О проекте Закона Республики Казахстан " О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 августа 2008 года N 814
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты  Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20, 21; N 4, ст. 28; N 16, ст. 131; N 18, ст. 143; N 20, ст. 153;  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 тамыздағы N 814 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20, 21-құжаттар; N 4, 28-құжат; N 16, 131-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 153-құжат; 2008 жылғы 12 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 шілдедегі Заңы; 2008 жылғы 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы):

1) в статье 19:
в пункте 1:
после слов "юридического лица" дополнить словами "с восемнадцати лет";
дополнить частью следующего содержания:
"Несовершеннолетние в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет занимаются предпринимательской деятельностью с согласия родителей, усыновителей или попечителей.";
подпункт 2) части первой пункта 4 дополнить словами ", за исключением лиц, указанных в пункте 4-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Физические лица, не использующие труд наемных работников на постоянной основе, вправе не регистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя при получении следующих доходов, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) облагаемых у источника выплаты;
2) имущественного дохода;
3) прочих доходов.";
2) в пункте 2 статьи 115 слова "ценные бумаги" заменить словами "финансовые инструменты";
3) главу 3 дополнить параграфом 1-1 следующего содержания:
"§ 1-1. Финансовые инструменты
Статья 128-1. Финансовые инструменты
1. Финансовый инструмент - деньги, ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты и другие финансовые инструменты, в результате операций с которыми одновременно возникают финансовый актив у одной организации и финансовое обязательство или долевой инструмент - у другой.
2. Финансовый актив - любой актив, который представляет собой денежные средства, долевой инструмент другой организации, договорное право на получение денежных средств или иного финансового актива от другой организации или на обмен финансовых активов или финансовых обязательств с другой организацией на потенциально выгодных для себя условиях, или такой договор, расчет по которому будет или может быть произведен собственными долевыми инструментами организации и который при этом является таким производным инструментом, по которому у организации есть или может появиться обязанность получить переменное число собственных долевых инструментов, или таким производным инструментом, расчет по которому будет или может быть произведен любым иным способом, нежели путем обмена фиксированной суммы денежных средств или иного финансового актива на фиксированное число собственных долевых инструментов организации.
3. Финансовое обязательство - любое обязательство, которое представляет собой договорную обязанность предоставить денежные средства или иной финансовый актив другой организации или обменять финансовые активы или финансовые обязательства с другой организацией на потенциально не выгодных для себя условиях, или такой договор, расчет по которому будет или может быть произведен собственными долевыми инструментами организации и который при этом является таким непроизводным инструментом, по которому у организации есть или может появиться обязанность предоставить переменное число собственных долевых инструментов, или таким производным инструментом, расчет по которому будет или может быть произведен любым иным способом, нежели путем обмена фиксированной суммы денежных средств или иного финансового актива на фиксированное число собственных долевых инструментов организации.

1) 19-бапта:
бірінші тармақ "қоспағанда" деген сөзден кейін ", он сегіз жастан бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Он төрт жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар ата-анасының, асырап алушыларының немесе қорғаншыларының келісімімен кәсіпкерлік қызметпен айналысады.";
4-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдынан "осы Кодекстің 4-1-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Жалданбалы қызметкерлердің еңбегін тұрақты негізде пайдаланбайтын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мынадай табыстарды алу кезінде жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеуге құқылы:
1) төлем көзінен салық салынатын табыс;
2) мүліктік табыс;
3) өзге де табыстар.";
2) 115-баптың 2-тармағындағы "құнды қағаздар," деген сөздер "қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-тарау мынадай мазмұндағы 1-1-параграфпен толықтырылсын:
"$ 1-1. Қаржы құралдары
128-1-бап. Қаржы құралдары
1. Қаржы құралдары - операция нәтижесінде бір ұйымның қаржылық активімен бір мезгілде басқа ұйымға қаржылық міндеттеме немесе үлестік құрал туындайтын ақша, өндірістік құнды қағаздарды қоса алғанда, құнды қағаздар, өндірістік қаржы құралдары мен басқа да қаржы құралдары.
2. Қаржылық актив - ақша қаражатын, басқа ұйымның үлестік құралын білдіретін кез-келген актив, басқа ұйымнан ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті алуға немесе өзі үшін ықтимал тиімді жағдайларда басқа ұйыммен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасуға шарттық құқық немесе есеп айырысу ұйымның меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін және бұл ретте, ұйымның меншікті үлестік құралдарының ауыспалы санын алатын немесе алуы міндетті болатын туынды құрал немесе ақша қаражатының немесе өзге де қаржылық активтің белгіленген сомасын алмастыру жолымен есеп айырысу ұйымның меншікті үлестік құралдарының белгіленген санына кез-келген өзге тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін туынды құрал болып табылатын шарт.
3. Қаржылық міндеттеме - ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа ұйымға беру немесе өзі үшін ықтимал тиімсіз жағдайларда басқа ұйыммен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасудың шартты міндеттемелерін білдіретін кез-келген міндеттеме немесе есеп айырысу ұйымның меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін және бұл ретте, ұйымның меншікті үлестік құралдарының ауыспалы санын беретін және беруге міндетті болатын туынды емес құрал немесе ақша қаражатының немесе өзге де қаржылық активтің белгіленген сомасын алмастыру жолымен есеп айырысу ұйымның меншікті үлестік құралдарының белгіленген санына кез-келген өзге тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін туынды құрал болып табылатын шарт.

4. Долевой инструмент - любой договор, подтверждающий право на остаточную долю в активах организации, оставшихся после вычета всех ее обязательств.
Статья 128-2. Производные финансовые инструменты
1. Производные финансовые инструменты - контракт или соглашение, расчет по которым зависит от величины (включая колебание величины) базового актива контракта или соглашения и происходят в будущем.
2. К производным финансовым инструментам относятся опционы, фьючерсы, форварды, свопы и другие производные финансовые инструменты, отвечающие данным признакам.
3. Базовыми активами являются товары, стандартизированные партии товаров, ценные бумаги, валюта, индексы, процентные ставки и другие активы, имеющие рыночную стоимость, будущее событие или обстоятельство, производные финансовые инструменты.
Статья 128-3. Опцион
1. Опцион - производный финансовый инструмент, в соответствии с которым одна сторона (продавец опциона) продает другой стороне (покупателю опциона) право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем. Продавец опциона берет на себя обязательство, а покупатель приобретает право.
2. Продавец опциона продает опцион покупателю опциона за вознаграждение, именуемое премией. Под согласованными условиями опциона понимается согласование следующих обязательных условий: вид базового актива, общая стоимость базового актива (сумма, на которую заключается опцион), цена базового актива (страйк - цена исполнения опциона), премия опциона, срок опциона (период действия опциона), вид опциона.
3. Опцион считается исполненным, если покупатель опциона реализует приобретенное им право.
Статья 128-4. Своп
Своп - производный финансовый инструмент, в соответствии с которым стороны договариваются об обмене платежами по базовым активам или базовыми активами в будущем на согласованных условиях.
Статья 128-5. Форвард
1. Форвард - производный финансовый инструмент, покупатель (или продавец) которого берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (или продать) базовый актив на согласованных условиях в будущем.
2. Форвард заключается на неорганизованном рынке.
Статья 128-6. Фьючерс
Фьючерс - производный финансовый инструмент, обращаемый только на организованном рынке, покупатель (или продавец) которого берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (или продать) базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями.";
4) статью 129 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ценные бумаги могут быть долговыми и долевыми.
Долговые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие обязательство эмитента/должника по выплате основной суммы долга на условиях выпуска данных ценных бумаг.
Долевая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на определенную долю в имуществе в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.".

4. Үлес құралы - ұйымның барлық міндеттемелерін ұстап қалғаннан кейін қалатын оның активтеріндегі қалған үлесіне құқығын растайтын кез-келген шарт.
128-2-бап. Туынды қаржы құралдары
1. Туынды қаржы құралдары - есеп айырысуы келісім-шарттың немесе келісімнің базалық активінің мөлшеріне (мөлшердің ауытқуын қоса алғанда) байланысты болатын және болашақта жүргізілетін келісім-шарт немесе келісім.
2. Туынды қаржы құралдарына опциондар, фьючерстер, форвардтар, своптар және осы белгілерге жауап беретін басқа да қаржы құралдары жатады.
3. Базалық активтер тауарлар, тауарлардың стандартталған партиялары, құнды қағаздар, валюта, индекстер, нарықтық құны бар басқа да активтер, болашақтағы оқиғалар немесе жағдайлар, туынды қаржы құралдары болып табылады.
128-3-бап. Опцион
1. Опцион - оған сәйкес бір тарап (опцион сатушысы) екінші тарапқа (опционды сатып алушы) болашақта келісілген шарттарда келісілген баға бойынша базалық актив сатып алу немесе сату құқығын сататын өндірістік қаржылық құрал. Опционды сатушы өзіне міндеттемелер алады, ал сатып алушы құқыққа ие болады.
2. Опционды сатушы опционды сатып алушыға опционды сыйақы, сыйлыққа сатады. Опционның келісілген шарттары деп мынадай міндетті шарттарды келісу түсіндіріледі: базалық активтің түрі, базалық активтің жалпы құны (опцион жасалатын сома), базалық активтің бағасы (страйк - опционды орындау бағасы), опционның сыйлығы, опционның мерзімі (опционның қолданыс кезеңі), опционның түрі.
3. Егер сатып алушы өздері сатып алған құқықты іске асырса, онда опцион орындалды деп есептеледі.
128-4-бап. Своп
Своп - оған сәйкес екі тараптың келісілген талаптармен базалық активтер немесе болашақтағы базалық активтер бойынша төлемдерді айырбастау жөнінде келісетін туынды қаржы құралы.
128-5-бап. Форвард
1. Форвард - сатып алушы (немесе сатушы) болашақта келісілген шарттарда базалық активті сатып алудың (немесе сатудың) белгіленген мерзімі өткеннен кейін міндеттемелерді өзіне алатын туынды қаржы құралы.
2. Форвард ұйымдастырылмаған нарықта жасалмайды.
128-6-бап. Фьючерс
Фьючерс - сатып алушы (немесе сатушы) ұйымдастырылған нарықта белгіленген стандартты шарттарға сәйкес базалық активті сатып алудың (немесе сатудың) белгіленген мерзімі өткеннен кейін міндеттемелерді өзіне алатын тек ұйымдастырылған нарықта айналымға түсетін туынды қаржы құралы.
4) 129-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Құнды қағаздар борыштық және үлестік болуы мүмкін.
Борыштық құнды қағаздар - эмитент/борышкердің осы құнды қағаздарды шығару шарттарында борыштың негізі сомасын төлеу бойынша міндеттемесін растайтын құнды қағаздар.
Үлестік құнды қағаздар - Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мүлік иесінің мүлікке белгіленген үлесіне иелік ету құқығын растайтын құнды қағаз.

