Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару, екінші деңгейдегі банктердің кепілдік саясатын, бағалау қызметін реттеуді және атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 100-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
1) 317-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі және екінші бөліктің 2) тармақшасындағы "өте" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғаның тұрғын үйімен қамтамасыз етілген және кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздар бойынша кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің бұзылуы болмашы болып табылады және кепіл ұстаушы талаптарының мөлшері бір мезгілде мынадай шарттар болған кезде:
1) орындалмаған міндеттеменің сомасы (тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есепке алмағанда) тараптар кепіл туралы шартта айқындаған, кепілге салынған мүлік құнының он бес пайызынан кем болса;
2) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мерзімін өткізіп алу кезеңі алты айдан кем болса, кепілге салынған мүліктің құнына анық мөлшерлес емес болып табылады.";
2) 319-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "Кепіл беруші" деген сөздер "Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, кепіл беруші" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 3-баптың 1-тармағында:
12-5) тармақша "үнемделуін," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің," деген сөздермен толықтырылсын;
17-1), 29-1), 30), 55), 61), 62-1) және 70) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;";
"29-1) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного управления, совершенствования залоговой политики банков второго уровня, регулирования оценочной деятельности и исполнительного производства
Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 100-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) в пункте 2 статьи 317:
в части первой и абзаце первом части второй слово "крайне" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Нарушение обеспеченного залогом обязательства по ипотечным займам, обеспеченным жилищем физического лица и не связанным с предпринимательской деятельностью, является незначительным и размер требований залогодержателя явно несоразмерным стоимости заложенного имущества при одновременном наличии следующих условий:
1) сумма неисполненного обязательства (без учета неустойки (штрафа, пени) составляет менее пятнадцати процентов от стоимости заложенного имущества, определенной сторонами в договоре о залоге;
2) период просрочки исполнения обязательства, обеспеченного залогом, составляет менее шести месяцев.";
2) в части первой пункта 4 статьи 319 слова "В торгах" заменить словами "Если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан, в торгах".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
1) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 12-5) после слов "нераспределенного остатка" дополнить словами "резерва на инициативы Президента Республики Казахстан,";
подпункты 17-1), 29-1), 30), 55), 61), 62-1) и 70) изложить в следующей редакции:
"17-1) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;";
"29-1) экономическое заключение по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;";

"30) инвестициялық ұсыныс – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, инвестициялау мақсатын, оған қол жеткізу жолдары мен ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс;";
"55) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын тұжырымдау мен қалыптастыру саласындағы, сондай-ақ өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
"61) нәтижелердің көрсеткіштері – мемлекеттік органның даму жоспарын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша мемлекеттік органның қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жиынтығы;";
"62-1) нысаналы индикатор – мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін көрсеткіш;";
"70) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген, мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;";
2) 4-баптың 3), 4), 6), 10) және 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) реалистік қағидаты – бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджет көрсеткіштерінің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарының, ұлттық жобалардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының бекітілген (нақтыланған, түзетілген) параметрлеріне, бағыттарына сәйкес келуі;
4) транспаренттілік қағидаты – мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттерді және олардың атқарылуы туралы есептерді, азаматтық бюджетті, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен олардың іске асырылуы туралы есептерді, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы есепті міндетті түрде жариялау, сондай-ақ бюджет процесінің қоғам мен бұқаралық ақпарат құралдары үшін міндетті түрде ашық болуы;";

"30) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования, ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручений Президента Республики Казахстан, отражающее цель инвестирования, пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;";
"55) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;";
"61) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующих деятельность государственного органа по реализации плана развития государственного органа, планов развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетных программ;";
"62-1) целевой индикатор – показатель, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы;";
"70) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;";
2) подпункты 3), 4), 6), 10) и 14) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"3) принцип реалистичности – соответствие утвержденных (уточненных, скорректированных) показателей бюджета утвержденным (уточненным, скорректированным) параметрам, направлениям прогнозов социально-экономического развития, национальных проектов, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы;
4) принцип транспарентности – обязательное опубликование нормативных правовых актов в области бюджетного законодательства Республики Казахстан, утвержденных (уточненных, скорректированных) бюджетов и отчетов об их исполнении, гражданского бюджета, планов развития государственных органов и отчетов об их реализации, отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, за исключением сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну, а также обязательная открытость бюджетного процесса для общества и средств массовой информации;";

"6) нәтижелілік қағидаты – ұлттық жобаларды іске асыруға, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында және (немесе) мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларында көзделген нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланған бюджетті әзірлеу және атқару;";
"10) уақтылылық қағидаты – республикалық және жергілікті бюджеттерге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаның бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу және оларды Үкіметтің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына аудару, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттеріне түсімдерді есепке жатқызу және бөлу, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы, төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес төлемдер жүргізу және бюджет қаражатын Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіпті сақтай отырып, өз мерзімінде бюджет қаражатын алушылардың шоттарына аудару;";
"14) бюджет қаражатының атаулылығы мен нысаналы сипатының қағидаты – бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына қатысу арқылы бюджет қаражатын ұлттық жобаларды іске асыруға, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында және (немесе) мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларында, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемелерінде көзделген нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағыттауы және пайдалануы.";
3) 5-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген ережелер мәслихаттардың жергілікті бюджет туралы шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттардың шешімдеріне, сондай-ақ оларды іске асыру туралы нормативтік құқықтық актілерге қолданылмайды.";
6-тармақ алып тасталсын;
4) 6-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "Жәбірленушілерге өтемақы қорының түсімдері мен шығыстарын" деген сөздер "Жәбірленушілерге өтемақы қорының түсімдері мен төлемдерін, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарын, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 12-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Республикалық бюджет (жоспарлы кезеңге) шығыстарының өсу қарқыны инфляция бойынша мақсатқа ұлғайтылған ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейімен шектеледі.
Ұзақ мерзімді өсу деңгейі жоспарлы кезеңнің алдындағы он жылдағы нақты жалпы ішкі өнімнің орташа өсу мәні ретінде айқындалады.
Инфляция бойынша мақсат Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген жоспарлы кезеңге инфляция бойынша нысаналы бағдардың орталығы ретінде айқындалады.";

"6) принцип результативности – разработка и исполнение бюджета, ориентированного на реализацию национальных проектов, достижение показателей результатов, предусмотренных планами развития государственных органов, планами развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетными программами государственных органов;";
"10) принцип своевременности – зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты, на контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан и перевод их на счета Правительства в Национальном Банке Республики Казахстан, в Фонд компенсации потерпевшим, зачисление и распределение поступлений в бюджеты государств-членов Евразийского экономического союза, принятие обязательств государственными учреждениями в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам, проведение платежей в соответствии с индивидуальными планами финансирования по платежам и перечисление бюджетных средств на счета получателей бюджетных средств в сроки с соблюдением порядка, определенного соответствующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
"14) принцип адресности и целевого характера бюджетных средств – направление и использование бюджетных средств администраторами бюджетных программ, субъектами квазигосударственного сектора для реализации национальных проектов, достижения показателей результатов, предусмотренных планами развития государственных органов, планами развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетными программами государственных органов, финансово-экономическими обоснованиями бюджетных инвестиций, посредством участия в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора с соблюдением законодательства Республики Казахстан.";
3) в статье 5:
пункт 2 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Указанные в пункте 4 настоящей статьи положения не распространяются на решения маслихатов о внесении изменений и дополнений в решения маслихатов о местном бюджете, а также на нормативные правовые акты об их реализации.";
пункт 6 исключить;
4) в части третьей пункта 3 статьи 6 слова "и расходы Фонда компенсации потерпевшим," заменить словами "и выплаты Фонда компенсации потерпевшим, поступления и расходы Государственного фонда социального страхования, поступления и расходы Фонда социального медицинского страхования,";
5) статью 12 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Темпы роста расходов республиканского бюджета (на плановый период) ограничиваются уровнем долгосрочного экономического роста, увеличенного на цель по инфляции.
Уровень долгосрочного роста определяется как среднее значение роста реального валового внутреннего продукта за десять лет, предшествующих плановому периоду.
Цель по инфляции определяется как центр целевого ориентира по инфляции на плановый период, установленный Национальным Банком Республики Казахстан.";

6) 13-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);";
7) 19-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қаржы жылы аяқталғаннан кейін күшін жоятын құқықтық актілерімен ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде бекітілген көлемдер шегінде жүзеге асырылады.";
8) 20-баптың 4-тармағында:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда қарыз алу қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылуы мүмкін және республикалық немесе жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.";
бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктер алып тасталсын;
9) 21-баптың 4-тармағындағы "республиканың әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтары" деген сөздер "жалпыұлттық басымдықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 23-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша:
экономиканың құлдырауы немесе экономиканың өсу қарқынының баяулауы кезеңінде дағдарысқа қарсы бағдарламаларды;
ұлттық ауқымдағы әлеуметтік маңызы бар жобаларды, стратегиялық маңызды инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландырудың балама көздері болмаған кезде оларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер түрінде жұмсалады.";
11) 29-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республиканың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын" деген сөздер "Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 31-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын Қоғамдық кеңес отырысында мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын; мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және бюджеттік бағдарламалардың орындалуын; мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы есептерді, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есептерді, қайырымдылықтан түсетін ақшаның түсуі мен жұмсалуы туралы есептерді, ашық бюджеттердің интернет-порталында бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылау қорытындылары бойынша есептерді талқылауды жүргізеді.";

6) статью 13 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета;";
7) часть первую пункта 6 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"6. Выделение денег из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в пределах объемов, утвержденных в республиканском или местных бюджетах на текущий финансовый год, постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, которые утрачивают силу по завершении финансового года.";
8) в пункте 4 статьи 20:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Заимствование в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности может осуществляться на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского или местных бюджетов.";
части пятую, шестую, седьмую и восьмую исключить;
9) в пункте 4 статьи 21 слова "приоритетов социально-экономического развития республики" заменить словами "общенациональных приоритетов";
10) подпункт 4) пункта 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"4) в виде целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет по решению Президента Республики Казахстан для финансирования:
антикризисных программ в периоды спада экономики или замедления темпов роста экономики;
социально значимых проектов национального масштаба, стратегически важных инфраструктурных проектов при отсутствии альтернативных источников их финансирования.";
11) в пункте 1 статьи 29 слова "стратегических и программных документов Республики Казахстан, стратегических планов государственных органов" заменить словами "документов Системы государственного планирования";
12) пункт 9 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"9. Администраторы бюджетных программ проводят обсуждение: проектов планов развития государственных органов и бюджетных программ; выполнения планов развития государственных органов и бюджетных программ; отчетов о достижении целевых индикаторов планов развития государственных органов, отчетов о реализации бюджетных программ, отчетов об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), отчетов о поступлении и расходовании денег от благотворительности, отчетов по итогам публичных обсуждений на интернет-портале открытых бюджетов проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ – на заседании Общественного совета, образуемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".";

13) 32-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасы республикалық бюджет шығыстарының мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған мақсаттармен өзара байланысты бағытын айқындайды.
Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасы республикалық бюджет шығыстарының мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктермен өзара байланысты бағытын айқындайды.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасы жергілікті бюджет шығыстарының облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті даму жоспарында айқындалған мақсаттармен, нысаналы индикаторлармен не мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктермен өзара байланысты бағытын айқындайды.";
2-тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік бағдарламаны жылжымалы негiзде жыл сайын жоспарлы кезеңге әзiрлейдi және ол тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерін, жоспарлы кезеңге жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдерін, бюджеттік инвестициялық жобаларға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға, бюджеттік субсидияларға мәлімделетін шығыстардың экономикалық әсерінің көрсеткіштерін қамтиды.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.";
4-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Бюджеттік бағдарламаларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бастамасы бойынша бюджеттік бағдарлама бойынша қаржыландырудың жылдық көлемін өзгертпей, мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдардың келісімінсіз немесе осы Кодекстің 85-бабы 9-тармағының екінші бөлігінде, 9-1 және 9-3-тармақтарында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша өзгерістер енгізіледі.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

13) в статье 32:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Бюджетная программа администратора республиканских бюджетных программ, разрабатывающего план развития государственного органа, определяет направление расходов республиканского бюджета, взаимоувязанное с целями, определенными в плане развития государственного органа.
Бюджетная программа администратора республиканских бюджетных программ, не разрабатывающего план развития государственного органа, определяет направление расходов республиканского бюджета, взаимоувязанное с полномочиями, определенными в положении о государственном органе.
Бюджетная программа администратора местных бюджетных программ определяет направление расходов местного бюджета, взаимоувязанное с целями, целевыми индикаторами, определенными в соответствующем плане развития области, города республиканского значения, столицы, либо полномочиями, определенными в положении о государственном органе.";
части первую, вторую и третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Бюджетная программа разрабатывается на плановый период ежегодно на скользящей основе администратором бюджетных программ и содержит показатели прямого и конечного результатов, объемы планируемых бюджетных средств на плановый период, показатели экономического эффекта от заявляемых расходов на бюджетные инвестиционные проекты, формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, бюджетные субсидии.
Бюджетные программы администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.
Бюджетные программы администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
часть первую пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. В бюджетные программы вносятся изменения по инициативе администратора бюджетных программ без изменения годового объема финансирования по бюджетной программе без согласования с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию или по согласованию с местным уполномоченным органом по государственному планированию в случаях, предусмотренных частью второй пункта 9, пунктами 9-1 и 9-3 статьи 85 настоящего Кодекса.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:

"6. Бюджеттік бағдарлама бюджет қаражатын жұмсау бағыттарын нақтылайтын, мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына және (немесе) бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған кіші бағдарламаларға бөлінуі мүмкін.";
14) 33-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына, бірыңғай түпкілікті нәтижеге қол жеткізу үшін мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету, күрделі шығыстарды жүзеге асыру, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру, трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру бойынша шығындар, көрсетілген шығындарды жекелеген кіші бағдарламаларға бөле отырып, бір бюджеттік бағдарламаға біріктірілуі мүмкін.";
3-тармақтың бесінші және алтыншы бөліктері "Қазақстан" деген сөздің алдынан "Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 36-бап 5) тармақшасындағы "шешуге бағытталады." деген сөздер "шешуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталады.";
16) 39-1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дербес бiлiм беру ұйымдары мен олардың ұйымдарының қызметiне нысаналы салым нәтижелерінің көрсеткiштерi мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) бюджеттiк бағдарламалардың тиiстi әкiмшiлерiнiң бюджеттiк бағдарламаларында айқындалады.
Дербес бiлiм беру ұйымдары мен олардың ұйымдары мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) бюджеттiк бағдарламалардың тиiстi әкiмшiлерiнiң бюджеттiк бағдарламаларында айқындалған, өздерiнiң қызметiне нысаналы салым нәтижелерінің көрсеткiштерiне қол жеткiзу үшiн жауапты болады.";
17) 39-2-бапта:
4-тармақтың бірінші және екінші бөліктеріндегі "бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілерінің стратегиялық жоспарларында және (немесе)" деген сөздер "мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған мақсаттарға пайдаланылмаған нысаналы аударымдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы шығарылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылуға жатады.";

"6. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, конкретизирующие направления расходования бюджетных средств, нацеленные на достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) конечного результата бюджетной программы.";
14) в статье 33:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Для достижения цели плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы, единого конечного результата затраты по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, осуществлению капитальных расходов, осуществлению бюджетных инвестиций посредством реализации бюджетных инвестиционных проектов, предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий могут объединяться в одну бюджетную программу с выделением указанных затрат в отдельные подпрограммы.";
части пятую и шестую пункта 3 после слов "на использование" дополнить словами "резерва на инициативы Президента Республики Казахстан,";
15) статью 36 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обеспечение продовольственной безопасности посредством закупа сельскохозяйственной продукции.";
16) пункт 4 статьи 39-1 изложить в следующей редакции:
"4. Показатели результатов целевого вклада в деятельность автономных организаций образования и их организаций определяются в планах развития государственных органов и (или) бюджетных программах соответствующих администраторов бюджетных программ.
Автономные организации образования и их организации несут ответственность за достижение показателей результатов целевого вклада в их деятельность, определенных в планах развития государственных органов и (или) бюджетных программах соответствующих администраторов бюджетных программ.";
17) в статье 39-2:
в частях первой и второй пункта 4 слова "стратегических планах" заменить словами "планах развития государственных органов";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Использованные не на цели, определенные в законодательных актах Республики Казахстан, целевые перечисления подлежат обязательному возврату в соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после вынесения предписания органов государственного аудита и финансового контроля.";

