Бюджет жүйесі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 1 сәуір N 357-І. 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2004.04.24. N 548 Заңымен.(Z040548)
ЕСКЕРТУ. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 04 қарашадағы N 472  Заңымен  енгізілген өзгерістер 2000 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Осы Заң әртүрлі деңгейдегі бюджеттерді қалыптастыру процесінде қалыптасатын қаржы қатынастарын реттейді, республикалық және жергілікті бюджеттердің әзірлену, қаралу, бекітілу, атқарылу және бақылану тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - жергілікті бюджеттік бағдарламаларды қаржылық жағынан негіздеуге және іске асыруға жауапты жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдар;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - республикалық бюджеттік бағдарламаларды қаржылық жағынан негіздеуге және іске асыруға жауапты орталық атқарушы органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдар;
бюджет - мемлекеттің заңмен немесе жергілікті өкілді органдардың шешімдерімен бекітілетін, мемлекеттің өз міндеттерін қамтамасыз етуіне арналған және салықтар, алымдар, басқа да міндетті төлемдер, капиталмен жүргізілетін операциялардан алынатын кірістер, салыққа жатпайтын және заң актілерінде көзделген өзге де түсімдер есебінен құрылатын орталықтандырылған ақша қоры (қалыптастыру көздерiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындап, Қазақстан Республикасының Президенті құратын қорлардан басқа, бұл қорлар қызметінің нәтижелері туралы Қазақстан Республикасының Парламентіне хабарланады);
бюджеттік заңдар - Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларынан, осы Заңнан, тиісті жылға арналған Республикалық бюджет туралы Заңнан, тиісті жылға арналған жергілікті бюджет туралы маслихаттардың шешімдерінен және бюджеттік рәсімдер мәселелері бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады;
бюджеттік өтінім - бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгілеген құрамда және нысандар бойынша бюджетті әзірлеу кезінде бюджеттік бағдарламаны негіздеу және оны қаржыландыру сомасын айқындау үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ұсынатын құжаттардың жиынтығы; <*>
бюджеттік алу - заң актісімен белгіленген сомалар шегінде облыстық бюджеттер мен Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен республикалық бюджетке берілетін ресми трансферттер немесе мәслихаттардың шешімдерімен белгіленген сомалар шегінде аудандар мен қалалардың бюджеттерінен облыстық бюджетке берілетін ресми трансферттер;
бюджеттік сыныптама - функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша бюджетке түсетін түсімдер мен бюджеттен жұмсалатын шығыстарды топтастыру;
облыс бюджеті - облыстық, қалалық және аудандық бюджеттердің олардың арасындағы өзара өтеу операциялары есептелмеген жиынтығы;
бюджеттік бағдарлама және кіші бағдарлама - мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі бюджеттен қаржыландырылатын іс-шаралар кешені;
бюджеттік рәсім - мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың бюджеттің әзірленуі, қаралуы, бекітілуі, атқарылуы, оның атқарылуын бақылау және бюджеттің атқарылуы туралы есепті бекіту жөніндегі заңдармен регламенттелген қызметі;
кредиттерді қайтару - бұрын бюджеттен берілген кредиттер бойынша негізгі борышты қайтару сомасы;
уақытша бос бюджеттік ақшалар - ағымды жылғы бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттердің ағымдағы шоттарында қалған қаражат қалдықтары;
мемлекеттік бюджет - республикалық және жергілікті бюджеттердің олардың арасындағы өзара өтеу операциялары есептелмеген жиынтығы;
бюджет тапшылығы - шығыстар көлемінің бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасынан асып түсуі. Бекітілетін республикалық бюджет тапшылығының мөлшері ұлттық валютамен және ішкі жалпы өнімге қатысты процентпен, ал облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің тапшылығы ұлттық валютамен көрсетіледі;
жергiлiктi атқарушы органның борышы - жергiлiктi атқарушы органның алынған және өтелмеген заемдарының, сондай-ақ жергiлiктi өкiлдi органның шешiмдерiмен жергiлiктi атқарушы органның борышына жатқызылған белгiлi бiр күнге борыш мiндеттемелерiнiң сомасы;
бюджет кірістері - салықтардан, алымдар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден алынатын түсімдердің, салыққа жатпайтын және өзге де түсімдердің, сондай-ақ бюджетке қайтарылмайтын негізде келіп түсетін капиталмен жасалатын операциялардан түсетін кірістердің көлемі;
бiрыңғай қазынашылық шот - аударым операцияларын орталықтандырылған түрде жүзеге асыру және олардың күнделiктi есебiн жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылатын шот;
жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы - жергілікті атқарушы органдардың заем туралы шарт (келісім) немесе мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы нысанындағы заемдарды тарту, алу, орналастыру, оларға қызмет ету және оларды өтеу процесі;
жергілікті атқарушы органның заемы - жергілікті атқарушы органдардың заем алушы болып әрекет ететін заем;
бюджет шығындары - бюджеттен қайтарымсыз негізде бөлінетін қаражат;
инвестициялық жоба - белгіленген тәртіппен ресімделген құжаттарға сәйкес белгілі бір мерзімде жүзеге асырылатын және материалдық объектілерді жасау немесе жетілдіру жолымен мемлекеттің активтерін көбейтуге бағытталған іс-шаралар кешені;
бюджеттің атқарылуы - бюджетке түсетін түсімдерді қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орындау;
бюджет профицитін пайдалану - бюджет қаражатының қалдықтарын, бюджет шығыстарынан түсімдердің артығын, мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден, борышты басқару мақсатында негізгі борышты өтеуге, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға және бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыруға арнап, ұйымдастырылған бағалы қағаздарды қарызға алудан және сатудан тартылған ақшаны жұмсау процесі. Бюджет профицитін пайдалану көлемі негізгі борышты өтеу және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу көлемінің тартылған ақшамен бюджет қаражаты қалдықтарының көлемінен асып түсуімен өлшенеді;
кассалық алшақтық - қаржы жылының iшiнде шығыстар, негiзгi борыш сомасын өтеу көлемiнiң қаржы жылының бас кезiнде бюджетке түсiмдер, заемдар, бюджет қаражатының қалдықтары көлемiнен асып кетуi;
кредиттер - белгіленген тәртіппен бюджеттен заңды және жеке тұлғаларға, төменгі бюджеттерге қайтарымды және ақылы негізде бөлінетін қаражаттар. Төменгі бюджеттерді кредиттеу, республикалық бюджет туралы заңмен немесе облыстық мәслихаттың тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджет туралы шешімімен көзделген жағдайларда, нөлдік ставка бойынша жүзеге асырылуы мүмкін;
мемлекеттік мекеменің кредиторлық берешегі - қабылданған міндеттемелердің белгіленген мерзімде төленбеген сомасы;
жергілікті бюджеттер (әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджеттері) - облыстық бюджеттер, қалалардың (аудандық маңызы бар қалалардан басқа), қалалардағы аудандарды қоспағандағы, аудандардың бюджеттері;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарлама - тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттiң құрамында жергiлiктi өкiлдi орган бекiтетiн жергілікті мемлекеттік басқару міндеттерін орындауға және жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты iске асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарлама;
жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің қаржыларын басқаруға әкім уәкілеттік берген атқарушы орган;
бюджет қаражатының қалдықтары - қаржы жылының басындағы бос қалдықтардың және бюджет қаражатының ағымдағы жылдың 15 наурызындағы жағдай бойынша есепті кезеңнің ішінде пайда болған қалдықтарының сомасы;
кірістерді бөлу нормативі - әртүрлі деңгейдегі бюджеттер арасында кірістерді бөлудің проценттік арақатынасы;
ресми трансферттер - гранттарды қоспағанда, бюджетке түсетін өтеусіз және қайтарымсыз түсімдер немесе бюджет шығындары;
шикiзат секторының ұйымдары - тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн заңды тұлғалар, олардан бюджетке төленетiн төлемдердiң бiр бөлiгi осы Заңда айқындалатын тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударылады;
бюджеттік бағдарламаның паспорты - Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган бекітетін, бюджеттік бағдарламаның мақсаттарын, күтіліп отырған нәтижелерін, жауапты атқарушыларын, орындалу мерзімдерін, ұлттық валютадағы құнын, қаржыландыру көздерін және басқа да сипаттамаларын айқындайтын құжат;
бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландыру жоспары - мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдаудың, экономикалық сыныптама бөлігінде оларды орындау үшін төлемдерді жүзеге асырудың айлар бойынша кестесі;
өтеу - үкіметтік борышты және жергілікті атқарушы органдардың борышын қайтару сомасы;
бюджетке түсетін түсімдер - бюджет кірістерінің, ресми трансферттердің (бюджет шығындарынан басқа) және кредиттерді қайтарудың жиынтығы;
үкiметтiк борыш - алынған және өтелмеген үкiмет заемдарының, сондай-ақ заң актiлерiмен үкiмет борышына жатқызылған белгiлi бiр күнге борыш мiндеттемелерiнiң сомасы;
үкіметтік заем - Қазақстан Республикасының Үкіметі арқылы Қазақстан Республикасы заем алушы болып әрекет ететін заем;
қабылданған міндеттеме - мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнде тіркелген міндеттемесі; <*>
бюджет профициті - бюджет түсімдері жалпы сомасының шығыстар көлемінен асып түсуі. Республикалық бюджеттің бекітілетін профицитінің мөлшері - ұлттық валютамен және жалпы ішкі өнімге шаққанда процент есебімен; ал облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің профициті ұлттық валютамен көрсетіледі;
рұқсат - бюджет қаражатының көлемін айқындайтын құжат, мемлекеттік мекемелер соның шегінде төлемдер бойынша міндеттемелер қабылдайды;
бюджет шығыстары - бюджеттің шығындары мен кредиттерінің жиынтығы;
республикалық бюджет - Қазақстан Республикасының заңымен бекітілетін, түсімдер мен бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) есебінен қалыптастырылатын және өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заң актілері жүктеген міндеттерді жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін республикалық бюджет бағдарламаларын қаржыландыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры;
республикалық бюджеттiк бағдарлама - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң құрамында Қазақстан Республикасының Парламентi бекiтетiн мемлекеттік басқару міндеттерін орындауға және республикалық деңгейде мемлекеттік саясатты iске асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарлама;
қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының бос қалдықтары - есепті кезеңде инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қажетті соманы шегере отырып ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша өткен қаржы жылында бюджетке түскен ақшаны пайдаланбаудың салдарынан пайда болған өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджеттер қаражатының қалдықтары;
қаржыландырудың жиынтық жоспары - бюджет бөліктерінің кезеңдер бойынша теңдестірілген қаржылық жоспары;
секвестр - бюджеттің атқарылуы кезінде бюджет тапшылығының белгіленген деңгейінен артып кететін не кіріс көздерінен түсетін түсімдер қысқартылатын, соның салдарынан бюджетте көзделген бюджеттік бағдарламаларды толық көлемінде қаржыландыру мүмкін болмайтын жағдайларда енгізілетін қаражаттың белгіленген шекте жұмсалуына тыйым салуын көздейтін арнаулы механизм;
субвенциялар" - жоғары тұрған бюджеттердің төменгі бюджеттерге заң актілерімен немесе мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген сомалар шегінде беретін ресми трансферттері;
субсидиялар - заң актілерімен белгіленген мақсаттар үшін коммерциялық ұйымдарға бюджеттен бөлінетін тегін және қайтарымсыз төлемдер;
есепті кезең - жаңа қаржы жылына енбейтін кезең, бұл кезең ішінде өткен қаржы жылында бекітілген қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген инвестициялық жобаларға арналған бюджет шығыстары бойынша, сондай-ақ ресми трансферттерді бюджеттерге есептеу бойынша қорытынды операциялар жүргізіледі. Алдағы жылдың бюджеті үшін есепті кезең ағымдағы жылдың 15 наурызында аяқталды;
бекітілген бюджет - Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті жергілікті өкілді органдар бекіткен, тиісті қаржы жылына арналған бюджет;
нақтыланған бюджет - Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті жергілікті өкілді органдар бюджеттің атқарылуы барысында енгізілген өзгерістерді ескере отырып бекіткен, ағымдағы қаржы жылына арналған бюджет;
бюджет тапшылығын қаржыландыру - борышты басқару мақсатында негізгі борышты өтеу, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу, бюджет тапшылығын жабу және бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыру үшін осы ақшаны, сондай-ақ бюджет қаражатының қалдықтарын пайдалану мақсатымен мемлекеттік мүлікті жекешелендіру, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды қарызға алу және сату жолымен ақша тарту процесі. Бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемі тартылған ақша көлемінің және бюджет қаражаты қалдықтарының негізгі борышты өтеуден және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алудан асып түсуімен өлшенеді;

О бюджетной системе
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 357. Утратил силу с 1 января 2005 года - Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. N 548 (K040548)
Настоящий Закон регулирует финансовые отношения, складывающиеся в процессе формирования бюджетов различных уровней, определяет порядок разработки, рассмотрения, утверждения, исполнения и контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
администратор местных бюджетных программ - государственные органы, финансируемые из местного бюджета, ответственные за финансовое обоснование и реализацию местных бюджетных программ;
администратор республиканских бюджетных программ - центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, ответственные за финансовое обоснование и реализацию республиканских бюджетных программ;
бюджет - централизованный денежный фонд государства (кроме фондов, создаваемых Президентом Республики Казахстан, источники формирования которых определяются Президентом Республики Казахстан, о результатах деятельности фондов информируется Парламент Республики Казахстан), утверждаемый законом или решениями местных представительных органов, предназначенный для обеспечения государством своих функций и создаваемый за счет налогов, сборов, других обязательных платежей, доходов от операций с капиталом, неналоговых и иных поступлений, предусмотренных законодательными актами;
бюджетное законодательство - состоит из норм Конституции Республики Казахстан, настоящего Закона, Закона о республиканском бюджете на соответствующий год, решений маслихатов о местном бюджете на соответствующий год и иных нормативных правовых актов по вопросам бюджетных процедур;
бюджетная заявка  совокупность документов, представляемых администратором бюджетных программ для обоснования бюджетной программы и определения суммы ее финансирования при разработке бюджета в составе и по формам, установленным  уполномоченным органом по бюджетному планированию;
бюджетное изъятие - официальные трансферты, передаваемые областными бюджетами и бюджетами городов Астаны и Алматы республиканскому бюджету, в пределах сумм, определенных законодательным актом или официальные трансферты, передаваемые из бюджетов районов и городов областному бюджету в пределах сумм, определенных решениями маслихатов;
бюджетная классификация - группировка поступлений в бюджет и расходования из бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам;
бюджет области - свод областного, городских и районных бюджетов без учета взаимопогашающих операций между ними;
бюджетная программа и подпрограмма  финансируемый из бюджета комплекс мероприятий по реализации функций государственного управления и государственной политики;
бюджетная процедура - регламентированная законодательством деятельность государственных органов и должностных лиц по разработке, рассмотрению, утверждению, исполнению бюджета, контролю за его исполнением и утверждению отчета об исполнении бюджета;
возврат кредитов  сумма возврата основного долга по кредитам, ранее выданным из бюджета;
временно свободные бюджетные деньги - остатки средств на текущих счетах бюджетов в ходе исполнения бюджета текущего года;
государственный бюджет - свод республиканского и местных бюджетов без учета взаимопогашающих операций между ними;
дефицит бюджета - превышение объема расходов над общей суммой поступлений в бюджет. Размер утверждаемого дефицита республиканского бюджета выражается в национальной валюте и в процентах к валовому внутреннему продукту, а дефицита областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в национальной валюте;
долг местного исполнительного органа - сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа, а также отнесенных решениями местного представительного органа на долг местного исполнительного органа долговых обязательств на определенную дату;
доходы бюджета - объем поступлений от налогов, сборов и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых и иных поступлений, а также доходов от операций с капиталом, поступающих в бюджет на безвозвратной основе;
единый казначейский счет - счет, открываемый в Национальном Банке Республики Казахстан для централизованного осуществления переводных операций и ведения их ежедневного учета;
заимствование местными исполнительными органами - процесс привлечения, получения, размещения, обслуживания и погашения займов местными исполнительными органами, имеющих форму договора (соглашения) о займе или эмиссии государственных ценных бумаг;
заем местного исполнительного органа - заем, в котором заемщиком выступает местный исполнительный орган;
затраты бюджета  средства, выделяемые из бюджета на безвозвратной основе;
инвестиционный проект  комплекс мероприятий, осуществляемых в определенный срок в соответствии с оформленными в установленном порядке документами и направленных на увеличение активов государства путем создания или совершенствования материальных объектов;
исполнение бюджета  выполнение комплекса мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета;
использование профицита бюджета  процесс расходования остатков бюджетных средств, превышения поступлений над расходами бюджета, привлеченных денег от приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг на погашение основного долга, покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг и формирование свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем использования профицита бюджета измеряется превышением объема погашения основного долга и покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг над объемом привлеченных денег и остатков бюджетных средств;
кассовый разрыв - превышение в течение финансового года объема расходов, погашения суммы основного долга над объемом поступлений в бюджет, займов, остатков бюджетных средств на начало финансового года;
кредиты  средства, выделяемые из бюджета в установленном порядке физическим и юридическим лицам, нижестоящим бюджетам на возвратной и платной основе. Кредитование нижестоящих бюджетов может осуществляться по нулевой ставке в случаях, предусмотренных законом о республиканском бюджете или решением областного маслихата об областном бюджете на соответствующий финансовый год;
кредиторская задолженность государственного учреждения  сумма принятых обязательств, неоплаченных в установленный срок;
местные бюджеты (бюджеты административно-территориальных единиц) - областные бюджеты, бюджеты городов (кроме городов районного значения), районов, за исключением районов в городах;
местная бюджетная программа - бюджетная программа, направленная на выполнение функций местного государственного управления и реализацию на местном уровне государственной политики, утверждаемая местным представительным органом в составе местного бюджета на соответствующий финансовый год;
местный уполномоченный орган  исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы;
остатки бюджетных средств  сумма свободных остатков на начало финансового года и остатков средств бюджета, образовавшихся в течение счетного периода, по состоянию на 15 марта текущего года;
норматив распределения доходов - процентное соотношение распределения доходов между бюджетами разных уровней;
официальные трансферты  безвозмездные и невозвратные поступления в бюджет или затраты бюджета, за исключением грантов;
организации сырьевого сектора - юридические лица, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан, часть платежей в бюджет от которых перечисляется в Национальный фонд Республики Казахстан в порядке, определяемом настоящим Законом;
паспорт бюджетной программы  утверждаемый Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом документ, определяющий цели, ожидаемые результаты, ответственных исполнителей, сроки выполнения, стоимость в национальной валюте, источники финансирования и другие характеристики бюджетной программы;
план финансирования бюджетной программы (подпрограммы)  помесячный график принятия обязательств государственного учреждения, осуществления выплат для их исполнения в разрезе экономической классификации;
погашение  сумма возврата правительственного долга и долга местных исполнительных органов;
поступления в бюджет - совокупность доходов бюджета, официальных трансфертов (кроме затрат бюджета) и возврата кредитов;
правительственный долг - сумма полученных и непогашенных правительственных займов, а также отнесенных законодательными актами на правительственный долг долговых обязательств на определенную дату;
правительственный заем - заем, в котором заемщиком выступает Республика Казахстан в лице Правительства Республики Казахстан;
принятое обязательство  обязательство государственного учреждения по платежам, зарегистрированное в территориальных подразделениях уполномоченного органа по исполнению бюджета;
профицит бюджета - превышение общей суммы поступлений в бюджет над объемом расходов. Размер утверждаемого профицита республиканского бюджета выражается в национальной валюте и в процентах к валовому внутреннему продукту; а профицита областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в национальной валюте;
разрешение  документ, определяющий объем бюджетных средств, в пределах которого государственные учреждения принимают обязательства по платежам;
расходы бюджета  совокупность затрат и кредитов бюджета;
республиканский бюджет - централизованный денежный фонд, утверждаемый законом Республики Казахстан, формируемый за счет поступлений и финансирования дефицита (использования профицита) бюджета и предназначенный для финансирования республиканских бюджетных программ, определяемых Правительством Республики Казахстан для осуществления функций, возложенных на него Конституцией и законодательными актами Республики Казахстан;
республиканская бюджетная программа - бюджетная программа, направленная на выполнение функций государственного управления и реализацию на республиканском уровне государственной политики, утверждаемая Парламентом Республики Казахстан в составе республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года - остатки средств бюджетов по итогам истекшего финансового года, образовавшиеся в результате неиспользования денег, поступивших в бюджет в истекшем финансовом году, по состоянию на 1 января текущего финансового года за вычетом сумм, необходимых для финансирования инвестиционных проектов в счетный период;
сводный план финансирования  сбалансированный по периодам финансовый план частей бюджета;
секвестр - специальный механизм, предусматривающий запрет на расходование средств в определенных пределах, который вводится в случаях, когда при исполнении бюджета происходит превышение установленного уровня бюджетного дефицита, либо сокращаются поступления от доходных источников, в результате чего становится невозможным финансирование в полном объеме предусмотренных в бюджете бюджетных программ;
субвенции - официальные трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законодательными актами или решениями маслихатов;
субсидии - безвозмездные и безвозвратные выплаты из бюджета, выделяемые на цели, определенные законодательными актами коммерческим организациям;
счетный период  период, не входящий в новый финансовый год, в течение которого проводятся заключительные операции по не обеспеченным финансированием в истекшем финансовом году утвержденным бюджетным расходам на инвестиционные проекты, а также по зачислению в бюджеты официальных трансфертов. Счетный период для бюджета предыдущего года завершается 15 марта текущего года;
утвержденный бюджет - бюджет на соответствующий финансовый год, утвержденный Парламентом Республики Казахстан или соответствующими местными представительными органами;
уточненный бюджет - бюджет на текущий финансовый год, утвержденный Парламентом Республики Казахстан или соответствующими местными представительными органами с учетом изменений, внесенных в ходе его исполнения;
финансирование дефицита бюджета  процесс привлечения денег путем приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг с целью использования этих денег, а также остатков бюджетных средств для погашения основного долга, покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, покрытия дефицита бюджета и формирования свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем финансирования дефицита бюджета измеряется превышением объема привлеченных денег и остатков бюджетных средств над погашением основного долга и покупкой государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг;