2. В  Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 17, ст. 140;  Закон  Республики Казахстан от 27 июня 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.):
дополнить статьей 222-1 следующего содержания:
"Статья 222-1. Незаконные действия в отношении имущества, ограниченного в распоряжении в счет налоговой задолженности налогоплательщика
Растрата, отчуждение, сокрытие или незаконная передача имущества, на которое налоговыми органами наложено ограничение в распоряжении, а также отказ в передаче такого имущества, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, совершенные лицом, имущество которого ограничено, а равно осуществление служащим кредитной организации банковских операций с денежными средствами (вкладами), по которым налоговыми органами приостановлены расходные операции, -
наказываются штрафом в размере двухсот месячных расчетных показателей или привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.".
3. В  Уголовно-процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 5-6, ст. 31; N 12, ст. 72; 2007 г., N 1, ст. 2; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69; N 13, ст. 99;  Закон  Республики Казахстан от 27 июня 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения мер пресечения в виде ареста, домашнего ареста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 30 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 31 июля 2008 г.):
в части третьей статьи 192 после слов "222 (частью второй)," дополнить цифрами "222-1,".

2. 1997 жылғы 16 шілдедегі N 167 Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; N 15, 281-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 4, 219-құжат; N 32, 33; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; 2008 жылғы 7 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу кодекстеріне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 27 маусымдағы Заңы; 2008 жылғы 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы) мынадай мазмұндағы 222-1-баппен толықтырылсын:
"222-1-бап. Салық төлеушінің салық берешегі шотына билік ету
шектелген мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері
Иелік етуге салық органы шектеу қойған мүлікті ысырап етуі, иеліктен шығаруы, жасырып қалуы немесе заңсыз беруі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда сеніп берген адамның жасаған осындай мүлікті беруден бас тартуы, несие ұйымдары қызметкерінің салық органдары жұмсау операцияларын тоқтатып қойған ақша қаражатымен (салымдармен) банк операцияларын жүзеге асыруы - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салынады немесе жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 23, 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат; 2008 жылғы 7 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу кодекстеріне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 27 маусымдағы Заңы; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы; 2008 жылғы 30 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қамауға алу, үйде қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы):
192-баптың үшінші бөлігіндегі "222-бабында (екінші бөлігінде)" деген сөзден кейін "222-1" деген санмен толықтырылсын.

4. В  Уголовно-исполнительный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан,  1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 17; ст. 140; N 20, ст. 152):
подпункт 9) пункта 1 статьи 178-2 изложить в следующей редакции:
"9) в порядке, установленном налоговым законодательством, представляют в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения и находящихся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами. Указанная декларация представляется до истечения оставшейся неотбытой части наказания.
При этом указанными лицами в орган внутренних дел представляется справка налогового органа о получении им декларации.".
5. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180; 2008 г., N 6-7, ст. 27;  Закон  Республики Казахстан от 27 июня 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу ношения (использования) форменной и специальной одежды физическими и юридическими лицами", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 г.):

4. 1997 жылғы 13 желтоқсанындағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17, 18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжат; N 24, 154-құжат, 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; N 20, 152-құжат):
178-2-баптың 1-тармағының 9)-тармақшасы мынадай мазмұнда жазылсын:
"9) тұрғылықты жеріндегі салық органына салық заңнамасында белгіленген тәртіппен кірістері және салық салу объектісі болып табылатын және Қазақстан Республикасы аумағында да және одан тыс жерлерде орналасқан мүлкі туралы декларация беруге міндетті. Көрсетілген декларация жазаның қалған өтелмеген бөлігі өткенге дейін ұсынылады.
Бұл ретте, ішкі істер органына олардың декларацияны алғаны туралы салық органының анықтамасы ұсынылады.".
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; 2008 жылғы 7 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу кодекстеріне және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 27 маусымдағы Заңы ;
2008 жылғы 12 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке және заңды тұлғалардың нысанды және арнаулы киімді киіп жүруі (пайдалануы) мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 шілдедегі Заңы ;
2008 жылғы 22 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 шілдедегі Заңы ;
2008 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы ; 2008 жылғы 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы ; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы ):

1) в части второй статьи 69 по тексту после слов "в области налогообложения," дополнить словами "законодательства о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании";
2) в статье 88:
в части третьей:
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении,-";
в абзаце восьмом после слов "среднего предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческими организациями";
в абзаце втором части четвертой после слов "среднего предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческими организациями";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенное в виде:
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам агентов - юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющего отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы обязательных пенсионных взносов и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм обязательных пенсионных взносов и пеней, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам агентов за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.";
3) в статье 88-1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом, юридическим лицом или его должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непредставления в налоговый орган списков участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления;
несвоевременного и (или) неполного уплаты (перечисления) социальных отчислений и пени;
непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений.";
дополнить частью третьей следующего содержания:

1) 69-баптың екінші бөлігінде мәтін бойынша "сондай-ақ салық салу," деген сөздерден кейін "зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалар," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 88-бапта:
үшінші бөлікте:
жетінші абзацтағы "орындамауы" деген сөзден кейінгі "," белгісі ";" белгісімен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша касса жөніндегі барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы, -"
сегізінші абзацта "орта кәсіпкерлік субъектілері" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында "орта кәсіпкерлік субъектілері" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша агент-заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
аудармауы (есептемеуі) уақтылы аудармауы (банк шоттарынан ақшаны шығарып тастау бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымға қолма қол ақша енгізген күннен кейін) не міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымның кінәсінен төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына белгіленген тәртіппен салық органдарының міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақының сомаларын алу жөніндегі инкассалық өкімдерін орындамауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы, -
лауазымды адамдарға - Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамау кезеңінде агенттердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының отыз проценті, заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 88-1-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке кәсіпкердің, жекеше нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды адамдарының:
әлеуметтік аударымдар жүргізілетін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін салық органына ұсынбауы;
әлеуметтік аударымдар мен өсімақыларды уақтылы және (немесе) толық төлемеу (аудармауы);
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша касса бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаларға - аударылмаған (уақытында аударылмаған) әлеуметтік аударымдар сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:

"3. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам плательщиков - юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющего отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы социальных отчислений и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм социальных отчислений и пеней, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам плательщиков за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.";
4) в статье 205:
в заголовке слово "налоговый" заменить словом "регистрационный";
в части первой:
в абзаце первом после слов "срока подачи" дополнить словом "налогового";
в абзаце втором:
слова "на физических лиц в размере двух," исключить;
слова "и индивидуальных предпринимателей" заменить словами", индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов";
в части второй:
в абзаце первом после слов "срока подачи" дополнить словом "налогового";
в абзаце втором:
слова "на физических лиц в размере четырех," исключить;
слова "и индивидуальных предпринимателей" заменить словами", индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Нарушение установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления об изменении регистрационных данных индивидуальным предпринимателем для изменения данных, указанных в свидетельстве о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, адвокатом, частным нотариусом - об изменении места нахождения, - влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
в части третьей:
в абзаце первом:
после слов "срока подачи" дополнить словом "налогового";
слова "учет в качестве плательщика налога" заменить словами "регистрационный учет по налогу";
в абзаце втором:
слово "тридцати" заменить словом "пятнадцати";
слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
слова "каждый месяц" заменить словом "период";

"3. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша төлеуші заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
аудармауы (есептемеуі) уақтылы аудармауы (банк шоттарынан ақшаны шығарып тастау бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымға қолма қол ақша енгізген күннен кейін) не міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымның кінәсінен төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдар мен өсімақылардың сомаларын алу жөніндегі салық органдарының инкассалық өкімдерін орындамауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы, -
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамау кезеңінде лауазымды адамдарға - отыз айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде, төлеушілердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес проценті мөлшерінде заңды тұлғаларға айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 205-бапта:
тақырыбындағы "салық" деген сөз "тіркелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"өтініш" деген сөз "салық өтінішін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта: "жеке тұлғаларға - екі," деген сөздер алып тасталсын;
"және дара кәсіпкерлерге" деген сөздер ", дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
екінші абзац:
"өтініш" деген сөз "салық өтінішін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта: "жеке тұлғаларға - екі," деген сөздер алып тасталсын;
"және дара кәсіпкерлерге" деген сөздер ", дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Дара кәсіпкердің дара кәсіпкерді, жеке нотариусты, адвокатты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілген өзгерістерді енгізу үшін тұратын орнының өзгеруі туралы тіркеу деректерін өзгерту туралы салық өтінішін берудің Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген мерзімін бұзуы дара кәсіпкерлерге - бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"өтініш" деген сөз "салық өтінішін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салығын төлеуші ретінде есепке" деген сөздер "салығы бойынша тіркеу есебіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"отыз" деген сөз "он бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"әр айы" деген сөздер "кезең" деген сөзбен ауыстырылсын;

