О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 2006 года N 50
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2006 года N 117
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 2006 года N 50 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в управлении государственным сектором экономики" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать акционерное общество "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" (далее - АО "Холдинг "Самрук") со 100-процентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности АО "Холдинг "Самрук" обеспечение эффективного управления акционерными обществами, акции которых находятся у него в собственности.
3. Утвердить прилагаемый Меморандум об основных принципах деятельности АО "Холдинг "Самрук".
4. Выделить Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на 2006 год на неотложные затраты, 70 000 000 (семьдесят миллионов) тенге для формирования уставного капитала АО "Холдинг "Самрук".
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самрук" за счет средств, выделяемых из резерва Правительства Республики Казахстан в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления;
2) утверждение Устава АО "Холдинг "Самрук" с учетом положений Меморандума об основных принципах деятельности АО "Холдинг "Самрук";
3) государственную регистрацию АО "Холдинг "Самрук" в органах юстиции Республики Казахстан;
4) передачу прав владения и пользования государственным пакетом акций АО "Холдинг "Самрук" Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
5) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
6. Утвердить прилагаемый перечень национальных компаний (далее - национальные компании), государственные пакеты акций которых передаются в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самрук".
7. Национальным компаниям в установленном законодательством порядке провести оценку государственных пакетов акций, передаваемых в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самрук".
8. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан после выполнения мероприятий, указанных в пунктах 5 и 7 настоящего постановления, в установленном законодательством порядке обеспечить увеличение количества объявленных акций АО "Холдинг "Самрук" и оплату размещаемых акций путем передачи государственных пакетов акций национальных компаний.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 28 қаңтардағы N 50 Жарлығын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 ақпандағы N 117 Қаулысы
"Экономиканың мемлекеттiк секторын басқаруда мемлекеттiң мүдделерiн одан әрi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 28 қаңтардағы N 50 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Жарғылық капиталына мемлекет 100 пайыз қатысатын "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Самұрық" холдингi" АҚ) құрылсын.
2. Акциялары "Самұрық" холдингi" АҚ-тың меншiгiндегi акционерлiк қоғамдарды тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету оның қызметiнiң негiзгi мәнi болып белгiленсiн.
3. Қоса берiлiп отырған "Самұрық" холдингi" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум бекiтiлсiн.
4. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне "Самұрық" холдингi" АҚ-тың жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн 2006 жылға арналған республикалық бюджетте шұғыл шығындарға көзделген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен 70000000 (жетпiс миллион) теңге бөлiнсiн.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы қаулының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң резервiнен бөлiнетiн қаражат есебiнен "Самұрық" холдингi" АҚ-тың орналастырылатын акцияларына ақы төлеудi;
2) "Самұрық" холдинг" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандумның ережелерiн ескере отырып, "Самұрық" холдингi" АҚ-тың Жарғысын бекiтудi;
3) "Самұрық" холдингi" АҚ-ты Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi;
4) "Самұрық" холдингi" АҚ акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне берудi;
5) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсiн.
6. Қоса берiлiп отырған акцияларының мемлекеттiк пакеттерi "Самұрық" холдингi" АҚ-тың орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берiлетiн ұлттық компаниялардың (бұдан әрi - ұлттық компаниялар) тiзбесi бекiтiлсiн.
7. Ұлттық компаниялар заңнамада белгiленген тәртiппен "Самұрық" холдингi" АҚ-тың орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берiлетiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн бағалауды жүргiзсiн.
8. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiмен бiрлесiп, осы қаулының 5 және 7-тармақтарында көрсетiлген iс-шаралар орындалғаннан кейiн "Самұрық" холдингi" АҚ-тың жарияланған акцияларының санын ұлғайтуды және ұлттық компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн беру арқылы орналастырылатын акцияларға ақы төлеудi қамтамасыз етсiн.

9. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами в недельный срок внести предложения по составу Совета директоров АО "Холдинг "Самрук".
10. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в Перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-70, следующего содержания:
"21-70. АО "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению, раздел "Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 268-3, следующего содержания:
"268-3 АО "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук".
11. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан и заинтересованными государственными органами в двухнедельный срок внести предложения по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан в соответствии с вышеназванным Указом и настоящим постановлением.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
13. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2006 года N 117
Меморандум
об основных принципах деятельности
акционерного общества "Казахстанский холдинг
по управлению государственными активами "Самрук"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" (далее - АО "Холдинг "Самрук") является максимизация долгосрочной ценности компаний с Государственным участием Республики Казахстан путем совершенствования корпоративного управления.
В АО "Холдинг "Самрук" будут переданы государственные пакеты акций национальных компаний, иных акционерных обществ (далее - Компании) в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан.

9. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, бiр апта мерзiмде "Самұрық" холдингi" АҚ Директорлар кеңесiнiң құрамы жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылатын акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:
"Астана қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 21-70-жолмен толықтырылсын:
"21-70. "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" АҚ";
2) "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысында :
көрсетiлген қаулыға қосымшада "Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 268-3-жолмен толықтырылсын:
"268-3. "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" АҚ".
11. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiмен және мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, екi апта мерзiмде жоғарыда аталған Жарлыққа және осы қаулыға сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
12. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ. Мәсiмовке жүктелсiн.
13. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 23 ақпандағы
N 117 қаулысымен
бекiтiлген
"Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi
қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi
қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - "Самұрық" холдингi" АҚ) құрудың мақсаты корпоративтiк басқаруды жетiлдiру жолымен Қазақстан Республикасының мемлекет қатысатын компаниялардың ұзақ мерзiмдi құндылығын барынша арттыру болып табылады.
"Самұрық" холдингi" АҚ-қа Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес ұлттық компаниялар, өзге де акционерлiк қоғамдар (бұдан әрi - Компаниялар) акцияларының мемлекеттiк пакеттерi берiледi.

2. Основные принципы деятельности
АО "Холдинг "Самрук"
Достижение цели АО "Холдинг "Самрук" будет основываться на следующих основных принципах деятельности:
повышение конкурентоспособности и экономической эффективности деятельности Компаний;
внедрение лучшей мировой практики корпоративного управления Компаниями;
содействие Правительству Республики Казахстан в достижении среднесрочных целей по развитию Компаний;
разработка концептуальных инвестиционных решений национального и межотраслевого масштаба;
обеспечение реализации инвестиционных проектов.
Реализация этих основных принципов деятельности будет осуществляться путем активного участия АО "Холдинг "Самрук" в развитии Компаний через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров и исполнение инвестиционных функций.
Сноска. В раздел 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 6 декабря 2006 года N 1179 .
3. Функции АО "Холдинг "Самрук"
Основными функциями АО "Холдинг "Самрук" в рамках осуществления корпоративного управления Компаниями через их советы директоров будет являться следующее:
постановка целей для Компаний на основе решений, принятых Специализированным Советом по вопросам развития АО "Холдинг "Самрук" (далее - Специализированный совет) с учетом среднесрочных планов социально-экономического развития, государственных и отраслевых программ;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов Компаний, обеспечивающих достижение поставленных целей;
рассмотрение и определение основных показателей эффективности Компаний;
обеспечение достижения целей, в том числе максимизации финансовых результатов Компаний;
обеспечение принятия корректирующих мер в случае невыполнения Компаниями поставленных целей и показателей эффективности;
подбор и мотивация руководителей Компаний;
мониторинг результатов деятельности Компаний;
организационное обеспечение аудита Компаний.
АО "Холдинг "Самрук" вырабатывает рекомендации по вопросам корпоративных финансов для Правительства Республики Казахстан, а также осуществляет следующие инвестиционные функции:
разработка концептуальных инвестиционных решений национального и межотраслевого масштаба и соответствующих ТЭО;
сопровождение проектов и структуризация их участников;
софинансирование проектов.
