Об утверждении Программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 17
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
2) представлять информацию о коде реализации Программы в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан два раза в год, к 10 февраля и 20 июля, по итогам полугодия.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Программы в Правительство Республики Казахстан ежегодно к 25 февраля по итогам года.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 января 2006 года N№17
ПРОГРАММА
реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы
Астана, 2006 год
СОДЕРЖАНИЕ
Паспорт Программы
Введение
1.  Современное состояние инвалидности и реабилитации инвалидов
2.  Цель и задачи Программы
3.  Основные направления и механизм реализации Программы
§ 1. Совершенствование системы профилактики инвалидности
§ 2. Совершенствование медико-социальной экспертизы и
разработка новых технологий определения степени
ограничения жизнедеятельности граждан
§ 3. Развитие системы социального обеспечения инвалидов и
усиление их социальной поддержки
§ 4. Совершенствование системы реабилитации инвалидов и
расширение спектра услуг по медицинской, социальной и
профессиональной реабилитации
§ 4.1. Медицинская реабилитация
§ 4.2. Социальная реабилитация
§ 4.3. Профессиональная реабилитация
§ 5. Развитие форм активного содействия занятости и
трудоустройству инвалидов
§ 6. Развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их деятельности,
укрепление их материально-технической базы
§ 7. Повышение уровня удовлетворения потребностей
инвалидов в технических вспомогательных
(компенсаторных) средствах, протезно-ортопедической
помощи
§ 8. Создание условий для обеспечения беспрепятственного
доступа инвалидов к объектам социальной, транспортной и
рекреационной инфраструктуры
§ 9. Повышение роли и ответственности местных
исполнительных органов
§ 10. Создание централизованной базы данных инвалидов
§ 11. Совершенствование системы кадрового обеспечения в
области медико-социальной экспертизы, реабилитации,
организации социального обслуживания инвалидов и
реабилитационной индустрии

Мүгедектердi оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қаңтардағы N 17 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Мүгедектердi оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар:
1) Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жылына екi рет, жарты жылдың қорытындылары бойынша 10 ақпанға және 20 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жыл сайын 25 ақпанға қарай жылдың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 6 қаңтардағы
N 17 қаулысымен
бекiтiлген
Мүгедектердi оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ Астана, 2006 жыл МАЗМҰНЫ
Бағдарламаның паспорты
Кiрiспе
1.  Мүгедектiктiң және мүгедектердi оңалтудың қазiргi жай-күйi
2.  Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
3.  Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен оны iске асыру тетiгi
Параграф 1. Мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн жетiлдiру
Параграф 2. Медициналық-әлеуметтiк сараптаманы жетiлдiру және
азаматтардың тыныс-тiршiлiгiнiң шектелу дәрежесiн айқындаудың жаңа
технологияларын әзiрлеу
Параграф 3. Мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн дамыту
және оларды әлеуметтiк қолдауды күшейту
Параграф 4. Мүгедектердi оңалту жүйесiн жетiлдiру және
медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту жөнiндегi қызметтер
аясын кеңейту
Параграф 4.1. Медициналық оңалту
Параграф 4.2. Әлеуметтiк оңалту
Параграф 4.3. Кәсiптiк оңалту
Параграф 5. Мүгедектердiң жұмыспен қамтылуына және жұмысқа
орналасуына белсендi жәрдемдесу нысандарын дамыту
Параграф 6. Оңалту мекемелерi желiсiн дамыту, олардың қызмет
нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту
Параграф 7. Мүгедектердiң техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдарға, протездiк-ортопедиялық көмекке қажеттiлiктерiн қанағаттандыру деңгейiн арттыру
Параграф 8. Мүгедектердiң әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық
инфрақұрылым объектiлерiне кедергiсiз қол жеткiзуiн қамтамасыз ету
үшiн жағдай жасау
Параграф 9. Жергiлiктi атқарушы органдардың рөлi мен
жауапкершiлiгiн арттыру
Параграф 10. Мүгедектердiң орталықтандырылған дерекқорын құру
Параграф 11. Медициналық-әлеуметтiк сараптама, оңалту,
мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру және оңалту
индустриясы салаларын кадрмен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру

4.  Необходимые ресурсы и источники финансирования
5.  Ожидаемые результаты
6.  План мероприятий по реализации Программы реабилитации
инвалидов на 2006-2008 годы
Паспорт Программы
Сноска. Паспорт Программы с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 25.01.2007  N 56 ; от 09.06.2008  N 550 .
Наименование          Программа реабилитации инвалидов на
Программы             2006-2008 годы
Основание для          Закон Республики Казахстан от 13 апреля
разработки            2005 года "О социальной защите инвалидов в
Республике Казахстан";
Послание Президента Республики Казахстан
народу Казахстана "К конкурентоспособному
Казахстану, конкурентоспособной экономике,
конкурентоспособной нации" от 19 марта
2004 года;
Программа дальнейшего углубления социальных
реформ в Республике Казахстан на
2005-2007 годы, утвержденная
постановлением Правительства Республики
Казахстан 30 ноября 2004 года№N 1241.
Государственный       Министерство труда и социальной защиты
орган,                населения Республики Казахстан
ответственный
за разработку
Программы
Цель Программы        Совершенствование системы реабилитации,
усиление социальной поддержки и
улучшение качества жизни инвалидов.
Задачи Программы      Развитие системы профилактики инвалидности;
совершенствование медико-социальной
экспертизы и разработка новых технологий
определения степени ограничения
жизнедеятельности граждан;
развитие системы социального обеспечения
инвалидов и усиление их социальной
поддержки;
совершенствование системы реабилитации
инвалидов и расширение спектра услуг по
медицинской, социальной и профессиональной
реабилитации;
развитие форм активного содействия
занятости инвалидов;
развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их
деятельности, укрепление их материально-
технической базы;
повышение уровня удовлетворения
потребностей инвалидов в технических
вспомогательных (компенсаторных) средствах,
протезно-ортопедической помощи;
создание условий для обеспечения
беспрепятственного доступа инвалидов к
объектам социальной, транспортной и
рекреационной инфраструктуры;
повышение роли и ответственности местных
исполнительных органов;
создание централизованной базы данных
инвалидов;
совершенствование системы кадрового
обеспечения в области медико-социальной
экспертизы, реабилитации, организации
социального обслуживания инвалидов и
реабилитационной индустрии.
Необходимые           На реализацию Программы будут направлены
ресурсы и             средства государственного бюджета, а также
источники             другие, не запрещенные законодательством
финансирования        Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета
составят 27069,5 млн. тенге, в том числе в
2006 году - 7043,1 млн. тенге, в 2007
году - 7316,5 млн. тенге, в 2008
году - 12709,9 млн. тенге; в том числе:

4.  Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
5.  Күтiлетiн нәтижелер
6.  Мүгедектердi оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Бағдарламаның паспорты
Ескерту. Бағдарламаның паспортына өзгерту енгізілді -
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.09  N 550 Қаулысымен.
Бағдарламаның атауы     Мүгедектердi оңалтудың 2006-2008 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме  "Қазақстан Республикасында мүгедектерді
әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан
Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi
Заңы ;
Қазақстан Республикасы Президентінің
2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге
қабiлетті Қазақстан үшiн, бәсекеге
қабiлеттi экономика үшін, бәсекеге
қабiлеттi халық үшiн" Қазақстан
халқына  Жолдауы ;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004
жылғы 30 қарашадағы N 1241  қаулысымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасында
әлеуметтiк реформаларды одан әрi
тереңдетудiң 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспарының 3.2-тармағы
Бағдарламаны әзiрлеуге  Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
жауапты мемлекеттiк     әлеуметтiк қорғау министрлiгi
орган
Бағдарламаның мақсаты      Оңалту жүйесiн жетiлдiру, мүгедектердi
әлеуметтiк қолдауды күшейту және олардың
өмiр сүру сапасын жақсарту
Бағдарламаның              Мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн дамыту:
мiндеттерi              медициналық-әлеуметтiк сараптаманы жетiлдiру
және азаматтардың тыныс-тiршiлiгiнiң
шектелу дәрежесiн айқындаудың жаңа
технологияларын әзiрлеу;
мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру
жүйесiн дамыту және оларды әлеуметтiк
қолдауды күшейту;
мүгедектердi оңалту жүйесiн жетiлдiру
және медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк
оңалту жөнiндегi қызметтер аясын ұлғайту;
мүгедектердi жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудiң белсендi нысандарын дамыту;
оңалту мекемелерiнiң жүйесiн дамыту,
олардың қызметiнiң нысандары мен әдiстерiн
жетiлдiру, материалдық-техникалық базасын
нығайту;
мүгедектердiң техникалық көмекшi
(компенсаторлық) құралдарға, протездiк-
ортопедиялық көмекке қажеттiлiктерiн
қанағаттандыру деңгейiн арттыру;
мүгедектердiң әлеуметтiк, көлiк және
рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне
кедергiсiз қол жеткiзуiн қамтамасыз ету үшiн
жағдай жасау;
жергiлiктi атқарушы органдардың рөлi мен
жауапкершiлiгiн арттыру;
мүгедектердiң орталықтандырылған
дерекқорын құру;
медициналық-әлеуметтiк сараптама, оңалту,
мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудi
ұйымдастыру және оңалту индустриясы
салаларын кадрмен қамтамасыз ету жүйесiн
жетiлдiру.
Қажеттi ресурстар
мен қаржыландыру            Бағдарламаны iске асыруға мемлекеттiк
көздерi                 бюджеттiң, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заңнамасы тыйым салмаған
басқа да қаражат бағытталатын болады.
Мемлекеттiк бюджеттен жалпы шығындар
27069,5 млн. теңгенi, оның iшiнде 2006
жылы - 7043,1 млн. теңгенi, 2007 жылы -
7316,5 млн. теңгенi, 2008 жылы - 12709,9
млн. теңгенi; оның iшiнде: республикалық

из республиканского бюджета - 5874,1 млн.
тенге, в том числе в 2006 году - 2026,7
млн. тенге, в 2007 году - 1571,5 млн.
тенге, в 2008 году - 2275,9 млн. тенге, из
местного бюджета - 21195,4 млн. тенге,
в том числе в 2006 году - 5016,4 млн.
тенге, в 2007 году - 5745 млн. тенге,
в 2008 году - 10434 млн. тенге.
Ожидаемые             В результате реализации Программы
результаты            ожидаются:
совершенствование системы реабилитации
инвалидов к концу 2008 года и ежегодное
повышение уровня их социального
обеспечения;
обеспечение мероприятий по уменьшению
степени риска рождения детей с врожденными
и наследственными заболеваниями, пороками
развития, приводящими к инвалидности;
повышение качества медико-социальной
экспертизы;
внедрение современных технических,
организационных, медицинских, социальных и
профессиональных технологий в работу
реабилитационных организаций;
расширение перечня и повышение качества
предоставляемых инвалидам медицинских,
социальных, образовательных и иных
реабилитационных услуг;
принятие мер по оптимизации структуры
управления производством протезно-
ортопедических изделий;
улучшение доступности для инвалидов
объектов социальной инфраструктуры
и информационной среды;
расширение доступа инвалидов к достойному
труду за счет установления квоты рабочих
мест для инвалидов в размере трех процентов
от общей численности рабочих мест и
создания социальных рабочих мест;
развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их
деятельности, укрепление их материально-
технической базы;
оптимизация методологических,
реализационных и контрольных функций
государственных органов в управлении
процессами социальной защиты инвалидов;
завершение создания централизованного банка
данных лиц, имеющих инвалидность, и
информатизации деятельности учреждений
медико-социальной экспертизы и реабилитации
инвалидов, предприятий реабилитационной
индустрии;
повышение профессионального уровня
специалистов в области медико-социальной
экспертизы, медицинской, социальной
реабилитации инвалидов.
Срок реализации       2006-2008 годы
Введение

бюджеттен - 5874,1 млн. теңгенi, оның
iшiнде 2006 жылы - 2026,7 млн. теңгенi,
2007 жылы - 1571,5 млн. теңгенi, 2008
жылы - 2275,9 млн. теңгенi, жергiлiктi
бюджеттен - 21195,4 млн. теңгенi, оның
iшiнде 2006 жылы - 5016,4 млн. теңгенi,
2007 жылы - 5745 млн. теңгенi, 2008
жылы - 10424 млн. теңгенi құрайды.
Күтiлетiн нәтижелер         Бағдарламаны iске асырудан:
2008 жылдың аяғына қарай мүгедектердi
оңалту жүйесiн жетiлдiру және оларды
әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн жыл сайын
арттыру;
мүгедектiкке әкеп соқтыратын туа бiткен
және тұқым қуалайтын ауруы, даму кемiстiгi
бар балалардың туу қатерiнiң дәрежесiн
азайту жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз
ету;
медициналық-әлеуметтiк сараптаманың
сапасын арттыру;
оңалту ұйымдарының жұмысына қазiргi
заманғы техникалық, ұйымдық, медициналық,
әлеуметтiк және кәсiптiк технологияларды
енгiзу;
мүгедектерге көрсетiлетiн медициналық,
әлеуметтiк, бiлiм беру және өзге де оңалту
қызметтерiнiң тiзбесiн кеңейту және сапасын
арттыру;
протездiк-ортопедиялық өндiрiстi басқару
құрылымын оңтайландыру жөнiнде шаралар
қабылдау;
мүгедектердiң әлеуметтiк инфрақұрылым
нысандарына және ақпараттық ортаға қол
жеткiзуiн жақсарту;
жалпы жұмыс орындары санының үш пайызы
мөлшерiнде мүгедектерге арналған жұмыс
орындарына квота белгiлеу және әлеуметтiк
жұмыс орындарын құру есебiнен мүгедектердiң
лайықты еңбекке қол жеткiзуiн ұлғайту;
оңалту мекемелерiнiң жүйесiн дамыту,
олардың қызметiнiң нысандары мен әдiстерiн
жетiлдiру, материалдық-техникалық базасын
нығайту;
мемлекеттiк органдардың мүгедектердi
әлеуметтiк қорғау процесiн басқарудағы
әдiстемелiк, iске асыру және бақылау
функцияларын оңтайландыру;
мүгедектердiң орталықтандырылған
дерекқорын құруды және медициналық-
әлеуметтiк сараптама мен мүгедектердi
оңалту мекемелерiнiң, оңалту индустриясы
кәсiпорындарының қызметiн ақпараттандыруды
аяқтау;
медициналық-әлеуметтiк сараптама және
мүгедектердi медициналық, әлеуметтiк оңалту
саласындағы мамандардың кәсiптiк деңгейiн
арттыру күтiледi.
Iске асыру мерзiмi          2006 - 2008 жылдар
Ескерту. Бағдарламаның паспортына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.01.25.  N 56 қаулысымен.
Кiрiспе

Актуальность проблемы инвалидности и организации социальной защиты инвалидов обусловлена ее масштабностью. По данным экспертов ООН общемировая численность инвалидов составляет 600,0 миллионов человек или 10 % населения. Из них 385 миллионов являются лицами трудоспособного возраста.
В течение последних 30-ти лет в мире сложились устойчивые тенденции и механизмы формирования политики в отношении инвалидов, поддержки правительств различных стран в разработке подходов к решению проблем этой социальной группы и оказания помощи государственным и общественным институтам в определении и реализации политики, адресованной инвалидам.
Улучшение положения инвалидов является одним из приоритетных направлений социальной политики и в Казахстане.

Мүгедектiк пен мүгедектердi әлеуметтiк қорғау проблемасының көкейкестiлiгi оның ауқымына байланысты. БҰҰ сарапшыларының деректерi бойынша мүгедектердiң жалпы әлемдiк саны 600,0 млн. адамды немесе халықтың 10% құрайды. Олардың iшiнде 385 миллионы еңбек етуге қабiлеттi жастағы адамдар болып табылады.
Соңғы 30-ыншы жылдардың iшiнде әлемде мүгедектерге қатысты саясатты қалыптастырудың, әртүрлi елдер үкiметтерiнiң осы әлеуметтiк топтың проблемаларын шешу тәсiлдерiн әзiрлеуге қолдау көрсетуiнiң және мемлекеттiк және қоғамдық институттарға мүгедектерге арналған саясатты айқындауда көмек көрсетудiң тұрақты үрдiстерi мен тетiктерi қалыптасты.
Мүгедектердiң жағдайын жақсарту Қазақстанда да әлеуметтiк саясаттың басымдықты бағыттарының бiрi болып табылады.

