Об утверждении Правил проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2007 года N 716. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.03.2009 N 235 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с пунктом 6 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2004 года N 779 "Об утверждении Правил проведения оценки эффективности бюджетных программ" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 28, ст. 363) следующие изменения:
в Правилах проведения оценки эффективности бюджетных программ, утвержденных указанным постановлением:
в пунктах 1 и 2 слова "и внутреннего контроля за их исполнением", "и внутреннему контролю за исполнением бюджета" исключить;
раздел 6 исключить.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 августа 2007 года N 716
Правила
проведении оценки эффективности бюджетных программ при
внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ
1. Общие положения
1. Правила проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, стандартами государственного финансового контроля, Правилами проведения внутреннего контроля в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года N 1246 и определяют порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ.
2. Оценка эффективности бюджетных программ проводится для определения степени достижения конечной цели, ожидаемых результатов и индикаторов бюджетных программ, гарантированных государством займов, активов государства в части сроков их реализации, соблюдения принципов эффективности и результативности при  исполнении республиканского и местных бюджетов.
Под принципом эффективности и результативности подразумевается разработка и исполнение бюджетов, исходя из необходимости достижения определенных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ с использованием оптимального объема бюджетных средств, необходимого для достижения этих результатов, или обеспечение наилучшего результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств.

Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 716 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы N 235 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексінің 35-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. "Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 шілдедегі 779 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 28, 363-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесінде:
1 және 2-тармақтарда "және олардың атқарылуын ішкі бақылау", "және бюджеттің атқарылуын ішкі бақылау" деген сөздер алынып тасталсын;
6-бөлім алынып тасталсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 20 тамыздағы
N 716 қаулысымен
бекітілген
Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 35-бабының 6-тармағына, мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қарашадағы N 1246 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында  ішкі бақылау жүргізу  ережесіне сәйкес әзірленді және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау түпкі мақсаттарға, күтілетін нәтижелерге және іске асыру, республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару кезінде тиімділік және нәтижелілік қағидаттарын сақтау бөлігінде бюджеттік бағдарламалардың, мемлекет кепілдік берген қарыздардың, мемлекет активтерінің индикаторларына қол жеткізудің дәрежесін анықтау үшін жүргізіледі.
Тиімділік және нәтижелілік қағидаты деп осы нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатының ұтымды көлемін пайдалана отырып, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген белгілі бір нәтижелерге қол жеткізу қажеттілігіне сүйене отырып, бюджеттерді әзірлеу және атқару немесе бюджет қаражатының бекітілген көлемін пайдалана отырып үздік нәтижені қамтамасыз ету түсініледі.

3. Оценка эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ (далее - оценка эффективности бюджетных программ) осуществляется центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю (далее - уполномоченный орган) после завершения реализации бюджетной программы.
2. Цели и задачи проведения оценки
эффективности бюджетных программ
4. Целью проведения оценки эффективности бюджетных программ является определение степени достижения конечных результатов, индикаторов с учетом применения соответствующих критериев и показателей.
5. Для достижения цели ставятся следующие задачи проведения оценки эффективности бюджетных программ:
1) изучение качества формулирования и планирования бюджетной программы в соответствии с показателями, указанными в пункте 2 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
2) изучение оценки эффективности бюджетных программ на стадии планирования бюджетной программы, произведенного в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ;
3) проведение анализа оценки качества управления реализацией бюджетной программы и ее результативности, произведенных в соответствии с пунктом 4 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
4) общая оценка эффективности и результативности бюджетных программ с учетом соответствия полученных результатов интересам и потребностям получателей государственных услуг, роль администраторов бюджетных программ по выполнению функции государственного управления и обязательств государства в соответствии со статьей 30 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
3. Основные направления оценки эффективности
бюджетных программ
6. Оценка эффективности бюджетных программ осуществляется в процессе проведения контроля эффективности и комплексного контроля администраторов бюджетных программ.
7. В ходе контроля эффективности проверяются сроки исполнения мероприятий и степень достижения ожидаемых результатов, индикаторов после завершения бюджетных программ, использования связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства с учетом оценок экономичности и продуктивности.
8. Под оценкой экономичности понимается факт достижения проверяемым объектом контроля заданных результатов с использованием наименьшего объема государственных средств или наилучшего результата с использованием заданного объема государственных средств при полном выполнений мероприятий, предусмотренных в паспорте бюджетной программы.
Экономичность определяется сравнением затраченных средств на покупку ресурсов с аналогичным показателем предыдущего периода или с аналогичными показателями других объектов контроля.

3. Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау) бюджеттік бағдарламаны іске асыру аяқталғаннан кейін ішкі бақылау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
2. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу мақсаттары мен міндеттері
4. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізудің мақсаты тиісті өлшемдер мен көрсеткіштерді қолдануды ескере отырып, түпкі нәтижелерге, индикаторларға қол жеткізу дәрежесін анықтау болып табылады.
5. Мақсатқа қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізуге мынадай міндеттер қойылады:
1) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 35-бабының 2-тармағында көрсетілген көрсеткіштерге сәйкес бюджеттік бағдарламаны тұжырымдау және жоспарлау сапасын зерделеу;
2) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 35-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізілген бюджеттік бағдарламаны жоспарлау деңгейінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды зерделеу;
3) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 35-бабының 4-тармағына сәйкес жүргізілген бюджеттік бағдарламаны іске асыруды басқару сапасын және оның нәтижелілігін бағалауға талдау жүргізу;
4) алынған нәтижелердің мемлекеттік қызметтерді алушылардың мүдделері мен қажеттілігіне сәйкестігін ескере отырып, бюджеттік бағдарламалардың тиімділігі мен нәтижелілігін жалпы бағалау, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 30-бабына сәйкес мемлекеттік басқару функциялары мен мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рөлі.
3. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалаудың негізгі бағыттары
6. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тиімділігін бақылауды және оларды кешенді бақылауды жүргізу үдерісінде жүзеге асырылады.
7. Тиімділікті бақылау барысында іс-шараларды орындау мерзімі және бюджеттік бағдарламаларды аяқтағаннан кейін күтілетін нәтижелерге, индикаторларға қол жеткізу, үнемділік пен өнімділікті бағалауды ескере отырып, байланысты гранттарды, мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет активтерін пайдалану дәрежесі тексеріледі.
8. Үнемділігін бағалау деп тексерілетін бақылау объектісінің мемлекет қаражатының барынша аз көлемін пайдалана отырып, берілген нәтижелерге немесе бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген іс-шараларды толық орындаған кезде мемлекет қаражатының берілген көлемін пайдалана отырып, ең үздік нәтижеге қол жеткізуі түсіндіріледі.
Үнемділік ресурстарды сатып алуға жұмсалған қаражатты алдыңғы кезеңнің осыған ұқсас көрсеткішімен немесе басқа бақылау объектілерінің осыған ұқсас көрсеткіштерімен салыстыра отырып анықталады.

9. Оценка продуктивности определяется соотношением между выпуском продукции, объемом оказанных услуг и другими результатами деятельности объектов контроля и затраченными на получение этих результатов материальными, финансовыми, трудовыми и другими ресурсами.
Использование государственных средств будет продуктивным в том случае, когда затраты на единицу произведенной продукции и оказанной услуги или же объем продукции и услуг на единицу затрат будут равны или меньше запланированных (при наличии соответствующих нормативов).
Если такие нормативы отсутствуют, то тогда фактически полученные соотношения между затратами и результатами сравниваются с аналогичными соотношениями, достигнутыми проверяемым объектом в предшествующий период, или же с соотношениями между затратами и результатами в других объектах государственного или частного сектора, осуществляющими подобную деятельность.
10. Оценка эффективности проводится по завершении реализации соответствующих мероприятий, после которых наступает срок получения результатов от вложенных средств.
4. Критерии оценки эффективности бюджетных программ
11. Оценка эффективности бюджетных программ, проводимая на оснований настоящих Правил, является завершающей стадией определения эффективности и результативности реализации программ, в процессе проведения которой необходимо проанализировать все индикаторы и показатели формирования, планирования и реализации бюджетных программ, разработанные соответствующими уполномоченными органами, в компетенцию которых входит проведение оценки эффективности бюджетных программ в процессе разработки и планирования бюджетов. На основе этого, разрабатываются критерии, отражающие эффективность, результативность реализации бюджетных программ.
12. Разработка критериев оценки эффективности осуществляется в процессе предварительного изучения проверяемых объектов контроля поэтапно и одновременно с выбором целей контроля.
13. Разработанные критерии оценки эффективности должны отвечать таким требованиям, как объективность, ясность, сравнимость и достаточность.
14. Объективными являются критерии, которые выбраны в результате всестороннего анализа проверяемой сферы деятельности и работы объектов контроля, отражают их особенности и соответствуют целям контроля.
15. Ясность критериев заключается в том, что они должны иметь четкие и однозначные формулировки, которые не могут быть подвержены различным интерпретациям ни со стороны проверяющих или проверяемых, ни будущих пользователей отчета о результатах данной оценки.

