Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 540-IV Заңы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік  құқық бұзушылық туралы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95- құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; №11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне халықтың көші-қоны мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй қатынастары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және 19 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам племенного животноводства
Закон Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 540-IV
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона РК см. ст. 2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 октября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 ноября 2011 г. и "Казахстанская правда" 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 декабря 2011 г.):

1) мазмұнында:
20-тараудың тақырыбындағы «және мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау» деген сөздер «, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау және асыл тұқымды мал шаруашылығы» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 310-1 және 559-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«310-1-бап. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасын бұзу»;
«559-1-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган»;
2) 20-тараудың тақырыбындағы «және мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау» деген сөздер «, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау және асыл тұқымды мал шаруашылығы» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 310-1 және 559-1-баптармен толықтырылсын:
«310-1-бап. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал
шаруашылығы туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасын:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің бағалаудан өтпеген асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымдық куәлік берусіз асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің деректер есебін жүргізуден бас тартуы және есептілік бермеуі;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың актілерін орындамауы;
5) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген асыл тұқымды малдан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалануы;
6) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің бағалаудан өтпеген асыл тұқымды малды өз төлiнен өсiру мақсатында пайдалануы;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымды малды бағалау нәтижелерін бұрмалауы;
8) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру құқығын куәландыратын аттестаты жоқ жеке тұлғалардың асыл тұқымды малды өз төлінен өсіру жөніндегі қызметтер көрсетуі;
9) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру құқығын куәландыратын аттестаты жоқ жеке тұлғалардың асыл тұқымды малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуі;
10) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тізілімінде тіркеу үшін жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды мал туралы деректер беруден бас тартуы түрінде бұзуы;

1) в оглавлении:
в заголовке главы 20 слова "и государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора" заменить словами ", государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора и племенного животноводства";
дополнить заголовками статей 310-1 и 559-1 следующего содержания:
"Статья 310-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве";
"Статья 559-1. Уполномоченный орган в области племенного животноводства";
2) в заголовке главы 20 слова "и государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора" заменить словами ", государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора и племенного животноводства";
3) дополнить статьями 310-1 и 559-1 следующего содержания:
"Статья 310-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о племенном животноводстве
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве, совершенное в виде:
1) реализации субъектами в области племенного животноводства племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку;
2) реализации субъектами в области племенного животноводства племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства;
3) отказа субъектов в области племенного животноводства от ведения учета данных и не представление отчетности;
4) неисполнения субъектами в области племенного животноводства актов государственных инспекторов по племенному животноводству;
5) использования субъектами в области племенного животноводства семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве;
6) использования субъектами в области племенного животноводства в целях воспроизводства племенных животных, не прошедших бонитировку;
7) фальсификации субъектами в области племенного животноводства результатов бонитировки племенных животных;
8) оказания услуг по воспроизводству племенных животных физическими лицами, не имеющими аттестата, удостоверяющего право на осуществление деятельности в области племенного животноводства;
9) оказания услуг по определению племенной ценности племенных животных физическими лицами, не имеющими аттестата, удостоверяющего право на осуществление деятельности в области племенного животноводства;
10) отказа физических и юридических лиц от представления данных о племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, для их регистрации в государственном регистре племенных животных;

11) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен өсіру мақсатында сатып алынған асыл тұқымды малды пайдалану тәртібін бұзуы, -
аттестаттың қолданысын тоқтата отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – он, лауазымды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталанып жасалған осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекеттер (әрекетсіздіктер) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру құқығын куәландыратын аттестаттан айыруға әкеп соғады.».
«559-1-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
уәкілетті орган
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары осы Кодекстің 310-1-бабында (бірінші бөлігінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторы, Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторының орынбасары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторлары және олардың орынбасарлары, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.»;
4) 541-баптың бірінші бөлігі «309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «310-1 (екінші бөлігінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы жиырмасыншы абзацпен толықтырылсын:
«асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның (310-1-бап (екінші бөлік);».
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж. № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй қатынастары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 29 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне уәкілетті органдардың мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі құзыретінің аражігін ажырату және бюджет процесін жетілдіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы;):
53-баптың 1-тармағы 8) тармақшасының жиырма бесінші абзацындағы «жемшөптi және» деген сөздер алып тасталсын.

11) нарушение физическими и юридическими лицами порядка использования племенных животных, приобретенных в целях разведения за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, –
влекут штраф на физических лиц – в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей, с приостановлением действия аттестата либо без такового.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения
административного взыскания, влекут лишение аттестата, удостоверяющего право субъекта на осуществление деятельности в области племенного животноводства.".
"Статья 559-1. Уполномоченный орган в области племенного
животноводства
1. Должностные лица уполномоченного органа в области племенного животноводства рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 310-1 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе Главный государственный инспектор по племенному животноводству Республики Казахстан, заместитель Главного государственного инспектора по племенному животноводству Республики Казахстан, главные государственные инспекторы по племенному животноводству областей, городов республиканского значения, столицы, и их заместители, государственные инспекторы по племенному животноводству районов, городов областного значения.";
4) часть первую статьи 541 после слов "309-4 (частями восьмой, девятой)," дополнить словами "310-1 (частью второй),";
5) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем двадцатым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области племенного животноводства (статья 310-1 (часть вторая).".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения компетенции уполномоченных органов по государственному и бюджетному планированию и совершенствования бюджетного процесса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2011 г.):
в абзаце двадцать пятом подпункта 8) пункта 1 статьи 53 слова "кормов и" исключить.

3. «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж. № 16, 220-құжат; 2001 ж., № 23, 318-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымды аналық бал арасы – асыл тұқымды бал ара ұясын молайтуды қамтамасыз ететін асыл тұқымды ұрықтанған аналық бал ара;
2) асыл тұқымды бал ара ұясы – ұрпақ буынына өзінің тұқымдық белгілерін ұдайы беріп отыратын, таза тұқымды, жоғары сыныпты бал араларының жоғары өнімді бал ара ұясы;
3) асыл тұқымдық зауыт – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, асыл тұқымды ірі қара малды қоспағанда, құндылығы жоғары малдың белгілі бір тұқым тобының сапасы анықтаудан өткен зауыттық, бір тұқым ішіндегі, аймақтық типтерін, белгілі бір тұқымның зауыттық желісін өсірумен, жетілдірумен және сатумен айналысатын заңды тұлға;
4) асыл тұқымдық куәлiк – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымды мал орталығы, асыл тұқымды малдың ұрықтарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталық, асыл тұқымдық өндіруші және ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палата беретін, асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) ата-тегін, өнімділік және өзге де сапаларын растайтын құжат;
5) асыл тұқымдық кiтап – белгiлi бiр тұқымдағы неғұрлым құнды асыл тұқымды малдың шығу тегi, өнiмдiлiгі және өзге де сапалары туралы деректер жиынтығы;
6) асыл тұқымдық құндылық – ұрпағының шаруашылыққа пайдалы белгілеріне әсер ететін асыл тұқымды малдың тектік әлеуетінің деңгейі;
7) асыл тұқымды мал – тұқымның өнімділік типіне, бағыты мен деңгейіне сай келетін, асыл тұқымды малдың карточкасы немесе асыл тұқымдық куәлігі бар таза тұқымды, жоғары сыныпты, өнімділігі жоғары мал;
8) асыл тұқымды малдың карточкасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен ресімделетін, асыл тұқымды малдың шығу тегiн, өнiмдiлiк және өзге де сапаларын растайтын асыл тұқымды малды есепке алу нысаны;
9) асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмi – асыл тұқымды малдың сандық, сапалық және тұқымдық құрамы туралы деректер жиынтығы;
10) асыл тұқымды малдың ұрықтарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталық (бұдан әрi – дистрибьютерлiк орталық) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, бағаланған асыл тұқымды тұқымдық малдың ұрықтарын алуға, сақтауға және өткізуге маманданған заңды тұлға;

3. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) племенная матка пчел – племенная оплодотворенная самка, обеспечивающая воспроизводство племенной пчелиной семьи;
2) племенная пчелиная семья – высокопродуктивная семья чистопородных, высококлассных пчел, стойко передающая потомству свои породные признаки;
3) племенной завод – юридическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, занимающееся разведением, совершенствованием и реализацией высокоценных животных апробированного заводского и внутрипородного, зонального типов, заводской линии определенной породы, за исключением племенного крупного рогатого скота;
4) племенное свидетельство – документ, подтверждающий родословную, продуктивные и иные качества племенной продукции (материала), выдаваемый племенным заводом, племенным хозяйством, племенным центром, дистрибьютерным центром по реализации семени племенных животных, племенным репродуктором и республиканской палатой по породам крупного рогатого скота, осуществляющими деятельность в области племенного животноводства, в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;
5) племенная книга – свод данных о наиболее ценных по происхождению, продуктивности и иным качествам племенных животных определенной породы;
6) племенная ценность – уровень генетического потенциала племенного животного, влияющего на хозяйственно полезные признаки потомства;
7) племенное животное – чистопородное, высококлассное, высокопродуктивное животное, отвечающее типу, направлению и уровню продуктивности породы, имеющее карточку племенного животного или племенное свидетельство;
8) карточка племенного животного – форма учета племенного животного, подтверждающее происхождение, продуктивные и иные его качества, оформляемая в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;
9) государственный регистр племенных животных – свод данных о количественном, качественом и породном составе племенных животных;
10) дистрибьютерный центр по реализации семени племенных животных (далее – дистрибьютерный центр) – юридическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, специализирующееся на приобретении, хранении и реализации семени оцененных племенных животных-производителей;

11) асыл тұқымды мал шаруашылығы – тектік әлеуеті жоғары малды өз төлінен өсіруге, оларды сақтауға және өсіруге бағытталған асылдандыру жұмысының жүйесiмен қамтылған мал шаруашылығы саласы;
12) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
13) асыл тұқымдық орталық – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, асыл тұқымды тұқымдық мал ұстайтын, олардың ұрықтарын, эмбриондарын алумен, жинақтаумен, сақтаумен және өткізумен айналысатын заңды тұлға;
14) асыл тұқымдық репродуктор – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, құстардың тұқымдары мен кросстарының арғы ата-енелік немесе ата-енелік үйірін өсірумен, жетілдірумен және өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлға;
15) асыл тұқымдық өнім (материал) – асыл тұқымды және селекциялық мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, тәуліктік балапандар, уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар, бал араларының асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары мен бал ара пакеттері;
16) асыл тұқымды тұқымдық мал – асыл тұқымды малды өз төлінен өсіру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды малдың дара аталығы;
17) асыл тұқымдық шаруашылық – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, асыл тұқымды ірі қара малды қоспағанда, асыл тұқымды малдың белгілі бір түрін, желілері мен типтерін өсірумен және өткізумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
18) аттестат – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметін мемлекет танығандығы туралы куәландыратын құжат;
19) аттестаттау – Қазақстан Республикасының заңнамасымен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерге қойылатын талаптарға жеке және заңды тұлғалардың сәйкестігін айқындаудың (растаудың) кезең-кезеңімен жүзеге асырылатын рәсімі;
20) ауыл шаруашылығы малы (бұдан әрі – мал) – адам өсiретiн, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар малдардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрi;
21) бағалау – тиiстi сынып немесе индекс бере отырып, малды белгiлер кешенi (тұқымдылығы, өнiмдiлік сапалары, сыртқы тұрпаттық-бiтiмдiк ерекшелiктерi) бойынша бағалау;
22) бағалаушы (сыныптаушы) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, малды бағалауды жүргізу жөнiнде қызмет көрсететін жеке тұлға;
23) бал ара пакеті – құрамында асыл тұқымды ұрықтанған аналығы, тұқымдығы (кәрез пакетінде), тірі бал аралары және тасымалдау үшін қажетті бал араларының қорегі бар, асыл тұқымды бал ара ұясынан бөлінген қалемше;

