Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 18 наурыздағы № 237-VІ ҚРЗ.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат, № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации
Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 237-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-II, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, cт.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.):

1) 3-баптың 1-тармағының 17) тармақшасында:
"арналған ақпараттық жүйелерді" деген сөздер "арналған ақпараттандыру объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық жүйелерін қоспағанда, ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 54-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацы "облыстық" деген сөздің алдынан "облыстың аумақтық әскерлерінің аумақтық органдарын күтіп-ұстауды, оларға қызмет көрсетуді және жөндеуді қоса алғанда, оларды қызметтік үй-жайлармен, көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз етуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылуға және байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде әскери уақыттың штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар запастарын жасауды, аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен бірге жиындар өткізуді қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 55-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацы "республикалық" деген сөздің алдынан "республикалық маңызы қалалардың, астананың аумақтық әскерлерінің аумақтық органдарын күтіп-ұстауды, оларға қызмет көрсетуді және жөндеуді қоса алғанда, оларды қызметтік үй-жайлармен, көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз етуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылуға және байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде әскери уақыттың штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар запастарын жасауды, аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен бірге жиындар өткізуді қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 151-баптың 8-тармағының 1) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерді енгізуге және дамытуға" деген сөздер "сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 153-бапта:
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.";
5-тармақтың екінші бөлігі "болып табылмайтын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған" деген сөздермен толықтырылсын;

1) в подпункте 17) пункта 1 статьи 3:
слова "создание, внедрение и развитие информационных систем, за исключением информационных систем" заменить словами "создание и развитие объектов информатизации, за исключением объектов информатизации";
слова "также информационных систем" заменить словами "также объектов информатизации";
2) абзац второй подпункта 2) пункта 1 статьи 54 дополнить словами ", включая обеспечение территориальных органов территориальных войск области служебными помещениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделений территориальной обороны";
3) абзац второй подпункта 2) пункта 1 статьи 55 дополнить словами ", включая обеспечение территориальных органов территориальных войск городов республиканского значения, столицы служебными помещениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделений территориальной обороны";
4) в подпункте 1) пункта 8 статьи 151 слова "внедрение и развитие информационных систем" заменить словами "а также создание и развитие объектов информатизации";
5) в статье 153:
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Разработка технико-экономического обоснования не требуется по бюджетным инвестиционным проектам, предусматривающим создание и развитие объектов информатизации.";
часть вторую пункта 5 после слова "применения," дополнить словами "а также направленных на создание и развитие объектов информатизации,";

6) 215-баптың 3-тармағы "компанияны" деген сөзден кейін ", қорғаныс мұқтаждарына, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге арналған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импортын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті ұйымды" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 216-баптың 11) тармақшасы "іске асыру кезінде" деген сөздерден кейін ", қорғаныс мұқтаждарына, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге арналған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импорты кезінде" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 жылғы 4 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кинематография мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6) пункт 3 статьи 215 после слов "инфраструктуры столицы" дополнить словами ", уполномоченной организации по осуществлению импорта товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка,";
7) подпункт 11) статьи 216 после слов "инвестиционных программ," дополнить словами "при импорте товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка,".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.118; № 24, cт.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; Закон Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кинематографии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):

1) мазмұнында:
53-1-баптың тақырыбындағы "Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
918-1-баптың тақырыбындағы "Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 52-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы және 53-1-баптағы "қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 641-баптың бірінші бөлігінде:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 692-2-баптың бірінші бөлігіндегі "3)," деген цифр алып тасталсын;
5) 821-баптың 3-1-бөлігіндегі, 829-14-баптың алтыншы бөлігіндегі және 918-1-баптығы "қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын", "Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер тиісінше "азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын", "Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
82-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымын, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын, есірткі, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымын реттеуге;".

1) в оглавлении:
в заголовке статьи 53-1 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
в заголовке статьи 918-1 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
2) в подпункте 3) части первой статьи 52 и статье 53-1 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
3) в части первой статьи 641:
подпункт 3) исключить;
в подпункте 4) слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 6) слова "информационной системы государственного органа" заменить словами "объекта информатизации "электронного правительства";
4) в части первой статьи 692-2 цифру "3)," исключить;
5) в части 3-1 статьи 821, части шестой статьи 829-14 и статье 918-1 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):
подпункт 2) части второй пункта 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"2) регулирование оборота вооружения и военной техники, оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;".

4. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 жылғы 4 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кинематография мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 394-баптың бірінші бөлігінің 40) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"40) мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыруға арналған шарттар негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ғылым туралы заңнамасына сәйкес басым бағыттар бойынша мемлекеттік тапсырыс шарттарының негізінде жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын;";
2) 554-баптың 4-тармағында кестенің 1.84-жолы алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 21-III, 135-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):

4. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст.107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; Закон Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кинематографии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):
1) подпункт 40) части первой статьи 394 изложить в следующей редакции:
"40) научно-исследовательских работ, проводимых на основании договоров на осуществление государственного задания, а также договоров государственного заказа по приоритетным направлениям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о науке;";
2) в пункте 4 статьи 554 строку 1.84 таблицы исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст.157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст.108; № 12, ст.184; 1998 г., № 23, ст.416; № 24, ст.436; 1999 г., № 8, ст.233; № 23, ст.920; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 20, ст.257; 2002 г., № 6, ст.72; № 17, ст.155; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 20, ст.152; 2009 г., № 19, ст.88; 2010 г., № 7, ст.32; № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.3, 7; № 11, ст.102; № 16, ст.129; 2012 г., № 4, ст.32; № 8, ст.63; 2013 г., № 1, ст.2; № 2, ст.10; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.33; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.118; 2015 г., № 21-III, ст.135; № 22-V, ст.154, 156; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; № 24, ст.115; 2018 г., № 24, ст.93):

1) бүкіл мәтін бойынша "жауынгерлiк техниканы", "жауынгерлiк техника", "жауынгерлiк техниканың", "жауынгерлік және басқа да техниканы", "жауынгерлік техникасын" деген сөздер тиісінше "әскери техниканы", "әскери техника", "әскери техниканың", "әскери және өзге де техниканы", "әскери техникасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-1-бап мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелеріндегі ресми өкілі, оның көмекшілері – ұлттық қауіпсіздік органдарының штатында тұратын және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жіберілген қызметкерлер, әскери қызметшілер.";
3) 20-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жіберілген ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріндегі ресми өкілдері мен олардың көмекшілері дипломатиялық артықшылықтар және иммунитет, еңбекке ақы төлеу және еңбек жағдайлары, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық қамсыздандыру, оның ішінде олардың отбасы мүшелері мәселелерінде Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызмет қызметкерлерінің тиісті лауазымдарына теңестіріледі.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жіберілген ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріндегі ресми өкілдері мен олардың көмекшілерінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңнамасында белгіленген көлемде және тәртіппен, теңестірілген лауазымдар бойынша Ұлттық қауіпсіздік комитеті үшін бөлінген бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріндегі ресми өкілдері мен олардың көмекшілерінің лауазымдарын Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет қызметкерлеріне теңестіру Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы мен Сыртқы істер министрінің бірлескен шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.".
6. "Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 104-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 17-18, 108-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; 2015 ж., № 19-ІІ, 104-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):

1) по всему тексту слова "боевой техники", "боевую и иную технику", "боевую технику", "боевой техникой" заменить соответственно словами "военной техники", "военную и иную технику", "военную технику", "военной техникой";
2) статью 1-1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) официальный представитель органов национальной безопасности в загранучреждении Республики Казахстан, его помощники – сотрудники, военнослужащие, состоящие в штате органов национальной безопасности и направленные в загранучреждения Республики Казахстан для выполнения задач по обеспечению национальной безопасности.";
3) статью 20 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Официальные представители органов национальной безопасности в загранучреждениях Республики Казахстан и их помощники, направленные в загранучреждения Республики Казахстан, приравниваются к соответствующим должностям сотрудников дипломатической службы Республики Казахстан в вопросах дипломатических привилегий и иммунитета, оплаты и условий труда, а также социального и медицинского обеспечения, в том числе членов их семей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе.
Финансирование деятельности официальных представителей органов национальной безопасности в загранучреждениях Республики Казахстан и их помощников, направленных в загранучреждения Республики Казахстан, осуществляется в объеме и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе, по приравненным должностям за счет бюджетных средств, выделенных для Комитета национальной безопасности.
Приравнивание должностей официальных представителей органов национальной безопасности в загранучреждениях Республики Казахстан и их помощников к сотрудникам дипломатической службы Республики Казахстан загранучреждений Республики Казахстан осуществляется согласно совместному решению Председателя Комитета национальной безопасности и Министра иностранных дел Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст.155; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.104; 2007 г., № 10, ст.69; 2010 г., № 17-18, ст.108; 2011 г., № 5, ст.43; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; 2013 г., № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; 2015 г., № 19-II, ст.104; 2018 г., № 24, ст.93):

1) 1-баптың 9) тармақшасында:
"төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қолдануға, әлеуметтiк сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимiн қамтамасыз етудiң бiрiншi кезектегi шараларын қолдануға" деген сөздер "табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қолдануға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметiнде пайдаланбайтын" деген сөздер алып тасталсын;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану қағидаларын бекітеді;
21-2) Қазақстан Республикасында жұмылдыру дайындығына басшылықты жүзеге асырады;";
3) 16-баптың екінші бөлігіндегі "төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қолдану, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз етудің бірінші кезектегі шараларын қолдану" деген сөздер "табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қолдану" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 448-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 19, 150-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат):
1) 3-баптың бірінші абзацындағы "мен негізгі өлшемдері, сипаттамалары" деген сөздер алып тасталсын;
2) 4-бапта:
бірінші бөлікте:
"жауынгерлік және жедел-қызмет міндеттерін шешуге арналған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес" деген сөздер "жауынгерлік, жедел-қызмет және оқу міндеттерін шешуге арналған," деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жауынгерлік қол атыс қаруы мен оның патрондары қару-жарақ түрлерінің бірі болып табылады.";
екінші бөліктегі "тәртібін заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды" деген сөздер "тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қару-жарақ пен әскери техника айналымының қағидаларында айқындалады" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в подпункте 9) статьи 1:
слова "и их последствий, принятия первоочередных мер обеспечения правового режима чрезвычайной ситуации социального характера," заменить словами "природного, техногенного и социального характера и их последствий,";
слова "и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности" исключить;
2) статью 7 дополнить подпунктами 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"21-1) утверждает правила использования материальных ценностей государственного материального резерва в период мобилизации, военного положения и в военное время;
21-2) осуществляет руководство мобилизационной подготовкой в Республике Казахстан;";
3) в части второй статьи 16 слова "и их последствий, принятия первоочередных мер обеспечения правового режима чрезвычайной ситуации социального характера," заменить словами "природного, техногенного и социального характера и их последствий,".
7. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст.448; 2002 г., № 4, ст.34; 2004 г., № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 19, ст.150; № 20, ст.152; 2010 г., № 8, ст.41; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.7; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2013 г., № 12, ст.57; 2014 г., № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, cт.94, 96; № 21, cт.122; 2016 г., № 6, ст.45; № 23, ст.118; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62):
1) в абзаце первом статьи 3 слова "и основным параметрам, характеристикам" исключить;
2) в статье 4:
в части первой:
слова "боевых и оперативно-служебных задач, принятое в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан" заменить словами "боевых, оперативно-служебных и учебных задач, принятое";
слова ", за исключением органов государственной противопожарной службы" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Боевое ручное стрелковое оружие и патроны к нему являются одним из видов вооружения.";
в части второй слова "Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством" заменить словами "правилами оборота вооружения и военной техники, утвержденными Правительством Республики Казахстан";

3) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеуге, өндіруге, жөндеуге, сатуға, коллекциялауға, экспонаттауға арналған лицензияны ішкі істер органдары береді.";
4) 12-баптың 1) тармақшасындағы "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының" деген сөздер "арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, сондай-ақ "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген субъектілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 13-бапта:
тақырып "органдарының" деген сөзден кейін "және өзге де субъектілердің" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының" деген сөздер "арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген субъектілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Үкіметі белгілеген" деген сөздер "заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-баптың 4-тармағындағы және 16-баптың 2-тармағының 5-1) тармақшасындағы "қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "азаматтық және қызметтік қарумен қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 17-баптың 4-тармағында:
1) тармақшадағы "қолда бар қаруды, оның патрондарын және олар сақталатын орындарды, сондай-ақ қажетті құжаттаманы ұстау қағидаларының сақталуына бақылау жасау мақсатында оларды" деген сөздер "азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларының сақталуына бақылау жасау мақсатында қолда бар қаруды, оның патрондарын және олар сақталатын орындарды, сондай-ақ қажетті құжаттаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "қызметтік және азаматтық қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 19-баптың 4-тармағының 8-1) тармақшасындағы "қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздер "азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 21-баптың төртінші бөлігінде:
"Тәжірибелік үлгілерін қоспағанда, жауынгерлік" деген сөздер "Жауынгерлік" деген сөзбен ауыстырылсын;
"белгілеген тәртіппен" деген сөздер "бекіткен қару-жарақ пен әскери техника айналымының қағидаларына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 23-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
11) 25-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
12) 28-бапта:
1) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру тәртібін белгілейді;";
13) 29-баптың 1-тармағында:
1) тармақша алып тасталсын;
4-1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
8-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) мыналарды:
азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын;
азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын;
азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын;
азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар үшін өлшемшарттарды әзірлейді және бекітеді;";
8-5) тармақша алып тасталсын.

3) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Лицензии на разработку, производство, ремонт, торговлю, коллекционирование, экспонирование гражданского и служебного оружия и патронов к нему выдаются органами внутренних дел.";
4) в подпункте 1) статьи 12 слова "за исключением органов государственной противопожарной службы" заменить словами "а также субъекты, указанные в Законе Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе";
5) в статье 13:
заголовок дополнить словами ", и иными субъектами";
слова "за исключением органов государственной противопожарной службы" заменить словами "субъекты, указанные в Законе Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе";
слова "установленном Правительством" заменить словами "установленном законодательством";
6) в пункте 4 статьи 15 и подпункте 5-1) пункта 2 статьи 16 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
7) в пункте 4 статьи 17:
в подпункте 1) слова "правил обращения с ними" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
в подпункте 2) слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
8) в подпункте 8-1) пункта 4 статьи 19 слова "правил безопасного обращения с оружием" заменить словами "правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием";
9) в части четвертой статьи 21:
слова ", за исключением опытных образцов," исключить;
слова "порядке, установленном" заменить словами "соответствии с правилами оборота вооружения и военной техники, утвержденными";
10) пункт 2 статьи 23 исключить;
11) в пункте 1 статьи 25 слова "в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан," исключить;
12) в статье 28:
подпункты 1) и 3) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) устанавливает порядок формирования Государственной пулегильзотеки;";
13) в пункте 1 статьи 29:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 4-1) слова "в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан" исключить;
подпункт 8-1) изложить в следующей редакции:
"8-1) разрабатывает и утверждает:
правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием;
программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;
критерии для организаций, осуществляющих подготовку и переподготовку владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;";
подпункт 8-5) исключить.

8. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат):
4-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тығыздығы мен дәлдігі мемлекеттік топографиялық карталар мен жоспарлар жасауды, қорғаныстық, ғылыми-зерттеу және өзге де міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін, іргелі астрономиялық-геодезиялық желі, дәлдігі жоғары геодезиялық желі, спутниктік геодезиялық желі, барлық сыныптағы нивелирлік желілер, іргелі және бірінші сыныптағы гравиметриялық желілер жататын мемлекеттік геодезиялық желілерді құруды, дамытуды және жұмыс жағдайында ұстауды;".
9. "Төтенше жағдайлар туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 18-құжат; 2006 ж., № 2, 14-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):
1) 3-1-бапта:
5-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай мен оның салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдау үшін әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік орган мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалануға құқылы. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай мен оның салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдау үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броньнан алу тәртібімен шығару Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органдардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай мен оның салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдау үшін пайдаланылған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

8. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст.141; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2007 г., № 2, ст.18; 2011 г., № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 7-І, ст.50; № 7-ІІ, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62):
подпункт 3) пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"3) создание, развитие и поддержание в рабочем состоянии государственных геодезических сетей, к которым относятся фундаментальная астрономо-геодезическая сеть, высокоточная геодезическая сеть, спутниковая геодезическая сеть, нивелирные сети всех классов, фундаментальная и первого класса гравиметрические сети, плотность и точность которых обеспечивают создание государственных топографических карт и планов, решение оборонных, научно-исследовательских и иных задач;".
9. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст.18; 2006 г., № 2, ст.14; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 8, ст.44; 2010 г., № 7, ст.32; 2011 г., № 5, ст.43; 2013 г., № 14, ст.72; 2014 г., № 7, ст.37; 2015 г., № 1, ст.2; 2017 г., № 11, ст.29; 2018 г., № 24, ст.93):
1) в статье 3-1:
подпункт 2) пункта 5 исключить;
дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера и ее последствий государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера вправе использовать материальные ценности государственного материального резерва. Выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке разбронирования для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера и ее последствий осуществляется по решению государственных органов по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Возмещение затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера и ее последствий, осуществляется за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан.

5-2. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған немесе төтенше жағдай енгізілген жағдайларда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын тасымалдауды көлік ұйымдары бірінші кезектегі тәртіппен жүзеге асырады.
Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдау үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтарды тасымалдауға көлік ұйымдары материалдық құндылықтарды көрсеткен кезде алдын ала төлемсіз қабылдайды.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын тасымалдау шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
2) 13-баптың 1-тармағының төртінші бөлігінде:
үшінші абзац "дайындалуы және әрекеті" деген сөздерден кейін "; табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "министрлігінің;" деген сөз "министрлігінің өкілі тағайындалады." деген сөздермен ауыстырылып, бесінші абзац алып тасталсын.
10. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 ж., № 15, 55-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
13-баптың 5-тармағы "Қызметтiк" деген сөзден кейін "және азаматтық" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат):

5-2. В случаях возникновения чрезвычайных ситуаций социального характера или введения чрезвычайного положения перевозка материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется транспортными организациями в первоочередном порядке.
Материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера и ее последствий, принимаются транспортными организациями к перевозке по предъявлению материальных ценностей без предварительной оплаты.
Возмещение затрат за транспортировку материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан.";
2) в части четвертой пункта 1 статьи 13:
абзац третий дополнить словами "; чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера";
абзац пятый исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст.174; 2006 г., № 15, ст.92; № 16, ст.102; 2007 г., № 12, ст.88; 2009 г., № 17, ст.79, 82; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 3, ст.25; № 14, ст.92; 2013 г., № 8, ст.50; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 2, ст.11; № 11, ст.65; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.44; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, cт.45; № 7-II, cт.53; № 8-II, cт.70; 2017 г., № 15, ст.55; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 24, ст.94; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.):
пункт 5 статьи 13 после слова "служебного" дополнить словами "и гражданского".
11. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст.81; 2006 г., № 3, ст.22; № 15, ст.95; № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 19, ст.148; 2008 г., № 20, ст.89; № 24, ст.129; 2009 г., № 15-16, ст.74; № 18, ст.84; № 24, ст.121; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146, 150; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 3, ст.25; № 8, ст.63, 64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 12, ст.57; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 8, ст.44, 49; № 10, ст.52; № 14, ст.87; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.141; № 22-V, ст.156; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 8-II, ст.67; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 22, ст.82):

1) 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-4) тармақшамен толықтырылсын:
"4-4) ақпараттық қауіпсіздікті куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын, электронды нысанда қауіпсіздік сертификаттарын беретін заңды тұлға;";
32-1) тармақша алып тасталсын;
2) 9-2-бапта:
1-тармақ 2) тармақшасындағы "қосуды жүзеге асырады." деген сөздер "қосуды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ақпараттық қауіпсіздікті куәландырушы орталықты ұйымдастыруды және техникалық қолдап отыруды жүзеге асырады.";
2-тармақтағы "ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-ІІ, 104-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) аумақтық әскерлердің аумақтық органдары – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қорғанысы әскери басқармасының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдері мен бөлімшелерінің құқықтарында жұмыс істейтін тактикалық органдары;";
12) тармақшадағы "оқ-дәрі," деген сөз алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) əскери техника – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да əскерлер мен əскери құралымдар жарақтандырылатын жауынгерлік машиналар, әскери корабльдер (катерлер мен басқа да кемелер), әскери әуе кемелері мен басқа да ұшу аппараттары;";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) бірыңғай әскери-техникалық саясат – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жоғары техникалық жарақтандырылуын қамтамасыз ету мүдделерінде олардың алдына қойылған практикалық міндеттерді, мемлекеттің экономикалық мүмкіндіктері мен әскери-саяси ахуалдың жай-күйін ескере отырып, мемлекеттік органдар іске асыратын тұжырымдамалық көзқарастар мен практикалық әрекеттер жүйесі;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) қару-жарақ – жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға арналған әртүрлі қару түрлері, кешендер мен жүйелер, көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар, оқ-дәрілер, сондай-ақ оларды Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қолдануды қамтамасыз ететін жүйелер, құрылғылар, жеткізгіштер мен аспаптар;";
32) тармақшадағы "қару-жарақ пен əскери техниканы жаңғырту, олардың жаңа түрлерін əзірлеу жəне енгізу" деген сөздер "қару-жарақтың, әскери техниканың, техникалық және арнайы құралдардың жаңа үлгілерін әзірлеу, жасау, оларды ендіру, қарулануда, жарақтандыруда, жабдықтауда және пайдалануда тұрған қару-жарақ пен әскери техниканың үлгілерін жаңғырту" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) және 34) тармақшалар алып тасталсын;
35) тармақшадағы ", оқ-дəрімен" деген сөз алып тасталсын;
37), 38), 39) және 40) тармақшалар алып тасталсын;
41) тармақшадағы "Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы басы артық жəне олар қолданбайтын" деген сөздер "Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қолданылмайтын басы артық" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в статье 2:
дополнить подпунктом 4-4) следующего содержания:
"4-4) удостоверяющий центр информационной безопасности – юридическое лицо, определяемое Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, выдающее сертификаты безопасности в электронной форме;";
подпункт 32-1) исключить;
2) в статье 9-2:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) организация и техническое сопровождение удостоверяющего центра информационной безопасности.";
в пункте 2 слова "органами национальной безопасности" заменить словами "Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан".
12. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст.1; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2010 г., № 7, ст.32; № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.7; № 5, ст.43; № 8, ст.64; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 7, ст.37; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 1, ст.2; № 19-ІІ, ст.104; № 22-І, ст.140; 2017 г., № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; 2018 г., № 15, ст.47):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) территориальные органы территориальных войск – тактические органы военного управления территориальной обороны областей, городов республиканского значения, столицы, функционирующие на правах воинских частей и подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан;";
в подпункте 12) слово "боеприпасы," исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) военная техника – боевые машины, военные корабли (катера и другие суда), военные воздушные суда и другие летательные аппараты, которыми оснащаются Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) единая военно-техническая политика – система концептуальных взглядов и практических действий, реализуемых государственными органами в интересах обеспечения высокой технической оснащенности Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований с учетом поставленных перед ними практических задач, экономических возможностей государства и состояния военно-политической обстановки;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) вооружение – различные виды оружия, комплексы и системы, предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), средства, имитирующие указанные компоненты, боеприпасы, а также системы, устройства, носители и приборы, обеспечивающие их применение в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях;";
в подпункте 32) слова "модернизации, разработки и внедрения новых видов вооружения и военной техники" заменить словами "разработки, создания новых образцов вооружения, военной техники, технических и специальных средств, их внедрения, модернизации состоящих на вооружении, оснащении, снабжении и в эксплуатации образцов вооружения и военной техники";
подпункты 33) и 34) исключить;
в подпункте 35) слово ", боеприпасами" исключить;
подпункты 37), 38), 39) и 40) исключить;
в подпункте 41) слова "излишествующее и не находящее применения" заменить словами "не находящее применения излишествующее";

2) 4-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың бiрыңғай әскери-техникалық саясатын" деген сөздер "бiрыңғай әскери-техникалық саясатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың бірінші бөлігінде:
3), 4), 5), 9), 10), 11) және 19) тармақшалар алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) әскери және әскери-экономикалық ынтымақтастық мәселелері бойынша халықаралық келіссөздер жүргізу және үкіметаралық келісімдерге қол қою туралы шешімдер қабылдайды;";
23) тармақша алып тасталсын;
24) тармақшадағы "кәсіпорындарда" деген сөз "ұйымдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
5) 9-бапта:
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан əрі – Қорғаныс министрлігі) бекіткен саны мен құрылымы шегінде аумақтық әскерлердің аумақтық органдарын оларды ұстауды, оларға қызмет көрсетуді және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылуға және байланыс қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығындарды, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде әскери уақыттың штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар запастарын жасауды, аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен бірге жиындар өткізуді қоса алғанда, қызметтік үй-жайлармен, көлік құралдарымен, техникалық ақпарат, телекоммуникация және байланыс құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) аумақтық әскерлердің аумақтық органдарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерді ұстауды қамтамасыз етеді;";
6) 11-баптың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
7) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пайдаланылмайтын әскери мүлiк Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасына сәйкес берілуі, өткізілуі, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жойылуы және қайта өңделуі мүмкін.";
8) 18-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери, арнайы, автомобиль техникасы және өзге де көлік құралдары осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауынгерлік техника ретінде пайдаланылады.";
9) 22-баптың 2-тармағында:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) халықаралық әскери және әскери-экономикалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;";

2) в подпункте 6) пункта 1 статьи 4 слова "Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" исключить;
3) в части первой статьи 7:
подпункты 3), 4), 5), 9), 10), 11) и 19) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) принимает решения о проведении международных переговоров по вопросам военного и военно-экономического сотрудничества и подписании межправительственных соглашений;";
подпункт 23) исключить;
в подпункте 24) слова "на предприятиях" заменить словами "в организациях";
4) подпункт 2) статьи 8 исключить;
5) в статье 9:
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) обеспечивают территориальные органы территориальных войск в пределах численности и структуры, утвержденной Министерством обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны), служебными помещениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделений территориальной обороны;";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) обеспечивают содержание работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование территориальных органов территориальных войск;";
6) подпункты 2) и 3) статьи 11 исключить;
7) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3. Неиспользуемое военное имущество может быть передано, реализовано, ликвидировано посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработано в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе.";
8) пункт 2 статьи 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях, предусмотренных частью первой настоящего пункта, военная, специальная, автомобильная техника и иные транспортные средства используются в качестве боевой техники в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
9) в пункте 2 статьи 22:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) осуществляет международное военное и военно-экономическое сотрудничество;";

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;";
14), 15) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде берілетін әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылауды және оларды қабылдап алуды жүзеге асырады;
15) өз құзыреті шегінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың аумақтық қорғанысты даярлау және қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі қызметін бақылайды;";
"17) Қорғаныс министрлігі және Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелері шегінде әскери мүлікті береді, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) береді;";
мынадай мазмұндағы 17-3) тармақшамен толықтырылсын:
"17-3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдаланылмайтын мүлік деп таниды;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) әскери мақсаттағы ғарыш қызметі саласындағы жобалардың іске асырылуын ұйымдастырады;";
26-5) тармақша "ережені," деген сөзден кейін "аумақтық әскерлердің аумақтық органдарын қамтамасыз ету және ұстау қағидаларын," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-24) тармақшамен толықтырылсын:
"26-24) меншік нысандарына қарамастан ұйымдарда мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалу сапасына бақылауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;";
10) 23-баптың 1-тармағының 12) тармақшасындағы ", оқ-дәрі" деген сөз алып тасталсын;
11) 24-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкiметі айқындайтын тəртіппен бюджетке" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджетке" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Экспорттық бақылау туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 132-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
1) 1-баптың 7) тармақшасындағы "(түпкі пайдаланушының сертификаты)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 6-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өнімді импорттаған кезде түпкі пайдаланушының сертификаты түріндегі кепілдік міндеттеме береді;";
3) 9-бапта:
4-тармақтағы "(түпкі пайдаланушының сертификаты)" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттің халықаралық міндеттемелерін орындау, сондай-ақ оқу-жаттығуларға, байқауларға, конкурстарға, көрмелерге, парадтарға, жарыстарға, демонстрациялық іс-шараларға, сынақтарға қатысу үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әдеттегі қару-жарағы мен әскери техникасын Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (аумағына әкелу) Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбенің негізінде лицензиясыз жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган ұйымдастыратын оқу-жаттығуларды, байқауларды, конкурстарды, көрмелерді, сынақтарды, парадтарды, демонстрациялық іс-шараларды өткізу кезінде тартуға қажетті, шетелдік мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға тиесілі әдеттегі қару-жарақ пен әскери техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (аумағынан әкету) Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбенің негізінде лицензиясыз жүзеге асырылады.".

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) участвует в осуществлении военно-технического сотрудничества;";
подпункты 14), 15) и 17) изложить в следующей редакции:
"14) осуществляет контроль качества и приемку товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, поставляемых в рамках государственного оборонного заказа;
15) в пределах своей компетенции контролирует деятельность центральных и местных исполнительных органов по вопросам подготовки и обеспечения территориальной обороны;";
"17) передает военное имущество в пределах Министерства обороны и государственных учреждений Вооруженных Сил, а также предоставляет в имущественный наем (аренду) неиспользуемые оборонные объекты;";
дополнить подпунктом 17-3) следующего содержания:
"17-3) признает военное имущество Вооруженных Сил неиспользуемым;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) организует реализацию проектов в области космической деятельности военного назначения;";
подпункт 26-5) после слов "территориальных войсках," дополнить словами "правила обеспечения и содержания территориальных органов территориальных войск,";
дополнить подпунктом 26-24) следующего содержания:
"26-24) разрабатывает правила осуществления контроля за качеством выполнения государственного оборонного заказа в организациях независимо от форм собственности;";
10) в подпункте 12) пункта 1 статьи 23 слово ", боеприпасами" исключить;
11) в части второй пункта 2 статьи 24 слова "бюджет в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан" заменить словами "государственный бюджет в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан".
13. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "Об экспортном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст.132; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 15, ст.97; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.118, 122; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.56; № 20-IV, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32):
1) в подпункте 7) статьи 1 слова "(сертификат конечного пользователя)" исключить;
2) подпункт 8) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"8) выдает гарантийное обязательство в виде сертификата конечного пользователя при импорте продукции;";
3) в статье 9:
в пункте 4 слова "(сертификата конечного пользователя)" исключить;
пункт 7 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Вывоз с территории (ввоз на территорию) Республики Казахстан обычного вооружения и военной техники Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований для выполнения международных обязательств государства, а также участия в учениях, смотрах, конкурсах, выставках, парадах, соревнованиях, демонстрационных мероприятиях, испытаниях осуществляется без лицензии на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.
Ввоз на территорию (вывоз с территории) Республики Казахстан обычного вооружения и военной техники, принадлежащих иностранным государственным органам или организациям, необходимых к задействованию при проведении учений, смотров, конкурсов, выставок, испытаний, парадов, демонстрационных мероприятий, организуемых Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, уполномоченным органом в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа на территории Республики Казахстан, осуществляется без лицензии на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.".

14. "Сыртқы барлау туралы" 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 10, 46-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; 2014 ж., № 7, 33-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат):
1) кіріспе "барлау субъектілерінің" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушылардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы – ел басшылығын барлау ақпаратымен және талдамалық бағалаумен қамтамасыз етуге тиіс, сондай-ақ белгіленген құзырет шегінде сыртқы барлау субъектілерінің барлау мүмкіндіктерін күшейтуге ықпал ететін іс-шараларға қатысатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының жиынтығы;";
3) 2-тараудың тақырыбындағы "сыртқы барлау субъектілерінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы сыртқы барлау субъектілерінің және барлау қоғамдастығының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 7-бап мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушылардың тізбесін айқындайды;";
5) 9-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Заңның 12-1-бабында көзделген, Қазақстан Республикасы барлау қоғамдастығы қызметінің шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;";
6) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. Қазақстан Республикасы барлау қоғамдастығының қызметін ұйымдастырудың жалпы шарттары
1. Қазақстан Республикасы барлау қоғамдастығы қызметінің шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдары іс-қимылдарының келісілуін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі жүзеге асырады.
2. Сыртқы барлау субъектілері болып табылмайтын Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушыларға ұлттық қауіпсіздіктің сыртқы қауіп-қатерлерін мониторингтеуді, талдауды, бағалауды және болжауды жүзеге асыру, оларды бейтараптандыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу, сыртқы барлау субъектілеріне жәрдем көрсету жөніндегі өкілеттіктер беріледі.
3. Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушылардың өзара іс-қимылы:
ұйымдастырушылық;
жедел;
талдамалық;
әдістемелік;
техникалық;
бағдарламалық-аппараттық және өзге де бағыттар бойынша, сондай-ақ ортақ міндеттер мен мақсаттарды іске асыру үшін өзара ақпарат алмасу және келісілген іс-қимылдар арқылы жүзеге асырылады.

14. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года "О внешней разведке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст.46; 2011 г., № 1, ст.3; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 8, ст.63; 2013 г., № 2, ст.10; 2014 г., № 7, ст.33; № 14, ст.84; № 21, ст.118; 2015 г., № 22-V, ст.156; 2016 г., № 24, ст.126; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 14, ст.42):
1) преамбулу дополнить словами "и участников разведывательного сообщества Республики Казахстан";
2) статью 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разведывательное сообщество Республики Казахстан – совокупность государственных органов и организаций Республики Казахстан, призванных обеспечить руководство страны разведывательной информацией и аналитическими оценками, а также участвующих в пределах установленной компетенции в мероприятиях, способствующих усилению разведывательных возможностей субъектов внешней разведки;";
3) заголовок главы 2 дополнить словами "и разведывательного сообщества Республики Казахстан";
4) статью 7 дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) определяет перечень участников разведывательного сообщества Республики Казахстан;";
5) статью 9 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) обеспечение взаимодействия государственных органов и организаций Республики Казахстан в рамках деятельности разведывательного сообщества Республики Казахстан, предусмотренного статьей 12-1 настоящего Закона;";
6) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Общие условия организации деятельности разведывательного сообщества Республики Казахстан
1. Обеспечение согласованности действий государственных органов и организаций Республики Казахстан в рамках деятельности разведывательного сообщества Республики Казахстан осуществляется Советом Безопасности Республики Казахстан.
2. Участники разведывательного сообщества Республики Казахстан, не являющиеся субъектами внешней разведки, наделяются полномочиями по осуществлению мониторинга, анализа, оценки и прогнозирования внешних угроз национальной безопасности, участию в выработке мер по их нейтрализации, оказанию содействия субъектам внешней разведки.
3. Взаимодействие участников разведывательного сообщества Республики Казахстан осуществляется по:
организационному;
оперативному;
аналитическому;
методическому;
техническому;
программно-аппаратному и иным направлениям, а также посредством взаимного обмена информацией и согласованных действий для реализации общих задач и целей.

4. Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы қызметінің шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін олардың уәкілетті өкілдері сыртқы барлау органына іссапарға жіберіледі және (немесе) жіберіледі.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының немесе ұйымының уәкілетті өкілдерін сыртқы барлау органына іссапарға жіберу және (немесе) жіберу, сондай-ақ олардың қызметін жүзеге асыру тәртібін сыртқы барлау органының бірінші басшысы және Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына басқа қатысушының бірінші басшысы бірлескен нормативтік құқықтық актіде айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушылардың бірінші басшылары Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы қызметінің шеңберінде қабылданған шешімдерді іске асыру үшін тиісті құқықтық актілер шығара алады.".
15. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 4, 36-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 119-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; № 22, 83-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) мемлекеттік тапсырыс – уәкілетті органның және (немесе) салалық уәкілетті органдардың базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру нысанында мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісіне тапсырысы;";
2) 2-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру мен орындау кезінде ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы қоғамдық қатынастар "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.";
3) 4-баптың 2), 5) және 23) тармақшалары "мемлекеттік" деген сөздің алдынан "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 18-баптың 3-тармағындағы "негізгі міндеті" деген сөздер "негізгі міндеттері, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

4. Для обеспечения эффективного взаимодействия государственных органов и организаций Республики Казахстан в рамках деятельности разведывательного сообщества Республики Казахстан их уполномоченные представители прикомандировываются и (или) направляются в орган внешней разведки.
Порядок прикомандирования и (или) направления уполномоченных представителей государственного органа или организации Республики Казахстан в орган внешней разведки, а также осуществления их деятельности определяется первым руководителем органа внешней разведки и первым руководителем другого участника разведывательного сообщества Республики Казахстан в совместном нормативном правовом акте.
5. Первые руководители участников разведывательного сообщества Республики Казахстан для реализации решений, принятых в рамках деятельности разведывательного сообщества Республики Казахстан, могут издавать соответствующие правовые акты.".
15. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 4, ст.36; 2013 г., № 15, ст.82; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 20-VII, ст.119; № 21-III, ст.135; 2018 г., № 15, ст.47; № 22, ст.83):
1) статью 1 дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) государственный заказ – заказ уполномоченного органа и (или) отраслевых уполномоченных органов субъекту научной и (или) научно-технической деятельности на основании договора на выполнение научно-исследовательских работ, финансируемых за счет государственного бюджета в форме базового, грантового и программно-целевого финансирования;";
2) статью 2 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Общественные отношения в области науки и научно-технической деятельности при формировании и выполнении государственного оборонного заказа регулируются Законом Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе".";
3) подпункты 2), 5) и 23) статьи 4 дополнить словами ", за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа";
4) пункт 3 статьи 18 дополнить словами ", за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа".
16. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст.42; № 15, ст.118; № 16, ст.129; № 17, ст.136; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.95; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.13; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 15, ст.82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 19-I, ст.99; № 19-II, ст.103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.124; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.145, 148; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.56; № 8-I, ст.62; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 14, ст.51, 54; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):

1) 4-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттің пайдаланылмайтын мүлікке билік ету жөніндегі құқықтарды жүзеге асыру ерекшеліктері осы Заңда белгіленген өзге де құқықтарды қоспағанда, "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.";
2) 11-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдалану туралы шешімдер қабылдайды;";
3) 100-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі "тендерлерді" деген сөзден кейін "немесе аукциондарды" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 134-баптың 2-тармағының 20-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1) пайдаланылмайтын мүлікті өткізу (оның ішінде экспорттау), құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, қорғаныс объектілерін жалға беру, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мұқтаждары, мемлекеттік материалдық резерв, жұмылдыру, ғарыш қызметі үшін әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу (оның ішінде импорттау), сондай-ақ әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) экспорттау;";
5) 161-баптың 1-тармағында:
"Мемлекеттік" деген сөз "Егер осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да əскерлер мен əскери құралымдар, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары мемлекеттік мекемелерінің әскери мүлікті мемлекеттік орган шегінде мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімі негізінде беруге және қайта бөлуге құқығы бар.
Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының мемлекеттік мекемелеріне бөлуге құқылы.".
17. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 92-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-II, 56-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):

1) статью 4 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Особенности осуществления государством прав по распоряжению неиспользуемым имуществом устанавливаются Законом Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", за исключением иных прав, установленных настоящим Законом.";
2) подпункт 15) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"15) принимает решения об использовании материальных ценностей государственного материального резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи;";
3) часть пятую пункта 1 статьи 100 после слова "тендеров" дополнить словами "или аукционов";
4) подпункт 20-1) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
"20-1) реализации (в том числе экспорта), ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, сдачи в аренду оборонных объектов, закупки (в том числе импорта) товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан, государственного материального резерва, мобилизации, космической деятельности, а также экспорта товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения);";
5) пункт 1 статьи 161:
после слов "Государственное учреждение" дополнить словами ", если иное не предусмотрено частями второй и третьей настоящего пункта,";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Государственные учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан имеют право передавать и перераспределять военное имущество в пределах государственного органа на основании решения первого руководителя государственного органа или уполномоченного им лица.
Уполномоченный орган в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа вправе распределять государственным учреждениям получателя государственного оборонного заказа товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения, приобретаемые в рамках государственного оборонного заказа.".
17. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст.4; № 14, ст.92; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 7-II, ст.56; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62):

1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери мақсаттағы ғарыш қызметі саласындағы жоба – қорғаныс пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ғана іске асырылатын, ғарыш қызметі саласындағы жоба;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) ғарыш айлағы – ғарыш объектілерін дайындауды қамтамасыз етуге және ұшыруды жүзеге асыруға арналған техникалық құралдар, құрылғылар, ғимараттар, құрылысжайлар мен жер учаскелері кешені;";
2) 9-бапта:
1-тармақта:
16-1) тармақшадағы "шығындар нормативтерін" деген сөздер "шығындарды есептеу әдістемесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-2) тармақшамен толықтырылсын:
"16-2) мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасында жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерінің күзет аймақтарын белгілеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
2-тармақтағы "қосарлы мақсаттағы" деген сөздер "қосарланған және әскери мақсаттағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар):
1) 1-бапта:
25) тармақшада:
"жұмылдыру тапсырысын орындау," деген сөздерден кейін "табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы" деген сөздермен толықтырылсын;
"және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметте пайдаланбайтын" деген сөздер алып тасталсын;
39) тармақша "жұмылдыру мұқтаждарына," деген сөздерден кейін "табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 46-1) тармақшамен толықтырылсын:
"46-1) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы және сақтау көлемдері – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның алдына қойылған міндеттерді орындау үшін қажетті мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының тізбесі мен көлемдері;";
2) 11-бапта:
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 34-1) және 34-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"34-1) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану қағидаларын бекітеді;
34-2) гуманитарлық көмек көрсету қағидаларын бекітеді;";
42) тармақшадағы "төтенше жағдайлардың" деген сөздер "төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) тармақша алып тасталсын;

1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) проект в области космической деятельности военного назначения – проект в области космической деятельности, реализуемый только для целей обеспечения обороны и безопасности;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) космодром – комплекс технических средств, устройств, зданий, сооружений и земельных участков, предназначенный для обеспечения подготовки и осуществления запусков космических объектов;";
2) в статье 9:
в пункте 1:
в подпункте 16-1) слово "нормативы" заменить словами "методику расчета";
дополнить подпунктом 16-2) следующего содержания:
"16-2) разрабатывает и утверждает порядок установления охранных зон объектов наземной космической инфраструктуры в Республике Казахстан по согласованию с заинтересованными государственными органами;";
в пункте 2 слова "двойного назначения" заменить словами "двойного и военного назначения".
18. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст.36; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 15, ст.78; № 19-ІІ, ст.103, 104; № 20-І, ст.111; № 20-ІV, ст.113; № 23-І, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-ІІ, ст.53, 56; 2017 г., № 11, ст.29; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94):
1) в статье 1:
в подпункте 25):
после слов "чрезвычайных ситуаций" дополнить словами "природного, техногенного и социального характера";
слова "и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности" исключить;
подпункт 39) после слов "чрезвычайных ситуаций" дополнить словами "природного, техногенного и социального характера";
дополнить подпунктом 46-1) следующего содержания:
"46-1) номенклатура и объемы хранения материальных ценностей государственного резерва – перечень и объемы материальных ценностей государственного резерва, необходимые для выполнения поставленных задач перед уполномоченным органом в области государственного материального резерва;";
2) в статье 11:
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктами 34-1) и 34-2) следующего содержания:
"34-1) утверждает правила использования материальных ценностей государственного резерва в период мобилизации, военного положения и в военное время;
34-2) утверждает правила оказания гуманитарной помощи;";
подпункт 42) дополнить словами "и их последствий";
подпункт 45) исключить;

3) 12-баптың 1-тармағының 45) тармақшасындағы "төтенше жағдайлардың" деген сөздер "төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 12-1-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 12-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
12-2) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану қағидаларын әзірлейді;
12-3) гуманитарлық көмек көрсету қағидаларын әзірлейді;";
13) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
5) 13-баптың 10) тармақшасы алып тасталсын;
6) 92-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс құрамына кіретін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын беру Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
7) 93-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "қалыптастыруды, орналастыруды," деген сөздер алып тасталсын;
8) 94-баптың 3-тармағы "төтенше жағдайлардың" деген сөздер "төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 96-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган тауарлардың бағаларына мониторинг жүргізеді және нарыққа реттеушілік ықпал ету орынды болатын бағалар деңгейіне жеткен жағдайда, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне сауда қызметінің субъектілері – шығарылатын материалдық құндылықтарды алушыларды, олардың көлемін, бағасын және сауда үстемеақысының мөлшерін көрсете отырып, нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығарудың қажеттілігі туралы ұсыныс енгізеді.".
19. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат):

3) подпункт 45) пункта 1 статьи 12 после слов "чрезвычайных ситуаций" дополнить словами "и их последствий";
4) в статье 12-1:
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 12-3) следующего содержания:
"12-1) принимает решение о перемещении материальных ценностей государственного резерва;
12-2) разрабатывает правила использования материальных ценностей государственного резерва в период мобилизации, военного положения и в военное время;
12-3) разрабатывает правила оказания гуманитарной помощи;";
подпункт 13) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) разрабатывает и утверждает перечень пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан;";
5) подпункт 10) статьи 13 исключить;
6) статью 92 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Поставка материальных ценностей государственного резерва, входящих в состав государственного оборонного заказа, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе.";
7) в части первой пункта 4 статьи 93 слова "формирование, размещение," исключить;
8) пункт 3 статьи 94 после слов "техногенного характера" дополнить словами "и их последствий";
9) пункт 1 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса проводят мониторинг цен на товары и в случае достижения уровня цен, при котором целесообразно оказание регулирующего воздействия на рынок, по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва вносят в Правительство Республики Казахстан предложение о необходимости выпуска материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок с указанием субъектов торговой деятельности – получателей, объема, цены и размера торговой надбавки выпускаемых материальных ценностей.".
19. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.48; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 21-I, ст.125; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, ст.50; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 23, ст.91):

1) 10-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 11-баптың 24) тармақшасында:
бесінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру тәртібін;".
20. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-ІII, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасында экспорттауға лицензия алған кезде қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті өздері резиденті болып табылатын елдің не сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар ретінде тіркелген басқа елдің лицензиары берген рұқсаты бар шетелдік заңды тұлғалардың сатып алуына;";
2) 28-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктер шегінде қару-жарақтың, əскери техника мен жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш заттардың жəне олар қолданылып жасалатын бұйымдардың айналымы саласындағы" деген сөздер "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген өкілеттіктер шегінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) подпункт 3) статьи 10 исключить;
2) в подпункте 24) статьи 11:
абзац пятый исключить;
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"порядок формирования Государственной пулегильзотеки;".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, cт.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-І, ст.50; № 7-ІІ, ст.53; № 8-І, ст.62; № 8-ІІ, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):
1) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) приобретение неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники иностранными юридическими лицами, имеющими разрешение, выданное лицензиаром страны, резидентом которой они являются, либо другой страны, где они зарегистрированы в качестве участников внешнеэкономической деятельности, при условии получения лицензии на экспорт в Республике Казахстан;";
2) в подпункте 5) пункта 2 статьи 28 слова "законами Республики Казахстан в сфере оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением" заменить словами "Законом Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе";

3) 37-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "түпкі пайдаланушы сертификатының" деген сөздер "кепілдік міндеттемесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-қосымшада:
32-жол алып тасталсын;
37-жолдағы "жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және өңдеу" деген сөздер "құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 1, 1-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат):
5-баптың 1-тармағының 28) тармақшасындағы "жауынгерлік және арнайы техниканың" деген сөздер "әскери және арнайы техниканың" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 20, 96-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 83-құжат):
1) 1-бапта:
4) тармақша "қамтылым" деген сөзден кейін ", интернет-ресурс" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6) және 6-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ақпараттандыру объектісін дамыту – ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклінің кезеңі, осы кезең ішінде ақпараттандыру объектісінің жұмыс істеуін оңтайландыру және (немесе) функционалын кеңейту мақсатында өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген оның қосымша функционалдық талаптарын іске асыру, сондай-ақ оны жаңғырту жөніндегі іс-шаралар кешені жүзеге асырылады;
6-2) ақпараттандыру объектісін ендіру – автоматтандыру объектісі мен персоналды дайындауды, іске қосуды реттеу жұмыстарын, алдын ала және қабылдап алу сынақтарын жүргізуді қамтитын ақпараттандыру объектісін қолданысқа енгізу жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуге бағытталған ақпараттандыру объектісін құру немесе дамыту кезеңі;
6-3) ақпараттандыру объектісін қолдап отыру – өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген ақпараттандыру объектісін оған жаңғырту жүргізбестен және қосымша функционалдық талаптарды іске асырмастан және оның тұтастығы сақталған жағдайда, бағдарламалық қамтылымға түзету, түрлендіру жүргізу және оның ақауларын жою жөніндегі іс-шараларды қамтитын, мақсатына сәйкес пайдалануды қамтамасыз ету;
6-4) ақпараттандыру объектісін құру – ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклінің кезеңі, осы кезең ішінде ақпараттандыру объектісін әзірлеуге, тәжірибелік пайдалануға, ендіруге, сондай-ақ оның жұмыс істеуі үшін қажетті техникалық құралдар кешенін және бағдарламалық қамтылымды иеленуге және (немесе) мүліктік жалдауға (жалға беруге) бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар кешенін іске асыру жүзеге асырылады;

3) в части второй пункта 2 статьи 37 слова "сертификата конечного пользователя" заменить словами "гарантийного обязательства";
4) в приложении 1:
строку 32 исключить;
в строке 37 слова "(уничтожение, утилизация, захоронение)" заменить словами "посредством уничтожения, утилизации, захоронения".
21. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 1, ст.1; 2016 г., № 23, ст.118):
в подпункте 28) пункта 1 статьи 5 слова "боевой и специальной техники" заменить словами "военной и специальной техники".
22. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст.155; 2016 г., № 24, ст.126; 2017 г., № 20, ст.96; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.83):
1) в статье 1:
подпункт 4) после слова "обеспечение" дополнить словами ", интернет-ресурс";
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6) и 6-7) следующего содержания:
"6-1) развитие объекта информатизации – этап жизненного цикла объекта информатизации, на протяжении которого осуществляется комплекс мероприятий по реализации дополнительных функциональных требований, а также модернизации объекта информатизации, введенного в промышленную эксплуатацию с целью оптимизации его функционирования и (или) расширения функционала;
6-2) внедрение объекта информатизации – этап создания или развития объекта информатизации, направленный на проведение комплекса мероприятий по вводу в действие объекта информатизации, включающих подготовку объекта автоматизации и персонала, проведение пусконаладочных работ, предварительных и приемочных испытаний;
6-3) сопровождение объекта информатизации – обеспечение использования введенного в промышленную эксплуатацию объекта информатизации в соответствии с его назначением, включающее мероприятия по проведению корректировки, модификации и устранению дефектов программного обеспечения, без проведения модернизации и реализации дополнительных функциональных требований и при условии сохранения его целостности;
6-4) создание объекта информатизации – этап жизненного цикла объекта информатизации, на протяжении которого осуществляется реализация комплекса организационных и технических мероприятий, направленных на разработку, опытную эксплуатацию, внедрение объекта информатизации, а также приобретение и (или) имущественный наем (аренду) необходимого для его функционирования комплекса технических средств и программного обеспечения;

6-5) ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалану – ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклінің кезеңі, осы кезең ішінде ақпараттандыру объектісін техникалық құжаттамада және нормативтік-техникалық құжаттамада жазылған мақсаттарға, міндеттер мен талаптарға сәйкес штаттық режимде пайдалану жүзеге асырылады;
6-6) ақпараттандыру объектісін тәжірибелік пайдалану – ақпараттандыру объектісін пилоттық аймақта пайдалану, бұл оның жұмыс істеуіндегі кемшіліктерді анықтау мен жою және техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізіледі;
6-7) ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклі – ақпараттандыру объектісін құру, өнеркәсіптік пайдалану, дамыту және оның өнеркәсіптік пайдаланылуын тоқтату кезеңдерінің жиынтығы;";
8), 13), 15), 16), 17), 19), 20), 21) және 22) тармақшалар алып тасталсын;
25) тармақшада:
"кешендер," деген сөзден кейін "серверлік үй-жайлар (деректерді өңдеу орталықтары)," деген сөздермен толықтырылсын;
"құралдардың" деген сөзден кейін "ақпараттық қауіпсіздігін және" деген сөздермен толықтырылсын;
"және ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу – ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын анықтау және сәйкестендіру мақсатында ақпараттандыру объектісін тұрақты байқау;";
34) тармақша алып тасталсын;
46) тармақшада:
"аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылатын," деген сөздер алып тасталсын;
"жұмыс істейтін, мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрде бейнеленетін электрондық ақпараттық ресурс" деген сөздер "жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 52-1) тармақшамен толықтырылсын:
"52-1) сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімі – ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің елдің қорғанысын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттары үшін құрылған тізбесі;";
62-1) және 64) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"62-1) электрондық өнеркәсіп өнімі – электрондық құрамдастар және олардан жасалған түрлі мақсаттағы бұйымдар;";
"64) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері – мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар, мемлекеттік органдардың бағдарламалық қамтылымы, мемлекеттік органның интернет-ресурсы, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері, оның ішінде өзге де тұлғалардың мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтерді көрсету шеңберінде мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған сервистік бағдарламалық өнімі, бағдарламалық қамтылымы және ақпараттық жүйелері;";
68) тармақшадағы "ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыруға" деген сөздер "мемлекеттік органның қызметін автоматтандыруға, оның ішінде мемлекеттік функцияларды автоматтандыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен ауыстырылсын;

6-5) промышленная эксплуатация объекта информатизации – этап жизненного цикла объекта информатизации, на протяжении которого осуществляется использование объекта информатизации в штатном режиме в соответствии с целями, задачами и требованиями, изложенными в технической документации и нормативно-технической документации;
6-6) опытная эксплуатация объекта информатизации – эксплуатация объекта информатизации в пилотной зоне, проводимая с целью выявления и устранения недостатков его функционирования и определения соответствия требованиям технической документации;
6-7) жизненный цикл объекта информатизации – совокупность этапов создания, промышленной эксплуатации, развития и прекращения промышленной эксплуатации объекта информатизации;";
подпункты 8), 13), 15), 16), 17), 19), 20), 21) и 22) исключить;
в подпункте 25):
после слова "комплексы," дополнить словами "серверные помещения (центры обработки данных),";
после слова "обеспечения" дополнить словами "информационной безопасности и";
слова "и информационной безопасности" исключить;
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) мониторинг событий информационной безопасности – постоянное наблюдение за объектом информатизации с целью выявления и идентификации событий информационной безопасности;";
подпункт 34) исключить;
в подпункте 46):
слова "электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый" заменить словами "информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная";
слово "имеющий" заменить словом "имеющем";
слово "функционирующий" заменить словом "функционирующем";
дополнить подпунктом 52-1) следующего содержания:
"52-1) реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности – перечень программного обеспечения и продукции электронной промышленности, соответствующих требованиям информационной безопасности, созданный для целей обеспечения обороны страны и безопасности государства;";
подпункты 62-1) и 64) изложить в следующей редакции:
"62-1) продукция электронной промышленности – электронные компоненты и изделия из них различного назначения;";
"64) объекты информатизации "электронного правительства" – государственные электронные информационные ресурсы, программное обеспечение государственных органов, интернет-ресурс государственного органа, объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в том числе сервисный программный продукт, программное обеспечение и информационные системы иных лиц, предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов в рамках осуществления государственных функций и оказания государственных услуг;";
в подпункте 68) слова "для реализации сервисной модели информатизации" заменить словами "для автоматизации деятельности государственного органа, в том числе автоматизации государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг";

2) 6-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 7-бапта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдардың архитектураларын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу және дамыту қағидаларын бекітеді;";
19) тармақшада:
"инвестициялық" деген сөздің алдынан "ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"техникалық-экономикалық негіздемелеріне және" деген сөздер алып тасталсын;
20) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақшадағы "ақпараттық жүйелерін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақша "уәкілетті органмен" деген сөздерден кейін "және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;
30) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін тіркеу," деген сөздер алып тасталсын;
31) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және лицензиялық" деген сөздер ", лицензиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
39) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 41-1) және 41-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-1) мемлекеттік органдар архитектурасының жобаларын келіседі;
41-2) мемлекеттік органдар архитектураларының іске асырылуын қолдап отыруды ұйымдастырады;";
47) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) тармақшадағы "техникалық-экономикалық негіздемелеріне және" деген сөздер алып тасталсын;
49) тармақшадағы "сарапшылық кеңеске" деген сөздер алып тасталсын;
50) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"50) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырманы келіседі;";
52) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін тіркеуді," деген сөздер алып тасталсын;
53) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және лицензиялық" деген сөздер ", лицензиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"54) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту кезінде көп рет пайдалануға жататын стандартты шешімдерді айқындау және пайдалану тәртібін бекітеді;";

2) подпункт 5) статьи 6 исключить;
3) в статье 7:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) утверждает правила разработки, реализации, сопровождения реализации, мониторинга и развития архитектуры государственных органов по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
в подпункте 19):
слова "технико-экономических обоснований и" исключить;
дополнить словами "по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности";
в подпункте 20) слова "или развитие информационных систем государственных органов" заменить словами "и развитие объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 23) слова "информационных систем" заменить словами "объектов информатизации";
подпункт 24) дополнить словами "и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности";
в подпункте 30) слова "регистрации информационных систем государственных органов," исключить;
в подпункте 31):
слова "и комплекса" заменить словом ", комплекса";
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
подпункт 39) исключить;
дополнить подпунктами 41-1) и 41-2) следующего содержания:
"41-1) согласовывает проекты архитектуры государственных органов;
41-2) организует сопровождение реализации архитектур государственных органов;";
в подпункте 47) слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 48) слова "технико-экономические обоснования и" исключить;
в подпункте 49) слова "экспертному совету" исключить;
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
"50) согласовывает техническое задание на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства";";
в подпункте 52) слова "регистрацию информационных систем государственных органов," исключить;
в подпункте 53):
слова "и комплекса" заменить словом ", комплекса";
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) утверждает порядок определения и использования стандартных решений, подлежащих многократному использованию при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства";";

4) 7-1-бапта:
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызылған ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу әдістемесі мен қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына мониторинг жүргізу қағидаларын бекітеді;";
6) және 11) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтар нәтижелері бойынша акт береді;";
13) тармақшада:
"Қазақстан Республикасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кезде" деген сөзден кейін "орындау үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін өнеркәсіптік пайдалануға енгізуге қатысады;
14-2) электрондық ақпараттық ресурстарды алу, көшiрмесін түсіру, тарату, түрлендіру, жою немесе бұғаттау бойынша құқыққа сыйымсыз әрекеттердi болғызбауды қоса алғанда, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қауiпсiз пайдалану мәселелерiнде ақпараттандыру объектілерінің меншiк иелерiне, иеленушілері мен пайдаланушыларына жәрдемдесуді ұйымдастырады;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) электрондық өнеркәсіптің сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымының және өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын, сондай-ақ электрондық өнеркәсіптің бағдарламалық қамтылымын және өнімін электрондық өнеркәсіптің сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымының және өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттарды бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) мемлекеттік техникалық қызмет сараптамаларының негізінде инвестициялық ұсыныстарға және бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемелеріне ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында қорытындылар береді, сондай-ақ мемлекеттік техникалық қызмет сараптамаларының негізінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке келіседі;";
5) 7-2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

4) в статье 7-1:
подпункт 4) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждает методику и правила проведения испытаний объектов информатизации "электронного правительства" и информационных систем, отнесенных к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры, на соответствие требованиям информационной безопасности;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает правила проведения мониторинга событий информационной безопасности объектов информатизации государственных органов по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункты 6) и 11) исключить;
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) выдает акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;";
подпункт 13):
после слова "направляет" дополнить словами "для исполнения";
дополнить словами "в сфере обеспечения информационной безопасности";
дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) участвует во вводе в промышленную эксплуатацию объектов информатизации "электронного правительства";
14-2) организует содействие собственникам, владельцам и пользователям объектов информатизации в вопросах безопасного использования информационно-коммуникационных технологий, включая предотвращение неправомерных действий по получению, копированию, распространению, модификации, уничтожению или блокированию электронных информационных ресурсов;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) утверждает правила формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности;";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) выдает заключения в сфере обеспечения информационной безопасности на инвестиционные предложения и финансово-экономические обоснования бюджетных инвестиций на основании экспертиз государственной технической службы, а также согласовывает технические задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям информационной безопасности на основании экспертиз государственной технической службы;";
5) подпункт 3) пункта 1 статьи 7-2 изложить в следующей редакции:

"3) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілеріне жатпайтын ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асырады;";
6) 7-4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мониторингі жүйесі арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асырады;
7-2) мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларының мониторингін жүзеге асырады;";
"9) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингі жүйесін ұйымдастырушылық және техникалық қолдап отыруды жүзеге асырады;
10) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінде ақпараттық қауіпсіздіктің қатерлері мен оқыс оқиғаларын анықтау, олардың жолын кесу және зерттеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады және оларды жою немесе олардың алдын алу жөніндегі ұсынымдарды қалыптастырады;
11) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою жөніндегі іс-шараларды үйлестіруді жүзеге асырады.";
7) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сарапшылық кеңес ақпараттандыру саласындағы мәселелерді қарайды және ұсыныстарды және (немесе) ұсынымдарды тұжырымдайды.
Сарапшылық кеңестің өкілеттіктері мен қызмет тәртібі сарапшылық кеңестің қызметі туралы ережеде айқындалады.";
8) 9-баптың бірінші бөлігінде:
2), 3), 5) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "электрондық үкiметтiң" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың және мемлекеттік органдардың архитектурасын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингілеу және дамыту қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
3) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құрады және дамытады;";
"5) мемлекеттік органның архитектурасын бекітеді және оны іске асыру мен дамытуды қамтамасыз етеді;";
"9) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін есепке алуды және жаңартып отыруды жүзеге асырады;";
10) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және лицензиялық" деген сөздер ", лицензиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "ақпараттық жүйелерді құру немесе" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) өз интернет-ресурстарында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жоспарлары мен нәтижелері туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты орналастырады;";

"3) осуществляет мониторинг обеспечения информационной безопасности критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, объектов информатизации, не относящихся к объектам информатизации "электронного правительства";";
6) пункт 1 статьи 7-4 дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"7-1) осуществляет мониторинг обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" посредством системы мониторинга обеспечения информационной безопасности Национального координационного центра информационной безопасности;
7-2) осуществляет мониторинг событий информационной безопасности объектов информатизации государственных органов;";
"9) осуществляет организационное и техническое сопровождение системы мониторинга обеспечения информационной безопасности Национального координационного центра информационной безопасности;
10) осуществляет мероприятия по выявлению, пресечению и исследованию угроз и инцидентов информационной безопасности на объектах информатизации "электронного правительства" и формирует рекомендации по их устранению или предотвращению;
11) осуществляет координацию мероприятий по обеспечению информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, а также реагированию на инциденты информационной безопасности.";
7) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Экспертный совет рассматривает вопросы в сфере информатизации и вырабатывает предложения и (или) рекомендации.
Полномочия и порядок деятельности экспертного совета определяются положением о деятельности экспертного совета.";
8) в части первой статьи 9:
подпункты 2), 3), 5) и 9) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивают соблюдение требований по развитию архитектуры "электронного правительства" и правил разработки, реализации, сопровождения реализации, мониторинга и развития архитектуры государственных органов;
3) создают и развивают объекты информатизации "электронного правительства";";
"5) утверждают архитектуру государственного органа и обеспечивают ее реализацию и развитие;";
"9) осуществляют учет и актуализацию сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";";
в подпункте 10):
слова "и комплекса" заменить словом ", комплекса";
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 12) слова "или развитии информационных систем" заменить словами "и развитии объектов информатизации "электронного правительства";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) размещают общедоступную информацию о планах и результатах создания и развития объектов информатизации государственных органов на своих интернет-ресурсах;";

9) 10-бапта:
2), 3), 5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті атқарушы орган қызметінің бағыттарын және мемлекеттік органдардың архитектурасын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу және дамыту қағидаларын ескере отырып, "электрондық үкiметтiң" архитектурасын, "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
3) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құрады және дамытады;";
"5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік органның архитектурасын бекітеді және оны іске асыру мен дамытуды қамтамасыз етеді;
6) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін есепке алуды және жаңартып отыруды жүзеге асырады;
7) өз интернет-ресурстарында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жоспарлары мен нәтижелері туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты орналастырады;";
8) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" "ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және лицензиялық" деген сөздер ", лицензиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "ақпараттық жүйелерді құру немесе" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-бапта:
4) тармақша "және оны дамыту жөнінде ұсыныстар енгізеді" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) инвестициялық ұсыныстың, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырманың "электрондық үкiмет" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға, мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына, "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасына сәйкестігіне және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құру және дамыту кезінде стандарттық шешімдерді пайдалану мүмкіндігінің бар-жоғына ақпараттандыру саласында сараптама жүргізеді;";
11) тармақшадағы "іске асырылуын қолдап отыру" деген сөздер "іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттандыру жүйелерін тіркеуді," деген сөздер алып тасталсын;
17) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және лицензиялық" деген сөздер ", лицензиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в статье 10:
подпункты 2), 3), 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивают соблюдение требований по развитию архитектуры "электронного правительства", типовой архитектуры "электронного акимата" с учетом направлений деятельности местного исполнительного органа и правил разработки, реализации, сопровождения реализации, мониторинга и развития архитектуры государственных органов;
3) создают и развивают объекты информатизации "электронного правительства";";
"5) местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы утверждают архитектуру государственного органа и обеспечивают ее реализацию и развитие;
6) осуществляют учет и актуализацию сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";
7) размещают общедоступную информацию о планах и результатах создания и развития объектов информатизации государственных органов на своих интернет-ресурсах;";
в подпункте 8):
слова "и комплекса" заменить словом ", комплекса";
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 10) слова "или развитии информационных систем" заменить словами "и развитии объектов информатизации "электронного правительства";
10) в статье 12:
подпункт 4) дополнить словами "и вносит предложения по ее развитию";
подпункт 6) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) проводит в сфере информатизации экспертизу инвестиционного предложения, финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", утвержденной архитектуре государственного органа, типовой архитектуре "электронного акимата" и на наличие возможности использования стандартных решений при создании и развитии объекта информатизации "электронного правительства";";
в подпункте 11) слова "сопровождения реализации" заменить словами "реализации, сопровождения реализации, мониторинга";
в подпункте 16) слова "регистрацию информационных систем государственных органов," исключить;
в подпункте 17):
слова "и комплекса" заменить словом ", комплекса";
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства";
в подпункте 18) слова "или развитии информационных систем государственных органов" заменить словами "и развитии объектов информатизации "электронного правительства";

11) 14-бапта:
1-тармақта:
1), 2), 3), 4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзін және "электрондық үкімет" электрондық поштасының бірыңғай шлюзін қолдап отыруды жүзеге асырады;
7) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақ жүргізеді;";
9) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) инвестициялық ұсыныстың және бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырманың ақпараттық қауiпсiздiк талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізеді;";
11) және 13-1) тармақшалар алып тасталсын;
2-тармақтағы "ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 23-бапта:
1-тармақтың екінші және үшінші бөліктеріндегі "іске асырылуын қолдап отыру" деген сөздер "іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік органдар мемлекеттік органның архитектурасын әзірлеу, іске асырылуын қолдап отыру және дамыту барысында жұмыс тобын құрады және сервистік интегратор үшін қажетті ұйымдастырушылық және техникалық жағдайлар жасайды.
Мемлекеттік орган мемлекеттік органдардың архитектурасын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу және дамыту қағидаларына сәйкес "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында мемлекеттік орган архитектурасын іске асыру жоспары бөлігінде оның жобасын жария талқылауды қамтамасыз етеді.";
2-тармақтағы "іске асырылуын қолдап отыру" деген сөздер "іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторынан мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерімен интеграциясын жүргізу бойынша" деген сөздер "ақпараттандыру объектісінің меншік иесінен немесе иеленушісінен "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерімен интеграциясын жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 24-баптың 1-тармағындағы "іске асырылуын қолдап отыру" деген сөздер "іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жолымен не "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін немесе ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жолымен мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына сәйкес, ал ол болмаған жағдайда – уәкілетті органмен келісілген, мемлекеттік органның автоматтандыру қажеттілігі туралы шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар әлеуетті өнім берушілерді тарту, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің техникалық-экономикалық, пайдаланушылық және өзге де сипатталымын нақтылау мақсатында қызметті жоспарланатын автоматтандыруды жария талқылауды қамтамасыз етеді.";
2-тармақтың екінші және үшінші бөліктеріндегі "ақпараттық жүйелерде" деген сөздер ""электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в статье 14:
в пункте 1:
подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) исключить;
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет сопровождение единого шлюза доступа к Интернету и единого шлюза электронной почты "электронного правительства";
7) проводит испытания объектов информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям информационной безопасности;";
подпункт 9) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) проводит экспертизу инвестиционного предложения и финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций и технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям информационной безопасности;";
подпункты 11) и 13-1) исключить;
в пункте 2 слово "органами" заменить словом "Комитетом";
12) в статье 23:
в частях второй и третьей пункта 1 слова "сопровождения реализации" заменить словами "реализации, сопровождения реализации, мониторинга";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственные органы в ходе разработки, сопровождения реализации и развития архитектуры государственного органа создают рабочую группу и необходимые организационные и технические условия для сервисного интегратора.
Государственный орган обеспечивает публичное обсуждение проекта архитектуры государственного органа в части плана ее реализации на архитектурном портале "электронного правительства" в соответствии с правилами разработки, реализации, сопровождения реализации, мониторинга и развития архитектуры государственных органов.";
в пункте 2 слова "сопровождения реализации" заменить словами "реализации, сопровождения реализации, мониторинга";
в пункте 6 слова "сервисного интегратора "электронного правительства" по проведению интеграции информационных систем государственных органов с объектами информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" заменить словами "собственника или владельца объекта информатизации на проведение интеграции с объектами информатизации "электронного правительства";
13) в пункте 1 статьи 24 слова "сопровождения реализации" заменить словами "реализации, сопровождения реализации, мониторинга";
14) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, осуществляется путем создания и развития объектов информатизации "электронного правительства" либо путем приобретения объектов информатизации "электронного правительства" или информационно-коммуникационных услуг в соответствии с утвержденной архитектурой государственного органа, а в случае ее отсутствия – на основании решения государственного органа о необходимости автоматизации, согласованного с уполномоченным органом.
Государственные органы обеспечивают публичное обсуждение планируемой автоматизации деятельности в целях привлечения потенциальных поставщиков, уточнения технико-экономических, эксплуатационных и иных характеристик объекта информатизации "электронного правительства".";
в частях второй и третьей пункта 2 слова "информационных системах" заменить словами "объектах информатизации "электронного правительства";

15) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру Қазақстан Республикасының аумағындағы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға сәйкес ақпараттық жүйелер мен сервистік бағдарламалық өнімдерді орналастыру басымдығын қамтамасыз ету ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
3-тармақ алып тасталсын;
16) 27-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "Электрондық үкімет" шеңберінде мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің интеграциясына" деген сөздер "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 31-бапта:
1-тармақтағы "тіркеуді жүзеге асыруға, есепке алуға, сақтауға және бір жүйеге келтіруге" деген сөздер "есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді жүзеге асыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік органдар "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және оларға техникалық құжаттаманың көшірмелерін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес орналастырады.
Құрылатын (дамытылатын) және сатып алынған "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына ұсыну және оларды жаңартып отыру міндетті болып табылады және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклінің әрбір кезеңінде жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
"мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тіркелген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне" деген сөздер "орналастырылған "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
18) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ақпараттық жүйелер. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің өмірлік циклі";
19) 37-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын және" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақта:
бірінші бөлікте:
"пайдалану" деген сөз "өнеркәсіптік пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
"пайдаланылуын" деген сөз "өнеркәсіптік пайдаланылуын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "және ақпараттық жүйелерді аттестаттау" деген сөздер алып тасталсын;

15) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, осуществляется с учетом обеспечения приоритетности размещения информационных систем и сервисных программных продуктов в соответствии с требованиями по развитию архитектуры "электронного правительства" на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", находящейся на территории Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;
16) в части третьей пункта 1 статьи 27 слова "государственных и негосударственных информационных систем в рамках "электронного правительства" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации";
17) в статье 31:
в пункте 1 слово "регистрации," исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные органы размещают на архитектурном портале "электронного правительства" сведения об объектах информатизации "электронного правительства" и копии технической документации к ним в соответствии с правилами учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства".
Представление сведений о создаваемом (развиваемом) или приобретенном объекте информатизации "электронного правительства" сервисному интегратору "электронного правительства" и их актуализация являются обязательными и осуществляются на каждом этапе жизненного цикла объекта информатизации "электронного правительства".";
в пункте 3:
слова "информационных систем государственных органов, зарегистрированных" заменить словами "сведений об объектах информатизации "электронного правительства", размещенных";
слова "или развитии информационных систем государственных органов" заменить словами "и развитии объектов информатизации "электронного правительства";
пункт 5 исключить;
18) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Информационные системы. Жизненный цикл объекта информатизации "электронного правительства";
19) в статье 37:
в части второй пункта 3 слова "интегрируемые с информационными системами государственных органов и" исключить;
в пункте 7:
в части первой:
слово "эксплуатация" заменить словами "промышленная эксплуатация";
слово "эксплуатации" заменить словами "промышленной эксплуатации";
в части второй слова "и аттестация информационных систем" исключить;

20) 38-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығының ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларының мониторингі жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылын;";
2-1-тармақтың 1) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органмен және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісілген техникалық тапсырманың;";
"3) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің мемлекеттік емес ақпараттық жүйемен өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы ғана интеграциялануы талаптары орындалған жағдайда құрылады, пайдаланылады және дамытылады;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің меншік иесі немесе иеленушісі немесе ол уәкілеттік берген тұлға ақпараттық жүйе өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгеннен кейін Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мониторингін жүргізу үшін оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті қамтамасыз етеді.";
21) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту сыныптауышқа сәйкес берілген сыныпты ескере отырып, мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру, ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілмен жүзеге асырылады.
2. Осы Заңда және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту кезінде ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытындыларды алу қажет.
3. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларға сәйкес жүзеге асырылады.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
4. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құру және дамыту:
1) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін әзірлеуді;
2) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін тәжірибелік пайдалануды ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес жүргізуді, оның ішінде:
тәжірибелік пайдалануды жүргізу рәсімдерін құжаттауды;
оңтайландыруды және анықталған ақаулар мен кемшіліктерді кейіннен оларды түзете отырып жоюды;
тәжірибелік пайдаланудың аяқталғаны туралы актіні ресімдеуді қамтиды.
Тәжірибелік пайдалануды жүргізу мерзімі бір жылдан аспауға тиіс;

20) в статье 38:
пункт 1 исключить;
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) информационного взаимодействия информационной системы государственного органа с системой мониторинга событий информационной безопасности Национального координационного центра информационной безопасности;";
подпункты 1) и 3) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"1) согласованного с уполномоченным органом и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности технического задания;";
"3) интеграции информационной системы государственного органа с негосударственной информационной системой только через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Собственник или владелец информационной системы государственного органа или уполномоченное им лицо после ее ввода в промышленную эксплуатацию обеспечивает Национальному координационному центру информационной безопасности доступ к информационной системе государственного органа по месту ее нахождения для проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности.";
21) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства"
1. Создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства" осуществляются путем реализации государственных инвестиционных проектов, реализации сервисной модели информатизации, а также иным не запрещенным законодательством Республики Казахстан способом с учетом присвоенного класса в соответствии с классификатором.
2. При создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства" в случаях, предусмотренных настоящим Законом и бюджетным законодательством Республики Казахстан, необходимо получение заключений в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности.
3. Создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства" осуществляются в соответствии с техническими заданиями на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства".
Составление и рассмотрение технических заданий на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства" осуществляются в соответствии с правилами составления и рассмотрения технических заданий на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства".
4. Создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" включают:
1) разработку объекта информатизации "электронного правительства";
2) проведение опытной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства" в соответствии с едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, в том числе:
документирование процедур проведения опытной эксплуатации;
оптимизацию и устранение выявленных дефектов и недоработок с последующим их исправлением;
оформление акта о завершении опытной эксплуатации.
Срок проведения опытной эксплуатации не должен превышать один год;

3) осы Заңға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынауды;
4) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын стандарттарға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін ендіруді;
5) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін тәжірибелік пайдалану дұрыс аяқталған, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижесі бар акті болған жағдайда техникалық құжаттама талаптарына сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануға енгізуді қамтиды.
5. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін дамыту оны осы бапқа сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға бергеннен кейін жүзеге асырылады.
6. Ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру шеңберінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту осы Заңға және ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларына сәйкес осы баптың 3-тармағында көзделген нормаларды қолданбай жүзеге асырылады.";
22) 40-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалану";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануға енгізу "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін тәжірибелік пайдалану дұрыс аяқталған, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижесі бар акті болған жағдайда техникалық құжаттама талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануға берген кезден бастап "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымының барлық нұсқасын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптау кешенін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидаларына сәйкес есепке алу және сақтау үшін "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына беруді қамтамасыз етеді.";
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін" деген сөздер "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ақпараттандыру объектісін қолдап отыру;";
7) тармақшадағы "ақпараттық жүйеде пайдаланылатын лицензиялық бағдарламалық қамтылымға" деген сөздер "ақпараттандыру объектісінің пайдаланылатын лицензиялық бағдарламалық қамтылымына" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) испытание объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с настоящим Законом;
4) внедрение объекта информатизации "электронного правительства" в соответствии с действующими на территории Республики Казахстан стандартами;
5) ввод в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" в соответствии с требованиями технической документации при условии положительного завершения опытной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства", а также наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
5. Развитие объекта информатизации "электронного правительства" осуществляется после его ввода в промышленную эксплуатацию в соответствии с настоящей статьей.
6. Создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства" в рамках реализации сервисной модели информатизации осуществляются в соответствии с настоящим Законом и правилами реализации сервисной модели информатизации без применения норм, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.";
22) в статье 40:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Промышленная эксплуатация объекта информатизации "электронного правительства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ввод в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" осуществляется в соответствии с требованиями технической документации при условии положительного завершения опытной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства", наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
Государственные органы с момента ввода в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" обеспечивают передачу сервисному интегратору "электронного правительства" для учета и хранения всех версий разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" в соответствии с правилами учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства".";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "информационной системы государственного органа" заменить словами "объекта информатизации "электронного правительства";
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) сопровождение объекта информатизации;";
в подпункте 7) слова "информационной системы" заменить словами "объекта информатизации";

мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жүйелік-техникалық қызмет көрсету;";
9) тармақшада:
"ақпараттық жүйенің кепілді мерзім кезеңінде анықталған қателері мен кемшіліктерін" деген сөздер "кепілді мерзім кезеңінде анықталған қателер мен кемшіліктерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"әзірлеушінің ақпараттық жүйеге" деген сөздер "өнім берушінің "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық жүйені" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 41-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануды тоқтату";
1-тармақта:
"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін" деген сөздер "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық жүйе" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін" деген сөздер "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі интеграцияланған ақпараттық жүйелердің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі интеграцияланған "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Мемлекеттік органның есептен шығарылатын ақпараттық жүйесінің" деген сөздер "Есептен шығарылатын "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "ақпараттық жүйесінің" деген сөздер "ақпараттандыру объектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 42-баптағы "Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелеріндегі", "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің", "Ақпараттық жүйенiң", "ақпараттық жүйенiң", "ақпараттық жүйеде", "ақпараттық жүйеге" деген сөздер тиісінше "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріндегі", "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің", "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің", "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің", "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінде", "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 44-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік емес ақпараттық жүйе өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы ғана мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланады.";

дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) системно-техническое обслуживание;";
в подпункте 9):
слова "разработчиком информационной системы" заменить словами "поставщиком объекта информатизации "электронного правительства";
слова "недочетов информационной системы" заменить словом "недочетов";
слова "эксплуатацию информационной системы" заменить словами "эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства";
23) в статье 41:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Прекращение промышленной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства";
в пункте 1:
слова "информационных систем государственных органов" заменить словами "объекта информатизации "электронного правительства";
слова "информационной системе" заменить словами "объекте информатизации "электронного правительства";
в пункте 2:
слова "информационной системы государственного органа" заменить словами "объекта информатизации "электронного правительства";
слова "информационных систем, с которыми интегрирована информационная система государственного органа" заменить словами "объектов информатизации "электронного правительства", с которыми интегрирован объект информатизации "электронного правительства";
в пункте 3 слова "списываемой информационной системы государственного органа" заменить словами "списываемого объекта информатизации "электронного правительства";
в пункте 4 слова "списываемой информационной системы" заменить словами "списываемого объекта информатизации";
24) в статье 42 слова "информационных системах государственного органа", "информационных систем государственных органов", "информационной системы", "информационной системе", "информационную систему" заменить соответственно словами "объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", "объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", "объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", "объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", "объект информатизации "электронного правительства";
25) пункт 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. Негосударственная информационная система интегрируется с информационной системой государственного органа только через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию.";

26) 8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Ақпараттандыру объектілеріне сынау және аудит жүргізу";
27) 48-баптағы "ақпараттық жүйелер" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 49-бапта:
тақырыптағы "техникалық құжаттаманың сараптамасы" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 6) тармақшасында:
"мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланатын немесе" деген сөздер алып тасталсын;
"қалыптастыруға" деген сөзден кейін ", мемлекеттік функцияларды жүзеге асыруға және мемлекеттік қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне ("электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері болып табылатындарды қоспағанда) жатқызылған ақпараттық жүйенің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтарды осы Заңға және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес аккредиттелген сынақ зертханалары жүргізеді.
5. Ақпараттандыру объектілерінің сапасын бағалау мақсатында оларды сынау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";
29) 51-бап алып тасталсын;
30) 54-бапта:
2-тармақта:
6) тармақшадағы "мемлекеттік техникалық қызметке" деген сөздер "Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада:
", олардың қорғалуы мен қауіпсіз жұмыс істеуін" деген сөздер алып тасталсын;
"мемлекеттік техникалық қызметпен" деген сөздер "Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада:
"мемлекеттік техникалық қызметтің" деген сөздер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүргізу қағидаларына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүргізуі үшін оған" деген сөздер "жүргізу үшін Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттандыру объектілеріне және" деген сөздерден кейін "ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталықтарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"Елдің қорғанысы мен қауіпсіздігі үшін ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды" деген сөздер "Елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігі үшін ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"электрондық өнеркәсіптің және бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімінен" деген сөздер "сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімінде қажетті өнім болмаған жағдайда, тауарларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алуға жол беріледі.";

26) заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Испытания и аудит объектов информатизации";
27) в статье 48 слова "информационных системах" заменить словами "объектах информатизации "электронного правительства";
28) в статье 49:
в заголовке слова "экспертиза технической документации," исключить;
в подпункте 6) пункта 2:
слова "интегрируемая с информационной системой государственного органа или" исключить;
дополнить словами ", осуществления государственных функций и оказания государственных услуг";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Испытания на соответствие требованиям информационной безопасности информационной системы, отнесенной к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры (за исключением являющихся объектами информатизации "электронного правительства"), проводятся аккредитованными испытательными лабораториями в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
5. Испытания объектов информатизации с целью оценки их качества проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";
29) статью 51 исключить;
30) в статье 54:
в пункте 2:
в подпункте 6) слова "государственной технической службы" заменить словами "Национального координационного центра информационной безопасности";
в подпункте 7):
слова "государственной технической службой" заменить словами "Национальным координационным центром информационной безопасности";
слова ", защиты и безопасного функционирования" исключить;
в подпункте 8):
слова "государственной технической службе" заменить словами "Национальному координационному центру информационной безопасности";
после слов ""электронного правительства" и" дополнить словами "оперативным центрам информационной безопасности к";
дополнить словами "в соответствии с правилами проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры";
в пункте 3-1:
в части первой:
слова "по обеспечению" заменить словом "обеспечения";
слова "обороны и безопасности страны осуществляется из реестра доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения" заменить словами "обороны страны и безопасности государства осуществляется из реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При этом в случае отсутствия в реестре доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности необходимой продукции допускается приобретение товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.";

31) 10-тараудың тақырыбындағы "Уәкілетті органның құжаттарға сараптама жүргізуі және оларды келісуі" деген сөздер "Құжаттарға сараптама жүргізу және оларды келісу" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 57-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"57-бап. Ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытындылар
1. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін мемлекеттік орган ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытындыларды алу үшін уәкілетті органға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға енгізеді.
Инвестициялық ұсыныстарға, қаржылық-экономикалық негіздемелерге ақпараттандыру саласында сараптама жүргізу инвестициялық ұсыныстарға, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемелеріне ақпараттандыру саласында сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
2. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық ұсыныс "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырма қоса беріліп, қорытындыға енгізіледі.
Шығыстардың есеп-қисабының негіздемесі, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылуы мен тиімділігін айқындау тұрғысынан бағалауды уәкілетті орган жүзеге асырады және ақпараттандыру саласындағы қорытындыда көрсетіледі.
3. Инвестициялық ұсынысты уәкілетті орган және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
4. Ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне қорытындылар толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.";
33) 58-бап алып тасталсын;
34) 59-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"59-бап. Ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы техникалық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша құжаттаманы келісу
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырманы келісуді уәкілетті орган және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырады.

31) в заголовке главы 10 слова "уполномоченным органом" исключить;
32) статью 57 изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Заключения в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности
1. Инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта, финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций вносятся государственным органом в уполномоченный орган и уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности для получения заключений в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности.
Экспертиза в сфере информатизации инвестиционных предложений, финансово-экономических обоснований проводится в соответствии с правилами проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций.
2. По бюджетным инвестиционным проектам, направленным на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства", инвестиционное предложение вносится на заключение с приложением технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства".
Оценка на предмет обоснованности расчетов расходов, определения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, направленного на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства", осуществляется уполномоченным органом и указывается в заключении в сфере информатизации.
3. Инвестиционное предложение рассматривается уполномоченным органом и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности в срок не более двадцати рабочих дней со дня поступления.
4. Заключения в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности на финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня поступления полного пакета документов.";
33) статью 58 исключить;
34) статью 59 изложить в следующей редакции:
"Статья 59. Согласование технической документации и документации по проектам государственно-частного партнерства в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности
1. Согласование технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" осуществляется уполномоченным органом и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности в порядке и сроки, которые определены правилами составления и рассмотрения технических заданий на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства".

2. "Электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторы әзірлеген ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметті жобалауға арналған тапсырманы келісу ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
3. Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық және жергілікті жобалары шеңберінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасы, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес уәкілетті органмен келісіледі.".
23. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат):
1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер;".
24. "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 17-18, 59-құжат):
1) 6-баптағы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының", "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың", "қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың 5) тармақшасындағы "стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда)" деген сөздер "егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттарды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 1) тармақшасын және 15-тармағының 1) тармақшасын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларын, 2-тармағын, 22-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33) және 34) тармақшаларын;

2. Согласование задания на проектирование информационно-коммуникационной услуги, разработанного сервисным интегратором "электронного правительства", осуществляется в порядке и сроки, которые определены правилами реализации сервисной модели информатизации.
3. При создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства" в рамках республиканских и местных проектов государственно-частного партнерства в сфере информатизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства с уполномоченным органом согласовываются конкурсная документация проекта государственно-частного партнерства, бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера.".
23. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст.171; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.72; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.18; № 14, ст.51; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 22, ст.82):
подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, входящих в состав государственного оборонного заказа;".
24. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 17-18, ст.59):
1) в статье 6 слова "Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, определяется Министерством обороны Республики Казахстан" заменить словами "Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, определяется уполномоченным органом в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа";
2) в подпункте 5) статьи 15 слова "(за исключением военных национальных стандартов)" заменить словами ", если иное не установлено законодательством Республики Казахстан".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 1) пункта 4 и подпункта 1) пункта 15 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
2) подпунктов 1), 4) и 5) пункта 1, пункта 2, подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33) и 34) пункта 22 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;

3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 22-тармағының 6) тармақшасын;
4) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 2) тармақшасын, 11-тармағы 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 20-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацын және 24-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Техникалық-экономикалық негіздемесі осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін бекітілген, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуге бюджет қаражаты бөлінген ақпараттық жүйелерді құруға және дамытуға бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

3) подпункта 6) пункта 22 статьи 1, который вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
4) подпункта 2) пункта 4, абзацев второго и третьего подпункта 2) пункта 11, абзаца второго подпункта 4) пункта 20 и пункта 24 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
2. Планирование государственных инвестиционных проектов, направленных на создание и развитие информационных систем, по которым технико-экономическое обоснование утверждено до введения в действие настоящего Закона, а также по которым выделены бюджетные средства на разработку технико-экономического обоснования, осуществляется в порядке, действовавшем до введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