Экономический рост предоставил возможность для проведения более активной социальной политики. В рамках реализации Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы обеспечена реорганизация службы медико-социальной экспертизы, расширена сеть стационарных учреждений социального обслуживания, отделений социальной помощи на дому, увеличены объемы и улучшилось качество предоставляемых инвалидам технических вспомогательных (компенсаторных) средств, предусмотрены меры по обеспечению доступа инвалидам к инфраструктуре.
Как показывает практика, эффективное решение проблем реабилитации инвалидов требует активной государственной поддержки в рамках программ, принимаемых на определенный период времени. В этой связи для определения основных направлений государственной политики социальной защиты и реабилитации инвалидов на ближайшую перспективу разработана данная Программа.
Основанием для разработки Программы являются:

Экономикалық өсу анағұрлым белсендi әлеуметтiк саясат жүргiзуге алғышарттар жасады. Мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру шеңберiнде медициналық-әлеуметтiк сараптама қызметiн қайта құру қамтамасыз етiлдi, стационарлық әлеуметтiк қызмет көрсету мекемелерiнiң, үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiнiң желiсi ұлғайды, мүгедектерге берiлетiн техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдардың көлемi көбейiп, сапасы арттырылды, мүгедектердiң инфрақұрылымға қол жеткiзуiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар көзделдi.
Практика көрсетiп отырғанындай, мүгедектердi оңалту проблемаларын тиiмдi шешу мемлекеттiң белгiлi бiр уақыт кезеңiне қабылданатын бағдарламалар шеңберiндегi белсендi қолдауын талап етедi. Осыған байланысты, жақын арадағы болашақта мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және оңалту жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын айқындау үшiн осы жаңа Бағдарлама әзiрлендi.
Бағдарламаны әзiрлеу үшiн:

Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" от 19 марта 2004 года;
Программа дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года№N 1241.

"Мүгедектердi әлеуметтiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Заңы;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабiлеттi Қазақстан үшiн, бәсекеге қабiлеттi экономика үшiн, бәсекеге қабiлеттi халық үшiн" Қазақстан халқына  Жолдауы ;
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 30 қарашадағы
N 1241  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдетудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы негiздеме болып табылады.

Программа разработана в рамках Стратегии развития Казахстана до 2030 года и Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года N 735.
1. Современное состояние инвалидности и
реабилитации инвалидов
В Казахстане численность инвалидов всех категорий по состоянию на 1 января 2005 года составляет 413,6 тысяч человек или около 3 % от всего населения.
Наметилась тенденция снижения первичной инвалидности.
Интенсивный показатель первичной инвалидности на 10000 населения, представлен в таблице 1.
Таблица 1
Показатели
годы

Бағдарлама Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясының және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспарының шеңберiнде әзiрлендi.
1. Мүгедектiктiң және мүгедектердi оңалтудың
қазiргi жай-күйi
2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикадағы барлық санаттағы мүгедектердiң саны 413,6 мың адамды немесе барлық халықтың шамамен 3%-ын құрайды.
Алғашқы мүгедектiктiң төмендеу үрдiсi байқалды.
Алғашқы мүгедектiктiң 10 000 адамға шаққандағы серпiндi көрсеткiшi 1-кестеде берiлдi.
1-кесте
Көрсеткіштер
жылдар

О степени нарушения функций организма и ограничении жизнедеятельности инвалидов свидетельствует структура инвалидности по тяжести групп. В 2000-2004 годах среди инвалидов преобладала доля инвалидов второй группы - 60 %, 11 % составляли инвалиды первой группы. 29 % - третьей.
В 2004 году всего переосвидетельствовано 151191 человек, при этом показатель частичной реабилитации составил 8,7 %, показатель утяжеления групп инвалидности - 7,0 %, показатель полной реабилитации - 5,0 %.
В возрастной структуре инвалидов преобладают лица трудоспособного возраста (около 70 % от общего числа инвалидов).
Показатели инвалидности зависят от ряда факторов:
уровня социально-экономического развития страны и приоритетов социальной политики;
состояния здоровья нации;
развития системы здравоохранения, доступности и качества медицинских услуг;
качества и доступности реабилитационных услуг;
состояния охраны и безопасности труда;
состояния экологической среды и иных причин.
Негативные факторы:
на биологическом уровне отмечен высокий уровень хронических, врожденных и генетических заболеваний;
на медико-организационном уровне - позднее выявление заболеваний, недостаточное внимание к профилактике заболеваний и инвалидности, снижение доступности бесплатной медицинской помощи, качества медицинских услуг, отсутствие координации действий государственных органов в единой системе реабилитации;
на социально-средовом уровне - наличие опасных и вредных для здоровья условий труда, производственный травматизм, сохраняющаяся бедность, относительно низкий уровень социальных пособий, экологическое неблагополучие ряда регионов.
Определив по степени ограничения жизнедеятельности категорию инвалидности, работники территориальных подразделений центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения разрабатывают для каждого инвалида индивидуальную программу реабилитации (далее - ИПР), включающую в себя мероприятия медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
Проводимая медицинская реабилитация предусматривает комплекс диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, направленных на устранение или ослабление последствий болезни, травмы, увечья.
Развитие передовых отраслей медицины, внедрение сложных оперативных вмешательств и успехи медикаментозной терапии создали в нашей стране благоприятные возможности эффективного лечения и восстановления жизнедеятельности инвалидов. Однако эти возможности не были использованы должным образом.
Не установлена необходимая взаимосвязь предупреждения инвалидности и реабилитации. Не разработаны технология медицинской реабилитации, научно обоснованные стандарты оказания медицинских услуг инвалидам.

Ағза функцияларының бұзылуы және мүгедектердiң тыныс-тiршiлiгiнiң шектелуi дәрежесi туралы топтардың ауырлығы бойынша мүгедектiк құрылымы куәландырады. 2000-2004 жылдары мүгедектердiң арасында екiншi топтағы мүгедектердiң үлесi басым - 60%, бiрiншi топ мүгедектерi - 11%, үшiншi топтағылар - 29% болды.
2004 жылы барлығы 151191 адам қайта куәландырылды, бұл ретте iшiнара оңалту көрсеткiшi 8,7%-ды құрады, мүгедектiк тобының ауырлау көрсеткiшi - 7,0%, толығымен оңалту көрсеткiшi - 5,0% болды.
Мүгедектердiң жас құрылымында еңбек етуге жарамды жастағы адамдар басым (мүгедектердiң жалпы санының шамамен 70%-ы).
Мүгедектiк көрсеткiштерi мынадай бiрқатар факторларға:
елдiң әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейi мен әлеуметтiк саясат басымдықтарына;
ұлт денсаулығының жай-күйiне;
денсаулық сақтау жүйесiнiң дамуына, медициналық қызметтердiң қол жетiмдi болуына және олардың сапасына;
оңалту қызметтерiнiң сапасына және олардың қол жетiмдiлiгiне;
еңбектi қорғаудың және еңбек қауiпсiздiгiнiң жай-күйiне;
экологиялық ортаның жай-күйiне және өзге де себептерге байланысты болады.
Көлеңкелi факторлар:
биологиялық деңгейде созылмалы, туа бiткен және генетикалық аурулардың жоғары деңгейi байқалды;
медициналық-ұйымдық деңгейде - аурулардың кеш анықталуы, аурулар мен мүгедектiктiң алдын алуға жеткiлiктi мән берiлмеуi, тегiн медициналық көмекке қол жеткiзудiң, медициналық қызметтер сапасының төмендеуi, бiрыңғай оңалту жүйесiнде мемлекеттiк органдардың iс-әрекеттерiн үйлестiрудiң болмауы;
әлеуметтiк-орта деңгейiнде - денсаулыққа қауiптi және зиянды еңбек жағдайларының орын алуы, өндiрiстiк жарақаттанушылық, кедейлiктiң сақталуы, әлеуметтiк жәрдемақылардың салыстырмалы төмен деңгейi, бiрқатар өңiрлердiң экологиялық қолайсыздығы.
Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi тыныс-тiршiлiгiнiң шектелу дәрежесi бойынша мүгедектiк санатын айқындап, әрбiр мүгедек үшiн медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту iс-шараларын қамтитын оңалтудың жеке бағдарламасын (бұдан әрi - ОЖБ) әзiрлейдi.
Жүргiзiлетiн медициналық оңалту аурудың, жарақаттың, мертiгудiң салдарларын жоюға немесе жеңiлдетуге бағытталған диагностикалық, емдеу және оңалту iс-шаралары кешенiн жүргiзудi көздейдi.
Медицинаның озық салаларын дамыту, күрделi жедел араласуды енгiзу мен дәрi-дәрмек терапиясындағы жетiстiктер елiмiзде мүгедектердi тиiмдi емдеу мен олардың тыныс-тiршiлiгiн қалпына келтiруге қолайлы мүмкiндiктер туғызды. Алайда, бұл мүмкiндiктер тиiсiнше пайдаланылған жоқ.
Мүгедектiктiң алдын алу мен оңалту арасында өзара байланыс орнатылмады. Медициналық оңалту технологиясы, мүгедектерге медициналық қызмет көрсетудiң ғылыми негiзделген стандарттары әзiрленген жоқ.
Медициналық оңалтудың нәтижелерiн жақсартуға оңалту мекемелерi жүйесiнiң шектеулiлiгi кедергi болып отыр. Республикамызда қалыптасып отырған функционалдық негiзде стационарлық төсек бөлу тәжiрибесi стационарлық оңалту кезеңiн iске асыру үшiн жеткiлiксiз (қазiргi кезде медициналық оңалту бөлiмшелерiне арналған төсек қоры республикамызда жалпы қуаттың

Улучшению результатов медицинской реабилитации препятствует ограниченность сети учреждений реабилитации. Сложившаяся в республике практика выделения стационарных коек на функциональной основе недостаточна для реализации стационарного этапа реабилитации (в настоящее время коечный фонд, предназначенный для отделений медицинской реабилитации, составляет в республике только 3,0 % от общей мощности).
Низкой эффективностью отличается продолжение лечения и реабилитации в амбулаторно-поликлинических отделениях и санаторно-курортных учреждениях.
Несмотря на рост объемов финансирования социальной защиты инвалидов в последние годы, их нельзя признать достаточными для обеспечения надлежащего уровня предоставления реабилитационных услуг.
Неполное восстановление функций организма и сохранение явных ограничений жизнедеятельности у больного на стадии медицинской реабилитации требуют принятия мер социальной реабилитации.
Социальная реабилитация инвалидов направлена на восстановление социального статуса инвалидов, их социально-бытовой и социально-средовой адаптации. Она включает в себя социальное обеспечение инвалидов, предоставление им необходимых социальных услуг, обеспечение их техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, обеспечение доступа к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры, создание равных возможностей в пользовании информационной средой, оказание материальной и социально-психологической поддержки и др.
До 2005 года система социального обеспечения включала выплату инвалидам государственного социального пособия и специального государственного пособия. В 2005 году средний размер государственного социального пособия по инвалидности повысился до 6700 тенге, или на 50 %: инвалидам первой группы - на 3 месячных расчетных показателя (далее - МРП) или на 2895 тенге; инвалидам второй группы - на 2,5 МРП (на 2412,5 тенге); инвалидам третьей группы - на 2 МРП (на 1930 тенге); инвалидам в возрасте до 16 лет - на 3 МРП (на 2895 тенге).

3,0%-ын ғана құрайды).
Емдеу мен оңалтуды амбулаториялық-емханалық бөлiмшелер мен санаторлық-курорттық мекемелерде жалғастырудың да төмен тиiмдiлiгi ерекшеленiп отыр.
Соңғы жылдары мүгедектердi әлеуметтiк қорғауды қаржыландыру көлемiнiң өсуiне қарамастан, ол оңалту қызметтерiн көрсетудiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi деп мойындауға болмайды.
Медициналық оңалту сатысында аурудың ағза функцияларының толық қалпына келтiрiлмеуi және тiршiлiк әрекетiнiң айқын бiлiнетiн шектелулерiнiң сақталуы әлеуметтiк оңалту шараларын қабылдауды талап етедi.
Мүгедектердi әлеуметтiк оңалту мүгедектердiң әлеуметтiк мәртебесiн, олардың әлеуметтiк-тұрмыстық және әлеуметтiк-ортаға бейiмделуiн қалпына келтiруге бағытталған. Ол мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыруды, оларға қажеттi әлеуметтiк қызметтер көрсетудi, оларды көмекшi (компенсаторлық) техникалық құралдармен қамтамасыз етудi, мүгедектердiң әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге, ақпараттық ортаны пайдалануға тең мүмкiндiктер туғызуды, материалдық және әлеуметтiк-психологиялық қолдау көрсетудi және т.б. қамтиды.
2005 жылға дейiн әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесi мүгедектерге мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы мен арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы төлемдерiн қамтыды. Қабылданып жүрген шараларға қарамастан, соңғы жылдары жәрдемақылардың мөлшерi шамалы болды. Сондықтан 2005 жылы мүгедектiгi бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының орташа мөлшерi 6700 теңгеге дейiн, немесе 50%-ға: бiрiншi топ мүгедектерiне - 3 айлық есептiк көрсеткiшке (2895 теңгеге); екiншi топ мүгедектерiне - 2,5 АЕК-ке (2412,5 теңгеге); үшiншi топ мүгедектерiне - 2 АЕК-ке (1930 теңгеге); 16 жасқа дейiнгi мүгедектерге - 3 АЕК-ке (2895 теңгеге) арттырылды.

Систему социального обслуживания инвалидов, нуждающихся в постороннем уходе и помощи, представляет в республике сеть домов-интернатов и отделений социальной помощи на дому. В настоящее время функционируют 79 домов-интернатов, из которых 35 являются домами-интернатами общего типа для престарелых и инвалидов, 26 - для психоневрологических больных, 17 - для умственно-отсталых, 1 - для детей с физическими недостатками. В этих учреждениях на полном государственном обеспечении проживают более 17 тысяч человек. Социальное обслуживание на дому осуществляют 339 отделений и 7 территориальных центров. Они опекают более 34 тысяч инвалидов и одиноких престарелых граждан. Появились частные дома-интернаты.

Бөгде адамның күтiмiне және көмегiне мұқтаж мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету жүйесi республикамызда интернат-үйлерi мен үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi желiсiн қамтиды. Қазiргi кезде 79 интернат-үйлерi жұмыс iстейдi, олардың 35-i қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi интернат-үйлерi, 26-ы - жүйке-неврологиялық ауруларға, 17-і - ақыл-есi кемiс мүгедектерге, 1-i - дене кемiстiгі бар балаларға арналған. Бұл мекемелерде 17 мыңнан астам адам толық мемлекет қарауында тұрып жатыр. Үйде әлеуметтiк қызмет көрсетудi 339 бөлiмше мен 7 аумақтық орталық жүзеге асырады. Олар 34 мыңнан астам мүгедектер мен жалғызiлiктi қарттарға қамқорлық жасайды. Жеке интернат-үйлерi пайда болды.

Создаются отделения социальной помощи на дому семьям, имеющим детей-инвалидов, основными задачами которых являются выявление детей-инвалидов, нуждающихся в постороннем уходе, привитие им социальных навыков, навыков самообслуживания, организация досуга, обучение родителей и членов семьи общению с детьми-инвалидами и уходу за ними, оказание консультативной медицинской и правовой помощи. В 2003-2004 годах создано 90 таких отделений, обслуживающих около 10 тысяч детей-инвалидов.

Мүгедек-балалары бар отбасыларға үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi құрылуда, олардың негiзгi мiндеттерi бөгде адамның күтiмiне мұқтаж мүгедек-балаларды анықтау, оларды әлеуметтiк дағдыларға, өзiне өзi қызмет көрсету дағдыларына үйрету, демалысын ұйымдастыру, ата-аналар мен отбасы мүшелерiн мүгедек балалармен араласуға және оларды күтуге үйрету, медициналық және құқықтық консультациялық көмек көрсету болып табылады. 2003-2004 жылдары 10 мыңнан астам мүгедек-балаға қызмет көрсететiн осындай 90 бөлiмше құрылды.

В последние годы улучшается финансирование медико-социальных учреждений для детей-инвалидов. Если в 2003 году затраты на содержание одного опекаемого в домах-интернатах для детей-инвалидов составляли 231 тысяч тенге, то в 2004 году эта сумма составила 286,7 тысяч тенге.
Детям, проживающим в домах-интернатах, предоставляются уход, питание, социально-бытовое и медицинское обслуживание, социальная адаптация, трудовая реабилитация, обучение.
Сложно добиться радикального решения проблемы оказания социально-бытовой помощи детям-инвалидам за счет типовых медико-социальных учреждений.
В сурдосредствах и сурдопомощи нуждаются 94 000 человек, в тифлосредствах - 18 841 человек и 28 872 человека - в протезно-ортопедических изделиях. Объем финансирования производства протезно-ортопедических изделий за последние три года увеличился почти в 4 раза (с 106,6 млн. тенге до 436,2 млн. тенге). Это позволило в 2004 году оказать протезно-ортопедическую помощь 16 840 инвалидам, пятая часть из которых протезирована по новой современной технологии с использованием модульных протезов.

Соңғы жылдары мүгедек балаларға арналған медициналық-әлеуметтiк мекемелердi қаржыландыру жақсарып келедi. Егер 2003 жылы мүгедек балаларға арналған интернат-үйлерiнiң қамқорлығындағы бiр баланы ұстауға арналған шығындар 231 мың теңгенi құраған болса, 2004 жылы бұл сома 286,7 мың теңгенi құрады.
Интернат-үйлерiнде тұратын балаларға күтiм, тамақтандыру, әлеуметтiк-тұрмыстық және медициналық қызмет, әлеуметтiк бейiмдеу, еңбекпен оңалту, оқыту сияқты қызметтер көрсетiледi.
Мүгедек балаларға әлеуметтiк-тұрмыстық көмек көрсету проблемасын үлгiлiк медициналық-әлеуметтiк мекемелер есебiнен түбегейлi шешуге қол жеткiзу күрделi болып отыр.
94 000 адам сурдоқұралдар мен сурдокөмекке, 18841 адам тифлоқұралдарға және 28 872 адам - протездiк-ортопедиялық бұйымдарға мұқтаж болып отыр. Протездiк-ортопедиялық бұйымдар өндiрiсiн қаржыландыру көлемi соңғы үш жылда шамамен 4 есеге жуық көбейдi (106,6 млн. теңгеден 436,2 млн. теңгеге дейiн). Бұл 2004 жылы 16 840 мүгедекке протездiк-ортопедиялық көмек көрсетуге мүмкiндiк бердi, олардың бестен бiр бөлiгi модульдiк протездер пайдаланыла отырып, қазiргi заманғы жаңа технологиямен протезделдi.

Расширен перечень сурдосредств, предоставляемых инвалидам по слуху. В 2004 году для инвалидов по слуху приобретено 6,9 тысяч слуховых аппаратов (в том числе 1,5 тысяч - для детей-инвалидов), 320 телефаксов, 1000 многофункциональных сигнальных систем, 2,2 тыс. мобильных телефонов с текстовым сообщением и приемом передач.
Инвалиды по зрению обеспечиваются тифлосредствами. В 2002-2004 годах для инвалидов по зрению были приобретены более 11 тысяч тифломагнитол, 28 читающих машин, 15 компьютеров с дисплеями с рельефно-точечным шрифтом Брайля, 8 тысяч специальных наручных часов.
Для инвалидов с ограничениями в передвижении, дефектами зрения или слуха требуется соответствующее обустройство инфраструктуры. Предоставление беспрепятственного доступа инвалидам к социальной инфраструктуре, включая жилье, общественные и производственные здания, транспорт, культурно-зрелищные организации и спортивные сооружения, вызывает заметные перемены в жизни инвалидов.
Инвалиды в Казахстане не имеют достаточного доступа к информационной среде. Инвалидам по слуху и по зрению не доступна большая часть информационных и художественных программ радио и телевидения, библиотеки не обеспечены литературой с использованием специального шрифта.
В целях интеграции инвалидов в общество необходимы также меры по профессиональной реабилитации. Всемирная программа действий в отношении инвалидов относит к мерам профессиональной реабилитации получение или восстановление нарушенных профессиональных навыков, профессиональную ориентацию и трудоустройство.
Число специальных коррекционных организаций (ед.) и численность детей с ограниченными возможностями (чел.) представлены в таблице 2.
Таблица 2
Сеть и контингент
специальных коррекционных
организаций образования
Годы

Нашар еститiн мүгедектерге берiлетiн сурдоқұралдардың тiзбесi ұлғайтылды. 2004 жылы нашар еститiн мүгедектер үшiн 6,9 мың есту аппараттары (оның iшiнде 1,5 мыңы - мүгедек-балаларға арналған), 320 телефакс, 1000 көпфункционалды дабылдатқыш жyйесi, 2,2 мың мәтiндi хабарлайтын және хабар қабылдайтын ұялы телефон сатып алынды.
Нашар көретiн мүгедектер тифлоқұралдармен қамтамасыз етiледi. 2002-2004 жылдары көзi нашар көретiн мүгедектер үшiн 11 мыңнан астам тифломагнитола, 28 оқитын машина, Брайль дисплейi бар 15 компьютер, 8 мыңнан астам арнаулы қол сағаттары сатып алынды.
Жүрiп-тұруы шектеулi, көру немесе есту кемiстiгi бар адамдарға тиiстi инфрақұрылымды ыңғайлау талап етiледi. Мүгедектердiң тұрғын үйдi, қоғамдық және өндiрiстiк ғимараттарды, көлiктi, мәдени-көрiнiстiк ұйымдар мен спорт кешендерiн қоса алғанда, әлеуметтiк инфрақұрылымға қоғамның әлеуметтiк инфрақұрылымына қиналмай қол жеткiзуi олардың өмiрiнде елеулi өзгерiстер туғызады.
Қазақстанда мүгедектердiң ақпараттық ортаға қолы жете бермейдi. Радио мен теледидардағы ақпараттық және көркем хабарлардың көпшiлiгiне нашар көретiн және нашар еститiн мүгедектердiң қолы жетпейдi, кiтапханалар арнаулы қарiп пайдаланылатын әдебиеттермен қамтамасыз етiлмеген.
Мүгедектердi қоғамға кiрiктiру мақсатында, сондай-ақ кәсiптiк оңалту шаралары да қажет. Мүгедектерге қатысты Бүкiлдүниежүзiлiк iс-әрекеттер бағдарламасы кәсiптiк машықтар алуды немесе бұзылғандарын қалпына келтiрудi, кәсiптiк бағдарлану мен жұмысқа орналастыруды кәсiптiк оңалту шараларына жатқызады.
Арнаулы түзеу ұйымдарының саны (бiрлiк) және олардағы кемтар балалардың саны (адам) 2-кестеде берiлдi
2-кесте
Арнаулы түзеу білім беру ұйымдарының
желісі мен контингенті
Жылдар

2002
2003
2004
Дошкольные организации
специального назначения
36
39
45
Дошкольные организации
общего назначения, имеющие специальные группы
236
201
119
Численность детей в
дошкольных коррекционных
организациях и группах
9876
9380
11229
Специальные коррекционные
организации образования
103
102
103
Численность детей в
специальных коррекционных
организациях и специальных
классах общеобразователь-
ных школ
23604
24214
24737
Обучение детей с ограниченными возможностями в общеобразовательных школах осуществляется при недостаточном научно-методическом и финансовом обеспечении, нехватке педагогов-дефектологов, социальных педагогов педагогов-психологов и медицинских работников, что не дает возможности детям с отклонениями в развитии получать адекватного их нуждам образования.
Школьные здания и помещения не приспособлены для проведения необходимого объема коррекционно-педагогических и реабилитационных мероприятий, имеют устаревшую мебель и оснащение. Не решены вопросы транспортировки детей, обеспечения учебниками и пособиями, техническими и вспомогательными компенсаторными средствами.
Ограничены возможности выбора профессий и профессионального образования. Профессиональное обучение детей и подростков этой группы ограничивается по-прежнему специальными школами, где общетрудовая подготовка отстает от требований современного производства и рынка труда, не соответствует интересам и возможностям самих детей. Традиционные профессии, к которым обычно готовили детей с ограниченными возможностями, мало востребованы, требуемые работодателями профессии часто недоступны. В результате круг профессий, которым могут быть обучены дети и подростки этой группы, сужается и возникает социальное отторжение детей, имеющих особые потребности в развитии, формируются противопоказания для их приема на работу.

2002
2003
2004
Мектепке дейінгі арнаулы мақсаттағы
ұйымдар
36
39
45
Арнаулы топтары бар, жалпы
мақсаттағы мектепке дейінгі ұйымдар
236
201
119
Мектепке дейінгі түзеу
ұйымдарындағы және топтарындағы
бала саны
9876
9380
11229
Арнаулы білім беру түзеу ұйымдары
103
102
103
Арнаулы білім беру түзеу
ұйымдарындағы және жалпы білім
беретін мектептердің арнаулы
сыныптарындағы бала саны
23604
24214
24737
Кемтар балаларды оқыту ғылыми-әдiстемелiк, ұйымдық және қаржылық жағынан толық қамтамасыз етiлмеген, педагог-дефектолог, әлеуметтiк психолог, педагог-психолог және медициналық қызметкерлерi жеткiлiксiз жалпы мектептерде жүзеге асырылады, бұл дамуында ауытқушылығы бар балалардың өз мұқтажына барабар бiлiм ала алмауына әкеп соғады.
Мектеп ғимараттары мен үйлерi түзеу-педагогикалық және оңалту шараларының қажеттi көлемiн жүргiзуге бейiмделмеген, жиһазы мен жабдықтары да ескiрген. Балаларды тасымалдау, оқулықтармен және оқу жабдықтарымен, техникалық және көмекшi құралдармен қамтамасыз ету мәселелерi шешiлмеген.
Кәсiп таңдау және кәсiптiк бiлiм алу мүмкiндiктерi де шектеулi. Бұл топтағы балалар мен жасөспiрiмдердi кәсiптiк оқыту бұрынғыдай арнаулы мектептермен шектелiп отыр, ондағы бiлiм беру деңгейi қазiргi заманғы өндiрiс пен еңбек нарығынан артта қалған, балалардың өздерiнiң де мүдделерi мен мүмкiндiктерiне сай емес. Кемiстiгi бар балаларды даярлайтын дәстүрлi кәсiптерге бүгiнде сұраныс аз, ал жұмыс берушiлер талап ететiн кәсiптерге әдетте қол жете бермейдi. Нәтижесiнде осы топтағы балалар мен жасөспiрiмдер оқытылуы мүмкiн кәсiптер шеңберi тарыла бередi және дамуында ерекше қажеттiлiктерi бар балалардың әлеуметтiк шеттеуi туындайды, оларды жұмысқа қабылдауда қарсы айғақтамалар қалыптасады.

За последние три года в полтора раза увеличилось общее количество трудоустроенных инвалидов (с 5910 до 9128 человек). При этом трудоустройство среди инвалидов второй группы находится в пределах от 0,7 % до 3,7 %, третьей группы - от 8,9 % до 16,1 %. Несмотря на некоторый рост абсолютных показателей, численность трудоустроенных инвалидов составляет незначительную часть от общего числа инвалидов трудоспособного возраста.
Занятость инвалидов в Казахстане, так же, как и во многих других странах, сталкивается со значительными препятствиями, главным из которых является низкая конкурентоспособность инвалидов на рынке труда. Работодателям экономически не выгодно предоставлять инвалидам специально созданные условия труда и оплаты.
Поэтому наиболее распространенным средством трудоустройства инвалидов являются специализированные предприятия общественных объединений инвалидов.
В республике 33 учебно-производственных предприятия Казахского общества слепых и 18 - Казахского общества глухих, в которых в общей сложности занято около четырех тысяч инвалидов. Основными видами деятельности данных предприятий являются пошив швейных изделий, производство трикотажных, картонажных, электротехнических, пластмассовых изделий, производство мебели, предоставление полиграфических услуг и ремонтно-строительных работ и др.
Одной из насущных проблем специализированных цехов и предприятий является в настоящее время недостаток инвестиционных средств, что ведет к их значительному отставанию от конкурентов из частного сектора.
Таким образом, анализ современного состояния инвалидности и мер по реабилитации инвалидов в Казахстане, наряду с позитивными изменениями в организации социальной защиты инвалидов, свидетельствует о наличии целого ряда не решенных проблем.
Как свидетельствует зарубежный опыт (Германия, Финляндия, Нидерланды), условия проживания с достаточно регламентированным режимом дня, а главное - изоляция ребенка-инвалида от привычной для него среды, оказывают неблагоприятное воздействие на психическое и физическое состояние, способствуют развитию реакции дезадаптации.
Интересен в этом плане опыт стран Центральной Европы, которые проводят работу по сокращению содержания детей в интернатных организациях, возвращению их в семьи, развитию альтернативных семейных форм ухода за детьми (патронат, приемные семьи, другие формы), созданию небольших учреждений семейного типа, учреждений дневного или 5-дневного пребывания, приближенных к прежнему месту жительства подопечных.
В США наиболее развита частная (платная) система социального обслуживания населения.
В этой связи назрела необходимость проведения поэтапной реорганизации сети учреждений (организаций) социального обслуживания, открытие реабилитационных отделений, отделений дневного или 5-дневного пребывания на базе детских медико-социальных учреждений и в специальных коррекционных организациях образования, строительство небольших домов-интернатов в городах и районных центрах, что будет способствовать созданию условий, близких к домашним.
Приняты Государственные стандарты:
"Социальное обслуживание и социальное обеспечение в области социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями";
"Социальное обслуживание инвалидов и престарелых в отделениях социальной помощи на дому, территориальных центрах социального обслуживания, государственных медико-социальных учреждениях и негосударственных медико-социальных организациях";
Типовые Правила социального обслуживания на дому, в медико-социальных учреждениях (организациях), территориальных центрах.
В 2002 году утверждены Государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства, разработаны стандартные правила, учитывающие потребности инвалидов при строительстве жилья, устройстве социальной инфраструктуры.

Соңғы үш жылда жұмысқа орналастырылған мүгедектердiң жалпы саны бiр жарым есе көбейдi (5910-нан 9128 адамға дейiн). Бұл ретте, екiншi топтағы мүгедектердiң арасында жұмысқа орналасу 0,7%-дан 3,7%-ға дейiн, үшiншi топтағыларда - 8,9%-дан 16,1%-ға дейiн. Абсолюттiк көрсеткiштердiң бiршама өсiп отырғанына қарамастан, жұмысқа орналастырылған мүгедектер еңбек етуге қабiлеттi мүгедектердiң жалпы санының шамалы ғана бөлiгiн құрайды.
Қазақстандағы мүгедектердiң жұмыспен қамтылуы, көптеген басқа елдердегi сияқты, әжептәуiр кедергiлерге кездеседi, оның iшiнде ең бастысы мүгедектердiң еңбек нарығындағы бәсекелестiк қабiлетiнiң төмендiгi. Мүгедектерге арнайы жасалған еңбек және еңбекақы төлеу шарттары жұмыс берушiлер үшiн экономикалық жағынан тиiмсiз.
Сондықтан, жұмысқа орналастырудың барынша көп тараған жолы мүгедектер қоғамдық бiрлестiктерiнiң арнаулы мамандандырылған кәсiпорындары болып табылады.
Республикадағы Қазақ зағиптар қоғамының 33 оқу-өндiрiстiк кәсiпорындары мен Қазақ саңыраулар қоғамының 18 кәсiпорнында жалпы саны төрт мыңға жуық мүгедек еңбек етуде. Бұл кәсiпорындар қызметiнiң негiзгi түрлерi тiгiн өнiмдерiн, тоқыма, картонаж, электротехникалық, пластмасса бұйымдарын өндiру, жиhаз жасау, баспахана қызметтерi мен жөндеу-құрылыс жұмыстарымен айналысу болып табылады.
Қазiргi кезде мамандандырылған цехтар мен кәсiпорындарындағы өзектi проблемалардың бiрi инвестициялық қаражаттың жетiспеушiлiгi болып отыр, бұл олардың жеке сектордағы бәсекелестерiнен әжептәуiр қалыс қалуына әкелуде.
Осылайша, Қазақстандағы мүгедектiктiң және оңалту жөнiндегi шаралардың жай-күйiн талдау мүгедектердi әлеуметтiк қорғауды ұйымдастырудағы оң өзгерiстермен қатар бiрқатар шешiлмеген проблемалардың да бар екенiн дәлелдейдi.
Шетелдiк тәжiрибе (Германия, Финляндия, Нидерланды) көрсетiп отырғанындай, жеткiлiктi регламенттелген күн тәртiбiмен тұру жағдайлары, ал ең бастысы - мүгедек баланы өзiнiң үйреншiктi ортасынан оқшаулау оның психикалық және физикалық жай-күйiне қолайсыз әсер етедi, бейiмсiздендiру реакциясының дамуына ықпал етедi.
Бұл орайда, Орталық Еуропа елдерiнiң тәжiрибесi қызығарлық, олар балаларды интернат ұйымдарында ұстауды қысқарту, оларды отбасыларына қайтару, балаларды күтудiң баламалы отбасылық нысандарын дамыту (патронат, асырап алушы отбасылар, басқа да нысандар), қамқорлықтағылардың бұрынғы тұратын жерiне жақындатылған отбасы үлгiсiндегi шағын мекемелер, күндiзгi және 5 күндiк болу мекемелерiн құру жөнiнде жұмыс жүргiзедi.
АҚШ-та халыққа жеке (ақылы) әлеуметтiк қызмет көрсету жүйесi анағұрлым дамыған.
Осыған байланысты, әлеуметтiк қызмет көрсету мекемелерi (ұйымдары) желiсiн кезең-кезеңмен қайта құруды жүргiзу, балаларға арналған медициналық-әлеуметтiк мекемелер мен арнаулы түзеу бiлiм беру ұйымдарының базасында оңалту бөлiмшелерiн, күндiзгi және 5 күндiк болу бөлiмшелерiн ашу, қалалар мен аудан орталықтарында шағын интернат-үйлерiн салу қажеттiгi туындап отыр, бұл мүгедек балаларға үйдiкiне жақын жағдай туғызуға ықпал ететiн болады.
Мынадай Мемлекеттiк стандарттар:
"Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау саласындағы әлеуметтiк қызмет көрсету және әлеуметтiк қамсыздандыру";
"Мүгедектер мен қарттарға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету бөлiмшелерiнде, аумақтық әлеуметтiк қызмет көрсету орталықтарында, мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерде және мемлекеттiк емес медициналық-әлеуметтiк ұйымдарда әлеуметтiк қызмет көрсету";
Yйде, медициналық-әлеуметтiк мекемелерде (ұйымдарда), аумақтық орталықтарда әлеуметтiк қызмет көрсетудiң үлгiлiк  Ережесi қабылданды.
2002 жылы тұрғын үй салу, әлеуметтiк инфрақұрылымды жабдықтау кезiнде мүгедектердiң қажеттiлiктерiн ескеретiн Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтер бекiтiлдi.