11) племенное животноводство – отрасль животноводства, охваченная системой племенной работы, направленная на воспроизведение животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранение и разведение;
12) уполномоченный орган в области племенного животноводства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области племенного животноводства;
13) племенной центр – юридическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, содержащее племенных животных-производителей, занимающееся получением, накоплением, хранением и реализацией их семени, эмбрионов;
14) племенной репродуктор – физическое или юридическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, занимающееся разведением, совершенствованием и реализацией прародительского или родительского стада пород и кроссов птицы;
15) племенная продукция (материал) – племенное и селекционное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;
16) племенное животное-производитель – мужская особь племенного животного, используемая для воспроизводства племенных животных;
17) племенное хозяйство – физическое или юридическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, занимающееся разведением и реализацией племенных животных определенного вида, породы, линий и типов, за исключением племенного крупного рогатого скота;
18) аттестат – документ, свидетельствующий о признании государством деятельности субъектов в области племенного животноводства;
19) аттестация – периодически осуществляемая процедура определения (подтверждения) соответствия физических и юридических лиц требованиям, предъявляемым законодательством Республики Казахстан к субъектам в области племенного животноводства;
20) сельскохозяйственные животные (далее – животные) – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
21) бонитировка – оценка животных по комплексу признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности) с присвоением соответствующего класса или индекса;
22) бонитер (классификатор) – физическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, оказывающее услуги по проведению бонитировки животных;
23) пчелопакет – отделенный от племенной пчелиной семьи отводок, имеющий в своем составе племенную оплодотворенную матку, расплод (в сотовом пакете), живых пчел и корм для пчел, необходимый для транспортировки;

24) ен салу (таңбалау) – тиiстi малды дәл бірдейлендiруге мүмкiндiк беретiн нөмiр салу (татуировка жасау, таңба басу, сырға салу және чип салу) арқылы асыл тұқымды малды белгiлеу;
25) желi – асыл тұқымдық және өнімділік сапалары тиісті таңдау және іріктеу жүйесімен ұсталынатын және жетілдірілетін, үздік тұқымдық тектерден тарайтын тұқымдағы асыл тұқымды мал тобы;
26) зауыттық тип – тұқымның бір бөлігі болып табылатын, сол тұқымға ортақ қасиеттерден басқа, өнiмдiлiгi, дене тұрқы мен бiтiмiнiң сипаты жағынан өзiнiң кейбiр айрықша ерекшелiктерi бар, өсірілетін аймақтың жағдайына жақсы бейiмделген, ауруға төзiмдi мал тобы;
27) индекстік бағалау – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен анықталған аса маңызды селекциялық белгілердің кешені бойынша малдың асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштерін анықтау әдісі;
28) кросс – малдың бiр желiсiн басқа бiр желiсiмен будандастырудан тарайтын мал тобы;
29) қолдан ұрықтандыру – жеке-жеке iрiктелiп алынған малды маманның бақылауымен шағылыстыру;
30) құстардың тұқымдары мен кросстарының арғы ата-енелік тобы – құстардың тұқымдары мен кросстарының ата-енелік тобын молайту үшін пайдаланылатын еркек және ұрғашы құстар;
31) құстардың тұқымдары мен кросстарының ата-енелік тобы – будандастырылған ұрпақ буыны инкубациялық жұмыртқа немесе ет өндірісі үшін пайдаланылатын еркек және ұрғашы құстар;
32) малдың шығу тегі (ата-тегi) – асыл тұқымды малдың кемінде үш ұрпағының ата-енелерi мен тектері туралы мәлiметтер;
33) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс – малды өсіру кезінде өнімділік бойынша ең жоғары нәтижелерге қол жеткізуге арналған дәйекті іс-қимылдардың жиынтығы;
34) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қоры – уәкілетті орган айқындаған оператор жүргізетін, малдың табындарын жетілдіру және генетикалық әлеуетін арттыру үшін пайдаланылатын, асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілеріндегі асыл тұқымды мал туралы және селекциялық процеске тартылған мал туралы деректерді жинаудың, жинақтаудың және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі;
35) селекциялық карточка – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен бағаланған асыл тұқымды тұқымдық малдан алынған селекциялық малды есепке алу нысаны;
36) селекциялық мал – таза тұқымды асыл тұқымдық малдан алынған, тұқымның түріне және өнімділік бағытына сай келетін мал;
37) таза тұқымды өсіру – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыста тектес тұқымдағы малдарды пайдалана отырып, осы тұқымға тән белгілерді топтастыру және түрге бөлу мақсатында бір тұқымдағы асыл тұқымды малды өсіру;

24) мечение (маркировка) – обозначение племенного животного путем нанесения номера (татуировки, тавра, закрепления бирки и чипа), который позволяет точно идентифицировать соответствующее животное;
25) линия – группа племенных животных в породе, происходящих от выдающихся родоначальников, племенные и продуктивные качества которых поддерживаются и совершенствуются соответствующей системой отбора и подбора;
26) заводской тип – группа животных, являющаяся частью породы, имеющая, кроме общих для данной породы свойств, и некоторые свои отличительные особенности по продуктивности, характеру телосложения и конституции, лучшую приспособленность к условиям зоны разведения, устойчивость к заболеваниям;
27) индексная оценка – метод определения относительных показателей племенной ценности животного по комплексу наиболее важных селекционных признаков, определенных в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
28) кросс – группа животных, происходящих от скрещивания одной линии с другой линией животных;
29) ручная случка – спаривание индивидуально подобранных животных под контролем специалиста;
30 прародительское стадо пород и кроссов птиц – поголовье самцов и самок птиц, используемых для воспроизводства родительского стада пород и кроссов птицы;
31) родительское стадо пород и кроссов птиц – поголовье самцов и самок птицы, гибридное потомство которых используют для производства инкубационных яиц или мяса;
32) родословная – сведения о родителях и предках не менее трех поколений племенного животного;
33) селекционная и племенная работа – совокупность последовательных действий для достижения наивысших результатов по продуктивности при разведении животных;
34) информационная база селекционной и племенной работы – автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных в субъектах племенного животноводства и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования стада и повышения генетического потенциала животных, сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом;
35) селекционная карточка – форма учета селекционного животного, полученного от племенного животного-производителя, оцененного в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
36) селекционное животное – животное, соответствующее типу и направлению продуктивности породы, полученное от племенного животного-производителя;
37) чистопородное разведение – разведение племенных животных одной породы в целях консолидации и типизации присущих этой породе признаков, с использованием в селекционной и племенной работе животных родственных пород;

38) тектiк қоры шектеулi тұқым – селекциялық мақсаттарда пайдалану үшiн қажет және құрып кету қаупi төнген отандық тұқымның сирек кездесетiн және дүние жүзінде өзiне теңдесі жоқ мал тобы;
39) техник-ұрықтандырушы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, малды жасанды ұрықтандыру бойынша қызмет көрсететін жеке тұлға;
40) тұқым – адамның шығармашылық қызметiнiң ықпалымен белгiлi бiр шаруашылық және табиғи жағдайда қалыптасқан, «өз ішінде» өсiру үшiн саны жеткiлiктi және iрiктеліп, таңдалып, тектiк типіне сәйкес келетін технологиялық жағдай жасалып, қолдау көрсетілетін шаруашылық және асыл тұқымдық құндылығы, сондай-ақ оны бір түрге жататын басқа тұқымдардан ерекшелендіретін морфологиялық, физиологиялық және шаруашылыққа пайдалы қасиеттерiнің белгiлi бiр өзгешелiгi бар, шығу тегi ортақ бiр түрге жататын малдың тобы;
41) тұқым стандарты – уәкiлеттi орган бекiткен, өнiмдiлiгi, дене тұрқы және шығу тегi бойынша тиісті тұқымдағы асыл тұқымды мал үшін қойылатын ең төмен талаптар;
42) эмбрион – ұрықтанған жұмыртқа жасушадан дамитын ұрық;
43) эмбриондарды телу (ауыстырып салу) – асыл тұқымды малдардан төл басын көбірек алудың биотехнологиялық әдісі;
44) эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі маман – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аттестатталған, жоғары өнімді асыл тұқымды малдың эмбриондарын алу, криоконсервациялау және ауыстырып салу бойынша қызмет көрсететін жеке тұлға.»;
2) 2-бапта:
бірінші бөліктің бесінші абзацындағы «заңды және жеке тұлғаларға» деген сөздер «жеке және заңды тұлғаларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
3) 4-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Асыл тұқымдық өнiмге (материалға) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мүлiк туралы жалпы ережелер қолданылады.»;
4) 5-бапта:
тақырып «өнiмге деген сөзден кейін «(материалға)» деген сөзбен толықтырылсын;
мәтіндегі «заңды және жеке тұлғалардың» деген сөздер «жеке және заңды тұлғалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалар асыл тұқымдық өнiмдi (материалды) өткізуді жүзеге асырады.».
6) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«8-бап. Жердi және су объектiлерiн асыл тұқымды мал
шаруашылығының мұқтаждары үшiн пайдалану
Жер учаскелерi мен су тоғандары ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерден асыл тұқымды мал өсiру үшiн жеке және заңды тұлғаларға берiледi.
Жер учаскелерi мен су тоғандарын беру тәртiбi және пайдалану режимi Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.»;

38) порода с ограниченным генофондом – группа редко встречающихся и не имеющих себе аналогов в мире животных отечественной породы, необходимая для использования в селекционных целях и находящаяся под угрозой исчезновения;
39) техник-осеменатор – физическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, оказывающее услуги по искусственному осеменению животных;
40) порода – группа животных одного вида общего происхождения, сложившаяся под влиянием творческой деятельности человека в определенных хозяйственных и природных условиях, количественно достаточная для разведения "в себе" и обладающая хозяйственной и племенной ценностью, поддерживаемой отбором, подбором, созданием соответствующих их генотипу технологических условий, а также определенной специфичностью в морфологических, физиологических и хозяйственно полезных свойствах, отличающих ее от других пород одного вида;
41) стандарт породы – минимальные требования для племенных животных соответствующей породы по продуктивности, типу телосложения и происхождению, утвержденные уполномоченным органом;
42) эмбрион – зародыш, развивающийся из оплодотворенной яйцеклетки;
43) трансплантация (пересадка) эмбрионов – биотехнологический прием получения большего числа потомков от племенных животных;
44) специалист по трансплантации (пересадке) эмбрионов – физическое лицо, аттестованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, оказывающее услуги по получению, криоконсервации и пересадке эмбрионов высокопродуктивных племенных животных.";
2) в статье 2:
в абзаце пятом части первой слова "юридическим и физическим" заменить словами "физическим и юридическим";
часть вторую исключить;
3) часть вторую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"К племенной продукции (материалу) применяются общие правила об имуществе, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 5:
заголовок дополнить словом "(материала)";
в тексте слова "юридическими и физическими" заменить словами "физическими и юридическими";
5) в части первой статьи 6 слова "возможна только физическим и (или) юридическим лицам" заменить словами "осуществляется физическими и юридическими лицами";
6) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Использование земель и водных объектов для нужд племенного животноводства
Земельные участки и водоемы предоставляются физическим и юридическим лицам для разведения племенных животных из земель сельскохозяйственного назначения.
Порядок предоставления и режим использования земельных участков и водоемов определяются законодательством Республики Казахстан.";

7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Асыл тұқымдық өнiм (материал) экспорты мен импорты
Асыл тұқымдық өнiм (материал) экспорты мен импорты Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы және ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Асыл тұқымдық өнiм (материал) экспорты уәкiлеттi орган берген ветеринариялық сертификат және асыл тұқымдық куәлiк болған кезде жүзеге асырылады.
Асыл тұқымдық өнiм (материал) импорты экспорттаушы елдiң құзыретті органдары берген және уәкiлеттi орган таныған ветеринариялық сертификат және асыл тұқымдық куәлiк немесе оған барабар құжаттар болған кезде жүзеге асырылады.
Ұрықтың импортын одан әрі өткізу мақсатында асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар жүзеге асырады.»;
8) 2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«2-тарау. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік реттеу
10-бап. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы
жүйесі
Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жүйесіне:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) уәкілетті орган;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер кіреді.
11-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) мыналарды:
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларын;
асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдаланудың салалық бағдарламаларын;
асыл тұқымды өнімнің (материалдың) әрбір түріне субсидиялар нормативтерін;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары бойынша субсидиялау тәртібін;
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу тәртібін;
жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды малды пайдалануы тәртібін;
мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын;
асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру тәртібін;
асыл тұқымды мал мәртебесін беру тәртібін бекіту;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығын мемлекеттік қолдау бағыттарын айқындау;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;

7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Экспорт и импорт племенной продукции (материала)
Экспорт и импорт племенной продукции (материала) осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве и в области ветеринарии.
Экспорт племенной продукции (материала) осуществляется при наличии племенного свидетельства и ветеринарного сертификата, выданного уполномоченным органом.
Импорт племенной продукции (материала) осуществляется при наличии ветеринарного сертификата и племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами страны-экспортера и признанных уполномоченным органом.
Импорт семени с целью дальнейшей реализации осуществляется племенными и дистрибьютерными центрами.";
8) главу 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Государственное регулирование в области племенного животноводства
Статья 10. Система племенного животноводства Республики
Казахстан
В систему племенного животноводства Республики Казахстан входят:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения;
4) субъекты в области племенного животноводства.
Статья 11. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в области племенного животноводства;
2) утверждение:
отраслевой программы развития племенного животноводства;
отраслевой программы сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
нормативов субсидий на каждый вид племенной продукции (материала);
порядка субсидирования по программам развития племенного животноводства;
порядка проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства;
порядка использования физическими и юридическими лицами племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
форм учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства;
форм племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и порядка их выдачи;
порядка присвоения статуса племенного животного;
3) определение направлений государственной поддержки племенного животноводства;
4) принятие нормативных правовых актов в области племенного животноводства;

5) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы халықаралық қатынастарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік ету;
6) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.
12-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік
басқару органдары
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік басқару органдарына асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшелері бар ведомствосын қоса алғанда, уәкілетті орган жатады.
2. Уәкілетті органның басшысы ведомство басшысына «Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторы» арнайы атауын беруге құқылы.
Ведомство басшысы «Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторының орынбасары» арнайы атауын, ал ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің тиісті лауазымдарына – «асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспектор» және «асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспектордың орынбасары» арнайы атауларын беруге құқылы.
Ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында тікелей мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамдары асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар болып табылады.
13-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларын; асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдаланудың салалық бағдарламаларын әзірлейді;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
4) малды бағалау, оның асыл тұқымдық құндылығына баға беру және малды өз төлінен өсіру жөніндегі нұсқаулықтарды бекітеді;
5) тұқым стандартын бекітеді;
6) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу тәртібін әзірлейді;
7) өз құзыреті шегінде мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтан және байқаудан өткізу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
8) асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру тәртібін әзірлейді;
9) асыл тұқымды мал мәртебесін беру тәртібін әзірлейді;

5) представление Республики Казахстан в международных отношениях в области племенного животноводства;
6) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 12. Органы государственного управления в области
племенного животноводства
1. К органам государственного управления в области племенного животноводства относятся уполномоченный орган, включая его ведомство с территориальными подразделениями, осуществляющими государственный контроль в области племенного животноводства.
2. Руководитель уполномоченного органа вправе присваивать специальное наименование "Главный государственный инспектор по племенному животноводству Республики Казахстан" руководителю ведомства.
Руководитель ведомства вправе присваивать специальное наименование "заместитель Главного государственного инспектора по племенному животноводству Республики Казахстан", а к соответствующим должностям административных государственных служащих территориальных подразделений ведомства – специальные наименования "Главный государственный инспектор по племенному животноводству" и "заместитель Главного государственного инспектора по племенному животноводству".
Иные должностные лица ведомства и его территориальных подразделений, непосредственно осуществляющие государственный контроль в области племенного животноводства, являются государственными инспекторами по племенному животноводству.
Статья 13. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган осуществляет следующие полномочия:
1) реализует государственную политику в области племенного животноводства;
2) разрабатывает отраслевые программы развития племенного животноводства; отраслевые программы сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области племенного животноводства;
4) утверждает инструкции по бонитировке, оценке племенной ценности и воспроизводству животных;
5) утверждает стандарт породы;
6) разрабатывает порядок проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства;
7) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства;
8) разрабатывает формы племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и порядок их выдачи;
9) разрабатывает порядок присвоения статуса племенного животного;

10) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторы және асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
11) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау және беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
12) асыл тұқымдық кітап жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
13) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14) экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тану тәртібін әзірлейді және бекітеді және оны тануды жүзеге асырады;
15) мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандарын әзірлейді;
16) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін асыл тұқымдық өнімге (материалға) қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында басым тәртіппен субсидиялауға жататын мал тұқымдарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
17) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде ғылыми ұйымдармен бірлесе отырып, асыл тұқымдық орталықтардағы асыл тұқымды тұқымдық малдың тұқымдық, сапалық және сандық құрамын айқындайды;
18) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық әдіснамаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізеді және статистикалық ақпарат қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
19) бағалау туралы деректердің мониторингін жүргізеді және оның нәтижелері туралы мүдделі адамдарды хабардар етеді;
20) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімі деректерінің мониторингін жүргізеді және оның нәтижелері туралы мүдделі адамдарды хабардар етеді;
21) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізеді және басып шығарады;
22) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы жаңа селекциялық жетістіктерді сынақтан және байқаудан өткізеді;
23) өткізілетін асыл тұқымды өнімге (материалға) берілетін асыл тұқымдық куәліктер деректерінің дәйектілігіне бақылауды жүзеге асырады;
24) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды малды пайдалану тәртібін әзірлейді;

10) разрабатывает и утверждает положение о Главном государственном инспекторе по племенному животноводству Республики Казахстан и государственных инспекторах по племенному животноводству;
11) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по племенному животноводству, порядок их составления и выдачи;
12) разрабатывает и утверждает правила ведения племенной книги;
13) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного регистра племенных животных;
14) разрабатывает и утверждает положение о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров, и осуществляет его признание;
15) разрабатывает формы учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства;
16) разрабатывает и утверждает перечень пород животных, подлежащих субсидированию в приоритетном порядке, в целях обеспечения доступности племенной продукции (материала) для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
17) определяет породный, качественный и количественный состав племенных животных-производителей в племенных центрах совместно с научными организациями в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
18) проводит ведомственные статистические наблюдения и обеспечивает формирование статистической информации в области племенного животноводства в соответствии со статистической методологией, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики;
19) ведет мониторинг данных о бонитировке и информирует заинтересованных лиц о ее результатах;
20) ведет мониторинг данных государственного регистра племенных животных и информирует заинтересованных лиц о его результатах;
21) ведет и издает государственный реестр селекционных достижений в области животноводства, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
22) проводит испытание и апробацию новых селекционных достижений в области животноводства;
23) осуществляет контроль за достоверностью данных племенных свидетельств на реализуемую племенную продукцию (материал);
24) разрабатывает порядок использования физическими и юридическими лицами племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;

25) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
26) асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) әрбір түріне субсидиялар нормативтерін әзірлейді;
27) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары бойынша субсидиялау тәртібін әзірлейді;
28) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізеді;
29) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жыл сайынғы тексерулер жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
30) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
31) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы халықаралық қатынастарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді;
32) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың,
астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығын сақтау және дамыту жөніндегі облыстық (өңірлік) бағдарламаларды әзірлейді;
2) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізеді және басып шығарады;
3) бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) әрбір түріне субсидияларды іске асырады;
4) бекітілген нысандар бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы деректердің есебін жүргізеді;
5) ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталардың ұсыныстарын ескере отырып, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiнiң әрбiр түрi және әрбір субъект бойынша субсидиялануға жататын, өткізілетін асыл тұқымдық өнiмнiң (материалдың) жыл сайынғы квотасын көрсетілген мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты шегiнде айқындайды;
6) құндылығы жоғары асыл тұқымды малды тиімді пайдалануды ынталандыру мақсатында бағалау туралы деректерді қорытады және оның нәтижелері туралы мүдделі тұлғаларды хабардар етеді;
7) асыл тұқымды малдың, оның ішінде тектік қоры шектеулі тұқымдардың тектік қорын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған іс-шараларды субсидиялауды жүзеге асырады;
8) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

25) разрабатывает и утверждает порядок ведения информационной базы селекционной и племенной работы;
26) разрабатывает нормативы субсидий на каждый вид племенной продукции (материала);
27) разрабатывает порядок субсидирования по программам развития племенного животноводства;
28) проводит аттестацию и переаттестацию в области племенного животноводства;
29) разрабатывает и утверждает формы ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
30) осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве;
31) представляет Республику Казахстан в международных отношениях в области племенного животноводства;
32) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 14. Компетенция местных исполнительных органов областей,
городов республиканского значения, столицы
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы:
1) разрабатывают областные (региональные) программы по сохранению и развитию племенного животноводства;
2) ведут и издают государственный регистр племенных животных;
3) реализуют субсидии на каждый вид племенной продукции (материала), осуществляемые за счет бюджетных средств;
4) ведут учет данных в области племенного животноводства по утвержденным формам;
5) определяют с учетом предложений республиканских палат по породам крупного рогатого скота ежегодные квоты реализуемой племенной продукции (материала), подлежащей субсидированию по каждому виду и в разрезе каждого субъекта в области племенного животноводства, в пределах бюджетных средств, предусмотренных на указанные цели;
6) обобщают данные о бонитировке и информируют заинтересованных лиц о ее результатах в целях стимулирования эффективного использования высокоценных племенных животных;
7) осуществляют субсидирование мероприятий, направленных на сохранение и восстановление генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом;
8) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

15-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті
атқарушы органдарының құзыреті
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерден асыл тұқымды мал туралы деректер жинауды жүзеге асырады;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізу үшін деректер жинауды жүзеге асырады;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерден және асыл тұқымды малы бар жеке және заңды тұлғалардан бекітілген нысандар бойынша есептер қабылдайды;
4) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша бағалау туралы деректерді қабылдап, қорытады және оның нәтижелері туралы мүдделі адамдарды хабардар етеді;
5) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымдық өнімді (материалды) жыл сайынғы өткізу көлемдеріне өтінімдер қабылдауды жүзеге асырады;
6) асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымды мал орталығы, дистрибьютерлiк орталық, асыл тұқымдық репродуктор және ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палата беретін асыл тұқымдық куәліктердің есебін жүргізеді;
7) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
16-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк
бақылау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк бақылау – уәкілетті органның лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдарының жиынтығы.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер мен асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламаларының негізінде бюджет қаражаты есебінен субсидия алған жеке және заңды тұлғалардағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың жай-күйіне, оны есепке алуға және оның есептілігіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің малды күтіп-ұстау, азықтандыру, сондай-ақ асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сақтау жағдайларының талаптарына сәйкестігін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;

Статья 15. Компетенция местных исполнительных органов районов,
городов областного значения
Местные исполнительные органы районов, городов областного значения:
1) осуществляют сбор данных о племенных животных от субъектов в области племенного животноводства;
2) осуществляют сбор данных для ведения государственного регистра племенных животных в соответствующей административно-территориальной единице;
3) принимают отчеты от субъектов в области племенного животноводства, физических и юридических лиц, имеющих племенных животных, по утвержденным формам;
4) принимают и обобщают данные о бонитировке и информируют заинтересованных лиц о ее результатах по соответствующей административно-территориальной единице;
5) осуществляют прием заявок на объемы ежегодной реализации племенной продукции (материала) субъектами в области племенного животноводства;
6) ведут учет племенных свидетельств, выданных племенным заводом, племенным хозяйством, племенным центром, дистрибьютерным центром, племенным репродуктором и республиканской палатой по породам крупного рогатого скота;
7) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Статья 16. Государственный контроль в области племенного
животноводства
1. Государственный контроль в области племенного животноводства – совокупность действий должностных лиц уполномоченного органа, направленных на обеспечение соблюдения физическими и юридическими лицами требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области племенного животноводства.
2. Государственный контроль в области племенного животноводства осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан". Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Законом.
3. Государственные инспектора по племенному животноводству вправе:
1) осуществлять государственный контроль за состоянием селекционной и племенной работы, ее учета и отчетности у субъектов в области племенного животноводства, физических и юридических лиц, получивших субсидии за счет бюджетных средств на основании программ развития племенного животноводства;
2) осуществлять государственный контроль за соответствием требованиям законодательства Республики Казахстан условий содержания, кормления животных, а также хранения племенной продукции (материала) субъектами в области племенного животноводства;

3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер көрсететiн малды бағалау және өз төлiнен өсiру жөнiндегі қызметтердің сапасына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды малды жеке және заңды тұлғалардың пайдалануы тәртібіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
5) өткізілетін өнімге (материалға) асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымдық мал орталығы, дистрибьютерлiк орталық, асыл тұқымдық репродуктор және ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар беретін асыл тұқымдық куәліктерде көрсетілген деректердің дәйектілігін тексеруге;
6) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында жеке және заңды тұлғалардан аттестаттауға және қайта аттестаттауға өтінімдер қабылдауға құқылы.
4. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың өз құзыретi шегiндегі актілерiн асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердiң, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламаларының негізінде бюджет қаржысы есебінен субсидия алған жеке және заңды тұлғалардың орындауы мiндеттi.
5. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың iс-әрекеттерiне (әрекетсiздiгіне) жоғары тұрған органдарға және (немесе) сотқа шағым жасалуы мүмкiн.
16-1-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк
реттеу
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк реттеу:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мемлекеттік бақылау жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында іргелі және қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулер және малдың тектік қорын сақтау, дамыту және пайдалану бойынша селекция жүргізу;
4) асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған іс-шараларды субсидиялау;
5) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін асыл тұқымдық өнімге (материалға) қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды субсидиялау;
6) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу жөніндегі іс-шараларын субсидиялау;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы жетістіктерді сынақтан және байқаудан өткізу;

3) осуществлять государственный контроль за качеством услуг по бонитировке и воспроизводству племенных животных, оказываемых субъектами в области племенного животноводства;
4) осуществлять государственный контроль за порядком использования физическими и юридическими лицами племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства;
5) проверять достоверность данных, указанных в племенных свидетельствах, выдаваемых племенными заводами, племенными хозяйствами, племенными центрами, дистрибьютерными центрами, племенными репродукторами и республиканскими палатами по породам крупного рогатого скота на реализуемую племенную продукцию (материал);
6) рассматривать дела об административных правонарушениях в области племенного животноводства и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) принимать от физических и юридических лиц заявления на аттестацию и переаттестацию в области племенного животноводства.
4.Акты государственных инспекторов по племенному животноводству в пределах их компетенции обязательны для исполнения субъектами в области племенного животноводства, физическими и юридическими лицами, получившими субсидии за счет бюджетных средств на основании программ развития племенного животноводства.
5. Действия (бездействие) государственных инспекторов по племенному животноводству могут быть обжалованы в вышестоящие органы и (или) в суд.
Статья 16-1. Государственное регулирование в области племенного
животноводства
Государственное регулирование в области племенного животноводства осуществляется посредством:
1) аттестации и переаттестации в области племенного животноводства;
2) проведения государственного контроля в области племенного животноводства;
3) проведения научных исследований фундаментального и прикладного характера в области племенного животноводства и селекции по сохранению, развитию и использованию генофонда животных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) субсидирования мероприятий, направленных на сохранение и восстановление генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом;
5) субсидирования мероприятий, направленных на обеспечение доступности племенной продукции (материала) для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
6) субсидирования мероприятий по ведению селекционной и племенной работы отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями;
7) проведения испытания и апробации селекционных достижений в области животноводства;

8) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізу;
9) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
16-2-бап. Аттестаттау және қайта аттестаттау
1. Аттестаттау асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін алуға тілек білдірген жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүргізіледі.
2. Аттестат беріле отырып, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект мәртебесін беру уәкілетті органның шешімімен жүргізіледі.
Аттестаттың қолданылу мерзімі – бес жыл.
3. Қайта аттестаттау аттестаттың қолданылу мерзімін ұзартуға тілек білдірген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің өтініші бойынша жүргізіледі.
4. Қайта аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттың қолданылу мерзімін ұзарту уәкілетті органның шешімімен жүргізіледі.
Аттестаттың қолданылуы:
1) аттестаттың қолданылу мерзімі өткен;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект аттестатты қайтару туралы өтініш берген;
3) сот аттестаттан айыру туралы шешім шығарған жағдайларда тоқтатылады.
Ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар аттестаттауға жатпайды.
16-3-бап. Асыл тұқымды өнiмдi (материалды) мемлекеттiк есепке
алу
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерге, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламаларының негізінде бюджет қаржысы есебінен субсидия алған жеке және заңды тұлғаларға тиесілі асыл тұқымды өнiм (материал) мемлекеттiк есепке алынуға жатады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердiң асыл тұқымды малының саны, сапасы мен өнiмдiлiгi туралы деректер асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне малдың түрлерi мен тұқымдары бойынша енгiзiледi.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердің малдың шығу тегі, өнімділігі және асыл тұқымдық қасиеттері неғұрлым құнды асыл тұқымды мал туралы деректері асыл тұқымдық кітапқа енгізіледі.
Асыл тұқымды малы бар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлер болып табылмайтын жеке және заңды тұлғалар асыл тұқымды өнiмдi (материалды) есепке алуды жүргiзуге және қолда бар асыл тұқымды малдарын асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзу мақсатында ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына есеп беруге құқылы.
Жеке және заңды тұлғалар асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде асыл тұқымды малды бюджет қаражаты есебінен сатып алған жағдайда ғана қолда бар асыл тұқымды малын асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзу үшін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына есеп береді.
Асыл тұқымды малдың асыл тұқымдық кiтабына және асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлген деректер мүдделi тұлғалар үшiн қолжетiмдi болып табылады.
Малдың шығу тегін, өнімділік және өзге де қасиеттерін растау мақсатында жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен және нысан бойынша селекциялық карточка және асыл тұқымды мал карточкасын рәсімдейді.

8) ведения государственного регистра племенных животных;
9) ведения государственного реестра селекционных достижений в области животноводства.
Статья 16-2. Аттестация и переаттестация
1. Аттестация проводится по заявлению физических и юридических лиц, желающих получить статус субъекта в области племенного животноводства.
2. Присвоение статуса субъекта в области племенного животноводства с выдачей аттестата производится решением уполномоченного органа.
Срок действия аттестата – пять лет.
3. Переаттестация проводится по заявлению субъектов в области племенного животноводства, желающих продлить срок действия аттестата.
4. Продление срока действия аттестата по результатам переаттестации производится решением уполномоченного органа.
Действие аттестата прекращается в случаях:
1) истечения срока действия аттестата;
2) подачи субъектом в области племенного животноводства заявления о возврате аттестата;
3) вынесения судом решения о лишении аттестата.
Республиканские палаты по породам крупного рогатого скота аттестации не подлежат.
Статья 16-3. Государственный учет племенной продукции
(материала)
Племенная продукция (материал), принадлежащая субъектам в области племенного животноводства, физическим и юридическим лицам, получившим субсидии за счет бюджетных средств на основании программ развития племенного животноводства, подлежит государственному учету.
Данные субъектов в области племенного животноводства о численности, качестве и продуктивности племенных животных вносятся по видам и породам животных в государственный регистр племенных животных.
Данные субъектов в области племенного животноводства о наиболее ценных по происхождению, продуктивности и иным качествам племенных животных вносятся в племенную книгу.
Физические и юридические лица, имеющие племенных животных и не являющиеся субъектами в области племенного животноводства, вправе вести учет племенной продукции (материала) и представлять отчет местному исполнительному органу района, города областного значения с целью включения имеющихся племенных животных в государственный регистр племенных животных.
Физические и юридические лица только в случае приобретения племенных животных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом, представляют отчет местному исполнительному органу района, города областного значения для включения имеющихся племенных животных в государственный регистр племенных животных.
Данные, внесенные в племенную книгу и государственный регистр племенных животных, являются доступными для заинтересованных лиц.
В целях подтверждения происхождения, продуктивных и иных качеств животного, физическими и юридическими лицами в порядке и по форме, утверждаемым Правительством Республики Казахстан, оформляются селекционная карточка и карточка племенного животного.

16-4-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығын мемлекеттiк қолдау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығын мемлекеттiк қолдау асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары негiзiнде бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк қолдаудың негiзгi нысаны:
1) асыл тұқымды малдың, оның iшiнде тектiк қоры шектеулi тұқымдардың тектiк қорын сақтауға, дамытуға және қалпына келтiруге;
2) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер үшін асыл тұқымды өнiмге (материалға) қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
3) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердің селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуіне бағытталған іс-шараларды субсидиялау болып табылады.
2. Бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, асыл тұқымды мал шаруашылығын мемлекеттiк қолдаудың бағыттарын, асыл тұқымдық өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне, асыл тұқымды малдың, оның iшiнде тектiк қоры шектеулі тұқымдардың тектiк қорын сақтау және қалпына келтiру жөніндегі iс-шараларға арналған субсидиялардың нормативтерiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
3. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы ғылыми зерттеулер бағдарламаларын қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
16-5-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы ғылыми
зерттеулер
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы ғылыми зерттеулердi ауыл шаруашылығы бейiнiндегi ғылыми-зерттеу ұйымдары жүзеге асырады. Аталған ұйымдар уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мемлекеттiк ғылыми-техникалық бағдарламаларды;
2) малды бағалау, оның асыл тұқымдық құндылығына баға беру және малды өз төлінен өсіру жөніндегі нұсқаулықтарды;
3) асыл тұқымды өнiмдi (материалды) бағалау мен генетикалық бақылау үшін әдiстемелер мен техникалық құралдарды;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерiн әзірлеуді жүзеге асырады.»;
9) 3-тарау алып тасталсын;
10) 4-тараудың тақырыбы «тану» деген сөзден кейін «және пайдалану» деген сөзбен толықтырылсын;
11) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«17-бап. Асыл тұқымдық өнiмдi (материалды) тану
1. Өнiм (материал) егер:
1) малдың селекциялық карточкасы, асыл тұқымдық карточкасы немесе асыл тұқымдық куәлігі болған;
2) ұрық асыл тұқымдық орталықтарда асыл тұқымды тұқымдық малдан алынған және өңделген және асыл тұқымдық куәлiгi болған;
3) эмбрион асыл тұқымды малдан алынған және асыл тұқымдық куәлігі болған;
4) аурудан амандығы және бактериялар қонбағандығы туралы ветеринариялық сертификаты болған;

Статья 16-4. Государственная поддержка племенного
животноводства
1. Государственная поддержка племенного животноводства осуществляется за счет бюджетных средств на основании программ развития племенного животноводства.
Основной формой государственной поддержки является субсидирование мероприятий, направленных на:
1) сохранение, развитие и восстановление генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом;
2) обеспечение доступности племенной продукции (материала) для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
3) ведение селекционной и племенной работы отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями.
2. Направления государственной поддержки племенного животноводства, нормативы субсидий на каждый вид племенной продукции (материала), на мероприятия по сохранению и восстановлению генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом, осуществляемые за счет бюджетных средств, определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Финансирование программ научных исследований в области племенного животноводства осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Статья 16-5. Научные исследования в области племенного
животноводства
Научные исследования в области племенного животноводства осуществляют научно-исследовательские организации Республики Казахстан сельскохозяйственного профиля. Указанные организации совместно с уполномоченным органом осуществляют разработку:
1) государственных научно-технических программ в области племенного животноводства;
2) инструкции по бонитировке, оценке племенной ценности и воспроизводству животных;
3) методик и технических средств для оценки и генетического контроля племенной продукции (материала);
4) систем информационного обеспечения в области племенного животноводства.";
9) главу 3 исключить;
10) в заголовке главы 4 после слова "Признание" дополнить словами "и использование";
11) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Признание племенной продукции (материала)
1. Продукция (материал) признается племенной в случаях, если:
1) животное имеет селекционную карточку, карточку племенного животного или племенное свидетельство;
2) семя получено и обработано в племенных центрах от племенного животного-производителя и имеет племенное свидетельство;
3) эмбрион получен от племенного животного и имеет племенное свидетельство;
4) имеет ветеринарный сертификат о благополучии от заболеваний и обсемененности бактериями;

5) инкубациялық жұмыртқа және тәуліктік балапандар асыл тұқымды репродукторларда алынған және асыл тұқымдық куәліктері болған;
6) уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар асыл тұқымдық шаруашылықтарда алынған және асыл тұқымдық куәліктері болған;
7) асыл тұқымды бал ара ұялары, асыл тұқымды аналық бал аралары және бал ара пакеттері асыл тұқымдық шаруашылықтарда алынған және асыл тұқымдық куәліктері болған жағдайларда, асыл тұқымды деп танылады.
2. Уәкілетті орган бекіткен тәртіппен халықаралық нормаларға сәйкес болған кезде, импортталған асыл тұқымдық өнiм (материал) асыл тұқымды деп танылады.»;
12) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Асыл тұқымдық өнімді (материалды) пайдалану
Асыл тұқымды малдың ұрықтары мен эмбриондары, егер:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерде алынған;
2) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелген асыл тұқымды малдан алынған;
3) өздерін бірдейлендiруге мүмкіндік беретін жеке таңбасы болған;
4) асыл тұқымдық куәлiктерi болған жағдайларда пайдаланылады.
Жеке таңбасы жоқ ұрықтар мен эмбриондарды өткізуге жол берілмейді.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малды сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен жеке және заңды тұлғалар алған асыл тұқымды мал Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен пайдаланылады.
Өз төлінен өсіру үшін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен бағалаудан өткен және бағаланған тұқымдық малды өз төлінен өсіру үшін ғана пайдаланылады.»;
13) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Бағалау
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерге тиесілі асыл тұқымды және селекциялық мал міндетті түрде бағалауға жатады.
Бағалауды бағалаушылар (сыныптаушылар) жүргізеді.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер бағалаудан өтпеген асыл тұқымды және селекциялық малды тұқымды өз төлінен өсіру үшін өткізуге құқылы емес.»;
14) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Асыл тұқымды тұқымдық малды тексеру және бағалау
Тұқымды өз төлінен өсіру үшін іріктелген асыл тұқымды тұқымдық мал тексеруге және бағалауға жатады.
Асыл тұқымды тұқымдық малды тексеру және бағалау уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүргізіледі.»;
15) 22-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлер асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды жүргiзедi және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi табыс етеді.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Асыл тұқымды малы бар жеке және заңды тұлғалар оларды уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорында тіркейді.»;

5) инкубационное яйцо и суточные цыплята получены в племенных репродукторах и имеют племенные свидетельства;
6) икра, личинки и молодь рыб получены в племенных хозяйствах и имеют племенные свидетельства;
7) племенные пчелиные семьи, племенные матки пчел и пчелопакеты получены в племенных хозяйствах и имеют племенные свидетельства.
2. Импортированная племенная продукция (материал) признается племенной при соответствии международным нормам в порядке, утвержденном уполномоченным органом.";
12) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Использование племенной продукции (материала)
Семя и эмбрионы племенных животных используются в случаях, если:
1) получены у субъектов в области племенного животноводства;
2) получены от племенных животных, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве;
3) имеют индивидуальную маркировку, позволяющую их идентифицировать;
4) имеют племенные свидетельства.
Не допускается реализация семени и эмбрионов, не имеющих индивидуальной маркировки.
Племенные и селекционные животные, приобретенные физическими и юридическими лицами за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом, используются в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
Для воспроизводства породы используются только животные-производители, прошедшие бонитировку и оценку в порядке, утвержденном уполномоченным органом.";
13) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Бонитировка
Племенные и селекционные животные, принадлежащие субъектам в области племенного животноводства, подлежат бонитировке в обязательном порядке.
Бонитировка проводится бонитерами (классификаторами).
Субъекты в области племенного животноводства не вправе реализовывать племенных и селекционных животных, не прошедших бонитировку, для воспроизводства породы.";
14) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Проверка и оценка племенных животных-производителей
Племенные животные-производители, отобранные для воспроизводства породы, подлежат проверке и оценке.
Проверка и оценка племенных животных-производителей проводятся в порядке, утверждаемом уполномоченным органом.";
15) в статье 22:
в части третьей слова "(города республиканского значения, столицы) по формам, утвержденным уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами ", городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Физические и юридические лица, имеющие племенных животных, регистрируют их в информационной базе селекционной и племенной работы в порядке, утвержденном уполномоченным органом.";

16) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
субъектiлердiң түрлерi
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерге:
1) асыл тұқымдық зауыттар;
2) асыл тұқымдық шаруашылықтар;
3) асыл тұқымдық орталықтар;
4) дистрибьютерлiк орталықтар;
5) бағалаушылар (сыныптаушылар);
6) техник-ұрықтандырушылар;
7) эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар;
8) асыл тұқымдық репродукторлар;
9) ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар жатады.»;
17) 24-бапта:
екінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«асыл тұқымды ірі қара малды қоспағанда, құндылығы жоғары малдың белгілі бір тұқымының сынақтан өткен зауыттық және бір тұқым ішіндегі, аймақтық типін, зауыттық тұқымдық желісін өсіру, жетілдіру және сату;»
«малдың жаңа тұқымдарын және зауыттық, бір тұқым ішіндегі, аймақтық типтерін, зауыттық желілерді шығару;»;
18) 25-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«асыл тұқымды ірі қара малды қоспағанда, асыл тұқымды малдың белгiлi бiр тұқымдарын, асыл тұқымдық желiлерiн және типтерiн, оның iшiнде шектеулi тектiк қоры бар тұқымдарды, оларды өз төлiнен өсiру, өсiру, сондай-ақ шығарылған асыл тұқымдық өнiмдi (материалды) сату;»;
19) 26-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы «тұқымдық» деген сөз «асыл тұқымды тұқымдық малдың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және сақтау» деген сөздер «, сақтау және оларды селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорында тіркеу;» деген сөздермен ауыстырылсын;
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен асыл тұқымды тұқымдық малдың асыл тұқымдық құндылығын айқындау;
3) бағаланған асыл тұқымды тұқымдық малдың ұрықтарын өткізу;
4) эмбриондарды алу, сатып алу, сақтау және өткізу;»;
2-тармақта:
«тұқым» деген сөзден кейін «, сапалық» деген сөзбен толықтырылсын;
«асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган» деген сөздер «уәкілетті орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Дистрибьютерлік орталықтар қызметінің негізгі
бағыттары
Дистрибьютерлік орталықтар қызметінің негізгі бағыттары бағаланған асыл тұқымды тұқымдық малдың ұрығын алу, сақтау және өткізу, оларды селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорында тіркеу, сондай-ақ оларға асыл тұқымдық куәліктер беру болып табылады.»;
21) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«28-бап. Бағалаушылар (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар
және эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі
мамандар қызметiнiң негiзгi бағыттары
1. Бағалаушылар (сыныптаушылар) қызметiнiң негiзгi бағыттары малға бағалау жүргізу болып табылады.

16) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Виды субъектов в области племенного животноводства
К субъектам в области племенного животноводства относятся:
1) племенные заводы;
2) племенные хозяйства;
3) племенные центры;
4) дистрибьютерные центры;
5) бонитеры (классификаторы);
6) техники-осеменаторы;
7) специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов;
8) племенные репродукторы;
9) республиканские палаты по породам крупного рогатого скота.";
17) в статье 24:
абзацы второй и четвертый изложить в следующей редакции:
"разведение, совершенствование и реализация высокоценных животных апробированного заводского и внутрипородного, зонального типов, заводской линии определенной породы, за исключением племенного крупного рогатого скота;";
"выведение новых пород и заводских, внутрипородных и зональных типов, заводской линии животных;";
18) абзац второй статьи 25 изложить в следующей редакции:
"разведение и реализация определенных видов, породы, линий и типов племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом, их воспроизводство, выращивание, а также реализация произведенной племенной продукции (материала), за исключением племенного крупного рогатого скота;";
19) в статье 26:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "производителей" заменить словами "племенных животных-производителей и их регистрация в информационной базе селекционной и племенной работы";
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) определение племенной ценности племенных животных-производителей в порядке, установленном уполномоченным органом;
3) реализация семени оцененных племенных животных-производителей;
4) получение, приобретение, хранение и реализация эмбрионов;";
в пункте 2:
после слова "Породный" дополнить словом ", качественный";
слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "уполномоченным органом";
20) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Основные направления деятельности дистрибьютерных
центров
Основными направлениями деятельности дистрибьютерных центров являются приобретение, хранение и реализация семени оцененных племенных животных-производителей, их регистрация в информационной базе селекционной и племенной работы, а также выдача на них племенных свидетельств.";
21) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Основные направления деятельности бонитеров
(классификаторов), техников-осеменаторов и
специалистов по трансплантации (пересадке)
эмбрионов
1. Основным направлением деятельности бонитеров (классификаторов) является проведение бонитировки животных.

2. Техник-ұрықтандырушы қызметiнiң негiзгi бағыттары малды қолдан ұрықтандыру болып табылады.
3. Эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар қызметiнiң негiзгi бағыттары асыл тұқымды малдың эмбриондарын алу және телу (ауыстырып салу) болып табылады.»;
22) 28-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«28-1-бап. Асыл тұқымдық репродукторлар қызметiнiң негiзгi
бағыттары
Асыл тұқымдық репродукторлар қызметiнiң негiзгi бағыттары:
1) құстардың тұқымдары мен кросстарының тұқымдық желілерін және (немесе) арғы ата-енелік үйірін өсіру, жетілдіру және өткізу;
2) құстардың тұқымдары мен кросстарының ата-енелік үйірін өсіру, жетілдіру және өткізу;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытудың бекітілген бағдарламалары шеңберінде және ғылым жетістіктеріне сәйкес асыл тұқымды, оның ішінде гендік қоры шектеулі құстардың тектік әлеуетін жетілдіру;
4) асыл тұқымдық куәліктер беру болып табылады.»;
23) мынадай редакциядағы 28-2-баппен толықтырылсын:
«28-2-бап. Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата
1. Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата асыл тұқымды ірі қара мал өсіруді жүзеге асыратын, жеке және заңды тұлғалардың мүдделерін іске асыру және қорғау үшін құрылатын және қызмет ететін коммерциялық емес, өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата заңды тұлға болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте әділет органдарында тіркеледі.
Қазақстан Республикасының аумағында ірі қара малдың әр тұқымы бойынша бір республикалық палата құрылады және қызмет етеді, ол облыстың және республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында өзінің құрылымдық бөлімшелерін (филиалдар және өкілдіктер) құруға құқылы.
Егер, ірі қара малдың бір тұқымының мүддесі Қазақстан Республикасында жұмыс істейтін ірі қара малдың бірнеше тұқымдары бойынша қандай да бір республикалық палатамен қорғалса, жұмыс істеп тұрған республикалық палатаның қайта құрылуы немесе таратылуы жағдайларын қоспағанда, ірі қара малдың бұл тұқымы бойынша жеке республикалық палатаны құруға жол берілмейді.
Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палатаның қызметі Қазақстан Республикасының заңдарымен және жарғымен реттеледі.»;
24) мынадай редакциядағы 28-3-баппен толықтырылсын:
«28-3-бап. Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық
палатаның құзіреті
Ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар:
1) тиісті тұқымдағы асыл тұқымды малды есепке алуды ұйымдастырады және оларды селекциялық және асылдандыру жұмысының ақпарат қорына тіркеу арқылы деректер қорын жүргізуді жүзеге асырады;

2. Основным направлением деятельности техников-осеменаторов является проведение искусственного осеменения животных.
3. Основными направлениями деятельности специалистов по трансплантации (пересадке) эмбрионов являются получение и трансплантация (пересадка) эмбрионов племенных животных.";
22) статью 28-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 28-1. Основные направления деятельности племенных
репродукторов
Основными направлениями деятельности племенных репродукторов являются:
1) разведение, совершенствование и реализация линий и (или) прародительского стада пород и кроссов птиц;
2) разведение, совершенствование и реализация родительского стада пород и кроссов птиц;
3) совершенствование генетического потенциала птиц, в том числе с ограниченным генофондом, в рамках утвержденных программ развития племенного животноводства и в соответствии с достижениями науки;
4) выдача племенных свидетельств.";
23) дополнить статьей 28-2 в следующей редакции:
"Статья 28-2. Республиканская палата по породам крупного
рогатого скота
1. Республиканская палата по породам крупного рогатого скота является некоммерческой, самофинансируемой организацией, создаваемой и действующей для реализации и защиты интересов физических и юридических лиц, осуществляющих разведение племенного крупного рогатого скота.
2. Республиканская палата по породам крупного рогатого скота является юридическим лицом и регистрируется в органах юстиции в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
На территории Республики Казахстан по каждой породе крупного рогатого скота образуется и действует одна республиканская палата, которая вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории областей и городов республиканского значения, столицы.
В случае если интересы одной породы крупного рогатого скота представлены в какой-либо из действующих в Республике Казахстан республиканских палат по нескольким породам крупного рогатого скота, то создание отдельной республиканской палаты по этой породе крупного рогатого скота не допускается, за исключением случаев реорганизации или ликвидации действующей республиканской палаты.
Деятельность республиканской палаты по породам крупного рогатого скота регулируется законодательными актами Республики Казахстан и уставом.";
24) дополнить статьей 28-3 в следующей редакции:
"Статья 28-3. Полномочия республиканской палаты по породам
крупного рогатого скота
Республиканская палата по породам крупного рогатого скота:
1) организует учет и осуществляет ведение базы данных о племенных животных соответствующих пород путем их регистрации в информационной базе селекционной и племенной работы;

2) табындағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты үйлестіреді;
3) асыл тұқымды малға мәртебе береді;
4) асыл тұқымдық куәліктер беруді жүзеге асырады;
5) аталған мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты шегінде субсидиялауға жататын, өткізілетін асыл тұқымды өнімнің (материалдың) жыл сайынғы квотасын айқындауға қатысады;
6) асыл тұқымдық кітапты жүргізеді және басып шығарады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қызметтерді жүзеге асырады.»;
25) 31-баптың тақырыбы мен мәтініндегі «саласындағы» деген сөз «туралы» деген сөзбен ауыстырылсын;
26) 33-бапта:
«заңды және (немесе) жеке тұлғалары» деген сөздер «жеке және заңды тұлғалары» деген сөздермен ауыстырылсын;
«шетел азаматтарымен» деген сөздер «шетелдіктермен» деген сөздермен ауыстырылсын.
4. «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж. № 19, 655-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 5-6, 37-құжат; 2009 ж., № 24, 129-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат;):
2-бапта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) асыл тұқымды мал – тұқымның өнімділік типіне, бағыты мен деңгейіне сай келетін, асыл тұқымды малдың карточкасы немесе асыл тұқымдық куәлігі бар таза тұқымды, жоғары сыныпты, өнімділігі жоғары мал;
4) асыл тұқымдық өнім (материал) – асыл тұқымды және селекциялық мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, тәуліктік балапандар, уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар, асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары және бал ара пакеттері;»;
19) тармақшадағы «ұзақ уақыт» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
«22) селекциялық мал – асыл тұқымды тұқымдық малдан алынған, тұқымның түріне және өнімділік бағытына сай келетін мал.».
5. «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5), 16-1), 19-1), 39-1), 39-2), 39-3), 42-1) және 45-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру – деректер базасына ауыл шаруашылығы жануарлары туралы мәліметтерді енгізе отырып және жануарларға арналған ветеринариялық паспортты бере отырып бірдейлендіру құралдарын (заттарын) қолдану, таңбалау жолымен жануарға жеке нөмір беруді қамтитын жануарларды есепке алу рәсімі;

2) координирует селекционную и племенную работу в стаде;
3) присваивает статус племенному животному;
4) осуществляет выдачу племенных свидетельств;
5) участвует в определении ежегодной квоты реализуемой племенной продукции (материала), подлежащей субсидированию, в пределах бюджетных средств, предусмотренных на указанные цели;
6) ведет и издает племенную книгу;
7) осуществляет иные полномочия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
25) в заголовке и тексте статьи 31 слова "в области племенного животноводства" заменить словами "о племенном животноводстве";
26) в статье 33:
слова "Юридические и (или) физические" заменить словами "Физические и юридические";
слова "иностранными гражданами" заменить словом "иностранцами".
4. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан,
1999 г., № 19, ст. 655; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 5-6, ст. 37; 2009 г., № 24, ст. 129; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102):
в статье 2:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) племенное животное – чистопородное, высококлассное, высокопродуктивное животное, отвечающее типу, направлению и уровню продуктивности породы, имеющее карточку племенного животного или племенное свидетельство;
4) племенная продукция (материал) – племенное и селекционное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;";
в подпункте 19) слово "длительного" исключить;
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) селекционное животное – животное, соответствующее типу и направлению продуктивности породы, полученное от племенного животного-производителя.".
5. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5), 16-1), 19-1), 39-1), 39-2), 39-3), 42-1) и 45-1) следующего содержания:
"3-1) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта на сельскохозяйственное животное;

3-2) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы (бұдан әрі – жеке нөмірлер эмиссиясы) – ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің жүйелі нөмірленуін айқындау жөніндегі іс-шаралардың жиынтығы және оларды республиканың әкімшілік-аумақтық бірлігі бойынша бөлу;
3-3) ауыл шаруашылығы жануарын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанда мал иелерінің талап етуі бойынша тиісті аумақтық-әкімшілік бірлікте ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері ауыл шаруашылығы жануарын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан алатын диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жүргізілген ветеринариялық іс-шаралардың мерзімдері мен сипаты туралы мәліметтер;
3-4) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдары (заттары) – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін қолданылатын сырғалар (ілінетін, радиожиілік таңбасы бар), болюстер, чиптер және өзге құралдар;
3-5) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдарын белгілеу жөніндегі лазерлік станция (бұдан әрі – лазерлік станция) – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдарына жеке нөмірді белгілеуді жүзеге асыратын ұйым;
16-1) ветеринариялық пункт – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін ауданның жергілікті атқарушы органдары құрған, аудандық маңызы бар қалада, кентте, ауылдық (селолық) округте орналасқан мемлекеттік ветеринариялық ұйымның оқшау бөлімшесі;
19-1) ветеринария саласындағы маман – ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, ортадан кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар, ветеринария жүйесінің (мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарда ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелері) қызметкері;
39-1) мониторинг – уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылатын, оларды талдауды, бағалауды және болжауды қамтитын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің жай-күйін байқаудың мемлекеттік жүйесі;
39-2) өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау – өндірістік бақылау бөлімшелері ветеринариялық дәрігерлерінің Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген талаптарға сәйкестігін айқындауға уәкілетті орган ауық-ауық жүргізетін рәсім;
39-3) процессингтік орталық – Қазақстан Республикасының Үкіметі агроөнеркәсіптік кешені саласындағы мамандандырылған ұйымдар арасынан анықтаған, эмиссия бойынша деректер базасын жүргізетін, ақпараттың сақталуын және нақтылығын, уақтылы эмиссиясын қамтамасыз ететін жеке нөмірлер эмиссиясы рәсімінің операторы;

3-2) эмиссия индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных (далее – эмиссия индивидуальных номеров) – совокупность мероприятий по определению последовательной нумерации индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных и распределение их по административно-территориальным единицам республики;
3-3) выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных – сведения о сроках и характере проведенных ветеринарных мероприятий, включая результаты диагностических исследований, извлекаемые из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы, по требованию владельцев животных в порядке и форме, утвержденной уполномоченным органом;
3-4) изделия (средства) идентификации сельскохозяйственных животных – бирки (навесные, с радиочастотной меткой), болюсы, чипы и другие средства, используемые для идентификации сельскохозяйственных животных;
3-5) лазерная станция по мечению средств идентификации сельскохозяйственных животных (далее – лазерная станция) – организация, осуществляющая нанесение индивидуального номера на средства идентификации сельскохозяйственных животных;
16-1) ветеринарный пункт – расположенное в городе районного значения, поселке, ауле (селе), аульном (сельском) округе обособленное подразделение государственной ветеринарной организации, созданной местными исполнительными органами района для осуществления деятельности в области ветеринарии;
19-1) специалист в области ветеринарии – работник системы ветеринарии (подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций) с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии;
39-1) мониторинг – государственная система наблюдения за состоянием объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, включающая их анализ, оценку и прогноз, осуществляемые в порядке, установленном уполномоченным органом;
39-2) аттестация ветеринарных врачей подразделений производственного контроля – процедура, периодически проводимая уполномоченным органом на определение соответствия ветеринарных врачей подразделений производственного контроля требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан;
39-3) процессинговый центр – оператор процедуры эмиссии индивидуальных номеров с ведением базы данных по эмиссии индивидуальных номеров, обеспечивающий сохранность и достоверность информации, своевременную эмиссию индивидуальных номеров и определяемый Правительством Республики Казахстан из числа специализированных организаций в области агропромышленного комплекса;

42-1) тіркеу – ауыл шаруашылығы жануарларын және оларды өндірушілер туралы дара нөмірлері бойынша деректер қорында бірдейлендіруді жүргізу үшін лазерлік станциялар, заттар (құралдар) мен нысандар туралы ақпаратты енгізу рәсімі;
45-1) эпизоотологиялық зерттеп қарау актісі – эпизоотологиялық ошақтардың туындау себептерін зерделеу және мал ауруларының таралуына ықпал ететін немесе кедергі болатын жағдайларды анықтау нәтижелері бойынша, сондай-ақ жаңадан түскен малды оқшаулап ұстау кезінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор беретін құжат;»;
9), 10), 12), 13), 14), 15) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«9) ветеринариялық құжаттар – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы беретін ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық сертификат; тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы жануарға, жануардан алынатын өнімге және шикізатына ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен жануарлардың, жануардың, жануардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;
10) ветеринариялық паспорт – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысандағы құжат, онда: малды есепке алу мақсатында малдың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетіледі;
12) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының айналысы – ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау, тасымалдау, байқаудан өткiзу, тiркеу сынақтарын жүргізу (ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары), сәйкестiгiн растау, қауiпсiздiгi мен сапасын бақылау, жарнамалау, өткiзу немесе қолдану;
13) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын мемлекеттiк тiркеу – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi органның ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын олардың сараптамасының, байқаудан өткiзудiң және тiркеу сынақтарын жүргізудің нәтижелерi бойынша ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының мемлекеттік тізбелеріне енгізуі және оларға белгiленген нысандағы тiркеу куәлiктерiн беруi;

42-1) регистрация – процедура внесения информации о лазерных станциях, изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителях в базу данных по эмиссии индивидуальных номеров;
45-1) акт эпизоотологического обследования – документ, выдаваемый государственным ветеринарно-санитарным инспектором по результатам изучения причин возникновения эпизоотических очагов и выявления условий, способствующих или препятствующих распространению болезней животных, а также при обособленном содержании вновь поступивших животных;";
подпункты 9)10)12)13)14)15) и 18) изложить в следующей редакции:
"9) ветеринарные документы – ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, выдаваемые главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района, города областного значения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; ветеринарная справка, выдаваемая ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, на животное, продукцию и сырье животного происхождения об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;
10) ветеринарный паспорт – документ установленной Правительством Республики Казахстан формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного;
12) обращение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок – производство, хранение, перевозка, апробация, регистрационные испытания (ветеринарные препараты и кормовые добавки), подтверждение соответствия, контроль безопасности и качества, реклама, реализация или применение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
13) государственная регистрация ветеринарных препаратов, кормовых добавок – внесение уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, ветеринарных препаратов, кормовых добавок в государственные реестры ветеринарных препаратов, кормовых добавок по результатам их экспертизы, апробации и регистрационных испытаний и выдача на них регистрационных удостоверений установленной формы;

14) ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының мемлекеттік тізілімі – уәкілетті орган шығаратын мемлекеттік тіркеуден өткен және Қазақстан Республикасында өндіруге, импорттауға және қолдануға рұқсат етілген ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары туралы мәліметтері бар тізбе;
15) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тiркеу сынақтары – ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн айқындау үшiн уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен қолданылатын әдiстер, әдiстемелер кешенi;
18) ветеринариялық-санитариялық сараптама – жануарлардан алынатын өнiмдері мен шикiзатының, жемшөп пен жемшөп қоспаларының ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, уыттық және радиологиялық зерттеулер кешенi арқылы айқындау;»;
2) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) процессингтік орталықтың қызмет ету қағидасын бекіту;
9-2) ауыл шаруашылығы жануарларын және оларды өндірушілерді бірдейлендіруді жүргізу үшін лазерлік станцияларды, заттарды (құралдарды) және нысандарды тіркеу қағидасын бекіту;»;
17) тармақшада «объектiлердiң» деген сөзден кейін «және биологиялық материалдың» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1), 18-2), 18-3), 18-4) және 18-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«18-1) жануарды өсіруді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту;
18-2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындау (малды сою), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жүзеге асырылатын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту;
18-3) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту;
18-4) ветеринариялық құжаттарды беру тәртібін және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту;
18-5) өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау тәртібін бекіту;»;
3) 8-бапта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын, аспаптарды, құрал-саймандарды байқаудан өткiзудi, бақылауды, оларды тiркеу сынақтарын жүзеге асыру, сондай-ақ ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу;»;
14) тармақшада «, аспаптарға, құрал-саймандарға» деген сөздер алып тасталсын;
34) тармақшада «объектiлердiң» деген сөзден кейін «және биологиялық материалдың» деген сөздермен толықтырылсын;

14) государственные реестры ветеринарных препаратов, кормовых добавок – перечни, издаваемые уполномоченным органом, содержащие сведения о ветеринарных препаратах, кормовых добавках, прошедших государственную регистрацию и разрешенных к производству, импорту и применению в Республике Казахстан;
15) регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок – комплекс методов, методик, применяемых в порядке, установленном уполномоченным органом, для определения соответствия ветеринарных препаратов, кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
18) ветеринарно-санитарная экспертиза – определение соответствия продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок ветеринарным нормативам комплексом органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований в порядке, установленном уполномоченным органом;";
2) в статье 5:
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) утверждение правил функционирования процессингового центра;
9-2) утверждение правил регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей;";
подпункт 17) дополнить словами "и биологического материала";
дополнить подпунктами 18-1), 18-2), 18-3), 18-4) и 18-5) следующего содержания:
"18-1) утверждение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных;
18-2) утверждение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим заготовку (убой животных), хранение, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения;
18-3) утверждение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
18-4) утверждение порядка выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам;
18-5) утверждение порядка аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля;";
3) в статье 8:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) осуществление апробации, контроля ветеринарных препаратов, кормовых добавок, приборов,инструментов, их регистрационных испытаний, а также ведение государственных реестров ветеринарных препаратов, кормовых добавок;";
в подпункте 14) слова ", приборы, инструменты" исключить;
подпункт 34) дополнить словами "и биологического материала";

мынадай мазмұндағы 38-1) және 38-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«38-1) процессингтік орталықтың қызмет ету қағидаларын әзірлеу;
38-2) лазерлік станцияларды, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін құралдарды (заттарды) және нысандарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидаларын әзірлеу;»;
39) тармақшада «және жүргiзу» деген сөздер «, жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 46-1), 46-2), 46-3), 46-4), 46-5), 46-6), 46-7), 46-8) және 46-9) тармақшалармен толықтырылсын:
«46-1) малды өсіруді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлеу;
46-2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындау (малды сою), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жүзеге асырылатын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлеу;
46-3) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлеу;
46-4) ветеринариялық құжаттарды беру тәртібін және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды әзірлеу;
46-5) жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
46-6) жаңадан жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттамаларды келісу тәртібін әзірлеу және бекіту;
46-7) эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін беру;
46-8) өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау тәртібін әзірлеу;
46-9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттар өндірісін лицензиялау;»;
4) 9-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері;»;
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері ветеринария саласындағы қызметті осы Заңға сәйкес жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ деңгейіндегі бөлімшелерді қоспағанда, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері дербес бөлімшелер нысанында құрылады.»;

дополнить подпунктами 38-1) и 38-2) следующего содержания:
"38-1) разработка правил функционирования процессингового центра;
38-2) разработка правил регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и производителей;";
подпункт 39) дополнить словами "и выдачи выписки из нее";
дополнить подпунктами 46-1), 46-2), 46-3), 46-4), 46-5), 46-6), 46-7), 46-8) и 46-9) следующего содержания:
"46-1) разработка ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных;
46-2) разработка ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим заготовку (убой животных), хранение, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения;
46-3) разработка ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
46-4) разработка порядка выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам;
46-5) разработка и утверждение инструкции по проведению ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных;
46-6) разработка и утверждение порядка согласования нормативно-технической документации на новые усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки;
46-7) выдача акта эпизоотологического обследования;
46-8) разработка порядка аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля;
46-9) лицензирование производства препаратов ветеринарного назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
4) в статье 9:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа осуществляют деятельность в области ветеринарии в соответствии с настоящим Законом.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, создаются в форме самостоятельных подразделений, за исключением подразделений на уровне города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдары бөлімшесінің басшысы Бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігер болып табылады.
Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің өзге де лауазымды адамдары мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлер болып табылады.»;
5) 10-бапта:
тақырыбындағы «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)» деген сөздер «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзац пен 2) және 3) тармақшалардағы «(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы «Қазақстан» деген сөздің алдынан «ветеринариялық мақсаттағы препараттар өндірісін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-1) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлеріне қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;
10-2) процессингтік орталықтан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды берушілерге олармен беруге шарттар жасасқанға дейін беруді қамтамасыз ету;»;
11) тармақшадағы «жүргізуді ұйымдастыру» деген сөздер «ұйымдастыру және жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақша алып тасталсын;
17) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
«17-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөнiндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп, халық денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыру және өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
2) республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантин режимін немесе шектеу іс-шараларын енгізе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимін белгілеу туралы шешімдер қабылдау;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Руководитель подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, является Главным государственным ветеринарным врачом.
Иные должностные лица подразделения, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, являются государственными ветеринарными врачами.";
5) в статье 10:
в заголовке слова "областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения";
в пункте 1:
в абзаце первом и в подпунктах 2) и 3) слова "(города республиканского значения, столицы)" исключить;
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением производства препаратов ветеринарного назначения";
дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) определение потребности в индивидуальных номерах сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;
10-2) обеспечение передачи индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных, полученных от процессингового центра, поставщикам изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных до заключения с ними договоров на их поставку;";
в подпункте 11) слово "ведения" заменить словами "и ведение";
подпункт 16) исключить;
в подпункте 17) слово "просветительной" заменить словом "просветительской";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В компетенцию местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы входят:
1) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
2) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на территории города республиканского значения, столицы;

3) республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында пайда болған жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау туралы шешімдер қабылдау;
4) ветеринариялық мақсаттағы препараттар өндірісін қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринария саласындағы қызметті лицензиялау;
5) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аумақты аймақтарға бөлу туралы шешім шығару;
6) уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын бекіту;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
8) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық препараттарды сақтауды, тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру;
9) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін әзірлеу және оны уәкілетті органға ұсыну;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы жануарларына бірдейлендіру жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты мемлекеттік сатып алуды және тасымалдауды (жеткізуді) жүзеге асыру;
11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды ұйымдастыру және жүргізу;
12) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, жинақтау, талдау және оларды уәкілетті органға ұсыну;
13) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы ережелерді бекіту;
14) жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы және диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
15) ветеринариялық препараттарды сақтауды және тасымалдауды (жеткізуді) жүзеге асыру, жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөнінде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының, сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы жөнінде ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;

3) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных, возникших на территории города республиканского значения, столицы;
4) лицензирование деятельности в области ветеринарии в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением производства препаратов ветеринарного назначения;
5) вынесение решения о делении территории на зоны в порядке, установленном уполномоченным органом;
6) утверждение плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом;
7) организация проведения ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
8) организация хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов;
9) разработка и представление в уполномоченный орган перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
10) осуществление государственного закупа и транспортировка (доставка) изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
11) организация и ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
12) ведение, свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
13) утверждение положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
14) осуществление государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных;
15) организация хранения и транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов, проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных;
16) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий по профилактике особо опасных болезней животных по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, а также энзоотических болезней животных;

17) жануарға ветеринариялық паспорт беру;
18) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме беру;
19) ветеринария мәселелері бойынша халық арасында ағарту жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
20) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлеріне қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;
21) процессингтік орталықтан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды берушілерге олармен беруге шарттар жасасқанға дейін беруді қамтамасыз ету;
22) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
23) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру;
24) ветеринариялық (ветеринариялық–санитариялық) талаптарға сәйкес мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырларды) салу және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
25) ветеринариялық анықтама беру;
26) биологиялық материалдан сынама алу және оны ветеринариялық зертханаға жеткізу;
27) жануарларды күтіп-ұстау, иттер мен мысықтарды серуендету қағидаларын бекіту үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органына жануарларды күтіп-ұстаудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
28) мүдделі тұлғаларға ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда және ветеринариялық нормативтерде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген, жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
29) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (малды союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдау жөніндегі мемлекеттік комиссияларды ұйымдастыру;
30) жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою не оларды алып қоймай-ақ залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
31) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;
32) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жануарлардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары бойынша эпизоотиялық жағдайды зерделеу;
33) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру кіреді.»;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы «Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)» деген сөздер «Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «нормативтерге» деген сөз «(ветеринариялық-санитариялық) талаптарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша «, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөнінде дерекқор жүргізу» деген сөздермен толықтырылсын;

17) выдача ветеринарного паспорта на животное;
18) выдача выписки из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
19) организация и проведение просветительской работы среди населения по вопросам ветеринарии;
20) определение потребности в индивидуальных номерах сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;
21) обеспечение передачи индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных, полученных от процессингового центра, поставщикам изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных до заключения с ними договоров на их поставку;
22) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных;
23) организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
24) строительство скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями;
25) выдача ветеринарной справки;
26) отбор проб биологического материала и доставка его в ветеринарную лабораторию;
27) внесение в местный представительный орган городов республиканского значения, столицы для утверждения правил содержания животных, выгула собак и кошек, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;
28) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях, установленных ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии;
29) организация государственных комиссий по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
30) изъятие и уничтожение либо обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
31) возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения;
32) изучение эпизоотической ситуации по заразным и незаразным болезням животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
33) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "района (города областного значения)" заменить словами "района, города областного значения";
в подпункте 3) слово "нормативами" заменить словами "(ветеринарно-санитарными) требованиями";
подпункт 14) дополнить словами ", ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных";

мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлеріне қажеттілікті айқындау және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ақпарат беру;»;
мынадай мазмұндағы 20-1), 20-2), 20-3), 20-4) және 20-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«20-1) ветеринариялық анықтама беру;
20-2) жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
20-3) облыстың жергілікті атқарушы органына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар туралы ұсыныстар енгізу;
20-4) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме беру;
20-5) биологиялық материалдан сынама алу және оны ветеринариялық зертханаға жеткізу;»;
6) 10-1-бап мынадай мазмұндағы 4-1), 15), 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлеріне қажеттілікті айқындау және ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына ақпарат беру;»;
«15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық пункттерді қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз ету;
16) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме беру;
17) биологиялық материалдың сынама алу және оны ветеринариялық зертханаға жеткізу.»;
7) 11-бапта:
1 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жоюды;
ветеринариялық бақылау бекеттерінде көлік құралдарын дезинфекциялауды;
ветеринариялық препараттардың республикалық қорын сақтауды;
аса қауіпті аурулармен ауыратын жануарларды мемлекеттік органдардың шешімі бойынша алып қоюды және жоюды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік мекеме;
2) мемлекеттік монополияға жатқызылған мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының диагностикасын;
уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың энзоотиялық ауруларының диагностикасын жүзеге асыру мақсатында республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
3) мынадай функцияларды:
жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функцияны;
Қазақстан Республикасындағы жабайы жануарлар ауруларының эпизоотиялық мониторингін;
сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізуді;
ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын, байқаудан өткізуді, сондай-ақ препараттарға шағым түскен кезде олардың серияларын (партияларын) бақылауды;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мониторингті, референцияны;
ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының қауіпсіздік мониторингін жүзеге асыру мақсатында республикалық мемлекеттік кәсіпорын нысанында мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар құрады.»;

дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) определение потребности в индивидуальных номерах сельскохозяйственных животных и передача информации в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;";
дополнить подпунктами 20-1), 20-2), 20-3), 20-4) и 20-5) следующего содержания:
"20-1) выдача ветеринарной справки;
20-2) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных;
20-3) внесение предложений в местный исполнительный орган области о ветеринарных мероприятиях по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
20-4) выдача выписки из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
20-5) отбор проб биологического материала и доставка его в ветеринарную лабораторию;";
6) статью 10-1 дополнить подпунктами 4-1), 15), 16) и 17) следующего содержания:
"4-1) определение потребности в индивидуальных номерах сельскохозяйственных животных и передача информации в местный исполнительный орган района, города областного значения;
15) обеспечение ветеринарных пунктов служебными помещениями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
16) выдача выписки из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
17) отбор проб биологического материала и доставка его в ветеринарную лабораторию.";
7) в статье 11:
пункты 1 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Правительством Республики Казахстан создаются государственные ветеринарные организации в форме:
1) государственного учреждения с целью осуществления следующих функций:
ликвидации очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах;
хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов;
по решению государственных органов изъятия и уничтожения животных, больных особо опасными болезнями;
2) республиканского государственного предприятия с целью осуществления следующих функций, отнесенных к государственной монополии:
диагностики особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
диагностики энзоотических болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый уполномоченным органом;
3) республиканского государственного предприятия с целью осуществления следующих функций:
референтной функции по диагностике болезней животных;
эпизоотического мониторинга болезней диких животных в Республике Казахстан;
ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
регистрационных испытаний, апробаций ветеринарных препаратов, кормовых добавок, а также контроля серий (партий) препаратов при их рекламации;
государственного мониторинга, референции по обеспечению пищевой безопасности;
мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.";

«4. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мынадай функцияларды:
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді;
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру жүргізуді;
жануарларды қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсетуді;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша қызметтер көрсетуді;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары салған мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырды), мал соятын алаңдарды күтіп-ұстауды;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған ветеринария саласындағы өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар құрады.
Аудандардың жергілікті атқарушы органдары құратын мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар ветеринариялық пункттермен құрылады.»;
8) 14-бапта:
1-2-тармақта «бақылаудың» деген сөзден кейін «және қадағалаудың» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1), 6), 6-1) және 6-2) тармақшаларда «бақылауды» деген сөзден кейін «және қадағалауды» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада «бақылау жасауды» деген сөздерден кейін «және қадағалауды» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «iс-шараларды жүзеге асыру мен бақылауды» деген сөздер «іс-шаралардың жүзеге асырылуын бақылауды және қадағалауды» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ветеринариялық iс-шаралардың ұйымдастырылуын және орындалуын бақылауды және қадағалауды;»;
9) 14-1-бапта:
1-тармақтың 10) тармақшасы «орны ауыстырылатын» деген сөздердің алдынан «мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырларды),» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтағы «, тиiстi мемлекеттiк органдардың объектiлерiн ветеринария саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бөлiмшелерiнiң ветеринариялық-санитариялық инспекторларын қоспағанда,» деген сөздер алып тасталсын;»;
10) 15-бап мынадай мазмұндағы 9-1) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) мал көмінділері (биотермиялық шұңқыр);
11) процессингтік орталық.»;
11) 16-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы «жүргізу» деген сөз «ұйымдастыру және жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения создают государственные ветеринарные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с целью осуществления следующих функций:
проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных;
проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
оказания услуг по искусственному осеменению животных;
оказания услуг по транспортировке (доставке), хранению ветеринарных препаратов против особо опасных и энзоотических болезней животных, а также транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
содержания скотомогильников (биотермической ямы), убойных площадок, построенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц;
отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
иные виды деятельности в области ветеринарии, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Государственные ветеринарные организации, образуемые местными исполнительными органами районов, создаются с ветеринарными пунктами.";
8) в статье 14:
в пункте 1-2 слово "контроля" дополнить словами "и надзора";
в пункте 2:
в подпунктах 1)6)6-1) и 6-2) после слов "контроль" дополнить словами "и надзор";
в подпункте 2) слова "и контроль" заменить словами ", контроль и надзор";
в подпункте 3) слова "осуществление и контроль" заменить словами "контроль и надзор за осуществлением";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) контроль и надзор за организацией и выполнением ветеринарных мероприятий;";
9) в статье 14-1:
в подпункте 10) пункта 1 после слова "эксплуатацию" дополнить словами "скотомогильников (биотермических ям),";
в пункте 4 слова ", за исключением ветеринарно-санитарных инспекторов подразделений государственных органов, осуществляющих государственный ветеринарно-санитарный контроль за объектами соответствующих государственных органов," исключить;
10) статью 15 дополнить подпунктами 9-1) и 11) следующего содержания:
"9-1) скотомогильник (биотермическая яма);
11) процессинговый центр.";
11) в статье 16:
в подпункте 4) пункта 2 слово "ведение" заменить словами "организация и ведение";
в пункте 3:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

«3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлерге Қазақстан Республикасының iшiнде және экспортқа қолданылатын ветеринариялық сертификат беруге құқығы бар мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың тізімін бекіту;
4) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiне ветеринариялық-санитариялық қорытынды беруге құқығы бар мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың тізімін бекіту;»;
5) тармақшадағы «жүргізу» деген сөз «ұйымдастыру және жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлерге Қазақстан Республикасының iшiнде және экспортқа қолданылатын ветеринариялық сертификат беруге құқығы бар мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың тізімін бекіту;»;
4) тармақшадағы «жүргізу» деген сөз «ұйымдастыру және жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiне ветеринариялық-санитариялық қорытынды беруге құқығы бар мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың тізімін бекіту кіреді.»;
12) 18-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) эпизоотиялық зерттеу актісі;»;
13) 22-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жануарлардан алынатын өнімге және шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.»;
14) 24-бапта:
1-тармақтағы «жемшөп пен» деген сөздер алып тасталсын;
3 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингі олардың уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.»;
«5. Ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының және (немесе) антибиотиктерi, гормондары және биологиялық стимуляторлары бар ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының серияларының (топтарының) ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестiгiн айқындау тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.»;
15) 24-5-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы «қатысты» деген сөзден кейін «ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 25-бап мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) диагностикалық зерттеу және ветеринариялық өңдеу жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған жануарларды күнтізбелік отыз күн бойы оқшаулап ұстауға;»;

"3) утверждение списка государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, имеющих право выдачи действующего внутри Республики Казахстан и на экспорт ветеринарного сертификата на перемещаемые (перевозимые) объекты;
4) утверждение списка государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, имеющих право выдачи ветеринарно-санитарного заключения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;";
в подпункте 5) слово "ведение" заменить словами "организация и ведение";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) утверждение списка государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, имеющих право выдачи действующего внутри Республики Казахстан и на экспорт ветеринарного сертификата на перемещаемые (перевозимые) объекты;";
в подпункте 4) слово "ведение" заменить словами "организация и ведение";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждение списка государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, имеющих право выдачи ветеринарно-санитарного заключения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора.";
12) пункт 1 статьи 18 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) акт эпизоотологического обследования;";
13) пункт 6 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок проведения ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения определяется уполномоченным органом.";
14) в статье 24:
в пункте 1 слова "кормов и" исключить;
пункты 3 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Мониторинг безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок осуществляется с целью определения их соответствия требованиям ветеринарных нормативов, в порядке, установленном уполномоченным органом.";
"5. Порядок определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок и (или) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, содержащих антибиотики, гормоны и биологические стимуляторы, требованиям ветеринарных нормативов устанавливается уполномоченным органом.";
15) подпункт 3) пункта 2 статьи 24-5 дополнить словами "ветеринарных препаратов и кормовых добавок";
16) статью 25 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) обособленно содержать вновь прибывших, ввезенных, приобретенных животных в течение тридцати календарных дней с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;";

17) 32-бапта:
1 және 2-тармақтар «бақылау» деген сөзден кейін «және қадағалау» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Процессингтік орталық:
1) жеке нөмірлердің эмиссиясын;
2) лазерлік станцияларды, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды оларды өндірушілерді эмиссия жөніндегі дерекқорда тіркеуді;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бұйымдар (құралдар) мен атрибуттардың Қазақстан Республикасының ветеринария туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындауды;
4) жеке нөмірлердің эмиссиясы жөнінде дерекқор жүргізуді;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды Қазақстан Республикасының ветеринария туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау үшін оларды беру процесінде ішінара алуды жүзеге асырады.»;
18) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
«34-1-бап. Әлеуметтік қолдау
1. Ауылдық жерлерде жұмыс істейтін ветеринария мамандарына, оның ішінде ветеринариялық пункттердің мамандарына әлеуметтік қолдаудың мынадай қосымша шаралары:
1) жергілікті өкілді органдар айқындаған мөлшерде лауазымдық айлықақыға қосымша ақы;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдары белгілеген мөлшерде бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтер мен отынға арналған шығыстарды өтеу;
3) малы барларды жергілікті өкілді және атқарушы органдардың шешімі бойынша жемшөппен және мал жаюға және шөп шабуға арналған жер учаскелерімен қамтамасыз ету ұсынылады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жеңілдіктерден басқа, ветеринария қызметкерлеріне жергілікті өкілді органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен қосымша жеңілдіктер белгілей алады.»;
19) 35-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы «жемшөп пен» деген сөздер алып тасталып, «жүргiзу» деген сөзден кейін «, сондай-ақ жемшөпті байқаудан өткiзу» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «iшкi сауда объектiлерiндегi» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) жаңадан келіп түскен жануарларды оқшаулап ұстау кезінде диагностикалық зерттеулер және ветеринариялық өңдеу жүргізу.».
6. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат):

17) в статье 32:
в пунктах 1 и 2 после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Процессинговый центр осуществляет:
1) эмиссию индивидуальных номеров;
2) регистрацию лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей в базе данных по эмиссии индивидуальных номеров;
3) определение соответствия изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
4) ведение базы данных по эмиссии индивидуальных номеров;
5) выборочный отбор изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных в процессе их поставки для определения соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.";
18) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Социальная поддержка
1. Ветеринарным специалистам, работающим в сельской местности, в том числе специалистам ветеринарных пунктов, предоставляются дополнительные меры социальной поддержки:
1) доплата к должностному окладу в размере, определенном местными представительными органами;
2) возмещение расходов на коммунальные услуги и топливо за счет бюджетных средств в размерах, установленных местными представительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
3) обеспечение имеющих скот кормами и земельными участками для пастьбы скота и сенокошения по решению местных представительных и исполнительных органов.
2. Помимо льгот, предусмотренных законами Республики Казахстан, ветеринарным работникам могут устанавливаться местными представительными органами дополнительные льготы за счет бюджетных средств.";
19) в пункте 2 статьи 35:
в подпункте 1) слова "кормов и кормовых добавок" заменить словами "кормовых добавок, а также апробация кормов";
в подпункте 3) слова "на объектах внутренней торговли" исключить;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) проведение диагностических исследований и ветеринарных обработок при обособленном содержании вновь поступивших животных.".
6. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24; ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102):

1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) ауыл шаруашылығы жануарларының кепілін тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;»;
2) 7-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) ауыл шаруашылығы жануарларының кепілін тіркеуді жүзеге асыру;»;
3) 18-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасындағы, 4, 5, 6 және 7-тармақтардағы «және спорт» деген сөздер «, спорт және ветеринария» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
«және спорт» деген сөздер «, спорт және ветеринария» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тұрғын үй алу» деген сөздерден кейін «немесе салу» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Осы баптың күші ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ветеринария пункттерінің ветеринария мамандарына қолданылады.».
7. «Тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 133-құжат; 2009 ж., № 18, 86-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат):
1) 5-баптың 5) тармақшасының екінші абзацында «азықтарды және» деген сөздер алып тасталсын;
2) 6-баптың 3-тармағының 7) және 8) тармақшаларындағы «азықтарды және», «азықтардың және» деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-баптағы «азықтарды және», «азықтар және», «азықтардың және» деген сөздер алып тасталсын;
4) 16-баптың 2-тармағындағы «азықтарды және» деген сөздер алып тасталсын.
8. Мемлекеттiк мүлiк туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй қатынастары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
134-баптың 2-тармағының 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«18) мынадай функцияларды:
жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функцияны;
Қазақстан Республикасындағы жабайы жануарлар ауруларының эпизоотиялық мониторингін;
сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізуді;
ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын, байқаудан өткізуді, сондай-ақ препараттарға шағым түскен кезде олардың серияларын (партияларын) бақылауды;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мониторингті, референцияны;
ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының қауіпсіздік мониторингін;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді;
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру жүргізуді;
жануарларды қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсетуді;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша қызметтер көрсетуді;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары салған мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырды), мал соятын алаңдарды күтіп-ұстауды;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды жүзеге асыру;».

1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разработка и утверждение правил регистрации залога сельскохозяйственных животных;";
2) пункт 4 статьи 7 дополнить подпунктом 6-1) в следующей редакции:
"6-1) осуществление регистрации залога сельскохозяйственных животных;";
3) в статье 18:
в подпункте 7) пункта 2, пунктах 456 и 7 слова "и спорта" заменить словами ", спорта и ветеринарии";
в пункте 8:
слова "и спорта" заменить словами ", спорта и ветеринарии";
после слова "приобретения" дополнить словами "или строительства";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Действие настоящей статьи распространяется на ветеринарных специалистов ветеринарных пунктов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.".
7. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133; 2009 г., № 18, ст. 86;
2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102):
1) в абзаце втором подпункта 5) статьи 5 слова "кормов и" исключить;
2) в подпунктах 7) и 8) пункта 3 статьи 6 слова "кормов и" исключить;
3) в статье 9 слова "кормов и" и "корма и" исключить;
4) в пункте 2 статьи 16 слова "кормов и" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
подпункт 18) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
"18) осуществления функций по:
референтной функции по диагностике болезней животных;
эпизоотическому мониторингу болезней диких животных в Республике Казахстан;
ведению Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
регистрационным испытаниям, апробации ветеринарных препаратов, кормовых добавок, а также контроля серий (партий) препаратов при их рекламации;
государственному мониторингу, референции по обеспечению пищевой безопасности;
мониторингу безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
проведению ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных;
проведению идентификации сельскохозяйственных животных;
оказанию услуг по искусственному осеменению животных;
оказанию услуг по транспортировке (доставке), хранению ветеринарных препаратов против особо опасных и энзоотических болезней животных, а также транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
содержанию скотомогильников (биотермической ямы), убойных площадок, построенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц;
отлову и уничтожению бродячих собак и кошек;".

2-бап. Осы Заң 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 8) тармақшасының елу тоғызыншы, жүз оныншы, жүз он үшінші, жүз отыз екінші абзацтарын, 5-тармағы 3) тармақшасының он тоғызыншы абзацын және 6-тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. НАЗАРБАЕВ

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятьдесят девятого, сто десятого, сто тринадцатого, сто тридцать второго подпункта 8) пункта 3, абзаца девятнадцатого подпункта 3) пункта 5 и подпункта 3) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