О некоторых вопросах Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года N 1193
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать Комитет путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в Комитет транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. Переименовать Комитет развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в Комитет автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу  постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года N 1273 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2004 года N 1232" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 49, ст. 525).
5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан принять в установленном законодательством порядке меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением подпунктов 4), 5), 6), 7), 8) пункта 1, пунктов 2, 3, 5, 6 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных настоящим постановлением, которые вводятся в действие по истечении тридцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 2007 года N 1193
Изменения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
2. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2005 года N 1017 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 37, ст. 524):
подпункт 2) пункта 1 исключить.
3. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 1305 "О некоторых вопросах повышения качества в автодорожной отрасли" (САПП Республики Казахстан 2005 г., N 50, ст. 643):
абзацы пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый подпункта 1) пункта 4 исключить.
4.  Пункт 20 изменений и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 134 "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 7, ст. 58) исключить.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 желтоқсандағы N 1193 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Қатынас жолдары комитеті Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті болып қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік инфрақұрылымын дамыту комитеті Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті болып қайта аталсын.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 қарашадағы N 1232 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1273  қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 49, 525-құжат) күші жойылды деп танылсын.
5. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі осы қаулыдан туындайтын шараларды заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдасын.
6. Осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілетін, осы қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 1-тармағының 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларын, 2, 3, 5, 6-тармақтарын қоспағанда, осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1193 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 11 қазандағы N 1017  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,   2005 ж., N 37, 524-құжат):
1-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын.
3. "Автожол саласындағы сапаны арттырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 29 желтоқсанда N 1305  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 50, 643-құжат):
4-тармақтың 1) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші абзацтары алынып тасталсын.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен   толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 134  қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 7, 58-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырудың 20-тармағы алынып тасталсын.

5. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 142 "О создании Государственного учреждения "Регистр судоходства" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 8, ст. 67):
абзацы четвертый и пятый подпункта 1) пункта 5 исключить.
6. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года N 774 "О внесении дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 30, ст. 327):
подпункт 1) пункта 1 исключить.
7.  Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2006 года N 900 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2006 года N 276" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 35, ст. 385) исключить.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 2007 года N 1193
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2004 года N 1232
Положение
о Министерстве транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан является центральным исполнительным органом Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство и межотраслевую координацию по вопросам разработки и реализации государственной политики в сфере транспорта и коммуникаций.
Министерство имеет ведомства: Комитет автомобильных дорог, Комитет гражданской авиации, Комитет транспорта и путей сообщения, Комитет транспортного контроля.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

5. "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 142  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 8, 67-құжат):
5-тармақтың 1) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтары алынып тасталсын.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы N 774  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 30, 327-құжат):
1-тармақтың 1) тармақшасы алынып тасталсын.
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 сәуірдегі N 276 қаулысының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 900  қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 35, 385-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1193 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 1232 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеу және іске асыру мәселелері бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы (бұдан әрі - Министрлік) болып табылады.
Министрліктің мынадай ведомстволары бар: Автомобиль жолдары комитеті, Азаматтық авиация комитеті, Көлік және қатынас жолдары комитеті, Көліктік бақылау комитеті.
2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының  Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Министрліктің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.

6. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Министра.
7. Лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Министерства:
010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра, 47.
9. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи и функции Министерства
13. Основными задачами министерства в сфере его деятельности являются:
1) участие в разработке и реализации государственной политики в области транспорта и коммуникаций;
2) осуществление межотраслевой координации в области транспорта и коммуникаций;
3) обеспечение безопасности транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды;
4) осуществление международного сотрудничества в области транспорта и коммуникаций.
14. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает, утверждает программы и концепции развития транспорта и коммуникаций, формирует и проводит инвестиционную, научно-техническую и социальную политику;
2) разрабатывает прогнозы нужд государства и населения в перевозках;
3) осуществляет международное сотрудничество в области транспорта и коммуникаций;
4) представляет интересы республики в межгосударственных отношениях в области транспорта и коммуникаций с правом заключения соглашений и договоров;
5) осуществляет защиту интересов Республики Казахстан в области транспорта и коммуникаций;
6) создает условия для обеспечения потребностей экономики и населения республики в перевозках и связанных с ними услугах;
7) разрабатывает проекты нормативных правовых актов, регулирующих деятельность транспорта и коммуникаций в Республике Казахстан, участвует в разработке государственных стандартов в области транспорта и коммуникаций;
8) разрабатывает технические регламенты в области транспорта и коммуникаций;

6. Министрлік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен, Министрдің бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Министрліктің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
8. Министрліктің заңды мекен-жайы:
010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 47.
9. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрліктің кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің  функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер   Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, осындай қызметтен алынған кірістер республикалық   бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Министрліктің негізгі міндеттері мен функциялары
13. Министрліктің оның қызметі аясындағы негізгі міндеттері:
1) көлік және коммуникация саласында мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) көлік және коммуникация саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) көлік және оның өміршеңдік циклінің үдерістерін адамның өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) көлік және коммуникация саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру болып табылады.
14. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және оған жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) көлік және коммуникацияны дамытудың бағдарламалары мен тұжырымдамаларын әзірлейді, бекітеді, инвестициялық, ғылыми-техникалық және   әлеуметтік саясатты қалыптастырады және жүргізеді;
2) мемлекеттің және халықтың тасымалдарға деген мұқтажына болжамдар әзірлейді;
3) көлік және коммуникация саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) келісімдер мен шарттарды жасасу құқығымен көлік және коммуникация саласындағы мемлекетаралық қатынастарда республиканың мүдделерін білдіреді;
5) Қазақстан Республикасының көлік және коммуникация саласындағы мүдделерін қорғауды жүзеге асырады;
6) экономиканың және республика халқының тасымалдарға және онымен байланысты көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасайды;
7) Қазақстан Республикасында көлік және коммуникация қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді, көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік стандарттарды әзірлеуге қатысады;
8) көлік және коммуникация саласындағы техникалық регламенттерді әзірлейді;

9) утверждает правила о прямых смешанных перевозках;
10) утверждает образцы служебной униформы, номерных нагрудных знаков, служебного удостоверения должностных лиц уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта;
11) утверждает в соответствии с законодательством Республики Казахстан Правила организации труда и отдыха водителей, требования по оснащению автотранспортных средств контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха;
12) утверждает в соответствии с законодательством Республики Казахстан методику расчета тарифов на регулярные междугородные внутриобластные, городские, пригородные и соединяющие населенные пункты: поселки, аулы (села) с районными или областными центрами, городами республиканского значения (столицей) - автомобильные перевозки пассажиров и багажа;
13) разрабатывает проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования дорожного сектора, независимо от форм собственности, а также проектов государственных норм и стандартов в дорожной деятельности;
14) разрабатывает перечень автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, в том числе перечень автомобильных дорог оборонного значения;
15) управляет государственными организациями, на балансе которых имеются республиканские автомобильные дороги общего пользования;
16) подготавливает научно обоснованные нормативы финансирования затрат на работы по ремонту и содержанию автомобильных дорог;
17) координирует деятельность по созданию и развитию сети автомобильных дорог областного и районного значения;
18) проводит научные исследования в области дорожной деятельности;
19) утверждает наименование и индексы автомобильных дорог общего пользования областного значения;
20) устанавливает порядок проведения ведомственной экспертизы;
21) осуществляет государственное планирование развития автомобильных дорог общего пользования в соответствии с задачами укрепления экономики и обороноспособности Республики Казахстан;
22) утверждает перечень станционных путей, объектов электроснабжения, сигнализации, связи, устройств, оборудования, зданий строений, сооружений и иных объектов, технологически необходимых для функционирования магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии;
23) утверждает правила перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений;

9) тікелей аралас тасымалдар туралы ережені бекітеді;
10) қызметтік бірыңғай нысан, нөмірлік төс белгілері, уәкілетті органның лауазымды тұлғалары автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі қызметтік куәліктерінің үлгілерін бекітеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру ережелерін, автокөлік құралдарын еңбек және демалыс режимін тіркеуді бақылау құрылғыларымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды бекітеді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрақты қалааралық, ішкі облыстық, қалалық, қала маңындағы және елді мекен пункттерін: аудандық немесе облыстық орталықтары бар кенттерді, ауылдарды, республикалық маңызы бар қалалармен (астанамен) байланыстыратын - жолаушылар мен багаждың автомобиль тасымалдарына тарифтерді есептеу әдістемесін бекітеді;
13) меншік нысанына қарамастан, жол секторының жұмыс істеу тәртібін белгілейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ жол қызметіндегі мемлекеттік нормалар мен стандарттардың жобаларын әзірлейді;
14) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тізбесін, оның ішінде қорғаныстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбесін әзірлейді;
15) теңгерімінде жалпы пайдаланымдағы республикалық автомобиль жолдары бар мемлекеттік ұйымдарды басқарады;
16) автомобиль жолдарын жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстарға арналған шығындарды қаржыландырудың ғылыми негізделген нормативтерін дайындайды;
17) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары желісін құру және дамыту жөніндегі қызметті үйлестіреді;
18) жол қызметі саласында ғылыми зерттеулер жүргізеді;
19) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының атауы мен индекстерін бекітеді;
20) ведомстволық сараптама жүргізудің тәртібін белгілейді;
21) Қазақстан Республикасының экономикасы мен қорғаныс қабілеттілігін нығайту міндеттеріне сәйкес жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының дамуын мемлекеттік жоспарлауды жүзеге асырады;
22) табиғи монополия саласындағы қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша магистральдық темір жол желісінің жұмыс істеуі үшін технологиялық қажетті станциялық құралдардың, электрмен жабдықтау, сигнал беру, байланыс объектілерінің, құрылғылардың, жабдықтардың, құрылыс ғимараттарының, құрылыстар мен өзге   де объектілердің тізбесін бекітеді;
23) жолаушыларды, багажды, жүкті, жүкбагажын және почта жөнелтілімдерін тасымалдау ережесін бекітеді;

24) определяет порядок регистрации подвижного состава;
25) определяет порядок и меры обеспечения обязательств по договорам на организацию перевозок и (или) выполнение услуг, связанных с перевозкой;
26) утверждает перечень грузов, подлежащих сопровождению военизированной охраной при перевозке железнодорожным транспортом;
27) утверждает порядок награждения работников железнодорожного транспорта знаком профессионального отличия;
28) определяет порядок деятельности экспедиторов;
29) определяет порядок деятельности операторов вагонов (контейнеров);
30) определяет порядок предоставления услуг локомотивной тяги;
31) определяет требования к подъездным путям общего пользования;
32) утверждает перечень операций, входящих в услуги магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии;
33) утверждает перечень операций, входящих в услуги подъездных путей, по согласованию с государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии;
34) утверждает правила работы на подъездных путях;
35) утверждает правила по определению размера, режима пользования землями охранных зон и использования земель для нужд железнодорожного транспорта в полосе отвода;
36) устанавливает порядок осуществления контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа;
37) определяет требования к режиму работы, а также порядок открытия и закрытия железнодорожных станций для выполнения всех или отдельных операций;
38) определяет требования по профессиональной подготовке и здоровью работников железнодорожного транспорта, непосредственно связанных с движением поездов;
39) устанавливает требования безопасности при эксплуатации (монтаже и ремонте) железнодорожного транспорта и оборудования;
40) устанавливает перечень должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, порядок определения уровня профессиональной подготовки в соответствии с квалификационными требованиями, предъявляемыми к должности (профессии);
41) утверждает перечень объектов железнодорожного транспорта подлежащих охране;
42) определяет перечень запаса материальных и технических средств необходимых для устранения последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
43) принимает решение об открытии международных воздушных трасс;
44) утверждает перечень должностей (профессий) авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, подлежащего аттестации;

24) жылжымалы құрамды тіркеу тәртібін белгілейді;
25) тасымалдарды ұйымдастыруға және (немесе) тасымалдауға    байланысты   қызметтерді орындауға арналған шарттар бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету тәртібі мен шараларын белгілейді;
26) темір жол көлігімен тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзеттің алып жүруіне жататын жүктердің тізбесін бекітеді;
27) темір жол көлігі қызметкерлерін кәсіби айырым белгісімен марапаттау   тәртібін бекітеді;
28) экспедиторлар қызметінің тәртібін белгілейді;
29) вагондар (контейнерлер) операторлары қызметінің тәртібін белгілейді;
30) локомотивтік тартым қызметін ұсыну тәртібін белгілейді;
31) жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарға қойылатын талаптарды белгілейді;
32) табиғи монополия саласындағы қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге   асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша магистральдық темір жол желісі көрсететін қызметтерге кіретін операциялар тізбесін бекітеді;
33) табиғи монополия саласындағы қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша кірме жолдар көрсететін қызметтерге кіретін операциялар тізбесін бекітеді;
34) кірме жолдардағы жұмыс ережесін бекітеді;
35) күзет аймағындағы жерлердің өлшемдерін, пайдалану режимін белгілеу жөніндегі және темір жол көлігінің мұқтаждарына бөлінген белдеудегі жерлерді пайдалану ережесін бекітеді;
36) тасымалдаушылардың жолаушыларды, багажды және жүк багажды тасымалдау ережелерін сақтауын бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
37) жұмыс режиміне талаптарды, сондай-ақ барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын ашу және жабу тәртібін белгілейді;
38) поездардың жүруіне тікелей байланысты темір жол көлігі жұмысшыларының кәсіби дайындығы мен денсаулығы жөніндегі талаптарды белгілейді;
39) темір жол көлігі мен жабдықты пайдалану (монтаждау және жөндеу) кезіндегі қауіпсіздік талаптарын белгілейді;
40) темір жол көлігі жұмысшылары лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, лауазымға (кәсіпке) қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби дайындық деңгейін анықтау тәртібін белгілейді;
41) күзетілуге тиіс темір жол көлігі объектілерінің тізбесін бекітеді;
42) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарларын жою үшін қажетті материалдық және техникалық құралдар қорының тізбесін белгілейді;
43) халықаралық әуе трассаларын ашу туралы шешім қабылдайды;
44) аттестаттауға жататын азаматтық және экспериментальдық авиацияның авиациялық персонал лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін бекітеді;

45) утверждает перечень должностей авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, имеющего право ношения форменной одежды со знаками различия;
46) утверждает порядок выдачи форменной одежды со знаками различия для авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, имеющего право ношения такой одежды;
47) разрабатывает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность гражданской авиации;
48) утверждает правила контроля технической эксплуатации гражданских воздушных судов;
49) определяет условия эксплуатации авиамаршрута;
50) утверждает порядок определения годности аэродромов сверхлегкой авиации и проведение аттестации авиационного персонала сверхлегкой авиации;
51) разрабатывает правила определения флагманского воздушного перевозчика;
52) организовывает научные исследования в сфере гражданской авиации;
53) утверждает программы переподготовки авиационного персонала;
54) утверждает квалификационные требования к должности руководителя и специалистов служб авиационного персонала;
55) утверждает правила государственной регистрации наземных радиоизлучающих средств гражданской авиации Республики Казахстан и выдачу удостоверений их годности;
56) принимает нормативные правовые акты, регулирующие аэропортовскую деятельность в пределах своей компетенции;
57) принимает нормативные правовые акты по проведению аварийно-спасательных работ в области гражданской авиации;
58) утверждает правила списания воздушных судов;
59) утверждает образцы формы одежды (без погон) и знаков различия, порядка ношения форменной одежды и норм обеспечения работников гражданской авиации, имеющих право ее ношения;
60) вводит временное управление в отношении эксплуатанта аэропорта по согласованию с Правительством Республики Казахстан и формирует временную администрацию;
61) устанавливает квалификационные требования к должностям руководителя и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации;
62) определяет порядок нанесения государственных и регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на гражданские и экспериментальные воздушные суда;
63) устанавливает особенности режима рабочего времени авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, непосредственно связанного с безопасностью полетов;
64) устанавливает правила подготовки к полетам и порядок получения разрешения на вылет для гражданской и экспериментальной авиации;
65) утверждает совместно с Министерством иностранных дел и Министерством обороны Республики Казахстан правила, устанавливающие порядок запроса и получения разрешения на полет гражданского воздушного судна Республики Казахстан в воздушном пространстве иностранного государства;

45) айырым белгісі бар нысанды киімді киюге құқығы бар азаматтық және экспериментальдық авиацияның авиациялық персоналы лауазымдарының тізбесін бекітеді;
46) осындай киімді киюге құқылы, азаматтық және экспериментальдық авиацияның авиациялық персоналы үшін айырым белгілері бар нысанды киімді беру тәртібін бекітеді;
47) азаматтық авиация қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
48) азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалануды бақылау ережесін бекітеді;
49) авиабағыттарды пайдалану шарттарын белгілейді;
50) аса жеңіл авиация әуеайлақтарының жарамдылығын анықтау және аса жеңіл авиацияның авиация персоналын аттестаттауды жүргізу тәртібін бекітеді;
51) жетекші әуе тасымалдаушысын белгілеу ережесін әзірлейді;
52) азаматтық авиация саласында ғылыми зерттеулерді ұйымдастырады;
53) авиациялық персоналды қайта даярлау бағдарламасын бекітеді;
54) авиациялық персонал қызметінің басшысы мен мамандары лауазымына қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;
55) Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі радиосәуле шығаратын құралдарын мемлекеттік тіркеу және олардың жарамдылығы куәлігін беру ережесін бекітеді;
56) өз құзыреті шегінде әуежай қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
57) азаматтық авиация саласында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
58) әуе кемелерін есептен шығару ережесін бекітеді;
59) азаматтық авиация қызметкерлерінің киім нысандары (погонсыз) мен айырым белгілерінің үлгілерін және оны киюге құқығы бар азаматтық авиация қызметкерлерінің нысанды киім кию тәртібін және қамтамасыз ету нормаларын бекітеді;
60) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісім бойынша әуежайдың пайдаланушысына қатысты уақытша басқаруды енгізеді және уақытша әкімшілікті қалыптастырады;
61) азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшысы мен мамандары лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;
62) азаматтық және экспериментальдық әуе кемелеріне мемлекеттік және тіркеу тану және қосымша белгілерін салу тәртібін анықтайды;
63) ұшу қауіпсіздігіне тікелей байланысты азаматтық және экспериментальдық авиацияның авиациялық персоналының жұмыс уақыты режимінің ерекшеліктерін белгілейді;
64) азаматтық және экспериментальдық авиация үшін ұшуларға дайындық ережелерін және ұшуға рұқсат алу тәртібін белгілейді;
65) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және Қорғаныс министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасының азаматтық кемесінің шетел мемлекетінің әуе кеңістігінде ұшуға сұрау салу және рұқсат алу тәртібін белгілейтін ережелерді бекітеді;

66) устанавливает порядок использования средств связи общего пользования для оповещения о воздушных судах, терпящих или потерпевших бедствие;
67) определяет перечень бортовых аварийно-спасательных средств в зависимости от типа воздушного судна и района полета, которыми должны быть оснащены воздушные суда гражданской и экспериментальной авиации;
68) определяет правила выдачи и основания для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов;
69) разрабатывает проекты нормативных правовых актов, регулирующих отношения, возникающие в сфере торгового мореплавания;
70) назначает и освобождает капитана морского порта;
71) утверждает формы Государственного судового реестра и судовой книги;
72) утверждает положения о лоцманской службе;
73) утверждает перечень участков внутренних водных путей, типов и размеров судов, подлежащих обязательной лоцманской проводке;
74) устанавливает требования о минимальном составе экипажей судов;
75) утверждает образцы формы одежды (без погон и знаков различия, порядка ношения форменной одежды, норм обеспечения ею и перечня должностей (профессий) работников внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения;
76) утверждает положение о капитане порта;
77) утверждает правила проведения расследования, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях;
78) определяет порядок осуществления капитаном порта контроля за судами в целях обеспечения безопасности судоходства, организации и регулирования деятельности в порту;
79) определяет порядок устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов;
80) определяет порядок и сроки подъема затонувшего имущества;
81) утверждает правила о проектировании, постройке, ремонте и эксплуатации судов, за которыми должен осуществляться технический контроль, и правила об изготовлении материалов и изделий для установки на судах;
82) определяет условия, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна;
83) утверждает порядок осуществления перевозок грузов на внутреннем водном транспорте;
84) определяет порядок учета реализуемых грузов и расчетов за них;
85) утверждает правила буксировки судов, плотов и иных плавучих объектов;
86) утверждает правила плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним;

66) апатқа ұшырап жатқан немесе ұшыраған әуе кемелері туралы хабардар ету үшін жалпы пайдаланымдағы байланыс құралдарын пайдалану тәртібін белгілейді;
67) әуе кемесінің типіне және ұшудың ауданына байланысты азаматтық және экспериментальдық авиацияның әуе кемелері жарақталуы тиіс борттық авариялық-құтқару құралдарының тізбесін анықтайды;
68) тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру ережесін және рұқсат беруден бас тарту үшін негізін белгілейді;
69) сауда мақсатында теңізде жүзу саласында туындайтын қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
70) теңіз портының капитанын тағайындайды және жұмыстан босатады;
71) Мемлекеттік кеме тізілімі мен кеме кітабының нысандарын бекітеді;
72) лоцмандық қызмет туралы ережені бекітеді;
73) ішкі су жолдары учаскелерінің, міндетті лоцмандық алып өтуге жататын кемелердің типтері мен мөлшерінің тізбесін бекітеді;
74) кемелер экипаждарының ең аз құрамы туралы талаптарды белгілейді;
75) оны киюге құқығы бар ішкі су көлігі қызметкерлерінің киім нысандарының (погонсыз және айырым белгілерінсіз, нысанды киімді кию тәртібін, онымен қамтамасыз ету нормаларының және лауазымдарының (кәсіптерінің) үлгілерін бекітеді;
76) порт капитаны туралы ережені бекітеді;
77) ішкі су жолдарындағы кемелермен, оның ішінде шағын кемелермен болатын көліктік уақиғаларды тергеу, сыныптау және есепке алу ережелерін бекітеді;
78) кемеде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және порттағы қызметті ұйымдастыруы және реттеу мақсатында порт капитанының кемелерді бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
79) кемелердің және өзге де жүзу объектілерінің айлаққа келуі, арқандап байлануы және тоқтап тұруына арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелі құрылғыларды орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсіру, жүктерді тиеу түсіру және сақтау тәртібін айқындайды;
80) суға кеткен мүлікті көтерудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
81) техникалық бақылау жүзеге асырылуы тиіс кемелерді жобалау, салу, жөндеу және пайдалану туралы ережелерді және кемелерге орнатуға арналған материалдар мен бұйымдарды жасау ережелерін бекітеді;
82) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кеме экипажының құрамына кіруі мүмкін болатын шарттарды белгілейді;
83) ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін бекітеді;
84) сатылатын жүктерді және оларға есеп айырысуларды есепке алу тәртібін белгілейді;
85) кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін тіркеп сүйреу ережелерін бекітеді;
86) Қазақстан Республикасының теңіз порттарында және оларға кіреберістерге кемелердің жүзуі мен тоқтап тұру ережелерін бекітеді;

87) утверждает перечень должностей (профессий) работников морского транспорта, которым выдается форменная одежда, образцов формы и знаков различия, порядка ношения форменной одежды и норм обеспечения;
88) устанавливает порядок присваивания и изменения названия судна;
89) определяет порядок индивидуализации судна и присвоения позывного сигнала, а также идентификационного номера судовой станции спутниковой связи;
90) определяет перечень, порядок ведения форм судовых документов;
91) утверждает правила расследования аварийных случаев с судами;
92) устанавливает квалификационные требования для морских лоцманов;
93) устанавливает срок действия временного прекращения или ограничения приема грузов для перевозок;
94) устанавливает формы актов, порядок их составления и порядка удостоверения обстоятельств, не требующих составления актов.
15. В соответствии с действующим законодательством на ведомства могут быть возложены функции по:
1) осуществлению лицензирования отдельных видов деятельности в сфере транспорта;
2) осуществлению сбора информации об использовании транзитного потенциала, учета интенсивности движения автотранспортных средств, организация и осуществление передачи накопленной информации в виде отчетных документов установленной формы;
3) совершению паритетного обмена при необходимости, с компетентными органами иностранных государств, бланками разрешительных документов;
4) осуществлению ведения реестров маршрутов регулярных международных и междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
5) выдаче разрешения на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства и разрешений на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
6) выдаче специальных разрешений на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств (включая иностранные) по территории Республики Казахстан;
7) осуществлению регистрации временного въезда иностранных автотранспортных средств и выдачи талонов регистрации въезда на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) выдаче иностранным перевозчикам, осуществляющим перевозку в международном сообщении транзитом по территории Республики Казахстан, разрешение на поездку по территории Республики Казахстан;

87) нысанды киім, нысанды киімді кию тәртібінің және қамтамасыз ету нормаларының нысандары мен айырым белгілерінің үлгілері берілетін теңіз көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін бекітеді;
88) кеме атауын беру және өзгерту тәртібін белгілейді;
89) кемені дараландыру және белгі беру дабылын, сондай-ақ спутниктік байланыстағы кеме станциясының сәйкестендірілген нөмірін беру тәртібін белгілейді;
90) кеме құжаттарының нысандарын жүргізудің тізбесін, тәртібін белгілейді;
91) кемелермен болатын авариялық жағдайларды тергеу ережелерін бекітеді;
92) теңіз лоцмандарына арналған біліктілік талаптарын белгілейді;
93) тасымалдау үшін жүктерді қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеудің қолданылу мерзімін белгілейді;
94) актілер нысандарын, оларды жасау тәртібін және актілерді жасауды талап етпейтін жағдайларды растайтын тәртіпті белгілейді.
15. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес ведомствоға мыналар бойынша функциялар жүктелуі мүмкін:
1) көлік саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;
2) транзиттік әлеуетті пайдалану туралы ақпаратты жинақтауды, автокөлік құралдары қозғалысының қарқындылығын есепке алуды жүзеге асыру, жинақталған ақпаратты белгіленген нысандағы есеп беру құжаты түрінде беруді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) қажет болған жағдайда шетел мемлекетінің құзыретті органдарымен рұқсаттық құжаттар бланкілерімен тепе-тең алмасуды жүргізу;
4) жолаушылар мен багаждың тұрақты халықаралық және қалааралық облысаралық автомобиль тасымалдары бағыттарының тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетел мемлекетінің тасымалдаушыларының жүріп өтуіне және шетел мемлекетінің аумағы бойынша Қазақстан Республикасы тасымалдаушыларының жүріп өтуіне рұқсаттар беру;
6) ауыр салмақты және ірі өлшемді көлік құралдарының (шетелдікін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру;
7) шетел автокөлік құралдарының уақытша кіруін тіркеуді және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдары саласында олармен рұқсатсыз жүру жүйесі қолданылатын мемлекеттерде тіркелген автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кіруін тіркеу талондарын беруді жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықаралық қатынаста тасымалдарды транзитпен жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасы аумағы бойынша жүруге рұқсат беру;

9) выдаче дополнительного разрешения на поездку для удостоверения права на выезд с территории Республики Казахстан;
10) осуществлению организации регулярных междугородных межобластных (включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа, согласование расписания движения по указанным маршрутам с местными исполнительными органами соответствующих областей (столицы и города республиканского значения);
11) осуществлению организации регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, согласования расписания движения по маршрутам указанных перевозок;
12) осуществлению организации курсов по подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
13) обеспечению взаимодействия государства с общественными объединениями и объединениями юридических лиц в форме ассоциаций (союзов) в сфере автомобильного транспорта;
14) осуществлению государственного учета автомобильных дорог общего пользования;
15) согласованию наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования районного значения;
16) согласованию перечня автомобильных дорог областного и районного значения;
17) согласованию предоставления земельных участков для размещения объектов дорожного сервиса в придорожных полосах или объектов за их пределами, когда для доступа к ним требуется подъезд;
18) предоставлению во временное краткосрочное землепользование участков земель полосы отвода автомобильных дорог, международного, республиканского, областного и районного значения, не используемые дорожными органами или концессионером;
19) согласованию размещения в полосе отвода объектов торговли, общественного питания и других объектов сервиса, а также их рекламы;
20) осуществлению реализации инвестиционной и социальной политики в дорожной отрасли;
21) организации работы по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог республиканского значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и концессиях;
22) осуществлению прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью по решению Правительства Республики Казахстан;
23) принятию решения о прекращении дальнейшей эксплуатации подъездного пути и возобновлении эксплуатации подъездного пути;
24) установлению единого учетно-отчетного времени на железнодорожном транспорте;
25) согласованию нормативов предоставления земельных участков для нужд железнодорожного транспорта;

9) Қазақстан Республикасы аумағынан шығуға арналған құқықты куәландыру үшін жүруге қосымша рұқсат беру;
10) жолаушылар мен багаждың тұрақты қалааралық, облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) автомобиль тасымалдарын ұйымдастыруды жүзеге асыру, көрсетілген бағыттар бойынша қозғалыс кестесін тиісті облыстардың (астана мен республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісу;
11) жолаушылар мен багаждың тұрақты халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыруды жүзеге асыру, көрсетілген тасымалдардың бағыттар бойынша қозғалу кестесін келісу;
12) халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
13) қоғамдық бірлестіктермен және автомобиль көлігі саласындағы қауымдастықтар (одақтар) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктерімен мемлекеттің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
14) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының мемлекеттік есепке алынуын жүзеге асыру;
15) аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерін келісу;
16) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбесін келісу;
17) жол бойы белдеулеріндегі жол сервисі объектілерін немесе оларға жету үшін кірме қажет болғанда олардың аумағынан тыс объектілерді орналастыру үшін жер учаскелерін беруді келісу;
18) жол органдары немесе концессионерлер пайдаланбайтын халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының бөлінген белдеу жерлерінің учаскелерін қысқа мерзімді уақытша жер пайдалануға беру;
19) бөлінген белдеуде сауда, қоғамдық тамақтану объектілерін және басқа да сервис объектілерін, сондай-ақ олардың жарнамаларын орналастыруды келісу;
20) жол саласындағы инвестициялық және әлеуметтік саясаттың іске асырылуын жүзеге асыру;
21) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
22) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік меншік болып табылатын темір жолдар бойынша темір жол қатынасын тоқтатуды жүзеге асыру;
23) кірме жолды одан әрі пайдалануды тоқтату және кірме жолды пайдалануды қайта жандандыру туралы шешім қабылдау;
24) темір жол көлігіндегі бірыңғай есепке алу - есеп беру уақытын белгілеу;
25) темір жол көлігінің мұқтаждықтары үшін жер учаскелерін берудің нормативтерін келісу;

26) осуществлению ведения государственной статистической отчетности нарушений требований безопасности движения;
27) утверждению расписания регулярных полетов;
28) утверждению внутренних авиамаршрутов;
29) осуществлению аккредитации иностранных авиакомпаний, их филиалов и представительств действующих на территории Республики Казахстан;
30) аннулированию сертификата типа, в случае выявления недостатков, угрожающих безопасности полетов;
31) осуществлению ведения учета нарушений требований безопасности полетов и авиационной безопасности;
32) выдаче владельцу воздушного судна соответствующего удостоверения (сертификат) о годности его к выполнению полетов;
33) выдаче гражданскому воздушному судну новой конструкции (нового типа) сертификата типа после прохождения им заводских, государственных и эксплуатационных испытаний;
34) выдаче разрешения на разовые полеты гражданских иностранных воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
35) выдаче разрешения на приобретение в собственность, имущественный наем, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами;
36) выдаче лицу, относящемуся к авиационному персоналу, свидетельства (сертификата) на право осуществлять профессиональную деятельность, подтверждающего наличие у него необходимых знаний и навыков, а также соответствие его здоровья установленным требованиям;
37) выдаче физическим и юридическим лицам Республики Казахстан сертификата эксплуатанта;
38) выдаче идентификационных карточек международного образца должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим инспекционное обследование и инспекционную проверку в сфере гражданской авиации, членам экипажей, бортпроводникам инженерно-техническому составу, обеспечивающим техническое сопровождение полетов, имеющим действующие свидетельства авиационного персонала, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете, после согласования с органами национальной безопасности;
39) выдаче разрешения на выполнение нерегулярных полетов;
40) выдаче свидетельства о допуске водителя к перевозке опасных грузов автотранспортными средствами в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
41) выдаче талона прохождения контроля отечественными и иностранными автотранспортными средствами при пересечении Государственной границы Республики Казахстан в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан;
42) выдаче свидетельств на авиамаршруты;
43) осуществлению государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними;

26) қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтардың мемлекеттік статистикалық есебін жүргізуді жүзеге асыру;
27) тұрақты ұшулар кестесін бекіту;
28) ішкі авиабағыттарды бекіту;
29) Қазақстан Республикасының аумағында іс-қимыл жасайтын шетелдік авиакомпанияларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін тіркеуді жүзеге асыру;
30) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кемшіліктер анықталған жағдайда үлгі сертификатын жою;
31) ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзушылықты есепке алудың жүргізілуін жүзеге асыру;
32) әуе кемесінің иесіне ұшуларды орындауға оның жарамдылығы туралы тиісті куәлікті (сертификатты) беру;
33) жаңа конструкциялық (жаңа үлгідегі) азаматтық әуе кемесіне олар зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарынан өткеннен кейін үлгі сертификатын беру;
34) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық шетелдік әуе кемелерінің бір жолғы ұшуына рұқсат беру;
35) авиациялық техниканы, әуеайлақтарды, әуежайларды меншікке сатып алуға, мүліктік жалға, лизингке алуға, сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ басқа да пайдалану құқығына рұқсаттар беру;
36) авиациялық персоналға жататын тұлғаның қажетті білімі мен дағдыларының бар болуын, сондай-ақ оның денсаулығының белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын кәсіби қызметті жүзеге асыру құқығына куәлік (сертификат) беру;
37) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына пайдаланушы сертификатын беру;
38) азаматтық авиация саласында инспекциялық зерттеу мен инспекциялық тексеруді жүзеге асыратын уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына, қолданыстағы куәліктері бар авиациялық персоналдың ұшуларын техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін экипаж мүшелеріне, бортсеріктерге, инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіскеннен кейін халықаралық үлгідегі сәйкестендіру карточкаларын беру;
39) тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсаттар беру;
40) халықаралық қатынастарда және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүргізушінің автокөлік құралдарымен қауіпті жүктерді тасымалдауға жіберілгендігі туралы куәліктер беру;
41) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде отандық және шетелдік автокөлік құралдарының бақылаудан өтуі талонын беру;
42) авиабағыттарға куәліктер беру;
43) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеуді, оларға құқықтарды және олармен жасалған мәмілелерді жүзеге асыру;

44) осуществлению сертификации в сфере сверхлегкой авиации при участии разработчика воздушных судов и соответствующих федераций и ассоциаций;
45) отказу в выдаче сертификата, отказ и приостановление сертификата эксплуатанта при несоблюдении последним, требований Закона и правил сертификации эксплуатантов;
46) присвоению идентификационных номеров судна;
47) осуществлению проведения сертификации и выдачи сертификата экземпляра гражданского воздушного судна;
48) осуществлению сертификации и выдачи сертификатов эксплуатанта гражданских воздушных судов и воздушных судов сверхлегкой авиации, сертификатов типа, сертификатов годности аэродрома, сертификатов летной годности и сертификатов экземпляра;
49) выдаче сертификата эксплуатанта аэропорта;
50) отказу в аккредитации иностранным авиакомпаниям, их филиалам и представительствам, действующим на территории Республики Казахстан;
51) отказу в выдаче разрешения на приобретение в собственность, имущественный наем, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами;
52) согласованию назначения и освобождения руководителя службы авиационной безопасности аэропортов и авиакомпаний;
53) признанию сертификата летной годности воздушного судна, который выдан иностранным государством;
54) согласованию назначения на должность руководящих работников организаций гражданской авиации, обеспечивающих безопасность полетов;
55) признанию сертификата эксплуатанта выданного иностранным государством;
56) выдаче судовых документов и государственных бортовых номеров судам;
57) выдаче удостоверения на право управления маломерными судами;
58) выдаче разрешения на пользование судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;
59) проведению аттестации работников, ответственных за обеспечение безопасности судоходства;
60) осуществлению государственной регистрации судов и прав на них;
61) осуществлению дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге, а также выдачу паспортов моряка;
62) выдаче разрешения на право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан и временный перевод судна под флаг иностранного государства;
63) выдаче разрешения на название (или отказа в названии) судна;
64) выдаче разрешения на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства;
65) согласованию создания искусственных островов и других сооружений на море;

44) аса жеңіл авиация саласында әуе кемелерін жасаушылардың және тиісті федерациялар мен қауымдастықтардың қатысуымен сертификаттауды жүзеге асыру;
45) пайдаланушы Заң талаптарын және пайдаланушыларды сертификаттау ережесін сақтамаған кезде оған сертификат беруден бас тарту және сертификаттан бас тарту, оның сертификатын тоқтата тұру;
46) кемеге сәйкестендіру нөмірін беру;
47) азаматтық әуе кемесін сертификаттауды және оған дана сертификатын беруді жүзеге асыру;
48) сертификаттауды және азаматтық әуе кемелерін әрі аса жеңіл авиация әуе кемелерін пайдаланушылардың сертификатын, үлгі сертификатын, әуеайлақтың жарамдылық сертификаттарын, ұшу жарамдылығы сертификаттарын және дана сертификаттарын беруді жүзеге асыру;
49) әуежай пайдаланушысының сертификатын беру;
50) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін шетелдік авиакомпанияларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін тіркеуден бас тарту;
51) авиациялық техниканы, әуеайлақтарды, әуежайларды меншікке сатып алуға, мүліктік жалға, лизингке алуға, сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсаттар беруден бас тарту;
52) әуежайлар мен авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысын тағайындауды және қызметтен босатуды келісу;
53) шетел мемлекеті берген әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын мойындау;
54) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін азаматтық авиация ұйымдарының басшы қызметкерлерін қызметке тағайындауды келісу;
55) шетел мемлекеті берген пайдаланушы сертификатын мойындау;
56) кемелерге кеме құжаттарын және мемлекеттік борттық нөмірлерін беру;
57) шағын өлшемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беру;
58) Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалануына рұқсат беру;
59) кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлерді аттестаттауды жүргізу;
60) кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
61) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кемелер тізілімінде немесе кеме кітабында мемлекеттік тіркелуі тиіс кемелердің командалық құрамының тұлғаларына дипломдар беруді, сондай-ақ оларға теңізші паспорттарын беруді жүзеге асыру;
62) кемеге Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығына және кемені шетел мемлекетінің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыру құқығына рұқсаттар беру;
63) кеменің атауына (немесе атаудан бас тартуға) рұқсат беру;
64) шетел мемлекетінің туын көтеріп жүзетін кемелердің каботажды жүзеге асыруына рұқсаттар беру;
65) теңізде жасанды аралдар мен басқа да құрылыстар салуды келісу;

66) согласованию проектирования, строительства и реконструкции морских портов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
67) осуществлению диспетчерского регулирования движения судов;
68) осуществлению навигационно-гидрографического обеспечения условий плавания судов по внутренним водным путям, за исключением участков пограничной зоны Республики Казахстан;
69) согласованию проведения путевых работ на подходах к портам, а также в пунктах отстоя;
70) согласованию установки временных огней;
71) согласованию проектов строительства или реконструкции объектов, размещаемых на береговой полосе;
72) согласованию пользования водными участками для нужд рыболовства в случае, если такие участки используются для целей судоходства;
73) согласованию отвода земельных участков, расположенных в пределах береговой полосы, и выделение участков акватории внутренних водных путей, возведение на них строений и сооружений;
74) согласованию строительства и эксплуатации возводимых искусственных сооружений (мостов, плотин, причальных сооружений, каналов, устройств гидроэнергетики, надводных и подводных переходов, линий связи и электрических передач, трубопроводов, водозаборов и других гидротехнических сооружений) на внутренних водных путях и проведение работ, связанных с их эксплуатацией, добычу нерудных строительных материалов;
75) согласованию эксплуатации сооружений, регулирующих уровень воды на внутренних водных путях;
76) выдаче свидетельства о праве плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
77) согласованию строительства в зоне действия средств навигационной обстановки морских путей;
78) осуществлению организации проведения технического освидетельствования судов, совершающих международное плавание;
79) осуществлению организации проведения классификации судов, технического освидетельствования портов, судов, береговых объектов, судоходных гидротехнических сооружений, искусственных островов и других сооружений на море;
80) установке районов обязательной и районов необязательной лоцманской проводки судов;
81) осуществлению организации курсов по подготовке судоводителей, проведения их аттестации;
82) обеспечению содержания в судоходном состоянии внутренних водных путей и шлюзов;
83) осуществлению контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования транспорта, выявления и принятие мер по пресечению их нарушений;
84) осуществлению контроля за соблюдением прав потребителей транспортных услуг;

66)   Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен теңіз порттарын жобалауды, салуды және қайта жаңартуды келісу;
67) кеме қозғалысын диспетчерлік реттеуді жүзеге асыру;
68) Қазақстан Республикасының шекаралық аймағы учаскелерін қоспағанда, ішкі су жолдары бойынша кемелердің жүзу жағдайларын навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
69) порттарға кіреберісте, сондай-ақ тұрақ пункттерінде жол жұмыстарын жүргізуді келісу;
70) уақытша оттарды орнатуды келісу;
71) жағалаулық белдеуде орналасқан объектілер құрылысының немесе қайта жаңарту жобаларын келісу;
72) балық аулау мұқтажы үшін, егер мұндай учаскелер кеме қатынасы мақсаттары үшін пайдаланылатын жағдайда, су учаскелерін пайдалануды келісу;
73) жағалаулық белдеу шегінде орналасқан жер учаскелерін бөлуді және ішкі   су жолдарының айдыны учаскелерін бөлуді, оларда үйлер мен құрылыстарды салуды келісу;
74) ішкі су жолдарында салынатын жасанды құрылыстарды (көпірлер, бөгеттер, айлақтық құрылыстар, каналдар, гидроэнергетика, су үсті және су асты өткелдерінің, байланыс және электр беру желілері, құбырлар, су тартқы және басқа да гидротехникалық құрылыстардың құрылғылары) салу мен пайдалануды және оларды пайдалануға байланысты жұмыстарды, кендік емес құрылыс материалдарының өндірілуін жүргізуді келісу;
75) ішкі су жолдарында су деңгейін реттейтін құрылыстарды пайдалануды келісу;
76) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлік беру;
77) теңіз жолдарының навигациялық жағдайы құралдарын қолдану аймағында құрылысты келісу;
78) халықаралық жүзуді жүзеге асыратын кемелердің техникалық куәландырылуын жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асыру;
79) кемелерді сыныптауды, порттарды, кемелерді, жағалаулық объектілерді, кеме жүзетін гидротехникалық құрылыстарды, жасанды аралдарды және басқа да теңіздегі құрылыстарды техникалық куәландыруды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
80) кемелерді лоцмандық алып өтудің міндетті аудандарын және міндетті емес аудандарын белгілеу;
81) кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру, оларды аттестаттауды жүргізу;
82) ішкі су жолдары мен шлюздердің кеме жүретін жағдайда ұсталуын қамтамасыз ету;
83) темір жол көлігінің жұмыс істеу тәртібін белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, халықаралық шарттарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру, оларды бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу бойынша шаралар қабылдауды;
84) көлік қызметтерін тұтынушылар құқықтарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;

85) осуществлению лицензионного контроля;
86) осуществлению контроля за соблюдением норм и стандартов, принятых в области проектирования, обеспечения требуемого качества при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог;
87) осуществлению контроля за созданием и эксплуатацией платных автомобильных дорог;
88) осуществлению контроля за состоянием автомобильных дорог, обеспечением бесперебойного и безопасного дорожного движения;
89) осуществлению контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта;
90) осуществлению проверок наличия разрешения на регулярные автомобильные пассажирские перевозки в международном и межобластном сообщении и контроля за соблюдением маршрута и графика движения, наличием списка пассажиров при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа;
91) выявлению и пресечению осуществления иностранными перевозчиками каботажных перевозок по территории Республики Казахстан;
92) выявлению фактов въезда иностранных автотранспортных средств на территорию Республики Казахстан через не установленные пункты пропуска;
93) осуществлению контроля за соблюдением требований разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок;
94) осуществлению контроля за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
95) осуществлению контроля в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан за заключением договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами и обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
96) осуществлению контроля за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, в том числе за соблюдением отечественными и иностранными перевозчиками допустимых габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
97) осуществлению контроля за соблюдением водителями автотранспортных средств установленного режима труда и отдыха при осуществлении перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
98) осуществлению контроля за соблюдением допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
99) осуществлению контроля за соблюдением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах при эксплуатации автотранспортных средств в сфере перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;

85) лицензиялық бақылауды жүзеге асыру;
86) автомобиль жолдарын жобалау, салу, қайта жаңарту, жөндеу және ұстау кезінде талап етілетін сапаны қамтамасыз ету саласында қабылданған нормалар мен стандарттардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
87) ақылы автомобиль жолдарын құру мен пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру;
88) автомобиль жолдарының жай-күйін, үздіксіз және қауіпсіз жол қозғалысын қамтамасыз етуін бақылауды жүзеге асыру;
89) Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
90) халықаралық және облысаралық қатынаста жолаушылардың тұрақты емес автомобиль тасымалы кезінде жолаушылардың тұрақты автомобиль тасымалына рұқсаттың болуын тексеруді және жолаушылар мен багаждың тұрақты емес автомобильдер тасымалы кезінде қозғалыс бағыты мен кестесінің сақталуын, жолаушылар тізімінің болуын бақылауды жүзеге асыру;
91) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдік тасымалдаушылардың каботаждық тасымалдарын анықтау және жолын кесуді жүзеге асыру;
92) шетел автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына белгіленбеген өткізу пункттері арқылы кіру фактілерін анықтау;
93) халықаралық автомобиль тасымалдары кезінде рұқсаттық жүйе талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
94) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасауын бақылауды жүзеге асыру;
95) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарының жасалуын бақылауды жүзеге асыру;
96) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуін, оның ішінде отандық және шетелдік тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының рұқсат етілген көлемдік және салмақтық параметрлерін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
97) жолаушылар мен жүктердің, оның ішінде қауіпті жүктердің тасымалдарын жүзеге асыру кезінде автокөлік құралдарын жүргізушілердің белгіленген еңбек және демалыс режимін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
98) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен қозғалуға арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
99) жолаушылар мен жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тасымалдау саласындағы автокөлік құралдарын пайдалану кезінде шығарындылардағы ластаушы заттардың құрамы нормативтерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;

100) осуществлению государственного контроля за соблюдением правил пользования автомобильными дорогами;
101) осуществлению контроля за соответствием экипировки автотранспортного средства требованиям международных договоров в части наличия и исправности на автотранспортном средстве тахографа, а также за соответствием установленных топливных баков требованиям завода-изготовителя;
102) осуществлению контроля за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств;
103) осуществлению приостановления и прекращения эксплуатации объектов магистральной сети, железнодорожных путей и подвижного состава, состояние которых не отвечает установленным требованиям безопасности движения и охраны окружающей среды;
104) осуществлению контроля соблюдением перевозчиками требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении;
105) осуществлению контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа, в том числе опасных грузов;
106) осуществлению контроля, за обеспечением безопасности движения на железнодорожном транспорте, в том числе на магистральных, станционных и подъездных железнодорожных путях;
107) осуществлению контроля за государственной регистрацией железнодорожного подвижного состава;
108) осуществлению проверок соблюдения требований безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях;
109) осуществлению контроля за выполнением полетов воздушными судами физических и юридических лиц, относящихся к сфере гражданской авиации, в соответствии с основными правилами полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
110) осуществлению контроля за обеспечением организациями гражданской авиации установленных требований и норм по вопросам профессиональной подготовки и состояния здоровья авиационного персонала;
111) осуществлению контроля за поддержанием норм летной годности гражданских воздушных судов организациями гражданской авиации;
112) осуществлению контроля за безопасностью полетов воздушных судов в гражданской и экспериментальной авиации;
113) осуществлению временного прекращения действия сертификата типа, в случае выявления недостатков, угрожающих безопасности полетов;
114) осуществлению контроля в области использования воздушного пространства;
115) осуществлению контроля за соответствием состояния воздушного судна требованиям выданного эксплуатанту сертификата летной годности;
116) осуществлению контроля за соблюдением Правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации;

100) автомобиль жолдарын пайдалану ережелерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жасауды жүзеге асыру;
101) автокөлік құралын жарақтандырудың автокөлік құралында тахографтың болуы және жарамдылығы бөлігінде халықаралық шарттардың талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ орнатылған отын бактарының жасаушы зауыттың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
102) Қазақстан Республикасы тасымалдаушыларының және шетел мемлекеттері тасымалдаушыларының автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
103) жай-күйі қозғалыс қауіпсіздігінің және қоршаған ортаны қорғаудың белгіленген талаптарына жауап бермейтін магистральдық желі объектілерін, темір жолдар мен жылжымалы құрамды пайдалануды тоқтата тұру және тоқтатуды жүзеге асыру;
104) халықаралық қатынаста тез бұзылатын жүктердің тасымалын орындайтын жылжымалы құрамға қойылатын талаптарды тасымалдаушылардың орындауын бақылауды жүзеге асыру;
105) тасымалдаушылардың жолаушылар мен жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тасымалдау ережесін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
106) темір жол көлігіндегі, соның ішінде магистральдық, станциялық және кірме темір жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асыру;
107) жылжымалы темір жол құрамының мемлекеттік тіркелуін бақылауды жүзеге асыру;
108) магистральдық, станциялық және кірме жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігі талаптарының сақталуын тексеруді жүзеге асыру;
109) азаматтық авиация саласына жататын жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі ұшудың басты ережелеріне сәйкес әуе кемелерімен ұшуларды орындауын бақылауды жүзеге асыру;
110) азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық персоналдың кәсіби дайындығы мен денсаулық жағдайы мәселелері бойынша белгіленген талаптар мен нормаларды қамтамасыз етуін бақылауды жүзеге асыру;
111) азаматтық авиация ұйымдарының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларын қамтамасыз етуін бақылауды жүзеге асыру;
112) азаматтық және экспериментальдық авиациядағы әуе кемелері ұшуларының қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру;
113) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кемшіліктер анықталған жағдайда, тип сертификатының қолданысын уақытша тоқтатуды жүзеге асыру;
114) әуе кеңістігін пайдалану саласындағы бақылауды жүзеге асыру;
115) әуе кемесі жай-күйінің пайдаланушыға берілген ұшуға жарамдылық сертификатының талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
116) Ұшу қауіпсіздігі ережесінің, авиациялық қауіпсіздік ережесінің және азаматтық авиация саласындағы өзге де нормативтік құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;

