Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің әкімшілік комиссиясының құрылуы туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі 1999 жылғы 2 сәуір N 08-ОД Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 758. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнің 1999 жылғы 24 желтоқсандағы N 19-ОД бұйрығымен. ~V991012
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымы туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 6 U990006_ Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің мәселелері" 1999 жылғы 30 наурыздағы N 326 P990326_ қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен оның аумақтық комитеттерінің әкімшілік комиссиялары туралы Ереже бекітілсін.
2. Монополияға қарсы заңдарды, тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңдарды және баға тәртібін бұзу туралы істерді қарау жөнінде Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік комиссиясы құрылсын.
3. Әкімшілік комиссия келесі құрамында бекітілсін:
Құрманғалиев С.Ш. - Комиссия төрағасы, Агенттік Төрағасының бірінші орынбасары;
Нұрабаева Ә.Қ. - Комиссия төрағасының орынбасары, монополияға қарсы заңның сақталуын қадағалау департаментінің директоры;
Цой О.В. - Комиссия хатшысы, монополияға қарсы заңның сақталуын
қадағалау басқармасы бастығы орынбасарының міндеттерін атқарушы.
Комиссия мүшелері:
Есімова Г.С. - Бәсекелестікті дамыту және тұтынушылардың құқықтарын
қорғау департаментінің директоры;
Федосенко Н.Ф. - Бәсекелестікті дамыту және тұтынушылардың құқықтарын
қорғау департаменті директорының орынбасары;
Григорьева С.П. - Табиғи монополияларды реттеу департаменті
директорының орынбасары;
Машинистова Е.Г. - Монополияға қарсы заңның сақталуын қадағалау
департаменті директорының орынбасары.
4. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар
жөніндегі агенттігінің Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі
комитетінің "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөніндегі агенттігінің Баға және монополияға қарсы саясат
жөніндегі комитетінің әкімшілік комиссиясының құрылуы туралы" 1998 жылғы 3
ақпандағы N 14
V980497_
бұйрығының күші жойылған деп танылсын.

Об образовании административной комиссии Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
Приказ Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 02 апреля 1999 г. N 08-ОД Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 1999 года N 758. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 24 декабря 1999 года N 19-ОД ~V991012
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О структуре Правительства Республики Казахстан" от 22 января 1999 года N 6 U990006_ и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 1999 года N 326 P990326_ "Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции", приказываю:
1. Утвердить Положение об административных комиссиях Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и его территориальных органах (прилагается).
2. Образовать административную комиссию Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по рассмотрению дел о нарушении антимонопольного законодательства, законодательства о защите прав потребителей и порядка ценообразования.
3. Утвердить административную комиссию в следующем составе:
Курмангалиев С.Ш. - председатель Комиссии, и.о. первого заместителя председателя Агентства
Нурабаева А.К. - заместитель председателя Комиссии, директор Департамента надзора за соблюдением антимонопольного законодательства
Цой О.В. - секретарь Комиссии, и.о. заместителя начальника Управления надзора за соблюдением антимонопольного законодательства
Члены комиссии:
Есимова Г.С. - директор Департамента развития конкуренции и защиты прав потребителей
Федосенко Н.Ф. - заместитель директора Департамента развития конкуренции и защиты прав потребителей
Григорьева С.П. - заместитель директора Департамента регулирования естественных монополий
Машинистова Е.Г. - заместитель директора Департамента надзора за соблюдением антимонопольного законодательства.
4. Признать утратившим силу приказ Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 3 февраля 1998 года N 14 "Об образовании административной комиссии Комитета по ценовой и
антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан"
V980497_
.

5. Ұйымдық-кадр жұмысы бөлімі осы бұйрықты аумақтық комитеттерге
жіберсін.
Агенттік Төрағасы
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттік Төрағасының
1999 жылғы 2 сәуір N 08-ОД
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің және
оның аумақтық комитеттерінің Әкімшілік комиссиялары туралы
Ереже
1. Бұл Ереже қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен оның аумақтық комитеттерінің (бұдан әрі "Агенттік") бағынысындағы Әкімшілік комиссияларының (бұдан әрі "Комиссиялар") жұмысы мен баға жөніндегі және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының (бұдан әрі "монополияға қарсы заңдардың") бұзылуы туралы істерді қараудың тәртібін белгілейді және айқындалған заң бұзушылықтар, жүргізілген тексерулердің нәтижелері бойынша іс қарап, тиісті шешімдер қабылдаудың тәртібі мен мерзімін реттейді.
Комиссиялардың басты міндеті - жоғарыда көрсетілген санаттағы істердің дер кезінде толық және объективті қаралуын қамтамасыз ету.
2. Комиссиялар өз қызметінде Қазақ КСР-ның "Бәсекелестік және монополиялық қызметті шектеу туралы" Заңын, Қазақстан Республикасының "Бәсекелестікті дамыту және монополиялық қызметті шектеу туралы", "Табиғи монополиялар туралы" Z980272_ , "Теріс пиғылды бәсекелестік туралы" Z980232_ Заңдарын, "Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі туралы" P990326_ Ережені, Қазақ КСР-нің Әкімшілік құқық бұзу туралы Кодексін, басқа да заңды және нормативтік актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссиялар Комиссия төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары,
Комиссия мүшелері және Комиссияның жауапты хатшысы құрамында құрылып,
әрекет жасайды.
4. Комиссия төрағасы:
Комиссия жұмысын басқарады, Комиссияға жүктелген міндеттердің
орындалуы үшін жауап береді;
Комиссиялардың мәжілістерінде төрағалық етеді;
қаралатын істер бойынша Комиссия хаттамалары мен қаулыларына қол
қояды.
5. Комиссия мүшелері:
Комиссияның жұмысына қатысады және Комиссияға жүктелген міндеттердің
орындалуы үшін жауап береді;
қаралған мәселелер бойынша Комиссия қаулыларына қол қояды.
6. Комиссияның жауап хатшысы:
Комиссияның жұмысына қатысады және Комиссияға жүктелген міндеттердің
орындалуы үшін жауап береді;
Комиссияның мәжілістерінде қарау үшін материалдар әзірлейді;
Комиссияның мәжілісін өткізудің ұйымдық мәселелерін шешеді;
Комиссия мәжілісінің хаттамасын жүргізеді;
Комиссияның хаттамаларына, анықтамаларына және қаулыларына қол қояды;
істі қарауға қатысушы адамдарға мәжіліс өткізілетін орын және оның
уақыты жөнінде хабарлайды;
Комиссияның іс қағаздарын жүргізеді.

5. Организационно-кадровому отделу довести настоящий приказ до
территориальных комитетов.
Председатель Агентства
Положение
об административных комиссиях Агентства Республики
Казахстан по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции и его территориальных комитетов
1. Настоящее Положение устанавливает порядок работы административных комиссий (далее - "Комиссии") и рассмотрения дел о нарушениях ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей (далее - "антимонопольного законодательства"), подведомственных в соответствии с действующим законодательством Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и его территориальным комитетам (далее - Агентство) и регламентирует порядок, сроки рассмотрения дел по выявленным нарушениям, результатам проведенных расследований и принятие соответствующих решений.
Главной задачей Комиссий является своевременное, полное и объективное рассмотрение дел вышеуказанной категории.
2. Комиссии в своей деятельности руководствуются Законом Казахской ССР "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности" Z916000_ , Законами Республики Казахстан "О естественных монополиях" Z980272, "О недобросовестной конкуренции" Z980232_ , Положением "Об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Антимонопольное агентство)" P990326_ , Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях K841000_ , другими законодательными и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комиссии образуются и действуют в составе: Председателя
Комиссии, заместителя Председателя Комиссии, членов Комиссии и
ответственного секретаря Комиссии.
4. Председатель Комиссии:
руководит работой Комиссии, несет ответственность за выполнение
возложенных на Комиссию задач;
председательствует на заседаниях Комиссии;
подписывает протоколы, постановления Комиссии по рассматриваемым
делам.
5. Члены Комиссии:
участвуют в работе Комиссии и несут ответственность за выполнение
возложенных на Комиссию задач;
подписывают постановления Комиссии по рассматриваемым делам.
