Базарларда тауарларды сату құқығы үшiн алынатын алым мөлшерiн және базар мен сауда қатарларының санаттарын анықтау туралы
Қызылорда облысы әкімінің 1998 жылғы 24 ақпандағы № 668 шешімі. Қызылорда облысының Әділет басқармасында 1998 жылғы 18 маусымда № 24 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 20.12.2004 № 247 қаулысымен.
Облыс көлеміндегі базарлар мен сауда қатарларында 1997 жылғы жүргізілген тексерулер мен талдау құжаттары айғақтағандай тауарларды сату құқығы үшін жинау және оны бюджетке түсіру тәртібі кейбір жерлерде әлі де бұзылатыны анықталды.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 12 шілдедегі № 955 қаулысына сәйкес алымның мөлшерін реттеу құқығы облыс әкіміне берілген. Бұл жағдайда ескермей Шиелі ауданының әкімі Ж. Тұрабаев базарларда тауарларды сату құқығы үшін алымның мөлшерін азайтқан, соның нәтижесінде бюджетке 4,0 млн. теңге түспеді. Осындай заңдылықты бұзу Жаңақорған ауданы әкімі С. Мырзабеков тарапынан да орын алды.
Қызылорда қаласы және аудандардағы базар әкімшіліктері қаражаттың жетіспейтіндігін сылтау етіп, баспаханалық жолмен дайындалмаған бір жолғы алым талондарын пайдалануға жол беруде, бұл барлық уақытта алымның толық жиналуын қамтамасыз етпеуде. Тек Қызылорда қаласының сегіз базарында алым жинау жоспары 440 мың теңгеге орындалмады. Осындай және басқа да кемшіліктер басқа аудандарда орын алды.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 12 шілдедегі № 955 "Қазақстан Республикасының рыноктарында тауарлар сату құқығы үшін алым туралы" және 1996 жылғы 23 ақпандағы № 234 "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 12 шілдедегі № 955 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулыларына сәйкес базарлар жұмысын жүйелендіру және тауарлар сату үшін алым мөлшерін инфляция деңгейін ескере отырып реттеу мақсатында ШЕШІМ ЕТЕМІН:
1. Аудандар мен Қызылорда қаласы әкімдері:
- 1998 жылдың 1 наурызына дейін базарларда тауарлар сату құқығы үшін алым тәртібінде орын алған кемшіліктерді болдырмауға нақты шара қолдансын;
- бір ай мерзім ішінде қызмет көрсету және техникалық жабдықтау деңгейіне байланысты сауда қатарларының сауда қатарларының санаттары қайта қаралып, бекітілсін;
- үстіміздегі жылдың 28 ақпанына дейін базар және сауда қатарларының басшыларымен бірлесіп, кәсіпкерлерге сатуға тиісті тауар көлемі мен түрлеріне байланысты бөлінетін орынның мөлшерін /шаршы метр/ бекітсін;
- бір жолғы алым талонын баспаханалық әдіспен дайындауды, олардың есебін белгіленген тәртіппен жүргізуді және таратуды қамтамасыз етсін.

О размере сбора за право реализации товаров на рынках и определении категорий рынков и торговых рядов
Решение акима Кызылординской области от 24 февраля 1998 года № 668. Зарегистрировано Управлением юстиции Кызылординской области 18 июня 1998 года № 24. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20 декабря 2004 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20.12.2004 № 247
Материалы проверок и анализ работы рынков и торговых рядов области за 1997 год свидетельствует, что в отдельных местах все еще нарушается порядок взимания сбора за право реализации товаров на рынках и внесения его в бюджет. Согласно постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 года № 955 право регулирования размера сбора предоставлено акиму области. В нарушение этого аким Шиелийского района Турабаев Ж. Снизил размер сбора за право реализации товаров на рынках, в результате чего недопоступило в бюджет 4.0 млн.тенге. Подобнее нарушение допустил аким Жанакорганского района Мырзабеков С.
Администрации рынков г.Кызылорды и районов ссылаясь на хватку средст продолжают практиковать применение и исползование разовых талонов, изготовленных не типографским способом, что не всегда обеспечивает полноту сбора. Только восьми рынкам города Кызылорды не выполнен план бора на общую сумму 440.0 тыс.тенге. Аналогичные и другие нарушения по этому вопросу имелиместо и в других районах.
В соответствии с постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 года № 955 "О порядке проведения работы по сбору за право релизации товаров на рынках Республики Казахстан", от 23 февраля 1996 года № 234 "О внесении изменений и дополнений в Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 года № 955" и в целях упорядочения работы рынков, РЕШИЛ:
1. Акимам районов и г.Кызылорды:
- в срок до 1 марта 1998 года принять конкретные меры по устранению имеющихся нарушений в порядке взимания сбора за право реализации товаров на рынках;
- месячный срок пересмотреть и утвердить категории рынков, торговых рядов в зависимости от технической оснащенности и уровня обслуживания;
- в срок до 28 февраля т.г. совместно с руководством рынков и торговых рядов утвердить нормы площади (кв.м.), выделяемые предпринимателям в зависимости от объема и видов реализуемых товаров;
- обеспечить изготовление разовых талонов типографским способом, их учет и реализацию в установленном порядке.

2. Қызылорда қаласы /Б.Досманбетов/ және Шиелі /Ж. Тұрабаев/, Қазалы /Б. Пұсырманов/ аудандарының әкімдеріне Қызылорда қаласындағы "Асбол", "Сыбаға" жауапкершілігі шектеулі серіктестері мен Шиелі және Жаңақазалы қыстақтарында орталық базарларда тауарларда сату құқығы үшін алымды жинауды тәжірибе ретінде жергілікті атқарушы органдары белгіленген тәртіппен анықтаған қаражат есебінен ұсталынатын алым жинаушылар арқылы ұйымдастыру ұсынылсын.
3. Базарларда және сауда қатарларында тауар сату құқығы үшін алым мөлшері № 1 қосымшаға сай бекітілсін. Ауылдық жерлердегі базарлар мен сауда қатарларындағы тауарларды сату құқығы алым мөлшері 50 процентке төмендейтіндігі ескерілсін.
4. Қызылорда облысы бойынша салық комитеті /Д.Ысқақов/ базарларда тауар сату үшін алынатын алымның уақтылы және толық бюджетке түсуіне бақылауды күшейтсін және 6-айдың қорытындысы бойынша 1 тамызда облыс әкіміне хабарлама берсін.
5. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары Қ. Әжібековке жүктелсін.
Әкім Б. Сапарбаев

2. Акимам Шиелийского (Турабаев Ж.), Казалинского (Пусурманов Б.), районов и города Кызылорды (Досмамбетов Б.) рекомендовать в порядке эксперимента организовать сбор за право релизации товаров на центральных рынках в поселках Шиели, Новоказалинск и ТОО "Асбол", "Сыбага" г.Кызылорды через сборщиков, содержащихся за счет средств определяемых местными исполнительными органами в установленном порядке.
3. Утвердить размеры сбора за право реализации товаров на рынках согласно приложения № 1. Для рынков и торговых рядов сельской местности размер сбора за право релизации товаров понижается понижается на 50%.
4. Налоговому комитету по Кызылординской области (Искаков Д.) усилить контроль за своевременным и полным поступлением в бюджет сбора за право релизации товаров на рынках и результаты работы за 6 месяцев т.г. доложить акиму области к 1 августа 1998 года.
5. Контроль за исполнением данного решения возложить на Ажибекова К., заместителя акима области.
Аким Б. Сапарбаев