117) осуществлению в пределах своей компетенции контроля за соблюдением законов, правил и процедур, обеспечивающих защиту гражданской авиации Республики Казахстан от актов незаконного вмешательства, осуществляется уполномоченным органом и иными государственными органами в соответствии с их компетенцией;
118) осуществлению контроля за соответствием требованиям летной и технической эксплуатации авиационной техники и средств ее наземного обслуживания;
119) осуществлению контроля за содержанием объектов аэродромов (вертодромов) и взлетно-посадочных площадок;
120) осуществлению контроля за осуществлением маркировки объектов в районе аэродрома гражданской авиации;
121) осуществлению контроля за международными воздушными перевозками;
122) осуществлению контроля за обеспечением авиационной безопасности;
123) осуществлению контроля за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации;
124) осуществлению контроля за деятельностью, которая может представлять угрозу безопасности полетов;
125) осуществлению контроля за деятельностью портов, береговых объектов гидротехнических сооружений, искусственных островов;
126) осуществлению контроля за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицам;
127) осуществлению осмотра судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасности судоходства;
128) проведению расследования, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях;
129) отстранению от управления судоводителей маломерных судов, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направления их на медицинское освидетельствование;
130) осуществлению проведения технического контроля судов, в том числе маломерных, и баз-стоянок для маломерных судов;
131) осуществлению контроля за классификацией, расследованием и учетом аварийных случаев с морскими судами, проводимого морской администрацией порта;
132) осуществлению контроля за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях лоцманской службой и иными службами на внутреннем водном транспорте;
133) осуществлению контроля за состоянием морских путей, лоцманской службой и иными морскими службами;
134) осуществлению организации обеспечения безопасности судоходства, контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательных актов Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования внутреннего водного транспорта;

117) өздерінің құзыреттеріне сәйкес уәкілетті орган және өзге де мемлекеттік органдар жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ететін заңдардың, ережелер мен рәсімдердің сақталуын бақылауды өз құзыреті шегінде жүзеге асыру;
118) авиациялық техниканың және оның жердегі қызмет көрсету құралдарының ұшу және техникалық пайдалану талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
119) әуеайлақ (тікұшақайлақ) объектілерінің және ұшу-қону алаңшаларының ұсталуын бақылауды жүзеге асыру;
120) азаматтық авиация әуеайлағы ауданында объектілерді таңбаланудың жүзеге асыруын бақылауды жүзеге асыру;
121) халықаралық әуе тасымалдарына бақылауды жүзеге асыру;
122) авиациялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асыру;
123) азаматтық және экспериментальдық авиация қызметін бақылауды жүзеге асыру;
124) ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіруі мүмкін қызметті бақылауды жүзеге асыру;
125) порттардың, жағалау объектілерінің, гидротехникалық құрылыстардың, жасанды аралдардың қызметін бақылауды жүзеге асыру;
126) Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалану мерзімдерін бақылауды жүзеге асыру;
127) ішкі су жолдарында орналасқан кемелердің (соның ішінде шағын өлшемді), салдардың және өзге де жүзбе объектілер мен құрылыстардың кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру;
128) кемелермен, соның ішінде шағын өлшемді кемелермен ішкі су жолдарында болған көлік оқиғаларын уәкілетті орган бекіткен ережелерге сәйкес тексеру, сыныптау және есепке алуды жүргізу;
129) алкогольдік, есірткілік және уыт құмарлы заттармен масаң күйдегі шағын өлшемді кемелердің кеме жүргізушілерін басқарудан босату және оларды медициналық тексеруге жіберу;
130) кемелерге, соның ішінде шағын өлшемді кемелер және шағын өлшемді кемелерге арналған база-тұрақтарға техникалық бақылау жүргізуді жүзеге асыру;
131) порттың теңіз әкімшілігі жүргізетін теңіз кемелерімен болған авариялық жағдайларды сыныптауға, тергеуге және есепке алуға бақылауды жүзеге асыру;
132) ішкі су көлігіндегі лоцмандық қызметтің және өзге де қызметтердің ішкі су жолдарында жүзу ережелерін сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
133) теңіз жолдарының, лоцмандық қызметтің және өзге де теңіз қызметтерінің жай-күйін бақылауды жүзеге асыру;
134) кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыруды, ішкі су көлігінің жұмыс істеу тәртібін белгілейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерін жеке және заңды тұлғалардың сақтауын бақылауды жүзеге асыру;

135) осуществлению контроля за выполнением правил, норм и стандартов в области связи, используемой судами на внутренних водных путях;
136) осуществлению контроля за соблюдением правил технической эксплуатации, уставов службы на судах;
137) осуществлению контроля за выполнением судовладельцами, членами экипажей судов, физическими и юридическими лицами, осуществляющими судоходство на внутренних водных путях, требований обеспечения безопасности эксплуатации судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте;
138) осуществлению задержания судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов, несоответствующих требованиям обеспечения безопасности судоходства на внутреннем водном транспорте;
139) осуществлению приостановления и запрещения движения судов (в том числе маломерных) и иных плавучих сооружений при наличии угрозы безопасности судоходства, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;
140) осуществлению в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административного задержания морских и маломерных судов, произведение досмотра морских и маломерных судов;
141) осуществлению в пределах своей компетенции проведение осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также проверки соответствующих документов;
142) осуществлению контроля за ведением технического надзора за морскими судами и их классификацией классификационными органами;
143) осуществлению контроля за проведением осмотров территориальными подразделениями уполномоченного органа морских судов, находящихся в эксплуатации, на зимнем отстое, на ремонте, а также за строящимися судами;
144) осуществлению контроля за соблюдением требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна;
145) осуществлению проведения технического контроля и освидетельствования судостроительных и судоремонтных организаций Республики Казахстан;
146) осуществлению контроля за надлежащим содержанием судоходных водных путей и средств навигационного оборудования;
147) осуществлению контроля за ведением Государственного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и судовой книги;
148) осуществлению контроля за перевозками и буксировками в сообщении между морскими портами Республики Казахстан, а также из порта (пункта) погрузки до порта (пункта) разгрузки, находящимися в юрисдикции Республики Казахстан;
149) осуществлению контроля за дипломированием лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге;

135) кемелер ішкі су жолдарында пайдаланатын байланыс саласындағы ережелердің, нормалар мен стандарттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
136) кемелерде техникалық пайдалану ережесінің, қызмет жарғысының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
137) ішкі су жолдарында кеме қатынасын жүзеге асыратын кеме иелерінің, кеме экипажы мүшелерінің, жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасына сәйкес кемелерді пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
138) ішкі су көлігіндегі кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келмейтін кемелерді (соның ішінде шағын өлшемді), салдар мен өзге де жүзбелі объектілерді ұстауды жүзеге асыру;
139) кеме қатынасы қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, жүктердің сақталуына қауіп болған кезде кемелер (соның ішінде шағын өлшемді) мен өзге де жүзбелі құрылыстардың қозғалысын тоқтата тұру және тыйым салуды жүзеге асыру;
140) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда теңіз және шағын өлшемді кемелерді әкімшілік ұстауды, теңіз және шағын өлшемді кемелерде тексеру жүргізуді жүзеге асыру;
141) өз құзыреті шегінде заңды тұлғаға тиесілі аумақты, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлікті қарау, сондай-ақ тиісті құжаттарды тексеруді жүзеге асыру;
142) теңіз кемелеріне техникалық қадағалау жасауды және оларды сыныптау органдарының сыныптауын бақылауды жүзеге асыру;
143) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің пайдаланудағы, қысқы тұрақтағы, жөндеудегі, сондай-ақ жасалып жатқан теңіз кемелеріне тексеру жүргізулерін бақылауды жүзеге асыру;
144) кеме экипажын жинақтауға қойылатын талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
145) Қазақстан Республикасының кеме жасайтын және кеме жөндейтін ұйымдарына техникалық бақылау жасауды және куәландыру жүргізуді жүзеге асыру;
146) кеме қатынасы су жолдарының және навигациялық жабдық құралдарының тиісті ұсталуын бақылауды жүзеге асыру;
147) Мемлекеттік кеме тізілімінің, бербоут-чартер тізілімінің және кеме кітабының жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру;
148) Қазақстан Республикасының теңіз порттары арасындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдық иелігіндегі тиеу портынан (пунктінен) түсіру портына (пунктіне) дейінгі қатынастағы тасымалдарды және тіркеп сүйреуді бақылауды жүзеге асыру;
149) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде немесе кеме кітабында мемлекеттік тіркелуге жататын кемелердің командалық құрамы тұлғаларын дипломдауды бақылауды жүзеге асыру;

150) осуществлению технического контроля за морскими судами и их классификацией;
151) осуществлению контроля за государственной регистрацией судов, используемых в целях торгового мореплавания территориальными подразделениями уполномоченного органа;
152) осуществлению контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательных и иных нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования морского транспорта;
153) составлению актов по результатам проверок и внесение предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования водного транспорта;
154) осуществлению проверок наличия судовых документов на судне;
155) осуществлению контроля за обеспечением безопасности судоходства и мореплавания;
156) осуществлению контроля за безопасностью эксплуатации на внутренних водных путях самоходных и несамоходных судов внутреннего водного плавания, пассажирских, прогулочных, спортивных и наливных судов, паромных переправ и других плавучих объектов, эксплуатируемых на внутренних водных путях независимо от вида их движителей, мощности главных двигателей и вместимости таких судов, в том числе и маломерного флота;
157) осуществлению контроля за размещением и функционированием объектов природоохранного назначения на внутренних водных путях в зоне их деятельности;
158) осуществлению контроля за обеспечением мореплавания, осуществляемого через морскую администрацию порта;
3. Организация деятельности Министерства
16. Руководство Министерством осуществляет Министр, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществлением им своих функций.
17. Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
18. Министр:
1) обеспечивает межотраслевую координацию в пределах, предусмотренных законодательством;
2) определяет полномочия своих заместителей;
3) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей комитетов, которые подконтрольны ему в своей деятельности;
4) по согласованию с ответственным секретарем, назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей комитетов;
5) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, иных государственных органах и организациях;
6) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
19. Аппарат Министерства возглавляет ответственный секретарь, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.

150) теңіз кемелерін және олардың сыныпталуын техникалық бақылауды жүзеге асыру;
151) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері сауда мақсатында теңізде жүзуге пайдаланатын кемелердің мемлекеттік тіркелуін бақылауды жүзеге асыру;
152) теңіз көлігінің жұмыс істеу тәртібін белгілейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді жеке және заңды тұлғалардың орындауын бақылауды жүзеге асыру;
153) тексерулер нәтижелері бойынша актілер жасау және су көлігінің қызмет ету тәртібін белгілейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын, стандарттары мен нормаларын айқындалған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар енгізу;
154) кемеде кеме құжаттарының бар болуын тексеруді жүзеге асыру;
155) кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру;
156) ішкі су жолдарында ішкі суда жүзудің өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін кемелерінің, жолаушы, серуендеу, спорт және құймалы кемелердің, сал өткелдерінің және қозғағыш түріне, бас қозғалтқыш қуатына және осындай кемелердің, соның ішінде шағын өлшемді флоттың сыйымдылығына қарамастан ішкі су жолдарында пайдаланылатын басқа да жүзбелі объектілердің қауіпсіз пайдалануын бақылауды жүзеге асыру;
157) ішкі су жолдарындағы табиғат қорғау маңызы бар объектілердің олардың қызмет ету аймағында орналасуын және қызмет етуін бақылауды жүзеге асыру;
158) порттың теңіз әкімшілігі арқылы жүзеге асырылатын теңізде жүзу қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
16. Министрлікке басшылық жасауды, Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуы және өз функцияларын жүзеге асыруы үшін жеке жауапкершілікте болатын Министр жүзеге асырады.
17. Министрді Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Министр:
1) заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді;
3) өз қызметінде оның бақылауында болатын комитеттердің басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) жауапты хатшымен келісім бойынша комитеттер басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) Қазақстан Республикасының Парламентінде, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Министрлікті білдіреді;
6) өз құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
19. Министрлік аппаратына басшылық жасауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы жүзеге асырады.

20. Отставка Правительства, Министра не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
21. При осуществлении своей деятельности ответственный секретарь подотчетен Президенту Республики, Премьер-Министру и Министру.
22. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики в сфере транспорта и коммуникаций, формируемой Министром, выполняет его акты и поручения;
2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его структурных подразделений;
3) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;
4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность Министерства, ведомств а также территориальных органов в пределах лимита штатной численности Министерства, утвержденного Правительством Республики Казахстан;
5) по согласованию с Министром утверждает положения о структурных подразделениях Министерства и его территориальных подразделениях;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссии Министерства, контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
8) по согласованию с Министром назначает на должности и освобождает от должностей руководителей департаментов и управлений Министерства, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений комитетов;
9) согласовывает назначение Министром заместителей руководителей комитетов, представляемых для назначения руководителями комитетов;
10) назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Министерства;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов Министерства, утверждаемых Президентом Республики, Правительством Республики и Министром;

20. Үкіметтің, Министрдің қызметтен кетуі жауапты хатшы өкілеттіктерінің тоқталуына әкеп соқпайды.
21. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде Жауапты хатшы Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министріне және Министрге есеп береді.
22. Жауапты хатшы:
1) Министр қалыптастыратын көлік және коммуникация саласындағы саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді, оның актілері мен тапсырмаларын орындайды;
2) Министрлік аппаратына басшылық жасауды жүзеге асырады: оның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрліктің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Министрліктің штат саны лимиті шегінде Министрмен келісілгеннен кейін Министрліктің, ведомстволардың, сондай-ақ аумақтық органдардың құрылымы мен штат санын бекітеді;
5) Министрмен келісім бойынша Министрліктің құрылымдық бөлімшелері және оның аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, орындаушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымының ұйымдастырылуын бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды жүргізуді ұйымдастырады;
8) Министрмен келісім бойынша Министрліктің департаменттері мен басқармаларының басшыларын, комитеттердің аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) комитеттердің басшылары етіп тағайындау үшін ұсынылатын комитеттер басшыларының орынбасарларын тағайындауды Министрмен келіседі;
10) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрліктің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша Министрлік қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
12) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін Министрмен келісім бойынша шешеді;
13) Республика Президенті, Республика Үкіметі және Министр бекітетін Министрліктің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;

14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение Министру ежегодный план работы Министерства и ежегодный отчет о результатах его деятельности;
15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки Министру, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) обеспечивает разработку и утверждает по согласованию с Министром планы финансирования и финансовую отчетность Министерства;
17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в министерство;
20) представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики на ответственного секретаря.
23. Для выполнения возложенных на него служебных обязанностей ответственный секретарь вправе:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам аппарата центрального исполнительного органа;
2) запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
24. Ответственный секретарь в соответствии с законодательством Республики Казахстан несет ответственность за выполнение возложенных на него обязанностей.
25. Министерство имеет коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
4. Имущество Министерства
26. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
27. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
28. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства

14) Министрліктің жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есепті әзірлеуді қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;
15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін Министрге ұсынуды, сондай-ақ бюджеттік үдерістің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
16) Министрліктің қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есебін әзірлеуді қамтамасыз етеді және Министрмен келісім бойынша бекітеді;
17) мемлекеттік қызметтердің регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
18) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
19) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындылардың дайындалуын ұйымдастырады;
20) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынаста Министрлікті білдіреді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Республика Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
23. Жауапты хатшыға жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін ол:
1) орталық атқарушы орган аппаратының қызметкерлеріне орындауға міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзге мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан жауапты хатшының құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
3) жеке қолданымдағы құқықтық актілер қабылдауға құқылы.
24. Жауапты хатшы оған жүктелген міндеттердің орындалуы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
25. Министрліктің Министрдің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын алқасы болады. Алқаның сандық және дербес құрамын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының қатарынан Министр бекітеді.
4. Министрліктің мүлкі
26. Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады. Министрліктің мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктен қалыптастырылады.
27. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату

29. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

29. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.