О Программе профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1355
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В целях реализации  Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2008 годы (далее - Программа).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам (по согласованию) обеспечить выполнение Программы, ежегодно не позднее 30 июня и 30 декабря представлять информацию о ходе ее реализации в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан ежегодно до 10 января и 10 июля представлять Правительству Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2004 года N 1355
ПРОГРАММА
профилактики правонарушений и борьбы
с преступностью в Республике Казахстан
на 2005-2008 годы
Сноска. Заголовок Программы с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Астана, 2004 год
1. ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование                  Программа профилактики правонарушений
Программы                     и борьбы с преступностью в Республике
Казахстан на 2005-2008 годы
Основание для                  Программа Правительства Республики
разработки                    Казахстан на 2003-2006 годы,
утвержденная Указом Президента
Республики Казахстан от 15 августа
2003 года N 1165,
План мероприятий по реализации
Программы Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006 годы
(п. 10.3), утвержденный постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 5 сентября 2003 года N 903,
Распоряжение Премьер-Министра

Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1355 Қаулысы
Ескерту. Қаулының тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған  бағдарламасын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Орталық және жергіліктi атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар (келiсiм бойынша) Бағдарламаны орындауды қамтамасыз етсiн, жыл сайын 30 маусымнан және 30 желтоқсаннан кешiктірмей Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігіне оның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігі 10 қаңтарға және 10 шiлдеге дейiн Қазақстан Республикасының Yкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 1355 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Ескерту. Бағдарламаның тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ҚҰҚЫҚ
БҰЗУШЫЛЫҚТЫҢ АЛДЫН АЛУ
МЕН ҚЫЛМЫСҚА ҚАРСЫ КҮРЕСТІҢ
2005-2008 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
БАҒДАРЛАМАСЫ
Астана, 2004 жыл
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы        Қазақстан Республикасында құқық
бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа
қарсы күрестiң 2005-2008 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме     Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165
Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасы Үкiметiнің 2003-2006
жылдарға арналған  бағдарламасы ,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903
қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006
жылдарға арналған бағдарламасын iске
асыру жөнiндегі іс-шаралар  жоспары
(10.3-тармақ), Қазақстан Республикасында
құқық бұзушылықтың алдын алудың және
қылмысқа қарсы күрестің 2005-2006
жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу
жөнiндегі жұмыс тобын құру туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-

Республики Казахстан от 11 мая 2004
года N 135-р "О создании рабочей
группы по разработке Программы
профилактики правонарушений и
борьбы с преступностью в Республике
Казахстан на 2005-2006 годы"
Разработчики                  Министерство внутренних дел,
и исполнители                 Генеральная прокуратура,
Комитет национальной безопасности,
Министерство юстиции,
Министерство здравоохранения,
Министерство культуры, информации и
спорта, Министерство образования
и науки, Министерство транспорта
и коммуникаций, Министерство труда
и социальной защиты населения,
Агентство по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовая полиция), Агентство по
информатизации и связи, Комитет
таможенного контроля Министерства
финансов, акимы областей, городов
Астаны и Алматы
Цель                           Формирование полномасштабной и
эффективной системы профилактики
правонарушений;
усиление борьбы с преступностью
Задачи                        Обеспечение эффективной защиты прав,
свобод и законных интересов граждан;
соблюдение законности при разрешении
заявлений и сообщений о преступлениях
и правонарушениях;
обеспечение надлежащего состояния
общественной безопасности;
совершенствование профилактической
деятельности;
осуществление целенаправленной
социально-правовой профилактики
правонарушений;
эффективная организация работы и
повышение роли участковых инспекторов
полиции, как связующего звена
между органами внутренних дел и
населением;
повышение заинтересованности граждан
в борьбе с преступностью;
обеспечение надежной системы
противодействия организованной
преступности, наркобизнесу,
терроризму, религиозному экстремизму и
незаконной миграции;
надлежащее информационное и
материально-техническое обеспечение
борьбы с преступностью;
совершенствование кадровой работы
правоохранительных органов;
расширение международного
сотрудничества в борьбе с
преступностью.
Сроки реализации             2005-2008 годы
Источники и объемы           Средства республиканского и местных
финансирования                бюджетов.
Предполагаемые объемы финансирования -
всего 10 361 484 тыс. тенге, из них:
из средств республиканского бюджета -
8 691 684 тыс. тенге, в том числе:
2005 г. - 1 925 600 тыс. тенге,
2006 г. - 2 258 419 тыс. тенге,
2007 г. - 2 321 262 тыс. тенге;
2008 г. - 2 186 403 тыс. тенге.
из средств местных бюджетов -
1 669 800 тыс. тенге, в том числе:
2005 г. - 643 429 тыс. тенге,
2006 г. - 737 983 тыс. тенге,
2008 г. - 288 388 тыс. тенге.
Предусматриваемые суммы на 2006-2007
годы будут уточняться при
формировании республиканского бюджета
на соответствующий год.
Ожидаемый результат          К концу 2008 года:
от реализации Программы      будет создана целостная система
профилактики правонарушений на новой
социально-экономической основе;
усилится борьба с преступностью,
наметится снижение тяжких и особо
тяжких преступлений
(зарегистрированное количество
которых не превысит ежегодного
порогового уровня - 70 преступлений
на 10 тысяч населения), а также
преступлений, совершенных на улицах
и несовершеннолетними (соответственно
с 12 и 21 в 2005 году до 9 и 18 на
10 тысяч населения в 2008 году);
построены центры оперативного
управления силами и средствами
полиции во всех областных центрах
республики;
повысится уровень доверия населения к
правоохранительной системе и
государству в целом.
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18 апреля 2007 года N  307 ; от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).

Министрiнiң 2004 жылғы 11 мамырдағы
N 135-ө  өкiмi
Әзірлеушілер                Iшкi iстер министрлiгi, Бас прокуратура,
мен орындаушылар           Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Әдiлет
министрлігі, Денсаулық сақтау
министрлігі, Мәдениет, ақпарат және
спорт министрлiгi, Білiм және ғылым
министрлігі, Көлiк және коммуникация
министрлігі, Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлiгi,
Экономикалық және сыбайлас жемқорлық
қылмысқа қарсы күрес агенттiгi (қаржы
полициясы), Ақпараттандыру және
байланыс агенттігі, Қаржы министрлігінiң
Кедендiк бақылау комитетi, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
Мақсаты                      Құқық бұзушылықты алдын алудың кең
ауқымды және тиiмді жүйесiн
қалыптастыру, қылмысқа қарсы күресті
нығайту
Міндеттері                  Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын
және заңды мүдделерін тиiмді қорғауды
қамтамасыз ету;
қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы
өтiнiштер мен хабарламаларды шешу
кезiнде заңдылықты сақтау;
қоғамдық қауiпсiздiктiң тиiстi жағдайын
қамтамасыз ету;
алдын алу қызметiн жетiлдiру;
қылмыстарды мақсатқа сай әлеуметтiк-
құқықтық алдын алуды жүзеге асыру;
iшкi істер органдары мен халықтың
арасындағы байланыс буыны ретiнде
учаскелiк полиция инспекторларының
жұмысын тиiмдi ұйымдастыру және
олардың рөлiн арттыру;
азаматтардың қылмысқа қарсы күрестегі
мүдделiлігін арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесіне,
терроризмге, дiни экстремизмге және
заңсыз көші-қонға қарсы iс-әрекеттің
сенімдi жүйесiн қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күресті тиiстi
ақпараттық және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету;
құқық қорғау органдарының кадр жұмысын
жетілдiру;
қылмысқа қарсы күрестегi халықаралық
ынтымақтастықты кеңейту
Іске асыру мерзімдері      2006-2008 жылдар
Қаржыландыру көздері       Республикалық және жергiлiктi бюджеттер
мен көлемдері               қаражаты.
Қаржыландырудың болжалды көлемi
барлығы - 10 361 484 мың теңге,
оның iшiнде: республикалық бюджет
қаражатынан - 8 691 684 мың теңге,
оның iшiнде:
2005 жылы - 1 925 600 мың теңге,
2006 жылы - 2 258 419 мың теңге,
2007 жылы - 2 321 262 мың теңге;
2008 жылы - 2 186 403 мың теңге.
жергiлiктi бюджеттердiң қаражатынан -
1 669 800 мың теңге,
оның iшiнде:
2005 жылы - 643 429 мың теңге,
2006 жылы - 737 983 мың теңге,
2008 жылы - 288 388 мың теңге.
2006-2007 жылдарға арналып көзделетін
сомалар тиiстi жылға арналған
республикалық бюджеттi құру кезiнде
нақтыланатын болады.
Бағдарламаны іске          2008 жылдың аяғына дейiн:
асырудан күтілетін         құқық бұзушылықтардың алдын алудың
нәтижелер                   жаңа әлеуметтiк-экономикалық негiзiндегі
жалпы жүйесі құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседi;
ауыр және аса ауыр қылмыстар
(олардың тiркелетiн саны жыл сайынғы
шектi деңгейден - 10 мың тұрғынға
70 қылмыстан аспайды), сондай-ақ
көшелерде және кәмелетке толмағандар мен
жасалған қылмыстар (тиісінше 10 мың
тұрғынға 2005 жылы 12 мен 21-ден 2008
жылы 9 мен 18-ға дейiн) азаюы
байқалады;
республиканың барлық облыстық
орталықтарында полицияның
күш-құралдарымен жедел басқару
орталықтары салынды;
халықтың құқық қорғау жүйесі мен жалпы
мемлекетке деген сенiмiнiң деңгейi
артады.
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.04.18. N  307 , 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

2. ВВЕДЕНИЕ
Программа профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2008 годы разработана в соответствии с  Программой Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165, пунктом 10.3.  Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903,  пунктом 2 распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 11 мая 2004 года N 135-р "О создании рабочей группы по разработке Программы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2006 годы", с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим республиканским программам профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
Первоочередные задачи и приоритеты, намеченные Программой на трехлетний период, вытекают из поручений Главы государства, данных им 10 сентября 2003 года на совещании по вопросам правопорядка и соблюдения законности.
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
3. АНАЛИЗ СОСТОЯНИЯ ПРАВОПОРЯДКА И ЗАКОННОСТИ
Анализ статистических данных об общем количестве зарегистрированных преступлений и уровне преступности на 10 тысяч населения за 1993-2003 годы свидетельствует об их снижении.
В последние годы удалось преодолеть тенденцию роста преступности, в том числе тяжких и особо тяжких ее видов. Сократилось количество убийств, причинений тяжкого вреда здоровью, изнасилований, грабежей и разбойных нападений. Снизился уровень групповой, рецидивной преступности, а также преступлений, совершенных в состоянии алкогольного опьянения.
Вместе с тем, в текущем году количество зарегистрированных общеуголовных преступлений возросло на 28%. Это обусловлено, прежде всего, тем, что в настоящее время Министерством внутренних дел совместно с Генеральной прокуратурой проводится жесткая линия по 100-процентной регистрации и учету преступлений и искоренению многолетней практики укрытия преступлений.
В целом криминогенная ситуация в стране остается стабильной, позитивное влияние на ее состояние оказывают благоприятно складывающаяся экономическая и общественно-политическая обстановка.
Однако преступность продолжает оказывать отрицательное влияние на все сферы жизнедеятельности государства и общества, сдерживает социально-экономические преобразования в стране, подрывает ее международный авторитет.
Несмотря на принимаемые меры, еще не на должном уровне обеспечивается неотвратимость наказания. Ежегодно в стране остаются нераскрытыми многочисленные преступления, значительная часть преступников находится в розыске, оставаясь безнаказанными за содеянные преступления.
Требуют наступательности принимаемые меры по борьбе с организованной преступностью и бандитизмом. Работа в этом направлении зачастую носит разобщенный и бессистемный характер.
Все больше обостряется проблема незаконного оборота наркотиков. Малоэффективными остаются усилия полиции по пресечению фактов сбыта "тяжелых" наркотиков и наркопреступлений, совершаемых в составе организованных преступных групп, а также перекрытию на территории республики каналов международного наркотрафика.
Одной из наиболее серьезных социальных проблем, приобретающей угрожающие масштабы для нации и безопасности государства продолжает оставаться рост потребления алкоголя, пьянство и наркомания, особенно в молодежной среде. Эту проблему усугубляет беспрепятственная и повсеместная продажа крепких спиртных напитков в розницу и на разлив.

2. КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтардың алдын алудың және қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165 Жарлығымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2003-2006 жылдарға арналған  бағдарламасының , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегі іс-шаралар  жоспарының 10.3-тармағына, "Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтардың алдын алудың және қылмысқа қарсы күрестің 2005-2006 жылдарға арналған бағдарламаны әзiрлеу жөнiндегі жұмыс тобын құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 11 мамырдағы N 135-ө  өкiмiнiң 2-тармағына сәйкес, бұрын қолданыста болған құқық бұзушылықтардың алдын алудың және қылмысқа қарсы күрестің республикалық бағдарламаларына қатысты сабақтастық қағидаты сақтала отырып әзiрлендi.
Үш жылға арналған бағдарламада белгіленген алғашқы кезектегі мiндеттер мен басымдықтар, Мемлекет басшысының 2003 жылғы 10 қыркүйектегі құқық қорғау және заңдылықты сақтау жөніндегі кеңесте берген тапсырысынан туындап отыр.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. ҚҰҚЫҚТЫҚ ТӘРТIП ПЕН ЗАҢДЫЛЫҚ
АХУАЛЫН ТАЛДАУ
1993-2003 жылдарға арналған 10 мың адамға шаққанда тiркелген қылмыстардың жалпы саны және қылмыс деңгейi туралы статистикалық деректердiң талдауы олардың төмендегенiн дәлелдейдi.
Соңғы жылдары қылмыстың, оның iшiнде ауыр және аса ауыр түрлерiнiң өсу үрдiсiн құрықтауға қол жеткiзiлдi. Кiсi өлтiрудiң, денсаулыққа ауыр зиян келтiрудің, әйелдерді зорлаудың, ұрлық пен қарақшылық шабуылдардың саны азайды. Топтық, рецидивтiк қылмыстың, сондай-ақ мас күйінде жасалған қылмыстардың деңгейi азайды.
Сонымен қатар, ағымдағы жылы тiркелген жалпы қылмыстардың саны 28 % өсті. Бұл, бәрiнен бұрын, бүгінгі таңда Iшкi iстер министрлiгiнiң Бас прокуратурамен бiрлесе отырып, қылмыстарды 100 % тiркеу мен есепке алуды және қылмысты жасырудың көпжылдық практикасын жоюды қатаң бақылауға алумен негізделген.
Жалпы елiмiздегі криминогендік ахуал қалыпты жағдайда, оған республикадағы жақсы қалыптасқан экономикалық және қоғамдық-саяси жағдай әсерiн тигiзiп отыр.
Бiрақ қылмыстың мемлекет пен қоғам өмiрiнiң барлық саласына терiс әсер етуi жалғасуда, ол елiмiздiң әлеуметтік-экономикалық қайта құрылуын тежейді, оның халықаралық беделiне нұқсан келтiредi.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан жазалаудың бұлтартпастығының қамтамасыз етілуi әлі тиiстi деңгейде емес. Жыл сайын елiмiзде көптеген қылмыстар ашылмай қалып отыр, қылмыскерлердiң елеулi бөлiгі жасаған қылмыстары үшін жазаланбай, іздестіруде жүр.
Ұйымдасқан қылмысқа және бандитизмге қарсы күрес жөнiнде қабылданып жатқан шаралар табандылықты талап етедi. Бұл бағыттағы жұмыс көбiнесе бытыраңқы және жүйесiз сипатқа ие.
Есiрткiнiң заңсыз айналымы проблемасы күннен-күнге өрши түсуде. Ұйымдасқан қылмыстық топтар құрамында жасалатын "ауыр" есiрткiнi cату фактілерiнiң, сондай-ақ республика аумағында халықаралық есiрткітрафигi арналарының жолын кесу жөнiндегi полиция әрекетiнiң тиiмділігі аз болып отыp.
Ұлт және мемлекет қауiпсiздiгі үшiн қауiп төндiретiн ауқымға ие болып келе жатқан алкогольдiк iшiмдiктi пайдаланудың, маскүнемдiктiң және нашақорлықтың, әсiресе жастар ортасында өсуi аса елеулi әлеуметтiк проблемалардың бiрi болып қалуы жалғасуда. Спирт iшiмдiктерiн тосқауылсыз және барлық жерде бөлшек саудада және құйып беру арқылы сату бұл проблеманы ауырлата түсуде.

Особую тревогу вызывает распространение немедицинского потребления наркотиков среди несовершеннолетних и молодежи. Почти 2/3 потребителей наркотиков - лица в возрасте до 30 лет. Расширяется детская и подростковая наркомания. Нередко первым местом первого и последующего потребления наркотических средств или психотропных веществ оказываются стены общеобразовательных школ, колледжей и других учебных заведений.
Криминальную напряженность усиливает незаконная миграция, способствующая проникновению в страну оружия, наркотиков, преступников и экстремистов. Однако усилия правоохранительных органов и взаимодействие с другими государственными органами по перекрытию каналов нелегальной миграции остаются недостаточными.
В настоящее время в стране еще не сложилась стройная система социальной профилактики преступности, а те элементы, которые должны стать ее составной частью, работают разрозненно и малоэффективно. Особенно ослаблена система общей и индивидуальной профилактики правонарушений. Сегодня на профилактических учетах полиции состоят около 509 тысяч человек, в том числе свыше 62 тысяч ранее судимых, 245 тысяч алкоголиков, 52 тысячи семейных дебоширов, 35 тысяч наркоманов. В состоянии алкогольного или наркотического опьянения совершается каждое второе убийство, каждое третье разбойное нападение, отмечается тенденция роста правонарушений в сфере семейно-бытовых отношений. Многие из этих преступлений можно было бы предотвратить путем повышения эффективности и совершенствования форм и методов профилактической работы.
Тревожны состояния преступности несовершеннолетних и молодежи, рецидивной и пенитенциарной преступности. Однако вопросы предупреждения преступности несовершеннолетних (ими ежегодно совершается около половины всех зарегистрированных в стране общеуголовных преступлений), а также социальной адаптации лиц, освободившихся из мест лишения свободы, в регионах местными органами практически не решаются.
Сложной продолжает оставаться криминогенная обстановка в местах лишения свободы, где соблюдению законности не уделяется должного внимания. Нарушения прав осужденных, в том числе факты их избиения сотрудниками уголовно-исполнительной системы, получили широкое распространение. Не выработана система противодействия лидерам уголовно-преступной среды, которые зачастую формируют специфичную субкультуру и традиции, стремятся подчинить своему влиянию деятельность администрации исправительных учреждений. По этим причинам, в знак протеста, возросло число случаев членовредительства и злостного неповиновения осужденных.

Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында есiрткiнi медициналық емес мақсатқа пайдаланудың таралуы ерекше алаңдаушылық туғызады. Есiрткiні пайдаланушылардың 2/3-ге жуығы - 30 жасқа дейiнгі адамдар. Балалар мен жасөспiрiмдер нашақорлығы кеңейе түсуде. Көбiнесе жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, колледждер мен басқа да оқу орындарының есiрткi құралдарын немесе психотропты заттарды алғаш рет және кейіннен пайдалануда бірінші орында болатыны аз кездеспейдi.
Елiмiзге қару-жарақтың, есiрткiнiң, қылмыскерлер мен экстремистердiң енуiне ықпал ететiн заңсыз көшi-қон қылмыстық шиеленiстi күшейте түсуде. Бiрақ заңсыз көшi-қон арналарын жабу жөніндегi құқық қорғау органдарына күш-жiгерi және олардың басқа да мемлекеттік органдармен өзара iс-қимыл жасасуы жеткiлiксiз болып отыр.
Қазiргi уақытта елiмiзде қылмыстың әлеуметтік алдын алудың нақты жүйесi әлi қалыптасқан жоқ, ал оның құрамдық бөлшегі болуы тиiс элементтер жеке және тиiмсiз жұмыс iстейдi. Әсiресе құқық бұзушылықтардың алдын алудағы жалпы және жеке тәсiлдерiнiң жүйесi әлсiрей түскен. Бүгiнгi таңда полицияның алдын алу есебiнде 509 мыңға жуық адам тұр, оның iшiнде 62 мыңнан астамы бұрын сотталғандар, 245 мыңы маскүнемдер, 52 мың отбасы жанжалқорлары, 35 мыңы нашақорлар. Әрбiр екiншi кiсi өлтiру, әр үшiншi қарақшылық шабуыл алкоголдiк немесе есiрткiден масаю күйiнде жасалады, отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынас аясындағы қылмыстардың өсу үрдiсi байқалады. Осы қылмыстардың көпшілігін алдын алу жұмысының тиiмділiгiн арттыру, оның нысандары мен әдiстерiн жетілдiру арқылы болдырмауға болар едi.
Кәмелетке толмағандар мен жастар қылмыстарының, рецидивтi және пенитенциарлық қылмыстардың жағдайы алаңдаушылық туғызып отыр. Алайда өңiрлерде кәмелетке толмағандар қылмыстарының алдын алу (олар елiмiзде тiркелген барлық жалпы қылмыстардың жартысына жуығын жасауда), сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдардың әлеуметтiк бейiмделу мәселелерiн жергілiкті органдар iс жүзiнде шешпейдi.
Заңдылықтың сақталуына тиiстi көңiл бөлiнбейтiн, бас бостандығынан айыру орындарындағы криминогендiк ахуал ауыр болып отыр. Сотталғандардың құқықтарын бұзу, оның iшiнде қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiнiң оларды соққыға жығу фактілерi кеңiнен таралып кеттi. Спецификалық мәдениет пен дәстүрдi жиi құрайтын, түзеу мекемелерi әкiмшілігінiң қызметiн өз әсерiне бағындыруға ұмтылатын қылмыстық ортаның көшбасыларына қарсы әрекет ету жүйесi әзiрленбеген. Осы себептер бойынша, наразылық белгісi ретiнде сотталғандардың дене мүшесiн зақымдау және қасақана бағынбау жағдайлары өсті.

По данным Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции в 2003 году было зарегистрировано более 400 преступлений, из которых 8% составляли тяжкие и особо тяжкие виды преступлений. Половина зарегистрированных в пенитенциарной системе преступлений (55,2%) приходится на долю осужденных колоний-поселений, которые совершают повторные преступления, находясь на контрагентских работах, краткосрочных отпусках и на стационарном лечении в больницах, расположенных вне колоний-поселений, где не обеспечивается в полном объеме надзор и контроль за такими осужденными.
Напряженной остается оперативная обстановка на улицах и в других общественных местах, требующая дальнейшего совершенствования механизма охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности. Низка степень защищенности общества и от дорожно-транспортных происшествий.
Продолжают иметь место нарушения законности и прав граждан, произвола со стороны сотрудников полиции, допускаются укрытия преступлений от учета, которые подрывают имидж правоохранительной системы и в целом расшатывают доверие граждан к государству.
Несмотря на принимаемые меры, ситуация с обеспечением конституционных прав и свобод граждан в уголовном процессе кардинально не изменилась. Используемые в органах уголовного преследования средства и методы работы нередко сопровождаются нарушениями конституционных прав граждан. Так, в 2003 году за неподтверждением подозрения освобождено из изоляторов временного содержания 58 незаконно задержанных лиц.
Наряду с этим распространены факты незаконного доставления граждан и содержания их без какого-либо процессуального оформления в служебных кабинетах органов уголовного преследования. Число таких нарушений возросло в 2003 году до 341.
Не способны выправить ситуацию и действующие критерии оценки деятельности правоохранительных органов, которые основаны на ведомственных подходах и не позволяют объективно оценивать их деятельность. Между тем, согласно международному опыту, главными критериями оценки должны стать степень защищенности граждан от преступлений, восстановление справедливости и нарушенных прав, законность в деятельности самих правоохранительных органов, уровень доверия к ним населения.
С учетом складывающейся криминогенной ситуации, правоохранительным органам республики следует продолжить борьбу со всеми проявлениями преступности и нарушениями законов, уделяя особое внимание профилактике и борьбе с организованной и наркопреступностью, этническим и религиозным экстремизмом, незаконной миграцией, коррупцией, торговлей людьми, особенно женщинами и детьми, компьютерной преступностью, терроризмом, незаконным изготовлением и оборотом огнестрельного оружия, боеприпасов к нему, взрывчатых веществ и устройств с их применением.

Бас прокуратура Құқықтық статистика және арнайы есеп жөнiндегі комитеттiң мәлiметтерi бойынша 2003 жылы Әдiлет министрлігінiң қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнде 400 астам қылмыс тiркелдi, қылмыстың ауыр және аса ауыр түрлерi оның 8 % құрады. Пенитенциарлық жүйеде тiркелген қылмыстардың жартысы (55,2 %) контрагенттiк жұмыстарда, қысқа мерзiмдi демалыстарда және сотталғандарды қадағалау мен бақылау толық көлемде қамтамасыз етiлмейтін, шоғырландыру колонияларынан тысқары орналасқан ауруханаларда стационарлық емдеуде бола тұра қылмыстарды қайталап шоғырландыру колониялары сотталғандарының үлесiне тиедi.
Көшелер мен басқа да қоғамдық орындардағы жедел жағдай ушығып тұр. Сол себептi Қоғамдық тәртiптi сақтау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету механизмiн одан әрi жетілдірудi талап етедi. Қоғамның жол-көлік оқиғаларынан қорғалу дәрежесi төмен.
Заңдылық пен азаматтардың құқықтарын бұзу, полиция қызметкерлерi тарапынан жасалған заңсыз әрекеттер орын алуда, құқық қорғау органдары жүйесiнiң мәртебесiне нұқсан келтiретiн және мемлекетiмiзге деген азаматтардың сенiмiн жалпы жоққа шығаратын қылмысты есепке алудан жасыруға жол беріліп отыр.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан қылмыстық процесте азаматтардың конституциялық құқығы мен бостандығын қамтамасыз ету түбегейлi түрде өзгермедi. Қылмыстық қудалау органдарында пайдаланатын құралдар мен жұмыс әдiстерi көбiнесе азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзуға әкелiп соғады. Мәселен, 2003 жылы күдiктiң расталмауына байланысты уақытша ұстау изоляторларында заңсыз ұсталған 58 адам босатылды.
Сонымен қатар азаматтарды қылмыстық қудалау органдарының қызметтiк кабинеттерiне заңсыз жеткiзу және оларды ешқандай процессуалдық ресiмдеусiз ұстау фактiлерi кеңiнен таралып отыр. Осындай бұзушылықтардың саны 2003 жылы 341-ге дейiн өстi.
Ведомстволық мүддеге негізделген қолданыстағы құқық қорғау органдарының қызметiн бағалау өлшемдерi де жағдайды түзетуге мүмкiндiгі жоқ және олардың қызметiн объективтi түрде бағалауға мүмкiндiк бермейдi. Осыған орай, халықаралық тәжiрибеге сәйкес азаматтарды қылмыстан қорғау дәрежесi, әдiлдiк пен бұзылған құқықты қалпына келтiру, құқық қорғау органдарының өз қызметіндегі заңдылық, оларға халықтың сену деңгейi бағалаудың басты өлшемдерi болуы керек.
Қалыптасып жатқан криминогендiк ахуалды ескере отырып, республиканың құқық қорғау органдары ұйымдасқан және есiрткi қылмыстарына, этникалық және дiни экстремизмге, заңсыз көшi-қонға, сыбайлас жемқорлыққа, адамдарды, әсiресе әйелдер мен балаларды сатуға, компьютерлiк қылмыстарға, терроризмге, атыс қаруын және оның оқ-дәрілерiн, жарылғыш заттарды және оны қолдануға арналған құрылғыларды заңсыз дайындау мен олардың айналымының профилактикасына және оларға қарсы күреске ерекше назар аудара отырып, қылмыстың барлық түрлерi және заңдардың бұзушылықтарына қарсы күрестi жалғастыруы керек.

4. ЦЕЛЬ И ЗАДАЧИ ПРОГРАММЫ
Цель Программы:
формирование полномасштабной и эффективной системы профилактики правонарушений, усиление борьбы с преступностью.
Задачи Программы:
обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных интересов граждан;
соблюдение законности при разрешении заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях;
обеспечение надлежащего состояния общественной безопасности;
совершенствование профилактической деятельности;
осуществление целенаправленной социально-правовой профилактики правонарушений;
эффективная организация работы и повышение роли участковых инспекторов полиции, как связующего звена между органами внутренних дел и населением;
повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью и укреплении правопорядка;
обеспечение надежной системы противодействия организованной преступности, наркобизнесу, терроризму, религиозному экстремизму и незаконной миграции;
надлежащее информационное и материально-техническое обеспечение борьбы с преступностью;
совершенствование кадровой работы правоохранительных органов;
расширение международного сотрудничества в борьбе с преступностью.
5. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ И МЕХАНИЗМ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
5.1. Защита прав, свобод и законных интересов граждан.
Укрепление законности в деятельности
правоохранительных органов
Зачастую под нарушениями конституционных прав граждан понимаются лишь физическое насилие, применение недозволенных методов следствия со стороны сотрудников правоохранительных органов.
Однако любое посягательство на жизнь, здоровье, имущество гражданина - это также нарушение конституционных прав. По любому факту преступления должен прилагаться максимум усилий для его раскрытия и восстановления нарушенных прав граждан.
Тем самым, имеющиеся в деятельности органов уголовного преследования факты укрытия от учета преступлений, а, следовательно, непринятие мер по их раскрытию и привлечению виновных лиц к уголовной ответственности свидетельствуют о нарушении конституционных прав граждан на защиту от преступных посягательств, что является недопустимым в деятельности правоохранительных органов.
Переходящая из года в год система укрытия преступлений, характерная для оперативных и следственных подразделений, не только нарушает права граждан на защиту со стороны государства, но и способствует возникновению негативного отношения к правоохранительным органам.
Наведение порядка в регистрации преступлений должно стать одной из главных составляющих реформирования системы МВД. Продолжить проведение открытой и принципиальной политики, направленной на укрепление законности в деятельности органов внутренних дел, и, прежде всего, искоренение фактов укрытия преступлений, нарушений установленного порядка рассмотрения заявлений и обращений граждан.
Существующая оценка работы правоохранительных органов осуществляется по промежуточным, а не конечным результатам работы, что является основной причиной нарушений прав граждан, связанной с укрытием преступлений от учета, фальсификацией доказательств, незаведением розыскных дел, отказом от возобновления уголовных дел по мотивам ухудшения процента раскрываемости.
Пересмотр критериев оценки деятельности правоохранительных органов должен оказать положительное влияние на обеспечение конституционных прав и свобод граждан.
Реальное обеспечение прав личности должно быть положено в основу критерия оценки демократизма, гуманизма в сфере деятельности правоохранительных органов. Обеспечивать на практике законодательно закрепленный приоритет процессуальных гарантий от необоснованного привлечения к ответственности и осуждения и не допускать каких-либо отступлений от соблюдения норм закона.
Защита прав граждан, являющаяся одной из обязанностей государства и определенная в качестве приоритетной задачи для правоохранительных органов, судов, органов местного управления, требует реализации комплекса взаимосвязанных мер.

4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның мақсаты:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың кең ауқымды және тиiмдi жүйесiн құру, қылмысқа қарсы күрестi күшейту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерiн тиiмдi қорғауды қамтамасыз ету;
қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы өтiнiштер мен хабарламаларды шешу кезiнде заңдылықты сақтау;
қоғамдық қауiпсiздiктiң тиiстi ахуалын қамтамасыз ету;
алдын алу қызметiн жетілдiру;
қылмыстардың әлеуметтiк-құқықтық алдын алуды мақсатқа сай жүзеге асыру;
iшкi iстер органдары мен халықтың арасындағы байланыс буыны ретiнде учаскелiк полиция инспекторларының жұмысын тиiмдi ұйымдастыру және олардың pөлін арттыру;
қылмысқа қарсы күресте және құқық тәртiбiн нығайтуда азаматтардың мүдделiлігін арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне, терроризмге, діни экстремизмге және заңсыз көшi-қонға қарсы iс-әрекеттің сенiмдi жүйесiн қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күрестi тиiсті ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
құқық қорғау органдарының кадр жұмысын жетілдiру;
қылмысқа қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ
НЕГIЗГІ БАҒЫТТАРЫ МЕН ТЕТІГІ
5.1. Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын
және заңды мүдделерiн қорғау. Құқық қорғау
органдарының қызметiндегі заңдылықты нығайту
Әдетте, азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзушылық деп тек құқық қорғау органдары қызметкерлерiн тарапынан жасалған дене зорлығы, тергеудiң рұқсат етiлмеген әдiстерiн қолдану ғана түсiндiріледi.
Бiрақ азаматтың өмiрiне, денсаулығына, мүлкiне жасалған кез келген қол сұғушылық - бұл да конституциялық құқықты бұзушылық. Қылмыстың кез келген фактісi бойынша оны ашу және азаматтардың конституциялық құқықтарын қалпына келтiру үшiн барынша күш-жiгер жұмсауы керек.
Сондықтан, қылмыстық қудалау органдарының қызметіндегi қылмысты eceпкe алудан жасыру фактілерi, сонымен қатар, оларды ашу және кiнәлi адамдарды қылмыстық жауапкершiлiкке тарту бойынша шаралар қабылдамау, қылмыстық қол сұғушылықтан қорғауға деген азаматтардың конституциялық құқықтарының бұзылғандығын бiлдiредi, бұған құқық қорғау органдарының қызметiнде жол берiлмеуi тиiс.
Жедел және тергеу бөлiмшелерiне тән, жылдан жылға жалғасып келе жатқан қылмысты жасыру фактiлерi мемлекет тарапынан азаматтардың құқығын қорғауды бұзып қана қоймай, сонымен қатар құқық қорғау органдарына деген терiс көзқарастың туындауына ықпал етедi.
Қылмыстарды тiркеудi тәртiпке келтiру IIМ жүйесiн реформалауды құрайтын басты мiндеттердiң бiрi болуы тиiс. Iшкi iстер органдарының қызметiнде заңдылықты нығайтуға, және ең алдымен қылмысты жасыру, азаматтардың арыздары мен өтiнiштерiн қараудың белгіленген тәртiбiн бұзу фактілерiн жоюға бағытталған ашық және қағидатты саясат жүргiзудi жалғастырады.
Қолданылып жүрген құқық қорғау органдарының жұмысын бағалау, жұмыстың соңғы нәтижелерi бойынша емес, керiсiнше аралық нәтижесi бойынша жүзеге асырылады. Ал ол болса қылмысты есепке алудан жасырумен, айғақтарды бұрмалаумен, iздестiру iстерiн қозғамаумен, ашу пайызының нашарлау негiздерi бойынша қылмыстық iстердi қайта бастаудан бас тартумен байланысты азаматтардың құқықтарын бұзудың негiзгi себебi болып табылады.
Құқық қорғау органдарының қызметiн бағалаудың өлшемдерiн қайта қарау азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз етуге оң әсерiн тигізуi тиiс.
Құқық қорғау органдарының қызметi саласындағы демократизмдi, iзгіліктi бағалау негiзiне жеке адам құқықтарын шынайы қамтамасыз ету алынуы тиiс. Тәжiрибеде негізсiз жауапкершілiкке тартудан және соттаудан заңды түрде бекiтiлген iс-жүргізу кепiлдiктерiнiң басымдылығын қамтамасыз ету және заң нормаларын сақтаудан кез келген бас тартуларға жол бермеу.
Мемлекет мiндеттерiнiң бiрi болып табылатын және құқық қорғау органдары, соттар, жергiлiктi басқару органдары үшiн басымдық мiндет ретiнде, белгiленген азаматтардың құқықтарын қорғау өзара байланысқан шаралар кешенiн iске асыруды талап етедi.

5.2. Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
5.2.1. Социально-правовая профилактика
В условиях развития рыночной экономики, демократизации государственной и общественной жизни становятся как никогда актуальными проблемы предупреждения преступности. В современных условиях одного применения мер уголовного наказания, какова бы ни была их эффективность, явно недостаточно для борьбы с преступностью и недопустимо рассматривать проблемы правопорядка исключительно в полицейской плоскости. Поэтому в деятельности правоохранительных и других государственных органов, а также общественных формирований правоохранительной направленности, профилактика правонарушений призвана стать приоритетным направлением.
Необходимо возродить в разумных пределах прежнюю, ранее эффективно действовавшую систему общей профилактики правонарушений, оправдавшие себя в прошлом добровольные дружины, Советы по профилактике правонарушений на предприятиях и в учебных заведениях, по месту жительства, отряды содействия полиции и т.д.
Одной из причин современной общеуголовной преступности является отсутствие достойной занятости и бесцельное проведение свободного времени лицами, что влечет к организации отдельных субкультурных групп и объединений лиц, не имеющих определенных занятий, и подвергнутых криминальным настроениям. Одной из основных задач в этой сфере является обеспечение местными исполнительными органами занятости населения, особенно молодежи, привлечение их к общественным работам, проведение профессиональной подготовки и обучения.
Необходимо обучать молодежь основам компьютерной грамотности, ремесленному делу, предоставлять условия для освоения знаний на практике (цеха, лаборатории, оборудованные учебные кабинеты).
Для решения многих криминогенных проблем в стране назрела необходимость в воссоздании целостной системы профилактики преступности на новой социально-экономической основе, имеющей серьезную материальную поддержку.
В существенном материально-техническом укреплении нуждаются такие профилактические структуры, как, службы участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних, специальные учреждения для принудительного лечения алкоголизма, наркомании и токсикомании, центры социальной адаптации лиц без определенного места жительства и другие.
Требуют дальнейшего развития системы технического наблюдения и связи, в том числе центры оперативного управления силами и средствами полиции, активное использование при патрулировании транспортных средств повышенной маневренности и служебных животных.
В профилактике правонарушений, совершаемых на улицах и общественных местах, следует задействовать потенциальные возможности общественных формирований правоохранительной направленности.
Необходимо обеспечить правовую и социальную защиту граждан, участвующих в охране общественного порядка, принимать дополнительные меры к повышению их активности, используя новые формы участия общественности в поддержании правопорядка, в частности, внедрение института общественных охранников подъездов (консьержей) в крупных городах республики.

5.2. Құқық бұзушылықтардың алдын алу,
құқық тәртiбiн нығайту
5.2.1. Әлеуметтік-құқықтық алдын алу
Нарық экономикасын дамыту, мемлекеттік және қоғамдық өмiрді демократияландыру жағдайларында қылмыстың алдын алу әдеттегідей өзекті проблема болып отыр. Қазiргі жағдайда қылмыстық жазалаудың тиiмділігі қандай бола тұрса да, оның бiр шарасын қабылдау қылмысқа қарсы күресу үшiн жеткiлiксiз екенi анық және құқық тәртiбiнiң проблемаларын тек полиция деңгейiнде ғана қарауға болмайды. Сондықтан да құқық бұзушылықтардың алдын алу құқық қорғау органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың, сондай-ақ құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың қызметiнде басым бағыттардың бiрi болуы керек.
Бұрын тиiмдi iс-әрекет еткен жалпы құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесiн өткен жылдары өздерiн ақтаған epiкті жасақтарды, кәсiпорындары және оқу орындарында, тұрғылықты жерi бойынша құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi кеңестердi, полицияға жәрдемдесу жасақтарын және т.б. белгiлi шектерде қайта дамыту қажет.
Адамдардың лайықты iсiнiң болмауы және бос уақытты мақсатсыз өткiзуi қазiргi уақыттағы жалпы қылмыс себептерiнің бiрі болып табылады. Ол барып белгiлі бiр айналысатын iсi жоқ және қылмыстық көңiл күйдегі адамдардың мәдениетке қарсы топтар мен бiрлестiктер ұйымдастыруына әкелiп соғады. Жергілiктi атқарушы органдардың халықты, әсiресе жастарды, еңбекпен қамтуы, оларды қоғамдық жұмыстарға жұмылдыруы, кәсiби даярлықты өткiзуi мен оған үйретуi осы саладағы негізгі мiндеттердiң бiрi болып табылады.
Жастарды компьютер сауаттылығының негiздерiне, салалық iске үйрету, алған білiмдерiн тәжiрибеде (цехтар, зертханалар, жабдықталған оқу кабинеттерi) игеру үшін жағдайлар жасау қажет.
Көптеген криминогендiк проблемаларды шешу үшiн елiмiзде елеулi материалдық қолдауы бар, қылмыстың алдын алудың жаңа әлеуметтiк-экономикалық негiздегі жалпы жүйесiн құру қажеттiгі туындады.
Учаскелiк полиция инспекторлары мен кәмелетке толмағандар icі жөнiндегi қызметтер, алкоголизмнен, нашақорлықтан және уытқұмарлықтан мәжбүрлеп емдеуге арналған арнайы мекемелер, белгілi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік бейiмдеу орталықтары және басқалары сияқты профилактикалық құрылымдар айтарлықтай материалдық-техникалық нығайтуды қажет етедi.
Техникалық қадағалау және байланыс жүйелерi, соның iшiнде полиция күш-құралдарын жедел басқару орталықтары жүйесi одан әрi дамытуды, патрульдеу кезiнде едәуiр икемдi көлiк құралдарын және қызметтiк жануарларды белсендi пайдалануды талап етедi.
Көшелерде және қоғамдық орындарда жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алуда құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың әлеуеттiк мүмкiндiктерiн жұмылдыру керек.
Жұртшылықтың құқық тәртiбiн қолдауға қатысуының жаңа нысандарын, атап айтқанда Республиканың iрi қалаларында подъездердiң қоғамдық күзетшiлерi (консьерждер) институтын енгiзудi пайдалана отырып, қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысып жүрген азаматтарды құқықтық және әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ету, олардың белсендiлігін арттыруға қосымша шаралар қолдану қажет.

5.2.2. Профилактика безнадзорности и правонарушений
среди несовершеннолетних и молодежи
Требуют особого внимания вопросы профилактики правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, поскольку перспектива развития динамики криминогенной обстановки в стране завтра напрямую зависит от того, насколько эффективны принимаемые сегодня воспитательно-правовые меры с подростками и молодежью.
Осуществление комплекса мер по восстановлению и развитию сети молодежных формирований правоохранительной направленности в высших и средних учебных заведениях является наиболее перспективным направлением, что будет способствовать оказанию содействия правоохранительным органам в предупреждении и пресечении правонарушений среди учащихся.
В условиях обострения проблем социального сиротства, детского бродяжничества и безнадзорности и не эффективного решения вопросов обеспечения занятости несовершеннолетних актуальной становится задача расширения в стране сети специализированных учреждений для несовершеннолетних, попавших в трудную жизненную ситуацию и нуждающихся в социальной реабилитации, поддержки детских приютов, патронатных семей, взявших сирот на воспитание, и иных форм их обустройства.
Изучение причин и условий, способствующих совершению несовершеннолетними преступлений, свидетельствует о том, что две трети из них приходится на подростков с девиантным поведением (всего их в стране насчитывается более 16 тысяч) и отсутствие таких учреждений в ряде регионов республики приводит к тому что, не получив своевременной помощи со стороны государства, безнадзорные дети пополняют ряды правонарушителей.
Усугубляют эти проблемы и нехватка мест в детских домах, слабое решение вопроса адаптации в обществе выпускников школ-интернатов, вернувшихся из мест лишения свободы и оставшихся без попечения родителей.
Расширение сети Домов юношества будет способствовать адаптации указанной категории несовершеннолетних и даст возможность бытового и трудового устройства, а также получения профессии.
Нуждается в дальнейшем укреплении кадрами и служба участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних.
Характерной особенностью последних лет, стало увеличение числа преступлений, совершаемых учащимися на территории учебных заведений. Одним из путей решения данной проблемы является дальнейшее распространение опыта ведения в общеобразовательных учебных заведениях участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, закрепленных за школами.
Для обеспечения защиты прав несовершеннолетних, предупреждения преступности в этой возрастной группе, обеспечения их участия в законной, социально-полезной деятельности, необходимы усилия не только правоохранительных органов, но и всего общества в целом.

5.2.2. Кәмелетке толмағандар мен жастардың
арасындағы қадағалаусыз қалушылық пен
құқық бұзушылықтардың алдын алу
Елімiздегі криминогендiк ахуалдың болашақтағы даму динамикасының перспективасы бүгінгi таңда жасөспiрiмдермен және жастармен қолданылып жатқан тәрбиелiк-құқықтық шаралардың тиiмдiлігіне тiкелей байланысты болғандықтан кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар мен қадағалаусыз қалудың алдын алу мәселесi ерекше көңiл бөлудi талап етедi.
Жоғары және орта оқу орындарында құқық қорғау бағытындағы жастар құрылымдары желiсiн қалпына келтiру және дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру оқушылар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу мен оның жолын кесуде құқық қорғау органдарына жәрдем көрсетуге ықпал ететiн неғұрлым перспективтi бағыт болып табылады.
Әлеуметтік жетiмдiк, балалардың кезбелігі мен қадағалаусыз қалу проблемасының шиеленiсе түсуi және кәмелетке толмағандарды жұмыспен қамтамасыз ету мәселелерiнiң тиiмдi шешiлмеуi жағдайында елiмiзде ауыр өмiрлiк жағдайға душар болған және әлеуметтік оңалтуды қажет ететiн кәмелетке толмағандарға арналған мамандандырылған мекемелер желiсiн кеңейту, балалар панасын, жетiмдердi тәрбиелеуге алған патронатты отбасыларын және оларға жағдай жасаудың өзге де нысандарын қолдау мiндетi өзектi болып отыр.
Кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауына әсер ететiн себептер мен жағдайларды зерделеу, олардың үштен екiсiнiң девиантты мiнез-құлқы бар жасөспiрiмдер болып келетiндігін куәландырады (елiмiз бойынша олардың саны 16 мыңнан астам) және республикамыздың бiрқатар өңiрлерiнде осындай мекемелердiң болмауы мемлекет тарапынан уақытылы көмек алмай қадағалаусыз қалған балалардың құқық бұзушылар қатарын толтыруына әкеп соғады.
Балалар үйiнде орынның жетiспеуi, бас бостандығынан айыру орындарынан оралған және ата-аналарының қамқорынсыз қалған мектеп-интернаттардың түлектерiн қоғамға бейiмдеу мәселесiнiң нашар шешiлуi де осы проблемаларды қиындата түсуде. Жасөспiрiмдер үйлері желісін кеңейту кәмелетке толмағандардың көрсетілген санатының бейiмделуiне ықпал етеді және олардың тұрмыстық және жұмысқа орналасуына, сондай-ақ мамандық алуына мүмкіндік бередi.
Кәмелетке толмағандар iстері жөнiндегi учаскелiк полиция инспекторларының қызметi де кадрлармен одан әрі нығайтуды қажет етедi.
Оқу орындары аумақтарында оқушылар жасайтын қылмыстар санының көбеюi соңғы жылдардың сипаттық ерекшелігі болды. Жалпы білiм беретiн оқу орындарында мектептерге бекiтілген кәмелетке толмағандар iстерi жөніндегі учаскелiк полиция инспекторларын енгiзу тәжiрибесiн одан әрі тарату осы проблеманы шешу жолдарының бiрi болып табылады.
Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғауды, осы жас тобындағы қылмысты ескертудi қамтамасыз ету, олардың заңды, әлеуметтік-пайдалы қызметке қатысуын қамтамасыз ету үшін құқық қорғау органдарының ғана емес, сонымен қатар жалпы барлық қоғамның күш-жігері қажет.

5.2.3. Сокращение потребления алкоголя,
профилактика пьянства, наркомании и
повторной преступности
Принимаемые государственными органами меры по профилактике пьянства, наркомании недостаточны, имеющиеся СЛПУ и другие учреждения по осуществлению принудительного лечения лиц данной категории малочисленны.
Так в 2003 году судами вынесены решения о принудительных мерах медицинского характера в отношении 11362 человек, а лечебные учреждения рассчитаны только на 2770 койко-мест. Учитывая, что срок принудительного лечения составляет от 6 месяцев до 2 лет, значительная их часть не охватывается медико-социальными мерами.
В настоящее время все еще низка доля участия общественности и государственных органов в пропаганде здорового образа жизни, практически не проводится системная работа в этом направлении.
В этой связи необходимо повысить ответственность местных исполнительных органов за состояние работы по предупреждению пьянства, алкоголизма и наркомании и принять ряд организационно-практических мер по их предупреждению.
Местным исполнительным органам также необходимо продолжить принятие мер по трудоустройству и реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, социальной адаптации лиц, не имеющих определенного места жительства, трудовому и бытовому устройству граждан, утративших социальные связи, уделив особое внимание несовершеннолетним, вернувшимся из воспитательных колоний и иным подросткам, оставшимся без попечения родителей.
Приоритетными направлениями в профилактической деятельности органов внутренних дел и, прежде всего, службы участковых инспекторов полиции, должно стать предупреждение преступности методами общей и индивидуальной профилактики в сочетании с административно-правовыми мерами воздействия, выявление лиц, от которых можно ожидать совершения правонарушений и преступлений, коррекция их асоциального поведения.
Необходимо организовать профессиональную подготовку и обучение новым профессиям лиц, находящихся в местах лишения свободы, а также рассмотреть возможность занятия производственной и иной трудовой деятельностью названными лицами в местах лишения свободы.
5.2.4. Профилактика правонарушений в сфере
дорожного движения
Обеспечение безопасности дорожного движения является одной из острых социальных проблем. Происходит рост количества транспортных средств, увеличивается интенсивность движения на дорогах. Ежегодно в дорожно-транспортных происшествиях в стране погибает более 2 тысяч людей и более 16 тысяч получают травмы и увечья, государству и обществу наносится огромный материальный ущерб.
Улучшение эксплуатационных характеристик автомобильных дорог, увеличение в потоке транспортных средств современных автомобилей с высокими динамическими характеристиками требуют принятия адекватных, качественно новых подходов к осуществлению надзора за дорожным движением, контролю за техническим состоянием транспортных средств и автомобильных дорог, улучшению качества подготовки водителей транспортных средств.
Не позволяет эффективно осуществлять контроль за техническим состоянием транспортных средств и необеспеченность дорожной полиции современными средствами технического диагностирования.

5.2.3. Алкогольдiк iшiмдiктi пайдалануды
қысқарту, маскүнемдіктің, нашақорлықтың және
қылмысты қайталаудың алдын алу
Алкоголизмнiң, нашақорлықтың және уытқорлықтың алдын алу бойынша мемлекеттiк органдар қабылдаған шаралар жеткілiксiз, осы санаттағы адамдарды мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асыру жөнiндегі қолда бар Мамандандырылған емдеу-алдын мекемелерi және басқа да алу мекемелер аз.
Осылайша 2003 жылы соттap медициналық сипаттарды мәжбүрлеу шаралары туралы шешiмдi 11362 адамға шығарған, ал емдеу мекемелерi тек қана 2770 төсек-орынға есептелген. Мәжбүрлеп емдеудiң мерзiмi 6 айдан 2 жылға дейінгі мерзiмдi қамтитынын ескере отырып, олардың көп бөлiгi медициналық-әлеуметтiк шаралармен қамтылмайды.
Қазiргі кезде салауатты өмiр салтын насихаттаудағы қоғамның және мемлекеттік органдардың қатысу үлесi төмен, бұл бағытта жүйелi жұмыс жүргізiлмейдi.
Осыған орай маскүнемдiктің, алкоголизмнің және нашақорлықтың алдына алу жөнiндегi жұмыстың жағдайы үшiн жергiлiкті атқарушы органдардың жауапкершілігін арттыру және маскүнемдiктiң алкоголизмнің және нашақорлықтың алдын aлу жөнiнде мынадай ұйымдастырушылық-практикалық шаралар қатарын қабылдау қажет.
Сонымен қатар жергілікті атқарушы органдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарды жұмысқа орналастыру, белгілi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік бейiмдеу, тәрбие колонияларынан оралған кәмелетке толмағандарға және ата-аналарының қамқорынсыз қалған өзге де жасөспірімдерге ерекше көңiл бөле отырып, әлеуметтік байланыстарын жоғалтқан азаматтарды жұмысқа және әлеуметтiк орналастыру жөнiнде шаралар қолдануды жалғастыру қажет.
Қылмысты әсер етудiң әкiмшілiк-құқықтық шараларымен үйлескен жалпы және жеке алдын алу әдiстерiмен ескерту, құқық бұзушылықты және қылмысты жасауы мүмкiн деген адамдарды анықтау, олардың асоциалдық мінез-құлықының коррекциясы iшкi iстер органдарының алдын алу қызметiндегi бәрiнен бұрын, учаскелiк полиция инспекторларының қызметiндегi басым бағыттардың бiрi болуы керек.
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдарды жаңа мамандықтарға кәсiби тұрғыдан үйретудi және дайындауды ұйымдастыру, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарында аталған адамдардың өндiрiстік және өзге де жұмыспен айналысу мүмкiндігін қарау қажет.
5.2.4. Жол қозғалысы саласындағы
құқық бұзушылықтардың алдын aлу
Елiмiзде жол қозғалысы қауiпсiздігін қамтамасыз ету өткiр проблемалардың бiрi болып табылады. Көлiк құралдарының саны өсуде, жолдардағы қозғалыс қарқыны артуда. Жыл сайын жол-көлiк оқиғаларында 2 мыңнан астам адам қаза табады және 16 мыңнан астамы жарақаттар мен зақымдар алады, мемлекет пен қоғамға үлкен материалдық залал келтiрiледi.
Автомобиль жолдарын пайдалану сипаттарын жақсарту жағдайында, жоғары динамикалық сипаттамалары бар қазiргі заманғы көлiк құралдарының көбеюi жол қозғалысын қадағалауды, көлiк құралдарының және автомобиль жолдарының техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асыруға, көлiк құралдары жүргiзушілерiнiң дайындық сапасын жақсартуға саймасай, сапалы жаңа көзқарасты қолдануды талап етедi.
Жол полициясының қазiргі заманғы техникалық диагностика жасау құралдарымен қамтамасыз етiлмеуi көлiк құралдардың техникалық жағдайына бақылауды тиiмдi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермей отыр.

Требует совершенствования действующая на протяжении последних 30 лет система приема экзаменов у кандидатов в водители на получение водительского удостоверения, негативно сказывающаяся на состоянии аварийности. Более 17% дорожно-транспортных происшествий совершается водителями со стажем до трех лет.
Одной из серьезных проблем является обеспечение безопасности пассажирских перевозок. Большое количество пассажирских маршрутов обслуживаются автобусами частных предпринимателей, но ими не соблюдаются режимы труда и отдыха, не проводятся предрейсовый медицинский осмотр и проверка технического состояния автотранспорта.
Высоким остается уровень аварийности и на железнодорожных переездах.
Не соответствует требованиям стандартов и подлежит замене значительная часть технических средств регулирования дорожным движением, которая эксплуатируется за предельными их сроками, морально и физически устарела.
Необходимо внедрить государственную систему учета показателей аварийности и разработать методику подсчета потерь от дорожно-транспортных происшествий.
5.3. Меры по противодействию преступности
5.3.1. Повышение эффективности расследования
преступлений и розыска преступников
Качественная трансформация преступности требует совершенствования деятельности следственных и оперативных подразделений правоохранительных органов, улучшения качества их взаимодействия, адекватного реагирования на противоправные проявления, повышения профессионализма сотрудников.
Требует дальнейшей оптимизации институт расследования уголовных дел, дальнейшая дифференциация процессуальной формы досудебного производства в зависимости от категории преступления и тяжести предполагаемого наказания.
Получит дальнейшее развитие расширение ускоренного производства за счет ряда несложных в расследовании составов преступлений и упрощение уголовного процесса с одновременным обеспечением его объективности и гарантии защиты прав граждан. Актуально введение в уголовно-процессуальное законодательство специальной статьи, предусматривающей упрощенный порядок расследования и рассмотрения судами очевидных преступлений, когда лицо, его совершившее, признает свою вину в полном объеме. Эти меры согласуются с  Концепцией правовой политики и задачами, поставленными Главой государства 10 сентября 2003 года на совещании руководителей правоохранительных органов республики.
Целесообразно предусмотреть дальнейшее развитие экспертных учреждений Республики Казахстан. Необходима дальнейшая реализация возможности применения альтернативных аресту мер пресечения, проработка подробной регламентации самой процедуры их исполнения.
В целях повышения эффективности мероприятий по предупреждению и раскрытию краж, угонов автотранспорта следует изучить и внедрить опыт МВД России по использованию австралийской технологии "DataDoT" в поиске и идентификации похищенного автомототранспорта с измененной маркировкой узлов и агрегатов, что позволит своевременно выявлять подделки документов и перебитие узловых агрегатов похищенных автомашин при их регистрации в РЭО УДП ГУВД-УВД и при прохождении технического осмотра.

Соңғы 30 жыл бойы қолданылып келе жатқан, апаттылық жағдайына керi әсерiн тигiзетiн жүргізушi куәлігін алуға арналған жүргізушiлерге үмiткерлерден емтихандар қабылдау жүйесi жетiлдiрiлудi талап етедi. Жол-көлiк оқиғаларының 17 % астамын үш жылға дейiн өтiлi бар жүргізушiлер жасайды.
Маңызды мәселелердiң бiрi жолаушылар тасымалдаудың қауiпсiздігін қамтамасыз ету болып табылады. Жолаушыларды тасу бағыттарының көпшiлiгiнде жеке кәсiпкерлердiң автокөлiктерi қызмет көрсетедi, бiрақ олар еңбек және демалыс режимiн сақтамайды, жол бағытына шығар алдындағы дәрiгерлік байқау және автокөлiктердiң техникалық жай-күйiнiң тексерiлуi өткiзілмейдi.
Темiр жол өтпелерiндегi апаттың деңгейi жоғары болып қалып отыр.
Шектеулi мерзiмдерiнен тыс пайдаланып келе жатқан тозып-ескiрген, жол қозғалысын реттейтiн техникалық құралдардың ерекше бөлiгi стандарттар талаптарына сәйкес келмейдi және ауыстыруды қажет етедi.
Апат көрсеткiштерiн есепке алудың мемлекеттік жүйесiн ендiру және жол-көлiк оқиғаларынан болған шығынды санау әдiстемесiн әзiрлеу қажет.
5.3. Қылмысқа қарсы iс-әрекет жасау жөнiндегі шаралар
5.3.1. Қылмыстарды тергеудi және қылмыскерлердi
iздестiрудiң тиiмділігін арттыру
Қылмыстың сапалық трансформациясы құқық қорғау органдары тергеу және жедел бөлiмшелерiнiң қызметiн жетілдiрудi, олардың өзара iс-қимыл жасасуының сапасын жақсартуды, құқыққа қайшы көрiнiстерге тиiсiнше қимыл көрсетудi, қызметкерлердiң кәсiби білiктілiгін арттыруды талап етедi.
Қылмыстық iстердi тергеу институттары, қылмыс дәрежесiне және болуы ықтимал жазалаудың ауырлығына байланысты сотқа дейiнгі өндiрiстiң iс-жүргізу нысанын әрі қарай дифференциялау одан әрi оңтайландыруды талап eтeдi.
Тергеуде ауыр емес қылмыстар құрамдарының қатары есебiнен жеделдетіп өндiрудi кеңейту және қылмыстық процестiң объективтілiгін және азаматтардың құқықтарын қорғау кепілдiгі бiр уақытта қамтамасыз етілетін қылмыстық процесті ықшамдау одан әрi дамытылатын болады. Қылмыстық-iс жүргізу заңнамасына тергеудiң және соттардың қылмысты жасаған адам өз кiнәсiн толық мойындағанда анық қылмыстарды қараудың ықшамдалған тәртiбiн қарастыратын арнайы баптарды енгiзген дұрыс. Бұл шаралар Құқықтық саясат  тұжырымдамасында және 2003 жылғы 10 қыркүйектегі құқық қорғау органдары басшыларының кеңесiнде Мемлекет басшысы қойған тапсырмаларында келiсілген.
Қазақстан Республикасы сараптама мекемелерiнiң одан әрi дамуын қарастырған дұрыс. Қамауға алуға балама бұлтартпау шараларын қолдану мүмкiндiгiн одан әрi iске асыру, оларды орындау рәсiмiнiң өзiн толық регламенттеудi пысықтау қажет.
Автокөлiктi ұрлауды, айдап кетудi ескерту және ашу жөнiндегі iс-шаралардың тиімділігiн арттыру мақсатында, IIББ-IIБ ЖПБ-нiң Тiркеу-емтихан алу бөлiмiнде ұрланған автомашиналарды тiркеу кезiнде және техникалық бақылаудан өткен кезде олардың қолдан жасалған құжаттарын және агрегаттары тораптарының қолдан соғылғанын дер кезiнде анықтауға мүмкiндiк беретiн, тораптарының және агрегаттарының маркировкасы өзгертілген ұрланған автомотокөлiктi iздеуде және ұқсастыруда австралияның "DataDoT" технологиясын пайдалану жөнiндегi Ресей IIМ-нiң тәжiрибесiн зерделеу және оны енгiзу қажет.

5.3.2. Борьба с организованной преступностью
На современную криминальную ситуацию в республике организованная преступность не оказывает определяющего влияния. Вместе с тем, выявляемые на практике организованные формы уголовной и экономической преступности свидетельствуют о необходимости принятия правоохранительными органами активных комплексных и целенаправленных мер по предупреждению и пресечению противоправной деятельности бандитских формирований и преступных сообществ.
Решение задач по противодействию организованной преступности обусловили необходимость создания в системе органов внутренних дел специализированных региональных и межрегиональных подразделений по борьбе с особо опасными преступлениями.
Необходимо на этом приоритетном направлении укреплять сотрудничество правоохранительных органов, которое должно быть построено на принципиально качественной основе и обеспечивать взаимосвязанную борьбу с организованной преступностью и коррупцией, терроризмом и экстремизмом, наркобизнесом и незаконным оборотом оружия, трафиком людей и нелегальной миграцией.
Большую обеспокоенность международного сообщества вызывает распространение такого криминального бизнеса, как торговля людьми. По данным Международной организации по миграции (MOM) около 77% фактов незаконного вывоза людей из стран СНГ за границу связаны с торговлей женщинами в целях их сексуальной эксплуатации, 23% - трудовой эксплуатации. Только в 2003 году казахстанскими дипломатическими представительствами оказана помощь в возвращении на родину 24 граждан Казахстана, ставших жертвами торговли. В этой связи правоохранительными органами реализуется утвержденный  постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2004 года N 219 специальный План мероприятий по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2004-2005 годы. В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2003 года N 983 в стране действует Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми.
В целях организации работы по выявлению, предупреждению и пресечению фактов торговли людьми необходимо разработать механизм контроля за перемещением казахстанских граждан за пределы республики через туристические фирмы, а также при посредничестве модельных, брачных агентств и агентств по трудоустройству.
Требует принятия комплекса мер работа по усилению борьбы с преступлениями в сфере высоких технологий. Указанные меры будут направлены на борьбу с преступлениями в сфере компьютерной информации и правонарушениями, связанными с использованием ЭВМ и их систем, незаконным оборотом радиоэлектронных и других специальных технических средств, распространением порнографии, вредоносных хакерских программ и контрафактной продукции.

5.3.2. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
Ұйымдасқан қылмыс республикадағы қазiргi кездегі криминалдық ахуалы белгілі ықпалын тигізбейдi. Сонымен қатар тәжiрибеде анықталған қылмыстық және экономикалық қылмыстың ұйымдасқан нысандары құқық қopғау органдарының бандиттік құрылымдар мен қылмыстық қауымдастықтардың құқыққа қарсы iс-әрекетті ескерту және оның жолын кесу жөнiндегi белсендi кешендi және мақсатқа сай шараларды қабылдауы қажеттiгі туралы куәландырады.
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы iс-әрекет жасау жөнiндегі мiндеттердi шешу iшкi iстер органдары жүйесiнде аса қауiптi қылмыстарға қарсы күрес жөнiндегi мамандандырылған өңiрлiк және өңiраралық бөлiмшелердi құру қажеттігiнен туындап отыр.
Осы басымдық бағытта сапалы негiзде құрылуы және ұйымдасқан қылмысы және сыбайлас жемқорлыққа, терроризм мен экстремизмге, есiрткi бизнесiне және қарудың заңсыз айналымына, адамдар трафигіне және заңсыз көшi-қонға өзара байланыс жасасып, қарсы күресудi қамтамасыз етуi тиiс құқық қорғау органдарының ынтымақтастығын нығайту қажет.
Адам сату сияқты қылмыстық бизнестің таралуы халықаралық қауымдастықтың қатты алаңдаушылығын туындатып отыр. Көшi-қон жөнiндегi халықаралық ұйымның (ҚХҰ) деректерi бойынша ТМД елдерiнен адамдарды шетелдерге заңсыз шығару фактілерiнiң 77 % жуығы әйелдердi жыныстық қатынастар үшiн пайдалану, 23 % жұмыс iстету мақсатында сатумен байланысты. Тек 2003 жылы ғана қазақстандық дипломатиялық өкiлдіктер сатудың құрбандары болған Қазақстанның 24 азаматына отанына оралуға көмек көрсетті. Осыған орай құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 ақпандағы  қаулысымен бекiтілген Адамдарды сату жөніндегі қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және алдын алу жөнiндегi iс-шаралардың 2004-2005 жылдарға арналған арнайы жоспарын iске асыруда. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 26 қыркүйектегі N 983  қаулысына сәйкес елiмiзде Адамдарды заңсыз шығаруға, әкелуге және сатуға қарсы күрес мәселелерi жөнiндегі ведомствоаралық комиссия жұмыс iстейдi.
Адамдарды сату фактiлерiн анықтау, ескерту және олардың жолын кесу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мақсатында туристiк фирмалар арқылы, сондай-ақ модельдiк, неке құру агенттiктерiнiң және жұмысқа орналастыру жөнiндегi агенттіктердiң делдалдығы кезiнде қазақстандық азаматтардың республикадан тыс жерлерде қозғалуына бақылау жасау тетігін әзiрлеу қажет.
Жоғары технология саласындағы қылмыстарға қарсы күрестi күшейту жөнiндегi жұмыс шаралар кешенiн қабылдауды талап етедi. Көрсетілген шаралар компьютерлiк ақпарат саласындағы қылмыстарға және ЭЕМ мен олардың жүйелерiн пайдалануға, радиоэлектронды және басқа да арнайы техникалық құралдардың заңсыз айналымына, порнографияны, зиян келтiретiн хакерлiк бағдарламаларды және контрафактілік өнiмдi таратуға байланысты құқық бұзушылықтарға қарсы күресуге бағыттылатын болады.

5.4. Информационное и материально-техническое
обеспечение борьбы с преступностью
Пути улучшения работы правоохранительных органов традиционными методами администрирования уже практически исчерпали себя. Необходимо применение качественно новых методов управления, основанных на внедрении современных информационных технологий и специальной техники.
Информационно-телекоммуникационный комплекс МВД находится в стадии развития и совершенствования. Недостаточная отдача от его функционирования связана с рядом объективных факторов: низкой оснащенностью подразделений компьютерной техникой и средствами связи, слабым развитием ведомственной системы передачи данных, слабым использованием сотрудниками накопленных массивов криминальной информации.
Необходимо дальнейшее продолжение работ по совершенствованию информационного комплекса правоохранительных органов, совершенствование информационного банка данных и внедрение инструментов анализа и прогнозирования криминальной ситуации и биометрической идентификации человека. Это позволит обеспечить совместную работу всех сотрудников органов уголовного преследования и умножить потенциал каждого из них за счет улучшения его информированности и оперативности реагирования на изменение оперативной обстановки.
Продолжение строительства центров оперативного управления силами и средствами полиции в областных центрах, дальнейшее подключение к системе Центров оперативного управления дежурных частей горрайлинорганов внутренних дел позволят обеспечить создание эффективного механизма оперативного реагирования на изменения криминальной обстановки, совершенные тяжкие преступления, массовые беспорядки, стихийные бедствия и другие чрезвычайные ситуации, личную безопасность граждан, полноту регистрации заявлений и сообщений граждан в органы внутренних дел.
Развитие и объединение интегрированных банков данных, разрозненных автоматизированных банков данных и информационных поисковых систем в единую информационно-аналитическую систему правоохранительных органов, ее интеграция с аналогичной системой Генеральной прокуратуры и других государственных органов позволят добиться единого и непротиворечивого межведомственного подхода к сбору и использованию криминальной и оперативной информации, обеспечить "прозрачность" и жесткий контроль за соблюдением учетно-регистрационной дисциплины, качественное улучшение информационного обеспечения сотрудников правоохранительных органов.
Необходимо продолжить работу в регионах по соответствующему материально-техническому оснащению базовых горрайлинорганов внутренних дел. Образование этих базовых органов внутренних дел приведет к созданию условий для реализации на практике всех полезных начинаний МВД по совершенствованию деятельности полиции и ее связи с общественностью, позволит апробировать на местах качественно новые формы и методы работы полиции.

5.4. Қылмысқа қарсы күресті ақпараттық және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Құқық қорғау органдарының жұмысын дәстүрлi әкiмшілiк әдiстерiмен жақсарту жолдары iс жүзiнде жойылды. Қазiргi заманғы ақпараттық технологиялар мен арнайы техниканы ендiруге негiзделген басқарудың сапалы жаңа әдiстерiн қолдану қажет.
IIМ-нiң Ақпараттық-телекоммуникациялық кешенi даму және жетілдiру сатысында. Оның қызмет етуiнен келетін жеткіліксiз қайтарым мынадай бiрқатар объективтi факторлардың: бөлiмшелердiң компьютер техникасымен және байланыс құралдарымен нашар жарақтандырылуымен деректер берудiң ведомстволық жүйесiнiң нашар дамуымен, қызметкерлердiң криминалдық ақпараттың жинақтық массивтерiн нашар пайдалануымен байланысты.
Құқық қорғау органдарының ақпараттық кешенiн жетілдiру жөнiндегi жұмыстарды, ақпараттық деректер қорын жетiлдiрудi және криминалдық ахуалды және адамның биометриялық ұқсастығын талдаудың және болжалдаудың құрал-жабдықтарын ендiрудi одан әрi жетiлдiру қажет. Бұл қылмыстық қудалау органдары барлық қызметкерлерiнiң бiрлесiп жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi және олардың әр қайсысының хабарландырылуының және жедел жағдайдағы өзгерiске жедел ден қоюының жақсаруы есебiнен оның әлеуетiн көбейтедi.
Облыстық орталықтарда полицияның күш-құралдарымен жедел-басқару орталықтарының құрылысын жалғастыру, қалалық, аудандық, желілiк iшкі iстер органдарының кезекшi бөлiмдерiн Жедел басқару орталықтарының жүйесiне одан әрi қосу криминалдық ахуалдың өзгерiстерiне, жасалған ауыр қылмыстарға, жаппай тәртiпсіздікке, табиғи апаттарға және басқа да төтенше жағдайларға, азаматтардың жеке қауiпсiздiгiне, iшкi iстер органдарында азаматтардың өтінiштерi мен хабарламаларын толық тiркелуiне жедел ден қоюдың тиiмдi тетiгiн құруды қамтамасыз етуге мүмкiндiк береді.
Интеграцияланған деректер банкiн, дербес автоматтандырылған деректер базасын, ақпараттық iздеу жүйелерін дамыту және оларды құқық қорғау органдарының бiрыңғай ақпараттық-талдау жүйесiне бiрiктiру, оның Бас прокуратураның және басқа да мемлекеттiк органдардың осындай жүйесiмен интеграциялау қылмыстық және жедел ақпаратты жинауға және пайдалануға бiрыңғай және сәйкес келетiн ведомствоаралық көзқарасқа қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi, тіркеу-есепке алу тәртiбiнiң сақталуындағы "айқындылықты" және оған қатаң бақылау жасауды, құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң ақпараттық қамтамасыз етілуiн сапалы жақсартуды қамтамасыз етедi.
Өңiрлерде базалық қалалық, аудандық, желілiк iшкi iстер органдарын тиiсiнше материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет. Осы базалық iшкi iстер органдарын құру IIM-нiң полиция қызметiн және оның қоғаммен байланысын жетілдiру жөнiндегi барлық пайдалы бастамаларын практикада iске асыру үшiн жағдайлар жасауға әкелiп соғады, жергілiктi жерлерде полиция жұмысының сапалы жаңа нысандары мен әдiстерiн қабылдауға мүмкiндiк бередi.

5.5. Совершенствование кадровой работы
правоохранительных органов
Допускаемые сотрудниками низовых подразделений правоохранительных органов факты непрофессионализма и пренебрежительного отношения к нормам закона приводят к утрате у населения веры в возможность утверждения режима законности, принципов неприкосновенности личности, защиты ее чести и достоинства.
Причина нарушений законности в известной степени связана со слабым кадровым составом низовых звеньев правоохранительных органов, недостаточной квалификацией и отсутствием профессионализма у их работников. Немалая часть работников на районном уровне не имеет высшего юридического образования, хотя в стране в целом ощущается переизбыток юридических кадров.
Кадровая политика правоохранительных органов требует пересмотра системы подбора, подготовки и переподготовки кадров, осуществления комплекса мер по обеспечению социальных и правовых гарантий, формированию и укреплению стабильного профессионального кадрового ядра.
Реализация дальнейшего совершенствования системы подбора, расстановки, подготовки и переподготовки кадров должна предусматривать:
комплектование правоохранительных органов квалифицированными и компетентными кадрами, воспитание у них уважения к конституционным правам граждан, их чести и достоинству, благожелательного отношения к гражданам;
формирование резерва кадров руководящего звена и продвижение по службе из числа наиболее подготовленных работников, способных преодолевать сложившиеся в работе стереотипы и штампы, обладающих навыками руководства, умением организовать и направлять работу коллектива.
Будет осуществлена децентрализация структуры МВД, с четким определением компетенции и полномочий каждого в отдельности уровня МВД-ГУВД-РОВД. Основным звеном системы органов внутренних дел должны стать горрайлинорганы, куда будут направляться основные людские и материальные ресурсы.
5.6. Международное сотрудничество в
борьбе с преступностью
Развитие международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере борьбы с преступностью будет направлено на укрепление практического взаимодействия с правоохранительными органами иностранных государств, которое должно осуществляться в соответствии с национальным законодательством и международными обязательствами.
Правоохранительные органы республики будут принимать меры по упрочению имеющихся и расширению партнерских отношений с соответствующими структурами иностранных государств, оказанию взаимной правовой помощи по уголовным делам, вопросам уголовного преследования и выдачи преступников, осуществлению совместных оперативно-розыскных и профилактических мероприятий, а также специальных операций.
Необходимо продолжить работу по созданию договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества в области борьбы с преступностью, регламентирующей наиболее прогрессивные формы взаимодействия между правоохранительными органами иностранных государств.
Пристального внимания требует установление профессиональных связей с правоохранительными органами России, государств Европы и Азии.
Необходимо активизировать участие правоохранительных органов Казахстана в проектах и программах Организации Объединенных наций в правоохранительной сфере.
Конкретные шаги должны быть направлены на укрепление взаимоотношений с правоохранительными органами государств, образующих региональные организации. Будет продолжен диалог с правоохранительными органами в формате государств-участников СНГ, Организации Центрально-Азиатского сотрудничества. Особую значимость приобретает практическое взаимодействие в рамках Шанхайской организации сотрудничества, деятельность Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Приоритетным должно стать приграничное сотрудничество с правоохранительными органами сопредельных государств.
Следует способствовать шагам, направленным на обеспечение участия государства в международных Конвенциях в сфере борьбы с преступностью.

5.5. Құқық қорғау органдарының кадр жұмысын
жетiлдiру
Құқық қорғау органдары төменгi бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi жол беретiн кәсiбисiздiк және заң нормаларына немқұрайды қарау фактілерi халықтың заңдылық режимiн, жеке басқа қол сұқпаушылық, оның ары мен қадiр-қасиетiн қорғау принциптерiн бекiту мүмкiндігіне деген сенiмiнiң жоғалуына әкелiп соғады.
Заң бұзушылықтың себебi құқық қорғау органдары төменгі буындарының нашар кадрлық құрамына, оның қызметкерлерi біліктілігінiң жеткіліксiздігіне және кәсiбилiктiң болмауына байланысты. Жалпы елiмiзде заң кадрларының көптігі байқалғанымен, аудандық деңгейдегi біршама қызметкерлердiң заң білiмi жоқ.
Құқық қорғау органдарының кадр саясаты кадрларды iрiктеу, даярлау және қайта даярлау жүйесiн қайта қарауды әлеуметтік және құқықтық кепілдiктердi қамтамасыз ету, тұрақты кәсiби кадр ядросын қалыптастыру мен нығайту жөнiндегі шаралар кешенiн жүзеге асыруды талап етедi.
Кадрларды iрiктеу, орналастыру, даярлау және қайта даярлау жүйесiн одан әрi жетiлдiрудi iске асыру:
құқық қорғау органдарының білікті және кәсiби кадрлармен жасақталуын және олардың азаматтардың конституциялық құқықтарын, олардың ары мен қадiр-қасиетiн сыйлауға, азаматтарға деген тiлектестік қарым-қатынасқа тәрбиеленуiн;
басқарушы буын кадрларының резервiн құруды және жұмыста қалыптасқан таптаурындар мен бірегейлі көзкарастарды жеңіп шығуға қабiлетті, басқарушылық дағдыларын, ұжымның жұмысын ұйымдастыру және бағыттау шеберлігін игерген кадрларды неғұрлым дайындалған қызметкерлер қатарынан қызмет бойынша өсiрудi көздеуi тиiс.
IIM-нiң-IIББ-нiң-АIIб-нiң жеке деңгейiнде әрқайсысының құзыреттерi мен өкілеттіліктерi анық белгілене отырып, IIМ құрылымдарын орталықсыздандыру жүзеге асырылатын болады. Негiзгі адамдардың ресурстары мен материалдық ресурстар жiберiлетiн қалалық, аудандық, желiлiк органдар iшкi iстер органдары жүйесiнiң негізгі буыны болуы керек.
5.6. Қылмысқа қарсы күрестегі халықаралық
ынтымақтастық
Қылмысқа қарсы күрес саласындағы Қазақстан Республикасы халықаралық ынтымақтастығының дамуы ұлттық заңнамаға және халықаралық мiндеттемелерге сәйкес жүзеге асырылуы тиiс шетел мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдарымен практикалық өзара iс-қимыл жасасуды нығайтуға бағытталатын болады.
Республиканың құқық қорғау органдары қолда бар және шетел мемлекеттерiнiң тиiсті құрылымдарымен әрiптестiк қарым-қатынастарды баянды ету және кеңейту, қылмыстық iстер бойынша өзара құқықтық көмек көрсету, қылмыстық қудалау және қылмыскерлерді беру мәселелерi, бiрлескен жедел-iздестiру және алдын алу іс-шараларын, сондай-ақ арнайы операциялар жөнiндегі шараларды қабылдайтын болады.
Шетел мемлекеттерінің құқық қорғау органдары арасында өзара іс-қимыл жасасудың неғұрлым прогрессивті нысанын реттейтiн қылмысқа қарсы күрес саласындағы екі жақты ынтымақтастықтың шартты құқықтық базасын құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет.
Ресейдiң, Еуропа және Азия мемлекеттерінің құқық қорғау органдарымен кәсiби байланысты орнату ерекше көңiл бөлудi қажет етедi.
Қазақстан құқық қорғау органдарының Бiрiккен Ұлттар Ұйымының құқық қорғау саласындағы жобалары мен бағдарламаларына қатысуын жандандыру қажет.
Нақты iстер өңірлік ұйымдарды құрайтын мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен өзара қарым-қатынасты нығайтуға бағытталуы керек. ТМД-ға мүше мемлекеттер, Орталық-азиялық ынтымақтастық форматында құқық қорғау органдарымен сұхбаттасу жалғасын табады. Шанхай ынтымақтастық ұйымы шеңберiнде ШЫҰ-ның өңірлік терроризмге қарсы қызметі практикалық өзара iс-қимыл жасасуы ерекше мағынаға ие болуда. Шекаралас мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен шекаралық ынтымақтастық басым бағыттарының бiрi болуы тиiс.
Қылмысқа қарсы күрес саласындағы халықаралық конвенцияларда мемлекетіміздің қатысуын қамтамасыз етуге бағытталған қадамдарға ықпал жасау керек.

6. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ И ИСТОЧНИКИ
ФИНАНСИРОВАНИЯ ПРОГРАММЫ
Мероприятия по реализации данной Программы, требующие финансирования, будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах.
Предполагаемые расходы на реализацию мероприятий Программы составят 10 361 484 тыс. тенге, в том числе за счет средств республиканского бюджета - 8 691 684 тыс. тенге (2005 год - 1 925 600 тыс. тенге, 2006 год - 2 258 419 тыс. тенге, 2007 год - 2 321 262 тыс. тенге); 2008 г. - 2 186 403 тыс. тенге; местных бюджетов - 1 669 800 тыс. тенге (2005 год - 643 429 тыс. тенге, 2006 год - 737 983 тыс. тенге, 2007 год - 288 388 тыс. тенге).
Предусматриваемые суммы на 2006-2008 годы будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18 апреля 2007 года N  307 ; от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
7. ОЖИДАЕМЫЙ РЕЗУЛЬТАТ ОТ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
В результате реализации Программы к концу 2008 года:
будет создана целостная система профилактики правонарушений на новой социально-экономической основе;
усилится борьба с преступностью, наметится снижение тяжких и особо тяжких преступлений (зарегистрированное количество которых не превысит ежегодного порогового уровня - 70 преступлений на 10 тысяч населения), а также преступлений, совершенных на улицах и несовершеннолетними (соответственно с 12 и 21 в 2005 году до 9 и 18 на 10 тысяч населения в 2008 году);
построены центры оперативного управления силами и средствами полиции во всех областных центрах республики;
повысится уровень доверия населения к правоохранительной системе и государству в целом.
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Проект
8. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
ПРОФИЛАКТИКИ ПРАВОНАРУШЕНИЙ И БОРЬБЫ С ПРЕСТУПНОСТЬЮ
В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН НА 2005-2008 ГОДЫ
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18 апреля 2007 года N  307 ; от 29 декабря 2007 года  N 1376 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
__________________________________________________________________________
N  !     Мероприятие       !  Форма    !Ответст- !Срок ис-!Предпо-  !Ис-
п/п!                       !завершения !венный   !полнения!лагае-   !точ-
!                       !           !за ис-   !        !мые      !ники
!                       !           !полнение !        !расходы  !финан-
!                       !           !         !        !(млн.    !сиро-
!                       !           !         !        !тенге)   !вания
---------------------------------------------------------------------------

6. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ЖӘНЕ БАҒДАРЛАМАНЫ
ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗДЕРI
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.04.18. N  307 , 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Осы Бағдарламаны iске асыру жөнiндегі қаржыландыру талап ететiн іс-шаралар республикалық және жергілiктi бюджетте көзделген қаражаттар есебiнен және олардың шегiнде жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның іс-шараларын iске асыруға бағытталған ықтимал шығыстар барлығы 10 361 484 мың теңгенi, оның iшiнде республикалық бюджет есебінен - 8 691 684 мың теңгенi (2005 жылы - 1 925 600 мың теңге, 2006 жылы - 2 258 419 мың теңгенi, 2007 жылы - 2 321 262 мың теңге), 2008 жылы - 2 186 403 мың теңге, жергілікті бюджеттерден - 1 669 800 мың теңгенi (2005 жылы - 643 429 мың теңге, 2006 жылы - 737 983 мың теңге, 2007 жылы - 288 388 мың теңге) құрайды.
2006-2008 жылдарға арналып көзделетiн сомалар тиiсті жылға арналған республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтыланады.
7. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КҮТIЛЕТIН
НӘТИЖЕ
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде 2008 жылдың аяғына дейiн:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың жаңа әлеуметтік-экономикалық негiзiндегi жалпы жүйесі құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседі, ауыр және аса ауыр қылмыстар (олардың тiркелетiн саны жыл сайынғы бастамалық деңгейден - 10 мың тұрғынға 70 қылмыстан аспайды), сондай-ақ көшелерде және кәмелетке толмағандар мен жасалған қылмыстарды (тиiсiнше 10 мың тұрғынға 2005 жылы 12 мен 21-ден 2008 жылы 9 бен 18-ге дейін) азайту межеленедi;
республиканың барлық облыстық орталықтарында полицияның күш-құралдарымен жедел басқару орталықтары салынатын болады;
халықтың құқық қорғау жүйесi мен жалпы мемлекетке деген сенiмiнiң деңгейі артады.
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жоба
8. Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың
алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің
2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.18. N  307 , 2007.12.29.  N 1376 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
____________________________________________________________________
Р/с|     Iс-шара        |  Аяқтау | Орын-  | Орын- | Болжалды|Қаржы-
N |                    |  нысаны | дауға  | далу  | шығыстар| лан-
|                    |         | жауап- |мерзiмi|  (млн.  | дыру
|                    |         | тылар  |       |  теңге) | көз-
|                    |         |        |       |         | дері
___|____________________|_________|________|_______|_________|______

1 !           2           !     3     !    4    !    5   !     6   !  7
---------------------------------------------------------------------------
Защита прав, свобод и законных интересов граждан.
Укрепление законности в деятельности правоохранительных органов
1  Обеспечить соблюдение    Информация  МВД, ГП   10       Не тре-
конституционных          Правитель-  (по       января,  буется
прав и свобод            ству        согла-    10 июля
граждан в уголовном      Республики  сованию), еже-
процессе посредством     Казахстан   АБЭКП,    годно
надлежащего ведомствен-              КНБ (по
ного контроля и про-                 согласо-
курорского надзора.                  ванию)
Регулярно проводить
проверки состояния этой
работы на местах
2  Продолжить проведение    Информация  МВД, ГП   10       Не тре-
открытой и принципиаль-  Правитель-  (по       января,  буется
ной политики по иско-    ству        согла-    10 июля
ренению фактов укрытия   Республики  сованию), еже-
преступлений, нарушений  Казахстан   АБЭКП,    годно
установленного порядка               КНБ (по
рассмотрения заявлений               согласо-
и обращений граждан                  ванию)
3  Внести изменения и       Ведомствен- ГП (по    2        Не тре-
дополнения в норматив-   ные приказы согласо-  квартал  буется
ные правовые акты,                   ванию),   2005
направленные на укреп-               МВД,      года
ление учетно-регистра-               АБЭКП,
ционной дисциплины в                 КТК МФ
правоохранительных
органах
4  Принять меры по          Ведомствен- МВД       1        Не тре-
совершенствованию        ный приказ            квартал  буется
уголовно-правовых                              2005
критериев оценки работы                        года
органов внутренних дел
5  Разработать и включить   Ведомствен- МВД       3        Не тре-
специальный курс "Права  ный приказ            квартал  буется
человека" в программы                          2005
учебных заведений                              года
системы МВД
Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
Социально-правовая профилактика
6  Обеспечить разработку    Решения     Акимы     1        В преде-
и внесение на утверж-    акимов      областей, квартал  лах и за
дение Маслихатов         областей,   гг.       2005     счет
областей, городов        гг. Астаны  Астаны    года     средств,
Астаны и Алматы регио-   и Алматы    и Алматы           преду-
нальных программ                                        смотрен-
профилактики право-                                     ных в
нарушений и борьбы                                      местных
с преступностью на                                      бюджетах

1 |         2          |    3    |    4   |    5  |    6    |  7
____________________________________________________________________
Азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды
мүдделерiн қорғау.
Құқық қорғау органдарының қызметiндегі заңдылықты нығайту
____________________________________________________________________
1   Қылмыстық процесте    Қазақстан IIМ, БП     10     Талап
тиiсті прокурорлық    Республи- (келiсiм   қаңтар, етіл-
қадағалау және        касының   бойынша),   10     мейді
ведомстволық бақылау  Үкiметiне ЭСЖҚКА,    шілде
арқылы азаматтардың   ақпарат   ҰҚК         жыл
конституциялық құқық- беру      (келiсiм   сайын
тары мен бостандық-             бойынша)
тарын сақтауды
қамтамасыз ету.
Жергілiктi жерлерде
осы жұмыстың жай-
күйiне жүйелi тексе-
ру жүргiзу
2   Қылмыстарды жасыру,   Қазақстан IIМ, БП     10     Талап
арыздар мен азамат-   Республи- (келiсiм   қаңтар, етіл-
тардың өтiнiштерiн    касының   бойынша),   10     мейді
қараудың белгiленген  Үкiметiне ЭСЖҚКА,    шілде
тәртiбiн бұзу фактi-  ақпарат   ҰҚК         жыл
лерiн жою жөнiндегi   беру      (келiсiм   сайын
ашық және принципті             бойынша)
саясатты жүргізудi
жалғастыру
3   Құқық қорғау орган-   Ведомст-    БП       2005    Талап
дарына есепке алу-    волық     (келiсiм   жылдың  етіл-
тiркеу тәртiбiн       бұйрықтар бойынша),  2-тоқ-  мейді
нығайтуға арналған                IIM,     саны
нормативтік құқықтық            ЭСЖҚКА,
кесiмдерге өзгерiс-             Қаржыминi-
тер мен толықтырулар            нiң КБК
енгiзу
4   Iшкi iстер органдары  Ведомст-   ІІМ       2005    Талап
жұмысының қылмыстық-  волық                жылдың  етіл-
құқықтық өлшемдерiн   бұйрық               1-тоқ-  мейді
жетілдiру жөнiнде                          саны
шаралар қабылдау
5   IIМ жүйесiндегі оқу   Ведом-     ІІМ       2005    Талап
орындарының бағдар-   стволық              жылдың  етіл-
ламаларына "Адам      бұйрық               1-тоқ-  мейді
құқығы" арнайы                             саны
курсын әзiрлеп,
енгiзу
____________________________________________________________________
Құқық бұзушылықтың алдын алу, құқықтық тәртiптi нығайту
____________________________________________________________________
Әлеуметтік-құқықтық алдын алу
____________________________________________________________________
6   Құқық бұзушылықтың    Облыстар- Облыстар-  2005    Жергі-
алдын алу мен қылмыс- дың,      дың,       жылдың  лікті
қа қарсы күрестiң     Астана    Астана      1-     бюджет-

2005-2007 годы
7  Принять дополнительные   Решения     Акимы     Еже-     В преде-
меры по обеспечению      акимов      областей, годно    лах
трудовой занятости       областей,   гг.                средств,
населения, привлечению   гг. Астаны  Астаны             преду-
безработных, особенно    и Алматы    и Алматы           смотрен-
молодых к оплачиваемым                                  ных в
общественным работам,                                   местных
проведению их профес-                                   бюджетах
сиональной подготовки
и обучения
8  Проводить обучение       Решения     Акимы     Еже-     В преде-
молодежи компьютерной    акимов      областей, годно    лах
грамотности, профес-     областей,   гг.                средств,
сиональным навыкам и     гг. Астаны  Астаны             преду-
ремеслам, предоставлять  и Алматы    и Алматы           смотрен-
условия для освоения                                    ных в
знаний на практике                                      местных
(в цехах, лабораториях,                                 бюджетах
оборудованных кабинетах
и т.п.)
9  Обеспечить выделение     Решения     Акимы     Еже-                 МБ
и эффективное использо-  акимов      областей, годно
вание денежных средств,  областей,   гг.
предназначенных для      гг. Астаны  Астаны
поощрения граждан,       и Алматы    и Алматы,
участвующих в охране                 в том
общественного порядка                числе:
Акмолин-           2005г.-1,5
ской,               2006г.-2,5
Актюбин-            2005г.-0,25
ской,
Алматин-           2005г.-0,8
ской,              2006г.-0,6
2007г.-0,8
Атырау-            2005г.-
ской,              0,814
2006г.-
0,859
2007г.-0,9
Восточно-          2005г.-2,7
Казахстан-         2006г.-1,5
ской,               2007г.-1,5
Жамбылской,        2005г.-0,52
2006г.-0,8
Западно-           2005г.-0,5
Казахстан-         2006г.-0,5
ской,               2007г.-0,5
Караган-           2005г.-1,0
динской,            2006г.-2,0
Кызыл-             2005г.-
ординской,         1,535
2006г.-1,6
2007г.-1,7
Мангистау-         2005г.-0,8
ской,              2006г.-0,8
2007г.-0,8
Павлодар-           2005г.-1,4
ской,
Северо-            2005г.-1,1
Казахстан-          2006г.-1,2
ской,
Южно-               2007г.-2,6
Казахстан-
ской
областей,
г. Астаны,         2005г.-
3,885
2006г.-

2005-2007 жылдарға    және      және       тоқсаны терде
арналған өңiрлiк      Алматы    Алматы             көздел-
бағдарламаларын       қалалары  қалалары-          ген
әзiрлеп, оны облыс-   әкiмдерi- ның                қаражат
тардың, Астана және   нiң       әкiмдерi           шегінде
Алматы қалаларының    шешiмдерi                    және
мәслихаттарына                                     есебінен
бекiтуге енгiзудi
қамтамасыз ету
7   Халықты еңбекпен      Облыстар- Облыстар-   жыл    Жергі-
қамтуды, жұмыссыз-    дың,      дың,       сайын   лікті
дарды, әсiресе,       Астана    Астана             бюджет-
жастарды ақылы        және      және               терде
қоғамдық жұмыстарға   Алматы    Алматы             көздел-
тартуды, оларды       қалалары  қалалары-          ген
кәсiби дайындауды     әкiмдерi- ның                қаражат
және оқытуды қамтама- нiң       әкiмдерi           шегінде
сыз ету жөнiнде       шешiмдерi                    және
қосымша шаралар                                    есебінен
қабылдау азаматтарды
көтермелеуге арналған
ақша қаражатын бөлудi
және тиiмдi пайдала-
нуды қамтамасыз ету
8   Жастарды компьютерлік Облыстар- Облыстар-   жыл    Жергі-
сауаттылыққа, кәсiби  дың,      дың,       сайын   лікті
дағдыларға және       Астана    Астана             бюджет-
кәсiптерге оқытуды    және      және               терде
жүргiзу, тәжiрибедегі Алматы    Алматы             көздел-
(цехтарда, зертхана-  қалалары  қалалары-          ген
ларда, жабдықталған   әкiмдерi- ның                қаражат
кабинеттерде және     нiң       әкiмдерi           шегінде
т.б.) бiлiмдерiн      шешiмдерi                    және
меңгеру үшiн жағдай                                есебінен
жасау
9   Қоғамдық тәртiптi     Облыстар, Облыстар-   жыл               ЖБ
сақтауға қатысушы     Астана    дың,       сайын
азаматтарды көтерме-  және      Астана
леуге арналған ақша   Алматы    және
қаражатын бөлуді және қалалары  Алматы
тиімді пайдалануды    әкiмдерi- қалалары-
қамтамасыз ету        нің       ның,
шешiмдерi оның
iшiнде:
Ақмола,           2005 ж. -
1,5
2006 ж. -
2,5
Ақтөбе,           2005 ж. -
0,25
Алматы,           2005 ж. -
0,8
2006 ж. -
0,6
2007 ж. -
0,8
Атырау,           2005 ж.-
0,814
2006 ж. -
0,859
2007 ж. -
0,9
Шығыс              2005 ж. -
Қазақстан,         2,7
2006 ж. -
1,5
2007 ж. -
1,5
Жамбыл,           2005 ж. -
0,52
2006 ж. -
0,8
Батыс             2005 ж. -
Қазақстан,        0,5
2006 ж. -
0,5
2007 ж. -
0,5
Қарағанды,        2005 ж. -
1,0
2006 ж. -
2,0
Қызылорда,        2005 ж. -
1,535
2006 ж. -
1,6
2007 ж. -
1,7
Маңғыстау,        2005 ж. -
0,8
2006 ж. -
0,8
2007 ж. -
0,8
Павлодар,         2005 ж. -
1,4
Солтүстік         2005 ж. -
Қазақстан,        1,1
2006 ж. -
1,2
Оңтүстік          2007 ж. -
Қазақстан          2,6
облыстары-
ның,
Астана            2005 ж. -
қаласының         3,885
әкiмдерi,         2006 ж. -

4,099
2007г.-
4,295
МВД                  -
10  Продолжить работу        Решения     Акимы     Еже-                 МБ
по повышению эффек-      акимов      областей, годно
тивности деятельности    областей,   гг.
участковых пунктов       гг.         Астаны и
(отделений) полиции      Астаны      Алматы,
и укреплению службы      и Алматы    в том
участковых инспекторов               числе:
полиции путем поэтап-                Актюбин-            а)2005г.-
ного обеспечения их                  ской,               17,65
потребности:                         Алматин-           а)2005г.-
а) служебным                         ской               58,72
автотранспортом;                                        2006г.-

4,099
2007 ж. -
4,295
ІІМ                -
10  Учаскелiк полиция     Облыстар, Облыстар-   жыл               ЖБ
пункттерi (бөлiмшеле- Астана    дың,       сайын
рi) қызметiнiң        және      Астана
тиiмділігін арттыру   Алматы    және
және учаскелiк поли-  қалалары  Алматы
ция инспекторларының  әкiмдерi- қалалары-
қызметiн, олардың:    нің       ның, оның
а) қызметтік          шешімдері iшiнде:
автокөлiкке;                    Ақтөбе,           а) 2005ж.-
б) қызметтiк пәтерге;                              17,65
в) қызметтiк жиhазға;           Алматы,           а) 2005ж.-
г) компьютерлiк                                   58,72
техникаға қажеттілі-                              2006ж.-

0,587
2007г. -
0,015
г)2006г.-2,5
2007г.-2,62
МВД                   -
11  Предусматривать и        Решения     Акимы     Еже-                МБ
обеспечивать целевое     акимов      областей, годно
выделение финансовых     областей,   гг.
средств из местных       гг.         Астаны и
бюджетов областей,       Астаны      Алматы,
гг. Астаны и Алматы      и Алматы    в том
на ремонт зданий и                   числе:
помещений участковых                 Акмолин-            2005г.-8,6
пунктов полиции                      ской
Актюбин-            2005г.-10,0
ской,
Алматин-           2005г.-4,8
ской,               2007г.-6,0
Атырау-            2005г.-1,6
ской,              2006г.-
1,688
2007г.-
1,769
Восточно-          2005г.-
Казах-             12,0
станской,          2006г.-
13,0
2007г.-13,0
Жамбылской,         2005г.-10,0
Западно-            2005г.-8,0
Казахстан-
ской,
Караган-            2005г.-
динской,            11,89
Мангистау-         2006г.-7,0
ской                2007г.-7,2
Павлодар-           2005г.-9,0
ской,
Северо-             2005г.-2,8
Казахстан-
ской,
Южно-               2007г.-1,0
Казахстан-
ской
областей,
г. Астаны,         2005г.-3,5
2006г.-
3,693
2007г.-
3,87
МВД                -
12  Продолжить работу по     Решения     Акимы     В те-               МБ
поэтапному доведению     акимов      областей  чение
штатной численности      областей,   гг.Астаны 2005-
участковых инспекторов   гг.         и Алматы, 2007
полиции и их помощни-    Астаны      в том     годов
ков до существующих      и Алматы    числе:
норм положенности                    Актюбин-
ской,
УИП:
2005г.              2005г.-
(15ед.)             7,73
Пом.УИП:
2005 г.              2005г.-6,5
(13 ед.)
Алматин-
ской,
Пом.УИП:
2006 г.            2006г.-
(55 ед.)           17,5
2007 г.             2007г.-
(220 ед.)           72,0
Жамбыл-
ской,
Пом. УИП:
2005 г.            2005г.-
(30 ед.)           9,54
2006 г.              2006г.-
(30 ед.)             9,54
Караган-
динской,
Пом.УИП:
2005г.             2005г.-
(19 ед.)           6,042
2006г.              2006г.-
(14 ед.)            4,452
Мангистау-
ской,
Пом.УИП:
2005 г.            2005г.-
(10 ед.)           3,464
2006 г.              2006г.-
(10 ед.)             3,646
Северо-
Казахстан-
ской,
УИП:
2006г.
(21 ед.)           2006г.-
Пом.УИП:           11,9
2006г.               2006г.-
(231 ед.)            131,3
Южно-
Казахстан-
ской
УИП:
2007г.             2007г.-
(11 ед.)           5,5
Пом.УИП:
2007 г.              2007г.-
(95 ед.)             25,0
областей,
МВД                  -
13  Принять меры к           Решение     Аким      В тече-  2005г.-    МБ

0,587
2007ж.-
0,015
г) 2006 ж.-
2,5
2007 ж.-
2,62
ІІМ                -
11  Облыстардың, Астана   Облыстар, Облыстар-   жыл               ЖБ
және Алматы қалалары- Астана    дың,        сайын
ның жергiлiктi        және      Астана
бюджеттерiнде учаске- Алматы    және
лiк полиция пунктте-  қалалары  Алматы
рінің ғимараттары мен әкімде-   қалала-
үй-жайларын жөндеу    рінің     рының,
үшiн қаржы қаражатын  шешімдері оның
мақсатты түрде бөлудi           ішінде:
қарастыру және қамта-           Ақмола,           2005ж. -
масыз ету                                          8,6
Ақтөбе,           2005ж. -
10,0
Алматы,           2005ж. -
4,8
2007ж. -
6,0
Атырау,           2005ж. -
1,6
2006ж. -
1,688
2007ж. -
1,769
Шығыс             2005ж. -
Қазақстан,        12,0
2006ж. -
13,0
2007ж.-
13,0
Жамбыл,           2005ж. -
10,0
Батыс             2005ж. -
Қазақстан,         8,0
Қарағанды,        2005ж. -
11,89
Маңғыстау,        2006ж. -
7,0
2007ж. -
7,2
Павлодар,         2005ж. -
9,0
Солтүстiк         2005ж. -
Қазақстан,         2,8
Оңтүстік          2007ж. -
Қазақстан          1,0
облыстары-
ның,
Астана            2005ж. -
қаласының         3,5
әкiмдерi,         2006ж. -
3,693
2007ж. -
3,87
ІІМ                -
12  Учаскелiк полиция     Облыстар, Облыстар-  2005-              ЖБ
инспекторлары мен     Астана    дың,       2007
олардың көмекшiлерi-  және      Астана     жылдар
нiң штатына қолда     Алматы    және       ішінде
бар тиесілiк нормала- қалалары  Алматы
рына дейiн кезең-     әкімдері- қалалары-
кезеңмен жеткiзу      нің       ның, оның
жөнiндегi жұмысты     шешімдері ішінде:
жалғастыру                      Ақтөбе,
УПИ:
2005ж.-           2005ж.-
(15 бip.)         7,73
УПИ-дiң
көм.:
2005ж.            2005ж.-
(13 бip.)          6,5
Алматы,
УПИ-дiң
көм.:
2006ж.            2006ж.-
(55 бiр.)         17,5
2007ж.            2007ж.-
(220 бiр.)         72,0
Жамбыл,
УПИ-дiң көм.:
2005ж.            2005ж. -
(30 бip.)         9,54
2006ж.            2006ж. -
(30 бір.)          9,54
Қарағанды,
УПИ-дiң көм.:
2005ж.            2005ж. -
(19 бip.)         6,042
2006ж.            2006ж. -
(14 бiр.)          4,452
Маңғыстау,
УПИ-дің көм.:
2005ж.            2005ж. -
(10 бiр.)         3,464
2006ж.            2006ж. -
(10 бiр.)          3,646
Солтүстік
Қазақстан,
УПИ:
2006ж.            2006ж. -
(21 бip.)         11,9
УПИ-дiң көм.:
2006ж.            2006ж. -
(231 бiр.)         131,3
Оңтүстік
Қазақстан
УПИ:
2007ж.            2007ж. -
(11 бiр.)         5,5
УПИ-дiң көм.:
2007ж.            2007ж. -
(95 бiр)            25,0
облыстары-
ның
әкiмдерi,
ІІМ               -
13  Алматы облысындағы    Алматы    Алматы     2005-  2005ж. -    ЖБ
саптық бөлiмшелердiң  облысы    облысы-    2006   18,0
штаттық санын тиесі-  әкімінің  ның        жылдар 2006ж. -

поэтапному доведению     акима       Алматин-  ние      18,0
штатной численности      Алмати-     ской      2005-    2006г.-
строевых подразделе-     нской       области,  2007     18,0
ний патрульной полиции   области               годов     2007г.-
до существующих норм                                     23,0
положенности в                       МВД                  -
Алматинской области
14  Решить вопрос об         Решение     Аким      2006                МБ
увеличении штатной       акима       г.Астаны, год      2006г.-
численности сотрудников  г. Астаны                      74,342
подразделений конной                 МВД                  -
полиции и выделении
средств на их финанси-
рование за счет мест-
ного бюджета в городе
Астане
15  Определить источники     Решения     Акимы     В те-    В пределах МБ,
финансирования и         акимов      областей, чение    средств,   сре-
изыскать средства на     областей,   гг.       2005-    предусмот- дс-
внедрение института      гг.         Астаны    2007     ренных в   тва
общественных охран-      Астаны      и Алматы  годов    местных    КСК
ников подъездов много-   и Алматы                       бюджетах
этажных жилых домов                                     на оплачи-
(консьержей), при-                                      ваемые
способленных для их                                     обществен-
нормального функцио-                                    ные работы,
нирования                                               средства КСК
Профилактика безнадзорности и правонарушений среди
несовершеннолетних и молодежи
16  Принять меры по          Решения     Акимы     В те-    В пределах
созданию реабилита-      акимов      областей, чение    средств,
ционных организаций      областей,   гг.       2005-    преду-
образования с привле-    гг.         Астаны    2007     смотренных
чением работников        Астаны      и Алматы  годов    в местных
ювенальной юстиции,      и Алматы                       бюджетах
для адаптации и реаби-
литации несовершенно-
летних с девиантным
поведением, вышедших
из специальных школ-
интернатов
17  Расширить сеть           Решения     Акимы     В те-    В пределах
социально-педагоги-      акимов      областей, чение    средств,
ческих служб для         областей,   гг.       2005-    преду-
работы с детьми,         гг.         Астаны    2007     смотренных
склонными к право-       Астаны      и Алматы, годов    в местных
нарушениям               и Алматы    МОН                бюджетах
18  Продолжить работу по     Решения     Акимы     В те-    В пределах
расширению сети спе-     акимов      областей, чение    средств,
циальных организаций     областей,   гг.       2005-    преду-
образования для детей    гг.         Астаны    2007     смотренных
с девиантным поведением  Астаны      и Алматы, годов    в местных
и Алматы    МОН, МВД           бюджетах

лік нормаларына дейiн шешімі    әкімі,     ішінде 18,0
кезең-кезеңмен жет-                               2007ж. -
кiзу шараларын қабыл-                             23,0
дау                             IIМ                -
14  Атты полиция бөлiмше- Астана    Астана     2006   2006ж. -    ЖБ
лерi қызметкерлерінiң қаласы    қаласының  жыл    74,342
штаттық санын көбейту әкімінің  әкімі,
және оларды қаржылан- шешімі    ІІМ                 -
дыруға Астана қаласы-
ның жергiлiктi бюдже-
тi есебiнен қаражат
бөлу туралы мәселенi
шешу
15  Көп қабатты тұрғын    Облыстар, Облыстар-  2005-  Ақылы      ЖБ,
үйлердiң кiреберiсте- Астана    дың,       2007   қоғамдық   ПИК
рiне қоғамдық күзету  және      Астана     жылдар жұмыстар   қа-
институтын (консьерж- Алматы    және       ішінде үшін       ра-
дер) енгiзуге, олар-  қалалары  Алматы            жергі-    жаты
дың қалыпты жұмыс     әкімде-   қалалары-         лікті
iстеуi үшiн қаржылан- рінің     ның               бюджет-
дыру көздерiн айқын-  шешімдері әкімдері          терде
дау және қаражат                                  көздел-
iздеу                                             ген
қаражат
шегінде,
ПИК
қаражаты
____________________________________________________________________
Кәмелетке толмағандар мен жастардың арасындағы қадағалаусыз
қалушылық пен құқық бұзушылықтардың алдын алу
____________________________________________________________________
16  Арнайы мектеп-интер-  Облыcтар, Облыстар-  2005-  Жергі-
наттарынан шыққан,    Астана    дың,       2007   лікті
мiнез-құлқының ауыт-  және      Астана     жылдар бюджет-
қуы бар кәмелетке     Алматы    және       ішінде терде
толмағандарды бейiм-  қалалары  Алматы            көздел-
деу және оңалту үшiн  әкімдері- қалала-           ген
ювенальды әділет      нің       рының             қаражат
қызметкерлерiн тарта  шешімдері әкімдері          шегінде
отырып, бiлiм берудiң
оңалту ұйымдарын құру
жөнiндегi шараларды
қабылдау
17  Құқық бұзушылыққа     Облыcтар, Облыстар-  2005-  Жергі-
бейiм балалармен      Астана    дың,       2007   лікті
жұмыс жүргiзу үшiн    және      Астана     жылдар бюджет-
әлеуметтік-педагоги-  Алматы    және       ішінде терде
калық қызметтердiң    қалалары  Алматы            көздел-
желiлерiн кеңейту     әкімдері- қалала-           ген
нің       рының             қаражат
шешімдері әкімдері          шегінде
18  Мiнез-құлқының ауыт-  Облыcтар, Облыстар-  2005-  Жергі-
қуы бар балаларға     Астана    дың,       2006   лікті
арналған арнайы бiлiм және      Астана     жылдар бюджет-
беру ұйымдарының      Алматы    және       ішінде терде
желілерін кеңейту     қалалары  Алматы            көздел-
жөнiндегi жұмысты     әкімдері- қалала-           ген
жалғастыру            нің       рының             қаражат
шешімдері әкімдері,         шегінде
БҒМ, ІІМ

19  Продолжить работу по     Отчет       Акимы     10       В пределах
организации досуга       Правитель-  областей, января,  средств,
детей и подростков       ству        гг.       10       преду-
в период школьных        Республики  Астаны и  июля     смотренных
каникул, принятию мер    Казахстан   Алматы,   еже-     в местных
по созданию спортивных               МОН, МВД  годно    бюджетах
и оздоровительных
лагерей
20  Провести круглый стол,   Информация  МКИС,     10       2005г.-    РБ
посвященный профилак-    Правитель-  МВД,      июля     0,723
тике правонарушений      ству        МОН       2005
среди молодежи           Республики            года
Казахстан
21  Разработать Правила      Совместный  МОН,      2        Не тре-
о детских приютах и      приказ      МВД,      квартал  буется
порядке помещения в                  МЗ        2005
них безнадзорных детей                         года
и подростков, а также
несовершеннолетних,
оставшихся без попе-
чения родителей или
лиц, их заменяющих
22  Внести предложение       Предложе-   МВД,      1        Не
об открытии в г. Астане  ние акиму   МОН       квартал  тре-
школы-интерната для      г. Астаны             2005     буется
детей из малообеспечен-                        года
ных семей, и оставшихся
без родителей
23  Внести предложения       Предложе-   МВД,      В тече-  Не тре-
об открытии Домов        ния акимам  МОН       ние      буется
юношества в Акмолин-     соответст-            2005-
ской, Алматинской,       вующих                2006
Мангистауской областях   областей,             годов
и городе Астане          г. Астаны
24  Внести предложения       Предложе-   МВД       Еже-     Не тре-
о дальнейшем введении    ния акимам            годно    буется
в регионах со сложной    областей,
криминогенной обстанов-  гг. Астаны
кой должностей участко-  и Алматы
вых инспекторов полиции
по делам несовершенно-
летних, закрепленных
за учебными заведениями
25  Разработать Положение    Совместный  МВД,      2        Не тре-
об организации деятель-  приказ      МОН       квартал  буется
ности участковых                               2005
инспекторов полиции по                         года
делам несовершенно-
летних, закрепленных
за учебными заведениями
("школьных" инспекторов)
26  Предусматривать при      Решения     Акимы     Ежегодно Не тре-
проектировании новых     акимов      областей,          буется
жилых многоэтажных       областей,   гг.
массивов в городах и     гг. Астаны  Астаны
крупных населенных       и Алматы    и Алматы
пунктах на первых их
этажах помещения для
подростковых клубов
Сокращение потребления алкоголя, профилактика пьянства,
наркомании и повторной преступности

19  Мектеп демалыстары    Қазақстан Облыстар-   10    Жергі-
кезеңiнде балалар мен Республи- дың,       қаң-   лікті
жасөспiрiмдердiң бос  касының   Астана     тар,   бюджет-
уақытын ұйымдастыру   Үкіметіне және        10    терде
үшiн спорттық және    есеп беру Алматы     шілде  көздел-
сауықтыру лагерлерiн            қалала-     жыл   ген
құру шараларын қабыл-           рының      сайын  қаражат
дау жөнiндегі жұмысты           әкімдері,         шегінде
жалғастыру                      БҒМ, ІІМ
20  Жастар арасындағы     Қазақстан  МАСМ,     2005   2005ж. -    РБ
құқық бұзушылықтың    Республи- ІІМ, БҒМ   жылдың 0,723
алдын алуға арналған  касының               10
дөңгелек үстел өткiзу Үкіметіне            шілдесі
ақпарат
беру
21  Балалар жетiмханасы   Бiрлескен  БҒМ,      2005    Талап
және оларға панасыз   бұйрық    IIМ, ДСМ   жылдың  етіл-
қалған балалар мен                          2-     мейді
жасөспiрiмдердi,                           тоқсаны
сондай-ақ ата-анала-
рының немесе оларды
ауыстырушы адамдардың
қамқорлығынсыз қалған
кәмелетке толмаған-
дарды орналастыру
тәртiбi туралы
ереженi әзiрлеу
22  Астана қаласында аз   Астана    IIМ, БҒМ   2005    Талап
қамтылған отбасылар-  қаласының            жылдың  етіл-
дан шыққан және       әкiмiне               1-     мейді
ата-анасыз қалған     ұсыныс               тоқсаны
балаларға арналған    жасау
мектеп-интернатта-
рын ашу туралы
ұсыныс енгiзу
23  Ақмола, Алматы,       Тиiстi    IIМ, БҒМ   2005-   Талап
Маңғыстау облыстарын- облыстар-            2006    етіл-
да және Астана қала-  дың,                 жылдар  мейді
сында Жасөспiрiмдер   Астана               ішінде
үйлерiн ашу туралы    қаласы-
ұсыныс енгізу         ның
әкiмдерiне
ұсыныстар
жасау
24  Күрделi қылмыстық     Облыстар-  ІІМ       жыл     Талап
жағдай қалыптасқан    дың,                 сайын   етіл-
өңiрлерге оқу орында- Астана                       мейді
рына бекiтiлген кәме- және
летке толмағандар     Алматы
iсi жөнiндегі учаске- қалала-
лiк полиция инспек-   рының
торлары лауазымдарын  әкімдеріне
енгiзу туралы         ұсыныстар
ұсыныстар жасау       жасау
25  Оқу орындарына бекi-  Бiрлескен  ІІМ, БҒМ  2005    Талап
тiлген кәмелетке      бұйрық               жылдың  етіл-
толмағандар iсi                              2-    мейді
жөнiндегi учаскелiк                        тоқсаны
полиция инспекторла-
рының ("мектептiк"
инспекторлардың)
қызметін ұйымдастыру
туралы ереженi
әзiрлеу
26  Қалаларда және iрi    Облыстар, Облыстар-  жыл     Талап
елдi-мекендерде көп   Астана    дың,       сайын   етіл-
қабатты жаңа тұрғын   және      Астана             мейді
үйлердi жобалау       Алматы    және
кезiнде олардың       қалалары  Алматы
бiрiншi қабатында     әкімде-   қалала-
жасөспiрiмдер клубта- рінің     рының
рына арналған үй-жай- шешімдері әкімдері
ларды қарастыру
____________________________________________________________________
Алкогольдік ішiмдiктi пайдалануды азайту, маскүнемдiктiң,
нашақорлықтың және қылмысты қайталаудың алдын алу
____________________________________________________________________

27  Активизировать           Информация  МКИС,     10       Не тре-
деятельность по форми-   Правитель-  МВД,      января,  буется
рованию в общественном   ству        МОН, МЗ,  10
сознании социального     Республики  акимы     июля
антинаркотического       Казахстан   областей, еже-
иммунитета и усилить                 гг.       годно
информированность                    Астаны
граждан о мерах, прини-              и Алматы
маемых государствен-
ными органами по
борьбе с наркоманией
и алкоголизмом, через
СМИ, в т.ч. с привле-
чением известных
общественных деятелей,
артистов, ученых и
других специалистов
28  Принять меры к увели-    Решения     Акимы     В те-               МБ
чению мощности дейст-    акимов      областей, чение
вующих специализирован-  областей,   гг.       2005-
ных лечебно-профилак-    гг.Астаны   Астаны    2006
тических учреждений      и Алматы    и Алматы, годов
для принудительного                  в том
лечения лиц, страдающих              числе:
алкоголизмом, наркома-               аким
нией и токсикоманией,                Мангис-            2005г.-
путем создания условий               тауской            9,0
для охвата лечением                  области            2006г.-
значительной части                                      9,0
нуждающихся в этом
лечении граждан
29  Продолжить работу по     Решения     Акимы     Еже-     В преде-
трудоустройству и        акимов      областей, годно    лах
реабилитации лиц,        областей,   гг.                средств,
освобожденных из мест    гг.         Астаны             преду-
лишения свободы,         Астаны      и Алматы           смотренных
социальной адаптации     и Алматы                       в местных
лиц, не имеющих                                         бюджетах
определенного места
жительства, трудовому
и бытовому устройству
граждан, утративших
социальные связи
30  Принять меры по          Решения     Акимы     Еже-     В пределах
организации профес-      акимов      областей, годно    средств,
сиональной подготовки    областей,   гг.Астаны          преду-
и обучению новым про-    гг.Астаны   и Алматы,          смотренных
фессиям лиц, освобож-    и Алматы    МТСЗ               в местных
денных из мест лишения                                  бюджетах
свободы
Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения
31  Осуществлять совмест-    Совместный  МВД,      1        Не тре-
ные мероприятия под-     приказ      МТК       квартал  буется
разделений дорожной                            2005
полиции МВД и органов                          года
транспортного контроля
Минтранскома, направлен-
ные на обеспечение
безопасности движения
на автодорогах и рас-
следование дорожно-
транспортных происшествий
32  Внести предложения       Предложения МТК,      10       Не тре-
по дополнительному       Правитель-  МВД       января   буется
строительству путе-      ству                  2006
проводов на железно-     Республики            года
дорожных переездах,      Казахстан
автомобильных переездах
одного уровня на дорогах
республиканского
значения
33  Определить порядок       Совместный  МВД,      4        Не тре-
взаимодействия подраз-   приказ      МЧС       квартал  буется
делений дорожной                               2005
полиции МВД с органами                         года
МЧС по вопросам их
своевременного инфор-
мирования о произо-
шедших дорожно-транс-
портных происшествиях
с целью своевременного
спасения пострадавших
и ликвидации послед-
ствий от чрезвычайных
ситуаций
34  Определить единый        Совместный  МВД,      4        Не тре-
порядок государственной  приказ      МТК,      квартал  буется
системы учета показате-              МЗ,       2005
лей аварийности,                     МЧС       года
дорожно-транспортного
травматизма, оценки
ущерба от дорожно-
транспортных проис-
шествий
35  Внести предложения       Предложения МВД       1        Не тре-
об изыскании в местных   акимам                квартал  буется
бюджетах средств по      областей,             2005
опыту г. Астаны на       г. Алматы             года
обеспечение пунктов
технического контроля
дорожной полиции
современными средствами
технического диагности-
рования
36  Принять меры по:         Решения     Акимы     В те-               МБ
1) поэтапной замене      акимов      областей, чение
устаревших, не соответ-  областей,   гг.       2005-
ствующих стандартам      гг.         Астаны    2006
технических средств      Астаны      и Алматы, годов
организации дорожного    и Алматы    в том
движения:                            числе:
а) светофоров,                       Актюбин-            1а)2005г.-

27  Әлеуметтiк ecipткігe  Қазақстан МАСМ,       10    Талап
қарсы иммунитетті     Республи- ІІМ, БҒМ,  қаң-   етіл-
қоғамдық санада       касының   ДСМ,       тар,   мейді
қапыптастыру жөнiн-   Үкіметіне облыстар-   10
дегі қызметті жандан- ақпарат   дың,       шілде
дыру және бұқаралық   беру      Астана,     жыл
ақпарат құралдары               Алматы     сайын
арқылы, оның iшiнде             қалала-
белгiлi қоғам қайрат-           рының
керлерiн, әртiстердi,           әкімдері
ғалымдар мен басқа
да мамандарды тарта
отырып, нашақорлық
пен алкоголизмге
қарсы күрес жөнiндегi
мемлекеттiк органдар
қабылдаған шаралар
туралы азаматтарды
ақпараттандыруды
күшейту
28  Алкоголизмге, наша-   Облыстар, Облыстар-  2005-              ЖБ
қорлық пен уытқорлық- Астана    дың,       2006
қа душар болған       және      Астана     жылдар
адамдарды мәжбүрлеп   Алматы    және       ішінде
емдеуге арналған      қалалары  Алматы
жұмыс iстейтiн маман- әкімдері- қалала-
дандырылған емдеу-    нің       рының,
алдын алу мекемелерiн шешімдері оның
емдеудi қажет ететін            ішінде:
азаматтардың едәуiр             Маңғыстау          2005ж. -
бөлігін еммен қамту             облысының          9,0
үшiн жағдай жасау               әкімдері           2006ж. -
арқылы өңірлердегi                                 9,0
қажеттiлiктерге
қарай кеңейту шара-
ларын қабылдау
29  Бас бостандығынан     Облыстар, Облыстар-  жыл     Жергі-
айыру орындарынан     Астана    дың,       сайын   лікті
босатылған адамдарды  және      Астана             бюджет-
жұмысқа орналастыру   Алматы    және               терде
және оңалту, белгілi  қалалары  Алматы             көздел-
бiр тұрақты жерi жоқ  әкімдері- қалала-            ген
адамдарды әлеуметтiк  нің       рының              қаражат
оңалту, әлеуметтiк    шешімдері әкімдері           шегінде
байланыстарын жоғалт-
қан азаматтарды
еңбекке және тұрмыста
орналастыру жөнiндегi
жұмысты жалғастыру
30  Бас бостандығынан     Облыстар, Облыстар-  жыл     Жергі-
айыру орындарынан     Астана    дың,       сайын   лікті
босатылған адамдардың және      Астана             бюджет-
кәсiби даярлығын және Алматы    және               терде
оларды жаңа кәсiптер- қалалары  Алматы             көздел-
ге оқытуды ұйымдас-   әкімдері- қалала-            ген
тыру жөнiнде шаралар  нің       рының              қаражат
қабылдау              шешімдері әкімдері,          шегінде
Еңбекмині
____________________________________________________________________
Жол қозғалысы саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу
____________________________________________________________________
31  Автожолдардағы жол    Бiрлескен ІІМ, ККМ   2005    Талап
қауiпсiздiгiн қамта-  бұйрық               жылдың  етіл-
масыз етуге және                             1-    мейді
жол-көлік оқиғаларын                       тоқсаны
тергеуге бағытталған
IIМ-нiң жол полициясы
бөлiмшелерiнiң және
ККM көліктiк бақылау
органдарының бiрлес-
кен iс-шараларын
жүзеге асыру
32  Темiр жол өтпелерiн-  Қазақстан ККМ, ІІМ   2006    Талап
де, республикалық     Республи-            жылдың  етіл-
маңызы бар жолдардың  касының               10     мейді
бiр деңгейдегі авто-  Үкіметіне            қаңта-
мобиль өтпелерiнде    ұысныстар             ры
өтпе жолдардың        жасау
қосымша құрылысын
салу жөнiнде ұсыныс-
тар енгiзу
33  Зардап шеккендердi    Бiрлескен ІІМ, ТЖМ   2005    Талап
дер кезiнде құтқару   бұйрық               жылдың  етіл-
және төтенше жағдай-                        4-     мейді
лардың салдарын жою                        тоқса-
мақсатында болған                           ны
жол-көлiк оқиғалары
туралы дер кезiнде
ақпарат беру IIМ жол
полициясы бөлiмшеле-
рiнiң ТЖМ органдары-
мен өзара iс-қимыл
жасау тәртiбiн
айқындау
34  Авариялардың жол-     Бiрлескен ІІМ, ККМ,   2005    Талап
көлiк жарақатының     бұйрық    ДСМ, ТЖМ    жылдың  етіл-
көрсеткiштерiн, жол-                         4-     мейді
көлiк оқиғаларынан                          тоқсаны
болған шығындардың
бағасын есепке алу
жүйесiнiң бiрыңғай
мемлекеттік тәртiбiн
айқындау
35  Жол полициясының      Облыстар-  ІІМ       2005    Талап
техникалық бақылау    дың,                 жылдың  етіл-
бекеттерiн техникалық Алматы                1-     мейді
диагностикалаудың     қаласының            тоқсаны
қазiргi заманғы       әкімдері-
құралдарымен қамтама- не ұсыныс
сыз eтугe Астана      жасау
қаласының тәжірибесi
бойынша жергіліктi
бюджеттерден қаражат
iздеу туралы
ұсыныстар енгізу
36  1) Жол қозғалысы      Облыстар, Облыстар-  2005-              ЖБ
ұйымдарының ескiрген, Астана    дың,       2006
стандарттарға сәйкес  және      Астана     жылдар
келмейтiн техникалық  Алматы    және       ішінде
құралдарын:           қалалары  Алматы
а) бағдаршамдарды;    әкімде-   қалала-
б) жол белгiлерiн     рінің     рының,
кезең-кезеңмен        шешімдері оның
ауыстыру;                       ішінде:
2) Жол қозғалысын               Ақтөбе,           1а)2005ж.-

ской,               10,5
б) дорожных знаков;                  Алматин-           1а)2005г.-
ской,              49,68
2) поэтапному внедрению                                 2006г.-
автоматизированных                                      49,68
систем управления                                       1б)2005г.-
дорожным движением                                      13,087
(АСУДД)                                                 2006г.-
13,087
2)2005г.-
2,07
2006г.-2,07
Жамбыл-            1а)2005г.-
ской,              19,872
1б)2005г.-
1,5
2)2005г.-
6,21
Западно-           1а)2006г.-
Казах-             17,6
станской,          1б)2006г.-
6,0
2)2006г.-
12,4
Мангис-            1а)2005г.-
тауской            15,184
2006г.-
31,184
1б)2005г.-
0,55
2)2005г.-
4,14
2006г.-
4,14
Северо-            1а)2005г.-
Казахстан-         16,6
ской                1б)2005г.-
областей,           5,4
МВД                    -
37  Разработать стандарт     Ведомст-    МВД       2        Не тре-
государственных услуг    венный                квартал  буется
по регистрации транс-    приказ                2005
портных средств в                              года
регистрационно-экзаме-
национных подразделе-
ниях дорожной полиции
по принципу обслужива-
ния "из одного окна"
38  Внести предложения       Предложе-   МВД       1        Не тре-
о выделении средств      ния акимам            квартал  буется
из местных бюджетов      областей,             2005
по опыту г. Астаны       гг.                   года
для оснащения регистра-  Астаны и
ционно-экзаменационных   Алматы
подразделений дорожной
полиции компьютерной
техникой с единым прог-
раммным обеспечением
39  Изыскать средства в      Решения     Акимы     В те-               МБ
местных бюджетах на      акимов      областей, чение
приобретение специаль-   областей,   гг.       2005-
ных автомобилей-эва-     гг.         Астаны    2006
куаторов для подраз-     Астаны и    и Алматы, годов
делений дорожной         Алматы      в том
полиции                              числе:
Актюбин-
ской,
2005г.               2,66
(1 ед.)
Атырау-
ской,
2005 г.            2,66
(1 ед.)
2006 г.            2,806
(1 ед.)
2007 г.              2,941
(1 ед.)
Жамбыл-
ской,
2005 г.
(2 ед.)            5,32
2006 г.
(1 ед.)              2,66
Западно-
Казах-
станской,
2005г.
(1 ед.)            2,66
2006г.
(1 ед.)              2,66
Мангис-
тауской
2005г.
(1 ед.)            2,0
2006г.
(1 ед.)              2,0
областей,
МВД                 -
Меры по противодействию преступности
Повышение эффективности расследования преступлений
и розыска преступников
40  Выработать механизм      Совместный  МВД, МЮ,  2        Не тре-
применения мер пресе-    приказ      ГП (по    квартал  буется
чения, альтернативных                согласо-  2005
аресту с детальной                   ванию),   года
регламентацией их                    КНБ (по
процедур                             согла-
сованию),
АБЭКП
41  Внести предложения       Предложе-   МЮ, МЗ,   10       Не тре-
по дальнейшему совер-    ния Прави-  МВД, ГП   июля     буется
шенствованию судебно-    тельству    (по сог-  2006
экспертной деятель-      Республики  ласова-   года
ности                    Казахстан   нию),
КНБ (по
согласо-
ванию),
АБЭКП,
КТК МФ
42  Изучить и внести         Предложе-   МВД,      10       Не тре-
предложения о возмож-    ния Прави-  АИС       января   буется
ности внедрения опыта    тельству              2006
МВД России по исполь-    Республики            года
зованию австралийской    Казахстан
технологии "DataDoT"
в поиске и идентифи-
кации похищенного
автомототранспорта с
измененной маркировкой
узлов и агрегатов
Борьба с организованной преступностью

автоматтандылған                                   10,5
басқару жүйесiне                Алматы,           1а)2005ж.-
кезең-кезеңмен                                    49,68
енгiзу жөнiндегi                                  2006ж.-
шараларды қабылдау                                49,68
(ЖҚАБЖ)                                           1б)2005ж.-
13,087
2006ж.-
13,087
2)2005ж.-
2,07
2006ж.-
2,07
Жамбыл,           1a)2005ж.-
19,872
1б)2005ж.-
1,5
2)2005ж.-
6,21
Батыс             1а)2006ж.-
Қазақстан,        17,6
1б)2006ж.-
6,0
2)2006ж.-
12,4
Маңғыстау,        1а)2005ж.-
15,184
2006ж.-
31,184
1б)2005ж.-
0,55
2)2005ж.-
4,14
2006ж.-
4,14
Солтүстік         1а)2005ж.-
Қазақстан         16,6
облыстары-        1б)2005ж.-
ның               5,4
әкiмдерi,
ІIM                 -
37  Жол полициясының      Ведомст-  ІIM        2005    Талап
тіркеу-емтихан қабыл- волық                жылдың  етіл-
дау бөлімшелерiнде    бұйрық                 2-    мейді
"бір терезеден"                            тоқсаны
қызмет көрсету
бойынша көлiк құрал-
дарын тiркеу жөнiн-
дегi мемлекеттік
қызметтер көрсету
стандартын әзiрлеу
38  Жол полициясының      Облыстар-  ІIM       2005    Талап
тiркеу-емтихан қабыл- дың,                 жылдың  етіл-
дау бөлiмшелерiн      Астана                 1-    мейді
Астана қаласының      және                 тоқсаны
тәжірибесi бойынша    Алматы
бірыңғай бағдарлама-  қалалары-
мен қамтамасыз        ның
етілген компьютерлiк  әкiмдерi-
техникалармен жарақ-  не
тандыру үшін жергi-   ұсыныс
лiктi бюджеттерден    жасау
қаражат бөлу туралы
ұсыныс енгізу
39  Жол полициясының      Облыстар, Облыстар-  2005-              ЖБ
бөлiмшелерi үшiн      Астана    дың,       2006
арнайы эвакуатор-     және      Астана,    жылдар
автомобильдерiн       Алматы    Алматы     ішінде
сатып алу үшiн жергі- қалалары  қалалары-
лiктi бюджеттерден    әкімдері- ның,
қаражат табу          нің       оның
шешiмдерi ішінде:
Ақтөбе,
2005 ж.
(1 бiрлiк)           2,6
Атырау,
2005 ж.
(1 бiрлiк)         2,66
2006 ж.
(1 бiрлiк)         2,806
2007 ж.
(1 бiрлiк)           2,941
Жамбыл,
2005 ж.
(2 бiрлiк)         5,32
2006 ж.
(1 бiрлiк)           2,66
Батыс
Қазақстан,
2005 ж.
(1 бiрлiк)         2,66
2006 ж.
(1 бiрлiк)           2,66
Маңғыстау,
2005 ж.
(1 бiрлiк)         2,0
2006 ж.
(1 бiрлiк)          2,0
облыстары-
ның
әкiмдерi,
IІM               -
____________________________________________________________________
Қылмысқа қарсы iс-әрекет ету жөнiндегi шаралар
____________________________________________________________________
Қылмыстарды тергеудiң және қылмыскерді іздестірудің
тиімділігін арттыру
____________________________________________________________________
40  Баламалы қамауға      Бірлескен  IІМ,      2005    Талап
алудың жолын кесу     бұйрық     Әдiлет-   жылдың  етіл-
шараларын олардың                минi,      2-     мейді
рәсімдерін түбегейлі             БП        тоқсаны
реттей отырып,                  (келiсiм
қолдану тетігін                  бойынша),
әзірлеу                          ҰҚК
(келiсiм
бойынша),
ЭСЖҚКА
41  Сот-сараптамалық      Қазақстан Әділет-   2005    Талап
қызметті одан әрi     Республи- минi,     жылдың  етіл-
жетілдiру жөнiнде     касының   ДСМ, IIМ,  10     мейді
ұсыныс енгiзу         Үкiметiне БП        шілдесі
ұсыныс    (келiсiм
жасау     бойынша),
ҰҚК
(келiсiм
бойынша),
ЭСЖҚКА,
Қаржыминi-
нiң
КБК
42  Тораптары мен         Қазақстан ІІМ, АБА   2006    Талап
агрегаттары өзгертіл- Республи-            жылдың  етіл-
ген таңбаларымен      касының               10     мейді
ұрланған автокөлiктi  Үкіметіне            қаң-
iздеуде және иденти-  ұсыныстар            тары
фикациялауда          жасау
"DataDoТ" австралия-
лық технологияны
пайдалану жөнiнде
Ресей IIМ-нiң тәжiри-
бесiн енгізу мүмкiн-
дiгі туралы ұсынысты
зерделеу және енгiзу
____________________________________________________________________
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
____________________________________________________________________

43  Согласовывать опера-     Информация  АБЭКП,    10       Не тре-
тивно-розыскные меро-    Правитель-  МВД,      января,  буется
приятия и специальные    ству        КНБ       10
операции по выявлению    Республики  (по       июля
фактов экономической     Казахстан   согла-    еже-
контрабанды, хищений                 сова-     годно
сырьевых ресурсов,                   нию),
выявлению и пресечению               КТК МФ
деятельности организо-
ванных преступных групп,
имеющих коррумпированные
связи в органах власти
и управления
44  Практиковать создание    Совместный  МВД,      3        Не тре-
на местах совместных     приказ      АБЭКП     квартал  буется
специальных рабочих                            2005
групп, деятельность                            года
которых направить на
пресечение попыток
осуществления контроля
над объектами малого и
среднего бизнеса со
стороны криминальных
структур; выявление и
разработку организован-
ных преступных групп,
занимающихся "отмыва-
нием" финансовых
средств, добытых
преступным путем
45  Определить порядок       Совместный  МВД, КНБ  2        Не тре-
и условия проведения     приказ      (по сог-  квартал  буется
исследований и экспер-               ласова-   2006
тиз электронных вычис-               нию),     года
лительных машин,                     АБЭКП,
операционных систем,                 КТК МФ
используемых при
совершении преступле-
ний в сфере компьютер-
ных технологий
46  Проводить совместные     Информация  МВД, КНБ  10       Не тре-
оперативно-профилакти-   Правитель-  (по сог-  июля     буется
ческие мероприятия и     ству        ласова-   2006
специальные операции     Республики  нию),     года
по предупреждению,       Казахстан   МЮ,
выявлению, пресечению и              АБЭКП,
раскрытию преступлений               КТК МФ,
в сфере высоких техно-               АИС
логий и незаконного
использования объектов
интеллектуальной
собственности
47  Проводить совместные     Информация  ГП (по    10       Не тре-
проверки на предмет      Правитель-  согла-    января,  буется
законности рекламных     ству        сова-     10
объявлений (информации)  Республики  нию),     июля
организаций и частных    Казахстан   МВД, КНБ  ежегодно
лиц о трудоустройстве                (по сог-
девушек и женщин за                  ласо-
рубежом                              ванию),
АБЭКП
Информационное и материально-техническое
обеспечение борьбы с преступностью
48  Проработать вопрос о     Предложения АИС,      10       Не тре-
возможности обеспечения  Правитель-  МТК,      июля     буется
автомобильных дорог      ству        МВД       2005
республиканского зна-    Республики            года
чения системами аварий-  Казахстан
ной связи "SOS"
49  Продолжить работу по     Отчет       АБЭКП     10       2005г.-    РБ

43  Экономикалық контра-  Қазақстан ЭСЖҚКА,     10     Талап
банда, шикiзат қорла- Республи- IIМ, ҰҚК   қаң-    етіл-
рын ұрлау фактілерiн  касының   (келiсiм   тар,    мейді
анықтау билiк және    Үкіметіне бойынша),   10
басқару органдарымен  ақпарат   Қаржыми-   шілде
байланысы бар ұйым-   беру      нінің      жыл
дасқан қылмыстық                КБК        сайын
топтардың iс-әрекетiн
анықтау және жолын
кесу жөнiндегi жедел-
iздестіру iс-шаралары
мен арнайы oперация-
ларды келiсу
44  Жергiлiктi жерлерде   Бiрлескен IIМ,       2005    Талап
бiрлескен арнайы      бұйрық    ЭСЖҚКА     жылдың  етіл-
жұмыс топтарын құруды                       3-     мейді
тәжiрибеге енгізу,                         тоқсаны
олардың қызметiн
қылмыстық құрылымдар-
дың тарапынан шағын
және орта бизнес
объектілерiне бақы-
лауды жүзеге асыру
әрекеттерiнiң жолын
кесуге бағыттау;
қылмыстық жолмен
тапқан қаржыны
"жылыстатумен" айна-
лысатын ұйымдасқан
қылмыстық топтарды
анықтау және олармен
жұмыс iстеу
45  Электрондық есептеуiш Бiрлескен IIМ, ҰҚҚ   2006    Талап
машиналарды, компью-  бұйрық    (келiсiм   жылдың  етіл-
терлік технологиялар             бойынша),  2-     мейді
саласында қылмыстар             ЭСЖҚКА,    тоқсаны
жасау кезiнде пайда-            Қаржыминi-
ланылатын операциялық           нiң КБК
жүйелердi зерттеу
және сараптау жүргiзу
тәртiбi мен шарттарын
белгілеу
46  Жоғары технологиялар  Қазақстан IIМ, ҰҚҚ   2006    Талап
мен интеллектуальдық  Республи- (келiсiм   жылдың  етіл-
меншiк объектілерiн   касының   бойынша),   10     мейді
заңсыз пайдалану      Үкіметіне  ӘМ,       шілдесі
саласындағы қылмыс-   ақпарат   ЭСЖҚКА,
тардың алдын алу,     беру      Қаржыминi-
анықтау, жолын кесу              нің КБК,
және ашу жөнiндегі               АБА
бiрлескен жедел-про-
филактикалық iс-шара-
лар мен арнайы
операциялар жүргізу
47  Ұйымдар мен жеке      Қазақстан  БП         10     Талап
тұлғалардың қыздар    Республи- (келiсiм   қаң-    етіл-
мен әйелдердi шетелге касының   бойынша),  тар,    мейді
жұмысқа орналастыра-  Үкiметіне IIМ, ҰҚК    10
тындығы туралы жарна- ақпарат   (келiсiм   шілде
малық хабарландырула- беру      бойынша),  жыл
рының (ақпараттардың)           ЭСЖҚКА     сайын
заңдылығына бiрлесiп
тексеру жүргiзу
____________________________________________________________________
Қылмысқа қарсы күресті ақпараттық және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
____________________________________________________________________
48  Республикалық маңызы  Қазақстан  АБА,      2005    Талап
бар автомобиль жолда- Республи-  ККМ, ІІМ  жылдың  етіл-
рын "SOS" авариялық   касының               10     мейді
байланыс желiсiмен    Үкiметіне            шілдесі
қамтамасыз ету        ұсыныстар
мүмкiндігі туралы     жасау
мәселенi пысықтау
49  Экономикалық және    Қазақстан  ЭСЖҚКА     2006    2005 ж.-   РБ

созданию единой авто-    Правитель-            января   80,647
матизированной инфор-    ству                  2006
мационно-телеком-        Республики            года
муникационной системы    Казахстан
Агентства по борьбе
с экономической и
коррупционной преступ-
ностью (финансовой
полиции)
50  Продолжить создание  Информация    МВД,       10
центров оператив-    Правитель-  заинтере-  января
ного управления        ству      сованные   10 июля
силами и средст-     Республики    акимы     еже-
вами полиции         Казахстан   областей    годно
(ЦОУ) в областных
центрах
республики:
Шымкент                                                 2005г.-    РБ
500,000
Павлодар                                                2005г.-    РБ
500,000
2005г.-    МБ
1,5
Актобе                                                  2006г.-    РБ
469,811
Атырау                                                  2006г.-    РБ
469,810
Кызылорда                                               2006г.-    РБ
469,810
Кокшетау                                                2006г.-    РБ
469,810
Актау                                                   2007г.-    РБ
475,448
Петропавловск                                           2007г.-    РБ
475,448
Тараз                                                   2007г.-    РБ
475,448
Уральск                                                 2007г.-    РБ
475,448
Создание                                                2005г.-    РБ
Ситуационного                                           500,000
центра МВД
Расширение функ-                                        2006г.-    РБ
циональности                                            121,640
Ситуационного
центра МВД
Расширение Центра                                       2007г.-    РБ
оперативного                                            144,310
управления города
Костанай
50-1 Создать центр           Информация  МВД,      10       2008 г.-   РБ
оперативного            Правитель-  аким      января   806,436
управления силами и     ству        Алматин-  10 июля
средствами полиции      Республики  ской      ежегодно
(ЦОУ) в                 Казахстан   области
г. Талдыкорган и
расширить
Ситуационный Центр
в г. Астане
51  Продолжить создание      Информация  МВД       10       2005г.-
информационных систем    Правитель-            января   114,63     РБ
органов внутренних       ству                  2006
дел Республики           Республики            года
Казахстан                Казахстан
51-1 Создать                 Информация  МВД       10       2008 г.-   РБ
автоматизированную      Правитель-            января   287,536
информационно-          ству                  10 июля
поисковую систему       Республики            ежегодно
"Контроль"              Казахстан

сыбайлас жемқорлық   Республи-             жылдың  80,647
қылмысқа қарсы күрес касының                10
жөнiндегi агенттiк-  Үкіметіне             қаңтары
тiң (қаржы полиция-  есеп беру
сы) бiрыңғай
автоматтандырылған
ақпараттық-телеком-
муникациялық жүйесiн
құру жөнiндегі
жұмысты жалғастыру
50  Республиканың   Қазақстан    ІІМ,     10 қаңтар,
облыс орта-     Республи-   мүдделі   10 шілде
лықтарында      касының     облыс-    жыл
полицияның      Үкіметіне   тардың    сайын
күш-құрал-      ақпарат     әкімдері
дарымен
Жедел
басқару
орталық-
тарын
(ЖБО) құруды
жалғас-
тыру:
Шымкент                                            2005ж.-
500,000    РБ
Павлодар                                           2005ж.-
500,000    РБ
2005ж.-
1,5        ЖБ
Ақтөбе                                             2006ж.-
469,811    РБ
Атырау                                             2006ж.-
469,810    РБ
Қызылорда                                          2006ж.-
469,810    РБ
Көкшетау                                           2006ж.-
469,810    РБ
Ақтау                                              2007ж.-
475,448    РБ
Петропавл                                          2007ж.-
475,448    РБ
Тараз                                              2007ж.-
475,448    РБ
Орал                                               2007ж.-
475,448    РБ
ІІМ Ахуалдық                                       2005ж.-
орталығын                                          500,000    РБ
құру
ІІМ Ахуалдық                                       2006ж.-
орталығының                                        121,640    РБ
функционалдығын
кеңейту
Қостанай                                           2006ж.-
қаласының Жедел                                    144,310    РБ
басқару орталығын
кеңейту
50-1 Талдықорған        Қазақстан   ІІМ,     10 қаңтар  2008 ж.-  РБ
қаласында         Республи-   Алматы   10 шілде   804,436
полицияның        касының     облысы-    жыл
күш-құрал-        Үкіметіне   ның әкімі  сайын
дарымен жедел     ақпарат
басқару
орталығын
(ЖБО) құру
және Астана
қаласындағы
Ахуалдық
орталықты
кеңейту
51  Қазақстан Республика- Қазақстан   ІІМ      2006    2005ж. -   РБ
сы iшкi iстер орган-  Республи-            жылдың  114,63
дарының ақпараттық    касының                10
жүйелерiн құруды      Үкіметiне            қаңтары
ақпарат
беру
51-1  "Бақылау"           Қазақстан   ІІМ    10 қаңтар  2008 ж. - РБ
автоматтан-         Республика-        10 шілде   287,536
дырылған            сының                 жыл
ақпараттық          Үкіметіне             сайын
іздеу               ақпарат
жүйесін құру

51-2 Модернизировать и       Информация  МВД       10       2008 г.-   РБ
развивать спутниковую   Правитель-            января   254,161
сеть передачи данных    ству                  10 июля
и телефонии МВД         Республики            ежегодно
Казахстан
52  Внести предложения       Предложения МВД       10       Не тре-
о внедрении биометри-    Правитель-            июля     буется
ческих систем распо-     ству                  2005
знавания человека по     Республики            года
фотографическому         Казахстан
изображению
53  Осуществить              Информация  МВД        10     2008 г. -    РБ
строительство            Правитель-            января  398,0
комплекса зданий         ству                 10 июля
центрального             Республики             еже-
госпиталя с              Казахстан             годно
поликлиникой МВД
в городе Астане
53-1 Осуществить             Информация  МВД       10       2008 г.-   РБ
строительство           Правитель-            января   300,0
комплекса зданий и      ству                  10 июля
сооружений для          Республики            ежегодно
размещения полка        Казахстан
полиции МВД по охране
дипломатических
представительств в
г. Астане
54  Осуществить строи-       Отчет       МВД       10       2005г.-     РБ
тельство питомника       Правитель-            января   12,3
служебно-розыскных       ству                  2006
собак Центрального       Республики            года
УВДТ в г. Астане         Казахстан
55  Осуществить строитель-   Отчет       МВД       10       2005г.-     РБ
ство спортивно-трени-    Правитель-            января   200,0
ровочного комплекса      ству                  2006
для подразделения        Республики            года
специального назначения  Казахстан
"Сункар" МВД в г. Алматы
55-1 Завершить               Информация  МВД       10       2008 г.-   РБ";
строительство           Правитель-            января   106,132
малосемейного           ству                  10 июля
общежития на 100        Республики            ежегодно
квартир для             Казахстан
сотрудников
подразделения
специального
назначения "Сункар"
в г. Алматы
56  Завершение строи-        Отчет       МВД        10      2005г.-     РБ
тельства жилых           Правитель-            января   17,3
домов и пристройки       ству                 10 июля   2006г.-     РБ

51-2  Деректер            Қазақстан   ІІМ     10 қаңтар 2008 ж. - РБ
берудің             Республика-         10 шілде  254,161
жерсеріктік         сының                  жыл
желісі мен          Үкіметіне             сайын
ІІМ-нің             ақпарат
телефониясын
жаңғырту және
дамыту
52  Фотокескіндiк бейне-  Қазақстан   ІІМ      2005    Талап
леу арқылы адамды     Республи-            жылдың  етіл-
танудың биометрикалық касының                10    мейді
жүйесін ендiру туралы Үкіметiне            шілдесі
ұсыныстар енгiзу      ұсыныс
жасау
53-1 Астана қала-         Қазақстан   ІІМ    10 қаңтар  2008 ж.-  РБ
сында ІІМ-нің        Республика-        10 шілде   300,0
дипломатиялық        сының                 жыл
өкілдіктерді         Үкіметіне            сайын
күзету               ақпарат
жөніндегі
полиция полкін
орналастыру
үшін ғимарат-
тар мен
құрылыстар
кешенін салуды
жүзеге асыру
53  Астана қаласында      Қазақстан  ІІМ     10 қаңтар, 2008 ж. - РБ
IIМ-нiң емханасы бар  Республи-          10 шілде   398,0
орталық госпиталiнiң  сының              жыл
ғимараттары кешенiн   Үкiметiне          сайын
салуды жүзеге         ақпарат
асыру
53-1  Астана қала-        Қазақстан  ІІМ     10 қаңтар   2008 ж.- РБ
сында ІІМ-нің       Республика-        10 шілде    300,0
дипломатиялық       сының                 жыл
өкілдіктерді        Үкіметіне              сайын
күзету              ақпарат
жөніндегі
полиция полкін
орналастыру
үшін ғимарат-
тар мен
құрылыстар
кешенін салуды
жүзеге асыру
54  Астана қаласында      Қазақстан  IIM      2006     2005 ж.-   РБ
көлiктегi Орталық     Республи-           жылдың   12,3
ІІБ-нiң қызметiк-     касының              10
iздестіру иттер       Үкiметiне            қаң-
питомнигiнiң құрылы-  есеп беру            тары
сын жүзеге асыру
55  Алматы қаласында      Қазақстан  IIM      2006     2005 ж.-   РБ
IIM-нiң "Сұңқар"      Республи-           жылдың   200,0
арнайы мақсаттағы     касының              10
бөлімшесi спорт-      Үкiметiне            қаң-
жаттығу орталығының   есеп беру            тары
құрылысын жүзеге
асыру
55-1  Алматы              Қазақстан   ІІМ    10 қаңтар  2008 ж.-  РБ
қаласындағы         Республика-        10 шілде   106,132
"Сұңқар"            сының                 жыл
арнайы              Үкіметіне              сайын
мақсаттағы          ақпарат
бөлімшелерінің
қызметкерлеріне
арналған 100
пәтерлі шағын
отбасылық
жатақхананың
құрылысын
аяқтау
56  ІІМ-нiң Қарағанды     Қазақстан  IIM    10 қаңтар, 2005 ж.-   РБ
заң институты объек-  Республи-         10 шілде   17,3
тілерiнiң тұрғын      касының            жыл       2006 ж.-   РБ

к учебному корпусу       Республики             еже-    257,538
объектов Караган-        Казахстан             годно    2007г.-     РБ
динского юридичес-                                      275,160
кого института МВД                                      2008г.-
34,138
57  Внести предложения       Предложения МВД       1        Не тре-
о поэтапном доведении    акимам об-            квартал  буется
материально-технической  ластей,               2005
базы горрайорганов       гг.                   года
внутренних дел до        Астаны и
уровня базовых органов   Алматы
Совершенствование кадровой работы правоохранительных органов
58  Принять меры по          Информация  МВД       10       Не тре-
совершенствованию        Правитель-            января,  буется
системы подбора,         ству                  10
расстановки,             Республики            июля
подготовки и пере-       Казахстан             ежегодно
подготовки кадров
органов внутренних
дел
59  Внести предложения       Предложения МВД,ГП    2        Не тре-
об открытии специ-       Правитель-  (по сог-  квартал  буется
ализированного дома      ству        ласова-   2005
престарелых для          Республики  нию),     года
пенсионеров право-       Казахстан   КНБ (по
охранительных и                      согла-
специальных органов,                 сованию),
утративших родственные               АБЭКП,
связи и не имеющих                   КТК МФ
возможности вести
самостоятельный образ
жизни
60  Предоставить в целях     Проект      МЮ        3        Не тре-
сохранения профес-       норматив-             квартал  буется
сиональных кадров        ного                  2005
возможность дальней-     правового             года
шего прохождения службы  акта
в пенитенциарной сис-
теме высококвалифициро-
ванным сотрудникам,
достигшим предельного
возраста пребывания
на службе в органах
юстиции
Международное сотрудничество в борьбе с преступностью
61  Рассмотреть вопрос       Предложения АБЭКП,    10       Не тре-
о целесообразности       Правитель-  ГП (по    января   буется
присоединения            ству        согласо-  2005
Республики Казахстан     Республики  ванию),   года
к Конвенции об уголов-   Казахстан   КНБ (по
ной ответственности                  согласо-
за коррупцию (Страсбург,             ванию),
27 января 1999 г.),                  МИД
Международной конвенции
по борьбе с подделкой
денежных знаков (Женева,
20 апреля 1929 г.)

үйлерін және оқу      Үкiметiне          сайын     257,538
корпусына жапсарлас   есеп                         2007 ж.-   РБ
құрылыс салуды аяқтау                              275,160
2008 ж.-
34,138
57  Қалалық, аудандық     Облыстар-  ІІМ      2005     Талап
iшкi iстер органда-   дың,                жылдың   етіл-
рының материалдық-    Астана               1-      мейді
техникалық базасын    және                тоқсаны
базалық органдардың   Алматы
деңгейiне дейiн       қалала-
кезең-кезеңмен жеткi- рының
зу туралы ұсыныстар   әкімде-
енгiзу                ріне
ұсыныстар
жасау
____________________________________________________________________
Құқық қорғау органдарының кадр жұмысын жетілдіру
____________________________________________________________________
58  Iшкi iстер органдары- Қазақстан  IIМ        10     Талап
ның кадрларын iрiк-   Республи-            қаң-    етіл-
теу, орналастыру,     касының              тар,    мейді
даярлау және қайта    Үкiметiне             10
даярлау жүйесiн       ұсыныстар            шілде
жетілдiру жөнiндегi   жасау                 жыл
шараларды қабылдау                         сайын
59  Құқық қорғау және     Қазақстан  IIМ, БП   2005    Талап
арнайы органдарының   Республи-  (келiсiм  жылдың  етіл-
туыстарынан айырылған касының    бойынша),  2-     мейді
және өз бетiнше өмiр  Үкіметіне   ҰҚК      тоқсаны
сүре алмайтын зейнет- ұсыныстар  (келiсiм
керлерiне арналған    жасау      бойынша),
мамандандырылған                 ЭСЖҚКА,
қарттар үйін ашу                 Қаржыминi-
туралы ұсыныстар                 нiң КБК
енгiзу
60  Кәсiби кадрларды      Норматив-  IIМ, БҒМ  2005    Талап
сақтау мақсатында     тік                  жылдың  етіл-
әдiлет органдарындағы құқықтық              3-     мейді
қызметте болудың      кесімнің             тоқсаны
шекті жасына жеткен   жобасы
жоғары бiлiктi
қызметкерлерге
пенитенциярлық жүйеде
одан әрi қызмет
өткеру мүмкiндiгiн
беру
____________________________________________________________________
Қылмысқа қарсы күрестегі халықаралық ынтымақтастық
____________________________________________________________________
61  Сыбайлас жемқорлық    Қазақстан  ЭСЖҚКА,   2005    Талап
үшiн қылмыстық жауап- Республи-   БП       жылдың  етіл-
кершілiк туралы       касының   (келiсiм     10    мейді
конвенцияға (1999     Үкіметіне  бойынша), қаңтары
жылғы 27 қаңтар,      ұсыныстар   ҰҚК
Страсбург), жасанды   жасау      (келiсiм
ақшаны жасауға қарсы             бойынша),
күрес жөнiндегi                   СІМ
халықаралық конвен-
цияға (1929 жылғы 20
cәуip, Женева)
Қазақстан Республика-
сының қосылуының
орындылығы туралы
мәселенi қарастыру

62  Наладить тесное взаимо-  Информация  МВД, КНБ, 10       Не тре-
действие с правоохрани-  Правитель-  (по сог-  января,  буется
тельными органами и      ству        ласова-   10
спецслужбами зарубежных  Республики  нию),     июля
стран по проведению      Казахстан   АБЭКП,    ежегодно
совместных операций,                 КТК МФ
направленных на выявле-
ние и пресечение дея-
тельности транснацио-
нальных преступных
сообществ
63  Обеспечить на регуляр-   Информация  МВД, КНБ, 10       Не тре-
ной основе, прежде       Правитель-  (по сог-  января,  буется
всего, в приграничных    ству        ласова-   10
регионах, проведение     Республики  нию), ГП  июля
оперативно-профилакти-   Казахстан,  (по сог-  ежегодно
ческих мероприятий и     специальные ласова-
специальных операций     планы       нию),
по предупреждению и                  АБЭКП,
пресечению:                          КТК МФ
- организованной
преступности;
- терроризма и иных
проявлений экстремизма;
- нелегальной миграции;
- трафика людьми;
- незаконного оборота
наркотиков и оружия
64  Инициировать принятие    Проект      МВД, КНБ  2        Не тре-
государствами-участни-   Положения   (по сог-  квартал  буется
ками СНГ Положения                   ласова-   2005
о единой системе учета               нию),     года
граждан других госу-                 ГП (по
дарств и лиц без граж-               согласо-
данства, въезжающих на               ванию),
территорию стран СНГ                 МЮ, КТК МФ
Республиканский бюджет      Местные бюджеты
2005год  2006год   2007год   2008год    2005 год  2006 год  2007 год
1925,6   2258,419* 2321,262* 2186,403   643,429** 737,983** 288,388**
8 691,684*                            1 669,8**
10 361,484
_________________________________________________________________________
Примечание:
* Суммы расходов по республиканскому бюджету на 2006 и 2007 годы являются предварительными и будут определяться бюджетной комиссией по формированию республиканского бюджета на 2006 и 2007 годы в соответствии с Бюджетным  кодексом Республики Казахстан.

62  Трансұлттық қылмыстық Қазақстан  ІІМ, ҰҚК   10     Талап
қоғамдастықтарының    Республи- (келiсiм   қаң-    етіл-
жолын кесу мен анық-  касының   бойынша),  тар,    мейді
тауға бағытталған     Үкіметіне  ЭСЖҚКА,    10
бiрлескен операция-   ақпарат    Қаржыми-  шілде
ларды жүргiзу бойынша беру       нінің      жыл
шетелдiк арнайы                  КБК       сайын
қызметтермен және
құқық қорғау органда-
рымен тығыз қарым-
қатынасты жолға қою
63  - Ұйымдасқан қылмыс-  Қазақстан  ІІМ, ҰҚК   10     Талап
ты;                   Республи- (келiсiм   қаң-    етіл-
- терроризм мен       касының    бойынша),  тар,   мейді
экстремизмнiң өзге де Үкіметіне   БП        10
түрлерін;             ақпарат   (келiсiм   шілде
- заңсыз көші-қонды;  беру,     бойынша),   жыл
- адамдар трафигiн;   арнайы    ЭСЖҚКА,    сайын
- есiрткiлер мен      жоспарлар Қаржымині-
қарудың заңсыз айна-             нің КБК
лымының алдын алу
және жолын кесу
бойынша жедел-
профилактикалық
iс-шаралар мен арнайы
операцияларды тұрақты
негізде, ең алдымен
шекараға жақын аймақ-
тарда жүргiзудi
қамтамасыз ету
64  ТМД-ға мүше мемлекет- Келісім   ІІМ, ҰҚК   2005    Талап
тердiң ТМД мемлекет-  жобасы    (келiсiм   жылдың  етіл-
терінiң аумағына                бойынша),    2-    мейді
баратын басқа мемле-             БП        тоқсаны
кеттердiң азаматтарын           (келiсiм
және азаматтығы жоқ              бойынша),
адамдарды есепке                 Әдiлет-
алудың бiрыңғай                  минi,
жүйесi туралы ереженi            Қаржыми-
қабылдауға бастамашы-            нінің
лық ету                          КБК
____________________________________________________________________
Республикалық бюджет            |    Жергілiктi бюджеттер
______________________________________|_____________________________
2005 ж.  2006 ж.   2007 ж.    2008ж. | 2005 ж.  2006 ж.   2007 ж.
1925,6  2258,419*  2321,262* 2186,403 |643,429** 737,983** 288,388**
______________________________________|_____________________________
8 691,684*                |         1 669,8**
______________________________________|_____________________________
10 361,484
____________________________________________________________________
Ескертпе:
*2006 және 2007 жылдарға арналған республикалық бюджет
бойынша шығыстар сомасы алдын-ала жасалған және оны Қазақстан
Республикасының Бюджет  кодексiне сәйкес 2006 және 2007 жылдарға
арналған республикалық бюджетті қалыптастыру жөнiндегi бюджеттік
комиссиясы айқындайтын болады.
** Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне
жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын iс-шаралардың шығыстарын

** Расходы на мероприятия, финансируемые из местных бюджетов, рекомендуются акимам областей, городов Астаны и Алматы изыскать при формировании и уточнении местных бюджетов на 2005-2007 годы.
Расшифровка аббревиатур:
ГП - Генеральная прокуратура
КНБ - Комитет национальной безопасности
МВД - Министерство внутренних дел
МЗ - Министерство здравоохранения
МИД - Министерство иностранных дел
МКИС- Министерство культуры, информации и спорта
МОН - Министерство образования и науки
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
МТСЗ - Министерство труда и социальной защиты населения
МФ - Министерство финансов
KTК МФ - Комитет таможенного контроля Министерства финансов
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям
МЮ - Министерство юстиции
АБЭКП - Агентство по борьбе с экономической и коррупционной
преступностью (финансовая полиция)
АИС - Агентство по информатизации и связи
РБ - республиканский бюджет
МБ - местные бюджеты

2005-2007 жылдарға арналған жергілiкті бюджеттердi қалыптастыру
және анықтау кезiнде iздестiру ұсынылады.
Әрiп аббревиатураларының мағынасын ашу:
БП - Бас прокуратура
ҰҚК - Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
IIМ - Iшкi iстер министрлігі
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлiгі
Әдiлетминi - Әдiлет министрлігі
СIМ - Сыртқы iстер министрлігі
МАСМ - Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
ККМ - Көлiк және коммуникациялар министрлігі
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі
ТЖМ - Төтенше жағдайлар министрлігі
Қаржыминi - Қаржы министрлігі
Қаржыминiнiң КБК - Қаржы министрлiгiнiң Кедендiк бақылау комитетi
ЭСЖҚКА - Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес
жөнiндегi агенттiк
АБА - Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi
РБ - республикалық бюджет
ЖБ - жергілiктi бюджеттер