қаржы жылы - күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында басталып, 31 желтоқсанында аяқталатын тұрақты бюджеттік-есепке алу кезеңі. Қаржы жылы есепті кезеңді қамтымайды;
функционалдық топ - белгілі бір функционалдық міндеттерді орындау мақсатына бағытталған бюджеттен жұмсалатын төлемдер тобы;
мақсатты инвестициялық трансферттер - инвестициялық жобаларды іске асыру үшін заң актілерімен немесе мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттер төмендегілеріне беретін ресми трансферттер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынатын нысаналы трансферттер - Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын мақсаттарға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тиiстi бюджетке түсетiн ақша түсiмдерi, олардың көлемдерi тиiстi бюджеттерде бекiтiледi.
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 1-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
2-бап. Бюджеттi әзiрлеудiң негiзi
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары және жергiлiктi өкiлдi органдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауына сәйкес бекiтетiн тиiстi кезеңге арналған аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламалары алдағы қаржы жылына арналған бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу және мемлекеттiк бюджеттiң болжамды көрсеткiштерiн ұзақ мерзiмдi жоспарлау үшiн негiз болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 2-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен .
2-тарау. Бюджет жүйесі
3-бап. Бюджет жүйесі
1. Қазақстан Республикасының бюджет жүйесі экономикалық қатынастарға және тиісті құқықтық нормаларға негізделген әртүрлі деңгейдегі бюджеттерді қамтиды.
2. Қазақстан Республикасында жиынтығында мемлекеттік бюджетті құрайтын республикалық бюджет пен жергілікті бюджеттер дербес жұмыс істейді.
Бюджет жүйесінің жұмыс істеуі бюджеттердің әртүрлі деңгейлерінің өзара байланысына негізделген және оларды әзірлеу, қарау, бекіту, атқару, бақылау тәртібімен, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеппен қамтамасыз етіледі.
3. Қаржы жылына арналған республикалық бюджет Қазақстан Республикасының заңымен, жергілікті бюджеттер - мәслихаттардың шешімдерімен бекітіледі.

финансовый год - регулярный бюджетно-учетный период, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года. Финансовый год не включает счетный период;
целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан  поступления в соответствующий бюджет денег из Национального фонда Республики Казахстан на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан, объемы которых утверждаются в соответствующих бюджетах;
целевые инвестиционные трансферты  официальные трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие, в пределах сумм, утвержденных законодательными актами или решениями маслихатов, для реализации инвестиционных проектов;
функциональная группа - группа платежей из бюджета, направляемая с целью выполнения определенных функциональных задач.
Сноска. В статью 1 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; с дополнениями, внесенными Законом РК от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 2. Основа для разработки бюджета
Основой для разработки проектов бюджетов на предстоящий финансовый год и долгосрочного планирования прогнозных показателей государственного бюджета являются индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, экономические и социальные программы развития территорий, утверждаемые местными представительными органами, на соответствующий период с учетом ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана.
Сноска. Статья 2 - в редакции Закона РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) .
Глава 2. Бюджетная система
Статья 3. Бюджетная система
1. Бюджетная система Республики Казахстан включает бюджеты различных уровней, основанные на экономических отношениях и соответствующих правовых нормах.
2. В Республике Казахстан самостоятельно функционируют республиканский бюджет и местные бюджеты в совокупности составляющие государственный бюджет.
Функционирование бюджетной системы основано на взаимосвязи бюджетов различных уровней и обеспечивается порядком их разработки, рассмотрения, утверждения, исполнения, контроля, а также отчетом об исполнении республиканского и местного бюджетов.
3. Республиканский бюджет на финансовый год утверждается законом Республики Казахстан, местные бюджеты - решениями маслихатов.

4. Барлық деңгейдегі бюджеттерді әзірлеу, бекіту және олардың атқарылуын есепке алу ұлттық валютамен жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 3-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
4-бап. Бюджет жүйесінің принциптері
1. Қазақстан Республикасының бюджет жүйесі барлық бюджеттердің бірлігі, толықтығы, нақтылығы, жариялылығы және дербестігі принциптеріне негізделеді.
2. Бюджеттердің бірлігі бірыңғай құқықтық негізбен,  бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекітетін бірыңғай бюджеттік сыныптаманы пайдаланумен, бюджеттің бір деңгейінен басқа деңгейіне беріліп отыратын мемлекеттік қаржы статистикасы нысанының бірлігімен, бюджет рәсімінің принцтерімен, ақша жүйесінің бірлігімен қамтамасыз етіледі. Ол бюджеттердің түсімдерін қайта бөлу арқылы өзара іс-қимыл жасауға негізделген. <*>
3. Бюджеттердің толымдылығы Қазақстан Республикасының салық және бюджет заңдарында белгіленетін барлық түсімдердің, соның ішінде мемлекеттiк акциялар пакетi бар акционерлiк қоғамдардан және республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардан алынатын түсiмдердiң толық тiзбесiнiң және шығыстардың бюджеттерде міндетті және толық көрсетілуімен қамтамасыз етіледі.
4. Бюджеттердің нақтылығына Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауына сәйкес оларды Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы индикативтік жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының өлшемдеріне сәйкес келтіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандырушылық функциясын iске асыру арқылы қол жеткізіледі.
5. Бюджеттердің жариялылығы бекiтiлген бюджеттер мен олардың атқарылуы туралы есептердің жариялануы арқылы қамтамасыз етіледі.
6. Бюджеттердің дербестігі әртүрлі деңгейдегі бюджеттердің арасында кірістерді бөлудің тұрақты нормативтерін орнықтыру және бюджет қаражатының жұмсалу бағыттарын белгілеу құқығы арқылы қамтамасыз етіледі.
ЕСКЕРТУ. 4-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 4-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 4-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
5-бап. Бюджеттік жоспарлау бірлігі
Бюджеттік жоспарлау бірлігі:
1) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың тізбесін қалыптастыруға;
1-1) осы Заңмен және басқа да заң актілерiмен кiрiстердi республикалық және жергілiктi бюджеттер арасында бөлу нормативтерiн, облыстық өкiлдi органдардың шешiмдерiмен кiрiстердi облыстық бюджет пен аудандар (қалалар) бюджеттерiнiң арасында бөлудің тұрақты нормативтерiн белгілеуге;

4. Разработка, утверждение и учет исполнения бюджетов всех уровней осуществляется в национальной валюте.
Сноска. В статью 3 внесены изменения - Законом РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) .
Статья 4. Принципы бюджетной системы
1. Бюджетная система Республики Казахстан основывается на принципах единства, полноты, реальности, гласности и самостоятельности всех бюджетов.
2. Единство бюджетов обеспечивается единой правовой базой, использованием единой бюджетной классификации, утверждаемой уполномоченным органом по бюджетному планированию, единством формы государственной финансовой статистики, передаваемой с одного уровня бюджета на другой, принципами бюджетной процедуры, единством денежной системы. Оно основано на взаимодействии бюджетов через перераспределение поступлений.
3. Полнота бюджетов обеспечивается обязательным и полным отражением в бюджетах всех поступлений, в том числе полного перечня поступлений от акционерных обществ с государственным пакетом акций и республиканских государственных предприятий, и расходов, определяемых налоговым и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Реальность бюджетов достигается приведением их в соответствие с параметрами индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан, экономических и социальных программ развития территорий с учетом ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, а также через реализацию стабилизационной функции Национального фонда Республики Казахстан.
5. Гласность бюджетов обеспечивается публикацией утвержденных бюджетов и отчетов об их исполнении.
6. Самостоятельность бюджетов обеспечивается установлением стабильных нормативов распределения доходов между бюджетами разных уровней и правом определения направления расходования бюджетных средств.
Сноска. В статью 4 внесены изменения - Законом РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 5. Единство бюджетного планирования
Единство бюджетного планирования основывается на:
1) формировании перечня бюджетных программ, финансируемых из республиканского и местных бюджетов;
1-1) установлении настоящим Законом и другими законодательными актами нормативов распределения доходов между республиканским и местными бюджетами, решениями областных представительных органов - стабильных нормативов распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов);

2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берiлетiн субвенциялардың және облыстық бюджеттерден, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiнен республикалық бюджетке берiлетiн бюджеттiк алулардың ұзақ мерзiмдi мөлшерлерiн, облыстық өкiлдi органдардың шешiмдерiмен - облыстық бюджеттен аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне берiлетiн субвенциялардың және аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен облыстық бюджетке берiлетiн бюджеттiк алулардың ұзақ мерзiмдi мөлшерлерiн белгiлеуге;
3) бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісе отырып, облыстар мен Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне түсетін түсімдер сомасын анықтауға; <*>
4) <*>
5) <*>
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жергілікті атқарушы органдар тартатын заемдар жөніндегі сыйақының (мүдденің) шекті мөлшерін белгілеуге негізделеді.
ЕСКЕРТУ. 5-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 5-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 5-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 5-баптың 5) тармақшасы алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 5-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
6-бап. Бюджеттің құрылымы
Бюджеттің құрылымы мыналардан тұрады:
1) түсімдер:
кірістер,
алынған ресми трансферттер,
кредиттерді қайтару;
2) шығыстар:
шығындар,
кредиттер;
3) бюджет тапшылығы (профициті);
4) бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру.
Ескерту. 6-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
6-1-бап. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердiң және бюджеттен жұмсалатын шығыстардың топтастырылуын белгілейтiн нормативтiк құқықтық акт болып табылады.
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама:
кiрiстер сыныптамасынан;
шығыстардың функционалдық сыныптамасынан;
шығыстардың экономикалық сыныптамасынан тұрады.
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманы бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiтедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 6-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 6-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
6-2-бап. Бюджеттік бағдарламалар
1. Бюджеттік бағдарламалар:
1) ағымдағы бюджеттік бағдарламалар;
2) бюджеттік даму бағдарламалары болып бөлінеді.
2. Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар заң актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару міндеттерін орындауға бағытталған, тұрақты сипаты бар немесе бір жолғы іс-шараларды өткізуді көздейтін бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары адам ресурстарын дамытуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және институционалдық дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
Ескерту. 6-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен

2) установлении законодательными актами Республики Казахстан долговременных размеров субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты, и бюджетных изъятий из областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет, решениями областных представительных органов - долговременных размеров субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов (городов), и бюджетных изъятий из бюджетов районов (городов) в областной бюджет;
3) определении сумм поступлений в бюджеты областей и городов Астаны и Алматы по согласованию с уполномоченным органом по бюджетному планированию;
4) (исключен - N 140 от 15.01.2001 г.)
5) (исключен - N 261 от 6.12.2001 г.)
6) установлении предельного размера вознаграждения (интереса) по займам, привлекаемым местными исполнительными органами, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 5 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463   ; от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года)   ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.)   ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 6. Структура бюджета
Структура бюджета состоит из:
1) поступлений:
доходов,
полученных официальных трансфертов,
возврата кредитов;
2) расходов:
затрат,
кредитов;
3) дефицита (профицита) бюджета;
4) финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
Сноска. В статью 6 внесены изменения - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)  .
Статья 6-1. Единая бюджетная классификация
Единая бюджетная классификация является нормативным правовым актом, устанавливающим группировку поступлений в бюджет и расходования из бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам.
Единая бюджетная классификация состоит из:
классификации доходов;
функциональной классификации расходов;
экономической классификации расходов.
Единая бюджетная классификация утверждается уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Сноска. Дополнен статьей 6-1 - Законом РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 6-2. Бюджетные программы
1. Бюджетные программы делятся на:
1) текущие бюджетные программы;
2) бюджетные программы развития.
2. Текущими бюджетными программами являются бюджетные программы, направленные на выполнение функций государственного управления в соответствии с законодательными актами, имеющие постоянный характер или предусматривающие проведение разовых мероприятий.
Бюджетными программами развития являются бюджетные программы, направленные на социально-экономическое и институциональное развитие Республики Казахстан, включая развитие человеческих ресурсов.
Сноска. Дополнен статьей 6-2 - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .

6-3-бап. Инвестициялық жобалар
1. Республикалық маңызы бар және орталық мемлекеттік органдар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар іске асыратын инвестициялық жобалар республикалық инвестициялық жобалар болып табылады. Республикалық инвестициялық жобалар шығынды және қайтарымды негіздерде республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Облыстық, қалалық немесе аудандық маңызы бар және жергілікті атқарушы органдар іске асыратын инвестициялық жобалар жергілікті инвестициялық жобалар болып табылады. Жергілікті инвестициялық жобалар шығынды және қайтарымды негіздерде жергілікті бюджеттен қаржыландырылады.
2. Республикалық бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын республикалық инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспарында көрсетілген республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуі;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерімен бірге жоба бойынша белгіленген тәртіппен ресімделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
салалық уәкілетті органның оң қорытындысының болуы;
экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы. <*>
3. Жергілікті бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын жергілікті инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспарында көрсетілген аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуі;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерімен бірге жоба бойынша белгіленген тәртіппен ресімделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның экономикалық жоспарлау жөніндегі оң қорытындысының болуы;
инвестициялық жобаны қайтарымды негізде қаржыландыру кезінде оның өтемділігі туралы сараптамалық қорытындының болуы.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары республикалық инвестициялық жобаларды іске асыру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлінеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстың инвестициялық жобаларын іске асыру үшін аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне облыстық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлінеді.
5. Инвестициялық жобаларды қарау ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 6-3-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 6-3-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.

Статья 6-3. Инвестиционные проекты
1. Инвестиционные проекты, имеющие республиканское значение и реализуемые центральными государственными органами, а также местными исполнительными органами, являются республиканскими инвестиционными проектами. Республиканские инвестиционные проекты финансируются из республиканского бюджета на затратной и возвратной основах.
Инвестиционные проекты, имеющие областное, городское или районное значение и реализуемые местными исполнительными органами, являются местными инвестиционными проектами. Местные инвестиционные проекты финансируются из местного бюджета на затратной и возвратной основах.
2. Республиканские инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения республиканской бюджетной комиссии, должны отвечать следующим требованиям:
соответствию приоритетам социально-экономического развития республики, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан;
наличию оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличию положительного заключения отраслевого уполномоченного органа;
наличию положительного заключения уполномоченного органа по экономическому планированию.
3. Местные инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения местной бюджетной комиссии, должны отвечать следующим требованиям:
соответствию приоритетам социально-экономического развития региона, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития области, городов Астана и Алматы;
наличию оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличию положительного заключения исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, по экономическому планированию;
наличию экспертного заключения об окупаемости инвестиционного проекта при его финансировании на возвратной основе.
4. Для реализации местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы республиканских инвестиционных проектов областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы выделяются целевые инвестиционные трансферты из республиканского бюджета.
Для реализации местными исполнительными органами районов (городов) инвестиционных проектов области бюджетам районов (городов) выделяются целевые инвестиционные трансферты из областного бюджета.
5. Правила рассмотрения инвестиционных проектов определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Дополнен статьей 6-3 - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351

6-4-бап. Бюджет комиссиясы
1. Қазақстан Республикасының Президенті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары тиісінше республикалық бюджет комиссиясын және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссияларын құрады, олардың міндеттері мен жұмыс тәртібін белгілейді.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттер комиссиялары өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады. Бюджет комиссиясы қызметінің құқықтық негізін осы Заң және өзге де нормативтік құқықтық актілер құрайды.
3. Республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен нақтылау мақсатында республикалық бюджет комиссиясы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссиялары:
мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің үш жылдық кезеңге арналған негізгі болжамды көрсеткіштерін лимиттерін айқындайды;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған шығыстар лимиттерін айқындайды;
мыналар:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламалары және аумақтарды дамытудың салалық (секторлық) бағдарламалары, экономикалық және әлеуметтік бағдарламалары;
бюджетті нақтылау;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын нақтылау және бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың нәтижелері туралы ақпараттар негізінде бюджеттік бағдарламаларды одан әрі іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қарайды және дайындайды;
Қазақстан Республикасының Президенті немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары белгілейтін басқа да міндеттерді шешеді.
Ескерту. 6-4-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
7-бап. Республикалық бюджетке түсетін түсімдер
Республикалық бюджетке түсетін түсімдер мыналарды қамтиды:
1) республикалық бюджеттің кірістері, олар мыналардан тұрады:
а) салықтардан, алымдардан және басқа да міндетті төлемдерден алынатын түсімдер:
заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы;
<*>
Астана қаласының аумағында салық төлеушiлер ретiнде тiркелген тұлғалар өндiрген тауарларға, орындалған жұмыстарға және көрсеткен қызметтерге салынатын қосылған құн салығынан басқа, Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген тауарларға, орындалған жұмыстарға және көрсетiлген қызметтерге салынатын қосылған құн салығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға салынатын қосылған құн салығы;
Астана қаласының аумағында салық төлеушiлер ретiнде тiркелген тұлғалар өндiрген тауарларға, орындалған жұмыстарға және көрсеткен қызметтерге салынатын қосылған құн салығы - 50%;
акциздер:
импортталатын тауарларға;
газ конденсатын қоса алғанда, өңделмеген мұнайға;
үстеме пайдаға салынатын салық;
әкелiнетiн тауарларға салынатын кеден бажы;
әкетiлетiн тауарларға кеден бажы;
отандық тауар өндірушілерді қорғау шаралары ретінде алынатын баж;
роялти;
жасалған келісім-шарттарға орай республикалық бюджетке түсетін бөлігінде өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі;
жергілiктi маңызы бар ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдары бойынша жүрiп өткенi үшiн алымнан басқа,Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым;
бонустар;
елтаңбалық алым;
кедендік бақылауды және кедендік рәсімдерді жүзеге асырудан түсетін түсімдер;
радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем;
жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемдер;
кеме жүретін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемдер;
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
теңіз, өзен кемелері мен шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
теледидар және радиохабар тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты бергені үшін алым;
дәрі-дәрмек құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем;
республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін төлем;
консульдық алым;
апостиль берілгені үшін мемлекеттік баж;
б) салықтық емес түсімдер:
республикалық мемлекеттік кәсіпорындар пайдасының үлесі;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кірісінен алынатын түсім;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің депозиттері бойынша алынған сыйақылар (мүдделер);
республикалық меншік болып табылатын акциялар пакеттеріне түсетін дивидендтер;
жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмдерi бойынша өткiзiлетiн лотереялардан алынатын кiрiстердi қоспағанда, мемлекеттiк лотереялардан алынатын кiрiстер;
жер қойнауы туралы ақпаратты пайдалануға бергені үшін төлемдер;
республикалық бюджеттен кредиттер берілгені үшін алынған сыйақылар (мүдделер);
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің көрсеткен қызметтерін сатудан алынатын түсімдер;
республикалық меншіктегі мүлікті жалға беруден алынатын түсімдер;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер заңға сәйкес ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды жүргізуден түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы жерлерiн ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшiн алып қойған кезде ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеуден түсетiн түсiмдер;
консулдық алымдардан түсетін түсімдер;
екінші деңгейдегі банктерге қолданылатын санкциялар сомаларының түсімі;
Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге де салыққа жатпайтын және басқа түсімдер;
тәркiленген мүлiктi, белгіленген тәртiппен республикалық меншiкке өтеусiз өткен мүлiктi сатудан алынатын түсiмдер, оның iшiнде мемлекеттiң пайдасына бас тартудың кеден режимiнде ресiмделген тауарлар мен көлiк құралдары;
заңсыз алынған мүлiктi өз еркiмен тапсырудан немесе өндiрiп алудан немесе мемлекеттiк қызметтердi орындауға уәкiлеттi тұлғаларға немесе оларға теңестiрiлген тұлғаларға заңсыз көрсетiлген қызметтердiң құнын өндiрiп алудан алынатын сомалардың түсiмдерi;
өнiмдердi лицензиясыз әкеткенi үшiн төленетiн айыппұл сомаларының түсiмдерi;
республикалық бюджет шығындарының өтемi түрiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетiн түсiмдер; <*>
лицензиялық тәртiп белгiленген казино, тотализаторлар мен ойын бизнесi қызметтерiнен алынған кiрiстердi қоспағанда, өзiне лицензиялық тәртiп белгiленген лицензиясыз қызметтен алынған кiрiстерден түсетiн түсiмдер;
атқарушылық санкция.
в) капиталмен жүргізілетін операциялардан алынатын кірістер:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
мемлекеттік резервтерден алынған тауарлар үшін берешекті өтеуден және мемлекеттік қордан астық сатудан алынатын түсімдер;

Статья 6-4. Бюджетная комиссия
1. Президент Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы, районов (городов) образуют соответственно республиканскую бюджетную комиссию и бюджетные комиссии областей, городов Астана и Алматы, районов (городов), определяют задачи и порядок их работы.
2. Республиканская и местные бюджетные комиссии осуществляют свою деятельность на постоянной основе. Правовую основу деятельности бюджетной комиссии составляют настоящий Закон и иные нормативные правовые акты.
3. С целью разработки и уточнения республиканского и местных бюджетов республиканская бюджетная комиссия и бюджетные комиссии областей, городов Астана и Алматы, районов (городов):
определяют основные прогнозные показатели государственного, республиканского и местных бюджетов на трехлетний период;
определяют лимиты расходов на предстоящий трехлетний период;
рассматривают и подготавливают предложения по:
государственным программам Республики Казахстан и отраслевым (секторальным) программам, экономическим и социальным программам развития территорий;
уточнению бюджета;
уточнению паспортов бюджетных программ и дальнейшей реализации бюджетных программ на основании информации о результатах реализации бюджетных программ;
решают другие задачи, определяемые Президентом Республики Казахстан или местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы, районов (городов).
Сноска. Дополнен статьей 6-4 - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .
Статья 7. Поступления в республиканский бюджет
Поступления в республиканский бюджет включают:
1) доходы республиканского бюджета , которые состоят из:
а) поступлений от налогов, сборов и других обязательных платежей:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц;
налог на добавленную стоимость на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги на территории Республики Казахстан, кроме налога на добавленную стоимость на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги лицами, зарегистрированными в качестве налогоплательщиков на территории города Астаны, а также налог на добавленную стоимость на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан;
налог на добавленную стоимость на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги лицами, зарегистрированными в качестве налогоплательщиков на территории города Астаны - 50%;
акцизы на:
импортируемые товары;
сырую нефть, включая газовый конденсат;
налог на сверхприбыль;
таможенные пошлины на ввозимые товары;
таможенные пошлины на вывозимые товары;
пошлины, взимаемые в качестве защитных мер отечественных товаропроизводителей;
роялти;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам в части, поступающей в республиканский бюджет;
сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, кроме сбора за проезд по платным государственным автомобильным дорогам местного значения;
гербовый сбор;
бонусы;
поступления от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур;
плата за использование радиочастотного спектра;
плата за пользование животным миром;
плата за пользование судоходными водными путями;
сбор за государственную регистрацию гражданских воздушных судов;
сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
сбор за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов;
сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и
радиовещательным организациям;
сбор за государственную регистрацию лекарственных средств;
плата за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения;
консульский сбор;
государственная пошлина за проставление апостиля;
б) неналоговых поступлений:
доля прибыли республиканских государственных предприятий;
поступление от дохода Национального Банка Республики Казахстан;
вознаграждения (интересы), полученные по депозитам Правительства Республики Казахстан;
поступление дивидендов на пакеты акций, являющихся республиканской собственностью;
поступление доходов от государственных лотерей, кроме доходов от лотерей, проводимых по решениям местных представительных органов;
плата за предоставление в пользование информации о недрах;
вознаграждения (интересы), полученные за предоставление кредитов из республиканского бюджета;
поступления от реализации услуг, предоставляемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
поступления от аренды имущества республиканской собственности;
поступление денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета в соответствии с законом;
поступления от возмещения потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства;
поступление сумм санкций, применяемых к банкам второго уровня;
административные штрафы и санкции, взимаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
поступления от реализации конфискованного имущества, имущества, безвозмездно перешедшего в установленном порядке в республиканскую собственность, в том числе товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме отказа в пользу государства;
поступление сумм от добровольной сдачи или взыскания незаконно полученного имущества или стоимости незаконно предоставленных услуг лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним;
поступление изъятых доходов, полученных от безлицензионной деятельности, в отношении которой установлен лицензионный порядок, за исключением доходов от деятельности казино, тотализаторов и игорного бизнеса, в отношении которой установлен лицензионный порядок;
исполнительская санкция;
поступления из Национального фонда Республики Казахстан в виде компенсации потерь республиканского бюджета;
прочие неналоговые и иные поступления, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
в) доходов от операций с капиталом:
поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
поступления от погашения задолженности за полученные товары из государственных резервов и реализации зерна из государственных запасов;

2) алынған ресми трансферттер:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынатын нысаналы трансферттер;
3) бұрын берілген кредиттер, республикалық бюджеттен мемлекеттік кепілдіктер мен міндеттемелер бойынша міндеттемелерді орындауға бағытталған қаражаттар бойынша республикалық бюджетке берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған және алынған мүлікті сатудан (жалға, лизингіге беруден) түсетін түсімдерді қоса алғанда, республикалық бюджеттен берілген кредиттерді қайтару.
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.16. N 440  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.22. N 485  Заңымен . (бұл өзгерістер 2002 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады)
Ескерту. 7-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.12.15. N 123  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
7-1-бап. Республикалық бюджетке шикiзат секторының
ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң көлемiн
анықтау тәртiбi
1. Республикалық бюджетке шикiзат секторы ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң жылдық мөлшерi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiледi. <*>
2. Шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн, олардың түсiмдерiнiң бекiтiлген көлемiнен асатын бөлiгi осы Заңның 24-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударылады. <*>
3. Республикалық бюджет шикiзат секторы ұйымдарынан түсетiн түсiмдер бойынша және тұтастай алғанда түсiмдер бойынша атқарылмаған жағдайда республикалық бюджетке шикiзат секторы ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң бекiтiлген және нақты көлемдерiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалатын республикалық бюджет шығындарының өтемi Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жүргiзiледi.
Өтем мөлшерi республикалық бюджеттiң түсiмдер бойынша жете атқарылмауының жалпы сомасынан аспайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 7-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 7-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
8-бап. Бюджеттік алу
1. Жыл ішінде облыстар бюджеттерi мен Астана және Алматы қалалары бюджеттерінен республикалық бюджетке бюджеттік алудың тәртібі мен кезеңділігін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді. (РҚАО-ның ескертуі: қараңыз.  P020832_  )
Облыстар мен Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің кіріс бөлігі орындалмаған жағдайда республикалық бюджетке алу бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісілген облыстар мен Астана және Алматы қалалары бюджеттері кіріс бөлігінің атқарылу процентіне теңбе-тең ай сайын жүргізіледі. <*>

2) полученные официальные трансферты:
бюджетных изъятий;
целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан;
3) возврат кредитов, выданных из республиканского бюджета, включая поступления от продажи (передачи в аренду, лизинг) имущества, взысканного и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям.
Сноска. В статью 7 внесены изменения - Законами РК от 16 июля 1999 г. N 440 ; РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) ; от 22 ноября 1999 г. N 485 (изменения действуют до 31 декабря 2002 года) ; от 15 декабря 2000 года N 123 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 7-1. Порядок определения объемов поступлений в
республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора
1. Годовой объем поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора утверждается законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Часть поступлений от организаций сырьевого сектора, превышающая их утвержденный объем, перечисляется в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статьей 24-1 настоящего Закона.
3. В случае неисполнения республиканского бюджета по поступлениям от организаций сырьевого сектора и в целом по поступлениям производится компенсация потерь республиканского бюджета из Национального фонда Республики Казахстан, определяемая как разница между утвержденными и фактическими объемами поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора.
Размер компенсации не может превышать общей суммы недоисполнения республиканского бюджета по поступлениям.
Сноска. Закон дополнен новой статьей 7-1 - Законом РК от 3 мая 2001 года N 182 . Внесены изменения - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 8. Бюджетные изъятия
1. Порядок и периодичность бюджетных изъятий из областных бюджетов и бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет в течение года определяется Правительством Республики Казахстан. ( Прим.РЦПИ: см. P020832_ ).
В случае недовыполнения доходной части бюджетов областей и городов Астаны и Алматы бюджетные изъятия в республиканский бюджет производятся пропорционально проценту исполнения доходной части бюджетов областей и городов Астаны и Алматы, согласованной с уполномоченным органом по бюджетному планированию.

2. <*>
2-1. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен облыстық бюджеттерге берілетін бюджеттік алулардың тәртібі мен кезеңділігін және облыстық бюджеттерден аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне субвенциялар бөлудің шарттарын облыстардың әкімдері белгілейді және аудандық (қалалық) мәслихаттармен келісе отырып облыстық мәслихаттар бекітеді.
ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
9-бап. Республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы
1. Республикалық бюджеттің қаражаты:
Қазақстан Республикасы Президентінің, Парламентінің, Конституциялық Кеңестің, Есеп комитетінің, Орталық сайлау комиссиясының, жалпы мемлекеттік басқару міндеттерін атқаратын атқарушы және басқа да органдардың;
сот жүйесінің қызметін;
сыртқы саяси қызметті;
қаржы және салық қызметін;
іргелі және қолданбалы ғылыми қызметті;
қорғаныс қабiлетiн қамтамасыз ету;
қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
республикалық деңгейдегі төтенше оқиғалар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;
республикалық деңгейдегі құқық қорғау қызметін;
әділет саласындағы қызметті;
жоғары білімді;
республикалық деңгейдегi жалпы орта, орта кәсiптiк және қосымша бiлiмдi;
республикалық деңгейдегі білім беру саласындағы арнаулы бағдарламаларды;
республикалық деңгейдегі денсаулық сақтау саласындағы арнаулы бағдарламаларды;
орталық мемлекеттік органдардың мамандандырылған ауруханаларын;
республикалық деңгейде азаматтарға тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн;
заң актілерінде белгіленген зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, заң актiлерiне сәйкес республикалық бюджеттен арнаулы мемлекеттiк жәрдемақыларды алатын азаматтардың санаттарына осы жәрдемақыларды, арнаулы мемлекеттiк жәрдемақыларды, зейнеткерлердi, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алушыларды жерлеуге берiлетiн жәрдемақыларды;
республикалық деңгейдегi әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк көмек саласындағы қызмет;
республикалық деңгейдегі мәдениет, спорт және ақпарат саласындағы қызметтерді;
көші-қон саласындағы қызметті;
ауыл, орман, су және балық шаруашылығының басым бағдарламаларын;
жер қатынастарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық деңгейдегi iс-шараларды; <*>
қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнінде республикалық деңгейде жүргізілетін шараларды;
республикалық деңгейдегі өнеркәсіп, көлік пен құрылыс объектілері саласындағы арнаулы бағдарламаларды;
жер қойнауын пайдалануды;
фельдъегерлік байланысты;
республикалық деңгейдегі жобалау-іздестіру жұмыстарын;
республикалық маңызы бар жол жүйесін пайдалануды, салуды және жаңғыртуды;
гидрометеорологиялық мониторингті;
үкіметтік борышқа қызмет көрсету жөніндегі шығындарды;
бұрын берілген кредиттер, республикалық бюджеттен мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға бағытталған қаражаттар бойынша республикалық бюджетке берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған және алынған мүлікті сақтауға, есепке алуға, бағалауға және сатуға арналған шығындарды;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауды;
жергілікті бюджеттерге республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттерді;
республикалық бюджеттен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берiлетiн ресми трансферттердi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттердiң есебiнен iске асырылатын өзге де бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыруға жұмсалады.

2. (исключен - N 140 от 15.01.2001 г.)
2-1. Порядок и периодичность передачи бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты и условия выделения субвенций из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), определяются акимами областей и утверждаются областными маслихатами по согласованию с районными (городскими) маслихатами.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463   ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.)   ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 9. Расходование средств из республиканского бюджета
1. Средства республиканского бюджета расходуются на финансирование:
деятельности Президента, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета, Счетного комитета, Центральной избирательной комиссии, исполнительных и других органов, выполняющих общие функции государственного управления;
судебной системы;
внешнеполитической деятельности;
финансовой и налоговой деятельности;
фундаментальной и прикладной научной деятельности;
обеспечения обороноспособности;
обеспечения безопасности;
организации работ по чрезвычайным ситуациям на республиканском уровне;
правоохранительной деятельности на республиканском уровне;
деятельности в сфере юстиции;
высшего образования;
среднего общего, среднего профессионального и дополнительного образования на республиканском уровне;
специальных программ в области образования на республиканском уровне;
программ в области здравоохранения на республиканском уровне;
специализированных больниц центральных государственных органов;
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи гражданам на республиканском уровне;
пенсионных выплат, государственных социальных пособий, специальных государственных пособий категориям граждан, получающих данные пособия из республиканского бюджета в соответствии с законодательными актами, государственных специальных пособий, пособий на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, получателей государственных социальных пособий, установленных законодательными актами;
деятельности в области социального обеспечения и социальной помощи на республиканском уровне;
деятельности в сфере культуры, спорта и информации на республиканском уровне;
деятельности в сфере миграции;
приоритетных программ сельского, лесного, водного и рыбного хозяйства;
мероприятий по обеспечению осуществления земельных отношений на республиканском уровне;
мероприятий по охране окружающей природной среды, проводимых на республиканском уровне;
специальных программ в области  промышленности, транспорта и строительства объектов на республиканском уровне;
недропользования;
фельдъегерской связи;
проектно-изыскательских работ на республиканском уровне;
эксплуатацию, строительство и реконструкции дорожной системы республиканского значения;
гидрометеорологического мониторинга;
затрат по обслуживанию правительственного долга;
затрат на хранение, учет, оценку и реализацию имущества, взысканного и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
официальных трансфертов, передаваемых из республиканского бюджета в местные бюджеты;
официальных трансфертов, передаваемых из республиканского бюджета в Национальный фонд Республики Казахстан;
иных бюджетных программ, реализуемых за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан.

2. Сондай-ақ осы баптың 1-тармағында аталған қызмет түрлерін жүзеге асыратын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін, олардың аумақтық бөлімшелерін және мемлекеттік бағыныстағы мекемелерді ұстауға арналған шығындар да республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін ұстауға арналған шығындар Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерімен бекітілген штат саны лимиті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерімен бекітілген мемлекеттік органдардың топтары бойынша бір қызметкерге жұмсалатын ағымдағы шығындардың нормативтері негізге алына отырып белгіленеді.
Орталық мемлекеттік органдарды және олардың аумақтық бөлімшелерін республикалық бюджеттен басқа, өзге де қаржыландыру көздерi есебiнен ұстауға жол берiлмейдi.
2-1. Республикалық бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттары бойынша немесе жекелеген республикалық бюджеттiк бағдарламалар бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңдағыдан басқа, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерде шығыстар мен кредиттеудiң ең аз, шектi немесе тiркелген мөлшерлерiн белгілеуге жол берiлмейдi.
3. Республикалық бюджеттің сыртқы экономикалық қызметпен байланысты және ұлттық валютаның айырбас бағамының жоспарланған өзгерісіне сәйкес белгіленген қаражаты валюталар бөлінген кездегі олардың айырбасының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен айқындалған нарықтық бағамы бойынша жұмсалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 9-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 9-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 9-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 9-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
Ескерту. 9-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2003.06.20. N 441  Заңымен .
Ескерту. 9-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.12.29. N 512  Заңымен .
10-бап. Жергілікті бюджеттер
1. Жергілікті бюджеттер түсімдер мен бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру есебінен қалыптасатын, Конституциямен, заңдармен және Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерімен жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдар белгілейтін жергілікті бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруға арналған тиісті мәслихаттың шешімімен бекітілетін әкімшілік-аумақтық бөліністердің ақша қорлары болып табылады.
2. Жергілікті атқарушы органдар тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністердің бюджетін бірыңғай бюджеттік жоспарлау негізінде әзірлеп, дербес атқарады. Жергілікті атқарушы органдар тиісті қаржы жылына арналған бюджетті және өткен қаржы жылында тиісті жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есепті қарап, бекітеді.

2. Также из республиканского бюджета финансируются затраты на содержание администраторов республиканских бюджетных программ, осуществляющих названные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности, их территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений.
Затраты на содержание центральных государственных органов и их территориальных подразделений устанавливаются исходя из лимита штатной численности, утвержденного актами Президента и Правительства Республики Казахстан и нормативов текущих затрат на одного работника по группам государственных органов, утвержденных актами Правительства Республики Казахстан.
Не допускается содержание администраторов республиканских бюджетных программ за счет других источников финансирования, кроме республиканского бюджета.
2-1. Не допускается установление минимальных, предельных или фиксированных размеров расходов республиканского бюджета по их отдельным направлениям или по отдельным республиканским бюджетным программам в иных нормативных правовых актах, кроме как в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Средства республиканского бюджета, связанные с внешнеэкономической деятельностью и установленные в соответствии с запланированным изменением обменного курса национальной валюты, расходуются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на момент их выделения.
Сноска. В статью 9 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 20 июня 2003 г. N 441 (вводится в действие с 1 января 2003 г.); от 29 декабря 2003 года N 512 .
Статья 10. Местные бюджеты
1. Местные бюджеты представляют собой денежные фонды административно- территориальных единиц, утверждаемые решением соответствующего маслихата, формируемые за счет поступлений и финансирования дефицита (использования профицита) бюджета, предназначенные для финансирования местных бюджетных программ, определяемых местными исполнительными органами для осуществления функций, возложенных на них Конституцией, законами и актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы разрабатывают на основе единого бюджетного планирования и самостоятельно исполняют бюджет соответствующих административно-территориальных единиц. Местные представительные органы рассматривают и утверждают бюджет на соответствующий финансовый год и отчет об исполнении соответствующего местного бюджета за истекший финансовый год.

3. Облыстық өкілді органдар облыстық бюджет пен аудандардың (қалалардың) бюджеттері арасындағы кірістерді бөлудің тұрақты нормативтерін және облыстық бюджеттерден аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне берілетін субвенциялар мен аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен облыстық бюджеттерге берілетін бюджеттік алынымдардың мерзімді мөлшерлерін бекітеді.
4. Тиісті облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің, аудандық (қалалық) бюджеттердің әзірлену және атқарылу процесіне, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың жергілікті атқарушы органдарының араласуына жол берілмейді.
5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тізбесін жергілікті өкілді органдар бекітетін әкімшілік-аумақтық бөліністі басқару схемасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
ЕСКЕРТУ. 10-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 10-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 10-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
11-бап. Жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер
1. Жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер мыналарды қамтиды:
1) жергілікті бюджеттердің кірістері олар мыналардан тұрады:
а) салықтардың, алымдардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдері:
Астана қаласының аумағында салық төлеушiлер ретiнде тiркелген тұлғалар өндiрген тауарларға, орындаған жұмыстарға және көрсеткен қызметтерге салынатын қосылған құн салығы - 50%;
акциздер:
спирттің барлық түрлері;
алкоголь өнімдері;
темекі бұйымдары;
құрамында темекі бар басқа да бұйымдар;
бекіре және албырт балық уылдырықтары;
алтыннан, платинадан немесе күмістен жасалған зергерлік бұйымдар;
бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отыны;
атыс және газ қаруы (мемлекеттік өкімет органдарының мұқтажы үшін сатып алынғаннан басқа);
жеңіл автомобильдер (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа);
ойын бизнесі;
лотереялар ұйымдастыру және өткiзу;
жеке табыс салығы;
әлеуметтiк салық;
заңды тұлға құрмай, патент негiзiнде кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке адамдар, шаруа (фермер) қожалықтары, Ақыл-есi мен дене бiтiмiнің кемiстiгi бар балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк бейiмдеу және оларды еңбекпен оңалту орталығы, Зейнеткерлердiң республикалық "Ардагер" кәсiпорындар бiрлестiгi, сондай-ақ осы бiрлестiктiң меншiгi болып табылатын және соның қаражаты есебiнен құрылған, зейнеткерлер ғана жұмыс iстейтiн өндiрiстiк, оқу-өндiрiстiк ұйымдары, "SOS - Қазақстанның балалар қалашықтары" балалар қайырымдылық қоры, Қызыл Жарты Ай және Қызыл Крест қоғамы, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерi Қазақ республикалық ұйымы кәсiпорындарының республикалық бiрлестiгi (өндiрiс ұйымдарынсыз), Ауғанстандағы соғыс мүгедектерiнiң ерiктi қоғамы (өндiрiс ұйымдарынсыз), Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң ерiктi қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және солардың қаражаты есебiнен құрылған, жұмыс iстейтiндердiң жалпы санының кемiнде 50 процентiн мүгедектер құрайтын өндiрiстiк, оқу-өндiрiстiк ұйымдары, асырауында балалары бар мүгедек аналардың "Бибi-Ана" республикалық қоғамы, психикасы мен дене бiтiмi дамуында ауытқулары бар мүгедектер мен балаларға қамқорлық жөнiндегi "Ақ бота" қоғамдық бiрлестiктер Лигасы төлеген әлеуметтiк салықты, сондай-ақ еңбек қызметiне рұқсат бойынша Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың еңбегiне ақы төлеу бөлiгiнде төленген әлеуметтiк салықты қоспағанда, әлеуметтiк салық - 80,8 %;
заңды және жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
жер салығы;
бiрыңғай жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
жасалған келісім-шарттарға орай жергілікті бюджетке түсетін бөлігінде өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі;
жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алынатын лицензиялық алым;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
аукциондардан алынатын алым;
жергiлiктi маңызы бар ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарымен жүрiп өткенi үшiн алым;
жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
консульдық алымнан және апостиль берілгені үшін мемлекеттік баждан басқа, мемлекеттік баж;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен жасалған мәмілелерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем;
жергілікті маңызы бар және елді мекендерде жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін төлем;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем.
б) салықтық емес түсімдер:
мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар пайдасының үлесi;
коммуналдық меншік болып табылатын акциялардың пакеттерінен алынатын дивидендтердің түсімі;
жергiлiктi өкілдi органдардың шешiмдерi бойынша өткiзiлетiн мемлекеттiк лотереялардан алынатын кірістердің түсімі;
жергілікті бюджеттен кредиттер бергені үшін алынған сыйақылар (мүдделер);
жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер көрсететін қызметтерді сатудан түсетін түсімдер;
коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін түсімдер;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер заңға сәйкес ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды жүргізуден түсетін ақша түсімі;
жер учаскелерiн жалдау құқығын сату төлемақысының түсімі; <*>
табиғатты пайдаланушылардан келтірілген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша алынған қаражат, қоршаған ортаны қорғау туралы заңдарды бұзғаны үшін алынған айыппұлдар, аңшылықтың және балық аулаудың тәркіленген құралдарын, заңсыз олжаланған өнімдерді сатудан түскен қаражат;
жергiлiктi мемлекеттiк органдар алатын, Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген әкімшілік айыппұлдар мен санкциялар;
әкiмшiлiк қамауға алынған тұлғалар орындаған жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшiн ұйымдардан түсетiн түсiмдер;
медициналық айықтырғыштарға орналастырылған адамдардың төлемдерiнен түсетiн түсiмдер;
түзеу жұмыстарына сотталғандардың жалақысынан ұсталатын түсiмдер;
лицензиялық тәртiп белгiленген казино, тотализаторлар мен ойын бизнесiнiң лицензиясыз қызметтерiнен түсетiн кiрiстерден алынған түсiмдер;
иесiз мүлiктi, белгiленген тәртiппен коммуналдық меншiкке өтемсiз өткен мүлiктi, қадағалаусыз жануарларды, олжаларды, сондай-ақ мұрагерлiк құқығы бойынша мемлекетке өткен мүлiктi сатудан алынатын түсiмдер;
жергiлiктi бюджеттерге шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң бекiтiлген және iс жүзiндегi көлемдерiнiң арасындағы терiс айырма ретiнде айқындалатын жергiлiктi бюджеттер шығындарының өтемi түрiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетiн түсiмдер;
Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге де салыққа жатпайтын және басқа да түсімдер;
в) капиталмен жүргізілетін операциялардан түсетін кірістер:
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер. <*>

3. Областными представительными органами утверждаются стабильные нормативы распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов), долговременные размеры субвенций, передаваемых из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), и бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты.
4. Вмешательство Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей в процесс разработки и исполнения соответственно областных бюджетов, бюджетов городов Астана и Алматы и районных (городских) бюджетов не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
5. Перечень администраторов местных бюджетных программ определяется местными исполнительными органами в соответствии со схемой управления административно-территориальной единицы, утверждаемой местными представительными органами.
Сноска. В статью 10 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463   ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.)   ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .
Статья 11. Поступления в местные бюджеты
1. Поступления в местные бюджеты включают:
1) доходы местных бюджетов, которые состоят из:
а) поступлений налогов, сборов и других обязательных платежей в бюджет:
налог на добавленную стоимость на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги лицами, зарегистрированными в качестве налогоплательщиков на территории города Астаны - 50%;
акцизы на:
все виды спирта;
алкогольную продукцию;
табачные изделия;
прочие изделия, содержащие табак;
икру осетровой и лососевой рыбы;
ювелирные изделия из золота, платины или серебра;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретаемого для нужд органов государственной власти);
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов);
игорный бизнес;
организацию и проведение лотерей;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на имущество юридических и физических лиц;
земельный налог;
единый земельный налог;
налог на транспортные средства;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам в части, поступающей в местный бюджет;
сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц;
сбор с аукционов;
сбор за проезд по платным государственным автомобильным дорогам местного значения;
плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
плата за лесные пользования;
государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственной пошлины за проставление апостиля;
сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
сбор за государственную регистрацию механических транспортных средств и прицепов;
плата за использование особо охраняемых природных территорий местного значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования местного значения и в населенных пунктах;
плата за пользование земельными участками;
плата за загрязнение окружающей среды.
б) неналоговых поступлений:
доля прибыли коммунальных государственных предприятий;
поступление дивидендов на пакет акций, являющихся коммунальной собственностью;
поступление доходов от государственных лотерей, проводимых по решениям местных представительных органов;
вознаграждения (интересы), полученные за предоставление кредитов из местного бюджета;
поступления от реализации услуг, предоставляемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета;
поступления от аренды имущества коммунальной собственности;
поступление денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета в соответствии с законом;
поступления платы за продажу права аренды земельных участков;
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда, штрафы за нарушение законодательства об охране окружающей среды, средства от реализации конфискованных орудий охоты и рыболовства, незаконно добытой продукции;
административные штрафы и санкции, взимаемые местными государственными органами, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
поступления от организаций за работы и услуги, выполняемые лицами, подвергшимися административному аресту;
поступления платы от лиц, помещенных в медицинские вытрезвители;
поступления удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам;
(абзац четырнадцатый исключен)
поступление изъятых доходов, полученных от безлицензионной деятельности казино, тотализаторов и игорного бизнеса, в отношении которой установлен лицензионный порядок;
поступления от реализации бесхозяйного имущества, имущества, безвозмездно перешедшего в установленном порядке в коммунальную собственность, безнадзорных животных, находок, а также имущества, перешедшего по праву наследования к государству;
поступления из Национального фонда Республики Казахстан в виде компенсации потерь местных бюджетов, определяемых как отрицательная разница между утвержденными и фактическими объемами поступлений в местные бюджеты от организаций сырьевого сектора;
прочие неналоговые и иные поступления, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
в) доходов от операций с капиталом:
поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета;
поступления от продажи земельных участков;

2) жоғары тұрған бюджеттерден алынғын ресми трансферттер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынған нысаналы трансферттер.
3) жергілікті бюджеттерден берілген кредиттерді қайтару.
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.16. N 440  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.22. N 485  Заңымен . (бұл өзгерістер 2002 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады)
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 11-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен .
Ескерту. 11-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2003.06.20. N 441  Заңымен
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.12.29. N 512  Заңымен .
11-1-бап. Жергiлiктi бюджеттерге шикiзат секторының
ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң көлемiн
анықтау тәртiбi
1. Жергiлiктi бюджеттерге шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң жылдық көлемдерi облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша тиiстi қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiледi. Аталған түсiмдердiң тоқсандық көлемдерiн облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жылдық сомалар шегiнде Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
2. Шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн, олардың түсiмдерiнiң бекiтiлген тоқсандық көлемдерiнен асатын бөлiгi осы Заңның 25-бабына сәйкес жергiлiктi бюджеттерден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударылады.
ЕСКЕРТУ. 11-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен .
12-бап. Жергілікті бюджеттерден қаражаттың жұмсалуы
1. Жергілікті бюджеттердің қаражаты:
жергiлiктi деңгейде мектепке дейiнгi, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi бiлiм берудi, сондай-ақ жалпы орта және орта кәсiптiк және қосымша бiлiм берудi;
жергiлiктi деңгейде арнаулы бiлiм беру бағдарламаларын;
әскери қызметке тіркеу және шақыру жөніндегі шараларды;
жергілікті деңгейдегі төтенше жағдайлар бойынша жұмыстарды;
жергілікті деңгейдегі құқық қорғау қызметін;
жергiлiктi деңгейде азаматтарға тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн;
жергiлiктi деңгейде денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларды;
мәслихаттардың шешімдеріне сәйкес әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы әлеуметтік бәсірелі көмек көрсетуді;
осы жәрдемақыларды заң актiлерiне сәйкес жергiлiктi бюджеттен алатын азаматтар санаттарына берiлетiн арнаулы мемлекеттiк жәрдемақыларды;
жергiлiктi деңгейде әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi iс-шараларды және атаулы әлеуметтiк көмектi;
тұрғын үй көмегін көрсетуді; <*>
мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыруды; <*>
Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етуді; <*>
жер қатынастарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөнiндегi жергiлiктi деңгейдегi iс-шараларды; <*>
Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін тұрғын үйлерді және жер учаскелерін алып қоюды;<*>
Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзуды; <*>
Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес, республиканың сейсмикалық қауіпті аймақтарында орналасқан тұрғын үйлердің сейсмикалық беріктігін қолдауға бағытталған іс-шараларды;<*>
жергiлiктi деңгейде мәдениет, спорт және ақпарат саласындағы қызметтi;
жергілікті деңгейдегі өнеркәсіп, көлік және объектілер құрылысын;
қоршаған ортаны қорғау жөнінде жергілікті атқарушы органдар жүргізетін іс-шараларды;
жергілікті деңгейдегі жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді;
елдi мекендердi абаттандыруды, елдi мекендердiң жолдары мен көшелерiн пайдалану мен салуды;
жергілікті маңызы бар жолдарды пайдалану, салу мен қайта құруды;
халықты ауыз сумен қамтамасыз ету және ағын суларды тазалау жөнiндегi iс-шараларды;
Қазақстан Республикасында шағын кәсіпкерлікті дамыту мен қолдау бағдарламаларын;
төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге және жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге берілетін ресми трансферттерді.
жергiлiктi бюджеттерден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берiлетiн ресми трансферттердi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттердiң есебiнен iске асырылатын өзге де бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыруға жұмсалады.

2) полученные официальные трансферты от:
вышестоящих и нижестоящих бюджетов;
целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан;
3) возврат кредитов, выданных из местных бюджетов.
Сноска. В статью 11 внесены изменения - Законами РК от 16 июля 1999 г. N 440   ; от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) ; от 22 ноября 1999 г. N 485 (изменения действуют до 31 декабря 2002 года) ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 20 июня 2003 г. N 441 (вводится в действие с 1 января 2003 г.); от 29 декабря 2003 года N 512 .
Статья 11-1. Порядок определения объемов поступлений в
местные бюджеты от организаций сырьевого сектора
1. Годовые объемы поступлений в местные бюджеты от организаций сырьевого сектора утверждаются законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в разрезе областей, городов Астаны и Алматы. Квартальные объемы указанных поступлений в пределах установленных законом о республиканском бюджете годовых сумм в разрезе областей, городов Астаны и Алматы утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Часть поступлений от организаций сырьевого сектора, превышающая их утвержденные квартальные объемы, перечисляется в Национальный фонд Республики Казахстан из местных бюджетов в соответствии со статьей 25 настоящего Закона.
Сноска. Закон дополнен новой статьей 11-1 - Законом РК от 3 мая 2001 года N 182
Статья 12. Расходование средств из местных бюджетов
1. Средства местных бюджетов расходуются на финансирование:
дошкольного, начального общего, основного общего образования, а также среднего общего и среднего профессионального и дополнительного образования на местном уровне;
специальных образовательных программ на местном уровне;
мероприятий по приписке и призыву на военную службу;
работ по чрезвычайным ситуациям на местном уровне;
правоохранительной деятельности на местном уровне;
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи гражданам на местном уровне;
программ в области здравоохранения на местном уровне;
специальных государственных пособий категориям граждан, получающих данные пособия из местного бюджета, в соответствии с законодательными актами;
мероприятий по социальному обеспечению на местном уровне и адресной социальной помощи;
программы занятости;
оказания жилищной помощи;
организации сохранения государственного жилищного фонда;
обеспечения жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
мероприятий по обеспечению осуществления земельных отношений на местном уровне;
изъятия жилища и земельных участков для государственных надобностей в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
сноса аварийного и ветхого жилья в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
мероприятий, направленных на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
деятельности в сфере культуры, спорта и информации на местном уровне;
промышленности, транспорта и строительства объектов на местном уровне;
мероприятий по охране окружающей среды, проводимых местными исполнительными органами;
проведения проектно-изыскательских работ на местном уровне;
благоустройства населенных пунктов, эксплуатации и строительства дорог и улиц
населенных пунктов;
эксплуатации, строительства и реконструкции дорог местного значения;
мероприятий по обеспечению населения питьевой водой и очистке сточных вод;
программ развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан;
официальных трансфертов, передаваемых в вышестоящий бюджет из нижестоящих бюджетов и в нижестоящие бюджеты из вышестоящего бюджета;
официальных трансфертов, передаваемых из местных бюджетов в Национальный фонд Республики Казахстан;
обслуживание долга местных исполнительных органов;
иных бюджетных программ, реализуемых за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан.

2. Осы баптың 1-тармағында аталған қызмет түрлерін жүзеге асыратын жергілікті бағдарламалардың әкімшілері мен оларға бағынысты мемлекеттік мекемелерді ұстауға арналған шығындар да жергілікті бюджеттерден қаржыландырылады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды ұстауға арналған шығыстар жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен штат санының лимиті мен бір қызметкерге арналған ағымдағы шығындардың нормативтері негізге алына отырып белгіленеді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн, егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, тиiстi жергiлiктi бюджеттен басқа, өзге де қаржыландыру көздерiнiң есебiнен ұстауға жол берiлмейдi.
2-1. Жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттары бойынша немесе жекелеген жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар бойынша тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiндегiден басқа, өзге де нормативтiк құқықтық актілерде шығыстар мен кредиттеудiң ең аз, шекті немесе тiркелген мөлшерлерiн белгiлеуге жол берiлмейдi.
3. Мәслихаттардың шешімі бойынша жергілікті атқарушы органдар заңдарға қайшы келмей және республикалық бюджеттік бағдарламаларды қозғамай, қызметтің басқа бағыттары бойынша бюджеттік бағдарламалар енгізуге құқылы.
4. Жергілікті бюджеттердің сыртқы экономикалық қызметпен байланысты және ұлттық валютаның айырбас бағамының жоспарланған өзгерісіне сәйкес белгіленген қаражаты валюталар бөлінген кездегі олардың айырбасының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен айқындалған нарықтық бағамы бойынша жұмсалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 12-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 12-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 12-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 12-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен .
Ескерту. 12-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2003.06.20. N 441  Заңымен .
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.12.29. N 512  Заңымен .
13-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
жергілікті атқарушы органдардың резервтері
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерi республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылына шұғыл қаржыландыруды талап ететін шығыстарды қаржыландыру үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң құрамында құрылады. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдар резервтерiнiң құрамында:
табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен айқындалатын өзге де күтілмеген шығыстарға арналған қаражат;
сот шешiмдерi бойынша тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың және олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн өтеуге арналған қаражат;
кассалық алшақтықты жабуға арналған төмен тұрған бюджеттердi кредиттеу үшiн арнаулы резерв көзделедi.
Сот шешiмдерi бойынша тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн өтеу үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы органдар резервтерiнiң құрамында көзделген қаражат толық көлемiнде пайдаланылған жағдайда, соттың мұндай шешiмдерi бойынша өтелмеген мiндеттемелерi болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган республикалық бюджет туралы заңға немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттардың тиiстi шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу арқылы Қазақстан Республикасы Yкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган резервiнiң мөлшерлерiн ұлғайту туралы Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе тиiстi жергiлiктi өкiлдi органға ұсыныс енгiзедi.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен қаражатты тиісті жылға арналған бюджет шығыстарының құрамында бекітілген мөлшер шегінде бөлу және қаржыландыруды ашу Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың ағымдағы қаржы жылының аяғында күшін жоятын шешімдері бойынша бюджет деңгейіне қарай жүргізіледі.

2. Также из местных бюджетов финансируются затраты на содержание исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, осуществляющих названные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности, и подведомственных им государственных учреждений.
Затраты на содержание исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета устанавливаются исходя из лимита штатной численности и нормативов текущих затрат на одного работника, утвержденных местными исполнительными органами.
Не допускается содержание исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета за счет других источников финансирования, кроме соответствующего местного бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами.
2-1. Не допускается установление минимальных, предельных или фиксированных размеров расходов местного бюджета по их отдельным направлениям или по отдельным местным бюджетным программам в иных нормативных правовых актах, кроме как в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Местные исполнительные органы по решению маслихатов вправе вводить бюджетные программы по другим направлениям деятельности, не противоречащим законодательству и не затрагивающим республиканские бюджетные программы.
4. Средства местных бюджетов, связанные с внешне-экономической деятельностью и установленные в соответствии с запланированным изменением обменного курса национальной валюты, расходуются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на момент их выделения.
Сноска. В статью 12 внесены изменения - Законами РК от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 20 июня 2003 г. N 441 (вводится в действие с 1 января 2003 г.); от 29 декабря 2003 года N 512 .
Статья 13. Резервы Правительства Республики Казахстан и
местных исполнительных органов
1. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов образуются в составе республиканского и местных бюджетов для финансирования расходов, не запланированных при разработке республиканского и местных бюджетов и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году. В составе резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов предусматриваются:
средства для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иных непредвиденных расходов, определяемых решениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов;
средства для погашения соответственно обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и их территориальных подразделений и местных исполнительных органов по решениям судов;
специальный резерв для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва.
В случае использования в полном объеме средств, предусмотренных в составе резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов для погашения соответственно обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и их территориальных подразделений и местных исполнительных органов по решениям судов при наличии непогашенных обязательств по таким решениям судов, Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган вносят в Парламент Республики Казахстан или соответствующий местный представительный орган предложения об увеличении размеров резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа путем внесения изменений в закон о республиканском бюджете или соответствующие решения маслихатов о местном бюджете.
Распределение средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов в пределах размеров, утвержденных в составе расходов бюджетов на соответствующий год, и открытие финансирования производятся в зависимости от уровня бюджета по решениям Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов соответственно, которые утрачивают силу в конце текущего финансового года.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар резервтерінің қаражатын пайдалану тәртібін тиісінше Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар белгілейді.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар резервтерінің мөлшері тиісті бюджет түсімдері көлемінің екі процентінен аспауға тиіс.
ЕСКЕРТУ. 13-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 13-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 13-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
3-тарау. Бюджеттің әзірленуі, қаралуы және бекітілуі
ЕСКЕРТУ. Атауы өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
14-бап. Республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу
1. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің болжамды көрсеткіштерін және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тиісті кезеңге арналған индикативтік жоспары негізінде және Қазақстан Республикасының Үкіметі өткен қаржы жылында бекіткен, үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне:
1) республикалық бюджет комиссиясы белгілеген республикалық бюджет шығыстары лимиттерінің шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі жөніндегі ұсыныстар енгізеді.
Орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де ұсыныстар мен деректерді табыс етеді.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне келісуге мынадай болжамды көрсеткіштерді:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне түсетін түсімдерді;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының тиісті қаржы жылының аяғындағы борышының көлемін;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындарының көлемін табыс етеді.
Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының қаржы министрлігіне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де көрсеткіштер мен деректерді де табыс етеді.

2. Порядок использования средств резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов устанавливается соответственно Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами.
3. Размер резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов не должен превышать двух процентов объема поступлений соответствующего бюджета.
Сноска. В статью 13 внесены изменения - Законами РК от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .
Глава 3. Разработка, рассмотрение и утверждение бюджета
Сноска. В заголовок главы 3 внесены изменения - Законом РК от 26 июля 1999 г. N 463
Статья 14. Разработка проекта республиканского бюджета
1. Разработка прогнозных показателей государственного бюджета на предстоящий трехлетний период и проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год осуществляется на основе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий период и с учетом прогнозных показателей республиканского бюджета на трехлетний период, утвержденных Правительством Республики Казахстан в истекшем финансовом году.
2. Администраторы республиканских бюджетных программ в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных республиканской бюджетной комиссией лимитов расходов республиканского бюджета;
2) предложения по перечню республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Центральные исполнительные и другие государственные органы представляют иные предложения и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию на согласование следующие прогнозные показатели:
поступления в бюджеты областей, городов Астана и Алматы;
объем долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объем затрат на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы.
Местные исполнительные органы представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию иные показатели и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкiлеттiорган ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджет комиссиясы айқындаған шығыстар лимитінің шегінде инвестициялық жобалардың тізбесі мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі жөніндегі ұсыныстарды республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді. <*>
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган:
1) облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің осы баптың 3-тармағында аталған болжамды көрсеткіштерін келіседі;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына республикалық бюджет комиссиясы айқындаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемін жеткізеді;
3) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
мемлекеттік бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
шикізат секторы ұйымдарының тізбесін;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, республикалық бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджеттік өтінімдер бойынша қорытындысын;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша кредиторлық берешегінің сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын;
осы Заңның 15-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;
5) алдағы қаржы жылына арнап республикалық бюджет комиссиясы айқындаған республикалық бюджет жобасының түпкілікті нұсқасының негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысан бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын және алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштерін жасайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне табыс етеді;
6) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдағаннан кейін облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына осы баптың 3-тармағында көрсетілген, келісілген болжамды көрсеткіштерді жібереді;

4. Уполномоченный орган по экономическому планированию вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложения по перечню и объемам финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного республиканской бюджетной комиссией лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем году проектов.
5. Уполномоченный орган по бюджетному планированию в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов областей, городов Астана и Алматы, указанные в пункте 3 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов республиканских бюджетных программ лимиты расходов республиканского бюджета, а также до администраторов республиканских бюджетных программ и местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные республиканской бюджетной комиссией;
3) рассматривает бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии:
прогнозные показатели государственного бюджета на предстоящий трехлетний период;
перечень организаций сырьевого сектора;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;
5) на основе окончательного варианта проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год, определенного республиканской бюджетной комиссией, составляет и представляет в Правительство Республики Казахстан проект закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период по установленной Правительством Республики Казахстан форме;
6) после одобрения Правительством Республики Казахстан проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год направляет местным исполнительным органам областей, городов Астана и Алматы согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 3 настоящей статьи;

7) республикалық бюджеттің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізеді.
Бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы. <*>
6. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы мемлекеттік бюджетінің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, республикалық бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды, соның ішінде облыстарда, Астана және Алматы қалаларында іске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесі мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемін;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан республикалық бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын; осы Заңның 15-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді қарайды және айқындайды;
2) шикізат секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің болжамды көлемдерін айқындау және оны кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекіту үшін ол ұйымдардың тізбесін қарайды;
3) мыналарды:
бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары арасындағы жергілікті бюджеттердің болжамды көрсеткіштері бойынша келіспеушіліктерді реттеуді;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша шешім шығарады.
Республикалық бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілдіктерді жүзеге асыруға құқылы.
7. Мемлекеттік, салалық (секторлық) бағдарламаларда бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға көзделетін шығыстардың жалпы көлемі мемлекеттік және республикалық бюджеттердің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері шеңберінде айқындалуға тиіс.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларының және салалық (секторлық) бағдарламалардың жобалары қаржыландыру көздері мен мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі жөнінде республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы болған жағдайда бекітіледі. Бұрын бекітілген мемлекеттік бағдарламалар, салалық (секторлық) бағдарламалар республикалық бюджет комиссиясының тиісті қорытындысы болған жағдайда өзгертілуге тиіс.

7) вносит на утверждение в Правительство Республики Казахстан прогнозные показатели республиканского бюджета на трехлетний период.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Республиканская бюджетная комиссия:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе проектов, реализуемых в областях, городах Астана и Алматы;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по республиканским бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;
2) рассматривает перечень организаций сырьевого сектора для определения прогнозных объемов поступлений от них и последующего его утверждения Правительством Республики Казахстан;
3) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между уполномоченным органом по бюджетному планированию и местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы по прогнозным показателям местных бюджетов;
бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ.
Республиканская бюджетная комиссия вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
7. Общий объем расходов, предусматриваемых в государственных, отраслевых (секторальных) программах на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей государственного и республиканского бюджетов на трехлетний период.
Проекты государственных программ Республики Казахстан и отраслевых (секторальных) программ утверждаются при наличии заключения республиканской бюджетной комиссии по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные государственные программы, отраслевые (секторальные) программы подлежат изменению при наличии соответствующего заключения республиканской бюджетной комиссии.

16-бап. Республиканың бюджеттік қарау және бекіту
1. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі жоспарланып отырған жылдың алдындағы қыркүйектің 15-інен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне табыс етеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасымен бір мезгілде республикалық бюджеттің өздері бекіткен алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін табыс етеді.
2. Республикалық бюджетті бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу олар алдымен Мәжілісте, одан кейін Сенатта қаралған соң Палаталардың бірлескен отырысында жасалады.
Талқылау қаралып отырған мәселе бойынша қорытындымен қоса, Үкiмет уәкiлеттiк берген тұлғаның (тұлғалардың) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет
туралы заң жобасы бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының ақша-кредит саясаты бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Палаталары уәкiлеттiк берген тұлғалардың баяндамаларын қамтиды. <*>
3. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының бірлескен отырысында кемінде екі оқылымда және ағымдағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірмей республикалық бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдағы жылға арналған республикалық бюджеттің жобасын енгізе отырып, Қазақстан Республикасының Парламентіне қаражатты кіші бағдарламалар деңгейінде жұмсау сомаларын ұсынады.
Қазақстан Республикасының Парламенті 15 желтоқсанға дейінгі мерзімде кезекті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңды қабылдамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президенті, "Алдағы қаржы жылының 1-тоқсанына арналған республикалық қаржылық жоспар туралы" Жарлық шығаруға құқылы, ол республикалық бюджетті Парламент бекіткенге дейін қолданылады.
Қаржылық жоспардың атқарылуы осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 16-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
Ескерту. 16-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 16-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
17-бап. Республикалық бюджетті нақтылау тәртібі
1. Республикалық бюджетті оны атқару барысында нақтылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстары немесе басқа да заң шығарушылық бастамалар негізінде заң актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 16. Рассмотрение и утверждение республиканского бюджета
1. Проект закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год представляется Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан не позднее 15 сентября года, предшествующего планируемому.
Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год представляет утвержденные им прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период.
2. Утверждение республиканского бюджета и внесение в него изменений и дополнений происходят на совместном заседании Палат после их последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, а затем в Сенате.
Обсуждение включает доклады уполномоченного Правительством лица (лиц) по индикативному плану социально-экономического развития Республики Казахстан и проекту закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, Председателя Национального банка Республики Казахстан по денежно-кредитной политике, а также лиц, уполномоченных Палатами Парламента Республики Казахстан, с заключением по рассматриваемому вопросу.
3. Республиканский бюджет на предстоящий финансовый год утверждается на уровне республиканских бюджетных программ на совместном заседании Палат Парламента Республики Казахстан не менее чем в двух чтениях и не позднее 15 декабря текущего года.
С внесением проекта республиканского бюджета на предстоящий год Правительство Республики Казахстан представляет Парламенту Республики Казахстан суммы расходования средств на уровне подпрограмм.
В случае, если Парламентом Республики Казахстан в срок до 15 декабря не будет принят Закон о республиканском бюджете на очередной финансовый год, Президент Республики Казахстан вправе издать Указ "О республиканском финансовом плане на 1 квартал предстоящего финансового года", который действует до утверждения Парламентом республиканского бюджета.
Исполнение финансового плана осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом.
Сноска. В статью 16 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 17. Порядок уточнения республиканского бюджета
1. Уточнение республиканского бюджета в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений Правительства Республики Казахстан или других законодательных инициатив в соответствии с законодательными актами.

2. Республикалық бюджетті нақтылау жөніндегі органдарға республикалық бюджет комиссиясы қарайды.
3. Республикалық бюджетті нақтылау кезінде мемлекеттік органдарға республикалық бюджетті әзірлеу кезінде қойылатын талаптар сақталады.
Ескерту. 17-бап 2, 3-тармақтармен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
18-бап. Облыстық бюджеттің жобасын, Астана және Алматы
қалалары бюджеттерін әзірлеу
1. Жергілікті бюджеттерді әзірлеу бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекіткен бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік жоспарлаудың бірлігі негізінде жүзеге асырылады. <*>
2. Жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдар тапшылық көлемдерiнiң қаржы жылына белгiленетiн тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығын қаржыландыру көлемдерiне сәйкес келмегенi үшiн жауапты болады.
3. Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен мерзімдерде облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органына:
1) облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиялары белгілеген облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің шығыстары лимиттерінің шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалар тізбесі бойынша ұсыныстар енгізеді.
Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де ұсыныстармен деректерді табыс етеді.
4. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне түсетін түсімдердің болжамын облыстың жергілікті уәкілетті органына келісуге табыс етеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстың жергілікті уәкілетті органына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де көрсеткіштер мен деректерді табыс етеді.
5. Облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде:
1) осы баптың 4-тармағында көрсетілген аудандар (қалалар) бюджеттерінің болжамды көрсеткіштерін келіседі;
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне облыстық бюджет, Астана және Алматы қалалары бюджеттері шығыстарының лимиттерін, сондай-ақ жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына облыстың бюджет комиссиясы айқындайтын алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және облыстық бюджеттен қаржыландырылу көлемін жеткізеді;

2. Предложения по уточнению республиканского бюджета рассматриваются республиканской бюджетной комиссией.
3. При уточнении республиканского бюджета соблюдаются требования, предъявляемые к государственным органам при разработке республиканского бюджета.
Сноска. В статью 17 внесены изменения - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .
Статья 18. Разработка проекта областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы
1. Разработка местных бюджетов осуществляется на основе единства бюджетного планирования в соответствии с бюджетной классификацией, утверждаемой уполномоченным органом по бюджетному планированию.
2. Местные представительные и исполнительные органы несут ответственность за несоответствие объемов дефицита объемам финансирования дефицита соответствующих местных бюджетов, устанавливаемым на финансовый год.
3. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы:
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы лимитов расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы;
2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, представляют иные предложения и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Местные исполнительные органы районов (городов) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, представляют в местный уполномоченный орган области на согласование прогноз поступлений в бюджеты районов (городов) на предстоящий трехлетний период.
Местные исполнительные органы районов (городов) представляют в местный уполномоченный орган области иные показатели и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов районов (городов), указанных в пункте 4 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, а также до администраторов местных бюджетных программ и местных исполнительных органов районов (городов) перечень и объемы финансирования из областного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией области;

3) облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) облыс, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясының қарауына:
облыс бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
шығыстар лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы қаржы жылында іске асырылатын жобаларды ескере отырып, облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимитінің шегінде айқындаған инвестициялық жобалардың тізбесі және жергілікті бюджеттің қаражатынан қаржыландыру көлемдері бойынша ұсыныстарды;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қорытындыны;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбір тиісті жергілікті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджеттің жобасын;
осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;
5) алдағы қаржы жылына арнап облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы айқындаған облыстық бюджет жобасының түпкілікті нұсқасы негізінде облыстық бюджеттің алдағы қаржы жылына арналған жобасын және облыс, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін жасайды және облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органына табыс етеді;
6) облыстық бюджеттің жобасын облыстың жергілікті атқарушы органы мақұлданғаннан кейін осы баптың 4-тармағында аталған, келісілген болжамды көрсеткіштерді аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына жібереді;
7) облыс, Астана және Алматы қалалары бюджетінің болжамын бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға 1 тамызға дейін табыс етеді. <*>
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
6. Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
облыс бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттері шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылы іске асырылатын жобаларды, соның ішінде ауданда (қалада) іске асырылатын инвестициялық жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесі мен жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемдерін;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы қаржы жылына арналған жобасын;

3) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы по каждой соответствующей местной бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
5) на основе окончательного варианта проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы, составляет и представляет местному исполнительному органу области, городов Астана и Алматы проект областного бюджета на предстоящий финансовый год и прогнозные показатели бюджета области, городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период;
6) после одобрения местным исполнительным органом области проекта областного бюджета направляет местным исполнительным органам районов (городов) согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
7) до 1 августа представляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию прогноз бюджета области, городов Астана и Алматы.
Местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Бюджетная комиссия области, городов Астана и Алматы:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из местного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе инвестиционных проектов, реализуемых в районе (городе);
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий финансовый год;

осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді қарайды және айқындайды;
2) мыналар:
аудандар (қалалар) бюджеттерінің болжамды көрсеткіштері бойынша облыстың жергілікті уәкілетті органы мен аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары арасындағы келіспеушіліктерді реттеу;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қарайды және шешім шығарады.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
7. Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларында бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға арнап көзделетін шығыстардың жалпы көлемі облыс, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің үш жылдық кезеңге арналған болжамдары көрсеткіштері шеңберінде айқындалуға тиіс.
Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларының жобаларды қаржыландыру көздері мен мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша облыс, Астана және Алматы қалалары бюджет комиссиясының қорытындылары болған жағдайда бекітіледі. Аумақтардың бұрын бекітілген экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламалары облыс, Астана және Алматы қалалары бюджет комиссиясының тиісті қорытындылары болған жағдайда өзгертілуге тиіс.
8. Облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
9. <*>
9-1. <*>
ЕСКЕРТУ. 18-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 18-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 18-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 18-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 18-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
Ескерту. 18-1 - 18-3-баптармен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 18-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
18-1-бап. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерін әзірлеу
1. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен мерзімдерде ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органына:
1) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы белгіленген аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттері шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;

другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
2) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между местным уполномоченным органом области и местными исполнительными органами районов (городов) по прогнозным показателям бюджетов районов (городов);
бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы.
Бюджетная комиссия области, городов Астана и Алматы вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
7. Общий объем расходов, предусматриваемых в экономических и социальных программах развития территорий на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей бюджета области, городов Астана и Алматы на трехлетний период.
Проекты экономических и социальных программ развития территорий утверждаются при наличии заключения бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные экономические и социальные программы развития территорий подлежат изменению при наличии соответствующего заключения бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы.
8. Разработка проекта областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 18 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 18-1. Разработка бюджетов районов (городов)
1. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов), в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган района (города):
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных бюджетной комиссией района (города) лимитов расходов бюджета района (города);

2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі бойынша ұсыныстар енгізеді.
2. Ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде:
1) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне аудан (қала) бюджетінің шығыстары лимиттерін, сондай-ақ ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және аудан (қала) бюджетінен қаржыландыру көлемдерін жеткізеді;
2) аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және ол бойынша қорытынды әзірлейді;
3) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына:
аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстардың лимиттерін қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетінің болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларға ескере отырып, жобалар бойынша ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған шығыстар лимитінің шегіндегі инвестициялық жобалардың тізбесі мен ауданның (қаланың) бюджет қаражатынан қаржыландыру көлемдері жөніндегі ұсыныстар;
аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қорытынды;
әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан кредиторлық берешегі сомасын;
ауданның (қаланың) алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын;
осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;
4) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджеті жобасының түпкілікті нұсқасы негізінде аудан (қала) бюджетінің жобасын және аудан (қала) бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін жасап, ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органынан табыс етеді;
5) аудан (қала) бюджетінің жобасын ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы мақұлдағаннан кейін аудан (қала) бюджетінің болжамын облыстың жергілікті уәкілетті органына табыс етеді.
Ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
3. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстардың лимиттерін қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетінің болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобаларды аудан (қала) бюджетінен қаржыландыру тізбесі мен көлемдерін;
аудандық (қалалық) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетінің жобасын;

2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
2. Местный уполномоченный орган района (города) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов бюджета района (города), а также перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией района (города);
2) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов), и готовит по ним заключение;
3) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города):
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств бюджета района (города) инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией района (города) лимита расходов по проектам с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов);
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
4) на основе окончательного варианта проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией района (города), составляет и представляет местному исполнительному органу района (города) проект бюджета района (города) и прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период;
5) после одобрения местным исполнительным органом района (города) проекта бюджета района (города) представляет в местный уполномоченный орган области прогноз бюджета района (города).
Местный уполномоченный орган района (города) вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Бюджетная комиссия района (города):
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного (городского) бюджета, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;

18-3-бап. Жергілікті бюджеттерді қарау және бекіту
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң күшіне енгеннен кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей бюджеттің бұрын жасалған болжамды көлемдерін нақтылайды және облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің жобасын тиісті мәслихатқа бекітуге енгізеді, ол бір айдың ішінде жобаны бекіту жөнінде шешім қабылдайды.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттердің арасында бөлінетін кірістер бойынша жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдердің көлемін бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісілген мөлшерлерде жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы бойынша жергілікті өкілді органдар бекітеді. <*>
Жергілікті бюджеттерге шикізат секторының ұйымдарынан түсетін түсімдердің көлемін тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген көлемде жергілікті өкілді органдар бекітеді.
3. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстық бекітілгеннен кейін екі апта мерзімде аудан (қала) бюджетінің жобасын тиісті мәслихаттың бекітуіне енгізеді, ол екі апта мерзімнен кешіктірмей бюджетті бекіту туралы шешім қабылдайды.
4. Тиісті мәслихаттар тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіткенге дейін 1-тоқсан бюджетінің атқарылуы тиісті қаржы жылына арналған жылдық бюджет жобасының 1/4 бөлігі мөлшерінде жүзеге асырылады.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары аудандық мәслихаттар бюджетті бекіту туралы шешім қабылдағаннан кейін бір апта мерзімде облыстық (қалалық) бюджет және бекітілген жергілікті бюджеттердің негізінде жиынтықталған облыс бюджеті туралы деректерді бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға табыс етеді. <*>
ЕСКЕРТУ. 18-3-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
18-4-бап. Жергiлiктi бюджеттi нақтылау тәртiбi
1. Жергiлiктi бюджеттi атқарылуы барысында нақтылау осы Заңға сәйкес және заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларда тиiстi жергiлiктi атқарушы органның ұсыныстары негiзiнде жүзеге асырылады.
1-1. Жергілікті бюджетті нақтылау жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
1-2. Жергілікті бюджетті нақтылау кезінде атқарушы органдарға жергілікті бюджетті әзірлеу кезінде қойылатын талаптар сақталады.

Статья 18-3. Рассмотрение и утверждение местных бюджетов
1. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы не позднее двухнедельного срока после вступления в силу закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год уточняют ранее составленные прогнозные объемы бюджета и вносят на утверждение соответствующему маслихату проект областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, который в течение месяца принимает решение по его утверждению.
2. Объемы поступлений в местные бюджеты по доходам, распределяемым между республиканским и местными бюджетами, утверждаются местными представительными органами по предложению местных исполнительных органов в размерах, согласованных с уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Объемы поступлений от организаций сырьевого сектора в местные бюджеты утверждаются местными представительными органами в объеме, установленном законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для соответствующей административно-территориальной единицы.
3. Местные исполнительные органы районов (городов) в двухнедельный срок после утверждения областного бюджета вносят проект бюджета района (города) на утверждение соответствующему маслихату, который не позднее двухнедельного срока принимает решение об утверждении бюджета.
4. До утверждения местного бюджета соответствующими маслихатами на соответствующий финансовый год исполнение бюджета 1 квартала осуществляется в размере 1/4 части проекта годового бюджета на соответствующий финансовый год.
5. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы в недельный срок после принятия решения районными маслихатами об утверждении бюджета представляют уполномоченным органам по бюджетному планированию и исполнению бюджета данные об областном (городском) бюджете и бюджете области, сведенном на основе утвержденных местных бюджетов.
Сноска. Дополнен статьей 18-3 - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.); от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 18-4. Порядок уточнения местного бюджета
1. Уточнение местного бюджета в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений соответствующего местного исполнительного органа в соответствии с настоящим Законом и в иных случаях, предусмотренных законодательными актами.
1-1. Предложения по уточнению местного бюджета рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
1-2. При уточнении местного бюджета соблюдаются требования, предъявляемые к исполнительным органам при разработке местного бюджета.

2. Жергiлiктi бюджеттердi республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасында заң актiлерiне сәйкес бөлiнетiн түсiмдер бойынша нақтылау бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша жүргiзiледi. <*>
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсу облыстар, Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнiң жазбаша өтiнiшi келiп түскен күннен бастап он күн iшiнде жүргiзiледi.
3. Жергiлiктi атқарушы органдардың жергiлiктi бюджеттi нақтылау кезiнде көзделетiн қосымша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыруды мәслихаттың тиiстi шешiмi қабылданғанға дейiн жүзеге асыруға құқығы жоқ.
ЕСКЕРТУ. 18-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 18-1-бап 18-4-бап болып есептелді және 1-1, 1-2-тармақтармен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 18-4-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
4-тарау. Кредит беру және қарыз алу
19-бап. Республикалық бюджеттен кредиттеу
1. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде кредиттер беруге құқылы. <*>
Кредиттер берудің тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган облыстар мен Астана және Алматы қалалары әкімдерінің ұсынымы бойынша республикалық бюджеттен жергілікті бюджеттерге кассалық алшақтықты жабуға төмен тұрған бюджеттердi кредиттеу үшiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген арнайы резерв шегiнде Қазақстан Республикасының Yкiметi шешiмiнiң негiзiнде кредиттер бере алады. <*>
3. Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға республикалық бюджеттен бағытталып, бұрын берілген кредиттер, қаражаттар бойынша талаптардың тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заң актілері негізінде жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 19-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 19-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 19-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
20-бап. Үкіметтік қарыз алу
Қазақстан Республикасының Үкіметі заңды, жеке тұлғалардан және шет мемлекеттерден республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін заңда белгіленген тәртіп бойынша қарыз алуға құқылы.
Үкіметтің қаражатты қарыз алуы займ алу немесе мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару шарттары (келісімдері) нысанында жүзеге асырылады. Займ шарттарын жасасудың және мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың тәртібі мен ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
ЕСКЕРТУ. 20-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен

2. Уточнение местных бюджетов по поступлениям, распределяемым согласно законодательным актам между республиканским и местными бюджетами, производится по согласованию с уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Согласование с Министерством финансов Республики Казахстан производится в течение десяти дней со дня поступления письменного обращения акимов областей, городов Астаны и Алматы.
3. Местные исполнительные органы не вправе осуществлять финансирование дополнительных бюджетных программ, предусматриваемых при уточнении местного бюджета, до принятия соответствующего решения маслихата.
Сноска. Дополнен статьей 18-1 - Законом РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) . Статью 18-1 считать статьей 18-4, внесены изменения - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Глава 4. Кредитование и заимствование
Статья 19. Кредитование из республиканского бюджета
1. Уполномоченный орган по исполнению бюджета от имени Правительства Республики Казахстан вправе предоставлять кредиты в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете.
Порядок и условия предоставления кредитов определяются Правительством Республики Казахстан.
2. Уполномоченным органом по исполнению бюджета по ходатайству акимов областей и городов Астаны и Алматы могут выдаваться кредиты из республиканского бюджета местным бюджетам на основании решения Правительства Республики Казахстан в пределах специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва, предусмотренного в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Прекращение требований по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям, осуществляется на основании законодательного акта Республики Казахстан.
Сноска. В статью 19 внесены изменения - Законами РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.)   ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Статья 20. Правительственное заимствование
Правительство Республики Казахстан в установленном законом порядке вправе заимствовать средства у юридических, физических лиц и иностранных государств для финансирования дефицита республиканского бюджета.
Правительственное заимствование средств осуществляется в форме договоров (соглашений) займа или выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг. Порядок и условия заключения договоров займа и выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 20 внесены изменения - Законом РК от 26 июля 1999 г. N 463

21-бап. Жергiлiктi бюджеттен кредиттеу
Жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджеттерде көзделген сомалардың шегінде кредиттер беруге құқылы.
Жергілікті атқарушы органдардың кредиттер беру тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Облыстардың әкiмдерi қалалар (аудандық маңызы бар қалалардан басқа) әкiмдерiнiң және қалалардағы аудандарды қоспағанда, аудандар әкiмдерiнiң ұсынысы бойынша облыстық бюджеттен аудандық, қалалық бюджеттерге тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделген кассалық алшақтықты жабуға төменгi тұрған бюджеттердi кредиттеу үшiн арнайы резерв шегiнде кредиттер бере алады.
Жергілікті бюджеттен берілген кредиттер бойынша талаптардың тоқтатылуы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жергілікті өкілді органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 21-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 21-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 21-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
22-бап. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары мемлекеттік қарыз алуды реттейтін заңдарға сәйкес:
Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісілген жергілікті инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін заңды және жеке тұлғалардан;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған резервiнiң құрамында көзделген кассалық алшақтықты жабуға төмен тұрған бюджеттердi кредиттеу үшiн арнайы резервтiң есебiнен республикалық бюджеттен;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген сомалар шегінде жергілікті инвестициялық жобаларды қаржыландыруға республикалық бюджеттен;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген өзге мақсаттарға арнап республикалық бюджеттен қарыз алуға құқығы бар.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарының тиістi қаржы жылының аяғындағы олардың борышының заңдарда белгiленген лимитiнен және осы борышты өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемiнен асып түсуiне әкеп соқтыратындай мөлшерде қарыз алуына жол берiлмейдi.
Қалалардың (аудандық маңызы бар қалалардан басқа) және қалалардағы аудандарды қоспағанда, аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарының кассалық алшақтықты жабуға тек облыстық бюджеттен ғана қарыз алуға құқығы бар.
Кассалық алшақтықты жабуға қарыз алу қаржы жылының шегiнде алты айға дейiнгi мерзiмге жүзеге асырылуы мүмкiн және жергiлiктi бюджеттi нақтылауды қажет етпейдi.
Егер республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне (облыстық бюджеттерден аудандардың, қалалардың бюджеттерiне) кассалық алшақтықты жабуға берiлген кредиттер белгiленген мерзiмде өтелмеген болса, бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган (облыс әкiмi) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiппен өтелмеген борыштың сомасын есептен шығару үшiн тиiстi жергiлiктi бюджеттiң ағымдағы шотындағы барлық шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқылы. <*>
Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы займ алу немесе жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздарын шығару шарттары (келісімдері) нысанында жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың заем шарттарын жасасу және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
ЕСКЕРТУ. 22-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 22-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.11.04. N 472  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 22-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 22-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 22-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.

Статья 21. Кредитование из местного бюджета
Местные исполнительные органы вправе предоставлять кредиты в пределах сумм, предусмотренных в местном бюджете.
Порядок и условия предоставления кредитов местными исполнительными органами определяются Правительством Республики Казахстан.
Акимы областей по ходатайству акимов городов (кроме городов районного значения) и районов, за исключением районов в городах, могут выдавать кредиты из областного бюджета районным, городским бюджетам в пределах специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва, предусмотренного в областном бюджете на соответствующий финансовый год.
Прекращение требований по кредитам, предоставленным из местного бюджета, осуществляется на основании решения местного представительного органа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 21 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) .
Статья 22. Заимствование местными исполнительными органами
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы имеют право заимствовать в соответствии с законодательством, регулирующим государственное заимствование:
у юридических и физических лиц для финансирования местных инвестиционных проектов, согласованных с Правительством Республики Казахстан;
у республиканского бюджета за счет специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва, предусмотренного в составе резерва Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год;
у республиканского бюджета на финансирование местных инвестиционных проектов в пределах сумм, утвержденных в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
у республиканского бюджета на иные цели, предусмотренные законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Не допускается заимствование местным исполнительным органом области, городов Астаны и Алматы, которое приводит к превышению установленных законодательством лимита его долга на конец соответствующего финансового года и объема расходов на погашение и обслуживание этого долга.
Местные исполнительные органы городов (кроме городов районного значения) и районов, за исключением районов в городах, имеют право заимствовать только у областного бюджета на покрытие кассового разрыва.
Заимствование на покрытие кассового разрыва может осуществляться на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения местного бюджета.
В случае непогашения в установленные сроки кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы (из областных бюджетов бюджетам районов, городов) на покрытие кассового разрыва, уполномоченный орган по исполнению бюджета (аким области) вправе приостанавливать все расходные операции по текущим счетам соответствующего местного бюджета для осуществления списания суммы непогашенного долга в порядке, определяемом уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Заимствование местных исполнительных органов осуществляется в форме договоров (соглашений) займа или выпуска ценных бумаг местных исполнительных органов.
Порядок заключения договоров займа и выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг местными исполнительными органами определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 22 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 Z990463_ ; от 4 ноября 1999 г. N 472 (вводится в действие с 1 января 2000 года) Z990472_ ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) Z010140_ ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) Z010261_ ; от 31 октября 2002 г. N 351

23-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
жергілікті атқарушы органдардың кредит
беру және қарыз алу жөніндегі жауапкершілігі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
5-тарау. Бюджеттің атқарылуы
24-бап. Бюджеттің атқарылуы
1. Бюджеттің атқарылуы бірыңғай қазынашылық шот пен мемлекеттік мекемелердің шоты арқылы кассалық негізде жүзеге асырылады.
2. Бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе мәслихаттың жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімінде белгіленгеннен төмен емес мөлшерде бюджетке түсетін түсімдерді қамтамасыз ету жөнінде іс-шаралар кешенін жүргізу болып табылады.
3. Бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауға бағытталған іс-шараларды тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілгеннен аспайтын сома шегінде жүзеге асыру болып табылады.
Бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы осы Заңның 24-1, 25-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Бюджеттің тапшылықты қаржыландыру бойынша атқарылуы шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден іс жүзінде қалыптасып отырған асып түсуін жабуды қамтамасыз ететін іс-шараларды жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 24-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
24-1-бап. Республикалық бюджеттің атқарылуы
1. Республикалық бюджеттің атқарылуын Қазақстан Республикасының Үкіметі қамтамасыз етеді.
1-1. Заң актiлерiнде көзделген жағдайларда республикалық бюджетке тауарлық немесе заттай бөлiктегi түсiмдерге және оларды республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң жұмсауына байланысты операциялар республикалық бюджетте ақшалай нысанда көрсетiледi. <*>
Шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түскен түсімдердің олардың бекітілген көлемінен асып түсетін бөлігі мен республикалық меншіктегі және кен өндіруші әрі өңдеуші салаларға жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түскен қаражатты Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган республикалық бюджеттен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударады. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударылған сома республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есепте көрсетiледi. <*>
1-2. Республикалық бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру және республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы актілерді қабылдауы;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау мен бекіту;
бюджеттiң атқарылуы жөнiндегі уәкiлеттi органның, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттар беруі; <*>
мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы;
республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу;
бюджет ақшасының есебінен төлемдер жүргізу;
республикалық бюджеттің атқарылуы жөніндегі операциялардың есебі сатыларынан тұрады.

Статья 23. Ответственность Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по кредитованию и заимствованию
Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по обязательствам друг друга.
Глава 5. Исполнение бюджета
Статья 24. Исполнение бюджета
1. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе через единый казначейский счет и счета государственных учреждений.
2. Исполнение бюджета по поступлениям заключается в проведении уполномоченными государственными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет в размерах, не ниже установленных в законе о республиканском бюджете или решении маслихата об утверждении местного бюджета на соответствующий финансовый год.
3. Исполнение бюджета по расходам заключается в осуществлении мероприятий, направленных на выполнение бюджетных программ (подпрограмм) в пределах сумм, не превышающих утвержденные в законе о республиканском бюджете и решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Исполнение бюджета по расходам осуществляется в соответствии со статьями 24-1, 25 настоящего Закона.
4. Исполнение бюджета по финансированию дефицита заключается в осуществлении мероприятий, обеспечивающих покрытие фактически складывающегося превышения расходов над поступлениями в бюджет.
Сноска. Дополнен статьей 24 - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) Z010261_ .
Статья 24-1. Исполнение республиканского бюджета
1. Исполнение республиканского бюджета обеспечивает Правительство Республики Казахстан.
1-1. Операции, связанные с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет, в случаях, предусмотренных законодательными актами и расходованием их государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, отражаются в республиканском бюджете в денежной форме.
Часть поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора, превышающая их утвержденный объем, и средства от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям, перечисляются в Национальный фонд Республики Казахстан из республиканского бюджета уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Суммы, перечисленные в Национальный фонд Республики Казахстан, отражаются в отчете об исполнении республиканского бюджета.
1-2. Исполнение республиканского бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятия Правительством Республики Казахстан акта о реализации закона о республиканском бюджете на текущий финансовый год и утверждении паспортов республиканских бюджетных программ;
составления и утверждения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования республиканского бюджета;
выдачи разрешений уполномоченного органа по исполнению бюджета, администраторов республиканских бюджетных программ;
принятия государственными учреждениями обязательств;
внесения изменений в сводный план финансирования республиканского бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведения платежей за счет бюджетных денег;
учета операций по исполнению республиканского бюджета.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көздерін айқындайды және бюджеттің атқарылуы барысында ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілген бағдарламалар бойынша сомалардың шегінде мемлекеттік мекемелердің құрылым мен функцияларын жетілдіру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға байланысты бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік органдардың тізбесінде өзгерістер енгізуге құқығы бар.
3. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган белгіленген тәртіппен: <*>
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісіне және бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекітеді және оған өзгерістер енгізеді;
бюджетке түсетін нақты түсімдерді республикалық бюджет пен облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің арасында, облыстық бюджетпен аудандар (қалалар) бюджеттерінің арасында кірістерді бөлу нормативтері бойынша бөлуді жүргізеді;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне рұқсаттар береді;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің рұқсатына және бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін тіркеуді жүзеге асырады;
растайтын құжаттар негізінде мемлекеттік мекемелердің қабылдаған міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жүргізілген операциялардың, жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік мекемелер алдында қабылдаған міндеттемелерінің, орындалмаған міндеттемелерінің, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің, үкіметтік борыштың, жеке және заңды тұлғалардың республикалық бюджет алдындағы борыштық міндеттемелерінің және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер активтерінің есебін жүргізеді;
бюджеттік түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемі алдағы айларда міндеттемелер қабылдау және төлемдер жүргізу үшін жеткіліксіз болған жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу қажеттігі туралы ақпарат береді;
ағымдағы қаржы жылының ішінде, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған жылдық көлемі республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, республикалық бюджеттің одан әрі атқарылуы жөнінде шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етеді;
уақытша бос бюджет ақшасын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына (депозиттеріне) орналастырады;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүргізеді;
егер республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес келмеу анықталса, республикалық бюджетті нақтылау туралы ұсыныс әзірлейді;
бөлінген қаражаттар рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, бюджет қаражаттарын кері қайтарып алуды жүргізеді;
қаржыландыруды:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргізілген төлемдер қабылданған міндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда тоқтата тұрады.

2. Правительство Республики Казахстан определяет источники финансирования дефицита республиканского бюджета и имеет право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень государственных органов, реализующих программы, в пределах сумм по программам, утвержденным законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год, связанные с осуществлением мероприятий по совершенствованию структуры и функций государственных учреждений.
3. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования республиканского бюджета в соответствии с актом Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и планами финансирования бюджетной программы (подпрограммы) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
производит распределение фактических поступлений в бюджет между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов Астана и Алматы, между областным бюджетом и бюджетами районов (городов) по нормативам распределения доходов;
выдает разрешения администраторам бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования республиканского бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
осуществляет регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора республиканских бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляет платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств физических и юридических лиц перед государственными учреждениями, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, правительственного долга, долговых обязательств физических и юридических лиц перед республиканским бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы передает информацию администраторам республиканских бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования республиканского бюджета, информирует Правительство Республики Казахстан для принятия решения по дальнейшему исполнению республиканского бюджета;
размещает временно свободные бюджетные деньги во вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан;
производит оценку реализации республиканских бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации республиканской бюджетной программы выявляется несоответствие паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении республиканского бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями;
приостанавливает финансирование в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.

4. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекітеді және оларға өзгерістер енгізеді;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органға бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын табыс етеді; <*>
бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган берген рұқсаттар шегінде бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар береді; <*>
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингін және оларды бағалауды жүргізеді;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді.
4-1. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне оны өзгерту жөнінде ұсыныс енгізуге құқылы;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттары шегінде бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес міндеттемелер қабылдайды;
бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған міндеттемелер шегінде шығыстарды жүргізеді;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органға және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті дайындауға қажетті ақпаратты табыс етеді. <*>
4-2. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бекітілген сомалар шегінде және республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың толық орындалуы үшін жауап береді.
4-3. Қаржы жылының басындағы бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары қаржы жылының ішінде негізгі үкіметтік борышты өтеуге және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға пайдалануы мүмкін.
5. Жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерді егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, республикалық бюджеттен ұстауға жол берілмейді.
6. Қазақстан Республикасының Yкiметi республикалық бюджеттiң атқарылуы барысында тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiлген жекелеген республикалық бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың арнаулы тәртiбiн белгiлеуге құқылы.
ЕСКЕРТУ. 24-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 24-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 24-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 24-бап өзгерді және 24-1-бап болып есептелді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 24-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
Ескерту. 24-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2003.06.20. N 441  Заңымен .

4. Администратор республиканских бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
представляет уполномоченному органу по исполнению бюджета планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных уполномоченным органом по исполнению бюджета;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета.
4-1. Государственное учреждение, финансируемое из республиканского бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору республиканских бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов республиканских бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета;
представляет уполномоченному органу по исполнению бюджета и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении республиканского бюджета.
4-2. Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, несут ответственность за полноту выполнения республиканских бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами республиканских бюджетных программ.
4-3. Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного правительственного долга и на покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг в течение финансового года.
5. Не допускается содержание из республиканского бюджета государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов, если иное не предусмотрено законодательными актами;
6. Правительство Республики Казахстан вправе в ходе исполнения республиканского бюджета устанавливать специальный порядок финансирования отдельных республиканских бюджетных программ, утвержденных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. В статью 24 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 Z990463_ ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) Z010140_ ; от 3 мая 2001 года N 182 Z010182_ ; статью 24 считать статьей 24-1 - от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) Z010261_ ; от 31 октября 2002 г. N 351 ; от 20 июня 2003 г. N 441 (вводится в действие с 1 января 2003 г.)

25-бап. Жергілікті бюджеттердің атқарылуы
1. Жергілікті атқарушы органдар тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністер бюджетінің атқарылуын, бюджеттік қаражаттардың тиімді және нысаналы жұмсалуын қамтамасыз етеді.
1-1. Заң актiлерiнде көзделген жағдайларда жергiлiктi бюджетке тауарлық немесе заттай бөлiктегi түсiмдерге және оларды жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң жұмсауына байланысты операциялар жергiлiктi бюджетте ақшалай нысанда көрсетiледi.
1-2. Жергілікті бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы:
жергілікті атқарушы органның ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы мәслихаттың шешімін іске асыру жөнінде акт қабылдауы;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаумен бекіту;
жергілікті уәкілетті органдардың, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттар беруі;
мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы;
жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу;
бюджет ақшасының есебінен төлемдер жүргізу;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша операциялардың есебі сатыларынан тұрады.
1-3. Жергілікті уәкілетті орган белгіленген тәртіппен:
мәслихаттың ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның актісіне, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына сәйкес жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекітеді және оған өзгерістер енгізеді және оны бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне табыс етеді; <*>
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне рұқсаттар береді;
бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң ақпаратты негізінде тиісті жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың, жеке және заңды тұлғалардың тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер алдында қабылдаған міндеттемелерінің, орындалмаған міндеттемелерінің, тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің, жергілікті атқарушы орган борышының, жеке және заңды тұлғалардың жергілікті бюджет алдындағы борыштық міндеттемелерінің және тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер активтерінің есебін жүргізеді; <*>
бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемі алдағы айларда міндеттемелер қабылдау және төлемдер жүргізу үшін жеткіліксіз болған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы ақпарат береді;
ағымдағы қаржы жылының ішінде, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған жылдық көлемі жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, жергілікті бюджеттің одан әрі атқарылуы жөнінде шешім қабылдау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жергілікті атқарушы органына хабарлайды;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүргізеді;
егер жергілікті бюджеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша бекітілген бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес келмеуі анықталса, жергілікті бюджетті нақтылау туралы ұсыныс әзірлейді;
бөлінген қаражат рұқсаттарға көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, бюджет қаражаттарын кері қайтарып алуды жүргізеді.

Статья 25. Исполнение местных бюджетов
1. Местные исполнительные органы обеспечивают исполнение бюджета соответствующих административно-территориальных единиц, эффективное и целевое расходование бюджетных средств.
1-1. Операции, связанные с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет, в случаях, предусмотренных законодательными актами, и расходованием их государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета, отражаются в местном бюджете в денежной форме.
1-2. Исполнение местного бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятия местным исполнительным органом акта о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год и об утверждении паспортов местных бюджетных программ;
составления и утверждения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования местного бюджета;
выдачи разрешений местных уполномоченных органов, администраторов местных бюджетных программ;
принятия государственными учреждениями обязательств;
внесения изменений в сводный план финансирования местного бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведения платежей за счет бюджетных денег;
учета операций по исполнению местного бюджета.
1-3. Местный уполномоченный орган в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования местного бюджета в соответствии с актом местного исполнительного органа о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год, планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет и представляет его в территориальные подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета;
выдает разрешения администраторам местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования местного бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
ведет учет проведенных операций по исполнению соответствующего местного бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств физических и юридических лиц перед государственными учреждениями, финансируемыми из соответствующего местного бюджета, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, долга местного исполнительного органа, долговых обязательств физических и юридических лиц перед местным бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, на основании информации территориальных подразделений уполномоченного органа по исполнению бюджета;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы передает информацию администраторам местных бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования местного бюджета, информирует местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы для принятия решения по дальнейшему исполнению местного бюджета;
производит оценку реализации местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации местной бюджетной программы выявляется несоответствие утвержденному паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении местного бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями.

1-4. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi белгіленген тәртіппен: <*>
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің рұқсатына және бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін тіркеуді жүзеге асырады;
растайтын құжаттар негізінде мемлекеттік мекемелердің қабылданған міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады;
мемлекеттік мекемелердің тиісті шоттары және бірыңғай қазынашылық шот бойынша жүргізілген операциялар туралы ақпарат береді;
төлемдерді:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргізілетін төлемдер қабылданған міндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда тоқтата тұрады.
1-5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекітеді және оларға өзгерістер енгізеді;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын табыс етеді; <*>
мемлекеттік мекемелерге жергілікті уәкілетті орган берген рұқсаттар шегінде олардың бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес рұқсаттар береді;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингін және оларды бағалауды жүргізеді.
1-6. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне оны өзгерту жөнінде ұсыныс жасауға құқылы;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттары шегінде бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес міндеттемелер қабылдайды;
бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған міндеттемелер шегінде шығыстарды жүргізеді;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
жергілікті уәкілетті органға жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп дайындауға қажетті ақпаратты табыс етеді.
1-7. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бекітілген сома шегінде және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың толық орындалуына жауап береді.

1-4. Территориальные подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета в установленном порядке:
осуществляют регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора местных бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляют платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
представляют информацию о проведенных операциях по соответствующим счетам государственных учреждений и единому казначейскому счету;
приостанавливают платежи в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.
1-5. Администратор местных бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
представляет территориальным подразделениям уполномоченного органа по исполнению бюджета планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с их планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных местным уполномоченным органом;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ.
1-6. Государственное учреждение, финансируемое из местного бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору местных бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов местных бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
представляет местному уполномоченному органу информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении местного бюджета.
1-7. Администраторы местных бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, несут ответственность за полноту выполнения местных бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами местных бюджетных программ.

3. Егер бюджеттi атқару барысында жергiлiктi атқарушы органдар төмен тұрған бюджеттердiң шығысын көбейтетiн не кiрiсiн азайтатын нормативтiк құқықтық актiлер қабылдаса, бұл бюджеттерге қаражат жоғары тұрған бюджеттерден өтеледi.
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен орталық атқарушы органдарының облыстар, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң шығыстарын көбейтетiн нормативтiк құқықтық актiлерi келесi қаржы жылынан ерте күшiне енбейтiндей болып белгiлене отырып қабылданады.
3-1. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органға жергiлiктi атқарушы органдар үшiн кез келген нысанда өзiне мiндеттемелер қабылдауға тыйым салынады. <*>
Жергiлiктi атқарушы органдарға үшiншi бiр тұлғалар үшiн кез-келген нысанда өзiне мiндеттемелер қабылдауға тыйым салынады.
4. Егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердi жергiлiктi бюджеттерден ұстауға жол берiлмейдi.
Мемлекеттiк мекеменi жергiлiктi бюджеттердiң әртүрлi деңгейлерiнен ұстауға жол берiлмейдi.
5. Бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары жоғары тұрған бюджетке алып қойылмауға тиіс.
Қаржы жылының басындағы бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары қаржы жылының ішінде жергілікті атқарушы органдардың негізгі борышын өтеуге пайдаланылуы мүмкін.
Ағымдағы қаржы жылында жергілікті атқарушы органдардың борышын өтеу жөніндегі міндеттемелер болмаған жағдайда, бюджет қаражаттарының қалдықтары мәслихаттың жергілікті бюджетті нақтылау туралы шешімі негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруға бағытталуы мүмкін.
6. Мәслихаттың әкімшілік-аумақтық бөліністерді басқару схемасын өзгерту туралы шешімі қабылданған жағдайда, жергілікті атқарушы органның бюджеттің атқарылуы барысында мәслихаттың ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімімен бекітілген бюджеттік бағдарламалар бойынша сомалар шегінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік органдардың тізбесіне өзгерістер енгізуге құқығы бар.
ЕСКЕРТУ. 25-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 25-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 25-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 25-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 25-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.12.29. N 512  Заңымен .

3. Если в ходе исполнения бюджета местными исполнительными органами принимаются нормативные правовые акты, в соответствии с которыми увеличиваются расходы либо уменьшаются доходы нижестоящих бюджетов, этим бюджетам возмещаются средства из вышестоящих бюджетов.
Нормативные правовые акты Правительства и центральных исполнительных органов Республики Казахстан, в соответствии с которыми увеличиваются расходы бюджетов областей, городов Астаны и Алматы, принимаются с установлением вступления их в силу не ранее следующего финансового года.
3-1. Уполномоченному органу по исполнению бюджета запрещается принимать на себя обязательства за местные исполнительные органы в любой форме.
Местным исполнительным органам запрещается принимать на себя обязательства за третьи лица в любой форме.
4. Не допускается содержание из местных бюджетов государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами.
Не допускается содержание государственного учреждения из различных уровней местных бюджетов.
5. Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств не подлежат изъятию в вышестоящий бюджет.
Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного долга местных исполнительных органов в течение финансового года.
В случае отсутствия обязательств по погашению долга местных исполнительных органов в текущем финансовом году остатки бюджетных средств на основании решения маслихата об уточнении местного бюджета могут направляться на финансирование местных бюджетных программ.
6. В случае принятия решения маслихата об изменении схемы управления административно-территориальной единицы местный исполнительный орган имеет право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень государственных органов, реализующих местные бюджетные программы, в пределах сумм по бюджетным программам, утвержденным решением маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год.
Сноска. В статью 25 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351 ; от 29 декабря 2003 года N 512 .

26-бап. Бюджет шығыстарын өзгерту тәртібі
Бюджет тапшылығының белгіленген деңгейінен асып кеткен не оны атқару барысында кірісті көздерден алынатын түсімдер төмендеп кеткен жағдайда, бюджет шығыстарын, бірақ бекітілген соманың 10 процентінен аспайтын, қысқарту туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар қабылдайды, ал 10 проценттен жоғарысы республикалық бюджет туралы заңға және мәслихаттардың тиісті шешімдеріне өзгерістер енгізу жолымен қабылданады.
Секвестрлеуге жатпайтын бағдарламалардың тізбесін Қазақстан Республикасының Парламенті мен жергілікті өкілетті органдар тиісті қаржы жылына арналған бюджет туралы заңда және шешімдерде анықтайды.
ЕСКЕРТУ. 26-баптың 1 бөлігі жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 1999.11.29. N 487  Заңымен
Ескерту. 26-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
27-бап. Төтенше мемлекеттік бюджет
Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен, қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасының мемлекеттің барлық қаржы ресурстарын қамтитын төтенше бюджеті енгізілуі мүмкін. Төтенше бюджет қолданылған уақытта республикалық бюджет туралы заңның және барлық деңгейдегі бюджеттер туралы шешімдердің күші тоқтатылады.
Төтенше бюджеттің қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасының Парламенті дереу хабардар етіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдайдың енгізілуі немесе ғаламдық таралу сипаты бар, табиғи және техногендік тұрғыдағы төтенше оқиғалардың нәтижесінде экономикаға келтірілген елеулі экономикалық және қаржылық зиян төтенше бюджеттік енгізуге негіз болып табылады.
28-бап. Қаржылық рәсімдер және бюджеттердің
атқарылуын есепке алу
1. Мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттің атқарылуы және есеп беру (мерзімдік және жылдық) жөніндегі қаржылық рәсімдердің ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Қаржы жылы ішінде бюджет қаражатын бөлу, мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарын ашу және жабу тәртібін бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган белгілейді. <*>
2-1. Мемлекеттiк мекемелердiң тек қана бюджеттiк шоттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда басқа да шоттары болуы мүмкiн.
Мемлекеттiк мекемелер, егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнде ғана шот ашады. <*>
3. Есепті кезең ішінде есептік қаржы жылының бюджетін атқару шегіндегі операциялар аяқталады.
ЕСКЕРТУ. 28-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 28-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 28-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.

Статья 26. Порядок изменения расходов бюджета
При превышении установленного уровня дефицита бюджета либо снижении поступлений доходных источников в ходе его исполнения решение о сокращении расходов бюджета, но не более чем на 10 процентов от утвержденной суммы, принимается Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, а свыше 10 процентов - путем внесения изменений в Закон о республиканском бюджете и в соответствующие решения маслихатов.
Перечень программ, не подлежащих секвестрированию, определяется Парламентом Республики Казахстан и местными представительными органами в законе и решениях о бюджетах на соответствующий год.
Сноска. В статью 26 внесены изменения - Законами РК от 29 ноября 1999 г. N 487 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)
Статья 27. Чрезвычайный государственный бюджет
На территории Республики Казахстан решением Президента Республики Казахстан может вводиться чрезвычайный бюджет Республики Казахстан, включающий в себя, в случае необходимости, все финансовые ресурсы государства. На время действия чрезвычайного бюджета прекращается действие закона о республиканском бюджете и решений о бюджетах всех уровней.
О принятии чрезвычайного бюджета незамедлительно информируется Парламент Республики Казахстан.
Основанием для введения чрезвычайного бюджета является введение по решению Президента Республики Казахстан чрезвычайного положения в Республике Казахстан или значительный экономический и финансовый ущерб, нанесенный экономике в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, имеющих глобальный характер распространения.
Статья 28. Финансовые процедуры и учет исполнения бюджетов
1. Правила финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Порядок выделения бюджетных средств в течение финансового года, открытия и закрытия бюджетных счетов государственных учреждений определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
2-1. Государственные учреждения могут иметь только бюджетные счета, а также в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, другие счета.
Государственные учреждения открывают счета только в территориальных подразделениях уполномоченного органа по исполнению бюджета, если иное не установлено законодательными актами.
3. В течение счетного периода завершаются операции в рамках исполнения бюджета отчетного финансового года.
Сноска. В статью 28 внесены изменения - Законами РК от 26 июля 1999 г. N 463 ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351

29-бап. Бюджеттiң атқарылуы туралы есеп беру
1. Қазақстан Республикасының Yкiметi есептi жылдан кейiнгi жылдың 15 мамырынан кешiктiрмей түсiндiрме жазбамен және қосымшалармен бiрге берiлген есептi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Парламентi мен Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне табыс етедi. Есептi қаржы жылына арналған Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп республикалық бюджеттiң есептi жылға арналып бекiтiлген құрылымы бойынша Қазақстан Республикасының Парламентіне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі қызмет туралы және мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы ақпаратты енгізе отырып табыс етiледi.
Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне есептi айдан кейiнгi айдың 1-күнгi жағдайы бойынша республикалық бюджеттiң кiшi бағдарламалар деңгейiнде атқарылуы туралы айлық есептi табыс етедi. <*>
2. Жергiлiктi атқарушы органдар есептi жылдан кейiнгi жылдың 15 мамырынан кешiктiрмей жергілiктi өкiлдi органдарға түсiндiрме жазбамен және қосымшалармен бiрге есептi қаржы жылына арналған тиiстi жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп табыс етедi. Есептi қаржы жылына арналған жергілiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп жергiлiктi бюджеттiң есептi жылға арналып бекiтiлген құрылымы бойынша табыс етiледi.
Аудандар мен қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары облыстың жергiлiктi атқарушы органына есептi айдан кейiнгi айдың 1-күнгi жағдайы бойынша тиiстi бюджеттiң атқарылуы туралы айлық есептi табыс етедi.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган есептi айдан кейiнгi айдың 1-күнгi жағдайы бойынша облыстың, Астана және Алматы қалалары бюджетiнiң атқарылуы туралы айлық есептi табыс етедi. <*>
Жергілікті бюджеттердің (облыстар, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің, облыстық бюджеттердің, қалалар, аудандар бюджеттерінің) атқарылуы туралы айлық және жылдық есептер тиісті жергілікті бюджеттерге шикізат секторының ұйымдарынан түсетін түсімдердің бөлігін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аудару көлемдері туралы және мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуымен жұмсауы туралы ақпаратты қамтиды.
3. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның есептi айдан кейiнгi айдың 1-күнгi жағдайы бойынша мемлекеттiк, республикалық бюджеттердің және облыстар, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң атқарылуы туралы айлық есептi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Парламентiне табыс етедi. <*>

Статья 29. Отчетность об исполнении бюджета
1. Правительство Республики Казахстан не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, представляет в Парламент Республики Казахстан и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета годовой отчет об исполнении республиканского бюджета на отчетный финансовый год с пояснительной запиской и приложениями. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета на отчетный финансовый год представляется по структуре республиканского бюджета, утвержденного на отчетный год с включением информации о деятельности по формированию и использованию Национального фонда Республики Казахстан и о получении и расходовании грантов государственными учреждениями Парламенту Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета месячный отчет об исполнении республиканского бюджета на уровне подпрограмм по состоянию на 1 число месяца, следующего за отчетным.
2. Местные исполнительные органы не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, представляют в местные представительные органы годовой отчет об исполнении соответствующего местного бюджета на отчетный финансовый год с пояснительной запиской и приложениями. Годовой отчет об исполнении местного бюджета на отчетный финансовый год представляется по структуре местного бюджета, утвержденного на отчетный год.
Местные исполнительные органы районов и городов представляют в местный исполнительный орган области месячный отчет об исполнении соответствующего бюджета по состоянию на 1 число месяца, следующего за отчетным.
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы представляют в Уполномоченный орган по исполнению бюджета месячный отчет об исполнении бюджета области, городов Астаны и Алматы по состоянию на 1 число месяца, следующего за отчетным.
Месячные и годовые отчеты об исполнении местных бюджетов (бюджетов областей, городов Астаны и Алматы, областных бюджетов, бюджетов городов, районов) включают информацию об объемах перечислений в Национальный фонд Республики Казахстан части поступлений от организаций сырьевого сектора в соответствующие местные бюджеты и о получении и расходовании грантов государственными учреждениями.
3. Уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет месячный отчет об исполнении государственного, республиканского бюджетов и бюджетов областей, городов Астаны и Алматы по состоянию на 1 число месяца, следующего за отчетным, в Правительство Республики Казахстан.

3-1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган немесе тиісті жергілікті уәкілетті органға мынадай есептерді: <*>
1) ай сайын:
мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілейтін басқа да есептерді;
2) тоқсан сайын:
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың барысы туралы;
3) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей:
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы;
мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген басқа да есептерді табыс етеді.
3-2. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның немесе жергілікті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бюджеттік бағдарламаларды іске асыру нәтижелері туралы ақпаратты тиісті бюджеттік комиссияға табыс етеді. <*>
4. Жергiлiктi атқарушы органдар, мемлекеттiк мекемелер бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi және бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасауы жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілерін басшылыққа алуға мiндеттi. <*>
5. Қазақстан Республикасының Yкiметi, жергiлiктi атқарушы органдар тиiстi бюджеттердiң атқарылуы туралы бұқаралық ақпарат құралдарында тоқсан сайынғы есептердi жариялап отырады.
ЕСКЕРТУ. 29-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 29-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 29-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.03. N 182  Заңымен
Ескерту. 29-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 29-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
6-тарау. Бюджеттердің атқарылуын бақылау
30-бап. Бюджеттердің атқарылуын бақылау
1. Республикалық бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының дұрыс жасалуын және бекітілуін, сондай-ақ бюджет қаражатының рұқсаттарға сәйкес пайдаланылуын бақылауды бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады. <*>
2. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылауды Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүзеге асырады.
2-1. Жергілікті бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының дұрыс жасалуы мен бекітілуін, сондай-ақ бюджет қаражатының рұқсаттарға сәйкес пайдаланылуын бақылауды жергілікті атқарушы органдар, бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi жүзеге асырады. <*>

3-1. Администраторы бюджетных программ представляют следующие отчеты в уполномоченный орган по исполнению бюджета или соответствующий местный уполномоченный орган:
1) ежемесячно:
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, устанавливаемые уполномоченным органом по исполнению бюджета;
2) ежеквартально:
о ходе реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами
бюджетных программ;
3) ежегодно, не позднее 1 апреля следующего за отчетным года:
о реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, установленные уполномоченным органом по исполнению бюджета.
3-2. Уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган в установленном порядке представляет в соответствующую бюджетную комиссию информацию о результатах реализации бюджетных программ.
4. Местные исполнительные органы, государственные учреждения обязаны руководствоваться нормативными правовыми актами по исполнению бюджета и составлению отчета об исполнении бюджета уполномоченного органа по исполнению бюджета.
5. Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы публикуют ежеквартальные отчеты об исполнении соответствующих бюджетов в средствах массовой информации.
Сноска. Статья 29 - в редакции Закона РК от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; с дополнениями, внесенными Законом РК от 3 мая 2001 года N 182 ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.) ; от 31 октября 2002 г. N 351
Глава 6. Контроль за исполнением бюджето в
Статья 30. Контроль за исполнением бюджетов
1. Контроль за правильностью составления и утверждения планов финансирования республиканских бюджетных программ (подпрограмм), а также за использованием бюджетных средств в соответствии с разрешениями осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета и его территориальными подразделениями.
2. Контроль за исполнением республиканского бюджета осуществляется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
2-1. Контроль за правильностью составления и утверждения планов финансирования местных бюджетных программ (подпрограмм), а также за использованием бюджетных средств в соответствии с разрешениями осуществляется местными исполнительными органами, уполномоченным органом по исполнению бюджета и его территориальными подразделениями.

3. Жергілікті бюджеттердің әзірлену мен атқарылуын бақылауды тиісті деңгейдегі өкілді органдардың тексеру комиссиялары, сондай-ақ бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары тиісті жергілікті атқарушы және өкілді органдарға міндеттерді түрде хабарлай отырып жүзеге асырады. <*>
3-1. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатының пайдаланылуына ревизия және тексеру жүргізудің тәртібі мен мерзімділігін бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жергілікті өкілді органдар белгілейді. <*>
ЕСКЕРТУ. 30-бап өзгерді және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 463  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 30-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.15. N 140  Заңымен
Ескерту. 30-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 261  Заңымен
ЕСКЕРТУ. 30-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.10.31. N 351  Заңымен.
7-тарау. Бюджет заңының бұзылғаны үшін жауапкершілік
31-бап. Бюджет заңының бұзылғаны үшін жауапкершілік
Бюджет заңдарын бұзу Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген жауаптылыққа апарып соқтырады.
32-бап.  Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3. Контроль за разработкой и исполнением местных бюджетов осуществляется ревизионными комиссиями представительных органов соответствующего уровня, а также уполномоченным органом по исполнению бюджета и его территориальными органами с обязательным информированием соответствующих местных исполнительных и представительных органов.
3-1. Порядок и периодичность проведения ревизий и проверок использования средств республиканского и местных бюджетов определяются уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также местными представительными органами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 30 внесены изменения - Законом РК от 26 июля 1999 г. N 463   ; от 15 января 2001 г. N 140 (вводится в действие с 1 января 2001 г.) ; от 6 декабря 2001 г. N 261 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   ; от 31 октября 2002 г. N 351
Глава 7. Ответственность за нарушения бюджетного
законодательства
Статья 31. Ответственность за нарушения бюджетного законодательства
Нарушение бюджетного законодательства влечет установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность.
Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан