Об утверждении Программы по комплексному решению проблем Приаралья на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 520. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу по комплексному решению проблем Приаралья на 2004-2006 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой, и по итогам полугодия, не позднее 20 января и 20 июля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 1 февраля и 1 августа, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Программы.
4. Рекомендовать акимам Актюбинской, Карагандинской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областей в разрабатываемых региональных программах предусматривать комплексные меры и механизмы по развитию территорий, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Программа по комплексному решению
проблем Приаралья на 2004-2006 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 октября 2005 г. N 1003 .
1. Паспорт Программы
Наименование         Программа по комплексному решению проблем
Приаралья на 2004-2006 годы
Основание для        Пункт 2 постановления Мажилиса Парламента
разработки           Республики Казахстан от 27 ноября 2002 года
N 1573 II МП;
Пункт 1.3 протокола заседания Межведомственной
рабочей группы по выработке предложений по
комплексному решению проблем бывшего
Семипалатинского испытательного ядерного
полигона и Приаралья, созданной распоряжением
Премьер-Министра Республики Казахстан от 22
августа 2003 года N 182-р, от 12 декабря 2003
года N 11-7/005-680
Основной             Министерство экономики и бюджетного
разработчик          планирования Республики Казахстан
Цель                 Решение проблем Приаралья за счет реализации
комплекса мер по улучшению экологических,
экономических и социальных факторов,
оказывающих влияние на качественный уровень
жизнедеятельности населения
Задачи               Оздоровление экологической ситуации;
оздоровление населения;
развитие социальной инфраструктуры;
обеспечение доступа к питьевой воде;
создание условий для повышения экономической
активности в регионе, развитие производственной
инфраструктуры и рациональное водопользование;
оказание социальной помощи населению
Источники            Предполагается выделение средств из
финансирования       республиканского бюджета в объеме
31928,4 млн. тенге, в том числе в 2004 году -
11120,9 млн. тенге, в 2005 году - 13073,2
млн. тенге, в 2006 году - 7734,3 млн. тенге
Ожидаемые            Реализация Программы и принятие всех
результаты от        предусмотренных в ней мер должна
реализации           способствовать улучшению экологической
Программы            ситуации в регионе, обеспечению населения
качественной питьевой водой, доступности,
прежде всего, населению сельской местности,
услуг здравоохранения, образования,
водоснабжения, транспорта и коммуникаций.
Сократится различие условий жизни населения
Приаралья и других регионов страны.
За период реализации Программы за счет
средств республиканского бюджета будут
построены или начато строительство 10
противотуберкулезных больниц и диспансеров,
2 центральных районных больниц, 2 поликлиник,
1 родильного дома, 19 школ, реконструированы
12 магистральных и межхозяйственных каналов,
1 водохранилище, 1 коллектор и другие объекты.

Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегі 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламаны бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 мамырдағы N 520 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi 2004-2006 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жарты жылдықтың қорытындысы бойынша 20 қаңтардан және 20 шiлдеден кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне олардың iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігі жарты жылдықтың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешiктірмей Қазақстан Республикасының Yкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Ақтөбе, Қарағанды, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкiмдерiне әзiрленетiн өңiрлiк бағдарламаларда "Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы  Заңының  қолданысына жатқызылатын аумақтарды дамыту жөнiндегi кешендi шараларды және тетiктердi көздеу ұсынылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгіне жүктелсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегі
2004-2006 жылдарға арналған бағдарлама
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                  Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу
жөнiндегі 2004-2006 жылдарға арналған
бағдарлама
Әзiрлеу үшiн           Қазақстан Республикасының Парламентi
негіздеме              Мәжiлiсiнiң 2002 жылғы 27 қарашадағы
N 1573-II ПМ қаулысының 2-тармағы;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
2003 жылғы 22 тамыздағы N 182-ө  өкiмiмен
құрылған Бұрынғы Семей ядролық полигонының
және Арал өңiрiнiң проблемаларын кешенді
шешу бойынша ұсыныстар әзiрлеу жөнiндегi
ведомствоаралық жұмыс тобының 2003 жылғы 12
желтоқсандағы N 11-7/005-680 мәжiлiсi
хаттамасының 1.3-тармағы
Негiзгi әзiрлеушi      Қазақстан Республикасының Экономика және
бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
Мақсаты                Арал өңiрiнiң проблемаларын Халықтың сапалы
тыныс-тіршiлігi деңгейiне әсер ететін
экологиялық, экономикалық және әлеуметтiк
факторларды жақсарту жөнiндегі шаралар
кешенiн iске асыру есебiнен шешу
Мiндеттерi             Экологиялық ахуалды оңалту;
халықты сауықтыру;
әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту;
ауыз суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету;
өңiрде экономикалық белсенділіктi арттыру
үшін жағдай жасау, өндiрiстік инфрақұрылымды
дамыту және суды ұтымды пайдалану;
халыққа әлеуметтiк көмек көрсету
Қаржыландыру           Республикалық бюджеттен 31928,4 млн. теңге,
көздері                оның iшiнде 2004 жылы - 11120,9 млн. теңге,
2005 жылы - 13073,2 млн. теңге, 2006 жылы -
7734,3 млн. теңге көлемiнде қаражат бөлу
көзделген
Бағдарламаны iске      Бағдарламаны iске асыру және онда көзделген
асырудан күтілетін     барлық шараларды қабылдау өңiрдегi
нәтижелер              экологиялық ахуалды жақсартуға, халықты
сапалы ауыз сумен, ең алдымен ауылдық жерде
тұратын халықтың денсаулық сақтау, бiлiм
беру, сумен қамтамасыз ету, көлiк және
коммуникация қызметiне қол жеткiзуiн
қамтамасыз етуге ықпал етуi тиiс.
Арал өңiрi мен елiмiздiң өзге де
өңiрлерiнiң халқының өмiр сүру жағдайларының
айырмашылығы қысқарады. Бағдарламаны iске
асыру кезеңiнде республикалық бюджет
қаражаты есебiнен 10 туберкулезге қарсы
аурухана мен диспансер, 2 орталық аудандық
аурухана, 2 емхана, 1 перзентхана, 19 мектеп
салынады немесе құрылысы басталады, 12
магистральды және шаруашылықаралық арна, 1
су қоймасы, 1 коллектор және басқа да
объектілер қайта құрылады

Сроки реализации     2004-2006 годы
2. Введение
Программа по комплексному решению проблем Приаралья на 2004-2006 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с постановлением Мажилиса Парламента Республики Казахстан от 27 ноября 2002 года N 1573 II МП "О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О приостановлении действия некоторых статей Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
Исходной базой при разработке Программы явились предложения заинтересованных министерств, агентств, ведомств, акиматов Актюбинской, Карагандинской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областей и членов межведомственной рабочей группы, созданной распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 августа 2003 года N 182-р "О создании межведомственной рабочей группы по выработке предложений по комплексному решению проблем бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона и Приаралья".
Разработка Программы обусловлена тем, что, несмотря на принимаемые меры в рамках отдельных государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ, отсутствует целостный подход по разрешению проблем региона. В результате направляемые в регион бюджетные средства, гранты международных организаций и стран-доноров используются не эффективно. Нет системной работы по изучению экологии, состояния водных ресурсов, здоровья населения, проводившиеся ранее исследования носят по существу фрагментарный характер. Поэтому возникла необходимость наличия единого программного документа, предусматривающего комплексное решение существующих проблем, что позволит проводить системный мониторинг региона и на основании полученных результатов принимать адекватные управленческие решения.
Программа носит комплексный характер, предусматривающий улучшение экологии окружающей среды, здоровья населения, создание условий для повышения экономической активности в регионе и рациональное водопользование, социальную помощь населению.
3. Анализ современного состояния проблемы
3.1. Общая характеристика
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" в территории экологического бедствия в Приаралье входят территории Кызылординской области, Байганинского, Иргизского, Мугалжарского (в пределах границ населенных пунктов бывшего Мугоджарского района), Темирского, Шалкарского районов Актюбинской области, Арысского, Отрарского, Сузакского, Шардарьинского районов и города Туркестана Южно- Казахстанской области, Улытауского района Карагандинской области (в пределах границ населенных пунктов бывшего Жездинского района Жезказганской области).
При классификации экологически неблагополучных территорий казахстанской части Приаралья к зоне экологической катастрофы были отнесены Аральский и Казалинский районы Кызылординской области, Шалкарский район Актюбинской области.

Iске асыру мерзiмi     2004-2006 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
2. Кiрiспе
Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi 2004-2006 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрi - Бағдарлама) "Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының кейбiр баптарының қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы" Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң 2002 жылғы 27 қарашадағы N 1573-II ПM қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Бағдарламаны әзiрлеу кезiнде мүдделi министрлiктердiң, агенттіктердiң, ведомстволардың, Ақтөбе, Қарағанды, Қызылорда, Оңтүстiк Қазақстан облыстары әкімдіктерінің және "Бұрынғы Семей ядролық полигонының және Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу бойынша ұсыныстар әзiрлеу жөнiндегі ведомствоаралық жұмыс тобын құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2003 жылғы 22 тамыздағы N 182-ө  өкiмiмен  құрылған ведомствоаралық жұмыс тобы мүшелерiнiң ұсыныстары бастапқы база болып табылды.
Бағдарламаны әзiрлеу жекелеген мемлекеттiк, салалық (секторалдық), өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде қабылданған шараларға қарамастан, өңiрдiң проблемаларын шешу жөнiндегi тұтас ұстанымның жоқтығына негiзделіп отыр. Нәтижесiнде өңiрге бағытталған бюджеттiк қаражат, халықаралық ұйымдардың және донор-елдердiң гранттары тиiмсiз пайдаланылуда. Экологияны, су ресурстарының жағдайын, халықтың денсаулығын зерттеу жөнiнде жүйелі жұмыс жоқ, бұрын жүргiзiлген зерттеулер негiзiнен толымсыз сипатта. Сондықтан бар проблемаларды кешендi шешудi көздейтiн бiрыңғай бағдарламалық құжаттың болу қажеттiгi туындады, бұл өңiрдiң жүйелi мониторингін жүргiзуге және алынған нәтижелер негізiнде барабар басқарушылық шешiмдер қабылдауға мүмкiндiк бередi.
Бағдарламаның қоршаған ортаның экологиясын, халықтың денсаулығын жақсартуды, өңiрде экономикалық белсендiлiктi арттыруға жағдай жасауды және суды ұтымды пайдалануды, халыққа әлеуметтiк көмек көрсетудi көздейтiн кешендi сипаты бар.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
3. Проблеманың қазiргi жай-күйiне талдау
3.1. Жалпы сипаттамасы
"Арал өңiрiндегі экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы  Заңына  сәйкес Арал өңiрiндегі экологиялық апат аумақтарына Қызылорда облысының, Ақтөбе облысы Байғанин, Ырғыз, Мұғалжар (бұрынғы Мугоджар ауданы елдi мекендерiнiң шекаралары шегiнде), Темiр, Шалқар аудандарының, Оңтүстiк Қазақстан облысы Арыс, Отырар, Созақ, Шардара аудандары мен Түркiстан қаласының, Қарағанды облысы Ұлытау ауданының (бұрынғы Жезқазған облысының Жездi ауданы елдi мекендерiнiң шекаралары шегiнде) аумақтары кiредi.
Арал өңiрiнiң қазақстандық бөлігінiң экологиялық қолайсыз аумақтарын жiктеу кезiнде экологиялық апат аймағына Қызылорда облысының Арал және Қазалы аудандары, Ақтөбе облысының Шалқар ауданы енгiзiлген.

Общая территория региона Приаралья составляет 639,4 тыс. кв. км. На Кызылординскую область приходится 226,0 тыс. кв. км из них на Аральский и Казалинский районы - соответственно 55,2 и 37,6 тыс. кв. км. Шалкарский район Актюбинской области занимает территорию 61,8 тыс. кв. км.
В 2003 году численность населения региона составила 1660 тыс. человек, проживающих в 10 городах, 19 поселках, 634 аулах (селах).
Здесь тесно переплелись и сосуществуют все экологические проблемы национального уровня как:
дефицит водных ресурсов;
засоление почв;
загрязнение вод пестицидами, гербицидами и другими опасными веществами;
неудовлетворительное снабжение населения качественной питьевой водой;
деградация пастбищ и пахотных земель (засоление орошаемых земель);
гибель тугайных и саксауловых лесов;
сокращение биологического разнообразия.
Продолжает высыхать Аральское море, отстает от среднереспубликанского жизненный уровень населения региона, остается высоким уровень заболеваемости по отдельным нозологическим единицам.
3.2. Экологическая ситуация
Из-за интенсивного развития орошения с 1960 года в Казахстане и Средней Азии сток в низовья рек Сырдарьи и Амударьи постоянно уменьшался. Вследствие этого происходило устойчивое снижение уровня Аральского моря, что привело к опустыниванию речных дельт, ухудшению состояния экосистем.
Активные процессы засоления почв вследствие повышения минерализации грунтовых вод и эоловых соле-пылевых выносов с обнаженного дна Арала, падение уровня грунтовых вод вне ирригационных систем и отсутствие горизонтального водообмена привели к развитию процессов аридизации и опустынивания.
Изменение гидрологических условий обусловили значительную перестройку всех физико-химических свойств почв, заметное снижение гумуса и их потенциального плодородия.
Содержание гумуса в почвах Приаралья за последние 30 лет снизилось на 30-40 % из-за дефицита органических удобрений и выщелачивания гуминовых кислот почвы вследствие изменения ионного состава оросительной воды и приблизилось к критической отметке. И в настоящее время на 60 % посевных площадей содержание гумуса составляет менее 1%.
Изменение режима грунтовых вод, почвенного покрова, климата Приаралье в сторону аридизации и возрастания континентальности обусловили высокие темпы деградации растительности. Если до 1960 года гидроморфной флорой (озерно-болотными и тростниковыми) было занято около 800 тыс. га, то в настоящее время около 100 тыс. га. Урожайность сенокосов упала в 2,5-3 раза.
Снижение уровня грунтовых вод привело к выходу из строя колодцев и скважин, без которых невозможно нормальное функционирование пастбищ.

Арал өңірiнiң жалпы аумағы 639,4 мың шаршы километрді құрайды. Қызылорда облысына - 226,0, оның iшiнде Арал және Қазалы аудандарына - тиiсiнше 55,2 және 37,6-дан келедi. Ақтөбе облысының Шалқар ауданы 61,8 мың шаршы километрлiк аумақты қамтиды.
2003 жылы өңiрдегі халық саны 10 қалада, 19 кентте, 634 ауылда (селода) тұратын 1660 мың адамды құрады.
Мұнда:
су ресурстарының тапшылығы;
топырақтың тұздануы;
судың пестицидтермен, гербицидтермен және басқа да қауiптi заттармен ластануы;
халықтың сапалы ауыз сумен қанағаттанарлықсыз қамтамасыз етiлуi;
жайылым және егiстік жерлердiң тозуы (суармалы жерлердiң тұздануы);
тоғайлы және сексеуiл ормандарының құруы;
биологиялық әр түрлілiктiң қысқаруы сияқты ұлттық деңгейдегі барлық экологиялық проблемалар тығыз топтасып, шоғырланған.
Арал теңiзiнiң құрғауы жалғасуда, өңiр халқының тiршілігi орташа республикалық деңгейден әлдеқайда төмен қалып отыр, жекелеген нозологиялық бiрлiктер бойынша аурулар деңгейi жоғары болып қалуда.
3.2. Экологиялық ахуал
1960 жылдан бастап Қазақстан мен Орта Азияда суландыруды қарқынды дамытудан Сырдария мен Амудария өзендерiнiң төменгi жағының су ағысы үнемi азайып отырды. Осының салдарынан Арал теңiзiнiң деңгейi тұрақты төмендедi, бұл өзен жағасының шөлейттенуiне, экожүйе жағдайының нашарлауына әкеп соқты.
Жер асты суларының минералдануының артуы және Аралдың жалаңаштанған түбiнен эолдық тұзды шаң қалдықтарының көтерiлуi салдарынан топырақтың белсендi тұздану процесi, жер асты сулары деңгейiнiң ирригациялық жүйеден тыс төмендеуi мен көлденең су алмасудың жоқтығы аридизация мен шөлейттену процесiнiң дамуына әкеп соқты.
Гидрологиялық жағдайлардың өзгеруi топырақтың барлық физикалық-химиялық сипатының айтарлықтай өзгеруiне, гумустың және оның әлеуеттi құнарлылығының едәуiр төмендеуiне себеп болды.
Соңғы 30 жыл iшiнде Арал өңiрiнiң топырағында органикалық тыңайтқыштардың тапшылығы және суармалы судың иондық құрамының өзгеруi салдарынан гуминдық қышқылдардың бөлiнуiнен гумус құрамы 30-40%-ға төмендедi және дағдарыстық шекке жақындады. Қазiргi уақытта егістiк алқаптың 60%-ның құрамында гумустың үлесi 1% төмен болып отыр.
Жер асты сулары режимiнiң, топырақ қабатының, Арал өңiрi климатының аридизация және континенталдықтың жоғарылауы жағына өзгеруi өсiмдiктер тозуының жоғары қарқынына негiз болды. Егер 1960 жылға дейiн гидроморфтық флора (көлдi-батпақты және қамысты) шамамен 800 мың гектарды алып жатқан болса, қазiргі уақытта 100 мың гектарға жуық. Шабындықтардың өнiмдiлiгi 2,5-3 eceгe төмендедi.
Жер асты сулары деңгейiнiң төмендеуi құдықтар мен ұңғымалардың қатардан шығуына әкеп соқты, бұларсыз жайылымдардың қалыпты жұмыс iстеуi мүмкiн емес.

Большая часть пастбищ занята гало-ксерофитными комплексами продуктивностью 60-300 кг/га, тогда как до 1961 года она составляла 1,0-1,6 т/га. Если раньше в составе флоры пастбищ преобладали высокопродуктивные ценные растения, то в данное время их заменяют однолетние солянки, т.е. идет быстрый процесс потери видового разнообразия, что является индикатором процессов опустынивания и угрозой для развития сельского хозяйства.
Деградация растительного покрова на столь обширной территории вызывает глобальные и региональные изменения климата вследствие усиления парникового эффекта и увеличения концентрации углекислого газа в атмосфере, эоловых соле-пылевых выносов. Это приводит к истощению биологического разнообразия флоры и фауны Приаралья, нарушает среду обитания человека.
В результате принимаемых мер водный баланс региона имеет тенденцию к стабилизации. Объем поступления воды в Кызылординскую область в 2002 году составил 19,3 куб. км, тогда как в 1995 году - 12,6. В связи с этим значительно увеличились попуски в дельту реки Сырдарьи, которые составили в 2002 году 8,6 куб. км (1995 году - 5,6 куб. км). Объем забора воды из реки по области за указанные годы стабилизировался в пределах 5,0 куб. км.
Забор воды из природных поверхностных источников по Кызылординской области снизился с 5793,5 млн. куб. м в 1993 году до 5124,5 млн. куб. м в 2002 году.
После приобретения странами Центральной Азии независимости резко обострились вопросы межгосударственного вододеления стока трансграничных рек, особенно в бассейне реки Сырдарьи. Нарушился сложившийся за многолетний период процесс межреспубликанского обмена электроэнергией и энергоносителями. В связи с этим из-за роста объемов выработки электроэнергии в зимний период на Нарын-Сырдарьинском каскаде гидроэлектростанций изменился естественный режим реки Сырдарьи. В среднее и нижнее течение реки Сырдарьи в зимний период стали поступать расходы воды, соизмеримые по объему с расходами в период весеннего половодья. Ежегодно это приводит к переполнению водохранилищ, расположенных на территории Казахстана и Узбекистана, в зимний период и дефициту поливной воды в вегетационный период. Ситуация с каждым годом обостряется. В начале 2004 года водохозяйственная обстановка была особенно осложненной в бассейне реки Сырдарьи.
Во избежание катастрофической ситуации возникает необходимость сброса поступающей воды в низовья реки Сырдарьи в 2 и более раза, чем практиковалось ранее. В то же время пропускная способность русла реки Сырдарьи за последние 35-40 лет сильно упала из-за заиления и возведения искусственных сооружений (понтонных мостов, переправ и так далее).
В этом плане в регионе уже принимаются меры по решению данной проблемы. Реализуется проект по регулированию стока реки Сырдарьи и сохранению северной части Аральского моря, который будет завершен в 2006 году. Проект предполагает строительство перегораживающей дамбы на Северном Аральском море, водосброса и Аклакской подпорной плотины на реке Сырдарье, Айтекской водоподъемной плотины, реконструкцию Шардаринской плотины, восстановление Кызылординского и Казалинского гидроузлов и другие работы.
В городе Кызылорде начал функционировать Центр по мониторингу окружающей среды и охраны здоровья населения.

Жайылымдардың көп бөлігін өнiмділігі 60-300 кг/га гало-ксерофиттік кешендер алып жатыр, 1961 жылға дейiн бұлардың өнiмдiлiгi 1,0-1,6 т/га құраған едi. Егер бұрын жайылымдардың флора құрамында өнiмдiлігі жоғары бағалы өсiмдiктер басым болған болса, қазiргi уақытта оларды бiржылдық сораң шөптер алмастырады, яғни түрлердiң саналуандылығы жоғалуының жылдам процесi жүруде, бұл құрғақшылық процестерiнiң көрсеткiшi және ауыл шаруашылығының дамуы үшiн қауiптi болып табылады.
Осыншалық кең аумақта өсiмдiк қабатының тозуы қыздыру әсерiн күшейту және атмосферада көмiрқышқыл газының шоғырлануының ұлғаюы, эолды тұз-шаң қалдықтары салдарынан климаттың ғаламдық және өңiрлiк өзгеруiне әкелдi. Бұл Арал өңiрiнiң флорасы мен фаунасының биологиялық саналуандығының тұралауына әкеп соғады, адамның тiршiлiк ету ортасын бұзады.
Қабылданып жатқан шаралар нәтижесiнде өңiрдiң су балансы тұрақтану үрдiсiне ие болды. Қызылорда облысына судың келу көлемi 1995 жылы - 12,6 текше километрді құраса, 2002 жылы 19,3 текше километрдi құрады. Осыған байланысты Сырдария өзенiнiң сағасына су жiберу едәуір ұлғайып, 2002 жылы 8,6 текше километрдi (1995 жылы - 5,6 текше километр) құраған. Көрсетілген жылдары өзеннен су алу көлемi облыс бойынша 5,0 текше километр шегiнде тұрақталды.
Қызылорда облысы бойынша табиғи жерүстi көздерден су алу 1993 жылы 5793,5 млн. текше метрден 2002 жылы 5124,5 млн. текше метрге дейiн төмендедi.
Орта Азия елдерi тәуелсiздiк алғаннан кейiн трансшекаралық өзендер ағынын, әсiресе Сырдария өзенi бассейнiнде мемлекетаралық су бөлу мәселелерi күрт шиеленiсті. Ұзақ жылдар бойы қалыптасқан электр қуаты мен энергия көздерiн республикааралық алмасу процесi бұзылды. Осыған байланысты, су электр станциясының Нарын-Сырдария каскадында қысқы маусымда электр энергиясын өндiру көлемiнiң өсуiнен Сырдария өзенiнiң табиғи режимi өзгердi. Сырдария өзенiнiң ортаңғы және төменгі ағысына қысқы маусымда көлемi жағынан көктемгі су тасқыны кезеңiндегi шығыстармен шамалас су шығыстары түсе бастады. Жыл сайын бұл Қазақстан мен Өзбекстанның аумақтарында орналасқан су қоймаларының қысқы маусымда шамадан тыс толуына және вегегациялық мерзiмде суару суларының тапшылығына әкеледi. Жағдай жыл сайын шиеленiсе түсуде. 2004 жылдың басында су шаруашылығының жағдайы Сырдария өзенiнiң бассейнiнде ерекше күрделендi.
Апатты жағдайды болдырмау үшiн түскен суды Сырдария өзенiнiң төменгi жағына бұрынғыдан 2 және одан да көп есе ағызып жiберу қажеттiлігі туындап отыр. Сонымен қатар Сырдария өзенi арнасының су өткiзу қабiлетi соңғы 35-40 жылда түбiнiң лайлануы мен жасанды құрылыстардың (понтондық көпiрлер, өткелдер және т.т.) салынуынан күрт төмендедi.
Осы тұрғыдан өңiрде қазiрдiң өзiнде осы проблеманы шешу жөнiнде шаралар қабылдануда. Сырдария өзенiнiң ағынын реттеу және Арал теңiзiнiң солтүстiк бөлiгiн сақтап қалу жөнiндегі жоба iске асырылуда, бұл 2006 жылы аяқталады. Жоба Солтүстiк Арал теңiзiнде бөлiп тұратын бөгеттi, Сырдария өзенiнде су ағытқыш пен Ақлақ тiреуiш бөгетiн, Әйтек су көтеру бөгетiн салуды, Шардара бөгетiн қайта жөндеудi, Қызылорда және Қазалы су тораптарын қалпына келтiрудi және басқа да жұмыстарды көздейдi.
Қызылорда қаласында қоршаған орта мониторингi және халықтың денсаулығын қорғау жөнiндегі орталық жұмыс iстей бастады.

3.3. Социально-экономические условия
3.3.1. Доступ к качественной питьевой воде
В Приаралье население более чем на 70% пользуется питьевой водой из децентрализованных источников водоснабжения.
Санитарно-техническое состояние действующих водопроводов ухудшается из-за отсутствия планово-профилактических ремонтных работ на водопроводных сооружениях и водоразводящих сетях, замены трубопроводов и сооружений.
В регионах Актюбинской области, прилегающих к Приаралью, имеется значительное количество населенных пунктов, где не решены вопросы обеспечения населения доброкачественной питьевой водой. Так, обеспеченность населения централизованным водоснабжением в Байганинском районе Актюбинской области на начало 2003 года составила 7,5%. За последние 10 лет обеспеченность качественной питьевой водой снизилась в Иргизском районе этой же области с 53,0 до 42,7%; в Мугалжарском районе - с 83,0 до 69,3%; в Темирском районе - с 86,6 до 80,5%. Водопроводы не функционируют в поселке Байганин Байганинского района, селе Джурун Мугалжарского района, селе Алтыкарасу Темирского района. В Иргизском районе в отдельных селах население использует для питьевых целей наравне с привозной водой воду из открытых водоемов и из реки Торгай.
В Отырарском районе Южно-Казахстанской области 41,6% населения используют привозную воду.
Наибольшее число сельских населенных пунктов Карагандинской области, использующих воду из открытых водоемов, расположены в Улытауском районе. Из 52 населенных пунктов 14 пользуются водой из общественных колодцев, 21 - из открытых водоемов, 2 - привозной водой.
Неудовлетворительная ситуация с обеспечением питьевой водой в Кызылординской области, где также во многих сельских населенных пунктах население пользуется водой из колодцев, привозной водой, а также из открытых источников.
Необходимо отметить, что в сфере питьевого водоснабжения по Кызылординской области с 1992 по 2002 годы за счет средств республиканского бюджета реализовано 15 проектов на сумму 1060,98 млн. тенге. Кроме того, за 2001-2003 годы из местного бюджета на обеспечение питьевого водоснабжения в рамках региональной программы "Таза су" было выделено 293,3 млн. тенге. Реализованы такие крупные проекты, как обеспечение питьевой водой населения Аральского, Жалагашского, Казалинского, Сырдарьинского районов, реконструкция Жиделинского группового водопровода и другие.
3.3.2. Здоровье населения
Уровень заболеваемости населения Приаралья с 1992 увеличился и в 2002 году превысил среднереспубликанский показатель.
В 2002 году в Кызылординской области заболеваемость составила 71538 случаев на 100 тыс. человек при среднереспубликанском значении этого показателя 57518. По сравнению с 1992 годом заболеваемость на 100 тыс. населения увеличилась в 1,6 раза, по Аральскому и Казалинскому районам - примерно в 2 раза. В Шалкарском районе Актюбинской области заболеваемость населения увеличилась с 18231 на 100 тыс. населения в 1992 году до 59145 в 2002 году, т.е. в 3,2 раза. В целом по республике показатель заболеваемости населения за 1992-2002 годы не имеет тенденций увеличения. Увеличение же заболеваемости в рассматриваемых регионах объясняется как ростом обращаемости граждан за медицинской помощью и улучшением качества обслуживания, так и истинным (реальным) ее ростом. Вместе с тем, по итогам 2002 года заболеваемость в Мугалжарском, Темирском, Байганинском, Иргизском районах Актюбинской области по сравнению с 1992 годом колебалась от 30274 до 38338 на 100 тыс. населения, что значительно ниже среднереспубликанского показателя.

3.3. Әлеуметтік-экономикалық жағдай
3.3.1. Су пайдалануды және ауыз суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету жағдайы
Арал өңiрiнде халықтың 70 пайызынан астамы ауыз суды сумен жабдықтаудың орталықтандырылмаған көздерiнен пайдаланады.
Қолданыстағы су құбырларының санитарлық-техникалық жағдайы су құбырлары құрылыстары мен су тарату желiлерiне жоспарлы-профилактикалық жөндеу жұмыстарының жүргiзiлмеуiнен, су құбырлары мен құрылыстарының ауыстырылмауынан нашарлауда.
Арал өңiрiнiң төңiрегiндегi Ақтөбе облысының өңiрлерiнде халықты сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету мәселелерi шешiлмеген елдi мекендер саны едәуiр. Мәселен, Ақтөбе облысының Байғанин ауданында халықты орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету 2003 жылдың басында 7,5% құрады. Соңғы 10 жыл iшiнде осы облыстың Ырғыз ауданында сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету 53,0-ден 42,7%; Мұғалжар ауданында - 83,0-ден 69,3%-ға; Темiр ауданында - 86,6-дан 80,5%-ғa дейiн төмендедi. Байғанин ауданының Байғанин кентiнде, Мұғалжар ауданының Жұрұн селосында Темiр ауданының Алтықарасу селосында су құбырлары жұмыс iстемейдi. Ырғыз ауданының жекелеген селоларында халық iшуге пайдалану мақсатында Торғай өзенiнiң ашық тоғандарынан алынатын суды әкелiнетiн сумен бiрдей пайдаланады.
Оңтүстiк Қазақстан облысының Отырар ауданы халқының 41,5%-ы әкелінетін суды пайдаланады.
Қарағанды облысының ашық тоғандардағы суды пайдаланатын ауылдық елдi мекендерiнiң неғұрлым көп саны Ұлытау ауданында орналасқан. 52 елдi мекеннiң 14-i қоғамдық құдықтың, 21-i ашық тоғандардың суын, 2-i әкелiнетiн суды пайдаланады.
Қызылорда облысын ауыз сумен қамтамасыз етудiң жағдайы қанағаттанғысыз, мұнда да көптеген ауылдық елдi мекендердегі халық құдықтың суын, әкелiнетiн суды, сондай-ақ ашық көздердің суын пайдаланады.
Ауыз сумен жабдықтау саласында Қызылорда облысы бойынша 1992 жылдан бастап 2002 жылға дейiн республикалық бюджет есебiнен 1060,98 млн. теңге сомасына 15 жоба iске асырылғанын айта кеткен жөн. Бұдан басқа, 2001-2003 жылдар аралығында жергілiктi бюджеттен "Таза су" өңiрлiк бағдарламасы шеңберiнде ауыз сумен қамтамасыз етуге 293,3 млн. теңге бөлiндi. Арал, Жалағаш, Қазалы, Сырдария аудандарының халқын ауыз сумен қамтамасыз ету, Жиделі топтық су құбырын қайта салу сияқты iрi жобалар iске асырылды.
3.3.2. Халықтың денсаулығы
Арал өңiрi халқының ауруға шалдығу деңгейi 1992 жылдан бастап ұлғайды және 2002 жылы орташа республикалық көрсеткiштен асып түсті.
2002 жылы Қызылорда облысында ауруға шалдығу 100 мың адамға шаққанда 71538-дi құрады, орташа республикалық мәндегі бұл көрсеткiш 57518-дi құрайды. 1992 жылмен салыстырғанда ауруға шалдығу 100 мың адамға шаққанда 1,6 есеге, Арал және Қазалы аудандары бойынша шамамен 2 есеге өсті. Ақтөбе облысының Шалқар ауданында халықтың ауруға шалдығуы 1992 жылы 100 мың адамға шаққанда 18231-ден 2002 жылы 59145-ке дейiн, яғни 3,2 есеге өсті. Республика бойынша тұтастай алғанда 1992-2002 жылдар аралығында халықтың ауруға шалдығу көрсеткiшiнiң өсу үрдiсi жоқ. Қарастырылып отырған өңiрлердегi ауруға шалдығудың өсуi азаматтардың медициналық жәрдемге жүгiнуiмен және қызмет көрсету сапасының жақсаруымен, оның шынайы өсуiмен де түсiндiрiледi. Сонымен бiрге, 2002 жылдың қорытындысы бойынша Ақтөбе облысының Мұғалжар, Teмip, Байғанин, Ырғыз аудандарында ауруға шалдығу 1992 жылмен салыстырғанда 100 мың адамға шаққанда 30247-ден 38338-ге дейiн ауытқып отырды, бұл орташа республикалық көрсеткiштен едәуiр төмен.

По региону высока заболеваемость туберкулезом, которая в 2002 году по Кызылординской области составляла 292 на 100 тыс. населения, по Актюбинской области - 259, тогда как по республике - 165. Высокая заболеваемость туберкулезом отмечается в г. Кызылорде - 373 на 100 тыс. населения, Аральском районе Кызылординской области - 360, в Иргизском районе Актюбинской области 320 на 100 тыс. человек.
В то же время заболеваемость туберкулезом в соответствующих районах Южно-Казахстанской области находится в пределах или ниже среднереспубликанского показателя.
Остается напряженной ситуация по вирусному гепатиту, что свидетельствует о плохом качестве питьевой воды в отдельных регионах Приаралья.
При высоком уровне рождаемости сохраняется высокий уровень заболеваемости среди женщин репродуктивного возраста и детей. Низок индекс здоровья женщин. Высок уровень экстрагенитальной патологии. Беременные женщины страдают анемией, патологией почек, воспалением репродуктивных органов. Высок показатель младенческой смертности.
В целом общая смертность населения в районах Приаралья за последние годы ниже среднереспубликанских показателей и составляет в среднем 7-8 случаев на 1000 человек. Так в 2002 году при показателе общей смертности населения по стране в 10,0 умерших на 1000 человек населения, по Кызылординской области данный показатель составил 7,5, а естественный прирост населения - 12,9 на 1000 человек населения, в городе Туркестане, Отырарском, Шардарьинском, Арысском, Созакском районах Южно-Казахстанской области общая смертность населения колебалась в 2002 году от 4,7 до 6,9 на 1000 человек населения, в Байганинском, Иргизском, Темирском, Шалкарском районах Актюбинской области общая смертность населения составляла в 2002 году 7,2-7,8 на 1000 человек населения, Мугалжарском районе этой же области - 8,9.
Показатель смертности по Улытаускому району Карагандинской области в указанном году составил 8,5 умерших на 1000 человек населения.
3.3.3 Социальная защита населения.
Уровень жизни населения в целом по региону Приаралья ниже, чем в целом по стране. Доля населения с доходами ниже прожиточного минимума по Кызылординской области в 2000 году составляла 51,6%, 2001 году - 39,5%, 2002 году - 32,3%, по республике этот показатель - соответственно 31,8, 28,4 и 24,2 %. Наблюдается отставание в этой области и по уровню заработной платы. В 2002 году по области она составляла 17,0 тыс. тенге, в том числе по Аральскому району - 13,7 и по Казалинскому району - 15,6 тыс. тенге, тогда как по республике в указанном году средняя зарплата была больше 20,0 тыс. тенге.