9. Өнімділікті бағалау өнімді шығару, көрсетілген қызметтердің көлемі және бақылау объектілері қызметінің басқа нәтижелері және осы нәтижелерді алуға жұмсалған материалдық, қаржы, еңбек және басқа ресурстар арасындағы ара қатынаспен анықталады.
Мемлекет қаражатын пайдалану өндірілген өнімнің және көрсетілген қызметтің бір бірлігі үшін шығындар немесе шығындардың бір бірлігі үшін өнімнің және қызметтердің көлемі жоспарланғанға тең немесе одан аз болса (тиісті нормативтер болған кезде) өнімді болады.
Егер мұндай нормативтер болмаса, шығындар мен нәтижелер арасында іс жүзінде алынған ара қатынастар тексерілетін объект алдыңғы кезеңде қол жеткізген осыған ұқсас ара қатынастармен немесе осыған ұқсас қызметті жүзеге асыратын басқа мемлекеттік немесе жеке меншік сектор объектілеріндегі шығындар мен нәтижелер арасындағы ара қатынастармен салыстырылады.
10. Тиімділікті бағалау тиісті іс-шараларды іске асыруды аяқтағаннан кейін жүргізіледі, одан кейін салынған қаражаттан нәтижелер алу мерзімі басталады.
4. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау өлшемдері
11. Осы Ереженің негізінде өткізілетін бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау бағдарламаларды іске асырудың тиімділігі мен нәтижелігін анықтаудың аяқтаушы сатысы болып табылады, оны жүргізу үдерісінде тиісті уәкілетті органдар әзірлеген бюджеттік бағдарламаларды қалыптастырудың, жоспарлаудың және іске асырудың барлық индикаторлары мен көрсеткіштерін талдау қажет, оның құзыретіне бюджеттерді әзірлеу және жоспарлау үдерісінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу енеді. Осының негізінде бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың тиімділігін, нәтижелілігін көрсететін өлшемдер әзірленеді.
12. Тиімділікті бағалау өлшемдерін әзірлеу кезең-кезеңімен және бір уақытта бақылау мақсаттарын іріктей отырып, тексерілетін бақылау объектілерін алдын ала зерделеу үдерісінде жүзеге асырылады.
13. Тиімділікті бағалаудың әзірленген өлшемдері объективтілік, анықтылық, салыстырмалық және жеткіліктілік сияқты талаптарға жауап беруі тиіс.
14. Тексерілетін қызмет саласын жан-жақты талдау және бақылау объектілерінің жұмысы нәтижесінде іріктелген өлшемдер объективті болып табылады, олардың ерекшеліктерін көрсетеді және бақылау мақсаттарына сәйкес келеді.
15. Өлшемдердің анықтылығы тексерушілер немесе тексерілетіндер тарапынан да, осы бағалаудың нәтижелері туралы есепті пайдаланушылар тарапынан да түрлі талқылауларға ұшырамауы тиіс деген нақты және бір жақты тұжырымдаманы қамтуы тиістігіне негізделген.

16. Сравнимость критериев состоит в том, чтобы они соотносились с критериями, используемыми в контроле эффективности на других объектах в данной сфере использования государственных средств, на подобных объектах и сферах контроля, или же сами могли применяться при проведении других контрольных мероприятий. Сравнимые критерии позволяют получать схожие выводы по результатам различных проверок эффективности.
17. Достаточными критерии являются в том случае, когда на основе их совокупности можно сделать обоснованные заключения и выводы об эффективности использования государственных средств, в соответствии с поставленными целями оценки.
18. После завершения изучения проверяемых объектов, критерии оценки эффективности должны быть детализированными, чтобы служить основой при проведении контроля.
5. Проведение оценки эффективности бюджетных программ
19. Оценка эффективности бюджетных программ предусматривает подготовительный этап, этап непосредственной оценки эффективности и этап подготовки рекомендаций и предложений по повышению эффективности и результативности исполнения бюджетных программ.
20. Целью подготовительного этапа является стадия планирования объектов и масштаба оценки эффективности, что включает в себя определение и разработку оценочных критериев, разработку общего плана и программы проверки.
21. На стадии подготовительного этапа необходимо:
1) изучить оценку эффективности бюджетных программ проведенных соответствующими органами на стадии их разработки, планирования и реализации;
2) изучить законодательство и нормативные документы по исследуемому направлению;
3) проанализировать материалы предыдущих проверок (при наличии таковых);
4) изучить существующие и разработать дополнительные критерии, отражающие эффективность деятельности проверяемого объекта.
22. Завершающей процедурой подготовительного этапа является план и программа, включающая критерии оценки, которые утверждаются руководителем уполномоченного органа или его заместителем.
23. Этап непосредственного проведения оценки эффективности осуществляется в соответствии с утвержденными критериями оценки, планом и программой оценки.
24. Оценка эффективности бюджетных программ проводится на соответствие с принятыми стратегическими, среднесрочными программами и планами социально-экономического развития республики или региона на соответствующие прогнозируемые годы.
25. При проведении оценки эффективности бюджетных программ необходимо установить определены ли индикаторы исполнения программ для обеспечения качественной и количественной оценки реализации программы, которые должны поддаваться количественному определению и оценке качественных и количественных результатов.

16. Өлшемдердің салыстырмалығы мемлекет қаражатын пайдаланудың осы саласында басқа объектілерде, осыған ұқсас объектілер мен бақылау салаларында тиімділікті бақылауда пайдаланылатын өлшемдермен қатынасты немесе өздері басқа бақылау іс-шараларын жүргізу кезінде қолданылуы мүмкіндігіне негізделген. Салыстырмалы өлшемдер тиімділікті түрлі тексерудің нәтижелері бойынша осыған ұқсас қорытындылар алуға мүмкіндік береді.
17. Жиынтығының негізінде бағалаудың қойылған мақсаттарына сәйкес мемлекет қаражатын пайдаланудың тиімділігі туралы негізді қорытындылар мен ұйғарымдар жасауға болатын жағдайда өлшемдер жеткілікті болып табылады.
18. Тексерілетін объектілерді зерделеуді аяқтағаннан кейін тиімділікті бағалау өлшемдері бақылау жүргізу кезінде негіз болу үшін талдап тексерілуі тиіс.
5. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу
19. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау дайындық сатысын, тиімділікті тікелей бағалау сатысын және бюджеттік бағдарламалардың атқарылу тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстарды дайындау сатысын қамтиды.
20. Дайындық сатысының мақсаты объектілерді жоспарлау сатысы және тиімділікті бағалау ауқымы болып табылады, ол бағалау өлшемдерінің анықтауды және әзірлеуді, тексерудің жалпы жоспары мен бағдарламасын әзірлеуді қамтиды.
21. Дайындық сатысында:
1) оларды әзірлеу, жоспарлау және іске асыру сатысында тиісті органдар жүргізген бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды зерделеу;
2) зерттелетін бағыт бойынша заңнаманы және нормативтік құжаттарды зерделеу;
3) алдыңғы тексерулердің материалдарын талдау (мұндайлар болған кезде);
4) тексерілетін объект қызметінің тиімділігін көрсететін бар өлшемдерді зерделеу және қосымша өлшемдер әзірлеу қажет.
22. Дайындық сатысының соңғы рәсімі бағалау өлшемдерін қамтитын жоспар мен бағдарлама болып табылады, оларды уәкілетті органның басшысы немесе оның орынбасары бекітеді.
23. Тиімділікті бағалауды тікелей жүргізу сатысы бекітілген бағалау өлшемдеріне, бағалау жоспарына және бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау қабылданған стратегиялық, орта мерзімді бағдарламаларға және республиканың немесе өңірдің тиісті болжамды жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларына сәйкестігіне жүргізіледі.
25. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу кезінде мыналарды: сандық анықтауға және сандық пен сапалық нәтижелерді бағалауға ұшырауы тиіс бағдарламаны іске асыруды сапалық және сандық бағалауды қамтамасыз ету үшін бағдарламаларды орындаудың индикаторлары анықталған ба, белгілеу қажет.

26. При проведении оценки эффективности осуществляется качественная и количественная оценка тех или иных сфер деятельности объекта оценки в определенном временном диапазоне. Это позволяет оценить:
1) насколько эффективно, результативно и полно использованы бюджетные средства для достижения тех или иных социально- экономических целей;
2) прозрачность использования государственных финансовых и материальных ресурсов;
3) насколько исполнительные органы власти способны эффективно использовать государственные ресурсы для достижения поставленной социально-экономической цели.
27. Целью этапа непосредственного проведения оценки эффективности является сбор достаточного количества доказательств, которые позволяют определить эффективность деятельности объекта оценки по критериям и показателям, установленным программой, а также выявить нарушения действующего законодательства Республики Казахстан.
28. На данном этапе проводится фактическое обследование объекта оценки, которое в себя включает:
1) визуальное знакомство с объектом;
2) анализ методов работы объекта;
3) анализ системы управления объекта;
4) проверка работы служб внутреннего контроля;
5) изучение нормативной, распорядительной и финансовой документации;
6) оценка рисков (факторов воздействия), влияющих на деятельность объекта оценки и определение их значимости;
7) проведение финансового контроля;
8) анализ результатов работы объекта.
29. Оценка эффективности бюджетных программ, финансировавшихся за счет республиканского или местных бюджетов в проверяемом периоде проводится на основании:
1) паспортов бюджетных программ;
2) отчетов о реализации бюджетных программ;
3) отчетов об исполнении республиканского или соответствующего местного бюджет;
4) отчетов oб исполнении планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
5) конкурсной документации, протоколов вскрытия конкурсных заявок и об итогах проведенного конкурса по государственным закупкам товаров, paбот и услуг;
6) договоров, заключенных государственными учреждениями с поставщиками товаров (работ, услуг) в рамках исполнения бюджетных программ;
7) документов, подтверждающих выполнение работ, оказание услуг в рамках исполнения бюджетных программ;
8) отчетов о кредиторской и дебиторской задолженности государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов;
9) результатов оценки эффективности бюджетных программ, проведенных администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по бюджетному планированию;

26. Тиімділікті бағалауды жүргізу кезінде белгілі уақыт диапазонына бағалау объектісінің қандай да бір салаларының қызметін сапалық және сандық бақылау жүзеге асырылады. Бұл:
1) қандай да бір әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға қол жеткізу үшін бюджет қаражаты қаншалықты тиімді, нәтижелі және толық пайдаланылған;
2) мемлекеттік қаржы және материалдық ресурстарды пайдалану айқындылығын;
3) атқарушы билік органдары қойылған әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға қол жеткізу үшін мемлекет ресурстарын қаншалықты тиімді пайдалануға қабілетті екендігін бағалауға мүмкіндік береді.
27. Тиімділікті бақылауды тікелей жүргізу сатысының мақсаты бағдарламамен белгіленген өлшемдер мен көрсеткіштер бойынша бағалау объектісі қызметінің тиімділігін анықтауға мүмкіндік беретін дәлелдердің жеткілікті санын жинау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнаманың бұзушылықтарын анықтау болып табылады.
28. Осы сатыда бағалау объектісін іс жүзінде тексеру жүргізіледі, ол мыналарды қамтиды:
1) объектімен көзбен шолып танысу;
2) объект жұмысының әдістерін талдау;
3) объектіні басқару жүйесін талдау;
4) ішкі бақылау қызметтерінің жұмысын тексеру;
5) нормативтік, бөлу және қаржы құжаттамасын зерделеу;
6) бағалау объектісінің қызметіне әсер ететін тәуекелдерді (әсер ету факторларын) бағалау және олардың мәнін анықтау;
7) қаржылық бақылау жүргізу;
8) объект жұмысының нәтижелерін талдау.
29. Тексерілетін кезеңде республикалық немесе жергілікті бюджеттердің есебінен қаржыландырылған бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау мыналар:
1) бюджеттік бағдарламалардың паспорттары;
2) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер;
3) республикалық немесе тиісті жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептер;
4) бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының атқарылуы туралы есептер;
5) конкурстық құжаттаманың, конкурстық өтінімдерді ашу және тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөнінде өткізілген конкурс қорытындылары туралы хаттамалар;
6) бюджеттік бағдарламаларды орындау шеңберінде мемлекеттік мекемелер тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушілермен жасасқан шарттар;
7) бюджеттік бағдарламаларды атқару шеңберінде жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді растайтын құжаттар;
8) республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық және дебиторлық берешегі туралы есептер;
9) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізген бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау нәтижелері;

10) другой информации.
30. Завершающим документом этапа непосредственного проведения оценки эффективности является акт контроля (далее - акт), составленный в установленном порядке, в котором отражаются недостатки в работе объекта и эффективность его деятельности.
31. Выводы, отраженные в акте, делаются с использованием критериев и показателей оценки эффективности использования государственных средств с указанием причин, которые привели к неэффективным результатам деятельности объектов оценки в случае, если в ходе проведения оценки эффективности была установлена неэффективная деятельность объекта контроля.
При этом необходимо иметь в виду, что ухудшение фактических результатов деятельности объектов оценки, их несоответствие утвержденным критериям и показателям могут иметь какие-либо важные объективные причины, устранение которых не входит в компетенцию объектов оценки.
32. Выводы по итогам оценки, включенные в акт, должны:
1) быть четкими, объективными и отражать фактическое положение дел;
2) указывать, возникли ли выявленные недостатки вследствие определенных обстоятельств или же носят систематический характер, каковы причины их появления;
3) фиксировать и положительные аспекты деятельности объекта контроля;
4) быть представлены в количественном и суммовом выражении.
33. Лица, виновные в неэффективном использовании государственных средств при исполнении республиканского и местных бюджетов несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан .
34. Этап подготовки рекомендации и предложений по повышению эффективности и результативности исполнения бюджетных программ осуществляется на основании акта.
35. Целью этапа подготовки рекомендаций и предложений по повышению эффективности и результативности исполнения бюджетных программ является разработка конкретных обоснованных рекомендаций и предложений по повышению эффективности деятельности проверяемого объекта.
36. Рекомендации и предложения должны быть:
1) обоснованными и выполнимыми;
2) способствовать к повышению эффективности и результативности;
3) отвечать исключительно целям оценки;
4) содержать реальные сроки их реализации.
37. Результатом оценки эффективности является оценка экономичности, и продуктивности использования государственных ресурсов и государственной собственности при выполнении органами исполнительной власти и получателями бюджетных средств поставленных перед ними задач, эффективность управления государственной и коммунальной собственностью.
6. Реализация материалов проведения оценки
эффективности бюджетных программ

10) басқа да ақпарат негізінде жүргізіледі.
30. Тиімділікті бағалауды тікелей жүргізу сатысының аяқтаушы құжаты белгіленген тәртіппен жасалған, объектінің жұмысындағы кемшіліктер және оның қызметінің тиімділігі көрсетілген бақылау актісі (бұдан әрі - акт) болып табылады.
31. Актіде көрсетілген ұйғарымдар, егер тиімділікті бағалауды жүргізу барысында бақылау объектісінің тиімсіз қызметі анықталған болса, бағалау объектілері қызметінің тиімсіз нәтижелеріне әкеп соқтырған себептерді көрсете отырып, мемлекет қаражатын пайдаланудың тиімділігін бағалау өлшемдері мен көрсеткіштерін пайдалана отырып жасалады.
Бұл ретте бағалау объектілері қызметінің іс жүзіндегі нәтижелерінің нашарлауы, олардың бекітілген өлшемдер мен көрсеткіштерге сәйкес келмеуінің оларды жою бағалау объектісінің құзыретіне енбейтін қандай да бір маңызды объективті себептері болуы мүмкін.
32. Актіге енгізілген бағалау қорытындылары бойынша ұйғарымдар:
1) нақты, объективті болуы және істердің іс жүзіндегі ахуалын көрсетуі;
2) белгілі бір оқиғалардың салдарынан анықталған кемшіліктер туындады ма немесе жүйелі сипатта ма, олардың пайда болу себептері қандай екенін көрсетуі;
3) бақылау объектісі қызметінің оң аспектілерін де тіркеуі;
4) сандық және жиынтық мәнде берілуі тиіс.
33. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы кезінде мемлекет қаражатының тиімсіз пайдаланылуына кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береді.
34. Бюджеттік бағдарламалардың атқарылу тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстарды даярлау сатысы актінің негізінде жүзеге асырылады.
35. Тексерілетін объект қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі нақты негізді ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу бюджеттік бағдарламаларды атқару тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау сатысының мақсаты болып табылады.
36. Ұсынымдар мен ұсыныстар:
1) негізді және орындалатын болуы;
2) тиімділік пен нәтижелілікті арттыруға ықпал етуі;
3) бағалау мақсаттарына ғана жауап беруі;
4) оларды іске асырудың нақты мерзімін қамтуы тиіс.
37. Атқарушы билік органдарының және бюджет қаражатын алушылардың өздерінің алдына қойған міндеттерін орындау кезінде мемлекеттік ресурстар мен мемлекеттік меншікті пайдаланудың үнемділігін, өнімділігін бағалау, мемлекеттік және коммуналдық меншікті басқару тиімділігі тиімділікті бағалау нәтижесі болып табылады.
6. Бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу материалдарын іске асыру

38. Учет и отчетность по результатам проведенной оценки эффективности бюджетных программ ведется в соответствии с правилами проведения внутреннего контроля в Республике Казахстан .
39. Информация о проведенной оценке эффективности бюджетных программ (подпрограмм) представляется в Правительство Республики Казахстан, соответствующие акиматы и должна содержать следующие сведения:
1) уровень достижения целей и задач бюджетных программ в соотношении с проведенными мероприятиями;
2) оценка фактических результатов и их соответствия целям и задачам бюджетных программ;
3) достоверность результатов оценки эффективности бюджетных программ, проведенных администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по бюджетному планированию;
4) недостатки и нарушения в реализации бюджетной программы;
5) принятые меры за допущенные администраторами неправомерные действия при реализации данной программы;
6) предлагаемые меры по устранению недостатков и причин неэффективного исполнения бюджетных программ, рекомендации и предложения по повышению эффективности и результативности исполнения бюджетных программ и предложения по дальнейшему финансированию программ;
7) другие сведения.

38. Жүргізілген бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша есеп пен есептілік Қазақстан Республикасында ішкі бақылау жүргізу ережесіне сәйкес жүргізіледі.
39. Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тиімділігін жүргізілген бағалау туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Үкіметіне, тиісті әкімдіктерге беріледі және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) жүргізілген іс-шараларға ара қатынаста бюджеттік бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу деңгейін;
2) іс жүзіндегі нәтижелерді және олардың бюджеттік бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігін бағалауды;
3) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізген бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалау нәтижелерінің дұрыстығын;
4) бюджеттік бағдарламаны іске асырудағы кемшіліктер мен бұзушылықтарды;
5) осы бағдарламаны іске асыру кезінде әкімшілер жол берген заңсыз іс-әрекеттер үшін қабылданған шараларды;
6) бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз орындалуының кемшіліктері мен себептерін жою жөнінде ұсынылатын шараларды, бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстарды және бағдарламаларды одан әрі қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды;
7) басқа да мәліметтерді.