Об утверждении перечня заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, и Правил установления причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 34. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 406.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.06.2019 № 406 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 28.12.2018 г. № 208-VI см. приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № ҚР ДСМ - 24.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений;
2) Правила установления причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений.
2. (Пункт утратил силу - постановлением Правительства РК от 20 февраля 2006 года N 110 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
3. Министерству здравоохранения в месячный срок привести ведомственные нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2004 года N 34
Перечень заболеваний, связанных с воздействием
ионизирующих излучений
1. Заболевания, имеющие прямую связь с воздействием ионизирующих излучений:
1) острая и хроническая лучевая болезнь;
2) лучевая катаракта;
3) лучевые дерматит и ожоги;
4) лучевой гипотиреоз;
5) лучевой аутоиммунный тиреоидит.
2. Злокачественные новообразования:
1) острый лейкоз;
2) хронические лейкозы и миелодиспластический синдром (исключая хронический лимфолейкоз);
3) злокачественные лимфомы;
4) солидные злокачественные новообразования (рак легкого, щитовидной железы, молочной железы, злокачественные опухоли мочеполовой системы, желудочно-кишечного тракта, гепатобиллиарной зоны и другие).
3. Общесоматические заболевания:
1) заболевания щитовидной железы (аутоиммунный тиреоидит, диффузный узловой зоб);
2) заболевания крови и кроветворной системы (агранулоцитоз, гипопластическая и апластическая анемия);
3) заболевания сердечно-сосудистой системы (ишемическая болезнь сердца, гипертоническая болезнь);
4) дегенеративно-дистрофические поражения костно-мышечной системы (кроме инфекционного и травматического генеза).

Иондаушы сәулелендіру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесiн және иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 34 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 406 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.06.2019 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 208-VI Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 10 сәуірдегі № ҚР ДСМ – 24 бұйрығын қараңыз.
"Халықтың радиациялық қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуiрдегі Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қoca берiлiп отырған:
1) Иондаушы сәулелендiру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесi; V011453
2) Иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау ережесi бекiтiлсiн.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.02.20. N 110 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгі бiр ай мерзiмде ведомстволық нормативтiк құқықтық кесімдерді осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 13 қаңтардағы
N 34 қаулысымен бекiтiлген
Иондаушы сәулелендiру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесi
1. Иондаушы сәулелендiру әсерiне тiкелей байланысы бар аурулар:
1) жітi және созылмалы сәулелiк аурулар;
2) сәулелiк катаракта;
3) сәулелiк дерматит және күйiктер;
4) сәулелiк гипотиреоз;
5) сәулелiк аутоиммундық тиреоидит.
2. Қатерлi жаңа өскiндер:
1) жiтi лейкоз;
2) созылмалы лейкоздар және миелодиспластикалық синдром (созылмалы лимфолейкозды қоспағанда);
3) қатерлi лимфомдар;
4) қомақты қатерлi жаңа өскiндер (өкпе, қалқанша безi, сүт безi обыры, несеп-жыныс жүйесiнiң, асқазан-iшек қолдары мен гепатобиллиарлық жүйенiң қатерлi iсiктерi және тағы басқалар).
3. Жалпы соматикалық аурулар:
1) қалқанша безi аурулары (аутоиммундық тиреоидит, диффуздық түйiндi зоб);
2) қан және қан өндiру жүйесi аурулары (агранулоцитоз, гипопластикалық және апластикалық анемия);
3) жүрек-қан тамыры жүйесi аурулары (жүректiң ишемиялық ауруы, гипертониялық aуpу);
4) сүйек-бұлшық ет жүйесiнiң дегенерациялық-дистрофиялық зақымдануы (инфекциялық және жарақаттану генезiнен басқа).

4. Врожденные заболевания и пороки развития:
1) олигофрения;
2) микроцефалия;
3) пороки развития лицевого черепа и костно-мышечной системы.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2004 года N 34
Правила установления причинной связи заболеваний
с воздействием ионизирующих излучений
1. Основные положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения" и регламентируют порядок установления причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений.
2. Экспертиза причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений у населения Республики Казахстан осуществляется центральным и региональными межведомственными экспертными советами по установлению причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений (далее - центральный и региональные межведомственные экспертные советы).
3. Центральный межведомственный экспертный совет создается уполномоченным органом в области здравоохранения.
Состав центрального межведомственного экспертного совета утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с заинтересованными государственными органами.
4. Уполномоченный орган в области здравоохранения определяет целесообразность создания региональных межведомственных экспертных советов, утверждает их состав и полномочия.
5. Заключение центрального и региональных межведомственных экспертных советов является основанием для территориальных подразделений уполномоченного органа в области социальной защиты населения при определении причины инвалидности (смерти), связанной с радиационным воздействием.
2. Порядок установления причинной связи заболеваний
с воздействием ионизирующих излучений региональным
межведомственным экспертным советом
6. Для рассмотрения причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений граждане представляют в региональный межведомственный экспертный совет следующие документы:
1) заявление;
2) выписку из медицинской документации с описанием состояния здоровья, указанием времени начала заболевания, частоты обострения, результатов клинических и лабораторных исследований;
3) копию документов, свидетельствующих о временной или стойкой утрате трудоспособности;
4) копии трудовой книжки, приказов о командировании, командировочного удостоверения (для работавших в зоне радиационного риска);
5) копию справки об эффективной дозе с учетом радиологического маршрута проживания (работы, учебы, службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях);

4. Туа бiткен аурулар және даму кемiстiктерi:
1) олигофрения;
2) микроцефалия;
3) алдыңғы бас сүйектiң және сүйек-бұлшық ет жүйесiнiң даму кемiстiктерi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 13 қаңтардағы
N 34 қаулысымен бекiтiлген
Иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Халықтың радиациялық қауiпсiздiгі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуiрдегi Заңына сәйкес әзiрленген және иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау тәртібiн регламенттейдi.
2. Қазақстан Республикасы халқының иондаушы сәулелендiру әсерi бар ауруларының себептiк байланысын сараптауды иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау жөнiндегi орталық және өңірлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерi (бұдан әрi - орталық және өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерi) жүзеге асырады.
3. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган құрады.
Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң құрамын мүдделi мемлекеттiк органдардың келiсiмi бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітедi.
4. Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерiн құрудың орындылығын айқындайды, олардың құрамы мен өкiлеттiктерiн бекiтедi.
5. Орталық және өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерiнiң қорытындылары радиациялық әсермен байланысты мүгедектiктiң (өлiмнiң) себебiн айқындау кезiнде халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi үшiн негiз болып табылады.
2. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау тәртiбi
6. Иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын қарау үшiн азаматтар өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесiне мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш ;
2) денсаулық жағдайы жазылған, аурудың басталған уақыты, өршу жиiлiгi, клиникалық және зертханалық зерттеулердiң нәтижелері көрсетiлген медициналық құжаттаманың көшiрмесiн;
3) уақытша немесе тұрақты еңбекке жарамсыздығы туралы куәландыратын құжаттардың көшiрмесiн;
4) еңбек кiтапшасының, iссапарға жiберу туралы бұйрықтардың, iссапар куәлiгiнiң көшiрмелерiн (радиациялық қатерлi аймақта жұмыс iстегендер үшiн);
5) тұратын жерiнiң радиологиялық бағытын (жұмысын, оқуын, Қарулы Күштердегi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы қызметiн) ескере отырып, тиiмдi мөлшерi туралы анықтаманың көшiрмесiн;

6) копии иных имеющихся документов, подтверждающих проживание (работу, учебу, службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях) в местности, включенной в зону радиационного риска.
7. Региональный межведомственный экспертный совет рассматривает связь заболеваний с воздействием ионизирующих излучений на основании клинических и лабораторных данных, величины эффективной дозы и характера облучения.
8. Региональный межведомственный экспертный совет рассматривает представленные документы в течение одного месяца.
9. Заключение регионального межведомственного экспертного совета оформляется по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, и подписывается председателем.
10. Региональный межведомственный экспертный совет направляет экспертное заключение гражданам в течение трех дней после рассмотрения.
11. Региональный межведомственный экспертный совет по итогам полугодия представляет центральному межведомственному экспертному совету отчет о своей деятельности.
12. Заключение регионального межведомственного экспертного совета может быть обжаловано в центральном межведомственном экспертном совете в течение месяца с момента получения.
3. Порядок установления причинной связи заболеваний
с воздействием ионизирующих излучений центральным
межведомственным экспертным советом
13. Центральный межведомственный экспертный совет рассматривает заявления граждан в случае их несогласия с заключением регионального межведомственного экспертного совета.
14. Для рассмотрения заявлений граждан центральный межведомственный экспертный совет запрашивает подлинники медицинской документации из региональных межведомственных экспертных советов.
15. Заседания центрального межведомственного экспертного совета проводятся не реже одного раза в квартал.
16. Заключение центрального межведомственного экспертного совета оформляется по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, и подписывается председателем.
17. Заключение центрального межведомственного экспертного совета может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
4. Заключительное положение
18. Документы по заболеваниям, не входящим в перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, в центральном и региональных межведомственных экспертных советах не рассматриваются.

6) радиациялық қатерлi аймаққа кiргiзiлген жерлерде тұратынын (жұмысын, оқуын, Қарулы Күштердегi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы қызметiн) растайтын өзге де қолда бар құжаттардың көшiрмелерiн.
7. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесi сәулеленудiң клиникалық және зертханалық деректерiнiң, тиiмдi мөлшерiнiң шамасы мен сипатының негiзiнде иондағыш сәулелердiң әсерi бар аурулардың байланысын қарайды.
8. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесi ұсынылған құжаттарды бiр айдың iшiнде қарайды.
9. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң қорытындысы денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша ресiмделедi және оған төраға қол қояды.
10. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесi қарағаннан кейiн үш күннiң iшiнде азаматтарға сараптама қорытындысын жiбередi.
11. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесi жарты жылдықтың қорытындысы бойынша орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiне өзiнiң қызмет туралы есеп бередi.
12. Өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң қорытындысына орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнде алған сәттен бастап бiр ай iшiнде шағым жасалуы мүмкiн.
3. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау тәртiбi
13. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесi өңірлік ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң шешiмiмен келiспеген жағдайда азаматтардың арыздарын қарайды.
14. Азаматтардың арыздарын қарау үшiн орталық ведомствоаралық сараптама кеңесi өңірлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерiнен медициналық құжаттаманың түпнұсқаларын сұратады.
15. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң отырыстары тоқсанына кемiнде бiр рет өткізiледi.
16. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң қорытындысы денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган белгiлеген нысан бойынша ресiмделедi және оған төраға қол қояды.
17. Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесiнiң қорытындысына заңнамада белгіленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкін.
4. Қорытынды ереже
18. Иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың тiзбесiне кiрмейтiн аурулар жөнiндегi құжаттар орталық және өңiрлiк ведомствоаралық сараптама кеңестерiнде қаралмайды.