Өңiр бойынша туберкулезбен ауыру жоғары, бұл көрсеткiш 2002 жылы 100 мың адамға шаққанда республика бойынша - 165-тi құраса, Қызылорда облысы бойынша - 292-нi, Ақтөбе облысы бойынша - 259-ды құрады. Туберкулезбен ауыратындардың көпшiлiгі Қызылорда қаласында байқалады - 100 мың адам санына - 373, Қызылорда облысының Арал ауданында - 360, Ақтөбе облысының Ырғыз ауданында 100 мың адамға 320-дан келедi.
Сонымен қатар Оңтүстiк Қазақстан облысының тиiстi аудандарындағы туберкулезбен ауратындар саны орташа республикалық көрсеткiш шегінде немесе одан төмен.
Вирусты гепатит бойынша ахуал шиеленiскен жағдайда қалып отыр, бұл Арал өңiрiнiң жекелеген өңiрлерiндегi ауыз су сапасының нашарлығының куәсi.
Бала туу деңгейi жоғары болғанмен, ұрпақ әкелетiн жастағы әйелдер мен балалар арасында ауруға шалдығушылықтың жоғары деңгейi сақталып отыр. Әйелдер денсаулығының индексi төмен. Экстрагениталдық патология деңгейi жоғары. Жүктi әйелдер қан аздықтан, бүйрек патологиясынан, ұрпақ әкелу органдарының қабынуынан зардап шегуде. Нәресте өлiмiнiң көрсеткiшi жоғары.
Тұтастай алғанда, Арал өңiрi аудандарында соңғы жылдар iшiндегi халықтың жалпы өлiм-жiтiмi орташа республикалық көрсеткiштен төмен, 1000 адамға орташа 7-8 оқиғаны құрайды. Мәселен, 2002 жылы ел бойынша халықтың жалпы өлiм-жiтiмi 1000 адамға шаққанда 10,0, бұл көрсеткiш Қызылорда облысы бойынша 7,5 құрады, ал халықтың табиғи өсiмi 1000 адамға шаққанда - 12,9, Оңтүстiк Қазақстан облысының Түркiстан қаласында, Отырар, Шардара, Арыс, Созақ аудандарында 2002 жылы халықтың жалпы өлiм-жiтiмi 1000 адамға шаққанда 4,7-ден 6,9-ғa дейiн ауытқып отырды, Ақтөбе облысының Байғанин, Ырғыз, Темiр, Шалқар аудандарында 2002 жылы халықтың жалпы өлiм-жiтiмi 1000 адамға шаққанда 7,2-7,8-дi, осы облыстың Мұғалжар ауданында - 8,9-ды құрады.
Қарағанды облысының Ұлытау ауданы бойынша өлiм-жiтiм көрсеткiшi көрсетiлген жылы 1000 адамға шаққанда 8,5-тi құрады.
3.3.3. Халықты әлеуметтік қорғау
Тұтастай Арал өңiрi бойынша халықтың тұрмыс деңгейi тұтастай ел бойынша тұрмыс деңгейiне қарағанда төмен. Халықтың күнкөрiс минимумынан төмен кiрiсi бар үлесi Қызылорда облысы бойынша 2000 жылы 51,6%-ды, 2001 жылы - 39,5%-ды, 2002 жылы - 32,3%-ды құрады, бұл көрсеткiш республика бойынша - тиiсiнше 31,8, 28,4 және 24,2%. Бұл облыста еңбекақы деңгейi бойынша да артта қалу байқалады. 2002 жылы облыс бойынша бұл 17,0 мың теңге, оның iшiнде Арал ауданы бойынша - 13,7 және Қазалы ауданы бойынша - 15,6 мың теңгенi құрады, ал көрсетiлген жылы республика бойынша орташа еңбекақы 20,0 мың теңгеден артық болды.

Уровень безработицы в регионах Приаралья традиционно выше, чем в целом по республике. В разрезе регионов, прилегающих к Приаралью, наиболее высокий уровень безработицы отмечается в Кызылординской области. Если в целом по стране уровень безработицы составлял в 2000 году 12,8 %, 2001 году - 10,4 %, в 2002 году - 9,3 %, то в Кызылординской области соответственно - 14,5, 12,6 и 12,5 %.
Вместе с тем, анализ свидетельствует, что в Актюбинской и Южно-Казахстанской областях показатели, характеризующие уровень безработицы в районах, отнесенных к Приаралью, ниже среднеобластных показателей.
За последнее десятилетие наблюдается постоянный отток населения из региона. Так, из Кызылординской области с 1993 по 2002 годы выбыло 117,1 тыс. человек и отрицательное сальдо миграции за указанный период составило 56,1 тыс. человек, в том числе 15,1 тыс. человек приходится на Аральский и Казалинский районы.
В районах Актюбинской области, отнесенных к зоне Приаралья, за период с 1999 года по 1 октября 2003 года отрицательное сальдо миграции составило 9,6 тыс. человек, в том числе из Шалкарского района - 2,5 тыс. человек.
В Улытауском районе Карагандинской области за 1992-2002 годы отрицательное сальдо миграции составило 9,8 тыс. человек, при этом за 2002 год численность населения района составила всего 17,3 тыс. человек.
Социальная защита населения этих регионов осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
В течение 1992-1998 годов натуральные льготы населению представлялись в зависимости от имеющихся средств в бюджете. Следует отметить, что этими льготами больше пользовалось городское население, чем сельское.
В 1996 году в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" выплаты за ущерб лицам, ставшим инвалидами, и семьям, потерявшим кормильца по причине экологического бедствия, осуществлены полностью.
В апреле 1999 года принят Закон Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", согласно которому ранее существовавшие натуральные льготы заменены выплатой ежемесячного специального государственного пособия. Такая политика позволила не только более рационально расходовать бюджетные средства, контролировать исполнение бюджета, но и добиться адресного предоставления социальной помощи, обеспечить равный доступ к государственному социальному обеспечению для всех граждан страны, ранее пользовавшихся льготами.
В связи с принятием Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" предоставление лицам, проживающим на территории Аральского региона, натуральных льгот приостановлено до 1 января 2005 года.

Арал өңiрiндегi жұмыссыздық деңгейi тұтастай республика бойынша жұмыссыздық деңгейiнен әдеттегідей жоғары. Арал өңiрiнiң төңiрегiндегi өңiрлер бөлінiсiнде жұмыссыздықтың неғұрлым жоғары деңгейi Қызылорда облысында байқалады. Егер тұтастай республика бойынша 2000 жылы жұмыссыздық деңгейi 12,8%-ды, 2001 жылы - 10,4%-ды, 2002 жылы - 9,3%-ды құраған болса, ал Қызылорда облысында  тиiсiнше - 14,5, 12,6 және 12,5%-ды құрайды.
Сонымен бiрге, талдау Арал өңiрiне жататын аудандардағы жұмыссыздық деңгейiн сипаттайтын көрсеткiштер Ақтөбе және Оңтүстік Қазақстан облыстарында орташа облыстық көрсеткiштерден төмен екендiгiн растайды.
Соңғы он жыл iшiнде өңiрден халықтың тұрақты көшуi байқалуда. Мәселен, 1993 жылдан бастап 2002 жыл аралығында Қызылорда облысынан 117,1 мың адам көшiп кеткен және көрсетiлген кезең iшiнде көшi-қонның терiс сальдосы 56,1 мың адамды құрады, оның iшiнде Арал және Қазалы аудандарына 15,1 мың адам келедi.
Ақтөбе облысының Арал өңiрi аймағына жататын аудандарында 1999 жылдан бастап 2003 жылғы 1 қазан аралығындағы кезеңде көшi-қонның терiс сальдосы 9,6 мың адамды, оның iшiнде Шалқар ауданынан 2,5 мың адамды құрады.
Қарағанды облысының Ұлытау ауданында 1992-2002 жылдары көшi-қонның терiс сальдосы 9,8 мың адамды құрады, бұл ретте 2002 жыл iшiнде аудан халқының саны барлығы 17,3 мың адамды құрады.
Осы өңiрлердiң халқын әлеуметтік қорғау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
1992-1998 жылдар аралығында халыққа заттай жеңiлдiктер бюджеттегi қаражатқа байланысты берiлдi. Бұл жеңiлдiктердi ауылдан гөрi қала халқы көп пайдаланғанын айта кеткен жөн.
1996 жылы "Арал өңiрiндегі экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес экологиялық қасiрет себебiнен мүгедек болған адамдарға және асыраушысынан айрылған отбасыларға шеккен зияны үшiн өтемақы төлеу толық жүзеге асырылды.
1999 жылғы сәуiрде "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, осыған орай бұрынғы заттай жеңiлдiктер ай сайынғы арнайы мемлекеттік жәрдемақылар төлеумен ауыстырылды. Мұндай саясат тек бюджет қаражатын ұтымды жұмсауға, бюджеттiң атқарылуын бақылауға ғанa емес, сонымен бiрге арнаулы әлеуметтік көмек беруге қол жеткiзуге, елiмiздiң бұрын жеңiлдiктердi пайдаланған барлық азаматтарының мемлекеттік әлеуметтiк көмекпен қамтамасыз етiлуге бiрдей қол жеткiзуiне мүмкiндiк бердi.
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  қабылдануына байланысты Арал өңiрi аумағында тұратын адамдарға 2005 жылдың 1 қаңтарына дейiн заттай жеңiлдiк беру тоқтатылды.

За период с апреля 1999 года по 1 января 2004 года жителям Кызылординской области, из числа социально-защищаемых категорий, из государственного бюджета были осуществлены выплаты специального государственного пособия на сумму 4057,3 млн. тенге.
С 2002 года ежегодно выделяются целевые трансферты из республиканского бюджета на оказание государственной адресной социальной помощи и гарантированного объема бесплатной медицинской помощи. В 2002-2003 годах на эти цели бюджетам Актюбинской и Кызылординской областей были выделены целевые трансферты на сумму 908,9 млн. тенге. В республиканском бюджете на 2004 год предусмотрены целевые трансферты:
бюджету Кызылординской области в размере 122,3 млн. тенге - для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, 156,8 млн. тенге - для оказания государственной адресной социальной помощи населению Аральского и Казалинского районов;
бюджету Актюбинской области в размере 17,1 млн. тенге - для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, 43,2 млн. тенге - для оказания государственной адресной социальной помощи населению Шалкарского района.
В соответствии с жилищным законодательством льготы по коммунальным услугам предоставляются в виде жилищной помощи на содержание жилья социально-уязвимым группам населения.
В 2003 году на адресную социальную помощь из республиканского бюджета выделены целевые трансферты Кызылординской, Актюбинской областям на общую сумму 344,4 млн. тенге, дополнительно к средствам, предусмотренным в местном бюджете.
Право выхода на пенсию по возрасту на льготных условиях до 16 июля 1996 года имели лица, проживавшие в зонах экологического бедствия ( ст. 13 Закона Казахской ССР от 17 июня 1991 года "О пенсионном обеспечении граждан в Казахской ССР"):
мужчины по достижении 55 лет и при общем стаже работы в указанных зонах 25 лет;
женщины по достижении 50 лет и при общем стаже работы в указанных зонах 20 лет.
Согласно пункту 8 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1997 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан" были внесены изменения в пункт 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", в соответствии с которыми с 1 января 1998 года граждане, проживающие в зонах экологической катастрофы и экологического кризиса и вышедшие на пенсию до 1 января 1998 года, имеют право на пенсию с применением коэффициента за проживание в экологически неблагополучных условиях по зонам:

1999 жылғы сәуiрден 2004 жылғы 1 қаңтар аралығындағы кезеңде Қызылорда облысының әлеуметтiк жағынан қорғалатын санат қатарындағы тұрғындарына республикалық бюджеттен 4057,3 млн. теңге сомасында арнайы мемлекеттiк жәрдемақы төлеу жүзеге асырылды.
2002 жылдан бастап жыл сайын республикалық бюджеттен мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек пен тегін медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiн көрсетуге мақсатты трансферттер бөлiнiп келедi. Осы мақсаттарға 2002-2003 жылдары Ақтөбе және Қызылорда облыстарының бюджеттерiне 908,9 млн. теңге сомасында мақсатты трансферттер бөлiндi. 2004 жылға арналған республикалық бюджетте:
Қызылорда облысының бюджетiне тегiн медициналық көмектің кепiлдендiрiлген көлемiн көрсету үшiн 122,3 млн. теңге мөлшерiнде, Арал және Қазалы аудандарының халқына мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек көрсету үшiн - 156,8 млн. теңге;
Ақтөбе облысының бюджетiне тегін медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiн көрсету үшiн - 17,1 млн.теңге мөлшерiнде, Шалқар ауданының халқына мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету үшiн - 43,2 млн. теңге мақсатты трансферттер көзделдi.
Тұрғын үй заңнамасына сәйкес коммуналдық қызмет көрсету жөнiндегi жеңiлдiктер халықтың әлеуметтiк осал топтарының тұрғын үйiн ұстауға арналған тұрғын үй көмегi түрiнде берiледi.
2003 жылы республикалық бюджеттен атаулы әлеуметтік көмекке Қызылорда, Ақтөбе облыстарына жергiлiктi бюджетте көзделген қаражатқа қосымша жалпы сомасы 344,4 млн. теңге мақсатты трансферттер бөлiндi.
Экологиялық қасiрет аймақтарында тұрған адамдар:
жасы 55-ке келген және көрсетiлген аймақтағы жалпы жұмыс өтiлi 25 жыл болған ерлер;
жасы 50-ге келген және көрсетiлген аймақтағы жалпы жұмыс өтiлi 20 жыл болған әйелдер 1996 жылғы 16 маусымға дейiн жасы бойынша зейнетке жеңiлдiк шарттарымен шығуға құқығы болды ("Қазақ ССР-iнiң азаматтарын пенсиямен қамтамасыз ету туралы" Қазақ ССР-iнiң 1991 жылғы 17 маусымдағы Заңының 13-бабы).
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 маусымдағы  Заңының  8-тармағына сәйкес "Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  13-бабының  1-тармағына өзгерiстер енгізiлдi, оларға сәйкес экологиялық апат және экологиялық дағдарыс аймақтарында тұрып жатқан және 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетке шыққан азаматтардың экологиялық қолайсыз жағдайларда тұрып жатқаны үшiн мынадай аймақтар бойынша коэффициент қолданыла отырып зейнетақы алуға құқығы бар:

экологической катастрофы - 1,5;
экологического кризиса - 1,3.
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" государство гарантирует состоявшимся пенсионерам до 1 января 1998 года сохранение размера пенсий, поэтому в настоящее время все вышеперечисленные коэффициенты и повышения входят в размер пенсий.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" населению, проживающему в зоне экологического бедствия, установлена дополнительная оплата труда в виде коэффициентов за проживание в экологически неблагополучных условиях по зонам:
экологической катастрофы - 1,5
экологического кризиса - 1,3
экологического предкризисного состояния - 1,2.
Указанные коэффициенты начисляются к должностному окладу (тарифной ставке) работника.
Таким образом, с момента введения в действие указанного законодательного акта и по настоящее время работающее население, проживающее в зонах экологического бедствия, получает заработную плату с учетом установленных коэффициентов.
Кроме того, согласно статье 13 данного Закона предоставляется ежегодный дополнительный оплачиваемый отпуск по зонам:
экологической катастрофы - 12;
экологического кризиса - 9;
экологического предкризисного состояния - 7 календарных дней.
Одновременно с предоставлением трудового отпуска ежегодно оказывается материальная помощь на оздоровление в размере месячной тарифной ставки или должностного оклада.
В результате принятых мер, направленных на улучшение жизненного уровня населения Приаралья, как и в целом по стране, увеличиваются среднедушевые доходы населения. Об этом свидетельствует то, что численность получателей государственной адресной социальной помощи снижается. Если в 2002 году количество получателей составляло в Байганинском, Мугалжарском, Темирском, Шалкарском, Иргизском районах Актюбинской области 41,7 тыс. человек, Улытауском районе Карагандинской области - 2,6 тыс. человек, Кызылординской области - 130,6 тыс. человек, Арысском, Отрарском, Сузакском, Шардарьинском районах Южно-Казахстанской области - 24,3 тыс. человек, то на 1 ноября 2003 года соответственно 20,5, 1,7, 67,3, 14,7 тыс. человек.
Граждане, проживающие на территории Приаралья, также пользуются правом получения единовременных выплат в связи с рождением ребенка, стипендий с применением коэффициентов, ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска, преимущественным обеспечением местами в домах-интернатах.
При этом выплата социальных видов помощи не влияет на решение таких проблем, как сокращение биологического разнообразия флоры и фауны, неудовлетворительное снабжение населения качественной питьевой водой, деградация пастбищ и пахотных земель, являющихся основными факторами по формированию качества жизни населения.