5) дополнить статьей 205-2 следующего содержания:
"Статья 205-2. Осуществление деятельности лицами в период действия заявления о приостановлении деятельности
Осуществление деятельности лицами, имеющими право на приостановление деятельности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, в период действия заявления о приостановлении деятельности -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
6) в статье 206:
заголовок дополнить словами "либо связанных с условным банковским вкладом";
в части первой:
в абзаце первом слова "кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи," исключить;
в абзаце втором после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами "частных нотариусов, адвокатов";
часть вторую исключить;
в части третьей:
в абзаце первом:
слова "налоговой отчетности по электронному мониторингу" заменить словами "отчетности по мониторингу";
после слова "мониторинга" дополнить словом "крупных";
в абзаце втором после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами", частных нотариусов, адвокатов";
в абзаце втором части четвертой после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами", частных нотариусов, адвокатов";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Непредставление либо несвоевременное представление в налоговый орган налоговым агентом договора об условном банковском вкладе и (или) копии платежного документа, удостоверяющего перечисление подоходного налога на условный банковский вклад, в случае уплаты подоходного налога через условный банковский вклад, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере десяти, на юридических лиц, в том числе нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, в том числе нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
7) дополнить статьей 206-1 следующего содержания:
"Статья 206-1. Непредставление отчетности по мониторингу сделок, представляемой в целях контроля при трансфертном ценообразовании, а также документов, необходимых для проведения проверок по вопросам трансфертного ценообразования
1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган отчетности по мониторингу сделок в срок, установленный законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы трансфертного ценообразования, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

5) мынадай мазмұндағы 205-2-баппен толықтырылсын:
"205-2-бап. Адамдардың қызметті тоқтата тұру туралы
өтінішінің қолданылуы кезеңінде қызметті жүзеге
асыруы
Қызметті тоқтата тұру туралы өтініштің қолданылуы кезеңінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қызметін тоқтата тұруға құқығы бар адамдардың қызметті жүзеге асыруы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 206-бапта:
тақырыбы "қажетті" деген сөзден кейін "не шартты банк салымына байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
"дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен толықтырылсын;
", осы баптың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"электрондық мониторинг бойынша салық есептілігін" деген сөздер "мониторинг бойынша есептілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлеушінің" деген сөздің алдынан "ірі" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзацта "дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацта "дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Табыс салығын шартты банк салымы арқылы төлеген жағдайда, салық агентінің шартты банк салымы туралы шартты және (немесе) шартты банк салымына табыс салығының аударылғанын растайтын төлем құжатының көшірмесін табыс салығын шартты банк салымы арқылы төлеген жағдайда салық органына табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі, -
дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - он, заңды тұлғаларға, оның ішінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент еместерге - отыз, заңды тұлғаларға, оның ішінде ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент еместерге елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7) мынадай мазмұндағы 206-1-баппен толықтырылсын:
"206-1-бап. Мәмілелердің мониторингі бойынша трансферттік
баға белгілеу кезінде бақылау үшін берілетін
есептілікті, сондай-ақ трансферттік баға белгілеу
мәселелері бойынша тексеру жүргізу үшін қажетті
құжаттарды табыс етпеу
1. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу мәселелерін реттейтін заңнамасында белгіленген мерзімде салық органына мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептілікті табыс етпеуі, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Выявление расхождений более 2 000 - кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, между данными отчетности по мониторингу сделок и данными, полученными в ходе проверки, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Непредставление в срок, установленный уполномоченным государственным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), а также отчетности по мониторингу сделок, необходимых для осуществления контроля при трансфертном ценообразовании, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
8) в статье 208:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 208. Отсутствие учетной документации и нарушение ведения налогового учета";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Отсутствие у налогоплательщика учетной документации и (или) несоблюдение требований по составлению и хранению учетной документации, установленных законодательством Республики Казахстан -";
в абзаце втором слова "пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг)" заменить словами "пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей";
в абзаце втором части второй слова "десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг)" заменить словами "шестидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание.
Под отсутствием у налогоплательщика учетной документации понимается понимается отсутствие бухгалтерской документации и (или) налоговых форм, налоговой учетной политики, иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства.";

2. Мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептіліктің деректері мен тексеру барысында алынған деректер арасында тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 2 000 айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшерде сәйкессіздік анықталған жағдайда, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - елу, шағын немесе орта бизнес субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушінің трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды (оның ішінде электрондық түрде), сондай-ақ мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептілікті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген мерзімде табыс етпеуі не табыс етуден бас тартуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - елу, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) "208-бап. Есепке алу құжаттамаларының болмауы және салық есебін жүргізуді бұзу";
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушіде есеп құжаттамасының және (немесе) салықтық есеп саясатының болмауы немесе оның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілуі, -";
екінші абзацтағы "есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнының бес проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға он проценті" деген сөздер "елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында "есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнының он проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма проценті" деген сөздер "алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту.
Салық төлеушіде есепке алу құжаттамасының болмауы деп бухгалтерлік құжаттаманың және (немесе) салық нысандарының, салықтық есепке алу саясаты құжаттарының, салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемелерін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың болмауы түсіндіріледі.

9) в статье 208-1:
в заголовке слово "(доначисленных)" заменить словом "(исчисленных)";
в абзаце первом:
слово "(доначисленных)" заменить словом "(исчисленных)";
слова "задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, существующей более девяноста дней от установленного законодательными актами Республики Казахстан срока их уплаты" заменить словами "налоговой задолженности в период действия распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по кассе";
10) в статье 209:
в абзаце втором части первой:
слова ", индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на "заменить словами" - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов и";
слово "доначисленной" заменить словом "начисленной";
часть вторую исключить;
в абзаце первом части третьей слово "бюджет" заменить словом "расчете";
в части четвертой слова "или индивидуального подоходного налога" исключить;
примечания изложить в следующей редакции:
"Примечания.
1. Для целей части первой настоящей статьи лицо не подлежит административной ответственности в случае, если начисление суммы налога на добавленную стоимость не повлекло возникновение налога на добавленную стоимость, подлежащего взносу в бюджет, за налоговый период.
2. Для целей части четвертой настоящей статьи лицо так же подлежит административной ответственности в случае непредставления в течение налогового периода расчетов авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих представлению в соответствии с налоговым законодательством. При этом исчисленная сумма авансовых платежей приравнивается нулю.";
11) в статье 210:
в абзаце втором части первой:
после слов "должностных лиц" дополнить словами " - в размере двадцати месячных расчетных показателей";
после слов "индивидуальных предпринимателей," дополнить словами "частных нотариусов, адвокатов,";
в абзаце втором части второй:
после слов "должностных лиц" дополнить словами "- в размере двадцати месячных расчетных показателей";
после слов "индивидуальных предпринимателей," дополнить словами "частных нотариусов, адвокатов,";
12) статью 212 исключить;
13) в статье 215:
в заголовке слова "с фискальной памятью" исключить;
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение установленного налоговым законодательством Республики Казахстан порядка применения контрольно-кассовых машин -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
часть вторую исключить;
в части третьей:
в абзаце первом слова "частями первой или второй" заменить словами "частью первой";
в абзаце втором:
после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами ", частных нотариусов";
слова "двадцати пяти" заменить словом "тридцати";

9) 208-1-бапта:
тақырыбындағы "(үстеп есептелген)" деген сөздер "(есептелген)" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "(үстеп есептелген)" деген сөздер "(есептелген)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген берешекті төлеу мерзімінен тоқсан күннен асқан берешегі" деген сөздер "касса бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы салық органының өкімінің қолданыс кезеңіндегі салық берешегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 209-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
", дара кәсіпкерлерге - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде," деген сөздер "- жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үстеп" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "бюджетке төленетін ағымдағы төлемдер сомасын кемітіп" деген сөздер "ағымдағы төлемдер сомасын есепте кемітіп" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "немесе жеке табыс салығы" деген сөздер алып тасталсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту.
1. Осы баптың бірінші бөлігіндегі мақсаттар үшін салық кезеңінің ішінде салық заңнамасына сәйкес берілуге тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің есептерін бермеген жағдайда тұлға әкімшілік жауапкершілікке тартылмайды.
2. Осы баптың төртінші бөлігіндегі мақсаттар үшін егер қосылған құн салығына есептелген сома салық кезеңінде бюджетке енгізуге жататын қосылған құн салығына әсер етпесе тұлға әкімшілік жауапкершілікке тартылды.
11) Бұл ретте, аванстық төлемдердің есептелген сомасы нөлге теңестіріледі";
210-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"лауазымды тұлғалар" деген сөздерден кейін "- 20 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен толықтырылсын;
"дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"лауазымды тұлғалар" деген сөздерден кейін "- 20 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен толықтырылсын;
"дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға, адвокаттарға" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 212-бап алынып тасталсын;
13) 215-баптың тақырыбындағы "Фискалдық жады бар" деген сөздер алынып тасталсын;
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгіленген кассалық-бақылау машиналарын қолдану тәртібін бұзу -
дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға және лауазымды адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлігі алынып тасталсын;
үшінші бөліктегі:
бірінші абзацтағы "бірінші немесе екінші бөліктерінде" деген сөздер "бірінші бөлігіндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"дара кәсіпкерлерге" деген сөздерден кейін ", жеке нотариустарға" деген сөздермен толықтырылсын;

14) в части первой статьи 216:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющего отдельные виды банковских операций, при переводе в банк или другую организацию, осуществляющую кассовое исполнение бюджетной системы, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет в день совершения операции по списанию денег с банковского счета налогоплательщика и принятых наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и других обязательных платежей, пеней, штрафов;";
в абзаце седьмом после слов "юридических лиц" дополнить словами ", индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов";
дополнить абзацами десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"открытия своему клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику -";
15) в части первой статьи 217:
в абзаце третьем:
слова "в течение трех рабочих дней" исключить;
после слов "банковских счетов" дополнить словами "посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе - в течение трех рабочих дней";
в абзаце пятом слово "решению" заменить словом "распоряжению";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющего отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы в банк или другую организацию, осуществляющую кассовое исполнение бюджетной системы, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней, штрафов;";
абзац седьмой исключить;
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"открытия своему клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику;
непередачи сведений о начисленных суммах банковских вознаграждений в налоговый орган в течение срока, установленного налоговым законодательством;
непредставления в налоговый орган в течение срока, установленного налоговым законодательством, отчета о движении денег, размещенных на условном банковском вкладе в течение отчетного квартала, при наличии такого движения денег по форме, установленной уполномоченным органом, -";
абзац девятый после слов "счетам налогоплательщиков" дополнить словами "за период неисполнения банком обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";