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 6 декабря 2006 года N 1179 ; от 7 мая 2007 года N 363 .
4. Вопросы управления АО "Холдинг "Самрук"
Государство в лице Правительства Республики Казахстан является единственным акционером АО "Холдинг "Самрук".
Правительство Республики Казахстан определяет персональный состав Совета директоров АО "Холдинг "Самрук".
В состав Совета директоров АО "Холдинг "Самрук" и иные лица входят первые руководители министерств экономики и бюджетного планирования, финансов, энергетики и минеральных ресурсов, индустрии и торговли, независимые директора, председатель правления АО "Холдинг "Самрук".
В компетенцию Совета директоров АО "Холдинг "Самрук" входит:
определение приоритетных направлений деятельности АО "Холдинг "Самрук";
постановка целей деятельности АО "Холдинг "Самрук";
утверждение бюджета АО "Холдинг "Самрук";
иные вопросы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан .
При Совете директоров АО "Холдинг "Самрук" могут создаваться комитеты, в том числе Комитет по аудиту.
Финансирование деятельности АО "Холдинг "Самрук" осуществляется за счет средств уставного капитала и доходов, формируемых за счет дивидендов от Компаний и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан. На финансирование инвестиционной деятельности направляются также доходы от продажи пакетов акций Компаний.
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 6 декабря 2006 года N 1179 ; от 24 сентября 2007 года N 829 ; от 19 ноября 2007 г. N 1103 .

2. "Самұрық" холдингi" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Самұрық" холдингi" АҚ-тың мақсаттарға қол жеткiзуi қызметiнiң мынадай негiзгi қағидаттарына негiзделетiн болады:
Компаниялар қызметiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн және экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру;
Компанияларды корпоративтiк басқарудың әлемдiк үздiк практикасын енгiзу;
Компанияларды дамыту жөнiндегi орта мерзiмдi мақсаттарға қол жеткiзуде Қазақстан Республикасының Үкiметiне жәрдемдесу;
ұлттық және салааралық ауқымдағы тұжырымдамалық инвестициялық шешiмдердi әзiрлеу;
инвестициялық жобаларды iске асыруды қамтамасыз ету.
Қызметтiң осы негiзгi қағидаттарын iске асыру "Самұрық" холдингi" АҚ-тың акционер функцияларын жүзеге асыру және тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету және инвестициялық функцияларды орындау арқылы Компанияларды дамытуға белсендi қатысуы жолымен жүзеге асырылатын болады.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.06 N 1179 Қаулысымен.
3. "Самұрық" холдингi" АҚ-тың функциялары
"Самұрық" холдингi" АҚ-тың негiзгi функциялары Компанияларды олардың директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде мыналар болып табылады:
әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарларын, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды ескере отырып, Мамандандырылған Кеңес қабылдаған "Самұрық" холдингі" АҚ-ны дамыту мәселелері жөніндегі шешімдер негiзiнде Компаниялар үшiн мақсаттар қою;
алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн Компаниялардың орта мерзiмдi бизнес-жоспарларын, инвестициялық бағдарламаларын және жылдық бюджеттерiн бекiту;
Компаниялар тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiштерiн қарау және айқындау;
мақсаттарға қол жеткiзудi қамтамасыз ету, оның iшiнде Компаниялардың қаржылық нәтижелерiн барынша арттыру;
Компаниялар алға қойылған мақсаттар мен тиiмдiлiк көрсеткiштерiн орындамаған жағдайда түзету шараларын қабылдауды қамтамасыз ету;
Компаниялар басшыларын iрiктеу және уәждемелеу;
Компаниялар қызметi нәтижелерiнiң мониторингi;
Компаниялар аудитiн ұйымдастырушылық қамтамасыз ету.
"Самұрық" холдингi" АҚ Қазақстан Республикасының Үкiметi үшiн корпоративтiк қаржы мәселелерi бойынша ұсынымдар әзiрлейдi, сондай-ақ мынадай инвестициялық функцияларды iске асырады:
ұлттық және салааралық ауқымдағы тұжырымдамалық инвестициялық шешiмдердi және тиiстi ТЭН әзiрлеу;
жобаларды сүйемелдеу және оларға қатысушыларды құрылымдау;
жобаларды бiрлесiп қаржыландыру.
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.06 N 1179 , 2007.05.07 N 363 Қаулыларымен.
4. "Самұрық" холдингi" АҚ-ты басқару мәселелерi
Мемлекет Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан "Самұрық" холдингi" АҚ-тың жалғыз акционерi болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi "Самұрық" холдингi" АҚ Директорлар кеңесiнiң дербес құрамын айқындайды.
"Самұрық" холдингi" АҚ Директорлар кеңесiнiң құрамына Экономика және бюджеттiк жоспарлау, Қаржы, Энергетика және минералдық ресурстар, Индустрия және сауда министрлiктерi бірінші басшылары, тәуелсiз директорлар, "Самұрық" холдингi" АҚ-тың басқарма төрағасы және өзге де тұлғалар кiредi.
"Самұрық" холдингi" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне мыналар жатады:
"Самұрық" холдингi" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Самұрық" холдингi" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Самұрық" холдингi" АҚ-тың бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер.
"Самұрық" холдингi" АҚ Директорлар кеңесiнiң жанынан комитеттер, оның iшiнде Аудит комитетi құрылуы мүмкiн.
"Самұрық" холдингi" АҚ-тың қызметiн қаржыландыру жарғылық капиталдың қаражаты мен Компаниялардан түсетiн дивидендтер есебiнен қалыптастырылатын кiрiстер және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге көздер есебiнен жүзеге асырылады. Компаниялардың акциялары пакеттерiн сатудан түскен кiрiстер де инвестициялық қызметтi қаржыландыруға жiберiледi.
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.06 N 1179 , 2007.09.24 N 829 , 2007.11.19 N 1103 Қаулыларымен.

5. Взаимоотношения между Правительством
Республики Казахстан и АО "Холдинг "Самрук"
Взаимоотношения между Правительством Республики Казахстан и АО "Холдинг "Самрук" осуществляются через консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан - Специализированный Совет, решение о создании которого и Положение о деятельности утверждаются Правительством Республики Казахстан . В состав Специализированного Совета, возглавляемого Премьер-Министром Республики Казахстан либо Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан, входят первые руководители министерств экономики и бюджетного планирования, финансов, отраслевых центральных исполнительных органов и иные лица. Специализированный Совет осуществляет выработку рекомендаций по основополагающим целям и задачам по управлению Компаниями на среднесрочной основе один раз в месяц и проводит оценку достижения целей и финансовых результатов.
Специализированный Совет осуществляет свою деятельность на постоянной основе и заседает не реже одного раза в два года. Организационно-информационное обеспечение деятельности Специализированного Совета осуществляется рабочим органом, определенным Положением о деятельности Специализированного Совета.
Вмешательство государственных органов в деятельность Компаний, не обусловленное выполнением ими контрольных и (или) надзорных функций, недопустимо.
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.05.2007 N 363 ; от 11.06.2008 N 576 .
6. Взаимоотношения между
АО "Холдинг "Самрук" и Компаниями
Взаимоотношения АО "Холдинг "Самрук" и Компаний определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "Холдинг "Самрук" на деятельность Компаний ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров Компаний.
В состав советов директоров Компаний входят представители АО "Холдинг "Самрук", независимые директора, а также один представитель соответствующего отраслевого центрального исполнительного органа. Председателем советов директоров Компаний, в случаях когда АО "Холдинг "Самрук" обладает необходимым количеством голосов, является представитель АО "Холдинг "Самрук".
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2006 года N 117
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18 октября 2007 г. N 964 ; от 21.11.2008 N 1080 .
Перечень национальных компаний, государственные
пакеты акций которых передаются акционерному обществу
"Казахстанский холдинг по управлению государственными
активами "Самрук"
N
п/п
Наименование
Государственный
пакет акций
1
Акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
100 %
2
(исключена - от 18 октября 2007 г. N 964 )
3
Акционерное общество
"Казахстанская компания по
управлению энергетическими сетями"
(Kazakhstan Electricity Grid
Operating Company) "KEGOC"
100 %
4
Акционерное общество "Казахтелеком"
50 % + 1 акция
5
Акционерное общество
"Национальная компания
"КазМунайГаз"
100 %
6
Акционерное общество "Казпочта"
100 %

5. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен "Самұрық"
холдингi" АҚ арасындағы өзара қарым-қатынастар
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен "Самұрық" холдингi" АҚ арасындағы өзара қарым-қатынастар құрылуы туралы шешiмдi және қызметi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы консультативтiк-кеңесшiсi орган - Мамандандырылған Кеңес арқылы жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі не Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары басқаратын Мамандандырылған Кеңестiң құрамына Экономика және бюджеттiк жоспарлау, Қаржы министрлiктерiнiң, салалық орталық атқарушы органдардың бiрiншi басшылары және өзге де тұлғалар кiредi. Мамандандырылған Кеңес бір айда бiр рет орта мерзiмдi негiзде Компанияларды басқару жөнiндегi негiзiн қалаушы мақсаттар мен мiндеттер бойынша ұсынымдар әзiрлеудi жүзеге асырады және мақсаттар мен қаржылық нәтижелерге қол жеткiзудi бағалауды жүргiзедi.
Мамандандырылған Кеңес өз қызметiн тұрақты негiзде жүзеге асырады және кемiнде екi жылда бiр рет отырыс өткiзедi. Мамандандырылған Кеңестiң қызметiн ұйымдық-ақпараттық қамтамасыз етудi Мамандандырылған Кеңестiң қызметi туралы ережеде айқындалған жұмыс органы жүзеге асырады.
Компаниялардың қызметiне мемлекеттiк органдардың олардың бақылау және (немесе) қадағалау функцияларын орындауына негiзделмеген араласуына жол берiлмейдi.
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.07 N 363 , 2008.06.11 N 576 Қаулыларымен.
6. "Самұрық" холдингi" АҚ пен Компаниялар арасындағы
өзара қарым-қатынастар
"Самұрық" холдингi" АҚ пен Компаниялардың өзара қарым-қатынастары оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Самұрық" холдингi" АҚ-тың Компаниялардың қызметiне ықпал етуi акционер функцияларын жүзеге асыру және Компаниялардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету арқылы корпоративтiк басқару шеңберiмен шектеледi.
Компаниялардың директорлар кеңестерiнiң құрамына "Самұрық" холдингi" АҚ-тың өкiлдерi, тәуелсiз директорлар, сондай-ақ тиiстi салалық орталық атқарушы органның бiр өкiлi кiредi. "Самұрық" холдингi" АҚ қажеттi дауыстар санына ие болған жағдайда "Самұрық" холдингi" АҚ-тың өкiлi Компаниялардың директорлар кеңестерiнiң төрағасы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 23 ақпандағы
N 117 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.18
N 964 , 2008.11.21. N 1080 Қаулыларымен.
Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi "Самұрық"
мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық
холдингi" акционерлiк қоғамына берiлетiн ұлттық
компаниялардың тiзбесi
р/с
N
Атауы
Акциялардың
мемлекеттiк пакетi
1.   "Қазақстан темір жолы" ұлттық             100%
компаниясы" акционерлiк қоғамы
2.   (алынып тасталды - 2007.10.18. N 964 Қаулысымен).
3.   "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi       100%
Қазақстан компаниясы" "KEGOC"
(Kazakhstan Electricity Grid Operating
Company) акционерлiк қоғамы
4.   "Қазақтелеком" акционерлiк қоғамы         50% + 1 акция
5.   "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы"          100%
акционерлiк қоғамы
6.   "Қазпочта" акционерлік қоғамы             100 %