2. Цель и задачи Программы
Цель Программы: совершенствование системы реабилитации, усиление социальной поддержки и улучшение качества жизни инвалидов.
Достижение поставленной цели требует решения следующих задач:
развитие системы профилактики инвалидности;
совершенствование медико-социальной экспертизы путем разработки новых технологий определения степени ограничения жизнедеятельности граждан;
развитие системы социального обеспечения инвалидов путем усиления их социальной поддержки;
совершенствование системы реабилитации инвалидов путем расширения спектра услуг по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации;
развитие форм активного содействия занятости инвалидов;
развитие сети реабилитационных учреждений, совершенствование форм и методов их деятельности, укрепление их материально-технической базы;
повышение уровня удовлетворения потребностей инвалидов в технических вспомогательных (компенсаторных) средствах, протезно-ортопедической помощи;
создание условий для обеспечения беспрепятственного доступа инвалидов (маломобильных групп населения) к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктур;
повышение роли и ответственности местных испольнительных органов;
создание централизованной базы данных инвалидов;
совершенствование системы кадрового обеспечения в области медико-социальной экспертизы, реабилитации, организации социального обслуживания инвалидов и реабилитационной индустрии.
3. Основные направления и механизм
реализации Программы
Программа определяет в качестве основных направлений:
адаптацию Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья к Международной статистической классификации болезней десятого пересмотра;
предупреждение инвалидности;
совершенствование медико-социальной экспертизы;
развитие систем социального обеспечения;
реабилитацию инвалидов и обеспечение доступности для инвалидов образования, физической и культурной среды, жилищных условий, работы, транспорта и условий для отдыха.
Реализация данных направлений будет осуществляться поэтапно. На первом этапе (2006-2008 годы) предполагаются активное развитие существующих условий реабилитации и формирование новой модели реабилитации инвалидов, основанной на современном понимании инвалидности. В последующие этапы будет завершено создание новой модели реабилитации, отвечающей потребностям инвалидов, и адекватным условиям рыночного хозяйства.
§  1. Совершенствование системы профилактики инвалидности
В целях совершенствования системы профилактики инвалидности будет предусмотрен комплекс мер, направленный на предупреждение возникновения физических, умственных, психических и сенсорных дефектов (профилактика первого уровня) и предупреждение перехода дефекта в постоянное функциональное ограничение или инвалидность (профилактика второго уровня).
Они будут включать в себя:

2. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты: оңалту жүйесiн жетiлдiру, мүгедектердi әлеуметтiк қолдауды күшейту және олардың өмiр сүру деңгейiн жақсарту.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу мынадай мiндеттердiң шешiлуiн талап етедi:
мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн дамыту;
азаматтардың тыныс-тiршiлiгiнiң шектелу дәрежесiн айқындаудың жаңа технологияларын әзiрлеу жолымен медициналық-әлеуметтiк сараптама жүйесiн жетiлдiру;
әлеуметтiк қолдауды күшейту жолымен мүгедектердiң әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн дамыту;
мүгедектердi медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту жөнiндегi қызметтер аясын кеңейту жолымен мүгедектерді оңалту жүйесiн жетiлдiру;
мүгедектердi жұмыспен қамтуға белсендi жәрдемдесу нысандарын дамыту;
оңалту мекемелерiнiң желiсiн дамыту, олардың қызмет ету нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту;
мүгедектердiң техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдарға, протездiк-ортопедиялық көмекке қажеттiлiктерiн қанағаттандыру деңгейiн арттыру;
мүгедектердiң (халықтың ұтқырлығы төмен топтарының) әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне кедергiсiз қол жеткiзуiн қамтамасыз ету үшiн жағдай жасау;
жергiлiктi атқарушы органдардың ролi мен жауапкершiлiгiн арттыру;
мүгедектердiң орталықтандырылған дерекқорын құру;
медициналық-әлеуметтiк сараптама, оңалту саласындағы кадрлармен қамтамасыз ету жүйесiн, мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудi ұйымдастыруды және оңалту индустриясын жетiлдiру.
3. Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен оны iске
асыру тетiгi
Бағдарлама:
Ағза қызметiнiң, тiршiлiк әрекетiнiң шектелулерi мен денсаулығының халықаралық жiктемесiн Оныншы рет қайта қаралған аурулардың халықаралық статистикалық жiктемесiне бейiмдеудi;
мүгедектiктiң алдын алуды;
медициналық-әлеуметтiк сараптаманы жетiлдiрудi;
мүгедектердi оңалтуды және мүгедектер үшiн бiлiм алу, физикалық және мәдени ортаның, тұрғын үй жағдайларының, жұмыстың, көлiк пен демалыс жағдайларының қол жетерлiк болуын негiзгi бағыттар ретiнде айқындайды.
Бұл бағыттарды iске асыру кезең-кезеңiмен жүзеге асырылатын болады. Бiрiншi кезеңде (2006-2008 жылдар) оңалтудың қолданылып жүрген жағдайларын белсендi дамыту және мүгедектiктi қазiргi заманғы тануға негiзделген мүгедектердi оңалтудың жаңа үлгiсiн қалыптастыру көзделедi. Бұдан кейiнгi кезеңдерде оңалту жүйесiнiң жаңа тетiктерi басым дамуға ие болады және оңалтудың мүгедектердiң қажеттiлiктерiне жауап беретiн әрi нарық шаруашылығы жағдайларына лайықты жаңа үлгiсiн жасау аяқталатын болады.
Параграф 1. Мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн жетiлдiру
Мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн жетiлдiру мақсатында физикалық, ақыл-ой, психикалық және сенсорлық кемiстiктердiң туындауын болдырмауға (бiрiншi деңгейдегi алдын алу) және кемiстiктiң тұрақты функционалдық шектелуге немесе мүгедектiкке ұласуының алдын алуға бағытталған (екiншi деңгейдегi алдын алу) шаралар кешенi көзделетiн болады.
Олар:

1) своевременное проведение и улучшение качества скринингового тестирования женщин в женских консультациях и родовспомогательных учреждениях; детей раннего возраста, что позволит выявить патологию на ранних стадиях ее развития;
2) проведение аттестации производственных объектов по условиям труда, обеспечение соблюдения правил безопасности и охраны труда;
3) создание банка данных лиц, имеющих инвалидность.
§ §  2. Совершенствование медико-социальной экспертизы и
разработка новых технологий определения степени
ограничения жизнедеятельности граждан
Совершенствование системы медико-социальной экспертизы будет направлено на улучшение качества предоставляемых населению медико-социальных экспертных услуг, а именно:
проведение работы по адаптации Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья к Международной статистической классификации болезней десятого пересмотра, которое даст возможность оценить социальную дезадаптацию, наступившую в результате функциональных нарушений, приведших к снижению самообслуживания, передвижения, общения, ориентации, обучения и занятие трудовой деятельностью;
проведение работы по дифференциации групп тяжести инвалидности детям-инвалидам до 18 лет, в зависимости от степени выраженности нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности;
разработка Методических рекомендаций по установлению степени утраты профессиональной трудоспособности;
усовершенствование оценки качества медико-социальной экспертизы и эффективности проведения реабилитации, основанной на классификации дефектов на каждом из этапов освидетельствования и реабилитации (анализа документов, экспертно-реабилитационной диагностики, принятия экспертного заключения и оценки результатов реабилитации);
совершенствование координации деятельности медико-социальной экспертизы с деятельностью медицинских организаций независимо от ведомственной принадлежности на стадиях профилактики, лечения, освидетельствования и реабилитации инвалидов.
§  3. Развитие системы социального обеспечения инвалидов
и усиление их социальной поддержки
Развитие системы социального обеспечения инвалидов связано с:
развитием трехуровневой системы социального обеспечения инвалидов;
совершенствованием системы оказания инвалидам социальной помощи.
Основой развития системы социального обеспечения явилось внесение изменений в систему социальных стандартов и закрепление роли базового социального норматива за прожиточным минимумом. Прожиточный минимум стал объективной основой исчисления базовых государственных пособий по инвалидности.
Повышение уровня социального обеспечения инвалидов будет достигнуто на основе создания многоуровневой системы социального обеспечения, привлечения дополнительных источников финансирования и распределения ответственности за социальное обеспечение при утрате трудоспособности между государством, работодателем и работником непосредственно.
Поддержание доходов инвалидов, получивших инвалидность с рождения или в детстве, осуществляется за счет выплаты государственного социального пособия, которое будет трансформировано в базовое государственное пособие. Наряду с этим они будут получать специальные государственные пособия.
Для работников формального сектора при наступлении социального риска, (утрата трудоспособности) предусмотрена трехуровневая система социального обеспечения:
первый уровень (базовый) - это базовые государственные пособия по инвалидности, гарантированные государством;
второй уровень (обязательный) - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования за счет обязательного социального страхования и страховые выплаты из страховых организаций за счет обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
третий уровень (дополнительный) - добровольные и профессиональные схемы страхования социальных рисков.
§  4. Совершенствование системы реабилитации инвалидов
и расширение спектра услуг по медицинской,
социальной и профессиональной реабилитации
Развитие системы реабилитации инвалидов будет направлено на обеспечение доступности и повышение качества реабилитационных услуг, координацию деятельности организаций и учреждений, занимающихся проблемами людей с ограниченными возможностями, повышение эффективности медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
§  4.1. Медицинская реабилитация
Преодоление уже возникших последствий заболевания и/или травмы будет направлено на восстановление функций организма, жизнедеятельности и социального статуса больного.
Для этого потребуется:
обеспечить качественное проведение функционально-восстановительных мероприятий, компенсацию последствий функциональных нарушений и социальную реадаптацию;
усовершенствовать организационные мероприятия по этапному реформированию медицинской реабилитации в лечебно-профилактических учреждениях:
организовать стационарные отделения медицинской реабилитации (многопрофильные и специализированные многопрофильные) в составе клинических и областных больниц;
организовать стационарные межрайонные моно- и многопрофильные отделения медицинской реабилитации;
организовать амбулаторно-поликлинические отделения (Кабинеты) медицинской реабилитации;
организовать санаторно-курортное лечение инвалидов в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
Особое значение имеет повышение качества реконструктивной хирургии и протезно-ортопедической помощи. Предоставление инвалидам такого рода медико-социальных услуг потребует тесного взаимодействия травматологических, ортопедических отделений медицинских организаций с протезно-ортопедическими центрами.
§  4.2. Социальная реабилитация
В целях повышения результативности социальной реабилитации будут предприняты следующие меры:
внедрение стандартов социального обслуживания инвалидов. При этом гарантированные государством социальные услуги будут предоставляться гражданам бесплатно социальными работниками, отделениями социальной помощи на дому, в медико-социальных учреждениях, территориальных центрах, а дополнительные услуги - на условиях частичной и полной оплаты;
расширение перечня оказания инвалидам социальных услуг (предоставление услуг индивидуальных помощников, специалистов жестового языка);
социальная и социально-консультативная помощь (в зависимости от особых нужд и потребностей);
медико-социальные, образовательные и коррекционные услуги лицам проживающим в медико-социальных учреждениях;
образовательные и медицинские услуги в реабилитационных учреждениях дневного пребывания для инвалидов всех возрастных групп;
социальная помощь на дому, предусматривающая содействие в получении медицинской и иной помощи, управление расходами, содержание хозяйства и оказание бытовых услуг, содействие социальному общению;
услуги патронажной службы для инвалидов всех возрастных групп.
Для этого в республике впервые законодательно закреплено предоставление помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднения в передвижении, и специалистов жестового языка для инвалидов по слуху.
§  4.3. Профессиональная реабилитация
Для профессиональной реабилитации инвалидов в настоящее время сложились достаточно благоприятные возможности.
Стабилизировалась ситуация на рынке труда, снижается уровень безработицы.
Предусматриваются следующие меры повышения результативности профессиональной реабилитации:
индивидуальный подход к решению вопросов профессиональной реабилитации, в соответствии с ИПР;
повышение качества обучения детей-инвалидов в системе образования и на дому;
разработка методологической базы по обучению детей-инвалидов в медико-социальных учреждениях, на дому, в системе образования;
совершенствование индивидуального обучения детей-инвалидов на дому;
осуществление ранней социальной адаптации и профессиональная реабилитация детей-инвалидов;

1) әйелдер консультациялары мен босандыратын мекемелерде әйелдерге; жас балаларға скринингтiк тестiлеудi уақытында жүргiзудi және оның сапасын арттыруды қамтитын болады, бұл патологияны оның бастапқы даму кезеңiнде анықтауға мүмкiндiк бередi;
2) өндiрiстiк объектiлердi еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды жүргiзудi, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау ережесiн сақтауды қамтамасыз етудi;
3) мүгедектiгi бар адамдардың дерекқорын құруды қамтитын болады.
Параграф   2. Медициналық-әлеуметтiк сараптаманы жетiлдiру
және азаматтардың тыныс-тiршiлiгiнiң шектелу
дәрежесiн айқындаудың жаңа технологияларын әзiрлеу
Медициналық-әлеуметтiк сараптама жүйесiн жетiлдiру халыққа көрсетiлетiн медициналық-әлеуметтiк сараптамалық қызметтердiң сапасын жақсартуға бағытталатын болады, атап айтқанда:
ағза қызметiнiң, тiршiлiк әрекетiнiң шектелулерi мен денсаулығының халықаралық жiктемесiн Оныншы рет қайта қаралған аурулардың халықаралық статистикалық жiктемесiне бейiмдеу жөнiнде жұмыс жүргiзу, ол өзiне өзi қызмет етудiң, жүрiп-тұрудың, қарым-қатынас жасаудың, бағдарланудың, оқудың және еңбек қызметiмен айналысудың төмендеуiне әкеп соғатын функционалдық бұзылушылықтар нәтижесiнде туындаған әлеуметтiк бейiмсiзденудi бағалауға мүмкiндiк бередi;
18 жасқа дейiнгi балалардың ағза функцияларының бұзылуының бiлiну және тыныс-тiршiлiгiнiң шектелу дәрежесiне қарай мүгедектiк ауырлығы топтарын саралау жөнiнде жұмыс жүргiзу;
Кәсiптiк еңбек ету қабiлетiнiң жоғалу дәрежесiн белгiлеу жөнiндегі әдiстемелiк ұйғарымдарды әзiрлеу;
куәландыру мен оңалту кезеңдерiнiң әрқайсысындағы кемiстiктер жiктемесiне (құжаттарды талдауға, сараптамалық-оңалту диагностикасына, сараптамалық қорытынды қабылдауға және оңалту нәтижелерiн бағалауға) негiзделген медициналық-әлеуметтiк сараптаманың сапасы мен оңалтуды жүргiзудiң тиiмдiлiгiн бағалауды жетiлдiру;
медициналық-әлеуметтiк сараптама қызметiн алдын алу, емдеу, куәландыру және мүгедектердi оңалту сатыларында ведомстволық тиiстiлiгiне қарамай медициналық ұйымдар қызметiн үйлестiрудi жетiлдiру.
Параграф 3. Мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн дамыту және оларды әлеуметтiк қолдауды күшейту
Мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн жетiлдiру:
мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандырудың үш деңгейлi жүйесiн дамытумен;
мүгедектерге әлеуметтiк көмек көрсету жүйесiн жетiлдiрумен байланысты.
Әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн дамытудың негiзi әлеуметтiк стандарттар жүйесiне өзгерiстер енгiзу және ең төмен күнкөрiс деңгейiне базалық әлеуметтiк норматив ролiн бекiту болды. Ең төмен күнкөрiс деңгейi мүгедектiгi бойынша базалық мемлекеттiк жәрдемақылар есептеу үшiн объективтi негiз болады.
Мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн арттыруға әлеуметтiк қамсыздандырудың көп деңгейлi жүйесiн құру, қаржыландырудың қосымша көздерiн тарту және еңбек ету қабiлетiнен айрылу кезiндегi әлеуметтiк қамсыздандыру үшiн жауапкершiлiктi мемлекеттiң, жұмыс берушiнiң және қызметкердiң арасында тiкелей айырып бөлу негiзiнде қол жеткiзiлетiн болады.
Туғаннан немесе бала кезiнде мүгедек болғандардың табысын қолдау базалық мемлекеттiк жәрдемақы болып түрлендiрiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы төлеу есебiнен жүзеге асырылады. Сонымен қатар, олар арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы да алатын болады.
Ресми сектор қызметкерлерi үшiн әлеуметтiк қатер туындаған кезде (еңбек ету қабiлетiнен айрылу) әлеуметтiк қамсыздандырудың үш деңгейлi жүйесi:
бiрiншi деңгей (базалық) - бұл мемлекет кепiлдiк берген, мүгедектiгi бойынша берiлетiн базалық мемлекеттiк жәрдемақылар;
екiншi деңгей (мiндеттi) - мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру есебiнен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан жүзеге асырылатын әлеуметтiк төлемдер және сақтандыру ұйымдарынан еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқару кезiнде қызметкердiң өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру есебiнен төленетiн сақтандыру төлемдерi;
үшiншi деңгей (қосымша) - әлеуметтiк қатерлердi сақтандырудың ерiктi және кәсiптiк схемалары көзделген.
Параграф 4. Мүгедектердi оңалту жүйесiн жетiлдiру және
медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту
жөнiндегi қызметтер аясын ұлғайту
Мүгедектердi оңалту жүйесiн дамыту оңалту қызметтерiне қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуге және олардың сапасын арттыруға, кемтар адамдардың мәселесiмен айналысатын ұйымдар мен мекемелердiң қызметiн үйлестiруге, медициналық, әлеуметтiк және кәсiби оңалтудың тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталатын болады.
Параграф 4.1. Медициналық оңалту
Пайда болған ауру және/немесе зақым салдарын жеңу ағза функцияларын, аурудың тыныс-тiршiлiгiн қалпына келтiруге және әлеуметтiк мәртебесiн қалпына келтiруге бағытталатын болады.
Ол үшiн:
функционалдық-қалпына келтiру iс-шараларының сапалы жүргiзiлуiн;
функционалдық бұзылушылықтар салдарларының орнын толтыруды;
әлеуметтiк қайта бейiмдеудi қамтамасыз ету;
емдеу-алдын алу мекемелерiнде медициналық оңалтуды кезең-кезеңмен реформалау жөнiндегi ұйымдық iс-шараларды жетiлдiру:
клиникалық және облыстық ауруханалар құрамында стационарлық медициналық оңалту бөлiмшелерiн (көп бейiндi және мамандандырылған көп бейiндi) ұйымдастыру;
ауданаралық бiр- және көпбейiндi стационарлық медициналық оңалту бөлiмшелерiн ұйымдастыру;
амбулаторлық-емханалық медициналық оңалту бөлiмшелерiн (кабинеттерiн) ұйымдастыру;
оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектердiң санаторлық-курорттық емделуiн ұйымдастыру талап етiледi.
Реконструктивтi хирургия мен протездiк-ортопедиялық көмек сапасын арттырудың ерекше маңызы бар. Мүгедектерге медициналық-әлеуметтiк қызметтердiң мұндай түрiн көрсету медициналық ұйымдардың травмотологиялық, ортопедиялық бөлiмдерiнiң протездiк-ортопедиялық орталықтармен тығыз өзара бiрлесiп әрекет етуiн қажет етедi.
Параграф   4.2. Әлеуметтiк оңалту
Әлеуметтiк оңалтудың нәтижелiлiгiн арттыру мақсатында мынадай шаралар қолданылатын болады:
мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудiң стандарттарын енгiзу. Бұл ретте, әлеуметтiк қызметкерлер, үйде әлеуметтiк қызмет көрсету бөлiмшелерi, медициналық-әлеуметтiк мекемелер, аумақтық орталықтар мемлекет кепiлдiк берген әлеуметтiк қызметтердi азаматтарға тегiн көрсетедi, ал қосымша қызметтер - iшiнара және толық төлеу шарттарында көрсетiлетiн болады;
мүгедектерге көрсетiлетiн әлеуметтiк қызметтердiң тiзбесiн кеңейту (жеке көмекшiлердiң, ымдау тiлi мамандарының қызметтерiн көрсету);
әлеуметтiк және әлеуметтiк-консультативтiк көмектi (ерекше мұқтаждықтар мен қажеттiлiктерге қарай);
медициналық-әлеуметтiк мекемелерде тұратын адамдарға медициналық-әлеуметтiк, бiлiм беру және түзеу қызметтерiн;
барлық жас топтарындағы мүгедектерге арналған күндiзгі оңалту мекемелерiнде бiлiм беру және медициналық қызметтердi;
медициналық және басқа көмек алуды, шығындарды реттеудi, шаруашылықты ұстауды және тұрмыстық қызметтер көрсетуді, әлеуметтік қарым-қатынасқа жәрдемдесудi көздейтiн үйде әлеуметтiк көмек көрсетудi;
барлық жас топтарындағы мүгедектерге патронаждық қызмет қызметтерiн көрсету.
Ол үшiн жүрiп-тұруы қиын бiрiншi топ мүгедектерiне көмекшi және құлағы естiмейтiн мүгедектерге ымдау тiлiнiң маманын беру республикамызда алғаш рет заңмен бекiтiлдi.
Параграф   4.3. Кәсiптiк оңалту
Мүгедектердi кәсiптiк оңалту үшiн қазiргi уақытта жеткiлiктi де қолайлы мүмкiндiктер қалыптасып отыр.
Еңбек нарығындағы жағдай тұрақтанып, жұмыссыздық деңгейi төмендеп келедi.
Кәсiптiк оңалтудың нәтижелiлiгiн арттырудың мынадай шаралары:
кәсiптiк оңалту мәселелерiн шешуде ОЖБ-ға сәйкес жеке тәсiлдiң болуы;
мүгедек балаларды бiлiм беру жүйесiнде және үйде оқытудың сапасын арттыру;
мүгедек балаларды медициналық-әлеуметтiк мекемелерде, үйде, бiлiм беру жүйесiнде оқыту жөнiндегi әдiснамалық базаны әзiрлеу;
мүгедек балаларды үйде жеке оқытуды жетiлдiру;
мүгедек балаларды ерте жасынан әлеуметтiк бейiмдеудi және кәсiптiк оңалтуды жүзеге асыру;

совершенствование профессиональной ориентации инвалидов, в том числе детей-инвалидов в возрасте от 14 до 18 лет путем разработки тестов по профессиональной ориентации на основе изучения биопсихосоциального статуса, состояния здоровья и трудоспособности инвалидов, учета их профессиональных интересов, наклонностей и желаний. Рекомендуемые профессии должны по возможности способствовать восстановлению или компенсации нарушенных функций;
расширение доступности и совершенствование системы профессионального образования инвалидов. Для инвалидов первой и второй групп устанавливается квота при поступлении в высшие учебные заведения, для обучающихся инвалидов предусмотрены специальные доплаты к стипендиям.
§  5. Развитие форм активного содействия занятости
и трудоустройству инвалидов
Будут приняты следующие меры:
профессиональная подготовка и переподготовка инвалидов;
квотирование рабочих мест;
преимущественное или целевое трудоустройство с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату труда инвалидов;
создание социальных рабочих мест.
В целях приобщения инвалидов, в том числе детей-инвалидов к активному образу жизни будут проводиться областные конкурсы художественной самодеятельности, рисунков, поделок и других видов творчества, выставки-распродажи творческих работ инвалидов, продукции, выпускаемой инвалидными организациями, выставки-ярмарки продукции учебно-производственных предприятий Казахского общества слепых и Казахского общества глухих и других предприятий, где работают инвалиды.
§   6. Развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их деятельности,
укрепление их материально-технической базы
Структурные и организационные преобразования системы предоставления инвалидам социальных услуг предполагают:
поэтапное разукрупнение действующих домов-интернатов, их деятельность будет направлена на оказание специализированной помощи;
развитие сети социальных домов малой вместимости и учреждений семейного типа, что позволит приблизить условия проживания к домашним и преодолеть изолированность от общества инвалидов, проживающих в медико-социальных учреждениях;
создание центров социального обслуживания. Структура этих центров будет строиться по модульному принципу в зависимости от потребности инвалидов в тех или иных формах и видах социальных услуг;
разработку порядка лицензирования и аккредитации центров социального обслуживания и специалистов, оказывающих социальные услуги.
§   7. Повышение уровня удовлетворения потребности
инвалидов в технических вспомогательных
(компенсаторных) средствах
протезно-ортопедической помощи
Улучшение обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами будет осуществляться на основе более точного учета потребностей инвалидов, формирования отечественного рынка реабилитационной индустрии и приближения оказания услуг к местам проживания инвалидов.
В целях повышения качества оказания протезно-ортопедических услуг предусматриваются:
на базе Республиканского центра экспериментального протезирования создание испытательной лаборатории для проведения испытаний на безопасность и соответствие требованиям к качеству протезно-ортопедических изделий в целях обязательной сертификации протезно-ортопедических изделий, повышения квалификации специалистов;
оптимизация структуры управления производством протезно-ортопедических изделий, развитие мастерских по производству и ремонту протезно-ортопедических изделий в зависимости от реальных потребностей инвалидов в протезно-ортопедической помощи;
техническое перевооружение и расширение производства протезно-ортопедических изделий по модульной технологии.
Развитие службы сурдологической помощи предполагает:
создание и развитие обновленной модели системы сурдологической помощи, основанной на дифференциации функций и координации деятельности учреждений здравоохранения, образования и социальной защиты;
преобразование республиканского центра коррекции слуха и его филиалов в центры реабилитационной аудиологии (далее - центр);
техническое перевооружение центра и его филиалов для обеспечения высокого качества аудиологии и проверки слуховых аппаратов;
организацию сети районных, городских, областных сурдологических кабинетов;
совершенствование учета и динамического наблюдения детей с нарушениями слуха, нуждающихся в сурдологической помощи.
Будут приняты дополнительные меры по удовлетворению потребностей инвалидов по зрению в тифлосредствах.
В реализацию  Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" будет расширен перечень предоставляемых инвалидам технических вспомогательных (компенсаторных) средств за счет включения в него обязательных гигиенических средств.
§  8. Создание условий для обеспечения беспрепятственного
доступа инвалидов к объектам социальной,
транспортной и рекреационной инфраструктуры
Мероприятия по созданию доступной для инвалидов среды жизнедеятельности будут направлены на расширение возможностей их социальной интеграции в общество.
В соответствии с принятыми нормативными правовыми актами в области социальной защиты инвалидов, архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, автомобильного транспорта предполагаются:
а) в части проектирования и строительства:
реализация разработанных государственных стандартов в области архитектуры, градостроительства, строительства, обеспечивающих благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности инвалидов;
внесение изменений в градостроительный регламент с учетом составления архитектурно-планировочных заданий по обеспечению доступа инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры;
обеспечение соблюдения строительных норм и правил по доступу инвалидов и маломобильных групп населения к указанным объектам на стадии экспертизы проектов;
усиление государственного контроля за ходом строительства объектов и соблюдением государственных норм и стандартов. Предусматривается включение в состав государственной приемочной комиссии по оценке готовности вводимых в действие зданий и сооружений работников уполномоченных государственных органов по вопросам социальной защиты;
б) в части действующих объектов:
проведение инвентаризации действующих объектов социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры, составление перечня объектов, требующих реконструкции. Составление и реализация плана работы по приспособлению социальной, транспортной и рекреационной инфраструктур для доступа инвалидов.
Улучшение жилищно-бытовых условий инвалидов, предусмотренных в ИПР, будет осуществляться в порядке, установленном законодательством. За инвалидами сохранено право выбора жилого помещения с учетом этажности, типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий;
в) в части предоставления доступа к транспорту общего пользования:
внести изменения в правила проведения конкурсов на право обслуживания населения, предусматривающие обеспечение свободного доступа инвалидов к пользованию транспортными средствами общего пользования;
снабдить транспорт общего пользования устройствами по посадке и высадке инвалидов;
обустроить пассажирские остановки для посадки в транспорт общего пользования инвалидов, имеющих затруднения в передвижении;
г) в части обеспечения доступа к информации:
расширение организации сурдоперевода информационных программ на республиканских и региональных телевизионных каналах;
организация выпуска периодической, научной, учебно-методической, справочной и художественной литературы, издаваемой на аудиокассетах, дисках, с рельефно-точечным шрифтом Брайля и видеокассетах с сурдопереводом.
§  9. Повышение роли и ответственности местных
исполнительных органов
С учетом перераспределения методологических, реализационных и контрольных функций между уровнями государственного управления функции местных исполнительных органов государственной власти будут состоять в следующем:
разработке региональных программ реабилитации инвалидов;
обеспечении доступности гарантированного объема медицинских услуг, повышение их качества;
разработке целевых программ по профилактике заболеваемости инвалидизирующих патологий в регионах;
организации взаимовыгодного сотрудничества государственных органов с неправительственными организациями (в том числе с общественными объединениями инвалидов);
обеспечении участия общественных объединений инвалидов в формировании государственной политики в отношении инвалидов, подготовке и принятии решений, затрагивающих их интересы.
Для повышения ответственности органов исполнительной власти в реализации законодательства в области социальной защиты инвалидов при Правительстве Республики Казахстан создан Координационный совет в области социальной защиты инвалидов с участием представителей общественных объединений инвалидов.
§  10. Создание централизованной базы данных инвалидов
Обязательным элементом системы реабилитации инвалидов является информационное сопровождение.
В базу данных инвалидов будут включены сведения о:
численности лиц, впервые и повторно признанных инвалидами с указанием возраста и данных о потребностях в мерах реабилитации;
численности детей-инвалидов, обучающихся в специальных коррекционных и общеобразовательных школах;
квотированных рабочих местах для трудоустройства инвалидов и реальной занятости этих мест;
статистике медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
На основе существующей информационной системы и созданных баз данных будет сформирована интегрированная функциональная система, имеющая иерархическую структуру, включающая районный, областной и республиканский уровни, содержащая единый формат обмена данными, протоколы взаимодействия информационных систем и баз данных.
§  11. Совершенствование системы кадрового обеспечения
в области медико-социальной экспертизы, реабилитации,
организации социального обслуживания инвалидов
и реабилитационной индустрии
Предстоит создание системы подготовки высококвалифицированных специалистов различного уровня и профиля, обладающих необходимыми профессиональными знаниями и организаторскими способностями.
Для этого потребуется:
разработка методики социальной работы с инвалидами, включающей в себя четкое определение сферы деятельности, цели, условий, средств и способов ее организации;
внесение в Номенклатуру врачебных должностей и специальностей - специальности "врач-реабилитолог";
определение квалификационных требований к работникам, занятым в системе социальной защиты и реабилитации инвалидов, с учетом специфических нужд и потребностей данной категории населения;
институциональное, организационное обеспечение профессиональной подготовки и переподготовки специалистов в области медико-социальной экспертизы, медицинской реабилитации, занятых в системе социальной защиты и реабилитации инвалидов;
формирование, нормативное закрепление и обеспечение государственного заказа на подготовку специалистов для указанной сферы деятельности.

мүгедектердiң биопсихоәлеуметтiк мәртебесiн, денсаулық жай-күйiн және еңбек ету қабiлетiн зерттеу негiзiнде кәсiптiк бағдарлау жөнiндегi тестiлердi әзiрлеу жолымен, олардың кәсiптiк мүдделерiн, бейiмдiлiгi мен қалауын ескере отырып мүгедектердi, оның iшiнде 14 жастан 18 жасқа дейiнгi мүгедек балаларды кәсiптiк бағдарлауды жетiлдiру. Ұсынылатын кәсiптер бұзылған функцияларды қалпына келтiруге немесе орнын толтыруға мүмкiндiгiнше ықпал етуге тиiс;
мүгедектерге кәсiптiк бiлiм беру жүйесiне қол жетiмдiлiктi болуын кеңейту және оны жетiлдiру көзделедi. Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер үшiн жоғары оқу орындарына түсу кезiнде квоталар белгiленедi, оқып жүрген мүгедектердiң стипендияларына арнайы қосымша ақылар көзделдi.
Параграф 5. Мүгедектердiң жұмыспен қамтылуына және жұмысқа орналасуына белсендi жәрдемдесудiң нысандарын дамыту
Мынадай шаралар қабылданатын болады:
мүгедектердi кәсiптiк даярлау және қайта даярлау;
жұмыс орындарын квоталау;
жұмыс берушiнiң мүгедектерге еңбекақы төлеу шығындарын iшiнара өтей отырып, мүгедектердi басымдықты немесе нысаналы түрде жұмысқа орналастыру;
әлеуметтiк жұмыс орындарын құру.
Мүгедектердi, оның iшiнде мүгедек балаларды белсендi өмiр сүруге тарту мақсатында көркемөнерпаздар, суреттер, қолдан жасалған бұйымдар және басқа да шығармашылық түрлерiнiң облыстық, республикалық конкурстары, мүгедектердiң шығармашылық жұмыстарының, мүгедектер ұйымдары шығаратын өнiмдердiң сату көрмелерi, Қазақ зағиптар қоғамының және Қазақ саңыраулар қоғамының оқу-өндiрiстiк кәсiпорындарының және мүгедектер жұмыс iстейтiн басқа да кәсiпорындар өнiмдерiнiң көрме-жәрмеңкелерi өткiзiлетiн болады.
Параграф 6. Оңалту мекемелерi желiсiн дамыту, олардың қызмет нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту
Мүгедектерге әлеуметтiк қызметтер көрсету жүйесiн құрылымдық және ұйымдық қайта құру мыналарды көздейдi:
қолданыстағы интернат-үйлер кезең-кезеңiмен ықшамдау, олардың қызметi мамандандырылған көмек көрсетуге бағытталатын болады;
сыйымдылығы шағын әлеуметтiк үйлер желiсi және отбасылық үлгiдегi мекемелер дами бастайды, бұл медициналық-әлеуметтiк мекемелерде тұратын мүгедектердiң оларда тұруын үй жағдайына жақындатуға және қоғамнан оқшау қалуын жеңуге мүмкiндiк бередi;
әлеуметтiк қызмет көрсету орталықтарын құру. Бұл орталықтардың құрылымы мүгедектердiң әлеуметтiк қызметтердiң белгiлi бiр нысандары мен түрлерiне қажеттiлiгiне байланысты модульдiк қағидат бойынша салынатын болады;
әлеуметтiк қызмет көрсету орталықтарын және әлеуметтiк қызмет көрсететiн мамандарды лицензиялау және аккредиттеу тәртiбiн әзiрлеу.
Параграф 7. Мүгедектердiң техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдарға, протездiк-ортопедиялық көмекке қажеттiлiктерiн қанағаттандыру деңгейiн арттыру
Мүгедектердi техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдармен қамтамасыз етудi жақсарту мүгедектердiң қажеттiлiктерiнiң неғұрлым дәл есебiнiң, оңалту индустриясының отандық рыногын қалыптастыру және қызметтер көрсетудi мүгедектер тұратын жерге жақындату негiзiнде жүзеге асырылатын болады.
Протездiк-ортопедиялық қызметтер көрсету сапасын арттыру мақсатында:
Республикалық экспериментальдық протездеу орталығы базасында протездiк-ортопедиялық бұйымдарды мiндеттi сертификаттау, мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру мақсатында протездiк-ортопедиялық бұйымдардың қауiпсiздiгiне және сапа талаптарына сәйкестiгiне сынақтар өткiзу үшiн сынақ зертханаларын құру;
протездiк-ортопедиялық бұйымдарды өндiру iсiн басқару құрылымын оңтайландыру, мүгедектердiң протездiк-ортопедиялық көмекке шынайы қажеттiлiктерiне қарай өңiрлерде протездiк-ортопедиялық бұйымдарды өндiру және жөндеу жөнiндегi шеберханалар құру және оларды дамыту;
модульдiк технология бойынша жасалатын протездік-ортопедиялық өндiрiсiн техникалық қайта жарақтандыру және ұлғайту көзделедi.
Сурдологиялық көмек қызметiн дамыту:
денсаулық сақтау, бiлiм беру және әлеуметтiк қорғау мекемелерiнiң функцияларын саралауға және қызметтерiн үйлестiруге негiзделген сурдологиялық көмек жүйесiнiң жаңа түрiн құруды және дамытуды;
естудi түзету республикалық орталығын және оның филиалдарын оңалту аудиологиясы орталығы (бұдан әрi - орталық) етiп қайта құруды;
жоғары сапалы аудиологияны және есту аппараттарын тексерудi қамтамасыз ету үшiн орталық пен оның филиалдарын техникалық қайта жарақтандыруды;
аудандық, қалалық, облыстық сурдологиялық кабинеттер желiсiн ұйымдастыруды;
сурдологиялық көмекке мұқтаж, нашар еститiн балаларды есепке алуды және оларды серпiндi бақылауды жетiлдiрудi қарастырады.
Нашар көретiн мүгедектердiң тифлоқұралдарға қажеттiлiгiн қанағаттандыру жөнiнде қосымша шаралар қабылданатын болады.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру үшiн мүгедектерге берiлетiн техникалық көмекшi компенсаторлық құралдардың тiзбесi, оған мiндеттi гигиеналық құралдар енгiзу есебiнен ұлғаятын болады.
Параграф 8. Мүгедектердiң әлеуметтiк, көлiк және
рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне кедергiсiз
қол жеткiзуiн қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау
Мүгедектердiң қолы жетерлiктей тыныс-тiршiлiк ортасын құру жөнiндегi iс-шаралар олардың әлеуметтiк кiрiгу мүмкiндiктерiн кеңейтуге бағытталатын болады.
Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi, автомобиль көлiгi саласында қабылданған нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес:
а) жобалау және құрылыс бөлiгiнде:
мүгедектердiң тұруына және тiршiлiк әрекетiне қолайлы, қауiпсiз және басқа да қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында әзiрленген мемлекеттiк стандарттарды iске асыру;
қала құрылысы регламентiне сәулет-жоспарлау тапсырмаларын мүгедектер мен халықтың ұтқырлығы төмен топтарының әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзуiн қамтамасыз етудi мiндеттi түрде ескере отырып өзгерiстер енгiзу;
жобаларды сараптау сатысында мүгедектер мен халықтың ұтқырлығы төмен топтарының көрсетiлген объектiлерге қол жеткiзу жөнiндегi құрылыс нормалары мен ережелерiнiң сақталуын қамтамасыз ету үшiн;
объектiлер салу барысына және мемлекеттiк нормалар мен стандарттардың сақталуына мемлекеттiк бақылауды күшейту үшiн өзгерiстер енгiзу қарастырылады. Пайдалануға берiлетiн ғимараттар мен құрылыстардың әзiрлiгiн бағалау жөнiндегi мемлекеттiк қабылдау комиссиясының құрамына әлеуметтiк қорғау мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органдар қызметкерлерiн енгiзу көзделiп отыр;
б) жұмыс iстеп тұрған объектiлер бөлiгiнде:
жұмыс iстеп тұрған әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне түгендеме жүргiзу, қайта жаңартуды талап ететiн объектiлер тiзбесiн жасау. Әлеуметтiк, көлiк және рекреациялық инфрақұрылымды мүгедектердiң қол жетуi үшiн ыңғайлау жөнiндегi жұмыс жоспарын жасау және оны iске асыру.
Мүгедектердiң ОЖБ-да көзделген тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын жақсарту заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады. Мүгедектердiң тұрғын үй-жайды ғимараттың қабатын, үлгiсiн, көркейту дәрежесiн және басқа да қажеттi жағдайларды ескере отырып таңдау құқығы сақталды;
в) жалпы пайдаланудағы көлiк бөлiгiнде:
халыққа қызметтер көрсету құқығына конкурс өткiзу ережесiне мүгедектердiң жалпы пайдаланудағы көлiк құралдарына еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етудi көздейтiн өзгерiстер енгiзу;
жалпы пайдаланудағы көлiктi мүгедектердi отырғызу және түсiру құрылғыларымен жабдықтау;
жүрiп-тұруда қиындық көретiн мүгедектердi жалпы пайдаланудағы көлiкке отырғызу аялдамаларын көркейту;
г) ақпаратқа қол жеткiзудi қамтамасыз ету бөлiгiнде:
республикалық және өңiрлiк теледидар арналарындағы ақпараттық бағдарламалардың сурдоаудармасын ұйымдастыруды кеңейту.
Брайльдiң рельефтi-нүкте қарпiмен аудиокассеталарда, дисктерде және сурдоаудармамен бейнекассеталарда шығарылатын мерзiмдi, ғылыми, оқу-әдiстемелiк, анықтамалық және көркем әдебиет шығаруды ұйымдастыру.
Параграф 9. Жергiлiктi атқарушы органдардың рөлi
мен жауапкершiлiгiн арттыру
Мемлекеттiк басқару деңгейлерiнiң арасында әдiснамалық, iске асыру және бақылау функцияларын қайта бөлудi ескере отырып, мемлекеттiк билiктiң жергiлiктi атқарушы органдарының функциялары мынадай болады:
мүгедектердi оңалтудың өңiрлiк бағдарламаларын әзiрлеу;
кепiлдiктi медициналық қызметтер көрсету көлемiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету, олардың сапасын арттыру;
өңiрлердегi мүгедектiкке әкелiп соғатын патологиялармен аурудың алдын алу жөнiнде мақсатты бағдарламалар әзiрлеу;
мемлекеттік органдардың үкiметтiк емес ұйымдармен (оның iшiнде мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiмен) өзара тиiмдi ынтымақтастығын ұйымдастыру;
мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң мүгедектерге қатысты мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға, олардың мүдделерiне қатысты шешiмдердi дайындауға және қабылдауға қатысуын қамтамасыз ету.
Мүгедектерді әлеуметтiк қорғау саласындағы заңнаманы iске асыруда атқарушы билiк органдарының жауапкершiлiгiн арттыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан арнаулы Үйлестiру кеңесi құрылатын болады және оған мүгедектер қоғамдық бiрлестiктерi өкiлдерiнiң қатысуы қамтамасыз етiледi.
Параграф 10. Мүгедектердiң орталықтандырылған дерекқорын құру
Ақпараттық сүйемелдеу мүгедектердi оңалту жүйесiнiң мiндеттi элементi болып табылады.
Мүгедектердiң дерекқорына:
жасы мен оңалту шараларының қажеттiлiгi туралы деректер көрсетiле отырып, алғашқы рет және қайтадан мүгедек деп танылған адамдардың саны туралы;
арнаулы түзеу және жалпы бiлiм беру мектептерiнде оқып жүрген мүгедек-балалардың саны;
мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшiн квоталанған жұмыс орындарының саны мен осы орындардың нақты жұмыспен қамтылуы;
медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту нәтижелерiнiң статистикасы туралы мәлiметтер енгiзiлетiн болады.
Қолданылып жүрген ақпараттық жүйе мен құрылған дерекқор негiзiнде, аудандық, облыстық және республикалық деңгейлердi қамтитын, деректер алмасудың бiрыңғай форматы, ақпараттық жүйелер мен дерекқордың өзара әрекет ету хаттамаларымен иерархиялық құрылымы бар кiрiктiрiлген функционалдық жүйе қалыптасатын болады.
Параграф 11. Медициналық-әлеуметтiк сараптама, оңалту,
мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру
және оңалту индустриясы салаларын кадрмен қамтамасыз
ету жүйесiн жетiлдiру
Әр деңгейдегi және бейiндегi, қажеттi кәсiптiк бiлiмi мен ұйымдық қабiлеттерi бар бiлiктiлiгi жоғары мамандарды мақсатты түрде даярлаудың республикалық жүйесiн құру алда тұр.
Ол үшін:
қызмет саласы, мақсаты, жағдайлары, қаражат пен ұйымдастыру тәсiлдерi айқын анықталған, мүгедектермен әлеуметтiк жұмыс әдiстемесiн әзiрлеу;
Дәрiгер лауазымдары мен мамандықтарының номенклатурасына "дәрiгер-реабилитолог" мамандығын енгiзу;
осы санаттағы халықтың айрықша мұқтажы мен қажеттiлiгiн ескере отырып, мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және оңалту жүйесiнде iстейтiн қызметкерлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын айқындау;
медициналық-әлеуметтiк сараптама, медициналық оңалту саласындағы, мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және оңалту жүйесiнде iстейтiн мамандарды кәсiптiк даярлауды және қайта даярлауды институционалдық, ұйымдық қамтамасыз ету;
көрсетiлген қызмет саласы үшiн мамандар даярлауға мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыру, нормативтiк бекiту және қамтамасыз ету қажет.

4. Необходимые ресурсы и источники финансирования
На реализацию Программы будут направлены средства государственного бюджета, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета составят 27069,5 млн. тенге, в том числе:
в 2006 году - 7043,1 млн. тенге;
в 2007 году - 7316,5 млн. тенге;
в 2008 году - 12709,9 млн. тенге.
Из республиканского бюджета - 5874,1 млн. тенге, в том числе:
в 2006 году - 2026,7 млн. тенге;
в 2007 году - 1571,5 млн. тенге;
в 2008 году - 2275,9 млн. тенге.
Из местного бюджета - 21195,4 млн. тенге, в том числе:
в 2006 году - 5016,4 млн. тенге;
в 2007 году - 5745 млн. тенге;
в 2008 году - 10434 млн. тенге.
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25 января 2007 года  N 56 ; от 09.06.2008  N 550 .
5. Ожидаемые результаты
Реализация Программы будет способствовать:
совершенствованию системы реабилитации инвалидов к концу 2008 года и ежегодному повышению уровня их социального обеспечения;
обеспечению мероприятий по уменьшению степени риска рождения детей с врожденными и наследственными заболеваниями, пороками развития, приводящими к инвалидности;
повышению качества медико-социальной экспертизы;
внедрению современных технических, организационных, медицинских, социальных и профессиональных технологий в работу реабилитационных организаций;
расширению перечня и повышению качества предоставляемых инвалидам медицинских, социальных, образовательных и иных реабилитационных услуг;
принятию мер по оптимизации структуры управления производством протезно-ортопедических изделий;
улучшению доступности для инвалидов объектов социальной инфраструктуры и информационной среды;
расширению доступа инвалидов к достойному труду за счет установления квоты рабочих мест для инвалидов в размере трех процентов от общей численности рабочих мест и создания социальных рабочих мест;
развитию сети реабилитационных учреждений, совершенствованию форм и методов их деятельности, укреплению их материально-технической базы (2006-2008 годы);
оптимизации методологических, реализационных и контрольных функций государственных органов управления процессами социальной защиты инвалидов;
завершению создания централизованного банка данных лиц, имеющих инвалидность, и информатизации деятельности учреждений медико-социальной экспертизы и реабилитации инвалидов, предприятий реабилитационной индустрии;
повышению профессионального уровня специалистов в области медико-социальной экспертизы, медицинской, социальной реабилитации инвалидов.

4. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны iске асыруға мемлекеттiк бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат бағытталатын болады.
Мемлекеттік бюджеттен жалпы шығындар 25345,5 млн. теңге, оның iшiнде:
2006 жылы - 7043,1 млн. теңге;
2007 жылы - 7316,5 млн. теңге;
2008 жылы - 12709,9 млн. теңге.
Республикалық бюджеттен - 5874,1 млн. теңге, оның iшiнде:
2006 жылы - 2026,7 млн. теңге;
2007 жылы - 1571,5 млн. теңге;
2008 жыл: - 2275,9 млн. теңге.
Жергiлiкті бюджеттен - 21195,4 млн. теңге, оның iшiнде:
2006 жылы - 5016,4 млн. теңге;
2007 жылы - 5745 млн. теңге;
2008 жылы - 10434 млн. теңге құрайды.
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.09  N 550 Қаулысымен.
5. Күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру:
2008 жылдың аяғына қарай мүгедектердi оңалту жүйесiн жетiлдiруге және оларды әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн жыл сайын арттыруға;
мүгедектiкке әкеп соқтыратын туа бiткен және тұқым қуалайтын ауруы, даму кемiстiгi бар балалардың туу қатерiнiң дәрежесiн азайту жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз етуге;
медициналық-әлеуметтiк сараптаманың сапасын арттыруға;
оңалту ұйымдарының жұмысына қазiргi заманғы техникалық, ұйымдық, медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк технологияларды енгiзуге;
мүгедектерге көрсетiлетiн медициналық, әлеуметтiк, бiлiм беру және өзге де оңалту қызметтерiнiң тiзбесiн кеңейтуге және олардың сапасын арттыруға;
протездiк-ортопедиялық өндiрiстi басқару құрылымын оңтайландыру жөнiнде шаралар қабылдауға;
мүгедектердiң әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне және ақпараттық ортаға қол жеткiзуiн жақсартуға;
жалпы жұмыс орындары санының үш пайызы мөлшерiнде мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота белгiлеу және әлеуметтiк жұмыс орындарын құру есебiнен мүгедектердiң лайықты еңбекке қол жеткiзуін ұлғайтуға;
оңалту мекемелерiнiң жүйесін дамытуға, олардың қызметiнiң нысандар мен әдiстерiн жетiлдiруге, материалдық-техникалық базасын нығайту (2006-2008 жылдар);
мемлекеттік органдардың мүгедектердi әлеуметтiк қорғау процесін басқарудағы әдiснамалық, iске асыру және бақылау функцияларын оңтайландыруға;
мүгедектердiң орталықтандырылған дерекқорын құруды және МӘС пен мүгедектердi оңалту мекемелерінің, оңалту индустриясы кәсiпорындарының қызметiн ақпараттандыруды аяқтауға;
медициналық-әлеуметтiк сараптама және мүгедектердi медициналық, оңалту саласындағы мамандардың кәсiптiк деңгейiн арттыруға ықпал ететiн болады.

6. План мероприятий по реализации Программы
реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25 января 2007 года  N 56 ; от 09.06.2008  N 550 .
N
п/п
Мероприятия
Форма
завер-
шения
Ответст-
венные
за ис-
полнение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источники
финансиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Совершенствование системы профилактики инвалидности
1
Обеспечить
своевременное
проведение и
улучшение ка-
чества:
пренатального
скрининга
врожденной и
наследственной
патологии,
инфекции и
генетических заболеваний у
женщин в
женских кон-
сультациях и
родовспомога-
тельных учреж-
дениях;
скринингового
тестирования
психофизиче-
ского развития
детей раннего возраста
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
не тре-
буются
2
Обеспечить
проведение ат-
тестации про-
изводственных
объектов по
условиям труда
и соблюдение
безопасности и
охраны труда
Информа-
ция в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казах-
стан
МТСЗН
февраль
2007-
2009
годы
не тре-
буются
2. Совершенствование медико-социальной экспертизы и
разработка новых технологий определения степени ограничения
жизнедеятельности граждан
3
Разработать
методические
рекомендации
по установле-
нию степени
утраты профес-
сиональной
трудоспособ-
ности
Совмест-
ный
приказ
МТСЗН и
МЗ
IV
квартал
2006
года
не тре-
буются
4
Обеспечить
реализацию ин-
дивидуальной
программы реа-
билитации ин-
валида госу-
дарственными
органами,
предприятиями,
учреждениями и
организациями
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
не тре-
буются
5
Создать Межве-
домственную
рабочую группу
по адаптации
Международной
классификации
функционирова-
ния, ограниче-
ний жизнедея-
тельности и
здоровья к
Международной
статистической
классификации
болезней деся-
того пересмот-
ра
Совмест-
ный при-
каз
МТСЗН и
МЗ, МОН
февраль
2007
года
не тре-
буются
6
Принять меры
по совершенст-
вованию систе-
мы оценки ка-
чества медико-
социальных
экспертиз и
экспертных
услуг
Совмест-
ный при-
каз
МТСЗН и
МЗ, МОН
I квар-
тал
2007
года
не тре-
буются
7
Внести предло-
жение по раз-
витию струк-
турно-функцио-
нальной основы
медико-социа-
льного экспер-
тного обслужи-
вания населе-
ния по регио-
нам в зависи-
мости от веду-
щих патологий
в структуре
заболеваемости
и инвалидности
Предло-
жение в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН
февраль
2007
года
не тре-
буются
8
Внести предло-
жение по диф-
ференциации
степени огра-
ничения жизне-
деятельности
детей до
18 лет
Предло-
жение в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН,
МЗ, МОН
I квар-
тал
2008
года
не тре-
буются

6. Мүгедектерді оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2007.01.25.  N 56 , 2008.06.09  N 550 Қаулыларымен.
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуына жауап-
тылар
Орын-
дау
мерзімі
Болжа-
натын
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қаржы-
ланды-
ру
көзде-
рі
1
2
3
4
5
6
7
1. Мүгедектіктің алдын алу жүйесін жетілдіру
1
Мыналарды:
әйелдер консультация-
лары мен босандыратын
мекемелерде әйелдерде
туа біткен және тұқым
қуалайтын патологияға,
инфекция мен генетика-
лық ауруларға прена-
тальдық скрининг;
жас балалардың психо-
физикалық дамуына
скрининттік тестілеуді
уақытында жүргізу және
олардың сапасын жақсартуды қамтамасыз
ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
талап етіл-
мейді
2
Өндірістік объектілер-
ді еңбек жағдайлары
бойынша аттестаттауды
жүргізуді және еңбек
қауіпсіздігі мен еңбектің қорғалуы
сақталуын қамтамасыз
ету
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
Еңбек-
мині
2007-
2009
жылдар-
дың
ақпаны
талап
етіл-
мейді
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру және
азаматтардың тіршілік әрекетінің шектелу дәрежесін
анықтаудың жаңа технологияларын әзірлеу
3
Кәсіптік еңбек ету
қабілетін жоғалту
дәрежесін белгілеу
жөнінде әдістемелік
ұсынымдар әзірлеу
Бір-
лескен
бұйрық
Еңбек-
мині
және
ДСМ
2006
жылғы
IV
тоқсан
талап
етіл-
мейді
4
Мемлекеттік органдар-
дың, кәсіпорындардың,
мекемелер мен ұйымдар-
дың мүгедекті оңалту-
дың жеке бағдарлама-
ларын іске асыруын
қамтамасыз ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
талап
етіл-
мейді
5
Халықаралық жұмыс
істеу, тіршілік әреке-
тінің шектелу және
денсаулық сыныптама-
сын Халықаралық оныншы
қайта қарау аурулары-
ның статистикалық
сыныптамасына бейімдеу
жөніндегі ведомство-
аралық жұмыс тобын
құру
Бір-
лескен
бұйрық
Еңбек-
мині
және
ДСМ,
БҒМ
2007
жылғы
ақпаны
талап
етіл-
мейді
6
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың және
сараптамалық қызметтің
сапасын бағалау жүйе-
сін жетілдіру жөнінде
шаралар қабылдау
Бір-
лескен
бұйрық
Еңбек-
мині
және
ДСМ,
БҒМ
2007
жылғы
I
тоқсан
талап
етіл-
мейді
7
Аурулар мен мүгедектік
құрылымындағы жетекші
патологияларға байла-
нысты өңірлер бойынша
халыққа медициналық-
әлеуметтік сараптама-
лық қызмет көрсетудің
құрылымдық-функционал-
дық негізін дамыту
жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ұсыныс
Еңбек-
мині
2007
жылғы
ақпан
талап
етіл-
мейді
8
18 жасқа дейінгі
балалардың тіршілік
әрекетінің шектелу
дәрежесін саралау
жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ұсыныс
Еңбек-
мині,
ДСМ,
БҒМ
2008
жылғы
I
тоқсан
талап
етіл-
мейді

3. Развитие системы социального обеспечения инвалидов и
усиления их социальной поддержки
9
Внести предло-
жение по уве-
личению охвата
населения сис-
темой государ-
ственного со-
циального
страхования
Предло-
жение в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН
февраль
2006
года
не тре-
буются
10
Ввести базовые
государствен-
ные пособия по
инвалидности
Информа-
ция в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН
февраль
2007
года
не тре-
буются
4. Совершенствование системы реабилитации инвалидов и
расширение спектра услуг по медицинской, социальной и
профессиональной реабилитации
4.1. Медицинская реабилитация
11
Разработать
совместный
приказ о взаи-
модействии
травматологи-
ческих, орто-
педических от-
делений меди-
цинских орга-
низаций с
протезно-орто-
педическими
центрами
Совмест-
ный
приказ
МТСЗН и
МЗ
IV
квартал
2006
года
не тре-
буются
12
Создать на ба-
зе амбулатор-
но-поликлини-
ческих меди-
цинских орга-
низаций каби-
неты по реаби-
литации детей
с нарушениями
опорно-двига-
тельного аппа-
рата
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006 год
- 15,8
2007 год
- 36,2
2008 год
- 24,0
Местные
бюджеты
13
Организовать
стационарные,
амбулаторно-
поликлиничес-
кие отделения
медицинской
реабилитации:
специализиро-
ванные много-
профильные в
составе клини-
ческих и об-
ластных боль-
ниц;
межрайонные
моно- и много-
профильные в
составе район-
ных больниц
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля

3. Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін дамыту
және оларды әлеуметтік қолдауды күшейту
9
Халықты мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру
жүйесімен қамтуды
ұлғайту жөнінде ұсыныс
енгізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ұсыныс
Еңбек-
мині
2006
жылғы
ақпан
талап
етіл-
мейді
10
Мүгедектік бойынша
базалық мемлекеттік
жәрдемақылар енгізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
ының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
Еңбек-
мині
2007
жылғы
ақпан
талап
етіл-
мейді
4. Мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру және
медициналық, әлеуметтік және кәсіби оңалту жөніндегі
қызметтер спектрын кеңейту
4.1. Медициналық оңалту
11
Медициналық ұйымдардың
травматологиялық,
ортопедиялық бөлімше-
лерінің протездік-
ортопедиялық орталықтармен өзара әрекет етуі туралы бірлескен бұйрық әзірлеу
Бір-
лескен
бұйрық
Еңбек-
мині
және
ДСМ
2006
жылғы
ІV
тоқсан
талап
етіл-
мейді
12
Амбулаторлық-емханалық
медициналық ұйымдар
базасында тірек-
қозғалу аппаратының
бұзылулары бар бала-
ларды оңалту жөніндегі
кабинеттерді құру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
15,8
2007
жылы -
36,2
2008
жылы -
24,0
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
13
Медициналық оңалтудың тұрақты, амбулаторлық-
емханалық бөлімшеле-
рін:
клиникалық және
облыстық ауруханалар
құрамында - мамандан-
дырылған көп бейінді;
аудандық ауруханалар
құрамында ауданаралық моно- және көп бейінді
тұрақты бөлімшелер
ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері

2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
75,7
2007
год -
40,9
2008 год -
132,4
Местные
бюджеты
14
Организовать
санаторно-ку-
рортное лече-
ние инвалидов
в соответствии
с ИПР
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
342,6
2007
год -
308,8
2008
год -
407,6
Местные
бюджеты
4.2 Социальная реабилитация
15
Продолжить
развитие сети
отделений со-
циальной помо-
щи на дому се-
мьям, воспиты-
вающим детей
инвалидов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля

2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
75,7
2007
жылы -
40,9
2008
жылы -
132,4
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
14
Мүгедектердің ОЖБ-ға
сәйкес санаторлық-
курорттық емделуін
ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
342,6
2007
жылы -
308,8
2008
жылы -
407,6
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
4.2. Әлеуметтік оңалту
15
Мүгедек балаларды
тәрбиелеп отырған
отбасыларға әлеуметтік
көмекті үйде көрсету
бөлімшелерінің желісін
дамытуды жалғастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар, Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкімде-
рі

2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006 год
- 587,5
2007 год
- 562,9
2008 год
- 843,1
Местные
бюджеты
16
Продолжить
развитие сети
отделений со-
циальной помо-
щи на дому и
территориаль-
ных центров
инвалидам и
одиноким прес-
тарелым граж-
данам
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006 год
- 993,2
2007 год
- 1021,5
2008 год
- 1154,7
Местные
бюджеты
17
Предоставить
инвалидам 1
группы, имею-
щим затрудне-
ния в передви-
жении, индиви-
дуального по-
мощника
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля

2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы
587,5
2007
жылы -
562,9
2008
жылы -
843,1
Жергі-
лікті
бюджет
16
Әлеуметтік көмекті
үйде көрсету бөлімше-
лерінің және мүгедек-
тер мен жалғызілікті
қарт азаматтарға арналған аумақтық
орталықтардың желісін
дамытуды жалғастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
993,2
2007
жылы -
1021,5
2008
жылы -
1154,7
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
17
Жүріп-тұруы қиындыққа
түсетін 1 топтағы мүгедектерге жеке көмекші беру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкімде-
рі

2006-
2008
годы
2006
год -
320,7
2007 год -
326,8
2008
год -
337,5
Местные
бюджеты
30
Разработать
тесты по про-
ведению про-
фессиональной
ориентации ин-
валидов, в том
числе детей-
инвалидов в
возрасте от
14 до 18 лет
Издание
методи-
ческих
рекомен-
даций
МТСЗН,
МЗ, МОН
февраль
2008
года
не тре-
буются
31
Предоставлять
квоты приема
для инвалидов
первой и вто-
рой групп и
детей-инвали-
дов при пос-
туплении на
учебу в орга-
низации:
высшего профе-
ссионального
образования
профессиональ-
ного образова-
ния;
среднего про-
фессионального
образования
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы,
МОН
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Республи-
канский
бюджет
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы,
МОН
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Республи-
канский
бюджет,
местные
бюджеты
32
Для обучающих-
ся инвалидов
предоставлять
льготное сти-
пендиальное
обеспечение в
соответствии с
законодатель-
ством
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов Астаны,
Алматы
10 февраля 2007-
2009 годы,
20 июля 2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Местные
бюджеты
5. Развитие форм активного содействия занятости и
трудоустройству инвалидов
33
Создать:
социальные
рабочие места
для трудо-
устройства
инвалидов;
дополнительные
рабочие места
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Местные
бюджеты
34
Проводить мо-
ниторинг за-
нятости инва-
лидов, в том
числе инвали-
дов из числа
выпускников
детских домов-
интернатов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
не тре-
буются
35
Организовать
профессиональ-
ную подготовку
и переподго-
товку инвали-
дов, оказывать
содействие в
трудоустройст-
ве согласно
ИПР
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
8,0
2007
год -
11,3
2008
год -
19,1
Местные
бюджеты
36
Проводить выс-
тавки-распро-
дажи творчес-
ких работ ин-
валидов, про-
дукции, выпус-
каемой пред-
приятиями (ор-
ганизациями)
общественных
объединений
инвалидов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля

2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
320,7
2007
жылы -
326,8
2008
жылы -
337,5
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
30
Мүгедектерді, оның
ішінде 14-тен 18
жасқа дейінгі мүгедек
балаларды кәсіби
бағдарландыруды өткізу
жөніндегі тестілер
әзірленсін
Әдісте-
мелік
ұсыным-
дар
шығару
Еңбек-
мині,
ДСМ,
БҒМ
2008
жылғы
ақпан
талап
етіл-
мейді
31
Бірінші және екінші
топтағы мүгедектер
және мүгедек балалар
үшін мына:
жоғары кәсіптік оқу;
кәсіптік оқу;
орта кәсіптік оқу
ұйымдарына оқуға
түскен кезде квоталар
беру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері,
БҒМ
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкімде-
рі, БҒМ
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
бөліне-
тін
қаражат
шегінде
бөліне-
тін
қаражат
шегінде
Респуб-ликалық бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет,
жергі-
лікті
бюджет-
тер
32
Оқитын мүгедектерді
заңнамаға сәйкес
жеңілдікті стипендия-
мен қамсыздандыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
бөлі-
нетін
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
5. Мүгедектерді жұмыспен қамтуға және жұмысқа
орналастыруға белсенді жәрдемдесудің нысандарын дамыту
33
Мүгедектерді жұмысқа
орналастыру үшін:
әлеуметтік жұмыс
орындарынан;
қосымша жұмыс
орындарын құру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
бөліне-
тін
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
34
Мүгедектерді, оның
ішінде балаларға арналған интернат-
үйлері түлектері
қатарынан мүгедектерді
жұмыспен қамтуға
мониторинг жүргізу
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
талап
етіл-
мейді
35
Мүгедектерді даярлау-
ды және қайта даярлау-
ды ұйымдастыру, ОЖБ-ға
сәйкес жұмысқа орна-
ластыруға көмектесу
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
8,0
2007
жылы -
11,3
2008
жылы -
19,1
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
36
Мүгедектердің шығарма-
шылық жұмыстарының,
мүгедектер жұмыс
істейтін кәсіпорындар
(ұйымдар) өнімдерінің
көрме-жәрмеңкелерін
ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері

2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
1,3
2007
год -
2,2
2008
год -
1,8
Местные
бюджеты
6. Развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их деятельности, укрепление
их материально-технической базы
37
Внести предло-
жения о струк-
турном и орга-
низационном
преобразова-
нии: медико-
социальных
учреждений для
инвалидов и
престарелых
граждан;
отделений со-
циальной помо-
щи на дому;
территориаль-
ных центров
социального
обслуживания
Предло-
жения в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы

2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006 жылы -
1,3
2007
жылы -
2,2
2008
жылы -
1,8
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
6. Оңалту мекемелерінің желісін дамыту, олардың қызметінің нысандары мен әдістерін жетілдіру, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту
37
Мыналарды:
мүгедектерге және қарт
азаматтарға арналған
медициналық-әлеуметтік
мекемелерді;
әлеуметтік көмекті
үйде көрсету
бөлімшелерін;
аумақтық әлеуметтік
қызмет көрсету орта-
лықтарын құрылымдық
және ұйымдық қайта
құру туралы ұсыныстар
енгізу
Еңбек-
миніне
ұсыныс
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері

2006
год
не тре-
буются
38
Создать сеть
домов-интерна-
тов малой
вместимости
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006 год -
144,8
2007
год -
62,3
2008
год -
50
Местные
бюджеты
39
Обеспечить:
строительство
домов-интерна-
тов в городе
Астане, Кара-
гандинской,
Кызыл-
ординской,
Мангистауской
областях; ре-
конструкцию
здания город-
ской больницы
под психонев-
рологический
интернат в
городе Рудном
Костанайской
области
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
Караган-
динской,
Кызылор-
динской,
Мангис-
тауской,
Коста-
найской
областей,
города
Астаны
10
февраля

2006
жыл
талап
етіл-
мейді
38
Сыйымдылығы шағын
интернат-үйлер желісін
құру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
144,8
2007
жылы -
62,3
2008
жылы -
50
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
39
Астана қаласында, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау облыстарында интернат-
үйлерін салуды және/
немесе қайта құруды
қамтамасыз ету;
Қостанай облысының
Рудный қаласындағы
қалалық аурухана
ғимаратын психоневро-
логиялық интернат
етіп қайта құру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Қарағанды, Қызыл-
орда,
Маңғыс-
тау,
Қоста-
най
облыс-
тардың,
Астана
қаласы-
ның
әкім-
дері

2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
96,3
2007
год -
111,2
2008
год -
144,9
Местные
бюджеты
43
Организовать:
протезирование
и ортезирова-
ние, обеспече-
ние ортопеди-
ческой обувью,
ортопедически-
ми аппаратами,
корсетами и
другими про-
тезно-ортопе-
дическими из-
делиями; ре-
монт протезно-
ортопедическихизделий, услу-
ги, связанные
с протезирова-
нием и ортези-
рованием, в
том числе по
современным
технологиям
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
461,7
2007
год - 497,6
2008
год - 539,0
Местные
бюджеты
44
Внести предло-
жения по опти-
мизации струк-
туры управле-
ния производ-
ством протез-
но-ортопеди-
ческих изде-
лий, по разви-
тию в регионах
мастерских по
производству
и ремонту про-
тезно-ортопе-
дических изде-
лий в зависи-
мости от реа-
льных потреб-
ностей инвали-
дов в протез-
но-ортопеди-
ческой помощи
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН
февраль
2006
года
не тре-
буются
45
Внести предло-
жения по со-
вершенствова-
нию оказания
сурдологичес-
кой помощи
обновленной
модели системы
сурдологичес-
кой помощи и
преобразованиюРеспубликанс-
кого Центра
коррекции слу-
ха в Центр
реабилитацион-
ной аудиологии
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН, МЗ, МОН
февраль
2008
года
не тре-
буются
46
Создать сурдо-
логические ка-
бинеты в рай-
онных, городс-
ких, областных
поликлиниках
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -

2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
96,3
2007
жылы -
111,2
2008
жылы -
144,9
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
43
Протездеу мен ортез-
деу, ортопедиялық
аяқ-киіммен және
ортопедиялық аппарат-
тармен, корсеттермен
және өзге де протез-
дік ортопедиялық
бұйымдармен қамтама-
сыз ету, протездік-
ортопедиялық бұйым-
дарды жөндеу, соның
ішінде жаңа техноло-
гиялар бойынша протез-
деуге және ортездеуге
байланысты қызметтер-
ді ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
461,6
2007
жылы -
497,6
2008
жылы -
539,0
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
44
Протездік-ортопедиялық
бұйымдар өндірісін
басқару құрылымын
оңтайландыру, мүгедек-
тердің протездік-
ортопедиялық көмекке
нақты мұқтаждығына
қарай, өңірлерде
протез-ортопедиялық
бұйымдарды жасау мен
жөндеу жөнінде
шеберханалар құруды
және дамытуды
ұйымдастыру жөнінде
ұсыныстар енгізу
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ұсыныс-
тар
Еңбек-
мині
2006
жылғы
ақпан
талап етіл-
мейді
45
Сурдологиялық көмек
жүйесінің жаңартылған
үлгіде сурдологиялық
көмек көрсетуді жетіл-
діру және Республика-
лық естуді түзету
орталығын Оңалту
аудиологиясы орталығы
етіп қайта құру жөнін-
де ұсыныстар енгізу
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ұсыныс-
тар
Еңбек-
мині,
ДСМ,
БҒМ
2008
жылғы
ақпан
талап
етіл-
мейді
46
Аудандық, қалалық,
облыстық емханаларда
сурдологиялық
кабинеттер құру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -

2008
годы
2006
год -
84,6
2007
год -
70,6
2008
год -
86,0
Местные
бюджеты
49
Организовать
обеспечение
инвалидов обя-
зательными
гигиеническими
средствами в
соответствии
с индивидуа-
льной програм-
мой реабилита-
ции
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
310,5
2007
год -
283,8
2008
год -
644,3
Республи-
канский бюджет (2006-2007 годы), местные бюджеты (с 2008 года)
8. Создание условий для обеспечения беспрепятственного
доступа инвалидам к объектам социальной, транспортной
и рекреационной инфраструктуры
50
Провести ин-
вентаризацию
действующих
объектов со-
циальной,
транспортной и
рекреационной
инфраструктуры
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
III
квартал
2006
года
не тре-
буются
51
Обеспечить
доступ инвали-
дам к имеющим-
ся жилым, об-
щественным и
производствен-
ным зданиям,
объектам со-
циальной инф-
раструктуры,
автостоянкам
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
20 июля
2006 года,
10 февраля
2007 года
2006
год -
28,6
2007
год -
16,3
Местные
бюджеты
52
Определить Пе-
речень объек-
тов, требующих
реконструкции,
и разработать
поэтапный План
работы по при-
способлению
социальной,
транспортной
и рекреацион-
ной инфраст-
руктуры для
доступа инва-
лидов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
IV
квартал
2006
года
не тре-
буются
53
Обеспечить
доступ инвали-
дам к имеющим-
ся жилым, об-
щественным и
производствен-
ным зданиям,
объектам со-
циальной инф-
раструктуры,
автостоянкам
согласно Пе-
речню объек-
тов, требующих
реконструкции,
и Плану работы
по приспособ-
лению социаль-
ной, транс-
портной и рек-
реационной ин-
фраструктуры
для доступа
инвалидов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
20 июля

2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
84,5
2007
жылы -
70,6
2008
жылы -
86,0
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
49
Оңалтудың жеке бағдар-
ламасына сәйкес
мүгедектерді міндетті
гигиеналық құралдармен
қамтамасыз етуді ұйым-
дастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
310,5
2007
жылы -
283,8
2008
жылы -
644,3
Респуб-
ликалық
бюджет
(2006
- 2007
жыл-
дар),
жергі-
лікті
бюджет-
тер
(2008
жылдан
бастап)
8. Мүгедектердің әлеуметтік, көліктік және рекреациялық инфрақұрылым объектілеріне кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау
50
Қолданыстағы әлеумет-
тік, көліктік және
рекреациялық инфра-
құрылым объектілеріне
түгендеу жүргізу
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2006
жылғы
III
тоқсан
талап
етіл-
мейді
51
Мүгедектердің тұрғын
үй, қоғамдық және
өндірістік ғимарат-
тарға, әлеуметтік
инфрақұрылым объекті-
леріне қол жеткізуін
қамтамасыз ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2006
жылғы
20
шілде,
2007
жылғы
10
ақпан
2006
жылы -
28,6
2007 жылы - 16,3
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
52
Қайта құрылуға тиіс
объектілердің
тізбесін белгілеу
және Мүгедектердің
әлеуметтік, көліктік
және рекреациялық
инфрақұрылымдарға қол
жеткізуін бейімдеу
жөніндегі кезеңді
жұмыс жоспарын әзірлеу
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2006
жылғы
IV
тоқсан
талап
етіл-
мейді
53
Қайта құрылуға тиіс
объектілердің тізбе-
сіне және Мүгедектер-
дің әлеуметтік,
көліктік және рекреа-
циялық инфрақұрылым-
дарға қол жеткізуіне
бейімдеу тізбесі мен
жоспарына сәйкес,
мүгедектердің ғимарат-
тарға, әлеуметтік
инфрақұрылым объекті-
леріне қол жеткізуін
қамтамасыз ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері

2007
года,
10 фев-
раля,
20 июля
2008
года,
10
февраля
2009
года
2007
год -
20,8
2008
год -
61,3
Местные
бюджеты
54
Создать доступ
инвалидам к
строящимся жи-
лым, общест-
енным и про-
изводственным
зданиям,
объектам со-
циальной,
транспортной
и рекреацион-
ной инфраст-
руктуры, обес-
печив сооруже-
ние подъездных
путей, панду-
сов, устройств
для инвалидных
колясок
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
В пре-
делах
затрат,
предус-
мотрен-
ных
проект-
но-
сметной
доку-
мента-
цией
За счет
средств
заказчиков
строитель-
ства
55
Организовать
снабжение
транспорта об-
щего пользова-
ния устройст-
вами по посад-
ке и высадке
инвалидов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
За счет
владельцев
транспорт-
ных сред-
ств общего
пользова-
ния
56
Организовать обустройство пассажирских остановок для посадки в транспорт общего пользования инвалидов, имеющих затруднение в передвижении
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
37,8
2007
год -
26,7
2008 год -
26,2
Местные
бюджеты
57
Организовать
транспортное
обслуживание
инвалидов,
имеющих зат-
руднение в
передвижении
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля

2007
жылғы
20
шілде,
2008
жылғы
10
ақпан
және
20
шілде,
2009
жылғы
10
ақпан
2007
жылы -
20,8
2008
жылы -
61,3
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
54
Мүгедектердің салынып
жатқан тұрғын үй,
қоғамдық және өндіріс-
тік ғимараттарға,
әлеуметтік, көліктік,
рекреациялық инфрақұ-
рылымға қол жеткізуі-
не мүмкіндік жасау
кірме жолдардың,
пандустардың, мүгедек-
тердің кресло-
арбаларына арналған
құрылғылардың салынуын
қамтамасыз ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
Жобалау
-смета-
лық
құжат-
тама да
көздел-
ген
шығын-
дар
шегінде
Құры-
лысқа
тапсыр-
ма
беруші-
лердің
қаража-
ты есе-
бінен
55
Жалпы пайдаланыстағы
көліктің мүгедектерді
отырғызу және шығару
жөніндегі құрылғылар-
мен жабдықталуын
ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
Жалпы
пайда-
лану-
дағы
көлік
құрал-
дары
иеле-
рінің
қаража-
ты есе-
бінен
56
Жүріп-тұруы қиындыққа
түсетін мүгедектерді
жалпы пайдалану
көлігіне отырғызу үшін
жолаушылар аялдамала-
рын жабдықтауды
ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
37,8
2007
жылы -
26,7
2008
жылы -
26,2
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
57
Жүріп-тұруы қиындыққа
түсетін мүгедектерге
көліктік қызметтер
көрсетуді ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері

10,8
2007
год -
7,4
2008 год -
17,1
Местные
бюджеты
62
Организовать
выпуск перио-
дической,
научной, учеб-
но-методичес-
кой, справоч-
ной и худо-
жественной ли-
тературы, из-
даваемой на
аудиокассетах,
дисках,
рельефно-
точечным шриф-
том Брайля и
видеокассетах
с сурдоперево-
дом
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Местные
бюджеты
63
Обеспечить
библиотеки для
слепых и глу-
хих инвалидов
периодической,
научной, учеб-
но-методичес-
кой, справоч-
но-информацио-
нной и худо-
жественной ли-
тературой, в
том числе из-
даваемой на
аудиокассетах,
дисках,
рельефно-
точечным шриф-
том Брайля и
видеокассетах
с сурдоперево-
дом
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы,
МОН
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
2006
год -
9,9
2007
год -
11,7
2008
год -
22,8
Местные
бюджеты
9. Повышение роли и ответственности местных
исполнительных органов
64
Разработать и
осуществлять
реализацию
областных,
городских, в
городах об-
ластного под-
чинения район-
ных программ
реабилитации
инвалидов
Решения
акимов
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
в пре-
делах
выде-
ляемых
средств
Местные
бюджеты
65
Разработать
программы по
профилактике
заболеваемости
инвалидизирую-
щих патологий
в регионах
Решения
акимов
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
не тре-
буются
66
Продолжить
сотрудничество
с Организацией
Объединенных
Наций, Между-
народной орга-
низацией тру-
да, Всемирной организацией
здравоохране-
ния, ЮНЕСКО,
ЮНИСЕФ, непра-
вительственны-
ми организа-
циями по воп-
росам реабили-
тации инвали-
дов
Информа-
ция в
МТСЗН
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы,
МИД,
МТСЗН,
МЗ,
МОН
10
февраля
2007-
2009
годы,
20 июля
2006-
2008
годы
не тре-
буются
10. Создание централизованной базы данных инвалидов
67
Создать цент-
рализованный
банк данных
лиц, имеющих
инвалидность
Информа-
ция в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТСЗН
февраль
2007
года
2006
год -
500,0
2007
год -
436
Республи-
канский
бюджет
11. Совершенствование системы кадрового обеспечения в
области медико-социальной экспертизы, реабилитации,
организации социального обслуживания инвалидов и
реабилитационной индустрии
68
Дать предложе-
ния: по внесе-
нию в Номенк-
латуру врачеб-
ных должностей
и специальнос-
тей специаль-
ность "врач-
реабилитолог";
по внесению в
штатные норма-
тивы врачебно-
го персонала
должность
"врач-реаби-
литолог";
о разработке
квалификацион-
ной характе-
ристики спе-
циальности и
должности
"врач-реаби-
литолог"
Предло-
жение в
МЗ
МТСЗН
июль
2006
года
не тре-
буются
69
Организовать
повышение ква-
лификации спе-
циалистов в
области меди-
ко-социальной
экспертизы,
медицинской
реабилитации,
социальных ра-
ботников
Информа-
ция в
Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
Акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
февраль
2007 -
2009
годов
2006 -
6,8
2007 -
3,3
2008 -
2,5
Местные
бюджеты
Итого затрат: 27069,5 млн. тенге, в том числе: в 2006 году - 7043,1; в 2007 году - 7316,5 млн. тенге, в 2008 году - 12709,9 млн. тенге;

10,8
2007
жылы -
7,4
2008
жылы -
17,1
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
62
Брайльдің рельефті-
нүктелі қарпімен және
сурдоаудармасымен
бейнекассеталарда,
дискілерде шығарылатын
кезеңді, ғылыми, оқу-
әдістемелік, анықтама-
лық көркем әдебиеттің
шығарылуын ұйымдастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
бөліне-
тін
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
63
Зағип және құлағы естімейтін мүгедектер-
ге арналған кітапхана-
ларды Брайльдің
рельефті-нүктелі
қарпімен және сурдо-
аудармасымен кезеңді,
ғылыми, оқу-әдістеме-
лік, анықтамалық
көркем әдебиетпен,
оның ішінде бейнекас-
сеталарда, дискілерде
шығарылған әдебиетпен
қамтамасыз ету
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері,
БҒМ
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
2006
жылы -
9,9
2007
жылы -
11,7
2008
жылы -
22,8
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
9. Жергілікті атқарушы органдардың рөлі мен
жауапкершілігін арттыру
64
Облыстық, қалалық,
облыстық бағыныстағы
қалаларда мүгедектерді
оңалтудың аудандық
бағдарламаларын
әзірлеу және іске
асыруды жүзеге асыру
Әкім-
дердің
шешім-
дері
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
бөліне-
тін
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
65
Өңірлерде мүгедектікке
әкеп соғатын аурулар-
дың алдын алу жөнінде-
гі бағдарламаларды
әзірлеу
Әкім-
дердің
шешім-
дері
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-
дың 20
шілдесі
талап
етіл-
мейді
66
Біріккен Ұлттар
Ұйымымен, Халықаралық
еңбек ұйымымен, Дүние-
жүзілік денсаулық сақ-
тау ұйымымен, ЮНЕСКО,  ЮНИСЕФ, үкіметтік емес
ұйымдармен мүгедектер-
ді оңалту мәселелері
бойынша ынтымақтастық-
ты жалғастыру
Еңбек-
миніне
ақпа-
рат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері,
СІМ,
Еңбек-
мині,
ДСМ,
БҒМ
2007-
2009
жылдар-
дың 10
ақпаны,
2006-
2008
жылдар-дың 20
шілдесі
талап
етіл-
мейді
10. Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорын құру
67
Мүгедектігі бар адам-
дардың орталықтанды-
рылған дерекқорын
құру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Еңбек-
мині
2007
жылғы
ақпан
2006
жылы -
500,0
2007 жылы - 436
Респуб-
ликалық
ақпарат
11. Мүгедектерге медициналық-әлеуметтік сараптама, оңалту, әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оңалту индустриясы саласында кадрлармен қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру
68
Мыналар:
Дәрігерлік лауазымдар
мен мамандықтар номен-
клатурасына»"дәрігер-
реабилитолог"
мамандығын енгізу;
дәрігерлік қызметші-
лердің штаттық норма-
тивтеріне»"дәрігер-
реаблитолог"»лауазымын
енгізу;
"дәрігер-реабилитолог"мамандығы мен лауазы-
мының біліктілік
сипаттамасын әзірлеу
жөнінде ұсыныстар
енгізу
ДСМ-ге
ұсыныс
Еңбек-
мині
2006
жылғы
шілде
талап
етіл-
мейді
69
Медициналық-әлеуметтік
сараптама, медициналық
оңалту саласындағы
мамандардың, әлеумет-
тік қызметкерлердің
біліктілігін арттыруды
ұйымдастыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкім-
дері
2007-
2008
жылдар-
дың
ақпаны
2006
жылы -
6,8
2007
жылы -
3,3
2008
жылы -
2,5
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
Шығындардың жиынтығы: 27 069,5 млн. теңге, оның ішінде: 2006 жылы - 7043,1; 2007 жылы - 7316,5 млн. теңге, 2008 жылы - 12709,9 млн. теңге;

из республиканского бюджета: 5874,1 млн. тенге, в том числе: в 2006 году - 2026,7 млн. тенге; в 2007 году - 1571,5 млн. тенге; в 2008 году - 2275,9 млн. тенге;
из местного бюджета: 21195,4 млн. тенге, в том числе: в 2006 году - 5 016,4 млн. тенге; в 2007 году - 5745 млн. тенге; в 2008 году - 10434 млн. тенге.
Расходы, предусмотренные на реализацию Плана мероприятий по реализации Программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы будут корректироваться при формировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий год.
Примечание:
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МЗ  - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
ИПР - индивидуальная программа реабилитации;
ЮНЕСКО - Агентство Организации Объединенных Наций по образованию, науке и культуре;
ЮНИСЕФ - Детский фонд Организации Объединенных Наций.
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25 января 2007 года  N 56 .

республикалық бюджеттен: 5874,1 млн. теңге, оның ішінде: 2006 жылы - 2026,7 млн. теңге; 2007 жылы - 1571,5 млн. теңге; 2008 жылы - 2275,9 млн. теңге;
жергілікті бюджеттен: 21195,4 млн. теңге, оның ішінде: 2006 жылы - 5016,4 млн. теңге; 2007 жылы - 5745 млн. теңге; 2008 жылы - 10434 млн.теңге
Мүгедектерді оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға көзделген шығыстар тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджеттер қалыптасқанда нақтыланады.
Ескертпе:
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
Мәдениетминi - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі;
ОЖБ - оңалтудың жеке бағдарламасы.
ЮНЕСКО - БіріккенӨҰлттар ұйымының білім беру, ғылым және мәдениет бойынша агенттігі
ЮНИСЕФ - Біріккен Ұлттар ұйымының Балалар қоры
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм жәнe спорт министрлiгi