14) 216-баптың бірінші бөлігінде:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аудармауы (есептемеуі) уақтылы аудармауы (банк шоттарынан ақшаны шығарып тастау бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымға қолма қол ақша енгізген күннен кейін) не міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымның кінәсінен төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;";
төртінші абзацтағы "жүргізілген күні" деген сөздерден кейін "және банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларына қабылданған қолма-қол ақшаны салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды, айыппұлдарды төлеу шотына" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзацтағы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", жеке кәсіпкерлердің, адвокаттардың және жеке нотариустердің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші, он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"өз клиентіне салық қызметі органдары инкассалық өкім немесе салық төлеушінің банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкім қойған осы банкте соңғы рет ашық шоты болған кезде жаңа банк шотын ашу;
әрекетсіз салық төлеушілерге және жойылу сатысындағы салық төлеушілерге банк шотын ашу;
банк қызметкерлерінің кінәсінен төлем құжаттарында жіберілген қателіктер, сондай-ақ банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларына қабылданған қолма-қол ақшаны салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімақылар, айыппұлдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды төлеу шотына аударуды (есептеуді) кідірткені үшін, -
15) 217-баптың бірінші бөлігінде:
үшінші абзацта:
"салық органдарына" деген сөзден кейінгі "үш жұмыс күні ішінде" деген сөз алынып тасталсын;
"салық органдарына" деген сөздерден кейін "оны ашқан күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаның кепілдендірілген жеткізуді қамтамасыз ететін байланыстың электронды арналары арқылы немесе хабарламаны қағаз тасығышта жіберген кезде - үш жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацтағы "шешімі" деген сөз "өкімі" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аудармауы (есептемеуі) уақтылы аудармауы (банк шоттарынан ақшаны шығарып тастау бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымға қолма қол ақша енгізген күннен кейін) не міндетті зейнетақы жарналары мен өсімақы сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банк немесе ұйымның кінәсінен төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;";
жетінші абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"өз клиентіне салық қызметі органдары инкассалық өкім немесе салық төлеушінің банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкім қойылған осы банкте соңғы рет ашық шоты болған кезде жаңа банк шотын ашу;
әрекетсіз салық төлеушілердің және жойылу сатысындағы салық төлеушілердің банк шотын ашу;
банк сыйақыларының есептелген сомалары туралы салық органына салық заңнамасында белгіленген мерзім ішінде ақпарат бермеу;
есепті тоқсан ішінде шартты банк салымында орналасқан ақшаның қозғалысы туралы есепті, осындай ақшаның қозғалысы бар болған кезде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық органына салық заңнамасында белгіленген мерзім ішінде ұсынбау, -" деген сөздермен толықтырылсын;

16) статью 219 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под незаконным воспрепятствованием доступу должностного лица органа налоговой службы, проводящего налоговую проверку, на территорию или в помещение, используемые налогоплательщиком в предпринимательской деятельности, понимаются любые незаконные действия (бездействие) налогоплательщика или его работников, которые не позволяют провести проверку или препятствуют ее должному проведению.";
17) абзац первый статьи 359 изложить в следующей редакции:
"Разглашение сведений, составляющих налоговую тайну, без профессиональной или служебной необходимости лицами, которым стало известно о таких сведениях в порядке, установленном налоговым законодательством,-";
18) в части первой статьи 570 слова "статьями 88 (частями третьей, четвертой), 88-1 (частью второй)," заменить словами "статьями 88 (частями третьей, четвертой, пятой), 88-1 (частями второй, третьей), 163,";
19) часть первую статьи 580 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) технических ошибок, возникающих при отправке форм налоговой отчетности в электронном виде.".
6. В  Земельный кодекс  Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 12, ст. 79, 83; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18; N 14, ст. 105; N 15, ст. 106, 109; N 16, ст. 129; N 17, ст. 139; N 18, ст. 143; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180; 2008 г., N 6-7, ст. 27;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 17 июля 2008 г.):
в статье 43:
пункт 1 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) заключение договора о временном возмездном землепользовании;";
пункт 7 дополнить частью следующего содержания:
"В указанный срок заключается одновременно договор о временном возмездном землепользовании (аренды).".
7. В  Лесной кодекс  Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18):
1) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) утверждает методические указания для расчета ставок платы за лесные пользования (за древесину, отпускаемую на корню, за иные лесные пользования).";
2) в пункте 3 статьи 36 после слов "вывозки древесины" дополнить словами "(деловая и дровяная в коре), порубочных остатков (дрова из кроны)";

16) 219-бап мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Салық төлеуші кәсіпкерлік қызметке пайдаланатын аумаққа немесе үй-жайға салық тексеруін жүргізетін салық қызметі органының лауазымды тұлғасының кіруіне заңсыз кедергі келтіруі деп салық төлеушінің немесе оның қызметкерлерінің тексеріс жүргізуге мүмкіндік бермейтін немесе оны тиісінше жүргізуге кедергі келтіретін кез-келген әрекеттері (әрекетсіздіктері) түсіндіріледі.";
17) 359-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіптік немесе қызметтік қажеттіліксіз салық құпиясын құрайтын мәліметтерді осындай мәліметтер туралы белгілі болған адамдардың жария етуі салық заңнамасында белгіленген тәртіппен, -";
18) 570-баптың бірінші бөлігі "88 (үшінші, төртінші" деген сөзден кейінгі ", бесінші" деген сөзбен толықтырылсын;
19) 580-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) салық есептілігі нысанын электронды түрде жіберу кезінде туындайтын техникалық қателер болған жағдайда.".
6. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 14, 105-құжат; N 15, 106, 109-құжаттар; N 16, 129-құжат; N 17, 139-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 4 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақтан Республикасының 2008 жылғы 26 мамырдағы Заңы):
43-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) уақытша қайтарылатын жер пайдалану туралы шарт жасау.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Көрсетілген мерзімде бір мезгілде уақытша қайтарылатын жер пайдалану туралы (жалдау) шарт жасалады.".
7. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 16, 140-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 97-құжат 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) орман пайдалануға төлемдер ставкаларын есептеуге (түбірімен босатылатын сүрекке, өзге орман пайдалануға) арналған әдістемелік нұсқауды бекітеді.";
2) 36-баптың үшінші тармағында "сүрек" деген сөзден кейін "(түбірінде және отын), кесілген ағаштардың қалдықтары (түбірден алынған ағаш)" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в статье 105:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 105. Плата за лесные пользования государственного лесного фонда";
в пункте 3 слова "и доступности лесных ресурсов, рыночных цен на лесную продукцию" заменить словами ", удаленности лесосек от дорог общего пользования, рельефа местности и видов рубок";
в пункте 4:
слова "пользование государственным лесным фондом определяются" заменить словами "лесные пользования на участках государственного лесного фонда определяются";
дополнить частью следующего содержания:
"При этом ставки платы устанавливаются в зависимости от вида лесных пользований и специфических их особенностей, которые измеряются: по площади - в гектарах (га), по объему - в плотных кубических метрах (м3) или складочных кубических метрах (скл. м3), по количеству - в штуках, по весу - в килограммах (кг), центнерах (ц), тоннах (т) в свежем (сырорастущем) состоянии.";
4) в подпункте 2) пункта 1 статьи 112 слова "побочного лесного пользования" заменить словами "а также продукции переработки побочных лесных пользований".
8. В  Водный кодекс  Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 15, ст. 95; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18; N 19, ст. 147; N 24, ст. 180; 2008 г., N 6-7, ст. 27):
пункт 1 статьи 37 дополнить подпунктами 5-1), 7-1) следующего содержания:
"5-1) заверяет налоговую отчетность по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников до представления в налоговый орган;";
"7-1) утверждает методику расчета платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан;".
9. В  Экологический кодекс  Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 1, ст. 1; N 20, ст. 152):
статью 17 дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) заверяет налоговую отчетность по плате за эмиссии в окружающую среду до представления в налоговый орган;".
10. В  Трудовой кодекс  Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 9, ст. 65; N 19, ст. 147; N 20, ст. 152; N 24, ст. 178):
статью 156 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К работникам, постоянная работа которых протекает в пути или имеет разъездной характер либо связана со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, относятся работники железнодорожного, речного, морского, автомобильного транспорта, гражданской авиации, автомобильных дорог, магистральных линий связи и сооружений на них, радиорелейных линий и сооружений на них, воздушных линий электропередачи и сооружений на них, объектов связи.".

3) 105-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"105-бап. Мемлекеттік орман қорын ормандық пайдалануға
төлемақысы";
3-тармақтағы "мен қол жетімділігі, орман өнімдерінің нарықтық бағалары" деген сөздер ", ортақ пайдаланудағы жолдардан кеспе ағаштарды жою жер бедері және ағаш кесу түрлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Мемлекеттік орман қорын пайдалану" деген сөздер "Мемлекеттік орман қорының учаскелерінде ормандық пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, төлем ставкалары орманды пайдалану түрлеріне және олардың алаңы бойынша - га, көлемі бойынша - тығыз текше метрде (м 3 ) немесе қабат текше метрде (скл. м 3 ), саны бойынша - данада, салмағы бойынша - килограммда (кг), центнерде (ц), тоннада (т) жаңа (дымқыл өскен) жағдайларға өлшенетін ерекшелігіне байланысты белгіленеді.";
4) 112-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "жанама орман пайдалану" деген сөздер "сондай-ақ жанама орман пайдалануды өңдеудің өнімдері" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 19, 147-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат;):
37-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1), 7-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) салық органына беруге дейін жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша салық есептілігін растайды;";
"7-1) Қазақстан Республикасы салық заңнамасымен белгіленген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны бойынша төлемдер есебінің әдістемесін бекітеді;".
9. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2007 ж., N 1, 1-құжат; N 20, 152-құжат):
17-бап мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) салық органына ұсынғанға дейін қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем бойынша салық есептілігін растайды;".
10. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2007 ж., N 9, 65-құжат; N 19, 147-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат):
156-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тұрақты жұмысы жолда немесе сапарға шығу сипатындағы немесе қызмет көрсететін учаскелері шегінде қызметтік жол жүрулермен байланысты қызметкерлерге темір жол, өзен, теңіз, автомобиль көлігі, азаматтық авиация, автомобиль жолдары, байланыстың магистральді желілері және оларға құрылыс, радиорелі желісі және оларға құрылыс, электр берудің әуе желілері және оларға құрылыс, байланыс нысандарының қызметкерлері жатады.".

11. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24,  ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003г, N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 10, ст. 52; N 15, ст. 95; N 23, ст. 141; 2007 г., N 3, ст. 20;  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 июля 2008 г.):
1) в части третьей статьи 6-1 после слов "из торгового реестра" дополнить словами ", учредительные документы";
2) в части первой статьи 9 после слов "а государственная регистрация (перерегистрация) иных юридических лиц и учетная регистрация (перерегистрация) филиалов и представительств" дополнить словами ", в том числе филиалов и представительств иностранных юридических лиц,";
3) в статье 14:
в части шестой слово "реорганизованного" заменить словом "реорганизуемого";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"При реорганизации юридического лица путем разделения в регистрирующий орган представляется также справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям реорганизуемого юридического лица.".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 22; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67; N 19, ст. 148):
подпункт 3) части первой пункта 1 статьи 25 исключить.

11. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1996 ж.,№1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 15, 95-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; 2008 жылғы 12 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-1-баптың үшінші бөлігі "тізілімінің заңдастырылған үзінді көшірмесін" деген сөздерден кейін "құрылтай құжаттары" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-баптың бірінші бөлігі "ал өзге де заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және олардың филиалдары мен өкілдіктерін" деген сөздерден кейін ", оның ішінде шетелдік заңды тұлғаларының филиалдары мен өкілдіктерін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 14-бапта:
алтыншы бөлігінде "қайта ұйымдастырылған" деген сөздер "қайта ұйымдастырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда тіркеуші органға салық органының қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаның салықтық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтамасы табыс етіледі.".
12. "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақ ССР Жоғарғы Советінің ведомстары, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат; N 19, 148-құжат):
25-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 3) тармақшасы алып тасталсын.

13. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 16, ст. 99; 2007 г.. N 2, ст. 18; N 4, ст. 98, 170):
1) в подпунктах 1) и 2) части первой пункта 12 статьи 30 после слов "производными ценными бумагами" дополнить словами "и производными финансовыми инструментами";
2) в части второй пункта 1 статьи 51:
после слов "юридического лица" дополнить словами ", его структурных подразделений, индивидуального предпринимателя, адвоката и частного нотариуса";
слово "решениям" заменить словом "распоряжениям";
слова "санкционированным прокурором" исключить.
14. В  Закон  Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "О Прокуратуре" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 20, ст. 152;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения мер пресечения в виде ареста, домашнего ареста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 30 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 31 июля 2008 г.):
в подпункте 5-3) пункта 1 статьи 21 слова ", и приостановление расходных операций на банковских (за исключением корреспондентских) счетах физических и юридических лиц" исключить.
15. В  Закон  Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N 11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 3, ст. 22; N 16, ст. 99; N 24, ст. 148; 2007 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 22, ст. 170):
подпункт 1) части первой пункта 1 статьи 42 исключить.

13. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат, N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 98, 170-құжаттар):
1) 30-баптың 12-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары "туынды бағалы қағаздармен" деген сөздерден кейін "және туынды қаржы құралдармен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 51-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
"Заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", оның құрылымдық бөлімшелерінің, дара кәсіпкерлердің, қорғаушы және жеке нотариустардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"шешімдері" деген сөз "өкімдері" деген сөзбен ауыстырылсын;
", прокурордың санкция беруімен" деген сөздер алып тасталсын.
14. "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 жылғы 30 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 31 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қамауға алу, үйде қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
21-баптың 1-тармағының 5-3) тармақшасындағы "мен жеке және заңды тұлғалардың банк (корреспонденттіктен басқа) шоттарындағы шығыс операцияларын тоқтата тұруға" деген сөздер алып тасталсын.
15. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 22, 70-құжат;):
42-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын.

16. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273; 2001 г., N 24, ст. 338, 2003 г., N 10, ст. 54; N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18;  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 июля 2008 г.):
пункт 3 статьи 18 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"За государственную регистрацию механических транспортных средств и прицепов взимается сбор за государственную регистрацию транспортных средств в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
За выдачу водительских удостоверений, свидетельств о государственной регистрации механических транспортных средств, государственных регистрационных номерных знаков взимается государственная пошлина за выдачу водительских удостоверений, свидетельств о государственной регистрации механических транспортных средств, государственных регистрационных номерных знаков в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 13, ст. 86; N 15, ст. 95; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14, 18; N 9, ст. 67;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.):
1) в подпункте 1) части второй пункта 1 статьи 41-1 перед словами "не менее трех" дополнить словами "кредитора по налогам и другим обязательным платежам в бюджет или";
2) статью 70 дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) до составления заключительного отчета обязан закрыть банковские счета предприятия, признанного банкротом, сдать в налоговый орган бланки свидетельства налогоплательщика и свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при их наличии);";

16. "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1996 ж., N 14, 273-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; 2008 жылғы 22 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
18-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді мемлекеттік тіркеу үшін көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген тәртіппен көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені үшін алым алынады.
Жүргізуші куәлігін, механикалық көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін бергені үшін жүргізуші куәлігін, механикалық көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін бергені үшін Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік баж алынады.".
17. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 14, 18-құжат; N 9, 67-құжат; 2008 жылғы 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 41-1-баптың бірінші тармағының екінші бөлігінің 1) тармақшасы "сырттай байқау" деген сөздердің алдынан "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кредитор немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 70-бап мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) қорытынды есепті жасағанға дейін банкрот деп танылған кәсіпорынның банк шоттарын жабуға, салық органына салық төлеуші куәлігінің және қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің (олар бар болса) бланкілерін тапсыруға міндетті;";

3) в статье 87:
в заголовке слово "Отчет" заменить словами "Заключительный отчет";
в пункте 1:
часть первую после слова "органом" дополнить словом "заключительный";
часть вторую после слова "Форма" дополнить словом "заключительного";
в пункте 2:
часть первую после слова "утверждает" дополнить словом "заключительный";
часть вторую после слова "утвержденного" дополнить словом "заключительного";
4) в статье 88:
в пункте 3 слова "государственный регистр юридических лиц" заменить словами "государственные регистры юридических лиц и индивидуальных предпринимателей";
пункт 4 дополнить словами ", а также в налоговый орган по месту нахождения должника";
5) в статье 95:
в пункте 2:
часть первую после слова "суд" дополнить словом "заключительный";
в части второй слово "Отчет" заменить словами "Заключительный отчет";
в пункте 3:
после слова "утверждении" дополнить словом "заключительного";
слова "едином государственном регистре юридических лиц" заменить словами "Государственных регистрах юридических лиц и индивидуальных предпринимателей";
слова "юридического лица" заменить словом "должника".
18. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28, 30; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 24, ст. 178):
1) статью 22 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Удержанные обязательные пенсионные взносы перечисляются в Центр:
1) юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями (кроме применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса и крестьянских или фермерских хозяйств), а также адвокатами и частными нотариусами из доходов, выплачиваемых наемным работникам, не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов;
2) индивидуальными предпринимателями (кроме применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации и для крестьянских или фермерских хозяйств), а также адвокатами и частными нотариусами в свою пользу не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;

3) 87-бапта:
тақырыбы "басқарушының" деген сөзден кейін "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлікте "есепті" деген сөздің алдынан "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "Есепті" деген сөз "Қорытынды есепті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлік "басқарушының" деген сөзден кейін "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "бекітілген" деген сөзден кейін "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
4) 88-бапта:
3-тармақта "заңды тұлғалардың мемлекеттік тізіліміне" деген сөздерден кейін "заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің мемлекеттік тізіліміне" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ борышкердің тұрған жері бойынша салық органына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 95-бапта:
бірінші бөлік "есепті сотқа" деген сөздердің алдынан "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "басқарушының" деген сөзден кейін "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
"басқарушының" деген сөзден кейін "қорытынды" деген сөзбен толықтырылсын;
"заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тіркеліміне" деген сөздер "Заңды және дара кәсіпкерлердің мемлекеттік тізіліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңды тұлға" деген сөздер "борышкер" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы N 136 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28, 30-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 24, 178-құжат):
1) 22-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Ұсталынған міндетті зейнетақы жарналарын:
1) заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер (шағын бизнес субъектілері мен шаруа немесе фермерлік қожалықтары үшін арнайы салық режимін қолданатындардан басқа), сондай-ақ қорғаушылар мен жеке нотариустар жалдамалы қызметкерлерге төленетін табыстардан ұсталынған - табысты төлеу айынан кейінге айдың 25-нен кешіктірілмейтін мерзімде;
2) дара кәсіпкерлер (патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін және шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнайы салық режимін қолданатындардан басқа), қорғаушылар мен жеке нотариустар өз пайдасына - есепті айдан кейінгі айдың 25-нен кешіктірілмейтін мерзімде;

3) крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим, - в порядке и сроки, которые предусмотрены налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, - в срок, предусмотренный налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента, - в срок, предусмотренный налоговым законодательством Республики Казахстан для уплаты стоимости патента;
6) физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим на основе разового талона, не позднее пятнадцати рабочих дней, следующих за тридцатью днями, в которые приобретались разовые талоны;
7) Государственным центром по выплате пенсий - не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем осуществления социальных выплат.";
2) в статье 22-4:
подпункт 2) части первой пункта 3 исключить;
в пункте 4:
слова "решению", "Решение", "решение" заменить соответственно словами "распоряжению", "Распоряжение", "распоряжение";
в части первой:
слова "банковском (банковских) счете (счетах)" заменить словами "банковских счетах";
после слов "обязательных пенсионных взносов" дополнить словами ", социальных отчислений";
в части второй слова "банковскому (банковским) счету (счетам)" заменить словами "банковским счетам";
в пункте 5:
слова "банковском (банковских) счете (счетах)" заменить словами "банковских счетах";
слова "обращает взыскание на наличные деньги агента" заменить словами "приостанавливает расходные операции по кассе";
3) в пункте 1 статьи 24:
после слов "пятнадцатого числа" дополнить словом "второго";
слова "и перечисленным" исключить;
слова "уполномоченным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством" заменить словами "уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет".
19. В  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 8, ст. 50; N 21-22, ст. 285; N 24, ст. 338; 2002 г., N 6, ст. 76; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 3, ст. 23; N 15, ст. 106; N 20, ст. 152):
подпункт 7) статьи 32 дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии налоговой задолженности гражданину Республики Казахстан должно быть отказано в выезде за ее пределы на постоянное место жительства в другую страну.".

3) арнайы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары - Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында көзделген тәртіпте және мерзімде;
4) оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері - Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында көзделген мерзімде;
5) патент негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер - патент құнын төлеу үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында көзделген мерзімде;
6) біржолғы талон негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар - біржолғы талон сатып алынған отыз күннен кейінгі он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
7) Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орган - әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырған айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірілмейтін мерзімде аударады.";
2) 22-4-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақта:
"шешімі" деген сөз тиісінше "өкімі" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
"банк шотындағы (шоттарындағы)" деген сөздер "банк шоттарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"міндетті зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейін ", әлеуметтік аударымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "банк шоты (шоттары)" деген сөздер "банк шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"банк (банктер) шотында (шоттарында)" деген сөздер "банк шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"агенттің қолма-қол ақшасынан өндіріп алады" деген сөздер "касса бойынша шығыс операцияларын тоқтатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-баптың 1-тармағында:
"тоқсаннан кейінгі" деген сөздерден кейін "екінші" деген сөздермен толықтырылсын;
"және аударылған" деген сөздер алып тасталсын;
"мемлекет алдындағы салық міндеттемелерінің орындалуын салықтық бақылауды қамтамасыз ететін уәкілетті орган" деген сөздер "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 23-құжат; N 15, 106-құжат; N 20, 152-құжат;):
32-баптың 7) тармақшасы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматына салықтық берешегі болған кезде одан тыс жерлерге басқа елге тұрақты тұру үшін шығуға рұқсат етілмеуі тиіс".

20. В  Закон  Республики Казахстан от 29 июня 1998 года "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 177; N 24, ст. 445; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2003 г., N 4, ст. 25; N 10, ст. 49, 51; N 15, ст. 138; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 55; 2006 г., N 11, ст. 55):
статью 6 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Банку запрещается открытие:
1) своему клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
2) банковского счета бездействующему налогоплательщику.".
21. В  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69; N 20, ст. 152):
в подпункте 7) пункта 1 статьи 5 слово "законами" заменить словами "законодательными актами".
22. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 15, ст. 209; 1999 г., N 21, ст. 744; 2000 г., N 5, ст. 116; 2001 г., N 13-14, ст. 172; N 17-18, ст. 241; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 10, ст. 56; 2007 г., N 17, ст. 140; N 19, ст. 147):
в статье 9:
в пункте 1:
абзац второй исключить;
в абзаце третьем слово "об" заменить словами "о доходах и";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, занимающие государственную должность, ежегодно в период выполнения своих полномочий в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, представляют в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения и находящихся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Лица, уволенные с государственной службы по отрицательным мотивам, в течение трех лет после увольнения в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, представляют в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения и находящихся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

20. "Ақша төлемі мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 29 маусымдағы N 237 Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 10, 49, 51-құжаттар; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат;):
6-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банкке:
1) өз клиентіне салық қызметі органдары инкассалық өкім немесе салық төлеушінің банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкім қойылған осы банкте соңғы рет ашық шоты болған кезде жаңа банк шотын ашуға;
2) әрекетсіз салық төлеушілерге және салық жойылу сатысында тұрған салық төлеушіге банк шотын ашуға тыйым салынады.".
21. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы N 253 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат):
5-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "заңдарында" деген сөз "заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1998 ж., N 15, 209-құжат; 1999 ж., N 21, 744-құжат; 2000 ж., N 5, 116-құжат; 2001 ж., N 13-14, 172-құжат; N 17-18, 241-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; 2007 ж., N 17, 140-құжат; N 19, 147-құжат):
9-бапта:
1-тармақта:
екінші абзац алып тасталсын;
үшінші абзацта "туралы" деген сөз "табыстар туралы және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік лауазым атқаратын адамдар өз өкілеттігін орындау кезеңінде жыл сайын салық заңдарында белгіленген тәртіппен тұрғылықты жері бойынша салық органына салық салу объектісі болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағындағы да, одан тыс жерлердегі де табыстары мен мүлкі туралы мәлімдемелер беріп отырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдар босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы салық заңдарында белгіленген тәртіппен тұрғылықты жері бойынша салық органына салық салу объектісі болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағындағы да, одан тыс жерлердегі де табыстары мен мүлкі туралы мәлімдемелер беріп отырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Супруг (супруга) лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи представляет в налоговый орган по месту жительства:
декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества;
сведения о:
вкладах в банковских учреждениях и о ценных бумагах, в том числе за пределами территории Республики Казахстан, с указанием банковского учреждения, а также о финансовых средствах, которыми данные лица вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
своем прямом или опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц с указанием доли участия в уставном капитале и полных банковских и иных реквизитов указанных организаций;
трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
названиях и реквизитах других организаций, у которых с лицом имеются договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе и устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу или супругу (супруге) в размере, превышающем 1 000 - кратный размер месячного расчетного показателя.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Супруг (супруга) лица, указанного в пунктах 2 и 2-1 настоящей статьи, представляет в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения и находящихся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.";
в пункте 4 цифру "3" заменить цифрами "3-1".
23. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 13, ст. 86, 87; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 99; N 18, ст. 113; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 17, ст. 139; N 20, ст. 152):
в пункте 5 статьи 6 после слов "в окружающую среду" дополнить словами ", за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за лесные пользования, за использование особо охраняемых природных территорий".

"3. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде аталған адамдардың жұбайы (зайыбы) тұрғылықты жері бойынша салық органына:
салық салу объектісі болып табылатын оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі де табыстары мен мүлкі туралы, көрсетілген мүліктің бағалау құны мен орналасқан жерін көрсете отырып, мәлімдемелер береді;
мыналар:
банк мекемесін көрсете отырып, банк мекемелеріндегі, соның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі салымдары мен бағалы қағаздары туралы, сондай-ақ осы адамдар дербес немесе басқа адамдармен бірлесіп билік етуге хақылы ақша қаражаты туралы;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесі мен аталған ұйымдардың толық банк және өзге де реквизиттерін көрсете отырып, акционері немесе құрылтайшысы (қатысушысы) ретінде өзінің тікелей немесе жанама қатысуы туралы;
егер адам немесе оның жұбайы (зайыбы) трастардың бенефициары болса, тиісті банк шоттарының нөмірлерін көрсете отырып, сол трастар және олар тіркелген мемлекеттер туралы;
адамға немесе жұбайына (зайыбына) тиесілі айлық есептік көрсеткіштің мың еселенген мөлшерінен асатын мөлшердегі материалдық заттар мен ақша қаражатын ұстау немесе уақытша сақтау жөнінде онымен шарттық қатынастары, келісімдері және міндеттемелері (оның ішінде ауызша да) бар басқа ұйымдардың атаулары мен реквизиттері туралы мәліметтерді табыс етеді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 2 және 2-1 тармақтарында аталған адамдардың жұбайы (зайыбы) тұрғылықты жері бойынша салық органына салық салу объектісі болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағындағы да, одан тыс жерлердегі де табыстары мен мүлкі туралы мәлімдемелер беріп отырады.";
төртінші тармақтағы "3" деген сан "3-1" деген сандармен ауыстырылсын.
23. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 13, 86, 87-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 99-құжат; N 18, 113-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 17, 139-құжат; N 20, 152-құжат;):
6-баптың 5-тармағы "қоршаған ортаға" деген сөздерден кейін "жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, орманды пайдаланғаны үшін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын.

