Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга водных объектов, государственного учета вод и их использования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2004 года N 85. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства РК от 31.07.2015 г. № 19-1/718.
В соответствии со статьей 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного мониторинга водных объектов, государственного учета вод и их использования.
2. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан совместно с Комитетом по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Комитетом геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан внести во 2 квартале 2004 года предложения по расширению государственной сети наблюдательных станций и пунктов гидрометрических и гидрогеологических постов и их оснащению техническими средствами измерения и учета.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 февраля 1995 года N 160 "Об утверждении Положения о порядке государственного учета вод и их использования" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 7, ст. 74);
2) пункт 33 Изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 1996 года N 1031 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 327).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 января 2004 года N 85
Правила
ведения государственного мониторинга водных объектов,
государственного учета вод и их использования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок ведения государственного мониторинга водных объектов, государственного учета поверхностных и подземных вод и их использования.

Су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргізу, суды мемлекеттiк есепке алу және оны пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қаңтардағы N 85 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 19-1/718 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексінің 36-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Су объектiлерінің мемлекеттiк мониторингін жүргiзу, суды мемлекеттiк есепке алу және оны пайдалану ережесi бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң Су ресурстары жөнiндегi комитетiмен, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетімен бiрлесiп 2004 жылғы 2-тоқсанда гидрометриялық және гидрогеологиялық бекеттер бақылау станциялары мен пункттерiнiң мемлекеттік желiсiн кеңейту және оларды өлшеу әрі есепке алу техникалық құралдарымен жарақтандыру жөнiндегі ұсыныстарын енгiзсiн.
3. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Судың мемлекеттік есебi және оны пайдалану тәртiбi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 15 ақпандағы N 160 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1995 ж., N 7, 74-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешімдерiне өзгертулер енгiзу және күшiн жойған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1996 жылғы 20 тамыздағы N 1031 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешiмдеріне енгiзілетiн өзгерiстердің 33-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 35, 327-құжат).
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қаңтардағы
N 85 қаулысымен
бекiтiлген
Су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингін жүргізу, суды мемлекеттiк есепке алу және оны пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже су объектілерiнің мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу, жер бетi және жер асты суларын мемлекеттiк есепке алу әрi оларды пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.

2. Государственный мониторинг водных объектов является составной частью системы государственного мониторинга окружающей среды и природных ресурсов и осуществляется на всех водных объектах, составляющих водный фонд Республики Казахстан. Государственный мониторинг водных объектов состоит из мониторинга поверхностных вод, а также мониторинга подземных вод, являющегося составной частью мониторинга недр.
3. Государственный учет поверхностных и подземных вод представляет собой систематическое определение и фиксацию количественных и качественных показателей водных ресурсов, имеющихся на территории Республики Казахстан. Государственному учету подлежат все воды, используемые гражданами, промышленными, строительными, транспортными, сельскохозяйственными и иными организациями, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
4. Государственный мониторинг водных объектов, государственный учет вод и их использования осуществляются по единой совместно выработанной методической основе уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда совместно с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды (по поверхностным водам), уполномоченным органом по использованию и охране недр (по подземным водам) и уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по оценке качества воды источников питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения, состояния водных объектов оздоровительного значения и используемых для рекреации).
5. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда обеспечивает сбор, обобщение, анализ и оценку первичных материалов государственного мониторинга, полученных от государственных органов, совместно создающих республиканскую информационно-аналитическую систему водных ресурсов Республики Казахстан.
2. Порядок ведения государственного мониторинга
водных объектов, государственного учета вод
и их использования
6. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда в части государственного мониторинга поверхностных водных объектов, государственного учета вод и их использования:
1) обеспечивает совместно с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды по согласованию с уполномоченным органом по использованию и охране недр создание и развитие государственной наблюдательной сети станций и постов на поверхностных водных объектах, разработку автоматизированных информационных систем по ведению государственного мониторинга поверхностных водных объектов, государственного учета вод и их использования;

2. Су объектілерiнiң мемлекеттiк мониторингi қоршаған орта мен табиғи ресурстар мемлекеттiк мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады және Қазақстан Республикасының су қорын құрайтын барлық су объектiлерiнде жүзеге асырылады. Су объектілерінің мемлекеттік мониторингi жер бетi суларының мониторингінен, сондай-ақ жер қойнауы мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылатын жер асты суларының мониторингiнен тұрады.
3. Жер бетi және жер асты суларын мемлекеттік есепке алу Қазақстан Республикасының аумағындағы су ресурстарының сандық әрi сапалық көрсеткiштерiн жүйелi түрде айқындау және тiркеу болып табылады. Олардың ведомстволық бағыныстылығы мен меншік нысанына қарамастан азаматтар, өнеркәсiп, құрылыс, көлiк, ауыл шаруашылығы ұйымдары және өзге де ұйымдар пайдаланатын бүкiл су мемлекеттiк есепке алынуы тиiс.
4. Су объектілерiнің мемлекеттiк мониторингi, суды мемлекеттiк есепке алу мен оны пайдалануды су қорын пайдалану мен қорғау жөніндегi уәкілетті орган қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен (жер бетi сулары бойынша), жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен (жер асты сулары бойынша) және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен (ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау көздерi суының сапасын, сауықтыру мақсатындағы және рекреация үшiн пайдаланылатын су объектілерінің жай-күйiн бағалау жөнiнде) бiрлесiп әзiрленген бiрыңғай әдiстемелiк негiзде жүзеге асырылады.
5. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлетті орган Қазақстан Республикасы су ресурстарының республикалық ақпараттық-талдау жүйесiн бiрлесіп жасайтын мемлекеттік органдардан алынған мемлекеттiк мониторингінің бастапқы материалдарын жинауды, қорытуды, талдау мен бағалауды қамтамасыз етедi.
2. Су объектiлерінің мемлекеттiк мониторингін жүргiзу, суды мемлекеттік есепке алу және оны пайдалану тәртiбi
6. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жер бетi су объектiлерінің мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу, суды мемлекеттiк есепке алу және оны пайдалану бөлiгінде:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен бiрлесіп жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсім бойынша жер бетi су объектiлеріндегi мемлекеттiк бақылау станциялары мен бекеттерi желiсiн құру әрi дамытуды, жер бетi су объектiлерiнің мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу, суды мемлекеттік есепке алу және оны пайдалану жөнiндегi автоматтандырылған ақпараттық жүйелер әзiрлеудi қамтамасыз етедi;

2) координирует работу государственных органов, связанных с ведением государственного мониторинга водных объектов, государственного учета вод и их использования;
3) осуществляет ведение мониторинга и учета вод на подведомственных водохозяйственных системах и сооружениях;
4) осуществляет регистрацию водопользователей;
5) контролирует правильность ведения первичного учета вод юридическими и физическими лицами - водопользователями, количества забираемых из поверхностных водных объектов и сбрасываемых в них вод, наличие и состояние оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдение установленных сроков государственной аттестации этого оборудования и аппаратуры, а также осуществляет учет использования вод на основе отчетности водопользователей;
6) осуществляет подготовку и передачу регламентированных исходных данных и результатов их обработки, справок, докладов и иных форм представления информации государственным органам, в том числе центральному исполнительному органу в области охраны окружающей среды и уполномоченному органу по использованию и охране недр и их территориальным органам;
7) безвозмездно передает центральному исполнительному органу в области охраны окружающей среды и уполномоченному органу по использованию и охране недр обобщенные данные по учету использования поверхностных вод (объемы вод, забранных непосредственно из водных объектов, а также объемы сброшенных в них вод);
8) обобщает ежегодно данные о состоянии водных объектов и использовании водных ресурсов, ведет обработку, накопление, хранение, распространение информации и банк данных государственного мониторинга водных объектов по бассейнам рек, морей, их участкам, территориям областей и в целом по Республике Казахстан;
9) обеспечивает разработку рекомендаций по осуществлению мероприятий по ликвидации или снижению последствий негативного воздействия на водные объекты, охране и рациональному использованию водных ресурсов.
7. Центральный исполнительный орган в области охраны окружающей среды в части государственного мониторинга поверхностных водных объектов, учета вод и их использования обеспечивает:
1) организацию наблюдений за режимом, количеством и качеством поверхностных вод по физическим, химическим гидробиологическим показателям в рамках ведения государственного мониторинга поверхностных вод;
2) передачу в установленном порядке государственным органам, заинтересованным юридическим и физическим лицам информации об уровне загрязнения водных объектов (кроме подземных вод) и возможности его изменения под влиянием хозяйственной деятельности и гидрометеорологических условий, а также экстренной информации о резких изменениях уровня загрязнения поверхностных вод;

2) мемлекеттiк органдардың жер бетi су объектiлерінің мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу, суды мемлекеттiк есепке алу және оны пайдаланумен байланысты жұмысын үйлестiредi;
3) ведомстволық бағыныстағы су шаруашылығы жүйелерi мен құрылыстарда су мониторингi мен оны есепке алуды жүзеге асырады;
4) су пайдаланушыларды тiркеудi жүзеге асырады;
5) су пайдаланушы заңды және жеке тұлғалардың жер бетi су объектiлерiнен алған және оларға ағызған су мөлшерiн бастапқы есепке алуды дұрыс жүргiзуiн, су тұтыну мен ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратураның болуын әрi олардың жай-күйін, бұл жабдықтар мен аппаратураны мемлекеттiк аттестаттаудың белгiленген мерзiмдерiнің сақталуын бақылайды, сондай-ақ су пайдаланушылар есептiлiгi негiзiнде су пайдалануды есепке алуды жүзеге асырады;
6) мемлекеттік органдарға, соның iшiнде қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға және жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органға және олардың аумақтық органдарына регламенттелген бастапқы деректер мен оларды өңдеудiң нәтижелерi, анықтамаларды, баяндамалар мен ақпарат ұсынудың өзге де нысандарын дайындауды және берудi жүзеге асырады;
7) қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға және жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органға жер бетi суларын пайдалануды есепке алу (cу объектілерiнен тiкелей алынған су көлемi, сондай-ақ оларға ағызылған су көлемi) жөнiндегi қорытылған деректердi тегін бередi;
8) су объектілерiнiң жай-күйi мен су ресурстарының пайдаланылуы туралы деректердi жыл сайын қорытады, өзендер, теңiздер бассейндерi, олардың учаскелерi, облыстар аумақтары және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша су объектілерiнiң мемлекеттiк мониторингi ақпараты мен деректер банкiн өңдеудi, жинақтауды, сақтауды, таратуды жүргiзедi;
9) су объектілерiне келеңсiз әсер салдарларын жою немесе азайту, су ресурстарын қорғау мен ұтымды пайдалану бойынша іc-шараларды жүзеге асыру жөнiндегі ұсынымдар әзiрлеудi қамтамасыз етедi.
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган жер бетi су объектiлерінің мемлекеттік мониторингiн жүргiзу, суды есепке алу және оны пайдалану бөлiгiнде:
1) жер бeті су объектілерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу шеңберiнде физикалық, химиялық, гидробиологиялық көрсеткіштер бойынша жер бетi суларының режимiн, саны мен сапасын бақылауды ұйымдастыруды;
2) шаруашылық қызмет пен гидрометеорологиялық жағдайлардың әсерiнен су объектiлерiнiң (жер асты суларынан басқа) ластануының деңгейi және оның өзгеруi туралы ақпаратты, сондай-ақ жер беті сулары ластануы деңгейiнiң күрт өзгеруi туралы шұғыл ақпаратты белгіленген тәртіппен мемлекеттiк органдарға, мүдделi заңды және жеке тұлғаларға берудi;

3) организацию учета ресурсов поверхностных вод на основании материалов наблюдений государственной сети, гидрометеорологических центров, станций и постов;
4) передачу в установленном порядке заинтересованным юридическим и физическим лицам данных о водных объектах (кроме подземных вод) и их гидрологическом режиме, а также гидрологических прогнозов, необходимых для проектирования, строительства и эксплуатации предприятий, сооружений и других объектов;
5) организацию сбора, обработки, обобщения, накопления, хранения и распространения информации, ведение банка данных мониторинга поверхностных вод по бассейнам рек, морей, их участкам, территориям областей и в целом по Республике Казахстан;
6) безвозмездное представление в установленном порядке обобщенных данных по мониторингу и учету поверхностных вод уполномоченному органу в области использования и охраны водного фонда, а также уполномоченному органу по использованию и охране недр гидрометеорологических данных в сроки, определенные нормативными инструкциями и методическими указаниями, а также соглашениями;
7) разработку и утверждение инструкций, методических указаний и других нормативных документов, касающихся государственного мониторинга поверхностных вод по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и уполномоченным органом по использованию и охране недр.
8. Уполномоченный орган по использованию и охране недр в части государственного мониторинга подземных водных объектов, учета подземных вод и их использования обеспечивает:
1) регистрацию и учет всех водопользователей, осуществляющих забор подземных вод или сброс сточных и других вод в недра, а также водных объектов, включенных в государственный водный кадастр по разделу "Подземные воды";
2) разработку и утверждение инструкций, методических указаний и других нормативных документов, касающихся государственного мониторинга и учета подземных вод;
3) осуществление государственного мониторинга подземных вод в рамках государственного мониторинга недр в установленном порядке;
4) контроль за ведением работ по изучению водного режима и качества подземных вод, выполняемых организациями и водопользователями на собственной (приватной) сети наблюдательных пунктов;
5) учет ресурсов и эксплуатационных запасов подземных вод на основании материалов гидрогеологического изучения недр, количества извлекаемых (включая попутно) из недр подземных вод, количества сбрасываемых в недра, включая водоносные горизонты, сточных и других вод, а также загрязняющего вещества на основании отчетности водопользователей;

3) гидрометеорологиялық орталықтар, станциялар мен бекеттерi мемлекеттiк желiсi бақылаулары материалдарының негiзiнде жер бетi суларының ресурстарын есепке алуды ұйымдастыруды;
4) кәсiпорындар, құрылыстар мен басқа да объектілер жобалау, салу және пайдалану үшін қажеттi су объектілерi (жер асты суларынан басқа) мен олардың гидрологиялық режимi, сондай-ақ гидрологиялық болжамдар туралы деректердi белгiленген тәртiппен мүдделi заңды және жеке тұлғаларға берудi;
5) өзендер, теңiздер бассейндерi, олардың учаскелерi, облыстар аумақтары және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша жер бетi су объектілерiнiң мемлекеттiк мониторингi ақпаратын жинауды, өңдеудi, қорытуды, жинақтауды, сақтауды әрi таратуды ұйымдастыруды, деректер банкiн жүргiзудi;
6) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi органға, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөніндегi уәкілетті органға жер бетi суларының мониторингі мен оларды есепке алу жөнiндегi қорытылған деректерді, гидрометеорологиялық деректердi нормативтiк нұсқаулықтар мен әдiстемелiк нұсқауларда, сондай-ақ келiсiмдерде белгiленген мерзімдерде белгiленген тәртiппен тегiн берудi;
7) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша жер бетi суларының мемлекеттiк мониторингiне қатысты нұсқаулықтар, әдiстемелiк нұсқаулар және басқа да нормативтiк құжаттар әзiрлеу әрi бекiтудi қамтамасыз етедi.
8. Жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган жер асты су объектiлерiнің мемлекеттік мониторингiн жүргiзу, суды есепке алу және оны пайдалану бөлiгiнде:
1) жер асты суларын жинап алуды немесе сарқынды сулар мен басқа да суларды жер қойнауына ағызуды жүзеге асыратын барлық су пайдаланушыларды, сондай-ақ "Жер асты сулары" бөлiмi бойынша мемлекеттiк су кадастрына енгiзiлген су объектілерiн тiркеу мен есепке алуды;
2) жер асты сулары мемлекеттiк мониторингiне қатысты нұсқаулықтар, әдістемелік нұсқаулар және басқа да нормативтік құжаттар әзiрлеу әрi бекітудi;
3) мемлекеттiк мониторинг шеңберiнде белгiленген тәртiппен жер асты сулары мемлекеттiк мониторингiн жүзеге асыруды;
4) ұйымдар мен су пайдаланушылар өзiнiң (жеке меншiктегi) бақылау пункттерi желiсiнде орындайтын жер асты суларының су режимi мен олардың сапасын зерделеу жұмыстарын жүргiзудi бақылауды;
5) жер қойнауын гидрогеологиялық зерттеу материалдары негiзiнде, жер асты сулары қойнауынан шығарылатын (ілеспесiн қоса алғанда), жер қойнауына ағызылатын сулар мөлшерiн сулы жиектерiн қоса алғанда, жер асты суларының ресурстары мен пайдалану қорларын, сарқынды және басқа да сулардың, сондай-ақ су пайдаланушылар есептерi негiзiнде ластаушы заттардың мөлшерiн есепке алуды;

6) представление водопользователями и недропользователями данных мониторинга подземных вод в составе, формах и сроках, утвержденных уполномоченным органом в области использования и охраны недр;
7) контроль за правильностью ведения первичного учета количества отбираемых подземных вод, а также вод, сбрасываемых в недра;
8) ведение банка данных государственного мониторинга подземных вод, обработку, накопление и их хранение, обобщение ежегодно данных о состоянии подземных водных объектов по гидрогеологическим регионам и бассейнам, территориям областей и в целом по Республике Казахстан;
9) безвозмездное представление в установленном порядке обобщенных данных по мониторингу и учету подземных вод и их использованию уполномоченному органу в области использования и охраны водного фонда и центральному исполнительному органу в области охраны окружающей среды.
9. Физические и юридические лица, осуществляющие водопользование:
1) ведут первичный учет забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, в порядке и сроки, устанавливаемые уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по поверхностным водам и уполномоченным органом по использованию и охране недр по подземным водам;
2) оборудуют водозаборные и водосбросные сооружения средствами измерения расходов и уровней вод, а также устанавливают на самоизливающихся скважинах регулирующие устройства и обеспечивают в установленном порядке их поверку и аттестацию в государственных органах по стандартизации, метрологии и сертификации;
3) обеспечивают определение химического состава сбрасываемых вод в собственных лабораториях или лабораториях других предприятий, организаций и учреждений, имеющих государственную аттестацию;
4) передают уполномоченным органам в области использования и охраны водного фонда, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, использования и охраны недр (по подземным водам) и центральный исполнительный орган в области охраны окружающей среды экстренную информацию об аварийных сбросах загрязняющих веществ, а также о нарушениях установленного режима забора из водных объектов и сброса в них вод.

6) жер қойнауын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi орган бекiткен құрамда, нысандар мен мерзiмдерде су пайдаланушылар мен жер қойнауын пайдаланушылардың жер асты сулары мониторингiнiң деректерiн ұсынуын;
7) алынатын жер асты суларының, сондай-ақ жер қойнауына ағызылатын сулар мөлшерiнiң бастапқы есебiн дұрыс жүргiзуiн бақылауды;
8) гидрогеологиялық өңiрлер мен бассейндер, облыстар аумақтары және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша жер асты су объектілерi мемлекеттік мониторингiнiң деректер банкiн жүргізудi, жер асты су объектілерiнiң жай-күйi туралы деректердi жыл сайынғы өңдеудi, жинақтауды, сақтауды қорытуды;
9) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi органға және қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға жер асты суларының мониторингi мен оларды есепке алу әрi пайдалану жөнiндегi қорытылған деректердi белгіленген тәртiппен тегін берудi қамтамасыз етедi.
9. Су пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:
1) жер үстi сулары бойынша су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлетті орган және жер асты сулары бойынша жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгілейтін тәртiппен және мерзiмдерде су объектiлерiнен алынатын және оларға ағызылатын суларды бастапқы есепке алуды жүргiзедi;
2) су жинау және су ағызу құрылыстарын су шығысы мен деңгейiн өлшеу құралдарымен жабдықтайды, сондай-ақ өздiгінен ағып жатқан ұңғымаларда реттеушi құрылғылар орнатады және белгіленген тәртiппен стандарттау, метрология және сертификаттау мемлекеттiк органдарында оларды салыстырып тексеру әрi аттестаттауды қамтамасыз етедi;
3) өз зертханаларында немесе мемлекеттiк аттестатталған басқа кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелердің зертханаларында ағызылатын сулардың химиялық құрамын анықтауды қамтамасыз етедi;
4) ластаушы заттардың авариялық ағызылуы туралы, сондай-ақ су объектілерiнен су жинау және оларға су ағызудың белгiленген режимiнiң бұзылуы туралы шұғыл ақпаратты су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы, жер қойнауын пайдалану мен қорғау саласындағы жep асты сулары бойынша) уәкілетті органдарға және қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға бередi.