Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 266.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках " Правительство Республики Казахстан, постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемые типовые договоры на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска
в сеть и потребления электрической энергии
Сноска. В заголовок и преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
___________________________                       "___"_____ 200_г.
(место заключения договора)
___________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
___________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
____________________________, предоставляющая услуги по технической
орган выдачи)
диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии,
именуемое в дальнейшем Исполнитель в лице ________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _______________________, с одной стороны,
и ________________________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы, свидетельство
_________________________________________________________________,
о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемое в дальнейшем Заказчик в лице ___________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _________________________________________
__________________, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем.

Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 266 бұйрығын қараңыз.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгі шарттар бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық
диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған
үлгi шарт
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
_ _________________________               200__жылғы "__"________
(шарттың жасалатын орны)
Бұдан әрi Орындаушы деп аталатын электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтердi беретiн _________________атынан
(қызметті ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары, мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк, берген күнi мен орган)
________________________________________________________негiзiнде
әрекет ететiн____________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
бiр тараптан және бұдан әрi Тапсырысшы деп аталатын_________________________________________________________ ___________________________________________________________атынан
(пайдаланушының деректемелерi құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берген күнi мен орган.)
______________негiзiнде әрекет ететiн____________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Основные понятия, используемые в договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
договорной объем электрической энергии/электроэнергии - объем электрической энергии, подлежащий технической диспетчеризации;
заявка - письменный документ, подписанный уполномоченным представителем Заказчика, и направляемый Исполнителю в порядке и в сроки, установленные Договором, содержащий информацию об объеме электрической энергии, периоде времени передачи электрической энергии, распределении объема по мощности в течение данного периода. Заявка может быть месячной, суточной и оперативной;
нормативное качество электроэнергии - качество электрической энергии, соответствующее требованиям и стандартам, утвержденному на момент исполнения Договора;
прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета, электрической энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;
ПУЛ резервов электрической мощности (далее - ПУЛ РЭМ) - некоммерческая организация, учрежденная на добровольной основе электростанциями и отдельными оптовыми потребителями в целях формирования необходимого объема, структуры и размещения резервов электрической мощности для обеспечения бесперебойного энергоснабжения потребителей в случае непредвиденного выхода из строя генераторов или линий электропередачи;
расчетный период - период, определенный в Договоре, как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет услуг Исполнителя по технической диспетчеризации;
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
рыночный оператор - организация, осуществляющая коммерческую диспетчеризацию режимов производства и потребления электрической энергии;
суточный график производства-потребления электрической энергии - утвержденный системным оператором документ, регламентирующий почасовые величины производства и потребления электрической энергии на каждые календарные сутки в соответствии с договорами по купле-продаже электрической энергии, заключенными участниками оптового рынка на рынках децентрализованной купли-продажи электрической энергии и централизованной торговли электрической энергией;
техническая диспетчеризация - услуга, оказываемая Исполнителем, которая заключается в централизованном оперативно-диспетчерском управлении режимами производства и потребления электрической энергии в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее - ЕЭС РК);
технический оператор - организация, осуществляющая оперативно-диспетчерское управление режимами производства, передачи и потребления электрической энергии в соответствии с заключенными договорами, действующими нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами;
фактический баланс - документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на оптовом рынке  электрической энергии субъектами данного рынка за расчетный период;
фактический объем - объем электрической энергии, отпущенной (импортируемой) Заказчиком в сети (по сетям) всех классов напряжений, независимо от принадлежности сетей, в том числе в сети Заказчика;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
центральное диспетчерское управление (далее - ЦДУ) - структурное подразделение технического оператора с его региональными подразделениями, отвечающее за эксплуатацию ЕЭС РК, включая балансирование, обеспечение надежности систем передачи электрической энергии и обеспечение ее качества;
электрические сети - совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередачи, предназначенная для передачи и/или распределения электрической энергии, принадлежащих как Исполнителю и/или Заказчику, так и третьим лицам на праве собственности, вещном праве или по иным основаниям, установленным законом.

1. Шартта қолданылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
электр энергиясының/электр энергияның шартты көлемi - техникалық диспетчерлендiруге жататын электр энергиясының көлемi;
өтiнiм - Тапсырысшының уәкiлеттi өкiлi қол қойған және Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде Орындаушыға жолданатын, электр энергиясының көлемi, электр энергиясын беру уақытының кезеңi, осы кезең iшiнде қуаты жөнiндегi көлемдi бөлу туралы ақпаратты қамтитын жазбаша құжат. Өтінiм айлық, тәулiктiк және жедел болуы мүмкiн;
электр энергиясының нормативтiк сапасы - Шартты орындау сәтiнде бекітілген талаптар мен стандарттарға сәйкес келетін электр энергиясының сапасы;
коммерциялық есептеу құралы - заңнамада белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат етiлген электр энергиясын коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;
электр қуаты резервтерiнiң ПУЛ-ы (бұдан әрi - ЭҚР ПУЛ) - генераторлар мен электр беру желiлерi күтпеген жерде iстен шыққан жағдайда тұтынушыларды энергиямен үздiксiз қамтамасыз ету үшiн электр қуатының қажеттi көлемiн, құрылымын қалыптастыру және резервтерiн орналастыру мақсатында электр станцияларымен және жекелеген көтерме тұтынушылармен epiкті негізде құрылған коммерциялық емес ұйым;
есептi кезең - Шартта техникалық диспетчерлеу бойынша Орындаушы қызметiмен есеп айырысу жүргiзiлетiн, бiр күнтiзбелiк айға тең бiрiншi күннiң 00-00 сағатынан бастап айдың соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiнгi уақыт кезеңi ретiнде Шартта белгіленген кезең;
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
рыноктық оператор - электр энергиясын өндiру және тұтыну режимдерiн коммерциялық диспетчерлеуді жүзеге асыратын ұйым;
электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тәуліктік кестесі - электр энергиясын орталықсыздандырылған сатып алу-сату және электр энергиясының орталықтандырылған сауда нарықтарындағы көтерме нарықтың қатысушыларымен жасасқан электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі шарттарға сәйкес әрбір күнтізбелік тәулікте электр энергиясын өндіру мен тұтынудың сағат сайынғы шамасын регламенттейтін жүйелік оператор бекіткен құжат;
техникалық диспетчерлендiру - Қазақстан Республикасының Бiрыңғай электр энергетикасы жүйесiнде (бұдан әрi - ҚP БЭЭЖ) электр
энергиясын өндiру және тұтыну режимдерiн орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқарудан тұратын Орындаушы көрсететiн қызмет;
техникалық оператор - жасалған шарттарға, қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдер мен нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес электр энергиясын өндiру, беру және тұтыну режимдерiн жедел-диспетчерлiк басқаруды жүзеге асыратын ұйым;
iс жүзiндегi теңгерiм - есеп айырысу кезеңiнде осы рынок субъектiлерi электр энергиясының көтерме рыногында өндiрген, жеткізген және тұтынған электр энергиясының көлемiн атаулы бөлудi белгiлейтiн құжат;
нақты көлемi - желiлердiң тиесілілігіне қарамастан, кернеулердiң барлық сыныптарының желiсiне (желiлерi арқылы), оның ішінде Тапсырысшының желiсiне Тапсырысшы берген (импорттайтын) электр энергиясының көлемi;
уәкілетті орган - электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
орталық диспетчерлiк басқару (бұдан әрi - ОДБ) - электр энергиясын беру жүйелерiн теңгерудi, оның сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мен сапасын қамтамасыз етудi қоса алғанда, ҚР БЭЭЖ пайдалануға жауап беретiн техникалық оператордың өңiрлiк бөлiмшелерiмен бiрге құрылымдық бөлiмшесi;
электр желiлерi - Орындаушыға да және/немесе Тапсырысшыға да, сондай-ақ үшiншi тұлғаларға да меншiк құқығында, заттық құқықта немесе заңда белгiленген өзге де негiздер бойынша тиесiлi электр энергиясын беруге және/немесе бөлуге арналған кiшi станциялардың, бөлуші құрылғылардың және бiрiктiрушi электр желiлерiнiң жиынтығы.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.03.2004 N 278 ; от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет договора
2. Исполнитель обеспечивает техническую диспетчеризацию отпуска электроэнергии в сеть и параллельную работу энергоустановок Заказчика в составе ЕЭС РК.
3. Технические условия и характеристики оказания услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии:
___________________________________________________________________
(в данном пункте предусматривается технические условия и
___________________________________________________________________
характеристики предмета Договора, которые должны соответствовать
___________________________________________________________________
требованиям нормативных технических документов)             <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
4. Заказчик обязуется оплатить услуги Исполнителя по технической диспетчеризации в размере и порядке, установленными Договором.
3. Условия обеспечения технической диспетчеризации
5. Услуги по технической диспетчеризации оказываются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
6. К режиму технической диспетчеризации принимаются суточные графики выдачи электрической энергии от энергоустановок Заказчика, согласованные техническим оператором и утвержденные рыночным оператором в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
7. Суточный график производства и потребления электроэнергии составляется Заказчиком на основании прямых договоров, заключенных им с потребителями, с учетом корректировок на основании согласованных суточных заявок потребителей.
8. Допустимое отклонение значения электрической мощности устанавливается в соответствии с отдельным договором на регулирование мощности между Заказчиком и Исполнителем. При отсутствии договора на оказание услуг по регулированию мощности допустимые отклонения устанавливаются в соответствии с нормативными правовыми актами. В случае превышения Заказчиком допустимых отклонений от утвержденного суточного графика Исполнитель имеет право, после предварительного предупреждения, изменять режимы потребления и/или генерации Заказчика до значений, заявленных в суточном графике.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 , 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
2. Шарттың мәнi
2. Орындаушы желiге электр энергиясын бepуді техникалық диспетчерлеуді және Тапсырысшының энергоқұрылғыларының қосарлас жұмысын ҚР БЭЭЖ құрамында қамтамасыз етедi.
3. Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсетудiң техникалық талаптары мен сипаттамалары:
_________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтiк техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес
_________________________________________________________________
келуге тиiс Шарттың мәнiнiң техникалық талаптары мен сипаттамалары
көзделедi)
4. Тапсырысшы Орындаушының техникалық диспетчерлендіру жөнiндегi қызметтерiн Шартта белгiленген мөлшерде және тәртіппен төлеуге мiндеттенеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
3. Техникалық диспетчерлендiрудi қамтамасыз ету талаптары
5. Техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Шартқа сәйкес көрсетiледі.
6. Техникалық диспетчерлендiру режимiне заңнамада белгiленген тәртiппен техникалық оператормен келiсiлген және рыноктық оператор бекiткен Тапсырысшының электр қондырғысынан электр энергиясын беретiн тәулiктiк кесте жатады. <*>
7. Электр энергиясын өндiру мен тұтынудың тәулiктiк кестесiн Тапсырысшы тұтынушылардың келiсiлген тәулiктiк өтiнiмдерi негiзiнде түзетулерді ескере отырып, оның тұтынушылармен жасалған тiкелей шарттары негiзiнде жасайды.
8. Электр қуаты маңызының жол берiлген ауытқуы Тапсырысшы мен Орындаушы арасындағы қуатты реттеуге арналған жекелеген шартқа сәйкес белгiленедi. Қуатты реттеу жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған шарт болмаған кезде жол берiлген ауытқулар нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес белгiленеді. Егер Тапсырысшы жол берiлген ауытқуды бекітілген тәулiктiк кестеден жоғарылатқан жағдайда, Орындаушының алдын ала ескертуден кейiн Тапсырысшының тұтыну және/немесе генерация режимiн тәулiктiк кестеде мәлiмделген мәнге дейiн өзгертуге құқығы бар.
Ескерту. 6, 8-тармақтарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.

4. Учет отпускаемой электроэнергии
9. Фактический объем отпущенной Заказчиком электроэнергии определяется с 00-00 часов первого дня до 24 часов последнего дня расчетного периода по показаниям приборов коммерческого учета, установленных на границе раздела эксплуатационной ответственности Заказчика и электросетевых собственников, с подписанием сторонами акта сверки показаний приборов коммерческого учета не позднее пятого числа месяца, следующего за расчетным.
10. Корректировка по месячному объему договорной величины отпуска электроэнергии оперативно согласовывается сторонами не позднее, чем за десять дней до начала месяца. Корректировка месячного объема допускается только в пределах договорного квартального объема услуг по технической диспетчеризации.
Предложения по квартальному объему договорной величины отпуска в сеть и потребления электрической энергии оперативно согласовываются сторонами не позднее, чем за шестьдесят дней до начала квартала. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
11. Приборы коммерческого учета должны быть поверены и опломбированы. Стороны должны предоставлять друг другу доступ к коммерческим приборам учета, в течение рабочих часов суток для целей снятия показаний, проверки и опробования. Если одна из сторон не присутствует при снятии показаний, то другой стороне разрешается произвести снятие показаний самостоятельно.
12. Стороны производят за свой счет метрологические поверки находящихся на их балансе счетчиков и другого измерительного оборудования в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами.
Стороны могут потребовать проведение дополнительных поверок, которые производятся за счет требующей Стороны.
В случае если при дополнительной поверке обнаружится, что показания счетчиков превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по дополнительной поверке оплачивает собственник приборов.
13. При проведении любого вида работ, связанных с изменением или нарушением учета электроэнергии, Заказчик обязан перед началом работ письменно известить об этом Исполнителя и получить соответствующее разрешение. В период проведения ремонта Заказчиком учет электроэнергии может осуществляться по согласованным с Исполнителем временным схемам.
5. Права и обязанности сторон
14. Исполнитель имеет право в случае нарушения договорных условий прекратить оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .

4. Берiлетiн электр энергиясының есебi
9. Тапсырысшы берген электр энергиясының iс жүзiндегі көлемi бiрiншi күннiң 00-00 сағатынан бастап есептi кезеңнiң соңғы айының 24 сағатына дейiн Тапсырысшы мен электр желiлерi иелерiнiң пайдалану жауапкершiлiгi бөлiмiнiң шекарасында белгiленген коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерi бойынша есептiден кейiнгі айдың бесiншi күнiнен кешiктiрмей коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткіштерiн салыстыру актiсiн тараптардың қол қоюымен айқындалады.
10. Электр энергиясын берудiң шартты шамасының айлық көлемi бойынша түзетудi тараптар айдың басталуына дейiн он күннен кешiктiрмей жедел келiседі. Айлық көлемге түзетуге техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтердiң шартты тоқсандық көлемiнiң шегінде ғана рұқсат етіледi.
Электр энергиясын берудiң, желiге берудiң және тұтынудың шартты шамасының тоқсандық көлемi бойынша ұсыныстарды тараптар тоқсанның басталуына дейiн алпыс күннен кешiктiрмей жедел келiседі.
11. Коммерциялық есептеу құралдары тексерiлуге және оларға пломба салынуға тиiс. Тараптар бiр-бiрiне тәулiктiң жұмыс сағаты iшiнде көрсеткiштердi алу, тексеру және сынап көру мақсатында рұқсат беруi тиiс. Егер көрсеткiштерi алған кезде тараптардың бiреуi болмаса, онда екiншi тарапқа көрсеткiштердi өз бетiмен алуға рұқсат етiледі.
12. Тараптар олардың теңгерiмiндегi есептеуiштерге және басқа да өлшеуiш құралдарына метрологиялық тексерулердi өз есебiнен тиiстi метрологиялық стандарттарда көзделген мерзiмдерде жүргiзеді.
Тараптар талап етушi Тарап есебiнен жүргiзiлетiн қосымша тексерiс жүргiзудi талап ете алады.
Егер қосымша тексеру кезiнде есептеуiштердің көрсеткiшi олардың дәлдiк сыныбымен жiберiлген қателiктен жоғары болса, онда қосымша тексеру бойынша шығындарды құралдардың иесi төлейді.
13. Электр энергиясы есебiнiң өзгеруiмен немесе бұзылуымен байланысты жұмыстардың кез келген түрiн жүргiзген кезде Тапсырысшы жұмысты бастаудан бұрын ол туралы Орындаушыға жазбаша түрде хабарлауға және тиiстi рұқсат алуға мiндеттi. Тапсырысшының жөндеудi жүргiзген кезеңiнде электр энергиясын есептеу Орындаушымен келiсiлген уақытша сызба бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
14. Орындаушының шарттық талаптар бұзылған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегі қызметтер көрсетудi тоқтатуға құқығы бар.

15. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех участников оптового рынка электрической энергии;
2) при заключении договоров на оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии в части установления тарифов руководствоваться решениями регулирующего органа;
3) не допускать не установленные договором перерывы в подаче, прекращение или ограничение оказания услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
16. Заказчик обязан:
1) поддерживать надлежащее техническое состояние токоприемников и приборов коммерческого учета, выполнять требования к техническому состоянию, которые определяются нормативными правовыми актами;
2) соблюдать утвержденный суточный график отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
3) выполнять нормативные требования, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в единой электроэнергетической системе;
4) (исключен)
5) допускать работников Исполнителя к приборам коммерческого учета, а также работников Госэнергонадзора для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
6. Требования, предъявляемые к сторонам
17. Требования, предъявляемые к Исполнителю:
1) по согласованию с Заказчиком изменить утвержденный суточный режим работы Заказчика, при условии соблюдения  договорных величин отпуска в сеть и потребления электрической энергии по итогам расчетного периода;
2) при снижении (потере) генерирующей мощности Заказчика или снижении отпуска электроэнергии в адрес Заказчика другими поставщиками, вводить ограничения его потребителей на величину снижения отпуска в сеть по списку Заказчика. В случае отсутствия списка, через двадцать минут после предварительного предупреждения, производить ограничения его потребителей по собственному усмотрению. Ограничения потребителей не вводятся, если Заказчик является участником ПУЛ РЭМ, или Заказчик обеспечил замещение мощности от другого генерирующего источника, и только в случае фактического подъема резервной мощности поставщиками;
3) при невыполнении Заказчиком утвержденного суточного графика с учетом оперативных корректировок и других действующих договорных прав на фактическое отклонение, вводить ограничения его потребителей на величину снижения отпуска в сеть по списку Заказчика. В случае отсутствия списка, через двадцать минут после предварительного предупреждения, производить ограничения его потребителей по собственному усмотрению;

15. Орындаушы:
1) электр энергиясын көтерме рыноктың барлық қатысушыларына тең жағдайда ұсынуға;
2) тарифтердi белгiлеу бөлiгiнде электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көрсету шарттарын жасасу кезiнде реттеушi органның шешiмдерiн басшылыққа алуға;
3) электр энергиясын желiге беруде және тұтынуда техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көрсетудi, тоқтатуда немесе шектеуде шартта белгiленбеген үзiлiстердi жiбермеуге мiндеттi.
16. Тапсырысшы:
1) тоқ қабылдаушының және коммерциялық есептеу құралдарының тиесiлi техникалық жағдайын ұстауға, нормативтiк құқықтық кесiмдермен белгiленетiн техникалық жағдайға қойылатын талаптарды орындауға;
2) электр энергиясын желiге берудiң және тұтынудың бекiтiлген тәулiктік кестесiн сақтауға;
3) электр энергиясының стандартты жиiлiгiн бiрыңғай электр энергиясының жүйесiнде ұстауға бағытталған нормативтiк талаптарды орындауға;
4) <*>
5) Орындаушының қызметкерлерiн, сондай-ақ Мемэнергияқадағалау қызметкерлерiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес энергия құрылғылардың техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асыру және пайдалану қауiпсiздiгi үшiн коммерциялық есептеу құралдарына жiберуге мiндеттi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
6. Тараптарға қойылатын талаптар
17. Орындаушыға қойылатын талаптар:
1) Тапсырысшымен келiсiм бойынша есептi кезең қорытындылары бойынша электр энергиясын желiге берудiң және тұтынудың шартты шамасын сақтаған кезде Тапсырысшы жұмысының бекiтiлген тәулiктiк режимiн өзгерту;
2) Тапсырысшының генерацияланатын қуаты төмендеген (жоғалған) немесе басқа жеткiзушiлермен Тапсырысшы атына электр энергиясын жiберу төмендеген кезде Тапсырысшы тiзiм бойынша желiге берудiң төмендеу шамасына оны тұтынатындарға шектеу енгiзу. Тiзiм болмаған жағдайда алдын ала ескертуден кейiн жиырма минут өткен соң өзiнiң қалауы бойынша оның тұтынушыларын шектеудi жүргiзедi. Егер Тапсырысшы ЭҚР ПУЛ-ге қатысушы болып табылса немесе Тапсырысшы қуатты басқа генерация көзiнен ауыстыруды қамтамасыз етсе және жеткiзушiлермен резервтiк қуат тек iс жүзiнде көтерiлген жағдайда тұтынушыларға шектеу енгiзiлмейдi;
3) Тапсырысшы жедел түзетулер мен басқа да iс жүзiндегi ауытқуларға арналған қолданыстағы шартты құқықтарын ескере отырып, бекiтiлген тәулiктiк кестенi орындамаған кезде желiге берудiң төмендету шамасына Тапсырысшы тiзiмi бойынша оның тұтынушыларына шектеу енгiзу. Тiзiм болмаған жағдайда алдын ала ескертуден кейiн жиырма минут өткен соң өзiнiң қалауы бойынша оның тұтынушыларын шектеудi жүргізеді;

4) приостановить либо прекратить оказание услуг по технической диспетчеризации при невыполнении Заказчиком своих обязанностей по Договору, с предварительным уведомлением Заказчика не менее чем за 72 часа. При этом прекращение услуг по технической диспетчеризации может реализовываться посредством выделения энергоисточника Заказчика на изолированную работу до выполнения Заказчиком условий Договора, при этом Исполнитель не несет ответственности за возможные последствия прекращения оказания услуг;
5) производить переключения в электрических распределительных устройствах электростанций и подстанций Заказчика для реализации мероприятий по вводу ограничений потребителей Заказчика и потребителей третьей стороны. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
18. Требования, предъявляемые к Заказчику:
1) требовать от Исполнителя выполнения обязанностей по настоящему Договору;
2) оспаривать действия Исполнителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Исполнитель обязуется:
1) обеспечить надежность параллельной работы Заказчика в составе ЕЭС РК, в том числе и за счет средств противоаварийного управления на объектах Заказчика и третьих лиц;
2) осуществлять техническую проработку заявок и создавать условия для вывода в ремонт первичного оборудования, устройств релейной защиты и автоматики, а также противоаварийной автоматики средств диспетчерско-технологического управления Заказчика, находящихся в оперативном управлении и ведении ЦДУ и производить необходимые переключения в электрических сетях для обеспечения безопасности проведения ремонтных работ или производства испытаний на объектах Заказчика;
3) выполнять заявки Заказчика на ограничение потребителей при отсутствии оплаты или несвоевременной оплате Заказчику за отпущенную электроэнергию. При этом срок подачи заявки Заказчика должен быть не менее четырех суток до ввода ограничений. Ответственность за неправомерное ограничение потребителей несет Заказчик;
4) при полном сбросе мощности энергоисточником (электростанцией) Заказчика до нуля с потерей собственных нужд энергоисточников (электростанций), осуществлять подачу напряжения на шины энергоисточника Заказчика для восстановления питания собственных нужд;
5) своевременно информировать Заказчика о причинах возникновения нарушения нормального режима ЕЭС РК, приведшего к нарушению нормального режима работы оборудования энергоисточника Заказчика;
6) предоставлять Заказчику необходимую технологическую информацию, характеристики и схемы передающих линий и подстанций, списки лиц, непосредственно ответственных за выполнение условий Договора и имеющих право вести оперативные переговоры;

4) Тапсырысшы Шарт бойынша өзiнiң мiндеттерiн орындамаған кезде Тапсырысшыға кемiнде 72 сағат бұрын алдын ала хабарлап, техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көрсетуi тоқтата тұру не тоқтату. Бұл ретте техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтердi тоқтату Тапсырысшының Шарт талаптарын орындағанға дейiн Тапсырысшының энергия көзiн оқшауланған жұмысқа бөлу арқылы iске асуы мүмкiн, бұл ретте Орындаушы қызмет көрсетудi тоқтатудың мүмкiн болатын салдарына жауапкершiлiк жүктемейдi;
5) Тапсырысшы тұтынушылары мен үшiншi тарап тұтынушыларына шектеу енгiзу жөнiндегi iс-шараларды iске асыру үшiн Тапсырысшының электр станциялары мен кiшi станцияларының электр бөлушi құрылғыларын қосуды жүргiзу.
18. Тапсырысшыға қойылатын талаптар:
1) Орындаушыдан осы Шарт бойынша мiндеттерiн орындауды талап ету;
2) Орындаушының iс-қимылын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дауласу.
19. Орындаушы:
1) ҚР БЭЭЖ құрамында Тапсырысшының қосарлы жұмысының сенiмдiлiгін, соның iшiнде Тапсырысшы мен үшiншi тұлға объектілерiнде аварияға қарсы басқару құралдары есебiнен қамтамасыз етуге;
2) өтiнiмдерге техникалық өңдеулердi жүзеге асыруға және алғашқы жабдықтарды, релелiк қорғау құрылғылары мен автоматиканы, сондай-ақ жедел басқару мен ОДБ қарамағындағы Тапсырысшының диспетчерлiк-технологиялық басқару құралдарының аварияға қарсы автоматикасын жөндеуге шығару үшiн жағдай жасауға және жөндеу жұмыстарын жүргізуде қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге немесе Тапсырысшы объектiлерiнде сынақтар жүргiзу үшiн электр желiлерiнде қажеттi қосуды жүргiзуге;
3) Тапсырысшыға электр энергиясын бергенi үшiн төлем болмаған немесе уақтылы ақы төлемеген кезде Тапсырысшының өтiнiмiн орындауға. Бұл ретте Тапсырысшының өтiнiм беру мерзiмi шектеудi енгiзгенге дейiн кемiнде төрт тәулiктен кем болмауға тиiс. Тұтынушыларды заңсыз шектеуге жауапкершiлiктi Тапсырысшы жүктейдi;
4) Тапсырысшының энергия көзiнiң (электр станциясының) қуатын энергия көздерiнiң (электр станцияларының) өз мұқтаждарын жоғалтып, нөлге дейiн толық берген кезде өз мұқтаждарын қуаттандыруды қалпына келтiру үшiн Тапсырысшының энергия көздерi шинына кернеу берудi жүзеге асыруға;
5) Тапсырысшының энергия көзi жабдықтарының қалыпты жұмыс режимiнiң бұзылуына әкелген ҚР БЭЭЖ қалыпты режимiнiң бұзылу себептерi туралы Тапсырысшыға уақтылы хабарлауға;
6) Тапсырысшыға қажетті технологиялық ақпарат беретiн тораптардың және кiшi станциялардың сипаттамасы мен сызбасын, Шарт талаптарын орындауға тiкелей жауапты және жедел келiссөз жүргiзуге құқы бар тұлғалар тiзiмiн ұсынуға;

7) обеспечить техническую возможность доступа представителей Заказчика для получения полной информации о выполнении Исполнителем условий Договора;
8) соблюдать диспетчерско-технологическую дисциплину, не допускать действий, которые могут привести к нарушению режима работы энергоисточника Заказчика, выполнять требования нормативных документов, инструкций, не наносить своими действиями ущерба коммерческой деятельности Заказчика;
9) согласовывать Заказчику, по его заявке, необходимые оперативные корректировки суточного графика. Не допускать необоснованных отказов в согласовании таких корректировок;
10) представлять Заказчику ежедневную информацию по объемам потребления его прямыми потребителями, непосредственно подключенным к сетям Исполнителя;
11) проводить расчеты и прорабатывать вопросы устойчивости и противоаварийного управления в сети 110-220-500-1150 киловольт, находящихся в оперативном управлении и ведении Исполнителя;
12) задавать графики автоматической частотной нагрузки;
13) поддерживать требуемый уровень частоты и напряжений на электроэнергетических объектах Исполнителя в нормальных режимах в соответствии нормативно-техническими актами и стандартами;
14) задавать графики напряжений не реже одного раза в квартал в контрольных точках Исполнителя;
15) рассматривать и согласовывать годовые и месячные графики капитальных и текущих ремонтов электросетевого и электроэнергетического оборудования, устройств релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики, находящихся в оперативном управлении и ведении Исполнителя;
16) выполнять необходимые расчеты и согласование установок, разработку или согласование принципиальных (структурных) схем для устройств релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики, находящихся в оперативном управлении и ведении Исполнителя. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
20. Заказчик обязан:
1) на основании заключенных договоров на поставку и/или потребление электроэнергии представлять в ЦДУ почасовой график несения нагрузки до 10-00 часов дня, предшествующего дню исполнения суточного графика;
2) выполнять требования ЦДУ по диспетчерскому регулированию электрической нагрузки и принимать к безусловному исполнению оформленные в установленном порядке суточные графики электрических нагрузок;
3) при необходимости ввода оперативной корректировки объема электроэнергии и графика потребляемой мощности в течение текущих суток Заказчик обязуется все оперативные корректировки предварительно согласовывать с Исполнителем. Только после получения согласования Исполнителя Заказчик производит оперативную корректировку текущего режима. Ответственность по исполнению не согласованной с Исполнителем оперативной корректировки режима несет Заказчик;

7) Тапсырысшы өкiлдерiнiң Орындаушының Шарт талаптарын орындағаны туралы толық ақпаратты алу үшiн қол жетiмдiлiгiнiң техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
8) диспетчерлiк-техникалық тәртiптi сақтауға, Тапсырысшының энергия көзi жұмысының режимiн бұзуға әкелуi мүмкiн iс-қимылдарды болдырмауға, нормативтiк құжаттардың, нұсқаулардың талаптарын орындауға, өзiнiң iс-қимылымен Тапсырысшының коммерциялық қызметiне зиян келтiрмеуге;
9) Тапсырысшыға оның өтiнiмi бойынша тәулiктiк кестеге қажеттi жедел түзетулердi келiсуге. Осындай түзетулерді келiсуден негiзсiз бас тартуды болдырмауға;
10) Тапсырысшыға Орындаушының желiлерiне тiкелей қосылған оның тіке тұтынушыларымен тұтынылған көлемi жөнiндегі күн сайынғы ақпаратты ұсынуға;
11) Орындаушының жедел басқаруындағы және қарамағындағы 110-220-500-1150 киловольт желiсiндегi есептердi жүргiзуге және тұрақтылық пен аварияға қарсы басқару мәселесiн пысықтауға;
12) автоматикалық жиiлiк жүктемесiнiң кестесiн беруге;
13) Орындаушының электр энергиясы объектiлерiндегi жиiлiк және кернеудiң талап етiлген деңгейiн нормативтiк-техникалық кесiмдер мен стандарттарға сәйкес қалыпты режимде ұстауға;
14) Орындаушының бақылау нүктелерiнде кернеу кестелерiн тоқсанына бiр реттен жиi емес беруге;
15) Орындаушының жедел басқаруындағы және қарамағындағы электржелiлiк және электр энергиясы жабдықтарына, релелiк қорғау, автоматика мен аварияға қарсы автоматика құрылғыларына күрделi және ағымдағы жөндеудiң жылдық және айлық кестесiн қарауға және келiсуге;
16) Орындаушының жедел басқаруындағы және қарамағындағы релелiк қорғау, автоматика мен аварияға қарсы автоматика құрылғылары үшін қажетті есептердi орындауға және оларды орнатуды, әзiрлеудi немесе олардың қағидатты (құрылымдық) сызбаларын келiсуге мiндеттi.
20. Тапсырысшы:
1) электр энергиясын беруге және/немесе тұтынуға жасалған шарттар негiзiнде ОДБ-ға тәулiктiк кестенi орындайтын күннiң алдындағы күннiң 10-00 сағатына дейiнгi жүктелiмдi жүргiзудiң сағаттық кестесiн ұсынуға;
2) ОДБ электр жүктелiмiнiң диспетчерлiк реттеу жөнiндегi талаптарын орындауға және белгіленген тәртiппен ресiмделген электр жүктелiмiнiң тәулiктiк кестесiн сөзсiз орындауға қабылдауға;
3) электр энергиясының көлемiне және тұтынылатын қуат кестесiне жедел түзетулер енгiзу қажет болған кезде Тапсырысшы ағымдағы тәулiк iшiнде барлық жедел түзетулердi алдын ала Орындаушымен келiсуге мiндеттенедi. Тапсырысшы Орындаушының келiсiмiн алғаннан кейiн ғана ағымдағы режимге жедел түзету жүргiзедi. Орындаушымен келiсiлмей режимге жедел түзету жүргiзу жөнiндегі жауапкершiлiктi Тапсырысшы жүктейдi;

4) обеспечивать в необходимом объеме учет электроэнергии и мощности;
5) организовать передачу в ЦДУ телеметрической информации по отпуску в сеть Заказчика;
6) передавать в ЦДУ информацию, объем и сроки поступления которой предусматриваются отраслевыми инструкциями, для планирования долгосрочных, краткосрочных и суточных режимов ЕЭС;
7) ежедневно, до 10-00 часов, передавать в ЦДУ информацию о фактическом объеме отпущенной электроэнергии за прошедшие сутки;
8) представлять по требованию Исполнителя результаты замеров по генерации активной и реактивной мощности за характерные рабочие зимние и летние дни;
9) в январе каждого календарного года представлять в ЦДУ необходимую технологическую информацию, характеристики и схемы электростанции, исполнительные схемы устройств релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики организации каналов связи и телемеханики, списки лиц, имеющих право вести оперативные переключения и переговоры, а также списки лиц, ответственных за эксплуатацию средств связи, телемеханики, релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики. Своевременно сообщать об их изменениях;
10) соблюдать диспетчерско-технологическую дисциплину, не допускать действий, которые могут привести к нарушению режима работы энергообъединения, выполнять требования директивных документов, инструкций и положения о взаимоотношениях, не наносить своими несогласованными с Исполнителем действиями ущерба другим субъектам энергорынка;
11) оперативно и полно информировать ЦДУ обо всех нарушениях режима работы, стихийных явлениях и несчастных случаях в соответствии с отраслевыми инструкциями;
12) осуществлять нормальную эксплуатацию, техническое обслуживание (своевременное проведение ремонтных и наладочных работ) своего первичного оборудования и выполнять задаваемые ЦДУ характеристики, объемы и установки устройств релейной защиты и противоаварийной автоматики, автоматической частотной разгрузки;
13) обеспечить передачу по согласованным протоколам необходимого для целей диспетчерского управления объема телеметрической информации. Объем телеметрической информации определяет ЦДУ;
14) для осуществления оперативно-диспетчерского управления обеспечить организацию арендованного канала связи;
15) обеспечить работу оперативного информационного комплекса и программно-технического комплекса по обмену информацией в составе единой энергетической компьютерной телекоммуникационной сети. <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .

4) қажеттi көлемде электр энергиясы мен қуатын есептеудi қамтамасыз етуге;
5) Тапсырысшының желiге беру жөнiндегi телеметриялық ақпаратты ОДБ-ға берудi ұйымдастыруға;
6) БЭЭЖ ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi және тәулiктiк режимдерiн жоспарлау үшiн салалық нұсқаулықтармен көзделген ақпаратты, оның көлемiн және түсу мерзiмiн ОДБ-ға беруге;
7) күн сайын 10-00 сағатқа дейiн ОДБ-ға өткен тәулiкте берiлген электр энергиясының iс жүзiндегi көлемi туралы ақпаратты беруге;
8) Орындаушының талабы бойынша қысқы және жазғы жұмыс күндерiне тән белсендi және реактивтi қуат генерациясы бойынша өлшеу нәтижелерiн ұсынуға;
9) әрбiр күнтiзбелiк жылдың қаңтарында ОДБ-ға қажеттi технологиялық ақпаратты, электр станцияларының сипаты мен сызбасын, байланыс арналары мен телемеханика ұйымдарының релелiк қорғау мен автоматика және аварияға қарсы автоматика құрылғыларының атқарушы сызбаларын, жедел қосу және келiссөздер жүргiзуге құқығы бар тұлғалар тiзiмiн, сондай-ақ байланыс, телемеханика, релелiк қорғау мен автоматика және аварияға қарсы автоматика құралдарын пайдалануға жауапты тұлғалар тiзiмiн ұсынуға. Олардың өзгерiстерi туралы уақтылы хабарлауға;
10) диспетчерлiк-технологиялық тәртiптi сақтауға, энергия бiрлестiктерiнiң жұмыс режимiн бұзуға әкелуi мүмкiн iс-қимылдарды болдырмауға, директивтi құжаттар, өзара қарым-қатынастар туралы нұсқаулар мен ереже талаптарын орындауға, өзiнiң Орындаушымен келiсiлмеген iс-қимылдарымен энергия рыногының басқа субъектiлерiне зиян келтiрмеуге;
11) салалық нұсқаулықтарға сәйкес жұмыс режимiнiң барлық бұзушылықтары, стихиялық құбылыстар және қайғылы оқиғалар туралы ОДБ-ға жедел және толық хабарлауға;
12) өзiнiң алғашқы жабдықтарын қалыпты пайдалануға, техникалық қызмет көрсетуге (жөндеу және реттеу жұмыстарын уақтылы жүргiзу) және ОДБ берген релелiк қорғау және аварияға қарсы автоматика, автоматикалық жиiлiк жүктелiмi құрылғыларының сипаттамасын, көлемiн және орнатуды орындауға;
13) диспетчерлiк басқару мақсаты үшiн қажеттi келiсiлген хаттамалар бойынша телеметриялық ақпарат көлемiн берудi қамтамасыз етуге. Телеметриялық ақпарат көлемiн ОДБ айқындайды;
14) жедел-диспетчерлiк басқаруды жүзеге асыру үшiн жалға алынған байланыс арнасын ұйымдастыруды қамтамасыз етуге;
15) жедел ақпараттық кешеннiң және бағдарламалық-техникалық кешеннiң бiрыңғай энергетикалық компьютерлiк телекоммуникация желiсi құрамындағы ақпаратты алмасу жөнiндегі жұмысты қамтамасыз eтуге мiндетті.

21. Исполнитель обязан обеспечить возмещение убытков, нанесенных Заказчику в случае превышения своих полномочий или неправомерных действий с его стороны и только в случае полного выполнения Заказчиком условий Договора.
22. Стороны обязаны ежеквартально, в течение пятнадцати дней со дня получения, подписывать акт сверки взаиморасчетов по состоянию на последнее число квартала, с указанием разногласий или без таковых.
7. Порядок расчетов
23. Оплата услуг Исполнителя по технической диспетчеризации производится в соответствии с тарифом, утвержденным регулирующим органом.
24. В случае изменения тарифа Исполнитель письменно или через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика не позднее, чем за тридцать дней до введения его в действие .
Окончательный расчет производится Заказчиком в течение пяти банковских дней с момента фактического предоставления счета-фактуры Исполнителя к оплате, выставленного на основании акта сверки объемов оказанных услуг.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 ; от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
25. В случае отказа одной из сторон от подписания акта сверки показаний приборов коммерческого учета, документом, подтверждающим фактический объем оказанных услуг, является фактический баланс. <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
26. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным, подтвержденным Сторонами обязательствам, в том числе денежным, перед Исполнителем (если таковая имеется).
27. Если Заказчик оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Исполнителя в течение десяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Исполнителю письменное заявление с изложением возражений. При этом Заказчик обязан в указанные выше сроки оплатить неоспоренную часть счета.
28. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счете-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Исполнителем в уведомлении, направленном Заказчику. <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .

21. Орындаушы өзiнiң өкiлеттiктерiн жоғарылатқан немесе оның тарапынан заңсыз iс-қимыл жасаған жағдайда Тапсырысшыға келтiрген зиянның, Тапсырысшының Шарт талаптарын толық орындаған жағдайда ғана орнын толтыруды қамтамасыз етуге мiндеттi.
22. Тараптар тоқсан сайын, тоқсанның соңғы күнгi жағдайы бойынша келiспеушiлiктердi көрсетiп немесе оларсыз өзара есеп айырысуды салыстыру актiсiне алған күнiнен бастап он бес күн iшiнде қол қоюға мiндеттi.
Ескерту. 17,19,20-тармақтарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
7. Есеп айырысу тәртібi
23. Орындаушының техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеуi реттеушi орган бекiткен тарифке сәйкес жүргiзiледi.
24. Тариф өзгерген жағдайда Орындаушы жазбаша немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұл туралы ол қолданысқа енгізілгенге дейін отыз күннен кешіктірмей Тапсырысшыға хабарлама бередi.
Түпкiлiктi есеп айырысуды Тапсырысшы Орындаушының көрсетілген қызметтердiң көлемiн салыстыру актiсiнiң негiзiнде төлемге ұсынылған шот-фактурасын iс жүзiнде берген сәттен бастап бес банктік күн iшiнде жүргізеді. <*>
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
25. Егер бiр тарап коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiн салыстыру актiсiне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, iс жүзiндегi теңгерiм көрсетілген қызметтердiң iс жүзiндегi көлемiн растайтын құжат болып табылады.
26. Өткен кезеңдер үшiн берешек болған кезде, бiрiншi кезекте төлем осы берешектi өтеуге жiберiледi. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзiндегiден артық сома төлеген жағдайда, осы артық айырма келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне автоматты түрде есептеледi (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегін өтеу есебiне, егер осындай болса). Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiне қызметiнен бас тартса, Тапсырысшының өзге, оның iшiнде Орындаушының алдындағы (егep осындай болса) ақша мiндеттемелерi бойынша берешегін өтеуге жұмсалған соманы қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.
27. Егер Тапсырысшы ұсынылған шоттың дұрыстығына дауласса, ол Орындаушыны осы шотты алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етедi және Тапсырысшыға қарсылықтарын баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте Тапсырысшы жоғарыда көрсетiлген мерзiмдерде шоттың дауласпаған бөлiгiн төлеуге мiндеттi.
28. Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi Орындаушының қызметiне ақы төлеу жөнiнде Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындау шот-фактурада көрсетiлген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына немесе Тапсырысшыға жiберiлген хабарламада Орындаушы көрсеткен деректемелер бойынша үшiншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу болып танылады.

29. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
30. По соглашению сторон могут устанавливаться иные порядок и форма оплаты услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии. <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
8. Ответственность сторон
31. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
32. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему, Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Исполнитель вправе требовать от Заказчика уплаты неустойки, рассчитанной, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа.
33. При неоплате платежей в сроки, предусмотренные настоящим Договором, Исполнитель вправе определять режим работы в соответствии с подпунктом 4) пункта 17, о чем извещает Заказчика не менее чем за 72 часа до ввода ограничений.
34. Исполнитель не несет ответственности перед Заказчиком за нарушение режима работы энергоисточника Заказчика, вызванное:
1) возникновением форс-мажорных обстоятельств;
2) производственными авариями и технологическими нарушениями на объектах электроэнергетики субъектов энергорынка, не участвующих в настоящем Договоре;
3) отсутствием связи или информации, предусмотренными отраслевыми инструкциями по вине Заказчика;
4) неправильными действиями персонала Заказчика;
5) обстоятельствами, предусмотренными подпунктами 2), 3) и 4) пункта 17, настоящего Договора.
35. Исполнитель не несет ответственности за качество предоставляемых услуг по технической диспетчеризации при неполном или ненадлежащем выполнении Заказчиком своих обязанностей по Договору.
9. Форс-мажорные обстоятельства
36. Стороны освобождаются от ответственности за не исполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.

29. Егер бақылау-өлшеу құралдарының ақаулығының салдарынан шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда және басқа жағдайларда, Тараптар кейiнгі есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгізедi.
30. Тараптардың келiсiмi бойынша электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеудiң өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
Ескерту. 24,25,28,30-тармақтарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
8. Тараптардың жауапкершілігi
31. Тараптар осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiстi дәрежеде орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк жүктейді.
32. Шот бойынша төлем мерзiмi келген сәтте оны төлемегенi үшiн, Орындаушы Тапсырысшы төлемеген сомалар бойынша төлем мерзiмi аяқталған күннен кейiнгi келесi күннен бастап тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзiмi өткен сомалар бойынша Орындаушы төлемнiң әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн Тапсырысшы ақшалай мiндеттемесiн нақты орындаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасына сүйене отырып, есептелген тұрақсыздық төлеудi талап етуге құқылы.
33. Төлемдердi осы Шартта көзделген мерзiмдерде төлемеген кезде Орындаушы 17-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес бұл туралы Тапсырысшыны шектеудi енгiзгенге дейiн кемiнде 72 сағат бұрын хабарлап, жұмыс режимiн айқындауға құқылы.
34. Орындаушы Тапсырысшы алдында Тапсырысшы энергиясы көзiнiң жұмыс режимi:
1) форс-мажорлық жағдайлардың туындауымен;
2) осы Шартта қатыспайтын энергия рыногы субъектілерiнiң электр энергиясы объектiлерiндегi өндiрiстiк авариялар мен технологиялық бұзылулардың пайда болуымен;
3) Тапсырысшының кiнәсiнен салалық нұсқаулықтарда көзделген байланыстың немесе ақпараттың жоқтығынан;
4) Тапсырысшы персоналының дұрыс емес iс-әрекетiнен;
5) осы Шарттың 17-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында
көзделген жағдайларда болған бұзылуға жауап бермейді.
35. Орындаушы Шарт бойынша Тапсырысшы өзiнiң мiндеттемелерiн толық немесе тиiстi дәрежеде орындамаған кезде техникалық диспетчерлендiру жөнiндегі көрсетiлетiн қызметтер сапасына жауапкершiлiк жүктемейдi.
9. Форс-мажорлық жағдайлар
36. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiстi дәрежеде орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш жағдайларының салдарынан болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi келтiрiлген залалдың орнын толтыруғa құқылары жоқ. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара жағдайлардың орындалуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бiр де бipeуi еңсерiлмес күш жағдайлары болғанға дейiн пайда болған Шарт бойынша мiндеттерiнен босатылмайды.

37. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
10. Прочие положение
38. Договор оказания услуг по технической диспетчеризации отпуска по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии заключается с Заказчиком в индивидуальном порядке. <*>
Сноска. В пункт 38 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
39. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
40. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия договора
41. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__" _____ 200__ года и действует до 24-00 часов "_" ______ 200_ года.
42. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом и оформляется дополнительным соглашением к Договору. <*>
Сноска. В пункт 42 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
12. Реквизиты сторон
Исполнитель: _________           Заказчик: ________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на оказание услуг по передаче электрической энергии
по сетям межрегионального уровня
___________________________                        "__"_____200_г.
(место заключения договора)
___________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
___________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации,
_______________________________, предоставляющая услуги по передаче
дата и орган выдачи)
электрической энергии по сетям межрегионального уровня, именуемое в
дальнейшем Исполнитель в лице ____________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________, с одной стороны, и __________________________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы,
__________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемое в дальнейшем Заказчик в лице ___________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _____________________________, заключили
__________________________________________________________________
настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

37. Егер тараптардың бipeуi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш пайда болған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға шамасы келмесе, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
10. Басқа ережелер
38. Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтердi көрсету шарты Тапсырысшымен жеке тәртiппен жасалады.
39. Тараптардың Шарттан туындайтын және олар реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
40. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мекемелер үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
41. Шарт 200_ жылғы "__ " 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "__ " 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
42. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бipeуi бұл туралы мәлiмдесе электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi. <*>
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:___________                 Тапсырысшы:____________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Электр энергиясын өңiраралық деңгейдiң желiлерi арқылы беру жөнiнде қызметтер көрсетуге арналған
Үлгі шарт
__________________________               200__жылғы "__"_________
(шарттың жасалатын орны)
Бұдан әрi Орындаушы деп аталатын электр энергиясын өңіраралық деңгейдің желілері арқылы беру жөніндегі қызметтердi беретiн
________________________________________________________атынан
(қызметті ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары,
мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк, берген күнi мен орган)
________________________________________________________негiзiнде
әрекет ететiн____________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
бiр тараптан және бұдан әрi Тапсырысшы деп аталатын_________________________________________________________ ___________________________________________________________атынан
(пайдаланушының деректемелерi құрылтай құжаттары, мемлекеттiк
тiркеу туралы куәлiк, берген күнi мен орган.)
______________негiзiнде әрекет ететiн____________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
аварийная бронь - минимально необходимая электрическая мощность, подача которой на объект непрерывного электроснабжения сохраняет функционирование важных для него устройств и предотвращает нарушение работы объектов жизнеобеспечения, а также катастрофические экологические, социальные или экономические последствия или гибель людей;
Госэнергонадзор - государственная организация, учрежденная в установленном порядке, осуществляющая государственный энергетический надзор за выполнением организациями технических требований нормативных правовых актов и требований к лицензируемым видам деятельности в сфере электроэнергетики, а также контроль за соблюдением правил пользования электрической и тепловой энергией;
граница раздела балансовой принадлежности - граница раздела электрических сетей сторон, принадлежащих им на праве собственности, ином вещном праве или по иным основаниям, установленным законом, определяемая актом разграничения балансовой принадлежности в конечном пункте передачи электрической энергии;
договорной маршрут передачи электроэнергии - согласованный сторонами путь передачи электрической энергии от пункта приема по электрическим сетям Исполнителя до пунктов потребления Заказчика, служащий для расчета стоимости услуг по передаче электрической энергии;
заявка - письменный документ, подписанный уполномоченным представителем Заказчика, и направляемый Исполнителю в порядке и в сроки, установленные Договором, содержащий информацию об объеме электрической энергии, периоде времени передачи электрической энергии, распределении объема по мощности в течение данного периода. Заявка может быть месячной, суточной и оперативной;
объем электрической энергии - количество электрической энергии, переданное в адрес Заказчика, определяемое показаниями приборов коммерческого учета на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика, и/или третьих лиц, измеряемое в киловатт-часах в целях определения стоимости услуг по Договору;
передача электрической энергии - услуга, оказываемая энергопередающей организацией, связанная с передачей электрической энергии от пунктов приема по электрическим сетям Исполнителя до границы раздела балансовой принадлежности сетей Заказчика;
пункт приема - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Заказчик передает Исполнителю объем электрической энергии для последующей передачи ее по сетям Исполнителя до пунктов доставки;
пункт доставки - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Исполнитель передает электрическую энергию Заказчику;
прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;

1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
авариялық бронь - электрмен үздiксiз жабдықтау объектiсiне берiлуi ол үшiн маңызды құрылғылардың жұмыс iстеуiн сақтайтын және тiршiлiктi қамтамасыз ететiн объектiлер жұмысының бұзылуын, сондай-ақ апатты экологиялық, әлеуметтiк немесе экономикалық салдарды немесе адамдардың қырылуын болдырмайтын ең аз мөлшерде қажеттi электр қуаты;
Мемэнергияқадағалау - ұйымдардың нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң техникалық талаптары мен электр энергетикасы саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын талаптарды орындауына мемлекеттiк энергетикалық қадағалауды, сондай-ақ электр және жылу энергиясын пайдалану ережелерiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асыратын белгiленген тәртiппен құрылған мемлекеттiк ұйым;
теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасы - тараптардың меншiк құқығында, өзге де заттық құқықта немесе электр энергиясын берудiң соңғы пунктiнде теңгерiмдiк тиесiлiлiктi шектеу актiсiмен айқындалатын, заңмен белгiленген өзге негiздер бойынша электр желiлерi бөлiмiнiң шекарасы;
электр энергиясын берудiң шарттық бағыты - электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтердiң құнын есептеу үшiн қызмет ететiн Орындаушының электр желiлерi арқылы қабылдау пунктiнен Тапсырысшының тұтыну пункттерiне дейiн тараптармен келiсiлген электр энергиясын беру жолы;
өтiнiм - Тапсырысшының уәкiлеттi өкiлi қол қойған және Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде Орындаушыға жолданатын, электр энергиясының көлемi, электр энергиясын берудiң уақыт кезеңi, осы кезең iшiнде қуаты жөнiндегi көлемдi бөлу туралы ақпаратты қамтитын жазбаша құжат. Өтінiм айлық, тәулiктiк және жедел болуы мүмкiн;
электр энергиясының көлемi - Орындаушы мен Тапсырысшының және/немесе үшіншi тұлғалардың теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасында коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiмен айқындалатын, Шарт бойынша қызметтiң құнын айқындау мақсатында киловатт-сағатпен өлшенетiн, Тапсырысшының атына берiлген электр энергиясының саны; <*>
электр энергиясын беру - Орындаушының электр желiлерi арқылы қабылдау пункттерiнен Тапсырысшы желiсiнiң теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасына дейiн электр энергиясын беруге байланысты энергия беретiн ұйым көрсететiн қызмет;
қабылдау пунктi - Орындаушыға электр энергиясының көлемiн кейiннен оны Орындаушының желiлерi арқылы жеткiзу пункттерiне дейiн  беру үшiн Тапсырысшы беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасында (қосу жүйесi) қосу;
жеткiзу пунктi - Орындаушы электр энергиясын Тапсырысшыға беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасында (қосу жүйесi) қосу;
коммерциялық есептеу құралы - заңнамада белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат етiлген электр қуатын, электр энергиясын коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;

расчетный период - период, определенный в Договоре, как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет услуг Исполнителя по передаче электрической энергии;
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
рыночный оператор - организация, осуществляющая коммерческую диспетчеризацию режимов производства и потребления электрической энергии;
сети межрегионального уровня - линии электропередачи высокого напряжения 110-1150 киловольт, образующие национальную систему передачи электрической энергии и принадлежащие Исполнителю на праве собственности, ином вещном праве или по иным основаниям, установленным действующим законодательством;
суточный график - составленный рыночным оператором и утвержденный в установленном порядке документ, регламентирующий среднечасовые величины производства, передачи, поставки и потребления электрической энергии субъектами рынка электрической энергии Республики Казахстан на каждые календарные сутки с 00-00 часов до 24-00 часов;
техническая диспетчеризация - услуга, оказываемая Исполнителем, которая заключается в централизованном оперативно-диспетчерском управлении режимами производства, передачи и потребления электрической энергии в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее - ЕЭС РК);
технический оператор - организация, осуществляющая оперативно-диспетчерское управление режимами производства, передачи и потребления электрической энергии в соответствии с заключенными договорами, действующими нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
фактический баланс - документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на оптовом рынке  электрической энергии субъектами данного рынка за расчетный период;
фактический объем электрической энергии - объем электрической энергии, переданной Исполнителем в адрес Заказчика, определенный на основании показаний приборов коммерческого учета и подтвержденный актом сверки объемов электрической энергии либо справкой, выданной рыночным оператором рынка электрической энергии Республики Казахстан;
центральное диспетчерское управление (далее - ЦДУ) - структурное подразделение технического оператора, отвечающее за эксплуатацию ЕЭС РК, включая балансирование, обеспечение надежности систем передачи электрической энергии и обеспечение ее качества;
электрические сети - совокупность подстанций, распределительных устройств, и соединительных электрических сетей, принадлежащих как Исполнителю и/или Заказчику так и третьим лицам на праве собственности, вещном праве или по иным основаниям, установленным законом.

есеп айырысу кезеңi - Орындаушының электр энергиясын беру жөнiндегi қызметiне есеп айырысу жүргiзiлетiн айдың бiрiншi күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiн бiр күнтiзбелiк айға тең уақыт кезеңi ретiнде Шартта белгiленген кезең;
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
рыноктық оператор - электр энергиясын өндiру мен тұтыну режимдерiн коммерциялық диспетчерлеудi жүзеге асыратын ұйым;
өңiраралық деңгейдiң желiлерi - электр энергиясын берудiң ұлттық жүйесiн құрайтын және меншiк құқығында, өзге де заттық құқықта немесе қолданыстағы заңнамамен белгiленген өзге негiздер бойынша Орындаушыға тиесiлi 110-1150 киловольт жоғары кернеулi электр беру желiсi; <*>
тәулiктiк кесте - Қазақстан Республикасының электр энергиясының рыногы субъектiлерiнiң әрбiр күнтiзбелiк тәулiктiң 00-00 сағатынан 24-00 сағатына дейiн электр энергиясын өндiрудiң, берудiң, жеткiзудiң және тұтынудың орташа сағаттық шамасын регламенттейтiн рыноктық операторлар жасаған және белгiленген тәртiппен бекiтiлген құжат; <*>
техникалық диспетчерлендiру - Қазақстан Республикасының Бiрыңғай электр энергетикасы жүйесiнде (бұдан әрi - ҚР БЭЭЖ) электр энергиясын өндiру, беру және тұтыну режимдерiн орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқарудан тұратын Орындаушы көрсететiн қызмет;<*>
техникалық оператор - жасалған шарттарға, қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдер мен нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес электр энергиясын өндiру, беру және тұтыну режимдерiн жедел-диспетчерлiк басқаруды жүзеге асыратын ұйым;
уәкілетті орган - электр энергетика саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
iс жүзiндегi теңгерiм - есеп айырысу кезеңiнде осы рынок субъектiлерi электр энергиясының көтерме рыногында өндiрген, жеткiзген және тұтынған электр энергиясының көлемiн атаулы бөлудi белгілейтiн құжат; <*>
электр энергиясының iс жүзiндегi көлемi - Орындаушы Тапсырысшының атына берген, коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң негiзiнде айқындалған және электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiмен не Қазақстан Республикасының электр энергиясы рыногының рыноктық операторы берген анықтамамен расталған электр энергиясының көлемi; <*>
орталық диспетчерлiк басқару (бұдан әрi - ОДБ) - электр энергиясын беру жүйелерiн теңгерудi, оның сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мен сапасын қамтамасыз етудi қоса алғанда, ҚР БЭЭЖ пайдалануға жауап беретiн техникалық оператордың құрылымдық бөлiмшесi;
электр желiлерi - Орындаушыға да және/немесе Тапсырысшыға да және үшiншi тұлғаларға да меншiк құқығында, заттық құқықта немесе заңда белгiленген өзге де негiздер бойынша тиесiлi кiшi станциялардың, бөлушi құрылғылардың және бiрiктiрушi электр желiлерiнiң жиынтығы.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.03.2004 N 278 ; от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. Исполнитель принимает от Заказчика электрическую энергию на границе балансовой принадлежности своих сетей в пунктах приема, оговоренных настоящим Договором, и осуществляет ее передачу Заказчику по своим электрическим сетям до пунктов доставки, оговоренных настоящим Договором.
3. Технические условия и характеристики оказания услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня:
______________________________________________________________________________________
(в данном пункте предусматривается технические условия и характеристики предмета
______________________________________________________________________________________
Договора, которые должны соответствовать требованиям нормативных технических документов).
4. Заказчик обязуется передать Исполнителю в пунктах приема и принять в пунктах доставки электрическую энергию, своевременно и в полном объеме оплачивать услуги по передаче электрической энергии, а также соблюдать предусмотренный Договором режим ее потребления, обеспечивать безопасность эксплуатации находящихся в его ведении электрических сетей и исправность используемых им приборов и оборудования, связанных с потреблением электрической энергии.
3. Условия передачи электрической энергии
5. Передача электрической энергии производится на основании и в соответствии с квартальной или месячной заявкой с учетом возможной корректировки, произведенной в соответствии с пунктами 5 и 7 Договора.
6. Заявка на предстоящий квартал подается не позднее шестидесяти календарных дней до начала соответствующего квартала.
7. Месячная заявка на предстоящий расчетный период подается не позднее десяти календарных дней до начала соответствующего расчетного периода. Корректировка месячного объема допускается только в пределах договорного квартального объема передачи электроэнергии.
8. Месячная и квартальная заявка подается Заказчиком Исполнителю средствами факсимильной связи.
9. Допускается корректировка Заказчиком в месячной заявке суточных объемов электрической энергии и их распределения по мощности в течение соответствующих суток. Корректировка осуществляется посредством:
1) суточной заявки, подаваемой не позднее 10-00 часов суток, предшествующих суткам, для которых корректируются объемы;
2) оперативной заявки, подаваемой не позднее тридцати минут до наступления срока, для которого корректируются показатели.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 , 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
2. Шарттың мәнi
2. Орындаушы Тапсырысшыдан осы Шартта айтылған қабылдау пункттерiндегi өз желiлерiнiң теңгерiмдiк тиесiлiлiгi шекарасында электр энергиясын қабылдайды және оны осы Шартта айтылған жеткiзу пункттерiне дейiн өзiнiң электр желiлерi арқылы Тапсырысшыға берудi жүзеге асырады.
3. Электр энергиясын өңiраралық деңгейдiң желiлерi арқылы беру жөнiндегi қызметтер көрсетудiң техникалық талаптары мен сипаттамалары:
_________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарына
сәйкес келуге тиiс
_________________________________________________________________
Шарттың мәнiнiң техникалық талаптары мен сипаттамалары көзделедi)
4. Тапсырысшы Орындаушыға электр энергиясын қабылдау пункттерiнде беруге және жеткiзу пункттерiнде қабылдауға, электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге уақтылы және толық көлемiнде төлеуге, сондай-ақ Шартта көзделген оны тұтыну режимiн сақтауға, оның қарамағындағы электр желiлерiн пайдаланудың қауiпсiздiгiн және электр энергиясын тұтынуға байланысты олар пайдаланатын құралдар мен жабдықтардың жарамдылығын қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
3. Электр энергиясын беру шарты
5. Электр энергиясын беру Шарттың 5 және 7-тармақтарына сәйкес жүргiзiлген мүмкiн түзетудi ескере отырып, тоқсандық немесе айлық өтiнiм негiзiнде және оған сәйкес жүргiзiледi.
6. Алдағы тоқсанға арналған өтiнiм тиiстi тоқсан басталғанға дейiн алпыс күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей берiледi.
7. Алдағы есеп айырысу кезеңiне арналған айлық өтінiм тиiстi есеп айырысу кезеңi басталғанға дейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей берiледi. Айлық көлемдi түзетуге электр энергиясын берудiң шарттасылған тоқсандық көлемiнiң шегiнде ғана жол берiледi.
8. Айлық және тоқсандық өтiнiмдi Тапсырысшы Орындаушыға факсимильдiк байланыс құралдарымен бередi.
9. Электр энергиясының тәулiктiк көлемiнiң және оларды тиiстi тәулiк iшiнде қуаты бойынша бөлудiң айлық өтiнiмiне Тапсырысшының түзетуiне жол берiледi. Түзету:
1) көлемi түзетiлетiн алдағы тәулiктерге тәулiктiң 10-00 сағатынан кешiктiрмей берiлетiн тәулiктiк өтiнiм;
2) көрсеткiштерi түзетiлетiн мерзiм басталғанға дейiн отыз минуттан кешiктiрмей берiлетiн жедел өтiнiм арқылы жүзеге асырылады.

10. Суточная заявка подается уполномоченным представителем Заказчика средствами факсимильной связи.
11. Оперативная заявка в форме телефонограммы подается уполномоченным представителем Заказчика, с обязательным последующим оформлением ее в письменном виде. Заказчик своевременно сообщает Исполнителю фамилию, имя и отчество уполномоченного представителя, подающего оперативные заявки посредством письменного уведомления.
При изменении номеров телефонов и/или факсимильных аппаратов, по которым Исполнителю в целях исполнения Договора надлежит принимать месячные, суточные, оперативные заявки Заказчика, а также оперативные заявки, поступающие в праздничные и выходные дни, Исполнитель обязан письменно уведомить об этом Заказчика.
12. (исключен)
4. Учет электрической энергии
13. Фактический объем переданной Исполнителем в адрес Заказчика электрической энергии за расчетный период в пунктах доставки, определяется с 00-00 часов первого календарного дня до 24-00 часов последнего календарного дня расчетного периода на основании показаний приборов коммерческого учета, установленных на границах балансовой принадлежности.
Фактический объем переданной электрической энергии за расчетный период подтверждается актом сверки объемов переданной электрической энергии, который составляется на основании актов сверки показаний приборов коммерческого учета.
14. Стороны обязуются предоставлять друг другу доступ к приборам коммерческого учета в любое время в течение суток для целей снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета. Снятие показаний приборов коммерческого учета по окончанию расчетного периода производится уполномоченными представителями сторон. Если уполномоченный представитель одной из сторон отсутствует либо отказывается от снятия показаний, то уполномоченному представителю другой стороны разрешается самостоятельно произвести снятие показаний.
При снятии показаний приборов коммерческого учета уполномоченными представителями сторон должен быть подписан акт сверки показаний приборов коммерческого учета.
15. Стороны оформляют в срок до пятого числа календарного месяца, следующего за расчетным, акт сверки объемов переданной электрической энергии, переданной за соответствующий расчетный период, который подписывается и заверяется печатями сторон. В случае отказа одной из сторон от подписания акта, документом, подтверждающим объем переданной электрической энергии, является фактический баланс.

10. Тәулiктiк өтiнiмдi Тапсырысшының уәкiлеттi өкiлi факсимильдiк байланыс құралдарымен бередi.
11. Телефонограмма нысанындағы жедел өтiнiмдi кейiннен оны мiндеттi түрде жазбаша ресiмдей отырып, Тапсырысшының уәкiлеттi өкiлi бередi. Тапсырысшы Орындаушыға жазбаша хабарлама арқылы жедел өтiнiмдер берушi уәкiлеттi өкiлдiң тегiн, аты мен әкесiнiң атын уақтылы хабарлайды.
Орындаушыға Шартты орындау мақсатында Тапсырысшының айлық, тәулiктiк, жедел өтiнiмдерiн, сондай-ақ мереке және демалыс күндерi түсетiн жедел өтiнiмдер қабылдау тиесiлi телефондардың және/немесе  факсимильдiк аппараттардың нөмiрлерi өзгерген кезде Орындаушы Тапсырысшыға бұл туралы жазбаша хабарлама беруге мiндеттi.
12. <*>
Ескерту. 12-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.03.05.  N 278 қаулысымен.
4. Электр энергиясын есептеу
13. Орындаушы жеткiзу пункттерiнде Тапсырысшының атына есеп айырысу кезеңi iшiнде берген электр энергиясының iс жүзiндегі көлемi теңгерiмдік тиесiлiлiк шекараларында белгiленген коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерi негiзiнде есеп айырысу кезеңiнiң бiрiншi күнтiзбелiк күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнтiзбелiк күннiң 24-00 сағатына дейiн анықталады.
Есеп айырысу кезеңi iшiнде берiлген электр энергиясының iс жүзiндегi көлемi коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiн салыстыру актiсiнiң негiзiнде жасалатын берiлген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiмен расталады.
14. Тараптар көрсеткiштердi алу, телеөлшеуiштер тiзбектерi мен коммерциялық есептеу жүйелерiнiң техникалық жай-күйiн тексеру мақсатында бiр бiрiне тәулiк iшiндегi кез келген уақытта коммерциялық есептеу құралдарына рұқсат беруге мiндеттенедi. Есеп айырысу кезеңi аяқталғаннан кейiн коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiн алуды тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi жүргiзедi. Егер тараптардың бiреуiнiң уәкiлеттi өкiлi болмаса не көрсеткiштердi алудан бас тартса, онда басқа тараптың уәкiлеттi өкiлiне көрсеткiштердi алуды дербес жүргiзуге рұқсат берiледi.
Коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiн алу кезiнде тараптардың уәкілеттi өкiлдерi коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiн салыстыру актiсiне қол қоюға тиiс.
15. Тараптар тараптардың қолдары қойылатын және мөрлерiмен расталатын тиiстi есеп айырысу кезеңi үшiн берiлген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн келесi есеп айырысу күнтiзбелiк айының бесiншi күнiне дейiнгi мерзiмде ресiмдейдi. Тараптардың бiреуi актiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, iс жүзiндегi теңгерiм берiлген электр энергиясының көлемiн растайтын құжат болып табылады.

16. В случае, если учет производится не на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика, то фактический объем переданной электрической энергии определяется по приборам коммерческого учета, установленного у Заказчика, с учетом потерь электрической энергии в сетях Заказчика. Потери электрической энергии, передаваемой по электрическим сетям третьих лиц, определяются владельцем этих электрических сетей.
17. Взаимоотношения по передаче электрической энергии и оперативно-диспетчерскому управлению в электрических сетях третьих лиц, Заказчик регулирует путем составления отдельного договора с третьими лицами.
18. Исполнитель не несет ответственности по объемам и качеству передаваемой электрической энергии через электрические сети третьего лица.
19. Приборы коммерческого учета сторон должны быть поверены и опломбированы. Цепи телеизмерений должны быть опломбированы. Каждая из сторон производит за свой счет метрологические поверки находящихся на ее балансе приборов коммерческого учета в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами. Каждая из сторон может потребовать от другой стороны проведение дополнительных поверок ее (другой стороны) приборов коммерческого учета. Однако, если одна из сторон требует проведения дополнительной поверки, то она производится за счет инициировавшей дополнительную поверку стороны. В случае, если при дополнительной поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают плюс-минус ошибку, допускаемую их классом точности, то издержки по дополнительной поверке оплачивает владелец приборов коммерческого учета.
20. При обнаружении нарушений в схеме учета электрической энергии составляется соответствующий акт, в котором фиксируются все нарушения. В таком случае, объем электрической энергии, переданной Исполнителем Заказчику, определяется по окончании расчетного периода на основании баланса перетока электроэнергии в регионе с составлением соответствующего акта, подписываемого сторонами.
5. Права и обязанности сторон
21. Исполнитель имеет право в случае нарушения договорных условий прекратить поставку электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Заказчик имеет право:
1) получать электрическую мощность, электрическую энергию в соответствии с заключенными договорами;
2) требовать от Исполнителя возмещения убытков, вызванных недопоставкой или поставкой некачественной электрической энергии в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров.

16. Егер есеп Орындаушы мен Тапсырысшының теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлiмiнiң шекарасынан тыс жүргiзiлген жағдайда, берiлген электр энергиясының iс жүзiндегi көлемi Тапсырысшының желiлерiндегi электр энергиясының ысырабын ескере отырып, Тапсырысшыда орнатылған коммерциялық есептеу құралдары бойынша анықталады. Үшiншi тұлғалардың электр желiлерi арқылы берiлетiн электр энергиясының ысырабын осы электр желiлерiнiң иелерi анықтайды.
17. Электр энергиясын беру және үшiншi тұлғалардың электр желiлерiндегi жедел-диспетчерлiк басқару жөнiндегi өзара қарым- қатынастарды Тапсырысшы үшiншi тұлғалармен жеке шарт жасасу жолымен реттейдi.
18. Орындаушы үшiншi тұлғаның электр желiлерi арқылы берiлетiн электр энергиясының көлемi мен сапасы жөнiнде жауап бермейдi.
19. Тараптардың коммерциялық есептеу құралдары тексерiлуге және оларға пломба салынуға тиiс. Телеөлшеуiштер тiзбектерiне пломба салынуға тиiс. Тараптардың әрқайсысы оның теңгерiмiндегi коммерциялық есептеу құралдарына өз есебiнен тиiстi метрологиялық стандарттарда көзделген мерзiмдерде метрологиялық тексеру жүргiзедi. Тараптардың әрқайсысы басқа тараптан оның (басқа тараптың) коммерциялық есептеу құралдарына қосымша тексерулер жүргiзудi талап ете алады. Алайда, егер тараптардың бipeуi қосымша тексеру жүргiзудi талап етсе, онда ол қосымша тексеруге бастама  көтерген тараптың есебiнен жүргiзiледі. Егер қосымша тексеру кезiнде коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерi плюс-минус болып, олардың дәлдiк сыныбымен жiберiлген өсiру қатесi табылған жағдайда, онда қосымша тексеру жөнiндегi шығынды коммерциялық есептеу құралдарының иесi төлейдi.
20. Электр энергиясын есептеу сызбасында қателiктер табылған кезде, барлық қателiктер тiркелетiн тиiстi акт жасалады. Мұндай жағдайда, Орындаушы Тапсырысшыға берген электр энергиясының көлемi есеп айырысу кезеңi аяқталғаннан кейiн электр энергиясын өңiрдегi ағыс теңгерiмi негiзiнде, тараптар қол қоятын тиiстi актi жасай отырып, анықталады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
21. Орындаушы шарттық талаптар бұзылған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын жеткiзiп берудi тоқтатуға құқығы бар.
22. Тапсырысшының:
1) электр қуатын, электр энергиясын жасалған шарттарға сәйкес алуға;
2) Орындаушыдан электр энергиясын кем жеткiзуден немесе сапасыз жеткiзуден туындаған залалдың өтемiн жасалған шарттардың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына шағымдануға құқығы бар.

23. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех участников оптового рынка электрической энергии;
2) при заключении договоров на оказание услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня в части установления тарифов руководствоваться решениями регулирующего органа;
3) не допускать не установленные договором перерывы в передаче электроэнергии.
24. Заказчик обязан:
1) поддерживать надлежащее техническое состояние токоприемников и приборов коммерческого учета, выполнять требования к техническому состоянию, которые определяются нормативными правовыми актами;
2) соблюдать режимы энергопотребления, определенные соглашением сторон;
3) выполнять нормативные требования, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в единой электроэнергетической системе;
4) своевременно оплачивать переданную электрическую энергию согласно заключенным договорам;
5) допускать работников Исполнителя к приборам коммерческого учета, а также работников Госэнергонадзора для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
6. Требования, предъявляемые к сторонам
25. Требования, предъявляемые к Заказчику:
1) передавать Исполнителю в пунктах приема электрическую энергию соответствующего качества для ее передачи по электрическим сетям к пунктам доставки Заказчика в объемах в соответствии с суточным графиком;
2) выполнять команды центрального диспетчерского управления по ведению режима электропотребления;
3) ежедневно до 10-00 часов представлять оперативную заявку, согласованную с энергопроизводящей организацией, с указанием в ней суточного графика нагрузки для конкретных пунктов потребления Заказчика на последующие сутки. В случае производственной необходимости (аварийные ситуации, технологические спады нагрузок), оперативная заявка для корректировки направляется Исполнителю немедленно;
4) ежедневно передавать Исполнителю до 10-00 часов информацию о фактическом объеме полученной электрической энергии за прошедшие сутки;
5) предупредить Исполнителя о переходе с одного энергоисточника на другой не менее, чем за 72 часа до начала такого перехода;
6) при заключении Договора (если Заказчик является объектом непрерывного энергоснабжения) представить Исполнителю акт аварийной брони и гарантийные обязательства банка либо казначейства (областного финансового управления) по расчетам за энергопотребление объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика в размере аварийной брони;

23. Орындаушы:
1) электр энергиясын көтерме рыноктың барлық қатысушыларына тең жағдайда ұсынуға;
2) электр энергиясын өңіраралық деңгейдiң желiлерi арқылы беру жөнiндегi тарифтердi белгiлеу бөлiгiнде қызметтер көрсетудiң шарттарын жасау кезiнде реттеушi органның шешiмдерiн басшылыққа алуға;
3) электр энергиясын беруде шартта белгiленбеген үзiлiстердi жiбермеуге мiндеттi.
24. Тапсырысшы:
1) тоққабылдаушының және коммерциялық есептеу құралдарының тиiстi техникалық жағдайын ұстауға, нормативтiк құқықтық кесiмдермен белгiленетiн техникалық жағдайға қойылатын талаптарды орындауға;
2) тараптар келiсiмiмен белгiленген энергияны тұтыну режимдерiн сақтауға;
3) электр энергиясының стандарттық жиiлігін бiрыңғай электр энергетикасы жүйесiнде ұстауға бағытталған нормативтiк талаптарды орындауға;
4) жасалған шартқа сәйкес берiлген электр энергиясына уақтылы ақы төлеуге;
5) Орындаушының қызметкерлерiн, сондай-ақ Мемэнергияқадағалау қызметкерлерiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес электр құрылғылардың техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асыру және пайдалану қауiпсiздiгi үшiн коммерциялық eceптeу құралдарына жiберуге мiндеттi.
6. Тараптарға қойылатын талаптар
25. Тапсырысшыға қойылатын талаптар:
1) қабылдау пункттерiнде тиiстi сападағы электр энергиясын оны электр желiлерi арқылы Тапсырысшының жеткiзу пункттерiне тәулiктiк кестеге сәйкес көлемде беру үшiн Орындаушыға беру;
2) электр тұтынудың режимiн жүргізу жөнiнде орталық диспетчерлiк басқармасының пәрменiн орындау;
3) күн сайын 10-00 сағатқа дейiн электр өндiрушi ұйымдармен келiсiлген жедел өтiнiмдi, онда Тапсырысшының келесi тәулiктерге арналған нақты тұтыну пункттерi үшiн жүктелiмнiң тәулiктiк кестесiн көрсете отырып, ұсыну. Өндiрiстiк қажеттiлiк жағдайында (авариялық жағдай, жүктелiмдердiң технологиялық төмендеуi) түзету үшiн жедел өтiнiм Орындаушыға дереу жiберiледi;
4) күн сайын Орындаушыға 10-00 сағатқа дейiн өткен тәулiкте алынған электр энергиясының iс жүзiндегi көлемi туралы ақпарат беру;
5) Орындаушыға бiр энергия көзiнен басқасына өту туралы осындай өту басталғанға дейiн кемiнде 72 сағат бұрын ескерту;
6) Шарт жасасу кезiнде (егер Тапсырысшы энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiсi болып табылса) Орындаушыға авариялық бронь актiсi мен банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерiнiң энергияны авариялық броньмен тұтынғаны үшiн есеп айырысу жөнiндегi кепiлдiк мiндеттемелерiн ұcыну;

7) в случае импортирования электрической энергии Заказчик принимает на себя обязанности по декларированию и таможенному оформлению, а также связанной с этим оплате соответствующих налогов и сборов по всему объему электроэнергии, проходящему через таможенную границу Республики Казахстан для последующей передачи по сетям Исполнителя. При этом Заказчик обязан передать Исполнителю четвертый экземпляр таможенной декларации, которая служит для Исполнителя разрешением на передачу электрической энергии;
8) обеспечивать безопасность эксплуатации находящихся в его управлении и ведении электрических сетей и исправность используемых им приборов и оборудования, связанных с потреблением электрической энергии и мощности;
9) ежеквартально, в течение пятнадцати дней со дня получения, подписывать акт сверки взаиморасчетов по состоянию на последнее число квартала, с указанием разногласий или без таковых.
26. Требования, предъявляемые к Исполнителю:
1) передавать по электрическим сетям электрическую энергию соответствующего качества в соответствии с суточным графиком Заказчика;
2) обеспечить передачу электрической энергии в объеме, необходимом для объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика в соответствии с актом аварийной брони с учетом гарантийных обязательств банка либо казначейства (областного финансового управления) на основании отдельного соглашения к Договору. <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
27. Исполнитель вправе совершать иные действия, установленные Договором и действующим законодательством в области электроэнергетики, также в следующих случаях ограничить либо полностью прекратить передачу электрической энергии Заказчику:
1) нарушения последним денежных и иных обязательств по Договору и (или) требований, предъявляемых действующим законодательством;
2) при возникновении аварийной ситуации, если невозможно произвести замещение выбывшей мощности, отпускаемой продавцом и/или изменить маршрут передачи электрической энергии в адрес Заказчика по электрическим сетям Исполнителя;
3) при проведении ремонтных работ электрических сетей Исполнителя, предусмотренных годовым или месячным графиком ремонта на срок их проведения, если отсутствует возможность передачи электрической энергии по другому маршруту;
4) при переборе договорного объема потребления электрической энергии свыше 5%. <*>
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
28. В случае ввода ограничений либо прекращения подачи электроэнергии в связи с нарушением Заказчиком своих денежных обязательств по Договору либо в случае потребления электроэнергии сверх договорных величин, Исполнитель извещает Заказчика за 72 часа до ввода ограничений или прекращения передачи электрической энергии. При этом Исполнитель не несет ответственности за возможные последствия прекращения передачи электрической энергии.

7) электр энергиясын импорттау жағдайында Тапсырысшы өзiне декларациялау және кедендiк ресiмдеу, сондай-ақ осыған байланысты Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн электр энергиясының барлық объектiсi бойынша кейiннен Орындаушының желiлерi арқылы беру үшiн тиiстi салықтар мен алымдарды төлеу жөнiнде мiндеттеме қабылдайды. Бұл ретте Тапсырысшы Орындаушы үшiн электр энергиясын беруге арналған рұқсат болып табылатын кедендiк декларацияның төртіншi данасын Орындаушыға беруге мiндеттi;
8) оның басқаруындағы және қарамағындағы электр желiлерiн пайдалану қауiпсiздiгiн және электр энергиясы мен қуатын тұтынуға байланысты олар пайдаланатын құралдар мен жабдықтардың жарамдылығын қамтамасыз ету;
9) тоқсан сайын, алған күннен бастап он бес күннiң iшiнде тоқсанның соңғы күнiндегi жағдай бойынша өзара есеп айырысуды салыстыру актісiне, келiспеушiлiктердi көрсете отырып және оларсыз, қол қою.
26. Орындаушыға қойылатын талаптар:
1) электр энергиясын электр желiлерi арқылы Тапсырысшының
тәулiктiк кестесiне сәйкес тиiстi сапада беру; <*>
2) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерi үшiн қажеттi көлемде электр энергиясын Шартқа жеке келiсiм негiзiнде банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) кепiлдiктi мiндеттемелерiн ескере отырып, авариялық бронь актiсiне сәйкес берудi қамтамасыз ету.
27. Орындаушы Шартта және электр энергетикасы саласындағы қолданыстағы заңнамада белгiленген өзге де әрекеттер жасауға, сондай-ақ мынадай жағдайларда:
1) Шарт және (немесе) қолданыстағы заңнамамен ұсынылған талаптар бойынша ақшалай және өзге мiндеттемелердi соңғысы бұзған жағдайда;
2) авариялық жағдай туындаған кезде, егер сатушы босатқан, шығарылған қуаттарға алмастыру жүргiзуге және/немесе электр энергиясын Тапсырысшының атына Орындаушының электр желiлерi арқылы беру бағытын өзгерту мүмкiн болмаған жағдайда; <*>
3) Орындаушының электр желiлерiне жөндеу жұмыстарын жүргiзу мерзiмiне арналған жылдық немесе айлық жөндеу кестесiнде көзделген жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезiнде, егер электр энергиясын басқа бағыт бойынша беру мүмкiндiгi болмаған жағдайда;
4) электр энергиясын 5%-дан астам тұтынудың келiсiлген көлемiнен артық алған жағдайда, Тапсырысшыға электр энергиясын бepуді шектеуге не толық тоқтатуға құқылы.
28. Тапсырысшының Шарт бойынша өзiнiң ақша мiндеттемелерiн бұзуына байланысты электр энергиясын беруге шектеулер енгiзiлген не беру тоқтатылған жағдайда не электр энергиясын келiсiлген шамадан  артық тұтынған жағдайда, Орындаушы электр энергиясын беруге  шектеулер енгiзiлгенге немесе беру тоқтатылғанға дейiн 72 сағат бұрын Тапсырысшыны хабардар етедi. Сонымен бiрге Орындаушы электр энергиясын берудi тоқтатудың мүмкiн салдарлары үшiн жауап бермейдi.

29. В случае, если необходимость изменения маршрута/ограничения передачи электрической энергии вызвана аварийной ситуацией либо проведением ремонтных работ в электрических сетях Исполнителя, последний немедленно направляет уведомление в адрес Заказчика.
30. При проведении ремонтных работ, включая плановые, в электрических сетях Исполнителя, последний вправе изменить маршрут передачи электрической энергии в адрес Заказчика. При этом Заказчик оплачивает стоимость услуг Исполнителя по договорному маршруту передачи электрической энергии.
31. Ограничения или прекращения подачи электрической энергии в случаях, предусмотренных подпунктами 1)-4) пункта 27 Договора, в недопоставку электроэнергии по вине Исполнителя не включаются.
32. При изменении маршрута передачи электрической энергии в адрес Заказчика, вызванного замещением выбывшей мощности энергопроизводящей организации, Заказчик уплачивает стоимость услуг Исполнителя по фактическому маршруту передачи.
Сноска. В пункт 32 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
7. Порядок оплаты
33. Оплата услуг Исполнителя на оказание услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня производится в соответствии с тарифом, утвержденным регулирующим органом.
34. В случае изменения тарифа Исполнитель письменно или через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика не позднее, чем за тридцать дней до введения его в действие.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
35. Окончательный расчет производится Заказчиком в течение пяти банковских дней с момента фактического предоставления счета-фактуры Исполнителя к оплате, выставленного на основании акта сверки объемов переданной электроэнергии.
36. При не предоставлении Заказчиком акта сверки объемов переданной ему электрической энергии в срок, предусмотренный пунктом 15 Договора, размер оплаты услуг Исполнителя за истекший расчетный период определяется в соответствии с имеющимися оперативными данными Исполнителя об объеме переданной электрической энергии с последующей корректировкой размера оплаты услуг Исполнителя в следующем расчетном периоде при предоставлении акта сверки объемов переданной электрической энергии.
37. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным обязательствам, в том числе денежным, перед Исполнителем (если таковая имеется).

29. Егер электр энергиясын беру бағытын өзгерту/берудi шектеу қажеттiгi авариялық жағдайларға не Орындаушының электр желiлерiнде жөндеу жұмыстарын жүргiзуге байланысты болған жағдайда, соңғысы тапсырысшының атына дереу хабарлама жiбереді.
30. Орындаушының электр желiлерiнде жөндеу жұмыстарын жүргізу кезiнде жоспарлы жөндеудi қоса алғанда, соңғысы Тапсырысшының атына электр энергиясын бepу бағытын өзгертуге құқылы. Бұл ретте Тапсырысшы электр энергиясын берудiң келiсiлген бағыты бойынша Орындаушы қызметiнiң құнын төлейдi.
31. Шарттың 27-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, электр энергиясын бepуді шектeу немесе тоқтату Орындаушының кiнәсiнен электр энергиясын кем жеткiзiлуiне қосылмайды.
32. Энергия өндiрушi ұйымның iстен шыққан қуатын алмастырумен туындаған электр энергиясын Тапсырысшының атына беру бағытын өзгерту кезiнде Тапсырысшы iс жүзiндегi беру бағыты бойынша Орындаушы көрсеткен қызметтiң құнын төлейдi. <*>
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
7. Төлем тәртiбi
33. Орындаушының өңiраралық деңгейдiң желiлерi арқылы электр энергиясын беру жөнiндегi қызмет көрсетуiне арналған қызметiне ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифке сәйкес жүргiзiледi.
34. Тариф өзгерген жағдайда Орындаушы бұл туралы Тапсырысшыны жазбаша немесе бұқаралық ақпарат құралы арқылы ол қолданысқа енгізілгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етедi.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
35. Түпкiлiктi есеп айырысуды Орындаушының берiлген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiнiң негiзiнде төлемге
шот-фактурасын iс жүзiнде ұсынған сәттен бастап Тапсырысшы бес банктік күн ішінде жүргізеді.
36. Тапсырысшы Шарттың 15-тармағында көзделген мерзiмде оған берiлген электр энергиясы көлемiн салыстыру актiсiн ұсынбаған кезде, өткен есеп айырысу кезеңi үшiн Орындаушының қызметiне ақы төлеу мөлшерi берiлген электр энергиясының көлемi туралы Орындаушыда бар жедел деректерге сәйкес, кейiннен берiлген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн ұсыну кезiнде келесi есеп айырысу кезеңiндегi Орындаушының қызметiне ақы төлеу мөлшерiн түзете отырып анықталады.
37. Өткен кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, бiрiншi кезекте төлем осы берешектi өтеуге жiберiледі. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзiндегiден артық сома төлеген жағдайда, осы артық айырма келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне автоматты түрде есептеледi (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеу есебiне, егер осындай болса). Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiне арналған қызметiнен бас тартса, Тапсырысшының өзге, оның iшiнде Орындаушының алдындағы (егер осындай болса) ақшалай мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеуге жұмсалған соманы қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.

38. Если Заказчик оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Исполнителя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Исполнителю письменное заявление с изложением возражений. При этом Заказчик обязан в указанные выше сроки оплатить не оспоренную часть счета.
39. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
40. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по передаче электрической энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счете-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Исполнителем в уведомлении, направленном Заказчику.
41. По соглашению сторон могут устанавливаться иные порядок и форма оплаты услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня.
8. Ответственность сторон
42. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему, Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Исполнитель вправе требовать от Заказчика уплаты неустойки, рассчитанной, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа.
В случае неоплаты счета в течение одного месяца с момента наступления срока оплаты по нему Исполнитель вправе ограничить либо прекратить подачу электрической энергии в порядке, установленном пунктом 28 настоящего Договора.
43. При снижении фактического месячного объема передачи электрической энергии за расчетный период, от согласованного Сторонами, по вине Исполнителя, последний замещает недопоставленные объемы с любых источников, в противном случае Заказчик вправе предъявить штраф в размере стоимости услуг по передаче электроэнергии, исходя из объема недопоставленной электроэнергии.
44. В случае, если энергопроизводящая организация отпускает в адрес Заказчика мощность ниже договорной, то Исполнитель производит ограничение мощности, передаваемой в адрес Заказчика до величины, балансируемой с отпускаемой продавцом мощностью.
45. Ответственность за последствия, возникающие при ограничении или отключении из-за неоплаты или несвоевременной оплаты, а также недоотпуска электрической энергии/мощности энергопроизводящей организацией, полностью ложится на Заказчика.

38. Егер Тапсырысшы ұсынылған шоттың дұрыстығына дауласса, ол Орындаушыны осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етедi және Орындаушыға қарсылықтарды баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте Тапсырысшы жоғарыда көрсетiлген мерзiмдерде дауласпаған шоттың бөлiгiн төлеуге мiндеттi.
39. Егер бақылау-өлшеу құралдарының ақаулығының салдарынан шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда және басқа жағдайларда, тараптар кейiнгi есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгізедi.
40. Орындаушының қызметiне электр энергиясын беру бойынша ақы төлеу жөнiндегi Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындау шот-фактурада көрсетiлген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына немесе Тапсырысшыға жiберiлген хабарламада Орындаушы көрсеткен деректемелер бойынша үшiншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу болып танылады.
41. Тараптардың келiсiмi бойынша электр энергиясын өңiраралық деңгейдiң желiлерi арқылы беру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеудiң өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
8. Тараптардың жауапкершілiгі
42. Шот бойынша төлем мерзiмi келген сәтте оны төлемегенi үшiн, Орындаушы Тапсырысшы төлемеген сомалар бойынша төлем мерзiмi аяқталған күннен кейiнгі келесi күннен бастап тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзiмi өткен сомалар бойынша Орындаушы Тапсырысшыдан төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күнi үшiн Тапсырысшы ақшалай мiндеттемесiн iс жүзiнде орындаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасына сүйене отырып, есептелген тұрақсыздық айыбын төлеудi талап етуге құқылы.
Шотты ол бойынша төлем мерзiмi келген сәттен бастап бiр ай iшiнде төлемеген жағдайда, Орындаушы осы Шарттың 28-тармағында белгiленген тәртiппен электр энергиясын шектеуге не тоқтатуға құқылы.
43. Есеп айырысу кезеңi iшiнде электр энергиясын берудiң iс жүзiндегi айлық көлемi Тараптармен келiсiлгеннен Орындаушының кiнәсi бойынша төмендеген кезде, соңғысы кез келген көздерден кем жеткiзiлген көлемнiң орнын толтырады, олай болмаған жағдайда, Тапсырысшы электр энергиясын беру жөнiндегi қызмет көрсету құнының мөлшерiнде кем жеткiзiлген электр энергиясының көлемiне сүйене отырып, айыппұл салуға құқылы.
44. Егер энергия өндiрушi ұйым Тапсырысшының атына келiсiлгеннен төмен қуат берген жағдайда, онда Орындаушы сатушы берген қуатқа теңгерiлетiн шамаға дейiн Тапсырысшының атына берiлген қуатқа шектеу жүргiзедi.
45. Төлемегенi немесе уақтылы төлемегенi, сондай-ақ энергия өндiрушi ұйымның электр энергиясын/қуатын кем бергенi үшiн шектеу немесе ажыратып тастау кезiнде туындаған салдарға жауапкершiлiк толығымен Тапсырысшыға жүктеледi.

46. Ответственность Исполнителя перед Заказчиком за перерыв, прекращение или ограничение подачи электрической энергии, не предусмотренных договором определяется в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 46 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
9. Форс-мажорные обстоятельства
47. Стороны освобождаются от ответственности за не исполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
48. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
10. Прочие положения и разрешение споров
49. Договор оказания услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня заключается с Заказчиком в индивидуальном порядке. <*>
Сноска. В пункт 49 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
50. Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров. <*>
Сноска. В пункт 50 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
51. В случае не достижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в порядке установленном законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 51 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 278 .
52. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
53. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и договор вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
54. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__" ______ 200_ года и действует по 24-00 часов "__" ______ 200_ года.

46. Шартта көзделмеген электр энергиясын берудiң үзiлiсi, тоқтатылуы немесе шектелуi үшiн Тапсырысшының алдындағы Орындаушының жауапкершiлігі осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады. <*>
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
9. Форс-мажорлық жағдайлар
47. Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiстi дәрежеде орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш жағдайларының салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi залалдың орнын толтыруға құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара мiндеттемелердiң атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың бiр де бiреуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш жағдайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттерден босатылмайды.
48. Егер Тараптардың бipeуi еңсерiлмес күш болған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн орындауға шамасы келмейтiн болса, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
10. Басқа ережелер және дауларды шешу
49. Электр энергиясын өңiраралық деңгейдiң желiлерi арқылы беру жөнiндегi қызмет көрсету шарты Тапсырысшымен жеке тәртiппен жасалады. <*>
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
50. Тараптар барлық дауларды келiссөздер жолымен реттеу үшiн барлық күш-жігерін жұмсайды. <*>
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
51. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер жауапкердiң орналасқан жерi бойынша соттарда шешiледi.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Тараптардың Шартты бұзуға құқығы бар. <*>
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 278 қаулысымен.
52. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
53. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және шарт ол тiркелген сәттен бастап қолданысқа енедi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
54. Шарт 200_ жылғы "__" 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "__ " 24-00 сағатты қоса қолданылады.

55. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи электрической энергии, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом и оформляется дополнительным соглашением к Договору.
12. Реквизиты сторон
Исполнитель: _________             Заказчик: ________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2004 г.  N 458 .
Типовой договор
на предоставление услуг по транспортировке
природного газа
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
________________________________________________________________,
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющая услуги по транспортировке природного газа
(далее - Услуги) в лице__________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Услугодатель, действующий на основании
_________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ______________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице_______________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
газотранспортная система - система газопроводов, включающая магистральные газопроводы, газопроводы-отводы, газораспределительные сети, сооружения на них, находящиеся у газотранспортной, газораспределительной организации в собственности
или на иных законных основаниях;
природный газ - газ, добываемый и приобретаемый на территории Республики Казахстан, а также приобретаемый вне территории Республики Казахстан, который является собственностью Потребителя или находится в его распоряжении на любом законном основании;
приборы учета газа - средства измерений, имеющие нормированные технические характеристики и предназначенные для измерения количества газа в единицах объема и/или энергосодержания;
пункт передачи - конечный пункт транспортировки природного газа, где происходит передача природного газа Потребителю или его уполномоченному представителю;
пункт приема (передачи) газа - пункт поставки газа, как правило, оснащенный прибором учета газа, определяемый в договорах между Услугодателем, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем;
расчетный период - период, за который определяется объем поставленного газа, производятся взаиморасчеты между Услугодателем, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем за поставленный газ. Расчетный период, согласованный Сторонами, указывается в Договоре;
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.

55. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бipeуi бұл туралы мәлiмдесе электр энергиясын беру көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:_________                 Тапсырысшы:___________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.23. N 458 қаулысымен .
Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер
көрсетудi ұсынуға арналған
үлгі шарт
__________________                     200_ж. "___" _____________
(шарт жасасу орны)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, табиғи газды тасымалдау
жөнiнде қызметтер көрсетудi ұсынатын (бұдан әрi - Қызметтер)
___________________________________________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтайшылық құжаттары,
___________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берілген күнi мен берген орган)
____________________________________________________________ атынан
(лауазымы, т.а.ж.)
бұдан әрi, Қызмет берушi деп аталатын _____________________________
(құжаттың aтауы)
негiзiнде iс-қимыл жасаушы, бiр тараптан және _____________________
(тұтынушының атауы)
__________________________________________ бұдан әрi Тұтынушы деп
аталатын, __________________________________________________ атынан
(лауазымы, т.а.ж)
екiншi тараптан, төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
газ тасымалдау жүйесi - газ тасымалдайтын, газ бөлетiн ұйымның меншiгiндегi немесе өзге де заңды негiзде олардағы құрылысты магистральдық газ құбырларын, газ құбырлары-ағытқылары, газ бөлетiн желiлердi қамтитын газ құбырларының жүйесi;
табиғи газ - Тұтынушының меншiгi болып табылатын немесе кез келген заңды негiзде оның билiгiндегi Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн және сатып алынатын, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс сатып алынатын газ;
газды есепке алу аспаптары - нормаланған техникалық сипаттамасы бар және көлемiнiң және (немесе) энергия құрамы бiрлiгiнде газ мөлшерiн өлшеуге арналған өлшеу құралы;
беру пунктi - табиғи газды Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне беру жүргiзiлетiн табиғи газды тасымалдаудың түпкiлiктi пунктi;
газды қабылдау (бepу) пунктi - шарттарда Қызмет берушi, газ тасымалдаушы, газ бөлуші ұйымдар мен тұтынушы арасында айқындалған, әдеттегiдей газ есептеу аспабымен жарақталған газ жеткiзушi пунктi;
есеп айырысу кезеңi - жеткiзiлген газдың көлемi айқындалатын, Қызмет берушi, гaз тасымалдаушы, газ бөлушi ұйымдар мен тұтынушылар арасында жеткiзiлген газ үшiн өзара есеп айырысу жүргiзiлетiн кезең. Тараптармен келiсiлген есеп айырысу кезеңi шартта көрсетiледi;
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. В  соответствии с условиями Договора Потребитель  передает, а Услугодатель принимает на себя обязанность по оказанию услуг по транспортировке природного газа по территории Республики Казахстан с пункта приемки на пункт передачи.
3. Объем транспортировки природного газа, график транспортировки с разбивкой по месяцам, пункт приема и пункт передачи согласовываются Сторонами дополнительно и прилагаются к Договору.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
Режим предоставления услуг - круглосуточный.
5. Технические условия и характеристики предоставления услуг по передаче услуг по транспортировке природного газа:
___________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются технические условия и
___________________________________________________________________
характеристики предмета Договора, которые должны соответствовать
___________________________________________________________________
требованиям нормативных технических документов)
6. Условиями заключения Договора являются наличие правовых, технических (технологических) и организационных условий для надлежащих поставок газа, в том числе:
1) со стороны Потребителя - наличие разрешительных документов по эксплуатации газового оборудования, документов, подтверждающих исправность газопотребляющих установок, оборудования;
2) со стороны Услугодателя - наличие подтверждающего документа о соответствующем  объеме газа (ресурсная справка, нотариально заверенная копия договора закупки газа).
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
7. Оплата услуг по транспортировке природного газа производится по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
Стоимость услуг, равно как и иные условия Договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
8. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухсторонних актов в течение 5-ти банковских дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
4. Условия транспортировки и учет природного газа
9. Качество природного газа, подаваемого Услугодателем в газотранспортную систему Потребителя, по физико-химическим показателям должно соответствовать стандартам и нормативам, принятым в Республике Казахстан, если иное не установлено международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәнi
2. Шарттың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша табиғи газды қабылдау пунктiнен беру пунктiне тасымалдау жөнiндегi қызметтердi көрсету бойынша Қызмет беруші өзiне мiндеттеме қабылдайды, ал Тұтынушы мiндеттеме тапсырады.
3. Табиғи газды тасымалдау көлемi, айлар бойынша бөлiнген тасымалдау кестесi, қабылдау пунктi мен беру пунктi Тараптармен қосымша келiсiледi және Шартқа қоса берiледi.
4. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушының өз өкiлеттiгiн Шарт жасасу бойынша үшiншi тұлғаға беруге құқығы бар.
Қызметтер ұсынудың режимi - тәулiк бойы.
5. Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтердi беру бойынша қызметтер ұсынудың техникалық шарттары мен сипаттамалары:
___________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтiк техникалық құжаттардың
___________________________________________________________________
талаптарына сай болуы тиiс Шapт мәнiнiң техникалық
___________________________________________________________________
талаптары мен сипаттамалары көзделедi)
6. Газды тиiсiнше жеткiзу үшiн құқықтық, техникалық (технологиялық) және ұйымдастыру жағдайларының болуы, оның iшiнде:
1) Тұтынушы тарапынан - газ жабдығын пайдалану жөнiнде рұқсат беретiн құжаттардың, газ тұтынылатын қондырғылардың, жабдықтардың жарамдылығын растайтын құжаттардың болуы;
2) Қызмет берушi тарапынан - газдың тиiстi көлемi туралы растайтын құжаттың (ресурстық анықтаманың, газды сатып алу шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесiнiң) болуы шарт жасасудың талаптары болып табылады.
3. Қызметтердiң құны мен ақы төлеу тәртiбi
7. Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қызметтердiң құны Шарттың өзге де талаптары сияқты, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтар ескерiле отырып, қызметтер ұсыну жағдайларынан басқа, барлық тұтынушыларға бiрдей белгiленедi.
8. Ақы төлеудi Тұтынушы екi жақты актiлердiң негiзiнде нақты көрсетiлген қызметтер үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап 5 банк күнi iшiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, ай сайын жүргізеді.
4. Табиғи газды тасымалдау және есепке алу шарттары
9. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмдерде өзгеше белгiленбесе, Қызмет берушi Тұтынушының газ тасымалдaу жүйесiне беретiн табиғи газдың сапасы физикалық-химиялық көрсеткiштерi бойынша Қазақстан Республикасында қабылданған стандарттар мен нормативтерге сай болуы тиiс.

10. Транспортировка природного газа осуществляется согласно графику транспортировки, согласованному между Услугодателем и Потребителем.
11. Объемы природного газа, передаваемые Потребителю, фиксируются и замеряются Услугодателем в порядке и на условиях, установленных Договором.
12. Услугодатель обеспечивает резервирование Услуг на случай возникновения аварийного повреждения технологического оборудования в порядке, установленном нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами в области газового хозяйства.
5. Права и обязанности Потребителя
13. Потребитель имеет право:
1) получать услуги в соответствии с заключенными договорами;
2) требовать от Услугодателя возмещения убытков, вызванных недопоставкой или поставкой некачественной услуги, в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров;
4) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за месяц, и полной оплаты за услуги по транспортировке природного газа.
14. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услуги по транспортировке природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) нести ответственность за качество и количество поставляемого природного газа в пункт приема.
6. Права и обязанности Услугодателя
15. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом.
16. Услугодатель обязан:
1) принять природный газ в объемах, оговоренных с Потребителем, в пункте приема газа и обеспечить равномерную и бесперебойную транспортировку природного газа в пункт передачи  газа в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на транспортировку природного газа, а также предпринять  все необходимые действия для нормализации транспортировки природного газа;
3) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги по транспортировке природного газа не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;

10. Табиғи газды тасымалдау Қызмет берушi мен Тұтынушының арасында келiсiлген тасымалдау кестесiне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Тұтынушыға берiлетiн табиғи газдың көлемiн Қызмет берушi Шартта белгiленген тәртiппен әрi талаптармен тiркейдi және өлшейдi.
12. Қызмет берушi технологиялық жабдықтың авариялық зақымдануы туындаған жағдайда, газ шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерде және нормативтiк-техникалық құжаттарда белгiленген тәртiппен Қызметтi резервте сақтауды қамтамасыз етедi.
5. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
13. Тұтынушының:
1) жасалған шарттарға сәйкес қызметтер көрсетiлуiне;
2) Қызмет берушiден қызметтердi толық жеткiзбегендiктен немесе сапасыз жеткiзгендiктен шеккен залалды өтеудi жасалған шарттардың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгінуге;
4) Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға, бұл туралы Қызмет берушi бiр айдан кешiктiрмей хабардар етiлген және табиғи газды тасымалдау жөнiнде көрсетiлген қызметтер үшiн толық ақы төленген жағдайда бұзуға, құқығы бар.
14. Тұтынушы:
1) табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргізуге;
2) Қызмет берушiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлеген техникалық талаптарын орындауға;
3) қабылдау пунктiне жеткiзiлетiн табиғи газдың сапасы мен мөлшерi үшiн жауап беруге мiндеттi.
6. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
15. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда ұсынылған қызметтер үшiн ақыны уақтылы әрi толық көлемде алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндеттi техникалық талаптарды белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданылуы кезеңiнде көрсетiлген қызметтер үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бар.
16. Қызмет берушi:
1) табиғи газды Тұтынушымен келiсiлген көлемде газ қабылдау пунктiне қабылдауға және табиғи газдың Шартта белгiленген тәртiппен әрi жағдайларда газ беру пунктiне бiрқалыпты және үздiксiз тасымалдануын қамтамасыз етуге;
2) Тұтынушыны кез келген төтенше жағдайлар немесе табиғи газды тасымалдауға әсер етуi ықтимал авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ табиғи газды тасымалдауды қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi iс-әрекет қолдануға;
3) Тұтынушыны табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;

4) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам транспортировки природного газа.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
7. Ограничение Сторон
17. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
8. Ответственность Сторон
18. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. В случае просрочки исполнения обязательств,  предусмотренных настоящим Договором, виновная сторона выплачивает другой стороне неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день фактического исполнения денежного обязательства, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом.
20. Если невозможность для Услугодателя оказать Потребителю услуги по транспортировке природного газа наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
21. Уплата неустойки не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
9. Обстоятельства форс-мажора
22. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
23. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.

4) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне табиғи газды тасымалдау мәселелерi жөнiнде ақпарат ұсынуға мiндеттi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Тараптарды шектеу
17. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше үлгіге Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-әрекет жасауға тыйым салынады.
8. Тараптардың жауапкершiлiгi
18. Осы Шарт бойынша мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
19. Осы шартта көзделген мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi өткен жағдайда кiнәлi тарап екiншi тарапқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақшалай мiндеттемелердiң нақты орындалуы күнiне қолданылатын әрбiр мерзiмi өткен күнi үшiн қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi қарыздың сомасынан аспайтын сомада тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың бiрiншi күнi тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.
20. Егер Тұтынушыға табиғи газды тасымалдау жөнiнде қызмет көрсету Қызмет берушi үшiн мүмкiн болмауы Қызмет берушiмен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен туындаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауапты болады.
21. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
9. Форс-мажорлық мән-жайлар
22. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күштiң салдарынан болған мән-жайлар болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi залалды өтетуге құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара мiндеттемелердiң атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бір де бiреуi шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайларда Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бұл туралы бiр бiрiне Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажор мән-жайларының басталған күнiн нақтылайтын әрi сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен бере отырып не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
23. Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайларының мерзiмiне, бiрақ осындай мән-жайлары Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiрген дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкiн.

В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
10. Общие положения и разрешение споров
24. Стороны обязуются предоставлять друг другу доступ к приборам коммерческого учета в любое время в течение суток для целей снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета. Снятие показаний приборов коммерческого учета по окончанию расчетного периода производится уполномоченными представителями Сторон. Если уполномоченный представитель одной из Сторон отсутствует либо отказывается от снятия показаний, то уполномоченному представителю другой стороны разрешается самостоятельно произвести снятие показаний.
При снятии показаний приборов коммерческого учета уполномоченными представителями Сторон должен быть подписан акт сверки показаний приборов коммерческого учета.
25. Стороны оформляют в срок до пятого числа календарного месяца, следующего за расчетным, акт сверки объемов переданной услуги, переданной за соответствующий расчетный период, который подписывается и заверяется печатями Сторон. В случае отказа одной из Сторон от подписания акта документом, подтверждающим объем переданной услуги, является фактический баланс.
26. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
28. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
29. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
30. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
31. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.

Егер еңсерілмес күш мән-жайлары 3 және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн жиырма күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.
10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
24. Тараптар көрсеткiштердi алу, телеөлшемдер мен коммерциялық есепке алу жүйелерi тiзбектерiнiң техникалық жай-күйiн тексеру мақсатында тәулiк iшiндегi кез келген уақытта коммерциялық есепке алу аспаптарына қол жеткiзуге бiр бiрiне рұқсат беруге мiндеттенедi. Есеп айырысу кезеңi аяқталысымен коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн алуды Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi жүргiзедi. Егер Тараптардың бiрiнiң уәкiлеттi өкiлi болмаса не көрсеткiштердi алудан бас тартса, онда басқа тараптың уәкiлеттi өкiлiне көрсеткiштердi дербес алуды жүргiзуге рұқсат етiледi.
Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн алған кезде, коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн салыстыру актiсiне қол қойылуға тиiс.
25. Тараптар келесi есеп айырысу айынан кейiнгi күнтiзбелiк айдың бесiншi күнiне дейiнгi мерзiмде көрсетiлген қызметтердiң, Тараптардың қолдары қойылып, мөрлерiмен расталатын тиiстi есеп айырысу кезеңi iшiнде көрсетiлген көлемдерiн салыстыру актiсiн ресiмдейдi. Тараптардың бiрi актiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, көрсетiлген қызметтердiң көлемiн растайтын құжат нақты теңгерiм болып табылады.
26. Өздерiнiң құқықтық қатынастарында Тараптар Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
27. Шартты бұзу немесе талаптарын өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздеме бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
28. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай не қандай да бiр мәселеге немесе Шарттың ережелерiне қатысты iс-әрекетке байланысты қандай да бiр дау немесе келiспеушiлiк туындаған жағдайда Тараптардың кез келгенi басқа тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, талап қоюға құқылы.
Тараптар барлық дауларды келiссөздер жолымен реттеу үшiн бар күш-жiгерiн жұмсайды.
29. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер жауап берушiнiң орналасқан жерi бойынша соттарда шешiледi.
30. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
31. Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар Шарт 2 данада жасалады.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және ол тiркелген сәттен бастaп қолданысқа енгізiледi.

11. Срок действия Договора
32. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"______200__ года и действует до 24-00 часов "___" ________ 200__года.
33. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуг, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом, и оформляется дополнительным соглашением к Договору.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель:______________   Потребитель:______________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2004 г.  N 458 .
Типовой договор
на предоставление услуг по хранению
природного газа
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(реквизиты субъекта, предоставляющего услугу)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании __________________________, именуемое в
в дальнейшем Услугодатель, с одной стороны, и пользователь
услугами ________________________________________________________,
(реквизиты субъекта, пользующегося услугой)
в лице __________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Потребитель, с другой стороны, заключили
настоящий Договор о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
природный газ - природный, нефтяной (попутный) и сухой газы, добываемые и приобретаемые на территории Республики Казахстан, а также приобретаемые вне территории Республики Казахстан;
подземное хранилище газа - подземные сооружения в комплексе с наземным оборудованием, являющиеся частью магистрального газопровода, в которых поддерживается технологический запас газа для обеспечения поставок в период сезонного неравномерного потребления природного газа;
пункт приема природного газа - пункт поставки газа, как правило оснащенный прибором учета природного газа, находящийся на подземном хранилище газа, на который Потребителем поставляется природный газ, после чего, природный газ непосредственно закачивается в подземное хранилище газа (далее - ПХГ) на хранение;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

11. Шарттың қолданылу мерзiмi
32. Шарт 200_ жылғы "___" _______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "___" ______ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
33. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бiрi бұл туралы мәлiмдесе, қызмет көрсету көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
12. Тараптардың деректемелерi
Қызмет беруші:____________        Тұтынушы: ____________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.23. N 458 қаулысымен қаулысымен.
Табиғи газды сақтау жөнiндегi қызметтер көрсетудi
ұсынуға арналған
ҮЛГI ШАРТ
______________________                    200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
негiзiнде әрекет ететiн ____________________________________ атынан
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң деректемелерi)
_________________________________________________ бiр тараптан және
(лауазымы, аты-жөнi)
бұдан әрi Тұтынушы деп аталатын, қызметтер көрсетудi пайдаланушы
____________________________________________________________ атынан
(қызметтi пайдаланатын субъектiнiң деректемелерi)
___________________________________________________ екiншi тараптан
(лауазымы, аты-жөнi)
төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
табиғи газ - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін және сатып алынатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде сатып алынатын табиғи, мұнайлы (iлеспе) және құрғақ газ;
жер асты газ сақтау орны - табиғи газды маусымдық әркелкi тұтыну кезеңiнде жеткiзудi қамтамасыз ету үшiн газдың технологиялық қорына қолда көрсетiлетiн магистральдық газ құбырының бөлiгi болып табылатын жep үстi жабдықтары кешенiндегi жер асты құрылыстары;
табиғи газды қабылдау пунктi - әдетте Тұтынушы табиғи газды жеткiзетiн, жер астында газды сақтау орнындағы табиғи газды есепке алу приборымен жарақтандырылған, одан кейiн табиғи газды сақтау үшін тікелей жер асты газ сақтау орнына (бұдан әрi - ЖГС) айдап құятын газ жеткiзу пунктi;
уәкiлеттi орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

2. Предмет договора
2. Услугодатель обязуется хранить передаваемый ему природный газ на условиях Договора с соблюдением норм (режимов) хранения, установленных национальными стандартами, нормативными актами и иными техническими условиями, а Потребитель обязуется оплачивать предоставленные услуги.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
3. Хранение природного газа в объеме _____кубических метров в ПХГ осуществляется посредством его закачки в период с ________200__года по _______200__года (включительно) и отбором в период 200__- 200__годы.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
5. Режим предоставления услуг - круглосуточный.
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
6. Оплата услуг по хранению природного газа в подземное хранилище газа производится по тарифам, утвержденным уполномоченным органом.
7. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухстороннего акта в течение трех дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
8. Бухгалтерские акты сверки финансовых расчетов по итогам за квартал оформляются Услугодателем, который подписывает акты, заверяет печатью и высылает Потребителю до 15-го числа месяца, следующего за расчетным. Акты подписываются Потребителем, заверяются печатью и высылаются обратно Услугодателю.
4. Условия хранения и учет природного газа
9. Природный газ, поставляемый на хранение по Договору, должен отвечать требованиям, установленным нормативными актами Республики Казахстан.
10. Природный газ поставляется равными частями в течение месяца.
11. Потоки природного газа ежемесячно будут учитываться на замерочных узлах ПХГ путем составления актов поставки и приемки природного газа на хранение, акта на отбор природного газа и акта о среднемесячном объеме хранения природного газа, который рассчитывается по следующей формуле:
V ср. мес. хр. = V на начало месяца + 1/2 V закачки - 1/2V отбора.
12. Акты составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями Сторон до пятого числа месяца, следующего за месяцем, на который составлен расчет.
13. Претензии Сторон, в связи с определением количества природного газа принятого на
хранение, предъявляются в течение десяти дней после подписания двусторонних актов.
5. Права и обязанности Сторон
14. Потребитель имеет право:

2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Шарттың талаптары бойынша ұлттық стандарттарда, нормативтiк актілерде және өзге де техникалық талаптарда белгiленген сақтау нормаларын (режимдерiн) орындай отырып, оған берiлген табиғи газды сақтауға мiндеттенедi, ал Тұтынушы ұсынылған қызметтер көрсетуге ақы төлеуге мiндеттенедi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
3. _____ текше метр көлемдегi табиғи газды ЖГC-де сақтау 200 __ жылғы ____ бастап 200_ жылғы ______ (қоса алғанда) кезеңде оны айдап құю және 200_ - 200_  жылдар кезеңiнде iрiктеп алу арқылы жүзеге асырылады.
4. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушының Шарт жасасу жөнiндегі өз өкiлеттiгiн үшiншi тұлғаға табыстауға құқығы бар.
5. Қызметтер көрсетудi ұсынудың режимi - тәулiк бойы.
3. Қызметтер көрсетудiң құны және ақы төлеу тәртiбi
6. Табиғи газды жер асты газ сақтау орнында сақтау жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеу уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
7. Тұтынушы ақы төлеудi екi жақты актiнiң негiзiнде нақты ұсынылған қызметтер көрсету үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап үш күн iшiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, ай сайын жүргiзедi.
8. Тоқсан iшiндегi қорытындылар бойынша қаржылық есептердi салыстырудың бухгалтерлiк актiлерiн, актiлерге қол қоятын, мөрмен растайтын және есептiден кейiнгi айдың 15-күнiне дейiн Тұтынушыға жiберетiн Қызмет берушi ресiмдейдi. Актiлерге Тұтынушы қол қояды, мөрмен растайды және қайтадан Қызмет берушiге жiбередi.
4. Табиғи газды сақтау және есепке алу шарттары
9. Шарт бойынша сақтауға берiлетiн табиғи газ Қазақстан Республикасының нормативтiк кесiмдерiнде белгiленген талаптарға сай болуы тиiс.
10. Табиғи газ ай бойы бiрдей бөлiктермен жеткiзiледi.
11. Табиғи газдың ағыны табиғи газды сақтауға жеткiзу және қабылдау актiлерiн, табиғи газды iрiктеп алу актiсiн және табиғи газды сақтаудың орташа айлық көлемi туралы актiсiн жасау жолымен ЖГС-ның өлшеу тораптарында ай сайын есепке алынатын болады, ол мынадай формула бойынша есептеледi:
V орт.ай. сақ.=V айдың басында + 1/2V айдап құю - 1/2V iрiктеп алу.
12. Актiлер екi данада жасалады және есеп жасалған айдан кейiнгi айдың бесiншi күнiне дейiн Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi оған қол қояды.
13. Тараптардың сақтауға қабылданған табиғи газдың мөлшерiн айқындауға байланысты наразылықтары екi жақты актiлерге қол қойылғаннан кейiн он күн iшiнде жасалады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
14. Тұтынушының:

1) распоряжаться хранящимся в ПХГ природным газом в объеме, указанном в таможенной декларации ИМ-74;
2) получать услуги установленного качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными документами;
3) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за тридцать дней, и полной оплаты за услугу по хранению природного газа в ПХГ.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
15. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услугу по хранению природного газа в ПХГ "___" в порядке и на  условиях, установленных Договором;
2) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) предоставить Услугодателю копию сертификата происхождения и оригинал паспорта качества газа за весь объем поставляемого газа до начала закачки газа в ПХГ;
4) нести полную ответственность за таможенное оформление газа в режиме ИМ-74 (закачка в хранилище) и ИМ-40 (отбор из хранилища) и предоставлять Услугодателю оригинал четвертого экземпляра грузовой таможенной декларации соответствующего режима.
16. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
17. Услугодатель обязан:
1) в установленном настоящим Договором период обеспечить хранение природного газа в ПХГ в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на закачку и (или) хранение и (или) отбор природного газа, а также предпринять все необходимые действия для нормализации закачки и (или) хранения и (или) отбора природного газа;
3) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услугу по хранению природного газа не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
4) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам хранения природного газа.

1) ИM-74 кеден декларациясында көрсетiлген көлемде ЖГС-да сақтаулы табиғи газға билiк етуге;
2) белгiленген сапада қызметтерді алуға және Қызмет берушiден ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтер ұсынған жағдайда, қызметтердің құнын қайта есептеудi талап eтугe;
3) Қызмет берушi бұл туралы отыз күннен кешiктiрмей хабардар етiлген және табиғи газды ЖГС-да сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн толық ақы төленген жағдайда, Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
15. Тұтынушы:
1) "___" табиғи газды ЖГС-ға сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргiзуге;
2) Қызмет берушi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлейтiн техникалық талаптарды орындауға;
3) Қызмет берушiге газды ЖГC-ғa айдап құю басталғанға дейiн жеткiзiлетiн газдың бүкiл көлемi үшiн газдың шыққан жерi сертификатының көшiрмесi мен оның сапасы паспортының түпнұсқасын беруге;
4) ИМ-74 (сақтау орнына айдап құю) және ИМ-40 (сақтау орнынан iрiктеп алу) режимiндегi газды кедендiк ресімдеу үшiн толық жауапты болуға және Қызмет берушiге тиiстi режимнiң жүк кеден декларациясының төртiншi данасының түпнұсқасын беруге мiндеттi.
16. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан Шартта белгіленген тәртiппен және жағдайда ұсынылған қызметтер көрсету үшiн уақтылы әрi толық көлемде ақы aлуғa;
2) Тұтынушының сақтауы мiндеттi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық талаптар белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн уәкiлеттi орган бекіткен тәртiппен тарифтердiң қолданысы кезеңінде ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бар.
17. Қызмет берушi:
1) осы Шартта белгiленген кезеңде ЖГС-дағы табиғи газдың Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда сақталуын қамтамасыз етуге;
2) Тұтынушыны табиғи газды айдап құюға және (немесе) сақтауға және (немесе) iрiктеп алуға әсер етуi мүмкін кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ табиғи газды айдап құюды және (немесе) сақтауды және (немесе) iрiктеп алуды қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi iс-қимылды жасауға;
3) Тұтынушыны табиғи газды сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету тарифтерiнiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
4) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне табиғи газды сақтау мәселелерi бойынша ақпарат ұсынуға мiндеттi.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6. Ограничения Сторон
18. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Ответственность Сторон
19. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
20. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 24) и в случае несвоевременного возврата Услугодателем переданного ему на хранение природного газа, виновная сторона выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
21. Если невозможность для Услугодателя предоставить Потребителю услугу по хранению природного газа в ПХГ наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
22. Уплата неустойки не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
23. Если по истечении срока действия Договора находящийся на хранении в ПХГ природный газ не взят обратно Потребителем, то он обязан уплатить Услугодателю соразмерное вознаграждение за дальнейшее хранение природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором.
8. Обстоятельства форс-мажора
24. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой стороной в случае наступления форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и других обстоятельств, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой Стороны не менее чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.

Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Тараптарды шектеу
18. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-қимыл жасауға тыйым салынады.
7. Тараптардың жауапкершiлiгi
19. Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда, кiнәлi тарап басқа тарапқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтiрiлген залалды өтейдi.
20. Қызметтер көрсетуді ұсынғаны үшiн ақы төлеудiң мерзiмi өткен жағдайда, Тұтынушы Шартқа сәйкес (24-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда) және өзiне сақтауға берiлген табиғи газды Қызмет берушi уақтылы қайтармаған жағдайда кiнәлi тараптар осы сомаларды төлейтiн күнi қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн тұрақсыздық айыбын төлейдi.
21. Егер Тұтынушыға ЖГС-да табиғи газды сақтау жөнiнде қызметтер көрсетудiң Қызмет берушi үшiн мүмкiн болмауы Қызмет берушiмен шарттық қатынаста тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен туындаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауапты болады.
22. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
23. Егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн ЖГС-да сақтаулы табиғи газды Тұтынушы қайта алмаса, онда ол Қызмет берушiге табиғи газды одан әрi сақтау үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және талаптармен мөлшерлес сыйақы төлеуге мiндеттi.
8. Форс-мажор мән-жайлары
24. Тараптардың бiр де бiреуi форс-мажор мән-жайлары басталған жағдайда, яғни Шарттың талаптарын орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына әкеп соқтырған еңсерiлмес күш жағдайлары (табиғи апат немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар), сондай-ақ әскери қимылдар, ереуiлдер және басқа да жағдайлар басталған жағдайда басқа тараптың алдында жауапты болмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда Тараптар олар басталған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бiр-бiрiне бұл туралы Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажор мән-жайлары басталған күнiн нақтылайтын және сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен беру не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайларының қолданылу мерзiмiне, бiрақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiретiн дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкiн.
Егер еңсерiлмес күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн ішінде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргізуге мiндеттенедi.

9. Общие положения и разрешение споров
25. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
26. Договор заключен на срок_____ и вступает в силу с момента_______.
27. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством  Республики Казахстан.
28. В случае не достижения соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
29. Договор составляется в 2-х экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
30. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащим нормам типового Договора и законодательству Республики Казахстан.
31. Не оговоренные настоящим Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Реквизиты Сторон
Услугодатель:_____________    Потребитель:____________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2004 г.  N 458 .
Типовой договор
на предоставление услуги поставки газа через
групповые резервуарные установки
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации,
_______________________________________________, предоставляющая
дата и орган выдачи)
услуги через групповые резервуарные установки, именуемое в
дальнейшем Услугодатель, в лице ________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ______________________________________,
с одной стороны, и _____________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные
________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации,
_______________________________________, именуемое в дальнейшем
дата и орган выдачи)
Потребитель в лице ___________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
______________________________________________________, заключили
настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
групповая резервуарная установка (далее – ГРУ) – сооружение, являющееся объектом газового хозяйства, состоящее из группы емкостей, предназначенных для обеспечения хранения сжиженных нефтяных газов (далее – СНГ), имеющее предохранительно-запорную и регулирующую арматуру, обеспечивающую подачу газа в жилой массив в заданном режиме, систему газопроводов, обеспечивающих транспортировку СНГ от емкостей до внутридомового газопровода;
кран на вводе - запорная арматура на газопроводе, предел ответственности Услугодателя;
потребитель - юридическое или физическое лицо, пользующийся услугами поставки газа через ГРУ для подачи газа в жилой массив (бытовым потребителям);
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
сжиженный нефтяной газ – смесь легких углеводородов (пропан-бутановой фракции, пропана, бутана), преобразованная в жидкое состояние в целях транспортировки и хранения, отвечающая по качественному и количественному содержанию компонентов требованиям технических регламентов и национальных стандартов.

9. Жалпы ережелер және дауларды шешу
25. Тараптар өздерiнiң құқықтық қатынастарында Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
26. Шарт _________ мерзiмге жасалды және _________ сәттен бастап күшiне енедi.
27. Шартты бұзу немесе оның талаптарын өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздеме бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
28. Тараптардың арасында келiсiмге қол жетпеген жағдайда, даулар мен келiспеушiлiктер сот тәртiбiмен шешiледi.
29. Шарт бiрдей заң күшi бар 2 данада, Тараптардың әрқайсысына бiр данадан жасалады.
30. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт үлгi Шарттың нормаларына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
31. Осы Шартта ескерiлмеген Тараптардың арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.
10. Тараптардың деректемелерi
Қызмет берушi: _______________      Тұтынушы: _______________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.23. N 458 қаулысымен .
Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткізу қызметтерін көрсетуге арналған
үлгі шарт
______________________                    200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi, Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
топтық резервуарлық қондырғылар арқылы қызметтер көрсететін,
___________________________________________________________________
(қызметтер көрсетуді ұсынатын субъектінің атауы, құрылтай құжаттары,
___________________________________________________________________
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
___________________________________________________________ атынан
(лауазымы, аты-жөнi)
негізінде іс-қимыл жасаушы, бір тараптан және бұдан әрі Тұтынушы
___________________________________________________________________
(Тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тіркеу туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
деп аталатын, ______________________________________________атынан,
(лауазымы, аты-жөнi)
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
топтық резервуарлық қондырғы (бұдан әрi – ТРҚ) – газ шаруашылығының объектiсi болып табылатын, сұйытылған мұнай газдарын (бұдан әрi – СМГ) сақтауды қамтамасыз етуге арналған сыйымдылықтар тобынан тұратын, тұрғын үй массивiне берiлген режимде, газ құбырларының жүйесiне газ берудi қамтамасыз ететiн, СМГ-нi сыйымдылықтардан үй iшiлiк газ құбырына дейiн тасымалдауды қамтамасыз ететiн сақтандырғыш-бекiткiш және реттеушi арматурасы бар құрылыс;
кiрiс краны - газ құбырындағы бекiткiш арматура, Қызмет берушiнiң жауапкершiлiгiнiң шегi;
тұтынушы - тұрғын үй массивiне (тұрмыстық тұтынушыларға) газ беру үшiн ТРҚ арқылы газ жеткiзу қызметiн пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға;
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
сұйытылған мұнай газы – тасымалдау және сақтау мақсатында сұйық күйге түрлендірілген, құрамдастарының сапалық және сандық құрамы бойынша техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сай келетiн жеңiл көмiрсутегiлердiң (пропан-бутан фракциясының, пропанның, бутанның) қоспасы.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2); от 23.07.2013 № 735.
2. Предмет Договора
2. Услугодатель обязуется передать через ГРУ до крана на вводе СНГ, доставленный Потребителем, а Потребитель обязуется оплачивать принятые услуги.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
3. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
4. Оплата услуги поставки газа через групповые резервуарные установки производится по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
Стоимость услуг, равно как и иные условия Договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухсторонних актов в течение пяти банковских дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
4. Права и обязанности Потребителя
6. Потребитель имеет право:
1) получать услуги установленного качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными документами;
2) требовать от Услугодателя возмещения убытков, вызванных недопоставкой или поставкой некачественной услуги в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров;
4) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за месяц, и полной оплаты за услуги.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
7. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) соблюдать правила безопасности при сливе СНГ в ГРУ в соответствии с нормативными правовыми и нормативно-техническими документами по безопасной эксплуатации оборудования и иными требованиями законодательства Республики Казахстан;
3) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 23.07.2013 № 735 қаулыларымен.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi ТРҚ арқылы Тұтынушы жеткiзген СМГ-ны кiрiс кранына дейiн беруге, ал Тұтынушы қабылданған қызметтерге ақы төлеуге мiндеттенедi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
3. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушы Шарт жасасу жөнiндегi өз өкiлеттiгiн үшiншi тұлғаға бepугe құқығы бap.
3. Қызметтердiң құны және ақы төлеу тәртібі
4. Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметтерiне ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып қызметтер көрсету жағдайларын қоспағанда, қызметтердiң құны Шарттың өзге де талаптары сияқты барлық тұтынушылар үшiн бiрдей белгiленедi.
5. Егер Тараптардың келiсiмiнде өзгедей көзделмесе, ақы төлеудi Тұтынушы екi жақты актiлердiң негiзiнде нақты көрсетiлген қызметтер үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап бес банктiк күн iшiнде, ай сайын жүргізеді.
4. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
6. Тұтынушының:
1) белгiленген сапада қызметтерді алуға және Қызмет берушiден ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтер ұсынған жағдайда, қызметтердің құнын қайта есептеудi талап eтугe;
2) Қызмет берушiден қызметтердi толық жеткiзбегендiктен немесе сапасыз қызмет көрсету жеткiзгендiктен шеккен залалды өтеудi жасалған шарттардың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгiнуге;
4) бұл туралы Қызмет берушi бiр айдан кешiктiрмей хабардар етiлген және қызметтер үшiн толық ақы төленген жағдайда Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
7. Тұтынушы:
1) Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда қызметтер үшiн ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргiзуге;
2) СМГ-ны TPҚ-ғa құю кезінде қауiпсiздiк қағидаларын жабдықты қауiпсiз пайдалану жөнiндегi нормативтiк құқықтық және нормативтiк-техникалық құжаттарға және Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де талаптарына сәйкес сақтауға;
3) Қызмет берушi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлеген техникалық талаптарды орындауға;

4) доставить и слить СНГ в ГРУ Услугодателя;
5) производить по мере необходимости откачку неиспарившихся остатков СНГ из ГРУ, с возмещением откаченной массы СНГ;
6) нести ответственность за качество и количество поставляемого СНГ.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
5. Права и обязанности Услугодателя
8. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом.
9. Услугодатель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех Потребителей услуг;
2) при заключении договоров на оказание услуг в части установления тарифов руководствоваться решениями регулирующего органа;
3) не допускать не установленные договором перерывы в передаче услуги;
4) передать Потребителю СНГ в ГРУ в объемах, оговоренных с Потребителем;
5) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на качество услуг и безопасность Потребителей, а также предпринять все необходимые действия для нормализации качества услуг;
6) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
7) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам Правил безопасности в газовом хозяйстве и нормативно-технических документов по безопасной эксплуатации оборудования.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 23.07.2013 № 735.
6. Ограничение Сторон
10. Сторонам запрещается совершать действия ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Ответственность Сторон
11. В случае неисполнения или надлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. В случае просрочки исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором, виновная сторона выплачивает другой стороне неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день
фактического исполнения денежного обязательства, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.

4) Қызмет берушiнiң ТРҚ-сына СМГ-ны жеткiзуге және құюға;
5) қажетiне қарай СМГ-ның буланбаған қалдықтарын ТРҚ-дан СМГ-ның шығарылған массасының орнын толтыра отырып, айдап шығаруды жүргізуге;
6) жеткiзiлетiн СМГ сапасы мен саны үшiн жауап беруге мiндеттi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
5. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
8. Қызмет берушiнiң:
1) ұсынылған қызметтер үшiн Тұтынушыдан ақыны Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы әрi толық көлемде алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндеттi техникалық талаптар белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданысы кезеңiнде ұсынылған қызметтер үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бap.
9. Қызмет берушi:
1) барлық қызметтер Тұтынушылары үшiн бiрдей жағдайда қызметтер көрсетудi ұсынуға;
2) қызмет көрсетуге арналған шарттарды жасасу кезiнде тарифтер белгiлеу бөлiгiнде реттеушi органның шешiмдерiн басшылыққа алуға;
3) қызмет беруде шартта белгіленбеген үзiлiстерге жол бермеуге;
4) Тұтынушыға ТРҚ-дағы СМГ-ны Тұтынушымен келiсiлген көлемдерде беруге;
5) Тұтынушыны қызметтiң сапасы мен Тұтынушының қауiпсiздiгiне әсер ететiн кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ қызмет сапасын қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi ic-қимылды жасауға;
6) Тұтынушыны қызметтер тарифтерiнiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн кемiнде отыз күн бұрын хабардар етуге;
7) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережелерiнiң және жабдықтарды қауiпсiз пайдалану жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттардың мәселелерi бойынша ақпарат ұсынуға мiндеттi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 23.07.2013 № 735 қаулыларымен.
6. Тараптарды шектеу
10. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-қимыл жасауға тыйым салынады.
7. Тараптардың жауапкершiлiгi
11. Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда, кiнәлi тарап басқа тарапқа келтiрiлген залалды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтейдi.
12. Осы шартта көзделген мiндеттемелердi орындау мерзiмi өткен жағдайда кiнәлi тарап екiншi тарапқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақшалай мiндеттемелердiң нақты орындалуы күнiне қолданылатын әрбiр мерзiмi өткен күнi үшiн қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi борыштың сомасынан аспайтын сомада тұрақсыздық айыбын төлейдi.

13. Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.
14. В случае неоплаты счета в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления срока оплаты по нему Услугодатель вправе ограничить либо прекратить подачу услуг в порядке, установленном условиями настоящего Договора.
15. Если невозможность для Услугодателя оказать Потребителю услуги наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
16. При не предоставлении Потребителем акта сверки объемов переданной ему услуг в срок, предусмотренный настоящим Договором, размер оплаты услуг Услугодателя за истекший расчетный период определяется в соответствии с имеющимися оперативными данными Услугодателя об объеме переданной услуги с последующей корректировкой размера оплаты услуг Услугодателя в следующем расчетном периоде при предоставлении акта сверки объемов переданной услуги.
17. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Потребителем суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию Сторон, в счет погашения задолженности Потребителя по иным обязательствам перед Услугодателем, если таковая имеется). Если Потребитель отказывается от услуг
Услугодателя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Потребителя по иным обязательствам, в том числе денежным, перед Услугодателем (если таковая имеется).
18. Если Потребитель оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Услугодателя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Услугодателю письменное заявление с изложением возражений. При этом Потребитель обязан в указанные выше сроки оплатить не оспоренную часть счета.
19. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
20. Услугодателем обязательства Потребителя по оплате услуги поставки газа через групповые резервуарные установки Услугодателя по передаче услуг признается зачисление денег на текущий счет Услугодателя по реквизитам, указанным в счете-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Услугодателем в уведомлении, направленном Потребителю.

13. Егер Тараптар келiсiмiмен өзгеше ескертiлмесе, тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың бiрiншi күнi болып табылады.
14. Төлем бойынша оның мерзiмi келген сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн iшiнде шотты төлемеген жағдайда, Қызмет берушi осы Шарттың шарттарымен белгiленген тәртiппен қызмет берудi шектеуге не тоқтатуға құқылы.
15. Егер Тұтынушыға қызмет көрсетудің Қызмет берушi үшiн мүмкiнсiздiгi Қызмет берушiмен шарттық қатынаста тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен болса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауап бередi.
Тұрақсыздық айыбын (өсiм ақыны) төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
16. Тұтынушы осы Шартта көзделген мерзiмде өзiне берiлген қызметтер көрсету көлемдерiн салыстыру актiсiн ұсынбаған кезде, өткен есеп айырысу кезеңi үшiн Қызмет берушiнi қызмет көрсету ақысының мөлшерi берілген қызметтер көрсету көлемiнiң caлыстыру актiсiн ұсыну кезiнде кейiнгi есеп айырысу кезеңiндегi Қызмет берушiнiң қызмет көрсету ақысының мөлшерiне кейiннен түзету енгiзе отырып, Қызмет көрсетушiнiң берiлген қызмет көрсету көлемi туралы қолда бар жедел деректерiне сәйкес анықталады.
17. Алдыңғы кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, төлем бiрiншi кезекте осы берешектi өтеугe жiберiледi. Тұтынушы төлейтiн ақы сомасы нақты есеп айырысу кезеңiне арналған сомадан асқан жағдайда, осы асқан соманың айырмасы келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне (не Тараптардың келiсiмi бойынша Қызмет берушiнiң алдындағы өзге де мiндеттемелер бойынша, eгep мұндай бар болса, Тұтынушының берешегiн өтеу шотына) өздiгiнен есептеледi. Егер Тұтынушы келесi есеп айырысу кезеңiне Қызмет берушiнiң қызметiнен бас тартса, асыра төленген сома, Тұтынушының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеуге кеткен, оның iшiнде Қызмет берушi алдындағы ақшалай соманы (eгep мұндай бар болса) қоспағанда, қайтарылады.
18. Егер Тұтынушы қойылған шоттың дұрыстығына дауласатын болса, ол Қызмет берушiнi осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етедi және Қызмет берушiге қарсылықтарын баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте, Тұтынушы жоғарыда көрсетiлген мерзiмде шоттың дау туғызбаған бөлiгiне ақы төлеуге мiндеттi.
19. Егер бақылау-өлшеу аспаптарының ақаулығы нәтижесiнде шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда және басқа жағдайларда, Тараптар кейiнгi есеп айырысу кезеңдерiндегi шоттарға түзету енгiзедi.
20. Қызмет берушiнiң топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметiне ақы төлеу жөнiнде Қызмет берушi шот-фактурада көрсеткен деректемелер бойынша Қызмет берушiнiң ағымдағы шотына немесе Қызмет берушi Тұтынушыға жолдаған хабарламада көрсеткен деректемелер бойынша үшiншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу Тұтынушының мiндеттемелерi болып танылады.

21. При снижении фактического месячного объема передачи услуги за расчетный период, от согласованного Сторонами, по вине Услугодателя, последний замещает недопоставленные объемы с любых источников, в противном случае Потребитель вправе предъявить штраф в размере стоимости услуг, исходя из объема недопоставленной услуги.
22. Ответственность Услугодателя перед Потребителем за перерыв, прекращение или ограничение подачи услуги, не предусмотренных договором, определяется в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
23. Если по истечении срока действия Договора находящийся на хранении в подземном хранилище газа природный газ не взят обратно Потребителем, то он обязан уплатить Услугодателю соразмерное вознаграждение за дальнейшее хранение природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором.
8. Форс-мажорные обстоятельства
24. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
25. Если одна из Сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
9. Прочие положения и разрешение споров
26. Договор на предоставление услуги поставки газа через групповые резервуарные установки заключается с Потребителем в индивидуальном порядке.
27. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.

21. Есеп айырысу кезеңi iшiнде Қызмет берушiнiң кiнәсi бойынша қызмет берудiң нақты айлық көлемi Тараптармен келiсiлгеннен азайған кезде, соңғысы кез келген кездерден кем жеткiзiлген көлемнiң орнын толтырады, олай болмаған жағдайда, Тұтынушы кем жеткiзiлген қызмет көлемiн ескере отырып, көрсетiлген қызмет құнының мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
22. Шартта көзделмеген үзiлiстер, қызмет берудi тоқтату немесе шектеу үшiн Қызмет берушiнiң Тұтынушы алдындағы жауапкершiлiгi осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
23. Егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталған бойда газды жер астында сақтау орнынан табиғи газды Тұтынушы қайтадан алмаса, онда ол Қызмет берушiге табиғи газды одан әрi сақтағаны үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және талаптармен мөлшерлес сыйақы төлеуге мiндеттi.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
24. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш мән-жайлары салдарынан болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бiреуiнiң залалды өтеуге құқығы болмайды. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара мiндеттемелердiң орындалуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бiр де бipeуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бiр бiрiн Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажорлық мән-жайларының басталған күнiн нақтылайтын сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен бере отырып немесе почтамен жiберу арқылы хабардар етедi.
25. Егер Тараптардың бipeуi Шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күннiң iшiнде орындауға шамасы келмейтiн болса, тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
9. Басқа ережелер және дауларды шешу
26. Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметтерiн көрсетудi ұсынуға арналған Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады.
27. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай немесе қандай да бiр мәселеге немесе Шарттың ережелерiне қатысты iс-қимылға байланысты қандай да бiр дау немесе келiспеушiлiк туындаған жағдайда Тараптардың кез келгенi басқа Тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, талап қоюға құқылы.
Тараптар барлық дауларды келiссөздер жолымен реттеу үшiн бар күш-жiгерiн жұмсайды.

28. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в иных случаях в установленном законодательством Республики Казахстан.
29. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, и договор вступает в действие с момента его регистрации.
10. Срок действия Договора
31. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___" _____ 200__года и действует до 24-00 часов "___"_______200___года.
32. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуги, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом, и оформляется дополнительным соглашением к Договору.
11. Реквизиты Сторон
Исполнитель:______________  Заказчик: ______________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2004 г.  N 458 .
Типовой договор
на предоставление услуг по водоснабжению
и/или отведению сточных вод
Сноска. В заголовок внесено изменение - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(субъект, предоставляющий услугу)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующий на основании ___________________________, именуемый в
дальнейшем Услугодатель, с одной стороны, и пользователь услугами
_________________________________________________________________,
(реквизиты Потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - линия раздела элементов систем водоснабжения и (или) отведения сточных вод и сооружений на них между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
граница раздела эксплуатационной ответственности - линия раздела элементов систем водоснабжения и (или) отведения сточных вод (водопроводных и канализационных сетей и сооружений на них) по признаку обязанностей (ответственности) за эксплуатацию элементов систем водоснабжения и (или) отведения сточных вод, устанавливаемая соглашением Сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплутационной ответственности устанавливается по границе балансовой принадлежности;
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета) Услугодателя, на основании которого производится оплата;
Потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся на основе договора услугами водоснабжения и/или отведения сточных вод;
проверка приборов учета - совокупность операций, выполняемых представителем Услугодателя с целью обследования состояния приборов учета, определения и подтверждения соответствия техническим требованиям и снятия их показаний;
прибор учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета воды, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;

28. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер жауап берушiнiң орналасқан жерi бойынша соттарда шешiледi.
Тараптардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге жағдайларда Шартты бұзуға құқығы бар.
29. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
30. Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар Шарт 2 данада жасалады.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және шарт тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi.
10. Шарттың қолданылу мерзiмi
31. Шарт 200_жылғы "___" _______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "___" _____ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
32. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бiрi бұл туралы мәлiмдесе, қызмет беру көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
11. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы: _______________      Тапсырысшы: _______________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.23 N 458 ; өзгерту енгізілді - 2004.08.24 N 894 ; 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
Сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суды бұру жөнiнде қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған
YЛГI ШАРТ
_______________________                   200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
негiзiнде әрекет ететiн ____________________________________ атынан
(лауазымы, аты-жөнi)
_________________________________________________ бiр тараптан және
(қызметтердi көрсетудi ұсынатын субъект)
бұдан әрi Тұтынушы деп аталатын, қызметтер көрсетудi пайдаланушы
__________________________________________________ екiнші тараптан,
(тұтынушының деректемелерi)
мына төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгi ұғымдар пайдаланылады:
теңгерiмдiк тиесiлiлiгiн бөлу шекарасы - меншiктiк, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару белгiсi бойынша иеленушiлер арасындағы сумен жабдықтау және (немесе) сарқынды суларды бұру және олардағы құрылыстар жүйелерiнiң элементтерiн бөлу сызығы;
пайдалану жауапкершiлiгiн бөлу шекарасы - Тараптардың келiсiмiмен белгiленетiн сумен жабдықтау және (немесе) сарқынды суларды бұру жүйелерiнiң элементтерiн пайдаланғаны үшiн мiндеттер (жауапкершiлiк) белгiсi бойынша сумен жабдықтау және (немесе) сарқынды суларды бұру (cу құбырлары және сарқынды суларды бұру желiлерi және олардағы құрылыстар) жүйелерiнiң элементтерiн бөлу сызығы. Осындай келiсiм болмаған кезде пайдалану жауапкершiлiгiнiң шекарасы теңгерiмдiк тиесiлiлiгiнiң шекарасы бойынша белгiленедi;
төлем құжаты - оның негiзiнде төлем жүргiзiлетiн Қызмет берушiнiң (есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң негiзiнде жасалған шот, хабарлама, квитанция, ескерту шоты) құжаты;
Тұтынушы - шарттың негізiнде сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суларды бұру қызметтерiн көрсетудi пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
есептеу құралдарын тексеру - есептеу құралдарының жай-күйiн зерттеу, техникалық талаптарға сәйкес келетiндiгiн айқындау және растау және олардың көрсеткiштерiн жазып алу мақсатында Қызмет берушiнiң өкiлi орындайтын операциялар жиынтығы;
есептеу құралы - заңнамада белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат берiлген суды коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;

расчетный период - период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет Потребителем за услугу;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 ; от 03.03.2009  № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет договора
2. В соответствии с условиями договора Услугодатель обязуется оказать Потребителю услуги по водоснабжению и/или отведению сточных вод (далее - услуги), а Потребитель обязуется оплачивать предоставленные услуги. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
3. Характеристики предоставляемых услуг и качество подаваемой воды должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, санитарно-гигиенических правил и норм, национальных стандартов.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке при наличии у него необходимого оборудования, присоединенного к сетям водоснабжения и/или отведения сточных вод при выполнении технических условий.
В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
5. Режим предоставления услуг - круглосуточный.
6. Граница раздела эксплуатационной ответственности водопроводной сети объектов кондоминиума является разделительный фланец последней задвижки на вводе в здание, объектов индивидуальной жилой застройки и юридических лиц - последней фланец запорно-отключающей арматуры в месте подключения к водопроводным сетям Услугодателя. <*>
Границей раздела эксплуатационной ответственности в системе отведения сточных вод объекта кондоминиума является колодец в месте присоединения к системе отведения сточных вод населенного пункта. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
Сноска. Абзац второй пункта 6 в новой редакции - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
3. Условия предоставления услуг <*>
Сноска. Заголовок главы 3 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
7. Приостановление подачи услуг производится в случаях:

есептi кезең - Тұтынушымен қызметтер көрсеткенi үшiн есеп айырысатын айдың бiрiншi күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiнгi бiр күнтiзбелiк айға тең уақыт кезеңi ретiнде Шартта белгiленген кезең;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен , 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Шарттың талаптарына сәйкес Тұтынушыға сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суды бұру жөнiндегi қызметтер көрсетуге (бұдан әрi - қызметтер көрсету) мiндеттенедi, ал Тұтынушы ұсынылған қызметке ақы төлеуге мiндеттенедi.
3. Ұсынылатын қызметтер көрсетудiң сипаттамалары мен берiлетін судың сапасы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, санитариялық-гигиеналық қағидалар мен нормаларға, ұлттық стандарттарға сәйкес болуға тиiс.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
4. Шарт техникалық шарттарды орындау кезiнде сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суларды бұру желiлерiне қосылған қажеттi жабдық Тұтынушыда болған кезде онымен жеке тәртiппен жасалады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушы Шарт жасасу жөнiндегi өзiнiң өкiлдiгiн үшiншi тұлғаға беруге құқығы бар.
5. Қызметтер көрсету ұсыну режимi - тәулiк бойы.
6. Кондоминиум объектiлерiнiң су құбыры желiсiн пайдалану жауапкершiлiгiнiң бөлу шекарасы жеке тұрғын үй құрылысы объектiлерiнiң және заңды тұлғалардың ғимаратына кiрердегi соңғы ысырманың бөлушi фланецi - Қызмет берушiнiң су құбыры желiлерiне қосу орнындағы айдау-ажыратқыш арматураның соңғы фланецi болып табылады.
Кондоминиум объектілерiнің сарқынды суларды бұру жүйесiндегi пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы елдi мекеннiң сарқынды суларды бұру жүйелерiне қосылған жердегi құдық болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
3. Қызметтер көрсетудiң шарттары
7. Қызметтер көрсетудi берудi тоқтата тұру:

1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного присоединения к сети Услугодателя;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение двух месяцев, следующих за расчетным периодом;
4) неоднократного недопущения представителей Услугодателя к приборам учета;
5) необходимости проведения дезинфекции трубопроводов;
6) в других случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами и соглашением Сторон.
В случаях, указанных в подпунктах 3), 4) настоящего пункта, Потребитель извещается не менее, чем за месяц до прекращения подачи услуг. <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
8. В случаях, оговоренных подпунктами 1) и 2) пункта 7 Договора, подключение Потребителя производится при устранении и ликвидации возникших нарушений.
В случае приостановления предоставления услуг Потребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 7 Договора, подключение производится после погашения долга. При неоднократном отключении подключение производится после погашения долга и внесения платы за подключение. Стоимость подключения согласовывается с территориальным антимонопольным органом. <*>
Плата за подключение не взимается.
Сноска. Абзац второй пункта 8 в новой редакции - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
4. Стоимость и порядок оплаты услуг
9. Оплата за предоставленные услуги по настоящему договору производится по тарифам, утвержденным регулирующим органом. <*>
Стоимость услуг, равно как и иные условия договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
10. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
5. Учет отпуска и потребления услуг
11. Количество отпущенной воды определяется по показаниям индивидуальных приборов учета, при отсутствии индивидуальных приборов учета - по показаниям общедомового прибора учета с распределением данных в соответствии с количеством фактически проживающих людей, а при их отсутствии - расчетным путем по нормам водопотребления, утвержденным для данного населенного пункта.
В зданиях пожарных депо с выездной техникой количество воды, используемой на заправку пожарных автоцистерн, для расчета с Услугодателем не учитывается.
При 100 % наличии индивидуальных приборов учета и общедомового прибора учета разница между показаниями общедомового прибора учета и суммарными показаниями индивидуальных приборов учета подлежит оплате собственниками объекта кондоминиума в соответствии с количеством фактически проживающих людей, в иных случаях - по соглашению сторон. <*>
Сноска. Пункт 11 дополнен абзацем - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .

1) авария жағдайы не азаматтардың өмiрi мен қауiпсiздiгiне қауiп төнген;
2) Қызмет берушiнiң желiсiне өз бетiмен қосылған;
3) есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi екі айдың iшiнде қызметтер көрсету үшiн төлем жасалмаған;
4) Қызмет берушiнiң өкiлдерiн есептеу құралдарына бiрнеше рет жiбермей қойған;
5) труба құбырларына дезинфекция жүргiзу қажет болған жағдайларда;
6) нормативтiк құқықтық кесiмдермен және Тараптардың келiсiмiмен көзделген басқа да жағдайларда жүргiзiледi.
Осы тармақтың 3), 4) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда Тұтынушы қызметтер көрсетудi берудi тоқтатқанға дейiн кемiнде бiр ай бұрын хабардар етiледi.
8. Шарттың 7-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айтылған жағдайларда Тұтынушыны қосу туындаған бұзушылықтарды болдырмау және жою кезiнде жүргiзiледi.
Шарттың 7-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшiн Тұтынушыға қызметтер ұсынуды тоқтата тұрған жағдайда, қосу борышты өтегеннен кейiн жүргiзiледi. Бiрнеше рет ажыратылған жағдайда қосу борышты өтегеннен және қосқаны үшін ақы төлегеннен кейiн жүргiзiледi. Қосу құны монополияға қарсы аумақтық органмен келiсiледi.
Қосқаны үшiн төлем өндiрiп алынбайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
4. Қызметтер көрсетудiң құны мен оған ақы төлеу тәртiбi
9. Осы шарт бойынша ұсынылған қызметтер көрсетуге қабылданған ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қызметтер көрсетудiң құны шарттың өзге талаптары сияқты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, қызметтер көрсетудi ұсыну жағдайларынан басқа жағдайларда, барлық тұтынушылар үшiн бiрдей белгiленедi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
10. Ақы төлеудi Тұтынушы нақты ұсынылған қызметтер көрсетудiң мөлшерi үшiн ай сайын төлем құжатының негізiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, келесi есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың 25-күнiне дейiнгi мерзiмде жүргiзедi.
5. Қызметтер көрсетудi берудi және тұтынуды есепке алу
11. Берiлген су мөлшерi жеке есептеу құралдарының көрсеткiштерi бойынша, жеке есептеу құралдары болмаған кезде нақты тұратын адамдар санына сәйкес деректердi бөле отырып, жалпы үйдiң есептеу құралының көрсеткiштерi бойынша, ал олар болмаған кезде осы елдi-мекен үшiн бекiтiлген су тұтыну нормалары бойынша есеп айырысу жолымен белгiленедi.
Қызмет берушiмен есеп айырысу үшiн өрт сөндiру автоцистерналарына құюға пайдаланатын судың мөлшерi жолға шығатын техникамен өрт сөндiру депосы ғимараттарында ескерiлмейдi.
Жеке есептеу құралдары мен жалпы үйдiң есептеу құралы 100% болған кезде жалпы үйдiң есептеу құралының көрсеткiштерi мен жеке есептеу құралдарының жиынтық көрсеткiштерiнiң арасындағы айырмашылық нақты тұратын адамдардың санына сәйкес, өзге жағдайларда - тараптардың келiсiмi бойынша кондоминиум объектiсi меншiк иелерiнiң ақы төлеуiне жатады.
Ескерту. 11-тармақ абзацпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .

12. Количество вод, отводимых от Потребителя в систему отведения сточных вод, принимается равным:
1) при закрытой системе горячего водоснабжения, в случаях, когда используются местные водонагреватели - количеству отпущенной холодной воды;
2) при открытой системе горячего водоснабжения, в случаях, когда горячая вода поступает из системы централизованного горячего водоснабжения - количеству отпущенной холодной воды плюс количеству воды, отпущенной на горячее водоснабжение. <*>
Сноска. Пункт 12 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
13. Вода, не сбрасываемая в систему отведения сточных вод, при расчете оплаты за услуги отведения сточных вод не учитывается.
Объем неучитываемой воды определяется согласно технологическим расчетам. <*>                Сноска. Пункт 13 в новой редакции - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
14. Подключение Потребителя напрямую без приборов учета допускается временно с разрешения Услугодателя. Количество отпущенной услуги в этом случае устанавливается Услугодателем расчетным путем по нормам водопотребления. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
15. При временном нарушении учета не по вине Потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
16. Обеспечение сохранности приборов учета, установленных в квартире или индивидуальном доме, возлагается на Потребителя. При установке приборов учета Услугодателем в специально отведенные помещения ответственность за их сохранность несет Услугодатель.
17. В случае хищения или поломки приборов учета не установленными лицами лицо, ответственное за их сохранность, обязано восстановить приборы учета в месячный срок, если иное не предусмотрено соглашением Сторон. До момента восстановления приборов учета Потребитель подключается Услугодателем к сетям водоснабжения. <*>
17-1. При обнаружении фактов нарушения схемы учета воды у Потребителя, срыва пломб на узлах управления и приборах учета, установления приспособлений, искажающих показания приборов учета, Потребителю производится перерасчет за пользование водой с момента проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более двух месяцев, из расчета полной пропускной способности трубопровода до узла управления при действии его в течение 24 часов в сутки. <*>
Сноска. Пункт 17 с изменением и дополнен пунктом 17-1 - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .

12. Тұтынушыдан бөлiнген су мөлшерi сарқынды суларды бұру жүйесiне:
1) ыстық сумен жабдықтау жүйесi жабық кезде, жергiлiктi су жылытқыш пайдаланылған жағдайда - берiлген суық су мөлшерiне;
2) ыстық сумен жабдықтау жүйесi ашық кезде, ыстық су орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесiнен келiп түскен жағдайда - берiлген суық су мөлшерiне ыстық сумен жабдықтауға берiлген судың мөлшерiн қосып тең қабылданады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
13. Сарқынды суларды бұру жүйесiне құйылмайтын су сарқынды суларды бұру қызметтерiн көрсетуi үшiн ақы есептеу кезiнде есепке алынбайды.
Есепке алынбайтын судың көлемi технологиялық есеп айырысуларға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
14. Есептеу құралдарынсыз Тұтынушыны тiкелей қосуға Қызмет берушiнiң рұқсатымен уақытша жол берiледi. Мұндай жағдайда берiлген қызметтер көрсетудiң мөлшерiн Қызмет берушi есеп айырысу жолымен су тұтыну нормалары бойынша белгiлейдi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
15. Есепке алу Тұтынушының кiнәсiнен тыс уақытша бұзылған кезде қызметтер көрсеткенi үшiн есеп айырысу алдыңғы есептi кезеңнiң орташа тәулiктiк шығысы бойынша жүргiзiледi.
16. Пәтерде немесе жеке үйде орнатылған есептеу құралдарының сақталуын қамтамасыз ету Тұтынушыға жүктеледi. Қызмет берушi есептеу құралдарын арнайы бөлiнген үй-жайға орнатқан кезде олардың сақталуы үшін Қызмет берушi жауап бередi.
17. Есептеу құралдарын белгiсiз бiр тұлғалар ұрлаған немесе сындырған жағдайда, оның сақталуына жауапты тұлға, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, бiр ай мерзiмде есептеу құралдарын қалпына келтiруге мiндеттi. Есептеу құралдарын қалпына келтiру сәтiне дейiн Қызмет беруші Тұтынушыны сумен жабдықтау желілерiне қосады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
17-1. Тұтынушыда суды есептеу сызбаларының бұзылу, басқару тораптарында және есептеу құралдарында пломбаларды жұлып алу және есептеу құралдарының көрсеткiштерiн бұрмалауға икемдi құралдар орнату фактiлерi анықталған жағдайда, Тұтынушыға осы фактiлер табылған күнге дейiнгi соңғы тексеру жүргiзiлген сәттен бастап суды пайдаланғаны үшiн қайта есептеу жүргізіледi, бiрақ құбырдың басқару торабына дейiн ол тәулiгiне 24 сағат жұмыс iстеп тұрған кезде толық өткiзу қабiлеттілiгiнiң есебiнен екi айдан аспауға тиiс.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .

6. Права и обязанности Потребителя
18. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу в количестве в соответствии с условиями Договора;
2) сбрасывать сточные воды в необходимом объеме в пределах допустимых нагрузок;
3) требовать от Услугодателя установки приборов учета услуг;
4) обжаловать в уполномоченный орган и (или) в судебном порядке действия или бездействие Услугодателя, противоречащие законодательству;
5) участвовать в публичных слушаниях, проводимых по обсуждению проекта тарифа на услуги;
6) пользоваться услугами в необходимом ему объеме при условии своевременной оплаты;
7) требовать в установленном порядке от Услугодателя возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг, а также возмещения морального вреда;
8) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными документами;
9) исключен постановлением Правительства РК от 24.08.04 N 894
10) не производить оплату за полученную услугу, если Услугодателем в установленном порядке не выставлен счет;
11) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом Услугодателя не позже, чем за месяц при условии оплаты предоставленной услуги.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.08.2004 N 894; от 23.07.2013 № 735.
19. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать предоставленные услуги в соответствии с выставленными платежными документами;
2) немедленно сообщать Услугодателю о неисправностях в работе сооружения системы водоснабжения, отведения сточных вод и приборов учета, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружения системы водоснабжения и отведения сточных вод, или аварийного сброса загрязняющих, токсичных веществ - и в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и охраны окружающей среды;
3) обеспечивать доступ представителей Услугодателя к приборам учета для контроля технического состояния и безопасности сетей, приборов и оборудования;
4) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуги;
5) обеспечивать сохранность, надлежащее техническое состояние и безопасность эксплуатируемых систем водоснабжения и отведения сточных вод, находящихся в его ведении или на обслуживании.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 ; от 18.11.2008 N 1068 .

6. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
18. Тұтынушы:
1) қызметтер көрсетудi белгiленген сапада, оның денсаулығына қауiпсiз, оның мүлкiне зиян келтiрмейтiн Шарттың талаптарына сәйкес мөлшерде алуға;
2) қажеттi көлемдегi сарқынды суды рұқсат етiлген жүктемелер шегiнде айдауға;
3) Қызмет берушiден қызметтер көрсетудi есептеу құралдарын орнатуды талап етуге;
4) Қызмет берушiнiң заңнамаға қайшы келетiн әрекеттерiн немесе әрекетсiздiгiн уәкiлеттi органға және (немесе) сот тәртiбiмен шағым жасауға;
5) қызметтер көрсетуге арналған тариф жобасын талқылау жөнiнде өткiзiлетiн жария тыңдауларға қатысуға;
6) уақтылы төлем жасаған кезде оған қажеттi көлемде қызметтер көрсетудi пайдалануға;
7) Қызмет берушiден қызметтер көрсетудi тиiсiнше ұсына алмау салдарынан өмiрге, денсаулыққа және (немесе) мүлiкке келтiрiлген залалды толық көлемде өтеудi, сондай-ақ моральдық залалды өтеудi белгіленген тәртiппен талап етуге;
8) ұлттық стандарттарда және өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтер көрсетудi ұсынған жағдайда қызметтер көрсетудiң құнын қайта есептеудi талап етуге;
9) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен.
10) егер Қызмет берушi белгiленген тәртiппен шот қоймаса, алынған қызметтер көрсету үшiн ақы төлеудi жүргiзбеуге;
11) Қызмет берушiнi бұл туралы бiр айдан кешiктiрмей жазбаша хабарлама берген кезде ұсынылған қызметтер көрсетуге ақы төлеп, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894, 23.07.2013 № 735 қаулыларымен.
19. Тұтынушы:
1) берiлген төлем құжаттарына сәйкес ұсынылған қызметтер көрсетуге уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) Қызмет берушiге қызметтер көрсетудi пайдалану кезiнде туындаған сумен жабдықтау, сарқынды суларды бұру жүйелерi құрылысының және есептеу құралдарынан жұмысындағы ақаулар туралы, ал сумен жабдықтау мен сарқынды суларды бұру жүйеciнің құрылысы бұзылған немесе ластайтын, улы заттарды авариялық тастау жағдайында - төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi жергiлiктi органдарға, мемлекеттік өртке қарсы қызметке, санитарлық-эпидемиологиялық қызметке және қоршаған ортаны қорғау қызметiне де дереу хабарлауға;
3) Қызмет берушi өкiлдерiнiң желiлердiң, құралдардың және жабдықтардың техникалық жай-күйiн және қауiпсiздiгiн бақылау үшiн eceптeу құралдарына қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
4) қызметтер көрсетудi пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды сақтауға мiндеттi;
5) оның басқаруындағы немесе қызмет көрсетуiндегi сумен жабдықтау және сарқынды суларды бұрудың пайдаланылатын жүйелерiнiң сақталуын, тиiстi техникалық жай-күйiн және қауiпсiздігін қамтамасыз етуге мiндетті.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24 N 894 ; 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.

7. Права и обязанности Услугодателя
20. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги;
2) <*> (исключен - постановлением Правительства РК от 24.08.04г. N 894 )
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех Потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом;
4) проводить техническое обслуживание сооружения системы водоснабжения, отведения сточных вод и организовывать проверку и поверку приборов учета;
5) осуществлять контроль потребления и оплаты услуг. <*>
Сноска. Пункт 20 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
21. Услугодатель обязан:
1) обеспечить своевременное и бесперебойное предоставление услуг Потребителю в соответствии с требованиями Договора;
2) <*> (исключен - постановлением Правительства РК от 24.08.04г. N 894 )
3) приобретать и устанавливать Потребителям приборы учета услуг;
4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
5) <*> (исключен - постановлением Правительства РК от 24.08.04г. N 894 )
6) заключить с Потребителем договор на предоставление услуг;
7) предоставлять Потребителю платежный документ на оплату предоставляемых услуг в срок до 10 числа месяца, следующего за расчетным периодом;
8) уведомлять Потребителей об изменении тарифов не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
9) принять меры по восстановлению качества и объема предоставляемых услуг по обоснованным претензиям Потребителя в течение 24 часов;
10) при осмотре сетей водоснабжения и отведения сточных вод, приборов учета, а также при снятии показаний приборов учета Потребителя предъявлять служебное удостоверение;
11) в период проведения профилактических и ремонтных работ предоставлять Потребителю питьевую воду транспортными средствами.
Сноска. Пункт 21 с изменениями и дополнениями - постановлениями Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 ; от 03.03.2009  № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Ограничения Сторон
22. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать внутридомовые сети, сооружения системы водоснабжения, отведения сточных вод и приборов учета без согласования с Услугодателем;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг. <*>
Сноска. Пункт 22 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
23. Услугодателю запрещается:
1) отказывать в предоставлении услуги или ограничивать Потребителя в получении услуги по причинам невыполнения требований другими Потребителями;

7. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
20. Қызмет берушi:
1) ұсынылған қызметтер көрсету үшiн уақтылы және толық көлемде ақы алуға;
2) <*> Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен.
3) реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданыстағы кезеңiне барлық Тұтынушылар үшiн ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi азайтуға;
4) сумен жабдықтау, сарқынды суларды бұру жүйелерi құрылысына техникалық қызмет көрсетудi жүргiзуге және есептеу құралдарын тексеру мен тексерiстi ұйымдастыруға;
5) қызметтер көрсетудi тұтынуға және оған ақы төлеудi бақылауды жүзеге асыруға құқығы бар.
21. Қызмет берушi:
1) Тұтынушыға Шарттың талаптарына сәйкес қызметтер көрсетудi уақтылы және үздiксiз ұсынуды қамтамасыз етуге;
2)<*> Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен.
3) Тұтынушыларға қызметтер көрсетудi есептеу құралдарын сатып алуға және орнатуға;
4) ұсынылатын қызметтер көрсетудiң сапасы мен мөлшерiне есеп жүргiзуге және оны бақылауға, қызметтер көрсетудi ұсынудағы бұзушылықтардың алдын алу және оларды жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
5) <*> Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен.
6) Тұтынушымен қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған шарт жасасуға;
7) Тұтынушыға ұсынылатын қызметтер көрсетуге ақы төлеуге келесi есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10 күнiне дейiнгi мерзiмде төлем құжатын ұсынуға;
8) Тұтынушыларды тарифтердiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) Тұтынушының негiзделген талаптары бойынша 24 сағаттың ішiнде ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен көлемiн қалпына келтiру жөнiнде шаралар қолдануға;
10) Тұтынушының сумен жабдықтау мен сарқынды суларды бұру желiлерiн, есептеу құралдарын тексеру кезiнде, сондай-ақ есептеу құралдарының көрсеткіштерiн алған кезде қызметтiк куәлiктi көрсетуге;
11) алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезеңiнде Тұтынушыға ауыз суды көлiк құралдарымен жеткiзiп беруге мiндеттi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен , 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Тараптарды шектеу
22. Тұтынушыға:
1) Қызмет берушiмен келiсiмсiз үй iшiндегi желiлердi, сумен жабдықтау, сарқынды суларды бұру жүйелерi құрылыстары мен есептеу құралдарын қайта жабдықтауға;
2) қызметтер көрсетудiң қолда бар есептеу схемаларын бұзуға тыйым салынады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
23. Қызмет берушіге:
1) басқа Тұтынушылардың талаптарды орындамауы себептерi бойынша Тұтынушыны қызметтер көрсетудi ұсынудан бас тартуға немесе қызметтер көрсетудi алудан шектеуге;

2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную регулирующим органом;
3) требовать от Потребителя ежемесячной оплаты услуг без предоставления на них платежных документов, а также предоплату за оказываемые услуги.
24. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республик Казахстан.
9. Ответственность Сторон
25. Ответственность за надлежащее содержание оборудования и инженерных сетей возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
26. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством.
27. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель, в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 30), выплачивает неустойку, рассчитанную исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора с Потребителем. Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон. <*>
Сноска. Пункт 27 с изменениями - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
28. Если невозможность для Услугодателя предоставить Потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
29. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
30. По соглашению Сторон при болезни или несчастных случаях, повлекших тяжелые материальные затраты или временную нетрудоспособность и подтвержденных документально, возможна отсрочка по начислению пени Потребителю, при его письменном обращении.
10. Форс-мажорные обстоятельства
31. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой стороной в случае наступления форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и так далее, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Услугодатель в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляет об этом Потребителей через официальные средства массовой информации. <*>
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.

2) ұсынылған қызметтер көрсету үшiн peттeушi орган белгiлегеннен артық ақы алуға;
3) Тұтынушыдан қызметтер көрсетуге оларға төлемдер құжаттарын ұсынбай ай сайын ақы төлеудi, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтер үшiн алдын ала ақы төлеудi талап етуге тыйым салынады.
24. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзгеше түрде бұзатын iс-әрекеттер жасауға тыйым салынады.
9. Тараптардың жауапкершiлiгi
25. Жабдықтар мен инженерлiк желiлердi тиiсiнше ұстау үшiн жауапкершiлiк оның меншiк иесiне жүктеледi және теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлу шекаралары бойынша айқындалады.
26. Шартта көзделген мiндеттемелердi орындамаған немесе тиiстi орындамаған жағдайда, кiнәлi тарап екiншi тарапқа заңнамаға сәйкес келтiрiлген зиянның орнын толтырады.
27. Ұсынылған қызметтер көрсеткенi үшiн төлемнiң мерзiмi өткен жағдайда Тұтынушы Шартқа сәйкес (30-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде осы сомаларды төлейтiн күнде қолданылатын, әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасын негiзге ала отырып есептелген тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Тұрақсыздық айып мөлшерін белгілеу Тұтынушымен Шарт жасасқан кезде жүргiзiледi. Тұрақсыздық айыбын есептеудiң басталу мерзiмi, егер Тараптардың келiсiмiмен өзгеше айтылмаған болса, келесi айдың 26 күнi болып табылады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
28. Егер Қызмет берушi үшiн Тұтынушыға Қызмет берушiмен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен қызметтер көрсету ұсыну мүмкiн болмаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауап бередi.
29. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл) төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелердi орындаудан босатпайды.
30. Құжатпен расталған ауыр материалдық шығынға немесе уақытша еңбекке жарамсыздыққа әкеп соқтырған ауырған немесе жазатайым оқиға кезiнде Тараптардың келiсiмi бойынша Тұтынушыға оның жазбаша өтiнiшi бойынша өсiмпұл есептеу жөнiндегi мерзiм ұзартылуы мүмкiн.
10. Форс-мажор мән-жайлары
31. Тараптардың бiр де бipeуi форс-мажор мән-жайлары басталған жағдайда, яғни Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiстi орындамауына әкеп соқтырған еңсерiлмес күш жағдайлары (табиғи апат немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар), сондай-ақ әскери iс-қимылдар, ереуiлдер және басқа да жағдайлар басталған жағдайда басқа тараптың алдында жауапты болмайды.
Еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған кезде Қызмет берушi олар басталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде бұл туралы Тұтынушыларға ресми бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш жағдайларының әрекет ету мерзiмiне, бiрақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiретiн дәрежеде ғана тоқтатылуы мүмкiн.

В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
Сноска. Абзац второй пункта 31 в новой редакции - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
11. Общие положения и разрешение споров
32. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством.
33. Договор предоставления услуг вступает в силу с момента первого фактического подключения Потребителя в установленном порядке к сетям.
Срок действия Договора для физических и юридических лиц является бессрочным, если иное не предусмотрено соглашением сторон, а для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, в соответствии с действующим законодательством. <*>
Сноска. Пункт 33 с изменением - постановлением Правительства РК от 24 августа 2004 г. N 894 .
34. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
35. <*> (исключен - постановлением Правительства РК от 24.08.04г. N 894 )
36. При невыполнении или нарушении обязательств по Договору одной из Сторон другая сторона вправе в одностороннем порядке расторгнуть Договор с предъявлением требований о возмещении понесенных убытков.
37. При не достижении соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
38. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
39. Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
40. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими нормам типового Договора.
41. Не оговоренные Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель:                 Потребитель:
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 23 апреля 2004 г.  N 458 .
Типовой договор
на предоставление услуг по транспортировке нефти
_____________________                    "___"_________ 200__г.
(место заключения
договора)
___________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
___________________________________________________________________,
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющее услуги естественной монополии по транспортировке нефти
(далее - Услуги) в лице__________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Услугодатель, действующий на основании
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _______________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице________________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем.

Егер еңсерiлмес күш жағдайы 3 және одан да көп айларға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа тарапқа болжалды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алдын ала хабарлаған кезде Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
32. Тараптар өздерiнiң құқықтық қатынастарында Шартты және қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алады.
33. Қызметтер көрсетудi ұсыну Шарты Тұтынушының белгiленген тәртiппен iс жүзiнде желiлерге бiрiншi қосу сәтiнен бастап күшiне енедi.
Егер тараптардың келiсiмiмен өзгеше көзделмесе, жеке және заңды тұлғалар үшiн Шарттың iс-әрекетi мерзiмсiз, ал мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес болып табылады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
34. Шарттың талаптарын бұзу немесе өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздер бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
35. <*> Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.08.24. N 894 қаулысымен .
36. Тараптардың бiрi Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе бұзған кезде, екiншi тарап келтiрiлген зиянды өтеу туралы талаптар қоя отырып, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқылы.
37. Тараптардың арасындағы келiсiмге қол жетпеген кезде, даулар мен қайшылықтар сот тәртiбiмен шешiледi.
38. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
39. Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң аумақтық қазынашылық органдарында тiркеледi және ол тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзедi.
40. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт үлгi Шарттың нормаларына қайшы келмейтiн басқа талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
41. Шартта айтылмаған Тараптар арасындағы қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледi.
12. Тараптардың деректемелерi
Қызмет берушi: ____________             Тұтынушы: ___________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.23. N 458 қаулысымен .
Мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуді
ұсынуға арналған
үлгі шарт
_______________________                   200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
(құжаттың атауы)
___________________________________________________________________
негiзiнде әрекет ететiн, мұнай тасымалдау бойынша табиғи монополия.
ның қызметтер көрсетуін (бұдан әрі - Қызметтер көрсету) ұсынатын
____________________________________________________________________
(қызметтер көрсетуді ұсынатын субъектінің атауы, құрылтай құжаттары,
____________________________________________________________ атынан
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, берген күні мен орган)
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, аты-жөнi)
бұдан әрі Тұтынушы деп аталатын, ___________________________ атынан
(тұтынушының атауы)
________________________________________ екінші тараптан, бұдан әрі
(лауазымы, аты-жөнi)
Тараптар деп аталатындар мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
система магистральных нефтепроводов Услугодателя (далее - система МН) - единая технологическая система, состоящая из подземных, подводных, наземных и надземных трубопроводов, нефтеперекачивающих станций, насосных станций, резервуаров, пунктов приема, сдачи, слива, налива, подогрева, смешения нефти и других технологических объектов, обеспечивающих транспортировку нефти от пунктов ее приема до пунктов ее сдачи грузополучателю, перевалки на другой вид транспорта или передачи в другие смежные трубопроводные системы;
услуги по транспортировке - услуги по приему, перекачке, перевалке, сливу, наливу, хранению и смешению нефти;
пункт сдачи и приема нефти (далее - ПСП) - пункт, в котором производятся прием и сдача нефти, оформление приемо-сдаточных документов;
грузополучатель - Потребитель или уполномоченное Потребителем лицо на прием нефти на ПСП в конце маршрута транспортировки;
нефть - сырая нефть, газовый конденсат и природный газ, а также углеводороды, полученные после очистки сырой нефти, природного газа и обработки горючих сланцев или смолистых песков;
график - график (годовой, квартальный, месячный) поставок нефти на нефтеперерабатывающие заводы Казахстана и экспорт, утвержденный компетентным государственным органом Республики Казахстан;
позиционный график - график подачи и расстановки тоннажа в морских портах, утвержденный и согласованный в установленном порядке;
задание на платеж - документ на предварительную оплату услуг по транспортировке нефти;
маршрутное поручение (далее - МП) - поручение Услугодателя своим филиалам на осуществление операций по транспортировке партии нефти, в котором указаны необходимые грузосопроводительные документы, маршрут транспортировки нефти, количество нефти, принимаемой в систему МН на ПСП в начале маршрута и сдаваемой Грузополучателю на ПСП в конце маршрута, владелец, порядок передачи и последний Грузополучатель нефти;
месячный период транспортировки (далее - МПТ) - промежуток времени с 06:00 московского времени 1 числа календарного месяца в зимний период и с 7:00 московского времени 1 числа календарного месяца в летний период, в котором производится транспортировка нефти и ее учет, до 06:00 московского времени 1 числа следующего месяца в зимний период и до 7:00 московского времени 1 числа следующего месяца в летний период;
годовой период транспортировки (далее - ГПТ) - период транспортировки нефти длительностью один календарный год, включающий 12 МПТ;
обязательный минимальный годовой объем нефти - объем нефти, который Стороны могут предусмотреть по отдельным направлениям транспортировки нефти согласно пункту 4 Договора, обязательный для поставки Потребителем в систему МП в течении ГПТ и согласованный с
компетентным государственным органом Республики Казахстан в установленном порядке;

1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгi ұғымдар пайдаланылады:
Қызмет берушінің магистралды мұнай құбырларының жүйесі (бұдан әрі - ММ жүйесі) - мұнайды қабылдау пункттерінен оны жүкті алушыға беру пункттеріне дейiн тасымалдауды, көлiктiң басқа түрiне ауыстырып құюды немесе басқа сабақтас құбыр жүйелерiне берудi қамтамасыз ететiн жер асты, су асты, жер бетi және жер үстi құбырларынан, мұнайды қайта айдау станцияларынан, сорғы станцияларынан, резервуарлардан, мұнайды қабылдау, тапсыру, құйып алу, құю, жылыту, араластыру пункттерiнен және басқа да технологиялық объектiлерден тұратын бiрыңғай технологиялық жүйе;
тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсету - мұнайды қабылдау, қайта айдау, ауыстырып тиеу, құйып алу, құю, сақтау және араластыру жөнiндегi қызметтер көрсету;
мұнайды тапсыру және қабылдау пунктi (бұдан әрi - ТҚП) - мұнайды қабылдау және тапсыру жүргiзiлетiн, қабылдау-тапсыру құжаттары ресiмделетiн пункт;
жүктi алушы - Тұтынушы немесе Тұтынушы тасымалдау бағытының соңында ТҚП-ға мұнайды қабылдауға уәкiлеттiк берген тұлға;
мұнай - шикi мұнай, газ конденсаты және табиғи газ, сондай-ақ шикi мұнайды, табиғи газды тазартқаннан кейiн және жанар тақтатастарын немесе шайырлы құмдарды өңдеуден кейiн алынған көмiрсутегi;
кесте - мұнайды Қазақстанның мұнай өңдеу зауыттарына жеткiзу кестесi (жылдық, тоқсандық, айлық) және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы бекiткен экспорт;
позициялық кесте - белгiленген тәртiппен бекiтiлген және келiсiлген теңiз порттарындағы тоннажды беру және орналастыру кестесi;
төлемге тапсырма - мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге алдын ала ақы төлеу құжаты;
бағыттық тапсырма (бұдан әрi - БТ) - Қызмет берушінiң өзiнiң филиалдарына қажеттi жүк iлеспе құжаттары, мұнайды тасымалдау бағыты, бағыт басында ТҚП-де ММ жүйесiне қабылданатын және бағыт соңында ТҚП-де Жүк алушыға тапсырылатын мұнай мөлшерi, иеленушi, мұнайды бepу тәртiбi және соңғы Жүк алушы көрсетiлген мұнай партиясын тасымалдау жөнiндегi операцияларды жүзеге асыруға арналған тапсырмасы;
тасымалдаудың айлық кезеңi (бұдан әрi - ТАК) - мұнайды тасымалдау және оны есепке алу жүргiзiлетiн мәскеу уақытымен қысқы кезеңде күнтiзбелiк айдың 1-күнiнiң 06:00 сағатынан бастап және мәскеу уақытымен жазғы кезеңде күнтiзбелiк айдың 1-күнiнiң 07:00 сағатынан бастап мәскеу уақытымен қысқы кезеңде келесi айдың 1-күнiнiң 06:00 сағатына дейiнгi және мәскеу уақытымен жазғы кезеңде келесi айдың 1-күнiнiң 07:00 сағатына дейiнгi уақыт аралығы;
тасымалдаудың жылдық кезеңi (бұдан әрi - ТЖК) - 12 ТАК-ты қамтитын ұзақтығы бiр күнтiзбелiк жыл мұнайды тасымалдау кезеңi;
мұнайдың мiндеттi ең аз жылдық көлемi - ТЖК iшiнде БТ жүйесiне Тұтынушы жеткiзуге мiндеттi, Шарттың 4-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органымен белгiленген тәртiппен келiсiлген мұнай тасымалдаудың жекелеген бағыттары бойынша Тараптар көздейтiн мұнай көлемi;

обязательный минимальный месячный объем нефти - 1/12 обязательного минимального годового объема нефти;
недопоставленный объем нефти - разница между обязательным минимальным месячным объемом нефти или объемом нефти, утвержденным в месячном графике (в случае, если он меньше обязательного минимального месячного объема) и фактически сданным в течении МПТ для транспортировки в систему МН объемом нефти;
недозаявленный объем нефти - разница между обязательным минимальным месячным объемом нефти и заявленным Потребителем для транспортировки объемом нефти на отчетный МПТ;
техническое соглашение - Техническое соглашение о порядке приема нефти в систему МН, являющееся неотъемлемой частью Договора.
2. Предмет договора
2. Услугодатель обязуется оказать услуги по транспортировке нефти Потребителя по системе МН для поставки на внутренний рынок Республики Казахстан и/или на экспорт с последующей передачей нефти Грузополучателю.
3. Потребитель обязуется сдать в систему МН на ПСП в начале маршрута объем нефти, предназначенный для транспортировки, и оплатить услуги по транспортировке нефти в порядке и сроки, установленные Договором.
4. Обязательный минимальный годовой объем нефти составляет:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
3. Права и обязанности Услугодателя
5. Услугодатель имеет право:
1) своевременно получать от Потребителя оплату за предоставляемые услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех Потребителей в порядке, утвержденном уполномоченным государственным органом;
4) требовать от Потребителя своевременной сдачи в систему МН обязательных минимальных месячных объемов нефти на ПСП в начале маршрута на условиях, установленных Договором;
5) отказать Потребителю в приеме и транспортировке нефти, в том числе приеме на ответственное хранение по следующим причинам:
в случае отказа приема нефти на ПСП в конце маршрута или не распределения имеющихся в системе МН ресурсов Потребителя;
в случае неоплаты Потребителем за услуги по транспортировке нефти;
в случае не предоставления документов в соответствии с подпунктами 3), 4) пункта 8 Договора.
6. Услугодатель обязан:
1) в течение срока действия Договора оказывать услуги по транспортировке объемов нефти Потребителя, указанных в месячном графике, в порядке и на условиях, установленных Договором, при условии надлежащего исполнения Потребителем своих обязательств по Договору;

мұнайдың міндетті eң аз айлық көлемi - мұнайдың міндетті ең аз жылдық көлемiнiң 1/12;
мұнайдың кем жеткiзiлген көлемi - мұнайдың мiндетті ең аз айлық көлемiнiң немесе айлық кестеде (eгep ол мiндеттi ең аз айлық көлемнен кем болған жағдайда) бекiтiлген мұнай көлемiнiң және ММ жүйесiне тасымалдау үшiн ТАК iшiнде нақты тапсырылған мұнай көлемiнiң арасындағы айырма;
мұнайдың толық мәлiмделмеген көлемi - мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемi мен есептi ТАК-қа Тұтынушы тасымалдау үшiн мәлiмдеген мұнай көлемiнiң арасындағы айырма;
техникалық келiсiм - Шарттың ажырамас бөлiгі болып табылатын ММ жүйесiне мұнайды қабылдау тәртiбi туралы Техникалық келiсiм.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Тұтынушыға мұнайды MM жүйесi бойынша Қазақстан Республикасының iшкi рыногына жеткiзу үшiн және/немесе мұнайды кейiннен Жүк алушыға беру арқылы экспортқа тасымалдау жөнiндегi қызметтердi көрсетуге мiндеттенедi.
3. Тұтынушы бағыттың басында ТҚП-ға ММ жүйесiне тасымалдауға арналған мұнай көлемiн тапсыруға және мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмде ақы төлеуге мiндеттенедi.
4. Мұнайдың мiндетті ең аз жылдық көлемi мынаны құрайды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
5. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы ақы алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндетті техникалық талаптарды белгiлеуге;
3) уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен тәртiппен барлық Тұтынушылар үшiн ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi азайтуға;
4) Тұтынушыдан бағыт басында ТҚП-ға мұнайдың мiндеттi ең аз көлемiн ММ жүйесiне Шартта белгiленген талаптарда уақтылы тапсыруды талап етуге;
5) Тұтынушыға мұнайды қабылдаудан және тасымалдаудан, соның iшiнде мынадай себептер бойынша:
бағыттың соңында ТҚП-ға мұнайды қабылдаудан бас тартқан немесе Тұтынушының MM жүйесiнде бар ресурстарын таратпаған жағдайда;
Тұтынушы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн ақы төлемеген жағдайда;
Шарттың 8-тармағының 3), 4) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсынбаған жағдайда жауапкершiлiкке алып сақтаудан бас тартуға құқығы бар.
6. Қызмет берушi:
1) Тұтынушы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн тиiсiнше орындаған кезде Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде айлық кестеде көрсетiлген Тұтынушының мұнай көлемдерiн тасымалдау жөнiндегi қызметтердi Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда көрсетуге;

2) незамедлительно известить Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлечь за собой ограничение приема нефти;
3) обеспечивать в течение срока действия Договора недискриминационный, в пределах технических возможностей системы МН, доступ нефти Потребителя как к отдельным сегментам, так и применительно к системе МН в целом;
4) осуществлять метрологический контроль и надзор за состоянием и применением средств измерений количества и качества нефти по основной и резервной схемам учета;
5) в течение пяти рабочих дней с даты получения месячного графика, позиционного графика направить Потребителю уведомление с указанием объемов и направлений транспортировки нефти Потребителя;
6) на основании месячного графика произвести оформление заданий на платеж, направить их Потребителю для оплаты Услуг по транспортировке в соответствии с разделом 6 Договора;
7) в течении трех рабочих дней с даты поступления полной оплаты в соответствии с заданием на платеж на банковский счет Услугодателя обеспечить выпуск маршрутного поручения;
8) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги по транспортировке нефти не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
9) предоставлять Потребителю сведения о фактических объемах приема и поставки нефти по системе МН за МПТ до 10 числа последующего МПТ;
10) своевременно регистрировать предоставленные Потребителем заявки на транспортировку нефти с обязательным указанием даты их поступления;
11) обеспечить оказание комплекса услуг, связанных с экспедированием нефти, экспортируемой в страны ближнего и/или дальнего зарубежья, на основании отдельного договора транспортной экспедиции, заключаемого с Потребителем;
12) в течение двух рабочих дней с даты подписания Договора представить Потребителю формы заявок, указанных в подпункте 1) пункта 8 Договора.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Права и обязанности Потребителя
7. Потребитель имеет право:
1) получать услуги надлежащего качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными документами;
2) получать от Услугодателя сведения о фактических объемах приема и поставки нефти по системе МН за отчетный МПТ до 10 числа последующего МПТ;
3) передать Услугодателю через своих представителей копии документов, указанных в пункте 8 Договора, при условии предоставления их подлинников в течение пяти рабочих дней с даты передачи копий;

2) Тұтынушыны мұнайды қабылдауды шектеуге әкелетiн кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы жедел хабардар етуге;
3) Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде MM жүйесiнiң техникалық мүмкiндiктерi шегiнде жекелеген сегменттерге де, сол сияқты тұтастай алғанда MM жүйесiне де қолдануға болатын Тұтынушының мұнайға кемсiтпеушiлiкпен қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
4) есепке алудың негiзгi және резервтiк схемасы бойынша мұнайдың мөлшерi мен сапасын өлшейтiн құралдардың жай-күйi мен қолданылуына метрологиялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға;
5) айлық кестенi, позициялық кестенi алған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде Тұтынушының мұнай көлемдерiн және тасымалдау бағыттарын көрсете отырып, Тұтынушыға хабарлама жолдауға;
6) айлық кесте негiзiнде төлемге арналған тапсырмаларды ресiмдеудi жүргiзуге, оларды Тұтынушыға Шарттың 6-бөлiмiне сәйкес тасымалдау жөнiндегi Қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшiн жолдауға;
7) Қызмет берушiнiң банктiк шотына төлемге арналған тапсырмаға сәйкес толық ақының түскен күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде бағыттық тапсырманы шығаруды қамтамасыз етуге;
8) Тұтынушыға мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге тарифтердiң өзгерiстерi туралы оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабарлауға;
9) Тұтынушыға ТАК-тен кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн MM жүйесi бойынша ТАК үшiн мұнайды қабылдаудың және жеткiзудiң нақты көлемдерi туралы мәлiметтер беруге;
10) Тұтынушының мұнайды тасымалдауға арналған өтiнiмiн оның түскен күнiн мiндеттi түрде көрсете отырып уақтылы тiркеуге;
11) Тұтынушымен жасалатын көлiктiк экспедицияның жеке шарты негiзiнде таяу және/немесе алыс шет елдерге экспортталатын мұнайды жөнелтумен байланысты қызметтер кешенiн көрсетудi қамтамасыз етуге;
12) Шартқа қол қойылған күнiнен бастап екi жұмыс күнi iшiнде Тұтынушыға Шарттың 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетiлген өтiнiмдер нысанын ұсынуға мiндеттi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
7. Тұтынушының:
1) тиiстi сападағы қызметтер көрсетудi алуға және Қызмет берушiден ұлттық стандарттарда және өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтердi ұсынған жағдайда қызметтер көрсету құнын қайта есептеудi талап етуге;
2) Қызмет берушiден ТАК-тен кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн есептi ТАК iшiнде ММ жүйесi бойынша мұнайды қабылдаудың және жеткiзудiң нақты көлемдерi туралы мәлiметтер алуға;
3) Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы Шарттың 8-тармағында көрсетiлген құжаттардың көшiрмелерiн, оларды берген күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде олардың түпнұсқаларын ұсынған жағдайда беруге;

4) заявлять к сдаче и транспортировке дополнительный объем нефти, превышающий обязательный минимальный месячный объем нефти, при условии наличия у Услугодателя технической возможности транспортировки таких дополнительных объемов.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
8. Потребитель обязан:
1) направить Услугодателю:
а) годовую заявку по форме, установленной Услугодателем о планируемых объемах транспортировки нефти по системе МН, включая обязательный минимальный годовой объем нефти, в соответствии с пунктом 4 Договора, с разбивкой на планируемые квартальные объемы нефти по форме: предварительную - до 1 сентября года, предшествующего ГПТ; уточненную - до 1 ноября года, предшествующего ГПТ. Уточненная годовая заявка на планируемый ГПТ служит основанием для включения заявленных объемов в годовой График;
б) квартальную заявку по форме, установленной Услугодателем о планируемых объемах транспортировки нефти по системе МН, с разбивкой на планируемые месячные объемы нефти, включая обязательные минимальные месячные объемы нефти, по форме, установленной Услугодателем, за сорок пять календарных дней до начала следующего квартала;
в) месячную заявку по форме, установленной Услугодателем, на сдачу нефти в систему МН и ее транспортировку, включая обязательный минимальный месячный объем нефти, не позднее 10 числа месяца, предшествующего МПТ. Представленные в этот срок месячные заявки
называются "первичными месячными заявками" (далее - ПМЗ). Все месячные заявки на транспортировку в МПТ, предоставленные позже указанного в этом пункте срока, будут рассматриваться как "вторичные месячные заявки" (далее - ВМЗ). ВМЗ могут быть использованы только для дополнения утвержденного месячного графика при условии наличия технической возможности системы МН. После утверждения компетентным государственным органом Республики
Казахстан месячного графика внесение Потребителем заявок с целью уменьшения объемов поставок нефти Потребителя, указанных в месячном графике, не допускается;
2) в течение всего срока действия Договора надлежащим образом сдавать в систему МН объемы нефти, указанные в утвержденном Графике;
3) при транспортировке нефти на внутренний рынок Республики Казахстан в течении пяти календарных дней с даты отправки уведомления, указанного в подпункте 5) пункта 6 Договора, представить Услугодателю через своих представителей пакет следующих документов:
а) подтверждение Потребителя о поставке нефти из своих ресурсов с указанием всех промежуточных владельцев нефти и конечного Потребителя (подлинник письма на бланке);
б) подтверждение НПЗ Республики Казахстан о согласии принять нефть с указанием конечного Грузополучателя;

4) Қызмет берушiде мұндай қосымша көлемдердi тасымалдаудың техникалық мүмкiндiктерi болуы жағдайында мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiнен асатын мұнайдың қосымша көлемiн тапсыруды және тасымалдауды мәлiмдеуге құқығы бар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
8. Тұтынушы:
1) Қызмет берушiге мыналарды жолдауға:
а) ТЖК алдындағы жылдың 1 қыркүйегiне дейiн - алдын ала; ТЖК алдындағы жылдың 1 қарашасына дейiн - нақтыланған нысан бойынша: Шарттың 4-тармағына сәйкес мұнайдың мiндеттi ең aз жылдық көлемiн қoca алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды жоспарланатын тоқсандық көлемге бөле отырып, MM жүйесi бойынша мұнай тасымалдаудың жоспарланатын көлемдерi туралы жылдық өтiнiмдi. Жоспарланатын ТЖК-ге арналған нақтыланған жылдық өтiнiм мәлiмделген көлемдердi жылдық Кестегe қосу үшiн негiз болып табылады;
б) келесi тоқсан басталғанға дейiн қырық бес күнтiзбелiк мерзiм бұрын Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн қоса алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды жоспарланатын айлық көлемге бөле отырып, ММ жүйесi бойынша мұнай тасымалдаудың жоспарланатын көлемдерi туралы тоқсандық өтiнiмдi;
в) ТАК алдындағы айдың 10-күнiнен кешiктiрмей мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн қоса алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды ММ жүйесi не тапсыруға және оны тасымалдауға арналған айлық өтiнiмдi. Осы мерзiмде ұсынылған айлық өтiнiмдер "бастапқы айлық өтiнiмдер" (бұдан әрi - БАӨ) деп аталады. ТАК-ке тасымалдауға осы тармақта көрсетiлген мерзiмнен кеш ұсынылған барлық айлық өтiнiмдер "қайталама айлық өтiнiмдер" (бұдан әрi - ҚАӨ) ретiнде қаралатын болады. ҚАӨ ММ жүйесiнiң техникалық мүмкiндiгiнiң болуы жағдайында бекiтiлген айлық кестені толықтыру үшін ғана пайдаланылуы мүмкiн. Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы айлық кестенi бекiткеннен кейiн Тұтынушының айлық кестеде көрсетiлген мұнай жеткiзуi көлемiн азайту мақсатындағы Тұтынушының өтiнiмдердi енгiзуiне жол берiлмейдi;
2) Шартты қолданудың бүкiл мерзiмi iшiнде тиiстi негiзде бекiтiлген Кecтeдe көрсетілген мұнайдың көлемiн MM жүйесiне бepугe;
3) Қазақстан Республикасының iшкi рыногына мұнайды тасымалдау кезiнде Шарттың 6-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген хабарламаны жiберген күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы мынадай құжаттар пакетiн тапсыруға:
а) Тұтынушының мұнайдың барлық аралық иелерiн және түпкi Тұтынушыны көрсете отырып, мұнайды өзiнiң ресурстарынан жеткiзу туралы растамасын (хаттың бланктегi түпнұсқасы);
б) Қазақстан Республикасы МӨЗ-дiң түпкi Жүк алушыны көрсете отырып, мұнайды қабылдауға келiсiмi туралы растамасын;

4) при транспортировке нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан самостоятельно и за свой счет оформить документацию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и в течение пяти календарных дней с даты отправки Услугодателем уведомления с указанием объемов и направлений транспортировки нефти предоставить Услугодателю через своих представителей пакет следующих документов:
а) при поставке нефти на экспорт железнодорожным транспортом и через порт Актау:
подлинник временной грузовой таможенной декларации на экспорт нефти;
копию сертификата происхождения товара;
б) при экспорте (импорте) нефти по системе МН:
подлинник временной грузовой таможенной декларации на экспорт (импорт) нефти (4-й экземпляр);
копия сертификата происхождения товара;
подтверждение Потребителя о поставке нефти из своих ресурсов с указанием направления, конечного Грузополучателя (подлинник письма на бланке);
5) своевременно и в полном объеме оплачивать предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
6) указывать в годовой (месячной) заявке на транспортировку, подаваемой для утверждения в графике компетентному государственному органу Республики Казахстан и  Услугодателю обязательные минимальные годовые (месячные) объемы нефти, не меньше объемов, указанных в пункте 4 Договора;
7) заявлять и сдавать в систему МН дополнительно для транспортировки в последующем МПТ недозаявленный и/или недопоставленный объем нефти за предыдущий МПТ. Переходящий недозаявленный и/или недопоставленный объем не должен превышать ___% от обязательного минимального месячного объема. Корректировка заявок и сдача Потребителем в систему МН дополнительного объема нефти в счет недозаявленного и/или недопоставленного объема нефти в предыдущем месяце допускается в пределах отчетного квартала;
8) не отзывать грузосопроводительные документы на транспортировку нефти после оформления МП;
9) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем и законодательством Республики Казахстан;
10) сообщать Услугодателю о всех изменениях в учредительных документах и реквизитах Потребителя в течение пяти рабочих дней с даты соответствующих изменений.
5. Порядок приема и сдачи нефти по количеству и качеству
9. Все услуги по транспортировке и сдаче нефти на ПСП в конце маршрута производятся Услугодателем в соответствии с установленными техническими требованиями, нормативно-техническими документами Услугодателя, согласованными и утвержденными в установленном порядке, и Техническим соглашением.

4) мұнайды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерге тасымалдау кезiнде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өз бетiнше және өз есебiнен құжаттаманы ресiмдеуге және Қызмет берушiнiң мұнай көлемдерiн және оны тасымалдау бағыттарын көрсете отырып, хабарлама жiберген күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы мынадай құжаттар пакетiн:
а) мұнайды экспортқа темiр жол көлiгiмен және Ақтау порты арқылы жеткiзген кезде:
мұнайды экспорттауға арналған уақытша жүк кеден декларациясының түпнұсқасын;
тауардың шығарылған жерi сертификатының көшiрмесiн;
б) мұнайды MM жүйесi бойынша экспорттау (импорттау) кезiнде:
мұнайды экспорттауға (импорттауға) арналған уақытша жүк кеден декларациясының түпнұсқасын (4-дана);
тауардың шығарылған жерi сертификатының көшiрмесiн;
Тұтынушының түпкi Жүк алушының бағытын көрсете отырып, мұнайды өзiнiң ресурстарынан жеткiзу туралы растамасын (хаттың бланктегi түпнұсқасы) бepугe құқылы;
5) ұсынылған қызметтер көрсетуге осы Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
6) Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органына және Қызмет берушiге кестеде бекiту үшiн берiлетiн тасымалдауға арналған жылдық (айлық) өтiнiмде Шарттың 4-тармағында көрсетiлген көлемнен төмен емес мұнайдың мiндеттi ең аз жылдық (айлық) көлемiн көрсетуге;
7) ММ жүйесiне алдыңғы ТАК үшiн мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемiн қосымша келесi ТАК-те тасымалдау үшiн мәлiмдеуге және беруге. Ауыспалы толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлем мiндеттi ең аз айлық көлемнен __% аспауға тиiс. Өтiнiмдердi түзетуге және Тұтынушының ММ жүйесiне мұнайдың қосымша көлемiн мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемi есебiнен беруге есептi тоқсанның шегiнде рұқсат етiледi;
8) БТ ресiмделгеннен кейiн мұнайды тасымалдауға жүк iлеспе құжаттарын қайтарып алмауға;
9) Қызмет берушi және Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген техникалық талаптарды орындауға;
10) Тұтынушының құрылтай құжаттарындағы және деректемелерiндегi барлық өзгерiстер туралы тиiстi өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде Қызмет берушiге хабарлауға мiндеттi.
5. Мұнайды көлемi мен сапасы бойынша
қабылдау және тапсыру тәртiбi
9. Қызмет берушi мұнайды бағыттың соңында ТҚП-ға тасымалдау және тапсыру жөнiндегi барлық қызметтер көрсетудi белгiленген техникалық талаптарға, Қызмет берушiнiң белгiленген тәртiппен келiсiлген және бекiтiлген нормативтiк-техникалық құжаттарына және Техникалық келiсiмге сәйкес жүpгізеді.

10. Потребитель сдает нефть в систему МН на ПСП в начале маршрута в порядке, предусмотренном Договором.
11. Вся нефть, сданная Потребителем в систему МН, находится на ответственном хранении у Услугодателя. Начисление тарифа за ответственное хранение нефти производится с нераспределенного остатка нефти (за вычетом мобильных, технологических остатков, размер которых утверждается компетентным государственным органом), находившегося в системе МН полный МПТ, определяемого следующим образом:
а) в случае, если нераспределенный остаток нефти на конец МПТ больше остатка на начало МПТ, то хранившимся объемом полный МПТ считается нераспределенный остаток на начало МПТ;
б) в случае, если нераспределенный остаток нефти на конец МПТ меньше остатка на начало МПТ, то хранившимся объемом полный МПТ считается нераспределенный остаток на конец МПТ.
12. Услуги по транспортировке нефти производятся по  маршрутам, соответствующим схеме технологических грузопотоков нефти в системе МН, на основании МП.
13. Услугодатель осуществляет сдачу нефти Грузополучателям на ПСП в конце маршрута с оформлением паспортов качества и приемо-сдаточных актов в следующем порядке:
1) при поставке на НПЗ Республики Казахстан - представителю НПЗ, на который осуществляется поставка нефти;
2) при поставке по нефтепроводу Кенкияк-Орск - представителю ОАО "Орскнефтеоргсинтез" или его правопреемнику на ПСП "Орск";
3) при отгрузке нефти через порт Актау - Грузополучателю;
4) при отгрузке нефти на железнодорожных нефтеналивных (сливных) эстакадах и автомобильных пунктах налива (слива) нефти - Грузополучателю;
5) при поставке в направлении ближнего и дальнего зарубежья и НПЗ Российской Федерации по нефтепроводу Узень-Атырау-Самара - представителю ОАО "Приволжские магистральные нефтепроводы" или его правопреемнику на ПСП "Самара". (Стороны вправе дополнить настоящий пункт другими положениями в зависимости от маршрутов транспортировки нефти).
14. Фактическое количество нефти по массе нетто, сданное Грузополучателю на ПСП в конце маршрута, должно быть меньше количества, принятого от Потребителя на ПСП в начале маршрута, на величину потерь нефти, рассчитанную в соответствии с действующими нормами естественной убыли.
15. При несоблюдении Потребителем требований нормативно-технической документации, регулирующей работу средств измерения количества и качества нефти по основной схеме процедуры по определению количества и качества нефти производятся по утвержденным резервным схемам.
16. Право собственности на транспортируемые объемы нефти на всем протяжении маршрута, от сдачи в систему МН на ПСП в начале маршрута до приема ее Грузополучателем на ПСП в конце маршрута, остается за Потребителем.

10. Тұтынушы мұнайды ММ жүйесiне бағыттың басында ТҚП-ға Шартта көзделген тәртiппен тапсырады.
11. Тұтынушының MM жүйесiне тапсырған барлық мұнай Қызмет берушiнiң жауапкершiлiкпен сақтауында болады. Мұнайды жауапкершiлiкпен сақтау үшiн тариф есептеу толық ТАК-те ММ жүйесiнде болған мынадай үлгiмен анықталатын мұнайдың бөлiнбеген қалдығынан (көлемiн құзыретті мемлекеттiк орган бекiтетiн ұтқырлық, технологиялық қалдықтарды шегергенде) жүргiзiледi:
а) егер ТАК соңында мұнайдың бөлiнбеген қалдығы ТАК басындағы қалдықтан артық болған жағдайда, онда ТАК басындағы бөлiнбеген қалдық толық ТАК-те сақталған көлем болып саналады;
б) егер ТАК соңында мұнайдың бөлінбеген қалдығы ТАК басындағы қалдықтан аз болған жағдайда, онда көлем TAК соңындағы бөлінбеген қалдық толық ТАК-те сақталған көлем болып саналады.
12. Мұнайды тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсету БТ негізінде ММ жүйесіндегі мұнайдың технологиялық жүк ағыны схемасына сәйкес бағыттар бойынша жүргізіледі.
13. Қызмет беруші мұнайды Жүк алушыға беруді бағыттың соңында ТКП-ға сапа паспорттарын және қабылдау-тапсыру актілерін ресімдей отырып мынадай тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының МӨЗ-іне жеткізу кезінде - мұнайды жеткізу жүзеге асырылатын MӨЗ өкіліне;
2) Кеңқияқ-Орск мұнай құбыры арқылы жеткізу кезінде - "Орскмұнайоргсинтез" ААҚ өкіліне немесе оның "Орск" ТҚП-дағы құқықтық мұрагеріне;
3) Ақтау порты арқылы мұнайды тиеу кезінде - Жүк алушыға;
4) мұнайды темір жол мұнай құю (құйып алу) эстакадаларында және мұнайды құюдың (құйып алудың) автомобиль пункттерінде тиеу кезінде - жүк алушыға;
5) Өзен-Атырау-Самара мұнай құбыры арқылы жақын және алыс шет елдер бағытына және Ресей Федерациясының МӨЗ-iне жеткізу кезiнде "Привольжские магистральные нефтепроводы" ААҚ өкіліне немесе оның "Самара" TҚП-дағы құқықтық мұрагеріне ресiмдеп жүзеге асырады (Tapaптap мұнайды тасымалдау бағыттарына байланысты осы тармақты басқа ережелермен толықтыруға құқылы).
14. Жүк алушыға бағыттың соңында ТҚП-де тапсырылған мұнайдың таза салмағы бойынша іс жүзіндегі мөлшерi Тұтынушыдан бағыттың басында ТҚП-де қабылданған мөлшерден қолданыстағы табиғи кему нормаларына сәйкес есептелген мұнайдың ысырап көлемiнен аз болуы тиіс.
15. Тұтынушы негізгі схема бойынша мұнайдың мөлшерi мен сапасын өлшеу құралдарының жұмысын реттейiн нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарын сақтамаған кезде мұнайдың мөлшерi мен сапасын анықтау жөніндегі pәcімдep бекiтiлген резервтік схемалар бойынша жүргізіледі.
16. Тасымалданатын мұнай көлемiне меншiк құқығы бағыттың барлық өн бойында бағыттың басында ТҚП-де MM жүйесiне тапсырғаннан бастап оны бағыттың соңында ТҚП-де Жүк алушы қабылданғанға дейін Тұтынушыда болады.

6. Качество сдаваемой Потребителем нефти
17. Качество нефти для поставки по системе МН должно соответствовать следующим
требованиям_______________________________________________________________.
18. Качество нефти для поставки на внутренний рынок Республики Казахстан должно соответствовать следующим требованиям_____________________________________.
19. Наличие свободного газа и хлорорганических соединений в нефти не допускается. Нефть, не соответствующая по качеству требованиям, указанным в пунктах 17, 18 Договора, приниматься в систему МН не будет.
20. Потребитель и Услугодатель совместно контролируют степень подготовки и качество нефти в соответствии с Техническим соглашением.
7. Порядок оформления документов при транспортировке нефти
21. Прием и сдача нефти (на ПСП в начале и в конце маршрута) на основании МП оформляется следующими актами в соответствии с требованиями Услугодателя по учету нефти при ее транспортировке по системе МН:
1) акт приема-сдачи нефти, оформленный на ПСП в начале маршрута на основании МП, является подтверждением приема нефти в систему МН для транспортировки;
2) акт приема-сдачи нефти, оформленный на ПСП в конце маршрута, подтверждает исполнение Услугодателем обязательств по транспортировке нефти в соответствии с Договором.
22. В случае передачи Потребителем нефти, находящейся на ответственном хранении в системе МН, третьей стороне Потребитель в обязательном порядке предоставляет Услугодателю для согласования акт приема-передачи нефти, один оригинал которого остается у Услугодателя. В случае несогласования акта приема-передачи нефти с Услугодателем оформление переданных объемов нефти производиться не будет.
8. Оплата и порядок расчетов
23.  Оплата услуг по транспортировке нефти производится Потребителем по заданию на платеж и счету-фактуре в течение пяти банковских дней с даты их выставления Потребителю в соответствии с утвержденными государственным органом, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках тарифами. Оплата по заданиям на платеж производятся Потребителем в порядке 100% предоплаты.
Потребитель производит оплату услуг за объем нефти, подлежащий транспортировке, по массе брутто тонн.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
24. Датой фактического исполнения Потребителем обязательств по оплате Услуг признается дата фактического зачисления денег на банковский счет Услугодателя, указанный в задании на платеж и счете-фактуре.

6. Тұтынушы тапсыратын мұнайдың сапасы
17. ММ жүйесi бойынша жеткізу үшiн мұнайдың сапасы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс _____________________________________.
18. Қазақстан Республикасының iшкi рыногына жеткiзу үшiн мұнайдың сапасы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиiс _____________.
19. Мұнайда бос газдың және хлорорганикалық қоспалардың болуына жол берiлмейдi. Шарттың 17, 18-тармақтарында көрсетiлген талаптарға сапасы бойынша сәйкес келмейтiн мұнай ММ жүйесiне қабылданбайды.
20. Тұтынушы және Қызмет берушi Техникалық келiсiмге сәйкес мұнайды дайындау дәрежесiн және сапасын бiрге бақылайды.
7. Мұнайды тасымалдау кезiнде құжаттарды ресiмдеу тәртiбi
21. Мұнайды БТ негiзiнде қабылдау және тапсыру (бағыттың басында және соңында ТҚП-де) Қызмет берушiнiң мұнайды ММ жүйесi бойынша тасымалдау кезiнде есепке алу жөнiндегi талаптарына сәйкес мынадай актiлермен ресiмделедi:
1) ММ негiзiнде бағыттың басында ТҚП-де ресiмделген мұнайды қабылдау-тапсыру актісi мұнайды ММ жүйесiне тасымалдау үшiн қабылдаудың растамасы болып табылады;
2) бағыттың соңында ТҚП-де ресiмделген мұнайды қабылдау-тапсыру актiсi Қызмет берушiнiң Шартқа сәйкес мұнайды тасымалдау жөнiндегi мiндеттемелерiн орындағанын растайды.
22. Тұтынушы MM жүйесінде жауапкершілікпен сақтаудағы мұнайды үшiншi тарапқа берген жағдайда Тұтынушы мiндеттi түрде Қызмет берушіге мұнайды қабылдау-тапсыру актiсiн келiсу үшiн ұсынады, бiр түпнұсқасы Қызмет берушiде қалады. Қызмет берушiмен мұнайды қабылдау-тапсыру актiсiн келiспеген жағдайда мұнайдың берiлген көлемiн ресiмдеу жүргізілмейді.
8. Ақы төлеу және есеп айырысу тәртiбi
23. Мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеудi Тұтынушы төлем тапсырмасы және шот-фактура бойынша табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекiткен тарифтерге сәйкес Тұтынушыға оларды қойған күннен бастап бес банктiк күн iшiнде жүргiзедi. Тұтынушы төлем тапсырмасы бойынша ақы төлеудi 100% алдын-ала төлеу тәртiбiмен жүргiзедi.
Тұтынушы тасымалдауға жататын, брутто-тонна салмағы бойынша мұнай көлемi үшiн қызметтер көрсетуге ақы төлеудi жүргiзедi.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
24. Төлем тапсырмасында және шот-фактурада көрсетiлген Қызмет берушiнiң банктiк шотына ақша iс жүзiнде есептелген күн Тұтынушының Қызметтер көрсетуге ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерін іс жүзінде орындаған күн деп танылады.

25. Расходы, связанные с перечислением платежа, несет Потребитель.
26. Услугодатель выставляет Потребителю счет-фактуру на основе сведений о фактических объемах приема и поставки нефти в соответствии с подпунктом 9) пункта 6 Договора, с указанием массы брутто нефти, фактически сданной на ПСП в конце маршрута.
27. Оплата производится путем перечисления денег банковскими переводами отдельно по каждому заданию на платеж и счету. В платежном поручении в обязательном порядке должны быть указаны отдельной строкой сумма НДС, номер договора, количество транспортируемой нефти, номер задания на платеж, счета и дата их выпуска.
28. Оплата услуг за Потребителя третьими лицами может производиться по предварительному согласованию с Услугодателем. При этом в платежном документе, помимо перечисленных в пункте 27 сведений, в обязательном порядке указывается наименование Потребителя.
29. После окончания каждого квартала Стороны проводят сверку:
1) взаиморасчетов по Договору за прошедший квартал;
2) объемов поставки нефти Потребителя за прошедший квартал.
Такие сверки проводятся у Услугодателя в срок не позднее тридцати календарных дней после окончания отчетного квартала. Если уполномоченный представитель Потребителя не явился на сверку до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, Услугодатель направляет Потребителю (по факсу) односторонне подписанные акты, а Потребитель в течении 5 рабочих дней с даты их получения обязан подписать их либо приложить мотивированные возражения и направить через своего уполномоченного представителя с одновременным направлением копий по факсу. В случае непредставления подписанных Потребителем актов либо письменных возражений до 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, сверка считается завершенной, а ее результаты обязательными для исполнения.
9. Ответственность Сторон
30. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
31. За просрочку платежа по заданиям на платеж и счетам Потребитель уплачивает Услугодателю неустойку в размере 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, на день проведения оплаты, исходя из фактического количества дней просрочки платежа.
32. С момента приема нефти в систему МН и до момента ее сдачи Грузополучателю на ПСП в конце маршрута транспортировки Услугодатель несет ответственность за ее сохранность.
33. Оплата штрафных санкций в соответствии с условиями настоящего Договора производится в течение пяти банковских дней с даты направления счета.

25. Tөлемді аударуға байланысты шығыстарды Тұтынушы көтереді.
26. Қызмет берушi Тұтынушыға Шарттың 6-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мұнайды қабылдаудың және жеткізудің іс жүзіндегі көлем туралы мәлiметтер негізінде, бағыт соңында ТҚП-ға іс жүзінде тапсырылған мұнайдың брутто салмағын көрсете отырып, шот-фактураны көрсетеді.
27. Ақы төлеу ақша әрбiр төлем тапсырмасы және шот бойынша банк аударымдары арқылы аудару жолымен жеке жүргізіледі. Төлем тапсырмасында міндетті түрде ҚҚС сомасы, шарттың нөмірі, тасымалданатын мұнай мөлшерi, төлем тапсырмасының, шоттың нөмірі және олардың шығарылған күнi жеке жолмен көрсетiлуi тиіс.
28. Тұтынушы үшiн қызметтер көрсетуге үшінші тұлғалардың ақы төлеуі Қызмет берушінің алдын aлa келісімімен жүргізіледі. Бұл ретте төлем құжатында 27-тармақта көрсетiлген мәліметтерден басқа, міндетті түрде Тұтынушының атауы көрсетіледі.
29. Әрбір тоқсан аяқталғаннан кейін Тараптар:
1) Шарт бойынша өткен тоқсанның өзара есеп айырысуларына;
2) Тұтынушының өткен тоқсандағы мұнайды жеткізу көлемiне салыстыру жүргізеді.
Мұндай салыстырулар Қызмет берушiде есепті тоқсан аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелік күннен кешіктiрмейтін мерзiмде жүргізіледі. Егеp Тұтынушының уәкілетті өкілі есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30 күнiне дейiн салыстыруға келмесе, Қызмет берушi Тұтынушыға (факс арқылы) бiржақты қол қойылған актіні жiбередi, ал Тұтынушы оларды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларға қол қоюға не дәлелді қарсылық бiлдiруге және өзінің уәкілетті өкiлi арқылы бiр уақыттағы бағытпен факс арқылы көшірмелер жiбepугe міндетті. Тұтынушы қол қойылған актілерді не жазбаша қарсылықтарын eceптi тоқсаннан кейінгі екiншi айдың 10 күнiне дейін ұсынбаған жағдайда салыстыру аяқталды деп, ал оның нәтижелерi орындауға міндетті деп саналады.
9. Тараптардың жауапкершілігі
30. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердің орындалмағаны немесе тиісті орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
31. Төлем тапсырмалары мен шоттары бойынша төлемінің мерзiмi өткені үшiн Тұтынушы Қызмет берушiге төлемнiң мерзiмi өткен күнiнiң іс жүзіндегі санын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi төлем жүргiзiлген күнге белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасы мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
32. Мұнайды ММ жүйесiне қабылдау сәтiнен бастап және оны Жүк алушыға ТҚП-ға берген сәтке дейiн тасымалдаудың соңғы бағытында Қызмет берушi оның сақталуына жауап бередi.
33. Осы Шарттың талаптарына сәйкес айып санкцияларын төлеу шот жiберiлген күннен бастап бес банктiк күн iшiнде жүргiзiледi.

34. Потребитель не несет ответственность за недозаявленный и/или недопоставленный объем нефти, также как и Услугодатель не несет ответственность за неоказание услуг по транспортировке недозаявленного и/или недопоставленного объема нефти в течение МПТ, если компетентный государственный орган Республики Казахстан утвердит в месячном (годовом) графике объемы нефти, меньше заявленных Потребителем обязательных минимальных месячных (годовых) объемов нефти.
35. В случае, невыполнения или отказа от выполнения Потребителем месячного графика, и если эти обстоятельства повлекли за собой снижение Услугодателем режима перекачки либо остановку какого-либо участка нефтепровода, Потребитель по требованию Услугодателя оплачивает штраф в размере 20 % от установленного тарифа за весь недопоставленный объем или объем, от которого Потребитель отказался.
36. В случае, если Потребитель не обеспечит прием нефти в пункте назначения, и данное обстоятельство станет причиной остановки участка нефтепровода, задействованного для транспортировки нефти Потребителя, он уплачивает по требованию Услугодателя штраф в размере 0,05 месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на дату оплаты (далее - МРП) за каждую тонну (масса нетто), оформленной в начале маршрута транспортировки партии нефти.
37. В случае подачи на нефтесливные (нефтеналивные) эстакады Услугодателя неисправных вагонов-цистерн, исключающих возможность слива (налива) нефти ввиду их неисправности, отсутствия необходимых сопроводительных документов, а также подачи на нефтесливные эстакады порожних вагонов-цистерн, Потребитель уплачивает Услугодателю, по его требованию, штраф в размере 5 (пяти) МРП за каждую вагон-цистерну.
38. В случае простоя нефтесливных (нефтеналивных) эстакад Услугодателя по вине Потребителя в связи с несвоевременной уборкой слитых (налитых) вагонов-цистерн Потребитель уплачивает Услугодателю, по его требованию, пеню в размере 30 (тридцать) МРП за каждый час простоя нефтесливной (нефтеналивной) эстакады сверх нормативного времени, установленного Техническим соглашением о порядке приема нефти, заключаемым между Потребителем и соответствующим филиалом Услугодателя.
39. По каждому случаю, указанному в пунктах 37, 38, представителями Сторон и представителем железнодорожного перевозчика составляется соответствующий акт. В случае отказа представителей Потребителя от подписания акта в течение двух рабочих дней с даты передачи ему такого акта, акт, подписанный уполномоченным представителем Услугодателя, будет считаться принятым Потребителем.

34. Егер Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы айлық (жылдық) кестеде Тұтынушының мәлiмделген мұнай көлемiн мiндеттi ең аз айлық (жылдық) көлемдерiнен кем бекiтсе, Тұтынушы мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемi үшiн жауапты болмайды, сондай-ақ Қызмет берушi де мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемiн ТАК iшiнде тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетпегенi үшiн жауапты болмайды.
35. Тұтынушы айлық кестенi орындамаған немесе орындаудан бас тартқан жағдайда және егер бұл жағдайлар Қызмет берушiнiң қайта айдау режимiнiң азаюына не мұнай құбырының кез келген учаскесiнiң тоқтауына әкеп соқтырса, Тұтынушы Қызмет берушiнiң талабы бойынша барлық жеткiзiлмеген көлем үшiн немесе Тұтынушы бас тартқан көлемге белгiленген тарифтiң 20% мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
36. Егер Тұтынушы мұнайды бағытталған пунктiнде қабылдауды қамтамасыз етпеген және бұл жағдай Тұтынушының мұнай тасымалдау үшiн iске қосылған мұнай құбыры учаскесiнiң тоқтауына себеп болған жағдайда, ол Қызмет берушiнiң талабы бойынша мұнай партияларын тасымалдау бағытының басында ресiмделген әрбiр тонна үшiн (таза салмақ) ақы төлеу күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң (бұдан әрi - АЕК) 0,05% мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
37. Қызмет берушiнiң мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадасына олардың ақаулығынан, мұнайды құйып алу (мұнай құю) мүмкiндiгiн болдырмайтын ақаулы вагон-цистерналарын берген қажеттi iлеспе құжаттары жоқ болған, сондай-ақ мұнай құйып алу эстакадаларына бос вагон-цистерналарды берген жағдайда Тұтынушы Қызмет берушiге оның талабы бойынша әрбiр осындай вагон-цистерна үшiн 5 (бec) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
38. Қызмет берушiнiң мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадалары құйып алынған (құйылған) вагон-цистерналарды мезгiлсiз жинаумен байланысты Тұтынушының кiнәсiнен бос тұрып қалған жағдайда Тұтынушы Қызмет берушiге оның талабы бойынша мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадасының Тұтынушы мен Қызмет берушiнiң тиiстi филиалы арасында жасалатын Мұнайды қабылдау тәртiбi туралы техникалық келiсiмде белгiленген нормативтiк уақыттан артық бос тұрып қалған әрбiр сағаты үшiн 30 (отыз) АЕК мөлшерiнде өсiм пұлын төлейдi.
39. 37, 38-тармақтарда көрсетiлген әрбiр жағдай бойынша Тараптардың өкiлдерi мен темiр жол тасымалдаушының өкiлiмен тиiстi акт жасалады. Тұтынушының өкiлдерi оған осындай актiнi берген күннен бастап екi жұмыс күнiнiң iшiнде aктiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Қызмет берушiнiң уәкiлеттi өкiлi қол қойған актiнi Тұтынушы қабылдаған болып саналады.

Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
40. При подаче вагонов-цистерн без сопроводительных правоустанавливающих документов по пользованию вагонов-цистерн, представителями Услугодателя фиксируются номера вагонов-цистерн.
При повторной подаче этих же вагонов-цистерн с нарушением сопроводительных документов одними и теми же пользователями в течение одного месяца представителями Сторон составляется соответствующий акт и взыскивается штраф в соответствии с пунктом 37 настоящего Договора.
41. В случае, если Потребитель не заявил в течение отчетного квартала обязательные минимальные месячные объемы нефти и не компенсировал недозаявленные объемы в соответствии с подпунктом 7) пункта 8 Договора, он уплачивает Услугодателю штраф, размер которого определяется как произведение недозаявленного объема нефти (масса нетто), за отчетный квартал на ставку тарифа за соответствующие услуги.
42. В случае, если Потребитель (Услугодатель) в течение отчетного квартала не сдал (не принял) в систему МН трех обязательных минимальных месячных объемов нефти (при условии утверждения их в месячных графиках) и не компенсировал недопоставленные объемы нефти в соответствии с подпунктом 7) пункта 8 Договора, он уплачивает Услугодателю (Потребителю) штраф, размер которого определяется как произведение недопоставленного (не принятого) объема нефти (масса нетто), за отчетный квартал на ставку тарифа за соответствующие услуги.
43. В случае нарушения Потребителем сроков подачи заявок, установленных подпунктом 1) пункта 8 Договора, а также в случае представления заявки с нарушением формы, установленной Услугодателем, Потребитель уплачивает Услугодателю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.
44. В случае неисполнения Услугодателем подпунктов 5), 7) пункта 6 Договора, Услугодатель уплачивает Потребителю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.
45. За нарушение сроков представления документов, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 8 Договора, а также представления неполного пакета документов Потребитель по требованию Услугодателя оплачивает штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП за каждый случай нарушения.
46. За несвоевременное оформление договоров на транспортировку нефти по магистральным трубопроводам и необоснованный отказ в приеме нефти, утвержденных графиками компетентного государственного органа Республики Казахстан в систему МН, Услугодатель оплачивает Потребителю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.

Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
40. Вагон-цистерналарды пайдалану жөнiндегi құқығын белгiлейтiн iлеспе құжаттарынсыз вагон-цистерналарды берген кезде Қызмет берушiнiң өкiлдерi вагон-цистерналардың нөмiрiн тiркейдi.
Осы вагон-цистерналарды сол бiр пайдаланушылар iлеспе құжаттарды бұза отырып, бiр айдың iшiнде қайта берген кезде Тараптардың өкiлдерi тиiстi акт жасайды және осы Шарттың 37-бабына сәйкес айыппұл өндiрiп алады.
41. Егер Тұтынушы мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн есептiк тоқсан iшiнде мәлiмдемеген және мәлiмделмеген көлемдi Шарттың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өтемеген жағдайда, ол Қызмет берушiге тиiстi қызметтiң тариф ставкасына есептi тоқсан үшiн мәлiмделмеген мұнай көлемiн (таза салмағын) өндiру ретiнде айқындалатын мөлшерде айыппұл төлейдi.
42. Егер Тұтынушы (Қызмет берушi) есепті тоқсан iшiнде ММ жүйесiне мұнайдың мiндеттi ең аз үш айлық көлемiн (олар айлық кестелерде бекiтiлген жағдайда) тапсырмаған (қабылдамаған) және толық жеткiзiлмеген мұнай көлемiн Шарттың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өтемеген жағдайда, ол Қызмет берушiге (Тұтынушыға) тиiстi қызметтің тариф ставкасына есептi тоқсан үшiн толық жеткізілмеген (қабылданбаған) мұнай көлемiн (таза салмағын) өндiру ретiнде айқындалатын мөлшерде айыппұл төлейдi.
43. Тұтынушы Шарттың 8-тармағының 1) тармақшасында белгiленген өтiнiм беру мерзiмдерiн бұзған жағдайда, сондай-ақ өтiнiм Қызмет берушi белгілеген нысандарды бұзумен берілген жағдайда, Тұтынушы Қызмет берушiге 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
44. Қызмет берушi Шарттың 6-тармағының 5), 7) тармақшаларын орындамаған жағдайда, Қызмет берушi Тұтынушыға 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
45. Шарттың 8-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мерзiмдерiн бұзғаны, сондай-ақ құжаттардың толық емес пакетiн ұсынғаны үшiн, Тұтынушы Қызмет берушiнiң талабы бойынша әрбiр бұзушылық жағдайлары үшiн 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
46. Магистральдық құбырлар арқылы мұнай тасымалдау шарттарын уақтылы ресiмдемегенi және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органының кестелерiмен бекiтiлген мұнайды ММ жүйесiне қабылдаудан негiзсiз бас тартқаны үшiн Қызмет берушi Тұтынушыға 150 (бiр жүз елу) AEК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.

10. Форс-мажорные обстоятельства
47. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
48. В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
49. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
50. В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
11. Общие положения и разрешение споров
51. При выполнении условий Договора Стороны руководствуются положениями Договора и законодательства Республики Казахстан.
52. Стороны обязаны соблюдать конфиденциальность любых сведений и информации, полученных друг от друга при выполнении условий Договора (Конфиденциальная информация). Стороны обязуются, что в течение срока действия Договора, а также в течение пяти лет после истечения срока его действия Конфиденциальная информация не будет передаваться каким-либо образом третьим лицам без предварительного письменного разрешения другой стороны.
53. В случае передачи одной из Сторон третьим лицам (кроме задействованных в выполнении условий Договора работников Сторон и законодательно уполномоченных государственных органов) Конфиденциальной информации, передающая Сторона должна обеспечить соблюдение конфиденциальности третьими лицами полученной информации на условиях, аналогичных условиям Договора путем подписания письменного обязательства с ними.
В случае нарушения данного обязательства Сторона, раскрывающая Конфиденциальную информацию, возмещает другой Стороне ущерб, понесенный в результате не соблюдения конфиденциальности.

10. Форс-мажорлық мән-жайлар
47. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күштiң мән-жайлары салдарынан болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi залалды өтеуге құқығы жоқ. Mұндай жағдайда Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша өзара мiндеттемелердiң орындалуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бiр де бiреуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
48. Еңсерiлмес күш жағдайлары пайда болған жағдайда Тараптар олар пайда болған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бұл туралы бiр бiрiне Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажордың басталған күнiн нақтылайтын әрi сипаттайтын жазбаша хабарламаны беру не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
49. Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайлары қолданылу мерзiмiне, бiрақ осындай мән-жайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi болған дәрежеде ғана тоқтатылуы мүмкiн.
50. Егер еңсерiлмес күш жағдайлары 3 және одан да көп айларға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
51. Тараптар Шарттың талаптарын орындаған кезде Шарттың ережелерiн және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
52. Тараптар Шарттың талаптарын орындау кезiнде бiр бiрiнен алған кез-келген мәлiметтер мен ақпараттың құпияда сақтауға мiндеттi (Құпия ақпарат). Тараптар Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде, сондай-ақ оның қолданысы аяқталғаннан кейiнгi бес жыл iшiнде Құпия ақпаратты қандай да бiр себеппен үшiншi тұлғаларға басқа Тараптың алдын ала жазбаша рұқсатынсыз бepмeугe мiндеттенедi.
53. Тараптардың бiрi құпия ақпаратты үшiншi Тұлғаға берген жағдайда (Шарттың талаптарын орындауға қатысатын Тараптардың қызметкерлерiн және заңды уәкiлеттi мемлекеттiк органдарды қоспағанда) беретiн Тарап үшiншi тұлғалардың алынған ақпараттың құпиялылығының сақталуын Шарттың талаптарына ұқсас шарттарда олармен жазбаша мiндеттемеге қол қою жолымен қамтамасыз етуi тиiс.
Құпия ақпаратты ашқан Тарап бұл мiндеттеменi бұзған жағдайда екiншi Тарапқа құпиялылықты сақтамау нәтижесiнде келтiрiлген зиянның орнын толтырады.

54. Все споры и разногласия между Сторонами, возникшие в процессе выполнения условий Договора, будут разрешаться Сторонами путем переговоров.
В случае не достижения согласия между Сторонами споры и разногласия разрешаются в установленном законодательством Республики Казахстан судебном порядке.
55. Договор вступает в силу с______ 200__г. и действует до_______ 200__г., а в части неисполненных обязательств - до полного их исполнения. При этом Потребитель и Услугодатель в обязательном порядке ежегодно заключают Техническое соглашение, являющееся неотъемлемой частью Договора.
56. В случае реорганизации одной из обеих Сторон Договор не теряет своей юридической силы и все права и обязанности по нему переходят к их правопреемникам. При этом подписание соответствующего соглашения между новыми Сторонами Договора обязательно.
57. Стороны вправе вносить в Договор изменения и дополнения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
58. Все изменения и дополнения к Договору действительны лишь в том случае, если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон и скреплены печатями Сторон. При этом Стороны допускают использование факсимильного воспроизведения подписи уполномоченного лица с помощью средств механического копирования.
12. Заключительные положения
59. Договор составлен в 2-х оригинальных экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
60. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
61. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
13. Реквизиты Сторон
Услугодатель:__________    Потребитель: ____________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 3 июня 2004 г.  N 616 .
Типовой договор
на оказание услуг аэронавигации
_____________________                   "__" ___________ 20_ года
(место заключения договора)
___________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу,
учредительные документы)
____________________________________________________________________
(свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего  на основании ________________________________________,
именуемое в дальнейшем Исполнитель, с одной стороны, и пользователь
__________________________________________________________________,
(реквизиты пользователя, учредительные документы, свидетельство о
__________________________________________________________________
государственной регистрации, дата и орган выдачи)
действующего на основании______________________________, именуемое
в дальнейшем Заказчик, с другой стороны, заключили настоящий
Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

54. Шарттың талаптарын орындау процесiнде туындаған Тараптар арасындағы барлық даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптар келiссөздер жолымен шешедi.
Тараптар арасында келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген сот тәртiбiмен шешiледi.
55. Шарт 200_ "___" _________ бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "__" ________ дейiн, ал орындалмаған мiндеттемелер бөлiгiнде олар толық орындалғанға дейiн қолданылады. Бұл ретте, Тұтынушы және Қызмет берушi мiндеттi түрде жыл сайын Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Техникалық келiсiм жасасады.
56. Екi Тараптың бiрi қайта ұйымдастырылған жағдайда Шарт өзiнiң заңды күшiн жоймайды және ол бойынша барлық құқықтар мен мiндеттемелер олардың құқықтық мұрагерлерiне көшедi. Бұл ретте, Шарттың жаңа Тараптарының арасында тиiстi келiсiмге қол қоюы мiндеттi болады.
57. Тараптар Шартқа Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге құқылы.
58. Шартқа барлық өзгерiстер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалған, екi Тараптың уәкiлеттi өкiлдерi қол қойған және Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлген жағдайда ғана заңды болып табылады. Бұл ретте, Тараптар механикалық көшiру құралының көмегiмен уәкiлеттi тұлға қолының факсимильдiк көшiрмесiн пайдалануға жол бередi.
12. Қорытынды ережелер
59. Шарт Тараптардың әрқайсысына бiр данадан берiлетiн бiрдей заң күшi бар 2 түпнұсқалық данада жасалды.
60. Тараптардың Шарттан туындайтын қатынастары және олар реттемеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
61. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық органдарында тіркеледі және ол тіркелген сәтінен бастап қолданысқа енеді.
13. Тараптардың деректемелері
Қызмет берушi: _______________      Тұтынушы: _______________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Аэронавигация қызметтерiн көрсетуге арналған үлгі шарт
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.03. N 616 қаулысымен .
_________________________                200_ жылғы "___"___________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Орындаушы деп аталатын _____________________________
(қызметтер көрсетудi ұсынатын
____________________________________________________________________
субъектiнiң атауы, құрылтайшы құжаттары)
_____________________________________________________________ атынан
(мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi және берген орган)
___________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
___________________________________________ бip тараптан және бұдан
(лауазымы, аты-жөнi)
әрi Тапсырысшы деп аталатын ______________________ негiзiнде әрекет
ететiн пайдаланушы ________________________________________________
(пайдаланушының деректемелерi, құрылтайшы құжаттары,
____________________________________________________________ екiншi
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi және берген орган)
тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Предмет Договора
1. Исполнитель предоставляет услуги по аэронавигационному обслуживанию воздушных судов Заказчика в воздушном пространстве Республики Казахстан (на маршруте полета и в районе аэродрома).
2. Заказчик оплачивает аэронавигационные услуги в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Права и обязанности сторон
3. Исполнитель вправе:
1) по техническим, метеорологическим и другим причинам, в целях соблюдения безопасности полетов, переносить время вылета рейсов, изменять маршруты следования воздушных судов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) изменять тарифы на предоставляемые услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4. Исполнитель обязан:
1) обеспечить координирование использования воздушного пространства Республики Казахстан в интересах Заказчика в соответствии с действующими требованиями использования воздушного пространства Республики Казахстан;
2) предоставлять средства радиотехнического обеспечения полетов воздушных судов (далее - ВС), электро-, радиосвязи, в соответствии с документами аэронавигационной информации;
3) обеспечить непосредственное управление воздушным движением, включая аварийное оповещение соответствующих служб при возникновении особых случаев в полете и оказание необходимой помощи экипажам в полете;
4) обеспечить Заказчика во время полетов метеорологической информацией;
5) обеспечить экипажи ВС Заказчика оперативной аэронавигационной информацией, поступающей по каналам управления воздушным движением;
6) передавать по каналам авиационной телеграфной связи сообщения, связанные с непосредственным выполнением полетов;
7) соблюдать  требования  законодательства  Республики Казахстан в области авиации во взаимоотношениях с Заказчиком;
8) уведомлять Заказчика об изменении тарифов (ставок сборов) не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
5. Заказчик вправе:
1) получать услуги установленного качества;
2) получать информацию от Исполнителя об изменении тарифов (ставок сборов) не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
3) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

1. Шарттың мәнi
1. Орындаушы Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде (ұшу бағытында және әуеайлақ маңайында) Тапсырысшының әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсету жөнiнде қызметтер көрсетуді ұсынады.
2. Тапсырысшы аэронавигациялық қызметтер көрсетуге Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде ақы төлейдi.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3. Орындаушы:
1) ұшулардың қауiпсiздiгiн сақтау мақсатында техникалық, метеорологиялық және басқа себептер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әуе кемелерiнiң жол жүру бағыттарын өзгертуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынылатын қызметтер көрсетуге арналған тарифтердi өзгертуге;
3) ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн уақтылы ақы алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
4. Орындаушы:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн Тапсырысшының мүдделерiне пайдалануды Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланудың қолданыстағы талаптарына сәйкес үйлестiрудi қамтамасыз етуге;
2) әуе кемелерiнiң (бұдан әрi - ӘК) ұшуын радиотехникалық қамтамасыз ету, электр-, радио байланыс құралдарын аэронавигациялық ақпарат құжаттарына сәйкес ұсынуға;
3) ұшу барысында ерекше жағдайлар туындаған кезде тиiстi қызметтердi авариялық хабарлауды қоса алғанда, әуе қозғалысын тiкелей басқаруды және ұшу барысында экипаждарға қажеттi көмек көрсетудi қамтамасыз етуге;
4) ұшу уақытында Тапсырысшыны метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етуге;
5) Тапсырысшының ӘК экипаждарын әуе қозғалысын басқару арналары арқылы түсетiн жедел аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуге;
6) авиациялық телеграф байланысы арналары арқылы ұшуларды тiкелей орындауға байланысты хабарларды беруге;
7) Тапсырысшымен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының авиация саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға;
8) Тапсырысшыны тарифтердің (алымдар ставкаларының) өзгеруі туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етуге мiндеттi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Тапсырысшы:
1) белгiленген сапада қызметтер көрсетудi алуға;
2) Орындаушыдан тарифтердiң (алымдар ставкаларының) өзгергенi туралы олар iске қосылғанға дейiн отыз күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

6. Заказчик обязан:
1) предоставлять Исполнителю необходимые планы и изменения к ним на выполнение полетов в соответствии с требованиями табеля сообщений о движении ВС в Республике Казахстан и других документов, регулирующих вопросы планирования полетов;
2) предоставлять Исполнителю необходимую информацию, касающуюся вопросов обеспечения безопасности полетов и воздушного движения, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
3) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного транспорта.
3. Порядок оплаты
7. Оплата услуг за аэронавигационное обслуживание ВС производится в соответствии с тарифами, утвержденными государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Исполнитель два раза в месяц выставляет Заказчику счета с приложением реестров регулярных рейсов.
Оплата за предоставляемые услуги по обслуживанию регулярных рейсов производится Заказчиком на основании выставленного счета, путем зачисления денежных средств на расчетный счет Исполнителя в течение десяти банковских дней со дня получения счета.
9. При выполнении ВС Заказчика заказных рейсов оплата за предоставляемые услуги производится на условиях предварительной оплаты.
10. В случае несогласия с выставленными счетами Исполнитель и Заказчик производят уточнение счетов и реестров выполненных рейсов.
Срок рассмотрения и уточнения счетов не должен превышать одного месяца. Уточнение оплаты по счетам и реестрам не приостанавливает срока оплаты по этим счетам. Уточненные суммы по счетам учитываются Исполнителем при выставлении Заказчику следующего счета.
11. Расходы, связанные с переводом денежных средств при оплате счетов Исполнителя, несет Заказчик.
4. Ответственность сторон
12. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. В случаях просрочки платы за предоставленные услуги, предусмотренные Договором, Заказчик выплачивает Исполнителю неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга. Установление размера неустойки производится при заключении Договора.

6. Тапсырысшы:
1) Орындаушыға қажеттi жоспарларды және оған Қазақстан Республикасында ӘК қозғалысы туралы хабарлар табелiнiң талаптарына сәйкес ұшуларды орындауға арналған өзгерiстер мен ұшуларды жоспарлау мәселелерiн реттейтiн басқа құжаттарды ұсынуға;
2) Орындаушыға ұшулар мен әуе қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерiне қатысты қажеттi ақпаратты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ұсынуға;
3) әуе көлiгiн пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға мiндеттi.
3. Төлем тәртiбi
7. ӘК-гe аэронавигациялық қызмет көрсеткенi үшiн қызметтер көрсетуге ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган бекiткен тарифтерге сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Орындаушы айына екi рет Тапсырысшыға ұдайы рейстердiң тiзiлiмiн қоса бере отырып шот ұсынады.
Ұдайы рейстерге қызмет көрсету жөнiнде ұсынылып отырған қызметтер көрсету үшiн ақы төлеудi ұсынылған шоттың негiзiнде, Тапсырысшы Орындаушының есеп шотына ақша қаражатын есептеу жолымен шотты алған күннен бастап он банктiк күн iшiнде жүргiзедi.
9. Тапсырысшының ӘК-лерiмен тапсырыс рейстерi орындалған кезде ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн ақы төлеу алдын ала төлем шартымен жүргізіледі.
10. Ұсынылған шоттарға келiспеген жағдайда, Орындаушы мен Тапсырысшы орындалған рейстердiң шоттарына және тiзiлiмдерiне нақтылау жүргiзедi.
Шоттарды қарау мен нақтылау мерзiмi бiр айдан аспауға тиiс. Шоттар мен тiзiлiмдер бойынша ақы төлеудi нақтылау осы шоттар бойынша ақы төлеу мерзiмiн тоқтата алмайды. Шоттар бойынша нақтыланған сомаларды Орындаушы Тапсырысшыға келесi шотты ұсынған кезде ескередi.
11. Орындаушының шоттарына ақы төлеу кезiнде ақша қаражатын аударуға байланысты шығыстарды Тапсырысшы жүктейдi.
4. Тараптардың жауапкершілiгi
12. Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе тиесiлi орындалмаған жағдайда, кiнәлi тарап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк жүктейдi.
13. Шартта көзделген ұсынылған қызметтер көрсету үшiн төлем мерзiмi өткен жағдайда, Тапсырысшы Орындаушыға осы сомаларды төлеу күнгi қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 еседен аспайтын мөлшерiнде мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейдi. Тұрақсыздық айыбының мөлшерiн белгiлеу Шартты жасаған кезде жүргiзiледi.

14. Оплата неустойки не освобождает стороны от выполнения обязательств по Договору.
5. Форс-мажорные обстоятельства
15. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их выполнения по настоящему Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок, и других обстоятельств, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
16. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно уведомить другую сторону о наступлении подобных обстоятельств, не позднее десяти календарных дней с момента их наступления.
17. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
6. Прочие положения и разрешение споров
18. Расторжение и изменение условий Договора производятся по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством.
В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, сторона должна предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать дней.
19. Все споры и разногласия между сторонами разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
20. Все изменения, дополнения и соглашения к Договору заключаются в письменной форме и являются неотъемлемой частью Договора.
21. Стороны обязаны информировать друг друга об изменении местонахождения или фактического адреса.
7. Срок действия Договора
22. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__" ____20__ года и действует по 24-00 часов "__" _______ 20___ года.
23. Срок действия Договора может быть продлен по соглашению сторон на определенный срок с уточнением объема услуг аэронавигации, по заявлению одной из сторон за тридцать дней до окончания срока действий Договора.
8. Реквизиты сторон
Исполнитель:                   Заказчик:
____________________  __________________________
____________________  __________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг телекоммуникаций с использованием
сети местных линий
Сноска. Типовой договор исключен постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 3 июня 2004 г.  N 616 .
Типовой договор
на оказание услуг морского порта за заход судна
в морской порт для производства грузовых операций
и/или иных целей с последующим выходом из порта
(судозаход)
___________________________                 "___" ______20_ года
(место заключения договора)
___________________________________________________________________,
(реквизиты субъекта, предоставляющего услуги)
именуемое в дальнейшем Исполнитель, в лице _______________________,
(должность,Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с одной стороны, и _______________________________________________,
(реквизиты субъекта - потребителя услуг)
именуемый в дальнейшем Заказчик, в лице __________________________
(должность,Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее-Договор) о
нижеследующем.
1.Предмет договора
1. Исполнитель оказывает услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и/или иных целей с последующим выходом из порта (далее - судозаход), Заказчик оплачивает портовые сборы за судозаход в порядке и сроки, установленные настоящим Договором.

14. Тұрақсыздық айыбына ақы төлеу тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
5. Форс-мажорлық жағдайлар
15. Тараптар мiндеттемелерiн толық немесе iшiнара орындамағаны үшiн, сондай-ақ осы Шарт бойынша оларды орындауды кiдiрткенi үшiн, егер мұндайлар еңсерiлмес күштiң (көздеуге немесе жоюға мүмкiн болмайтын зiлзала апаты немесе өзге де жағдайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiсiнше орындамауға алып келетiн әскери iс-қимылдардың, ереуiлдердiң және басқа жағдайлардың салдарынан болып табылса, жауапкершiлiктен босатылады.
16. Еңсерiлмес күш жағдайларына сiлтеме жасайтын тарап басқа тарапқа осындай жағдайлардың туындағаны туралы олар туындаған сәттен бастап он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етуге мiндеттi.
17. Егер тараптардың бiреуi еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күннiң iшiнде Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
6. Өзге ережелер және дауларды шешу
18. Шартты бұзу және оның талаптарын өзгерту заңнамада көзделген негiздер мен тәртiп бойынша жүргізiледi.
Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен тарап басқа тарапқа бұл туралы отыз күннен кешiктiрмей ескертуге тиiс.
19. Тараптардың арасындағы барлық даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
20. Шартқа барлық өзгерiстер, толықтырулар мен келiсiмдер жазбаша нысанда жасалады және Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
21. Тараптар бiрiн-бiрi орналасқан жерiнiң немесе нақты мекен-жайының өзгергенi туралы хабардар етуге мiндеттi.
7. Шарттың қолданылу мерзiмi
22. Шарт 200_жылғы "___"________ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_жылғы "___"________ 24-00 сағатты қоса қолданылады.
23. Шарттың қолданылу мерзiмi тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын тараптардың бiреуiнiң мәлiмдеуi бойынша, аэронавигация қызметтер көрсетуiнiң көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
8. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:                             Тапсырысшы:
________________                       ________________
________________                       ________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Телекоммуникациялар қызметтер көрсетуiн жергiлiктi желiлер торабын пайдаланып ұсынуға арналған
үлгi шарт
Ескерту. Үлгі шарт алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Кейiннен порттан шығын жүк операцияларын жүргiзу және/немесе өзге мақсаттар үшiн теңiз портына кеменiң кіргенi үшiн (кеменің кiруi) теңiз портының қызметтер көрсетуiне арналған
үлгi шарт
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.03. N 616 қаулысымен .
_________________________                200_ жылғы "___"___________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Орындаушы деп аталатын, ____________________________
____________________________________________________________________
(қызметтер көрсетудi ұсынатын субъектiнiң деректемелері)
атынан ____________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
___________________________________________ бip тараптан және бұдан
(лауазымы, аты-жөнi)
әрi Тапсырысшы деп аталатын _______________________________________
___________________________________________________________________
(субъектiнiң - қызметтер көрсетудi тұтынушының деректемелерi)
атынан ____________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
___________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Орындаушы кейiннен порттан шығып жүк операцияларын жүргiзу және/немесе өзге мақсаттар үшiн теңiз портына кеменiң кiргенi үшiн (бұдан әрi - кеменiң кiруi) қызметтер көрсетедi, Тапсырысшы кеменiң кiргенi үшiн осы Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде порттық алымдар төлейдi.

2. Настоящий Договор на предоставление услуг морского порта заключается с Заказчиком в индивидуальном порядке.
2. Порядок расчетов
3. Оплата услуг морского порта за судозаход производится по тарифам, утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Оплата услуг производится Заказчиком на условиях предварительной оплаты суммы до выхода судна из морского порта.
5. Перед выходом судна из морского порта Заказчик и Исполнитель определяют разницу между суммой произведенной предоплаты и суммой платы за фактически оказанные услуги за судозаход и осуществляют полный расчет не позднее трех календарных дней со дня даты выписанного счета.
6. Расчеты между сторонами осуществляются на основании выписываемых портом счетов.
7. Если Заказчик оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Исполнителя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Исполнителю письменное заявление с изложением возражения. При этом Заказчик обязан в указанные выше сроки оплатить не оспоренную часть счета.
8. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, Заказчик уплачивает Исполнителю неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
3. Права и обязанности сторон
9. Исполнитель вправе:
1) устанавливать технические требования, обязательные для исполнения Заказчиком;
2) получать своевременную оплату предоставляемых услуг;
3) требовать возмещение ущерба, причиненного по вине Заказчика;
4) не разрешать заход (выход) судна в порт (из порта) и постановку к причалу последующих судов Заказчика, при невыполнении Заказчиком условий Договора;
5) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
10. Исполнитель обязан:
1) обеспечивать Заказчику равное право пользования услугами морского порта;
2) обеспечивать принятие судов на территорию порта в соответствии с графиком подачи судов в порт, согласованным с Заказчиком;
3) предоставлять специализированные причалы для постановки судов под обработку грузов;
4) информировать Заказчика об изменениях тарифов на услуги не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;

2. Осы Теңiз портының қызметтер көрсетуiн ұсынуға арналған шарт Тапсырысшымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Есеп айырысулар тәртiбi
3. Кеменiң кiргенi үшiн теңiз портының қызметтер көрсетуiне ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекiткен тарифтер бойынша жүргізiледi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Қызметтер көрсетуге ақы төлеудi Тапсырысшы кеме теңiз портынан шыққанға дейiн соманы алдын-ала төлеу шартымен жүргiзедi.
5. Кеме теңiз портынан шығардың алдында Тапсырысшы мен Орындаушы алдын-ала жүргізiлген төлем сомасы мен кеменiң кiргенi үшiн iс жүзiнде көрсетiлген қызметтер үшiн төленген соманың арасындағы айырманы айқындайды және шот жазылған күннен бастап үш күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей толық есеп айырысуды жүзеге асырады.
6. Тараптар арасындағы есеп айырысулар порт жазып берген шоттар негiзiнде жүзеге асырылады.
7. Егер Тапсырысшы ұсынылған шоттың дұрыстығына дауласса, ол Орындаушыны осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етедi және Орындаушыға қарсылықтарды баяндай отырып, жазбаша өтiнiш ұсынады. Бұл ретте Тапсырысшы жоғарыда көрсетiлген мерзiмдерде дауласпаған шоттың бөлігін төлеуге мiндетті.
8. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, Тапсырысшы Орындаушыға Ұлттық Банк белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша төлем күнiн қоса алғанда, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешек сомасынан тұрақсыздық айыбын төлейдi.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттерi
9. Орындаушы:
1) Тапсырысшының орындауы үшiн мiндеттi техникалық талаптарды белгілеуге;
2) ұсынылатын қызметтер көрсетуге уақтылы ақы алуға;
3) Тапсырысшының кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) Тапсырысшы Шарттың талаптарын орындамаған кезде портқа (порттан) кеменiң кiруiне (шығуына) және Тапсырысшының кейiнгi кемелерiн айлаққа қоюға рұқсат етпеуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
10. Орындаушы:
1) Тапсырысшының теңiз портының қызметтер көрсетуiн тең пайдалануы құқығын қамтамасыз етуге;
2) портқа Тапсырысшымен келiсiлген кемелердi беру кестесiне сәйкес кемелердi порттың аумағына қабылдауды қамтамасыз етуге;
3) кемелердi жүктердi өңдеуге қою үшiн мамандандырылған айлақтарды ұсынуға;
4) Тапсырысшыны қызметтер көрсетуге арналған тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгізiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;

5) информировать Заказчика о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия судов с указанием причин и сроков не позднее, чем за десять календарных дней до вступления в действие такого решения;
6) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области торгового мореплавания во взаимоотношениях с Заказчиком.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11. Заказчик вправе:
1) получать услуги установленного качества согласно Договору;
2) получать информацию от Исполнителя об изменении тарифов не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
3) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
12. Заказчик обязан:
1) предварительно представлять Исполнителю график подачи судов, согласованный с Исполнителем;
2) обеспечивать выполнение графика подачи судов в порт, согласованного с Исполнителем;
3) представлять Исполнителю все требуемые документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) оперативно информировать Исполнителя о нарушениях согласованного графика подачи судов в порт и причинах нарушения графика.
4. Ответственность сторон и разрешение споров
13. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажорные обстоятельства
15. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их выполнения по настоящему Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок, и т.д., влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
16. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую Сторону как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств.
17. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.

5) Тапсырысшыны кемелердi қабылдауды уақытша тоқтатуға немесе шектеуге қабылданған шешiм туралы, мұндай шешiм қолданысқа енгізiлгенге дейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктірмей оның себептерi мен мерзiмдерiн көрсетiп хабардар етуге;
6) Тапсырысшы мен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға мiндетті.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Тапсырысшы:
1) Шартқа сай белгіленген сапада қызметтер көрсетудi алуға;
2) Орындаушыдан тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктірмей ақпарат алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
12. Тапсырысшы:
1) Орындаушымен келiсiлген кемелердi беру кестесiн Орындаушыға алдын-ала ұсынуға;
2) Орындаушымен келiсiлген кемелердi портқа беру кестесiнiң орындалуын қамтамасыз етуге;
3) Орындаушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық қажеттi құжаттарды ұсынуға;
4) Орындаушыны келiсiлген кемелердi портқа беру кестесiн бұзушылықтар және кестенiң бұзылу себептерi туралы жедел хабардар етуге мiндеттi.
4. Тараптардың жауапкершілiгi және дауларды шешу
13. Тараптар Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк жүктейдi.
14. Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
5. Форс-мажорлық жағдайлар
15. Тараптар мiндеттемелерiн толық немесе iшiнара орындамағаны үшiн, сондай-ақ осы Шарт бойынша оларды орындауды кiдiрткенi үшiн, егер мұндайлар еңсерiлмес күштiң (көздеуге немесе жоюға мүмкiн болмайтын зiлзала апаты немесе өзге де жағдайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiсiнше орындамауға алып келетiн әскери iс-қимылдардың, ереуiлдердiң және т.т. салдарынан болып табылса, жауапкершiлiктен босатылады.
16. Еңсерiлмес күш жағдайларына сiлтеме жасайтын Тарап басқа Тарапқа осындай жағдайлардың туындағаны туралы және осындай жағдайлардың аяқталуы туралы 48 (қырық сегiз) сағат iшiнде хабардар етуге мiндетті.
17. Егер тараптардың бipeуi еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтізбелiк күннiң iшiнде Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы 6ap.

6. Прочие положения
18. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
19. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов, а также при смене руководителя, сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти дней с момента введения в действие указанных изменений.
20. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
21. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
7. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
22. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__"_______20___года действует по
24-00  часов  "__"  _______20___ года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
23. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключением нового договора.
8. Юридические реквизиты сторон
Исполнитель:                   Заказчик:
________________________  _____________________________________
________________________  _____________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 3 июня 2004 г.  N 616 .
Типовой договор на оказание услуг морского порта
по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "по погрузке (разгрузке) судов" заменены словами "по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта" - постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
___________________________                   "___" ______20_ года
(место заключения договора)
___________________________________________________________________,
(реквизиты субъекта, предоставляющего услуги)
именуемое в дальнейшем Исполнитель, в лице _______________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с одной стороны, и _______________________________________________,
(реквизиты субъекта - потребителя услуг)
именуемый в дальнейшем Заказчик, в лице __________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем.

6. Өзге ережелер
18. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы басқа тарапқа отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша ескертуге тиiс.
19. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда, сондай-ақ басшы ауысқан кезде тарап бұл туралы басқа тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгізiлген сәттен бастап бес күн iшiнде жазбаша хабарлауға мiндетті.
20. Шарт тараптарда сақталатын және бірдей заң күшi бар екi данада жасалады.
21. Тараптардың Шарттан туындайтын және олар реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
7. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданылуын
тоқтату тәртiбi
22. Шарт 20_ жылғы "___" ______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 20_ жылғы "___" ______ 24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгінде оларды толық орындағанға дейiн қолданылады.
23. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
24. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шартқа ажырамас қосымша ретiнде қосымша келiсiм жасасу жолымен не жаңа шарт жасасылып ұзартылуы мүмкiн.
8. Тараптардың заңды деректемелерi
Орындаушы:                              Тапсырысшы:
________________                       ________________
________________                       ________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Теңіз портының күшімен және құралдарымен орындалатын
Теңiз портының тиеу-түсiру жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi
қызметтер көрсетуiне арналған
үлгі шарт
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "кемелерге тиеу (түсіру) жөніндегі қызметтер" деген сөздер "күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19.  N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.03. N 616 қаулысымен .
_________________________                200_ жылғы "___"__________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Орындаушы деп аталатын, ___________________________
____________________________________________________________ атынан
(қызметтер көрсетудi ұсынатын субъектiнiң деректемелері)
___________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
___________________________________________ бip тараптан және бұдан
(лауазымы, аты-жөнi)
әрi Тапсырысшы деп аталатын _______________________________________
___________________________________________________________________
(субъектiнiң - қызметтер көрсетудi тұтынушының деректемелерi)
атынан ____________________________________________________________
негiзiнде әрекет ететiн ____________________________________ екiншi
(лауазымы, аты-жөнi)
тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Предмет договора
1. Исполнитель предоставляет услуги морского порта по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта в соответствии с Договором, Заказчик оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг морского порта по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта заключается с Заказчиком в индивидуальном порядке.
2. Порядок расчетов
3. Оплата услуг морскою порта по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта производится по тарифам, утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Платежи услуг морского порта по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта производятся Заказчиком на условиях предварительной оплаты суммы.
5. После окончания загрузки (отгрузки) Заказчик и Исполнитель определяют разницу между суммой произведенной предоплаты и суммой платы за фактически обработанный груз, указанный в коносаменте, и осуществляют полный расчет не позднее трех календарных дней со дня даты выписанною счета.
6. Расчеты между сторонами осуществляются на основании выписываемых портом счетов.
7. В течение пяти календарных дней с момента получения счета Заказчик должен уведомить Исполнителя в письменной форме о тех спорных вопросах, в связи с которыми счета не будут оплачены в указанный срок.
3. Права и обязанности сторон
8. Исполнитель вправе:
1) устанавливать технические требования, обязательные к соблюдению Заказчиком;
2) получать своевременную оплату предоставляемых услуг;
3) требовать возмещения ущерба, причиненного по вине Заказчика;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
9. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия потребителям услуг морского порта по производству погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых силами и средствами морского порта, кроме случаев предоставления указанных услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечивать принятие судов на территорию порта в соответствии с графиком подачи судов под погрузку (разгрузку), согласованным с Заказчиком;
3) информировать Заказчика об изменениях тарифов на услуги не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;

1. Шарттың мәнi
1. Орындаушы Шартқа сәйкес теңiз портының күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының көрсетудi ұсынады, Тапсырысшы оларға Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде ақы төлейдi.
2. Теңiз портының күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының көрсетуiн ұсынуға арналған Шарт Тапсырысшымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Есеп айырысулар тәртiбi
3. Теңiз портының күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының көрсетуiне ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Теңiз портының күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының көрсетуiне төлемдердi Тапсырысшы соманы алдын-ала төлеу шартымен жүргiзедi.
5. Тиеу (түсiру) аяқталғаннан кейiн Тапсырысшы мен Орындаушы алдын-ала жүргізiлген төлем сомасы мен коносаментте көрсетiлген iс жүзiнде өңделген жүк үшiн төленген соманың арасындағы айырманы айқындайды және шот жазылған күннен бастап үш күнтізбелiк күннен кешiктiрмей толық есеп айырысуды жүзеге асырады.
6. Тараптар арасындағы есеп айырысулар порт жазып беретiн шоттар негiзiнде жүзеге асырылады.
7. Шотты алған сәттен бастап бес күнтізбелік күн iшiнде Тапсырысшы Орындаушыны көрсетілген мерзiмде шоттың төленбеуiне байланысты, сол даулы мәселелер туралы жазбаша нысанда хабардар етуге тиiс.
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
8. Орындаушы:
1) Тапсырысшының сақтауына мiндетті техникалық талаптарды  белгiлеуге;
2) ұсынылатын қызметтер көрсетуге уақтылы ақы алуға;
3) Тапсырысшының кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
9. Орындаушы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, көрсетiлген қызметтер көрсетудi ұсыну жағдайларын қоспағанда, теңiз портының күшімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі теңіз портының көрсетудi тұтынушыларға тең жағдайлар беруге;
2) Тапсырысшымен келiсiлген кемелердi тиеуге (түсiруге) беру кестесiне сәйкес порттың аумағына кемелердi қабылдауды қамтамасыз етуге;
3) Тапсырысшыны қызметтер көрсетуге арналған тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;

4) информировать Заказчика о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия судов с указанием причин и сроков не позднее, чем за десять календарных дней до вступления в действие такого решения;
5) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области торгового мореплавания во взаимоотношениях с Заказчиком.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
10. Заказчик вправе:
1) получать услуги установленного качества согласно договору;
2) получать информацию от Исполнителя об изменении тарифов не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
3) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11. Заказчик обязан:
1) предварительно представлять Исполнителю график подачи судов под погрузку (разгрузку) и информацию по завозу (вывозу) грузов: объем, номенклатуру, спецификации грузов, с указанием общих и весовых характеристик;
2) обеспечивать выполнение графика подачи судов под погрузку (разгрузку), согласованного с Исполнителем;
3) представлять Исполнителю все требуемые документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) оперативно информировать Исполнителя о нарушениях согласованного графика подачи судов под погрузку (разгрузку) и причинах нарушения графика.
4. Ответственность сторон и разрешение споров
12. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Исполнитель несет имущественную ответственность за утрату, недостачу или повреждение (порчу) груза. Ущерб, причиненный вследствие технических операций Исполнителя, возмещается им в случае:
1) утраты или недостачи груза в размере стоимости утраченного или недостающего груза;
2) повреждения (порчи) груза в размере суммы, на которую понизилась его стоимость, а при невозможности восстановления поврежденного груза в размере его стоимости.
14. Все споры и разногласия, возникающие касательно надлежащего исполнения условий Договора, разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан
15. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, Заказчик уплачивает Исполнителю неустойку в размере 0,5 % от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
5. Форс-мажорные обстоятельства

4) Тапсырысшыны кемелердi қабылдауды уақытша тоқтатуға немесе шектеуге қабылданған шешiм туралы, мұндай шешiм қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей оның себептерi мен мерзiмдерiн көрсетiп хабардар етуге;
5) Тапсырысшымен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға мiндеттi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
10. Тапсырысшы:
1) Шартқа сай белгiленген сапада қызметтер көрсетудi алуға;
2) Орындаушыдан тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
11. Тапсырысшы:
1) Орындаушыға кемелердi тиеуге (түсiруге) беру кестесiн және жүктердi әкелу (әкету) жөнiндегi ақпаратты: жалпы және салмақтық сипаттамасын көрсетiп, көлемiн, номенклатурасын, жүктердiң ерекшелiктерiн алдын-ала ұсынуға;
2) Орындаушымен келiсілген кемелердi тиеуге (түсiруге) беру кестесiнiң орындалуын қамтамасыз етуге;
3) Орындаушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық қажеттi құжаттарды ұсынуға;
4) Орындаушыны келiсілген кемелердi тиеуге (түсiруге) беру кестесiн бұзушылықтар және кестенiң бұзылу себептерi туралы жедел хабардар етуге мiндетті.
4. Тараптардың жауапкершілігі және дауларды шешу
12. Тараптар Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілiк жүктейдi.
13. Орындаушы жүктiң жоғалғаны, жетiспегенi немесе зақымданғаны (бүлiнгенi) үшін мүлiктiк жауапкершілiк жүктейдi. Орындаушының техникалық операциялары салдарынан келтiрiлген зиянның орнын ол:
1) жүк жоғалған немесе жетiспеген жағдайда жоғалған немесе жетiспеген жүк құнының мөлшерiнде;
2) жүк зақымданған (бүлiнген) жағдайда, оның құны төмендетілген сома мөлшерiнде, ал зақымданған жүктi қалпына келтiру мүмкiн болмаған кезде оның құнының мөлшерiнде толтырады.
14. Шарттың талаптарын тиiсiнше орындауға қатысты туындаған барлық даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
15. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда Тапсырысшы Орындаушыға төлем күнiн қоса алғанда, әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн берешек сомасының 0,5 % мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
5. Форс-мажорлық жағдайлар

16. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их выполнения по Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок, и т.д., влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
17. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение сорока восьми часов другую сторону как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств.
18. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
6. Прочие положении
19. Условия Договора, обязательные для сторон, определяются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
20. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
21. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
22. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
23. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов, а также при смене руководителя сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти дней с момента введения в действие указанных изменений.
24. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
7. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
25. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__"______20_года и действует по
24-00  часов  "__"  _______20___ года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
26. Обязательства сторон по Договору прекращаются после оформления погрузки (разгрузки) последнего груза Заказчика и поступления последней оплаты на счет Исполнителя.
27. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
28. Действие Договора может быть продлено, а равно количество перегружаемого груза увеличено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к настоящему Договору, либо заключением нового договора.

16. Тараптар мiндеттемелерiн толық немесе iшiнара орындамағаны үшiн, сондай-ақ Шарт бойынша оларды орындауды кiдiрткенi үшiн, егер мұндайлар еңсерiлмес күштiң (көздеуге немесе жоюға мүмкiн болмайтын зiлзала апаты немесе өзге де жағдайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiсiнше орындамауға алып келетiн әскери іс-қимылдардың, ереуiлдердiң және т.т. салдарынан болып табылса, жауапкершiлiктен босатылады.
17. Еңсерілмес күш жағдайларына сiлтеме жасайтын тарап басқа тарапқа осындай жағдайлардың туындағаны туралы және осындай жағдайлардың аяқталуы туралы қырық ceгіз сағат iшiнде хабардар етуге мiндетті.
18. Егер тараптардың бipeуi еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күннiң iшiнде Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
6. Өзге ережелер
19. Тараптар үшiн мiндеттi Шарттың талаптары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес айқындалады.
20. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы басқа тарапқа отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша ескертуге тиiс.
21. Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
22. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
23. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда, сондай-ақ басшы ауысқан кезде тарап бұл туралы басқа тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгізiлген сәттен бастап бес күн iшiнде жазбаша хабарлауға мiндетті.
24. Тараптардың Шарттан туындайтын және олар реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
7. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданылуын
тоқтату тәртiбi
25. Шарт 20__жылғы "___" _______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 20__жылғы "___" _______ 24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде оларды толық орындағанға дейiн қолданылады.
26. Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi Тапсырысшының соңғы жүктi тиеуге (түсiруге) ресiмдегенiнен және Орындаушының шотына соңғы төлемдер түскеннен кейiн тоқтатылады.
27. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
28. Шарттың қолданылуы ұзартылуы, ал осы Шартқа ажырамас қосымша ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен тараптардың келiсiмi бойынша артық тиелген жүктiң бiрдей саны көбейтілуi мүмкiн.

8. Юридические реквизиты сторон
Исполнитель:                   Заказчик:
________________________  _____________________________________
________________________  _____________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска. В заголовке и по всему тексту перед словами "услуг", "услуги" и "услугами" дополнены соответственно словами "регулируемых", "регулируемые" и "регулируемыми" - постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Типовой договор
на оказание регулируемых услуг аэропортов
___________________________                   "___" ______20_ года
(место заключения договора)
___________________________________________________________________,
(реквизиты субъекта естественной монополии, предоставляющего регулируемые
услуги)
именуемое в дальнейшем Аэропорт, в лице ___________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с одной стороны, и _______________________________________________,
(реквизиты субъекта - потребителя регулируемых
услуг)
именуемый в дальнейшем Перевозчик, в лице ________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________________________,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем.
1. Предмет договора
1. Аэропорт обязуется осуществлять регулируемые услуги аэропортов:
_______________________________________________________
(наименование регулируемых услуг)
в соответствии с настоящим Договором, а Перевозчик оплачивать регулируемые услуги Аэропорта в порядке и сроки, установленные настоящим Договором.
2. Настоящий Договор на предоставление регулируемых услуг Аэропорта заключается с Перевозчиком в индивидуальном порядке.
2. Порядок расчетов
3. Оплата регулируемых услуг Аэропорта производится по тарифам, утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

8. Тараптардың заңды деректемелерi
Орындаушы:                             Тапсырысшы:
________________                       ________________
________________                       ________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Әуежайлардың реттелетін қызметтерiн көрсетуге арналған
үлгі шарт
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "қызметтер" деген сөздің алдынан "реттелетін" деген сөздермен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.03. N 616 қаулысымен .
_________________________                200_ жылғы "___"__________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Әуежай деп аталатын, ______________________________
(реттелетін қызметтер көрсетудi
___________________________________________________________________
ұсынатын табиғи монополия субъектiнiң деректемелері)
атынан ____________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
_________________________________________________ бip тараптан және
(лауазымы, аты-жөнi)
бұдан әрi Тасымалдаушы деп аталатын _______________________________
___________________________________________________________________
(субъектiнiң - реттелетін қызметтер көрсетудi тұтынушының
___________________________________________________________ атынан
деректемелерi)
негiзiнде әрекет ететiн ___________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Әуежай осы Шартқа сәйкес әуежайлардың _____________________
______________________________________________ реттелетін қызметтер
(реттелетін қызметтер көрсетудiң атауы)
көрсетуiн жүзеге асыруға, ал Тасымалдаушы осы Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде Әуежайдың реттелетін қызметтер көрсетуiне ақы төлеуге мiндеттенедi.
2. Осы Әуежай реттелетін қызметтер көрсетуiн ұсынуға арналған шарт Тасымалдаушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Есеп айырысулар тәртібі
3. Әуежайдың реттелетін қызметтер көрсетуiне ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

4. (Пункт 4 исключен - постановлением Правительства РК от 26 января 2005 г. N 63 )
5. Расчеты между сторонами осуществляются на основании выписываемых Аэропортом счетов.
6. Аэропорт ежемесячно представляет Перевозчику акт сверки выполненных Аэропортом регулируемых услуг и произведенных Перевозчиком платежей (далее - акт сверки взаиморасчетов). Перевозчик в течение десяти календарных дней со дня получения акта сверки взаиморасчетов подписывает его со своей стороны или направляет в адрес Аэропорта мотивированный отказ в его подписании.
В случае непредставления Перевозчиком мотивированного отказа акт сверки взаиморасчетов считается подписанным и признанным Перевозчиком.
В случае наличия мотивированного отказа в подписании акта сверки взаиморасчетов со стороны Перевозчика стороны должны урегулировать разногласия в течение десяти календарных дней со дня получения Аэропортом мотивированного отказа Перевозчика.
7. Сторона, имеющая дебиторскую задолженность перед другой стороной, на основании акта сверки взаиморасчетов осуществляет оплату суммы задолженности перед кредитором в течение пяти календарных дней со дня подписания акта сверки взаиморасчетов.
3. Права и обязанности сторон
8. Аэропорт вправе:
1) устанавливать технические требования, обязательные для исполнения Перевозчиком;
2) получать своевременную оплату предоставляемых регулируемых услуг;
3) требовать возмещения ущерба, причиненного по вине Перевозчика;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
9. Аэропорт обязан:
1) предоставлять Перевозчику равные условия пользования регулируемыми услугами аэропорта, кроме случаев предоставления регулируемых услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечивать прием на территорию аэропорта с последующим выпуском воздушных судов в соответствии с графиком движения рейсов Перевозчика, согласованным с Аэропортом;
3) письменно информировать Перевозчика об изменениях тарифов на регулируемые услуги не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
4) информировать Перевозчика о причинах и сроке решения временного прекращения или ограничения предоставляемых регулируемых услуг;
5) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области воздушного транспорта во взаимоотношениях с Перевозчиком.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

4. Алынып тасталды - ҚРҮ-нің 2005.01.26. N 63 қаулысымен.
5. Тараптар арасындағы есеп айырысулар Әуежай жазып беретiн шоттар негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Әуежай ай сайын Тасымалдаушыға Әуежай орындаған реттелетін қызметтер көрсетудiң және Тасымалдаушы төлеген төлемдердiң салыстыру актiсiн (бұдан әрi - өзара есеп айырысуларды салыстыру актісi) ұсынады. Тасымалдаушы өзара есеп айырысуларды салыстыру актiсiн алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде оған өз тарапынан қол қояды немесе оған қол қоюдан дәлелдi бас тартуды Әуежайдың мекен-жайына жiбередi.
Тасымалдаушы дәлелдi бас тартуды ұсынбаған жағдайда, өзара есеп айырысуларды салыстыру актісiне Тасымалдаушы қол қойды және таныды деп саналады.
Тасымалдаушы тарапынан өзара есеп айырысуларды салыстыру актiсiне қол қоюда дәлелдi бас тарту болған жағдайда, тараптар Әуежай Тасымалдаушыдан дәлелдi бас тартуды алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде келiспеушiлiктi реттеуге тиiс.
7. Басқа тараптың алдында дебиторлық берешегi бар тарап өзара есеп айырысуларды салыстыру актісiнiң негізiнде өзара есеп айырысуларды салыстыру актісiне қол қойылған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде кредитор алдындағы берешек сомасын төлеудi жүзеге асырады.
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
8. Әуежай:
1) Тасымалдаушы орындауы үшiн мiндеттi техникалық талаптарды белгiлеуге;
2) ұсынылған реттелетін қызметтер көрсетуге уақтылы ақы алуға;
3) Тасымалдаушының кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
9. Әуежай:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, реттелетін қызметтер көрсетудi ұсыну жағдайларын қоспағанда, Тасымалдаушыға әуежай реттелетін қызметтер көрсетуiн пайдаланудың тең шарттарын ұсынуға;
2) Әуежаймен келiсiлген Тасымалдаушы рейстерiнiң қозғалыс кестесiне сәйкес кейiннен әуе кемелерiн шығарып әуежай аумағына қабылдауды қамтамасыз етуге;
3) Тасымалдаушыны реттелетін қызметтер көрсетуге арналған тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етуге;
4) Тасымалдаушыны ұсынылатын реттелетін қызметтер көрсетудi уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмдерiнiң себептерi мен мерзiмi туралы хабардар етуге;
5) Тасымалдаушымен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының әуе көлігі саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

10. Перевозчик вправе:
1) получать регулируемые услуги установленного качества согласно настоящему Договору;
2) получать информацию от Аэропорта об изменении тарифов не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
3) требовать возмещения ущерба, причиненного по вине Аэропорта;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11. Перевозчик обязан:
1) предварительно согласовывать с Аэропортом график движения рейсов, представлять информацию о загрузке воздушного судна (груз, почта, пассажиры, багаж);
2) производить все виды работ в зоне Аэропорта в строгом соответствии с требованиями, регламентирующими обеспечение безопасности полетов, авиационной безопасности, норм санитарного режима, а также соблюдать действующие правила по обслуживанию пассажиров, обработке багажа, почты, грузов;
3) обеспечивать выполнение графика движения рейсов, согласованного с Аэропортом;
4) представлять Аэропорту все требуемые документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) производить оплату регулируемых услуг Аэропорта в порядке, установленном Договором;
6) своевременно информировать Аэропорт о нарушениях согласованного графика движения рейсов и причинах его нарушения.
4. Ответственность сторон и разрешение споров
12. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажорные обстоятельства
14. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их исполнения по Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и иных чрезвычайных случаев, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
15. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону как о наступлении, так и об окончании обстоятельств непреодолимой силы.

10. Тасымалдаушы:
1) осы Шартқа сай белгiленген сапада реттелетін қызметтер көрсетудi алуға;
2) Әуежайдан тарифтердiң өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгізiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
3) Әуежайдың кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Тасымалдаушы:
1) Әуежаймен рейстердiң қозғалыс кестесiн алдын-ала келiсуге, әуе кемесiне (жүктi, почтаны, жолаушыларды, қол жүгiн) тиеу туралы ақпарат ұсынуға;
2) Әуежайдың аймағында жұмыстардың барлық түрлерiн ұшулардың қауiпсiздiгiн, авиациялық қауiпсiздiктi, санитарлық режимнiң нормаларын қамтамасыз етудi регламенттейтiн талаптарға қатаң сәйкестiкте жүргiзуге, сондай-ақ жолаушыларға қызмет көрсету, қол жүктердi, почтаны, жүктерді өңдеу жөнiндегi қолданыстағы ережелердi сақтауға;
3) Әуежаймен келiсiлген рейстердiң қозғалыс кестесiнiң орындалуын қамтамасыз етуге;
4) Әуежайға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттарды ұсынуға;
5) Әуежайдың реттелетін қызметтер көрсетуiне ақы төлеудi Шартта белгiленген тәртiппен жүргiзуге;
6) Әуежайды рейстер қозғалысының келiсiлген кестесiн бұзушылықтар және оны бұзудың себептерi туралы уақтылы хабардар етуге мiндеттi.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi және дауларды шешу
12. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк жүктейдi.
13. Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен қаралады.
5. Форс-мажорлық жағдайлар
14. Тараптар мiндеттемелерiн толық немесе iшiнара орындамағаны үшiн, сондай-ақ Шарт бойынша оларды орындауды кідірткенi үшiн, егер мұндайлар еңсерілмес күштің (көздеуге немесе жоюға мүмкін болмайтын зiлзала апаты немесе өзге де жағдайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiсiнше орындамауға алып келетiн әскери iс-қимылдардың, ереуiлдердiң және өзге де төтенше жағдайлардың салдарынан болып табылса, жауапкершiлiктен босатылады.
15. Еңсерiлмес күш жағдайларына сiлтеме жасайтын тарап басқа тарапқа еңсерiлмес күш жағдайларының туындағаны туралы және аяқталуы туралы 48 (қырық сегiз) сағат iшiнде хабардар етуге мiндетті.

16. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор, известив об этом первую сторону не позднее, чем за десять рабочих дней до дня расторжения договора.
6. Прочие положения
17. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов, а также при смене руководителя сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента возникновения указанных изменений.
18. Условия Договора обязательны для сторон и определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
20. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
21. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
7. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
22. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__"______20__года и действует по
24-00  часов  "__"  _______20___ года, а в части обязательств сторон - до полного их исполнения.
23. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан либо по условиям Договора.
24. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемой части к настоящему Договору, либо заключением нового договора.
8. Юридические реквизиты сторон
Аэропорт                       Перевозчик
________________________  _____________________________________
________________________  _____________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 1 июня 2005 г. N 546 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Типовой договор
на оказание услуг по передаче и/или распределению
электрической энергии
___________________________                        "___"________ 200__г.
(место заключения договора)
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услуги по передаче и/или
__________________________________________________________________________
распределению электрической энергии по сетям регионального и/или
__________________________________________________________________________
местного уровней, учредительные документы, свидетельство
__________________________________________________________________________
о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице ________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
_____________________________________, именуемое в дальнейшем  Исполнитель,
с одной стороны, и _______________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы,
_________________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице_________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
________________________________________, именуемое в дальнейшем Заказчик,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

16. Егер тараптардың бipeуi еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күннің iшiнде Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тарап бiрiншi тарапқа шартты бұзған күнiне дейiн он жұмыс күннен кешiктiрмей бұл туралы хабарлап, Шартты бұзуға құқығы бар.
6. Өзге ережелер
17. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда, сондай-ақ басшы ауысқан кезде тарап бұл туралы басқа тарапқа көрсетiлген өзгерiстер пайда болған сәттен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жазбаша хабарлауға мiндетті.
18. Шарттың талаптары тараптар үшiн мiндеттi және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
19. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы басқа тарапқа отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша ескертуге тиiс.
20. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
21. Тараптардың Шарттан туындайтын және олар реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
7. Шарттың қолданылу мерзімі және қолданылуын
тоқтату тәртібі
22. Шарт 20_ жылғы "___"______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 20_ жылғы "___"______ 24-00 сағатты қоса, ал тараптардың мiндеттемелерi бөлiгiнде оларды толық орындағанға дейiн қолданылады.
23. Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда не Шарттың талаптары бойынша мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкін.
24. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша осы Шартқа ажырамас бөлiк ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
8. Тараптардың заңды деректемелерi
Әуежай                                 Тасымалдаушы
________________                       ________________
________________                       ________________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiнде
қызметтер көрсетуге арналған үлгі шарт
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.06.01. N 546 (қолданысқа енгізілу тіртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
___________________              200__жылғы "__"___________________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi, Орындаушы деп аталатын____________________________
___________________________________________________________________
(электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі қызметтер
көрсетудi -
___________________________________________________________________
өңірлік және/немесе жергілікті деңгейлер желілері бойынша ұсынатын
субъектінің атауы, құрылтай
___________________________________________________________________
құжаттары, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен
берген орган)
____________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
__________________________________тұрғысында бiр тараптан және бұдан
(лауазымы, аты-жөнi)
әрі Тапсырысшы деп аталатын________________________негiзiнде әрекет
ететін_____________________________________________________________
(пайдаланушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен берген орган)
_________________________________________________________тұрғысында
(лауазымы, тегi, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - граница раздела электрических сетей сторон, принадлежащих им на праве собственности, ином вещном праве или по иным основаниям, установленным законом, определяемая актом разграничения балансовой принадлежности в конечном пункте передачи электрической энергии;
качество электрической энергии - степень пригодности электрической энергии, соответствующая требованиям, установленным нормативно-техническими актами;
объем электрической энергии - количество электрической энергии, переданное в адрес Заказчика, определяемое показаниями приборов коммерческого учета на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика и/или третьих лиц, измеряемое в киловатт-часах в целях определения стоимости услуг по Договору;
заявка - письменный документ, подписанный Заказчиком, и направляемый Исполнителю в порядке и в сроки, установленные Договором, содержащий информацию об объеме электрической энергии, периоде времени передачи электрической энергии, распределении объема по мощности в течение данного периода. Заявка может быть месячной, суточной и оперативной;
передача и/или распределение электрической энергии - услуга, оказываемая энергопередающей организацией, связанная с передачей и/или распределением электрической энергии от пунктов приема по электрическим сетям, подстанциям и распределительным устройствам Исполнителя до границы раздела балансовой принадлежности сетей Заказчика;
прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
пункт приема - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Заказчик передает Исполнителю объем электрической энергии для последующей передачи ее по сетям Исполнителя до пунктов доставки;
пункт доставки - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Исполнитель передает электрическую энергию Заказчику;
расчетный период - период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии;
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
суточный график - документ, регламентирующий среднечасовые величины производства, передачи, поставки и потребления электрической энергии субъектами рынка электрической мощности и энергии Республики Казахстан на каждые календарные сутки с 00-00 часов до 24-00 часов;
схема учета электрической энергии - определенное электрическое соединение средств учета электрической энергии, обеспечивающее учет передаваемой электрической мощности и энергии для расчета за них;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
фактический баланс - документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектами данного рынка за расчетный период;
фактический объем электрической энергии - объем электрической энергии, переданной Исполнителем в адрес Заказчика, определенный на основании показаний приборов коммерческого учета и подтвержденный актом сверки сторон;
электрические сети - совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередачи, принадлежащих как Исполнителю и/или Заказчику, так и третьим лицам на праве собственности, вещном праве или по иным основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан;
энергопроизводящая организация - организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации, а также поставку импортируемой электрической энергии.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
теңгерiмдiк тиесілілiк бөлiмiнің шекарасы - тараптарға меншiк құқығында, өзге де заттық құқықта немесе заңмен белгiленген өзге негiздер бойынша тиесiлі болатын электр энергиясын бepудің соңғы пунктiнде теңгерiмдiк тиесiлiлiктi ажырату актiсiмен айқындалатын олардың электр желiлерi бөлiмiнiң шекарасы;
электр энергиясының сапасы - нормативтік техникалық кесімдерде белгiленген талаптарға сәйкес келетiн электр энергиясы жарамдылығының дәрежесi;
электр энергиясының көлемi - Орындаушы мен Тапсырысшының және/немесе үшіншi тұлғалардың теңгерiмдiк тиесілiк бөлiмiнiң шекарасында коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiмен айқындалатын, Шарт бойынша қызметтердiң құнын айқындау мақсатында киловатт-сағатпен өлшенетiн, Тапсырысшының атына берiлген электр энергиясының мөлшерi;
өтiнiм - Тапсырысшы қол қойған және Шартта белгіленген тәртiппен және мерзiмдерде Орындаушыға жолданатын, электр энергиясының көлемi, электр энергиясын берудің уақыт кезеңi, осы кезең iшiнде қуаты жөнiндегі көлемдi бөлу туралы ақпаратты қамтитын жазбаша құжат. Өтінiм айлық, тәулiктiк және жедел болуы мүмкiн;
электр энергиясын беру және/немесе бөлу - Орындаушының электр желiлерi, кiшi станциялары және бөлу құрылғылары бойынша қабылдау пункттерiнен Тапсырысшы желiлерiнiң теңгерiмдiк тиесiлілiк бөлiмiнiң шекарасына дейiн электр энергиясын беруге және/немесе бөлуге байланысты энергия берушi ұйым көрсететiн қызмет;
коммерциялық есептеу құралы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртiппен қолдануға рұқсат етілген электр қуатын, электр энергиясын коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;
қабылдау пунктi - электр энергиясының көлемiн Орындаушының желілерi бойынша жеткiзу пункттерiне дейiн кейiннен беру үшін оны Тапсырысшы Орындаушыға беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесілілiк бөлiмiнiң шекарасында қосу (қосулар жүйесi);
жеткізу пунктi - Орындаушы электр энергиясын Тапсырысшыға беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесілілік бөлiмiнiң шекарасында қосу (қосулар жүйесi);
есеп айырысу кезеңi - Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметiне есеп айырысу жүргізiлетiн айдың бiрiншi күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiн бiр күнтізбелiк айға тең уақыт кезеңi;
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
тәулiктiк кесте - Қазақстан Республикасының электр қуаты мен энергиясының рыногы субъектілерiнiң 00-00 сағаттан 24-00 сағатқа дейiн электр энергиясын өндiрудiң, берудің, жеткiзудiң және тұтынудың әрбiр күнтiзбелiк тәулiкке орташа сағаттық шамаларын регламенттейтiн құжат;
электр энергиясын есептеу схемасы - оларға есеп айырысу үшiн берілетін электр қуатының және энергиясының есебiн қамтамасыз ететін электр энергиясын есептеу құралдарының белгілi бiр электр қосылысы;
уәкілетті орган - электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
нақты теңгерiм - есеп айырысу кезеңiнде осы рынок субъектілерi электр энергиясының бөлшек сауда рыногында өндiрген, жеткiзген және тұтынған электр энергиясының көлемдерiн атаулы бөлудi белгілейтiн құжат;
электр энергиясының нақты көлемi - Орындаушы Тапсырысшының атына берген, коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерінің негiзiнде айқындалған және тараптардың салыстыру актiсiмен расталған электр энергиясының көлемi;
электр желiлерi - Орындаушыға да және/немесе Тапсырысшыға да және үшiншi тұлғаларға да меншiк құқығында, заттық құқықта немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де негiздер бойынша тиесілі кiшi станциялардың, бөлушi құрылғылардың және оларды бiрiктiрушi электр беру желілерiнiң жиынтығы;
энергия өндіруші ұйым - электр және (немесе) жылу энергиясын өз мұқтаждары және (немесе) өткізу үшін өндіруді, сондай-ақ импортталатын электр энергиясын жеткізуді жүзеге асыратын ұйым.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. Обязательные условия, предшествующие Договору (технические условия и характеристики оказания услуг по передаче и/или распределению электрической энергии по сетям регионального и/или местного уровней):
_________________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются обязательные условия
_________________________________________________________________________
(технические условия и характеристики предмета Договора), которые должны
_________________________________________________________________________
соответствовать требованиям нормативных технических документов)
3. Исполнитель обязуется осуществлять передачу и/или распределение электрической энергии потребителям Заказчика по электрическим сетям Исполнителя в пределах границ балансовой принадлежности и/или эксплуатационной ответственности Исполнителя.
4. Заказчик обязуется оплачивать услуги Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии на условиях, определенных Договором, а также выполнять технические условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Условия предоставления услуг
5. Передача и/или распределение электрической энергии производится на основании и в соответствии с годовой заявкой объемов передачи электрической энергии Заказчика с разбивкой по кварталам, месяцам с учетом возможной корректировки, произведенной в соответствии с настоящим Договором.
6. Заявка на предстоящий квартал подается не позднее шестидесяти календарных дней до начала соответствующего квартала. Допускается корректировка заявки Заказчиком за 20 дней до начала квартала.
7. Заявка на предстоящий месяц подается не позднее десяти календарных дней до начала соответствующего расчетного периода.
8. Заявка объемов передачи и/или распределения электрической энергии подается Заказчиком Исполнителю в письменной форме.
9. Предложения по корректировке месячного объема договорной передачи и/или распределения электрической энергии оперативно согласовываются сторонами не менее чем за 1 (одни) сутки до начала изменения и оформляются в виде заявки по корректировке объема договорной величины.
Допускается корректировка Заказчиком в месячной заявке суточных объемов электрической энергии и их распределения по мощности.
Корректировка осуществляется посредством:
1) суточной заявки, подаваемой не позднее 10-00 часов суток, предшествующих суткам, для которых корректируются объемы;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәнi
2. Шарттың алдындағы міндетті талаптар (электр энергиясын өңiраралық және/немесе жергілікті деңгейлердiң желiлерi бойынша беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсетудiң техникалық талаптары мен сипаттамалары):
___________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына
___________________________________________________________________
сәйкес келуге тиіс мiндетті талаптар (Шарттың мәнінің техникалық
талаптары мен сипаттамалары) көзделедi)
3. Орындаушы Тапсырысшының тұтынушыларына теңгерiмдiк тиесілігi және/немесе Орындаушының теңгерiмдiк тиесiлiгi және/немесе пайдалану жауапкершілігі шегiнде Орындаушының электр желiлерi бойынша электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi жүзеге асыруға мiндеттенедi.
4. Тапсырысшы Орындаушының Шартта белгіленген талаптардың негiзiнде электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеуге, сондай-ақ осы Шартта көзделген техникалық талаптарды орындауға мiндеттенедi.
3. Қызметтер ұсыну шарттары
5. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу осы Шартқа сәйкес жүргiзiлген ықтимал түзетудi ескере отырып, тоқсандар, айлар бойынша бөлумен Тапсырысшының электр энергиясын беру көлемдерінiң жылдық өтiнiмнiң негізiнде және оған сәйкес жүргiзіледi.
6. Алдағы тоқсанға арналған өтінім тиiстi тоқсан басталғанға дейiн алпыс күнтiзбелiк күннен кешіктiрмей беріледі. Өтiнiмдi тоқсан басталғанға дейiн 20 күн бұрын Тапсырысшының түзетуiне жол беріледі.
7. Алдағы айға арналған өтiнiм тиiстi есеп айырысу кезеңi басталғанға дейiн он күнтізбелiк күннен кешiктірмей беріледі.
8. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу көлемдерiнiң өтiнiмiн Тапсырысшы Орындаушыға жазбаша нысанда бередi.
9. Электр энергиясын шарттасқан берудiң және/немесе бөлудiң айлық көлемiн түзету жөнiндегi ұсыныстарды Тараптар өзгерiстер басталғанға дейiн кемінде 1 (бiр) тәулiк бұрын жедел келiседi және шарттық шама көлемiн түзету жөнiндегi өтiнiм түрiнде ресiмдейдi.
Электр энергиясының тәулiктік көлемiнiң және оларды қуаты бойынша бөлудiң айлық өтінiмiне Тапсырысшының түзетуiне жол беріледі. Түзету:
1) көлемi түзетілетiн алдағы тәулiктерге тәулiктің 10-00 сағатынан кешiктiрмей берілетін тәуліктік өтiнiм;

2) оперативной заявки, подаваемой не позднее, чем за 30 минут до наступления срока, для которого корректируются показатели.
10. Суточная заявка подается уполномоченным представителем Заказчика посредством факсимильной связи.
11. Оперативная заявка в форме телефонограммы подается уполномоченным представителем Заказчика, с обязательным последующим оформлением ее в письменном виде. Заказчик своевременно сообщает Исполнителю фамилию, имя и отчество уполномоченного представителя, подающего оперативные заявки посредством письменного уведомления.
При изменении номеров телефонов и/или факсимильных аппаратов, по которым Исполнителю в целях исполнения Договора надлежит принимать месячные, суточные, оперативные заявки Заказчика, а также оперативные заявки, поступающие в праздничные и выходные дни, Исполнитель обязан письменно уведомить об этом Заказчика.
12. Допустимым за расчетный период считается отклонение фактического объема передачи и/или распределения электрической энергии от заявленного на 10 % в сторону уменьшения.
4. Учет электрической энергии
13. Фактический объем переданной и/или распределенной Исполнителем электрической энергии за расчетный период в пунктах доставки определяется с 00-00 часов первого календарного дня до 24-00 часов последнего календарного дня расчетного периода на основании показаний приборов коммерческого учета, установленных на границах балансовой принадлежности.
Фактический объем переданной и/или распределенной электрической энергии за расчетный период подтверждается актом сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии, который составляется на основании показаний приборов коммерческого учета.
14. Приборы коммерческого учета сторон должны быть поверены и опломбированы в соответствии с действующим законодательством. Стороны должны предоставлять друг другу доступ к приборам коммерческого учета в рабочие дни с 8-00 до 20-00 часов для снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета. Если одна из сторон не присутствует при снятии месячных показаний, то другой стороне разрешается произвести снятие показаний самостоятельно.
15. Стороны оформляют в срок до 5 числа календарного месяца, следующего за расчетным, акт сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии за соответствующий расчетный период, который подписывается и заверяется печатями сторон. Акт сверки составляется на основании данных приборов коммерческого учета, предоставленных Исполнителем Заказчику не позднее 3 числа календарного месяца, следующего за расчетным. В случае отказа одной из сторон от подписания акта сверки, документом, подтверждающим объем переданной и/или распределенной электрической энергии, является фактический баланс.

2) көрсеткiштерi түзетiлетiн мерзiм басталғанға дейiн отыз минуттан кешiктiрмей берілетін жедел өтiнiм арқылы жүзеге асырылады.
10. Тәуліктік өтiнiмдi Тапсырысшының уәкілетті өкiлi факсимильдiк байланыс арқылы бередi.
11. Телефонограмма нысанындағы жедел өтiнiмдi кейiннен оны мiндеттi түрде жазбаша ресiмдей отырып, Тапсырысшының уәкілетті өкілі бередi. Тапсырысшы Орындаушыға жазбаша хабарлама арқылы жедел өтінiмдер берушi уәкілетті өкілдiң тегiн, аты мен әкесiнiң атын уақтылы хабарлайды.
Орындаушыға Шартты орындау мақсатында Тапсырысшының айлық, тәулiктiк, жедел өтiнiмдерін, сондай-ақ мереке және демалыс күндерi түсетiн жедел өтінімдерiн қабылдауға тиiстi телефондардың және/немесе факсимильдiк аппараттардың нөмiрлерi өзгерген кезде Орындаушы Тапсырысшыны бұл туралы жазбаша хабардар етуге міндеттi.
12. Есеп айырысу кезеңінде жол берілетін шама электр энергиясын берудiң және/немесе бөлудiң нақты көлемiнiң мәлімделгеннен азаю жағына 10 % ауытқуы болып саналады.
4. Электр энергиясын есепке алу
13. Орындаушы жеткізу пункттерінде есеп айырысу кезеңi ішінде берген және/немесе бөлген электр энергиясының нақты көлемi теңгерiмдiк тиесілiлiк шекараларында орнатылған коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерi негiзiнде есеп айырысу кезеңiнiң бiрiншi күнтізбелiк күнінің 00-00 сағатынан бастап соңғы күнтiзбелiк күнiнің 24-00 сағатына дейiн айқындалады.
Есеп айырысу кезеңi iшiнде берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң негізінде жасалатын берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемдерін салыстыру актiсiмен расталады.
14. Тараптардың коммерциялық есептеу құралдары қолданыстағы заңнамаға сәйкес тексерiлуге және оларға пломба салынуға тиiс. Тараптар көрсеткіштерді алу, телеөлшеуiштер тiзбектерi мен коммерциялық есептеу жүйелерiнiң техникалық жай-күйін тексеру үшін бiр-бiрiне жұмыс күндерi сағат 8-00-ден бастап 20-00-ге дейiн коммерциялық есептеу құралдарына қол жеткiзуге рұқсат беруге тиiс. Егер айлық көрсеткiштердi алу кезiнде тараптардың бiрi болмаса, онда екiншi тарапқа көрсеткiштердi алуды дербес жүргізуге рұқсат беріледі.
15. Тараптар тараптардың қолдары қойылатын және мөрлерiмен расталатын тиiсті есеп айырысу кезеңi iшiнде берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн келесi есеп айырысу айынан кейiнгі күнтiзбелiк айдың 5 күнiне дейiнгi мерзiмде ресiмдейдi. Салыстыру актiсi есептiден кейiнгі күнтізбелiк айдың 3 күнiнен кешiктiрмей Орындаушы Тапсырысшыға ұсынған коммерциялық есептеу құралдары деректерінің негізінде жасалады. Тараптардың бiрi салыстыру актісiне қол қоюдан бас тартқан жағдайда берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн растайтын құжат нақты теңгерiм болып табылады.

16. В случае, если учет электрической энергии производится не на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика, то фактический объем переданной и/или распределенной электрической энергии определяется по приборам коммерческого учета с включением потерь электрической энергии на участке от границы до места установки приборов учета.
Расчетные потери электрической энергии на участке от границы до места установки приборов учета определяются Исполнителем и относятся на счет стороны, на балансе которой находится данный участок сети.
В случае, если Заказчик не согласен с расчетной величиной потерь, он вправе провести за свой счет экспертизу с привлечением организации, имеющей разрешение уполномоченного органа на проведение энергетической экспертизы.
В случае, если по результатам указанной экспертизы обнаружится, что расчетная величина потерь завышена, то данные затраты должен возместить Исполнитель.
17. Стороны производят за свой счет метрологические поверки находящихся на их балансе приборов коммерческого учета в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами.
Стороны могут потребовать проведение дополнительных поверок, которые производятся за счет требующей стороны.
В случае, если при дополнительной поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по дополнительной поверке оплачивает собственник приборов коммерческого учета.
18. При обнаружении Исполнителем нарушений в схеме учета электрической энергии, повреждений расчетных приборов учета Исполнитель отключает Заказчика или его потребителя от электрической сети, оформляет соответствующий акт и в течение 24 часов с момента выявления вышеуказанных нарушений и/или повреждений производит перерасчет объема переданной Заказчику электроэнергии в установленном законодательством порядке.
Акт действителен при наличии подписи представителя Исполнителя и проверяемого Заказчика или его потребителя либо их представителя. Акт считается действительным и при отказе Заказчика или его потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией Исполнителя и/или органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек.
Подключение Заказчика или его потребителя к электрической сети осуществляется с момента устранения Исполнителем выявленных нарушений и оплаты в соответствии с произведенным перерасчетом.
5. Права и обязанности сторон
19. Исполнитель имеет право в случае нарушения со стороны Заказчика договорных условий ограничить или прекратить передачу и/или распределение электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

16. Егер электр энергиясының есебi Орындаушы мен Тапсырысшының теңгерiмдiк тиесілілік бөлiмiнiң шекарасынан жүргiзiлмеген жағдайда, онда берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi шекарадан есептеу құралдары орнатылған орынға дейінгі учаскедегi электр энергиясының ысыраптарын қоса отырып, коммерциялық есептеу құралдары бойынша айқындалады.
Шекарадан есептеу құралдары орнатылған орынға дейiнгi учаскедегi электр энергиясының есептiк ысыраптарын Орындаушы айқындайды және желiнiң осы учаскесi теңгерiмiнде тұрған тараптың шотына жатқызады.
Егер Тапсырысшы ысыраптардың есептiк шамасымен келiспеген жағдайда, ол өз есебiнен энергетикалық сараптама жүргiзуге уәкілетті органның рұқсаты бар ұйымды тарта отырып, сараптама жүргізуге құқылы.
Егер көрсетiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша ысыраптардың есептiк шамасы асыра көтерiлгенi анықталған жағдайда, онда осы шығындарды Орындаушы өтеуге тиiс.
17. Тараптар өз есебiнен өздерiнiң теңгерiмiнде тұрған коммерциялық есептеу құралдарына тиiстi метрологиялық стандарттармен көзделген мерзiмде метрологиялық тексерулер жүргізеді.
Тараптар талап етушi тарап есебiнен жүргiзілетiн қосымша тексерулер жүргiзудi талап ете алады.
Егер қосымша тексеру кезiнде коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң олардың дәлдiк класы жол беретiн ауытқудан асқаны анықталған жағдайда, онда қосымша тексеру жөнiндегi шығындарды коммерциялық есептеу құралдарының иесi төлейдi.
18. Орындаушы электр энергиясын есептеу схемасындағы бұзушылықтарды, есептiк есептеу құралдарындағы ақауларды тапқан кезде, Орындаушы Тапсырысшыны немесе оның тұтынушысын электр желiсiнен ажыратады, тиiстi акт ресiмдейдi және жоғарыда көрсетілген бұзушылықтар және/немесе ақаулар анықталған сәттен бастап 24 сағат ішінде заңнамада белгіленген тәртiппен Тапсырысшыға берiлген электр энергиясының көлемiне қайта есеп айырысу жүргiзедi.
Акт Орындаушы өкiлiнiң және тексерiлетiн Тапсырысшының немесе оның тұтынушысының не олардың өкiлiнiң қолы болған кезде жарамды. Акт Тапсырысшы немесе оның тұтынушысы қол қоюдан бас тартқан жағдайда да бiрақ оны Орындаушының және/немесе құрамына кем дегенде үш адам кiретiн кондоминиумды басқару органының комиссиясы ресiмдеген кезде жарамды деп есептеледі.
Тапсырысшыны немесе оның тұтынушысын электр желiсiне қосу Орындаушы анықталған бұзушылықтарды жойған және жүргiзiлген қайта есеп айырысуға сәйкес ақы төлеген сәтiнен бастап жүзеге асырылады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
19. Орындаушы Тапсырысшының тарапынан шарттық талаптар бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеуге немесе тоқтатуға құқығы бар.

20. Исполнитель вправе совершать иные действия, установленные Договором и действующим законодательством Республики Казахстан, также ограничить либо полностью прекратить передачу и/или распределение электрической энергии Заказчику в следующих случаях:
1) при нарушении последним условий Договора и/или требований, предъявляемых действующим законодательством;
2) при возникновении аварийной ситуации, если невозможно произвести замещение выбывшей мощности, отпускаемой продавцом и/или изменить маршрут передачи электрической энергии и мощности в адрес Заказчика по электрическим сетям Исполнителя;
3) при проведении ремонтных работ своих электрических сетей, предусмотренных годовым или месячным графиком ремонта на срок их проведения, если отсутствует возможность передачи и/или распределения электрической энергии по другому маршруту по согласованию с Заказчиком.
21. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех потребителей услуг по передаче и/или распределению электрической энергии;
2) взимать плату за оказываемые услуги по передаче и/или распределению электрической энергии по тарифам, утвержденным регулирующим органом;
3) не допускать перерывы в передаче и/или распределении электрической энергии, кроме случаев, предусмотренных настоящим Договором.
22. Заказчик имеет право:
1) пользоваться услугами Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии в соответствии с заключенным Договором;
2) требовать от Исполнителя возмещения убытков, причиненных прекращением, передачи и/или распределения электрической энергии недопоставкой или поставкой, не отвечающей стандартным параметрам электрической энергии, в соответствии с условиями, определенными заключенным Договором;
3) обращаться  в судебные органы для решения  спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров.
23. Заказчик или его потребитель обязан:
1) поддерживать надлежащее техническое состояние токоприемников и приборов коммерческого учета, выполнять технические условия, которые определяются нормативными правовыми актами;
2) соблюдать режимы энергопотребления, определенные Договором;
3) своевременно оплачивать услуги по передаче и/или распределению электрической энергии согласно условиям Договора;
4) допускать работников Исполнителя к приборам коммерческого учета, а также работников Госэнергонадзора для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) представлять Исполнителю суточные графики поставки электрической энергии потребителям Заказчика.

20. Орындаушы мынадай жағдайларда:
1) Тапсырысшы Шарттың талаптарын және/немесе қолданыстағы заңнамада қойылатын талаптарды бұзған кезде;
2) егер сатушы босататын iстен шыққан қуатты ауыстыру және/немесе Орындаушының электр желілері бойынша электр энергиясының бағытын және қуатын Тапсырысшының мекен-жайына өзгерту мүмкiн болмаса, авариялық жағдай туындаған кезде;
3) егер электр энергиясын басқа бағыт бойынша беру және/немесе бөлу мүмкiндiгi болмаса, Тапсырысшының келiсімi бойынша оларды өткiзу мерзiмiне жөндеудің жылдық немесе айлық кестесiнде көзделген өздерiнiң электр желiлерiне жөндеу жұмыстарын жүргiзген кезде, Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге іс-әрекеттердi жасауға, сондай-ақ Тапсырысшыға электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеуге немесе толығымен тоқтатуға құқығы бар.
21. Орындаушы:
1) электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтердiң барлық тұтынушылары үшін тең жағдайлар ұсынуға;
2) реттеушi орган бекіткен тарифтер бойынша электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi көрсетiлген қызметтер үшін ақы алуға;
3) осы Шартта белгіленген жағдайлардан басқа электр энергиясын беруде және/немесе бөлуде үзiлiстерге жол бермеуге міндетті.
22. Тапсырысшының:
1) жасалған Шартқа сәйкес Орындаушының электр энергиясын беру және/бөлу жөнiндегi қызметтерiн пайдалануға;
2) Орындаушыдан электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi тоқтатудан, электр энергиясын кем жеткiзуден немесе жасалған Шарттың белгілі бip талаптарына сәйкес оның стандарттық өлшемдерiне жауап бермейтiн жеткiзуден келтiрілген залалдарды өтеудi талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгiнуге құқығы бар.
23. Тапсырысшы және оның тұтынушысы:
1) ток қабылдағыштар мен коммерциялық есептеу құралдарын тиісті техникалық жай-күйде ұстауға, нормативтiк құқықтық кесiмдермен айқындалатын техникалық шарттарды орындауға;
2) Шартта белгіленген энергияны тұтыну режимдерiн сақтауға;
3) Шарттың талаптарына сай электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегi қызметтерге уақтылы ақы төлеуге;
4) Орындаушының қызметкерлерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесiмдерiне сәйкес электр қондырғыларының техникалық жай-күйiн және пайдалану қауiпсiздiгiн бақылауды жүзеге асыру үшiн Мемэнергияқадағалаудың қызметкерлерiн коммерциялық есептеу құралдарына жiберуге;
5) Орындаушыға Тапсырысшының тұтынушыларына электр энергиясын жеткiзудiң тәулiктiк кестелерiн ұсынуға міндетті.

6. Требования, предъявляемые к сторонам
24. Требования, предъявляемые к Заказчику:
1) передавать Исполнителю в пунктах приема электрическую энергию соответствующего качества для ее передачи по электрическим сетям к пунктам доставки Заказчика в объемах в соответствии с заявленным графиком;
2) исполнять команды центрального диспетчерского управления, диспетчерской службы, регионального диспетчерского центра по ведению режима электропотребления;
3) ежедневно, до 10-00 часов, представлять оперативную заявку, согласованную с энергопроизводящей организацией, с указанием в ней суточного графика нагрузки Заказчика на последующие сутки. В случае производственной необходимости (аварийные ситуации, технологические спады нагрузок) оперативная заявка для корректировки направляется Исполнителю немедленно;
4) ежедневно передавать Исполнителю до 10-00 часов информацию о фактическом объеме переданной и/или распределенной электрической энергии за прошедшие сутки;
5) предупредить Исполнителя о переходе с одного энергоисточника на другой не менее, чем за 72 часа до начала такого перехода;
6) при заключении Договора (если Заказчик является объектом непрерывного энергоснабжения) представить Исполнителю акт аварийной брони и гарантийные обязательства банка либо казначейства (областного финансового управления) по расчетам за энергопотребление объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика в размере аварийной брони;
7) в случае импортирования электрической энергии Заказчик принимает на себя обязанности по декларированию и таможенному оформлению, а также связанной с этим оплате соответствующих налогов и сборов по всему объему электроэнергии, проходящему через таможенную границу Республики Казахстан для последующей передачи по сетям Исполнителя. При этом Заказчик обязан передать Исполнителю четвертый экземпляр таможенной декларации, которая служит для Исполнителя разрешением на передачу электрической энергии;
8) обеспечивать безопасность эксплуатации находящихся в управлении и ведении Заказчика или его потребителей электрических сетей и исправность используемых приборов и оборудования, связанных с передачей и/или распределением электрической энергии и мощности.
25. Требования, предъявляемые к Исполнителю:
1) передавать по электрическим сетям электрическую энергию соответствующего качества в соответствии с суточным графиком потребляемой мощности Заказчика;
2) обеспечить передачу и/или распределение электрической энергии в объеме, необходимом для объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика, в соответствии с актом аварийной брони с учетом гарантийных обязательств банка либо казначейства (областного финансового управления) на основании отдельного соглашения к Договору.

6. Тараптарға қойылатын талаптар
24. Тапсырысшыға қойылатын талаптар:
1) қабылдау пункттерiнде тиісті сападағы электр энергиясын оны электр желiлерi арқылы Тапсырысшының жеткiзу пункттерiне мәлiмделген кестеге сәйкес көлемде беру үшiн Орындаушыға беру;
2) электр тұтынудың режимiн жүргiзу жөнiндегi орталық диспетчерлiк басқармасының, диспетчерлiк қызметтiң, өңiрлiк диспетчерлiк орталықтың пәрмендерiн орындау;
3) күн сайын сағат 10-00-ге дейiн энергия өндiрушi ұйыммен келісілген жедел өтiнiмдi, онда Тапсырысшының келесi тәулiктерге арналған жүктелiмнiң тәулiктiк кестесiн көрсете отырып, ұсыну. Өндiрiстік қажеттiлiк жағдайында (авариялық жағдайлар, жүктелiмдердiң технологиялық төмендеуi) жедел өтiнiм түзету үшiн Орындаушыға дереу жолданады;
4) күн сайын сағат 10-00-ге дейiн өткен тәулiктер iшiнде берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi туралы Орындаушыға ақпарат беру;
5) Орындаушыға бiр энергия көзiнен басқасына өту туралы осындай өту басталғанға дейiн кемiнде 72 сағат бұрын ескерту;
6) Шарт жасасу кезiнде (eгep Тапсырысшы энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiсi болып табылса) Орындаушыға авариялық бронь актiсiн және банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерiнiң энергияны авариялық бронь мөлшерiнде тұтынғаны үшiн есеп айырысу жөнiндегi кепілді мiндеттемелерiн ұсыну;
7) электр энергиясын импорттау жағдайында Тапсырысшы өзiне кейiннен Орындаушының желiлерi бойынша беру үшiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн электр энергиясын декларациялау және кедендiк ресiмдеу, сондай-ақ осыған байланысты оның барлық көлемi бойынша тиiстi салықтар мен алымдарды төлеу жөнiнде мiндеттемелер қабылдайды. Бұл ретте Тапсырысшы Орындаушы үшін электр энергиясын беруге арналған рұқсат болып табылатын кедендiк декларацияның төртiншi данасын Орындаушыға беруге мiндеттi;
8) Тапсырысшының немесе оның тұтынушыларының басқаруындағы және қарамағындағы электр желiлерiн пайдалану қауiпсiздiгiн және электр энергиясы мен қуатын беруге және/немесе бөлуге байланысты пайдаланылатын құралдар мен жабдықтардың жарамдылығын қамтамасыз ету.
25. Орындаушыға қойылатын талаптар:
1) электр желiлерi бойынша тиісті сападағы электр энергиясын Тапсырысшының тұтынатын қуатының тәулiктiк кестесiне сәйкес беру;
2) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерi үшiн қажетті көлемде электр энергиясын Шартқа жеке келiсiм негiзiнде банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) кепiлдi мiндеттемелерiн ескере отырып, авариялық бронь актiсiне сәйкес берудi және/немесе бөлудi қамтамасыз ету.

26. В случае, если необходимость изменения маршрута/ограничения передачи и/или распределения электрической энергии вызвана аварийной ситуацией в электрических сетях Исполнителя, последний немедленно направляет уведомление в адрес Заказчика.
7. Порядок расчетов
27. Оплата услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии производится Заказчиком по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
28. В случае изменения тарифа Исполнитель через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика не позднее, чем за тридцать дней до введения его в действие .
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
29. Окончательный расчет производится Заказчиком в течение пяти банковских дней с момента фактического предоставления счет-фактуры Исполнителя к оплате, выставленного на основании акта сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии.
30. При непредоставлении Заказчиком акта сверки объемов переданной и/или распределенной ему электрической энергии в срок, предусмотренный пунктом 15 настоящего Договора, размер оплаты услуг Исполнителя за истекший расчетный период определяется в соответствии с имеющимися оперативными данными Исполнителя об объеме переданной и/или распределенной электрической энергии с последующей корректировкой размера оплаты услуг Исполнителя в следующем расчетном периоде при предоставлении акта сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии.
31. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем (если таковая имеется).
32. Если Заказчик оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Исполнителя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Исполнителю письменное заявление с изложением возражений. При этом Заказчик обязан в вышеуказанные сроки оплатить неоспоренную часть счета.

26. Егер электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеу/бағытын өзгерту қажеттігi Орындаушының электр желiлерiндегi авариялық жағдайдан туындаса, соңғысы Тапсырысшының атына дереу хабарлама жолдайды.
7. Есеп айырысу тәртiбi
27. Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі қызметтерiне ақы төлеудi Тапсырысшы реттеушi орган бекiткен тарифке сәйкес жүргiзедi.
28. Тариф өзгерген жағдайда, Орындаушы бұл туралы Тапсырысшыны бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ол қолданысқа енгізілгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етедi.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
29. Түпкiлiктi есеп айырысуды Орындаушының берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемдерiн салыстыру актiсiнiң негiзiнде шығарылған төлемге шот-фактурасын iс жүзiнде ұсынған сәттен бастап Тапсырысшы бес банктік күн ішінде жүргiзедi.
30. Тапсырысшы Шарттың 15-тармағында көзделген мерзiмде оған берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн ұсынбаған кезде, өткен есеп айырысу кезеңi iшiндегi Орындаушының қызметiне ақы төлеу мөлшерi берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актісі ұсынылған жағдайда, кейiннен Орындаушының келесi есептiк кезеңдегі қызметтерiне ақы төлеу мөлшерiн түзете отырып, Орындаушының берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемi туралы қолда бар жедел деректерiне сәйкес айқындалады.
31. Өткен кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, төлем бiрiншi кезекте осы берешектi өтеуге жiберiледi. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзiндегіден артық сома төлеген жағдайда, осы артық соманың айырмасы келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге міндеттемелерi бойынша берешегiн өтеу есебiне, егер осындай болса) автоматты түрде есептеледi. Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiне арналған қызметiнен бас тартса, Тапсырысшының Орындаушының алдындағы өзге де мiндеттемелерi бойынша берешегiн (eгep осындай болса) өтеуге жүретiн соманы қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.
32. Егер Тапсырысшы шығарылған шоттың дұрыстығын дауласа, ол осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Орындаушыны хабардар етедi және Орындаушыға қарсылықтарды баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте Тапсырысшы жоғарыда көрсетiлген мерзiмдерде шоттың дауланбаған бөлiгiн төлеуге міндетті.

33. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
34. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счет-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Исполнителем в уведомлении, направленном Заказчику.
35. По соглашению сторон могут устанавливаться иной порядок и форма оплаты услуг по передаче и/или распределению электрической энергии, не противоречащей действующему законодательству.
36. Нормативные потери электрической энергии в электрических сетях Исполнителя определяются расчетным путем и утверждаются уполномоченным органом в установленном законодательством порядке. Стоимость фактических потерь электрической энергии в электрических сетях Исполнителя оплачивается генерирующему источнику Исполнителем.
8. Ответственность сторон
37. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
38. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему, Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Исполнитель вправе требовать от Заказчика уплаты неустойки, рассчитанной, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа.
39. При фактическом снижении согласованного сторонами месячного объема передачи и/или распределения электрической энергии за расчетный период, по вине Исполнителя, последний замещает недопоставленные объемы с любых источников, в противном случае, Заказчик вправе предъявить штраф в размере стоимости услуг по передаче и/или распределению электрической энергии, исходя из объема недопоставленной электрической энергии.
40. В случае, если энергопроизводящая организация отпускает в адрес Заказчика мощность ниже договорной, то Исполнитель производит ограничение мощности, передаваемой в адрес Заказчика до величины, балансируемой с отпускаемой продавцом мощностью.
41. Ответственность за последствия, возникающие при ограничении или отключении из-за неоплаты или несвоевременной оплаты, а также недоотпуска электрической энергии/мощности энергопроизводящей организацией, полностью ложится на Заказчика. При этом всю ответственность за возможные последствия отключения потребителей Заказчика, в том числе и объектов непрерывного энергоснабжения, несет Заказчик.

33. Егер бақылау-өлшеу құралдарының жарамсыздығының нәтижесiнде шоттарға түзету қажет болған жағдайда және басқа да жағдайларда, Тараптар кейiнгi есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгiзедi.
34. Шот-фактурада көрсетiлген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына немесе Тапсырысшыға жолданған хабарламада Орындаушы көрсеткен деректемелер бойынша үшіншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегi қызметтерiне ақы төлеу бойынша Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындауы деп танылады.
35. Тараптардың келiсiмi бойынша электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге ақы төлеудiң қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтiн өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
36. Орындаушының электр желілеріндегi электр энергиясының нормативтiк ысыраптары есеп айырысу жолымен анықталады және оларды заңнамада белгiленген тәртiппен уәкілетті орган бекiтедi. Орындаушының электр желiлерiндегi электр энергиясының iс жүзiндегi ысыраптарының құнын Орындаушы генерациялау көзiне төлейдi.
8. Тараптардың жауапкершілігі
37. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
38. Шот бойынша төлем мерзiмi келген сәтте оны төлемегенi үшiн, Орындаушы Тапсырысшы төлемеген сомалар бойынша, төлем мерзiмi аяқталған күннен кейiнгi келесi күннен бастап тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзiмi өткен сомалар бойынша Орындаушы Тапсырысшыдан төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күнi үшiн Тапсырысшы ақшалай мiндеттемесiн iс жүзінде орындаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген 1,5 еселiк қайта қаржыландыру ставкасын негiзге ала отырып, есептелген тұрақсыздық айыбын төлеудi талап етуге құқылы.
39. Есеп айырысу кезеңi iшiнде электр энергиясын берудiң және/немесе бөлудің айлық көлемi тараптармен келiсiлгеннен Орындаушының кiнәсi бойынша iс жүзiнде төмендеген кезде, соңғысы кез келген көздерден кем жеткiзiлген көлемнiң орнын толтырады, олай болмаған жағдайда, Тапсырысшы электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызмет құнының мөлшерiнде кем жеткiзiлген электр энергиясының көлемiн негiзге ала отырып, айыппұл салуға құқылы.
40. Егер энергия өндiруші ұйым Тапсырысшының атына шарттасқаннан төмен қуат берген жағдайда, онда Орындаушы сатушы босатқан қуатқа теңгерілетін шамаға дейiн Тапсырысшының атына берiлген қуатқа шектеу жүргізедi.
41. Төлемегенi немесе уақтылы төлемегенi үшiн, сондай-ақ энергия өндiрушi ұйымның электр энергиясын/қуатын кем бергенi үшiн шектеу немесе ажыратып тастау кезiнде туындаған салдарларға жауапкершілiк толығымен Тапсырысшыға жүктеледi. Бұл ретте Тапсырысшының тұтынушыларының, оның iшiнде энергиямен үздiксiз жабдықтау объектілерiнiң ажыратылуының ықтимал салдарлары үшiн барлық жауапкершілiк Тапсырысшыға жүктеледi.

9. Форс-мажорные обстоятельства
42. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом, ни одна из сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
43. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
10. Общие положения и разрешение споров
44. Договор оказания услуг по передаче и/или распределению электрической энергии заключается сторонами в индивидуальном порядке.
45. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора, любая из сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны должны предпринимать все необходимые усилия по урегулированию возникших споров путем переговоров.
46. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судебном порядке.
47. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
48. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
49. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__" ______ 200__года и действует по 24-00 часов "__" ______ 200__года.
50. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи и/или распределения электрической энергии и оформляется дополнительным соглашением к Договору, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из сторон заявит об этом.
12. Реквизиты сторон
Исполнитель:_______________                        Заказчик:___________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194 <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 1 июня 2005 г. N 546 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Типовой договор
на оказание услуг по передаче и/или распределению
тепловой энергии
___________________________                          "___"________ 200__г.
(место заключения договора)
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услуги по передаче и/или
__________________________________________________________________________
распределению тепловой энергии, учредительные документы,
__________________________________________________________________________
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице ________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
_____________________________________, именуемое в дальнейшем  Исполнитель,
с одной стороны, и _______________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы,
_________________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице_________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
________________________________________, именуемое в дальнейшем Заказчик,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

9. Форс-мажорлық жағдайлар
42. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiстi дәрежеде орындалмағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш жағдайларының салдарынан болған жағдаяттар болса, жауапкершілiктен босатылады. Мұндай жағдайда тараптардың бiр де бipeуi залалдың орнын толтыруға құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенiнің талабы бойынша мұндай жағдайда өзара міндеттемелердiң атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте тараптардың бiр де бipeуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш жағдаяттары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
43. Егер Тараптардың біреуі еңсерiлмес күштiң жағдаяттары болған сәттен бастап алпыс күнтізбелiк күн iшiнде өзiнiң Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға шамасы келмейтiн болса, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
44. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсету шартын тараптар жеке тәртіппен жасасады.
45. Шарттың қандай да бір ережесі бойынша туындаған қандай да бiр дау немесе келiспеушілiк жағдайында тараптардың кез келгенi екiншi тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
Тараптар туындаған дауларды келiссөздер жолымен реттеу бойынша қажеттi барлық күш-жiгерлерiн жұмсауға тиiс.
46. Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушілiктер сот тәртiбiмен шешіледi.
47. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
48. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органдарында тiркеледi және тiркелген сәттен бастап қолданысқа енедi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
49. Шарт 200__жылғы "__"_______00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__жылғы "___"_____ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
50. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын тараптардың біреуі бұл туралы мәлiмдece электр энергиясын беру және/немесе бөлу көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:___________         Тапсырысшы:______________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі
қызметкердi көрсетуге арналған үлгі шарт
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.06.01. N 546 (қолданысқа енгізілу тіртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
_________________________                200__жылғы "__"__________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі, Орындаушы деп аталатын____________________________
___________________________________________________________________
(жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерді
___________________________________________________________________
ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары, мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен берген орган)
___________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
________________________________________________________ тұрғысында
(лауазымы, тегi, аты-жөнi)
бiр тараптан және бұдан Тапсырысшы деп аталатын____________________
негізінде әрекет ететiн____________________________________________
(пайдаланушы деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тiркеу туралы куәлік берiлген күнi мен берген орган)
_________________________________________________________ тұрғысында
(лауазымы, тегі, аты-жөнi)
екiнші тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - точка раздела тепловой сети между Исполнителем и потребителем Заказчика, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети или Договором;
граница раздела эксплуатационной ответственности сторон - точка раздела теплопотребляющих установок и/или сети сторон, определяемая по балансовой принадлежности теплопотребляющих установок и/или сети или соглашением сторон;
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленный на основании показаний приборов учета) Исполнителя, на основании которого производится оплата;
прибор учета (расчетный прибор учета) - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета тепловой энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;
расчетный период - период времени (календарный месяц), за который производится расчет объемов и стоимости услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии;
регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
тепловая сеть - совокупность устройств, предназначенных для передачи и/или распределения тепловой энергии к потребителям;
теплопотребляющая установка - установка или прибор, предназначенный для приема и использования тепловой энергии;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
фактический объем тепловой энергии - объем тепловой энергии, переданной Исполнителем Заказчику, определенный на основании показаний приборов учета или при их отсутствии по нормам, утвержденным местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. Обязательные условия, предшествующие Договору:___________________
__________________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются обязательные условия, в том числе
__________________________________________________________________________
наличие технического договора, акта технической готовности систем
__________________________________________________________________________
теплоснабжения, акта разграничения тепловых сетей и т.д.)
3. Исполнитель обязуется осуществлять передачу и/или распределение тепловой энергии потребителям Заказчика по тепловым сетям Исполнителя до границы раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности, которая определяется актом разграничения тепловых сетей.
При этом, параметры (качество) поставляемой потребителям Заказчика тепловой энергии определяются по показаниям контрольно-измерительных приборов, установленных на границе балансовой принадлежности сторон, и должны соответствовать требованиям, установленным национальными стандартами или иной нормативно-технической документацией, а также температурному графику, составленному Исполнителем и согласованному с местными исполнительными органами.
Передача и/или распределение тепловой энергии производится непрерывно, если иное не оговорено соглашением сторон.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
теңгерiмдiк тиесілік бөлiмiнiң шекарасы - Орындаушы мен Тапсырысшының тұтынушысы арасындағы жылу желiсiнiң теңгерiмдiк тиесілілігі немесе Шарт бойынша айқындалатын жылу желiсiнiң бөлу нүктесi;
тараптардың пайдалану жауапкершiлігін бөлу шекарасы - жылу тұтынатын қондырғылардың және/немесе желiнiң теңгерiмдiк тиесiлiлiктi немесе тараптардың келiсiмдерi бойынша айқындалатын тараптардың жылу тұтынатын қондырғыларының және/немесе желiсiнiң бөлу нүктесi;
төлем құжаты - Орындаушының, оның негiзiнде төлем жүргiзілетiн құжаты (есептеу құралдары көрсеткiштерінiң негiзiнде жасалған шоты, хабарламасы, түбiртегi, ескерту шоты);
есептеу аспабы (есеп айырысатын есептеу аспабы) - жылу энергиясын коммерциялық есептеуге арналған, қолдануға заңнамада белгіленген тәртiппен рұқсат етілген техникалық құрылғы;
есеп айырысу кезеңi - Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiнiң көлемдерi мен құнына есеп айрысу жүргізiлетiн уақыт кезеңi (күнтiзбелiк ай);
реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
жылу желiсi - тұтынушыларға жылу энергиясын беруге және/немесе бөлуге арналған құрылғылардың жиынтығы;
жылу тұтынатын қондырғы - жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған қондырғы немесе құрал;
уәкiлеттi орган - электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
жылу энергиясының нақты көлемi - Орындаушы Тапсырысшыға берген, есептеу құралдарының көрсеткiштерi негiзiнде немесе олар болмаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен нормалар бойынша айқындалған жылу энергиясының көлемi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәнi
2. Осының алдындағы Шартқа қойылатын міндетті талаптар:______
___________________________________________________________________
(осы тармақта міндетті талаптар, оның ішінде техникалық шарттың,
___________________________________________________________________
жылумен жабдықтау жүйелерінің техникалық әзiрлігі актiсiнiң, жылу
___________________________________________________________________
желілерiн ажырату актісінiң болуы және т.б. көзделеді)
3. Орындаушы Тапсырысшының тұтынушыларына жылу желiлерiн ажырату актiсiмен айқындалатын теңгерiмдiк тиесілілігі мен пайдалану жауапкершілігінiң бөлу шекарасына дейiн Орындаушының жылу желiлерi бойынша жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi жүзеге асыруға мiндеттенедi.
Бұл ретте, Тапсырыс берушінің тұтынушыларына жеткiзілетін жылу энергиясының өлшемдерi (сапасы) тараптардың теңгерiмдiк тиесiлiлігінің шекарасында орнатылған бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткiштерi бойынша айқындалады және ұлттық стандарттарда немесе өзге де нормативтiк-техникалық құжаттамада белгiленген талаптарға, сондай-ақ Орындаушы жасаған және жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген температуралық кестеге сәйкес келуге тиiс.
Егер тараптардың келiсiмiмен өзгеше келiсiлмесе жылу энергиясын беру және/немесе бөлу үздiксiз жүргiзіледi.

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
4. Заказчик обязуется оплачивать услуги Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии на условиях, определенных Договором, а также соблюдать режим потребления тепловой энергии и другие условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Порядок ограничения предоставления услуг
5. Исполнитель вправе прекратить или ограничить передачу и/или распределение тепловой энергии Заказчику в случаях, предусмотренных настоящим Договором, в том числе:
неоплаты за предоставленные услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии в установленные Договором сроки, при этом предупреждение представляется в письменном виде не менее чем, за 15 дней;
самовольного подключения к теплосети Исполнителя теплопотребляющих установок;
присоединения систем теплопотребления до места установки приборов учета;
недопущения представителей Исполнителя к системам теплопотребления и приборам учета (предупреждение не менее, чем за 3 суток);
подключения к тепловой сети Исполнителя без акта технической готовности теплопотребляющих установок и теплосетей к работе в осенне-зимний период и заключения экспертной организации (предупреждение не менее, чем за 3 суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии);
проведения плановых ремонтов, подтвержденных уполномоченным органом (предупреждение не менее, чем за 3 суток).
6. При самовольном подключении Заказчиком теплопотребляющих установок или подключении их до приборов коммерческого учета, Исполнителем составляется акт и производится перерасчет объема переданной Заказчику тепловой энергии в установленном законодательством порядке.
Акт действителен при наличии подписи представителя Исполнителя и проверяемого Заказчика или его потребителя, либо их представителя. Акт считается действительным и при отказе Заказчика или его потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией Исполнителя и/или органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек.
4. Учет тепловой энергии
7. Количество переданной по сетям Исполнителя и принятой Заказчиком тепловой энергии определяется в соответствии с данными учета о ее фактическом потреблении по показаниям приборов учета, а при их отсутствии или временном выходе из строя - расчетным путем, выполненным Исполнителем на основании требований нормативно-технических документов.
8. Учет отпуска услуг производится на границе раздела балансовой принадлежности сторон. При установке приборов учета не на границе раздела балансовой принадлежности сторон, потери на участке сети от границы раздела до места установки приборов относятся к владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети и определяется расчетным путем.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
4. Тапсырысшы Орындаушыға Шартпен айқындалған талаптарда жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге ақы төлеуге, сондай-ақ жылу энергиясын тұтыну режимiн және осы Шартта көзделген басқа да талаптарды сақтауға мiндеттенедi.
3. Қызметтердi ұсынуды шектеудiң тәртiбi
5. Орындаушы Тапсырысшыға осы Шартта көзделген, оның iшiнде:
Шартта белгiленген мерзiмдерде жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiнде ұсынылған қызметтер үшiн ақы төленбеген, бұл ретте, ескерту жазбаша түрде кем дегенде 15 күн бұрын ұсынылады;
жылу тұтынатын қондырғыларын Орындаушының жылу желiсiне өз бетiмен қосқан;
жылу тұтынатын жүйелерiн есептеу құралдарының орнатылған орнына дейiн қосқан;
Орындаушының өкiлдерiн жылу тұтынатын жүйелерге және есептеу құралдарына жiбермеген (ескерту кем дегенде 3 тәулiк бұрын);
жылу тұтынатын қондырғылар мен жылу желілерінiң күзгi-қысқы кезеңде жұмысқа техникалық дайындығы актісiнсiз және сараптама ұйымының қорытындысынсыз Орындаушының жылу желiсiне қосқан (ескерту жылу энергиясын берудi тоқтатқанға немесе шектегенге дейiн кем дегенде 3 тәулiк бұрын);
уәкілетті орган растаған жоспарлы жөндеулер жүргiзiлген жағдайларда жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi тоқтатуға немесе шектеуге құқылы.
6. Тапсырысшы жылу тұтынатын қондырғыларды өз бетiмен қосқан немесе оларды коммерциялық есептеу құралдарына дейiн қосқан кезде, Орындаушы акт жасайды және Тапсырысшыға берiлген жылу энергиясының көлемiне заңнамада белгіленген тәртiппен қайта есеп айырысу жүргiзедi.
Акт Орындаушы өкiлiнiң және тексерiлетiн Тапсырысшының немесе оның тұтынушысының, не олардың өкiлiнiң қолы болған көзде жарамды. Акт Тапсырысшы немесе оның тұтынушысы қол қоюдан бас тартқан кезде де, бiрақ оны Орындаушының комиссиясы және/немесе құрамында кем дегенде үш адамы бар кондоминиумдi басқаратын орган ресiмдеген жағдайда, жарамды деп есептеледi.
4. Жылу энергиясын есептеу
7. Орындаушының желiлерi бойынша берiлген және Тапсырысшы қабылдаған жылу энергиясының мөлшерi оны есептеу құралдарының көрсеткіштері бойынша іс жүзінде тұтыну туралы есептердің деректеріне сәйкес, ал олар болмаған немесе уақытша істен шыққан жағдайда, Орындаушы нормативтік-техникалық құжаттар талаптарының негізінде орындаған есеп айырысу жолымен айқындалады.
8. Қызметтерді босатуды есептеу тараптардың теңгерімдік тиесілілікті бөлу шекарасында жүргізіледi. Есептеу құралдары тараптардың теңгерімдік тиесілілікті бөлу шекарасынан тыс орнатылған кезде, бөлу шекарасынан құралдар орнатылған жерге дейiнгi учаскедегi ысыраптар желінің көрсетiлген учаскесi теңгерiмiнде тұрған иеленушіге жатқызылады және есеп айырысу жолымен айқындалады.

9. Временная эксплуатация системы теплоснабжения Заказчика без установки приборов учета допускается с разрешения Исполнителя. Объем услуг в этом случае устанавливается расчетным путем.
10. Ответственность за техническое состояние оборудования и инженерных сетей, а также за сохранность приборов учета тепловой энергии возлагается на его собственника и определяется по границе балансовой принадлежности.
11. Приборы учета сторон должны быть поверены и опломбированы. Стороны должны предоставлять друг другу доступ к приборам учета в течение рабочих часов суток для целей снятия показаний, проверки технического состояния систем учета.
12. В случае хищения или поломки приборов учета не установленными лицами, лицо, ответственное за их сохранность, обязано восстановить приборы учета в тридцатидневный срок, если иное не предусмотрено Договором. До момента восстановления приборов учета Заказчик вправе требовать подключить его к тепловой сети.
13. Исполнитель обязан обеспечить передачу и/или распределение тепловой энергии Заказчику в соответствии с Договором и не допускать отклонения параметров подаваемого теплоносителя более чем на +/- 5% от договорных.
14. Стороны производят за свой счет метрологические поверки находящихся на их балансе приборов коммерческого учета в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами.
Стороны могут потребовать проведение дополнительных поверок, которые производятся за счет требующей стороны.
5. Права и обязанности сторон
15. Заказчик имеет право:
1) на получение услуг установленного качества в объеме и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать перерасчет по оплате услуг за время перерывов и недопоставки или поставки тепловой энергии, не соответствующей ее стандартным параметрам, в соответствии с условиями заключенного Договора;
3) получать от Исполнителя информацию об изменении тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем тридцать дней до введения их в действие;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением Договора;
5) расторгнуть Договор в одностороннем порядке с письменным уведомлением Исполнителя не позже, чем за 30 календарных дней при условии оплаты за фактически предоставленные Исполнителем услуги. При этом не допускается односторонний отказ от Договора на передачу  и/или распределение тепловой энергии собственником отдельного помещения, система отопления которого является частью общей отопительной системы многоквартирного дома.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

9. Тапсырысшының жылумен жабдықтау жүйесiн есептеу құралдарын орнатпастан уақытша пайдалануға Орындаушының рұқсатымен жол беріледі. Мұндай жағдайда қызметтердiң көлемi есеп айырысу жолымен белгіленеді.
10. Жабдықтың және инженерлiк желілердің техникалық жай-күйiне, сондай-ақ жылу энергиясын есептеу құралдарының сақталуына жауапкершілік оның меншiк иесiне жүктеледі және теңгерiмдiк тиесіліліктiң шекарасы бойынша айқындалады.
11. Тараптардың есептеу құралдары тексерiлуi және оларға пломба салынуы тиiс. Тараптар көрсеткiштердi алу, есептеу жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру мақсатында бір-бiрiне тәулiктің жұмыс сағаттары iшiнде есептеу құралдарына қол жеткiзудi ұсынуға тиiс.
12. Есептеу құралдарын белгiсiз адамдар ұрлаған немесе сындырған жағдайда, егер Шартта өзгеше көзделмесе, оның сақталуына жауапты адам отыз күн мерзiм iшiнде, есептеу құралдарын қалпына келтiруге мiндеттi. Есептеу құралдарын қалпына келтiру сәтiне дейiн Тапсырысшы оны жылу желiсiне қосуды талап етуге құқылы.
13. Орындаушы Шартқа сәйкес Тапсырысшыға жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi қамтамасыз етуге және берілетін жылу тасушы өлшемдерінің шарттасылғаннан +/- 5%-тен аспайтын ауытқуға жол бермеуге міндетті.
14. Тараптар олардың теңгеріміндегі коммерциялық есептеу құралдарына өз есебiнен тиiстi метрологиялық стандарттарда көзделген мерзiмдерде метрологиялық тексерулер жүргiзедi.
Тараптар талап ететiн тараптың есебiнен жүргiзiлетiн қосымша тексерулер жүргізудi талап етуi мүмкiн.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
15. Тапсырысшының:
1) осы Шартпен белгiленген көлемде және мерзiмдерде белгiленген сападағы қызметтердi алуға;
2) үзiлiстер және оның стандарттық өлшемдерiне сәйкес келмейтiн жылу энергиясын жеткізбеген немесе жеткiзген уақыт iшiнде қызметтерге ақы төлеу бойынша есеп айырысуды жасалған Шарттың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) Орындаушыдан тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшін сот органдарына шағымдануға;
5) Орындаушы iс жүзiнде ұсынған қызметтер үшін ақы төленуi шартымен 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей Орындаушыны жазбаша хабардар ете отырып, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.   Бұл ретте, жылыту жүйесi көп пәтерлi үйдiң жалпы жылыту жүйесiнiң бөлiгі болып табылатын жеке үй-жайдың меншiк иесiнiң жылу энергиясын беруге және/немесе бөлуге арналған Шарттан бip жақты бас тартуына жол берiлмейдi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

16. Заказчик обязан:
1) своевременно оплачивать предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии согласно условиям Договора;
2) поддерживать надлежащее техническое состояние систем теплоснабжения;
3) немедленно письменно уведомлять Исполнителя о выходе из строя приборов учета или нарушении режима и условий работы, в противном случае приборы учета считаются вышедшими из строя с момента их последней поверки, подтвержденной соответствующими документами;
4) обеспечить беспрепятственный доступ персоналу Исполнителя к приборам учета тепловой энергии и теплопотребляющим установкам для осуществления контроля технического состояния и безопасности сетей, приборов и оборудования;
5) при расторжении Договора сделать сверку расчетов и погасить долг за фактически предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии.
17. Исполнитель имеет право:
1) в одностороннем порядке приостановить исполнение Договора в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящего Договора;
2) совершать иные действия, установленные договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех потребителей услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии;
2) поддерживать на границе раздела балансовой принадлежности тепловых сетей параметры тепловой энергии, заданные настоящим Договором;
3) заключить с Заказчиком договор на предоставление услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии;
4) предоставлять Заказчику услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии соответствующего качества в порядке и сроки, определенные условиями Договора;
5) вести учет и контроль качества и количества поставляемой Заказчику тепловой энергии, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений качества тепловой энергии;
6) в течение трех дней со дня подачи заявления Заказчиком о снижении качества тепловой энергии принять все меры по восстановлению качества и выполнить перерасчет;
7) взимать плату за оказываемые услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии по тарифам, утвержденным регулирующим органом;
8) не допускать перерывы в передаче и/или распределении тепловой энергии, кроме случаев, предусмотренных настоящим Договором.
6. Требования, предъявляемые к сторонам
19. Заказчику запрещается:
1) переоборудовать внутриквартальные сети, инженерное оборудование и устройства, устанавливать, подключать и использовать без согласования с Исполнителем регулирующую и запорную арматуру, а также оборудование, не отвечающее требованиям безопасной эксплуатации и другим требованиям, установленным нормативными документами;

16. Тапсырысшы:
1) Орындаушы ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге Шарттың талаптарына сәйкес уақтылы ақы төлеуге;
2) жылумен жабдықтау жүйелерінің тиiсiнше техникалық жай-күйiн лайықты дәрежеде ұстауға;
3) Орындаушыны есептеу құралдарының iстен шыққаны немесе режимнiң және жұмыс талаптарының бұзылғаны туралы жедел жазбаша хабардар етуге, олай болмаған жағдайда, есептеу құралдары тиiстi құжаттармен расталған оларды соңғы рет тексерген сәттен бастап iстен шықты деп саналады;
4) Орындаушының персоналына желілердiң, құралдар мен жабдықтардың техникалық жай-күйi мен қауiпсiздiгiне бақылауды жүзеге асыру үшiн жылу энергиясын есептеу құралдарына және жылу тұтыну қондырғыларына кедергiсiз қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
5) Шарт бұзылған жағдайда, есеп айырысуларға салыстыру жасауға және Орындаушы iс жүзiнде ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге арналған борышты өтеуге мiндетті.
17. Орындаушының:
1) осы Шарттың 5-тармағында көзделген жағдайларда Шарттың орындалуын бiржақты тәртiппен тоқтатуға;
2) шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де әрекеттердi жасауға құқығы бар.
18. Орындаушы:
1) жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтердiң барлық тұтынушылары үшiн бiрдей жағдайлар ұсынуға;
2) жылу желілерінің теңгерiмдiк тиесілілікті бөлу шекарасында осы Шартта берiлген жылу энергиясының өлшемдерiн ұстауға;
3) Тапсырысшымен жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтердi ұсынуға шарт жасасуға;
4) Тапсырысшыға тиiстi сападағы жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтердi Шарттың талаптарымен айқындалған тәртіппен және мерзiмдерде ұсынуға;
5) Тапсырысшыға жеткiзілетін жылу энергиясының сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзуге, жылу энергиясы сапасының бұзушылықтарының алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
6) Тапсырысшы жылу энергиясы сапасының төмендегенi туралы өтінішті берген күннен бастап үш күн iшiнде сапаны қалпына келтiру бойынша барлық шараларды қабылдауға және қайта есеп айырысуды орындауға;
7) реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі көрсетілетiн қызметтер үшiн төлемдi өндiріп алуға;
8) осы Шартта көзделген жағдайлардан басқа, жылу энергиясын беруде және/немесе бөлуде үзiлiстерге жол бермеуге мiндеттi.
6. Тараптарға қойылатын талаптар
19. Тапсырысшыға:
1) iшкi кварталдық желiлердi, инженерлiк жабдықты және құрылғыларды қайта жабдықтауға, Орындаушының келiсiмiнсiз реттегіш және бiтеме арматураны, сондай-ақ қауiпсiз пайдалану талаптарына және нормативтiк құжаттармен белгiленген басқа да талаптарға жауап бермейтiн жабдықты орнатуға, қосуға және пайдалануға;

2) нарушать имеющиеся схемы учета тепловой энергии;
3) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению.
20. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Порядок расчетов
21. Оплата услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии производится Заказчиком по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
22. В случае изменения тарифа Исполнитель через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика не позднее, чем за тридцать дней до введения его в действие.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
23. Оплата за фактически предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии производится Заказчиком в соответствии с показаниями приборов учета не позднее 20 числа месяца, следующего после расчетного.
24. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем (если таковая имеется).
25. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
26. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счет-фактуре.
27. По соглашению сторон могут устанавливаться иной порядок и форма оплаты услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
8. Ответственность сторон
28. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
29. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 32 Договора), Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа, но не более суммы основного долга.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора. Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением сторон.

2) қолда бар жылу энергиясын есептеу схемасын бұзуға;
3) жылыту жүйелерiндегi жылу тасушыны тура мақсатында пайдаланбауға тыйым салынады.
20. Тараптарға тараптардың құқықтарын шектейтiн не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзге түрде бұзатын iс-әрекеттер жасауға тыйым салынады.
7. Есеп айырысу тәртiбi
21. Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеудi Тапсырысшы реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзедi.
22. Тариф өзгерген жағдайда, Орындаушы бұл туралы Тапсырысшыны бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ол қолданысқа енгізілгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етедi.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
23. Орындаушы iс жүзiнде ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге ақы төлеудi Тапсырысшы есептеу құралдарының көрсеткiштерiне сәйкес есеп айырысудан кейiнгi айдың 20 күнінен кешіктiрмей жүргiзедi.
24. Өткен кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, бiрiншi кезекте төлем осы берешектi өтеуге жiберіледі. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзіндегіден артық сома төлеген жағдайда, осы артық айырма келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне автоматты түрде (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеу есебiне, егер осындай болса) есептеледi. Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiндегi қызметтерiнен бас тартса, Тапсырысшының Орындаушының алдындағы (eгep осындай болса) өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеуге жұмсалған сомаларды қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.
25. Егер бақылау-өлшеу құралдары ақаулығының нәтижесiнде және басқа жағдайларда шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда Тараптар кейiнгі есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгізедi.
26. Шот-фактурада көрсетілген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына ақша есептеу Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеу бойынша Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындауы деп танылады.
27. Тараптардың келiсiмi бойынша жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге ақы төлеудiң Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
8. Тараптардың жауапкершiлiгi
28. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
29. Ол бойынша ақы төлеу мерзiмi басталған сәтiне шотты төлемегенi үшін (Шарттың 32-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда), Тапсырысшы төленбеген сомалар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 еседен астам мөлшерiнде Тапсырысшының ақша мiндеттемелерiн iс жүзiнде орындаған күнiне төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күнi үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлеуге құқылы.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерiн белгiлеу Шарт жасасу кезiнде жүргiзіледi. Егер тараптардың келiсiмiмен өзгеше ескертілмесе, есеп айырысу кезеңнен кейiнгi айдың бiрiнші күнi тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басы болып табылады.

30. Если невозможность для Исполнителя предоставить Заказчику услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Исполнителем в договорных отношениях, ответственность перед Заказчиком несет Исполнитель.
31. Уплата неустойки не освобождает стороны от выполнения обязательств по Договору.
9. Форс-мажорные обстоятельства
32. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
33. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор, направив письменное уведомление о расторжении Договора.
10. Общие положения и разрешение споров
34. Договор оказания услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии заключается сторонами в индивидуальном порядке.
35. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны должны предпринимать все необходимые усилия по урегулированию возникших споров путем переговоров.
36. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судебном порядке.
37. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
38. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
39. Договор вступает в силу с момента подписания и действует до "__" ____ 200__года.
40. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи и/или распределения тепловой энергии и оформляется дополнительным соглашением к Договору, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из сторон заявит об этом.

30. Егер Орындаушының Тапсырысшыға қызмет ұсынуы мүмкiн болмауы Орындаушымен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен болса, Тапсырысшы алдында Орындаушы жауапты болады.
31. Тұрақсыздық айыбын төлеу тараптарды Шарт бойынша міндеттемелердi орындаудан босатпайды.
9. Форс-мажорлық жағдаяттар
32. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл еңсерілмес күш жағдайларының салдарынан болған жағдаяттар болса, жауапкершіліктен босатылады. Мұндай жағдайда тараптардың бір де біреуі залалдардың орнын толтыруға құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенінің талабы бойынша мұндай жағдайда өзара міндеттемелердің атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте, тараптардың бір де біреуі Шарт бойынша еңсерілмес күші жағдаяттары болғанға дейін туындаған міндеттемелерден босатылмайды.
33. Егер Тараптардың біреуі еңсерiлмес күштiң жағдаяттары болған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн ішінде өзiнiң Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындай алмайтындай жағдайда қалса, екiншi тарап Шартты бұзу туралы жазбаша хабарламаны жолдай отырып, Шартты бұзуға құқылы.
10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
34. Жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсету шартын тараптар жеке тәртiппен жасасады.
35. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай немесе қандай да бiр мәселелерге немесе Шарттың ережелерiне қатысты әрекетке байланысты туындаған қандай да бiр дау немесе келiспеушілiк жағдайында тараптардың кез келгенi екiншi тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
Тараптар туындаған дауларды келiссөздер жолымен реттеу бойынша қажетті барлық күш-жiгерiн жұмсауы тиiс.
36. Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер сот тәртiбiмен шешiледi.
37. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
38. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгі Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органдарында тiркеледi және тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
39. Шарт қол қойылған сәттен бастап күшіне енедi және
200_ жылғы "__"____________________________ дейiн қолданылады.
40. Шартың қолданылу мерзімі, егер Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін отыз күн бұрын тараптардың біреуі бұл туралы мәлімдесе, жылу энергиясын беру және/немесе бөлу көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бір мерзімге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.

12. Реквизиты сторон
Исполнитель: _____________                     Заказчик: _________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 27 октября 2005 года N 1080 .
Сноска. В заголовке и по тексту слова "телефонного трафика (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов) для операторов связи" заменены словами "присоединяющими операторами связи телефонного трафика с (на) сети присоединяемых операторов связи (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов, операторов IP-телефонии (Интернет-телефония)" - постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2007 года N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска.  По всему тексту после слов «в области связи» дополнены словами «и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках» - постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Типовой договор на оказание услуг по присоединению к сети
телекоммуникаций общего пользования и пропуска телефонного
трафика субъектом естественной монополии
Сноска. Заголовок Типового договора в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
"__" ________200_год
_____________________________
(место заключения договора)
________________________________________________________
(наименование субъекта),
в лице _______________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании __________________ , именуемого (ый)
в дальнейшем Присоединяющий оператор связи, с одной стороны, и
_____________________________________________________
(наименование субъекта,)
в лице _____________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _______________, именуемого (ый) в
дальнейшем Присоединяемый оператор связи, с другой стороны
(далее - Стороны), заключили настоящий Типовой договор на оказание
услуг по присоединению к сети телекоммуникаций общего пользования и
пропуску телефонного трафика субъектом естественной монополии
(далее - договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:_________________     Тапсырысшы:__________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 қазандағы N 1080 , тақырыбына және мәтінге өзгерту енгізілді  - 2007.08.22. N 727 Қаулыларымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "байланыс саласындағы" деген сөздерден кейін "және табиғи монополия саласындағы және реттелетін нарықтардағы" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Табиғи монополия субъектісінің жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желісіне қосу және телефон трафигін өткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуіне арналған үлгі шарт
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
_______________________                 200__ жылғы "___"__________
(шарттың жасалған орны)
____________________________________________________________
(субъектінің атауы)
_____________________________________________________ атынан
(лауазымы, Т.А.Ә.)
____________________________________ негізінде әрекет ететін,
бұдан әрі Қосылатын байланыс операторы деп аталатын бір тараптан және
____________________________________________________________
(субъектінің атауы)
_____________________________________________________ атынан
(лауазымы, Т.А.Ә.)
_________ негізінде әрекет ететін бұдан әрі Қосылатын байланыс операторы деп аталатын екінші тараптан (бұдан әрі - Тараптар) төмендегілер туралы осы Табиғи монополия субъектісінің жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желісіне қосу және трафикті өткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуіне арналған үлгі шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).

1. Предмет Договора
1. Настоящий Договор определяет взаимодействия Присоединяющего и Присоединяемого операторов связи при оказании услуг присоединения и пропуска телефонного трафика, предусмотренных пунктом 10 Перечня регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики от 14 марта 2006 года № 155.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Условия присоединения сетей Сторон
2. Уровни присоединения сети Присоединяемого оператора связи к сети Присоединяющего оператора связи определяются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Пункты присоединения сетей Сторон, формат набора, сигнализация указаны в технических условиях на присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования (далее - СТОП), выданных Присоединяющим оператором связи Присоединяемому оператору связи.
4. Технологически сопряженное оборудование сетей Сторон будет доступно для представителей обеих Сторон согласно установленному порядку каждой из Сторон.
5. При необходимости организации дополнительных пунктов присоединения Присоединяемый оператор связи подает письменную заявку Присоединяющему оператору связи и выполняет технические условия на подключение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Присоединяемый оператор связи не менее чем за 4 (четыре) месяца уведомляет в письменном виде Присоединяющего оператора связи о расширении емкости различных элементов присоединяемой и присоединяющей сетей, необходимых для модернизации присоединения сетей Сторон.
По договоренности работы по расширению емкости сети могут быть выполнены одной из Сторон с дальнейшей компенсацией другой Стороной понесенной части затрат.
Стороны по Договору предоставляют услуги, равнозначные по качеству и своевременности их предоставления, в соответствии с техническими и эксплуатационными параметрами, как пользователям своей сети, так и пользователям другой Стороны.
3. Пропуск телефонного трафика
7. Стороны пропускают по своим сетям телефонный трафик операторов ІР-телефонии (Интернет-телефония) в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

1. Шарттың мәні
1. Осы Шарт Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 наурыздағы № 155 қаулысымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тізбесінің 10-тармағында көзделген, қосу және телефон трафигін өткізу қызметтерін көрсеткен кезде Қосатын және Қосылатын байланыс операторларының өзара іс-қимылын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Тараптардың желiлерiн қосу шарттары
2. Қосылатын байланыс операторының желісін Қосатын байланыс операторының желісіне қосу деңгейлері Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тараптардың желілерiн қосу пункттерi, терiм форматы, дабылнамасы Қосылатын байланыс операторына Қосатын байланыс операторы берген жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне (бұдан әрi - ЖПТЖ) қосуға арналған техникалық шарттарда көрсетiлген.
4. Тараптар желілерiнiң технологиялық жағынан ұштасқан жабдығы Тараптардың әрқайсысының белгiленген тәртiбiне сәйкес екi Тараптың өкiлдерi үшiн қол жетiмдi болады.
5. Қосудың қосымша пункттерiн ұйымдастыру қажет болған кезде, Қосылатын байланыс операторы Қосатын байланыс операторына жазбаша өтінiм бередi және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен қосуға арналған техникалық шарттарды орындайды.
6. Қосылатын байланыс операторы кемiнде 4 (төрт) ай бұрын Қосатын байланыс операторын Тараптардың желiлерiн қосуды жаңғыртуға қажеттi қосылатын және қосатын желілердiң әр түрлi элементтерiнiң сыйымдылығын кеңейту туралы жазбаша түрде хабардар етедi.
Уағдаластық бойынша желi сыйымдылығын кеңейту жөнiндегi жұмыстарды, жұмсалған шығындардың бөлiгiн кейiннен екiншi Тарап өтей отырып, Тараптардың бiрi орындауы мүмкiн.
Тараптар Шарт бойынша өз желiсiн пайдаланушыларға да, екiншi Tapaптың пайдаланушыларына да техникалық және пайдалану параметрлерiне сәйкес сапасы мен оларды ұсыну уақтылығы бойынша тең мәндi қызметтердi ұсынады.
3. Телефон трафигін өткiзу
7. Тараптар өздерінің желілері арқылы IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының телефон трафигін Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өткізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).

8. Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений производится в единицах тарификации, установленных законодательством Республики Казахстан для каждого вида телефонного трафика.
Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений начинается с момента поступления сигнала "ответ абонента" вызываемого номера терминала (телефонный аппарат, автоответчик, факсимильный аппарат, модем и т.д.).
Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений заканчивается после получения сигнала "отбой" от любого из двух терминалов абонентов (телефонного аппарата, автоответчика, факсимильного аппарата, модема и т.д.).
Расчеты общей суммы соединений основываются на сумме продолжительности каждого соединения в установленных законодательством (если таковое отсутствует, то по дополнительному соглашению Сторон) единицах тарификации соединений, где каждый неполный интервал округляется до полного в большую сторону.
9. Стороны самостоятельно осуществляют учет трафика, выставление счетов-фактур и сбор оплаты с пользователей своих сетей.
10. Исключен постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Стороны не вправе ограничивать или приостанавливать пропуск телефонного трафика от сети другой Стороны на телефоны экстренных служб, определенных Правительством Республики Казахстан на своих сетях. Плата за пропуск телефонного трафика в этих случаях не взимается.
4. Обязательства Сторон
12. Присоединяющий оператор связи обязан:
1) использовать подключение своей сети к сети Присоединяемого оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) произвести присоединение сети Присоединяемого оператора связи к своей сети в срок не более 5 (пяти) рабочих дней, при наличии технической возможности, после выполнения в полном объеме технических условий на присоединение, выданных Присоединяющим оператором связи, при наличии актированного положительного результата тестирования присоединения и подписания сторонами настоящего Договора;
3) выдавать Присоединяемому оператору связи технические условия на новое присоединение сети Присоединяемого оператора связи или модернизацию пунктов присоединения по его письменной заявке в срок не более 30 (тридцати) календарных дней после получения заявки;
4) при аварийных отказах средств связи, которые могут повлечь за собой перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяемого оператора связи, незамедлительно информировать его об этом, а также принимать все меры по восстановлению связи;

8. Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасында телефон трафигінің әрбiр түрi үшін белгiленген тарифтеу бiрлiктерiнде жүргiзiледi.
Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу шақырылатын терминал (телефон аппараты, автожауап қайтарушы, факсимильдi аппарат, модем және т.б.) нөмiрiнiң "абоненттің жауабы" деген дабылы түскен сәттен басталады.
Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу абоненттердiң кез келген екi терминалынан (телефон аппаратынан, автожауап қайтарушыдан, факсимильдi аппараттан, модемнен және т.б.) "тоқтату" деген дабыл алынғаннан кейiн аяқталады.
Қосылыстардың жалпы сомасының есеп айырысулары заңнамада белгiленген қосылыстар тарифтеуінің бiрлiктерiнде әрбiр қосылыс ұзақтығының сомасына (егер ондай болмаса, онда Тараптардың қосымша келiсiмi бойынша) негізделедi, мұнда әрбiр толық емес аралық үлкен жағына қарай толғанға дейiн дөңгелектенедi.
9. Тараптар трафиктiң есебiн, шот-фактураларды ұсынуды және өздерінің желiлерiн пайдаланушылардан төлем жинауды дербес жүзеге асырады.
10. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Тараптардың екiншi Тараптың желiсiнен Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған шұғыл қызметтердiң телефондарына телефон трафигін өз желiлерiнде шектеуге немесе тоқтатуға құқығы жоқ. Мұндай жағдайларда, телефон трафигiн өткiзгенi үшiн төлем алынбайды.
4. Тараптардың мiндеттемелерi
12. Қосатын байланыс операторы:
1) Қолданыстағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін Қосылатын байланыс операторының желісіне өз желісін қосуды пайдалануға;
2) Қосылатын байланыс операторының желiсiн Қосатын байланыс операторы берген қосуға арналған техникалық шарттарды толық көлемде орындағаннан кейiн техникалық мүмкiндiк болған кезде қосуды тестiлеудiң актіленген оң нәтижесi болған және осы Шартқа Тараптар қол қойған кезде 5 (бec) жұмыс күннен аспайтын мерзiмде өз желiсiне қосуды жүргізуге;
3) Қосылатын байланыс операторына оның жазбаша өтінiмi бойынша Қосылатын байланыс операторы желiсiнiң жаңа қосылысына немесе қосу пункттерiн жаңғыртуға арналған техникалық шарттарды өтiнiм алынғаннан кейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде беруге;
4) Қосылатын байланыс операторының мүдделерiн қозғайтын телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн байланыс құралдарының авариялық бұзылулары болған кезде, оны бұл туралы жедел хабардар етуге, сондай-ақ байланысты қалпына келтiру жөнiндегі барлық шараларды қабылдауға;

5) при проведении плановых работ, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций Присоединяемого оператора связи, оповещать его об этом не менее, чем за 7 (семь) календарных дней до начала работ;
6) не вносить изменений в схему подключения сетей Сторон по данному Договору без письменного согласия Присоединяемого оператора связи;
7) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего подключение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
8) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия, руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектор телекоммуникаций;
9) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора, в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяемого оператора связи;
10) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13. Присоединяемый оператор связи обязан:
1) использовать подключение своей сети к сети Присоединяющего оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций исключительно в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия, руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектор телекоммуникаций;
3) при аварийных отказах средств связи Присоединяемого оператора связи, а также на сетях, присоединенных к сетям Присоединяемого оператора связи, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, незамедлительно информировать об этом Присоединяющего оператора связи, и принимать все меры по скорейшему восстановлению связи;
4) при проведении плановых работ на сети Присоединяемого оператора связи, а также на сетях, присоединенных к ней, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяющего оператора связи, оповещать последнего об этом не менее чем за 7 (семь) календарных дней до начала работ;

5) Қосылатын байланыс операторының телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн жоспарлы жұмыстарды жүргiзген кезде оған бұл туралы жұмыстар басталғанға дейiн кемiнде 7 (жетi) күнтiзбелiк күн бұрын хабарлауға;
6) Қосылатын байланыс операторының жазбаша келiсiмiнсiз осы Шарт бойынша Тараптардың желiлерiн қосу схемасына өзгерiстер енгiзбеуге;
7) Тараптардың желiлерiн қосуды қамтамасыз ететiн техникалық байланыс құралдары кешенiн ажыратуды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргізуге;
8) өзiнiң желiсiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда, Халықаралық электр байланысы одағының - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;
9) нөмiрлеу мен кодтар, терiм қағидаттары өзгерген жағдайда, өзгерiстер енгiзілгенге дейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде Қосылатын байланыс операторын хабардар етуге;
10) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеудi уақтылы жүзеге асыруға мiндеттi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Қосылатын байланыс операторы:
1) Тек Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өз желісін телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін Қосатын байланыс операторының желісіне қосуды пайдалануға;
2) өзінің желiсiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда, Халықаралық электр байланысы одағының - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;
3) телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн Қосылатын байланыс операторының байланыс құралдарында, сондай-ақ Қосылатын байланыс операторының желiлерiне қосылған желiлерде авариялық iстен шыққан кезде, бұл туралы Қосатын байланыс операторын жедел хабардар етуге және байланысты тез арада қалпына келтiру жөнiндегi барлық шараларды қабылдауға;
4) телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде Қосатын байланыс операторының мүдделерiн қозғайтын iркiлiс туғызуы мүмкiн Қосылатын байланыс операторының желiсiнде, сондай-ақ оған қосылған желiлерде жоспарлы жұмыстар жүргiзген кезде, бұл туралы алғашқысына жұмыстар басталғанға дейiн кемiнде 7 (жетi) күнтізбелiк күн бұрын хабарлауға;

5) в случае модернизации сети Присоединяемого оператора связи, заранее в срок не менее чем за 4 (четыре) месяца оповещать об этом Присоединяющего оператора связи;
6) производить присоединение к своей сети других сетей телекоммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего подключение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора, в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяющего оператора связи;
9) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Порядок взаиморасчетов
14. Расчеты между сторонами за предоставленные регулируемые услуги по присоединению и пропуску телефонного трафика производятся в соответствии с тарифами, утвержденными уполномоченным органом в области связи и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках .
При отсутствии утвержденных уполномоченным органом в области связи и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках тарифов на регулируемые услуги по присоединению и пропуску телефонного трафика, взаиморасчеты производятся по тарифам, установленным по соглашению сторон.
Стоимость услуг, предоставляемых по Договору, может быть оформлена в виде приложения к Договору.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
15. В случае изменения тарифов на услуги по присоединению и пропуска телефонного трафика или единицы тарификации межсетевых телефонных соединений, Присоединяющий оператор связи письменно уведомляет Присоединяемого оператора связи за 30 (тридцать) календарных дней до введения новых тарифов.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.08.2007 N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
16. Если Присоединяемый оператор связи не дает согласие на продолжение пользования услугами по измененным тарифам, он обязан уведомить об этом Присоединяющего оператора связи в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения уведомления об изменении тарифов. В таком случае Присоединяющий оператор после получения письменного уведомления или его отсутствия в течение 10 (десяти) календарных дней, вправе прекратить пропуск соответствующего телефонного трафика от (на) сети Присоединяемого оператора связи, за исключением исходящего телефонного трафика на телефоны экстренных служб.

5) Қосылатын байланыс операторының желiсiн жаңғыртқан жағдайда, бұл туралы Қосатын байланыс операторына алдын ала кемiнде 4 (төрт) ай бұрын мерзiмде хабарлауға;
6) өзiнiң желiсiне телекоммуникацияның басқа да желiлерiн қосуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізуге;
7) Тараптардың желiлерiн қосуды қамтамасыз ететiн техникалық байланыс құралдары кешенiн ажыратуды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргiзуге;
8) нөмiрлеу мен кодтар, терiм қағидаттары өзгерген жағдайда, өзгерiстер енгiзiлгенге дейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде Қосатын байланыс операторын хабардар етуге;
9) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеудi уақтылы жүзеге асыруға мiндетті.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Өзара есеп айырысулар тәртiбi
14. Телефон трафигiн қосу және өткiзу жөнiнде ұсынылған реттелмелi қызметтер үшiн тараптардың арасындағы есеп айырысулар байланыс саласындағы және табиғи монополия саласындағы және реттелетін нарықтардағы уәкiлетті орган бекiткен тарифтерге сәйкес жүргiзiледi.
Телефон трафигін қосу және өткізу жөніндегі реттелмелі қызметтерге арнап байланыс саласындағы және табиғи монополия саласындағы және реттелетін нарықтардағы уәкілетті орган бекіткен тарифтер болмаған кезде, өзара есеп айырысулар тараптардың келісімімен белгіленген тарифтер бойынша жүргізіледі.
Шарт бойынша ұсынылатын қызметтердiң құны Шартқа қосымша түрiнде ресiмделуi мүмкiн.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
15. Телефон трафигін қосу және өткiзу жөнiндегі қызметтерге арналған тарифтер немесе желiаралық телефон қосылыстары тарифтелуiнiң бiрлiктерi өзгерген жағдайда, Қосатын байланыс операторы Қосылатын байланыс операторын жаңа тарифтер (есеп айырысу ставкалары) енгізiлгенге дейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын жазбаша түрде хабардар етедi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
16. Егер Қосылатын байланыс операторы өзгерген тарифтер бойынша қызметтердi пайдалануды жалғастыруға келiсiм бермесе, ол бұл туралы Қосатын байланыс операторын тарифтердiң өзгергенi туралы хабарламаны алған сәттен бастап 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етуге мiндетті. Мұндай жағдайда, Қосатын байланыс операторы жазбаша түрде хабарлама алғаннан кейiн немесе ол болмағанда 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде шұғыл қызметтердiң телефондарына шығыс телефон трафигiн қоспағанда, Қосылатын байланыс операторының желiсiнен (-не) тиiстi телефон трафигін өткiзудi тоқтатуға құқылы.

17. В последний рабочий день отчетного периода Стороны выставляют друг другу предварительные счета-фактуры за полученные услуги по настоящему Договору, оказанные в отчетном месяце. Стороны должны обменяться предварительными счетами-фактурами не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, и данными по прошедшему за отчетный период трафику.
По результатам сверки объема предоставляемых услуг, Присоединяющий оператор связи составляет акт взаиморасчетов, который подписывается в двухстороннем порядке. На основании акта в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, выставляются счета-фактуры.
В случае наличия расхождений по данным трафика, свыше 2 %, Стороны принимают все меры для определения причины расхождений и действуют по правилам, принятым Сторонами.
18. Взаиморасчеты за пропуск телефонного трафика между Сторонами производятся на основе биллинговых данных сертифицированных и поверенных средств измерений Сторон.
В случае отсутствия у какой-либо из Сторон средств измерений по учету какого-либо вида исходящего и (или) входящего телефонного трафика, взаиморасчеты Сторон производятся по биллинговым данным сертифицированных и поверенных средств измерений по учету соответствующего вида и направления телефонного трафика другой Стороны. При этом данные учета телефонного трафика передаются заинтересованной Стороне до выставления предварительных счет-фактур безвозмездно.
19. Представленные финансовые документы по оплате могут быть опротестованы Сторонами в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента их официальных поступлений.
20. На основании утвержденного акта взаиморасчетов, Стороны выставляют друг другу корректировочные счета-фактуры к предварительным счетам-фактурам. Итоговые суммы по корректировочным и предварительным счетам-фактурам каждой из Сторон составляют суммы задолженностей Сторон друг перед другом за отчетный период по акту взаиморасчетов. При этом в акте взаиморасчетов определяется сторона-дебитор, которая оплачивает задолженность по указанному акту в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, следующих после даты выставления корректировочного счета-фактуры. Корректировочные счета должны быть выставлены сторонами в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента подписания акта взаиморасчетов.
21. В случае нарушения сроков составления ежемесячного финансового баланса Сторон, указанных в настоящем разделе, Присоединяющий оператор связи, в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным, составляет предварительный акт взаиморасчетов на основании сумм по выставленным предварительным счетам за отчетный период, в котором определяется сторона-дебитор. Предварительный акт взаиморасчетов должен согласовываться и подписываться Присоединяемым оператором связи в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента получения их от Присоединяющего оператора связи. Сторона-дебитор обязуется оплатить задолженность по предварительному акту взаиморасчетов в течение 10 (десяти) календарных дней, следующих после даты подписания Сторонами предварительного акта взаиморасчетов.

17. Есептi кезеңнiң соңғы жұмыс күнi Тараптар бiр-бiрiне есептi айда көрсетiлген осы Шарт бойынша алынған қызметтер үшiн алдын ала берілетiн шот-фактураларды ұсынады. Тараптар есептi айдан кейiнгi айдың 7 (жетi) күнiнен кешiктiрмей алдын ала берiлетiн шот-фактуралармен және есептi кезеңде өткен трафик бойынша деректермен алмасуға тиiс.
Ұсынылатын қызметтердiң көлемiн салыстыру нәтижелерi бойынша Қосатын байланыс операторы өзара есеп айырысулар актiсiн жасайды, оған екi жақты тәртiппен қол қойылады. Актiнiң негiзiнде есептi айдан кейiнгi айдың 15 (он бec) күнiне дейiнгi мерзiмде шот-фактуралар ұсынылады.
Трафиктің деректерi бойынша 2%-дан асатын алшақтықтар болған жағдайда, Тараптар алшақтықтардың себептерiн айқындауға арналған барлық шараларды қабылдайды және Тараптар қабылдаған ережелер бойынша әрекет етедi.
18. Тараптардың арасында телефон трафигiн өткiзгенi үшiн өзара есеп айырысулар Тараптардың сертификатталған және сенiм бiлдірiлген өлшеу құралдарының биллингiлiк деректерiнiң негiзiнде жүргiзіледi.
Қандай да бiр Тарапта шығыс және (немесе) кiрiс телефон трафигiнiң қандай да бiр түрiн есепке алу жөнiндегi өлшем құралдары болмаған жағдайда, Тараптардың өзара есеп айырысулары екiнші Тараптың телефон трафигiнiң тиiстi түрi мен бағытын есепке алу жөнiндегi сертификатталған және сенiм бiлдiрген өлшем құралдарының биллингiлiк деректерi бойынша жүргізіледі. Бұл ретте телефон трафигiн есепке алу деректерi мүдделi Тарапқа алдын ала берiлетін шот-фактураларды өтеусiз ұсынғанға дейiн беріледi.
19. Төлем жөнiнде ұсынылған қаржылық құжаттарға Тараптар олар ресми түрде келiп түскен сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде наразылық бiлдiре алады.
20. Бекiтiлген өзара есеп айырысулар актісінің негізiнде Тараптар бір-бiрiне алдын ала берілетін шот-фактураларға түзету шот-фактураларын бередi. Тараптардың әрқайсысының түзету және алдын ала берілетін шот-фактуралары бойынша жиынтық сомалар өзара есеп-айырысулар актiсi бойынша есептi кезең iшiндегi Тараптардың бiр-бiрiнiң алдындағы берешектерінің сомасын құрайды. Бұл ретте өзара есеп айырысулар актісінде түзету шот-фактурасы ұсынылған күннен кейiн 15 (он бec) күнтізбелiк күн iшiнде көрсетілген акт бойынша берешектi төлейтiн дебитор тарап айқындалады. Түзету шоттарын Тараптар өзара есеп айырысулар актiсiне қол қойылған сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнi iшiнде ұсынуға тиiс.
21. Тараптардың осы бөлiмде көрсетілген ай сайынғы қаржы теңгерiмiн жасау мерзiмi бұзылған жағдайда, Қосатын байланыс операторы есептiден кейiнгі айдың 30-күнiне дейiнгі мерзiмде дебитор тарап айқындалатын есептi кезеңге алдын ала берілетін ұсынылған шоттар бойынша сомалардың негізiнде өзара есеп айырысулардың алдын ала актiсiн жасайды. Өзара есеп айырысулардың алдын ала актiсi оларды Қосатын байланыс операторынан алған сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде Қосылатын байланыс операторымен келiсiлуi және ол оған қол қоюы тиiс. Дебитор тарап есеп айырысулардың алдын ала берілетiн актісі бойынша берешектi өзара есеп айырысулардың алдын ала берілетiн актiсiне Тараптар қол қойған күннен кейiн 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде төлеуге мiндеттенедi.

22. В случае неисполнения одной из Сторон пунктов 20 и 21 настоящего Договора, другая Сторона имеет право выставить счет на оплату услуг, согласно настоящему Договору, в одностороннем порядке на основании имеющихся у первой Стороны месячных расчетов за отчетный период. Сторона-дебитор обязана оплатить выставленный счет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения счета.
23. Стороны обязаны вести учетные документы, необходимые для подтверждения точности всех взаиморасчетов за трехлетний период.
6. Ответственность Сторон
24. Стороны, в случае просрочки оплаты за предоставленные услуги, в соответствии с Договором, выплачивают неустойку, рассчитанную исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено дополнительным соглашением Сторон.
25. В случае нарушений условий Договора, Стороны имеют право, предоставив другой Стороне письменное уведомление за 30 (тридцать) календарных дней, принять последовательно следующие меры:
1) предупредить о возможном ограничении в предоставлении услуг, предусмотренных Договором;
2) ограничить и (или) приостановить предоставление услуг, предусмотренных Договором, в случае неустранения другой Стороной допущенных нарушений, связанных с исполнением подпункта 10) пункта 12 и подпункта 9) пункта 13 Договора более 2 (двух) месяцев;
3) расторгнуть Договор в судебном порядке.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2007 года N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
26. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора Стороны несут ответственность согласно законодательству Республики Казахстан.
Уплата неустойки (пени) и возмещение убытков и расходов в случае нарушения Сторонами любого из обязательств по Договору не освобождают от обязанности надлежащим образом исполнить соответствующие обязательства по Договору.
7. Форс-мажор
27. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой Стороной за какой бы то ни было ущерб или убытки, прямые или косвенные, вызванные любыми повреждениями или отказами систем связи или оборудования или за перерывы в предоставлении услуг, вызванные природными катаклизмами, бедствиями, общественными беспорядками или другими причинами, не зависящими от воли сторон.

22. Тараптардың бiрi осы Шарттың 20 және 21-тармақтарын орындамаған жағдайда, екiншi Тараптың eceпті кезең iшiнде бiрiншi Тарапта бір айлық есеп айырысулардың негiзiнде бір жақты тәртіппен, осы Шартқа сәйкес қызметтерге ақы төлеуге шот ұсынуға құқығы бар. Дебитор тарап шотты алған күннен бастап 15 (он бec) күнтізбелік күн iшiнде ұсынылған шотты төлеуге мiндеттi.
23. Тараптар үш жылдық кезеңдегi барлық өзара есеп айырысулардың дәлдiгiн растау үшiн қажеттi есеп құжаттарын жүргiзуге мiндетті.
6. Тараптардың жауапкершiлігі
24. Ұсынылған қызметтер үшiн төлем мерзiмi өткен жағдайда, Тараптар Шартқа сәйкес мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн осы сомаларды төлеу күнi қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасын негiзге ала отырып есептелген, бiрақ негiзгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы, егер Тараптардың қосымша келiсiмiнде өзгеше айтылмаса, есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың 26-күнi болып табылады.
25. Шарттың талаптары бұзылған жағдайда, Тараптардың екiншi Тарапқа 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын жазбаша хабарлама берiп, дәйектi түрде мынадай шаралар қабылдауға құқығы бар:
1) Шартта көзделген қызметтердi ұсынуда мүмкiн болатын шектеу туралы ескертуге;
2) екiнші Тарап Шарттың 12-тармағының 10) тармақшасын және 13-тармағының 9) тармақшасын орындауға байланысты жол берiлген бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, Шартта көзделген қызметтердi ұсынуды 2 (екі) айдан астам шектеуге және (немесе) тоқтата тұруға;
3) Шартты сот тәртiбiмен бұзуға.
26. Шарттың талаптарын орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң кез келгенiн бұзған жағдайда, тұрақсыздық айыбын (өсiмпұлды) төлеу және залалдар мен шығыстарды өтеу Шарт бойынша тиiстi мiндеттемелердi лайықты түрде орындау мiндетiнен босатпайды.
7. Форс-мажор
27. Тараптардың бiр де бipeуi екiншi Тараптың алдында байланыс жүйелерінің немесе жабдықтардың кез келген бүлiнуiнен немесе iстен шығуынан туындаған қандай да бiр тікелей немесе жанама зиян немесе залал үшін немесе табиғи катаклизмадан, апаттан, қоғамдық тәртiпсiздiктерден немесе тараптардың еркiне тәуелсiз басқа да себептерден пайда болған қызметтердi ұсынудағы үзiлiстер үшiн жауапты болмайды.

28. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательств в срок, установленный в Договоре, то этот срок продлевается на время действия соответствующего обстоятельства.
Доказательством форс-мажора будут служить официальные документы уполномоченного органа Республики Казахстан, подтверждающие возникновения форс-мажора.
29. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по причине возникновения форс-мажора, обязана не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента их наступления в письменной форме уведомить другую Сторону. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности по исполнению обязательства. В случае продолжения форс-мажора более 4 (четырех) месяцев Договор может быть расторгнут любой из Сторон с предварительным письменным уведомлением, направленным в адрес другой Стороны.
30. Последующее восстановление присоединения сети оператора связи производится без дополнительной оплаты, кроме восстановительных работ, необходимых для обеспечения функционирования сети.
8. Срок действия, порядок изменения и
расторжения Договора
31. Договор вступает в силу с даты включения сети Присоединяемого оператора связи в эксплуатацию на основании положительного акта тестирования на соответствие техническим параметрам и действует бессрочно, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Договором.
32. Договор может быть расторгнут любой из Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом все финансовые обязательства Сторон должны быть выполнены в полном объеме до даты расторжения Договора.
33. Финансовые взаимоотношения, не урегулированные до расторжения Договора, после его расторжения регулируются законодательством Республики Казахстан.
34. В случае расторжения или прекращения действия Договора (в том числе по взаимному письменному согласию Сторон, решению уполномоченного органа в области связи и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках ) положения пунктов 33 и 48 Договора сохраняют силу и в дальнейшем после его расторжения или прекращения.
35. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены в виде дополнительного соглашения к Договору, подписанного уполномоченными представителями Сторон и скрепленного печатями Сторон.
9. Уведомления и сообщения
36. Все уведомления и (или) сообщения, направляемые Сторонами друг другу по Договору, имеют силу и считаются доставленными, если они составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными  представителями Сторон и отправлены заказным письмом или курьерской службой или доставлены нарочным по указанным в договоре адресам Сторон с отметкой об их получении.

28. Егер осындай мән-жайлардың кез келгенi Шартта белгiленген мерзiмде мiндеттемелердi орындауға тiкелей әсер етсе, онда бұл мерзiм тиiсті мән-жайдың әрекет ету уақытына ұзартылады.
Қазақстан Республикасы уәкілетті органының форс-мажордың туындауын растайтын ресми құжаттары форс-мажордың дәлелдемесi болады.
29. Форс-мажор туындау себебiнен мiндеттемелерiн орындау мүмкiн болмай қалған Тарап олар туындаған сәттен бастап 15 (он бec) жұмыс күннен кешiктiрмей екiншi Тарапты жазбаша түрде хабардар етуге мiндеттi. Хабарламау немесе уақтылы хабардар етпеу Тарапты мiндеттемелердi орындау бойынша жауапкершiлiктен босататын негiзде ретiндегi жоғарыда көрсетiлген кез келген мән-жайға сiлтеме жасау құқығынан айырады. Форс-мажор 4 (төрт) айдан астамға созылған жағдайда, Шартты Тараптардың кез келгенi екінші Тараптың атына жiберiлген алдын ала жазбаша хабарламамен бұза алады.
30. Желiнің жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге қажеттi қалпына келтiру жұмыстарын қоспағанда, байланыс операторының желiсiн қосуды кейiннен қалпына келтiру қосымша ақы төлеусiз жүргiзіледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi,
оны өзгерту мен бұзу тәртібі
31. Шарт Қосылатын байланыс операторының желiсi техникалық параметрлерге сәйкестiкке тестiлеудiң оң актiсi негiзiнде пайдалануға қосылған күнiнен бастап күшiне енедi және Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, мерзiмi шектелмей қолданылады.
32. Шартты Тараптардың кез келгенi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұза алады. Бұл ретте Тараптардың барлық қаржылық мiндеттемелерi Шарттың бұзылатын күнiне дейiн толық көлемiнде орындалуы тиiс.
33. Шарт бұзылғанға дейiн реттелмеген өзара қаржылық өзара қарым-қатынастар, ол бұзылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында реттеледi.
34. Шарт бұзылған немесе оның қолданылуы тоқтатылған (оның iшiнде Тараптардың өзара жазбаша келiсiмi, байланыс саласындағы және табиғи монополия саласындағы және реттелетін нарықтардағы уәкiлетті органның шешiмi бойынша) жағдайда, Шарттың 33 және 48-тармақтарының ережелерi оны бұзғаннан немесе тоқтатқаннан кейiн де алдағы уақытта күшiнде болады.
35. Шартқа енгізiлетін барлық өзгерiстер мен толықтырулар Тараптардың уәкілеттi өкiлдерi қол қойған және Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлген Шартқа қосымша келiсiм түрiнде ресiмделуге тиiс.
9. Хабарламалар мен хабарлар
36. Шарт бойынша Тараптар бiр-бiрiне жолдайтын барлық хабарламалар және (немесе) хабарлар, егер олар жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкiлетті өкілдерi қол қойса және тапсырыс хатпен немесе курьерлiк қызметпен жiберiлсе немесе оларды алғандығы туралы белгiмен Тараптардың шартта көрсетiлген мекен-жайлары бойынша қолына берілсе, күшінде болады және жеткiзiлдi деп саналады.

37. Допускается направление уведомлений и (или) сообщений на факс с последующим направлением в порядке, указанном в пункте 36 Договора, если сообщение и (или) уведомление носят срочный характер (простои действия связи, профилактические работы, проведение восстановительных работ в случае возникновения аварийных ситуаций и т.д.), требующий оперативного принятия решений.
38. Датой получения сообщения и (или) уведомления будет считаться дата его отправления по факсу или дата личного вручения сообщения и (или) уведомления Стороне - адресату. Сообщение и (или) уведомление будет считаться доставленным по получению, если это не указано в сообщении и (или) уведомлении.
39. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.
10. Дополнительные условия
40. Все другие взаимоотношения, не урегулированные договором, оговариваются отдельными договорами и (или) дополнительными соглашениями между Сторонами.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2007 года N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
41. Индивидуальные условия взаимодействия Сторон, зависящие от категории сети Присоединяемого оператора связи, устанавливаются Сторонами в приложениях к Договору.
42. При необходимости подключения дополнительных сетевых ресурсов Присоединяемого оператора связи согласно Договору, Присоединяемый оператор связи подает письменную заявку Присоединяющему оператору связи. При наличии технической возможности у Присоединяющего оператора связи и отсутствии просроченной задолженности у Присоединяемого оператора связи перед Присоединяющим оператором связи, последний выделяет запрашиваемые ресурсы в соответствии с Договором. В этом случае Стороны составляют и подписывают в двухстороннем порядке дополнительное соглашение к Договору о количестве задействованных ресурсов. При необходимости в технические условия вносятся соответствующие изменения. В случае отсутствия технической возможности выделения ресурсов Присоединяющий оператор связи письменно информирует в срок не более 10 дней об этом Присоединяемого оператора связи и выдает Присоединяемому оператору связи технические условия на расширение емкости сети.
43. В случае отсутствия у Присоединяемого оператора связи собственного источника синхросигнала, Присоединяющий оператор связи при наличии технической возможности может, по письменному запросу Присоединяемого оператора связи, на возмездной основе, произвести подключение оборудования Присоединяемого оператора связи к системе тактовой сетевой синхронизации.

37. Хабарламаларды және (немесе) хабарларды, егер хабар және (немесе) хабарлама жедел шешiм қабылдауды талап ететiн шұғыл сипатта болса (байланыс әрекетінiң тоқталуы, алдын алу жұмыстары, авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу және т.б.), Шарттың 36-тармағында көрсетiлген тәртiппен кейiннен жолдай отырып, факс арқылы жiберуге жол берiледi.
38. Хабардың және (немесе) хабарламаның факс арқылы жiберiлген күнi немесе хабардың және (немесе) хабарламаның адресат Тарапқа жеке тапсырылған күнi оның алынған күнi болып саналады. Хабар және (немесе) хабарлама, егер бұл хабарда және (немесе) хабарламада көрсетiлмесе, алу бойынша жеткiзiлген деп саналады.
39. Тараптар бiр-бiрiн өз атауының, заңды мекен-жайының, iс жүзiнде орналасқан жерiнiң және Шарттың талаптарын орындауға қажетті өзге де деректемелерiнiң өзгергенi туралы жедел хабардар етуге мiндеттенедi.
10. Қосымша шарттар
40. Шартта реттелмеген басқа да барлық өзара қатынастар Тараптар арасында жеке шарттарда және (немесе) қосымша келісімдерде ескеріледі.
41. Тараптардың Қосылатын байланыс операторы желiсiнiң санатына тәуелдi өзара iс-әрекеттерiнiң жеке шарттарын Тараптар Шартқа қосымшаларда белгiлейдi.
42. Шартқа сәйкес Қосылатын байланыс операторының қосымша желілік ресурстарын қосу қажет болған кезде, Қосылатын байланыс операторы Қосатын байланыс операторына жазбаша өтінiм бередi. Қосатын байланыс операторында техникалық мүмкiндiк болған және Қосатын байланыс операторының алдында Қосылатын байланыс операторының мерзiмi өткен берешегі болмаған кезде, алдыңғысы сұратылған ресурстарды Шартқа сәйкес бөледi. Бұл жағдайда Тараптар Шартқа iске қосылған ресурстардың саны туралы қосымша келiсiмдi екi жақты тәртіппен жасайды және оған қол қояды. Қажет болған кезде, техникалық шарттарға тиiстi өзгерiстер енгiзiледi. Ресурстарды бөлудің техникалық мүмкiндігі болмаған жағдайда, Қосатын байланыс операторы бұл туралы Қосылатын байланыс операторын 10 күннен аспайтын мерзiмде жазбаша хабардар етедi және Қосылатын байланыс операторына желiнiң сыйымдылығын кеңейтуге арналған техникалық шарттарды бередi.
43. Қосылатын байланыс операторында синхродабылдың меншiктi көзi болмаған жағдайда, Қосатын байланыс операторы техникалық мүмкiндiгі болған кезде Қосылатын байланыс операторының жазбаша сұрауы бойынша өтеулi негiзде Қосылатын байланыс операторының жабдығын тактiлi желiлiк синхрондау жүйесiне қосуды жүргiзуi мүмкiн.

44. Стороны обязуются сотрудничать в вопросах расследования, принятия мер и предупреждения несанкционированных телефонных соединений.
45. Стороны на договорной основе могут оказывать друг другу услуги по учету и обработке данных по телефонному трафику операторов ІР-телефонии (Интернет-телефония), генерируемых пользователями сетей Сторон.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2013 № 970 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
46. Стороны не несут ответственности за качество всех исходящих видов телефонного трафика с сети другой Стороны.
Стороны несут ответственность перед пользователями в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Заключительные положения
47. Споры и разногласия между Сторонами, возникшие в процессе выполнения условий Договора, разрешаются Сторонами посредством переговоров.
Если путем переговоров Стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
48. Содержание Договора, а также всех приложений и дополнительных соглашений к нему является конфиденциальной информацией и не должно раскрываться (передаваться) третьим лицам, за исключением уполномоченного органа в области связи и в сфере естественной монополии и на регулируемых рынках , а также случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
49. Договор составлен в двух идентичных экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон в соответствии с законодательством о языках Республики Казахстан.
50. Все приложения к Договору являются неотъемлемой частью Договора и имеют силу, если составлены в письменном виде, подписаны  уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатями Сторон.
12. Юридические адреса Сторон
Присоединяющий оператор               Присоединяемый оператор
связи:                                связи:
_______________________               _______________________
Республика Казахстан                  Республика Казахстан
________, г.___________               __________, г._________
ул.____________,_______               ул.____________, ______
Подписи сторон:
Присоединяющий оператор               Присоединяемый оператор
связи:                                связи:
_______________________               _______________________
"__"____________ 200_ г.              "__"____________ 200_ г.
М.П.                                  М.П.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан

44. Тараптар рұқсат етілмеген телефон қосылыстарына тергеу жүргiзу, шара қабылдау және олардың алдын алу мәселелерiнде ынтымақтасуға мiндеттенедi.
45. Тараптар шарттық негізде бір-біріне Тараптар желілерін пайдаланушылар генерациялайтын IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының телефон трафигі бойынша деректерді есепке алу мен өңдеу жөніндегі қызметтер көрсете алады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 N 970 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
46. Тараптар екiншi Тараптың желiсiнен шығатын телефон трафигiнiң барлық түрлерiнiң сапасына жауапты болмайды.
Тараптар пайдаланушылардың алдында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
11. Қорытынды ережелер
47. Тараптардың арасында Шарттың талаптарын орындау процесiнде туындаған даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптар келiссөздер арқылы шешедi.
Егер Тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қаралады.
48. Шарттың, сондай-ақ оған барлық қосымшалар мен қосымша келiсiмдердiң мазмұны құпия ақпарат болып табылады және байланыс саласындағы және табиғи монополия саласындағы және реттелетін нарықтардағы уәкiлеттi орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшiншi тұлғаларға ашылмауға (берiлмеуге) тиiс.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
49. Шарт Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасына сәйкес Тараптардың әрқайсысына бiр данадан әрқайсысының бiрдей заң күшi бар бiрдей екi данада жасалған.
50. Шартқа барлық қосымшалар Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады және егер жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкiлетті өкiлдерi қол қойса әрi Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлсе күшiнде болады.
12. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Қосатын байланыс операторы:      Қосылатын байланыс операторы:
___________________________      ___________________________
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
_________, _________ қаласы      _________, _________ қаласы
_________ көшесі __________      _________ көшесі __________
Тараптардың қолдары:             Тараптардың қолдары:
Қосатын байланыс операторы:      Қосылатын байланыс операторы:
___________________________      ___________________________
2005 жылғы "____"__________      2005 жылғы "____"__________
М.О.                             М.О.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң

от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 8 августа 2006 года N 748 .
Типовой договор на оказание услуг
магистральной железнодорожной сети
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________,
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющее услуги магистральной железнодорожной сети
(предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети;
организация пропуска подвижного состава по магистральной
железнодорожной сети), именуемый в дальнейшем оператор, в лице
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы,
_________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемый в дальнейшем перевозчик, в лице ________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________________________
действующий на основании ______________________________________, с
другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор)
о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Оператор предоставляет услуги магистральной железнодорожной сети в соответствии с Договором, перевозчик оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг магистральной железнодорожной сети заключается с перевозчиком в индивидуальном порядке.
2. Порядок и условия оказания услуг по предоставлению
в пользование магистральной железнодорожной сети
3. Подача перевозчиком оператору заявки на получение права пользования магистральной железнодорожной сетью, его рассмотрение и включение в график движения поездов производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами, регламентирующими данные вопросы.
4. Выписка из утвержденного оператором графика движения поездов по участкам движения поездов перевозчика является неотъемлемой частью настоящего Договора.
5. На основании утвержденного оператором в установленном порядке графика движения поездов, перевозчик представляет оператору за десять календарных дней до срока перевозки план перевозок, включающий также сведения об изменениях параметров поездов, указанных в заявке на пользование услугами магистральной железнодорожной сети при осуществлении перевозок.
План перевозок подается ____________________________________
(указывается форма и способ передачи)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)

2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194
қаулысымен бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы  8 тамыздағы N 748 Қаулысымен.
Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн
көрсетуге арналған үлгi шарт
______________________                   200_ жылғы "__ "________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi оператор деп аталатын, магистральдық темiр жол
желiсiнiң қызметтерiн (магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға
ұсыну; магистральдық темiр жол желiсi бойынша жылжымалы құрамды
өткiзудi ұйымдастыру) ұсынатын______________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай
___________________________________________________________________
құжаттары, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күні мен берген орган)
____________________________________________негізiнде әрекет ететiн
__________________________________тұлғасында бiр тараптан және бұдан
әрi тасымалдаушы ден аталатын_______________________________________
____________________________________________________негізiнде әрекет
ететiн қызметтер ұсынушы____________________________________________
(тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары,
_______________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
_________________________тұлғасында екінші тараптан, мына төменгілер
(лауазымы, Т.А.Ә.)
туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1. Оператор осы Шартқа сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынады, тасымалдаушы Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмде оларға ақы төлейдi.
2. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынуға арналған шарт тасымалдаушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға беру
жөнiндегi қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. Тасымалдаушының операторға магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану құқығын алуға өтiнiм беруi, оны қарау мен поездардың қозғалыс кестесiне енгiзу Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және осы мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес жүргiзiледi.
4. Тасымалдаушының поездар қозғалысының учаскелерi бойынша поездар қозғалысының оператор бекiткен кестесiнен үзiндi-көшiрме осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
5. Оператор белгiлеген тәртiппен бекiткен поездар қозғалысы кестесiнiң негiзiнде, тасымалдаушы тасымалдау мерзiмiне дейiн 10 күнтiзбелiк күн бұрын тасымалдарды жүзеге асыру кезiнде магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн пайдалануға арналған өтiнiмде көрсетiлген поездар өлшемдерiнiң өзгерiстерi туралы мәлiметтердi қамтитын тасымалдар жоспарын операторға ұсынады.
Тасымалдар жоспары__________________________________________
(берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
______________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
_________________________________________________________берiледi.

6. На основании утвержденного оператором в установленном порядке графика движения поездов перевозчик за____ суток/часов до срока перевозок, указанного в техническом плане перевозок перевозчика уведомляет оператора о времени подачи поезда на технический и/или коммерческий осмотр.
Уведомление подается _______________________________________
(указываются форма и способ передачи уведомления)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)
7. В случае, если перевозчик не имеет возможности самостоятельно осуществить формирование - расформирование состава (переработка вагонов), текущий отцепочный ремонт вагонов, оператор оказывает перевозчику данные услуги по заявкам перевозчика, подаваемым  одновременно с техническим планом перевозок.
Заявка подается ____________________________________________
(указываются форма и способ передачи)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)
8. При допуске подвижного состава на магистральную железнодорожную сеть перевозчик представляет оператору учетный документ на подвижной состав по форме и в порядке, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта.
9. Один экземпляр заполненных перевозочных документов перевозчик передает оператору на станции отправления поезда.
На основании перевозочных документов оператор оформляет натурный лист поезда в ___ экземплярах.
10. Обо всех изменениях состава поезда в пути следования представители оператора делают отметки во всех экземплярах натурного листа поезда.
11. По прибытии поезда на станцию назначения перевозчик передает оператору ___ экземпляр натурного листа поезда и по _____ экземпляру перевозочных документов.
12. На станции назначения поезда оператор осуществляет проверку правильности начисленных платежей.
13. Перевозочные документы и натурный лист поезда являются документами, подтверждающими факт оказания услуг в соответствии с условиями настоящего Договора и их фактический объем, и служат основанием для проведения окончательных расчетов за оказанные услуги магистральной железнодорожной сети.
14. Передача оператором диспетчерской службе перевозчика информации, необходимой для планирования, организации и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов перевозчика, выполнения графика движения, осуществляется
__________________________________________________________________
(указываются форма и способ передачи информации)
отдельно по каждому обращению перевозчика в
_________________________________________________________________.
(указываются сроки передачи информации)

6. Оператор белгiленген тәртiппен бекiткен поездар қозғалысы
кестесiнiң негiзiнде тасымалдаушының тасымалдарының техникалық
жоспарында көрсетiлген тасымалдау мерзiмiне дейiн тәулiк/сағат бұрын
тасымалдаушы операторды поезды техникалық және/немесе коммерциялық
тексеруге берудiң уақыты туралы хабардар етедi.
Хабарлама_____________________________________________________
(хабарлама берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
_____________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
___________________________________________________________берiледi.
7. Егер тасымалдаушының құрамды қалыптастыруды-таратуды
(вагондарды өңдеудi), вагондарды ағымдағы жөндеудi өздiгiнен жүзеге
асыруға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, оператор тасымалдаушыға
тасымалдардың техникалық жоспарымен бiр мезгiлде берiлетiн
тасымалдаушының өтiнiмдерi бойынша осы қызметтердi көрсетедi.
Өтiнiм______________________________________________________
(берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
_____________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың  құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
___________________________________________________________берiледi.
8. Жылжымалы құрамды магистральдық темiр жол желiсiне жiберген кезде тасымалдаушы темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша және тәртiппен жылжымалы құрамға арналған есептiк құжатты операторға ұсынады.
9. Толтырылған тасымалдау құжаттарының бiр данасын таcымалдаушы поезды жөнелтетiн станциядағы операторға бередi.
Тасымалдау құжаттарының негiзiнде оператор поездың нақты парағын_____ данада ресiмдейдi.
10. Қатынас жолындағы поезд құрамының барлық өзгерiстерi туралы оператордың өкiлдерi поездың нақты парағының барлық данасына белгi соғады.
11. Поезд межелi станцияға келгеннен кейiн тасымалдаушы операторға поездың нақты парағының____ данасын және тасымалдау құжаттарын____данадан бередi.
12. Поездың межелi станциясында оператор есептелген төлемдердiң дұрыстығын тексерудi жүзеге асырады.
13. Поездың тасымалдау құжаттары мен нақты парағы осы Шарттың
талаптарына сәйкес қызметтер көрсету фактiлерiн және олардың iс жүзiндегi көлемiн растайтын құжаттар болып табылады және магистральдық темiр жол желiсi көрсеткен қызметтер үшiн түпкiлiктi есеп айырысулар жүргiзуге негiз болады.
14. Тасымалдаушының диспетчерлiк қызметiне оператордың тасымалдау процесi мен вагон ағыстарын жоспарлау, ұйымдастыру мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу тасымалдаушы ақпарат беруi_______________________________________
(ақпарат берудiң мерзiмi көрсетiледi)
тасымалдаушының әрбiр өтiнiшi бойынша жеке__________________________
(ақпарат берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
жүзеге асырылады.

3. Порядок расчетов
15. Оплата услуг магистральной железнодорожной сети производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
16. Оплата услуг магистральной железнодорожной сети производится перевозчиком на условиях 100 % предварительной оплаты от стоимости заявленного (согласованного) объема услуг в течение 10 банковских дней после заключения настоящего Договора, за исключением оплаты услуг по текущему отцепочному ремонту вагонов.
17. Оплата услуг по текущему отцепочному ремонту производится перевозчиком на основании двухсторонних актов за фактический объем оказанных услуг и счетов-фактур.
18. Окончательный расчет за оказание услуг магистральной железнодорожной сети производится не позднее 15 числа месяца, следующего за месяцем оказания услуг, на основании двухсторонних актов за фактический объем оказанных услуг и счетов-фактур.
19. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, перевозчик уплачивает оператору неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
20. В случаях просрочки оператором возврата сумм излишне уплаченных перевозчиком, в связи с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, в объеме менее предусмотренного настоящим Договором по вине оператора, оператор оплачивает перевозчику неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки.
21. Исполнением обязательства перевозчика по оплате услуг
магистральной железнодорожной сети признается факт
_________________________________________________________________
(указывается факт внесения перевозчиком всей суммы причитающихся
платежей или факт поступления всей суммы причитающихся платежей
на счет оператора).
4. Права и обязанности сторон
22. Оператор вправе:
1) в случае нарушения перевозчиком условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг магистральной железнодорожной сети в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления перевозчика не позднее, чем за пять дней до фактического прекращения оказания данных услуг;

3. Есеп айырысулар тәртiбi
15. Магистральдық темір жол желісінің қызметтеріне ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
16. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне ақы төлеудi вагондарды ағымдағы ағытпалық жөндеу бойынша қызметтерге ақы төлеудi қоспағанда, осы Шартты жасасқаннан кейiн 10 банктiк күн iшiнде мәлiмделген (келiсiлген) қызметтердiң көлемi құнының 100%-ының алдын-ала төленуi шартымен тасымалдаушы жүргiзедi.
17. Ағымдағы ағытпалық жөндеу бойынша қызметтерге ақы төлеудi iс жүзiнде көрсетiлген қызметтердiң көлемi үшiн жасалған екiжақты актiлер мен шот-фактуралардың негiзiнде тасымалдаушы жүргiзедi.
18. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ic жүзiнде көрсетiлген қызметтердiң көлемi үшiн екiжақты актiлер мен шот-фактуралардың негiзiнде қызметтер көрсетiлген айдан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей жүргiзiледi.
19. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тасымалдаушы операторға төлем күнiн қоса алғанда, әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн берешек сомасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша тұрақсыздық айыбын төлейдi.
20. Оператордың кiнәсiнен осы Шартта көзделген көлемнен кем көлемде магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуге байланысты тасымалдаушы артық төлеген соманы қайтаруды оператор кешiктiрген жағдайда, оператор тасымалдаушыға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешек сомасының тұрақсыздық айыбын төлейдi.
21. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне ақы төлеу бойынша тасымалдаушының мiндеттемелерiн орындау деп________________
(есептелген төлемдердiң
___________________________________________________________________
барлық сомаларын тасымалдаушының енгiзу фактiсi немесе оператордың
шотына есептелген төлемдердiң барлық сомаларының түсу фактiсi көрсетiледi)_______________________________________фактiсi танылады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
22. Оператор:
1) тасымалдаушы осы Шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тасымалдаушыны осы қызметтердi көрсетудi iс жүзінде тоқтатқанға дейiн бес күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етуi шартымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетудi тоқтатуға;

2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги магистральной железнодорожной сети;
3) требовать возмещения убытков, причиненных по вине перевозчика;
4) получать от перевозчика информацию, необходимую для организации, планирования и осуществления услуг магистральной железнодорожной сети;
5) самостоятельно либо на основании решений уполномоченных органов принимать решения о временном прекращении либо ограничении перевозок осуществляемых перевозчиком, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного положения и иных обстоятельств, препятствующих перевозке.
При этом оператор незамедлительно информирует перевозчика о принятом решении временного прекращения или ограничения допуска подвижного состава с указанием причин;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
23. Оператор обязан:
1) предоставлять равные условия доступа перевозчикам к услугам магистральной железнодорожной сети, кроме случаев предоставления услуг магистральной железнодорожной сети с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа к услугам магистральной железнодорожной сети в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечить сохранность грузов при перевозке в соответствии с законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами;
3) соблюдать график движения поездов, технологические нормы, техническо-распорядительные акты, технологические процессы станций и единые технологические процессы работы станций и подъездных путей;
4) обеспечить выполнение согласованных с перевозчиком объемов услуг магистральной железнодорожной сети, за исключением технических и технологических возможностей оказания услуг. В случае завышения заявленных перевозчиком объемов услуг магистральной железнодорожной сети над фактически возможными, оператор обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами;
5) оказывать услуги магистральной железнодорожной сети в пути следования поезда перевозчика в соответствии со сроками и условиями предусмотренными Договором;
6) осуществлять при оказании услуг по настоящему Договору передачу диспетчерской службе перевозчика информации, необходимой для организации, планирования и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов перевозчика, выполнения графика движения;

2) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынғаны үшiн ақыны уақтылы алуға;
3) тасымалдаушының кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) тасымалдаушыдан магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге acыpy үшiн қажетті ақпарат алуға;
5) табиғи және техногендiк сипаты бар төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, сондай-ақ тасымалдауға кедергi келтiретiн төтенше жағдайлар мен өзге де жағдайлар енгiзiлген кезде тасымалдаушы өздiгiнен не уәкiлеттi органдардың шешiмдерiнiң негiзiнде жүзеге асыратын тасымалдарды уақытша тоқтату не шектеу туралы шешiм қабылдауға;
Бұл ретте оператор тасымалдаушыны жылжымалы құрамды уақытша тоқтату не оған қол жеткiзудi шектеу туралы қабылданған шешiм туралы себептерiн көрсете отырып, хабардар етедi;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
23. Оператор:
1) тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсыну жағдайларын қоспағанда, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсынуға;
2) тасымалдау кезiнде жүктердiң Қазақстан Республикасының заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес сақталуын қамтамасыз етуге;
3) поездардың қозғалыс кестесiн, технологиялық нормаларды, техникалық-бөлу актiлерiн, станциялардың технологиялық процестерiн және станциялар мен кiрме жолдар жұмысының бiрыңғай технологиялық процестерiн сақтауға;
4) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiн қоспағанда, магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң тасымалдаушымен келiсiлген көлемдерiнiң орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң тасымалдаушы мәлiмдеген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден асырып жiберген жағдайда, оператор Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
5) тасымалдаушы поезының қатынас жолдарындағы магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн Шартта көзделген мерзiмдер мен талаптарға сәйкес көрсетуге;
6) осы Шарт бойынша қызметтер көрсету кезiнде тасымалдаушының диспетчерлiк қызметiне тасымалдау процесi мен вагон ағындарын ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу, тасымалдаушы поездарының қозғалысын бақылау, қозғалыс кестесiн орындау үшiн қажеттi ақпараттар берудi жүзеге асыруға;

7) обеспечить оказание услуг магистральной железнодорожной сети установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
8) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
9) производить содержание объектов магистральной железнодорожной сети в состоянии, обеспечивающем безопасный пропуск поездов с установленными скоростями;
10) обеспечить соответствие магистральной железнодорожной сети требованиям правил технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан и строительных норм;
11) выполнять требования Правил технической эксплуатации Республики Казахстан, Инструкции по сигнализации на железных дорогах, Инструкции по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан, и иных нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта;
12) информировать перевозчика об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
13) незамедлительно информировать перевозчика о принятом решении временного прекращения или ограничения допуска подвижного состава с указанием причин;
14) не допускать на магистральную железнодорожную сеть подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
15) остановить движение подвижного состава перевозчика в случае выявления в пути следования несоответствия подвижного состава перевозчика техническим и технологическим требованиям сохранности груза, утвержденным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
16) не допускать персонал перевозчика к перевозочному процессу в случае выявления несоответствия персонала, обслуживающего подвижной состав, квалификационным требованиям, устанавливаемым уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
17) разрабатывать и утверждать график движения поездов на основании заявки перевозчика;
18) осуществлять централизованное управление движением поездов, включая согласование технических и технологических возможностей в соответствии с утвержденным графиком движения, планом формирования и установленными технологическими нормами;
19) обеспечивать исправное бесперебойное функционирование магистральной железнодорожной сети;

7) қауiпсiздiк пен технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң белгiленген сападағы қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге;
8) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санын есепке алу мен оған бақылау жүргiзуге, қызмет көрсетуде бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
9) магистральдық темiр жол желiсiнiң объектiлерiн белгiленген жылдамдықтармен поездарды қауiпсiз өткiзудi қамтамасыз ететiн жағдайда ұстауға;
10) магистральдық темiр жол желiсiн Қазақстан Республикасының темiр жолдарын техникалық пайдалану ережесiнiң және құрылыс нормаларының талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
11) Қазақстан Республикасының Техникалық пайдалану ережесiнiң, Темiр жолдарда белгi беру жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы поездардың қозғалысы мен маневрлiк жұмыс жөнiндегi нұсқаулықтың және темiр жол көлiгi саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарын орындауға;
12) тасымалдаушыны магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне арналған тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
13) тасымалдаушыны себептерiн көрсете отырып, қабылданған жылжымалы құрамға қол жеткiзудi уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмi туралы дереу хабардар етуге;
14) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды магистральдық темiр жол желiсiне жiберуге жол бермеуге;
15) қатынас жолында тасымалдаушының жылжымалы құрамының темiр
жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен жүктi сақтаудың техникалық және технологиялық талаптарына сәйкес келмейтiндiгi анықталған жағдайда, тасымалдаушының жылжымалы құрамының қозғалысын тоқтатуға;
16) жылжымалы құрамға қызмет көрсететiн персоналдың темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмейтiндiгi анықталған жағдайда, тасымалдаушының персоналын тасымалдау процесiне жiбермеуге;
17) тасымалдаушы өтiнiмiнiң негiзiнде поездар қозғалысының кестесiн әзiрлеуге және бекiтуге;
18) бекiтiлген қозғалыс кестесiне, қалыптастыру жоспарына және белгiленген технологиялық нормаларға сәйкес техникалық және технологиялық мүмкiндiктердi келiсудi қоса алғанда, поездар қозғалысын орталықтан басқаруды жүзеге асыруға;
19) магистральдық темiр жол желiсiнiң жарамды жағдайда үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге;

20) не навязывать перевозчику услуги, не связанные с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств с третьими лицами.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
24. Перевозчик вправе:
1) получать равное право пользования магистральной железнодорожной сетью в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
2) получать согласно условиям Договора услуги магистральной железнодорожной сети установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
3) получать услуги магистральной железнодорожной сети в пути следования поезда в соответствии со сроками и условиями настоящего Договора;
4) получать от оператора информацию в письменной форме об изменениях в графике движения поездов, влекущих за собой изменение сроков и условий оказания магистральной железнодорожной сети предусмотренных договором, не позднее чем за три календарных дня до введения оператором указанных изменений (стихийное бедствие, военные действия, забастовки или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить);
5) получать от оператора информацию, необходимую для организации, планирования и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов, выполнения графика движения;
6) получать информацию от оператора об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению в пользование магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
7) требовать возмещения убытков, причиненных по вине оператора;
8) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов оператором с указанием причин;
9) отказаться от услуг, не связанных с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, а также дополнительных условий, влекущих за собой возникновение обязательств перед третьими лицами;
10) обжаловать в судебном порядке действия оператора, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
11) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
25. Перевозчик обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги магистральной железнодорожной сети;
2) обеспечивать выполнение Правил пользования магистральной железнодорожной сети, Правил перевозок грузов, требований технической эксплуатации железнодорожного подвижного состава, предусмотренных нормативными правовыми актами;

20) тасымалдаушыға магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуге байланысы жоқ қызметтердi, сондай-ақ үшiншi адамдармен мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды жүктемеуге мiндеттi.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
24. Тасымалдаушы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес магистральдық темiр жол желiсiн пайдаланудың тең құқығын алуға;
2) Шарттың талаптарына сай қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң белгiленген сападағы қызметтерiн алуға;
3) осы Шарттың мерзiмi мен талаптарына сәйкес поездың қатынас жолындағы магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн алуға;
4) оператордан поездардың қозғалыс кестесiндегi қызметтердiң шартта көзделген магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетудiң мерзiмi мен шарттарын өзгертуге алып келетiн өзгерiстер туралы жазбаша нысандағы ақпаратты оператор көрсетiлген өзгерiстердi (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе көздеу немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар) енгiзгенге дейiн үш күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алуға;
5) оператордан тасымалдау процесi мен вагон ағындарын ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу, поездар қозғалысын бақылау, қозғалыс кестесiн орындау үшiн қажеттi ақпарат алуға;
6) оператордан магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға ұсыну жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердi (бағаларды, алым   ставкаларын) өзгерту туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
7) оператордың кiнәсiнен келтiрiлген залалдардың орнын толтыруды талап етуге;
8) себептерiн көрсете отырып, оператордың вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмiн қабылдауы туралы ақпарат алуға;
9) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетумен байланысы жоқ қызметтерден, сондай-ақ үшiншi адамдардың алдында мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша талаптардан бас тартуға;
10) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн оператордың iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
25. Тасымалдаушы:
1) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) Магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану ережесiн, Жүктердi тасымалдау ережесiн, нормативтiк құқықтық кесiмдерде көзделген темiр жолдың жылжымалы құрамын техникалық пайдалану талаптарын орындауды қамтамасыз етуге;

3) представлять оператору информацию для организации, планирования и осуществления услуг магистральной железнодорожной сети;
4) соблюдать технологические нормы, утвержденный график движения поездов, техническо-распорядительные акты, технологические процессы станций и единые технологические процессы работы станций и подъездных путей;
5) выполнять требования Правил технической эксплуатации, Инструкции по сигнализации на железных дорогах Республики Казахстан, Инструкции по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта;
6) предъявлять оператору лицензии на осуществляемые им виды деятельности, связанные с получением услуг по настоящему Договору, и своевременно информировать оператора о приостановлении действия либо аннулировании указанных лицензий;
7) выполнять распоряжения оператора, касающиеся обеспечения требований безопасности движения поездов, нормативов графика движения, плана и порядка формирования поездов, технологических процессов работы линейных подразделений инфраструктуры магистральной железнодорожной сети;
8) соблюдать сроки и условия, предусмотренные настоящим Договором;
9) уведомлять в письменной форме оператора в срок, установленный законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта, об отказе в получении услуг, предусмотренных в согласованных сторонами заявках на пользование магистральной железнодорожной сетью;
10) сообщать оператору об обнаруженных повреждениях объектов магистральной железнодорожной сети, а также нарушениях Правил технической эксплуатации третьими лицами;
11) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования магистральной железнодорожной сетью;
12) обеспечить выполнение заявленных в плане перевозок объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг магистральной железнодорожной сети;
13) соблюдать указания оператора по централизованному управлению перевозочным процессом;
14) обеспечить соответствие квалификации работников, связанных с перевозочным процессом, требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
15) обеспечить соответствие подвижного состава требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта.
5. Ответственность сторон
26. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3) операторға магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұйымдастыру, жоспарлау және жүзеге асыру үшiн қажетті ақпарат ұсынуға;
4) технологиялық нормаларды, поездар қозғалысының бекiтiлген кестесiн, техникалық-бөлу актiлерiн, станциялардың технологиялық процестерiн және станциялар мен кiрме жолдар жұмысының бiрыңғай технологиялық процестерiн сақтауға;
5) Техникалық пайдалану ережесiнiң, Қазақстан Республикасының темiр жолдарында белгi беру жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы поездардың қозғалысы және маневрлiк жұмыс жөнiндегi нұсқаулықтың және темiр жол көлiгi саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарын орындауға;
6) операторға осы Шарт бойынша қызметтер алуға байланысты олар жүзеге асыратын қызмет түрлерiне арналған лицензия ұсынуға және операторды көрсетiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру не күшiн жою туралы уақтылы хабардар етуге;
7) оператордың поездар қозғалысының қауiпсiздiк талаптарын, қозғалыс кестесiнiң нормативтерiн, поездарды қалыптастырудың жоспары мен тәртiбiн, магистральдық темiр жол желiсiнiң инфрақұрылымдық желiлiк бөлiмшелерi жұмысының технологиялық процестерiн қамтамасыз етуге қатысты өкiмiн орындауға;
8) осы Шартта көзделген мерзiм мен талаптарды сақтауға;
9) операторды магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға арналған тараптармен келiсiлген өтiнiмдерде көзделген қызметтердi алудан бас тарту туралы Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасында белгiленген мерзiмде жазбаша нысанда хабардар етуге;
10) операторға магистральдық темiр жол желiсi объектiлерiнiң табылған ақаулары, сондай-ақ үшiншi адамдардың Техникалық пайдалану ережесiн бұзушылықтары туралы хабарлауға;
11) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
12) магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiн алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiктерi болмауын қоспағанда, тасымалдау көлемдерiнiң жоспарында мәлiмделгендердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
13) оператордың тасымалдау процестерiн орталықтан басқару жөнiндегi нұсқауын сақтауға;
14) тасымалдау процесiне байланысты қызметкерлер бiлiктiлiгiнiң темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
15) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға жылжымалы құрамның сәйкестiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Тараптардың жауапкершілігі
26. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

27. Уплата пени не освобождает перевозчика от внесения причитающихся оператору платежей в соответствии с условиями Договора.
28. В случае непредоставления услуг в установленный срок, оператор уплачивает перевозчику неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.
29. Перевозчик при несоблюдении сроков информирования оператора об отказе в получении услуг, оказываемых на условиях настоящего Договора, уплачивает оператору штраф в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы причитающихся платежей за планируемый объем услуг магистральной железнодорожной сети с момента отказа от получения услуг.
30. Оператор при несоблюдении срока информирования перевозчика об изменении графика движения поездов уплачивает перевозчику штраф в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы уплаченной предоплаты.
31. Убытки, причиненные третьим лицам в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательств оператора и (или) перевозчиком, возмещаются сторонами в порядке и размерах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
32. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийных бедствий, военных действий, забастовок или иных обстоятельств, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).
33. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
34. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения и разрешение споров
35. Не допускается передача перевозчиком права пользования магистральной железнодорожной сетью, предусмотренного настоящим Договором, другому лицу.

27. Өсiмпұл төлеу тасымалдаушыны операторға Шарттың талаптарына сәйкес есептелген төлемдердi енгiзуден босатпайды.
28. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, оператор тасымалдаушыға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша iс жүзiнде қызметтер көрсету басталатын уақытқа дейiн шарт бойынша қызмет көрсету жүзеге асырылуға тиiстi уақыттың iшiнде алдын ала төленген сомадан тұрақсыздық айыбын төлейдi.
29. Осы Шарттың талаптарында көрсетiлетiн қызметтердi алудан бас тарту туралы операторды хабардар ету мерзiмi сақталмаған кезде, тасымалдаушы операторға қызметтер алудан бас тарту сәтiнен бастап есептелген төлемдер сомасынан магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң жоспарланған көлемi үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерінде айыппұл төлейдi.
30. Оператор тасымалдаушыны поездар қозғалысы кестесiнiң өзгергенi туралы хабардар ету мерзімiн сақтамаған кезде, тасымалдаушыға алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
31. Оператордың және(немесе) тасымалдаушының міндеттемелерді орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты үшінші тұлғаға келтірілген залалды тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мөлшерде өтейдi.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
32. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, тараптар жауапкершiлiктен босатылады.
33. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
34. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер және дауларды шешу
35. Тасымалдаушының осы Шартта көзделген магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану құқығын басқа адамға беруiне жол берiлмейдi.

36. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
37. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
38. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.
39. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
40. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
41. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"________ 200_года и действует по 24-00 часов "___"________ 200_года, но не более срока действия утвержденного в установленном порядке графика движения поездов, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
42. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
43. Договор может быть расторгнут в следующих случаях:
1) прекращения действия лицензии перевозчика;
2) приостановления или отзыва лицензии у перевозчика;
3) по инициативе сторон на основании их письменных заявлений.
44. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключения нового договора.
45. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
46. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления услуг магистральной железнодорожной сети, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Оператор:                             Перевозчик:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194

36. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен тарап бұл туралы екiншi тарапқа отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.
37. Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер келiссөздер жолымен тараптар өзара келiсiмге қол жеткiзбесе, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
38. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
39. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
40. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданысын тоқтату
тәртiбi
41. Шарт 200 жылғы "__"______________00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200 жылғы "__"__________ 24-00 сағатты қоса қолданылады, бiрақ поездар қозғалысы кестесiнiң белгiленген тәртiппен бекiтiлген мерзiмiнен аспауға тиiс, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.
42. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
43. Шарт мынадай жағдайларда:
1) тасымалдаушы лицензиясының қолданысы тоқтатылғанда;
2) тасымалдаушы лицензиясының күшi тоқтатыла тұрғанда немесе оны қайтарып алғанда;
3) олардың жазбаша өтiнiштерiнiң негiзiндегi тараптардың бастамасы бойынша бұзылуы мүмкiн.
44. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
45. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
46. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынудың тәртiбi мен талаптарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде осы Шартты Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.
9. Тараптардың заңды мекен-жайы, банктiк деректемелерi мен
қолтаңбалары
Оператор:                                       Тасымалдаушы:
_____________________                 ___________________________
_____________________                 ___________________________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген

Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 8 августа 2006 года N 748 .
Типовой договор
на оказание услуг по предоставлению подъездного пути
для проезда подвижного состава
при условии отсутствия конкурентного подъездного пути
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования)
Сноска. По всему тексту после слов "подвижного состава" дополнены словами "при условии отсутствия конкурентного подъездного пути" - постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования)
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________,
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
оказывающий услуги по предоставлению подъездного пути для проезда
подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, именуемый в дальнейшем ветвевладелец, в лице
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство о
государственной регистрации, дата и орган выдачи) именуемый в
дальнейшем ветвепользователь, в лице _____________________________
(должность, Ф.И.О.)
__________________________________________________________________
действующий на основании _________________________________________
_______________________________________________, с другой стороны,
заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Ветвевладелец предоставляет услуги подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в соответствии с Договором, ветвепользователь оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути заключается с ветвепользователем в индивидуальном порядке.

Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы  8 тамыздағы N 748 Қаулысымен.
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған
жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсетуге
арналған үлгi шарт
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "жүруі үшін" деген сөздерден кейін "бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
______________________                  200 жылғы " "_______
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi тармақ иеленушi деп аталатын, жылжымалы құрамның
жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кірме жолды ұсыну
жөнiндегі қызметтерді көрсететiн
___________________________________________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары,
____________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
_____________________________________________негiзiнде әрекет ететiн
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында бiр тараптан және бұдан әрi Тармақ пайдаланушы деп
аталатын
____________________________________________________________________
(тұтынушының деректемелерi, құрылтай құжаттары, мемлекеттiк
____________________________________________________негiзiнде әрекет
ететiн тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты
(бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәнi
1. Тармақ иеленушi Шартқа сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн
бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жол қызметтерiн
ұсынады, тармақ пайдаланушы оларға Шартта белгiленген тәртiппен
және мерзiмде ақы төлейдi.
2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы
болмаған жағдайда кiрме жол қызметтерiн ұсынуға арналған шарт
тармақ пайдаланушымен жеке тәртiппен жасалады.

2. Порядок и условия оказания услуг по предоставлению
подъездного пути для проезда подвижного состава
при условии отсутствия конкурентного подъездного пути
3. Знак "Граница подъездного пути" устанавливается на
расстоянии _______ м от стрелки примыкания на расстоянии _______ в
сторону _________________________________________________________.
(указать: в сторону тупика подъездного пути или N станционного
пути и наименование станции примыкания, или другого подъездного пути, или соединительного пути или другого пути примыкания)
4. Развернутая длина подъездного пути составляет _____ м.
5. В границе полосы отвода подъездным путем и сооружениями занят земельный участок площадью ___ кв.м.
6. Движение поездов по подъездному пути производится с соблюдением законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов, регламентирующих данные вопросы.
7. Предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути производится по предварительному уведомлению ветвевладельца.
Уведомление передается ____________________________________.
(порядок передачи уведомления)
8. Заявленное количество вагонов, поступивших и убывших на
(с) подъездного(ые) пути _______ за_____________________________.
(месяц, квартал, год)
9. Количество вагонов ветвепользователя, одновременно
подаваемых на подъездной путь ветвевладельца, устанавливается не
более ____________ вагонов.
10. Количество вагонов, прошедших по подъездному пути, фиксируется и учитывается ветвевладельцем в присутствии ветвепользователя. Для чего составляется акт (или ведомость) в двух экземплярах, один из которых остается у ветвевладельца, другой передается ветвепользователю. По итогам работы за месяц составляется акт выполненных работ, который является основанием для выставления счета ветвепользователю.
11. Предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в период его строительства, в случае резких изменений природно-климатических условий может осуществляться на условиях краткосрочного договора работы подъездного пути.
3. Порядок расчетов
12. Оплата услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы
болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер
көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. "Kipмe жолдың шекарасы" деген белгi________________________
_________________________________________________________жаққа қарай
(кiрме жолдың тұйығына қарай немесе станциялық жолдың N және жанасу
станциясының немесе басқа да кiрме жолдың немесе қосатын жолдың
немесе жанасудың басқа жолының атауын көрсету)
________ұзақтықтағы жанасу бағыттағышынан________ M қашықтықта
орнатылады.
4. Кiрме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы_______M құрайды.
5. Жолақты бөлу шекарасында кiрме жол мен құрылыстар алаңы
_________шаршы метр жер учаскесiн алады.
6. Кiрме жол арқылы поездардың қозғалысы Қазақстан
Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасын және осы
мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi
сақтай отырып жүргiзiледi.
7. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы
болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну тармақ иеленушiнiң алдын ала
хабарламасы бойынша жүргiзiледi.
Хабарлама_____________________________________________берiледi.
(хабарлама беру тәртiбi)
8.______________________үшін______________________кірме жолға
(ай, тоқсан, жыл)
келген және одан кеткен вагондардың мәлiмделген саны.
9. Тармақ иеленушiнiң кiрме жолына бiр мезгiлде берiлетiн тармақ пайдаланушы вагондарының саны___________вагоннан аспайтын болып белгiленедi.
10. Кiрме жол арқылы өткен вагондардың санын тармақ иеленушi тармақ пайдаланушының қатысуымен тiркейдi және есепке алады. Ол үшiн екi данада акт (немесе ведомость) жасалады, олардың бiреуi тармақ иеленушiде қалады, екiншiсi тармақ пайдаланушыға берiледi. Бір ай ішiндегi жұмыстың қорытындылары бойынша, ол тармақ пайдаланушыға шотын беру үшiн негiз болып табылатын орындалған жұмыстардың актiсi жасалады.
11. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы
болмаған жағдайда кiрме жолды оның құрылысының кезеңiнде,
табиғи-климаттық жағдайлар күрт өзгерген жағдайда ұсыну, кiрме жол жұмысының қысқа мерзiмдi шартының талаптарында жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Есеп айырысулар тәртiбi
12. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекiткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

13. Оплата услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути производится ветвепользователем на условиях 50 % предварительной оплаты согласно планируемому месячному вагонообороту.
14. Окончательный расчет за оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути производится ежемесячно не позднее 10 календарных дней после подписания сторонами актов оказанных услуг по фактическому количеству пропущенных вагонов и выставленных счетов-фактур.
4. Права и обязанности сторон
15. Ветвевладелец вправе:
1) в случае нарушения ветвепользователем условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления ветвепользователя не позднее, чем за пять дней до фактического оказания данных услуг;
2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
3) требовать возмещения убытка, причиненного по вине Ветвепользователя;
4) закрыть подъездной путь на ремонт в случае его неудовлетворительного состояния, подтвержденного актом уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта, с письменным уведомлением ветвепользователя не менее, чем за пять дней до введения плановых работ;
5) инициировать расторжение настоящего договора при задержке платежей ветвепользователем на срок свыше двадцати дней;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Ветвевладелец обязан:
1) предоставлять равные условия доступа ветвепользователям по предоставлению услуг подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, кроме случаев предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа по предоставлению услуг подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечить оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;

13. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеудi тармақ пайдаланушы жоспарланған айлық вагон айналымына сәйкес 50% алдын ала төлеу шарттарында жүргiзедi.
14. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ай сайын өткiзiлген вагондар мен берiлген шот-фактуралардың iс жүзiндегi саны бойынша көрсетiлген қызметтердiң актiлерiне тараптар қол қойғаннан кейiн 10 күнтiзбелiк күнiнен кешiктiрмей жүргiзiледi.
4. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
15. Тармақ иеленушi:
1) тармақ пайдаланушы осы Шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тармақ пайдаланушының осы қызметтердi iс жүзiнде көрсеткенге дейiн бес күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етiлуi шартымен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсетудi тоқтатуға;
2) ұсынылатын қызметтер үшiн уақтылы ақы алуға;
3) тармақ пайдаланушының кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның актiсiмен расталған оның қанағаттанғысыз жай-күйi болған жағдайда, жоспарлы жұмыстар енгiзiлгенге дейiн кемiнде бес күн бұрын тармақ пайдаланушыны жазбаша хабардар ете отырып, кiрме жолды жөндеуге жабуға;
5) тармақ пайдаланушы жиырма күннен асатын мерзiмге төлемдердi кешiктiрген жағдайда, осы шартты бұзуға бастамашылық етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
16. Тармақ иеленушi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоспағанда, тармақ пайдаланушыларға жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жылжымалы құрамның жүруі үшін бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кірме жолды ұсыну жөніндегі қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсынуға;
2) жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес көрсетудi қамтамасыз етуге;

3) обеспечить выполнение заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности оказания услуг и в случаях, угрожающих безопасности движения на подъездном пути. В случае превышения заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути над фактически возможными, ветвевладелец обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов;
4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений оказания услуг;
5) производить текущее содержание, капитальный, средний и подъемочный ремонты подъездного пути, его сооружений и устройств для постоянного поддержания элементов подъездного пути в состоянии, обеспечивающем безопасный пропуск поездов с установленными скоростями;
6) производить очистку подъездного пути, стрелочных переводов и переездов от снега, травы и загрязнений в пределах, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта;
7) обеспечить соответствие подъездных путей требованиям Правил технической эксплуатации и строительных норм;
8) информировать ветвепользователя об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
9) информировать ветвепользователя о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
10) не допускать на подъездные пути подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
11) соблюдать во взаимоотношениях с ветвепользователем требования законодательства Республики Казахстан;
12) не навязывать ветвепользователю услуги, не связанные с оказанием услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств перед третьими лицами;
13) обеспечивать охрану принадлежащих ему подъездных путей.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

3) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiнiң болмауы жағдайларын және кiрме жолда жүру қауiпсiздiгiне қауiп төну жағдайларын қоспағанда, тармақ пайдаланушының жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кірме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтердің мәлімделген көлемдерiнiң орындауын қамтамасыз етуге мiндеттi. Тармақ пайдаланушы кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден арттырған жағдайда, тармақ иеленушi Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етедi;
4) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзу, қызметтер көрсету бұзушылықтарын алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
5) белгiленген жылдамдықпен поездардың қауiпсiз өтуiн қамтамасыз ететiн жағдайда кiрме жол элементтерiн тұрақты ұстау үшiн кiрме жолды, оның құрылыстарын және құрылғыларын ағымдағы ұстауды, оларға күрделi, орташа және көтеру жөндеулерiн жүргiзуге;
6) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң шегiнде кiрме жолды, және өтпелердi қардан, шөптен және ластанулардан тазалауды жүргiзуге;
7) кiрме жолдардың Техникалық пайдалану ережесiнiң және құрылыс нормаларының талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
8) тармақ пайдаланушыны жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң тарифтерiнiң (бағаларының, алымдар ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) тармақ пайдаланушыны себептерiн көрсете отырып, вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу туралы қабылданған шешiмдер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта белгiленген мерзiмде хабардар етуге;
10) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды кiрме жолдарға жiбермеуге;
11) тармақ пайдаланушымен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
12) тармақ пайдаланушыға жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсетуге байланысты емес қызметтердi, сондай-ақ үшiншi тұлғалардың алдында мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды таңбауға;
13) өзiне тиесiлi кiрме жолдардың күзетiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

17. Ветвепользователь вправе:
1) получать равное право пользования услугами по предоставлению в пользование подъездного пути ветвевладельца для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути;
2) получать согласно условиям настоящего Договора услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм;
3) получать информацию от ветвевладельца об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
4) требовать возмещения убытков, причиненных по вине ветвевладельца;
5) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути ветвевладельца с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
6) соблюдать во взаимоотношениях с ветвевладельцем требования законодательства Республики Казахстан;
7) обжаловать в судебном порядке действия ветвевладельца, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
8) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
18. Ветвепользователь обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги ветвевладельца по предоставлению подъездных путей для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) согласовывать с ветвевладельцем пропуск вагонов по подъездным путям с опасным и разрядным грузом, а также обеспечивать его охрану (сопровождение);
3) производить пропуск вагонов или цистерн с повышенной осевой нагрузкой по подъездным путям с письменного разрешения ветвевладельца;
4) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования подъездными путями;
5) обеспечить выполнение заявленных объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути и, в случаях, небезопасного движения на подъездном пути ветвевладельца;
6) не передавать права по настоящему Договору третьим лицам без согласования с ветвевладельцем;
7) до пятого числа каждого месяца, следующего за расчетным производить сверку взаиморасчетов за отчетный период.

17. Тармақ пайдаланушы:
1) жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда тармақ иеленушiнiң кiрме жолын пайдалануға ұсыну жөнiндегi қызметтердi пайдалануға тең құқық алуға;
2) осы Шарттың талаптарына сай жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына сәйкес белгiленген сапада алуға;
3) тармақ иеленушiден жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер тарифтерiнiң (бағаларының, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) тармақ иеленушiнiң кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
5) тармақ иеленушiнi себептерiн көрсете отырып, қабылданған кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмдерi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде хабардар етуге;
6) тармақ иеленушiмен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
7) тармақ иеленушiнiң осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн iс-әрекеттерiне сот тәртiбiмен шағым жасауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
18. Тармақ пайдаланушы:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес тармақ иеленушiнiң жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолдарды ұсыну жөнiндегi қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) тармақ иеленушiмен қауiптi және разрядты жүктерi бар вагондарды кiрме жолдар бойынша өткiзудi келiсуге, сондай-ақ оның күзетiн (бiрге жүрудi) қамтамасыз етуге;
3) ең жоғары осьтiк жүктемесi бар вагондарды немесе цистерналарды тармақ иеленушiнiң жазбаша рұқсатымен кiрме жолдар арқылы өткiзуге;
4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның кiрме жолдарды пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
5) жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiгi болмаған жағдайды қоспағанда және тармақ иеленушiнiң кiрме жолында қауiпсiз емес қозғалу жағдайында мәлiмделген көлемдердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
6) осы Шарт бойынша құқықты тармақ иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға бермеуге;
7) есептi айдан кейiнгi әрбiр айдың бесiншi күнiне дейiн есептi кезең iшiндегi өзара есеп айырысуға салыстыру жүргiзуге мiндеттi.

5. Ответственность сторон и разрешение споров
19. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
21. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, ветвепользователь уплачивает ветвевладельцу неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
22. В случае непредоставления услуг в установленный срок, ветвевладелец уплачивает ветвепользователю неустойку в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.
6. Форс-мажорные обстоятельства
23. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийные бедствия, военные действия, забастовки или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).
24. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
25. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение  тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения
26. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
27. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.

5. Тараптардың жауапкершiлiгi және дауларды шешу
19. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
20. Осы Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
21. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тармақ пайдаланушы тармақ иеленушiге төлем күнiн қоса алғанда, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешектiң сомасынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
22. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, тармақ иеленушi тармақ пайдаланушыға шарт бойынша қызмет жүзеге асырылуға тиiс уақыттан бастап қызметтер көрсету iс жүзiнде басталған уақытқа дейiн алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
23. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш ( дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершiлiктен босатылады.
24. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
25. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер
26. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы екiншi тарапты отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.
27. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күннiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.

28. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
29. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
30. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"________ 200_года и действует по 24-00 часов "___"________ 200_года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
31. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
32. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключения нового договора.
33. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
34. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления подъездных путей для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Ветвевладелец:                    Ветвепользователь:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 8 августа 2006 года N 748 .
Типовой договор на оказание услуг по
предоставлению подъездного пути для маневровых
работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций
перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного
состава, непредусмотренной технологическими операциями
перевозочного процесса, при условии отсутствия конкурентного подъездного пути
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования)
Сноска. По всему тексту после слов "технологическими операциями перевозочного процесса" дополнены словами "при условии отсутствия конкурентного подъездного пути" - постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 156 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования)
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
__________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
оказывающий услуги по предоставлению подъездного пути для
маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических
операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного
состава, не предусмотренной технологическими операциями
перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного
подъездного пути, именуемый в дальнейшем ветвевладелец,
в лице ________________________________________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство о
государственной регистрации, дата и орган выдачи),
именуемый в дальнейшем ветвепользователь, в лице
_________________________________________ действующий на основании
(должность, Ф.И.О)
_______________________________________________________________, с
другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем:

28. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
29. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзімі және қолданылуын тоқтату
тәртібі
30. Шарт 200__ жылғы "__"_______00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__ жылғы "__"________24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.
31. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
32. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
33. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
34. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, жылжымалы құрамның жүруi үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолдарды ұсынудың тәртiбi мен талаптарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде осы Шартты Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.
9. Тараптардың заңды мекен-жайлары, банктiк деректемелерi
мен қолтаңбалары
Тармақ иеленушi:                        Тармақ пайдаланушы:
______________________                    __________________________
______________________                    __________________________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы  8 тамыздағы N 748 Қаулысымен.
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары,
тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн,
сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық
операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн
бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну
жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған
үлгi шарт
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "тұрағы үшін" деген сөздерден кейін "бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 156 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
_______________________                    200 жылғы "__"________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi тармақ иеленушi деп аталатын, тасымалдау процесiнiң
маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық
операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық
операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн
бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiнде
қызметтер көрсететiн______________________________________________
__________________________________________________________________
(қызмет ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары,
__________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
___________________________________________негiзiнде әрекет ететiн
__________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында бiр тараптан және бұдан әрi тармақ пайдаланушы деп аталатын__________________________________________________негiзiнде
__________________________________________________________________
(тұтынушының деректемелерi, құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тiркеу
туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
әрекет ететiн_____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты
(бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Предмет Договора
1. Ветвевладелец предоставляет услуги подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в соответствии с Договором, ветвепользователь оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг подъездного пути для проезда подвижного состава заключается с ветвепользователем в индивидуальном порядке.
2. Порядок и условия оказания услуг
3. Знак "Граница подъездного пути" устанавливается на расстоянии ____ м от стрелки примыкания на расстоянии в _________ сторону
_________________________________________________________________.
(указать: в сторону тупика подъездного пути или N станционного
пути и наименование станции примыкания, или другого подъездного
пути, или соединительного пути или другого пути примыкания)
4. Развернутая длина подъездного пути составляет ______ м.
5. В границе полосы отвода подъездным путем и сооружениями
занят земельный участок площадью _____ кв.м.
6. Движение поездов по подъездному пути производится с соблюдением законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов, регламентирующих данные вопросы.
7. Предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, производится по предварительному уведомлению ветвевладельца.
Уведомление передается ________________________________.
(порядок передачи уведомления)
8. Сдаваемые на подъездной путь вагоны подаются локомотивом
_____________________________.
(марка, тип локомотива)
Дальнейшее продвижение проводится локомотивом
_________________________________________________________________.
(необходимо указать с расстановкой по местам погрузки, выгрузки
или нет)
9. Сдача и прием грузов и вагонов производятся на основании
_________________________________________________________________.
(вид документа)
10. Заявленное количество вагонов, поступивших и убывших с
(на) подъездного(ые) пути___________ за _________________________.
(месяц, квартал, год)
11. Количество вагонов, одновременно подаваемых на подъездной путь ветвевладельца, устанавливается не более ______________ вагонов (осей).
12. Вместимость мест погрузки-выгрузки ________вагонов.
13. Вместимость подъездного пути для стоянки подвижного
состава, с учетом возможности производства маневровых передвижений
и работ по погрузке-выгрузке _____________________ вагонов (осей).

1. Шарттың мәнi
1. Тармақ иеленушi Шартқа сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн, кiрме жолдардың қызметтерiн ұсынады, тармақ пайдаланушы оларға Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде ақы төлейдi.
2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдың қызметтерiн, ұсынуға арналған Шарт тармақ пайдаланушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. "Кiрме жолдың шекарасы" деген белгi______________________
_______________________________________________________жаққа қарай
(кiрме жолдың тұйығына қарай немесе станциялық жолдың N және жанасу
станциясының немесе басқа да кiрме жолдың немесе қосатын жолдың
немесе жанасудың басқа жолының атауын көрсету)
__________ұзақтықтағы жанасу бағыттағышынан______ м. қашықтықта
орнатылады.
4. Кiрме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы______м. құрайды.
5. Жолақты бөлу шекарасында кiрме жол мен құрылыстар алаңы,
________шаршы метр жер учаскесiн алады.
6. Кiрме жол арқылы поездардың қозғалысы Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасын және осы мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi сақтай отырып жүргiзiледi.
7. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну тармақ иеленушiнiң алдын ала хабарламасы бойынша жүргiзiледi.
Хабарлама_________________________________________________берiледi.
(хабарлама беру тәртiбi)
8. Кiрме жолға берiлетiн вагондарды_________________________
(локомотивтiң маркасы, үлгiсi)
локомотивi бередi. Одан арғы қозғалысты_____________________________
(тиеу, түсiру орындары бойынша орналастырылуын немесе жоқтығын
көрсету қажет)
_______________________________________________локомотивi жүргiзедi.
9. Жүктер мен вагондарды өткiзу мен қабылдау__________________
______________________________________________негiзiнде жүргiзiледi.
(құжаттың түрi)
10.________________________үшiн__________________________кiрме
(ай, тоқсан, жыл)
жолға (дан) келген және кеткен вагондардың мәлiмделген саны.
11. Тармақ иеленушiнiң кiрме жолына бiр мезгiлде берiлетiн
вагондар саны________________вагоннан (осьтің) аспайтын болып
белгiленедi.
12.______________вагонның тиеу-түсiру орындарының сыйымдылығы.
13.__________________________________________вагонның (осьтiң)
маневрлiк жылжулары мен тиеу-түсiру жөнiндегi жұмыстарын жүргiзу
мүмкiндiгi ескерiлген жылжымалы құрамның тұрағына кірме жолдың
сыйымдылығы.

14. Количество вагонов, поступивших и убывших с подъездного пути, фиксируется и учитывается ветвевладельцем в присутствии ветвепользователя, для чего составляется акт (или ведомость) в двух экземплярах, один из которых остается у ветвевладельца, другой передается ветвепользователю. По итогам работы за месяц составляется акт выполненных работ, который является основанием для выставления счета ветвепользователю (с обязательным оформлением карточки учета времени).
Подача подвижного состава на подъездной путь и уборка вагонов с подъездного пути производится через интервал времени, определяемый согласно нормативным правовым актам.
15. Предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути в период его строительства, в случае резких изменений природно-климатических условий, может осуществляться на условиях краткосрочного договора работы подъездного пути.
3. Порядок расчетов
16. Оплата услуг производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
17. Оплата услуг производится ветвепользователем на условиях 50 % предварительной оплаты от стоимости заявленного (согласованного) объема работ.
18. Окончательный расчет за оказание услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, производится ежемесячно не позднее 10 календарных дней после подписания сторонами актов оказанных услуг по фактическому объему оказанных услуг и выставленных счетов-фактур.
4. Права и обязанности сторон
19. Ветвевладелец вправе:
1) в случае нарушения ветвепользователем условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления ветвепользователя не позднее, чем за пять дней до фактического прекращения оказания данных услуг;
2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
3) требовать возмещения убытков, причиненных по вине ветвепользователя;

14. Кiрме жолға келетiн және одан кететiн вагондардың санын тармақ иеленушi тармақ пайдаланушының қатысуымен тiркейдi және есепке алады, ол үшiн екi данада акт (немесе ведомость) жасалады, оның бiреуi тармақ иеленушiде қалады, екiншiсi тармақ пайдаланушыға берiледi. Бiр ай iшiндегi жұмыстың қорытындылары бойынша, ол тармақ пайдаланушыға (уақытты есепке алу карточкасын мiндеттi түрде ресiмдей отырып) шот беру үшiн негiз болып табылатын орындалған жұмыстардың актiсi жасалады.
Кiрме жолға жылжымалы құрамды беру және кiрме жолдан вагондарды әкету нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес айқындалатын уақыт аралығы арқылы жүргізiледi.
15. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды оның құрылысы кезеңiнде, табиғи-климаттық жағдайлар күрт өзгерген жағдайда ұсыну кiрме жол жұмысының қысқа мерзiмдi шартының талаптарында жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Есеп айырысулар тәртiбi
16. Қызметтерге ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.03.03.  N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
17. Қызметтерге ақы төлеудi тармақ пайдаланушы жұмыстардың мәлiмделген (келiсiлген) көлемi құнының 50% алдын ала ақы төлеу шарттарында жүргiзедi.
18. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ай сайын көрсетiлген қызметтердiң iс жүзiндегi көлемi жөнiндегi актiлерге және берiлген шот-фактураларға тараптар қол қойғаннан кейiн 10 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жүргiзiледi.
4. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
19. Тармақ иеленушi:
1) тармақ пайдаланушы осы шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тармақ пайдаланушының осы қызметтер көрсетудi iс жүзiнде тоқтатқанға дейiн кемiнде бес күн бұрын жазбаша хабардар етiлуi шартымен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтер көрсетудi тоқтатуға;
2) Ұсынылатын қызметтер үшiн уақтылы ақы алуға;
3) тармақ пайдаланушының кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;

4) закрыть подъездной путь на ремонт в случае его неудовлетворительного состояния, подтвержденного актом уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта, с письменным уведомлением ветвепользователя не менее, чем за пять дней до введения плановых работ;
5) инициировать расторжение настоящего договора при задержке платежей ветвепользователем на срок свыше двадцати дней;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
20. Ветвевладелец обязан:
1) предоставлять равные условия доступа ветвепользовавателям по предоставлению услуг подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, кроме случаев  предоставления услуг подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа к услугам по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечить оказание услуг в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
3) обеспечить выполнение заявленных ветвепользователем объемов услуг, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности оказания услуг и, в случаях, угрожающих безопасности движения на подъездном пути. В случае превышения заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути над фактически возможными, ветвевладелец обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами;
4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений оказания услуг;

4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның актiсiмен расталған оның қанағаттанғысыз жай-күйi болған жағдайда, жоспарлы жұмыстар енгiзiлгенге дейiн кемiнде бес күн бұрын тармақ пайдаланушыны жазбаша хабардар ете отырып, кiрме жолды жөндеуге жабуға;
5) тармақ пайдаланушы жиырма күннен асатын мерзiмге төлемдердi кешiктiрген жағдайда, осы шартты бұзуға бастамашылық етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
20. Тармақ иеленушi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген, жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолдың қызметтерiн ұсыну жағдайларын қоспағанда тармақ пайдаланушыларға тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолдың қызметтерi ұсыну бойынша қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсынуға;
2) қызметтер көрсетудi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес қамтамасыз етуге;
3) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерi болмаған жағдайларды және кiрме жолда жүру қауiпсiздiгiне қауiп төнген жағдайларды қоспағанда, тармақ пайдаланушы қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiнiң орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Тармақ пайдаланушы кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден арттырған жағдайда, тармақ иеленушi Қазақстан
Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етедi;
4) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзуге, қызметтер көрсетудiң бұзушылықтарын алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;

5) производить текущее содержание, капитальный, средний и подъемочный ремонт подъездного пути, стрелочных переводов и переездов, его сооружений и устройств;
6) производить очистку подъездного пути от снега, травы и загрязнений в пределах, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта;
7) обеспечить соответствие подъездных путей требованиям Правил технической эксплуатации и санитарных норм и иных нормативных правовых актов;
8) информировать ветвепользователя об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
9) информировать ветвепользователя о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
10) обеспечивать охрану принадлежащих ему подъездных путей;
11) не допускать на подъездные пути подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
12) соблюдать во взаимоотношениях с ветвепользователем требования законодательства Республики Казахстан;
13) не навязывать ветвепользователю услуги, не связанные с оказанием услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузкивыгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств с третьими лицами;
14) в случае предоставления подъездного пути для стоянки подвижного состава представлять ветвепользователю тормозные башмаки в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
15) в случае предоставления подъездного пути для стоянки подвижного состава обеспечить охрану подвижного состава ветвепользователя.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
21. Ветвепользователь вправе:
1) получать равное право пользования услугами подъездных путей;
2) получать согласно условиям настоящего Договора услуги по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм;

5) кiрме жолды, бағыттамалық бұрмалар мен өтпелердi, оның құрылыстарды мен құрылғыларын ағымдағы ұстауды, оларға күрделi, орташа және көтеру жөндеулерiн жүргiзуге;
6) кiрме жолды қардан, шөптен және ластанулардан темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң шегiнде тазалауды жүргiзуге;
7) кiрме жолдардың Техникалық пайдалану ережесiнiң және санитарлық нормалар мен өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
8) тармақ пайдаланушыны қызметтерге тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) тармақ пайдаланушыны себептерiн көрсете отырып, кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтатуға немесе шектеуге қабылданған шешiмдер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде хабардар етуге;
10) өзiне тиесiлi кiрме жолдарды күзетудi қамтамасыз етуге;
11) кiрме жолдарға темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды жiбермеуге;
12) тармақ пайдаланушымен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
13) тармақ пайдаланушыға тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ технологиялық операцияларда көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсетуге байланысты емес қызметтерді, сондай-ақ үшiншi тұлғалармен мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды таңбауға;
14) кiрме жолды жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда ұсыну жағдайында, тармақ пайдаланушыға Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тежегiш башмактарды ұсынуға;
15) кiрме жолды жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда ұсыну жағдайында тармақ пайдаланушының жылжымалы құрамын күзетудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
21. Тармақ пайдаланушы:
1) кiрме жолдардың қызметтерiн пайдалануға тең құқық алуға;
2) осы Шарттың талаптарына сәйкес тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да тасымалдау процесiнiң технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына сәйкес белгiленген сапада алуға;

3) получать информацию от ветвевладельца об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;
4) требовать возмещения убытка, причиненного по вине ветвевладельца;
5) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути ветвевладельца с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
6) соблюдать во взаимоотношениях с ветвевладельцем требования законодательства Республики Казахстан;
7) обжаловать в судебном порядке действия ветвевладельца, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
8) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
22. Ветвепользователь обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги ветвевладельца в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования подъездными путями;
3) обеспечить выполнение заявленных объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути и, в случаях, небезопасного движения на подъездном пути ветвевладельца;
4) не передавать и не делегировать права по настоящему Договору третьим лицам без согласования с ветвевладельцем;
5) до пятого числа каждого месяца, следующего за расчетным, производить сверку взаиморасчетов за отчетный период;
6) при получении услуг стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, обеспечить сохранность тормозных башмаков и правильность закрепления подвижного состава.
5. Ответственность сторон и разрешение споров
23. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

3) тармақ иеленушiден қызметтерге арналған тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) тармақ иеленушiнiң кiнәсiнен келтiрiлген залалдардың орнын толтыруды талап етуге;
5) тармақ пайдаланушыны қабылданған кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмдерi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде себептерiн көрсете отырып, хабардар етуге;
6) тармақ иеленушiмен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
7) тармақ иеленушiнiң осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
22. Тармақ пайдаланушы:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес тармақ иеленушiнiң қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның кiрме жолдарды пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
3) тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсіру, басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда кірме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтерді алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiнiң болмауы жағдайларын және тармақ иеленушiнiң кiрме жолда қауiпсiз емес қозғалысы жағдайын қоспағанда, мәлiмделген көлемдердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
4) осы Шарт бойынша тармақ иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға құқықтар бермеуге және табыс етпеуге;
5) есеп айырысу айынан кейiнгi әрбiр айдың бесiншi күнiне дейiн есептi кезең үшiн өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргiзуге;
6) бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамы тұрағының қызметтерiн алу кезiнде тежегiш башмактарының сақталуын және жылжымалы құрамның бекiтiлуiнiң дұрыстығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Тараптардың жауапкершiлiгi және дауларды шешу
23. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
24. Осы Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.

25. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, ветвепользователь уплачивает ветвевладельцу неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
26. В случае непредставления услуг в установленный срок ветвевладелец уплачивает ветвепользователю неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.
6. Форс-мажорные обстоятельства
27. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийные бедствия, военные действия, забастовки или иные  обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).
28. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
29. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения
30. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
31. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.
32. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
33. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
34. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___" _________ 200_года и действует по 24-00 часов "___" _________ 200_года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.

25. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тармақ пайдаланушы тармақ иеленушiге төлем күнiн қоса алғанда, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешектiң сомасынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
26. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, тармақ иеленушi тармақ пайдаланушыға шарт бойынша қызмет жүзеге асырылуға тиiс уақыттан бастап қызмет iс жүзiнде басталған уақытқа дейiн алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
27. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш мән-жайларының (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе алдын ала көздеу немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершiлiктен босатылады.
28. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
29. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн iшiнде алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер
30. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартқан жағдайда, тарап бұл туралы екiншi тарапты отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.
31. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күннiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
32. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
33. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданысын тоқтату
тәртiбi
34. Шарт 200__ жылғы "__"________ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__ жылғы "__"_______ 24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.

35. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
36. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключением нового договора.
37. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
38. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления подъездных путей для проезда подвижного состава, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней с момента вступления таких актов в законную силу, привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Ветвевладелец:                    Ветвепользователь:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от  22 августа 2007 года N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Типовой договор
на предоставление услуг по подаче воды по
магистральным трубопроводам и (или) каналам
___________________________                "__" _________ 200_ г.
(место заключения договора)
_______________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, предоставляющего
услугу по подаче воды по магистральным трубопроводам
и (или) каналам)
в лице _______________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ____________________, именуемое в
дальнейшем услугодатель, с одной стороны, и __________________
______________________________________________________________,
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство
о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемый в дальнейшем потребитель, в лице ___________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили
настоящий Типовой договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - линия раздела элементов системы магистрального трубопровода и (или) канала между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
граница раздела эксплуатационной ответственности - линия раздела элементов системы магистрального трубопровода и (или) канала по признаку обязанностей (ответственности) за эксплуатацию элементов систем, устанавливаемая соглашением Сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплутационной ответственности устанавливается по границе балансовой принадлежности;
магистральный трубопровод и (или) канал - комплекс гидротехнических сооружений, предназначенный для подвода воды от водозабора до распределителей (подводам воды от магистрального трубопровода и (или) канала к группам водопользователей);
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета) Услугодателя, на основании которого производится оплата;
потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся регулируемыми услугами (товарами, работами) субъекта естественной монополии;
предельный уровень тарифа - максимальная величина тарифа, утверждаемая на среднесрочный и долгосрочный периоды;
проверка приборов учета - совокупность операций, выполняемых представителем Услугодателя с целью обследования состояния приборов учета, определения и подтверждения соответствия техническим требованиям, снятия их показаний, а также наличия и целостности пломб;
прибор учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета воды, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;

35. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
36. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
37. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
38. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдарды ұсынудың тәртiбi мен шарттарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар осы Шартты осындай кесiмдер заңдық күшiне енген сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.
9. Тараптардың заңды мекен-жайлары, банктiк деректемелерi
мен қолтаңбалары
Тармақ иеленуші:                        Тармақ пайдаланушы:
_________________________                 _________________________
_________________________                 _________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 28 қарашадағы
1194 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.08.22 N 727 ; өзгерту енгізілді - 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
Суды магистральдық құбыр жолдары және (немесе) арналар
арқылы беру жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған үлгі шарт
_______________________        200__ жылғы "____" ___________
(шарттың жасалған орны)
бұдан әрі, Қызмет беруші деп аталатын ______________________________
_____________________________________________________________ атынан
(суды магистральдық құбыр жолдары және (немесе) арналар арқылы беру
жөніндегі қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектісінің атауы)
____________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі тұтынушы деп аталатын ____________________________________
(тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
атынан______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі Тараптар деп аталатын мына төмендегілер туралы осы Үлгі шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
теңгерімдік тиесілілігін бөлу шекарасы - жекеменшік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару белгісі бойынша иеленушілердің арасындағы магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна жүйесінің элементтерін бөлу сызығы;
пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы - Тараптардың келісімімен белгіленетін жүйелер элементтерін пайдаланғаны үшін міндеттер (жауапкершілік) белгісі бойынша магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна жүйесінің элементтерін бөлу сызығы. Осындай келісім болмаған жағдайда пайдалану жауапкершілігінің шекарасы теңгерімдік тиесілілігінің шекарасы бойынша белгіленеді;
магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна - суды бас тоғаннан таратушыларға дейін (суды магистральдық құбыр жолынан және (немесе) арнадан су пайдаланушылар топтарына жеткізу) жеткізуге арналған гидротехникалық құрылыстар кешені;
төлем құжаты - оның негізінде төлем жүргізілетін қызмет берушінің құжаты (есептеу құралы көрсеткіштерінің негізінде жасалған шот, хабарлама, түбіртек, ескерту шоты);
тұтынушы - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
тарифтің шекті деңгейі - орташа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңге бекітілетін тарифтің ең жоғары шамасы;
есептеу құралдарын тексеру - есептеу құралдарының жай-күйін зерттеу, техникалық талаптарға сәйкес келетіндігін айқындау және растау, олардың көрсеткіштерін жазып алу, сондай-ақ пломбалардың болуы мен тұтастығын зерттеу мақсатында қызмет берушінің өкілі орындайтын операциялар жиынтығы;
есептеу құралы - заңнамада белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген суды коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;

расчетный период - период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет потребителем за услугу;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках ;
услугодатель - юридическое или физическое лицо, предоставляющее (оказывающее) услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. В соответствии с условиями Договора услугодатель обязуется оказать потребителю услуги по подаче воды по магистральному трубопроводу и (или) каналу (далее - услуги),
____________________________________________________________,
(название магистрального трубопровода и (или) канала)
отвечающие следующим требованиям к качеству и в нижеприведенных объемах:
Требования
к качеству
услуги
Годовой объем, тыс. куб.м.
всего,
в т.ч.
I
квартал
II
квартал
III
квартал
IV
квартал
3. Потребитель обязуется принимать услуги и своевременно производить оплату в соответствии с условиями Договора, а также выполнять технические условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Условия предоставления услуг
4. Оказание услуг Потребителю производится на _____________ км
(наименование участка)
участка магистрального трубопровода и (или) канала.
5. Договор заключается с потребителем в индивидуальном порядке при наличии у него необходимого оборудования, присоединенного к системам магистрального трубопровода и (или) канала (далее - системы).
В случаях, предусмотренных законодательством, потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
6. Границами раздела эксплуатационной ответственности являются задвижки, установленные в начале отвода перед узлами учета.
7. Приостановление подачи услуг производится в случаях:
1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного присоединения к системам услугодателя;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение двух месяцев, следующих за расчетным периодом;
4) неоднократного недопущения представителей услугодателя к приборам учета;
5) необходимости проведения дезинфекции трубопроводов;
6) в других случаях, предусмотренных законодательством и соглашением Сторон.
В случаях, указанных в подпунктах 3), 4) настоящего пункта, потребитель извещается не менее чем за месяц до прекращения подачи услуги.

есеп айырысу кезеңі - қызмет көрсеткені үшін тұтынушымен есеп айырысу жүргізілетін айдың бірінші күнінің 00-00 сағатынан бастап соңғы күнінің 24-00 сағатына дейінгі бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде Шартта айқындалған кезең;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
қызмет беруші - суды магистральдық құбырлар және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерді ұсынатын (көрсететін) заңды немесе жеке тұлға.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәні
2. Шарттың талаптарына сәйкес қызмет беруші тұтынушыға сапаға қойылатын мынадай талаптарға жауап беретін және төменде келтірілген көлемдерде:
Қызметтің сапасына
қойылатын талаптар
Жылдық көлем, мың текше м.
Барлығы,
оның
ішінде
I
тоқсан
II
тоқсан
III
тоқсан
IV
тоқсан
____________________________________________________________________
(магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның атауы)
магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна арқылы суды беру жөнінде қызметтер көрсетуге (бұдан әрі - қызметтер) міндеттенеді.
3. Тұтынушы қызметті қабылдауға және Шарттың талаптарына сәйкес уақтылы төлем жасауға, сондай-ақ осы Шартта көзделген техникалық талаптарды орындауға міндеттенеді.
3. Қызметтер көрсетуді ұсыну шарттары
4. Тұтынушыға қызмет көрсету магистральдық құбыр жолының және/немесе арнаның____________________ км учаскесінде жүргізіледі.
(учаскенің атауы)
5. Шарт тұтынушымен онда магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның жүйелеріне (бұдан әрі - жүйелер) қосылған қажетті жабдық болған кезде жеке тәртіппен жасалады.
Заңнамада көзделген жағдайларда тұтынушы Шартты жасасу жөніндегі өзінің өкілеттіктерін үшінші тұлғаға беруге құқығы бар.
6. Пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы есептеу тораптарының алдындағы бұрудың басында орнатылған ысырмалар болып табылады.
7. Қызметтер беруді тоқтату:
1) авариялық жағдайда не азаматтардың өміріне және қауіпсіздігіне қауіп төнген;
2) қызмет берушінің жүйелеріне өз бетімен қосылған;
3) есеп айырысу кезеңінен кейінгі екі айдың ішінде қызметтер көрсету үшін төлем жасалмаған;
4) қызмет берушінің өкілдерін есептеу құралдарына бірнеше рет жібермеген;
5) құбыр жолдарына дезинфекция жүргізу қажет болған жағдайларда;
6) заңнамада және Тараптардың келісімінде көзделген басқа да жағдайларда жүргізіледі.
Осы тармақтың 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда қызмет беруді тоқтатқанға дейін кемінде бір ай бұрын тұтынушы хабардар етіледі.

8. В случае, оговоренном подпунктом 1) пункта 7 Договора, восстановление подачи услуг производится после устранения и ликвидации услугодателем возникших нарушений.
В случае, оговоренном подпунктом 2) пункта 7 Договора, подключение потребителя производится после оплаты штрафа за незаконное подключение к системам услугодателя, выполнения технических условий на подключение к системам услугодателя и внесения платы за подключение.
В случае приостановления предоставления услуг потребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 7 Договора, подключение производится после погашения долга и внесения платы за подключение. Стоимость подключения согласовывается с уполномоченным органом.
Плата за первоначальное подключение не взимается.
4. Стоимость и порядок оплаты услуг
9. Оплата за предоставленные услуги по настоящему Договору производится по тарифам (ценам, ставкам сборов) или их предельным уровням, утвержденным уполномоченным органом.
10. Оплата производится потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
5. Учет отпуска и потребления услуг
11. Количество отпущенной услуги определяется по показаниям приборов учета, прошедшим поверку в установленном порядке. Приборы установлены на период с ___________ по _____________ на
_______________________________________________________________.
(наименование участка (трубопровода)
12. Подключение потребителя напрямую без приборов учета допускается временно с разрешения услугодателя. Количество отпущенной услуги в этом случае устанавливается услугодателем расчетным путем по нормам потребления.
13. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
14. При обнаружении фактов нарушения учета объемов оказанной услуги по вине потребителя, услугодатель вправе произвести перерасчет объемов потребления услуги с момента проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более двух месяцев, из расчета полной пропускной способности магистрального трубопровода и (или) канала до узла учета при действии его в течение 24 часов в сутки.
6. Права и обязанности Потребителя
15. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу и в количестве соответствующих условиям Договора;
2) обжаловать в уполномоченном органе и (или) в судебном порядке действия или бездействия Услугодателя, противоречащие законодательству;

8. Шарттың 7-тармағының 1) тармақшасында қызметтер беруді қалпына келтіру ескерілген жағдайда, қызмет беруші туындаған бұзушылықтарды қалпына келтіргеннен кейін жүргізіледі.
Шарттың 7-тармағының 2) тармақшасында ескерілген жағдайда тұтынушыны қосу қызмет берушінің жүйелеріне заңсыз қосылғаны үшін айыппұл төленгеннен, қызмет беруші жүйелеріне қосылуға арналған техникалық талаптарды орындағаннан және қосылу үшін төлем жасағаннан кейін жүргізіледі.
Тұтынушыға Шарттың 7-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін қызметтер ұсынуды тоқтатқан жағдайда қосу борышты өтегеннен және қосу үшін ақы төлегеннен кейін жүргізіледі. Қосу құны уәкілетті органмен келісіледі.
Бастапқы қосқаны үшін ақы алынбайды.
4. Қызметтердің құны және оған ақы төлеу тәртібі
9. Осы Шарт бойынша ұсынылған қызметтер үшін ақы төлеу уәкілетті орган бекіткен тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) немесе олардың шекті деңгейлері бойынша жүргізіледі.
10. Ақы төлеуді тұтынушы, егер Тараптар келісімінде өзгеше көзделмесе, нақты ұсынылған қызметтердің мөлшері үшін ай сайын төлем құжатының негізінде есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 25 күніне дейінгі мерзімде жүргізеді.
5. Қызметтерді босату мен тұтынуды есепке алу
11. Босатылған қызметтің мөлшері белгіленген тәртіппен тексеруден өткен есептеу құралының көрсеткіштері арқылы анықталады. Құралдар __________________________________________________________
(учаскенің (құбыр жолының) атауы)
___________ бастап___________ дейінгі кезеңге___________ орнатылған.
12. Тұтынушыны қызмет берушінің рұқсатымен есептеу құралдарынсыз уақытша тікелей қосуға жол беріледі. Мұндай жағдайда босатылған қызметтің мөлшерін Қызмет беруші тұтыну нормалары бойынша есеп айырысу жолымен белгілейді.
13. Тұтынушының кінәсі болмай есептеу уақытша бұзылған кезде қызметтер көрсеткені үшін есеп айырысу өткен есеп айырысу кезеңінің орташа тәуліктік шығысы бойынша жүргізіледі.
14. Тұтынушының кінәсінен көрсетілген қызметті есептеу көлемін бұзу фактілері анықталған жағдайда, қызмет беруші қызметті тұтыну көлемдеріне соңғы тексеру жүргізген сәттен бастап анықталған күнге дейін, бірақ екі айдан аспайтын, тәуліктің 24 сағаты ішінде ол жұмыс істеген кезде, құбыр жолының және (немесе) арнаның есептеу торабына дейін толық өткізу қабілеттігінің есебінен қайта есеп айырысу жүргізуге құқылы.
6. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
15. Тұтынушы:
1) белгіленген сападағы, оның денсаулығына қауіпсіз, оның мүлкіне зиян келтірмейтін және Шарттың талаптарына сәйкес қажетті мөлшерде қызметтерді алуға;
2) қызмет берушінің заңнамаға қайшы келетін әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне уәкілетті органға және (немесе) сот тәртібімен шағымдануға;

3) участвовать в публичных слушаниях, проводимых для обсуждения проекта тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на услуги;
4) требовать в установленном законодательном порядке от Услугодателя возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг, а также возмещения морального вреда;
5) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными правовыми актами;
6) не производить оплату за полученную услугу, если услугодателем в установленном порядке не выставлен счет;
7) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом услугодателя не позже, чем за месяц при условии полной оплаты предоставленной услуги.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
16. Потребитель обязан:
1) не позднее 15 числа месяца, предшествующего месяцу подачи услуги, предоставлять услугодателю месячную заявку на оказание услуги;
2) не позднее, чем за 45 дней до начала отчетного квартала представлять услугодателю квартальную заявку на оказание услуги с разбивкой на планируемые месячные объемы;
3) не позднее 1 сентября текущего года предоставить услугодателю годовую заявку на оказание услуги на следующий календарный год;
4) письменно уведомлять услугодателя об отсутствии намерений потреблять услугу в предстоящий месячный, квартальный или годовой периоды не позднее сроков подачи месячной, квартальной или годовой заявок, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта;
5) своевременно и в полном объеме производить оплату за предоставленные услуги в соответствии с условиями Договора;
6) выполнять технические требования, устанавливаемые услугодателем;
7) немедленно сообщать услугодателю о неисправностях в работе сооружений систем и приборов учета, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружений систем - в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и службы охраны окружающей среды;
8) обеспечивать доступ представителей услугодателя к приборам учета для снятия показаний, контроля технического состояния и безопасности систем, приборов и оборудования;
9) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуг;
10) постоянно контролировать исправность приборов учета, обеспечивать целостность и сохранность пломб на узлах учета, задвижках, отводных линиях и прочих устройствах, находящихся на его территории и опломбированных Услугодателем, обеспечивать сохранность, надлежащее техническое состояние и безопасность эксплуатируемых систем водоснабжения, находящихся в его ведении или на обслуживании;

3) қызметтерге арналған тарифтің (бағаның, алым ставкасының) немесе оның шекті деңгейінің жобасын талқылау үшін өткізілетін жария тыңдауларға қатысуға;
4) қызмет берушіден қызметтер көрсетуді тиісінше ұсына алмау салдарынан өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірілген зиянды толық көлемде өтеуді, сондай-ақ моральдық зиянды өтеуді заңнамада белгіленген тәртіппен талап етуге;
5) ұлттық стандарттарда және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін қызметтерді ұсынған жағдайда қызметтердің құнын қайта есептеуді талап етуге;
6) егер қызмет беруші белгіленген тәртіппен шот бермесе, алынған қызмет үшін ақы төлеуді жүргізбеуге;
7) қызмет берушіні бұл туралы бір айдан кешіктірмей жазбаша хабардар еткен жағдайда ұсынылған қызметке толық ақы төлеген кезде Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқығы бар.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
16. Тұтынушы:
1) қызметті беру айдың алдындағы айдың 15 күнінен кешіктірмей қызмет берушіге қызмет көрсетуге арналған айлық өтінім ұсынуға;
2) есептік тоқсан басталғанға дейін 45 күннен кешіктірмей жоспарланған айлық көлемдерге бөле отырып қызмет берушіге, қызмет көрсетуге тоқсандық өтінім ұсынуға;
3) ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен кешіктірмей қызмет берушіге келесі күнтізбелік жылға қызмет көрсетуге арналған жылдық өтінімді;
4) қызмет берушіні осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген айлық, тоқсандық немесе жылдық өтінімдерді беру мерзімдерінен кешіктірмей алдағы айлық, тоқсандық немесе жылдық кезеңде қызмет берушіге қызметті тұтыну ниеттерінің жоқтығы туралы жазбаша хабардар етуге;
5) Шарттың талаптарына сәйкес ұсынылған қызметтерге уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
6) қызмет беруші белгілеген техникалық талаптарды орындауға;
7) қызмет берушіге қызметтерді пайдалану кезінде туындаған құрылыстың жүйелері мен есептеу құралдарының жұмысындағы ақаулар туралы, ал жүйелердің құрылыстары бұзылған кезде - төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі жергілікті органдарға, мемлекеттік өртке қарсы қызметке, санитарлық-эпидемиологиялық қызметке және қоршаған ортаны қорғау қызметіне дереу хабарлауға;
8) қызмет беруші өкілдерінің көрсеткіштерді жазып алу, жүйелердің, құралдар мен жабдықтардың техникалық жай-күйін және қауіпсіздігін бақылау үшін есептеу құралдарына қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
9) қызметтерді тұтыну кезінде техника қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауға;
10) есептеу құралдарының дұрыстығын тұрақты бақылауға, есептеу тораптарындағы, ысырмалардағы, бұру желілеріндегі және оның аумағында орналасқан және Қызмет беруші пломба салған өзге құрылғылардағы пломбалардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз етуге, оның қарамағындағы немесе қызмет көрсетудегі пайдаланылып отырған сумен жабдықтау жүйелерінің сақталуын, тиісінше техникалық жай-күйін және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;

11) извещать услугодателя обо всех ожидаемых изменениях объемов потребления услуги.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
7. Права и обязанности услугодателя
17. Услугодатель имеет право:
1) устанавливать в соответствии с законодательством технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
2) снижать тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на услуги в период их действия в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) повышать в порядке, установленном уполномоченным органом, тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на предоставляемые услуги для всех Потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого увеличивается стоимость затрат услугодателя;
4) проводить техническое обслуживание и организовывать поверки приборов учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги;
6) беспрепятственного доступа своего представителя (при наличии служебного удостоверения) совместно с представителем Потребителя к водозаборному сооружению для проверки достоверности показаний приборов учета;
7) рассматривать возможность поставки дополнительных объемов услуги, свыше предусмотренных в пункте 2 Договора, если это не потребует строительства дополнительных мощностей магистрального трубопровода и (или) канала или его инфраструктуры.
18. Услугодатель обязан:
1) обеспечить качественное, своевременное и бесперебойное предоставление услуг потребителю в соответствии с условиями Договора;
2) приобретать и устанавливать приборы учета услуг в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
4) снижать в порядке, установленном уполномоченным органом, тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на предоставляемые услуги для всех Потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого стоимость затрат услугодателя уменьшается, со дня введения в действие указанных изменений;
5) предоставлять потребителю платежный документ на оплату предоставляемых услуг в срок до 10 числа месяца, следующего за расчетным периодом;
6) уведомлять потребителей об изменении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;

11) қызмет берушіні қызметті тұтыну көлемдерінің барлық болжанып отырған өзгерістері туралы хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
7. Қызмет берушінің құқықтары мен міндеттері
17. Қызмет беруші:
1) тұтынушы заңнамаға сәйкес сақтауға міндетті техникалық талаптарды белгілеуге;
2) қызметтерге арналған тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін олардың қолданысы кезеңінде уәкілетті орган бекіткен тәртіппен төмендетуге;
3) нәтижесінде қызмет беруші шығындарының құны өсетін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда қызметтер ұсынуға арналған тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен көтеруге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеу құралдарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізуге және тексерулерді ұйымдастыруға;
5) ұсынылған қызметтер үшін уақтылы және толық көлемде ақы алуға;
6) есептеу құралдары көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру үшін өз өкілінің (куәлігі болған кезде) тұтынушының өкілімен бірлесіп бас тоғанның құрылысына қол жеткізуіне;
7) егер ол магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның немесе оның инфрақұрылымының қосымша қуатын салуды талап етпесе, Шарттың 2-тармағында көзделгеннен артық қызметтің қосымша көлемдерін жеткізу мүмкіндігін қарауға құқығы бар.
18. Қызмет беруші:
1) Шарттың талаптарына сәйкес тұтынушыға қызметтерді сапалы, уақтылы және үздіксіз ұсынуды қамтамасыз етуге;
2) жасалған шарттардың талаптарына сәйкес қызметтердің есептеу құралдарын сатып алуға және орнатуға;
3) ұсынылатын қызметтердің есебін жүргізуге және сапасы мен мөлшерін бақылауға, қызметтер ұсынудың бұзушылықтарының алдын алу және жою жөнінде уақтылы шаралар қабылдауға;
4) нәтижесінде қызмет беруші шығындарының құны кемитін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда, көрсетілген өзгерістер қолданысқа енгізілген күнінен бастап, ұсынылатын қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен төмендетуге;
5) тұтынушыға есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 10 күніне дейінгі мерзімде ұсынылатын қызметтерге ақы төлеуге арналған төлем құжатын ұсынуға;
6) тұтынушыларды тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің өзгеруі туралы оларды қолданысқа енгізгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етуге;

7) принять меры по восстановлению качества и объема предоставляемых услуг по обоснованным претензиям потребителя в течение 24 часов;
8) предупреждать потребителя не позднее, чем за 24 часа о производстве планово-предупредительных и ремонтных работ на магистральных трубопроводах и (или) каналах, связанных с прекращением подачи услуги. При этом услугодатель обязуется не допускать перерыва в подаче услуги потребителю более 24 часов;
9) при осмотре систем, приборов учета, а также при снятии показаний приборов учета потребителя предъявлять служебное удостоверение;
10) уведомлять потребителя обо всех ожидаемых изменениях объемов оказания услуги.
8. Ограничения Сторон
19. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать сооружения систем и приборов учета без согласования с услугодателем;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг.
20. Услугодателю запрещается:
1) отказывать в предоставлении регулируемых услуг добросовестным потребителям в связи с неоплатой недобросовестными потребителями использованного объема услуг;
2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную уполномоченным органом;
3) требовать от потребителя оплаты услуг без предоставления соответствующих платежных документов, а также предоплату за оказываемые услуги;
4) требовать оплаты предоставленных регулируемых услуг, не соответствующих требованиям качества регулируемых услуг, установленным государственными органами в пределах их компетенции.
21. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон, либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
9. Ответственность Сторон
22. Ответственность за надлежащее содержание оборудования возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
23. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. В случае просрочки платы за предоставленные услуги потребитель, в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 27 Договора), выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы просроченной задолженности, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуги услугодатель, в соответствии с Договором выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы неоказанной услуги, действующей на день уплаты этих сумм.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора с потребителем. Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.

7) тұтынушының негізделген талаптары бойынша ұсынылатын қызметтердің сапасы мен көлемін 24 сағаттың ішінде қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдауға;
8) тұтынушыны қызметті беруді тоқтатуға байланысты магистральдық құбыр жолдарында және (немесе) арналарда жоспарлы-ескерту және жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы 24 сағат бұрын ескертуге міндетті. Бұл ретте қызмет беруші тұтынушыға қызметті беруде 24 сағаттан асатын үзілістерге жол бермеуге міндеттенеді;
9) тұтынушының жүйелерін, есептеу құралдарын қарау кезінде, сондай-ақ есептеу құралдарының көрсеткіштерін алған кезде қызметтік куәлігін көрсетуге;
10) тұтынушыны қызметті көрсету көлемдерінің барлық болжанып отырған өзгерістері туралы хабардар етуге міндетті.
8. Тараптарды шектеу
19. Тұтынушыға:
1) қызмет берушінің келісімінсіз жүйелер мен есептеу құралдарының құрылыстарын қайта жабдықтауға;
2) қызметтердің қолда бар есептеу схемасын бұзуға тыйым салынады.
20. Қызмет берушіге:
1) теріс пиғылды тұтынушылардың қызметтерді пайдаланған көлеміне ақы төлемеуіне байланысты адал тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудан бас тартуға;
2) ұсынылған қызмет үшін уәкілетті орган белгілегеннен артық ақы алуға;
3) тұтынушыдан тиісті төлем құжаттарын ұсынбай қызметтерге ақы төлеуді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер үшін алдын ала ақы төлеуді талап етуге;
4) мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті шегінде белгілеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді талап етуге тыйым салынады.
21. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтін не өзге де түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын әрекеттер жасауға тыйым салынады.
9. Тараптардың жауапкершілігі
22. Жабдықты тиісінше ұстау үшін жауапкершілік оның меншік иесіне жүктеледі және теңгерімдік тиесілілігін бөлу шекаралары бойынша айқындалады.
23. Шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кінәлі тарап екінші тарапқа келтірілген залалдың орнын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырады.
24. Ұсынылған қызметтер үшін төлемнің мерзімі өткен жағдайда, тұтынушы Шартқа сәйкес (Шарттың 27-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде осы сомаларды төлеу күніне қолданылатын, әрбір мерзімі өткен күн үшін, бірақ негізгі борыштың сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Қызмет кешіктіріп және сапасыз ұсынылған жағдайда, қызмет беруші Шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде көрсетілмеген қызметтің сомасынан осы сомаларды төлеу күніне қолданылатын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерін белгілеу тұтынушымен Шарт жасасқан кезде жүргізіледі. Тұрақсыздық айыбын есептеудің басталу мерзімі, егер Тараптардың келісімімен өзгеше ескерілмесе, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 26 күні болып табылады.

25. Если невозможность для услугодателя предоставить потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед потребителем несет услугодатель.
26. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
27. По соглашению Сторон возможна отсрочка по начислению пени потребителю, при его письменном обращении.
10. Форс-мажорные обстоятельства
28. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и так далее, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией.
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяца, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
11. Общие положения и разрешение споров
29. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Договор вступает в силу с ______ (для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, Договор регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в силу с момента его регистрации).
Срок действия Договора для потребителей, осуществляющих предпринимательскую деятельность, является бессрочным, если иное не предусмотрено соглашением Сторон, а для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
31. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.

25. Егер қызмет беруші үшін тұтынушыға қызмет берушімен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кінәсінен қызметті ұсынуы мүмкін болмаса, тұтынушы алдында қызмет беруші жауапты болады.
26. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл) төлеу Тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
27. Тараптардың келісімі бойынша тұтынушыға ол жазбаша өтініш жасаған кезде, өсімпұл есептеу жөніндегі мерзім ұзартылуы мүмкін.
10. Форс-мажорлық мән-жайлар
28. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл форс-мажорлық мән-жайлардың, яғни еңсерілмес күш мән-жайларының (табиғи апаттың немесе болжау немесе алдын алу мүмкін емес өзге де мән-жайлардың), сондай-ақ әскери іс-қимылдардың, ереуілдер мен шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамауға әкелетін басқа да жағдайлардың салдарынан болса, жауапкершіліктен босатылады.
Еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда, Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бір-бірін бұл туралы тиісті уәкілетті ұйым растаған форс-мажорлық мән-жайлардың басталған күні мен сипаттамасын нақтылайтын жазбаша түрдегі хабарламаны кейіннен бере отырып не почтамен жіберу арқылы хабардар етеді.
Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелері еңсерілмес күш мән-жайларының әрекет ету мерзіміне, бірақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкін.
Егер еңсерілмес күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа болжамды бұзу күніне дейін кемінде жиырма күнтізбелік күн бұрын алдын ала хабарлаған кезде Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтізбелік күн ішінде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргізуге міндеттенеді.
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
29. Тараптар өздерінің құқықтық қатынастарында Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
30. Шарт (мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қазынашылығының аумақтық органдарында тіркеледі және ол тіркелген сәттен бастап күшіне енеді)_______________ бастап күшіне енеді.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұтынушылар үшін Шарттың қолданыс мерзімі, егер Тараптардың келісімімен өзгеше көзделмесе, мерзімсіз болып табылады, ал мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
31. Шарттың талаптарын бұзу немесе өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен жүргізіледі.

32. При не достижении соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
33. Договор составляется в 2-х экземплярах на государственном и русском языках, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
34. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими нормам Типового договора.
35. Неоговоренные Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель :                              Потребитель :
___________________                      _________________
___________________                      _________________
___________________                      _________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Сноска.  По всему тексту договора слова «Оператор», «Оператору», «Оператором», «Оператора» и «Оператору связи» заменены словами «Арендатор», «Арендатору», «Арендатором», «Арендатора» и «Арендатору» - постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Сноска. Постановление дополнено приложением - постановлением Правительства РК от  22 августа 2007 года N 727 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Типовой договор
в пользование телефонной (кабельной) канализации
Сноска. Заголовок договора с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
___________________________        "__" _________200_ год
(место заключения договора)
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
_________________________________________________________,
в дальнейшем - Арендодатель, в лице _____________________
_________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _______________________________,
с одной стороны и _______________________________________,
(наименование потребителя услуг субъекта)
именуемый в дальнейшем Арендатор , в лице _________________
______________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
______________________________, с другой стороны, именуемые в
дальнейшем Стороны, заключили настоящий Типовой договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
наряд-допуск - письменное согласие Арендодателя на производство ремонтно-восстановительных работ кабеля связи, проложенного в телефонной (кабельной) канализации, предоставленной в пользование Арендатор у;
телефонная (кабельная) канализация - кабельная канализация, представляющая собой совокупность подземных трубопроводов и колодцев, предназначенных для прокладки, монтажа и технического обслуживания кабелей связи;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках .

32. Тараптардың арасындағы келісімге қол жеткізбеген жағдайда, даулар мен келіспеушіліктер сот тәртібімен шешіледі.
33. Шарт Тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде 2 данада жасалады.
34. Тараптардың келісімі бойынша Шарт үлгі Шарттың нормаларына қайшы келмейтін басқа талаптармен толықтырылуы мүмкін.
35. Шартта ескерілмеген Тараптар арасындағы қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледі.
11. Тараптардың деректемелері
Қызмет беруші:                     Тұтынушы:
____________________               _____________________
____________________               _____________________
____________________               _____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы   22 тамыздағы N 727 Қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Оператор", "Оператордың", "Операторға", "Оператормен", "байланыс Операторының" және "Операторды" деген сөздер "Жалға алушы", "Жалға алушының", "Жалға алушыға", "Жалға алушымен", "Жалға алушының" және "Жалға алушыны" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беруге
арналған үлгі шарт
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
_______________________      200__ жылғы "____" ______________
(шарттың жасалған орны)
бұдан әрі, Жалға беруші деп аталатын ______________________________
_____________________________________________________________ атынан
(субъектінің атауы)
____________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі Жалға алушы деп аталатын ____________________________________
(субъектінің қызметтерін
тұтынушының атауы)
атынан______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі Тараптар деп аталатын мына төмендегілер туралы осы Үлгі шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
рұқсаттама-жүктелім - Жалға алушының пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде салынған байланыс кәбіліне жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге Жалға берушінің жазбаша келісімі;
телефон (кәбілдік) кәрізі - байланыс кәбілдерін салуға, монтаждауға және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған жерасты құбыр жолдары мен құдықтарының жиынтығын білдіретін кәбілдік кәріз;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Предмет Договора
2. Договор определяет взаимоотношения Сторон при предоставлении Арендодателем телефонной (кабельной) канализации в пользование Арендатор у для прокладки в ней кабелей связи и использовании ее в соответствии с Договором.
3. Договор заключается с Арендатор ом в индивидуальном порядке.
3. Условия предоставления в пользование телефонной
(кабельной) канализации
4. Арендодатель предоставляет в пользование телефонную (кабельную) канализацию в соответствии с нормативно-техническими актами и стандартами.
5. Арендатор не в праве сдавать в пользование, предоставленную по Договору телефонную (кабельную) канализацию, третьим лицам.
6. Схема расположения каналов, в предоставляемой в пользование телефонной (кабельной) канализации, и их протяженность в канало/км указываются в Приложении к настоящему Договору, являющемся его неотъемлемой частью.
7. Кабель связи Арендатор а должен быть проложен в арендуемой части телефонной (кабельной) канализации в соответствии с техническими условиями, выданными Арендодателем Арендатор у.
8. При необходимости выполнения работ по докладке трубопровода телефонной (кабельной) канализации Арендатор по согласованию с Арендодателем может оплатить последнему выполнение данных работ.
4. Обязанности Сторон
9. Арендодатель обязан:
1) в случае аварии на телефонной (кабельной) канализации, предоставленной Арендатору в пользование, произошедшей не по вине Арендатор а, принять все необходимые меры по устранению причин аварий на основании двустороннего протокола о выявленных причинах аварий и нарушениях в работе телефонной (кабельной) канализации, подписанного уполномоченными представителями Сторон;
2) устранять все дефекты и повреждения телефонной (кабельной) канализации, предоставляемой в пользование Арендатор у, возникшие не по вине Арендатор а;
3) выдавать Арендатор у наряд - допуск на производство ремонтно-восстановительных работ кабеля связи, проложенного в телефонной (кабельной) канализации, предоставленной в пользование Арендатор у;
4) немедленно оповещать Арендатор а о любом повреждении, аварии, нанесенном телефонной (кабельной) канализации, в которой Арендатор у предоставлена возможность прокладки кабеля, и по возможности принимать меры по предотвращению угрозы дальнейшего разрушения или повреждения телефонной (кабельной) канализации;
5) выставлять счет Арендатор у на оплату услуг по предоставлению в пользование телефонной (кабельной) канализации до 25 числа отчетного месяца;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Шарттың мәні
2. Шарт Жалға беруші телефон (кәбілдік) кәрізін Жалға алушыға онда байланыс кәбілдерін салуға және оны Шартқа сәйкес пайдалануға берген кездегі Тараптардың өзара қарым-қатынастарын айқындайды.
3. Шарт Жалға алушымен жеке тәртіппен жасалады.
3. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру шарттары
4. Жалға беруші телефон (кәбілдік) кәрізін нормативтік-техникалық актілерге және стандарттарға сәйкес пайдалануға береді.
5. Жалға алушы Шарт бойынша берілген телефон (кәбілдік) кәрізін үшінші тұлғалардың пайдалануына беруге құқылы емес.
6. Телефон (кәбілдік) кәрізінің пайдалануға берілген арналарының орналасқан схемасы және олардың арна/км ұзақтығы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын оның қосымшасында көрсетіледі.
7. Жалға алушының байланыс кәбілі Жалға беруші Жалға алушыға берген техникалық шарттарға сәйкес телефон (кәбілдік) кәрізін жалға беретін бөлігінде салынуға тиіс.
8. Телефон (кәбілдік) кәрізінің құбыр жолын қосымша салу бойынша жұмыстарды орындау қажет болған жағдайда, Жалға алушы Жалға берушінің келісімімен соңғыға осы жұмыстардың орындалуына ақы төлей алады.
4. Тараптардың міндеттері
9. Жалға беруші:
1) Жалға алушының кінәсінен емес болған, Жалға алушыға пайдалануға берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде авария болған жағдайда, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған телефон (кәбілдік) кәрізі жұмысында анықталған авариялар мен бұзушылықтар туралы екіжақты хаттаманың негізінде авариялардың себептерін жою бойынша барлық қажетті шаралар қабылдауға;
2) Жалға алушының кінәсінен емес туындаған, Жалға алушының пайдалануына берілетін телефон (кәбілдік) кәрізінің барлық ақаулары мен зақымдануларын жоюға;
3) Жалға алушының пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде салынған байланыс кәбілін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге Жалға алушыға рұқсаттама-жүктелім беруге;
4) Жалға алушыға кәбіл салу мүмкіндігі берілген телефон (кәбілдік) кәрізіне келтірілген кез келген зақымдану, авария туралы Жалға алушыны дереу хабардар етуге және мүмкіндігінше телефон (кәбілдік) кәрізінің одан арғы бұзылу немесе зақымдану қаупінің алдын алу жөнінде шаралар қабылдауға;
5) Жалға алушыға телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге есепті айдың 25 күніне дейін шот беруге;

6) решать иные вопросы, возникающие в процессе эксплуатации Арендатор ом телефонной (кабельной) канализации Арендодателя.
10. Арендатор обязан:
1) производить любые работы в телефонной (кабельной) канализации, предоставляемой в пользование Арендатор у при наличии наряда-допуска;
2) своевременно вносить плату за услуги по пользованию телефонной (кабельной) канализацией согласно Договору;
3) использовать телефонную (кабельную) канализацию, предоставляемую в пользование Арендатор у, в соответствии с ее назначением;
4) проводить ремонтно-восстановительные работы в телефонных колодцах только с письменного согласия Арендодателя;
5) немедленно оповещать Арендодателя о любом повреждении, аварии, нанесенном телефонной (кабельной) канализации, в которой Арендатор у предоставлена возможность прокладки кабеля, и по возможности принимать меры по предотвращению угрозы дальнейшего разрушения или повреждения телефонной (кабельной) канализации.
5. Порядок взаиморасчетов
11. Расчеты между Сторонами за регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование производятся в соответствии с тарифами (ценами, ставками сборов), утвержденными уполномоченным органом.
12. При отсутствии утвержденных уполномоченным органом тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование, плата производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Стоимость дополнительных услуг к услугам по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование Арендатор у должна указываться в соответствующем приложении к Договору.
14. В случае изменения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации, Арендодатель письменно уведомляет Арендатор а за 30 (тридцать) календарных дней до введения новых тарифов (цен, ставок сборов).
15. Если Арендатор не дает согласия на продолжение пользования телефонной (кабельной) канализацией по измененным тарифам (ценам, ставкам сборов), он обязан уведомить об этом Арендодателя в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения уведомления об изменении тарифов.
В этом случае Арендодатель после получения письменного уведомления об отказе на продолжение пользование или его отсутствия вправе прекратить оказание услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование.
16. Плата за услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование производится Арендатор ом ежемесячно, начиная с первого месяца получения услуг по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование, но не позднее 5 числа месяца следующего за отчетным на основании выставленного Арендодателем счета.

6) Жалға алушы Жалға берушінің телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалану процесінде туындаған өзге де мәселелерді шешуге міндетті.
10. Жалға алушы:
1) рұқсаттама-жүктелім болған кезде Жалға алушының пайдалануына берілетін телефон (кәбілдік) кәрізінде кез келген жұмыстар жүргізуге;
2) Шартқа сәйкес телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалану бойынша қызметтерге уақтылы ақы төлеуге;
3) Жалға алушының пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізін, оның мақсатына сәйкес пайдалануға;
4) Жалға берушінің жазбаша келісімімен ғана телефон құдықтарында жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге;
5) Жалға алушыға кәбіл салу мүмкіндігі берілген телефон (кәбілдік) кәрізіне келтірілген кез келген зақымдану, авария туралы Жалға берушіні дереу хабардар етуге және мүмкіндігінше телефон (кәбілдік) кәрізінің одан арғы бұзылу немесе зақымдану қаупінің алдын алу жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
5. Өзара есеп айырысулар тәртібі
11. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін Тараптардың арасындағы есеп айырысулар уәкілетті орган бекіткен тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) сәйкес жүргізіледі.
12. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге уәкілетті орган бекіткен тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) болмаған кезде, төлемақы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
13. Жалға алушыға телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге берілген қосымша қызметтердің құны Шарттың тиісті қосымшасында көрсетілуге тиіс.
14. Телефон (кәбілдік) кәрізін беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) өзгерген жағдайда, Жалға беруші Жалға алушыны жаңа тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) енгізілгенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын жазбаша хабардар етеді.
15. Егер Жалға алушы өзгерген тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бойынша телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануды жалғастыруға келісім бермесе, ол бұл туралы Жалға берушіні тарифтердің өзгергені туралы хабарламаны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде хабардар етуге міндетті.
Мұндай жағдайда Жалға беруші пайдалануды жалғастырудан бас тарту туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін немесе ол болмағанда телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтер көрсетуді тоқтатуға құқылы.
16. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеуді Жалға алушы Жалға беруші берген шоттың негізінде ай сайын телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерді алған айдың бірінші күнінен бастап, бірақ есептіден кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірмей жүргізеді.

17. В случае просрочки Арендатор ом сроков оплаты по Договору более трех месяцев Арендодатель вправе приостановить оказание услуг по Договору.
18. Финансовые взаимоотношения, не урегулированные до расторжения Договора, после его расторжения регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Ответственность Сторон
19. За неисполнение либо ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора Стороны несут ответственность, предусмотренную действующим законодательством Республики Казахстан.
20. В случае возникновения любых нарушений в работе телефонной (кабельной) канализации и (или) простоя не по вине Арендатор а, плата за период простоя не взимается.
21. В случае нарушения сроков оплаты в соответствии с Договором, Арендатор уплачивает Арендодателю неустойку, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
22. Если Арендатор ом было нанесено повреждение телефонной канализации арендодателя, в результате чего Арендодатель понес убытки, Арендатор возмещает полную стоимость прямых убытков.
23. Если Арендодателем было нанесено повреждение кабелю связи Арендатора в телефонной канализации, в результате чего Арендатор понес убытки, Арендодатель возмещает полную стоимость прямых убытков.
24. Уплата неустойки (пени) и возмещение прямых убытков и расходов, в случае нарушения Сторонами любого из обязательств по Договору, не освобождает от обязанности надлежащим образом исполнить соответствующие обязательства по настоящему Договору.
7. Форс-мажор
25. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
26. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательств в срок, установленный в Договоре, то этот срок продлевается на время действия соответствующего обстоятельства.
27. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по причине возникновения форс-мажора, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их наступления в письменной форме извещает другую Сторону.

17. Жалға алушы Шарт бойынша төлемді үш айдан астам мерзімге кешіктірген жағдайда, Жалға беруші Шарт бойынша қызметтер көрсетуді тоқтата тұруға құқылы.
18. Шартты бұзғанға дейін реттелмеген қаржылық өзара қарым-қатынастар, ол бұзылғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
6. Тараптардың жауапкершілігі
19. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
20. Телефон (кәбілдік) кәрізінің жұмысында Жалға алушының кінәсінсіз кез келген бұзушылықтар және (немесе) ол бос тұруы туындаған жағдайда, бос тұруы кезеңіне төлемақы алынбайды.
21. Шартқа сәйкес төлем мерзімдері бұзылған жағдайда, Жалға алушы Жалға берушіге мерзімі өткен әрбір күн үшін осы сомаларды төлеу күні қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасына сүйене отырып, бірақ негізгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
22. Егер Жалға алушы Жалға берушінің телефон кәрізіне нұқсан келтірсе, оның нәтижесінде Жалға беруші залал шексе, Жалға алушы тікелей залалдардың толық құнын өтейді.
23. Егер Жалға беруші Жалға алушының телефон кәрізіндегі байланыс кабеліне нұқсан келтірсе, оның нәтижесінде Жалға алушы залал шексе, Жалға беруші тікелей залалдардың толық құнын өтейді.
24. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің кез келгенін бұзған жағдайда, тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлеу және тікелей залалдар мен шығыстарды өтеу осы Шарт бойынша тиісті міндеттемелерді тиісінше орындау міндетінен босатпайды.
7. Форс-мажор
25. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл еңсерілмес күш мән-жайларының салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершіліктен босатылады. Бұл жағдайда, Тараптардың бір де біреуі залалды өтеуге құқығы жоқ. Бұл жағдайда, Тараптардың кез келгенінің талабы бойынша өзара міндеттемелердің орындалуын айқындайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың бір де біреуі еңсерілмес күш мән-жайлары басталғанға дейін Шарт бойынша туындаған міндеттемелерден босатылмайды.
26. Егер осындай мән-жайлардың кез келгені Шартта белгіленген мерзімде міндеттемелерді орындауға тікелей әсер етсе, онда бұл мерзім тиісті мән-жайдың әрекет ету уақытына ұзартылады.
27. Форс-мажордың туындау себебі бойынша міндеттемелерін орындау мүмкін болмаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.

28. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности по исполнению обязательства.
Сторона, ссылающаяся на форс-мажорные обстоятельства, предоставляет для их подтверждения документ компетентного государственного органа Республики Казахстан.
29. В случае продолжения форс-мажора более 3 месяцев Договор, может быть, расторгнут любой из Сторон с предварительным письменным уведомлением, направленным в адрес другой Стороны.
8. Срок действия, порядок изменения и расторжения Договора
30. Договор вступает в силу с "___" ________ 20__ года и может быть расторгнут по письменному уведомлению Арендатор а, направленному Арендодателю за 30 календарных дней до предполагаемого срока расторжения Договора. При этом все финансовые обязательства Сторон должны быть выполнены в полном объеме до даты расторжения Договора.
31. Арендодатель вправе расторгнуть Договор по решению суда в соответствии законодательством Республики Казахстан и в случае, предусмотренном в пункте 15 Договора.
32. Все изменения и дополнения, вносимые по договоренности Сторон в Договор, не должны противоречить положениям Договора, оформляются в виде дополнительного соглашения, подписываются уполномоченными представителями Сторон и скрепляются печатями Сторон.
9. Разрешение споров
33. Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
34. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
35. Отношения сторон, вытекающие из Договора и неурегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
36. Все уведомления и (или) сообщения, направляемые Сторонами друг другу по Договору, имеют силу и считаются доставленными, если они составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и отправлены заказным письмом или курьерской службой или вручены по указанным в договоре адресам Сторон с отметкой об их получении.
37. Допускается направление уведомлений и (или) сообщений на факс с последующим направлением в порядке, указанном в пункте 36 Договора, если сообщение и (или) уведомление носят срочный характер (простои действия связи, профилактические работы, проведение восстановительных работ в случае возникновения аварийных ситуаций и т.д.).
38. Датой получения сообщения и (или) уведомления будет считаться дата его отправления по факсу или дата личного вручения сообщения и (или) уведомления Стороне - адресату. Сообщение и (или) уведомление будет считаться доставленным по получению, если это не указано в сообщении и (или) уведомлении.

28. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тарапты міндеттемелерді орындау бойынша жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
Форс-мажор мән-жайларына сілтеме жасайтын Тарап оларды растайтын Қазақстан Республикасының құзыретті мемлекеттік органның құжатын ұсынады.
29. Форс-мажор 3 айдан астам жалғасқан жағдайда, Тараптардың кез келгені басқа Тараптың атына жолданған алдын ала жазбаша хабарламамен Шартты бұза алады.
8. Шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту мен бұзу тәртібі
30. Шарт 20__ "__"_____ бастап күшіне енеді және Шартты бұзудың болжанып отырған мерзіміне дейін 30 күнтізбелік бұрын Жалға берушіге жолданған Жалға алушының жазбаша хабарламасы бойынша бұзылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың барлық қаржылық міндеттемелері Шарттың бұзылатын күніне дейін толық көлемінде орындалуы тиіс.
31. Жалға беруші Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттың шешімі бойынша және Шарттың 15-тармағында көзделген жағдайда бұзуға құқылы.
32. Тараптардың келісімі бойынша Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар Шарттың ережесіне қайшы келмеуге тиіс, қосымша келісім түрінде ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қояды және Тараптардың мөрлері басылады.
9. Дауларды шешу
33. Тараптар келіссөздер жолымен барлық дауларды реттеу үшін барлық күш-жігерін жұмсайды.
34. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер жауапкердің орналасқан жері бойынша соттарда шешіледі.
Тараптар Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бұзуға құқылы.
35. Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген Тараптардың қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
36. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жолдайтын барлық хабарламалар және (немесе) хабарлар, егер олар жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса және тапсырыс хатпен немесе курьерлік қызметпен жіберілсе немесе оларды алғандығы туралы белгімен Тараптардың шартта көрсетілген мекен-жайлары бойынша қолына берілсе, күшінде болады және жеткізілді деп саналады.
37. Хабарламаларды және (немесе) хабарларды, егер хабар және (немесе) хабарлама жедел шешім қабылдауды талап ететін шұғыл сипатта болса (байланыс әрекетінің тоқталуы, профилактикалық жұмыстар, авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу және т.б.), Шарттың 36-тармағында көрсетілген тәртіппен кейіннен жолдай отырып, факс арқылы жіберуге жол беріледі.
38. Хабарламаны және (немесе) хабарды алынған күн болып факс арқылы жолданған күн немесе хабарламаны және (немесе) хабарды алушы Тарап - адресатқа жеке табыс еткен күн саналады. Егер хабарламада және (немесе) хабарда өзгеше көрсетілмесе, алуы бойынша хабарлама және (немесе) хабар жеткізілді деп есептеледі.

39. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.
40. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
10. Реквизиты Сторон
Арендодатель :                                Арендатор :
_______________                           _________________
_______________                           _________________
_______________                           _________________

39. Тараптар бір-бірін өз атауының, заңды мекен-жайының, іс жүзінде орналасқан жерінің және Шарттың талаптарын орындауға қажетті өзге де деректемелерінің өзгергені туралы жедел хабардар етеді.
40. Шарт Тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар 2 данада жасалады.
10. Тараптардың деректемелері
Жалға беруші:                      Жалға алушы:
____________________               _____________________
____________________               _____________________