Жергілікті атқарушы органдары резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы
Атырау облысы әкімінің шешімі 1999 жылғы 18 қазандағы N 205 Атырау облысының әділет басқармасында 1999 жылғы 11 қарашада N 114 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 2011 жылғы 28 шілдедегі N 28 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 28.07.2011 N 28 шешімімен.
"Бюджет жүйесі туралы" Z990357_ 1999 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы" 1999 жылғы 18 қыркүйектегі N 1408 P001408_ қаулысын іске асыру мақсатында шешім етемін:
1. Қоса беріліп отырған жергілікті атқарушы органдары резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібі бекітілсін.
2. Мынаның күші жойылды деп танылсын:
1) "Облыс әкімі резервтік қорының қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы" облыс әкімінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 90а шешімі.
3. Атырау қаласының және аудандар әкімдері жергілікті атқарушы органдары резервінің қаражатын пайдалану кезінде осы тәртіпті басшылыққа алсын, бұдан бұрын аудандар және Атырау қаласы әкімдері резервінің қаражаттарын пайдалану бойынша қабылданған шешімдерінің күші жойылсын.
4. Облыс әкімінің ұйымдастыру-құқықтық жұмыстар бөлімі белгіленген тәртіппен облыстық әділет басқармасында осы Тәртіпті тіркесін.
5. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасауды өзіме қалдырамын.
Облыс әкімі
Облыс әкімінің 1999 жылғы 18 қазандағы N 205 шешімімен бекітілген
Атырау облысы жергілікті атқару органдары резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібі
Осы тәртіп Атырау облысы жергілікті атқарушы органдарының резерв қаражатын бөлудің және пайдаланудың ретін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіпте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жергілікті атқарушы органдарының резерві - тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделген және бір жолғы сипаттағы көлденең шығыстарды қаржыландыру үшін облыс, қала, аудандар әкімдерінің шешімі немесе жарлығы бойынша бөлінетін қаражат;
көлденең шығыстар - ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті қалыптастыру кезінде күні бұрын жоспарлау мүмкін емес және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығыстар;
облыс, қала және аудандар әкімдерінің, жергілікті атқару органдардың міндеттемелерін өтеу үшін жергілікті атқарушы органдары резервінің құрамындағы қаражат - жергілікті атқарушы органдары резервінің құрамында көзделетін және сот шешімдері бойынша облыс, қала, аудандар әкімдерінің немесе жергілікті атқару органдардың міндеттемелерін өтеу үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бөлінетін қаражат;
төменгі тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резерв - жергілікті бюджетке түсетін ағымдағы түсімдермен және ағымдағы қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген бекітілген жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыруға арналған қайтарымды негізде төмен тұрған бюджеттерге бөлінетін облыстық жергілікті атқарушы органдары резервінің құрамында көзделетін облыстық бюджет қаражаты;
жергілікті атқарушы органының резерв қаражатын алушы - жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі не Атырау қаласының және аудандардың әкімдері.

Об утверждении Правил использования средств резерва местных исполнительных органов
Решение Акима Атырауской области от 18 октября 1999 г. N 205 зарегистрировано управлением юстиции Атырауской области 11.11.1999 г. за N 114. Утратило силу решением Акима Атырауской области от 28 июля 2011 г. N 28
Решение Акима Атырауской области от 18 октября 1999 г. N 205 зарегистрировано управлением юстиции Атырауской области 11.11.1999 г. за N 114. Утратило силу - решением Акима Атырауской области от 28 июля 2011 г. N 28
Сноска. Утратило силу решением Акима Атырауской области от 28.07.2011 N 28
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе", постановления Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 1999 года N 1408 "Об утверждении Правил использования средств резерва Правительства Республики Казахстан" решил:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств резерва местных исполнительных органов.
2. Признать утратившим силу:
1) решение акима области от 3 мая 1999 года N 90а "Об утверждении Порядка использования средств резервного фонда акима области".
3. Акимам гор. Атырау и районов руководствоваться настоящими Правилами при использовании средств резерва местных исполнительных органов, отменить ранее принятые решения по использованию средств резерва акимов районов и гор. Атырау.
4. Отделу организационно-правовой работы акима области в установленном порядке зарегистрировать настоящие Правила в областном управлении юстиции.
5. Контроль за исполнением настоящего решения оставляю за собой.
Аким области
Приложение к решению акима области от 18 октября 1999 года N 205
Правила использования средств резерва местных исполнительных органов Атырауской области
Настоящие Правила определяют порядок выделения и использования средств резерва местных исполнительных органов Атырауской области.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
резерв местных исполнительных органов - средства, предусмотренные в областном бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые по решению или распоряжению акима области, города, районов для финансирования непредвиденных расходов единовременного характера;
непредвиденные расходы - расходы, которые невозможно было запланировать при формировании местного бюджета на текущий финансовый год в силу их непредвиденности, и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
средства в составе резерва местных исполнительных органов для погашения обязательств акимов области, города и районов, местных исполнительных органов - средства, предусматриваемые в составе резерва местных исполнительных органов и выделяемые администраторам местных бюджетных программ для погашения обязательств акимов области, города, районов или местных исполнительных органов по решениям судов;
специальный резерв для кредитования нижестоящих бюджетов - средства областного бюджета, предусматриваемые в составе резерва областного местного исполнительного органа, выделяемые нижестоящим бюджетам на возвратной основе на финансирование расходов утвержденных местных бюджетов, не обеспеченных текущими поступлениями в местный бюджет и финансированием дефицита местного бюджета в течение текущего финансового года;
получатель средств резерва местного исполнительного органа - администратор местных бюджетных программ либо акимы гор. Атырау и районов.

2. Жергілікті атқарушы органының резерв қаражаты есебінен қаржыландырылатын бір жолғы сипаттағы көлденең шығыстарға мынадай шаралар:
1) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, бұлар:
төтенше жағдайлардың пайда болуы нәтижесінде зардап шеккендерге материалдық көмек көрсету;
зардап шеккендер үшін уақытша тұруға және тамақтануға орындар дайындау және ұстау;
шұғыл қимыл жасайтын авариялық-құтқару және авариялық-қалпына келтіру бөлімшелерін құтқарудың техникалық құралдарымен, жабдықтармен және жарақтармен қосымша жарақтандыру;
төтенше жағдайлар аймағына күштер мен құралдардың тасымалдануын қамтамасыз ету;
2) сот шешімдері бойынша облыс, қала, аудандар және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін өтеу;
3) төмен тұрған бюджеттерді ағымдағы қаржы жылы ішінде несиелендіру жатады;
4) облыс әкімінің шешімімен айқындалатын өзге де күтілмеген шығыстар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облысы әкімінің 29.02.2000 N 367 шешімімен. V00T271_
3. Жергілікті атқарушы органдарының резерв қаражатын бөлудің және пайдаланудың тәртібі
4. Жергілікті атқарушы органдарының резервінен қаражат бөлуді облыс, қала және аудандар әкімдерінің шешімі негізінде заңдармен белгіленген тәртіппен жүргізілетін қаржыландыруды ашу арқылы, тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттің шығыстары мен несиелендіруі құрамында осы мақсаттарға бекітілген мөлшерлер шегінде тиісті қаржы басқармасы жүзеге асырады. Шешімде (өкімде) алушы, бөлінетін қаражаттың көлемі мен оларды пайдаланудың мақсаттары, сондай-ақ қаражат қайтарымды негізде бөлінген жағдайда, оларды берудің шарттары мен қайтарудың мерзімдері көрсетіледі.
5. Жергілікті атқарушы органдарының резерв қаражатының қатаң арнаулы мақсаты болады және осы Тәртіпте және резервтен қаражат бөлу туралы облыс, қала және аудандар әкімдерінің шешімінде көзделмеген мұқтаждарға пайдалануға болмайды.
6. Жергілікті атқарушы органдарының резервінен қаражат бөлу туралы облыс, қала және аудандар әкімдерінің шешімдерін (өкімдерін) дайындаған кезде мынадай шарттар:
1) жергілікті бюджетте ағымдағы қаржы жылына арналған қаржының болмауы;
2) сот шешімдері бойынша облыс, қала, аудандар және жергілікті атқару органдардың міндеттемелерін өтеу жағдайларын қоспағанда, жергілікті атқарушы органдарының резерв қаражатына қажеттілік ағымдағы қаржы жылында пайда болуы және олардың қажеттілігі алушының бұрынғы міндеттемелерімен байланысты болмауы ескеріледі.

2. К непредвиденным расходам единовременного характера, финансируемым за счет средств резерва местного исполнительного органа относятся следующие мероприятия:
1) ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, которая включает:
оказание материальной помощи пострадавшим в результате возникновения чрезвычайных ситуаций;
развертывание и содержание временных пунктов проживания и питания для пострадавших;
дополнительное оснащение аварийно-спасательных и аварийно-восстановительных подразделений экстренного реагирования техническими средствами спасения, оборудованием и снаряжением;
обеспечение перевозок сил и средств в зону чрезвычайных ситуаций;
2) погашение обязательств акимов области, города, районов и местных исполнительных органов по решениям судов;
3) кредитование нижестоящих бюджетов в течение текущего финансового года.
Средства резерва местных исполнительных органов не могут быть направлены на финансирование иных расходов.
2. Порядок выделения и использования средств резерва местных исполнительных органов
3. Выделение средств из резерва местных исполнительных органов осуществляется соответствующим финансовым управлением в пределах размеров, утвержденных в составе расходов и кредитования местного бюджета на соответствующий финансовый год на эти цели, посредством открытия финансирования, производимого в установленном законодательством порядке на основании решения или распоряжения акима области, города и района. В решении (распоряжении) указываются получатель, объем выделяемых средств и цели их использования, а также, в случае выделения средств на возвратной основе, условия их предоставления и сроки возврата.
4. Средства резерва местных исполнительных органов имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и в решении акима области, города и района о выделении средств из резерва.
5. При подготовке решений (распоряжений) акима области, города и района о выделении средств из резерва местных исполнительных органов учитываются следующие условия:
1) отсутствие ассигнований в местном бюджете на текущий финансовый год;
2) потребность в средствах резерва местных исполнительных органов возникла в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами получателя, за исключением случаев погашения обязательств акима области, города, района и местных исполнительных органов по решениям судов.
6. Решения (распоряжения) акима области, города, района о выделении средств из резерва местных исполнительных органов утрачивают силу на основании соответствующих решений (распоряжений) акима области, города, района до истечения года, за исключением решений (распоряжений) акима области о выделении кредитов нижестоящим бюджетам из специального резерва областного местного исполнительного органа, которые утрачивают силу после полного погашения выделенного кредита.
3. Выделение средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера

7. Бөлінген несие толық өтелгеннен кейін күшін жоятын, облыстық жергілікті атқарушы органдарының арнайы резервінен, төмен тұрған бюджеттерге несие бөлу туралы облыс әкімінің шешімдерін (өкімдерін) қоспағанда, жергілікті атқарушы органдарының резервінен қаражат бөлу туралы облыс, қала, аудандар әкімдерінің шешімдері (өкімдері) облыс, қала, аудандар әкімдерінің тиісті шешімдерінің (өкімдерінің) негізінде жыл аяқталғанға дейін күшін жояды.
3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға қаражат бөлу
8. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, облыстық жергілікті атқарушы органының резервінен қаражат бөлу туралы өтініштерді облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясы қарайды. Бұл ретте туындаған төтенше жағдайдың аймақтық ауқымы болуы керек.
9. Негіздемелік материалдарды берудің тәртібін және олардың тізбесін облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясы айқындайды.
10. Аймақтық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою қажет болған кезде, төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясы төтенше жағдайларды жоюға арналған қаражатты бөлу туралы шешімнің (өкімнің) жобасын заңдармен белгіленген тәртіппен облыс өкіміне енгізеді.
11. Жергілікті ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою қала және аудандар жергілікті атқарушы органдардың резервтер қаражатының есебінен қаржыландырылуы керек.
4. Сот шешімдері бойынша облыс, қала, аудандар әкімдерінің және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін өтеуге қаржы бөлу
12. Сот шешімдері бойынша облыс, қала, аудандар әкімдерінің және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін өтеу, соттың атқарушы құжаттары болған жағдайда, жергілікті атқарушы органдардың резерв қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
13. Облыс, қала, аудандар әкімдерінің міндеттемелерін өтеуге жергілікті атқарушы органдардың резервінен қаражат бөлу туралы облыс, қала, аудандар әкімдерінің шешімінің (өкімінің) жобасын тиісті қаржы органдары заңдармен белгіленген тәртіппен дайындайды.
14. Жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін өтеуге жергілікті атқарушы органдарының резервінен қаражат бөлу туралы облыс, қала, аудандар әкімдерінің шешімінің (өкімінің) жобасын атқарушы орган заңдармен белгіленген тәртіппен дайындайды.
5. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резервтен қаражат бөлу және оларды пайдалану
14. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіруге арнайы резервтен қаражат бөлу үшін Атырау қаласы және аудандар әкімдері облыстық қаржы басқармасына тиісті негіздемелерімен және есептемелерімен бірге облыстық атқарушы органының резервінен қаражат бөлу туралы өтініш тапсырады.

7. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера ходатайства о выделении средств из резерва областного местного исполнительного органа рассматривает областная комиссия по чрезвычайным ситуациям. При этом возникшая чрезвычайная ситуация должна иметь региональный масштаб.
8. Порядок представления обосновывающих материалов и их перечень определяются областной комиссией по чрезвычайным ситуациям.
9. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального масштаба комиссия по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством порядке вносит акиму области проект решения (распоряжения) о выделении средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций.
10. Ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера местного масштаба должна финансироваться за счет средств резервов местных исполнительных органов города и района.
4. Выделение средств на погашение обязательств акима области, города, района и местных исполнительных органов по решениям судов
11. Погашение обязательств акима области, города, района и местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается за счет средств резерва местных исполнительных органов при наличии судебных исполнительных документов.
12. Проект решения (распоряжения) акима области, города, района о выделении средств из резерва местных исполнительных органов на погашение обязательств акима области, города, района подготавливается соответствующим финансовым органом в установленном законодательством порядке.
13. Проект решения (распоряжения) акима области, города, района о выделении средств из резерва местных исполнительных органов на погашение обязательств местных исполнительных органов подготавливается исполнительным органом в установленном законодательством порядке.
5. Выделение и использование средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов
14. Для выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов акимы районов и гор. Атырау представляют в областное финансовое управление ходатайства о выделении средств из резерва областного исполнительного органа с соответствующими обоснованиями и расчетами.