписанием акта приема-передачи акций, который является поручением регистратору, ведущему реестр держателей ценных бумаг АО, произвести соответствующую запись в реестре об изменении собственника акций.
4.5. Право собственности на акции по договору купли-продажи наступает у Покупателя с момента регистрации сделки в порядке, предусмотренном Гражданским Кодексом Республики Казахстан и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О ценных бумагах и фондовой бирже".
V. Средства, полученные от реализации
государственного пакета акций
5.1. Средства, полученные от продажи государственных пакетов акций, направляются в доход государственного бюджета, за исключением расходов на организацию и проведение аукциона, определяемых Правительством Республики Казахстан.
5.2. Вознаграждение, причитающееся Организатору, включается в расходы Продавца на подготовку и проведение аукциона.

5.3. Аукционды жүргiзуге байланысты ақпараттық және жарнамалық материалдарды сатудан және кiру билеттерiн сатудан түскен табыстар Ұйымдастырушының иелiгiнде қалады.

5.3. Доходы, полученные от продажи информационных и рекламных материалов, связанных с проведением аукциона, и от продажи входных билетов, остаются в распоряжении Организатора.