18) 44-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді жергілікті атқарушы органдар, осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жергілікті бюджеттер кірістерінің қысқаруына алып келетін шығындарды өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоспағанда, тиісті бюджеттік бағдарламаларда айқындалған олардың нысаналы мақсатына сәйкес қана пайдаланады.
Осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жергілікті бюджеттер кірістерінің қысқаруына алып келетін шығындарды өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттердің түсімдерінде ғана көрсетіледі.";
19) 45-баптың 4-2-тармағының бірінші бөлігі "келісу бойынша" деген сөздерден кейін "шығыстардың басқа бағыттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 49-бапта:
1-тармақта:
16) тармақша "заттардың" деген сөзден кейін "және медициналық бұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақша алып тасталсын;
31) тармақша "куәліктерінің" деген сөзден кейін ", тракторшы-машинист куәліктерінің, механикалық көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің" деген сөздермен толықтырылсын;
32) тармақша алып тасталсын:
33) тармақшадағы "мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің" деген сөздер "iшкi iстер органдарының тiркеу-емтихан қабылдау бөлiмшелерiнде отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сақтауда тұрған, автомобильге мемлекеттiк тiркеу нөмiрі белгілерін қоспағанда, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің (телнұсқаларының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) тармақша "жасалғаны үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттар көшiрмелерiнің (телнұсқаларының) берілгені үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
37) тармақша алып тасталсын;
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"39) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды және авиация қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сертификаттау талаптарына сәйкестігіне беретін сертификаттарды бергені үшін алым;";
41) тармақшадағы "бергені үшін алым республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады." деген сөздер ", келісім бергені үшін алым;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 42) және 43) тармақшалармен толықтырылсын:
"42) көмірсутектер саласындағы жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығына байланысты лицензия берілгені үшін лицензиялық алым;
43) "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын құжаттың берілгені үшін алым республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады.";

18) пункт 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. Целевые трансферты и бюджетные кредиты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих бюджетных программах, за исключением целевых текущих трансфертов, передаваемых в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 46 настоящего Кодекса на компенсацию потерь, влекущих сокращение доходов местных бюджетов.
Целевые текущие трансферты, передаваемые в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 46 настоящего Кодекса на компенсацию потерь, влекущих сокращение доходов местных бюджетов, отражаются только в поступлениях нижестоящих бюджетов.";
19) часть первую пункта 4-2 статьи 45 дополнить словами ", на другие направления расходов";
20) в статье 49:
в пункте 1:
подпункт 16) после слова "средств" дополнить словами "и медицинских изделий";
подпункт 17) исключить;
подпункт 31) дополнить словами ", удостоверений тракториста-машиниста, свидетельств о государственной регистрации механических транспортных средств";
подпункт 32) исключить;
подпункт 33) дополнить словами "(дубликатов), за исключением государственных регистрационных номерных знаков на автомобиль, находящихся на хранении в регистрационно-экзаменационных подразделениях органов внутренних дел не более тридцати рабочих дней";
подпункт 34) дополнить словами ", а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов";
подпункт 37) исключить;
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
"39) сбор за выдачу сертификатов, выдаваемых уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, на соответствие сертификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, регулирующим использование воздушного пространства Республики Казахстан и деятельность авиации;";
подпункт 41) после слова "документов" дополнить словом ", согласия";
дополнить подпунктами 42) и 43) следующего содержания:
"42) лицензионный сбор за выдачу лицензии, связанной с правом занятия отдельными подвидами деятельности в сфере углеводородов;
43) сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана".";

2-тармақтың 1) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екінші деңгейдегі банктердегі шоттарда мемлекеттік сыртқы қарыздар қаражатының орналастырылғаны үшін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіндегі депозиттері бойынша және бірыңғай қазынашылық шоттағы ақшаның күн сайынғы қалдығына сыйақылар;";
21) 50-баптың 1-тармағында:
1-2) тармақша "қоспағанда," деген сөзден кейін "келіп түскен салықтық аударымдардың елу пайызынан аспайтын мөлшерде" деген сөздермен толықтырылсын;
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;";
8) тармақшадағы "төлемақы;" деген сөз "төлемақы облыстық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады." деген сөздермен ауыстырылып, 9) тармақша алып тасталсын;
22) 51-баптың 1-тармағында:
7) және 13-1) тармақшалар алып тасталсын;
15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
16) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;";
21) тармақшадағы "немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені" деген сөздер "ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшадағы "жұмыс берушілерге" деген сөздер алып тасталсын;
23) 52-баптың 1-тармағында:
1-2) тармақша "қоспағанда," деген сөзден кейін "келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша "(жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым)" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;";
16) тармақшадағы "немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені" деген сөздер "ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 56-1-баптың 1-тармағының 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

абзац седьмой подпункта 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"вознаграждения за размещение средств государственных внешних займов на счетах в банках второго уровня, по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан и на ежедневный остаток денег на едином казначейском счете;";
21) в пункте 1 статьи 50:
подпункт 1-2) после слова "маслихатом" дополнить словами "в размере не более пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений";
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
"7-1) сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;";
подпункт 9) исключить;
22) в пункте 1 статьи 51:
подпункты 7) и 13-1) исключить;
подпункты 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"15) сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);";
"16) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;";
в подпункте 21) слова "или строящегося судна" заменить словами ", а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна";
в подпункте 24) слово "работодателям" исключить;
23) в пункте 1 статьи 52:
подпункт 1-2) после слова "маслихатом" дополнить словами "в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений";
подпункт 7) исключить;
подпункт 11) дополнить словами "(сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности)";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;";
в подпункте 16) слова "или строящегося судна" заменить словами ", а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна";
24) подпункт 18) пункта 1 статьи 56-1 изложить в следующей редакции:

"18) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру;";
25) 58-бапта:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органдардың даму жоспарларының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының басым мақсаттары мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының бағыттары бойынша ұсыныстарды тұжырымдау;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобалары немесе мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулардың жобалары және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері бойынша ұсыныстарды тұжырымдау;";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органның даму жоспарының жобасы немесе мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулардың жобасы, бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша ұсыныстарды тұжырымдау;";
26) 60-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:
"2-3) ұлттық жобалар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;";
27) 61-баптың 1-1-тармағында:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "стратегиялық және бағдарламалық құжаттар" деген сөздер "Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшаның үшінші, төртінші және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың мақсаттары мен басымдықтарын;
бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың негізгі бағыттарын;";
"жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын;";
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері мен басымдықтарын;";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамдары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының параметрлері ескеріле отырып әзірленеді.";
28) 61-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті ағымдағы жылғы 15 мамырға дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.";

"18) реализация мероприятий для решения обустройства сельских населенных пунктов в рамках документов Системы государственного планирования, государственных программ;";
25) в статье 58:
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) выработка предложений по приоритетным целям планов развития государственных органов или планов развития области, города республиканского значения, столицы и направлениям расходов администраторов бюджетных программ;
3) выработка предложений по проектам планов развития государственных органов или проектам изменений и дополнений в план развития государственного органа и лимитам расходов администраторов бюджетных программ;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) выработка предложений по проекту плана развития государственного органа или проекту изменений и дополнений в план развития государственного органа, проектам бюджетных программ;";
26) в пункте 2 статьи 60:
дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) национальные проекты;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) планы развития государственных органов;";
27) в пункте 1-1 статьи 61:
в части первой:
в абзаце первом слова "стратегических и программных документов" заменить словами "документов Системы государственного планирования";
абзацы третий, четвертый и десятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"цели и приоритеты экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;
основные направления экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;";
"новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов;";
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"тенденции и приоритеты социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;";
часть вторую исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается с учетом параметров прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.";
28) часть первую пункта 2 статьи 61-1 изложить в следующей редакции:
"2. Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в срок до 15 мая текущего года центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.";

29) 62-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"62-бап. Мемлекеттік органның даму жоспары және мемлекеттік органның меморандумы";
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органның даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде әр үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірленеді.
2. Мемлекеттiк органның даму жоспарында мемлекеттiк орган қызметiнiң стратегиялық бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары айқындалады.
3. Мемлекеттiк органның даму жоспарын мемлекеттік органның басшысы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша бекiтедi.
Мемлекеттік органның даму жоспарында білім, ғылым және (немесе) денсаулық сақтау салаларымен байланысты мақсаттар болған кезде мемлекеттік органның даму жоспары білім, ғылым және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен келісіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті әзірлеу тәртібі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын бекітуге құқылы.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Aппараты, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы, Қазақстан Рeспубликасының Aдам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары, мәслихаттардың аппараттары және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейді.
4. Мемлекеттiк органдардың даму жоспарлары немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерiстер мен толықтырулар республикалық бюджет бекiтiлгеннен кейiн пысықталады, Қазақстан Республикасының Президентi республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап бiр ай мерзiмде бекiтiледi және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк құпиялардың қорғалуы қамтамасыз етіле отырып, күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.

29) в статье 62:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 62. План развития государственного органа и меморандум государственного органа";
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. План развития государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе вышестоящих документов Системы государственного планирования, прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
2. План развития государственного органа определяет стратегические направления, цели, целевые индикаторы деятельности государственного органа.
3. План развития государственного органа утверждается руководителем государственного органа по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.
При наличии в плане развития государственного органа целей, связанных со сферами образования, науки и (или) здравоохранения, план развития государственного органа согласовывается с уполномоченными органами в области образования, науки и (или) здравоохранения.
Президент Республики Казахстан вправе утверждать планы развития государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением стратегического плана Национального Банка Республики Казахстан, порядок разработки которого определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Верховный Суд Республики Казахстан, Конституционный Совет Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан, Управление Делами Президента Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, Управление материально-технического обеспечения, Национальный центр по правам человека Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан, Высший Судебный Совет Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, аппараты маслихатов и исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета, планы развития государственных органов не разрабатывают.
4. Планы развития государственных органов или изменения и дополнения в планы развития государственных органов после утверждения республиканского бюджета дорабатываются, утверждаются в месячный срок со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете и подлежат опубликованию в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней с обеспечением защиты государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге мынадай:
1) Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) нысаналы индикаторларға қол жеткізуге әсер ететін республикалық бюджеттің параметрлері өзгерген жағдайларда жол беріледі.
Республикалық бюджетті ағымдағы қаржы жылының үшінші тоқсанынан кешіктіріп, бюджет қаражатының күтілетін игерілмеуіне байланысты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстарын азайтуды көздейтін нақтылау кезінде мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларының мәндері өзгертілуге жатпайды.
Осы Кодексте белгіленген, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлеу және бекіту кезіндегі талаптар мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде сақталады.
Осы Кодексте белгіленген, бюджетті, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлеу және бекіту кезіндегі талаптар мемлекеттік органдардың даму жоспарларына бюджетті нақтылаумен байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда сақталады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларына қаржыландыру көлемінің өзгеруіне байланысты өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын тиісті бюджеттік комиссия қарайды.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Меморандум Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын, Елді аумақтық дамыту жоспарын іске асыру үшін әзірленеді және қол жеткізілуін (орындалуын) мемлекеттік органның бірінші басшысы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі жоспарлы кезеңде қамтамасыз етуге міндеттенетін түйінді нысаналы индикаторларды қамтиды.";
30) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Операциялық жоспар
Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру үшін мемлекеттік орган операциялық жоспар әзірлейді.
Операциялық жоспар бюджеттік бағдарламалар нәтижесінің көрсеткіштерімен өзара байланыста мемлекеттік органның даму жоспарына сәйкес мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылындағы нақты іс-шараларын, мемлекеттік органның бекітілген мақсаттарына, міндеттеріне және оның қызметі нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі осы іс-шаралардың жауапты орындаушылары мен оларды жүзеге асыру мерзімдерін қамтитын құжатты білдіреді.
Операциялық жоспар жыл сайын әзірленеді және оны бірінші басшы не аппарат басшысы мемлекеттік органның даму жоспарына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітеді.";

5. Внесение изменений и дополнений в план развития государственного органа допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) изменения параметров республиканского бюджета, влияющих на достижение целевых индикаторов.
При уточнении республиканского бюджета позднее третьего квартала текущего финансового года, предусматривающем уменьшение расходов администратора бюджетных программ в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств, значения целевых индикаторов плана развития государственного органа не подлежат изменению.
При внесении изменений и дополнений в планы развития государственных органов соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении планов развития государственных органов.
В случае внесения изменений и дополнений в планы развития государственных органов, связанных с уточнением бюджета, соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении бюджета, планов развития государственных органов.
Проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов, связанные с изменением объема финансирования, рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Меморандум разрабатывается в реализацию Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, Плана территориального развития страны и содержит ключевые целевые индикаторы, достижение (выполнение) которых первый руководитель государственного органа, аким области, города республиканского значения, столицы обязуются обеспечить в плановом периоде.";
30) статью 63 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Операционный план
Для реализации плана развития государственного органа государственный орган разрабатывает операционный план.
Операционный план представляет собой документ, содержащий конкретные мероприятия государственного органа в текущем финансовом году, ответственных исполнителей и сроки осуществления этих мероприятий по достижению утвержденных целей, задач и показателей результатов деятельности государственного органа в соответствии с планом развития государственного органа во взаимосвязи с показателями результата бюджетных программ.
Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается первым руководителем либо руководителем аппарата в течение десяти календарных дней со дня подписания плана развития государственного органа.";

31) 65-бапта:
1-1-тармақта "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджет түсімдерін болжау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін, бюджет түсімдерін болжау әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.";
32) 65-1-баптың 2-тармағының бірінші, екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындыларына Республикалық бюджеттік комиссияның ұсыныстары ескеріле отырып, ұлттық жобалардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары жобаларының немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар жобаларының, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалаудың, алдыңғы жылғы бюджет шығыстарының әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалаудың негізінде айқындалады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері ұлттық жобалардың, мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктердің, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалаудың, алдыңғы жылғы бюджет шығыстарының әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалаудың негізінде айқындалады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктердің негізінде айқындалады.";
33) 66-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет шығыстарын жоспарлау үшін:
ағымдағы қаржы жылының 15 наурызына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ведомстволық бюджеттік комиссия мақұлдаған, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалардың жобаларын;
мемлекеттік органдардың даму жоспарлары жобаларының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттіліктің есеп-қисабын;
ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Республикалық бюджеттік комиссияның оң ұсыныстары бар мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік өтінімдерді толық көлемде және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.

31) в статье 65:
пункт 1-1 дополнить словами "в порядке, определяемом местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прогнозирование поступлений бюджета осуществляется на основе методики прогнозирования поступлений бюджета, разрабатываемой и утверждаемой центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";
32) части первую, вторую и третью пункта 2 статьи 65-1 изложить в следующей редакции:
"2. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, определяются на основе национальных проектов, проектов планов развития государственных органов или проектов изменений и дополнений в планы развития государственных органов с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии к заключениям центрального уполномоченного органа по государственному планированию, оценки реализации планов развития государственных органов и бюджетных программ, оценки социально-экономического эффекта бюджетных расходов за предыдущий год.
Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, определяются на основе национальных проектов, полномочий, определенных в положении о государственном органе, оценки реализации бюджетных программ, оценки социально-экономического эффекта бюджетных расходов за предыдущий год.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из местного бюджета, определяются на основе плана развития области, города республиканского значения, столицы и полномочий, определенных в положении о государственном органе.";
33) пункты 1 и 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"1. Для планирования расходов бюджета администраторы республиканских бюджетных программ, разрабатывающие планы развития государственных органов, представляют:
в срок до 15 марта текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по государственному планированию проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проекты бюджетных программ, одобренные ведомственной бюджетной комиссией;
расчет финансовой потребности для достижения целей и целевых индикаторов проектов планов развития государственных органов;
в срок до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов, имеющие положительные предложения Республиканской бюджетной комиссии, бюджетные заявки в полном объеме и проекты бюджетных программ.

2. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік өтінімдерді толық көлемде және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.";
34) 67-бапта:
3-тармақтағы "инвестициялық жобаларға" деген сөздер "инвестицияларға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кейіннен жаңа бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес жалпыұлттық басымдықтардың жаңа бағыттарын іске асыруға;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Егер бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік органның даму жоспарының жобасында немесе мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулардың жобасында қосымша шығыстарды немесе бюджет кірістерін қысқартуды қажет ететін нормативтік құқықтық актілер әзірлеуді немесе оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді ұсынса, онда бюджеттік өтініммен бір мезгілде тиісті нормативтік құқықтық актінің жобасы енгізіледі.";
9-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мемлекеттік органның даму жоспарының жобасында айқындалған мақсаттарға және жоспарланған нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасын;
4) жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында айқындалған мақсаттарға және жоспарланған нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасын;";
35) 68-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"68-бап. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді қарау";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелерін ескере отырып:
1) мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын олардың Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сәйкестігі, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз ету, нысаналы индикаторларға қол жеткізу дәрежесі, елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсер етуі тұрғысынан;

2. Администраторы республиканских бюджетных программ, не разрабатывающие планы развития государственных органов, в срок до 15 мая текущего финансового года представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные заявки в полном объеме и проекты бюджетных программ.";
34) в статье 67:
в пункте 3 слова "инвестиционные проекты" заменить словом "инвестиции";
абзац второй части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"реализацию новых направлений общенациональных приоритетов в соответствии с документами Системы государственного планирования, в последующем финансируемых по новым бюджетным программам;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае если администратор бюджетных программ в проекте плана развития государственного органа или проекте изменений и дополнений в план развития государственного органа предлагает разработать или внести изменения и дополнения в нормативные правовые акты, требующие дополнительных расходов или сокращения доходов бюджета, то одновременно с бюджетной заявкой вносится проект соответствующего нормативного правового акта.";
подпункты 3) и 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в проекте плана развития государственного органа;
4) описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в плане развития области, города республиканского значения, столицы;";
35) в статье 68:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 68. Рассмотрение проектов планов развития государственных органов или проектов изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проектов бюджетных программ и бюджетных заявок";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом результатов оценки эффективности достижения целей планов развития государственных органов и показателей бюджетных программ рассматривает:
1) проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов на предмет их соответствия вышестоящим документам Системы государственного планирования, обеспечения достижения целей и целевых индикаторов вышестоящих документов Системы государственного планирования, степени достижимости целевых индикаторов, влияния на социально-экономическое развитие страны;

2) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобаларын нәтижелердің көрсеткіштерін таңдаудың дұрыстығы, бюджеттік бағдарламалар нәтижелері көрсеткіштерінің мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларымен өзара байланысының болуы, нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалардың жобаларын қарау нәтижелері бойынша қорытындылар қалыптастырады және ағымдағы қаржы жылының 15 сәуірінен кешіктірмей бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Республикалық бюджеттік комиссияның қарауына шығару үшін және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобалары немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобалары бойынша қорытындының нысанын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Республикалық бюджеттік комиссияның ұсыныстарын ескере отырып пысықтайды және осы Кодекстің 66-бабының 1-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.";
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "стратегиялық жоспарлардың" деген сөздер "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары жобаларының көрсеткіштерін олардың мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланысы тұрғысынан;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары жобаларының көрсеткіштерін олардың бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларына, өкілеттіктеріне, қызметінің бағыттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.";
үшінші бөліктегі "стратегиялық жоспарлардың", "стратегиялық жоспарларға" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "аумақтарды дамыту бағдарламасының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақшалардағы "аумақтарды дамыту бағдарламаларының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) проекты бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, на предмет правильности выбора показателей результатов, наличия взаимоувязки показателей результатов бюджетных программ с целевыми индикаторами плана развития государственного органа, степени достижимости показателей результатов.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию по результатам рассмотрения проектов планов развития государственных органов или проектов изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проектов бюджетных программ формирует заключения и направляет не позднее 15 апреля текущего финансового года центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и администраторам бюджетных программ.
Форма заключения по проектам планов развития государственных органов или проектам изменений и дополнений в планы развития государственных органов определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов дорабатываются администраторами республиканских бюджетных программ с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию согласно пункту 1 статьи 66 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
в части первой:
в абзаце первом слова "стратегических планов" заменить словами "планов развития государственных органов";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) показатели проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, на предмет их взаимосвязи с целями и целевыми индикаторами плана развития государственного органа;
3) показатели проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, на предмет их соответствия функциям, полномочиям, направлениям деятельности администратора бюджетных программ.";
в части третьей слова "стратегических планов", "стратегические планы" заменить соответственно словами "планов развития государственных органов", "планы развития государственных органов";
в части первой пункта 3:
в абзаце первом слова "программы развития территорий" заменить словами "плана развития области, города республиканского значения, столицы";
в подпунктах 1) и 2) слова "программ развития территорий" заменить словами "планов развития области, города республиканского значения, столицы";

мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Ұлттық жобаларды іске асыруға арналған шығыстар ұлттық жобалар іс-шараларының басымдықтары ескеріле отырып және бюджет жүйесінің қағидаттары сақтала отырып, бюджет жобасына қосылады.";
5-тармақтың үшінші абзацындағы "стратегиялық жоспарлардың", "стратегиялық жоспарларға", "стратегиялық жоспарларды" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларына", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "стратегиялық жоспарлар" деген сөздер "мемлекеттік органдардың даму жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 69-баптың 3-тармағында:
"немесе оларды өзгерту" деген сөздер ", өзгерту және (немесе) толықтыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қолданыстағы заттай нормаларға ағымдағы қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.";
37) 71-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарының болжамы;";
38) 74-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бюджеттік тәуекелдер және мемлекеттік қаржының ұзақ мерзімді орнықтылығы туралы талдамалық есепті;";
4) тармақшаның бірінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"4) елдің жалпыұлттық басымдықтарына қол жеткізу жөніндегі шараларды қамтамасыз ету үшін басым бюджеттік қаржыландырудың бағыттарын көрсететін, республикалық бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.";
"Түсіндірме жазбаға мемлекеттік бағдарламалар, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар бөлінісінде бюджеттік инвестициялар, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруға бағытталған бюджеттік инвестициялар тізбесі қоса беріледі;";
5) тармақшада:
екінші және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"орталық мемлекеттік органдардың мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын;";
"жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мемлекеттік органның даму жоспарының жобасында айқындалған мақсаттарға және жоспарланған нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасы;";
он екінші абзацтағы "түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады." деген сөздер "түсіндірме жазбаны;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"жергілікті бюджеттік инвестициялар мен шығыстардың атауы көрсетілген төмен тұрған бюджеттер бөлінісінде есепті екі қаржы жылында республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылуы туралы ақпаратты қамтитын құжаттарын ұсынады.";

дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Расходы на реализацию национальных проектов включаются в проект бюджета с учетом приоритетности мероприятий национальных проектов и с соблюдением принципов бюджетной системы.";
в абзаце третьем пункта 5 слова "стратегических планов", "стратегические планы" заменить соответственно словами "планов развития государственных органов", "планы развития государственных органов";
в пункте 6 слова "стратегические планы" заменить словами "планы развития государственных органов";
36) в пункте 3 статьи 69:
слова "или изменении" заменить словами ", изменении и (или) дополнении";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Администраторы бюджетных программ вносят изменения и (или) дополнения в действующие натуральные нормы не более одного раза в течение текущего финансового года.";
37) пункт 4 статьи 71 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) прогноз поступлений и расходов Государственного фонда социального страхования и Фонда социального медицинского страхования;";
38) в части второй пункта 1 статьи 74:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) аналитический отчет о бюджетных рисках и долгосрочной устойчивости государственных финансов;";
части первую и третью подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) пояснительную записку, отражающую направления приоритетного бюджетного финансирования для обеспечения мер по достижению общенациональных приоритетов страны, раскрывающую решения, заложенные в проекте республиканского бюджета.";
"К пояснительной записке прилагается перечень бюджетных инвестиций, в том числе направленных на реализацию проектов государственно-частного партнерства, в разрезе государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов;";
в подпункте 5):
абзацы второй и седьмой изложить в следующей редакции:
"проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов центральных государственных органов;";
"описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в проекте плана развития государственного органа;";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"информацию об использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета за два отчетных финансовых года, в разрезе нижестоящих бюджетов с указанием наименования местных бюджетных инвестиций и расходов.";

39) 75-баптың 1-тармағы төртінші бөлігінің 4) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында айқындалған мақсаттарға және жоспарланған нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасы;";
40) 76-баптың 2-тармағындағы "аумақтарды дамыту бағдарламаларының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 77-баптың екінші бөлігіндегі "стратегиялық жоспарлардың" деген сөздер "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 79-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенцияларды өңірлердің шығыстары бағыттарының бөлінісінде бөлу;";
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) жоғары тұрған бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенцияларды өңірлердің шығыстары бағыттарының бөлінісінде бөлу;";
43) 84-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) ұлттық жобалар;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;";
44) 85-баптың 9-3-тармағының 3) тармақшасындағы "және жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер" деген сөздер ", жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 88-бапта:
1-тармақ 12) тармақшасындағы "жүргізуге байланысты операцияларды есепке алуға арналады." деген сөздер "жүргізуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) бюджет ақшасын есепке жатқызуға және оны мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдауды жүзеге асыру үшін пайдалануға (бұдан әрі – қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоты);
14) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілген қарыз шарттарына сәйкес есепке жатқызуға және жұмсауға;
15) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған ақшаны есепке жатқызуға және қарыз алушылардың жұмсауына байланысты операцияларды есепке алуға (ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты) арналады.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шетел валютасындағы шоттар бойынша түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер бойынша операциялар мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес есепке алынады.";

39) абзац шестой подпункта 4) части четвертой пункта 1 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в плане развития области, города республиканского значения, столицы;";
40) в пункте 2 статьи 76 слова "программ развития территорий" заменить словами "планов развития области, города республиканского значения, столицы";
41) в части второй статьи 77 слова "стратегических планов" заменить словами "планов развития государственных органов";
42) в пункте 2 статьи 79:
часть вторую дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) распределение бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, в разрезе направлений расходов регионов;";
часть третью дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) распределение бюджетных субвенций, передаваемых из вышестоящего бюджета бюджетам районов (городов областного значения), в разрезе направлений расходов регионов;";
43) в статье 84:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) национальные проекты;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) планы развития государственных органов;";
44) в подпункте 3) пункта 9-3 статьи 85 слова "и целевых трансфертов" заменить словами ", целевых трансфертов и кредитов";
45) в статье 88:
пункт 1 дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) с зачислением бюджетных денег и их использованием на осуществление финансовой и (или) нефинансовой поддержки государственных программ (далее – счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки);
14) с зачислением и расходованием денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
15) с зачислением и расходованием заемщиками денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии (счет обслуживания в национальной валюте).";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Операции по поступлениям и проведенным платежам по контрольным счетам наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешних займов или связанных грантов и счетам в иностранной валюте учитываются в соответствии с кодами государственных учреждений.";

46) 89-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет ақшасын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемеге екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шот.";
47) 17-тарау мынадай мазмұндағы 89-1-баппен толықтырылсын:
"89-1-бап. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз
алушылардың шоттары
1. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай шоттары болуы мүмкін:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілген қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын есепке жатқызу және қарыз алушының жұмсауы үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда валюта түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоты;
2) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес, қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуі үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда валюта түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты.
2. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
48) 90-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді;";
49) 91-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдағы шоттарынан шетел валютасын қайта айырбастау және есепке жатқызу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
50) 92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу

46) пункт 1 статьи 89 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) счет в иностранной валюте, открываемый государственному учреждению, осуществляющему финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
47) главу 17 дополнить статьей 89-1 следующего содержания:
"Статья 89-1. Счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем
1. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, могут иметь следующие счета:
1) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, по видам валют для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, по видам валют для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии.
2. Открытие, ведение и закрытие счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета осуществляются в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
48) подпункт 2) пункта 2 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"2) распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза;";
49) часть третью пункта 2 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"Порядок реконвертации и зачисления иностранной валюты государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, со счетов в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
50) статью 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза

1. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір жұмыс күні осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
2. Түсімдерді бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін, бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бюджеттері арасында бөлу кестесінің, кірістерді облыстық мәслихаттың шешімімен белгіленетін облыстық бюджет пен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттері арасында бөлу нормативтерінің, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдары тізбесінің негізінде жүзеге асырылады.";
51) 93-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Есепті қаржы жылының қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт толық пайдаланылмаған жағдайда, кезекті қаржы жылындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт сомасы кезекті қаржы жылының кепілдендірілген трансфертінің бір бөлігі ретінде пайдаланылатын, есепті қаржы жылындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферттің пайдаланылмаған сомасына азайтылады.";
52) 96-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін шетел валютасында тіркеу үшін шарт сомасы шетел валютасында келтіріледі, тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген, тіркеу күнгі Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша жүргізіледі.";
53) 97-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджет туралы заңда не жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiнде тиiстi қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға қаражат көзделген квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының төлемдерi Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негiзiнде жүзеге асырылады.";
2-тармақ "квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң" деген сөздерден кейін ", мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік субсидияларды аударуы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері айқындаған рәсімдерге сәйкес ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға жүзеге асырылады.";
екінші, үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларына аударуы қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техникалық-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжат түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет туралы заңда не жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiнде тиiстi қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға қаражат көзделген квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының төлемдерi мен ақша аударымдары квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы және қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарындағы қалдықтар шегiнде жүргiзiледi.
Ағымдағы жылы жарғылық капиталды қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға бөлінген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарындағы, есепті кезеңнің соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының ағымдағы жылы пайдаланылмаған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуына жатады.";

1. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза осуществляется каждый рабочий день центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Распределение поступлений осуществляется на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, устанавливаемых решением областного маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.";
51) статью 93 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае неполного использования гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по итогам отчетного финансового года сумма гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в очередном финансовом году уменьшается на неиспользованную сумму гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в отчетном финансовом году, которая используется в качестве части гарантированного трансферта очередного финансового года.";
52) пункт 6 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"6. Для регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений в иностранной валюте сумма договора приводится в иностранной валюте, регистрация производится по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам на дату регистрации, установленному согласно законодательству Республики Казахстан.";
53) в статье 97:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Платежи субъектов квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки осуществляются на основании платежных поручений по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 после слов "о местном бюджете," дополнить словами "заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки";
в пункте 3:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечисление бюджетных субсидий администратором бюджетных программ осуществляется конечным получателям бюджетных субсидий на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в пределах указанных сумм на текущий финансовый год, в соответствии с процедурами, определенными администраторами бюджетных программ.";
части вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и (или) нефинансовой поддержки осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки проводятся в пределах остатков на счетах субъектов квазигосударственного сектора и счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки.
Остатки средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора, выделенных в текущем году на формирование и (или) увеличение уставного капитала, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода, являются неиспользованными в текущем году средствами субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.";

мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.";
5-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол:";
6-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Квазимемлекеттік сектор субъектісі, объектілерді салуға байланысты инвестициялық жобаны іске асыратын бас мердігер мен қосалқы мердігер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар және қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторы:";
54) 99-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар төлемдер мен ақша аударымдарын валюталардың түрлері бойынша шетел валютасымен Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Валюталардың түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен, айырбасталатын күнгі Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша жүзеге асырылады.";
"3. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы айырбастау, қайта айырбастау жөніндегі операцияларды ресімдеу кезінде деректемелердің анықтығын және төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасымен жүзеге асырудың негізділігін қамтамасыз етеді.";
55) 104-баптың 4-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) аяқталу мерзімі осы Кодекстің 157-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарында және 159-бабының 1-1-тармағында көрсетілген бекітілген құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезеңіне сәйкес келетін бюджеттік инвестицияларды одан әрі қаржыландыруға;";
56) 106-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;";
2-2-тармақ алып тасталсын;
57) 107-бапта:
1-1 және 1-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Ағымдағы қаржы жылы ішінде республикалық бюджетті нақтылау:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;

дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа и счетах обслуживания.";
абзац первый пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, который заключается в проверке платежных поручений на:";
абзац первый пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Субъект квазигосударственного сектора, генеральный подрядчик и субподрядчик, реализующие инвестиционный проект, связанный со строительством объектов, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, и оператор финансовой и (или) нефинансовой поддержки обеспечивают и несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за:";
54) пункты 1 и 3 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи и переводы денег в иностранной валюте по видам валют государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, осуществляются в пользу нерезидентов Республики Казахстан путем проведения операций по конвертации и переводу иностранной валюты.
Конвертация иностранной валюты по видам валют осуществляется по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан на дату конвертации.";
"3. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает достоверность реквизитов при оформлении операций по конвертации, реконвертации и обоснованности осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте.";
55) подпункт 4-1) пункта 4 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"4-1) дальнейшее финансирование бюджетных инвестиций, по которым срок завершения соответствует периоду реализации бюджетных инвестиций согласно утвержденной документации, указанной в пунктах 1, 1-1 и 2 статьи 157 и в пункте 1-1 статьи 159 настоящего Кодекса;";
56) в статье 106:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан;";
пункт 2-2 исключить;
57) в статье 107:
пункты 1-1 и 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-1. Уточнение республиканского бюджета в течение текущего финансового года осуществляется в случаях:
1) необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан;

2) осы Кодекстің 10-бабының 4-тармағында, 20-бабының 5-тармағында, 106-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
1-2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысы бойынша республикалық бюджетті нақтылау ағымдағы қаржы жылы ішінде бір рет мынадай:
1) республикалық бюджеттің түсімдері ағымдағы қаржы жылында олардың жылдық бекітілген көлемінен он пайыздан астам сомаға азайған немесе ұлғайған;
2) республикалық бюджет шығыстарының ағымдағы қаржы жылында олардың бекітілген жылдық көлемінен он пайыздан астам сомаға күтілетін игерілмеу жағдайларында жүзеге асырылады.";
4-тармақтың екінші және үшінші абзацтарындағы "стратегиялық жоспарларға", "стратегиялық жоспарларды" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік органдардың даму жоспарларына", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақтағы "стратегиялық жоспарларға", "стратегиялық жоспарларды", "стратегиялық жоспарлардың" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік органдардың даму жоспарларына", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларын", "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 111-баптың 2-тармағының 3-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2) Республикалық бюджеттік комиссияда міндетті түрде қарай отырып, бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, бюджеттік мониторинг қорытындылары бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, қаражат республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары арасында ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің шығыстары бойынша қаражатты он пайыздан асатын көлемде қайта бөлуге жол беріледі;";
59) 112-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингі, кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау көрсету шеңберінде алынған бюджет қаражатын пайдалану нәтижелері туралы есептер ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік даму бағдарламалары бойынша түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мониторингін жобалар аяқталғаннан кейін үш жыл ішінде жүзеге асырады.";

2) предусмотренных пунктом 4 статьи 10, пунктом 5 статьи 20, подпунктом 1) пункта 2 статьи 106 настоящего Кодекса.
1-2. Уточнение республиканского бюджета по предложению Правительства Республики Казахстан осуществляется один раз в течение текущего финансового года в случаях:
1) снижения или увеличения поступлений республиканского бюджета на сумму свыше десяти процентов от их годового утвержденного объема в текущем финансовом году;
2) ожидаемого неосвоения расходов республиканского бюджета на сумму свыше десяти процентов от их годового утвержденного объема в текущем финансовом году.";
в абзацах втором и третьем пункта 4 слова "стратегические планы" заменить словами "планы развития государственных органов";
в пункте 4-1 слова "стратегические планы", "стратегических планов" заменить соответственно словами "планы развития государственных органов", "планов развития государственных органов";
58) подпункт 3-2) пункта 2 статьи 111 изложить в следующей редакции:
"3-2) перераспределения средств в объеме не более десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, между бюджетными программами администраторов республиканских бюджетных программ при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года по итогам бюджетного мониторинга без изменения структуры расходов бюджета с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии.
Перераспределение средств в объеме более десяти процентов допускается по расходам резерва Правительства Республики Казахстан;";
59) в статье 112:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Администраторы республиканских и местных бюджетных программ представляют в центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетных программ, использования субъектами предпринимательства бюджетных средств, полученных в рамках оказания государственной поддержки.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Мониторинг достижения конечных результатов по бюджетным программам развития осуществляется администраторами бюджетных программ в течение трех лет после завершения проектов.";

60) 113-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "стратегиялық жоспарлары мен" деген сөздер "даму жоспарлары мен мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
61) 22-тарау мынадай мазмұндағы 116-1-баппен толықтырылсын:
"116-1-бап. Шоттардың бірыңғай жоспары
1. Мемлекеттік, экономикалық және қаржылық қызметті қамтуды көздейтін, бухгалтерлік және бюджеттік есепке алу, бірыңғай бюджеттік сыныптама шоттарын кодтау шоттардың бірыңғай жоспары болып табылады.
2. Шоттардың бірыңғай жоспарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.";
62) мынадай мазмұндағы 117-1-баппен толықтырылсын:
"117-1-бап. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік
1. Бухгалтерлік есепке алу деректеріне негізделген мемлекеттік мекемелер берешегінің жай-күйін мониторингтеу үшін қаржылық есептіліктің құрамына берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік қосылады, ол есептердің мынадай түрлерінен тұрады:
дебиторлық берешек туралы есеп;
кредиторлық берешек туралы есеп;
ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есеп.
2. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік тоқсан сайын жасалады.
3. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті жасау және ұсыну тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
63) 124-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсімдер және жәбірленушілерге жүргізілген өтемақы төлемдері туралы есепті;";
төртінші және бесінші абзацтар алып тасталсын;
2) тармақшада:
бесінші және алтыншы абзацтар алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "стратегиялық жоспардың" деген сөздер "мемлекеттік органның даму жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның сегізінші және тоғызыншы абзацтары алып тасталсын;
3-1) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қоспағанда, осы баптың 1-тармағының 1), 2), және 3) тармақшаларында көрсетілген бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
64) 126-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"126-бап. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп
1. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепте оның іске асырылу барысы, мемлекеттік орган қызметінің мақсаттарына, нысаналы индикаторларына қол жеткізудегі прогресс туралы ақпарат қамтылады.
2. Мемлекеттік орган мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті жыл сайын жасайды және ол есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмей бірінші басшының қолтаңбасымен интернет-ресурста (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.";

60) в подпункте 3) пункта 3 статьи 113 слова "стратегических планов" заменить словами "планов развития государственных органов";
61) главу 22 дополнить статьей 116-1 следующего содержания:
"Статья 116-1. Единый план счетов
1. Единым планом счетов является кодификация счетов бухгалтерского и бюджетного учета, единой бюджетной классификации, предусматривающая охват государственной, экономической и финансовой деятельности.
2. Единый план счетов разрабатывается и утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
62) дополнить статьей 117-1 следующего содержания:
"Статья 117-1. Финансовая отчетность о состоянии задолженности
1. Для мониторинга состояния задолженности государственных учреждений, основанной на данных бухгалтерского учета, в состав финансовой отчетности включается финансовая отчетность о состоянии задолженности, которая состоит из следующих видов отчетов:
отчет о дебиторской задолженности;
отчет о кредиторской задолженности;
отчет о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам.
2. Финансовая отчетность о состоянии задолженности составляется ежеквартально.
3. Порядок составления и представления финансовой отчетности о состоянии задолженности определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
63) в статье 124:
в пункте 1:
в подпункте 1):
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"отчет о поступлениях в Фонд компенсации потерпевшим и проведенных выплатах компенсации потерпевшим;";
абзацы четвертый и пятый исключить;
в подпункте 2):
абзацы пятый и шестой исключить;
в абзаце седьмом слова "стратегического плана" заменить словами "плана развития государственного органа";
абзацы восьмой и девятый подпункта 3) исключить;
подпункт 3-1) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок составления и представления бюджетной отчетности, указанной в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, за исключением отчета о реализации плана развития государственного органа, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
64) статью 126 изложить в следующей редакции:
"Статья 126. Отчет о реализации плана развития государственного органа
1. Отчет о реализации плана развития государственного органа содержит информацию о ходе его реализации, прогрессе в достижении целей, целевых индикаторов деятельности государственного органа.
2. Отчет о реализации плана развития государственного органа составляется государственным органом ежегодно и размещается на интернет-ресурсе за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом.";

65) 127-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг және мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер және есепті қаржы жылының нәтижелерін бағалау негізінде түсімдер бойынша, шығыстар бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есепте бюджет қаражатымен және бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерімен өзара байланыста мемлекеттік органның даму жоспары мақсаттарының іске асырылуы мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша талдамалық ақпарат нәтижелер көрсеткіштері көрсетілген бюджеттік бағдарламалар бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есеп бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде жасалады;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Түсіндірме жазба елдегі экономикалық ахуал туралы және салық-бюджет саясатының республиканың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған негізгі бағыттарының іске асырылуы, мемлекеттік бағдарламалардың, ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпаратты қамтиды.";
66) 128-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде Қазақстан Республикасы Парламентінің тұрақты комитеттері республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері басшыларының бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу туралы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер жөніндегі баяндамаларын тыңдайды.";
67) 129-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей есепті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті әкімдікке, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.";

65) в статье 127:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении республиканского бюджета по поступлениям, по расходам на основе проведенного бюджетного мониторинга и отчетов о реализации планов развития государственных органов и оценки результатов за отчетный финансовый год.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию о реализации целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа во взаимосвязи с бюджетными средствами и показателями результатов бюджетных программ и о неэффективном исполнении бюджетных программ.
По администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим планы развития государственных органов, аналитическая информация отражается по бюджетным программам с указанием показателей результатов.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета составляется в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пояснительная записка включает аналитическую информацию об экономической ситуации и о реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, реализации государственных программ, национальных проектов, об исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
66) пункт 2-1 статьи 128 изложить в следующей редакции:
"2-1. При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета постоянные комитеты Парламента Республики Казахстан заслушивают доклады руководителей администраторов республиканских бюджетных программ о достижении прямых и конечных результатов бюджетных программ и акимов областей, городов республиканского значения, столицы по полученным из республиканского бюджета целевым трансфертам и бюджетным кредитам.";
67) в статье 129:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год в акимат, местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.";

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг, нәтижелерді бағалау, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп негізінде облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есепте облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу, бөлінген бюджет қаражатының игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады;";
68) 130-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы "облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
69) 131-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге әкімдікке, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг пен нәтижелерді бағалау, облысты дамыту жоспарының іске асырылуы туралы есеп негізінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есепте облыстың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу, бөлінген бюджет қаражатының игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады;";
70) 131-1-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіндегі "аумақтарды дамыту бағдарламаларының" деген сөздер "облыстың даму жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенных бюджетного мониторинга, оценки результатов, отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
Аналитический отчет о выполнении местных бюджетных программ содержит информацию о достижении целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы, показателей прямых и конечных результатов местных бюджетных программ, освоении выделенных бюджетных средств, неэффективном исполнении бюджетных программ;";
68) в пункте 2 статьи 130:
в подпункте 3) слова "программы развития" заменить словами "плана развития";
в подпункте 4) слова "программ развития" заменить словами "планов развития";
69) в статье 131:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета не позднее 1 марта года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями в акимат, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов, отчета о реализации плана развития области.
Аналитический отчет о выполнении местных бюджетных программ содержит информацию о достижении целевых индикаторов планов развития области, показателей прямых и конечных результатов местных бюджетных программ, освоении выделенных бюджетных средств, неэффективном исполнении бюджетных программ;";
70) в части второй подпункта 2) пункта 2 статьи 131-1 слова "программ развития территорий" заменить словами "плана развития области";

71) 132-баптың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларындағы "ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасының", "ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму бағдарламасының" деген сөздер "облыстың даму жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 151-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарды, мақсаттарды, міндеттер мен ережелерді іске асыру, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындау шеңберінде инвестициялық ұсынысқа берілетін экономикалық қорытындының немесе жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде әлеуетті жекеше әріптес әзірлейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға берілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы қорытындының негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларын жоспарлау Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындау және (немесе) олар әзірлеген даму құжаттары шеңберінде, инвестициялық ұсынысқа берілетін экономикалық қорытындының немесе жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде әлеуетті жекеше әріптес әзірлейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға берілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы қорытындының негізінде жүзеге асырылады.";
14-тармақтағы "Бюджеттік инвестицияларды" деген сөздер "Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларын қоспағанда, бюджеттік инвестицияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларын жоспарлау және іске асыру тәртібін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша айқындайды.";
73) 153-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің екінші сөйлемі "жобаларды жоспарлау" деген сөздерден кейін "және іске асыру" деген сөздермен толықтырылсын;
4-1-тармақтағы "Ақпараттандыру" деген сөз "Үкіметтік сыртқы қарыздардың және республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды қоса қаржыландырудың қаражатынан қаржыландыру болжанатын жобаларды қоспағанда, ақпараттандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;

71) в подпунктах 3) и 4) пункта 2 статьи 132 слова "программы развития района (города областного значения)" заменить словами "плана развития области";
72) в статье 151:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Планирование государственных инвестиционных проектов осуществляется в рамках реализации направлений, целей, задач и положений, определенных документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручениями Президента Республики Казахстан, исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан, на основании экономического заключения на инвестиционное предложение или заключения на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, разрабатываемый потенциальным частным партнером при прямых переговорах по определению частного партнера, о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Планирование государственных инвестиционных проектов государственных органов, не разрабатывающих планы развития, осуществляется в рамках исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан и (или) разработанных ими документов развития на основании экономического заключения на инвестиционное предложение или заключения на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, разрабатываемый потенциальным частным партнером при прямых переговорах по определению частного партнера, о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.";
пункт 14 после слова "инвестиций" дополнить словами ", за исключением бюджетных инвестиций специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность,";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. Порядок планирования и реализации бюджетных инвестиций специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, определяется специальными государственными органами, осуществляющими разведывательную и контрразведывательную деятельность, по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.";
73) в статье 153:
предложение второе части второй пункта 1 после слова "планирования" дополнить словами "и реализации";
пункт 4-1 дополнить словами ", за исключением проектов, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из республиканского бюджета";

74) 154-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері мемлекеттік бағдарламалар, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына, егер көрсетілген құжаттарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, институционалдық схемасы, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан пайда алушылар көзделсе, қолданылмайды.";
75) 156-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері мемлекеттік бағдарламалар, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына, егер көрсетілген құжаттарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, институционалдық схемасы, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан пайда алушылар көзделсе, қолданылмайды.";
76) 157-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Үкіметтік сыртқы қарыздардың және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландырудың қаражатынан қаржыландыру болжанатын жобаларды қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар инвестициялық ұсыныстарға және бекітілген техникалық тапсырмаларға сәйкес іске асырылады.";
77) 167-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) байланысты грантты тартуға арналған өтінімнің Қазақстан Республикасының жалпыұлттық басымдықтарына сәйкестігі;";
78) 174-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік кредиттеу субъектілерінің құқықтары мен міндеттері осы Кодекске және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес кредиттік шарттарда және (немесе) тапсырма шартында айқындалады.";
79) 176-баптың 1) тармақшасы "ұйымды" деген сөзден кейін "және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияны" деген сөздермен толықтырылсын;
80) 178-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған талаптармен берілетін бюджеттік кредиттің соңғы алушысы түпкілікті қарыз алушы болып табылады.";
81) 180-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) негізгі борышты төлеу басталатын күн.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

74) часть вторую пункта 1 статьи 154-1 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не применяются к проектам государственно-частного партнерства, планируемым в рамках государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, если в указанных документах предусмотрены базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, институциональная схема, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки, получатели выгод от реализации проекта государственно-частного партнерства.";
75) часть третью пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не применяются к проектам государственно-частного партнерства, планируемым в рамках государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, если в указанных документах предусмотрены базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, институциональная схема, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки, получатели выгод от реализации проекта государственно-частного партнерства.";
76) статью 157 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Бюджетные инвестиционные проекты, направленные на создание и развитие объектов информатизации, за исключением проектов, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, реализуются в соответствии с инвестиционными предложениями и утвержденными техническими заданиями.";
77) подпункт 1) пункта 3 статьи 167 изложить в следующей редакции:
"1) соответствия заявки на привлечение связанного гранта общенациональным приоритетам Республики Казахстан;";
78) пункт 2 статьи 174 изложить в следующей редакции:
"2. Права и обязанности субъектов бюджетного кредитования определяются в кредитных договорах и (или) договоре поручения в соответствии с настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.";
79) подпункт 1) статьи 176 дополнить словами ", и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности";
80) пункт 1 статьи 178 изложить в следующей редакции:
"1. Конечным заемщиком является конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством.";
81) в статье 180:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) дату начала выплаты основного долга.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Бюджеттік кредиттің негізгі талаптары кредитордың шешімімен белгіленеді.";
82) 183-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдарға, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарына, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға және тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қаржы агенттіктеріне республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер міндеттемелердің орындалуы қамтамасыз етілмей бөлінуі мүмкін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны өтеу графигіне сәйкес негізгі борышты бірінші жоспарлы өтеуге дейін есептелетін сыйақы сомасы ескеріле отырып, бюджеттік кредит мөлшерінен кем болмауға тиіс.";
83) 184-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "Жергілікті атқарушы органдарға," деген сөздерден кейін "азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға," деген сөздермен толықтырылсын;
84) 187-баптың 2) тармақшасының екінші бөлігі "инвестициялық саясатты іске асыруын" деген сөздерден кейін "және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын" деген сөздермен толықтырылсын;
85) 192-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджеттік кредитті өтеу есебінен мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікке бағалау жүргізуге арналған шығыстар қарыз алушының қаражаты есебінен төленеді.";
86) 193-баптың 3-тармағы 5) тармақшасындағы "капиталдандыру (жиынтықтау) арқылы жүзеге асырылады." деген сөздер "капиталдандыру (жиынтықтау);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) толық немесе ішінара есептен шығару арқылы жүзеге асырылады.";
87) 202-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті атқарушы органдардың заңды тұлғалар қабылдайтын борыштық міндеттемелер бойынша оларға қаржылық қолдау көрсету жөніндегі кез келген түрдегі және кез келген нысандағы міндеттермелерді үшінші тұлғалар үшін қабылдауына жол берілмейді.";
88) 203-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
89) 206-бап мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік сыртқы қарыздар және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру бойынша есептілікті ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2-2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қарыз шартында белгіленген мерзімде қарыз қаражатының игерілмегені үшін қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаны немесе институционалдық жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бірінші басшысы жауапты болады.";

"2. Основные условия бюджетного кредита устанавливаются решением кредитора.";
82) в статье 183:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Местным исполнительным органам, аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, и финансовым агентствам, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, бюджетные кредиты из республиканского бюджета могут выделяться без обеспечения исполнения обязательств.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения, начисляемой до первого планового погашения основного долга, в соответствии с графиком погашения.";
83) часть вторую пункта статьи 184 после слов "местным исполнительным органам," дополнить словами "национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности,";
84) часть вторую подпункта 2) статьи 187 после слов "финансовыми агентствами" дополнить словами ", и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности";
85) пункт 5 статьи 192 изложить в следующей редакции:
"5. Расходы на проведение оценки имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения бюджетного кредита, оплачиваются за счет средств заемщика.";
86) пункт 3 статьи 193 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) полного или частичного списания неустойки (штрафа, пени).";
87) пункт 2 статьи 202 дополнить частью второй следующего содержания:
"Не допускается принятие местными исполнительными органами обязательств за третьих лиц в любом виде и в любой форме по оказанию финансовой поддержки юридическим лицам по принимаемым ими долговым обязательствам.";
88) пункт 3 статьи 203 исключить;
89) статью 206 дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления отчетности по государственным внешним займам и софинансирования из республиканского бюджета определяется Правительством Республики Казахстан.
2-2. Ответственность за неосвоение средств займа в срок, установленный договором займа, в соответствии с законами Республики Казахстан несет первый руководитель администратора бюджетной программы, ответственного за реализацию бюджетного инвестиционного проекта или институционального проекта, финансируемого за счет средств займа.";

90) 209-баптың 1-тармағы "бағдарламаларды" деген сөзден кейін ", саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
91) 48-тарау мынадай мазмұндағы 243-6-баппен толықтырылсын:
"243-6-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2023-2025 жылдарға және одан кейінгі қаржы жылдарына арналған кепiлдендірілген трансферттiң мөлшерін айқындау ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2023-2025 және одан кейінгі қаржы жылдарына арналған кепiлдендірілген трансферттiң мөлшері осы Кодекстің 24-бабының 2-1-тармағына сәйкес айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2021 – 2023 қаржы жылдарына жоспарлы кезеңде 2023 қаржы жылына арналған және 2022 – 2024 қаржы жылдарына жоспарлы кезеңде 2023 және 2024 қаржы жылдарына арналған кепiлдендірілген трансферттің мөлшері осы Кодекстің 24-бабының 2-1-тармағы қолданылмай айқындалады.".
3. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
233-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"233-бап. Акцизделетiн тауарларды сәйкестендіру құралдарымен және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалаудың тәртiбi мен қағидаларын бұзу, сәйкестендіру құралдарын және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларын қолдан жасау және пайдалану";
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "акциздік маркалармен" деген сөздер "сәйкестендіру құралдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "акциздік маркаларды" деген сөздер "сәйкестендіру құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 27-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін банктік шотқа қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау кезінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған ағымдағы банктік шотты пайдалануды қамтамасыз етуге;";
2) 116-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бағаларды белгілеуге;";
3) 123-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"123-бап. Арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлеу
Мемлекет Қазақстан Республикасының этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңнамасына сәйкес арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлейдi.";

90) пункт 1 статьи 209 после слова "программ," дополнить словами "концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов,";
91) главу 48 дополнить статьей 243-6 следующего содержания:
"Статья 243-6. Особенности определения размера гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2023-2025 и последующие финансовые годы
1. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2023 – 2025 и последующие финансовые годы определяется в соответствии с пунктом 2-1 статьи 24 настоящего Кодекса.
2. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2023 финансовый год в плановом периоде на 2021 – 2023 финансовые годы и на 2023 и 2024 финансовые годы в плановом периоде на 2022 – 2024 финансовые годы определяется без применения пункта 2-1 статьи 24 настоящего Кодекса.".
3. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в статье 233:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 233. Нарушение порядка и правил маркировки подакцизных товаров средствами идентификации и (или) учетно-контрольными марками, подделка и использование средств идентификации и (или) учетно-контрольных марок";
в абзаце первом части первой слова "акцизными марками" заменить словами "средствами идентификации";
в абзаце первом части второй слова "акцизных марок" заменить словами "средств идентификации".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) статью 27 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обеспечивать использование текущего банковского счета, предназначенного для осуществления предпринимательской деятельности, при приеме безналичных платежей на банковский счет за реализацию товаров, выполнение работ, оказание услуг;";
2) подпункт 7) пункта 3 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"7) установление минимальных цен на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди;";
3) статью 123 изложить в следующей редакции:
"Статья 123. Установление минимальных розничных цен на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди
Государством устанавливаются минимальные розничные цены на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.";

4) 147-баптың 6-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сәйкестендіру құралдары мен есепке алу-бақылау маркаларының болуы және олардың төлнұсқалылығы;".
5. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
406-баптың 2-тармағында:
1) тармақша "мемлекеттер басшыларының" деген сөздерден кейін ", Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкімет басшыларының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "үкіметтерінің басшылары," деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақша:
"Армения Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы," деген сөздерден кейін "Армения Республикасы Премьер-министрі Әкімшілігінің Басшысы," деген сөздермен толықтырылсын;
"Армения Республикасы Президенті Күзет қызметінің бастығы" деген сөздерден кейін ", Армения Республикасы Премьер-министрі Күзет қызметінің бастығы" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшадағы "Қорғаныс" деген сөз "Қауіпсіздік" деген сөзбен ауыстырылсын.
6. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
110-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) темекі бұйымының қорабына сәйкестендіру құралдары жапсырылмаса;".
7. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 34-бапта:
6-1-тармағының бірінші бөлігіндегі "тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды), сондай-ақ қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді есепке жазуға және" деген сөздер "есепке жазылған сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлды), сондай-ақ қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді төлеуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1-тармақтың екінші бөлігінің 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге төлемдер бойынша берешек;";
2) 35-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Егер орындалмаған міндеттемелердің сомасы кепілмен қамтамасыз ету құнының он пайызынан аз болса, банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) қарыз алушы, кепіл беруші өтініш берген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның) кепілдік саясатының талаптарын ескере отырып, кепіл нысанасын өтініш жасалған кезде бағалаушы айқындаған нарықтық құны орындалмаған міндеттеменің сомасын жабатын өзге мүлікке ауыстыруды қарауға міндетті.";

4) подпункт 3) части второй пункта 6 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"3) наличия и подлинности средств идентификации и учетно-контрольных марок;".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
в пункте 2 статьи 406:
подпункт 1) после слов "экономического союза" дополнить словами ", глав правительств государств – членов Евразийского экономического союза";
в подпункте 2) слова "глав правительств," исключить;
подпункт 5):
после слов "Руководителя Администрации Президента Республики Армения," дополнить словами "Руководителя Администрации Премьер-министра Республики Армения,";
после слов "начальника Службы охраны Президента Республики Армения," дополнить словами "начальника Службы охраны Премьер-министра Республики Армения,";
в подпункте 8) слово "обороны" заменить словом "безопасности".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
подпункт 7) пункта 2 статьи 110 изложить в следующей редакции:
"7) без нанесенного на пачку табачного изделия средства идентификации;".
7. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 34:
в части первой пункта 6-1 слова "начислять и требовать неустойку (штрафы, пени), а также комиссии и иные платежи, связанные с выдачей и обслуживанием займа," заменить словами "требовать выплаты вознаграждения, неустойки (штрафов, пени), а также комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием займа, начисленных";
подпункт 5-1) части второй пункта 7-1 изложить в следующей редакции:
"5-1) задолженность по комиссиям и иным платежам, связанным с выдачей и обслуживанием займа;";
2) статью 35 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Если сумма неисполненных обязательств составляет менее десяти процентов от стоимости залогового обеспечения, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) обязан в течение двадцати рабочих дней с даты обращения заемщика, залогодателя рассмотреть с учетом требований залоговой политики банка (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) замену предмета залога на иное имущество, рыночная стоимость которого, определенная оценщиком на момент обращения, покрывает сумму неисполненного обязательства.";

3) 36-баптың 2-2-тармағындағы "Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мүлкі қарыз алушының – жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық қарыз шарты бойынша", "қанағаттандырған жағдайда," деген сөздер тиісінше "Мүлкі жеке тұлғаның тұрғын үйімен қамтамасыз етілген, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық қарыз шарты бойынша қарыз алушының", "алған банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 50-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде:
1-8) тармақша "төлем карточкаларын" деген сөздерден кейін "және мобильді төлемдерді" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-9) тармақшамен толықтырылсын:
"1-9) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға белгілі бір өлшемшарттар бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар анықталған операциялар бойынша дара кәсіпкерлер немесе жеке практикамен айналысатын адамдар ретінде тіркеу есебінде тұрмайтын жеке тұлғалар жөнінде мәліметтерді ұсыну банк құпиясын жария ету болып табылмайды.
Жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысаны мен мерзімдерін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;";
4-4) тармақша алып тасталсын.
8. "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, ипотекалық шартта қарыз сомасын және ол бойынша сыйақыны мерзімінен бұрын қайтаруды талап ету құқығын көрсетуге тыйым салынады.";
2) 20-баптың 1-1-тармағындағы "жеке тұлғамен жасалған" деген сөздер "жеке тұлғаның тұрғын үйімен қамтамасыз етілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 20-1-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кепіл берушінің осы баптың 1-тармағында көрсетілген өтінішхатын алған кепіл ұстаушы он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде аталған өтінішхатты қарауға және егер борышкер негізгі міндеттеме бойынша кепіл беруші болып табылмаса, кепіл беруші мен борышкерге ипотека нысанасын өткізудің ең төмен бағасын көрсете отырып, банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен хабарлама жіберіп, кепіл берушіге ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу мүмкіндігін ұсынуға міндетті.
Егер борышкер негізгі міндеттеме бойынша кепіл беруші болып табылмаса, кепіл ұстаушы кепіл беруші мен борышкерге жіберетін, ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу мүмкіндігін ұсыну туралы хабарламада өзге мәліметтерден басқа:
ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті ең төмен бағадан төмен емес бағамен өткізуге нұсқау;
ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу мерзімінің өту күні;
мәжбүрлеп орындау шараларын тоқтата тұру және ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізуден түсетін ақшаны кепіл ұстаушының банк шотына есепке жатқызу қажеттігі туралы хабар болуға тиіс.
Ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті өткізудің кепіл ұстаушы белгілейтін ең төменгі бағасы жасалған күнінен бастап алты айдан аспайтын уақыт өткен бағалау туралы есепте көрсетілген бағалау құнының жетпіс бес пайызын құрауға тиіс.
Бағалау Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

3) в пункте 2-2 статьи 36 слова "в случае удовлетворения ходатайства залогодателя, имущество которого обеспечивает обязательства заемщика – физического лица по договору ипотечного займа" заменить словами ", получивший ходатайство залогодателя, имущество которого обеспечивает обязательства заемщика по договору ипотечного займа, обеспеченного жилищем физического лица";
4) в части второй пункта 4 статьи 50:
подпункт 1-8) дополнить словами "и мобильных платежей";
дополнить подпунктом 1-9) следующего содержания:
"1-9) представление уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, сведений по физическим лицам, не состоящим на регистрационном учете в качестве индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, по выявленным операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности по определенным критериям.
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, порядок, форма и сроки представления сведений устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункт 4-4) исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества":
1) статью 7 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В ипотечном договоре запрещается указывать право требования досрочного возврата суммы займа и вознаграждения по нему, за исключением случаев, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";
2) в пункте 1-1 статьи 20 слова "заключенному с физическим лицом" заменить словами "обеспеченному жилищем физического лица";
3) пункты 2 и 3 статьи 20-1 изложить в следующей редакции:
"2. Залогодержатель, получивший ходатайство залогодателя, указанное в пункте 1 настоящей статьи, в срок, не превышающий пятнадцати рабочих дней, обязан рассмотреть указанное ходатайство и представить возможность самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, залогодателю, направив уведомление залогодателю и должнику, если должник по основному обязательству не является залогодателем, способом, предусмотренным договором банковского займа, с указанием минимальной цены реализации предмета ипотеки.
Уведомление о представлении возможности самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, направляемое залогодержателем залогодателю и должнику, если должник по основному обязательству не является залогодателем, помимо иных сведений должно содержать:
указание на реализацию недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, не ниже минимальной цены;
дату истечения срока самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки;
сообщение о приостановлении мер принудительного исполнения и необходимости зачисления денег от самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, на банковский счет залогодержателя.
Минимальная цена реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, устанавливаемая залогодержателем, должна составлять семьдесят пять процентов от оценочной стоимости, указанной в отчете об оценке, с даты составления которого прошло не более шести месяцев.
Оценка осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности.

3. Ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу кепіл ұстаушы осы мүлікті дербес өткізу мүмкіндігін ұсыну туралы хабарлама жіберген күннен бастап үш ай ішінде жүзеге асырылады.
Жылжымайтын мүлікті дербес өткізудің неғұрлым ұзақ мерзімі ипотека шарты тараптарының келісімі бойынша белгіленеді.
Егер борышкер негізгі міндеттеме бойынша кепіл беруші болып табылмаса, кепіл ұстаушы кепіл беруші мен борышкерді ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу мүмкіндігін ұсыну туралы хабардар етпеген жағдайда, кепіл беруші кепіл ұстаушыға жылжымайтын мүлікті дербес өткізу туралы өтінішхат жіберген күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткеннен кейін үш ай мерзімде осы жылмымайтын мүлікті кепіл берушінің бастамасы бойынша жүргізілген, жасалған күнінен бастап алты ай өтпеген бағалау туралы есепте көрсетілген жылжымайтын мүліктің бағалау құнының жетпіс бес пайызынан төмен емес бағамен өткізуге құқылы.";
4) 21-баптың 2-тармағындағы "аса" деген сөз алып тасталсын;
5) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сенiм бiлдiрiлген адамды тараптар ипотека шартында не ипотека нысанасын соттан тыс тәртіппен өткізу кезіндегі келісімде айқындайды.
Егер күнтізбелік отыз күн өткеннен кейін сенім білдірілген адам тараптардың келісімімен айқындалмаған жағдайда, оны кепіл ұстаушы тағайындайды.";
6) 25-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "сенiм бiлдiрілген тұлға кепiлге салынған мүлiкке сауда-саттық туралы хабарлама жасайды, оны ипотека тіркелген органда тiркейдi, кепiл ұстаушыға және кепiл берушiге табыс етеді немесе кепіл берушінің" деген сөздер "сенiм бiлдiрілген адам кепiлге салынған мүлікті бағалауды жүргізеді және кепiлге салынған мүлiкке сауда-саттық туралы хабарлама жасайды, оны ипотека тіркелген органда тiркейдi, кепiл ұстаушыға және кепiл берушiге бағалау туралы есепті және кепілге салынған мүліктің сауда-саттығы туралы хабарламаны табыс етеді немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кепілге салынған мүлікті бағалау жөніндегі көрсетілетін қызметке ақы төлеу кепіл ұстаушыға жүктеледі.
Кепілге салынған мүлікті бағалау туралы есеппен келіспеген кепіл беруші "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілген бағалау бойынша қорытынды алу үшін бағалаушылар палатасының сараптама кеңесіне жүгіне алады не оған Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасай алады.
Бағалаушылар палатасының сараптама кеңесінің теріс қорытындысы не соттың бағалау туралы есепті анық емес деп тануы сенім білдірілген адамның жаңа бағалауды тағайындауы үшін негіз болып табылады. Бағалаушылар палатасының сараптама кеңесі теріс қорытынды берген жағдайда, тапсырыс беруші бағалау туралы есептің сараптамасы үшін төлеген ақыны бағалау туралы есепті жасаған бағалаушы немесе бағалаушы еңбек шартын жасасқан заңды тұлға өтейді.
Сенім білдірілген адам алты ай ішінде кепілге салынған мүлікті соттан тыс тәртіппен өткізбеген жағдайда, оны қайта бағалау жүргізіледі.";

3. Самостоятельная реализация недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, осуществляется в течение трех месяцев со дня направления залогодержателем уведомления о представлении возможности самостоятельной реализации данного имущества.
Более длительный срок самостоятельной реализации недвижимого имущества устанавливается по соглашению сторон ипотечного договора.
В случае неуведомления залогодержателем залогодателя и должника, если должник по основному обязательству не является залогодателем, о представлении возможности самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, залогодатель вправе по истечении тридцати календарных дней с даты направления залогодержателю ходатайства о самостоятельной реализации недвижимого имущества в трехмесячный срок реализовать данное недвижимое имущество по стоимости не ниже семидесяти пяти процентов от оценочной стоимости недвижимого имущества, указанной в отчете об оценке, произведенной по инициативе залогодателя, с даты составления которого прошло не более шести месяцев.";
4) в пункте 2 статьи 21 слово "крайне" исключить;
5) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Доверенное лицо определяется сторонами в ипотечном договоре либо соглашением при реализации предмета ипотеки во внесудебном порядке.
В случае, если по истечении тридцати календарных дней доверенное лицо не определено соглашением сторон, оно назначается залогодержателем.";
6) в статье 25:
в подпункте 2) пункта 1 слова "доверенное лицо составляет уведомление о торгах на заложенное имущество, регистрирует его в органе, где была зарегистрирована ипотека, вручает или направляет его" заменить словами "доверенное лицо проводит оценку заложенного имущества и составляет уведомление о торгах на заложенное имущество, регистрирует его в органе, где была зарегистрирована ипотека, вручает или направляет отчет об оценке и уведомление о торгах на заложенное имущество";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Оплата услуги по оценке заложенного имущества возлагается на залогодержателя.
Залогодатель, не согласный с отчетом об оценке заложенного имущества, может обратиться в экспертный совет палаты оценщиков за получением заключения по проведенной оценке в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" либо обжаловать ее в суд в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Отрицательное заключение экспертного совета палаты оценщиков либо признание судом отчета об оценке недостоверным является основанием для назначения доверенным лицом новой оценки. В случае выдачи отрицательного заключения экспертным советом палаты оценщиков оплата, произведенная заказчиком за экспертизу отчета об оценке, возмещается оценщиком, составившим отчет об оценке, или юридическим лицом, с которым оценщик заключил трудовой договор.
В случае нереализации в течение шести месяцев заложенного имущества во внесудебном порядке доверенным лицом проводится повторная его оценка.";

7) 26-баптың 7-2) тармақшасындағы "жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық қарызы" деген сөздер "жеке тұлғаның тұрғын үйімен қамтамасыз етілген, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық қарыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Сауда-саттыққа қатысушылар
"Сауда-саттыққа:
кепіл ұстаушыны және оның жұмыскерлерін, сондай-ақ тізбесі "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында айқындалған онымен үлестес тұлғаларды;
егер оның жұмыскері, құрылтайшысы, қатысушысы, сондай-ақ осы заңды тұлғамен шарт арқылы байланысқан, соған сәйкес ол заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқылы тұлға сауда-саттыққа екінші қатысушы болып табылса, заңды тұлғаны;
егер оның жақын туысы, жұбайы (зайыбы) сауда-саттыққа екінші қатысушы болып табылса, жеке тұлғаны;
жылжымайтын мүлікті бағалаған бағалаушыны, сондай-ақ оның жақын туыстарын, жұбайын (зайыбын);
сенім білдірілген адамды қоспағанда, кез келген заңды тұлғалар мен азаматтардың қатысуға құқығы бар.";
9) 31-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
10) 37-баптың 2-тармағының екінші бөлігі "жалақының" деген сөзден кейін "екі еселенген" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 21-баптың 3-тармағы "34-бабы 1-тармағының 3, 4, 5-тармақшаларында" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ 92-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 92-2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. 92-1-баптың 2-тармағы 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшалардың негізінде атқарушылық жазба, егер шартта өзге мекенжай көрсетілмесе, борышкердің (жеке тұлғаның) тіркелген жері не тұрғылықты жері бойынша, заңды тұлға борышкер болып табылған жағдайда, онда оның тіркелген жері не оның тұрақты жұмыс істейтін органының тұрған жері бойынша жасалады.".
10. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі 2) тармақшасындағы "болмаса, азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бірінші және екінші санаттардағы рұқсаттарды тоқтата тұрады." деген сөздер "болмаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) сот орындаушысының енгізген ұсынуы бойынша үйден шығару және бұзу туралы атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер болып табылса, азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бірінші және екінші санаттардағы рұқсаттарды тоқтата тұрады.".

7) в подпункте 7-2) статьи 26 слова "физического лица" заменить словами ", обеспеченному жилищем физического лица";
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Участники торгов
В торгах имеют право принимать участие любые юридические лица и граждане, за исключением:
залогодержателя и его работников, а также аффилированных с ним лиц, перечень которых определен статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
юридического лица, если вторым участником торгов является его работник, учредитель, участник, а также лицо, связанное с данным юридическим лицом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые юридическим лицом;
физического лица, если вторым участником торгов является его близкий родственник, супруг (супруга);
оценщика, оценившего недвижимое имущество, а также его близких родственников, супруга (супруги);
доверенного лица.";
9) пункт 3 статьи 31 исключить;
10) часть вторую пункта 2 статьи 37 после слова "превышающих" дополнить словом "двукратный".
9. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
1) пункт 3 статьи 21 после слов "статьи 34" дополнить словами ", а также подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 статьи 92-1";
2) статью 92-2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Исполнительная надпись на основании подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 статьи 92-1 совершается по месту регистрации либо месту жительства должника (физического лица), если иной адрес не указан в договоре, в случае если должником является юридическое лицо, то по месту его регистрации либо месту нахождения его постоянно действующего органа.".
10. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
часть первую пункта 1 статьи 19 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) является должником по исполнительному производству о выселении и сносе по внесенному представлению судебного исполнителя.".

11. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 8), 9) және 23) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) есепке алу-бақылау маркасы – алкоголь өнiмінің айналымын (экспорттан басқа) есепке алу және оған бақылауды жүзеге асыру мақсатында оны (толысылған шараптан (шарап материалынан), сыра мен сыра сусынынан басқа) сәйкестендіруге арналған ақпаратты қамтитын, белгіленген нысандағы және мазмұндағы қажетті қорғау элементтері бар арнаулы бiржолғы жапсырма;
9) коньяк спирті – көлемдік үлесі кемінде 7,5 пайыз болатын асханалық толысылған шарапты (шарап материалын) фракциялық айдау арқылы жасалған және сақтаудың бүкіл кезеңі ішінде емен сүрегімен ұдайы жанасымда болған немесе емен сүрегімен жанасымда болмаған этил спиртінің көлемдік үлесі 55,0 пайыздан 70,0 пайызға дейінгі шарап дистилляты;";
"23) этил спиртi – спирт ашымықтарын тазартып айыру немесе дәннен, картоптан, қант қызылшасынан, қант шикiзаты сiрнесiнен және құрамында қант және крахмал бар басқа да тағамдық өсiмдiк шикiзатынан өндiрiлетiн этил спиртi шикiзатын тазарту жолымен, толысылған шараптан (шарап материалынан) тікелей немесе екі мәрте айдау жолымен және тағамдық емес шикiзаттан өзге де жолмен алынатын өнiм;";
2) 3-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлеу;";
3) 3-1-баптың 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлейді;";
4) 4-баптың 2-тармағының 4) және 8-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) толысылған шарап (шарап материалы), сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекiтедi;";
"8-1) арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын әзірлейді;";
5) 5-баптың 1, 2, 3, 4, 5, 14 және 15-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

11. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции":
1) подпункты 8), 9) и 23) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) учетно-контрольная марка – специальная разовая наклейка с необходимыми элементами защиты установленной формы и содержания, несущая в себе информацию, предназначенную для идентификации алкогольной продукции (кроме вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка) с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом (кроме экспорта);
9) коньячный спирт – винный дистиллят с объемной долей этилового спирта от 55,0 до 70,0 процентов, изготовленный фракционной перегонкой столового вина наливом (виноматериала) с объемной долей этилового спирта не менее 7,5 процента и находившийся в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки или не находившийся в контакте с древесиной дуба;";
"23) этиловый спирт – продукт, получаемый путем брагоректификации спиртовых бражек или ректификации этилового спирта-сырца, вырабатываемого из зерна, картофеля, сахарной свеклы, мелассы сахара-сырца и другого сахаро- и крахмалосодержащего пищевого растительного сырья, из вина наливом (виноматериала) путем прямой или двойной перегонки и иным путем из непищевого сырья;";
2) подпункт 3) пункта 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"3) установление минимальных розничных цен на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди;";
3) подпункт 5-1) статьи 3-1 изложить в следующей редакции:
"5-1) устанавливает минимальные розничные цены на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди;";
4) подпункты 4) и 8-1) пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает и утверждает правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства вина наливом (виноматериала), а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год;";
"8-1) разрабатывает минимальные розничные цены на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди;";
5) пункты 1, 2, 3, 4, 5, 14 и 15 статьи 5 изложить в следующей редакции:

"1. Алкоголь өнiмiне мыналар жатады:
1) арақтар және айрықша арақтар, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтар;
2) ликер-арақ бұйымдары;
3) толысылған шарап (шарап материалы);
4) шараптар;
5) коньяк;
6) бренди;
7) сыра;
8) сыра сусыны.
2. Кейіннен сүзгiден өткiзiлген ингредиенттер қосылған немесе оларсыз, күштiлiгi отыз сегiз – қырық бес пайыз, елу пайыз және елу алты пайыз болатын су-спирт ерiтiндiсiн адсорбентпен арнайы өңдеумен алынған алкоголь өнiмi арақтар мен айрықша арақтар, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтар болып табылады.
3. Жемiс-жидек және хош иiстi өсiмдiк шикiзатын өңдеп, оларға қант шырынын, эфир майларын, толысылған шарапты (шарап материалын), жүзiм шараптарын, коньякты, лимон қышқылын және басқа да тағамдық өнiмдердi, сондай-ақ спирт пен суды қоса отырып алынатын спиртте ұсталған түрлi шырындардың, морстардың, тұнбалар мен хош иiстi спирттердiң қоспасынан тұратын, этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бiр жарым пайыздан басталатын алкоголь өнiмi ликер-арақ бұйымдары болып табылады.
Этил спиртiнiң көлемдiк үлесi отыз пайыздан басталатын ликер-арақ бұйымдары күштiлігі жоғары ликер-арақ бұйымдары болып табылады.
Этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бiр жарым пайыздан отыз пайызға дейiнгi ликер-арақ бұйымдары градусы төмен ликер-арақ бұйымдары болып табылады.
4. Этил спиртiнiң көлемдiк үлесi жиырма екi жарым пайыздан аспайтын, хош иiстi және дәмдiк қоспаларды қоспай, тағамдық шикiзаттан өндiрiлген этил спиртiн және (немесе) дистилляттарды қоспай немесе қосып, жүзiмдi, жүзiм шырынын не жемiс немесе жидек шырынын спиртпен ашыту нәтижесiнде алынған, шарап ашыту және ликер-арақ өнiмiн, тікелей немесе екi мәрте айдау жолымен алынған этил спиртiн өндiру үшiн шикiзат ретiнде пайдаланылатын алкоголь өнімі толысылған шарап (шарап материалы) болып табылады.
5. Толысылған шараптан (шарап материалдарынан) өндiрiлген, этил спиртiнiң көлемдiк үлесi жиырма екi пайыздан аспайтын алкоголь өнiмi шарап болып табылады.";
"14. Этил спиртiнiң көлемдiк үлесi отыз жетi жарымнан қырық бес пайызға дейiн болатын, түпкiлiктi өнiмдегi сусыз этил спиртiнiң көлемiнен елу пайыздан аспайтын мөлшердегi толысылған шараптан (шарап материалдарынан) алынған, емен сүрегін қатыстырып кемiнде алты ай сақталған этил спиртiн қосып немесе қоспай шарап дистиллятынан дайындалған алкоголь өнiмi бренди болып табылады.

"1. К алкогольной продукции относятся:
1) водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара;
2) ликероводочные изделия;
3) вино наливом (виноматериал);
4) вина;
5) коньяк;
6) бренди;
7) пиво;
8) пивной напиток.
2. Водками и водками особыми, водками с защищенным наименованием места происхождения товара являются алкогольная продукция, полученная специальной обработкой адсорбентом водно-спиртового раствора крепостью тридцать восемь – сорок пять процентов, пятьдесят процентов и пятьдесят шесть процентов с добавлением ингредиентов или без них, с последующей фильтрацией.
3. Ликероводочными изделиями являются алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта от полутора процентов, представляющая собой смеси различных спиртованных соков, морсов, настоев и ароматных спиртов, получаемых переработкой плодово-ягодного и ароматического растительного сырья с добавлением к ним сахарного сиропа, эфирных масел, вина наливом (виноматериала), виноградных вин, коньяка, лимонной кислоты и других пищевых продуктов, а также спирта и воды.
Крепкими ликероводочными изделиями являются ликероводочные изделия с объемной долей этилового спирта от тридцати процентов.
Слабоградусными ликероводочными изделиями являются ликероводочные изделия с объемной долей этилового спирта от полутора процентов до тридцати процентов.
4. Вином наливом (виноматериалом) является алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта не более двадцати двух с половиной процента, полученная в результате спиртового брожения винограда, виноградного сусла либо плодового или ягодного сока без добавления ароматических и вкусовых добавок, без добавления или с добавлением этилового спирта, произведенного из пищевого сырья, и (или) дистиллятов, которая используется в качестве сырья для производства винодельческой и ликероводочной продукции, этилового спирта, полученного путем прямой или двойной перегонки.
5. Вином является алкогольная продукция, которая произведена из вина наливом (виноматериалов), с объемной долей этилового спирта не более двадцати двух процентов.";
"14. Бренди является алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта от тридцати семи с половиной до сорока пяти процентов, изготовленная из винного дистиллята с добавлением или без добавления этилового спирта, полученного из вина наливом (виноматериалов), в количестве, не превышающем пятидесяти процентов от количества безводного этилового спирта в конечном продукте, выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее шести месяцев.

15. Қыздырылған ашытқы сөлiн сыра ашытқысымен қосып ашыту жолымен алынатын көмiртегiнiң қос тотығымен байытылған сыра қайнату өнімі сыра болып табылады.";
6) 7-баптың 5 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндірген кезде:
1) толысылған шарап (шарап материалы), сондай-ақ өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндірісінен басқа, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін технологиялық желілерді есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырмай өндіруге;
2) толысылған шарап (шарап материалы), сондай-ақ өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндірісінен басқа, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін ақаулы, сол сияқты есепке алуда нормативтен тыс ауытқулары бар есепке алудың бақылау аспаптарымен өндіруге тыйым салынады.";
"10. Этил спиртін (коньяк спиртінен басқа) өндіруге өндіріс паспортында көрсетілген өндірістік қуаттың кемінде жиырма пайызы пайдаланылған кезде жол беріледі.
Лицензия алынған (қайта басталған) күнтізбелік тоқсанды қоспағанда, арақтар мен айрықша арақтарды, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарды өндіруге өндіріс паспортында көрсетілген өндірістік қуаттың кемінде қырық пайызы, бірақ күнтізбелік тоқсанда кемінде жиырма бес мың декалитр пайдаланылған кезде жол беріледі.";
7) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арақтарды және айрықша арақтарды, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарды таңбалау оларды дайындауда пайдаланылған спирттiң сорты туралы мәлiметтердi қамтуға тиiс.";
8) 9-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арақтарды және айрықша арақтарды, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтарды, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарын, коньяк пен брендиді ең төмен бөлшек сауда бағаларынан төмен бағамен;";
9) 10-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына этил спиртінің немесе толысылған шараптың (шарап материалының) импорты алкоголь өнімін өндіруге арналған лицензия және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымша және (немесе) толықтыру болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімінің (толысылған шараптан (шарап материалынан) басқа) импорты алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау және көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымша және (немесе) толықтыру болған кезде жүзеге асырылады.";

15. Пивом является пивоваренная продукция, насыщенная двуокисью углерода, получаемая путем сбраживания охмеленного солодового сусла пивными дрожжами.";
6) пункты 5 и 10 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"5. При производстве этилового спирта и (или) алкогольной продукции запрещаются:
1) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции без оснащения технологических линий контрольными приборами учета, кроме производства вина наливом (виноматериала), а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год;
2) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции с неисправными контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете, кроме производства вина наливом (виноматериала), а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год.";
"10. Производство этилового спирта (кроме коньячного спирта) допускается при использовании не менее двадцати процентов от производственной мощности, указанной в паспорте производства.
Производство водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара допускается при использовании не менее сорока процентов от производственной мощности, указанной в паспорте производства, но не менее двадцати пяти тысяч декалитров в календарный квартал, за исключением календарного квартала, в течение которого получена (возобновлена) лицензия.";
7) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Маркировка водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара должна содержать сведения о сорте использованного в их приготовлении спирта.";
8) подпункт 2) пункта 4 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2) водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, крепких ликероводочных изделий, коньяка и бренди ниже минимальных розничных цен;";
9) пункты 1 и 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. Импорт этилового спирта или вина наливом (виноматериала) на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на производство алкогольной продукции и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.
Импорт алкогольной продукции (кроме вина наливом (виноматериала) на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на осуществление деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.";

"3. Еркін қоймаларда этил спирті мен толысылған шарапты (шарап материалын) өндіруге және қайта өңдеуге, сондай-ақ алкоголь өнімін өндіруге тыйым салынады.".
12. "Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
1-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-6) сәйкестендіру құралы – штрих код түрінде ұсынылған немесе радиожиілік белгісіне жазылған немесе автоматты түрде сәйкестендірудің өзге құралы (технологиясы) пайдаланыла отырып ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей тізбегі;";
мынадай мазмұндағы 1-7) тармақшамен толықтырылсын:
"1-7) таңбалау – тұтынушыға арналған ақпаратты құрайтын және қорабы мен орамындағы мәтiн, шартты белгi және суреттер;";
2) 5-баптың 5-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-3) темекі бұйымдарын сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және олардың қадағалану тәртібін айқындайды;";
3) 10-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) темекі бұйымдарын сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және олардың қадағалану қағидалары бұзылған жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұра алады.";
4) 13-баптың 2-тармағындағы "акциз маркаларынсыз" деген сөздер "сәйкестендіру құралдарынсыз және сәйкестендіру құралдарымен темекі бұйымдарын таңбалау және олардың қадағалану қағидалары бұзыла отырып" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
32-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "акциздік таңбалары" деген сөздер "сәйкестендіру құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 21-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігіндегі "бала кезінен" деген сөздер алып тасталсын;
2) 32-3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алынатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген сома халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мөлшерлерде төленеді.
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген сома:
жеке көмекшінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтеріне күніне сегіз сағаттан;
ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтеріне жылына алпыс сағаттан аспайтын есеппен айқындалады.".

"3. Запрещаются производство и переработка этилового спирта и вина наливом (виноматериала), а также производство алкогольной продукции на свободных складах.".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий":
1) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
подпункт 1-6) изложить в следующей редакции:
"1-6) средство идентификации – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, или записанная на радиочастотную метку, или представленная с использованием иного средства (технологии) автоматической идентификации;";
дополнить подпунктом 1-7) следующего содержания:
"1-7) маркировка – текст, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на пачки и упаковки;";
2) подпункт 5-3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"5-3) определяет порядок маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации;";
3) подпункт 5) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"5) нарушения правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации;";
4) в пункте 2 статьи 13 слова "акцизных марок" заменить словами "средств идентификации и с нарушением правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации".
13. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
в подпункте 3) пункта 3 статьи 32 слова "акцизных марок" заменить словами "средств идентификации".
14. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан":
1) в части второй подпункта 4) пункта 1 статьи 21 слова "с детства" исключить;
2) пункт 3 статьи 32-3 изложить в следующей редакции:
"3. Гарантированная сумма, предоставляемая в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых через портал социальных услуг, выплачивается в порядке и размерах, которые определены уполномоченным органом в области социальной защиты населения.
Гарантированная сумма, предоставляемая в качестве возмещения стоимости услуг, приобретаемых через портал социальных услуг, определяется из расчета не более:
восьми часов в день на социальные услуги индивидуального помощника;
шестидесяти часов в год на социальные услуги специалиста жестового языка.".

15. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
2) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 17-15) тармақшамен толықтырылсын:
"17-15) ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауды жүзеге асыру;";
3) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8-11) тармақшамен толықтырылсын:
"8-11) ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау;".
16. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-бапта:
19) тармақшадағы "ғана" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес салықтық әкімшілендіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыру үшін әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді мемлекеттік кіріс органдарына ұсынады;".
17. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 39-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Атқарушылық іс жүргізу мерзіміне мынадай:
1) атқарушылық құжаттарды орындау осы Заңда көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған, кейінге қалдырылған не мерзімі ұзартылған;
2) борышкерге тыйым салынған мүлікті дербес өткізу құқығы берілген уақыт кірмейді.";
2) 47-баптың 1-тармағы 9) тармақшасындағы "күшіне енсе, тоқтатылады." деген сөздер "күшіне енсе;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) ипотека "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына сәйкес тоқтатылса, тоқтатылады.";
3) 74-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот орындаушысы мүлікке тыйым салынғаннан және бағалау жүргізілгеннен кейін және мүлік өткізілгенге дейін бір мезгілде бағалау туралы есеппен таныстыра отырып, борышкерге оның жазбаша өтініші бойынша бір айдан аспайтын мерзімде тыйым салынған мүлікті жасалған күнінен бастап бір жылдан аспайтын уақыт өткен бағалау туралы есепте көрсетілген бағалау құнының жетпіс бес пайызынан төмен емес құны бойынша дербес өткізу құқығын береді.
Борышкердің мүлікті өткізуге рұқсат алуы мүлікті өткізу жөніндегі рәсімдерді тоқтата тұруға негіз болып табылмайды.
Тұрғынжайды дербес өткізу мерзімі үш айды құрайды, осы мерзім ішінде мүлік сауда-саттыққа шығарыла алмайды.
Тыйым салынған мүлікті дербес өткізу құқығын борышкер бір атқарушылық іс жүргізу бойынша бір реттен асырмай пайдалана алады.
Сатып алушы мен борышкер немесе сот орындаушысы арасындағы сатып алу-сату шартына қол қойылғаннан және сатып алушы мүліктің сатып алу құнының мөлшеріндегі ақшалай соманы аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотына енгізгеннен кейін, талап қоюды қамтамасыз ету мақсатында сот салған ауыртпалықтарды қоспағанда, басқа атқарушылық құжаттар шеңберінде салынған, өткізілген мүліктен ауыртпалықтардың күшін мүлікті өткізген не рұқсатымен өткізілген сот орындаушысы жояды.";

15. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) разработка и утверждение правил субсидирования возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;";
2) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 17-15) следующего содержания:
"17-15) осуществление субсидирования возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;";
3) пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктом 8-11) следующего содержания:
"8-11) субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;".
16. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике":
в статье 12:
в подпункте 19) слово "исключительно" исключить;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) представляет административные данные, учтенные в книге похозяйственного учета, органам государственных доходов для осуществления налогового администрирования и (или) контроля в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);".
17. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей Республики Казахстан":
1) пункт 4 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"4. В срок исполнительного производства не включается время, в течение которого:
1) исполнение исполнительных документов было приостановлено, отсрочено либо рассрочено по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;
2) должнику предоставлено право самостоятельной реализации арестованного имущества.";
2) пункт 1 статьи 47 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) ипотека прекращена в соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".";
3) пункт 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"2. Судебный исполнитель после наложения ареста и проведения оценки имущества и до реализации имущества одновременно с ознакомлением с отчетом об оценке предоставляет должнику по его письменному обращению право самостоятельной реализации арестованного имущества в срок не более одного месяца по стоимости не ниже семидесяти пяти процентов от его оценочной стоимости, указанной в отчете об оценке, с даты составления которого прошло не более одного года.
Получение должником разрешения на реализацию имущества не является основанием для приостановления процедур по реализации имущества.
Срок самостоятельной реализации жилища составляет три месяца, в течение которого имущество не может быть выставлено на торги.
Право самостоятельной реализации арестованного имущества может быть использовано должником не более одного раза по одному исполнительному производству.
После подписания договора купли-продажи между покупателем и должником или судебным исполнителем и внесения покупателем денежной суммы в размере покупной стоимости имущества на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, обременения с реализованного имущества, наложенные в рамках других исполнительных документов, за исключением обременений, наложенных судом в целях обеспечения иска, отменяются судебным исполнителем, реализовавшим имущество либо с разрешения которого оно реализовано.";

4) 80-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Электрондық аукционға сатып алушылар ретінде:
кепіл ұстаушы және оның жұмыскері, еншілес ұйымдар, сондай-ақ онымен шарт арқылы байланысқан, соған сәйкес заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқылы тұлғалар;
егер оның жұмыскері немесе оның құрылтайшысы, қатысушысы, сондай-ақ заңды тұлғамен шарт арқылы байланысқан, соған сәйкес ол қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқылы тұлғалар сауда-саттыққа екінші қатысушы болып табылса, заңды тұлға;
егер оның жақын туысы, зайыбы (жұбайы) сауда-саттыққа екінші қатысушы болып табылса, жеке тұлға;
сот орындаушылары және осы атқарушылық іс жүргізу бойынша шешім шығарған судьялар, тыйым салынған мүлікті бағалаған бағалаушы, сондай-ақ олардың жақын туыстары, зайыбы (жұбайы);
борышкер қатыса алмайды.
3. Электрондық аукцион борышкердің мүлкін өткізуге беру туралы қаулыда көрсетілген бағалау құнынан белгіленген қадаммен мүліктің құнын көтерумен басталады.
Егер электрондық аукционға қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттықтың алдын ала белгіленген қадамын қолдау арқылы мүліктің құнын арттырмаған жағдайларда, онда аукцион өтпеді деп танылады.
Аукцион өткізілмеді деп танылған және өндіріп алушы мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан жағдайда, сот орындаушысы осы Заңда белгіленген қағидаларды сақтай отырып, бірінші аукцион өткізілген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін қайтадан аукцион тағайындайды. Бұл ретте өткізілетін мүліктің бастапқы бағасы қатысушылардың бірі мүлікті жарияланған бағамен сатып алуға келіскен кезге дейін белгіленген қадаммен төмендетіледі, ол елу пайыздан төмен болмауға, ал жылжымайтын мүлікке қатысты электрондық аукционға шығарылған мүліктің бағалау құнынан жетпіс бес пайызға төмен болмауға тиіс.";
5) 84-бап 3) тармақшасындағы "төлемесе, электрондық аукцион өткiзiлмеді деп жариялайды." деген сөздер "төлемесе;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) онлайн режимде екеуден аз тіркелген қатысушылар қатысса, электрондық аукцион өткiзiлмеді деп жариялайды.";
6) 126-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) мәжбүрлеп үйден шығаруды, бұзуды ұйымдастырған жағдайда Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына борышкер болып табылатын жеке тұлғаның азаматтық қаруды және оның патрондарын сатып алуына, сақтауына, сақтауы мен алып жүруіне рұқсатты тоқтата тұру туралы ұсыныс енгізуге;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) мәжбүрлеп үйден шығаруды, бұзуды ұйымдастырған жағдайда борышкер болып табылатын жеке тұлғаның азаматтық қаруды және оның патрондарын сатып алуына, сақтауына, сақтауы мен алып жүруіне рұқсатының бар-жоғы туралы ақпарат беру туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жүгінуге;

4) пункты 2 и 3 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"2. В электронном аукционе в качестве покупателей не могут принимать участие:
залогодержатель и его работник, дочерние организации, а также лица, связанные с ним договором, в соответствии с которым они вправе определять решения, принимаемые юридическим лицом;
юридическое лицо, если вторым участником торгов является его работник или его учредитель, участник, а также лица, связанные с юридическим лицом договором, в соответствии с которым оно вправе определять принимаемые им решения;
физическое лицо, если вторым участником торгов является его близкий родственник, супруг (супруга);
судебные исполнители и судьи, вынесшие решение по данному исполнительному производству, оценщик, оценивший арестованное имущество, а также их близкие родственники, супруг (супруга);
должник.
3. Электронный аукцион начинается на повышение стоимости имущества с установленным шагом от оценочной стоимости, указанной в постановлении о передаче имущества должника на реализацию.
В случах если ни один из участников электронного аукциона путем поддержания заранее установленного шага торгов не повысит стоимость имущества, то аукцион признается несостоявшимся.
В случае признания аукциона несостоявшимся и отказа взыскателя оставить за собой имущество судебный исполнитель с соблюдением правил, установленных настоящим Законом, по истечении десяти рабочих дней со дня проведения первого аукциона назначает повторный аукцион. При этом первоначальная цена реализуемого имущества понижается с установленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить имущество по объявленной цене, которая не должна быть ниже пятидесяти процентов, а в отношении недвижимого имущества не ниже семидесяти пяти процентов от оценочной стоимости имущества, выставленного на электронный аукцион.";
5) статью 84 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) приняли участие в онлайн-режиме менее двух зарегистрированных участников.";
6) в статье 126:
пункт 1 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) вносить в органы внутренних дел Республики Казахстан представление о приостановлении разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицом, являющимся должником, в случае организации принудительного выселения, сноса;";
пункт 2 дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) в случае организации принудительного выселения, сноса обратиться в органы внутренних дел Республики Казахстан о предоставлении информации о наличии разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицом, являющимся должником;

3-3) атқарушылық құжаттың талаптары орындалған немесе жеке тұлғаның азаматтық қаруды және оның патрондарын сатып алуына, сақтауына, сақтауы мен алып жүруіне рұқсаттың қолданылуын уақытша тоқтата тұрудың күшін жою үшін негіздер туындаған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей осы шектеуді алып тастау туралы қаулы шығаруға міндетті. Көрсетілген қаулының көшірмелері дереу борышкерге және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жіберіледі;";
7) 167-баптың 11) тармақшасы тоғызыншы абзацындағы "қағидаларын әзірлейді және бекітеді;" деген сөздер "қағидаларын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"үйден шығару (қоныстандыру), бұзу, баламен қарым-қатынас жасау және баланың тұрғылықты жерін айқындау тәртібі туралы атқарушылық құжаттарды орындау бойынша уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін әзірлейді және бекітеді.".
18. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
217-баптың бірінші бөлігіндегі "акциздiк таңбаларсыз" деген сөздер "сәйкестендіру құралдарынсыз" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 26 қарашадағы Заңына:
7-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасының екінші бөлігіндегі "кредиттік серіктестіктер мен" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың 4) тармақшасының бірінші бөлігіндегі "тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) есепке жазуға және талап етуге" деген сөздер "есепке жатқызылған сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) төлеуді талап етуге" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-қосымшаның 41-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
41.
Алкоголь өнімінің өндірісіне лицензия
1. Арақтар мен айрықша арақтардың, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтардың өндірісі.
2. Ликер-арақ бұйымдарының өндірісі.
3. Толысылған шараптың (шарап материалының) өндірісі.
4. Шарап өндірісі.
5. Коньяк өндірісі.
6. Бренди өндірісі.
7. Сыра өндірісі.
8. Сыра сусынының өндірісі.
Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып
".
21. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Мыналар:
1) жеке тұлғалар:
жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларациясында көрсетілген мүлікті;
активтері мен міндеттемелері туралы декларация тапсырылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасында меншік құқығындағы мүлікті;
активтері мен міндеттемелері туралы декларация тапсырылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы банктік шоттарындағы ақшаны алудың (пайда болуының) заңдылығы мәселелері, сондай-ақ осыған байланысты салықтық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша тексеруге жатпайды деп белгіленсін.

3-3) не позднее одного рабочего дня, следующего за днем исполнения требований исполнительного документа или возникновения оснований для отмены временного приостановления действия разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицом, выносит постановление о снятии данного ограничения. Копии указанного постановления незамедлительно направляются должнику и в органы внутренних дел Республики Казахстан;";
7) подпункт 11) статьи 167 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"порядок взаимодействия с уполномоченными органами по исполнению исполнительных документов о выселении (вселении), сносе, порядке общения с ребенком и определения места жительства ребенка;".
18. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в части первой статьи 217 слова "акцизных марок" заменить словами "средств идентификации".
19. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
в статье 7:
в части второй подпункта 7) пункта 2 слова "кредитные товарищества и" исключить;
в части первой подпункта 4) пункта 3 слова "начислять и требовать неустойку (штрафы, пени)" заменить словами "требовать выплаты вознаграждения, неустойки (штрафов, пени), начисленных".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
строку 41 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
41.
Лицензия на производство алкогольной продукции
1. Производство водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара.
2. Производство ликероводочных изделий.
3. Производство вина наливом (виноматериала).
4. Производство вин.
5. Производство коньяка.
6. Производство бренди.
7. Производство пива.
8. Производство пивного напитка.
Неотчуждаемая;
класс 1
".
21. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц":
статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Установить, что не подлежат проверке:
1) физические лица по вопросам законности приобретения (возникновения) имущества, а также связанные с этим вопросы исполнения налоговых обязательств:
отраженного в декларации об активах и обязательствах физического лица;
находящегося на праве собственности в Республике Казахстан по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах;
денег на банковских счетах, находящихся в Республике Казахстан по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.

Осы тармақшаның ережесі 2021 – 2025 жылдар аралығындағы кезеңде тапсырылған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларға қолданылады.
Осы тармақшаның ережесі:
Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттардың депутаттығына, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудың сайланбалы органдарының мүшелігіне кандидаттарға және олардың жұбайына (зайыбына);
мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдар мен олардың жұбайына (зайыбына) қолданылмайды;
2) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны тапсыру жөніндегі міндеттеме пайда болған жылдан кейінгі бірінші есепті кезең үшін ұсынылған жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларациялар тексеруге жатпайды деп белгіленсін.".
22. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
45-баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қаржылай қамтамасыз етілуін айқындау бойынша келісу негізінде, іске асыруға жоспарланатын ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін бекітеді.".
23. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Заңның 1-бабының 13-тармағы 3) тармақшасының талаптары орындалмаған ақшалай міндеттемелер бойынша бұрын жасалған шарттардан туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.".
24. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
35-1-баптың 3-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерді, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін бекіту немесе нақтылау туралы мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдеріне;".
25. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 35-2) тармақшамен толықтырылсын:

Положение настоящего подпункта распространяется на декларации об активах и обязательствах, представленные в период с 2021 года по 2025 год.
Положение настоящего подпункта не распространяется на:
кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также члены выборных органов местного самоуправления и их супругов (супруг);
лиц, являющихся кандидатами на государственную должность либо должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супругов (супруг);
2) декларации о доходах и имуществе физического лица, представленные за первый отчетный период, следующий за годом, в котором возникло обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах физического лица.".
22. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
подпункт 2) части первой пункта 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает перечень проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, планируемых к реализации, на основании согласования с уполномоченным органом по бюджетному планированию по определению финансовой обеспеченности проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации.".
23. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан":
пункт 6 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"6. Требования подпункта 3) пункта 13 статьи 1 настоящего Закона распространяются на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров, по неисполненным денежным обязательствам.".
24. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
подпункт 4-1) пункта 3 статьи 35-1 изложить в следующей редакции:
"4-1) нормативные правовые решения маслихатов об утверждении или уточнении районных (городов областного значения) бюджетов, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;".
25. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) статью 1 дополнить подпунктом 35-2) следующего содержания:

"35-2) мобильдік төлемдер – дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның, жеке практикамен айналысатын адамның, заңды тұлғаның пайдасына тауарды сатып алғаны, жұмыстарды орындағаны, қызметтерді көрсеткені үшін ақы төлеуге электрондық нысанда бастамашылық жасалған, мобильдік қосымша немесе штрих кодты пайдалана отырып, төлемдер қабылдауға арналған өзге де жабдық (құрылғы) арқылы алынатын қолма-қол ақшасыз төлемдер;";
2) 25-бапта:
4-тармақтың 4) тармақшасы "төлемді" деген сөзден кейін ", оның ішінде мобильдік төлемді" деген сөздермен толықтырылсын;
10-1 тармақ алып тасталсын.
26. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 1-тармағы 21) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ағымдағы жылдың 15 мамырына дейінгі мерзімде болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.".
27. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) жосықсыз бағалаушылар тізілімі – бағалаушылар палаталарының "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) куәліктен айыру және (немесе) куәліктің қолданылуын тоқтату туралы мәліметтерінің негізінде жасалған бағалаушылар тізілімі;";
2) 15-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен және 13) тармақшасындағы "ақпаратты беруге міндетті." деген сөздер "ақпаратты беруге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) ипотека шартын жасасу кезінде, сондай-ақ кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті бағалау туралы есептердің көшірмелерін ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-інен кешіктірмей өзі мүшесі болып табылатын бағалаушылар палатасына беруге;";
"14) бағалаушылардың біліктілігін арттыру курстарынан әрбір үш жыл сайын өтуге;
15) тапсырыс берушіні жосықсыз бағалаушылар тізілімімен таныстыруға міндетті.";
үшінші бөлік "12)" деген цифрлардан кейін ", 12-1)" деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 17-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:

"35-2) мобильные платежи – безналичные платежи, инициированные в электронной форме в пользу физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, юридического лица в оплату за приобретение товара, выполнение работ, оказание услуг, получаемые посредством мобильного приложения или иного оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием штрихового кода;";
2) в статье 25:
подпункт 4) пункта 4 после слов "осуществление платежа" дополнить словами ", в том числе мобильного платежа,";
пункт 10-1 исключить.
26. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства":
абзац десятый подпункта 21) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в срок до 15 мая текущего года местному уполномоченному органу по государственному планированию.".
27. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан":
1) статью 1 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) реестр недобросовестных оценщиков – список оценщиков, составленный на основании сведений палат оценщиков о приостановлении действия свидетельства и (или) лишении свидетельства и (или) прекращении действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик";";
2) в пункте 1 статьи 15:
часть первую дополнить подпунктами 12-1), 14) и 15) следующего содержания:
"12-1) предоставлять ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в палату оценщиков, членом которой он является, копии отчетов об оценке имущества, являющегося обеспечением при заключении ипотечного договора, а также при реализации заложенного имущества;";
"14) проходить курсы по повышению квалификации оценщиков каждые три года;
15) ознакомить заказчика с реестром недобросовестных оценщиков.";
часть третью после цифр "12)" дополнить цифрами ", 12-1)";
3) часть первую пункта 2 статьи 17 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:

"11-1) ипотека шартын жасасу кезінде, сондай-ақ кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті бағалау туралы есептердің көшірмесі бар ақпаратты тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-ынан кешіктірмей бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органға беруге;
11-2) өз мүшелерінің "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) куәлігінен айыру және (немесе) куәлігінің қолданылуын тоқтату туралы мәліметтерді шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;";
4) 23-баптың 8-тармағының бірінші бөлігі "кеңес мүшелерінің" деген сөздерден кейін "және жосықсыз бағалаушылардың" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 25-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру кезеңі "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан кейін оқу курсынан өте отырып, бағалаушылар палатасына осы шешімге шағымдану құқығынсыз үш жылды құрайды.";
4-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктен айырылған адамдар "бағалаушы" біліктілігін растауға "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктен айыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жыл өткен соң жіберіледі.
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктен айыру туралы шешім қайта қабылданған кезде аталған адамдар "бағалаушы" біліктілігін растауға жіберілмейді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктен айыру туралы шешімге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.";
6) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жосықсыз бағалаушылардың тізілімін жүргізу;".
11) тармақша алып тасталсын.
28. "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 24-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт кесімді баға кезінде мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжамды түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде жоспарланады.
Кесімді баға мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындаған тәртіппен айқындалады.
Кесімді баға осы баптың 2-тармағында көзделген заңда белгіленеді.";

"11-1) ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставлять в уполномоченный орган в области оценочной деятельности информацию с копией отчетов об оценке имущества, являющегося обеспечением при заключении ипотечного договора, а также при реализации заложенного имущества;
11-2) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения предоставлять в уполномоченный орган в области оценочной деятельности сведения о приостановлении действия свидетельства и (или) лишении свидетельства и (или) прекращении действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" своих членов;";
4) часть первую пункта 8 статьи 23 после слов "экспертного совета" дополнить словами "и недобросовестных оценщиков";
5) в статье 25:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом период приостановления действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" составляет три года без права обжалования данного решения в палату оценщиков с прохождением курса обучения после завершения срока приостановления действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик".";
в пункте 4:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Лица, лишенные свидетельства о присвоении квалификации "оценщик", к подтверждению квалификации "оценщик" допускаются по истечении пяти лет со дня принятия решения о лишении свидетельства о присвоении квалификации "оценщик".
При повторном принятии решения о лишении свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" указанные лица не допускаются к подтверждению квалификации "оценщик".";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Решение о лишении свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" может быть обжаловано в судебном порядке в соответствии с законами Республики Казахстан.";
6) в статье 30:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) ведение реестра недобросовестных оценщиков;";
подпункт 11) исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан":
1) подпункт 5) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) статью 24 дополнить пунктом 2-1 в следующего содержания:
"2-1. Гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан планируется в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора при цене отсечения.
Цена отсечения определяется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Цена отсечения устанавливается законом, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи.";

2) 2-баптағы "2024 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздер "2022 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне техникалық реттеу, кәсіпкерлік, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және төлемдер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап.
Осы Заң:
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 15-тармағы 3) тармақшасының төртінші абзацын және 26-тармағының төртінші және бесінші абзацтарын;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағының 9) тармақшасын;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағының 1) – 8) тармақшаларын және 27-тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
2-бап.
1. Осы Заң:
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 16 және 21-тармақтарын;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағын, 4-тармағының 4) тармақшасын, 6-тармағын, 7-тармағы 4) тармақшасының бірінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 11-тармағының 1), 5), 6), 7), 9) тармақшаларын, 12, 13, 18, 20-тармақтарын, 25-тармағы 2) тармақшасының бірінші, үшінші абзацтарын және 28, 29-тармақтарын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағын, 17-тармағының 6) тармақшасын және 27-тармағын;
2022 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларын, 7-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацын, 11-тармағының 2), 3), 4) 8) тармақшаларын, 25-тармағының 1) тармақшасын және 2) тармақшасының екінші абзацын;
2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацын және 19-тармағын;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 61) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 2) тармақшасының және 8-тармағы 1) тармақшасының күші осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап жасалған шарттарға қолданылады;
1-1) қарыз алушы-жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша осы Заңның 7-бабы 1) тармақшасының екінші абзацы және 19-тармағының төртінші абзацы қолданысқа енгізілгенге дейін төленген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұл), комиссиялар және өзге де төлемдер қайта есептелуге жатпайды.

2) в статье 2 слова "с 1 января 2024 года" заменить словами "с 1 января 2022 года".
29. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования, предпринимательства, совершенствования системы государственного управления и платежей":
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением:
пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года;
абзаца четвертого подпункта 3) пункта 15 и абзацев четвертого и пятого пункта 26 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
подпункта 9) пункта 10 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2022 года;
подпунктов 1) – 8) пункта 10 и подпункта 3) пункта 27 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
пунктов 16 и 21 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
пункта 3, подпункта 4) пункта 4, пункта 6, абзацев первого, третьего, четвертого, пятого и шестого подпункта 4) пункта 7, подпунктов 1), 5), 6), 7), 9) пункта 11, пунктов 12, 13, 18, 20, абзацев первого, третьего подпункта 2) пункта 25 и пунктов 28, 29 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
пункта 10, подпункта 6) пункта 17 и пункта 27 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
подпунктов 1), 2), 3) пункта 4, абзаца второго подпункта 4) пункта 7, подпунктов 2), 3), 4), 8) пункта 11, подпункта 1) и абзаца второго подпункта 2) пункта 25 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 марта 2022 года;
абзаца второго подпункта 1) пункта 7 и пункта 19 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года;
подпункта 61) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2024 года.
2. Установить, что:
1) действие подпункта 2) пункта 7 и подпункта 1) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона распространяется на договоры, заключенные со дня введения в действие настоящего Закона;
1-1) вознаграждение, неустойка (штрафы, пени), комиссии и иные платежи по договорам банковского займа и договорам о предоставлении микрокредита заемщиков – физических лиц, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, уплаченные до введения в действие абзаца второго подпункта 1) пункта 7 и абзаца четвертого пункта 19 статьи 1 настоящего Закона, перерасчету не подлежат.

Қарыз алушы-жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін есепке жазылған және төленбеген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұл), комиссиялар және өзге де төлемдер осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацына және 19-тармағының төртінші абзацына сәйкес қайта есептелуге жатады.
2) осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 1) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарының және 3) тармақшасының, 8-тармағы 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларының күші бұрын жасалған шарттардан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады деп белгіленсін.
3. Осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 4) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарының қолданысы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"1-9) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген белгілі бір өлшемшарттар бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операциялар анықталған кезде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға мынадай жеке тұлғалар:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген адамдар бойынша мәліметтерді ұсыну банк құпиясын жария ету болып табылмайды.
Жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысаны мен мерзімдерін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;";

Вознаграждение, неустойка (штрафы, пени), комиссии и иные платежи по договорам банковского займа и договорам о предоставлении микрокредита заемщиков – физических лиц, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, начисленные и не уплаченные до введения в действие настоящего Закона, в соответствии с абзацем вторым подпункта 1) пункта 7 и абзацем четвертым пункта 19 статьи 1 настоящего Закона подлежат перерасчету.
2) действие абзацев третьего и четвертого подпункта 1) и подпункта 3) пункта 7, подпунктов 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров.
3. Приостановить до 1 января 2025 года действие абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 4) пункта 7 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
1) с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года:
"1-9) при выявлении операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности по определенным критериям, установленным уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, представлять уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, сведения по следующим физическим лицам:
лицам, занимающим ответственную государственную должность, и их супругам;
лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг".
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, порядок, форма и сроки представления сведений устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";

2) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"1-9) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген белгілі бір өлшемшарттар бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операциялар анықталған кезде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға мынадай жеке тұлғалар:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген адамдар;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру жөніндегі міндеттемелерді орындаған адамдарды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің жұмыскерлері және олардың жұбайы (зайыбы), сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жұмыскерлері және олардың жұбайы (зайыбы) бойынша мәліметтерді ұсыну банк құпиясын жария ету болып табылмайды.
Жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысаны мен мерзімдерін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;";
3) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"1-9) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген белгілі бір өлшемшарттар бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операциялар анықталған кезде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға мынадай жеке тұлғалар:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдар мен олардың жұбайы (зайыбы);
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген адамдар;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру жөніндегі міндеттемелерді орындаған адамдарды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің жұмыскерлері және олардың жұбайы, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жұмыскерлері және олардың жұбайы;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру жөніндегі міндеттемелерді орындаған адамдарды қоспағанда, заңды тұлғалардың басшылары, құрылтайшылары (қатысушылары) мен олардың жұбайы (зайыбы), дара кәсіпкерлер мен олардың жұбайы (зайыбы) бойынша мәліметтерді ұсыну банк құпиясын жария ету болып табылмайды.
Жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысаны мен мерзімдерін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;".

2) с 1 января 2023 года до 1 января 2024 года:
"1-9) при выявлении операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности по определенным критериям, установленным уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, представлять уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, сведения по следующим физическим лицам:
лицам, занимающим ответственную государственную должность, и их супругам;
лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
работникам государственных учреждений и их супругам, а также работникам субъектов квазигосударственного сектора и их супругам, за исключением лиц, исполнивших обязательства по представлению декларации об активах и обязательствах.
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, порядок, форма и сроки представления сведений устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
3) с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года:
"1-9) при выявлении операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности по определенным критериям, установленным уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, представлять уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, сведения по следующим физическим лицам:
лицам, занимающим ответственную государственную должность, и их супругам;
лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругам;
лицам, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
работникам государственных учреждений и их супругам, а также работникам субъектов квазигосударственного сектора и их супругам, за исключением лиц, исполнивших обязательства по представлению декларации об активах и обязательствах;
руководителям, учредителям (участникам) юридических лиц и их супругам, индивидуальным предпринимателям и их супругам, за исключением лиц, исполнивших обязательства по представлению декларации об активах и обязательствах.
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, порядок, форма и сроки представления сведений устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;".

Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.06.2024 № 97-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. ТОҚАЕВ

Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 19.06.2024 № 97-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