О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке и форме расчетов по оплате Российской Стороной Казахстанской Стороне части арендной платы за использование комплекса "Байконур" товарами за период 1999 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2001 года N 415
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке и форме расчетов по оплате Российской Стороной Казахстанской Стороне части арендной платы за использование комплекса "Байконур" товарами за период 1999 года.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 октября 2001 г. N 1314 P011314_ .
2. Уполномочить Школьника Владимира Сергеевича - Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке и форме расчетов по оплате Российской Стороной Казахстанской Стороне части арендной платы за использование комплекса "Байконур" товарами за период 1999 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 декабря 2001 г. N 1576 P011576_ .
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2001 года N 415
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 11
октября 2001 г. N 1314
P011314_
.
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о порядке и
форме расчетов по оплате Российской Стороной
Казахстанской Стороне части арендной платы за
использование комплекса "Байконур" товарами
за период 1999 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской
Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь положениями статьи 5 U952195_ Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан от 10 декабря 1994 года,
во исполнение положения абзаца 2 статьи 6 U984184_ Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов от 8 октября 1998 года,
признавая необходимость урегулирования взаимных финансовых обязательств в соответствии с двусторонними международными договорами,
согласились о нижеследующем:

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін Ресей Тарапының Қазақстан Тарапына жалгерлік ақының бір бөлігін 1999 жылғы кезең үшін тауарлармен төлеу жөніндегі есеп айырысудың тәртібі мен нысаны туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 29 наурыз N 415
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшiн Ресей Тарапының Қазақстан Тарапына жалгерлiк ақының бiр бөлiгiн 1999 жылғы кезең үшiн тауарлармен төлеу жөнiндегi есеп айырысудың тәртiбi мен нысаны туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.11. N 1314
қаулысымен. P011314_
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрі Владимир Сергеевич Школьникке Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшiн Ресей Тарапының Қазақстан Тарапына жалгерлiк ақының бiр бөлiгiн 1999 жылғы кезең үшiн тауарлармен
төлеу жөнiндегi есеп айырысудың тәртiбi мен нысаны туралы келiсiмге қол
қоюға уәкiлеттiк берілсiн.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.05. N 1576
P011576_
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 29 наурыздағы
N 415 қаулысына қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.10.11. N 1314
қаулысымен.
P011314_
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
арасындағы "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін Ресей Тарапының
Қазақстан Тарапына жалгерлік ақының бір бөлігін 1999 жылғы кезең үшін
тауарлармен төлеу жөніндегі есеп айырысудың тәртібі мен нысаны туралы
келісім
Бұдан әрі тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Ресей Федерациясының Үкіметі,
1994 жылғы 10 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалдау шартының U952195_ 5-бабының ережелерін басшылыққа ала отырып,
1998 жылғы 8 қазандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржылық мәселелерді реттеу туралы келісімнің U984184_ 6-бабы 2-абзацының ережесін орындау үшін,
екі жақты халықаралық шарттарға сәйкес өзара қаржылық міндеттемелерді реттеу қажеттілігін тани отырып,
мыналар туралы келісті:

Статья 1
Оплата части арендной платы Российской Стороной Казахстанской Стороне товарами за использование комплекса "Байконур" за период 1999 года в сумме 65,0 миллионов долларов США осуществляется поставками российских товаров с российского рынка с использованием аккредитивной формы расчетов.
Статья 2
Для реализации статьи 1 настоящего Соглашения Российская Сторона не позднее чем в 30-дневный срок с даты подписания настоящего Соглашения обеспечивает открытие в 2001 году на срок до 31 декабря 2001 года в уполномоченном российском банке безотзывного аккредитива STAND BY в свободно конвертируемой валюте на сумму 65,0 миллионов долларов США в пользу уполномоченного Казахстанской Стороной государственного органа для закупки российских товаров на российском рынке у российских организаций и предприятий по договорным ценам.
Стороны определят уполномоченные банки для реализации настоящего Соглашения. Технические вопросы проведения расчетов по безотзывному аккредитиву STAND BY определяются и согласовываются уполномоченными банками Сторон в межбанковском соглашении, которое подписывается в течение месяца после подписания настоящего Соглашения и является неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 3
Казахстанская Сторона в 10-дневный срок после подписания настоящего Соглашения уведомляет письменно Российскую Сторону и уполномоченный российский банк об уполномоченном Казахстанской Стороной государственном органе и его юридических и финансовых реквизитах.
Министерство финансов Российской Федерации в 10-дневный срок с даты открытия безотзывного аккредитива STAND BY уведомляет уполномоченный Казахстанской Стороной государственный орган об его открытии.
Статья 4
Российская Сторона обеспечивает наполнение средствами в долларах США безотзывного аккредитива STAND ВY, указанного в Статье 2 настоящего Соглашения, в сумме, указанной в статье 2 настоящего Соглашения. Наполнение безотзывного аккредитива STAND BY осуществляется в четвертом квартале 2001 года на сумму, эквивалентную 65 миллионам долларов США.
Сноска. В статью 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 декабря 2001 г. N 1576 P011576_ .
Статья 5
Уполномоченный Казахстанской Стороной государственный орган будет осуществлять закупки российских товаров на российском рынке и заключать контракты в соответствии с законодательством государств Сторон и положениями международных договоров между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
Статья 6
Экспортные безотзывные документарные аккредитивы, открытые уполномоченным Казахстанской Стороной государственным органом в счет безотзывного аккредитива STAND BY в пользу российских организаций и предприятий и подтвержденные уполномоченным российским банком, сроки действия которых выходят за рамки срока действия безотзывного аккредитива STAND ВY, будут оплачиваться уполномоченным российским банком в соответствии с условиями соответствующего экспортного документарного аккредитива.
В случае неполного использования уполномоченным Казахстанской Стороной государственным органом суммы безотзывного аккредитива STAND BY в течение срока его действия Казахстанская Сторона направляет Российской Стороне письменное обращение о продлении срока действия безотзывного аккредитива STAND BY не позднее, чем за 30 дней до истечения срока его действия.
Министерство финансов Российской Федерации даст указание уполномоченному российскому банку продлить срок действия безотзывного аккредитива STAND BY на срок, указанный Казахстанской Стороной. При этом вся сумма продленного безотзывного аккредитива STAND BY используется для оплаты российских товаров, закупаемых на российском рынке у российских организаций и предприятий.
При этом продление срока действия безотзывного аккредитива STAND BY не влечет за собой дополнительных финансовых обязательств Казахстанской и/или Российской Сторон.

1-бап
Ресей Тарапының Қазақстан Тарапына "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін 1999 жылғы кезең үшін 65,0 миллион АҚШ доллары сомасындағы жалгерлік ақының бір бөлігін тауарлармен төлеу есеп айырысудың аккредитивтік нысанын пайдалана отырып, ресей рыногынан ресей тауарларын берумен жүзеге асырылады.
2-бап
Осы Келісімнің 1-бабын іске асыру үшін Ресей Тарапы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 30 күндік мерзімнен кешіктірмей уәкілетті ресей банкінде 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімге 2001 жылы шартты баға бойынша ресей рыногында ресей ұйымдары мен кәсіпорындарынан ресей тауарларын сатып алу үшін Қазақстан тарапы уәкілетті берген мемлекеттік органның пайдасына 65,0 миллион АҚШ доллары сомасына еркін айырбасталымды валютада STAND BY тұрақты аккредитив ашуды қамтамасыз етеді.
Тараптар келісім бойынша осы Келісімді іске асыруға уәкілетті банктерді анықтайды. STAND BY тұрақты аккредитиві бойынша есеп айырысулар жүргізудің техникалық мәселелері осы Келісімге қол қойылғаннан кейін бір ай ішінде қол қойылатын банкаралық келісімде Тараптардың уәкілетті банктері анықтайды және келіседі және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
3-бап
Қазақстан Тарапы осы Келісімге қол қойылғаннан кейін 10 күндік мерзімде Ресей Тарапын және уәкілетті ресей банкін Қазақстан Тарапы уәкілеттік берген мемлекеттік орган мен оның заңды және қаржылық деректемелері туралы жазбаша хабардар етеді.
Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі STAND BY тұрақты аккредитиві ашылған күннен бастап 10 күндік мерзімде Қазақстан Тарапы уәкілеттік берген мемлекеттік органды оның ашылғандығы туралы хабардар етеді.
4-бап
Ресей Тарапы осы Келісімнің 2-бабында көрсетілген STAND BY тұрақты аккредитивін осы Келісімнің 2-бабында көрсетілген сомада АҚШ долларындағы қаражатпен толтыруды қамтамасыз етеді. STAND BY тұрақты аккредитивін толтыру 2001 жылдың төртінші тоқсанында 65 миллион АҚШ долларына баламалы сомада жүзеге асырылады:
- 2001 жылдың үшінші тоқсанында 40,0 миллион АҚШ долларына баламалы сомаға;
Ескерту. 4-бап өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.05. N 1576 қаулысымен.
P011576_
5-бап
Қазақстан Тарапы уәкілеттік берген мемлекеттік орган ресей рыногынан ресей тауарларын сатып алуды жүзеге асыратын және Тараптар мемлекеттерінің заңдарына және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес келісім-шарттар жасасатын болады.
6-бап
Ресей ұйымдары мен кәсіпорындарының пайдасына STAND BY тұрақты аккредитивінің есебіне Қазақстан Тарапы уәкілеттік берген мемлекеттік орган ашқан және қолданылу мерзімі STAND BY тұрақты аккредитивінің қолданылу мерзімінің шеңберінен асып түсетін уәкілетті ресей банкі растаған экспорттық тұрақты құжаттамалық аккредитивтерді тиісті экспорттық құжаттамалық аккредитивтердің шарттарына сәйкес уәкілетті ресей банкі төлейтін болады.
Қазақстан Тарапы уәкілетті берген мемлекеттік орган STAND BY тұрақты аккредитивінің сомасын оның қолданылу мерзімі ішінде толық пайдаланбаған жағдайда, Қазақстан Тарапы Ресей Тарапына оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей STAND BY тұрақты аккредитивінің қолданылу мерзімін ұзарту туралы жазбаша өтініш жібереді.
Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі уәкілетті ресей банкіне Қазақстан Тарапы көрсеткен мерзімге STAND BY тұрақты аккредитивінің қолданылу мерзімін ұзартуға нұсқау береді. Бұл ретте ұзартылған STAND BY тұрақты аккредитивінің барлық сомасы ресей рыногында ресей ұйымдары мен кәсіпорындарынан сатып алынатын ресей тауарларына ақы төлеуге пайдаланылады.
Бұл ретте ұзартылған STAND BY тұрақты аккредитивінің қолданылу
мерзімін ұзарту Қазақстан және/немесе Ресей Тараптарының қосымша қаржылық
міндеттемелеріне әкеп соқтырмайды.

Статья 7
Споры, возникающие по настоящему Соглашению, разрешаются в соответствии со статьей 9 Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан от 10 декабря 1994 года.
Статья 8
По взаимному соглашению Сторон в настоящее Соглашение могут быть
внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными
протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 9
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания и
заключается на срок до полного выполнения обязательств по настоящему
Соглашению.
Совершено в г. ________ "___" _________ 2001 г. в двух экземплярах,
каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую
силу.
За Правительство                     За Правительство
Республики Казахстан                 Российской Федерации
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

7-бап
Осы Келісім бойынша туындайтын даулар 1994 жылғы 10 желтоқсандағы
Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі
арасындағы Байқоңыр кешенін жалдау шартының 9-бабына сәйкес шешіледі.
8-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша Келісімнің ажырамас
бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен рәсімделетін толықтырулар мен
өзгерістер енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және осы Келісім
бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейінгі мерзімге жасалады.
2001 жылғы "___"_________ қаласында екі данада, әрқайсысы қазақ және
орыс тілдерінде жасалды, екі мәтіннің де бірдей күші бірдей.
Қазақстан Республикасының            Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                           Үкіметі үшін
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.