Об утверждении Правил государственной регистрации судов и прав на них
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 165.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 марта 2005 г. N 278; от 28 октября 2005 года N 1082.
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации судов и прав на них.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 декабря 1993 года N 1231 "Об утверждении Правил предоставления права плавания морских торговых судов под Государственным флагом Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 48, ст. 584);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2000 года N 467 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 декабря 1993 года N 1231" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 17, ст. 180).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 января 2003 года N 49
Правила
государственной регистрации судов и прав на них
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1647 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации судов и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (далее – Закон) и определяют порядок государственной регистрации морских судов и прав на них.
2. В настоящих Правилах под возрастом судна понимается период времени, прошедший от года постройки, как он указан в документе о регистрации судна.

Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу ережесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Caудa мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңын және "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.03.30. N 278 , 2005.10.28. N 1082 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Қоса берiліп отырған Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалауы астында теңiз сауда кемелерінің жүзу құқығын берудің тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 9 желтоқсандағы N 1231 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 48, 584-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 желтоқсандағы N 1231 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 30 наурыздағы N 467 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 17, 180-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 17 қаңтардағы
N 49 қаулысымен
бекітілген
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеудің ережесi
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29. N 1647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзiрленген және кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда кеменің жасы деп кемені тіркеу туралы құжатта көрсетілгендей, жасалған жылынан бері өткен уақыт кезеңі түсініледі.

3. За государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию морского судна, взимаются сборы в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. За государственную регистрацию ипотеки судна (строящегося судна) и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Государственная регистрация судов и прав на них в Государственном судовом реестре морских судов (далее – Государственный судовой реестр), международном судовом реестре Республики Казахстан (далее – международный судовой реестр), бербоут-чартерном реестре и реестре строящихся судов осуществляется Морской администрацией порта.
Ведение Государственного судового реестра, международного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и реестра строящихся судов осуществляется Морской администрацией порта на бумажном и электронном носителях.
Порядок ведения Государственного судового реестрамеждународного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и реестра строящихся судов устанавливается Морской администрацией Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. С заявлением на государственную регистрацию судна обращается собственник судна (судовладелец) либо лицо им уполномоченное.
7. Государственная регистрация производится в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для государственной регистрации судов и прав на них в соответствии с настоящими Правилами. При несоответствии представляемых документов требованиям настоящих Правил, заявителю отказывается в приеме документов, с выдачей ему в течение трех рабочих дней мотивированного письменного отказа в приеме документов;
2) установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данное судно, а также основания для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в Государственный судовой реестр, международный судовой реестр, бербоут-чартерный реестр, реестр строящихся судов при отсутствии указанных противоречий и других оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача документов, подтверждающих государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

3. Кемені мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және теңіз кемесін мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде алымдар алынады.
4. Кеме (салынып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында анықталатын тәртіппен алым алынады.
5. Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде (бұдан әрі – Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi), Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде (бұдан әрі – халықаралық кеме тізілімі), бербоут-чартер тізілімінде және жасалып жатқан кемелер тізілімінде кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеуді Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiн, халықаралық кеме тізілімін, бербоут-чартер тiзiлiмiн және жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiн жүргiзудi Порттың теңiз әкiмшiлiгi қағаз және электрондық жеткізгіштерде жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiн, халықаралық кеме тізілімін, бербоут-чартер тiзiлiмiн және жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Теңіз әкімшілігі (бұдан әрi – уәкілетті орган) белгілейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Кемені мемлекеттік тіркеуге арналған өтінішпен кеменің меншік иесі (кеме иесі) немесе ол уәкілеттік берген адам жүгінеді.
7. Мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидаларға сәйкес кемелердi және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу үшiн қажеттi құжаттарды қабылдау. Ұсынылатын құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде үш жұмыс күнi iшiнде оған құжаттарды қабылдаудан дәлелдi жазбаша бас тартуды бере отырып, өтiнiш берушiге құжаттар қабылдаудан бас тартылады;
2) осы кемеге мәлімделетін құқықтар мен тіркелген құқықтар арасындағы қайшылықтардың, сондай-ақ мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшін негіздің болмауын анықтау;
3) көрсетiлген қайшылықтар мен мемлекеттiк тiркеуден бас тарту үшiн басқа негiздер болмаған кезде Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне, халықаралық кеме тізіліміне, бербоут-чартер тiзiлiмiне, жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiне жазулар енгiзу;
4) мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттарды беру.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

8. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы подлежат легализации в загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
К рассмотрению могут также приниматься заверенные в установленном порядке копии документов, в отношении которых выполнены указанные требования. Если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений;
4) не подлежат приему на государственную регистрацию документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, исполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
5) все документы, необходимые для регистрации, представляются либо в двух экземплярах, один из которых должен быть подлинником, а второй – копией либо предоставляются нотариально засвидетельствованные копии. Подлинник после регистрации возвращается правообладателю.
9. В государственной регистрации судна отказывается в случаях, если:
1) с заявлением о государственной регистрации обратилось ненадлежащее лицо;
2) не соблюдены требования, предусмотренные настоящими Правилами;
3) документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Об отказе письменно сообщается заявителю, представившему судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа не позднее семи рабочих дней с момента предоставления документов на государственную регистрацию.
10. В случае утраты документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, Морская администрация порта по заявлению судовладельца судна в течение трех рабочих дней выдает ему дубликат документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
Вместе с заявлением о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, Морской администрации порта предъявляется документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских судов при выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
Сведения о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано судно.

8. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар шетелдегі Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерiнде заңдастыруға жатады.
Қарауға белгіленген тәртіппен расталған, оларға қатысты көрсетілген талаптар орындалған құжаттардың көшірмесі қабылдануы мүмкін. Егер ұсынылатын құжаттар шетел тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармасы қоса беріледі;
3) құжаттардың мәтіндері анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелері қысқартусыз жазылған болуы тиіс;
4) тазарту не қосып жазу, сызылған сөздер және оларда өзге де ескертілмеген түзетулер бар құжаттар, қарындашпен орындалған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын бiржақты түсiндiруге мүмкiндiк бермейтiн бүлiнген жерлерi бар құжаттар мемлекеттiк тiркеуге қабылдауға жатпайды;
5) тiркеуге қажеттi барлық құжаттар не екi данада берiледi, олардың бipі түпнұсқа, ал екiншiсi – көшiрмесi болуы тиiс не нотариалды расталған көшірмелері беріледі. Түпнұсқа тiркелгеннен кейiн құқық иеленушіге қайтарылады.
9. Кемені мемлекеттік тіркеуден мынадай жағдайларда бас тартылады, егер:
1) мемлекеттік тіркеу туралы өтінішпен тиісті емес адам жүгінсе;
2) осы Қағидаларда көзделген талаптар сақталмаса;
3) мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келмесе.
Бас тарту туралы кемені мемлекеттік тіркеуге ұсынған өтініш берушіге құжаттар мемлекеттік тіркеуге ұсынылған сәттен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей бас тарту негізін көрсете отырып, жазбаша хабарланады.
10. Кемені мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжат жоғалған жағдайда Порттың теңіз әкімшілігі кеменің кеме иесінің өтініші бойынша үш жұмыс күні ішінде оған кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын береді.
Кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен бірге Порттың теңіз әкімшілігі кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын берген кезде кемелерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алымдар сомаларының бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
Кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру туралы мәліметтер кіріс құжаттарды есепке алу кітабына және кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.

11. Выдача новых документов, подтверждающих государственную регистрацию судна, в связи со сменой позывного сигнала производится в течение трех рабочих дней на основании заявления собственника судна (судовладельца) с приложением ранее выданных документов, подтверждающих государственную регистрацию судна.
Сведения о смене позывного сигнала и выдаче нового документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, вносятся в соответствующий реестр, в котором зарегистрировано судно.
2. Государственная регистрация судов и прав на них
в Государственном судовом реестре морских судов
12. В Государственном судовом реестре подлежат регистрации морские, пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, плавучие буровые установки, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота (земснаряды и другое), а также самоходные суда с главными двигателями мощностью не менее пятьдесят пять киловатт и несамоходные суда вместимостью не менее восьмидесяти тонн.
Государственная регистрация судов и прав на них в Государственном судовом реестре осуществляется в течение десяти календарных дней с момента представления документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13. Суда, находящиеся в собственности иностранных юридических лиц, осуществляющих деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан, в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты), с возрастом судна не более пяти лет и построенные (приобретенные) для реализации Северо-Каспийского проекта, подлежат регистрации в Государственном судовом реестре.
При этом требование абзаца первого настоящего пункта о возрасте судна не распространяется на суда, ранее зарегистрированные в судовых реестрах Республики Казахстан, а также в последующем переданные собственником в собственность любому иностранному юридическому лицу, осуществляющему деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты).
14. Для государственной регистрации представляются заявление в произвольной форме, анкета судового реестра, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также следующие документы:

11. Шақыру сигналын ауыстырумен байланысты кеменің мемлекеттік тіркелуін растайтын жаңа құжаттарды беру кеменің мемлекеттік тіркелуін растайтын бұрын берілген құжаттарды қоса бере отырып, кеменің меншік иесінің (кеме иесінің) өтініші негізінде үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Шақыру сигналын ауыстыру және кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын жаңа құжатты беру туралы мәліметтер кеме тіркелген тиісті тізілімдерге енгізіледі.
2. Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу
12. Мемлекеттік кеме тізілімінде теңіз, жолаушылар, жүк-жолаушылар, мұнай құю, сүйрегіш кемелер, жүзбелі бұрғылау қондырғылары, құрғақ жүктер, жүзбелі крандар және техникалық флот кемелері (жер снарядтар және басқалары), сондай-ақ қуаттылығы кемінде елу бес киловатт басты қозғалтқыштарымен өздігінен жүзетін кемелер және сыйымдылығы кемінде сексен тонна өздігінен жүзбейтін кемелер тіркеуге жатады.
Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу осы Ереженің 14-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.06.2013 № 612 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаның меншігіндегі, кеменің жасалған жылы бес жылдан аспайтын және Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жасалған (сатып алынған) кемелер Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелуге жатады.
Бұл ретте кеменің жасалған жылы туралы осы тармақтың бірінші абзацының талаптары Қазақстан Республикасының кеме тізілімдерінде бұрын тіркелген, сондай-ақ кейіннен меншік иесі 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын кез келген шетелдік заңды тұлғаның меншігіне берілген кемелерге қолданылмайды.
14. Мемлекеттік тіркеу үшін еркін нысанда өтініш, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы, сондай-ақ мынадай құжаттар ұсынылады:

1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) свидетельство о годности к плаванию (если применимо);
3) мерительное свидетельство;
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирского судна);
6) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна;
7) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно построено (приобретено) непосредственно для реализации Северо-Каспийского проекта и подлежит передаче полномочному органу по Северо-Каспийскому проекту в порядке, предусмотренном Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года;
8) документ, удостоверяющий, что судно иностранного государства исключено из реестра, в котором зарегистрировано непосредственно до смены флага этого государства и не обременено ипотекой;
9) документы, подтверждающие имя и адрес собственника.
15. Внесение судна в Государственный судовой реестр удостоверяется выдачей свидетельств согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, которые подтверждают право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно.
16. В случае если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, осуществляется государственная перерегистрация судна в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами для государственной регистрации судов и прав на них в Государственном судовом реестре по представлению заявления о государственной перерегистрации судна после освидетельствования и получения документа, подтверждающего техническую годность к плаванию.
Основанием для перерегистрации судна является также использование судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.
17. Судно, приобретенное за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента выдачи загранучреждением Республики Казахстан Временного свидетельства о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан (далее – временное свидетельство), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, удостоверяющего такое право и действительного до момента государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре, но не более одного года.
18. Временное свидетельство выдается загранучреждением Республики Казахстан на основании заявления правообладателя с приложением следующих документов:

1) кемеге меншік құқығын растайтын құжат;
2) жүзуге жарамдылығы туралы куәлік;
3) өлшеу куәлігі;
4) сыныптау куәлігі;
5) жолаушылар куәлігі (жолаушылар кемесі үшін);
6) кемені мемлекеттік тіркеген үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат;
7) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін тікелей жасалғанын (сатып алынғанын) және 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімде көзделген тәртіппен Солтүстік Каспий жобасы бойынша өкілетті органға беруге жататынын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөніндегі оператордан хат;
8) осы мемлекеттің туын ауыстырғанға дейін тікелей тіркелген тізілімнен шет мемлекеттің кемесінің алынып тасталғанын және ипотека ауырлығы жоқтығын куәландыратын құжат;
9) меншік иесінің аты мен мекенжайын куәландыратын құжаттар.
15. Кемені мемлекеттік кеме тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес куәліктер берумен куәландырылады, ол кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайды.
16. Оқиғалар салдарынан немесе басқа да себептер бойынша кеме Мемлекеттік кеме тізіліміне бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда жүзуге техникалық жарамдығын растайтын құжат куәландырылғаннан және оны алғаннан кейін кемені мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш ұсынылуы бойынша Мемлекеттік кеме тізілімінде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кемені қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдар өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін, коммерциялық мақсаттарда пайдаланылатын кемені пайдалану да кемені қайта тіркеу үшін негіз болып табылады.
17. Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес осындай құқықты растайтын және мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелгенге дейiн, бiрақ бiр жылдан аспайтын уақытқа жарамды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүру құқығы туралы уақытша куәлікті (бұдан әрі - уақытша куәлік) берген сәттен бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын пайдаланады.
18. Уақытша куәлікті Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі құқық иесінің мынадай құжаттарды қоса берген өтініші негізінде береді:

1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) документ, выданный компетентными властями государства предыдущей регистрации судна (если таковая имела место до даты подачи заявления), удостоверяющий, что судно исключено из реестра судов этого государства и не обременено ипотекой;
3) мерительное свидетельство;
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов).
19. При подаче заявления о выдаче временного свидетельства физическое лицо предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а представитель юридического лица - учредительные документы юридического лица или их нотариально засвидетельствованные копии, а также документ, подтверждающий полномочия действовать от имени юридического лица.
При получении документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил консульское должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан вносит соответствующую запись в книгу учета документов. Каждая запись о выдаче временного свидетельства идентифицируется с номером регистрации. Такой номер присваивается при приеме документов и соответствует входящему номеру принятых документов. После проверки представленных документов загранучреждение Республики Казахстан выдает временное свидетельство. О выданном временном свидетельстве загранучреждение Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней направляет уполномоченному органу сообщение с приложением копии временного свидетельства.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
20. Регистрация в Государственном судовом реестре судна, приобретенного за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами по представлению заявления о государственной регистрации в Морскую администрацию порта.
21. При передаче судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, по договору бербоут-чартера Морской администрацией порта:
1) в графу «Примечания» Государственного судового реестра на основании заявления собственника с приложением договора бербоут-чартера вносится соответствующая запись с указанием срока действия договора бербоут-чартера;
2) в графу «Наименование судовладельца и его адрес» вносятся данные фрахтователя по договору бербоут-чартера.
При этом на судне должен находиться оригинал свидетельства о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан.
2-1. Государственная регистрация судов и прав на них
в международном судовом реестре Республики Казахстан

1) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
2) кеменi бұған дейiн тiркеген мемлекеттiң құзыретті билiк орындары берген (eгep мұндай жағдай өтiнiш берiлгенге дейiн орын алған болса) кеменiң бұл мемлекеттiң тiзiлiмiнен шығарылғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжаттар;
3) өлшем куәлiктерi;
4) бiлiктiлiк куәлiгi;
5) жолаушылар куәлiгi (жолаушылар кемелерi үшiн).
19. Уақытша куәлiк беру туралы өтiнiш берген кезде жеке тұлға оның жеке басын куәландыратын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлi - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарын немесе олардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін, сондай-ақ заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесінің консулдық лауазымды тұлғасы құжаттарды есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді. Уақытша куәлік берілгені туралы әрбір жазба тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Мұндай нөмір құжаттарды қабылдаған кезде беріледі және қабылдаған құжаттардың кіріс нөміріне сәйкес келеді. Ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі уақытша куәлік береді. Берілген уақытша куәлік туралы Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға уақытша куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, хабарлама жібереді.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде сатып алынған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркеу Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік тіркеу туралы өтініш ұсынылуы бойынша осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
21. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені Порттың теңіз әкімшілігінің бербоут-чартер шарты бойынша беру кезінде:
1) Мемлекеттік кеме тізілімінің «Ескерту» бағанасына меншік иесінің өтінімінің негізінде бербоут-чартер шартының қосымшасымен бербоут-чартер шартының қолданылу мерзімі көрсетілген тиісті жазба енгізіледі;
2) «Кеме иесінің атауы және мекен жайы» бағанасына бербоут-чартер шарты бойынша кеме жалдаушының мәліметтері енгізіледі.
Бұл ретте кемеде теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы болу қажет.
2-1. Кемелер мен оларға құқықтарды Қазақстан Республикасының
халықаралық кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеу

Сноска. Постановление дополнено разделом 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
21-1. В международном судовом реестре Республики Казахстан подлежат регистрации право собственности и иные вещные права на судно (за исключением этих прав на судно, зафрахтованное по бербоут-чартеру), ограничения (обременения) этих прав, их возникновение, переход и прекращение.
Регистрация в международном судовом реестре Республики Казахстан судна, в отношении права собственности и иных вещных прав на которое установлены ограничения (обременения), и исключение из указанного реестра такого судна осуществляются в письменной форме с согласия лица, в пользу которого установлено соответствующее ограничение (обременение).
21-2. Не подлежат регистрации в международном судовом реестре суда, если они зарегистрированы в реестрах судов иностранных государств и их возраст на дату подачи заявления о регистрации в международном судовом реестре превышает двадцать лет.
21-3. При регистрации судна в международном судовом реестре Республики Казахстан собственником судна (судовладельцем) либо лицами, ими уполномоченными, представляются следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) анкета судового реестра согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) мерительное свидетельство;
4) классификационное свидетельство;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна.
Для регистрации судна, находящегося на праве собственности, также представляются:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) свидетельство о годности к плаванию (если применимо);
3) пассажирское свидетельство (для пассажирского судна);
4) документ, удостоверяющий, что судно иностранного государства исключено из реестра, в котором зарегистрировано непосредственно до смены флага этого государства и не обременено ипотекой;
5) документы, подтверждающие имя и адрес собственника.
В случае действующей регистрации судна в Государственном судовом реестре морских судов представляются только копии свидетельств о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан и собственности на судно согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Для регистрации судна, предоставленного в пользование по бербоут-чартеру, также представляются:
1) документы, подтверждающие имя и адрес фрахтователя;
2) бербоут-чартерный договор;
3) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающие, что право плавания под флагом такого государства приостановлено или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, о согласии на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащие сведения об обременении судна ипотекой;

Ескерту. Қаулы 2-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21-1. Кемеге меншiк құқығы және өзге де заттық құқықтар (бербоут-чартер бойынша жалдап алынған кемеге осы құқықтарды қоспағанда), осы құқықтарды шектеулер (ауыртпалықтар), олардың туындауы, ауысуы және тоқтатылуы Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелуге жатады.
Меншік құқығына және өзге де заттық құқықтарға қатысты шектеулер (ауыртпалықтар) белгіленген кемені Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркеу және мұндай кемені аталған тізілімнен шығару пайдасына тиісті шектеу (ауыртпалық) белгіленген адамның жазбаша нысандағы келісімімен жүзеге асырылады.
21-2. Кемелер шет мемлекеттердің кеме тізілімдерінде тіркелген және халықаралық кеме тізілімінде тіркеу туралы өтініш берілген күні олардың шығарылған жылдары жиырма жылдан асқан болса, олар халықаралық кеме тізілімінде тіркеуге жатпайды.
21-3. Кемені Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркеу кезінде кеме иесі (кеме иеленушісі) немесе олар уәкілеттік берген адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркiн нысанда өтiнiш;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кеме тiзiлiмiнiң сауалнамасы;
3) өлшеу куәлiгi;
4) сыныптау куәлiгi;
5) теңіз кемесiн мемлекеттiк тiркегені үшiн алым сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат.
Сондай-ақ меншік құқығындағы кемені тіркеу үшін:
1) кемеге меншік құқығын растайтын құжат;
2) жүзуге жарамдылығы туралы куәлік (қолданылатын болса);
3) жолаушылар куәлігі (жолаушылар кемесі үшін);
4) осы мемлекеттің туын ауыстырғанға дейін тікелей тіркелген тізілімнен шет мемлекеттің кемесінің алынып тасталғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжат;
5) меншік иесінің аты мен мекенжайын куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кеменің тіркелуі әлі жарамды болған жағдайда, осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы және кемеге меншік құқығы туралы куәліктерінің тек көшірмелері ғана ұсынылады.
Сондай-ақ бербоут-чартер бойынша пайдалануға ұсынылған кемені тіркеу үшін:
1) кеме жалдаушының аты мен мекенжайын растайтын құжаттар;
2) бербоут-чартер шарты;
3) шет мемлекеттiң құзыреттi билiк орындары берген, онда кеме тiкелей ту ауыстырылғанға дейiн тiркелген, осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлiк тiзiлiмiнде кеме мемлекеттiк тiркелген сәтiнен бастап тоқтатыла тұрған кеменi Қазақстан Республикасының туын көтерiп жүзуге уақытша ауыстыруға келiсу туралы, сондай-ақ кемеге ипотека ауыртпалығы салынғаны туралы мәлiметтердi қамтитын құжаттар;

4) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
5) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил).
В случае действующей регистрации судна в бербоут-чартерном реестре, представляется только копия свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственном флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
21-4. Срок регистрации в международном судовом реестре судна, зафрахтованного по бербоут-чартеру, не может превышать срок временного предоставления такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
Решение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан принимается уполномоченным органом в порядке, предусмотренном пунктами 24 и 25 настоящих Правил.
21-5. Внесение судна в международный судовой реестр Республики Казахстан удостоверяется выдачей:
1) для судна, находящегося на праве собственности – свидетельств о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан и собственности на судно согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) для судна, предоставленного в пользование по бербоут-чартеру – свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственном флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
3. Государственная регистрация судов в
бербоут-чартерном реестре
22. В бербоут-чартерном реестре подлежат регистрации морские суда, зарегистрированные в реестре иностранного государства и предоставленные по бербоут-чартеру:
1) казахстанскому фрахтователю;
2) иностранному юридическому лицу, осуществляющему деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан, в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты, субподрядчики).
23. Морское судно подлежит регистрации в бербоут-чартерном реестре в течение тридцати календарных дней со дня принятия уполномоченным органом решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.

4) кеменi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге ауыстыруға меншiк иесi және кеменiң тiркелген ауыртпалығына кепiл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
5) кеме Солтүстiк Каспий жобасын iске асыру үшiн жалға алынғанын растайтын Солтүстiк Каспий жобасы жөнiндегі оператордан хат (осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар жалға алған кемелер үшiн) ұсынылады.
Бербоут-чартер тізілімінде кеменің тіркелуі жарамды болған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдiк теңiз кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлiктің көшірмесі ғана ұсынылады.
21-4. Бербоут-чартер бойынша жалға алынған кемені халықаралық кеме тізілімінде тіркеу мерзімі осындай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру мерзімінен аспайтын болады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімді уәкілетті орган осы Қағидалардың 24 және 25-тармақтарында көзделген тәртіппен қабылдайды.
21-5. Кемені Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізіліміне енгізу:
1) меншік құқығындағы кемеге – осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы және кемеге меншік құқығы туралы куәліктер;
2) бербоут-чартер бойынша пайдалануға ұсынылған кемеге – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдiк теңiз кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлiк беру арқылы куәландырылады.
3. Бербоут-чартер тізілімінде кемелерді мемлекеттік тіркеу
22. Бербоут-чартер тізілімінде шет мемлекеттердің тізілімінде тіркелген және бербоут-чартер бойынша:
1) қазақстандық кеме жалдаушыға;
2) 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер, қосалқы мердігерлер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаға ұсынылған теңіз кемелері тіркеуге жатады.
23. Уәкілетті орган теңіз кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығына уақытша рұқсат беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мұндай кеме бербоут-чартер тізіліміне тіркеуге жатады.

Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
24. Для принятия решения о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан судовладельцем уполномоченному органу представляются следующие документы:
1) бербоут-чартерный договор;
2) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, о согласии на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
3) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
4) классификационное свидетельство;
5) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил).
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
25. Рассмотрение документов уполномоченным органом осуществляется в течение десяти рабочих дней, по итогам рассмотрения выдается разрешение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан либо отказывается в случаях:
1) наличия оснований, указывающих на несоответствие судна требованиям безопасности мореплавания;
2) при фрахтовании судна, лицами, предусмотренными подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, не для целей реализации Северо-Каспийского проекта;
3) превышения возраста судна свыше 20 лет, за исключением судов подлежащих продлению срока регистрации в бербоут-чартерном реестре, специализированных судов отсутствующих в составе казахстанского флота, а также судов, прошедших процедуру реновации, модернизации и переоборудования.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешім қабылдау үшін кеме иесі уәкілетті органға мынадай құжаттарды береді:
1) бербоут-чартер шарты;
2) шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген, онда кеме тікелей ту ауыстырылғанға дейін тіркелген, осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлік тізілімінде кемені мемлекеттік тіркеу сәтінен бастап бұл құқық тоқтатыла тұратынын растайтын кемені Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыруға келісу туралы, сондай-ақ кеменің ипотека ауыртпалығы туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге кемені ауыстыруға меншік иесі және кеменің тіркелген ауыртпалығына кепіл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
4) сыныптау куәлігі;
5) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жалға алынғанын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөнінде оператордан хат (осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар жалға алған кемелер үшін).
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.06.2013 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
25. Уәкілетті органның құжаттарды қарауы он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, қарау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы рұқсат беріледі немесе мынадай жағдайларда:
1) теңізде жүзу қауіпсіздігі талаптарына кеменің сәйкес келмеуін көрсететін негіздер болған кезде;
2) осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген тұлғалар кемені Солтүстік Каспий жобасын іске асыру мақсатынсыз жалға алған кезде;
3) бербоут-чартер тізілімінде тіркеу мерзімін ұзартуға жататын кемелерді, қазақстандық флоттың құрамында болмайтын мамандандырылған кемелердi, сондай-ақ реновация, жаңғырту және қайта жабдықтау рәсімінен өткен кемелерді қоспағанда, кеменің шығарылған уақыты 20 жылдан жоғары болған кезде бас тартылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.06.2013 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

26. Заявление на государственную регистрацию судна подается в произвольной форме в Морскую администрацию порта с приложением следующих документов:
1) анкета судового реестра согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие имя и адрес фрахтователя;
3) бербоут-чартерный договор;
4) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, о согласии на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
5) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
6) мерительное свидетельство;
7) классификационное свидетельство;
8) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна;
9) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил).
27. Внесение судна в бербоут-чартерный реестр удостоверяется выдачей Свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При истечении срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в бербоут-чартерном реестре, казахстанский фрахтователь или лицо, предусмотренное подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, в течение семи рабочих дней после истечения срока предоставления временного права плавания возвращает Морской администрации порта соответствующее Свидетельство о предоставлении временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Продление срока регистрации судна в бербоут-чартерном реестре осуществляется в упрощенном порядке с приложением следующих документов:
1) заявление от судовладельца в произвольной форме;

26. Кемені мемлекеттік тіркеуге өтініш еркін нысанда Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды қоса беріле отырып, беріледі:
1) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы;
2) кемені жалдаушының аты мен мекенжайын растайтын құжаттар;
3) бербоут-чартер шарты;
4) шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген, онда кеме тікелей ту ауыстырылғанға дейін тіркелген, осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлік тізілімінде кемені мемлекеттік тіркеу сәтінен бастап бұл құқық тоқтатыла тұратынын растайтын кемені Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыруға келісу туралы, сондай-ақ кеменің ипотека ауыртпалығы туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге кемені ауыстыруға меншік иесі және кеменің тіркелген ауыртпалығына кепіл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
6) өлшеу куәлігі;
7) сыныптау куәлігі;
8) кемені мемлекеттік тіркеген үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат;
9) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жалға алынғанын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөнінде оператордан хат (осы Қағиданың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар жалға алған кемелер үшін).
27. Кемені бербоут-чартер тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдік теңіз кемесіне Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша құқығы туралы куәлік берілуімен куәландырылады.
Бербоут-чартер тiзiлiмiнде тiркелген шетел кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге құқығын уақытша беру мерзiмi өткен кезде, қазақстандық кеме жалдаушы немесе осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген адам жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi өткеннен кейiн жетi жұмыс күнi iшiнде Порттың теңiз әкiмшiлiгiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы тиiстi куәлiктi қайтарады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Кемені бербоут-чартер тізілімінде тіркеу мерзімін ұзарту мынадай құжаттар қоса беріле отырып, оңайлатылған тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кеме иесінен еркін нысандағы өтініш;

2) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Государственная регистрация прав на строящееся судно
29. Право собственности на строящееся судно регистрируется в реестре строящихся судов при условии закладки киля или проведения подтвержденных заключением эксперта равноценных строительных работ.
Государственная регистрация прав на строящееся судно осуществляется в течение десяти календарных дней с момента представления документов, указанных в пункте 30 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
30. Государственная регистрация прав на строящееся судно производится на основании заявления правообладателя или уполномоченного им (ими) лица при наличии у него надлежащим образом оформленной доверенности с приложением документов, подтверждающих факт строительства судна, в частности:
1) договора на постройку судна;
2) письменного подтверждения судостроительной организации о закладке киля или заключения эксперта, подтверждающего проведение равноценных строительных работ.
31. В заявлении о государственной регистрации прав на строящееся судно указывается:
1) место строительства;
2) наименование судостроительной организации;
3) построечный номер;
4) тип судна;
5) длина киля и другие основные технические данные о судне (ширина судна, высота борта);
6) число и мощность двигателей (если применимо);
7) главный материал корпуса.
32. Государственная регистрация прав на строящееся судно удостоверяется выдачей Свидетельства о государственной регистрации прав на судно (строящееся судно) согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
5. Государственная регистрация ипотеки судна
(строящегося судна)
33. Ипотека судна (строящегося судна) регистрируется в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, а также ипотека судна, строящегося для иностранного получателя, не могут быть зарегистрированы в Республике Казахстан.
34. Ипотека судна (строящегося судна) регистрируется на основании заявления залогодателя после государственной регистрации права собственности на судно (строящееся судно).

2) теңіз кемесін мемлекеттік тіркегені үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.06.2013 № 612 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жасалып жатқан кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу
29. Жасалып жатқан кемеге меншік құқығы киль салу немесе сарапшының қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргізу жағдайында жасалып жатқан кемелер тізілімінде тіркеледі.
Салынып жатқан кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу осы Ереженің 30-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.06.2013 № 612 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Жасалып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу құқық иесінің немесе ол (олар) уәкілеттік берген тұлғаның өтініші негізінде онда кеме жасалып жатқанын растайтын құжаттар қоса берілген, тиісті түрде ресімделген сенімхат болған кезде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) кемені жасауға арналған шарт;
2) кеме жасау ұйымының киль салу немесе сарапшының қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргізуді растайтын сарапшының қорытындысы туралы жазбаша растауы.
31. Салынып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу туралы өтінімде мыналар көрсетіледі:
1) кемені жасау орны;
2) кеме жасайтын ұйымының атауы;
3) кемені жасау нөмірі;
4) кеменің түрі;
5) киль ұзындығы және кеме туралы басқа да негізгі техникалық деректер (кеменің ені, борт биіктігі);
6) қозғалтқыштардың саны мен қуаты;
7) корпустың негізгі материалы.
32. Жасалып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес кемеге (жасалып жатқан кемеге) арналған құқықты Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берумен куәландырылады.
5. Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу
33. Кеме ипотекасы (жасалып жатқан кеме) кеме тіркелген тізілімде тіркеледі.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берілген шетел кемесінің ипотекасы, сондай-ақ шетел алушысы үшін жасалып жатқан кеме ипотекасы Қазақстан Республикасында тіркелмейді.
34. Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы кемеге (жасалып жатқан кемеге) меншік құқығын мемлекеттік тіркеуден кейін кепіл берушінің өтініші негізінде тіркеледі.

В заявлении о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) указываются сведения и представляются документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 212 Закона.
Документы, представленные на государственную регистрацию ипотеки судна (строящегося судна), должны соответствовать требованиям  пункта 8настоящих Правил.
35. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
36. Государственная регистрация ипотеки судна (строящегося судна) удостоверяется выдачей Свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в течение десяти рабочих дней с момента подачи заявления.
37. Внесение изменений и (или) дополнений в свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна осуществляется в сроки, указанные в пункте 36 настоящих Правил, путем приложения дополнительных листов к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, согласно приложению 8 к настоящим Правилам после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
В дополнительном листе к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, указываются номер и дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, а также сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна не является залогодателем, в дополнительном листе к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна указываются данные (наименование) и место жительства нового залогодателя и (или) должника, а также подпись нового залогодателя.
Дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна выдается на основании заявления залогодателя после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
К заявлению прилагается дополнительное соглашение к договору об ипотеке судна с указанными в таком дополнительном соглашении документами.
6. Исключение судна из Государственного судового реестра,
международного судового реестра, реестра строящихся судов или
бербоут-чартерного реестра
Сноска. Заголовок раздела 6 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы өтініште Заңның 212-бабының 2-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттар көрсетіледі.
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
35. Кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеме) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер кіріс құжаттарын есепке алу кітабына және осы кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу кезінде бұл туралы кеме құжатына қандай да бір жазу енгізу талап етілмейді.
36. Кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеме) мемлекеттік тіркеу өтініш берген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берумен куәландырылады.
37. Кеме ипотекасын Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген мерзімде, кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақтарды қоса беру арқылы жүзеге асырылады.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмірі мен жасалған күні, сондай-ақ кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулардың мәні көрсетіледі.
Кепіл берушіні және (немесе) борышкерді ауыстырған кезде, егер борышкер кеме ипотекасы туралы шарт бойынша кепіл беруші болып табылмаса, Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің деректері (атауы) және тұрғылықты жері, сондай-ақ жаңа кепіл берушінің қойған қолы көрсетіледі.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін кепіл берушінің өтініші негізінде беріледі.
Өтінішке кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім, осындай қосымша келісімде көрсетілген құжаттармен қоса беріледі.
6. Кемені Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, халықаралық кеме
тізілімінен, жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнен немесе
бербоут-чартер тiзiлiмiнен шығару
Ескерту. 6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

38. Из Государственного судового реестра исключается судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1 статьи 11 Закона.
38-1. Из международного судового реестра подлежит исключению судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качества судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1 статьи 11 Закона;
5) в отношении которого уполномоченным органом аннулировано решение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
6) в отношении которого выявлен факт осуществления на нем деятельности в пределах территориальных вод Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 6 дополнен пунктом 38-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
39. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;
2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
40. Исключение судна из Государственного судового реестра, международного судового реестра и бербоут-чартерного реестра производится Морской администрацией порта на основании заявления собственника судна (судовладельца) либо лиц, ими уполномоченных, в произвольной форме с приложением свидетельств, выданных при государственной регистрации судна.
В случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 38, подпунктах 1), 2), 3) пункта 38-1, подпунктах 1), 2), 3) пункта 44 настоящих Правил, к заявлению также прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты.
Исключение судна из международного судового реестра и бербоут-чартерного реестра в случаях, указанных в подпунктах 5), 6) пункта 38-1 и подпункте 5) пункта 44 настоящих Правил, производится Морской администрацией порта на основании соответствующего уведомления уполномоченного органа, направляемого в адрес собственника судна (судовладельца).
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
41. При наличии зарегистрированной ипотеки на судно или строящееся судно, Морская администрация порта направляет залогодержателю уведомление о предстоящем исключении судна или права собственности на строящееся судно из соответствующего реестра, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры для защиты своих интересов. При неполучении их согласия судно или право собственности на строящееся судно исключается из соответствующего реестра по истечении трех месяцев после уведомления залогодержателей.

38. Мемлекеттік кеме тізілімінен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта құру немесе кез келген басқа өзгерістер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Заңның 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кеме шығарылады.
38-1. Мына:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта құру немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Заңның 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) оған қатысты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзiп жүруге құқығын уақытша беру туралы шешiмдi уәкілетті орган жоққа шығарған;
6) оған қатысты Қазақстан Республикасының аумақтық сулары шегiнде қызметтi жүзеге асыру фактісі айқындалған жағдайларда кеме Халықаралық кеме тізілімінен шығарылады.
Ескерту. 6-бөлім 38-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Зақымдалған кеме конструкциялық жағынан күйреген болып есептеледі, егер:
1) кеме тұрған жерінде де, кеме жеткізілуі мүмкін кез келген басқа жерде де қалпына келтірілмесе;
2) кемені жөндеу экономикалық жағынан орынсыз болса.
40. Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен, халықаралық кеме тізілімінен және бербоут-чартер тізілімінен шығаруды Порттың теңiз әкiмшiлiгi кеме иесiнiң (кеме иеленушінің) немесе олар уәкілеттік берген адамдардың кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген куәліктерді қоса бере отырып, еркін нысандағы өтініші негізінде жүргізеді.
Осы Қағидалардың 38-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында, 38-1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында, 44-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда өтiнiшке онда жазылған фактiлердi растайтын құжаттар да қоса берiледi.
Осы Қағидалардың 38-1-тармағының 5), 6) тармақшаларында және 44-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, кемені Халықаралық кеме тізілімінен және бербоут-чартер тізілімінен шығаруды кеме иесінің (кеме иеленушінің) мекенжайына жолданған уәкілетті органның тиісті хабарламасы негізінде Порттың теңіз әкімшілігі жүргізеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Кемеге немесе жасалып жатқан кемеге тіркелген ипотека болған кезде Порттың теңіз әкімшілігі кепіл ұстаушылар өз мүдделерін қорғау үшін тиісті шаралар қолдануы үшін кепіл ұстаушыға кеменің немесе жасалып жатқан кемеге меншік құқығының тиісті тізілімінен алдағы шығарылатыны туралы хабарлама жібереді. Олардың келісімі алынбаған кезде кеме немесе жасалып жатқан кемеге меншік құқығы кепіл ұстаушыларды хабардар өткеннен кейін үш ай өткен соң тиісті тізілімнен шығарылады.

42. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
43. Морская администрация порта вносит в соответствующий реестр запись об исключении и выдает собственнику судна (судовладельцу) либо лицам, ими уполномоченным, Свидетельство об исключении судна из Государственного судового реестра морских судов, международного судового реестра Республики Казахстан, или реестра строящихся судов Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Информация об исключении судна из международного судового реестра Республики Казахстан направляется в Налоговый комитет и Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
44. Из бербоут-чартерного реестра подлежит исключению судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качества судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 5 статьи 11 настоящего Закона;
5) в отношении которого уполномоченным органом аннулировано решение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Перевод судна под флаг иностранного государства
45. При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, в пользование и владение иностранному фрахтователю по бербоут-чартеру такое судно может быть временно переведено под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
46. Решение о временном переводе судна под флаг иностранного государства принимает уполномоченный орган на основании заявления собственника судна или уполномоченного им на то лица с приложением следующих документов:
1) письменное согласие залогодержателя ипотеки на перевод судна под флаг иностранного государства (при отсутствии предварительного удовлетворения держателей ипотеки судна, установленной и зарегистрированной в установленном порядке);

42. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
43. Порттың теңiз әкiмшiлiгi тиiстi тiзiлiмге шығару туралы жазу енгiзедi және осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес кеменің Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен, Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінен немесе Қазақстан Республикасындағы жасалып жатқан кеме тiзiлiмiнен шығарылғаны туралы куәлiкті кеме иесіне (кеме иеленушіге) немесе олар уәкілеттік берген адамдарға бередi.
Кемені халықаралық кеме тізілімінен шығару туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне және Кедендік бақылау комитетіне жолданады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44. Бербоут-чартер тізілімінен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа да өзгерiстер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 11-бабының 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) осы Қағидаларға сәйкес оған қатысты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімнің күшін жойған кеме шығарылуға жатады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге ауыстыру
45. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені бербоут-чартер бойынша шетелдік кеме жалдаушыға пайдалануға және иелік етуге ұсынған кезде осындай кеме уәкілетті органның шешімі негізінде шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстырылуы мүмкін.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
46. Шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыру туралы шешімді уәкілетті орган кеменің меншік иесінің немесе ол уәкілеттік берген адамның мынадай құжаттар қоса берілген өтініші негізінде қабылдайды:
1) кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге ауыстыруға ипотеканың кепіл ұстаушысының жазбаша келісімі (белгіленген және белгіленген тәртіппен тіркелген кеме ипотекасының ұстаушыларын алдын ала қанағаттандыру болмаған кезде);

2) документ, подтверждающий предоставление права плавания под флагом иностранного государства или то, что это право будет предоставлено в момент приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) бербоут-чартер.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. При отсутствии оснований для отказа в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил в Государственном судовом реестре указывается дата приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, срок, на который допускается перевод судна под флаг иностранного государства, название государства, под флагом которого разрешено плавать судну, имя и адрес иностранного фрахтователя по бербоут-чартеру.
48. Датой приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан считается дата внесения соответствующей отметки в Государственный судовой реестр. Внесение отметки в свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан производится в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
49. В течение срока, на который судну приостановлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, на его борту должно находиться свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан с отметкой о том, что это право приостановлено.
50. В течение срока приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан регистрация прав на судно, ограничений (обременений) продолжает проводиться в соответствии с настоящими Правилами в Государственном судовом реестре.
51. При прекращении действия бербоут-чартера или истечении срока, указанного в решении уполномоченного органа, в Государственный судовой реестр на основании заявления собственника судна вносится соответствующая запись, и выдается новое свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан в установленном настоящими Правилами порядке.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Государственная регистрация маломерных судов
52. Регистрация маломерных судов производится в судовой книге территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере внутреннего водного транспорта в порядке, определенном для маломерных судов, плавающих по внутренним водным путям.

2) шет мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы ұсынылғанын немесе Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған сәтте осы құқық берілетінін растайтын құжат;
3) бербоут-чартер.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес бас тарту үшін негіз болмаған кезде Мемлекеттік кеме тізілімінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған күн, кемені шет мемлекеттің туын көтеруге ауыстыруға рұқсат етілетін мерзім, кемеге туын көтеріп жүзуге рұқсат берілген мемлекеттің атауы, бербоут-чартер бойынша шетелдік кеме жалдаушының аты және мекенжайы көрсетіледі.
48. Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған күні Мемлекеттік кеме тізіліміне тиісті белгілер енгізілген күн болып есептеледі. Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлікке белгілерді енгізу өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
49. Кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұру мерзімі ішінде оның бортында осы құқық тоқтатыла тұрғаны туралы белгісімен Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлік болуы тиіс.
50. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатыла тұрған мерзім ішінде кемеге арналған құқықты, шектеулерді (ауыртпалықтарды) тіркеуді осы Қағидаларға сәйкес Мемлекеттік кеме тізілімінде жүргізу жалғастырылады.
51. Бербоут-чартер қолданысы тоқтатылған кезде немесе уәкілетті органның шешімінде көрсетілген мерзім өткен кезде Мемлекеттік кеме тізіліміне кеменің меншік иесінің өтініші негізінде тиісті жазу енгізіледі және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы жаңа кеме куәлігі беріледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу тәртібі
52. Шағын көлемді кемелерді тіркеуді ішкі су жолдары бойынша жүзетін шағын көлемді кемелер үшін айқындалған тәртіппен ішкі су көлігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі кеме кітапшасында жүргізеді.

Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
АНКЕТА СУДОВОГО РЕЕСТРА
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Название судна ______________________________________________
2. Порт (место) предыдущей регистрации и дата аннулирования (для
Государственного судового реестра/ международного реестра судов
Республики Казахстан)/ дата приостановления (для бербоут-чартерного
реестра/ международного реестра судов Республики Казахстан) ее (если
таковые имелись) ________________________________________________
3. Идентификационный номер ИМО __________________________________
4. Позывной сигнал ______________________________________________
5. Тип и назначение, район плавания _____________________________
6. Наименование, код, классификационное общество, номер реестра,
символ класса, срок действия классификационного свидетельства
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Размеры судна:    длина___ширина___высота борта___
8. Регистровая вместимость: чистая______валовая____________
9. Осадка максимальная: в грузе ______ в балласте _______
10. Высота надводного борта __________________________________
11. Год и место постройки, наименование судостроительной верфи
______________________________________________________________
______________________________________________________________
12. Номер проекта ____________________________________________
13. Грузоподъемность __________________________________________
14. Материал корпуса _________________________________________
15. Число палуб ______________________________________________
16. Тип и место постройки главного двигателя _________________
17. Мощность главного двигателя ______________________________
18. Скорость хода: в грузе ____ узлов, в балласте ____ узлов
19. Род движителя, кол-во винтов _____________________________
20. Род топлива ______________________________________________
21. Вместимость танков: топливных ______, пресной воды _______
22. Число грузовых трюмов (танков), их кубатура ______________
23. Грузовое вооружение ______________________________________
24. Число пассажирских мест __________________________________

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
1-қосымша
КЕМЕ ТІЗІЛІМІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Кеме атауы ______________________________________________________
2. Алдыңғы тiркелген порты (орны) және оны жою күнi (Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi/Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімі үшiн)/тоқтатып қою күнi (бербоут-чартер тiзiлiмi/Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімі үшін) (егер мұндай жағдай орын алса)
3. Сәйкестендіру нөмірі ИМО ________________________________________
4. Шақыру сигналы __________________________________________________
5. Типі және мақсаты, жүзу ауданы __________________________________
6. Атауы, коды, сыныптау қоғамы, тізілім нөмірі, класс символы, біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі ____________________________
____________________________________________________________________
7. Кеме өлшемі: ұзындығы ___ ені ___ борт биіктігі ______
8. Тіркелімдік сыйымдылық: таза ______ жалпы _______
9. барынша шөгу: жүк болғанда _______ балласта ____
10. Су үсті бортының биіктігі ______________________________________
11. Жасалу жылы мен орны, кеме жасау верфі атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Жоба нөмірі ____________________________________________________
13. Жүк көтерімдігі ________________________________________________
14. Корпус материалы _______________________________________________
15. Палуба саны ____________________________________________________
16. Басты қозғалтқыштың типі және жасау орны _______________________
17. Басты қозғалтқыштың қуаты ______________________________________
18. Жүріс жылдамдығы: жүк ____ буын, балласта ____ буын
19. Қозғалтқыш түрі, бұрама саны ___________________________________
20. Отын түрі ______________________________________________________
21. Танктер сыйымдылығы: отындық ______, ауыз су ___________________
22. Жүк трюмдерінің (танктерінің) саны, олардың шаршы көлемі _______
23. Жүктік жарақтану _______________________________________________
24. Жолаушылар орнының саны ________________________________________

25. Род парусного вооружения _________________________________
26. Число мачт _______________________________________________
27. Радиостанция, ее мощность ________________________________
28. Количество спасательных шлюпок ___________________________
плотов____________________________________________________
29. Рулевое устройство _______________________________________
30. Якорное устройство _______________________________________
31. Число и мощность водоотливных, противопожарных средств
______________________________________________________________
32. Мерительное свидетельство ________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
33. Пассажирское свидетельство
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
34. Свидетельство о годности к плаванию
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
35. Классификационное свидетельство
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
36. Собственник (собственники, доля, принадлежащая каждому из
собственников)
______________________________________________________________
(наименование, место нахождения, по праву какого государства
______________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц);
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная почта,
доля, принадлежащая каждому из собственников)
37. Основание возникновения права собственности на судно или долю в
праве собственности на него __________________________________
____________________________________________________________________
(реквизиты договора купли-продажи, договора на постройку судна и др.)
38. Владелец (владельцы) судна _______________________________
________________________________________________________________
(наименование, место местонахождения, по праву какого государства
________________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц),
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, гражданство, адрес, паспортные данные (для
___________________________________________________________________
физических лиц), владеющих судном на праве доверительного управления,
праве хозяйственного ведения, оперативного управления, на основании
бербоут-чартера, а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная
почта)

25. Желкен жарақтарының түрі _______________________________________
26. Мачта саны _____________________________________________________
27. Радиостанция, оның қуаттылығы __________________________________
28. Салдардың құтқару шлюпкаларының саны ___________________________
____________________________________________________________________
29. Рулдік құрылғы _________________________________________________
30. Зәкірлік құрылғы _______________________________________________
31. Су ағызу, өртке қарсы құралдардың саны мен қуаттылығы
____________________________________________________________________
32. Өлшеу куәлігі __________________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
33. Жолаушылар куәлігі _____________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
34. Жүзуге жарамдылық туралы куәлік ________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
35. Сыныптау куәлігі _______________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
36. меншік иесі (меншік иелері, меншік иелерінің әрқайсысына тиесілі
үлестер) ___________________________________________________________
(атауы, орналасқан жері, қандай мемлекеттің құқығы
бойынша тіркелген, басқару органының мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін)
Тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ телефоны, факсы,
телексі, телетайпы, электрондық почтасы)
37. Кемеге немесе оған меншік иесі құқығындағы үлеске меншік иесінің
құқығы туындауын негіздеу __________________________________________
____________________________________________________________________
(сатып алу-сату шартының, кеме жасау шартының деректемелері
және басқалары)
38. Кеме (иелері) иесі _____________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, орналасқан жері, қандай мемлекеттің құқығы бойынша
тіркелген, басқару органының мекенжайы (заңды тұлғалар үшін),
____________________________________________________________________
Кемені сенімгерлік басқару құқығында, (жеке тұлғалар үшін),
____________________________________________________________________
шаруашылық жүргізу құқығында, жедел басқару, бербоут-чартер
негізінде иеленушінің
____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, мекенжайы, төлқұжаттық
деректері, сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, телетайпы,
электрондық почтасы)

39. Вещные права на судно, обременения ____________________________
___________________________________________________________________
(основание возникновения, реквизиты договора или документа, срок,
бенефициар)
40. Подпись собственника судна или уполномоченного лица ___________
___________________________________________________________________
(кто и в каком качестве подписывает анкету, основание полномочий
лица, подписывающего анкету, Ф.И.О., паспортные данные)
Дата ________________ М.П. (для юридического лица)
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ МОРСКОГО СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
CERTIFICATE OF THE RIGHT SEA SHIP TO SAIL UNDER
THE STATE FLAG OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
морских судов Республики Казахстан/ Международный судовой реестр
Республики Казахстан под № ___ от «__» _________ 20 ___ г., настоящим
удостоверяется, что судну ___________________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан.
This is to certify that according to the data entered into the
State Ship Register of the Republic of Kazakhstan/ the international
ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been
authorized to sail under the state flag of the Republic of
Kazakhstan.
Сведения о судне
Ship's particulars
1.Тип судна_____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал______________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ____________________ от «__»______ 2__ г., за №____
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина __________________________________________________________
Length
Ширина _________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage

39. Кемеге заттық құқығы, ауыртпашылығы ____________________________
____________________________________________________________________
(туындау негізі, шарттың немесе құжаттың деректері, мерзімі,
бенефициары)
40. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті органның қолы __________
____________________________________________________________________
(кім және кім ретінде сауалнамаға қол қояды, сауалнамаға қол
қоятын тұлғаның өкілеттіктерін негіздеу аты-жөні,
паспорт деректері)
Күні ________________ М.О. (заңды тұлғалар үшін)
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN ТЕҢІЗ КЕМЕСІНІҢ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ КУӘЛІК CERTIFICATE OF THE RIGHT SEA SHIP TO SAIL UNDER
THE STATE FLAG OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20__ жылғы «___» _____________ № ________ Қазақстан
Республикасының Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме
тiзiлiмiне/Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізіліміне
енгiзiлген деректердiң негiзiнде
______________________________________________________________ кемеге
(кеменiң атауы) (name of ship)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзуге рұқсат
берiлетiнi куәландырылады.
This is to certify that according to the data entered into the
State Ship Register of the Republic of Kazakhstan/ the international
ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been
authorized to sail under the state flag of the Republic of
Kazakhstan.
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ______________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы _________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі _____________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты ___________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _______________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары ___________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы __________________________
Number of sets and output of engines
8. 20 __ ж., «__»______ №____ (кім) ____________________ берген өлшеу куәлігі бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы __________________________________________________
Length
Ені _______________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _____________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық __________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық ___________________________________________
Net tonnage

9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign
flag and her previous port of registry
Капитан морского порта__________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ СОБСТВЕННОСТИ НА СУДНО
CERTIFICATE OF OWNER SEA SHIP
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
морских судов Республики Казахстан/ Международный судовой реестр
Республики Казахстан под № ___ от «___» _______ 20 ___ г., настоящим
удостоверяется, что судно __________________________________________
(название судна) (name of ship)
This is to certify that according to the data entered into the
State Ship Register of the Republic of Kazakhstan / the international
ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship
принадлежит          is owned by
________________________________________________________________
(собственники, реквизиты документов, на основании которых
зарегистрировано право)
________________________________________________________________
(owners, particulars of the documents where under the right
has been registered)
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал______________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации_____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки______________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса_____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин_______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ___________________ "__"_______ 2__ г. за № ___
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина___________________________________________________________
Length
Ширина__________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage

9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны ________________________
Sea harbour Master
Қолы ________________________________________
Signature
Мөрі ________________________________________
Seal
Күні ________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
3-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN КЕМЕГЕ МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
CERTIFICATE OF OWNER SEA SHIP
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20__ жылғы «___» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне/Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізіліміне енгiзiлген деректердiң негiзiнде
_________________________________________________ кеме куәландырылады
(кеменiң атауы) (name of ship)
This is to certify that according to the data entered into the State Ship Register of the Republic of Kazakhstan/the international ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship
____________________________________________ тиесілігі куәландырылады
(меншік иелері, олардың негізінде құқықтары
тіркелген құжаттардың деректемелері)
_____________________________________________________________________
(owners, particulars of the documents where under the right
has been registered)
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ________________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы ___________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі _______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты _____________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _________________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары _____________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы ____________________________
Number of sets and output of engines
8. 20 __ ж., «__» ______ № ____ (кім) _____________ берген өлшеу куәлігі бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы ____________________________________________________
Length
Ені _________________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ____________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық _____________________________________________
Net tonnage

9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship sailed under foreign flag and
her previous port of registry
Капитан морского порта__________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN
ВРЕМЕННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН PROVISIONAL CERTIFICATE OF THE RIGHT SHIP
TO SAIL UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
На основании данных, внесенных в книгу учета документов под
№ ____ от «___»___________ 2_____г., настоящим удостоверяется, что
судну __________________________________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан.
This is to certify that according to the data entered into the
registry of documents, the ship has been authorized to sail under the
state flag of the Republic of Kazakhstan.
Свидетельство действительно до «____»__________20___г.
This Certificate is valid until
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал _____________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО____________________________________________________
IMO №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству,
выданному (кем)
Principal dimensions according tonnage certificate issued by
Длина __________________________________________________________
Length
Ширина _________________________________________________________
Breadth
Высота борта ___________________________________________________
Depth
Вместимость валовая ____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая _____________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry

9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны ______________________________
Sea harbour Master
Қолы ______________________________________________
Signature
Мөрі ______________________________________________
Seal
Күні ______________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
4-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN КЕМЕНІҢ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ УАҚЫТША КУӘЛІК PROVISIONAL CERTIFICATE OF THE RIGHT SHIP
TO SAIL UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
20 _____ жылғы «______» _____________ № ________ құжаттарды есепке алу кітабына енгізілген деректердің негізінде осымен кемеге
___________________________________
(кеменің атауы) (name of ship)
Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге рұқсат берілетіні куәландырылады.
This is to certify that according to the data entered into the registry of documents, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan.
Куәлік 20___ жылғы «____» __________ дейін жарамды
This Certificate is valid until
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ________________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы ___________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі _______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты _____________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _________________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары _____________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы ____________________________
Number of sets and output of engines
8. (кім) ____________________ берген өлшеу куәлік бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы ____________________________________________________
Length
Ені _________________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ____________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық _____________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry

10. Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
The port in which the registration of the ship shall be effected
Наименование консульского учреждения (дипломатического представительства) Республики Казахстан
The Consulate (Diplomatic mission) of the Republic of Kazakhstan
Должностное лицо _______________________________________________
Official
Подпись ________________________________________________________
Signature
Печать
Seal
Дата ___________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА
ПЛАВАНИЯ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН ИНОСТРАННОМУ МОРСКОМУ СУДНУ,
ЗАФРАХТОВАННОМУ НА УСЛОВИЯХ БЕРБОУТ-ЧАРТЕРА CERTIFICATE OF TEMPORARY GRANTING THE RIGHT OF
FOREIGN VESSEL NAVIGATION UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN, CHARTERED ON THE
BERBOUT BASIS
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
На основании данных, внесенных в бербоут-чартерный реестр
Республики Казахстан/ Международный судовой реестр Республики
Казахстан под № ___ от «__»_________ 20_____ г., настоящим
удостоверяется, что судну ___________________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан
на период фрахтования его на условиях бербоут-чартера: с (from)
«__» __________ 20__ г. по (till) «__» _________ 20___ г.
This is to certify that according to the data entered into the
Berbout-chartering Register of the Republic of Kazakhstan/the
international ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship
has been authorized to sail under the state flag of the Republic of
Kazakhstan for the period of Chartering it on the Berbout basis.
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал _____________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines

10. Кемені мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын порт
The port in which the registration of the ship shall be effected
Қазақстан Республикасының консулдық мекемесінің (дипломатиялық өкілдігінің) атауы
The Consulate (Diplomatic mission) of the Republic of Kazakhstan
Лауазымды тұлға ________________________
Official
Қолы ___________________________________
Signature
Мөрі ___________________________________
Seal
Күні ___________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
5-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN БЕРБОУТ-ЧАРТЕР ШАРТЫНДА ЖАЛДАНҒАН ШЕТЕЛДІК ТЕҢІЗ
КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ТУЫН КӨТЕРІП
ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫНЫҢ УАҚЫТША БЕРІЛГЕНІ ТУРАЛЫ КУӘЛІК CERTIFICATE OF TEMPORARY GRANTING THE RIGHT OF
FOREIGN VESSEL NAVIGATION UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN, CHARTERED ON THE
BERBOUT BASIS
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20__ жылғы «___» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының бербоут-чартер тiзiлiмiне/Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізіліміне енгiзiлген деректердiң негiзiнде кемеге
__________________________________ оны бербоут-чартер шартында жалдау
(кеменiң атауы) (name of ship)
кезiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзуге рұқсат берiлгенi куәландырылады: (from) 20__ жылдан «___» ___________ (till) 20__ жылға «___» _________ дейiн
This is to certify that according to the data entered into the Berbout-chartering Register of the Republic of Kazakhstan/ the international ship register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan for the period of Chartering it on the Berbout basis.
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1.Кеме типі ________________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы _________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі ______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты ___________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _______________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары ___________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның қуаттылығы мен саны ___________________________
Number of sets and output of engines

8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ________________________ от «__»______ 2__ г., за №____
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина___________________________________________________________
Length
Ширина__________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag
and her previous port of registry
Капитан морского порта _________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
ПРАВ НА СУДНО (СТРОЯЩЕЕСЯ СУДНО)
На основании данных, внесенных в Реестр строящихся судов
Республики Казахстан под № ____от «__» ____ 2____ г., настоящим
удостоверяется, что судно принадлежит
________________________________________________________________
(собственники, реквизиты документов, на основании которых
зарегистрировано право)
Сведения о судне
1. Место строительства _________________________________________
2. Наименование судостроительной организации____________________
3. Построечный номер____________________________________________
4. Порт регистрации_____________________________________________
5. Тип судна____________________________________________________
6. Длина киля и другие основные технические данные о судне
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Главный материал корпуса ____________________________________
8. Число и мощность машин ______________________________________
Капитан порта _________________________________
Подпись _______________________________________
Печать
Дата __________________________________________
Серия хх № ххххххх
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН КЕМЕНІҢ НЕМЕСЕ ЖАСАЛЫНЫП ЖАТҚАН КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА ИЛИ
СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА
2_____ жылғы «______» _____________ № ________
от «______» _____________ 2_____ года № _______
2_____ жылғы «______» _____________ № ________ Теңіз
кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне, Кеме кітабына немесе
Жасалынып жатқан кемелер тізіліміне (керегінің астын сызу) енгізілген
деректердің негізінде осымен кеме немесе жасалынып жатқан кеменің
ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
морских судов, Судовую книгу или Реестр строящихся судов (нужное
подчеркнуть) под № ___ от «___» _____________ 2_____ г., настоящим
удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна
________________________________________________________________
(кеменің атауы) (наименование судна)
или строящегося судна.
Кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы затының сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна или строящегося судна
_______________________________________________________________
(кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы шартының
деректемелері)
(реквизиты договора ипотеки судна или строящегося судна)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепiл берушi____________________________________________________
Залогодатель (басқару органының атауы, орналасқан жері, мекен-жайы
(заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық
мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ телефон, факс, телекс,
электрондық почта)
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц); фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес
(для физических лиц), а также телефон, факс, телекс, электронная
почта)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы_______________________________________________________
Залогодержатель (басқару органының атауы, орналасқан жері, мекен-жайы
(заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық
мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ телефон, факс, телекс,
электрондық почта)
____________________________________________________________________
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц); фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес
(для физических лиц), а также телефон, факс, телекс, электронная
почта)
Кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасымен қамтамасыз
етілген міндеттеменің ең көп мөлшері
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой судна
или строящегося судна_______________________________________________
____________________________________________________________________
Кеме немесе жасалынып жатқан кеме ипотекасының
аяқталу күні                                      ____________
Дата окончания ипотеки судна или строящегося судна
Ерекше белгілер_______________________________________________
Особые отметки
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне

8. 20__ ж. «__» ______ № ____ (кім) _________________ берген материалдық куәлік бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы __________________________________________________
Length
Ені _______________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі ______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ___________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық ____________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны _______________________________________
Sea harbour Master
Қолы _______________________________________________________
Signature
Мөрі _______________________________________________________
Seal
Күні _______________________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
6-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН КЕМЕГЕ (ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕГЕ) АРНАЛҒАН
ҚҰҚЫҚТАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
20_____ жылғы «______» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген деректердің негізінде осымен кеменің ____________________________________________ тиесілігі куәландырылады
(меншік иелері, олардың негізінде құқықтары
тіркелген құжаттардың деректемелері)
Кеме туралы мәліметтер
1. Жасалу орны ____________________________________________
2. Кеме жасайтын ұйымның атауы ________________________
3. Жасалу нөмірі __________________________________________
4. Тіркеу порты ___________________________________________
5. Кеменің типі ___________________________________________
6. Кильдің ұзындығы және кеме туралы басқа да негізгі техникалық деректер ______________________________________________
___________________________________________________________
7. Корпустың басты материалы _______________________________
8. Машинаның саны мен қуаттылығы ___________________________
Порт капитаны _________________________________
Қолы ______________________________________
Мөрі ________________________________________________________
Күні _______________________________________
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
7-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН КЕМЕНІҢ НЕМЕСЕ ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА ИЛИ
СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА
20_____ жылғы «______» _____________ № ________
от «______» _____________ 20_____ года № _______
20_____ жылғы «______» _____________ № ________ Теңіз кемелеріні мемлекеттік кеме тізіліміне, Кеме кітабына немесе Жасалып жатқан кемелер тізіліміне (керегінің астын сызу) енгізілген деректердің негізінде осымен кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр морских судов, Судовую книгу или Реестр строящихся судов (нужное подчеркнуть) под № ___ от «___» _____________ 20_____ г., настоящим удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна
_____________________________________________________________
(кеменің атауы) (наименование судна)
или строящегося судна.
Кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасы мәнінің сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна или строящегося судна
______________________________________________________________
(кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы шартының
деректемелері)
(реквизиты договора ипотеки судна или строящегося судна)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Кепiл берушi __________________________________________________
Залогодатель      (басқару органының атауы, орналасқан
жері,мекен-жайы (заңды
(наименование, место нахождения, адрес органа
управления (для
______________________________________________________________
тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық
мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін),
юридических лиц); фамилия, имя, отчество, гражданство, полный
адрес
______________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
(для физических лиц), а также телефон, факс, телекс,
электронная почта)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Кепіл ұстаушы _________________________________________________
Залогодержатель (басқару органының атауы, орналасқан жері,
мекен-жайы (заңды
(наименование, место нахождения, адрес органа
управления (для
______________________________________________________________
тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық
мекен-жайы
юридических лиц); фамилия, имя, отчество, гражданство, полный
адрес (для физических
______________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ телефон, факс, телекс,
электрондық почта)
лиц), а также телефон, факс, телекс, электронная почта)
______________________________________________________________
Кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой судна или строящегося судна ______________________________________________
______________________________________________________________
Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының аяқталу күні _____
Дата окончания ипотеки судна или строящегося судна
Ерекше белгілер ______________________________________________
Особые отметки
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне

Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Осымен, кеменің
Настоящим подтверждается, что судно
1. Атауы _______________________________________________________
Название
2. Мемлекеттік тіркеу порты ____________________________________
Порт государственной регистрации
3. Тіркеу нөмірі _______________________________________________
Регистрационный номер
4. Мемлекеттік тіркелген күні __________________________________
Дата государственной регистрации
5. Кеменің үлгісі_______________________________________________
Тип судна
6. Жасалған орны мен жылы_______________________________________
Место и год постройки
7. Ұзындығы_____________________________________________________
Длина
8. Ені__________________________________________________________
Ширина
9. Биіктігі_____________________________________________________
Высота
10. Меншiк иесi/кеме иеленушы және оның мекен жайы ___________
Собственник/судовладелец и его адрес ___________________
барлық тiркелген құқықтар мен ауыртпалықтар тоқтатыла отырып,
Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, халықаралық кеме
тiзiлiмiнен немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнен (керегiнiң
астын сызу) шығарылғаны расталады.
исключено из Государственного судового реестра морских судов,
международного судового реестра Республики Казахстан, или реестра
строящихся судов (нужное подчеркнуть) с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
Теңіз портының капитаны ________________________________________
Капитан морского порта                 (аты-жөні) (Ф.И.О.)
Қолы ___________________________________________________________
Подпись
Мөр
Печать
Күні____________________________________________________________
Дата
Серия xx N xxxxxxx

Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1314 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Осымен, кеменің
Настоящим подтверждается, что судно
1. Атауы ______________________________________________________
Название
2. Мемлекеттік тіркеу порты _______________________________
Порт государственной регистрации
3. Тіркеу нөмірі ________________________________________
Регистрационный номер
4. Мемлекеттік тіркелген күні _______________________________
Дата государственной регистрации
5. Кеменің типі _____________________________________________
Тип судна
6. Жасалған орны мен жылы ___________________________________
Место и год постройки
7. Ұзындығы _________________________________________________
Длина
8. Ені ______________________________________________________
Ширина
9. Биіктігі _________________________________________________
Высота
10. Меншiк иесi/кеме иеленуші және оның мекенжайы ____________
Собственник/судовладелец и его адрес __________________________
барлық тiркелген құқықтар мен ауыртпалықтар тоқтатыла отырып, Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, халықаралық кеме тiзiлiмiнен немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнен (керегiнiң астын сызу) шығарылғаны расталады.
исключено из Государственного судового реестра морских судов, международного судового реестра Республики Казахстан или реестра строящихся судов (нужное подчеркнуть) с прекращением всех зарегистрированных прав и обременений.
Теңіз портының капитаны ______________________________________
Капитан морского порта       (Т.А.Ә.)      (Ф.И.О.)
Қолы ____________________________________________________
Подпись
Мөр
Печать
Күні _____________________________________________________
Дата
Серия xx N xxxxxxx