экологиялық апат - 1,5;
экологиялық дағдарыс - 1,3.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының  5-бабына  сәйкес мемлекет 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетке шыққан азаматтардың зейнетақы мөлшерiн сақтауға кепiлдiк бередi, сондықтан қазiргi уақытта жоғарыда аталған коэффициенттер мен көтермелер зейнетақы мөлшерiне кiредi.
"Арал өңiрiнiң экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  13-бабы  1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес экологиялық қасiрет аймағында тұратын халыққа экологиялық жағынан қолайсыз жағдайда тұрғаны үшiн:
экологиялық апат аймағы бойынша - 1,5;
экологиялық дағдарыс аймағы бойынша - 1,3;
жағдайы экологиялық дағдарыс алдындағы аймақ бойынша -  1,2 коэффициентi түрiнде қосымша еңбекақы белгiленген.
Көрсетiлген коэффициенттер жұмыскердiң лауазымдық жалақысына (тарифтiк ставкаға) есептеледi.
Осылайша, көрсетiлген заң кесiмi қолданысқа енген сәттен бастап осы уақытқа дейiн экологиялық қасiрет аймағында тұратын жұмыс iстейтiн халық белгiленген коэффициенттер ескерiлген еңбекақы алуда.
Бұдан басқа, осы Заңның 13-бабына сәйкес:
экологиялық апат аймағы бойынша - 12;
экологиялық дағдарыс аймағы бойынша - 9;
жағдайы экологиялық дағдарыс алдындағы аймақ бойынша - 7 күнтiзбелiк күн жыл сайын ақы төленетiн қосымша демалыс берiледi.
Еңбек демалысын берумен бiрге жыл сайын сауықтыруға арналған айлық тарифтік ставка немесе лауазымдық жалақы мөлшерiнде материалдық көмек көрсетiледi.
Арал өңiрi халқының тұрмыс деңгейiн жақсартуға бағытталған қабылданған шаралар нәтижесiнде ел бойынша тұтастай алғандағыдай халықтың орташа жан басына шаққандағы табысы өсуде. Бұл туралы мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек алушылар санының азаюы куәландырады. Егер алушылар саны 2002 жылы Ақтөбе облысының Байғанин, Мұғалжар, Темiр, Шалқар, Ырғыз аудандарында 41,7 мың адамды, Қарағанды облысының Ұлытау ауданында - 2,6 мың адамды, Қызылорда облысында - 130,6 мың адамды, Оңтүстiк Қазақстан облысының Арыс, Отырар, Созақ, Шардара аудандарында - 24,3 мың адамды құраса, ал 2003 жылғы 1 қарашада тиiсiнше 20,5, 1,7, 67,3, 14,7 мың адамды құрады.
Арал өңiрi аумағында тұратын азаматтар, сондай-ақ бала тууға байланысты бiр жолғы төлемдер, коэффициент қолданылатын стипендиялар, жыл сайын қосымша төленетiн демалыс алу құқығын пайдаланады.
Бұл ретте, әлеуметтік көмек түрлерiн төлеу халықтың сапалы тыныс-тiршілігін қалыптастырудағы негізгі факторлар болып табылатын флора мен фаунаның биологиялық саналуандығының қысқаруы, халықтың сапалы ауыз сумен қанағаттанғысыз қамтылуы, жайылымдар мен егiстік жерлердiң тозуы сияқты проблемаларды шешуге әсер етпейдi.

3.3.4. Социальная инфраструктура
В предыдущие годы в Приаралье принимались меры по развитию социальной инфраструктуры. В регионе строились противотуберкулезные больницы, родильные дома, центральные районные больницы, школы и другие объекты.
С 1992 по 2002 годы по Кызылординской области было реализовано за счет средств республиканского и местных бюджетов 55 проектов, направленных на улучшение социальной сферы, водоснабжения и инфраструктуры.
За указанные годы введены в строй или реконструированы 31 школа.
В 1993 году за счет средств республиканского бюджета построена Сырдарьинская центральная районная больница в поселке Теренозеке.
В июле 2002 года сдан в эксплуатацию за счет средств республиканского бюджета многопрофильный больничный комплекс стоимостью 76,6 млн. долларов США в городе Кызылорде. За счет средств местного бюджета построена Жалагашская центральная районная больница.
По данным на 2003 год в городе Кандыагаше Мугалжарского района, поселке Шубаркудуке Темирского района, городе Шалкаре Актюбинской области отсутствуют туберкулезные больницы, в Байганинском районе этой же области необходимо строительство районной больницы из-за аварийного состояния старого здания. Население Кызылординской области, из-за аварийности действующих объектов или для их доведения до нормативов, нуждается в строительстве трех туберкулезных больниц, двух родильных домов, центральной районной больницы. В районах Приаралья Южно-Казахстанской области существует проблема строительства четырех туберкулезных больниц, родильного дома и центральной районной больницы.
В регионах Приаралья необходимо первоочередное строительство 13 школ в основном по причине аварийности существующих объектов образования.
В отдаленных сельских населенных пунктах также остро стоит вопрос с электроснабжением, телефонизацией и телерадиотрансляцией.
3.3.5. Состояние экономики Приаралья
Экономика региона характеризуется усилением сырьевой направленности, технической и технологической отсталостью производства, недостаточным развитием перерабатывающей промышленности и низкой конкурентоспособностью производимой продукции.
В Кызылординской области устойчивая тенденция промышленного производства связана с развитием горнодобывающей промышленности, увеличением объемов добычи нефти. За 2003 год в Кызылординской области добыто порядка одной пятой части добываемой в республике сырой нефти, что составляет около 10 млн. тонн. Вместе с тем в регионе не развита нефтехимическая промышленность.
В настоящее время сырьевая направленность инвестиций еще больше усугубила сложившиеся диспропорции в промышленности. Так, удельный вес обрабатывающей промышленности в объеме промышленной продукции Кызылординской области в 2003 году составил лишь 3,3 %.
Если ранее в области в обрабатывающей промышленности более половины объема приходилось на производство текстильной, швейной и металлургической промышленности, то в данное время более половины объема приходится на переработку сельскохозяйственной продукции и машиностроение. В то же время излишки сельскохозяйственного производства в основной массе не перерабатываются из-за не конкурентоспособности производимой продукции ввиду высокой себестоимости производства.

3.3.4. Әлеуметтік инфрақұрылым
Өткен жылдары Арал өңiрiнде әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту жөнiнде шаралар қабылданды. Өңiрде туберкулезге қарсы ауруханалар, перзентханалар, орталық аудандық ауруханалар, мектептер мен басқа да объектiлер салынды.
1992 жылдан бастап 2002 жылға дейiн Қызылорда облысы бойынша республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен әлеуметтік саланы, сумен жабдықтауды және инфрақұрылымды жақсартуға бағытталған 55 жоба iске асырылды.
Көрсетiлген жылдар iшiнде 31 мектеп қатарға қосылды және қайта жөнделдi.
1993 жылы республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен Тереңөзек кентiнде Сырдария орталық аудандық ауруханасы салынды.
2002 жылғы шiлдеде республикалық бюджет қаражаты есебiнен Қызылорда қаласында құны 76,6 млн. АҚШ доллары болатын көп бейiндi аурухана кешенi пайдалануға берiлдi. Жергілiктi бюджет есебiнен Жалағаш орталық аудандық ауруханасы салынды.
2003 жылға арналған деректер бойынша Мұғалжар ауданының Қандыағаш қаласында, Темiр ауданының Шұбарқұдық кентiнде, Ақтөбе облысының Шалқар қаласында туберкулез ауруханасы жоқ, осы облыстың Байғанин ауданында ескi ғимараттың авариялық жағдайына байланысты аудандық аурухана салу қажет. Қызылорда облысының халқы қолданыстағы объектiлердiң авариялық жағдайына байланысты немесе оларды нормативтерге жеткiзу үшін үш туберкулез ауруханасын, екi перзентхана орталық аудандық аурухана салуға мұқтаж. Оңтүстiк Қазақстан облысының Apaл өңiрiнiң аудандарында төрт туберкулез ауруханасын, перзентхана мен аудандық аурухана салу проблемасы тұр.
Арал өңiрiнде негiзiнен қолданыстағы білім объектілерiнiң авариялылығы себептi бiрiншi кезекте 13 мектеп салу қажет.
Алыстағы ауылдық елдi мекендердi электрмен, телефонмен және телерадиотрансляциямен жабдықтау мәселесi тұр.
3.3.5. Арал өңірі экономикасының жай-күйi
Өңiрдiң экономикасы шикiзат бағытының күшеюiмен, өндiрiстiң техникалық және технологиялық артта қалуымен, өңдеушi өнеркәсiптің жеткiлiксiз дамуымен және өндiрілетiн өнiмнiң бәсекелік қабiлетінiң төмендiгімен сипатталады.
Қызылорда облысындағы өнеркәсiп өндiрiсiнiң тұрақты үрдiсi кен өндiру өнеркәсiбiн дамытумен, мұнай өндiру көлемiнiң ұлғаюымен байланысты. 2003 жыл iшiнде Қызылорда облысында республикада өндiрiлетiн шикi мұнайдың бестен бiр бөлiгі өндiрілдi, бұл шамамен 10 млн. тоннаны құрайды. Сонымен бiрге, өңiрде мұнай-химия өнеркәсiбi дамымаған.
Қазiргі уақытта инвестициялардың шикiзат бағыты өнеркәсiптегi қалыптасқан теңсiздiктi одан әрi ушықтырды. Мәселен, Қызылорда облысының өнеркәсiп өнiмдерi көлемiндегi өңдеушi өнеркәсiптiң үлес салмағы 2003 жылы тек 3,3%-ды құрады.
Егер бұрын облыста өңдеушi өнеркәсiп көлемiнiң жартысынан көбi тоқыма, тiгiн және металлургия өнеркәсiбiне келген болса, ал қазiргі уақытта көлемнiң жартысынан көбі ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу мен машина жасауға келедi. Сонымен қатар ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң артылып қалған негiзгi массасы өндiрiстiң өзiндiк құнының жоғарылығына байланысты өндiрiлетiн өнiмнiң бәсеке қабiлетсiздiгiнен қайта өңделмейдi.

В области производится 85% товарного риса страны. В зоне рисоводства проживает около 300 тыс. человек, уровень их доходов и жизни в основном зависит от состояния данной отрасли. Вместе с тем следует особо отметить, что при выращивании риса потребляется огромное количество воды (24000 куб. м/га), тогда как при производстве подсолнечника используется значительно меньше или 3000 куб. м/га, сахарной свеклы - 5000 куб. м/га, сафлора - 5500 куб. м/га.
С 2004 года началась реализация проекта ТАСИС "Экологически сбалансированное развитие Кызылординского региона". Одной из главных целей проекта является увеличение эффективности использования водных ресурсов в Кызылординской области путем диверсификации сельскохозяйственных культур, совершенствования процесса их возделывания и улучшения управления водными ресурсами. Бюджет проекта составляет 2 млн. евро.
В регионе начата работа по улучшению и совершенствованию инфраструктуры. В 2003 году завершено строительство мостового перехода через реку Сырдарья у города Кызылорды проектной стоимостью 1744,7 млн. тенге.
В Актюбинской, Карагандинской областях экономический рост также связан с развитием горнодобывающей промышленности. Так, в последние годы в Актюбинской области реконструирован газоперерабатывающий завод на месторождении Жанажол, введены в эксплуатацию магистральные газопровод Актобе-Жанажол и нефтепровод Алибекмола-Кенкияк. В Улытауском районе Карагандинской области функционирует Жездинская обогатительная фабрика. В регионах Южно-Казахстанской области, прилегающих к Приаралью, вводились предприятия по первичной переработке сельскохозяйственной продукции, в частности, по переработке хлопка-сырца, шерсти и другие.
4. Цель и задачи Программы.
Целью Программы является решение проблем Приаралья за счет реализации комплекса мер по улучшению экологических, экономических и социальных факторов, оказывающих влияние на качественный уровень жизнедеятельности населения.
Для достижения поставленной цели Программой предусмотрено решение следующих задач:
оздоровление экологической ситуации;
оздоровление населения;
развитие социальной инфраструктуры;
обеспечение доступа к питьевой воде;
создание условий для повышения экономической активности в регионе, развитие производственной инфраструктуры и рациональное водопользование;
оказание социальной помощи населению.
Решение выделенных задач предполагает разработку и реализацию широкого круга мер разной направленности.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Достижение поставленной цели и решение задач будут осуществляться по четырем основным направлениям. Это - оздоровление экологической ситуации, оздоровление населения, создание условий для успешного функционирования экономики региона, оказание социальной помощи населению.

Облыста елдегі тауарлық күрiштiң 85%-ы өндiрiледi. Күрiш шаруашылығы аймағында шамамен 300 мың адам тұрады, олардың табысы мен тұрмыс деңгейi негізiнен сол саланың жағдайына тәуелдi. Сонымен бiрге, күрiш өсiруде судың өте көп көлемi (24000 текше м/га), ал күнбағыс өндiрiсiнде едәуiр аз немесе 3000 текше м/га, қант қызылшасына - 5000 текше м/га сафлора - 5500 текше м/га пайдаланылатынын баса айтқан жөн.
2004 жылдан бастап "Қызылорда өңiрiн экологиялық теңгерiмдi дамыту" ТАСИС жобасы iске асырыла бастады. Жобаның басты мақсаттарының бiрi ауыл шаруашылығы дақылдарын әртараптандыру, оларды күтiп баптау процесiн жетiлдiру және су ресурстарын басқаруды жақсарту жолымен Қызылорда облысында су ресурстарын пайдаланудың тиiмдiлігін ұлғайту болып табылады. Жобаның бюджетi 2 млн. евроны құрайды.
Өңiрде инфрақұрылымды жақсарту мен жетiлдiру жөнiндегі жұмыстар бар. 2003 жылы Қызылорда қаласының жанынан Сырдария өзені арқылы жобалық құны 1744,7 млн. теңге тұратын көпiрлiк өткел салу аяқталды.
Ақтөбe, Қарағанды облыстарында да экономикалық өсу тау-кен өндiру өнеркәсiбiмен байланысты. Мәселен, соңғы жылдары Ақтөбе облысында Жаңажол кен орнында газ өңдеушi зауыт қайта жөнделдi, Ақтөбе - Жаңажол магистральды газ құбыры және Әлiбекмола - Кеңқияқ магистральды мұнай құбыры пайдалануға енгізiлдi. Қарағанды облысының Ұлытау ауданында Жездi байыту фабрикасы жұмыс iстейдi. Оңтүстік Қазақстан облысының Арал өңiрiнiң төңiрегіндегi өңiрлерiнде ауыл шаруашылығы өнiмдерiн бастапқы өңдеу жөнiндегі, атап айтқанда мақта-шиті, жүн және тағы басқаларды өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар енгiзiлдi.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Бағдарламаның мақсаты халықтың сапалы өмiр сүру деңгейiне әсер ететiн экологиялық, экономикалық және әлеуметтiк факторларды жақсарту жөнiндегі шаралар кешенiн iске асыру есебiнен Арал өңiрi проблемаларын шешу болып табылады.
Қойылған мақсаттарға жету үшiн Бағдарламада мынадай мiндеттердi шешу көзделген:
экологиялық ахуалды оңалту;
халықты сауықтыру;
әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту;
ауыз суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету;
өңiрде экономикалық белсенділiктi арттыру үшiн жағдай туғызу, өндiрiстiк инфрақұрылымды дамыту және суды ұтымды пайдалану;
халыққа әлеуметтiк көмек көрсету;
Бөлiнген мiндеттердi шешу әртүрлi бағыттағы шаралардың кең ауқымын әзiрлеудi және iске асыруды болжайды.
5. Бағдарламаны iске асырудың негізгі бағыттары мен тетiгі
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу және мiндеттердi шешу негізгi төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады. Бұл - экологиялық ахуалды оңалту, халықты сауықтыру, өңiрдiң экономикасының табысты жұмыс iстеуi үшiн жағдай жасау, халыққа әлеуметтiк көмек көрсету.