6. Ответственный секретарь Комиссии:
участвует в работе Комиссии и несет ответственность за выполнение
возложенных на Комиссию задач;
осуществляет подготовку материалов к рассмотрению на заседаниях
Комиссии;
решает организационные вопросы проведения заседания Комиссии;
ведет протоколы заседания Комиссии;
подписывает протоколы и постановления Комиссии;
извещает лиц, участвующих в рассмотрении дела о месте и времени
проведения заседания;
ведет делопроизводство Комиссии.

7. Комиссия 7-9 адамнан құрылады.
8. Лауазым бойынша Комиссия төрағасы ретінде құқықтық мәселелерге жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасары, ал ол болмаған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасары болады.
9. Өз жұмысының түрі бойынша Агенттік қызметінің басты бағыттарының бірімен айналысушы Агенттік қызметкерлері Комиссияның мүшелері бола алады.
10. Комиссияның жауапты хатшысы Агенттіктің жоғары заң білімі бар қызметкері болуы керек.
11. Комиссияның жеке құрамын Агенттік төрағасы бекітеді.
12. Аумақтық комитеттердің комиссиялары осы Ережеде белгіленген тәртіппен 5-7 адамнан құрылады.
13. Агенттіктің уәкілді қызметкерінің Қазақ КСР-ның Әкімшілік құқық бұзу туралы Кодексінің талаптарына сәйкес жасаған әкімшілік құқық бұзу туралы хаттамасы монополияға қарсы заңдардың бұзылуы жөніндегі істерді қарау үшін негіз болып табылады.
14. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы істі қарауға әзірлеу кезінде Комиссияның жауапты хатшысы:
Белгілі бір істі қарау Комиссияның құзырына жата ма;
істің хаттамасы мен өзге материалдары дұрыс әзірленген бе;
алдын ала реттеу үшін шаралар қолданған ба;
қажетті қосымша материалдар сұратылған ба;
жауап тартылушы, жәбірленуші адамның немесе олардың заңды өкілдерінің өтініштері қанағаттандырылуға немесе қабылдамай тастауға жата ма;
істі қарауға қатысушы адамдардың тізімін, қаралу уақыты мен оның орның белгілеу мәселелерін айқындайды.
15. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы істер туралы жауапқа тартылушы адамның қатысуымен қаралады.
Жауапқа тартылушы адамның қатысуынсыз істі мына жағдайларда: істің қаралу уақыты мен орны туралы оған уақытында хабарланған жайында дерек болса және оның Комиссияның мәжілісіне келмеу себептері туралы мағлұмат болмаса не Комиссия келмеу себептерін дәлелсіз деп таныса, қарауға болады.
16. Комиссия істерді қажетіне қарай өткізілетін мәжілістерде қарайды, бірақ бұл әкімшілік құқық бұзу туралы хаттама және істің басқа материалдары қолға тиген соң 15 күн мерзімінен кешіктірілмеуі тиіс.
17. Белгілі бір жағдайлар анықталғанша істің шын мәнісінде қаралуы мүмкін болмаған жағдайда Комиссия істің қаралуын тоқтата тұруы мүмкін.
Істің қаралуы тоқтата тұру туралы қаулы (үлгісі қоса беріліп отыр) шығарылып, оған Комиссияның мәжілісіне қатысушы барлық мүшелері қол қояды.

7. Комиссия формируется в составе 7-9 человек.
8. Председателем Комиссии по должности является заместитель
Председателя Агентства, курирующий правовые вопросы, а в случае его
отсутствия - заместитель Председателя Комиссии.
9. Членами Комиссии могут быть сотрудники Агентства, занимающиеся
по роду своей работы одним из основных направлений деятельности
Агентства.
10. Ответственным секретарем Комиссии должен быть работник
Агентства, имеющий высшее юридическое образование.
11. Персональный состав Комиссии утверждается Председателем
Агентства.
12. Комиссии территориальных Комитетов формируются в составе 5-7
человек в порядке, определенном настоящим Положением.
13. Основанием для рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного
законодательства является протокол об административном  правонарушении,
составленный уполномоченным работником Агентства в соответствии с
требованиями Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
14. При подготовке к рассмотрению дела об административном
нарушении антимонопольного законодательства ответственный секретарь
Комиссии выясняет следующие вопросы:
относится ли к компетенции Комиссии рассмотрение данного дела;
правильно ли составлен протокол и другие материалы дела;
принимались ли меры предварительного урегулирования;
истребованы ли необходимые дополнительные материалы;
подлежат ли удовлетворению или отклонению ходатайства лица, привлекаемого к ответственности, потерпевшего или их законных представителей;
список лиц, участвующих в рассмотрении дела, время и место его рассмотрения.
15. Дела об административных нарушениях антимонопольного законодательства рассматриваются в присутствии лица, привлекаемого к ответственности.
В отсутствии лица, привлекаемого к ответственности, дело может быть рассмотрено в случаях, когда имеются данные о его своевременном извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступило ходатайства об отложении рассмотрения дела.
16. Комиссия рассматривает дела на заседаниях, проводимых по мере надобности, но не позднее 15-ти дневного срока со дня получения протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
17. Рассмотрение дела начинается с объявления состава Комиссии, рассматривающей дело, после чего председательствующий на заседании сообщает, какое дело подлежит рассмотрению, кто привлекается к административной ответственности, разъясняет лицам, участвующим в деле, их права и обязанности.
После этого рассмотрение дела начинается в следующем порядке:
оглашается протокол об административном правонарушении;
заявляются и оглашаются ходатайства лиц, участвующих в деле;
заслушиваются объяснения лица, привлекаемого к ответственности;
заслушиваются показания свидетелей;
заслушиваются другие лица, участвующие в рассмотрении дела;
исследуются доказательства;
выносится постановление по делу.

18. Істі қарау оны қарайтын Комиссияның құрамын жариялаудан басталады, сонан соң мәжілісте төрағалық етуші қандай іс қаралуға жататынын, әкімшілік жауапкершілікке кім тартылатынын хабарландырады, іске қатысушы адамдарға олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
Бұдан кейін істі қарау төмендегі тәртіппен басталады:
әкімшілік құқық бұзу туралы хаттама жарияланады;
іске қатысушы адамдардың өтініштері мәлімденеді және жарияланады;
жауапкершілікке тартылушы адамның түсініктемелері тыңдалады;
куәлердің жауаптары тыңдалады;
дәлелдер зерделенеді;
іс бойынша қаулы шығарылады.
19. Комиссия баға жөніндегі және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы іс қаралған кезде:
баға жөніндегі және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың құқықтарының әкімшілік тұрғыдан бұзылуы орын алды ма;
жауапкершілікке тартылушы адам осындай құқық бұзылу ісінде кінәлі ме және ол әкімшілік тұрғыдан жауапкершілікке жата ма;
белгілі бір әкімшілік құқық бұзу үшін жауапкершілікті жеңілдететін немесе ауырлататын жағдайлар бар ма;
белгілі бір әкімшілік құқық бұзу мүліктік зиян келтірді ме деген мәселелерді айқындауға міндетті.
Сол сияқты, Комиссия істің дұрыс шешілуі үшін маңызы бар басқа да жағдайларды айқындауға міндетті.
20. Кез келген нақты деректер, солардың негізінде Агенттік талаптарын немесе қарсылықтарын дәлелдейтін жағдаяттардың бар-жоғын анықтайды, сондай- ақ істің дұрыс қаралуы үшін маңызы бар басқа да фактілер баға жөніндегі және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы іс қарау бойынша айғақтама болып табылады.
Айғақтамалар жазбаша түрде де, сол сияқты, көру-тыңдау және өзге материалдарды, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын, тараптар өкілдерінің түсініктемелерін, сондай-ақ сарапшылар мен құзырлы органдардың тұжырымдарын қоса алғанда, заттай түрде де болуы мүмкін.
Актілер, хаттар, түсініктемелер, мағлұматтар және істің дұрыс қаралуы
үшін маңызды жағдаяттары бар басқа да материалдар жазбаша айғақтамалар
болып табылады.
Іс үшін маңызы бар айғақтамалар ғана қарауға қабылданады.
21. Арнайы білімді талап ететін істі қарау кезінде тыңдайтын
мәселелерге түсінік беру үшін Комиссия сараптама тағайындайды.
Сарапшының тұжырымы Комиссияға жазбаша түрде тапсырылады, тараптарға
көшірмелер берілуі мүмкін.
22. Комиссия монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы
туралы іс қараған кезде хаттама (үлгісі қоса беріліп отыр) жүргізіліп,
онда:
мәжілістің уақыты мен орны;
іс қараушы органның атауы мен құрамы;
қаралатын істің мазмұны;
істі қарауға қатысушы адамдар туралы мағлұматтар, олардың өтініштері;
істі қарау кезінде зерттелген құжаттар мен заттай айғақтамалар;
қабылданған қаулыны жариялау туралы мағлұматтар және оған шағым
берудің тәртібі мен мерзімінің түсініктемелері көрсетіледі.
Хаттамаға мәжілісте төрағалық етуші мен Комиссияның хатшысы қол қояды.

18. Комиссия при рассмотрении дела об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей обязана выяснить:
было ли совершено административное правонарушение ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей;
виновно ли привлекаемое к ответственности лицо в совершении данного правонарушения и подлежит ли оно административной ответственности;
имеются ли обстоятельства, смягчающие или отягчающие ответственность за данное административное правонарушение;
причинен ли данным административным правонарушением имущественный ущерб.
Комиссия обязана выяснить также другие обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
19. Доказательствами по рассматриваемому делу об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей являются любые фактические данные, на основе которых Агентство устанавливает наличие или отсутствие обстоятельств, обосновывающих требования или возражения сторон, а также иные факты, имеющие значение для правильного рассмотрения дела.
Доказательства могут быть как письменными, так и вещественными, включая видео-, аудио- и иные материалы, сообщения в средствах массовой информации, объяснения представителей сторон, а также заключения экспертов и компетентных органов.
Письменными доказательствами являются акты, письма, объяснения, сведения и иные письменные материалы, содержащие данные об обстоятельствах, имеющих значение для правильного рассмотрения дела.
К рассмотрению принимаются только те доказательства, которые
имеют значение для дела.
20. Для разъяснения возникающих при рассмотрении дела вопросов,
требующих специальных знаний, Комиссия назначает экспертизу.
Заключение эксперта представляется Комиссии в письменном виде,
сторонам могут быть выданы копии.
21. При рассмотрении Комиссией дела об административном нарушении
антимонопольного законодательства, ведется протокол (образец
прилагается) в котором указываются:
дата и место заседания;
наименование и состав органа, рассматривающего дело;
содержание рассматриваемого дела;
сведения лиц, участвующих в рассмотрении дела, их ходатайства;
документы и вещественные доказательства, исследованные при
рассмотрении дела;
сведения об объявлении принятого Постановления и разъяснение
порядка и сроков его обжалования.
Протокол подписывается председательствующим в заседании и
секретарем комиссии.
22. Рассмотрев дело об административном нарушении
антимонопольного законодательства, Комиссия выносит Постановление
(образец прилагается) по делу.
Постановление должно содержать:
наименование Комиссии, вынесшей Постановление;
дату рассмотрения дела;
сведения о лице, в отношении которого рассматривается дело;
изложение обстоятельств, установленных при рассмотрении дела;
указание на нормативный акт, предусматривающий ответственность за
данное административное нарушение;
принятое по делу решение;
порядок и срок обжалования Постановления.
Постановление принимается простым большинством голосов членов
Комиссии, участвующих в рассмотрении дела.
Постановление подписывается всеми членами Комиссии,
участвовавшими в рассмотрении дела.

23. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы
істі қарап, Комиссия іс бойынша қаулы (үлгісі қоса беріліп отыр) шығарады.
Қаулыда:
қаулы шығарған Комиссияның атауы;
істің қаралған күні, айы, жылы;
іс қаралушы адам туралы мағлұматтар;
іс қарау барысында анықталған жағдаяттардың мазмұндамасы;
белгілі бір әкімшілік құқық бұзу үшін жауапкершілікті көздейтін
нормативтік актінің нұсқамасы;
іс бойынша қабылданған шешім;
қаулыға шағым берудің тәртібі мен мерзімі көрсетілуі тиіс.
Қаулы істі қарауға қатысушы Комиссия мүшелерінің жай көпшілік
дауысымен қабылданады.
Істі қарауға қатысқан Комиссия мүшелерінің барлығы қол қояды.
24. Баға жөніндегі және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы істі қарап, Комиссия төмендегі әкімшілік жазаны қолдана алады:
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес айыппұл салу құқығы Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігіне берілген жағдайда айыппұл салынады;
Қазақ КСР-ның Әкімшілік құқық бұзу туралы Кодексінің 240, 241 баптарында көзделген жағдайларда істің қаралуын тоқтату туралы қаулы шығарылады.
25. Қаулы істі қарау аяқталысымен дереу шығарылады.
Қаулының көшірмесі өзі туралы қаулы шығарылған адамның қолына үш күн ішінде табыс етіледі не оған жіберіледі.
Қаулының көшірмесін тиісті адам қол қойып өзі алады немесе ол Агенттік кеңсесі арқылы тіркелу жолымен жөнелтіледі.
26. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы іс бойынша сот арқылы шағым беру мен қарсылық білдіру Қазақ КСР-ның Әкімшілік құқық бұзу туралы Кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы істер бойынша аумақтық комитеттердің Комиссияларының қаулысы бойынша Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі Комиссиясына, ал бұл Комиссияның шешімдеріне - Агенттік Төрағасына шағым беруге болады.
27. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы іс бойынша Комиссияның қаулысын мемлекеттік, қоғамдық органдар, шаруашылық жүргізетін субъектілер, лауазымды адамдар мен азаматтар орындауға міндетті.
28. Қаулы шығарылған сәттен бастап орындалуы тиіс.
Қаулыға шағым берілген немесе қарсылық білдірілген жағдайда шағым
немесе қарсылық қанағаттандырылмай қалған соң қаулы орындалуға жатады.
29. Монополияға қарсы заңдардың әкімшілік тұрғыдан бұзылуы туралы іс
бойынша Комиссия қаулысының орындалуы әкімшілік жазалар (үлгісі қоса
беріліп отыр) белгілеу туралы қаулыны орындау үшін Қазақ КСР-ының
Әкімшілік құқық бұзу туралы Кодексінде көзделген тәртіппен жүзеге
асырылады.

23. Рассмотрев дело об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей, Комиссия применяет следующее административное взыскание:
накладывает штрафы в случаях, когда в соответствии с действующим законодательством право наложения штрафов предоставлено Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
Постановление о прекращении дела производством выносится в случаях, предусмотренных статьями 240, 241 Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
24. Постановление объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.
Копия Постановления в течение трех дней вручается или высылается лицу, в отношении которого оно вынесено.
Копия Постановления вручается под расписку или высылается в регистрационном порядке через канцелярию Агентства.
25. Обжалование и опротестование Постановления по делу об административном нарушении антимонопольного законодательства в судебном порядке осуществляется в соответствии с Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях.
Постановления Комиссии территориальных Комитетов по делам о нарушениях антимонопольного законодательства могут быть обжалованы в Комиссию Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, а решения последней - Председателю Агентства.
26. Постановление Комиссии о наложении административного взыскания за нарушение антимонопольного законодательства обязательно для исполнения юридическими и физическими лицами.
27. Постановление подлежит исполнению с момента его вынесения.
При обжаловании или опротестовании Постановления оно подлежит исполнению после оставления жалобы или протеста без удовлетворения.
28. Исполнение Постановления Комиссии по делу об административном нарушении антимонопольного законодательства, осуществляется в порядке, предусмотренном Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях для исполнения Постановления о наложении административных взысканий (образец прилагается).
29. Контроль за исполнением Постановления по делу об
административном нарушении антимонопольного законодательства
осуществляется Комиссией, вынесшей данное постановление.