"Инвестициялық жобалардың iске асырылуына бақылау жасаудың тәртiбi туралы нұсқаулықты" бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Төрағасының 1997 жылғы 8 сәуiрдегі N 6 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 401. Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар жөнiндегi комитетi Төрағасының 2004 жылғы 20 ақпандағы N 7-п бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді------------
"Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының , "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы N 436 қаулысының  қабылдануымен байланысты, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының  27-бабының 1-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Инвестициялар мәселелері жөніндегі мынадай нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын:
3) "Инвестициялық жобалардың іске асырылуына бақылау жасаудың тәртібі туралы" нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі мемлекеттік комитетінің 1997 жылғы 28 наурыздағы N 6 қаулысы (1997 жылғы 15 қазан N 401)....
Төраға
--------------------------------------------
"Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Инвестициялық жобалардың iске асырылуына бақылау жасаудың тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
1997 жылғы 8 сәуiрдегi
N 6 қаулысымен
бекiтiлген
Инвестициялық жобалардың iске асырылуына
бақылау жасаудың тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Осы Нұсқаулық "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде және оны орындау үшiн әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен (бұдан әрi - Комитет) бекiтiлген инвесторлардың (бұдан әрi - Инвестор) арасында жасалған келiсiм-шарттар бойынша инвестициялық жобалардың iске асырылуына бақылау жасаудың тетiгiн айқындайды.
1. Инвестициялық жобалардың iске асырылуына
бақылау жасаудың мақсаты
1.1. Бақылау деп Комитеттiң "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында бекiтiлiп берiлген өзiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы ұғылады.
1.2. Бақылаудың мақсаты:
- инвестициялық жобаларды iске асыру процесiнде Қазақстан Республикасының мүдделерiн қорғау;
- инвестордың келiсiм-шартта бекiтiлген мiндеттемелерiн атқаруының дұрыстығы мен толықтығын тексеру;
- инвестордың келiсiм-шарт бойынша берiлген жеңiлдiктер мен преференцияларды пайдалануының дұрыстығын тексеру болып табылады.

Об утверждении ИНСТРУКЦИИ "О порядке осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов"
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 8 апреля 1997 г. N 6. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 1997 г. N 401. Утратило силу - приказом председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 7-п
Извлечение из приказа председателя Комитета
по инвестициям Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 7-п
"В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях", постановления Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях", в соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" приказываю:
1. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты по вопросам инвестиций:
3) постановление Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 8 апреля 1997 г. N 6 "Об утверждении ИНСТРУКЦИИ "О порядке осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов" (N 401 от 15 октября 1997 года)..."
Председатель
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан Z970075_  "О государственной поддержке прямых инвестиций" Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям постановляет:
Утвердить прилагаемую Инструкцию "О порядке осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов".
Председатель
ИНСТРУКЦИЯ
"О порядке осуществления контроля
за реализацией инвестиционных проектов"
Настоящая Инструкция разработана на основе и во исполнение Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций" и определяет механизм осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов, по которым заключены контракты между Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям (далее Комитет) и утвержденными инвесторами (далее инвестор).
1. Цель осуществления контроля
за реализацией инвестиционных проектов
1.1. Под контролем понимается осуществление Комитетом своих полномочий,  закрепленных в Законе Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций".
1.2. Целью контроля являются:
- защита интересов Республики Казахстан в процессе реализации инвестиционных проектов;
- проверка правильности и полноты исполнения обязательств инвестором,  которые закреплены в контракте;
- проверка правильности использования инвестором предоставленных по контракту льгот и преференций.

2. Комитеттiң инвестициялық жобалардың iске асырылуына
бақылау жасау жөнiндегi өкiлеттiктерi
Инвестициялық жобалардың iске асырылуына бақылау жасау үшiн Комитет мынадай құқықтарға ие:
2.1. инвестордың инвестициялық жобаға қатысты заңдық, бухгалтерлiк, техникалық және өзге де құжаттамасын тексеруге;
2.2 инвестордан осы нұсқаулықтың 3-бөлiмiне сәйкес келiсiм-шарттың iске асырылуының барысы туралы есептi талап етуге;
2.3. инвестордан тексерiстер процесiнде табылған жолсыздықтарда түзетудi талап етуге;
2.4. келiсiм-шарттың iске асырылуына қатысты қосымша кезкелген ақпаратты талап етуге;
2.5. келiсiм-шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн бұзушы инвесторға осы нұсқаулықтың 4-бөлiмiнде көрсетiлген ықпал ету шараларын қолдануға;
2.6. бақылау функцияларын атқару процесiнде тиiстi мемлекеттiк органдарды тартуға;
2.7. министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан Комитеттiң келiсiм-шартты iске асырылуына байланысты қаулыларын мiндеттi түрде атқаруын талап етуге.
3. Инвестордың есеп беруi
3.1. Инвестор тоқсан сайын, тоқсаннан кейiнгi айдың 20-ынан кешiктiрмей, не келiсiм-шартта көзделген басқа мерзiмде Комитет белгiлеген және келiсiм-шартта көзделген нысан бойынша келiсiм-шарттың iске асырылу барысы туралы есеп тапсырады.
3.2. Инвестор жыл сайын 1 наурызға дейiн Комитетке өткен жылдағы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындымен расталған есеп тапсыруға мiндеттi.
3.3. Инвестор өзiнiң мiндеттемелерiн орындауы мүмкiн емес жағдайда бiр ай мерзiмде Комитетке мiндеттемелерiн атқаруға кедергi келтiрушi себептер туралы жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
3.4. Инвестордың келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелерiн қандай да болмасын бұзушылықтары анықталған жағдайда Комитет инвесторға анықталған жолсыздықтар туралы көрсетедi және оларды жоюдың мерзiмдерiн белгiлейдi.
4. Инвесторға қолданылатын ықпал ету шаралары
4.1. Комитеттiң инвесторға қолданатын ықпал ету шаралары:
- инвестордың нақты жолсыздықтары мен оны жою үшiн қажет мерзiмдi көрсетiп өзiне қабылдаған мiндеттемелерiн бұзғаны туралы ескерту;
- келiсiм-шартты бұзу.
4.2. Комитет инвесторға ықпал ету шараларын мынадай жағдайларда қолдануға құқылы:
4.2.1. инвестор Қазақстан Республикасының заңдарын бұзғанда;
4.2.2. инвестор келiсiм-шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн бұзғанда;
4.2.3. инвестор есеп беру мерзiмдерiн бұзғанда;
4.2.4. тапсырылған есептер Комитет бекiткен, немесе келiсiм-шартта көзделген нысанға сәйкес келмегенде;
4.2.5. инвестор Комитетке тапсырған кез келген мәлiметте елеулi фактiлердi бұрмалағанда немесе жасырғанда.

2. Полномочия Комитета по контролю за реализацией
инвестиционных проектов
Для осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов Комитет имеет следующие права:
2.1. проверять юридическую, бухгалтерскую, техническую и иную документацию инвестора,  касающуюся инвестиционного проекта;
2.2. требовать от инвестора отчет о ходе реализации контракта согласно разделу 3 настоящей Инструкции;
2.3. требовать исправление инвестором выявленных в процессе проверок нарушений;
2.4. требовать дополнительно любую информацию, касающуюся реализации контракта;
2.5. применять к инвестору, нарушающему свои обязательства по контракту,  меры воздействия,  указанные в разделе 4 настоящей Инструкции;
2.6. привлекать в процессе исполнения контрольных функций соответствующие государственные органы;
2.7. требовать от министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов обязательного исполнения постановлений Комитета, связанных с реализацией контракта.
3. Отчетность инвестора
3.1. Инвестор обязан ежеквартально, не позднее 20-го числа месяца, следующего за кварталом, либо в другой срок, оговоренный в контракте, предоставлять в Комитет отчет о ходе реализации контракта по форме, устанавливаемой Комитетом и оговоренной в контракте.
3.2. Инвестор обязан ежегодно до 1-го марта предоставлять Комитету отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности за прошедший год, подтвержденный аудиторским заключением.
3.3. В случае невозможности выполнения своих обязательств инвестор обязан в месячный срок в письменном виде сообщить Комитету о причинах, препятствующих исполнению обязательств.
3.4. В случае выявления каких-либо нарушений инвестором обязательств по контракту, Комитет в письменном виде указывает инвестору о выявленных нарушениях и устанавливает сроки для их устранения.
4. Меры воздействия, применяемые к инвестору
4.1. Меры воздействия, применяемые Комитетом к инвестору:
- предупреждение о нарушении инвестором принятых на себя обязательств с указанием конкретных нарушений и срока, необходимого для его устранения;
- расторжение контракта.
4.2. Комитет вправе применять к инвестору меры воздействия в следующих случаях:
4.2.1. нарушение инвестором законодательства Республики Казахстан;
4.2.2. нарушение инвестором своих обязательств по контракту;
4.2.3. нарушение инвестором сроков отчетности;
4.2.4. несоответствие предоставленных отчетов форме, утвержденной Комитетом, либо оговоренной в контракте;
4.2.5. искажение либо сокрытие существенных фактов в любых сведениях, предоставленных инвестором Комитету.

5. Дауларды шешу
5.1. Комитеттiң инвестициялық жобаның iске асырылуына бақылау жасауына байланысты даулар мүмкiндiгiнше келiссөздер жолымен шешiледi.
5.2. Егер келiссөздер процесiнде Комитет пен инвестор келiсiмге келмесе, дау келiсiм-шартта белгiленген рәсiмдерге сәйкес шешiледi.

5. Разрешение споров
5.1. Споры, связанные с осуществлением Комитетом контроля за реализацией инвестиционного проекта, решаются по возможности путем переговоров.
5.2. Если в процессе переговоров Комитет и инвестор не придут к согласию, спор решается в соответствии с процедурами, установленными в контракте.