24. В  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г.,  N 1-2, ст. 4; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 3, ст. 22; 2007 г., N 4, ст. 28;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 17 июля 2008 г.):
1) подпункт 1) статьи 13 исключить;
2) в статье 14:
в пункте 2 слова "и сроки действия инвестиционных налоговых преференций, при которых инвестиционные преференции предоставляются уполномоченным органом" исключить;
пункт 3 исключить;
3) подпункт 2) статьи 15 исключить;
4) статью 16 исключить;
5) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Стабильность контрактов
1. Льготы, предоставленные на основании контрактов, заключенных с уполномоченным государственным органом по инвестициям до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свое действие до истечения срока, установленного в этих контрактах.
2. Нормы абзаца третьего подпункта 1) и подпункта 2) пункта 2 статьи 21-1, пунктов 3, 4 и 5 статьи 22 настоящего Закона в части уплаты сумм налогов сохраняют действие по контрактам, заключенным с уполномоченным органом до 1 января 2009 года.".
25. В  Закон  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140,142; 2006 г., N 23, ст. 141; 2007 г., N 3, ст. 20; N 20, ст. 152; N 24, ст. 178):
1) пункт 2 статьи 14 дополнить частью следующего содержания:
"При этом максимальный размер социальных отчислений для самостоятельно занятых лиц не должен превышать сумму исчисленного социального налога за отчетный период.";
2) в статье 16:
в пункте 1:
цифры "15" заменить цифрами "25";
слова "законодательными актами Республики Казахстан" заменить словами "настоящей статьей";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, субъекты малого бизнеса, применяющие специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента, уплачивают суммы социальных отчислений в сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.";

24. "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат; 2008 жылғы 16 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 17 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдеде Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 13-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 14-бапта:
2-тармақтағы "және инвестициялық салықтық преференциялардың қолданылу мерзімдерін бекітеді, бұл ретте инвестициялық преференцияларды уәкілетті орган береді" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
3) 15-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4) 16-бап алып тасталсын;
5) 23-бап мынадай мазмұнда жазылсын:
"23-бап. Келісім-шарттардың тұрақтылығы
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған келісім-шарттар негізінде берілген жеңілдіктер осы келісім-шарттарда белгіленген мерзім біткенге дейін өзінің қолданылуын сақтап қалады.
2. Осы заңның салықтар сомасын төлеу бөлігінде 21-2-баптың үшінші абзацының 2-тармағының 1) тармақшасының, 2-тармақтың 2) тармақшасының, 22-бабының 3, 4 және 5-баптарының нормалары уәкілетті органдармен бекітілген келісім-шарттар бойынша 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданысын сақтайды.".
25. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі N 405 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат;):
1) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін әлеуметтік аударымдардың ең үлкен мөлшері есептік кезең үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасынан асып кетпеуі тиіс";
2) 16-бапта:
1-тармақта:
"15" деген сандар "25" деген сандармен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздер "осы бапта" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері, патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер әлеуметтік аударымдар сомасын Қазақстан Республикасының Салық заңнамасында көзделген мерзімде төлейді.";

3) в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Ответственность плательщика за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений";
в пункте 2:
в части четвертой слова "банковском (банковских) счете (счетах)" заменить словами "банковских счетах";
дополнить частью следующего содержания:
"В случае отсутствия денег на банковских счетах в национальной валюте плательщика взыскание задолженности по обязательным социальным отчислениям производится с банковских счетов в иностранной валюте плательщика на основании инкассовых распоряжений, выставленных налоговыми органами в национальной валюте.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания;
"2-1. По распоряжению налоговых органов в случае, если плательщик не представил списки участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления, в сроки, установленные Правительством Республики Казахстан, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить все расходные операции на банковских счетах плательщиков и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных социальных отчислений, пенсионных взносов и налоговой задолженности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам отменяется налоговым органом, вынесшим распоряжение о приостановлении расходных операций, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.";
в пункте 4 слова "обращает взыскание на наличные деньги" заменить словами "приостанавливает расходные операции по кассе";
4) в статье 18:
в части первой:
после слов "не позднее 15 числа" дополнить словом "второго";
слова ", в котором он зарегистрирован" заменить словами "по месту нахождения";
слова "и перечисленным" исключить;
в части второй слова "уполномоченным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством" заменить словами "уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет".
26. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24, N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28; N 9, ст. 67; N 17, ст. 141;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 17 июля 2008 г.):
в статье 1:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) базовый актив - товары, стандартизированные партии товаров, ценные бумаги, валюта, индексы (количественный обобщенный показатель или изменение показателя какой-либо величины или совокупности величин), процентные ставки и другие активы, имеющие справедливую (рыночную) стоимость или обращающиеся на организованном рынке, будущее событие или обстоятельство, производные финансовые инструменты;";
подпункты 52), 71), 81), 84) исключить;
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) хеджирование - операции с производными финансовыми инструментами, совершаемые в целях компенсации возможных убытков, возникающих в результате неблагоприятного изменения цены или иного показателя объекта хеджирования. При этом под объектами хеджирования признаются активы и (или) обязательства, а также потоки денежных средств, связанные с указанными активами и (или) обязательствами или с ожидаемыми сделками;".

3) 17-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Міндетті әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармауына
төлеушінің жауапкершілігі";
2-тармақта:
төртінші бөліктегі "банк шотында (шоттарында)" деген сөздер "банк шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Төлеушінің банк шоттарында ұлттық теңгеде ақшасы болмаған жағдайларда міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлету салық органдары ұлттық валютада қойған инкассалық өкімдердің негізінде төлеушінің банк шоттарындағы шетел валютасымен жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Салық органдарының өкімдері бойынша егер төлеуші әлеуметтік аударымдар жүргізілетін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мерзімде ұсынбаса банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар төлеушінің банк шоттарындағы барлық шығыс операцияларын тоқтатуға және Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте міндетті әлеуметтік аударымдар, зейнетақы жарналары мен салық берешектерін аударуға қатысты нұсқауларды орындауға міндетті.
Салық органының банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкімін шығыс операцияларын тоқтату туралы өкім шығарған салық органы банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтатудың себептерін жойған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей күшін жояды.";
4-тармақта "қолма-қол ақшасынан өндіріп алады" деген сөздер "касса бойынша шығыс операцияларын тоқтатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 18-бапта:
бірінші бөлікте:
"есепті тоқсаннан кейінгі" деген сөзден кейін "екінші" деген сөзбен толықтырылсын;
"өзі тіркелген" деген сөздер "орналасқан жері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және аударылған" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөліктегі "мемлекет алдындағы салық міндеттемелерінің орындалуын салықтық бақылауды қамтамасыз ететін уәкілетті орган" деген сөздер "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; N 17, 141-құжат; 2008 жылғы 16 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 17 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдеде Қазақстан Республикасының Заңы):
1-бапта:
3-1) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"3-1) базалық актив - тауарлар, стандартталған тауарлар партиясы, бағалы қағаздар, валюта, индекстер (сандық жинақталған көрсеткіш немесе қандай да бір шама көрсеткішінің өзгеруі немесе шаманың жиынтығы), проценттік ставкалар және әділ (нарықтық) құны бар немесе ұйымдастырылған нарығында айналысқа түсетін басқа да активтері, келешектегі оқиғалар немесе жағдайлар, туынды қаржы құралдары;";
52), 71), 81), 84) тармақшалары алып тасталсын;
85) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"85) хеджирлеу - бағаның қолайсыз өзгеруі нәтижесінде немесе хеджирлеу объектісінің өзге көрсеткіштерінен туындайтын болуы мүмкін зияндарды өтеу мақсатында жасалатын туынды қаржы құралдары бар операциялар. Бұл ретте хеджирлеу объектісінде активтер және (немесе) міндеттемелер, сондай-ақ аталған активтермен және (немесе) міндеттемелермен немесе күтілетін мәмілемен байланысты ақша қаражатының ағымдары танылады;".

27. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 90; 2006 г., N 16, ст. 103; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 170):
1) в подпункте 6) пункта 1 статьи 39 после слов "производными ценными бумагами" дополнить словами "и производными финансовыми инструментами";
2) в подпункте 12) части первой пункта 1 статьи 41 после слов "производными ценными бумагами" дополнить словами "и производными финансовыми инструментами".
28. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 11, ст. 38; 2007 г., N 3, ст. 20):
1) подпункты 1) и 13) статьи 1 исключить;
2) пункт 6 статьи 12 дополнить словами "", в том числе путем взаимного обмена информацией".
29. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст.21; N 16, ст.99; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 17, ст. 136;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.;  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аккредитации в области оценки соответствия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) место нахождения индивидуального предпринимателя - место преимущественного осуществления деятельности или постоянного проживания индивидуального предпринимателя, указываемое в свидетельстве о государственной регистрации индивидуального предпринимателя с записью полного почтового адреса.";
2) в статье 27:
в части второй пункта 1 слова "его жительства" заменить словами "нахождения, заявленному при государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя";
в части второй пункта 2 после слов ", за исключением" дополнить словами "лиц, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, а также";

27. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат; 2006 ж., N 16, 103-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 170-құжат):
1) 39-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында "туынды бағалы қағаздармен" деген сөздерден кейін "және туынды қаржы құралдармен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 12) тармақшасы "туынды бағалы қағаздармен" деген сөздерден кейін "және туынды қаржы құралдармен" деген сөздермен толықтырылсын.
28. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2005 ж., N 11, 38-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат):
1) 1-баптың 1) және 13) тармақшалары алып тасталсын;
2) 12-баптың 6-тармағында "құқық қорғау органдарымен" деген сөздерден кейін "оның ішінде ақпаратпен өзара алмасу жолымен" деген сөздермен толықтырылсын.
29. "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 124 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат; N 23, 141-құжат; 2008 жылғы 23 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 24 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2008 жылғы 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы;):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) дара кәсіпкердің тұрған жері - қызметті басымды жүзеге асыру орны немесе пошталық мекенжайы толық жазылған дара кәсіпкердің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікте көрсетілген дара кәсіпкердің тұрақты тұрғылықты жері.";
2) 27-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "оның тұрғылықты" деген сөздер "дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу кезінде көрсеткен орналасқан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша "дара кәсіпкерлер" деген сөздерден кейін "оның ішінде, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлға болып табылатындар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдынан "Осы баптың 2-1-тармағында көрсетілген тұлғаларды, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Физические лица, не использующие труд наемных работников на постоянной основе, вправе не регистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя при получении следующих доходов, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) облагаемых у источника выплаты;
2) имущественного дохода;
3) прочих доходов.";
в части первой пункта 3 слова ", если иной срок не предусмотрен в заявлении" исключить;
в пункте 4:
часть первую дополнить подпунктами 3), 4) и 5) следующего содержания:
"3) копию документа, удостоверяющего личность, с предъявлением оригинала;
4) фотографию размером 3,5 х 4,5 см. Фотография должна соответствовать возрасту заявителя на момент оформления документа, должна быть выполнена строго в анфас на светлом фоне. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования;
5) документ, подтверждающий место нахождения индивидуального предпринимателя.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Документом, подтверждающим место нахождения индивидуального предпринимателя, является книга регистрации граждан или документ, подтверждающий право собственности на недвижимое имущество или пользования им.
В случае, если заявитель не достиг совершеннолетнего возраста, к вышеперечисленным документам прилагается согласие обоих родителей, усыновителей или попечителя, а при отсутствии такого согласия решение суда об объявлении несовершеннолетнего полностью дееспособным. ";
в части третьей слова "следующего рабочего дня после представления документов" заменить словами "трех рабочих дней после представления документов, если иное не предусмотрено настоящей статьей";
в пункте 6 после слов "в регистрирующий орган" дополнить словами "в течение десяти рабочих дней";
пункт 9 исключить;
3) в статье 28:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для добровольного прекращения деятельности индивидуальный предприниматель представляет в регистрирующий орган заявление о прекращении предпринимательской деятельности.";
пункт 4 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) признания его умершим;
5) признания его безвестно отсутствующим.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Деятельность индивидуального предпринимателя считается прекращенной с момента снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в регистрирующем органе на основании его заявления либо решения суда, вступившего в законную силу.
Снятие с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя производится после сдачи в регистрирующий орган свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя и исполнения налоговых обязательств, связанных с предпринимательской деятельностью.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жалдамалы қызметкерлердің еңбегін тұрақты негізде пайдаланбайтын резидент те, резидент емес те жеке тұлғалар" Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген төмендегі табыстарды алу кезінде дара кәсіпкер ретінде тіркелмеуге құқылы:
1) төлем көзінен алынатын;
2) мүлік табыстарын;
3) өзге де табыстар.";
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Егер өтініште өзгеше мерзім көзделмесе, дара" деген сөздер "Дара" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 3), 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) түпнұсқасы ұсыныла отырып жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) мөлшері 3,5 х 4,5 см сурет. Сурет құжатты рәсімдеу кезіндегі өтініш берушінің жасына сәйкес келуі, қатаң түрде ашық түсті бетте орындалуы қажет. Компьютерлік сканерлеу, моделдеу немесе көбейту әдісімен дайындалған бейнелерді пайдалануға жол берілмейді.
5) дара кәсіпкердің тұрғылықты жерін растайтын құжат. Азаматтарды тіркеу кітабы немесе жылжымайтын мүлікке жекеменшік немесе оны пайдалану құқығын растайтын құжат дара кәсіпкердің тұрғылықты жерін растайтын құжат болып табылады.
Егер өтініш беруші кәмелет жасына толмаса жоғарыда аталған құжаттарға ата-анасының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келісімі қоса беріледі, ал мұндай келісу болмаса кәмелет жасына толмағанды жариялау туралы сот шешімі толығымен әрекетке қабілетті.
Егер дара кәсіпкер резидент емес болып табылса, онда жоғарыда аталған құжаттарға мынадай құжаттарды қоса беруге міндетті:
резидент еместегі салық тіркелімінің немесе оған ұқсас тіркелімінің нөмірі болса салық тіркелімінің нөмірін көрсете отырып, азаматтығы бар елдегі салықтық тіркелімін растайтын құжат;
резидент емес жеке тұлғаның болған жерін растайтын құжат.";
үшінші бөліктегі "құжаттарды ұсынған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен" деген сөздер "егер осы бапта өзгеше көзделмесе, құжаттарды ұсынған күннен кейінгі үш жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "тіркеу органына" деген сөздерден кейін "он жұмыс күнінің ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ алып тасталсын;
3) 28-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметті ерікті түрде тарату үшін дара кәсіпкер тіркейтін органға кәсіпкерлік қызметті тоқтату туралы өтініш береді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) оны қайтыс болды деп тану;
5) оны хабарсыз жоғалған деп тану.";
6-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"6. Дара кәсіпкердің қызметі оның өтініші немесе соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде тіркеуші органда дара кәсіпкер ретінде тіркелген есептен алып тастаған кезден бастап тоқтатылды деп есептеледі.
Дара кәсіпкер ретінде тіркелген есептен алып тастау дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік тіркеуші органға тапсырғаннан және кәсіпкерлік қызметпен байланысты салық міндеттемелерін орындағаннан кейін жүргізіледі.";

4) в пункте 18 статьи 38:
в подпункте 5) слово "налогового," исключить;
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) по соблюдению налогового законодательства Республики Казахстан при проведении:
тематических проверок, проводимых на основании требования налогоплательщика в декларации по налогу на добавленную стоимость, по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату;
встречных проверок;
документальных проверок, осуществляемых в связи с ликвидацией юридического лица и прекращением деятельности индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, а также в случае снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость на основании заявления налогоплательщика;
5-2) тематических проверок по вопросу устранения нарушений, по которым лицензиаром приостановлено действие лицензии;".
30. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 16, ст. 96; 2007 г., N 1, ст. 4):
1) подпункт 4) статьи 7 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"ставок платы за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
2) в статье 10:
пункт 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) по представлению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) устанавливают ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий местного значения;";
пункт 2 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) представляют на утверждение местным представительным органам областей (города республиканского значения, столицы) ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий местного значения.";
3) в пункте 6 статьи 22 после слов "условиях платности," дополнить словами "за исключением государственных природных заказников и государственных заповедных зон,";
4) абзац четвертый подпункта 2) пункта 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"продукции переработки побочных лесных пользований;".
31. В  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 3, ст. 19):
в статье 9:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) регистрационное свидетельство для иностранцев и лиц без гражданства в случае отсутствия документов Республики Казахстан, удостоверяющих личность.";
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:

4) 38-баптың 18-тармақта:
тармақшада "салық" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасын сақтау бойынша:
салық төлеушінің қосылған құн салығы бойынша декларациясында көрсетілген талаптардың негізінде, қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығы мәселелері бойынша өткізілген тақырыптық тексерулер;
қарсы тексерулер;
заңды тұлғаны таратуға және дара кәсіпкердің, жекеменшік нотариустың, адвокаттың қызметін тоқтатуға байланысты, сондай-ақ салық төлеушінің өтініші негізінде қосылған құн салығы бойынша тіркелген есептен шығарған жағдайда жүзеге асырылатын құжаттамалық тексерулер жүргізу кезінде;
5-2) лицензиар лицензияның қолданысын тоқтатуы бойынша бұзушылықтарды жою мәселелері бойынша тақырыптық тексеру;".
30. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 175 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2006 ж., N 16, 96-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат):
1) 7-баптың 4-тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкалары;";
2) 10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқару органдарының ұсынуы бойынша жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкалары белгіленеді;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті өкілдік органдары жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын бекітуге ұсынады.";
3) 22-баптың 6-тармағында "Заңда белгіленген тәртіппен" деген сөздерден кейін "мемлекеттік табиғи қаумалдары мен мемлекеттік қорық аймақтарын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын";
4) 38-баптың 1-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жанама орман пайдалануды өңдеу өнімдері".
31. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2007 ж., N 3, 19-құжат):
9-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке басын куәландыратын Қазақстан Республикасының құжаттары болмаған жағдайда, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін тіркеу куәлігі.".
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) регистрационное свидетельство для юридических лиц-нерезидентов:
являющихся налоговыми агентами в соответствии с пунктом 4 статьи 197 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса);
владеющих в Республике Казахстан объектами налогообложения;
являющихся дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан;
осуществляющих деятельность через зависимого агента, который рассматривается как его постоянное учреждение согласно пункту 8 статьи 191 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса).";
подпункт 3) части первой пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) для лиц без гражданства при выдаче удостоверения лица без гражданства или регистрационного свидетельства, выдаваемого при регистрации в органах миграционной полиции.";
подпункт 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"4) для юридических лиц-нерезидентов:
являющихся налоговыми агентами в соответствии с пунктом 4 статьи 197 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) в налоговом органе при получении сведений от уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за энергетикой и минеральными ресурсами;
являющихся дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, в налоговом органе при получении сведений от Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
осуществляющих деятельность через зависимого агента, который рассматривается как его постоянное учреждение согласно пункту 8 статьи 191 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса), в налоговом органе при получении сведений от зависимого агента.";
подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) по месту нахождения резидента-эмитента или юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов стоимости реализованных акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 4 статьи 197 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса);".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан

"4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 197-бабы 4-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылатын резидент емес заңды тұлғалар үшін - тіркеу куәлігі;
Қазақстан Республикасында салық салу объектісін иеленген; Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оған теңестірілген өкілі болып табылатын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 191-бабы 8-тармағына сәйкес оның тұрақты мекемесі ретінде қаралатын қызметті тәуелді агент арқылы жүзеге асыратын;";
6-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) азаматтығы жоқ адамдар үшін азаматтығы жоқ адамның куәлігін немесе көші-қон полициясы органдарында тіркеу кезінде берілетін тіркеу куәлігін беру кезінде.";
8-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 197-бабы 4-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылатын салық органдарында резидент емес заңды тұлғалар үшін энергетиканы және минералдық ресурстарды реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органнан мәліметтер алған кезде;
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оған теңестірілген өкілі болып табылатын, салық органдарында Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен куәлік алған кезде;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексінің) 191-бабы 8-тармағына сәйкес оның тұрақты мекемесі ретінде қаралатын қызметті тәуелді агент арқылы жүзеге асыратын салық органында тәуелсіз агенттен мәлімет алған кезде.";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) резидент-эмитенттің немесе мүлкі резидент емес заңды тұлға акцияларының, қатысу үлестерінің немесе активтерінің сатылған құнының 50 проценттен астамын құрайтын резидент заңды тұлғаның тіркелген орны бойынша "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 196-бабының 4-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент еместер үшін;".
2-бап. Осы Заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті