Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне әскери қызметшілердің, құқық қорғау органдары және басқа да мемлекеттік органдар қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу және оларды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 10 қазандағы N 247-II Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi туралы" 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 290-құжат; N 24, 592-құжат; 1993 ж., N 8, 179-құжат; 1995 ж., N 1-2, 17-құжат; N 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат, N 12, 184-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; 2001 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 16 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi мен Қазақстан Республикасының IIМ iшкi әскерлерi қолбасшысы өкiлеттiктерiнiң аражiгiн ажырату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
32-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi әскерлердiң әскери қызметшiсi қаза тапқан (қайтыс болған) немесе жарақат алған жағдайда, оны зейнетақымен қамсыздандыру, оған берiлетiн кепiлдiктер";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi әскерлердiң әскери қызметшiсiне қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқарып жүрген кезеңде жарақат алған кезде, ал ол қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiн құқықтық және әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтем алуға құқығы бар адамдарға бiр жолғы өтем төленедi.";
үшiншi және төртiншi бөлiктер алып тасталсын;
бесiншi бөлiктегi "республика бюджетiнiң қаржысынан" деген сөздер "республикалық бюджеттен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат):
1) 10-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге ақшалай үлес Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi және ол қызметтен өтудiң Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген ерекше жағдайлары үшiн төленетін ақшалай қаражат пен үстеме ақыны қамтиды.
Әскери қызметшiлердiң ақшалай қаражаты лауазымдық айлықақыдан және әскери атағы бойынша айлықақыдан тұрады.";
төртiншi бөлiктегi "әскери қызметшiнiң өзiне ақшалай үлестiң екi айлықақысы және онымен бiрге көшкен әрбiр отбасы мүшелерiне ақша қаражатының айлық жалақысының жартысы" деген сөздер "әскери қызметшiнiң өзiне екi айлық лауазымдық айлықақысы және онымен бiрге көшкен әрбiр отбасы мүшелерiне лауазымдық айлықақысының жартысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлер мемлекет есебiнен заттай мүлiкпен қамтамасыз етiледi.
Казармалық жағдайдағы мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлердiң, әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарының қызметтен өту жағдайы ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледi.
Парашютпен секiрудi жүзеге асыратын әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери қызметшiлер әскери кезекшiлiктi атқарған, әскери эшелондарға iлесiп жүрген, дала iс-қимылдары шараларына қатысқан және стационарда емделуде болған кезде осы кезеңге Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледi.
Шекаралық заставаларда, шалғайдағы аудандарда орналасқан оқшауланған жабық гарнизондарда қызметтен өтiп жүрген әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлерден басқа), олардың отбасы мүшелерi ақылы азық-түлiкпен қамтамасыз етiледi. Азық-түлiкпен қамтамасыз етудiң тәртiбi мен нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
алтыншы бөлiктегi "пен заттай түрiндегi азық-түлiктiң" деген сөздер алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оплаты труда и социальной защиты военнослужащих, сотрудников правоохранительных и других государственных органов
Закон Республики Казахстан от 10 октября 2001 года N 247
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 г. "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 290; N 24, ст. 592; 1993 г., N 8, ст. 179; 1995 г., N 1-2, ст. 17; N 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий Министра внутренних дел Республики Казахстан и Командующего внутренними войсками МВД Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 15 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 16 июня 2001 г.):
в статье 32:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Пенсионное обеспечение, гарантии в случае гибели (смерти) или увечья военнослужащего внутренних войск";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При получении увечья военнослужащим внутренних войск в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга производится выплата ему единовременной компенсации, а в случае его гибели (смерти)  лицам, имеющим право на ее получение в соответствии с законодательством Республики Казахстан о правовой и социальной защите военнослужащих и членов их семей.";
части третью и четвертую исключить;
в части пятой слова "средств бюджета Республики Казахстан" заменить словами "республиканского бюджета".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920):
1) в статье 10:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Денежное довольствие военнослужащих устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан, и включает в себя денежное содержание и надбавки за особые условия прохождения службы, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан.
Денежное содержание военнослужащих состоит из должностного оклада и оклада по воинскому званию.";
в части четвертой слова "двухмесячных окладов денежного довольствия на самого военнослужащего и половины оклада денежного довольствия" заменить словами "двухмесячных должностных окладов на самого военнослужащего и половины должностного оклада";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие обеспечиваются за счет государства вещевым имуществом.
Военнослужащие срочной службы, курсанты военных (специальных) учебных заведений, находящиеся на казарменном положении, обеспечиваются продовольствием по нормам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан с учетом условий прохождения службы.
Военнослужащие, совершающие прыжки с парашютом, а также военнослужащие при несении боевого дежурства, сопровождении воинских эшелонов, участии в полевых выходах и нахождении на стационарном лечении обеспечиваются на данные периоды продовольствием по нормам, установленным Правительством Республики Казахстан.
Военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы), проходящие службу на пограничных заставах, в обособленных закрытых гарнизонах, расположенных в отдаленных районах, члены их семей обеспечиваются продовольствием за плату. Порядок и нормы обеспечения продовольствием устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
в части шестой слова "и продовольствия в натуре" исключить;

2) 12-баптың он екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлерден басқа) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен, еңбек сiңiрген жылдарына қарамастан, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiн ескере отырып, тұрғын үй қорының кiмге тиесiлi екендiгіне қарамастан, тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызмет көрсету (орталықтандырылған жылу, суық және ыстық сумен жабдықтау, канализация, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау) шығындарын төлеу үшiн республикалық бюджетте тиiстi жылға айқындалған мөлшерде ақшалай өтем төленедi.";
3) 14-бапта:
тақырыбы және бiрiншi бөлігi мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Әскери қызметшiлерге қаза тапқан (қайтыс болған)
немесе жарақат алған жағдайда берiлетiн кепiлдiктер
Әскери қызметшi немесе әскери жиынға шақырылған әскери мiндеттi адам әскери қызметтен өту кезеңiнде қаза тапқан (қайтыс болған), жарақат алған жағдайда оларға бiр жолғы өтем төленедi.";
екiншi бөлiктегi "Сақтандыру сомасын" деген сөздер "Бiр жолғы өтемдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктегi "мемлекеттiк сақтандыру органдары оның мұрагерлерiне (мұрагерлiкке құқығын дәлелдейтiн куәлiгiн табыс еткеннен кейiн) соңғы атқарған қызметi бойынша қаза тапқан (қайтыс болған) күнiне дейiнгi он жылдық ақшалай қаражатын төлейдi," деген сөздер "оның мұрагерлерiне (мұрагерлiкке құқығын дәлелдейтiн куәлiгiн табыс еткеннен кейiн) соңғы атқарған қызметi бойынша қаза тапқан (қайтыс болған) күнiне дейiнгi бiр жолғы өтемдi алпыс айлық ақшалай қаражатының мөлшерiнде төлейдi," деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiнiң (әскери мiндеттiнiң) әскери қызметтен өту (жиыннан өту) кезеңiнде немесе әскери қызметтен өтуге (жиыннан өтуге) байланысты контузия, мертiгу, ауыру салдарынан әскери қызметтен босатылғаннан (жиын аяқталғаннан) кейiн бiр жыл өткенге дейiн мүгедектiгi анықталған жағдайда бiр жолғы өтем:
I топтағы мүгедекке - отыз айлық ақшалай қаражаты;
II топтағы мүгедекке - он сегiз айлық ақшалай қаражаты;
III топтағы мүгедекке - алты айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде төленедi.";
жетiншi бөлiктегi "үш айлық ақшалай қаражаты; жеңiл жарақат алған ретте бiр айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде сақтандыру сомасы" деген сөздер "бiр жарым айлық ақшалай қаражаты; жеңiл жарақат алған ретте жарты айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiр жолғы өтем" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер өлiмнiң себебi өзiне-өзi қол жұмсаудан болғаны, өзiне-өзi қол жұмсауға жеткiзген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, сондай-ақ егер қаза (өлiм), жаралану, контузия, жарақат алу, мертiгу адамның заңға қайшы iс-әрекетiнен немесе алкогольден, есiрткiден, уытқұмарлықтан мас болу себебiнен немесе өзiне қандай да бiр жарақат түсiру (денесiне зиян келтiру) арқылы болса және бiр жолғы өтем алу немесе әскери қызметтен жалтару мақсатымен өз денсаулығына өзгедей зиян келтiрсе, бiр жолғы өтем төленбейдi.";
тоғызыншы бөлiкте:
қазақша мәтiнде жетiншi абзацтағы "сақтандыру сомалары" деген сөздер "бiр жолғы өтемдерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, сегiзiншi және тоғызыншы абзацтардағы "ең төменгi" деген сөздер алып тасталып, "жалақы" деген сөз тиiсiнше "айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) часть двенадцатую статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, независимо от выслуги лет, с учетом проживающих вместе с ними членов семей для оплаты расходов на содержание жилища, независимо от принадлежности жилищного фонда, коммунальные услуги (централизованное отопление, холодное и горячее водоснабжение, канализация, электроснабжение, газоснабжение) выплачивается денежная компенсация в размере, определяемом в республиканском бюджете на соответствующий год.";
3) в статье 14:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Гарантии военнослужащим в случае
гибели (смерти) или получения увечья
В случае гибели (смерти), получения увечья военнослужащему в период прохождения им военной службы или военнообязанному, призванному на военные сборы, производится выплата единовременной компенсации.";
в части второй слова "страховых сумм" заменить словами "единовременной компенсации";
в части третьей слова "органы государственного страхования выплачивают десятилетнее денежное содержание" заменить словами "единовременная компенсация выплачивается в размере шестидесятимесячного денежного содержания";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Единовременная компенсация при установлении военнослужащему (военнообязанному) инвалидности в период прохождения им военной службы (сборов) или наступившей в результате контузии, увечья, заболевания, связанных с прохождением военной службы (сборов), до истечения одного года после увольнения с военной службы (окончания сборов) выплачивается в размерах:
инвалиду I группы  тридцатимесячного денежного содержания;
инвалиду II группы  восемнадцатимесячного денежного содержания;
инвалиду III группы  шестимесячного денежного содержания.";
в части седьмой слова "страховая сумма в размере трехмесячного денежного содержания; легкого увечья  месячного" заменить словами "единовременная компенсация в размере полуторамесячного денежного содержания; легкого увечья  половины месячного";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что причиной смерти явилось самоубийство, за исключением случаев доведения до самоубийства, а также если гибель (смерть), ранение, контузия, травма, увечье наступили при совершении лицом противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, токсического опьянения или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью с целью получения единовременной компенсации или уклонения от военной службы.";
в части девятой:
в абзаце первом слова "страховые суммы" заменить словами "единовременные компенсации";
в абзацах втором, четвертом, пятом, шестом, восьмом и девятом слова "минимальных заработных плат" заменить словами "месячных расчетных показателей";

4) 16-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "әскери қызметтен босағанда" деген сөздерден кейiн "стационарда емделуге барып, қайтқанда" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлерге пошта жiберiлiмдерi үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде ақшалай өтем төленедi.";
мынадай мазмұндағы жетiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiнiң стационарда емделуге барып, қайтқанда, әскери қызметтен босағанда, сондай-ақ демалысқа барып, қайтқанда Қазақстан Республикасының аумағында темiр жол, әуе, су және автомобиль көлiгiмен тегiн жүруге құқығы бар.";
5) 17-бапта:
бесiншi бөлiкте:
үшiншi абзацтағы "ақшалай қаражатының алты айлықақысы және әскери қызметтiң жалпы ұзақтығы үшiн проценттiк үстеме" деген сөздер "ақшалай қаражатының төрт айлықақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "ақшалай қаражатының жетi айлықақысы және әскери қызметтiң жалпы ұзақтығы үшiн проценттiк үстеме" деген сөздер "ақшалай қаражатының бес айлықақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацтағы "ақшалай қаражатының сегiз айлықақысы және әскери қызметтің жалпы ұзақтығы үшін проценттiк үстеме" деген сөздер "ақшалай қаражатының алты айлықақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "ақшалай қаражатының тоғыз айлықақысы және әскери қызметтiң жалпы ұзақтығы үшiн проценттiк үстеме" деген сөздер "ақшалай қаражатының жетi айлықақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацтағы "ақшалай қаражатының он айлықақысы және әскери қызметтiң жалпы ұзақтығы үшiн проценттiк үстеме" деген сөздер "ақшалай қаражатының сегiз айлықақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзацтағы "жұмысшылар мен қызметшiлердiң ең төмен бiр жалақысы" және "жұмысшылар мен қызметшiлердiң ең төмен бес жалақысы" деген сөздер тиiсiнше "айлық есептiк көрсеткiш" және "бес айлық есептiк көрсеткiшi" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiктегi "мен әскери қызметтiң жалпы ұзақтығы үшiн проценттiк үстемеге" деген сөздер алып тасталып, "екi айлықақысы" деген сөздер "екi айлықақысына" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына   (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар; N 10, 234-құжат; 2001 ж., N 3, 16-құжат; N 10, 124-құжат; 2001 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 13 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бiлiм беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 11 маусымдағы  Қазақстан Республикасының Заңы ):
177-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылсын.

4) в статье 16:
в части первой после слова "при" дополнить словами "следовании на стационарное лечение и обратно,", слова "десяти тонн" заменить словами "до десяти тонн";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащим срочной службы за почтовые отправления выплачивается денежная компенсация в размере, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Военнослужащие срочной службы имеют право на бесплатный проезд на железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном транспорте по территории Республики Казахстан при следовании на стационарное лечение и обратно, увольнении с военной службы, а также при следовании в отпуск и обратно.";
5) в статье 17:
в части пятой:
в абзаце третьем слова "шести месячных окладов денежного содержания и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" заменить словами "четырехмесячного денежного содержания";
в абзаце четвертом слова "семи месячных окладов денежного содержания и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" заменить словами "пятимесячного денежного содержания";
в абзаце пятом слова "восьми месячных окладов денежного содержания и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" заменить словами "шестимесячного денежного содержания";
в абзаце шестом слова "девяти месячных окладов денежного содержания и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" заменить словами "семимесячного денежного содержания";
в абзаце седьмом слова "десяти месячных окладов денежного содержания и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" заменить словами "восьмимесячного денежного содержания";
в абзаце восьмом слова "одной минимальной заработной платы рабочих и служащих", "минимальных заработных плат рабочих и служащих" заменить словами "месячного расчетного показателя", "месячных расчетных показателей";
в части шестой слова "и процентной надбавки за общую продолжительность военной службы" исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997 г., N 4, ст. 51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N 13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст. 197, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г., N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; N 10, ст. 234; 2001 г., N 3, ст. 16; N 10, ст. 124; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 15 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 13 июня 2001 г.):
в пункте 1 статьи 177 слова "определяются Правительством Республики Казахстан" заменить словами "осуществляются на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.".

4. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" 1995 жылғы 20 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 13, 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 18, 367-құжат; 1997 ж., N 11, 144-құжат; N 12, 189-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 46-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 20, 717-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; N 10, 244-құжат; N 18, 338-құжат):
1) 406-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"406-бап. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды
адамдары қаза тапқан (қайтыс болған) немесе
мертiккен жағдайда берiлетiн кепiлдiктер
Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамына қызметтiк мiндеттерiн атқару кезеңiнде мертiккен кезде, ал ол қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, өтем алуға құқығы бар адамдарға бiр жолғы өтем төленедi.
Бiр жолғы өтемдi төлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, қаза тапқан адамның отбасына соңғы атқарған қызметi бойынша алпыс айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде бiр жолғы өтем төленедi.
Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақатының, жаралануының (контузияның), мертiгуiнiң, ауруының салдарынан болған мүгедектiгi анықталған кезде оларға:
I топтағы мүгедекке - отыз айлық ақшалай қаражаты;
II топтағы мүгедекке - он сегiз айлық ақшалай қаражаты;
III топтағы мүгедекке - алты айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiр жолғы өтем төленедi.
Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамы қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мүгедектiкке әкеп соқтырмаған ауыр мертiгуге (жарақатқа, жаралануға, контузияға) ұшыраған жағдайда, оған бiр жарым айлық ақшалай қаражаты, жеңiл мертiгуге ұшыраған жағдайда айлық ақшалай қаражатының жартысы мөлшерiнде бiр жолғы өтем төленедi.
Осы бапта көзделген бiр жолғы өтемдi есептеу үшiн қолданылатын ақшалай қаражат лауазымдық айлықақыдан және арнаулы атағы үшiн қосымша ақыдан тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамының қаза табуы (қайтыс болуы), жарақат алуы, жаралануы (мертiгуi), ауруы қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты емес мән-жайлардан болғандығы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiр жолғы өтем төленбейдi.";

4. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 1995 г. "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13, 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 18, ст. 367; 1997 г., N 11, ст. 144; N 12, ст. 189; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 46; N 24, ст. 436; 1999 г., N 20, ст. 717; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; N 10, ст. 244; N 18, ст. 338):
1) статью 406 изложить в следующей редакции:
"Статья 406. Гарантии в случае гибели (смерти) или получения увечья
должностными лицами таможенных органов Республики
Казахстан
При получении увечья должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан в период исполнения им служебных обязанностей производится выплата ему единовременной компенсации, а в случае его гибели (смерти)  лицам, имеющим право на ее получение.
Порядок выплаты единовременной компенсации устанавливается Правительством Республики Казахстан.
В случае гибели (смерти) должностного лица таможенного органа Республики Казахстан при исполнении им служебных обязанностей семье погибшего выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного денежного содержания по последней занимаемой должности.
При установлении должностным лицам таможенных органов Республики Казахстан инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, им выплачивается единовременная компенсация в размерах:
инвалиду I группы  тридцатимесячного денежного содержания;
инвалиду II группы  восемнадцатимесячного денежного содержания;
инвалиду III группы  шестимесячного денежного содержания.
В случае получения должностным лицом таможенных органов Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей тяжелого увечья (травмы, ранения, контузии), не повлекшего инвалидности, ему выплачивается единовременная компенсация в размере полуторамесячного денежного содержания, легкого увечья  половины месячного денежного содержания.
Денежное содержание, применяемое для расчета единовременной компенсации, предусмотренной настоящей статьей, состоит из должностного оклада и доплаты за специальные звания.
Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть), травма, ранение (увечье), заболевание должностного лица таможенного органа Республики Казахстан наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.";

2) 407-бап алып тасталсын.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi туралы" 1995 жылғы 3 қазандағы N 2483 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 19, 118-құжат; N 23, 142-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184, 190-құжаттар):
19-бапта:
екiншi бөлік алып тасталсын;
үшiншi бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi әскери қызметшiлерiне ақшалай үлес Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi және ол қызметтi өтеудiң Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген ерекше жағдайлары үшiн төленетiн ақшалай қаражат пен үстеме ақыны қамтиды.
Әскери қызметшiлердiң ақшалай қаражаты лауазымдық айлықақыдан және әскери атағы бойынша айлықақыдан тұрады.";
төртiншi бөлiктегi "және басқа үлес түрлерiмен" деген сөздер "мүлiкпен" деген сөзбен ауыстырылсын.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республикалық ұлан туралы" 1995 жылғы 5 желтоқсандағы N 2671 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 22, 139-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184, 190-құжаттар; 1998 ж, N 11-12, 174-құжат; N 24, 436-құжат):
1) 12-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Республикалық ұланның әскери қызметшiлерiне
ақшалай үлес
Республикалық ұланның әскери қызметшiлерiне ақшалай үлесi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi.".
7. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 16 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi мен Қазақстан Республикасының IIМ iшкi әскерлерi қолбасшысы өкiлеттiктерiнiң аражiгiн ажырату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

2) статью 407 исключить.
5. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 3 октября 1995 г. N 2483 "О Службе охраны Президента Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 118; N 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184, 190):
в статье 19:
часть вторую исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Денежное довольствие военнослужащих Службы охраны Президента Республики Казахстан устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан, и включает в себя денежное содержание и надбавки за особые условия прохождения службы, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан.
Денежное содержание военнослужащих состоит из должностного оклада и оклада по воинскому званию.";
в части четвертой слова "и другим видом довольствия" заменить словом "имуществом".
6. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 5 декабря 1995 г. N 2671 "О Республиканской гвардии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 22, ст. 139; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184, 190; 1998 г., N 11-12, ст. 174; N 24, ст. 436):
1) подпункт 10) пункта 2 статьи 12 исключить;
2) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Денежное довольствие военнослужащих
Республиканской гвардии
Денежное довольствие военнослужащих Республиканской гвардии устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.".
7. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий Министра внутренних дел Республики Казахстан и Командующего внутренними войсками МВД Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 15 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 16 июня 2001 г.):

1) 20-бапта:
4-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Iшкi iстер органдарының мамандары мен жұмысшыларының еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет және еңбек туралы заңдарымен реттеледi.";
2) 26-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне ақшалай үлес Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi және ол қызметтi өтеудiң Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген ерекше жағдайлары үшiн төленетiн ақшалай қаражат пен үстеме ақыны қамтиды.
2. Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң ақшалай қаражаты лауазымдық айлықақыдан және арнаулы атағы үшiн қосымша ақыдан тұрады.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
3) 28-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi iстер органдарының қызметкерлерi қаза тапқан (қайтыс болған) немесе мертiккен жағдайда берiлетiн кепiлдiктер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi iстер органдарының қызметкерiне қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқарып жүрген кезеңiнде мертiккен жағдайда, ал ол қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда өтем алуға құқығы бар адамдарға бiр жолғы өтем төленедi.";
2-тармақтағы "Сақтандыру сомаларын" деген сөздер "Бiр жолғы өтемдi" деген сөздермен, "анықтайды" деген сөз "белгiлейдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "он жылдық ақшалай үлесi мөлшерiнде бiр жолғы сақтандыру сомасы" деген сөздер "алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiр жолғы өтем" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
қазақша мәтiнде 3) тармақшадағы "сақтандыру сомалары" деген сөздер "өтем" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "бес жылдық" деген сөздер "отыз айлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "үш жылдық" деген сөздер "он сегiз айлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "бiр жылдық" деген сөздер "алты айлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"үш айлық ақшалай үлесi мөлшерiнде, жеңiл зақым алған жағдайда - бiр айлық ақшалай үлесi мөлшерiнде сақтандыру сомасы" деген сөздер "бiр жарым айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде, жеңiл зақым алған жағдайда жарты айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiр жолғы өтем" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем алып тасталсын;
6-тармақтағы "сақтандыру сомасы" деген сөздер "бiр жолғы өтем" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2709 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат):

1) в статье 20:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Трудовые отношения специалистов и рабочих органов внутренних дел регулируются законодательством Республики Казахстан о государственной службе и труде.";
2) в статье 26:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Денежное довольствие сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан, и включает в себя денежное содержание и надбавки за особые условия прохождения службы, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан.
2. Денежное содержание сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан состоит из должностного оклада и доплаты за специальное звание.";
пункт 3 исключить;
подпункт 2) пункта 4 исключить;
3) в статье 28:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Гарантии в случае гибели (смерти) или увечья сотрудников органов внутренних дел";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При получении увечья сотрудником органов внутренних дел в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга производится выплата ему единовременной компенсации, а в случае его гибели (смерти)  лицам, имеющим право на ее получение.";
в пункте 2 слова "страховых сумм определяется" заменить словами "единовременной компенсации устанавливается";
в пункте 3 слова "страховая сумма в размере десятилетнего" заменить словами "компенсация в размере шестидесятимесячного";
в пункте 4:
слова "выплачиваются единовременные страховые суммы" заменить словами "выплачивается единовременная компенсация";
в подпункте 1) слово "пятилетнего" заменить словом "тридцатимесячного";
в подпункте 2) слово "трехлетнего" заменить словом "восемнадцатимесячного";
в подпункте 3) слово "годового" заменить словом "шестимесячного";
в пункте 5:
слова "страховая сумма в размере трехмесячного денежного содержания, легкого увечья  в размере" заменить словами "единовременная компенсация в размере полуторамесячного денежного содержания, легкого увечья  половины";
второе предложение исключить;
в пункте 6 слова "Страховая сумма" заменить словами "Единовременная компенсация".
8. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2709 "О Прокуратуре Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142):

1) 11-баптың 5) тармақшасындағы "штат саны мен бекiтiлген қаржы шегiнде прокуратура органдарында еңбекке ақы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен штат санының лимитi шегiнде прокуратура органдарындағы штат санын және еңбекақы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 49-бапта:
1-тармақтағы "еңбек сiңiрген жылдарына" деген сөздер "арнаулы қызмет стажына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "лауазымдық жалақысына қосымша ақы" деген сөздер "сыныптық шендерi үшiн қосымша ақы немесе әскери атақтары бойынша айлықақы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Еңбектi құқықтық реттеу
Мыналардың:
1) прокуратура органдары қызметкерлерiнiң еңбек қатынастары осы Жарлықпен, Прокуратура органдарында қызметтен өту туралы ережемен, сондай-ақ осы Жарлыққа қайшы келмейтiн бөлiгiнде мемлекеттiк қызмет және еңбек туралы заңдармен реттеледi;
2) прокуратура органдарының мамандары мен жұмысшыларының еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет және еңбек туралы заңдарымен реттеледi.";
4) 53-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Прокуратура органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi.";
7-тармақ алып тасталсын;
8-тармақта:
"он жылғы ақшалай үлесi мөлшерiнде бiр жолғы сақтандыру сомасы" деген сөздер "алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiр жолғы өтем" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мұрагерлерiне" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баппен көзделген бiр жолғы өтемдi есептеу үшiн қолданылатын ақшалай қаражат лауазымдық айлықақыдан және сыныптық шенi үшiн (әскери атағы бойынша) қосымша ақыдан (айлықақыдан) тұрады.";
9-тармақтағы "тиiстi мемлекеттiк денсаулық сақтау мекемелерiнде" және "және санаторий-курорттық" деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақтағы "жұмысшылары мен қызметшілерiнен" деген сөздер "мамандары мен жұмысшыларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 54-бап алып тасталсын;
6) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-бап. Арнаулы қызмет стажы
1. Прокуратура органдарындағы қызмет (жұмыс) мемлекеттiк қызметтiң арнаулы түрi болып табылады. Арнаулы қызмет (жұмыс) стажына прокуратура органдарындағы қызметтен (жұмыстан) басқа:
1) Қарулы Күштердегi, iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк органдарындағы және басқа да құқық қорғау органдарындағы;

1) в подпункте 5) статьи 11 слова "утвержденных ассигнований" заменить словами "лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан";
2) в статье 49:
в пункте 1 слова "выслугой лет" заменить словами "стажем специальной службы";
в пункте 4 слова "к должностному окладу" заменить словами "за классные чины или оклады по воинским званиям";
3) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Правовое регулирование труда
Трудовые отношения:
1) сотрудников органов прокуратуры регулируются настоящим Указом, Положением о прохождении службы в органах прокуратуры, а также законодательством о государственной службе и труде в части, не противоречащей настоящему Указу;
2) специалистов и рабочих органов прокуратуры регулируются законодательством Республики Казахстан о государственной службе и труде.";
4) в статье 53:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Оплата труда сотрудников органов прокуратуры устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.";
пункт 7 исключить;
в пункте 8:
слова "страховая сумма в размере десятилетнего" заменить словами "компенсация в размере шестидесятимесячного";
после слов "занимаемой должности" дополнить словами "в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Денежное содержание, применяемое для расчета единовременной компенсации, предусмотренной настоящей статьей, состоит из должностного оклада и доплаты (оклада) за классный чин (по воинскому званию).";
в пункте 9 слова "и санаторно-курортным" и "в соответствующих государственных учреждениях здравоохранения" исключить;
в пункте 10 слова "рабочих и служащих" заменить словами "специалистов и рабочих";
5) статью 54 исключить;
6) статью 55 изложить в следующей редакции:
"Статья 55. Стаж специальной службы
1. Служба (работа) в органах прокуратуры является специальным видом государственной службы. В стаж специальной службы (работы) помимо службы (работы) в органах прокуратуры засчитывается время службы (работы):
1) в Вооруженных Силах, органах внутренних дел, национальной безопасности и других правоохранительных органах;

2) сот органдарындағы;
3) мемлекеттiк қызметте болған қызмет (жұмыс);
4) заң мамандығы бойынша ғылыми және педагогтiк жұмыс;
5) өкiлдi билiктiң мемлекеттiк органдарындағы сайланбалы лауазымдағы жұмыс уақыты есептеледi.".
9. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
1) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының әскери қызметшiлерiнiң ақшалай үлесi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған органдары қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi негiзiнде белгiленедi.";
2-тармақтағы ", егер заңдарда белгiленген тәртiппен өзгеше көзделмесе, заңдарда Қарулы Күштердiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген бұйымдық және заттай үлеспен" деген сөздер "заңдарда белгiленген тәртiп бойынша мүлiкпен және азық-түлiкпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 1-тармағындағы "қызмет өткерген жылдарына проценттiк үстемеақы" деген сөздер "лауазымдық айлықақы" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат, N 23, 925-құжат):
1) 60-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "Әскери қызметшiлердiң" деген сөздерден кейiн "(мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлерден басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "және" деген сөз "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әскери қызметтегi офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң (мичмандардың), Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамындағы адамдардың, сондай-ақ келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтiп жүрген, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген әскери қызметтi және Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарындағы қызметтен өтудiң шектi жасына жеткен, 25 жыл және одан да көп жалпы еңбек стажы бар, оның кемiнде 12 жыл 6 айын үздiксiз әскери қызметтегi немесе Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарындағы қызметi құрайтын адамдардың;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

2) в судебных органах;
3) нахождения на государственной службе;
4) научной и педагогической работы по юридической специальности;
5) на выборных должностях в государственных органах представительной власти.".
9. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2710 "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
1) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Денежное довольствие военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 2 слова "и натуральным довольствием, установленным законодательством для военнослужащих Вооруженных Сил, если иное не определено" заменить словами "имуществом и продовольствием";
2) в пункте 1 статьи 20 слова "процентной надбавки за выслугу лет" заменить словами "должностного оклада".
10. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925):
1) в пункте 1 статьи 60:
в абзаце первом после слова "военнослужащие" дополнить словами "(кроме военнослужащих срочной службы)";
в подпункте 2) слово "и" заменить словом "или";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) лица офицерского состава, прапорщики (мичманы), состоящие на военной службе, лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, а также лица, проходящие военную службу по контракту, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на военной службе и службе в органах внутренних дел Республики Казахстан, имеющие общий трудовой стаж 25 лет и более, из которых не менее 12 лет и 6 месяцев составляет непрерывная военная служба или служба в органах внутренних дел Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) 25 жыл және одан да көп жалпы еңбек стажы бар, оның кемiнде 12 жыл 6 айын үздiксiз әскери қызмет немесе iшкi iстер органдарындағы қызмет құрайтын, штаттың қысқаруына немесе денсаулық жағдайына байланысты қызметтен босатылған адамдардың еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар;";
2) 61-бапта:
1-тармақтағы "ақшалай үлестiң 60 процентi" деген сөздер "ақшалай қаражатының 50 процентi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 4-тармақтардағы "ақшалай үлестiң" деген сөздер "ақшалай қаражатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"ақшалай үлестiң 75 процентiнен" деген сөздер "ақшалай қаражатының 65 процентiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне төленетiн ай сайынғы зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерi тиiстi жылға арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген жетпiс бес айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.";
3) 63-бапта:
тақырыптағы "ақшалай үлесiнiң" деген сөздер "ақшалай қаражатының" деген сөздермен және 1-тармақтағы "ақшалай үлесi" деген сөздер "ақшалай қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерiн, iшкi iстер органдары қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыру үшiн ескерiлетiн ақшалай қаражат мөлшерiне лауазымдық айлықақысы, әскери (арнаулы) атағы бойынша айлықақысы (қосымша ақы) кiредi.";
3-тармақтағы "ақшалай үлесi" деген сөздер "ақшалай қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 64-баптың 1-тармағындағы "ақшалай үлес" деген сөздер "ақшалай қаражат" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 65-бапта:
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әскери қызметiнде, iшкi iстер органдарындағы қызметте 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылға жетпейтiн әскери қызмет стажы бар, Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен қамтылған әскери қызметшiлерi, iшкi iстер органдары қызметкерлерi үшiн мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына немесе мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорына, осы Заңның 63-бабының 2-тармағында белгiленген ақшалай қаражаты мөлшерiнiң 20 процентi мөлшерiнде тиiстi бюджеттiң қаражаты есебiнен салымшының таңдауы бойынша жеке зейнетақы шотына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару тәртiбi енгiзiледi.";
үшiншi бөлік алып тасталсын.
11. "Дипломатиялық қызмет туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 21, 275-құжат; 1999 ж., N 23, 916-құжат):
26-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiкте:
"адамдарды ақшалай қамтамасыз ету" деген сөздер "адамдарға еңбекақы төлеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бiртұтас жүйесiмен" деген сөздер "бiрыңғай жүйесi негiзiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "еңбегiне ақы төлеу" деген сөздер "еңбек" деген сөзбен ауыстырылсын.

"4) имеющие общий трудовой стаж 25 лет и более, из которых не менее 12 лет и 6 месяцев составляет непрерывная военная служба или служба в органах внутренних дел, уволенные по сокращению штатов или состоянию здоровья.";
2) в статье 61:
в пункте 1 слова "60 процентов от денежного довольствия" заменить словами "50 процентов от денежного содержания";
в пунктах 2, 4 слова "денежного довольствия" заменить словами "денежного содержания";
в пункте 5:
слова "75 процентов от денежного довольствия" заменить словами "65 процентов от денежного содержания";
дополнить предложением следующего содержания:
"Максимальный размер месячных пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел не может превышать семидесятипятикратного месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий год.";
3) в статье 63:
в заголовке и в пункте 1 слова "денежного довольствия" заменить словами "денежного содержания";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В размер денежного содержания, учитываемого для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, включаются должностной оклад, оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию.";
в пункте 3 слова "денежного довольствия" заменить словами "денежного содержания";
4) в пункте 1 статьи 64 слова "денежное довольствие" заменить словами "денежное содержание";
5) в статье 65:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Для военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, имеющих по состоянию на 1 января 1998 года стаж военной службы, службы в органах внутренних дел Республики Казахстан менее десяти лет, вводится порядок обязательных пенсионных взносов в государственный накопительный пенсионный фонд или негосударственный накопительный пенсионный фонд в размере 20 процентов от размера денежного содержания, установленного пунктом 2 статьи 63 настоящего Закона, на индивидуальный пенсионный счет по выбору вкладчика за счет средств соответствующего бюджета.";
часть третью исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. "О дипломатической службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 275; 1999 г., N 23, ст. 916):
в пункте 2 статьи 26:
в части первой:
слова "Денежное содержание" заменить словами "Оплата труда";
слова "определяется единой системой" заменить словами "устанавливается на основании единой системы";
в части второй слово "оплаты" исключить.

2-бап. Осы Заңның 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 2-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, осы Заң 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2001 года, за исключением подпункта 2) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан