Об утверждении Правил использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2001 года № 1439. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2000 года N 1786 "О некоторых вопросах создания государственного учреждения "Войсковая часть 50185" Министерства обороны Республики Казахстан" и в целях определения порядка использования аэродромов гражданской и государственной авиации различными пользователями воздушного пространства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 ноября 2001 года N 1439
Правила
использования аэродромов совместного базирования
гражданской и государственной авиации в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Правила использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации в Республике Казахстан (далее - Правила) определяют:
порядок использования аэродромов совместного базирования независимо от форм собственности;
организацию, проведение и обеспечение полетов на аэродромах совместного базирования Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) аэродром базирования (аэродром базовый) - аэродром постоянного размещения воздушных судов и имеющий для этих целей необходимые сооружения;
2) аэродром запасной - аэродром, на который может следовать воздушное судно в том случае, если невозможно или нецелесообразно следовать до аэродрома назначения или производить на нем посадку;
3) аэродром назначения - аэродром, указанный в плане полета и в задании на полет как аэродром конечной (намеченной) посадки;
4) аэродром совместного базирования - аэродром, на котором совместно базируются воздушные суда гражданской и государственной авиации;
5) ближняя зона - зона ответственности управления воздушным движением государственной авиации в районе аэродрома;
6) взлетно-посадочная полоса (ВПП) - определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для взлета и посадки воздушного судна;

Қазақстан Республикасында азаматтық және мемлекеттiк авиацияның бiрлесіп орналасу әуеайлақтарын пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 қараша N 1439. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң "50185-әскери бөлiмі" мемлекеттiк мекемесiн құрудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 29 қарашадағы N 1786  қаулысына сәйкес және әуе кеңiстiгiн түрлi пайдаланушылардың азаматтық және мемлекеттiк авиацияның әуеайлақтарын пайдалану тәртiбiн анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында азаматтық және мемлекеттiк авиацияның бiрлесiп орналасу әуеайлақтарын пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 10 қарашадағы
N 1439 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында азаматтық және мемлекеттiк
авиацияның бiрлесiп орналасу әуеайлақтарын
пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында азаматтық және мемлекеттiк авиацияның бiрлесiп орналасу әуеайлақтарын пайдалану ережесi (бұдан әрi - Ереже):
меншiк нысанына қарамастан бiрлесiп орналасу әуеайлақтарын пайдалану тәртiбiн;
Қазақстан Республикасының бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында ұшуды ұйымдастыруды, жүргiзудi және қамтамасыз етудi белгiлейдi.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) орналасу әуеайлағы (базалық әуеайлақ) - әуе кемелерi тұрақты орналасатын және осы мақсаттар үшiн қажеттi құрылыстары бар әуеайлақ;
2) қосалқы әуеайлақ - баратын әуеайлағына дейiн жету немесе оған қону мүмкiн болмаған немесе орынсыз болған жағдайда әуе кемесi бара алатын әуеайлақ;
3) жету әуеайлағы - ұшу жоспарында және ұшуға тапсырмада соңғы (белгiленген) қону әуеайлағы ретiнде көрсетiлген әуеайлақ;
4) бiрлесiп орналасу әуеайлағы - азаматтық және мемлекеттiк әуе кемелерi бiрлесiп орналасатын әуеайлақ;
5) таяу аймақ - әуеайлақ ауданында мемлекеттiк авиацияның әуе қозғалысын басқару жауапкершілігiнiң аймағы;
6) ұшу-қону жолағы (ҰҚЖ) - әуе кемесiнiң ұшуы және қонуы үшiн дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгiленген тiктөртбұрышты телiмi;

7) видимость (дальность видимости) на взлетно-посадочной полосе - максимальное расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, может видеть маркировку ее покрытия или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
8) высота нижней границы облаков - расстояние по вертикали между поверхностью суши (воды) и нижней границей самого низкого слоя облаков;
9) высота принятия решения - установленная относительная высота, на которой воздушным судном должен быть начат маневр ухода на второй круг в случаях, если до достижения этой высоты командиром воздушного судна не был установлен необходимый визуальный контакт с ориентирами для продолжения захода на посадку или если положение воздушного судна в пространстве, а также параметры его движения не обеспечивают безопасности посадки;
10) дальняя зона - зона ответственности управления воздушным движением государственной авиации за пределами района аэродрома до границы района управления воздушным движением;
11) диспетчер обслуживания воздушного движения (далее - диспетчер ОВД) - специалист, имеющий действующее свидетельство диспетчера ОВД (диспетчер подхода, круга, посадки, вышки, старта, руления) и допуск к работе на одном из диспетчерских пунктов ОВД;
12) задание на полет - документ установленной формы, содержащий необходимые сведения об экипаже, воздушном судне, определяющий цель полета (полетов) и место назначения;
13) зона посадки - условное место (точка) аэродрома, на которое совершает посадку воздушное судно;
14) контрольная точка аэродрома - условное место (точка), определяющее географическое местоположение аэродрома;
15) минимум аэродрома - совокупность минимально допустимых значений видимости на взлетно-посадочной полосе, высоте принятия решения, а также высоте нижней границы облаков, при которых на данном аэродроме разрешается выполнять взлет и посадку воздушного судна определенного типа;
16) орнитологическое обеспечение полетов - комплекс мероприятий, направленных на обеспечение предотвращения столкновений воздушных судов с птицами в районе аэродрома;
17) план полета - документ, содержащий определенные сведения о намеченном полете или части полета воздушного судна, предоставляемые органам обслуживания воздушного движения;
18) служба (орган) организации воздушного движения (далее - служба ОВД) - районный диспетчерский центр, диспетчерский пункт подхода или аэродромный диспетчерский пункт.
3. Аэродромы совместного базирования подразделяются по принадлежности к государственной авиации или гражданской авиации.
Перечень аэродромов совместного базирования по принадлежности к гражданской или государственной авиации утверждается совместным приказом Министра обороны Республики Казахстан и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

7) ұшу-қону жолағындағы көрiну (көрiну қашықтығы) - ұшу-қону жолағының өзек сызығында тұрған әуе кемесi ұшқышының, ұшу-қону жолағын шектеушi немесе жолақтың өзек сызығын бiлдiрушi оның жабу таңбаларын немесе шамдарын көре алу шегiндегi ең үлкен ара қашықтық;
8) бұлттардың төменгi шекарасының биiктiгi - құрлықтың (судың) бетi мен бұлттар қабатының ең төменгi шекарасының арасындағы тiгiнен алынған ара қашықтық;
9) шешiм қабылдау биiктiгi - әуе кемесiнiң командирi осы биiктiкке жеткенге дейiн қонуға енудi жалғастыру үшiн бағдарлармен қажеттi көрiнетiн байланыс орнатпаған немесе әуе кемесiнiң кеңiстiктегi орны, сондай-ақ оның қозғалыс өлшемдерi ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етпейтiн жағдайларда, әуе кемесi екiншi айналымға кету маневрiн бастауы тиiс белгiленген салыстырмалы биiктiк;
10) алыс аймақ - әуеайлақ ауданының шегiнен тыс әуе қозғалысын басқару ауданының шекарасына дейiн мемлекеттiк авиацияның әуе қозғалысын басқару жауапкершілігiнiң аймағы;
11) әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерi (бұдан әрi - ӘҚҚ диспетчерi) - ӘҚҚ диспетчерiнiң (жақындау, айналым, қону, мұнара, сөре, бұру диспетчерi) күшi бар куәлiгi бар және ӘҚҚ диспетчерлiк пункттерінің бiрiне жұмысқа жiберiлген маман;
12) ұшуға тапсырма - экипаж, әуе кемесi туралы қажеттi мәлiметтерден тұратын, ұшу (ұшулар) мақсатын және жету орнын анықтайтын белгiленген нысандағы құжат;
13) қону аймағы - әуеайлағының әуе кемесi қонатын шартты орны (нүктесi);
14) әуеайлақтың бақылау нүктесi - әуеайлақтың географиялық орналасу орнын анықтайтын шартты орын (нүкте);
15) әуеайлақ минимумы - осы әуеайлақта белгiлi түрдегi әуе кемелерiне ұшу және қонуды орындауға рұқсат етiлген ұшу-қону жолағындағы, шешiм қабылдау биiктiгiндегi, сондай-ақ бұлттардың төменгі шекарасының биiктiгiндегi көрiнудің рұқсат етiлген ең аз мәндерiнiң жиынтығы;
16) ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету - әуеайлақ ауданында әуе кемелерiнiң құстармен соқтығысуының алдын алуды қамтамасыз етуге бағытталған iс-шаралар жиынтығы;
17) ұшу жоспары - әуе қозғалысына қызмет көрсететiн органдарға ұсынылатын әуе кемесiнiң белгiленген ұшуы немесе ұшудың бөлiгi туралы анықталған мәлiметтерден тұратын құжат;
18) әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметi (органы) (бұдан әрi - ӘҚҰ қызметi) - аудандық диспетчерлiк орталық, жақындау диспетчерлiк пунктi немесе әуеайлақтық диспетчерлiк пункт.
3. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтары мемлекеттiк авиацияға немесе азаматтық авиацияға тиесiлiгi бойынша бөлiнедi.
Азаматтық немесе мемлекеттiк авиацияға тиесiлiгi бойынша бiрлесiп орналасу әуеайлақтарының тiзбесi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi мен Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрiнiң бiрлескен бұйрығымен бекiтiледi.

4. Эксплуатация аэродромов совместного базирования осуществляется в соответствии с настоящими Правилами на основе договоров.
5. Аэродромы совместного базирования могут использоваться в качестве аэродромов назначения и/или запасных аэродромов.
6. Аэродромы совместного базирования по принадлежности к гражданской авиации могут использоваться в качестве запасных для воздушных судов всех пользователей воздушного пространства.
7. Минимумы аэродромов для государственной и гражданской авиации устанавливаются соответствующими уполномоченными государственными органами - Министерством обороны Республики Казахстан и Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в соответствии с действующими нормативными правовыми актами.
8. Инструкция по производству полетов в районе аэродрома совместного базирования, содержащая технические нормы и требования к его эксплуатации, утверждается совместным приказом Начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Инструкция по производству полетов в районе аэродрома).
2. Планирование и организация полетов
9. Планирование полетов на аэродромах совместного базирования производится в соответствии с графиком распределения летного времени между авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации, расположенными на данном аэродроме. Согласованный график распределения летного времени утверждается совместно руководителями расположенных на аэродроме организаций.
10. Управление воздушным движением воздушных судов гражданской и государственной авиации (одиночные полеты и перелеты воздушных судов военно-транспортной авиации) в районе аэродромов совместного базирования, по принадлежности к гражданской авиации, осуществляет дежурная смена диспетчеров ОВД в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими деятельность служб ОВД.
При выполнении плановых полетов боевых самолетов на аэродроме совместного базирования по принадлежности гражданской авиации организуется объединенная группа управления воздушным движением (далее - ОГ УВД).
11. Управление воздушным движением воздушных судов гражданской и государственной авиации в районе аэродромов совместного базирования, по принадлежности к государственной авиации, осуществляет ОГ УВД. Состав ОГ УВД определяется в зависимости от вариантов полетов, задач, решаемых авиационной воинской частью, и интенсивности движения воздушных судов.
12. В состав ОГ УВД при выполнении плановых полетов воздушными судами государственной и гражданской авиации от авиационной воинской части входят:
руководитель полетов;
помощник руководителя полетов;
руководитель ближней зоны;
руководитель зоны посадки;
руководитель дальней зоны и офицеры боевого управления.
От службы ОВД в состав ОГ УВД входят:
руководитель полетов (старший диспетчер);
диспетчер подхода;
диспетчер круга;
диспетчер посадки;
диспетчер вышки;
диспетчер старта;
диспетчер руления.
В зависимости от структуры службы ОВД допускается объединение диспетчерских пунктов.

4. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарын пайдалану осы Ережеге сәйкес шарттар негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтары жету әуеайлақтары және/немесе қосалқы әуеайлақтар ретiнде пайдаланылуы мүмкiн.
6. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтары азаматтық авиацияға тиесiлiгi бойынша әуе кеңiстiгi барлық пайдаланушысының әуе кемелерi үшiн қосалқы әуеайлақ ретiнде пайдаланылуы мүмкiн.
7. Мемлекеттiк және азаматтық авиация үшiн әуеайлақтар минимумын тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органдар - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi және Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес белгiлейдi.
8. Пайдаланудың техникалық нормалары мен талаптарынан тұратын әуеайлақ ауданында ұшу жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықты (бұдан әрi - Әуеайлақ ауданында ұшу жүргiзу жөнiндегi нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының және Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi төрағасының бiрлескен бұйрығымен бекiтiледi.
2. Ұшуды жоспарлау және ұйымдастыру
9. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында ұшуды жоспарлау осы әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдердiң және азаматтық авиация ұйымдарының арасындағы ұшу уақытын бөлу кестесiне сәйкес жүргiзiледi. Келiсiлген ұшу уақытын бөлу кестесiн әуеайлақта орналасқан ұйымдар басшылары бiрлесiп бекiтедi.
10. Азаматтық авиацияға тиесілігi бойынша бiрлесiп орналасу әуеайлақтарының ауданында азаматтық және мемлекеттiк авиация әуе кемелерiнiң әуе қозғалысын басқаруды ӘҚҰ қызметiнiң iс-қимылдарын реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес ӘҚҚ диспетчерлерiнiң кезекшi ауысымы жүзеге асырады. Азаматтық авиацияға тиесiлiгi бойынша бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында әскери ұшақтардың жоспарлы ұшуларын орындаған кезде әуе қозғалысын басқарудың бiрлескен тобы (бұдан әрi - ӘҚБ БТ) ұйымдастырылады.
11. Азаматтық авиацияға тиесiлiгi бойынша бiрлесiп орналасу әуеайлақтарының ауданында әуе кемелерiнiң әуе қозғалысын басқаруды ӘҚБ БТ жүзеге асырады. ӘҚБ БТ құрамы ұшу нұсқаларына, авиациялық әскери бөлiм шешетiн мiндеттерге және әуе кемелерi қозғалысының жиiлiгiне байланысты анықталады.
12. Мемлекеттiк және азаматтық авиацияның әуе кемелерi жоспарлы ұшуды орындаған кезде ӘҚБ БТ құрамына авиациялық әскери бөлiмнен: ұшу басшысы; ұшу басшысының көмекшiсi; таяу аймақтың басшысы; қону аймағының басшысы; алыс аймақтың басшысы және жауынгерлiк басқару офицерi кiредi. ӘҚҰ қызметiнен ӘҚБ БТ құрамына. ұшу басшысы (аға диспетчер); жақындау диспетчерi: айналым диспетчерi; қону диспетчерi; мұнара диспетчерi; сөре диспетчерi: бұру диспетчерi кiредi. ӘҚҰ қызметiнiң құрылымына байланысты диспетчерлiк пункттердi бiрiктiруге рұқсат етіледi.

13. Руководитель полетов авиационной воинской части осуществляет взаимодействие с диспетчерскими пунктами службы ОВД по управлению движением воздушных судов через руководителя полетов (старшего диспетчера) службы ОВД.
14. Руководителем ОГ УВД является тот руководитель полетов, под руководством которого будут осуществляться управление основными полетами, запланированными на данные сутки (в соответствии с утвержденным графиком распределения летного времени). Руководитель полетов другой организации является помощником руководителя ОГ УВД.
15. Непосредственное управление одновременными полетами воздушных судов различных организаций в своих зонах ответственности осуществляют представители авиационной войсковой части и организации гражданской авиации под общим руководством руководителя ОГ УВД.
16. Зоны ответственности специалистов ОГ УВД для государственной авиации:
1) в зоне взлета и посадки:
в пределах визуальной видимости руководит помощник руководителя полетов;
на посадочном курсе в секторе +(-)15о от оси взлетно-посадочной полосы и дальности 20 км от начала ВПП руководит руководитель зоны посадки;
2) в ближней зоне (в радиусе 50-60 км от контрольной точки аэродрома) руководит руководитель ближней зоны или при отсутствии штатного руководителя ближней зоны - руководитель зоны посадки;
3) зоны ответственности руководителя дальней зоны определяются в соответствии с требованиями актов Министерства обороны Республики Казахстан.
Зоны ответственности и рубежи передачи управления воздушным движением специалистов ОГ УВД для гражданской авиации устанавливаются в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность службы ОВД.
17. Ответственным за обеспечение безопасности, регулярности и экономичности полетов при выполнении согласованного плана полетов и перелетов является руководитель ОГ УВД.
18. При отсутствии плановых полетов в авиационной воинской части, когда выполняются только одиночные полеты, перелеты, в состав ОГ УВД от авиационной воинской части входят:
дежурный по приему и выпуску воздушных судов;
руководитель зоны посадки.
От службы ОВД в состав ОГ УВД входит дежурная смена диспетчеров ОВД в полном составе.
Руководителем ОГ УВД в данных условиях является руководитель полетов (старший диспетчер) службы ОВД, а дежурный по приему и выпуску воздушных судов - его помощником.
Порядок организации ОВД определяется Инструкцией по производству полетов в районе аэродрома.
19. Управление движением воздушных судов государственной авиации в ближней зоне и зоне посадки осуществляется, как правило, на разных частотах радиосвязи особо высокой частоты (далее - ОВЧ). Управление полетами боевых воздушных судов в ближней зоне и зоне посадки может осуществляться на одной частоте радиосвязи ОВЧ.

13. Авиациялық әскери бөлiмнiң ұшу басшысы әуе кемелерi қозғалысын басқару бойынша ӘҚБ қызметiнiң диспетчерлiк пункттерiмен өзара iс қимылын ӘҚБ қызметiнiң ұшу басшысы (аға диспетчерi) арқылы жүзеге асырады.
14. Сол тәулiкке жоспарланған (бекiтiлген ұшу уақытын бөлу кестесiне сәйкес) негiзгi ұшуларды басқару оның басшылығымен жүзеге асырылатын басшы ӘҚБ БТ басшысы болып табылады. Басқа ұйымның ұшу басшысы ӘҚБ БТ басшысының көмекшiсi болып табылады.
15. Әртүрлi ұйымдардың әуе кемелерiнiң өз жауапкершiлiгi аймағында бiр мезгiлдегi ұшуына тiкелей басқару жасауды авиациялық әскери бөлiм мен азаматтық авиация ұйымының өкiлдерi ӘҚБ БТ басшысының жалпы басқаруымен жүзеге асырады.
16. Мемлекеттiк авиация үшiн ӘҚБ БТ мамандарының жауапкершiлiк аймақтары:
1) ұшу және қону аймағында:
көзбен көрiнетiн шекте ұшу басшысының көмекшiсi басқарады;
қону бағытындағы ұшу-қону жолағының өзегiнен +(-)15 секторда және ҰҚЖ басынан 20 шақырым қашықтықта қону аймағының басшысы басқарады;
2) таяу аймақта (әуеайлағының бақылау нүктесiнен 50-60 шақырым қашықтықта) таяу аймақтың басшысы немесе таяу аймақтың штаттық басшысы болмағанда - қону аймағының басшысы басқарады;
3) алыс аймақ басшысының жауапкершiлiк аймақтары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi кесiмдерiнiң талаптарына сәйкес анықталады.
Азаматтық авиацияға арналған ӘҚБ БТ мамандарының жауапкершілік аймақтары мен әуе қозғалысын басқаруды берудiң шептерi ӘҚҚ қызметiнiң iс-қимылын реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарына сәйкес белгiленедi.
17. Ұшудың және ұшып өтудiң келiсiлген жоспарын орындау кезінде ұшудың қауiпсiздiгiн, тұрақтылығын және үнемдiлiгiн қамтамасыз етуге ӘҚБ БТ басшысы жауапты болып табылады.
18. Авиациялық бөлiмде жоспарлы ұшу болмай жалғыз ұшу, ұшып өту орындалған кезде ӘҚБ БТ құрамына авиациялық бөлiмнен:
әуе кемелерiн қабылдау және шығару жөнiндегi кезекшi;
қону аймағының басшысы кiредi.
ӘҚҚ қызметiнен ӘҚБ БТ құрамына ӘҚҚ диспетчерлерiнiң кезекшi ауысымы толық құрамда кiредi.
Осы жағдайларда ӘҚБ БТ басшысы ӘҚҚ қызметiнiң ұшу басшысы (аға диспетчер), ал әуе кемелерiн қабылдау және шығару жөнiндегi кезекшi - оның көмекшiсi болып табылады. ӘҚҚ ұйымдастыру тәртiбi Әуеайлақ ауданында ұшуды орындау жөнiндегi нұсқаулықпен анықталады.
19. Мемлекеттiк авиацияның әуе кемелерi қозғалысын таяу аймақта және қону аймағында басқару, әдетте, ерекше жоғары жиіліктi (бұдан әрi - ЕЖЖ) радиобайланыстың әртүрлi жиiлiктерiнде жүзеге асырылады. Әскери әуе кемелерiнiң ұшуын таяу аймақта және қону аймағында басқару ЕЖЖ радиобайланыстың бiр жиілігiнде жүзеге асырылуы мүмкiн.

20. При взлете имеют преимущества воздушные суда:
выполняющие задания по охране интересов государства;
выполняющие поисково-спасательные, аварийно-спасательные работы и задания по оказанию срочной медицинской помощи;
выполняющие полеты в составе группы;
с ограниченным временем работы двигателей на земле;
с ограниченным запасом топлива для выполнения задания;
с пассажирами;
более скоростные.
При посадке преимущество предоставляется воздушным судам:
выполняющим экстренную посадку;
в случае ухудшения метеоусловий - с более высоким минимумом для захода на посадку;
с остатком топлива на меньшую продолжительность полета;
выполняющим полеты по оказанию срочной медицинской помощи;
выполняющим полеты в составе группы; с пассажирами.
21. Управление движением воздушных судов в районе аэродрома совместного базирования осуществляется, как правило, с единого командно-диспетчерского пункта (далее - КДП) или стартового командного пункта (далее - СКП).
Конструкция и оборудование единых КДП и СКП должны обеспечивать размещение и взаимодействие ОГ УВД в едином зале.
КДП и СКП оборудуются авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации, осуществляющими управление воздушным движением в районе данного аэродрома. При невозможности размещения ОГ УВД в едином зале на основной командно-диспетчерский пункт, на период совместных полетов выделяются представители авиационной воинской части и службы ОВД для взаимодействия, согласования и управления полетами.
22. Радиообмен между экипажами воздушных судов и должностными лицами группы руководства полетами на всех этапах полета осуществляется с применением фразеологии радиообмена, установленной Министерством обороны Республики Казахстан и Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в соответствии с действующими нормативными актами.
3. Аэродромно-техническое обеспечение полетов
23. Аэродромно-техническое обеспечение полетов на аэродроме совместного базирования осуществляется средствами авиационных воинских частей и организациями гражданской авиации, расположенных на данном аэродроме, в соответствии с требованиями нормативных правовых актов.
24. Расходы на эксплуатационное содержание и текущий ремонт аэродрома оформляются договорами (соглашениями) между авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации, расположенных на аэродроме, с указанием конкретных условий расчета и объемом выполняемых работ.
25. Для выполнения работ по содержанию и текущему ремонту аэродрома на основании заключенных договоров (соглашений) выделяется необходимый личный состав и техника базирующихся на аэродроме авиационных воинских частей и организаций гражданской авиации.

20. Ұшар кезiнде: мемлекет мүддесiн қорғау бойынша тапсырма орындайтын; iздестiру-құтқару, авариялық-құтқару жұмыстарын және жедел медициналық көмек көрсету бойынша тапсырмалар орындайтын; ұшуды топтың құрамында орындайтын; жерде қозғалтқыштарының шектеулi жұмыс уақыты бар; тапсырманы орындау үшiн шектеулi отын қоры бар; жолаушылары бар; жылдамырақ әуе кемелерiнiң артықшылықтары болады. Қону кезiнде артықшылықтар: шұғыл қонуды орындайтын; әуе райы нашарлаған кезде - қонуға ену үшiн мейлiнше мүмкiндiгi бар; аз ұшу ұзақтығына арналған отын қалдығы бар; жедел медициналық көмек көрсету бойынша ұшу орындайтын; ұшуды топтың құрамында орындайтын; жолаушылары бар әуе кемелерiне берiледi.
21. Бiрлесiп орналасу әуеайлағының ауданында әуе кемелерiнiң қозғалысын басқару, әдетте, бiрыңғай басқару-диспетчерлiк пунктiнен (бұдан әрi - БДП) немесе сөрелiк басқару пунктiнен (бұдан әрi - СБП) жүзеге асырылады.
Бiрыңғай БДП және СБП конструкциясы мен жабдықтары ӘҚБ БТ бiр бөлмеде орналасуын және өзара iс-қимылын қамтамасыз етуi тиiс.
Осы әуеайлақ ауданында әуе қозғалысын басқаруды жүзеге асыратын авиациялық әскери бөлiмдер мен азаматтық авиация ұйымдары БДП және СБП-ны жабдықтайды. ӘҚБ БТ ортақ бөлмеде орналасуы мүмкiн болмаған кезде негiзгi басқару-диспетчерлiк пунктiне бiрлескен ұшу мерзiмiне өзара iс-қимыл, ұшуды келiсу және басқару үшiн ведомстволық органдардың өкiлдерi бөлiнедi.
22. Әуе кемелерi экипаждары мен ұшуға басшылық жасау тобының лауазымды адамдары арасында ұшудың барлық кезеңiнде радиоалмасу қолданыстағы нормативтiк кесiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi және Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi белгiлеген радиоалмасу сөз тiркестерi қолданыла отырып жүзеге асырылады.
3. Ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету
23. Бiрлесiп орналасу әуеайлағында ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету осы әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмнiң және азаматтық авиация ұйымдарының құралдарымен, нормативтiк-құқықтық кесiмдердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Әуеайлақты пайдаланып ұстауға және ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдер мен азаматтық авиация ұйымдарының арасындағы шарттармен (келiсiмдермен), есептесудiң нақты шарттарын және орындалатын жұмыстар көлемiн көрсетiп ресiмделедi.
25. Жасалған шарттардың (келiсiмдердiң) негiзiнде әуеайлақты ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшiн әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдердiң және азаматтық авиация ұйымдарының қажеттi жеке құрамы мен техникасы бөлiнедi.

26. Движение транспорта по летному полю, перрону и аэродрому организуется в соответствии с требованиями нормативных актов.
27. Производство работ на летном поле организуется в соответствии с требованиями порядка взаимодействия аэродромной и других служб, обеспечивающих полеты с ОГ УВД аэродрома, утверждаемого руководителями авиационных частей и организаций гражданской авиации данного аэродрома.
28. Закрытие аэродрома совместного базирования на ремонт осуществляется по заранее согласованному плану между руководителями базирующихся на аэродроме авиационных воинских частей и организаций гражданской авиации.
4. Организация связи, радиотехнического и
электросветотехнического обеспечения полетов
29. Ответственность за радиотехническое обеспечение (далее - РТО) полетов и организацию связи на аэродромах совместного базирования возлагается на руководителя радиотехнического обеспечения полетов и связи той организации, которой принадлежит аэродром.
30. Порядок РТО на аэродроме совместного базирования определяется Инструкцией по производству полетов в районе аэродрома. Размещение наземных средств РТО полетов и связи выполняется в соответствии с установленным порядком использования данного оборудования.
31. Совместное использование средств РТО полетов и связи, ответственность за содержание их в готовности осуществляется на основании договоров и соглашений между организациями, расположенными на данном аэродроме, и регламентируются в порядке, установленном Инструкцией по производству полетов в районе аэродрома, в которой, кроме прочего, указывается:
схема организации РТО полетов и связи на аэродроме;
основные и резервные средства РТО полетов и связи, средства объективного контроля, источники электропитания;
организация взаимодействия служб, режим их работы.
32. Профилактические и регламентные (по плану) работы средств РТО полетов и связи, а также их замена и капитальный (средний) ремонт должны проводиться их владельцами по планам, согласованным между авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации, расположенных на аэродроме.
33. Все наземные средства РТО полетов и связи на аэродромах совместного базирования подлежат летным проверкам самолетами- лабораториями (боевыми воздушными судами или воздушными судами гражданской авиации).
34. Акты проверок технического состояния и летных проверок с необходимыми приложениями к ним утверждаются руководителями базирующихся на аэродроме организаций, которым принадлежат средства РТО полетов и связи.
35. Ответственность за своевременность, полноту и готовность к летным проверкам наземных средств РТО полетов и связи на аэродромах совместного базирования несут начальники служб эксплуатации средств РТО и связи авиационных войсковых частей и организаций гражданской авиации в зависимости от принадлежности средств.

26. Көлiктiң ұшу алаңы, перрон және әуеайлақ бойынша қозғалысы нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарына сәйкес ұйымдастырылады.
27. Ұшу алаңында жұмыстар жүргiзу осы әуеайлақтың авиациялық бөлiмдерi және азаматтық авиация ұйымдарының басшылары бекiтетiн, әуеайлақтың ӘҚБ БТ ұшуын қамтамасыз ететiн әуеайлақтық және басқа қызметтердiң өзара iс-қимыл тәртiбiнің талаптарына сәйкес ұйымдастырылады.
28. Бiрлесiп орналасу әуеайлағын жөндеуге жабу әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдердiң және азаматтық авиация ұйымдарын басшылары арасында алдын ала келiсiлген жоспар бойынша жүзеге асырылады.
4. Байланысты, ұшуды радиотехникалық және
электржарықтехникалық қамтамасыз етудi ұйымдастыру
29. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында ұшудың радиотехникалық қамтамасыз етiлуi (бұдан әрi - РТҚ) және байланысты ұйымдастыру үшiн жауапкершiлiк әуеайлақ тиесiлi ұйымдардың ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету басшысына жүктеледi.
30. Бiрлесiп пайдалану әуеайлақтарында РТҚ тәртiбi Әуеайлақ ауданында ұшуды орындау жөнiндегi нұсқаулықпен анықталады. Ұшуды және байланысты РТҚ жер бетiндегi құралдарын орналастыру осы жабдықты пайдаланудың белгiленген тәртiбiне сәйкес орындалады.
31. Ұшуды және байланысты РТҚ құралдарын бiрлесiп пайдалану, оларды дайындықта ұстау үшiн жауапкершiлiк осы әуеайлақта орналасқан ұйымдар арасындағы шарттар мен келiсiмдер негiзiнде жүзеге асырылады және Әуеайлақ ауданында ұшуды орындау жөнiндегi нұсқаулықпен белгiленген тәртiпте реттеледi, онда бұдан басқа:
әуеайлақта ұшудың және байланыстың РТҚ ұйымдастыру сызбасы;
ұшуды және байланысты РТҚ негiзгi және резервтiк құралдары, объективтi бақылау құралдары, электрқоректендiру көздерi;
қызметтердiң өзара iс-қимылын ұйымдастыру, олардың жұмыс тәртiбi көрсетiледi.
32. Ұшуды және байланысты РТҚ құралдарының профилактикалық және регламенттiк (жоспар бойынша) жұмыстарын, сондай-ақ оларды ауыстыруды және күрделi (орташа) жөндеудi әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдер және азаматтық авиация ұйымдар арасында келiсiлген жоспар бойынша олардың иелерi жүргiзуi тиiс.
33. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарындағы ұшуды және байланысты РТҚ жер бетiндегi барлық құралдары зертхана-ұшақпен (жауынгерлiк әуе кемелерiмен немесе азаматтық авиацияның әуе кемелерiмен) ұшып тексеруге жатады.
34. Техникалық жай-күйдi тексерудiң және ұшып тексерудiң кесiмдерiн, оларға қажеттi қосымшаларымен бiрге, әуеайлақта орналасқан ұшуды және байланысты РТҚ құралдары тиесiлi ұйымдардың басшылары бекiтедi.
35. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарындағы ұшуды және байланысты РТҚ жер бетiндегi құралдарының ұшып тексерудiң уақтылығына, толықтығына және оған дайындығына құралдардың тиесiлігіне қарай авиациялық әскери бөлiмдер мен азаматтық авиация ұйымдарының РТҚ мен байланыс құралдарын пайдалану қызметтерiнiң бастықтары жауапты болады.

36. Техническая эксплуатация наземных средств РТО полетов и связи на аэродромах совместного базирования организуется в соответствии с требованиями нормативных актов и осуществляется организацией, которой принадлежат эти средства.
Техническое обслуживание средств РТО полетов и связи на аэродроме совместного базирования может осуществляться специалистами другой организации на основе соответствующих договоров.
37. Количество и типы средств РТО полетов и связи на аэродроме совместного базирования устанавливаются в соответствии с требованиями нормативных актов Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
38. Использование наземных средств РТО полетов и связи организаций, базирующихся на данном аэродроме, осуществляется согласно графику полетов, на основании договоров (соглашений) между авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации.
39. На аэродромах совместного базирования каналы авиационной радиосвязи управления воздушного движения (далее - УВД) в районе аэродрома (аэроузла) организуются за счет средств организаций, расположенных на данном аэродроме, в соответствии с принятой структурой УВД данного аэродрома. Иные необходимые каналы авиационной радиосвязи организуются другими заинтересованными организациями, расположенными на аэродроме.
40. Радиотехническая система ближней навигации при необходимости устанавливается авиационной воинской частью и организациями гражданской авиации, но не более двух комплектов и используется согласно графику полетов. Место установки радиотехнической системы ближней навигации должно соответствовать типовым схемам размещения средств РТО.
41. Стационарное светотехническое оборудование устанавливается организацией гражданской авиации в соответствии с требованиями норм годности эксплуатации гражданских аэродромов. Дооборудование их по типовой схеме государственной авиации осуществляется силами и средствами авиационных воинских частей в соответствии с требованиями норм годности эксплуатации военных аэродромов. Подвижное светотехническое оборудование устанавливается и эксплуатируется специалистами организации, которой принадлежит аэродром.
42. На всех аэродромах совместного базирования должны соблюдаться (выполняться) требования норм годности к эксплуатации аэродромов государственной авиации и норм годности к эксплуатации аэродромов гражданской авиации.
43. Организация объективного контроля магнитофонной записи переговоров лиц ОГ УВД с экипажами воздушных судов, командными пунктами, районами ОВД, другими органами УВД и между собой регламентируется нормативными правовыми актами.

36. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарындағы ұшуды және байланысты РТҚ жер бетiндегi құралдарын техникалық пайдалану нормативтiк кесiмдердiң талаптарына сәйкес ұйымдастырылады және осы құралдар иелiгiне жататын ұйым жүзеге асырады.
Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарындағы ұшуды және байланысты РТҚ құралдарына техникалық қызмет көрсетудi тиiстi шарттар негiзiнде басқа ұйымдардың мамандары жүзеге асыруы мүмкiн.
37. Бiрлесiп пайдалану әуеайлағындағы ұшуды және байланысты РТҚ құралдарының саны және түрлерi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң нормативтiк кесiмдерiнiң талаптарына сәйкес белгiленедi.
38. Осы әуеайлақта орналасқан ұйымдардың ұшуы мен байланыстарын РТҚ жер бетiндегi құралдарын пайдалану авиациялық әскери бөлiмдер мен азаматтық авиация ұйымдарының арасындағы шарттардың (келiсiмдер) негiзiнде ұшу кестесiне сәйкес жүзеге асырылады.
39. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында әуеайлақ (аэроторап) ауданында әуе қозғалысын басқарудың (бұдан әрi - ӘҚБ) авиациялық радиобайланыс арналары осы әуеайлақта орналасқан ұйымдар қаражаты есебiнен, осы әуеайлақ ӘҚБ-ның қабылданған құрылымына сәйкес ұйымдастырылады. Авиациялық радиобайланыстың өзге қажеттi арналарын әуеайлақта орналасқан басқа мүдделi ұйымдар ұйымдастырады.
40. Таяу навигацияның радиотехникалық жүйесiн қажет болған ретте авиациялық әскери бөлiмi және азаматтық авиация ұйымдары орнатады, бiрақ екi жиынтықтан аспайды әрi ұшу кестесiне сәйкес пайдаланылады. Таяу навигацияның радиотехникалық жүйесiн орнату орны РТҚ құралдарын орнатудың үлгi сызбаларына сәйкес болуы тиiс.
41. Тұрақты жарық-техникалық жабдықты азаматтық авиация кәсiпорны азаматтық әуеайлақтардың пайдалануға жарамдық нормаларының талаптарына сәйкес орнатады. Оларды мемлекеттiк авиацияның үлгi сызбасы бойынша жабдықтай түсу әскери әуеайлақтардың пайдалануға жарамдық нормаларының талаптарына сәйкес авиациялық әскери бөлiмдердiң күшiмен және қаражатымен жүзеге асырылады. Жылжымалы жарық-техникалық жабдықты әуеайлақ тиесiлi ұйымдардың мамандары орнатады және пайдаланады.
42. Барлық бiрлесiп орналасу әуеайлағында әскери әуеайлақтардың пайдалануға жарамдық нормаларының және азаматтық әуеайлақтардың пайдалануға жарамдық нормаларының талаптары сақталуы (орындалуы) тиiс.
43. ӘҚБ БТ адамдарының әуе кемелерi экипаждарымен, басқару пункттерiмен, ӘҚҚ аудандарымен, ӘҚБ басқа органдарымен және өзара сөйлесулерiнiң магнитофондық жазбасына объективтi бақылауды ұйымдастыру нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен реттеледi.

44. Работы по строительству (реконструкции) объектов УВД, навигации и посадки на аэродромах совместного базирования, требующие капитальных затрат, организуются организацией, которой принадлежат эти объекты и системы. Расчеты за работу по дооборудованию средствами РТО полетов и связи для нужд других организаций производятся на основании договоров.
5. Инженерно-авиационное обслуживание воздушных судов
45. Инженерно-авиационное обслуживание воздушных судов на аэродромах совместного базирования осуществляется за счет средств организаций, воздушные суда которых базируются на данном аэродроме.
46. Взаимодействие по вопросам технической эксплуатации воздушных судов между инженерно-авиационными службами организаций, воздушные суда которых базируются на аэродроме, осуществляется в соответствии с договорами (соглашениями).
6. Охрана и оборона аэродрома
47. Охрана объектов и оборона аэродромов совместного базирования Республики Казахстан обеспечиваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и рекомендациями Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
48. Охрана воздушных судов и объектов гражданской авиации Республики Казахстан организуется с целью обеспечения порядка, исключающего проникновение посторонних лиц на летное поле аэродрома, в самолеты и вертолеты, на объекты, обеспечивающие полеты воздушных судов, а также в здания и помещения, доступ в которые контролируется.
49. Охрана воздушных судов и объектов аэродрома осуществляется организацией гражданской авиации самостоятельно, либо субъектами охранной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
50. Руководители размещающихся на аэродроме авиационных воинских частей и организаций гражданской авиации совместно разрабатывают и утверждают план охраны воздушных судов, объектов и оборону аэродрома совместного базирования.
51. Во время работы на авиационной технике за сохранность воздушных судов, оборудования и имущества, находящихся на стоянках, отвечает инженерно-технический состав, которым обслуживаются данные воздушные суда.
52. Допуск экипажей и обслуживающего персонала к местам стоянок воздушных судов, в том числе и перелетающих, находящихся под охраной, производится в соответствии с требованиями Устава гарнизонной и караульной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан и соответствующих нормативных правовых актов, регулирующих деятельность по охране воздушных судов и объектов в организациях гражданской авиации Республики Казахстан.
7. Организация метеорологического обеспечения полетов

44. Күрделi шығындарды талап ететiн бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында ӘҚБ, навигацияның және қонудың объектiлерiн салу (қайта жаңарту) жөнiндегi жұмыстарды осы объектiлер мен жүйелер тиесiлi ұйымдар ұйымдастырады. Басқа ұйымдардың мұқтаждары үшiн ұшуды және байланысты РТҚ құралдарымен жабдықтай түсу жөнiндегi жұмыс үшiн есеп айырысу шарттар негiзiнде жүргiзіледi.
5. Әуе кемелерiне инженерлiк-авиациялық қызмет көрсету
45. Бiрлесiп орналасу әуеайлақтарында әуе кемелерiне инженерлiк-авиациялық қызмет көрсету осы әуеайлақта әуе кемелерi орналасқан ұйымдардың құралдарымен жүзеге асырылады.
46. Әуе кемелерi әуеайлақта орналасқан ұйымдардың инженерлiк-авиациялық қызметтерi арасындағы әуе кемелерiн техникалық пайдалану мәселелерi бойынша өзара iс-қимылдар шарттарға (келісімдерге) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Әуеайлақты күзету және қорғау
47. Қазақстан Республикасының бiрлесiп орналасу әуеайлағы объектiлерiн күзету және әуеайлақтарын қорғау Қазақстан         Республикасының заңнамаларына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) ұсынымдарына сәйкес қамтамасыз етiледi.
48. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының әуе кемелерiн және объектiлерiн күзету әуеайлақтың ұшу алаңына, ұшақтар мен тiкұшақтарға, әуе кемелерiнiң ұшуын қамтамасыз ететiн объектiлерге, сондай-ақ оларға ену бақыланатын ғимараттар мен үй-жайларға бөгде адамдардың өтуiн болдырмайтын тәртiптi қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
49. Әуеайлақтың әуе кемелерi мен объектiлерiн күзетудi азаматтық авиация ұйымдары не күзет қызметi субъектiлерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
50. Әуеайлақта орналасатын авиациялық әскери бөлiмдер мен азаматтық авиация ұйымдарының басшылары бiрлесiп орналасу әуеайлағының әуе кемелерiн, объектiлерiн және қорғанысын күзету жоспарын бiрлесе әзiрлейдi және бекiтедi.
51. Авиациялық техникада жұмыс iстеу кезiнде тұрақтарда орналасқан әуе кемелерiнiң, жабдықтардың және мүлiктердiң сақталуына осы әуе кемесiне қызмет көрсететiн инженерлiк-техникалық құрам жауап бередi.
52. Күзетке алынған әуе кемелерiнiң, соның iшiнде ұшып өтетiндерiнiң тұрақ орнына экипаждар мен қызмет көрсетушi қызметшiлердi жiберу Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң гарнизондық және қарауылдық қызмет жарғысы мен Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында әуе кемелерi мен объектiлердi күзету жөнiндегi қызметтi реттейтiн тиiстi нормативтiк құқықтық кесiмдер талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
7. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз етудi ұйымдастыру

53. Метеорологическое обеспечение полетов государственной авиации на аэродромах совместного базирования осуществляется штатными метеорологическими подразделениями Вооруженных Сил Республики Казахстан в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами.
Метеорологическое обеспечение полетов гражданской авиации на аэродромах совместного базирования осуществляется авиаметеорологической станцией (далее - АМСГ), авиаметеорологическим центром (далее - АМЦ) республиканского государственного предприятия "Казавиамет".
54. При наличии на аэродроме только одного метеорологического подразделения, метеорологическое обеспечение полетов осуществляется этим подразделением независимо от принадлежности воздушных судов к государственной и гражданской авиации на основе договоров, заключаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
55. Порядок метеорологического обеспечения полетов разрабатывается совместно метеорологическими подразделениями, АМЦ, АМСГ, расположенными на аэродроме авиационными воинскими частями и организациями гражданской авиации.
56. Метеорологические подразделения, АМЦ и АМСГ работают во взаимодействии и осуществляют постоянный обмен метеорологической информацией и передачу руководителю полетов и диспетчерам результатов метеорологических наблюдений, которые передаются экипажам воздушных судов. Между метеорологическими подразделениями должна быть установлена прямая телефонная либо громкоговорящая связь.
8. Орнитологическое обеспечение полетов
57. Орнитологическое обеспечение полетов осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Поисково-спасательное обеспечение полетов
58. Поисково-спасательное обеспечение полетов на аэродроме совместного базирования осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Медицинское обеспечение полетов
59. Медицинское обеспечение полетов гражданской авиации осуществляется в порядке, определяемом нормативными правовыми актами, регламентирующими деятельность авиационной медицины в гражданской авиации.
60. Медицинское обеспечение полетов государственной авиации на аэродромах совместного базирования осуществляется медицинской службой авиационной части (базы) с привлечением соответствующих специалистов военной медицины в порядке, определяемом Министерством обороны Республики Казахстан.
В случае необходимости или отсутствия специалистов процедуры обеспечения полетов в сменах летный состав Министерства обороны Республики Казахстан может проходить предполетный медицинский контроль в медицинской службе аэропорта или авиакомпании гражданской авиации.

53. Бiрлесiп орналасу әуеайлағында мемлекеттiк авиацияның ұшуын метеорологиялық қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң штаттық метеорологиялық бөлiмшелерi нормативтiк құқықтық кесiмдерде көзделген тәртiппен жүзеге асырады.
Бiрлесiп орналасу әуеайлағында азаматтық авиацияның ұшуын метеорологиялық қамтамасыз етудi "Қазавиамет" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының авиаметеорологиялық станциясы (бұдан әрi - АМСА), авиаметеорологиялық орталығы (бұдан әрi - АМО) жүзеге асырады.
54. Әуеайлақта тек бiр ғана метеорология бөлiмшесi бар болғанда, ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етудi осы бөлiмше Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған шарттардың негізінде әуе кемелерiнiң мемлекеттiк және азаматтық авиацияға тиесiлiгiне қарамастан жүзеге асырады.
55. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету тәртiбiн АМО, АМСА метеорологиялық бөлiмшелерi әуеайлақта орналасқан авиациялық әскери бөлiмдер және азаматтық авиация ұйымдарымен бiрлесiп әзiрлейдi.
56. АМО және АМСА метеорологиялық бөлiмшелерi өзара қарым-қатынаста жұмыс iстейдi және метеорологиялық ақпаратпен ұдайы алмасуды және ұшу басшысы мен диспетчерлерге әуе кемелерiнiң экипаждарына жiберiлетiн метеорологиялық бақылаулардың нәтижелерiн берудi жүзеге асырады. Метеорология бөлiмшелерiнiң арасында тiкелей телефон не дауыс зорайтқыш байланысы орнатылуы тиiс.
8. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету
57. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
9. Ұшуды iздеу-құтқару iсiмен қамтамасыз ету
58. Бiрлесiп орналасу әуеайлағында ұшуды iздеу-құтқару iсiмен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
10. Ұшуды медициналық қамтамасыз ету
59. Азаматтық авиация ұшуын медициналық қамтамасыз ету азаматтық авиацияда авиациялық медицина қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
60. Бiрлесiп орналасу әуеайлағында мемлекеттiк авиацияның ұшуын медициналық қамтамасыз етудi авиациялық бөлiмнiң (базаның) медициналық қызметi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi белгiлеген тәртiппен әскери медицинаның тиiстi мамандарын тарта отырып, жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда немесе ауысымда ұшуды қамтамасыз ету рәсiмдерiнiң мамандары болмағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң ұшу құрамы ұшу алдындағы медициналық бақылаудан әуеайлақтың немесе азаматтық авиация авиакомпаниясының медициналық қызметiнде өте алады.