5.1. Оздоровление экологической ситуации
Для сохранения и улучшения экосистемы региона предполагается:
реализовать проект по регулированию русла реки Сырдарьи и сохранению северной части Аральского моря в 2004-2006 годы;
реализовать проект по регулированию русла реки Сырдарьи и сохранению северной части Аральского моря - 2 фаза, начиная с 2006 года;
реконструировать приток Караозек с головным сбросным сооружением Кызылординской области;
провести комплексную оценку качества поверхностных вод реки Сырдарья и определить нормы экологических попусков в ее низовьях;
в рамках разрабатываемой программы охраны окружающей среды на 2005-2007 годы предусмотреть меры по борьбе с опустыниванием зоны Приаралья;
принять меры по сохранению биоразнобразия региона;
разработать меры, направленные на сохранение и восстановление тугайных лесов и пастбищных угодий в дельте и пойме реки Сырдарьи;
разработать предложения по строительству водорегулирующих шлюзов для сохранения 33 озер в Торгайском государственном природном зоологическом заказнике;
организовать мониторинг окружающей среды и здоровья населения города Кызылорды;
подготовить предложения по обеспечению безопасности плотин, водохранилищ и защите населенных пунктов от повышенных расходов воды в зимний период в Кызылординской и Южно-Казахстанской областях.
Будут проведены эколого-демографические обследования сельских территорий, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", созданы экологические паспорта административных районов, расширится сеть пунктов наблюдений за состоянием окружающей среды.
5.2. Оздоровление населения, развитие социальной инфраструктуры и обеспечение доступа к качественной питьевой воде
Предусматривается реализация следующих мер:
подготовить комплексное заключение о состоянии здоровья населения, проживающего на территориях, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье";
проанализировать состояние сети здравоохранения в регионах Приаралья и разработать предложения по дальнейшему ее развитию.
В целях дальнейшего развития социальной инфраструктуры предусматривается:
проанализировать состояние сети образования в регионах Приаралья и внести предложения по дальнейшему ее развитию;
в Актюбинской области построить противотуберкулезные больницы в городах Кандыагаше, Шалкаре и поселке Шубаркудуке, районную больницу в селе Байганин, поликлинику в городе Шалкаре, школы в селах Таскопа, Кенесту, Монке би, Байкадам;
в Кызылординской области построить противотуберкулезный диспансер в поселке Жосалы, противотуберкулезные больницы в городе Аральске, поселках Теренозеке и Айтеке би, центральную районную больницу в поселке Жанакоргане, поликлинику в городе Аральске, школы в городах Кызылорде и Аральске, селах Актобе, Тартогай, Бесарык, Сулутобе, поселках Торетам и Жаксыкылыш;
в Южно-Казахстанской области построить противотуберкулезный диспансер в городе Туркестане, противотуберкулезные больницы в городе Арысь и селе Шаульдер, родильный дом в селе Шолаккорган, школы в селах Шолаккорган, Мельдеби, Ортак, Шорнак, Жуантюбе, Арысь, отделении Новостройка.
В регионе за период реализации Программы предполагается построить и начать строительство 19 школ за счет средств республиканского бюджета.
Для обеспечения доступа к качественной питьевой воде предусматривается:
провести комплексную оценку состояния водоснабжения населения Приаралья и внести предложения по дальнейшему его улучшению;
реализовать проект водоснабжения и санитарии населенных пунктов Аральского региона;
в Актюбинской области реконструировать водопровод в селе Байганин;
в Кызылординской области осуществить строительство Арало-Сарыбулакского и Октябрьского групповых водопроводов, водопровода в районном центре Жосалы, станции биологической очистки сточных вод в городе Кызылорде, обеспечить водоснабжением Казалинск (Новоказалинск), построить водозаборные сооружения в новых поселках Бекет-1, Жансеит, Ортакшыл с подключением к Жиделинскому водоводу Шиелийского района, реконструировать систему водоснабжения в поселке Теренозек Сырдарьинского района, реконструировать и расширить системы водоснабжения и водоотведения в поселке Тасбогет, начать строительство ветки подключения поселка Жанакорган к Жиделинскому групповому водопроводу, реконструировать Жиделинский групповой водопровод, системы водоснабжения в поселке Жанакорган, расширить водопровод районного центра Жалагаш;
построить и реконструировать напорные коллекторы и канализационные насосные станции, идущие к станции биологической очистки сточных вод города Кызылорды;
в Южно-Казахстанской области осуществить строительство Кентау-Туркестанского группового водопровода, реконструировать Шардаринский групповой водопровод, обеспечить водоснабжение населенных пунктов Каракур Созакского района, Шаульдер и Аметбек Отырарского района, построить водопровод в населенных пунктах Арыс, Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан, Кызыл-Ту и улучшить водоснабжение города Туркестана.

5.1. Экологиялық ахуалды оңалту
Ескерту. 5-1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Өңiрдiң экожүйесiн сақтау мен жақсарту үшiн:
2004-2006 жылдары Сырдария өзенiнiң арнасын реттеу және Арал теңiзiнiң солтүстiк бөлiгiн сақтап қалу жөнiндегi жобаны iске асыру;
2006 жылдан бастап Сырдария өзенінiң арнасын реттеу және Арал теңiзiнің солтүстiк бөлігін сақтау жөніндегi жобаны iске асыру - 2 кезең;
Қызылорда облысының бас ағызу құрылысы бар Қараөзек сағасын қайта жаңарту;
Сырдария өзенiнiң жер бетi суларының сапасын кешендi бағалауды жүргiзу және оның төменгi жағына экологиялық су жiберу нормаларын анықтау;
қоршаған ортаны қорғаудың 2005-2007 жылдарға арналған әзiрленетiн бағдарламасы шеңберiнде Арал өңiрi аймақтарының шөлейттенуiне қарсы күрес жөнiндегi шараларды көздеу;
өңiрдiң биологиялық сан алуандылығын сақтау жөнiндегі шараларды қабылдау;
Сырдария өзенiнiң сағасында тоғайлы ормандар мен жайылым жерлердi сақтау және қалпына келтiруге бағытталған шараларды жүзеге асыру;
Торғай мемлекеттiк табиғи зоологиялық қаумалындағы 33 көлдi сақтау үшiн суды реттейтін шлюздер салу жөнiндегі ұсыныстарды әзiрлеу;
Қызылорда қаласының қоршаған ортасы мен оның халқының денсаулығының мониторингiн жүргiзу;
Қызылорда және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында бөгеттердiң, су қоймаларының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мен елдi мекендерiн қыс мерзiмiнде судың көтерiлу шығындарынан қорғау жөнiндегі ұсыныстарды әзiрлеу;
"Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының  қолданысына жатқызылатын ауылдық аумақтарда экологиялық-демографиялық зерттеулер жүргізiледi, әкiмшiлiк аудандардың экологиялық паспорттары жасалады, қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жасайтын пункттер желiлерi кеңейетiн болады.
5.2. Халықты сауықтыру, әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту және сапалы ауыз суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету
Ескерту. 5-2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Мынадай шараларды iске асыру қарастырылуда:
"Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының  қолданысына жатқызылатын аумақтарда тұратын халықтың денсаулығы туралы кешендi қорытынды әзiрлеу;
Арал өңiрiнiң өңiрлерiнде денсаулық сақтау желiлерiнiң жағдайына талдау жүргiзу және оны одан әрi дамыту жөнiнде ұсыныстар дайындау;
Әлеуметтік инфрақұрылымды одан әрі дамыту мақсатында:
Арал өңiрiнiң өңiрлерiнде бiлiм беру желiлерiнiң жағдайына талдау жүргiзу және оны одан әрi дамыту жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
Ақтөбе облысында Қандыағаш, Шалқар қалаларында және Шұбарқұдық кентiнде туберкулезге қарсы ауруханалар, Байғанин ауылында аудандық аурухана, Шалқар қаласында емхана, Тасқопа, Кеңесту, Мөңке би, Байқадам ауылдарында мектептер салу;
Қызылорда облысында Жосалы кентiнде туберкулезге қарсы диспансер, Арал қаласында, Тереңөзек және Әйтеке би кенттерiнде туберкулезге қарсы ауруханалар, Жаңақорған кентiнде орталық аудандық аурухана, Арал қаласында емхана, Қызылорда және Арал қалаларында, Ақтөбе, Тартоғай, Бесарық, Сұлутөбе ауылдарында, Төретам және Жақсықылыш кенттерiнде мектептер салу;
Оңтүстік Қазақстан облысында Түркiстан қаласында туберкулезге қарсы диспансер, Арыс қаласы мен Шәуілдiр ауылында туберкулезге қарсы ауруханалар, Шолаққорған ауылында перзентхана, Шолаққорған, Мелдеби, Ортақ, Шорнақ, Жуантөбе, Арыс ауылдарында, Новостройка бөлімшесiнде мектептер салу.
Өңiрде Бағдарламаны iске асыру кезеңiнде республикалық бюджет есебiнен 19 мектеп салу және құрылысын бастау көзделiп отыр.
Сапалы ауыз суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету үшін:
Арал өңiрiнiң халқын сумен жабдықтау жағдайына кешендi бағалау жүргізу және оны одан әрi жақсарту жөнiндегi ұсыныстарды енгiзу;
Арал өңiрiнiң елдi мекендерiн сумен жабдықтау және оның санитариясы жобасын iске асыру;
Ақтөбе облысында Байғанин ауылында су құбырын жаңарту;
Қызылорда облысында Арал-Сарыбұлақ, Жиделi және Октябрь топтық су құбырларын, Жосалы аудан орталығында су құбырын, Қызылорда қаласында сарқынды суларды биологиялық тазарту стансасынсалуды жүзеге асыру, Қазалыны (Жаңа Қазалыны) сумен жабдықтауды қамтамасыз ету, Шиелі ауданының Жиделi су аққысына қоса отырып, жаңа Бекет-1, Жансейiт, Ортақшыл кенттерiнде су іркуіш құрылыстарын салу, Сырдария ауданының Тереңөзек кентiнде сумен жабдықтау жүйесiн қайта жаңарту, Тасбөгет кентiнде сумен жабдықтау және су әкеткi жүйесін қайта жаңарту және кеңейту, Жаңақорған кентiн Жиделі топтық су құбырына қосу бөлігінiң құрылысын бастауды, Жиделi топтық су құбырын, Жаңақорған кентiнде сумен жабдықтау жүйесiн жаңартуды, Жалағаш аудан орталығында су құбырын кеңейтудi жүзеге асыру;
Қызылорда қаласының сарқынды суларын биологиялық тазарту станциясына баратын қысымды коллекторлар мен кәрiздiк сорғы станцияларын салу және қайта жаңарту;
Оңтүстiк Қазақстан облысында Кентау-Түркiстан топтық су құбырын салуды жүзеге асыру, Шардара топтық су құбырын қайта жаңарту, Созақ ауданының Қарақұр, Отырар ауданының Шәуiлдiр және Әметбек елдi мекендерiн сумен жабдықтауды қамтамасыз ету, Арыс, Шойманов, Темiр, Қоғам, Көкмардан, Қызыл ту елдi мекендерiнде су құбырын салу және Түркiстан қаласының сумен жабдықталуын жақсарту.

5.5. Механизм реализации Программы
Предусматривается поэтапное исполнение комплексных мероприятий, что позволит максимально координировать деятельность и концентрировать финансовые и материальные возможности центральных и местных исполнительных органов.
Эффективность механизма реализации Программы предполагается обеспечить целенаправленностью и согласованностью действий по всем направлениям решения проблем региона Приаралья. Поэтому конкретные меры и механизмы реализации Программы найдут отражение и в других отраслевых программах, предусматривающих оздоровление экологии, водоснабжения и развитие инфраструктуры страны.
Рекомендуется акимам Актюбинской, Карагандинской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областей в разрабатываемых региональных программах предусматривать комплексные меры и механизмы по развитию территорий, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
Достижение цели и решение задач Программы будет контролироваться посредством проведения Правительством Республики Казахстан регулярного мониторинга ее реализации, который будет осуществляться как на центральном, так и на региональном уровнях.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Программа носит комплексный характер, поэтому основные средства, направляемые на комплексное решение проблем региона в 2004-2006 годах, будут предусматриваться в рамках действующих государственных и отраслевых программ, направленных на оздоровление экологии, улучшение водоснабжения территорий и населения, развитие инфраструктуры.
К ним относятся:
Государственная программа развития автодорожной отрасли на 2001-2005 годы;
Государственная агропродовольственная программа на 2003-2005 годы;
Государственная программа развития сельских территорий на 2004-2010 годы;
Государственная программа "Образование";
Государственная программа "Здоровье народа";
Отраслевая программа "Питьевые воды" на 2002-2010 годы.
Кроме того, в рамках Программы предусматривается реализация проектов, включенных в перечни приоритетных республиканских инвестиционных проектов и местных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых инвестиционных трансфертов из республиканского бюджета, с объемами финансирования в 2004-2006 годах на общую сумму 14433,79 млн. тенге, в том числе в 2004 году - 4822,04 млн. тенге, в 2005 году - 5045,69 млн. тенге, в 2006 году - 4566,06 млн. тенге.

5.5. Бағдарламаны iске асырудың тетiгі
Кешендi iс-шараларды кезең-кезеңмен орындау көзделiп отыр, бұл орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметiн барынша үйлестіруге әрi қаржылық және материалдық мүмкiндiктерiн шоғырландыруға мүмкiндiк бередi.
Бағдарламаны iске асыру тетігінің тиiмдiлігiн Арал өңiрi проблемаларын шешудiң барлық бағыттары бойынша мақсатты бағытталған және келiсiлген iс-әрекетпен қамтамасыз ету көзделiп отыр. Сондықтан, Бағдарламаны iске асырудың нақты шаралары мен тетіктерi экологияны оңалтуды сумен жабдықтауды және елдiң инфрақұрылымын дамытуды көздейтiн басқа да салалық бағдарламаларда көрiнiс табады.
Ақтөбе, Қарағанды, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкiмдерiне әзiрленетiн өңірлік бағдарламаларда Қазақстан Республикасының "Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы  Заңының  қолданылуына жататын аумақтарды дамыту жөнiндегi кешендi шаралар мен тетiктердi қарастыру ұсынылып отыр.
Бағдарламаның мақсатына қол жеткiзудi және мiндеттерiнің шешiлуiн оның iске асырылуына тұрақты мониторинг жүргiзу арқылы Қазақстан Республикасының Үкiметi бақылайды, мониторинг орталық, сондай-ақ өңiрлiк деңгейде жүзеге асырылады.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Бағдарламаның кешендi сипаты бар, сондықтан өңiрдiң проблемаларын кешендi шешуге 2004-2006 жылдары бағытталатын негiзгi қаражат экологияны оңалтуға, аумақтар мен халықты сумен жабдықтауды жақсартуға, инфрақұрылымды дамытуға бағытталған қолданыстағы мемлекеттiк және салалық бағдарламалар шеңберiнде көзделетiн болады.
Оларға:
Автожол саласын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк  бағдарламасы ;
2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттік аграрлық азық-түлiк  бағдарламасы ;
Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк  бағдарламасы ;
"Бiлiм" мемлекеттiк  бағдарламасы ;
"Халық денсаулығы" мемлекеттiк  бағдарламасы ;
2002-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" салалық бағдарламасы жатады.
Бұдан басқа, Бағдарлама шеңберiнде республикалық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер есебiнен қаржыландырылатын басымды республикалық инвестициялық жобалар мен жергiлiктi инвестициялық жобалар тiзбесiне енгiзiлген, 2004-2006 жылдары қаржыландыру көлемiнiң жалпы сомасы 14433,79 млн. теңге, оның iшiнде 2004 жылы - 4822,04 млн. теңге, 2005 жылы - 5045,69 млн. теңге, 2006 жылы - 4566,06 млн. теңге болатын жобаларды iске асыру көзделедi.

Всего на решение проблем Приаралья предполагается выделение средств из республиканского бюджета в объеме 31928,4 млн. тенге, в том числе в 2004 году - 11120,9 млн. тенге, в 2005 году - 13073,2 млн. тенге, в 2006 году - 7734,3 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В целом реализация Программы должна способствовать улучшению экологической ситуации в регионе, обеспечению населения качественной питьевой водой, доступности населению, прежде всего в сельской местности, услуг здравоохранения, образования, водоснабжения, транспорта и коммуникаций.
Сократятся различия в условиях жизни населения Приаралья и других регионов страны.
Результатом реализации Программы должно стать создание в регионе несырьевого, импортозамещающего и экспортоориентированного сектора экономики.
Индустриально-инновационное развитие Приаралья обеспечит проведение структурной перестройки экономики региона, привлечение в не сырьевой сектор инвестиций и технологии современного уровня, техническое перевооружение и модернизацию производств, создание новых рабочих мест и насыщение рынка конкурентоспособной продукцией.
За период реализации Программы за счет средств республиканского бюджета будут построены или начато строительство 10 противотуберкулезных больниц и диспансеров, 2 центральных районных больниц, 2 поликлиник, 1 родильного дома, 19 школ, реконструированы 12 магистральных и межхозяйственных каналов, 1 водохранилище, 1 коллектор и другие объекты.
8. План мероприятий по реализации Программы
по комплексному решению проблем Приаралья
на 2004-2006 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 октября 2005 г. N 1003 .
N
п/
п
Мероприятие Форма
заверше-
ния
Ответст-
венный за
исполне-
ние
(реали-
зацию)
Срок
испол-
нения
(реа-
лиза-
ции)
Предпо-
лагае-
мые
расходы
(млн.
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1 2 3 4 5 6 7
1. Оздоровление экологической ситуации
1
Провести эколого-
демографические обследования
сельских террито-
рий, подпадающих под действие
Закона Республики
Казахстан "О
социальной защите
граждан, пострадавших
вследствие
экологического
бедствия в
Приаралье",
создать экологи-
ческие паспорта административных
районов
Информацияв Прави-
тельство
Республики Казахстан
МООС
4
квартал
2004
года
2004
год -
9,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2
В рамках разраба-
тываемой Программы охраны
окружающей среды
на 2005-2007 годы предусмот-
реть меры по борьбе с опусты-
ниванием зоны Приаралья
Информацияв Прави-
тельство
Республики Казахстан
МООС,
МСХ,
АЗР,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-
Казах-
станской
областей
4
квартал
2004
года
Не тре-
буются
3
Разработать меры по сохранению сайги и среды ее обитания на путях
миграций, местах зимовок и летовок
Проект
норматив-
ного пра-
вового акта
МСХ,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-
Казах-
станской
областей
1
квартал
2005
года
Не тре-
буются
4
Разработать меры по сохранению и восстановлению тугайных лесов и
пастбищных угодий
в дельте и пойме реки Сырдарьи
Проекты
норматив-
ного пра-
вового акта
Акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-
Казах-
станской
областей,
МСХ,
МООС
1
квартал
2005
года
Не тре-
буются
5
Осуществить проект по регули-
рованию русла
реки Сырдарьи и сохранению северной части
Аральского моря
Информация
в Мини-
стерство
экономики
и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
июля
2006
года
2004
год -
3144,47
2005
год -
2917,76
2006
год -
1477,36
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
6
Осуществить
проект по регули-
рованию русла
реки Сырдарьи и сохранению северной части
Аральского моря (2 фаза)
Информация
в Мини-
стерство
экономики
и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2006
год -
88,9
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
7
Подготовить
предложения по
строительству
водорегулирующих шлюзов для сохранения 33
озер в Торгайском
государственном природном зооло-
гическом
заказнике
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ
(свод),
аким
Актюбин-
ской об-
ласти
4
квартал
2005
года
Не тре-
буются
8
Организовать
мониторинг ок-
ружающей среды
и здоровья насе-
ления города
Кызылорды
Информацияв Прави-
тельство
Республики Казахстан
МООС,
МЗ,
аким
Кызылор-
динской
области
4
квартал
2004
года
2004
год -

Арал өңiрiнiң проблемаларын шешуге республикалық бюджеттен барлығы 31928,4 млн. теңге, оның iшiнде 2004 жылы - 11120,9 млн. теңге, 2005 жылы - 13073,2 млн. теңге, 2006 жылы - 7734,3 млн. теңге көлемiнде қаражат бөлу көзделіп отыр.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Тұтастай алғанда Бағдарламаны iске асыру өңiрдегі экологиялық ахуалды жақсартуға, халықты сапалы ауыз сумен, ең алдымен ауылдық жерде тұратын халықтың денсаулық сақтау, бiлiм беру, сумен қамтамасыз ету, көлiк және коммуникация қызметiне қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге ықпал етуi тиiс.
Арал өңірi мен елiмiздiң өзге де өңiрлерінің халқының өмiр сүру жағдайларының айырмашылығы қысқарады.
Бағдарламаны iске асыру нәтижесi өңiрде экономиканың шикізаттық емес, импорт алмастырушы және экспортқа бағытталған секторын құру болуы тиiс.
Арал өңiрiнiң индустриялық-инновациялық дамуы өңiр экономикасына құрылымдық қайта құру жүргiзудi, шикiзаттық емес секторға инвестициялар мен қазiргі заманғы деңгейдегі технологияларды тартуды, өндiрiстердi техникалық қайта жарақтандыру мен жаңғыртуды, жаңа жұмыс орындарын жасауды әрі рынокты бәсекеге қабiлетті өнiмдермен толтыруды қамтамасыз етедi.
Бағдарламаны iске асыру кезеңiнде республикалық бюджет қаражаты есебiнен 10 туберкулезге қарсы аурухана мен диспансер, 2 орталық аудандық аурухана, 2 емхана, 1 перзентхана, 19 мектеп салынады немесе құрылысы басталады, 12 магистральды және шаруашылықаралық арна, 1 су қоймасы, 1 коллектор және басқа да объектiлер қайта құрылады.
8. Арал өңiрiнiң проблемаларын кешенді шешу жөніндегі 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N  1003  қаулысымен.
Р/с
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Орында-
луына
(iске
асырыл-
уына)
жауапты
Орын-
дау
(iске
асыру)
мерзi-
мі
Бол-
жалды
шығындар
(млн.
теңге)
Қаржы-
лындыру
көздерi
1
2
3
4
5
6
7
1. Экологиялық ахуалды оңалту
1
"Арал өңiрiндегi
экологиялық қа-
сiрет салдары-
нан зардап шек-
кен азаматтарды
әлеуметтiк
қорғау туралы"
Қазақстан Респу-
бликасы Заңының
қолданысына
жататын ауылдық
аймақтарға эко-
логиялық-демо-
графиялық зерт-
теу жүргiзу,
әкiмшілiк аудан-
дардың экология-
лық паспорттарын
жасау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 9,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
2
Әзiрленетiн
Қоршаған ортаны
қорғаудың 2005-
2007 жылдарға
арналған
бағдарламасы
шеңберiнде Арал
өңiрi аймағының
шөлейттенуiне
қарсы күрес
жөнiндегi шара-
ларды көздеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi,
АШМ, ЖРА,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2004
жылғы
4-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
3
Киiктердi және
олардың көшу
жолдарында, қыс-
тау және жазғы
жайылым орында-
рында мекендеу
ортасын сақтау
жөнiндегi шара-
ларды әзiрлеу
Норма-
тивтік
құқықтық
кесiм
жобасы
АШМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
1-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
4
Сырдария өзені-
нің атырауы мен
жайылмасындағы
тоғайлы ормандар
мен жайылымдық
жерлердi сақтау
және қалпына
келтiру жөнiнде
шаралар әзiрлеу
Норма-
тивтік
құқықтық
кесiмдер
жобалары
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi,
AШM, Қоршаған-
ортаминi
2005
жылғы
1-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
5
Сырдария өзенi-
нiң арнасын
реттеу және
Арал теңiзiнiң
солтүстік бөлi-
гiн сақтау жө-
нiндегi жобаны
жүзеге асыру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лiгiне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 шілде
2004 жыл - 3144,47
2005 жыл - 2917,76
2006 жыл - 1477,36
Рес-
публи-
калық
бюджет
6
Сырдария өзе-
нiнiң арнасын
реттеу және
Арал теңiзiнiң
солтүстік бөлi-
гiн сақтау жө-
нiндегi жобаны
жүзеге асыру
(2-кезең)
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лiгiне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 шілде
2006 жыл - 88,9
Рес-
публи-
калық
бюджет
7
Торғай мемлекет-
тiк табиғи зоо-
логия қаумалын-
дағы 33 көлдi
сақтау үшін су
реттейтін шлюз-
дердi салу жө-
нiндегi ұсыныс-
тарды дайындау
Қазақстан
Республи-касының
Үкiметіне
ұсыныстар
АШМ (жи-
нақтау),
Ақтөбе
облысының
әкімі
2005 жылғы
4-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
8
Қызылорда қала-
сының қоршаған
ортасы мен оның
халқының денсау-
лығы мониторин-
гiн ұйымдастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi,
ДСМ,
Қызылорда
облысының
әкiмi
2004 жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл -

4,55
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
9
Расширить сеть
пунктов наблюде-
ний за состояни-
ем окружающей среды
Информацияв Прави-
тельство
Республики Казахстан
МООС
4
квартал
2004
года
2004
год -
8,3
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
10
Провести комплек-
сную оценку ка-
чества поверхностных вод реки Сырдарьи
Информацияв Прави-
тельство
Республики Казахстан
МООС
4
квартал
2004
года
2004
год - 5,1
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
11
Подготовить
предложения по
обеспечению
безопасности
плотин, водохра-
нилищ и защите населенных
пунктов от
повышенных расходов воды в зимний период в Кызылординской и Южно-Казахстанс-
кой областях
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимы
Кызылор-
динской
и Южно-
Казах-
станской
областей
2
квартал
2004
года
Не тре-
буются
12
Определить нормы экологических попусков в низовьях реки Сырдарьи
Проект
норматив-
ного пра-
вового ак-
та
МСХ,
МООС,
аким
Кызылор-
динской
области
4
квартал
2004
года
Не тре-
буются
13
Реконструировать приток Караозек с головным
сбросным
сооружением в Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
июля
2006
года
2005
год -
400,0
2006
год -
200,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2. Оздоровление населения, развитие социальной
инфраструктуры и обеспечение доступа к
качественной питьевой воде
1
Подготовить
комплексное
заключение о
состоянии здоро-
вья населения, проживающего на территориях, подпадающих под
действие Закона Республики
Казахстан "О
социальной защите
граждан,
пострадавших
вследствие
экологического
бедствия в Приаралье", в том
числе в сравнении
с 1992 годом
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МЗ,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-
Казах-
станской
областей
1
квартал
2005
года
Не тре-
буются
2
Проанализировать состояние сети здравоохранения в регионах Приаралья и внести предложения по
дальнейшему ее
развитию (проти-
вотуберкулезные больницы, родильные дома, центральные районные больницы) с учетом перспек-
тивности сельских
населенных пунктов
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МЗ,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской
областей
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
3
Проанализировать состояние сети образования в
регионах Приаралья и внести предложе-
ния по дальнейшему ее
развитию (школы, профессионально-
технические школы) с учетом перспективности
сельских населен-
ных пунктов
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МОН,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской, Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
4
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 60 коек в городе Кандыагаш Мугал-
жарского района Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Актюбин-
ской
области
20
января
2006
года
2004
год -
80,0
2005
год -
240,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
5
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 60 коек в поселке Шубаркудук Темирского района
Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Актюбин-
ской
области
20
января
2006
года
2004
год -
100,0
2005
год -
240,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет бюджет
6
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 60 коек в городе Шалкаре Шалкарс-
кого района
Актюбинской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Актюбин-
ской
области
20
января
2006
года
2004
год -
140,0
2005
год -
220,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
7
Построить Байга-
нинскую районную больницу на 60 коек в селе Байганин
Байганинского
района Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Актюбин-
ской
области
20 июля
2006
года
2005
год -
150,0
2006
год -
208,9
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
8
Начать строитель-
ство центральной районной поликлиники на 250 посещений с детской и женской
консультациями, дневным
стационаром на 30
коек и детской молочной кухней в городе Шалкаре
Шалкарского
района Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Актюбин-
ской
области
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
9
Построить проти-
вотуберкулезный диспансер на 60 коек с поликлиникой на 200 посещений в городе Туркестане
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
4
квартал
2004
года
2004
год -
54,65
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
10
Построить проти-
вотуберкулезный диспансер на 60 коек в поселке Жосалы Кармакшин-
ского района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 января
2006
года
2004
год -
100,0
2005
год -
92,15
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
11
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 50 коек в поселке Теренозек Сыр-
дарьинского района
Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 января
2006
года
2004
год -
100,0
2005
год -
251,54
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
12
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 100 коек в городе Аральске Кызылор-
динской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
января
2006
года
2004
год -
100,0
2005
год -
222,47
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
13
Начать строитель-
ство Жанакорган-
ской центральной
районной больницы
на 190 коек в поселке Жанакорган
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
июля
2006
года
2005
год -
130,0
2006
год -
249,55
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
14
Начать строитель-
ство поликлиники на 300 посещений в смену в городе
Аральске Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
15
Начать строитель-
ство противоту-
беркулезной
больницы на 100 коек в кенте
Айтеке би Каза-
линского района Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
16
Начать строитель-
ство противоту-
беркулезной боль-
ницы на 50 коек
в городе Арысь
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2005
год -
100,0
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
17
Построить проти-
вотуберкулезную больницу на 50 коек в селе Шаульдер Отрарского района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2005
год -
80,0
2006
год -
240,32
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
18
Начать строитель-
ство родильного дома на 40 коек в селе Шолаккорган
Созакского района
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
19
Построить Терек-
тинскую школу на
320 мест в селе
Таскопа Темирско-
го района
Актюбинской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Аким Ак-
тюбинс-
кой об-
ласти
4
квартал
2004
года
2004
год -
132,5
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
20
Построить Копинс-
кую среднюю школу
на 320 мест в селе Кенесту Темирского района Актюбинской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким Ак-
тюбинской области
20 июля
2006 года
2005 год - 52,08 2006 год - 125,14
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
21
Построить среднюю школу
имени М.Тажина
на 320 мест в селе Монке би
Шалкарского
района Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким Ак-
тюбинской области
20 июля
2006
года
2005
год -
100,0
2006
год -
69,34
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
22
Построить Кор-
гантузскую
среднюю школу на 270 мест в селе Байкадам Шалкарского района Актюбинской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким Ак-
тюбинской области
20 июля
2006
года
2006
год - 52,17
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
23
Начать строитель-
ство средней школы на 624 места по улице аль-Фараби в городе Кызылорде
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким Ак-
тюбинской области
20 июля
2006
года
2006
год -
150,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
24
Построить школу
на 864 места в городе Аральске Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
января
2006
года
2004
год -
200,0
2005
год -
66,25
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
25
Построить школу
на 464 места в селе Актобе Кармакшинского района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
января 2006
года
2004
год -
90,0
2005
год -
59,83
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
26
Построить школу
на 464 места в селе Тартогай
Шиелийского
района
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
января 2006
года
2004
год -
90,0
2005
год -
96,45
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
27
Построить школу
на 360 мест
в селе Бесарык
Сырдарьинского
района Кызыл-
ординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 июля
2006
года
2005
год -
50,0
2006
год -
141,75
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
28
Начать строитель-
ство средней школы на 464 места в поселке
Торетам Кармакшинского района
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
29
Начать строитель-
ство средней школы на 624 места в поселке Жаксыкылыш Аральского района
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
30
Начать строитель-
ство школы на 464 места N 41 в ауле Сулутобе Шиелийского района Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20 июля
2006
года
2006
год -
100,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
31
Построить школу
на 1266 мест в селе
Шолаккорган
Созакского
района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20
января
2006
года
2004
год -
190,0
2005
год -
152,97
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
32
Начать строитель-
ство средней школы имени Сейфуллина на 622
места в селе Жуантюбе
Созакского
района Южно-
Казахстанской
школы
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2006
год -
68,6
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
33
Построить школу
на 1266 мест в селе Мельдеби Шардаринского района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20
января
2006
года
2004
год -
170,0
2005
год -
160,77
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
34
Построить школу на 900 мест в отделении Новостройка села Карачик
города Туркестана
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
4
квартал
2004
года
2004
год -
193,63
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
35
Начать строитель-
ство школы на 800
мест в селе Ортак
города Туркестана
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти области
20 июля
2006
года
2005
год -
100,0
2006
год -
180,34
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
36
Построить среднюю
школу на 624 места в селе Арысь Отырарского
района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2005
год -
100,0
2006
год -
94,48
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
37
Начать строитель-
ство спального корпуса, учебного
блока на 250 мест
со спортзалом, столовой, хозблоком и котельной школы-
интернат N 5 в селе Шорнак города Туркестана
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ласти
20 июля
2006
года
2006
год -
70,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
38
Провести комплек-
сную оценку
состояния водо-
снабжения населения При-
аралья и внести предложения по дальнейшему его улучшению
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭМР,
акимы Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
1
квартал
2005
года
Не тре-
буются
39
Реконструировать комплекс сооружений водо-
провода в селе Байганин
Байганинского
района Актюбинской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
87,63
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
40
Реконструировать Жиделинский групповой
водопровод в
Кызылординской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
260,73
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
41
Расширить водо-
провод в районном
центре Жалагаш Жалагашского
района Кызылординской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
118,35
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
42
Начать строитель-
ство IV очереди Арало-Сарыбулакс-
кого группового водопровода в
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 января
2006
года
2004
год -
287,08
2005
год -
148,28
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
43
Построить Арало-
Сарыбулакский групповой водопровод
(IV очередь) в Кызылординской области.
Подключить разводящие сети
в аулах Актан батыр, Жанкожа батыр, Бекарыс-
тан би, Майда-
коль, Туктибаева Казалинского района
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
201,72
2006
год -
200,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
44
Начать строитель-
ство V очереди Арало-Сарыбулак-
ского группового водопровода в
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
53,0
2006
год -
300,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
45
Начать строитель-
ство Октябрьского
группового водо-
провода в
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
17,3
2006
год -
250,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
46
Построить водо-
провод в районном
центре Жосалы Кармакчинского
района Кызылор-
динской области (II-я очередь)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
3 квартал 2004 года

4,55
Рес-
публи-
калық
бюджет
9
Қоршаған ортаның
жай-күйiн қада-
ғалайтын пункт-
тер желiсiн
кеңейту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2004 жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 8,3
Рес-
публи-
калық
бюджет
10
Сырдария
өзенiнің жер
бетi суларының
сапасын кешенді
бағалауды жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2004 жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 5,1
Рес-
публи-
калық
бюджет
11
Қызылорда және
Оңтүстік Қазақ-
стан облыстарын-
да бөгеттердiң,
су қоймаларының
қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету
мен елдi мекен-
дерiн қыс мерзi-
мiнде көтерiңкi
су өтімiнен қор-
ғау жөніндегi
ұсыныстарды
дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
АШМ,
Қызылорда
және
Оңтүстік
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2004 жылғы
2-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
12
Сырдария өзенi-
нiң төменгi жа-
ғында экология-
лық су жiберу
нормаларын
анықтау
Норма-
тивтік
құқықтық
кесiм
жобасы
АШМ,
Қоршаған-
ортамині,
Қызылорда
облысының
әкiмi
2004 жылғы
4-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
13
Қызылорда
облысының бас
ағызу құрылысы
бар Қараөзек
сағасын қайта
жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шiлде
2005 жыл - 400,0
2006 жыл - 200,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
2. Халықты сауықтыру, әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту
және сапалы ауыз суға қол жеткiзудi қамтамсыз ету
1
"Арал өңiрiнiң
экологиялық қа-
сiрет салдары-
нан зардап шек-
кен азаматтарды
әлеуметтiк
қорғау туралы"
Қазақстан Респу-
бликасы Заңының
қолданысына жа-
татын аумақтарда
тұратын, оның
iшiнде 1992
жылмен салыстыр-
ғанда, халықтың
денсаулығының
жағдайы туралы
кешендi қоры-
тынды дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ДСМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстік
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
1-
тоқсан
Талап
етілмейдi
2
Арал өңiрiнiң
аймағындағы
денсаулық сақтау
желiсiнiң жай-
күйiне талдау
жасау және ауыл-
дық елдi мекен-
дердiң перс-
пективалылығын
ескере отырып,
оны одан әрi
дамыту жөнiндегi
ұсыныстарды ен-
гiзу (туберку-
лезге қарсы
ауруханалар,
перзентханалар,
орталық аудан-
дық ауруханалар)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
ДСМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстік
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етілмейдi
3
Арал өңiрi айма-
ғындағы бiлiм
беру желiсінің
жай-күйіне тал-
дау жасау және
ауылдық елді
мекендердiң пер-
спективалылығын
ескере отырып
оны одан әрi
дамыту жөнiндегі
ұсыныстарды ен-
гiзу (мектептер,
кәсiптiк-техни-
калық мектептер)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
БҒМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстік
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етілмейдi
4
Ақтөбе облысы
Мұғалжар ауда-
нының Қандыағаш
қаласында 60
төсектік тубер-
кулезге қарсы
аурухана салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 80,0
2005 жыл - 240,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
5
Ақтөбе облысы
Темiр ауданының
Шұбарқұдық қала-
сында 60 төсек-
тiк туберкулезге
қарсы аурухана
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 100,0
2005 жыл - 240,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
6
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданының
Шалқар қаласында
60 төсектiк
туберкулезге
қарсы аурухана
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 140,0
2005 жыл - 220,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
7
Ақтөбе облысы
Байғанин ауданы-
ның Байғанин
ауылында 60 тө-
сектiк Байғанин
аудандық ауру-
ханасын салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 150,0
2006 жыл - 208,9
Рес-
публи-
калық
бюджет
8
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданының
Шалқар қаласында
бала және әйел
консультацияла-
ры, 30 төсектік
күндiзгi стаци-
онары мен бала-
ларға арналған
сүт тағамдары
асханасы бар
250 адамға ар-
налған орталық
аудандық емхана
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
9
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысының
Түркiстан
қаласында 200
адамға арналған
емханасы бар 60
төсектiк тубер-
кулезге қарсы
диспансер салу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Оңтүстiк
Қазақстан
облысының
әкiмi
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 54,65
Рес-
публи-
калық
бюджет
10
Қызылорда облысы
Қармақшы ауданы-
ның Жосалы кен-
тiнде 60 төсек-
тiк туберкулезге
қарсы диспансер
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 100,0
2005 жыл - 92,15
Рес-
публи-
калық
бюджет
11
Қызылорда облысы
Сырдария ауданы-
ның Тереңөзек
кентiнде 50 тө-
сектiк туберку-
лезге қарсы
аурухана салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 100,0
2005 жыл - 251,54
Рес-
публи-
калық
бюджет
12
Қызылорда
облысының Арал
қаласында 100
төсектiк тубер-
кулезге қарсы
аурухана салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 100,0
2005 жыл - 222,47
Рес-
публи-
калық
бюджет
13
Қызылорда облы-
сының Жаңақорған
кентiнде 190
төсектiк Жаңа-
қорған орталық
аудандық
ауруханасының
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 130,0
2006 жыл - 249,55
Рес-
публи-
калық
бюджет
14
Қызылорда
облысының Арал
қаласында ауы-
сым 300 адамға
арналған емхана
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
15
Қызылорда облы-
сы Қазалы ауда-
нының Әйтеке би
кентiнде 100
төсектiк тубер-
кулезге қарсы
аурухана құры-
лысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
16
Оңтүстік Қазақ-
стан облысының
Арыс қаласында
50 төсектiк
туберкулезге
қарсы аурухана
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстiк
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 100,0
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
17
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Отырар ауданы-
ның Шәуiлдiр
ауылында 50 тө-
сектiк туберку-
лезге қарсы
аурухана салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстiк
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 80,0
2006 жыл - 240,32
Рес-
публи-
калық
бюджет
18
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Созақ ауданының
Шолаққорған ауы-
лында 40 төсек-
тiк перзентхана
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстiк
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
19
Ақтөбе облысы
Темiр ауданының
Тасқопа ауылын-
да 320 орынға
арналған Теректi
мектебiн салу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметiне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкімі
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 132,5
Рес-
публи-
калық
бюджет
20
Ақтөбе облысы
Темiр ауданының
Кеңесту ауылында
320 орынға
арналған Қопа
орта мектебiн
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкімі
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 52,08
2006 жыл - 125,14
Рес-
публи-
калық
бюджет
21
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы-
ның Мөңке би
ауылында 320
орынға арналған
M.Тәжин атында-
ғы орта мектеп
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкімі
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 100,0
2006 жыл - 69,34
Рес-
публи-
калық
бюджет
22
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы-
ның Байқадам
ауылында 270
орынға арналған
Қорғантұз орта
мектебiн салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкімі
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 52,17
Рес-
публи-
калық
бюджет
23
Қызылорда қала-
сының Әл Фараби
көшесiнде 624
орынға арналған
орта мектеп
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 150,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
24
Қызылорда
облысының Арал
қаласында 864
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 200,0
2005 жыл - 66,25
Рес-
публи-
калық
бюджет
25
Қызылорда облысы
Қармақшы ауданы-
ның Ақтөбе
ауылында 464
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 90,0
2005 жыл - 59,83
Рес-
публи-
калық
бюджет
26
Қызылорда облысы
Шиелi ауданының
Тартоғай ауылын-
да 464 орынға
арналған мектеп
салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 90,0
2005 жыл - 96,45
Рес-
публи-
калық
бюджет
27
Қызылорда облысы
Сырдария ауданы-
ның Бесарық
ауылында 360
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 50,0
2006 жыл - 141,75
Рес-
публи-
калық
бюджет
28
Қызылорда облысы
Қармақшы ауданы-
ның Төретам
кентiнде 464
орынға арналған
орта мектептің
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
29
Қызылорда облысы
Арал ауданының
Жақсықылыш
кентiнде 624
орынға арналған
орта мектеп
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
30
Қызылорда облысы
Шиелi ауданының
ауылында 464
орынға арналған
N 41 мектептiң
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 100,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
31
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Созақ ауданының
Шолаққорған
ауылында 1266
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 190,0
2005 жыл - 152,97
Рес-
публи-
калық
бюджет
32
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Созақ ауданының
Жуантөбе ауылын-
да 622 орынға
арналған Сейфул-
лин атындағы
орта мектеп
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 68,6
Рес-
публи-
калық
бюджет
33
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Шардара ауданы-
ның Мелдiби
ауылында 1266
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 170,0
2005 жыл - 160,77
Рес-
публи-
калық
бюджет
34
Оңтүстік Қазақ-
стан облысының
Түркiстан қаласы
Қарашық ауылының
Новостройка
бөлiмшесiнде 900
орынға арналған
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 193,63
Рес-
публи-
калық
бюджет
35
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Түркiстан қала-
сының Ортақ ауы-
лында 800 орынға
арналған мектеп
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 100,0
2006 жыл - 180,34
Рес-
публи-
калық
бюджет
36
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Отырар ауданы-
ның Арыс кентiн-
де 624 орынға
арналған орта
мектеп салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 100,0
2006 жыл - 94,48
Рес-
публи-
калық
бюджет
37
Оңтүстік Қазақ-
стан облысы
Түркiстан қала-
сының Шорнақ
ауылында N 5
мектеп интернат-
тың жатақ орны,
спортзалы, асха-
насы, шаруашылық
блогы және қа-
зандығы бар 250
орынға арналған
оқу блогының
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
әкiмi
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 70,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
38
Арал өңiрiнiң
халқын сумен
жабдықтау жағ-
дайын кешенді
бағалауды жүр-
гiзу және оны
одан әрi жақ-
сарту жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
ЭМРМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстік
Қазақстан
облыс-
тарының
әкімдері
2005
жылғы
1-
тоқсан
Талап
етілмейді
39
Ақтөбе облысы
Байғанин ауда-
нының Байғанин
ауылында су құ-
быры құрылысының
кешенiн қайта
жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 87,63
Рес-
публи-
калық
бюджет
40
Қызылорда облысында Жиделi топтық су құбырын қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 260,73
Рес-
публи-
калық
бюджет
41
Қызылорда облысы Жалағаш ауданының Жалағаш аудан орталығында су құбырын кеңейту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 118,35
Рес-
публи-
калық
бюджет
42
Қызылорда облысының Арал-Сарыбұлақ топтық су құбырының IV кезегiнiң құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 287,08
2005 жыл - 148,28
Рес-
публи-
калық
бюджет
43
Қызылорда облы-
сында Арал-
Сарыбұлақ топтық
су құбырын (IV
кезегi) салу.
Қазалы ауданы
Ақтан батыр,
Жанқожа батыр,
Бекарыстан би,
Майдакөл, Түктi-
баев ауылдарының
тарату желiлерiн
қосу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 201,72
2006 жыл - 200,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
44
Қызылорда облы-
сының Арал-Сары-
бұлақ топтық су
құбырының V
кезегiнің
құрылысын бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
шілде
2005 жыл - 53,0
2006 жыл - 300,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
45
Қызылорда облы-
сының Октябрь
топтық су құбы-
рының құрылысын
бастау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 17,3
2006 жыл - 250,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
46
Қызылорда облысы
Қармақшы ауданы-
ның Жосалы аудан
орталығында су
құбырын салу
(II кезегi)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
3-
тоқсан

2004 год - 119,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
47
Построить ветку подключения
поселка Жанакор-
ган Жанакорганс-
кого района к Жи-
делинскому
групповому водо-
проводу Кызылор-
динской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
10,5
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
48
Обеспечить водо-
снабжением город Казалинск
(Новоказалинск) Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2004
год -
28,37
2005
год -
643,62
2006
год -
337,03
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
49
Построить водоза-
борные сооружения
в новых поселках
Бекет-1, Жансеит,
Ортакшыл с подключением к Жиделинскому
водоводу Шиелийского
района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
93,84
2006
год -
92,75
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
50
Реконструировать систему водоснаб-
жения в поселке Теренозек Сырдарьинского
района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
26,88
2006
год -
134,78
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
51
Реконструировать и расширить системы водоснаб-
жения и водоот-
ведения в поселке
Тасбогет Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
37,5
2006
год -
150,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
52
Расширить водо-
провод в райцентре
Жалагаш Жалагаш-
ского района
Кызылординской
области.
Головное водоза-
борное сооружение
(2 этап)
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
139,86
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
53
Обеспечить водо-
снабжение
населенного
пункта Шаульдер
Отырарского района Южно-
Казахстанской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
46,33
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
54
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс,
Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Темир
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
30,0
2006
год -
46,47
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
55
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс, Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Кокмардан
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
25,0
2006
год -
34,64
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
56
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс,
Шойманов,Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Арыс
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
31,97
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
57
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс,
Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Кызыл-Ту Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
13,36
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
58
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс, Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Шойманов Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
28,54
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
59
Построить водо-
провод населенных
пунктов Арыс,
Шойманов, Темир, Когам, Кокмардан,
Кызыл-Ту.
Поселок Когам
Южно-Казахстанс-
кой области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
24,87
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
60
Обеспечить водо-
снабжение
населенного
пункта Аметбек
Отырарского
района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2005
год -
26,15
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
61
Реконструировать Шардаринский групповой
водопровод
Шардаринского
района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
3
квартал
2004
года
2004
год -
27,5
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
62
Обеспечить во-
доснабжение
села Каракур
Созакского
района Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
46,7
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
63
Реализовать
проект водо-
снабжения и
санитарии насе-
ленных пунктов Аральского
региона
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2004
год -
627,4
2005
год -
313,16
2006
год -
446,24
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
64
Завершить
строительство
Жиделинского
группового
водопровода
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
200,0
2005
год -
56,16
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
65
Улучшить водо-
снабжение города Туркестан Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
100,0
2006
год -
200,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
66
Завершить
строительство
Кентау - Туркестанского группового
водопровода Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2004
год -
481,11
2005
год -
400,0
2006
год -
233,96
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
67
Построить
станцию биоло-
гической очистки сточных вод в городе Кызылорде
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МООС
20
января
2006
года
2004
год -
500,0
2005
год -
676,73
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
68
Реконструировать системы
водоснабжения
в поселке Жана-
коргане Жана-
корганского
района Кызылор-
динской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
100,0
2005
год -
52,7
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
69
Строительство
и реконструкция
напорных
коллекторов и
канализационных насосных станций, идущих
к станции
биологической
очистки сточных
вод города
Кызылорды в
Кызылординской
области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МООС
20 июля
2006
года
2006
год -
955,73
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет

2004 жыл - 119,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
47
Қызылорда облысы
Жаңақорған ауда-
нының Жаңақорған
кентiн Жиделi
топтық су
құбырына қосу
тармағын салу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 10,5
Рес-
публи-
калық
бюджет
48
Қызылорда облы-
сының Қазалы
(Жаңа қазалы)
қаласын сумен
жабдықтауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2004 жыл - 28,37
2005 жыл - 643,62
2006 жыл - 337,03
Рес-
публи-
калық
бюджет
49
Қызылорда облысы
Шиелi ауданының
Жиделi су тарт-
қышына қоса
отырып, жаңа
Бекет-1, Жансе-
йiт, Ортақшыл
кенттерiнде су
тартқыш құры-
лыстарын салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 93,84
2006 жыл - 92,75
Рес-
публи-
калық
бюджет
50
Қызылорда облысы
Сырдария ауданы-
ның Тереңөзек
кентiнде сумен
жабдықтау
жүйесiн қайта
жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 26,88
2006 жыл - 134,78
Рес-
публи-
калық
бюджет
51
Қызылорда облысы
Tacбөгет кентiн-
де сумен жабдық-
тау және су
тарту жүйелерiн
қайта жаңарту
және кеңейту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 37,5
2006 жыл - 150,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
52
Қызылорда облысы
Жалағаш ауданы-
ның Жалағаш
аудан орталығын-
да су құбырын
кеңейту. Бас су
iркуiш құрылысы
(2-кезең)
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 139,86
Рес-
публи-
калық
бюджет
53
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Отырар ауданының
Шәуiлдір елдi
мекенiн сумен
жабдықтауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 46,33
Рес-
публи-
калық
бюджет
54
Арыс, Шойманов,
Темір, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстiк
Қазақстан
облысының Темiр
кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 30,0
2006 жыл - 46,47
Рес-
публи-
калық
бюджет
55
Арыс, Шойманов,
Темір, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстiк
Қазақстан облы-
сының Көкмардан
кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 25,0
2006 жыл - 34,64
Рес-
публи-
калық
бюджет
56
Арыс, Шойманов,
Темiр, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстік
Қазақстан облы-
сының Арыс кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 31,97
Рес-
публи-
калық
бюджет
57
Арыс, Шойманов,
Темiр, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстік
Қазақстан облы-
сының Қызыл ту
кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 13,36
Рес-
публи-
калық
бюджет
58
Арыс, Шойманов,
Темiр, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстік
Қазақстан облы-
сының Шойманов
кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 28,54
Рес-
публи-
калық
бюджет
59
Арыс, Шойманов,
Темiр, Қоғам,
Көкмардан, Қызыл
ту елдi мекенде-
рiнiң су құбырын
салу. Оңтүстік
Қазақстан облы-
сының Қоғам
кентi
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 24,87
Рес-
публи-
калық
бюджет
60
Оңтүстік Қазақ-
стан облысы
Отырар ауданының
Әметбек елдi
мекенiн сумен
жабдықтауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 26,15
Рес-
публи-
калық
бюджет
61
Оңтүстік Қазақ-
стан облысы
Шардара ауданы-
ның Шардара топ-
тық су құбырын
қайта жаңғырту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
3-
тоқсан
2004 жыл - 27,5
Рес-
публи-
калық
бюджет
62
Оңтүстік Қазақ-
стан облысы
Созақ ауданының
Қарақұр ауылын
сумен жабдықтау-
ды қамтамасыз
ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 46,7
Рес-
публи-
калық
бюджет
63
Арал өңiрi елдi
мекендерін сумен
жабдықтауды және
оның санитария-
сының жобасын
iске асыру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2004 жыл - 627,4
2005 жыл - 313,16
2006 жыл - 446,24
Рес-
публи-
калық
бюджет
64
Қызылорда облы-
сының Жиделi
топтық су құбы-
рының құрылысын
аяқтау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 200,0
2005 жыл - 56,16
Рес-
публи-
калық
бюджет
65
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысының
Түркiстан
қаласын сумен
жабдықтауды
жақсарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 100,0
2006 жыл - 200,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
66
Оңтүстік Қазақ-
стан облысының
Кентау-Түркiстан
топтық су құбы-
рының құрылысын
аяқтау
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2004 жыл - 481,11
2005 жыл - 400,0
2006 жыл - 233,96
Рес-
публи-
калық
бюджет
67
Қызылорда қала-
сының сарқынды
суларын биоло-
гиялық тазарту
станциясын салу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қоршаған-
ортамині
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 500,0
2005 жыл - 676,73
Рес-
публи-
калық
бюджет
68
Қызылорда облысы
Жаңақорған ауда-
нының Жаңақорған
кентiнде сумен
жабдықтау
жүйесiн қайта
жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 100,0
2005 жыл - 52,7
Рес-
публи-
калық
бюджет
69
Қызылорда облысы
Қызылорда қала-
сының сарқынды
суларын тазарту
станциясына
баратын қысымды
коллекторлар
мен кәрiздiк
сорғы станцияла-
рын салу және
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қоршаған-
ортамині
2006
жылғы
20
шілде
2006 жыл - 955,73
Рес-
публи-
калық
бюджет

3. Создание условий для повышения экономической
активности в регионе, развитие производственной
инфраструктуры и рациональное водопользование
1
Разработать меры
по сохранению, воспроизводству и
рациональному
использованию
ценных видов
рыб Арало-Сыр-
дарьинского
бассейна
Проект
норматив-
ного пра-
вового ак-
та
МСХ,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
2
Подготовить
предложения по
реабилитации
водохозяйственных объектов и
рациональному потреблению воды в отраслях экономики Приаралья
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
4
квартал
2004
года
Не тре-
буются
3
Проанализировать состояние сети коммунальных
объектов, уровень обеспеченности
инженерной инфра-
структурой
города Кызылорды и внести
предложения по
дальнейшему их
развитию
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
3
квартал
2004
года
Не тре-
буются
4
Перевести теп-
лоэнергоисточники и жилой сектор города Кызылорды на попутный газ
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области
20
января
2006
года
2004
год -
2000,0
2005
год -
3506,8
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
5
Внести предложе-
ния по строительству
газопровода
Шубаркудук -
Байганин
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МЭМР,
аким
Актюбин-
ской об-
ласти,
МЭБП
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
6
Завершить рекон-
струкцию
автомобильной
дороги Карабутак - Иргиз - граница Кызылординской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
4
квартал
2004
года
2004
год -
860,84
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
7
Реконструировать автомобильную дорогу Самара - Шымкент на участке границы Актюбинской
области -
Кызылорда - Шымкент
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
3
квартал
2004
года
2004
год -
184,24
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
8
Подготовить
предложения по
продолжению
реконструкции
автомобильной
дороги "Кызылорда-Жезказган"
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МТК,
аким
Кызылор-
динской
области
3
квартал
2004
года
Не тре-
буются
9
Внести предложе-
ния по внедрению экологически
чистых
технологий в
земледелии в
зоне Приаралья
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
МООС,
акимы
Актюбин-
ской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
3
квартал
2004
года
Не тре-
буются
10
В рамках регио-
нальных агропро-
довольственных программ внести
предложения по
внедрению в
сельскохозяйст-
венное производ-
ство Приаралья солеустойчивых и засухоустойчивых
сортов растений
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
Акимы
Актюбин-
ской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей,
МСХ
3
квартал
2004
года
Не тре-
буются
11
Реконструировать магистральный канал Кандыаральской
системы Жанакорганского
района Кызылординской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
16,62
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
12
Реконструировать магистральный канал Келинто-
бинской системы Жанакорганского
района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
30,0
2005
год -
35,41
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
13
Реконструировать магистральный канал Сумагарской
системы Жанакорганского
района Кызылординской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
35,1
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
14
Реконструировать магистральный канал Айтекской системы Сырдарь-
инского района
Кызылординской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
17,78
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
15
Реконструировать магистральный канал Баскарынской
системы Аральского района
Кызылординской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
10,18
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
16
Реконструировать магистральный канал Баскарынской
системы Казалинского района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
11,4
2005
год -
16,75
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
17
Реконструировать правобережный магистральный канал в городе Кызылорде
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
19,0
2005
год -
17,34
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
18
Реконструировать левобережный магистральный канал Сырдарьин-
ского района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
21,58
2005
год -
79,4
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
19
Реконструировать левобережный магистральный канал - 9 Сырдарьинского района
Кызылординской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
12,62
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
20
Реконструировать каналы Айтек, Коммунизм, Байби-
хан Атекской
системы Жала-
гашского района Кызылординской области
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20
января
2006
года
2004
год -
17,02
2005
год -
10,84
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
21
Реконструировать канал Ботабай Шиелийского района
Кызылординской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
8,6
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
22
Реконструировать Казалинский левобережный магистральный канал
Казалинского
района Кызылординской области с ПК

3. Өңiрде экономикалық белсендiлiктi арттыру үшін
жағдай жасау, өндiрiстік инфрақұрылымды дамыту және
суды ұтымды пайдалану
1
Арал-Сырдария
бассейнiнде ба-
ғалы балық түр-
лерiн сақтау,
көбейту және
ұтымды пайдалану
жөнiндегi шара-
ларды әзiрлеу
Норма-
тивтiк
құқықтық
кесiм
жобасы
АШМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
2
Арал өңiрiнiң
экономика сала-
ларындағы су
шаруашылығы объ-
ектілерiн оңалту
және суды ұтымды
пайдалану жөнiн-
дегi ұсыныстарды
дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
АШМ,
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2005
жылғы
4-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
3
Қызылорда қала-
сының коммунал-
дық объектілерi
желiсiнiң жай-
күйiне, инженер-
лiк инфрақұры-
лыммен қамтама-
сыз етiлу дең-
гейiне талдау
жасау және
оларды одан әрi
дамыту жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Қызылорда
облысының
әкімі
2004
жылғы
3-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
4
Қызылорда қала-
сының жылу-энер-
гия көздерi мен
тұрғын үй
секторын iлеспе
газға көшiру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкімі
2006
жылғы
20
қаңтар
2004 жыл - 2000,0
2005 жыл - 3506,8
Рес-
публи-
калық
бюджет
5
Шұбарқұдық -
Байғанин газ
құбырын салу
жөнiнде ұсыныс-
тар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ЭMPM,
Ақтөбе
облысының
әкiмi,
ЭБЖМ
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
6
Қарабұтақ - Ыр-
ғыз - Қызылорда
облысының шека-
расы автомобиль
жолын қайта
жаңартуды аяқтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ
2006
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 860,84
Рес-
публи-
калық
бюджет
7
Ақтөбе облысының
шекарасы - Қызы-
лорда - Шымкент
учаскесiнде
Самара - Шымкент
автомобиль жолын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ
2004
жылғы
3-
тоқсан
2004 жыл - 184,24
Рес-
публи-
калық
бюджет
8
"Қызылорда - Жезқазған" авто-
мобиль жолын
қайта жаңартуды
жалғастыру жө-
нiнде ұсыныстар
дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ККM,
Қызылорда
облысының
әкiмi
2004
жылғы
3-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
9
Арал өңiрiнiң
аймағында егiн
шаруашылығына
экологиялық
таза технология-
ларды енгiзу
жөнiнде ұсыныс-
тар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
АШМ,
Қоршаған-
ортаминi,
Ақтөбе,
Қызыл-
орда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2004
жылғы
3-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
10
Арал өңiрiнiң
ауыл шаруашылық
өндiрiсiне агра-
рлық азық-түлік
өңiрлiк бағдар-
ламасы шеңберiн-
де тұзға төзiмдi
және құрғақшы-
лыққа төзiмдi
шөп сұрыптарын
енгiзу жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Ақтөбе,
Қызыл-
орда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi,
АШМ
2004
жылғы
3-
тоқсан
Талап
етiлмейдi
11
Қызылорда облы-
сының Жаңақорған
ауданы Қандыарал
жүйесiнiң маги-
стральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 16,62
Рес-
публи-
калық
бюджет
12
Қызылорда облы-
сының Жаңақорған
ауданы Келiнтөбе
жүйесiнiң маги-
стральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 қаңтар
2004 жыл - 30,0
2005 жыл - 35,41
Рес-
публи-
калық
бюджет
13
Қызылорда облы-
сының Жаңақорған
ауданы Сұмағара
жүйесiнiң маги-
стральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 35,1
Рес-
публи-
калық
бюджет
14
Қызылорда облы-
сының Сырдария
ауданы Әйтек
жүйесiнiң магис-
тральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 17,78
Рес-
публи-
калық
бюджет
15
Қызылорда
облысының Арал
ауданы Басқара
жүйесiнiң магис-
тральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 10,18
Рес-
публи-
калық
бюджет
16
Қызылорда облы-
сының Қазалы
ауданы Басқара
жүйесiнiң магис-
тральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 қаңтар
2004 жыл - 11,4
2005 жыл - 16,75
Рес-
публи-
калық
бюджет
17
Қызылорда қала-
сында оң жаға-
лаудағы магис-
тральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 қаңтар
2004 жыл - 19,0
2005 жыл - 17,34
Рес-
публи-
калық
бюджет
18
Қызылорда облысы
Сырдария ауданы-
ның сол жағалау-
дағы магист-
ральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 қаңтар
2004 жыл - 21,58
2005 жыл - 79,4
Рес-
публи-
калық
бюджет
19
Қызылорда облысы
Сырдария ауданы-
ның сол жағалау-
дағы 9-магист-
ральды арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 12,62
Рес-
публи-
калық
бюджет
20
Қызылорда облысы
Жалағаш ауданы
Әйтек жүйесінің
Әйтек, Комму-
низм, Бәйбіхан
арналарын қайта
жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20 қаңтар
2004 жыл - 17,02
2005 жыл - 10,84
Рес-
публи-
калық
бюджет
21
Қызылорда облысы
Шиелі ауданының
Ботабай арнасын
қайта жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 8,6
Рес-
публи-
калық
бюджет
22
Қызылорда облысы
Қазалы ауданының
Қазалы сол жаға-
лаудағы магист-
ральды арнасын

137+12 по ПК
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МСХ
20 июля
2006
года
2005
год -
24,35
2006
год -
135,85
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
23
Подготовить
предложения по
реконструкции
и восстановлению водохозяйственных объектов Тогус-
кенского и Жана-
коргано-Шиелийс-
кого массивов орошения
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области,
МСХ
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
24
Внести предложе-
ния по восстанов-
лению Жанадарь-
инской и Кувандарьинской оросительно-
обводнительных трактов
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
Аким
Кызылор-
динской
области,
МСХ
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
25
Провести ремонт Северного
коллектора Жала-
гашского района Кызылординской области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
аким
Кызылор-
динской
области
4
квартал
2004
года
2004
год -
63,13
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
26
Реконструировать водохранилище Актобе Туркестанского
региона Южно-
Казахстанской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
2004
года
2004
год -
6,2
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
27
Подготовить
предложения по
строительству
рыбоперерабаты-
вающего предприятия в
Аральском районе Кызылординской области
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
аким
Кызылор-
динской
области
2
квартал
2005
года
Не тре-
буются
28
Проработать
вопросы кредитования проектов в сфере
малого предприни-
мательства в районах Приаралья
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акцио-
нерное
общество
"Фонд
развития
малого
предпри-
нимате-
льства"
(по сог-
ласова-
нию)
1
квартал
2005
года
Не тре-
буются
29
Проработать вопросы финанси-
рования инвести-
ционных проектов в реальном секто-
ре экономики
Приаралья в
рамках Стратегии индустриально-
инновационного развития Республики
Казахстан
Предложе-
ния в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МИТ,
акцио-
нерное
общество
"Банк
Развития
Казах-
стана"
(по сог-
ласова-
нию),
акцио-
нерное
общество
"Инвес-
тицион-
ная ком-
пания:
Инвести-
ционный
фонд Ка-
захста-
на" (по
согласо-
ванию),
акцио-
нерное
общество
"Нацио-
нальный
иннова-
ционный
фонд"
(по сог-
ласова-
нию),
акимы
Актюбин-
ской,
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Южно-Ка-
захстан-
ской об-
ластей
3
квартал
2004
года
Не тре-
буются
4. Социальная помощь населению Приаралья
1
Рассмотреть
возможность выде-
ления целевых текущих трансфертов
областному
бюджету Кызылор-
динской области для оказания государственной адресной социаль-
ной помощи
населению Араль-
ского и Казалин-
ского районов
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МТСЗН
20
января
2006
года
2005
год -
40,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2
Рассмотреть
возможность выделения целевых
текущих трансфертов
областному бюджету Актю-
бинской области для оказания государственной адресной социальной
помощи населению Шалкарского района
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МТСЗН
20
января
2006
года
2005
год -
20,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
3
Рассмотреть
возможность
выделения целевых
трансфертов для
субсидирования
социально значи-
мых внутриобласт-
ных пригородных поездов Кызылор-
динской области по маршрутам "Казалинск-
Саксаульская", "Казалинск-
Жосалы",«
"Кызылорда-
Жосалы"
Информация
в Мини-
стерство
экономики и бюджет-
ного пла-
нирования
Республики
Казахстан
МТК
20
января
2006
года
2005
год -
153,1
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
ИТОГО (объемы
финансирования
по годам)
2004
год -
11120,9
2005
год -
13073,2
2006
год -
7734,3
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Примечание. Расшифровка аббревиатур:
МООС - Министерство охраны окружающей среды
МСХ - Министерство сельского хозяйства
МЗ - Министерство здравоохранения
МОН - Министерство образования и науки
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
АЗР - Агентство по управлению земельными ресурсами.

ПК 137+12-ден
бастап ПК-ны
қоса алғанда
қайта жаңарту
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
АШМ
2006
жылғы
20
шілде
2005 жыл - 24,35
2006 жыл - 135,85
Рес-
публи-
калық
бюджет
23
Тоғысқан және
Жаңақорған -
Шиелi суару ал-
қаптарының су шаруашылығы объектілерін қайта жаңарту және қалпына келтiру жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Қызылорда
облысының
әкiмi,
АШМ
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етілмейді
24
Жаңадария және
Қуандария суару-
суландыру трак-
тыларын қалпына
келтiру жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Қызылорда
облысының
әкiмi,
АШМ
2004
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етілмейді
25
Қызылорда облысы
Жалағаш ауданы-
ның Солтүстік
коллекторына
жөндеу жүргiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ,
Қызылорда
облысының
әкiмi
2004
жылғы
4-
тоқсан
2004 жыл - 63,13
Рес-
публи-
калық
бюджет
26
Оңтүстiк Қазақ-
стан облысы
Түркiстан өңi-
рiнiң Ақтөбе су
қоймасын қайта
жаңарту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
АШМ
2004
жылғы
2-
тоқсан
2004 жыл - 6,2
Рес-
публи-
калық
бюджет
27
Қызылорда облы-
сының Арал ауда-
нында балықты
қайта өңдейтiн
кәсiпорын салу
жөнiнде ұсыныс-
тар дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
АШМ,
Қызылорда
облысының
әкiмi
2005
жылғы
2-
тоқсан
Талап
етілмейді
28
Арал өңiрi ау-
дандарында
шағын кәсiпкер-
лiк саласындағы
жобаларға кредит
беру мәселеле-
рiн пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ,
"Шағын
кәсiп-
керлiктi
дамыту
қоры"
акцио-
нерлiк
қоғамы
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
1-
тоқсан
Талап
етілмейді
29
Қазақстан Респу-
бликасының инду-
стриялық-инно-
вациялық даму
стратегиясы
шеңберiнде Арал
өңiрi экономика-
сының нақты сек-
торындағы инвес-
тициялық жоба-
ларды қаржылан-
дыру мәселеле-
рiн пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, "Қа-
зақстан
Даму
Банкi"
акцио-
нерлiк
қоғамы
(келiсiм
бойынша),
"Инвес-
тициялық
компания:
Қазақ-
станның
инвести-
циялық
қоры" ак-
ционерлiк
қоғамы
(келiсiм
бойынша),
"Ұлттық
иннова-
циялық
қор" ак-
ционерлiк
қоғамы
(келiсiм
бойынша),
Ақтөбе,
Қараған-
ды, Қы-
зылорда,
Оңтүстiк
Қазақстан
облыс-
тарының
әкiмдерi
2004
жылғы
3-
тоқсан
Талап
етілмейді
4. Арал өңiрiнiң халқына әлеуметтік көмек көрсету
1
Арал, Қазалы ау-
дандарының хал-
қына мемлекеттiк
атаулы әлеумет-
тiк көмек көрсе-
ту үшін Қызылор-
да облысының об-
лыстық бюджетiне
ағымдағы нысана-
лы трансферттер
бөлу мүмкiндiгін
қарастыру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Еңбекминi
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 40,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
2
Шалқар ауданының
халқына мемле-
кеттiк атаулы
әлеуметтiк көмек
көрсету үшін
Ақтөбе облысының
облыстық бюдже-
тiне ағымдағы
нысаналы транс-
ферттер бөлу
мүмкiндiгін
қарастыру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
Еңбекминi
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 20,0
Рес-
публи-
калық
бюджет
3
"Қазалы-Сексе-
уіл", "Қазалы-
Жосалы", "Қызы-
лорда-Жосалы"
бағыттары бойын-
ша Қызылорда об-
лысының әлеумет-
тік маңызды об-
лысішілiк қала
маңы поездарын
субсидиялау үшiн
нысаналы транс-
ферттер бөлу
мүмкiндiгiн
қарастыру
Қазақстан
Респу-
бликасы
Экономика
және
бюджеттiк
жоспарлау
министр-
лігіне
ақпарат
ККМ
2006
жылғы
20
қаңтар
2005 жыл - 153,1
Рес-
публи-
калық
бюджет
ЖИЫНЫ (жылдар
бойынша қаржы-
ландыру көлемi)
2004 жыл - 11120,9
2005 жыл - 13073,2
2006 жыл - 7734,3
Рес-
публи-
калық
бюджет
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қоршағанортаминi - Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлігі
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
ЭМРМ - Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
ККM - Көлiк және коммуникация министрлігі
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгі
ЖРА - Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiк