Об утверждении Программы развития сферы культуры на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 1161.
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития сферы культуры на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным органам:
1) принять меры по реализации Программы;
2) ежегодно по итогам полугодия к 1 июля и 1 декабря представлять информацию о ходе реализации Программы в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 .
3. Рекомендовать руководителям местных исполнительных органов в месячный срок утвердить региональные программы по развитию сферы культуры и предусмотреть в местных бюджетах необходимые средства для их реализации.
4. Министерству культуры и информации Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе реализации Программы по итогам полугодия к 10 июля и 10 декабря, ежегодно.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 .
5. Контроль за ходом исполнения настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Орынбаева Е.Т.
Сноска. Ппункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 ; от 11 марта 2008 года N 234 .
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2005 года N 1161
Программа
развития сферы культуры на 2006-2008 годы
Содержание:
1. Паспорт Программы развития сферы культуры на 2006-2008 годы
2. Введение
3. Анализ современного состояния культуры и искусства
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации
5.1. совершенствование нормативной правовой базы;
5.2. развитие инфраструктуры сферы и совершенствование
форм управления объектами культуры;
5.3. кадровое обеспечение и повышение квалификации;
5.4. создание условий для развития искусства и
деятельности одаренных личностей;
5.5. международное сотрудничество и
презентация лучших достижений казахстанского
искусства за рубежом;
5.6. материально-техническое обеспечение;

Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 1161 Қаулысы.
Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік, саяси жедел жаңару жолында" Қазақстан халқына Жолдауын icкe асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар:
1) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын жарты жылдықтың қорытындылары бойынша 1 шілдеге және 1 желтоқсанға Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 қаулысымен.
3. Жергілікті атқарушы органдардың басшыларына бip ай мерзімде мәдениет саласын дамыту жөніндегі өңірлік бағдарламаларды бекіту және жергілікті бюджеттерде оларды іске асыру үшін қажетті қаражат көздеу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын жарты жылдықтың қорытындылары бойынша 10 шілдеге және 10 желтоқсанға Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 қаулысымен.
5. Осы қаулының орындалу барысын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Е.Т.Орынбаевқа жүктелсін.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 , 2008.03.11. N 234 Қаулыларымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 24 қарашадағы
N 1161 қаулысымен
бекітілген
Мәдениет саласын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы
Мазмұны:
1. Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасының паспорты
2. Кіріспе
3. Мәдениет пен өнердің қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
5. Негізгі бағыттары мен іске асыру тетігі
5.1. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
5.2. Сала инфрақұрылымын дамыту және мәдениет объектілерін басқару нысандарын жетілдіру
5.3. Кадрлармен қамтамасыз ету және біліктілікті арттыру
5.4. Өнерді және дарынды тұлғалардың қызметтерін дамыту үшін жағдай жасау
5.5. Халықаралық ынтымақтастық және қазақстан өнеріндегі үздік жетістіктердің шет елдердегі тұcaукеcepi
5.6. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету

5.7. информационное обеспечение отрасли
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Сноска. Паспорт Программы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .
Наименование Программа развития сферы культуры
Программы на 2006-2008 годы
Основание для Пункт 20.1 Сетевого графика по
разработки реализации Общенационального плана
мероприятий по реализации послания
Главы государства народу Казахстана
от 18 февраля 2005 года "Казахстан
на пути ускоренной экономической,
социальной и политической модернизации",
утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан
5 марта 2005 года N 210; п. 6.5.14
Плана мероприятий по реализации
Программы Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006 годы,
утвержденной постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 5 сентября 2003 года N 903
Разработчик Министерство культуры и информации
Программы Республики Казахстан
Цель Программы Создание условий для развития
культуры настоящего времени и
сохранения лучших традиций
классического и народного искусства,
интегрирование в мировое культурное
пространство
Задачи Совершенствование
нормативно-правовой базы;
развитие инфраструктуры сферы и
совершенствование форм управления
объектами культуры;
кадровое обеспечение и повышение
квалификации;
создание условий для развития
искусства и деятельности одаренных
личностей;
международное сотрудничество и
презентация лучших достижений
казахстанского искусства за рубежом;
материально-техническое обеспечение;
информационное обеспечение
Сроки реализации 2006-2008 годы
Необходимые На реализацию Программы в 2006-2008
ресурсы и источники годах будут направлены средства
финансирования республиканского бюджета.
Общие затраты из республиканского
бюджета составят 6 954,5 млн. тенге,
в том числе в 2006 году - 1 503,0 млн.
тенге, в 2007 - 2 831,8 млн. тенге,
в 2008 - 2 619,7 млн. тенге.
Объем расходов на 2007-2008 годы
будет определяться (уточняться)
в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О республиканском бюджете"
на соответствующий финансовый год.
Ожидаемый результат В результате реализации Программы
от реализации будет (будут):
Программы сформирована стабильно функционирующая
и постоянно развивающаяся система
обеспечения населения услугами в сфере
культуры;
государственный механизм по
управлению отраслью преобразован
в современный, способный развивать
динамичные процессы культуры настоящего
времени;
в 2006-2008 годах:
осуществлено 110 новых постановок
в драматических театрах и концертных
программ в концертных организациях;
поставлено 6 опер, 7 балетов
национальной и мировой классики и
произведений современных композиторов
Казахстана;
совершено 68 гастрольных поездок
в города и районные центры Казахстана
республиканскими концертными
организациями;
проведены:

5.7. Саланы ақпараттық қамтамасыз ету
6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
8. Бағдарламаны iске асыру жөніндегі ic-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008
жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005
жылғы 5 наурыздағы N 210 қаулысымен
бекітілген Мемлекет басшысының "Қазақстан
экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел
жаңару жолында" атты Қазақстан халқына
2005 жылғы 18 ақпандағы Жолдауын іске
асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспардың
ic-шараларын орындаудың желілік
кестесінің 20.1-тармағы; Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5
қыркүйектегі N 903 Қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөніндегі ic-шаралар
жоспарының 6.5.14-тармағы
Бағдарламаны әзірлеуші Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бағдарламаның мақсаты Қазіргі уақыттағы мәдениетті дамыту және
классикалық және халықтық өнердің озық
дәстүрлерін сақтау үшін жағдай жасау,
әлемдік мәдени кеңістікке ықпалдасу
Міндеттері Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
сала инфрақұрылымын дамыту және мәдениет
объектілерін басқару нысандарын жетілдіру;
кадрлармен қамтамасыз ету және
біліктілікті арттыру;
өнерді және дарынды тұлғалардың
қызметтерін дамыту үшін жағдай жасау;
халықаралық ынтымақтастық және қазақстан
өнерінің үздік жетістіктерінің шет
елдердегі тұсаукесері;
материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
ақпараттық қамтамасыз ету
Іске асыру мерзімі 2006-2008 жылдар
Қажетті ресурстар 2006-2008 жылдарда Бағдарламаны іске
және қаржыландыру асыруға республикалық бюджет қаражаты
көздері бағытталған. Республикалық бюджеттен
жалпы шығындар 6 954,5 млн.теңгені, оның
ішінде 2006 жылы - 1 503, 0 млн. теңгені,
2007 жылы - 2 831,8 млн.теңгені, 2008
жылы - 2 619,7 млн.теңгені құрайды.
2007-2008 жылдарға арналған шығыстар
көлемі тиісті қаржы жылына арналған
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес анықталатын
(нақтыланатын) болады.
Бағдарламаны іске асыру- Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
дан күтілетін нәтиже мәдениет саласында халықты қызметтермен
қамтамасыз ететін тұрақты жұмыс істейтін
және үнемі дамып отыратын жүйе
қалыптасады;
саланы басқару жөніндегі мемлекеттік
тетік қазіргі заманғы, бүгінгі күн
мәдениетінің серпінді процестерін
дамытуға қабілетті етіп өзгертіледі;
2006 - 2008 жылдары:
драма театрларында 110 жаңа қойылым және
концерттік ұйымдарда концерттік
бағдарламалар жүзеге асырылады
жүзеге асырылады;
ұлттық және әлемдік классиканың және
Қазақстан композиторлары туындыларының 6
операсы, 7 балеті қойылады;
республикалық концерттік ұйымдардың
Қазақстанның қалалары мен аудандарына 68
гастрольдық сапарлары өткізіледі;
мыналар өткізіледі:

3 международных театральных и 3
кинофестиваля, международные конкурсы
артистов балета, вокалистов, пианистов
конкурсы патриотической песни;
республиканский конкурс традиционных
исполнителей имени Курмангазы
(2006 год);
республиканские конкурсы традиционных
исполнителей (2006, 2008 годы);
созданы в 2007 году:
В период реализации Программы также
будут разработаны нормативно-правовые
акты, произведен ремонт объектов
культуры, отреставрировано более
200 экспонатов 157 музеев, закуплено
государственными музеями 700 единиц
произведений искусства и на 50 %
переоснащены фонды республиканских
музеев.
Сноска. В раздел 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 .
2. Введение
Программа развития сферы культуры на 2006-2008 годы разработана в соответствии с пунктом 20.1 Сетевого графика по реализации Общенационального плана мероприятий по реализации послания Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан 5 марта 2005 года N 210 и п. 6.5.14 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903.
Работа по сохранению и восстановлению духовной и материальной культуры требует применения программных средств и методов, действенной организационной и финансовой поддержки. Объединение в специально организованном и целенаправленном процессе усилий общества и государства позволит нейтрализовать опасную зону культурной деградации, восстановить целостность социо-культурного пространства, выработать действительно продуктивные виды и формы государственного и общественного устройства.
Данная Программа исходит из фундаментального значения культуры в жизни государства и общества. При этом культура рассматривается как целостная система духовных ценностей, влияющая на все сферы государственной и общественной жизни, когда в условиях жизнедеятельности светского демократического государства она берет на себя задачу сохранения нравственных ориентиров народа.
Реализация Программы будет способствовать обеспечению доступа всех слоев населения к произведениям отечественной и мировой культуры, позволит сохранить историко-культурное наследие народа Казахстана, поддержать высокий престиж культуры Казахстана за рубежом.

3 халықаралық театр және 3 кинофестиваль,
халықаралық балет әртістері, вокалистер,
пианистер конкурстары;
патриоттық ән конкурстары;
республикалық дәстүрлі орындаушылар
конкурстары (2006, 2008 жылдар);
Бұдан басқа Қытайдың Ұлттық
кітапханасында Қазақстанның Мәдениет
орталығы ұйымдастырылады (2006 жыл);
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде
нормативтік құқықтық кесімдер
әзірленеді, мәдениет объектілері
жөндеуден өткізіледі, 157 мұражайдың
200-ден астам экспонаттары қайта
жаңартылады, мемлекеттік мұражайлар өнер
туындыларының 700 бірлігін сатып алады
және республикалық мұражайлар қорлары
50%-ға қайта жарақтандырылады.
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 , 2008.03.11. N 234 Қаулыларымен.
2. Кіріспе
Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әpi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 210 қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына 2005 жылғы 18 ақпандағы Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспардың ic-шараларын орындаудың желілік кестесінің 20.1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі ic-шаралар жоспарының 6.5.14-тармағына сәйкес әзірленді.
Рухани және материалдық мәдениетті сақтау және қалпына келтіру жөніндегі жұмыс бағдарламалық құралдар мен әдістерді, пәрменді ұйымдастыру және қаржылық қолдауды талап етеді. Қоғам мен мемлекеттің күш-жігерін арнайы ұйымдастырылған және мақсатқа бағытталған процеске біріктіру мәдени күйзелістің қауіпті аймағын бейтараптандыруға, әлеуметтік-мәдени кеңістіктің тұтастығын қалпына келтіруге, мемлекеттік және қоғамдық құрылыстың шынайы өнімді түрлері мен нысандарын әзірлеуге мүмкіндік береді.
Осы Бағдарлама мемлекет пен қоғам өміріндегі мәдениеттің түпкілікті маңыздылығынан туындап отыр. Бұл ретте мәдениет зайырлы демократиялық мемлекеттің тыныс-тіршілігі жағдайында халықтың адамгершілік бағдарларын сақтау міндетін мойнына алып, ол мемлекеттік және қоғамдық өмірдің барлық салаларына әсер ететін рухани құндылықтардың тұтас жүйесі ретінде қарастырылады.
Бағдарламаны іске асыру халықтың барлық жіктерінің отандық және әлемдік мәдениет туындыларына қол жетімділігін қамтамасыз етуге жәрдем етеді, Қазақстан халықтарының тарихи-мәдени мұрасын сақтауға, шет елдерде Қазақстан мәдениетінің жоғары беделін қолдауға ықпал етеді.

3. Анализ современного состояния культуры и искусства
В период социо-культурных преобразований в Казахстане основной целью государственной политики в сфере культуры и искусства были сохранение структуры сложившегося культурного пространства и его оптимизация в условиях перехода к новым экономическим отношениям.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике на сегодняшний день в стране работают 48 театров, 62 концертные организации, 3539 библиотек, 154 государственных музея, 8 историко-культурных заповедников-музеев, 2259 учреждений клубного типа, 42 луна-парка и парков отдыха, 4 зоопарка.
Следует отметить, что после упадка отрасли в 1996-1998 годах, начиная с 2000 года, объявленного в Казахстане Годом культуры, ситуация заметно улучшилась. За последние пять лет в работе учреждений культуры наметились положительные тенденции.
Количество театров увеличилось на 4. Из общего числа 47 (97,9 %) театров имеют государственную форму собственности, 1 - частную. Театральное искусство представлено коллективами, работающими в разных профилях: 2 - театра оперы и балета, 33 - драматических, 4 - музыкальной комедии, 4 - юного зрителя, 5 - театров кукол.
В Казахстане 73 постоянных кинотеатра и 266 передвижных и стационарных киноустановок. По сравнению с 2003 годом рост их числа составил 49,3 % и 81,2 % соответственно. Сравнение числа кинопоказов также демонстрирует рост числа сеансов с 2001 года в среднем на 32,8 %.
Неуклонно растут кинопоказы на детских сеансах.
За последние годы заметно изменилась инфраструктура концертных залов, возросла их вместимость, которая на начало 2005 года составила 18477 мест, что по сравнению с 2003 годом больше на 21,9 %. Концертные организации Казахстана также имеют государственную (79 %) и частную форму собственности (21 %). В среднем на 56 % ежегодно растет число филармонических концертов, количество слушателей на них - в среднем на 10 %.
С 2001 года число действующих музеев увеличилось в среднем на 17,3 % в год. Из общего числа музеев страны большая часть (89,8 %) имеет государственную форму собственности, остальные - частную. В сельской местности работают 67 музеев (40,4 %). В последние два года фонды музеев пополнились ценными экспонатами на одну треть.
С повышением уровня образования населения растет спрос на библиографическую информацию, что обусловило неуклонный рост числа пользователей библиотек (с 2002 года в среднем на 2,3 % ежегодно), а также их техническое обеспечение (46,4 % располагают персональными компьютерами). За последний год число библиотек также увеличилось на 77 единиц. Из общего числа библиотек 2900 (81,9 %) находятся в сельской местности. Библиотечный фонд страны насчитывает 115,4 млн. единиц.

3. Мәдениет пен өнердің қазіргі жай-күйін талдау
Қазақстандағы әлеуметтік-мәдени қайта құрулар кезеңінде мәдениет пен өнер саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі мақсаты қалыптасқан мәдени кеңістік құрылымын сақтау және жаңа экономикалық қарым-қатынастарға кешу жағдайында оны оңтайландыру болды.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша бүгінгі күні елде 48 театр, 62 концерттік ұйым, 3539 кітапхана, 154 мемлекеттік мұражай, 8 тарихи-мәдени қорық-мұражай, 2259 клуб түріндегі мекеме, 42 луна-парк пен демалыс саябақтары, 4 хайуанаттар паркі жұмыс істейді.
1996-1998 жылдардағы саланың құлдырауынан кейін Қазақстанда Мәдениет жылы болып жарияланған 2000 жылдан бастап саладағы ахуал елеулі жақсарғанын айта кету керек. Соңғы 5 жылда мәдениет мекемелерінің жұмысында оң үрдістер байқалды.
Театрлар саны 4 бірлікке өсті. Театрлардың жалпы санының 47-i (97,9%) мемлекеттік, 1-eуi жеке меншік нысанында. Театр өнері әр түрлі бейіндерінде жұмыс істейтін ұжымдар болып табылады, олар: 2 опера және балет, 33 драма, 4 музыкалық комедия, 4 жасөспірімдер, 5 қуыршақ театрлары.
Қазақстанда 73 тұрақты кинотеатр және 266 жылжымалы әpi стационарлық кино қондырғылары бар. 2003 жылмен салыстырғанда олардың санының өcуi тиісінше 49,3%-ды және 81,2%-ды құрады. Кино көрсетілімдерінің санын салыстыру 2001 жылдан бастап сеанстар орта есеппен 32,8%-ға өскендігін көрсетеді. Балалар сеанстарында кино көpceтiлiмдepi үздіксіз өсуде.
Соңғы жылдары концерттік залдардың инфрақұрылымы айтарлықтай өзгерді, олардың сыйымдылығы артты, яғни 2005 жылдың басында 18477 орынды құрап отыр, ол 2003 жылмен салыстырғанда 21,9%-ға артық. Қазақстанның концерттік ұйымдары сондай-ақ мемлекеттік (79%) және жеке меншік (21%) нысанында. Жыл сайын орта есеппен филармония концерттерінің саны 56%-ға, олардағы тыңдаушылардың саны 10%-ға өсіп отыр.
2001 жылдан бастап жұмыс icтеп тұрған мұражайлар саны жылына орта есеппен 17,3%-ға өсті. Елдегі мұражайлардың, жалпы санының көп бөлігі (89,8%) мемлекеттік, қалғаны - жеке меншік нысанда. Ауылдық жерде 67 (40,4%) мұражай жұмыс істейді. Соңғы 2 жылда мұражайлар қорлары құнды экспонаттардың үштен бip бөлігіне толықты.
Халықтың білім деңгейінің артуымен біргe библиографиялық ақпаратқа деген сұраныс өciп отыр, бұл кітапхана пайдаланушылары санының (2002 жылдан бастап орта есеппен жыл сайын 2,3%-ға) үздіксіз өсуіне, сондай-ақ оларды техникалық қамтамасыз етуге
(46,4%-ы дербес компьютерлермен жарақталды) әкеліп отыр. Соңғы жыл ішінде кітапханалар саны 77 бірлікке өcтi. Кітапханалардың жалпы санының 2900-i (81,9%) - ауылдық жерлерде орналасқан. Елдің кітапхана қоры 115,4 млн. бірлікті құрайды.

Сеть учреждений клубного типа ежегодно расширяется (в среднем на 9,1 %). По сравнению с 2002 годом число учреждений клубного типа возросло на 20 % и в 2004 году достигло 2259 единиц, значительная часть которых располагается в сельской местности. С 2001 года неуклонно возрастает активность клубов, по сравнению с 2003 годом число мероприятий, проведенных коллективами клубов, увеличилось на 5,3 %, треть общего числа мероприятий приходится на мероприятия для детей.
В 2004 году в Казахстане работало 9420 коллективов художественной самодеятельности, из них 7053 (74,9 %) - в сельской местности. В основном коллективы самодеятельного творчества являются хоровыми, вокальными (26,6 %) и хореографическими (23,5 %). В работе коллективного самодеятельного творчества участвовало 125,2 тысячи человек.
В целях реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы воссоздаются историко-культурные памятники, имеющие особое значение для национальной истории государства. В настоящее время идет реализация Плана мероприятий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2004 года N 171. Акиматами областей реализуются региональные программы сохранения историко-культурного наследия. Создана разветвленная сеть государственных музеев исторического и этнографического профилей, мемориалов, посвященных памятным событиям истории Казахстана.
За истекшее время приняты определенные меры по сохранению существующей научно-исследовательской и реставрационной базы, историко-культурных заповедников-музеев и пропаганде памятников культурного наследия, включению их в систему инфраструктуры туризма.
Для обеспечения сохранности древних рукописей, книг и других источников создан Центр по выявлению и приобретению национальных книжных раритетов, а также реставрации книг и древних рукописей при Национальной библиотеке Республики Казахстан.
В рамках Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития сельских территорий, утвержденной Указом Президента от 20 августа 2003 года N 838 разработан проект нормативно-правового акта, утверждающий нормативы обеспеченности сельских населенных пунктов объектами культуры.
Ведутся работы по совершенствованию нормативно-правовой базы отрасли. Действуют законы Республики Казахстан " О культуре ", " Об охране и использовании историко-культурного наследия", " О национальном архивном фонде и архивах". В настоящее время разрабатываются нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы учета и хранения музейных ценностей.
Уделяется внимание развитию национальной кинематографии, осуществляются крупные кинопроекты, посвященные истории казахского народа. В создании фильмов принимают участие кинематографисты США, Китая, Франции, России и других стран. В киностудии Национальной компании "Казахфильм" имени Ш. Айманова созданы новые цеха и отделы, соответствующие мировым стандартам кинопроизводства, приобретено новое кинооборудование. Организовано более 420 рабочих мест, освоены новые профессии.
Расширяется инфраструктура культуры г. Астаны. В дополнение к двум ранее открытым театрам работает Национальный театр оперы и балета имени К. Байсеитовой, построены и введены в действие Президентский центр культуры, Национальная академическая библиотека Республики Казахстан. В настоящее время ведется работа по открытию Государственного цирка и строительству Дворца мира и согласия.
С целью привлечения отечественных авторов к созданию высокохудожественных произведений, а также поддержки процесса развития искусства ежегодно проводится национальный конкурс "Астана-Байтерек".
Налажены и успешно работают международные культурные связи. Подписаны соглашения о сотрудничестве в области культуры с 49 странами ближнего и дальнего зарубежья и международными организациями.
Были проведены Год Казахстана в России и Год России в Казахстане, которые явились дополнительными источниками взаимообогащения и сближения культур народов двух стран. Важным событием жизни современного Казахстана стало проведение XXI заседания Постоянного совета ТЮРКСОЙ, состоявшегося в 2004 году, II рабочей встречи министров культуры государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В целом состояние культуры Казахстана можно охарактеризовать как стабильное с тенденцией к закреплению положительных факторов, освоению новых эстетических форм.
Однако сегодняшняя ситуация в отрасли требует нового программного подхода. Действующее законодательство не позволяет в полной мере регулировать и регламентировать деятельность организаций культуры, в том числе находящихся в негосударственной собственности. В целях дальнейшего совершенствования законодательной базы, регулирующей сферу культуры, разработан и внесен на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект новой редакции Закона Республики Казахстан " О культуре ".
К другим проблемам, сдерживающим дальнейшее развитие отрасли, также относятся:

Жыл сайын клуб тектес мекемелердің желісі (орта есеппен 9,1%) кеңейе түсуде. 2002 жылмен салыстырғанда клуб тектес мекемелердің саны 20%-ға өсті және 2004 жылы 2259 бірлікке жетті, олардың неғұрлым көп бөлігі ауылдық жерлерде орналасқан. 2001 жылдан бастап клубтардың белсенділігі үздіксіз өсуде, 2003 жылмен салыстырғанда клуб ұжымдары өткізген ic-шаралар саны 5,3%-ға артты, ic-шаралардың жалпы санының үштен бipi балаларға арналған ic-шаралардың үлесіне келеді.
2004 жылы Қазақстанда 9420 көркемөнерпаздар ұжымы жұмыс істеді, олардың 7053 (74,9%) - ауылдық жерлерде. Көркемөнерпаздар ұжымдары негізінен хор, вокал (26,6% ) және хореографиялық (23,5%) болып табылады. Ұжымдық көркемөнерпаздар шығармашылығының жұмысына 125,2 мың адам қатысты.
2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру мақсатында мемлекеттің Ұлттық тарихы үшін ерекше маңызы бар тарихи-мәдени ескерткіштер қайта жаңартылуда. Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 ақпандағы N 171 қаулысымен бекітілген ic-шаралар жоспары іске асырылып жатыр. Облыс әкімдіктері тарихи-мәдени мұраны сақтаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыруда. Қазақстан тарихының атаулы оқиғаларына арналған тарихи және этнографиялық бейіндегі мемлекеттік мұражайлардың, мемориалдардың тарамдалған желісі құрылды.
Өткен уақыт аралығында жұмыс iстеп тұрған ғылыми-зерттеу және қалпына келтіру базаларын, тарихи-мәдени қорық-мұражайларын сақтау және мәдени мұра ескерткіштерін насихаттау, оларды туризм инфрақұрылымы жүйесіне енгізу жөнінде белгілі бip шаралар қабылданған.
Ежелгі қолжазбаларды, кітаптар мен басқа да деректерді сақтауды қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы жанынан Ұлттық кітап раритеттерін анықтау және сатып алу, сондай-ақ кітаптар мен ежелгі қолжазбаларды қалпына келтіру жөніндегі орталық құрылды.
Президенттің 2003 жылғы 20 тамыздағы N 838 Жарлығымен бекітілген Ауылдық аумақтарды дамытудың мемлекеттік бағдарламасын icкe асыру жөніндегі ic-шаралар жоспарының шеңберінде ауылдық елді мекендерді мәдениет объектілерімен қамтамасыз ету нормативтерін бекітетін нормативтік құқықтық кeciмнің жобасы әзірленді.
Саланың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жөніндегі жұмыстар жүргізілуде. Қазақстан Республикасының " Мәдениет туралы ", " Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы ", " Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы " заңдары қолданылып жүр. Қазіргі уақытта мұражай құндылықтарын есепке алу және сақтау мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдер дайындалуда.
Ұлттық кинематографияны дамытуға назар аударылып, қазақ халқының тарихына арналған ipi киножобалар жүзеге асырылуда. Фильмдерді жасауға AҚШ-тың, Қытайдың, Францияның, Ресейдің және басқа да елдердің кинематографистерi қатысады. Ш.Айманов атындағы "Қазақфильм" ұлттық компаниясының киностудиясында кино өндірісінің әлемдік стандарттарына сәйкес жаңа цехтар мен бөлімдер құрылды, жаңа кино жабдықтары сатып алынды. 420-дан астам жұмыс орындары ұйымдастырылды, жаңа кәсіптер игерілді.
Астана қаласы мәдениетінің инфрақұрылымы кеңейтілуде. Бұрын ашылған екі театрға қосымша К.Бәйсейітова атындағы Ұлттық опера және балет театры жұмыс icтейді, Президенттің мәдениет орталығы, Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасы салынды және іске қосылды. Қазіргі уақытта Мемлекеттік циркті ашу және Бейбітшілік және келісім сарайын салу жөніндегі жұмыстар жүргізіліп жатыр.
Отандық авторларды көркемдігі жоғары туындылар жасауға тарту, сондай-ақ өнерді дамыту процесін қолдау мақсатында жыл сайын "Астана-Бәйтерек" ұлттық конкурсы өткізіледі.
Халықаралық мәдени байланыстар дұрыс жолға қойылған және табысты жұмыс істеуде. 49 таяу және алыс шет елдермен және халықаралық ұйымдармен мәдениет саласындағы ынтымақтастық туралы келісімдерге қол қойылды.
Екі ел халықтарының мәдениетін өзара байыту мен жақындастырудың қосымша көздері болып табылған Ресейдегі Қазақстан жылы, Қазақстандағы Ресей жылы өткізілді. 2004 жылы өткен TYPКIСОЙ Тұрақты Кеңесі XXI отырысы, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымдарына мүше мемлекеттердің мәдениет министрлерінің II жұмыс бабындағы кездесуінің өткізілуі қазіргі заманғы Қазақстан өміріндегі маңызды оқиға болды.
Тұтастай алғанда Қазақстан мәдениетінің жай-күйін тұрақты, он факторларды орнықтыруға, жаңа эстетикалық нысандарды меңгеруге деген үрдісі бар деп бағалауға болады.
Алайда мәдениет саласындағы бүгінгі ахуал жаңа бағдарламалық, көзқарасты талап етеді. Қолданыстағы заңнама мәдениет ұйымдарының, соның ішінде мемлекеттік емес меншіктегілердің қызметін толық түрде реттеу мен регламенттеуге мүмкіндік бермейді. Мәдениет саласын реттейтін заңнамалық базаны одан әрі жетілдіру мақсатында""Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының жаңа редакциясы әзірленді және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілді.
Сондай-ақ саланың одан әрі дамуын тежейтін басқа мәселелерге мыналар жатады:

1) дефицит творческих лидеров, управленческих кадров нового типа и арт-менеджеров;
2) подготовка и переподготовка кадров;
3) изношенность оборудования, не отвечающего современным требованиям;
4) снижение общественного статуса профессий, в том числе в силу низкой социальной защищенности работников культуры и искусства;
5) слабое развитие негосударственного сектора.
В силу недостаточного финансового обеспечения театры Казахстана лишены возможности пополнять репертуар новыми пьесами и художественными переводами. В стране отсутствует широкий и системный показ национальных фильмов.
Из-за недостаточного финансирования и слабой материально-технической базы учреждений культуры неуклонно растет разрыв между культурными потребностями населения и возможностями их удовлетворения. Особенно это заметно на селе. В годы оптимизации были приватизированы или закрыты многие объекты культуры. Частью библиотек утерян книжный фонд, который в лучшем случае передан в школы. Вновь открытые сельские библиотеки имеют в фондах от 500 до 1000 экземпляров.
Более двух десятилетий в республике не строятся типовые здания для организаций культуры. На сегодня в большинстве регионов они расположены в приспособленных помещениях - школах, сельских акиматах и т.д. Значителен износ зданий клубных учреждений культуры. Так, из общего числа зданий клубов 671 требует капитального ремонта, 101 находится в аварийном состоянии. Из общего числа зданий библиотек 326 требуют капитального ремонта, а 39 - в аварийном состоянии. Капитальный ремонт и реконструкция необходимы около 100 зданиям музеев. Фактически прекращено целевое финансирование приобретения транспорта, оборудования и технических средств на нужды сельской культуры.
Несмотря на заметные положительные тенденции, необходимы динамичная государственная поддержка культуры и искусства, создание новой системы стимулов и поощрений, увеличение роли общественного сектора, неправительственных организаций в деле репрезентации казахстанской культуры, определение курса на модернизацию в области литературы и искусства, кино, подготовке арт-менеджмента. Изучение опыта зарубежных стран подсказывает необходимость внедрения государственного заказа, выстраивания четкой и рациональной структуры патронажа культуры, проведения конкурсов на получение грантов, введения контрактной системы в учреждениях культуры, планомерного мониторинга культурной политики. Возможно также использование мировой практики, когда государство финансирует искусство через буферные неправительственные организации - советы по искусству, использующиеся сегодня в реализации культурной политики многих стран. В данном случае государство не вмешивается в распределение средств, Совет отвечает за то, чтобы политики и функционеры находились на расстоянии от непосредственного распределения денежных средств, чтобы творческие личности были защищены от политического давления или цензурного вмешательства.
Требуют внимания со стороны государства нарождающиеся в Казахстане частное и корпоративное меценатство и благотворительность, пока дающие возможность проведения локальных мероприятий или поддерживающие отдельных одаренных представителей искусства, в том числе из числа молодежи.

1) шығармашылық көшбасшылардың, жаңа тұрпаттағы басқару кадрлары мен арт-менеджерлердің тапшылығы;
2) кадрларды даярлау және қайта даярлау;
3) жабдықтардың қазіргі заман талаптарына жауап бермейтіндей тозуы;
4) кәсіптердің, оның ішінде қоғамдық мәртебесінің мәдениет пен өнер қызметкерлерін әлеуметтік қорғаудың әлсіздігіне орай төмендеуі;
5) мемлекеттік емес сектордың нашар дамуы.
Қазақстанның театрлары қаржылық тұрғыдан жеткілікті қамтамасыз етілмегендіктен, репертуарларын жаңа пьесалармен және көркем аудармалармен толықтыру мүмкіндігінен айырылып отыр. Елімізде ұлттық фильмдерді кең көлемде және жүйелі түрде көрсету қолға алынбаған.
Мәдениет мекемелерінің жеткіліксіз қаржыланғандығынан және материалдық-техникалық базасының әлсіздігінен халықтың мәдени қажеттілігі мен оларды қанағаттандыру мүмкіндіктері арасындағы алшақтық өсе түсуде. Бұл әcipece ауылда байқалады. Оңтайландыру жылдары көптеген мәдениет объектілері жекешелендірілді немесе жабылып қалды. Кітапханалардың бір бөлігі кітап қорын жоғалтқан, ал сақталып қалғандары мектептерге берілген. Қайта ашылған ауылдық кітапханалар қорларында 500-ден 1000 данаға дейін бар.
Республикада жиырма жылдан астам уақыттан бepi мәдениет ұйымдары үшін үлгі ғимараттар салынған жоқ. Қазіргі уақытта көптеген өңірлерде олар лайықталған үй-жайлар - мектептерде, ауылдық әкімдіктерде және т.б. орналасқан. Клуб түріндегі мәдениет мекемелері eдәуip тозған. Клуб ғимараттарының жалпы санының 671-i күрделі жөндеуді қажет етеді, 101-i авариялық жағдайда. Кітапхана ғимараттарының жалпы санының 326-сы күрделі жөндеуді қажет етсе, 39-ы авариялық жағдайда. 100-ге жуық мұражайлардың ғимараттары күрделі жөндеуді және қайта құруды қажет етеді. Ауыл мәдениетінің мұқтажына көлік, жабдықтар мен техникалық құралдарды сатып алуды мақсатты түрде қаржыландыру ic жүзінде тоқтатылды.
Саладағы біршама оң үрдістерге қарамастан, мәдениет пен өнерді мемлекет тарапынан серпінді қолдау, ынталандырулар мен көтермелеулердің жаға жүйесін құру, қазақстан мәдениетін репрезентациялау ісінде қоғамдық сектордың, үкіметтік емес ұйымдардың рөлін арттыру, әдебиет пен өнер, кино саласындағы жаңғыртуға, арт-менеджментті дайындауға арналған бағытты анықтау қажет. Шет елдер тәжірибесін зерделеу мемлекеттік тапсырысты енгізу, мәдениет патронажының анық және ұтымды құрылымын жасау, гранттар алуға конкурстар өткізу, мәдениет мекемелеріне келісім-шарт жүйесін, мәдени саясаттың жоспарлы мониторингін енгізу қажеттілігін меңзеп отыр. Сондай-ақ, мемлекет өнерді көптеген елдердің мәдени саясатын іске асыруда бүгінгі күні пайдаланылып жүрген өнер жөніндегі кеңестер - буферлік үкіметтік емес ұйымдар арқылы қаржыландыратын кездегі әлемдік практиканы пайдалануға болады. Бұл жағдайда мемлекет қаражат бөлуге араласпайды, саясаткерлер мен қызметкерлердің ақшалай қаражатты тікелей бөлуден алыста болуы үшін, шығармашылық тұлғалар саяси қысымнан немесе цензуралық араласудан қорғалуы үшін Кеңес жауап береді.
Жергілікті ic-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін өнердің кейбір дарынды өкілдеріне, оның ішінде жастарға қолдау көрсететін Қазақстанда туындап жатқан жеке және корпоративтік меценаттық және қайырымдылық мемлекет тарапынан назар аударуды талап етеді.

Решение актуальных задач государственной политики в сфере культуры требует комплексного подхода, принятия мер, направленных на модернизацию и включение отрасли в общемировые процессы развития культуры, современной организации всей работы по задачам, срокам, ресурсам и исполнителям системы мероприятий в рамках Программы, рассчитанной на период с 2006 по 2008 годы. В этой связи становится особо актуальным принятие ряда взаимосвязанных мер, направленных на решение наиболее приоритетных задач, отражающих главные стратегические направления по развитию отрасли, формированию культурной среды и содержащих комплекс мероприятий по достижению поставленной цели.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы являются создание условий для развития культуры настоящего времени и сохранения лучших традиций классического и народного искусства, интегрирование в мировое культурное пространство.
Основными задачами Программы являются:
совершенствование нормативно-правовой базы;
развитие инфраструктуры сферы и совершенствование форм управления объектами культуры;
кадровое обеспечение и повышение квалификации;
создание условий для развития искусства и деятельности одаренных личностей;
международное сотрудничество и презентация лучших достижений казахстанского искусства за рубежом;
материально-техническое обеспечение;
информационное обеспечение.
5. Основные направления и механизм реализации
Согласно Посланию Главы Государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" культура становится одним из приоритетов политики государства.
Для достижения целей особое внимание будет направлено на обеспечение планомерного финансирования организаций культуры. Все меры и приоритеты по преобразованию культуры нацелены на усиление секторов и всех аспектов деятельности отрасли, на создание необходимых условий для развития спектра и повышения качества услуг, предоставляемых организациями культуры, укрепление взаимодействия и сотрудничества с творческими союзами и другими общественными объединениями деятелей культуры и искусства.
5.1. Совершенствование нормативно-правовой базы
Для развития сферы культуры предполагаются дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы.
Будут утверждены минимальные нормы оплаты авторского гонорара за создание новых произведений искусства, типовые штатные нормативы для организаций культуры.
Сноска. Подраздел 5.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .

Мәдениет саласындағы мемлекеттік саясаттың өзекті міндеттерін шешу кешенді тұрғыдан келуді, саланы жаңғырту мен мәдениетті дамытудың жалпы әлемдік процестеріне қосуға бағытталған шараларды қабылдауды, барлық жұмыстарды 2006-2008 жылдар кезеңіне есептелген Бағдарлама шеңберінде ic-шаралар жүйесін міндеттері, мерзімі, ресурстары және орындаушылары бойынша қазіргі заманға сай ұйымдастыруды талап етеді. Осыған байланысты саланы дамыту, мәдени ортаны қалыптастыру жөніндегі басты стратегиялық бағыттарды көрсететін және алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі ic-шаралар кешенін қамтитын неғұрлым басымдық берілген міндеттерді шешуге бағытталған бірқатар өзара байланысты шараларды қабылдау аса өзекті мәселе болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты қазіргі уақыттағы мәдениетті дамыту әpi классикалық және халықтық өнердің озық дәстүрлерін сақтау үшін жағдай жасау, әлемдік мәдени кеңістікке ықпалдасу болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
саланың инфрақұрылымын дамыту және мәдениет объектілерін басқару нысандарын жетілдіру;
кадрлармен қамтамасыз ету және біліктілікті арттыру;
өнерді және дарынды тұлғалардың қызметтерін дамыту үшін жағдай жасау;
халықаралық ынтымақтастық және қазақстан өнерінің үздік жетістіктерінің шет елдердегі тұcaукесері;
материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
ақпараттық қамтамасыз ету.
5. Heгізгі бағыттары мен іске асыру тетігi
Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес мәдениет мемлекет саясаты басымдықтарының біріне айналып отыр.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мәдениет ұйымдарын жоспарлы түрде қаржыландыруға ерекше көңіл бөлінеді. Мәдениетті қайта құру жөніндегі барлық шаралар және басымдықтар секторлар мен сала қызметінің барлық аспектілерін күшейтуге, мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің спектрін дамыту, сапасын көтеру үшін қажетті жағдайлар жасауға, шығармашылық одақтармен, мәдениет және өнер қайраткерлерінің басқа да қоғамдық бірлестіктерімен өзара ic-қимыл мен ынтымақтастықты нығайтуға бағытталған.
5.1. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Мәдениет саласын дамыту үшін нормативтік құқықтық базаны одан әpi жетілдіру ұйғарылып отыр.
Жаңа өнер туындыларын жасағаны үшін төленетін авторлық қаламақы төлеудің ең төменгі нормалары, мәдениет ұйымдары үшін үлгі штаттық нормативтер бекітіледі.
Ескерту. 5.1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - 2008.03.11. N 234 Қаулысымен.

5.2. Развитие инфраструктуры сферы
и совершенствование форм управления
Воспитание молодого поколения настоятельно требует постановок новых музыкально-сценических и драматических произведений, в том числе создания спектаклей для детей и спектаклей на современную тематику. Будут продолжены гастрольные поездки театров и коллективов по Казахстану и странам ближнего зарубежья и увеличено их количество.
В целях планомерного, научного комплектования коллекций художественных музеев республики произведениями изобразительного, декоративно-прикладного искусства будут производиться закупки произведений искусства у ведущих художников и скульпторов республики.
Для успешной реализации задач в деле воссоздания и использования объектов историко-культурного наследия будет внесено предложение о создании государственных историко-культурных заповедников-музеев "Иссык" в Енбекшиказахском районе Алматинской области, "Берел" в Катон-Карагайском районе Восточно-Казахстанской области и Государственного археологического заповедника-музея "Сарайчик" в Атырауской области.
Одним из эффективных и апробированных в музейной практике способов продления жизни историческим раритетам является их консервация и реставрация. Для дифференцированного подхода к изучению, хранению и использованию музейных ценностей в Центральном государственном музее Республики Казахстан будут внесены предложения в Правительство Республики Казахстан об открытии республиканского центра консервации и реставрации музейных ценностей, который объединит усилия всех специалистов отрасли по восстановлению и консервации движимых памятников истории и культуры, а также станет местом подготовки кадров.
В целях централизованной организации реставрации книг рельефно-точечным шрифтом и говорящих книг при Республиканской библиотеке для незрячих и слабовидящих граждан предлагаем создать центр реставрации и воспроизведения документов библиотек для незрячих и слабовидящих граждан республики.
В связи с необходимостью совершенствования методов управления учреждениями культуры и оптимизации инфраструктуры культуры в регионах предполагается поэтапная передача подведомственных учреждений на местный бюджет, а также развитие частного сектора в сфере культуры.
Сноска. В подраздел 5.2. внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 .
5.3. Кадровое обеспечение и повышение квалификации
На стажировку и учебу в ведущие театры и киностудии стран Содружества Независимых Государств и дальнего зарубежья, в ведущие мировые музейные центры и библиотеки будут направляться молодые дарования и имеющие опыт работы кадры (актеры, режиссеры, дирижеры, музыканты, художники-сценографы, художники по костюмам, художники по свету, бутафоры, музейные и библиотечные работники).
С целью творческого обмена в Казахстан для проведения мастер-классов будут приглашены ведущие режиссеры, арт-менеджеры, сценографы, дирижеры, балетмейстеры из стран ближнего и дальнего зарубежья.
Для решения вопросов подготовки музейных специалистов, реставраторов, грамотной организации маркетинговой и менеджерской деятельности в музеях, изучения международной идеологии и практики функционирования музейных учреждений предлагаем создать Центр по повышению квалификации музейных работников при Президентском центре культуры Республики Казахстан, с приглашением ведущих специалистов в области музееведения из стран ближнего и дальнего зарубежья.

5.2. Саланың инфрақұрылымын дамыту және басқару
нысандарын жетілдіру
Жас ұрпақты тәрбиелеуде жаңа музыкалық-сахналық және драматургиялық шығармалар қойылымын, оның ішінде балаларға арналған спектакльдер, бүгінгі күннің тақырыбына спектакльдер жазуды қатты талап етеді. Қазақстанға және таяу шет елдерге театрлар мен концерттік ұжымдардың гастрольдік сапарлары жалғасады әрі олардың саны көбейтіледі.
Республиканың көркемөнер мұражайларының коллекцияларын бейнелеу, сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен жоспарлы, ғылыми түрде жасақтау мақсатында республиканың жетекші суретшілері мен мүсіншілерінен өнер туындыларын сатып алу жүргізіледі.
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қайта құру және пайдалану ісіндегі міндеттерді сәтті іске асыру үшін Алматы облысының Еңбекшіқазақ ауданында "Eciк", Шығыс Қазақстан облысының Қатонқарағай ауданында "Берел" мемлекеттік тарихи-мәдени мұражай-қорықтарын және Атырау облысында "Сарайшық" мемлекеттік археологиялық мұражай-қорығын құру туралы ұсыныс енгізілетін болады.
Тарихи раритеттердің өмірін жалғастыруда мұражай тәжірибесінде тиімді және сынақтан өткен тәсілдердің бipi оларды консервациялау және қайта жаңарту болып табылады. Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік мұражайындағы мұражай құндылықтарын зерделеуге, сақтауға және пайдалануға сараланған тұрғыда келу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне тарих пен мәдениеттің жылжымалы ескерткіштерін қалпына келтіру мен консервациялау бойынша саланың барлық мамандарының күш-жігерін біріктіретін, сондай-ақ кадрларды даярлайтын орынға айналатын республикалық мұражай құндылықтарын консервациялау және жаңғырту орталығын ашу туралы ұсыныстар енгізілетін болады.
Рельефті-нүктелік қаріптегі кітаптарды және "сөйлейтін" кітаптарды қалпына келтіруді орталықтандырып ұйымдастыру мақсатында Республикалық зағип және әлсіз көретін азаматтарға арналған кітапхана жанынан республиканың зағип және нашар көретін азаматтарына арналған құжаттарды қалпына келтіру және жаңадан шығару орталығын құруды ұсынамыз.
Өңірлердегі мәдениет мекемелерін басқару және мәдениет инфрақұрылымын оңтайландыру әдістерін жетілдіру қажеттілігіне байланысты ведомстволық бағынысты мекемелерді жергілікті бюджетке кезең-кезеңмен беру, сондай-ақ мәдениет саласында жеке меншiк секторды дамыту ұйғарылып отыр.
Ескерту. 5.2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 қаулысымен.
5.3. Кадрмен қамтамасыз ету және біліктілікті арттыру
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы мен алыс шет елдердің озық театрлары мен киностудияларына, әлемнің озық мұражай орталықтары мен кітапханаларына тағылымдамадан өту үшін және оқуға жас дарындар мен жұмыс тәжірибесі бар кадрлар (актерлар, режиссерлар, дирижерлар, музыканттар, суретші-сценографтар, костюмдер cуpeтшici, жарық суретшілері, бутафорлар, мұражай және кітапхана қызметкерлері) жіберіледі.
Шығармашылық алмасу мақсатында мастер-класс өткізу үшін Қазақстанға таяу және алыс шет елдерден озат режиссерлар, арт-менеджерлер, сценографтар, дирижерлар, балетмейстерлер шақырылады.
Мұражай мамандарын, реставраторларды даярлау мәселелерін шешу, мұражайлардағы маркетинг және менеджерлік қызметті сауатты ұйымдастыру, мұражай мекемелерін қалыптастырудың халықаралық идеологиясы мен тәжірибесін зерделеу үшін таяу және алыс шет елдердің мұражайтану саласындағы жетекші мамандарын шақыру арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің мәдениет орталығы жанынан мұражай қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі орталық құрылуын ұсынамыз.

5.4. Создание условий для развития искусства
и деятельности одаренных личностей
В целях адресной поддержки художественной элиты республики ежегодно на конкурсной основе будет формироваться государственный заказ в форме грантов на создание общественно-значимых художественных произведений (пьесы, музыкальные, сценические произведения, музыка для детей и юношества, песни, произведения изобразительного искусства и архитектуры).
В целях создания благоприятных условий для созидания творчества будет совершенствоваться система государственной поддержки творческих деятелей, талантливых музыкантов и исполнителей.
Будут проведены национальные конкурсы "Астана-Байтерек", Фестивали современной музыки композиторов Казахстана, республиканские конкурсы традиционных исполнителей, конкурсы патриотической песни "Елім менің".
С 2006 года в целях консолидации усилий деятелей искусства будут проводиться Ассамблеи творческих союзов.
Сноска. В подраздел 5.4. внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 ; от 11 марта 2008 года N 234 .
5.5. Международное сотрудничество и презентация
лучших достижений казахстанского искусства за рубежом
Планируется активизировать организацию и проведение в Казахстане крупнейших международных конкурсов, фестивалей искусств с целью привлечения в страну интересных в творческом отношении коллективов и исполнителей. Предполагается также организация в стране гастролей известных в мире художественных коллективов и исполнителей, а также выставок из фондов крупнейших зарубежных музеев. Параллельно будет организована работа по участию лучших представителей казахстанского искусства в престижных фестивалях и конкурсах за рубежом.
В целях расширения возможностей для обмена опытом и художественного роста в Казахстане намечено проведение международных фестивалей и конкурсов: Международный театральный фестиваль стран Центральной Азии, Международный кинофестиваль "Евразия", международные конкурсы пианистов, скрипачей, вокалистов, Международный фестиваль традиционного исполнительского искусства "Музыка Великой степи".
Молодые казахстанские исполнители будут выступать в лучших залах мира.
Наши кинематографисты примут участие в работе международных фестивалей и конкурсов, международных кинофестивалей класса "А". Дни кино Казахстана планируется проводить в странах ближнего и дальнего зарубежья.
В целях развития интеграции в мировое пространство будут организованы обменные выставки музейных и библиотечных фондов, гастроли ведущих творческих коллективов и исполнителей со странами ближнего и дальнего зарубежья.
Будут организованы выставки произведений искусства из фондов Государственного музея искусств имени А. Кастеева, Президентского центра культуры Республики Казахстан, Центрального государственного музея Республики Казахстан, а также выставки ведущих художников республики в музеях ближнего и дальнего зарубежья.
В целях популяризации культуры, истории, традиций, обычаев народов Казахстана и расширения сотрудничества Казахстана и Китая в гуманитарной и культурной сфере, раскрытия духовных ценностей народов Казахстана будет организован Центр культуры Казахстана в Национальной библиотеке Китая.
Сноска. Подраздел 5.5. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .

5.4. Өнерді және дарынды тұлғалардың қызметін дамытуға
жағдай жасау
Республиканың көркем элитасына атаулы қолдау көрсету мақсатында жыл сайын конкурстық негізде қоғамдық-маңызды көркемөнер туындыларын (пьесалар, музыкалық, сахналық шығармалар, балалар мен жасөспірімдерге apналған музыка, өлең, бейнелеу өнepi мен сәулет туындыларын) жасауға гранттар нысанында мемлекеттік тапсырыс қалыптастырылатын болады.
Шығармашылықты дамыту үшiн қолайлы жағдай жасау мақсатында шығармашылық қайраткерлердi, дарынды музыканттар мен орындаушыларды мемлекеттiк қолдау жүйесi жетiлдiрiлетiн болады.
Ұлттық "Астана-Бәйтерек" конкурстары, Қазақстан композиторларының қазіргі заманғы музыкасының фестивальдері, республикалық дәстүрлі орындаушылар конкурстары, "Елім менің" патриоттық әндер конкурстары өтеді.
Өнер қайраткерлерінің күш-жігерін шоғырландыру мақсатында 2006 жылдан бастап Шығармашылық одақтардың ассамблеясы өткізілетін болады.
Ескерту. 5.4-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.23. N 1260 , 2008.03.11. N 234 Қаулыларымен.
5.5. Халықаралық ынтымақтастық және Қазақстан өнеріндегі
үздік жетістіктердің шет елдердегі тұсаукесері
Республикаға шығармашылық тұрғыда қызығушылық туғызатын ұжымдар мен орындаушыларды тарту мақсатында Қазақстанда ipi халықаралық өнер конкурстарын, фестивальдарын ұйымдастыру мен енгізу жоспарланып отыр. Сонымен қатар, біздің елде әлемге белгілі көркемөнер ұжымдарымен орындаушылардың гастрольдерін, сондай-ақ, ipi шетел мұражайларының қорларынан көрмелер ұйымдастыру көзделеді. Бұлармен қатар шет елдердегі көрнекті фестивальдар мен конкурстарға қазақстан өнерінің озық өкілдерінің қатысуы жөніндегі жұмыстар ұйымдастырылады.
Қазақстанда тәжірибе алмасу және көркемдік өсу үшін мүмкіндіктерді кеңейту мақсатында мынандай халықаралық фестивальдар мен конкурстарды өткізу жоспарланып отыр: Орталық Азия елдерінің Халықаралық театр фестивалі, Халықаралық "Еуразия" кинофестивалі, халықаралық пианистер, скрипкашылар, вокалистер конкурстары, Халықаралық "Ұлы дала музыкасы" дәстүрлі орындаушылар фестивалі.
Қазақстандық жас орындаушылар әлемнің үздік залдарында өнер көрсетеді.
Біздің кинематографистер халықаралық фестивальдар мен конкурстарға "А" сыныбындағы халықаралық кинофестивальдарға қатысады. Таяу және алыс шет елдерде Қазақстан киносының күндерін өткізу жоспарланып отыр.
Әлемдік кеңістікке ықпалдасуды дамыту үшін таяу және алыс шетелдердің мұражай және кітапхана қорларының алмасу көрмелері, озық шығармашылық ұжымдары мен орындаушыларының гастрольдері ұйымдастырылатын болады.
Ә.Қастеев атындағы мемлекеттік өнер мұражайы, Қазақстан Республикасы Президентінің мәдениет орталығы, Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік мұражайы қорларынан, сондай-ақ таяу және алыс шет елдер мұражайларында республиканың озат суретшілерінің шетелдік көрмелері ұйымдастырылады.
Қазақстан халықтарының мәдениетін, тарихын, дәстүрлері мен әдет-ғұрпын танымал ету және Қазақстан мен Қытайдың гуманитарлық және мәдени саладағы ынтымақтастығын кеңейту, Қазақстан халықтарының рухани құндылықтарын ашу мақсатында Қытай Ұлттық кітапханасында Қазақстанның мәдениет орталығы ашылады.
Ескерту. 5.5-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен.

5.6. Материально-техническое обеспечение
Отрасль культуры требует значительных преобразований в материально-техническом обеспечении. Планируется приобретение музыкальных инструментов и технического оборудования для театров и концертных залов, музеев и библиотек.
Будет проведен капитальный ремонт зданий Казахского государственного академического театра имени М. Ауэзова, Государственного академического русского театра драмы имени М. Лермонтова, Национальной библиотеки Республики Казахстан и других.
Оснащение фондов музеев техническим оборудованием и приборами температурно-влажностного режима позволит нормализовать режим сохранности произведений материальной культуры, обеспечить качественную работу фондов.
5.7. Информационное обеспечение отрасли
Для консолидации усилий музейных специалистов будет налажен регулярный выпуск журнала "Қазақстан музейлері" - "Музеи Казахстана".
В целях освещения деятельности Республиканской библиотеки для незрячих и слабовидящих граждан, жизни и деятельности незрячих деятелей республики необходим выпуск газеты "РБНСГ-Вести" рельефно-точечным и плоскопечатным шрифтами для незрячих и слабовидящих граждан.
Для взаимообмена, ознакомления и свободного доступа к музейным коллекциям, повышения информационной грамотности, изучения и использования их в научных целях необходимо создание электронной базы данных музейных фондов при Президентском центре культуры Республики Казахстан.
Сноска. Подраздел 5.7. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
На реализацию Программы в 2006-2008 годах будут направлены средства республиканского бюджета.
Общие затраты из республиканского бюджета составят 6 954,5 млн. тенге, в том числе в 2006 году - 1 503,0 млн. тенге, в 2007 - 2 831,8 млн. тенге, в 2008 - 2 619,7 млн. тенге.
Объем расходов на 2007-2008 годы будет определяться (уточняться) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы будет (будут):
сформирована стабильно функционирующая и постоянно развивающаяся система обеспечения населения услугами в сфере культуры; государственный механизм по управлению отраслью преобразован в современный, способный развивать динамичные процессы культуры настоящего времени;
в 2006-2008 годах:
осуществлено 110 новых постановок в драматических театрах и концертных программ в концертных организациях;

5.6. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Мәдениет саласы материалдық-техникалық қамтамасыз етуде маңызды қайта құруларды қажет етеді. Театрлар мен концерттік залдар, мұражайлар мен кітапханалар үшін музыкалық аспаптарды және техникалық жабдықтарды сатып алу жоспарланып отыр.
М.Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театры, М.Лермонтов атындағы Мемлекеттік академиялық орыс драма театры, Қазақстан Республикасы Ұлттық Кітапханасы және т.б. ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізілетін болады.
Мұражай қорларын техникалық жабдықтармен және температуралық-ылғалдандыру peжимi аспаптарымен жарақтандыру материалдық мәдениет туындыларын сақтау режимін қалыпқа келтіруге, қорлардың сапалы жұмыс icтeуiн қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
5.7. Саланы ақпараттық қамтамасыз ету
Мұражай мамандарының күш-жігерлерін біріктіру үшін "Қазақстан мұражайлары" - "Музеи Казахстана" журналын жүйелі түрде шығару жолға қойылады.
Зағиптар мен нашар көретін азаматтарға арналған республикалық кітапхананың қызметін, республиканың зағип қайраткерлерінің өмipi мен қызметін жария ету үшін рельефтік-нүктелік және жалпақ баспа қаріппен басылатын зағип және нашар көретін азаматтарға арналған "РБНСГ - Вести" газетін шығару қажет.
Мұражай коллекцияларымен өзара алмасу, танысу және оларға epкін қол жеткізу, ақпараттық сауаттылықты арттыру, зерделеу және оларды ғылыми мақсатта пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Президентінің мәдениет орталығы жанынан мұражай қорларының дерекқорын құру қажет.
Ескерту. 5.7-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен.
6. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
2006-2008 жылдарда Бағдарламаны icкe асыруға республикалық бюджет қаражаты жіберілетін болады.
Республикалық бюджеттен жалпы шығындар 6 954,5 млн.теңгені, оның ішінде 2006 жылы - 1 503, 0 млн. теңгені, 2007 жылы - 2 831,8 млн.теңгені, 2008 жылы - 2 619,7 млн.теңгені құрайды.
2007-2008 жылдарға арналған шығыстар көлемі тиісті қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталатын (нақтыланатын) болады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен.
7. Бағдарламаны icкe асырудан күтілетін нәтиже
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
мәдениет саласында халықты қызметтермен тұрақты жұмыс істейтін және үнемі дамып отыратын қамтамасыз ету жүйесі қалыптасады; саланы басқару жөніндегі мемлекеттік тетік қазіргі заманғы, бүгінгі күн мәдениетінің cepпінді процестерін дамытуға қабілетті етіп өзгертіледі;
2006-2008 жылдары:
драма театрларда 110 жаңа қойылым және концерттік ұйымдарда концерттік бағдарламалар жүзеге асырылады жүзеге асырылады;

поставлено 6 опер, 7 балетов национальной и мировой классики и произведений современных композиторов Казахстана;
совершено 68 гастрольных поездок в города и районные центры Казахстана республиканскими концертными организациями;
проведены:
3 международных театральных и 3 кинофестиваля, международные конкурсы артистов балета, вокалистов, пианистов;
конкурсы патриотической песни;
республиканские конкурсы традиционных исполнителей (2006, 2008 годы);
созданы в 2007 году:
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2008 года N 234 .
8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. В раздел 8 внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 декабря 2006 года N 1260 ; от 3 августа 2007 года N 654 ; от 11 марта 2008 года N 234 .
№N
п/п
Мероприятия
Форма завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
Срок испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
рас-
ходы (млн. тенге)
Источ-
ники финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Нормативное и правовое обеспечение
1.
Разработать нормативные правовые акты в сфере
культуры
Проекты нормативных правовых актов
МКИ
IV квартал 2006 год
Не тре-
буются
2.
Исключена - от 11 марта 2008 года N 234 .
3.
Разработать и
утвердить
минимальные
нормы оплаты
авторского
гонорара за
создание новых
произведений
искусства
Приказ
МКИ (созыв) МЮ
IV квартал, 2006 год
Не тре-
буются
4.
Разработать
типовые
штатные
нормативы для
организаций
культуры
Приказ
МКИ (созыв) МТСЗН
IV квартал, 2007 год
Не тре-
буются
2. Развитие инфраструктуры сферы и совершенствование форм управления объектами культуры
5.
Внести
предложения о
передислокации
из г. Алматы
в г. Астану
РГКП "Акаде-
мический
оркестр
народных
инструментов
имени Курман-
газы" и
Камерного
ансамбля
"Академия
солистов"
путем выде-
ления его
из состава
Казахской
государствен-
ной филармонии
имени Жамбыла;
создании в
форме РГКП:
Государствен-
ного ансамбля
танца народов
Казахстана в
г. Астане;
Республи-
канского
концертно-
филармони-
ческого
объединения
"Байтерек" с
предостав-
лением
помещения
Национального
театра оперы
и балета имени
К. Байсеитовой
в г. Астане
Предложения
в Прави-
тельство Республики
Казахстан
МКИ (созыв) акимат
г.
Астаны
I квартал, 2006 год
Не тре-
буются
6.
Внести
предложения о
создании в
форме РГКП:
Государствен-
ного историко-
культурного
заповедника-
музея "Йссык"
в Енбекши-
Казахском
районе
Алматинской
области;
Государствен-
ного историко-
культурного
заповедника-
музея "Берел"
в Катон-
Карагайском
районе
Восточно-
Казахстанской
области;
Государствен-
ного археоло-
гического
заповедника-
музея
"Сарайчик" в
Атырауской
области;
Центра по
подготовке и
переподготовке
музейных
работников с
приглашением
ведущих
специалистов в
области
музееведения
из стран
ближнего и
дальнего
зарубежья при
Президентском
центре
культуры
Республики
Казахстан;
Центра рестав-
рации и
воспроиз-
ведения
документов
при Респуб-
ликанской
библиотеке для
незрячих и
слабовидящих
граждан;
Центра
консервации и
реставрации
при Централь-
ном Государ-
ственном музее
Республики
Казахстан
Предложения
в Прави-
тельство Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
2006
год
Не тре-
буются
7.
Осуществить гастрольные
поездки театрально-
концертных организаций по Казахстану
и за рубежом
Приказ
МКИ
II
квартал,
ежегодно
Всего:

ұлттық және әлемдік классиканың және Қазақстанның қазіргі заманғы композиторлары туындыларының 6 операсы, 7 балеті қойылады;
Қазақстанның қалалары мен аудандарына республикалық концерттік ұйымдардың 68 гастрольдік сапарлары өткізіледі;
мыналар өткізіледі:
3 халықаралық театр және 3 кинофестиваль, халықаралық балет әртістері, вокалистер, пианистер конкурстары;
патриоттық әндер конкурстары;
республикалық дәстүрлі орындаушылар конкурстары (2006, 2008 жылдар).
Бұдан басқа, Қытайдың Ұлттық кітапханасында Қазақстанның Мәдениет орталығы ұйымдастырылады (2006 жыл);
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде нормативтік құқықтық кесімдер әзірленеді, мәдениет объектілері жөндеуден өткізіледі, 157 мұражайдың 200-ден астам экспонаттары қалпына келтіріледі, мемлекеттік мұражайлар өнер туындыларының 700 бірлігін сатып алады және республикалық мұражайлар қоры 50%-ға қайта жарақталады.
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2006.12.23. N 1260 , 2007.08.03. N 654 , 2008.03.11. N 234
Қаулыларымен.
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуына
жауап-
тылар
Орын-
дау
мер-
зімі
Бол-
жалды
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Нормативтік және құқықтық қамтамасыз ету
1
Мәдениет саласындағы
нормативтік құқықтық
кесімдерді әзірлеу
Норма-
тивтік
құқықтық
кесім-
дердің жобалары
МАМ
2006
жыл,
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен
3
Жаңа өнер туындыла-
рын шығарғаны үшін
төленетін авторлық
қаламақының ең аз
нормаларын әзірлеу
және бекіту
Бұйрық
МАМ
(жинақ-
тау)
Әділет-
мині
2006
жыл,
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
4
Мәдениет ұйымдары
үшін үлгі штаттық
нормативтерді әзірлеу
Бұйрық
МАМ
(жинақ-
тау)
Еңбек-
мині
2007
жыл,
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
2. Сала инфрақұрылымын дамыту және мәдениет
объектілерін басқару нысандарын жетілдіру
5
"Құрманғазы атындағы
академиялық халық
аспаптары оркестрі"
РМҚК-ны және Жамбыл
атындағы Қазақ мем-
лекеттік филармония-
сынан бөліп алу
жолымен "Солисттер
Академиясы" камера-
лық ансамблін Алматы
қаласынан Астана
қаласына көшіру;
Астана қаласында
РМҚК нысанында
Қазақстан халықтары-
ның Мемлекеттік би
ансамблін;
К.Байсейітова атын-
дағы Ұлттық опера
және балет театрының
үй-жайын беріп,
"Бәйтерек" республи-
калық концерттік-
филармониялық бір-
лестігін құру туралы
ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
МАМ
(жинақ-
тау)
Астана
қала-
сының
әкім-
дігі
2006
жыл,
I
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
6
РМҚК нысанында
Алматы облысы Еңбек-
шіқазақ ауданында
"Есік" мемлекеттік
тарихи-мәдени қорық
мұражайын;
Шығыс Қазақстан
облысы Қатонқарағай
ауданында "Берел"
мемлекеттік
тарихи-мәдени
қорық-мұражайын;
Атырау облысында
"Сарайшық" мемлекет-
тік археологиялық
қорық-мұражайын;
таяу және алыс шет
елдерден мұражайтану
саласының жетекші
мамандарын шақырумен
Қазақстан Республи-
касы Президентінің
мәдениет орталығы
жанынан Мұражай қыз-
меткерлерін даярлау
және қайта даярлау
жөніндегі орталықты;
зағип және нашар
көретін азаматтарға
арналған республика-
лық кітапхана жаны-
нан құжаттарды қал-
пына келтіру және
жаңадан жасау
орталығын;
Қазақстан Республи-
касы Орталық мемле-
кеттік мұражай жаны-
нан консервациялау
және қалпына келтіру
орталығын құру тура-
лы ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
МАМ
2006
жыл,
I
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
7
Қазақстан бойынша және шет елдерде
театрлық-концерттік
ұйымдардың гастроль-
дік сапарларын
жүзеге асыру
Бұйрық
МАМ
жыл
сайын,
тоқсан
Барлығы:

388,9
в том
числе:
2006 г.-
70,0
2007 г.-
144,1
2008 г.-
174,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
8.
Осуществить
новые
постановки музыкально-
сценических и драматических произведений
Приказ
МКИ
I
квартал,
ежегодно
Всего:
381,4
в том
числе:
2006 г.-
120,0
2007г.-
146,1
2008 г.-
115,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
9.
Государствен-
ным музеям
Республики Казахстан
регулярно осуществлять
закуп
произведений
искусства у
ведущих
казахстанских
художников и
скульпторов
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
10
декабря,
ежегодно
Всего:
26,5
в том
числе:
2006 г.-
12,1
2007 г.-
10,6
2008 г.-
3,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
10.
Осуществить
поэтапную
передачу ряда
подведомст-
венных органи-
заций на
местный бюджет
Проект постанов-
ления Прави-
тельства Республики Казахстан
МКИ
II
квартал,
2006 год
Всего:
227,3
в том
числе:
2006 г.-
96,7
2007 г.-
130,6
Рес-
публи-
канский
бюджет
10-1.
Организация
(строительство)
историко-
культурного
заповедника-
музея "Иссык"
в Енбекши-
Казахском
районе
Алматинской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
IV
квартал,
2007-
2008
годы
Всего:
90,4,
в том
числе:
2007 г.
- 40,0
2008 г.
- 50,4
Республи-
канский
бюджет
10-2.
Организация
(строительство)историко-
культурного
заповедника-
музея "Берель"
в Катон-
Карагайском
районе
Восточно-
Казахстанской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
IV
квартал,
2007-
2008
годы
Всего:
91,0
в том
числе:
2007 г.
- 40,0
2008 г.
- 51,0
Республи-
канский
бюджет
10-3.
Создать Центр
реставрации и
воспроизведения документов в
Республиканской библиотеке для
незрячих и
слабовидящих
граждан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
II
квартал,
2007
год
2007 год -
2,5
Республи-
канский
бюджет
3. Кадровое обеспечение и повышение квалификации
11.
Обеспечить прохождение
стажировок,
учебы молодыми
творческими
дарованиями и работниками
организаций культуры и
искусства в ведущих
театрах стран
СНГ и дальнего
зарубежья,
мировых музейных центрах и библиотеках
Приказ
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
По мере
необхо-
димости,
ежегодно
10
декабря,
ежегодно
Всего:
111,7
в том
числе:
2006 г.-
20,0
2007 г.-
91,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
12.
Провести
мастер-классы
с участием
ведущих
режиссеров,
менеджеров
театров,
сценографов,
дирижеров,
балетмейстеров
Приказ
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2007 год
10
декабря,
ежегодно
2007 г. - 10,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
4. Создание условий для развития искусства и
деятельности одаренных личностей
13.
Организовать
совместно с
творческими
союзами
Казахстана
проведение
конкурсов на
получение
грантов на
создание
общественно-
значимых
художествен-
ных произ-
ведений
Приказ
МКИ
I
квартал,
2007-2008
годы
Всего:
79,0,
в том
числе:
2007 г.-
50,0
2008 г.-

388,9,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 70,0
2007 ж.
- 144,1
2008 ж.
- 174,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
8
Жаңа музыкалық-
сахналық және драма-
лық шығармаларды
қоюды жүзеге асыру
Бұйрық
МАМ
жыл
сайын,
I
тоқсан
Барлығы:
381,4,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 146,1
2007 ж.
- 126,0
2008 ж.
- 115,3
Респу-
бли-
калық
бюджет
9
Қазақстанның озат
суретшілері мен
мүсіншілерінің өнер
туындыларын Қазақ-
стан Республикасының
мемлекеттік мұражай-
ларына тұрақты түрде
сатып алуды жүзеге
асыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
жыл
сайын,
10
жел-
тоқсан
Барлығы:
26,5,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 12,1
2007 ж.
- 10,6
2008 ж.
- 3,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
10
Ведомстволық бағы-
нысты бірқатар ұйым-
дарды кезең-кезеңмен
жергілікті бюджетке
беруді жүзеге асыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулы-
сының
жобасы
МАМ
2006
жыл,
тоқсан
Барлығы:
227,3,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 96,7
2007 ж.
- 130,6
Респу-
бли-
калық
бюджет
10-1
Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданында "Есік" тарихи-мәдени қорық-мұражайын ұйымдастыру (салу)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МАМ
2007-2008 жылдар, IV тоқсан
Барлығы:
90,4,
оның ішінде:
2007 ж.
- 40,0
2008 ж.
- 50,4
Респу-
бли-
калық
бюджет
10-2
Шығыс Қазақстан облысы Қатонқарағай ауданында "Берел" тарихи-мәдени қорық-мұражайын ұйымдастыру (салу)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МАМ
2007-2008 жылдар, IV тоқсан
Барлығы:
91,0,
оның ішінде:
2007 ж.
- 40,0
2008 ж.
- 51,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
10-3
Зағип және нашар көретін азаматтарға арналған республикалық кітапханада Құжаттарды қалпына келтіру және жаңадан жасау орталығын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МАМ
2007 жыл, II тоқсан
2007 ж. -
2,5
Респу-
бли-
калық
бюджет
3. Кадрмен қамтамасыз ету және біліктілікті арттыру
11
Жас шығармашылық
дарындардың және
мәдениет пен өнер
ұйымдары қызметкер-
лерінің ТМД мен алыс
шетелдердің жетекші
театрларында, әлем-
дік мұражай орталық-
тары мен кітапхана-
ларында оқуын және
тағылымдамадан
өтуін қамтамасыз ету
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
Жыл
сайын,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
жыл
сайын,
10
жел-
тоқсан
Барлығы:
111,7,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 20,0
2007 ж.
- 91,7
Респу-
бли-
калық
бюджет
12
Озат режиссерлардың,
менеджерлердің, сце-
нографтардың, дири-
жерлардың, балетмей-
стерлердің қатысуы-
мен мастер-класстар
өткізу
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
2007
жыл,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
жыл
сайын,
10
жел-
тоқсан
2007 ж.
- 10,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
4. Өнерді және дарынды тұлғалардың қызметін дамыту үшін жағдай жасау
13
Қазақстанның шығар-
машылық одақтарымен
бірлесіп, қоғамдық
маңызы бар көркем
шығармаларды жасауға
арналған гранттарды
алуға конкурстар
өткізу
Бұйрық
МАМ
2007-
2008
жыл-
дар,
І
тоқсан
Барлығы:
79,0,
оның
ішінде:
2007 ж.
- 50,0
2008 ж.

29,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
14.
Провести
национальный
конкурс
"Астана-
Байтерек"
Приказ
МКИ
I
квартал,
ежегодно
Всего:
45,9,
в том
числе:
2006 г.-
16,0
2007 г.-
16,0
2008 г.-
13,9
Рес-
публи-
канский
бюджет
15.
Провести Фестиваль
современной музыки
композиторов Казахстана
Приказ
МКИ
III
квартал,
2007 год
2007 г.-
10,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
16.
Провести республиканские конкурсы традиционных исполнителей
Приказ
МКИ
IV
квартал,
2006 год,
IV квартал, 2008 год
Всего: 27,3, в том числе: 2006 г. - 13,0, 2008 г. - 14,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
17.
Провести Рес-
публиканский конкурс пат-
риотической
песни "Елiм менің"
Приказ
МКИ
IV
квартал,
ежегодно
Всего:
43,5,
в том
числе:
2006 г.-
16,0
2007 г.-
16,0
2008 г.-
11,5
Рес-
публи-
канский
бюджет
18.
Исключена - от 11 марта 2008 года N 234 .
19.
Провести Ассамблею
творческих союзов
Приказ
МКИ
IV
квартал,
2006 год
2006 г.-
14,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-1.
Проведение аукциона произведений искусств в
г. Алматы
Приказ
МКИ
IV
квартал,
2007 год
2007 г.
- 23,1
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-2.
Проведение
республиканской
научно-
практической
конференции
"Культура села
сегодня:
состояние и
перспективы" и
республикан-
ского конкурса
профессиональ-
ного мастерства
работников
культуры "Лучший
работник культуры"
Приказ
МКИ
III
квартал,
2007 год
2007 г.
- 6,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-3.
Проведение
Республиканского фестиваля
драматических
театров
Казахстана
Приказ
МКИ
2007-
2008
годы
Всего:
30,0,
в том числе:
2007 г.
- 14,0,
2008 г. -
16,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-4.
Проведение
Республиканско-
го практикума
деятелей
театрального
искусства при
участии
зарубежных
мастеров
(г. Астана)
Приказ
МКИ
2007-
2008 годы
Всео:
20,6, в ом числе:
2007 г.
- 12,8,
2008 г. -
7,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-5.
Проведение
Международного
фестиваля
"Опералия"
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 140,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-6.
Проведение
Республиканско-
го конкурса
традиционных
исполнителей
имени Амре
Кашаубаева
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 13,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-7.
Проведение Республиканского конкурса молодых исполнителей "Жас канат"
Приказ
МКИ
2007-
2008 годы
Всего: 6,7,
в том числе: 2007 г. - 3,7, 2008 г. - 3,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-8.
Проведение
Республиканских
конкурсов
детского
творчества
Приказ
МКИ
2007-
2008 годы
Всего: 13,2,
в том числе: 2007 г. - 6,5, 2008 г. - 6,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-9.
Проведение
фестиваля
"Алматы - моя
первая любовь"
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 34,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
19-10.
Проведение
Международного
фестиваля
театров кукол
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 6,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
5. Международное сотрудничество и презентация лучших
достижений казахстанского искусства за рубежом
20.
Провести Международный
театральный фестиваль
стран
Центральной
Азии
Приказ
МКИ
III
квартал,
2006 год, III квартал, 2008 год
Всего: 60,8, в том числе: 2006 г. - 30,8, 2008 г. - 30,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
21.
Провести Международный
кинофестиваль
"Евразия"
Приказ
МКИ
III
квартал,
2006 год,
III
квартал,
2008 год,
Всего:

- 29,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
14
"Астана-Бәйтерек"
ұлттық конкурсын
өткізу
Бұйрық
МАМ
жыл
сайын,
I
тоқсан
Барлығы:
45,9,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 16,0
2007 ж.
- 16,0
2008 ж.
- 13,9
Респу-
бли-
калық
бюджет
15
Қазақстан сазгер-
лерінің қазіргі
заманғы әуендері
фестивалін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл,
ІІI
тоқсан
2007 ж.
- 10,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
16
Дәстүрлі орындаушы-
лардың республика-
лық конкурстарын
өткізу
Бұйрық
МАМ
2006
жыл,
ІV
тоқ-
сан,
2008
жыл,
IV
тоқсан
2006 ж.
- 13,0,
2008 ж.
- 14,3
Респу-
бли-
калық
бюджет
17
"Елім менің" респу-
бликалық патриоттық
әндер конкурсын
өткізу
Бұйрық
МАМ
жыл
сайын,
ІV
тоқсан
Барлығы:
43,5,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 16,0
2007 ж.
- 16,0
2008 ж.
- 11,5
Респу-
бли-
калық
бюджет
18
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен
19
Шығармашылық одақтар
ассамблеясын өткізу
Бұйрық
МАМ
2006
жыл,
ІV
тоқсан
2006 ж.
- 14,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-1
Алматы қаласында өнер туындыларының аукционын өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл,
ІV
тоқсан
2007 ж.
- 23,1
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-2
"Бүгінгі ауыл мәдениетінің жай-күйі мен перспективалары" атты республикалық ғылыми-практикалық конференция және "Үздік мәдениет қызметкері" атты мәдениет қызметкерлерінің кәсіби шеберлігі республикалық конкурсын өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл,
ІII
тоқсан
2007 ж.
- 6,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-3
Қазақстанның драма театрларының республикалық фестивалін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007 -
2008
жылдар
2007 ж.
- 14,0,
2008 ж.
- 16,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-4
Шетелдік шеберлердің қатысуымен Театр өнері қайраткерлерінің республикалық практикумын өткізу
(Астана қаласы)
Бұйрық
МАМ
2007 -
2008
жылдар
2007 ж.
- 12,8,
2008 ж.
- 7,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-5
"Опералия" халықаралық фестивалін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 140,3
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-6
Дәстүрлі орындаушылардың Әміре Қашаубаев атындағы республикалық конкурсын өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 13,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-7
Жас орындаушылардың
"Жас қанат" респуб-
ликалық конкурсын
өткізу
Бұйрық
МАМ
2007 -
2008
жылдар
Барлығы:
6,7,
оның
ішінде:
2007 ж.
- 3,7
2008 ж.
- 3,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-8
Балалар шығармашылығының республикалық конкурстарын өткізу
Бұйрық
МАМ
2007 -
2008
жылдар
Барлығы:
13,2,
оның
ішінде:
2007 ж.
- 6,5
2008 ж.
- 6,7
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-9
"Алматы - менің алғашқы махаббатым" фестивалін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 34,3
Респу-
бли-
калық
бюджет
19-10
Қуыршақ театрларының халықаралық фестивалін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 6,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
5. Халықаралық ынтымақтастық және қазақ өнерінің
үздік жетістіктерінің шет елдердегі тұсаукесері
20
Орталық Азия елде-
рінің Халықаралық
театр фестивалін
өткізу
Бұйрық
МАМ
2006
жыл,
ІІI
тоқ-
сан,
2008
жыл,
ІІI
тоқсан
Барлығы:
60,8,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 30,8
2008 ж.
- 30,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
21
"Еуразия" халықара-
лық кинофестивалін
өткізу
Бұйрық
МАМ
жыл сайын
Барлығы:

659,4,
в том
числе:
2006 г.-
159,4,
2007 г.-
240,0,
2008 г.-
260,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
22.
Провести международные
конкурсы пианистов,
скрипачей, вокалистов
Приказ
МКИ
IV
квартал,
ежегодно
Всего:
57,0,
в том
числе:
2006 г.-
24,1
2007 г.-
21,9
2008 г.-
11,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
23.
Провести Международный
фестиваль традиционного
исполни-
тельского искусства
"Музыка
Великой степи"
Приказ
МКИ
IV
квартал,
2006 год,
IV
квартал,
2008 год
Всего:
17,4,
в том
числе:
2006 г.-
10,0
2008 г.-
7,4
Рес-
публи-
канский
бюджет
24.
Провести Международный
конкурс
артистов
балета
Приказ
МКИ
IV
квартал,
2006 год,
IV
квартал,
2008 год
Всего:
26,1,
в том
числе:
2006 г.-
14,2
2008 г.-
11,9
Рес-
публи-
канский
бюджет
25.
Обеспечить
представление
достижений
Казахстана
силами про-
фессиональных
художествен-
ных коллек-
тивов за
рубежом
Приказ
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2006-
2008
годы
Всего:
194,2,
в том
числе:
2006 г.-
34,2
2007 г.-
50,0
2008 г.-
110,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
26.
Организовать
приглашение
на гастроли в
Казахстан
ведущих
творческих
коллективов,
солистов,
исполнителей
Приказ
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2007-
2008
годы
Всего:
339,6,
в том
числе:
2007 г.-
188,0
2008 г.-
151,6
Рес-
публи-
канский
бюджет
27.
Обеспечить
участие
казахстанских
театральных
коллективов в
работе крупных
международных
фестивалей
Приказ
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2006-
2008
годы
Всего:
181,5,
в том
числе:
2006 г.-
57,5
2007 г.-
70,0
2008 г.-
54,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
28.
Обеспечить
участие
казахстанских
исполнителей в
международных
конкурсах и
выступление
молодых
дарований и
ведущих
исполнителей
в лучших
залах мира
Приказ
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2006-
2008
годы
Всего:
22,8,
в том
числе:
2006 г.-
5,7
2007 г.-
11,4
2008 г.-
5,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
29.
Обеспечить
участие
казахстанских
кинематогра-
фистов в
работе между-
народных кино-
фестивалей
класса "А"
Приказ
МКИ
По мере
необхо-
димости,
2006-
2008
годы
Всего:
36,6,
в том
числе:
2006 г.-
13,0
2007 г.-
13,6
2008 г.-
10,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
30.
Провести
Дни кино
Казахстана
в странах
ближнего и
дальнего
зарубежья
Приказ
МКИ
(со-
зыв)
МИД
По мере
необхо-
димости,
2007 год
2007 г.-
10,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
31.
Организовать
в Казахстане
выставки
произведений
искусства из
фондов
Эрмитажа и
Третьяковской
галереи
(Российская
Федерация)
Приказ
МКИ
(со-
зыв)
МИД
II
квартал,
ежегодно
Всего:
48,0
в том
числе:
2006 г.-
14,9
2007 г.-
20,0
2008 г.-
13,1
Рес-
публи-
канский
бюджет
32.
Организовать
выставки
произведений искусства из фондов Госу-
дарственного
музея искусств
имени А.
Кастеева,
Президентского
центра
культуры
Республики
Казахстан,
Центрального
государствен-
ного музея
Республики
Казахстан, а
также выставок
ведущих худож-
ников респуб-
лики в музеях
ближнего и
дальнего
зарубежья
Приказ
МКИ
(со-
зыв)
МИД
III
квартал,

659,4,
оның
ішінде:
2006 ж. - 159,4,
2007 ж.
- 240,0,
2008 ж.
- 260,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
22
Пианистердің, скрип-
кашылардың, вокалис-
тердің халықаралық
конкурсын өткізу
Бұйрық
МАМ
жыл
сайын,
ІV
тоқсан
Барлығы:
57,0,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 24,1
2007 ж.
- 21,9
2008 ж.
- 11,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
23
"Ұлы Дала әуендері"
дәстүрлі орындаушы-
лық өнердің халықа-
ралық фестивалін
өткізу
Бұйрық
МАМ
2006
жыл,
ІV
тоқ-
сан,
2008
жыл,
ІV
тоқсан
Барлығы:
17,4,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 10,2
2008 ж.
- 7,4
Респу-
бли-
калық
бюджет
24
Балет әріптестерінің
халықаралық конкур-
сын өткізу
Бұйрық
МАМ
2006
жыл,
ІV
тоқ-
сан,
2008
жыл,
ІV
тоқсан
Барлығы:
26,1,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 14,2
2008 ж.
- 11,9
Респу-
бли-
калық
бюджет
25
Қазақстанның жетіс-
тіктерін кәсіптік
көркем ұжымдардың
күшімен шет елдерде
танытуды қамтамасыз
ету
Бұйрық
МАМ
2006-
2008
жыл-
дар,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
Барлығы:
194,2,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 34,2
2007 ж.
- 50,0
2008 ж.
- 110,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
26
Жетекші шығармашылық
ұжымдарды, солист-
терді, орындаушылар-
ды Қазақстанға
гастрольге шақыруды
ұйымдастыру
Бұйрық
МАМ
2007-
2008
жыл-
дар,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
Барлығы:
339,6
оның
ішінде:
2007 ж.
- 188,0
2008 ж.
- 151,6
Респу-
бли-
калық
бюджет
27
Қазақстандық театр
ұжымдарының ірі ха-
лықаралық фестиваль-
дардың жұмысына
қатысуын қамтамасыз
ету
Бұйрық
МАМ
2006-
2008
жыл-
дар,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
Барлығы:
181,5
оның
ішінде:
2006 ж.
- 57,5
2007 ж.
- 70,0
2008 ж.
- 54,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
28
Қазақстандық орын-
даушылардың халықа-
ралық конкурстарға
қатысуын және жас
дарындар мен озат
орындаушылардың
әлемнің ең жақсы
залдарында өнер
көрсетулерін
қамтамасыз ету
Бұйрық
МАМ
2006-
2008
жыл-
дар,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
Барлығы:
22,8,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 5,7
2007 ж.
- 11,4
2008 ж.
- 5,7
Респу-
бли-
калық
бюджет
29
Қазақстандық
кинематографистердің
"А" сыныбындағы ха-
лықаралық кинофести-
вальдар жұмысына қа-
тысуларын қамтамасыз
ету
Бұйрық
МАМ
2006-
2008
жыл-
дар,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
Барлығы:
36,6,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 13,0
2007 ж.
- 13,6
2008 ж.
- 10,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
30
Таяу және алыс шет
елдерде Қазақстанның
кино күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
(жинақ-
тау)
СІМ
2007
жыл,
қажет-
тілі-
гіне
қарай
2007 ж.
- 10,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
31
Қазақстанда Эрмитаж
және Третьяков гале-
реясы (Ресей Федера-
циясы) қорларының
өнер туындылары көр-
мелерін ұйымдастыру
Бұйрық
МАМ
(жинақ-
тау)
СІМ
жыл
сайын,
ІІ
тоқсан
Барлығы:
48,0,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 14,9
2007 ж.
- 20,0
2008 ж.
- 13,1
Респу-
бли-
калық
бюджет
32
Ә.Қастеев атындағы
Мемлекеттік өнер
мұражайы, Қазақстан
Республикасы Прези-
дентінің мәдениет
орталығы, Қазақстан
Республикасы мемле-
кеттік орталық мұра-
жайы қорындағы өнер
туындыларының көрме-
лерін, сондай-ақ
республиканың озат
суретшілерінің көр-
мелерін таяу және
алыс шет елдерде
ұйымдастыру
Бұйрық
МАМ
(жинақ-
тау)
СІМ

2007-
2008
годы
Всего:
70,0,
в том
числе:
2007 г.-
20,0
2008 г.-
50,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
33.
Организовать
выставки из
библиотечных
фондов
Национальной
библиотеки
Республики
Казахстан в
Александрийской
библиотеке
(Каир,
Арабская
Республика
Египет)
Приказ
МКИ
III
квартал,
2007 год
2007 г.-
12,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
34.
Создать Центр
культуры Казахстана в Национальной библиотеке Китайской
Народной Республики
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
10 декабря,
2006 год
Всего:
7,5,
в том
числе:
2006 г.-
3,5
2007 г.-
4,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-1.
Проведение
Дней культуры
Казахстана в
Китае
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 10,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-2.
Проведение
Дней культуры
Казахстана в
Узбекистане
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 14,2
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-3.
Проведение
Дней культуры
Таджикистана в
Казахстане
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 10,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-4.
Проведение
Дней культуры
Казахстана в
Украине
Приказ
МКИ
2007 год
2007 г.
- 56,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-5
Проведение Дней
культуры Казахстана
в Монголии
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
24,9
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-6
Проведение Дней
культуры Казахстана
в Таджикистане
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
6,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-7
Проведение Года
Украины в Казахстане
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
82,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-8
Проведение Дней
культуры Иордании в
Казахстане
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
10,6
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-9
Проведение Дней
культуры Египта в
Казахстане
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
17,2
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-10
Проведение Дней
культуры Катара в
Казахстане
Приказ
МКИ
2008 год
2008 г. -
10,6
Рес-
публи-
канский
бюджет
34-11
Создать Центр
культуры Казахстана
в г. Улгий
(Монголия)
Информация в Прави-
тельсво Республики Казахстан
МКИ
2008 год
2008 г. -
30,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
6. Материально-техническое обеспечение
35.
Провести
ремонт зданий
объектов
культуры
республи-
канского
подчинения
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
10 декабря,
ежегодно
Всего:
3 077,2,
в том
числе:
2006 г.-
752,7
2007 г.-
1100,0
2008 г.-
1 224,5
Рес-
публи-
канский
бюджет
36.
Оснастить
фонды респуб-
ликанских
музеев и
музеев-запо-
ведников современным техническим оборудованием
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
10 декабря
2007-
2008
годы
Всего:
9,5,
в том
числе:
2007 г.-
8,1
2008 г.-
1,4
Рес-
публи-
канский
бюджет
7. Информационное обеспечение отрасли
37.
Наладить выпуск журнала "Қазақстан музейлері" - "Музеи
Казахстана"
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
10 декабря,
ежегодно
2006 г.-
5,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
38.
Исключена - от 11 марта 2008 года N 234 .
39.
Наладить
выпуск газеты
"РБНСГ-Вести"
рельефно-
точечным и
плоско-
печатным
шрифтами для
незрячих и
слабовидящих
граждан
Информация в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МКИ
II квартал,
2007 год
2007 г.-
1,5
Рес-
публи-
канский
бюджет
40.
Исключена - от 11 марта 2008 года N 234 .
41.
Внести
предложение о
создании:
Национального
коммуникатив-
ного формата
"КазМАРК" в
Национальной
библиотеке
Республики
Казахстан в
г. Алматы;
Центра меж-
библиотечного
абонемента и
электронной
доставки
документов в
Национальной
библиотеке
Республики
Казахстан
г. Алматы
Предложения
в Прави-
тельство Республики
Казахстан
МКИ
I квартал,
2006 год
Не тре-
буются
Итого из рес-
публиканского
бюджета
Всего:

2007-
2008
жыл-
дар,
ІІІ
тоқсан
Барлығы:
70,0,
оның
ішінде:
2007 ж.
- 20,0
2008 ж.
- 50,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
33
Александрия кітап-
ханасында (Каир,
Египет Араб Респуб-
ликасы) Қазақстан
Республикалық Ұлттық
кітапханасының кі-
тапхана қорларынан
көрмелер ұйымдастыру
Бұйрық
МАМ
2007
жыл,
ІІІ
тоқсан
2007 ж.
- 12,7
Респу-
бли-
калық
бюджет
34
Қытай Халық Респу-
бликасының Ұлттық
кітапханасында
Қазақстан мәдение-
тінің орталығын құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
2006
жыл,
10
жел-
тоқсан
Барлығы:
7,5,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 3,5
2007 ж.
- 4,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-1
Қазақстанның Қытайдағы Мәдениет күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 10,7
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-2
Қазақстанның Өзбекстандағы Мәдениет күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007
жыл
2007 ж.
- 14,2
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-3
Тәжікстанның Қазақстандағы Мәдениет күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007 жыл
2007 ж.
- 10,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-4
Қазақстанның Украинадағы Мәдениет күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2007 жыл
2007 ж.
- 56,8
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-5
Қазақстанның
Моңғолиядағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008 ж. -
24,9
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-6
Қазақстанның
Тәжікстандағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 6,
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-7
Украинаның
Қазақстандағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 82,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-8
Иорданияның
Қазақстандағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 10,6
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-9
Египеттің
Қазақстандағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 17,2
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-10
Катардың
Қазақстандағы
Мәдениет
күндерін өткізу
Бұйрық
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 10,6
Респу-
бли-
калық
бюджет
34-11
Өлгей қаласында
(Монғолия)
Қазақстан
мәдениетінің
орталығын құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008
жыл
2008ж.
- 30,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
6. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
35
Республикалық бағы-
ныстағы мәдениет
объектілерінің ғима-
раттарын күрделі
жөндеуден өткізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
жыл
сайын,
10
жел-
тоқсан
Барлығы:
3077,2,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 752,7
2007 ж.
- 1100,0
2008 ж.
- 1224,5
Респу-
бли-
калық
бюджет
36
Республикалық
мұражайлардың және
мұражай-қорықтардың
қорларын қазіргі
заманғы техникалық
жабдықтармен
жарақтандыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
2007-
2008
жыл-
дар,
10
жел-
тоқсан
Барлығы:
9,5,
оның
ішінде:
2007 ж.
- 8,1
2008 ж.
- 1,4
Респу-
бли-
калық
бюджет
7. Саланы ақпараттық қамтамасыз ету
37
"Қазақстан мұра-
жайлары" - "Музеи
Казахстана" журна-
лының шығуын жолға
қою
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
жыл
сайын,
10
жел-
тоқсан
2006 ж.
- 5,0
Респу-
бли-
калық
бюджет
38
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен
39
Зағип және нашар көретін азаматтарға арналған "РБНСГ-Вести" газетінің рельефтік-нүктелік және жалпақ баспа қаріптерімен шығарылуын жолға қою
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
2007
жыл,
ІІ
тоқсан
Барлығы:
1,5
Респу-
бли-
калық
бюджет
40
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.03.11. N 234 Қаулысымен
41
Мыналарды:
Алматы қаласындағы
Қазақстан Республи-
касының Ұлттық
кітапханасында
"ҚазМАРК" ұлттық
коммуникативті
форматын;
Алматы қаласындағы
Қазақстан Республи-
касының Ұлттық кі-
тапханасында Кітап-
ханааралық абонемент
және электрондық
құжаттарды жеткізу
орталығын құру
туралы ұсыныс енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
МАМ
2006
жыл,
І
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
Республикалық
бюджеттен жиыны
Барлығы:

6 954,5,
в том
числе:
2006 г.
- 1 503,0
2007 г.
- 2 831,8
2008 г.
- 2 619,7
Объем расходов на 2007-2008 годы будет определяться (уточняться) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
Примечание: расшифровка аббревиатур
МКИ - Министерство культуры и информации
МИД - Министерство иностранных дел
МСХ - Министерство сельского хозяйства
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
МЮ - Министерство юстиции

6954,5,
оның
ішінде:
2006 ж.
- 1503,0
2007 ж.
- 2831,8
2008 ж.
- 2619,7
2007-2008 жылдарға арналған шығыстар көлемі тиісті қаржы
жылына сәйкес "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңымен анықталатын (нақтыланатын) болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
МАМ - Мәдениет және ақпарат министрлігі
СІМ - Сыртқы істер министрлігі
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлігі
Еңбекмині - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Әділетмині - Әділет министрлігі