Об утверждении Правил осуществления санитарно-карантинного контроля и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2003 года N 1168. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2293
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2009 N 2293 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления санитарно-карантинного контроля и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2003 года N 1168
Правила
осуществления санитарно-карантинного контроля и
обеспечения санитарной охраны границы и
территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления санитарно-карантинного контроля и обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан (далее - Правила) регламентируют порядок осуществления контроля за перемещением людей и грузов через Государственную границу, проводимый в целях недопущения завоза на территорию страны инфекционных и паразитарных заболеваний, потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции, а также проведения мероприятий в целях санитарной охраны территории Республики Казахстан.
2. Организация санитарно-карантинного контроля на Государственной границе Республики Казахстан и обеспечение санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан проводятся территориальными подразделениями уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на Государственной границе и исполнительными органами, осуществляющими деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях (далее - Органы).
2. Порядок осуществления санитарно-карантинного контроля и
обеспечения санитарной охраны границы и территории
Республики Казахстан
3. Санитарно-карантинный контроль проводится Органами в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и является составной частью санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 қарашадағы N 1168 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2293 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2293 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануы тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 қарашадағы
N 1168 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету ережесi (бұдан әрi - Ереже) ел аумағына жұқпалы және паразиттiк аурулардың, адам денсаулығы үшiн ықтимал қауiптi заттар мен өнiмдердiң әкелiнуiне жол бермеу мақсатында жүргiзiлетiн Мемлекеттік шекара арқылы адамдар мен жүктердiң өткiзiлуiн бақылауды жүзеге асырудың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағын санитарлық қорғау мақсатында iс-шаралар жүргiзудiң тәртiбiн реттейдi.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын санитарлық-карантиндiк бақылауды ұйымдастыруды және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық қорғауды қамтамасыз етудi Мемлекеттiк шекарадағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлiмшелерi мен тиiстi аумақтарда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын атқарушы органдар (бұдан әрi - Органдар) жүргiзедi.
2. Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру және санитарлық қорғауды қамтамасыз ету тәртiбi
3. Санитарлық-карантиндiк бақылауды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi Органдар жүргiзедi және Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық қорғаудың құрамдас бөлiгi болып табылады.

4. Санитарно-карантинный контроль проводится в отношении всех лиц, пересекающих Государственную границу, в том числе пассажиров, поездных бригад, экипажей и персонала транспортных средств и лиц, пересекающих Государственную границу в пешем порядке, транспортных средств, а также грузов, представляющих опасность для здоровья населения.
5. Санитарно-карантинный контроль проводится в целях недопущения завоза и распространения следующих инфекционных и паразитарных заболеваний:
1) карантинные инфекции (чума, холера, желтая лихорадка);
2) особо опасные инфекции (контагиозные вирусные геморрагические лихорадки: Ласса, Марбурга, Эбола);
3) тяжелый острый респираторный синдром или атипичная пневмония;
4) паразитарные заболевания (малярия).
6. Санитарно-карантинный контроль проводится при:
1) прибытии пассажирского и иного транспортного средства или физического лица из стран, неблагополучных по инфекционным и паразитарным заболеваниям, предусмотренным в пункте 5 настоящих Правил на момент прибытия;
2) получении сообщения от экипажа пассажирского и иного транспортного средства о наличии больного или лица с подозрением на инфекционное и/или паразитарное заболевание на транспортном средстве;
3) получении информации от компетентных органов страны отправителя, транзита или получателя, о прибытии груза, представляющего опасность для здоровья населения;
4) вскрытии контейнеров и лихтеров грузополучателем в пунктах пропуска или нарушения их целостности;
5) обнаружении на транспортном средстве насекомых-переносчиков инфекционных и паразитарных заболеваний, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил и павших грызунов.
Должностные лица, осуществляющие санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска, при наличии объективных эпидемиологических показаний могут подвергнуть санитарно-карантинному контролю по прибытии любое транспортное средство или контейнеры, а также любое лицо, прибывшее международным рейсом.
7. Для осуществления санитарно-карантинного контроля представляются следующие документы:
1) медико-санитарная декларация пассажирского транспортного средства;
2) свидетельство о дезинсекции и дератизации пассажирского и иного транспортного средства;
3) сопроводительные документы на грузы.
При этом проводятся:
4) лабораторные (инструментальные) исследования веществ и продукции, представляющих опасность для здоровья населения на предмет их соответствия санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам, гигиеническим нормативам;
5) медицинский осмотр и опрос лиц, прибывающих из стран, неблагополучных по инфекционным и паразитарным заболеваниям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, а также при получении информации от экипажа прибывающего транспортного средства о наличии больного с симптомами или подозрением на инфекционное и/или паразитарное заболевание.
Для лиц, выезжающих в страны, неблагополучные по инфекционным и паразитарным заболеваниям, необходимо наличие международного свидетельства о вакцинации или ревакцинации против инфекционных заболеваний.

4. Санитарлық-карантиндiк бақылау Мемлекеттiк шекарадан өтетiн барлық адамдарға, соның iшiнде жолаушыларға, поезд бригадаларына, көлiк құралдарының экипаждары мен қызметшiлерiне және Мемлекеттiк шекарадан жаяу өтетiн адамдарға, көлiк құралдарына, сондай-ақ халықтың денсаулығына қауiп төндiретiн жүктерге қатысты жүргiзiледi.
5. Санитарлық-карантиндiк бақылау мынадай жұқпалы және паразиттiк аурулардың әкелiнуi мен таралуына жол бермеу мақсатында жүргiзiледi:
1) карантиндiк жұқпалы аурулар (оба, тырысқақ, сары қызба);
2) аса қауiптi жұқпалы аурулар (Ласс, Марбург, Эбола контагиозды вирусты геморрагиялық қызбалары);
3) ауыр жiтi респираторлық белгi немесе типтiк емес өкпе қабынуы;
4) паразиттiк аурулар (безгек).
6. Санитарлық-карантиндiк бақылау:
1) келу сәтiнде осы Ереженiң 5-тармағында көзделген жұқпалы және паразиттiк аурулар бойынша қолайсыз елдерден жолаушы және өзге де көлiк құралы немесе жеке тұлға келген кезде;
2) жолаушы және өзге де көлiк құралының экипажынан көлiк құралында жұқпалы және/немесе паразиттiк аурумен ауыратын науқастың немесе оларға күдiктi адамның болуы туралы хабарлама алған кезде;
3) жөнелтушi елдiң құзыреттi органдарынан, транзиттен немесе алушыдан халықтың денсаулығына қауiп төндiретiн жүктiң келуi туралы ақпарат алған кезде;
4) өткiзу пункттерiнде жүктi алушы контейнерлер мен лихтерлердi ашқанда немесе олардың тұтастығы бұзылғанда;
5) көлiк құралында осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген жұқпалы және паразиттiк ауруларды тасымалдаушы жәндiктер мен өлген кемiргiштер табылған кезде жүргiзiледi.
Өткiзу пункттерiнде санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар келген кезде объективтi эпидемиологиялық айғақтар болғанда кез келген көлiк құралын немесе контейнерлердi, сондай-ақ халықаралық рейспен келген кез келген адамды санитарлық-карантиндік бақылай алады.
7. Санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыру үшiн мынадай құжаттар ұсынылады:
1) жолаушы көлiк құралының медициналық-санитарлық декларациясы;
2) жолаушы және өзге де көлiк құралын дезинсекциялау мен дератизациялау туралы куәлiк;
3) жүктерге арналған iлеспе құжаттар.
Бұл ретте мыналар жүргiзiледi:
4) олардың санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға, гигиеналық нормативтерге сәйкестiгi мәнiнде халықтың денсаулығына қауiп төндiретін заттар мен өнiмдердi зертханалық (құрал-сайманды) зерттеу;
5) осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген жұқпалы және паразиттiк аурулар бойынша қолайсыз елдерден келгенде, сондай-ақ келген көлiк құралының экипажынан жұқпалы және/немесе паразиттiк ауру белгiсi бар немесе оған күдiктi науқастың болуы туралы ақпарат алған кезде адамдарды медициналық қарау және сұрақ қою.
Жұқпалы және паразиттiк аурулар бойынша қолайсыз елдерге баратын адамдарда жұқпалы ауруларға қарсы вакциналау немесе ревакциналау туралы халықаралық куәлiк болуы тиiс.

8. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в случае обращения к ним лиц с жалобами на состояние здоровья немедленно информируют должностных лиц, осуществляющих санитарно-карантинный контроль.
9. При наличии на транспортном средстве больного с симптомами или подозрением на инфекционное и/или паразитарное заболевание, а также насекомых-переносчиков или павших грызунов, по решению должностного лица, осуществляющего санитарно-карантинный контроль, транспортное средство направляют к санитарной стоянке (санитарный причал, санитарный тупик, санитарную площадку) для проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в установленном порядке. V074793, V043441, V043171
10. По результатам осуществляемого санитарно-карантинного контроля должностными лицами составляется акт санитарно- эпидемиологического обследования, где указывается наличие необходимых сопроводительных документов, вида и маршрута прибывшего транспортного средства, количество пассажиров и членов экипажа, наличие больных инфекционными и/или паразитарными заболеваниями, наименование груза, представляющего опасность для здоровья населения, и результаты его санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Должностные лица, осуществляющие санитарно-карантинный контроль, по предъявлению служебного удостоверения беспрепятственно посещают помещения, транспортные средства, где находятся члены экипажа, пассажиры и грузы, представляющие опасность для здоровья населения.
11. В случае выявления больного инфекционным и/или паразитарным заболеванием должностными лицами Органа на соответствующих территориях проводятся следующие противоэпидемические мероприятия:
1) временная изоляция больного в изоляторе пункта пропуска до его госпитализации в территориальную лечебно-профилактическую организацию;
2) обсервация контактных лиц с больным, при необходимости их провизорная госпитализация в территориальную лечебно-профилактическую организацию.
Лечение и лабораторное обследование больных с симптомами инфекционного и/или паразитарного заболевания и контактных лиц проводится в территориальных лечебно-профилактических организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан ;
3) организация дезинфекционных мероприятий транспортного средства, на борту которого выявлен больной с симптомами инфекционного и/или паразитарного заболевания или с подозрением на инфекционное и/или паразитарное заболевание.
В случае обнаружения на прибывающих транспортных средствах насекомых-переносчиков, грызунов и их падежа, транспортные средства вместе с их экипажем, пассажирами и грузами отводятся на санитарную стоянку (санитарный причал, санитарную площадку, санитарный тупик), где проводятся дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия.
Свидетельство о дезинфекции, дезинсекции и дератизации транспортного средства или освобождении от них выдает Орган.

8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар оларға денсаулық жағдайына шағыммен адамдар барған кезде санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды дереу хабардар етедi.
9. Көлiк құралында жұқпалы және/немесе паразиттiк ауру белгiсi бар немесе оған күдiктi науқас, сондай-ақ тасымалдаушы жәндiктер немесе өлген кемiргiштер болған кезде санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамның шешiмi бойынша көлiк құралы белгiленген тәртiппен санитарлық-iндетке қарсы (алдын алу) iс-шаралар жүргiзу үшiн санитарлық тұраққа (санитарлық айлақ, санитарлық тұйық, санитарлық алаң) жiберiледi. V074793, V043441, V043171
10. Жүзеге асырылатын санитарлық-карантиндiк бақылаудың нәтижелерi бойынша лауазымды адамдар санитарлық-эпидемиологиялық тексеру актісiн жасайды, онда қажет ілеспe құжаттардың болуы, келген көлiк құралының түрi мен бағыты, жолаушылар мен экипаж мүшелерiнiң саны, жұқпалы және/немесе паразиттiк ауру белгiсi бар немесе оған күдiктi науқастардың болуы, халықтың денсаулығына қауiп төндiретiн жүктiң атауы және оның санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасының нәтижелерi көрсетіледі.
Санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар қызметтік куәлiгiн ұсына отырып, халықтың денсаулығына қауiп төндiретiн экипаж мүшелерi, жолаушылар және жүктер бap үй-жайларға, көлiк құралдарына кедергiсiз кiредi.
11. Жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулармен ауыратын науқас анықталған жағдайда тиiстi аумақтардағы Органның лауазымды адамдары мынадай iндетке қарсы ic-шараларды жүргiзедi:
1) науқасты аумақтық емдеу-алдын алу ұйымының ауруханасына жатқызғанға дейiн оны өткiзу пунктiнiң оқшаулағышына уақытша оқшаулауды;
2) науқаспен қарым-қатынас жасаған адамдарды обсервациялауды, қажетiне қарай, оларды аумақтық емдеу-алдын алу ұйымының ауруханасына провизорлық жатқызуды.
Жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулар белгiсi бар науқастарды және олармен қарым-қатынас жасаған адамдарды емдеу және зертханалық тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аумақтық емдеу-алдын алу ұйымдарында жүргiзiледi;
3) бортында жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулар белгiсi бар немесе жұқпалы және/немесе паразиттiк ауруларға күдiктi науқас анықталған көлiк құралының дезинфекциялық іс-шараларын ұйымдастыруды.
Келген көлiк құралдарында тасымалдаушы жәндiктер, кемiргiштер мен олардың өлiктерi табылған жағдайда көлiк құралдары, олардың экипаждарымен, жолаушыларымен және жүктерiмен бiрге дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық iс-шаралар жүргiзiлетiн санитарлық тұраққа (санитарлық айлақ, санитарлық тұйық, санитарлық алаң) жiберiледi.
Орган көлiк құралын дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау немесе олардан босату туралы куәлiктi бередi.

12. Грузы и товары, представляющие опасность для состояния здоровья населения, не отвечающие санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам, гигиеническим нормативам и создающие угрозу возникновения и распространения инфекционных заболеваний или массовых неинфекционных заболеваний и отравлений, не допускаются к ввозу на территорию Республики Казахстан с указанием причины в акте санитарно-эпидемиологического обследования.
13. В случае регистрации инфекционных и/или паразитарных заболеваний, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил, у лиц, находившихся в инкубационном периоде заболевания, противоэпидемические мероприятия проводятся исполнительными органами, осуществляющими деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях по месту их выявления, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения.
14. Органы проводят инструктирование по мерам профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний руководителей, членов экипажей, поездных бригад, персонала транспортных средств и пассажиров, выезжающих в страны, неблагополучные по инфекционным заболеваниям, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил.
15. Органы управления здравоохранением организуют и обеспечивают постоянную готовность лечебно-профилактических организаций к проведению мероприятий в случае заноса или выявления инфекционных и/или паразитарных заболеваний в установленном порядке , обеспечивают иммунопрофилактику против инфекционных заболеваний и выдают документ о вакцинации или ревакцинации в установленном порядке .
16. В целях санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан, в случае угрозы ввоза и распространения инфекционных и/или паразитарных заболеваний введение ограничительных мероприятий (карантина) в пунктах пропуска через Государственную границу и на территории Республики Казахстан осуществляется в установленном законодательством порядке.

12. Халықтың денсаулық жағдайына қауiп төндiретiн, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға, гигиеналық нормативтерге жауап бермейтiн және жұқпалы аурулардың немесе жаппай жұқпалы емес аурулар мен уланулардың пайда болу және таралу қаупін төндiретiн жүктер мен тауарларды санитарлық-эпидемиологиялық тексеру актісiнде себептерiн көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге рұқсат етiлмейдi.
13. Осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулар тіркелген жағдайда, аурудың инкубациялық кезеңiндегi адамдарға Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасына сәйкес тиiсті аумақтарда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын атқарушы органдар олар анықталған орында iндетке қарсы iс-шараларды жүргiзедi.
14. Органдар осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген жұқпалы аурулар бойынша қолайсыз елдерге барушы экипаж басшыларына, мүшелерiне, поезд бригадаларына, көлiк құралдарының қызметшiлерi мен жолаушыларына, жұқпалы және паразиттiк аурулардың алдын алу шаралары жөнiнде нұсқау берудi жүргiзедi.
15. Денсаулық сақтауды басқару органдары белгiленген тәртiппен емдеу-алдын алу ұйымдарының жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулар әкелiнген немесе анықталған жағдайда iс-шаралар жүргiзуге тұрақты дайындығын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi, жұқпалы ауруларға қарсы иммундық алдын алуды қамтамасыз етедi және белгiленген тәртiппен вакциналау немесе ревакциналау туралы құжатты бередi.
16. Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық қорғау мақсатында жұқпалы және/немесе паразиттiк аурулардың әкелiну және таралу қаупі жағдайында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерi мен аумағында шектеу іс-шараларын (карантиндi) енгiзу заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.